McsWrdidxElln07ita - Ή|Η|ή|η
senso-concept-Mcs

McsHitp-creation:: {2022-03-12}

overview of McsWrdidxElln07ita

description::
× quantity of words: 301

name::
* McsEngl.McsWrdidxElln07ita,
* McsEngl.wordaryElln'Ή|Η|ή|η,

whole-tree-of-McsWrdidxElln01alfa::
* wordaryElln,

Ή|Η|ή|η of McsWrdidxElln07ita

Ήφαιστος-ο/ífestos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ήφαιστος-ο/ífestos-o/@wordElln,
* McsElln./ífestos-o/Ήφαιστος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ήφαιστος-ο/ífestos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ήφαιστος-ο/ífestos-o/@wordElln,
* McsElln.Ήφαιστος/ífestos/!~ονομ-ενικ:Ήφαιστος-ο@wordElln,
* McsElln.Ήφαιστου/ífestu/!~γενι-ενικ:Ήφαιστος-ο@wordElln,
* McsElln.Ήφαίστου/íféstu/!~γενι-ενικ:Ήφαιστος-ο@wordElln,
* McsElln.Ήφαιστο/ífesto/!~αιτι-ενικ:Ήφαιστος-ο@wordElln,
* McsElln.Ήφαιστε/ífeste/!~κλητ-ενικ:Ήφαιστος-ο@wordElln,
* McsElln.Ήφαιστοι/ífesti/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ήφαιστος-ο@wordElln,
* McsElln.Ήφαιστων/ífeston/!~γενι-πληθ:Ήφαιστος-ο@wordElln,
* McsElln.Ήφαίστων/íféston/!~γενι-πληθ:Ήφαιστος-ο@wordElln,
* McsElln.Ήφαιστους/ífestus/!~αιτι-πληθ:Ήφαιστος-ο@wordElln,
* McsElln.Ήφαίστους/íféstus/!~αιτι-πληθ:Ήφαιστος-ο@wordElln,

× base-form: Ήφαιστος
× base-pronunciation: /ífestos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ήφαιστος/ífestos/-Ήφαιστου/ífestu/|Ήφαίστου/íféstu/-Ήφαιστο/ífesto/-Ήφαιστε/ífeste/-Ήφαιστοι/ífesti/-Ήφαιστων/ífeston/|Ήφαίστων/íféston/-Ήφαιστους/ífestus/|Ήφαίστους/íféstus/-Ήφαιστοι/ífesti/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ήφαιστος

Ηγουμενίτσα-η/iyumeníca-i/::
* McsEngl.wordElln.Ηγουμενίτσα-η/iyumeníca-i/@wordElln,
* McsElln./iyumeníca-i/Ηγουμενίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηγουμενίτσα-η/iyumeníca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηγουμενίτσα-η/iyumeníca-i/@wordElln,
* McsElln.Ηγουμενίτσα/iyumeníca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηγουμενίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηγουμενίτσας/iyumenícas/!~γενι-ενικ:Ηγουμενίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηγουμενίτσες/iyumeníces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηγουμενίτσα-η@wordElln,

× base-form: Ηγουμενίτσα
× base-pronunciation: /iyumeníca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ηγουμενίτσα/iyumeníca/-Ηγουμενίτσας/iyumenícas/-Ηγουμενίτσα/iyumeníca/-Ηγουμενίτσα/iyumeníca/-Ηγουμενίτσες/iyumeníces/-∅-Ηγουμενίτσες/iyumeníces/-Ηγουμενίτσες/iyumeníces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ηγουμενίτσα

Ηγουμενιτσιώτης-ο/iyumeniccótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ηγουμενιτσιώτης-ο/iyumeniccótis-o/@wordElln,
* McsElln./iyumeniccótis-o/Ηγουμενιτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηγουμενιτσιώτης-ο/iyumeniccótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηγουμενιτσιώτης-ο/iyumeniccótis-o/@wordElln,
* McsElln.Ηγουμενιτσιώτης/iyumeniccótis/!~ονομ-ενικ:Ηγουμενιτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηγουμενιτσιώτη/iyumenitssóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηγουμενιτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηγουμενιτσιώτες/iyumenitssótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηγουμενιτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηγουμενιτσιωτών/iyumeniciotón/!~γενι-πληθ:Ηγουμενιτσιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Ηγουμενιτσιώτης
× base-pronunciation: /iyumeniccótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ηγουμενιτσιώτης/iyumeniccótis/-Ηγουμενιτσιώτη/iyumenitssóti/-Ηγουμενιτσιώτη/iyumenitssóti/-Ηγουμενιτσιώτη/iyumenitssóti/-Ηγουμενιτσιώτες/iyumenitssótes/-Ηγουμενιτσιωτών/iyumeniciotón/-Ηγουμενιτσιώτες/iyumenitssótes/-Ηγουμενιτσιώτες/iyumenitssótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ηγουμενιτσιώτης

Ηλέκτρα-η/iléktra-i/::
* McsEngl.wordElln.Ηλέκτρα-η/iléktra-i/@wordElln,
* McsElln./iléktra-i/Ηλέκτρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηλέκτρα-η/iléktra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηλέκτρα-η/iléktra-i/@wordElln,
* McsElln.Ηλέκτρα/iléktra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηλέκτρα-η@wordElln,
* McsElln.Ηλέκτρας/iléktras/!~γενι-ενικ:Ηλέκτρα-η@wordElln,
* McsElln.Ηλέκτρες/iléktres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηλέκτρα-η@wordElln,

× base-form: Ηλέκτρα
× base-pronunciation: /iléktra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ηλέκτρα/iléktra/-Ηλέκτρας/iléktras/-Ηλέκτρα/iléktra/-Ηλέκτρα/iléktra/-Ηλέκτρες/iléktres/-∅-Ηλέκτρες/iléktres/-Ηλέκτρες/iléktres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ηλέκτρα

Ηλίας-ο/ilías-o/::
* McsEngl.wordElln.Ηλίας-ο/ilías-o/@wordElln,
* McsElln./ilías-o/Ηλίας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηλίας-ο/ilías-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηλίας-ο/ilías-o/@wordElln,
* McsElln.Ηλίας/ilías/!~ονομ-ενικ:Ηλίας-ο@wordElln,
* McsElln.Ηλία/ilía/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηλίας-ο@wordElln,
* McsElln.Ηλίηδες/ilíidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηλίας-ο@wordElln,
* McsElln.Ηλιαίοι/iliéi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ηλίας-ο@wordElln,
* McsElln.Ηλίηδων/ilíidhon/!~γενι-πληθ:Ηλίας-ο@wordElln,
* McsElln.Ηλιαίων/iliéon/!~γενι-πληθ:Ηλίας-ο@wordElln,
* McsElln.Ηλιαίους/iliéus/!~αιτι-πληθ:Ηλίας-ο@wordElln,

× base-form: Ηλίας
× base-pronunciation: /ilías/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ηλίας/ilías/-Ηλία/ilía/-Ηλία/ilía/-Ηλία/ilía/-Ηλίηδες/ilíidhes/|Ηλιαίοι/iliéi/-Ηλίηδων/ilíidhon/|Ηλιαίων/iliéon/-Ηλίηδες/ilíidhes/|Ηλιαίους/iliéus/-Ηλίηδες/ilíidhes/|Ηλιαίοι/iliéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ηλίας

Ηλεία-η/ilía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ηλεία-η/ilía-i/@wordElln,
* McsElln./ilía-i/Ηλεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηλεία-η/ilía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηλεία-η/ilía-i/@wordElln,
* McsElln.Ηλεία/ilía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηλεία-η@wordElln,
* McsElln.Ηλείας/ilías/!~γενι-ενικ:Ηλεία-η@wordElln,
* McsElln.Ηλείες/ilíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηλεία-η@wordElln,

× base-form: Ηλεία
× base-pronunciation: /ilía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ηλεία/ilía/-Ηλείας/ilías/-Ηλεία/ilía/-Ηλεία/ilía/-Ηλείες/ilíes/-∅-Ηλείες/ilíes/-Ηλείες/ilíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ηλεία

Ηλιουπολίτης-ο/iliupolítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ηλιουπολίτης-ο/iliupolítis-o/@wordElln,
* McsElln./iliupolítis-o/Ηλιουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηλιουπολίτης-ο/iliupolítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηλιουπολίτης-ο/iliupolítis-o/@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπολίτης/iliupolítis/!~ονομ-ενικ:Ηλιουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπολίτη/iliupolíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηλιουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπολίτες/iliupolítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηλιουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπολιτών/iliupolitón/!~γενι-πληθ:Ηλιουπολίτης-ο@wordElln,

× base-form: Ηλιουπολίτης
× base-pronunciation: /iliupolítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ηλιουπολίτης/iliupolítis/-Ηλιουπολίτη/iliupolíti/-Ηλιουπολίτη/iliupolíti/-Ηλιουπολίτη/iliupolíti/-Ηλιουπολίτες/iliupolítes/-Ηλιουπολιτών/iliupolitón/-Ηλιουπολίτες/iliupolítes/-Ηλιουπολίτες/iliupolítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ηλιουπολίτης

Ηλιουπολίτισσα-η/iliupolítisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Ηλιουπολίτισσα-η/iliupolítisa-i/@wordElln,
* McsElln./iliupolítisa-i/Ηλιουπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηλιουπολίτισσα-η/iliupolítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηλιουπολίτισσα-η/iliupolítisa-i/@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπολίτισσα/iliupolítisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηλιουπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπολίτισσας/iliupolítisas/!~γενι-ενικ:Ηλιουπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπολίτισσες/iliupolítises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηλιουπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπολιτισσών/iliupolitisón/!~γενι-πληθ:Ηλιουπολίτισσα-η@wordElln,

× base-form: Ηλιουπολίτισσα
× base-pronunciation: /iliupolítisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ηλιουπολίτισσα/iliupolítisa/-Ηλιουπολίτισσας/iliupolítisas/-Ηλιουπολίτισσα/iliupolítisa/-Ηλιουπολίτισσα/iliupolítisa/-Ηλιουπολίτισσες/iliupolítises/-Ηλιουπολιτισσών/iliupolitisón/-Ηλιουπολίτισσες/iliupolítises/-Ηλιουπολίτισσες/iliupolítises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ηλιουπολίτισσα

Ηλιούπολη-η/iliúpoli-i/::
* McsEngl.wordElln.Ηλιούπολη-η/iliúpoli-i/@wordElln,
* McsElln./iliúpoli-i/Ηλιούπολη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηλιούπολη-η/iliúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηλιούπολη-η/iliúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.Ηλιούπολη/iliúpoli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηλιούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ηλιούπολης/iliúpolis/!~γενι-ενικ:Ηλιούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπόλεως/iliupóleos/!~γενι-ενικ:Ηλιούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπόλεις/iliupólis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηλιούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ηλιουπόλεων/iliupóleon/!~γενι-πληθ:Ηλιούπολη-η@wordElln,

× base-form: Ηλιούπολη
× base-pronunciation: /iliúpoli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ηλιούπολη/iliúpoli/-Ηλιούπολης/iliúpolis/|Ηλιουπόλεως/iliupóleos/-Ηλιούπολη/iliúpoli/-Ηλιούπολη/iliúpoli/-Ηλιουπόλεις/iliupólis/-Ηλιουπόλεων/iliupóleon/-Ηλιουπόλεις/iliupólis/-Ηλιουπόλεις/iliupólis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ηλιούπολη

Ημαθία-η/imathía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ημαθία-η/imathía-i/@wordElln,
* McsElln./imathía-i/Ημαθία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ημαθία-η/imathía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ημαθία-η/imathía-i/@wordElln,
* McsElln.Ημαθία/imathía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ημαθία-η@wordElln,
* McsElln.Ημαθίας/imathías/!~γενι-ενικ:Ημαθία-η@wordElln,
* McsElln.Ημαθίες/imathíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ημαθία-η@wordElln,
* McsElln.Ημαθιών/imathión/!~γενι-πληθ:Ημαθία-η@wordElln,

× base-form: Ημαθία
× base-pronunciation: /imathía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ημαθία/imathía/-Ημαθίας/imathías/-Ημαθία/imathía/-Ημαθία/imathía/-Ημαθίες/imathíes/-Ημαθιών/imathión/-Ημαθίες/imathíes/-Ημαθίες/imathíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ημαθία

Ηπειρώτης-ο/ipirótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ηπειρώτης-ο/ipirótis-o/@wordElln,
* McsElln./ipirótis-o/Ηπειρώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηπειρώτης-ο/ipirótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηπειρώτης-ο/ipirótis-o/@wordElln,
* McsElln.Ηπειρώτης/ipirótis/!~ονομ-ενικ:Ηπειρώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηπειρώτη/ipiróti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηπειρώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηπειρώτες/ipirótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηπειρώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηπειρωτών/ipirotón/!~γενι-πληθ:Ηπειρώτης-ο@wordElln,

× base-form: Ηπειρώτης
× base-pronunciation: /ipirótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ηπειρώτης/ipirótis/-Ηπειρώτη/ipiróti/-Ηπειρώτη/ipiróti/-Ηπειρώτη/ipiróti/-Ηπειρώτες/ipirótes/-Ηπειρωτών/ipirotón/-Ηπειρώτες/ipirótes/-Ηπειρώτες/ipirótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ηπειρώτης

Ηπειρώτισσα-η/ipirótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Ηπειρώτισσα-η/ipirótisa-i/@wordElln,
* McsElln./ipirótisa-i/Ηπειρώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηπειρώτισσα-η/ipirótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηπειρώτισσα-η/ipirótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Ηπειρώτισσα/ipirótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηπειρώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηπειρώτισσας/ipirótisas/!~γενι-ενικ:Ηπειρώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηπειρώτισσες/ipirótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηπειρώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηπειρωτισσών/ipirotisón/!~γενι-πληθ:Ηπειρώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Ηπειρώτισσα
× base-pronunciation: /ipirótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ηπειρώτισσα/ipirótisa/-Ηπειρώτισσας/ipirótisas/-Ηπειρώτισσα/ipirótisa/-Ηπειρώτισσα/ipirótisa/-Ηπειρώτισσες/ipirótises/-Ηπειρωτισσών/ipirotisón/-Ηπειρώτισσες/ipirótises/-Ηπειρώτισσες/ipirótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ηπειρώτισσα

Ηράκλεια-η/iráklia-i/::
* McsEngl.wordElln.Ηράκλεια-η/iráklia-i/@wordElln,
* McsElln./iráklia-i/Ηράκλεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηράκλεια-η/iráklia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηράκλεια-η/iráklia-i/@wordElln,
* McsElln.Ηράκλεια/iráklia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηράκλεια-η@wordElln,
* McsElln.Ηράκλειας/iráklias/!~γενι-ενικ:Ηράκλεια-η@wordElln,
* McsElln.Ηράκλειες/iráklies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηράκλεια-η@wordElln,
* McsElln.Ηρακλειών/iraklión/!~γενι-πληθ:Ηράκλεια-η@wordElln,

× base-form: Ηράκλεια
× base-pronunciation: /iráklia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ηράκλεια/iráklia/-Ηράκλειας/iráklias/-Ηράκλεια/iráklia/-Ηράκλεια/iráklia/-Ηράκλειες/iráklies/-Ηρακλειών/iraklión/-Ηράκλειες/iráklies/-Ηράκλειες/iráklies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ηράκλεια

Ηράκλειο-το/iráklio-to/::
* McsEngl.wordElln.Ηράκλειο-το/iráklio-to/@wordElln,
* McsElln./iráklio-to/Ηράκλειο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηράκλειο-το/iráklio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηράκλειο-το/iráklio-to/@wordElln,
* McsElln.Ηράκλειο/iráklio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηράκλειο-το@wordElln,
* McsElln.Ηρακλείου/iraklíu/!~γενι-ενικ:Ηράκλειο-το@wordElln,
* McsElln.Ηράκλειου/irákliu/!~γενι-ενικ:Ηράκλειο-το@wordElln,
* McsElln.Ηράκλεια/iráklia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηράκλειο-το@wordElln,
* McsElln.Ηρακλείων/iraklíon/!~γενι-πληθ:Ηράκλειο-το@wordElln,

× base-form: Ηράκλειο
× base-pronunciation: /iráklio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Ηράκλειο/iráklio/-Ηρακλείου/iraklíu/|Ηράκλειου/irákliu/-Ηράκλειο/iráklio/-Ηράκλειο/iráklio/-Ηράκλεια/iráklia/-Ηρακλείων/iraklíon/-Ηράκλεια/iráklia/-Ηράκλεια/iráklia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ηράκλειο

Ηρακλής-ο/iraklís-o/::
* McsEngl.wordElln.Ηρακλής-ο/iraklís-o/@wordElln,
* McsElln./iraklís-o/Ηρακλής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηρακλής-ο/iraklís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηρακλής-ο/iraklís-o/@wordElln,
* McsElln.Ηρακλής/iraklís/!~ονομ-ενικ:Ηρακλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρακλή/iraklí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηρακλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρακλέους/irakléus/!~γενι-ενικ:Ηρακλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρακλείς/iraklís/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηρακλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρακλήδες/iraklídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηρακλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρακλέων/irakléon/!~γενι-πληθ:Ηρακλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρακλήδων/iraklídhon/!~γενι-πληθ:Ηρακλής-ο@wordElln,

× base-form: Ηρακλής
× base-pronunciation: /iraklís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ηρακλής/iraklís/-Ηρακλή/iraklí/|Ηρακλέους/irakléus/-Ηρακλή/iraklí/-Ηρακλή/iraklí/-Ηρακλείς/iraklís/|Ηρακλήδες/iraklídhes/-Ηρακλέων/irakléon/|Ηρακλήδων/iraklídhon/-Ηρακλείς/iraklís/|Ηρακλήδες/iraklídhes/-Ηρακλείς/iraklís/|Ηρακλήδες/iraklídhes/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XisT1SuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ηρακλής

Ηρακλειώτης-ο/irakllótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ηρακλειώτης-ο/irakllótis-o/@wordElln,
* McsElln./irakllótis-o/Ηρακλειώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηρακλειώτης-ο/irakllótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηρακλειώτης-ο/irakllótis-o/@wordElln,
* McsElln.Ηρακλειώτης/irakllótis/!~ονομ-ενικ:Ηρακλειώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρακλειώτη/irakllóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηρακλειώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρακλειώτες/irakllótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηρακλειώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρακλειωτών/irakleiotón/!~γενι-πληθ:Ηρακλειώτης-ο@wordElln,

× base-form: Ηρακλειώτης
× base-pronunciation: /irakllótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ηρακλειώτης/irakllótis/-Ηρακλειώτη/irakllóti/-Ηρακλειώτη/irakllóti/-Ηρακλειώτη/irakllóti/-Ηρακλειώτες/irakllótes/-Ηρακλειωτών/irakleiotón/-Ηρακλειώτες/irakllótes/-Ηρακλειώτες/irakllótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ηρακλειώτης

Ηρακλειώτισσα-η/irakllótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Ηρακλειώτισσα-η/irakllótisa-i/@wordElln,
* McsElln./irakllótisa-i/Ηρακλειώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηρακλειώτισσα-η/irakllótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηρακλειώτισσα-η/irakllótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Ηρακλειώτισσα/irakllótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηρακλειώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηρακλειώτισσας/irakllótisas/!~γενι-ενικ:Ηρακλειώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηρακλειώτισσες/irakllótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηρακλειώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ηρακλειωτισσών/irakleiotisón/!~γενι-πληθ:Ηρακλειώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Ηρακλειώτισσα
× base-pronunciation: /irakllótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ηρακλειώτισσα/irakllótisa/-Ηρακλειώτισσας/irakllótisas/-Ηρακλειώτισσα/irakllótisa/-Ηρακλειώτισσα/irakllótisa/-Ηρακλειώτισσες/irakllótises/-Ηρακλειωτισσών/irakleiotisón/-Ηρακλειώτισσες/irakllótises/-Ηρακλειώτισσες/irakllótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ηρακλειώτισσα

Ηριδανός-ο/iridhanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ηριδανός-ο/iridhanós-o/@wordElln,
* McsElln./iridhanós-o/Ηριδανός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηριδανός-ο/iridhanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηριδανός-ο/iridhanós-o/@wordElln,
* McsElln.Ηριδανός/iridhanós/!~ονομ-ενικ:Ηριδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ηριδανού/iridhanú/!~γενι-ενικ:Ηριδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ηριδανό/iridhanó/!~αιτι-ενικ:Ηριδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ηριδανέ/iridhané/!~κλητ-ενικ:Ηριδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ηριδανοί/iridhaní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ηριδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ηριδανών/iridhanón/!~γενι-πληθ:Ηριδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ηριδανούς/iridhanús/!~αιτι-πληθ:Ηριδανός-ο@wordElln,

× base-form: Ηριδανός
× base-pronunciation: /iridhanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ηριδανός/iridhanós/-Ηριδανού/iridhanú/-Ηριδανό/iridhanó/-Ηριδανέ/iridhané/-Ηριδανοί/iridhaní/-Ηριδανών/iridhanón/-Ηριδανούς/iridhanús/-Ηριδανοί/iridhaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ηριδανός

Ηρόδοτος-ο/iródhotos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ηρόδοτος-ο/iródhotos-o/@wordElln,
* McsElln./iródhotos-o/Ηρόδοτος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηρόδοτος-ο/iródhotos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηρόδοτος-ο/iródhotos-o/@wordElln,
* McsElln.Ηρόδοτος/iródhotos/!~ονομ-ενικ:Ηρόδοτος-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρόδοτου/iródhotu/!~γενι-ενικ:Ηρόδοτος-ο@wordElln,
* McsElln.Ηροδότου/irodhótu/!~γενι-ενικ:Ηρόδοτος-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρόδοτο/iródhoto/!~αιτι-ενικ:Ηρόδοτος-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρόδοτε/iródhote/!~κλητ-ενικ:Ηρόδοτος-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρόδοτοι/iródhoti/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ηρόδοτος-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρόδοτων/iródhoton/!~γενι-πληθ:Ηρόδοτος-ο@wordElln,
* McsElln.Ηροδότων/irodhóton/!~γενι-πληθ:Ηρόδοτος-ο@wordElln,
* McsElln.Ηρόδοτους/iródhotus/!~αιτι-πληθ:Ηρόδοτος-ο@wordElln,
* McsElln.Ηροδότους/irodhótus/!~αιτι-πληθ:Ηρόδοτος-ο@wordElln,

× base-form: Ηρόδοτος
× base-pronunciation: /iródhotos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ηρόδοτος/iródhotos/-Ηρόδοτου/iródhotu/|Ηροδότου/irodhótu/-Ηρόδοτο/iródhoto/-Ηρόδοτε/iródhote/-Ηρόδοτοι/iródhoti/-Ηρόδοτων/iródhoton/|Ηροδότων/irodhóton/-Ηρόδοτους/iródhotus/|Ηροδότους/irodhótus/-Ηρόδοτοι/iródhoti/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ηρόδοτος

Ηρώδειο-το/iródhio-to/::
* McsEngl.wordElln.Ηρώδειο-το/iródhio-to/@wordElln,
* McsElln./iródhio-to/Ηρώδειο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ηρώδειο-το/iródhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ηρώδειο-το/iródhio-to/@wordElln,
* McsElln.Ηρώδειο/iródhio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ηρώδειο-το@wordElln,
* McsElln.Ηρωδείου/irodhíu/!~γενι-ενικ:Ηρώδειο-το@wordElln,
* McsElln.Ηρώδειου/iródhiu/!~γενι-ενικ:Ηρώδειο-το@wordElln,
* McsElln.Ηρώδεια/iródhia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ηρώδειο-το@wordElln,
* McsElln.Ηρωδείων/irodhíon/!~γενι-πληθ:Ηρώδειο-το@wordElln,

× base-form: Ηρώδειο
× base-pronunciation: /iródhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Ηρώδειο/iródhio/-Ηρωδείου/irodhíu/|Ηρώδειου/iródhiu/-Ηρώδειο/iródhio/-Ηρώδειο/iródhio/-Ηρώδεια/iródhia/-Ηρωδείων/irodhíon/-Ηρώδεια/iródhia/-Ηρώδεια/iródhia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ηρώδειο

Ησίοδος-ο/isíodhos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ησίοδος-ο/isíodhos-o/@wordElln,
* McsElln./isíodhos-o/Ησίοδος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ησίοδος-ο/isíodhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ησίοδος-ο/isíodhos-o/@wordElln,
* McsElln.Ησίοδος/isíodhos/!~ονομ-ενικ:Ησίοδος-ο@wordElln,
* McsElln.Ησίοδου/isíodhu/!~γενι-ενικ:Ησίοδος-ο@wordElln,
* McsElln.Ησιόδου/isiódhu/!~γενι-ενικ:Ησίοδος-ο@wordElln,
* McsElln.Ησίοδο/isíodho/!~αιτι-ενικ:Ησίοδος-ο@wordElln,
* McsElln.Ησίοδε/isíodhe/!~κλητ-ενικ:Ησίοδος-ο@wordElln,
* McsElln.Ησίοδοι/isíodhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ησίοδος-ο@wordElln,
* McsElln.Ησίοδων/isíodhon/!~γενι-πληθ:Ησίοδος-ο@wordElln,
* McsElln.Ησιόδων/isiódhon/!~γενι-πληθ:Ησίοδος-ο@wordElln,
* McsElln.Ησίοδους/isíodhus/!~αιτι-πληθ:Ησίοδος-ο@wordElln,
* McsElln.Ησιόδους/isiódhus/!~αιτι-πληθ:Ησίοδος-ο@wordElln,

× base-form: Ησίοδος
× base-pronunciation: /isíodhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ησίοδος/isíodhos/-Ησίοδου/isíodhu/|Ησιόδου/isiódhu/-Ησίοδο/isíodho/-Ησίοδε/isíodhe/-Ησίοδοι/isíodhi/-Ησίοδων/isíodhon/|Ησιόδων/isiódhon/-Ησίοδους/isíodhus/|Ησιόδους/isiódhus/-Ησίοδοι/isíodhi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ησίοδος

ήδικτο-το/ídhikto-to/::
* McsEngl.wordElln.ήδικτο-το/ídhikto-to/@wordElln,
* McsElln./ídhikto-to/ήδικτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήδικτο-το/ídhikto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήδικτο-το/ídhikto-to/@wordElln,
* McsElln.ήδικτο/ídhikto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήδικτο-το@wordElln,
* McsElln.ηδίκτου/idhíktu/!~γενι-ενικ:ήδικτο-το@wordElln,
* McsElln.ήδικτου/ídhiktu/!~γενι-ενικ:ήδικτο-το@wordElln,
* McsElln.ήδικτα/ídhikta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήδικτο-το@wordElln,
* McsElln.ηδίκτων/idhíkton/!~γενι-πληθ:ήδικτο-το@wordElln,

× base-form: ήδικτο
× base-pronunciation: /ídhikto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ήδικτο/ídhikto/-ηδίκτου/idhíktu/|ήδικτου/ídhiktu/-ήδικτο/ídhikto/-ήδικτο/ídhikto/-ήδικτα/ídhikta/-ηδίκτων/idhíkton/-ήδικτα/ídhikta/-ήδικτα/ídhikta/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ήδικτο

ήθος-το/íthos-to/::
* McsEngl.wordElln.ήθος-το/íthos-to/@wordElln,
* McsElln./íthos-to/ήθος-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήθος-το/íthos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήθος-το/íthos-to/@wordElln,
* McsElln.ήθος/íthos/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήθος-το@wordElln,
* McsElln.ήθους/íthus/!~γενι-ενικ:ήθος-το@wordElln,
* McsElln.ήθη/íthi/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήθος-το@wordElln,
* McsElln.ηθών/ithón/!~γενι-πληθ:ήθος-το@wordElln,

× base-form: ήθος
× base-pronunciation: /íthos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ήθος/íthos/-ήθους/íthus/-ήθος/íthos/-ήθος/íthos/-ήθη/íthi/-ηθών/ithón/-ήθη/íthi/-ήθη/íthi/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ήθος

ήλεκτρο-το/ílektro-to/::
* McsEngl.wordElln.ήλεκτρο-το/ílektro-to/@wordElln,
* McsElln./ílektro-to/ήλεκτρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήλεκτρο-το/ílektro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήλεκτρο-το/ílektro-to/@wordElln,
* McsElln.ήλεκτρο/ílektro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήλεκτρο-το@wordElln,
* McsElln.ήλεκτρου/ílektru/!~γενι-ενικ:ήλεκτρο-το@wordElln,
* McsElln.ήλεκτρα/ílektra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήλεκτρο-το@wordElln,
* McsElln.ήλεκτρων/ílektron/!~γενι-πληθ:ήλεκτρο-το@wordElln,

× base-form: ήλεκτρο
× base-pronunciation: /ílektro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ήλεκτρο/ílektro/-ήλεκτρου/ílektru/-ήλεκτρο/ílektro/-ήλεκτρο/ílektro/-ήλεκτρα/ílektra/-ήλεκτρων/ílektron/-ήλεκτρα/ílektra/-ήλεκτρα/ílektra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ήλεκτρο

ήλιασμα-το/íllazma-to/::
* McsEngl.wordElln.ήλιασμα-το/íllazma-to/@wordElln,
* McsElln./íllazma-to/ήλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήλιασμα-το/íllazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήλιασμα-το/íllazma-to/@wordElln,
* McsElln.ήλιασμα/íllazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλιάσματος/illázmatos/!~γενι-ενικ:ήλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλιάσματα/illázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλιασμάτων/illazmáton/!~γενι-πληθ:ήλιασμα-το@wordElln,

× base-form: ήλιασμα
× base-pronunciation: /íllazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ήλιασμα/íllazma/-ηλιάσματος/illázmatos/-ήλιασμα/íllazma/-ήλιασμα/íllazma/-ηλιάσματα/illázmata/-ηλιασμάτων/illazmáton/-ηλιάσματα/illázmata/-ηλιάσματα/illázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ήλιασμα

ήλιο-το/ílio-to/::
* McsEngl.wordElln.ήλιο-το/ílio-to/@wordElln,
* McsElln./ílio-to/ήλιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήλιο-το/ílio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήλιο-το/ílio-to/@wordElln,
* McsElln.ήλιο/ílio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήλιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλίου/ilíu/!~γενι-ενικ:ήλιο-το@wordElln,
* McsElln.ήλιου/íliu/!~γενι-ενικ:ήλιο-το@wordElln,
* McsElln.ήλια/ília/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήλιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλίων/ilíon/!~γενι-πληθ:ήλιο-το@wordElln,

× base-form: ήλιο
× base-pronunciation: /ílio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ήλιο/ílio/-ηλίου/ilíu/|ήλιου/íliu/-ήλιο/ílio/-ήλιο/ílio/-ήλια/ília/-ηλίων/ilíon/-ήλια/ília/-ήλια/ília/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ήλιο

ήλιος-ο/íllos-o/::
* McsEngl.wordElln.ήλιος-ο/íllos-o/@wordElln,
* McsElln./íllos-o/ήλιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήλιος-ο/íllos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήλιος-ο/íllos-o/@wordElln,
* McsElln.ήλιος/íllos/!~ονομ-ενικ:ήλιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλιου/íllu/!~γενι-ενικ:ήλιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλιο/ílio/!~αιτι-ενικ:ήλιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλιε/ílie/!~κλητ-ενικ:ήλιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλιοι/ílii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ήλιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλιων/ílion/!~γενι-πληθ:ήλιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλιους/íllus/!~αιτι-πληθ:ήλιος-ο@wordElln,

× base-form: ήλιος
× base-pronunciation: /íllos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ήλιος/íllos/-ήλιου/íllu/-ήλιο/ílio/-ήλιε/ílie/-ήλιοι/ílii/-ήλιων/ílion/-ήλιους/íllus/-ήλιοι/ílii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ήλιος

ήλος-ο/ílos-o/::
* McsEngl.wordElln.ήλος-ο/ílos-o/@wordElln,
* McsElln./ílos-o/ήλος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήλος-ο/ílos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήλος-ο/ílos-o/@wordElln,
* McsElln.ήλος/ílos/!~ονομ-ενικ:ήλος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλου/ílu/!~γενι-ενικ:ήλος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλο/ílo/!~αιτι-ενικ:ήλος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλε/íle/!~κλητ-ενικ:ήλος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλοι/íli/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ήλος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλων/ílon/!~γενι-πληθ:ήλος-ο@wordElln,
* McsElln.ήλους/ílus/!~αιτι-πληθ:ήλος-ο@wordElln,

× base-form: ήλος
× base-pronunciation: /ílos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ήλος/ílos/-ήλου/ílu/-ήλο/ílo/-ήλε/íle/-ήλοι/íli/-ήλων/ílon/-ήλους/ílus/-ήλοι/íli/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ήλος

ήλωση-η/ílosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ήλωση-η/ílosi-i/@wordElln,
* McsElln./ílosi-i/ήλωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήλωση-η/ílosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήλωση-η/ílosi-i/@wordElln,
* McsElln.ήλωση/ílosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήλωση-η@wordElln,
* McsElln.ήλωσης/ílosis/!~γενι-ενικ:ήλωση-η@wordElln,
* McsElln.ηλώσεως/ilóseos/!~γενι-ενικ:ήλωση-η@wordElln,
* McsElln.ηλώσεις/ilósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήλωση-η@wordElln,
* McsElln.ηλώσεων/ilóseon/!~γενι-πληθ:ήλωση-η@wordElln,

× base-form: ήλωση
× base-pronunciation: /ílosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ήλωση/ílosi/-ήλωσης/ílosis/|ηλώσεως/ilóseos/-ήλωση/ílosi/-ήλωση/ílosi/-ηλώσεις/ilósis/-ηλώσεων/ilóseon/-ηλώσεις/ilósis/-ηλώσεις/ilósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ήλωση

ήνυστρο-το/ínistro-to/::
* McsEngl.wordElln.ήνυστρο-το/ínistro-to/@wordElln,
* McsElln./ínistro-to/ήνυστρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήνυστρο-το/ínistro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήνυστρο-το/ínistro-to/@wordElln,
* McsElln.ήνυστρο/ínistro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήνυστρο-το@wordElln,
* McsElln.ηνύστρου/inístru/!~γενι-ενικ:ήνυστρο-το@wordElln,
* McsElln.ήνυστρου/ínistru/!~γενι-ενικ:ήνυστρο-το@wordElln,
* McsElln.ήνυστρα/ínistra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήνυστρο-το@wordElln,
* McsElln.ηνύστρων/inístron/!~γενι-πληθ:ήνυστρο-το@wordElln,

× base-form: ήνυστρο
× base-pronunciation: /ínistro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ήνυστρο/ínistro/-ηνύστρου/inístru/|ήνυστρου/ínistru/-ήνυστρο/ínistro/-ήνυστρο/ínistro/-ήνυστρα/ínistra/-ηνύστρων/inístron/-ήνυστρα/ínistra/-ήνυστρα/ínistra/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ήνυστρο

ήπαρ-το/ípar-to/::
* McsEngl.wordElln.ήπαρ-το/ípar-to/@wordElln,
* McsElln./ípar-to/ήπαρ-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήπαρ-το/ípar-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήπαρ-το/ípar-to/@wordElln,
* McsElln.ήπαρ/ípar/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήπαρ-το@wordElln,
* McsElln.ήπατος/ípatos/!~γενι-ενικ:ήπαρ-το@wordElln,
* McsElln.ήπατα/ípata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήπαρ-το@wordElln,
* McsElln.ηπάτων/ipáton/!~γενι-πληθ:ήπαρ-το@wordElln,

× base-form: ήπαρ
× base-pronunciation: /ípar/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ήπαρ/ípar/-ήπατος/ípatos/-ήπαρ/ípar/-ήπαρ/ípar/-ήπατα/ípata/-ηπάτων/ipáton/-ήπατα/ípata/-ήπατα/ípata/
× inflection-method: nounEllnMaG3XarT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚαρΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ήπαρ

ήπειρος-η/ípiros-i/::
* McsEngl.wordElln.ήπειρος-η/ípiros-i/@wordElln,
* McsElln./ípiros-i/ήπειρος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήπειρος-η/ípiros-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήπειρος-η/ípiros-i/@wordElln,
* McsElln.ήπειρος/ípiros/!~ονομ-ενικ:ήπειρος-η@wordElln,
* McsElln.ηπείρου/ipíru/!~γενι-ενικ:ήπειρος-η@wordElln,
* McsElln.ήπειρο/ípiro/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήπειρος-η@wordElln,
* McsElln.ήπειρε/ípire/!~κλητ-ενικ:ήπειρος-η@wordElln,
* McsElln.ήπειροι/ípiri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ήπειρος-η@wordElln,
* McsElln.ηπείρων/ipíron/!~γενι-πληθ:ήπειρος-η@wordElln,
* McsElln.ηπείρους/ipírus/!~αιτι-πληθ:ήπειρος-η@wordElln,

× base-form: ήπειρος
× base-pronunciation: /ípiros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ήπειρος/ípiros/-ηπείρου/ipíru/-ήπειρο/ípiro/-ήπειρε/ípire/|ήπειρο/ípiro/-ήπειροι/ípiri/-ηπείρων/ipíron/-ηπείρους/ipírus/-ήπειροι/ípiri/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ήπειρος

ήρα-η/íra-i/::
* McsEngl.wordElln.ήρα-η/íra-i/@wordElln,
* McsElln./íra-i/ήρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήρα-η/íra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήρα-η/íra-i/@wordElln,
* McsElln.ήρα/íra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήρα-η@wordElln,
* McsElln.ήρας/íras/!~γενι-ενικ:ήρα-η@wordElln,
* McsElln.ήρες/íres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήρα-η@wordElln,
* McsElln.(ηρών)/(irón)/!~γενι-πληθ:ήρα-η@wordElln,

× base-form: ήρα
× base-pronunciation: /íra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ήρα/íra/-ήρας/íras/-ήρα/íra/-ήρα/íra/-ήρες/íres/-(ηρών)/(irón)/-ήρες/íres/-ήρες/íres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: ήρα

ήρωας-ο/íroas-o/::
* McsEngl.wordElln.ήρωας-ο/íroas-o/@wordElln,
* McsElln./íroas-o/ήρωας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήρωας-ο/íroas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήρωας-ο/íroas-o/@wordElln,
* McsElln.ήρωας/íroas/!~ονομ-ενικ:ήρωας-ο@wordElln,
* McsElln.ήρωα/íroa/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήρωας-ο@wordElln,
* McsElln.ήρωες/íroes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήρωας-ο@wordElln,
* McsElln.ηρώων/iróon/!~γενι-πληθ:ήρωας-ο@wordElln,

× base-form: ήρωας
× base-pronunciation: /íroas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ήρωας/íroas/-ήρωα/íroa/-ήρωα/íroa/-ήρωα/íroa/-ήρωες/íroes/-ηρώων/iróon/-ήρωες/íroes/-ήρωες/íroes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ήρωας

ήσκιος-ο/ískkos-o/::
* McsEngl.wordElln.ήσκιος-ο/ískkos-o/@wordElln,
* McsElln./ískkos-o/ήσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήσκιος-ο/ískkos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήσκιος-ο/ískkos-o/@wordElln,
* McsElln.ήσκιος/ískkos/!~ονομ-ενικ:ήσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήσκιου/ískku/!~γενι-ενικ:ήσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήσκιο/ískio/!~αιτι-ενικ:ήσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήσκιε/ískie/!~κλητ-ενικ:ήσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήσκιοι/ískii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ήσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήσκιων/ískion/!~γενι-πληθ:ήσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ήσκιους/ískkus/!~αιτι-πληθ:ήσκιος-ο@wordElln,

× base-form: ήσκιος
× base-pronunciation: /ískkos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ήσκιος/ískkos/-ήσκιου/ískku/-ήσκιο/ískio/-ήσκιε/ískie/-ήσκιοι/ískii/-ήσκιων/ískion/-ήσκιους/ískkus/-ήσκιοι/ískii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ήσκιος

ήττα-η/íta-i/::
* McsEngl.wordElln.ήττα-η/íta-i/@wordElln,
* McsElln./íta-i/ήττα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήττα-η/íta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήττα-η/íta-i/@wordElln,
* McsElln.ήττα/íta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήττα-η@wordElln,
* McsElln.ήττας/ítas/!~γενι-ενικ:ήττα-η@wordElln,
* McsElln.ήττες/ítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήττα-η@wordElln,
* McsElln.ηττών/itón/!~γενι-πληθ:ήττα-η@wordElln,

× base-form: ήττα
× base-pronunciation: /íta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ήττα/íta/-ήττας/ítas/-ήττα/íta/-ήττα/íta/-ήττες/ítes/-ηττών/itón/-ήττες/ítes/-ήττες/ítes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ήττα

ήχηση-η/íhisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ήχηση-η/íhisi-i/@wordElln,
* McsElln./íhisi-i/ήχηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήχηση-η/íhisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήχηση-η/íhisi-i/@wordElln,
* McsElln.ήχηση/íhisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ήχηση-η@wordElln,
* McsElln.ήχησης/íhisis/!~γενι-ενικ:ήχηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχήσεως/ihíseos/!~γενι-ενικ:ήχηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχήσεις/ihísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ήχηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχήσεων/ihíseon/!~γενι-πληθ:ήχηση-η@wordElln,

× base-form: ήχηση
× base-pronunciation: /íhisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ήχηση/íhisi/-ήχησης/íhisis/|ηχήσεως/ihíseos/-ήχηση/íhisi/-ήχηση/íhisi/-ηχήσεις/ihísis/-ηχήσεων/ihíseon/-ηχήσεις/ihísis/-ηχήσεις/ihísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ήχηση

