McsWrdidxElln03yama - Γ|γ
senso-concept-Mcs

McsHitp-creation:: {2022-03-10}

overview of McsWrdidxElln03yama

description::
× quantity of words: 1284

name::
* McsEngl.McsWrdidxElln03yama,
* McsEngl.wordaryElln'Γ|γ,

whole-tree-of-McsWrdidxElln01alfa::
* wordaryElln,

Γ|γ of McsWrdidxElln03yama

Γήινος-ο/yíinos-o/::
* McsEngl.wordElln.Γήινος-ο/yíinos-o/@wordElln,
* McsElln./yíinos-o/Γήινος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γήινος-ο/yíinos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γήινος-ο/yíinos-o/@wordElln,
* McsElln.Γήινος/yíinos/-ονομ-ενικ:Γήινος-ο@wordElln,
* McsElln.Γήινου/yíinu/!~γενι-ενικ:Γήινος-ο@wordElln,
* McsElln.Γήινο/yíino/!~αιτι-ενικ:Γήινος-ο@wordElln,
* McsElln.Γήινε/yíine/!~κλητ-ενικ:Γήινος-ο@wordElln,
* McsElln.Γήινοι/yíini/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γήινος-ο@wordElln,
* McsElln.Γήινων/yíinon/!~γενι-πληθ:Γήινος-ο@wordElln,
* McsElln.Γήινους/yíinus/!~αιτι-πληθ:Γήινος-ο@wordElln,

× base-form: Γήινος
× base-pronunciation: /yíinos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γήινος/yíinos/-Γήινου/yíinu/-Γήινο/yíino/-Γήινε/yíine/-Γήινοι/yíini/-Γήινων/yíinon/-Γήινους/yíinus/-Γήινοι/yíini/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γήινος

Γίμας-ο/yímas-o/::
* McsEngl.wordElln.Γίμας-ο/yímas-o/@wordElln,
* McsElln./yímas-o/Γίμας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γίμας-ο/yímas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γίμας-ο/yímas-o/@wordElln,
* McsElln.Γίμας/yímas/-ονομ-ενικ:Γίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Γίμα/yíma/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Γίμηδες/yímidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιμαίοι/yiméi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Γίμηδων/yímidhon/!~γενι-πληθ:Γίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιμαίων/yiméon/!~γενι-πληθ:Γίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιμαίους/yiméus/!~αιτι-πληθ:Γίμας-ο@wordElln,

× base-form: Γίμας
× base-pronunciation: /yímas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γίμας/yímas/-Γίμα/yíma/-Γίμα/yíma/-Γίμα/yíma/-Γίμηδες/yímidhes/|Γιμαίοι/yiméi/-Γίμηδων/yímidhon/|Γιμαίων/yiméon/-Γίμηδες/yímidhes/|Γιμαίους/yiméus/-Γίμηδες/yímidhes/|Γιμαίοι/yiméi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γίμας

Γίτσα-η/yíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γίτσα-η/yíca-i/@wordElln,
* McsElln./yíca-i/Γίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γίτσα-η/yíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γίτσα-η/yíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γίτσα/yíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γίτσας/yícas/!~γενι-ενικ:Γίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γίτσες/yíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γίτσα
× base-pronunciation: /yíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γίτσα/yíca/-Γίτσας/yícas/-Γίτσα/yíca/-Γίτσα/yíca/-Γίτσες/yíces/-∅-Γίτσες/yíces/-Γίτσες/yíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γίτσα

Γαβριηλίτσα-η/yavriilíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαβριηλίτσα-η/yavriilíca-i/@wordElln,
* McsElln./yavriilíca-i/Γαβριηλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαβριηλίτσα-η/yavriilíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαβριηλίτσα-η/yavriilíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γαβριηλίτσα/yavriilíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαβριηλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαβριηλίτσας/yavriilícas/!~γενι-ενικ:Γαβριηλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαβριηλίτσες/yavriilíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαβριηλίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γαβριηλίτσα
× base-pronunciation: /yavriilíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαβριηλίτσα/yavriilíca/-Γαβριηλίτσας/yavriilícas/-Γαβριηλίτσα/yavriilíca/-Γαβριηλίτσα/yavriilíca/-Γαβριηλίτσες/yavriilíces/-∅-Γαβριηλίτσες/yavriilíces/-Γαβριηλίτσες/yavriilíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γαβριηλίτσα

Γαβριλίτσα-η/yavrilíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαβριλίτσα-η/yavrilíca-i/@wordElln,
* McsElln./yavrilíca-i/Γαβριλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαβριλίτσα-η/yavrilíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαβριλίτσα-η/yavrilíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γαβριλίτσα/yavrilíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαβριλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαβριλίτσας/yavrilícas/!~γενι-ενικ:Γαβριλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαβριλίτσες/yavrilíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαβριλίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γαβριλίτσα
× base-pronunciation: /yavrilíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαβριλίτσα/yavrilíca/-Γαβριλίτσας/yavrilícas/-Γαβριλίτσα/yavrilíca/-Γαβριλίτσα/yavrilíca/-Γαβριλίτσες/yavrilíces/-∅-Γαβριλίτσες/yavrilíces/-Γαβριλίτσες/yavrilíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γαβριλίτσα

Γαλάνης-ο/yalánis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γαλάνης-ο/yalánis-o/@wordElln,
* McsElln./yalánis-o/Γαλάνης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλάνης-ο/yalánis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλάνης-ο/yalánis-o/@wordElln,
* McsElln.Γαλάνης/yalánis/-ονομ-ενικ:Γαλάνης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλάνη/yaláni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλάνης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλάνηδες/yalánidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλάνης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλάνηδων/yalánidhon/!~γενι-πληθ:Γαλάνης-ο@wordElln,

× base-form: Γαλάνης
× base-pronunciation: /yalánis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γαλάνης/yalánis/-Γαλάνη/yaláni/-Γαλάνη/yaláni/-Γαλάνη/yaláni/-Γαλάνηδες/yalánidhes/-Γαλάνηδων/yalánidhon/-Γαλάνηδες/yalánidhes/-Γαλάνηδες/yalánidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλάνης

Γαλάτης-ο/yalátis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γαλάτης-ο/yalátis-o/@wordElln,
* McsElln./yalátis-o/Γαλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλάτης-ο/yalátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλάτης-ο/yalátis-o/@wordElln,
* McsElln.Γαλάτης/yalátis/-ονομ-ενικ:Γαλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλάτη/yaláti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλάτες/yalátes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλατών/yalatón/!~γενι-πληθ:Γαλάτης-ο@wordElln,

× base-form: Γαλάτης
× base-pronunciation: /yalátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γαλάτης/yalátis/-Γαλάτη/yaláti/-Γαλάτη/yaláti/-Γαλάτη/yaláti/-Γαλάτες/yalátes/-Γαλατών/yalatón/-Γαλάτες/yalátes/-Γαλάτες/yalátes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλάτης

Γαλάτσι-το/yaláci-to/::
* McsEngl.wordElln.Γαλάτσι-το/yaláci-to/@wordElln,
* McsElln./yaláci-to/Γαλάτσι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλάτσι-το/yaláci-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλάτσι-το/yaláci-to/@wordElln,
* McsElln.Γαλάτσι/yaláci/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλάτσι-το@wordElln,
* McsElln.Γαλατσίου/yalacíu/!~γενι-ενικ:Γαλάτσι-το@wordElln,
* McsElln.Γαλάτσια/yalácia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλάτσι-το@wordElln,
* McsElln.Γαλατσίων/yalacíon/!~γενι-πληθ:Γαλάτσι-το@wordElln,

× base-form: Γαλάτσι
× base-pronunciation: /yaláci/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γαλάτσι/yaláci/-Γαλατσίου/yalacíu/-Γαλάτσι/yaláci/-Γαλάτσι/yaláci/-Γαλάτσια/yalácia/-Γαλατσίων/yalacíon/-Γαλάτσια/yalácia/-Γαλάτσια/yalácia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλάτσι

Γαλίτσα-η/yalíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαλίτσα-η/yalíca-i/@wordElln,
* McsElln./yalíca-i/Γαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλίτσα-η/yalíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλίτσα-η/yalíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γαλίτσα/yalíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλίτσας/yalícas/!~γενι-ενικ:Γαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλίτσες/yalíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γαλίτσα
× base-pronunciation: /yalíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαλίτσα/yalíca/-Γαλίτσας/yalícas/-Γαλίτσα/yalíca/-Γαλίτσα/yalíca/-Γαλίτσες/yalíces/-∅-Γαλίτσες/yalíces/-Γαλίτσες/yalíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γαλίτσα

Γαλαναδιώτης-ο/yalanadhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γαλαναδιώτης-ο/yalanadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./yalanadhyyótis-o/Γαλαναδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλαναδιώτης-ο/yalanadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλαναδιώτης-ο/yalanadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γαλαναδιώτης/yalanadhyyótis/-ονομ-ενικ:Γαλαναδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλαναδιώτη/yalanadhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλαναδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλαναδιώτες/yalanadhyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλαναδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλαναδιωτών/yalanadhiotón/!~γενι-πληθ:Γαλαναδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γαλαναδιώτης
× base-pronunciation: /yalanadhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γαλαναδιώτης/yalanadhyyótis/-Γαλαναδιώτη/yalanadhyyóti/-Γαλαναδιώτη/yalanadhyyóti/-Γαλαναδιώτη/yalanadhyyóti/-Γαλαναδιώτες/yalanadhyyótes/-Γαλαναδιωτών/yalanadhiotón/-Γαλαναδιώτες/yalanadhyyótes/-Γαλαναδιώτες/yalanadhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλαναδιώτης

Γαλαναδιώτισσα-η/yalanadhyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαλαναδιώτισσα-η/yalanadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./yalanadhyyótisa-i/Γαλαναδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλαναδιώτισσα-η/yalanadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλαναδιώτισσα-η/yalanadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Γαλαναδιώτισσα/yalanadhyyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλαναδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλαναδιώτισσας/yalanadhyyótisas/!~γενι-ενικ:Γαλαναδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλαναδιώτισσες/yalanadhyyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλαναδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλαναδιωτισσών/yalanadhiotisón/!~γενι-πληθ:Γαλαναδιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Γαλαναδιώτισσα
× base-pronunciation: /yalanadhyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαλαναδιώτισσα/yalanadhyyótisa/-Γαλαναδιώτισσας/yalanadhyyótisas/-Γαλαναδιώτισσα/yalanadhyyótisa/-Γαλαναδιώτισσα/yalanadhyyótisa/-Γαλαναδιώτισσες/yalanadhyyótises/-Γαλαναδιωτισσών/yalanadhiotisón/-Γαλαναδιώτισσες/yalanadhyyótises/-Γαλαναδιώτισσες/yalanadhyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλαναδιώτισσα

Γαλαξίδι-το/yalaksídhi-to/::
* McsEngl.wordElln.Γαλαξίδι-το/yalaksídhi-to/@wordElln,
* McsElln./yalaksídhi-to/Γαλαξίδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλαξίδι-το/yalaksídhi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλαξίδι-το/yalaksídhi-to/@wordElln,
* McsElln.Γαλαξίδι/yalaksídhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλαξίδι-το@wordElln,
* McsElln.Γαλαξιδίου/yalaksidhíu/!~γενι-ενικ:Γαλαξίδι-το@wordElln,
* McsElln.Γαλαξίδια/yalaksídhia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλαξίδι-το@wordElln,
* McsElln.Γαλαξιδίων/yalaksidhíon/!~γενι-πληθ:Γαλαξίδι-το@wordElln,

× base-form: Γαλαξίδι
× base-pronunciation: /yalaksídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γαλαξίδι/yalaksídhi/-Γαλαξιδίου/yalaksidhíu/-Γαλαξίδι/yalaksídhi/-Γαλαξίδι/yalaksídhi/-Γαλαξίδια/yalaksídhia/-Γαλαξιδίων/yalaksidhíon/-Γαλαξίδια/yalaksídhia/-Γαλαξίδια/yalaksídhia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλαξίδι

Γαλαξείδι-το/yalaksídhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Γαλαξείδι-το/yalaksídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./yalaksídhi-to-s/Γαλαξείδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλαξείδι-το/yalaksídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλαξείδι-το/yalaksídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.Γαλαξείδι/yalaksídhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλαξείδι-το@wordElln,
* McsElln.Γαλαξειδιού/yalaksidhyyú/!~γενι-ενικ:Γαλαξείδι-το@wordElln,
* McsElln.Γαλαξείδια/yalaksídhyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλαξείδι-το@wordElln,
* McsElln.Γαλαξειδιών/yalaksidhyyón/!~γενι-πληθ:Γαλαξείδι-το@wordElln,

× base-form: Γαλαξείδι
× base-pronunciation: /yalaksídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γαλαξείδι/yalaksídhi/-Γαλαξειδιού/yalaksidhyyú/-Γαλαξείδι/yalaksídhi/-Γαλαξείδι/yalaksídhi/-Γαλαξείδια/yalaksídhyya/-Γαλαξειδιών/yalaksidhyyón/-Γαλαξείδια/yalaksídhyya/-Γαλαξείδια/yalaksídhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλαξείδι

Γαλαξιδιώτης-ο/yalaksidhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γαλαξιδιώτης-ο/yalaksidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./yalaksidhyyótis-o/Γαλαξιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλαξιδιώτης-ο/yalaksidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλαξιδιώτης-ο/yalaksidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γαλαξιδιώτης/yalaksidhyyótis/-ονομ-ενικ:Γαλαξιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλαξιδιώτη/yalaksidhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλαξιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλαξιδιώτες/yalaksidhyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλαξιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλαξιδιωτών/yalaksidhiotón/!~γενι-πληθ:Γαλαξιδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γαλαξιδιώτης
× base-pronunciation: /yalaksidhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γαλαξιδιώτης/yalaksidhyyótis/-Γαλαξιδιώτη/yalaksidhyyóti/-Γαλαξιδιώτη/yalaksidhyyóti/-Γαλαξιδιώτη/yalaksidhyyóti/-Γαλαξιδιώτες/yalaksidhyyótes/-Γαλαξιδιωτών/yalaksidhiotón/-Γαλαξιδιώτες/yalaksidhyyótes/-Γαλαξιδιώτες/yalaksidhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλαξιδιώτης

Γαλαξιδιώτισσα-η/yalaksidhyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαλαξιδιώτισσα-η/yalaksidhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./yalaksidhyyótisa-i/Γαλαξιδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλαξιδιώτισσα-η/yalaksidhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλαξιδιώτισσα-η/yalaksidhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Γαλαξιδιώτισσα/yalaksidhyyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλαξιδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλαξιδιώτισσας/yalaksidhyyótisas/!~γενι-ενικ:Γαλαξιδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλαξιδιώτισσες/yalaksidhyyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλαξιδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλαξιδιωτισσών/yalaksidhiotisón/!~γενι-πληθ:Γαλαξιδιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Γαλαξιδιώτισσα
× base-pronunciation: /yalaksidhyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαλαξιδιώτισσα/yalaksidhyyótisa/-Γαλαξιδιώτισσας/yalaksidhyyótisas/-Γαλαξιδιώτισσα/yalaksidhyyótisa/-Γαλαξιδιώτισσα/yalaksidhyyótisa/-Γαλαξιδιώτισσες/yalaksidhyyótises/-Γαλαξιδιωτισσών/yalaksidhiotisón/-Γαλαξιδιώτισσες/yalaksidhyyótises/-Γαλαξιδιώτισσες/yalaksidhyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλαξιδιώτισσα

Γαλατία-η/yalatía-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαλατία-η/yalatía-i/@wordElln,
* McsElln./yalatía-i/Γαλατία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλατία-η/yalatía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλατία-η/yalatía-i/@wordElln,
* McsElln.Γαλατία/yalatía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλατία-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατίας/yalatías/!~γενι-ενικ:Γαλατία-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατίες/yalatíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλατία-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατιών/yalatión/!~γενι-πληθ:Γαλατία-η@wordElln,

× base-form: Γαλατία
× base-pronunciation: /yalatía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαλατία/yalatía/-Γαλατίας/yalatías/-Γαλατία/yalatía/-Γαλατία/yalatía/-Γαλατίες/yalatíes/-Γαλατιών/yalatión/-Γαλατίες/yalatíes/-Γαλατίες/yalatíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλατία

Γαλατιώτης-ο/yalatyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γαλατιώτης-ο/yalatyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./yalatyyótis-o/Γαλατιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλατιώτης-ο/yalatyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλατιώτης-ο/yalatyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γαλατιώτης/yalatyyótis/-ονομ-ενικ:Γαλατιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλατιώτη/yalatyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλατιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλατιώτες/yalatyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλατιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλατιωτών/yalatiotón/!~γενι-πληθ:Γαλατιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γαλατιώτης
× base-pronunciation: /yalatyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γαλατιώτης/yalatyyótis/-Γαλατιώτη/yalatyyóti/-Γαλατιώτη/yalatyyóti/-Γαλατιώτη/yalatyyóti/-Γαλατιώτες/yalatyyótes/-Γαλατιωτών/yalatiotón/-Γαλατιώτες/yalatyyótes/-Γαλατιώτες/yalatyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλατιώτης

Γαλατιώτισσα-η/yalatyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαλατιώτισσα-η/yalatyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./yalatyyótisa-i/Γαλατιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλατιώτισσα-η/yalatyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλατιώτισσα-η/yalatyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Γαλατιώτισσα/yalatyyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλατιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατιώτισσας/yalatyyótisas/!~γενι-ενικ:Γαλατιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατιώτισσες/yalatyyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλατιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατιωτισσών/yalatiotisón/!~γενι-πληθ:Γαλατιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Γαλατιώτισσα
× base-pronunciation: /yalatyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαλατιώτισσα/yalatyyótisa/-Γαλατιώτισσας/yalatyyótisas/-Γαλατιώτισσα/yalatyyótisa/-Γαλατιώτισσα/yalatyyótisa/-Γαλατιώτισσες/yalatyyótises/-Γαλατιωτισσών/yalatiotisón/-Γαλατιώτισσες/yalatyyótises/-Γαλατιώτισσες/yalatyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλατιώτισσα

Γαλατσιώτης-ο/yalaccótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γαλατσιώτης-ο/yalaccótis-o/@wordElln,
* McsElln./yalaccótis-o/Γαλατσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλατσιώτης-ο/yalaccótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλατσιώτης-ο/yalaccótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γαλατσιώτης/yalaccótis/-ονομ-ενικ:Γαλατσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλατσιώτη/yalatssóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλατσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλατσιώτες/yalatssótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλατσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλατσιωτών/yalaciotón/!~γενι-πληθ:Γαλατσιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γαλατσιώτης
× base-pronunciation: /yalaccótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γαλατσιώτης/yalaccótis/-Γαλατσιώτη/yalatssóti/-Γαλατσιώτη/yalatssóti/-Γαλατσιώτη/yalatssóti/-Γαλατσιώτες/yalatssótes/-Γαλατσιωτών/yalaciotón/-Γαλατσιώτες/yalatssótes/-Γαλατσιώτες/yalatssótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλατσιώτης

Γαλατσιώτισσα-η/yalaccótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαλατσιώτισσα-η/yalaccótisa-i/@wordElln,
* McsElln./yalaccótisa-i/Γαλατσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλατσιώτισσα-η/yalaccótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλατσιώτισσα-η/yalaccótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Γαλατσιώτισσα/yalaccótisa/-ονομ-ενικ:Γαλατσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατσιώτισσας/yalatssótisas/!~γενι-ενικ:Γαλατσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατσιώτισσα/yalatssótisa/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλατσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατσιώτισσες/yalatssótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλατσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατσιωτισσών/yalaciotisón/!~γενι-πληθ:Γαλατσιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Γαλατσιώτισσα
× base-pronunciation: /yalaccótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαλατσιώτισσα/yalaccótisa/-Γαλατσιώτισσας/yalatssótisas/-Γαλατσιώτισσα/yalatssótisa/-Γαλατσιώτισσα/yalatssótisa/-Γαλατσιώτισσες/yalatssótises/-Γαλατσιωτισσών/yalaciotisón/-Γαλατσιώτισσες/yalatssótises/-Γαλατσιώτισσες/yalatssótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλατσιώτισσα

Γαλατώ-η/yalató-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαλατώ-η/yalató-i/@wordElln,
* McsElln./yalató-i/Γαλατώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλατώ-η/yalató-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλατώ-η/yalató-i/@wordElln,
* McsElln.Γαλατώ/yalató/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλατώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαλατώς/yalatós/!~γενι-ενικ:Γαλατώ-η@wordElln,

× base-form: Γαλατώ
× base-pronunciation: /yalató/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαλατώ/yalató/-Γαλατώς/yalatós/-Γαλατώ/yalató/-Γαλατώ/yalató/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαλατώ

Γαλικία-η/yalikía-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαλικία-η/yalikía-i/@wordElln,
* McsElln./yalikía-i/Γαλικία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλικία-η/yalikía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλικία-η/yalikía-i/@wordElln,
* McsElln.Γαλικία/yalikía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλικία-η@wordElln,
* McsElln.Γαλικίας/yalikías/!~γενι-ενικ:Γαλικία-η@wordElln,
* McsElln.Γαλικίες/yalikíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλικία-η@wordElln,
* McsElln.Γαλικιών/yalikkón/!~γενι-πληθ:Γαλικία-η@wordElln,

× base-form: Γαλικία
× base-pronunciation: /yalikía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαλικία/yalikía/-Γαλικίας/yalikías/-Γαλικία/yalikía/-Γαλικία/yalikía/-Γαλικίες/yalikíes/-Γαλικιών/yalikkón/-Γαλικίες/yalikíes/-Γαλικίες/yalikíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλικία

Γαλλία-η/yalía-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαλλία-η/yalía-i/@wordElln,
* McsElln./yalía-i/Γαλλία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλλία-η/yalía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλλία-η/yalía-i/@wordElln,
* McsElln.Γαλλία/yalía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαλλία-η@wordElln,
* McsElln.Γαλλίας/yalías/!~γενι-ενικ:Γαλλία-η@wordElln,
* McsElln.Γαλλίες/yalíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλλία-η@wordElln,
* McsElln.Γαλλιών/yallón/!~γενι-πληθ:Γαλλία-η@wordElln,

× base-form: Γαλλία
× base-pronunciation: /yalía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαλλία/yalía/-Γαλλίας/yalías/-Γαλλία/yalía/-Γαλλία/yalía/-Γαλλίες/yalíes/-Γαλλιών/yallón/-Γαλλίες/yalíes/-Γαλλίες/yalíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλλία

Γαλλικός-ο/yalikós-o/::
* McsEngl.wordElln.Γαλλικός-ο/yalikós-o/@wordElln,
* McsElln./yalikós-o/Γαλλικός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαλλικός-ο/yalikós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαλλικός-ο/yalikós-o/@wordElln,
* McsElln.Γαλλικός/yalikós/-ονομ-ενικ:Γαλλικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλλικού/yalikú/!~γενι-ενικ:Γαλλικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλλικό/yalikó/!~αιτι-ενικ:Γαλλικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλλικέ/yaliké/!~κλητ-ενικ:Γαλλικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλλικοί/yalikí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γαλλικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλλικών/yalikón/!~γενι-πληθ:Γαλλικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαλλικούς/yalikús/!~αιτι-πληθ:Γαλλικός-ο@wordElln,

× base-form: Γαλλικός
× base-pronunciation: /yalikós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γαλλικός/yalikós/-Γαλλικού/yalikú/-Γαλλικό/yalikó/-Γαλλικέ/yaliké/-Γαλλικοί/yalikí/-Γαλλικών/yalikón/-Γαλλικούς/yalikús/-Γαλλικοί/yalikí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαλλικός

Γανόδερμα-το/yanódherma-to/::
* McsEngl.wordElln.Γανόδερμα-το/yanódherma-to/@wordElln,
* McsElln./yanódherma-to/Γανόδερμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γανόδερμα-το/yanódherma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γανόδερμα-το/yanódherma-to/@wordElln,
* McsElln.Γανόδερμα/yanódherma/-ονομ-ενικ|ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γανόδερμα-το@wordElln,
* McsElln.Γανόδερμου/yanódhermu/!~γενι-ενικ:Γανόδερμα-το@wordElln,
* McsElln.Γανοδέρμου/yanodhérmu/!~γενι-ενικ:Γανόδερμα-το@wordElln,
* McsElln.Γανόδερμο/yanódhermo/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γανόδερμα-το@wordElln,
* McsElln.Γανόδερμων/yanódhermon/!~γενι-πληθ:Γανόδερμα-το@wordElln,
* McsElln.Γανοδέρμων/yanodhérmon/!~γενι-πληθ:Γανόδερμα-το@wordElln,

× base-form: Γανόδερμα
× base-pronunciation: /yanódherma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γανόδερμα/yanódherma/-Γανόδερμου/yanódhermu/|Γανοδέρμου/yanodhérmu/-Γανόδερμο/yanódhermo/-Γανόδερμο/yanódhermo/-Γανόδερμα/yanódherma/-Γανόδερμων/yanódhermon/|Γανοδέρμων/yanodhérmon/-Γανόδερμα/yanódherma/-Γανόδερμα/yanódherma/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γανόδερμα

Γαρίδας-ο/yarídhas-o/::
* McsEngl.wordElln.Γαρίδας-ο/yarídhas-o/@wordElln,
* McsElln./yarídhas-o/Γαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρίδας-ο/yarídhas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρίδας-ο/yarídhas-o/@wordElln,
* McsElln.Γαρίδας/yarídhas/-ονομ-ενικ:Γαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Γαρίδα/yarídha/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Γαρίδηδες/yarídhidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Γαριδαίοι/yaridhéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Γαρίδηδων/yarídhidhon/!~γενι-πληθ:Γαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Γαριδαίων/yaridhéon/!~γενι-πληθ:Γαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Γαριδαίους/yaridhéus/!~αιτι-πληθ:Γαρίδας-ο@wordElln,

× base-form: Γαρίδας
× base-pronunciation: /yarídhas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γαρίδας/yarídhas/-Γαρίδα/yarídha/-Γαρίδα/yarídha/-Γαρίδα/yarídha/-Γαρίδηδες/yarídhidhes/|Γαριδαίοι/yaridhéi/-Γαρίδηδων/yarídhidhon/|Γαριδαίων/yaridhéon/-Γαρίδηδες/yarídhidhes/|Γαριδαίους/yaridhéus/-Γαρίδηδες/yarídhidhes/|Γαριδαίοι/yaridhéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γαρίδας

Γαργαρέτα-η/yaryaréta-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαργαρέτα-η/yaryaréta-i/@wordElln,
* McsElln./yaryaréta-i/Γαργαρέτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαργαρέτα-η/yaryaréta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαργαρέτα-η/yaryaréta-i/@wordElln,
* McsElln.Γαργαρέτα/yaryaréta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαργαρέτα-η@wordElln,
* McsElln.Γαργαρέτας/yaryarétas/!~γενι-ενικ:Γαργαρέτα-η@wordElln,
* McsElln.Γαργαρέτες/yaryarétes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαργαρέτα-η@wordElln,
* McsElln.Γαργαρετών/yaryaretón/!~γενι-πληθ:Γαργαρέτα-η@wordElln,

× base-form: Γαργαρέτα
× base-pronunciation: /yaryaréta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαργαρέτα/yaryaréta/-Γαργαρέτας/yaryarétas/-Γαργαρέτα/yaryaréta/-Γαργαρέτα/yaryaréta/-Γαργαρέτες/yaryarétes/-Γαργαρετών/yaryaretón/-Γαργαρέτες/yaryarétes/-Γαργαρέτες/yaryarétes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαργαρέτα

Γαργαρέττα-η/yaryaréta-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαργαρέττα-η/yaryaréta-i/@wordElln,
* McsElln./yaryaréta-i/Γαργαρέττα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαργαρέττα-η/yaryaréta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαργαρέττα-η/yaryaréta-i/@wordElln,
* McsElln.Γαργαρέττα/yaryaréta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαργαρέττα-η@wordElln,
* McsElln.Γαργαρέττας/yaryarétas/!~γενι-ενικ:Γαργαρέττα-η@wordElln,
* McsElln.Γαργαρέττες/yaryarétes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαργαρέττα-η@wordElln,
* McsElln.Γαργαρεττών/yaryaretón/!~γενι-πληθ:Γαργαρέττα-η@wordElln,

× base-form: Γαργαρέττα
× base-pronunciation: /yaryaréta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαργαρέττα/yaryaréta/-Γαργαρέττας/yaryarétas/-Γαργαρέττα/yaryaréta/-Γαργαρέττα/yaryaréta/-Γαργαρέττες/yaryarétes/-Γαργαρεττών/yaryaretón/-Γαργαρέττες/yaryarétes/-Γαργαρέττες/yaryarétes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαργαρέττα

Γαργηττός-ο/yaryitós-o/::
* McsEngl.wordElln.Γαργηττός-ο/yaryitós-o/@wordElln,
* McsElln./yaryitós-o/Γαργηττός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαργηττός-ο/yaryitós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαργηττός-ο/yaryitós-o/@wordElln,
* McsElln.Γαργηττός/yaryitós/-ονομ-ενικ:Γαργηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαργηττού/yaryitú/!~γενι-ενικ:Γαργηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαργηττό/yaryitó/!~αιτι-ενικ:Γαργηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαργηττέ/yaryité/!~κλητ-ενικ:Γαργηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαργηττοί/yaryití/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γαργηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαργηττών/yaryitón/!~γενι-πληθ:Γαργηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Γαργηττούς/yaryitús/!~αιτι-πληθ:Γαργηττός-ο@wordElln,

× base-form: Γαργηττός
× base-pronunciation: /yaryitós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γαργηττός/yaryitós/-Γαργηττού/yaryitú/-Γαργηττό/yaryitó/-Γαργηττέ/yaryité/-Γαργηττοί/yaryití/-Γαργηττών/yaryitón/-Γαργηττούς/yaryitús/-Γαργηττοί/yaryití/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαργηττός

Γαρεφαλίτσα-η/yarefalíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαρεφαλίτσα-η/yarefalíca-i/@wordElln,
* McsElln./yarefalíca-i/Γαρεφαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρεφαλίτσα-η/yarefalíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρεφαλίτσα-η/yarefalíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γαρεφαλίτσα/yarefalíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρεφαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαρεφαλίτσας/yarefalícas/!~γενι-ενικ:Γαρεφαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαρεφαλίτσες/yarefalíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαρεφαλίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γαρεφαλίτσα
× base-pronunciation: /yarefalíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαρεφαλίτσα/yarefalíca/-Γαρεφαλίτσας/yarefalícas/-Γαρεφαλίτσα/yarefalíca/-Γαρεφαλίτσα/yarefalíca/-Γαρεφαλίτσες/yarefalíces/-∅-Γαρεφαλίτσες/yarefalíces/-Γαρεφαλίτσες/yarefalíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γαρεφαλίτσα

Γαρεφώ-η/yarefó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαρεφώ-η/yarefó-i/@wordElln,
* McsElln./yarefó-i/Γαρεφώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρεφώ-η/yarefó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρεφώ-η/yarefó-i/@wordElln,
* McsElln.Γαρεφώ/yarefó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρεφώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαρεφώς/yarefós/!~γενι-ενικ:Γαρεφώ-η@wordElln,

× base-form: Γαρεφώ
× base-pronunciation: /yarefó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαρεφώ/yarefó/-Γαρεφώς/yarefós/-Γαρεφώ/yarefó/-Γαρεφώ/yarefó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαρεφώ

Γαριφαλίτσα-η/yarifalíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαριφαλίτσα-η/yarifalíca-i/@wordElln,
* McsElln./yarifalíca-i/Γαριφαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαριφαλίτσα-η/yarifalíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαριφαλίτσα-η/yarifalíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γαριφαλίτσα/yarifalíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαριφαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαριφαλίτσας/yarifalícas/!~γενι-ενικ:Γαριφαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαριφαλίτσες/yarifalíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαριφαλίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γαριφαλίτσα
× base-pronunciation: /yarifalíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαριφαλίτσα/yarifalíca/-Γαριφαλίτσας/yarifalícas/-Γαριφαλίτσα/yarifalíca/-Γαριφαλίτσα/yarifalíca/-Γαριφαλίτσες/yarifalíces/-∅-Γαριφαλίτσες/yarifalíces/-Γαριφαλίτσες/yarifalíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γαριφαλίτσα

Γαριφαλλιώ-η/yarifalló-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαριφαλλιώ-η/yarifalló-i/@wordElln,
* McsElln./yarifalló-i/Γαριφαλλιώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαριφαλλιώ-η/yarifalló-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαριφαλλιώ-η/yarifalló-i/@wordElln,
* McsElln.Γαριφαλλιώ/yarifalló/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαριφαλλιώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαριφαλλιώς/yarifallós/!~γενι-ενικ:Γαριφαλλιώ-η@wordElln,

× base-form: Γαριφαλλιώ
× base-pronunciation: /yarifalló/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαριφαλλιώ/yarifalló/-Γαριφαλλιώς/yarifallós/-Γαριφαλλιώ/yarifalló/-Γαριφαλλιώ/yarifalló/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαριφαλλιώ

Γαρουφαλίτσα-η/yarufalíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαρουφαλίτσα-η/yarufalíca-i/@wordElln,
* McsElln./yarufalíca-i/Γαρουφαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρουφαλίτσα-η/yarufalíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρουφαλίτσα-η/yarufalíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γαρουφαλίτσα/yarufalíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρουφαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαρουφαλίτσας/yarufalícas/!~γενι-ενικ:Γαρουφαλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γαρουφαλίτσες/yarufalíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαρουφαλίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γαρουφαλίτσα
× base-pronunciation: /yarufalíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαρουφαλίτσα/yarufalíca/-Γαρουφαλίτσας/yarufalícas/-Γαρουφαλίτσα/yarufalíca/-Γαρουφαλίτσα/yarufalíca/-Γαρουφαλίτσες/yarufalíces/-∅-Γαρουφαλίτσες/yarufalíces/-Γαρουφαλίτσες/yarufalíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γαρουφαλίτσα

Γαρουφαλιώ-η/yarufalló-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαρουφαλιώ-η/yarufalló-i/@wordElln,
* McsElln./yarufalló-i/Γαρουφαλιώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρουφαλιώ-η/yarufalló-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρουφαλιώ-η/yarufalló-i/@wordElln,
* McsElln.Γαρουφαλιώ/yarufalló/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρουφαλιώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαρουφαλιώς/yarufallós/!~γενι-ενικ:Γαρουφαλιώ-η@wordElln,

× base-form: Γαρουφαλιώ
× base-pronunciation: /yarufalló/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαρουφαλιώ/yarufalló/-Γαρουφαλιώς/yarufallós/-Γαρουφαλιώ/yarufalló/-Γαρουφαλιώ/yarufalló/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαρουφαλιώ

Γαρουφαλλιώ-η/yarufalló-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαρουφαλλιώ-η/yarufalló-i/@wordElln,
* McsElln./yarufalló-i/Γαρουφαλλιώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρουφαλλιώ-η/yarufalló-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρουφαλλιώ-η/yarufalló-i/@wordElln,
* McsElln.Γαρουφαλλιώ/yarufalló/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρουφαλλιώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαρουφαλλιώς/yarufallós/!~γενι-ενικ:Γαρουφαλλιώ-η@wordElln,

× base-form: Γαρουφαλλιώ
× base-pronunciation: /yarufalló/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαρουφαλλιώ/yarufalló/-Γαρουφαλλιώς/yarufallós/-Γαρουφαλλιώ/yarufalló/-Γαρουφαλλιώ/yarufalló/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαρουφαλλιώ

Γαρουφώ-η/yarufó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαρουφώ-η/yarufó-i/@wordElln,
* McsElln./yarufó-i/Γαρουφώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρουφώ-η/yarufó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρουφώ-η/yarufó-i/@wordElln,
* McsElln.Γαρουφώ/yarufó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρουφώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαρουφώς/yarufós/!~γενι-ενικ:Γαρουφώ-η@wordElln,

× base-form: Γαρουφώ
× base-pronunciation: /yarufó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαρουφώ/yarufó/-Γαρουφώς/yarufós/-Γαρουφώ/yarufó/-Γαρουφώ/yarufó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαρουφώ

Γαρυφαλιώ-η/yarifalló-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαρυφαλιώ-η/yarifalló-i/@wordElln,
* McsElln./yarifalló-i/Γαρυφαλιώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρυφαλιώ-η/yarifalló-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρυφαλιώ-η/yarifalló-i/@wordElln,
* McsElln.Γαρυφαλιώ/yarifalló/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρυφαλιώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαρυφαλιώς/yarifallós/!~γενι-ενικ:Γαρυφαλιώ-η@wordElln,

× base-form: Γαρυφαλιώ
× base-pronunciation: /yarifalló/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαρυφαλιώ/yarifalló/-Γαρυφαλιώς/yarifallós/-Γαρυφαλιώ/yarifalló/-Γαρυφαλιώ/yarifalló/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαρυφαλιώ

Γαρυφαλλώ-η/yarifaló-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαρυφαλλώ-η/yarifaló-i/@wordElln,
* McsElln./yarifaló-i/Γαρυφαλλώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρυφαλλώ-η/yarifaló-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρυφαλλώ-η/yarifaló-i/@wordElln,
* McsElln.Γαρυφαλλώ/yarifaló/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρυφαλλώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαρυφαλλώς/yarifalós/!~γενι-ενικ:Γαρυφαλλώ-η@wordElln,

× base-form: Γαρυφαλλώ
× base-pronunciation: /yarifaló/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαρυφαλλώ/yarifaló/-Γαρυφαλλώς/yarifalós/-Γαρυφαλλώ/yarifaló/-Γαρυφαλλώ/yarifaló/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαρυφαλλώ

Γαρυφαλώ-η/yarifaló-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαρυφαλώ-η/yarifaló-i/@wordElln,
* McsElln./yarifaló-i/Γαρυφαλώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρυφαλώ-η/yarifaló-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρυφαλώ-η/yarifaló-i/@wordElln,
* McsElln.Γαρυφαλώ/yarifaló/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρυφαλώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαρυφαλώς/yarifalós/!~γενι-ενικ:Γαρυφαλώ-η@wordElln,

× base-form: Γαρυφαλώ
× base-pronunciation: /yarifaló/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαρυφαλώ/yarifaló/-Γαρυφαλώς/yarifalós/-Γαρυφαλώ/yarifaló/-Γαρυφαλώ/yarifaló/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαρυφαλώ

Γαρυφώ-η/yarifó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαρυφώ-η/yarifó-i/@wordElln,
* McsElln./yarifó-i/Γαρυφώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαρυφώ-η/yarifó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαρυφώ-η/yarifó-i/@wordElln,
* McsElln.Γαρυφώ/yarifó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαρυφώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαρυφώς/yarifós/!~γενι-ενικ:Γαρυφώ-η@wordElln,

× base-form: Γαρυφώ
× base-pronunciation: /yarifó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαρυφώ/yarifó/-Γαρυφώς/yarifós/-Γαρυφώ/yarifó/-Γαρυφώ/yarifó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαρυφώ

Γασπαρίνα-η/yasparína-i/::
* McsEngl.wordElln.Γασπαρίνα-η/yasparína-i/@wordElln,
* McsElln./yasparína-i/Γασπαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γασπαρίνα-η/yasparína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γασπαρίνα-η/yasparína-i/@wordElln,
* McsElln.Γασπαρίνα/yasparína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γασπαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γασπαρίνας/yasparínas/!~γενι-ενικ:Γασπαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γασπαρίνες/yasparínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γασπαρίνα-η@wordElln,

× base-form: Γασπαρίνα
× base-pronunciation: /yasparína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γασπαρίνα/yasparína/-Γασπαρίνας/yasparínas/-Γασπαρίνα/yasparína/-Γασπαρίνα/yasparína/-Γασπαρίνες/yasparínes/-∅-Γασπαρίνες/yasparínes/-Γασπαρίνες/yasparínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γασπαρίνα

Γαυδιώτης-ο/yavdhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γαυδιώτης-ο/yavdhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./yavdhyyótis-o/Γαυδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαυδιώτης-ο/yavdhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαυδιώτης-ο/yavdhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γαυδιώτης/yavdhyyótis/-ονομ-ενικ:Γαυδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαυδιώτη/yaidhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαυδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαυδιώτες/yaidhyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαυδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γαυδιωτών/yavdhiotón/!~γενι-πληθ:Γαυδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γαυδιώτης
× base-pronunciation: /yavdhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γαυδιώτης/yavdhyyótis/-Γαυδιώτη/yaidhyyóti/-Γαυδιώτη/yaidhyyóti/-Γαυδιώτη/yaidhyyóti/-Γαυδιώτες/yaidhyyótes/-Γαυδιωτών/yavdhiotón/-Γαυδιώτες/yaidhyyótes/-Γαυδιώτες/yaidhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαυδιώτης

Γαυριονήσι-το/yavrionísi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Γαυριονήσι-το/yavrionísi-to-s/@wordElln,
* McsElln./yavrionísi-to-s/Γαυριονήσι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαυριονήσι-το/yavrionísi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαυριονήσι-το/yavrionísi-to-s/@wordElln,
* McsElln.Γαυριονήσι/yavrionísi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαυριονήσι-το@wordElln,
* McsElln.Γαυριονήσια/yavrioníssa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαυριονήσι-το@wordElln,

× base-form: Γαυριονήσι
× base-pronunciation: /yavrionísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γαυριονήσι/yavrionísi/-∅-Γαυριονήσι/yavrionísi/-Γαυριονήσι/yavrionísi/-Γαυριονήσια/yavrioníssa/-∅-Γαυριονήσια/yavrioníssa/-Γαυριονήσια/yavrioníssa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: Γαυριονήσι

Γαϊδουρονήσι-το/yaidhuronísi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Γαϊδουρονήσι-το/yaidhuronísi-to-s/@wordElln,
* McsElln./yaidhuronísi-to-s/Γαϊδουρονήσι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαϊδουρονήσι-το/yaidhuronísi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαϊδουρονήσι-το/yaidhuronísi-to-s/@wordElln,
* McsElln.Γαϊδουρονήσι/yaidhuronísi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαϊδουρονήσι-το@wordElln,
* McsElln.Γαϊδουρονησιού/yaidhuronissú/!~γενι-ενικ:Γαϊδουρονήσι-το@wordElln,
* McsElln.Γαϊδουρονήσια/yaidhuroníssa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαϊδουρονήσι-το@wordElln,
* McsElln.Γαϊδουρονησιών/yaidhuronissón/!~γενι-πληθ:Γαϊδουρονήσι-το@wordElln,

× base-form: Γαϊδουρονήσι
× base-pronunciation: /yaidhuronísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γαϊδουρονήσι/yaidhuronísi/-Γαϊδουρονησιού/yaidhuronissú/-Γαϊδουρονήσι/yaidhuronísi/-Γαϊδουρονήσι/yaidhuronísi/-Γαϊδουρονήσια/yaidhuroníssa/-Γαϊδουρονησιών/yaidhuronissón/-Γαϊδουρονήσια/yaidhuroníssa/-Γαϊδουρονήσια/yaidhuroníssa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γαϊδουρονήσι

Γαϊτάνα-η/yaitána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαϊτάνα-η/yaitána-i/@wordElln,
* McsElln./yaitána-i/Γαϊτάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαϊτάνα-η/yaitána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαϊτάνα-η/yaitána-i/@wordElln,
* McsElln.Γαϊτάνα/yaitána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαϊτάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γαϊτάνας/yaitánas/!~γενι-ενικ:Γαϊτάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γαϊτάνες/yaitánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαϊτάνα-η@wordElln,

× base-form: Γαϊτάνα
× base-pronunciation: /yaitána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαϊτάνα/yaitána/-Γαϊτάνας/yaitánas/-Γαϊτάνα/yaitána/-Γαϊτάνα/yaitána/-Γαϊτάνες/yaitánes/-∅-Γαϊτάνες/yaitánes/-Γαϊτάνες/yaitánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γαϊτάνα

Γαϊτανιώ-η/yaitannó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαϊτανιώ-η/yaitannó-i/@wordElln,
* McsElln./yaitannó-i/Γαϊτανιώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαϊτανιώ-η/yaitannó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαϊτανιώ-η/yaitannó-i/@wordElln,
* McsElln.Γαϊτανιώ/yaitannó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαϊτανιώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαϊτανιώς/yaitannós/!~γενι-ενικ:Γαϊτανιώ-η@wordElln,

× base-form: Γαϊτανιώ
× base-pronunciation: /yaitannó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαϊτανιώ/yaitannó/-Γαϊτανιώς/yaitannós/-Γαϊτανιώ/yaitannó/-Γαϊτανιώ/yaitannó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαϊτανιώ

Γαϊτανούλα-η/yaitanúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαϊτανούλα-η/yaitanúla-i/@wordElln,
* McsElln./yaitanúla-i/Γαϊτανούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαϊτανούλα-η/yaitanúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαϊτανούλα-η/yaitanúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γαϊτανούλα/yaitanúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαϊτανούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γαϊτανούλας/yaitanúlas/!~γενι-ενικ:Γαϊτανούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γαϊτανούλες/yaitanúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γαϊτανούλα-η@wordElln,

× base-form: Γαϊτανούλα
× base-pronunciation: /yaitanúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαϊτανούλα/yaitanúla/-Γαϊτανούλας/yaitanúlas/-Γαϊτανούλα/yaitanúla/-Γαϊτανούλα/yaitanúla/-Γαϊτανούλες/yaitanúles/-∅-Γαϊτανούλες/yaitanúles/-Γαϊτανούλες/yaitanúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γαϊτανούλα

Γαϊτανώ-η/yaitanó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γαϊτανώ-η/yaitanó-i/@wordElln,
* McsElln./yaitanó-i/Γαϊτανώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γαϊτανώ-η/yaitanó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γαϊτανώ-η/yaitanó-i/@wordElln,
* McsElln.Γαϊτανώ/yaitanó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γαϊτανώ-η@wordElln,
* McsElln.Γαϊτανώς/yaitanós/!~γενι-ενικ:Γαϊτανώ-η@wordElln,

× base-form: Γαϊτανώ
× base-pronunciation: /yaitanó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γαϊτανώ/yaitanó/-Γαϊτανώς/yaitanós/-Γαϊτανώ/yaitanó/-Γαϊτανώ/yaitanó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γαϊτανώ

Γείτονας-ο/yítonas-o/::
* McsEngl.wordElln.Γείτονας-ο/yítonas-o/@wordElln,
* McsElln./yítonas-o/Γείτονας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γείτονας-ο/yítonas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γείτονας-ο/yítonas-o/@wordElln,
* McsElln.Γείτονας/yítonas/-ονομ-ενικ:Γείτονας-ο@wordElln,
* McsElln.Γείτονα/yítona/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γείτονας-ο@wordElln,
* McsElln.Γειτοναίοι/yitonéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γείτονας-ο@wordElln,
* McsElln.Γειτοναίων/yitonéon/!~γενι-πληθ:Γείτονας-ο@wordElln,
* McsElln.Γειτοναίους/yitonéus/!~αιτι-πληθ:Γείτονας-ο@wordElln,

× base-form: Γείτονας
× base-pronunciation: /yítonas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γείτονας/yítonas/-Γείτονα/yítona/-Γείτονα/yítona/-Γείτονα/yítona/-Γειτοναίοι/yitonéi/-Γειτοναίων/yitonéon/-Γειτοναίους/yitonéus/-Γειτοναίοι/yitonéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γείτονας

Γεμενιώ-η/yemennó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γεμενιώ-η/yemennó-i/@wordElln,
* McsElln./yemennó-i/Γεμενιώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεμενιώ-η/yemennó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεμενιώ-η/yemennó-i/@wordElln,
* McsElln.Γεμενιώ/yemennó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γεμενιώ-η@wordElln,
* McsElln.Γεμενιώς/yemennós/!~γενι-ενικ:Γεμενιώ-η@wordElln,

× base-form: Γεμενιώ
× base-pronunciation: /yemennó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γεμενιώ/yemennó/-Γεμενιώς/yemennós/-Γεμενιώ/yemennó/-Γεμενιώ/yemennó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γεμενιώ

Γενάρης-ο/yenáris-o/::
* McsEngl.wordElln.Γενάρης-ο/yenáris-o/@wordElln,
* McsElln./yenáris-o/Γενάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γενάρης-ο/yenáris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γενάρης-ο/yenáris-o/@wordElln,
* McsElln.Γενάρης/yenáris/-ονομ-ενικ:Γενάρης-ο@wordElln,
* McsElln.Γενάρη/yenári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γενάρης-ο@wordElln,
* McsElln.Γενάρηδες/yenáridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γενάρης-ο@wordElln,
* McsElln.Γενάρηδων/yenáridhon/!~γενι-πληθ:Γενάρης-ο@wordElln,

× base-form: Γενάρης
× base-pronunciation: /yenáris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γενάρης/yenáris/-Γενάρη/yenári/-Γενάρη/yenári/-Γενάρη/yenári/-Γενάρηδες/yenáridhes/-Γενάρηδων/yenáridhon/-Γενάρηδες/yenáridhes/-Γενάρηδες/yenáridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γενάρης

Γενηδουνιάς-ο/yenidhunnás-o/::
* McsEngl.wordElln.Γενηδουνιάς-ο/yenidhunnás-o/@wordElln,
* McsElln./yenidhunnás-o/Γενηδουνιάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γενηδουνιάς-ο/yenidhunnás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γενηδουνιάς-ο/yenidhunnás-o/@wordElln,
* McsElln.Γενηδουνιάς/yenidhunnás/-ονομ-ενικ:Γενηδουνιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γενηδουνιά/yenidhunná/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γενηδουνιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γενηδουνιάδες/yenidhunnádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γενηδουνιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γενηδουνιάδων/yenidhunnádhon/!~γενι-πληθ:Γενηδουνιάς-ο@wordElln,

× base-form: Γενηδουνιάς
× base-pronunciation: /yenidhunnás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γενηδουνιάς/yenidhunnás/-Γενηδουνιά/yenidhunná/-Γενηδουνιά/yenidhunná/-Γενηδουνιά/yenidhunná/-Γενηδουνιάδες/yenidhunnádhes/-Γενηδουνιάδων/yenidhunnádhon/-Γενηδουνιάδες/yenidhunnádhes/-Γενηδουνιάδες/yenidhunnádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γενηδουνιάς

Γεννάδειος-η/yenádhios-i/::
* McsEngl.wordElln.Γεννάδειος-η/yenádhios-i/@wordElln,
* McsElln./yenádhios-i/Γεννάδειος-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεννάδειος-η/yenádhios-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεννάδειος-η/yenádhios-i/@wordElln,
* McsElln.Γεννάδειος/yenádhios/-ονομ-ενικ:Γεννάδειος-η@wordElln,
* McsElln.Γενναδείου/yenadhíu/!~γενι-ενικ:Γεννάδειος-η@wordElln,
* McsElln.Γεννάδειο/yenádhio/!~αιτι-ενικ:Γεννάδειος-η@wordElln,
* McsElln.Γεννάδειε/yenádhie/!~κλητ-ενικ:Γεννάδειος-η@wordElln,
* McsElln.Γεννάδειοι/yenádhioi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γεννάδειος-η@wordElln,
* McsElln.Γενναδείων/yenadhíon/!~γενι-πληθ:Γεννάδειος-η@wordElln,
* McsElln.Γενναδείους/yenadhíus/!~αιτι-πληθ:Γεννάδειος-η@wordElln,

× base-form: Γεννάδειος
× base-pronunciation: /yenádhios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γεννάδειος/yenádhios/-Γενναδείου/yenadhíu/-Γεννάδειο/yenádhio/-Γεννάδειε/yenádhie/-Γεννάδειοι/yenádhioi/-Γενναδείων/yenadhíon/-Γενναδείους/yenadhíus/-Γεννάδειοι/yenádhioi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γεννάδειος

Γεννάδιος-ο/yenádhios-o/::
* McsEngl.wordElln.Γεννάδιος-ο/yenádhios-o/@wordElln,
* McsElln./yenádhios-o/Γεννάδιος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεννάδιος-ο/yenádhios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεννάδιος-ο/yenádhios-o/@wordElln,
* McsElln.Γεννάδιος/yenádhios/-ονομ-ενικ:Γεννάδιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεννάδιου/yenádhiu/!~γενι-ενικ:Γεννάδιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γενναδίου/yenadhíu/!~γενι-ενικ:Γεννάδιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεννάδιο/yenádhio/!~αιτι-ενικ:Γεννάδιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεννάδιε/yenádhie/!~κλητ-ενικ:Γεννάδιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεννάδιοι/yenádhii/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γεννάδιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεννάδιων/yenádhion/!~γενι-πληθ:Γεννάδιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γενναδίων/yenadhíon/!~γενι-πληθ:Γεννάδιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεννάδιους/yenádhius/!~αιτι-πληθ:Γεννάδιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γενναδίους/yenadhíus/!~αιτι-πληθ:Γεννάδιος-ο@wordElln,

× base-form: Γεννάδιος
× base-pronunciation: /yenádhios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γεννάδιος/yenádhios/-Γεννάδιου/yenádhiu/|Γενναδίου/yenadhíu/-Γεννάδιο/yenádhio/-Γεννάδιε/yenádhie/-Γεννάδιοι/yenádhii/-Γεννάδιων/yenádhion/|Γενναδίων/yenadhíon/-Γεννάδιους/yenádhius/|Γενναδίους/yenadhíus/-Γεννάδιοι/yenádhii/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γεννάδιος

Γεννηματάς-ο/yenimatás-o/::
* McsEngl.wordElln.Γεννηματάς-ο/yenimatás-o/@wordElln,
* McsElln./yenimatás-o/Γεννηματάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεννηματάς-ο/yenimatás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεννηματάς-ο/yenimatás-o/@wordElln,
* McsElln.Γεννηματάς/yenimatás/-ονομ-ενικ:Γεννηματάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γεννηματά/yenimatá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γεννηματάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γεννηματάδες/yenimatádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γεννηματάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γεννηματάδων/yenimatádhon/!~γενι-πληθ:Γεννηματάς-ο@wordElln,

× base-form: Γεννηματάς
× base-pronunciation: /yenimatás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γεννηματάς/yenimatás/-Γεννηματά/yenimatá/-Γεννηματά/yenimatá/-Γεννηματά/yenimatá/-Γεννηματάδες/yenimatádhes/-Γεννηματάδων/yenimatádhon/-Γεννηματάδες/yenimatádhes/-Γεννηματάδες/yenimatádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γεννηματάς

Γερακάρι-το/yerakári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Γερακάρι-το/yerakári-to-s/@wordElln,
* McsElln./yerakári-to-s/Γερακάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερακάρι-το/yerakári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερακάρι-το/yerakári-to-s/@wordElln,
* McsElln.Γερακάρι/yerakári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γερακάρι-το@wordElln,
* McsElln.Γερακαριού/yerakaryyú/!~γενι-ενικ:Γερακάρι-το@wordElln,
* McsElln.Γερακάρια/yerakáryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γερακάρι-το@wordElln,
* McsElln.Γερακαριών/yerakaryyón/!~γενι-πληθ:Γερακάρι-το@wordElln,

× base-form: Γερακάρι
× base-pronunciation: /yerakári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γερακάρι/yerakári/-Γερακαριού/yerakaryyú/-Γερακάρι/yerakári/-Γερακάρι/yerakári/-Γερακάρια/yerakáryya/-Γερακαριών/yerakaryyón/-Γερακάρια/yerakáryya/-Γερακάρια/yerakáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γερακάρι

Γερακίτσα-η/yerakíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γερακίτσα-η/yerakíca-i/@wordElln,
* McsElln./yerakíca-i/Γερακίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερακίτσα-η/yerakíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερακίτσα-η/yerakíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γερακίτσα/yerakíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γερακίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γερακίτσας/yerakícas/!~γενι-ενικ:Γερακίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γερακίτσες/yerakíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γερακίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γερακίτσα
× base-pronunciation: /yerakíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γερακίτσα/yerakíca/-Γερακίτσας/yerakícas/-Γερακίτσα/yerakíca/-Γερακίτσα/yerakíca/-Γερακίτσες/yerakíces/-∅-Γερακίτσες/yerakíces/-Γερακίτσες/yerakíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γερακίτσα

Γερακαριώτης-ο/yerakaryyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γερακαριώτης-ο/yerakaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln./yerakaryyótis-o/Γερακαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερακαριώτης-ο/yerakaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερακαριώτης-ο/yerakaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γερακαριώτης/yerakaryyótis/-ονομ-ενικ:Γερακαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γερακαριώτη/yerakaryyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γερακαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γερακαριώτες/yerakaryyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γερακαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γερακαριωτών/yerakariotón/!~γενι-πληθ:Γερακαριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γερακαριώτης
× base-pronunciation: /yerakaryyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γερακαριώτης/yerakaryyótis/-Γερακαριώτη/yerakaryyóti/-Γερακαριώτη/yerakaryyóti/-Γερακαριώτη/yerakaryyóti/-Γερακαριώτες/yerakaryyótes/-Γερακαριωτών/yerakariotón/-Γερακαριώτες/yerakaryyótes/-Γερακαριώτες/yerakaryyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γερακαριώτης

Γερακαριώτισσα-η/yerakaryyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γερακαριώτισσα-η/yerakaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./yerakaryyótisa-i/Γερακαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερακαριώτισσα-η/yerakaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερακαριώτισσα-η/yerakaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Γερακαριώτισσα/yerakaryyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γερακαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γερακαριώτισσας/yerakaryyótisas/!~γενι-ενικ:Γερακαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γερακαριώτισσες/yerakaryyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γερακαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γερακαριωτισσών/yerakariotisón/!~γενι-πληθ:Γερακαριώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Γερακαριώτισσα
× base-pronunciation: /yerakaryyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γερακαριώτισσα/yerakaryyótisa/-Γερακαριώτισσας/yerakaryyótisas/-Γερακαριώτισσα/yerakaryyótisa/-Γερακαριώτισσα/yerakaryyótisa/-Γερακαριώτισσες/yerakaryyótises/-Γερακαριωτισσών/yerakariotisón/-Γερακαριώτισσες/yerakaryyótises/-Γερακαριώτισσες/yerakaryyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γερακαριώτισσα

Γερακιώτης-ο/yerakkótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γερακιώτης-ο/yerakkótis-o/@wordElln,
* McsElln./yerakkótis-o/Γερακιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερακιώτης-ο/yerakkótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερακιώτης-ο/yerakkótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γερακιώτης/yerakkótis/-ονομ-ενικ:Γερακιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γερακιώτη/yerakkóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γερακιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γερακιώτες/yerakkótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γερακιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γερακιωτών/yerakiotón/!~γενι-πληθ:Γερακιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γερακιώτης
× base-pronunciation: /yerakkótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γερακιώτης/yerakkótis/-Γερακιώτη/yerakkóti/-Γερακιώτη/yerakkóti/-Γερακιώτη/yerakkóti/-Γερακιώτες/yerakkótes/-Γερακιωτών/yerakiotón/-Γερακιώτες/yerakkótes/-Γερακιώτες/yerakkótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γερακιώτης

Γερακιώτισσα-η/yerakkótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γερακιώτισσα-η/yerakkótisa-i/@wordElln,
* McsElln./yerakkótisa-i/Γερακιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερακιώτισσα-η/yerakkótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερακιώτισσα-η/yerakkótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Γερακιώτισσα/yerakkótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γερακιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γερακιώτισσας/yerakkótisas/!~γενι-ενικ:Γερακιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γερακιώτισσες/yerakkótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γερακιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γερακιωτισσών/yerakiotisón/!~γενι-πληθ:Γερακιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Γερακιώτισσα
× base-pronunciation: /yerakkótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γερακιώτισσα/yerakkótisa/-Γερακιώτισσας/yerakkótisas/-Γερακιώτισσα/yerakkótisa/-Γερακιώτισσα/yerakkótisa/-Γερακιώτισσες/yerakkótises/-Γερακιωτισσών/yerakiotisón/-Γερακιώτισσες/yerakkótises/-Γερακιώτισσες/yerakkótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γερακιώτισσα

Γερακώ-η/yerakó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γερακώ-η/yerakó-i/@wordElln,
* McsElln./yerakó-i/Γερακώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερακώ-η/yerakó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερακώ-η/yerakó-i/@wordElln,
* McsElln.Γερακώ/yerakó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γερακώ-η@wordElln,
* McsElln.Γερακώς/yerakós/!~γενι-ενικ:Γερακώ-η@wordElln,

× base-form: Γερακώ
× base-pronunciation: /yerakó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γερακώ/yerakó/-Γερακώς/yerakós/-Γερακώ/yerakó/-Γερακώ/yerakó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γερακώ

Γεργάνα-η/yeryána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γεργάνα-η/yeryána-i/@wordElln,
* McsElln./yeryána-i/Γεργάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεργάνα-η/yeryána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεργάνα-η/yeryána-i/@wordElln,
* McsElln.Γεργάνα/yeryána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γεργάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γεργάνας/yeryánas/!~γενι-ενικ:Γεργάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γεργάνες/yeryánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γεργάνα-η@wordElln,

× base-form: Γεργάνα
× base-pronunciation: /yeryána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γεργάνα/yeryána/-Γεργάνας/yeryánas/-Γεργάνα/yeryána/-Γεργάνα/yeryána/-Γεργάνες/yeryánes/-∅-Γεργάνες/yeryánes/-Γεργάνες/yeryánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γεργάνα

Γερμανία-η/yermanía-i/::
* McsEngl.wordElln.Γερμανία-η/yermanía-i/@wordElln,
* McsElln./yermanía-i/Γερμανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερμανία-η/yermanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερμανία-η/yermanía-i/@wordElln,
* McsElln.Γερμανία/yermanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γερμανία-η@wordElln,
* McsElln.Γερμανίας/yermanías/!~γενι-ενικ:Γερμανία-η@wordElln,
* McsElln.Γερμανίες/yermaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γερμανία-η@wordElln,
* McsElln.Γερμανιών/yermanión/!~γενι-πληθ:Γερμανία-η@wordElln,

× base-form: Γερμανία
× base-pronunciation: /yermanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γερμανία/yermanía/-Γερμανίας/yermanías/-Γερμανία/yermanía/-Γερμανία/yermanía/-Γερμανίες/yermaníes/-Γερμανιών/yermanión/-Γερμανίες/yermaníes/-Γερμανίες/yermaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γερμανία

Γερμανίδα-η/yermanídha-i/::
* McsEngl.wordElln.Γερμανίδα-η/yermanídha-i/@wordElln,
* McsElln./yermanídha-i/Γερμανίδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερμανίδα-η/yermanídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερμανίδα-η/yermanídha-i/@wordElln,
* McsElln.Γερμανίδα/yermanídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γερμανίδα-η@wordElln,
* McsElln.Γερμανίδας/yermanídhas/!~γενι-ενικ:Γερμανίδα-η@wordElln,
* McsElln.Γερμανίδες/yermanídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γερμανίδα-η@wordElln,
* McsElln.Γερμανίδων/yermanídhon/!~γενι-πληθ:Γερμανίδα-η@wordElln,

× base-form: Γερμανίδα
× base-pronunciation: /yermanídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γερμανίδα/yermanídha/-Γερμανίδας/yermanídhas/-Γερμανίδα/yermanídha/-Γερμανίδα/yermanídha/-Γερμανίδες/yermanídhes/-Γερμανίδων/yermanídhon/-Γερμανίδες/yermanídhes/-Γερμανίδες/yermanídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γερμανίδα

Γερμανός-ο/yermanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Γερμανός-ο/yermanós-o/@wordElln,
* McsElln./yermanós-o/Γερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερμανός-ο/yermanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερμανός-ο/yermanós-o/@wordElln,
* McsElln.Γερμανός/yermanós/-ονομ-ενικ:Γερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γερμανού/yermanú/!~γενι-ενικ:Γερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γερμανό/yermanó/!~αιτι-ενικ:Γερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γερμανέ/yermané/!~κλητ-ενικ:Γερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γερμανοί/yermaní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γερμανών/yermanón/!~γενι-πληθ:Γερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γερμανούς/yermanús/!~αιτι-πληθ:Γερμανός-ο@wordElln,

× base-form: Γερμανός
× base-pronunciation: /yermanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γερμανός/yermanós/-Γερμανού/yermanú/-Γερμανό/yermanó/-Γερμανέ/yermané/-Γερμανοί/yermaní/-Γερμανών/yermanón/-Γερμανούς/yermanús/-Γερμανοί/yermaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γερμανός

Γερολιμένας-ο/yeroliménas-o/::
* McsEngl.wordElln.Γερολιμένας-ο/yeroliménas-o/@wordElln,
* McsElln./yeroliménas-o/Γερολιμένας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γερολιμένας-ο/yeroliménas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γερολιμένας-ο/yeroliménas-o/@wordElln,
* McsElln.Γερολιμένας/yeroliménas/-ονομ-ενικ:Γερολιμένας-ο@wordElln,
* McsElln.Γερολιμένα/yeroliména/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γερολιμένας-ο@wordElln,
* McsElln.Γερολιμένες/yeroliménes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γερολιμένας-ο@wordElln,
* McsElln.Γερολιμένων/yeroliménon/!~γενι-πληθ:Γερολιμένας-ο@wordElln,

× base-form: Γερολιμένας
× base-pronunciation: /yeroliménas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γερολιμένας/yeroliménas/-Γερολιμένα/yeroliména/-Γερολιμένα/yeroliména/-Γερολιμένα/yeroliména/-Γερολιμένες/yeroliménes/-Γερολιμένων/yeroliménon/-Γερολιμένες/yeroliménes/-Γερολιμένες/yeroliménes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γερολιμένας

Γεροχατζής-ο/yerohajís-o/::
* McsEngl.wordElln.Γεροχατζής-ο/yerohajís-o/@wordElln,
* McsElln./yerohajís-o/Γεροχατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεροχατζής-ο/yerohajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεροχατζής-ο/yerohajís-o/@wordElln,
* McsElln.Γεροχατζής/yerohajís/-ονομ-ενικ:Γεροχατζής-ο@wordElln,
* McsElln.Γεροχατζή/yerohají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γεροχατζής-ο@wordElln,
* McsElln.Γεροχατζήδες/yerohajídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γεροχατζής-ο@wordElln,
* McsElln.Γεροχατζαίοι/yerohajéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γεροχατζής-ο@wordElln,
* McsElln.Γεροχατζήδων/yerohajídhon/!~γενι-πληθ:Γεροχατζής-ο@wordElln,
* McsElln.Γεροχατζαίων/yerohajéon/!~γενι-πληθ:Γεροχατζής-ο@wordElln,
* McsElln.Γεροχατζαίους/yerohajéus/!~αιτι-πληθ:Γεροχατζής-ο@wordElln,

× base-form: Γεροχατζής
× base-pronunciation: /yerohajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γεροχατζής/yerohajís/-Γεροχατζή/yerohají/-Γεροχατζή/yerohají/-Γεροχατζή/yerohají/-Γεροχατζήδες/yerohajídhes/|Γεροχατζαίοι/yerohajéi/-Γεροχατζήδων/yerohajídhon/|Γεροχατζαίων/yerohajéon/-Γεροχατζήδες/yerohajídhes/|Γεροχατζαίους/yerohajéus/-Γεροχατζήδες/yerohajídhes/|Γεροχατζαίοι/yerohajéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γεροχατζής

Γεωγραφούλα-η/yeoyrafúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γεωγραφούλα-η/yeoyrafúla-i/@wordElln,
* McsElln./yeoyrafúla-i/Γεωγραφούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεωγραφούλα-η/yeoyrafúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεωγραφούλα-η/yeoyrafúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γεωγραφούλα/yeoyrafúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γεωγραφούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γεωγραφούλας/yeoyrafúlas/!~γενι-ενικ:Γεωγραφούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γεωγραφούλες/yeoyrafúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γεωγραφούλα-η@wordElln,

× base-form: Γεωγραφούλα
× base-pronunciation: /yeoyrafúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γεωγραφούλα/yeoyrafúla/-Γεωγραφούλας/yeoyrafúlas/-Γεωγραφούλα/yeoyrafúla/-Γεωγραφούλα/yeoyrafúla/-Γεωγραφούλες/yeoyrafúles/-∅-Γεωγραφούλες/yeoyrafúles/-Γεωγραφούλες/yeoyrafúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γεωγραφούλα

Γεωργίτσα-η/yeoryíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γεωργίτσα-η/yeoryíca-i/@wordElln,
* McsElln./yeoryíca-i/Γεωργίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεωργίτσα-η/yeoryíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεωργίτσα-η/yeoryíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γεωργίτσα/yeoryíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γεωργίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γεωργίτσας/yeoryícas/!~γενι-ενικ:Γεωργίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γεωργίτσες/yeoryíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γεωργίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γεωργίτσα
× base-pronunciation: /yeoryíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γεωργίτσα/yeoryíca/-Γεωργίτσας/yeoryícas/-Γεωργίτσα/yeoryíca/-Γεωργίτσα/yeoryíca/-Γεωργίτσες/yeoryíces/-∅-Γεωργίτσες/yeoryíces/-Γεωργίτσες/yeoryíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γεωργίτσα

Γεωργιάνα-η/yeoryiána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γεωργιάνα-η/yeoryiána-i/@wordElln,
* McsElln./yeoryiána-i/Γεωργιάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεωργιάνα-η/yeoryiána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεωργιάνα-η/yeoryiána-i/@wordElln,
* McsElln.Γεωργιάνα/yeoryiána/-ονομ-ενικ:Γεωργιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γεωργιάνας/yeoryyánas/!~γενι-ενικ:Γεωργιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γεωργιάνα/yeoryyána/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γεωργιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γεωργιάνες/yeoryyánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γεωργιάνα-η@wordElln,

× base-form: Γεωργιάνα
× base-pronunciation: /yeoryiána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γεωργιάνα/yeoryiána/-Γεωργιάνας/yeoryyánas/-Γεωργιάνα/yeoryyána/-Γεωργιάνα/yeoryyána/-Γεωργιάνες/yeoryyánes/-∅-Γεωργιάνες/yeoryyánes/-Γεωργιάνες/yeoryyánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γεωργιάνα

Γεωργιανός-ο/yeoryyanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Γεωργιανός-ο/yeoryyanós-o/@wordElln,
* McsElln./yeoryyanós-o/Γεωργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεωργιανός-ο/yeoryyanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεωργιανός-ο/yeoryyanós-o/@wordElln,
* McsElln.Γεωργιανός/yeoryyanós/-ονομ-ενικ:Γεωργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργιανού/yeoryyanú/!~γενι-ενικ:Γεωργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργιανό/yeoryyanó/!~αιτι-ενικ:Γεωργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργιανέ/yeoryyané/!~κλητ-ενικ:Γεωργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργιανοί/yeoryyaní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γεωργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργιανών/yeoryyanón/!~γενι-πληθ:Γεωργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργιανούς/yeoryyanús/!~αιτι-πληθ:Γεωργιανός-ο@wordElln,

× base-form: Γεωργιανός
× base-pronunciation: /yeoryyanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γεωργιανός/yeoryyanós/-Γεωργιανού/yeoryyanú/-Γεωργιανό/yeoryyanó/-Γεωργιανέ/yeoryyané/-Γεωργιανοί/yeoryyaní/-Γεωργιανών/yeoryyanón/-Γεωργιανούς/yeoryyanús/-Γεωργιανοί/yeoryyaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γεωργιανός

Γεωργούλα-η/yeoryúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γεωργούλα-η/yeoryúla-i/@wordElln,
* McsElln./yeoryúla-i/Γεωργούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεωργούλα-η/yeoryúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεωργούλα-η/yeoryúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γεωργούλα/yeoryúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γεωργούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γεωργούλας/yeoryúlas/!~γενι-ενικ:Γεωργούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γεωργούλες/yeoryúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γεωργούλα-η@wordElln,

× base-form: Γεωργούλα
× base-pronunciation: /yeoryúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γεωργούλα/yeoryúla/-Γεωργούλας/yeoryúlas/-Γεωργούλα/yeoryúla/-Γεωργούλα/yeoryúla/-Γεωργούλες/yeoryúles/-∅-Γεωργούλες/yeoryúles/-Γεωργούλες/yeoryúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γεωργούλα

Γεωργούλας-ο/yeoryúlas-o/::
* McsEngl.wordElln.Γεωργούλας-ο/yeoryúlas-o/@wordElln,
* McsElln./yeoryúlas-o/Γεωργούλας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεωργούλας-ο/yeoryúlas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεωργούλας-ο/yeoryúlas-o/@wordElln,
* McsElln.Γεωργούλας/yeoryúlas/-ονομ-ενικ:Γεωργούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργούλα/yeoryúla/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γεωργούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργούληδες/yeoryúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γεωργούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργουλαίοι/yeoryuléi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γεωργούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργούληδων/yeoryúlidhon/!~γενι-πληθ:Γεωργούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργουλαίων/yeoryuléon/!~γενι-πληθ:Γεωργούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργουλαίους/yeoryuléus/!~αιτι-πληθ:Γεωργούλας-ο@wordElln,

× base-form: Γεωργούλας
× base-pronunciation: /yeoryúlas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γεωργούλας/yeoryúlas/-Γεωργούλα/yeoryúla/-Γεωργούλα/yeoryúla/-Γεωργούλα/yeoryúla/-Γεωργούληδες/yeoryúlidhes/|Γεωργουλαίοι/yeoryuléi/-Γεωργούληδων/yeoryúlidhon/|Γεωργουλαίων/yeoryuléon/-Γεωργούληδες/yeoryúlidhes/|Γεωργουλαίους/yeoryuléus/-Γεωργούληδες/yeoryúlidhes/|Γεωργουλαίοι/yeoryuléi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γεωργούλας

Γεώργιος-ο/yeóryios-o/::
* McsEngl.wordElln.Γεώργιος-ο/yeóryios-o/@wordElln,
* McsElln./yeóryios-o/Γεώργιος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γεώργιος-ο/yeóryios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γεώργιος-ο/yeóryios-o/@wordElln,
* McsElln.Γεώργιος/yeóryios/-ονομ-ενικ:Γεώργιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεώργιου/yeóryiu/!~γενι-ενικ:Γεώργιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργίου/yeoryíu/!~γενι-ενικ:Γεώργιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεώργιο/yeóryio/!~αιτι-ενικ:Γεώργιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεώργιε/yeóryie/!~κλητ-ενικ:Γεώργιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεώργιοι/yeóryii/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γεώργιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεώργιων/yeóryion/!~γενι-πληθ:Γεώργιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργίων/yeoryíon/!~γενι-πληθ:Γεώργιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεώργιους/yeóryius/!~αιτι-πληθ:Γεώργιος-ο@wordElln,
* McsElln.Γεωργίους/yeoryíus/!~αιτι-πληθ:Γεώργιος-ο@wordElln,

× base-form: Γεώργιος
× base-pronunciation: /yeóryios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γεώργιος/yeóryios/-Γεώργιου/yeóryiu/|Γεωργίου/yeoryíu/-Γεώργιο/yeóryio/-Γεώργιε/yeóryie/-Γεώργιοι/yeóryii/-Γεώργιων/yeóryion/|Γεωργίων/yeoryíon/-Γεώργιους/yeóryius/|Γεωργίους/yeoryíus/-Γεώργιοι/yeóryii/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γεώργιος

Γιάγκας-ο/yyágas-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιάγκας-ο/yyágas-o/@wordElln,
* McsElln./yyágas-o/Γιάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιάγκας-ο/yyágas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιάγκας-ο/yyágas-o/@wordElln,
* McsElln.Γιάγκας/yyágas/-ονομ-ενικ:Γιάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιάγκα/yyága/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιάγκηδες/yyágidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαγκαίοι/yyagéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γιάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιάγκηδων/yyágidhon/!~γενι-πληθ:Γιάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαγκαίων/yyagéon/!~γενι-πληθ:Γιάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαγκαίους/yyagéus/!~αιτι-πληθ:Γιάγκας-ο@wordElln,

× base-form: Γιάγκας
× base-pronunciation: /yyágas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιάγκας/yyágas/-Γιάγκα/yyága/-Γιάγκα/yyága/-Γιάγκα/yyága/-Γιάγκηδες/yyágidhes/|Γιαγκαίοι/yyagéi/-Γιάγκηδων/yyágidhon/|Γιαγκαίων/yyagéon/-Γιάγκηδες/yyágidhes/|Γιαγκαίους/yyagéus/-Γιάγκηδες/yyágidhes/|Γιαγκαίοι/yyagéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γιάγκας