ήχος-ο/íhos-o/::
* McsEngl.wordElln.ήχος-ο/íhos-o/@wordElln,
* McsElln./íhos-o/ήχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ήχος-ο/íhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ήχος-ο/íhos-o/@wordElln,
* McsElln.ήχος/íhos/!~ονομ-ενικ:ήχος-ο@wordElln,
* McsElln.ήχου/íhu/!~γενι-ενικ:ήχος-ο@wordElln,
* McsElln.ήχο/ího/!~αιτι-ενικ:ήχος-ο@wordElln,
* McsElln.ήχε/íhe/!~κλητ-ενικ:ήχος-ο@wordElln,
* McsElln.ήχοι/íhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ήχος-ο@wordElln,
* McsElln.ήχων/íhon/!~γενι-πληθ:ήχος-ο@wordElln,
* McsElln.ήχους/íhus/!~αιτι-πληθ:ήχος-ο@wordElln,

× base-form: ήχος
× base-pronunciation: /íhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ήχος/íhos/-ήχου/íhu/-ήχο/ího/-ήχε/íhe/-ήχοι/íhi/-ήχων/íhon/-ήχους/íhus/-ήχοι/íhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ήχος

ηγέτης-ο/iyétis-o/::
* McsEngl.wordElln.ηγέτης-ο/iyétis-o/@wordElln,
* McsElln./iyétis-o/ηγέτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγέτης-ο/iyétis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγέτης-ο/iyétis-o/@wordElln,
* McsElln.ηγέτης/iyétis/!~ονομ-ενικ:ηγέτης-ο@wordElln,
* McsElln.ηγέτη/iyéti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγέτης-ο@wordElln,
* McsElln.ηγέτες/iyétes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγέτης-ο@wordElln,
* McsElln.ηγετών/iyetón/!~γενι-πληθ:ηγέτης-ο@wordElln,

× base-form: ηγέτης
× base-pronunciation: /iyétis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηγέτης/iyétis/-ηγέτη/iyéti/-ηγέτη/iyéti/-ηγέτη/iyéti/-ηγέτες/iyétes/-ηγετών/iyetón/-ηγέτες/iyétes/-ηγέτες/iyétes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγέτης

ηγέτιδα-η/iyétidha-i/::
* McsEngl.wordElln.ηγέτιδα-η/iyétidha-i/@wordElln,
* McsElln./iyétidha-i/ηγέτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγέτιδα-η/iyétidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγέτιδα-η/iyétidha-i/@wordElln,
* McsElln.ηγέτιδα/iyétidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγέτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ηγέτιδας/iyétidhas/!~γενι-ενικ:ηγέτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ηγέτιδες/iyétidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγέτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ηγέτιδων/iyétidhon/!~γενι-πληθ:ηγέτιδα-η@wordElln,

× base-form: ηγέτιδα
× base-pronunciation: /iyétidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηγέτιδα/iyétidha/-ηγέτιδας/iyétidhas/-ηγέτιδα/iyétidha/-ηγέτιδα/iyétidha/-ηγέτιδες/iyétidhes/-ηγέτιδων/iyétidhon/-ηγέτιδες/iyétidhes/-ηγέτιδες/iyétidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγέτιδα

ηγήτορας-ο/iyítoras-o/::
* McsEngl.wordElln.ηγήτορας-ο/iyítoras-o/@wordElln,
* McsElln./iyítoras-o/ηγήτορας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγήτορας-ο/iyítoras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγήτορας-ο/iyítoras-o/@wordElln,
* McsElln.ηγήτορας/iyítoras/!~ονομ-ενικ:ηγήτορας-ο@wordElln,
* McsElln.ηγήτορα/iyítora/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγήτορας-ο@wordElln,
* McsElln.ηγήτορες/iyítores/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγήτορας-ο@wordElln,
* McsElln.ηγητόρων/iyitóron/!~γενι-πληθ:ηγήτορας-ο@wordElln,

× base-form: ηγήτορας
× base-pronunciation: /iyítoras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηγήτορας/iyítoras/-ηγήτορα/iyítora/-ηγήτορα/iyítora/-ηγήτορα/iyítora/-ηγήτορες/iyítores/-ηγητόρων/iyitóron/-ηγήτορες/iyítores/-ηγήτορες/iyítores/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγήτορας

ηγεμονία-η/iyemonía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηγεμονία-η/iyemonía-i/@wordElln,
* McsElln./iyemonía-i/ηγεμονία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγεμονία-η/iyemonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγεμονία-η/iyemonía-i/@wordElln,
* McsElln.ηγεμονία/iyemonía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγεμονία-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίας/iyemonías/!~γενι-ενικ:ηγεμονία-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίες/iyemoníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγεμονία-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονιών/iyemonión/!~γενι-πληθ:ηγεμονία-η@wordElln,

× base-form: ηγεμονία
× base-pronunciation: /iyemonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηγεμονία/iyemonía/-ηγεμονίας/iyemonías/-ηγεμονία/iyemonía/-ηγεμονία/iyemonía/-ηγεμονίες/iyemoníes/-ηγεμονιών/iyemonión/-ηγεμονίες/iyemoníes/-ηγεμονίες/iyemoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγεμονία

ηγεμονίδα-η/iyemonídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ηγεμονίδα-η/iyemonídha-i/@wordElln,
* McsElln./iyemonídha-i/ηγεμονίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγεμονίδα-η/iyemonídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγεμονίδα-η/iyemonídha-i/@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίδα/iyemonídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγεμονίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίδας/iyemonídhas/!~γενι-ενικ:ηγεμονίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίδες/iyemonídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγεμονίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίδων/iyemonídhon/!~γενι-πληθ:ηγεμονίδα-η@wordElln,

× base-form: ηγεμονίδα
× base-pronunciation: /iyemonídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηγεμονίδα/iyemonídha/-ηγεμονίδας/iyemonídhas/-ηγεμονίδα/iyemonídha/-ηγεμονίδα/iyemonídha/-ηγεμονίδες/iyemonídhes/-ηγεμονίδων/iyemonídhon/-ηγεμονίδες/iyemonídhes/-ηγεμονίδες/iyemonídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγεμονίδα

ηγεμονίσκος-ο/iyemonískos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηγεμονίσκος-ο/iyemonískos-o/@wordElln,
* McsElln./iyemonískos-o/ηγεμονίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγεμονίσκος-ο/iyemonískos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγεμονίσκος-ο/iyemonískos-o/@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίσκος/iyemonískos/!~ονομ-ενικ:ηγεμονίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίσκου/iyemonísku/!~γενι-ενικ:ηγεμονίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίσκο/iyemonísko/!~αιτι-ενικ:ηγεμονίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίσκε/iyemoníske/!~κλητ-ενικ:ηγεμονίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίσκοι/iyemoníski/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηγεμονίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίσκων/iyemonískon/!~γενι-πληθ:ηγεμονίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονίσκους/iyemonískus/!~αιτι-πληθ:ηγεμονίσκος-ο@wordElln,

× base-form: ηγεμονίσκος
× base-pronunciation: /iyemonískos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηγεμονίσκος/iyemonískos/-ηγεμονίσκου/iyemonísku/-ηγεμονίσκο/iyemonísko/-ηγεμονίσκε/iyemoníske/-ηγεμονίσκοι/iyemoníski/-ηγεμονίσκων/iyemonískon/-ηγεμονίσκους/iyemonískus/-ηγεμονίσκοι/iyemoníski/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγεμονίσκος

ηγεμονικότητα-η/iyemonikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ηγεμονικότητα-η/iyemonikótita-i/@wordElln,
* McsElln./iyemonikótita-i/ηγεμονικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγεμονικότητα-η/iyemonikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγεμονικότητα-η/iyemonikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ηγεμονικότητα/iyemonikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγεμονικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονικότητας/iyemonikótitas/!~γενι-ενικ:ηγεμονικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονικότητες/iyemonikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγεμονικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονικοτήτων/iyemonikotíton/!~γενι-πληθ:ηγεμονικότητα-η@wordElln,

× base-form: ηγεμονικότητα
× base-pronunciation: /iyemonikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηγεμονικότητα/iyemonikótita/-ηγεμονικότητας/iyemonikótitas/-ηγεμονικότητα/iyemonikótita/-ηγεμονικότητα/iyemonikótita/-ηγεμονικότητες/iyemonikótites/-ηγεμονικοτήτων/iyemonikotíton/-ηγεμονικότητες/iyemonikótites/-ηγεμονικότητες/iyemonikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγεμονικότητα

ηγεμονισμός-ο/iyemonizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηγεμονισμός-ο/iyemonizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iyemonizmós-o/ηγεμονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγεμονισμός-ο/iyemonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγεμονισμός-ο/iyemonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηγεμονισμός/iyemonizmós/!~ονομ-ενικ:ηγεμονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονισμού/iyemonizmú/!~γενι-ενικ:ηγεμονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονισμό/iyemonizmó/!~αιτι-ενικ:ηγεμονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονισμέ/iyemonizmé/!~κλητ-ενικ:ηγεμονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονισμοί/iyemonizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηγεμονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονισμών/iyemonizmón/!~γενι-πληθ:ηγεμονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμονισμούς/iyemonizmús/!~αιτι-πληθ:ηγεμονισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηγεμονισμός
× base-pronunciation: /iyemonizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηγεμονισμός/iyemonizmós/-ηγεμονισμού/iyemonizmú/-ηγεμονισμό/iyemonizmó/-ηγεμονισμέ/iyemonizmé/-ηγεμονισμοί/iyemonizmí/-ηγεμονισμών/iyemonizmón/-ηγεμονισμούς/iyemonizmús/-ηγεμονισμοί/iyemonizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγεμονισμός

ηγεμόνας-ο/iyemónas-o/::
* McsEngl.wordElln.ηγεμόνας-ο/iyemónas-o/@wordElln,
* McsElln./iyemónas-o/ηγεμόνας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγεμόνας-ο/iyemónas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγεμόνας-ο/iyemónas-o/@wordElln,
* McsElln.ηγεμόνας/iyemónas/!~ονομ-ενικ:ηγεμόνας-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμόνα/iyemóna/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγεμόνας-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμόνες/iyemónes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγεμόνας-ο@wordElln,
* McsElln.ηγεμόνων/iyemónon/!~γενι-πληθ:ηγεμόνας-ο@wordElln,

× base-form: ηγεμόνας
× base-pronunciation: /iyemónas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηγεμόνας/iyemónas/-ηγεμόνα/iyemóna/-ηγεμόνα/iyemóna/-ηγεμόνα/iyemóna/-ηγεμόνες/iyemónes/-ηγεμόνων/iyemónon/-ηγεμόνες/iyemónes/-ηγεμόνες/iyemónes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγεμόνας

ηγεμόνευση-η/iyemónefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηγεμόνευση-η/iyemónefsi-i/@wordElln,
* McsElln./iyemónefsi-i/ηγεμόνευση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγεμόνευση-η/iyemónefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγεμόνευση-η/iyemónefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ηγεμόνευση/iyemónefsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγεμόνευση-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμόνευσης/iyemónefsis/!~γενι-ενικ:ηγεμόνευση-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονεύσεως/iyemonéfseos/!~γενι-ενικ:ηγεμόνευση-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονεύσεις/iyemonéfsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγεμόνευση-η@wordElln,
* McsElln.ηγεμονεύσεων/iyemonéfseon/!~γενι-πληθ:ηγεμόνευση-η@wordElln,

× base-form: ηγεμόνευση
× base-pronunciation: /iyemónefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηγεμόνευση/iyemónefsi/-ηγεμόνευσης/iyemónefsis/|ηγεμονεύσεως/iyemonéfseos/-ηγεμόνευση/iyemónefsi/-ηγεμόνευση/iyemónefsi/-ηγεμονεύσεις/iyemonéfsis/-ηγεμονεύσεων/iyemonéfseon/-ηγεμονεύσεις/iyemonéfsis/-ηγεμονεύσεις/iyemonéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηγεμόνευση

ηγερία-η/iyería-i/::
* McsEngl.wordElln.ηγερία-η/iyería-i/@wordElln,
* McsElln./iyería-i/ηγερία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγερία-η/iyería-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγερία-η/iyería-i/@wordElln,
* McsElln.ηγερία/iyería/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγερία-η@wordElln,
* McsElln.ηγερίας/iyerías/!~γενι-ενικ:ηγερία-η@wordElln,
* McsElln.ηγερίες/iyeríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγερία-η@wordElln,
* McsElln.ηγεριών/iyerión/!~γενι-πληθ:ηγερία-η@wordElln,

× base-form: ηγερία
× base-pronunciation: /iyería/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηγερία/iyería/-ηγερίας/iyerías/-ηγερία/iyería/-ηγερία/iyería/-ηγερίες/iyeríes/-ηγεριών/iyerión/-ηγερίες/iyeríes/-ηγερίες/iyeríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγερία

ηγεσία-η/iyesía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηγεσία-η/iyesía-i/@wordElln,
* McsElln./iyesía-i/ηγεσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγεσία-η/iyesía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγεσία-η/iyesía-i/@wordElln,
* McsElln.ηγεσία/iyesía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγεσία-η@wordElln,
* McsElln.ηγεσίας/iyesías/!~γενι-ενικ:ηγεσία-η@wordElln,
* McsElln.ηγεσίες/iyesíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγεσία-η@wordElln,
* McsElln.ηγεσιών/iyessón/!~γενι-πληθ:ηγεσία-η@wordElln,

× base-form: ηγεσία
× base-pronunciation: /iyesía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηγεσία/iyesía/-ηγεσίας/iyesías/-ηγεσία/iyesía/-ηγεσία/iyesía/-ηγεσίες/iyesíes/-ηγεσιών/iyessón/-ηγεσίες/iyesíes/-ηγεσίες/iyesíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγεσία

ηγετίσκος-ο/iyetískos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηγετίσκος-ο/iyetískos-o/@wordElln,
* McsElln./iyetískos-o/ηγετίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγετίσκος-ο/iyetískos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγετίσκος-ο/iyetískos-o/@wordElln,
* McsElln.ηγετίσκος/iyetískos/!~ονομ-ενικ:ηγετίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγετίσκου/iyetísku/!~γενι-ενικ:ηγετίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγετίσκο/iyetísko/!~αιτι-ενικ:ηγετίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγετίσκε/iyetíske/!~κλητ-ενικ:ηγετίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγετίσκοι/iyetíski/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηγετίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγετίσκων/iyetískon/!~γενι-πληθ:ηγετίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγετίσκους/iyetískus/!~αιτι-πληθ:ηγετίσκος-ο@wordElln,

× base-form: ηγετίσκος
× base-pronunciation: /iyetískos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηγετίσκος/iyetískos/-ηγετίσκου/iyetísku/-ηγετίσκο/iyetísko/-ηγετίσκε/iyetíske/-ηγετίσκοι/iyetíski/-ηγετίσκων/iyetískon/-ηγετίσκους/iyetískus/-ηγετίσκοι/iyetíski/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγετίσκος

ηγουμένη-η/iyuméni-i/::
* McsEngl.wordElln.ηγουμένη-η/iyuméni-i/@wordElln,
* McsElln./iyuméni-i/ηγουμένη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγουμένη-η/iyuméni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγουμένη-η/iyuméni-i/@wordElln,
* McsElln.ηγουμένη/iyuméni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγουμένη-η@wordElln,
* McsElln.ηγουμένης/iyuménis/!~γενι-ενικ:ηγουμένη-η@wordElln,
* McsElln.ηγούμενες/iyúmenes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγουμένη-η@wordElln,
* McsElln.ηγουμένων/iyuménon/!~γενι-πληθ:ηγουμένη-η@wordElln,

× base-form: ηγουμένη
× base-pronunciation: /iyuméni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηγουμένη/iyuméni/-ηγουμένης/iyuménis/-ηγουμένη/iyuméni/-ηγουμένη/iyuméni/-ηγούμενες/iyúmenes/-ηγουμένων/iyuménon/-ηγούμενες/iyúmenes/-ηγούμενες/iyúmenes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNdF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝιΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγουμένη

ηγουμενία-η/iyumenía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηγουμενία-η/iyumenía-i/@wordElln,
* McsElln./iyumenía-i/ηγουμενία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγουμενία-η/iyumenía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγουμενία-η/iyumenía-i/@wordElln,
* McsElln.ηγουμενία/iyumenía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγουμενία-η@wordElln,
* McsElln.ηγουμενίας/iyumenías/!~γενι-ενικ:ηγουμενία-η@wordElln,
* McsElln.ηγουμενίες/iyumeníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγουμενία-η@wordElln,
* McsElln.ηγουμενιών/iyumenión/!~γενι-πληθ:ηγουμενία-η@wordElln,

× base-form: ηγουμενία
× base-pronunciation: /iyumenía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηγουμενία/iyumenía/-ηγουμενίας/iyumenías/-ηγουμενία/iyumenía/-ηγουμενία/iyumenía/-ηγουμενίες/iyumeníes/-ηγουμενιών/iyumenión/-ηγουμενίες/iyumeníes/-ηγουμενίες/iyumeníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγουμενία

ηγουμενείο-το/iyumenío-to/::
* McsEngl.wordElln.ηγουμενείο-το/iyumenío-to/@wordElln,
* McsElln./iyumenío-to/ηγουμενείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγουμενείο-το/iyumenío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγουμενείο-το/iyumenío-to/@wordElln,
* McsElln.ηγουμενείο/iyumenío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγουμενείο-το@wordElln,
* McsElln.ηγουμενείου/iyumeníu/!~γενι-ενικ:ηγουμενείο-το@wordElln,
* McsElln.ηγουμενεία/iyumenía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγουμενείο-το@wordElln,
* McsElln.ηγουμενείων/iyumeníon/!~γενι-πληθ:ηγουμενείο-το@wordElln,

× base-form: ηγουμενείο
× base-pronunciation: /iyumenío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηγουμενείο/iyumenío/-ηγουμενείου/iyumeníu/-ηγουμενείο/iyumenío/-ηγουμενείο/iyumenío/-ηγουμενεία/iyumenía/-ηγουμενείων/iyumeníon/-ηγουμενεία/iyumenía/-ηγουμενεία/iyumenía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγουμενείο

ηγουμενιάρης-ο/iyumennáris-o/::
* McsEngl.wordElln.ηγουμενιάρης-ο/iyumennáris-o/@wordElln,
* McsElln./iyumennáris-o/ηγουμενιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγουμενιάρης-ο/iyumennáris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγουμενιάρης-ο/iyumennáris-o/@wordElln,
* McsElln.ηγουμενιάρης/iyumennáris/!~ονομ-ενικ:ηγουμενιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.ηγουμενιάρη/iyumennári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγουμενιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.ηγουμενιάρηδες/iyumennáridhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγουμενιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.ηγουμενιάρηδων/iyumennáridhon/!~γενι-πληθ:ηγουμενιάρης-ο@wordElln,

× base-form: ηγουμενιάρης
× base-pronunciation: /iyumennáris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηγουμενιάρης/iyumennáris/-ηγουμενιάρη/iyumennári/-ηγουμενιάρη/iyumennári/-ηγουμενιάρη/iyumennári/-ηγουμενιάρηδες/iyumennáridhes/-ηγουμενιάρηδων/iyumennáridhon/-ηγουμενιάρηδες/iyumennáridhes/-ηγουμενιάρηδες/iyumennáridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηγουμενιάρης

ηγουμενοσυμβούλιο-το/iyumenosimvúlio-to/::
* McsEngl.wordElln.ηγουμενοσυμβούλιο-το/iyumenosimvúlio-to/@wordElln,
* McsElln./iyumenosimvúlio-to/ηγουμενοσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγουμενοσυμβούλιο-το/iyumenosimvúlio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγουμενοσυμβούλιο-το/iyumenosimvúlio-to/@wordElln,
* McsElln.ηγουμενοσυμβούλιο/iyumenosimvúlio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηγουμενοσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.ηγουμενοσυμβουλίου/iyumenosimvulíu/!~γενι-ενικ:ηγουμενοσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.ηγουμενοσυμβούλιου/iyumenosimvúliu/!~γενι-ενικ:ηγουμενοσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.ηγουμενοσυμβούλια/iyumenosimvúlia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηγουμενοσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.ηγουμενοσυμβουλίων/iyumenosimvulíon/!~γενι-πληθ:ηγουμενοσυμβούλιο-το@wordElln,

× base-form: ηγουμενοσυμβούλιο
× base-pronunciation: /iyumenosimvúlio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηγουμενοσυμβούλιο/iyumenosimvúlio/-ηγουμενοσυμβουλίου/iyumenosimvulíu/|ηγουμενοσυμβούλιου/iyumenosimvúliu/-ηγουμενοσυμβούλιο/iyumenosimvúlio/-ηγουμενοσυμβούλιο/iyumenosimvúlio/-ηγουμενοσυμβούλια/iyumenosimvúlia/-ηγουμενοσυμβουλίων/iyumenosimvulíon/-ηγουμενοσυμβούλια/iyumenosimvúlia/-ηγουμενοσυμβούλια/iyumenosimvúlia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηγουμενοσυμβούλιο

ηγούμενος-ο/iyúmenos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηγούμενος-ο/iyúmenos-o/@wordElln,
* McsElln./iyúmenos-o/ηγούμενος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηγούμενος-ο/iyúmenos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηγούμενος-ο/iyúmenos-o/@wordElln,
* McsElln.ηγούμενος/iyúmenos/!~ονομ-ενικ:ηγούμενος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγούμενου/iyúmenu/!~γενι-ενικ:ηγούμενος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγουμένου/iyuménu/!~γενι-ενικ:ηγούμενος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγούμενο/iyúmeno/!~αιτι-ενικ:ηγούμενος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγούμενε/iyúmene/!~κλητ-ενικ:ηγούμενος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγούμενοι/iyúmeni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηγούμενος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγούμενων/iyúmenon/!~γενι-πληθ:ηγούμενος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγουμένων/iyuménon/!~γενι-πληθ:ηγούμενος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγούμενους/iyúmenus/!~αιτι-πληθ:ηγούμενος-ο@wordElln,
* McsElln.ηγουμένους/iyuménus/!~αιτι-πληθ:ηγούμενος-ο@wordElln,

× base-form: ηγούμενος
× base-pronunciation: /iyúmenos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηγούμενος/iyúmenos/-ηγούμενου/iyúmenu/|ηγουμένου/iyuménu/-ηγούμενο/iyúmeno/-ηγούμενε/iyúmene/-ηγούμενοι/iyúmeni/-ηγούμενων/iyúmenon/|ηγουμένων/iyuménon/-ηγούμενους/iyúmenus/|ηγουμένους/iyuménus/-ηγούμενοι/iyúmeni/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηγούμενος

ηδονή-η/idhoní-i/::
* McsEngl.wordElln.ηδονή-η/idhoní-i/@wordElln,
* McsElln./idhoní-i/ηδονή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδονή-η/idhoní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδονή-η/idhoní-i/@wordElln,
* McsElln.ηδονή/idhoní/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηδονή-η@wordElln,
* McsElln.ηδονής/idhonís/!~γενι-ενικ:ηδονή-η@wordElln,
* McsElln.ηδονές/idhonés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηδονή-η@wordElln,
* McsElln.ηδονών/idhonón/!~γενι-πληθ:ηδονή-η@wordElln,

× base-form: ηδονή
× base-pronunciation: /idhoní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηδονή/idhoní/-ηδονής/idhonís/-ηδονή/idhoní/-ηδονή/idhoní/-ηδονές/idhonés/-ηδονών/idhonón/-ηδονές/idhonés/-ηδονές/idhonés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδονή

ηδονίστρια-η/idhonístria-i/::
* McsEngl.wordElln.ηδονίστρια-η/idhonístria-i/@wordElln,
* McsElln./idhonístria-i/ηδονίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδονίστρια-η/idhonístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδονίστρια-η/idhonístria-i/@wordElln,
* McsElln.ηδονίστρια/idhonístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηδονίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ηδονίστριας/idhonístrias/!~γενι-ενικ:ηδονίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ηδονίστριες/idhonístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηδονίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ηδονιστριών/idhonistrión/!~γενι-πληθ:ηδονίστρια-η@wordElln,

× base-form: ηδονίστρια
× base-pronunciation: /idhonístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηδονίστρια/idhonístria/-ηδονίστριας/idhonístrias/-ηδονίστρια/idhonístria/-ηδονίστρια/idhonístria/-ηδονίστριες/idhonístries/-ηδονιστριών/idhonistrión/-ηδονίστριες/idhonístries/-ηδονίστριες/idhonístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδονίστρια

ηδονισμός-ο/idhonizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηδονισμός-ο/idhonizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idhonizmós-o/ηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδονισμός-ο/idhonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδονισμός-ο/idhonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηδονισμός/idhonizmós/!~ονομ-ενικ:ηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονισμού/idhonizmú/!~γενι-ενικ:ηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονισμό/idhonizmó/!~αιτι-ενικ:ηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονισμέ/idhonizmé/!~κλητ-ενικ:ηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονισμοί/idhonizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονισμών/idhonizmón/!~γενι-πληθ:ηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονισμούς/idhonizmús/!~αιτι-πληθ:ηδονισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηδονισμός
× base-pronunciation: /idhonizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηδονισμός/idhonizmós/-ηδονισμού/idhonizmú/-ηδονισμό/idhonizmó/-ηδονισμέ/idhonizmé/-ηδονισμοί/idhonizmí/-ηδονισμών/idhonizmón/-ηδονισμούς/idhonizmús/-ηδονισμοί/idhonizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδονισμός

ηδονιστής-ο/idhonistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ηδονιστής-ο/idhonistís-o/@wordElln,
* McsElln./idhonistís-o/ηδονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδονιστής-ο/idhonistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδονιστής-ο/idhonistís-o/@wordElln,
* McsElln.ηδονιστής/idhonistís/!~ονομ-ενικ:ηδονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονιστή/idhonistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηδονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονιστές/idhonistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηδονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονιστών/idhonistón/!~γενι-πληθ:ηδονιστής-ο@wordElln,

× base-form: ηδονιστής
× base-pronunciation: /idhonistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηδονιστής/idhonistís/-ηδονιστή/idhonistí/-ηδονιστή/idhonistí/-ηδονιστή/idhonistí/-ηδονιστές/idhonistés/-ηδονιστών/idhonistón/-ηδονιστές/idhonistés/-ηδονιστές/idhonistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδονιστής

ηδονοθήρας-ο/idhonothíras-o/::
* McsEngl.wordElln.ηδονοθήρας-ο/idhonothíras-o/@wordElln,
* McsElln./idhonothíras-o/ηδονοθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδονοθήρας-ο/idhonothíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδονοθήρας-ο/idhonothíras-o/@wordElln,
* McsElln.ηδονοθήρας/idhonothíras/!~ονομ-ενικ:ηδονοθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονοθήρα/idhonothíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηδονοθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονοθήρες/idhonothíres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηδονοθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ηδονοθήρων/idhonothíron/!~γενι-πληθ:ηδονοθήρας-ο@wordElln,

× base-form: ηδονοθήρας
× base-pronunciation: /idhonothíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηδονοθήρας/idhonothíras/-ηδονοθήρα/idhonothíra/-ηδονοθήρα/idhonothíra/-ηδονοθήρα/idhonothíra/-ηδονοθήρες/idhonothíres/-ηδονοθήρων/idhonothíron/-ηδονοθήρες/idhonothíres/-ηδονοθήρες/idhonothíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδονοθήρας

ηδυγλωσσία-η/idhiylosía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηδυγλωσσία-η/idhiylosía-i/@wordElln,
* McsElln./idhiylosía-i/ηδυγλωσσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδυγλωσσία-η/idhiylosía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδυγλωσσία-η/idhiylosía-i/@wordElln,
* McsElln.ηδυγλωσσία/idhiylosía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηδυγλωσσία-η@wordElln,
* McsElln.ηδυγλωσσίας/idhiylosías/!~γενι-ενικ:ηδυγλωσσία-η@wordElln,
* McsElln.ηδυγλωσσίες/idhiylosíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηδυγλωσσία-η@wordElln,
* McsElln.ηδυγλωσσιών/idhiylossón/!~γενι-πληθ:ηδυγλωσσία-η@wordElln,

× base-form: ηδυγλωσσία
× base-pronunciation: /idhiylosía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηδυγλωσσία/idhiylosía/-ηδυγλωσσίας/idhiylosías/-ηδυγλωσσία/idhiylosía/-ηδυγλωσσία/idhiylosía/-ηδυγλωσσίες/idhiylosíes/-ηδυγλωσσιών/idhiylossón/-ηδυγλωσσίες/idhiylosíes/-ηδυγλωσσίες/idhiylosíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδυγλωσσία

ηδυλογία-η/idhiloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηδυλογία-η/idhiloyía-i/@wordElln,
* McsElln./idhiloyía-i/ηδυλογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδυλογία-η/idhiloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδυλογία-η/idhiloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηδυλογία/idhiloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηδυλογία-η@wordElln,
* McsElln.ηδυλογίας/idhiloyías/!~γενι-ενικ:ηδυλογία-η@wordElln,
* McsElln.ηδυλογίες/idhiloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηδυλογία-η@wordElln,
* McsElln.ηδυλογιών/idhiloyión/!~γενι-πληθ:ηδυλογία-η@wordElln,

× base-form: ηδυλογία
× base-pronunciation: /idhiloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηδυλογία/idhiloyía/-ηδυλογίας/idhiloyías/-ηδυλογία/idhiloyía/-ηδυλογία/idhiloyía/-ηδυλογίες/idhiloyíes/-ηδυλογιών/idhiloyión/-ηδυλογίες/idhiloyíes/-ηδυλογίες/idhiloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδυλογία

ηδυπάθεια-η/idhipáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.ηδυπάθεια-η/idhipáthia-i/@wordElln,
* McsElln./idhipáthia-i/ηδυπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδυπάθεια-η/idhipáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδυπάθεια-η/idhipáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ηδυπάθεια/idhipáthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηδυπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ηδυπάθειας/idhipáthias/!~γενι-ενικ:ηδυπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ηδυπάθειες/idhipáthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηδυπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ηδυπαθειών/idhipathión/!~γενι-πληθ:ηδυπάθεια-η@wordElln,

× base-form: ηδυπάθεια
× base-pronunciation: /idhipáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηδυπάθεια/idhipáthia/-ηδυπάθειας/idhipáthias/-ηδυπάθεια/idhipáthia/-ηδυπάθεια/idhipáthia/-ηδυπάθειες/idhipáthies/-ηδυπαθειών/idhipathión/-ηδυπάθειες/idhipáthies/-ηδυπάθειες/idhipáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδυπάθεια

ηδύοσμος-ο/idhíozmos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηδύοσμος-ο/idhíozmos-o/@wordElln,
* McsElln./idhíozmos-o/ηδύοσμος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδύοσμος-ο/idhíozmos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδύοσμος-ο/idhíozmos-o/@wordElln,
* McsElln.ηδύοσμος/idhíozmos/!~ονομ-ενικ:ηδύοσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηδύοσμου/idhíozmu/!~γενι-ενικ:ηδύοσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηδύοσμο/idhíozmo/!~αιτι-ενικ:ηδύοσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηδύοσμε/idhíozme/!~κλητ-ενικ:ηδύοσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηδύοσμοι/idhíozmi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηδύοσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηδύοσμων/idhíozmon/!~γενι-πληθ:ηδύοσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηδύοσμους/idhíozmus/!~αιτι-πληθ:ηδύοσμος-ο@wordElln,

× base-form: ηδύοσμος
× base-pronunciation: /idhíozmos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηδύοσμος/idhíozmos/-ηδύοσμου/idhíozmu/-ηδύοσμο/idhíozmo/-ηδύοσμε/idhíozme/-ηδύοσμοι/idhíozmi/-ηδύοσμων/idhíozmon/-ηδύοσμους/idhíozmus/-ηδύοσμοι/idhíozmi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδύοσμος

ηδύποτο-το/idhípoto-to/::
* McsEngl.wordElln.ηδύποτο-το/idhípoto-to/@wordElln,
* McsElln./idhípoto-to/ηδύποτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδύποτο-το/idhípoto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδύποτο-το/idhípoto-to/@wordElln,
* McsElln.ηδύποτο/idhípoto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηδύποτο-το@wordElln,
* McsElln.ηδύποτου/idhípotu/!~γενι-ενικ:ηδύποτο-το@wordElln,
* McsElln.ηδύποτα/idhípota/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηδύποτο-το@wordElln,
* McsElln.ηδύποτων/idhípoton/!~γενι-πληθ:ηδύποτο-το@wordElln,

× base-form: ηδύποτο
× base-pronunciation: /idhípoto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηδύποτο/idhípoto/-ηδύποτου/idhípotu/-ηδύποτο/idhípoto/-ηδύποτο/idhípoto/-ηδύποτα/idhípota/-ηδύποτων/idhípoton/-ηδύποτα/idhípota/-ηδύποτα/idhípota/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδύποτο

ηδύτητα-η/idhítita-i/::
* McsEngl.wordElln.ηδύτητα-η/idhítita-i/@wordElln,
* McsElln./idhítita-i/ηδύτητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηδύτητα-η/idhítita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηδύτητα-η/idhítita-i/@wordElln,
* McsElln.ηδύτητα/idhítita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηδύτητα-η@wordElln,
* McsElln.ηδύτητας/idhítitas/!~γενι-ενικ:ηδύτητα-η@wordElln,
* McsElln.ηδύτητες/idhítites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηδύτητα-η@wordElln,
* McsElln.ηδυτήτων/idhitíton/!~γενι-πληθ:ηδύτητα-η@wordElln,

× base-form: ηδύτητα
× base-pronunciation: /idhítita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηδύτητα/idhítita/-ηδύτητας/idhítitas/-ηδύτητα/idhítita/-ηδύτητα/idhítita/-ηδύτητες/idhítites/-ηδυτήτων/idhitíton/-ηδύτητες/idhítites/-ηδύτητες/idhítites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ηδύτητα

ηθική-η/ithikí-i/::
* McsEngl.wordElln.ηθική-η/ithikí-i/@wordElln,
* McsElln./ithikí-i/ηθική-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθική-η/ithikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθική-η/ithikí-i/@wordElln,
* McsElln.ηθική/ithikí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθική-η@wordElln,
* McsElln.ηθικής/ithikís/!~γενι-ενικ:ηθική-η@wordElln,
* McsElln.ηθικές/ithikés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθική-η@wordElln,
* McsElln.ηθικών/ithikón/!~γενι-πληθ:ηθική-η@wordElln,

× base-form: ηθική
× base-pronunciation: /ithikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηθική/ithikí/-ηθικής/ithikís/-ηθική/ithikí/-ηθική/ithikí/-ηθικές/ithikés/-ηθικών/ithikón/-ηθικές/ithikés/-ηθικές/ithikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηθική

ηθικοδιδάσκαλος-ο/ithikodhidháskalos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηθικοδιδάσκαλος-ο/ithikodhidháskalos-o/@wordElln,
* McsElln./ithikodhidháskalos-o/ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθικοδιδάσκαλος-ο/ithikodhidháskalos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθικοδιδάσκαλος-ο/ithikodhidháskalos-o/@wordElln,
* McsElln.ηθικοδιδάσκαλος/ithikodhidháskalos/!~ονομ-ενικ:ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ηθικοδιδάσκαλου/ithikodhidháskalu/!~γενι-ενικ:ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ηθικοδιδασκάλου/ithikodhidhaskálu/!~γενι-ενικ:ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ηθικοδιδάσκαλο/ithikodhidháskalo/!~αιτι-ενικ:ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ηθικοδιδάσκαλε/ithikodhidháskale/!~κλητ-ενικ:ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ηθικοδιδάσκαλοι/ithikodhidháskali/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ηθικοδιδάσκαλων/ithikodhidháskalon/!~γενι-πληθ:ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ηθικοδιδασκάλων/ithikodhidhaskálon/!~γενι-πληθ:ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ηθικοδιδάσκαλους/ithikodhidháskalus/!~αιτι-πληθ:ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ηθικοδιδασκάλους/ithikodhidhaskálus/!~αιτι-πληθ:ηθικοδιδάσκαλος-ο@wordElln,

× base-form: ηθικοδιδάσκαλος
× base-pronunciation: /ithikodhidháskalos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηθικοδιδάσκαλος/ithikodhidháskalos/-ηθικοδιδάσκαλου/ithikodhidháskalu/|ηθικοδιδασκάλου/ithikodhidhaskálu/-ηθικοδιδάσκαλο/ithikodhidháskalo/-ηθικοδιδάσκαλε/ithikodhidháskale/-ηθικοδιδάσκαλοι/ithikodhidháskali/-ηθικοδιδάσκαλων/ithikodhidháskalon/|ηθικοδιδασκάλων/ithikodhidhaskálon/-ηθικοδιδάσκαλους/ithikodhidháskalus/|ηθικοδιδασκάλους/ithikodhidhaskálus/-ηθικοδιδάσκαλοι/ithikodhidháskali/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηθικοδιδάσκαλος

ηθικοκρατία-η/ithikokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηθικοκρατία-η/ithikokratía-i/@wordElln,
* McsElln./ithikokratía-i/ηθικοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθικοκρατία-η/ithikokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθικοκρατία-η/ithikokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ηθικοκρατία/ithikokratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθικοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ηθικοκρατίας/ithikokratías/!~γενι-ενικ:ηθικοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ηθικοκρατίες/ithikokratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθικοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ηθικοκρατιών/ithikokratión/!~γενι-πληθ:ηθικοκρατία-η@wordElln,

× base-form: ηθικοκρατία
× base-pronunciation: /ithikokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηθικοκρατία/ithikokratía/-ηθικοκρατίας/ithikokratías/-ηθικοκρατία/ithikokratía/-ηθικοκρατία/ithikokratía/-ηθικοκρατίες/ithikokratíes/-ηθικοκρατιών/ithikokratión/-ηθικοκρατίες/ithikokratíes/-ηθικοκρατίες/ithikokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηθικοκρατία

ηθικολογία-η/ithikoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηθικολογία-η/ithikoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ithikoloyía-i/ηθικολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθικολογία-η/ithikoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθικολογία-η/ithikoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηθικολογία/ithikoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθικολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηθικολογίας/ithikoloyías/!~γενι-ενικ:ηθικολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηθικολογίες/ithikoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθικολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηθικολογιών/ithikoloyión/!~γενι-πληθ:ηθικολογία-η@wordElln,

× base-form: ηθικολογία
× base-pronunciation: /ithikoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηθικολογία/ithikoloyía/-ηθικολογίας/ithikoloyías/-ηθικολογία/ithikoloyía/-ηθικολογία/ithikoloyía/-ηθικολογίες/ithikoloyíes/-ηθικολογιών/ithikoloyión/-ηθικολογίες/ithikoloyíes/-ηθικολογίες/ithikoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηθικολογία

ηθικοποίηση-η/ithikopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηθικοποίηση-η/ithikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./ithikopíisi-i/ηθικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθικοποίηση-η/ithikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθικοποίηση-η/ithikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηθικοποίηση/ithikopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηθικοποίησης/ithikopíisis/!~γενι-ενικ:ηθικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηθικοποιήσεως/ithikopiíseos/!~γενι-ενικ:ηθικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηθικοποιήσεις/ithikopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηθικοποιήσεων/ithikopiíseon/!~γενι-πληθ:ηθικοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ηθικοποίηση
× base-pronunciation: /ithikopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηθικοποίηση/ithikopíisi/-ηθικοποίησης/ithikopíisis/|ηθικοποιήσεως/ithikopiíseos/-ηθικοποίηση/ithikopíisi/-ηθικοποίηση/ithikopíisi/-ηθικοποιήσεις/ithikopiísis/-ηθικοποιήσεων/ithikopiíseon/-ηθικοποιήσεις/ithikopiísis/-ηθικοποιήσεις/ithikopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηθικοποίηση

ηθικότητα-η/ithikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ηθικότητα-η/ithikótita-i/@wordElln,
* McsElln./ithikótita-i/ηθικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθικότητα-η/ithikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθικότητα-η/ithikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ηθικότητα/ithikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηθικότητας/ithikótitas/!~γενι-ενικ:ηθικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηθικότητες/ithikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηθικοτήτων/ithikotíton/!~γενι-πληθ:ηθικότητα-η@wordElln,

× base-form: ηθικότητα
× base-pronunciation: /ithikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηθικότητα/ithikótita/-ηθικότητας/ithikótitas/-ηθικότητα/ithikótita/-ηθικότητα/ithikótita/-ηθικότητες/ithikótites/-ηθικοτήτων/ithikotíton/-ηθικότητες/ithikótites/-ηθικότητες/ithikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ηθικότητα

ηθμοσωλήνας-ο/ithmosolínas-o/::
* McsEngl.wordElln.ηθμοσωλήνας-ο/ithmosolínas-o/@wordElln,
* McsElln./ithmosolínas-o/ηθμοσωλήνας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθμοσωλήνας-ο/ithmosolínas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθμοσωλήνας-ο/ithmosolínas-o/@wordElln,
* McsElln.ηθμοσωλήνας/ithmosolínas/!~ονομ-ενικ:ηθμοσωλήνας-ο@wordElln,
* McsElln.ηθμοσωλήνα/ithmosolína/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθμοσωλήνας-ο@wordElln,
* McsElln.ηθμοσωλήνες/ithmosolínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθμοσωλήνας-ο@wordElln,
* McsElln.ηθμοσωλήνων/ithmosolínon/!~γενι-πληθ:ηθμοσωλήνας-ο@wordElln,

× base-form: ηθμοσωλήνας
× base-pronunciation: /ithmosolínas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηθμοσωλήνας/ithmosolínas/-ηθμοσωλήνα/ithmosolína/-ηθμοσωλήνα/ithmosolína/-ηθμοσωλήνα/ithmosolína/-ηθμοσωλήνες/ithmosolínes/-ηθμοσωλήνων/ithmosolínon/-ηθμοσωλήνες/ithmosolínes/-ηθμοσωλήνες/ithmosolínes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηθμοσωλήνας

ηθμός-ο/ithmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηθμός-ο/ithmós-o/@wordElln,
* McsElln./ithmós-o/ηθμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθμός-ο/ithmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθμός-ο/ithmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηθμός/ithmós/!~ονομ-ενικ:ηθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηθμού/ithmú/!~γενι-ενικ:ηθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηθμό/ithmó/!~αιτι-ενικ:ηθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηθμέ/ithmé/!~κλητ-ενικ:ηθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηθμοί/ithmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηθμών/ithmón/!~γενι-πληθ:ηθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηθμούς/ithmús/!~αιτι-πληθ:ηθμός-ο@wordElln,

× base-form: ηθμός
× base-pronunciation: /ithmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηθμός/ithmós/-ηθμού/ithmú/-ηθμό/ithmó/-ηθμέ/ithmé/-ηθμοί/ithmí/-ηθμών/ithmón/-ηθμούς/ithmús/-ηθμοί/ithmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηθμός

ηθογράφημα-το/ithoyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.ηθογράφημα-το/ithoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./ithoyráfima-to/ηθογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθογράφημα-το/ithoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθογράφημα-το/ithoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ηθογράφημα/ithoyráfima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηθογραφήματος/ithoyrafímatos/!~γενι-ενικ:ηθογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηθογραφήματα/ithoyrafímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηθογραφημάτων/ithoyrafimáton/!~γενι-πληθ:ηθογράφημα-το@wordElln,

× base-form: ηθογράφημα
× base-pronunciation: /ithoyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηθογράφημα/ithoyráfima/-ηθογραφήματος/ithoyrafímatos/-ηθογράφημα/ithoyráfima/-ηθογράφημα/ithoyráfima/-ηθογραφήματα/ithoyrafímata/-ηθογραφημάτων/ithoyrafimáton/-ηθογραφήματα/ithoyrafímata/-ηθογραφήματα/ithoyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηθογράφημα

ηθογράφηση-η/ithoyráfisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηθογράφηση-η/ithoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln./ithoyráfisi-i/ηθογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθογράφηση-η/ithoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθογράφηση-η/ithoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηθογράφηση/ithoyráfisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ηθογράφησης/ithoyráfisis/!~γενι-ενικ:ηθογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ηθογραφήσεως/ithoyrafíseos/!~γενι-ενικ:ηθογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ηθογραφήσεις/ithoyrafísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ηθογραφήσεων/ithoyrafíseon/!~γενι-πληθ:ηθογράφηση-η@wordElln,

× base-form: ηθογράφηση
× base-pronunciation: /ithoyráfisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηθογράφηση/ithoyráfisi/-ηθογράφησης/ithoyráfisis/|ηθογραφήσεως/ithoyrafíseos/-ηθογράφηση/ithoyráfisi/-ηθογράφηση/ithoyráfisi/-ηθογραφήσεις/ithoyrafísis/-ηθογραφήσεων/ithoyrafíseon/-ηθογραφήσεις/ithoyrafísis/-ηθογραφήσεις/ithoyrafísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηθογράφηση

ηθογραφία-η/ithoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηθογραφία-η/ithoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./ithoyrafía-i/ηθογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθογραφία-η/ithoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθογραφία-η/ithoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ηθογραφία/ithoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηθογραφίας/ithoyrafías/!~γενι-ενικ:ηθογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηθογραφίες/ithoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηθογραφιών/ithoyrafión/!~γενι-πληθ:ηθογραφία-η@wordElln,

× base-form: ηθογραφία
× base-pronunciation: /ithoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηθογραφία/ithoyrafía/-ηθογραφίας/ithoyrafías/-ηθογραφία/ithoyrafía/-ηθογραφία/ithoyrafía/-ηθογραφίες/ithoyrafíes/-ηθογραφιών/ithoyrafión/-ηθογραφίες/ithoyrafíes/-ηθογραφίες/ithoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηθογραφία

ηθολογία-η/itholoyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηθολογία-η/itholoyía-i/@wordElln,
* McsElln./itholoyía-i/ηθολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθολογία-η/itholoyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθολογία-η/itholoyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηθολογία/itholoyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηθολογίας/itholoyías/!~γενι-ενικ:ηθολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηθολογίες/itholoyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηθολογιών/itholoyión/!~γενι-πληθ:ηθολογία-η@wordElln,

× base-form: ηθολογία
× base-pronunciation: /itholoyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηθολογία/itholoyía/-ηθολογίας/itholoyías/-ηθολογία/itholoyía/-ηθολογία/itholoyía/-ηθολογίες/itholoyíes/-ηθολογιών/itholoyión/-ηθολογίες/itholoyíes/-ηθολογίες/itholoyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηθολογία

ηθοποιία-η/ithopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηθοποιία-η/ithopiía-i/@wordElln,
* McsElln./ithopiía-i/ηθοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηθοποιία-η/ithopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηθοποιία-η/ithopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ηθοποιία/ithopiía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηθοποιία-η@wordElln,
* McsElln.ηθοποιίας/ithopiías/!~γενι-ενικ:ηθοποιία-η@wordElln,
* McsElln.ηθοποιίες/ithopiíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηθοποιία-η@wordElln,

× base-form: ηθοποιία
× base-pronunciation: /ithopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηθοποιία/ithopiía/-ηθοποιίας/ithopiías/-ηθοποιία/ithopiía/-ηθοποιία/ithopiía/-ηθοποιίες/ithopiíes/-∅-ηθοποιίες/ithopiíes/-ηθοποιίες/ithopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ηθοποιία

ηλάγρα-η/iláyra-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλάγρα-η/iláyra-i/@wordElln,
* McsElln./iláyra-i/ηλάγρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλάγρα-η/iláyra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλάγρα-η/iláyra-i/@wordElln,
* McsElln.ηλάγρα/iláyra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλάγρα-η@wordElln,
* McsElln.ηλάγρας/iláyras/!~γενι-ενικ:ηλάγρα-η@wordElln,
* McsElln.ηλάγρες/iláyres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλάγρα-η@wordElln,
* McsElln.ηλαγρών/ilayrón/!~γενι-πληθ:ηλάγρα-η@wordElln,

× base-form: ηλάγρα
× base-pronunciation: /iláyra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλάγρα/iláyra/-ηλάγρας/iláyras/-ηλάγρα/iláyra/-ηλάγρα/iláyra/-ηλάγρες/iláyres/-ηλαγρών/ilayrón/-ηλάγρες/iláyres/-ηλάγρες/iláyres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλάγρα

ηλέκτριση-η/iléktrisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλέκτριση-η/iléktrisi-i/@wordElln,
* McsElln./iléktrisi-i/ηλέκτριση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλέκτριση-η/iléktrisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλέκτριση-η/iléktrisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλέκτριση/iléktrisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλέκτριση-η@wordElln,
* McsElln.ηλέκτρισης/iléktrisis/!~γενι-ενικ:ηλέκτριση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρίσεως/ilektríseos/!~γενι-ενικ:ηλέκτριση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρίσεις/ilektrísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλέκτριση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρίσεων/ilektríseon/!~γενι-πληθ:ηλέκτριση-η@wordElln,

× base-form: ηλέκτριση
× base-pronunciation: /iléktrisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλέκτριση/iléktrisi/-ηλέκτρισης/iléktrisis/|ηλεκτρίσεως/ilektríseos/-ηλέκτριση/iléktrisi/-ηλέκτριση/iléktrisi/-ηλεκτρίσεις/ilektrísis/-ηλεκτρίσεων/ilektríseon/-ηλεκτρίσεις/ilektrísis/-ηλεκτρίσεις/ilektrísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλέκτριση

ηλίανθος-ο/ilíanthos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλίανθος-ο/ilíanthos-o/@wordElln,
* McsElln./ilíanthos-o/ηλίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλίανθος-ο/ilíanthos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλίανθος-ο/ilíanthos-o/@wordElln,
* McsElln.ηλίανθος/ilíanthos/!~ονομ-ενικ:ηλίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλίανθου/ilíanthu/!~γενι-ενικ:ηλίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλίανθο/ilíantho/!~αιτι-ενικ:ηλίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλίανθε/ilíanthe/!~κλητ-ενικ:ηλίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλίανθοι/ilíanthi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλίανθων/ilíanthon/!~γενι-πληθ:ηλίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλίανθους/ilíanthus/!~αιτι-πληθ:ηλίανθος-ο@wordElln,

× base-form: ηλίανθος
× base-pronunciation: /ilíanthos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλίανθος/ilíanthos/-ηλίανθου/ilíanthu/-ηλίανθο/ilíantho/-ηλίανθε/ilíanthe/-ηλίανθοι/ilíanthi/-ηλίανθων/ilíanthon/-ηλίανθους/ilíanthus/-ηλίανθοι/ilíanthi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλίανθος

ηλίαση-η/ilíasi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλίαση-η/ilíasi-i/@wordElln,
* McsElln./ilíasi-i/ηλίαση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλίαση-η/ilíasi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλίαση-η/ilíasi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλίαση/ilíasi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλίαση-η@wordElln,
* McsElln.ηλίασης/ilíasis/!~γενι-ενικ:ηλίαση-η@wordElln,
* McsElln.ηλιάσεως/iliáseos/!~γενι-ενικ:ηλίαση-η@wordElln,
* McsElln.ηλιάσεις/iliásis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλίαση-η@wordElln,
* McsElln.ηλιάσεων/iliáseon/!~γενι-πληθ:ηλίαση-η@wordElln,

× base-form: ηλίαση
× base-pronunciation: /ilíasi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλίαση/ilíasi/-ηλίασης/ilíasis/|ηλιάσεως/iliáseos/-ηλίαση/ilíasi/-ηλίαση/ilíasi/-ηλιάσεις/iliásis/-ηλιάσεων/iliáseon/-ηλιάσεις/iliásis/-ηλιάσεις/iliásis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλίαση

ηλίασμα-το/ilíazma-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλίασμα-το/ilíazma-to/@wordElln,
* McsElln./ilíazma-to/ηλίασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλίασμα-το/ilíazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλίασμα-το/ilíazma-to/@wordElln,
* McsElln.ηλίασμα/ilíazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλίασμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλιάσματος/iliázmatos/!~γενι-ενικ:ηλίασμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλιάσματα/iliázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλίασμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλιασμάτων/iliazmáton/!~γενι-πληθ:ηλίασμα-το@wordElln,

× base-form: ηλίασμα
× base-pronunciation: /ilíazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλίασμα/ilíazma/-ηλιάσματος/iliázmatos/-ηλίασμα/ilíazma/-ηλίασμα/ilíazma/-ηλιάσματα/iliázmata/-ηλιασμάτων/iliazmáton/-ηλιάσματα/iliázmata/-ηλιάσματα/iliázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλίασμα

ηλακάτη-η/ilakáti-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλακάτη-η/ilakáti-i/@wordElln,
* McsElln./ilakáti-i/ηλακάτη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλακάτη-η/ilakáti-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλακάτη-η/ilakáti-i/@wordElln,
* McsElln.ηλακάτη/ilakáti/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλακάτη-η@wordElln,
* McsElln.ηλακάτης/ilakátis/!~γενι-ενικ:ηλακάτη-η@wordElln,
* McsElln.ηλακάτες/ilakátes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλακάτη-η@wordElln,
* McsElln.ηλακατών/ilakatón/!~γενι-πληθ:ηλακάτη-η@wordElln,

× base-form: ηλακάτη
× base-pronunciation: /ilakáti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλακάτη/ilakáti/-ηλακάτης/ilakátis/-ηλακάτη/ilakáti/-ηλακάτη/ilakáti/-ηλακάτες/ilakátes/-ηλακατών/ilakatón/-ηλακάτες/ilakátes/-ηλακάτες/ilakátes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλακάτη

ηλεκτρισμός-ο/ilektrizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρισμός-ο/ilektrizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ilektrizmós-o/ηλεκτρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρισμός-ο/ilektrizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρισμός-ο/ilektrizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρισμός/ilektrizmós/!~ονομ-ενικ:ηλεκτρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρισμού/ilektrizmú/!~γενι-ενικ:ηλεκτρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρισμό/ilektrizmó/!~αιτι-ενικ:ηλεκτρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρισμέ/ilektrizmé/!~κλητ-ενικ:ηλεκτρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρισμοί/ilektrizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρισμών/ilektrizmón/!~γενι-πληθ:ηλεκτρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρισμούς/ilektrizmús/!~αιτι-πληθ:ηλεκτρισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηλεκτρισμός
× base-pronunciation: /ilektrizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλεκτρισμός/ilektrizmós/-ηλεκτρισμού/ilektrizmú/-ηλεκτρισμό/ilektrizmó/-ηλεκτρισμέ/ilektrizmé/-ηλεκτρισμοί/ilektrizmí/-ηλεκτρισμών/ilektrizmón/-ηλεκτρισμούς/ilektrizmús/-ηλεκτρισμοί/ilektrizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρισμός

ηλεκτροακτινολογία-η/ilektroaktinoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροακτινολογία-η/ilektroaktinoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektroaktinoloyía-i/ηλεκτροακτινολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροακτινολογία-η/ilektroaktinoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροακτινολογία-η/ilektroaktinoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροακτινολογία/ilektroaktinoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροακτινολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροακτινολογίας/ilektroaktinoloyías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροακτινολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροακτινολογίες/ilektroaktinoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροακτινολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροακτινολογιών/ilektroaktinoloyión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροακτινολογία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροακτινολογία
× base-pronunciation: /ilektroaktinoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροακτινολογία/ilektroaktinoloyía/-ηλεκτροακτινολογίας/ilektroaktinoloyías/-ηλεκτροακτινολογία/ilektroaktinoloyía/-ηλεκτροακτινολογία/ilektroaktinoloyía/-ηλεκτροακτινολογίες/ilektroaktinoloyíes/-ηλεκτροακτινολογιών/ilektroaktinoloyión/-ηλεκτροακτινολογίες/ilektroaktinoloyíes/-ηλεκτροακτινολογίες/ilektroaktinoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροακτινολογία

ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα-το/ilektroamfivlistroidhoyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα-το/ilektroamfivlistroidhoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./ilektroamfivlistroidhoyráfima-to/ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα-το/ilektroamfivlistroidhoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα-το/ilektroamfivlistroidhoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα/ilektroamfivlistroidhoyráfima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφήματος/ilektroamfivlistroidhoyrafímatos/!~γενι-ενικ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφήματα/ilektroamfivlistroidhoyrafímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφημάτων/ilektroamfivlistroidhoyrafimáton/!~γενι-πληθ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα
× base-pronunciation: /ilektroamfivlistroidhoyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα/ilektroamfivlistroidhoyráfima/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφήματος/ilektroamfivlistroidhoyrafímatos/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα/ilektroamfivlistroidhoyráfima/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα/ilektroamfivlistroidhoyráfima/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφήματα/ilektroamfivlistroidhoyrafímata/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφημάτων/ilektroamfivlistroidhoyrafimáton/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφήματα/ilektroamfivlistroidhoyrafímata/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφήματα/ilektroamfivlistroidhoyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφημα

ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο/ilektroamfivlistroidhoyráfos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο/ilektroamfivlistroidhoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln./ilektroamfivlistroidhoyráfos-o/ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο/ilektroamfivlistroidhoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο/ilektroamfivlistroidhoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος/ilektroamfivlistroidhoyráfos/!~ονομ-ενικ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφου/ilektroamfivlistroidhoyráfu/!~γενι-ενικ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφο/ilektroamfivlistroidhoyráfo/!~αιτι-ενικ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφε/ilektroamfivlistroidhoyráfe/!~κλητ-ενικ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφοι/ilektroamfivlistroidhoyráfi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφων/ilektroamfivlistroidhoyráfon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφους/ilektroamfivlistroidhoyráfus/!~αιτι-πληθ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος-ο@wordElln,

× base-form: ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος
× base-pronunciation: /ilektroamfivlistroidhoyráfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος/ilektroamfivlistroidhoyráfos/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφου/ilektroamfivlistroidhoyráfu/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφο/ilektroamfivlistroidhoyráfo/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφε/ilektroamfivlistroidhoyráfe/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφοι/ilektroamfivlistroidhoyráfi/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφων/ilektroamfivlistroidhoyráfon/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφους/ilektroamfivlistroidhoyráfus/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφοι/ilektroamfivlistroidhoyráfi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροαμφιβληστροειδογράφος

ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία-η/ilektroamfivlistroidhoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία-η/ilektroamfivlistroidhoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektroamfivlistroidhoyrafía-i/ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία-η/ilektroamfivlistroidhoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία-η/ilektroamfivlistroidhoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία/ilektroamfivlistroidhoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφίας/ilektroamfivlistroidhoyrafías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφίες/ilektroamfivlistroidhoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφιών/ilektroamfivlistroidhoyrafión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία
× base-pronunciation: /ilektroamfivlistroidhoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία/ilektroamfivlistroidhoyrafía/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφίας/ilektroamfivlistroidhoyrafías/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία/ilektroamfivlistroidhoyrafía/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία/ilektroamfivlistroidhoyrafía/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφίες/ilektroamfivlistroidhoyrafíes/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφιών/ilektroamfivlistroidhoyrafión/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφίες/ilektroamfivlistroidhoyrafíes/-ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφίες/ilektroamfivlistroidhoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροαμφιβληστροειδογραφία

ηλεκτροαπόθεση-η/ilektroapóthesi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροαπόθεση-η/ilektroapóthesi-i/@wordElln,
* McsElln./ilektroapóthesi-i/ηλεκτροαπόθεση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροαπόθεση-η/ilektroapóthesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροαπόθεση-η/ilektroapóthesi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαπόθεση/ilektroapóthesi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροαπόθεση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαπόθεσης/ilektroapóthesis/!~γενι-ενικ:ηλεκτροαπόθεση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαποθέσεις/ilektroapothésis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροαπόθεση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροαποθέσεων/ilektroapothéseon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροαπόθεση-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροαπόθεση
× base-pronunciation: /ilektroapóthesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροαπόθεση/ilektroapóthesi/-ηλεκτροαπόθεσης/ilektroapóthesis/-ηλεκτροαπόθεση/ilektroapóthesi/-ηλεκτροαπόθεση/ilektroapóthesi/-ηλεκτροαποθέσεις/ilektroapothésis/-ηλεκτροαποθέσεων/ilektroapothéseon/-ηλεκτροαποθέσεις/ilektroapothésis/-ηλεκτροαποθέσεις/ilektroapothésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροαπόθεση

ηλεκτροβιογένεση-η/ilektrovioyénesi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροβιογένεση-η/ilektrovioyénesi-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrovioyénesi-i/ηλεκτροβιογένεση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροβιογένεση-η/ilektrovioyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροβιογένεση-η/ilektrovioyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιογένεση/ilektrovioyénesi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροβιογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιογένεσης/ilektrovioyénesis/!~γενι-ενικ:ηλεκτροβιογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιογενέσεως/ilektrovioyenéseos/!~γενι-ενικ:ηλεκτροβιογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιογενέσεις/ilektrovioyenésis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροβιογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιογενέσεων/ilektrovioyenéseon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροβιογένεση-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροβιογένεση
× base-pronunciation: /ilektrovioyénesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροβιογένεση/ilektrovioyénesi/-ηλεκτροβιογένεσης/ilektrovioyénesis/|ηλεκτροβιογενέσεως/ilektrovioyenéseos/-ηλεκτροβιογένεση/ilektrovioyénesi/-ηλεκτροβιογένεση/ilektrovioyénesi/-ηλεκτροβιογενέσεις/ilektrovioyenésis/-ηλεκτροβιογενέσεων/ilektrovioyenéseon/-ηλεκτροβιογενέσεις/ilektrovioyenésis/-ηλεκτροβιογενέσεις/ilektrovioyenésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροβιογένεση

ηλεκτροβιολογία-η/ilektrovioloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροβιολογία-η/ilektrovioloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrovioloyía-i/ηλεκτροβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροβιολογία-η/ilektrovioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροβιολογία-η/ilektrovioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιολογία/ilektrovioloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιολογίας/ilektrovioloyías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιολογίες/ilektrovioloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιολογιών/ilektrovioloyión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροβιολογία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροβιολογία
× base-pronunciation: /ilektrovioloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροβιολογία/ilektrovioloyía/-ηλεκτροβιολογίας/ilektrovioloyías/-ηλεκτροβιολογία/ilektrovioloyía/-ηλεκτροβιολογία/ilektrovioloyía/-ηλεκτροβιολογίες/ilektrovioloyíes/-ηλεκτροβιολογιών/ilektrovioloyión/-ηλεκτροβιολογίες/ilektrovioloyíes/-ηλεκτροβιολογίες/ilektrovioloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροβιολογία

ηλεκτροβιομηχανία-η/ilektroviomihanía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροβιομηχανία-η/ilektroviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektroviomihanía-i/ηλεκτροβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροβιομηχανία-η/ilektroviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροβιομηχανία-η/ilektroviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιομηχανία/ilektroviomihanía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιομηχανίας/ilektroviomihanías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιομηχανίες/ilektroviomihaníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροβιομηχανιών/ilektroviomihanión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροβιομηχανία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροβιομηχανία
× base-pronunciation: /ilektroviomihanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροβιομηχανία/ilektroviomihanía/-ηλεκτροβιομηχανίας/ilektroviomihanías/-ηλεκτροβιομηχανία/ilektroviomihanía/-ηλεκτροβιομηχανία/ilektroviomihanía/-ηλεκτροβιομηχανίες/ilektroviomihaníes/-ηλεκτροβιομηχανιών/ilektroviomihanión/-ηλεκτροβιομηχανίες/ilektroviomihaníes/-ηλεκτροβιομηχανίες/ilektroviomihaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροβιομηχανία

ηλεκτρογεννήτρια-η/ilektroyenítria-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρογεννήτρια-η/ilektroyenítria-i/@wordElln,
* McsElln./ilektroyenítria-i/ηλεκτρογεννήτρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρογεννήτρια-η/ilektroyenítria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρογεννήτρια-η/ilektroyenítria-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρογεννήτρια/ilektroyenítria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρογεννήτρια-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρογεννήτριας/ilektroyenítrias/!~γενι-ενικ:ηλεκτρογεννήτρια-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρογεννήτριες/ilektroyenítries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρογεννήτρια-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρογεννητριών/ilektroyenitrión/!~γενι-πληθ:ηλεκτρογεννήτρια-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτρογεννήτρια
× base-pronunciation: /ilektroyenítria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτρογεννήτρια/ilektroyenítria/-ηλεκτρογεννήτριας/ilektroyenítrias/-ηλεκτρογεννήτρια/ilektroyenítria/-ηλεκτρογεννήτρια/ilektroyenítria/-ηλεκτρογεννήτριες/ilektroyenítries/-ηλεκτρογεννητριών/ilektroyenitrión/-ηλεκτρογεννήτριες/ilektroyenítries/-ηλεκτρογεννήτριες/ilektroyenítries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρογεννήτρια

ηλεκτροδυναμόμετρο-το/ilektrodhinamómetro-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροδυναμόμετρο-το/ilektrodhinamómetro-to/@wordElln,
* McsElln./ilektrodhinamómetro-to/ηλεκτροδυναμόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροδυναμόμετρο-το/ilektrodhinamómetro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροδυναμόμετρο-το/ilektrodhinamómetro-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδυναμόμετρο/ilektrodhinamómetro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροδυναμόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδυναμόμετρου/ilektrodhinamómetru/!~γενι-ενικ:ηλεκτροδυναμόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδυναμόμετρα/ilektrodhinamómetra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροδυναμόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδυναμόμετρων/ilektrodhinamómetron/!~γενι-πληθ:ηλεκτροδυναμόμετρο-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτροδυναμόμετρο
× base-pronunciation: /ilektrodhinamómetro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτροδυναμόμετρο/ilektrodhinamómetro/-ηλεκτροδυναμόμετρου/ilektrodhinamómetru/-ηλεκτροδυναμόμετρο/ilektrodhinamómetro/-ηλεκτροδυναμόμετρο/ilektrodhinamómetro/-ηλεκτροδυναμόμετρα/ilektrodhinamómetra/-ηλεκτροδυναμόμετρων/ilektrodhinamómetron/-ηλεκτροδυναμόμετρα/ilektrodhinamómetra/-ηλεκτροδυναμόμετρα/ilektrodhinamómetra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροδυναμόμετρο

ηλεκτροδότηση-η/ilektrodhótisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροδότηση-η/ilektrodhótisi-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrodhótisi-i/ηλεκτροδότηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροδότηση-η/ilektrodhótisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροδότηση-η/ilektrodhótisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδότηση/ilektrodhótisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροδότηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδότησης/ilektrodhótisis/!~γενι-ενικ:ηλεκτροδότηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδοτήσεως/ilektrodhotíseos/!~γενι-ενικ:ηλεκτροδότηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδοτήσεις/ilektrodhotísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροδότηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδοτήσεων/ilektrodhotíseon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροδότηση-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροδότηση
× base-pronunciation: /ilektrodhótisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροδότηση/ilektrodhótisi/-ηλεκτροδότησης/ilektrodhótisis/|ηλεκτροδοτήσεως/ilektrodhotíseos/-ηλεκτροδότηση/ilektrodhótisi/-ηλεκτροδότηση/ilektrodhótisi/-ηλεκτροδοτήσεις/ilektrodhotísis/-ηλεκτροδοτήσεων/ilektrodhotíseon/-ηλεκτροδοτήσεις/ilektrodhotísis/-ηλεκτροδοτήσεις/ilektrodhotísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροδότηση

ηλεκτροεγκεφαλογράφημα-το/ilektroegefaloyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροεγκεφαλογράφημα-το/ilektroegefaloyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./ilektroegefaloyráfima-to/ηλεκτροεγκεφαλογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροεγκεφαλογράφημα-το/ilektroegefaloyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροεγκεφαλογράφημα-το/ilektroegefaloyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογράφημα/ilektroegefaloyráfima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροεγκεφαλογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογραφήματος/ilektroegefaloyrafímatos/!~γενι-ενικ:ηλεκτροεγκεφαλογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογραφήματα/ilektroegefaloyrafímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροεγκεφαλογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογραφημάτων/ilektroegefaloyrafimáton/!~γενι-πληθ:ηλεκτροεγκεφαλογράφημα-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτροεγκεφαλογράφημα
× base-pronunciation: /ilektroegefaloyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτροεγκεφαλογράφημα/ilektroegefaloyráfima/-ηλεκτροεγκεφαλογραφήματος/ilektroegefaloyrafímatos/-ηλεκτροεγκεφαλογράφημα/ilektroegefaloyráfima/-ηλεκτροεγκεφαλογράφημα/ilektroegefaloyráfima/-ηλεκτροεγκεφαλογραφήματα/ilektroegefaloyrafímata/-ηλεκτροεγκεφαλογραφημάτων/ilektroegefaloyrafimáton/-ηλεκτροεγκεφαλογραφήματα/ilektroegefaloyrafímata/-ηλεκτροεγκεφαλογραφήματα/ilektroegefaloyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροεγκεφαλογράφημα

ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο/ilektroegefaloyráfos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο/ilektroegefaloyráfos-o/@wordElln,
* McsElln./ilektroegefaloyráfos-o/ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο/ilektroegefaloyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο/ilektroegefaloyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογράφος/ilektroegefaloyráfos/!~ονομ-ενικ:ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογράφου/ilektroegefaloyráfu/!~γενι-ενικ:ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογράφο/ilektroegefaloyráfo/!~αιτι-ενικ:ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογράφε/ilektroegefaloyráfe/!~κλητ-ενικ:ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογράφοι/ilektroegefaloyráfi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογράφων/ilektroegefaloyráfon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογράφους/ilektroegefaloyráfus/!~αιτι-πληθ:ηλεκτροεγκεφαλογράφος-ο@wordElln,

× base-form: ηλεκτροεγκεφαλογράφος
× base-pronunciation: /ilektroegefaloyráfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλεκτροεγκεφαλογράφος/ilektroegefaloyráfos/-ηλεκτροεγκεφαλογράφου/ilektroegefaloyráfu/-ηλεκτροεγκεφαλογράφο/ilektroegefaloyráfo/-ηλεκτροεγκεφαλογράφε/ilektroegefaloyráfe/-ηλεκτροεγκεφαλογράφοι/ilektroegefaloyráfi/-ηλεκτροεγκεφαλογράφων/ilektroegefaloyráfon/-ηλεκτροεγκεφαλογράφους/ilektroegefaloyráfus/-ηλεκτροεγκεφαλογράφοι/ilektroegefaloyráfi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροεγκεφαλογράφος

ηλεκτροεγκεφαλογραφία-η/ilektroegefaloyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροεγκεφαλογραφία-η/ilektroegefaloyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektroegefaloyrafía-i/ηλεκτροεγκεφαλογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροεγκεφαλογραφία-η/ilektroegefaloyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροεγκεφαλογραφία-η/ilektroegefaloyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογραφία/ilektroegefaloyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροεγκεφαλογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογραφίας/ilektroegefaloyrafías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροεγκεφαλογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογραφίες/ilektroegefaloyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροεγκεφαλογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροεγκεφαλογραφιών/ilektroegefaloyrafión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροεγκεφαλογραφία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροεγκεφαλογραφία
× base-pronunciation: /ilektroegefaloyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροεγκεφαλογραφία/ilektroegefaloyrafía/-ηλεκτροεγκεφαλογραφίας/ilektroegefaloyrafías/-ηλεκτροεγκεφαλογραφία/ilektroegefaloyrafía/-ηλεκτροεγκεφαλογραφία/ilektroegefaloyrafía/-ηλεκτροεγκεφαλογραφίες/ilektroegefaloyrafíes/-ηλεκτροεγκεφαλογραφιών/ilektroegefaloyrafión/-ηλεκτροεγκεφαλογραφίες/ilektroegefaloyrafíes/-ηλεκτροεγκεφαλογραφίες/ilektroegefaloyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροεγκεφαλογραφία

ηλεκτροθεραπεία-η/ilektrotherapía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροθεραπεία-η/ilektrotherapía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrotherapía-i/ηλεκτροθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροθεραπεία-η/ilektrotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροθεραπεία-η/ilektrotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροθεραπεία/ilektrotherapía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροθεραπείας/ilektrotherapías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροθεραπείες/ilektrotherapíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροθεραπειών/ilektrotherapión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροθεραπεία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροθεραπεία
× base-pronunciation: /ilektrotherapía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροθεραπεία/ilektrotherapía/-ηλεκτροθεραπείας/ilektrotherapías/-ηλεκτροθεραπεία/ilektrotherapía/-ηλεκτροθεραπεία/ilektrotherapía/-ηλεκτροθεραπείες/ilektrotherapíes/-ηλεκτροθεραπειών/ilektrotherapión/-ηλεκτροθεραπείες/ilektrotherapíes/-ηλεκτροθεραπείες/ilektrotherapíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροθεραπεία

ηλεκτροθερμόμετρο-το/ilektrothermómetro-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροθερμόμετρο-το/ilektrothermómetro-to/@wordElln,
* McsElln./ilektrothermómetro-to/ηλεκτροθερμόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροθερμόμετρο-το/ilektrothermómetro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροθερμόμετρο-το/ilektrothermómetro-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροθερμόμετρο/ilektrothermómetro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροθερμόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροθερμόμετρου/ilektrothermómetru/!~γενι-ενικ:ηλεκτροθερμόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροθερμομέτρου/ilektrothermométru/!~γενι-ενικ:ηλεκτροθερμόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροθερμόμετρα/ilektrothermómetra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροθερμόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροθερμόμετρων/ilektrothermómetron/!~γενι-πληθ:ηλεκτροθερμόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροθερμομέτρων/ilektrothermométron/!~γενι-πληθ:ηλεκτροθερμόμετρο-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτροθερμόμετρο
× base-pronunciation: /ilektrothermómetro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτροθερμόμετρο/ilektrothermómetro/-ηλεκτροθερμόμετρου/ilektrothermómetru/|ηλεκτροθερμομέτρου/ilektrothermométru/-ηλεκτροθερμόμετρο/ilektrothermómetro/-ηλεκτροθερμόμετρο/ilektrothermómetro/-ηλεκτροθερμόμετρα/ilektrothermómetra/-ηλεκτροθερμόμετρων/ilektrothermómetron/|ηλεκτροθερμομέτρων/ilektrothermométron/-ηλεκτροθερμόμετρα/ilektrothermómetra/-ηλεκτροθερμόμετρα/ilektrothermómetra/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροθερμόμετρο

ηλεκτροκαρδιογράφημα-το/ilektrokardhioyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροκαρδιογράφημα-το/ilektrokardhioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./ilektrokardhioyráfima-to/ηλεκτροκαρδιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροκαρδιογράφημα-το/ilektrokardhioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροκαρδιογράφημα-το/ilektrokardhioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογράφημα/ilektrokardhioyráfima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροκαρδιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογραφήματος/ilektrokardhioyrafímatos/!~γενι-ενικ:ηλεκτροκαρδιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογραφήματα/ilektrokardhioyrafímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροκαρδιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογραφημάτων/ilektrokardhioyrafimáton/!~γενι-πληθ:ηλεκτροκαρδιογράφημα-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτροκαρδιογράφημα
× base-pronunciation: /ilektrokardhioyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτροκαρδιογράφημα/ilektrokardhioyráfima/-ηλεκτροκαρδιογραφήματος/ilektrokardhioyrafímatos/-ηλεκτροκαρδιογράφημα/ilektrokardhioyráfima/-ηλεκτροκαρδιογράφημα/ilektrokardhioyráfima/-ηλεκτροκαρδιογραφήματα/ilektrokardhioyrafímata/-ηλεκτροκαρδιογραφημάτων/ilektrokardhioyrafimáton/-ηλεκτροκαρδιογραφήματα/ilektrokardhioyrafímata/-ηλεκτροκαρδιογραφήματα/ilektrokardhioyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροκαρδιογράφημα

ηλεκτροκαρδιογράφος-ο/ilektrokardhioyráfos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροκαρδιογράφος-ο/ilektrokardhioyráfos-o/@wordElln,
* McsElln./ilektrokardhioyráfos-o/ηλεκτροκαρδιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροκαρδιογράφος-ο/ilektrokardhioyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροκαρδιογράφος-ο/ilektrokardhioyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογράφος/ilektrokardhioyráfos/!~ονομ-ενικ:ηλεκτροκαρδιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογράφου/ilektrokardhioyráfu/!~γενι-ενικ:ηλεκτροκαρδιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογράφο/ilektrokardhioyráfo/!~αιτι-ενικ:ηλεκτροκαρδιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογράφε/ilektrokardhioyráfe/!~κλητ-ενικ:ηλεκτροκαρδιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογράφοι/ilektrokardhioyráfi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροκαρδιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογράφων/ilektrokardhioyráfon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροκαρδιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογράφους/ilektrokardhioyráfus/!~αιτι-πληθ:ηλεκτροκαρδιογράφος-ο@wordElln,

× base-form: ηλεκτροκαρδιογράφος
× base-pronunciation: /ilektrokardhioyráfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλεκτροκαρδιογράφος/ilektrokardhioyráfos/-ηλεκτροκαρδιογράφου/ilektrokardhioyráfu/-ηλεκτροκαρδιογράφο/ilektrokardhioyráfo/-ηλεκτροκαρδιογράφε/ilektrokardhioyráfe/-ηλεκτροκαρδιογράφοι/ilektrokardhioyráfi/-ηλεκτροκαρδιογράφων/ilektrokardhioyráfon/-ηλεκτροκαρδιογράφους/ilektrokardhioyráfus/-ηλεκτροκαρδιογράφοι/ilektrokardhioyráfi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροκαρδιογράφος

ηλεκτροκαρδιογραφία-η/ilektrokardhioyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροκαρδιογραφία-η/ilektrokardhioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrokardhioyrafía-i/ηλεκτροκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροκαρδιογραφία-η/ilektrokardhioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροκαρδιογραφία-η/ilektrokardhioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογραφία/ilektrokardhioyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογραφίας/ilektrokardhioyrafías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογραφίες/ilektrokardhioyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκαρδιογραφιών/ilektrokardhioyrafión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροκαρδιογραφία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροκαρδιογραφία
× base-pronunciation: /ilektrokardhioyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροκαρδιογραφία/ilektrokardhioyrafía/-ηλεκτροκαρδιογραφίας/ilektrokardhioyrafías/-ηλεκτροκαρδιογραφία/ilektrokardhioyrafía/-ηλεκτροκαρδιογραφία/ilektrokardhioyrafía/-ηλεκτροκαρδιογραφίες/ilektrokardhioyrafíes/-ηλεκτροκαρδιογραφιών/ilektrokardhioyrafión/-ηλεκτροκαρδιογραφίες/ilektrokardhioyrafíes/-ηλεκτροκαρδιογραφίες/ilektrokardhioyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροκαρδιογραφία

ηλεκτροκεφαλογράφημα-το/ilektrokefaloyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροκεφαλογράφημα-το/ilektrokefaloyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./ilektrokefaloyráfima-to/ηλεκτροκεφαλογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροκεφαλογράφημα-το/ilektrokefaloyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροκεφαλογράφημα-το/ilektrokefaloyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκεφαλογράφημα/ilektrokefaloyráfima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροκεφαλογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκεφαλογραφήματος/ilektrokefaloyrafímatos/!~γενι-ενικ:ηλεκτροκεφαλογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκεφαλογραφήματα/ilektrokefaloyrafímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροκεφαλογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκεφαλογραφημάτων/ilektrokefaloyrafimáton/!~γενι-πληθ:ηλεκτροκεφαλογράφημα-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτροκεφαλογράφημα
× base-pronunciation: /ilektrokefaloyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτροκεφαλογράφημα/ilektrokefaloyráfima/-ηλεκτροκεφαλογραφήματος/ilektrokefaloyrafímatos/-ηλεκτροκεφαλογράφημα/ilektrokefaloyráfima/-ηλεκτροκεφαλογράφημα/ilektrokefaloyráfima/-ηλεκτροκεφαλογραφήματα/ilektrokefaloyrafímata/-ηλεκτροκεφαλογραφημάτων/ilektrokefaloyrafimáton/-ηλεκτροκεφαλογραφήματα/ilektrokefaloyrafímata/-ηλεκτροκεφαλογραφήματα/ilektrokefaloyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροκεφαλογράφημα

ηλεκτροκινητική-η/ilektrokinitikí-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροκινητική-η/ilektrokinitikí-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrokinitikí-i/ηλεκτροκινητική-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροκινητική-η/ilektrokinitikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροκινητική-η/ilektrokinitikí-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκινητική/ilektrokinitikí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροκινητική-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκινητικής/ilektrokinitikís/!~γενι-ενικ:ηλεκτροκινητική-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκινητικές/ilektrokinitikés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροκινητική-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροκινητικών/ilektrokinitikón/!~γενι-πληθ:ηλεκτροκινητική-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροκινητική
× base-pronunciation: /ilektrokinitikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροκινητική/ilektrokinitikí/-ηλεκτροκινητικής/ilektrokinitikís/-ηλεκτροκινητική/ilektrokinitikí/-ηλεκτροκινητική/ilektrokinitikí/-ηλεκτροκινητικές/ilektrokinitikés/-ηλεκτροκινητικών/ilektrokinitikón/-ηλεκτροκινητικές/ilektrokinitikés/-ηλεκτροκινητικές/ilektrokinitikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροκινητική

ηλεκτροληψία-η/ilektrolipsía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροληψία-η/ilektrolipsía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrolipsía-i/ηλεκτροληψία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροληψία-η/ilektrolipsía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροληψία-η/ilektrolipsía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροληψία/ilektrolipsía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροληψία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροληψίας/ilektrolipsías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροληψία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροληψίες/ilektrolipsíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροληψία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροληψιών/ilektrolipsión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροληψία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροληψία
× base-pronunciation: /ilektrolipsía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροληψία/ilektrolipsía/-ηλεκτροληψίας/ilektrolipsías/-ηλεκτροληψία/ilektrolipsía/-ηλεκτροληψία/ilektrolipsía/-ηλεκτροληψίες/ilektrolipsíes/-ηλεκτροληψιών/ilektrolipsión/-ηλεκτροληψίες/ilektrolipsíes/-ηλεκτροληψίες/ilektrolipsíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροληψία

ηλεκτρολογία-η/ilektroloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρολογία-η/ilektroloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektroloyía-i/ηλεκτρολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρολογία-η/ilektroloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρολογία-η/ilektroloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρολογία/ilektroloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρολογίας/ilektroloyías/!~γενι-ενικ:ηλεκτρολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρολογίες/ilektroloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρολογιών/ilektroloyión/!~γενι-πληθ:ηλεκτρολογία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτρολογία
× base-pronunciation: /ilektroloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτρολογία/ilektroloyía/-ηλεκτρολογίας/ilektroloyías/-ηλεκτρολογία/ilektroloyía/-ηλεκτρολογία/ilektroloyía/-ηλεκτρολογίες/ilektroloyíes/-ηλεκτρολογιών/ilektroloyión/-ηλεκτρολογίες/ilektroloyíes/-ηλεκτρολογίες/ilektroloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρολογία

ηλεκτρολογείο-το/ilektroloyío-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρολογείο-το/ilektroloyío-to/@wordElln,
* McsElln./ilektroloyío-to/ηλεκτρολογείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρολογείο-το/ilektroloyío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρολογείο-το/ilektroloyío-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρολογείο/ilektroloyío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρολογείο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρολογείου/ilektroloyíu/!~γενι-ενικ:ηλεκτρολογείο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρολογεία/ilektroloyía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρολογείο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρολογείων/ilektroloyíon/!~γενι-πληθ:ηλεκτρολογείο-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτρολογείο
× base-pronunciation: /ilektroloyío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτρολογείο/ilektroloyío/-ηλεκτρολογείου/ilektroloyíu/-ηλεκτρολογείο/ilektroloyío/-ηλεκτρολογείο/ilektroloyío/-ηλεκτρολογεία/ilektroloyía/-ηλεκτρολογείων/ilektroloyíon/-ηλεκτρολογεία/ilektroloyía/-ηλεκτρολογεία/ilektroloyía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρολογείο

ηλεκτρομάλαξη-η/ilektromálaksi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρομάλαξη-η/ilektromálaksi-i/@wordElln,
* McsElln./ilektromálaksi-i/ηλεκτρομάλαξη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρομάλαξη-η/ilektromálaksi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρομάλαξη-η/ilektromálaksi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομάλαξη/ilektromálaksi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρομάλαξη-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομάλαξης/ilektromálaksis/!~γενι-ενικ:ηλεκτρομάλαξη-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομαλάξεως/ilektromalákseos/!~γενι-ενικ:ηλεκτρομάλαξη-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομαλάξεις/ilektromaláksis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρομάλαξη-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομαλάξεων/ilektromalákseon/!~γενι-πληθ:ηλεκτρομάλαξη-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτρομάλαξη
× base-pronunciation: /ilektromálaksi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτρομάλαξη/ilektromálaksi/-ηλεκτρομάλαξης/ilektromálaksis/|ηλεκτρομαλάξεως/ilektromalákseos/-ηλεκτρομάλαξη/ilektromálaksi/-ηλεκτρομάλαξη/ilektromálaksi/-ηλεκτρομαλάξεις/ilektromaláksis/-ηλεκτρομαλάξεων/ilektromalákseon/-ηλεκτρομαλάξεις/ilektromaláksis/-ηλεκτρομαλάξεις/ilektromaláksis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρομάλαξη

ηλεκτρομαγνητισμός-ο/ilektromaynitizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρομαγνητισμός-ο/ilektromaynitizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ilektromaynitizmós-o/ηλεκτρομαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρομαγνητισμός-ο/ilektromaynitizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρομαγνητισμός-ο/ilektromaynitizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομαγνητισμός/ilektromaynitizmós/!~ονομ-ενικ:ηλεκτρομαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομαγνητισμού/ilektromaynitizmú/!~γενι-ενικ:ηλεκτρομαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομαγνητισμό/ilektromaynitizmó/!~αιτι-ενικ:ηλεκτρομαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομαγνητισμέ/ilektromaynitizmé/!~κλητ-ενικ:ηλεκτρομαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομαγνητισμοί/ilektromaynitizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρομαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομαγνητισμών/ilektromaynitizmón/!~γενι-πληθ:ηλεκτρομαγνητισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομαγνητισμούς/ilektromaynitizmús/!~αιτι-πληθ:ηλεκτρομαγνητισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηλεκτρομαγνητισμός
× base-pronunciation: /ilektromaynitizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλεκτρομαγνητισμός/ilektromaynitizmós/-ηλεκτρομαγνητισμού/ilektromaynitizmú/-ηλεκτρομαγνητισμό/ilektromaynitizmó/-ηλεκτρομαγνητισμέ/ilektromaynitizmé/-ηλεκτρομαγνητισμοί/ilektromaynitizmí/-ηλεκτρομαγνητισμών/ilektromaynitizmón/-ηλεκτρομαγνητισμούς/ilektromaynitizmús/-ηλεκτρομαγνητισμοί/ilektromaynitizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρομαγνητισμός

ηλεκτροματσάκονο-το/ilektromacákono-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροματσάκονο-το/ilektromacákono-to/@wordElln,
* McsElln./ilektromacákono-to/ηλεκτροματσάκονο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροματσάκονο-το/ilektromacákono-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροματσάκονο-το/ilektromacákono-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροματσάκονο/ilektromacákono/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροματσάκονο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροματσάκονου/ilektromacákonu/!~γενι-ενικ:ηλεκτροματσάκονο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροματσάκονα/ilektromacákona/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροματσάκονο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροματσάκονων/ilektromacákonon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροματσάκονο-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτροματσάκονο
× base-pronunciation: /ilektromacákono/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτροματσάκονο/ilektromacákono/-ηλεκτροματσάκονου/ilektromacákonu/-ηλεκτροματσάκονο/ilektromacákono/-ηλεκτροματσάκονο/ilektromacákono/-ηλεκτροματσάκονα/ilektromacákona/-ηλεκτροματσάκονων/ilektromacákonon/-ηλεκτροματσάκονα/ilektromacákona/-ηλεκτροματσάκονα/ilektromacákona/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροματσάκονο

ηλεκτρομεταλλουργία-η/ilektrometaluryía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρομεταλλουργία-η/ilektrometaluryía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrometaluryía-i/ηλεκτρομεταλλουργία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρομεταλλουργία-η/ilektrometaluryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρομεταλλουργία-η/ilektrometaluryía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομεταλλουργία/ilektrometaluryía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρομεταλλουργία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομεταλλουργίας/ilektrometaluryías/!~γενι-ενικ:ηλεκτρομεταλλουργία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομεταλλουργίες/ilektrometaluryíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρομεταλλουργία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομεταλλουργιών/ilektrometaluryión/!~γενι-πληθ:ηλεκτρομεταλλουργία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτρομεταλλουργία
× base-pronunciation: /ilektrometaluryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτρομεταλλουργία/ilektrometaluryía/-ηλεκτρομεταλλουργίας/ilektrometaluryías/-ηλεκτρομεταλλουργία/ilektrometaluryía/-ηλεκτρομεταλλουργία/ilektrometaluryía/-ηλεκτρομεταλλουργίες/ilektrometaluryíes/-ηλεκτρομεταλλουργιών/ilektrometaluryión/-ηλεκτρομεταλλουργίες/ilektrometaluryíes/-ηλεκτρομεταλλουργίες/ilektrometaluryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρομεταλλουργία

ηλεκτρομετρία-η/ilektrometría-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρομετρία-η/ilektrometría-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrometría-i/ηλεκτρομετρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρομετρία-η/ilektrometría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρομετρία-η/ilektrometría-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομετρία/ilektrometría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομετρίας/ilektrometrías/!~γενι-ενικ:ηλεκτρομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομετρίες/ilektrometríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομετριών/ilektrometrión/!~γενι-πληθ:ηλεκτρομετρία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτρομετρία
× base-pronunciation: /ilektrometría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτρομετρία/ilektrometría/-ηλεκτρομετρίας/ilektrometrías/-ηλεκτρομετρία/ilektrometría/-ηλεκτρομετρία/ilektrometría/-ηλεκτρομετρίες/ilektrometríes/-ηλεκτρομετριών/ilektrometrión/-ηλεκτρομετρίες/ilektrometríes/-ηλεκτρομετρίες/ilektrometríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρομετρία

ηλεκτρομηχανή-η/ilektromihaní-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρομηχανή-η/ilektromihaní-i/@wordElln,
* McsElln./ilektromihaní-i/ηλεκτρομηχανή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρομηχανή-η/ilektromihaní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρομηχανή-η/ilektromihaní-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομηχανή/ilektromihaní/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρομηχανή-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομηχανής/ilektromihanís/!~γενι-ενικ:ηλεκτρομηχανή-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομηχανές/ilektromihanés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρομηχανή-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομηχανών/ilektromihanón/!~γενι-πληθ:ηλεκτρομηχανή-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτρομηχανή
× base-pronunciation: /ilektromihaní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτρομηχανή/ilektromihaní/-ηλεκτρομηχανής/ilektromihanís/-ηλεκτρομηχανή/ilektromihaní/-ηλεκτρομηχανή/ilektromihaní/-ηλεκτρομηχανές/ilektromihanés/-ηλεκτρομηχανών/ilektromihanón/-ηλεκτρομηχανές/ilektromihanés/-ηλεκτρομηχανές/ilektromihanés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρομηχανή

ηλεκτρομυογράφημα-το/ilektromioyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρομυογράφημα-το/ilektromioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./ilektromioyráfima-to/ηλεκτρομυογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρομυογράφημα-το/ilektromioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρομυογράφημα-το/ilektromioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομυογράφημα/ilektromioyráfima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρομυογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομυογραφήματος/ilektromioyrafímatos/!~γενι-ενικ:ηλεκτρομυογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομυογραφήματα/ilektromioyrafímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρομυογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομυογραφημάτων/ilektromioyrafimáton/!~γενι-πληθ:ηλεκτρομυογράφημα-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτρομυογράφημα
× base-pronunciation: /ilektromioyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτρομυογράφημα/ilektromioyráfima/-ηλεκτρομυογραφήματος/ilektromioyrafímatos/-ηλεκτρομυογράφημα/ilektromioyráfima/-ηλεκτρομυογράφημα/ilektromioyráfima/-ηλεκτρομυογραφήματα/ilektromioyrafímata/-ηλεκτρομυογραφημάτων/ilektromioyrafimáton/-ηλεκτρομυογραφήματα/ilektromioyrafímata/-ηλεκτρομυογραφήματα/ilektromioyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρομυογράφημα

ηλεκτρομυογραφία-η/ilektromioyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρομυογραφία-η/ilektromioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektromioyrafía-i/ηλεκτρομυογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρομυογραφία-η/ilektromioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρομυογραφία-η/ilektromioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομυογραφία/ilektromioyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρομυογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομυογραφίας/ilektromioyrafías/!~γενι-ενικ:ηλεκτρομυογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομυογραφίες/ilektromioyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρομυογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρομυογραφιών/ilektromioyrafión/!~γενι-πληθ:ηλεκτρομυογραφία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτρομυογραφία
× base-pronunciation: /ilektromioyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτρομυογραφία/ilektromioyrafía/-ηλεκτρομυογραφίας/ilektromioyrafías/-ηλεκτρομυογραφία/ilektromioyrafía/-ηλεκτρομυογραφία/ilektromioyrafía/-ηλεκτρομυογραφίες/ilektromioyrafíes/-ηλεκτρομυογραφιών/ilektromioyrafión/-ηλεκτρομυογραφίες/ilektromioyrafíes/-ηλεκτρομυογραφίες/ilektromioyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρομυογραφία

ηλεκτρονικοποίηση-η/ilektronikopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρονικοποίηση-η/ilektronikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./ilektronikopíisi-i/ηλεκτρονικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρονικοποίηση-η/ilektronikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρονικοποίηση-η/ilektronikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονικοποίηση/ilektronikopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρονικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονικοποίησης/ilektronikopíisis/!~γενι-ενικ:ηλεκτρονικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονικοποιήσεως/ilektronikopiíseos/!~γενι-ενικ:ηλεκτρονικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονικοποιήσεις/ilektronikopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρονικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονικοποιήσεων/ilektronikopiíseon/!~γενι-πληθ:ηλεκτρονικοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτρονικοποίηση
× base-pronunciation: /ilektronikopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτρονικοποίηση/ilektronikopíisi/-ηλεκτρονικοποίησης/ilektronikopíisis/|ηλεκτρονικοποιήσεως/ilektronikopiíseos/-ηλεκτρονικοποίηση/ilektronikopíisi/-ηλεκτρονικοποίηση/ilektronikopíisi/-ηλεκτρονικοποιήσεις/ilektronikopiísis/-ηλεκτρονικοποιήσεων/ilektronikopiíseon/-ηλεκτρονικοποιήσεις/ilektronikopiísis/-ηλεκτρονικοποιήσεις/ilektronikopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρονικοποίηση

ηλεκτρονόμος-ο/ilektronómos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρονόμος-ο/ilektronómos-o/@wordElln,
* McsElln./ilektronómos-o/ηλεκτρονόμος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρονόμος-ο/ilektronómos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρονόμος-ο/ilektronómos-o/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονόμος/ilektronómos/!~ονομ-ενικ:ηλεκτρονόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονόμου/ilektronómu/!~γενι-ενικ:ηλεκτρονόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονόμο/ilektronómo/!~αιτι-ενικ:ηλεκτρονόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονόμε/ilektronóme/!~κλητ-ενικ:ηλεκτρονόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονόμοι/ilektronómi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρονόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονόμων/ilektronómon/!~γενι-πληθ:ηλεκτρονόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονόμους/ilektronómus/!~αιτι-πληθ:ηλεκτρονόμος-ο@wordElln,

× base-form: ηλεκτρονόμος
× base-pronunciation: /ilektronómos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλεκτρονόμος/ilektronómos/-ηλεκτρονόμου/ilektronómu/-ηλεκτρονόμο/ilektronómo/-ηλεκτρονόμε/ilektronóme/-ηλεκτρονόμοι/ilektronómi/-ηλεκτρονόμων/ilektronómon/-ηλεκτρονόμους/ilektronómus/-ηλεκτρονόμοι/ilektronómi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρονόμος

ηλεκτροπληξία-η/ilektropliksía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροπληξία-η/ilektropliksía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektropliksía-i/ηλεκτροπληξία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροπληξία-η/ilektropliksía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροπληξία-η/ilektropliksía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροπληξία/ilektropliksía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροπληξία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροπληξίας/ilektropliksías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροπληξία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροπληξίες/ilektropliksíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροπληξία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροπληξιών/ilektropliksión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροπληξία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροπληξία
× base-pronunciation: /ilektropliksía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροπληξία/ilektropliksía/-ηλεκτροπληξίας/ilektropliksías/-ηλεκτροπληξία/ilektropliksía/-ηλεκτροπληξία/ilektropliksía/-ηλεκτροπληξίες/ilektropliksíes/-ηλεκτροπληξιών/ilektropliksión/-ηλεκτροπληξίες/ilektropliksíes/-ηλεκτροπληξίες/ilektropliksíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροπληξία

ηλεκτροπόρωση-η/ilektropórosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροπόρωση-η/ilektropórosi-i/@wordElln,
* McsElln./ilektropórosi-i/ηλεκτροπόρωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροπόρωση-η/ilektropórosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροπόρωση-η/ilektropórosi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροπόρωση/ilektropórosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροπόρωση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροπόρωσης/ilektropórosis/!~γενι-ενικ:ηλεκτροπόρωση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροπορώσεις/ilektroporósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροπόρωση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροπορώσεων/ilektroporóseon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροπόρωση-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροπόρωση
× base-pronunciation: /ilektropórosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροπόρωση/ilektropórosi/-ηλεκτροπόρωσης/ilektropórosis/-ηλεκτροπόρωση/ilektropórosi/-ηλεκτροπόρωση/ilektropórosi/-ηλεκτροπορώσεις/ilektroporósis/-ηλεκτροπορώσεων/ilektroporóseon/-ηλεκτροπορώσεις/ilektroporósis/-ηλεκτροπορώσεις/ilektroporósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροπόρωση

ηλεκτροσκόπιο-το/ilektroskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροσκόπιο-το/ilektroskópio-to/@wordElln,
* McsElln./ilektroskópio-to/ηλεκτροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροσκόπιο-το/ilektroskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροσκόπιο-το/ilektroskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσκόπιο/ilektroskópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσκοπίου/ilektroskopíu/!~γενι-ενικ:ηλεκτροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσκόπιου/ilektroskópiu/!~γενι-ενικ:ηλεκτροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσκόπια/ilektroskópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσκοπίων/ilektroskopíon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτροσκόπιο
× base-pronunciation: /ilektroskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτροσκόπιο/ilektroskópio/-ηλεκτροσκοπίου/ilektroskopíu/|ηλεκτροσκόπιου/ilektroskópiu/-ηλεκτροσκόπιο/ilektroskópio/-ηλεκτροσκόπιο/ilektroskópio/-ηλεκτροσκόπια/ilektroskópia/-ηλεκτροσκοπίων/ilektroskopíon/-ηλεκτροσκόπια/ilektroskópia/-ηλεκτροσκόπια/ilektroskópia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροσκόπιο

ηλεκτροσυγκολλητής-ο/ilektrosigolitís-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροσυγκολλητής-ο/ilektrosigolitís-o/@wordElln,
* McsElln./ilektrosigolitís-o/ηλεκτροσυγκολλητής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροσυγκολλητής-ο/ilektrosigolitís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροσυγκολλητής-ο/ilektrosigolitís-o/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυγκολλητής/ilektrosigolitís/!~ονομ-ενικ:ηλεκτροσυγκολλητής-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυγκολλητή/ilektrosigolití/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροσυγκολλητής-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυγκολλητές/ilektrosigolités/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροσυγκολλητής-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυγκολλητών/ilektrosigolitón/!~γενι-πληθ:ηλεκτροσυγκολλητής-ο@wordElln,

× base-form: ηλεκτροσυγκολλητής
× base-pronunciation: /ilektrosigolitís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλεκτροσυγκολλητής/ilektrosigolitís/-ηλεκτροσυγκολλητή/ilektrosigolití/-ηλεκτροσυγκολλητή/ilektrosigolití/-ηλεκτροσυγκολλητή/ilektrosigolití/-ηλεκτροσυγκολλητές/ilektrosigolités/-ηλεκτροσυγκολλητών/ilektrosigolitón/-ηλεκτροσυγκολλητές/ilektrosigolités/-ηλεκτροσυγκολλητές/ilektrosigolités/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροσυγκολλητής

ηλεκτροσυγκόλληση-η/ilektrosigólisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροσυγκόλληση-η/ilektrosigólisi-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrosigólisi-i/ηλεκτροσυγκόλληση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροσυγκόλληση-η/ilektrosigólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροσυγκόλληση-η/ilektrosigólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυγκόλληση/ilektrosigólisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροσυγκόλληση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυγκόλλησης/ilektrosigólisis/!~γενι-ενικ:ηλεκτροσυγκόλληση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυγκολλήσεως/ilektrosigolíseos/!~γενι-ενικ:ηλεκτροσυγκόλληση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυγκολλήσεις/ilektrosigolísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροσυγκόλληση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυγκολλήσεων/ilektrosigolíseon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροσυγκόλληση-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροσυγκόλληση
× base-pronunciation: /ilektrosigólisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροσυγκόλληση/ilektrosigólisi/-ηλεκτροσυγκόλλησης/ilektrosigólisis/|ηλεκτροσυγκολλήσεως/ilektrosigolíseos/-ηλεκτροσυγκόλληση/ilektrosigólisi/-ηλεκτροσυγκόλληση/ilektrosigólisi/-ηλεκτροσυγκολλήσεις/ilektrosigolísis/-ηλεκτροσυγκολλήσεων/ilektrosigolíseon/-ηλεκτροσυγκολλήσεις/ilektrosigolísis/-ηλεκτροσυγκολλήσεις/ilektrosigolísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροσυγκόλληση

ηλεκτροσυσσωρευτής-ο/ilektrosisoreftís-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροσυσσωρευτής-ο/ilektrosisoreftís-o/@wordElln,
* McsElln./ilektrosisoreftís-o/ηλεκτροσυσσωρευτής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροσυσσωρευτής-ο/ilektrosisoreftís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροσυσσωρευτής-ο/ilektrosisoreftís-o/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυσσωρευτής/ilektrosisoreftís/!~ονομ-ενικ:ηλεκτροσυσσωρευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυσσωρευτή/ilektrosisoreftí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροσυσσωρευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυσσωρευτές/ilektrosisoreftés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροσυσσωρευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροσυσσωρευτών/ilektrosisoreftón/!~γενι-πληθ:ηλεκτροσυσσωρευτής-ο@wordElln,

× base-form: ηλεκτροσυσσωρευτής
× base-pronunciation: /ilektrosisoreftís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλεκτροσυσσωρευτής/ilektrosisoreftís/-ηλεκτροσυσσωρευτή/ilektrosisoreftí/-ηλεκτροσυσσωρευτή/ilektrosisoreftí/-ηλεκτροσυσσωρευτή/ilektrosisoreftí/-ηλεκτροσυσσωρευτές/ilektrosisoreftés/-ηλεκτροσυσσωρευτών/ilektrosisoreftón/-ηλεκτροσυσσωρευτές/ilektrosisoreftés/-ηλεκτροσυσσωρευτές/ilektrosisoreftés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροσυσσωρευτής

ηλεκτροτεχνία-η/ilektrotehnía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροτεχνία-η/ilektrotehnía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrotehnía-i/ηλεκτροτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροτεχνία-η/ilektrotehnía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροτεχνία-η/ilektrotehnía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροτεχνία/ilektrotehnía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροτεχνίας/ilektrotehnías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροτεχνίες/ilektrotehníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροτεχνιών/ilektrotehnión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροτεχνία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροτεχνία
× base-pronunciation: /ilektrotehnía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροτεχνία/ilektrotehnía/-ηλεκτροτεχνίας/ilektrotehnías/-ηλεκτροτεχνία/ilektrotehnía/-ηλεκτροτεχνία/ilektrotehnía/-ηλεκτροτεχνίες/ilektrotehníes/-ηλεκτροτεχνιών/ilektrotehnión/-ηλεκτροτεχνίες/ilektrotehníes/-ηλεκτροτεχνίες/ilektrotehníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροτεχνία

ηλεκτροφυσιολογία-η/ilektrofisioloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροφυσιολογία-η/ilektrofisioloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrofisioloyía-i/ηλεκτροφυσιολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροφυσιολογία-η/ilektrofisioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροφυσιολογία-η/ilektrofisioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφυσιολογία/ilektrofisioloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροφυσιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφυσιολογίας/ilektrofisioloyías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροφυσιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφυσιολογίες/ilektrofisioloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροφυσιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφυσιολογιών/ilektrofisioloyión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροφυσιολογία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροφυσιολογία
× base-pronunciation: /ilektrofisioloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροφυσιολογία/ilektrofisioloyía/-ηλεκτροφυσιολογίας/ilektrofisioloyías/-ηλεκτροφυσιολογία/ilektrofisioloyía/-ηλεκτροφυσιολογία/ilektrofisioloyía/-ηλεκτροφυσιολογίες/ilektrofisioloyíes/-ηλεκτροφυσιολογιών/ilektrofisioloyión/-ηλεκτροφυσιολογίες/ilektrofisioloyíes/-ηλεκτροφυσιολογίες/ilektrofisioloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροφυσιολογία

ηλεκτροφωταύγεια-η/ilektrofotávyia-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροφωταύγεια-η/ilektrofotávyia-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrofotávyia-i/ηλεκτροφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροφωταύγεια-η/ilektrofotávyia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροφωταύγεια-η/ilektrofotávyia-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωταύγεια/ilektrofotávyia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωταύγειας/ilektrofotávyias/!~γενι-ενικ:ηλεκτροφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωταύγειες/ilektrofotávyies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωταυγειών/ilektrofotavyión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροφωταύγεια-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροφωταύγεια
× base-pronunciation: /ilektrofotávyia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροφωταύγεια/ilektrofotávyia/-ηλεκτροφωταύγειας/ilektrofotávyias/-ηλεκτροφωταύγεια/ilektrofotávyia/-ηλεκτροφωταύγεια/ilektrofotávyia/-ηλεκτροφωταύγειες/ilektrofotávyies/-ηλεκτροφωταυγειών/ilektrofotavyión/-ηλεκτροφωταύγειες/ilektrofotávyies/-ηλεκτροφωταύγειες/ilektrofotávyies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροφωταύγεια

ηλεκτροφωτισμός-ο/ilektrofotizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροφωτισμός-ο/ilektrofotizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ilektrofotizmós-o/ηλεκτροφωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροφωτισμός-ο/ilektrofotizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροφωτισμός-ο/ilektrofotizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωτισμός/ilektrofotizmós/!~ονομ-ενικ:ηλεκτροφωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωτισμού/ilektrofotizmú/!~γενι-ενικ:ηλεκτροφωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωτισμό/ilektrofotizmó/!~αιτι-ενικ:ηλεκτροφωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωτισμέ/ilektrofotizmé/!~κλητ-ενικ:ηλεκτροφωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωτισμοί/ilektrofotizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροφωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωτισμών/ilektrofotizmón/!~γενι-πληθ:ηλεκτροφωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφωτισμούς/ilektrofotizmús/!~αιτι-πληθ:ηλεκτροφωτισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηλεκτροφωτισμός
× base-pronunciation: /ilektrofotizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλεκτροφωτισμός/ilektrofotizmós/-ηλεκτροφωτισμού/ilektrofotizmú/-ηλεκτροφωτισμό/ilektrofotizmó/-ηλεκτροφωτισμέ/ilektrofotizmé/-ηλεκτροφωτισμοί/ilektrofotizmí/-ηλεκτροφωτισμών/ilektrofotizmón/-ηλεκτροφωτισμούς/ilektrofotizmús/-ηλεκτροφωτισμοί/ilektrofotizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροφωτισμός

ηλεκτροφόρηση-η/ilektrofórisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροφόρηση-η/ilektrofórisi-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrofórisi-i/ηλεκτροφόρηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροφόρηση-η/ilektrofórisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροφόρηση-η/ilektrofórisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφόρηση/ilektrofórisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροφόρηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφόρησης/ilektrofórisis/!~γενι-ενικ:ηλεκτροφόρηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφορήσεις/ilektroforísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροφόρηση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροφορήσεων/ilektroforíseon/!~γενι-πληθ:ηλεκτροφόρηση-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροφόρηση
× base-pronunciation: /ilektrofórisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροφόρηση/ilektrofórisi/-ηλεκτροφόρησης/ilektrofórisis/-ηλεκτροφόρηση/ilektrofórisi/-ηλεκτροφόρηση/ilektrofórisi/-ηλεκτροφορήσεις/ilektroforísis/-ηλεκτροφορήσεων/ilektroforíseon/-ηλεκτροφορήσεις/ilektroforísis/-ηλεκτροφορήσεις/ilektroforísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροφόρηση

ηλεκτροχημεία-η/ilektrohimía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτροχημεία-η/ilektrohimía-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrohimía-i/ηλεκτροχημεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτροχημεία-η/ilektrohimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτροχημεία-η/ilektrohimía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροχημεία/ilektrohimía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτροχημεία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροχημείας/ilektrohimías/!~γενι-ενικ:ηλεκτροχημεία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροχημείες/ilektrohimíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτροχημεία-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροχημειών/ilektrohimión/!~γενι-πληθ:ηλεκτροχημεία-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτροχημεία
× base-pronunciation: /ilektrohimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτροχημεία/ilektrohimía/-ηλεκτροχημείας/ilektrohimías/-ηλεκτροχημεία/ilektrohimía/-ηλεκτροχημεία/ilektrohimía/-ηλεκτροχημείες/ilektrohimíes/-ηλεκτροχημειών/ilektrohimión/-ηλεκτροχημείες/ilektrohimíes/-ηλεκτροχημείες/ilektrohimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτροχημεία

ηλεκτρόδιο-το/ilektródhio-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρόδιο-το/ilektródhio-to/@wordElln,
* McsElln./ilektródhio-to/ηλεκτρόδιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρόδιο-το/ilektródhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρόδιο-το/ilektródhio-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόδιο/ilektródhio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρόδιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόδιου/ilektródhiu/!~γενι-ενικ:ηλεκτρόδιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδίου/ilektrodhíu/!~γενι-ενικ:ηλεκτρόδιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόδια/ilektródhia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρόδιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόδιων/ilektródhion/!~γενι-πληθ:ηλεκτρόδιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτροδίων/ilektrodhíon/!~γενι-πληθ:ηλεκτρόδιο-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτρόδιο
× base-pronunciation: /ilektródhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτρόδιο/ilektródhio/-ηλεκτρόδιου/ilektródhiu/|ηλεκτροδίου/ilektrodhíu/-ηλεκτρόδιο/ilektródhio/-ηλεκτρόδιο/ilektródhio/-ηλεκτρόδια/ilektródhia/-ηλεκτρόδιων/ilektródhion/|ηλεκτροδίων/ilektrodhíon/-ηλεκτρόδια/ilektródhia/-ηλεκτρόδια/ilektródhia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρόδιο

ηλεκτρόλυση-η/ilektrólisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρόλυση-η/ilektrólisi-i/@wordElln,
* McsElln./ilektrólisi-i/ηλεκτρόλυση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρόλυση-η/ilektrólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρόλυση-η/ilektrólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόλυση/ilektrólisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόλυσης/ilektrólisis/!~γενι-ενικ:ηλεκτρόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρολύσεις/ilektrolísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρολύσεων/ilektrolíseon/!~γενι-πληθ:ηλεκτρόλυση-η@wordElln,

× base-form: ηλεκτρόλυση
× base-pronunciation: /ilektrólisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλεκτρόλυση/ilektrólisi/-ηλεκτρόλυσης/ilektrólisis/-ηλεκτρόλυση/ilektrólisi/-ηλεκτρόλυση/ilektrólisi/-ηλεκτρολύσεις/ilektrolísis/-ηλεκτρολύσεων/ilektrolíseon/-ηλεκτρολύσεις/ilektrolísis/-ηλεκτρολύσεις/ilektrolísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρόλυση

ηλεκτρόνιο-το/ilektrónio-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρόνιο-το/ilektrónio-to/@wordElln,
* McsElln./ilektrónio-to/ηλεκτρόνιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρόνιο-το/ilektrónio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρόνιο-το/ilektrónio-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόνιο/ilektrónio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονίου/ilektroníu/!~γενι-ενικ:ηλεκτρόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόνιου/ilektróniu/!~γενι-ενικ:ηλεκτρόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόνια/ilektrónia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρονίων/ilektroníon/!~γενι-πληθ:ηλεκτρόνιο-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτρόνιο
× base-pronunciation: /ilektrónio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτρόνιο/ilektrónio/-ηλεκτρονίου/ilektroníu/|ηλεκτρόνιου/ilektróniu/-ηλεκτρόνιο/ilektrónio/-ηλεκτρόνιο/ilektrónio/-ηλεκτρόνια/ilektrónia/-ηλεκτρονίων/ilektroníon/-ηλεκτρόνια/ilektrónia/-ηλεκτρόνια/ilektrónia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρόνιο

ηλεκτρόφωνο-το/ilektrófono-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεκτρόφωνο-το/ilektrófono-to/@wordElln,
* McsElln./ilektrófono-to/ηλεκτρόφωνο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεκτρόφωνο-το/ilektrófono-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεκτρόφωνο-το/ilektrófono-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόφωνο/ilektrófono/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεκτρόφωνο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόφωνου/ilektrófonu/!~γενι-ενικ:ηλεκτρόφωνο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόφωνα/ilektrófona/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεκτρόφωνο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεκτρόφωνων/ilektrófonon/!~γενι-πληθ:ηλεκτρόφωνο-το@wordElln,

× base-form: ηλεκτρόφωνο
× base-pronunciation: /ilektrófono/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεκτρόφωνο/ilektrófono/-ηλεκτρόφωνου/ilektrófonu/-ηλεκτρόφωνο/ilektrófono/-ηλεκτρόφωνο/ilektrófono/-ηλεκτρόφωνα/ilektrófona/-ηλεκτρόφωνων/ilektrófonon/-ηλεκτρόφωνα/ilektrófona/-ηλεκτρόφωνα/ilektrófona/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεκτρόφωνο

ηλεμήνυμα-το/ilemínima-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεμήνυμα-το/ilemínima-to/@wordElln,
* McsElln./ilemínima-to/ηλεμήνυμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεμήνυμα-το/ilemínima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεμήνυμα-το/ilemínima-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεμήνυμα/ilemínima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεμήνυμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεμηνύματος/ileminímatos/!~γενι-ενικ:ηλεμήνυμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεμηνύματα/ileminímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεμήνυμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλεμηνυμάτων/ileminimáton/!~γενι-πληθ:ηλεμήνυμα-το@wordElln,

× base-form: ηλεμήνυμα
× base-pronunciation: /ilemínima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεμήνυμα/ilemínima/-ηλεμηνύματος/ileminímatos/-ηλεμήνυμα/ilemínima/-ηλεμήνυμα/ilemínima/-ηλεμηνύματα/ileminímata/-ηλεμηνυμάτων/ileminimáton/-ηλεμηνύματα/ileminímata/-ηλεμηνύματα/ileminímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεμήνυμα

ηλεμπόριο-το/ilebório-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεμπόριο-το/ilebório-to/@wordElln,
* McsElln./ilebório-to/ηλεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεμπόριο-το/ilebório-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεμπόριο-το/ilebório-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεμπόριο/ilebório/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεμπόριου/ilebóriu/!~γενι-ενικ:ηλεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεμπορίου/ileboríu/!~γενι-ενικ:ηλεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεμπόρια/ilebória/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεμπόριων/ilebórion/!~γενι-πληθ:ηλεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεμπορίων/ileboríon/!~γενι-πληθ:ηλεμπόριο-το@wordElln,

× base-form: ηλεμπόριο
× base-pronunciation: /ilebório/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεμπόριο/ilebório/-ηλεμπόριου/ilebóriu/|ηλεμπορίου/ileboríu/-ηλεμπόριο/ilebório/-ηλεμπόριο/ilebório/-ηλεμπόρια/ilebória/-ηλεμπόριων/ilebórion/|ηλεμπορίων/ileboríon/-ηλεμπόρια/ilebória/-ηλεμπόρια/ilebória/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλεμπόριο

ηλετάξη-η/iletáksi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλετάξη-η/iletáksi-i/@wordElln,
* McsElln./iletáksi-i/ηλετάξη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλετάξη-η/iletáksi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλετάξη-η/iletáksi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλετάξη/iletáksi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλετάξη-η@wordElln,
* McsElln.ηλετάξης/iletáksis/!~γενι-ενικ:ηλετάξη-η@wordElln,
* McsElln.ηλετάξεως/iletákseos/!~γενι-ενικ:ηλετάξη-η@wordElln,
* McsElln.ηλετάξεις/iletáksis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλετάξη-η@wordElln,
* McsElln.ηλετάξεων/iletákseon/!~γενι-πληθ:ηλετάξη-η@wordElln,

× base-form: ηλετάξη
× base-pronunciation: /iletáksi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλετάξη/iletáksi/-ηλετάξης/iletáksis/|ηλετάξεως/iletákseos/-ηλετάξη/iletáksi/-ηλετάξη/iletáksi/-ηλετάξεις/iletáksis/-ηλετάξεων/iletákseon/-ηλετάξεις/iletáksis/-ηλετάξεις/iletáksis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλετάξη

ηλεταχυδρομείο-το/iletahidhromío-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλεταχυδρομείο-το/iletahidhromío-to/@wordElln,
* McsElln./iletahidhromío-to/ηλεταχυδρομείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλεταχυδρομείο-το/iletahidhromío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλεταχυδρομείο-το/iletahidhromío-to/@wordElln,
* McsElln.ηλεταχυδρομείο/iletahidhromío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλεταχυδρομείο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεταχυδρομείου/iletahidhromíu/!~γενι-ενικ:ηλεταχυδρομείο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεταχυδρομεία/iletahidhromía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλεταχυδρομείο-το@wordElln,
* McsElln.ηλεταχυδρομείων/iletahidhromíon/!~γενι-πληθ:ηλεταχυδρομείο-το@wordElln,

× base-form: ηλεταχυδρομείο
× base-pronunciation: /iletahidhromío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλεταχυδρομείο/iletahidhromío/-ηλεταχυδρομείου/iletahidhromíu/-ηλεταχυδρομείο/iletahidhromío/-ηλεταχυδρομείο/iletahidhromío/-ηλεταχυδρομεία/iletahidhromía/-ηλεταχυδρομείων/iletahidhromíon/-ηλεταχυδρομεία/iletahidhromía/-ηλεταχυδρομεία/iletahidhromía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλεταχυδρομείο

ηλιάλευρο-το/illálevro-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιάλευρο-το/illálevro-to/@wordElln,
* McsElln./illálevro-to/ηλιάλευρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιάλευρο-το/illálevro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιάλευρο-το/illálevro-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιάλευρο/illálevro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιάλευρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιάλευρου/illálevru/!~γενι-ενικ:ηλιάλευρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιάλευρα/illálevra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιάλευρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιάλευρων/illálevron/!~γενι-πληθ:ηλιάλευρο-το@wordElln,

× base-form: ηλιάλευρο
× base-pronunciation: /illálevro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιάλευρο/illálevro/-ηλιάλευρου/illálevru/-ηλιάλευρο/illálevro/-ηλιάλευρο/illálevro/-ηλιάλευρα/illálevra/-ηλιάλευρων/illálevron/-ηλιάλευρα/illálevra/-ηλιάλευρα/illálevra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιάλευρο

ηλιέλαιο-το/iliéleo-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιέλαιο-το/iliéleo-to/@wordElln,
* McsElln./iliéleo-to/ηλιέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιέλαιο-το/iliéleo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιέλαιο-το/iliéleo-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιέλαιο/iliéleo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιέλαιου/iliéleu/!~γενι-ενικ:ηλιέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιέλαια/iliélea/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιέλαιων/iliélaion/!~γενι-πληθ:ηλιέλαιο-το@wordElln,

× base-form: ηλιέλαιο
× base-pronunciation: /iliéleo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιέλαιο/iliéleo/-ηλιέλαιου/iliéleu/-ηλιέλαιο/iliéleo/-ηλιέλαιο/iliéleo/-ηλιέλαια/iliélea/-ηλιέλαιων/iliélaion/-ηλιέλαια/iliélea/-ηλιέλαια/iliélea/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιέλαιο

ηλιανθόμελο-το/ilianthómelo-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιανθόμελο-το/ilianthómelo-to/@wordElln,
* McsElln./ilianthómelo-to/ηλιανθόμελο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιανθόμελο-το/ilianthómelo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιανθόμελο-το/ilianthómelo-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιανθόμελο/ilianthómelo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιανθόμελο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιανθόμελου/ilianthómelu/!~γενι-ενικ:ηλιανθόμελο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιανθόμελα/ilianthómela/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιανθόμελο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιανθόμελων/ilianthómelon/!~γενι-πληθ:ηλιανθόμελο-το@wordElln,

× base-form: ηλιανθόμελο
× base-pronunciation: /ilianthómelo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιανθόμελο/ilianthómelo/-ηλιανθόμελου/ilianthómelu/-ηλιανθόμελο/ilianthómelo/-ηλιανθόμελο/ilianthómelo/-ηλιανθόμελα/ilianthómela/-ηλιανθόμελων/ilianthómelon/-ηλιανθόμελα/ilianthómela/-ηλιανθόμελα/ilianthómela/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιανθόμελο

ηλιασμός-ο/iliazmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλιασμός-ο/iliazmós-o/@wordElln,
* McsElln./iliazmós-o/ηλιασμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιασμός-ο/iliazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιασμός-ο/iliazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηλιασμός/iliazmós/!~ονομ-ενικ:ηλιασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιασμού/iliazmú/!~γενι-ενικ:ηλιασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιασμό/iliazmó/!~αιτι-ενικ:ηλιασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιασμέ/iliazmé/!~κλητ-ενικ:ηλιασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιασμοί/iliazmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιασμών/iliazmón/!~γενι-πληθ:ηλιασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιασμούς/iliazmús/!~αιτι-πληθ:ηλιασμός-ο@wordElln,

× base-form: ηλιασμός
× base-pronunciation: /iliazmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλιασμός/iliazmós/-ηλιασμού/iliazmú/-ηλιασμό/iliazmó/-ηλιασμέ/iliazmé/-ηλιασμοί/iliazmí/-ηλιασμών/iliazmón/-ηλιασμούς/iliazmús/-ηλιασμοί/iliazmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιασμός

ηλιαστήριο-το/iliastírio-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιαστήριο-το/iliastírio-to/@wordElln,
* McsElln./iliastírio-to/ηλιαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιαστήριο-το/iliastírio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιαστήριο-το/iliastírio-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιαστήριο/iliastírio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιαστήριου/iliastíriu/!~γενι-ενικ:ηλιαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιαστηρίου/iliastiríu/!~γενι-ενικ:ηλιαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιαστήρια/iliastíria/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιαστήριων/iliastírion/!~γενι-πληθ:ηλιαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιαστηρίων/iliastiríon/!~γενι-πληθ:ηλιαστήριο-το@wordElln,

× base-form: ηλιαστήριο
× base-pronunciation: /iliastírio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιαστήριο/iliastírio/-ηλιαστήριου/iliastíriu/|ηλιαστηρίου/iliastiríu/-ηλιαστήριο/iliastírio/-ηλιαστήριο/iliastírio/-ηλιαστήρια/iliastíria/-ηλιαστήριων/iliastírion/|ηλιαστηρίων/iliastiríon/-ηλιαστήρια/iliastíria/-ηλιαστήρια/iliastíria/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλιαστήριο

ηλιαχτίδα-η/illahtídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιαχτίδα-η/illahtídha-i/@wordElln,
* McsElln./illahtídha-i/ηλιαχτίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιαχτίδα-η/illahtídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιαχτίδα-η/illahtídha-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιαχτίδα/illahtídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιαχτίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιαχτίδας/illahtídhas/!~γενι-ενικ:ηλιαχτίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιαχτίδες/illahtídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιαχτίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιαχτίδων/illahtídhon/!~γενι-πληθ:ηλιαχτίδα-η@wordElln,