Γιάννης-ο/yyánis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιάννης-ο/yyánis-o/@wordElln,
* McsElln./yyánis-o/Γιάννης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιάννης-ο/yyánis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιάννης-ο/yyánis-o/@wordElln,
* McsElln.Γιάννης/yyánis/-ονομ-ενικ:Γιάννης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιάννη/yyáni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιάννης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιάννηδες/yyánidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιάννης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιάννηδων/yyánidhon/!~γενι-πληθ:Γιάννης-ο@wordElln,

× base-form: Γιάννης
× base-pronunciation: /yyánis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιάννης/yyánis/-Γιάννη/yyáni/-Γιάννη/yyáni/-Γιάννη/yyáni/-Γιάννηδες/yyánidhes/-Γιάννηδων/yyánidhon/-Γιάννηδες/yyánidhes/-Γιάννηδες/yyánidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιάννης

Γιακουμής-ο/yyakumís-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιακουμής-ο/yyakumís-o/@wordElln,
* McsElln./yyakumís-o/Γιακουμής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιακουμής-ο/yyakumís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιακουμής-ο/yyakumís-o/@wordElln,
* McsElln.Γιακουμής/yyakumís/-ονομ-ενικ:Γιακουμής-ο@wordElln,
* McsElln.Γιακουμή/yyakumí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιακουμής-ο@wordElln,
* McsElln.Γιακουμήδες/yyakumídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιακουμής-ο@wordElln,
* McsElln.Γιακουμήδων/yyakumídhon/!~γενι-πληθ:Γιακουμής-ο@wordElln,

× base-form: Γιακουμής
× base-pronunciation: /yyakumís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιακουμής/yyakumís/-Γιακουμή/yyakumí/-Γιακουμή/yyakumí/-Γιακουμή/yyakumí/-Γιακουμήδες/yyakumídhes/-Γιακουμήδων/yyakumídhon/-Γιακουμήδες/yyakumídhes/-Γιακουμήδες/yyakumídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιακουμής

Γιαλαμάς-ο/yyalamás-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιαλαμάς-ο/yyalamás-o/@wordElln,
* McsElln./yyalamás-o/Γιαλαμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαλαμάς-ο/yyalamás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαλαμάς-ο/yyalamás-o/@wordElln,
* McsElln.Γιαλαμάς/yyalamás/-ονομ-ενικ:Γιαλαμάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαλαμά/yyalamá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαλαμάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαλαμάδες/yyalamádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαλαμάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαλαμάδων/yyalamádhon/!~γενι-πληθ:Γιαλαμάς-ο@wordElln,

× base-form: Γιαλαμάς
× base-pronunciation: /yyalamás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιαλαμάς/yyalamás/-Γιαλαμά/yyalamá/-Γιαλαμά/yyalamá/-Γιαλαμά/yyalamá/-Γιαλαμάδες/yyalamádhes/-Γιαλαμάδων/yyalamádhon/-Γιαλαμάδες/yyalamádhes/-Γιαλαμάδες/yyalamádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαλαμάς

Γιαλισκάρι-το/yyaliskári-to/::
* McsEngl.wordElln.Γιαλισκάρι-το/yyaliskári-to/@wordElln,
* McsElln./yyaliskári-to/Γιαλισκάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαλισκάρι-το/yyaliskári-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαλισκάρι-το/yyaliskári-to/@wordElln,
* McsElln.Γιαλισκάρι/yyaliskári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαλισκάρι-το@wordElln,
* McsElln.Γιαλισκάρια/yyaliskáryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαλισκάρι-το@wordElln,

× base-form: Γιαλισκάρι
× base-pronunciation: /yyaliskári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γιαλισκάρι/yyaliskári/-∅-Γιαλισκάρι/yyaliskári/-Γιαλισκάρι/yyaliskári/-Γιαλισκάρια/yyaliskáryya/-∅-Γιαλισκάρια/yyaliskáryya/-Γιαλισκάρια/yyaliskáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: Γιαλισκάρι

Γιαννίτσα-η/yyaníca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννίτσα-η/yyaníca-i/@wordElln,
* McsElln./yyaníca-i/Γιαννίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννίτσα-η/yyaníca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννίτσα-η/yyaníca-i/@wordElln,
* McsElln.Γιαννίτσα/yyaníca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννίτσας/yyanícas/!~γενι-ενικ:Γιαννίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννίτσες/yyaníces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γιαννίτσα
× base-pronunciation: /yyaníca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιαννίτσα/yyaníca/-Γιαννίτσας/yyanícas/-Γιαννίτσα/yyaníca/-Γιαννίτσα/yyaníca/-Γιαννίτσες/yyaníces/-∅-Γιαννίτσες/yyaníces/-Γιαννίτσες/yyaníces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιαννίτσα

Γιαννακούλα-η/yyanakúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννακούλα-η/yyanakúla-i/@wordElln,
* McsElln./yyanakúla-i/Γιαννακούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννακούλα-η/yyanakúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννακούλα-η/yyanakúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιαννακούλα/yyanakúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννακούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννακούλας/yyanakúlas/!~γενι-ενικ:Γιαννακούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννακούλες/yyanakúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννακούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιαννακούλα
× base-pronunciation: /yyanakúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιαννακούλα/yyanakúla/-Γιαννακούλας/yyanakúlas/-Γιαννακούλα/yyanakúla/-Γιαννακούλα/yyanakúla/-Γιαννακούλες/yyanakúles/-∅-Γιαννακούλες/yyanakúles/-Γιαννακούλες/yyanakúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιαννακούλα

Γιαννακούρας-ο/yyanakúras-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννακούρας-ο/yyanakúras-o/@wordElln,
* McsElln./yyanakúras-o/Γιαννακούρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννακούρας-ο/yyanakúras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννακούρας-ο/yyanakúras-o/@wordElln,
* McsElln.Γιαννακούρας/yyanakúras/-ονομ-ενικ:Γιαννακούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννακούρα/yyanakúra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννακούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννακούρηδες/yyanakúridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννακούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννακούρηδων/yyanakúridhon/!~γενι-πληθ:Γιαννακούρας-ο@wordElln,

× base-form: Γιαννακούρας
× base-pronunciation: /yyanakúras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιαννακούρας/yyanakúras/-Γιαννακούρα/yyanakúra/-Γιαννακούρα/yyanakúra/-Γιαννακούρα/yyanakúra/-Γιαννακούρηδες/yyanakúridhes/-Γιαννακούρηδων/yyanakúridhon/-Γιαννακούρηδες/yyanakúridhes/-Γιαννακούρηδες/yyanakúridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαννακούρας

Γιαννακός-ο/yyanakós-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννακός-ο/yyanakós-o/@wordElln,
* McsElln./yyanakós-o/Γιαννακός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννακός-ο/yyanakós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννακός-ο/yyanakós-o/@wordElln,
* McsElln.Γιαννακός/yyanakós/-ονομ-ενικ:Γιαννακός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννακού/yyanakú/!~γενι-ενικ:Γιαννακός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννακό/yyanakó/!~αιτι-ενικ:Γιαννακός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννακέ/yyanaké/!~κλητ-ενικ:Γιαννακός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννακοί/yyanakí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννακός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννακών/yyanakón/!~γενι-πληθ:Γιαννακός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννακούς/yyanakús/!~αιτι-πληθ:Γιαννακός-ο@wordElln,

× base-form: Γιαννακός
× base-pronunciation: /yyanakós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιαννακός/yyanakós/-Γιαννακού/yyanakú/-Γιαννακό/yyanakó/-Γιαννακέ/yyanaké/-Γιαννακοί/yyanakí/-Γιαννακών/yyanakón/-Γιαννακούς/yyanakús/-Γιαννακοί/yyanakí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαννακός

Γιαννικούλα-η/yyanikúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννικούλα-η/yyanikúla-i/@wordElln,
* McsElln./yyanikúla-i/Γιαννικούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννικούλα-η/yyanikúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννικούλα-η/yyanikúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιαννικούλα/yyanikúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννικούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννικούλας/yyanikúlas/!~γενι-ενικ:Γιαννικούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννικούλες/yyanikúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννικούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιαννικούλα
× base-pronunciation: /yyanikúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιαννικούλα/yyanikúla/-Γιαννικούλας/yyanikúlas/-Γιαννικούλα/yyanikúla/-Γιαννικούλα/yyanikúla/-Γιαννικούλες/yyanikúles/-∅-Γιαννικούλες/yyanikúles/-Γιαννικούλες/yyanikúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιαννικούλα

Γιαννιτσιώτης-ο/yyaniccótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννιτσιώτης-ο/yyaniccótis-o/@wordElln,
* McsElln./yyaniccótis-o/Γιαννιτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννιτσιώτης-ο/yyaniccótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννιτσιώτης-ο/yyaniccótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γιαννιτσιώτης/yyaniccótis/-ονομ-ενικ:Γιαννιτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιτσιώτη/yyanitssóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννιτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιτσιώτες/yyanitssótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννιτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιτσιωτών/yyaniciotón/!~γενι-πληθ:Γιαννιτσιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γιαννιτσιώτης
× base-pronunciation: /yyaniccótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιαννιτσιώτης/yyaniccótis/-Γιαννιτσιώτη/yyanitssóti/-Γιαννιτσιώτη/yyanitssóti/-Γιαννιτσιώτη/yyanitssóti/-Γιαννιτσιώτες/yyanitssótes/-Γιαννιτσιωτών/yyaniciotón/-Γιαννιτσιώτες/yyanitssótes/-Γιαννιτσιώτες/yyanitssótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαννιτσιώτης

Γιαννιός-ο/yyannós-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννιός-ο/yyannós-o/@wordElln,
* McsElln./yyannós-o/Γιαννιός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννιός-ο/yyannós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννιός-ο/yyannós-o/@wordElln,
* McsElln.Γιαννιός/yyannós/-ονομ-ενικ:Γιαννιός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιού/yyannnú/!~γενι-ενικ:Γιαννιός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιό/yyannnó/!~αιτι-ενικ:Γιαννιός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιέ/yyannné/!~κλητ-ενικ:Γιαννιός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιοί/yyannnoí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννιός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιών/yyannón/!~γενι-πληθ:Γιαννιός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιούς/yyannnús/!~αιτι-πληθ:Γιαννιός-ο@wordElln,

× base-form: Γιαννιός
× base-pronunciation: /yyannós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιαννιός/yyannós/-Γιαννιού/yyannnú/-Γιαννιό/yyannnó/-Γιαννιέ/yyannné/-Γιαννιοί/yyannnoí/-Γιαννιών/yyannón/-Γιαννιούς/yyannnús/-Γιαννιοί/yyannnoí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαννιός

Γιαννιώ-η/yyannnó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννιώ-η/yyannnó-i/@wordElln,
* McsElln./yyannnó-i/Γιαννιώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννιώ-η/yyannnó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννιώ-η/yyannnó-i/@wordElln,
* McsElln.Γιαννιώ/yyannnó/-ονομ-ενικ:Γιαννιώ-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννιώς/yyannós/!~γενι-ενικ:Γιαννιώ-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννιώ/yyannó/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννιώ-η@wordElln,

× base-form: Γιαννιώ
× base-pronunciation: /yyannnó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιαννιώ/yyannnó/-Γιαννιώς/yyannós/-Γιαννιώ/yyannó/-Γιαννιώ/yyannó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γιαννιώ

Γιαννιώτης-ο/yyannótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννιώτης-ο/yyannótis-o/@wordElln,
* McsElln./yyannótis-o/Γιαννιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννιώτης-ο/yyannótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννιώτης-ο/yyannótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γιαννιώτης/yyannótis/-ονομ-ενικ:Γιαννιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιώτη/yyannóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιώτες/yyannótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννιωτών/yyannnotón/!~γενι-πληθ:Γιαννιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γιαννιώτης
× base-pronunciation: /yyannótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιαννιώτης/yyannótis/-Γιαννιώτη/yyannóti/-Γιαννιώτη/yyannóti/-Γιαννιώτη/yyannóti/-Γιαννιώτες/yyannótes/-Γιαννιωτών/yyannnotón/-Γιαννιώτες/yyannótes/-Γιαννιώτες/yyannótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαννιώτης

Γιαννιώτισσα-η/yyannótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννιώτισσα-η/yyannótisa-i/@wordElln,
* McsElln./yyannótisa-i/Γιαννιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννιώτισσα-η/yyannótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννιώτισσα-η/yyannótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Γιαννιώτισσα/yyannótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννιώτισσας/yyannótisas/!~γενι-ενικ:Γιαννιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννιώτισσες/yyannótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννιωτισσών/yyannnotisón/!~γενι-πληθ:Γιαννιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Γιαννιώτισσα
× base-pronunciation: /yyannótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιαννιώτισσα/yyannótisa/-Γιαννιώτισσας/yyannótisas/-Γιαννιώτισσα/yyannótisa/-Γιαννιώτισσα/yyannótisa/-Γιαννιώτισσες/yyannótises/-Γιαννιωτισσών/yyannnotisón/-Γιαννιώτισσες/yyannótises/-Γιαννιώτισσες/yyannótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαννιώτισσα

Γιανννούλα-η/yyannúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιανννούλα-η/yyannúla-i/@wordElln,
* McsElln./yyannúla-i/Γιανννούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιανννούλα-η/yyannúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιανννούλα-η/yyannúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιανννούλα/yyannúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιανννούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιανννούλας/yyannúlas/!~γενι-ενικ:Γιανννούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιανννούλες/yyannúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιανννούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιανννούλα
× base-pronunciation: /yyannúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιανννούλα/yyannúla/-Γιανννούλας/yyannúlas/-Γιανννούλα/yyannúla/-Γιανννούλα/yyannúla/-Γιανννούλες/yyannúles/-∅-Γιανννούλες/yyannúles/-Γιανννούλες/yyannúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιανννούλα

Γιαννοπούλα-η/yyanopúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννοπούλα-η/yyanopúla-i/@wordElln,
* McsElln./yyanopúla-i/Γιαννοπούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννοπούλα-η/yyanopúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννοπούλα-η/yyanopúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιαννοπούλα/yyanopúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννοπούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννοπούλας/yyanopúlas/!~γενι-ενικ:Γιαννοπούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννοπούλες/yyanopúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννοπούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιαννοπούλα
× base-pronunciation: /yyanopúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιαννοπούλα/yyanopúla/-Γιαννοπούλας/yyanopúlas/-Γιαννοπούλα/yyanopúla/-Γιαννοπούλα/yyanopúla/-Γιαννοπούλες/yyanopúles/-∅-Γιαννοπούλες/yyanopúles/-Γιαννοπούλες/yyanopúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιαννοπούλα

Γιαννούλα-η/yyanúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννούλα-η/yyanúla-i/@wordElln,
* McsElln./yyanúla-i/Γιαννούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννούλα-η/yyanúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννούλα-η/yyanúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιαννούλα/yyanúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννούλας/yyanúlas/!~γενι-ενικ:Γιαννούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννούλες/yyanúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννούλων/yyanúlon/!~γενι-πληθ:Γιαννούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιαννούλα
× base-pronunciation: /yyanúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιαννούλα/yyanúla/-Γιαννούλας/yyanúlas/-Γιαννούλα/yyanúla/-Γιαννούλα/yyanúla/-Γιαννούλες/yyanúles/-Γιαννούλων/yyanúlon/-Γιαννούλες/yyanúles/-Γιαννούλες/yyanúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαννούλα

Γιαννούλης-ο/yyanúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννούλης-ο/yyanúlis-o/@wordElln,
* McsElln./yyanúlis-o/Γιαννούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννούλης-ο/yyanúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννούλης-ο/yyanúlis-o/@wordElln,
* McsElln.Γιαννούλης/yyanúlis/-ονομ-ενικ:Γιαννούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννούλη/yyanúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννούληδες/yyanúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαννούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαννούληδων/yyanúlidhon/!~γενι-πληθ:Γιαννούλης-ο@wordElln,

× base-form: Γιαννούλης
× base-pronunciation: /yyanúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιαννούλης/yyanúlis/-Γιαννούλη/yyanúli/-Γιαννούλη/yyanúli/-Γιαννούλη/yyanúli/-Γιαννούληδες/yyanúlidhes/-Γιαννούληδων/yyanúlidhon/-Γιαννούληδες/yyanúlidhes/-Γιαννούληδες/yyanúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαννούλης

Γιαννώ-η/yyanó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιαννώ-η/yyanó-i/@wordElln,
* McsElln./yyanó-i/Γιαννώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαννώ-η/yyanó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαννώ-η/yyanó-i/@wordElln,
* McsElln.Γιαννώ/yyanó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαννώ-η@wordElln,
* McsElln.Γιαννώς/yyanós/!~γενι-ενικ:Γιαννώ-η@wordElln,

× base-form: Γιαννώ
× base-pronunciation: /yyanó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιαννώ/yyanó/-Γιαννώς/yyanós/-Γιαννώ/yyanó/-Γιαννώ/yyanó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γιαννώ

Γιαπωνέζα-η/yyaponéza-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιαπωνέζα-η/yyaponéza-i/@wordElln,
* McsElln./yyaponéza-i/Γιαπωνέζα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαπωνέζα-η/yyaponéza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαπωνέζα-η/yyaponéza-i/@wordElln,
* McsElln.Γιαπωνέζα/yyaponéza/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιαπωνέζα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαπωνέζας/yyaponézas/!~γενι-ενικ:Γιαπωνέζα-η@wordElln,
* McsElln.Γιαπωνέζες/yyaponézes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαπωνέζα-η@wordElln,

× base-form: Γιαπωνέζα
× base-pronunciation: /yyaponéza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιαπωνέζα/yyaponéza/-Γιαπωνέζας/yyaponézas/-Γιαπωνέζα/yyaponéza/-Γιαπωνέζα/yyaponéza/-Γιαπωνέζες/yyaponézes/-∅-Γιαπωνέζες/yyaponézes/-Γιαπωνέζες/yyaponézes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιαπωνέζα

Γιαπωνέζος-ο/yyaponézos-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιαπωνέζος-ο/yyaponézos-o/@wordElln,
* McsElln./yyaponézos-o/Γιαπωνέζος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαπωνέζος-ο/yyaponézos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαπωνέζος-ο/yyaponézos-o/@wordElln,
* McsElln.Γιαπωνέζος/yyaponézos/-ονομ-ενικ:Γιαπωνέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαπωνέζου/yyaponézu/!~γενι-ενικ:Γιαπωνέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαπωνέζο/yyaponézo/!~αιτι-ενικ:Γιαπωνέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαπωνέζε/yyaponéze/!~κλητ-ενικ:Γιαπωνέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαπωνέζοι/yyaponézi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαπωνέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαπωνέζων/yyaponézon/!~γενι-πληθ:Γιαπωνέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαπωνέζους/yyaponézus/!~αιτι-πληθ:Γιαπωνέζος-ο@wordElln,

× base-form: Γιαπωνέζος
× base-pronunciation: /yyaponézos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιαπωνέζος/yyaponézos/-Γιαπωνέζου/yyaponézu/-Γιαπωνέζο/yyaponézo/-Γιαπωνέζε/yyaponéze/-Γιαπωνέζοι/yyaponézi/-Γιαπωνέζων/yyaponézon/-Γιαπωνέζους/yyaponézus/-Γιαπωνέζοι/yyaponézi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαπωνέζος

Γιασεμίτσα-η/yyasemíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιασεμίτσα-η/yyasemíca-i/@wordElln,
* McsElln./yyasemíca-i/Γιασεμίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιασεμίτσα-η/yyasemíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιασεμίτσα-η/yyasemíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γιασεμίτσα/yyasemíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιασεμίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γιασεμίτσας/yyasemícas/!~γενι-ενικ:Γιασεμίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γιασεμίτσες/yyasemíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιασεμίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γιασεμίτσα
× base-pronunciation: /yyasemíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιασεμίτσα/yyasemíca/-Γιασεμίτσας/yyasemícas/-Γιασεμίτσα/yyasemíca/-Γιασεμίτσα/yyasemíca/-Γιασεμίτσες/yyasemíces/-∅-Γιασεμίτσες/yyasemíces/-Γιασεμίτσες/yyasemíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιασεμίτσα

Γιασεμούλα-η/yyasemúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιασεμούλα-η/yyasemúla-i/@wordElln,
* McsElln./yyasemúla-i/Γιασεμούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιασεμούλα-η/yyasemúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιασεμούλα-η/yyasemúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιασεμούλα/yyasemúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιασεμούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιασεμούλας/yyasemúlas/!~γενι-ενικ:Γιασεμούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιασεμούλες/yyasemúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιασεμούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιασεμούλα
× base-pronunciation: /yyasemúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιασεμούλα/yyasemúla/-Γιασεμούλας/yyasemúlas/-Γιασεμούλα/yyasemúla/-Γιασεμούλα/yyasemúla/-Γιασεμούλες/yyasemúles/-∅-Γιασεμούλες/yyasemúles/-Γιασεμούλες/yyasemúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιασεμούλα

Γιασεμώ-η/yyasemó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιασεμώ-η/yyasemó-i/@wordElln,
* McsElln./yyasemó-i/Γιασεμώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιασεμώ-η/yyasemó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιασεμώ-η/yyasemó-i/@wordElln,
* McsElln.Γιασεμώ/yyasemó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιασεμώ-η@wordElln,
* McsElln.Γιασεμώς/yyasemós/!~γενι-ενικ:Γιασεμώ-η@wordElln,

× base-form: Γιασεμώ
× base-pronunciation: /yyasemó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιασεμώ/yyasemó/-Γιασεμώς/yyasemós/-Γιασεμώ/yyasemó/-Γιασεμώ/yyasemó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γιασεμώ

Γιασημούλα-η/yyasimúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιασημούλα-η/yyasimúla-i/@wordElln,
* McsElln./yyasimúla-i/Γιασημούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιασημούλα-η/yyasimúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιασημούλα-η/yyasimúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιασημούλα/yyasimúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιασημούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιασημούλας/yyasimúlas/!~γενι-ενικ:Γιασημούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιασημούλες/yyasimúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιασημούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιασημούλα
× base-pronunciation: /yyasimúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιασημούλα/yyasimúla/-Γιασημούλας/yyasimúlas/-Γιασημούλα/yyasimúla/-Γιασημούλα/yyasimúla/-Γιασημούλες/yyasimúles/-∅-Γιασημούλες/yyasimúles/-Γιασημούλες/yyasimúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιασημούλα

Γιασημώ-η/yyasimó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιασημώ-η/yyasimó-i/@wordElln,
* McsElln./yyasimó-i/Γιασημώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιασημώ-η/yyasimó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιασημώ-η/yyasimó-i/@wordElln,
* McsElln.Γιασημώ/yyasimó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιασημώ-η@wordElln,
* McsElln.Γιασημώς/yyasimós/!~γενι-ενικ:Γιασημώ-η@wordElln,

× base-form: Γιασημώ
× base-pronunciation: /yyasimó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιασημώ/yyasimó/-Γιασημώς/yyasimós/-Γιασημώ/yyasimó/-Γιασημώ/yyasimó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γιασημώ

Γιασιμούλα-η/yyasimúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιασιμούλα-η/yyasimúla-i/@wordElln,
* McsElln./yyasimúla-i/Γιασιμούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιασιμούλα-η/yyasimúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιασιμούλα-η/yyasimúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιασιμούλα/yyasimúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιασιμούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιασιμούλας/yyasimúlas/!~γενι-ενικ:Γιασιμούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιασιμούλες/yyasimúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιασιμούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιασιμούλα
× base-pronunciation: /yyasimúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιασιμούλα/yyasimúla/-Γιασιμούλας/yyasimúlas/-Γιασιμούλα/yyasimúla/-Γιασιμούλα/yyasimúla/-Γιασιμούλες/yyasimúles/-∅-Γιασιμούλες/yyasimúles/-Γιασιμούλες/yyasimúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιασιμούλα

Γιασιμώ-η/yyasimó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιασιμώ-η/yyasimó-i/@wordElln,
* McsElln./yyasimó-i/Γιασιμώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιασιμώ-η/yyasimó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιασιμώ-η/yyasimó-i/@wordElln,
* McsElln.Γιασιμώ/yyasimó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιασιμώ-η@wordElln,
* McsElln.Γιασιμώς/yyasimós/!~γενι-ενικ:Γιασιμώ-η@wordElln,

× base-form: Γιασιμώ
× base-pronunciation: /yyasimó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιασιμώ/yyasimó/-Γιασιμώς/yyasimós/-Γιασιμώ/yyasimó/-Γιασιμώ/yyasimó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γιασιμώ

Γιαχβισμός-ο/yyahvizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιαχβισμός-ο/yyahvizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yyahvizmós-o/Γιαχβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιαχβισμός-ο/yyahvizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιαχβισμός-ο/yyahvizmós-o/@wordElln,
* McsElln.Γιαχβισμός/yyahvizmós/-ονομ-ενικ:Γιαχβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαχβισμού/yyahvizmú/!~γενι-ενικ:Γιαχβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαχβισμό/yyahvizmó/!~αιτι-ενικ:Γιαχβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαχβισμέ/yyahvizmé/!~κλητ-ενικ:Γιαχβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαχβισμοί/yyahvizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γιαχβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαχβισμών/yyahvizmón/!~γενι-πληθ:Γιαχβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Γιαχβισμούς/yyahvizmús/!~αιτι-πληθ:Γιαχβισμός-ο@wordElln,

× base-form: Γιαχβισμός
× base-pronunciation: /yyahvizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιαχβισμός/yyahvizmós/-Γιαχβισμού/yyahvizmú/-Γιαχβισμό/yyahvizmó/-Γιαχβισμέ/yyahvizmé/-Γιαχβισμοί/yyahvizmí/-Γιαχβισμών/yyahvizmón/-Γιαχβισμούς/yyahvizmús/-Γιαχβισμοί/yyahvizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιαχβισμός

Γιγανοτόσαυρος-ο/yiyanotósavros-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιγανοτόσαυρος-ο/yiyanotósavros-o/@wordElln,
* McsElln./yiyanotósavros-o/Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιγανοτόσαυρος-ο/yiyanotósavros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιγανοτόσαυρος-ο/yiyanotósavros-o/@wordElln,
* McsElln.Γιγανοτόσαυρος/yiyanotósavros/-ονομ-ενικ:Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιγανοτόσαυρου/yiyanotósavru/!~γενι-ενικ:Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιγανοτοσαύρου/yiyanotosávru/!~γενι-ενικ:Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιγανοτόσαυρο/yiyanotósavro/!~αιτι-ενικ:Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιγανοτόσαυρε/yiyanotósavre/!~κλητ-ενικ:Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιγανοτόσαυροι/yiyanotósavri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιγανοτόσαυρων/yiyanotósavron/!~γενι-πληθ:Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιγανοτοσαύρων/yiyanotosávron/!~γενι-πληθ:Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιγανοτόσαυρους/yiyanotósavrus/!~αιτι-πληθ:Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιγανοτοσαύρους/yiyanotosávrus/!~αιτι-πληθ:Γιγανοτόσαυρος-ο@wordElln,

× base-form: Γιγανοτόσαυρος
× base-pronunciation: /yiyanotósavros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιγανοτόσαυρος/yiyanotósavros/-Γιγανοτόσαυρου/yiyanotósavru/|Γιγανοτοσαύρου/yiyanotosávru/-Γιγανοτόσαυρο/yiyanotósavro/-Γιγανοτόσαυρε/yiyanotósavre/-Γιγανοτόσαυροι/yiyanotósavri/-Γιγανοτόσαυρων/yiyanotósavron/|Γιγανοτοσαύρων/yiyanotosávron/-Γιγανοτόσαυρους/yiyanotósavrus/|Γιγανοτοσαύρους/yiyanotosávrus/-Γιγανοτόσαυροι/yiyanotósavri/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γιγανοτόσαυρος

Γιοάνα-η/yyoána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιοάνα-η/yyoána-i/@wordElln,
* McsElln./yyoána-i/Γιοάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιοάνα-η/yyoána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιοάνα-η/yyoána-i/@wordElln,
* McsElln.Γιοάνα/yyoána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιοάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γιοάνας/yyoánas/!~γενι-ενικ:Γιοάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γιοάνες/yyoánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιοάνα-η@wordElln,

× base-form: Γιοάνα
× base-pronunciation: /yyoána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιοάνα/yyoána/-Γιοάνας/yyoánas/-Γιοάνα/yyoána/-Γιοάνα/yyoána/-Γιοάνες/yyoánes/-∅-Γιοάνες/yyoánes/-Γιοάνες/yyoánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιοάνα

Γιοβάνα-η/yyována-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιοβάνα-η/yyována-i/@wordElln,
* McsElln./yyována-i/Γιοβάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιοβάνα-η/yyována-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιοβάνα-η/yyována-i/@wordElln,
* McsElln.Γιοβάνα/yyována/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιοβάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γιοβάνας/yyovánas/!~γενι-ενικ:Γιοβάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γιοβάνες/yyovánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιοβάνα-η@wordElln,

× base-form: Γιοβάνα
× base-pronunciation: /yyována/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιοβάνα/yyována/-Γιοβάνας/yyovánas/-Γιοβάνα/yyována/-Γιοβάνα/yyována/-Γιοβάνες/yyovánes/-∅-Γιοβάνες/yyovánes/-Γιοβάνες/yyovánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιοβάνα

Γιοβάννης-ο/yyovánis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιοβάννης-ο/yyovánis-o/@wordElln,
* McsElln./yyovánis-o/Γιοβάννης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιοβάννης-ο/yyovánis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιοβάννης-ο/yyovánis-o/@wordElln,
* McsElln.Γιοβάννης/yyovánis/-ονομ-ενικ:Γιοβάννης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιοβάννη/yyováni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιοβάννης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιοβάννηδες/yyovánidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιοβάννης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιοβάννηδων/yyovánidhon/!~γενι-πληθ:Γιοβάννης-ο@wordElln,

× base-form: Γιοβάννης
× base-pronunciation: /yyovánis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιοβάννης/yyovánis/-Γιοβάννη/yyováni/-Γιοβάννη/yyováni/-Γιοβάννη/yyováni/-Γιοβάννηδες/yyovánidhes/-Γιοβάννηδων/yyovánidhon/-Γιοβάννηδες/yyovánidhes/-Γιοβάννηδες/yyovánidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιοβάννης

Γιορντάνκα-η/yyordánka-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιορντάνκα-η/yyordánka-i/@wordElln,
* McsElln./yyordánka-i/Γιορντάνκα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιορντάνκα-η/yyordánka-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιορντάνκα-η/yyordánka-i/@wordElln,
* McsElln.Γιορντάνκα/yyordánka/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιορντάνκα-η@wordElln,
* McsElln.Γιορντάνκας/yyordánkas/!~γενι-ενικ:Γιορντάνκα-η@wordElln,
* McsElln.Γιορντάνκες/yyordánkes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιορντάνκα-η@wordElln,

× base-form: Γιορντάνκα
× base-pronunciation: /yyordánka/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιορντάνκα/yyordánka/-Γιορντάνκας/yyordánkas/-Γιορντάνκα/yyordánka/-Γιορντάνκα/yyordánka/-Γιορντάνκες/yyordánkes/-∅-Γιορντάνκες/yyordánkes/-Γιορντάνκες/yyordánkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιορντάνκα

Γιουγκοσλάβα-η/yyugosláva-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιουγκοσλάβα-η/yyugosláva-i/@wordElln,
* McsElln./yyugosláva-i/Γιουγκοσλάβα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιουγκοσλάβα-η/yyugosláva-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιουγκοσλάβα-η/yyugosláva-i/@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλάβα/yyugosláva/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιουγκοσλάβα-η@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλάβας/yyugoslávas/!~γενι-ενικ:Γιουγκοσλάβα-η@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλάβες/yyugosláves/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιουγκοσλάβα-η@wordElln,

× base-form: Γιουγκοσλάβα
× base-pronunciation: /yyugosláva/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιουγκοσλάβα/yyugosláva/-Γιουγκοσλάβας/yyugoslávas/-Γιουγκοσλάβα/yyugosláva/-Γιουγκοσλάβα/yyugosláva/-Γιουγκοσλάβες/yyugosláves/-∅-Γιουγκοσλάβες/yyugosláves/-Γιουγκοσλάβες/yyugosláves/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιουγκοσλάβα

Γιουγκοσλάβος-ο/yyugoslávos-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιουγκοσλάβος-ο/yyugoslávos-o/@wordElln,
* McsElln./yyugoslávos-o/Γιουγκοσλάβος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιουγκοσλάβος-ο/yyugoslávos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιουγκοσλάβος-ο/yyugoslávos-o/@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλάβος/yyugoslávos/-ονομ-ενικ:Γιουγκοσλάβος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλάβου/yyugoslávu/!~γενι-ενικ:Γιουγκοσλάβος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλάβο/yyugoslávo/!~αιτι-ενικ:Γιουγκοσλάβος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλάβε/yyugosláve/!~κλητ-ενικ:Γιουγκοσλάβος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλάβοι/yyugoslávi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γιουγκοσλάβος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλάβων/yyugoslávon/!~γενι-πληθ:Γιουγκοσλάβος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλάβους/yyugoslávus/!~αιτι-πληθ:Γιουγκοσλάβος-ο@wordElln,

× base-form: Γιουγκοσλάβος
× base-pronunciation: /yyugoslávos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιουγκοσλάβος/yyugoslávos/-Γιουγκοσλάβου/yyugoslávu/-Γιουγκοσλάβο/yyugoslávo/-Γιουγκοσλάβε/yyugosláve/-Γιουγκοσλάβοι/yyugoslávi/-Γιουγκοσλάβων/yyugoslávon/-Γιουγκοσλάβους/yyugoslávus/-Γιουγκοσλάβοι/yyugoslávi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιουγκοσλάβος

Γιουγκοσλαβία-η/yyugoslavía-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιουγκοσλαβία-η/yyugoslavía-i/@wordElln,
* McsElln./yyugoslavía-i/Γιουγκοσλαβία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιουγκοσλαβία-η/yyugoslavía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιουγκοσλαβία-η/yyugoslavía-i/@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλαβία/yyugoslavía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιουγκοσλαβία-η@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλαβίας/yyugoslavías/!~γενι-ενικ:Γιουγκοσλαβία-η@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλαβίες/yyugoslavíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιουγκοσλαβία-η@wordElln,
* McsElln.Γιουγκοσλαβιών/yyugoslavyyón/!~γενι-πληθ:Γιουγκοσλαβία-η@wordElln,

× base-form: Γιουγκοσλαβία
× base-pronunciation: /yyugoslavía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιουγκοσλαβία/yyugoslavía/-Γιουγκοσλαβίας/yyugoslavías/-Γιουγκοσλαβία/yyugoslavía/-Γιουγκοσλαβία/yyugoslavía/-Γιουγκοσλαβίες/yyugoslavíes/-Γιουγκοσλαβιών/yyugoslavyyón/-Γιουγκοσλαβίες/yyugoslavíes/-Γιουγκοσλαβίες/yyugoslavíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιουγκοσλαβία

Γιουλάνα-η/yyulána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιουλάνα-η/yyulána-i/@wordElln,
* McsElln./yyulána-i/Γιουλάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιουλάνα-η/yyulána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιουλάνα-η/yyulána-i/@wordElln,
* McsElln.Γιουλάνα/yyulána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιουλάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γιουλάνας/yyulánas/!~γενι-ενικ:Γιουλάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γιουλάνες/yyulánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιουλάνα-η@wordElln,

× base-form: Γιουλάνα
× base-pronunciation: /yyulána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιουλάνα/yyulána/-Γιουλάνας/yyulánas/-Γιουλάνα/yyulána/-Γιουλάνα/yyulána/-Γιουλάνες/yyulánes/-∅-Γιουλάνες/yyulánes/-Γιουλάνες/yyulánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιουλάνα

Γιουλίτσα-η/yyulíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιουλίτσα-η/yyulíca-i/@wordElln,
* McsElln./yyulíca-i/Γιουλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιουλίτσα-η/yyulíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιουλίτσα-η/yyulíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γιουλίτσα/yyulíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιουλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γιουλίτσας/yyulícas/!~γενι-ενικ:Γιουλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γιουλίτσες/yyulíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιουλίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γιουλίτσα
× base-pronunciation: /yyulíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιουλίτσα/yyulíca/-Γιουλίτσας/yyulícas/-Γιουλίτσα/yyulíca/-Γιουλίτσα/yyulíca/-Γιουλίτσες/yyulíces/-∅-Γιουλίτσες/yyulíces/-Γιουλίτσες/yyulíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιουλίτσα

Γιουνάνα-η/yyunána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιουνάνα-η/yyunána-i/@wordElln,
* McsElln./yyunána-i/Γιουνάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιουνάνα-η/yyunána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιουνάνα-η/yyunána-i/@wordElln,
* McsElln.Γιουνάνα/yyunána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιουνάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γιουνάνας/yyunánas/!~γενι-ενικ:Γιουνάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γιουνάνες/yyunánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιουνάνα-η@wordElln,

× base-form: Γιουνάνα
× base-pronunciation: /yyunána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιουνάνα/yyunána/-Γιουνάνας/yyunánas/-Γιουνάνα/yyunána/-Γιουνάνα/yyunána/-Γιουνάνες/yyunánes/-∅-Γιουνάνες/yyunánes/-Γιουνάνες/yyunánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιουνάνα

Γιουτλάνδη-η/yyutlándhi-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιουτλάνδη-η/yyutlándhi-i/@wordElln,
* McsElln./yyutlándhi-i/Γιουτλάνδη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιουτλάνδη-η/yyutlándhi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιουτλάνδη-η/yyutlándhi-i/@wordElln,
* McsElln.Γιουτλάνδη/yyutlándhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιουτλάνδη-η@wordElln,
* McsElln.Γιουτλάνδης/yyutlándhis/!~γενι-ενικ:Γιουτλάνδη-η@wordElln,
* McsElln.Γιουτλάνδες/yyutlándhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιουτλάνδη-η@wordElln,

× base-form: Γιουτλάνδη
× base-pronunciation: /yyutlándhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιουτλάνδη/yyutlándhi/-Γιουτλάνδης/yyutlándhis/-Γιουτλάνδη/yyutlándhi/-Γιουτλάνδη/yyutlándhi/-Γιουτλάνδες/yyutlándhes/-∅-Γιουτλάνδες/yyutlándhes/-Γιουτλάνδες/yyutlándhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιουτλάνδη

Γιούλα-η/yyúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιούλα-η/yyúla-i/@wordElln,
* McsElln./yyúla-i/Γιούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιούλα-η/yyúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιούλα-η/yyúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιούλα/yyúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιούλας/yyúlas/!~γενι-ενικ:Γιούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιούλες/yyúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιούλα
× base-pronunciation: /yyúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιούλα/yyúla/-Γιούλας/yyúlas/-Γιούλα/yyúla/-Γιούλα/yyúla/-Γιούλες/yyúles/-∅-Γιούλες/yyúles/-Γιούλες/yyúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιούλα

Γιούλη-η/yyúli-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιούλη-η/yyúli-i/@wordElln,
* McsElln./yyúli-i/Γιούλη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιούλη-η/yyúli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιούλη-η/yyúli-i/@wordElln,
* McsElln.Γιούλη/yyúli/-ονομ-ενικ:Γιούλη-η@wordElln,
* McsElln.Γιούλας/yyúlas/!~γενι-ενικ:Γιούλη-η@wordElln,
* McsElln.Γιούλα/yyúla/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιούλη-η@wordElln,
* McsElln.Γιούλες/yyúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιούλη-η@wordElln,

× base-form: Γιούλη
× base-pronunciation: /yyúli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιούλη/yyúli/-Γιούλας/yyúlas/-Γιούλα/yyúla/-Γιούλα/yyúla/-Γιούλες/yyúles/-∅-Γιούλες/yyúles/-Γιούλες/yyúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιούλη

Γιούλης-ο/yyúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιούλης-ο/yyúlis-o/@wordElln,
* McsElln./yyúlis-o/Γιούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιούλης-ο/yyúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιούλης-ο/yyúlis-o/@wordElln,
* McsElln.Γιούλης/yyúlis/-ονομ-ενικ:Γιούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιούλη/yyúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιούληδες/yyúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιούληδων/yyúlidhon/!~γενι-πληθ:Γιούλης-ο@wordElln,

× base-form: Γιούλης
× base-pronunciation: /yyúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιούλης/yyúlis/-Γιούλη/yyúli/-Γιούλη/yyúli/-Γιούλη/yyúli/-Γιούληδες/yyúlidhes/-Γιούληδων/yyúlidhon/-Γιούληδες/yyúlidhes/-Γιούληδες/yyúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιούλης

Γιούνης-ο/yyúnis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιούνης-ο/yyúnis-o/@wordElln,
* McsElln./yyúnis-o/Γιούνης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιούνης-ο/yyúnis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιούνης-ο/yyúnis-o/@wordElln,
* McsElln.Γιούνης/yyúnis/-ονομ-ενικ:Γιούνης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιούνη/yyúni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιούνης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιούνηδες/yyúnidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιούνης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιούνηδων/yyúnidhon/!~γενι-πληθ:Γιούνης-ο@wordElln,

× base-form: Γιούνης
× base-pronunciation: /yyúnis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιούνης/yyúnis/-Γιούνη/yyúni/-Γιούνη/yyúni/-Γιούνη/yyúni/-Γιούνηδες/yyúnidhes/-Γιούνηδων/yyúnidhon/-Γιούνηδες/yyúnidhes/-Γιούνηδες/yyúnidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιούνης

Γιρζίνα-η/yirzína-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιρζίνα-η/yirzína-i/@wordElln,
* McsElln./yirzína-i/Γιρζίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιρζίνα-η/yirzína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιρζίνα-η/yirzína-i/@wordElln,
* McsElln.Γιρζίνα/yirzína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιρζίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γιρζίνας/yirzínas/!~γενι-ενικ:Γιρζίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γιρζίνες/yirzínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιρζίνα-η@wordElln,

× base-form: Γιρζίνα
× base-pronunciation: /yirzína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιρζίνα/yirzína/-Γιρζίνας/yirzínas/-Γιρζίνα/yirzína/-Γιρζίνα/yirzína/-Γιρζίνες/yirzínes/-∅-Γιρζίνες/yirzínes/-Γιρζίνες/yirzínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιρζίνα

Γιωργούλα-η/yyoryúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιωργούλα-η/yyoryúla-i/@wordElln,
* McsElln./yyoryúla-i/Γιωργούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιωργούλα-η/yyoryúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιωργούλα-η/yyoryúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιωργούλα/yyoryúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιωργούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιωργούλας/yyoryúlas/!~γενι-ενικ:Γιωργούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιωργούλες/yyoryúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιωργούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιωργούλα
× base-pronunciation: /yyoryúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιωργούλα/yyoryúla/-Γιωργούλας/yyoryúlas/-Γιωργούλα/yyoryúla/-Γιωργούλα/yyoryúla/-Γιωργούλες/yyoryúles/-∅-Γιωργούλες/yyoryúles/-Γιωργούλες/yyoryúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιωργούλα

Γιωργούλης-ο/yyoryúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιωργούλης-ο/yyoryúlis-o/@wordElln,
* McsElln./yyoryúlis-o/Γιωργούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιωργούλης-ο/yyoryúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιωργούλης-ο/yyoryúlis-o/@wordElln,
* McsElln.Γιωργούλης/yyoryúlis/-ονομ-ενικ:Γιωργούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιωργούλη/yyoryúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιωργούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιωργούληδες/yyoryúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιωργούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιωργούληδων/yyoryúlidhon/!~γενι-πληθ:Γιωργούλης-ο@wordElln,

× base-form: Γιωργούλης
× base-pronunciation: /yyoryúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιωργούλης/yyoryúlis/-Γιωργούλη/yyoryúli/-Γιωργούλη/yyoryúli/-Γιωργούλη/yyoryúli/-Γιωργούληδες/yyoryúlidhes/-Γιωργούληδων/yyoryúlidhon/-Γιωργούληδες/yyoryúlidhes/-Γιωργούληδες/yyoryúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιωργούλης

Γιωτούλα-η/yiotúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γιωτούλα-η/yiotúla-i/@wordElln,
* McsElln./yiotúla-i/Γιωτούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιωτούλα-η/yiotúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιωτούλα-η/yiotúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γιωτούλα/yiotúla/-ονομ-ενικ:Γιωτούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιωτούλας/yyotúlas/!~γενι-ενικ:Γιωτούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιωτούλα/yyotúla/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιωτούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γιωτούλες/yyotúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιωτούλα-η@wordElln,

× base-form: Γιωτούλα
× base-pronunciation: /yiotúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γιωτούλα/yiotúla/-Γιωτούλας/yyotúlas/-Γιωτούλα/yyotúla/-Γιωτούλα/yyotúla/-Γιωτούλες/yyotúles/-∅-Γιωτούλες/yyotúles/-Γιωτούλες/yyotúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γιωτούλα

Γιόβας-ο/yyóvas-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιόβας-ο/yyóvas-o/@wordElln,
* McsElln./yyóvas-o/Γιόβας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιόβας-ο/yyóvas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιόβας-ο/yyóvas-o/@wordElln,
* McsElln.Γιόβας/yyóvas/-ονομ-ενικ:Γιόβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιόβα/yyóva/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιόβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιόβηδες/yyóvidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιόβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιοβαίοι/yyovéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γιόβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιόβηδων/yyóvidhon/!~γενι-πληθ:Γιόβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιοβαίων/yyovéon/!~γενι-πληθ:Γιόβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γιοβαίους/yyovéus/!~αιτι-πληθ:Γιόβας-ο@wordElln,

× base-form: Γιόβας
× base-pronunciation: /yyóvas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιόβας/yyóvas/-Γιόβα/yyóva/-Γιόβα/yyóva/-Γιόβα/yyóva/-Γιόβηδες/yyóvidhes/|Γιοβαίοι/yyovéi/-Γιόβηδων/yyóvidhon/|Γιοβαίων/yyovéon/-Γιόβηδες/yyóvidhes/|Γιοβαίους/yyovéus/-Γιόβηδες/yyóvidhes/|Γιοβαίοι/yyovéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γιόβας

Γιώργης-ο/yyóryis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιώργης-ο/yyóryis-o/@wordElln,
* McsElln./yyóryis-o/Γιώργης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιώργης-ο/yyóryis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιώργης-ο/yyóryis-o/@wordElln,
* McsElln.Γιώργης/yyóryis/-ονομ-ενικ:Γιώργης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιώργη/yyóryi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιώργης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιώργηδες/yyóryidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιώργης-ο@wordElln,
* McsElln.Γιώργηδων/yyóryidhon/!~γενι-πληθ:Γιώργης-ο@wordElln,

× base-form: Γιώργης
× base-pronunciation: /yyóryis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιώργης/yyóryis/-Γιώργη/yyóryi/-Γιώργη/yyóryi/-Γιώργη/yyóryi/-Γιώργηδες/yyóryidhes/-Γιώργηδων/yyóryidhon/-Γιώργηδες/yyóryidhes/-Γιώργηδες/yyóryidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιώργης

Γιώργος-ο/yyóryos-o/::
* McsEngl.wordElln.Γιώργος-ο/yyóryos-o/@wordElln,
* McsElln./yyóryos-o/Γιώργος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γιώργος-ο/yyóryos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γιώργος-ο/yyóryos-o/@wordElln,
* McsElln.Γιώργος/yyóryos/-ονομ-ενικ:Γιώργος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιώργου/yyóryu/!~γενι-ενικ:Γιώργος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιώργο/yyóryo/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γιώργος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιώργηδες/yyóryidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γιώργος-ο@wordElln,
* McsElln.Γιώργηδων/yyóryidhon/!~γενι-πληθ:Γιώργος-ο@wordElln,

× base-form: Γιώργος
× base-pronunciation: /yyóryos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γιώργος/yyóryos/-Γιώργου/yyóryu/-Γιώργο/yyóryo/-Γιώργο/yyóryo/-Γιώργηδες/yyóryidhes/-Γιώργηδων/yyóryidhon/-Γιώργηδες/yyóryidhes/-Γιώργηδες/yyóryidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γιώργος

Γκίκαινα-η/gíkena-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκίκαινα-η/gíkena-i/@wordElln,
* McsElln./gíkena-i/Γκίκαινα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκίκαινα-η/gíkena-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκίκαινα-η/gíkena-i/@wordElln,
* McsElln.Γκίκαινα/gíkena/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκίκαινα-η@wordElln,
* McsElln.Γκίκαινας/gíkenas/!~γενι-ενικ:Γκίκαινα-η@wordElln,
* McsElln.Γκίκαινες/gíkenes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκίκαινα-η@wordElln,
* McsElln.Γκικαινών/gikenón/!~γενι-πληθ:Γκίκαινα-η@wordElln,

× base-form: Γκίκαινα
× base-pronunciation: /gíkena/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκίκαινα/gíkena/-Γκίκαινας/gíkenas/-Γκίκαινα/gíkena/-Γκίκαινα/gíkena/-Γκίκαινες/gíkenes/-Γκικαινών/gikenón/-Γκίκαινες/gíkenes/-Γκίκαινες/gíkenes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γκίκαινα

Γκαετάνα-η/gaetána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκαετάνα-η/gaetána-i/@wordElln,
* McsElln./gaetána-i/Γκαετάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκαετάνα-η/gaetána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκαετάνα-η/gaetána-i/@wordElln,
* McsElln.Γκαετάνα/gaetána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκαετάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκαετάνας/gaetánas/!~γενι-ενικ:Γκαετάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκαετάνες/gaetánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκαετάνα-η@wordElln,

× base-form: Γκαετάνα
× base-pronunciation: /gaetána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκαετάνα/gaetána/-Γκαετάνας/gaetánas/-Γκαετάνα/gaetána/-Γκαετάνα/gaetána/-Γκαετάνες/gaetánes/-∅-Γκαετάνες/gaetánes/-Γκαετάνες/gaetánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκαετάνα

Γκαζοχωρίτης-ο/gazohorítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γκαζοχωρίτης-ο/gazohorítis-o/@wordElln,
* McsElln./gazohorítis-o/Γκαζοχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκαζοχωρίτης-ο/gazohorítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκαζοχωρίτης-ο/gazohorítis-o/@wordElln,
* McsElln.Γκαζοχωρίτης/gazohorítis/-ονομ-ενικ:Γκαζοχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκαζοχωρίτη/gazohoríti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκαζοχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκαζοχωρίτες/gazohorítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκαζοχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκαζοχωριτών/gazohoritón/!~γενι-πληθ:Γκαζοχωρίτης-ο@wordElln,

× base-form: Γκαζοχωρίτης
× base-pronunciation: /gazohorítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γκαζοχωρίτης/gazohorítis/-Γκαζοχωρίτη/gazohoríti/-Γκαζοχωρίτη/gazohoríti/-Γκαζοχωρίτη/gazohoríti/-Γκαζοχωρίτες/gazohorítes/-Γκαζοχωριτών/gazohoritón/-Γκαζοχωρίτες/gazohorítes/-Γκαζοχωρίτες/gazohorítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γκαζοχωρίτης

Γκαζοχώρι-το/gazohori-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Γκαζοχώρι-το/gazohori-to-s/@wordElln,
* McsElln./gazohori-to-s/Γκαζοχώρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκαζοχώρι-το/gazohori-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκαζοχώρι-το/gazohori-to-s/@wordElln,
* McsElln.Γκαζοχώρι/gazohori/-ονομ-ενικ:Γκαζοχώρι-το@wordElln,
* McsElln.Γκαζοχωρίου/gazohoríu/!~γενι-ενικ:Γκαζοχώρι-το@wordElln,
* McsElln.Γκαζοχώρι/gazohóri/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκαζοχώρι-το@wordElln,
* McsElln.Γκαζοχώρια/gazohóryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκαζοχώρι-το@wordElln,
* McsElln.Γκαζοχωρίων/gazohoríon/!~γενι-πληθ:Γκαζοχώρι-το@wordElln,

× base-form: Γκαζοχώρι
× base-pronunciation: /gazohori/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γκαζοχώρι/gazohori/-Γκαζοχωρίου/gazohoríu/-Γκαζοχώρι/gazohóri/-Γκαζοχώρι/gazohóri/-Γκαζοχώρια/gazohóryya/-Γκαζοχωρίων/gazohoríon/-Γκαζοχώρια/gazohóryya/-Γκαζοχώρια/gazohóryya/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γκαζοχώρι

Γκαμπονέζα-η/gabonéza-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκαμπονέζα-η/gabonéza-i/@wordElln,
* McsElln./gabonéza-i/Γκαμπονέζα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκαμπονέζα-η/gabonéza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκαμπονέζα-η/gabonéza-i/@wordElln,
* McsElln.Γκαμπονέζα/gabonéza/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκαμπονέζα-η@wordElln,
* McsElln.Γκαμπονέζας/gabonézas/!~γενι-ενικ:Γκαμπονέζα-η@wordElln,
* McsElln.Γκαμπονέζες/gabonézes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκαμπονέζα-η@wordElln,

× base-form: Γκαμπονέζα
× base-pronunciation: /gabonéza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκαμπονέζα/gabonéza/-Γκαμπονέζας/gabonézas/-Γκαμπονέζα/gabonéza/-Γκαμπονέζα/gabonéza/-Γκαμπονέζες/gabonézes/-∅-Γκαμπονέζες/gabonézes/-Γκαμπονέζες/gabonézes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκαμπονέζα

Γκαμπονέζος-ο/gabonézos-o/::
* McsEngl.wordElln.Γκαμπονέζος-ο/gabonézos-o/@wordElln,
* McsElln./gabonézos-o/Γκαμπονέζος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκαμπονέζος-ο/gabonézos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκαμπονέζος-ο/gabonézos-o/@wordElln,
* McsElln.Γκαμπονέζος/gabonézos/-ονομ-ενικ:Γκαμπονέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκαμπονέζου/gabonézu/!~γενι-ενικ:Γκαμπονέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκαμπονέζο/gabonézo/!~αιτι-ενικ:Γκαμπονέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκαμπονέζε/gabonéze/!~κλητ-ενικ:Γκαμπονέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκαμπονέζοι/gabonézi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γκαμπονέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκαμπονέζων/gabonézon/!~γενι-πληθ:Γκαμπονέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκαμπονέζους/gabonézus/!~αιτι-πληθ:Γκαμπονέζος-ο@wordElln,

× base-form: Γκαμπονέζος
× base-pronunciation: /gabonézos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γκαμπονέζος/gabonézos/-Γκαμπονέζου/gabonézu/-Γκαμπονέζο/gabonézo/-Γκαμπονέζε/gabonéze/-Γκαμπονέζοι/gabonézi/-Γκαμπονέζων/gabonézon/-Γκαμπονέζους/gabonézus/-Γκαμπονέζοι/gabonézi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γκαμπονέζος

Γκαρουφώ-η/garufó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκαρουφώ-η/garufó-i/@wordElln,
* McsElln./garufó-i/Γκαρουφώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκαρουφώ-η/garufó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκαρουφώ-η/garufó-i/@wordElln,
* McsElln.Γκαρουφώ/garufó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκαρουφώ-η@wordElln,
* McsElln.Γκαρουφώς/garufós/!~γενι-ενικ:Γκαρουφώ-η@wordElln,

× base-form: Γκαρουφώ
× base-pronunciation: /garufó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκαρουφώ/garufó/-Γκαρουφώς/garufós/-Γκαρουφώ/garufó/-Γκαρουφώ/garufó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γκαρουφώ

Γκαρώ-η/garó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκαρώ-η/garó-i/@wordElln,
* McsElln./garó-i/Γκαρώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκαρώ-η/garó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκαρώ-η/garó-i/@wordElln,
* McsElln.Γκαρώ/garó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκαρώ-η@wordElln,
* McsElln.Γκαρώς/garós/!~γενι-ενικ:Γκαρώ-η@wordElln,

× base-form: Γκαρώ
× base-pronunciation: /garó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκαρώ/garó/-Γκαρώς/garós/-Γκαρώ/garó/-Γκαρώ/garó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γκαρώ

Γκατζολία-η/gajolía-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκατζολία-η/gajolía-i/@wordElln,
* McsElln./gajolía-i/Γκατζολία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκατζολία-η/gajolía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκατζολία-η/gajolía-i/@wordElln,
* McsElln.Γκατζολία/gajolía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκατζολία-η@wordElln,
* McsElln.Γκατζολίας/gajolías/!~γενι-ενικ:Γκατζολία-η@wordElln,
* McsElln.Γκατζολίες/gajolíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκατζολία-η@wordElln,
* McsElln.Γκατζολιών/gajollón/!~γενι-πληθ:Γκατζολία-η@wordElln,

× base-form: Γκατζολία
× base-pronunciation: /gajolía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκατζολία/gajolía/-Γκατζολίας/gajolías/-Γκατζολία/gajolía/-Γκατζολία/gajolía/-Γκατζολίες/gajolíes/-Γκατζολιών/gajollón/-Γκατζολίες/gajolíes/-Γκατζολίες/gajolíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γκατζολία

Γκεζίνα-η/gezína-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκεζίνα-η/gezína-i/@wordElln,
* McsElln./gezína-i/Γκεζίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκεζίνα-η/gezína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκεζίνα-η/gezína-i/@wordElln,
* McsElln.Γκεζίνα/gezína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκεζίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεζίνας/gezínas/!~γενι-ενικ:Γκεζίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεζίνες/gezínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκεζίνα-η@wordElln,

× base-form: Γκεζίνα
× base-pronunciation: /gezína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκεζίνα/gezína/-Γκεζίνας/gezínas/-Γκεζίνα/gezína/-Γκεζίνα/gezína/-Γκεζίνες/gezínes/-∅-Γκεζίνες/gezínes/-Γκεζίνες/gezínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκεζίνα

Γκεντιάνα-η/gediána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκεντιάνα-η/gediána-i/@wordElln,
* McsElln./gediána-i/Γκεντιάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκεντιάνα-η/gediána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκεντιάνα-η/gediána-i/@wordElln,
* McsElln.Γκεντιάνα/gediána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκεντιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεντιάνας/gediánas/!~γενι-ενικ:Γκεντιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεντιάνες/gediánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκεντιάνα-η@wordElln,

× base-form: Γκεντιάνα
× base-pronunciation: /gediána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκεντιάνα/gediána/-Γκεντιάνας/gediánas/-Γκεντιάνα/gediána/-Γκεντιάνα/gediána/-Γκεντιάνες/gediánes/-∅-Γκεντιάνες/gediánes/-Γκεντιάνες/gediánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκεντιάνα

Γκεοργκίτσα-η/georgíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκεοργκίτσα-η/georgíca-i/@wordElln,
* McsElln./georgíca-i/Γκεοργκίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκεοργκίτσα-η/georgíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκεοργκίτσα-η/georgíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γκεοργκίτσα/georgíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκεοργκίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεοργκίτσας/georgícas/!~γενι-ενικ:Γκεοργκίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεοργκίτσες/georgíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκεοργκίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γκεοργκίτσα
× base-pronunciation: /georgíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκεοργκίτσα/georgíca/-Γκεοργκίτσας/georgícas/-Γκεοργκίτσα/georgíca/-Γκεοργκίτσα/georgíca/-Γκεοργκίτσες/georgíces/-∅-Γκεοργκίτσες/georgíces/-Γκεοργκίτσες/georgíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκεοργκίτσα

Γκεργάνα-η/geryána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκεργάνα-η/geryána-i/@wordElln,
* McsElln./geryána-i/Γκεργάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκεργάνα-η/geryána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκεργάνα-η/geryána-i/@wordElln,
* McsElln.Γκεργάνα/geryána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκεργάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεργάνας/geryánas/!~γενι-ενικ:Γκεργάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεργάνες/geryánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκεργάνα-η@wordElln,

× base-form: Γκεργάνα
× base-pronunciation: /geryána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκεργάνα/geryána/-Γκεργάνας/geryánas/-Γκεργάνα/geryána/-Γκεργάνα/geryána/-Γκεργάνες/geryánes/-∅-Γκεργάνες/geryánes/-Γκεργάνες/geryánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκεργάνα

Γκεργκάνα-η/gergána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκεργκάνα-η/gergána-i/@wordElln,
* McsElln./gergána-i/Γκεργκάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκεργκάνα-η/gergána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκεργκάνα-η/gergána-i/@wordElln,
* McsElln.Γκεργκάνα/gergána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκεργκάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεργκάνας/gergánas/!~γενι-ενικ:Γκεργκάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεργκάνες/gergánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκεργκάνα-η@wordElln,

× base-form: Γκεργκάνα
× base-pronunciation: /gergána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκεργκάνα/gergána/-Γκεργκάνας/gergánas/-Γκεργκάνα/gergána/-Γκεργκάνα/gergána/-Γκεργκάνες/gergánes/-∅-Γκεργκάνες/gergánes/-Γκεργκάνες/gergánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκεργκάνα

Γκεργκίνα-η/gergína-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκεργκίνα-η/gergína-i/@wordElln,
* McsElln./gergína-i/Γκεργκίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκεργκίνα-η/gergína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκεργκίνα-η/gergína-i/@wordElln,
* McsElln.Γκεργκίνα/gergína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκεργκίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεργκίνας/gergínas/!~γενι-ενικ:Γκεργκίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκεργκίνες/gergínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκεργκίνα-η@wordElln,

× base-form: Γκεργκίνα
× base-pronunciation: /gergína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκεργκίνα/gergína/-Γκεργκίνας/gergínas/-Γκεργκίνα/gergína/-Γκεργκίνα/gergína/-Γκεργκίνες/gergínes/-∅-Γκεργκίνες/gergínes/-Γκεργκίνες/gergínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκεργκίνα

Γκιβιζίνα-η/givizína-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκιβιζίνα-η/givizína-i/@wordElln,
* McsElln./givizína-i/Γκιβιζίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκιβιζίνα-η/givizína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκιβιζίνα-η/givizína-i/@wordElln,
* McsElln.Γκιβιζίνα/givizína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκιβιζίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκιβιζίνας/givizínas/!~γενι-ενικ:Γκιβιζίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκιβιζίνες/givizínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκιβιζίνα-η@wordElln,

× base-form: Γκιβιζίνα
× base-pronunciation: /givizína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκιβιζίνα/givizína/-Γκιβιζίνας/givizínas/-Γκιβιζίνα/givizína/-Γκιβιζίνα/givizína/-Γκιβιζίνες/givizínes/-∅-Γκιβιζίνες/givizínes/-Γκιβιζίνες/givizínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκιβιζίνα

Γκιλιάνα-η/giliána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκιλιάνα-η/giliána-i/@wordElln,
* McsElln./giliána-i/Γκιλιάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκιλιάνα-η/giliána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκιλιάνα-η/giliána-i/@wordElln,
* McsElln.Γκιλιάνα/giliána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκιλιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκιλιάνας/giliánas/!~γενι-ενικ:Γκιλιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκιλιάνες/giliánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκιλιάνα-η@wordElln,

× base-form: Γκιλιάνα
× base-pronunciation: /giliána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκιλιάνα/giliána/-Γκιλιάνας/giliánas/-Γκιλιάνα/giliána/-Γκιλιάνα/giliána/-Γκιλιάνες/giliánes/-∅-Γκιλιάνες/giliánes/-Γκιλιάνες/giliánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκιλιάνα

Γκιουζεπίνα-η/gguzepína-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκιουζεπίνα-η/gguzepína-i/@wordElln,
* McsElln./gguzepína-i/Γκιουζεπίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκιουζεπίνα-η/gguzepína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκιουζεπίνα-η/gguzepína-i/@wordElln,
* McsElln.Γκιουζεπίνα/gguzepína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκιουζεπίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκιουζεπίνας/gguzepínas/!~γενι-ενικ:Γκιουζεπίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκιουζεπίνες/gguzepínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκιουζεπίνα-η@wordElln,

× base-form: Γκιουζεπίνα
× base-pronunciation: /gguzepína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκιουζεπίνα/gguzepína/-Γκιουζεπίνας/gguzepínas/-Γκιουζεπίνα/gguzepína/-Γκιουζεπίνα/gguzepína/-Γκιουζεπίνες/gguzepínes/-∅-Γκιουζεπίνες/gguzepínes/-Γκιουζεπίνες/gguzepínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκιουζεπίνα

Γκιούλα-η/ggúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκιούλα-η/ggúla-i/@wordElln,
* McsElln./ggúla-i/Γκιούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκιούλα-η/ggúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκιούλα-η/ggúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γκιούλα/ggúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκιούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γκιούλας/ggúlas/!~γενι-ενικ:Γκιούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γκιούλες/ggúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκιούλα-η@wordElln,

× base-form: Γκιούλα
× base-pronunciation: /ggúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκιούλα/ggúla/-Γκιούλας/ggúlas/-Γκιούλα/ggúla/-Γκιούλα/ggúla/-Γκιούλες/ggúles/-∅-Γκιούλες/ggúles/-Γκιούλες/ggúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκιούλα

Γκιώνα-η/ykkóna-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκιώνα-η/ykkóna-i/@wordElln,
* McsElln./ykkóna-i/Γκιώνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκιώνα-η/ykkóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκιώνα-η/ykkóna-i/@wordElln,
* McsElln.Γκιώνα/ykkóna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκιώνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκιώνας/ykkónas/!~γενι-ενικ:Γκιώνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκιώνες/ykkónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκιώνα-η@wordElln,
* McsElln.(Γκιωνών)/(gionón)/!~γενι-πληθ:Γκιώνα-η@wordElln,

× base-form: Γκιώνα
× base-pronunciation: /ykkóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκιώνα/ykkóna/-Γκιώνας/ykkónas/-Γκιώνα/ykkóna/-Γκιώνα/ykkóna/-Γκιώνες/ykkónes/-(Γκιωνών)/(gionón)/-Γκιώνες/ykkónes/-Γκιώνες/ykkónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: Γκιώνα

Γκολφίτσα-η/golfíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκολφίτσα-η/golfíca-i/@wordElln,
* McsElln./golfíca-i/Γκολφίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκολφίτσα-η/golfíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκολφίτσα-η/golfíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γκολφίτσα/golfíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκολφίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γκολφίτσας/golfícas/!~γενι-ενικ:Γκολφίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γκολφίτσες/golfíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκολφίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γκολφίτσα
× base-pronunciation: /golfíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκολφίτσα/golfíca/-Γκολφίτσας/golfícas/-Γκολφίτσα/golfíca/-Γκολφίτσα/golfíca/-Γκολφίτσες/golfíces/-∅-Γκολφίτσες/golfíces/-Γκολφίτσες/golfíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκολφίτσα

Γκολφούλα-η/golfúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκολφούλα-η/golfúla-i/@wordElln,
* McsElln./golfúla-i/Γκολφούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκολφούλα-η/golfúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκολφούλα-η/golfúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γκολφούλα/golfúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκολφούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γκολφούλας/golfúlas/!~γενι-ενικ:Γκολφούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γκολφούλες/golfúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκολφούλα-η@wordElln,

× base-form: Γκολφούλα
× base-pronunciation: /golfúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκολφούλα/golfúla/-Γκολφούλας/golfúlas/-Γκολφούλα/golfúla/-Γκολφούλα/golfúla/-Γκολφούλες/golfúles/-∅-Γκολφούλες/golfúles/-Γκολφούλες/golfúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκολφούλα

Γκορντάνα-η/gordána-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκορντάνα-η/gordána-i/@wordElln,
* McsElln./gordána-i/Γκορντάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκορντάνα-η/gordána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκορντάνα-η/gordána-i/@wordElln,
* McsElln.Γκορντάνα/gordána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκορντάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκορντάνας/gordánas/!~γενι-ενικ:Γκορντάνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκορντάνες/gordánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκορντάνα-η@wordElln,

× base-form: Γκορντάνα
× base-pronunciation: /gordána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκορντάνα/gordána/-Γκορντάνας/gordánas/-Γκορντάνα/gordána/-Γκορντάνα/gordána/-Γκορντάνες/gordánes/-∅-Γκορντάνες/gordánes/-Γκορντάνες/gordánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκορντάνα

Γκουενταλίνα-η/guedalína-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκουενταλίνα-η/guedalína-i/@wordElln,
* McsElln./guedalína-i/Γκουενταλίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκουενταλίνα-η/guedalína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκουενταλίνα-η/guedalína-i/@wordElln,
* McsElln.Γκουενταλίνα/guedalína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκουενταλίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκουενταλίνας/guedalínas/!~γενι-ενικ:Γκουενταλίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκουενταλίνες/guedalínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκουενταλίνα-η@wordElln,

× base-form: Γκουενταλίνα
× base-pronunciation: /guedalína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκουενταλίνα/guedalína/-Γκουενταλίνας/guedalínas/-Γκουενταλίνα/guedalína/-Γκουενταλίνα/guedalína/-Γκουενταλίνες/guedalínes/-∅-Γκουενταλίνες/guedalínes/-Γκουενταλίνες/guedalínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκουενταλίνα

Γκουντάρας-ο/gudáras-o/::
* McsEngl.wordElln.Γκουντάρας-ο/gudáras-o/@wordElln,
* McsElln./gudáras-o/Γκουντάρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκουντάρας-ο/gudáras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκουντάρας-ο/gudáras-o/@wordElln,
* McsElln.Γκουντάρας/gudáras/-ονομ-ενικ:Γκουντάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουντάρα/gudára/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκουντάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουντάρηδες/gudáridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκουντάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουνταραίοι/gudaréi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γκουντάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουντάρηδων/gudáridhon/!~γενι-πληθ:Γκουντάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουνταραίων/gudaréon/!~γενι-πληθ:Γκουντάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουνταραίους/gudaréus/!~αιτι-πληθ:Γκουντάρας-ο@wordElln,

× base-form: Γκουντάρας
× base-pronunciation: /gudáras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γκουντάρας/gudáras/-Γκουντάρα/gudára/-Γκουντάρα/gudára/-Γκουντάρα/gudára/-Γκουντάρηδες/gudáridhes/|Γκουνταραίοι/gudaréi/-Γκουντάρηδων/gudáridhon/|Γκουνταραίων/gudaréon/-Γκουντάρηδες/gudáridhes/|Γκουνταραίους/gudaréus/-Γκουντάρηδες/gudáridhes/|Γκουνταραίοι/gudaréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γκουντάρας

Γκουντούλα-η/gudúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκουντούλα-η/gudúla-i/@wordElln,
* McsElln./gudúla-i/Γκουντούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκουντούλα-η/gudúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκουντούλα-η/gudúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γκουντούλα/gudúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκουντούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γκουντούλας/gudúlas/!~γενι-ενικ:Γκουντούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γκουντούλες/gudúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκουντούλα-η@wordElln,

× base-form: Γκουντούλα
× base-pronunciation: /gudúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκουντούλα/gudúla/-Γκουντούλας/gudúlas/-Γκουντούλα/gudúla/-Γκουντούλα/gudúla/-Γκουντούλες/gudúles/-∅-Γκουντούλες/gudúles/-Γκουντούλες/gudúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκουντούλα

Γκουντούρας-ο/gudúras-o/::
* McsEngl.wordElln.Γκουντούρας-ο/gudúras-o/@wordElln,
* McsElln./gudúras-o/Γκουντούρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκουντούρας-ο/gudúras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκουντούρας-ο/gudúras-o/@wordElln,
* McsElln.Γκουντούρας/gudúras/-ονομ-ενικ:Γκουντούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουντούρα/gudúra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκουντούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουντούρηδες/gudúridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκουντούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουντουραίοι/guduréi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γκουντούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουντούρηδων/gudúridhon/!~γενι-πληθ:Γκουντούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουντουραίων/guduréon/!~γενι-πληθ:Γκουντούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουντουραίους/guduréus/!~αιτι-πληθ:Γκουντούρας-ο@wordElln,

× base-form: Γκουντούρας
× base-pronunciation: /gudúras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γκουντούρας/gudúras/-Γκουντούρα/gudúra/-Γκουντούρα/gudúra/-Γκουντούρα/gudúra/-Γκουντούρηδες/gudúridhes/|Γκουντουραίοι/guduréi/-Γκουντούρηδων/gudúridhon/|Γκουντουραίων/guduréon/-Γκουντούρηδες/gudúridhes/|Γκουντουραίους/guduréus/-Γκουντούρηδες/gudúridhes/|Γκουντουραίοι/guduréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γκουντούρας

Γκουριώτης-ο/guryyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γκουριώτης-ο/guryyótis-o/@wordElln,
* McsElln./guryyótis-o/Γκουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκουριώτης-ο/guryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκουριώτης-ο/guryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γκουριώτης/guryyótis/-ονομ-ενικ:Γκουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουριώτη/guryyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουριώτες/guryyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουριωτών/guriotón/!~γενι-πληθ:Γκουριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γκουριώτης
× base-pronunciation: /guryyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γκουριώτης/guryyótis/-Γκουριώτη/guryyóti/-Γκουριώτη/guryyóti/-Γκουριώτη/guryyóti/-Γκουριώτες/guryyótes/-Γκουριωτών/guriotón/-Γκουριώτες/guryyótes/-Γκουριώτες/guryyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γκουριώτης

Γκούβαλης-ο/gúvalis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γκούβαλης-ο/gúvalis-o/@wordElln,
* McsElln./gúvalis-o/Γκούβαλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκούβαλης-ο/gúvalis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκούβαλης-ο/gúvalis-o/@wordElln,
* McsElln.Γκούβαλης/gúvalis/-ονομ-ενικ:Γκούβαλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκούβαλη/gúvali/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκούβαλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουβαλαίοι/guvaléi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γκούβαλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουβαλαίων/guvaléon/!~γενι-πληθ:Γκούβαλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκουβαλαίους/guvaléus/!~αιτι-πληθ:Γκούβαλης-ο@wordElln,

× base-form: Γκούβαλης
× base-pronunciation: /gúvalis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γκούβαλης/gúvalis/-Γκούβαλη/gúvali/-Γκούβαλη/gúvali/-Γκούβαλη/gúvali/-Γκουβαλαίοι/guvaléi/-Γκουβαλαίων/guvaléon/-Γκουβαλαίους/guvaléus/-Γκουβαλαίοι/guvaléi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γκούβαλης

Γκούρα-η/gúra-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκούρα-η/gúra-i/@wordElln,
* McsElln./gúra-i/Γκούρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκούρα-η/gúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκούρα-η/gúra-i/@wordElln,
* McsElln.Γκούρα/gúra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκούρα-η@wordElln,
* McsElln.Γκούρας/gúras/!~γενι-ενικ:Γκούρα-η@wordElln,
* McsElln.Γκούρες/gúres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκούρα-η@wordElln,

× base-form: Γκούρα
× base-pronunciation: /gúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκούρα/gúra/-Γκούρας/gúras/-Γκούρα/gúra/-Γκούρα/gúra/-Γκούρες/gúres/-∅-Γκούρες/gúres/-Γκούρες/gúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκούρα

Γκράβα-η/gráva-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκράβα-η/gráva-i/@wordElln,
* McsElln./gráva-i/Γκράβα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκράβα-η/gráva-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκράβα-η/gráva-i/@wordElln,
* McsElln.Γκράβα/gráva/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκράβα-η@wordElln,
* McsElln.Γκράβας/grávas/!~γενι-ενικ:Γκράβα-η@wordElln,
* McsElln.Γκράβες/gráves/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκράβα-η@wordElln,

× base-form: Γκράβα
× base-pronunciation: /gráva/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκράβα/gráva/-Γκράβας/grávas/-Γκράβα/gráva/-Γκράβα/gráva/-Γκράβες/gráves/-∅-Γκράβες/gráves/-Γκράβες/gráves/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκράβα

Γκραβαρίτης-ο/gravarítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γκραβαρίτης-ο/gravarítis-o/@wordElln,
* McsElln./gravarítis-o/Γκραβαρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκραβαρίτης-ο/gravarítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκραβαρίτης-ο/gravarítis-o/@wordElln,
* McsElln.Γκραβαρίτης/gravarítis/-ονομ-ενικ:Γκραβαρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκραβαρίτη/gravaríti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκραβαρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκραβαρίτες/gravarítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκραβαρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γκραβαριτών/gravaritón/!~γενι-πληθ:Γκραβαρίτης-ο@wordElln,

× base-form: Γκραβαρίτης
× base-pronunciation: /gravarítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γκραβαρίτης/gravarítis/-Γκραβαρίτη/gravaríti/-Γκραβαρίτη/gravaríti/-Γκραβαρίτη/gravaríti/-Γκραβαρίτες/gravarítes/-Γκραβαριτών/gravaritón/-Γκραβαρίτες/gravarítes/-Γκραβαρίτες/gravarítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γκραβαρίτης

Γκραζίνα-η/grazína-i/::
* McsEngl.wordElln.Γκραζίνα-η/grazína-i/@wordElln,
* McsElln./grazína-i/Γκραζίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκραζίνα-η/grazína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκραζίνα-η/grazína-i/@wordElln,
* McsElln.Γκραζίνα/grazína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκραζίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκραζίνας/grazínas/!~γενι-ενικ:Γκραζίνα-η@wordElln,
* McsElln.Γκραζίνες/grazínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γκραζίνα-η@wordElln,

× base-form: Γκραζίνα
× base-pronunciation: /grazína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γκραζίνα/grazína/-Γκραζίνας/grazínas/-Γκραζίνα/grazína/-Γκραζίνα/grazína/-Γκραζίνες/grazínes/-∅-Γκραζίνες/grazínes/-Γκραζίνες/grazínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γκραζίνα

Γκόγκος-ο/gógos-o/::
* McsEngl.wordElln.Γκόγκος-ο/gógos-o/@wordElln,
* McsElln./gógos-o/Γκόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γκόγκος-ο/gógos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γκόγκος-ο/gógos-o/@wordElln,
* McsElln.Γκόγκος/gógos/-ονομ-ενικ:Γκόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκόγκου/gógu/!~γενι-ενικ:Γκόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκόγκο/gógo/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γκόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκόγκοι/gógi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γκόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκόγκων/gógon/!~γενι-πληθ:Γκόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Γκόγκους/gógus/!~αιτι-πληθ:Γκόγκος-ο@wordElln,

× base-form: Γκόγκος
× base-pronunciation: /gógos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γκόγκος/gógos/-Γκόγκου/gógu/-Γκόγκο/gógo/-Γκόγκο/gógo/-Γκόγκοι/gógi/-Γκόγκων/gógon/-Γκόγκους/gógus/-Γκόγκοι/gógi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γκόγκος

Γλαρονήσι-το/ylaronísi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Γλαρονήσι-το/ylaronísi-to-s/@wordElln,
* McsElln./ylaronísi-to-s/Γλαρονήσι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γλαρονήσι-το/ylaronísi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γλαρονήσι-το/ylaronísi-to-s/@wordElln,
* McsElln.Γλαρονήσι/ylaronísi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γλαρονήσι-το@wordElln,
* McsElln.Γλαρονησιού/ylaronissú/!~γενι-ενικ:Γλαρονήσι-το@wordElln,
* McsElln.Γλαρονήσια/ylaroníssa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γλαρονήσι-το@wordElln,
* McsElln.Γλαρονησιών/ylaronissón/!~γενι-πληθ:Γλαρονήσι-το@wordElln,

× base-form: Γλαρονήσι
× base-pronunciation: /ylaronísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γλαρονήσι/ylaronísi/-Γλαρονησιού/ylaronissú/-Γλαρονήσι/ylaronísi/-Γλαρονήσι/ylaronísi/-Γλαρονήσια/ylaroníssa/-Γλαρονησιών/ylaronissón/-Γλαρονήσια/ylaroníssa/-Γλαρονήσια/ylaroníssa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γλαρονήσι

Γλαφυρούλα-η/ylafirúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γλαφυρούλα-η/ylafirúla-i/@wordElln,
* McsElln./ylafirúla-i/Γλαφυρούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γλαφυρούλα-η/ylafirúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γλαφυρούλα-η/ylafirúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γλαφυρούλα/ylafirúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γλαφυρούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γλαφυρούλας/ylafirúlas/!~γενι-ενικ:Γλαφυρούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γλαφυρούλες/ylafirúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γλαφυρούλα-η@wordElln,

× base-form: Γλαφυρούλα
× base-pronunciation: /ylafirúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γλαφυρούλα/ylafirúla/-Γλαφυρούλας/ylafirúlas/-Γλαφυρούλα/ylafirúla/-Γλαφυρούλα/ylafirúla/-Γλαφυρούλες/ylafirúles/-∅-Γλαφυρούλες/ylafirúles/-Γλαφυρούλες/ylafirúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γλαφυρούλα

Γλυκοφιλούσα-η/ylikofilúsa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γλυκοφιλούσα-η/ylikofilúsa-i/@wordElln,
* McsElln./ylikofilúsa-i/Γλυκοφιλούσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γλυκοφιλούσα-η/ylikofilúsa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γλυκοφιλούσα-η/ylikofilúsa-i/@wordElln,
* McsElln.Γλυκοφιλούσα/ylikofilúsa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γλυκοφιλούσα-η@wordElln,
* McsElln.Γλυκοφιλούσας/ylikofilúsas/!~γενι-ενικ:Γλυκοφιλούσα-η@wordElln,
* McsElln.Γλυκοφιλούσες/ylikofilúses/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γλυκοφιλούσα-η@wordElln,

× base-form: Γλυκοφιλούσα
× base-pronunciation: /ylikofilúsa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γλυκοφιλούσα/ylikofilúsa/-Γλυκοφιλούσας/ylikofilúsas/-Γλυκοφιλούσα/ylikofilúsa/-Γλυκοφιλούσα/ylikofilúsa/-Γλυκοφιλούσες/ylikofilúses/-∅-Γλυκοφιλούσες/ylikofilúses/-Γλυκοφιλούσες/ylikofilúses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γλυκοφιλούσα

Γλυκούλα-η/ylikúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γλυκούλα-η/ylikúla-i/@wordElln,
* McsElln./ylikúla-i/Γλυκούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γλυκούλα-η/ylikúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γλυκούλα-η/ylikúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γλυκούλα/ylikúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γλυκούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γλυκούλας/ylikúlas/!~γενι-ενικ:Γλυκούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γλυκούλες/ylikúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γλυκούλα-η@wordElln,

× base-form: Γλυκούλα
× base-pronunciation: /ylikúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γλυκούλα/ylikúla/-Γλυκούλας/ylikúlas/-Γλυκούλα/ylikúla/-Γλυκούλα/ylikúla/-Γλυκούλες/ylikúles/-∅-Γλυκούλες/ylikúles/-Γλυκούλες/ylikúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γλυκούλα

Γλυναδιώτης-ο/ylinadhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γλυναδιώτης-ο/ylinadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./ylinadhyyótis-o/Γλυναδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γλυναδιώτης-ο/ylinadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γλυναδιώτης-ο/ylinadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γλυναδιώτης/ylinadhyyótis/-ονομ-ενικ:Γλυναδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γλυναδιώτη/ylinadhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γλυναδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γλυναδιώτες/ylinadhyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γλυναδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γλυναδιωτών/ylinadhiotón/!~γενι-πληθ:Γλυναδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γλυναδιώτης
× base-pronunciation: /ylinadhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γλυναδιώτης/ylinadhyyótis/-Γλυναδιώτη/ylinadhyyóti/-Γλυναδιώτη/ylinadhyyóti/-Γλυναδιώτη/ylinadhyyóti/-Γλυναδιώτες/ylinadhyyótes/-Γλυναδιωτών/ylinadhiotón/-Γλυναδιώτες/ylinadhyyótes/-Γλυναδιώτες/ylinadhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γλυναδιώτης

Γλυναδιώτισσα-η/ylinadhyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γλυναδιώτισσα-η/ylinadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./ylinadhyyótisa-i/Γλυναδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γλυναδιώτισσα-η/ylinadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γλυναδιώτισσα-η/ylinadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Γλυναδιώτισσα/ylinadhyyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γλυναδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γλυναδιώτισσας/ylinadhyyótisas/!~γενι-ενικ:Γλυναδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γλυναδιώτισσες/ylinadhyyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γλυναδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γλυναδιωτισσών/ylinadhiotisón/!~γενι-πληθ:Γλυναδιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Γλυναδιώτισσα
× base-pronunciation: /ylinadhyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γλυναδιώτισσα/ylinadhyyótisa/-Γλυναδιώτισσας/ylinadhyyótisas/-Γλυναδιώτισσα/ylinadhyyótisa/-Γλυναδιώτισσα/ylinadhyyótisa/-Γλυναδιώτισσες/ylinadhyyótises/-Γλυναδιωτισσών/ylinadhiotisón/-Γλυναδιώτισσες/ylinadhyyótises/-Γλυναδιώτισσες/ylinadhyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γλυναδιώτισσα

Γλυφαδιώτης-ο/ylifadhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γλυφαδιώτης-ο/ylifadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./ylifadhyyótis-o/Γλυφαδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γλυφαδιώτης-ο/ylifadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γλυφαδιώτης-ο/ylifadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γλυφαδιώτης/ylifadhyyótis/-ονομ-ενικ:Γλυφαδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γλυφαδιώτη/ylifadhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γλυφαδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γλυφαδιώτες/ylifadhyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γλυφαδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γλυφαδιωτών/ylifadhiotón/!~γενι-πληθ:Γλυφαδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γλυφαδιώτης
× base-pronunciation: /ylifadhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γλυφαδιώτης/ylifadhyyótis/-Γλυφαδιώτη/ylifadhyyóti/-Γλυφαδιώτη/ylifadhyyóti/-Γλυφαδιώτη/ylifadhyyóti/-Γλυφαδιώτες/ylifadhyyótes/-Γλυφαδιωτών/ylifadhiotón/-Γλυφαδιώτες/ylifadhyyótes/-Γλυφαδιώτες/ylifadhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γλυφαδιώτης

Γλυφαδιώτισσα-η/ylifadhyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γλυφαδιώτισσα-η/ylifadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./ylifadhyyótisa-i/Γλυφαδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γλυφαδιώτισσα-η/ylifadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γλυφαδιώτισσα-η/ylifadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Γλυφαδιώτισσα/ylifadhyyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γλυφαδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γλυφαδιώτισσας/ylifadhyyótisas/!~γενι-ενικ:Γλυφαδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γλυφαδιώτισσες/ylifadhyyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γλυφαδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γλυφαδιωτισσών/ylifadhiotisón/!~γενι-πληθ:Γλυφαδιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Γλυφαδιώτισσα
× base-pronunciation: /ylifadhyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γλυφαδιώτισσα/ylifadhyyótisa/-Γλυφαδιώτισσας/ylifadhyyótisas/-Γλυφαδιώτισσα/ylifadhyyótisa/-Γλυφαδιώτισσα/ylifadhyyótisa/-Γλυφαδιώτισσες/ylifadhyyótises/-Γλυφαδιωτισσών/ylifadhiotisón/-Γλυφαδιώτισσες/ylifadhyyótises/-Γλυφαδιώτισσες/ylifadhyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γλυφαδιώτισσα

Γνωστούλα-η/ynostúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γνωστούλα-η/ynostúla-i/@wordElln,
* McsElln./ynostúla-i/Γνωστούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γνωστούλα-η/ynostúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γνωστούλα-η/ynostúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γνωστούλα/ynostúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γνωστούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γνωστούλας/ynostúlas/!~γενι-ενικ:Γνωστούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γνωστούλες/ynostúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γνωστούλα-η@wordElln,

× base-form: Γνωστούλα
× base-pronunciation: /ynostúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γνωστούλα/ynostúla/-Γνωστούλας/ynostúlas/-Γνωστούλα/ynostúla/-Γνωστούλα/ynostúla/-Γνωστούλες/ynostúles/-∅-Γνωστούλες/ynostúles/-Γνωστούλες/ynostúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γνωστούλα

Γουαδελούπη-η/yuadhelúpi-i/::
* McsEngl.wordElln.Γουαδελούπη-η/yuadhelúpi-i/@wordElln,
* McsElln./yuadhelúpi-i/Γουαδελούπη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γουαδελούπη-η/yuadhelúpi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γουαδελούπη-η/yuadhelúpi-i/@wordElln,
* McsElln.Γουαδελούπη/yuadhelúpi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γουαδελούπη-η@wordElln,
* McsElln.Γουαδελούπης/yuadhelúpis/!~γενι-ενικ:Γουαδελούπη-η@wordElln,
* McsElln.Γουαδελούπες/yuadhelúpes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γουαδελούπη-η@wordElln,

× base-form: Γουαδελούπη
× base-pronunciation: /yuadhelúpi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γουαδελούπη/yuadhelúpi/-Γουαδελούπης/yuadhelúpis/-Γουαδελούπη/yuadhelúpi/-Γουαδελούπη/yuadhelúpi/-Γουαδελούπες/yuadhelúpes/-∅-Γουαδελούπες/yuadhelúpes/-Γουαδελούπες/yuadhelúpes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γουαδελούπη

Γουδής-ο/yudhís-o/::
* McsEngl.wordElln.Γουδής-ο/yudhís-o/@wordElln,
* McsElln./yudhís-o/Γουδής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γουδής-ο/yudhís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γουδής-ο/yudhís-o/@wordElln,
* McsElln.Γουδής/yudhís/-ονομ-ενικ:Γουδής-ο@wordElln,
* McsElln.Γουδή/yudhí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γουδής-ο@wordElln,
* McsElln.Γουδήδες/yudhídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γουδής-ο@wordElln,
* McsElln.Γουδαίοι/yudhéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γουδής-ο@wordElln,
* McsElln.Γουδήδων/yudhídhon/!~γενι-πληθ:Γουδής-ο@wordElln,
* McsElln.Γουδαίων/yudhéon/!~γενι-πληθ:Γουδής-ο@wordElln,
* McsElln.Γουδαίους/yudhéus/!~αιτι-πληθ:Γουδής-ο@wordElln,

× base-form: Γουδής
× base-pronunciation: /yudhís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γουδής/yudhís/-Γουδή/yudhí/-Γουδή/yudhí/-Γουδή/yudhí/-Γουδήδες/yudhídhes/|Γουδαίοι/yudhéi/-Γουδήδων/yudhídhon/|Γουδαίων/yudhéon/-Γουδήδες/yudhídhes/|Γουδαίους/yudhéus/-Γουδήδες/yudhídhes/|Γουδαίοι/yudhéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γουδής

Γουλάς-ο/yulás-o/::
* McsEngl.wordElln.Γουλάς-ο/yulás-o/@wordElln,
* McsElln./yulás-o/Γουλάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γουλάς-ο/yulás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γουλάς-ο/yulás-o/@wordElln,
* McsElln.Γουλάς/yulás/-ονομ-ενικ:Γουλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γουλά/yulá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γουλάς-ο@wordElln,

× base-form: Γουλάς
× base-pronunciation: /yulás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γουλάς/yulás/-Γουλά/yulá/-Γουλά/yulá/-Γουλά/yulá/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Bnp-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γουλάς

Γουλίτσα-η/yulíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γουλίτσα-η/yulíca-i/@wordElln,
* McsElln./yulíca-i/Γουλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γουλίτσα-η/yulíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γουλίτσα-η/yulíca-i/@wordElln,
* McsElln.Γουλίτσα/yulíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γουλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γουλίτσας/yulícas/!~γενι-ενικ:Γουλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γουλίτσες/yulíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γουλίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γουλίτσα
× base-pronunciation: /yulíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γουλίτσα/yulíca/-Γουλίτσας/yulícas/-Γουλίτσα/yulíca/-Γουλίτσα/yulíca/-Γουλίτσες/yulíces/-∅-Γουλίτσες/yulíces/-Γουλίτσες/yulíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γουλίτσα

Γουλιέλμος-ο/yuliélmos-o/::
* McsEngl.wordElln.Γουλιέλμος-ο/yuliélmos-o/@wordElln,
* McsElln./yuliélmos-o/Γουλιέλμος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γουλιέλμος-ο/yuliélmos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γουλιέλμος-ο/yuliélmos-o/@wordElln,
* McsElln.Γουλιέλμος/yuliélmos/-ονομ-ενικ:Γουλιέλμος-ο@wordElln,
* McsElln.Γουλιέλμου/yuliélmu/!~γενι-ενικ:Γουλιέλμος-ο@wordElln,
* McsElln.Γουλιέλμο/yuliélmo/!~αιτι-ενικ:Γουλιέλμος-ο@wordElln,
* McsElln.Γουλιέλμε/yuliélme/!~κλητ-ενικ:Γουλιέλμος-ο@wordElln,
* McsElln.Γουλιέλμοι/yuliélmi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γουλιέλμος-ο@wordElln,
* McsElln.Γουλιέλμων/yuliélmon/!~γενι-πληθ:Γουλιέλμος-ο@wordElln,
* McsElln.Γουλιέλμους/yuliélmus/!~αιτι-πληθ:Γουλιέλμος-ο@wordElln,

× base-form: Γουλιέλμος
× base-pronunciation: /yuliélmos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γουλιέλμος/yuliélmos/-Γουλιέλμου/yuliélmu/-Γουλιέλμο/yuliélmo/-Γουλιέλμε/yuliélme/-Γουλιέλμοι/yuliélmi/-Γουλιέλμων/yuliélmon/-Γουλιέλμους/yuliélmus/-Γουλιέλμοι/yuliélmi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γουλιέλμος

Γουρλάς-ο/yurlás-o/::
* McsEngl.wordElln.Γουρλάς-ο/yurlás-o/@wordElln,
* McsElln./yurlás-o/Γουρλάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γουρλάς-ο/yurlás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γουρλάς-ο/yurlás-o/@wordElln,
* McsElln.Γουρλάς/yurlás/-ονομ-ενικ:Γουρλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γουρλά/yurlá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γουρλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γουρλάδες/yurládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γουρλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γουρλάδων/yurládhon/!~γενι-πληθ:Γουρλάς-ο@wordElln,

× base-form: Γουρλάς
× base-pronunciation: /yurlás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γουρλάς/yurlás/-Γουρλά/yurlá/-Γουρλά/yurlá/-Γουρλά/yurlá/-Γουρλάδες/yurládhes/-Γουρλάδων/yurládhon/-Γουρλάδες/yurládhes/-Γουρλάδες/yurládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γουρλάς

Γούλα-η/yúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γούλα-η/yúla-i/@wordElln,
* McsElln./yúla-i/Γούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γούλα-η/yúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γούλα-η/yúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γούλα/yúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γούλας/yúlas/!~γενι-ενικ:Γούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γούλες/yúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γούλα-η@wordElln,

× base-form: Γούλα
× base-pronunciation: /yúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γούλα/yúla/-Γούλας/yúlas/-Γούλα/yúla/-Γούλα/yúla/-Γούλες/yúles/-∅-Γούλες/yúles/-Γούλες/yúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γούλα

Γούλης-ο/yúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γούλης-ο/yúlis-o/@wordElln,
* McsElln./yúlis-o/Γούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γούλης-ο/yúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γούλης-ο/yúlis-o/@wordElln,
* McsElln.Γούλης/yúlis/-ονομ-ενικ:Γούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γούλη/yúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γούληδες/yúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Γούληδων/yúlidhon/!~γενι-πληθ:Γούλης-ο@wordElln,

× base-form: Γούλης
× base-pronunciation: /yúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γούλης/yúlis/-Γούλη/yúli/-Γούλη/yúli/-Γούλη/yúli/-Γούληδες/yúlidhes/-Γούληδων/yúlidhon/-Γούληδες/yúlidhes/-Γούληδες/yúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γούλης

Γούναρης-ο/yúnaris-o/::
* McsEngl.wordElln.Γούναρης-ο/yúnaris-o/@wordElln,
* McsElln./yúnaris-o/Γούναρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γούναρης-ο/yúnaris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γούναρης-ο/yúnaris-o/@wordElln,
* McsElln.Γούναρης/yúnaris/-ονομ-ενικ:Γούναρης-ο@wordElln,
* McsElln.Γούναρη/yúnari/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γούναρης-ο@wordElln,
* McsElln.Γουναραίοι/yunaréi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γούναρης-ο@wordElln,
* McsElln.Γουναραίων/yunaréon/!~γενι-πληθ:Γούναρης-ο@wordElln,
* McsElln.Γουναραίους/yunaréus/!~αιτι-πληθ:Γούναρης-ο@wordElln,

× base-form: Γούναρης
× base-pronunciation: /yúnaris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γούναρης/yúnaris/-Γούναρη/yúnari/-Γούναρη/yúnari/-Γούναρη/yúnari/-Γουναραίοι/yunaréi/-Γουναραίων/yunaréon/-Γουναραίους/yunaréus/-Γουναραίοι/yunaréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γούναρης

Γρίβας-ο/yrívas-o/::
* McsEngl.wordElln.Γρίβας-ο/yrívas-o/@wordElln,
* McsElln./yrívas-o/Γρίβας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γρίβας-ο/yrívas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γρίβας-ο/yrívas-o/@wordElln,
* McsElln.Γρίβας/yrívas/-ονομ-ενικ:Γρίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γρίβα/yríva/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γρίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γρίβηδες/yrívidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γρίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γριβαίοι/yrivéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γρίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γρίβηδων/yrívidhon/!~γενι-πληθ:Γρίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γριβαίων/yrivéon/!~γενι-πληθ:Γρίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Γριβαίους/yrivéus/!~αιτι-πληθ:Γρίβας-ο@wordElln,

× base-form: Γρίβας
× base-pronunciation: /yrívas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γρίβας/yrívas/-Γρίβα/yríva/-Γρίβα/yríva/-Γρίβα/yríva/-Γρίβηδες/yrívidhes/|Γριβαίοι/yrivéi/-Γρίβηδων/yrívidhon/|Γριβαίων/yrivéon/-Γρίβηδες/yrívidhes/|Γριβαίους/yrivéus/-Γρίβηδες/yrívidhes/|Γριβαίοι/yrivéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Γρίβας

Γραικός-ο/yrekós-o/::
* McsEngl.wordElln.Γραικός-ο/yrekós-o/@wordElln,
* McsElln./yrekós-o/Γραικός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γραικός-ο/yrekós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γραικός-ο/yrekós-o/@wordElln,
* McsElln.Γραικός/yrekós/-ονομ-ενικ:Γραικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γραικού/yrekú/!~γενι-ενικ:Γραικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γραικό/yrekó/!~αιτι-ενικ:Γραικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γραικέ/yreké/!~κλητ-ενικ:Γραικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γραικοί/yrekí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γραικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γραικών/yrekón/!~γενι-πληθ:Γραικός-ο@wordElln,
* McsElln.Γραικούς/yrekús/!~αιτι-πληθ:Γραικός-ο@wordElln,

× base-form: Γραικός
× base-pronunciation: /yrekós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γραικός/yrekós/-Γραικού/yrekú/-Γραικό/yrekó/-Γραικέ/yreké/-Γραικοί/yrekí/-Γραικών/yrekón/-Γραικούς/yrekús/-Γραικοί/yrekí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γραικός

Γραμματικιώτης-ο/yramatikkótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γραμματικιώτης-ο/yramatikkótis-o/@wordElln,
* McsElln./yramatikkótis-o/Γραμματικιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γραμματικιώτης-ο/yramatikkótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γραμματικιώτης-ο/yramatikkótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γραμματικιώτης/yramatikkótis/-ονομ-ενικ:Γραμματικιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γραμματικιώτη/yramatikkóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γραμματικιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γραμματικιώτες/yramatikkótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γραμματικιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γραμματικιωτών/yramatikiotón/!~γενι-πληθ:Γραμματικιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γραμματικιώτης
× base-pronunciation: /yramatikkótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γραμματικιώτης/yramatikkótis/-Γραμματικιώτη/yramatikkóti/-Γραμματικιώτη/yramatikkóti/-Γραμματικιώτη/yramatikkóti/-Γραμματικιώτες/yramatikkótes/-Γραμματικιωτών/yramatikiotón/-Γραμματικιώτες/yramatikkótes/-Γραμματικιώτες/yramatikkótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γραμματικιώτης

Γραμματικιώτισσα-η/yramatikkótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Γραμματικιώτισσα-η/yramatikkótisa-i/@wordElln,
* McsElln./yramatikkótisa-i/Γραμματικιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γραμματικιώτισσα-η/yramatikkótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γραμματικιώτισσα-η/yramatikkótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Γραμματικιώτισσα/yramatikkótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γραμματικιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γραμματικιώτισσας/yramatikkótisas/!~γενι-ενικ:Γραμματικιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γραμματικιώτισσες/yramatikkótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γραμματικιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Γραμματικιωτισσών/yramatikiotisón/!~γενι-πληθ:Γραμματικιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Γραμματικιώτισσα
× base-pronunciation: /yramatikkótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γραμματικιώτισσα/yramatikkótisa/-Γραμματικιώτισσας/yramatikkótisas/-Γραμματικιώτισσα/yramatikkótisa/-Γραμματικιώτισσα/yramatikkótisa/-Γραμματικιώτισσες/yramatikkótises/-Γραμματικιωτισσών/yramatikiotisón/-Γραμματικιώτισσες/yramatikkótises/-Γραμματικιώτισσες/yramatikkótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γραμματικιώτισσα

Γραμματικούλα-η/yramatikúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γραμματικούλα-η/yramatikúla-i/@wordElln,
* McsElln./yramatikúla-i/Γραμματικούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γραμματικούλα-η/yramatikúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γραμματικούλα-η/yramatikúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γραμματικούλα/yramatikúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γραμματικούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γραμματικούλας/yramatikúlas/!~γενι-ενικ:Γραμματικούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γραμματικούλες/yramatikúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γραμματικούλα-η@wordElln,

× base-form: Γραμματικούλα
× base-pronunciation: /yramatikúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γραμματικούλα/yramatikúla/-Γραμματικούλας/yramatikúlas/-Γραμματικούλα/yramatikúla/-Γραμματικούλα/yramatikúla/-Γραμματικούλες/yramatikúles/-∅-Γραμματικούλες/yramatikúles/-Γραμματικούλες/yramatikúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γραμματικούλα

Γραμματικό-το/yramatikó-to/::
* McsEngl.wordElln.Γραμματικό-το/yramatikó-to/@wordElln,
* McsElln./yramatikó-to/Γραμματικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γραμματικό-το/yramatikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γραμματικό-το/yramatikó-to/@wordElln,
* McsElln.Γραμματικό/yramatikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γραμματικό-το@wordElln,
* McsElln.Γραμματικού/yramatikú/!~γενι-ενικ:Γραμματικό-το@wordElln,
* McsElln.Γραμματικά/yramatiká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γραμματικό-το@wordElln,
* McsElln.Γραμματικών/yramatikón/!~γενι-πληθ:Γραμματικό-το@wordElln,

× base-form: Γραμματικό
× base-pronunciation: /yramatikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Γραμματικό/yramatikó/-Γραμματικού/yramatikú/-Γραμματικό/yramatikó/-Γραμματικό/yramatikó/-Γραμματικά/yramatiká/-Γραμματικών/yramatikón/-Γραμματικά/yramatiká/-Γραμματικά/yramatiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γραμματικό

Γραμματούλα-η/yramatúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γραμματούλα-η/yramatúla-i/@wordElln,
* McsElln./yramatúla-i/Γραμματούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γραμματούλα-η/yramatúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γραμματούλα-η/yramatúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γραμματούλα/yramatúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γραμματούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γραμματούλας/yramatúlas/!~γενι-ενικ:Γραμματούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γραμματούλες/yramatúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γραμματούλα-η@wordElln,

× base-form: Γραμματούλα
× base-pronunciation: /yramatúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γραμματούλα/yramatúla/-Γραμματούλας/yramatúlas/-Γραμματούλα/yramatúla/-Γραμματούλα/yramatúla/-Γραμματούλες/yramatúles/-∅-Γραμματούλες/yramatúles/-Γραμματούλες/yramatúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γραμματούλα

Γραμματώ-η/yramató-i/::
* McsEngl.wordElln.Γραμματώ-η/yramató-i/@wordElln,
* McsElln./yramató-i/Γραμματώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γραμματώ-η/yramató-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γραμματώ-η/yramató-i/@wordElln,
* McsElln.Γραμματώ/yramató/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γραμματώ-η@wordElln,
* McsElln.Γραμματώς/yramatós/!~γενι-ενικ:Γραμματώ-η@wordElln,

× base-form: Γραμματώ
× base-pronunciation: /yramató/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γραμματώ/yramató/-Γραμματώς/yramatós/-Γραμματώ/yramató/-Γραμματώ/yramató/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γραμματώ

Γραμμενούλα-η/yramenúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γραμμενούλα-η/yramenúla-i/@wordElln,
* McsElln./yramenúla-i/Γραμμενούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γραμμενούλα-η/yramenúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γραμμενούλα-η/yramenúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γραμμενούλα/yramenúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γραμμενούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γραμμενούλας/yramenúlas/!~γενι-ενικ:Γραμμενούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γραμμενούλες/yramenúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γραμμενούλα-η@wordElln,

× base-form: Γραμμενούλα
× base-pronunciation: /yramenúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γραμμενούλα/yramenúla/-Γραμμενούλας/yramenúlas/-Γραμμενούλα/yramenúla/-Γραμμενούλα/yramenúla/-Γραμμενούλες/yramenúles/-∅-Γραμμενούλες/yramenúles/-Γραμμενούλες/yramenúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γραμμενούλα

Γρεβενίτης-ο/yrevenítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γρεβενίτης-ο/yrevenítis-o/@wordElln,
* McsElln./yrevenítis-o/Γρεβενίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γρεβενίτης-ο/yrevenítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γρεβενίτης-ο/yrevenítis-o/@wordElln,
* McsElln.Γρεβενίτης/yrevenítis/-ονομ-ενικ:Γρεβενίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρεβενίτη/yreveníti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γρεβενίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρεβενίτες/yrevenítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γρεβενίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρεβενιτών/yrevenitón/!~γενι-πληθ:Γρεβενίτης-ο@wordElln,

× base-form: Γρεβενίτης
× base-pronunciation: /yrevenítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γρεβενίτης/yrevenítis/-Γρεβενίτη/yreveníti/-Γρεβενίτη/yreveníti/-Γρεβενίτη/yreveníti/-Γρεβενίτες/yrevenítes/-Γρεβενιτών/yrevenitón/-Γρεβενίτες/yrevenítes/-Γρεβενίτες/yrevenítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γρεβενίτης

Γρεβενιώτης-ο/yrevennótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γρεβενιώτης-ο/yrevennótis-o/@wordElln,
* McsElln./yrevennótis-o/Γρεβενιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γρεβενιώτης-ο/yrevennótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γρεβενιώτης-ο/yrevennótis-o/@wordElln,
* McsElln.Γρεβενιώτης/yrevennótis/-ονομ-ενικ:Γρεβενιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρεβενιώτη/yrevennóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γρεβενιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρεβενιώτες/yrevennótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γρεβενιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρεβενιωτών/yrevennotón/!~γενι-πληθ:Γρεβενιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Γρεβενιώτης
× base-pronunciation: /yrevennótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γρεβενιώτης/yrevennótis/-Γρεβενιώτη/yrevennóti/-Γρεβενιώτη/yrevennóti/-Γρεβενιώτη/yrevennóti/-Γρεβενιώτες/yrevennótes/-Γρεβενιωτών/yrevennotón/-Γρεβενιώτες/yrevennótes/-Γρεβενιώτες/yrevennótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γρεβενιώτης

Γρετζελιάς-ο/yrejellás-o/::
* McsEngl.wordElln.Γρετζελιάς-ο/yrejellás-o/@wordElln,
* McsElln./yrejellás-o/Γρετζελιάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γρετζελιάς-ο/yrejellás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γρετζελιάς-ο/yrejellás-o/@wordElln,
* McsElln.Γρετζελιάς/yrejellás/-ονομ-ενικ:Γρετζελιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γρετζελιά/yrejellá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γρετζελιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γρετζελιάδες/yrejelládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γρετζελιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γρετζελιάδων/yrejelládhon/!~γενι-πληθ:Γρετζελιάς-ο@wordElln,

× base-form: Γρετζελιάς
× base-pronunciation: /yrejellás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γρετζελιάς/yrejellás/-Γρετζελιά/yrejellá/-Γρετζελιά/yrejellá/-Γρετζελιά/yrejellá/-Γρετζελιάδες/yrejelládhes/-Γρετζελιάδων/yrejelládhon/-Γρετζελιάδες/yrejelládhes/-Γρετζελιάδες/yrejelládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γρετζελιάς

Γρηγοράκης-ο/yriyorákis-o/::
* McsEngl.wordElln.Γρηγοράκης-ο/yriyorákis-o/@wordElln,
* McsElln./yriyorákis-o/Γρηγοράκης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γρηγοράκης-ο/yriyorákis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γρηγοράκης-ο/yriyorákis-o/@wordElln,
* McsElln.Γρηγοράκης/yriyorákis/-ονομ-ενικ:Γρηγοράκης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρηγοράκη/yriyoráki/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γρηγοράκης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρηγοράκηδες/yriyorákidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γρηγοράκης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρηγοράκηδων/yriyorákidhon/!~γενι-πληθ:Γρηγοράκης-ο@wordElln,

× base-form: Γρηγοράκης
× base-pronunciation: /yriyorákis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γρηγοράκης/yriyorákis/-Γρηγοράκη/yriyoráki/-Γρηγοράκη/yriyoráki/-Γρηγοράκη/yriyoráki/-Γρηγοράκηδες/yriyorákidhes/-Γρηγοράκηδων/yriyorákidhon/-Γρηγοράκηδες/yriyorákidhes/-Γρηγοράκηδες/yriyorákidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γρηγοράκης

Γρηγορίτσα-η/yriyoríca-i/::
* McsEngl.wordElln.Γρηγορίτσα-η/yriyoríca-i/@wordElln,
* McsElln./yriyoríca-i/Γρηγορίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γρηγορίτσα-η/yriyoríca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γρηγορίτσα-η/yriyoríca-i/@wordElln,
* McsElln.Γρηγορίτσα/yriyoríca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γρηγορίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γρηγορίτσας/yriyorícas/!~γενι-ενικ:Γρηγορίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Γρηγορίτσες/yriyoríces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γρηγορίτσα-η@wordElln,

× base-form: Γρηγορίτσα
× base-pronunciation: /yriyoríca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γρηγορίτσα/yriyoríca/-Γρηγορίτσας/yriyorícas/-Γρηγορίτσα/yriyoríca/-Γρηγορίτσα/yriyoríca/-Γρηγορίτσες/yriyoríces/-∅-Γρηγορίτσες/yriyoríces/-Γρηγορίτσες/yriyoríces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γρηγορίτσα

Γρηγορούλα-η/yriyorúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γρηγορούλα-η/yriyorúla-i/@wordElln,
* McsElln./yriyorúla-i/Γρηγορούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γρηγορούλα-η/yriyorúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γρηγορούλα-η/yriyorúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γρηγορούλα/yriyorúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γρηγορούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γρηγορούλας/yriyorúlas/!~γενι-ενικ:Γρηγορούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γρηγορούλες/yriyorúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γρηγορούλα-η@wordElln,

× base-form: Γρηγορούλα
× base-pronunciation: /yriyorúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γρηγορούλα/yriyorúla/-Γρηγορούλας/yriyorúlas/-Γρηγορούλα/yriyorúla/-Γρηγορούλα/yriyorúla/-Γρηγορούλες/yriyorúles/-∅-Γρηγορούλες/yriyorúles/-Γρηγορούλες/yriyorúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γρηγορούλα

Γρηγόρης-ο/yriyóris-o/::
* McsEngl.wordElln.Γρηγόρης-ο/yriyóris-o/@wordElln,
* McsElln./yriyóris-o/Γρηγόρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γρηγόρης-ο/yriyóris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γρηγόρης-ο/yriyóris-o/@wordElln,
* McsElln.Γρηγόρης/yriyóris/-ονομ-ενικ:Γρηγόρης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρηγόρη/yriyóri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γρηγόρης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρηγόρηδες/yriyóridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γρηγόρης-ο@wordElln,
* McsElln.Γρηγόρηδων/yriyóridhon/!~γενι-πληθ:Γρηγόρης-ο@wordElln,

× base-form: Γρηγόρης
× base-pronunciation: /yriyóris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γρηγόρης/yriyóris/-Γρηγόρη/yriyóri/-Γρηγόρη/yriyóri/-Γρηγόρη/yriyóri/-Γρηγόρηδες/yriyóridhes/-Γρηγόρηδων/yriyóridhon/-Γρηγόρηδες/yriyóridhes/-Γρηγόρηδες/yriyóridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γρηγόρης

Γρηγόριος-ο/yriyórios-o/::
* McsEngl.wordElln.Γρηγόριος-ο/yriyórios-o/@wordElln,
* McsElln./yriyórios-o/Γρηγόριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γρηγόριος-ο/yriyórios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γρηγόριος-ο/yriyórios-o/@wordElln,
* McsElln.Γρηγόριος/yriyórios/-ονομ-ενικ:Γρηγόριος-ο@wordElln,
* McsElln.γρηγορίου/yriyoríu/!~γενι-ενικ:Γρηγόριος-ο@wordElln,
* McsElln.Γρηγόριο/yriyório/!~αιτι-ενικ:Γρηγόριος-ο@wordElln,
* McsElln.Γρηγόριε/yriyórie/!~κλητ-ενικ:Γρηγόριος-ο@wordElln,
* McsElln.Γρηγόριοι/yriyórii/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γρηγόριος-ο@wordElln,
* McsElln.γρηγορίων/yriyoríon/!~γενι-πληθ:Γρηγόριος-ο@wordElln,
* McsElln.Γρηγόριους/yriyórius/!~αιτι-πληθ:Γρηγόριος-ο@wordElln,

× base-form: Γρηγόριος
× base-pronunciation: /yriyórios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γρηγόριος/yriyórios/-γρηγορίου/yriyoríu/-Γρηγόριο/yriyório/-Γρηγόριε/yriyórie/-Γρηγόριοι/yriyórii/-γρηγορίων/yriyoríon/-Γρηγόριους/yriyórius/-Γρηγόριοι/yriyórii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: Γρηγόριος

Γροιλανδία-η/yrilandhía-i/::
* McsEngl.wordElln.Γροιλανδία-η/yrilandhía-i/@wordElln,
* McsElln./yrilandhía-i/Γροιλανδία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γροιλανδία-η/yrilandhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γροιλανδία-η/yrilandhía-i/@wordElln,
* McsElln.Γροιλανδία/yrilandhía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γροιλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Γροιλανδίας/yrilandhías/!~γενι-ενικ:Γροιλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Γροιλανδίες/yrilandhíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γροιλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Γροιλανδιών/yrilandhyyón/!~γενι-πληθ:Γροιλανδία-η@wordElln,

× base-form: Γροιλανδία
× base-pronunciation: /yrilandhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γροιλανδία/yrilandhía/-Γροιλανδίας/yrilandhías/-Γροιλανδία/yrilandhía/-Γροιλανδία/yrilandhía/-Γροιλανδίες/yrilandhíes/-Γροιλανδιών/yrilandhyyón/-Γροιλανδίες/yrilandhíes/-Γροιλανδίες/yrilandhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γροιλανδία

Γυρακώ-η/yirakó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γυρακώ-η/yirakó-i/@wordElln,
* McsElln./yirakó-i/Γυρακώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γυρακώ-η/yirakó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γυρακώ-η/yirakó-i/@wordElln,
* McsElln.Γυρακώ/yirakó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γυρακώ-η@wordElln,
* McsElln.Γυρακώς/yirakós/!~γενι-ενικ:Γυρακώ-η@wordElln,

× base-form: Γυρακώ
× base-pronunciation: /yirakó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γυρακώ/yirakó/-Γυρακώς/yirakós/-Γυρακώ/yirakó/-Γυρακώ/yirakó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γυρακώ

Γυρνάς-ο/yirnás-o/::
* McsEngl.wordElln.Γυρνάς-ο/yirnás-o/@wordElln,
* McsElln./yirnás-o/Γυρνάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γυρνάς-ο/yirnás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γυρνάς-ο/yirnás-o/@wordElln,
* McsElln.Γυρνάς/yirnás/-ονομ-ενικ:Γυρνάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γυρνά/yirná/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γυρνάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γυρνάδες/yirnádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γυρνάς-ο@wordElln,
* McsElln.Γυρνάδων/yirnádhon/!~γενι-πληθ:Γυρνάς-ο@wordElln,

× base-form: Γυρνάς
× base-pronunciation: /yirnás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γυρνάς/yirnás/-Γυρνά/yirná/-Γυρνά/yirná/-Γυρνά/yirná/-Γυρνάδες/yirnádhes/-Γυρνάδων/yirnádhon/-Γυρνάδες/yirnádhes/-Γυρνάδες/yirnádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γυρνάς

Γωγούλα-η/yoyúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Γωγούλα-η/yoyúla-i/@wordElln,
* McsElln./yoyúla-i/Γωγούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γωγούλα-η/yoyúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γωγούλα-η/yoyúla-i/@wordElln,
* McsElln.Γωγούλα/yoyúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γωγούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γωγούλας/yoyúlas/!~γενι-ενικ:Γωγούλα-η@wordElln,
* McsElln.Γωγούλες/yoyúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Γωγούλα-η@wordElln,

× base-form: Γωγούλα
× base-pronunciation: /yoyúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γωγούλα/yoyúla/-Γωγούλας/yoyúlas/-Γωγούλα/yoyúla/-Γωγούλα/yoyúla/-Γωγούλες/yoyúles/-∅-Γωγούλες/yoyúles/-Γωγούλες/yoyúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Γωγούλα

Γωγώ-η/yoyó-i/::
* McsEngl.wordElln.Γωγώ-η/yoyó-i/@wordElln,
* McsElln./yoyó-i/Γωγώ-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γωγώ-η/yoyó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γωγώ-η/yoyó-i/@wordElln,
* McsElln.Γωγώ/yoyó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γωγώ-η@wordElln,
* McsElln.Γωγώς/yoyós/!~γενι-ενικ:Γωγώ-η@wordElln,

× base-form: Γωγώ
× base-pronunciation: /yoyó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Γωγώ/yoyó/-Γωγώς/yoyós/-Γωγώ/yoyó/-Γωγώ/yoyó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Γωγώ

Γόντικας-ο/yódikas-o/::
* McsEngl.wordElln.Γόντικας-ο/yódikas-o/@wordElln,
* McsElln./yódikas-o/Γόντικας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γόντικας-ο/yódikas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γόντικας-ο/yódikas-o/@wordElln,
* McsElln.Γόντικας/yódikas/-ονομ-ενικ:Γόντικας-ο@wordElln,
* McsElln.Γόντικα/yódika/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γόντικας-ο@wordElln,
* McsElln.Γοντικαίοι/yodikéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γόντικας-ο@wordElln,
* McsElln.Γοντικαίων/yodikéon/!~γενι-πληθ:Γόντικας-ο@wordElln,
* McsElln.Γοντικαίους/yodikéus/!~αιτι-πληθ:Γόντικας-ο@wordElln,

× base-form: Γόντικας
× base-pronunciation: /yódikas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γόντικας/yódikas/-Γόντικα/yódika/-Γόντικα/yódika/-Γόντικα/yódika/-Γοντικαίοι/yodikéi/-Γοντικαίων/yodikéon/-Γοντικαίους/yodikéus/-Γοντικαίοι/yodikéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γόντικας

Γότθος-ο/yótthos-o/::
* McsEngl.wordElln.Γότθος-ο/yótthos-o/@wordElln,
* McsElln./yótthos-o/Γότθος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γότθος-ο/yótthos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γότθος-ο/yótthos-o/@wordElln,
* McsElln.Γότθος/yótthos/-ονομ-ενικ:Γότθος-ο@wordElln,
* McsElln.Γότθου/yótthu/!~γενι-ενικ:Γότθος-ο@wordElln,
* McsElln.Γότθο/yóttho/!~αιτι-ενικ:Γότθος-ο@wordElln,
* McsElln.Γότθε/yótthe/!~κλητ-ενικ:Γότθος-ο@wordElln,
* McsElln.Γότθοι/yótthi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γότθος-ο@wordElln,
* McsElln.Γότθων/yótthon/!~γενι-πληθ:Γότθος-ο@wordElln,
* McsElln.Γότθους/yótthus/!~αιτι-πληθ:Γότθος-ο@wordElln,

× base-form: Γότθος
× base-pronunciation: /yótthos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γότθος/yótthos/-Γότθου/yótthu/-Γότθο/yóttho/-Γότθε/yótthe/-Γότθοι/yótthi/-Γότθων/yótthon/-Γότθους/yótthus/-Γότθοι/yótthi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γότθος

Γώγος-ο/yóyos-o/::
* McsEngl.wordElln.Γώγος-ο/yóyos-o/@wordElln,
* McsElln./yóyos-o/Γώγος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Γώγος-ο/yóyos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Γώγος-ο/yóyos-o/@wordElln,
* McsElln.Γώγος/yóyos/-ονομ-ενικ:Γώγος-ο@wordElln,
* McsElln.Γώγου/yóyu/!~γενι-ενικ:Γώγος-ο@wordElln,
* McsElln.Γώγο/yóyo/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Γώγος-ο@wordElln,
* McsElln.Γώγοι/yóyi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Γώγος-ο@wordElln,
* McsElln.Γώγων/yóyon/!~γενι-πληθ:Γώγος-ο@wordElln,
* McsElln.Γώγους/yóyus/!~αιτι-πληθ:Γώγος-ο@wordElln,

× base-form: Γώγος
× base-pronunciation: /yóyos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Γώγος/yóyos/-Γώγου/yóyu/-Γώγο/yóyo/-Γώγο/yóyo/-Γώγοι/yóyi/-Γώγων/yóyon/-Γώγους/yóyus/-Γώγοι/yóyi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Γώγος

γάβανο-το/yávano-to/::
* McsEngl.wordElln.γάβανο-το/yávano-to/@wordElln,
* McsElln./yávano-to/γάβανο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάβανο-το/yávano-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάβανο-το/yávano-to/@wordElln,
* McsElln.γάβανο/yávano/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάβανο-το@wordElln,
* McsElln.γάβανου/yávanu/!~γενι-ενικ:γάβανο-το@wordElln,
* McsElln.γάβανα/yávana/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάβανο-το@wordElln,
* McsElln.γάβανων/yávanon/!~γενι-πληθ:γάβανο-το@wordElln,

× base-form: γάβανο
× base-pronunciation: /yávano/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάβανο/yávano/-γάβανου/yávanu/-γάβανο/yávano/-γάβανο/yávano/-γάβανα/yávana/-γάβανων/yávanon/-γάβανα/yávana/-γάβανα/yávana/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάβανο

γάβανος-ο/yávanos-o/::
* McsEngl.wordElln.γάβανος-ο/yávanos-o/@wordElln,
* McsElln./yávanos-o/γάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάβανος-ο/yávanos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάβανος-ο/yávanos-o/@wordElln,
* McsElln.γάβανος/yávanos/-ονομ-ενικ:γάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.γαβάνου/yavánu/!~γενι-ενικ:γάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβανου/yávanu/!~γενι-ενικ:γάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβανο/yávano/!~αιτι-ενικ:γάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβανε/yávane/!~κλητ-ενικ:γάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβανοι/yávani/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.γαβάνων/yavánon/!~γενι-πληθ:γάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.γαβάνους/yavánus/!~αιτι-πληθ:γάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβανους/yávanus/!~αιτι-πληθ:γάβανος-ο@wordElln,

× base-form: γάβανος
× base-pronunciation: /yávanos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γάβανος/yávanos/-γαβάνου/yavánu/|γάβανου/yávanu/-γάβανο/yávano/-γάβανε/yávane/-γάβανοι/yávani/-γαβάνων/yavánon/-γαβάνους/yavánus/|γάβανους/yávanus/-γάβανοι/yávani/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: γάβανος

γάββρος-ο/yávros-o/::
* McsEngl.wordElln.γάββρος-ο/yávros-o/@wordElln,
* McsElln./yávros-o/γάββρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάββρος-ο/yávros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάββρος-ο/yávros-o/@wordElln,
* McsElln.γάββρος/yávros/-ονομ-ενικ:γάββρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάββρου/yávru/!~γενι-ενικ:γάββρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάββρο/yávro/!~αιτι-ενικ:γάββρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάββρε/yávre/!~κλητ-ενικ:γάββρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάββροι/yávri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γάββρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάββρων/yávron/!~γενι-πληθ:γάββρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάββρους/yávrus/!~αιτι-πληθ:γάββρος-ο@wordElln,

× base-form: γάββρος
× base-pronunciation: /yávros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γάββρος/yávros/-γάββρου/yávru/-γάββρο/yávro/-γάββρε/yávre/-γάββροι/yávri/-γάββρων/yávron/-γάββρους/yávrus/-γάββροι/yávri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάββρος

γάβγισμα-το/yávyizma-to/::
* McsEngl.wordElln.γάβγισμα-το/yávyizma-to/@wordElln,
* McsElln./yávyizma-to/γάβγισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάβγισμα-το/yávyizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάβγισμα-το/yávyizma-to/@wordElln,
* McsElln.γάβγισμα/yávyizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάβγισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαβγίσματος/yavyízmatos/!~γενι-ενικ:γάβγισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαβγίσματα/yavyízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάβγισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαβγισμάτων/yavyizmáton/!~γενι-πληθ:γάβγισμα-το@wordElln,

× base-form: γάβγισμα
× base-pronunciation: /yávyizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάβγισμα/yávyizma/-γαβγίσματος/yavyízmatos/-γάβγισμα/yávyizma/-γάβγισμα/yávyizma/-γαβγίσματα/yavyízmata/-γαβγισμάτων/yavyizmáton/-γαβγίσματα/yavyízmata/-γαβγίσματα/yavyízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάβγισμα

γάβρος-ο/yávros-o/::
* McsEngl.wordElln.γάβρος-ο/yávros-o/@wordElln,
* McsElln./yávros-o/γάβρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάβρος-ο/yávros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάβρος-ο/yávros-o/@wordElln,
* McsElln.γάβρος/yávros/-ονομ-ενικ:γάβρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβρου/yávru/!~γενι-ενικ:γάβρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβρο/yávro/!~αιτι-ενικ:γάβρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβρε/yávre/!~κλητ-ενικ:γάβρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβροι/yávri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γάβρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβρων/yávron/!~γενι-πληθ:γάβρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάβρους/yávrus/!~αιτι-πληθ:γάβρος-ο@wordElln,

× base-form: γάβρος
× base-pronunciation: /yávros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γάβρος/yávros/-γάβρου/yávru/-γάβρο/yávro/-γάβρε/yávre/-γάβροι/yávri/-γάβρων/yávron/-γάβρους/yávrus/-γάβροι/yávri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάβρος

γάγγλιο-το/yáglio-to/::
* McsEngl.wordElln.γάγγλιο-το/yáglio-to/@wordElln,
* McsElln./yáglio-to/γάγγλιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάγγλιο-το/yáglio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάγγλιο-το/yáglio-to/@wordElln,
* McsElln.γάγγλιο/yáglio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάγγλιο-το@wordElln,
* McsElln.γάγγλιου/yágliu/!~γενι-ενικ:γάγγλιο-το@wordElln,
* McsElln.γαγγλίου/yaglíu/!~γενι-ενικ:γάγγλιο-το@wordElln,
* McsElln.γάγγλια/yáglia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάγγλιο-το@wordElln,
* McsElln.γάγγλιων/yáglion/!~γενι-πληθ:γάγγλιο-το@wordElln,
* McsElln.γαγγλίων/yaglíon/!~γενι-πληθ:γάγγλιο-το@wordElln,

× base-form: γάγγλιο
× base-pronunciation: /yáglio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάγγλιο/yáglio/-γάγγλιου/yágliu/|γαγγλίου/yaglíu/-γάγγλιο/yáglio/-γάγγλιο/yáglio/-γάγγλια/yáglia/-γάγγλιων/yáglion/|γαγγλίων/yaglíon/-γάγγλια/yáglia/-γάγγλια/yáglia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γάγγλιο

γάγγραινα-η/yágrena-i/::
* McsEngl.wordElln.γάγγραινα-η/yágrena-i/@wordElln,
* McsElln./yágrena-i/γάγγραινα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάγγραινα-η/yágrena-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάγγραινα-η/yágrena-i/@wordElln,
* McsElln.γάγγραινα/yágrena/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάγγραινα-η@wordElln,
* McsElln.γάγγραινας/yágrenas/!~γενι-ενικ:γάγγραινα-η@wordElln,
* McsElln.γάγγραινες/yágrenes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάγγραινα-η@wordElln,
* McsElln.γαγγραινών/yagrenón/!~γενι-πληθ:γάγγραινα-η@wordElln,

× base-form: γάγγραινα
× base-pronunciation: /yágrena/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γάγγραινα/yágrena/-γάγγραινας/yágrenas/-γάγγραινα/yágrena/-γάγγραινα/yágrena/-γάγγραινες/yágrenes/-γαγγραινών/yagrenón/-γάγγραινες/yágrenes/-γάγγραινες/yágrenes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάγγραινα

γάζα-η/yáza-i/::
* McsEngl.wordElln.γάζα-η/yáza-i/@wordElln,
* McsElln./yáza-i/γάζα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάζα-η/yáza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάζα-η/yáza-i/@wordElln,
* McsElln.γάζα/yáza/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάζα-η@wordElln,
* McsElln.γάζας/yázas/!~γενι-ενικ:γάζα-η@wordElln,
* McsElln.γάζες/yázes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάζα-η@wordElln,
* McsElln.γαζών/yazón/!~γενι-πληθ:γάζα-η@wordElln,

× base-form: γάζα
× base-pronunciation: /yáza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γάζα/yáza/-γάζας/yázas/-γάζα/yáza/-γάζα/yáza/-γάζες/yázes/-γαζών/yazón/-γάζες/yázes/-γάζες/yázes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάζα

γάζωμα-το/yázoma-to/::
* McsEngl.wordElln.γάζωμα-το/yázoma-to/@wordElln,
* McsElln./yázoma-to/γάζωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάζωμα-το/yázoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάζωμα-το/yázoma-to/@wordElln,
* McsElln.γάζωμα/yázoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάζωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαζώματος/yazómatos/!~γενι-ενικ:γάζωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαζώματα/yazómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάζωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαζωμάτων/yazomáton/!~γενι-πληθ:γάζωμα-το@wordElln,

× base-form: γάζωμα
× base-pronunciation: /yázoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάζωμα/yázoma/-γαζώματος/yazómatos/-γάζωμα/yázoma/-γάζωμα/yázoma/-γαζώματα/yazómata/-γαζωμάτων/yazomáton/-γαζώματα/yazómata/-γαζώματα/yazómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάζωμα

γάιδαρος-ο/yáidharos-o/::
* McsEngl.wordElln.γάιδαρος-ο/yáidharos-o/@wordElln,
* McsElln./yáidharos-o/γάιδαρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάιδαρος-ο/yáidharos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάιδαρος-ο/yáidharos-o/@wordElln,
* McsElln.γάιδαρος/yáidharos/-ονομ-ενικ:γάιδαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γαίδαρου/yédharu/!~γενι-ενικ:γάιδαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάιδαρου/yáidharu/!~γενι-ενικ:γάιδαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάιδαρο/yáidharo/!~αιτι-ενικ:γάιδαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάιδαρε/yáidhare/!~κλητ-ενικ:γάιδαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάιδαροι/yáidhari/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γάιδαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γαίδαρων/yédharon/!~γενι-πληθ:γάιδαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γαίδαρους/yédharus/!~αιτι-πληθ:γάιδαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάιδαρους/yáidharus/!~αιτι-πληθ:γάιδαρος-ο@wordElln,

× base-form: γάιδαρος
× base-pronunciation: /yáidharos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γάιδαρος/yáidharos/-γαίδαρου/yédharu/|γάιδαρου/yáidharu/-γάιδαρο/yáidharo/-γάιδαρε/yáidhare/-γάιδαροι/yáidhari/-γαίδαρων/yédharon/-γαίδαρους/yédharus/|γάιδαρους/yáidharus/-γάιδαροι/yáidhari/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: γάιδαρος

γάλα-το/yála-to/::
* McsEngl.wordElln.γάλα-το/yála-to/@wordElln,
* McsElln./yála-to/γάλα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάλα-το/yála-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάλα-το/yála-to/@wordElln,
* McsElln.γάλα/yála/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάλα-το@wordElln,
* McsElln.γάλατος/yálatos/!~γενι-ενικ:γάλα-το@wordElln,
* McsElln.γάλατα/yálata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάλα-το@wordElln,
* McsElln.γαλάτων/yaláton/!~γενι-πληθ:γάλα-το@wordElln,

× base-form: γάλα
× base-pronunciation: /yála/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάλα/yála/-γάλατος/yálatos/-γάλα/yála/-γάλα/yála/-γάλατα/yálata/-γαλάτων/yaláton/-γάλατα/yálata/-γάλατα/yálata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάλα

γάλλιο-το/yálio-to/::
* McsEngl.wordElln.γάλλιο-το/yálio-to/@wordElln,
* McsElln./yálio-to/γάλλιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάλλιο-το/yálio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάλλιο-το/yálio-to/@wordElln,
* McsElln.γάλλιο/yálio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάλλιο-το@wordElln,
* McsElln.γαλλίου/yalíu/!~γενι-ενικ:γάλλιο-το@wordElln,
* McsElln.γάλλιου/yáliu/!~γενι-ενικ:γάλλιο-το@wordElln,
* McsElln.γάλλια/yália/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάλλιο-το@wordElln,
* McsElln.γαλλίων/yalíon/!~γενι-πληθ:γάλλιο-το@wordElln,

× base-form: γάλλιο
× base-pronunciation: /yálio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάλλιο/yálio/-γαλλίου/yalíu/|γάλλιου/yáliu/-γάλλιο/yálio/-γάλλιο/yálio/-γάλλια/yália/-γαλλίων/yalíon/-γάλλια/yália/-γάλλια/yália/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γάλλιο

γάλλος-ο/yálos-o/::
* McsEngl.wordElln.γάλλος-ο/yálos-o/@wordElln,
* McsElln./yálos-o/γάλλος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάλλος-ο/yálos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάλλος-ο/yálos-o/@wordElln,
* McsElln.γάλλος/yálos/-ονομ-ενικ:γάλλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλλου/yálu/!~γενι-ενικ:γάλλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλλο/yálo/!~αιτι-ενικ:γάλλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλλε/yále/!~κλητ-ενικ:γάλλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλλοι/yáli/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γάλλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλλων/yálon/!~γενι-πληθ:γάλλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλλους/yálus/!~αιτι-πληθ:γάλλος-ο@wordElln,

× base-form: γάλλος
× base-pronunciation: /yálos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γάλλος/yálos/-γάλλου/yálu/-γάλλο/yálo/-γάλλε/yále/-γάλλοι/yáli/-γάλλων/yálon/-γάλλους/yálus/-γάλλοι/yáli/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάλλος

γάλος-ο/yálos-o/::
* McsEngl.wordElln.γάλος-ο/yálos-o/@wordElln,
* McsElln./yálos-o/γάλος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάλος-ο/yálos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάλος-ο/yálos-o/@wordElln,
* McsElln.γάλος/yálos/-ονομ-ενικ:γάλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλου/yálu/!~γενι-ενικ:γάλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλο/yálo/!~αιτι-ενικ:γάλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλε/yále/!~κλητ-ενικ:γάλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλοι/yáli/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γάλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλων/yálon/!~γενι-πληθ:γάλος-ο@wordElln,
* McsElln.γάλους/yálus/!~αιτι-πληθ:γάλος-ο@wordElln,

× base-form: γάλος
× base-pronunciation: /yálos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γάλος/yálos/-γάλου/yálu/-γάλο/yálo/-γάλε/yále/-γάλοι/yáli/-γάλων/yálon/-γάλους/yálus/-γάλοι/yáli/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάλος

γάμημα-το/yámima-to/::
* McsEngl.wordElln.γάμημα-το/yámima-to/@wordElln,
* McsElln./yámima-to/γάμημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάμημα-το/yámima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάμημα-το/yámima-to/@wordElln,
* McsElln.γάμημα/yámima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάμημα-το@wordElln,
* McsElln.γαμήματος/yamímatos/!~γενι-ενικ:γάμημα-το@wordElln,
* McsElln.γαμήματα/yamímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάμημα-το@wordElln,
* McsElln.γαμημάτων/yamimáton/!~γενι-πληθ:γάμημα-το@wordElln,

× base-form: γάμημα
× base-pronunciation: /yámima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάμημα/yámima/-γαμήματος/yamímatos/-γάμημα/yámima/-γάμημα/yámima/-γαμήματα/yamímata/-γαμημάτων/yamimáton/-γαμήματα/yamímata/-γαμήματα/yamímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάμημα

γάμος-ο/yámos-o/::
* McsEngl.wordElln.γάμος-ο/yámos-o/@wordElln,
* McsElln./yámos-o/γάμος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάμος-ο/yámos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάμος-ο/yámos-o/@wordElln,
* McsElln.γάμος/yámos/-ονομ-ενικ:γάμος-ο@wordElln,
* McsElln.γάμου/yámu/!~γενι-ενικ:γάμος-ο@wordElln,
* McsElln.γάμο/yámo/!~αιτι-ενικ:γάμος-ο@wordElln,
* McsElln.γάμε/yáme/!~κλητ-ενικ:γάμος-ο@wordElln,
* McsElln.γάμοι/yámi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γάμος-ο@wordElln,
* McsElln.γάμων/yámon/!~γενι-πληθ:γάμος-ο@wordElln,
* McsElln.γάμους/yámus/!~αιτι-πληθ:γάμος-ο@wordElln,

× base-form: γάμος
× base-pronunciation: /yámos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γάμος/yámos/-γάμου/yámu/-γάμο/yámo/-γάμε/yáme/-γάμοι/yámi/-γάμων/yámon/-γάμους/yámus/-γάμοι/yámi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάμος

γάμπα-η/yába-i/::
* McsEngl.wordElln.γάμπα-η/yába-i/@wordElln,
* McsElln./yába-i/γάμπα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάμπα-η/yába-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάμπα-η/yába-i/@wordElln,
* McsElln.γάμπα/yába/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάμπα-η@wordElln,
* McsElln.γάμπας/yábas/!~γενι-ενικ:γάμπα-η@wordElln,
* McsElln.γάμπες/yábes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάμπα-η@wordElln,

× base-form: γάμπα
× base-pronunciation: /yába/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γάμπα/yába/-γάμπας/yábas/-γάμπα/yába/-γάμπα/yába/-γάμπες/yábes/-∅-γάμπες/yábes/-γάμπες/yábes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γάμπα

γάμπια-η/yábyya-i/::
* McsEngl.wordElln.γάμπια-η/yábyya-i/@wordElln,
* McsElln./yábyya-i/γάμπια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάμπια-η/yábyya-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάμπια-η/yábyya-i/@wordElln,
* McsElln.γάμπια/yábyya/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάμπια-η@wordElln,
* McsElln.γάμπιας/yábyyas/!~γενι-ενικ:γάμπια-η@wordElln,
* McsElln.γάμπιες/yábies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάμπια-η@wordElln,

× base-form: γάμπια
× base-pronunciation: /yábyya/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γάμπια/yábyya/-γάμπιας/yábyyas/-γάμπια/yábyya/-γάμπια/yábyya/-γάμπιες/yábies/-∅-γάμπιες/yábies/-γάμπιες/yábies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γάμπια

γάνα-η/yána-i/::
* McsEngl.wordElln.γάνα-η/yána-i/@wordElln,
* McsElln./yána-i/γάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάνα-η/yána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάνα-η/yána-i/@wordElln,
* McsElln.γάνα/yána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάνα-η@wordElln,
* McsElln.γάνας/yánas/!~γενι-ενικ:γάνα-η@wordElln,
* McsElln.γάνες/yánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάνα-η@wordElln,
* McsElln.γανών/yanón/!~γενι-πληθ:γάνα-η@wordElln,

× base-form: γάνα
× base-pronunciation: /yána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γάνα/yána/-γάνας/yánas/-γάνα/yána/-γάνα/yána/-γάνες/yánes/-γανών/yanón/-γάνες/yánes/-γάνες/yánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάνα

γάντζος-ο/yánjos-o/::
* McsEngl.wordElln.γάντζος-ο/yánjos-o/@wordElln,
* McsElln./yánjos-o/γάντζος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάντζος-ο/yánjos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάντζος-ο/yánjos-o/@wordElln,
* McsElln.γάντζος/yánjos/-ονομ-ενικ:γάντζος-ο@wordElln,
* McsElln.γάντζου/yánju/!~γενι-ενικ:γάντζος-ο@wordElln,
* McsElln.γάντζο/yánjo/!~αιτι-ενικ:γάντζος-ο@wordElln,
* McsElln.γάντζε/yánje/!~κλητ-ενικ:γάντζος-ο@wordElln,
* McsElln.γάντζοι/yánji/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γάντζος-ο@wordElln,
* McsElln.γάντζων/yánjon/!~γενι-πληθ:γάντζος-ο@wordElln,
* McsElln.γάντζους/yánjus/!~αιτι-πληθ:γάντζος-ο@wordElln,

× base-form: γάντζος
× base-pronunciation: /yánjos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γάντζος/yánjos/-γάντζου/yánju/-γάντζο/yánjo/-γάντζε/yánje/-γάντζοι/yánji/-γάντζων/yánjon/-γάντζους/yánjus/-γάντζοι/yánji/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάντζος

γάντζωμα-το/yánjoma-to/::
* McsEngl.wordElln.γάντζωμα-το/yánjoma-to/@wordElln,
* McsElln./yánjoma-to/γάντζωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάντζωμα-το/yánjoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάντζωμα-το/yánjoma-to/@wordElln,
* McsElln.γάντζωμα/yánjoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάντζωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαντζώματος/yanjómatos/!~γενι-ενικ:γάντζωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαντζώματα/yanjómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάντζωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαντζωμάτων/yanjomáton/!~γενι-πληθ:γάντζωμα-το@wordElln,

× base-form: γάντζωμα
× base-pronunciation: /yánjoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάντζωμα/yánjoma/-γαντζώματος/yanjómatos/-γάντζωμα/yánjoma/-γάντζωμα/yánjoma/-γαντζώματα/yanjómata/-γαντζωμάτων/yanjomáton/-γαντζώματα/yanjómata/-γαντζώματα/yanjómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάντζωμα

γάντι-το/yádi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γάντι-το/yádi-to-s/@wordElln,
* McsElln./yádi-to-s/γάντι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάντι-το/yádi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάντι-το/yádi-to-s/@wordElln,
* McsElln.γάντι/yádi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάντι-το@wordElln,
* McsElln.γαντιού/yadyyú/!~γενι-ενικ:γάντι-το@wordElln,
* McsElln.γάντια/yádyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάντι-το@wordElln,
* McsElln.γαντιών/yadyyón/!~γενι-πληθ:γάντι-το@wordElln,

× base-form: γάντι
× base-pronunciation: /yádi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάντι/yádi/-γαντιού/yadyyú/-γάντι/yádi/-γάντι/yádi/-γάντια/yádyya/-γαντιών/yadyyón/-γάντια/yádyya/-γάντια/yádyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάντι

γάνωμα-το/yánoma-to/::
* McsEngl.wordElln.γάνωμα-το/yánoma-to/@wordElln,
* McsElln./yánoma-to/γάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάνωμα-το/yánoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάνωμα-το/yánoma-to/@wordElln,
* McsElln.γάνωμα/yánoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.γανώματος/yanómatos/!~γενι-ενικ:γάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.γανώματα/yanómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.γανωμάτων/yanomáton/!~γενι-πληθ:γάνωμα-το@wordElln,

× base-form: γάνωμα
× base-pronunciation: /yánoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάνωμα/yánoma/-γανώματος/yanómatos/-γάνωμα/yánoma/-γάνωμα/yánoma/-γανώματα/yanómata/-γανωμάτων/yanomáton/-γανώματα/yanómata/-γανώματα/yanómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάνωμα

γάριασμα-το/yáryyazma-to/::
* McsEngl.wordElln.γάριασμα-το/yáryyazma-to/@wordElln,
* McsElln./yáryyazma-to/γάριασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάριασμα-το/yáryyazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάριασμα-το/yáryyazma-to/@wordElln,
* McsElln.γάριασμα/yáryyazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάριασμα-το@wordElln,
* McsElln.γαριάσματος/yaryyázmatos/!~γενι-ενικ:γάριασμα-το@wordElln,
* McsElln.γαριάσματα/yaryyázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάριασμα-το@wordElln,
* McsElln.γαριασμάτων/yaryyazmáton/!~γενι-πληθ:γάριασμα-το@wordElln,

× base-form: γάριασμα
× base-pronunciation: /yáryyazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γάριασμα/yáryyazma/-γαριάσματος/yaryyázmatos/-γάριασμα/yáryyazma/-γάριασμα/yáryyazma/-γαριάσματα/yaryyázmata/-γαριασμάτων/yaryyazmáton/-γαριάσματα/yaryyázmata/-γαριάσματα/yaryyázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάριασμα

γάρος-ο/yáros-o/::
* McsEngl.wordElln.γάρος-ο/yáros-o/@wordElln,
* McsElln./yáros-o/γάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάρος-ο/yáros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάρος-ο/yáros-o/@wordElln,
* McsElln.γάρος/yáros/-ονομ-ενικ:γάρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάρου/yáru/!~γενι-ενικ:γάρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάρο/yáro/!~αιτι-ενικ:γάρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάρε/yáre/!~κλητ-ενικ:γάρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάροι/yári/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γάρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάρων/yáron/!~γενι-πληθ:γάρος-ο@wordElln,
* McsElln.γάρους/yárus/!~αιτι-πληθ:γάρος-ο@wordElln,

× base-form: γάρος
× base-pronunciation: /yáros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γάρος/yáros/-γάρου/yáru/-γάρο/yáro/-γάρε/yáre/-γάροι/yári/-γάρων/yáron/-γάρους/yárus/-γάροι/yári/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάρος

γάσα-η/yása-i/::
* McsEngl.wordElln.γάσα-η/yása-i/@wordElln,
* McsElln./yása-i/γάσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάσα-η/yása-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάσα-η/yása-i/@wordElln,
* McsElln.γάσα/yása/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάσα-η@wordElln,
* McsElln.γάσας/yásas/!~γενι-ενικ:γάσα-η@wordElln,
* McsElln.γάσες/yáses/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάσα-η@wordElln,

× base-form: γάσα
× base-pronunciation: /yása/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γάσα/yása/-γάσας/yásas/-γάσα/yása/-γάσα/yása/-γάσες/yáses/-∅-γάσες/yáses/-γάσες/yáses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γάσα

γάστρα-η/yástra-i/::
* McsEngl.wordElln.γάστρα-η/yástra-i/@wordElln,
* McsElln./yástra-i/γάστρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάστρα-η/yástra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάστρα-η/yástra-i/@wordElln,
* McsElln.γάστρα/yástra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάστρα-η@wordElln,
* McsElln.γάστρας/yástras/!~γενι-ενικ:γάστρα-η@wordElln,
* McsElln.γάστρες/yástres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάστρα-η@wordElln,

× base-form: γάστρα
× base-pronunciation: /yástra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γάστρα/yástra/-γάστρας/yástras/-γάστρα/yástra/-γάστρα/yástra/-γάστρες/yástres/-∅-γάστρες/yástres/-γάστρες/yástres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γάστρα

γάτα-η/yáta-i/::
* McsEngl.wordElln.γάτα-η/yáta-i/@wordElln,
* McsElln./yáta-i/γάτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάτα-η/yáta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάτα-η/yáta-i/@wordElln,
* McsElln.γάτα/yáta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γάτα-η@wordElln,
* McsElln.γάτας/yátas/!~γενι-ενικ:γάτα-η@wordElln,
* McsElln.γάτες/yátes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γάτα-η@wordElln,
* McsElln.γατών/yatón/!~γενι-πληθ:γάτα-η@wordElln,

× base-form: γάτα
× base-pronunciation: /yáta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γάτα/yáta/-γάτας/yátas/-γάτα/yáta/-γάτα/yáta/-γάτες/yátes/-γατών/yatón/-γάτες/yátes/-γάτες/yátes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάτα

γάτος-ο/yátos-o/::
* McsEngl.wordElln.γάτος-ο/yátos-o/@wordElln,
* McsElln./yátos-o/γάτος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γάτος-ο/yátos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γάτος-ο/yátos-o/@wordElln,
* McsElln.γάτος/yátos/-ονομ-ενικ:γάτος-ο@wordElln,
* McsElln.γάτου/yátu/!~γενι-ενικ:γάτος-ο@wordElln,
* McsElln.γάτο/yáto/!~αιτι-ενικ:γάτος-ο@wordElln,
* McsElln.γάτε/yáte/!~κλητ-ενικ:γάτος-ο@wordElln,
* McsElln.γάτοι/yáti/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γάτος-ο@wordElln,
* McsElln.γάτων/yáton/!~γενι-πληθ:γάτος-ο@wordElln,
* McsElln.γάτους/yátus/!~αιτι-πληθ:γάτος-ο@wordElln,

× base-form: γάτος
× base-pronunciation: /yátos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γάτος/yátos/-γάτου/yátu/-γάτο/yáto/-γάτε/yáte/-γάτοι/yáti/-γάτων/yáton/-γάτους/yátus/-γάτοι/yáti/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γάτος

γέλασμα-το/yélazma-to/::
* McsEngl.wordElln.γέλασμα-το/yélazma-to/@wordElln,
* McsElln./yélazma-to/γέλασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέλασμα-το/yélazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέλασμα-το/yélazma-to/@wordElln,
* McsElln.γέλασμα/yélazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέλασμα-το@wordElln,
* McsElln.γελάσματος/yelázmatos/!~γενι-ενικ:γέλασμα-το@wordElln,
* McsElln.γελάσματα/yelázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέλασμα-το@wordElln,
* McsElln.γελασμάτων/yelazmáton/!~γενι-πληθ:γέλασμα-το@wordElln,

× base-form: γέλασμα
× base-pronunciation: /yélazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γέλασμα/yélazma/-γελάσματος/yelázmatos/-γέλασμα/yélazma/-γέλασμα/yélazma/-γελάσματα/yelázmata/-γελασμάτων/yelazmáton/-γελάσματα/yelázmata/-γελάσματα/yelázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γέλασμα

γέλιο-το/yéllo-to/::
* McsEngl.wordElln.γέλιο-το/yéllo-to/@wordElln,
* McsElln./yéllo-to/γέλιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέλιο-το/yéllo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέλιο-το/yéllo-to/@wordElln,
* McsElln.γέλιο/yéllo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέλιο-το@wordElln,
* McsElln.γέλιου/yéllu/!~γενι-ενικ:γέλιο-το@wordElln,
* McsElln.γέλια/yélla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέλιο-το@wordElln,
* McsElln.γέλιων/yélion/!~γενι-πληθ:γέλιο-το@wordElln,

× base-form: γέλιο
× base-pronunciation: /yéllo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γέλιο/yéllo/-γέλιου/yéllu/-γέλιο/yéllo/-γέλιο/yéllo/-γέλια/yélla/-γέλιων/yélion/-γέλια/yélla/-γέλια/yélla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γέλιο

γέμιση-η/yémisi-i/::
* McsEngl.wordElln.γέμιση-η/yémisi-i/@wordElln,
* McsElln./yémisi-i/γέμιση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέμιση-η/yémisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέμιση-η/yémisi-i/@wordElln,
* McsElln.γέμιση/yémisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέμιση-η@wordElln,
* McsElln.γέμισης/yémisis/!~γενι-ενικ:γέμιση-η@wordElln,
* McsElln.γεμίσεις/yemísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέμιση-η@wordElln,
* McsElln.γεμίσεων/yemíseon/!~γενι-πληθ:γέμιση-η@wordElln,

× base-form: γέμιση
× base-pronunciation: /yémisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γέμιση/yémisi/-γέμισης/yémisis/-γέμιση/yémisi/-γέμιση/yémisi/-γεμίσεις/yemísis/-γεμίσεων/yemíseon/-γεμίσεις/yemísis/-γεμίσεις/yemísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γέμιση

γέμισμα-το/yémizma-to/::
* McsEngl.wordElln.γέμισμα-το/yémizma-to/@wordElln,
* McsElln./yémizma-to/γέμισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέμισμα-το/yémizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέμισμα-το/yémizma-to/@wordElln,
* McsElln.γέμισμα/yémizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέμισμα-το@wordElln,
* McsElln.γεμίσματος/yemízmatos/!~γενι-ενικ:γέμισμα-το@wordElln,
* McsElln.γεμίσματα/yemízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέμισμα-το@wordElln,
* McsElln.γεμισμάτων/yemizmáton/!~γενι-πληθ:γέμισμα-το@wordElln,

× base-form: γέμισμα
× base-pronunciation: /yémizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γέμισμα/yémizma/-γεμίσματος/yemízmatos/-γέμισμα/yémizma/-γέμισμα/yémizma/-γεμίσματα/yemízmata/-γεμισμάτων/yemizmáton/-γεμίσματα/yemízmata/-γεμίσματα/yemízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γέμισμα