× base-form: ηλιαχτίδα
× base-pronunciation: /illahtídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιαχτίδα/illahtídha/-ηλιαχτίδας/illahtídhas/-ηλιαχτίδα/illahtídha/-ηλιαχτίδα/illahtídha/-ηλιαχτίδες/illahtídhes/-ηλιαχτίδων/illahtídhon/-ηλιαχτίδες/illahtídhes/-ηλιαχτίδες/illahtídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιαχτίδα

ηλιθιότητα-η/ilithiótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιθιότητα-η/ilithiótita-i/@wordElln,
* McsElln./ilithiótita-i/ηλιθιότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιθιότητα-η/ilithiótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιθιότητα-η/ilithiótita-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιθιότητα/ilithiótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιθιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιθιότητας/ilithiótitas/!~γενι-ενικ:ηλιθιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιθιότητες/ilithiótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιθιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιθιοτήτων/ilithiotíton/!~γενι-πληθ:ηλιθιότητα-η@wordElln,

× base-form: ηλιθιότητα
× base-pronunciation: /ilithiótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιθιότητα/ilithiótita/-ηλιθιότητας/ilithiótitas/-ηλιθιότητα/ilithiótita/-ηλιθιότητα/ilithiótita/-ηλιθιότητες/ilithiótites/-ηλιθιοτήτων/ilithiotíton/-ηλιθιότητες/ilithiótites/-ηλιθιότητες/ilithiótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιθιότητα

ηλικία-η/ilikía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλικία-η/ilikía-i/@wordElln,
* McsElln./ilikía-i/ηλικία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλικία-η/ilikía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλικία-η/ilikía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλικία/ilikía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλικία-η@wordElln,
* McsElln.ηλικίας/ilikías/!~γενι-ενικ:ηλικία-η@wordElln,
* McsElln.ηλικίες/ilikíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλικία-η@wordElln,
* McsElln.ηλικιών/ilikkón/!~γενι-πληθ:ηλικία-η@wordElln,

× base-form: ηλικία
× base-pronunciation: /ilikía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλικία/ilikía/-ηλικίας/ilikías/-ηλικία/ilikía/-ηλικία/ilikía/-ηλικίες/ilikíes/-ηλικιών/ilikkón/-ηλικίες/ilikíes/-ηλικίες/ilikíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλικία

ηλιοβαλβίδα-η/illovalvídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοβαλβίδα-η/illovalvídha-i/@wordElln,
* McsElln./illovalvídha-i/ηλιοβαλβίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοβαλβίδα-η/illovalvídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοβαλβίδα-η/illovalvídha-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοβαλβίδα/illovalvídha/!~ονομ-ενικ:ηλιοβαλβίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοβαλβίδας/iliovalvídhas/!~γενι-ενικ:ηλιοβαλβίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοβαλβίδα/iliovalvídha/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοβαλβίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοβαλβίδες/iliovalvídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοβαλβίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοβαλβίδων/iliovalvídhon/!~γενι-πληθ:ηλιοβαλβίδα-η@wordElln,

× base-form: ηλιοβαλβίδα
× base-pronunciation: /illovalvídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοβαλβίδα/illovalvídha/-ηλιοβαλβίδας/iliovalvídhas/-ηλιοβαλβίδα/iliovalvídha/-ηλιοβαλβίδα/iliovalvídha/-ηλιοβαλβίδες/iliovalvídhes/-ηλιοβαλβίδων/iliovalvídhon/-ηλιοβαλβίδες/iliovalvídhes/-ηλιοβαλβίδες/iliovalvídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοβαλβίδα

ηλιοβασίλεμα-το/illovasílema-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοβασίλεμα-το/illovasílema-to/@wordElln,
* McsElln./illovasílema-to/ηλιοβασίλεμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοβασίλεμα-το/illovasílema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοβασίλεμα-το/illovasílema-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιοβασίλεμα/illovasílema/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοβασίλεμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοβασιλέματος/illovasilématos/!~γενι-ενικ:ηλιοβασίλεμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοβασιλέματα/illovasilémata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοβασίλεμα-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοβασιλεμάτων/illovasilemáton/!~γενι-πληθ:ηλιοβασίλεμα-το@wordElln,

× base-form: ηλιοβασίλεμα
× base-pronunciation: /illovasílema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιοβασίλεμα/illovasílema/-ηλιοβασιλέματος/illovasilématos/-ηλιοβασίλεμα/illovasílema/-ηλιοβασίλεμα/illovasílema/-ηλιοβασιλέματα/illovasilémata/-ηλιοβασιλεμάτων/illovasilemáton/-ηλιοβασιλέματα/illovasilémata/-ηλιοβασιλέματα/illovasilémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοβασίλεμα

ηλιοβολή-η/iliovolí-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοβολή-η/iliovolí-i/@wordElln,
* McsElln./iliovolí-i/ηλιοβολή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοβολή-η/iliovolí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοβολή-η/iliovolí-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοβολή/iliovolí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοβολή-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοβολής/iliovolís/!~γενι-ενικ:ηλιοβολή-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοβολές/iliovolés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοβολή-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοβολών/iliovolón/!~γενι-πληθ:ηλιοβολή-η@wordElln,

× base-form: ηλιοβολή
× base-pronunciation: /iliovolí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοβολή/iliovolí/-ηλιοβολής/iliovolís/-ηλιοβολή/iliovolí/-ηλιοβολή/iliovolí/-ηλιοβολές/iliovolés/-ηλιοβολών/iliovolón/-ηλιοβολές/iliovolés/-ηλιοβολές/iliovolés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοβολή

ηλιοβολία-η/iliovolía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοβολία-η/iliovolía-i/@wordElln,
* McsElln./iliovolía-i/ηλιοβολία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοβολία-η/iliovolía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοβολία-η/iliovolía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοβολία/iliovolía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοβολία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοβολίας/iliovolías/!~γενι-ενικ:ηλιοβολία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοβολίες/iliovolíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοβολία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοβολιών/iliovollón/!~γενι-πληθ:ηλιοβολία-η@wordElln,

× base-form: ηλιοβολία
× base-pronunciation: /iliovolía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοβολία/iliovolía/-ηλιοβολίας/iliovolías/-ηλιοβολία/iliovolía/-ηλιοβολία/iliovolía/-ηλιοβολίες/iliovolíes/-ηλιοβολιών/iliovollón/-ηλιοβολίες/iliovolíes/-ηλιοβολίες/iliovolíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοβολία

ηλιογράφος-ο/illoyráfos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλιογράφος-ο/illoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln./illoyráfos-o/ηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιογράφος-ο/illoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιογράφος-ο/illoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ηλιογράφος/illoyráfos/!~ονομ-ενικ:ηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιογράφου/ilioyráfu/!~γενι-ενικ:ηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιογράφο/ilioyráfo/!~αιτι-ενικ:ηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιογράφε/ilioyráfe/!~κλητ-ενικ:ηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιογράφοι/ilioyráfi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιογράφων/ilioyráfon/!~γενι-πληθ:ηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιογράφους/ilioyráfus/!~αιτι-πληθ:ηλιογράφος-ο@wordElln,

× base-form: ηλιογράφος
× base-pronunciation: /illoyráfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλιογράφος/illoyráfos/-ηλιογράφου/ilioyráfu/-ηλιογράφο/ilioyráfo/-ηλιογράφε/ilioyráfe/-ηλιογράφοι/ilioyráfi/-ηλιογράφων/ilioyráfon/-ηλιογράφους/ilioyráfus/-ηλιογράφοι/ilioyráfi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιογράφος

ηλιογραφία-η/ilioyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιογραφία-η/ilioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./ilioyrafía-i/ηλιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιογραφία-η/ilioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιογραφία-η/ilioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιογραφία/ilioyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιογραφίας/ilioyrafías/!~γενι-ενικ:ηλιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιογραφίες/ilioyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιογραφιών/ilioyrafión/!~γενι-πληθ:ηλιογραφία-η@wordElln,

× base-form: ηλιογραφία
× base-pronunciation: /ilioyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιογραφία/ilioyrafía/-ηλιογραφίας/ilioyrafías/-ηλιογραφία/ilioyrafía/-ηλιογραφία/ilioyrafía/-ηλιογραφίες/ilioyrafíes/-ηλιογραφιών/ilioyrafión/-ηλιογραφίες/ilioyrafíes/-ηλιογραφίες/ilioyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιογραφία

ηλιοθεραπεία-η/illotherapía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοθεραπεία-η/illotherapía-i/@wordElln,
* McsElln./illotherapía-i/ηλιοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοθεραπεία-η/illotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοθεραπεία-η/illotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοθεραπεία/illotherapía/!~ονομ-ενικ:ηλιοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοθεραπείας/iliotherapías/!~γενι-ενικ:ηλιοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοθεραπεία/iliotherapía/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοθεραπείες/iliotherapíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοθεραπειών/iliotherapión/!~γενι-πληθ:ηλιοθεραπεία-η@wordElln,

× base-form: ηλιοθεραπεία
× base-pronunciation: /illotherapía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοθεραπεία/illotherapía/-ηλιοθεραπείας/iliotherapías/-ηλιοθεραπεία/iliotherapía/-ηλιοθεραπεία/iliotherapía/-ηλιοθεραπείες/iliotherapíes/-ηλιοθεραπειών/iliotherapión/-ηλιοθεραπείες/iliotherapíes/-ηλιοθεραπείες/iliotherapíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοθεραπεία

ηλιοθερμαντήρας-ο/illothermadíras-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοθερμαντήρας-ο/illothermadíras-o/@wordElln,
* McsElln./illothermadíras-o/ηλιοθερμαντήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοθερμαντήρας-ο/illothermadíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοθερμαντήρας-ο/illothermadíras-o/@wordElln,
* McsElln.ηλιοθερμαντήρας/illothermadíras/!~ονομ-ενικ:ηλιοθερμαντήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοθερμαντήρα/iliothermadíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοθερμαντήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοθερμαντήρες/iliothermadíres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοθερμαντήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοθερμαντήρων/iliothermadíron/!~γενι-πληθ:ηλιοθερμαντήρας-ο@wordElln,

× base-form: ηλιοθερμαντήρας
× base-pronunciation: /illothermadíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλιοθερμαντήρας/illothermadíras/-ηλιοθερμαντήρα/iliothermadíra/-ηλιοθερμαντήρα/iliothermadíra/-ηλιοθερμαντήρα/iliothermadíra/-ηλιοθερμαντήρες/iliothermadíres/-ηλιοθερμαντήρων/iliothermadíron/-ηλιοθερμαντήρες/iliothermadíres/-ηλιοθερμαντήρες/iliothermadíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοθερμαντήρας

ηλιολάτρισσα-η/illolátrisa-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιολάτρισσα-η/illolátrisa-i/@wordElln,
* McsElln./illolátrisa-i/ηλιολάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιολάτρισσα-η/illolátrisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιολάτρισσα-η/illolátrisa-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιολάτρισσα/illolátrisa/!~ονομ-ενικ:ηλιολάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιολάτρισσας/iliolátrisas/!~γενι-ενικ:ηλιολάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιολάτρισσα/iliolátrisa/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιολάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιολάτρισσες/iliolátrises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιολάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιολατρισσών/iliolatrisón/!~γενι-πληθ:ηλιολάτρισσα-η@wordElln,

× base-form: ηλιολάτρισσα
× base-pronunciation: /illolátrisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιολάτρισσα/illolátrisa/-ηλιολάτρισσας/iliolátrisas/-ηλιολάτρισσα/iliolátrisa/-ηλιολάτρισσα/iliolátrisa/-ηλιολάτρισσες/iliolátrises/-ηλιολατρισσών/iliolatrisón/-ηλιολάτρισσες/iliolátrises/-ηλιολάτρισσες/iliolátrises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιολάτρισσα

ηλιολατρία-η/illolatría-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιολατρία-η/illolatría-i/@wordElln,
* McsElln./illolatría-i/ηλιολατρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιολατρία-η/illolatría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιολατρία-η/illolatría-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιολατρία/illolatría/!~ονομ-ενικ:ηλιολατρία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιολατρίας/iliolatrías/!~γενι-ενικ:ηλιολατρία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιολατρία/iliolatría/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιολατρία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιολατρίες/iliolatríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιολατρία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιολατριών/iliolatryyón/!~γενι-πληθ:ηλιολατρία-η@wordElln,

× base-form: ηλιολατρία
× base-pronunciation: /illolatría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιολατρία/illolatría/-ηλιολατρίας/iliolatrías/-ηλιολατρία/iliolatría/-ηλιολατρία/iliolatría/-ηλιολατρίες/iliolatríes/-ηλιολατριών/iliolatryyón/-ηλιολατρίες/iliolatríes/-ηλιολατρίες/iliolatríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιολατρία

ηλιοπληξία-η/iliopliksía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοπληξία-η/iliopliksía-i/@wordElln,
* McsElln./iliopliksía-i/ηλιοπληξία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοπληξία-η/iliopliksía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοπληξία-η/iliopliksía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοπληξία/iliopliksía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοπληξία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοπληξίας/iliopliksías/!~γενι-ενικ:ηλιοπληξία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοπληξίες/iliopliksíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοπληξία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοπληξιών/iliopliksión/!~γενι-πληθ:ηλιοπληξία-η@wordElln,

× base-form: ηλιοπληξία
× base-pronunciation: /iliopliksía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοπληξία/iliopliksía/-ηλιοπληξίας/iliopliksías/-ηλιοπληξία/iliopliksía/-ηλιοπληξία/iliopliksía/-ηλιοπληξίες/iliopliksíes/-ηλιοπληξιών/iliopliksión/-ηλιοπληξίες/iliopliksíes/-ηλιοπληξίες/iliopliksíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοπληξία

ηλιοροφή-η/illorofí-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοροφή-η/illorofí-i/@wordElln,
* McsElln./illorofí-i/ηλιοροφή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοροφή-η/illorofí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοροφή-η/illorofí-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοροφή/illorofí/!~ονομ-ενικ:ηλιοροφή-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοροφής/iliorofís/!~γενι-ενικ:ηλιοροφή-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοροφή/iliorofí/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοροφή-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοροφές/iliorofés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοροφή-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοροφών/iliorofón/!~γενι-πληθ:ηλιοροφή-η@wordElln,

× base-form: ηλιοροφή
× base-pronunciation: /illorofí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοροφή/illorofí/-ηλιοροφής/iliorofís/-ηλιοροφή/iliorofí/-ηλιοροφή/iliorofí/-ηλιοροφές/iliorofés/-ηλιοροφών/iliorofón/-ηλιοροφές/iliorofés/-ηλιοροφές/iliorofés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοροφή

ηλιοσκοπία-η/illoskopía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοσκοπία-η/illoskopía-i/@wordElln,
* McsElln./illoskopía-i/ηλιοσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοσκοπία-η/illoskopía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοσκοπία-η/illoskopía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοσκοπία/illoskopía/!~ονομ-ενικ:ηλιοσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοσκοπίας/ilioskopías/!~γενι-ενικ:ηλιοσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοσκοπία/ilioskopía/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοσκοπίες/ilioskopíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοσκοπιών/ilioskopyyón/!~γενι-πληθ:ηλιοσκοπία-η@wordElln,

× base-form: ηλιοσκοπία
× base-pronunciation: /illoskopía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοσκοπία/illoskopía/-ηλιοσκοπίας/ilioskopías/-ηλιοσκοπία/ilioskopía/-ηλιοσκοπία/ilioskopía/-ηλιοσκοπίες/ilioskopíes/-ηλιοσκοπιών/ilioskopyyón/-ηλιοσκοπίες/ilioskopíes/-ηλιοσκοπίες/ilioskopíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοσκοπία

ηλιοσκόπιο-το/ilioskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοσκόπιο-το/ilioskópio-to/@wordElln,
* McsElln./ilioskópio-to/ηλιοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοσκόπιο-το/ilioskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοσκόπιο-το/ilioskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιοσκόπιο/ilioskópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοσκοπίου/ilioskopíu/!~γενι-ενικ:ηλιοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοσκόπιου/ilioskópiu/!~γενι-ενικ:ηλιοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοσκόπια/ilioskópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοσκοπίων/ilioskopíon/!~γενι-πληθ:ηλιοσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: ηλιοσκόπιο
× base-pronunciation: /ilioskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιοσκόπιο/ilioskópio/-ηλιοσκοπίου/ilioskopíu/|ηλιοσκόπιου/ilioskópiu/-ηλιοσκόπιο/ilioskópio/-ηλιοσκόπιο/ilioskópio/-ηλιοσκόπια/ilioskópia/-ηλιοσκοπίων/ilioskopíon/-ηλιοσκόπια/ilioskópia/-ηλιοσκόπια/ilioskópia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοσκόπιο

ηλιοστάσιο-το/iliostásio-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοστάσιο-το/iliostásio-to/@wordElln,
* McsElln./iliostásio-to/ηλιοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοστάσιο-το/iliostásio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοστάσιο-το/iliostásio-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιοστάσιο/iliostásio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοστασίου/iliostasíu/!~γενι-ενικ:ηλιοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοστάσιου/iliostásiu/!~γενι-ενικ:ηλιοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοστάσια/iliostásia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοστασίων/iliostasíon/!~γενι-πληθ:ηλιοστάσιο-το@wordElln,

× base-form: ηλιοστάσιο
× base-pronunciation: /iliostásio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιοστάσιο/iliostásio/-ηλιοστασίου/iliostasíu/|ηλιοστάσιου/iliostásiu/-ηλιοστάσιο/iliostásio/-ηλιοστάσιο/iliostásio/-ηλιοστάσια/iliostásia/-ηλιοστασίων/iliostasíon/-ηλιοστάσια/iliostásia/-ηλιοστάσια/iliostásia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοστάσιο

ηλιοστάτης-ο/illostátis-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοστάτης-ο/illostátis-o/@wordElln,
* McsElln./illostátis-o/ηλιοστάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοστάτης-ο/illostátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοστάτης-ο/illostátis-o/@wordElln,
* McsElln.ηλιοστάτης/illostátis/!~ονομ-ενικ:ηλιοστάτης-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοστάτη/iliostáti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοστάτης-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοστάτες/iliostátes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοστάτης-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοστατών/iliostatón/!~γενι-πληθ:ηλιοστάτης-ο@wordElln,

× base-form: ηλιοστάτης
× base-pronunciation: /illostátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλιοστάτης/illostátis/-ηλιοστάτη/iliostáti/-ηλιοστάτη/iliostáti/-ηλιοστάτη/iliostáti/-ηλιοστάτες/iliostátes/-ηλιοστατών/iliostatón/-ηλιοστάτες/iliostátes/-ηλιοστάτες/iliostátes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοστάτης

ηλιοσυλλέκτης-ο/illosiléktis-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοσυλλέκτης-ο/illosiléktis-o/@wordElln,
* McsElln./illosiléktis-o/ηλιοσυλλέκτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοσυλλέκτης-ο/illosiléktis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοσυλλέκτης-ο/illosiléktis-o/@wordElln,
* McsElln.ηλιοσυλλέκτης/illosiléktis/!~ονομ-ενικ:ηλιοσυλλέκτης-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοσυλλέκτη/iliosilékti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοσυλλέκτης-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοσυλλέκτες/iliosiléktes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοσυλλέκτης-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοσυλλεκτών/iliosilektón/!~γενι-πληθ:ηλιοσυλλέκτης-ο@wordElln,

× base-form: ηλιοσυλλέκτης
× base-pronunciation: /illosiléktis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλιοσυλλέκτης/illosiléktis/-ηλιοσυλλέκτη/iliosilékti/-ηλιοσυλλέκτη/iliosilékti/-ηλιοσυλλέκτη/iliosilékti/-ηλιοσυλλέκτες/iliosiléktes/-ηλιοσυλλεκτών/iliosilektón/-ηλιοσυλλέκτες/iliosiléktes/-ηλιοσυλλέκτες/iliosiléktes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοσυλλέκτης

ηλιοτροπία-η/iliotropía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοτροπία-η/iliotropía-i/@wordElln,
* McsElln./iliotropía-i/ηλιοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοτροπία-η/iliotropía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοτροπία-η/iliotropía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπία/iliotropía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπίας/iliotropías/!~γενι-ενικ:ηλιοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπίες/iliotropíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπιών/iliotropyyón/!~γενι-πληθ:ηλιοτροπία-η@wordElln,

× base-form: ηλιοτροπία
× base-pronunciation: /iliotropía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοτροπία/iliotropía/-ηλιοτροπίας/iliotropías/-ηλιοτροπία/iliotropía/-ηλιοτροπία/iliotropía/-ηλιοτροπίες/iliotropíes/-ηλιοτροπιών/iliotropyyón/-ηλιοτροπίες/iliotropíes/-ηλιοτροπίες/iliotropíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοτροπία

ηλιοτροπισμός-ο/iliotropizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοτροπισμός-ο/iliotropizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iliotropizmós-o/ηλιοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοτροπισμός-ο/iliotropizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοτροπισμός-ο/iliotropizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπισμός/iliotropizmós/!~ονομ-ενικ:ηλιοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπισμού/iliotropizmú/!~γενι-ενικ:ηλιοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπισμό/iliotropizmó/!~αιτι-ενικ:ηλιοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπισμέ/iliotropizmé/!~κλητ-ενικ:ηλιοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπισμοί/iliotropizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπισμών/iliotropizmón/!~γενι-πληθ:ηλιοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπισμούς/iliotropizmús/!~αιτι-πληθ:ηλιοτροπισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηλιοτροπισμός
× base-pronunciation: /iliotropizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηλιοτροπισμός/iliotropizmós/-ηλιοτροπισμού/iliotropizmú/-ηλιοτροπισμό/iliotropizmó/-ηλιοτροπισμέ/iliotropizmé/-ηλιοτροπισμοί/iliotropizmí/-ηλιοτροπισμών/iliotropizmón/-ηλιοτροπισμούς/iliotropizmús/-ηλιοτροπισμοί/iliotropizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοτροπισμός

ηλιοτρόπιο-το/iliotrópio-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοτρόπιο-το/iliotrópio-to/@wordElln,
* McsElln./iliotrópio-to/ηλιοτρόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοτρόπιο-το/iliotrópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοτρόπιο-το/iliotrópio-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιοτρόπιο/iliotrópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοτρόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοτρόπιου/iliotrópiu/!~γενι-ενικ:ηλιοτρόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπίου/iliotropíu/!~γενι-ενικ:ηλιοτρόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοτρόπια/iliotrópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοτρόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοτρόπιων/iliotrópion/!~γενι-πληθ:ηλιοτρόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιοτροπίων/iliotropíon/!~γενι-πληθ:ηλιοτρόπιο-το@wordElln,

× base-form: ηλιοτρόπιο
× base-pronunciation: /iliotrópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιοτρόπιο/iliotrópio/-ηλιοτρόπιου/iliotrópiu/|ηλιοτροπίου/iliotropíu/-ηλιοτρόπιο/iliotrópio/-ηλιοτρόπιο/iliotrópio/-ηλιοτρόπια/iliotrópia/-ηλιοτρόπιων/iliotrópion/|ηλιοτροπίων/iliotropíon/-ηλιοτρόπια/iliotrópia/-ηλιοτρόπια/iliotrópia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοτρόπιο

ηλιοτυπία-η/iliotipía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοτυπία-η/iliotipía-i/@wordElln,
* McsElln./iliotipía-i/ηλιοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοτυπία-η/iliotipía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοτυπία-η/iliotipía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοτυπία/iliotipía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοτυπίας/iliotipías/!~γενι-ενικ:ηλιοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοτυπίες/iliotipíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοτυπιών/iliotipyyón/!~γενι-πληθ:ηλιοτυπία-η@wordElln,

× base-form: ηλιοτυπία
× base-pronunciation: /iliotipía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοτυπία/iliotipía/-ηλιοτυπίας/iliotipías/-ηλιοτυπία/iliotipía/-ηλιοτυπία/iliotipía/-ηλιοτυπίες/iliotipíes/-ηλιοτυπιών/iliotipyyón/-ηλιοτυπίες/iliotipíes/-ηλιοτυπίες/iliotipíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοτυπία

ηλιοφάνεια-η/iliofánia-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοφάνεια-η/iliofánia-i/@wordElln,
* McsElln./iliofánia-i/ηλιοφάνεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοφάνεια-η/iliofánia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοφάνεια-η/iliofánia-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοφάνεια/iliofánia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοφάνεια-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοφάνειας/iliofánias/!~γενι-ενικ:ηλιοφάνεια-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοφάνειες/iliofánies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοφάνεια-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοφανειών/iliofanión/!~γενι-πληθ:ηλιοφάνεια-η@wordElln,

× base-form: ηλιοφάνεια
× base-pronunciation: /iliofánia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοφάνεια/iliofánia/-ηλιοφάνειας/iliofánias/-ηλιοφάνεια/iliofánia/-ηλιοφάνεια/iliofánia/-ηλιοφάνειες/iliofánies/-ηλιοφανειών/iliofanión/-ηλιοφάνειες/iliofánies/-ηλιοφάνειες/iliofánies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοφάνεια

ηλιοφοβία-η/iliofovía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιοφοβία-η/iliofovía-i/@wordElln,
* McsElln./iliofovía-i/ηλιοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιοφοβία-η/iliofovía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιοφοβία-η/iliofovía-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιοφοβία/iliofovía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοφοβίας/iliofovías/!~γενι-ενικ:ηλιοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοφοβίες/iliofovíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοφοβιών/iliofovyyón/!~γενι-πληθ:ηλιοφοβία-η@wordElln,

× base-form: ηλιοφοβία
× base-pronunciation: /iliofovía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιοφοβία/iliofovía/-ηλιοφοβίας/iliofovías/-ηλιοφοβία/iliofovía/-ηλιοφοβία/iliofovía/-ηλιοφοβίες/iliofovíes/-ηλιοφοβιών/iliofovyyón/-ηλιοφοβίες/iliofovíes/-ηλιοφοβίες/iliofovíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιοφοβία

ηλιόβολο-το/illóvolo-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιόβολο-το/illóvolo-to/@wordElln,
* McsElln./illóvolo-to/ηλιόβολο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιόβολο-το/illóvolo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιόβολο-το/illóvolo-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιόβολο/illóvolo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιόβολο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιόβολου/illóvolu/!~γενι-ενικ:ηλιόβολο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιόβολα/illóvola/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιόβολο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιόβολων/illóvolon/!~γενι-πληθ:ηλιόβολο-το@wordElln,

× base-form: ηλιόβολο
× base-pronunciation: /illóvolo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιόβολο/illóvolo/-ηλιόβολου/illóvolu/-ηλιόβολο/illóvolo/-ηλιόβολο/illóvolo/-ηλιόβολα/illóvola/-ηλιόβολων/illóvolon/-ηλιόβολα/illóvola/-ηλιόβολα/illóvola/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιόβολο

ηλιόκριση-η/iliókrisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιόκριση-η/iliókrisi-i/@wordElln,
* McsElln./iliókrisi-i/ηλιόκριση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιόκριση-η/iliókrisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιόκριση-η/iliókrisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιόκριση/iliókrisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιόκριση-η@wordElln,
* McsElln.ηλιόκρισης/iliókrisis/!~γενι-ενικ:ηλιόκριση-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοκρίσεις/iliokrísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιόκριση-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοκρίσεων/iliokríseon/!~γενι-πληθ:ηλιόκριση-η@wordElln,

× base-form: ηλιόκριση
× base-pronunciation: /iliókrisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιόκριση/iliókrisi/-ηλιόκρισης/iliókrisis/-ηλιόκριση/iliókrisi/-ηλιόκριση/iliókrisi/-ηλιοκρίσεις/iliokrísis/-ηλιοκρίσεων/iliokríseon/-ηλιοκρίσεις/iliokrísis/-ηλιοκρίσεις/iliokrísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιόκριση

ηλιόλουτρο-το/illólutro-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιόλουτρο-το/illólutro-to/@wordElln,
* McsElln./illólutro-to/ηλιόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιόλουτρο-το/illólutro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιόλουτρο-το/illólutro-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιόλουτρο/illólutro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιόλουτρου/illólutru/!~γενι-ενικ:ηλιόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιόλουτρα/illólutra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιόλουτρων/illólutron/!~γενι-πληθ:ηλιόλουτρο-το@wordElln,

× base-form: ηλιόλουτρο
× base-pronunciation: /illólutro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιόλουτρο/illólutro/-ηλιόλουτρου/illólutru/-ηλιόλουτρο/illólutro/-ηλιόλουτρο/illólutro/-ηλιόλουτρα/illólutra/-ηλιόλουτρων/illólutron/-ηλιόλουτρα/illólutra/-ηλιόλουτρα/illólutra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιόλουτρο

ηλιόπετρα-η/illópetra-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιόπετρα-η/illópetra-i/@wordElln,
* McsElln./illópetra-i/ηλιόπετρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιόπετρα-η/illópetra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιόπετρα-η/illópetra-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιόπετρα/illópetra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιόπετρα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιόπετρας/illópetras/!~γενι-ενικ:ηλιόπετρα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιόπετρες/illópetres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιόπετρα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοπετρών/iliopetrón/!~γενι-πληθ:ηλιόπετρα-η@wordElln,

× base-form: ηλιόπετρα
× base-pronunciation: /illópetra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιόπετρα/illópetra/-ηλιόπετρας/illópetras/-ηλιόπετρα/illópetra/-ηλιόπετρα/illópetra/-ηλιόπετρες/illópetres/-ηλιοπετρών/iliopetrón/-ηλιόπετρες/illópetres/-ηλιόπετρες/illópetres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιόπετρα

ηλιόσκονη-η/illóskoni-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιόσκονη-η/illóskoni-i/@wordElln,
* McsElln./illóskoni-i/ηλιόσκονη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιόσκονη-η/illóskoni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιόσκονη-η/illóskoni-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιόσκονη/illóskoni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιόσκονη-η@wordElln,
* McsElln.ηλιόσκονης/illóskonis/!~γενι-ενικ:ηλιόσκονη-η@wordElln,
* McsElln.ηλιόσκονες/illóskones/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιόσκονη-η@wordElln,
* McsElln.ηλιόσκονων/illóskonon/!~γενι-πληθ:ηλιόσκονη-η@wordElln,

× base-form: ηλιόσκονη
× base-pronunciation: /illóskoni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιόσκονη/illóskoni/-ηλιόσκονης/illóskonis/-ηλιόσκονη/illóskoni/-ηλιόσκονη/illóskoni/-ηλιόσκονες/illóskones/-ηλιόσκονων/illóskonon/-ηλιόσκονες/illóskones/-ηλιόσκονες/illóskones/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιόσκονη

ηλιόσφαιρα-η/iliósfera-i/::
* McsEngl.wordElln.ηλιόσφαιρα-η/iliósfera-i/@wordElln,
* McsElln./iliósfera-i/ηλιόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιόσφαιρα-η/iliósfera-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιόσφαιρα-η/iliósfera-i/@wordElln,
* McsElln.ηλιόσφαιρα/iliósfera/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιόσφαιρας/iliósferas/!~γενι-ενικ:ηλιόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιόσφαιρες/iliósferes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ηλιοσφαιρών/iliosferón/!~γενι-πληθ:ηλιόσφαιρα-η@wordElln,

× base-form: ηλιόσφαιρα
× base-pronunciation: /iliósfera/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηλιόσφαιρα/iliósfera/-ηλιόσφαιρας/iliósferas/-ηλιόσφαιρα/iliósfera/-ηλιόσφαιρα/iliósfera/-ηλιόσφαιρες/iliósferes/-ηλιοσφαιρών/iliosferón/-ηλιόσφαιρες/iliósferes/-ηλιόσφαιρες/iliósferes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιόσφαιρα

ηλιόφωτο-το/illófoto-to/::
* McsEngl.wordElln.ηλιόφωτο-το/illófoto-to/@wordElln,
* McsElln./illófoto-to/ηλιόφωτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηλιόφωτο-το/illófoto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηλιόφωτο-το/illófoto-to/@wordElln,
* McsElln.ηλιόφωτο/illófoto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηλιόφωτο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιόφωτου/illófotu/!~γενι-ενικ:ηλιόφωτο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιόφωτα/illófota/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηλιόφωτο-το@wordElln,
* McsElln.ηλιόφωτων/illófoton/!~γενι-πληθ:ηλιόφωτο-το@wordElln,

× base-form: ηλιόφωτο
× base-pronunciation: /illófoto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηλιόφωτο/illófoto/-ηλιόφωτου/illófotu/-ηλιόφωτο/illófoto/-ηλιόφωτο/illófoto/-ηλιόφωτα/illófota/-ηλιόφωτων/illófoton/-ηλιόφωτα/illófota/-ηλιόφωτα/illófota/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηλιόφωτο

ημέρα-η/iméra-i/::
* McsEngl.wordElln.ημέρα-η/iméra-i/@wordElln,
* McsElln./iméra-i/ημέρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημέρα-η/iméra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημέρα-η/iméra-i/@wordElln,
* McsElln.ημέρα/iméra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημέρα-η@wordElln,
* McsElln.ημέρας/iméras/!~γενι-ενικ:ημέρα-η@wordElln,
* McsElln.ημέρες/iméres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημέρα-η@wordElln,
* McsElln.ημερών/imerón/!~γενι-πληθ:ημέρα-η@wordElln,

× base-form: ημέρα
× base-pronunciation: /iméra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημέρα/iméra/-ημέρας/iméras/-ημέρα/iméra/-ημέρα/iméra/-ημέρες/iméres/-ημερών/imerón/-ημέρες/iméres/-ημέρες/iméres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημέρα

ημέρευση-η/imérefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.ημέρευση-η/imérefsi-i/@wordElln,
* McsElln./imérefsi-i/ημέρευση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημέρευση-η/imérefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημέρευση-η/imérefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ημέρευση/imérefsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημέρευση-η@wordElln,
* McsElln.ημέρευσης/imérefsis/!~γενι-ενικ:ημέρευση-η@wordElln,
* McsElln.ημερεύσεως/imeréfseos/!~γενι-ενικ:ημέρευση-η@wordElln,
* McsElln.ημερεύσεις/imeréfsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημέρευση-η@wordElln,
* McsElln.ημερεύσεων/imeréfseon/!~γενι-πληθ:ημέρευση-η@wordElln,

× base-form: ημέρευση
× base-pronunciation: /imérefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημέρευση/imérefsi/-ημέρευσης/imérefsis/|ημερεύσεως/imeréfseos/-ημέρευση/imérefsi/-ημέρευση/imérefsi/-ημερεύσεις/imeréfsis/-ημερεύσεων/imeréfseon/-ημερεύσεις/imeréfsis/-ημερεύσεις/imeréfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημέρευση

ημέρωμα-το/iméroma-to/::
* McsEngl.wordElln.ημέρωμα-το/iméroma-to/@wordElln,
* McsElln./iméroma-to/ημέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημέρωμα-το/iméroma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημέρωμα-το/iméroma-to/@wordElln,
* McsElln.ημέρωμα/iméroma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.ημερώματος/imerómatos/!~γενι-ενικ:ημέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.ημερώματα/imerómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.ημερωμάτων/imeromáton/!~γενι-πληθ:ημέρωμα-το@wordElln,

× base-form: ημέρωμα
× base-pronunciation: /iméroma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημέρωμα/iméroma/-ημερώματος/imerómatos/-ημέρωμα/iméroma/-ημέρωμα/iméroma/-ημερώματα/imerómata/-ημερωμάτων/imeromáton/-ημερώματα/imerómata/-ημερώματα/imerómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημέρωμα

ημίθεος-ο/imítheos-o/::
* McsEngl.wordElln.ημίθεος-ο/imítheos-o/@wordElln,
* McsElln./imítheos-o/ημίθεος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημίθεος-ο/imítheos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημίθεος-ο/imítheos-o/@wordElln,
* McsElln.ημίθεος/imítheos/!~ονομ-ενικ:ημίθεος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίθεου/imítheu/!~γενι-ενικ:ημίθεος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίθεο/imítheo/!~αιτι-ενικ:ημίθεος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίθεε/imíthee/!~κλητ-ενικ:ημίθεος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίθεοι/imíthei/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ημίθεος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίθεων/imítheon/!~γενι-πληθ:ημίθεος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίθεους/imítheus/!~αιτι-πληθ:ημίθεος-ο@wordElln,

× base-form: ημίθεος
× base-pronunciation: /imítheos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημίθεος/imítheos/-ημίθεου/imítheu/-ημίθεο/imítheo/-ημίθεε/imíthee/-ημίθεοι/imíthei/-ημίθεων/imítheon/-ημίθεους/imítheus/-ημίθεοι/imíthei/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημίθεος

ημίμετρο-το/imímetro-to/::
* McsEngl.wordElln.ημίμετρο-το/imímetro-to/@wordElln,
* McsElln./imímetro-to/ημίμετρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημίμετρο-το/imímetro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημίμετρο-το/imímetro-to/@wordElln,
* McsElln.ημίμετρο/imímetro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημίμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ημιμέτρου/imimétru/!~γενι-ενικ:ημίμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ημίμετρου/imímetru/!~γενι-ενικ:ημίμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ημίμετρα/imímetra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημίμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ημιμέτρων/imimétron/!~γενι-πληθ:ημίμετρο-το@wordElln,

× base-form: ημίμετρο
× base-pronunciation: /imímetro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημίμετρο/imímetro/-ημιμέτρου/imimétru/|ημίμετρου/imímetru/-ημίμετρο/imímetro/-ημίμετρο/imímetro/-ημίμετρα/imímetra/-ημιμέτρων/imimétron/-ημίμετρα/imímetra/-ημίμετρα/imímetra/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημίμετρο

ημίονος-ο/imíonos-o/::
* McsEngl.wordElln.ημίονος-ο/imíonos-o/@wordElln,
* McsElln./imíonos-o/ημίονος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημίονος-ο/imíonos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημίονος-ο/imíonos-o/@wordElln,
* McsElln.ημίονος/imíonos/!~ονομ-ενικ:ημίονος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιόνου/imiónu/!~γενι-ενικ:ημίονος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίονου/imíonu/!~γενι-ενικ:ημίονος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίονο/imíono/!~αιτι-ενικ:ημίονος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίονε/imíone/!~κλητ-ενικ:ημίονος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίονοι/imíoni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ημίονος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιόνων/imiónon/!~γενι-πληθ:ημίονος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιόνους/imiónus/!~αιτι-πληθ:ημίονος-ο@wordElln,
* McsElln.ημίονους/imíonus/!~αιτι-πληθ:ημίονος-ο@wordElln,

× base-form: ημίονος
× base-pronunciation: /imíonos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημίονος/imíonos/-ημιόνου/imiónu/|ημίονου/imíonu/-ημίονο/imíono/-ημίονε/imíone/-ημίονοι/imíoni/-ημιόνων/imiónon/-ημιόνους/imiónus/|ημίονους/imíonus/-ημίονοι/imíoni/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: ημίονος

ημίτονο-το/imítono-to/::
* McsEngl.wordElln.ημίτονο-το/imítono-to/@wordElln,
* McsElln./imítono-to/ημίτονο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημίτονο-το/imítono-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημίτονο-το/imítono-to/@wordElln,
* McsElln.ημίτονο/imítono/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημίτονο-το@wordElln,
* McsElln.ημίτονου/imítonu/!~γενι-ενικ:ημίτονο-το@wordElln,
* McsElln.ημιτόνου/imitónu/!~γενι-ενικ:ημίτονο-το@wordElln,
* McsElln.ημίτονα/imítona/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημίτονο-το@wordElln,
* McsElln.ημίτονων/imítonon/!~γενι-πληθ:ημίτονο-το@wordElln,
* McsElln.ημιτόνων/imitónon/!~γενι-πληθ:ημίτονο-το@wordElln,

× base-form: ημίτονο
× base-pronunciation: /imítono/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημίτονο/imítono/-ημίτονου/imítonu/|ημιτόνου/imitónu/-ημίτονο/imítono/-ημίτονο/imítono/-ημίτονα/imítona/-ημίτονων/imítonon/|ημιτόνων/imitónon/-ημίτονα/imítona/-ημίτονα/imítona/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημίτονο

ημίφωνο-το/imífono-to/::
* McsEngl.wordElln.ημίφωνο-το/imífono-to/@wordElln,
* McsElln./imífono-to/ημίφωνο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημίφωνο-το/imífono-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημίφωνο-το/imífono-to/@wordElln,
* McsElln.ημίφωνο/imífono/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημίφωνο-το@wordElln,
* McsElln.ημιφώνου/imifónu/!~γενι-ενικ:ημίφωνο-το@wordElln,
* McsElln.ημίφωνου/imífonu/!~γενι-ενικ:ημίφωνο-το@wordElln,
* McsElln.ημίφωνα/imífona/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημίφωνο-το@wordElln,
* McsElln.ημιφώνων/imifónon/!~γενι-πληθ:ημίφωνο-το@wordElln,

× base-form: ημίφωνο
× base-pronunciation: /imífono/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημίφωνο/imífono/-ημιφώνου/imifónu/|ημίφωνου/imífonu/-ημίφωνο/imífono/-ημίφωνο/imífono/-ημίφωνα/imífona/-ημιφώνων/imifónon/-ημίφωνα/imífona/-ημίφωνα/imífona/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημίφωνο

ημίχρονο-το/imíhrono-to/::
* McsEngl.wordElln.ημίχρονο-το/imíhrono-to/@wordElln,
* McsElln./imíhrono-to/ημίχρονο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημίχρονο-το/imíhrono-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημίχρονο-το/imíhrono-to/@wordElln,
* McsElln.ημίχρονο/imíhrono/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημίχρονο-το@wordElln,
* McsElln.ημιχρόνου/imihrónu/!~γενι-ενικ:ημίχρονο-το@wordElln,
* McsElln.ημίχρονου/imíhronu/!~γενι-ενικ:ημίχρονο-το@wordElln,
* McsElln.ημίχρονα/imíhrona/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημίχρονο-το@wordElln,
* McsElln.ημιχρόνων/imihrónon/!~γενι-πληθ:ημίχρονο-το@wordElln,

× base-form: ημίχρονο
× base-pronunciation: /imíhrono/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημίχρονο/imíhrono/-ημιχρόνου/imihrónu/|ημίχρονου/imíhronu/-ημίχρονο/imíhrono/-ημίχρονο/imíhrono/-ημίχρονα/imíhrona/-ημιχρόνων/imihrónon/-ημίχρονα/imíhrona/-ημίχρονα/imíhrona/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημίχρονο

ημίψηλο-το/imípsilo-to/::
* McsEngl.wordElln.ημίψηλο-το/imípsilo-to/@wordElln,
* McsElln./imípsilo-to/ημίψηλο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημίψηλο-το/imípsilo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημίψηλο-το/imípsilo-to/@wordElln,
* McsElln.ημίψηλο/imípsilo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημίψηλο-το@wordElln,
* McsElln.ημίψηλου/imípsilu/!~γενι-ενικ:ημίψηλο-το@wordElln,
* McsElln.ημίψηλα/imípsila/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημίψηλο-το@wordElln,
* McsElln.ημίψηλων/imípsilon/!~γενι-πληθ:ημίψηλο-το@wordElln,

× base-form: ημίψηλο
× base-pronunciation: /imípsilo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημίψηλο/imípsilo/-ημίψηλου/imípsilu/-ημίψηλο/imípsilo/-ημίψηλο/imípsilo/-ημίψηλα/imípsila/-ημίψηλων/imípsilon/-ημίψηλα/imípsila/-ημίψηλα/imípsila/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημίψηλο

ημεδαπή-η/imedhapí-i/::
* McsEngl.wordElln.ημεδαπή-η/imedhapí-i/@wordElln,
* McsElln./imedhapí-i/ημεδαπή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημεδαπή-η/imedhapí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημεδαπή-η/imedhapí-i/@wordElln,
* McsElln.ημεδαπή/imedhapí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημεδαπή-η@wordElln,
* McsElln.ημεδαπής/imedhapís/!~γενι-ενικ:ημεδαπή-η@wordElln,
* McsElln.ημεδαπές/imedhapés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημεδαπή-η@wordElln,
* McsElln.ημεδαπών/imedhapón/!~γενι-πληθ:ημεδαπή-η@wordElln,

× base-form: ημεδαπή
× base-pronunciation: /imedhapí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημεδαπή/imedhapí/-ημεδαπής/imedhapís/-ημεδαπή/imedhapí/-ημεδαπή/imedhapí/-ημεδαπές/imedhapés/-ημεδαπών/imedhapón/-ημεδαπές/imedhapés/-ημεδαπές/imedhapés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημεδαπή

ημεράδα-η/imerádha-i/::
* McsEngl.wordElln.ημεράδα-η/imerádha-i/@wordElln,
* McsElln./imerádha-i/ημεράδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημεράδα-η/imerádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημεράδα-η/imerádha-i/@wordElln,
* McsElln.ημεράδα/imerádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημεράδα-η@wordElln,
* McsElln.ημεράδας/imerádhas/!~γενι-ενικ:ημεράδα-η@wordElln,
* McsElln.ημεράδες/imerádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημεράδα-η@wordElln,

× base-form: ημεράδα
× base-pronunciation: /imerádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημεράδα/imerádha/-ημεράδας/imerádhas/-ημεράδα/imerádha/-ημεράδα/imerádha/-ημεράδες/imerádhes/-∅-ημεράδες/imerádhes/-ημεράδες/imerádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ημεράδα

ημερίδα-η/imerídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ημερίδα-η/imerídha-i/@wordElln,
* McsElln./imerídha-i/ημερίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημερίδα-η/imerídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημερίδα-η/imerídha-i/@wordElln,
* McsElln.ημερίδα/imerídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημερίδα-η@wordElln,
* McsElln.ημερίδας/imerídhas/!~γενι-ενικ:ημερίδα-η@wordElln,
* McsElln.ημερίδες/imerídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημερίδα-η@wordElln,
* McsElln.ημερίδων/imerídhon/!~γενι-πληθ:ημερίδα-η@wordElln,

× base-form: ημερίδα
× base-pronunciation: /imerídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημερίδα/imerídha/-ημερίδας/imerídhas/-ημερίδα/imerídha/-ημερίδα/imerídha/-ημερίδες/imerídhes/-ημερίδων/imerídhon/-ημερίδες/imerídhes/-ημερίδες/imerídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημερίδα

ημεραλωπία-η/imeralopía-i/::
* McsEngl.wordElln.ημεραλωπία-η/imeralopía-i/@wordElln,
* McsElln./imeralopía-i/ημεραλωπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημεραλωπία-η/imeralopía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημεραλωπία-η/imeralopía-i/@wordElln,
* McsElln.ημεραλωπία/imeralopía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημεραλωπία-η@wordElln,
* McsElln.ημεραλωπίας/imeralopías/!~γενι-ενικ:ημεραλωπία-η@wordElln,
* McsElln.ημεραλωπίες/imeralopíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημεραλωπία-η@wordElln,
* McsElln.ημεραλωπιών/imeralopyyón/!~γενι-πληθ:ημεραλωπία-η@wordElln,

× base-form: ημεραλωπία
× base-pronunciation: /imeralopía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημεραλωπία/imeralopía/-ημεραλωπίας/imeralopías/-ημεραλωπία/imeralopía/-ημεραλωπία/imeralopía/-ημεραλωπίες/imeralopíes/-ημεραλωπιών/imeralopyyón/-ημεραλωπίες/imeralopíes/-ημεραλωπίες/imeralopíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημεραλωπία

ημεραργία-η/imeraryía-i/::
* McsEngl.wordElln.ημεραργία-η/imeraryía-i/@wordElln,
* McsElln./imeraryía-i/ημεραργία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημεραργία-η/imeraryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημεραργία-η/imeraryía-i/@wordElln,
* McsElln.ημεραργία/imeraryía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημεραργία-η@wordElln,
* McsElln.ημεραργίας/imeraryías/!~γενι-ενικ:ημεραργία-η@wordElln,
* McsElln.ημεραργίες/imeraryíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημεραργία-η@wordElln,
* McsElln.ημεραργιών/imeraryión/!~γενι-πληθ:ημεραργία-η@wordElln,

× base-form: ημεραργία
× base-pronunciation: /imeraryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημεραργία/imeraryía/-ημεραργίας/imeraryías/-ημεραργία/imeraryía/-ημεραργία/imeraryía/-ημεραργίες/imeraryíes/-ημεραργιών/imeraryión/-ημεραργίες/imeraryíes/-ημεραργίες/imeraryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημεραργία

ημεροδείκτης-ο/imerodhíktis-o/::
* McsEngl.wordElln.ημεροδείκτης-ο/imerodhíktis-o/@wordElln,
* McsElln./imerodhíktis-o/ημεροδείκτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημεροδείκτης-ο/imerodhíktis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημεροδείκτης-ο/imerodhíktis-o/@wordElln,
* McsElln.ημεροδείκτης/imerodhíktis/!~ονομ-ενικ:ημεροδείκτης-ο@wordElln,
* McsElln.ημεροδείκτη/imerodhíkti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημεροδείκτης-ο@wordElln,
* McsElln.ημεροδείκτες/imerodhíktes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημεροδείκτης-ο@wordElln,
* McsElln.ημεροδεικτών/imerodhiktón/!~γενι-πληθ:ημεροδείκτης-ο@wordElln,

× base-form: ημεροδείκτης
× base-pronunciation: /imerodhíktis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημεροδείκτης/imerodhíktis/-ημεροδείκτη/imerodhíkti/-ημεροδείκτη/imerodhíkti/-ημεροδείκτη/imerodhíkti/-ημεροδείκτες/imerodhíktes/-ημεροδεικτών/imerodhiktón/-ημεροδείκτες/imerodhíktes/-ημεροδείκτες/imerodhíktes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημεροδείκτης

ημερολόγιο-το/imerolóyio-to/::
* McsEngl.wordElln.ημερολόγιο-το/imerolóyio-to/@wordElln,
* McsElln./imerolóyio-to/ημερολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημερολόγιο-το/imerolóyio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημερολόγιο-το/imerolóyio-to/@wordElln,
* McsElln.ημερολόγιο/imerolóyio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημερολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερολόγιου/imerolóyyu/!~γενι-ενικ:ημερολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερολογίου/imeroloyíu/!~γενι-ενικ:ημερολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερολόγια/imerolóyia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημερολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερολόγιων/imerolóyyon/!~γενι-πληθ:ημερολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερολογίων/imeroloyíon/!~γενι-πληθ:ημερολόγιο-το@wordElln,

× base-form: ημερολόγιο
× base-pronunciation: /imerolóyio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημερολόγιο/imerolóyio/-ημερολόγιου/imerolóyyu/|ημερολογίου/imeroloyíu/-ημερολόγιο/imerolóyio/-ημερολόγιο/imerolóyio/-ημερολόγια/imerolóyia/-ημερολόγιων/imerolóyyon/|ημερολογίων/imeroloyíon/-ημερολόγια/imerolóyia/-ημερολόγια/imerolóyia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημερολόγιο

ημερομίσθιο-το/imeromísthio-to/::
* McsEngl.wordElln.ημερομίσθιο-το/imeromísthio-to/@wordElln,
* McsElln./imeromísthio-to/ημερομίσθιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημερομίσθιο-το/imeromísthio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημερομίσθιο-το/imeromísthio-to/@wordElln,
* McsElln.ημερομίσθιο/imeromísthio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημερομίσθιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερομισθίου/imeromisthíu/!~γενι-ενικ:ημερομίσθιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερομίσθιου/imeromísthiu/!~γενι-ενικ:ημερομίσθιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερομίσθια/imeromísthia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημερομίσθιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερομισθίων/imeromisthíon/!~γενι-πληθ:ημερομίσθιο-το@wordElln,

× base-form: ημερομίσθιο
× base-pronunciation: /imeromísthio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημερομίσθιο/imeromísthio/-ημερομισθίου/imeromisthíu/|ημερομίσθιου/imeromísthiu/-ημερομίσθιο/imeromísthio/-ημερομίσθιο/imeromísthio/-ημερομίσθια/imeromísthia/-ημερομισθίων/imeromisthíon/-ημερομίσθια/imeromísthia/-ημερομίσθια/imeromísthia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημερομίσθιο

ημερομηνία-η/imerominía-i/::
* McsEngl.wordElln.ημερομηνία-η/imerominía-i/@wordElln,
* McsElln./imerominía-i/ημερομηνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημερομηνία-η/imerominía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημερομηνία-η/imerominía-i/@wordElln,
* McsElln.ημερομηνία/imerominía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημερομηνία-η@wordElln,
* McsElln.ημερομηνίας/imerominías/!~γενι-ενικ:ημερομηνία-η@wordElln,
* McsElln.ημερομηνίες/imerominíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημερομηνία-η@wordElln,
* McsElln.ημερομηνιών/imerominión/!~γενι-πληθ:ημερομηνία-η@wordElln,

× base-form: ημερομηνία
× base-pronunciation: /imerominía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημερομηνία/imerominía/-ημερομηνίας/imerominías/-ημερομηνία/imerominía/-ημερομηνία/imerominía/-ημερομηνίες/imerominíes/-ημερομηνιών/imerominión/-ημερομηνίες/imerominíes/-ημερομηνίες/imerominíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημερομηνία

ημερονύκτιο-το/imeroníktio-to/::
* McsEngl.wordElln.ημερονύκτιο-το/imeroníktio-to/@wordElln,
* McsElln./imeroníktio-to/ημερονύκτιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημερονύκτιο-το/imeroníktio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημερονύκτιο-το/imeroníktio-to/@wordElln,
* McsElln.ημερονύκτιο/imeroníktio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημερονύκτιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερονυκτίου/imeroniktíu/!~γενι-ενικ:ημερονύκτιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερονύκτιου/imeroníktiu/!~γενι-ενικ:ημερονύκτιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερονύκτια/imeroníktia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημερονύκτιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερονυκτίων/imeroniktíon/!~γενι-πληθ:ημερονύκτιο-το@wordElln,

× base-form: ημερονύκτιο
× base-pronunciation: /imeroníktio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημερονύκτιο/imeroníktio/-ημερονυκτίου/imeroniktíu/|ημερονύκτιου/imeroníktiu/-ημερονύκτιο/imeroníktio/-ημερονύκτιο/imeroníktio/-ημερονύκτια/imeroníktia/-ημερονυκτίων/imeroniktíon/-ημερονύκτια/imeroníktia/-ημερονύκτια/imeroníktia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημερονύκτιο

ημερόπλοιο-το/imeróplio-to/::
* McsEngl.wordElln.ημερόπλοιο-το/imeróplio-to/@wordElln,
* McsElln./imeróplio-to/ημερόπλοιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημερόπλοιο-το/imeróplio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημερόπλοιο-το/imeróplio-to/@wordElln,
* McsElln.ημερόπλοιο/imeróplio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημερόπλοιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερόπλοιου/imerópliu/!~γενι-ενικ:ημερόπλοιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερόπλοια/imeróplia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημερόπλοιο-το@wordElln,
* McsElln.ημερόπλοιων/imeróplion/!~γενι-πληθ:ημερόπλοιο-το@wordElln,

× base-form: ημερόπλοιο
× base-pronunciation: /imeróplio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημερόπλοιο/imeróplio/-ημερόπλοιου/imerópliu/-ημερόπλοιο/imeróplio/-ημερόπλοιο/imeróplio/-ημερόπλοια/imeróplia/-ημερόπλοιων/imeróplion/-ημερόπλοια/imeróplia/-ημερόπλοια/imeróplia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημερόπλοιο

ημερότητα-η/imerótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ημερότητα-η/imerótita-i/@wordElln,
* McsElln./imerótita-i/ημερότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημερότητα-η/imerótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημερότητα-η/imerótita-i/@wordElln,
* McsElln.ημερότητα/imerótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημερότητα-η@wordElln,
* McsElln.ημερότητας/imerótitas/!~γενι-ενικ:ημερότητα-η@wordElln,
* McsElln.ημερότητες/imerótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημερότητα-η@wordElln,
* McsElln.ημεροτήτων/imerotíton/!~γενι-πληθ:ημερότητα-η@wordElln,

× base-form: ημερότητα
× base-pronunciation: /imerótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημερότητα/imerótita/-ημερότητας/imerótitas/-ημερότητα/imerótita/-ημερότητα/imerótita/-ημερότητες/imerótites/-ημεροτήτων/imerotíton/-ημερότητες/imerótites/-ημερότητες/imerótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ημερότητα

ημιάξονας-ο/imiáksonas-o/::
* McsEngl.wordElln.ημιάξονας-ο/imiáksonas-o/@wordElln,
* McsElln./imiáksonas-o/ημιάξονας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιάξονας-ο/imiáksonas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιάξονας-ο/imiáksonas-o/@wordElln,
* McsElln.ημιάξονας/imiáksonas/!~ονομ-ενικ:ημιάξονας-ο@wordElln,
* McsElln.ημιάξονα/imiáksona/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιάξονας-ο@wordElln,
* McsElln.ημιάξονες/imiáksones/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιάξονας-ο@wordElln,
* McsElln.ημιαξόνων/imiaksónon/!~γενι-πληθ:ημιάξονας-ο@wordElln,

× base-form: ημιάξονας
× base-pronunciation: /imiáksonas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημιάξονας/imiáksonas/-ημιάξονα/imiáksona/-ημιάξονα/imiáksona/-ημιάξονα/imiáksona/-ημιάξονες/imiáksones/-ημιαξόνων/imiaksónon/-ημιάξονες/imiáksones/-ημιάξονες/imiáksones/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιάξονας

ημιαγωγός-ο/imiayoyós-o/::
* McsEngl.wordElln.ημιαγωγός-ο/imiayoyós-o/@wordElln,
* McsElln./imiayoyós-o/ημιαγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιαγωγός-ο/imiayoyós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιαγωγός-ο/imiayoyós-o/@wordElln,
* McsElln.ημιαγωγός/imiayoyós/!~ονομ-ενικ:ημιαγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιαγωγού/imiayoyú/!~γενι-ενικ:ημιαγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιαγωγό/imiayoyó/!~αιτι-ενικ:ημιαγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιαγωγέ/imiayoyé/!~κλητ-ενικ:ημιαγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιαγωγοί/imiayoyí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ημιαγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιαγωγών/imiayoyón/!~γενι-πληθ:ημιαγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιαγωγούς/imiayoyús/!~αιτι-πληθ:ημιαγωγός-ο@wordElln,

× base-form: ημιαγωγός
× base-pronunciation: /imiayoyós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημιαγωγός/imiayoyós/-ημιαγωγού/imiayoyú/-ημιαγωγό/imiayoyó/-ημιαγωγέ/imiayoyé/-ημιαγωγοί/imiayoyí/-ημιαγωγών/imiayoyón/-ημιαγωγούς/imiayoyús/-ημιαγωγοί/imiayoyí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιαγωγός

ημιαθροιστής-ο/imiathristís-o/::
* McsEngl.wordElln.ημιαθροιστής-ο/imiathristís-o/@wordElln,
* McsElln./imiathristís-o/ημιαθροιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιαθροιστής-ο/imiathristís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιαθροιστής-ο/imiathristís-o/@wordElln,
* McsElln.ημιαθροιστής/imiathristís/!~ονομ-ενικ:ημιαθροιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ημιαθροιστή/imiathristí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιαθροιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ημιαθροιστές/imiathristés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιαθροιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ημιαθροιστών/imiathristón/!~γενι-πληθ:ημιαθροιστής-ο@wordElln,

× base-form: ημιαθροιστής
× base-pronunciation: /imiathristís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημιαθροιστής/imiathristís/-ημιαθροιστή/imiathristí/-ημιαθροιστή/imiathristí/-ημιαθροιστή/imiathristí/-ημιαθροιστές/imiathristés/-ημιαθροιστών/imiathristón/-ημιαθροιστές/imiathristés/-ημιαθροιστές/imiathristés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιαθροιστής

ημιαμινάλη-η/imiamináli-i/::
* McsEngl.wordElln.ημιαμινάλη-η/imiamináli-i/@wordElln,
* McsElln./imiamináli-i/ημιαμινάλη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιαμινάλη-η/imiamináli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιαμινάλη-η/imiamináli-i/@wordElln,
* McsElln.ημιαμινάλη/imiamináli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιαμινάλη-η@wordElln,
* McsElln.ημιαμινάλης/imiaminális/!~γενι-ενικ:ημιαμινάλη-η@wordElln,
* McsElln.ημιαμινάλες/imiamináles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιαμινάλη-η@wordElln,
* McsElln.ημιαμιναλών/imiaminalón/!~γενι-πληθ:ημιαμινάλη-η@wordElln,

× base-form: ημιαμινάλη
× base-pronunciation: /imiamináli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημιαμινάλη/imiamináli/-ημιαμινάλης/imiaminális/-ημιαμινάλη/imiamináli/-ημιαμινάλη/imiamináli/-ημιαμινάλες/imiamináles/-ημιαμιναλών/imiaminalón/-ημιαμινάλες/imiamináles/-ημιαμινάλες/imiamináles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιαμινάλη

ημιαποθετικό-το/imiapothetikó-to/::
* McsEngl.wordElln.ημιαποθετικό-το/imiapothetikó-to/@wordElln,
* McsElln./imiapothetikó-to/ημιαποθετικό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιαποθετικό-το/imiapothetikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιαποθετικό-το/imiapothetikó-to/@wordElln,
* McsElln.ημιαποθετικό/imiapothetikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιαποθετικό-το@wordElln,
* McsElln.ημιαποθετικού/imiapothetikú/!~γενι-ενικ:ημιαποθετικό-το@wordElln,
* McsElln.ημιαποθετικά/imiapothetiká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιαποθετικό-το@wordElln,
* McsElln.ημιαποθετικών/imiapothetikón/!~γενι-πληθ:ημιαποθετικό-το@wordElln,

× base-form: ημιαποθετικό
× base-pronunciation: /imiapothetikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημιαποθετικό/imiapothetikó/-ημιαποθετικού/imiapothetikú/-ημιαποθετικό/imiapothetikó/-ημιαποθετικό/imiapothetikó/-ημιαποθετικά/imiapothetiká/-ημιαποθετικών/imiapothetikón/-ημιαποθετικά/imiapothetiká/-ημιαποθετικά/imiapothetiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιαποθετικό

ημιαργία-η/imiaryía-i/::
* McsEngl.wordElln.ημιαργία-η/imiaryía-i/@wordElln,
* McsElln./imiaryía-i/ημιαργία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιαργία-η/imiaryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιαργία-η/imiaryía-i/@wordElln,
* McsElln.ημιαργία/imiaryía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιαργία-η@wordElln,
* McsElln.ημιαργίας/imiaryías/!~γενι-ενικ:ημιαργία-η@wordElln,
* McsElln.ημιαργίες/imiaryíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιαργία-η@wordElln,
* McsElln.ημιαργιών/imiaryión/!~γενι-πληθ:ημιαργία-η@wordElln,

× base-form: ημιαργία
× base-pronunciation: /imiaryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημιαργία/imiaryía/-ημιαργίας/imiaryías/-ημιαργία/imiaryía/-ημιαργία/imiaryía/-ημιαργίες/imiaryíes/-ημιαργιών/imiaryión/-ημιαργίες/imiaryíes/-ημιαργίες/imiaryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιαργία

ημιδιατήρηση-η/imidhiatírisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ημιδιατήρηση-η/imidhiatírisi-i/@wordElln,
* McsElln./imidhiatírisi-i/ημιδιατήρηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιδιατήρηση-η/imidhiatírisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιδιατήρηση-η/imidhiatírisi-i/@wordElln,
* McsElln.ημιδιατήρηση/imidhiatírisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιδιατήρηση-η@wordElln,
* McsElln.ημιδιατήρησης/imidhiatírisis/!~γενι-ενικ:ημιδιατήρηση-η@wordElln,
* McsElln.ημιδιατηρήσεως/imidhiatiríseos/!~γενι-ενικ:ημιδιατήρηση-η@wordElln,
* McsElln.ημιδιατηρήσεις/imidhiatirísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιδιατήρηση-η@wordElln,
* McsElln.ημιδιατηρήσεων/imidhiatiríseon/!~γενι-πληθ:ημιδιατήρηση-η@wordElln,

× base-form: ημιδιατήρηση
× base-pronunciation: /imidhiatírisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημιδιατήρηση/imidhiatírisi/-ημιδιατήρησης/imidhiatírisis/|ημιδιατηρήσεως/imidhiatiríseos/-ημιδιατήρηση/imidhiatírisi/-ημιδιατήρηση/imidhiatírisi/-ημιδιατηρήσεις/imidhiatirísis/-ημιδιατηρήσεων/imidhiatiríseon/-ημιδιατηρήσεις/imidhiatirísis/-ημιδιατηρήσεις/imidhiatirísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημιδιατήρηση

ημιεπεξεργαστής-ο/imiepekseryastís-o/::
* McsEngl.wordElln.ημιεπεξεργαστής-ο/imiepekseryastís-o/@wordElln,
* McsElln./imiepekseryastís-o/ημιεπεξεργαστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιεπεξεργαστής-ο/imiepekseryastís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιεπεξεργαστής-ο/imiepekseryastís-o/@wordElln,
* McsElln.ημιεπεξεργαστής/imiepekseryastís/!~ονομ-ενικ:ημιεπεξεργαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ημιεπεξεργαστή/imiepekseryastí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιεπεξεργαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ημιεπεξεργαστές/imiepekseryastés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιεπεξεργαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ημιεπεξεργαστών/imiepekseryastón/!~γενι-πληθ:ημιεπεξεργαστής-ο@wordElln,

× base-form: ημιεπεξεργαστής
× base-pronunciation: /imiepekseryastís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημιεπεξεργαστής/imiepekseryastís/-ημιεπεξεργαστή/imiepekseryastí/-ημιεπεξεργαστή/imiepekseryastí/-ημιεπεξεργαστή/imiepekseryastí/-ημιεπεξεργαστές/imiepekseryastés/-ημιεπεξεργαστών/imiepekseryastón/-ημιεπεξεργαστές/imiepekseryastés/-ημιεπεξεργαστές/imiepekseryastés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιεπεξεργαστής

ημιθόλιο-το/imithólio-to/::
* McsEngl.wordElln.ημιθόλιο-το/imithólio-to/@wordElln,
* McsElln./imithólio-to/ημιθόλιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιθόλιο-το/imithólio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιθόλιο-το/imithólio-to/@wordElln,
* McsElln.ημιθόλιο/imithólio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιθόλιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιθολίου/imitholíu/!~γενι-ενικ:ημιθόλιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιθόλιου/imithóliu/!~γενι-ενικ:ημιθόλιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιθόλια/imithólia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιθόλιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιθολίων/imitholíon/!~γενι-πληθ:ημιθόλιο-το@wordElln,

× base-form: ημιθόλιο
× base-pronunciation: /imithólio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημιθόλιο/imithólio/-ημιθολίου/imitholíu/|ημιθόλιου/imithóliu/-ημιθόλιο/imithólio/-ημιθόλιο/imithólio/-ημιθόλια/imithólia/-ημιθολίων/imitholíon/-ημιθόλια/imithólia/-ημιθόλια/imithólia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημιθόλιο

ημιισόγειο-το/imiisóyio-to/::
* McsEngl.wordElln.ημιισόγειο-το/imiisóyio-to/@wordElln,
* McsElln./imiisóyio-to/ημιισόγειο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιισόγειο-το/imiisóyio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιισόγειο-το/imiisóyio-to/@wordElln,
* McsElln.ημιισόγειο/imiisóyio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιισόγειο-το@wordElln,
* McsElln.ημιισόγειου/imiisóyiu/!~γενι-ενικ:ημιισόγειο-το@wordElln,
* McsElln.ημιισογείου/imiisoyíu/!~γενι-ενικ:ημιισόγειο-το@wordElln,
* McsElln.ημιισόγεια/imiisóyia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιισόγειο-το@wordElln,
* McsElln.ημιισόγειων/imiisóyeion/!~γενι-πληθ:ημιισόγειο-το@wordElln,
* McsElln.ημιισογείων/imiisoyíon/!~γενι-πληθ:ημιισόγειο-το@wordElln,

× base-form: ημιισόγειο
× base-pronunciation: /imiisóyio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημιισόγειο/imiisóyio/-ημιισόγειου/imiisóyiu/|ημιισογείου/imiisoyíu/-ημιισόγειο/imiisóyio/-ημιισόγειο/imiisóyio/-ημιισόγεια/imiisóyia/-ημιισόγειων/imiisóyeion/|ημιισογείων/imiisoyíon/-ημιισόγεια/imiisóyia/-ημιισόγεια/imiisóyia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημιισόγειο

ημικρανία-η/imikranía-i/::
* McsEngl.wordElln.ημικρανία-η/imikranía-i/@wordElln,
* McsElln./imikranía-i/ημικρανία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημικρανία-η/imikranía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημικρανία-η/imikranía-i/@wordElln,
* McsElln.ημικρανία/imikranía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημικρανία-η@wordElln,
* McsElln.ημικρανίας/imikranías/!~γενι-ενικ:ημικρανία-η@wordElln,
* McsElln.ημικρανίες/imikraníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημικρανία-η@wordElln,
* McsElln.ημικρανιών/imikranión/!~γενι-πληθ:ημικρανία-η@wordElln,

× base-form: ημικρανία
× base-pronunciation: /imikranía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημικρανία/imikranía/-ημικρανίας/imikranías/-ημικρανία/imikranía/-ημικρανία/imikranía/-ημικρανίες/imikraníes/-ημικρανιών/imikranión/-ημικρανίες/imikraníes/-ημικρανίες/imikraníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημικρανία

ημικρανικός-ο/imikranikós-o/::
* McsEngl.wordElln.ημικρανικός-ο/imikranikós-o/@wordElln,
* McsElln./imikranikós-o/ημικρανικός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημικρανικός-ο/imikranikós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημικρανικός-ο/imikranikós-o/@wordElln,
* McsElln.ημικρανικός/imikranikós/!~ονομ-ενικ:ημικρανικός-ο@wordElln,
* McsElln.ημικρανικού/imikranikú/!~γενι-ενικ:ημικρανικός-ο@wordElln,
* McsElln.ημικρανικό/imikranikó/!~αιτι-ενικ:ημικρανικός-ο@wordElln,
* McsElln.ημικρανικέ/imikraniké/!~κλητ-ενικ:ημικρανικός-ο@wordElln,
* McsElln.ημικρανικοί/imikranikí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ημικρανικός-ο@wordElln,
* McsElln.ημικρανικών/imikranikón/!~γενι-πληθ:ημικρανικός-ο@wordElln,
* McsElln.ημικρανικούς/imikranikús/!~αιτι-πληθ:ημικρανικός-ο@wordElln,

× base-form: ημικρανικός
× base-pronunciation: /imikranikós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημικρανικός/imikranikós/-ημικρανικού/imikranikú/-ημικρανικό/imikranikó/-ημικρανικέ/imikraniké/-ημικρανικοί/imikranikí/-ημικρανικών/imikranikón/-ημικρανικούς/imikranikús/-ημικρανικοί/imikranikí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημικρανικός

ημικύκλιο-το/imikíklio-to/::
* McsEngl.wordElln.ημικύκλιο-το/imikíklio-to/@wordElln,
* McsElln./imikíklio-to/ημικύκλιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημικύκλιο-το/imikíklio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημικύκλιο-το/imikíklio-to/@wordElln,
* McsElln.ημικύκλιο/imikíklio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημικύκλιο-το@wordElln,
* McsElln.ημικυκλίου/imikiklíu/!~γενι-ενικ:ημικύκλιο-το@wordElln,
* McsElln.ημικύκλιου/imikíkliu/!~γενι-ενικ:ημικύκλιο-το@wordElln,
* McsElln.ημικύκλια/imikíklia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημικύκλιο-το@wordElln,
* McsElln.ημικυκλίων/imikiklíon/!~γενι-πληθ:ημικύκλιο-το@wordElln,

× base-form: ημικύκλιο
× base-pronunciation: /imikíklio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημικύκλιο/imikíklio/-ημικυκλίου/imikiklíu/|ημικύκλιου/imikíkliu/-ημικύκλιο/imikíklio/-ημικύκλιο/imikíklio/-ημικύκλια/imikíklia/-ημικυκλίων/imikiklíon/-ημικύκλια/imikíklia/-ημικύκλια/imikíklia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημικύκλιο

ημιμάθεια-η/imimáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.ημιμάθεια-η/imimáthia-i/@wordElln,
* McsElln./imimáthia-i/ημιμάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιμάθεια-η/imimáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιμάθεια-η/imimáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ημιμάθεια/imimáthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιμάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ημιμάθειας/imimáthias/!~γενι-ενικ:ημιμάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ημιμάθειες/imimáthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιμάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ημιμαθειών/imimathión/!~γενι-πληθ:ημιμάθεια-η@wordElln,

× base-form: ημιμάθεια
× base-pronunciation: /imimáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημιμάθεια/imimáthia/-ημιμάθειας/imimáthias/-ημιμάθεια/imimáthia/-ημιμάθεια/imimáthia/-ημιμάθειες/imimáthies/-ημιμαθειών/imimathión/-ημιμάθειες/imimáthies/-ημιμάθειες/imimáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιμάθεια

ημιμόριο-το/imimório-to/::
* McsEngl.wordElln.ημιμόριο-το/imimório-to/@wordElln,
* McsElln./imimório-to/ημιμόριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιμόριο-το/imimório-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιμόριο-το/imimório-to/@wordElln,
* McsElln.ημιμόριο/imimório/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιμόριο-το@wordElln,
* McsElln.ημιμορίου/imimoríu/!~γενι-ενικ:ημιμόριο-το@wordElln,
* McsElln.ημιμόριου/imimóriu/!~γενι-ενικ:ημιμόριο-το@wordElln,
* McsElln.ημιμόρια/imimória/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιμόριο-το@wordElln,
* McsElln.ημιμορίων/imimoríon/!~γενι-πληθ:ημιμόριο-το@wordElln,

× base-form: ημιμόριο
× base-pronunciation: /imimório/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημιμόριο/imimório/-ημιμορίου/imimoríu/|ημιμόριου/imimóriu/-ημιμόριο/imimório/-ημιμόριο/imimório/-ημιμόρια/imimória/-ημιμορίων/imimoríon/-ημιμόρια/imimória/-ημιμόρια/imimória/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημιμόριο

ημιοκτάβα-η/imioktáva-i/::
* McsEngl.wordElln.ημιοκτάβα-η/imioktáva-i/@wordElln,
* McsElln./imioktáva-i/ημιοκτάβα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιοκτάβα-η/imioktáva-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιοκτάβα-η/imioktáva-i/@wordElln,
* McsElln.ημιοκτάβα/imioktáva/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιοκτάβα-η@wordElln,
* McsElln.ημιοκτάβας/imioktávas/!~γενι-ενικ:ημιοκτάβα-η@wordElln,
* McsElln.ημιοκτάβες/imioktáves/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιοκτάβα-η@wordElln,

× base-form: ημιοκτάβα
× base-pronunciation: /imioktáva/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημιοκτάβα/imioktáva/-ημιοκτάβας/imioktávas/-ημιοκτάβα/imioktáva/-ημιοκτάβα/imioktáva/-ημιοκτάβες/imioktáves/-∅-ημιοκτάβες/imioktáves/-ημιοκτάβες/imioktáves/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ημιοκτάβα

ημιολία-η/imiolía-i/::
* McsEngl.wordElln.ημιολία-η/imiolía-i/@wordElln,
* McsElln./imiolía-i/ημιολία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιολία-η/imiolía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιολία-η/imiolía-i/@wordElln,
* McsElln.ημιολία/imiolía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιολία-η@wordElln,
* McsElln.ημιολίας/imiolías/!~γενι-ενικ:ημιολία-η@wordElln,
* McsElln.ημιολίες/imiolíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιολία-η@wordElln,
* McsElln.ημιολιών/imiollón/!~γενι-πληθ:ημιολία-η@wordElln,

× base-form: ημιολία
× base-pronunciation: /imiolía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημιολία/imiolía/-ημιολίας/imiolías/-ημιολία/imiolía/-ημιολία/imiolía/-ημιολίες/imiolíes/-ημιολιών/imiollón/-ημιολίες/imiolíes/-ημιολίες/imiolíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιολία

ημιονηγός-ο/imioniyós-o/::
* McsEngl.wordElln.ημιονηγός-ο/imioniyós-o/@wordElln,
* McsElln./imioniyós-o/ημιονηγός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιονηγός-ο/imioniyós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιονηγός-ο/imioniyós-o/@wordElln,
* McsElln.ημιονηγός/imioniyós/!~ονομ-ενικ:ημιονηγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιονηγού/imioniyú/!~γενι-ενικ:ημιονηγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιονηγό/imioniyó/!~αιτι-ενικ:ημιονηγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιονηγέ/imioniyé/!~κλητ-ενικ:ημιονηγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιονηγοί/imioniyí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ημιονηγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιονηγών/imioniyón/!~γενι-πληθ:ημιονηγός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιονηγούς/imioniyús/!~αιτι-πληθ:ημιονηγός-ο@wordElln,

× base-form: ημιονηγός
× base-pronunciation: /imioniyós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημιονηγός/imioniyós/-ημιονηγού/imioniyú/-ημιονηγό/imioniyó/-ημιονηγέ/imioniyé/-ημιονηγοί/imioniyí/-ημιονηγών/imioniyón/-ημιονηγούς/imioniyús/-ημιονηγοί/imioniyí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιονηγός

ημιπερίοδος-η/imiperíodhos-i/::
* McsEngl.wordElln.ημιπερίοδος-η/imiperíodhos-i/@wordElln,
* McsElln./imiperíodhos-i/ημιπερίοδος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιπερίοδος-η/imiperíodhos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιπερίοδος-η/imiperíodhos-i/@wordElln,
* McsElln.ημιπερίοδος/imiperíodhos/!~ονομ-ενικ:ημιπερίοδος-η@wordElln,
* McsElln.ημιπεριόδου/imiperiódhu/!~γενι-ενικ:ημιπερίοδος-η@wordElln,
* McsElln.ημιπερίοδο/imiperíodho/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιπερίοδος-η@wordElln,
* McsElln.ημιπερίοδε/imiperíodhe/!~κλητ-ενικ:ημιπερίοδος-η@wordElln,
* McsElln.ημιπερίοδοι/imiperíodhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ημιπερίοδος-η@wordElln,
* McsElln.ημιπερίοδες/imiperíodhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιπερίοδος-η@wordElln,
* McsElln.ημιπεριόδων/imiperiódhon/!~γενι-πληθ:ημιπερίοδος-η@wordElln,
* McsElln.ημιπερίοδους/imiperíodhus/!~αιτι-πληθ:ημιπερίοδος-η@wordElln,

× base-form: ημιπερίοδος
× base-pronunciation: /imiperíodhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημιπερίοδος/imiperíodhos/-ημιπεριόδου/imiperiódhu/-ημιπερίοδο/imiperíodho/-ημιπερίοδε/imiperíodhe/|ημιπερίοδο/imiperíodho/-ημιπερίοδοι/imiperíodhi/|ημιπερίοδες/imiperíodhes/-ημιπεριόδων/imiperiódhon/-ημιπερίοδους/imiperíodhus/|ημιπερίοδες/imiperíodhes/-ημιπερίοδοι/imiperíodhi/|ημιπερίοδες/imiperíodhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF2bBa-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ2βΛο
× el.wiktionary.org: ημιπερίοδος

ημιπεριφέρεια-η/imiperiféria-i/::
* McsEngl.wordElln.ημιπεριφέρεια-η/imiperiféria-i/@wordElln,
* McsElln./imiperiféria-i/ημιπεριφέρεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιπεριφέρεια-η/imiperiféria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιπεριφέρεια-η/imiperiféria-i/@wordElln,
* McsElln.ημιπεριφέρεια/imiperiféria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιπεριφέρεια-η@wordElln,
* McsElln.ημιπεριφέρειας/imiperiférias/!~γενι-ενικ:ημιπεριφέρεια-η@wordElln,
* McsElln.ημιπεριφέρειες/imiperiféries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιπεριφέρεια-η@wordElln,
* McsElln.ημιπεριφερειών/imiperiferión/!~γενι-πληθ:ημιπεριφέρεια-η@wordElln,

× base-form: ημιπεριφέρεια
× base-pronunciation: /imiperiféria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημιπεριφέρεια/imiperiféria/-ημιπεριφέρειας/imiperiférias/-ημιπεριφέρεια/imiperiféria/-ημιπεριφέρεια/imiperiféria/-ημιπεριφέρειες/imiperiféries/-ημιπεριφερειών/imiperiferión/-ημιπεριφέρειες/imiperiféries/-ημιπεριφέρειες/imiperiféries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιπεριφέρεια

ημιπληγία-η/imipliyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ημιπληγία-η/imipliyía-i/@wordElln,
* McsElln./imipliyía-i/ημιπληγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιπληγία-η/imipliyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιπληγία-η/imipliyía-i/@wordElln,
* McsElln.ημιπληγία/imipliyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιπληγία-η@wordElln,
* McsElln.ημιπληγίας/imipliyías/!~γενι-ενικ:ημιπληγία-η@wordElln,
* McsElln.ημιπληγίες/imipliyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιπληγία-η@wordElln,
* McsElln.ημιπληγιών/imipliyión/!~γενι-πληθ:ημιπληγία-η@wordElln,

× base-form: ημιπληγία
× base-pronunciation: /imipliyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημιπληγία/imipliyía/-ημιπληγίας/imipliyías/-ημιπληγία/imipliyía/-ημιπληγία/imipliyía/-ημιπληγίες/imipliyíes/-ημιπληγιών/imipliyión/-ημιπληγίες/imipliyíes/-ημιπληγίες/imipliyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιπληγία

ημιρυμουλκούμενο-το/imirimulkúmeno-to/::
* McsEngl.wordElln.ημιρυμουλκούμενο-το/imirimulkúmeno-to/@wordElln,
* McsElln./imirimulkúmeno-to/ημιρυμουλκούμενο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιρυμουλκούμενο-το/imirimulkúmeno-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιρυμουλκούμενο-το/imirimulkúmeno-to/@wordElln,
* McsElln.ημιρυμουλκούμενο/imirimulkúmeno/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιρυμουλκούμενο-το@wordElln,
* McsElln.ημιρυμουλκούμενου/imirimulkúmenu/!~γενι-ενικ:ημιρυμουλκούμενο-το@wordElln,
* McsElln.ημιρυμουλκούμενα/imirimulkúmena/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιρυμουλκούμενο-το@wordElln,
* McsElln.ημιρυμουλκούμενων/imirimulkúmenon/!~γενι-πληθ:ημιρυμουλκούμενο-το@wordElln,

× base-form: ημιρυμουλκούμενο
× base-pronunciation: /imirimulkúmeno/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημιρυμουλκούμενο/imirimulkúmeno/-ημιρυμουλκούμενου/imirimulkúmenu/-ημιρυμουλκούμενο/imirimulkúmeno/-ημιρυμουλκούμενο/imirimulkúmeno/-ημιρυμουλκούμενα/imirimulkúmena/-ημιρυμουλκούμενων/imirimulkúmenon/-ημιρυμουλκούμενα/imirimulkúmena/-ημιρυμουλκούμενα/imirimulkúmena/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιρυμουλκούμενο

ημιστίχιο-το/imistíhio-to/::
* McsEngl.wordElln.ημιστίχιο-το/imistíhio-to/@wordElln,
* McsElln./imistíhio-to/ημιστίχιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιστίχιο-το/imistíhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιστίχιο-το/imistíhio-to/@wordElln,
* McsElln.ημιστίχιο/imistíhio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιστίχιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιστίχιου/imistíhiu/!~γενι-ενικ:ημιστίχιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιστιχίου/imistihíu/!~γενι-ενικ:ημιστίχιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιστίχια/imistíhia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιστίχιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιστίχιων/imistíhion/!~γενι-πληθ:ημιστίχιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιστιχίων/imistihíon/!~γενι-πληθ:ημιστίχιο-το@wordElln,

× base-form: ημιστίχιο
× base-pronunciation: /imistíhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημιστίχιο/imistíhio/-ημιστίχιου/imistíhiu/|ημιστιχίου/imistihíu/-ημιστίχιο/imistíhio/-ημιστίχιο/imistíhio/-ημιστίχια/imistíhia/-ημιστίχιων/imistíhion/|ημιστιχίων/imistihíon/-ημιστίχια/imistíhia/-ημιστίχια/imistíhia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημιστίχιο

ημισφαίριο-το/imisfério-to/::
* McsEngl.wordElln.ημισφαίριο-το/imisfério-to/@wordElln,
* McsElln./imisfério-to/ημισφαίριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημισφαίριο-το/imisfério-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημισφαίριο-το/imisfério-to/@wordElln,
* McsElln.ημισφαίριο/imisfério/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημισφαίριο-το@wordElln,
* McsElln.ημισφαιρίου/imisferíu/!~γενι-ενικ:ημισφαίριο-το@wordElln,
* McsElln.ημισφαίριου/imisfériu/!~γενι-ενικ:ημισφαίριο-το@wordElln,
* McsElln.ημισφαίρια/imisféria/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημισφαίριο-το@wordElln,
* McsElln.ημισφαιρίων/imisferíon/!~γενι-πληθ:ημισφαίριο-το@wordElln,

× base-form: ημισφαίριο
× base-pronunciation: /imisfério/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημισφαίριο/imisfério/-ημισφαιρίου/imisferíu/|ημισφαίριου/imisfériu/-ημισφαίριο/imisfério/-ημισφαίριο/imisfério/-ημισφαίρια/imisféria/-ημισφαιρίων/imisferíon/-ημισφαίρια/imisféria/-ημισφαίρια/imisféria/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημισφαίριο

ημιτονισμός-ο/imitonizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ημιτονισμός-ο/imitonizmós-o/@wordElln,
* McsElln./imitonizmós-o/ημιτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιτονισμός-ο/imitonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιτονισμός-ο/imitonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ημιτονισμός/imitonizmós/!~ονομ-ενικ:ημιτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιτονισμού/imitonizmú/!~γενι-ενικ:ημιτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιτονισμό/imitonizmó/!~αιτι-ενικ:ημιτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιτονισμέ/imitonizmé/!~κλητ-ενικ:ημιτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιτονισμοί/imitonizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ημιτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιτονισμών/imitonizmón/!~γενι-πληθ:ημιτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ημιτονισμούς/imitonizmús/!~αιτι-πληθ:ημιτονισμός-ο@wordElln,

× base-form: ημιτονισμός
× base-pronunciation: /imitonizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημιτονισμός/imitonizmós/-ημιτονισμού/imitonizmú/-ημιτονισμό/imitonizmó/-ημιτονισμέ/imitonizmé/-ημιτονισμοί/imitonizmí/-ημιτονισμών/imitonizmón/-ημιτονισμούς/imitonizmús/-ημιτονισμοί/imitonizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιτονισμός

ημιτόνιο-το/imitónio-to/::
* McsEngl.wordElln.ημιτόνιο-το/imitónio-to/@wordElln,
* McsElln./imitónio-to/ημιτόνιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιτόνιο-το/imitónio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιτόνιο-το/imitónio-to/@wordElln,
* McsElln.ημιτόνιο/imitónio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιτόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιτονίου/imitoníu/!~γενι-ενικ:ημιτόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιτόνιου/imitóniu/!~γενι-ενικ:ημιτόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιτόνια/imitónia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιτόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιτονίων/imitoníon/!~γενι-πληθ:ημιτόνιο-το@wordElln,

× base-form: ημιτόνιο
× base-pronunciation: /imitónio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημιτόνιο/imitónio/-ημιτονίου/imitoníu/|ημιτόνιου/imitóniu/-ημιτόνιο/imitónio/-ημιτόνιο/imitónio/-ημιτόνια/imitónia/-ημιτονίων/imitoníon/-ημιτόνια/imitónia/-ημιτόνια/imitónia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημιτόνιο

ημιυδρίτης-ο/imiidhrítis-o/::
* McsEngl.wordElln.ημιυδρίτης-ο/imiidhrítis-o/@wordElln,
* McsElln./imiidhrítis-o/ημιυδρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιυδρίτης-ο/imiidhrítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιυδρίτης-ο/imiidhrítis-o/@wordElln,
* McsElln.ημιυδρίτης/imiidhrítis/!~ονομ-ενικ:ημιυδρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ημιυδρίτη/imiidhríti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιυδρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ημιυδρίτες/imiidhrítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιυδρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ημιυδριτών/imiidhritón/!~γενι-πληθ:ημιυδρίτης-ο@wordElln,

× base-form: ημιυδρίτης
× base-pronunciation: /imiidhrítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημιυδρίτης/imiidhrítis/-ημιυδρίτη/imiidhríti/-ημιυδρίτη/imiidhríti/-ημιυδρίτη/imiidhríti/-ημιυδρίτες/imiidhrítes/-ημιυδριτών/imiidhritón/-ημιυδρίτες/imiidhrítes/-ημιυδρίτες/imiidhrítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιυδρίτης

ημιφορτηγό-το/imifortiyó-to/::
* McsEngl.wordElln.ημιφορτηγό-το/imifortiyó-to/@wordElln,
* McsElln./imifortiyó-to/ημιφορτηγό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιφορτηγό-το/imifortiyó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιφορτηγό-το/imifortiyó-to/@wordElln,
* McsElln.ημιφορτηγό/imifortiyó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιφορτηγό-το@wordElln,
* McsElln.ημιφορτηγού/imifortiyú/!~γενι-ενικ:ημιφορτηγό-το@wordElln,
* McsElln.ημιφορτηγά/imifortiyá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιφορτηγό-το@wordElln,
* McsElln.ημιφορτηγών/imifortiyón/!~γενι-πληθ:ημιφορτηγό-το@wordElln,

× base-form: ημιφορτηγό
× base-pronunciation: /imifortiyó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημιφορτηγό/imifortiyó/-ημιφορτηγού/imifortiyú/-ημιφορτηγό/imifortiyó/-ημιφορτηγό/imifortiyó/-ημιφορτηγά/imifortiyá/-ημιφορτηγών/imifortiyón/-ημιφορτηγά/imifortiyá/-ημιφορτηγά/imifortiyá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιφορτηγό

ημιφωνία-η/imifonía-i/::
* McsEngl.wordElln.ημιφωνία-η/imifonía-i/@wordElln,
* McsElln./imifonía-i/ημιφωνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιφωνία-η/imifonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιφωνία-η/imifonía-i/@wordElln,
* McsElln.ημιφωνία/imifonía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιφωνία-η@wordElln,
* McsElln.ημιφωνίας/imifonías/!~γενι-ενικ:ημιφωνία-η@wordElln,
* McsElln.ημιφωνίες/imifoníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιφωνία-η@wordElln,
* McsElln.ημιφωνιών/imifonión/!~γενι-πληθ:ημιφωνία-η@wordElln,

× base-form: ημιφωνία
× base-pronunciation: /imifonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ημιφωνία/imifonía/-ημιφωνίας/imifonías/-ημιφωνία/imifonía/-ημιφωνία/imifonía/-ημιφωνίες/imifoníes/-ημιφωνιών/imifonión/-ημιφωνίες/imifoníes/-ημιφωνίες/imifoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ημιφωνία

ημιχρόνιο-το/imihrónio-to/::
* McsEngl.wordElln.ημιχρόνιο-το/imihrónio-to/@wordElln,
* McsElln./imihrónio-to/ημιχρόνιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιχρόνιο-το/imihrónio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιχρόνιο-το/imihrónio-to/@wordElln,
* McsElln.ημιχρόνιο/imihrónio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιχρόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιχρονίου/imihroníu/!~γενι-ενικ:ημιχρόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιχρόνιου/imihróniu/!~γενι-ενικ:ημιχρόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιχρόνια/imihrónia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιχρόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ημιχρονίων/imihroníon/!~γενι-πληθ:ημιχρόνιο-το@wordElln,

× base-form: ημιχρόνιο
× base-pronunciation: /imihrónio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημιχρόνιο/imihrónio/-ημιχρονίου/imihroníu/|ημιχρόνιου/imihróniu/-ημιχρόνιο/imihrónio/-ημιχρόνιο/imihrónio/-ημιχρόνια/imihrónia/-ημιχρονίων/imihroníon/-ημιχρόνια/imihrónia/-ημιχρόνια/imihrónia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημιχρόνιο

ημιχόριο-το/imihório-to/::
* McsEngl.wordElln.ημιχόριο-το/imihório-to/@wordElln,
* McsElln./imihório-to/ημιχόριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιχόριο-το/imihório-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιχόριο-το/imihório-to/@wordElln,
* McsElln.ημιχόριο/imihório/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ημιχόριο-το@wordElln,
* McsElln.ημιχορίου/imihoríu/!~γενι-ενικ:ημιχόριο-το@wordElln,
* McsElln.ημιχόριου/imihóriu/!~γενι-ενικ:ημιχόριο-το@wordElln,
* McsElln.ημιχόρια/imihória/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ημιχόριο-το@wordElln,
* McsElln.ημιχορίων/imihoríon/!~γενι-πληθ:ημιχόριο-το@wordElln,

× base-form: ημιχόριο
× base-pronunciation: /imihório/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ημιχόριο/imihório/-ημιχορίου/imihoríu/|ημιχόριου/imihóriu/-ημιχόριο/imihório/-ημιχόριο/imihório/-ημιχόρια/imihória/-ημιχορίων/imihoríon/-ημιχόρια/imihória/-ημιχόρια/imihória/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ημιχόριο

ημιώροφος-ο/imιórofos-o/::
* McsEngl.wordElln.ημιώροφος-ο/imιórofos-o/@wordElln,
* McsElln./imιórofos-o/ημιώροφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ημιώροφος-ο/imιórofos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ημιώροφος-ο/imιórofos-o/@wordElln,
* McsElln.ημιώροφος/imιórofos/!~ονομ-ενικ:ημιώροφος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιωρόφου/imiorófu/!~γενι-ενικ:ημιώροφος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιώροφου/imiórofu/!~γενι-ενικ:ημιώροφος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιώροφο/imiórofo/!~αιτι-ενικ:ημιώροφος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιώροφε/imiórofe/!~κλητ-ενικ:ημιώροφος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιώροφοι/imiórofi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ημιώροφος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιωρόφων/imiorófon/!~γενι-πληθ:ημιώροφος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιωρόφους/imiorófus/!~αιτι-πληθ:ημιώροφος-ο@wordElln,
* McsElln.ημιώροφους/imiórofus/!~αιτι-πληθ:ημιώροφος-ο@wordElln,

× base-form: ημιώροφος
× base-pronunciation: /imιórofos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ημιώροφος/imιórofos/-ημιωρόφου/imiorófu/|ημιώροφου/imiórofu/-ημιώροφο/imiórofo/-ημιώροφε/imiórofe/-ημιώροφοι/imiórofi/-ημιωρόφων/imiorófon/-ημιωρόφους/imiorófus/|ημιώροφους/imiórofus/-ημιώροφοι/imiórofi/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: ημιώροφος

ηνίο-το/inío-to/::
* McsEngl.wordElln.ηνίο-το/inío-to/@wordElln,
* McsElln./inío-to/ηνίο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηνίο-το/inío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηνίο-το/inío-to/@wordElln,
* McsElln.ηνίο/inío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηνίο-το@wordElln,
* McsElln.ηνίου/iníu/!~γενι-ενικ:ηνίο-το@wordElln,
* McsElln.ηνία/inía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηνίο-το@wordElln,
* McsElln.ηνίων/iníon/!~γενι-πληθ:ηνίο-το@wordElln,

× base-form: ηνίο
× base-pronunciation: /inío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηνίο/inío/-ηνίου/iníu/-ηνίο/inío/-ηνίο/inío/-ηνία/inía/-ηνίων/iníon/-ηνία/inía/-ηνία/inía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηνίο

ηνίοχος-ο/iníohos-o/::
* McsEngl.wordElln.ηνίοχος-ο/iníohos-o/@wordElln,
* McsElln./iníohos-o/ηνίοχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηνίοχος-ο/iníohos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηνίοχος-ο/iníohos-o/@wordElln,
* McsElln.ηνίοχος/iníohos/!~ονομ-ενικ:ηνίοχος-ο@wordElln,
* McsElln.ηνιόχου/inióhu/!~γενι-ενικ:ηνίοχος-ο@wordElln,
* McsElln.ηνίοχου/iníohu/!~γενι-ενικ:ηνίοχος-ο@wordElln,
* McsElln.ηνίοχο/iníoho/!~αιτι-ενικ:ηνίοχος-ο@wordElln,
* McsElln.ηνίοχε/iníohe/!~κλητ-ενικ:ηνίοχος-ο@wordElln,
* McsElln.ηνίοχοι/iníohi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηνίοχος-ο@wordElln,
* McsElln.ηνιόχων/inióhon/!~γενι-πληθ:ηνίοχος-ο@wordElln,
* McsElln.ηνιόχους/inióhus/!~αιτι-πληθ:ηνίοχος-ο@wordElln,
* McsElln.ηνίοχους/iníohus/!~αιτι-πληθ:ηνίοχος-ο@wordElln,

× base-form: ηνίοχος
× base-pronunciation: /iníohos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηνίοχος/iníohos/-ηνιόχου/inióhu/|ηνίοχου/iníohu/-ηνίοχο/iníoho/-ηνίοχε/iníohe/-ηνίοχοι/iníohi/-ηνιόχων/inióhon/-ηνιόχους/inióhus/|ηνίοχους/iníohus/-ηνίοχοι/iníohi/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: ηνίοχος

ηπάτωμα-το/ipátoma-to/::
* McsEngl.wordElln.ηπάτωμα-το/ipátoma-to/@wordElln,
* McsElln./ipátoma-to/ηπάτωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπάτωμα-το/ipátoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπάτωμα-το/ipátoma-to/@wordElln,
* McsElln.ηπάτωμα/ipátoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπάτωμα-το@wordElln,
* McsElln.ηπατώματος/ipatómatos/!~γενι-ενικ:ηπάτωμα-το@wordElln,
* McsElln.ηπατώματα/ipatómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπάτωμα-το@wordElln,
* McsElln.ηπατωμάτων/ipatomáton/!~γενι-πληθ:ηπάτωμα-το@wordElln,

× base-form: ηπάτωμα
× base-pronunciation: /ipátoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηπάτωμα/ipátoma/-ηπατώματος/ipatómatos/-ηπάτωμα/ipátoma/-ηπάτωμα/ipátoma/-ηπατώματα/ipatómata/-ηπατωμάτων/ipatomáton/-ηπατώματα/ipatómata/-ηπατώματα/ipatómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηπάτωμα

ηπατίτιδα-η/ipatítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.ηπατίτιδα-η/ipatítidha-i/@wordElln,
* McsElln./ipatítidha-i/ηπατίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπατίτιδα-η/ipatítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπατίτιδα-η/ipatítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ηπατίτιδα/ipatítidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπατίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ηπατίτιδας/ipatítidhas/!~γενι-ενικ:ηπατίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ηπατίτιδες/ipatítidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπατίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ηπατίτιδων/ipatítidhon/!~γενι-πληθ:ηπατίτιδα-η@wordElln,

× base-form: ηπατίτιδα
× base-pronunciation: /ipatítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηπατίτιδα/ipatítidha/-ηπατίτιδας/ipatítidhas/-ηπατίτιδα/ipatítidha/-ηπατίτιδα/ipatítidha/-ηπατίτιδες/ipatítidhes/-ηπατίτιδων/ipatítidhon/-ηπατίτιδες/ipatítidhes/-ηπατίτιδες/ipatítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηπατίτιδα

ηπαταλγία-η/ipatalyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηπαταλγία-η/ipatalyía-i/@wordElln,
* McsElln./ipatalyía-i/ηπαταλγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπαταλγία-η/ipatalyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπαταλγία-η/ipatalyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηπαταλγία/ipatalyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπαταλγία-η@wordElln,
* McsElln.ηπαταλγίας/ipatalyías/!~γενι-ενικ:ηπαταλγία-η@wordElln,
* McsElln.ηπαταλγίες/ipatalyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπαταλγία-η@wordElln,
* McsElln.ηπαταλγιών/ipatalyión/!~γενι-πληθ:ηπαταλγία-η@wordElln,

× base-form: ηπαταλγία
× base-pronunciation: /ipatalyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηπαταλγία/ipatalyía/-ηπαταλγίας/ipatalyías/-ηπαταλγία/ipatalyía/-ηπαταλγία/ipatalyía/-ηπαταλγίες/ipatalyíes/-ηπαταλγιών/ipatalyión/-ηπαταλγίες/ipatalyíes/-ηπαταλγίες/ipatalyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηπαταλγία

ηπατισμός-ο/ipatizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηπατισμός-ο/ipatizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ipatizmós-o/ηπατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπατισμός-ο/ipatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπατισμός-ο/ipatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηπατισμός/ipatizmós/!~ονομ-ενικ:ηπατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηπατισμού/ipatizmú/!~γενι-ενικ:ηπατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηπατισμό/ipatizmó/!~αιτι-ενικ:ηπατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηπατισμέ/ipatizmé/!~κλητ-ενικ:ηπατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηπατισμοί/ipatizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηπατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηπατισμών/ipatizmón/!~γενι-πληθ:ηπατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηπατισμούς/ipatizmús/!~αιτι-πληθ:ηπατισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηπατισμός
× base-pronunciation: /ipatizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηπατισμός/ipatizmós/-ηπατισμού/ipatizmú/-ηπατισμό/ipatizmó/-ηπατισμέ/ipatizmé/-ηπατισμοί/ipatizmí/-ηπατισμών/ipatizmón/-ηπατισμούς/ipatizmús/-ηπατισμοί/ipatizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηπατισμός

ηπατοκήλη-η/ipatokíli-i/::
* McsEngl.wordElln.ηπατοκήλη-η/ipatokíli-i/@wordElln,
* McsElln./ipatokíli-i/ηπατοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπατοκήλη-η/ipatokíli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπατοκήλη-η/ipatokíli-i/@wordElln,
* McsElln.ηπατοκήλη/ipatokíli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπατοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.ηπατοκήλης/ipatokílis/!~γενι-ενικ:ηπατοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.ηπατοκήλες/ipatokíles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπατοκήλη-η@wordElln,

× base-form: ηπατοκήλη
× base-pronunciation: /ipatokíli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηπατοκήλη/ipatokíli/-ηπατοκήλης/ipatokílis/-ηπατοκήλη/ipatokíli/-ηπατοκήλη/ipatokíli/-ηπατοκήλες/ipatokíles/-∅-ηπατοκήλες/ipatokíles/-ηπατοκήλες/ipatokíles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ηπατοκήλη

ηπατολογία-η/ipatoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηπατολογία-η/ipatoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ipatoloyía-i/ηπατολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπατολογία-η/ipatoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπατολογία-η/ipatoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηπατολογία/ipatoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπατολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατολογίας/ipatoloyías/!~γενι-ενικ:ηπατολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατολογίες/ipatoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπατολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατολογιών/ipatoloyión/!~γενι-πληθ:ηπατολογία-η@wordElln,

× base-form: ηπατολογία
× base-pronunciation: /ipatoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηπατολογία/ipatoloyía/-ηπατολογίας/ipatoloyías/-ηπατολογία/ipatoloyía/-ηπατολογία/ipatoloyía/-ηπατολογίες/ipatoloyíes/-ηπατολογιών/ipatoloyión/-ηπατολογίες/ipatoloyíes/-ηπατολογίες/ipatoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηπατολογία

ηπατομεγαλία-η/ipatomeyalía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηπατομεγαλία-η/ipatomeyalía-i/@wordElln,
* McsElln./ipatomeyalía-i/ηπατομεγαλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπατομεγαλία-η/ipatomeyalía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπατομεγαλία-η/ipatomeyalía-i/@wordElln,
* McsElln.ηπατομεγαλία/ipatomeyalía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπατομεγαλία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατομεγαλίας/ipatomeyalías/!~γενι-ενικ:ηπατομεγαλία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατομεγαλίες/ipatomeyalíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπατομεγαλία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατομεγαλιών/ipatomeyallón/!~γενι-πληθ:ηπατομεγαλία-η@wordElln,

× base-form: ηπατομεγαλία
× base-pronunciation: /ipatomeyalía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηπατομεγαλία/ipatomeyalía/-ηπατομεγαλίας/ipatomeyalías/-ηπατομεγαλία/ipatomeyalía/-ηπατομεγαλία/ipatomeyalía/-ηπατομεγαλίες/ipatomeyalíes/-ηπατομεγαλιών/ipatomeyallón/-ηπατομεγαλίες/ipatomeyalíes/-ηπατομεγαλίες/ipatomeyalíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηπατομεγαλία

ηπατοπάθεια-η/ipatopáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.ηπατοπάθεια-η/ipatopáthia-i/@wordElln,
* McsElln./ipatopáthia-i/ηπατοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπατοπάθεια-η/ipatopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπατοπάθεια-η/ipatopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ηπατοπάθεια/ipatopáthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπατοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ηπατοπάθειας/ipatopáthias/!~γενι-ενικ:ηπατοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ηπατοπάθειες/ipatopáthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπατοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ηπατοπαθειών/ipatopathión/!~γενι-πληθ:ηπατοπάθεια-η@wordElln,

× base-form: ηπατοπάθεια
× base-pronunciation: /ipatopáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηπατοπάθεια/ipatopáthia/-ηπατοπάθειας/ipatopáthias/-ηπατοπάθεια/ipatopáthia/-ηπατοπάθεια/ipatopáthia/-ηπατοπάθειες/ipatopáthies/-ηπατοπαθειών/ipatopathión/-ηπατοπάθειες/ipatopáthies/-ηπατοπάθειες/ipatopáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηπατοπάθεια

ηπατορραγία-η/ipatorayía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηπατορραγία-η/ipatorayía-i/@wordElln,
* McsElln./ipatorayía-i/ηπατορραγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπατορραγία-η/ipatorayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπατορραγία-η/ipatorayía-i/@wordElln,
* McsElln.ηπατορραγία/ipatorayía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπατορραγία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατορραγίας/ipatorayías/!~γενι-ενικ:ηπατορραγία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατορραγίες/ipatorayíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπατορραγία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατορραγιών/ipatorayión/!~γενι-πληθ:ηπατορραγία-η@wordElln,

× base-form: ηπατορραγία
× base-pronunciation: /ipatorayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηπατορραγία/ipatorayía/-ηπατορραγίας/ipatorayías/-ηπατορραγία/ipatorayía/-ηπατορραγία/ipatorayía/-ηπατορραγίες/ipatorayíes/-ηπατορραγιών/ipatorayión/-ηπατορραγίες/ipatorayíes/-ηπατορραγίες/ipatorayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηπατορραγία

ηπατοτομία-η/ipatotomía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηπατοτομία-η/ipatotomía-i/@wordElln,
* McsElln./ipatotomía-i/ηπατοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπατοτομία-η/ipatotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπατοτομία-η/ipatotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ηπατοτομία/ipatotomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπατοτομία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατοτομίας/ipatotomías/!~γενι-ενικ:ηπατοτομία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατοτομίες/ipatotomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπατοτομία-η@wordElln,
* McsElln.ηπατοτομιών/ipatotomión/!~γενι-πληθ:ηπατοτομία-η@wordElln,

× base-form: ηπατοτομία
× base-pronunciation: /ipatotomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηπατοτομία/ipatotomía/-ηπατοτομίας/ipatotomías/-ηπατοτομία/ipatotomía/-ηπατοτομία/ipatotomía/-ηπατοτομίες/ipatotomíes/-ηπατοτομιών/ipatotomión/-ηπατοτομίες/ipatotomíes/-ηπατοτομίες/ipatotomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηπατοτομία

ηπειρογένεση-η/ipiroyénesi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηπειρογένεση-η/ipiroyénesi-i/@wordElln,
* McsElln./ipiroyénesi-i/ηπειρογένεση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπειρογένεση-η/ipiroyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπειρογένεση-η/ipiroyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ηπειρογένεση/ipiroyénesi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπειρογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ηπειρογένεσης/ipiroyénesis/!~γενι-ενικ:ηπειρογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ηπειρογενέσεως/ipiroyenéseos/!~γενι-ενικ:ηπειρογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ηπειρογενέσεις/ipiroyenésis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπειρογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ηπειρογενέσεων/ipiroyenéseon/!~γενι-πληθ:ηπειρογένεση-η@wordElln,

× base-form: ηπειρογένεση
× base-pronunciation: /ipiroyénesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηπειρογένεση/ipiroyénesi/-ηπειρογένεσης/ipiroyénesis/|ηπειρογενέσεως/ipiroyenéseos/-ηπειρογένεση/ipiroyénesi/-ηπειρογένεση/ipiroyénesi/-ηπειρογενέσεις/ipiroyenésis/-ηπειρογενέσεων/ipiroyenéseon/-ηπειρογενέσεις/ipiroyenésis/-ηπειρογενέσεις/ipiroyenésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηπειρογένεση

ηπιότητα-η/ipiótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ηπιότητα-η/ipiótita-i/@wordElln,
* McsElln./ipiótita-i/ηπιότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηπιότητα-η/ipiótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηπιότητα-η/ipiótita-i/@wordElln,
* McsElln.ηπιότητα/ipiótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηπιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηπιότητας/ipiótitas/!~γενι-ενικ:ηπιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηπιότητες/ipiótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηπιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηπιοτήτων/ipiotíton/!~γενι-πληθ:ηπιότητα-η@wordElln,

× base-form: ηπιότητα
× base-pronunciation: /ipiótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηπιότητα/ipiótita/-ηπιότητας/ipiótitas/-ηπιότητα/ipiótita/-ηπιότητα/ipiótita/-ηπιότητες/ipiótites/-ηπιοτήτων/ipiotíton/-ηπιότητες/ipiótites/-ηπιότητες/ipiótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ηπιότητα

ηρέμηση-η/irémisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηρέμηση-η/irémisi-i/@wordElln,
* McsElln./irémisi-i/ηρέμηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρέμηση-η/irémisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρέμηση-η/irémisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηρέμηση/irémisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηρέμηση-η@wordElln,
* McsElln.ηρέμησης/irémisis/!~γενι-ενικ:ηρέμηση-η@wordElln,
* McsElln.ηρεμήσεως/iremíseos/!~γενι-ενικ:ηρέμηση-η@wordElln,
* McsElln.ηρεμήσεις/iremísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηρέμηση-η@wordElln,
* McsElln.ηρεμήσεων/iremíseon/!~γενι-πληθ:ηρέμηση-η@wordElln,

× base-form: ηρέμηση
× base-pronunciation: /irémisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηρέμηση/irémisi/-ηρέμησης/irémisis/|ηρεμήσεως/iremíseos/-ηρέμηση/irémisi/-ηρέμηση/irémisi/-ηρεμήσεις/iremísis/-ηρεμήσεων/iremíseon/-ηρεμήσεις/iremísis/-ηρεμήσεις/iremísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηρέμηση

ηρεμία-η/iremía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηρεμία-η/iremía-i/@wordElln,
* McsElln./iremía-i/ηρεμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρεμία-η/iremía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρεμία-η/iremía-i/@wordElln,
* McsElln.ηρεμία/iremía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηρεμία-η@wordElln,
* McsElln.ηρεμίας/iremías/!~γενι-ενικ:ηρεμία-η@wordElln,
* McsElln.ηρεμίες/iremíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηρεμία-η@wordElln,
* McsElln.ηρεμιών/iremión/!~γενι-πληθ:ηρεμία-η@wordElln,

× base-form: ηρεμία
× base-pronunciation: /iremía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηρεμία/iremía/-ηρεμίας/iremías/-ηρεμία/iremía/-ηρεμία/iremía/-ηρεμίες/iremíes/-ηρεμιών/iremión/-ηρεμίες/iremíes/-ηρεμίες/iremíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηρεμία

ηρεμότητα-η/iremótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ηρεμότητα-η/iremótita-i/@wordElln,
* McsElln./iremótita-i/ηρεμότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρεμότητα-η/iremótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρεμότητα-η/iremótita-i/@wordElln,
* McsElln.ηρεμότητα/iremótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηρεμότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηρεμότητας/iremótitas/!~γενι-ενικ:ηρεμότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηρεμότητες/iremótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηρεμότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηρεμοτήτων/iremotíton/!~γενι-πληθ:ηρεμότητα-η@wordElln,

× base-form: ηρεμότητα
× base-pronunciation: /iremótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηρεμότητα/iremótita/-ηρεμότητας/iremótitas/-ηρεμότητα/iremótita/-ηρεμότητα/iremótita/-ηρεμότητες/iremótites/-ηρεμοτήτων/iremotíton/-ηρεμότητες/iremótites/-ηρεμότητες/iremótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ηρεμότητα

ηρωίδα-η/iroídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ηρωίδα-η/iroídha-i/@wordElln,
* McsElln./iroídha-i/ηρωίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρωίδα-η/iroídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρωίδα-η/iroídha-i/@wordElln,
* McsElln.ηρωίδα/iroídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηρωίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηρωίδας/iroídhas/!~γενι-ενικ:ηρωίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηρωίδες/iroídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηρωίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηρωίδων/iroídhon/!~γενι-πληθ:ηρωίδα-η@wordElln,

× base-form: ηρωίδα
× base-pronunciation: /iroídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηρωίδα/iroídha/-ηρωίδας/iroídhas/-ηρωίδα/iroídha/-ηρωίδα/iroídha/-ηρωίδες/iroídhes/-ηρωίδων/iroídhon/-ηρωίδες/iroídhes/-ηρωίδες/iroídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηρωίδα

ηρωινισμός-ο/iroinizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηρωινισμός-ο/iroinizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iroinizmós-o/ηρωινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρωινισμός-ο/iroinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρωινισμός-ο/iroinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηρωινισμός/iroinizmós/!~ονομ-ενικ:ηρωινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωινισμού/iroinizmú/!~γενι-ενικ:ηρωινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωινισμό/iroinizmó/!~αιτι-ενικ:ηρωινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωινισμέ/iroinizmé/!~κλητ-ενικ:ηρωινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωινισμοί/iroinizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηρωινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωινισμών/iroinizmón/!~γενι-πληθ:ηρωινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωινισμούς/iroinizmús/!~αιτι-πληθ:ηρωινισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηρωινισμός
× base-pronunciation: /iroinizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηρωινισμός/iroinizmós/-ηρωινισμού/iroinizmú/-ηρωινισμό/iroinizmó/-ηρωινισμέ/iroinizmé/-ηρωινισμοί/iroinizmí/-ηρωινισμών/iroinizmón/-ηρωινισμούς/iroinizmús/-ηρωινισμοί/iroinizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηρωινισμός

ηρωισμός-ο/iroizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηρωισμός-ο/iroizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iroizmós-o/ηρωισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρωισμός-ο/iroizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρωισμός-ο/iroizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηρωισμός/iroizmós/!~ονομ-ενικ:ηρωισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωισμού/iroizmú/!~γενι-ενικ:ηρωισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωισμό/iroizmó/!~αιτι-ενικ:ηρωισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωισμέ/iroizmé/!~κλητ-ενικ:ηρωισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωισμοί/iroizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηρωισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωισμών/iroizmón/!~γενι-πληθ:ηρωισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηρωισμούς/iroizmús/!~αιτι-πληθ:ηρωισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηρωισμός
× base-pronunciation: /iroizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηρωισμός/iroizmós/-ηρωισμού/iroizmú/-ηρωισμό/iroizmó/-ηρωισμέ/iroizmé/-ηρωισμοί/iroizmí/-ηρωισμών/iroizmón/-ηρωισμούς/iroizmús/-ηρωισμοί/iroizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηρωισμός

ηρωολατρία-η/iroolatría-i/::
* McsEngl.wordElln.ηρωολατρία-η/iroolatría-i/@wordElln,
* McsElln./iroolatría-i/ηρωολατρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρωολατρία-η/iroolatría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρωολατρία-η/iroolatría-i/@wordElln,
* McsElln.ηρωολατρία/iroolatría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηρωολατρία-η@wordElln,
* McsElln.ηρωολατρίας/iroolatrías/!~γενι-ενικ:ηρωολατρία-η@wordElln,
* McsElln.ηρωολατρίες/iroolatríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηρωολατρία-η@wordElln,
* McsElln.ηρωολατριών/iroolatrión/!~γενι-πληθ:ηρωολατρία-η@wordElln,

× base-form: ηρωολατρία
× base-pronunciation: /iroolatría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηρωολατρία/iroolatría/-ηρωολατρίας/iroolatrías/-ηρωολατρία/iroolatría/-ηρωολατρία/iroolatría/-ηρωολατρίες/iroolatríes/-ηρωολατριών/iroolatrión/-ηρωολατρίες/iroolatríes/-ηρωολατρίες/iroolatríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηρωολατρία

ηρωολατρεία-η/iroolatría-i/::
* McsEngl.wordElln.ηρωολατρεία-η/iroolatría-i/@wordElln,
* McsElln./iroolatría-i/ηρωολατρεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρωολατρεία-η/iroolatría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρωολατρεία-η/iroolatría-i/@wordElln,
* McsElln.ηρωολατρεία/iroolatría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηρωολατρεία-η@wordElln,
* McsElln.ηρωολατρείας/iroolatrías/!~γενι-ενικ:ηρωολατρεία-η@wordElln,
* McsElln.ηρωολατρείες/iroolatríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηρωολατρεία-η@wordElln,
* McsElln.ηρωολατρειών/iroolatrión/!~γενι-πληθ:ηρωολατρεία-η@wordElln,

× base-form: ηρωολατρεία
× base-pronunciation: /iroolatría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηρωολατρεία/iroolatría/-ηρωολατρείας/iroolatrías/-ηρωολατρεία/iroolatría/-ηρωολατρεία/iroolatría/-ηρωολατρείες/iroolatríes/-ηρωολατρειών/iroolatrión/-ηρωολατρείες/iroolatríes/-ηρωολατρείες/iroolatríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηρωολατρεία

ηρωοποίηση-η/iroopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηρωοποίηση-η/iroopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./iroopíisi-i/ηρωοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρωοποίηση-η/iroopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρωοποίηση-η/iroopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηρωοποίηση/iroopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηρωοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηρωοποίησης/iroopíisis/!~γενι-ενικ:ηρωοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηρωοποιήσεως/iroopiíseos/!~γενι-ενικ:ηρωοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηρωοποιήσεις/iroopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηρωοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηρωοποιήσεων/iroopiíseon/!~γενι-πληθ:ηρωοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ηρωοποίηση
× base-pronunciation: /iroopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηρωοποίηση/iroopíisi/-ηρωοποίησης/iroopíisis/|ηρωοποιήσεως/iroopiíseos/-ηρωοποίηση/iroopíisi/-ηρωοποίηση/iroopíisi/-ηρωοποιήσεις/iroopiísis/-ηρωοποιήσεων/iroopiíseon/-ηρωοποιήσεις/iroopiísis/-ηρωοποιήσεις/iroopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηρωοποίηση

ηρώισσα-η/iróisa-i/::
* McsEngl.wordElln.ηρώισσα-η/iróisa-i/@wordElln,
* McsElln./iróisa-i/ηρώισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρώισσα-η/iróisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρώισσα-η/iróisa-i/@wordElln,
* McsElln.ηρώισσα/iróisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηρώισσα-η@wordElln,
* McsElln.ηρώισσας/iróisas/!~γενι-ενικ:ηρώισσα-η@wordElln,
* McsElln.ηρώισσες/iróises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηρώισσα-η@wordElln,
* McsElln.ηρωισσών/iroisón/!~γενι-πληθ:ηρώισσα-η@wordElln,

× base-form: ηρώισσα
× base-pronunciation: /iróisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηρώισσα/iróisa/-ηρώισσας/iróisas/-ηρώισσα/iróisa/-ηρώισσα/iróisa/-ηρώισσες/iróises/-ηρωισσών/iroisón/-ηρώισσες/iróises/-ηρώισσες/iróises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηρώισσα

ηρώο-το/iróo-to/::
* McsEngl.wordElln.ηρώο-το/iróo-to/@wordElln,
* McsElln./iróo-to/ηρώο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηρώο-το/iróo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηρώο-το/iróo-to/@wordElln,
* McsElln.ηρώο/iróo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηρώο-το@wordElln,
* McsElln.ηρώου/iróu/!~γενι-ενικ:ηρώο-το@wordElln,
* McsElln.ηρώα/iróa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηρώο-το@wordElln,
* McsElln.ηρώων/iróon/!~γενι-πληθ:ηρώο-το@wordElln,

× base-form: ηρώο
× base-pronunciation: /iróo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηρώο/iróo/-ηρώου/iróu/-ηρώο/iróo/-ηρώο/iróo/-ηρώα/iróa/-ηρώων/iróon/-ηρώα/iróa/-ηρώα/iróa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηρώο

ησυχία-η/isihía-i/::
* McsEngl.wordElln.ησυχία-η/isihía-i/@wordElln,
* McsElln./isihía-i/ησυχία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ησυχία-η/isihía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ησυχία-η/isihía-i/@wordElln,
* McsElln.ησυχία/isihía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ησυχία-η@wordElln,
* McsElln.ησυχίας/isihías/!~γενι-ενικ:ησυχία-η@wordElln,
* McsElln.ησυχίες/isihíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ησυχία-η@wordElln,

× base-form: ησυχία
× base-pronunciation: /isihía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ησυχία/isihía/-ησυχίας/isihías/-ησυχία/isihía/-ησυχία/isihía/-ησυχίες/isihíes/-∅-ησυχίες/isihíes/-ησυχίες/isihíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ησυχία

ησυχασμός-ο/isihazmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ησυχασμός-ο/isihazmós-o/@wordElln,
* McsElln./isihazmós-o/ησυχασμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ησυχασμός-ο/isihazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ησυχασμός-ο/isihazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ησυχασμός/isihazmós/!~ονομ-ενικ:ησυχασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ησυχασμού/isihazmú/!~γενι-ενικ:ησυχασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ησυχασμό/isihazmó/!~αιτι-ενικ:ησυχασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ησυχασμέ/isihazmé/!~κλητ-ενικ:ησυχασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ησυχασμοί/isihazmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ησυχασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ησυχασμών/isihazmón/!~γενι-πληθ:ησυχασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ησυχασμούς/isihazmús/!~αιτι-πληθ:ησυχασμός-ο@wordElln,

× base-form: ησυχασμός
× base-pronunciation: /isihazmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ησυχασμός/isihazmós/-ησυχασμού/isihazmú/-ησυχασμό/isihazmó/-ησυχασμέ/isihazmé/-ησυχασμοί/isihazmí/-ησυχασμών/isihazmón/-ησυχασμούς/isihazmús/-ησυχασμοί/isihazmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ησυχασμός

ησυχαστήριο-το/isihastírio-to/::
* McsEngl.wordElln.ησυχαστήριο-το/isihastírio-to/@wordElln,
* McsElln./isihastírio-to/ησυχαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ησυχαστήριο-το/isihastírio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ησυχαστήριο-το/isihastírio-to/@wordElln,
* McsElln.ησυχαστήριο/isihastírio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ησυχαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ησυχαστήριου/isihastíriu/!~γενι-ενικ:ησυχαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ησυχαστηρίου/isihastiríu/!~γενι-ενικ:ησυχαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ησυχαστήρια/isihastíria/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ησυχαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ησυχαστήριων/isihastírion/!~γενι-πληθ:ησυχαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ησυχαστηρίων/isihastiríon/!~γενι-πληθ:ησυχαστήριο-το@wordElln,

× base-form: ησυχαστήριο
× base-pronunciation: /isihastírio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ησυχαστήριο/isihastírio/-ησυχαστήριου/isihastíriu/|ησυχαστηρίου/isihastiríu/-ησυχαστήριο/isihastírio/-ησυχαστήριο/isihastírio/-ησυχαστήρια/isihastíria/-ησυχαστήριων/isihastírion/|ησυχαστηρίων/isihastiríon/-ησυχαστήρια/isihastíria/-ησυχαστήρια/isihastíria/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ησυχαστήριο

ησυχαστής-ο/isihastís-o/::
* McsEngl.wordElln.ησυχαστής-ο/isihastís-o/@wordElln,
* McsElln./isihastís-o/ησυχαστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ησυχαστής-ο/isihastís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ησυχαστής-ο/isihastís-o/@wordElln,
* McsElln.ησυχαστής/isihastís/!~ονομ-ενικ:ησυχαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ησυχαστή/isihastí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ησυχαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ησυχαστές/isihastés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ησυχαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ησυχαστών/isihastón/!~γενι-πληθ:ησυχαστής-ο@wordElln,