γένεση-η/yénesi-i/::
* McsEngl.wordElln.γένεση-η/yénesi-i/@wordElln,
* McsElln./yénesi-i/γένεση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γένεση-η/yénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γένεση-η/yénesi-i/@wordElln,
* McsElln.γένεση/yénesi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γένεση-η@wordElln,
* McsElln.γένεσης/yénesis/!~γενι-ενικ:γένεση-η@wordElln,
* McsElln.γενέσεως/yenéseos/!~γενι-ενικ:γένεση-η@wordElln,
* McsElln.γενέσεις/yenésis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γένεση-η@wordElln,
* McsElln.γενέσεων/yenéseon/!~γενι-πληθ:γένεση-η@wordElln,

× base-form: γένεση
× base-pronunciation: /yénesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γένεση/yénesi/-γένεσης/yénesis/|γενέσεως/yenéseos/-γένεση/yénesi/-γένεση/yénesi/-γενέσεις/yenésis/-γενέσεων/yenéseon/-γενέσεις/yenésis/-γενέσεις/yenésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γένεση

γένι-το/yéni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γένι-το/yéni-to-s/@wordElln,
* McsElln./yéni-to-s/γένι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γένι-το/yéni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γένι-το/yéni-to-s/@wordElln,
* McsElln.γένι/yéni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γένι-το@wordElln,
* McsElln.γενιού/yennú/!~γενι-ενικ:γένι-το@wordElln,
* McsElln.γένια/yénna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γένι-το@wordElln,
* McsElln.γενιών/yennón/!~γενι-πληθ:γένι-το@wordElln,

× base-form: γένι
× base-pronunciation: /yéni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γένι/yéni/-γενιού/yennú/-γένι/yéni/-γένι/yéni/-γένια/yénna/-γενιών/yennón/-γένια/yénna/-γένια/yénna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γένι

γέννα-η/yéna-i/::
* McsEngl.wordElln.γέννα-η/yéna-i/@wordElln,
* McsElln./yéna-i/γέννα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέννα-η/yéna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέννα-η/yéna-i/@wordElln,
* McsElln.γέννα/yéna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέννα-η@wordElln,
* McsElln.γέννας/yénas/!~γενι-ενικ:γέννα-η@wordElln,
* McsElln.γέννες/yénes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέννα-η@wordElln,

× base-form: γέννα
× base-pronunciation: /yéna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γέννα/yéna/-γέννας/yénas/-γέννα/yéna/-γέννα/yéna/-γέννες/yénes/-∅-γέννες/yénes/-γέννες/yénes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γέννα

γέννημα-το/yénima-to/::
* McsEngl.wordElln.γέννημα-το/yénima-to/@wordElln,
* McsElln./yénima-to/γέννημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέννημα-το/yénima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέννημα-το/yénima-to/@wordElln,
* McsElln.γέννημα/yénima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέννημα-το@wordElln,
* McsElln.γεννήματος/yenímatos/!~γενι-ενικ:γέννημα-το@wordElln,
* McsElln.γεννήματα/yenímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέννημα-το@wordElln,
* McsElln.γεννημάτων/yenimáton/!~γενι-πληθ:γέννημα-το@wordElln,

× base-form: γέννημα
× base-pronunciation: /yénima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γέννημα/yénima/-γεννήματος/yenímatos/-γέννημα/yénima/-γέννημα/yénima/-γεννήματα/yenímata/-γεννημάτων/yenimáton/-γεννήματα/yenímata/-γεννήματα/yenímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γέννημα

γέννηση-η/yénisi-i/::
* McsEngl.wordElln.γέννηση-η/yénisi-i/@wordElln,
* McsElln./yénisi-i/γέννηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέννηση-η/yénisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέννηση-η/yénisi-i/@wordElln,
* McsElln.γέννηση/yénisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέννηση-η@wordElln,
* McsElln.γέννησης/yénisis/!~γενι-ενικ:γέννηση-η@wordElln,
* McsElln.γεννήσεως/yeníseos/!~γενι-ενικ:γέννηση-η@wordElln,
* McsElln.γεννήσεις/yenísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέννηση-η@wordElln,
* McsElln.γεννήσεων/yeníseon/!~γενι-πληθ:γέννηση-η@wordElln,

× base-form: γέννηση
× base-pronunciation: /yénisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γέννηση/yénisi/-γέννησης/yénisis/|γεννήσεως/yeníseos/-γέννηση/yénisi/-γέννηση/yénisi/-γεννήσεις/yenísis/-γεννήσεων/yeníseon/-γεννήσεις/yenísis/-γεννήσεις/yenísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γέννηση

γένος-το/yénos-to/::
* McsEngl.wordElln.γένος-το/yénos-to/@wordElln,
* McsElln./yénos-to/γένος-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γένος-το/yénos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γένος-το/yénos-to/@wordElln,
* McsElln.γένος/yénos/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γένος-το@wordElln,
* McsElln.γένους/yénus/!~γενι-ενικ:γένος-το@wordElln,
* McsElln.γένη/yéni/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γένος-το@wordElln,
* McsElln.γενών/yenón/!~γενι-πληθ:γένος-το@wordElln,

× base-form: γένος
× base-pronunciation: /yénos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γένος/yénos/-γένους/yénus/-γένος/yénos/-γένος/yénos/-γένη/yéni/-γενών/yenón/-γένη/yéni/-γένη/yéni/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γένος

γένωμα-το/yénoma-to/::
* McsEngl.wordElln.γένωμα-το/yénoma-to/@wordElln,
* McsElln./yénoma-to/γένωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γένωμα-το/yénoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γένωμα-το/yénoma-to/@wordElln,
* McsElln.γένωμα/yénoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γένωμα-το@wordElln,
* McsElln.γενώματος/yenómatos/!~γενι-ενικ:γένωμα-το@wordElln,
* McsElln.γενώματα/yenómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γένωμα-το@wordElln,
* McsElln.γενωμάτων/yenomáton/!~γενι-πληθ:γένωμα-το@wordElln,

× base-form: γένωμα
× base-pronunciation: /yénoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γένωμα/yénoma/-γενώματος/yenómatos/-γένωμα/yénoma/-γένωμα/yénoma/-γενώματα/yenómata/-γενωμάτων/yenomáton/-γενώματα/yenómata/-γενώματα/yenómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γένωμα

γέρακας-ο/yérakas-o/::
* McsEngl.wordElln.γέρακας-ο/yérakas-o/@wordElln,
* McsElln./yérakas-o/γέρακας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέρακας-ο/yérakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέρακας-ο/yérakas-o/@wordElln,
* McsElln.γέρακας/yérakas/-ονομ-ενικ:γέρακας-ο@wordElln,
* McsElln.γέρακα/yéraka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέρακας-ο@wordElln,
* McsElln.γέρακες/yérakes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέρακας-ο@wordElln,
* McsElln.γεράκων/yerákon/!~γενι-πληθ:γέρακας-ο@wordElln,

× base-form: γέρακας
× base-pronunciation: /yérakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γέρακας/yérakas/-γέρακα/yéraka/-γέρακα/yéraka/-γέρακα/yéraka/-γέρακες/yérakes/-γεράκων/yerákon/-γέρακες/yérakes/-γέρακες/yérakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γέρακας

γέρασμα-το/yérazma-to/::
* McsEngl.wordElln.γέρασμα-το/yérazma-to/@wordElln,
* McsElln./yérazma-to/γέρασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέρασμα-το/yérazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέρασμα-το/yérazma-to/@wordElln,
* McsElln.γέρασμα/yérazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέρασμα-το@wordElln,
* McsElln.γεράσματος/yerázmatos/!~γενι-ενικ:γέρασμα-το@wordElln,
* McsElln.γεράσματα/yerázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέρασμα-το@wordElln,
* McsElln.γερασμάτων/yerazmáton/!~γενι-πληθ:γέρασμα-το@wordElln,

× base-form: γέρασμα
× base-pronunciation: /yérazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γέρασμα/yérazma/-γεράσματος/yerázmatos/-γέρασμα/yérazma/-γέρασμα/yérazma/-γεράσματα/yerázmata/-γερασμάτων/yerazmáton/-γεράσματα/yerázmata/-γεράσματα/yerázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γέρασμα

γέρμα-το/yérma-to/::
* McsEngl.wordElln.γέρμα-το/yérma-to/@wordElln,
* McsElln./yérma-to/γέρμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέρμα-το/yérma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέρμα-το/yérma-to/@wordElln,
* McsElln.γέρμα/yérma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέρμα-το@wordElln,
* McsElln.γέρματος/yérmatos/!~γενι-ενικ:γέρμα-το@wordElln,
* McsElln.γέρματα/yérmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέρμα-το@wordElln,
* McsElln.γερμάτων/yermáton/!~γενι-πληθ:γέρμα-το@wordElln,

× base-form: γέρμα
× base-pronunciation: /yérma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γέρμα/yérma/-γέρματος/yérmatos/-γέρμα/yérma/-γέρμα/yérma/-γέρματα/yérmata/-γερμάτων/yermáton/-γέρματα/yérmata/-γέρματα/yérmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γέρμα

γέρσιμο-το/yérsimo-to/::
* McsEngl.wordElln.γέρσιμο-το/yérsimo-to/@wordElln,
* McsElln./yérsimo-to/γέρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέρσιμο-το/yérsimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέρσιμο-το/yérsimo-to/@wordElln,
* McsElln.γέρσιμο/yérsimo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.γερσίματος/yersímatos/!~γενι-ενικ:γέρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.γερσίματα/yersímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.γερσιμάτων/yersimáton/!~γενι-πληθ:γέρσιμο-το@wordElln,

× base-form: γέρσιμο
× base-pronunciation: /yérsimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γέρσιμο/yérsimo/-γερσίματος/yersímatos/-γέρσιμο/yérsimo/-γέρσιμο/yérsimo/-γερσίματα/yersímata/-γερσιμάτων/yersimáton/-γερσίματα/yersímata/-γερσίματα/yersímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γέρσιμο

γέφυρα-η/yéfira-i/::
* McsEngl.wordElln.γέφυρα-η/yéfira-i/@wordElln,
* McsElln./yéfira-i/γέφυρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γέφυρα-η/yéfira-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γέφυρα-η/yéfira-i/@wordElln,
* McsElln.γέφυρα/yéfira/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γέφυρα-η@wordElln,
* McsElln.γέφυρας/yéfiras/!~γενι-ενικ:γέφυρα-η@wordElln,
* McsElln.γέφυρες/yéfires/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γέφυρα-η@wordElln,
* McsElln.γεφυρών/yefirón/!~γενι-πληθ:γέφυρα-η@wordElln,

× base-form: γέφυρα
× base-pronunciation: /yéfira/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γέφυρα/yéfira/-γέφυρας/yéfiras/-γέφυρα/yéfira/-γέφυρα/yéfira/-γέφυρες/yéfires/-γεφυρών/yefirón/-γέφυρες/yéfires/-γέφυρες/yéfires/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γέφυρα

γήλοφος-ο/yílofos-o/::
* McsEngl.wordElln.γήλοφος-ο/yílofos-o/@wordElln,
* McsElln./yílofos-o/γήλοφος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γήλοφος-ο/yílofos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γήλοφος-ο/yílofos-o/@wordElln,
* McsElln.γήλοφος/yílofos/-ονομ-ενικ:γήλοφος-ο@wordElln,
* McsElln.γήλοφου/yílofu/!~γενι-ενικ:γήλοφος-ο@wordElln,
* McsElln.γηλόφου/yilófu/!~γενι-ενικ:γήλοφος-ο@wordElln,
* McsElln.γήλοφο/yílofo/!~αιτι-ενικ:γήλοφος-ο@wordElln,
* McsElln.γήλοφε/yílofe/!~κλητ-ενικ:γήλοφος-ο@wordElln,
* McsElln.γήλοφοι/yílofi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γήλοφος-ο@wordElln,
* McsElln.γήλοφων/yílofon/!~γενι-πληθ:γήλοφος-ο@wordElln,
* McsElln.γηλόφων/yilófon/!~γενι-πληθ:γήλοφος-ο@wordElln,
* McsElln.γήλοφους/yílofus/!~αιτι-πληθ:γήλοφος-ο@wordElln,
* McsElln.γηλόφους/yilófus/!~αιτι-πληθ:γήλοφος-ο@wordElln,

× base-form: γήλοφος
× base-pronunciation: /yílofos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γήλοφος/yílofos/-γήλοφου/yílofu/|γηλόφου/yilófu/-γήλοφο/yílofo/-γήλοφε/yílofe/-γήλοφοι/yílofi/-γήλοφων/yílofon/|γηλόφων/yilófon/-γήλοφους/yílofus/|γηλόφους/yilófus/-γήλοφοι/yílofi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γήλοφος

γήπεδο-το/yípedho-to/::
* McsEngl.wordElln.γήπεδο-το/yípedho-to/@wordElln,
* McsElln./yípedho-to/γήπεδο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γήπεδο-το/yípedho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γήπεδο-το/yípedho-to/@wordElln,
* McsElln.γήπεδο/yípedho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γήπεδο-το@wordElln,
* McsElln.γηπέδου/yipédhu/!~γενι-ενικ:γήπεδο-το@wordElln,
* McsElln.γήπεδου/yípedhu/!~γενι-ενικ:γήπεδο-το@wordElln,
* McsElln.γήπεδα/yípedha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γήπεδο-το@wordElln,
* McsElln.γηπέδων/yipédhon/!~γενι-πληθ:γήπεδο-το@wordElln,

× base-form: γήπεδο
× base-pronunciation: /yípedho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γήπεδο/yípedho/-γηπέδου/yipédhu/|γήπεδου/yípedhu/-γήπεδο/yípedho/-γήπεδο/yípedho/-γήπεδα/yípedha/-γηπέδων/yipédhon/-γήπεδα/yípedha/-γήπεδα/yípedha/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γήπεδο

γήρανση-η/yíransi-i/::
* McsEngl.wordElln.γήρανση-η/yíransi-i/@wordElln,
* McsElln./yíransi-i/γήρανση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γήρανση-η/yíransi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γήρανση-η/yíransi-i/@wordElln,
* McsElln.γήρανση/yíransi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γήρανση-η@wordElln,
* McsElln.γήρανσης/yíransis/!~γενι-ενικ:γήρανση-η@wordElln,
* McsElln.γηράνσεως/yiránseos/!~γενι-ενικ:γήρανση-η@wordElln,
* McsElln.γηράνσεις/yiránsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γήρανση-η@wordElln,
* McsElln.γηράνσεων/yiránseon/!~γενι-πληθ:γήρανση-η@wordElln,

× base-form: γήρανση
× base-pronunciation: /yíransi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γήρανση/yíransi/-γήρανσης/yíransis/|γηράνσεως/yiránseos/-γήρανση/yíransi/-γήρανση/yíransi/-γηράνσεις/yiránsis/-γηράνσεων/yiránseon/-γηράνσεις/yiránsis/-γηράνσεις/yiránsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γήρανση

γήρας-το/yíras-to/::
* McsEngl.wordElln.γήρας-το/yíras-to/@wordElln,
* McsElln./yíras-to/γήρας-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γήρας-το/yíras-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γήρας-το/yíras-to/@wordElln,
* McsElln.γήρας/yíras/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γήρας-το@wordElln,
* McsElln.γήρατος/yíratos/!~γενι-ενικ:γήρας-το@wordElln,
* McsElln.γήρατα/yírata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γήρας-το@wordElln,
* McsElln.γηράτων/yiráton/!~γενι-πληθ:γήρας-το@wordElln,

× base-form: γήρας
× base-pronunciation: /yíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γήρας/yíras/-γήρατος/yíratos/-γήρας/yíras/-γήρας/yíras/-γήρατα/yírata/-γηράτων/yiráton/-γήρατα/yírata/-γήρατα/yírata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XasT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαςΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γήρας

γήτεμα-το/yítema-to/::
* McsEngl.wordElln.γήτεμα-το/yítema-to/@wordElln,
* McsElln./yítema-to/γήτεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γήτεμα-το/yítema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γήτεμα-το/yítema-to/@wordElln,
* McsElln.γήτεμα/yítema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γήτεμα-το@wordElln,
* McsElln.γητέματος/yitématos/!~γενι-ενικ:γήτεμα-το@wordElln,
* McsElln.γητέματα/yitémata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γήτεμα-το@wordElln,
* McsElln.γητεμάτων/yitemáton/!~γενι-πληθ:γήτεμα-το@wordElln,

× base-form: γήτεμα
× base-pronunciation: /yítema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γήτεμα/yítema/-γητέματος/yitématos/-γήτεμα/yítema/-γήτεμα/yítema/-γητέματα/yitémata/-γητεμάτων/yitemáton/-γητέματα/yitémata/-γητέματα/yitémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γήτεμα

γίγαντας-ο/yíyadas-o/::
* McsEngl.wordElln.γίγαντας-ο/yíyadas-o/@wordElln,
* McsElln./yíyadas-o/γίγαντας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γίγαντας-ο/yíyadas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γίγαντας-ο/yíyadas-o/@wordElln,
* McsElln.γίγαντας/yíyadas/-ονομ-ενικ:γίγαντας-ο@wordElln,
* McsElln.γίγαντα/yíyada/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γίγαντας-ο@wordElln,
* McsElln.γίγαντες/yíyades/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γίγαντας-ο@wordElln,
* McsElln.γιγάντων/yiyádon/!~γενι-πληθ:γίγαντας-ο@wordElln,

× base-form: γίγαντας
× base-pronunciation: /yíyadas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γίγαντας/yíyadas/-γίγαντα/yíyada/-γίγαντα/yíyada/-γίγαντα/yíyada/-γίγαντες/yíyades/-γιγάντων/yiyádon/-γίγαντες/yíyades/-γίγαντες/yíyades/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γίγαντας

γίγγλυμος-ο/yíglimos-o/::
* McsEngl.wordElln.γίγγλυμος-ο/yíglimos-o/@wordElln,
* McsElln./yíglimos-o/γίγγλυμος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γίγγλυμος-ο/yíglimos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γίγγλυμος-ο/yíglimos-o/@wordElln,
* McsElln.γίγγλυμος/yíglimos/-ονομ-ενικ:γίγγλυμος-ο@wordElln,
* McsElln.γιγγλύμου/yiglímu/!~γενι-ενικ:γίγγλυμος-ο@wordElln,
* McsElln.γίγγλυμου/yíglimu/!~γενι-ενικ:γίγγλυμος-ο@wordElln,
* McsElln.γίγγλυμο/yíglimo/!~αιτι-ενικ:γίγγλυμος-ο@wordElln,
* McsElln.γίγγλυμε/yíglime/!~κλητ-ενικ:γίγγλυμος-ο@wordElln,
* McsElln.γίγγλυμοι/yíglimi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γίγγλυμος-ο@wordElln,
* McsElln.γιγγλύμων/yiglímon/!~γενι-πληθ:γίγγλυμος-ο@wordElln,
* McsElln.γιγγλύμους/yiglímus/!~αιτι-πληθ:γίγγλυμος-ο@wordElln,
* McsElln.γίγγλυμους/yíglimus/!~αιτι-πληθ:γίγγλυμος-ο@wordElln,

× base-form: γίγγλυμος
× base-pronunciation: /yíglimos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γίγγλυμος/yíglimos/-γιγγλύμου/yiglímu/|γίγγλυμου/yíglimu/-γίγγλυμο/yíglimo/-γίγγλυμε/yíglime/-γίγγλυμοι/yíglimi/-γιγγλύμων/yiglímon/-γιγγλύμους/yiglímus/|γίγγλυμους/yíglimus/-γίγγλυμοι/yíglimi/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: γίγγλυμος

γίδα-η/yídha-i/::
* McsEngl.wordElln.γίδα-η/yídha-i/@wordElln,
* McsElln./yídha-i/γίδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γίδα-η/yídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γίδα-η/yídha-i/@wordElln,
* McsElln.γίδα/yídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γίδα-η@wordElln,
* McsElln.γίδας/yídhas/!~γενι-ενικ:γίδα-η@wordElln,
* McsElln.γίδες/yídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γίδα-η@wordElln,
* McsElln.γιδών/yidhón/!~γενι-πληθ:γίδα-η@wordElln,

× base-form: γίδα
× base-pronunciation: /yídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γίδα/yídha/-γίδας/yídhas/-γίδα/yídha/-γίδα/yídha/-γίδες/yídhes/-γιδών/yidhón/-γίδες/yídhes/-γίδες/yídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γίδα

γίδι-το/yídhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γίδι-το/yídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./yídhi-to-s/γίδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γίδι-το/yídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γίδι-το/yídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.γίδι/yídhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γίδι-το@wordElln,
* McsElln.γιδιού/yidhyyú/!~γενι-ενικ:γίδι-το@wordElln,
* McsElln.γίδια/yídhyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γίδι-το@wordElln,
* McsElln.γιδιών/yidhyyón/!~γενι-πληθ:γίδι-το@wordElln,

× base-form: γίδι
× base-pronunciation: /yídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γίδι/yídhi/-γιδιού/yidhyyú/-γίδι/yídhi/-γίδι/yídhi/-γίδια/yídhyya/-γιδιών/yidhyyón/-γίδια/yídhyya/-γίδια/yídhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γίδι

γίνωμα-το/yínoma-to/::
* McsEngl.wordElln.γίνωμα-το/yínoma-to/@wordElln,
* McsElln./yínoma-to/γίνωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γίνωμα-το/yínoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γίνωμα-το/yínoma-to/@wordElln,
* McsElln.γίνωμα/yínoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γίνωμα-το@wordElln,
* McsElln.γινώματος/yinómatos/!~γενι-ενικ:γίνωμα-το@wordElln,
* McsElln.γινώματα/yinómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γίνωμα-το@wordElln,
* McsElln.γινωμάτων/yinomáton/!~γενι-πληθ:γίνωμα-το@wordElln,

× base-form: γίνωμα
× base-pronunciation: /yínoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γίνωμα/yínoma/-γινώματος/yinómatos/-γίνωμα/yínoma/-γίνωμα/yínoma/-γινώματα/yinómata/-γινωμάτων/yinomáton/-γινώματα/yinómata/-γινώματα/yinómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γίνωμα

γαία-η/yéa-i/::
* McsEngl.wordElln.γαία-η/yéa-i/@wordElln,
* McsElln./yéa-i/γαία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαία-η/yéa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαία-η/yéa-i/@wordElln,
* McsElln.γαία/yéa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαία-η@wordElln,
* McsElln.γαίας/yéas/!~γενι-ενικ:γαία-η@wordElln,
* McsElln.γαίες/yées/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαία-η@wordElln,
* McsElln.γαιών/yeón/!~γενι-πληθ:γαία-η@wordElln,

× base-form: γαία
× base-pronunciation: /yéa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαία/yéa/-γαίας/yéas/-γαία/yéa/-γαία/yéa/-γαίες/yées/-γαιών/yeón/-γαίες/yées/-γαίες/yées/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαία

γαβάθα-η/yavátha-i/::
* McsEngl.wordElln.γαβάθα-η/yavátha-i/@wordElln,
* McsElln./yavátha-i/γαβάθα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαβάθα-η/yavátha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαβάθα-η/yavátha-i/@wordElln,
* McsElln.γαβάθα/yavátha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαβάθα-η@wordElln,
* McsElln.γαβάθας/yaváthas/!~γενι-ενικ:γαβάθα-η@wordElln,
* McsElln.γαβάθες/yaváthes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαβάθα-η@wordElln,
* McsElln.γαβαθών/yavathón/!~γενι-πληθ:γαβάθα-η@wordElln,

× base-form: γαβάθα
× base-pronunciation: /yavátha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαβάθα/yavátha/-γαβάθας/yaváthas/-γαβάθα/yavátha/-γαβάθα/yavátha/-γαβάθες/yaváthes/-γαβαθών/yavathón/-γαβάθες/yaváthes/-γαβάθες/yaváthes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαβάθα

γαβάνα-η/yavána-i/::
* McsEngl.wordElln.γαβάνα-η/yavána-i/@wordElln,
* McsElln./yavána-i/γαβάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαβάνα-η/yavána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαβάνα-η/yavána-i/@wordElln,
* McsElln.γαβάνα/yavána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαβάνα-η@wordElln,
* McsElln.γαβάνας/yavánas/!~γενι-ενικ:γαβάνα-η@wordElln,
* McsElln.γαβάνες/yavánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαβάνα-η@wordElln,

× base-form: γαβάνα
× base-pronunciation: /yavána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαβάνα/yavána/-γαβάνας/yavánas/-γαβάνα/yavána/-γαβάνα/yavána/-γαβάνες/yavánes/-∅-γαβάνες/yavánes/-γαβάνες/yavánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαβάνα

γαβάνι-το/yaváni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαβάνι-το/yaváni-to-s/@wordElln,
* McsElln./yaváni-to-s/γαβάνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαβάνι-το/yaváni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαβάνι-το/yaváni-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαβάνι/yaváni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαβάνι-το@wordElln,
* McsElln.γαβανιού/yavannú/!~γενι-ενικ:γαβάνι-το@wordElln,
* McsElln.γαβάνια/yavánna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαβάνι-το@wordElln,
* McsElln.γαβανιών/yavannón/!~γενι-πληθ:γαβάνι-το@wordElln,

× base-form: γαβάνι
× base-pronunciation: /yaváni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαβάνι/yaváni/-γαβανιού/yavannú/-γαβάνι/yaváni/-γαβάνι/yaváni/-γαβάνια/yavánna/-γαβανιών/yavannón/-γαβάνια/yavánna/-γαβάνια/yavánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαβάνι

γαβάρα-η/yavára-i/::
* McsEngl.wordElln.γαβάρα-η/yavára-i/@wordElln,
* McsElln./yavára-i/γαβάρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαβάρα-η/yavára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαβάρα-η/yavára-i/@wordElln,
* McsElln.γαβάρα/yavára/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαβάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαβάρας/yaváras/!~γενι-ενικ:γαβάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαβάρες/yaváres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαβάρα-η@wordElln,

× base-form: γαβάρα
× base-pronunciation: /yavára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαβάρα/yavára/-γαβάρας/yaváras/-γαβάρα/yavára/-γαβάρα/yavára/-γαβάρες/yaváres/-∅-γαβάρες/yaváres/-γαβάρες/yaváres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαβάρα

γαβράνι-το/yavráni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαβράνι-το/yavráni-to-s/@wordElln,
* McsElln./yavráni-to-s/γαβράνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαβράνι-το/yavráni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαβράνι-το/yavráni-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαβράνι/yavráni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαβράνι-το@wordElln,
* McsElln.γαβρανιού/yavrannú/!~γενι-ενικ:γαβράνι-το@wordElln,
* McsElln.γαβράνια/yavránna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαβράνι-το@wordElln,
* McsElln.γαβρανιών/yavrannón/!~γενι-πληθ:γαβράνι-το@wordElln,

× base-form: γαβράνι
× base-pronunciation: /yavráni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαβράνι/yavráni/-γαβρανιού/yavrannú/-γαβράνι/yavráni/-γαβράνι/yavráni/-γαβράνια/yavránna/-γαβρανιών/yavrannón/-γαβράνια/yavránna/-γαβράνια/yavránna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαβράνι

γαβριάς-ο/yavriás-o/::
* McsEngl.wordElln.γαβριάς-ο/yavriás-o/@wordElln,
* McsElln./yavriás-o/γαβριάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαβριάς-ο/yavriás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαβριάς-ο/yavriás-o/@wordElln,
* McsElln.γαβριάς/yavriás/-ονομ-ενικ:γαβριάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαβριά/yavriá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαβριάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαβριάδες/yavriádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαβριάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαβριάδων/yavriádhon/!~γενι-πληθ:γαβριάς-ο@wordElln,

× base-form: γαβριάς
× base-pronunciation: /yavriás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαβριάς/yavriás/-γαβριά/yavriá/-γαβριά/yavriá/-γαβριά/yavriá/-γαβριάδες/yavriádhes/-γαβριάδων/yavriádhon/-γαβριάδες/yavriádhes/-γαβριάδες/yavriádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαβριάς

γαγγλιοπάθεια-η/yagliopáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.γαγγλιοπάθεια-η/yagliopáthia-i/@wordElln,
* McsElln./yagliopáthia-i/γαγγλιοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαγγλιοπάθεια-η/yagliopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαγγλιοπάθεια-η/yagliopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.γαγγλιοπάθεια/yagliopáthia/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαγγλιοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γαγγλιοπάθειας/yagliopáthias/!~γενι-ενικ:γαγγλιοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γαγγλιοπάθειες/yagliopáthies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαγγλιοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γαγγλιοπαθειών/yagliopathión/!~γενι-πληθ:γαγγλιοπάθεια-η@wordElln,

× base-form: γαγγλιοπάθεια
× base-pronunciation: /yagliopáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαγγλιοπάθεια/yagliopáthia/-γαγγλιοπάθειας/yagliopáthias/-γαγγλιοπάθεια/yagliopáthia/-γαγγλιοπάθεια/yagliopáthia/-γαγγλιοπάθειες/yagliopáthies/-γαγγλιοπαθειών/yagliopathión/-γαγγλιοπάθειες/yagliopáthies/-γαγγλιοπάθειες/yagliopáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαγγλιοπάθεια

γαδάρα-η/yadhára-i/::
* McsEngl.wordElln.γαδάρα-η/yadhára-i/@wordElln,
* McsElln./yadhára-i/γαδάρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαδάρα-η/yadhára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαδάρα-η/yadhára-i/@wordElln,
* McsElln.γαδάρα/yadhára/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαδάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαδάρας/yadháras/!~γενι-ενικ:γαδάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαδάρες/yadháres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαδάρα-η@wordElln,

× base-form: γαδάρα
× base-pronunciation: /yadhára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαδάρα/yadhára/-γαδάρας/yadháras/-γαδάρα/yadhára/-γαδάρα/yadhára/-γαδάρες/yadháres/-∅-γαδάρες/yadháres/-γαδάρες/yadháres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαδάρα

γαδολίνιο-το/yadholínio-to/::
* McsEngl.wordElln.γαδολίνιο-το/yadholínio-to/@wordElln,
* McsElln./yadholínio-to/γαδολίνιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαδολίνιο-το/yadholínio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαδολίνιο-το/yadholínio-to/@wordElln,
* McsElln.γαδολίνιο/yadholínio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαδολίνιο-το@wordElln,
* McsElln.γαδολίνιου/yadholíniu/!~γενι-ενικ:γαδολίνιο-το@wordElln,
* McsElln.γαδολινίου/yadholiníu/!~γενι-ενικ:γαδολίνιο-το@wordElln,
* McsElln.γαδολίνια/yadholínia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαδολίνιο-το@wordElln,
* McsElln.γαδολίνιων/yadholínnon/!~γενι-πληθ:γαδολίνιο-το@wordElln,
* McsElln.γαδολινίων/yadholiníon/!~γενι-πληθ:γαδολίνιο-το@wordElln,

× base-form: γαδολίνιο
× base-pronunciation: /yadholínio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαδολίνιο/yadholínio/-γαδολίνιου/yadholíniu/|γαδολινίου/yadholiníu/-γαδολίνιο/yadholínio/-γαδολίνιο/yadholínio/-γαδολίνια/yadholínia/-γαδολίνιων/yadholínnon/|γαδολινίων/yadholiníon/-γαδολίνια/yadholínia/-γαδολίνια/yadholínia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γαδολίνιο

γαζέλα-η/yazéla-i/::
* McsEngl.wordElln.γαζέλα-η/yazéla-i/@wordElln,
* McsElln./yazéla-i/γαζέλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαζέλα-η/yazéla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαζέλα-η/yazéla-i/@wordElln,
* McsElln.γαζέλα/yazéla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαζέλα-η@wordElln,
* McsElln.γαζέλας/yazélas/!~γενι-ενικ:γαζέλα-η@wordElln,
* McsElln.γαζέλες/yazéles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαζέλα-η@wordElln,
* McsElln.γαζελών/yazelón/!~γενι-πληθ:γαζέλα-η@wordElln,

× base-form: γαζέλα
× base-pronunciation: /yazéla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαζέλα/yazéla/-γαζέλας/yazélas/-γαζέλα/yazéla/-γαζέλα/yazéla/-γαζέλες/yazéles/-γαζελών/yazelón/-γαζέλες/yazéles/-γαζέλες/yazéles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαζέλα

γαζέτα-η/yazéta-i/::
* McsEngl.wordElln.γαζέτα-η/yazéta-i/@wordElln,
* McsElln./yazéta-i/γαζέτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαζέτα-η/yazéta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαζέτα-η/yazéta-i/@wordElln,
* McsElln.γαζέτα/yazéta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαζέτα-η@wordElln,
* McsElln.γαζέτας/yazétas/!~γενι-ενικ:γαζέτα-η@wordElln,
* McsElln.γαζέτες/yazétes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαζέτα-η@wordElln,
* McsElln.γαζετών/yazetón/!~γενι-πληθ:γαζέτα-η@wordElln,

× base-form: γαζέτα
× base-pronunciation: /yazéta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαζέτα/yazéta/-γαζέτας/yazétas/-γαζέτα/yazéta/-γαζέτα/yazéta/-γαζέτες/yazétes/-γαζετών/yazetón/-γαζέτες/yazétes/-γαζέτες/yazétes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαζέτα

γαζής-ο/yazís-o/::
* McsEngl.wordElln.γαζής-ο/yazís-o/@wordElln,
* McsElln./yazís-o/γαζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαζής-ο/yazís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαζής-ο/yazís-o/@wordElln,
* McsElln.γαζής/yazís/-ονομ-ενικ:γαζής-ο@wordElln,
* McsElln.γαζή/yazí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαζής-ο@wordElln,
* McsElln.γαζήδες/yazídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαζής-ο@wordElln,
* McsElln.γαζήδων/yazídhon/!~γενι-πληθ:γαζής-ο@wordElln,

× base-form: γαζής
× base-pronunciation: /yazís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαζής/yazís/-γαζή/yazí/-γαζή/yazí/-γαζή/yazí/-γαζήδες/yazídhes/-γαζήδων/yazídhon/-γαζήδες/yazídhes/-γαζήδες/yazídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαζής

γαζί-το/yazí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαζί-το/yazí-to-s/@wordElln,
* McsElln./yazí-to-s/γαζί-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαζί-το/yazí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαζί-το/yazí-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαζί/yazí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαζί-το@wordElln,
* McsElln.γαζιού/yazzú/!~γενι-ενικ:γαζί-το@wordElln,
* McsElln.γαζιά/yazzá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαζί-το@wordElln,
* McsElln.γαζιών/yazzón/!~γενι-πληθ:γαζί-το@wordElln,

× base-form: γαζί
× base-pronunciation: /yazí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαζί/yazí/-γαζιού/yazzú/-γαζί/yazí/-γαζί/yazí/-γαζιά/yazzá/-γαζιών/yazzón/-γαζιά/yazzá/-γαζιά/yazzá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαζί

γαζία-η/yazía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαζία-η/yazía-i/@wordElln,
* McsElln./yazía-i/γαζία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαζία-η/yazía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαζία-η/yazía-i/@wordElln,
* McsElln.γαζία/yazía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαζία-η@wordElln,
* McsElln.γαζίας/yazías/!~γενι-ενικ:γαζία-η@wordElln,
* McsElln.γαζίες/yazíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαζία-η@wordElln,
* McsElln.γαζιών/yazzón/!~γενι-πληθ:γαζία-η@wordElln,

× base-form: γαζία
× base-pronunciation: /yazía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαζία/yazía/-γαζίας/yazías/-γαζία/yazía/-γαζία/yazía/-γαζίες/yazíes/-γαζιών/yazzón/-γαζίες/yazíes/-γαζίες/yazíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαζία

γαζώτρια-η/yazótria-i/::
* McsEngl.wordElln.γαζώτρια-η/yazótria-i/@wordElln,
* McsElln./yazótria-i/γαζώτρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαζώτρια-η/yazótria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαζώτρια-η/yazótria-i/@wordElln,
* McsElln.γαζώτρια/yazótria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαζώτρια-η@wordElln,
* McsElln.γαζώτριας/yazótrias/!~γενι-ενικ:γαζώτρια-η@wordElln,
* McsElln.γαζώτριες/yazótries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαζώτρια-η@wordElln,
* McsElln.γαζωτριών/yazotrión/!~γενι-πληθ:γαζώτρια-η@wordElln,

× base-form: γαζώτρια
× base-pronunciation: /yazótria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαζώτρια/yazótria/-γαζώτριας/yazótrias/-γαζώτρια/yazótria/-γαζώτρια/yazótria/-γαζώτριες/yazótries/-γαζωτριών/yazotrión/-γαζώτριες/yazótries/-γαζώτριες/yazótries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαζώτρια

γαιάνθρακας-ο/yeánthrakas-o/::
* McsEngl.wordElln.γαιάνθρακας-ο/yeánthrakas-o/@wordElln,
* McsElln./yeánthrakas-o/γαιάνθρακας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαιάνθρακας-ο/yeánthrakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαιάνθρακας-ο/yeánthrakas-o/@wordElln,
* McsElln.γαιάνθρακας/yeánthrakas/-ονομ-ενικ:γαιάνθρακας-ο@wordElln,
* McsElln.γαιάνθρακα/yeánthraka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαιάνθρακας-ο@wordElln,
* McsElln.γαιάνθρακες/yeánthrakes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαιάνθρακας-ο@wordElln,
* McsElln.γαιανθράκων/yeanthrákon/!~γενι-πληθ:γαιάνθρακας-ο@wordElln,

× base-form: γαιάνθρακας
× base-pronunciation: /yeánthrakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαιάνθρακας/yeánthrakas/-γαιάνθρακα/yeánthraka/-γαιάνθρακα/yeánthraka/-γαιάνθρακα/yeánthraka/-γαιάνθρακες/yeánthrakes/-γαιανθράκων/yeanthrákon/-γαιάνθρακες/yeánthrakes/-γαιάνθρακες/yeánthrakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαιάνθρακας

γαιανθρακαποθήκη-η/yeanthrakapothíki-i/::
* McsEngl.wordElln.γαιανθρακαποθήκη-η/yeanthrakapothíki-i/@wordElln,
* McsElln./yeanthrakapothíki-i/γαιανθρακαποθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαιανθρακαποθήκη-η/yeanthrakapothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαιανθρακαποθήκη-η/yeanthrakapothíki-i/@wordElln,
* McsElln.γαιανθρακαποθήκη/yeanthrakapothíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαιανθρακαποθήκη-η@wordElln,
* McsElln.γαιανθρακαποθήκης/yeanthrakapothíkis/!~γενι-ενικ:γαιανθρακαποθήκη-η@wordElln,
* McsElln.γαιανθρακαποθήκες/yeanthrakapothíkes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαιανθρακαποθήκη-η@wordElln,
* McsElln.γαιανθρακαποθηκών/yeanthrakapothikón/!~γενι-πληθ:γαιανθρακαποθήκη-η@wordElln,

× base-form: γαιανθρακαποθήκη
× base-pronunciation: /yeanthrakapothíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαιανθρακαποθήκη/yeanthrakapothíki/-γαιανθρακαποθήκης/yeanthrakapothíkis/-γαιανθρακαποθήκη/yeanthrakapothíki/-γαιανθρακαποθήκη/yeanthrakapothíki/-γαιανθρακαποθήκες/yeanthrakapothíkes/-γαιανθρακαποθηκών/yeanthrakapothikón/-γαιανθρακαποθήκες/yeanthrakapothíkes/-γαιανθρακαποθήκες/yeanthrakapothíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαιανθρακαποθήκη

γαιανθρακωρυχείο-το/yeanthrakorihío-to/::
* McsEngl.wordElln.γαιανθρακωρυχείο-το/yeanthrakorihío-to/@wordElln,
* McsElln./yeanthrakorihío-to/γαιανθρακωρυχείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαιανθρακωρυχείο-το/yeanthrakorihío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαιανθρακωρυχείο-το/yeanthrakorihío-to/@wordElln,
* McsElln.γαιανθρακωρυχείο/yeanthrakorihío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαιανθρακωρυχείο-το@wordElln,
* McsElln.γαιανθρακωρυχείου/yeanthrakorihíu/!~γενι-ενικ:γαιανθρακωρυχείο-το@wordElln,
* McsElln.γαιανθρακωρυχεία/yeanthrakorihía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαιανθρακωρυχείο-το@wordElln,
* McsElln.γαιανθρακωρυχείων/yeanthrakorihíon/!~γενι-πληθ:γαιανθρακωρυχείο-το@wordElln,

× base-form: γαιανθρακωρυχείο
× base-pronunciation: /yeanthrakorihío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαιανθρακωρυχείο/yeanthrakorihío/-γαιανθρακωρυχείου/yeanthrakorihíu/-γαιανθρακωρυχείο/yeanthrakorihío/-γαιανθρακωρυχείο/yeanthrakorihío/-γαιανθρακωρυχεία/yeanthrakorihía/-γαιανθρακωρυχείων/yeanthrakorihíon/-γαιανθρακωρυχεία/yeanthrakorihía/-γαιανθρακωρυχεία/yeanthrakorihía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαιανθρακωρυχείο

γαιογνώρισμα-το/yeoynórizma-to/::
* McsEngl.wordElln.γαιογνώρισμα-το/yeoynórizma-to/@wordElln,
* McsElln./yeoynórizma-to/γαιογνώρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαιογνώρισμα-το/yeoynórizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαιογνώρισμα-το/yeoynórizma-to/@wordElln,
* McsElln.γαιογνώρισμα/yeoynórizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαιογνώρισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαιογνωρίσματος/yeoynorízmatos/!~γενι-ενικ:γαιογνώρισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαιογνωρίσματα/yeoynorízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαιογνώρισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαιογνωρισμάτων/yeoynorizmáton/!~γενι-πληθ:γαιογνώρισμα-το@wordElln,

× base-form: γαιογνώρισμα
× base-pronunciation: /yeoynórizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαιογνώρισμα/yeoynórizma/-γαιογνωρίσματος/yeoynorízmatos/-γαιογνώρισμα/yeoynórizma/-γαιογνώρισμα/yeoynórizma/-γαιογνωρίσματα/yeoynorízmata/-γαιογνωρισμάτων/yeoynorizmáton/-γαιογνωρίσματα/yeoynorízmata/-γαιογνωρίσματα/yeoynorízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαιογνώρισμα

γαιοδεσπότης-ο/yeodhespótis-o/::
* McsEngl.wordElln.γαιοδεσπότης-ο/yeodhespótis-o/@wordElln,
* McsElln./yeodhespótis-o/γαιοδεσπότης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαιοδεσπότης-ο/yeodhespótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαιοδεσπότης-ο/yeodhespótis-o/@wordElln,
* McsElln.γαιοδεσπότης/yeodhespótis/-ονομ-ενικ:γαιοδεσπότης-ο@wordElln,
* McsElln.γαιοδεσπότη/yeodhespóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαιοδεσπότης-ο@wordElln,
* McsElln.γαιοδεσπότες/yeodhespótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαιοδεσπότης-ο@wordElln,
* McsElln.γαιοδεσποτών/yeodhespotón/!~γενι-πληθ:γαιοδεσπότης-ο@wordElln,

× base-form: γαιοδεσπότης
× base-pronunciation: /yeodhespótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαιοδεσπότης/yeodhespótis/-γαιοδεσπότη/yeodhespóti/-γαιοδεσπότη/yeodhespóti/-γαιοδεσπότη/yeodhespóti/-γαιοδεσπότες/yeodhespótes/-γαιοδεσποτών/yeodhespotón/-γαιοδεσπότες/yeodhespótes/-γαιοδεσπότες/yeodhespótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαιοδεσπότης

γαιοκτήμονας-ο/yeoktímonas-o/::
* McsEngl.wordElln.γαιοκτήμονας-ο/yeoktímonas-o/@wordElln,
* McsElln./yeoktímonas-o/γαιοκτήμονας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαιοκτήμονας-ο/yeoktímonas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαιοκτήμονας-ο/yeoktímonas-o/@wordElln,
* McsElln.γαιοκτήμονας/yeoktímonas/-ονομ-ενικ:γαιοκτήμονας-ο@wordElln,
* McsElln.γαιοκτήμονα/yeoktímona/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαιοκτήμονας-ο@wordElln,
* McsElln.γαιοκτήμονες/yeoktímones/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαιοκτήμονας-ο@wordElln,
* McsElln.γαιοκτημόνων/yeoktimónon/!~γενι-πληθ:γαιοκτήμονας-ο@wordElln,

× base-form: γαιοκτήμονας
× base-pronunciation: /yeoktímonas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαιοκτήμονας/yeoktímonas/-γαιοκτήμονα/yeoktímona/-γαιοκτήμονα/yeoktímona/-γαιοκτήμονα/yeoktímona/-γαιοκτήμονες/yeoktímones/-γαιοκτημόνων/yeoktimónon/-γαιοκτήμονες/yeoktímones/-γαιοκτήμονες/yeoktímones/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαιοκτήμονας

γαιοκτησία-η/yeoktisía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαιοκτησία-η/yeoktisía-i/@wordElln,
* McsElln./yeoktisía-i/γαιοκτησία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαιοκτησία-η/yeoktisía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαιοκτησία-η/yeoktisía-i/@wordElln,
* McsElln.γαιοκτησία/yeoktisía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαιοκτησία-η@wordElln,
* McsElln.γαιοκτησίας/yeoktisías/!~γενι-ενικ:γαιοκτησία-η@wordElln,
* McsElln.γαιοκτησίες/yeoktisíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαιοκτησία-η@wordElln,
* McsElln.γαιοκτησιών/yeoktissón/!~γενι-πληθ:γαιοκτησία-η@wordElln,

× base-form: γαιοκτησία
× base-pronunciation: /yeoktisía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαιοκτησία/yeoktisía/-γαιοκτησίας/yeoktisías/-γαιοκτησία/yeoktisía/-γαιοκτησία/yeoktisía/-γαιοκτησίες/yeoktisíes/-γαιοκτησιών/yeoktissón/-γαιοκτησίες/yeoktisíes/-γαιοκτησίες/yeoktisíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαιοκτησία

γαιοπρόσοδος-η/yeoprósodhos-i/::
* McsEngl.wordElln.γαιοπρόσοδος-η/yeoprósodhos-i/@wordElln,
* McsElln./yeoprósodhos-i/γαιοπρόσοδος-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαιοπρόσοδος-η/yeoprósodhos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαιοπρόσοδος-η/yeoprósodhos-i/@wordElln,
* McsElln.γαιοπρόσοδος/yeoprósodhos/-ονομ-ενικ:γαιοπρόσοδος-η@wordElln,
* McsElln.γαιοπροσόδου/yeoprosódhu/!~γενι-ενικ:γαιοπρόσοδος-η@wordElln,
* McsElln.γαιοπρόσοδο/yeoprósodho/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαιοπρόσοδος-η@wordElln,
* McsElln.γαιοπρόσοδε/yeoprósodhe/!~κλητ-ενικ:γαιοπρόσοδος-η@wordElln,
* McsElln.γαιοπρόσοδοι/yeoprósodhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαιοπρόσοδος-η@wordElln,
* McsElln.γαιοπρόσοδες/yeoprósodhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαιοπρόσοδος-η@wordElln,
* McsElln.γαιοπροσόδων/yeoprosódhon/!~γενι-πληθ:γαιοπρόσοδος-η@wordElln,
* McsElln.γαιοπρόσοδους/yeoprósodhus/!~αιτι-πληθ:γαιοπρόσοδος-η@wordElln,

× base-form: γαιοπρόσοδος
× base-pronunciation: /yeoprósodhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαιοπρόσοδος/yeoprósodhos/-γαιοπροσόδου/yeoprosódhu/-γαιοπρόσοδο/yeoprósodho/-γαιοπρόσοδε/yeoprósodhe/|γαιοπρόσοδο/yeoprósodho/-γαιοπρόσοδοι/yeoprósodhi/|γαιοπρόσοδες/yeoprósodhes/-γαιοπροσόδων/yeoprosódhon/-γαιοπρόσοδους/yeoprósodhus/|γαιοπρόσοδες/yeoprósodhes/-γαιοπρόσοδοι/yeoprósodhi/|γαιοπρόσοδες/yeoprósodhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF2bBa-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ2βΛο
× el.wiktionary.org: γαιοπρόσοδος

γαιόσακος-ο/yeósakos-o/::
* McsEngl.wordElln.γαιόσακος-ο/yeósakos-o/@wordElln,
* McsElln./yeósakos-o/γαιόσακος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαιόσακος-ο/yeósakos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαιόσακος-ο/yeósakos-o/@wordElln,
* McsElln.γαιόσακος/yeósakos/-ονομ-ενικ:γαιόσακος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιόσακου/yeósaku/!~γενι-ενικ:γαιόσακος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιοσάκου/yeosáku/!~γενι-ενικ:γαιόσακος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιόσακο/yeósako/!~αιτι-ενικ:γαιόσακος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιόσακε/yeósake/!~κλητ-ενικ:γαιόσακος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιόσακοι/yeósaki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαιόσακος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιόσακων/yeósakon/!~γενι-πληθ:γαιόσακος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιοσάκων/yeosákon/!~γενι-πληθ:γαιόσακος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιόσακους/yeósakus/!~αιτι-πληθ:γαιόσακος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιοσάκους/yeosákus/!~αιτι-πληθ:γαιόσακος-ο@wordElln,

× base-form: γαιόσακος
× base-pronunciation: /yeósakos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαιόσακος/yeósakos/-γαιόσακου/yeósaku/|γαιοσάκου/yeosáku/-γαιόσακο/yeósako/-γαιόσακε/yeósake/-γαιόσακοι/yeósaki/-γαιόσακων/yeósakon/|γαιοσάκων/yeosákon/-γαιόσακους/yeósakus/|γαιοσάκους/yeosákus/-γαιόσακοι/yeósaki/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γαιόσακος

γαιότοιχος-ο/yeótihos-o/::
* McsEngl.wordElln.γαιότοιχος-ο/yeótihos-o/@wordElln,
* McsElln./yeótihos-o/γαιότοιχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαιότοιχος-ο/yeótihos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαιότοιχος-ο/yeótihos-o/@wordElln,
* McsElln.γαιότοιχος/yeótihos/-ονομ-ενικ:γαιότοιχος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιότοιχου/yeótihu/!~γενι-ενικ:γαιότοιχος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιότοιχο/yeótiho/!~αιτι-ενικ:γαιότοιχος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιότοιχε/yeótihe/!~κλητ-ενικ:γαιότοιχος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιότοιχοι/yeótihi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαιότοιχος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιότοιχων/yeótihon/!~γενι-πληθ:γαιότοιχος-ο@wordElln,
* McsElln.γαιότοιχους/yeótihus/!~αιτι-πληθ:γαιότοιχος-ο@wordElln,

× base-form: γαιότοιχος
× base-pronunciation: /yeótihos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαιότοιχος/yeótihos/-γαιότοιχου/yeótihu/-γαιότοιχο/yeótiho/-γαιότοιχε/yeótihe/-γαιότοιχοι/yeótihi/-γαιότοιχων/yeótihon/-γαιότοιχους/yeótihus/-γαιότοιχοι/yeótihi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαιότοιχος

γαλάζιο-το/yalázzo-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλάζιο-το/yalázzo-to/@wordElln,
* McsElln./yalázzo-to/γαλάζιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλάζιο-το/yalázzo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλάζιο-το/yalázzo-to/@wordElln,
* McsElln.γαλάζιο/yalázzo/-ονομ-ενικ:γαλάζιο-το@wordElln,
* McsElln.γαλάζιου/yalázzu/!~γενι-ενικ:γαλάζιο-το@wordElln,
* McsElln.γαλάζιο/yalázio/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλάζιο-το@wordElln,
* McsElln.γαλάζια/yalázza/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλάζιο-το@wordElln,
* McsElln.γαλάζιων/yalázion/!~γενι-πληθ:γαλάζιο-το@wordElln,

× base-form: γαλάζιο
× base-pronunciation: /yalázzo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλάζιο/yalázzo/-γαλάζιου/yalázzu/-γαλάζιο/yalázio/-γαλάζιο/yalázio/-γαλάζια/yalázza/-γαλάζιων/yalázion/-γαλάζια/yalázza/-γαλάζια/yalázza/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλάζιο

γαλάκτωμα-το/yaláktoma-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλάκτωμα-το/yaláktoma-to/@wordElln,
* McsElln./yaláktoma-to/γαλάκτωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλάκτωμα-το/yaláktoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλάκτωμα-το/yaláktoma-to/@wordElln,
* McsElln.γαλάκτωμα/yaláktoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλάκτωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτώματος/yalaktómatos/!~γενι-ενικ:γαλάκτωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτώματα/yalaktómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλάκτωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτωμάτων/yalaktomáton/!~γενι-πληθ:γαλάκτωμα-το@wordElln,

× base-form: γαλάκτωμα
× base-pronunciation: /yaláktoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλάκτωμα/yaláktoma/-γαλακτώματος/yalaktómatos/-γαλάκτωμα/yaláktoma/-γαλάκτωμα/yaláktoma/-γαλακτώματα/yalaktómata/-γαλακτωμάτων/yalaktomáton/-γαλακτώματα/yalaktómata/-γαλακτώματα/yalaktómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλάκτωμα

γαλέος-ο/yaléos-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλέος-ο/yaléos-o/@wordElln,
* McsElln./yaléos-o/γαλέος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλέος-ο/yaléos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλέος-ο/yaléos-o/@wordElln,
* McsElln.γαλέος/yaléos/-ονομ-ενικ:γαλέος-ο@wordElln,
* McsElln.γαλέου/yaléu/!~γενι-ενικ:γαλέος-ο@wordElln,
* McsElln.γαλέο/yaléo/!~αιτι-ενικ:γαλέος-ο@wordElln,
* McsElln.γαλέε/yalée/!~κλητ-ενικ:γαλέος-ο@wordElln,
* McsElln.γαλέοι/yaléi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαλέος-ο@wordElln,
* McsElln.γαλέων/yaléon/!~γενι-πληθ:γαλέος-ο@wordElln,
* McsElln.γαλέους/yaléus/!~αιτι-πληθ:γαλέος-ο@wordElln,

× base-form: γαλέος
× base-pronunciation: /yaléos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλέος/yaléos/-γαλέου/yaléu/-γαλέο/yaléo/-γαλέε/yalée/-γαλέοι/yaléi/-γαλέων/yaléon/-γαλέους/yaléus/-γαλέοι/yaléi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλέος

γαλέρα-η/yaléra-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλέρα-η/yaléra-i/@wordElln,
* McsElln./yaléra-i/γαλέρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλέρα-η/yaléra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλέρα-η/yaléra-i/@wordElln,
* McsElln.γαλέρα/yaléra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαλέρας/yaléras/!~γενι-ενικ:γαλέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαλέρες/yaléres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαλερών/yalerón/!~γενι-πληθ:γαλέρα-η@wordElln,

× base-form: γαλέρα
× base-pronunciation: /yaléra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλέρα/yaléra/-γαλέρας/yaléras/-γαλέρα/yaléra/-γαλέρα/yaléra/-γαλέρες/yaléres/-γαλερών/yalerón/-γαλέρες/yaléres/-γαλέρες/yaléres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλέρα

γαλέτα-η/yaléta-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλέτα-η/yaléta-i/@wordElln,
* McsElln./yaléta-i/γαλέτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλέτα-η/yaléta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλέτα-η/yaléta-i/@wordElln,
* McsElln.γαλέτα/yaléta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλέτα-η@wordElln,
* McsElln.γαλέτας/yalétas/!~γενι-ενικ:γαλέτα-η@wordElln,
* McsElln.γαλέτες/yalétes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλέτα-η@wordElln,

× base-form: γαλέτα
× base-pronunciation: /yaléta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλέτα/yaléta/-γαλέτας/yalétas/-γαλέτα/yaléta/-γαλέτα/yaléta/-γαλέτες/yalétes/-∅-γαλέτες/yalétes/-γαλέτες/yalétes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαλέτα

γαλή-η/yalí-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλή-η/yalí-i/@wordElln,
* McsElln./yalí-i/γαλή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλή-η/yalí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλή-η/yalí-i/@wordElln,
* McsElln.γαλή/yalí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλή-η@wordElln,
* McsElln.γαλής/yalís/!~γενι-ενικ:γαλή-η@wordElln,
* McsElln.γαλές/yalés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλή-η@wordElln,
* McsElln.γαλών/yalón/!~γενι-πληθ:γαλή-η@wordElln,

× base-form: γαλή
× base-pronunciation: /yalí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλή/yalí/-γαλής/yalís/-γαλή/yalí/-γαλή/yalí/-γαλές/yalés/-γαλών/yalón/-γαλές/yalés/-γαλές/yalés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλή

γαλήνεμα-το/yalínema-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλήνεμα-το/yalínema-to/@wordElln,
* McsElln./yalínema-to/γαλήνεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλήνεμα-το/yalínema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλήνεμα-το/yalínema-to/@wordElln,
* McsElln.γαλήνεμα/yalínema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλήνεμα-το@wordElln,
* McsElln.γαληνέματος/yalinématos/!~γενι-ενικ:γαλήνεμα-το@wordElln,
* McsElln.γαληνέματα/yalinémata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλήνεμα-το@wordElln,
* McsElln.γαληνεμάτων/yalinemáton/!~γενι-πληθ:γαλήνεμα-το@wordElln,

× base-form: γαλήνεμα
× base-pronunciation: /yalínema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλήνεμα/yalínema/-γαληνέματος/yalinématos/-γαλήνεμα/yalínema/-γαλήνεμα/yalínema/-γαληνέματα/yalinémata/-γαληνεμάτων/yalinemáton/-γαληνέματα/yalinémata/-γαληνέματα/yalinémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλήνεμα

γαλί-το/yalí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαλί-το/yalí-to-s/@wordElln,
* McsElln./yalí-to-s/γαλί-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλί-το/yalí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλί-το/yalí-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαλί/yalí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλί-το@wordElln,
* McsElln.γαλιού/yallú/!~γενι-ενικ:γαλί-το@wordElln,
* McsElln.γαλιά/yallá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλί-το@wordElln,
* McsElln.γαλιών/yallón/!~γενι-πληθ:γαλί-το@wordElln,

× base-form: γαλί
× base-pronunciation: /yalí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλί/yalí/-γαλιού/yallú/-γαλί/yalí/-γαλί/yalí/-γαλιά/yallá/-γαλιών/yallón/-γαλιά/yallá/-γαλιά/yallá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλί

γαλαζοφρουρός-ο/yalazofrurós-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλαζοφρουρός-ο/yalazofrurós-o/@wordElln,
* McsElln./yalazofrurós-o/γαλαζοφρουρός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλαζοφρουρός-ο/yalazofrurós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλαζοφρουρός-ο/yalazofrurós-o/@wordElln,
* McsElln.γαλαζοφρουρός/yalazofrurós/-ονομ-ενικ:γαλαζοφρουρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλαζοφρουρού/yalazofrurú/!~γενι-ενικ:γαλαζοφρουρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλαζοφρουρό/yalazofruró/!~αιτι-ενικ:γαλαζοφρουρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλαζοφρουρέ/yalazofruré/!~κλητ-ενικ:γαλαζοφρουρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλαζοφρουροί/yalazofrurí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαλαζοφρουρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλαζοφρουρών/yalazofrurón/!~γενι-πληθ:γαλαζοφρουρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλαζοφρουρούς/yalazofrurús/!~αιτι-πληθ:γαλαζοφρουρός-ο@wordElln,

× base-form: γαλαζοφρουρός
× base-pronunciation: /yalazofrurós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλαζοφρουρός/yalazofrurós/-γαλαζοφρουρού/yalazofrurú/-γαλαζοφρουρό/yalazofruró/-γαλαζοφρουρέ/yalazofruré/-γαλαζοφρουροί/yalazofrurí/-γαλαζοφρουρών/yalazofrurón/-γαλαζοφρουρούς/yalazofrurús/-γαλαζοφρουροί/yalazofrurí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλαζοφρουρός

γαλακτικός-ο/yalaktikós-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτικός-ο/yalaktikós-o/@wordElln,
* McsElln./yalaktikós-o/γαλακτικός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτικός-ο/yalaktikós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτικός-ο/yalaktikós-o/@wordElln,
* McsElln.γαλακτικός/yalaktikós/-ονομ-ενικ:γαλακτικός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλακτικού/yalaktikú/!~γενι-ενικ:γαλακτικός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλακτικό/yalaktikó/!~αιτι-ενικ:γαλακτικός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλακτικέ/yalaktiké/!~κλητ-ενικ:γαλακτικός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλακτικοί/yalaktikí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτικός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλακτικών/yalaktikón/!~γενι-πληθ:γαλακτικός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλακτικούς/yalaktikús/!~αιτι-πληθ:γαλακτικός-ο@wordElln,

× base-form: γαλακτικός
× base-pronunciation: /yalaktikós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλακτικός/yalaktikós/-γαλακτικού/yalaktikú/-γαλακτικό/yalaktikó/-γαλακτικέ/yalaktiké/-γαλακτικοί/yalaktikí/-γαλακτικών/yalaktikón/-γαλακτικούς/yalaktikús/-γαλακτικοί/yalaktikí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτικός

γαλακτοβιομηχανία-η/yalaktoviomihanía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτοβιομηχανία-η/yalaktoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln./yalaktoviomihanía-i/γαλακτοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτοβιομηχανία-η/yalaktoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτοβιομηχανία-η/yalaktoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.γαλακτοβιομηχανία/yalaktoviomihanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοβιομηχανίας/yalaktoviomihanías/!~γενι-ενικ:γαλακτοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοβιομηχανίες/yalaktoviomihaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοβιομηχανιών/yalaktoviomihanión/!~γενι-πληθ:γαλακτοβιομηχανία-η@wordElln,

× base-form: γαλακτοβιομηχανία
× base-pronunciation: /yalaktoviomihanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλακτοβιομηχανία/yalaktoviomihanía/-γαλακτοβιομηχανίας/yalaktoviomihanías/-γαλακτοβιομηχανία/yalaktoviomihanía/-γαλακτοβιομηχανία/yalaktoviomihanía/-γαλακτοβιομηχανίες/yalaktoviomihaníes/-γαλακτοβιομηχανιών/yalaktoviomihanión/-γαλακτοβιομηχανίες/yalaktoviomihaníes/-γαλακτοβιομηχανίες/yalaktoviomihaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτοβιομηχανία

γαλακτογονία-η/yalaktoyonía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτογονία-η/yalaktoyonía-i/@wordElln,
* McsElln./yalaktoyonía-i/γαλακτογονία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτογονία-η/yalaktoyonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτογονία-η/yalaktoyonía-i/@wordElln,
* McsElln.γαλακτογονία/yalaktoyonía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτογονία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτογονίας/yalaktoyonías/!~γενι-ενικ:γαλακτογονία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτογονίες/yalaktoyoníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτογονία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτογονιών/yalaktoyonión/!~γενι-πληθ:γαλακτογονία-η@wordElln,

× base-form: γαλακτογονία
× base-pronunciation: /yalaktoyonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλακτογονία/yalaktoyonía/-γαλακτογονίας/yalaktoyonías/-γαλακτογονία/yalaktoyonía/-γαλακτογονία/yalaktoyonía/-γαλακτογονίες/yalaktoyoníes/-γαλακτογονιών/yalaktoyonión/-γαλακτογονίες/yalaktoyoníes/-γαλακτογονίες/yalaktoyoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτογονία

γαλακτοκομία-η/yalaktokomía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτοκομία-η/yalaktokomía-i/@wordElln,
* McsElln./yalaktokomía-i/γαλακτοκομία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτοκομία-η/yalaktokomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτοκομία-η/yalaktokomía-i/@wordElln,
* McsElln.γαλακτοκομία/yalaktokomía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτοκομία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοκομίας/yalaktokomías/!~γενι-ενικ:γαλακτοκομία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοκομίες/yalaktokomíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτοκομία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοκομιών/yalaktokomión/!~γενι-πληθ:γαλακτοκομία-η@wordElln,

× base-form: γαλακτοκομία
× base-pronunciation: /yalaktokomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλακτοκομία/yalaktokomía/-γαλακτοκομίας/yalaktokomías/-γαλακτοκομία/yalaktokomía/-γαλακτοκομία/yalaktokomía/-γαλακτοκομίες/yalaktokomíes/-γαλακτοκομιών/yalaktokomión/-γαλακτοκομίες/yalaktokomíes/-γαλακτοκομίες/yalaktokomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτοκομία

γαλακτοκομείο-το/yalaktokomío-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτοκομείο-το/yalaktokomío-to/@wordElln,
* McsElln./yalaktokomío-to/γαλακτοκομείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτοκομείο-το/yalaktokomío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτοκομείο-το/yalaktokomío-to/@wordElln,
* McsElln.γαλακτοκομείο/yalaktokomío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτοκομείο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτοκομείου/yalaktokomíu/!~γενι-ενικ:γαλακτοκομείο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτοκομεία/yalaktokomía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτοκομείο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτοκομείων/yalaktokomíon/!~γενι-πληθ:γαλακτοκομείο-το@wordElln,

× base-form: γαλακτοκομείο
× base-pronunciation: /yalaktokomío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλακτοκομείο/yalaktokomío/-γαλακτοκομείου/yalaktokomíu/-γαλακτοκομείο/yalaktokomío/-γαλακτοκομείο/yalaktokomío/-γαλακτοκομεία/yalaktokomía/-γαλακτοκομείων/yalaktokomíon/-γαλακτοκομεία/yalaktokomía/-γαλακτοκομεία/yalaktokomía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτοκομείο

γαλακτομπούρεκο-το/yalaktobúreko-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτομπούρεκο-το/yalaktobúreko-to/@wordElln,
* McsElln./yalaktobúreko-to/γαλακτομπούρεκο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτομπούρεκο-το/yalaktobúreko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτομπούρεκο-το/yalaktobúreko-to/@wordElln,
* McsElln.γαλακτομπούρεκο/yalaktobúreko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτομπούρεκο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτομπούρεκου/yalaktobúreku/!~γενι-ενικ:γαλακτομπούρεκο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτομπούρεκα/yalaktobúreka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτομπούρεκο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτομπούρεκων/yalaktobúrekon/!~γενι-πληθ:γαλακτομπούρεκο-το@wordElln,

× base-form: γαλακτομπούρεκο
× base-pronunciation: /yalaktobúreko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλακτομπούρεκο/yalaktobúreko/-γαλακτομπούρεκου/yalaktobúreku/-γαλακτομπούρεκο/yalaktobúreko/-γαλακτομπούρεκο/yalaktobúreko/-γαλακτομπούρεκα/yalaktobúreka/-γαλακτομπούρεκων/yalaktobúrekon/-γαλακτομπούρεκα/yalaktobúreka/-γαλακτομπούρεκα/yalaktobúreka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτομπούρεκο

γαλακτοποίηση-η/yalaktopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτοποίηση-η/yalaktopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./yalaktopíisi-i/γαλακτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτοποίηση-η/yalaktopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτοποίηση-η/yalaktopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.γαλακτοποίηση/yalaktopíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοποίησης/yalaktopíisis/!~γενι-ενικ:γαλακτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοποιήσεως/yalaktopiíseos/!~γενι-ενικ:γαλακτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοποιήσεις/yalaktopiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοποιήσεων/yalaktopiíseon/!~γενι-πληθ:γαλακτοποίηση-η@wordElln,

× base-form: γαλακτοποίηση
× base-pronunciation: /yalaktopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλακτοποίηση/yalaktopíisi/-γαλακτοποίησης/yalaktopíisis/|γαλακτοποιήσεως/yalaktopiíseos/-γαλακτοποίηση/yalaktopíisi/-γαλακτοποίηση/yalaktopíisi/-γαλακτοποιήσεις/yalaktopiísis/-γαλακτοποιήσεων/yalaktopiíseon/-γαλακτοποιήσεις/yalaktopiísis/-γαλακτοποιήσεις/yalaktopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτοποίηση

γαλακτοπωλείο-το/yalaktopolío-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτοπωλείο-το/yalaktopolío-to/@wordElln,
* McsElln./yalaktopolío-to/γαλακτοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτοπωλείο-το/yalaktopolío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτοπωλείο-το/yalaktopolío-to/@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπωλείο/yalaktopolío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπωλείου/yalaktopolíu/!~γενι-ενικ:γαλακτοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπωλεία/yalaktopolía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπωλείων/yalaktopolíon/!~γενι-πληθ:γαλακτοπωλείο-το@wordElln,

× base-form: γαλακτοπωλείο
× base-pronunciation: /yalaktopolío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλακτοπωλείο/yalaktopolío/-γαλακτοπωλείου/yalaktopolíu/-γαλακτοπωλείο/yalaktopolío/-γαλακτοπωλείο/yalaktopolío/-γαλακτοπωλεία/yalaktopolía/-γαλακτοπωλείων/yalaktopolíon/-γαλακτοπωλεία/yalaktopolía/-γαλακτοπωλεία/yalaktopolía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτοπωλείο

γαλακτοπώλης-ο/yalaktopólis-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτοπώλης-ο/yalaktopólis-o/@wordElln,
* McsElln./yalaktopólis-o/γαλακτοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτοπώλης-ο/yalaktopólis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτοπώλης-ο/yalaktopólis-o/@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπώλης/yalaktopólis/-ονομ-ενικ:γαλακτοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπώλη/yalaktopóli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπώλες/yalaktopóles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπωλών/yalaktopolón/!~γενι-πληθ:γαλακτοπώλης-ο@wordElln,

× base-form: γαλακτοπώλης
× base-pronunciation: /yalaktopólis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλακτοπώλης/yalaktopólis/-γαλακτοπώλη/yalaktopóli/-γαλακτοπώλη/yalaktopóli/-γαλακτοπώλη/yalaktopóli/-γαλακτοπώλες/yalaktopóles/-γαλακτοπωλών/yalaktopolón/-γαλακτοπώλες/yalaktopóles/-γαλακτοπώλες/yalaktopóles/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτοπώλης

γαλακτοπώλισσα-η/yalaktopólisa-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτοπώλισσα-η/yalaktopólisa-i/@wordElln,
* McsElln./yalaktopólisa-i/γαλακτοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτοπώλισσα-η/yalaktopólisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτοπώλισσα-η/yalaktopólisa-i/@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπώλισσα/yalaktopólisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπώλισσας/yalaktopólisas/!~γενι-ενικ:γαλακτοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπώλισσες/yalaktopólises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοπωλισσών/yalaktopolisón/!~γενι-πληθ:γαλακτοπώλισσα-η@wordElln,

× base-form: γαλακτοπώλισσα
× base-pronunciation: /yalaktopólisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλακτοπώλισσα/yalaktopólisa/-γαλακτοπώλισσας/yalaktopólisas/-γαλακτοπώλισσα/yalaktopólisa/-γαλακτοπώλισσα/yalaktopólisa/-γαλακτοπώλισσες/yalaktopólises/-γαλακτοπωλισσών/yalaktopolisón/-γαλακτοπώλισσες/yalaktopólises/-γαλακτοπώλισσες/yalaktopólises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτοπώλισσα

γαλακτοσάκχαρο-το/yalaktosákharo-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτοσάκχαρο-το/yalaktosákharo-to/@wordElln,
* McsElln./yalaktosákharo-to/γαλακτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτοσάκχαρο-το/yalaktosákharo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτοσάκχαρο-το/yalaktosákharo-to/@wordElln,
* McsElln.γαλακτοσάκχαρο/yalaktosákharo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτοσακχάρου/yalaktosakháru/!~γενι-ενικ:γαλακτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτοσάκχαρου/yalaktosákharu/!~γενι-ενικ:γαλακτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτοσάκχαρα/yalaktosákhara/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.γαλακτοσακχάρων/yalaktosakháron/!~γενι-πληθ:γαλακτοσάκχαρο-το@wordElln,

× base-form: γαλακτοσάκχαρο
× base-pronunciation: /yalaktosákharo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλακτοσάκχαρο/yalaktosákharo/-γαλακτοσακχάρου/yalaktosakháru/|γαλακτοσάκχαρου/yalaktosákharu/-γαλακτοσάκχαρο/yalaktosákharo/-γαλακτοσάκχαρο/yalaktosákharo/-γαλακτοσάκχαρα/yalaktosákhara/-γαλακτοσακχάρων/yalaktosakháron/-γαλακτοσάκχαρα/yalaktosákhara/-γαλακτοσάκχαρα/yalaktosákhara/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτοσάκχαρο

γαλακτοτροφία-η/yalaktotrofía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτοτροφία-η/yalaktotrofía-i/@wordElln,
* McsElln./yalaktotrofía-i/γαλακτοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτοτροφία-η/yalaktotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτοτροφία-η/yalaktotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.γαλακτοτροφία/yalaktotrofía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοτροφίας/yalaktotrofías/!~γενι-ενικ:γαλακτοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοτροφίες/yalaktotrofíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοτροφιών/yalaktotrofión/!~γενι-πληθ:γαλακτοτροφία-η@wordElln,

× base-form: γαλακτοτροφία
× base-pronunciation: /yalaktotrofía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλακτοτροφία/yalaktotrofía/-γαλακτοτροφίας/yalaktotrofías/-γαλακτοτροφία/yalaktotrofía/-γαλακτοτροφία/yalaktotrofía/-γαλακτοτροφίες/yalaktotrofíes/-γαλακτοτροφιών/yalaktotrofión/-γαλακτοτροφίες/yalaktotrofíes/-γαλακτοτροφίες/yalaktotrofíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτοτροφία

γαλακτοφαγία-η/yalaktofayía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτοφαγία-η/yalaktofayía-i/@wordElln,
* McsElln./yalaktofayía-i/γαλακτοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτοφαγία-η/yalaktofayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτοφαγία-η/yalaktofayía-i/@wordElln,
* McsElln.γαλακτοφαγία/yalaktofayía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοφαγίας/yalaktofayías/!~γενι-ενικ:γαλακτοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοφαγίες/yalaktofayíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτοφαγιών/yalaktofayión/!~γενι-πληθ:γαλακτοφαγία-η@wordElln,

× base-form: γαλακτοφαγία
× base-pronunciation: /yalaktofayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλακτοφαγία/yalaktofayía/-γαλακτοφαγίας/yalaktofayías/-γαλακτοφαγία/yalaktofayía/-γαλακτοφαγία/yalaktofayía/-γαλακτοφαγίες/yalaktofayíes/-γαλακτοφαγιών/yalaktofayión/-γαλακτοφαγίες/yalaktofayíes/-γαλακτοφαγίες/yalaktofayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτοφαγία

γαλακτωματοποίηση-η/yalaktomatopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτωματοποίηση-η/yalaktomatopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./yalaktomatopíisi-i/γαλακτωματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτωματοποίηση-η/yalaktomatopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτωματοποίηση-η/yalaktomatopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.γαλακτωματοποίηση/yalaktomatopíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτωματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτωματοποίησης/yalaktomatopíisis/!~γενι-ενικ:γαλακτωματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτωματοποιήσεις/yalaktomatopiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτωματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτωματοποιήσεων/yalaktomatopiíseon/!~γενι-πληθ:γαλακτωματοποίηση-η@wordElln,

× base-form: γαλακτωματοποίηση
× base-pronunciation: /yalaktomatopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλακτωματοποίηση/yalaktomatopíisi/-γαλακτωματοποίησης/yalaktomatopíisis/-γαλακτωματοποίηση/yalaktomatopíisi/-γαλακτωματοποίηση/yalaktomatopíisi/-γαλακτωματοποιήσεις/yalaktomatopiísis/-γαλακτωματοποιήσεων/yalaktomatopiíseon/-γαλακτωματοποιήσεις/yalaktomatopiísis/-γαλακτωματοποιήσεις/yalaktomatopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτωματοποίηση

γαλακτόρροια-η/yalaktória-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλακτόρροια-η/yalaktória-i/@wordElln,
* McsElln./yalaktória-i/γαλακτόρροια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλακτόρροια-η/yalaktória-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλακτόρροια-η/yalaktória-i/@wordElln,
* McsElln.γαλακτόρροια/yalaktória/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλακτόρροια-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτόρροιας/yalaktórias/!~γενι-ενικ:γαλακτόρροια-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτόρροιες/yalaktóroies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλακτόρροια-η@wordElln,
* McsElln.γαλακτορροιών/yalaktorión/!~γενι-πληθ:γαλακτόρροια-η@wordElln,

× base-form: γαλακτόρροια
× base-pronunciation: /yalaktória/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλακτόρροια/yalaktória/-γαλακτόρροιας/yalaktórias/-γαλακτόρροια/yalaktória/-γαλακτόρροια/yalaktória/-γαλακτόρροιες/yalaktóroies/-γαλακτορροιών/yalaktorión/-γαλακτόρροιες/yalaktóroies/-γαλακτόρροιες/yalaktóroies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλακτόρροια

γαλανάδα-η/yalanádha-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλανάδα-η/yalanádha-i/@wordElln,
* McsElln./yalanádha-i/γαλανάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλανάδα-η/yalanádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλανάδα-η/yalanádha-i/@wordElln,
* McsElln.γαλανάδα/yalanádha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλανάδα-η@wordElln,
* McsElln.γαλανάδας/yalanádhas/!~γενι-ενικ:γαλανάδα-η@wordElln,
* McsElln.γαλανάδες/yalanádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλανάδα-η@wordElln,
* McsElln.γαλανάδων/yalanádhon/!~γενι-πληθ:γαλανάδα-η@wordElln,