× base-form: ησυχαστής
× base-pronunciation: /isihastís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ησυχαστής/isihastís/-ησυχαστή/isihastí/-ησυχαστή/isihastí/-ησυχαστή/isihastí/-ησυχαστές/isihastés/-ησυχαστών/isihastón/-ησυχαστές/isihastés/-ησυχαστές/isihastés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ησυχαστής

ηττοπάθεια-η/itopáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.ηττοπάθεια-η/itopáthia-i/@wordElln,
* McsElln./itopáthia-i/ηττοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηττοπάθεια-η/itopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηττοπάθεια-η/itopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ηττοπάθεια/itopáthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηττοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ηττοπάθειας/itopáthias/!~γενι-ενικ:ηττοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ηττοπάθειες/itopáthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηττοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ηττοπαθειών/itopathión/!~γενι-πληθ:ηττοπάθεια-η@wordElln,

× base-form: ηττοπάθεια
× base-pronunciation: /itopáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηττοπάθεια/itopáthia/-ηττοπάθειας/itopáthias/-ηττοπάθεια/itopáthia/-ηττοπάθεια/itopáthia/-ηττοπάθειες/itopáthies/-ηττοπαθειών/itopathión/-ηττοπάθειες/itopáthies/-ηττοπάθειες/itopáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηττοπάθεια

ηφαίστειο-το/iféstio-to/::
* McsEngl.wordElln.ηφαίστειο-το/iféstio-to/@wordElln,
* McsElln./iféstio-to/ηφαίστειο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηφαίστειο-το/iféstio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηφαίστειο-το/iféstio-to/@wordElln,
* McsElln.ηφαίστειο/iféstio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηφαίστειο-το@wordElln,
* McsElln.ηφαιστείου/ifestíu/!~γενι-ενικ:ηφαίστειο-το@wordElln,
* McsElln.ηφαίστειου/iféstiu/!~γενι-ενικ:ηφαίστειο-το@wordElln,
* McsElln.ηφαίστεια/iféstia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηφαίστειο-το@wordElln,
* McsElln.ηφαιστείων/ifestíon/!~γενι-πληθ:ηφαίστειο-το@wordElln,

× base-form: ηφαίστειο
× base-pronunciation: /iféstio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηφαίστειο/iféstio/-ηφαιστείου/ifestíu/|ηφαίστειου/iféstiu/-ηφαίστειο/iféstio/-ηφαίστειο/iféstio/-ηφαίστεια/iféstia/-ηφαιστείων/ifestíon/-ηφαίστεια/iféstia/-ηφαίστεια/iféstia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηφαίστειο

ηφαιστειολογία-η/ifestioloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηφαιστειολογία-η/ifestioloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ifestioloyía-i/ηφαιστειολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηφαιστειολογία-η/ifestioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηφαιστειολογία-η/ifestioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηφαιστειολογία/ifestioloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηφαιστειολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηφαιστειολογίας/ifestioloyías/!~γενι-ενικ:ηφαιστειολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηφαιστειολογίες/ifestioloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηφαιστειολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηφαιστειολογιών/ifestioloyión/!~γενι-πληθ:ηφαιστειολογία-η@wordElln,

× base-form: ηφαιστειολογία
× base-pronunciation: /ifestioloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηφαιστειολογία/ifestioloyía/-ηφαιστειολογίας/ifestioloyías/-ηφαιστειολογία/ifestioloyía/-ηφαιστειολογία/ifestioloyía/-ηφαιστειολογίες/ifestioloyíes/-ηφαιστειολογιών/ifestioloyión/-ηφαιστειολογίες/ifestioloyíes/-ηφαιστειολογίες/ifestioloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηφαιστειολογία

ηφαιστειότητα-η/ifestiótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ηφαιστειότητα-η/ifestiótita-i/@wordElln,
* McsElln./ifestiótita-i/ηφαιστειότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηφαιστειότητα-η/ifestiótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηφαιστειότητα-η/ifestiótita-i/@wordElln,
* McsElln.ηφαιστειότητα/ifestiótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηφαιστειότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηφαιστειότητας/ifestiótitas/!~γενι-ενικ:ηφαιστειότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηφαιστειότητες/ifestiótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηφαιστειότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηφαιστειοτήτων/ifestiotíton/!~γενι-πληθ:ηφαιστειότητα-η@wordElln,

× base-form: ηφαιστειότητα
× base-pronunciation: /ifestiótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηφαιστειότητα/ifestiótita/-ηφαιστειότητας/ifestiótitas/-ηφαιστειότητα/ifestiótita/-ηφαιστειότητα/ifestiótita/-ηφαιστειότητες/ifestiótites/-ηφαιστειοτήτων/ifestiotíton/-ηφαιστειότητες/ifestiótites/-ηφαιστειότητες/ifestiótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ηφαιστειότητα

ηχείο-το/ihío-to/::
* McsEngl.wordElln.ηχείο-το/ihío-to/@wordElln,
* McsElln./ihío-to/ηχείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχείο-το/ihío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχείο-το/ihío-to/@wordElln,
* McsElln.ηχείο/ihío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχείο-το@wordElln,
* McsElln.ηχείου/ihíu/!~γενι-ενικ:ηχείο-το@wordElln,
* McsElln.ηχεία/ihía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχείο-το@wordElln,
* McsElln.ηχείων/ihíon/!~γενι-πληθ:ηχείο-το@wordElln,

× base-form: ηχείο
× base-pronunciation: /ihío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηχείο/ihío/-ηχείου/ihíu/-ηχείο/ihío/-ηχείο/ihío/-ηχεία/ihía/-ηχείων/ihíon/-ηχεία/ihía/-ηχεία/ihía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχείο

ηχηροποίηση-η/ihiropíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχηροποίηση-η/ihiropíisi-i/@wordElln,
* McsElln./ihiropíisi-i/ηχηροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχηροποίηση-η/ihiropíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχηροποίηση-η/ihiropíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηχηροποίηση/ihiropíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχηροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχηροποίησης/ihiropíisis/!~γενι-ενικ:ηχηροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχηροποιήσεως/ihiropiíseos/!~γενι-ενικ:ηχηροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχηροποιήσεις/ihiropiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχηροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχηροποιήσεων/ihiropiíseon/!~γενι-πληθ:ηχηροποίηση-η@wordElln,

× base-form: ηχηροποίηση
× base-pronunciation: /ihiropíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχηροποίηση/ihiropíisi/-ηχηροποίησης/ihiropíisis/|ηχηροποιήσεως/ihiropiíseos/-ηχηροποίηση/ihiropíisi/-ηχηροποίηση/ihiropíisi/-ηχηροποιήσεις/ihiropiísis/-ηχηροποιήσεων/ihiropiíseon/-ηχηροποιήσεις/ihiropiísis/-ηχηροποιήσεις/ihiropiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηχηροποίηση

ηχηρότητα-η/ihirótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχηρότητα-η/ihirótita-i/@wordElln,
* McsElln./ihirótita-i/ηχηρότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχηρότητα-η/ihirótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχηρότητα-η/ihirótita-i/@wordElln,
* McsElln.ηχηρότητα/ihirótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχηρότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηχηρότητας/ihirótitas/!~γενι-ενικ:ηχηρότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηχηρότητες/ihirótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχηρότητα-η@wordElln,
* McsElln.ηχηροτήτων/ihirotíton/!~γενι-πληθ:ηχηρότητα-η@wordElln,

× base-form: ηχηρότητα
× base-pronunciation: /ihirótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχηρότητα/ihirótita/-ηχηρότητας/ihirótitas/-ηχηρότητα/ihirótita/-ηχηρότητα/ihirótita/-ηχηρότητες/ihirótites/-ηχηροτήτων/ihirotíton/-ηχηρότητες/ihirótites/-ηχηρότητες/ihirótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχηρότητα

ηχοαίσθημα-το/ihoésthima-to/::
* McsEngl.wordElln.ηχοαίσθημα-το/ihoésthima-to/@wordElln,
* McsElln./ihoésthima-to/ηχοαίσθημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοαίσθημα-το/ihoésthima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοαίσθημα-το/ihoésthima-to/@wordElln,
* McsElln.ηχοαίσθημα/ihoésthima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοαίσθημα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοαισθήματος/ihoesthímatos/!~γενι-ενικ:ηχοαίσθημα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοαισθήματα/ihoesthímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοαίσθημα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοαισθημάτων/ihoesthimáton/!~γενι-πληθ:ηχοαίσθημα-το@wordElln,

× base-form: ηχοαίσθημα
× base-pronunciation: /ihoésthima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηχοαίσθημα/ihoésthima/-ηχοαισθήματος/ihoesthímatos/-ηχοαίσθημα/ihoésthima/-ηχοαίσθημα/ihoésthima/-ηχοαισθήματα/ihoesthímata/-ηχοαισθημάτων/ihoesthimáton/-ηχοαισθήματα/ihoesthímata/-ηχοαισθήματα/ihoesthímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοαίσθημα

ηχοβολή-η/ihovolí-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχοβολή-η/ihovolí-i/@wordElln,
* McsElln./ihovolí-i/ηχοβολή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοβολή-η/ihovolí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοβολή-η/ihovolí-i/@wordElln,
* McsElln.ηχοβολή/ihovolí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοβολή-η@wordElln,
* McsElln.ηχοβολής/ihovolís/!~γενι-ενικ:ηχοβολή-η@wordElln,
* McsElln.ηχοβολές/ihovolés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοβολή-η@wordElln,
* McsElln.ηχοβολών/ihovolón/!~γενι-πληθ:ηχοβολή-η@wordElln,

× base-form: ηχοβολή
× base-pronunciation: /ihovolí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχοβολή/ihovolí/-ηχοβολής/ihovolís/-ηχοβολή/ihovolí/-ηχοβολή/ihovolí/-ηχοβολές/ihovolés/-ηχοβολών/ihovolón/-ηχοβολές/ihovolés/-ηχοβολές/ihovolés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοβολή

ηχοβολίδα-η/ihovolídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχοβολίδα-η/ihovolídha-i/@wordElln,
* McsElln./ihovolídha-i/ηχοβολίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοβολίδα-η/ihovolídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοβολίδα-η/ihovolídha-i/@wordElln,
* McsElln.ηχοβολίδα/ihovolídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοβολίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηχοβολίδας/ihovolídhas/!~γενι-ενικ:ηχοβολίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηχοβολίδες/ihovolídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοβολίδα-η@wordElln,
* McsElln.ηχοβολίδων/ihovolídhon/!~γενι-πληθ:ηχοβολίδα-η@wordElln,

× base-form: ηχοβολίδα
× base-pronunciation: /ihovolídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχοβολίδα/ihovolídha/-ηχοβολίδας/ihovolídhas/-ηχοβολίδα/ihovolídha/-ηχοβολίδα/ihovolídha/-ηχοβολίδες/ihovolídhes/-ηχοβολίδων/ihovolídhon/-ηχοβολίδες/ihovolídhes/-ηχοβολίδες/ihovolídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοβολίδα

ηχοβολισμός-ο/ihovolizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηχοβολισμός-ο/ihovolizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ihovolizmós-o/ηχοβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοβολισμός-ο/ihovolizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοβολισμός-ο/ihovolizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηχοβολισμός/ihovolizmós/!~ονομ-ενικ:ηχοβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοβολισμού/ihovolizmú/!~γενι-ενικ:ηχοβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοβολισμό/ihovolizmó/!~αιτι-ενικ:ηχοβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοβολισμέ/ihovolizmé/!~κλητ-ενικ:ηχοβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοβολισμοί/ihovolizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοβολισμών/ihovolizmón/!~γενι-πληθ:ηχοβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοβολισμούς/ihovolizmús/!~αιτι-πληθ:ηχοβολισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηχοβολισμός
× base-pronunciation: /ihovolizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηχοβολισμός/ihovolizmós/-ηχοβολισμού/ihovolizmú/-ηχοβολισμό/ihovolizmó/-ηχοβολισμέ/ihovolizmé/-ηχοβολισμοί/ihovolizmí/-ηχοβολισμών/ihovolizmón/-ηχοβολισμούς/ihovolizmús/-ηχοβολισμοί/ihovolizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοβολισμός

ηχοβολιστής-ο/ihovolistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ηχοβολιστής-ο/ihovolistís-o/@wordElln,
* McsElln./ihovolistís-o/ηχοβολιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοβολιστής-ο/ihovolistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοβολιστής-ο/ihovolistís-o/@wordElln,
* McsElln.ηχοβολιστής/ihovolistís/!~ονομ-ενικ:ηχοβολιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοβολιστή/ihovolistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοβολιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοβολιστές/ihovolistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοβολιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοβολιστών/ihovolistón/!~γενι-πληθ:ηχοβολιστής-ο@wordElln,

× base-form: ηχοβολιστής
× base-pronunciation: /ihovolistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηχοβολιστής/ihovolistís/-ηχοβολιστή/ihovolistí/-ηχοβολιστή/ihovolistí/-ηχοβολιστή/ihovolistí/-ηχοβολιστές/ihovolistés/-ηχοβολιστών/ihovolistón/-ηχοβολιστές/ihovolistés/-ηχοβολιστές/ihovolistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοβολιστής

ηχοβόλιση-η/ihovólisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχοβόλιση-η/ihovólisi-i/@wordElln,
* McsElln./ihovólisi-i/ηχοβόλιση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοβόλιση-η/ihovólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοβόλιση-η/ihovólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηχοβόλιση/ihovólisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοβόλιση-η@wordElln,
* McsElln.ηχοβόλισης/ihovólisis/!~γενι-ενικ:ηχοβόλιση-η@wordElln,
* McsElln.ηχοβολίσεως/ihovolíseos/!~γενι-ενικ:ηχοβόλιση-η@wordElln,
* McsElln.ηχοβολίσεις/ihovolísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοβόλιση-η@wordElln,
* McsElln.ηχοβολίσεων/ihovolíseon/!~γενι-πληθ:ηχοβόλιση-η@wordElln,

× base-form: ηχοβόλιση
× base-pronunciation: /ihovólisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχοβόλιση/ihovólisi/-ηχοβόλισης/ihovólisis/|ηχοβολίσεως/ihovolíseos/-ηχοβόλιση/ihovólisi/-ηχοβόλιση/ihovólisi/-ηχοβολίσεις/ihovolísis/-ηχοβολίσεων/ihovolíseon/-ηχοβολίσεις/ihovolísis/-ηχοβολίσεις/ihovolísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηχοβόλιση

ηχογράφημα-το/ihoyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.ηχογράφημα-το/ihoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./ihoyráfima-to/ηχογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχογράφημα-το/ihoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχογράφημα-το/ihoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ηχογράφημα/ihoyráfima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηχογραφήματος/ihoyrafímatos/!~γενι-ενικ:ηχογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηχογραφήματα/ihoyrafímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηχογραφημάτων/ihoyrafimáton/!~γενι-πληθ:ηχογράφημα-το@wordElln,

× base-form: ηχογράφημα
× base-pronunciation: /ihoyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηχογράφημα/ihoyráfima/-ηχογραφήματος/ihoyrafímatos/-ηχογράφημα/ihoyráfima/-ηχογράφημα/ihoyráfima/-ηχογραφήματα/ihoyrafímata/-ηχογραφημάτων/ihoyrafimáton/-ηχογραφήματα/ihoyrafímata/-ηχογραφήματα/ihoyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχογράφημα

ηχογράφηση-η/ihoyráfisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχογράφηση-η/ihoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln./ihoyráfisi-i/ηχογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχογράφηση-η/ihoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχογράφηση-η/ihoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηχογράφηση/ihoyráfisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχογράφησης/ihoyráfisis/!~γενι-ενικ:ηχογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχογραφήσεις/ihoyrafísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχογραφήσεων/ihoyrafíseon/!~γενι-πληθ:ηχογράφηση-η@wordElln,

× base-form: ηχογράφηση
× base-pronunciation: /ihoyráfisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχογράφηση/ihoyráfisi/-ηχογράφησης/ihoyráfisis/-ηχογράφηση/ihoyráfisi/-ηχογράφηση/ihoyráfisi/-ηχογραφήσεις/ihoyrafísis/-ηχογραφήσεων/ihoyrafíseon/-ηχογραφήσεις/ihoyrafísis/-ηχογραφήσεις/ihoyrafísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχογράφηση

ηχοεντοπισμός-ο/ihoedopizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ηχοεντοπισμός-ο/ihoedopizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ihoedopizmós-o/ηχοεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοεντοπισμός-ο/ihoedopizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοεντοπισμός-ο/ihoedopizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ηχοεντοπισμός/ihoedopizmós/!~ονομ-ενικ:ηχοεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοεντοπισμού/ihoedopizmú/!~γενι-ενικ:ηχοεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοεντοπισμό/ihoedopizmó/!~αιτι-ενικ:ηχοεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοεντοπισμέ/ihoedopizmé/!~κλητ-ενικ:ηχοεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοεντοπισμοί/ihoedopizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοεντοπισμών/ihoedopizmón/!~γενι-πληθ:ηχοεντοπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ηχοεντοπισμούς/ihoedopizmús/!~αιτι-πληθ:ηχοεντοπισμός-ο@wordElln,

× base-form: ηχοεντοπισμός
× base-pronunciation: /ihoedopizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ηχοεντοπισμός/ihoedopizmós/-ηχοεντοπισμού/ihoedopizmú/-ηχοεντοπισμό/ihoedopizmó/-ηχοεντοπισμέ/ihoedopizmé/-ηχοεντοπισμοί/ihoedopizmí/-ηχοεντοπισμών/ihoedopizmón/-ηχοεντοπισμούς/ihoedopizmús/-ηχοεντοπισμοί/ihoedopizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοεντοπισμός

ηχοεπεξεργασία-η/ihoepekseryasía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχοεπεξεργασία-η/ihoepekseryasía-i/@wordElln,
* McsElln./ihoepekseryasía-i/ηχοεπεξεργασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοεπεξεργασία-η/ihoepekseryasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοεπεξεργασία-η/ihoepekseryasía-i/@wordElln,
* McsElln.ηχοεπεξεργασία/ihoepekseryasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοεπεξεργασία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοεπεξεργασίας/ihoepekseryasías/!~γενι-ενικ:ηχοεπεξεργασία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοεπεξεργασίες/ihoepekseryasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοεπεξεργασία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοεπεξεργασιών/ihoepekseryassón/!~γενι-πληθ:ηχοεπεξεργασία-η@wordElln,

× base-form: ηχοεπεξεργασία
× base-pronunciation: /ihoepekseryasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχοεπεξεργασία/ihoepekseryasía/-ηχοεπεξεργασίας/ihoepekseryasías/-ηχοεπεξεργασία/ihoepekseryasía/-ηχοεπεξεργασία/ihoepekseryasía/-ηχοεπεξεργασίες/ihoepekseryasíes/-ηχοεπεξεργασιών/ihoepekseryassón/-ηχοεπεξεργασίες/ihoepekseryasíes/-ηχοεπεξεργασίες/ihoepekseryasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοεπεξεργασία

ηχοκαρδιογράφημα-το/ihokardhioyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.ηχοκαρδιογράφημα-το/ihokardhioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./ihokardhioyráfima-to/ηχοκαρδιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοκαρδιογράφημα-το/ihokardhioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοκαρδιογράφημα-το/ihokardhioyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ηχοκαρδιογράφημα/ihokardhioyráfima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοκαρδιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοκαρδιογραφήματος/ihokardhioyrafímatos/!~γενι-ενικ:ηχοκαρδιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοκαρδιογραφήματα/ihokardhioyrafímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοκαρδιογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοκαρδιογραφημάτων/ihokardhioyrafimáton/!~γενι-πληθ:ηχοκαρδιογράφημα-το@wordElln,

× base-form: ηχοκαρδιογράφημα
× base-pronunciation: /ihokardhioyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηχοκαρδιογράφημα/ihokardhioyráfima/-ηχοκαρδιογραφήματος/ihokardhioyrafímatos/-ηχοκαρδιογράφημα/ihokardhioyráfima/-ηχοκαρδιογράφημα/ihokardhioyráfima/-ηχοκαρδιογραφήματα/ihokardhioyrafímata/-ηχοκαρδιογραφημάτων/ihokardhioyrafimáton/-ηχοκαρδιογραφήματα/ihokardhioyrafímata/-ηχοκαρδιογραφήματα/ihokardhioyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοκαρδιογράφημα

ηχοκαρδιογραφία-η/ihokardhioyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχοκαρδιογραφία-η/ihokardhioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./ihokardhioyrafía-i/ηχοκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοκαρδιογραφία-η/ihokardhioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοκαρδιογραφία-η/ihokardhioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ηχοκαρδιογραφία/ihokardhioyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοκαρδιογραφίας/ihokardhioyrafías/!~γενι-ενικ:ηχοκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοκαρδιογραφίες/ihokardhioyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοκαρδιογραφιών/ihokardhioyrafión/!~γενι-πληθ:ηχοκαρδιογραφία-η@wordElln,

× base-form: ηχοκαρδιογραφία
× base-pronunciation: /ihokardhioyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχοκαρδιογραφία/ihokardhioyrafía/-ηχοκαρδιογραφίας/ihokardhioyrafías/-ηχοκαρδιογραφία/ihokardhioyrafía/-ηχοκαρδιογραφία/ihokardhioyrafía/-ηχοκαρδιογραφίες/ihokardhioyrafíes/-ηχοκαρδιογραφιών/ihokardhioyrafión/-ηχοκαρδιογραφίες/ihokardhioyrafíes/-ηχοκαρδιογραφίες/ihokardhioyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοκαρδιογραφία

ηχοκαταστολή-η/ihokatastolí-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχοκαταστολή-η/ihokatastolí-i/@wordElln,
* McsElln./ihokatastolí-i/ηχοκαταστολή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοκαταστολή-η/ihokatastolí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοκαταστολή-η/ihokatastolí-i/@wordElln,
* McsElln.ηχοκαταστολή/ihokatastolí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοκαταστολή-η@wordElln,
* McsElln.ηχοκαταστολής/ihokatastolís/!~γενι-ενικ:ηχοκαταστολή-η@wordElln,
* McsElln.ηχοκαταστολές/ihokatastolés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοκαταστολή-η@wordElln,
* McsElln.ηχοκαταστολών/ihokatastolón/!~γενι-πληθ:ηχοκαταστολή-η@wordElln,

× base-form: ηχοκαταστολή
× base-pronunciation: /ihokatastolí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχοκαταστολή/ihokatastolí/-ηχοκαταστολής/ihokatastolís/-ηχοκαταστολή/ihokatastolí/-ηχοκαταστολή/ihokatastolí/-ηχοκαταστολές/ihokatastolés/-ηχοκαταστολών/ihokatastolón/-ηχοκαταστολές/ihokatastolés/-ηχοκαταστολές/ihokatastolés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοκαταστολή

ηχοκινησία-η/ihokinisía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχοκινησία-η/ihokinisía-i/@wordElln,
* McsElln./ihokinisía-i/ηχοκινησία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοκινησία-η/ihokinisía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοκινησία-η/ihokinisía-i/@wordElln,
* McsElln.ηχοκινησία/ihokinisía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοκινησία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοκινησίας/ihokinisías/!~γενι-ενικ:ηχοκινησία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοκινησίες/ihokinisíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοκινησία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοκινησιών/ihokinissón/!~γενι-πληθ:ηχοκινησία-η@wordElln,

× base-form: ηχοκινησία
× base-pronunciation: /ihokinisía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχοκινησία/ihokinisía/-ηχοκινησίας/ihokinisías/-ηχοκινησία/ihokinisía/-ηχοκινησία/ihokinisía/-ηχοκινησίες/ihokinisíes/-ηχοκινησιών/ihokinissón/-ηχοκινησίες/ihokinisíes/-ηχοκινησίες/ihokinisíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοκινησία

ηχολήπτρια-η/iholíptria-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχολήπτρια-η/iholíptria-i/@wordElln,
* McsElln./iholíptria-i/ηχολήπτρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχολήπτρια-η/iholíptria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχολήπτρια-η/iholíptria-i/@wordElln,
* McsElln.ηχολήπτρια/iholíptria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχολήπτρια-η@wordElln,
* McsElln.ηχολήπτριας/iholíptrias/!~γενι-ενικ:ηχολήπτρια-η@wordElln,
* McsElln.ηχολήπτριες/iholíptries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχολήπτρια-η@wordElln,
* McsElln.ηχοληπτριών/iholiptrión/!~γενι-πληθ:ηχολήπτρια-η@wordElln,

× base-form: ηχολήπτρια
× base-pronunciation: /iholíptria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχολήπτρια/iholíptria/-ηχολήπτριας/iholíptrias/-ηχολήπτρια/iholíptria/-ηχολήπτρια/iholíptria/-ηχολήπτριες/iholíptries/-ηχοληπτριών/iholiptrión/-ηχολήπτριες/iholíptries/-ηχολήπτριες/iholíptries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχολήπτρια

ηχολαλία-η/iholalía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχολαλία-η/iholalía-i/@wordElln,
* McsElln./iholalía-i/ηχολαλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχολαλία-η/iholalía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχολαλία-η/iholalía-i/@wordElln,
* McsElln.ηχολαλία/iholalía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχολαλία-η@wordElln,
* McsElln.ηχολαλίας/iholalías/!~γενι-ενικ:ηχολαλία-η@wordElln,
* McsElln.ηχολαλίες/iholalíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχολαλία-η@wordElln,
* McsElln.ηχολαλιών/iholallón/!~γενι-πληθ:ηχολαλία-η@wordElln,

× base-form: ηχολαλία
× base-pronunciation: /iholalía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχολαλία/iholalía/-ηχολαλίας/iholalías/-ηχολαλία/iholalía/-ηχολαλία/iholalía/-ηχολαλίες/iholalíes/-ηχολαλιών/iholallón/-ηχολαλίες/iholalíes/-ηχολαλίες/iholalíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχολαλία

ηχοληψία-η/iholipsía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχοληψία-η/iholipsía-i/@wordElln,
* McsElln./iholipsía-i/ηχοληψία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοληψία-η/iholipsía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοληψία-η/iholipsía-i/@wordElln,
* McsElln.ηχοληψία/iholipsía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοληψία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοληψίας/iholipsías/!~γενι-ενικ:ηχοληψία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοληψίες/iholipsíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοληψία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοληψιών/iholipsión/!~γενι-πληθ:ηχοληψία-η@wordElln,

× base-form: ηχοληψία
× base-pronunciation: /iholipsía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχοληψία/iholipsía/-ηχοληψίας/iholipsías/-ηχοληψία/iholipsía/-ηχοληψία/iholipsía/-ηχοληψίες/iholipsíes/-ηχοληψιών/iholipsión/-ηχοληψίες/iholipsíes/-ηχοληψίες/iholipsíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοληψία

ηχολογία-η/iholoyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχολογία-η/iholoyía-i/@wordElln,
* McsElln./iholoyía-i/ηχολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχολογία-η/iholoyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχολογία-η/iholoyía-i/@wordElln,
* McsElln.ηχολογία/iholoyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηχολογίας/iholoyías/!~γενι-ενικ:ηχολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηχολογίες/iholoyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχολογία-η@wordElln,
* McsElln.ηχολογιών/iholoyión/!~γενι-πληθ:ηχολογία-η@wordElln,

× base-form: ηχολογία
× base-pronunciation: /iholoyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχολογία/iholoyía/-ηχολογίας/iholoyías/-ηχολογία/iholoyía/-ηχολογία/iholoyía/-ηχολογίες/iholoyíes/-ηχολογιών/iholoyión/-ηχολογίες/iholoyíes/-ηχολογίες/iholoyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχολογία

ηχομίμηση-η/ihomímisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχομίμηση-η/ihomímisi-i/@wordElln,
* McsElln./ihomímisi-i/ηχομίμηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχομίμηση-η/ihomímisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχομίμηση-η/ihomímisi-i/@wordElln,
* McsElln.ηχομίμηση/ihomímisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχομίμηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχομίμησης/ihomímisis/!~γενι-ενικ:ηχομίμηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχομιμήσεως/ihomimíseos/!~γενι-ενικ:ηχομίμηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχομιμήσεις/ihomimísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχομίμηση-η@wordElln,
* McsElln.ηχομιμήσεων/ihomimíseon/!~γενι-πληθ:ηχομίμηση-η@wordElln,

× base-form: ηχομίμηση
× base-pronunciation: /ihomímisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχομίμηση/ihomímisi/-ηχομίμησης/ihomímisis/|ηχομιμήσεως/ihomimíseos/-ηχομίμηση/ihomímisi/-ηχομίμηση/ihomímisi/-ηχομιμήσεις/ihomimísis/-ηχομιμήσεων/ihomimíseon/-ηχομιμήσεις/ihomimísis/-ηχομιμήσεις/ihomimísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηχομίμηση

ηχομετρία-η/ihometría-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχομετρία-η/ihometría-i/@wordElln,
* McsElln./ihometría-i/ηχομετρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχομετρία-η/ihometría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχομετρία-η/ihometría-i/@wordElln,
* McsElln.ηχομετρία/ihometría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ηχομετρίας/ihometrías/!~γενι-ενικ:ηχομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ηχομετρίες/ihometríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ηχομετριών/ihometrión/!~γενι-πληθ:ηχομετρία-η@wordElln,

× base-form: ηχομετρία
× base-pronunciation: /ihometría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχομετρία/ihometría/-ηχομετρίας/ihometrías/-ηχομετρία/ihometría/-ηχομετρία/ihometría/-ηχομετρίες/ihometríes/-ηχομετριών/ihometrión/-ηχομετρίες/ihometríes/-ηχομετρίες/ihometríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχομετρία

ηχομιμία-η/ihomimía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχομιμία-η/ihomimía-i/@wordElln,
* McsElln./ihomimía-i/ηχομιμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχομιμία-η/ihomimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχομιμία-η/ihomimía-i/@wordElln,
* McsElln.ηχομιμία/ihomimía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχομιμία-η@wordElln,
* McsElln.ηχομιμίας/ihomimías/!~γενι-ενικ:ηχομιμία-η@wordElln,
* McsElln.ηχομιμίες/ihomimíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχομιμία-η@wordElln,
* McsElln.ηχομιμιών/ihomimión/!~γενι-πληθ:ηχομιμία-η@wordElln,

× base-form: ηχομιμία
× base-pronunciation: /ihomimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχομιμία/ihomimía/-ηχομιμίας/ihomimías/-ηχομιμία/ihomimía/-ηχομιμία/ihomimía/-ηχομιμίες/ihomimíes/-ηχομιμιών/ihomimión/-ηχομιμίες/ihomimíes/-ηχομιμίες/ihomimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχομιμία

ηχομπάρα-η/ihobára-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχομπάρα-η/ihobára-i/@wordElln,
* McsElln./ihobára-i/ηχομπάρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχομπάρα-η/ihobára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχομπάρα-η/ihobára-i/@wordElln,
* McsElln.ηχομπάρα/ihobára/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχομπάρα-η@wordElln,
* McsElln.ηχομπάρας/ihobáras/!~γενι-ενικ:ηχομπάρα-η@wordElln,
* McsElln.ηχομπάρες/ihobáres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχομπάρα-η@wordElln,
* McsElln.ηχομπαρών/ihobarón/!~γενι-πληθ:ηχομπάρα-η@wordElln,

× base-form: ηχομπάρα
× base-pronunciation: /ihobára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχομπάρα/ihobára/-ηχομπάρας/ihobáras/-ηχομπάρα/ihobára/-ηχομπάρα/ihobára/-ηχομπάρες/ihobáres/-ηχομπαρών/ihobarón/-ηχομπάρες/ihobáres/-ηχομπάρες/ihobáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχομπάρα

ηχομόνωση-η/ihomónosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχομόνωση-η/ihomónosi-i/@wordElln,
* McsElln./ihomónosi-i/ηχομόνωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχομόνωση-η/ihomónosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχομόνωση-η/ihomónosi-i/@wordElln,
* McsElln.ηχομόνωση/ihomónosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχομόνωση-η@wordElln,
* McsElln.ηχομόνωσης/ihomónosis/!~γενι-ενικ:ηχομόνωση-η@wordElln,
* McsElln.ηχομονώσεις/ihomonósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχομόνωση-η@wordElln,
* McsElln.ηχομονώσεων/ihomonóseon/!~γενι-πληθ:ηχομόνωση-η@wordElln,

× base-form: ηχομόνωση
× base-pronunciation: /ihomónosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχομόνωση/ihomónosi/-ηχομόνωσης/ihomónosis/-ηχομόνωση/ihomónosi/-ηχομόνωση/ihomónosi/-ηχομονώσεις/ihomonósis/-ηχομονώσεων/ihomonóseon/-ηχομονώσεις/ihomonósis/-ηχομονώσεις/ihomonósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχομόνωση

ηχοπέτασμα-το/ihopétazma-to/::
* McsEngl.wordElln.ηχοπέτασμα-το/ihopétazma-to/@wordElln,
* McsElln./ihopétazma-to/ηχοπέτασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοπέτασμα-το/ihopétazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοπέτασμα-το/ihopétazma-to/@wordElln,
* McsElln.ηχοπέτασμα/ihopétazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοπέτασμα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοπετάσματος/ihopetázmatos/!~γενι-ενικ:ηχοπέτασμα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοπετάσματα/ihopetázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοπέτασμα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοπετασμάτων/ihopetazmáton/!~γενι-πληθ:ηχοπέτασμα-το@wordElln,

× base-form: ηχοπέτασμα
× base-pronunciation: /ihopétazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηχοπέτασμα/ihopétazma/-ηχοπετάσματος/ihopetázmatos/-ηχοπέτασμα/ihopétazma/-ηχοπέτασμα/ihopétazma/-ηχοπετάσματα/ihopetázmata/-ηχοπετασμάτων/ihopetazmáton/-ηχοπετάσματα/ihopetázmata/-ηχοπετάσματα/ihopetázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοπέτασμα

ηχοπραξία-η/ihopraksía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχοπραξία-η/ihopraksía-i/@wordElln,
* McsElln./ihopraksía-i/ηχοπραξία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοπραξία-η/ihopraksía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοπραξία-η/ihopraksía-i/@wordElln,
* McsElln.ηχοπραξία/ihopraksía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοπραξία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοπραξίας/ihopraksías/!~γενι-ενικ:ηχοπραξία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοπραξίες/ihopraksíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοπραξία-η@wordElln,
* McsElln.ηχοπραξιών/ihopraksión/!~γενι-πληθ:ηχοπραξία-η@wordElln,

× base-form: ηχοπραξία
× base-pronunciation: /ihopraksía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχοπραξία/ihopraksía/-ηχοπραξίας/ihopraksías/-ηχοπραξία/ihopraksía/-ηχοπραξία/ihopraksía/-ηχοπραξίες/ihopraksíes/-ηχοπραξιών/ihopraksión/-ηχοπραξίες/ihopraksíes/-ηχοπραξίες/ihopraksíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοπραξία

ηχοσκόπιο-το/ihoskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.ηχοσκόπιο-το/ihoskópio-to/@wordElln,
* McsElln./ihoskópio-to/ηχοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοσκόπιο-το/ihoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοσκόπιο-το/ihoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ηχοσκόπιο/ihoskópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηχοσκόπιου/ihoskópiu/!~γενι-ενικ:ηχοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηχοσκοπίου/ihoskopíu/!~γενι-ενικ:ηχοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηχοσκόπια/ihoskópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηχοσκόπιων/ihoskópion/!~γενι-πληθ:ηχοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ηχοσκοπίων/ihoskopíon/!~γενι-πληθ:ηχοσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: ηχοσκόπιο
× base-pronunciation: /ihoskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηχοσκόπιο/ihoskópio/-ηχοσκόπιου/ihoskópiu/|ηχοσκοπίου/ihoskopíu/-ηχοσκόπιο/ihoskópio/-ηχοσκόπιο/ihoskópio/-ηχοσκόπια/ihoskópia/-ηχοσκόπιων/ihoskópion/|ηχοσκοπίων/ihoskopíon/-ηχοσκόπια/ihoskópia/-ηχοσκόπια/ihoskópia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηχοσκόπιο

ηχοτοπίο-το/ihotopío-to/::
* McsEngl.wordElln.ηχοτοπίο-το/ihotopío-to/@wordElln,
* McsElln./ihotopío-to/ηχοτοπίο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχοτοπίο-το/ihotopío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχοτοπίο-το/ihotopío-to/@wordElln,
* McsElln.ηχοτοπίο/ihotopío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχοτοπίο-το@wordElln,
* McsElln.ηχοτοπίου/ihotopíu/!~γενι-ενικ:ηχοτοπίο-το@wordElln,
* McsElln.ηχοτοπία/ihotopía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχοτοπίο-το@wordElln,
* McsElln.ηχοτοπίων/ihotopíon/!~γενι-πληθ:ηχοτοπίο-το@wordElln,

× base-form: ηχοτοπίο
× base-pronunciation: /ihotopío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηχοτοπίο/ihotopío/-ηχοτοπίου/ihotopíu/-ηχοτοπίο/ihotopío/-ηχοτοπίο/ihotopío/-ηχοτοπία/ihotopía/-ηχοτοπίων/ihotopíon/-ηχοτοπία/ihotopía/-ηχοτοπία/ihotopía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχοτοπίο

ηχωκαρδιογραφία-η/ihokardhioyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ηχωκαρδιογραφία-η/ihokardhioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./ihokardhioyrafía-i/ηχωκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχωκαρδιογραφία-η/ihokardhioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχωκαρδιογραφία-η/ihokardhioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ηχωκαρδιογραφία/ihokardhioyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχωκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηχωκαρδιογραφίας/ihokardhioyrafías/!~γενι-ενικ:ηχωκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηχωκαρδιογραφίες/ihokardhioyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχωκαρδιογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ηχωκαρδιογραφιών/ihokardhioyrafión/!~γενι-πληθ:ηχωκαρδιογραφία-η@wordElln,

× base-form: ηχωκαρδιογραφία
× base-pronunciation: /ihokardhioyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ηχωκαρδιογραφία/ihokardhioyrafía/-ηχωκαρδιογραφίας/ihokardhioyrafías/-ηχωκαρδιογραφία/ihokardhioyrafía/-ηχωκαρδιογραφία/ihokardhioyrafía/-ηχωκαρδιογραφίες/ihokardhioyrafíes/-ηχωκαρδιογραφιών/ihokardhioyrafión/-ηχωκαρδιογραφίες/ihokardhioyrafíes/-ηχωκαρδιογραφίες/ihokardhioyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχωκαρδιογραφία

ηχόμετρο-το/ihómetro-to/::
* McsEngl.wordElln.ηχόμετρο-το/ihómetro-to/@wordElln,
* McsElln./ihómetro-to/ηχόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχόμετρο-το/ihómetro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχόμετρο-το/ihómetro-to/@wordElln,
* McsElln.ηχόμετρο/ihómetro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηχομέτρου/ihométru/!~γενι-ενικ:ηχόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηχόμετρου/ihómetru/!~γενι-ενικ:ηχόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηχόμετρα/ihómetra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ηχομέτρων/ihométron/!~γενι-πληθ:ηχόμετρο-το@wordElln,

× base-form: ηχόμετρο
× base-pronunciation: /ihómetro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηχόμετρο/ihómetro/-ηχομέτρου/ihométru/|ηχόμετρου/ihómetru/-ηχόμετρο/ihómetro/-ηχόμετρο/ihómetro/-ηχόμετρα/ihómetra/-ηχομέτρων/ihométron/-ηχόμετρα/ihómetra/-ηχόμετρα/ihómetra/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ηχόμετρο

ηχόχρωμα-το/ihóhroma-to/::
* McsEngl.wordElln.ηχόχρωμα-το/ihóhroma-to/@wordElln,
* McsElln./ihóhroma-to/ηχόχρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ηχόχρωμα-το/ihóhroma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ηχόχρωμα-το/ihóhroma-to/@wordElln,
* McsElln.ηχόχρωμα/ihóhroma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ηχόχρωμα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοχρώματος/ihohrómatos/!~γενι-ενικ:ηχόχρωμα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοχρώματα/ihohrómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ηχόχρωμα-το@wordElln,
* McsElln.ηχοχρωμάτων/ihohromáton/!~γενι-πληθ:ηχόχρωμα-το@wordElln,

× base-form: ηχόχρωμα
× base-pronunciation: /ihóhroma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ηχόχρωμα/ihóhroma/-ηχοχρώματος/ihohrómatos/-ηχόχρωμα/ihóhroma/-ηχόχρωμα/ihóhroma/-ηχοχρώματα/ihohrómata/-ηχοχρωμάτων/ihohromáton/-ηχοχρώματα/ihohrómata/-ηχοχρώματα/ihohrómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ηχόχρωμα

meta-info

this page was-visited times since {2022-03-12}

page-wholepath: synagonism.net / worldviewSngo / dirWrdidx / dirLagElln / McsWrdidxElln07ita

SEARCH::
· this page uses 'locator-names', names that when you find them, you find the-LOCATION of the-concept they denote.
GLOBAL-SEARCH:
· clicking on the-green-BAR of a-page you have access to the-global--locator-names of my-site.
· use the-prefix 'wordElln' for senso-concepts related to current concept 'McsWrdidxElln07ita'.
LOCAL-SEARCH:
· TYPE CTRL+F "McsLang.words-of-concept's-name", to go to the-LOCATION of the-concept.
· a-preview of the-description of a-global-name makes reading fast.

footer::
• author: Kaseluris.Nikos.1959
• email:
 
• edit on github: https://github.com/synagonism/McsWorld/blob/master/dirMcs/dirWrdidx/dirLagElln/McsWrdidxElln07ita.last.html,
• comments on Disqus,
• twitter: @synagonism,

webpage-versions::
• version.last.dynamic: McsWrdidxElln07ita.last.html,
• version.draft.creation: McsWrdidxElln07ita.0-1-0.2022-03-12.last.html,

support (link)