× base-form: γαλανάδα
× base-pronunciation: /yalanádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλανάδα/yalanádha/-γαλανάδας/yalanádhas/-γαλανάδα/yalanádha/-γαλανάδα/yalanádha/-γαλανάδες/yalanádhes/-γαλανάδων/yalanádhon/-γαλανάδες/yalanádhes/-γαλανάδες/yalanádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλανάδα

γαλαντομία-η/yaladomía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλαντομία-η/yaladomía-i/@wordElln,
* McsElln./yaladomía-i/γαλαντομία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλαντομία-η/yaladomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλαντομία-η/yaladomía-i/@wordElln,
* McsElln.γαλαντομία/yaladomía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλαντομία-η@wordElln,
* McsElln.γαλαντομίας/yaladomías/!~γενι-ενικ:γαλαντομία-η@wordElln,
* McsElln.γαλαντομίες/yaladomíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλαντομία-η@wordElln,
* McsElln.γαλαντομιών/yaladomión/!~γενι-πληθ:γαλαντομία-η@wordElln,

× base-form: γαλαντομία
× base-pronunciation: /yaladomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλαντομία/yaladomía/-γαλαντομίας/yaladomías/-γαλαντομία/yaladomía/-γαλαντομία/yaladomía/-γαλαντομίες/yaladomíes/-γαλαντομιών/yaladomión/-γαλαντομίες/yaladomíes/-γαλαντομίες/yaladomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλαντομία

γαλαντόμα-η/yaladóma-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλαντόμα-η/yaladóma-i/@wordElln,
* McsElln./yaladóma-i/γαλαντόμα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλαντόμα-η/yaladóma-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλαντόμα-η/yaladóma-i/@wordElln,
* McsElln.γαλαντόμα/yaladóma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλαντόμα-η@wordElln,
* McsElln.γαλαντόμας/yaladómas/!~γενι-ενικ:γαλαντόμα-η@wordElln,
* McsElln.γαλαντόμες/yaladómes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλαντόμα-η@wordElln,
* McsElln.γαλαντόμων/yaladómon/!~γενι-πληθ:γαλαντόμα-η@wordElln,

× base-form: γαλαντόμα
× base-pronunciation: /yaladóma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλαντόμα/yaladóma/-γαλαντόμας/yaladómas/-γαλαντόμα/yaladóma/-γαλαντόμα/yaladóma/-γαλαντόμες/yaladómes/-γαλαντόμων/yaladómon/-γαλαντόμες/yaladómes/-γαλαντόμες/yaladómes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλαντόμα

γαλανόλευκο-το/yalanólefko-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλανόλευκο-το/yalanólefko-to/@wordElln,
* McsElln./yalanólefko-to/γαλανόλευκο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλανόλευκο-το/yalanólefko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλανόλευκο-το/yalanólefko-to/@wordElln,
* McsElln.γαλανόλευκο/yalanólefko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλανόλευκο-το@wordElln,
* McsElln.γαλανόλευκου/yalanólefku/!~γενι-ενικ:γαλανόλευκο-το@wordElln,
* McsElln.γαλανόλευκα/yalanólefka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλανόλευκο-το@wordElln,
* McsElln.γαλανόλευκων/yalanólefkon/!~γενι-πληθ:γαλανόλευκο-το@wordElln,

× base-form: γαλανόλευκο
× base-pronunciation: /yalanólefko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλανόλευκο/yalanólefko/-γαλανόλευκου/yalanólefku/-γαλανόλευκο/yalanólefko/-γαλανόλευκο/yalanólefko/-γαλανόλευκα/yalanólefka/-γαλανόλευκων/yalanólefkon/-γαλανόλευκα/yalanólefka/-γαλανόλευκα/yalanólefka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλανόλευκο

γαλαξίας-ο/yalaksías-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλαξίας-ο/yalaksías-o/@wordElln,
* McsElln./yalaksías-o/γαλαξίας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλαξίας-ο/yalaksías-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλαξίας-ο/yalaksías-o/@wordElln,
* McsElln.γαλαξίας/yalaksías/-ονομ-ενικ:γαλαξίας-ο@wordElln,
* McsElln.γαλαξία/yalaksía/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλαξίας-ο@wordElln,
* McsElln.γαλαξίες/yalaksíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλαξίας-ο@wordElln,
* McsElln.γαλαξιών/yalaksión/!~γενι-πληθ:γαλαξίας-ο@wordElln,

× base-form: γαλαξίας
× base-pronunciation: /yalaksías/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλαξίας/yalaksías/-γαλαξία/yalaksía/-γαλαξία/yalaksía/-γαλαξία/yalaksía/-γαλαξίες/yalaksíes/-γαλαξιών/yalaksión/-γαλαξίες/yalaksíes/-γαλαξίες/yalaksíes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλαξίας

γαλαρία-η/yalaría-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλαρία-η/yalaría-i/@wordElln,
* McsElln./yalaría-i/γαλαρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλαρία-η/yalaría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλαρία-η/yalaría-i/@wordElln,
* McsElln.γαλαρία/yalaría/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλαρία-η@wordElln,
* McsElln.γαλαρίας/yalarías/!~γενι-ενικ:γαλαρία-η@wordElln,
* McsElln.γαλαρίες/yalaríes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλαρία-η@wordElln,
* McsElln.γαλαριών/yalarión/!~γενι-πληθ:γαλαρία-η@wordElln,

× base-form: γαλαρία
× base-pronunciation: /yalaría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλαρία/yalaría/-γαλαρίας/yalarías/-γαλαρία/yalaría/-γαλαρία/yalaría/-γαλαρίες/yalaríes/-γαλαριών/yalarión/-γαλαρίες/yalaríes/-γαλαρίες/yalaríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλαρία

γαλατάδικο-το/yalatádhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλατάδικο-το/yalatádhiko-to/@wordElln,
* McsElln./yalatádhiko-to/γαλατάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλατάδικο-το/yalatádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλατάδικο-το/yalatádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.γαλατάδικο/yalatádhiko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλατάδικο-το@wordElln,
* McsElln.γαλατάδικου/yalatádhiku/!~γενι-ενικ:γαλατάδικο-το@wordElln,
* McsElln.γαλατάδικα/yalatádhika/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλατάδικο-το@wordElln,
* McsElln.γαλατάδικων/yalatádhikon/!~γενι-πληθ:γαλατάδικο-το@wordElln,

× base-form: γαλατάδικο
× base-pronunciation: /yalatádhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλατάδικο/yalatádhiko/-γαλατάδικου/yalatádhiku/-γαλατάδικο/yalatádhiko/-γαλατάδικο/yalatádhiko/-γαλατάδικα/yalatádhika/-γαλατάδικων/yalatádhikon/-γαλατάδικα/yalatádhika/-γαλατάδικα/yalatádhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλατάδικο

γαλατάς-ο/yalatás-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλατάς-ο/yalatás-o/@wordElln,
* McsElln./yalatás-o/γαλατάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλατάς-ο/yalatás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλατάς-ο/yalatás-o/@wordElln,
* McsElln.γαλατάς/yalatás/-ονομ-ενικ:γαλατάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαλατά/yalatá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλατάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαλατάδες/yalatádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλατάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαλατάδων/yalatádhon/!~γενι-πληθ:γαλατάς-ο@wordElln,

× base-form: γαλατάς
× base-pronunciation: /yalatás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλατάς/yalatás/-γαλατά/yalatá/-γαλατά/yalatá/-γαλατά/yalatá/-γαλατάδες/yalatádhes/-γαλατάδων/yalatádhon/-γαλατάδες/yalatádhes/-γαλατάδες/yalatádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλατάς

γαλατιέρα-η/yalatyéra-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλατιέρα-η/yalatyéra-i/@wordElln,
* McsElln./yalatyéra-i/γαλατιέρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλατιέρα-η/yalatyéra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλατιέρα-η/yalatyéra-i/@wordElln,
* McsElln.γαλατιέρα/yalatyéra/-ονομ-ενικ:γαλατιέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαλατιέρας/yalatiéras/!~γενι-ενικ:γαλατιέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαλατιέρα/yalatiéra/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλατιέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαλατιέρες/yalatiéres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλατιέρα-η@wordElln,

× base-form: γαλατιέρα
× base-pronunciation: /yalatyéra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλατιέρα/yalatyéra/-γαλατιέρας/yalatiéras/-γαλατιέρα/yalatiéra/-γαλατιέρα/yalatiéra/-γαλατιέρες/yalatiéres/-∅-γαλατιέρες/yalatiéres/-γαλατιέρες/yalatiéres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαλατιέρα

γαλατσίδα-η/yalacídha-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλατσίδα-η/yalacídha-i/@wordElln,
* McsElln./yalacídha-i/γαλατσίδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλατσίδα-η/yalacídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλατσίδα-η/yalacídha-i/@wordElln,
* McsElln.γαλατσίδα/yalacídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλατσίδα-η@wordElln,
* McsElln.γαλατσίδας/yalacídhas/!~γενι-ενικ:γαλατσίδα-η@wordElln,
* McsElln.γαλατσίδες/yalacídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλατσίδα-η@wordElln,
* McsElln.γαλατσίδων/yalacídhon/!~γενι-πληθ:γαλατσίδα-η@wordElln,

× base-form: γαλατσίδα
× base-pronunciation: /yalacídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλατσίδα/yalacídha/-γαλατσίδας/yalacídhas/-γαλατσίδα/yalacídha/-γαλατσίδα/yalacídha/-γαλατσίδες/yalacídhes/-γαλατσίδων/yalacídhon/-γαλατσίδες/yalacídhes/-γαλατσίδες/yalacídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλατσίδα

γαλατόμαγκας-ο/yalatómagas-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλατόμαγκας-ο/yalatómagas-o/@wordElln,
* McsElln./yalatómagas-o/γαλατόμαγκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλατόμαγκας-ο/yalatómagas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλατόμαγκας-ο/yalatómagas-o/@wordElln,
* McsElln.γαλατόμαγκας/yalatómagas/-ονομ-ενικ:γαλατόμαγκας-ο@wordElln,
* McsElln.γαλατόμαγκα/yalatómaga/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλατόμαγκας-ο@wordElln,
* McsElln.γαλατόμαγκες/yalatómages/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλατόμαγκας-ο@wordElln,
* McsElln.γαλατόμαγκων/yalatómagon/!~γενι-πληθ:γαλατόμαγκας-ο@wordElln,

× base-form: γαλατόμαγκας
× base-pronunciation: /yalatómagas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλατόμαγκας/yalatómagas/-γαλατόμαγκα/yalatómaga/-γαλατόμαγκα/yalatómaga/-γαλατόμαγκα/yalatómaga/-γαλατόμαγκες/yalatómages/-γαλατόμαγκων/yalatómagon/-γαλατόμαγκες/yalatómages/-γαλατόμαγκες/yalatómages/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλατόμαγκας

γαλβάνισμα-το/yalvánizma-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλβάνισμα-το/yalvánizma-to/@wordElln,
* McsElln./yalvánizma-to/γαλβάνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλβάνισμα-το/yalvánizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλβάνισμα-το/yalvánizma-to/@wordElln,
* McsElln.γαλβάνισμα/yalvánizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλβάνισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανίσματος/yalvanízmatos/!~γενι-ενικ:γαλβάνισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανίσματα/yalvanízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλβάνισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανισμάτων/yalvanizmáton/!~γενι-πληθ:γαλβάνισμα-το@wordElln,

× base-form: γαλβάνισμα
× base-pronunciation: /yalvánizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλβάνισμα/yalvánizma/-γαλβανίσματος/yalvanízmatos/-γαλβάνισμα/yalvánizma/-γαλβάνισμα/yalvánizma/-γαλβανίσματα/yalvanízmata/-γαλβανισμάτων/yalvanizmáton/-γαλβανίσματα/yalvanízmata/-γαλβανίσματα/yalvanízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλβάνισμα

γαλβανισμός-ο/yalvanizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλβανισμός-ο/yalvanizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yalvanizmós-o/γαλβανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλβανισμός-ο/yalvanizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλβανισμός-ο/yalvanizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γαλβανισμός/yalvanizmós/-ονομ-ενικ:γαλβανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλβανισμού/yalvanizmú/!~γενι-ενικ:γαλβανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλβανισμό/yalvanizmó/!~αιτι-ενικ:γαλβανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλβανισμέ/yalvanizmé/!~κλητ-ενικ:γαλβανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλβανισμοί/yalvanizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαλβανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλβανισμών/yalvanizmón/!~γενι-πληθ:γαλβανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλβανισμούς/yalvanizmús/!~αιτι-πληθ:γαλβανισμός-ο@wordElln,

× base-form: γαλβανισμός
× base-pronunciation: /yalvanizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλβανισμός/yalvanizmós/-γαλβανισμού/yalvanizmú/-γαλβανισμό/yalvanizmó/-γαλβανισμέ/yalvanizmé/-γαλβανισμοί/yalvanizmí/-γαλβανισμών/yalvanizmón/-γαλβανισμούς/yalvanizmús/-γαλβανισμοί/yalvanizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλβανισμός

γαλβανιστής-ο/yalvanistís-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλβανιστής-ο/yalvanistís-o/@wordElln,
* McsElln./yalvanistís-o/γαλβανιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλβανιστής-ο/yalvanistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλβανιστής-ο/yalvanistís-o/@wordElln,
* McsElln.γαλβανιστής/yalvanistís/-ονομ-ενικ:γαλβανιστής-ο@wordElln,
* McsElln.γαλβανιστή/yalvanistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλβανιστής-ο@wordElln,
* McsElln.γαλβανιστές/yalvanistés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλβανιστής-ο@wordElln,
* McsElln.γαλβανιστών/yalvanistón/!~γενι-πληθ:γαλβανιστής-ο@wordElln,

× base-form: γαλβανιστής
× base-pronunciation: /yalvanistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλβανιστής/yalvanistís/-γαλβανιστή/yalvanistí/-γαλβανιστή/yalvanistí/-γαλβανιστή/yalvanistí/-γαλβανιστές/yalvanistés/-γαλβανιστών/yalvanistón/-γαλβανιστές/yalvanistés/-γαλβανιστές/yalvanistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλβανιστής

γαλβανοπλαστική-η/yalvanoplastikí-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλβανοπλαστική-η/yalvanoplastikí-i/@wordElln,
* McsElln./yalvanoplastikí-i/γαλβανοπλαστική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλβανοπλαστική-η/yalvanoplastikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλβανοπλαστική-η/yalvanoplastikí-i/@wordElln,
* McsElln.γαλβανοπλαστική/yalvanoplastikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλβανοπλαστική-η@wordElln,
* McsElln.γαλβανοπλαστικής/yalvanoplastikís/!~γενι-ενικ:γαλβανοπλαστική-η@wordElln,
* McsElln.γαλβανοπλαστικές/yalvanoplastikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλβανοπλαστική-η@wordElln,
* McsElln.γαλβανοπλαστικών/yalvanoplastikón/!~γενι-πληθ:γαλβανοπλαστική-η@wordElln,

× base-form: γαλβανοπλαστική
× base-pronunciation: /yalvanoplastikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλβανοπλαστική/yalvanoplastikí/-γαλβανοπλαστικής/yalvanoplastikís/-γαλβανοπλαστική/yalvanoplastikí/-γαλβανοπλαστική/yalvanoplastikí/-γαλβανοπλαστικές/yalvanoplastikés/-γαλβανοπλαστικών/yalvanoplastikón/-γαλβανοπλαστικές/yalvanoplastikés/-γαλβανοπλαστικές/yalvanoplastikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλβανοπλαστική

γαλβανοσκόπιο-το/yalvanoskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλβανοσκόπιο-το/yalvanoskópio-to/@wordElln,
* McsElln./yalvanoskópio-to/γαλβανοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλβανοσκόπιο-το/yalvanoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλβανοσκόπιο-το/yalvanoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.γαλβανοσκόπιο/yalvanoskópio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλβανοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανοσκοπίου/yalvanoskopíu/!~γενι-ενικ:γαλβανοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανοσκόπιου/yalvanoskópiu/!~γενι-ενικ:γαλβανοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανοσκόπια/yalvanoskópia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλβανοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανοσκοπίων/yalvanoskopíon/!~γενι-πληθ:γαλβανοσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: γαλβανοσκόπιο
× base-pronunciation: /yalvanoskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλβανοσκόπιο/yalvanoskópio/-γαλβανοσκοπίου/yalvanoskopíu/|γαλβανοσκόπιου/yalvanoskópiu/-γαλβανοσκόπιο/yalvanoskópio/-γαλβανοσκόπιο/yalvanoskópio/-γαλβανοσκόπια/yalvanoskópia/-γαλβανοσκοπίων/yalvanoskopíon/-γαλβανοσκόπια/yalvanoskópia/-γαλβανοσκόπια/yalvanoskópia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γαλβανοσκόπιο

γαλβανόμετρο-το/yalvanómetro-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλβανόμετρο-το/yalvanómetro-to/@wordElln,
* McsElln./yalvanómetro-to/γαλβανόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλβανόμετρο-το/yalvanómetro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλβανόμετρο-το/yalvanómetro-to/@wordElln,
* McsElln.γαλβανόμετρο/yalvanómetro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλβανόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανόμετρου/yalvanómetru/!~γενι-ενικ:γαλβανόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανομέτρου/yalvanométru/!~γενι-ενικ:γαλβανόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανόμετρα/yalvanómetra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλβανόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανόμετρων/yalvanómetron/!~γενι-πληθ:γαλβανόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.γαλβανομέτρων/yalvanométron/!~γενι-πληθ:γαλβανόμετρο-το@wordElln,

× base-form: γαλβανόμετρο
× base-pronunciation: /yalvanómetro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλβανόμετρο/yalvanómetro/-γαλβανόμετρου/yalvanómetru/|γαλβανομέτρου/yalvanométru/-γαλβανόμετρο/yalvanómetro/-γαλβανόμετρο/yalvanómetro/-γαλβανόμετρα/yalvanómetra/-γαλβανόμετρων/yalvanómetron/|γαλβανομέτρων/yalvanométron/-γαλβανόμετρα/yalvanómetra/-γαλβανόμετρα/yalvanómetra/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γαλβανόμετρο

γαληνίτης-ο/yalinítis-o/::
* McsEngl.wordElln.γαληνίτης-ο/yalinítis-o/@wordElln,
* McsElln./yalinítis-o/γαληνίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαληνίτης-ο/yalinítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαληνίτης-ο/yalinítis-o/@wordElln,
* McsElln.γαληνίτης/yalinítis/-ονομ-ενικ:γαληνίτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαληνίτη/yaliníti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαληνίτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαληνίτες/yalinítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαληνίτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαληνιτών/yalinitón/!~γενι-πληθ:γαληνίτης-ο@wordElln,

× base-form: γαληνίτης
× base-pronunciation: /yalinítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαληνίτης/yalinítis/-γαληνίτη/yaliníti/-γαληνίτη/yaliníti/-γαληνίτη/yaliníti/-γαληνίτες/yalinítes/-γαληνιτών/yalinitón/-γαληνίτες/yalinítes/-γαληνίτες/yalinítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαληνίτης

γαληνεμός-ο/yalinemós-o/::
* McsEngl.wordElln.γαληνεμός-ο/yalinemós-o/@wordElln,
* McsElln./yalinemós-o/γαληνεμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαληνεμός-ο/yalinemós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαληνεμός-ο/yalinemós-o/@wordElln,
* McsElln.γαληνεμός/yalinemós/-ονομ-ενικ:γαληνεμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαληνεμού/yalinemú/!~γενι-ενικ:γαληνεμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαληνεμό/yalinemó/!~αιτι-ενικ:γαληνεμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαληνεμέ/yalinemé/!~κλητ-ενικ:γαληνεμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαληνεμοί/yalinemí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαληνεμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαληνεμών/yalinemón/!~γενι-πληθ:γαληνεμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαληνεμούς/yalinemús/!~αιτι-πληθ:γαληνεμός-ο@wordElln,

× base-form: γαληνεμός
× base-pronunciation: /yalinemós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαληνεμός/yalinemós/-γαληνεμού/yalinemú/-γαληνεμό/yalinemó/-γαληνεμέ/yalinemé/-γαληνεμοί/yalinemí/-γαληνεμών/yalinemón/-γαληνεμούς/yalinemús/-γαληνεμοί/yalinemí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαληνεμός

γαληνότητα-η/yalinótita-i/::
* McsEngl.wordElln.γαληνότητα-η/yalinótita-i/@wordElln,
* McsElln./yalinótita-i/γαληνότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαληνότητα-η/yalinótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαληνότητα-η/yalinótita-i/@wordElln,
* McsElln.γαληνότητα/yalinótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαληνότητα-η@wordElln,
* McsElln.γαληνότητας/yalinótitas/!~γενι-ενικ:γαληνότητα-η@wordElln,
* McsElln.γαληνότητες/yalinótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαληνότητα-η@wordElln,
* McsElln.γαληνοτήτων/yalinotíton/!~γενι-πληθ:γαληνότητα-η@wordElln,

× base-form: γαληνότητα
× base-pronunciation: /yalinótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαληνότητα/yalinótita/-γαληνότητας/yalinótitas/-γαληνότητα/yalinótita/-γαληνότητα/yalinótita/-γαληνότητες/yalinótites/-γαληνοτήτων/yalinotíton/-γαληνότητες/yalinótites/-γαληνότητες/yalinótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: γαληνότητα

γαλιάντρα-η/yalládra-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλιάντρα-η/yalládra-i/@wordElln,
* McsElln./yalládra-i/γαλιάντρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλιάντρα-η/yalládra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλιάντρα-η/yalládra-i/@wordElln,
* McsElln.γαλιάντρα/yalládra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλιάντρα-η@wordElln,
* McsElln.γαλιάντρας/yalládras/!~γενι-ενικ:γαλιάντρα-η@wordElln,
* McsElln.γαλιάντρες/yalládres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλιάντρα-η@wordElln,

× base-form: γαλιάντρα
× base-pronunciation: /yalládra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλιάντρα/yalládra/-γαλιάντρας/yalládras/-γαλιάντρα/yalládra/-γαλιάντρα/yalládra/-γαλιάντρες/yalládres/-∅-γαλιάντρες/yalládres/-γαλιάντρες/yalládres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαλιάντρα

γαλιφιά-η/yalifhhá-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλιφιά-η/yalifhhá-i/@wordElln,
* McsElln./yalifhhá-i/γαλιφιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλιφιά-η/yalifhhá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλιφιά-η/yalifhhá-i/@wordElln,
* McsElln.γαλιφιά/yalifhhá/-ονομ-ενικ:γαλιφιά-η@wordElln,
* McsElln.γαλιφιάς/yalifiás/!~γενι-ενικ:γαλιφιά-η@wordElln,
* McsElln.γαλιφιά/yalifiá/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλιφιά-η@wordElln,
* McsElln.γαλιφιές/yalifhhés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλιφιά-η@wordElln,
* McsElln.γαλιφιών/yalifhhón/!~γενι-πληθ:γαλιφιά-η@wordElln,

× base-form: γαλιφιά
× base-pronunciation: /yalifhhá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλιφιά/yalifhhá/-γαλιφιάς/yalifiás/-γαλιφιά/yalifiá/-γαλιφιά/yalifiá/-γαλιφιές/yalifhhés/-γαλιφιών/yalifhhón/-γαλιφιές/yalifhhés/-γαλιφιές/yalifhhés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλιφιά

γαλιότα-η/yallóta-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλιότα-η/yallóta-i/@wordElln,
* McsElln./yallóta-i/γαλιότα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλιότα-η/yallóta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλιότα-η/yallóta-i/@wordElln,
* McsElln.γαλιότα/yallóta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλιότα-η@wordElln,
* McsElln.γαλιότας/yallótas/!~γενι-ενικ:γαλιότα-η@wordElln,
* McsElln.γαλιότες/yallótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλιότα-η@wordElln,

× base-form: γαλιότα
× base-pronunciation: /yallóta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλιότα/yallóta/-γαλιότας/yallótas/-γαλιότα/yallóta/-γαλιότα/yallóta/-γαλιότες/yallótes/-∅-γαλιότες/yallótes/-γαλιότες/yallótes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαλιότα

γαλλισμός-ο/yalizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλλισμός-ο/yalizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yalizmós-o/γαλλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλλισμός-ο/yalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλλισμός-ο/yalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γαλλισμός/yalizmós/-ονομ-ενικ:γαλλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλλισμού/yalizmú/!~γενι-ενικ:γαλλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλλισμό/yalizmó/!~αιτι-ενικ:γαλλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλλισμέ/yalizmé/!~κλητ-ενικ:γαλλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλλισμοί/yalizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαλλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλλισμών/yalizmón/!~γενι-πληθ:γαλλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαλλισμούς/yalizmús/!~αιτι-πληθ:γαλλισμός-ο@wordElln,

× base-form: γαλλισμός
× base-pronunciation: /yalizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλλισμός/yalizmós/-γαλλισμού/yalizmú/-γαλλισμό/yalizmó/-γαλλισμέ/yalizmé/-γαλλισμοί/yalizmí/-γαλλισμών/yalizmón/-γαλλισμούς/yalizmús/-γαλλισμοί/yalizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλλισμός

γαλλομάθεια-η/yalomáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλλομάθεια-η/yalomáthia-i/@wordElln,
* McsElln./yalomáthia-i/γαλλομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλλομάθεια-η/yalomáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλλομάθεια-η/yalomáthia-i/@wordElln,
* McsElln.γαλλομάθεια/yalomáthia/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλλομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γαλλομάθειας/yalomáthias/!~γενι-ενικ:γαλλομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γαλλομάθειες/yalomáthies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλλομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γαλλομαθειών/yalomathión/!~γενι-πληθ:γαλλομάθεια-η@wordElln,

× base-form: γαλλομάθεια
× base-pronunciation: /yalomáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλλομάθεια/yalomáthia/-γαλλομάθειας/yalomáthias/-γαλλομάθεια/yalomáthia/-γαλλομάθεια/yalomáthia/-γαλλομάθειες/yalomáthies/-γαλλομαθειών/yalomathión/-γαλλομάθειες/yalomáthies/-γαλλομάθειες/yalomáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλλομάθεια

γαλλομανία-η/yalomanía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλλομανία-η/yalomanía-i/@wordElln,
* McsElln./yalomanía-i/γαλλομανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλλομανία-η/yalomanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλλομανία-η/yalomanía-i/@wordElln,
* McsElln.γαλλομανία/yalomanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλλομανία-η@wordElln,
* McsElln.γαλλομανίας/yalomanías/!~γενι-ενικ:γαλλομανία-η@wordElln,
* McsElln.γαλλομανίες/yalomaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλλομανία-η@wordElln,
* McsElln.γαλλομανιών/yalomanión/!~γενι-πληθ:γαλλομανία-η@wordElln,

× base-form: γαλλομανία
× base-pronunciation: /yalomanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλλομανία/yalomanía/-γαλλομανίας/yalomanías/-γαλλομανία/yalomanía/-γαλλομανία/yalomanía/-γαλλομανίες/yalomaníes/-γαλλομανιών/yalomanión/-γαλλομανίες/yalomaníes/-γαλλομανίες/yalomaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλλομανία

γαλλοφιλία-η/yalofilía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλλοφιλία-η/yalofilía-i/@wordElln,
* McsElln./yalofilía-i/γαλλοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλλοφιλία-η/yalofilía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλλοφιλία-η/yalofilía-i/@wordElln,
* McsElln.γαλλοφιλία/yalofilía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλλοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.γαλλοφιλίας/yalofilías/!~γενι-ενικ:γαλλοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.γαλλοφιλίες/yalofilíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλλοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.γαλλοφιλιών/yalofillón/!~γενι-πληθ:γαλλοφιλία-η@wordElln,

× base-form: γαλλοφιλία
× base-pronunciation: /yalofilía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλλοφιλία/yalofilía/-γαλλοφιλίας/yalofilías/-γαλλοφιλία/yalofilía/-γαλλοφιλία/yalofilía/-γαλλοφιλίες/yalofilíes/-γαλλοφιλιών/yalofillón/-γαλλοφιλίες/yalofilíes/-γαλλοφιλίες/yalofilíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλλοφιλία

γαλομαχία-η/yalomahía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλομαχία-η/yalomahía-i/@wordElln,
* McsElln./yalomahía-i/γαλομαχία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλομαχία-η/yalomahía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλομαχία-η/yalomahía-i/@wordElln,
* McsElln.γαλομαχία/yalomahía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλομαχία-η@wordElln,
* McsElln.γαλομαχίας/yalomahías/!~γενι-ενικ:γαλομαχία-η@wordElln,
* McsElln.γαλομαχίες/yalomahíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλομαχία-η@wordElln,
* McsElln.γαλομαχιών/yalomahión/!~γενι-πληθ:γαλομαχία-η@wordElln,

× base-form: γαλομαχία
× base-pronunciation: /yalomahía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλομαχία/yalomahía/-γαλομαχίας/yalomahías/-γαλομαχία/yalomahía/-γαλομαχία/yalomahía/-γαλομαχίες/yalomahíes/-γαλομαχιών/yalomahión/-γαλομαχίες/yalomahíes/-γαλομαχίες/yalomahíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλομαχία

γαλονάς-ο/yalonás-o/::
* McsEngl.wordElln.γαλονάς-ο/yalonás-o/@wordElln,
* McsElln./yalonás-o/γαλονάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλονάς-ο/yalonás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλονάς-ο/yalonás-o/@wordElln,
* McsElln.γαλονάς/yalonás/-ονομ-ενικ:γαλονάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαλονά/yaloná/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλονάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαλονάδες/yalonádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλονάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαλονάδων/yalonádhon/!~γενι-πληθ:γαλονάς-ο@wordElln,

× base-form: γαλονάς
× base-pronunciation: /yalonás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαλονάς/yalonás/-γαλονά/yaloná/-γαλονά/yaloná/-γαλονά/yaloná/-γαλονάδες/yalonádhes/-γαλονάδων/yalonádhon/-γαλονάδες/yalonádhes/-γαλονάδες/yalonádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλονάς

γαλονού-η/yalonú-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλονού-η/yalonú-i/@wordElln,
* McsElln./yalonú-i/γαλονού-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλονού-η/yalonú-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλονού-η/yalonú-i/@wordElln,
* McsElln.γαλονού/yalonú/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλονού-η@wordElln,
* McsElln.γαλονούς/yalonús/!~γενι-ενικ:γαλονού-η@wordElln,
* McsElln.γαλονούδες/yalonúdhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλονού-η@wordElln,
* McsElln.γαλονούδων/yalonúdhon/!~γενι-πληθ:γαλονού-η@wordElln,

× base-form: γαλονού
× base-pronunciation: /yalonú/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλονού/yalonú/-γαλονούς/yalonús/-γαλονού/yalonú/-γαλονού/yalonú/-γαλονούδες/yalonúdhes/-γαλονούδων/yalonúdhon/-γαλονούδες/yalonúdhes/-γαλονούδες/yalonúdhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XuT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚουΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλονού

γαλοπούλα-η/yalopúla-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλοπούλα-η/yalopúla-i/@wordElln,
* McsElln./yalopúla-i/γαλοπούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλοπούλα-η/yalopúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλοπούλα-η/yalopúla-i/@wordElln,
* McsElln.γαλοπούλα/yalopúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλοπούλα-η@wordElln,
* McsElln.γαλοπούλας/yalopúlas/!~γενι-ενικ:γαλοπούλα-η@wordElln,
* McsElln.γαλοπούλες/yalopúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλοπούλα-η@wordElln,

× base-form: γαλοπούλα
× base-pronunciation: /yalopúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλοπούλα/yalopúla/-γαλοπούλας/yalopúlas/-γαλοπούλα/yalopúla/-γαλοπούλα/yalopúla/-γαλοπούλες/yalopúles/-∅-γαλοπούλες/yalopúles/-γαλοπούλες/yalopúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαλοπούλα

γαλουχία-η/yaluhía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλουχία-η/yaluhía-i/@wordElln,
* McsElln./yaluhía-i/γαλουχία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλουχία-η/yaluhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλουχία-η/yaluhía-i/@wordElln,
* McsElln.γαλουχία/yaluhía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλουχία-η@wordElln,
* McsElln.γαλουχίας/yaluhías/!~γενι-ενικ:γαλουχία-η@wordElln,
* McsElln.γαλουχίες/yaluhíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλουχία-η@wordElln,
* McsElln.γαλουχιών/yaluhión/!~γενι-πληθ:γαλουχία-η@wordElln,

× base-form: γαλουχία
× base-pronunciation: /yaluhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλουχία/yaluhía/-γαλουχίας/yaluhías/-γαλουχία/yaluhía/-γαλουχία/yaluhía/-γαλουχίες/yaluhíes/-γαλουχιών/yaluhión/-γαλουχίες/yaluhíes/-γαλουχίες/yaluhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλουχία

γαλόνι-το/yalóni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαλόνι-το/yalóni-to-s/@wordElln,
* McsElln./yalóni-to-s/γαλόνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλόνι-το/yalóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλόνι-το/yalóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαλόνι/yalóni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλόνι-το@wordElln,
* McsElln.γαλονιού/yalonnú/!~γενι-ενικ:γαλόνι-το@wordElln,
* McsElln.γαλόνια/yalónna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλόνι-το@wordElln,
* McsElln.γαλονιών/yalonnón/!~γενι-πληθ:γαλόνι-το@wordElln,

× base-form: γαλόνι
× base-pronunciation: /yalóni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλόνι/yalóni/-γαλονιού/yalonnú/-γαλόνι/yalóni/-γαλόνι/yalóni/-γαλόνια/yalónna/-γαλονιών/yalonnón/-γαλόνια/yalónna/-γαλόνια/yalónna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλόνι

γαλόπουλο-το/yalópulo-to/::
* McsEngl.wordElln.γαλόπουλο-το/yalópulo-to/@wordElln,
* McsElln./yalópulo-to/γαλόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλόπουλο-το/yalópulo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλόπουλο-το/yalópulo-to/@wordElln,
* McsElln.γαλόπουλο/yalópulo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.γαλόπουλου/yalópulu/!~γενι-ενικ:γαλόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.γαλόπουλα/yalópula/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.γαλόπουλων/yalópulon/!~γενι-πληθ:γαλόπουλο-το@wordElln,

× base-form: γαλόπουλο
× base-pronunciation: /yalópulo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαλόπουλο/yalópulo/-γαλόπουλου/yalópulu/-γαλόπουλο/yalópulo/-γαλόπουλο/yalópulo/-γαλόπουλα/yalópula/-γαλόπουλων/yalópulon/-γαλόπουλα/yalópula/-γαλόπουλα/yalópula/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλόπουλο

γαλότσα-η/yalóca-i/::
* McsEngl.wordElln.γαλότσα-η/yalóca-i/@wordElln,
* McsElln./yalóca-i/γαλότσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαλότσα-η/yalóca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαλότσα-η/yalóca-i/@wordElln,
* McsElln.γαλότσα/yalóca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαλότσα-η@wordElln,
* McsElln.γαλότσας/yalócas/!~γενι-ενικ:γαλότσα-η@wordElln,
* McsElln.γαλότσες/yalóces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαλότσα-η@wordElln,
* McsElln.γαλοτσών/yalocón/!~γενι-πληθ:γαλότσα-η@wordElln,

× base-form: γαλότσα
× base-pronunciation: /yalóca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαλότσα/yalóca/-γαλότσας/yalócas/-γαλότσα/yalóca/-γαλότσα/yalóca/-γαλότσες/yalóces/-γαλοτσών/yalocón/-γαλότσες/yalóces/-γαλότσες/yalóces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαλότσα

γαμήσι-το/yamísi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαμήσι-το/yamísi-to-s/@wordElln,
* McsElln./yamísi-to-s/γαμήσι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμήσι-το/yamísi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμήσι-το/yamísi-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαμήσι/yamísi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμήσι-το@wordElln,
* McsElln.γαμησιού/yamissú/!~γενι-ενικ:γαμήσι-το@wordElln,
* McsElln.γαμήσια/yamíssa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμήσι-το@wordElln,
* McsElln.γαμησιών/yamissón/!~γενι-πληθ:γαμήσι-το@wordElln,

× base-form: γαμήσι
× base-pronunciation: /yamísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαμήσι/yamísi/-γαμησιού/yamissú/-γαμήσι/yamísi/-γαμήσι/yamísi/-γαμήσια/yamíssa/-γαμησιών/yamissón/-γαμήσια/yamíssa/-γαμήσια/yamíssa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμήσι

γαμίδι-το/yamídhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαμίδι-το/yamídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./yamídhi-to-s/γαμίδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμίδι-το/yamídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμίδι-το/yamídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαμίδι/yamídhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμίδι-το@wordElln,
* McsElln.γαμιδιού/yamidhyyú/!~γενι-ενικ:γαμίδι-το@wordElln,
* McsElln.γαμίδια/yamídhyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμίδι-το@wordElln,
* McsElln.γαμιδιών/yamidhyyón/!~γενι-πληθ:γαμίδι-το@wordElln,

× base-form: γαμίδι
× base-pronunciation: /yamídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαμίδι/yamídhi/-γαμιδιού/yamidhyyú/-γαμίδι/yamídhi/-γαμίδι/yamídhi/-γαμίδια/yamídhyya/-γαμιδιών/yamidhyyón/-γαμίδια/yamídhyya/-γαμίδια/yamídhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμίδι

γαμίκος-ο/yamíkos-o/::
* McsEngl.wordElln.γαμίκος-ο/yamíkos-o/@wordElln,
* McsElln./yamíkos-o/γαμίκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμίκος-ο/yamíkos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμίκος-ο/yamíkos-o/@wordElln,
* McsElln.γαμίκος/yamíkos/-ονομ-ενικ:γαμίκος-ο@wordElln,
* McsElln.γαμίκου/yamíku/!~γενι-ενικ:γαμίκος-ο@wordElln,
* McsElln.γαμίκο/yamíko/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμίκος-ο@wordElln,
* McsElln.γαμίκοι/yamíki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαμίκος-ο@wordElln,
* McsElln.γαμίκων/yamíkon/!~γενι-πληθ:γαμίκος-ο@wordElln,
* McsElln.γαμίκους/yamíkus/!~αιτι-πληθ:γαμίκος-ο@wordElln,

× base-form: γαμίκος
× base-pronunciation: /yamíkos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαμίκος/yamíkos/-γαμίκου/yamíku/-γαμίκο/yamíko/-γαμίκο/yamíko/-γαμίκοι/yamíki/-γαμίκων/yamíkon/-γαμίκους/yamíkus/-γαμίκοι/yamíki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμίκος

γαμβρός-ο/yamvrós-o/::
* McsEngl.wordElln.γαμβρός-ο/yamvrós-o/@wordElln,
* McsElln./yamvrós-o/γαμβρός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμβρός-ο/yamvrós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμβρός-ο/yamvrós-o/@wordElln,
* McsElln.γαμβρός/yamvrós/-ονομ-ενικ:γαμβρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμβρού/yamvrú/!~γενι-ενικ:γαμβρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμβρό/yamvró/!~αιτι-ενικ:γαμβρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμβρέ/yamvré/!~κλητ-ενικ:γαμβρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμβροί/yamvrí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαμβρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμβρών/yamvrón/!~γενι-πληθ:γαμβρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμβρούς/yamvrús/!~αιτι-πληθ:γαμβρός-ο@wordElln,

× base-form: γαμβρός
× base-pronunciation: /yamvrós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαμβρός/yamvrós/-γαμβρού/yamvrú/-γαμβρό/yamvró/-γαμβρέ/yamvré/-γαμβροί/yamvrí/-γαμβρών/yamvrón/-γαμβρούς/yamvrús/-γαμβροί/yamvrí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμβρός

γαμετογένεση-η/yametoyénesi-i/::
* McsEngl.wordElln.γαμετογένεση-η/yametoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln./yametoyénesi-i/γαμετογένεση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμετογένεση-η/yametoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμετογένεση-η/yametoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.γαμετογένεση/yametoyénesi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμετογένεση-η@wordElln,
* McsElln.γαμετογένεσης/yametoyénesis/!~γενι-ενικ:γαμετογένεση-η@wordElln,
* McsElln.γαμετογενέσεως/yametoyenéseos/!~γενι-ενικ:γαμετογένεση-η@wordElln,
* McsElln.γαμετογενέσεις/yametoyenésis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμετογένεση-η@wordElln,
* McsElln.γαμετογενέσεων/yametoyenéseon/!~γενι-πληθ:γαμετογένεση-η@wordElln,

× base-form: γαμετογένεση
× base-pronunciation: /yametoyénesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαμετογένεση/yametoyénesi/-γαμετογένεσης/yametoyénesis/|γαμετογενέσεως/yametoyenéseos/-γαμετογένεση/yametoyénesi/-γαμετογένεση/yametoyénesi/-γαμετογενέσεις/yametoyenésis/-γαμετογενέσεων/yametoyenéseon/-γαμετογενέσεις/yametoyenésis/-γαμετογενέσεις/yametoyenésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γαμετογένεση

γαμηλιώτης-ο/yamillótis-o/::
* McsEngl.wordElln.γαμηλιώτης-ο/yamillótis-o/@wordElln,
* McsElln./yamillótis-o/γαμηλιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμηλιώτης-ο/yamillótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμηλιώτης-ο/yamillótis-o/@wordElln,
* McsElln.γαμηλιώτης/yamillótis/-ονομ-ενικ:γαμηλιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαμηλιώτη/yamillóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμηλιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαμηλιώτες/yamillótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμηλιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαμηλιωτών/yamiliotón/!~γενι-πληθ:γαμηλιώτης-ο@wordElln,

× base-form: γαμηλιώτης
× base-pronunciation: /yamillótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαμηλιώτης/yamillótis/-γαμηλιώτη/yamillóti/-γαμηλιώτη/yamillóti/-γαμηλιώτη/yamillóti/-γαμηλιώτες/yamillótes/-γαμηλιωτών/yamiliotón/-γαμηλιώτες/yamillótes/-γαμηλιώτες/yamillótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμηλιώτης

γαμηστρώνα-η/yamistróna-i/::
* McsEngl.wordElln.γαμηστρώνα-η/yamistróna-i/@wordElln,
* McsElln./yamistróna-i/γαμηστρώνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμηστρώνα-η/yamistróna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμηστρώνα-η/yamistróna-i/@wordElln,
* McsElln.γαμηστρώνα/yamistróna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμηστρώνα-η@wordElln,
* McsElln.γαμηστρώνας/yamistrónas/!~γενι-ενικ:γαμηστρώνα-η@wordElln,
* McsElln.γαμηστρώνες/yamistrónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμηστρώνα-η@wordElln,

× base-form: γαμηστρώνα
× base-pronunciation: /yamistróna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαμηστρώνα/yamistróna/-γαμηστρώνας/yamistrónas/-γαμηστρώνα/yamistróna/-γαμηστρώνα/yamistróna/-γαμηστρώνες/yamistrónes/-∅-γαμηστρώνες/yamistrónes/-γαμηστρώνες/yamistrónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαμηστρώνα

γαμιάς-ο/yammás-o/::
* McsEngl.wordElln.γαμιάς-ο/yammás-o/@wordElln,
* McsElln./yammás-o/γαμιάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμιάς-ο/yammás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμιάς-ο/yammás-o/@wordElln,
* McsElln.γαμιάς/yammás/-ονομ-ενικ:γαμιάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαμιά/yamiá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμιάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαμιάδες/yamiádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμιάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαμιάδων/yamiádhon/!~γενι-πληθ:γαμιάς-ο@wordElln,

× base-form: γαμιάς
× base-pronunciation: /yammás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαμιάς/yammás/-γαμιά/yamiá/-γαμιά/yamiá/-γαμιά/yamiá/-γαμιάδες/yamiádhes/-γαμιάδων/yamiádhon/-γαμιάδες/yamiádhes/-γαμιάδες/yamiádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμιάς

γαμιόλα-η/yamióla-i/::
* McsEngl.wordElln.γαμιόλα-η/yamióla-i/@wordElln,
* McsElln./yamióla-i/γαμιόλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμιόλα-η/yamióla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμιόλα-η/yamióla-i/@wordElln,
* McsElln.γαμιόλα/yamióla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμιόλα-η@wordElln,
* McsElln.γαμιόλας/yamiólas/!~γενι-ενικ:γαμιόλα-η@wordElln,
* McsElln.γαμιόλες/yamióles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμιόλα-η@wordElln,

× base-form: γαμιόλα
× base-pronunciation: /yamióla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαμιόλα/yamióla/-γαμιόλας/yamiólas/-γαμιόλα/yamióla/-γαμιόλα/yamióla/-γαμιόλες/yamióles/-∅-γαμιόλες/yamióles/-γαμιόλες/yamióles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαμιόλα

γαμιώτης-ο/yamnnótis-o/::
* McsEngl.wordElln.γαμιώτης-ο/yamnnótis-o/@wordElln,
* McsElln./yamnnótis-o/γαμιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμιώτης-ο/yamnnótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμιώτης-ο/yamnnótis-o/@wordElln,
* McsElln.γαμιώτης/yamnnótis/-ονομ-ενικ:γαμιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαμιώτη/yamnnóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαμιώτες/yamnnótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαμιωτών/yamiotón/!~γενι-πληθ:γαμιώτης-ο@wordElln,

× base-form: γαμιώτης
× base-pronunciation: /yamnnótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαμιώτης/yamnnótis/-γαμιώτη/yamnnóti/-γαμιώτη/yamnnóti/-γαμιώτη/yamnnóti/-γαμιώτες/yamnnótes/-γαμιωτών/yamiotón/-γαμιώτες/yamnnótes/-γαμιώτες/yamnnótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμιώτης

γαμομέρα-η/yamoméra-i/::
* McsEngl.wordElln.γαμομέρα-η/yamoméra-i/@wordElln,
* McsElln./yamoméra-i/γαμομέρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμομέρα-η/yamoméra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμομέρα-η/yamoméra-i/@wordElln,
* McsElln.γαμομέρα/yamoméra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμομέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαμομέρας/yamoméras/!~γενι-ενικ:γαμομέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαμομέρες/yamoméres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμομέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαμομερών/yamomerón/!~γενι-πληθ:γαμομέρα-η@wordElln,

× base-form: γαμομέρα
× base-pronunciation: /yamoméra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαμομέρα/yamoméra/-γαμομέρας/yamoméras/-γαμομέρα/yamoméra/-γαμομέρα/yamoméra/-γαμομέρες/yamoméres/-γαμομερών/yamomerón/-γαμομέρες/yamoméres/-γαμομέρες/yamoméres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμομέρα

γαμπάρα-η/yabára-i/::
* McsEngl.wordElln.γαμπάρα-η/yabára-i/@wordElln,
* McsElln./yabára-i/γαμπάρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμπάρα-η/yabára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμπάρα-η/yabára-i/@wordElln,
* McsElln.γαμπάρα/yabára/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμπάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαμπάρας/yabáras/!~γενι-ενικ:γαμπάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαμπάρες/yabáres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμπάρα-η@wordElln,

× base-form: γαμπάρα
× base-pronunciation: /yabára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαμπάρα/yabára/-γαμπάρας/yabáras/-γαμπάρα/yabára/-γαμπάρα/yabára/-γαμπάρες/yabáres/-∅-γαμπάρες/yabáres/-γαμπάρες/yabáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαμπάρα

γαμπριλίκι-το/yabrilíki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαμπριλίκι-το/yabrilíki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yabrilíki-to-s/γαμπριλίκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμπριλίκι-το/yabrilíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμπριλίκι-το/yabrilíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαμπριλίκι/yabrilíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμπριλίκι-το@wordElln,
* McsElln.γαμπριλίκια/yabrilíkka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμπριλίκι-το@wordElln,

× base-form: γαμπριλίκι
× base-pronunciation: /yabrilíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαμπριλίκι/yabrilíki/-∅-γαμπριλίκι/yabrilíki/-γαμπριλίκι/yabrilíki/-γαμπριλίκια/yabrilíkka/-∅-γαμπριλίκια/yabrilíkka/-γαμπριλίκια/yabrilíkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γαμπριλίκι

γαμπρός-ο/yabrós-o/::
* McsEngl.wordElln.γαμπρός-ο/yabrós-o/@wordElln,
* McsElln./yabrós-o/γαμπρός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμπρός-ο/yabrós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμπρός-ο/yabrós-o/@wordElln,
* McsElln.γαμπρός/yabrós/-ονομ-ενικ:γαμπρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμπρού/yabrú/!~γενι-ενικ:γαμπρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμπρό/yabró/!~αιτι-ενικ:γαμπρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμπρέ/yabré/!~κλητ-ενικ:γαμπρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμπροί/yabrí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαμπρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμπρών/yabrón/!~γενι-πληθ:γαμπρός-ο@wordElln,
* McsElln.γαμπρούς/yabrús/!~αιτι-πληθ:γαμπρός-ο@wordElln,

× base-form: γαμπρός
× base-pronunciation: /yabrós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαμπρός/yabrós/-γαμπρού/yabrú/-γαμπρό/yabró/-γαμπρέ/yabré/-γαμπροί/yabrí/-γαμπρών/yabrón/-γαμπρούς/yabrús/-γαμπροί/yabrí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμπρός

γαμψοδακτυλία-η/yampsodhaktilía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαμψοδακτυλία-η/yampsodhaktilía-i/@wordElln,
* McsElln./yampsodhaktilía-i/γαμψοδακτυλία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμψοδακτυλία-η/yampsodhaktilía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμψοδακτυλία-η/yampsodhaktilía-i/@wordElln,
* McsElln.γαμψοδακτυλία/yampsodhaktilía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμψοδακτυλία-η@wordElln,
* McsElln.γαμψοδακτυλίας/yampsodhaktilías/!~γενι-ενικ:γαμψοδακτυλία-η@wordElln,
* McsElln.γαμψοδακτυλίες/yampsodhaktilíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμψοδακτυλία-η@wordElln,
* McsElln.γαμψοδακτυλιών/yampsodhaktillón/!~γενι-πληθ:γαμψοδακτυλία-η@wordElln,

× base-form: γαμψοδακτυλία
× base-pronunciation: /yampsodhaktilía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαμψοδακτυλία/yampsodhaktilía/-γαμψοδακτυλίας/yampsodhaktilías/-γαμψοδακτυλία/yampsodhaktilía/-γαμψοδακτυλία/yampsodhaktilía/-γαμψοδακτυλίες/yampsodhaktilíes/-γαμψοδακτυλιών/yampsodhaktillón/-γαμψοδακτυλίες/yampsodhaktilíes/-γαμψοδακτυλίες/yampsodhaktilíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμψοδακτυλία

γαμωσταυρίδι-το/yamostavrídhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαμωσταυρίδι-το/yamostavrídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./yamostavrídhi-to-s/γαμωσταυρίδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαμωσταυρίδι-το/yamostavrídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαμωσταυρίδι-το/yamostavrídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαμωσταυρίδι/yamostavrídhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαμωσταυρίδι-το@wordElln,
* McsElln.γαμωσταυριδιού/yamostavridhyyú/!~γενι-ενικ:γαμωσταυρίδι-το@wordElln,
* McsElln.γαμωσταυρίδια/yamostavrídhyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαμωσταυρίδι-το@wordElln,
* McsElln.γαμωσταυριδιών/yamostavridhyyón/!~γενι-πληθ:γαμωσταυρίδι-το@wordElln,

× base-form: γαμωσταυρίδι
× base-pronunciation: /yamostavrídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαμωσταυρίδι/yamostavrídhi/-γαμωσταυριδιού/yamostavridhyyú/-γαμωσταυρίδι/yamostavrídhi/-γαμωσταυρίδι/yamostavrídhi/-γαμωσταυρίδια/yamostavrídhyya/-γαμωσταυριδιών/yamostavridhyyón/-γαμωσταυρίδια/yamostavrídhyya/-γαμωσταυρίδια/yamostavrídhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαμωσταυρίδι

γανάδα-η/yanádha-i/::
* McsEngl.wordElln.γανάδα-η/yanádha-i/@wordElln,
* McsElln./yanádha-i/γανάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γανάδα-η/yanádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γανάδα-η/yanádha-i/@wordElln,
* McsElln.γανάδα/yanádha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γανάδα-η@wordElln,
* McsElln.γανάδας/yanádhas/!~γενι-ενικ:γανάδα-η@wordElln,
* McsElln.γανάδες/yanádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γανάδα-η@wordElln,
* McsElln.γανάδων/yanádhon/!~γενι-πληθ:γανάδα-η@wordElln,

× base-form: γανάδα
× base-pronunciation: /yanádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γανάδα/yanádha/-γανάδας/yanádhas/-γανάδα/yanádha/-γανάδα/yanádha/-γανάδες/yanádhes/-γανάδων/yanádhon/-γανάδες/yanádhes/-γανάδες/yanádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γανάδα

γαντζόκλειδο-το/yanjóklidho-to/::
* McsEngl.wordElln.γαντζόκλειδο-το/yanjóklidho-to/@wordElln,
* McsElln./yanjóklidho-to/γαντζόκλειδο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαντζόκλειδο-το/yanjóklidho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαντζόκλειδο-το/yanjóklidho-to/@wordElln,
* McsElln.γαντζόκλειδο/yanjóklidho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαντζόκλειδο-το@wordElln,
* McsElln.γαντζόκλειδου/yanjóklidhu/!~γενι-ενικ:γαντζόκλειδο-το@wordElln,
* McsElln.γαντζόκλειδα/yanjóklidha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαντζόκλειδο-το@wordElln,
* McsElln.γαντζόκλειδων/yanjóklidhon/!~γενι-πληθ:γαντζόκλειδο-το@wordElln,

× base-form: γαντζόκλειδο
× base-pronunciation: /yanjóklidho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαντζόκλειδο/yanjóklidho/-γαντζόκλειδου/yanjóklidhu/-γαντζόκλειδο/yanjóklidho/-γαντζόκλειδο/yanjóklidho/-γαντζόκλειδα/yanjóklidha/-γαντζόκλειδων/yanjóklidhon/-γαντζόκλειδα/yanjóklidha/-γαντζόκλειδα/yanjóklidha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαντζόκλειδο

γανωματάδικο-το/yanomatádhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.γανωματάδικο-το/yanomatádhiko-to/@wordElln,
* McsElln./yanomatádhiko-to/γανωματάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γανωματάδικο-το/yanomatádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γανωματάδικο-το/yanomatádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.γανωματάδικο/yanomatádhiko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γανωματάδικο-το@wordElln,
* McsElln.γανωματάδικου/yanomatádhiku/!~γενι-ενικ:γανωματάδικο-το@wordElln,
* McsElln.γανωματάδικα/yanomatádhika/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γανωματάδικο-το@wordElln,
* McsElln.γανωματάδικων/yanomatádhikon/!~γενι-πληθ:γανωματάδικο-το@wordElln,

× base-form: γανωματάδικο
× base-pronunciation: /yanomatádhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γανωματάδικο/yanomatádhiko/-γανωματάδικου/yanomatádhiku/-γανωματάδικο/yanomatádhiko/-γανωματάδικο/yanomatádhiko/-γανωματάδικα/yanomatádhika/-γανωματάδικων/yanomatádhikon/-γανωματάδικα/yanomatádhika/-γανωματάδικα/yanomatádhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γανωματάδικο

γανωματζής-ο/yanomajís-o/::
* McsEngl.wordElln.γανωματζής-ο/yanomajís-o/@wordElln,
* McsElln./yanomajís-o/γανωματζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γανωματζής-ο/yanomajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γανωματζής-ο/yanomajís-o/@wordElln,
* McsElln.γανωματζής/yanomajís/-ονομ-ενικ:γανωματζής-ο@wordElln,
* McsElln.γανωματζή/yanomají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γανωματζής-ο@wordElln,
* McsElln.γανωματζήδες/yanomajídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γανωματζής-ο@wordElln,
* McsElln.γανωματζήδων/yanomajídhon/!~γενι-πληθ:γανωματζής-ο@wordElln,

× base-form: γανωματζής
× base-pronunciation: /yanomajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γανωματζής/yanomajís/-γανωματζή/yanomají/-γανωματζή/yanomají/-γανωματζή/yanomají/-γανωματζήδες/yanomajídhes/-γανωματζήδων/yanomajídhon/-γανωματζήδες/yanomajídhes/-γανωματζήδες/yanomajídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γανωματζής

γανωτής-ο/yanotís-o/::
* McsEngl.wordElln.γανωτής-ο/yanotís-o/@wordElln,
* McsElln./yanotís-o/γανωτής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γανωτής-ο/yanotís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γανωτής-ο/yanotís-o/@wordElln,
* McsElln.γανωτής/yanotís/-ονομ-ενικ:γανωτής-ο@wordElln,
* McsElln.γανωτή/yanotí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γανωτής-ο@wordElln,
* McsElln.γανωτές/yanotés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γανωτής-ο@wordElln,
* McsElln.γανωτών/yanotón/!~γενι-πληθ:γανωτής-ο@wordElln,

× base-form: γανωτής
× base-pronunciation: /yanotís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γανωτής/yanotís/-γανωτή/yanotí/-γανωτή/yanotí/-γανωτή/yanotí/-γανωτές/yanotés/-γανωτών/yanotón/-γανωτές/yanotés/-γανωτές/yanotés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γανωτής

γανωτζής-ο/yanojís-o/::
* McsEngl.wordElln.γανωτζής-ο/yanojís-o/@wordElln,
* McsElln./yanojís-o/γανωτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γανωτζής-ο/yanojís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γανωτζής-ο/yanojís-o/@wordElln,
* McsElln.γανωτζής/yanojís/-ονομ-ενικ:γανωτζής-ο@wordElln,
* McsElln.γανωτζή/yanojí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γανωτζής-ο@wordElln,
* McsElln.γανωτζήδες/yanojídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γανωτζής-ο@wordElln,
* McsElln.γανωτζήδων/yanojídhon/!~γενι-πληθ:γανωτζής-ο@wordElln,

× base-form: γανωτζής
× base-pronunciation: /yanojís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γανωτζής/yanojís/-γανωτζή/yanojí/-γανωτζή/yanojí/-γανωτζή/yanojí/-γανωτζήδες/yanojídhes/-γανωτζήδων/yanojídhon/-γανωτζήδες/yanojídhes/-γανωτζήδες/yanojídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γανωτζής

γαρίδα-η/yarídha-i/::
* McsEngl.wordElln.γαρίδα-η/yarídha-i/@wordElln,
* McsElln./yarídha-i/γαρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαρίδα-η/yarídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαρίδα-η/yarídha-i/@wordElln,
* McsElln.γαρίδα/yarídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαρίδα-η@wordElln,
* McsElln.γαρίδας/yarídhas/!~γενι-ενικ:γαρίδα-η@wordElln,
* McsElln.γαρίδες/yarídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαρίδα-η@wordElln,
* McsElln.γαρίδων/yarídhon/!~γενι-πληθ:γαρίδα-η@wordElln,

× base-form: γαρίδα
× base-pronunciation: /yarídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαρίδα/yarídha/-γαρίδας/yarídhas/-γαρίδα/yarídha/-γαρίδα/yarídha/-γαρίδες/yarídhes/-γαρίδων/yarídhon/-γαρίδες/yarídhes/-γαρίδες/yarídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαρίδα

γαρίφαλο-το/yarífalo-to/::
* McsEngl.wordElln.γαρίφαλο-το/yarífalo-to/@wordElln,
* McsElln./yarífalo-to/γαρίφαλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαρίφαλο-το/yarífalo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαρίφαλο-το/yarífalo-to/@wordElln,
* McsElln.γαρίφαλο/yarífalo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαρίφαλο-το@wordElln,
* McsElln.γαρίφαλου/yarífalu/!~γενι-ενικ:γαρίφαλο-το@wordElln,
* McsElln.γαρίφαλα/yarífala/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαρίφαλο-το@wordElln,
* McsElln.γαρίφαλων/yarífalon/!~γενι-πληθ:γαρίφαλο-το@wordElln,

× base-form: γαρίφαλο
× base-pronunciation: /yarífalo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαρίφαλο/yarífalo/-γαρίφαλου/yarífalu/-γαρίφαλο/yarífalo/-γαρίφαλο/yarífalo/-γαρίφαλα/yarífala/-γαρίφαλων/yarífalon/-γαρίφαλα/yarífala/-γαρίφαλα/yarífala/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαρίφαλο

γαργάλεμα-το/yaryálema-to/::
* McsEngl.wordElln.γαργάλεμα-το/yaryálema-to/@wordElln,
* McsElln./yaryálema-to/γαργάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαργάλεμα-το/yaryálema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαργάλεμα-το/yaryálema-to/@wordElln,
* McsElln.γαργάλεμα/yaryálema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαργάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλέματος/yaryalématos/!~γενι-ενικ:γαργάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλέματα/yaryalémata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαργάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλεμάτων/yaryalemáton/!~γενι-πληθ:γαργάλεμα-το@wordElln,

× base-form: γαργάλεμα
× base-pronunciation: /yaryálema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαργάλεμα/yaryálema/-γαργαλέματος/yaryalématos/-γαργάλεμα/yaryálema/-γαργάλεμα/yaryálema/-γαργαλέματα/yaryalémata/-γαργαλεμάτων/yaryalemáton/-γαργαλέματα/yaryalémata/-γαργαλέματα/yaryalémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαργάλεμα

γαργάλημα-το/yaryálima-to/::
* McsEngl.wordElln.γαργάλημα-το/yaryálima-to/@wordElln,
* McsElln./yaryálima-to/γαργάλημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαργάλημα-το/yaryálima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαργάλημα-το/yaryálima-to/@wordElln,
* McsElln.γαργάλημα/yaryálima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαργάλημα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλήματος/yaryalímatos/!~γενι-ενικ:γαργάλημα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλήματα/yaryalímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαργάλημα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλημάτων/yaryalimáton/!~γενι-πληθ:γαργάλημα-το@wordElln,

× base-form: γαργάλημα
× base-pronunciation: /yaryálima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαργάλημα/yaryálima/-γαργαλήματος/yaryalímatos/-γαργάλημα/yaryálima/-γαργάλημα/yaryálima/-γαργαλήματα/yaryalímata/-γαργαλημάτων/yaryalimáton/-γαργαλήματα/yaryalímata/-γαργαλήματα/yaryalímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαργάλημα

γαργάλισμα-το/yaryálizma-to/::
* McsEngl.wordElln.γαργάλισμα-το/yaryálizma-to/@wordElln,
* McsElln./yaryálizma-to/γαργάλισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαργάλισμα-το/yaryálizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαργάλισμα-το/yaryálizma-to/@wordElln,
* McsElln.γαργάλισμα/yaryálizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαργάλισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλίσματος/yaryalízmatos/!~γενι-ενικ:γαργάλισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλίσματα/yaryalízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαργάλισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλισμάτων/yaryalizmáton/!~γενι-πληθ:γαργάλισμα-το@wordElln,

× base-form: γαργάλισμα
× base-pronunciation: /yaryálizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαργάλισμα/yaryálizma/-γαργαλίσματος/yaryalízmatos/-γαργάλισμα/yaryálizma/-γαργάλισμα/yaryálizma/-γαργαλίσματα/yaryalízmata/-γαργαλισμάτων/yaryalizmáton/-γαργαλίσματα/yaryalízmata/-γαργαλίσματα/yaryalízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαργάλισμα

γαργάρα-η/yaryára-i/::
* McsEngl.wordElln.γαργάρα-η/yaryára-i/@wordElln,
* McsElln./yaryára-i/γαργάρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαργάρα-η/yaryára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαργάρα-η/yaryára-i/@wordElln,
* McsElln.γαργάρα/yaryára/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαργάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαργάρας/yaryáras/!~γενι-ενικ:γαργάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαργάρες/yaryáres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαργάρα-η@wordElln,

× base-form: γαργάρα
× base-pronunciation: /yaryára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαργάρα/yaryára/-γαργάρας/yaryáras/-γαργάρα/yaryára/-γαργάρα/yaryára/-γαργάρες/yaryáres/-∅-γαργάρες/yaryáres/-γαργάρες/yaryáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαργάρα

γαργάρισμα-το/yaryárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.γαργάρισμα-το/yaryárizma-to/@wordElln,
* McsElln./yaryárizma-to/γαργάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαργάρισμα-το/yaryárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαργάρισμα-το/yaryárizma-to/@wordElln,
* McsElln.γαργάρισμα/yaryárizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαργάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαρίσματος/yaryarízmatos/!~γενι-ενικ:γαργάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαρίσματα/yaryarízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαργάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαργαρισμάτων/yaryarizmáton/!~γενι-πληθ:γαργάρισμα-το@wordElln,

× base-form: γαργάρισμα
× base-pronunciation: /yaryárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαργάρισμα/yaryárizma/-γαργαρίσματος/yaryarízmatos/-γαργάρισμα/yaryárizma/-γαργάρισμα/yaryárizma/-γαργαρίσματα/yaryarízmata/-γαργαρισμάτων/yaryarizmáton/-γαργαρίσματα/yaryarízmata/-γαργαρίσματα/yaryarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαργάρισμα

γαργαλητό-το/yaryalitó-to/::
* McsEngl.wordElln.γαργαλητό-το/yaryalitó-to/@wordElln,
* McsElln./yaryalitó-to/γαργαλητό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαργαλητό-το/yaryalitó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαργαλητό-το/yaryalitó-to/@wordElln,
* McsElln.γαργαλητό/yaryalitó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαργαλητό-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλητού/yaryalitú/!~γενι-ενικ:γαργαλητό-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλητά/yaryalitá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαργαλητό-το@wordElln,
* McsElln.γαργαλητών/yaryalitón/!~γενι-πληθ:γαργαλητό-το@wordElln,

× base-form: γαργαλητό
× base-pronunciation: /yaryalitó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαργαλητό/yaryalitó/-γαργαλητού/yaryalitú/-γαργαλητό/yaryalitó/-γαργαλητό/yaryalitó/-γαργαλητά/yaryalitá/-γαργαλητών/yaryalitón/-γαργαλητά/yaryalitá/-γαργαλητά/yaryalitá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαργαλητό

γαργαλιάρης-ο/yaryalláris-o/::
* McsEngl.wordElln.γαργαλιάρης-ο/yaryalláris-o/@wordElln,
* McsElln./yaryalláris-o/γαργαλιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαργαλιάρης-ο/yaryalláris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαργαλιάρης-ο/yaryalláris-o/@wordElln,
* McsElln.γαργαλιάρης/yaryalláris/-ονομ-ενικ:γαργαλιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γαργαλιάρη/yaryallári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαργαλιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γαργαλιάρηδες/yaryalláridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαργαλιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γαργαλιάρηδων/yaryalláridhon/!~γενι-πληθ:γαργαλιάρης-ο@wordElln,

× base-form: γαργαλιάρης
× base-pronunciation: /yaryalláris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαργαλιάρης/yaryalláris/-γαργαλιάρη/yaryallári/-γαργαλιάρη/yaryallári/-γαργαλιάρη/yaryallári/-γαργαλιάρηδες/yaryalláridhes/-γαργαλιάρηδων/yaryalláridhon/-γαργαλιάρηδες/yaryalláridhes/-γαργαλιάρηδες/yaryalláridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαργαλιάρης

γαργαρισμός-ο/yaryarizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γαργαρισμός-ο/yaryarizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yaryarizmós-o/γαργαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαργαρισμός-ο/yaryarizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαργαρισμός-ο/yaryarizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γαργαρισμός/yaryarizmós/-ονομ-ενικ:γαργαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαργαρισμού/yaryarizmú/!~γενι-ενικ:γαργαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαργαρισμό/yaryarizmó/!~αιτι-ενικ:γαργαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαργαρισμέ/yaryarizmé/!~κλητ-ενικ:γαργαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαργαρισμοί/yaryarizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαργαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαργαρισμών/yaryarizmón/!~γενι-πληθ:γαργαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γαργαρισμούς/yaryarizmús/!~αιτι-πληθ:γαργαρισμός-ο@wordElln,

× base-form: γαργαρισμός
× base-pronunciation: /yaryarizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαργαρισμός/yaryarizmós/-γαργαρισμού/yaryarizmú/-γαργαρισμό/yaryarizmó/-γαργαρισμέ/yaryarizmé/-γαργαρισμοί/yaryarizmí/-γαργαρισμών/yaryarizmón/-γαργαρισμούς/yaryarizmús/-γαργαρισμοί/yaryarizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαργαρισμός

γαρδέλι-το/yardhéli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαρδέλι-το/yardhéli-to-s/@wordElln,
* McsElln./yardhéli-to-s/γαρδέλι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαρδέλι-το/yardhéli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαρδέλι-το/yardhéli-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαρδέλι/yardhéli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαρδέλι-το@wordElln,
* McsElln.γαρδελιού/yardhellú/!~γενι-ενικ:γαρδέλι-το@wordElln,
* McsElln.γαρδέλια/yardhélla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαρδέλι-το@wordElln,
* McsElln.γαρδελιών/yardhellón/!~γενι-πληθ:γαρδέλι-το@wordElln,

× base-form: γαρδέλι
× base-pronunciation: /yardhéli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαρδέλι/yardhéli/-γαρδελιού/yardhellú/-γαρδέλι/yardhéli/-γαρδέλι/yardhéli/-γαρδέλια/yardhélla/-γαρδελιών/yardhellón/-γαρδέλια/yardhélla/-γαρδέλια/yardhélla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαρδέλι

γαρδένια-η/yardhénna-i/::
* McsEngl.wordElln.γαρδένια-η/yardhénna-i/@wordElln,
* McsElln./yardhénna-i/γαρδένια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαρδένια-η/yardhénna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαρδένια-η/yardhénna-i/@wordElln,
* McsElln.γαρδένια/yardhénna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαρδένια-η@wordElln,
* McsElln.γαρδένιας/yardhénnas/!~γενι-ενικ:γαρδένια-η@wordElln,
* McsElln.γαρδένιες/yardhénies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαρδένια-η@wordElln,

× base-form: γαρδένια
× base-pronunciation: /yardhénna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαρδένια/yardhénna/-γαρδένιας/yardhénnas/-γαρδένια/yardhénna/-γαρδένια/yardhénna/-γαρδένιες/yardhénies/-∅-γαρδένιες/yardhénies/-γαρδένιες/yardhénies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαρδένια

γαρδούμπα-η/yardhúba-i/::
* McsEngl.wordElln.γαρδούμπα-η/yardhúba-i/@wordElln,
* McsElln./yardhúba-i/γαρδούμπα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαρδούμπα-η/yardhúba-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαρδούμπα-η/yardhúba-i/@wordElln,
* McsElln.γαρδούμπα/yardhúba/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαρδούμπα-η@wordElln,
* McsElln.γαρδούμπας/yardhúbas/!~γενι-ενικ:γαρδούμπα-η@wordElln,
* McsElln.γαρδούμπες/yardhúbes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαρδούμπα-η@wordElln,

× base-form: γαρδούμπα
× base-pronunciation: /yardhúba/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαρδούμπα/yardhúba/-γαρδούμπας/yardhúbas/-γαρδούμπα/yardhúba/-γαρδούμπα/yardhúba/-γαρδούμπες/yardhúbes/-∅-γαρδούμπες/yardhúbes/-γαρδούμπες/yardhúbes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαρδούμπα

γαριδάκι-το/yaridháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαριδάκι-το/yaridháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yaridháki-to-s/γαριδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαριδάκι-το/yaridháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαριδάκι-το/yaridháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαριδάκι/yaridháki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαριδάκι-το@wordElln,
* McsElln.γαριδάκια/yaridhákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαριδάκι-το@wordElln,

× base-form: γαριδάκι
× base-pronunciation: /yaridháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαριδάκι/yaridháki/-∅-γαριδάκι/yaridháki/-γαριδάκι/yaridháki/-γαριδάκια/yaridhákka/-∅-γαριδάκια/yaridhákka/-γαριδάκια/yaridhákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γαριδάκι

γαριδομακαρονάδα-η/yaridhomakaronádha-i/::
* McsEngl.wordElln.γαριδομακαρονάδα-η/yaridhomakaronádha-i/@wordElln,
* McsElln./yaridhomakaronádha-i/γαριδομακαρονάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαριδομακαρονάδα-η/yaridhomakaronádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαριδομακαρονάδα-η/yaridhomakaronádha-i/@wordElln,
* McsElln.γαριδομακαρονάδα/yaridhomakaronádha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαριδομακαρονάδα-η@wordElln,
* McsElln.γαριδομακαρονάδας/yaridhomakaronádhas/!~γενι-ενικ:γαριδομακαρονάδα-η@wordElln,
* McsElln.γαριδομακαρονάδες/yaridhomakaronádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαριδομακαρονάδα-η@wordElln,
* McsElln.γαριδομακαρονάδων/yaridhomakaronádhon/!~γενι-πληθ:γαριδομακαρονάδα-η@wordElln,

× base-form: γαριδομακαρονάδα
× base-pronunciation: /yaridhomakaronádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαριδομακαρονάδα/yaridhomakaronádha/-γαριδομακαρονάδας/yaridhomakaronádhas/-γαριδομακαρονάδα/yaridhomakaronádha/-γαριδομακαρονάδα/yaridhomakaronádha/-γαριδομακαρονάδες/yaridhomakaronádhes/-γαριδομακαρονάδων/yaridhomakaronádhon/-γαριδομακαρονάδες/yaridhomakaronádhes/-γαριδομακαρονάδες/yaridhomakaronádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαριδομακαρονάδα

γαριδοσαλάτα-η/yaridhosaláta-i/::
* McsEngl.wordElln.γαριδοσαλάτα-η/yaridhosaláta-i/@wordElln,
* McsElln./yaridhosaláta-i/γαριδοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαριδοσαλάτα-η/yaridhosaláta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαριδοσαλάτα-η/yaridhosaláta-i/@wordElln,
* McsElln.γαριδοσαλάτα/yaridhosaláta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαριδοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.γαριδοσαλάτας/yaridhosalátas/!~γενι-ενικ:γαριδοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.γαριδοσαλάτες/yaridhosalátes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαριδοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.γαριδοσαλατών/yaridhosalatón/!~γενι-πληθ:γαριδοσαλάτα-η@wordElln,

× base-form: γαριδοσαλάτα
× base-pronunciation: /yaridhosaláta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαριδοσαλάτα/yaridhosaláta/-γαριδοσαλάτας/yaridhosalátas/-γαριδοσαλάτα/yaridhosaláta/-γαριδοσαλάτα/yaridhosaláta/-γαριδοσαλάτες/yaridhosalátes/-γαριδοσαλατών/yaridhosalatón/-γαριδοσαλάτες/yaridhosalátes/-γαριδοσαλάτες/yaridhosalátes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαριδοσαλάτα

γαριδούλα-η/yaridhúla-i/::
* McsEngl.wordElln.γαριδούλα-η/yaridhúla-i/@wordElln,
* McsElln./yaridhúla-i/γαριδούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαριδούλα-η/yaridhúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαριδούλα-η/yaridhúla-i/@wordElln,
* McsElln.γαριδούλα/yaridhúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαριδούλα-η@wordElln,
* McsElln.γαριδούλας/yaridhúlas/!~γενι-ενικ:γαριδούλα-η@wordElln,
* McsElln.γαριδούλες/yaridhúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαριδούλα-η@wordElln,

× base-form: γαριδούλα
× base-pronunciation: /yaridhúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαριδούλα/yaridhúla/-γαριδούλας/yaridhúlas/-γαριδούλα/yaridhúla/-γαριδούλα/yaridhúla/-γαριδούλες/yaridhúles/-∅-γαριδούλες/yaridhúles/-γαριδούλες/yaridhúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαριδούλα

γαριφαλάκι-το/yarifaláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαριφαλάκι-το/yarifaláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yarifaláki-to-s/γαριφαλάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαριφαλάκι-το/yarifaláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαριφαλάκι-το/yarifaláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαριφαλάκι/yarifaláki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαριφαλάκι-το@wordElln,
* McsElln.γαριφαλάκια/yarifalákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαριφαλάκι-το@wordElln,

× base-form: γαριφαλάκι
× base-pronunciation: /yarifaláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαριφαλάκι/yarifaláki/-∅-γαριφαλάκι/yarifaláki/-γαριφαλάκι/yarifaláki/-γαριφαλάκια/yarifalákka/-∅-γαριφαλάκια/yarifalákka/-γαριφαλάκια/yarifalákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γαριφαλάκι

γαριφαλιά-η/yarifallá-i/::
* McsEngl.wordElln.γαριφαλιά-η/yarifallá-i/@wordElln,
* McsElln./yarifallá-i/γαριφαλιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαριφαλιά-η/yarifallá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαριφαλιά-η/yarifallá-i/@wordElln,
* McsElln.γαριφαλιά/yarifallá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαριφαλιά-η@wordElln,
* McsElln.γαριφαλιάς/yarifallás/!~γενι-ενικ:γαριφαλιά-η@wordElln,
* McsElln.γαριφαλιές/yarifallés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαριφαλιά-η@wordElln,
* McsElln.γαριφαλιών/yarifallón/!~γενι-πληθ:γαριφαλιά-η@wordElln,

× base-form: γαριφαλιά
× base-pronunciation: /yarifallá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαριφαλιά/yarifallá/-γαριφαλιάς/yarifallás/-γαριφαλιά/yarifallá/-γαριφαλιά/yarifallá/-γαριφαλιές/yarifallés/-γαριφαλιών/yarifallón/-γαριφαλιές/yarifallés/-γαριφαλιές/yarifallés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαριφαλιά

γαρνίρισμα-το/yarnírizma-to/::
* McsEngl.wordElln.γαρνίρισμα-το/yarnírizma-to/@wordElln,
* McsElln./yarnírizma-to/γαρνίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαρνίρισμα-το/yarnírizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαρνίρισμα-το/yarnírizma-to/@wordElln,
* McsElln.γαρνίρισμα/yarnírizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαρνίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαρνιρίσματος/yarnirízmatos/!~γενι-ενικ:γαρνίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαρνιρίσματα/yarnirízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαρνίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.γαρνιρισμάτων/yarnirizmáton/!~γενι-πληθ:γαρνίρισμα-το@wordElln,

× base-form: γαρνίρισμα
× base-pronunciation: /yarnírizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαρνίρισμα/yarnírizma/-γαρνιρίσματος/yarnirízmatos/-γαρνίρισμα/yarnírizma/-γαρνίρισμα/yarnírizma/-γαρνιρίσματα/yarnirízmata/-γαρνιρισμάτων/yarnirizmáton/-γαρνιρίσματα/yarnirízmata/-γαρνιρίσματα/yarnirízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαρνίρισμα

γαρνιτούρα-η/yarnitúra-i/::
* McsEngl.wordElln.γαρνιτούρα-η/yarnitúra-i/@wordElln,
* McsElln./yarnitúra-i/γαρνιτούρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαρνιτούρα-η/yarnitúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαρνιτούρα-η/yarnitúra-i/@wordElln,
* McsElln.γαρνιτούρα/yarnitúra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαρνιτούρα-η@wordElln,
* McsElln.γαρνιτούρας/yarnitúras/!~γενι-ενικ:γαρνιτούρα-η@wordElln,
* McsElln.γαρνιτούρες/yarnitúres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαρνιτούρα-η@wordElln,

× base-form: γαρνιτούρα
× base-pronunciation: /yarnitúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαρνιτούρα/yarnitúra/-γαρνιτούρας/yarnitúras/-γαρνιτούρα/yarnitúra/-γαρνιτούρα/yarnitúra/-γαρνιτούρες/yarnitúres/-∅-γαρνιτούρες/yarnitúres/-γαρνιτούρες/yarnitúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαρνιτούρα

γαρουφαλιά-η/yarufallá-i/::
* McsEngl.wordElln.γαρουφαλιά-η/yarufallá-i/@wordElln,
* McsElln./yarufallá-i/γαρουφαλιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαρουφαλιά-η/yarufallá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαρουφαλιά-η/yarufallá-i/@wordElln,
* McsElln.γαρουφαλιά/yarufallá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαρουφαλιά-η@wordElln,
* McsElln.γαρουφαλιάς/yarufallás/!~γενι-ενικ:γαρουφαλιά-η@wordElln,
* McsElln.γαρουφαλιές/yarufallés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαρουφαλιά-η@wordElln,
* McsElln.γαρουφαλιών/yarufallón/!~γενι-πληθ:γαρουφαλιά-η@wordElln,

× base-form: γαρουφαλιά
× base-pronunciation: /yarufallá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαρουφαλιά/yarufallá/-γαρουφαλιάς/yarufallás/-γαρουφαλιά/yarufallá/-γαρουφαλιά/yarufallá/-γαρουφαλιές/yarufallés/-γαρουφαλιών/yarufallón/-γαρουφαλιές/yarufallés/-γαρουφαλιές/yarufallés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαρουφαλιά

γαρούφαλο-το/yarúfalo-to/::
* McsEngl.wordElln.γαρούφαλο-το/yarúfalo-to/@wordElln,
* McsElln./yarúfalo-to/γαρούφαλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαρούφαλο-το/yarúfalo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαρούφαλο-το/yarúfalo-to/@wordElln,
* McsElln.γαρούφαλο/yarúfalo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαρούφαλο-το@wordElln,
* McsElln.γαρούφαλου/yarúfalu/!~γενι-ενικ:γαρούφαλο-το@wordElln,
* McsElln.γαρούφαλα/yarúfala/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαρούφαλο-το@wordElln,
* McsElln.γαρούφαλων/yarúfalon/!~γενι-πληθ:γαρούφαλο-το@wordElln,

× base-form: γαρούφαλο
× base-pronunciation: /yarúfalo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαρούφαλο/yarúfalo/-γαρούφαλου/yarúfalu/-γαρούφαλο/yarúfalo/-γαρούφαλο/yarúfalo/-γαρούφαλα/yarúfala/-γαρούφαλων/yarúfalon/-γαρούφαλα/yarúfala/-γαρούφαλα/yarúfala/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαρούφαλο

γαρύφαλλο-το/yarífalo-to/::
* McsEngl.wordElln.γαρύφαλλο-το/yarífalo-to/@wordElln,
* McsElln./yarífalo-to/γαρύφαλλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαρύφαλλο-το/yarífalo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαρύφαλλο-το/yarífalo-to/@wordElln,
* McsElln.γαρύφαλλο/yarífalo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαρύφαλλο-το@wordElln,
* McsElln.γαρύφαλλου/yarífalu/!~γενι-ενικ:γαρύφαλλο-το@wordElln,
* McsElln.γαρύφαλλα/yarífala/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαρύφαλλο-το@wordElln,
* McsElln.γαρύφαλλων/yarífalon/!~γενι-πληθ:γαρύφαλλο-το@wordElln,

× base-form: γαρύφαλλο
× base-pronunciation: /yarífalo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαρύφαλλο/yarífalo/-γαρύφαλλου/yarífalu/-γαρύφαλλο/yarífalo/-γαρύφαλλο/yarífalo/-γαρύφαλλα/yarífala/-γαρύφαλλων/yarífalon/-γαρύφαλλα/yarífala/-γαρύφαλλα/yarífala/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαρύφαλλο

γασμούλος-ο/yazmúlos-o/::
* McsEngl.wordElln.γασμούλος-ο/yazmúlos-o/@wordElln,
* McsElln./yazmúlos-o/γασμούλος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γασμούλος-ο/yazmúlos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γασμούλος-ο/yazmúlos-o/@wordElln,
* McsElln.γασμούλος/yazmúlos/-ονομ-ενικ:γασμούλος-ο@wordElln,
* McsElln.γασμούλου/yazmúlu/!~γενι-ενικ:γασμούλος-ο@wordElln,
* McsElln.γασμούλο/yazmúlo/!~αιτι-ενικ:γασμούλος-ο@wordElln,
* McsElln.γασμούλε/yazmúle/!~κλητ-ενικ:γασμούλος-ο@wordElln,
* McsElln.γασμούλοι/yazmúli/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γασμούλος-ο@wordElln,
* McsElln.γασμούλων/yazmúlon/!~γενι-πληθ:γασμούλος-ο@wordElln,
* McsElln.γασμούλους/yazmúlus/!~αιτι-πληθ:γασμούλος-ο@wordElln,

× base-form: γασμούλος
× base-pronunciation: /yazmúlos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γασμούλος/yazmúlos/-γασμούλου/yazmúlu/-γασμούλο/yazmúlo/-γασμούλε/yazmúle/-γασμούλοι/yazmúli/-γασμούλων/yazmúlon/-γασμούλους/yazmúlus/-γασμούλοι/yazmúli/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γασμούλος

γαστέρα-η/yastéra-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστέρα-η/yastéra-i/@wordElln,
* McsElln./yastéra-i/γαστέρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστέρα-η/yastéra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστέρα-η/yastéra-i/@wordElln,
* McsElln.γαστέρα/yastéra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαστέρας/yastéras/!~γενι-ενικ:γαστέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαστέρες/yastéres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστέρα-η@wordElln,
* McsElln.γαστέρων/yastéron/!~γενι-πληθ:γαστέρα-η@wordElln,

× base-form: γαστέρα
× base-pronunciation: /yastéra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστέρα/yastéra/-γαστέρας/yastéras/-γαστέρα/yastéra/-γαστέρα/yastéra/-γαστέρες/yastéres/-γαστέρων/yastéron/-γαστέρες/yastéres/-γαστέρες/yastéres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστέρα

γαστρίτιδα-η/yastrítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστρίτιδα-η/yastrítidha-i/@wordElln,
* McsElln./yastrítidha-i/γαστρίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστρίτιδα-η/yastrítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστρίτιδα-η/yastrítidha-i/@wordElln,
* McsElln.γαστρίτιδα/yastrítidha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστρίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.γαστρίτιδας/yastrítidhas/!~γενι-ενικ:γαστρίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.γαστρίτιδες/yastrítidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστρίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.γαστριτίδων/yastritídhon/!~γενι-πληθ:γαστρίτιδα-η@wordElln,

× base-form: γαστρίτιδα
× base-pronunciation: /yastrítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστρίτιδα/yastrítidha/-γαστρίτιδας/yastrítidhas/-γαστρίτιδα/yastrítidha/-γαστρίτιδα/yastrítidha/-γαστρίτιδες/yastrítidhes/-γαστριτίδων/yastritídhon/-γαστρίτιδες/yastrítidhes/-γαστρίτιδες/yastrítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστρίτιδα

γαστραλγία-η/yastralyía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστραλγία-η/yastralyía-i/@wordElln,
* McsElln./yastralyía-i/γαστραλγία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστραλγία-η/yastralyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστραλγία-η/yastralyía-i/@wordElln,
* McsElln.γαστραλγία/yastralyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστραλγία-η@wordElln,
* McsElln.γαστραλγίας/yastralyías/!~γενι-ενικ:γαστραλγία-η@wordElln,
* McsElln.γαστραλγίες/yastralyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστραλγία-η@wordElln,
* McsElln.γαστραλγιών/yastralyión/!~γενι-πληθ:γαστραλγία-η@wordElln,

× base-form: γαστραλγία
× base-pronunciation: /yastralyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστραλγία/yastralyía/-γαστραλγίας/yastralyías/-γαστραλγία/yastralyía/-γαστραλγία/yastralyía/-γαστραλγίες/yastralyíes/-γαστραλγιών/yastralyión/-γαστραλγίες/yastralyíes/-γαστραλγίες/yastralyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστραλγία

γαστρεκτομή-η/yastrektomí-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστρεκτομή-η/yastrektomí-i/@wordElln,
* McsElln./yastrektomí-i/γαστρεκτομή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστρεκτομή-η/yastrektomí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστρεκτομή-η/yastrektomí-i/@wordElln,
* McsElln.γαστρεκτομή/yastrektomí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστρεκτομή-η@wordElln,
* McsElln.γαστρεκτομής/yastrektomís/!~γενι-ενικ:γαστρεκτομή-η@wordElln,
* McsElln.γαστρεκτομές/yastrektomés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστρεκτομή-η@wordElln,
* McsElln.γαστρεκτομών/yastrektomón/!~γενι-πληθ:γαστρεκτομή-η@wordElln,

× base-form: γαστρεκτομή
× base-pronunciation: /yastrektomí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστρεκτομή/yastrektomí/-γαστρεκτομής/yastrektomís/-γαστρεκτομή/yastrektomí/-γαστρεκτομή/yastrektomí/-γαστρεκτομές/yastrektomés/-γαστρεκτομών/yastrektomón/-γαστρεκτομές/yastrektomés/-γαστρεκτομές/yastrektomés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστρεκτομή

γαστρεντερίτιδα-η/yastrederítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστρεντερίτιδα-η/yastrederítidha-i/@wordElln,
* McsElln./yastrederítidha-i/γαστρεντερίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστρεντερίτιδα-η/yastrederítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστρεντερίτιδα-η/yastrederítidha-i/@wordElln,
* McsElln.γαστρεντερίτιδα/yastrederítidha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστρεντερίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.γαστρεντερίτιδας/yastrederítidhas/!~γενι-ενικ:γαστρεντερίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.γαστρεντερίτιδες/yastrederítidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστρεντερίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.γαστρεντεριτίδων/yastrederitídhon/!~γενι-πληθ:γαστρεντερίτιδα-η@wordElln,

× base-form: γαστρεντερίτιδα
× base-pronunciation: /yastrederítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστρεντερίτιδα/yastrederítidha/-γαστρεντερίτιδας/yastrederítidhas/-γαστρεντερίτιδα/yastrederítidha/-γαστρεντερίτιδα/yastrederítidha/-γαστρεντερίτιδες/yastrederítidhes/-γαστρεντεριτίδων/yastrederitídhon/-γαστρεντερίτιδες/yastrederítidhes/-γαστρεντερίτιδες/yastrederítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστρεντερίτιδα

γαστρεντερολογία-η/yastrederoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστρεντερολογία-η/yastrederoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./yastrederoloyía-i/γαστρεντερολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστρεντερολογία-η/yastrederoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστρεντερολογία-η/yastrederoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.γαστρεντερολογία/yastrederoloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστρεντερολογία-η@wordElln,
* McsElln.γαστρεντερολογίας/yastrederoloyías/!~γενι-ενικ:γαστρεντερολογία-η@wordElln,
* McsElln.γαστρεντερολογίες/yastrederoloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστρεντερολογία-η@wordElln,
* McsElln.γαστρεντερολογιών/yastrederoloyión/!~γενι-πληθ:γαστρεντερολογία-η@wordElln,

× base-form: γαστρεντερολογία
× base-pronunciation: /yastrederoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστρεντερολογία/yastrederoloyía/-γαστρεντερολογίας/yastrederoloyías/-γαστρεντερολογία/yastrederoloyía/-γαστρεντερολογία/yastrederoloyía/-γαστρεντερολογίες/yastrederoloyíes/-γαστρεντερολογιών/yastrederoloyión/-γαστρεντερολογίες/yastrederoloyíes/-γαστρεντερολογίες/yastrederoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστρεντερολογία

γαστριδίωση-η/yastridhíosi-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστριδίωση-η/yastridhíosi-i/@wordElln,
* McsElln./yastridhíosi-i/γαστριδίωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστριδίωση-η/yastridhíosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστριδίωση-η/yastridhíosi-i/@wordElln,
* McsElln.γαστριδίωση/yastridhíosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστριδίωση-η@wordElln,
* McsElln.γαστριδίωσης/yastridhíosis/!~γενι-ενικ:γαστριδίωση-η@wordElln,
* McsElln.γαστριδιώσεως/yastridhyyóseos/!~γενι-ενικ:γαστριδίωση-η@wordElln,
* McsElln.γαστριδιώσεις/yastridhyyósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστριδίωση-η@wordElln,
* McsElln.γαστριδιώσεων/yastridhyyóseon/!~γενι-πληθ:γαστριδίωση-η@wordElln,

× base-form: γαστριδίωση
× base-pronunciation: /yastridhíosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστριδίωση/yastridhíosi/-γαστριδίωσης/yastridhíosis/|γαστριδιώσεως/yastridhyyóseos/-γαστριδίωση/yastridhíosi/-γαστριδίωση/yastridhíosi/-γαστριδιώσεις/yastridhyyósis/-γαστριδιώσεων/yastridhyyóseon/-γαστριδιώσεις/yastridhyyósis/-γαστριδιώσεις/yastridhyyósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γαστριδίωση

γαστριμαργία-η/yastrimaryía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστριμαργία-η/yastrimaryía-i/@wordElln,
* McsElln./yastrimaryía-i/γαστριμαργία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστριμαργία-η/yastrimaryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστριμαργία-η/yastrimaryía-i/@wordElln,
* McsElln.γαστριμαργία/yastrimaryía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστριμαργία-η@wordElln,
* McsElln.γαστριμαργίας/yastrimaryías/!~γενι-ενικ:γαστριμαργία-η@wordElln,
* McsElln.γαστριμαργίες/yastrimaryíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστριμαργία-η@wordElln,
* McsElln.γαστριμαργιών/yastrimaryión/!~γενι-πληθ:γαστριμαργία-η@wordElln,

× base-form: γαστριμαργία
× base-pronunciation: /yastrimaryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστριμαργία/yastrimaryía/-γαστριμαργίας/yastrimaryías/-γαστριμαργία/yastrimaryía/-γαστριμαργία/yastrimaryía/-γαστριμαργίες/yastrimaryíes/-γαστριμαργιών/yastrimaryión/-γαστριμαργίες/yastrimaryíes/-γαστριμαργίες/yastrimaryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστριμαργία

γαστρονομία-η/yastronomía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστρονομία-η/yastronomía-i/@wordElln,
* McsElln./yastronomía-i/γαστρονομία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστρονομία-η/yastronomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστρονομία-η/yastronomía-i/@wordElln,
* McsElln.γαστρονομία/yastronomía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστρονομία-η@wordElln,
* McsElln.γαστρονομίας/yastronomías/!~γενι-ενικ:γαστρονομία-η@wordElln,
* McsElln.γαστρονομίες/yastronomíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστρονομία-η@wordElln,
* McsElln.γαστρονομιών/yastronomión/!~γενι-πληθ:γαστρονομία-η@wordElln,

× base-form: γαστρονομία
× base-pronunciation: /yastronomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστρονομία/yastronomía/-γαστρονομίας/yastronomías/-γαστρονομία/yastronomía/-γαστρονομία/yastronomía/-γαστρονομίες/yastronomíes/-γαστρονομιών/yastronomión/-γαστρονομίες/yastronomíes/-γαστρονομίες/yastronomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστρονομία

γαστροπάθεια-η/yastropáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστροπάθεια-η/yastropáthia-i/@wordElln,
* McsElln./yastropáthia-i/γαστροπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστροπάθεια-η/yastropáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστροπάθεια-η/yastropáthia-i/@wordElln,
* McsElln.γαστροπάθεια/yastropáthia/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστροπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γαστροπάθειας/yastropáthias/!~γενι-ενικ:γαστροπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γαστροπάθειες/yastropáthies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστροπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γαστροπαθειών/yastropathión/!~γενι-πληθ:γαστροπάθεια-η@wordElln,

× base-form: γαστροπάθεια
× base-pronunciation: /yastropáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστροπάθεια/yastropáthia/-γαστροπάθειας/yastropáthias/-γαστροπάθεια/yastropáthia/-γαστροπάθεια/yastropáthia/-γαστροπάθειες/yastropáthies/-γαστροπαθειών/yastropathión/-γαστροπάθειες/yastropáthies/-γαστροπάθειες/yastropáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστροπάθεια

γαστρορραγία-η/yastrorayía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστρορραγία-η/yastrorayía-i/@wordElln,
* McsElln./yastrorayía-i/γαστρορραγία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστρορραγία-η/yastrorayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστρορραγία-η/yastrorayía-i/@wordElln,
* McsElln.γαστρορραγία/yastrorayía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστρορραγία-η@wordElln,
* McsElln.γαστρορραγίας/yastrorayías/!~γενι-ενικ:γαστρορραγία-η@wordElln,
* McsElln.γαστρορραγίες/yastrorayíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστρορραγία-η@wordElln,
* McsElln.γαστρορραγιών/yastrorayión/!~γενι-πληθ:γαστρορραγία-η@wordElln,

× base-form: γαστρορραγία
× base-pronunciation: /yastrorayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστρορραγία/yastrorayía/-γαστρορραγίας/yastrorayías/-γαστρορραγία/yastrorayía/-γαστρορραγία/yastrorayía/-γαστρορραγίες/yastrorayíes/-γαστρορραγιών/yastrorayión/-γαστρορραγίες/yastrorayíes/-γαστρορραγίες/yastrorayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστρορραγία

γαστροσκοπία-η/yastroskopía-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστροσκοπία-η/yastroskopía-i/@wordElln,
* McsElln./yastroskopía-i/γαστροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστροσκοπία-η/yastroskopía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστροσκοπία-η/yastroskopía-i/@wordElln,
* McsElln.γαστροσκοπία/yastroskopía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.γαστροσκοπίας/yastroskopías/!~γενι-ενικ:γαστροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.γαστροσκοπίες/yastroskopíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.γαστροσκοπιών/yastroskopyyón/!~γενι-πληθ:γαστροσκοπία-η@wordElln,

× base-form: γαστροσκοπία
× base-pronunciation: /yastroskopía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστροσκοπία/yastroskopía/-γαστροσκοπίας/yastroskopías/-γαστροσκοπία/yastroskopía/-γαστροσκοπία/yastroskopía/-γαστροσκοπίες/yastroskopíes/-γαστροσκοπιών/yastroskopyyón/-γαστροσκοπίες/yastroskopíes/-γαστροσκοπίες/yastroskopíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαστροσκοπία

γαστροσκόπηση-η/yastroskópisi-i/::
* McsEngl.wordElln.γαστροσκόπηση-η/yastroskópisi-i/@wordElln,
* McsElln./yastroskópisi-i/γαστροσκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστροσκόπηση-η/yastroskópisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστροσκόπηση-η/yastroskópisi-i/@wordElln,
* McsElln.γαστροσκόπηση/yastroskópisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστροσκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.γαστροσκόπησης/yastroskópisis/!~γενι-ενικ:γαστροσκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.γαστροσκοπήσεως/yastroskopíseos/!~γενι-ενικ:γαστροσκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.γαστροσκοπήσεις/yastroskopísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστροσκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.γαστροσκοπήσεων/yastroskopíseon/!~γενι-πληθ:γαστροσκόπηση-η@wordElln,

× base-form: γαστροσκόπηση
× base-pronunciation: /yastroskópisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαστροσκόπηση/yastroskópisi/-γαστροσκόπησης/yastroskópisis/|γαστροσκοπήσεως/yastroskopíseos/-γαστροσκόπηση/yastroskópisi/-γαστροσκόπηση/yastroskópisi/-γαστροσκοπήσεις/yastroskopísis/-γαστροσκοπήσεων/yastroskopíseon/-γαστροσκοπήσεις/yastroskopísis/-γαστροσκοπήσεις/yastroskopísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γαστροσκόπηση

γαστροσκόπιο-το/yastroskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.γαστροσκόπιο-το/yastroskópio-to/@wordElln,
* McsElln./yastroskópio-to/γαστροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαστροσκόπιο-το/yastroskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαστροσκόπιο-το/yastroskópio-to/@wordElln,
* McsElln.γαστροσκόπιο/yastroskópio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαστροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.γαστροσκοπίου/yastroskopíu/!~γενι-ενικ:γαστροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.γαστροσκόπιου/yastroskópiu/!~γενι-ενικ:γαστροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.γαστροσκόπια/yastroskópia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαστροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.γαστροσκοπίων/yastroskopíon/!~γενι-πληθ:γαστροσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: γαστροσκόπιο
× base-pronunciation: /yastroskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαστροσκόπιο/yastroskópio/-γαστροσκοπίου/yastroskopíu/|γαστροσκόπιου/yastroskópiu/-γαστροσκόπιο/yastroskópio/-γαστροσκόπιο/yastroskópio/-γαστροσκόπια/yastroskópia/-γαστροσκοπίων/yastroskopíon/-γαστροσκόπια/yastroskópia/-γαστροσκόπια/yastroskópia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γαστροσκόπιο

γατάκι-το/yatáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γατάκι-το/yatáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yatáki-to-s/γατάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γατάκι-το/yatáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γατάκι-το/yatáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γατάκι/yatáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γατάκι-το@wordElln,
* McsElln.γατάκια/yatákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γατάκι-το@wordElln,

× base-form: γατάκι
× base-pronunciation: /yatáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γατάκι/yatáki/-∅-γατάκι/yatáki/-γατάκι/yatáki/-γατάκια/yatákka/-∅-γατάκια/yatákka/-γατάκια/yatákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γατάκι

γατί-το/yatí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γατί-το/yatí-to-s/@wordElln,
* McsElln./yatí-to-s/γατί-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γατί-το/yatí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γατί-το/yatí-to-s/@wordElln,
* McsElln.γατί/yatí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γατί-το@wordElln,
* McsElln.γατιού/yatyyú/!~γενι-ενικ:γατί-το@wordElln,
* McsElln.γατιά/yatyyá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γατί-το@wordElln,
* McsElln.γατιών/yatyyón/!~γενι-πληθ:γατί-το@wordElln,

× base-form: γατί
× base-pronunciation: /yatí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γατί/yatí/-γατιού/yatyyú/-γατί/yatí/-γατί/yatí/-γατιά/yatyyá/-γατιών/yatyyón/-γατιά/yatyyá/-γατιά/yatiá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γατί

γατοπαρδάκι-το/yatopardháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γατοπαρδάκι-το/yatopardháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yatopardháki-to-s/γατοπαρδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γατοπαρδάκι-το/yatopardháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γατοπαρδάκι-το/yatopardháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γατοπαρδάκι/yatopardháki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γατοπαρδάκι-το@wordElln,
* McsElln.γατοπαρδάκια/yatopardhákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γατοπαρδάκι-το@wordElln,

× base-form: γατοπαρδάκι
× base-pronunciation: /yatopardháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γατοπαρδάκι/yatopardháki/-∅-γατοπαρδάκι/yatopardháki/-γατοπαρδάκι/yatopardháki/-γατοπαρδάκια/yatopardhákka/-∅-γατοπαρδάκια/yatopardhákka/-γατοπαρδάκια/yatopardhákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γατοπαρδάκι

γατούλα-η/yatúla-i/::
* McsEngl.wordElln.γατούλα-η/yatúla-i/@wordElln,
* McsElln./yatúla-i/γατούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γατούλα-η/yatúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γατούλα-η/yatúla-i/@wordElln,
* McsElln.γατούλα/yatúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γατούλα-η@wordElln,
* McsElln.γατούλας/yatúlas/!~γενι-ενικ:γατούλα-η@wordElln,
* McsElln.γατούλες/yatúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γατούλα-η@wordElln,

× base-form: γατούλα
× base-pronunciation: /yatúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γατούλα/yatúla/-γατούλας/yatúlas/-γατούλα/yatúla/-γατούλα/yatúla/-γατούλες/yatúles/-∅-γατούλες/yatúles/-γατούλες/yatúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γατούλα

γατόδεντρο-το/yatódhedro-to/::
* McsEngl.wordElln.γατόδεντρο-το/yatódhedro-to/@wordElln,
* McsElln./yatódhedro-to/γατόδεντρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γατόδεντρο-το/yatódhedro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γατόδεντρο-το/yatódhedro-to/@wordElln,
* McsElln.γατόδεντρο/yatódhedro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γατόδεντρο-το@wordElln,
* McsElln.γατόδεντρου/yatódhedru/!~γενι-ενικ:γατόδεντρο-το@wordElln,
* McsElln.γατόδεντρα/yatódhedra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γατόδεντρο-το@wordElln,
* McsElln.γατόδεντρων/yatódhedron/!~γενι-πληθ:γατόδεντρο-το@wordElln,

× base-form: γατόδεντρο
× base-pronunciation: /yatódhedro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γατόδεντρο/yatódhedro/-γατόδεντρου/yatódhedru/-γατόδεντρο/yatódhedro/-γατόδεντρο/yatódhedro/-γατόδεντρα/yatódhedra/-γατόδεντρων/yatódhedron/-γατόδεντρα/yatódhedra/-γατόδεντρα/yatódhedra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γατόδεντρο

γατόπαρδος-ο/yatópardhos-o/::
* McsEngl.wordElln.γατόπαρδος-ο/yatópardhos-o/@wordElln,
* McsElln./yatópardhos-o/γατόπαρδος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γατόπαρδος-ο/yatópardhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γατόπαρδος-ο/yatópardhos-o/@wordElln,
* McsElln.γατόπαρδος/yatópardhos/-ονομ-ενικ:γατόπαρδος-ο@wordElln,
* McsElln.γατόπαρδου/yatópardhu/!~γενι-ενικ:γατόπαρδος-ο@wordElln,
* McsElln.γατόπαρδο/yatópardho/!~αιτι-ενικ:γατόπαρδος-ο@wordElln,
* McsElln.γατόπαρδε/yatópardhe/!~κλητ-ενικ:γατόπαρδος-ο@wordElln,
* McsElln.γατόπαρδοι/yatópardhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γατόπαρδος-ο@wordElln,
* McsElln.γατόπαρδων/yatópardhon/!~γενι-πληθ:γατόπαρδος-ο@wordElln,
* McsElln.γατόπαρδους/yatópardhus/!~αιτι-πληθ:γατόπαρδος-ο@wordElln,

× base-form: γατόπαρδος
× base-pronunciation: /yatópardhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γατόπαρδος/yatópardhos/-γατόπαρδου/yatópardhu/-γατόπαρδο/yatópardho/-γατόπαρδε/yatópardhe/-γατόπαρδοι/yatópardhi/-γατόπαρδων/yatópardhon/-γατόπαρδους/yatópardhus/-γατόπαρδοι/yatópardhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γατόπαρδος

γατόπορτα-η/yatóporta-i/::
* McsEngl.wordElln.γατόπορτα-η/yatóporta-i/@wordElln,
* McsElln./yatóporta-i/γατόπορτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γατόπορτα-η/yatóporta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γατόπορτα-η/yatóporta-i/@wordElln,
* McsElln.γατόπορτα/yatóporta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γατόπορτα-η@wordElln,
* McsElln.γατόπορτας/yatóportas/!~γενι-ενικ:γατόπορτα-η@wordElln,
* McsElln.γατόπορτες/yatóportes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γατόπορτα-η@wordElln,
* McsElln.γατοπορτών/yatoportón/!~γενι-πληθ:γατόπορτα-η@wordElln,

× base-form: γατόπορτα
× base-pronunciation: /yatóporta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γατόπορτα/yatóporta/-γατόπορτας/yatóportas/-γατόπορτα/yatóporta/-γατόπορτα/yatóporta/-γατόπορτες/yatóportes/-γατοπορτών/yatoportón/-γατόπορτες/yatóportes/-γατόπορτες/yatóportes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γατόπορτα

γατόφιδο-το/yatófidho-to/::
* McsEngl.wordElln.γατόφιδο-το/yatófidho-to/@wordElln,
* McsElln./yatófidho-to/γατόφιδο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γατόφιδο-το/yatófidho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γατόφιδο-το/yatófidho-to/@wordElln,
* McsElln.γατόφιδο/yatófidho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γατόφιδο-το@wordElln,
* McsElln.γατόφιδου/yatófidhu/!~γενι-ενικ:γατόφιδο-το@wordElln,
* McsElln.γατόφιδα/yatófidha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γατόφιδο-το@wordElln,
* McsElln.γατόφιδων/yatófidhon/!~γενι-πληθ:γατόφιδο-το@wordElln,

× base-form: γατόφιδο
× base-pronunciation: /yatófidho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γατόφιδο/yatófidho/-γατόφιδου/yatófidhu/-γατόφιδο/yatófidho/-γατόφιδο/yatófidho/-γατόφιδα/yatófidha/-γατόφιδων/yatófidhon/-γατόφιδα/yatófidha/-γατόφιδα/yatófidha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γατόφιδο

γατόψαρο-το/yatópsaro-to/::
* McsEngl.wordElln.γατόψαρο-το/yatópsaro-to/@wordElln,
* McsElln./yatópsaro-to/γατόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γατόψαρο-το/yatópsaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γατόψαρο-το/yatópsaro-to/@wordElln,
* McsElln.γατόψαρο/yatópsaro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γατόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.γατόψαρου/yatópsaru/!~γενι-ενικ:γατόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.γατόψαρα/yatópsara/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γατόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.γατόψαρων/yatópsaron/!~γενι-πληθ:γατόψαρο-το@wordElln,

× base-form: γατόψαρο
× base-pronunciation: /yatópsaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γατόψαρο/yatópsaro/-γατόψαρου/yatópsaru/-γατόψαρο/yatópsaro/-γατόψαρο/yatópsaro/-γατόψαρα/yatópsara/-γατόψαρων/yatópsaron/-γατόψαρα/yatópsara/-γατόψαρα/yatópsara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γατόψαρο

γαϊδάρα-η/yaidhára-i/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδάρα-η/yaidhára-i/@wordElln,
* McsElln./yaidhára-i/γαϊδάρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδάρα-η/yaidhára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδάρα-η/yaidhára-i/@wordElln,
* McsElln.γαϊδάρα/yaidhára/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδάρας/yaidháras/!~γενι-ενικ:γαϊδάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδάρες/yaidháres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδάρα-η@wordElln,

× base-form: γαϊδάρα
× base-pronunciation: /yaidhára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαϊδάρα/yaidhára/-γαϊδάρας/yaidháras/-γαϊδάρα/yaidhára/-γαϊδάρα/yaidhára/-γαϊδάρες/yaidháres/-∅-γαϊδάρες/yaidháres/-γαϊδάρες/yaidháres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαϊδάρα

γαϊδουράγκαθο-το/yaidhurágatho-to/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδουράγκαθο-το/yaidhurágatho-to/@wordElln,
* McsElln./yaidhurágatho-to/γαϊδουράγκαθο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδουράγκαθο-το/yaidhurágatho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδουράγκαθο-το/yaidhurágatho-to/@wordElln,
* McsElln.γαϊδουράγκαθο/yaidhurágatho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδουράγκαθο-το@wordElln,
* McsElln.γαϊδουράγκαθου/yaidhurágathu/!~γενι-ενικ:γαϊδουράγκαθο-το@wordElln,
* McsElln.γαϊδουράγκαθα/yaidhurágatha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδουράγκαθο-το@wordElln,
* McsElln.γαϊδουράγκαθων/yaidhurágathon/!~γενι-πληθ:γαϊδουράγκαθο-το@wordElln,

× base-form: γαϊδουράγκαθο
× base-pronunciation: /yaidhurágatho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαϊδουράγκαθο/yaidhurágatho/-γαϊδουράγκαθου/yaidhurágathu/-γαϊδουράγκαθο/yaidhurágatho/-γαϊδουράγκαθο/yaidhurágatho/-γαϊδουράγκαθα/yaidhurágatha/-γαϊδουράγκαθων/yaidhurágathon/-γαϊδουράγκαθα/yaidhurágatha/-γαϊδουράγκαθα/yaidhurágatha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊδουράγκαθο

γαϊδουράκι-το/yaidhuráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδουράκι-το/yaidhuráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yaidhuráki-to-s/γαϊδουράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδουράκι-το/yaidhuráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδουράκι-το/yaidhuráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαϊδουράκι/yaidhuráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδουράκι-το@wordElln,
* McsElln.γαϊδουράκια/yaidhurákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδουράκι-το@wordElln,

× base-form: γαϊδουράκι
× base-pronunciation: /yaidhuráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαϊδουράκι/yaidhuráki/-∅-γαϊδουράκι/yaidhuráki/-γαϊδουράκι/yaidhuráki/-γαϊδουράκια/yaidhurákka/-∅-γαϊδουράκια/yaidhurákka/-γαϊδουράκια/yaidhurákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γαϊδουράκι

γαϊδουράς-ο/yaidhurás-o/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδουράς-ο/yaidhurás-o/@wordElln,
* McsElln./yaidhurás-o/γαϊδουράς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδουράς-ο/yaidhurás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδουράς-ο/yaidhurás-o/@wordElln,
* McsElln.γαϊδουράς/yaidhurás/-ονομ-ενικ:γαϊδουράς-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουρά/yaidhurá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδουράς-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουράδες/yaidhurádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδουράς-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουράδων/yaidhurádhon/!~γενι-πληθ:γαϊδουράς-ο@wordElln,

× base-form: γαϊδουράς
× base-pronunciation: /yaidhurás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαϊδουράς/yaidhurás/-γαϊδουρά/yaidhurá/-γαϊδουρά/yaidhurá/-γαϊδουρά/yaidhurá/-γαϊδουράδες/yaidhurádhes/-γαϊδουράδων/yaidhurádhon/-γαϊδουράδες/yaidhurádhes/-γαϊδουράδες/yaidhurádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊδουράς

γαϊδουριά-η/yaidhuryyá-i/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδουριά-η/yaidhuryyá-i/@wordElln,
* McsElln./yaidhuryyá-i/γαϊδουριά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδουριά-η/yaidhuryyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδουριά-η/yaidhuryyá-i/@wordElln,
* McsElln.γαϊδουριά/yaidhuryyá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδουριά-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδουριάς/yaidhuryyás/!~γενι-ενικ:γαϊδουριά-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδουριές/yaidhuryés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδουριά-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδουριών/yaidhuryyón/!~γενι-πληθ:γαϊδουριά-η@wordElln,

× base-form: γαϊδουριά
× base-pronunciation: /yaidhuryyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαϊδουριά/yaidhuryyá/-γαϊδουριάς/yaidhuryyás/-γαϊδουριά/yaidhuryyá/-γαϊδουριά/yaidhuryyá/-γαϊδουριές/yaidhuryés/-γαϊδουριών/yaidhuryyón/-γαϊδουριές/yaidhuryés/-γαϊδουριές/yaidhuryés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊδουριά

γαϊδουριάρης-ο/yaidhuryyáris-o/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδουριάρης-ο/yaidhuryyáris-o/@wordElln,
* McsElln./yaidhuryyáris-o/γαϊδουριάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδουριάρης-ο/yaidhuryyáris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδουριάρης-ο/yaidhuryyáris-o/@wordElln,
* McsElln.γαϊδουριάρης/yaidhuryyáris/-ονομ-ενικ:γαϊδουριάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουριάρη/yaidhuryyári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδουριάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουριάρηδες/yaidhuryyáridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδουριάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουριάρηδων/yaidhuryyáridhon/!~γενι-πληθ:γαϊδουριάρης-ο@wordElln,

× base-form: γαϊδουριάρης
× base-pronunciation: /yaidhuryyáris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαϊδουριάρης/yaidhuryyáris/-γαϊδουριάρη/yaidhuryyári/-γαϊδουριάρη/yaidhuryyári/-γαϊδουριάρη/yaidhuryyári/-γαϊδουριάρηδες/yaidhuryyáridhes/-γαϊδουριάρηδων/yaidhuryyáridhon/-γαϊδουριάρηδες/yaidhuryyáridhes/-γαϊδουριάρηδες/yaidhuryyáridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊδουριάρης

γαϊδουροκαβαλαρία-η/yaidhurokavalaría-i/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδουροκαβαλαρία-η/yaidhurokavalaría-i/@wordElln,
* McsElln./yaidhurokavalaría-i/γαϊδουροκαβαλαρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδουροκαβαλαρία-η/yaidhurokavalaría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδουροκαβαλαρία-η/yaidhurokavalaría-i/@wordElln,
* McsElln.γαϊδουροκαβαλαρία/yaidhurokavalaría/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδουροκαβαλαρία-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδουροκαβαλαρίας/yaidhurokavalarías/!~γενι-ενικ:γαϊδουροκαβαλαρία-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδουροκαβαλαρίες/yaidhurokavalaríes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδουροκαβαλαρία-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδουροκαβαλαριών/yaidhurokavalarión/!~γενι-πληθ:γαϊδουροκαβαλαρία-η@wordElln,

× base-form: γαϊδουροκαβαλαρία
× base-pronunciation: /yaidhurokavalaría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαϊδουροκαβαλαρία/yaidhurokavalaría/-γαϊδουροκαβαλαρίας/yaidhurokavalarías/-γαϊδουροκαβαλαρία/yaidhurokavalaría/-γαϊδουροκαβαλαρία/yaidhurokavalaría/-γαϊδουροκαβαλαρίες/yaidhurokavalaríes/-γαϊδουροκαβαλαριών/yaidhurokavalarión/-γαϊδουροκαβαλαρίες/yaidhurokavalaríes/-γαϊδουροκαβαλαρίες/yaidhurokavalaríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊδουροκαβαλαρία

γαϊδουρολάτης-ο/yaidhurolátis-o/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδουρολάτης-ο/yaidhurolátis-o/@wordElln,
* McsElln./yaidhurolátis-o/γαϊδουρολάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδουρολάτης-ο/yaidhurolátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδουρολάτης-ο/yaidhurolátis-o/@wordElln,
* McsElln.γαϊδουρολάτης/yaidhurolátis/-ονομ-ενικ:γαϊδουρολάτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουρολάτη/yaidhuroláti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδουρολάτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουρολάτες/yaidhurolátes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδουρολάτης-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουρολατών/yaidhurolatón/!~γενι-πληθ:γαϊδουρολάτης-ο@wordElln,

× base-form: γαϊδουρολάτης
× base-pronunciation: /yaidhurolátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαϊδουρολάτης/yaidhurolátis/-γαϊδουρολάτη/yaidhuroláti/-γαϊδουρολάτη/yaidhuroláti/-γαϊδουρολάτη/yaidhuroláti/-γαϊδουρολάτες/yaidhurolátes/-γαϊδουρολατών/yaidhurolatón/-γαϊδουρολάτες/yaidhurolátes/-γαϊδουρολάτες/yaidhurolátes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊδουρολάτης

γαϊδουροφωνάρα-η/yaidhurofonára-i/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδουροφωνάρα-η/yaidhurofonára-i/@wordElln,
* McsElln./yaidhurofonára-i/γαϊδουροφωνάρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδουροφωνάρα-η/yaidhurofonára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδουροφωνάρα-η/yaidhurofonára-i/@wordElln,
* McsElln.γαϊδουροφωνάρα/yaidhurofonára/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδουροφωνάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδουροφωνάρας/yaidhurofonáras/!~γενι-ενικ:γαϊδουροφωνάρα-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδουροφωνάρες/yaidhurofonáres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδουροφωνάρα-η@wordElln,

× base-form: γαϊδουροφωνάρα
× base-pronunciation: /yaidhurofonára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαϊδουροφωνάρα/yaidhurofonára/-γαϊδουροφωνάρας/yaidhurofonáras/-γαϊδουροφωνάρα/yaidhurofonára/-γαϊδουροφωνάρα/yaidhurofonára/-γαϊδουροφωνάρες/yaidhurofonáres/-∅-γαϊδουροφωνάρες/yaidhurofonáres/-γαϊδουροφωνάρες/yaidhurofonáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαϊδουροφωνάρα

γαϊδουρόβηχας-ο/yaidhuróvihas-o/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδουρόβηχας-ο/yaidhuróvihas-o/@wordElln,
* McsElln./yaidhuróvihas-o/γαϊδουρόβηχας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδουρόβηχας-ο/yaidhuróvihas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδουρόβηχας-ο/yaidhuróvihas-o/@wordElln,
* McsElln.γαϊδουρόβηχας/yaidhuróvihas/-ονομ-ενικ:γαϊδουρόβηχας-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουρόβηχα/yaidhuróviha/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδουρόβηχας-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουρόβηχες/yaidhuróvihes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδουρόβηχας-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊδουρόβηχων/yaidhuróvihon/!~γενι-πληθ:γαϊδουρόβηχας-ο@wordElln,

× base-form: γαϊδουρόβηχας
× base-pronunciation: /yaidhuróvihas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαϊδουρόβηχας/yaidhuróvihas/-γαϊδουρόβηχα/yaidhuróviha/-γαϊδουρόβηχα/yaidhuróviha/-γαϊδουρόβηχα/yaidhuróviha/-γαϊδουρόβηχες/yaidhuróvihes/-γαϊδουρόβηχων/yaidhuróvihon/-γαϊδουρόβηχες/yaidhuróvihes/-γαϊδουρόβηχες/yaidhuróvihes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊδουρόβηχας

γαϊδούρα-η/yaidhúra-i/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδούρα-η/yaidhúra-i/@wordElln,
* McsElln./yaidhúra-i/γαϊδούρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδούρα-η/yaidhúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδούρα-η/yaidhúra-i/@wordElln,
* McsElln.γαϊδούρα/yaidhúra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδούρα-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδούρας/yaidhúras/!~γενι-ενικ:γαϊδούρα-η@wordElln,
* McsElln.γαϊδούρες/yaidhúres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδούρα-η@wordElln,

× base-form: γαϊδούρα
× base-pronunciation: /yaidhúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαϊδούρα/yaidhúra/-γαϊδούρας/yaidhúras/-γαϊδούρα/yaidhúra/-γαϊδούρα/yaidhúra/-γαϊδούρες/yaidhúres/-∅-γαϊδούρες/yaidhúres/-γαϊδούρες/yaidhúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαϊδούρα

γαϊδούρι-το/yaidhúri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαϊδούρι-το/yaidhúri-to-s/@wordElln,
* McsElln./yaidhúri-to-s/γαϊδούρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊδούρι-το/yaidhúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊδούρι-το/yaidhúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαϊδούρι/yaidhúri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊδούρι-το@wordElln,
* McsElln.γαϊδουριού/yaidhuryyú/!~γενι-ενικ:γαϊδούρι-το@wordElln,
* McsElln.γαϊδούρια/yaidhúryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊδούρι-το@wordElln,
* McsElln.γαϊδουριών/yaidhuryyón/!~γενι-πληθ:γαϊδούρι-το@wordElln,

× base-form: γαϊδούρι
× base-pronunciation: /yaidhúri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαϊδούρι/yaidhúri/-γαϊδουριού/yaidhuryyú/-γαϊδούρι/yaidhúri/-γαϊδούρι/yaidhúri/-γαϊδούρια/yaidhúryya/-γαϊδουριών/yaidhuryyón/-γαϊδούρια/yaidhúryya/-γαϊδούρια/yaidhúryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊδούρι

γαϊτάνι-το/yaitáni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαϊτάνι-το/yaitáni-to-s/@wordElln,
* McsElln./yaitáni-to-s/γαϊτάνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊτάνι-το/yaitáni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊτάνι-το/yaitáni-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαϊτάνι/yaitáni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊτάνι-το@wordElln,
* McsElln.γαϊτανιού/yaitannú/!~γενι-ενικ:γαϊτάνι-το@wordElln,
* McsElln.γαϊτάνια/yaitánna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊτάνι-το@wordElln,
* McsElln.γαϊτανιών/yaitannón/!~γενι-πληθ:γαϊτάνι-το@wordElln,

× base-form: γαϊτάνι
× base-pronunciation: /yaitáni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαϊτάνι/yaitáni/-γαϊτανιού/yaitannú/-γαϊτάνι/yaitáni/-γαϊτάνι/yaitáni/-γαϊτάνια/yaitánna/-γαϊτανιών/yaitannón/-γαϊτάνια/yaitánna/-γαϊτάνια/yaitánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊτάνι

γαϊτάνωμα-το/yaitánoma-to/::
* McsEngl.wordElln.γαϊτάνωμα-το/yaitánoma-to/@wordElln,
* McsElln./yaitánoma-to/γαϊτάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊτάνωμα-το/yaitánoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊτάνωμα-το/yaitánoma-to/@wordElln,
* McsElln.γαϊτάνωμα/yaitánoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊτάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαϊτανώματος/yaitanómatos/!~γενι-ενικ:γαϊτάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαϊτανώματα/yaitanómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊτάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.γαϊτανωμάτων/yaitanomáton/!~γενι-πληθ:γαϊτάνωμα-το@wordElln,

× base-form: γαϊτάνωμα
× base-pronunciation: /yaitánoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαϊτάνωμα/yaitánoma/-γαϊτανώματος/yaitanómatos/-γαϊτάνωμα/yaitánoma/-γαϊτάνωμα/yaitánoma/-γαϊτανώματα/yaitanómata/-γαϊτανωμάτων/yaitanomáton/-γαϊτανώματα/yaitanómata/-γαϊτανώματα/yaitanómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊτάνωμα

γαϊτανάκι-το/yaitanáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γαϊτανάκι-το/yaitanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yaitanáki-to-s/γαϊτανάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊτανάκι-το/yaitanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊτανάκι-το/yaitanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γαϊτανάκι/yaitanáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊτανάκι-το@wordElln,
* McsElln.γαϊτανάκια/yaitanákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊτανάκι-το@wordElln,

× base-form: γαϊτανάκι
× base-pronunciation: /yaitanáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαϊτανάκι/yaitanáki/-∅-γαϊτανάκι/yaitanáki/-γαϊτανάκι/yaitanáki/-γαϊτανάκια/yaitanákka/-∅-γαϊτανάκια/yaitanákka/-γαϊτανάκια/yaitanákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γαϊτανάκι

γαϊτανάς-ο/yaitanás-o/::
* McsEngl.wordElln.γαϊτανάς-ο/yaitanás-o/@wordElln,
* McsElln./yaitanás-o/γαϊτανάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊτανάς-ο/yaitanás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊτανάς-ο/yaitanás-o/@wordElln,
* McsElln.γαϊτανάς/yaitanás/-ονομ-ενικ:γαϊτανάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊτανά/yaitaná/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊτανάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊτανάδες/yaitanádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊτανάς-ο@wordElln,
* McsElln.γαϊτανάδων/yaitanádhon/!~γενι-πληθ:γαϊτανάς-ο@wordElln,

× base-form: γαϊτανάς
× base-pronunciation: /yaitanás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαϊτανάς/yaitanás/-γαϊτανά/yaitaná/-γαϊτανά/yaitaná/-γαϊτανά/yaitaná/-γαϊτανάδες/yaitanádhes/-γαϊτανάδων/yaitanádhon/-γαϊτανάδες/yaitanádhes/-γαϊτανάδες/yaitanádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊτανάς

γαϊτανοφρύδα-η/yaitanofrídha-i/::
* McsEngl.wordElln.γαϊτανοφρύδα-η/yaitanofrídha-i/@wordElln,
* McsElln./yaitanofrídha-i/γαϊτανοφρύδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊτανοφρύδα-η/yaitanofrídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊτανοφρύδα-η/yaitanofrídha-i/@wordElln,
* McsElln.γαϊτανοφρύδα/yaitanofrídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊτανοφρύδα-η@wordElln,
* McsElln.γαϊτανοφρύδας/yaitanofrídhas/!~γενι-ενικ:γαϊτανοφρύδα-η@wordElln,
* McsElln.γαϊτανοφρύδες/yaitanofrídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊτανοφρύδα-η@wordElln,

× base-form: γαϊτανοφρύδα
× base-pronunciation: /yaitanofrídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γαϊτανοφρύδα/yaitanofrídha/-γαϊτανοφρύδας/yaitanofrídhas/-γαϊτανοφρύδα/yaitanofrídha/-γαϊτανοφρύδα/yaitanofrídha/-γαϊτανοφρύδες/yaitanofrídhes/-∅-γαϊτανοφρύδες/yaitanofrídhes/-γαϊτανοφρύδες/yaitanofrídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γαϊτανοφρύδα

γαϊτανόφρυδο-το/yaitanófridho-to/::
* McsEngl.wordElln.γαϊτανόφρυδο-το/yaitanófridho-to/@wordElln,
* McsElln./yaitanófridho-to/γαϊτανόφρυδο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαϊτανόφρυδο-το/yaitanófridho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαϊτανόφρυδο-το/yaitanófridho-to/@wordElln,
* McsElln.γαϊτανόφρυδο/yaitanófridho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαϊτανόφρυδο-το@wordElln,
* McsElln.γαϊτανόφρυδου/yaitanófridhu/!~γενι-ενικ:γαϊτανόφρυδο-το@wordElln,
* McsElln.γαϊτανόφρυδα/yaitanófridha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαϊτανόφρυδο-το@wordElln,
* McsElln.γαϊτανόφρυδων/yaitanófridhon/!~γενι-πληθ:γαϊτανόφρυδο-το@wordElln,

× base-form: γαϊτανόφρυδο
× base-pronunciation: /yaitanófridho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαϊτανόφρυδο/yaitanófridho/-γαϊτανόφρυδου/yaitanófridhu/-γαϊτανόφρυδο/yaitanófridho/-γαϊτανόφρυδο/yaitanófridho/-γαϊτανόφρυδα/yaitanófridha/-γαϊτανόφρυδων/yaitanófridhon/-γαϊτανόφρυδα/yaitanófridha/-γαϊτανόφρυδα/yaitanófridha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαϊτανόφρυδο

γαύριασμα-το/yávryyazma-to/::
* McsEngl.wordElln.γαύριασμα-το/yávryyazma-to/@wordElln,
* McsElln./yávryyazma-to/γαύριασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαύριασμα-το/yávryyazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαύριασμα-το/yávryyazma-to/@wordElln,
* McsElln.γαύριασμα/yávryyazma/-ονομ-ενικ:γαύριασμα-το@wordElln,
* McsElln.γαυριάσματος/yairyyázmatos/!~γενι-ενικ:γαύριασμα-το@wordElln,
* McsElln.γαύριασμα/yaíryyazma/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γαύριασμα-το@wordElln,
* McsElln.γαυριάσματα/yairyyázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γαύριασμα-το@wordElln,
* McsElln.γαυριασμάτων/yairyyazmáton/!~γενι-πληθ:γαύριασμα-το@wordElln,

× base-form: γαύριασμα
× base-pronunciation: /yávryyazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γαύριασμα/yávryyazma/-γαυριάσματος/yairyyázmatos/-γαύριασμα/yaíryyazma/-γαύριασμα/yaíryyazma/-γαυριάσματα/yairyyázmata/-γαυριασμάτων/yairyyazmáton/-γαυριάσματα/yairyyázmata/-γαυριάσματα/yairyyázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαύριασμα

γαύρος-ο/yávros-o/::
* McsEngl.wordElln.γαύρος-ο/yávros-o/@wordElln,
* McsElln./yávros-o/γαύρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γαύρος-ο/yávros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γαύρος-ο/yávros-o/@wordElln,
* McsElln.γαύρος/yávros/-ονομ-ενικ:γαύρος-ο@wordElln,
* McsElln.γαύρου/yávru/!~γενι-ενικ:γαύρος-ο@wordElln,
* McsElln.γαύρο/yávro/!~αιτι-ενικ:γαύρος-ο@wordElln,
* McsElln.γαύρε/yávre/!~κλητ-ενικ:γαύρος-ο@wordElln,
* McsElln.γαύροι/yávri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γαύρος-ο@wordElln,
* McsElln.γαύρων/yávron/!~γενι-πληθ:γαύρος-ο@wordElln,
* McsElln.γαύρους/yávrus/!~αιτι-πληθ:γαύρος-ο@wordElln,

× base-form: γαύρος
× base-pronunciation: /yávros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γαύρος/yávros/-γαύρου/yávru/-γαύρο/yávro/-γαύρε/yávre/-γαύροι/yávri/-γαύρων/yávron/-γαύρους/yávrus/-γαύροι/yávri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γαύρος

γδάρσιμο-το/ydhársimo-to/::
* McsEngl.wordElln.γδάρσιμο-το/ydhársimo-to/@wordElln,
* McsElln./ydhársimo-to/γδάρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γδάρσιμο-το/ydhársimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γδάρσιμο-το/ydhársimo-to/@wordElln,
* McsElln.γδάρσιμο/ydhársimo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γδάρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.γδαρσίματος/ydharsímatos/!~γενι-ενικ:γδάρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.γδαρσίματα/ydharsímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γδάρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.γδαρσιμάτων/ydharsimáton/!~γενι-πληθ:γδάρσιμο-το@wordElln,

× base-form: γδάρσιμο
× base-pronunciation: /ydhársimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γδάρσιμο/ydhársimo/-γδαρσίματος/ydharsímatos/-γδάρσιμο/ydhársimo/-γδάρσιμο/ydhársimo/-γδαρσίματα/ydharsímata/-γδαρσιμάτων/ydharsimáton/-γδαρσίματα/ydharsímata/-γδαρσίματα/ydharsímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γδάρσιμο

γδάρτης-ο/ydhártis-o/::
* McsEngl.wordElln.γδάρτης-ο/ydhártis-o/@wordElln,
* McsElln./ydhártis-o/γδάρτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γδάρτης-ο/ydhártis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γδάρτης-ο/ydhártis-o/@wordElln,
* McsElln.γδάρτης/ydhártis/-ονομ-ενικ:γδάρτης-ο@wordElln,
* McsElln.γδάρτη/ydhárti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γδάρτης-ο@wordElln,
* McsElln.γδάρτες/ydhártes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γδάρτης-ο@wordElln,
* McsElln.γδαρτών/ydhartón/!~γενι-πληθ:γδάρτης-ο@wordElln,

× base-form: γδάρτης
× base-pronunciation: /ydhártis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γδάρτης/ydhártis/-γδάρτη/ydhárti/-γδάρτη/ydhárti/-γδάρτη/ydhárti/-γδάρτες/ydhártes/-γδαρτών/ydhartón/-γδάρτες/ydhártes/-γδάρτες/ydhártes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γδάρτης

γδικιωμός-ο/ydhikkomós-o/::
* McsEngl.wordElln.γδικιωμός-ο/ydhikkomós-o/@wordElln,
* McsElln./ydhikkomós-o/γδικιωμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γδικιωμός-ο/ydhikkomós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γδικιωμός-ο/ydhikkomós-o/@wordElln,
* McsElln.γδικιωμός/ydhikkomós/-ονομ-ενικ:γδικιωμός-ο@wordElln,
* McsElln.γδικιωμού/ydhikiomú/!~γενι-ενικ:γδικιωμός-ο@wordElln,
* McsElln.γδικιωμό/ydhikiomó/!~αιτι-ενικ:γδικιωμός-ο@wordElln,
* McsElln.γδικιωμέ/ydhikiomé/!~κλητ-ενικ:γδικιωμός-ο@wordElln,
* McsElln.γδικιωμοί/ydhikiomí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γδικιωμός-ο@wordElln,
* McsElln.γδικιωμών/ydhikiomón/!~γενι-πληθ:γδικιωμός-ο@wordElln,
* McsElln.γδικιωμούς/ydhikiomús/!~αιτι-πληθ:γδικιωμός-ο@wordElln,

× base-form: γδικιωμός
× base-pronunciation: /ydhikkomós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γδικιωμός/ydhikkomós/-γδικιωμού/ydhikiomú/-γδικιωμό/ydhikiomó/-γδικιωμέ/ydhikiomé/-γδικιωμοί/ydhikiomí/-γδικιωμών/ydhikiomón/-γδικιωμούς/ydhikiomús/-γδικιωμοί/ydhikiomí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γδικιωμός

γδούπος-ο/ydhúpos-o/::
* McsEngl.wordElln.γδούπος-ο/ydhúpos-o/@wordElln,
* McsElln./ydhúpos-o/γδούπος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γδούπος-ο/ydhúpos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γδούπος-ο/ydhúpos-o/@wordElln,
* McsElln.γδούπος/ydhúpos/-ονομ-ενικ:γδούπος-ο@wordElln,
* McsElln.γδούπου/ydhúpu/!~γενι-ενικ:γδούπος-ο@wordElln,
* McsElln.γδούπο/ydhúpo/!~αιτι-ενικ:γδούπος-ο@wordElln,
* McsElln.γδούπε/ydhúpe/!~κλητ-ενικ:γδούπος-ο@wordElln,
* McsElln.γδούποι/ydhúpi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γδούπος-ο@wordElln,
* McsElln.γδούπων/ydhúpon/!~γενι-πληθ:γδούπος-ο@wordElln,
* McsElln.γδούπους/ydhúpus/!~αιτι-πληθ:γδούπος-ο@wordElln,

× base-form: γδούπος
× base-pronunciation: /ydhúpos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γδούπος/ydhúpos/-γδούπου/ydhúpu/-γδούπο/ydhúpo/-γδούπε/ydhúpe/-γδούποι/ydhúpi/-γδούπων/ydhúpon/-γδούπους/ydhúpus/-γδούποι/ydhúpi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γδούπος

γδύσιμο-το/ydhísimo-to/::
* McsEngl.wordElln.γδύσιμο-το/ydhísimo-to/@wordElln,
* McsElln./ydhísimo-to/γδύσιμο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γδύσιμο-το/ydhísimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γδύσιμο-το/ydhísimo-to/@wordElln,
* McsElln.γδύσιμο/ydhísimo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γδύσιμο-το@wordElln,
* McsElln.γδυσίματος/ydhisímatos/!~γενι-ενικ:γδύσιμο-το@wordElln,
* McsElln.γδυσίματα/ydhisímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γδύσιμο-το@wordElln,
* McsElln.γδυσιμάτων/ydhisimáton/!~γενι-πληθ:γδύσιμο-το@wordElln,

× base-form: γδύσιμο
× base-pronunciation: /ydhísimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γδύσιμο/ydhísimo/-γδυσίματος/ydhisímatos/-γδύσιμο/ydhísimo/-γδύσιμο/ydhísimo/-γδυσίματα/ydhisímata/-γδυσιμάτων/ydhisimáton/-γδυσίματα/ydhisímata/-γδυσίματα/ydhisímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γδύσιμο

γείσο-το/yíso-to/::
* McsEngl.wordElln.γείσο-το/yíso-to/@wordElln,
* McsElln./yíso-to/γείσο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γείσο-το/yíso-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γείσο-το/yíso-to/@wordElln,
* McsElln.γείσο/yíso/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γείσο-το@wordElln,
* McsElln.γείσου/yísu/!~γενι-ενικ:γείσο-το@wordElln,
* McsElln.γείσα/yísa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γείσο-το@wordElln,
* McsElln.γείσων/yíson/!~γενι-πληθ:γείσο-το@wordElln,

× base-form: γείσο
× base-pronunciation: /yíso/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γείσο/yíso/-γείσου/yísu/-γείσο/yíso/-γείσο/yíso/-γείσα/yísa/-γείσων/yíson/-γείσα/yísa/-γείσα/yísa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γείσο

γείσωμα-το/yísoma-to/::
* McsEngl.wordElln.γείσωμα-το/yísoma-to/@wordElln,
* McsElln./yísoma-to/γείσωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γείσωμα-το/yísoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γείσωμα-το/yísoma-to/@wordElln,
* McsElln.γείσωμα/yísoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γείσωμα-το@wordElln,
* McsElln.γεισώματος/yisómatos/!~γενι-ενικ:γείσωμα-το@wordElln,
* McsElln.γεισώματα/yisómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γείσωμα-το@wordElln,
* McsElln.γεισωμάτων/yisomáton/!~γενι-πληθ:γείσωμα-το@wordElln,

× base-form: γείσωμα
× base-pronunciation: /yísoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γείσωμα/yísoma/-γεισώματος/yisómatos/-γείσωμα/yísoma/-γείσωμα/yísoma/-γεισώματα/yisómata/-γεισωμάτων/yisomáton/-γεισώματα/yisómata/-γεισώματα/yisómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γείσωμα

γείωση-η/yíosi-i/::
* McsEngl.wordElln.γείωση-η/yíosi-i/@wordElln,
* McsElln./yíosi-i/γείωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γείωση-η/yíosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γείωση-η/yíosi-i/@wordElln,
* McsElln.γείωση/yíosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γείωση-η@wordElln,
* McsElln.γείωσης/yíosis/!~γενι-ενικ:γείωση-η@wordElln,
* McsElln.γειώσεως/yióseos/!~γενι-ενικ:γείωση-η@wordElln,
* McsElln.γειώσεις/yiósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γείωση-η@wordElln,
* McsElln.γειώσεων/yióseon/!~γενι-πληθ:γείωση-η@wordElln,

× base-form: γείωση
× base-pronunciation: /yíosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γείωση/yíosi/-γείωσης/yíosis/|γειώσεως/yióseos/-γείωση/yíosi/-γείωση/yíosi/-γειώσεις/yiósis/-γειώσεων/yióseon/-γειώσεις/yiósis/-γειώσεις/yiósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γείωση

γεγονός-το/yeyonós-to/::
* McsEngl.wordElln.γεγονός-το/yeyonós-to/@wordElln,
* McsElln./yeyonós-to/γεγονός-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεγονός-το/yeyonós-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεγονός-το/yeyonós-to/@wordElln,
* McsElln.γεγονός/yeyonós/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεγονός-το@wordElln,
* McsElln.γεγονότος/yeyonótos/!~γενι-ενικ:γεγονός-το@wordElln,
* McsElln.γεγονότα/yeyonóta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεγονός-το@wordElln,
* McsElln.γεγονότων/yeyonóton/!~γενι-πληθ:γεγονός-το@wordElln,

× base-form: γεγονός
× base-pronunciation: /yeyonós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεγονός/yeyonós/-γεγονότος/yeyonótos/-γεγονός/yeyonós/-γεγονός/yeyonós/-γεγονότα/yeyonóta/-γεγονότων/yeyonóton/-γεγονότα/yeyonóta/-γεγονότα/yeyonóta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεγονός

γειτονιά-η/yitonná-i/::
* McsEngl.wordElln.γειτονιά-η/yitonná-i/@wordElln,
* McsElln./yitonná-i/γειτονιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γειτονιά-η/yitonná-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γειτονιά-η/yitonná-i/@wordElln,
* McsElln.γειτονιά/yitonná/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γειτονιά-η@wordElln,
* McsElln.γειτονιάς/yitonnás/!~γενι-ενικ:γειτονιά-η@wordElln,
* McsElln.γειτονιές/yitonnés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γειτονιά-η@wordElln,
* McsElln.γειτονιών/yitonnón/!~γενι-πληθ:γειτονιά-η@wordElln,

× base-form: γειτονιά
× base-pronunciation: /yitonná/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γειτονιά/yitonná/-γειτονιάς/yitonnás/-γειτονιά/yitonná/-γειτονιά/yitonná/-γειτονιές/yitonnés/-γειτονιών/yitonnón/-γειτονιές/yitonnés/-γειτονιές/yitonnés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γειτονιά

γειτονοπούλα-η/yitonopúla-i/::
* McsEngl.wordElln.γειτονοπούλα-η/yitonopúla-i/@wordElln,
* McsElln./yitonopúla-i/γειτονοπούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γειτονοπούλα-η/yitonopúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γειτονοπούλα-η/yitonopúla-i/@wordElln,
* McsElln.γειτονοπούλα/yitonopúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γειτονοπούλα-η@wordElln,
* McsElln.γειτονοπούλας/yitonopúlas/!~γενι-ενικ:γειτονοπούλα-η@wordElln,
* McsElln.γειτονοπούλες/yitonopúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γειτονοπούλα-η@wordElln,

× base-form: γειτονοπούλα
× base-pronunciation: /yitonopúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γειτονοπούλα/yitonopúla/-γειτονοπούλας/yitonopúlas/-γειτονοπούλα/yitonopúla/-γειτονοπούλα/yitonopúla/-γειτονοπούλες/yitonopúles/-∅-γειτονοπούλες/yitonopúles/-γειτονοπούλες/yitonopúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γειτονοπούλα

γειτονόπουλο-το/yitonópulo-to/::
* McsEngl.wordElln.γειτονόπουλο-το/yitonópulo-to/@wordElln,
* McsElln./yitonópulo-to/γειτονόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γειτονόπουλο-το/yitonópulo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γειτονόπουλο-το/yitonópulo-to/@wordElln,
* McsElln.γειτονόπουλο/yitonópulo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γειτονόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.γειτονόπουλου/yitonópulu/!~γενι-ενικ:γειτονόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.γειτονόπουλα/yitonópula/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γειτονόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.γειτονόπουλων/yitonópulon/!~γενι-πληθ:γειτονόπουλο-το@wordElln,

× base-form: γειτονόπουλο
× base-pronunciation: /yitonópulo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γειτονόπουλο/yitonópulo/-γειτονόπουλου/yitonópulu/-γειτονόπουλο/yitonópulo/-γειτονόπουλο/yitonópulo/-γειτονόπουλα/yitonópula/-γειτονόπουλων/yitonópulon/-γειτονόπουλα/yitonópula/-γειτονόπουλα/yitonópula/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γειτονόπουλο

γειτόνεμα-το/yitónema-to/::
* McsEngl.wordElln.γειτόνεμα-το/yitónema-to/@wordElln,
* McsElln./yitónema-to/γειτόνεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γειτόνεμα-το/yitónema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γειτόνεμα-το/yitónema-to/@wordElln,
* McsElln.γειτόνεμα/yitónema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γειτόνεμα-το@wordElln,
* McsElln.γειτονέματος/yitonématos/!~γενι-ενικ:γειτόνεμα-το@wordElln,
* McsElln.γειτονέματα/yitonémata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γειτόνεμα-το@wordElln,
* McsElln.γειτονεμάτων/yitonemáton/!~γενι-πληθ:γειτόνεμα-το@wordElln,

× base-form: γειτόνεμα
× base-pronunciation: /yitónema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γειτόνεμα/yitónema/-γειτονέματος/yitonématos/-γειτόνεμα/yitónema/-γειτόνεμα/yitónema/-γειτονέματα/yitonémata/-γειτονεμάτων/yitonemáton/-γειτονέματα/yitonémata/-γειτονέματα/yitonémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γειτόνεμα

γειτόνισσα-η/yitónisa-i/::
* McsEngl.wordElln.γειτόνισσα-η/yitónisa-i/@wordElln,
* McsElln./yitónisa-i/γειτόνισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γειτόνισσα-η/yitónisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γειτόνισσα-η/yitónisa-i/@wordElln,
* McsElln.γειτόνισσα/yitónisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γειτόνισσα-η@wordElln,
* McsElln.γειτόνισσας/yitónisas/!~γενι-ενικ:γειτόνισσα-η@wordElln,
* McsElln.γειτόνισσες/yitónises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γειτόνισσα-η@wordElln,
* McsElln.γειτονισσών/yitonisón/!~γενι-πληθ:γειτόνισσα-η@wordElln,

× base-form: γειτόνισσα
× base-pronunciation: /yitónisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γειτόνισσα/yitónisa/-γειτόνισσας/yitónisas/-γειτόνισσα/yitónisa/-γειτόνισσα/yitónisa/-γειτόνισσες/yitónises/-γειτονισσών/yitonisón/-γειτόνισσες/yitónises/-γειτόνισσες/yitónises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γειτόνισσα

γελάδα-η/yeládha-i/::
* McsEngl.wordElln.γελάδα-η/yeládha-i/@wordElln,
* McsElln./yeládha-i/γελάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελάδα-η/yeládha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελάδα-η/yeládha-i/@wordElln,
* McsElln.γελάδα/yeládha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελάδα-η@wordElln,
* McsElln.γελάδας/yeládhas/!~γενι-ενικ:γελάδα-η@wordElln,
* McsElln.γελάδες/yeládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελάδα-η@wordElln,
* McsElln.γελάδων/yeládhon/!~γενι-πληθ:γελάδα-η@wordElln,

× base-form: γελάδα
× base-pronunciation: /yeládha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γελάδα/yeládha/-γελάδας/yeládhas/-γελάδα/yeládha/-γελάδα/yeládha/-γελάδες/yeládhes/-γελάδων/yeládhon/-γελάδες/yeládhes/-γελάδες/yeládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελάδα

γελάδι-το/yeládhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γελάδι-το/yeládhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./yeládhi-to-s/γελάδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελάδι-το/yeládhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελάδι-το/yeládhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.γελάδι/yeládhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελάδι-το@wordElln,
* McsElln.γελαδιού/yeladhyyú/!~γενι-ενικ:γελάδι-το@wordElln,
* McsElln.γελάδια/yeládhyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελάδι-το@wordElln,
* McsElln.γελαδιών/yeladhyyón/!~γενι-πληθ:γελάδι-το@wordElln,

× base-form: γελάδι
× base-pronunciation: /yeládhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γελάδι/yeládhi/-γελαδιού/yeladhyyú/-γελάδι/yeládhi/-γελάδι/yeládhi/-γελάδια/yeládhyya/-γελαδιών/yeladhyyón/-γελάδια/yeládhyya/-γελάδια/yeládhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελάδι

γελάστρα-η/yelástra-i/::
* McsEngl.wordElln.γελάστρα-η/yelástra-i/@wordElln,
* McsElln./yelástra-i/γελάστρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελάστρα-η/yelástra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελάστρα-η/yelástra-i/@wordElln,
* McsElln.γελάστρα/yelástra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελάστρα-η@wordElln,
* McsElln.γελάστρας/yelástras/!~γενι-ενικ:γελάστρα-η@wordElln,
* McsElln.γελάστρες/yelástres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελάστρα-η@wordElln,
* McsElln.γελαστρών/yelastrón/!~γενι-πληθ:γελάστρα-η@wordElln,

× base-form: γελάστρα
× base-pronunciation: /yelástra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γελάστρα/yelástra/-γελάστρας/yelástras/-γελάστρα/yelástra/-γελάστρα/yelástra/-γελάστρες/yelástres/-γελαστρών/yelastrón/-γελάστρες/yelástres/-γελάστρες/yelástres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελάστρα

γελάστρια-η/yelástria-i/::
* McsEngl.wordElln.γελάστρια-η/yelástria-i/@wordElln,
* McsElln./yelástria-i/γελάστρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελάστρια-η/yelástria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελάστρια-η/yelástria-i/@wordElln,
* McsElln.γελάστρια/yelástria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελάστρια-η@wordElln,
* McsElln.γελάστριας/yelástrias/!~γενι-ενικ:γελάστρια-η@wordElln,
* McsElln.γελάστριες/yelástries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελάστρια-η@wordElln,
* McsElln.γελαστριών/yelastrión/!~γενι-πληθ:γελάστρια-η@wordElln,

× base-form: γελάστρια
× base-pronunciation: /yelástria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γελάστρια/yelástria/-γελάστριας/yelástrias/-γελάστρια/yelástria/-γελάστρια/yelástria/-γελάστριες/yelástries/-γελαστριών/yelastrión/-γελάστριες/yelástries/-γελάστριες/yelástries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελάστρια

γελέκο-το/yeléko-to/::
* McsEngl.wordElln.γελέκο-το/yeléko-to/@wordElln,
* McsElln./yeléko-to/γελέκο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελέκο-το/yeléko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελέκο-το/yeléko-to/@wordElln,
* McsElln.γελέκο/yeléko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελέκο-το@wordElln,
* McsElln.γελέκου/yeléku/!~γενι-ενικ:γελέκο-το@wordElln,
* McsElln.γελέκα/yeléka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελέκο-το@wordElln,
* McsElln.γελέκων/yelékon/!~γενι-πληθ:γελέκο-το@wordElln,

× base-form: γελέκο
× base-pronunciation: /yeléko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γελέκο/yeléko/-γελέκου/yeléku/-γελέκο/yeléko/-γελέκο/yeléko/-γελέκα/yeléka/-γελέκων/yelékon/-γελέκα/yeléka/-γελέκα/yeléka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελέκο

γελαδάρης-ο/yeladháris-o/::
* McsEngl.wordElln.γελαδάρης-ο/yeladháris-o/@wordElln,
* McsElln./yeladháris-o/γελαδάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελαδάρης-ο/yeladháris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελαδάρης-ο/yeladháris-o/@wordElln,
* McsElln.γελαδάρης/yeladháris/-ονομ-ενικ:γελαδάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γελαδάρη/yeladhári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελαδάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γελαδάρηδες/yeladháridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελαδάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γελαδάρηδων/yeladháridhon/!~γενι-πληθ:γελαδάρης-ο@wordElln,

× base-form: γελαδάρης
× base-pronunciation: /yeladháris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γελαδάρης/yeladháris/-γελαδάρη/yeladhári/-γελαδάρη/yeladhári/-γελαδάρη/yeladhári/-γελαδάρηδες/yeladháridhes/-γελαδάρηδων/yeladháridhon/-γελαδάρηδες/yeladháridhes/-γελαδάρηδες/yeladháridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελαδάρης

γελαδάρισσα-η/yeladhárisa-i/::
* McsEngl.wordElln.γελαδάρισσα-η/yeladhárisa-i/@wordElln,
* McsElln./yeladhárisa-i/γελαδάρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελαδάρισσα-η/yeladhárisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελαδάρισσα-η/yeladhárisa-i/@wordElln,
* McsElln.γελαδάρισσα/yeladhárisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελαδάρισσα-η@wordElln,
* McsElln.γελαδάρισσας/yeladhárisas/!~γενι-ενικ:γελαδάρισσα-η@wordElln,
* McsElln.γελαδάρισσες/yeladhárises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελαδάρισσα-η@wordElln,
* McsElln.γελαδαρισσών/yeladharisón/!~γενι-πληθ:γελαδάρισσα-η@wordElln,

× base-form: γελαδάρισσα
× base-pronunciation: /yeladhárisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γελαδάρισσα/yeladhárisa/-γελαδάρισσας/yeladhárisas/-γελαδάρισσα/yeladhárisa/-γελαδάρισσα/yeladhárisa/-γελαδάρισσες/yeladhárises/-γελαδαρισσών/yeladharisón/-γελαδάρισσες/yeladhárises/-γελαδάρισσες/yeladhárises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελαδάρισσα

γελασίνος-ο/yelasínos-o/::
* McsEngl.wordElln.γελασίνος-ο/yelasínos-o/@wordElln,
* McsElln./yelasínos-o/γελασίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελασίνος-ο/yelasínos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελασίνος-ο/yelasínos-o/@wordElln,
* McsElln.γελασίνος/yelasínos/-ονομ-ενικ:γελασίνος-ο@wordElln,
* McsElln.γελασίνου/yelasínu/!~γενι-ενικ:γελασίνος-ο@wordElln,
* McsElln.γελασίνο/yelasíno/!~αιτι-ενικ:γελασίνος-ο@wordElln,
* McsElln.γελασίνε/yelasíne/!~κλητ-ενικ:γελασίνος-ο@wordElln,
* McsElln.γελασίνοι/yelasíni/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γελασίνος-ο@wordElln,
* McsElln.γελασίνων/yelasínon/!~γενι-πληθ:γελασίνος-ο@wordElln,
* McsElln.γελασίνους/yelasínus/!~αιτι-πληθ:γελασίνος-ο@wordElln,

× base-form: γελασίνος
× base-pronunciation: /yelasínos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γελασίνος/yelasínos/-γελασίνου/yelasínu/-γελασίνο/yelasíno/-γελασίνε/yelasíne/-γελασίνοι/yelasíni/-γελασίνων/yelasínon/-γελασίνους/yelasínus/-γελασίνοι/yelasíni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελασίνος

γελαστής-ο/yelastís-o/::
* McsEngl.wordElln.γελαστής-ο/yelastís-o/@wordElln,
* McsElln./yelastís-o/γελαστής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελαστής-ο/yelastís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελαστής-ο/yelastís-o/@wordElln,
* McsElln.γελαστής/yelastís/-ονομ-ενικ:γελαστής-ο@wordElln,
* McsElln.γελαστή/yelastí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελαστής-ο@wordElln,
* McsElln.γελαστές/yelastés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελαστής-ο@wordElln,
* McsElln.γελαστών/yelastón/!~γενι-πληθ:γελαστής-ο@wordElln,

× base-form: γελαστής
× base-pronunciation: /yelastís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γελαστής/yelastís/-γελαστή/yelastí/-γελαστή/yelastí/-γελαστή/yelastí/-γελαστές/yelastés/-γελαστών/yelastón/-γελαστές/yelastés/-γελαστές/yelastés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελαστής

γελεκάκι-το/yelekáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γελεκάκι-το/yelekáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yelekáki-to-s/γελεκάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελεκάκι-το/yelekáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελεκάκι-το/yelekáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γελεκάκι/yelekáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελεκάκι-το@wordElln,
* McsElln.γελεκάκια/yelekákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελεκάκι-το@wordElln,

× base-form: γελεκάκι
× base-pronunciation: /yelekáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γελεκάκι/yelekáki/-∅-γελεκάκι/yelekáki/-γελεκάκι/yelekáki/-γελεκάκια/yelekákka/-∅-γελεκάκια/yelekákka/-γελεκάκια/yelekákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γελεκάκι

γελοιογράφημα-το/yelioyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.γελοιογράφημα-το/yelioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./yelioyráfima-to/γελοιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελοιογράφημα-το/yelioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελοιογράφημα-το/yelioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.γελοιογράφημα/yelioyráfima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελοιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.γελοιογραφήματος/yelioyrafímatos/!~γενι-ενικ:γελοιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.γελοιογραφήματα/yelioyrafímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελοιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.γελοιογραφημάτων/yelioyrafimáton/!~γενι-πληθ:γελοιογράφημα-το@wordElln,

× base-form: γελοιογράφημα
× base-pronunciation: /yelioyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γελοιογράφημα/yelioyráfima/-γελοιογραφήματος/yelioyrafímatos/-γελοιογράφημα/yelioyráfima/-γελοιογράφημα/yelioyráfima/-γελοιογραφήματα/yelioyrafímata/-γελοιογραφημάτων/yelioyrafimáton/-γελοιογραφήματα/yelioyrafímata/-γελοιογραφήματα/yelioyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελοιογράφημα

γελοιογραφία-η/yelioyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.γελοιογραφία-η/yelioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./yelioyrafía-i/γελοιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελοιογραφία-η/yelioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελοιογραφία-η/yelioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.γελοιογραφία/yelioyrafía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελοιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.γελοιογραφίας/yelioyrafías/!~γενι-ενικ:γελοιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.γελοιογραφίες/yelioyrafíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελοιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.γελοιογραφιών/yelioyrafión/!~γενι-πληθ:γελοιογραφία-η@wordElln,

× base-form: γελοιογραφία
× base-pronunciation: /yelioyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γελοιογραφία/yelioyrafía/-γελοιογραφίας/yelioyrafías/-γελοιογραφία/yelioyrafía/-γελοιογραφία/yelioyrafía/-γελοιογραφίες/yelioyrafíes/-γελοιογραφιών/yelioyrafión/-γελοιογραφίες/yelioyrafíes/-γελοιογραφίες/yelioyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελοιογραφία

γελοιοποίηση-η/yeliopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.γελοιοποίηση-η/yeliopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./yeliopíisi-i/γελοιοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελοιοποίηση-η/yeliopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελοιοποίηση-η/yeliopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.γελοιοποίηση/yeliopíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελοιοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γελοιοποίησης/yeliopíisis/!~γενι-ενικ:γελοιοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γελοιοποιήσεως/yeliopiíseos/!~γενι-ενικ:γελοιοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γελοιοποιήσεις/yeliopiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελοιοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.γελοιοποιήσεων/yeliopiíseon/!~γενι-πληθ:γελοιοποίηση-η@wordElln,

× base-form: γελοιοποίηση
× base-pronunciation: /yeliopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γελοιοποίηση/yeliopíisi/-γελοιοποίησης/yeliopíisis/|γελοιοποιήσεως/yeliopiíseos/-γελοιοποίηση/yeliopíisi/-γελοιοποίηση/yeliopíisi/-γελοιοποιήσεις/yeliopiísis/-γελοιοποιήσεων/yeliopiíseon/-γελοιοποιήσεις/yeliopiísis/-γελοιοποιήσεις/yeliopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γελοιοποίηση

γελοιότητα-η/yeliótita-i/::
* McsEngl.wordElln.γελοιότητα-η/yeliótita-i/@wordElln,
* McsElln./yeliótita-i/γελοιότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελοιότητα-η/yeliótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελοιότητα-η/yeliótita-i/@wordElln,
* McsElln.γελοιότητα/yeliótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελοιότητα-η@wordElln,
* McsElln.γελοιότητας/yeliótitas/!~γενι-ενικ:γελοιότητα-η@wordElln,
* McsElln.γελοιότητες/yeliótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελοιότητα-η@wordElln,
* McsElln.γελοιοτήτων/yeliotíton/!~γενι-πληθ:γελοιότητα-η@wordElln,

× base-form: γελοιότητα
× base-pronunciation: /yeliótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γελοιότητα/yeliótita/-γελοιότητας/yeliótitas/-γελοιότητα/yeliótita/-γελοιότητα/yeliótita/-γελοιότητες/yeliótites/-γελοιοτήτων/yeliotíton/-γελοιότητες/yeliótites/-γελοιότητες/yeliótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: γελοιότητα

γελωτοποιία-η/yelotopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.γελωτοποιία-η/yelotopiía-i/@wordElln,
* McsElln./yelotopiía-i/γελωτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελωτοποιία-η/yelotopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελωτοποιία-η/yelotopiía-i/@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιία/yelotopiía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γελωτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιίας/yelotopiías/!~γενι-ενικ:γελωτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιίες/yelotopiíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γελωτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιιών/yelotopiión/!~γενι-πληθ:γελωτοποιία-η@wordElln,

× base-form: γελωτοποιία
× base-pronunciation: /yelotopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γελωτοποιία/yelotopiía/-γελωτοποιίας/yelotopiías/-γελωτοποιία/yelotopiía/-γελωτοποιία/yelotopiía/-γελωτοποιίες/yelotopiíes/-γελωτοποιιών/yelotopiión/-γελωτοποιίες/yelotopiíes/-γελωτοποιίες/yelotopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελωτοποιία

γελωτοποιός-ο/yelotopiós-o/::
* McsEngl.wordElln.γελωτοποιός-ο/yelotopiós-o/@wordElln,
* McsElln./yelotopiós-o/γελωτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γελωτοποιός-ο/yelotopiós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γελωτοποιός-ο/yelotopiós-o/@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιός/yelotopiós/-ονομ-ενικ:γελωτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιού/yelotopiú/!~γενι-ενικ:γελωτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιό/yelotopió/!~αιτι-ενικ:γελωτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιέ/yelotopié/!~κλητ-ενικ:γελωτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιοί/yelotopioí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γελωτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιών/yelotopión/!~γενι-πληθ:γελωτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γελωτοποιούς/yelotopiús/!~αιτι-πληθ:γελωτοποιός-ο@wordElln,

× base-form: γελωτοποιός
× base-pronunciation: /yelotopiós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γελωτοποιός/yelotopiós/-γελωτοποιού/yelotopiú/-γελωτοποιό/yelotopió/-γελωτοποιέ/yelotopié/-γελωτοποιοί/yelotopioí/-γελωτοποιών/yelotopión/-γελωτοποιούς/yelotopiús/-γελωτοποιοί/yelotopioí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γελωτοποιός

γεμίστρια-η/yemístria-i/::
* McsEngl.wordElln.γεμίστρια-η/yemístria-i/@wordElln,
* McsElln./yemístria-i/γεμίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεμίστρια-η/yemístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεμίστρια-η/yemístria-i/@wordElln,
* McsElln.γεμίστρια/yemístria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεμίστρια-η@wordElln,
* McsElln.γεμίστριας/yemístrias/!~γενι-ενικ:γεμίστρια-η@wordElln,
* McsElln.γεμίστριες/yemístries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεμίστρια-η@wordElln,
* McsElln.γεμιστριών/yemistrión/!~γενι-πληθ:γεμίστρια-η@wordElln,

× base-form: γεμίστρια
× base-pronunciation: /yemístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεμίστρια/yemístria/-γεμίστριας/yemístrias/-γεμίστρια/yemístria/-γεμίστρια/yemístria/-γεμίστριες/yemístries/-γεμιστριών/yemistrión/-γεμίστριες/yemístries/-γεμίστριες/yemístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεμίστρια

γεμεκλίκι-το/yemeklíki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γεμεκλίκι-το/yemeklíki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yemeklíki-to-s/γεμεκλίκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεμεκλίκι-το/yemeklíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεμεκλίκι-το/yemeklíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γεμεκλίκι/yemeklíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεμεκλίκι-το@wordElln,
* McsElln.γεμεκλίκια/yemeklíkka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεμεκλίκι-το@wordElln,

× base-form: γεμεκλίκι
× base-pronunciation: /yemeklíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεμεκλίκι/yemeklíki/-∅-γεμεκλίκι/yemeklíki/-γεμεκλίκι/yemeklíki/-γεμεκλίκια/yemeklíkka/-∅-γεμεκλίκια/yemeklíkka/-γεμεκλίκια/yemeklíkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γεμεκλίκι

γεμιστήρα-η/yemistíra-i/::
* McsEngl.wordElln.γεμιστήρα-η/yemistíra-i/@wordElln,
* McsElln./yemistíra-i/γεμιστήρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεμιστήρα-η/yemistíra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεμιστήρα-η/yemistíra-i/@wordElln,
* McsElln.γεμιστήρα/yemistíra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεμιστήρα-η@wordElln,
* McsElln.γεμιστήρας/yemistíras/!~γενι-ενικ:γεμιστήρα-η@wordElln,
* McsElln.γεμιστήρες/yemistíres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεμιστήρα-η@wordElln,
* McsElln.γεμιστήρων/yemistíron/!~γενι-πληθ:γεμιστήρα-η@wordElln,

× base-form: γεμιστήρα
× base-pronunciation: /yemistíra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεμιστήρα/yemistíra/-γεμιστήρας/yemistíras/-γεμιστήρα/yemistíra/-γεμιστήρα/yemistíra/-γεμιστήρες/yemistíres/-γεμιστήρων/yemistíron/-γεμιστήρες/yemistíres/-γεμιστήρες/yemistíres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεμιστήρα

γεμιστήρας-ο/yemistíras-o/::
* McsEngl.wordElln.γεμιστήρας-ο/yemistíras-o/@wordElln,
* McsElln./yemistíras-o/γεμιστήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεμιστήρας-ο/yemistíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεμιστήρας-ο/yemistíras-o/@wordElln,
* McsElln.γεμιστήρας/yemistíras/-ονομ-ενικ:γεμιστήρας-ο@wordElln,
* McsElln.γεμιστήρα/yemistíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεμιστήρας-ο@wordElln,
* McsElln.γεμιστήρες/yemistíres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεμιστήρας-ο@wordElln,
* McsElln.γεμιστήρων/yemistíron/!~γενι-πληθ:γεμιστήρας-ο@wordElln,

× base-form: γεμιστήρας
× base-pronunciation: /yemistíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεμιστήρας/yemistíras/-γεμιστήρα/yemistíra/-γεμιστήρα/yemistíra/-γεμιστήρα/yemistíra/-γεμιστήρες/yemistíres/-γεμιστήρων/yemistíron/-γεμιστήρες/yemistíres/-γεμιστήρες/yemistíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεμιστήρας

γεμιστής-ο/yemistís-o/::
* McsEngl.wordElln.γεμιστής-ο/yemistís-o/@wordElln,
* McsElln./yemistís-o/γεμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεμιστής-ο/yemistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεμιστής-ο/yemistís-o/@wordElln,
* McsElln.γεμιστής/yemistís/-ονομ-ενικ:γεμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.γεμιστή/yemistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.γεμιστές/yemistés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.γεμιστών/yemistón/!~γενι-πληθ:γεμιστής-ο@wordElln,

× base-form: γεμιστής
× base-pronunciation: /yemistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεμιστής/yemistís/-γεμιστή/yemistí/-γεμιστή/yemistí/-γεμιστή/yemistí/-γεμιστές/yemistés/-γεμιστών/yemistón/-γεμιστές/yemistés/-γεμιστές/yemistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεμιστής

γεμιτζής-ο/yemijís-o/::
* McsEngl.wordElln.γεμιτζής-ο/yemijís-o/@wordElln,
* McsElln./yemijís-o/γεμιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεμιτζής-ο/yemijís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεμιτζής-ο/yemijís-o/@wordElln,
* McsElln.γεμιτζής/yemijís/-ονομ-ενικ:γεμιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.γεμιτζή/yemijí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεμιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.γεμιτζήδες/yemijídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεμιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.γεμιτζήδων/yemijídhon/!~γενι-πληθ:γεμιτζής-ο@wordElln,

× base-form: γεμιτζής
× base-pronunciation: /yemijís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεμιτζής/yemijís/-γεμιτζή/yemijí/-γεμιτζή/yemijí/-γεμιτζή/yemijí/-γεμιτζήδες/yemijídhes/-γεμιτζήδων/yemijídhon/-γεμιτζήδες/yemijídhes/-γεμιτζήδες/yemijídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεμιτζής

γεμοφέγγαρο-το/yemofégaro-to/::
* McsEngl.wordElln.γεμοφέγγαρο-το/yemofégaro-to/@wordElln,
* McsElln./yemofégaro-to/γεμοφέγγαρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεμοφέγγαρο-το/yemofégaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεμοφέγγαρο-το/yemofégaro-to/@wordElln,
* McsElln.γεμοφέγγαρο/yemofégaro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεμοφέγγαρο-το@wordElln,
* McsElln.γεμοφέγγαρου/yemofégaru/!~γενι-ενικ:γεμοφέγγαρο-το@wordElln,
* McsElln.γεμοφέγγαρα/yemofégara/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεμοφέγγαρο-το@wordElln,
* McsElln.γεμοφέγγαρων/yemofégaron/!~γενι-πληθ:γεμοφέγγαρο-το@wordElln,

× base-form: γεμοφέγγαρο
× base-pronunciation: /yemofégaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεμοφέγγαρο/yemofégaro/-γεμοφέγγαρου/yemofégaru/-γεμοφέγγαρο/yemofégaro/-γεμοφέγγαρο/yemofégaro/-γεμοφέγγαρα/yemofégara/-γεμοφέγγαρων/yemofégaron/-γεμοφέγγαρα/yemofégara/-γεμοφέγγαρα/yemofégara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεμοφέγγαρο

γεμοφεγγαριά-η/yemofegaryyá-i/::
* McsEngl.wordElln.γεμοφεγγαριά-η/yemofegaryyá-i/@wordElln,
* McsElln./yemofegaryyá-i/γεμοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεμοφεγγαριά-η/yemofegaryyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεμοφεγγαριά-η/yemofegaryyá-i/@wordElln,
* McsElln.γεμοφεγγαριά/yemofegaryyá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεμοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.γεμοφεγγαριάς/yemofegaryyás/!~γενι-ενικ:γεμοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.γεμοφεγγαριές/yemofegaryés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεμοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.γεμοφεγγαριών/yemofegaryyón/!~γενι-πληθ:γεμοφεγγαριά-η@wordElln,

× base-form: γεμοφεγγαριά
× base-pronunciation: /yemofegaryyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεμοφεγγαριά/yemofegaryyá/-γεμοφεγγαριάς/yemofegaryyás/-γεμοφεγγαριά/yemofegaryyá/-γεμοφεγγαριά/yemofegaryyá/-γεμοφεγγαριές/yemofegaryés/-γεμοφεγγαριών/yemofegaryyón/-γεμοφεγγαριές/yemofegaryés/-γεμοφεγγαριές/yemofegaryés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεμοφεγγαριά

γεμόφεγγο-το/yemófego-to/::
* McsEngl.wordElln.γεμόφεγγο-το/yemófego-to/@wordElln,
* McsElln./yemófego-to/γεμόφεγγο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεμόφεγγο-το/yemófego-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεμόφεγγο-το/yemófego-to/@wordElln,
* McsElln.γεμόφεγγο/yemófego/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεμόφεγγο-το@wordElln,
* McsElln.γεμόφεγγου/yemófegu/!~γενι-ενικ:γεμόφεγγο-το@wordElln,
* McsElln.γεμόφεγγα/yemófega/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεμόφεγγο-το@wordElln,
* McsElln.γεμόφεγγων/yemófegon/!~γενι-πληθ:γεμόφεγγο-το@wordElln,

× base-form: γεμόφεγγο
× base-pronunciation: /yemófego/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεμόφεγγο/yemófego/-γεμόφεγγου/yemófegu/-γεμόφεγγο/yemófego/-γεμόφεγγο/yemófego/-γεμόφεγγα/yemófega/-γεμόφεγγων/yemófegon/-γεμόφεγγα/yemófega/-γεμόφεγγα/yemófega/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεμόφεγγο

γενάρχης-ο/yenárhis-o/::
* McsEngl.wordElln.γενάρχης-ο/yenárhis-o/@wordElln,
* McsElln./yenárhis-o/γενάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενάρχης-ο/yenárhis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενάρχης-ο/yenárhis-o/@wordElln,
* McsElln.γενάρχης/yenárhis/-ονομ-ενικ:γενάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.γενάρχη/yenárhi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.γενάρχες/yenárhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.γεναρχών/yenarhón/!~γενι-πληθ:γενάρχης-ο@wordElln,

× base-form: γενάρχης
× base-pronunciation: /yenárhis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γενάρχης/yenárhis/-γενάρχη/yenárhi/-γενάρχη/yenárhi/-γενάρχη/yenárhi/-γενάρχες/yenárhes/-γεναρχών/yenarhón/-γενάρχες/yenárhes/-γενάρχες/yenárhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενάρχης

γενέτειρα-η/yenétira-i/::
* McsEngl.wordElln.γενέτειρα-η/yenétira-i/@wordElln,
* McsElln./yenétira-i/γενέτειρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενέτειρα-η/yenétira-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενέτειρα-η/yenétira-i/@wordElln,
* McsElln.γενέτειρα/yenétira/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενέτειρα-η@wordElln,
* McsElln.γενέτειρας/yenétiras/!~γενι-ενικ:γενέτειρα-η@wordElln,
* McsElln.γενέτειρες/yenétires/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενέτειρα-η@wordElln,
* McsElln.γενετειρών/yenetirón/!~γενι-πληθ:γενέτειρα-η@wordElln,

× base-form: γενέτειρα
× base-pronunciation: /yenétira/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενέτειρα/yenétira/-γενέτειρας/yenétiras/-γενέτειρα/yenétira/-γενέτειρα/yenétira/-γενέτειρες/yenétires/-γενετειρών/yenetirón/-γενέτειρες/yenétires/-γενέτειρες/yenétires/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενέτειρα

γενίκευση-η/yeníkefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.γενίκευση-η/yeníkefsi-i/@wordElln,
* McsElln./yeníkefsi-i/γενίκευση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενίκευση-η/yeníkefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενίκευση-η/yeníkefsi-i/@wordElln,
* McsElln.γενίκευση/yeníkefsi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενίκευση-η@wordElln,
* McsElln.γενίκευσης/yeníkefsis/!~γενι-ενικ:γενίκευση-η@wordElln,
* McsElln.γενικεύσεως/yenikéfseos/!~γενι-ενικ:γενίκευση-η@wordElln,
* McsElln.γενικεύσεις/yenikéfsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενίκευση-η@wordElln,
* McsElln.γενικεύσεων/yenikéfseon/!~γενι-πληθ:γενίκευση-η@wordElln,

× base-form: γενίκευση
× base-pronunciation: /yeníkefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενίκευση/yeníkefsi/-γενίκευσης/yeníkefsis/|γενικεύσεως/yenikéfseos/-γενίκευση/yeníkefsi/-γενίκευση/yeníkefsi/-γενικεύσεις/yenikéfsis/-γενικεύσεων/yenikéfseon/-γενικεύσεις/yenikéfsis/-γενικεύσεις/yenikéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γενίκευση

γενίτσαρος-ο/yenícaros-o/::
* McsEngl.wordElln.γενίτσαρος-ο/yenícaros-o/@wordElln,
* McsElln./yenícaros-o/γενίτσαρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενίτσαρος-ο/yenícaros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενίτσαρος-ο/yenícaros-o/@wordElln,
* McsElln.γενίτσαρος/yenícaros/-ονομ-ενικ:γενίτσαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενίτσαρου/yenícaru/!~γενι-ενικ:γενίτσαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενιτσάρου/yenicáru/!~γενι-ενικ:γενίτσαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενίτσαρο/yenícaro/!~αιτι-ενικ:γενίτσαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενίτσαρε/yenícare/!~κλητ-ενικ:γενίτσαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενίτσαροι/yenícari/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γενίτσαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενίτσαρων/yenícaron/!~γενι-πληθ:γενίτσαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενιτσάρων/yenicáron/!~γενι-πληθ:γενίτσαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενίτσαρους/yenícarus/!~αιτι-πληθ:γενίτσαρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενιτσάρους/yenicárus/!~αιτι-πληθ:γενίτσαρος-ο@wordElln,

× base-form: γενίτσαρος
× base-pronunciation: /yenícaros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γενίτσαρος/yenícaros/-γενίτσαρου/yenícaru/|γενιτσάρου/yenicáru/-γενίτσαρο/yenícaro/-γενίτσαρε/yenícare/-γενίτσαροι/yenícari/-γενίτσαρων/yenícaron/|γενιτσάρων/yenicáron/-γενίτσαρους/yenícarus/|γενιτσάρους/yenicárus/-γενίτσαροι/yenícari/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γενίτσαρος

γενεά-η/yeneá-i/::
* McsEngl.wordElln.γενεά-η/yeneá-i/@wordElln,
* McsElln./yeneá-i/γενεά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενεά-η/yeneá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενεά-η/yeneá-i/@wordElln,
* McsElln.γενεά/yeneá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενεά-η@wordElln,
* McsElln.γενεάς/yeneás/!~γενι-ενικ:γενεά-η@wordElln,
* McsElln.γενεές/yeneés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενεά-η@wordElln,
* McsElln.γενεών/yeneón/!~γενι-πληθ:γενεά-η@wordElln,

× base-form: γενεά
× base-pronunciation: /yeneá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενεά/yeneá/-γενεάς/yeneás/-γενεά/yeneá/-γενεά/yeneá/-γενεές/yeneés/-γενεών/yeneón/-γενεές/yeneés/-γενεές/yeneés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενεά

γενεαλογία-η/yenealoyía-i/::
* McsEngl.wordElln.γενεαλογία-η/yenealoyía-i/@wordElln,
* McsElln./yenealoyía-i/γενεαλογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενεαλογία-η/yenealoyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενεαλογία-η/yenealoyía-i/@wordElln,
* McsElln.γενεαλογία/yenealoyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενεαλογία-η@wordElln,
* McsElln.γενεαλογίας/yenealoyías/!~γενι-ενικ:γενεαλογία-η@wordElln,
* McsElln.γενεαλογίες/yenealoyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενεαλογία-η@wordElln,
* McsElln.γενεαλογιών/yenealoyión/!~γενι-πληθ:γενεαλογία-η@wordElln,

× base-form: γενεαλογία
× base-pronunciation: /yenealoyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενεαλογία/yenealoyía/-γενεαλογίας/yenealoyías/-γενεαλογία/yenealoyía/-γενεαλογία/yenealoyía/-γενεαλογίες/yenealoyíes/-γενεαλογιών/yenealoyión/-γενεαλογίες/yenealoyíes/-γενεαλογίες/yenealoyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενεαλογία

γενειάδα-η/yeniádha-i/::
* McsEngl.wordElln.γενειάδα-η/yeniádha-i/@wordElln,
* McsElln./yeniádha-i/γενειάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενειάδα-η/yeniádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενειάδα-η/yeniádha-i/@wordElln,
* McsElln.γενειάδα/yeniádha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενειάδα-η@wordElln,
* McsElln.γενειάδας/yeniádhas/!~γενι-ενικ:γενειάδα-η@wordElln,
* McsElln.γενειάδες/yeniádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενειάδα-η@wordElln,
* McsElln.γενειάδων/yeniádhon/!~γενι-πληθ:γενειάδα-η@wordElln,

× base-form: γενειάδα
× base-pronunciation: /yeniádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενειάδα/yeniádha/-γενειάδας/yeniádhas/-γενειάδα/yeniádha/-γενειάδα/yeniádha/-γενειάδες/yeniádhes/-γενειάδων/yeniádhon/-γενειάδες/yeniádhes/-γενειάδες/yeniádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενειάδα

γενειοφόρος-ο/yeniofóros-o/::
* McsEngl.wordElln.γενειοφόρος-ο/yeniofóros-o/@wordElln,
* McsElln./yeniofóros-o/γενειοφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενειοφόρος-ο/yeniofóros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενειοφόρος-ο/yeniofóros-o/@wordElln,
* McsElln.γενειοφόρος/yeniofóros/-ονομ-ενικ:γενειοφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενειοφόρου/yeniofóru/!~γενι-ενικ:γενειοφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενειοφόρο/yeniofóro/!~αιτι-ενικ:γενειοφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενειοφόρε/yeniofóre/!~κλητ-ενικ:γενειοφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενειοφόροι/yeniofóri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γενειοφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενειοφόρων/yeniofóron/!~γενι-πληθ:γενειοφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.γενειοφόρους/yeniofórus/!~αιτι-πληθ:γενειοφόρος-ο@wordElln,

× base-form: γενειοφόρος
× base-pronunciation: /yeniofóros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γενειοφόρος/yeniofóros/-γενειοφόρου/yeniofóru/-γενειοφόρο/yeniofóro/-γενειοφόρε/yeniofóre/-γενειοφόροι/yeniofóri/-γενειοφόρων/yeniofóron/-γενειοφόρους/yeniofórus/-γενειοφόροι/yeniofóri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενειοφόρος

γενεσιουργία-η/yenesiuryía-i/::
* McsEngl.wordElln.γενεσιουργία-η/yenesiuryía-i/@wordElln,
* McsElln./yenesiuryía-i/γενεσιουργία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενεσιουργία-η/yenesiuryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενεσιουργία-η/yenesiuryía-i/@wordElln,
* McsElln.γενεσιουργία/yenesiuryía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενεσιουργία-η@wordElln,
* McsElln.γενεσιουργίας/yenesiuryías/!~γενι-ενικ:γενεσιουργία-η@wordElln,
* McsElln.γενεσιουργίες/yenesiuryíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενεσιουργία-η@wordElln,
* McsElln.γενεσιουργιών/yenesiuryión/!~γενι-πληθ:γενεσιουργία-η@wordElln,

× base-form: γενεσιουργία
× base-pronunciation: /yenesiuryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενεσιουργία/yenesiuryía/-γενεσιουργίας/yenesiuryías/-γενεσιουργία/yenesiuryía/-γενεσιουργία/yenesiuryía/-γενεσιουργίες/yenesiuryíes/-γενεσιουργιών/yenesiuryión/-γενεσιουργίες/yenesiuryíes/-γενεσιουργίες/yenesiuryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενεσιουργία

γενιά-η/yenná-i/::
* McsEngl.wordElln.γενιά-η/yenná-i/@wordElln,
* McsElln./yenná-i/γενιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενιά-η/yenná-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενιά-η/yenná-i/@wordElln,
* McsElln.γενιά/yenná/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενιά-η@wordElln,
* McsElln.γενιάς/yennás/!~γενι-ενικ:γενιά-η@wordElln,
* McsElln.γενιές/yennés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενιά-η@wordElln,
* McsElln.γενιών/yennón/!~γενι-πληθ:γενιά-η@wordElln,

× base-form: γενιά
× base-pronunciation: /yenná/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενιά/yenná/-γενιάς/yennás/-γενιά/yenná/-γενιά/yenná/-γενιές/yennés/-γενιών/yennón/-γενιές/yennés/-γενιές/yennés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενιά

γενική-η/yenikí-i/::
* McsEngl.wordElln.γενική-η/yenikí-i/@wordElln,
* McsElln./yenikí-i/γενική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενική-η/yenikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενική-η/yenikí-i/@wordElln,
* McsElln.γενική/yenikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενική-η@wordElln,
* McsElln.γενικής/yenikís/!~γενι-ενικ:γενική-η@wordElln,
* McsElln.γενικές/yenikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενική-η@wordElln,
* McsElln.γενικών/yenikón/!~γενι-πληθ:γενική-η@wordElln,

× base-form: γενική
× base-pronunciation: /yenikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενική/yenikí/-γενικής/yenikís/-γενική/yenikí/-γενική/yenikí/-γενικές/yenikés/-γενικών/yenikón/-γενικές/yenikés/-γενικές/yenikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενική

γενικολογία-η/yenikoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.γενικολογία-η/yenikoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./yenikoloyía-i/γενικολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενικολογία-η/yenikoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενικολογία-η/yenikoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.γενικολογία/yenikoloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενικολογία-η@wordElln,
* McsElln.γενικολογίας/yenikoloyías/!~γενι-ενικ:γενικολογία-η@wordElln,
* McsElln.γενικολογίες/yenikoloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενικολογία-η@wordElln,
* McsElln.γενικολογιών/yenikoloyión/!~γενι-πληθ:γενικολογία-η@wordElln,

× base-form: γενικολογία
× base-pronunciation: /yenikoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενικολογία/yenikoloyía/-γενικολογίας/yenikoloyías/-γενικολογία/yenikoloyía/-γενικολογία/yenikoloyía/-γενικολογίες/yenikoloyíes/-γενικολογιών/yenikoloyión/-γενικολογίες/yenikoloyíes/-γενικολογίες/yenikoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενικολογία

γενικούρα-η/yenikúra-i/::
* McsEngl.wordElln.γενικούρα-η/yenikúra-i/@wordElln,
* McsElln./yenikúra-i/γενικούρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενικούρα-η/yenikúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενικούρα-η/yenikúra-i/@wordElln,
* McsElln.γενικούρα/yenikúra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενικούρα-η@wordElln,
* McsElln.γενικούρας/yenikúras/!~γενι-ενικ:γενικούρα-η@wordElln,
* McsElln.γενικούρες/yenikúres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενικούρα-η@wordElln,

× base-form: γενικούρα
× base-pronunciation: /yenikúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενικούρα/yenikúra/-γενικούρας/yenikúras/-γενικούρα/yenikúra/-γενικούρα/yenikúra/-γενικούρες/yenikúres/-∅-γενικούρες/yenikúres/-γενικούρες/yenikúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γενικούρα

γενικότητα-η/yenikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.γενικότητα-η/yenikótita-i/@wordElln,
* McsElln./yenikótita-i/γενικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενικότητα-η/yenikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενικότητα-η/yenikótita-i/@wordElln,
* McsElln.γενικότητα/yenikótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενικότητα-η@wordElln,
* McsElln.γενικότητας/yenikótitas/!~γενι-ενικ:γενικότητα-η@wordElln,
* McsElln.γενικότητες/yenikótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενικότητα-η@wordElln,
* McsElln.γενικοτήτων/yenikotíton/!~γενι-πληθ:γενικότητα-η@wordElln,

× base-form: γενικότητα
× base-pronunciation: /yenikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενικότητα/yenikótita/-γενικότητας/yenikótitas/-γενικότητα/yenikótita/-γενικότητα/yenikótita/-γενικότητες/yenikótites/-γενικοτήτων/yenikotíton/-γενικότητες/yenikótites/-γενικότητες/yenikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: γενικότητα

γενιτσαρισμός-ο/yenicarizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γενιτσαρισμός-ο/yenicarizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yenicarizmós-o/γενιτσαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενιτσαρισμός-ο/yenicarizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενιτσαρισμός-ο/yenicarizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γενιτσαρισμός/yenicarizmós/-ονομ-ενικ:γενιτσαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γενιτσαρισμού/yenicarizmú/!~γενι-ενικ:γενιτσαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γενιτσαρισμό/yenicarizmó/!~αιτι-ενικ:γενιτσαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γενιτσαρισμέ/yenicarizmé/!~κλητ-ενικ:γενιτσαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γενιτσαρισμοί/yenicarizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γενιτσαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γενιτσαρισμών/yenicarizmón/!~γενι-πληθ:γενιτσαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γενιτσαρισμούς/yenicarizmús/!~αιτι-πληθ:γενιτσαρισμός-ο@wordElln,

× base-form: γενιτσαρισμός
× base-pronunciation: /yenicarizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γενιτσαρισμός/yenicarizmós/-γενιτσαρισμού/yenicarizmú/-γενιτσαρισμό/yenicarizmó/-γενιτσαρισμέ/yenicarizmé/-γενιτσαρισμοί/yenicarizmí/-γενιτσαρισμών/yenicarizmón/-γενιτσαρισμούς/yenicarizmús/-γενιτσαρισμοί/yenicarizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενιτσαρισμός

γεννήτορας-ο/yenítoras-o/::
* McsEngl.wordElln.γεννήτορας-ο/yenítoras-o/@wordElln,
* McsElln./yenítoras-o/γεννήτορας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεννήτορας-ο/yenítoras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεννήτορας-ο/yenítoras-o/@wordElln,
* McsElln.γεννήτορας/yenítoras/-ονομ-ενικ:γεννήτορας-ο@wordElln,
* McsElln.γεννήτορα/yenítora/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεννήτορας-ο@wordElln,
* McsElln.γεννήτορες/yenítores/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεννήτορας-ο@wordElln,
* McsElln.γεννητόρων/yenitóron/!~γενι-πληθ:γεννήτορας-ο@wordElln,

× base-form: γεννήτορας
× base-pronunciation: /yenítoras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεννήτορας/yenítoras/-γεννήτορα/yenítora/-γεννήτορα/yenítora/-γεννήτορα/yenítora/-γεννήτορες/yenítores/-γεννητόρων/yenitóron/-γεννήτορες/yenítores/-γεννήτορες/yenítores/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεννήτορας

γεννήτρα-η/yenítra-i/::
* McsEngl.wordElln.γεννήτρα-η/yenítra-i/@wordElln,
* McsElln./yenítra-i/γεννήτρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεννήτρα-η/yenítra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεννήτρα-η/yenítra-i/@wordElln,
* McsElln.γεννήτρα/yenítra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεννήτρα-η@wordElln,
* McsElln.γεννήτρας/yenítras/!~γενι-ενικ:γεννήτρα-η@wordElln,
* McsElln.γεννήτρες/yenítres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεννήτρα-η@wordElln,

× base-form: γεννήτρα
× base-pronunciation: /yenítra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεννήτρα/yenítra/-γεννήτρας/yenítras/-γεννήτρα/yenítra/-γεννήτρα/yenítra/-γεννήτρες/yenítres/-∅-γεννήτρες/yenítres/-γεννήτρες/yenítres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γεννήτρα

γεννήτρια-η/yenítria-i/::
* McsEngl.wordElln.γεννήτρια-η/yenítria-i/@wordElln,
* McsElln./yenítria-i/γεννήτρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεννήτρια-η/yenítria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεννήτρια-η/yenítria-i/@wordElln,
* McsElln.γεννήτρια/yenítria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεννήτρια-η@wordElln,
* McsElln.γεννήτριας/yenítrias/!~γενι-ενικ:γεννήτρια-η@wordElln,
* McsElln.γεννήτριες/yenítries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεννήτρια-η@wordElln,
* McsElln.γεννητριών/yenitrión/!~γενι-πληθ:γεννήτρια-η@wordElln,

× base-form: γεννήτρια
× base-pronunciation: /yenítria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεννήτρια/yenítria/-γεννήτριας/yenítrias/-γεννήτρια/yenítria/-γεννήτρια/yenítria/-γεννήτριες/yenítries/-γεννητριών/yenitrión/-γεννήτριες/yenítries/-γεννήτριες/yenítries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεννήτρια

γενναιοδωρία-η/yeneodhoría-i/::
* McsEngl.wordElln.γενναιοδωρία-η/yeneodhoría-i/@wordElln,
* McsElln./yeneodhoría-i/γενναιοδωρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενναιοδωρία-η/yeneodhoría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενναιοδωρία-η/yeneodhoría-i/@wordElln,
* McsElln.γενναιοδωρία/yeneodhoría/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενναιοδωρία-η@wordElln,
* McsElln.γενναιοδωρίας/yeneodhorías/!~γενι-ενικ:γενναιοδωρία-η@wordElln,
* McsElln.γενναιοδωρίες/yeneodhoríes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενναιοδωρία-η@wordElln,

× base-form: γενναιοδωρία
× base-pronunciation: /yeneodhoría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενναιοδωρία/yeneodhoría/-γενναιοδωρίας/yeneodhorías/-γενναιοδωρία/yeneodhoría/-γενναιοδωρία/yeneodhoría/-γενναιοδωρίες/yeneodhoríes/-∅-γενναιοδωρίες/yeneodhoríes/-γενναιοδωρίες/yeneodhoríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γενναιοδωρία

γενναιοφροσύνη-η/yeneofrosíni-i/::
* McsEngl.wordElln.γενναιοφροσύνη-η/yeneofrosíni-i/@wordElln,
* McsElln./yeneofrosíni-i/γενναιοφροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενναιοφροσύνη-η/yeneofrosíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενναιοφροσύνη-η/yeneofrosíni-i/@wordElln,
* McsElln.γενναιοφροσύνη/yeneofrosíni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενναιοφροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.γενναιοφροσύνης/yeneofrosínis/!~γενι-ενικ:γενναιοφροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.γενναιοφροσύνες/yeneofrosínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενναιοφροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.γενναιοφροσυνών/yeneofrosinón/!~γενι-πληθ:γενναιοφροσύνη-η@wordElln,

× base-form: γενναιοφροσύνη
× base-pronunciation: /yeneofrosíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενναιοφροσύνη/yeneofrosíni/-γενναιοφροσύνης/yeneofrosínis/-γενναιοφροσύνη/yeneofrosíni/-γενναιοφροσύνη/yeneofrosíni/-γενναιοφροσύνες/yeneofrosínes/-γενναιοφροσυνών/yeneofrosinón/-γενναιοφροσύνες/yeneofrosínes/-γενναιοφροσύνες/yeneofrosínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενναιοφροσύνη

γενναιοψυχία-η/yeneopsihía-i/::
* McsEngl.wordElln.γενναιοψυχία-η/yeneopsihía-i/@wordElln,
* McsElln./yeneopsihía-i/γενναιοψυχία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενναιοψυχία-η/yeneopsihía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενναιοψυχία-η/yeneopsihía-i/@wordElln,
* McsElln.γενναιοψυχία/yeneopsihía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενναιοψυχία-η@wordElln,
* McsElln.γενναιοψυχίας/yeneopsihías/!~γενι-ενικ:γενναιοψυχία-η@wordElln,
* McsElln.γενναιοψυχίες/yeneopsihíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενναιοψυχία-η@wordElln,

× base-form: γενναιοψυχία
× base-pronunciation: /yeneopsihía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενναιοψυχία/yeneopsihía/-γενναιοψυχίας/yeneopsihías/-γενναιοψυχία/yeneopsihía/-γενναιοψυχία/yeneopsihía/-γενναιοψυχίες/yeneopsihíes/-∅-γενναιοψυχίες/yeneopsihíes/-γενναιοψυχίες/yeneopsihíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γενναιοψυχία

γενναιότητα-η/yeneótita-i/::
* McsEngl.wordElln.γενναιότητα-η/yeneótita-i/@wordElln,
* McsElln./yeneótita-i/γενναιότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενναιότητα-η/yeneótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενναιότητα-η/yeneótita-i/@wordElln,
* McsElln.γενναιότητα/yeneótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενναιότητα-η@wordElln,
* McsElln.γενναιότητας/yeneótitas/!~γενι-ενικ:γενναιότητα-η@wordElln,
* McsElln.γενναιότητες/yeneótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενναιότητα-η@wordElln,
* McsElln.γενναιοτήτων/yeneotíton/!~γενι-πληθ:γενναιότητα-η@wordElln,

× base-form: γενναιότητα
× base-pronunciation: /yeneótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενναιότητα/yeneótita/-γενναιότητας/yeneótitas/-γενναιότητα/yeneótita/-γενναιότητα/yeneótita/-γενναιότητες/yeneótites/-γενναιοτήτων/yeneotíton/-γενναιότητες/yeneótites/-γενναιότητες/yeneótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: γενναιότητα

γεννητάτο-το/yenitáto-to/::
* McsEngl.wordElln.γεννητάτο-το/yenitáto-to/@wordElln,
* McsElln./yenitáto-to/γεννητάτο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεννητάτο-το/yenitáto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεννητάτο-το/yenitáto-to/@wordElln,
* McsElln.γεννητάτο/yenitáto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεννητάτο-το@wordElln,
* McsElln.γεννητάτου/yenitátu/!~γενι-ενικ:γεννητάτο-το@wordElln,
* McsElln.γεννητάτα/yenitáta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεννητάτο-το@wordElln,
* McsElln.γεννητάτων/yenitáton/!~γενι-πληθ:γεννητάτο-το@wordElln,

× base-form: γεννητάτο
× base-pronunciation: /yenitáto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεννητάτο/yenitáto/-γεννητάτου/yenitátu/-γεννητάτο/yenitáto/-γεννητάτο/yenitáto/-γεννητάτα/yenitáta/-γεννητάτων/yenitáton/-γεννητάτα/yenitáta/-γεννητάτα/yenitáta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεννητάτο

γεννητικότητα-η/yenitikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.γεννητικότητα-η/yenitikótita-i/@wordElln,
* McsElln./yenitikótita-i/γεννητικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεννητικότητα-η/yenitikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεννητικότητα-η/yenitikótita-i/@wordElln,
* McsElln.γεννητικότητα/yenitikótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεννητικότητα-η@wordElln,
* McsElln.γεννητικότητας/yenitikótitas/!~γενι-ενικ:γεννητικότητα-η@wordElln,
* McsElln.γεννητικότητες/yenitikótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεννητικότητα-η@wordElln,
* McsElln.γεννητικοτήτων/yenitikotíton/!~γενι-πληθ:γεννητικότητα-η@wordElln,

× base-form: γεννητικότητα
× base-pronunciation: /yenitikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεννητικότητα/yenitikótita/-γεννητικότητας/yenitikótitas/-γεννητικότητα/yenitikótita/-γεννητικότητα/yenitikótita/-γεννητικότητες/yenitikótites/-γεννητικοτήτων/yenitikotíton/-γεννητικότητες/yenitikótites/-γεννητικότητες/yenitikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: γεννητικότητα

γενοκτονία-η/yenoktonía-i/::
* McsEngl.wordElln.γενοκτονία-η/yenoktonía-i/@wordElln,
* McsElln./yenoktonía-i/γενοκτονία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενοκτονία-η/yenoktonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενοκτονία-η/yenoktonía-i/@wordElln,
* McsElln.γενοκτονία/yenoktonía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενοκτονία-η@wordElln,
* McsElln.γενοκτονίας/yenoktonías/!~γενι-ενικ:γενοκτονία-η@wordElln,
* McsElln.γενοκτονίες/yenoktoníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενοκτονία-η@wordElln,
* McsElln.γενοκτονιών/yenoktonión/!~γενι-πληθ:γενοκτονία-η@wordElln,

× base-form: γενοκτονία
× base-pronunciation: /yenoktonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γενοκτονία/yenoktonía/-γενοκτονίας/yenoktonías/-γενοκτονία/yenoktonía/-γενοκτονία/yenoktonía/-γενοκτονίες/yenoktoníes/-γενοκτονιών/yenoktonión/-γενοκτονίες/yenoktoníes/-γενοκτονίες/yenoktoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενοκτονία

γενόσημο-το/yenósimo-to/::
* McsEngl.wordElln.γενόσημο-το/yenósimo-to/@wordElln,
* McsElln./yenósimo-to/γενόσημο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γενόσημο-το/yenósimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γενόσημο-το/yenósimo-to/@wordElln,
* McsElln.γενόσημο/yenósimo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γενόσημο-το@wordElln,
* McsElln.γενόσημου/yenósimu/!~γενι-ενικ:γενόσημο-το@wordElln,
* McsElln.γενόσημα/yenósima/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γενόσημο-το@wordElln,
* McsElln.γενόσημων/yenósimon/!~γενι-πληθ:γενόσημο-το@wordElln,

× base-form: γενόσημο
× base-pronunciation: /yenósimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γενόσημο/yenósimo/-γενόσημου/yenósimu/-γενόσημο/yenósimo/-γενόσημο/yenósimo/-γενόσημα/yenósima/-γενόσημων/yenósimon/-γενόσημα/yenósima/-γενόσημα/yenósima/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γενόσημο

γεράκι-το/yeráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γεράκι-το/yeráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yeráki-to-s/γεράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεράκι-το/yeráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεράκι-το/yeráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γεράκι/yeráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεράκι-το@wordElln,
* McsElln.γερακιού/yerakkú/!~γενι-ενικ:γεράκι-το@wordElln,
* McsElln.γεράκια/yerákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεράκι-το@wordElln,
* McsElln.γερακιών/yerakkón/!~γενι-πληθ:γεράκι-το@wordElln,

× base-form: γεράκι
× base-pronunciation: /yeráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεράκι/yeráki/-γερακιού/yerakkú/-γεράκι/yeráki/-γεράκι/yeráki/-γεράκια/yerákka/-γερακιών/yerakkón/-γεράκια/yerákka/-γεράκια/yerákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεράκι

γεράνι-το/yeráni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γεράνι-το/yeráni-to-s/@wordElln,
* McsElln./yeráni-to-s/γεράνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεράνι-το/yeráni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεράνι-το/yeráni-to-s/@wordElln,
* McsElln.γεράνι/yeráni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεράνι-το@wordElln,
* McsElln.γερανιού/yerannú/!~γενι-ενικ:γεράνι-το@wordElln,
* McsElln.γεράνια/yeránna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεράνι-το@wordElln,
* McsElln.γερανιών/yerannón/!~γενι-πληθ:γεράνι-το@wordElln,

× base-form: γεράνι
× base-pronunciation: /yeráni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεράνι/yeráni/-γερανιού/yerannú/-γεράνι/yeráni/-γεράνι/yeráni/-γεράνια/yeránna/-γερανιών/yerannón/-γεράνια/yeránna/-γεράνια/yeránna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεράνι

γερακάρης-ο/yerakáris-o/::
* McsEngl.wordElln.γερακάρης-ο/yerakáris-o/@wordElln,
* McsElln./yerakáris-o/γερακάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερακάρης-ο/yerakáris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερακάρης-ο/yerakáris-o/@wordElln,
* McsElln.γερακάρης/yerakáris/-ονομ-ενικ:γερακάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γερακάρη/yerakári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερακάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γερακάρηδες/yerakáridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερακάρης-ο@wordElln,
* McsElln.γερακάρηδων/yerakáridhon/!~γενι-πληθ:γερακάρης-ο@wordElln,

× base-form: γερακάρης
× base-pronunciation: /yerakáris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερακάρης/yerakáris/-γερακάρη/yerakári/-γερακάρη/yerakári/-γερακάρη/yerakári/-γερακάρηδες/yerakáridhes/-γερακάρηδων/yerakáridhon/-γερακάρηδες/yerakáridhes/-γερακάρηδες/yerakáridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερακάρης

γερακίνα-η/yerakína-i/::
* McsEngl.wordElln.γερακίνα-η/yerakína-i/@wordElln,
* McsElln./yerakína-i/γερακίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερακίνα-η/yerakína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερακίνα-η/yerakína-i/@wordElln,
* McsElln.γερακίνα/yerakína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερακίνα-η@wordElln,
* McsElln.γερακίνας/yerakínas/!~γενι-ενικ:γερακίνα-η@wordElln,
* McsElln.γερακίνες/yerakínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερακίνα-η@wordElln,
* McsElln.γερακίνων/yerakínon/!~γενι-πληθ:γερακίνα-η@wordElln,

× base-form: γερακίνα
× base-pronunciation: /yerakína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γερακίνα/yerakína/-γερακίνας/yerakínas/-γερακίνα/yerakína/-γερακίνα/yerakína/-γερακίνες/yerakínes/-γερακίνων/yerakínon/-γερακίνες/yerakínes/-γερακίνες/yerakínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερακίνα

γερανίστας-ο/yeranístas-o/::
* McsEngl.wordElln.γερανίστας-ο/yeranístas-o/@wordElln,
* McsElln./yeranístas-o/γερανίστας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερανίστας-ο/yeranístas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερανίστας-ο/yeranístas-o/@wordElln,
* McsElln.γερανίστας/yeranístas/-ονομ-ενικ:γερανίστας-ο@wordElln,
* McsElln.γερανίστα/yeranísta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερανίστας-ο@wordElln,
* McsElln.γερανίστες/yeranístes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερανίστας-ο@wordElln,
* McsElln.γερανιστών/yeranistón/!~γενι-πληθ:γερανίστας-ο@wordElln,

× base-form: γερανίστας
× base-pronunciation: /yeranístas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερανίστας/yeranístas/-γερανίστα/yeranísta/-γερανίστα/yeranísta/-γερανίστα/yeranísta/-γερανίστες/yeranístes/-γερανιστών/yeranistón/-γερανίστες/yeranístes/-γερανίστες/yeranístes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερανίστας

γερανατζής-ο/yeranajís-o/::
* McsEngl.wordElln.γερανατζής-ο/yeranajís-o/@wordElln,
* McsElln./yeranajís-o/γερανατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερανατζής-ο/yeranajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερανατζής-ο/yeranajís-o/@wordElln,
* McsElln.γερανατζής/yeranajís/-ονομ-ενικ:γερανατζής-ο@wordElln,
* McsElln.γερανατζή/yeranají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερανατζής-ο@wordElln,
* McsElln.γερανατζήδες/yeranajídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερανατζής-ο@wordElln,
* McsElln.γερανατζήδων/yeranajídhon/!~γενι-πληθ:γερανατζής-ο@wordElln,

× base-form: γερανατζής
× base-pronunciation: /yeranajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερανατζής/yeranajís/-γερανατζή/yeranají/-γερανατζή/yeranají/-γερανατζή/yeranají/-γερανατζήδες/yeranajídhes/-γερανατζήδων/yeranajídhon/-γερανατζήδες/yeranajídhes/-γερανατζήδες/yeranajídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερανατζής

γερανογέφυρα-η/yeranoyéfira-i/::
* McsEngl.wordElln.γερανογέφυρα-η/yeranoyéfira-i/@wordElln,
* McsElln./yeranoyéfira-i/γερανογέφυρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερανογέφυρα-η/yeranoyéfira-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερανογέφυρα-η/yeranoyéfira-i/@wordElln,
* McsElln.γερανογέφυρα/yeranoyéfira/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερανογέφυρα-η@wordElln,
* McsElln.γερανογέφυρας/yeranoyéfiras/!~γενι-ενικ:γερανογέφυρα-η@wordElln,
* McsElln.γερανογέφυρες/yeranoyéfires/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερανογέφυρα-η@wordElln,
* McsElln.γερανογεφυρών/yeranoyefirón/!~γενι-πληθ:γερανογέφυρα-η@wordElln,

× base-form: γερανογέφυρα
× base-pronunciation: /yeranoyéfira/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γερανογέφυρα/yeranoyéfira/-γερανογέφυρας/yeranoyéfiras/-γερανογέφυρα/yeranoyéfira/-γερανογέφυρα/yeranoyéfira/-γερανογέφυρες/yeranoyéfires/-γερανογεφυρών/yeranoyefirón/-γερανογέφυρες/yeranoyéfires/-γερανογέφυρες/yeranoyéfires/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερανογέφυρα

γερανός-ο/yeranós-o/::
* McsEngl.wordElln.γερανός-ο/yeranós-o/@wordElln,
* McsElln./yeranós-o/γερανός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερανός-ο/yeranós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερανός-ο/yeranós-o/@wordElln,
* McsElln.γερανός/yeranós/-ονομ-ενικ:γερανός-ο@wordElln,
* McsElln.γερανού/yeranú/!~γενι-ενικ:γερανός-ο@wordElln,
* McsElln.γερανό/yeranó/!~αιτι-ενικ:γερανός-ο@wordElln,
* McsElln.γερανέ/yerané/!~κλητ-ενικ:γερανός-ο@wordElln,
* McsElln.γερανοί/yeraní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γερανός-ο@wordElln,
* McsElln.γερανών/yeranón/!~γενι-πληθ:γερανός-ο@wordElln,
* McsElln.γερανούς/yeranús/!~αιτι-πληθ:γερανός-ο@wordElln,

× base-form: γερανός
× base-pronunciation: /yeranós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερανός/yeranós/-γερανού/yeranú/-γερανό/yeranó/-γερανέ/yerané/-γερανοί/yeraní/-γερανών/yeranón/-γερανούς/yeranús/-γερανοί/yeraní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερανός

γερμάνιο-το/yermánio-to/::
* McsEngl.wordElln.γερμάνιο-το/yermánio-to/@wordElln,
* McsElln./yermánio-to/γερμάνιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερμάνιο-το/yermánio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερμάνιο-το/yermánio-to/@wordElln,
* McsElln.γερμάνιο/yermánio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερμάνιο-το@wordElln,
* McsElln.γερμάνιου/yermániu/!~γενι-ενικ:γερμάνιο-το@wordElln,
* McsElln.γερμανίου/yermaníu/!~γενι-ενικ:γερμάνιο-το@wordElln,
* McsElln.γερμάνια/yermánia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερμάνιο-το@wordElln,
* McsElln.γερμάνιων/yermánnon/!~γενι-πληθ:γερμάνιο-το@wordElln,
* McsElln.γερμανίων/yermaníon/!~γενι-πληθ:γερμάνιο-το@wordElln,

× base-form: γερμάνιο
× base-pronunciation: /yermánio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γερμάνιο/yermánio/-γερμάνιου/yermániu/|γερμανίου/yermaníu/-γερμάνιο/yermánio/-γερμάνιο/yermánio/-γερμάνια/yermánia/-γερμάνιων/yermánnon/|γερμανίων/yermaníon/-γερμάνια/yermánia/-γερμάνια/yermánia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γερμάνιο

γερμάς-ο/yermás-o/::
* McsEngl.wordElln.γερμάς-ο/yermás-o/@wordElln,
* McsElln./yermás-o/γερμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερμάς-ο/yermás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερμάς-ο/yermás-o/@wordElln,
* McsElln.γερμάς/yermás/-ονομ-ενικ:γερμάς-ο@wordElln,
* McsElln.γερμά/yermá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερμάς-ο@wordElln,
* McsElln.γερμάδες/yermádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερμάς-ο@wordElln,
* McsElln.γερμάδων/yermádhon/!~γενι-πληθ:γερμάς-ο@wordElln,

× base-form: γερμάς
× base-pronunciation: /yermás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερμάς/yermás/-γερμά/yermá/-γερμά/yermá/-γερμά/yermá/-γερμάδες/yermádhes/-γερμάδων/yermádhon/-γερμάδες/yermádhes/-γερμάδες/yermádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερμάς

γερμαναράς-ο/yermanarás-o/::
* McsEngl.wordElln.γερμαναράς-ο/yermanarás-o/@wordElln,
* McsElln./yermanarás-o/γερμαναράς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερμαναράς-ο/yermanarás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερμαναράς-ο/yermanarás-o/@wordElln,
* McsElln.γερμαναράς/yermanarás/-ονομ-ενικ:γερμαναράς-ο@wordElln,
* McsElln.γερμαναρά/yermanará/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερμαναράς-ο@wordElln,
* McsElln.γερμαναράδες/yermanarádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερμαναράς-ο@wordElln,
* McsElln.γερμαναράδων/yermanarádhon/!~γενι-πληθ:γερμαναράς-ο@wordElln,

× base-form: γερμαναράς
× base-pronunciation: /yermanarás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερμαναράς/yermanarás/-γερμαναρά/yermanará/-γερμαναρά/yermanará/-γερμαναρά/yermanará/-γερμαναράδες/yermanarádhes/-γερμαναράδων/yermanarádhon/-γερμαναράδες/yermanarádhes/-γερμαναράδες/yermanarádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερμαναράς

γερμανικό-το/yermanikó-to/::
* McsEngl.wordElln.γερμανικό-το/yermanikó-to/@wordElln,
* McsElln./yermanikó-to/γερμανικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερμανικό-το/yermanikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερμανικό-το/yermanikó-to/@wordElln,
* McsElln.γερμανικό/yermanikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερμανικό-το@wordElln,
* McsElln.γερμανικού/yermanikú/!~γενι-ενικ:γερμανικό-το@wordElln,
* McsElln.γερμανικά/yermaniká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερμανικό-το@wordElln,
* McsElln.γερμανικών/yermanikón/!~γενι-πληθ:γερμανικό-το@wordElln,

× base-form: γερμανικό
× base-pronunciation: /yermanikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γερμανικό/yermanikó/-γερμανικού/yermanikú/-γερμανικό/yermanikó/-γερμανικό/yermanikó/-γερμανικά/yermaniká/-γερμανικών/yermanikón/-γερμανικά/yermaniká/-γερμανικά/yermaniká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερμανικό

γερμανισμός-ο/yermanizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γερμανισμός-ο/yermanizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yermanizmós-o/γερμανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερμανισμός-ο/yermanizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερμανισμός-ο/yermanizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γερμανισμός/yermanizmós/-ονομ-ενικ:γερμανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γερμανισμού/yermanizmú/!~γενι-ενικ:γερμανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γερμανισμό/yermanizmó/!~αιτι-ενικ:γερμανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γερμανισμέ/yermanizmé/!~κλητ-ενικ:γερμανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γερμανισμοί/yermanizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γερμανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γερμανισμών/yermanizmón/!~γενι-πληθ:γερμανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γερμανισμούς/yermanizmús/!~αιτι-πληθ:γερμανισμός-ο@wordElln,

× base-form: γερμανισμός
× base-pronunciation: /yermanizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερμανισμός/yermanizmós/-γερμανισμού/yermanizmú/-γερμανισμό/yermanizmó/-γερμανισμέ/yermanizmé/-γερμανισμοί/yermanizmí/-γερμανισμών/yermanizmón/-γερμανισμούς/yermanizmús/-γερμανισμοί/yermanizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερμανισμός

γερμανομάθεια-η/yermanomáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.γερμανομάθεια-η/yermanomáthia-i/@wordElln,
* McsElln./yermanomáthia-i/γερμανομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερμανομάθεια-η/yermanomáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερμανομάθεια-η/yermanomáthia-i/@wordElln,
* McsElln.γερμανομάθεια/yermanomáthia/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερμανομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γερμανομάθειας/yermanomáthias/!~γενι-ενικ:γερμανομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γερμανομάθειες/yermanomáthies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερμανομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.γερμανομαθειών/yermanomathión/!~γενι-πληθ:γερμανομάθεια-η@wordElln,

× base-form: γερμανομάθεια
× base-pronunciation: /yermanomáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γερμανομάθεια/yermanomáthia/-γερμανομάθειας/yermanomáthias/-γερμανομάθεια/yermanomáthia/-γερμανομάθεια/yermanomáthia/-γερμανομάθειες/yermanomáthies/-γερμανομαθειών/yermanomathión/-γερμανομάθειες/yermanomáthies/-γερμανομάθειες/yermanomáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερμανομάθεια

γερμανοτσολιάς-ο/yermanocollás-o/::
* McsEngl.wordElln.γερμανοτσολιάς-ο/yermanocollás-o/@wordElln,
* McsElln./yermanocollás-o/γερμανοτσολιάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερμανοτσολιάς-ο/yermanocollás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερμανοτσολιάς-ο/yermanocollás-o/@wordElln,
* McsElln.γερμανοτσολιάς/yermanocollás/-ονομ-ενικ:γερμανοτσολιάς-ο@wordElln,
* McsElln.γερμανοτσολιά/yermanocollá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερμανοτσολιάς-ο@wordElln,
* McsElln.γερμανοτσολιάδες/yermanocolládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερμανοτσολιάς-ο@wordElln,
* McsElln.γερμανοτσολιάδων/yermanocolládhon/!~γενι-πληθ:γερμανοτσολιάς-ο@wordElln,

× base-form: γερμανοτσολιάς
× base-pronunciation: /yermanocollás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερμανοτσολιάς/yermanocollás/-γερμανοτσολιά/yermanocollá/-γερμανοτσολιά/yermanocollá/-γερμανοτσολιά/yermanocollá/-γερμανοτσολιάδες/yermanocolládhes/-γερμανοτσολιάδων/yermanocolládhon/-γερμανοτσολιάδες/yermanocolládhes/-γερμανοτσολιάδες/yermanocolládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερμανοτσολιάς

γερμανοφιλία-η/yermanofilía-i/::
* McsEngl.wordElln.γερμανοφιλία-η/yermanofilía-i/@wordElln,
* McsElln./yermanofilía-i/γερμανοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερμανοφιλία-η/yermanofilía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερμανοφιλία-η/yermanofilía-i/@wordElln,
* McsElln.γερμανοφιλία/yermanofilía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερμανοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.γερμανοφιλίας/yermanofilías/!~γενι-ενικ:γερμανοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.γερμανοφιλίες/yermanofilíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερμανοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.γερμανοφιλιών/yermanofillón/!~γενι-πληθ:γερμανοφιλία-η@wordElln,

× base-form: γερμανοφιλία
× base-pronunciation: /yermanofilía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γερμανοφιλία/yermanofilía/-γερμανοφιλίας/yermanofilías/-γερμανοφιλία/yermanofilía/-γερμανοφιλία/yermanofilía/-γερμανοφιλίες/yermanofilíes/-γερμανοφιλιών/yermanofillón/-γερμανοφιλίες/yermanofilíes/-γερμανοφιλίες/yermanofilíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερμανοφιλία

γεροβολιά-η/yerovollá-i/::
* McsEngl.wordElln.γεροβολιά-η/yerovollá-i/@wordElln,
* McsElln./yerovollá-i/γεροβολιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροβολιά-η/yerovollá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροβολιά-η/yerovollá-i/@wordElln,
* McsElln.γεροβολιά/yerovollá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροβολιά-η@wordElln,
* McsElln.γεροβολιάς/yerovollás/!~γενι-ενικ:γεροβολιά-η@wordElln,
* McsElln.γεροβολιές/yerovollés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροβολιά-η@wordElln,
* McsElln.γεροβολιών/yerovollón/!~γενι-πληθ:γεροβολιά-η@wordElln,

× base-form: γεροβολιά
× base-pronunciation: /yerovollá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεροβολιά/yerovollá/-γεροβολιάς/yerovollás/-γεροβολιά/yerovollá/-γεροβολιά/yerovollá/-γεροβολιές/yerovollés/-γεροβολιών/yerovollón/-γεροβολιές/yerovollés/-γεροβολιές/yerovollés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροβολιά

γεροκούσαλο-το/yerokúsalo-to/::
* McsEngl.wordElln.γεροκούσαλο-το/yerokúsalo-to/@wordElln,
* McsElln./yerokúsalo-to/γεροκούσαλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροκούσαλο-το/yerokúsalo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροκούσαλο-το/yerokúsalo-to/@wordElln,
* McsElln.γεροκούσαλο/yerokúsalo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροκούσαλο-το@wordElln,
* McsElln.γεροκούσαλου/yerokúsalu/!~γενι-ενικ:γεροκούσαλο-το@wordElln,
* McsElln.γεροκούσαλα/yerokúsala/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροκούσαλο-το@wordElln,
* McsElln.γεροκούσαλων/yerokúsalon/!~γενι-πληθ:γεροκούσαλο-το@wordElln,

× base-form: γεροκούσαλο
× base-pronunciation: /yerokúsalo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεροκούσαλο/yerokúsalo/-γεροκούσαλου/yerokúsalu/-γεροκούσαλο/yerokúsalo/-γεροκούσαλο/yerokúsalo/-γεροκούσαλα/yerokúsala/-γεροκούσαλων/yerokúsalon/-γεροκούσαλα/yerokúsala/-γεροκούσαλα/yerokúsala/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροκούσαλο

γερομπαμπαλής-ο/yerobabalís-o/::
* McsEngl.wordElln.γερομπαμπαλής-ο/yerobabalís-o/@wordElln,
* McsElln./yerobabalís-o/γερομπαμπαλής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερομπαμπαλής-ο/yerobabalís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερομπαμπαλής-ο/yerobabalís-o/@wordElln,
* McsElln.γερομπαμπαλής/yerobabalís/-ονομ-ενικ:γερομπαμπαλής-ο@wordElln,
* McsElln.γερομπαμπαλή/yerobabalí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερομπαμπαλής-ο@wordElln,
* McsElln.γερομπαμπαλήδες/yerobabalídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερομπαμπαλής-ο@wordElln,
* McsElln.γερομπαμπαλήδων/yerobabalídhon/!~γενι-πληθ:γερομπαμπαλής-ο@wordElln,

× base-form: γερομπαμπαλής
× base-pronunciation: /yerobabalís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερομπαμπαλής/yerobabalís/-γερομπαμπαλή/yerobabalí/-γερομπαμπαλή/yerobabalí/-γερομπαμπαλή/yerobabalí/-γερομπαμπαλήδες/yerobabalídhes/-γερομπαμπαλήδων/yerobabalídhon/-γερομπαμπαλήδες/yerobabalídhes/-γερομπαμπαλήδες/yerobabalídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερομπαμπαλής

γερομπισμπίκης-ο/yerobisbíkis-o/::
* McsEngl.wordElln.γερομπισμπίκης-ο/yerobisbíkis-o/@wordElln,
* McsElln./yerobisbíkis-o/γερομπισμπίκης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερομπισμπίκης-ο/yerobisbíkis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερομπισμπίκης-ο/yerobisbíkis-o/@wordElln,
* McsElln.γερομπισμπίκης/yerobisbíkis/-ονομ-ενικ:γερομπισμπίκης-ο@wordElln,
* McsElln.γερομπισμπίκη/yerobisbíki/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερομπισμπίκης-ο@wordElln,
* McsElln.γερομπισμπίκηδες/yerobisbíkidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερομπισμπίκης-ο@wordElln,
* McsElln.γερομπισμπίκηδων/yerobisbíkidhon/!~γενι-πληθ:γερομπισμπίκης-ο@wordElln,

× base-form: γερομπισμπίκης
× base-pronunciation: /yerobisbíkis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερομπισμπίκης/yerobisbíkis/-γερομπισμπίκη/yerobisbíki/-γερομπισμπίκη/yerobisbíki/-γερομπισμπίκη/yerobisbíki/-γερομπισμπίκηδες/yerobisbíkidhes/-γερομπισμπίκηδων/yerobisbíkidhon/-γερομπισμπίκηδες/yerobisbíkidhes/-γερομπισμπίκηδες/yerobisbíkidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερομπισμπίκης

γεροντάκι-το/yerodáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γεροντάκι-το/yerodáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yerodáki-to-s/γεροντάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντάκι-το/yerodáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντάκι-το/yerodáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γεροντάκι/yerodáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροντάκι-το@wordElln,
* McsElln.γεροντάκια/yerodákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντάκι-το@wordElln,

× base-form: γεροντάκι
× base-pronunciation: /yerodáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεροντάκι/yerodáki/-∅-γεροντάκι/yerodáki/-γεροντάκι/yerodáki/-γεροντάκια/yerodákka/-∅-γεροντάκια/yerodákka/-γεροντάκια/yerodákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γεροντάκι

γεροντίαση-η/yerodíasi-i/::
* McsEngl.wordElln.γεροντίαση-η/yerodíasi-i/@wordElln,
* McsElln./yerodíasi-i/γεροντίαση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντίαση-η/yerodíasi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντίαση-η/yerodíasi-i/@wordElln,
* McsElln.γεροντίαση/yerodíasi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροντίαση-η@wordElln,
* McsElln.γεροντίασης/yerodíasis/!~γενι-ενικ:γεροντίαση-η@wordElln,
* McsElln.γεροντιάσεως/yerodiáseos/!~γενι-ενικ:γεροντίαση-η@wordElln,
* McsElln.γεροντιάσεις/yerodiásis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντίαση-η@wordElln,
* McsElln.γεροντιάσεων/yerodiáseon/!~γενι-πληθ:γεροντίαση-η@wordElln,

× base-form: γεροντίαση
× base-pronunciation: /yerodíasi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεροντίαση/yerodíasi/-γεροντίασης/yerodíasis/|γεροντιάσεως/yerodiáseos/-γεροντίαση/yerodíasi/-γεροντίαση/yerodíasi/-γεροντιάσεις/yerodiásis/-γεροντιάσεων/yerodiáseon/-γεροντιάσεις/yerodiásis/-γεροντιάσεις/yerodiásis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γεροντίαση

γεροντισμός-ο/yerodizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεροντισμός-ο/yerodizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yerodizmós-o/γεροντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντισμός-ο/yerodizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντισμός-ο/yerodizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γεροντισμός/yerodizmós/-ονομ-ενικ:γεροντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντισμού/yerodizmú/!~γενι-ενικ:γεροντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντισμό/yerodizmó/!~αιτι-ενικ:γεροντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντισμέ/yerodizmé/!~κλητ-ενικ:γεροντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντισμοί/yerodizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντισμών/yerodizmón/!~γενι-πληθ:γεροντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντισμούς/yerodizmús/!~αιτι-πληθ:γεροντισμός-ο@wordElln,

× base-form: γεροντισμός
× base-pronunciation: /yerodizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεροντισμός/yerodizmós/-γεροντισμού/yerodizmú/-γεροντισμό/yerodizmó/-γεροντισμέ/yerodizmé/-γεροντισμοί/yerodizmí/-γεροντισμών/yerodizmón/-γεροντισμούς/yerodizmús/-γεροντισμοί/yerodizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντισμός

γεροντοέρωτας-ο/yerodoérotas-o/::
* McsEngl.wordElln.γεροντοέρωτας-ο/yerodoérotas-o/@wordElln,
* McsElln./yerodoérotas-o/γεροντοέρωτας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντοέρωτας-ο/yerodoérotas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντοέρωτας-ο/yerodoérotas-o/@wordElln,
* McsElln.γεροντοέρωτας/yerodoérotas/-ονομ-ενικ:γεροντοέρωτας-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντοέρωτα/yerodoérota/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροντοέρωτας-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντοέρωτες/yerodoérotes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντοέρωτας-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντοερώτων/yerodoeróton/!~γενι-πληθ:γεροντοέρωτας-ο@wordElln,

× base-form: γεροντοέρωτας
× base-pronunciation: /yerodoérotas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεροντοέρωτας/yerodoérotas/-γεροντοέρωτα/yerodoérota/-γεροντοέρωτα/yerodoérota/-γεροντοέρωτα/yerodoérota/-γεροντοέρωτες/yerodoérotes/-γεροντοερώτων/yerodoeróton/-γεροντοέρωτες/yerodoérotes/-γεροντοέρωτες/yerodoérotes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντοέρωτας

γεροντοκορισμός-ο/yerodokorizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεροντοκορισμός-ο/yerodokorizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yerodokorizmós-o/γεροντοκορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντοκορισμός-ο/yerodokorizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντοκορισμός-ο/yerodokorizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γεροντοκορισμός/yerodokorizmós/-ονομ-ενικ:γεροντοκορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντοκορισμού/yerodokorizmú/!~γενι-ενικ:γεροντοκορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντοκορισμό/yerodokorizmó/!~αιτι-ενικ:γεροντοκορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντοκορισμέ/yerodokorizmé/!~κλητ-ενικ:γεροντοκορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντοκορισμοί/yerodokorizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντοκορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντοκορισμών/yerodokorizmón/!~γενι-πληθ:γεροντοκορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντοκορισμούς/yerodokorizmús/!~αιτι-πληθ:γεροντοκορισμός-ο@wordElln,

× base-form: γεροντοκορισμός
× base-pronunciation: /yerodokorizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεροντοκορισμός/yerodokorizmós/-γεροντοκορισμού/yerodokorizmú/-γεροντοκορισμό/yerodokorizmó/-γεροντοκορισμέ/yerodokorizmé/-γεροντοκορισμοί/yerodokorizmí/-γεροντοκορισμών/yerodokorizmón/-γεροντοκορισμούς/yerodokorizmús/-γεροντοκορισμοί/yerodokorizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντοκορισμός

γεροντοκρατία-η/yerodokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεροντοκρατία-η/yerodokratía-i/@wordElln,
* McsElln./yerodokratía-i/γεροντοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντοκρατία-η/yerodokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντοκρατία-η/yerodokratía-i/@wordElln,
* McsElln.γεροντοκρατία/yerodokratía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροντοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντοκρατίας/yerodokratías/!~γενι-ενικ:γεροντοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντοκρατίες/yerodokratíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντοκρατιών/yerodokratión/!~γενι-πληθ:γεροντοκρατία-η@wordElln,

× base-form: γεροντοκρατία
× base-pronunciation: /yerodokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεροντοκρατία/yerodokratía/-γεροντοκρατίας/yerodokratías/-γεροντοκρατία/yerodokratía/-γεροντοκρατία/yerodokratía/-γεροντοκρατίες/yerodokratíes/-γεροντοκρατιών/yerodokratión/-γεροντοκρατίες/yerodokratíes/-γεροντοκρατίες/yerodokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντοκρατία

γεροντοκόρη-η/yerodokóri-i/::
* McsEngl.wordElln.γεροντοκόρη-η/yerodokóri-i/@wordElln,
* McsElln./yerodokóri-i/γεροντοκόρη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντοκόρη-η/yerodokóri-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντοκόρη-η/yerodokóri-i/@wordElln,
* McsElln.γεροντοκόρη/yerodokóri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροντοκόρη-η@wordElln,
* McsElln.γεροντοκόρης/yerodokóris/!~γενι-ενικ:γεροντοκόρη-η@wordElln,
* McsElln.γεροντοκόρες/yerodokóres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντοκόρη-η@wordElln,
* McsElln.γεροντοκορών/yerodokorón/!~γενι-πληθ:γεροντοκόρη-η@wordElln,

× base-form: γεροντοκόρη
× base-pronunciation: /yerodokóri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεροντοκόρη/yerodokóri/-γεροντοκόρης/yerodokóris/-γεροντοκόρη/yerodokóri/-γεροντοκόρη/yerodokóri/-γεροντοκόρες/yerodokóres/-γεροντοκορών/yerodokorón/-γεροντοκόρες/yerodokóres/-γεροντοκόρες/yerodokóres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντοκόρη

γεροντολογία-η/yerodoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεροντολογία-η/yerodoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./yerodoloyía-i/γεροντολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντολογία-η/yerodoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντολογία-η/yerodoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.γεροντολογία/yerodoloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροντολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντολογίας/yerodoloyías/!~γενι-ενικ:γεροντολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντολογίες/yerodoloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντολογιών/yerodoloyión/!~γενι-πληθ:γεροντολογία-η@wordElln,

× base-form: γεροντολογία
× base-pronunciation: /yerodoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεροντολογία/yerodoloyía/-γεροντολογίας/yerodoloyías/-γεροντολογία/yerodoloyía/-γεροντολογία/yerodoloyía/-γεροντολογίες/yerodoloyíes/-γεροντολογιών/yerodoloyión/-γεροντολογίες/yerodoloyíes/-γεροντολογίες/yerodoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντολογία

γεροντομορφία-η/yerodomorfía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεροντομορφία-η/yerodomorfía-i/@wordElln,
* McsElln./yerodomorfía-i/γεροντομορφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντομορφία-η/yerodomorfía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντομορφία-η/yerodomorfía-i/@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφία/yerodomorfía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροντομορφία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφίας/yerodomorfías/!~γενι-ενικ:γεροντομορφία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφίες/yerodomorfíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντομορφία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφιών/yerodomorfión/!~γενι-πληθ:γεροντομορφία-η@wordElln,

× base-form: γεροντομορφία
× base-pronunciation: /yerodomorfía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεροντομορφία/yerodomorfía/-γεροντομορφίας/yerodomorfías/-γεροντομορφία/yerodomorfía/-γεροντομορφία/yerodomorfía/-γεροντομορφίες/yerodomorfíes/-γεροντομορφιών/yerodomorfión/-γεροντομορφίες/yerodomorfíes/-γεροντομορφίες/yerodomorfíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντομορφία

γεροντομορφισμός-ο/yerodomorfizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεροντομορφισμός-ο/yerodomorfizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yerodomorfizmós-o/γεροντομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντομορφισμός-ο/yerodomorfizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντομορφισμός-ο/yerodomorfizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφισμός/yerodomorfizmós/-ονομ-ενικ:γεροντομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφισμού/yerodomorfizmú/!~γενι-ενικ:γεροντομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφισμό/yerodomorfizmó/!~αιτι-ενικ:γεροντομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφισμέ/yerodomorfizmé/!~κλητ-ενικ:γεροντομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφισμοί/yerodomorfizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφισμών/yerodomorfizmón/!~γενι-πληθ:γεροντομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεροντομορφισμούς/yerodomorfizmús/!~αιτι-πληθ:γεροντομορφισμός-ο@wordElln,

× base-form: γεροντομορφισμός
× base-pronunciation: /yerodomorfizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεροντομορφισμός/yerodomorfizmós/-γεροντομορφισμού/yerodomorfizmú/-γεροντομορφισμό/yerodomorfizmó/-γεροντομορφισμέ/yerodomorfizmé/-γεροντομορφισμοί/yerodomorfizmí/-γεροντομορφισμών/yerodomorfizmón/-γεροντομορφισμούς/yerodomorfizmús/-γεροντομορφισμοί/yerodomorfizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντομορφισμός

γεροντοπαλίκαρο-το/yerodopalíkaro-to/::
* McsEngl.wordElln.γεροντοπαλίκαρο-το/yerodopalíkaro-to/@wordElln,
* McsElln./yerodopalíkaro-to/γεροντοπαλίκαρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντοπαλίκαρο-το/yerodopalíkaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντοπαλίκαρο-το/yerodopalíkaro-to/@wordElln,
* McsElln.γεροντοπαλίκαρο/yerodopalíkaro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροντοπαλίκαρο-το@wordElln,
* McsElln.γεροντοπαλίκαρου/yerodopalíkaru/!~γενι-ενικ:γεροντοπαλίκαρο-το@wordElln,
* McsElln.γεροντοπαλίκαρα/yerodopalíkara/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντοπαλίκαρο-το@wordElln,
* McsElln.γεροντοπαλίκαρων/yerodopalíkaron/!~γενι-πληθ:γεροντοπαλίκαρο-το@wordElln,

× base-form: γεροντοπαλίκαρο
× base-pronunciation: /yerodopalíkaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεροντοπαλίκαρο/yerodopalíkaro/-γεροντοπαλίκαρου/yerodopalíkaru/-γεροντοπαλίκαρο/yerodopalíkaro/-γεροντοπαλίκαρο/yerodopalíkaro/-γεροντοπαλίκαρα/yerodopalíkara/-γεροντοπαλίκαρων/yerodopalíkaron/-γεροντοπαλίκαρα/yerodopalíkara/-γεροντοπαλίκαρα/yerodopalíkara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντοπαλίκαρο

γεροντοφιλία-η/yerodofilía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεροντοφιλία-η/yerodofilía-i/@wordElln,
* McsElln./yerodofilía-i/γεροντοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντοφιλία-η/yerodofilía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντοφιλία-η/yerodofilía-i/@wordElln,
* McsElln.γεροντοφιλία/yerodofilía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροντοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντοφιλίας/yerodofilías/!~γενι-ενικ:γεροντοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντοφιλίες/yerodofilíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.γεροντοφιλιών/yerodofillón/!~γενι-πληθ:γεροντοφιλία-η@wordElln,

× base-form: γεροντοφιλία
× base-pronunciation: /yerodofilía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεροντοφιλία/yerodofilía/-γεροντοφιλίας/yerodofilías/-γεροντοφιλία/yerodofilía/-γεροντοφιλία/yerodofilía/-γεροντοφιλίες/yerodofilíes/-γεροντοφιλιών/yerodofillón/-γεροντοφιλίες/yerodofilíes/-γεροντοφιλίες/yerodofilíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντοφιλία

γεροντόπαχο-το/yerodópaho-to/::
* McsEngl.wordElln.γεροντόπαχο-το/yerodópaho-to/@wordElln,
* McsElln./yerodópaho-to/γεροντόπαχο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροντόπαχο-το/yerodópaho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροντόπαχο-το/yerodópaho-to/@wordElln,
* McsElln.γεροντόπαχο/yerodópaho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροντόπαχο-το@wordElln,
* McsElln.γεροντόπαχου/yerodópahu/!~γενι-ενικ:γεροντόπαχο-το@wordElln,
* McsElln.γεροντόπαχα/yerodópaha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροντόπαχο-το@wordElln,
* McsElln.γεροντόπαχων/yerodópahon/!~γενι-πληθ:γεροντόπαχο-το@wordElln,

× base-form: γεροντόπαχο
× base-pronunciation: /yerodópaho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεροντόπαχο/yerodópaho/-γεροντόπαχου/yerodópahu/-γεροντόπαχο/yerodópaho/-γεροντόπαχο/yerodópaho/-γεροντόπαχα/yerodópaha/-γεροντόπαχων/yerodópahon/-γεροντόπαχα/yerodópaha/-γεροντόπαχα/yerodópaha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροντόπαχο

γεροσύνη-η/yerosíni-i/::
* McsEngl.wordElln.γεροσύνη-η/yerosíni-i/@wordElln,
* McsElln./yerosíni-i/γεροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεροσύνη-η/yerosíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεροσύνη-η/yerosíni-i/@wordElln,
* McsElln.γεροσύνη/yerosíni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.γεροσύνης/yerosínis/!~γενι-ενικ:γεροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.γεροσύνες/yerosínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.γεροσυνών/yerosinón/!~γενι-πληθ:γεροσύνη-η@wordElln,

× base-form: γεροσύνη
× base-pronunciation: /yerosíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεροσύνη/yerosíni/-γεροσύνης/yerosínis/-γεροσύνη/yerosíni/-γεροσύνη/yerosíni/-γεροσύνες/yerosínes/-γεροσυνών/yerosinón/-γεροσύνες/yerosínes/-γεροσύνες/yerosínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεροσύνη

γερουνδιακό-το/yerundhiakó-to/::
* McsEngl.wordElln.γερουνδιακό-το/yerundhiakó-to/@wordElln,
* McsElln./yerundhiakó-to/γερουνδιακό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερουνδιακό-το/yerundhiakó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερουνδιακό-το/yerundhiakó-to/@wordElln,
* McsElln.γερουνδιακό/yerundhiakó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερουνδιακό-το@wordElln,
* McsElln.γερουνδιακού/yerundhiakú/!~γενι-ενικ:γερουνδιακό-το@wordElln,
* McsElln.γερουνδιακά/yerundhiaká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερουνδιακό-το@wordElln,
* McsElln.γερουνδιακών/yerundhiakón/!~γενι-πληθ:γερουνδιακό-το@wordElln,

× base-form: γερουνδιακό
× base-pronunciation: /yerundhiakó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γερουνδιακό/yerundhiakó/-γερουνδιακού/yerundhiakú/-γερουνδιακό/yerundhiakó/-γερουνδιακό/yerundhiakó/-γερουνδιακά/yerundhiaká/-γερουνδιακών/yerundhiakón/-γερουνδιακά/yerundhiaká/-γερουνδιακά/yerundhiaká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερουνδιακό

γερουσία-η/yerusía-i/::
* McsEngl.wordElln.γερουσία-η/yerusía-i/@wordElln,
* McsElln./yerusía-i/γερουσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερουσία-η/yerusía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερουσία-η/yerusía-i/@wordElln,
* McsElln.γερουσία/yerusía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερουσία-η@wordElln,
* McsElln.γερουσίας/yerusías/!~γενι-ενικ:γερουσία-η@wordElln,
* McsElln.γερουσίες/yerusíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερουσία-η@wordElln,
* McsElln.γερουσιών/yerussón/!~γενι-πληθ:γερουσία-η@wordElln,

× base-form: γερουσία
× base-pronunciation: /yerusía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γερουσία/yerusía/-γερουσίας/yerusías/-γερουσία/yerusía/-γερουσία/yerusía/-γερουσίες/yerusíes/-γερουσιών/yerussón/-γερουσίες/yerusíes/-γερουσίες/yerusíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερουσία

γερουσιάστρια-η/yerusiástria-i/::
* McsEngl.wordElln.γερουσιάστρια-η/yerusiástria-i/@wordElln,
* McsElln./yerusiástria-i/γερουσιάστρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερουσιάστρια-η/yerusiástria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερουσιάστρια-η/yerusiástria-i/@wordElln,
* McsElln.γερουσιάστρια/yerusiástria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερουσιάστρια-η@wordElln,
* McsElln.γερουσιάστριας/yerusiástrias/!~γενι-ενικ:γερουσιάστρια-η@wordElln,
* McsElln.γερουσιάστριες/yerusiástries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερουσιάστρια-η@wordElln,
* McsElln.γερουσιαστριών/yerusiastrión/!~γενι-πληθ:γερουσιάστρια-η@wordElln,

× base-form: γερουσιάστρια
× base-pronunciation: /yerusiástria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γερουσιάστρια/yerusiástria/-γερουσιάστριας/yerusiástrias/-γερουσιάστρια/yerusiástria/-γερουσιάστρια/yerusiástria/-γερουσιάστριες/yerusiástries/-γερουσιαστριών/yerusiastrión/-γερουσιάστριες/yerusiástries/-γερουσιάστριες/yerusiástries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερουσιάστρια

γερουσιαστής-ο/yerusiastís-o/::
* McsEngl.wordElln.γερουσιαστής-ο/yerusiastís-o/@wordElln,
* McsElln./yerusiastís-o/γερουσιαστής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερουσιαστής-ο/yerusiastís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερουσιαστής-ο/yerusiastís-o/@wordElln,
* McsElln.γερουσιαστής/yerusiastís/-ονομ-ενικ:γερουσιαστής-ο@wordElln,
* McsElln.γερουσιαστή/yerusiastí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερουσιαστής-ο@wordElln,
* McsElln.γερουσιαστές/yerusiastés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερουσιαστής-ο@wordElln,
* McsElln.γερουσιαστών/yerusiastón/!~γενι-πληθ:γερουσιαστής-ο@wordElln,

× base-form: γερουσιαστής
× base-pronunciation: /yerusiastís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερουσιαστής/yerusiastís/-γερουσιαστή/yerusiastí/-γερουσιαστή/yerusiastí/-γερουσιαστή/yerusiastí/-γερουσιαστές/yerusiastés/-γερουσιαστών/yerusiastón/-γερουσιαστές/yerusiastés/-γερουσιαστές/yerusiastés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερουσιαστής

γερουσιαστίνα-η/yerusiastína-i/::
* McsEngl.wordElln.γερουσιαστίνα-η/yerusiastína-i/@wordElln,
* McsElln./yerusiastína-i/γερουσιαστίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερουσιαστίνα-η/yerusiastína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερουσιαστίνα-η/yerusiastína-i/@wordElln,
* McsElln.γερουσιαστίνα/yerusiastína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερουσιαστίνα-η@wordElln,
* McsElln.γερουσιαστίνας/yerusiastínas/!~γενι-ενικ:γερουσιαστίνα-η@wordElln,
* McsElln.γερουσιαστίνες/yerusiastínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερουσιαστίνα-η@wordElln,

× base-form: γερουσιαστίνα
× base-pronunciation: /yerusiastína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γερουσιαστίνα/yerusiastína/-γερουσιαστίνας/yerusiastínas/-γερουσιαστίνα/yerusiastína/-γερουσιαστίνα/yerusiastína/-γερουσιαστίνες/yerusiastínes/-∅-γερουσιαστίνες/yerusiastínes/-γερουσιαστίνες/yerusiastínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: γερουσιαστίνα

γερούνδιο-το/yerúndhio-to/::
* McsEngl.wordElln.γερούνδιο-το/yerúndhio-to/@wordElln,
* McsElln./yerúndhio-to/γερούνδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερούνδιο-το/yerúndhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερούνδιο-το/yerúndhio-to/@wordElln,
* McsElln.γερούνδιο/yerúndhio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερούνδιο-το@wordElln,
* McsElln.γερούνδιου/yerúndhiu/!~γενι-ενικ:γερούνδιο-το@wordElln,
* McsElln.γερουνδίου/yerundhíu/!~γενι-ενικ:γερούνδιο-το@wordElln,
* McsElln.γερούνδια/yerúndhia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερούνδιο-το@wordElln,
* McsElln.γερούνδιων/yerúndhion/!~γενι-πληθ:γερούνδιο-το@wordElln,
* McsElln.γερουνδίων/yerundhíon/!~γενι-πληθ:γερούνδιο-το@wordElln,

× base-form: γερούνδιο
× base-pronunciation: /yerúndhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γερούνδιο/yerúndhio/-γερούνδιου/yerúndhiu/|γερουνδίου/yerundhíu/-γερούνδιο/yerúndhio/-γερούνδιο/yerúndhio/-γερούνδια/yerúndhia/-γερούνδιων/yerúndhion/|γερουνδίων/yerundhíon/-γερούνδια/yerúndhia/-γερούνδια/yerúndhia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γερούνδιο

γερόλυκος-ο/yerólikos-o/::
* McsEngl.wordElln.γερόλυκος-ο/yerólikos-o/@wordElln,
* McsElln./yerólikos-o/γερόλυκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερόλυκος-ο/yerólikos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερόλυκος-ο/yerólikos-o/@wordElln,
* McsElln.γερόλυκος/yerólikos/-ονομ-ενικ:γερόλυκος-ο@wordElln,
* McsElln.γερόλυκου/yeróliku/!~γενι-ενικ:γερόλυκος-ο@wordElln,
* McsElln.γερόλυκο/yeróliko/!~αιτι-ενικ:γερόλυκος-ο@wordElln,
* McsElln.γερόλυκε/yerólike/!~κλητ-ενικ:γερόλυκος-ο@wordElln,
* McsElln.γερόλυκοι/yeróliki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γερόλυκος-ο@wordElln,
* McsElln.γερόλυκων/yerólikon/!~γενι-πληθ:γερόλυκος-ο@wordElln,
* McsElln.γερόλυκους/yerólikus/!~αιτι-πληθ:γερόλυκος-ο@wordElln,

× base-form: γερόλυκος
× base-pronunciation: /yerólikos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γερόλυκος/yerólikos/-γερόλυκου/yeróliku/-γερόλυκο/yeróliko/-γερόλυκε/yerólike/-γερόλυκοι/yeróliki/-γερόλυκων/yerólikon/-γερόλυκους/yerólikus/-γερόλυκοι/yeróliki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερόλυκος

γερόντισσα-η/yeródisa-i/::
* McsEngl.wordElln.γερόντισσα-η/yeródisa-i/@wordElln,
* McsElln./yeródisa-i/γερόντισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γερόντισσα-η/yeródisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γερόντισσα-η/yeródisa-i/@wordElln,
* McsElln.γερόντισσα/yeródisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γερόντισσα-η@wordElln,
* McsElln.γερόντισσας/yeródisas/!~γενι-ενικ:γερόντισσα-η@wordElln,
* McsElln.γερόντισσες/yeródises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γερόντισσα-η@wordElln,
* McsElln.γεροντισσών/yerodisón/!~γενι-πληθ:γερόντισσα-η@wordElln,

× base-form: γερόντισσα
× base-pronunciation: /yeródisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γερόντισσα/yeródisa/-γερόντισσας/yeródisas/-γερόντισσα/yeródisa/-γερόντισσα/yeródisa/-γερόντισσες/yeródises/-γεροντισσών/yerodisón/-γερόντισσες/yeródises/-γερόντισσες/yeródises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γερόντισσα

γευσιγνωσία-η/yefsiynosía-i/::
* McsEngl.wordElln.γευσιγνωσία-η/yefsiynosía-i/@wordElln,
* McsElln./yefsiynosía-i/γευσιγνωσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γευσιγνωσία-η/yefsiynosía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γευσιγνωσία-η/yefsiynosía-i/@wordElln,
* McsElln.γευσιγνωσία/yefsiynosía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γευσιγνωσία-η@wordElln,
* McsElln.γευσιγνωσίας/yefsiynosías/!~γενι-ενικ:γευσιγνωσία-η@wordElln,
* McsElln.γευσιγνωσίες/yefsiynosíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γευσιγνωσία-η@wordElln,
* McsElln.γευσιγνωσιών/yefsiynossón/!~γενι-πληθ:γευσιγνωσία-η@wordElln,

× base-form: γευσιγνωσία
× base-pronunciation: /yefsiynosía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γευσιγνωσία/yefsiynosía/-γευσιγνωσίας/yefsiynosías/-γευσιγνωσία/yefsiynosía/-γευσιγνωσία/yefsiynosía/-γευσιγνωσίες/yefsiynosíes/-γευσιγνωσιών/yefsiynossón/-γευσιγνωσίες/yefsiynosíes/-γευσιγνωσίες/yefsiynosíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γευσιγνωσία

γευστικότητα-η/yefstikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.γευστικότητα-η/yefstikótita-i/@wordElln,
* McsElln./yefstikótita-i/γευστικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γευστικότητα-η/yefstikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γευστικότητα-η/yefstikótita-i/@wordElln,
* McsElln.γευστικότητα/yefstikótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γευστικότητα-η@wordElln,
* McsElln.γευστικότητας/yefstikótitas/!~γενι-ενικ:γευστικότητα-η@wordElln,
* McsElln.γευστικότητες/yefstikótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γευστικότητα-η@wordElln,
* McsElln.γευστικοτήτων/yefstikotíton/!~γενι-πληθ:γευστικότητα-η@wordElln,

× base-form: γευστικότητα
× base-pronunciation: /yefstikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γευστικότητα/yefstikótita/-γευστικότητας/yefstikótitas/-γευστικότητα/yefstikótita/-γευστικότητα/yefstikótita/-γευστικότητες/yefstikótites/-γευστικοτήτων/yefstikotíton/-γευστικότητες/yefstikótites/-γευστικότητες/yefstikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: γευστικότητα

γεφυράκι-το/yefiráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γεφυράκι-το/yefiráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./yefiráki-to-s/γεφυράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεφυράκι-το/yefiráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεφυράκι-το/yefiráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.γεφυράκι/yefiráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεφυράκι-το@wordElln,
* McsElln.γεφυράκια/yefirákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεφυράκι-το@wordElln,

× base-form: γεφυράκι
× base-pronunciation: /yefiráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεφυράκι/yefiráki/-∅-γεφυράκι/yefiráki/-γεφυράκι/yefiráki/-γεφυράκια/yefirákka/-∅-γεφυράκια/yefirákka/-γεφυράκια/yefirákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: γεφυράκι

γεφυράς-ο/yefirás-o/::
* McsEngl.wordElln.γεφυράς-ο/yefirás-o/@wordElln,
* McsElln./yefirás-o/γεφυράς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεφυράς-ο/yefirás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεφυράς-ο/yefirás-o/@wordElln,
* McsElln.γεφυράς/yefirás/-ονομ-ενικ:γεφυράς-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυρά/yefirá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεφυράς-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυράδες/yefirádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεφυράς-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυράδων/yefirádhon/!~γενι-πληθ:γεφυράς-ο@wordElln,

× base-form: γεφυράς
× base-pronunciation: /yefirás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεφυράς/yefirás/-γεφυρά/yefirá/-γεφυρά/yefirá/-γεφυρά/yefirá/-γεφυράδες/yefirádhes/-γεφυράδων/yefirádhon/-γεφυράδες/yefirádhes/-γεφυράδες/yefirádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεφυράς

γεφυροπλάστιγγα-η/yefiroplástiga-i/::
* McsEngl.wordElln.γεφυροπλάστιγγα-η/yefiroplástiga-i/@wordElln,
* McsElln./yefiroplástiga-i/γεφυροπλάστιγγα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεφυροπλάστιγγα-η/yefiroplástiga-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεφυροπλάστιγγα-η/yefiroplástiga-i/@wordElln,
* McsElln.γεφυροπλάστιγγα/yefiroplástiga/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεφυροπλάστιγγα-η@wordElln,
* McsElln.γεφυροπλάστιγγας/yefiroplástigas/!~γενι-ενικ:γεφυροπλάστιγγα-η@wordElln,
* McsElln.γεφυροπλάστιγγες/yefiroplástiges/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεφυροπλάστιγγα-η@wordElln,
* McsElln.γεφυροπλαστιγγών/yefiroplastigón/!~γενι-πληθ:γεφυροπλάστιγγα-η@wordElln,

× base-form: γεφυροπλάστιγγα
× base-pronunciation: /yefiroplástiga/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεφυροπλάστιγγα/yefiroplástiga/-γεφυροπλάστιγγας/yefiroplástigas/-γεφυροπλάστιγγα/yefiroplástiga/-γεφυροπλάστιγγα/yefiroplástiga/-γεφυροπλάστιγγες/yefiroplástiges/-γεφυροπλαστιγγών/yefiroplastigón/-γεφυροπλάστιγγες/yefiroplástiges/-γεφυροπλάστιγγες/yefiroplástiges/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεφυροπλάστιγγα

γεφυροποιία-η/yefiropiía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεφυροποιία-η/yefiropiía-i/@wordElln,
* McsElln./yefiropiía-i/γεφυροποιία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεφυροποιία-η/yefiropiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεφυροποιία-η/yefiropiía-i/@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιία/yefiropiía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεφυροποιία-η@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιίας/yefiropiías/!~γενι-ενικ:γεφυροποιία-η@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιίες/yefiropiíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεφυροποιία-η@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιιών/yefiropiión/!~γενι-πληθ:γεφυροποιία-η@wordElln,

× base-form: γεφυροποιία
× base-pronunciation: /yefiropiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεφυροποιία/yefiropiía/-γεφυροποιίας/yefiropiías/-γεφυροποιία/yefiropiía/-γεφυροποιία/yefiropiía/-γεφυροποιίες/yefiropiíes/-γεφυροποιιών/yefiropiión/-γεφυροποιίες/yefiropiíes/-γεφυροποιίες/yefiropiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεφυροποιία

γεφυροποιός-ο/yefiropiós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεφυροποιός-ο/yefiropiós-o/@wordElln,
* McsElln./yefiropiós-o/γεφυροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεφυροποιός-ο/yefiropiós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεφυροποιός-ο/yefiropiós-o/@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιός/yefiropiós/-ονομ-ενικ:γεφυροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιού/yefiropiú/!~γενι-ενικ:γεφυροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιό/yefiropió/!~αιτι-ενικ:γεφυροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιέ/yefiropié/!~κλητ-ενικ:γεφυροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιοί/yefiropioí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεφυροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιών/yefiropión/!~γενι-πληθ:γεφυροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυροποιούς/yefiropiús/!~αιτι-πληθ:γεφυροποιός-ο@wordElln,

× base-form: γεφυροποιός
× base-pronunciation: /yefiropiós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεφυροποιός/yefiropiós/-γεφυροποιού/yefiropiú/-γεφυροποιό/yefiropió/-γεφυροποιέ/yefiropié/-γεφυροποιοί/yefiropioí/-γεφυροποιών/yefiropión/-γεφυροποιούς/yefiropiús/-γεφυροποιοί/yefiropioí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεφυροποιός

γεφυρωτής-ο/yefirotís-o/::
* McsEngl.wordElln.γεφυρωτής-ο/yefirotís-o/@wordElln,
* McsElln./yefirotís-o/γεφυρωτής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεφυρωτής-ο/yefirotís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεφυρωτής-ο/yefirotís-o/@wordElln,
* McsElln.γεφυρωτής/yefirotís/-ονομ-ενικ:γεφυρωτής-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυρωτή/yefirotí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεφυρωτής-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυρωτές/yefirotés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεφυρωτής-ο@wordElln,
* McsElln.γεφυρωτών/yefirotón/!~γενι-πληθ:γεφυρωτής-ο@wordElln,

× base-form: γεφυρωτής
× base-pronunciation: /yefirotís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεφυρωτής/yefirotís/-γεφυρωτή/yefirotí/-γεφυρωτή/yefirotí/-γεφυρωτή/yefirotí/-γεφυρωτές/yefirotés/-γεφυρωτών/yefirotón/-γεφυρωτές/yefirotés/-γεφυρωτές/yefirotés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεφυρωτής

γεφύρι-το/yefíri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.γεφύρι-το/yefíri-to-s/@wordElln,
* McsElln./yefíri-to-s/γεφύρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεφύρι-το/yefíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεφύρι-το/yefíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.γεφύρι/yefíri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεφύρι-το@wordElln,
* McsElln.γεφυριού/yefiryyú/!~γενι-ενικ:γεφύρι-το@wordElln,
* McsElln.γεφύρια/yefíryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεφύρι-το@wordElln,
* McsElln.γεφυριών/yefiryyón/!~γενι-πληθ:γεφύρι-το@wordElln,

× base-form: γεφύρι
× base-pronunciation: /yefíri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεφύρι/yefíri/-γεφυριού/yefiryyú/-γεφύρι/yefíri/-γεφύρι/yefíri/-γεφύρια/yefíryya/-γεφυριών/yefiryyón/-γεφύρια/yefíryya/-γεφύρια/yefíryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεφύρι

γεφύρωμα-το/yefíroma-to/::
* McsEngl.wordElln.γεφύρωμα-το/yefíroma-to/@wordElln,
* McsElln./yefíroma-to/γεφύρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεφύρωμα-το/yefíroma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεφύρωμα-το/yefíroma-to/@wordElln,
* McsElln.γεφύρωμα/yefíroma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεφύρωμα-το@wordElln,
* McsElln.γεφυρώματος/yefirómatos/!~γενι-ενικ:γεφύρωμα-το@wordElln,
* McsElln.γεφυρώματα/yefirómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεφύρωμα-το@wordElln,
* McsElln.γεφυρωμάτων/yefiromáton/!~γενι-πληθ:γεφύρωμα-το@wordElln,

× base-form: γεφύρωμα
× base-pronunciation: /yefíroma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεφύρωμα/yefíroma/-γεφυρώματος/yefirómatos/-γεφύρωμα/yefíroma/-γεφύρωμα/yefíroma/-γεφυρώματα/yefirómata/-γεφυρωμάτων/yefiromáton/-γεφυρώματα/yefirómata/-γεφυρώματα/yefirómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεφύρωμα

γεωαντίκλινο-το/yeoadíklino-to/::
* McsEngl.wordElln.γεωαντίκλινο-το/yeoadíklino-to/@wordElln,
* McsElln./yeoadíklino-to/γεωαντίκλινο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωαντίκλινο-το/yeoadíklino-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωαντίκλινο-το/yeoadíklino-to/@wordElln,
* McsElln.γεωαντίκλινο/yeoadíklino/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωαντίκλινο-το@wordElln,
* McsElln.γεωαντίκλινου/yeoadíklinu/!~γενι-ενικ:γεωαντίκλινο-το@wordElln,
* McsElln.γεωαντικλίνου/yeoadiklínu/!~γενι-ενικ:γεωαντίκλινο-το@wordElln,
* McsElln.γεωαντίκλινα/yeoadíklina/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωαντίκλινο-το@wordElln,
* McsElln.γεωαντίκλινων/yeoadíklinon/!~γενι-πληθ:γεωαντίκλινο-το@wordElln,
* McsElln.γεωαντικλίνων/yeoadiklínon/!~γενι-πληθ:γεωαντίκλινο-το@wordElln,

× base-form: γεωαντίκλινο
× base-pronunciation: /yeoadíklino/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεωαντίκλινο/yeoadíklino/-γεωαντίκλινου/yeoadíklinu/|γεωαντικλίνου/yeoadiklínu/-γεωαντίκλινο/yeoadíklino/-γεωαντίκλινο/yeoadíklino/-γεωαντίκλινα/yeoadíklina/-γεωαντίκλινων/yeoadíklinon/|γεωαντικλίνων/yeoadiklínon/-γεωαντίκλινα/yeoadíklina/-γεωαντίκλινα/yeoadíklina/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γεωαντίκλινο

γεωβιολογία-η/yeovioloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωβιολογία-η/yeovioloyía-i/@wordElln,
* McsElln./yeovioloyía-i/γεωβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωβιολογία-η/yeovioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωβιολογία-η/yeovioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωβιολογία/yeovioloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωβιολογίας/yeovioloyías/!~γενι-ενικ:γεωβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωβιολογίες/yeovioloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωβιολογιών/yeovioloyión/!~γενι-πληθ:γεωβιολογία-η@wordElln,

× base-form: γεωβιολογία
× base-pronunciation: /yeovioloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωβιολογία/yeovioloyía/-γεωβιολογίας/yeovioloyías/-γεωβιολογία/yeovioloyía/-γεωβιολογία/yeovioloyía/-γεωβιολογίες/yeovioloyíes/-γεωβιολογιών/yeovioloyión/-γεωβιολογίες/yeovioloyíes/-γεωβιολογίες/yeovioloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωβιολογία

γεωβιονομία-η/yeovionomía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωβιονομία-η/yeovionomía-i/@wordElln,
* McsElln./yeovionomía-i/γεωβιονομία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωβιονομία-η/yeovionomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωβιονομία-η/yeovionomía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωβιονομία/yeovionomía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωβιονομία-η@wordElln,
* McsElln.γεωβιονομίας/yeovionomías/!~γενι-ενικ:γεωβιονομία-η@wordElln,
* McsElln.γεωβιονομίες/yeovionomíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωβιονομία-η@wordElln,
* McsElln.γεωβιονομιών/yeovionomión/!~γενι-πληθ:γεωβιονομία-η@wordElln,

× base-form: γεωβιονομία
× base-pronunciation: /yeovionomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωβιονομία/yeovionomía/-γεωβιονομίας/yeovionomías/-γεωβιονομία/yeovionomía/-γεωβιονομία/yeovionomía/-γεωβιονομίες/yeovionomíes/-γεωβιονομιών/yeovionomión/-γεωβιονομίες/yeovionomíes/-γεωβιονομίες/yeovionomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωβιονομία

γεωγλυφικό-το/yeoylifikó-to/::
* McsEngl.wordElln.γεωγλυφικό-το/yeoylifikó-to/@wordElln,
* McsElln./yeoylifikó-to/γεωγλυφικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωγλυφικό-το/yeoylifikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωγλυφικό-το/yeoylifikó-to/@wordElln,
* McsElln.γεωγλυφικό/yeoylifikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωγλυφικό-το@wordElln,
* McsElln.γεωγλυφικού/yeoylifikú/!~γενι-ενικ:γεωγλυφικό-το@wordElln,
* McsElln.γεωγλυφικά/yeoylifiká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωγλυφικό-το@wordElln,
* McsElln.γεωγλυφικών/yeoylifikón/!~γενι-πληθ:γεωγλυφικό-το@wordElln,

× base-form: γεωγλυφικό
× base-pronunciation: /yeoylifikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεωγλυφικό/yeoylifikó/-γεωγλυφικού/yeoylifikú/-γεωγλυφικό/yeoylifikó/-γεωγλυφικό/yeoylifikó/-γεωγλυφικά/yeoylifiká/-γεωγλυφικών/yeoylifikón/-γεωγλυφικά/yeoylifiká/-γεωγλυφικά/yeoylifiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωγλυφικό

γεωγονία-η/yeoyonía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωγονία-η/yeoyonía-i/@wordElln,
* McsElln./yeoyonía-i/γεωγονία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωγονία-η/yeoyonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωγονία-η/yeoyonía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωγονία/yeoyonía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωγονία-η@wordElln,
* McsElln.γεωγονίας/yeoyonías/!~γενι-ενικ:γεωγονία-η@wordElln,
* McsElln.γεωγονίες/yeoyoníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωγονία-η@wordElln,
* McsElln.γεωγονιών/yeoyonión/!~γενι-πληθ:γεωγονία-η@wordElln,

× base-form: γεωγονία
× base-pronunciation: /yeoyonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωγονία/yeoyonía/-γεωγονίας/yeoyonías/-γεωγονία/yeoyonía/-γεωγονία/yeoyonía/-γεωγονίες/yeoyoníes/-γεωγονιών/yeoyonión/-γεωγονίες/yeoyoníes/-γεωγονίες/yeoyoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωγονία

γεωγραφία-η/yeoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωγραφία-η/yeoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./yeoyrafía-i/γεωγραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωγραφία-η/yeoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωγραφία-η/yeoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωγραφία/yeoyrafía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωγραφία-η@wordElln,
* McsElln.γεωγραφίας/yeoyrafías/!~γενι-ενικ:γεωγραφία-η@wordElln,
* McsElln.γεωγραφίες/yeoyrafíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωγραφία-η@wordElln,
* McsElln.γεωγραφιών/yeoyrafión/!~γενι-πληθ:γεωγραφία-η@wordElln,

× base-form: γεωγραφία
× base-pronunciation: /yeoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωγραφία/yeoyrafía/-γεωγραφίας/yeoyrafías/-γεωγραφία/yeoyrafía/-γεωγραφία/yeoyrafía/-γεωγραφίες/yeoyrafíes/-γεωγραφιών/yeoyrafión/-γεωγραφίες/yeoyrafíes/-γεωγραφίες/yeoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωγραφία

γεωδαισία-η/yeodhesía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωδαισία-η/yeodhesía-i/@wordElln,
* McsElln./yeodhesía-i/γεωδαισία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωδαισία-η/yeodhesía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωδαισία-η/yeodhesía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωδαισία/yeodhesía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωδαισία-η@wordElln,
* McsElln.γεωδαισίας/yeodhesías/!~γενι-ενικ:γεωδαισία-η@wordElln,
* McsElln.γεωδαισίες/yeodhesíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωδαισία-η@wordElln,
* McsElln.γεωδαισιών/yeodhessón/!~γενι-πληθ:γεωδαισία-η@wordElln,

× base-form: γεωδαισία
× base-pronunciation: /yeodhesía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωδαισία/yeodhesía/-γεωδαισίας/yeodhesías/-γεωδαισία/yeodhesía/-γεωδαισία/yeodhesía/-γεωδαισίες/yeodhesíes/-γεωδαισιών/yeodhessón/-γεωδαισίες/yeodhesíes/-γεωδαισίες/yeodhesíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωδαισία

γεωδιαμόρφωση-η/yeodhiamórfosi-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωδιαμόρφωση-η/yeodhiamórfosi-i/@wordElln,
* McsElln./yeodhiamórfosi-i/γεωδιαμόρφωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωδιαμόρφωση-η/yeodhiamórfosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωδιαμόρφωση-η/yeodhiamórfosi-i/@wordElln,
* McsElln.γεωδιαμόρφωση/yeodhiamórfosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωδιαμόρφωση-η@wordElln,
* McsElln.γεωδιαμόρφωσης/yeodhiamórfosis/!~γενι-ενικ:γεωδιαμόρφωση-η@wordElln,
* McsElln.γεωδιαμορφώσεως/yeodhiamorfóseos/!~γενι-ενικ:γεωδιαμόρφωση-η@wordElln,
* McsElln.γεωδιαμορφώσεις/yeodhiamorfósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωδιαμόρφωση-η@wordElln,
* McsElln.γεωδιαμορφώσεων/yeodhiamorfóseon/!~γενι-πληθ:γεωδιαμόρφωση-η@wordElln,

× base-form: γεωδιαμόρφωση
× base-pronunciation: /yeodhiamórfosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωδιαμόρφωση/yeodhiamórfosi/-γεωδιαμόρφωσης/yeodhiamórfosis/|γεωδιαμορφώσεως/yeodhiamorfóseos/-γεωδιαμόρφωση/yeodhiamórfosi/-γεωδιαμόρφωση/yeodhiamórfosi/-γεωδιαμορφώσεις/yeodhiamorfósis/-γεωδιαμορφώσεων/yeodhiamorfóseon/-γεωδιαμορφώσεις/yeodhiamorfósis/-γεωδιαμορφώσεις/yeodhiamorfósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γεωδιαμόρφωση

γεωδιασκόπηση-η/yeodhiaskópisi-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωδιασκόπηση-η/yeodhiaskópisi-i/@wordElln,
* McsElln./yeodhiaskópisi-i/γεωδιασκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωδιασκόπηση-η/yeodhiaskópisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωδιασκόπηση-η/yeodhiaskópisi-i/@wordElln,
* McsElln.γεωδιασκόπηση/yeodhiaskópisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωδιασκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.γεωδιασκόπησης/yeodhiaskópisis/!~γενι-ενικ:γεωδιασκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.γεωδιασκοπήσεως/yeodhiaskopíseos/!~γενι-ενικ:γεωδιασκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.γεωδιασκοπήσεις/yeodhiaskopísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωδιασκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.γεωδιασκοπήσεων/yeodhiaskopíseon/!~γενι-πληθ:γεωδιασκόπηση-η@wordElln,

× base-form: γεωδιασκόπηση
× base-pronunciation: /yeodhiaskópisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωδιασκόπηση/yeodhiaskópisi/-γεωδιασκόπησης/yeodhiaskópisis/|γεωδιασκοπήσεως/yeodhiaskopíseos/-γεωδιασκόπηση/yeodhiaskópisi/-γεωδιασκόπηση/yeodhiaskópisi/-γεωδιασκοπήσεις/yeodhiaskopísis/-γεωδιασκοπήσεων/yeodhiaskopíseon/-γεωδιασκοπήσεις/yeodhiaskopísis/-γεωδιασκοπήσεις/yeodhiaskopísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γεωδιασκόπηση

γεωεντοπισμός-ο/yeoedopizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεωεντοπισμός-ο/yeoedopizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yeoedopizmós-o/γεωεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωεντοπισμός-ο/yeoedopizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωεντοπισμός-ο/yeoedopizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γεωεντοπισμός/yeoedopizmós/-ονομ-ενικ:γεωεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωεντοπισμού/yeoedopizmú/!~γενι-ενικ:γεωεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωεντοπισμό/yeoedopizmó/!~αιτι-ενικ:γεωεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωεντοπισμέ/yeoedopizmé/!~κλητ-ενικ:γεωεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωεντοπισμοί/yeoedopizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεωεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωεντοπισμών/yeoedopizmón/!~γενι-πληθ:γεωεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωεντοπισμούς/yeoedopizmús/!~αιτι-πληθ:γεωεντοπισμός-ο@wordElln,

× base-form: γεωεντοπισμός
× base-pronunciation: /yeoedopizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεωεντοπισμός/yeoedopizmós/-γεωεντοπισμού/yeoedopizmú/-γεωεντοπισμό/yeoedopizmó/-γεωεντοπισμέ/yeoedopizmé/-γεωεντοπισμοί/yeoedopizmí/-γεωεντοπισμών/yeoedopizmón/-γεωεντοπισμούς/yeoedopizmús/-γεωεντοπισμοί/yeoedopizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωεντοπισμός

γεωεπιστήμη-η/yeoepistími-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωεπιστήμη-η/yeoepistími-i/@wordElln,
* McsElln./yeoepistími-i/γεωεπιστήμη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωεπιστήμη-η/yeoepistími-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωεπιστήμη-η/yeoepistími-i/@wordElln,
* McsElln.γεωεπιστήμη/yeoepistími/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωεπιστήμη-η@wordElln,
* McsElln.γεωεπιστήμης/yeoepistímis/!~γενι-ενικ:γεωεπιστήμη-η@wordElln,
* McsElln.γεωεπιστήμες/yeoepistímes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωεπιστήμη-η@wordElln,
* McsElln.γεωεπιστημών/yeoepistimón/!~γενι-πληθ:γεωεπιστήμη-η@wordElln,

× base-form: γεωεπιστήμη
× base-pronunciation: /yeoepistími/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωεπιστήμη/yeoepistími/-γεωεπιστήμης/yeoepistímis/-γεωεπιστήμη/yeoepistími/-γεωεπιστήμη/yeoepistími/-γεωεπιστήμες/yeoepistímes/-γεωεπιστημών/yeoepistimón/-γεωεπιστήμες/yeoepistímes/-γεωεπιστήμες/yeoepistímes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωεπιστήμη

γεωθερμία-η/yeothermía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωθερμία-η/yeothermía-i/@wordElln,
* McsElln./yeothermía-i/γεωθερμία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωθερμία-η/yeothermía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωθερμία-η/yeothermía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωθερμία/yeothermía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωθερμία-η@wordElln,
* McsElln.γεωθερμίας/yeothermías/!~γενι-ενικ:γεωθερμία-η@wordElln,
* McsElln.γεωθερμίες/yeothermíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωθερμία-η@wordElln,
* McsElln.γεωθερμιών/yeothermión/!~γενι-πληθ:γεωθερμία-η@wordElln,

× base-form: γεωθερμία
× base-pronunciation: /yeothermía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωθερμία/yeothermía/-γεωθερμίας/yeothermías/-γεωθερμία/yeothermía/-γεωθερμία/yeothermía/-γεωθερμίες/yeothermíes/-γεωθερμιών/yeothermión/-γεωθερμίες/yeothermíes/-γεωθερμίες/yeothermíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωθερμία

γεωθερμική-η/yeothermikí-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωθερμική-η/yeothermikí-i/@wordElln,
* McsElln./yeothermikí-i/γεωθερμική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωθερμική-η/yeothermikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωθερμική-η/yeothermikí-i/@wordElln,
* McsElln.γεωθερμική/yeothermikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωθερμική-η@wordElln,
* McsElln.γεωθερμικής/yeothermikís/!~γενι-ενικ:γεωθερμική-η@wordElln,
* McsElln.γεωθερμικές/yeothermikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωθερμική-η@wordElln,
* McsElln.γεωθερμικών/yeothermikón/!~γενι-πληθ:γεωθερμική-η@wordElln,

× base-form: γεωθερμική
× base-pronunciation: /yeothermikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωθερμική/yeothermikí/-γεωθερμικής/yeothermikís/-γεωθερμική/yeothermikí/-γεωθερμική/yeothermikí/-γεωθερμικές/yeothermikés/-γεωθερμικών/yeothermikón/-γεωθερμικές/yeothermikés/-γεωθερμικές/yeothermikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωθερμική

γεωκάλυψη-η/yeokálipsi-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωκάλυψη-η/yeokálipsi-i/@wordElln,
* McsElln./yeokálipsi-i/γεωκάλυψη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωκάλυψη-η/yeokálipsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωκάλυψη-η/yeokálipsi-i/@wordElln,
* McsElln.γεωκάλυψη/yeokálipsi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωκάλυψη-η@wordElln,
* McsElln.γεωκάλυψης/yeokálipsis/!~γενι-ενικ:γεωκάλυψη-η@wordElln,
* McsElln.γεωκαλύψεις/yeokalípsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωκάλυψη-η@wordElln,
* McsElln.γεωκαλύψεων/yeokalípseon/!~γενι-πληθ:γεωκάλυψη-η@wordElln,

× base-form: γεωκάλυψη
× base-pronunciation: /yeokálipsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωκάλυψη/yeokálipsi/-γεωκάλυψης/yeokálipsis/-γεωκάλυψη/yeokálipsi/-γεωκάλυψη/yeokálipsi/-γεωκαλύψεις/yeokalípsis/-γεωκαλύψεων/yeokalípseon/-γεωκαλύψεις/yeokalípsis/-γεωκαλύψεις/yeokalípsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωκάλυψη

γεωκαρπία-η/yeokarpía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωκαρπία-η/yeokarpía-i/@wordElln,
* McsElln./yeokarpía-i/γεωκαρπία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωκαρπία-η/yeokarpía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωκαρπία-η/yeokarpía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωκαρπία/yeokarpía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωκαρπία-η@wordElln,
* McsElln.γεωκαρπίας/yeokarpías/!~γενι-ενικ:γεωκαρπία-η@wordElln,
* McsElln.γεωκαρπίες/yeokarpíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωκαρπία-η@wordElln,
* McsElln.γεωκαρπιών/yeokarpyyón/!~γενι-πληθ:γεωκαρπία-η@wordElln,

× base-form: γεωκαρπία
× base-pronunciation: /yeokarpía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωκαρπία/yeokarpía/-γεωκαρπίας/yeokarpías/-γεωκαρπία/yeokarpía/-γεωκαρπία/yeokarpía/-γεωκαρπίες/yeokarpíes/-γεωκαρπιών/yeokarpyyón/-γεωκαρπίες/yeokarpíes/-γεωκαρπίες/yeokarpíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωκαρπία

γεωλογία-η/yeoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωλογία-η/yeoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./yeoloyía-i/γεωλογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωλογία-η/yeoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωλογία-η/yeoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωλογία/yeoloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωλογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωλογίας/yeoloyías/!~γενι-ενικ:γεωλογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωλογίες/yeoloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωλογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωλογιών/yeoloyión/!~γενι-πληθ:γεωλογία-η@wordElln,

× base-form: γεωλογία
× base-pronunciation: /yeoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωλογία/yeoloyía/-γεωλογίας/yeoloyías/-γεωλογία/yeoloyía/-γεωλογία/yeoloyía/-γεωλογίες/yeoloyíes/-γεωλογιών/yeoloyión/-γεωλογίες/yeoloyíes/-γεωλογίες/yeoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωλογία

γεωμαγνητισμός-ο/yeomaynitizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεωμαγνητισμός-ο/yeomaynitizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yeomaynitizmós-o/γεωμαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωμαγνητισμός-ο/yeomaynitizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωμαγνητισμός-ο/yeomaynitizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γεωμαγνητισμός/yeomaynitizmós/-ονομ-ενικ:γεωμαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωμαγνητισμού/yeomaynitizmú/!~γενι-ενικ:γεωμαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωμαγνητισμό/yeomaynitizmó/!~αιτι-ενικ:γεωμαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωμαγνητισμέ/yeomaynitizmé/!~κλητ-ενικ:γεωμαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωμαγνητισμοί/yeomaynitizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεωμαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωμαγνητισμών/yeomaynitizmón/!~γενι-πληθ:γεωμαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωμαγνητισμούς/yeomaynitizmús/!~αιτι-πληθ:γεωμαγνητισμός-ο@wordElln,

× base-form: γεωμαγνητισμός
× base-pronunciation: /yeomaynitizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεωμαγνητισμός/yeomaynitizmós/-γεωμαγνητισμού/yeomaynitizmú/-γεωμαγνητισμό/yeomaynitizmó/-γεωμαγνητισμέ/yeomaynitizmé/-γεωμαγνητισμοί/yeomaynitizmí/-γεωμαγνητισμών/yeomaynitizmón/-γεωμαγνητισμούς/yeomaynitizmús/-γεωμαγνητισμοί/yeomaynitizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωμαγνητισμός

γεωματική-η/yeomatikí-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωματική-η/yeomatikí-i/@wordElln,
* McsElln./yeomatikí-i/γεωματική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωματική-η/yeomatikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωματική-η/yeomatikí-i/@wordElln,
* McsElln.γεωματική/yeomatikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωματική-η@wordElln,
* McsElln.γεωματικής/yeomatikís/!~γενι-ενικ:γεωματική-η@wordElln,
* McsElln.γεωματικές/yeomatikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωματική-η@wordElln,
* McsElln.γεωματικών/yeomatikón/!~γενι-πληθ:γεωματική-η@wordElln,

× base-form: γεωματική
× base-pronunciation: /yeomatikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωματική/yeomatikí/-γεωματικής/yeomatikís/-γεωματική/yeomatikí/-γεωματική/yeomatikí/-γεωματικές/yeomatikés/-γεωματικών/yeomatikón/-γεωματικές/yeomatikés/-γεωματικές/yeomatikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωματική

γεωμετρία-η/yeometría-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωμετρία-η/yeometría-i/@wordElln,
* McsElln./yeometría-i/γεωμετρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωμετρία-η/yeometría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωμετρία-η/yeometría-i/@wordElln,
* McsElln.γεωμετρία/yeometría/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωμετρία-η@wordElln,
* McsElln.γεωμετρίας/yeometrías/!~γενι-ενικ:γεωμετρία-η@wordElln,
* McsElln.γεωμετρίες/yeometríes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωμετρία-η@wordElln,
* McsElln.γεωμετριών/yeometrión/!~γενι-πληθ:γεωμετρία-η@wordElln,

× base-form: γεωμετρία
× base-pronunciation: /yeometría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωμετρία/yeometría/-γεωμετρίας/yeometrías/-γεωμετρία/yeometría/-γεωμετρία/yeometría/-γεωμετρίες/yeometríes/-γεωμετριών/yeometrión/-γεωμετρίες/yeometríes/-γεωμετρίες/yeometríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωμετρία

γεωμορφολογία-η/yeomorfoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωμορφολογία-η/yeomorfoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./yeomorfoloyía-i/γεωμορφολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωμορφολογία-η/yeomorfoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωμορφολογία-η/yeomorfoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωμορφολογία/yeomorfoloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωμορφολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωμορφολογίας/yeomorfoloyías/!~γενι-ενικ:γεωμορφολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωμορφολογίες/yeomorfoloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωμορφολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωμορφολογιών/yeomorfoloyión/!~γενι-πληθ:γεωμορφολογία-η@wordElln,

× base-form: γεωμορφολογία
× base-pronunciation: /yeomorfoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωμορφολογία/yeomorfoloyía/-γεωμορφολογίας/yeomorfoloyías/-γεωμορφολογία/yeomorfoloyía/-γεωμορφολογία/yeomorfoloyía/-γεωμορφολογίες/yeomorfoloyíes/-γεωμορφολογιών/yeomorfoloyión/-γεωμορφολογίες/yeomorfoloyíes/-γεωμορφολογίες/yeomorfoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωμορφολογία

γεωοικονομία-η/yeoikonomía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωοικονομία-η/yeoikonomía-i/@wordElln,
* McsElln./yeoikonomía-i/γεωοικονομία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωοικονομία-η/yeoikonomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωοικονομία-η/yeoikonomía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωοικονομία/yeoikonomía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωοικονομία-η@wordElln,
* McsElln.γεωοικονομίας/yeoikonomías/!~γενι-ενικ:γεωοικονομία-η@wordElln,
* McsElln.γεωοικονομίες/yeoikonomíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωοικονομία-η@wordElln,
* McsElln.γεωοικονομιών/yeoikonomión/!~γενι-πληθ:γεωοικονομία-η@wordElln,

× base-form: γεωοικονομία
× base-pronunciation: /yeoikonomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωοικονομία/yeoikonomía/-γεωοικονομίας/yeoikonomías/-γεωοικονομία/yeoikonomía/-γεωοικονομία/yeoikonomía/-γεωοικονομίες/yeoikonomíes/-γεωοικονομιών/yeoikonomión/-γεωοικονομίες/yeoikonomíes/-γεωοικονομίες/yeoikonomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωοικονομία

γεωπολιτική-η/yeopolitikí-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωπολιτική-η/yeopolitikí-i/@wordElln,
* McsElln./yeopolitikí-i/γεωπολιτική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωπολιτική-η/yeopolitikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωπολιτική-η/yeopolitikí-i/@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτική/yeopolitikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωπολιτική-η@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτικής/yeopolitikís/!~γενι-ενικ:γεωπολιτική-η@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτικές/yeopolitikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωπολιτική-η@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτικών/yeopolitikón/!~γενι-πληθ:γεωπολιτική-η@wordElln,

× base-form: γεωπολιτική
× base-pronunciation: /yeopolitikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωπολιτική/yeopolitikí/-γεωπολιτικής/yeopolitikís/-γεωπολιτική/yeopolitikí/-γεωπολιτική/yeopolitikí/-γεωπολιτικές/yeopolitikés/-γεωπολιτικών/yeopolitikón/-γεωπολιτικές/yeopolitikés/-γεωπολιτικές/yeopolitikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωπολιτική

γεωπολιτισμός-ο/yeopolitizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεωπολιτισμός-ο/yeopolitizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yeopolitizmós-o/γεωπολιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωπολιτισμός-ο/yeopolitizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωπολιτισμός-ο/yeopolitizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτισμός/yeopolitizmós/-ονομ-ενικ:γεωπολιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτισμού/yeopolitizmú/!~γενι-ενικ:γεωπολιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτισμό/yeopolitizmó/!~αιτι-ενικ:γεωπολιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτισμέ/yeopolitizmé/!~κλητ-ενικ:γεωπολιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτισμοί/yeopolitizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεωπολιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτισμών/yeopolitizmón/!~γενι-πληθ:γεωπολιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωπολιτισμούς/yeopolitizmús/!~αιτι-πληθ:γεωπολιτισμός-ο@wordElln,

× base-form: γεωπολιτισμός
× base-pronunciation: /yeopolitizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεωπολιτισμός/yeopolitizmós/-γεωπολιτισμού/yeopolitizmú/-γεωπολιτισμό/yeopolitizmó/-γεωπολιτισμέ/yeopolitizmé/-γεωπολιτισμοί/yeopolitizmí/-γεωπολιτισμών/yeopolitizmón/-γεωπολιτισμούς/yeopolitizmús/-γεωπολιτισμοί/yeopolitizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωπολιτισμός

γεωπονία-η/yeoponía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωπονία-η/yeoponía-i/@wordElln,
* McsElln./yeoponía-i/γεωπονία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωπονία-η/yeoponía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωπονία-η/yeoponía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωπονία/yeoponía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωπονία-η@wordElln,
* McsElln.γεωπονίας/yeoponías/!~γενι-ενικ:γεωπονία-η@wordElln,
* McsElln.γεωπονίες/yeoponíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωπονία-η@wordElln,
* McsElln.γεωπονιών/yeoponión/!~γενι-πληθ:γεωπονία-η@wordElln,

× base-form: γεωπονία
× base-pronunciation: /yeoponía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωπονία/yeoponía/-γεωπονίας/yeoponías/-γεωπονία/yeoponía/-γεωπονία/yeoponía/-γεωπονίες/yeoponíes/-γεωπονιών/yeoponión/-γεωπονίες/yeoponíes/-γεωπονίες/yeoponíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωπονία

γεωπυραμίδα-η/yeopiramídha-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωπυραμίδα-η/yeopiramídha-i/@wordElln,
* McsElln./yeopiramídha-i/γεωπυραμίδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωπυραμίδα-η/yeopiramídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωπυραμίδα-η/yeopiramídha-i/@wordElln,
* McsElln.γεωπυραμίδα/yeopiramídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωπυραμίδα-η@wordElln,
* McsElln.γεωπυραμίδας/yeopiramídhas/!~γενι-ενικ:γεωπυραμίδα-η@wordElln,
* McsElln.γεωπυραμίδες/yeopiramídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωπυραμίδα-η@wordElln,
* McsElln.γεωπυραμίδων/yeopiramídhon/!~γενι-πληθ:γεωπυραμίδα-η@wordElln,

× base-form: γεωπυραμίδα
× base-pronunciation: /yeopiramídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωπυραμίδα/yeopiramídha/-γεωπυραμίδας/yeopiramídhas/-γεωπυραμίδα/yeopiramídha/-γεωπυραμίδα/yeopiramídha/-γεωπυραμίδες/yeopiramídhes/-γεωπυραμίδων/yeopiramídhon/-γεωπυραμίδες/yeopiramídhes/-γεωπυραμίδες/yeopiramídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωπυραμίδα

γεωργία-η/yeoryía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωργία-η/yeoryía-i/@wordElln,
* McsElln./yeoryía-i/γεωργία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωργία-η/yeoryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωργία-η/yeoryía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωργία/yeoryía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωργία-η@wordElln,
* McsElln.γεωργίας/yeoryías/!~γενι-ενικ:γεωργία-η@wordElln,
* McsElln.γεωργίες/yeoryíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωργία-η@wordElln,
* McsElln.γεωργιών/yeoryión/!~γενι-πληθ:γεωργία-η@wordElln,

× base-form: γεωργία
× base-pronunciation: /yeoryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωργία/yeoryía/-γεωργίας/yeoryías/-γεωργία/yeoryía/-γεωργία/yeoryía/-γεωργίες/yeoryíes/-γεωργιών/yeoryión/-γεωργίες/yeoryíes/-γεωργίες/yeoryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωργία

γεωργοκτηνοτροφία-η/yeoryoktinotrofía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωργοκτηνοτροφία-η/yeoryoktinotrofía-i/@wordElln,
* McsElln./yeoryoktinotrofía-i/γεωργοκτηνοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωργοκτηνοτροφία-η/yeoryoktinotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωργοκτηνοτροφία-η/yeoryoktinotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωργοκτηνοτροφία/yeoryoktinotrofía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωργοκτηνοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.γεωργοκτηνοτροφίας/yeoryoktinotrofías/!~γενι-ενικ:γεωργοκτηνοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.γεωργοκτηνοτροφίες/yeoryoktinotrofíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωργοκτηνοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.γεωργοκτηνοτροφιών/yeoryoktinotrofión/!~γενι-πληθ:γεωργοκτηνοτροφία-η@wordElln,

× base-form: γεωργοκτηνοτροφία
× base-pronunciation: /yeoryoktinotrofía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωργοκτηνοτροφία/yeoryoktinotrofía/-γεωργοκτηνοτροφίας/yeoryoktinotrofías/-γεωργοκτηνοτροφία/yeoryoktinotrofía/-γεωργοκτηνοτροφία/yeoryoktinotrofía/-γεωργοκτηνοτροφίες/yeoryoktinotrofíes/-γεωργοκτηνοτροφιών/yeoryoktinotrofión/-γεωργοκτηνοτροφίες/yeoryoktinotrofíes/-γεωργοκτηνοτροφίες/yeoryoktinotrofíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωργοκτηνοτροφία

γεωργός-ο/yeoryós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεωργός-ο/yeoryós-o/@wordElln,
* McsElln./yeoryós-o/γεωργός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωργός-ο/yeoryós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωργός-ο/yeoryós-o/@wordElln,
* McsElln.γεωργός/yeoryós/-ονομ-ενικ:γεωργός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωργού/yeoryú/!~γενι-ενικ:γεωργός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωργό/yeoryó/!~αιτι-ενικ:γεωργός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωργέ/yeoryé/!~κλητ-ενικ:γεωργός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωργοί/yeoryí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεωργός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωργών/yeoryón/!~γενι-πληθ:γεωργός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωργούς/yeoryús/!~αιτι-πληθ:γεωργός-ο@wordElln,

× base-form: γεωργός
× base-pronunciation: /yeoryós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεωργός/yeoryós/-γεωργού/yeoryú/-γεωργό/yeoryó/-γεωργέ/yeoryé/-γεωργοί/yeoryí/-γεωργών/yeoryón/-γεωργούς/yeoryús/-γεωργοί/yeoryí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωργός

γεωσκοπία-η/yeoskopía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωσκοπία-η/yeoskopía-i/@wordElln,
* McsElln./yeoskopía-i/γεωσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωσκοπία-η/yeoskopía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωσκοπία-η/yeoskopía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωσκοπία/yeoskopía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.γεωσκοπίας/yeoskopías/!~γενι-ενικ:γεωσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.γεωσκοπίες/yeoskopíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.γεωσκοπιών/yeoskopyyón/!~γενι-πληθ:γεωσκοπία-η@wordElln,

× base-form: γεωσκοπία
× base-pronunciation: /yeoskopía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωσκοπία/yeoskopía/-γεωσκοπίας/yeoskopías/-γεωσκοπία/yeoskopía/-γεωσκοπία/yeoskopía/-γεωσκοπίες/yeoskopíes/-γεωσκοπιών/yeoskopyyón/-γεωσκοπίες/yeoskopíes/-γεωσκοπίες/yeoskopíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωσκοπία

γεωσύγκλινο-το/yeosíglino-to/::
* McsEngl.wordElln.γεωσύγκλινο-το/yeosíglino-to/@wordElln,
* McsElln./yeosíglino-to/γεωσύγκλινο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωσύγκλινο-το/yeosíglino-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωσύγκλινο-το/yeosíglino-to/@wordElln,
* McsElln.γεωσύγκλινο/yeosíglino/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωσύγκλινο-το@wordElln,
* McsElln.γεωσυγκλίνου/yeosiglínu/!~γενι-ενικ:γεωσύγκλινο-το@wordElln,
* McsElln.γεωσύγκλινου/yeosíglinu/!~γενι-ενικ:γεωσύγκλινο-το@wordElln,
* McsElln.γεωσύγκλινα/yeosíglina/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωσύγκλινο-το@wordElln,
* McsElln.γεωσυγκλίνων/yeosiglínon/!~γενι-πληθ:γεωσύγκλινο-το@wordElln,

× base-form: γεωσύγκλινο
× base-pronunciation: /yeosíglino/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεωσύγκλινο/yeosíglino/-γεωσυγκλίνου/yeosiglínu/|γεωσύγκλινου/yeosíglinu/-γεωσύγκλινο/yeosíglino/-γεωσύγκλινο/yeosíglino/-γεωσύγκλινα/yeosíglina/-γεωσυγκλίνων/yeosiglínon/-γεωσύγκλινα/yeosíglina/-γεωσύγκλινα/yeosíglina/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: γεωσύγκλινο

γεωτεκτονική-η/yeotektonikí-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωτεκτονική-η/yeotektonikí-i/@wordElln,
* McsElln./yeotektonikí-i/γεωτεκτονική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωτεκτονική-η/yeotektonikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωτεκτονική-η/yeotektonikí-i/@wordElln,
* McsElln.γεωτεκτονική/yeotektonikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωτεκτονική-η@wordElln,
* McsElln.γεωτεκτονικής/yeotektonikís/!~γενι-ενικ:γεωτεκτονική-η@wordElln,
* McsElln.γεωτεκτονικές/yeotektonikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωτεκτονική-η@wordElln,
* McsElln.γεωτεκτονικών/yeotektonikón/!~γενι-πληθ:γεωτεκτονική-η@wordElln,

× base-form: γεωτεκτονική
× base-pronunciation: /yeotektonikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωτεκτονική/yeotektonikí/-γεωτεκτονικής/yeotektonikís/-γεωτεκτονική/yeotektonikí/-γεωτεκτονική/yeotektonikí/-γεωτεκτονικές/yeotektonikés/-γεωτεκτονικών/yeotektonikón/-γεωτεκτονικές/yeotektonikés/-γεωτεκτονικές/yeotektonikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωτεκτονική

γεωτεχνολογία-η/yeotehnoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωτεχνολογία-η/yeotehnoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./yeotehnoloyía-i/γεωτεχνολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωτεχνολογία-η/yeotehnoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωτεχνολογία-η/yeotehnoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωτεχνολογία/yeotehnoloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωτεχνολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωτεχνολογίας/yeotehnoloyías/!~γενι-ενικ:γεωτεχνολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωτεχνολογίες/yeotehnoloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωτεχνολογία-η@wordElln,
* McsElln.γεωτεχνολογιών/yeotehnoloyión/!~γενι-πληθ:γεωτεχνολογία-η@wordElln,

× base-form: γεωτεχνολογία
× base-pronunciation: /yeotehnoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωτεχνολογία/yeotehnoloyía/-γεωτεχνολογίας/yeotehnoloyías/-γεωτεχνολογία/yeotehnoloyía/-γεωτεχνολογία/yeotehnoloyía/-γεωτεχνολογίες/yeotehnoloyíes/-γεωτεχνολογιών/yeotehnoloyión/-γεωτεχνολογίες/yeotehnoloyíes/-γεωτεχνολογίες/yeotehnoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωτεχνολογία

γεωτοπίο-το/yeotopío-to/::
* McsEngl.wordElln.γεωτοπίο-το/yeotopío-to/@wordElln,
* McsElln./yeotopío-to/γεωτοπίο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωτοπίο-το/yeotopío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωτοπίο-το/yeotopío-to/@wordElln,
* McsElln.γεωτοπίο/yeotopío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωτοπίο-το@wordElln,
* McsElln.γεωτοπίου/yeotopíu/!~γενι-ενικ:γεωτοπίο-το@wordElln,
* McsElln.γεωτοπία/yeotopía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωτοπίο-το@wordElln,
* McsElln.γεωτοπίων/yeotopíon/!~γενι-πληθ:γεωτοπίο-το@wordElln,

× base-form: γεωτοπίο
× base-pronunciation: /yeotopío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεωτοπίο/yeotopío/-γεωτοπίου/yeotopíu/-γεωτοπίο/yeotopío/-γεωτοπίο/yeotopío/-γεωτοπία/yeotopía/-γεωτοπίων/yeotopíon/-γεωτοπία/yeotopía/-γεωτοπία/yeotopía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωτοπίο

γεωτροπισμός-ο/yeotropizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεωτροπισμός-ο/yeotropizmós-o/@wordElln,
* McsElln./yeotropizmós-o/γεωτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωτροπισμός-ο/yeotropizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωτροπισμός-ο/yeotropizmós-o/@wordElln,
* McsElln.γεωτροπισμός/yeotropizmós/-ονομ-ενικ:γεωτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωτροπισμού/yeotropizmú/!~γενι-ενικ:γεωτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωτροπισμό/yeotropizmó/!~αιτι-ενικ:γεωτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωτροπισμέ/yeotropizmé/!~κλητ-ενικ:γεωτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωτροπισμοί/yeotropizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεωτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωτροπισμών/yeotropizmón/!~γενι-πληθ:γεωτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωτροπισμούς/yeotropizmús/!~αιτι-πληθ:γεωτροπισμός-ο@wordElln,

× base-form: γεωτροπισμός
× base-pronunciation: /yeotropizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεωτροπισμός/yeotropizmós/-γεωτροπισμού/yeotropizmú/-γεωτροπισμό/yeotropizmó/-γεωτροπισμέ/yeotropizmé/-γεωτροπισμοί/yeotropizmí/-γεωτροπισμών/yeotropizmón/-γεωτροπισμούς/yeotropizmús/-γεωτροπισμοί/yeotropizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωτροπισμός

γεωτρύπανο-το/yeotrípano-to/::
* McsEngl.wordElln.γεωτρύπανο-το/yeotrípano-to/@wordElln,
* McsElln./yeotrípano-to/γεωτρύπανο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωτρύπανο-το/yeotrípano-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωτρύπανο-το/yeotrípano-to/@wordElln,
* McsElln.γεωτρύπανο/yeotrípano/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωτρύπανο-το@wordElln,
* McsElln.γεωτρύπανου/yeotrípanu/!~γενι-ενικ:γεωτρύπανο-το@wordElln,
* McsElln.γεωτρύπανα/yeotrípana/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωτρύπανο-το@wordElln,
* McsElln.γεωτρύπανων/yeotrípanon/!~γενι-πληθ:γεωτρύπανο-το@wordElln,

× base-form: γεωτρύπανο
× base-pronunciation: /yeotrípano/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεωτρύπανο/yeotrípano/-γεωτρύπανου/yeotrípanu/-γεωτρύπανο/yeotrípano/-γεωτρύπανο/yeotrípano/-γεωτρύπανα/yeotrípana/-γεωτρύπανων/yeotrípanon/-γεωτρύπανα/yeotrípana/-γεωτρύπανα/yeotrípana/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωτρύπανο

γεωφαγία-η/yeofayía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωφαγία-η/yeofayía-i/@wordElln,
* McsElln./yeofayía-i/γεωφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωφαγία-η/yeofayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωφαγία-η/yeofayía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωφαγία/yeofayía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωφαγία-η@wordElln,
* McsElln.γεωφαγίας/yeofayías/!~γενι-ενικ:γεωφαγία-η@wordElln,
* McsElln.γεωφαγίες/yeofayíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωφαγία-η@wordElln,
* McsElln.γεωφαγιών/yeofayión/!~γενι-πληθ:γεωφαγία-η@wordElln,

× base-form: γεωφαγία
× base-pronunciation: /yeofayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωφαγία/yeofayía/-γεωφαγίας/yeofayías/-γεωφαγία/yeofayía/-γεωφαγία/yeofayía/-γεωφαγίες/yeofayíes/-γεωφαγιών/yeofayión/-γεωφαγίες/yeofayíes/-γεωφαγίες/yeofayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωφαγία

γεωφυσικός-ο/yeofisikós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεωφυσικός-ο/yeofisikós-o/@wordElln,
* McsElln./yeofisikós-o/γεωφυσικός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωφυσικός-ο/yeofisikós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωφυσικός-ο/yeofisikós-o/@wordElln,
* McsElln.γεωφυσικός/yeofisikós/-ονομ-ενικ:γεωφυσικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωφυσικού/yeofisikú/!~γενι-ενικ:γεωφυσικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωφυσικό/yeofisikó/!~αιτι-ενικ:γεωφυσικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωφυσικέ/yeofisiké/!~κλητ-ενικ:γεωφυσικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωφυσικοί/yeofisikí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεωφυσικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωφυσικών/yeofisikón/!~γενι-πληθ:γεωφυσικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωφυσικούς/yeofisikús/!~αιτι-πληθ:γεωφυσικός-ο@wordElln,

× base-form: γεωφυσικός
× base-pronunciation: /yeofisikós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεωφυσικός/yeofisikós/-γεωφυσικού/yeofisikú/-γεωφυσικό/yeofisikó/-γεωφυσικέ/yeofisiké/-γεωφυσικοί/yeofisikí/-γεωφυσικών/yeofisikón/-γεωφυσικούς/yeofisikús/-γεωφυσικοί/yeofisikí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωφυσικός

γεωχημεία-η/yeohimía-i/::
* McsEngl.wordElln.γεωχημεία-η/yeohimía-i/@wordElln,
* McsElln./yeohimía-i/γεωχημεία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωχημεία-η/yeohimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωχημεία-η/yeohimía-i/@wordElln,
* McsElln.γεωχημεία/yeohimía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωχημεία-η@wordElln,
* McsElln.γεωχημείας/yeohimías/!~γενι-ενικ:γεωχημεία-η@wordElln,
* McsElln.γεωχημείες/yeohimíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωχημεία-η@wordElln,
* McsElln.γεωχημειών/yeohimión/!~γενι-πληθ:γεωχημεία-η@wordElln,

× base-form: γεωχημεία
× base-pronunciation: /yeohimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεωχημεία/yeohimía/-γεωχημείας/yeohimías/-γεωχημεία/yeohimía/-γεωχημεία/yeohimía/-γεωχημείες/yeohimíes/-γεωχημειών/yeohimión/-γεωχημείες/yeohimíes/-γεωχημείες/yeohimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωχημεία

γεωχημικός-ο/yeohimikós-o/::
* McsEngl.wordElln.γεωχημικός-ο/yeohimikós-o/@wordElln,
* McsElln./yeohimikós-o/γεωχημικός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωχημικός-ο/yeohimikós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωχημικός-ο/yeohimikós-o/@wordElln,
* McsElln.γεωχημικός/yeohimikós/-ονομ-ενικ:γεωχημικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωχημικού/yeohimikú/!~γενι-ενικ:γεωχημικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωχημικό/yeohimikó/!~αιτι-ενικ:γεωχημικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωχημικέ/yeohimiké/!~κλητ-ενικ:γεωχημικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωχημικοί/yeohimikí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:γεωχημικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωχημικών/yeohimikón/!~γενι-πληθ:γεωχημικός-ο@wordElln,
* McsElln.γεωχημικούς/yeohimikús/!~αιτι-πληθ:γεωχημικός-ο@wordElln,

× base-form: γεωχημικός
× base-pronunciation: /yeohimikós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: γεωχημικός/yeohimikós/-γεωχημικού/yeohimikú/-γεωχημικό/yeohimikó/-γεωχημικέ/yeohimiké/-γεωχημικοί/yeohimikí/-γεωχημικών/yeohimikón/-γεωχημικούς/yeohimikús/-γεωχημικοί/yeohimikí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωχημικός

γεωύφασμα-το/yeoífazma-to/::
* McsEngl.wordElln.γεωύφασμα-το/yeoífazma-to/@wordElln,
* McsElln./yeoífazma-to/γεωύφασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεωύφασμα-το/yeoífazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεωύφασμα-το/yeoífazma-to/@wordElln,
* McsElln.γεωύφασμα/yeoífazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεωύφασμα-το@wordElln,
* McsElln.γεωυφάσματος/yeoifázmatos/!~γενι-ενικ:γεωύφασμα-το@wordElln,
* McsElln.γεωυφάσματα/yeoifázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεωύφασμα-το@wordElln,
* McsElln.γεωυφασμάτων/yeoifazmáton/!~γενι-πληθ:γεωύφασμα-το@wordElln,

× base-form: γεωύφασμα
× base-pronunciation: /yeoífazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεωύφασμα/yeoífazma/-γεωυφάσματος/yeoifázmatos/-γεωύφασμα/yeoífazma/-γεωύφασμα/yeoífazma/-γεωυφάσματα/yeoifázmata/-γεωυφασμάτων/yeoifazmáton/-γεωυφάσματα/yeoifázmata/-γεωυφάσματα/yeoifázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεωύφασμα

γεύμα-το/yévma-to/::
* McsEngl.wordElln.γεύμα-το/yévma-to/@wordElln,
* McsElln./yévma-to/γεύμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεύμα-το/yévma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεύμα-το/yévma-to/@wordElln,
* McsElln.γεύμα/yévma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεύμα-το@wordElln,
* McsElln.γεύματος/yévmatos/!~γενι-ενικ:γεύμα-το@wordElln,
* McsElln.γεύματα/yévmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεύμα-το@wordElln,
* McsElln.γευμάτων/yevmáton/!~γενι-πληθ:γεύμα-το@wordElln,

× base-form: γεύμα
× base-pronunciation: /yévma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: γεύμα/yévma/-γεύματος/yévmatos/-γεύμα/yévma/-γεύμα/yévma/-γεύματα/yévmata/-γευμάτων/yevmáton/-γεύματα/yévmata/-γεύματα/yévmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: γεύμα

γεύση-η/yéfsi-i/::
* McsEngl.wordElln.γεύση-η/yéfsi-i/@wordElln,
* McsElln./yéfsi-i/γεύση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.γεύση-η/yéfsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.γεύση-η/yéfsi-i/@wordElln,
* McsElln.γεύση/yéfsi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:γεύση-η@wordElln,
* McsElln.γεύσης/yéfsis/!~γενι-ενικ:γεύση-η@wordElln,
* McsElln.γεύσεως/yéfseos/!~γενι-ενικ:γεύση-η@wordElln,
* McsElln.γεύσεις/yéfsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:γεύση-η@wordElln,
* McsElln.γεύσεων/yéfseon/!~γενι-πληθ:γεύση-η@wordElln,

× base-form: γεύση
× base-pronunciation: /yéfsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: γεύση/yéfsi/-γεύσης/yéfsis/|γεύσεως/yéfseos/-γεύση/yéfsi/-γεύση/yéfsi/-γεύσεις/yéfsis/-γεύσεων/yéfseon/-γεύσεις/yéfsis/-γεύσεις/yéfsis/
× inflection-method: