McsWrdidxElln09yxota - Ί|Ι|ί|ι
senso-concept-Mcs

McsHitp-creation:: {2022-03-12}

overview of McsWrdidxElln09yxota

description::
× quantity of words: 566

name::
* McsEngl.McsWrdidxElln09yxota,
* McsEngl.wordaryElln'Ί|Ι|ί|ι,

whole-tree-of-McsWrdidxElln01alfa::
* wordaryElln,

Ί|Ι|ί|ι of McsWrdidxElln09yxota

Ίαμος-ο/íamos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ίαμος-ο/íamos-o/@wordElln,
* McsElln./íamos-o/Ίαμος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ίαμος-ο/íamos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ίαμος-ο/íamos-o/@wordElln,
* McsElln.Ίαμος/íamos/!~ονομ-ενικ:Ίαμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίαμου/íamu/!~γενι-ενικ:Ίαμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίάμου/íámu/!~γενι-ενικ:Ίαμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίαμο/íamo/!~αιτι-ενικ:Ίαμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίαμε/íame/!~κλητ-ενικ:Ίαμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίαμοι/íami/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ίαμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίαμων/íamon/!~γενι-πληθ:Ίαμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίάμων/íámon/!~γενι-πληθ:Ίαμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίαμους/íamus/!~αιτι-πληθ:Ίαμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίάμους/íámus/!~αιτι-πληθ:Ίαμος-ο@wordElln,

× base-form: Ίαμος
× base-pronunciation: /íamos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ίαμος/íamos/-Ίαμου/íamu/|Ίάμου/íámu/-Ίαμο/íamo/-Ίαμε/íame/-Ίαμοι/íami/-Ίαμων/íamon/|Ίάμων/íámon/-Ίαμους/íamus/|Ίάμους/íámus/-Ίαμοι/íami/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ίαμος

Ίβυκος-ο/ívikos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ίβυκος-ο/ívikos-o/@wordElln,
* McsElln./ívikos-o/Ίβυκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ίβυκος-ο/ívikos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ίβυκος-ο/ívikos-o/@wordElln,
* McsElln.Ίβυκος/ívikos/!~ονομ-ενικ:Ίβυκος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίβύκου/ívíku/!~γενι-ενικ:Ίβυκος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίβυκου/íviku/!~γενι-ενικ:Ίβυκος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίβυκο/íviko/!~αιτι-ενικ:Ίβυκος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίβυκε/ívike/!~κλητ-ενικ:Ίβυκος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίβυκοι/íviki/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ίβυκος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίβύκων/ívíkon/!~γενι-πληθ:Ίβυκος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίβύκους/ívíkus/!~αιτι-πληθ:Ίβυκος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίβυκους/ívikus/!~αιτι-πληθ:Ίβυκος-ο@wordElln,

× base-form: Ίβυκος
× base-pronunciation: /ívikos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ίβυκος/ívikos/-Ίβύκου/ívíku/|Ίβυκου/íviku/-Ίβυκο/íviko/-Ίβυκε/ívike/-Ίβυκοι/íviki/-Ίβύκων/ívíkon/-Ίβύκους/ívíkus/|Ίβυκους/ívikus/-Ίβυκοι/íviki/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: Ίβυκος

Ίκαρος-ο/íkaros-o/::
* McsEngl.wordElln.Ίκαρος-ο/íkaros-o/@wordElln,
* McsElln./íkaros-o/Ίκαρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ίκαρος-ο/íkaros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ίκαρος-ο/íkaros-o/@wordElln,
* McsElln.Ίκαρος/íkaros/!~ονομ-ενικ:Ίκαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίκάρου/íkáru/!~γενι-ενικ:Ίκαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίκαρου/íkaru/!~γενι-ενικ:Ίκαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίκαρο/íkaro/!~αιτι-ενικ:Ίκαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίκαρε/íkare/!~κλητ-ενικ:Ίκαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίκαροι/íkari/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ίκαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίκάρων/íkáron/!~γενι-πληθ:Ίκαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίκάρους/íkárus/!~αιτι-πληθ:Ίκαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ίκαρους/íkarus/!~αιτι-πληθ:Ίκαρος-ο@wordElln,

× base-form: Ίκαρος
× base-pronunciation: /íkaros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ίκαρος/íkaros/-Ίκάρου/íkáru/|Ίκαρου/íkaru/-Ίκαρο/íkaro/-Ίκαρε/íkare/-Ίκαροι/íkari/-Ίκάρων/íkáron/-Ίκάρους/íkárus/|Ίκαρους/íkarus/-Ίκαροι/íkari/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: Ίκαρος

Ιάκωβος-ο/iákovos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιάκωβος-ο/iákovos-o/@wordElln,
* McsElln./iákovos-o/Ιάκωβος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιάκωβος-ο/iákovos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιάκωβος-ο/iákovos-o/@wordElln,
* McsElln.Ιάκωβος/iákovos/!~ονομ-ενικ:Ιάκωβος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιάκωβου/iákovu/!~γενι-ενικ:Ιάκωβος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιακώβου/iakóvu/!~γενι-ενικ:Ιάκωβος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιάκωβο/iákovo/!~αιτι-ενικ:Ιάκωβος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιάκωβε/iákove/!~κλητ-ενικ:Ιάκωβος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιάκωβοι/iákovi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιάκωβος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιάκωβων/iákovon/!~γενι-πληθ:Ιάκωβος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιακώβων/iakóvon/!~γενι-πληθ:Ιάκωβος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιάκωβους/iákovus/!~αιτι-πληθ:Ιάκωβος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιακώβους/iakóvus/!~αιτι-πληθ:Ιάκωβος-ο@wordElln,

× base-form: Ιάκωβος
× base-pronunciation: /iákovos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιάκωβος/iákovos/-Ιάκωβου/iákovu/|Ιακώβου/iakóvu/-Ιάκωβο/iákovo/-Ιάκωβε/iákove/-Ιάκωβοι/iákovi/-Ιάκωβων/iákovon/|Ιακώβων/iakóvon/-Ιάκωβους/iákovus/|Ιακώβους/iakóvus/-Ιάκωβοι/iákovi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιάκωβος

Ιάπωνας-ο/iáponas-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιάπωνας-ο/iáponas-o/@wordElln,
* McsElln./iáponas-o/Ιάπωνας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιάπωνας-ο/iáponas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιάπωνας-ο/iáponas-o/@wordElln,
* McsElln.Ιάπωνας/iáponas/!~ονομ-ενικ:Ιάπωνας-ο@wordElln,
* McsElln.Ιάπωνα/iápona/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιάπωνας-ο@wordElln,
* McsElln.Ιάπωνες/iápones/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιάπωνας-ο@wordElln,
* McsElln.ιαπώνων/iapónon/!~γενι-πληθ:Ιάπωνας-ο@wordElln,

× base-form: Ιάπωνας
× base-pronunciation: /iáponas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιάπωνας/iáponas/-Ιάπωνα/iápona/-Ιάπωνα/iápona/-Ιάπωνα/iápona/-Ιάπωνες/iápones/-ιαπώνων/iapónon/-Ιάπωνες/iápones/-Ιάπωνες/iápones/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιάπωνας

Ιάσονας-ο/iásonas-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιάσονας-ο/iásonas-o/@wordElln,
* McsElln./iásonas-o/Ιάσονας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιάσονας-ο/iásonas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιάσονας-ο/iásonas-o/@wordElln,
* McsElln.Ιάσονας/iásonas/!~ονομ-ενικ:Ιάσονας-ο@wordElln,
* McsElln.Ιάσονα/iásona/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιάσονας-ο@wordElln,
* McsElln.Ιάσονες/iásones/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιάσονας-ο@wordElln,
* McsElln.ιασόνων/iasónon/!~γενι-πληθ:Ιάσονας-ο@wordElln,

× base-form: Ιάσονας
× base-pronunciation: /iásonas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιάσονας/iásonas/-Ιάσονα/iásona/-Ιάσονα/iásona/-Ιάσονα/iásona/-Ιάσονες/iásones/-ιασόνων/iasónon/-Ιάσονες/iásones/-Ιάσονες/iásones/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιάσονας

Ιακωβίνα-η/iakovína-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιακωβίνα-η/iakovína-i/@wordElln,
* McsElln./iakovína-i/Ιακωβίνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιακωβίνα-η/iakovína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιακωβίνα-η/iakovína-i/@wordElln,
* McsElln.Ιακωβίνα/iakovína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιακωβίνα-η@wordElln,
* McsElln.Ιακωβίνας/iakovínas/!~γενι-ενικ:Ιακωβίνα-η@wordElln,
* McsElln.Ιακωβίνες/iakovínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιακωβίνα-η@wordElln,

× base-form: Ιακωβίνα
× base-pronunciation: /iakovína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιακωβίνα/iakovína/-Ιακωβίνας/iakovínas/-Ιακωβίνα/iakovína/-Ιακωβίνα/iakovína/-Ιακωβίνες/iakovínes/-∅-Ιακωβίνες/iakovínes/-Ιακωβίνες/iakovínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ιακωβίνα

Ιανουάριος-ο/ianuários-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιανουάριος-ο/ianuários-o/@wordElln,
* McsElln./ianuários-o/Ιανουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιανουάριος-ο/ianuários-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιανουάριος-ο/ianuários-o/@wordElln,
* McsElln.Ιανουάριος/ianuários/!~ονομ-ενικ:Ιανουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιανουαρίου/ianuaríu/!~γενι-ενικ:Ιανουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιανουάριου/ianuáriu/!~γενι-ενικ:Ιανουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιανουάριο/ianuário/!~αιτι-ενικ:Ιανουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιανουάριε/ianuárie/!~κλητ-ενικ:Ιανουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιανουάριοι/ianuárii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιανουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιανουαρίων/ianuaríon/!~γενι-πληθ:Ιανουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιανουαρίους/ianuaríus/!~αιτι-πληθ:Ιανουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιανουάριους/ianuárius/!~αιτι-πληθ:Ιανουάριος-ο@wordElln,

× base-form: Ιανουάριος
× base-pronunciation: /ianuários/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιανουάριος/ianuários/-Ιανουαρίου/ianuaríu/|Ιανουάριου/ianuáriu/-Ιανουάριο/ianuário/-Ιανουάριε/ianuárie/-Ιανουάριοι/ianuárii/-Ιανουαρίων/ianuaríon/-Ιανουαρίους/ianuaríus/|Ιανουάριους/ianuárius/-Ιανουάριοι/ianuárii/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιανουάριος

Ιαπωνία-η/iaponía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιαπωνία-η/iaponía-i/@wordElln,
* McsElln./iaponía-i/Ιαπωνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιαπωνία-η/iaponía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιαπωνία-η/iaponía-i/@wordElln,
* McsElln.Ιαπωνία/iaponía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιαπωνία-η@wordElln,
* McsElln.Ιαπωνίας/iaponías/!~γενι-ενικ:Ιαπωνία-η@wordElln,
* McsElln.Ιαπωνίες/iaponíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιαπωνία-η@wordElln,
* McsElln.Ιαπωνιών/iaponión/!~γενι-πληθ:Ιαπωνία-η@wordElln,

× base-form: Ιαπωνία
× base-pronunciation: /iaponía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιαπωνία/iaponía/-Ιαπωνίας/iaponías/-Ιαπωνία/iaponía/-Ιαπωνία/iaponía/-Ιαπωνίες/iaponíes/-Ιαπωνιών/iaponión/-Ιαπωνίες/iaponíes/-Ιαπωνίες/iaponíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιαπωνία

Ιαπωνίδα-η/iaponídha-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιαπωνίδα-η/iaponídha-i/@wordElln,
* McsElln./iaponídha-i/Ιαπωνίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιαπωνίδα-η/iaponídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιαπωνίδα-η/iaponídha-i/@wordElln,
* McsElln.Ιαπωνίδα/iaponídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιαπωνίδα-η@wordElln,
* McsElln.Ιαπωνίδας/iaponídhas/!~γενι-ενικ:Ιαπωνίδα-η@wordElln,
* McsElln.Ιαπωνίδες/iaponídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιαπωνίδα-η@wordElln,
* McsElln.Ιαπωνίδων/iaponídhon/!~γενι-πληθ:Ιαπωνίδα-η@wordElln,

× base-form: Ιαπωνίδα
× base-pronunciation: /iaponídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιαπωνίδα/iaponídha/-Ιαπωνίδας/iaponídhas/-Ιαπωνίδα/iaponídha/-Ιαπωνίδα/iaponídha/-Ιαπωνίδες/iaponídhes/-Ιαπωνίδων/iaponídhon/-Ιαπωνίδες/iaponídhes/-Ιαπωνίδες/iaponídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιαπωνίδα

Ιβοριανή-η/ivorianí-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιβοριανή-η/ivorianí-i/@wordElln,
* McsElln./ivorianí-i/Ιβοριανή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιβοριανή-η/ivorianí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιβοριανή-η/ivorianí-i/@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανή/ivorianí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιβοριανή-η@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανής/ivorianís/!~γενι-ενικ:Ιβοριανή-η@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανές/ivorianés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιβοριανή-η@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανών/ivorianón/!~γενι-πληθ:Ιβοριανή-η@wordElln,

× base-form: Ιβοριανή
× base-pronunciation: /ivorianí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιβοριανή/ivorianí/-Ιβοριανής/ivorianís/-Ιβοριανή/ivorianí/-Ιβοριανή/ivorianí/-Ιβοριανές/ivorianés/-Ιβοριανών/ivorianón/-Ιβοριανές/ivorianés/-Ιβοριανές/ivorianés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιβοριανή

Ιβοριανός-ο/ivorianós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιβοριανός-ο/ivorianós-o/@wordElln,
* McsElln./ivorianós-o/Ιβοριανός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιβοριανός-ο/ivorianós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιβοριανός-ο/ivorianós-o/@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανός/ivorianós/!~ονομ-ενικ:Ιβοριανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανού/ivorianú/!~γενι-ενικ:Ιβοριανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανό/ivorianó/!~αιτι-ενικ:Ιβοριανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανέ/ivoriané/!~κλητ-ενικ:Ιβοριανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανοί/ivorianí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιβοριανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανών/ivorianón/!~γενι-πληθ:Ιβοριανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιβοριανούς/ivorianús/!~αιτι-πληθ:Ιβοριανός-ο@wordElln,

× base-form: Ιβοριανός
× base-pronunciation: /ivorianós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιβοριανός/ivorianós/-Ιβοριανού/ivorianú/-Ιβοριανό/ivorianó/-Ιβοριανέ/ivoriané/-Ιβοριανοί/ivorianí/-Ιβοριανών/ivorianón/-Ιβοριανούς/ivorianús/-Ιβοριανοί/ivorianí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιβοριανός

Ιγκουανόδοντας-ο/iguanódhodas-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιγκουανόδοντας-ο/iguanódhodas-o/@wordElln,
* McsElln./iguanódhodas-o/Ιγκουανόδοντας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιγκουανόδοντας-ο/iguanódhodas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιγκουανόδοντας-ο/iguanódhodas-o/@wordElln,
* McsElln.Ιγκουανόδοντας/iguanódhodas/!~ονομ-ενικ:Ιγκουανόδοντας-ο@wordElln,
* McsElln.Ιγκουανόδοντα/iguanódhoda/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιγκουανόδοντας-ο@wordElln,
* McsElln.Ιγκουανόδοντες/iguanódhodes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιγκουανόδοντας-ο@wordElln,
* McsElln.ιγκουανοδόντων/iguanodhódon/!~γενι-πληθ:Ιγκουανόδοντας-ο@wordElln,

× base-form: Ιγκουανόδοντας
× base-pronunciation: /iguanódhodas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιγκουανόδοντας/iguanódhodas/-Ιγκουανόδοντα/iguanódhoda/-Ιγκουανόδοντα/iguanódhoda/-Ιγκουανόδοντα/iguanódhoda/-Ιγκουανόδοντες/iguanódhodes/-ιγκουανοδόντων/iguanodhódon/-Ιγκουανόδοντες/iguanódhodes/-Ιγκουανόδοντες/iguanódhodes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιγκουανόδοντας

Ιγνάτιος-ο/iynátios-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιγνάτιος-ο/iynátios-o/@wordElln,
* McsElln./iynátios-o/Ιγνάτιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιγνάτιος-ο/iynátios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιγνάτιος-ο/iynátios-o/@wordElln,
* McsElln.Ιγνάτιος/iynátios/!~ονομ-ενικ:Ιγνάτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιγνατίου/iynatíu/!~γενι-ενικ:Ιγνάτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιγνάτιου/iynátiu/!~γενι-ενικ:Ιγνάτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιγνάτιο/iynátio/!~αιτι-ενικ:Ιγνάτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιγνάτιε/iynátie/!~κλητ-ενικ:Ιγνάτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιγνάτιοι/iynátii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιγνάτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιγνατίων/iynatíon/!~γενι-πληθ:Ιγνάτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιγνατίους/iynatíus/!~αιτι-πληθ:Ιγνάτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιγνάτιους/iynátius/!~αιτι-πληθ:Ιγνάτιος-ο@wordElln,

× base-form: Ιγνάτιος
× base-pronunciation: /iynátios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιγνάτιος/iynátios/-Ιγνατίου/iynatíu/|Ιγνάτιου/iynátiu/-Ιγνάτιο/iynátio/-Ιγνάτιε/iynátie/-Ιγνάτιοι/iynátii/-Ιγνατίων/iynatíon/-Ιγνατίους/iynatíus/|Ιγνάτιους/iynátius/-Ιγνάτιοι/iynátii/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιγνάτιος

Ιεράπολη-η/ierápoli-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιεράπολη-η/ierápoli-i/@wordElln,
* McsElln./ierápoli-i/Ιεράπολη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιεράπολη-η/ierápoli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιεράπολη-η/ierápoli-i/@wordElln,
* McsElln.Ιεράπολη/ierápoli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιεράπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ιεράπολης/ierápolis/!~γενι-ενικ:Ιεράπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ιεραπόλεως/ierapóleos/!~γενι-ενικ:Ιεράπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ιεραπόλεις/ierapólis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιεράπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ιεραπόλεων/ierapóleon/!~γενι-πληθ:Ιεράπολη-η@wordElln,

× base-form: Ιεράπολη
× base-pronunciation: /ierápoli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιεράπολη/ierápoli/-Ιεράπολης/ierápolis/|Ιεραπόλεως/ierapóleos/-Ιεράπολη/ierápoli/-Ιεράπολη/ierápoli/-Ιεραπόλεις/ierapólis/-Ιεραπόλεων/ierapóleon/-Ιεραπόλεις/ierapólis/-Ιεραπόλεις/ierapólis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιεράπολη

Ιεραπετρίτης-ο/ierapetrítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιεραπετρίτης-ο/ierapetrítis-o/@wordElln,
* McsElln./ierapetrítis-o/Ιεραπετρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιεραπετρίτης-ο/ierapetrítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιεραπετρίτης-ο/ierapetrítis-o/@wordElln,
* McsElln.Ιεραπετρίτης/ierapetrítis/!~ονομ-ενικ:Ιεραπετρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεραπετρίτη/ierapetríti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιεραπετρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεραπετρίτες/ierapetrítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιεραπετρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεραπετριτών/ierapetritón/!~γενι-πληθ:Ιεραπετρίτης-ο@wordElln,

× base-form: Ιεραπετρίτης
× base-pronunciation: /ierapetrítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιεραπετρίτης/ierapetrítis/-Ιεραπετρίτη/ierapetríti/-Ιεραπετρίτη/ierapetríti/-Ιεραπετρίτη/ierapetríti/-Ιεραπετρίτες/ierapetrítes/-Ιεραπετριτών/ierapetritón/-Ιεραπετρίτες/ierapetrítes/-Ιεραπετρίτες/ierapetrítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιεραπετρίτης

Ιεροκλής-ο/ieroklís-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιεροκλής-ο/ieroklís-o/@wordElln,
* McsElln./ieroklís-o/Ιεροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιεροκλής-ο/ieroklís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιεροκλής-ο/ieroklís-o/@wordElln,
* McsElln.Ιεροκλής/ieroklís/!~ονομ-ενικ:Ιεροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεροκλή/ieroklí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιεροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεροκλέους/ierokléus/!~γενι-ενικ:Ιεροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεροκλείς/ieroklís/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιεροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεροκλήδες/ieroklídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιεροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεροκλέων/ierokléon/!~γενι-πληθ:Ιεροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεροκλήδων/ieroklídhon/!~γενι-πληθ:Ιεροκλής-ο@wordElln,

× base-form: Ιεροκλής
× base-pronunciation: /ieroklís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιεροκλής/ieroklís/-Ιεροκλή/ieroklí/|Ιεροκλέους/ierokléus/-Ιεροκλή/ieroklí/-Ιεροκλή/ieroklí/-Ιεροκλείς/ieroklís/|Ιεροκλήδες/ieroklídhes/-Ιεροκλέων/ierokléon/|Ιεροκλήδων/ieroklídhon/-Ιεροκλείς/ieroklís/|Ιεροκλήδες/ieroklídhes/-Ιεροκλείς/ieroklís/|Ιεροκλήδες/ieroklídhes/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XisT1SuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιεροκλής

Ιερώνυμος-ο/ierónimos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιερώνυμος-ο/ierónimos-o/@wordElln,
* McsElln./ierónimos-o/Ιερώνυμος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιερώνυμος-ο/ierónimos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιερώνυμος-ο/ierónimos-o/@wordElln,
* McsElln.Ιερώνυμος/ierónimos/!~ονομ-ενικ:Ιερώνυμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιερώνυμου/ierónimu/!~γενι-ενικ:Ιερώνυμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιερωνύμου/ieronímu/!~γενι-ενικ:Ιερώνυμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιερώνυμο/ierónimo/!~αιτι-ενικ:Ιερώνυμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιερώνυμε/ierónime/!~κλητ-ενικ:Ιερώνυμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιερώνυμοι/ierónimi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιερώνυμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιερώνυμων/ierónimon/!~γενι-πληθ:Ιερώνυμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιερωνύμων/ieronímon/!~γενι-πληθ:Ιερώνυμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιερώνυμους/ierónimus/!~αιτι-πληθ:Ιερώνυμος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιερωνύμους/ieronímus/!~αιτι-πληθ:Ιερώνυμος-ο@wordElln,

× base-form: Ιερώνυμος
× base-pronunciation: /ierónimos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιερώνυμος/ierónimos/-Ιερώνυμου/ierónimu/|Ιερωνύμου/ieronímu/-Ιερώνυμο/ierónimo/-Ιερώνυμε/ierónime/-Ιερώνυμοι/ierónimi/-Ιερώνυμων/ierónimon/|Ιερωνύμων/ieronímon/-Ιερώνυμους/ierónimus/|Ιερωνύμους/ieronímus/-Ιερώνυμοι/ierónimi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιερώνυμος

Ιεχωβισμός-ο/iehovizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιεχωβισμός-ο/iehovizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iehovizmós-o/Ιεχωβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιεχωβισμός-ο/iehovizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιεχωβισμός-ο/iehovizmós-o/@wordElln,
* McsElln.Ιεχωβισμός/iehovizmós/!~ονομ-ενικ:Ιεχωβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεχωβισμού/iehovizmú/!~γενι-ενικ:Ιεχωβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεχωβισμό/iehovizmó/!~αιτι-ενικ:Ιεχωβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεχωβισμέ/iehovizmé/!~κλητ-ενικ:Ιεχωβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεχωβισμοί/iehovizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιεχωβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεχωβισμών/iehovizmón/!~γενι-πληθ:Ιεχωβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιεχωβισμούς/iehovizmús/!~αιτι-πληθ:Ιεχωβισμός-ο@wordElln,

× base-form: Ιεχωβισμός
× base-pronunciation: /iehovizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιεχωβισμός/iehovizmós/-Ιεχωβισμού/iehovizmú/-Ιεχωβισμό/iehovizmó/-Ιεχωβισμέ/iehovizmé/-Ιεχωβισμοί/iehovizmí/-Ιεχωβισμών/iehovizmón/-Ιεχωβισμούς/iehovizmús/-Ιεχωβισμοί/iehovizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιεχωβισμός

Ιθάκη-η/itháki-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιθάκη-η/itháki-i/@wordElln,
* McsElln./itháki-i/Ιθάκη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιθάκη-η/itháki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιθάκη-η/itháki-i/@wordElln,
* McsElln.Ιθάκη/itháki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιθάκη-η@wordElln,
* McsElln.Ιθάκης/ithákis/!~γενι-ενικ:Ιθάκη-η@wordElln,
* McsElln.Ιθάκες/ithákes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιθάκη-η@wordElln,
* McsElln.Ιθακών/ithakón/!~γενι-πληθ:Ιθάκη-η@wordElln,

× base-form: Ιθάκη
× base-pronunciation: /itháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιθάκη/itháki/-Ιθάκης/ithákis/-Ιθάκη/itháki/-Ιθάκη/itháki/-Ιθάκες/ithákes/-Ιθακών/ithakón/-Ιθάκες/ithákes/-Ιθάκες/ithákes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιθάκη

Ικάριο-το/ikário-to/::
* McsEngl.wordElln.Ικάριο-το/ikário-to/@wordElln,
* McsElln./ikário-to/Ικάριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ικάριο-το/ikário-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ικάριο-το/ikário-to/@wordElln,
* McsElln.Ικάριο/ikário/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ικάριο-το@wordElln,
* McsElln.Ικαρίου/ikaríu/!~γενι-ενικ:Ικάριο-το@wordElln,
* McsElln.Ικάριου/ikáriu/!~γενι-ενικ:Ικάριο-το@wordElln,
* McsElln.Ικάρια/ikária/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ικάριο-το@wordElln,
* McsElln.Ικαρίων/ikaríon/!~γενι-πληθ:Ικάριο-το@wordElln,

× base-form: Ικάριο
× base-pronunciation: /ikário/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Ικάριο/ikário/-Ικαρίου/ikaríu/|Ικάριου/ikáriu/-Ικάριο/ikário/-Ικάριο/ikário/-Ικάρια/ikária/-Ικαρίων/ikaríon/-Ικάρια/ikária/-Ικάρια/ikária/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ικάριο

Ικαριώτης-ο/ikaryyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ικαριώτης-ο/ikaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln./ikaryyótis-o/Ικαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ικαριώτης-ο/ikaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ικαριώτης-ο/ikaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Ικαριώτης/ikaryyótis/!~ονομ-ενικ:Ικαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ικαριώτη/ikaryyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ικαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ικαριώτες/ikaryyótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ικαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ικαριωτών/ikariotón/!~γενι-πληθ:Ικαριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Ικαριώτης
× base-pronunciation: /ikaryyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ικαριώτης/ikaryyótis/-Ικαριώτη/ikaryyóti/-Ικαριώτη/ikaryyóti/-Ικαριώτη/ikaryyóti/-Ικαριώτες/ikaryyótes/-Ικαριωτών/ikariotón/-Ικαριώτες/ikaryyótes/-Ικαριώτες/ikaryyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ικαριώτης

Ικαριώτισσα-η/ikaryyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Ικαριώτισσα-η/ikaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./ikaryyótisa-i/Ικαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ικαριώτισσα-η/ikaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ικαριώτισσα-η/ikaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Ικαριώτισσα/ikaryyótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ικαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ικαριώτισσας/ikaryyótisas/!~γενι-ενικ:Ικαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ικαριώτισσες/ikaryyótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ικαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ικαριωτισσών/ikariotisón/!~γενι-πληθ:Ικαριώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Ικαριώτισσα
× base-pronunciation: /ikaryyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ικαριώτισσα/ikaryyótisa/-Ικαριώτισσας/ikaryyótisas/-Ικαριώτισσα/ikaryyótisa/-Ικαριώτισσα/ikaryyótisa/-Ικαριώτισσες/ikaryyótises/-Ικαριωτισσών/ikariotisón/-Ικαριώτισσες/ikaryyótises/-Ικαριώτισσες/ikaryyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ικαριώτισσα

Ιλισσός-ο/ilisós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιλισσός-ο/ilisós-o/@wordElln,
* McsElln./ilisós-o/Ιλισσός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιλισσός-ο/ilisós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιλισσός-ο/ilisós-o/@wordElln,
* McsElln.Ιλισσός/ilisós/!~ονομ-ενικ:Ιλισσός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισσού/ilisú/!~γενι-ενικ:Ιλισσός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισσό/ilisó/!~αιτι-ενικ:Ιλισσός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισσέ/ilisé/!~κλητ-ενικ:Ιλισσός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισσοί/ilisí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιλισσός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισσών/ilisón/!~γενι-πληθ:Ιλισσός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισσούς/ilisús/!~αιτι-πληθ:Ιλισσός-ο@wordElln,

× base-form: Ιλισσός
× base-pronunciation: /ilisós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιλισσός/ilisós/-Ιλισσού/ilisú/-Ιλισσό/ilisó/-Ιλισσέ/ilisé/-Ιλισσοί/ilisí/-Ιλισσών/ilisón/-Ιλισσούς/ilisús/-Ιλισσοί/ilisí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιλισσός

Ιλισός-ο/ilisós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιλισός-ο/ilisós-o/@wordElln,
* McsElln./ilisós-o/Ιλισός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιλισός-ο/ilisós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιλισός-ο/ilisós-o/@wordElln,
* McsElln.Ιλισός/ilisós/!~ονομ-ενικ:Ιλισός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισού/ilisú/!~γενι-ενικ:Ιλισός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισό/ilisó/!~αιτι-ενικ:Ιλισός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισέ/ilisé/!~κλητ-ενικ:Ιλισός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισοί/ilisí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιλισός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισών/ilisón/!~γενι-πληθ:Ιλισός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιλισούς/ilisús/!~αιτι-πληθ:Ιλισός-ο@wordElln,

× base-form: Ιλισός
× base-pronunciation: /ilisós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιλισός/ilisós/-Ιλισού/ilisú/-Ιλισό/ilisó/-Ιλισέ/ilisé/-Ιλισοί/ilisí/-Ιλισών/ilisón/-Ιλισούς/ilisús/-Ιλισοί/ilisí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιλισός

Ιλλυρία-η/iliría-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιλλυρία-η/iliría-i/@wordElln,
* McsElln./iliría-i/Ιλλυρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιλλυρία-η/iliría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιλλυρία-η/iliría-i/@wordElln,
* McsElln.Ιλλυρία/iliría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιλλυρία-η@wordElln,
* McsElln.Ιλλυρίας/ilirías/!~γενι-ενικ:Ιλλυρία-η@wordElln,
* McsElln.Ιλλυρίες/iliríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιλλυρία-η@wordElln,
* McsElln.Ιλλυριών/ilirión/!~γενι-πληθ:Ιλλυρία-η@wordElln,

× base-form: Ιλλυρία
× base-pronunciation: /iliría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιλλυρία/iliría/-Ιλλυρίας/ilirías/-Ιλλυρία/iliría/-Ιλλυρία/iliría/-Ιλλυρίες/iliríes/-Ιλλυριών/ilirión/-Ιλλυρίες/iliríes/-Ιλλυρίες/iliríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιλλυρία

Ινέπολη-η/inépoli-i/::
* McsEngl.wordElln.Ινέπολη-η/inépoli-i/@wordElln,
* McsElln./inépoli-i/Ινέπολη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινέπολη-η/inépoli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινέπολη-η/inépoli-i/@wordElln,
* McsElln.Ινέπολη/inépoli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ινέπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ινέπολης/inépolis/!~γενι-ενικ:Ινέπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ινεπόλεως/inepóleos/!~γενι-ενικ:Ινέπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ινεπόλεις/inepólis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ινέπολη-η@wordElln,
* McsElln.Ινεπόλεων/inepóleon/!~γενι-πληθ:Ινέπολη-η@wordElln,

× base-form: Ινέπολη
× base-pronunciation: /inépoli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ινέπολη/inépoli/-Ινέπολης/inépolis/|Ινεπόλεως/inepóleos/-Ινέπολη/inépoli/-Ινέπολη/inépoli/-Ινεπόλεις/inepólis/-Ινεπόλεων/inepóleon/-Ινεπόλεις/inepólis/-Ινεπόλεις/inepólis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ινέπολη

Ινδή-η/indhí-i/::
* McsEngl.wordElln.Ινδή-η/indhí-i/@wordElln,
* McsElln./indhí-i/Ινδή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινδή-η/indhí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινδή-η/indhí-i/@wordElln,
* McsElln.Ινδή/indhí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ινδή-η@wordElln,
* McsElln.Ινδής/indhís/!~γενι-ενικ:Ινδή-η@wordElln,
* McsElln.Ινδές/indhés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ινδή-η@wordElln,
* McsElln.Ινδών/indhón/!~γενι-πληθ:Ινδή-η@wordElln,

× base-form: Ινδή
× base-pronunciation: /indhí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ινδή/indhí/-Ινδής/indhís/-Ινδή/indhí/-Ινδή/indhí/-Ινδές/indhés/-Ινδών/indhón/-Ινδές/indhés/-Ινδές/indhés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ινδή

Ινδία-η/indhía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ινδία-η/indhía-i/@wordElln,
* McsElln./indhía-i/Ινδία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινδία-η/indhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινδία-η/indhía-i/@wordElln,
* McsElln.Ινδία/indhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ινδία-η@wordElln,
* McsElln.Ινδίας/indhías/!~γενι-ενικ:Ινδία-η@wordElln,
* McsElln.Ινδίες/indhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ινδία-η@wordElln,
* McsElln.Ινδιών/indhyyón/!~γενι-πληθ:Ινδία-η@wordElln,

× base-form: Ινδία
× base-pronunciation: /indhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ινδία/indhía/-Ινδίας/indhías/-Ινδία/indhía/-Ινδία/indhía/-Ινδίες/indhíes/-Ινδιών/indhyyón/-Ινδίες/indhíes/-Ινδίες/indhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ινδία

Ινδιάνα-η/indhiána-i/::
* McsEngl.wordElln.Ινδιάνα-η/indhiána-i/@wordElln,
* McsElln./indhiána-i/Ινδιάνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινδιάνα-η/indhiána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινδιάνα-η/indhiána-i/@wordElln,
* McsElln.Ινδιάνα/indhiána/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ινδιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Ινδιάνας/indhiánas/!~γενι-ενικ:Ινδιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Ινδιάνες/indhiánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ινδιάνα-η@wordElln,

× base-form: Ινδιάνα
× base-pronunciation: /indhiána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ινδιάνα/indhiána/-Ινδιάνας/indhiánas/-Ινδιάνα/indhiána/-Ινδιάνα/indhiána/-Ινδιάνες/indhiánes/-∅-Ινδιάνες/indhiánes/-Ινδιάνες/indhiánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ινδιάνα

Ινδιάνος-ο/indhiános-o/::
* McsEngl.wordElln.Ινδιάνος-ο/indhiános-o/@wordElln,
* McsElln./indhiános-o/Ινδιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινδιάνος-ο/indhiános-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινδιάνος-ο/indhiános-o/@wordElln,
* McsElln.Ινδιάνος/indhiános/!~ονομ-ενικ:Ινδιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδιάνου/indhiánu/!~γενι-ενικ:Ινδιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδιάνο/indhiáno/!~αιτι-ενικ:Ινδιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδιάνε/indhiáne/!~κλητ-ενικ:Ινδιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδιάνοι/indhiáni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ινδιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδιάνων/indhiánon/!~γενι-πληθ:Ινδιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδιάνους/indhiánus/!~αιτι-πληθ:Ινδιάνος-ο@wordElln,

× base-form: Ινδιάνος
× base-pronunciation: /indhiános/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ινδιάνος/indhiános/-Ινδιάνου/indhiánu/-Ινδιάνο/indhiáno/-Ινδιάνε/indhiáne/-Ινδιάνοι/indhiáni/-Ινδιάνων/indhiánon/-Ινδιάνους/indhiánus/-Ινδιάνοι/indhiáni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ινδιάνος

Ινδοευρωπαία-η/indhoevropéa-i/::
* McsEngl.wordElln.Ινδοευρωπαία-η/indhoevropéa-i/@wordElln,
* McsElln./indhoevropéa-i/Ινδοευρωπαία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινδοευρωπαία-η/indhoevropéa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινδοευρωπαία-η/indhoevropéa-i/@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαία/indhoevropéa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ινδοευρωπαία-η@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαίας/indhoevropéas/!~γενι-ενικ:Ινδοευρωπαία-η@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαίες/indhoevropées/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ινδοευρωπαία-η@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαίων/indhoevropéon/!~γενι-πληθ:Ινδοευρωπαία-η@wordElln,

× base-form: Ινδοευρωπαία
× base-pronunciation: /indhoevropéa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ινδοευρωπαία/indhoevropéa/-Ινδοευρωπαίας/indhoevropéas/-Ινδοευρωπαία/indhoevropéa/-Ινδοευρωπαία/indhoevropéa/-Ινδοευρωπαίες/indhoevropées/-Ινδοευρωπαίων/indhoevropéon/-Ινδοευρωπαίες/indhoevropées/-Ινδοευρωπαίες/indhoevropées/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ινδοευρωπαία

Ινδοευρωπαίος-ο/indhoevropéos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ινδοευρωπαίος-ο/indhoevropéos-o/@wordElln,
* McsElln./indhoevropéos-o/Ινδοευρωπαίος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινδοευρωπαίος-ο/indhoevropéos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινδοευρωπαίος-ο/indhoevropéos-o/@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαίος/indhoevropéos/!~ονομ-ενικ:Ινδοευρωπαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαίου/indhoevropéu/!~γενι-ενικ:Ινδοευρωπαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαίο/indhoevropéo/!~αιτι-ενικ:Ινδοευρωπαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαίε/indhoevropée/!~κλητ-ενικ:Ινδοευρωπαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαίοι/indhoevropéi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ινδοευρωπαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαίων/indhoevropéon/!~γενι-πληθ:Ινδοευρωπαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδοευρωπαίους/indhoevropéus/!~αιτι-πληθ:Ινδοευρωπαίος-ο@wordElln,

× base-form: Ινδοευρωπαίος
× base-pronunciation: /indhoevropéos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ινδοευρωπαίος/indhoevropéos/-Ινδοευρωπαίου/indhoevropéu/-Ινδοευρωπαίο/indhoevropéo/-Ινδοευρωπαίε/indhoevropée/-Ινδοευρωπαίοι/indhoevropéi/-Ινδοευρωπαίων/indhoevropéon/-Ινδοευρωπαίους/indhoevropéus/-Ινδοευρωπαίοι/indhoevropéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ινδοευρωπαίος

Ινδονήσιος-ο/indhonísios-o/::
* McsEngl.wordElln.Ινδονήσιος-ο/indhonísios-o/@wordElln,
* McsElln./indhonísios-o/Ινδονήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινδονήσιος-ο/indhonísios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινδονήσιος-ο/indhonísios-o/@wordElln,
* McsElln.Ινδονήσιος/indhonísios/!~ονομ-ενικ:Ινδονήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδονήσιου/indhonísiu/!~γενι-ενικ:Ινδονήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδονήσιο/indhonísio/!~αιτι-ενικ:Ινδονήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδονήσιε/indhonísie/!~κλητ-ενικ:Ινδονήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδονήσιοι/indhonísii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ινδονήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδονήσιων/indhonísion/!~γενι-πληθ:Ινδονήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδονήσιους/indhonísius/!~αιτι-πληθ:Ινδονήσιος-ο@wordElln,

× base-form: Ινδονήσιος
× base-pronunciation: /indhonísios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ινδονήσιος/indhonísios/-Ινδονήσιου/indhonísiu/-Ινδονήσιο/indhonísio/-Ινδονήσιε/indhonísie/-Ινδονήσιοι/indhonísii/-Ινδονήσιων/indhonísion/-Ινδονήσιους/indhonísius/-Ινδονήσιοι/indhonísii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ινδονήσιος

Ινδονησία-η/indhonisía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ινδονησία-η/indhonisía-i/@wordElln,
* McsElln./indhonisía-i/Ινδονησία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινδονησία-η/indhonisía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινδονησία-η/indhonisía-i/@wordElln,
* McsElln.Ινδονησία/indhonisía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ινδονησία-η@wordElln,
* McsElln.Ινδονησίας/indhonisías/!~γενι-ενικ:Ινδονησία-η@wordElln,
* McsElln.Ινδονησίες/indhonisíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ινδονησία-η@wordElln,
* McsElln.Ινδονησιών/indhonissón/!~γενι-πληθ:Ινδονησία-η@wordElln,

× base-form: Ινδονησία
× base-pronunciation: /indhonisía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ινδονησία/indhonisía/-Ινδονησίας/indhonisías/-Ινδονησία/indhonisía/-Ινδονησία/indhonisía/-Ινδονησίες/indhonisíes/-Ινδονησιών/indhonissón/-Ινδονησίες/indhonisíes/-Ινδονησίες/indhonisíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ινδονησία

Ινδός-ο/indhós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ινδός-ο/indhós-o/@wordElln,
* McsElln./indhós-o/Ινδός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινδός-ο/indhós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινδός-ο/indhós-o/@wordElln,
* McsElln.Ινδός/indhós/!~ονομ-ενικ:Ινδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδού/indhú/!~γενι-ενικ:Ινδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδό/indhó/!~αιτι-ενικ:Ινδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδέ/indhé/!~κλητ-ενικ:Ινδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδοί/indhí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ινδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδών/indhón/!~γενι-πληθ:Ινδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ινδούς/indhús/!~αιτι-πληθ:Ινδός-ο@wordElln,

× base-form: Ινδός
× base-pronunciation: /indhós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ινδός/indhós/-Ινδού/indhú/-Ινδό/indhó/-Ινδέ/indhé/-Ινδοί/indhí/-Ινδών/indhón/-Ινδούς/indhús/-Ινδοί/indhí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ινδός

Ινεπολίτης-ο/inepolítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ινεπολίτης-ο/inepolítis-o/@wordElln,
* McsElln./inepolítis-o/Ινεπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινεπολίτης-ο/inepolítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινεπολίτης-ο/inepolítis-o/@wordElln,
* McsElln.Ινεπολίτης/inepolítis/!~ονομ-ενικ:Ινεπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ινεπολίτη/inepolíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ινεπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ινεπολίτες/inepolítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ινεπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ινεπολιτών/inepolitón/!~γενι-πληθ:Ινεπολίτης-ο@wordElln,

× base-form: Ινεπολίτης
× base-pronunciation: /inepolítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ινεπολίτης/inepolítis/-Ινεπολίτη/inepolíti/-Ινεπολίτη/inepolíti/-Ινεπολίτη/inepolíti/-Ινεπολίτες/inepolítes/-Ινεπολιτών/inepolitón/-Ινεπολίτες/inepolítes/-Ινεπολίτες/inepolítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ινεπολίτης

Ινεπολίτισσα-η/inepolítisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Ινεπολίτισσα-η/inepolítisa-i/@wordElln,
* McsElln./inepolítisa-i/Ινεπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ινεπολίτισσα-η/inepolítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ινεπολίτισσα-η/inepolítisa-i/@wordElln,
* McsElln.Ινεπολίτισσα/inepolítisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ινεπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ινεπολίτισσας/inepolítisas/!~γενι-ενικ:Ινεπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ινεπολίτισσες/inepolítises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ινεπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ινεπολιτισσών/inepolitisón/!~γενι-πληθ:Ινεπολίτισσα-η@wordElln,

× base-form: Ινεπολίτισσα
× base-pronunciation: /inepolítisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ινεπολίτισσα/inepolítisa/-Ινεπολίτισσας/inepolítisas/-Ινεπολίτισσα/inepolítisa/-Ινεπολίτισσα/inepolítisa/-Ινεπολίτισσες/inepolítises/-Ινεπολιτισσών/inepolitisón/-Ινεπολίτισσες/inepolítises/-Ινεπολίτισσες/inepolítises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ινεπολίτισσα

Ιορδάνης-ο/iordhánis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιορδάνης-ο/iordhánis-o/@wordElln,
* McsElln./iordhánis-o/Ιορδάνης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιορδάνης-ο/iordhánis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιορδάνης-ο/iordhánis-o/@wordElln,
* McsElln.Ιορδάνης/iordhánis/!~ονομ-ενικ:Ιορδάνης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιορδάνη/iordháni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιορδάνης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιορδάνηδες/iordhánidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιορδάνης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιορδάνηδων/iordhánidhon/!~γενι-πληθ:Ιορδάνης-ο@wordElln,

× base-form: Ιορδάνης
× base-pronunciation: /iordhánis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιορδάνης/iordhánis/-Ιορδάνη/iordháni/-Ιορδάνη/iordháni/-Ιορδάνη/iordháni/-Ιορδάνηδες/iordhánidhes/-Ιορδάνηδων/iordhánidhon/-Ιορδάνηδες/iordhánidhes/-Ιορδάνηδες/iordhánidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιορδάνης

Ιορδανία-η/iordhanía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιορδανία-η/iordhanía-i/@wordElln,
* McsElln./iordhanía-i/Ιορδανία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιορδανία-η/iordhanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιορδανία-η/iordhanía-i/@wordElln,
* McsElln.Ιορδανία/iordhanía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιορδανία-η@wordElln,
* McsElln.Ιορδανίας/iordhanías/!~γενι-ενικ:Ιορδανία-η@wordElln,
* McsElln.Ιορδανίες/iordhaníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιορδανία-η@wordElln,
* McsElln.Ιορδανιών/iordhanión/!~γενι-πληθ:Ιορδανία-η@wordElln,

× base-form: Ιορδανία
× base-pronunciation: /iordhanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιορδανία/iordhanía/-Ιορδανίας/iordhanías/-Ιορδανία/iordhanía/-Ιορδανία/iordhanía/-Ιορδανίες/iordhaníes/-Ιορδανιών/iordhanión/-Ιορδανίες/iordhaníes/-Ιορδανίες/iordhaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιορδανία

Ιορδανός-ο/iordhanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιορδανός-ο/iordhanós-o/@wordElln,
* McsElln./iordhanós-o/Ιορδανός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιορδανός-ο/iordhanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιορδανός-ο/iordhanós-o/@wordElln,
* McsElln.Ιορδανός/iordhanós/!~ονομ-ενικ:Ιορδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιορδανού/iordhanú/!~γενι-ενικ:Ιορδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιορδανό/iordhanó/!~αιτι-ενικ:Ιορδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιορδανέ/iordhané/!~κλητ-ενικ:Ιορδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιορδανοί/iordhaní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιορδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιορδανών/iordhanón/!~γενι-πληθ:Ιορδανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιορδανούς/iordhanús/!~αιτι-πληθ:Ιορδανός-ο@wordElln,

× base-form: Ιορδανός
× base-pronunciation: /iordhanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιορδανός/iordhanós/-Ιορδανού/iordhanú/-Ιορδανό/iordhanó/-Ιορδανέ/iordhané/-Ιορδανοί/iordhaní/-Ιορδανών/iordhanón/-Ιορδανούς/iordhanús/-Ιορδανοί/iordhaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιορδανός

Ιουδαίος-ο/iudhéos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιουδαίος-ο/iudhéos-o/@wordElln,
* McsElln./iudhéos-o/Ιουδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιουδαίος-ο/iudhéos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιουδαίος-ο/iudhéos-o/@wordElln,
* McsElln.Ιουδαίος/iudhéos/!~ονομ-ενικ:Ιουδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιουδαίου/iudhéu/!~γενι-ενικ:Ιουδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιουδαίο/iudhéo/!~αιτι-ενικ:Ιουδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιουδαίε/iudhée/!~κλητ-ενικ:Ιουδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιουδαίοι/iudhéi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιουδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιουδαίων/iudhéon/!~γενι-πληθ:Ιουδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιουδαίους/iudhéus/!~αιτι-πληθ:Ιουδαίος-ο@wordElln,

× base-form: Ιουδαίος
× base-pronunciation: /iudhéos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιουδαίος/iudhéos/-Ιουδαίου/iudhéu/-Ιουδαίο/iudhéo/-Ιουδαίε/iudhée/-Ιουδαίοι/iudhéi/-Ιουδαίων/iudhéon/-Ιουδαίους/iudhéus/-Ιουδαίοι/iudhéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιουδαίος

Ιουλίτσα-η/iulíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιουλίτσα-η/iulíca-i/@wordElln,
* McsElln./iulíca-i/Ιουλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιουλίτσα-η/iulíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιουλίτσα-η/iulíca-i/@wordElln,
* McsElln.Ιουλίτσα/iulíca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιουλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Ιουλίτσας/iulícas/!~γενι-ενικ:Ιουλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Ιουλίτσες/iulíces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιουλίτσα-η@wordElln,

× base-form: Ιουλίτσα
× base-pronunciation: /iulíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιουλίτσα/iulíca/-Ιουλίτσας/iulícas/-Ιουλίτσα/iulíca/-Ιουλίτσα/iulíca/-Ιουλίτσες/iulíces/-∅-Ιουλίτσες/iulíces/-Ιουλίτσες/iulíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ιουλίτσα

Ιούλης-ο/iúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιούλης-ο/iúlis-o/@wordElln,
* McsElln./iúlis-o/Ιούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιούλης-ο/iúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιούλης-ο/iúlis-o/@wordElln,
* McsElln.Ιούλης/iúlis/!~ονομ-ενικ:Ιούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούλη/iúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούληδες/iúlidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούληδων/iúlidhon/!~γενι-πληθ:Ιούλης-ο@wordElln,

× base-form: Ιούλης
× base-pronunciation: /iúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιούλης/iúlis/-Ιούλη/iúli/-Ιούλη/iúli/-Ιούλη/iúli/-Ιούληδες/iúlidhes/-Ιούληδων/iúlidhon/-Ιούληδες/iúlidhes/-Ιούληδες/iúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιούλης

Ιούλιος-ο/iúlios-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιούλιος-ο/iúlios-o/@wordElln,
* McsElln./iúlios-o/Ιούλιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιούλιος-ο/iúlios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιούλιος-ο/iúlios-o/@wordElln,
* McsElln.Ιούλιος/iúlios/!~ονομ-ενικ:Ιούλιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιουλίου/iulíu/!~γενι-ενικ:Ιούλιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούλιου/iúliu/!~γενι-ενικ:Ιούλιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούλιο/iúlio/!~αιτι-ενικ:Ιούλιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούλιε/iúlie/!~κλητ-ενικ:Ιούλιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούλιοι/iúlii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιούλιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιουλίων/iulíon/!~γενι-πληθ:Ιούλιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιουλίους/iulíus/!~αιτι-πληθ:Ιούλιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούλιους/iúlius/!~αιτι-πληθ:Ιούλιος-ο@wordElln,

× base-form: Ιούλιος
× base-pronunciation: /iúlios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιούλιος/iúlios/-Ιουλίου/iulíu/|Ιούλιου/iúliu/-Ιούλιο/iúlio/-Ιούλιε/iúlie/-Ιούλιοι/iúlii/-Ιουλίων/iulíon/-Ιουλίους/iulíus/|Ιούλιους/iúlius/-Ιούλιοι/iúlii/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιούλιος

Ιούνης-ο/iúnis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιούνης-ο/iúnis-o/@wordElln,
* McsElln./iúnis-o/Ιούνης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιούνης-ο/iúnis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιούνης-ο/iúnis-o/@wordElln,
* McsElln.Ιούνης/iúnis/!~ονομ-ενικ:Ιούνης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούνη/iúni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιούνης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούνηδες/iúnidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιούνης-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούνηδων/iúnidhon/!~γενι-πληθ:Ιούνης-ο@wordElln,

× base-form: Ιούνης
× base-pronunciation: /iúnis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιούνης/iúnis/-Ιούνη/iúni/-Ιούνη/iúni/-Ιούνη/iúni/-Ιούνηδες/iúnidhes/-Ιούνηδων/iúnidhon/-Ιούνηδες/iúnidhes/-Ιούνηδες/iúnidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιούνης

Ιούνιος-ο/iúnios-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιούνιος-ο/iúnios-o/@wordElln,
* McsElln./iúnios-o/Ιούνιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιούνιος-ο/iúnios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιούνιος-ο/iúnios-o/@wordElln,
* McsElln.Ιούνιος/iúnios/!~ονομ-ενικ:Ιούνιος-ο@wordElln,
* McsElln.ιουνίου/iuníu/!~γενι-ενικ:Ιούνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούνιου/iúniu/!~γενι-ενικ:Ιούνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούνιο/iúnio/!~αιτι-ενικ:Ιούνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούνιε/iúnie/!~κλητ-ενικ:Ιούνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούνιοι/iúnii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιούνιος-ο@wordElln,
* McsElln.ιουνίων/iuníon/!~γενι-πληθ:Ιούνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιούνιους/iúnius/!~αιτι-πληθ:Ιούνιος-ο@wordElln,

× base-form: Ιούνιος
× base-pronunciation: /iúnios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιούνιος/iúnios/-ιουνίου/iuníu/|Ιούνιου/iúniu/-Ιούνιο/iúnio/-Ιούνιε/iúnie/-Ιούνιοι/iúnii/-ιουνίων/iuníon/-Ιούνιους/iúnius/-Ιούνιοι/iúnii/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNcF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιούνιος

Ιπποκράτειο-το/ipokrátio-to/::
* McsEngl.wordElln.Ιπποκράτειο-το/ipokrátio-to/@wordElln,
* McsElln./ipokrátio-to/Ιπποκράτειο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιπποκράτειο-το/ipokrátio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιπποκράτειο-το/ipokrátio-to/@wordElln,
* McsElln.Ιπποκράτειο/ipokrátio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιπποκράτειο-το@wordElln,
* McsElln.Ιπποκράτειου/ipokrátiu/!~γενι-ενικ:Ιπποκράτειο-το@wordElln,
* McsElln.Ιπποκρατείου/ipokratíu/!~γενι-ενικ:Ιπποκράτειο-το@wordElln,
* McsElln.Ιπποκράτεια/ipokrátia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιπποκράτειο-το@wordElln,
* McsElln.Ιπποκράτειων/ipokráteion/!~γενι-πληθ:Ιπποκράτειο-το@wordElln,
* McsElln.Ιπποκρατείων/ipokratíon/!~γενι-πληθ:Ιπποκράτειο-το@wordElln,

× base-form: Ιπποκράτειο
× base-pronunciation: /ipokrátio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Ιπποκράτειο/ipokrátio/-Ιπποκράτειου/ipokrátiu/|Ιπποκρατείου/ipokratíu/-Ιπποκράτειο/ipokrátio/-Ιπποκράτειο/ipokrátio/-Ιπποκράτεια/ipokrátia/-Ιπποκράτειων/ipokráteion/|Ιπποκρατείων/ipokratíon/-Ιπποκράτεια/ipokrátia/-Ιπποκράτεια/ipokrátia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιπποκράτειο

Ιρακινή-η/irakiní-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιρακινή-η/irakiní-i/@wordElln,
* McsElln./irakiní-i/Ιρακινή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιρακινή-η/irakiní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιρακινή-η/irakiní-i/@wordElln,
* McsElln.Ιρακινή/irakiní/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιρακινή-η@wordElln,
* McsElln.Ιρακινής/irakinís/!~γενι-ενικ:Ιρακινή-η@wordElln,
* McsElln.Ιρακινές/irakinés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιρακινή-η@wordElln,
* McsElln.Ιρακινών/irakinón/!~γενι-πληθ:Ιρακινή-η@wordElln,

× base-form: Ιρακινή
× base-pronunciation: /irakiní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιρακινή/irakiní/-Ιρακινής/irakinís/-Ιρακινή/irakiní/-Ιρακινή/irakiní/-Ιρακινές/irakinés/-Ιρακινών/irakinón/-Ιρακινές/irakinés/-Ιρακινές/irakinés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιρακινή

Ιρακινός-ο/irakinós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιρακινός-ο/irakinós-o/@wordElln,
* McsElln./irakinós-o/Ιρακινός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιρακινός-ο/irakinós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιρακινός-ο/irakinós-o/@wordElln,
* McsElln.Ιρακινός/irakinós/!~ονομ-ενικ:Ιρακινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρακινού/irakinú/!~γενι-ενικ:Ιρακινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρακινό/irakinó/!~αιτι-ενικ:Ιρακινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρακινέ/irakiné/!~κλητ-ενικ:Ιρακινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρακινοί/irakiní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιρακινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρακινών/irakinón/!~γενι-πληθ:Ιρακινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρακινούς/irakinús/!~αιτι-πληθ:Ιρακινός-ο@wordElln,

× base-form: Ιρακινός
× base-pronunciation: /irakinós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιρακινός/irakinós/-Ιρακινού/irakinú/-Ιρακινό/irakinó/-Ιρακινέ/irakiné/-Ιρακινοί/irakiní/-Ιρακινών/irakinón/-Ιρακινούς/irakinús/-Ιρακινοί/irakiní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιρακινός

Ιρανή-η/iraní-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιρανή-η/iraní-i/@wordElln,
* McsElln./iraní-i/Ιρανή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιρανή-η/iraní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιρανή-η/iraní-i/@wordElln,
* McsElln.Ιρανή/iraní/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιρανή-η@wordElln,
* McsElln.Ιρανής/iranís/!~γενι-ενικ:Ιρανή-η@wordElln,
* McsElln.Ιρανές/iranés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιρανή-η@wordElln,
* McsElln.Ιρανών/iranón/!~γενι-πληθ:Ιρανή-η@wordElln,

× base-form: Ιρανή
× base-pronunciation: /iraní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιρανή/iraní/-Ιρανής/iranís/-Ιρανή/iraní/-Ιρανή/iraní/-Ιρανές/iranés/-Ιρανών/iranón/-Ιρανές/iranés/-Ιρανές/iranés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιρανή

Ιρανός-ο/iranós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιρανός-ο/iranós-o/@wordElln,
* McsElln./iranós-o/Ιρανός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιρανός-ο/iranós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιρανός-ο/iranós-o/@wordElln,
* McsElln.Ιρανός/iranós/!~ονομ-ενικ:Ιρανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρανού/iranú/!~γενι-ενικ:Ιρανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρανό/iranó/!~αιτι-ενικ:Ιρανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρανέ/irané/!~κλητ-ενικ:Ιρανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρανοί/iraní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιρανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρανών/iranón/!~γενι-πληθ:Ιρανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρανούς/iranús/!~αιτι-πληθ:Ιρανός-ο@wordElln,

× base-form: Ιρανός
× base-pronunciation: /iranós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιρανός/iranós/-Ιρανού/iranú/-Ιρανό/iranó/-Ιρανέ/irané/-Ιρανοί/iraní/-Ιρανών/iranón/-Ιρανούς/iranús/-Ιρανοί/iraní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιρανός

Ιρλανδέζα-η/irlandhéza-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιρλανδέζα-η/irlandhéza-i/@wordElln,
* McsElln./irlandhéza-i/Ιρλανδέζα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιρλανδέζα-η/irlandhéza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιρλανδέζα-η/irlandhéza-i/@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέζα/irlandhéza/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιρλανδέζα-η@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέζας/irlandhézas/!~γενι-ενικ:Ιρλανδέζα-η@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέζες/irlandhézes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιρλανδέζα-η@wordElln,

× base-form: Ιρλανδέζα
× base-pronunciation: /irlandhéza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιρλανδέζα/irlandhéza/-Ιρλανδέζας/irlandhézas/-Ιρλανδέζα/irlandhéza/-Ιρλανδέζα/irlandhéza/-Ιρλανδέζες/irlandhézes/-∅-Ιρλανδέζες/irlandhézes/-Ιρλανδέζες/irlandhézes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ιρλανδέζα

Ιρλανδέζος-ο/irlandhézos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιρλανδέζος-ο/irlandhézos-o/@wordElln,
* McsElln./irlandhézos-o/Ιρλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιρλανδέζος-ο/irlandhézos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιρλανδέζος-ο/irlandhézos-o/@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέζος/irlandhézos/!~ονομ-ενικ:Ιρλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέζου/irlandhézu/!~γενι-ενικ:Ιρλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέζο/irlandhézo/!~αιτι-ενικ:Ιρλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέζε/irlandhéze/!~κλητ-ενικ:Ιρλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέζοι/irlandhézi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιρλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέζων/irlandhézon/!~γενι-πληθ:Ιρλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέζους/irlandhézus/!~αιτι-πληθ:Ιρλανδέζος-ο@wordElln,

× base-form: Ιρλανδέζος
× base-pronunciation: /irlandhézos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιρλανδέζος/irlandhézos/-Ιρλανδέζου/irlandhézu/-Ιρλανδέζο/irlandhézo/-Ιρλανδέζε/irlandhéze/-Ιρλανδέζοι/irlandhézi/-Ιρλανδέζων/irlandhézon/-Ιρλανδέζους/irlandhézus/-Ιρλανδέζοι/irlandhézi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιρλανδέζος

Ιρλανδία-η/irlandhía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιρλανδία-η/irlandhía-i/@wordElln,
* McsElln./irlandhía-i/Ιρλανδία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιρλανδία-η/irlandhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιρλανδία-η/irlandhía-i/@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδία/irlandhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιρλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδίας/irlandhías/!~γενι-ενικ:Ιρλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδίες/irlandhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιρλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδιών/irlandhyyón/!~γενι-πληθ:Ιρλανδία-η@wordElln,

× base-form: Ιρλανδία
× base-pronunciation: /irlandhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιρλανδία/irlandhía/-Ιρλανδίας/irlandhías/-Ιρλανδία/irlandhía/-Ιρλανδία/irlandhía/-Ιρλανδίες/irlandhíes/-Ιρλανδιών/irlandhyyón/-Ιρλανδίες/irlandhíes/-Ιρλανδίες/irlandhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιρλανδία

Ιρλανδός-ο/irlandhós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιρλανδός-ο/irlandhós-o/@wordElln,
* McsElln./irlandhós-o/Ιρλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιρλανδός-ο/irlandhós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιρλανδός-ο/irlandhós-o/@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδός/irlandhós/!~ονομ-ενικ:Ιρλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδού/irlandhú/!~γενι-ενικ:Ιρλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδό/irlandhó/!~αιτι-ενικ:Ιρλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδέ/irlandhé/!~κλητ-ενικ:Ιρλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδοί/irlandhí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιρλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδών/irlandhón/!~γενι-πληθ:Ιρλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιρλανδούς/irlandhús/!~αιτι-πληθ:Ιρλανδός-ο@wordElln,

× base-form: Ιρλανδός
× base-pronunciation: /irlandhós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιρλανδός/irlandhós/-Ιρλανδού/irlandhú/-Ιρλανδό/irlandhó/-Ιρλανδέ/irlandhé/-Ιρλανδοί/irlandhí/-Ιρλανδών/irlandhón/-Ιρλανδούς/irlandhús/-Ιρλανδοί/irlandhí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιρλανδός

Ισίδωρος-ο/isídhoros-o/::
* McsEngl.wordElln.Ισίδωρος-ο/isídhoros-o/@wordElln,
* McsElln./isídhoros-o/Ισίδωρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισίδωρος-ο/isídhoros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισίδωρος-ο/isídhoros-o/@wordElln,
* McsElln.Ισίδωρος/isídhoros/!~ονομ-ενικ:Ισίδωρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισίδωρου/isídhoru/!~γενι-ενικ:Ισίδωρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισιδώρου/isidhóru/!~γενι-ενικ:Ισίδωρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισίδωρο/isídhoro/!~αιτι-ενικ:Ισίδωρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισίδωρε/isídhore/!~κλητ-ενικ:Ισίδωρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισίδωροι/isídhori/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ισίδωρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισίδωρων/isídhoron/!~γενι-πληθ:Ισίδωρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισιδώρων/isidhóron/!~γενι-πληθ:Ισίδωρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισίδωρους/isídhorus/!~αιτι-πληθ:Ισίδωρος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισιδώρους/isidhórus/!~αιτι-πληθ:Ισίδωρος-ο@wordElln,

× base-form: Ισίδωρος
× base-pronunciation: /isídhoros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ισίδωρος/isídhoros/-Ισίδωρου/isídhoru/|Ισιδώρου/isidhóru/-Ισίδωρο/isídhoro/-Ισίδωρε/isídhore/-Ισίδωροι/isídhori/-Ισίδωρων/isídhoron/|Ισιδώρων/isidhóron/-Ισίδωρους/isídhorus/|Ισιδώρους/isidhórus/-Ισίδωροι/isídhori/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ισίδωρος

Ισαβέλλα-η/isavéla-i/::
* McsEngl.wordElln.Ισαβέλλα-η/isavéla-i/@wordElln,
* McsElln./isavéla-i/Ισαβέλλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισαβέλλα-η/isavéla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισαβέλλα-η/isavéla-i/@wordElln,
* McsElln.Ισαβέλλα/isavéla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ισαβέλλα-η@wordElln,
* McsElln.Ισαβέλλας/isavélas/!~γενι-ενικ:Ισαβέλλα-η@wordElln,
* McsElln.Ισαβέλλες/isavéles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ισαβέλλα-η@wordElln,

× base-form: Ισαβέλλα
× base-pronunciation: /isavéla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ισαβέλλα/isavéla/-Ισαβέλλας/isavélas/-Ισαβέλλα/isavéla/-Ισαβέλλα/isavéla/-Ισαβέλλες/isavéles/-∅-Ισαβέλλες/isavéles/-Ισαβέλλες/isavéles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ισαβέλλα

Ισημερινός-ο/isimerinós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ισημερινός-ο/isimerinós-o/@wordElln,
* McsElln./isimerinós-o/Ισημερινός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισημερινός-ο/isimerinós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισημερινός-ο/isimerinós-o/@wordElln,
* McsElln.Ισημερινός/isimerinós/!~ονομ-ενικ:Ισημερινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισημερινού/isimerinú/!~γενι-ενικ:Ισημερινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισημερινό/isimerinó/!~αιτι-ενικ:Ισημερινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισημερινέ/isimeriné/!~κλητ-ενικ:Ισημερινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισημερινοί/isimeriní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ισημερινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισημερινών/isimerinón/!~γενι-πληθ:Ισημερινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισημερινούς/isimerinús/!~αιτι-πληθ:Ισημερινός-ο@wordElln,

× base-form: Ισημερινός
× base-pronunciation: /isimerinós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ισημερινός/isimerinós/-Ισημερινού/isimerinú/-Ισημερινό/isimerinó/-Ισημερινέ/isimeriné/-Ισημερινοί/isimeriní/-Ισημερινών/isimerinón/-Ισημερινούς/isimerinús/-Ισημερινοί/isimeriní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισημερινός

Ισλανδέζα-η/islandhéza-i/::
* McsEngl.wordElln.Ισλανδέζα-η/islandhéza-i/@wordElln,
* McsElln./islandhéza-i/Ισλανδέζα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισλανδέζα-η/islandhéza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισλανδέζα-η/islandhéza-i/@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέζα/islandhéza/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ισλανδέζα-η@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέζας/islandhézas/!~γενι-ενικ:Ισλανδέζα-η@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέζες/islandhézes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ισλανδέζα-η@wordElln,

× base-form: Ισλανδέζα
× base-pronunciation: /islandhéza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ισλανδέζα/islandhéza/-Ισλανδέζας/islandhézas/-Ισλανδέζα/islandhéza/-Ισλανδέζα/islandhéza/-Ισλανδέζες/islandhézes/-∅-Ισλανδέζες/islandhézes/-Ισλανδέζες/islandhézes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ισλανδέζα

Ισλανδέζος-ο/islandhézos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ισλανδέζος-ο/islandhézos-o/@wordElln,
* McsElln./islandhézos-o/Ισλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισλανδέζος-ο/islandhézos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισλανδέζος-ο/islandhézos-o/@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέζος/islandhézos/!~ονομ-ενικ:Ισλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέζου/islandhézu/!~γενι-ενικ:Ισλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέζο/islandhézo/!~αιτι-ενικ:Ισλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέζε/islandhéze/!~κλητ-ενικ:Ισλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέζοι/islandhézi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ισλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέζων/islandhézon/!~γενι-πληθ:Ισλανδέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέζους/islandhézus/!~αιτι-πληθ:Ισλανδέζος-ο@wordElln,

× base-form: Ισλανδέζος
× base-pronunciation: /islandhézos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ισλανδέζος/islandhézos/-Ισλανδέζου/islandhézu/-Ισλανδέζο/islandhézo/-Ισλανδέζε/islandhéze/-Ισλανδέζοι/islandhézi/-Ισλανδέζων/islandhézon/-Ισλανδέζους/islandhézus/-Ισλανδέζοι/islandhézi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισλανδέζος

Ισλανδή-η/islandhí-i/::
* McsEngl.wordElln.Ισλανδή-η/islandhí-i/@wordElln,
* McsElln./islandhí-i/Ισλανδή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισλανδή-η/islandhí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισλανδή-η/islandhí-i/@wordElln,
* McsElln.Ισλανδή/islandhí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ισλανδή-η@wordElln,
* McsElln.Ισλανδής/islandhís/!~γενι-ενικ:Ισλανδή-η@wordElln,
* McsElln.Ισλανδές/islandhés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ισλανδή-η@wordElln,
* McsElln.Ισλανδών/islandhón/!~γενι-πληθ:Ισλανδή-η@wordElln,

× base-form: Ισλανδή
× base-pronunciation: /islandhí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ισλανδή/islandhí/-Ισλανδής/islandhís/-Ισλανδή/islandhí/-Ισλανδή/islandhí/-Ισλανδές/islandhés/-Ισλανδών/islandhón/-Ισλανδές/islandhés/-Ισλανδές/islandhés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισλανδή

Ισλανδία-η/islandhía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ισλανδία-η/islandhía-i/@wordElln,
* McsElln./islandhía-i/Ισλανδία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισλανδία-η/islandhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισλανδία-η/islandhía-i/@wordElln,
* McsElln.Ισλανδία/islandhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ισλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Ισλανδίας/islandhías/!~γενι-ενικ:Ισλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Ισλανδίες/islandhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ισλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Ισλανδιών/islandhyyón/!~γενι-πληθ:Ισλανδία-η@wordElln,

× base-form: Ισλανδία
× base-pronunciation: /islandhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ισλανδία/islandhía/-Ισλανδίας/islandhías/-Ισλανδία/islandhía/-Ισλανδία/islandhía/-Ισλανδίες/islandhíes/-Ισλανδιών/islandhyyón/-Ισλανδίες/islandhíes/-Ισλανδίες/islandhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισλανδία

Ισλανδός-ο/islandhós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ισλανδός-ο/islandhós-o/@wordElln,
* McsElln./islandhós-o/Ισλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισλανδός-ο/islandhós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισλανδός-ο/islandhós-o/@wordElln,
* McsElln.Ισλανδός/islandhós/!~ονομ-ενικ:Ισλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδού/islandhú/!~γενι-ενικ:Ισλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδό/islandhó/!~αιτι-ενικ:Ισλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδέ/islandhé/!~κλητ-ενικ:Ισλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδοί/islandhí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ισλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδών/islandhón/!~γενι-πληθ:Ισλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισλανδούς/islandhús/!~αιτι-πληθ:Ισλανδός-ο@wordElln,

× base-form: Ισλανδός
× base-pronunciation: /islandhós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ισλανδός/islandhós/-Ισλανδού/islandhú/-Ισλανδό/islandhó/-Ισλανδέ/islandhé/-Ισλανδοί/islandhí/-Ισλανδών/islandhón/-Ισλανδούς/islandhús/-Ισλανδοί/islandhí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισλανδός

Ισπανία-η/ispanía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ισπανία-η/ispanía-i/@wordElln,
* McsElln./ispanía-i/Ισπανία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισπανία-η/ispanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισπανία-η/ispanía-i/@wordElln,
* McsElln.Ισπανία/ispanía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ισπανία-η@wordElln,
* McsElln.Ισπανίας/ispanías/!~γενι-ενικ:Ισπανία-η@wordElln,
* McsElln.Ισπανίες/ispaníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ισπανία-η@wordElln,
* McsElln.Ισπανιών/ispanión/!~γενι-πληθ:Ισπανία-η@wordElln,

× base-form: Ισπανία
× base-pronunciation: /ispanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ισπανία/ispanía/-Ισπανίας/ispanías/-Ισπανία/ispanía/-Ισπανία/ispanía/-Ισπανίες/ispaníes/-Ισπανιών/ispanión/-Ισπανίες/ispaníes/-Ισπανίες/ispaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισπανία

Ισπανίδα-η/ispanídha-i/::
* McsEngl.wordElln.Ισπανίδα-η/ispanídha-i/@wordElln,
* McsElln./ispanídha-i/Ισπανίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισπανίδα-η/ispanídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισπανίδα-η/ispanídha-i/@wordElln,
* McsElln.Ισπανίδα/ispanídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ισπανίδα-η@wordElln,
* McsElln.Ισπανίδας/ispanídhas/!~γενι-ενικ:Ισπανίδα-η@wordElln,
* McsElln.Ισπανίδες/ispanídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ισπανίδα-η@wordElln,
* McsElln.Ισπανίδων/ispanídhon/!~γενι-πληθ:Ισπανίδα-η@wordElln,

× base-form: Ισπανίδα
× base-pronunciation: /ispanídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ισπανίδα/ispanídha/-Ισπανίδας/ispanídhas/-Ισπανίδα/ispanídha/-Ισπανίδα/ispanídha/-Ισπανίδες/ispanídhes/-Ισπανίδων/ispanídhon/-Ισπανίδες/ispanídhes/-Ισπανίδες/ispanídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισπανίδα

Ισπανός-ο/ispanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ισπανός-ο/ispanós-o/@wordElln,
* McsElln./ispanós-o/Ισπανός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισπανός-ο/ispanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισπανός-ο/ispanós-o/@wordElln,
* McsElln.Ισπανός/ispanós/!~ονομ-ενικ:Ισπανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισπανού/ispanú/!~γενι-ενικ:Ισπανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισπανό/ispanó/!~αιτι-ενικ:Ισπανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισπανέ/ispané/!~κλητ-ενικ:Ισπανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισπανοί/ispaní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ισπανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισπανών/ispanón/!~γενι-πληθ:Ισπανός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισπανούς/ispanús/!~αιτι-πληθ:Ισπανός-ο@wordElln,

× base-form: Ισπανός
× base-pronunciation: /ispanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ισπανός/ispanós/-Ισπανού/ispanú/-Ισπανό/ispanó/-Ισπανέ/ispané/-Ισπανοί/ispaní/-Ισπανών/ispanón/-Ισπανούς/ispanús/-Ισπανοί/ispaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισπανός

Ισραηλίτης-ο/israilítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ισραηλίτης-ο/israilítis-o/@wordElln,
* McsElln./israilítis-o/Ισραηλίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισραηλίτης-ο/israilítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισραηλίτης-ο/israilítis-o/@wordElln,
* McsElln.Ισραηλίτης/israilítis/!~ονομ-ενικ:Ισραηλίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ισραηλίτη/israilíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ισραηλίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ισραηλίτες/israilítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ισραηλίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ισραηλιτών/israilitón/!~γενι-πληθ:Ισραηλίτης-ο@wordElln,

× base-form: Ισραηλίτης
× base-pronunciation: /israilítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ισραηλίτης/israilítis/-Ισραηλίτη/israilíti/-Ισραηλίτη/israilíti/-Ισραηλίτη/israilíti/-Ισραηλίτες/israilítes/-Ισραηλιτών/israilitón/-Ισραηλίτες/israilítes/-Ισραηλίτες/israilítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισραηλίτης

Ισραηλίτισσα-η/israilítisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Ισραηλίτισσα-η/israilítisa-i/@wordElln,
* McsElln./israilítisa-i/Ισραηλίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισραηλίτισσα-η/israilítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισραηλίτισσα-η/israilítisa-i/@wordElln,
* McsElln.Ισραηλίτισσα/israilítisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ισραηλίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ισραηλίτισσας/israilítisas/!~γενι-ενικ:Ισραηλίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ισραηλίτισσες/israilítises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ισραηλίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ισραηλιτισσών/israilitisón/!~γενι-πληθ:Ισραηλίτισσα-η@wordElln,

× base-form: Ισραηλίτισσα
× base-pronunciation: /israilítisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ισραηλίτισσα/israilítisa/-Ισραηλίτισσας/israilítisas/-Ισραηλίτισσα/israilítisa/-Ισραηλίτισσα/israilítisa/-Ισραηλίτισσες/israilítises/-Ισραηλιτισσών/israilitisón/-Ισραηλίτισσες/israilítises/-Ισραηλίτισσες/israilítises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισραηλίτισσα

Ισραηλινός-ο/israilinós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ισραηλινός-ο/israilinós-o/@wordElln,
* McsElln./israilinós-o/Ισραηλινός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ισραηλινός-ο/israilinós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ισραηλινός-ο/israilinós-o/@wordElln,
* McsElln.Ισραηλινός/israilinós/!~ονομ-ενικ:Ισραηλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισραηλινού/israilinú/!~γενι-ενικ:Ισραηλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισραηλινό/israilinó/!~αιτι-ενικ:Ισραηλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισραηλινέ/israiliné/!~κλητ-ενικ:Ισραηλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισραηλινοί/israiliní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ισραηλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισραηλινών/israilinón/!~γενι-πληθ:Ισραηλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Ισραηλινούς/israilinús/!~αιτι-πληθ:Ισραηλινός-ο@wordElln,

× base-form: Ισραηλινός
× base-pronunciation: /israilinós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ισραηλινός/israilinós/-Ισραηλινού/israilinú/-Ισραηλινό/israilinó/-Ισραηλινέ/israiliné/-Ισραηλινοί/israiliní/-Ισραηλινών/israilinón/-Ισραηλινούς/israilinús/-Ισραηλινοί/israiliní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ισραηλινός

Ιστιαία-η/istiéa-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιστιαία-η/istiéa-i/@wordElln,
* McsElln./istiéa-i/Ιστιαία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιστιαία-η/istiéa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιστιαία-η/istiéa-i/@wordElln,
* McsElln.Ιστιαία/istiéa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιστιαία-η@wordElln,
* McsElln.Ιστιαίας/istiéas/!~γενι-ενικ:Ιστιαία-η@wordElln,
* McsElln.Ιστιαίες/istiées/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιστιαία-η@wordElln,

× base-form: Ιστιαία
× base-pronunciation: /istiéa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιστιαία/istiéa/-Ιστιαίας/istiéas/-Ιστιαία/istiéa/-Ιστιαία/istiéa/-Ιστιαίες/istiées/-∅-Ιστιαίες/istiées/-Ιστιαίες/istiées/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ιστιαία

Ιταλία-η/italía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιταλία-η/italía-i/@wordElln,
* McsElln./italía-i/Ιταλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιταλία-η/italía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιταλία-η/italía-i/@wordElln,
* McsElln.Ιταλία/italía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιταλία-η@wordElln,
* McsElln.Ιταλίας/italías/!~γενι-ενικ:Ιταλία-η@wordElln,
* McsElln.Ιταλίες/italíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιταλία-η@wordElln,
* McsElln.Ιταλιών/itallón/!~γενι-πληθ:Ιταλία-η@wordElln,

× base-form: Ιταλία
× base-pronunciation: /italía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιταλία/italía/-Ιταλίας/italías/-Ιταλία/italía/-Ιταλία/italía/-Ιταλίες/italíes/-Ιταλιών/itallón/-Ιταλίες/italíes/-Ιταλίες/italíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιταλία

Ιταλίδα-η/italídha-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιταλίδα-η/italídha-i/@wordElln,
* McsElln./italídha-i/Ιταλίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιταλίδα-η/italídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιταλίδα-η/italídha-i/@wordElln,
* McsElln.Ιταλίδα/italídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιταλίδα-η@wordElln,
* McsElln.Ιταλίδας/italídhas/!~γενι-ενικ:Ιταλίδα-η@wordElln,
* McsElln.Ιταλίδες/italídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιταλίδα-η@wordElln,
* McsElln.Ιταλίδων/italídhon/!~γενι-πληθ:Ιταλίδα-η@wordElln,

× base-form: Ιταλίδα
× base-pronunciation: /italídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιταλίδα/italídha/-Ιταλίδας/italídhas/-Ιταλίδα/italídha/-Ιταλίδα/italídha/-Ιταλίδες/italídhes/-Ιταλίδων/italídhon/-Ιταλίδες/italídhes/-Ιταλίδες/italídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιταλίδα

Ιταλιάνα-η/itallána-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιταλιάνα-η/itallána-i/@wordElln,
* McsElln./itallána-i/Ιταλιάνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιταλιάνα-η/itallána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιταλιάνα-η/itallána-i/@wordElln,
* McsElln.Ιταλιάνα/itallána/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιταλιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Ιταλιάνας/itallánas/!~γενι-ενικ:Ιταλιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Ιταλιάνες/itallánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιταλιάνα-η@wordElln,

× base-form: Ιταλιάνα
× base-pronunciation: /itallána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιταλιάνα/itallána/-Ιταλιάνας/itallánas/-Ιταλιάνα/itallána/-Ιταλιάνα/itallána/-Ιταλιάνες/itallánes/-∅-Ιταλιάνες/itallánes/-Ιταλιάνες/itallánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ιταλιάνα

Ιταλιάνος-ο/itallános-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιταλιάνος-ο/itallános-o/@wordElln,
* McsElln./itallános-o/Ιταλιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιταλιάνος-ο/itallános-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιταλιάνος-ο/itallános-o/@wordElln,
* McsElln.Ιταλιάνος/itallános/!~ονομ-ενικ:Ιταλιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλιάνου/itallánu/!~γενι-ενικ:Ιταλιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλιάνο/italláno/!~αιτι-ενικ:Ιταλιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλιάνε/italláne/!~κλητ-ενικ:Ιταλιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλιάνοι/italláni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιταλιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλιάνων/itallánon/!~γενι-πληθ:Ιταλιάνος-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλιάνους/itallánus/!~αιτι-πληθ:Ιταλιάνος-ο@wordElln,

× base-form: Ιταλιάνος
× base-pronunciation: /itallános/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιταλιάνος/itallános/-Ιταλιάνου/itallánu/-Ιταλιάνο/italláno/-Ιταλιάνε/italláne/-Ιταλιάνοι/italláni/-Ιταλιάνων/itallánon/-Ιταλιάνους/itallánus/-Ιταλιάνοι/italláni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιταλιάνος

Ιταλός-ο/italós-o/::
* McsEngl.wordElln.Ιταλός-ο/italós-o/@wordElln,
* McsElln./italós-o/Ιταλός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιταλός-ο/italós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιταλός-ο/italós-o/@wordElln,
* McsElln.Ιταλός/italós/!~ονομ-ενικ:Ιταλός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλού/italú/!~γενι-ενικ:Ιταλός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλό/italó/!~αιτι-ενικ:Ιταλός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλέ/italé/!~κλητ-ενικ:Ιταλός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλοί/italí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιταλός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλών/italón/!~γενι-πληθ:Ιταλός-ο@wordElln,
* McsElln.Ιταλούς/italús/!~αιτι-πληθ:Ιταλός-ο@wordElln,

× base-form: Ιταλός
× base-pronunciation: /italós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ιταλός/italós/-Ιταλού/italú/-Ιταλό/italó/-Ιταλέ/italé/-Ιταλοί/italí/-Ιταλών/italón/-Ιταλούς/italús/-Ιταλοί/italí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιταλός

Ιωάννα-η/ioána-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιωάννα-η/ioána-i/@wordElln,
* McsElln./ioána-i/Ιωάννα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιωάννα-η/ioána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιωάννα-η/ioána-i/@wordElln,
* McsElln.Ιωάννα/ioána/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιωάννα-η@wordElln,
* McsElln.Ιωάννας/ioánas/!~γενι-ενικ:Ιωάννα-η@wordElln,
* McsElln.Ιωάννες/ioánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιωάννα-η@wordElln,

× base-form: Ιωάννα
× base-pronunciation: /ioána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιωάννα/ioána/-Ιωάννας/ioánas/-Ιωάννα/ioána/-Ιωάννα/ioána/-Ιωάννες/ioánes/-∅-Ιωάννες/ioánes/-Ιωάννες/ioánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ιωάννα

Ιωλκός-η/iolkós-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιωλκός-η/iolkós-i/@wordElln,
* McsElln./iolkós-i/Ιωλκός-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιωλκός-η/iolkós-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιωλκός-η/iolkós-i/@wordElln,
* McsElln.Ιωλκός/iolkós/!~ονομ-ενικ:Ιωλκός-η@wordElln,
* McsElln.Ιωλκού/iolkú/!~γενι-ενικ:Ιωλκός-η@wordElln,
* McsElln.Ιωλκό/iolkó/!~αιτι-ενικ:Ιωλκός-η@wordElln,
* McsElln.Ιωλκέ/iolké/!~κλητ-ενικ:Ιωλκός-η@wordElln,
* McsElln.Ιωλκοί/iolkí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιωλκός-η@wordElln,
* McsElln.Ιωλκών/iolkón/!~γενι-πληθ:Ιωλκός-η@wordElln,
* McsElln.Ιωλκούς/iolkús/!~αιτι-πληθ:Ιωλκός-η@wordElln,

× base-form: Ιωλκός
× base-pronunciation: /iolkós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιωλκός/iolkós/-Ιωλκού/iolkú/-Ιωλκό/iolkó/-Ιωλκέ/iolké/-Ιωλκοί/iolkí/-Ιωλκών/iolkón/-Ιωλκούς/iolkús/-Ιωλκοί/iolkí/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιωλκός

Ιωνία-η/ionía-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιωνία-η/ionía-i/@wordElln,
* McsElln./ionía-i/Ιωνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιωνία-η/ionía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιωνία-η/ionía-i/@wordElln,
* McsElln.Ιωνία/ionía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιωνία-η@wordElln,
* McsElln.Ιωνίας/ionías/!~γενι-ενικ:Ιωνία-η@wordElln,
* McsElln.Ιωνίες/ioníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιωνία-η@wordElln,
* McsElln.Ιωνιών/ionión/!~γενι-πληθ:Ιωνία-η@wordElln,

× base-form: Ιωνία
× base-pronunciation: /ionía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιωνία/ionía/-Ιωνίας/ionías/-Ιωνία/ionía/-Ιωνία/ionía/-Ιωνίες/ioníes/-Ιωνιών/ionión/-Ιωνίες/ioníes/-Ιωνίες/ioníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιωνία

Ιωνίδειος-η/ionídhios-i/::
* McsEngl.wordElln.Ιωνίδειος-η/ionídhios-i/@wordElln,
* McsElln./ionídhios-i/Ιωνίδειος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιωνίδειος-η/ionídhios-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιωνίδειος-η/ionídhios-i/@wordElln,
* McsElln.Ιωνίδειος/ionídhios/!~ονομ-ενικ:Ιωνίδειος-η@wordElln,
* McsElln.Ιωνιδείου/ionidhíu/!~γενι-ενικ:Ιωνίδειος-η@wordElln,
* McsElln.Ιωνίδειο/ionídhio/!~αιτι-ενικ:Ιωνίδειος-η@wordElln,
* McsElln.Ιωνίδειε/ionídhie/!~κλητ-ενικ:Ιωνίδειος-η@wordElln,
* McsElln.Ιωνίδειοι/ionídhioi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ιωνίδειος-η@wordElln,
* McsElln.Ιωνιδείων/ionidhíon/!~γενι-πληθ:Ιωνίδειος-η@wordElln,
* McsElln.Ιωνιδείους/ionidhíus/!~αιτι-πληθ:Ιωνίδειος-η@wordElln,

× base-form: Ιωνίδειος
× base-pronunciation: /ionídhios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ιωνίδειος/ionídhios/-Ιωνιδείου/ionidhíu/-Ιωνίδειο/ionídhio/-Ιωνίδειε/ionídhie/-Ιωνίδειοι/ionídhioi/-Ιωνιδείων/ionidhíon/-Ιωνιδείους/ionidhíus/-Ιωνίδειοι/ionídhioi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ιωνίδειος

Ιωσηφόγλειο-το/iosifóylio-to/::
* McsEngl.wordElln.Ιωσηφόγλειο-το/iosifóylio-to/@wordElln,
* McsElln./iosifóylio-to/Ιωσηφόγλειο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιωσηφόγλειο-το/iosifóylio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιωσηφόγλειο-το/iosifóylio-to/@wordElln,
* McsElln.Ιωσηφόγλειο/iosifóylio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιωσηφόγλειο-το@wordElln,
* McsElln.Ιωσηφόγλειου/iosifóyliu/!~γενι-ενικ:Ιωσηφόγλειο-το@wordElln,
* McsElln.Ιωσηφογλείου/iosifoylíu/!~γενι-ενικ:Ιωσηφόγλειο-το@wordElln,
* McsElln.Ιωσηφόγλεια/iosifóylia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιωσηφόγλειο-το@wordElln,
* McsElln.Ιωσηφόγλειων/iosifóyleion/!~γενι-πληθ:Ιωσηφόγλειο-το@wordElln,
* McsElln.Ιωσηφογλείων/iosifoylíon/!~γενι-πληθ:Ιωσηφόγλειο-το@wordElln,

× base-form: Ιωσηφόγλειο
× base-pronunciation: /iosifóylio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Ιωσηφόγλειο/iosifóylio/-Ιωσηφόγλειου/iosifóyliu/|Ιωσηφογλείου/iosifoylíu/-Ιωσηφόγλειο/iosifóylio/-Ιωσηφόγλειο/iosifóylio/-Ιωσηφόγλεια/iosifóylia/-Ιωσηφόγλειων/iosifóyleion/|Ιωσηφογλείων/iosifoylíon/-Ιωσηφόγλεια/iosifóylia/-Ιωσηφόγλεια/iosifóylia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιωσηφόγλειο

Ιόνιο-το/iónio-to/::
* McsEngl.wordElln.Ιόνιο-το/iónio-to/@wordElln,
* McsElln./iónio-to/Ιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ιόνιο-το/iónio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ιόνιο-το/iónio-to/@wordElln,
* McsElln.Ιόνιο/iónio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.Ιόνιου/ióniu/!~γενι-ενικ:Ιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.Ιονίου/ioníu/!~γενι-ενικ:Ιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.Ιόνια/iónia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.Ιόνιων/iónnon/!~γενι-πληθ:Ιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.Ιονίων/ioníon/!~γενι-πληθ:Ιόνιο-το@wordElln,

× base-form: Ιόνιο
× base-pronunciation: /iónio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Ιόνιο/iónio/-Ιόνιου/ióniu/|Ιονίου/ioníu/-Ιόνιο/iónio/-Ιόνιο/iónio/-Ιόνια/iónia/-Ιόνιων/iónnon/|Ιονίων/ioníon/-Ιόνια/iónia/-Ιόνια/iónia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ιόνιο

ίαμβος-ο/íamvos-o/::
* McsEngl.wordElln.ίαμβος-ο/íamvos-o/@wordElln,
* McsElln./íamvos-o/ίαμβος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίαμβος-ο/íamvos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίαμβος-ο/íamvos-o/@wordElln,
* McsElln.ίαμβος/íamvos/!~ονομ-ενικ:ίαμβος-ο@wordElln,
* McsElln.ιάμβου/iámvu/!~γενι-ενικ:ίαμβος-ο@wordElln,
* McsElln.ίαμβου/íamvu/!~γενι-ενικ:ίαμβος-ο@wordElln,
* McsElln.ίαμβο/íamvo/!~αιτι-ενικ:ίαμβος-ο@wordElln,
* McsElln.ίαμβε/íamve/!~κλητ-ενικ:ίαμβος-ο@wordElln,
* McsElln.ίαμβοι/íamvi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίαμβος-ο@wordElln,
* McsElln.ιάμβων/iámvon/!~γενι-πληθ:ίαμβος-ο@wordElln,
* McsElln.ιάμβους/iámvus/!~αιτι-πληθ:ίαμβος-ο@wordElln,
* McsElln.ίαμβους/íamvus/!~αιτι-πληθ:ίαμβος-ο@wordElln,

× base-form: ίαμβος
× base-pronunciation: /íamvos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίαμβος/íamvos/-ιάμβου/iámvu/|ίαμβου/íamvu/-ίαμβο/íamvo/-ίαμβε/íamve/-ίαμβοι/íamvi/-ιάμβων/iámvon/-ιάμβους/iámvus/|ίαμβους/íamvus/-ίαμβοι/íamvi/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: ίαμβος

ίανθος-ο/íanthos-o/::
* McsEngl.wordElln.ίανθος-ο/íanthos-o/@wordElln,
* McsElln./íanthos-o/ίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίανθος-ο/íanthos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίανθος-ο/íanthos-o/@wordElln,
* McsElln.ίανθος/íanthos/!~ονομ-ενικ:ίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ίανθου/íanthu/!~γενι-ενικ:ίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ίανθο/íantho/!~αιτι-ενικ:ίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ίανθε/íanthe/!~κλητ-ενικ:ίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ίανθοι/íanthi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ίανθων/íanthon/!~γενι-πληθ:ίανθος-ο@wordElln,
* McsElln.ίανθους/íanthus/!~αιτι-πληθ:ίανθος-ο@wordElln,

× base-form: ίανθος
× base-pronunciation: /íanthos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίανθος/íanthos/-ίανθου/íanthu/-ίανθο/íantho/-ίανθε/íanthe/-ίανθοι/íanthi/-ίανθων/íanthon/-ίανθους/íanthus/-ίανθοι/íanthi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίανθος

ίαση-η/íasi-i/::
* McsEngl.wordElln.ίαση-η/íasi-i/@wordElln,
* McsElln./íasi-i/ίαση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίαση-η/íasi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίαση-η/íasi-i/@wordElln,
* McsElln.ίαση/íasi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίαση-η@wordElln,
* McsElln.ίασης/íasis/!~γενι-ενικ:ίαση-η@wordElln,
* McsElln.ιάσεως/iáseos/!~γενι-ενικ:ίαση-η@wordElln,
* McsElln.ιάσεις/iásis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίαση-η@wordElln,
* McsElln.ιάσεων/iáseon/!~γενι-πληθ:ίαση-η@wordElln,

× base-form: ίαση
× base-pronunciation: /íasi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίαση/íasi/-ίασης/íasis/|ιάσεως/iáseos/-ίαση/íasi/-ίαση/íasi/-ιάσεις/iásis/-ιάσεων/iáseon/-ιάσεις/iásis/-ιάσεις/iásis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίαση

ίασμος-ο/íazmos-o/::
* McsEngl.wordElln.ίασμος-ο/íazmos-o/@wordElln,
* McsElln./íazmos-o/ίασμος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίασμος-ο/íazmos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίασμος-ο/íazmos-o/@wordElln,
* McsElln.ίασμος/íazmos/!~ονομ-ενικ:ίασμος-ο@wordElln,
* McsElln.ίασμου/íazmu/!~γενι-ενικ:ίασμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιάσμου/iázmu/!~γενι-ενικ:ίασμος-ο@wordElln,
* McsElln.ίασμο/íazmo/!~αιτι-ενικ:ίασμος-ο@wordElln,
* McsElln.ίασμε/íazme/!~κλητ-ενικ:ίασμος-ο@wordElln,
* McsElln.ίασμοι/íazmi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίασμος-ο@wordElln,
* McsElln.ίασμων/íazmon/!~γενι-πληθ:ίασμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιάσμων/iázmon/!~γενι-πληθ:ίασμος-ο@wordElln,
* McsElln.ίασμους/íazmus/!~αιτι-πληθ:ίασμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιάσμους/iázmus/!~αιτι-πληθ:ίασμος-ο@wordElln,

× base-form: ίασμος
× base-pronunciation: /íazmos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίασμος/íazmos/-ίασμου/íazmu/|ιάσμου/iázmu/-ίασμο/íazmo/-ίασμε/íazme/-ίασμοι/íazmi/-ίασμων/íazmon/|ιάσμων/iázmon/-ίασμους/íazmus/|ιάσμους/iázmus/-ίασμοι/íazmi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίασμος

ίγγλα-η/ígla-i/::
* McsEngl.wordElln.ίγγλα-η/ígla-i/@wordElln,
* McsElln./ígla-i/ίγγλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίγγλα-η/ígla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίγγλα-η/ígla-i/@wordElln,
* McsElln.ίγγλα/ígla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίγγλα-η@wordElln,
* McsElln.ίγγλας/íglas/!~γενι-ενικ:ίγγλα-η@wordElln,
* McsElln.ίγγλες/ígles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίγγλα-η@wordElln,
* McsElln.(ιγγλών)/(iglón)/!~γενι-πληθ:ίγγλα-η@wordElln,

× base-form: ίγγλα
× base-pronunciation: /ígla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίγγλα/ígla/-ίγγλας/íglas/-ίγγλα/ígla/-ίγγλα/ígla/-ίγγλες/ígles/-(ιγγλών)/(iglón)/-ίγγλες/ígles/-ίγγλες/ígles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: ίγγλα

ίγκλα-η/ígla-i/::
* McsEngl.wordElln.ίγκλα-η/ígla-i/@wordElln,
* McsElln./ígla-i/ίγκλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίγκλα-η/ígla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίγκλα-η/ígla-i/@wordElln,
* McsElln.ίγκλα/ígla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίγκλα-η@wordElln,
* McsElln.ίγκλας/íglas/!~γενι-ενικ:ίγκλα-η@wordElln,
* McsElln.ίγκλες/ígles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίγκλα-η@wordElln,
* McsElln.(ιγκλών)/(iglón)/!~γενι-πληθ:ίγκλα-η@wordElln,

× base-form: ίγκλα
× base-pronunciation: /ígla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίγκλα/ígla/-ίγκλας/íglas/-ίγκλα/ígla/-ίγκλα/ígla/-ίγκλες/ígles/-(ιγκλών)/(iglón)/-ίγκλες/ígles/-ίγκλες/ígles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: ίγκλα

ίδρος-ο/ídhros-o/::
* McsEngl.wordElln.ίδρος-ο/ídhros-o/@wordElln,
* McsElln./ídhros-o/ίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίδρος-ο/ídhros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίδρος-ο/ídhros-o/@wordElln,
* McsElln.ίδρος/ídhros/!~ονομ-ενικ:ίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ίδρου/ídhru/!~γενι-ενικ:ίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ίδρο/ídhro/!~αιτι-ενικ:ίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ίδρε/ídhre/!~κλητ-ενικ:ίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ίδροι/ídhri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ίδρων/ídhron/!~γενι-πληθ:ίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ίδρους/ídhrus/!~αιτι-πληθ:ίδρος-ο@wordElln,

× base-form: ίδρος
× base-pronunciation: /ídhros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίδρος/ídhros/-ίδρου/ídhru/-ίδρο/ídhro/-ίδρε/ídhre/-ίδροι/ídhri/-ίδρων/ídhron/-ίδρους/ídhrus/-ίδροι/ídhri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίδρος

ίδρυμα-το/ídhrima-to/::
* McsEngl.wordElln.ίδρυμα-το/ídhrima-to/@wordElln,
* McsElln./ídhrima-to/ίδρυμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίδρυμα-το/ídhrima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίδρυμα-το/ídhrima-to/@wordElln,
* McsElln.ίδρυμα/ídhrima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίδρυμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδρύματος/idhrímatos/!~γενι-ενικ:ίδρυμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδρύματα/idhrímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίδρυμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδρυμάτων/idhrimáton/!~γενι-πληθ:ίδρυμα-το@wordElln,

× base-form: ίδρυμα
× base-pronunciation: /ídhrima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίδρυμα/ídhrima/-ιδρύματος/idhrímatos/-ίδρυμα/ídhrima/-ίδρυμα/ídhrima/-ιδρύματα/idhrímata/-ιδρυμάτων/idhrimáton/-ιδρύματα/idhrímata/-ιδρύματα/idhrímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίδρυμα

ίδρυση-η/ídhrisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ίδρυση-η/ídhrisi-i/@wordElln,
* McsElln./ídhrisi-i/ίδρυση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίδρυση-η/ídhrisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίδρυση-η/ídhrisi-i/@wordElln,
* McsElln.ίδρυση/ídhrisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίδρυση-η@wordElln,
* McsElln.ίδρυσης/ídhrisis/!~γενι-ενικ:ίδρυση-η@wordElln,
* McsElln.ιδρύσεως/idhríseos/!~γενι-ενικ:ίδρυση-η@wordElln,
* McsElln.ιδρύσεις/idhrísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίδρυση-η@wordElln,
* McsElln.ιδρύσεων/idhríseon/!~γενι-πληθ:ίδρυση-η@wordElln,

× base-form: ίδρυση
× base-pronunciation: /ídhrisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίδρυση/ídhrisi/-ίδρυσης/ídhrisis/|ιδρύσεως/idhríseos/-ίδρυση/ídhrisi/-ίδρυση/ídhrisi/-ιδρύσεις/idhrísis/-ιδρύσεων/idhríseon/-ιδρύσεις/idhrísis/-ιδρύσεις/idhrísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίδρυση

ίδρωμα-το/ídhroma-to/::
* McsEngl.wordElln.ίδρωμα-το/ídhroma-to/@wordElln,
* McsElln./ídhroma-to/ίδρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίδρωμα-το/ídhroma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίδρωμα-το/ídhroma-to/@wordElln,
* McsElln.ίδρωμα/ídhroma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίδρωμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδρώματος/idhrómatos/!~γενι-ενικ:ίδρωμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδρώματα/idhrómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίδρωμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδρωμάτων/idhromáton/!~γενι-πληθ:ίδρωμα-το@wordElln,

× base-form: ίδρωμα
× base-pronunciation: /ídhroma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίδρωμα/ídhroma/-ιδρώματος/idhrómatos/-ίδρωμα/ídhroma/-ίδρωμα/ídhroma/-ιδρώματα/idhrómata/-ιδρωμάτων/idhromáton/-ιδρώματα/idhrómata/-ιδρώματα/idhrómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίδρωμα

ίδρωση-η/ídhrosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ίδρωση-η/ídhrosi-i/@wordElln,
* McsElln./ídhrosi-i/ίδρωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίδρωση-η/ídhrosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίδρωση-η/ídhrosi-i/@wordElln,
* McsElln.ίδρωση/ídhrosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίδρωση-η@wordElln,
* McsElln.ίδρωσης/ídhrosis/!~γενι-ενικ:ίδρωση-η@wordElln,
* McsElln.ιδρώσεως/idhróseos/!~γενι-ενικ:ίδρωση-η@wordElln,
* McsElln.ιδρώσεις/idhrósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίδρωση-η@wordElln,
* McsElln.ιδρώσεων/idhróseon/!~γενι-πληθ:ίδρωση-η@wordElln,

× base-form: ίδρωση
× base-pronunciation: /ídhrosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίδρωση/ídhrosi/-ίδρωσης/ídhrosis/|ιδρώσεως/idhróseos/-ίδρωση/ídhrosi/-ίδρωση/ídhrosi/-ιδρώσεις/idhrósis/-ιδρώσεων/idhróseon/-ιδρώσεις/idhrósis/-ιδρώσεις/idhrósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίδρωση

ίζημα-το/ízima-to/::
* McsEngl.wordElln.ίζημα-το/ízima-to/@wordElln,
* McsElln./ízima-to/ίζημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίζημα-το/ízima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίζημα-το/ízima-to/@wordElln,
* McsElln.ίζημα/ízima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίζημα-το@wordElln,
* McsElln.ιζήματος/izímatos/!~γενι-ενικ:ίζημα-το@wordElln,
* McsElln.ιζήματα/izímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίζημα-το@wordElln,
* McsElln.ιζημάτων/izimáton/!~γενι-πληθ:ίζημα-το@wordElln,

× base-form: ίζημα
× base-pronunciation: /ízima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίζημα/ízima/-ιζήματος/izímatos/-ίζημα/ízima/-ίζημα/ízima/-ιζήματα/izímata/-ιζημάτων/izimáton/-ιζήματα/izímata/-ιζήματα/izímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίζημα

ίζμπα-η/ízba-i/::
* McsEngl.wordElln.ίζμπα-η/ízba-i/@wordElln,
* McsElln./ízba-i/ίζμπα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίζμπα-η/ízba-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίζμπα-η/ízba-i/@wordElln,
* McsElln.ίζμπα/ízba/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίζμπα-η@wordElln,
* McsElln.ίζμπας/ízbas/!~γενι-ενικ:ίζμπα-η@wordElln,
* McsElln.ίζμπες/ízbes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίζμπα-η@wordElln,

× base-form: ίζμπα
× base-pronunciation: /ízba/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίζμπα/ízba/-ίζμπας/ízbas/-ίζμπα/ízba/-ίζμπα/ízba/-ίζμπες/ízbes/-∅-ίζμπες/ízbes/-ίζμπες/ízbes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ίζμπα

ίκτερος-ο/íkteros-o/::
* McsEngl.wordElln.ίκτερος-ο/íkteros-o/@wordElln,
* McsElln./íkteros-o/ίκτερος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίκτερος-ο/íkteros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίκτερος-ο/íkteros-o/@wordElln,
* McsElln.ίκτερος/íkteros/!~ονομ-ενικ:ίκτερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίκτερου/íkteru/!~γενι-ενικ:ίκτερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίκτερο/íktero/!~αιτι-ενικ:ίκτερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίκτερε/íktere/!~κλητ-ενικ:ίκτερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίκτεροι/íkteri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίκτερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίκτερων/íkteron/!~γενι-πληθ:ίκτερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίκτερους/íkterus/!~αιτι-πληθ:ίκτερος-ο@wordElln,

× base-form: ίκτερος
× base-pronunciation: /íkteros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίκτερος/íkteros/-ίκτερου/íkteru/-ίκτερο/íktero/-ίκτερε/íktere/-ίκτεροι/íkteri/-ίκτερων/íkteron/-ίκτερους/íkterus/-ίκτεροι/íkteri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίκτερος

ίλαρχος-ο/ílarhos-o/::
* McsEngl.wordElln.ίλαρχος-ο/ílarhos-o/@wordElln,
* McsElln./ílarhos-o/ίλαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίλαρχος-ο/ílarhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίλαρχος-ο/ílarhos-o/@wordElln,
* McsElln.ίλαρχος/ílarhos/!~ονομ-ενικ:ίλαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλαρχου/ílarhu/!~γενι-ενικ:ίλαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλάρχου/ilárhu/!~γενι-ενικ:ίλαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλαρχο/ílarho/!~αιτι-ενικ:ίλαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλαρχε/ílarhe/!~κλητ-ενικ:ίλαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλαρχοι/ílarhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίλαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλαρχων/ílarhon/!~γενι-πληθ:ίλαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλάρχων/ilárhon/!~γενι-πληθ:ίλαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλαρχους/ílarhus/!~αιτι-πληθ:ίλαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλάρχους/ilárhus/!~αιτι-πληθ:ίλαρχος-ο@wordElln,

× base-form: ίλαρχος
× base-pronunciation: /ílarhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίλαρχος/ílarhos/-ίλαρχου/ílarhu/|ιλάρχου/ilárhu/-ίλαρχο/ílarho/-ίλαρχε/ílarhe/-ίλαρχοι/ílarhi/-ίλαρχων/ílarhon/|ιλάρχων/ilárhon/-ίλαρχους/ílarhus/|ιλάρχους/ilárhus/-ίλαρχοι/ílarhi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίλαρχος

ίλη-η/íli-i/::
* McsEngl.wordElln.ίλη-η/íli-i/@wordElln,
* McsElln./íli-i/ίλη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίλη-η/íli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίλη-η/íli-i/@wordElln,
* McsElln.ίλη/íli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίλη-η@wordElln,
* McsElln.ίλης/ílis/!~γενι-ενικ:ίλη-η@wordElln,
* McsElln.ίλες/íles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίλη-η@wordElln,
* McsElln.ιλών/ilón/!~γενι-πληθ:ίλη-η@wordElln,

× base-form: ίλη
× base-pronunciation: /íli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίλη/íli/-ίλης/ílis/-ίλη/íli/-ίλη/íli/-ίλες/íles/-ιλών/ilón/-ίλες/íles/-ίλες/íles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίλη

ίλιγγος-ο/íligos-o/::
* McsEngl.wordElln.ίλιγγος-ο/íligos-o/@wordElln,
* McsElln./íligos-o/ίλιγγος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίλιγγος-ο/íligos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίλιγγος-ο/íligos-o/@wordElln,
* McsElln.ίλιγγος/íligos/!~ονομ-ενικ:ίλιγγος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλιγγου/íligu/!~γενι-ενικ:ίλιγγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλίγγου/ilígu/!~γενι-ενικ:ίλιγγος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλιγγο/íligo/!~αιτι-ενικ:ίλιγγος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλιγγε/ílige/!~κλητ-ενικ:ίλιγγος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλιγγοι/íligi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίλιγγος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλιγγων/íligon/!~γενι-πληθ:ίλιγγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλίγγων/ilígon/!~γενι-πληθ:ίλιγγος-ο@wordElln,
* McsElln.ίλιγγους/íligus/!~αιτι-πληθ:ίλιγγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλίγγους/ilígus/!~αιτι-πληθ:ίλιγγος-ο@wordElln,

× base-form: ίλιγγος
× base-pronunciation: /íligos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίλιγγος/íligos/-ίλιγγου/íligu/|ιλίγγου/ilígu/-ίλιγγο/íligo/-ίλιγγε/ílige/-ίλιγγοι/íligi/-ίλιγγων/íligon/|ιλίγγων/ilígon/-ίλιγγους/íligus/|ιλίγγους/ilígus/-ίλιγγοι/íligi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίλιγγος

ίμερος-ο/ímeros-o/::
* McsEngl.wordElln.ίμερος-ο/ímeros-o/@wordElln,
* McsElln./ímeros-o/ίμερος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίμερος-ο/ímeros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίμερος-ο/ímeros-o/@wordElln,
* McsElln.ίμερος/ímeros/!~ονομ-ενικ:ίμερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίμερου/ímeru/!~γενι-ενικ:ίμερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίμερο/ímero/!~αιτι-ενικ:ίμερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίμερε/ímere/!~κλητ-ενικ:ίμερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίμεροι/ímeri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίμερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίμερων/ímeron/!~γενι-πληθ:ίμερος-ο@wordElln,
* McsElln.ίμερους/ímerus/!~αιτι-πληθ:ίμερος-ο@wordElln,

× base-form: ίμερος
× base-pronunciation: /ímeros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίμερος/ímeros/-ίμερου/ímeru/-ίμερο/ímero/-ίμερε/ímere/-ίμεροι/ímeri/-ίμερων/ímeron/-ίμερους/ímerus/-ίμεροι/ímeri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίμερος

ίνα-η/ína-i/::
* McsEngl.wordElln.ίνα-η/ína-i/@wordElln,
* McsElln./ína-i/ίνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίνα-η/ína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίνα-η/ína-i/@wordElln,
* McsElln.ίνα/ína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίνα-η@wordElln,
* McsElln.ίνας/ínas/!~γενι-ενικ:ίνα-η@wordElln,
* McsElln.ίνες/ínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίνα-η@wordElln,
* McsElln.ινών/inón/!~γενι-πληθ:ίνα-η@wordElln,

× base-form: ίνα
× base-pronunciation: /ína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίνα/ína/-ίνας/ínas/-ίνα/ína/-ίνα/ína/-ίνες/ínes/-ινών/inón/-ίνες/ínes/-ίνες/ínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίνα

ίνδαλμα-το/índhalma-to/::
* McsEngl.wordElln.ίνδαλμα-το/índhalma-to/@wordElln,
* McsElln./índhalma-to/ίνδαλμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίνδαλμα-το/índhalma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίνδαλμα-το/índhalma-to/@wordElln,
* McsElln.ίνδαλμα/índhalma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίνδαλμα-το@wordElln,
* McsElln.ινδάλματος/indhálmatos/!~γενι-ενικ:ίνδαλμα-το@wordElln,
* McsElln.ινδάλματα/indhálmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίνδαλμα-το@wordElln,
* McsElln.ινδαλμάτων/indhalmáton/!~γενι-πληθ:ίνδαλμα-το@wordElln,

× base-form: ίνδαλμα
× base-pronunciation: /índhalma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίνδαλμα/índhalma/-ινδάλματος/indhálmatos/-ίνδαλμα/índhalma/-ίνδαλμα/índhalma/-ινδάλματα/indhálmata/-ινδαλμάτων/indhalmáton/-ινδάλματα/indhálmata/-ινδάλματα/indhálmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίνδαλμα

ίνδικτος-η/índhiktos-i/::
* McsEngl.wordElln.ίνδικτος-η/índhiktos-i/@wordElln,
* McsElln./índhiktos-i/ίνδικτος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίνδικτος-η/índhiktos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίνδικτος-η/índhiktos-i/@wordElln,
* McsElln.ίνδικτος/índhiktos/!~ονομ-ενικ:ίνδικτος-η@wordElln,
* McsElln.ινδίκτου/indhíktu/!~γενι-ενικ:ίνδικτος-η@wordElln,
* McsElln.ίνδικτο/índhikto/!~αιτι-ενικ:ίνδικτος-η@wordElln,
* McsElln.ίνδικτε/índhikte/!~κλητ-ενικ:ίνδικτος-η@wordElln,
* McsElln.ίνδικτοι/índhikti/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίνδικτος-η@wordElln,
* McsElln.ινδίκτων/indhíkton/!~γενι-πληθ:ίνδικτος-η@wordElln,
* McsElln.ινδίκτους/indhíktus/!~αιτι-πληθ:ίνδικτος-η@wordElln,

× base-form: ίνδικτος
× base-pronunciation: /índhiktos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίνδικτος/índhiktos/-ινδίκτου/indhíktu/-ίνδικτο/índhikto/-ίνδικτε/índhikte/-ίνδικτοι/índhikti/-ινδίκτων/indhíkton/-ινδίκτους/indhíktus/-ίνδικτοι/índhikti/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίνδικτος

ίνδιο-το/índhio-to/::
* McsEngl.wordElln.ίνδιο-το/índhio-to/@wordElln,
* McsElln./índhio-to/ίνδιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίνδιο-το/índhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίνδιο-το/índhio-to/@wordElln,
* McsElln.ίνδιο/índhio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίνδιο-το@wordElln,
* McsElln.ίνδιου/índhiu/!~γενι-ενικ:ίνδιο-το@wordElln,
* McsElln.ινδίου/indhíu/!~γενι-ενικ:ίνδιο-το@wordElln,
* McsElln.ίνδια/índhia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίνδιο-το@wordElln,
* McsElln.ίνδιων/índhion/!~γενι-πληθ:ίνδιο-το@wordElln,
* McsElln.ινδίων/indhíon/!~γενι-πληθ:ίνδιο-το@wordElln,

× base-form: ίνδιο
× base-pronunciation: /índhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίνδιο/índhio/-ίνδιου/índhiu/|ινδίου/indhíu/-ίνδιο/índhio/-ίνδιο/índhio/-ίνδια/índhia/-ίνδιων/índhion/|ινδίων/indhíon/-ίνδια/índhia/-ίνδια/índhia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίνδιο

ίντσα-η/ínca-i/::
* McsEngl.wordElln.ίντσα-η/ínca-i/@wordElln,
* McsElln./ínca-i/ίντσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίντσα-η/ínca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίντσα-η/ínca-i/@wordElln,
* McsElln.ίντσα/ínca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίντσα-η@wordElln,
* McsElln.ίντσας/íncas/!~γενι-ενικ:ίντσα-η@wordElln,
* McsElln.ίντσες/ínces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίντσα-η@wordElln,
* McsElln.ιντσών/incón/!~γενι-πληθ:ίντσα-η@wordElln,

× base-form: ίντσα
× base-pronunciation: /ínca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίντσα/ínca/-ίντσας/íncas/-ίντσα/ínca/-ίντσα/ínca/-ίντσες/ínces/-ιντσών/incón/-ίντσες/ínces/-ίντσες/ínces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίντσα

ίνωμα-το/ínoma-to/::
* McsEngl.wordElln.ίνωμα-το/ínoma-to/@wordElln,
* McsElln./ínoma-to/ίνωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίνωμα-το/ínoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίνωμα-το/ínoma-to/@wordElln,
* McsElln.ίνωμα/ínoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίνωμα-το@wordElln,
* McsElln.ινώματος/inómatos/!~γενι-ενικ:ίνωμα-το@wordElln,
* McsElln.ινώματα/inómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίνωμα-το@wordElln,
* McsElln.ινωμάτων/inomáton/!~γενι-πληθ:ίνωμα-το@wordElln,

× base-form: ίνωμα
× base-pronunciation: /ínoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίνωμα/ínoma/-ινώματος/inómatos/-ίνωμα/ínoma/-ίνωμα/ínoma/-ινώματα/inómata/-ινωμάτων/inomáton/-ινώματα/inómata/-ινώματα/inómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίνωμα

ίνωση-η/ínosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ίνωση-η/ínosi-i/@wordElln,
* McsElln./ínosi-i/ίνωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίνωση-η/ínosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίνωση-η/ínosi-i/@wordElln,
* McsElln.ίνωση/ínosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίνωση-η@wordElln,
* McsElln.ίνωσης/ínosis/!~γενι-ενικ:ίνωση-η@wordElln,
* McsElln.ινώσεως/inóseos/!~γενι-ενικ:ίνωση-η@wordElln,
* McsElln.ινώσεις/inósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίνωση-η@wordElln,
* McsElln.ινώσεων/inóseon/!~γενι-πληθ:ίνωση-η@wordElln,

× base-form: ίνωση
× base-pronunciation: /ínosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίνωση/ínosi/-ίνωσης/ínosis/|ινώσεως/inóseos/-ίνωση/ínosi/-ίνωση/ínosi/-ινώσεις/inósis/-ινώσεων/inóseon/-ινώσεις/inósis/-ινώσεις/inósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίνωση

ίο-το/ío-to/::
* McsEngl.wordElln.ίο-το/ío-to/@wordElln,
* McsElln./ío-to/ίο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίο-το/ío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίο-το/ío-to/@wordElln,
* McsElln.ίο/ío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίο-το@wordElln,
* McsElln.ίου/íu/!~γενι-ενικ:ίο-το@wordElln,
* McsElln.ία/ía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίο-το@wordElln,
* McsElln.ίων/íon/!~γενι-πληθ:ίο-το@wordElln,

× base-form: ίο
× base-pronunciation: /ío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίο/ío/-ίου/íu/-ίο/ío/-ίο/ío/-ία/ía/-ίων/íon/-ία/ía/-ία/ía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίο

ίουλος-ο/íulos-o/::
* McsEngl.wordElln.ίουλος-ο/íulos-o/@wordElln,
* McsElln./íulos-o/ίουλος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίουλος-ο/íulos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίουλος-ο/íulos-o/@wordElln,
* McsElln.ίουλος/íulos/!~ονομ-ενικ:ίουλος-ο@wordElln,
* McsElln.ίουλου/íulu/!~γενι-ενικ:ίουλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιούλου/iúlu/!~γενι-ενικ:ίουλος-ο@wordElln,
* McsElln.ίουλο/íulo/!~αιτι-ενικ:ίουλος-ο@wordElln,
* McsElln.ίουλε/íule/!~κλητ-ενικ:ίουλος-ο@wordElln,
* McsElln.ίουλοι/íuli/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίουλος-ο@wordElln,
* McsElln.ίουλων/íulon/!~γενι-πληθ:ίουλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιούλων/iúlon/!~γενι-πληθ:ίουλος-ο@wordElln,
* McsElln.ίουλους/íulus/!~αιτι-πληθ:ίουλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιούλους/iúlus/!~αιτι-πληθ:ίουλος-ο@wordElln,

× base-form: ίουλος
× base-pronunciation: /íulos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίουλος/íulos/-ίουλου/íulu/|ιούλου/iúlu/-ίουλο/íulo/-ίουλε/íule/-ίουλοι/íuli/-ίουλων/íulon/|ιούλων/iúlon/-ίουλους/íulus/|ιούλους/iúlus/-ίουλοι/íuli/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίουλος

ίππαρχος-ο/íparhos-o/::
* McsEngl.wordElln.ίππαρχος-ο/íparhos-o/@wordElln,
* McsElln./íparhos-o/ίππαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίππαρχος-ο/íparhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίππαρχος-ο/íparhos-o/@wordElln,
* McsElln.ίππαρχος/íparhos/!~ονομ-ενικ:ίππαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππαρχου/íparhu/!~γενι-ενικ:ίππαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππάρχου/ipárhu/!~γενι-ενικ:ίππαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππαρχο/íparho/!~αιτι-ενικ:ίππαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππαρχε/íparhe/!~κλητ-ενικ:ίππαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππαρχοι/íparhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίππαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππαρχων/íparhon/!~γενι-πληθ:ίππαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππάρχων/ipárhon/!~γενι-πληθ:ίππαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππαρχους/íparhus/!~αιτι-πληθ:ίππαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππάρχους/ipárhus/!~αιτι-πληθ:ίππαρχος-ο@wordElln,

× base-form: ίππαρχος
× base-pronunciation: /íparhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίππαρχος/íparhos/-ίππαρχου/íparhu/|ιππάρχου/ipárhu/-ίππαρχο/íparho/-ίππαρχε/íparhe/-ίππαρχοι/íparhi/-ίππαρχων/íparhon/|ιππάρχων/ipárhon/-ίππαρχους/íparhus/|ιππάρχους/ipárhus/-ίππαρχοι/íparhi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίππαρχος

ίππευση-η/ípefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.ίππευση-η/ípefsi-i/@wordElln,
* McsElln./ípefsi-i/ίππευση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίππευση-η/ípefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίππευση-η/ípefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ίππευση/ípefsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίππευση-η@wordElln,
* McsElln.ίππευσης/ípefsis/!~γενι-ενικ:ίππευση-η@wordElln,
* McsElln.ιππεύσεως/ipéfseos/!~γενι-ενικ:ίππευση-η@wordElln,
* McsElln.ιππεύσεις/ipéfsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίππευση-η@wordElln,
* McsElln.ιππεύσεων/ipéfseon/!~γενι-πληθ:ίππευση-η@wordElln,

× base-form: ίππευση
× base-pronunciation: /ípefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίππευση/ípefsi/-ίππευσης/ípefsis/|ιππεύσεως/ipéfseos/-ίππευση/ípefsi/-ίππευση/ípefsi/-ιππεύσεις/ipéfsis/-ιππεύσεων/ipéfseon/-ιππεύσεις/ipéfsis/-ιππεύσεις/ipéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίππευση

ίππος-ο/ípos-o/::
* McsEngl.wordElln.ίππος-ο/ípos-o/@wordElln,
* McsElln./ípos-o/ίππος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίππος-ο/ípos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίππος-ο/ípos-o/@wordElln,
* McsElln.ίππος/ípos/!~ονομ-ενικ:ίππος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππου/ípu/!~γενι-ενικ:ίππος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππο/ípo/!~αιτι-ενικ:ίππος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππε/ípe/!~κλητ-ενικ:ίππος-ο@wordElln,
* McsElln.ίπποι/ípi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίππος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππων/ípon/!~γενι-πληθ:ίππος-ο@wordElln,
* McsElln.ίππους/ípus/!~αιτι-πληθ:ίππος-ο@wordElln,

× base-form: ίππος
× base-pronunciation: /ípos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίππος/ípos/-ίππου/ípu/-ίππο/ípo/-ίππε/ípe/-ίπποι/ípi/-ίππων/ípon/-ίππους/ípus/-ίπποι/ípi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίππος

ίριδα-η/íridha-i/::
* McsEngl.wordElln.ίριδα-η/íridha-i/@wordElln,
* McsElln./íridha-i/ίριδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίριδα-η/íridha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίριδα-η/íridha-i/@wordElln,
* McsElln.ίριδα/íridha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίριδα-η@wordElln,
* McsElln.ίριδας/íridhas/!~γενι-ενικ:ίριδα-η@wordElln,
* McsElln.ίριδες/íridhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίριδα-η@wordElln,
* McsElln.ιρίδων/irídhon/!~γενι-πληθ:ίριδα-η@wordElln,

× base-form: ίριδα
× base-pronunciation: /íridha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίριδα/íridha/-ίριδας/íridhas/-ίριδα/íridha/-ίριδα/íridha/-ίριδες/íridhes/-ιρίδων/irídhon/-ίριδες/íridhes/-ίριδες/íridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ίριδα

ίσιωμα-το/ísioma-to/::
* McsEngl.wordElln.ίσιωμα-το/ísioma-to/@wordElln,
* McsElln./ísioma-to/ίσιωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίσιωμα-το/ísioma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίσιωμα-το/ísioma-to/@wordElln,
* McsElln.ίσιωμα/ísioma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίσιωμα-το@wordElln,
* McsElln.ισίωματος/isíomatos/!~γενι-ενικ:ίσιωμα-το@wordElln,
* McsElln.ισίωματα/isíomata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίσιωμα-το@wordElln,
* McsElln.ισιωμάτων/isiomáton/!~γενι-πληθ:ίσιωμα-το@wordElln,

× base-form: ίσιωμα
× base-pronunciation: /ísioma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίσιωμα/ísioma/-ισίωματος/isíomatos/-ίσιωμα/ísioma/-ίσιωμα/ísioma/-ισίωματα/isíomata/-ισιωμάτων/isiomáton/-ισίωματα/isíomata/-ισίωματα/isíomata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίσιωμα

ίσκιος-ο/ískkos-o/::
* McsEngl.wordElln.ίσκιος-ο/ískkos-o/@wordElln,
* McsElln./ískkos-o/ίσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίσκιος-ο/ískkos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίσκιος-ο/ískkos-o/@wordElln,
* McsElln.ίσκιος/ískkos/!~ονομ-ενικ:ίσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ίσκιου/ískku/!~γενι-ενικ:ίσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ίσκιο/ískio/!~αιτι-ενικ:ίσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ίσκιε/ískie/!~κλητ-ενικ:ίσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ίσκιοι/ískii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ίσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ίσκιων/ískion/!~γενι-πληθ:ίσκιος-ο@wordElln,
* McsElln.ίσκιους/ískkus/!~αιτι-πληθ:ίσκιος-ο@wordElln,

× base-form: ίσκιος
× base-pronunciation: /ískkos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ίσκιος/ískkos/-ίσκιου/ískku/-ίσκιο/ískio/-ίσκιε/ískie/-ίσκιοι/ískii/-ίσκιων/ískion/-ίσκιους/ískkus/-ίσκιοι/ískii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίσκιος

ίσκιωμα-το/ískioma-to/::
* McsEngl.wordElln.ίσκιωμα-το/ískioma-to/@wordElln,
* McsElln./ískioma-to/ίσκιωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίσκιωμα-το/ískioma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίσκιωμα-το/ískioma-to/@wordElln,
* McsElln.ίσκιωμα/ískioma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίσκιωμα-το@wordElln,
* McsElln.ισκίωματος/iskíomatos/!~γενι-ενικ:ίσκιωμα-το@wordElln,
* McsElln.ισκίωματα/iskíomata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίσκιωμα-το@wordElln,
* McsElln.ισκιωμάτων/iskiomáton/!~γενι-πληθ:ίσκιωμα-το@wordElln,

× base-form: ίσκιωμα
× base-pronunciation: /ískioma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίσκιωμα/ískioma/-ισκίωματος/iskíomatos/-ίσκιωμα/ískioma/-ίσκιωμα/ískioma/-ισκίωματα/iskíomata/-ισκιωμάτων/iskiomáton/-ισκίωματα/iskíomata/-ισκίωματα/iskíomata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίσκιωμα

ίσμπα-η/ísba-i/::
* McsEngl.wordElln.ίσμπα-η/ísba-i/@wordElln,
* McsElln./ísba-i/ίσμπα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίσμπα-η/ísba-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίσμπα-η/ísba-i/@wordElln,
* McsElln.ίσμπα/ísba/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίσμπα-η@wordElln,
* McsElln.ίσμπας/ísbas/!~γενι-ενικ:ίσμπα-η@wordElln,
* McsElln.ίσμπες/ísbes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίσμπα-η@wordElln,

× base-form: ίσμπα
× base-pronunciation: /ísba/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίσμπα/ísba/-ίσμπας/ísbas/-ίσμπα/ísba/-ίσμπα/ísba/-ίσμπες/ísbes/-∅-ίσμπες/ísbes/-ίσμπες/ísbes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ίσμπα

ίσο-το/íso-to/::
* McsEngl.wordElln.ίσο-το/íso-to/@wordElln,
* McsElln./íso-to/ίσο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίσο-το/íso-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίσο-το/íso-to/@wordElln,
* McsElln.ίσο/íso/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίσο-το@wordElln,
* McsElln.ίσου/ísu/!~γενι-ενικ:ίσο-το@wordElln,
* McsElln.ίσα/ísa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίσο-το@wordElln,
* McsElln.ίσων/íson/!~γενι-πληθ:ίσο-το@wordElln,

× base-form: ίσο
× base-pronunciation: /íso/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίσο/íso/-ίσου/ísu/-ίσο/íso/-ίσο/íso/-ίσα/ísa/-ίσων/íson/-ίσα/ísa/-ίσα/ísa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίσο

ίσχαση-η/íshasi-i/::
* McsEngl.wordElln.ίσχαση-η/íshasi-i/@wordElln,
* McsElln./íshasi-i/ίσχαση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίσχαση-η/íshasi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίσχαση-η/íshasi-i/@wordElln,
* McsElln.ίσχαση/íshasi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίσχαση-η@wordElln,
* McsElln.ίσχασης/íshasis/!~γενι-ενικ:ίσχαση-η@wordElln,
* McsElln.ισχάσεως/isháseos/!~γενι-ενικ:ίσχαση-η@wordElln,
* McsElln.ισχάσεις/ishásis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίσχαση-η@wordElln,
* McsElln.ισχάσεων/isháseon/!~γενι-πληθ:ίσχαση-η@wordElln,

× base-form: ίσχαση
× base-pronunciation: /íshasi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίσχαση/íshasi/-ίσχασης/íshasis/|ισχάσεως/isháseos/-ίσχαση/íshasi/-ίσχαση/íshasi/-ισχάσεις/ishásis/-ισχάσεων/isháseon/-ισχάσεις/ishásis/-ισχάσεις/ishásis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίσχαση

ίσχνανση-η/íshnansi-i/::
* McsEngl.wordElln.ίσχνανση-η/íshnansi-i/@wordElln,
* McsElln./íshnansi-i/ίσχνανση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίσχνανση-η/íshnansi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίσχνανση-η/íshnansi-i/@wordElln,
* McsElln.ίσχνανση/íshnansi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίσχνανση-η@wordElln,
* McsElln.ίσχνανσης/íshnansis/!~γενι-ενικ:ίσχνανση-η@wordElln,
* McsElln.ισχνάνσεως/ishnánseos/!~γενι-ενικ:ίσχνανση-η@wordElln,
* McsElln.ισχνάνσεις/ishnánsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίσχνανση-η@wordElln,
* McsElln.ισχνάνσεων/ishnánseon/!~γενι-πληθ:ίσχνανση-η@wordElln,

× base-form: ίσχνανση
× base-pronunciation: /íshnansi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίσχνανση/íshnansi/-ίσχνανσης/íshnansis/|ισχνάνσεως/ishnánseos/-ίσχνανση/íshnansi/-ίσχνανση/íshnansi/-ισχνάνσεις/ishnánsis/-ισχνάνσεων/ishnánseon/-ισχνάνσεις/ishnánsis/-ισχνάνσεις/ishnánsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίσχνανση

ίσωμα-το/ísoma-to/::
* McsEngl.wordElln.ίσωμα-το/ísoma-to/@wordElln,
* McsElln./ísoma-to/ίσωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίσωμα-το/ísoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίσωμα-το/ísoma-to/@wordElln,
* McsElln.ίσωμα/ísoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίσωμα-το@wordElln,
* McsElln.ισώματος/isómatos/!~γενι-ενικ:ίσωμα-το@wordElln,
* McsElln.ισώματα/isómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίσωμα-το@wordElln,
* McsElln.ισωμάτων/isomáton/!~γενι-πληθ:ίσωμα-το@wordElln,

× base-form: ίσωμα
× base-pronunciation: /ísoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίσωμα/ísoma/-ισώματος/isómatos/-ίσωμα/ísoma/-ίσωμα/ísoma/-ισώματα/isómata/-ισωμάτων/isomáton/-ισώματα/isómata/-ισώματα/isómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίσωμα

ίχνος-το/íhnos-to/::
* McsEngl.wordElln.ίχνος-το/íhnos-to/@wordElln,
* McsElln./íhnos-to/ίχνος-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίχνος-το/íhnos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίχνος-το/íhnos-to/@wordElln,
* McsElln.ίχνος/íhnos/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίχνος-το@wordElln,
* McsElln.ίχνους/íhnus/!~γενι-ενικ:ίχνος-το@wordElln,
* McsElln.ίχνη/íhni/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίχνος-το@wordElln,
* McsElln.ιχνών/ihnón/!~γενι-πληθ:ίχνος-το@wordElln,

× base-form: ίχνος
× base-pronunciation: /íhnos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ίχνος/íhnos/-ίχνους/íhnus/-ίχνος/íhnos/-ίχνος/íhnos/-ίχνη/íhni/-ιχνών/ihnón/-ίχνη/íhni/-ίχνη/íhni/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ίχνος

ίωση-η/íosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ίωση-η/íosi-i/@wordElln,
* McsElln./íosi-i/ίωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ίωση-η/íosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ίωση-η/íosi-i/@wordElln,
* McsElln.ίωση/íosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ίωση-η@wordElln,
* McsElln.ίωσης/íosis/!~γενι-ενικ:ίωση-η@wordElln,
* McsElln.ιώσεως/ióseos/!~γενι-ενικ:ίωση-η@wordElln,
* McsElln.ιώσεις/iósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ίωση-η@wordElln,
* McsElln.ιώσεων/ióseon/!~γενι-πληθ:ίωση-η@wordElln,

× base-form: ίωση
× base-pronunciation: /íosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ίωση/íosi/-ίωσης/íosis/|ιώσεως/ióseos/-ίωση/íosi/-ίωση/íosi/-ιώσεις/iósis/-ιώσεων/ióseon/-ιώσεις/iósis/-ιώσεις/iósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ίωση

ιέρεια-η/iéria-i/::
* McsEngl.wordElln.ιέρεια-η/iéria-i/@wordElln,
* McsElln./iéria-i/ιέρεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιέρεια-η/iéria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιέρεια-η/iéria-i/@wordElln,
* McsElln.ιέρεια/iéria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιέρεια-η@wordElln,
* McsElln.ιέρειας/iérias/!~γενι-ενικ:ιέρεια-η@wordElln,
* McsElln.ιέρειες/iéries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιέρεια-η@wordElln,
* McsElln.ιερειών/ierión/!~γενι-πληθ:ιέρεια-η@wordElln,

× base-form: ιέρεια
× base-pronunciation: /iéria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιέρεια/iéria/-ιέρειας/iérias/-ιέρεια/iéria/-ιέρεια/iéria/-ιέρειες/iéries/-ιερειών/ierión/-ιέρειες/iéries/-ιέρειες/iéries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιέρεια

ιέρισσα-η/iérisa-i/::
* McsEngl.wordElln.ιέρισσα-η/iérisa-i/@wordElln,
* McsElln./iérisa-i/ιέρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιέρισσα-η/iérisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιέρισσα-η/iérisa-i/@wordElln,
* McsElln.ιέρισσα/iérisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιέρισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιέρισσας/iérisas/!~γενι-ενικ:ιέρισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιέρισσες/iérises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιέρισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιερισσών/ierisón/!~γενι-πληθ:ιέρισσα-η@wordElln,

× base-form: ιέρισσα
× base-pronunciation: /iérisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιέρισσα/iérisa/-ιέρισσας/iérisas/-ιέρισσα/iérisa/-ιέρισσα/iérisa/-ιέρισσες/iérises/-ιερισσών/ierisón/-ιέρισσες/iérises/-ιέρισσες/iérises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιέρισσα

ιαγουάρος-ο/iayuáros-o/::
* McsEngl.wordElln.ιαγουάρος-ο/iayuáros-o/@wordElln,
* McsElln./iayuáros-o/ιαγουάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιαγουάρος-ο/iayuáros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιαγουάρος-ο/iayuáros-o/@wordElln,
* McsElln.ιαγουάρος/iayuáros/!~ονομ-ενικ:ιαγουάρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαγουάρου/iayuáru/!~γενι-ενικ:ιαγουάρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαγουάρο/iayuáro/!~αιτι-ενικ:ιαγουάρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαγουάρε/iayuáre/!~κλητ-ενικ:ιαγουάρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαγουάροι/iayuári/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιαγουάρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαγουάρων/iayuáron/!~γενι-πληθ:ιαγουάρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαγουάρους/iayuárus/!~αιτι-πληθ:ιαγουάρος-ο@wordElln,

× base-form: ιαγουάρος
× base-pronunciation: /iayuáros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιαγουάρος/iayuáros/-ιαγουάρου/iayuáru/-ιαγουάρο/iayuáro/-ιαγουάρε/iayuáre/-ιαγουάροι/iayuári/-ιαγουάρων/iayuáron/-ιαγουάρους/iayuárus/-ιαγουάροι/iayuári/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιαγουάρος

ιακοψίτης-ο/iakopsítis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιακοψίτης-ο/iakopsítis-o/@wordElln,
* McsElln./iakopsítis-o/ιακοψίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιακοψίτης-ο/iakopsítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιακοψίτης-ο/iakopsítis-o/@wordElln,
* McsElln.ιακοψίτης/iakopsítis/!~ονομ-ενικ:ιακοψίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιακοψίτη/iakopsíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιακοψίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιακοψίτες/iakopsítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιακοψίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιακοψιτών/iakopsitón/!~γενι-πληθ:ιακοψίτης-ο@wordElln,

× base-form: ιακοψίτης
× base-pronunciation: /iakopsítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιακοψίτης/iakopsítis/-ιακοψίτη/iakopsíti/-ιακοψίτη/iakopsíti/-ιακοψίτη/iakopsíti/-ιακοψίτες/iakopsítes/-ιακοψιτών/iakopsitón/-ιακοψίτες/iakopsítes/-ιακοψίτες/iakopsítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιακοψίτης

ιακωβίνος-ο/iakovínos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιακωβίνος-ο/iakovínos-o/@wordElln,
* McsElln./iakovínos-o/ιακωβίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιακωβίνος-ο/iakovínos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιακωβίνος-ο/iakovínos-o/@wordElln,
* McsElln.ιακωβίνος/iakovínos/!~ονομ-ενικ:ιακωβίνος-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβίνου/iakovínu/!~γενι-ενικ:ιακωβίνος-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβίνο/iakovíno/!~αιτι-ενικ:ιακωβίνος-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβίνε/iakovíne/!~κλητ-ενικ:ιακωβίνος-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβίνοι/iakovíni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιακωβίνος-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβίνων/iakovínon/!~γενι-πληθ:ιακωβίνος-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβίνους/iakovínus/!~αιτι-πληθ:ιακωβίνος-ο@wordElln,

× base-form: ιακωβίνος
× base-pronunciation: /iakovínos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιακωβίνος/iakovínos/-ιακωβίνου/iakovínu/-ιακωβίνο/iakovíno/-ιακωβίνε/iakovíne/-ιακωβίνοι/iakovíni/-ιακωβίνων/iakovínon/-ιακωβίνους/iakovínus/-ιακωβίνοι/iakovíni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιακωβίνος

ιακωβινισμός-ο/iakovinizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιακωβινισμός-ο/iakovinizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iakovinizmós-o/ιακωβινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιακωβινισμός-ο/iakovinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιακωβινισμός-ο/iakovinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιακωβινισμός/iakovinizmós/!~ονομ-ενικ:ιακωβινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβινισμού/iakovinizmú/!~γενι-ενικ:ιακωβινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβινισμό/iakovinizmó/!~αιτι-ενικ:ιακωβινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβινισμέ/iakovinizmé/!~κλητ-ενικ:ιακωβινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβινισμοί/iakovinizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιακωβινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβινισμών/iakovinizmón/!~γενι-πληθ:ιακωβινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβινισμούς/iakovinizmús/!~αιτι-πληθ:ιακωβινισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιακωβινισμός
× base-pronunciation: /iakovinizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιακωβινισμός/iakovinizmós/-ιακωβινισμού/iakovinizmú/-ιακωβινισμό/iakovinizmó/-ιακωβινισμέ/iakovinizmé/-ιακωβινισμοί/iakovinizmí/-ιακωβινισμών/iakovinizmón/-ιακωβινισμούς/iakovinizmús/-ιακωβινισμοί/iakovinizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιακωβινισμός

ιακωβιτισμός-ο/iakovitizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιακωβιτισμός-ο/iakovitizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iakovitizmós-o/ιακωβιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιακωβιτισμός-ο/iakovitizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιακωβιτισμός-ο/iakovitizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιακωβιτισμός/iakovitizmós/!~ονομ-ενικ:ιακωβιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβιτισμού/iakovitizmú/!~γενι-ενικ:ιακωβιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβιτισμό/iakovitizmó/!~αιτι-ενικ:ιακωβιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβιτισμέ/iakovitizmé/!~κλητ-ενικ:ιακωβιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβιτισμοί/iakovitizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιακωβιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβιτισμών/iakovitizmón/!~γενι-πληθ:ιακωβιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιακωβιτισμούς/iakovitizmús/!~αιτι-πληθ:ιακωβιτισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιακωβιτισμός
× base-pronunciation: /iakovitizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιακωβιτισμός/iakovitizmós/-ιακωβιτισμού/iakovitizmú/-ιακωβιτισμό/iakovitizmó/-ιακωβιτισμέ/iakovitizmé/-ιακωβιτισμοί/iakovitizmí/-ιακωβιτισμών/iakovitizmón/-ιακωβιτισμούς/iakovitizmús/-ιακωβιτισμοί/iakovitizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιακωβιτισμός

ιαλπαΐτης-ο/ialpaítis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιαλπαΐτης-ο/ialpaítis-o/@wordElln,
* McsElln./ialpaítis-o/ιαλπαΐτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιαλπαΐτης-ο/ialpaítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιαλπαΐτης-ο/ialpaítis-o/@wordElln,
* McsElln.ιαλπαΐτης/ialpaítis/!~ονομ-ενικ:ιαλπαΐτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιαλπαΐτη/ialpaíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιαλπαΐτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιαλπαΐτες/ialpaítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιαλπαΐτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιαλπαϊτών/ialpaitón/!~γενι-πληθ:ιαλπαΐτης-ο@wordElln,

× base-form: ιαλπαΐτης
× base-pronunciation: /ialpaítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιαλπαΐτης/ialpaítis/-ιαλπαΐτη/ialpaíti/-ιαλπαΐτη/ialpaíti/-ιαλπαΐτη/ialpaíti/-ιαλπαΐτες/ialpaítes/-ιαλπαϊτών/ialpaitón/-ιαλπαΐτες/ialpaítes/-ιαλπαΐτες/ialpaítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιαλπαΐτης

ιαμβογράφος-ο/iamvoyráfos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιαμβογράφος-ο/iamvoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln./iamvoyráfos-o/ιαμβογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιαμβογράφος-ο/iamvoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιαμβογράφος-ο/iamvoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ιαμβογράφος/iamvoyráfos/!~ονομ-ενικ:ιαμβογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαμβογράφου/iamvoyráfu/!~γενι-ενικ:ιαμβογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαμβογράφο/iamvoyráfo/!~αιτι-ενικ:ιαμβογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαμβογράφε/iamvoyráfe/!~κλητ-ενικ:ιαμβογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαμβογράφοι/iamvoyráfi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιαμβογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαμβογράφων/iamvoyráfon/!~γενι-πληθ:ιαμβογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιαμβογράφους/iamvoyráfus/!~αιτι-πληθ:ιαμβογράφος-ο@wordElln,

× base-form: ιαμβογράφος
× base-pronunciation: /iamvoyráfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιαμβογράφος/iamvoyráfos/-ιαμβογράφου/iamvoyráfu/-ιαμβογράφο/iamvoyráfo/-ιαμβογράφε/iamvoyráfe/-ιαμβογράφοι/iamvoyráfi/-ιαμβογράφων/iamvoyráfon/-ιαμβογράφους/iamvoyráfus/-ιαμβογράφοι/iamvoyráfi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιαμβογράφος

ιαπωνολογία-η/iaponoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιαπωνολογία-η/iaponoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./iaponoloyía-i/ιαπωνολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιαπωνολογία-η/iaponoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιαπωνολογία-η/iaponoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ιαπωνολογία/iaponoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιαπωνολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιαπωνολογίας/iaponoloyías/!~γενι-ενικ:ιαπωνολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιαπωνολογίες/iaponoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιαπωνολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιαπωνολογιών/iaponoloyión/!~γενι-πληθ:ιαπωνολογία-η@wordElln,

× base-form: ιαπωνολογία
× base-pronunciation: /iaponoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιαπωνολογία/iaponoloyía/-ιαπωνολογίας/iaponoloyías/-ιαπωνολογία/iaponoloyía/-ιαπωνολογία/iaponoloyía/-ιαπωνολογίες/iaponoloyíes/-ιαπωνολογιών/iaponoloyión/-ιαπωνολογίες/iaponoloyíes/-ιαπωνολογίες/iaponoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιαπωνολογία

ιασμέλαιο-το/iazméleo-to/::
* McsEngl.wordElln.ιασμέλαιο-το/iazméleo-to/@wordElln,
* McsElln./iazméleo-to/ιασμέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιασμέλαιο-το/iazméleo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιασμέλαιο-το/iazméleo-to/@wordElln,
* McsElln.ιασμέλαιο/iazméleo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιασμέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.ιασμέλαιου/iazméleu/!~γενι-ενικ:ιασμέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.ιασμελαίου/iazmeléu/!~γενι-ενικ:ιασμέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.ιασμέλαια/iazmélea/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιασμέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.ιασμέλαιων/iazmélaion/!~γενι-πληθ:ιασμέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.ιασμελαίων/iazmeléon/!~γενι-πληθ:ιασμέλαιο-το@wordElln,

× base-form: ιασμέλαιο
× base-pronunciation: /iazméleo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιασμέλαιο/iazméleo/-ιασμέλαιου/iazméleu/|ιασμελαίου/iazmeléu/-ιασμέλαιο/iazméleo/-ιασμέλαιο/iazméleo/-ιασμέλαια/iazmélea/-ιασμέλαιων/iazmélaion/|ιασμελαίων/iazmeléon/-ιασμέλαια/iazmélea/-ιασμέλαια/iazmélea/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιασμέλαιο

ιατρείο-το/iatrío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιατρείο-το/iatrío-to/@wordElln,
* McsElln./iatrío-to/ιατρείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατρείο-το/iatrío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατρείο-το/iatrío-to/@wordElln,
* McsElln.ιατρείο/iatrío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιατρείο-το@wordElln,
* McsElln.ιατρείου/iatríu/!~γενι-ενικ:ιατρείο-το@wordElln,
* McsElln.ιατρεία/iatría/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιατρείο-το@wordElln,
* McsElln.ιατρείων/iatríon/!~γενι-πληθ:ιατρείο-το@wordElln,

× base-form: ιατρείο
× base-pronunciation: /iatrío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιατρείο/iatrío/-ιατρείου/iatríu/-ιατρείο/iatrío/-ιατρείο/iatrío/-ιατρεία/iatría/-ιατρείων/iatríon/-ιατρεία/iatría/-ιατρεία/iatría/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιατρείο

ιατρική-η/iatrikí-i/::
* McsEngl.wordElln.ιατρική-η/iatrikí-i/@wordElln,
* McsElln./iatrikí-i/ιατρική-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατρική-η/iatrikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατρική-η/iatrikí-i/@wordElln,
* McsElln.ιατρική/iatrikí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιατρική-η@wordElln,
* McsElln.ιατρικής/iatrikís/!~γενι-ενικ:ιατρική-η@wordElln,
* McsElln.ιατρικές/iatrikés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιατρική-η@wordElln,
* McsElln.ιατρικών/iatrikón/!~γενι-πληθ:ιατρική-η@wordElln,

× base-form: ιατρική
× base-pronunciation: /iatrikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιατρική/iatrikí/-ιατρικής/iatrikís/-ιατρική/iatrikí/-ιατρική/iatrikí/-ιατρικές/iatrikés/-ιατρικών/iatrikón/-ιατρικές/iatrikés/-ιατρικές/iatrikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιατρική

ιατροβιολογία-η/iatrovioloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιατροβιολογία-η/iatrovioloyía-i/@wordElln,
* McsElln./iatrovioloyía-i/ιατροβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατροβιολογία-η/iatrovioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατροβιολογία-η/iatrovioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ιατροβιολογία/iatrovioloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιατροβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιατροβιολογίας/iatrovioloyías/!~γενι-ενικ:ιατροβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιατροβιολογίες/iatrovioloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιατροβιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιατροβιολογιών/iatrovioloyión/!~γενι-πληθ:ιατροβιολογία-η@wordElln,

× base-form: ιατροβιολογία
× base-pronunciation: /iatrovioloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιατροβιολογία/iatrovioloyía/-ιατροβιολογίας/iatrovioloyías/-ιατροβιολογία/iatrovioloyía/-ιατροβιολογία/iatrovioloyía/-ιατροβιολογίες/iatrovioloyíes/-ιατροβιολογιών/iatrovioloyión/-ιατροβιολογίες/iatrovioloyíes/-ιατροβιολογίες/iatrovioloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιατροβιολογία

ιατροδικάστρια-η/iatrodhikástria-i/::
* McsEngl.wordElln.ιατροδικάστρια-η/iatrodhikástria-i/@wordElln,
* McsElln./iatrodhikástria-i/ιατροδικάστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατροδικάστρια-η/iatrodhikástria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατροδικάστρια-η/iatrodhikástria-i/@wordElln,
* McsElln.ιατροδικάστρια/iatrodhikástria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιατροδικάστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιατροδικάστριας/iatrodhikástrias/!~γενι-ενικ:ιατροδικάστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιατροδικάστριες/iatrodhikástries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιατροδικάστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιατροδικαστριών/iatrodhikastrión/!~γενι-πληθ:ιατροδικάστρια-η@wordElln,

× base-form: ιατροδικάστρια
× base-pronunciation: /iatrodhikástria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιατροδικάστρια/iatrodhikástria/-ιατροδικάστριας/iatrodhikástrias/-ιατροδικάστρια/iatrodhikástria/-ιατροδικάστρια/iatrodhikástria/-ιατροδικάστριες/iatrodhikástries/-ιατροδικαστριών/iatrodhikastrión/-ιατροδικάστριες/iatrodhikástries/-ιατροδικάστριες/iatrodhikástries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιατροδικάστρια

ιατροδικαστής-ο/iatrodhikastís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιατροδικαστής-ο/iatrodhikastís-o/@wordElln,
* McsElln./iatrodhikastís-o/ιατροδικαστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατροδικαστής-ο/iatrodhikastís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατροδικαστής-ο/iatrodhikastís-o/@wordElln,
* McsElln.ιατροδικαστής/iatrodhikastís/!~ονομ-ενικ:ιατροδικαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροδικαστή/iatrodhikastí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιατροδικαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροδικαστές/iatrodhikastés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιατροδικαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροδικαστών/iatrodhikastón/!~γενι-πληθ:ιατροδικαστής-ο@wordElln,

× base-form: ιατροδικαστής
× base-pronunciation: /iatrodhikastís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιατροδικαστής/iatrodhikastís/-ιατροδικαστή/iatrodhikastí/-ιατροδικαστή/iatrodhikastí/-ιατροδικαστή/iatrodhikastí/-ιατροδικαστές/iatrodhikastés/-ιατροδικαστών/iatrodhikastón/-ιατροδικαστές/iatrodhikastés/-ιατροδικαστές/iatrodhikastés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιατροδικαστής

ιατροδικαστίνα-η/iatrodhikastína-i/::
* McsEngl.wordElln.ιατροδικαστίνα-η/iatrodhikastína-i/@wordElln,
* McsElln./iatrodhikastína-i/ιατροδικαστίνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατροδικαστίνα-η/iatrodhikastína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατροδικαστίνα-η/iatrodhikastína-i/@wordElln,
* McsElln.ιατροδικαστίνα/iatrodhikastína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιατροδικαστίνα-η@wordElln,
* McsElln.ιατροδικαστίνας/iatrodhikastínas/!~γενι-ενικ:ιατροδικαστίνα-η@wordElln,
* McsElln.ιατροδικαστίνες/iatrodhikastínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιατροδικαστίνα-η@wordElln,
* McsElln.ιατροδικαστίνων/iatrodhikastínon/!~γενι-πληθ:ιατροδικαστίνα-η@wordElln,

× base-form: ιατροδικαστίνα
× base-pronunciation: /iatrodhikastína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιατροδικαστίνα/iatrodhikastína/-ιατροδικαστίνας/iatrodhikastínas/-ιατροδικαστίνα/iatrodhikastína/-ιατροδικαστίνα/iatrodhikastína/-ιατροδικαστίνες/iatrodhikastínes/-ιατροδικαστίνων/iatrodhikastínon/-ιατροδικαστίνες/iatrodhikastínes/-ιατροδικαστίνες/iatrodhikastínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιατροδικαστίνα

ιατροσυμβούλιο-το/iatrosimvúlio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιατροσυμβούλιο-το/iatrosimvúlio-to/@wordElln,
* McsElln./iatrosimvúlio-to/ιατροσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατροσυμβούλιο-το/iatrosimvúlio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατροσυμβούλιο-το/iatrosimvúlio-to/@wordElln,
* McsElln.ιατροσυμβούλιο/iatrosimvúlio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιατροσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσυμβούλιου/iatrosimvúliu/!~γενι-ενικ:ιατροσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσυμβουλίου/iatrosimvulíu/!~γενι-ενικ:ιατροσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσυμβούλια/iatrosimvúlia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιατροσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσυμβούλιων/iatrosimvúlion/!~γενι-πληθ:ιατροσυμβούλιο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσυμβουλίων/iatrosimvulíon/!~γενι-πληθ:ιατροσυμβούλιο-το@wordElln,

× base-form: ιατροσυμβούλιο
× base-pronunciation: /iatrosimvúlio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιατροσυμβούλιο/iatrosimvúlio/-ιατροσυμβούλιου/iatrosimvúliu/|ιατροσυμβουλίου/iatrosimvulíu/-ιατροσυμβούλιο/iatrosimvúlio/-ιατροσυμβούλιο/iatrosimvúlio/-ιατροσυμβούλια/iatrosimvúlia/-ιατροσυμβούλιων/iatrosimvúlion/|ιατροσυμβουλίων/iatrosimvulíon/-ιατροσυμβούλια/iatrosimvúlia/-ιατροσυμβούλια/iatrosimvúlia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιατροσυμβούλιο

ιατροσυνέδριο-το/iatrosinédhrio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιατροσυνέδριο-το/iatrosinédhrio-to/@wordElln,
* McsElln./iatrosinédhrio-to/ιατροσυνέδριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατροσυνέδριο-το/iatrosinédhrio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατροσυνέδριο-το/iatrosinédhrio-to/@wordElln,
* McsElln.ιατροσυνέδριο/iatrosinédhrio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιατροσυνέδριο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσυνεδρίου/iatrosinedhríu/!~γενι-ενικ:ιατροσυνέδριο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσυνέδριου/iatrosinédhriu/!~γενι-ενικ:ιατροσυνέδριο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσυνέδρια/iatrosinédhria/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιατροσυνέδριο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσυνεδρίων/iatrosinedhríon/!~γενι-πληθ:ιατροσυνέδριο-το@wordElln,

× base-form: ιατροσυνέδριο
× base-pronunciation: /iatrosinédhrio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιατροσυνέδριο/iatrosinédhrio/-ιατροσυνεδρίου/iatrosinedhríu/|ιατροσυνέδριου/iatrosinédhriu/-ιατροσυνέδριο/iatrosinédhrio/-ιατροσυνέδριο/iatrosinédhrio/-ιατροσυνέδρια/iatrosinédhria/-ιατροσυνεδρίων/iatrosinedhríon/-ιατροσυνέδρια/iatrosinédhria/-ιατροσυνέδρια/iatrosinédhria/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιατροσυνέδριο

ιατροσύνεδρος-ο/iatrosínedhros-o/::
* McsEngl.wordElln.ιατροσύνεδρος-ο/iatrosínedhros-o/@wordElln,
* McsElln./iatrosínedhros-o/ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατροσύνεδρος-ο/iatrosínedhros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατροσύνεδρος-ο/iatrosínedhros-o/@wordElln,
* McsElln.ιατροσύνεδρος/iatrosínedhros/!~ονομ-ενικ:ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροσύνεδρου/iatrosínedhru/!~γενι-ενικ:ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροσυνέδρου/iatrosinédhru/!~γενι-ενικ:ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροσύνεδρο/iatrosínedhro/!~αιτι-ενικ:ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροσύνεδρε/iatrosínedhre/!~κλητ-ενικ:ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροσύνεδροι/iatrosínedhri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροσύνεδρων/iatrosínedhron/!~γενι-πληθ:ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροσυνέδρων/iatrosinédhron/!~γενι-πληθ:ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροσύνεδρους/iatrosínedhrus/!~αιτι-πληθ:ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροσυνέδρους/iatrosinédhrus/!~αιτι-πληθ:ιατροσύνεδρος-ο@wordElln,

× base-form: ιατροσύνεδρος
× base-pronunciation: /iatrosínedhros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιατροσύνεδρος/iatrosínedhros/-ιατροσύνεδρου/iatrosínedhru/|ιατροσυνέδρου/iatrosinédhru/-ιατροσύνεδρο/iatrosínedhro/-ιατροσύνεδρε/iatrosínedhre/-ιατροσύνεδροι/iatrosínedhri/-ιατροσύνεδρων/iatrosínedhron/|ιατροσυνέδρων/iatrosinédhron/-ιατροσύνεδρους/iatrosínedhrus/|ιατροσυνέδρους/iatrosinédhrus/-ιατροσύνεδροι/iatrosínedhri/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιατροσύνεδρος

ιατροφιλόσοφος-ο/iatrofilósofos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιατροφιλόσοφος-ο/iatrofilósofos-o/@wordElln,
* McsElln./iatrofilósofos-o/ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατροφιλόσοφος-ο/iatrofilósofos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατροφιλόσοφος-ο/iatrofilósofos-o/@wordElln,
* McsElln.ιατροφιλόσοφος/iatrofilósofos/!~ονομ-ενικ:ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροφιλόσοφου/iatrofilósofu/!~γενι-ενικ:ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροφιλοσόφου/iatrofilosófu/!~γενι-ενικ:ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροφιλόσοφο/iatrofilósofo/!~αιτι-ενικ:ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροφιλόσοφε/iatrofilósofe/!~κλητ-ενικ:ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροφιλόσοφοι/iatrofilósofi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροφιλόσοφων/iatrofilósofon/!~γενι-πληθ:ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροφιλοσόφων/iatrofilosófon/!~γενι-πληθ:ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροφιλόσοφους/iatrofilósofus/!~αιτι-πληθ:ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροφιλοσόφους/iatrofilosófus/!~αιτι-πληθ:ιατροφιλόσοφος-ο@wordElln,

× base-form: ιατροφιλόσοφος
× base-pronunciation: /iatrofilósofos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιατροφιλόσοφος/iatrofilósofos/-ιατροφιλόσοφου/iatrofilósofu/|ιατροφιλοσόφου/iatrofilosófu/-ιατροφιλόσοφο/iatrofilósofo/-ιατροφιλόσοφε/iatrofilósofe/-ιατροφιλόσοφοι/iatrofilósofi/-ιατροφιλόσοφων/iatrofilósofon/|ιατροφιλοσόφων/iatrofilosófon/-ιατροφιλόσοφους/iatrofilósofus/|ιατροφιλοσόφους/iatrofilosófus/-ιατροφιλόσοφοι/iatrofilósofi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιατροφιλόσοφος

ιατρός-ο/iatrós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιατρός-ο/iatrós-o/@wordElln,
* McsElln./iatrós-o/ιατρός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατρός-ο/iatrós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατρός-ο/iatrós-o/@wordElln,
* McsElln.ιατρός/iatrós/!~ονομ-ενικ:ιατρός-ο@wordElln,
* McsElln.ιατρού/iatrú/!~γενι-ενικ:ιατρός-ο@wordElln,
* McsElln.ιατρό/iatró/!~αιτι-ενικ:ιατρός-ο@wordElln,
* McsElln.ιατρέ/iatré/!~κλητ-ενικ:ιατρός-ο@wordElln,
* McsElln.ιατροί/iatrí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιατρός-ο@wordElln,
* McsElln.ιατρών/iatrón/!~γενι-πληθ:ιατρός-ο@wordElln,
* McsElln.ιατρούς/iatrús/!~αιτι-πληθ:ιατρός-ο@wordElln,

× base-form: ιατρός
× base-pronunciation: /iatrós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιατρός/iatrós/-ιατρού/iatrú/-ιατρό/iatró/-ιατρέ/iatré/-ιατροί/iatrí/-ιατρών/iatrón/-ιατρούς/iatrús/-ιατροί/iatrí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιατρός

ιατρόσημο-το/iatrósimo-to/::
* McsEngl.wordElln.ιατρόσημο-το/iatrósimo-to/@wordElln,
* McsElln./iatrósimo-to/ιατρόσημο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιατρόσημο-το/iatrósimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιατρόσημο-το/iatrósimo-to/@wordElln,
* McsElln.ιατρόσημο/iatrósimo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιατρόσημο-το@wordElln,
* McsElln.ιατρόσημου/iatrósimu/!~γενι-ενικ:ιατρόσημο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσήμου/iatrosímu/!~γενι-ενικ:ιατρόσημο-το@wordElln,
* McsElln.ιατρόσημα/iatrósima/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιατρόσημο-το@wordElln,
* McsElln.ιατρόσημων/iatrósimon/!~γενι-πληθ:ιατρόσημο-το@wordElln,
* McsElln.ιατροσήμων/iatrosímon/!~γενι-πληθ:ιατρόσημο-το@wordElln,

× base-form: ιατρόσημο
× base-pronunciation: /iatrósimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιατρόσημο/iatrósimo/-ιατρόσημου/iatrósimu/|ιατροσήμου/iatrosímu/-ιατρόσημο/iatrósimo/-ιατρόσημο/iatrósimo/-ιατρόσημα/iatrósima/-ιατρόσημων/iatrósimon/|ιατροσήμων/iatrosímon/-ιατρόσημα/iatrósima/-ιατρόσημα/iatrósima/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιατρόσημο

ιαχή-η/iahí-i/::
* McsEngl.wordElln.ιαχή-η/iahí-i/@wordElln,
* McsElln./iahí-i/ιαχή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιαχή-η/iahí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιαχή-η/iahí-i/@wordElln,
* McsElln.ιαχή/iahí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιαχή-η@wordElln,
* McsElln.ιαχής/iahís/!~γενι-ενικ:ιαχή-η@wordElln,
* McsElln.ιαχές/iahés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιαχή-η@wordElln,
* McsElln.ιαχών/iahón/!~γενι-πληθ:ιαχή-η@wordElln,

× base-form: ιαχή
× base-pronunciation: /iahí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιαχή/iahí/-ιαχής/iahís/-ιαχή/iahí/-ιαχή/iahí/-ιαχές/iahés/-ιαχών/iahón/-ιαχές/iahés/-ιαχές/iahés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιαχή

ιβίσκος-ο/ivískos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιβίσκος-ο/ivískos-o/@wordElln,
* McsElln./ivískos-o/ιβίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιβίσκος-ο/ivískos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιβίσκος-ο/ivískos-o/@wordElln,
* McsElln.ιβίσκος/ivískos/!~ονομ-ενικ:ιβίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ιβίσκου/ivísku/!~γενι-ενικ:ιβίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ιβίσκο/ivísko/!~αιτι-ενικ:ιβίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ιβίσκε/ivíske/!~κλητ-ενικ:ιβίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ιβίσκοι/ivíski/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιβίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ιβίσκων/ivískon/!~γενι-πληθ:ιβίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.ιβίσκους/ivískus/!~αιτι-πληθ:ιβίσκος-ο@wordElln,

× base-form: ιβίσκος
× base-pronunciation: /ivískos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιβίσκος/ivískos/-ιβίσκου/ivísku/-ιβίσκο/ivísko/-ιβίσκε/ivíske/-ιβίσκοι/ivíski/-ιβίσκων/ivískon/-ιβίσκους/ivískus/-ιβίσκοι/ivíski/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιβίσκος

ιβηρίδα-η/ivirídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ιβηρίδα-η/ivirídha-i/@wordElln,
* McsElln./ivirídha-i/ιβηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιβηρίδα-η/ivirídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιβηρίδα-η/ivirídha-i/@wordElln,
* McsElln.ιβηρίδα/ivirídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιβηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιβηρίδας/ivirídhas/!~γενι-ενικ:ιβηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιβηρίδες/ivirídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιβηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιβηρίδων/ivirídhon/!~γενι-πληθ:ιβηρίδα-η@wordElln,

× base-form: ιβηρίδα
× base-pronunciation: /ivirídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιβηρίδα/ivirídha/-ιβηρίδας/ivirídhas/-ιβηρίδα/ivirídha/-ιβηρίδα/ivirídha/-ιβηρίδες/ivirídhes/-ιβηρίδων/ivirídhon/-ιβηρίδες/ivirídhes/-ιβηρίδες/ivirídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιβηρίδα

ιγμορίτιδα-η/iymorítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.ιγμορίτιδα-η/iymorítidha-i/@wordElln,
* McsElln./iymorítidha-i/ιγμορίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιγμορίτιδα-η/iymorítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιγμορίτιδα-η/iymorítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ιγμορίτιδα/iymorítidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιγμορίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ιγμορίτιδας/iymorítidhas/!~γενι-ενικ:ιγμορίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ιγμορίτιδες/iymorítidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιγμορίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ιγμορίτιδων/iymorítidhon/!~γενι-πληθ:ιγμορίτιδα-η@wordElln,

× base-form: ιγμορίτιδα
× base-pronunciation: /iymorítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιγμορίτιδα/iymorítidha/-ιγμορίτιδας/iymorítidhas/-ιγμορίτιδα/iymorítidha/-ιγμορίτιδα/iymorítidha/-ιγμορίτιδες/iymorítidhes/-ιγμορίτιδων/iymorítidhon/-ιγμορίτιδες/iymorítidhes/-ιγμορίτιδες/iymorítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιγμορίτιδα

ιγμόρειο-το/iymório-to/::
* McsEngl.wordElln.ιγμόρειο-το/iymório-to/@wordElln,
* McsElln./iymório-to/ιγμόρειο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιγμόρειο-το/iymório-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιγμόρειο-το/iymório-to/@wordElln,
* McsElln.ιγμόρειο/iymório/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιγμόρειο-το@wordElln,
* McsElln.ιγμόρειου/iymóriu/!~γενι-ενικ:ιγμόρειο-το@wordElln,
* McsElln.ιγμορείου/iymoríu/!~γενι-ενικ:ιγμόρειο-το@wordElln,
* McsElln.ιγμόρεια/iymória/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιγμόρειο-το@wordElln,
* McsElln.ιγμόρειων/iymóreion/!~γενι-πληθ:ιγμόρειο-το@wordElln,
* McsElln.ιγμορείων/iymoríon/!~γενι-πληθ:ιγμόρειο-το@wordElln,

× base-form: ιγμόρειο
× base-pronunciation: /iymório/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιγμόρειο/iymório/-ιγμόρειου/iymóriu/|ιγμορείου/iymoríu/-ιγμόρειο/iymório/-ιγμόρειο/iymório/-ιγμόρεια/iymória/-ιγμόρειων/iymóreion/|ιγμορείων/iymoríon/-ιγμόρεια/iymória/-ιγμόρεια/iymória/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιγμόρειο

ιγνωστικισμός-ο/iynostikizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιγνωστικισμός-ο/iynostikizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iynostikizmós-o/ιγνωστικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιγνωστικισμός-ο/iynostikizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιγνωστικισμός-ο/iynostikizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιγνωστικισμός/iynostikizmós/!~ονομ-ενικ:ιγνωστικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιγνωστικισμού/iynostikizmú/!~γενι-ενικ:ιγνωστικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιγνωστικισμό/iynostikizmó/!~αιτι-ενικ:ιγνωστικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιγνωστικισμέ/iynostikizmé/!~κλητ-ενικ:ιγνωστικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιγνωστικισμοί/iynostikizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιγνωστικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιγνωστικισμών/iynostikizmón/!~γενι-πληθ:ιγνωστικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιγνωστικισμούς/iynostikizmús/!~αιτι-πληθ:ιγνωστικισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιγνωστικισμός
× base-pronunciation: /iynostikizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιγνωστικισμός/iynostikizmós/-ιγνωστικισμού/iynostikizmú/-ιγνωστικισμό/iynostikizmó/-ιγνωστικισμέ/iynostikizmé/-ιγνωστικισμοί/iynostikizmí/-ιγνωστικισμών/iynostikizmón/-ιγνωστικισμούς/iynostikizmús/-ιγνωστικισμοί/iynostikizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιγνωστικισμός

ιγνύα-η/iynía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιγνύα-η/iynía-i/@wordElln,
* McsElln./iynía-i/ιγνύα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιγνύα-η/iynía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιγνύα-η/iynía-i/@wordElln,
* McsElln.ιγνύα/iynía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιγνύα-η@wordElln,
* McsElln.ιγνύας/iynías/!~γενι-ενικ:ιγνύα-η@wordElln,
* McsElln.ιγνύες/iyníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιγνύα-η@wordElln,
* McsElln.ιγνυών/iynión/!~γενι-πληθ:ιγνύα-η@wordElln,

× base-form: ιγνύα
× base-pronunciation: /iynía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιγνύα/iynía/-ιγνύας/iynías/-ιγνύα/iynía/-ιγνύα/iynía/-ιγνύες/iyníes/-ιγνυών/iynión/-ιγνύες/iyníes/-ιγνύες/iyníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιγνύα

ιδέα-η/idhéa-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδέα-η/idhéa-i/@wordElln,
* McsElln./idhéa-i/ιδέα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδέα-η/idhéa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδέα-η/idhéa-i/@wordElln,
* McsElln.ιδέα/idhéa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδέα-η@wordElln,
* McsElln.ιδέας/idhéas/!~γενι-ενικ:ιδέα-η@wordElln,
* McsElln.ιδέες/idhées/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδέα-η@wordElln,
* McsElln.ιδεών/idheón/!~γενι-πληθ:ιδέα-η@wordElln,

× base-form: ιδέα
× base-pronunciation: /idhéa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδέα/idhéa/-ιδέας/idhéas/-ιδέα/idhéa/-ιδέα/idhéa/-ιδέες/idhées/-ιδεών/idheón/-ιδέες/idhées/-ιδέες/idhées/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδέα

ιδίωμα-το/idhíoma-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδίωμα-το/idhíoma-to/@wordElln,
* McsElln./idhíoma-to/ιδίωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδίωμα-το/idhíoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδίωμα-το/idhíoma-to/@wordElln,
* McsElln.ιδίωμα/idhíoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδίωμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιώματος/idhyyómatos/!~γενι-ενικ:ιδίωμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιώματα/idhyyómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδίωμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιωμάτων/idhiomáton/!~γενι-πληθ:ιδίωμα-το@wordElln,

× base-form: ιδίωμα
× base-pronunciation: /idhíoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδίωμα/idhíoma/-ιδιώματος/idhyyómatos/-ιδίωμα/idhíoma/-ιδίωμα/idhíoma/-ιδιώματα/idhyyómata/-ιδιωμάτων/idhiomáton/-ιδιώματα/idhyyómata/-ιδιώματα/idhyyómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδίωμα

ιδαλγός-ο/idhalyós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδαλγός-ο/idhalyós-o/@wordElln,
* McsElln./idhalyós-o/ιδαλγός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδαλγός-ο/idhalyós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδαλγός-ο/idhalyós-o/@wordElln,
* McsElln.ιδαλγός/idhalyós/!~ονομ-ενικ:ιδαλγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδαλγού/idhalyú/!~γενι-ενικ:ιδαλγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδαλγό/idhalyó/!~αιτι-ενικ:ιδαλγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδαλγέ/idhalyé/!~κλητ-ενικ:ιδαλγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδαλγοί/idhalyí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιδαλγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδαλγών/idhalyón/!~γενι-πληθ:ιδαλγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδαλγούς/idhalyús/!~αιτι-πληθ:ιδαλγός-ο@wordElln,

× base-form: ιδαλγός
× base-pronunciation: /idhalyós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδαλγός/idhalyós/-ιδαλγού/idhalyú/-ιδαλγό/idhalyó/-ιδαλγέ/idhalyé/-ιδαλγοί/idhalyí/-ιδαλγών/idhalyón/-ιδαλγούς/idhalyús/-ιδαλγοί/idhalyí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδαλγός

ιδανίκευση-η/idhaníkefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδανίκευση-η/idhaníkefsi-i/@wordElln,
* McsElln./idhaníkefsi-i/ιδανίκευση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδανίκευση-η/idhaníkefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδανίκευση-η/idhaníkefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ιδανίκευση/idhaníkefsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδανίκευση-η@wordElln,
* McsElln.ιδανίκευσης/idhaníkefsis/!~γενι-ενικ:ιδανίκευση-η@wordElln,
* McsElln.ιδανικεύσεως/idhanikéfseos/!~γενι-ενικ:ιδανίκευση-η@wordElln,
* McsElln.ιδανικεύσεις/idhanikéfsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδανίκευση-η@wordElln,
* McsElln.ιδανικεύσεων/idhanikéfseon/!~γενι-πληθ:ιδανίκευση-η@wordElln,

× base-form: ιδανίκευση
× base-pronunciation: /idhaníkefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδανίκευση/idhaníkefsi/-ιδανίκευσης/idhaníkefsis/|ιδανικεύσεως/idhanikéfseos/-ιδανίκευση/idhaníkefsi/-ιδανίκευση/idhaníkefsi/-ιδανικεύσεις/idhanikéfsis/-ιδανικεύσεων/idhanikéfseon/-ιδανικεύσεις/idhanikéfsis/-ιδανικεύσεις/idhanikéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιδανίκευση

ιδανικό-το/idhanikó-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδανικό-το/idhanikó-to/@wordElln,
* McsElln./idhanikó-to/ιδανικό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδανικό-το/idhanikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδανικό-το/idhanikó-to/@wordElln,
* McsElln.ιδανικό/idhanikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδανικό-το@wordElln,
* McsElln.ιδανικού/idhanikú/!~γενι-ενικ:ιδανικό-το@wordElln,
* McsElln.ιδανικά/idhaniká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδανικό-το@wordElln,
* McsElln.ιδανικών/idhanikón/!~γενι-πληθ:ιδανικό-το@wordElln,

× base-form: ιδανικό
× base-pronunciation: /idhanikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδανικό/idhanikó/-ιδανικού/idhanikú/-ιδανικό/idhanikó/-ιδανικό/idhanikó/-ιδανικά/idhaniká/-ιδανικών/idhanikón/-ιδανικά/idhaniká/-ιδανικά/idhaniká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδανικό

ιδανικότητα-η/idhanikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδανικότητα-η/idhanikótita-i/@wordElln,
* McsElln./idhanikótita-i/ιδανικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδανικότητα-η/idhanikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδανικότητα-η/idhanikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιδανικότητα/idhanikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδανικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδανικότητας/idhanikótitas/!~γενι-ενικ:ιδανικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδανικότητες/idhanikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδανικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδανικοτήτων/idhanikotíton/!~γενι-πληθ:ιδανικότητα-η@wordElln,

× base-form: ιδανικότητα
× base-pronunciation: /idhanikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδανικότητα/idhanikótita/-ιδανικότητας/idhanikótitas/-ιδανικότητα/idhanikótita/-ιδανικότητα/idhanikótita/-ιδανικότητες/idhanikótites/-ιδανικοτήτων/idhanikotíton/-ιδανικότητες/idhanikótites/-ιδανικότητες/idhanikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδανικότητα

ιδανισμός-ο/idhanizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδανισμός-ο/idhanizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idhanizmós-o/ιδανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδανισμός-ο/idhanizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδανισμός-ο/idhanizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιδανισμός/idhanizmós/!~ονομ-ενικ:ιδανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδανισμού/idhanizmú/!~γενι-ενικ:ιδανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδανισμό/idhanizmó/!~αιτι-ενικ:ιδανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδανισμέ/idhanizmé/!~κλητ-ενικ:ιδανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδανισμοί/idhanizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιδανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδανισμών/idhanizmón/!~γενι-πληθ:ιδανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδανισμούς/idhanizmús/!~αιτι-πληθ:ιδανισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιδανισμός
× base-pronunciation: /idhanizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδανισμός/idhanizmós/-ιδανισμού/idhanizmú/-ιδανισμό/idhanizmó/-ιδανισμέ/idhanizmé/-ιδανισμοί/idhanizmí/-ιδανισμών/idhanizmón/-ιδανισμούς/idhanizmús/-ιδανισμοί/idhanizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδανισμός

ιδεαλίστρια-η/idhealístria-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδεαλίστρια-η/idhealístria-i/@wordElln,
* McsElln./idhealístria-i/ιδεαλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεαλίστρια-η/idhealístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεαλίστρια-η/idhealístria-i/@wordElln,
* McsElln.ιδεαλίστρια/idhealístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεαλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιδεαλίστριας/idhealístrias/!~γενι-ενικ:ιδεαλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιδεαλίστριες/idhealístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεαλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιδεαλιστριών/idhealistrión/!~γενι-πληθ:ιδεαλίστρια-η@wordElln,

× base-form: ιδεαλίστρια
× base-pronunciation: /idhealístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδεαλίστρια/idhealístria/-ιδεαλίστριας/idhealístrias/-ιδεαλίστρια/idhealístria/-ιδεαλίστρια/idhealístria/-ιδεαλίστριες/idhealístries/-ιδεαλιστριών/idhealistrión/-ιδεαλίστριες/idhealístries/-ιδεαλίστριες/idhealístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεαλίστρια

ιδεαλισμός-ο/idhealizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδεαλισμός-ο/idhealizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idhealizmós-o/ιδεαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεαλισμός-ο/idhealizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεαλισμός-ο/idhealizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιδεαλισμός/idhealizmós/!~ονομ-ενικ:ιδεαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεαλισμού/idhealizmú/!~γενι-ενικ:ιδεαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεαλισμό/idhealizmó/!~αιτι-ενικ:ιδεαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεαλισμέ/idhealizmé/!~κλητ-ενικ:ιδεαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεαλισμοί/idhealizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεαλισμών/idhealizmón/!~γενι-πληθ:ιδεαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεαλισμούς/idhealizmús/!~αιτι-πληθ:ιδεαλισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιδεαλισμός
× base-pronunciation: /idhealizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδεαλισμός/idhealizmós/-ιδεαλισμού/idhealizmú/-ιδεαλισμό/idhealizmó/-ιδεαλισμέ/idhealizmé/-ιδεαλισμοί/idhealizmí/-ιδεαλισμών/idhealizmón/-ιδεαλισμούς/idhealizmús/-ιδεαλισμοί/idhealizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεαλισμός

ιδεαλιστής-ο/idhealistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδεαλιστής-ο/idhealistís-o/@wordElln,
* McsElln./idhealistís-o/ιδεαλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεαλιστής-ο/idhealistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεαλιστής-ο/idhealistís-o/@wordElln,
* McsElln.ιδεαλιστής/idhealistís/!~ονομ-ενικ:ιδεαλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεαλιστή/idhealistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεαλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεαλιστές/idhealistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεαλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεαλιστών/idhealistón/!~γενι-πληθ:ιδεαλιστής-ο@wordElln,

× base-form: ιδεαλιστής
× base-pronunciation: /idhealistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδεαλιστής/idhealistís/-ιδεαλιστή/idhealistí/-ιδεαλιστή/idhealistí/-ιδεαλιστή/idhealistí/-ιδεαλιστές/idhealistés/-ιδεαλιστών/idhealistón/-ιδεαλιστές/idhealistés/-ιδεαλιστές/idhealistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεαλιστής

ιδεασμός-ο/idheazmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδεασμός-ο/idheazmós-o/@wordElln,
* McsElln./idheazmós-o/ιδεασμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεασμός-ο/idheazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεασμός-ο/idheazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιδεασμός/idheazmós/!~ονομ-ενικ:ιδεασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεασμού/idheazmú/!~γενι-ενικ:ιδεασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεασμό/idheazmó/!~αιτι-ενικ:ιδεασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεασμέ/idheazmé/!~κλητ-ενικ:ιδεασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεασμοί/idheazmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεασμών/idheazmón/!~γενι-πληθ:ιδεασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεασμούς/idheazmús/!~αιτι-πληθ:ιδεασμός-ο@wordElln,

× base-form: ιδεασμός
× base-pronunciation: /idheazmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδεασμός/idheazmós/-ιδεασμού/idheazmú/-ιδεασμό/idheazmó/-ιδεασμέ/idheazmé/-ιδεασμοί/idheazmí/-ιδεασμών/idheazmón/-ιδεασμούς/idheazmús/-ιδεασμοί/idheazmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεασμός

ιδεογραφία-η/idheoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδεογραφία-η/idheoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./idheoyrafía-i/ιδεογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεογραφία-η/idheoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεογραφία-η/idheoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδεογραφία/idheoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεογραφίας/idheoyrafías/!~γενι-ενικ:ιδεογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεογραφίες/idheoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεογραφιών/idheoyrafión/!~γενι-πληθ:ιδεογραφία-η@wordElln,

× base-form: ιδεογραφία
× base-pronunciation: /idheoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδεογραφία/idheoyrafía/-ιδεογραφίας/idheoyrafías/-ιδεογραφία/idheoyrafía/-ιδεογραφία/idheoyrafía/-ιδεογραφίες/idheoyrafíes/-ιδεογραφιών/idheoyrafión/-ιδεογραφίες/idheoyrafíes/-ιδεογραφίες/idheoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεογραφία

ιδεοκαταιγίδα-η/idheokateyídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδεοκαταιγίδα-η/idheokateyídha-i/@wordElln,
* McsElln./idheokateyídha-i/ιδεοκαταιγίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεοκαταιγίδα-η/idheokateyídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεοκαταιγίδα-η/idheokateyídha-i/@wordElln,
* McsElln.ιδεοκαταιγίδα/idheokateyídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεοκαταιγίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοκαταιγίδας/idheokateyídhas/!~γενι-ενικ:ιδεοκαταιγίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοκαταιγίδες/idheokateyídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεοκαταιγίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοκαταιγίδων/idheokateyídhon/!~γενι-πληθ:ιδεοκαταιγίδα-η@wordElln,

× base-form: ιδεοκαταιγίδα
× base-pronunciation: /idheokateyídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδεοκαταιγίδα/idheokateyídha/-ιδεοκαταιγίδας/idheokateyídhas/-ιδεοκαταιγίδα/idheokateyídha/-ιδεοκαταιγίδα/idheokateyídha/-ιδεοκαταιγίδες/idheokateyídhes/-ιδεοκαταιγίδων/idheokateyídhon/-ιδεοκαταιγίδες/idheokateyídhes/-ιδεοκαταιγίδες/idheokateyídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεοκαταιγίδα

ιδεοκράτης-ο/idheokrátis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδεοκράτης-ο/idheokrátis-o/@wordElln,
* McsElln./idheokrátis-o/ιδεοκράτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεοκράτης-ο/idheokrátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεοκράτης-ο/idheokrátis-o/@wordElln,
* McsElln.ιδεοκράτης/idheokrátis/!~ονομ-ενικ:ιδεοκράτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεοκράτη/idheokráti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεοκράτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεοκράτες/idheokrátes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεοκράτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεοκρατών/idheokratón/!~γενι-πληθ:ιδεοκράτης-ο@wordElln,

× base-form: ιδεοκράτης
× base-pronunciation: /idheokrátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδεοκράτης/idheokrátis/-ιδεοκράτη/idheokráti/-ιδεοκράτη/idheokráti/-ιδεοκράτη/idheokráti/-ιδεοκράτες/idheokrátes/-ιδεοκρατών/idheokratón/-ιδεοκράτες/idheokrátes/-ιδεοκράτες/idheokrátes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεοκράτης

ιδεοκρατία-η/idheokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδεοκρατία-η/idheokratía-i/@wordElln,
* McsElln./idheokratía-i/ιδεοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεοκρατία-η/idheokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεοκρατία-η/idheokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδεοκρατία/idheokratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοκρατίας/idheokratías/!~γενι-ενικ:ιδεοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοκρατίες/idheokratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοκρατιών/idheokratión/!~γενι-πληθ:ιδεοκρατία-η@wordElln,

× base-form: ιδεοκρατία
× base-pronunciation: /idheokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδεοκρατία/idheokratía/-ιδεοκρατίας/idheokratías/-ιδεοκρατία/idheokratía/-ιδεοκρατία/idheokratía/-ιδεοκρατίες/idheokratíes/-ιδεοκρατιών/idheokratión/-ιδεοκρατίες/idheokratíes/-ιδεοκρατίες/idheokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεοκρατία

ιδεοληψία-η/idheolipsía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδεοληψία-η/idheolipsía-i/@wordElln,
* McsElln./idheolipsía-i/ιδεοληψία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεοληψία-η/idheolipsía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεοληψία-η/idheolipsía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδεοληψία/idheolipsía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεοληψία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοληψίας/idheolipsías/!~γενι-ενικ:ιδεοληψία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοληψίες/idheolipsíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεοληψία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοληψιών/idheolipsión/!~γενι-πληθ:ιδεοληψία-η@wordElln,

× base-form: ιδεοληψία
× base-pronunciation: /idheolipsía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδεοληψία/idheolipsía/-ιδεοληψίας/idheolipsías/-ιδεοληψία/idheolipsía/-ιδεοληψία/idheolipsía/-ιδεοληψίες/idheolipsíes/-ιδεοληψιών/idheolipsión/-ιδεοληψίες/idheolipsíes/-ιδεοληψίες/idheolipsíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεοληψία

ιδεολογία-η/idheoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδεολογία-η/idheoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./idheoloyía-i/ιδεολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεολογία-η/idheoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεολογία-η/idheoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδεολογία/idheoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεολογίας/idheoloyías/!~γενι-ενικ:ιδεολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεολογίες/idheoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεολογιών/idheoloyión/!~γενι-πληθ:ιδεολογία-η@wordElln,

× base-form: ιδεολογία
× base-pronunciation: /idheoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδεολογία/idheoloyía/-ιδεολογίας/idheoloyías/-ιδεολογία/idheoloyía/-ιδεολογία/idheoloyía/-ιδεολογίες/idheoloyíes/-ιδεολογιών/idheoloyión/-ιδεολογίες/idheoloyíes/-ιδεολογίες/idheoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεολογία

ιδεολογικοποίηση-η/idheoloyikopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδεολογικοποίηση-η/idheoloyikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./idheoloyikopíisi-i/ιδεολογικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεολογικοποίηση-η/idheoloyikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεολογικοποίηση-η/idheoloyikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιδεολογικοποίηση/idheoloyikopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεολογικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδεολογικοποίησης/idheoloyikopíisis/!~γενι-ενικ:ιδεολογικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδεολογικοποιήσεις/idheoloyikopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεολογικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδεολογικοποιήσεων/idheoloyikopiíseon/!~γενι-πληθ:ιδεολογικοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ιδεολογικοποίηση
× base-pronunciation: /idheoloyikopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδεολογικοποίηση/idheoloyikopíisi/-ιδεολογικοποίησης/idheoloyikopíisis/-ιδεολογικοποίηση/idheoloyikopíisi/-ιδεολογικοποίηση/idheoloyikopíisi/-ιδεολογικοποιήσεις/idheoloyikopiísis/-ιδεολογικοποιήσεων/idheoloyikopiíseon/-ιδεολογικοποιήσεις/idheoloyikopiísis/-ιδεολογικοποιήσεις/idheoloyikopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεολογικοποίηση

ιδεολογισμός-ο/idheoloyizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδεολογισμός-ο/idheoloyizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idheoloyizmós-o/ιδεολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεολογισμός-ο/idheoloyizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεολογισμός-ο/idheoloyizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιδεολογισμός/idheoloyizmós/!~ονομ-ενικ:ιδεολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεολογισμού/idheoloyizmú/!~γενι-ενικ:ιδεολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεολογισμό/idheoloyizmó/!~αιτι-ενικ:ιδεολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεολογισμέ/idheoloyizmé/!~κλητ-ενικ:ιδεολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεολογισμοί/idheoloyizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεολογισμών/idheoloyizmón/!~γενι-πληθ:ιδεολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδεολογισμούς/idheoloyizmús/!~αιτι-πληθ:ιδεολογισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιδεολογισμός
× base-pronunciation: /idheoloyizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδεολογισμός/idheoloyizmós/-ιδεολογισμού/idheoloyizmú/-ιδεολογισμό/idheoloyizmó/-ιδεολογισμέ/idheoloyizmé/-ιδεολογισμοί/idheoloyizmí/-ιδεολογισμών/idheoloyizmón/-ιδεολογισμούς/idheoloyizmús/-ιδεολογισμοί/idheoloyizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεολογισμός

ιδεολόγημα-το/idheolóyima-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδεολόγημα-το/idheolóyima-to/@wordElln,
* McsElln./idheolóyima-to/ιδεολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεολόγημα-το/idheolóyima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεολόγημα-το/idheolóyima-to/@wordElln,
* McsElln.ιδεολόγημα/idheolóyima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.ιδεολογήματος/idheoloyímatos/!~γενι-ενικ:ιδεολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.ιδεολογήματα/idheoloyímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.ιδεολογημάτων/idheoloyimáton/!~γενι-πληθ:ιδεολόγημα-το@wordElln,

× base-form: ιδεολόγημα
× base-pronunciation: /idheolóyima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδεολόγημα/idheolóyima/-ιδεολογήματος/idheoloyímatos/-ιδεολόγημα/idheolóyima/-ιδεολόγημα/idheolóyima/-ιδεολογήματα/idheoloyímata/-ιδεολογημάτων/idheoloyimáton/-ιδεολογήματα/idheoloyímata/-ιδεολογήματα/idheoloyímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεολόγημα

ιδεοπλασία-η/idheoplasía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδεοπλασία-η/idheoplasía-i/@wordElln,
* McsElln./idheoplasía-i/ιδεοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεοπλασία-η/idheoplasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεοπλασία-η/idheoplasía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδεοπλασία/idheoplasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοπλασίας/idheoplasías/!~γενι-ενικ:ιδεοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοπλασίες/idheoplasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιδεοπλασιών/idheoplassón/!~γενι-πληθ:ιδεοπλασία-η@wordElln,

× base-form: ιδεοπλασία
× base-pronunciation: /idheoplasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδεοπλασία/idheoplasía/-ιδεοπλασίας/idheoplasías/-ιδεοπλασία/idheoplasía/-ιδεοπλασία/idheoplasía/-ιδεοπλασίες/idheoplasíes/-ιδεοπλασιών/idheoplassón/-ιδεοπλασίες/idheoplasíes/-ιδεοπλασίες/idheoplasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεοπλασία

ιδεόγραμμα-το/idheóyrama-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδεόγραμμα-το/idheóyrama-to/@wordElln,
* McsElln./idheóyrama-to/ιδεόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεόγραμμα-το/idheóyrama-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεόγραμμα-το/idheóyrama-to/@wordElln,
* McsElln.ιδεόγραμμα/idheóyrama/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδεογράμματος/idheoyrámatos/!~γενι-ενικ:ιδεόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδεογράμματα/idheoyrámata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδεογραμμάτων/idheoyramáton/!~γενι-πληθ:ιδεόγραμμα-το@wordElln,

× base-form: ιδεόγραμμα
× base-pronunciation: /idheóyrama/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδεόγραμμα/idheóyrama/-ιδεογράμματος/idheoyrámatos/-ιδεόγραμμα/idheóyrama/-ιδεόγραμμα/idheóyrama/-ιδεογράμματα/idheoyrámata/-ιδεογραμμάτων/idheoyramáton/-ιδεογράμματα/idheoyrámata/-ιδεογράμματα/idheoyrámata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεόγραμμα

ιδεώδες-το/idheódhes-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδεώδες-το/idheódhes-to/@wordElln,
* McsElln./idheódhes-to/ιδεώδες-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδεώδες-το/idheódhes-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδεώδες-το/idheódhes-to/@wordElln,
* McsElln.ιδεώδες/idheódhes/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδεώδες-το@wordElln,
* McsElln.ιδεώδους/idheódhus/!~γενι-ενικ:ιδεώδες-το@wordElln,
* McsElln.ιδεώδη/idheódhi/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδεώδες-το@wordElln,
* McsElln.ιδεωδών/idheodhón/!~γενι-πληθ:ιδεώδες-το@wordElln,

× base-form: ιδεώδες
× base-pronunciation: /idheódhes/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδεώδες/idheódhes/-ιδεώδους/idheódhus/-ιδεώδες/idheódhes/-ιδεώδες/idheódhes/-ιδεώδη/idheódhi/-ιδεωδών/idheodhón/-ιδεώδη/idheódhi/-ιδεώδη/idheódhi/
× inflection-method: nounEllnMaG3XesT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚεςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδεώδες

ιδιαίτερο-το/idhiétero-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδιαίτερο-το/idhiétero-to/@wordElln,
* McsElln./idhiétero-to/ιδιαίτερο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιαίτερο-το/idhiétero-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιαίτερο-το/idhiétero-to/@wordElln,
* McsElln.ιδιαίτερο/idhiétero/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιαίτερο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιαίτερου/idhiéteru/!~γενι-ενικ:ιδιαίτερο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιαίτερα/idhiétera/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιαίτερο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιαίτερων/idhiéteron/!~γενι-πληθ:ιδιαίτερο-το@wordElln,

× base-form: ιδιαίτερο
× base-pronunciation: /idhiétero/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδιαίτερο/idhiétero/-ιδιαίτερου/idhiéteru/-ιδιαίτερο/idhiétero/-ιδιαίτερο/idhiétero/-ιδιαίτερα/idhiétera/-ιδιαίτερων/idhiéteron/-ιδιαίτερα/idhiétera/-ιδιαίτερα/idhiétera/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιαίτερο

ιδιαιτερότητα-η/idhieterótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιαιτερότητα-η/idhieterótita-i/@wordElln,
* McsElln./idhieterótita-i/ιδιαιτερότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιαιτερότητα-η/idhieterótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιαιτερότητα-η/idhieterótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιαιτερότητα/idhieterótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιαιτερότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιαιτερότητας/idhieterótitas/!~γενι-ενικ:ιδιαιτερότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιαιτερότητες/idhieterótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιαιτερότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιαιτεροτήτων/idhieterotíton/!~γενι-πληθ:ιδιαιτερότητα-η@wordElln,

× base-form: ιδιαιτερότητα
× base-pronunciation: /idhieterótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιαιτερότητα/idhieterótita/-ιδιαιτερότητας/idhieterótitas/-ιδιαιτερότητα/idhieterótita/-ιδιαιτερότητα/idhieterótita/-ιδιαιτερότητες/idhieterótites/-ιδιαιτεροτήτων/idhieterotíton/-ιδιαιτερότητες/idhieterótites/-ιδιαιτερότητες/idhieterótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιαιτερότητα

ιδιοδιάνυσμα-το/idhiodhiánizma-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοδιάνυσμα-το/idhiodhiánizma-to/@wordElln,
* McsElln./idhiodhiánizma-to/ιδιοδιάνυσμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοδιάνυσμα-το/idhiodhiánizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοδιάνυσμα-το/idhiodhiánizma-to/@wordElln,
* McsElln.ιδιοδιάνυσμα/idhiodhiánizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοδιάνυσμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιοδιανύσματος/idhiodhianízmatos/!~γενι-ενικ:ιδιοδιάνυσμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιοδιανύσματα/idhiodhianízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοδιάνυσμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιοδιανυσμάτων/idhiodhianizmáton/!~γενι-πληθ:ιδιοδιάνυσμα-το@wordElln,

× base-form: ιδιοδιάνυσμα
× base-pronunciation: /idhiodhiánizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδιοδιάνυσμα/idhiodhiánizma/-ιδιοδιανύσματος/idhiodhianízmatos/-ιδιοδιάνυσμα/idhiodhiánizma/-ιδιοδιάνυσμα/idhiodhiánizma/-ιδιοδιανύσματα/idhiodhianízmata/-ιδιοδιανυσμάτων/idhiodhianizmáton/-ιδιοδιανύσματα/idhiodhianízmata/-ιδιοδιανύσματα/idhiodhianízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοδιάνυσμα

ιδιοκατάσταση-η/idhiokatástasi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοκατάσταση-η/idhiokatástasi-i/@wordElln,
* McsElln./idhiokatástasi-i/ιδιοκατάσταση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοκατάσταση-η/idhiokatástasi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοκατάσταση-η/idhiokatástasi-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατάσταση/idhiokatástasi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοκατάσταση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατάστασης/idhiokatástasis/!~γενι-ενικ:ιδιοκατάσταση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκαταστάσεως/idhiokatastáseos/!~γενι-ενικ:ιδιοκατάσταση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκαταστάσεις/idhiokatastásis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοκατάσταση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκαταστάσεων/idhiokatastáseon/!~γενι-πληθ:ιδιοκατάσταση-η@wordElln,

× base-form: ιδιοκατάσταση
× base-pronunciation: /idhiokatástasi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοκατάσταση/idhiokatástasi/-ιδιοκατάστασης/idhiokatástasis/|ιδιοκαταστάσεως/idhiokatastáseos/-ιδιοκατάσταση/idhiokatástasi/-ιδιοκατάσταση/idhiokatástasi/-ιδιοκαταστάσεις/idhiokatastásis/-ιδιοκαταστάσεων/idhiokatastáseon/-ιδιοκαταστάσεις/idhiokatastásis/-ιδιοκαταστάσεις/idhiokatastásis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοκατάσταση

ιδιοκατανάλωση-η/idhiokatanálosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοκατανάλωση-η/idhiokatanálosi-i/@wordElln,
* McsElln./idhiokatanálosi-i/ιδιοκατανάλωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοκατανάλωση-η/idhiokatanálosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοκατανάλωση-η/idhiokatanálosi-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατανάλωση/idhiokatanálosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοκατανάλωση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατανάλωσης/idhiokatanálosis/!~γενι-ενικ:ιδιοκατανάλωση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκαταναλώσεως/idhiokatanalóseos/!~γενι-ενικ:ιδιοκατανάλωση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκαταναλώσεις/idhiokatanalósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοκατανάλωση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκαταναλώσεων/idhiokatanalóseon/!~γενι-πληθ:ιδιοκατανάλωση-η@wordElln,

× base-form: ιδιοκατανάλωση
× base-pronunciation: /idhiokatanálosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοκατανάλωση/idhiokatanálosi/-ιδιοκατανάλωσης/idhiokatanálosis/|ιδιοκαταναλώσεως/idhiokatanalóseos/-ιδιοκατανάλωση/idhiokatanálosi/-ιδιοκατανάλωση/idhiokatanálosi/-ιδιοκαταναλώσεις/idhiokatanalósis/-ιδιοκαταναλώσεων/idhiokatanalóseon/-ιδιοκαταναλώσεις/idhiokatanalósis/-ιδιοκαταναλώσεις/idhiokatanalósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοκατανάλωση

ιδιοκατασκευή-η/idhiokataskeví-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοκατασκευή-η/idhiokataskeví-i/@wordElln,
* McsElln./idhiokataskeví-i/ιδιοκατασκευή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοκατασκευή-η/idhiokataskeví-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοκατασκευή-η/idhiokataskeví-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατασκευή/idhiokataskeví/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοκατασκευή-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατασκευής/idhiokataskevís/!~γενι-ενικ:ιδιοκατασκευή-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατασκευές/idhiokataskevés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοκατασκευή-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατασκευών/idhiokataskeión/!~γενι-πληθ:ιδιοκατασκευή-η@wordElln,

× base-form: ιδιοκατασκευή
× base-pronunciation: /idhiokataskeví/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοκατασκευή/idhiokataskeví/-ιδιοκατασκευής/idhiokataskevís/-ιδιοκατασκευή/idhiokataskeví/-ιδιοκατασκευή/idhiokataskeví/-ιδιοκατασκευές/idhiokataskevés/-ιδιοκατασκευών/idhiokataskeión/-ιδιοκατασκευές/idhiokataskevés/-ιδιοκατασκευές/idhiokataskevés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοκατασκευή

ιδιοκατασκεύασμα-το/idhiokataskévazma-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοκατασκεύασμα-το/idhiokataskévazma-to/@wordElln,
* McsElln./idhiokataskévazma-to/ιδιοκατασκεύασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοκατασκεύασμα-το/idhiokataskévazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοκατασκεύασμα-το/idhiokataskévazma-to/@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατασκεύασμα/idhiokataskévazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοκατασκεύασμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατασκευάσματος/idhiokataskevázmatos/!~γενι-ενικ:ιδιοκατασκεύασμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατασκευάσματα/idhiokataskevázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοκατασκεύασμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατασκευασμάτων/idhiokataskevazmáton/!~γενι-πληθ:ιδιοκατασκεύασμα-το@wordElln,

× base-form: ιδιοκατασκεύασμα
× base-pronunciation: /idhiokataskévazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδιοκατασκεύασμα/idhiokataskévazma/-ιδιοκατασκευάσματος/idhiokataskevázmatos/-ιδιοκατασκεύασμα/idhiokataskévazma/-ιδιοκατασκεύασμα/idhiokataskévazma/-ιδιοκατασκευάσματα/idhiokataskevázmata/-ιδιοκατασκευασμάτων/idhiokataskevazmáton/-ιδιοκατασκευάσματα/idhiokataskevázmata/-ιδιοκατασκευάσματα/idhiokataskevázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοκατασκεύασμα

ιδιοκατοίκηση-η/idhiokatíkisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοκατοίκηση-η/idhiokatíkisi-i/@wordElln,
* McsElln./idhiokatíkisi-i/ιδιοκατοίκηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοκατοίκηση-η/idhiokatíkisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοκατοίκηση-η/idhiokatíkisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατοίκηση/idhiokatíkisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοκατοίκηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατοίκησης/idhiokatíkisis/!~γενι-ενικ:ιδιοκατοίκηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατοικήσεις/idhiokatikísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοκατοίκηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκατοικήσεων/idhiokatikíseon/!~γενι-πληθ:ιδιοκατοίκηση-η@wordElln,

× base-form: ιδιοκατοίκηση
× base-pronunciation: /idhiokatíkisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοκατοίκηση/idhiokatíkisi/-ιδιοκατοίκησης/idhiokatíkisis/-ιδιοκατοίκηση/idhiokatíkisi/-ιδιοκατοίκηση/idhiokatíkisi/-ιδιοκατοικήσεις/idhiokatikísis/-ιδιοκατοικήσεων/idhiokatikíseon/-ιδιοκατοικήσεις/idhiokatikísis/-ιδιοκατοικήσεις/idhiokatikísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοκατοίκηση

ιδιοκτήτης-ο/idhioktítis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοκτήτης-ο/idhioktítis-o/@wordElln,
* McsElln./idhioktítis-o/ιδιοκτήτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοκτήτης-ο/idhioktítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοκτήτης-ο/idhioktítis-o/@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτήτης/idhioktítis/!~ονομ-ενικ:ιδιοκτήτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτήτη/idhioktíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοκτήτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτήτες/idhioktítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοκτήτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτητών/idhioktitón/!~γενι-πληθ:ιδιοκτήτης-ο@wordElln,

× base-form: ιδιοκτήτης
× base-pronunciation: /idhioktítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδιοκτήτης/idhioktítis/-ιδιοκτήτη/idhioktíti/-ιδιοκτήτη/idhioktíti/-ιδιοκτήτη/idhioktíti/-ιδιοκτήτες/idhioktítes/-ιδιοκτητών/idhioktitón/-ιδιοκτήτες/idhioktítes/-ιδιοκτήτες/idhioktítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοκτήτης

ιδιοκτήτρια-η/idhioktítria-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοκτήτρια-η/idhioktítria-i/@wordElln,
* McsElln./idhioktítria-i/ιδιοκτήτρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοκτήτρια-η/idhioktítria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοκτήτρια-η/idhioktítria-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτήτρια/idhioktítria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοκτήτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτήτριας/idhioktítrias/!~γενι-ενικ:ιδιοκτήτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτήτριες/idhioktítries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοκτήτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτητριών/idhioktitrión/!~γενι-πληθ:ιδιοκτήτρια-η@wordElln,

× base-form: ιδιοκτήτρια
× base-pronunciation: /idhioktítria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοκτήτρια/idhioktítria/-ιδιοκτήτριας/idhioktítrias/-ιδιοκτήτρια/idhioktítria/-ιδιοκτήτρια/idhioktítria/-ιδιοκτήτριες/idhioktítries/-ιδιοκτητριών/idhioktitrión/-ιδιοκτήτριες/idhioktítries/-ιδιοκτήτριες/idhioktítries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοκτήτρια

ιδιοκτησία-η/idhioktisía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοκτησία-η/idhioktisía-i/@wordElln,
* McsElln./idhioktisía-i/ιδιοκτησία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοκτησία-η/idhioktisía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοκτησία-η/idhioktisía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτησία/idhioktisía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοκτησία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτησίας/idhioktisías/!~γενι-ενικ:ιδιοκτησία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτησίες/idhioktisíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοκτησία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοκτησιών/idhioktissón/!~γενι-πληθ:ιδιοκτησία-η@wordElln,

× base-form: ιδιοκτησία
× base-pronunciation: /idhioktisía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοκτησία/idhioktisía/-ιδιοκτησίας/idhioktisías/-ιδιοκτησία/idhioktisía/-ιδιοκτησία/idhioktisía/-ιδιοκτησίες/idhioktisíes/-ιδιοκτησιών/idhioktissón/-ιδιοκτησίες/idhioktisíes/-ιδιοκτησίες/idhioktisíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοκτησία

ιδιομορφία-η/idhiomorfía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιομορφία-η/idhiomorfía-i/@wordElln,
* McsElln./idhiomorfía-i/ιδιομορφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιομορφία-η/idhiomorfía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιομορφία-η/idhiomorfía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιομορφία/idhiomorfía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιομορφία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιομορφίας/idhiomorfías/!~γενι-ενικ:ιδιομορφία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιομορφίες/idhiomorfíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιομορφία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιομορφιών/idhiomorfión/!~γενι-πληθ:ιδιομορφία-η@wordElln,

× base-form: ιδιομορφία
× base-pronunciation: /idhiomorfía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιομορφία/idhiomorfía/-ιδιομορφίας/idhiomorfías/-ιδιομορφία/idhiomorfía/-ιδιομορφία/idhiomorfía/-ιδιομορφίες/idhiomorfíes/-ιδιομορφιών/idhiomorfión/-ιδιομορφίες/idhiomorfíes/-ιδιομορφίες/idhiomorfíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιομορφία

ιδιοπάθεια-η/idhiopáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοπάθεια-η/idhiopáthia-i/@wordElln,
* McsElln./idhiopáthia-i/ιδιοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοπάθεια-η/idhiopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοπάθεια-η/idhiopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοπάθεια/idhiopáthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοπάθειας/idhiopáthias/!~γενι-ενικ:ιδιοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοπάθειες/idhiopáthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοπαθειών/idhiopathión/!~γενι-πληθ:ιδιοπάθεια-η@wordElln,

× base-form: ιδιοπάθεια
× base-pronunciation: /idhiopáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοπάθεια/idhiopáthia/-ιδιοπάθειας/idhiopáthias/-ιδιοπάθεια/idhiopáthia/-ιδιοπάθεια/idhiopáthia/-ιδιοπάθειες/idhiopáthies/-ιδιοπαθειών/idhiopathión/-ιδιοπάθειες/idhiopáthies/-ιδιοπάθειες/idhiopáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοπάθεια

ιδιοποίηση-η/idhiopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοποίηση-η/idhiopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./idhiopíisi-i/ιδιοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοποίηση-η/idhiopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοποίηση-η/idhiopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοποίηση/idhiopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοποίησης/idhiopíisis/!~γενι-ενικ:ιδιοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοποιήσεως/idhiopiíseos/!~γενι-ενικ:ιδιοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοποιήσεις/idhiopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοποιήσεων/idhiopiíseon/!~γενι-πληθ:ιδιοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ιδιοποίηση
× base-pronunciation: /idhiopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοποίηση/idhiopíisi/-ιδιοποίησης/idhiopíisis/|ιδιοποιήσεως/idhiopiíseos/-ιδιοποίηση/idhiopíisi/-ιδιοποίηση/idhiopíisi/-ιδιοποιήσεις/idhiopiísis/-ιδιοποιήσεων/idhiopiíseon/-ιδιοποιήσεις/idhiopiísis/-ιδιοποιήσεις/idhiopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοποίηση

ιδιοπροσωπία-η/idhioprosopía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοπροσωπία-η/idhioprosopía-i/@wordElln,
* McsElln./idhioprosopía-i/ιδιοπροσωπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοπροσωπία-η/idhioprosopía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοπροσωπία-η/idhioprosopía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοπροσωπία/idhioprosopía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοπροσωπία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοπροσωπίας/idhioprosopías/!~γενι-ενικ:ιδιοπροσωπία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοπροσωπίες/idhioprosopíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοπροσωπία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοπροσωπιών/idhioprosopyyón/!~γενι-πληθ:ιδιοπροσωπία-η@wordElln,

× base-form: ιδιοπροσωπία
× base-pronunciation: /idhioprosopía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοπροσωπία/idhioprosopía/-ιδιοπροσωπίας/idhioprosopías/-ιδιοπροσωπία/idhioprosopía/-ιδιοπροσωπία/idhioprosopía/-ιδιοπροσωπίες/idhioprosopíes/-ιδιοπροσωπιών/idhioprosopyyón/-ιδιοπροσωπίες/idhioprosopíes/-ιδιοπροσωπίες/idhioprosopíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοπροσωπία

ιδιορρυθμία-η/idhiorithmía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιορρυθμία-η/idhiorithmía-i/@wordElln,
* McsElln./idhiorithmía-i/ιδιορρυθμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιορρυθμία-η/idhiorithmía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιορρυθμία-η/idhiorithmía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιορρυθμία/idhiorithmía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιορρυθμία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιορρυθμίας/idhiorithmías/!~γενι-ενικ:ιδιορρυθμία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιορρυθμίες/idhiorithmíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιορρυθμία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιορρυθμιών/idhiorithmión/!~γενι-πληθ:ιδιορρυθμία-η@wordElln,

× base-form: ιδιορρυθμία
× base-pronunciation: /idhiorithmía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιορρυθμία/idhiorithmía/-ιδιορρυθμίας/idhiorithmías/-ιδιορρυθμία/idhiorithmía/-ιδιορρυθμία/idhiorithmía/-ιδιορρυθμίες/idhiorithmíes/-ιδιορρυθμιών/idhiorithmión/-ιδιορρυθμίες/idhiorithmíes/-ιδιορρυθμίες/idhiorithmíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιορρυθμία

ιδιοσκεύασμα-το/idhioskévazma-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοσκεύασμα-το/idhioskévazma-to/@wordElln,
* McsElln./idhioskévazma-to/ιδιοσκεύασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοσκεύασμα-το/idhioskévazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοσκεύασμα-το/idhioskévazma-to/@wordElln,
* McsElln.ιδιοσκεύασμα/idhioskévazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοσκεύασμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιοσκευάσματος/idhioskevázmatos/!~γενι-ενικ:ιδιοσκεύασμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιοσκευάσματα/idhioskevázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοσκεύασμα-το@wordElln,
* McsElln.ιδιοσκευασμάτων/idhioskevazmáton/!~γενι-πληθ:ιδιοσκεύασμα-το@wordElln,

× base-form: ιδιοσκεύασμα
× base-pronunciation: /idhioskévazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδιοσκεύασμα/idhioskévazma/-ιδιοσκευάσματος/idhioskevázmatos/-ιδιοσκεύασμα/idhioskévazma/-ιδιοσκεύασμα/idhioskévazma/-ιδιοσκευάσματα/idhioskevázmata/-ιδιοσκευασμάτων/idhioskevazmáton/-ιδιοσκευάσματα/idhioskevázmata/-ιδιοσκευάσματα/idhioskevázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοσκεύασμα

ιδιοσυγκρασία-η/idhiosigrasía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοσυγκρασία-η/idhiosigrasía-i/@wordElln,
* McsElln./idhiosigrasía-i/ιδιοσυγκρασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοσυγκρασία-η/idhiosigrasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοσυγκρασία-η/idhiosigrasía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυγκρασία/idhiosigrasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοσυγκρασία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυγκρασίας/idhiosigrasías/!~γενι-ενικ:ιδιοσυγκρασία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυγκρασίες/idhiosigrasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοσυγκρασία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυγκρασιών/idhiosigrassón/!~γενι-πληθ:ιδιοσυγκρασία-η@wordElln,

× base-form: ιδιοσυγκρασία
× base-pronunciation: /idhiosigrasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοσυγκρασία/idhiosigrasía/-ιδιοσυγκρασίας/idhiosigrasías/-ιδιοσυγκρασία/idhiosigrasía/-ιδιοσυγκρασία/idhiosigrasía/-ιδιοσυγκρασίες/idhiosigrasíes/-ιδιοσυγκρασιών/idhiosigrassón/-ιδιοσυγκρασίες/idhiosigrasíes/-ιδιοσυγκρασίες/idhiosigrasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοσυγκρασία

ιδιοσυστασία-η/idhiosistasía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοσυστασία-η/idhiosistasía-i/@wordElln,
* McsElln./idhiosistasía-i/ιδιοσυστασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοσυστασία-η/idhiosistasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοσυστασία-η/idhiosistasía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυστασία/idhiosistasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοσυστασία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυστασίας/idhiosistasías/!~γενι-ενικ:ιδιοσυστασία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυστασίες/idhiosistasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοσυστασία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυστασιών/idhiosistassón/!~γενι-πληθ:ιδιοσυστασία-η@wordElln,

× base-form: ιδιοσυστασία
× base-pronunciation: /idhiosistasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοσυστασία/idhiosistasía/-ιδιοσυστασίας/idhiosistasías/-ιδιοσυστασία/idhiosistasía/-ιδιοσυστασία/idhiosistasía/-ιδιοσυστασίες/idhiosistasíes/-ιδιοσυστασιών/idhiosistassón/-ιδιοσυστασίες/idhiosistasíes/-ιδιοσυστασίες/idhiosistasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοσυστασία

ιδιοσυχνότητα-η/idhiosihnótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοσυχνότητα-η/idhiosihnótita-i/@wordElln,
* McsElln./idhiosihnótita-i/ιδιοσυχνότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοσυχνότητα-η/idhiosihnótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοσυχνότητα-η/idhiosihnótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυχνότητα/idhiosihnótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοσυχνότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυχνότητας/idhiosihnótitas/!~γενι-ενικ:ιδιοσυχνότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυχνότητες/idhiosihnótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοσυχνότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοσυχνοτήτων/idhiosihnotíton/!~γενι-πληθ:ιδιοσυχνότητα-η@wordElln,

× base-form: ιδιοσυχνότητα
× base-pronunciation: /idhiosihnótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοσυχνότητα/idhiosihnótita/-ιδιοσυχνότητας/idhiosihnótitas/-ιδιοσυχνότητα/idhiosihnótita/-ιδιοσυχνότητα/idhiosihnótita/-ιδιοσυχνότητες/idhiosihnótites/-ιδιοσυχνοτήτων/idhiosihnotíton/-ιδιοσυχνότητες/idhiosihnótites/-ιδιοσυχνότητες/idhiosihnótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοσυχνότητα

ιδιοτέλεια-η/idhiotélia-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοτέλεια-η/idhiotélia-i/@wordElln,
* McsElln./idhiotélia-i/ιδιοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοτέλεια-η/idhiotélia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοτέλεια-η/idhiotélia-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοτέλεια/idhiotélia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτέλειας/idhiotélias/!~γενι-ενικ:ιδιοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτέλειες/idhiotélies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτελειών/idhiotelión/!~γενι-πληθ:ιδιοτέλεια-η@wordElln,

× base-form: ιδιοτέλεια
× base-pronunciation: /idhiotélia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοτέλεια/idhiotélia/-ιδιοτέλειας/idhiotélias/-ιδιοτέλεια/idhiotélia/-ιδιοτέλεια/idhiotélia/-ιδιοτέλειες/idhiotélies/-ιδιοτελειών/idhiotelión/-ιδιοτέλειες/idhiotélies/-ιδιοτέλειες/idhiotélies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοτέλεια

ιδιοτιμή-η/idhiotimí-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοτιμή-η/idhiotimí-i/@wordElln,
* McsElln./idhiotimí-i/ιδιοτιμή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοτιμή-η/idhiotimí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοτιμή-η/idhiotimí-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοτιμή/idhiotimí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοτιμή-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτιμής/idhiotimís/!~γενι-ενικ:ιδιοτιμή-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτιμές/idhiotimés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοτιμή-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτιμών/idhiotimón/!~γενι-πληθ:ιδιοτιμή-η@wordElln,

× base-form: ιδιοτιμή
× base-pronunciation: /idhiotimí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοτιμή/idhiotimí/-ιδιοτιμής/idhiotimís/-ιδιοτιμή/idhiotimí/-ιδιοτιμή/idhiotimí/-ιδιοτιμές/idhiotimés/-ιδιοτιμών/idhiotimón/-ιδιοτιμές/idhiotimés/-ιδιοτιμές/idhiotimés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοτιμή

ιδιοτροπία-η/idhiotropía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοτροπία-η/idhiotropía-i/@wordElln,
* McsElln./idhiotropía-i/ιδιοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοτροπία-η/idhiotropía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοτροπία-η/idhiotropía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοτροπία/idhiotropía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτροπίας/idhiotropías/!~γενι-ενικ:ιδιοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτροπίες/idhiotropíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτροπιών/idhiotropyyón/!~γενι-πληθ:ιδιοτροπία-η@wordElln,

× base-form: ιδιοτροπία
× base-pronunciation: /idhiotropía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοτροπία/idhiotropía/-ιδιοτροπίας/idhiotropías/-ιδιοτροπία/idhiotropía/-ιδιοτροπία/idhiotropía/-ιδιοτροπίες/idhiotropíes/-ιδιοτροπιών/idhiotropyyón/-ιδιοτροπίες/idhiotropíes/-ιδιοτροπίες/idhiotropíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοτροπία

ιδιοτυπία-η/idhiotipía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοτυπία-η/idhiotipía-i/@wordElln,
* McsElln./idhiotipía-i/ιδιοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοτυπία-η/idhiotipía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοτυπία-η/idhiotipía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοτυπία/idhiotipía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτυπίας/idhiotipías/!~γενι-ενικ:ιδιοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτυπίες/idhiotipíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτυπιών/idhiotipyyón/!~γενι-πληθ:ιδιοτυπία-η@wordElln,

× base-form: ιδιοτυπία
× base-pronunciation: /idhiotipía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοτυπία/idhiotipía/-ιδιοτυπίας/idhiotipías/-ιδιοτυπία/idhiotipía/-ιδιοτυπία/idhiotipía/-ιδιοτυπίες/idhiotipíes/-ιδιοτυπιών/idhiotipyyón/-ιδιοτυπίες/idhiotipíes/-ιδιοτυπίες/idhiotipíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοτυπία

ιδιοχρησία-η/idhiohrisía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοχρησία-η/idhiohrisía-i/@wordElln,
* McsElln./idhiohrisía-i/ιδιοχρησία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοχρησία-η/idhiohrisía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοχρησία-η/idhiohrisía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοχρησία/idhiohrisía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοχρησία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοχρησίας/idhiohrisías/!~γενι-ενικ:ιδιοχρησία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοχρησίες/idhiohrisíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοχρησία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοχρησιών/idhiohrissón/!~γενι-πληθ:ιδιοχρησία-η@wordElln,

× base-form: ιδιοχρησία
× base-pronunciation: /idhiohrisía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοχρησία/idhiohrisía/-ιδιοχρησίας/idhiohrisías/-ιδιοχρησία/idhiohrisía/-ιδιοχρησία/idhiohrisía/-ιδιοχρησίες/idhiohrisíes/-ιδιοχρησιών/idhiohrissón/-ιδιοχρησίες/idhiohrisíes/-ιδιοχρησίες/idhiohrisíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοχρησία

ιδιοχρησιμοποίηση-η/idhiohrisimopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιοχρησιμοποίηση-η/idhiohrisimopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./idhiohrisimopíisi-i/ιδιοχρησιμοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιοχρησιμοποίηση-η/idhiohrisimopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιοχρησιμοποίηση-η/idhiohrisimopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιοχρησιμοποίηση/idhiohrisimopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιοχρησιμοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοχρησιμοποίησης/idhiohrisimopíisis/!~γενι-ενικ:ιδιοχρησιμοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοχρησιμοποιήσεως/idhiohrisimopiíseos/!~γενι-ενικ:ιδιοχρησιμοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοχρησιμοποιήσεις/idhiohrisimopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιοχρησιμοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοχρησιμοποιήσεων/idhiohrisimopiíseon/!~γενι-πληθ:ιδιοχρησιμοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ιδιοχρησιμοποίηση
× base-pronunciation: /idhiohrisimopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιοχρησιμοποίηση/idhiohrisimopíisi/-ιδιοχρησιμοποίησης/idhiohrisimopíisis/|ιδιοχρησιμοποιήσεως/idhiohrisimopiíseos/-ιδιοχρησιμοποίηση/idhiohrisimopíisi/-ιδιοχρησιμοποίηση/idhiohrisimopíisi/-ιδιοχρησιμοποιήσεις/idhiohrisimopiísis/-ιδιοχρησιμοποιήσεων/idhiohrisimopiíseon/-ιδιοχρησιμοποιήσεις/idhiohrisimopiísis/-ιδιοχρησιμοποιήσεις/idhiohrisimopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιδιοχρησιμοποίηση

ιδιωματισμός-ο/idhiomatizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδιωματισμός-ο/idhiomatizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idhiomatizmós-o/ιδιωματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιωματισμός-ο/idhiomatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιωματισμός-ο/idhiomatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιδιωματισμός/idhiomatizmós/!~ονομ-ενικ:ιδιωματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωματισμού/idhiomatizmú/!~γενι-ενικ:ιδιωματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωματισμό/idhiomatizmó/!~αιτι-ενικ:ιδιωματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωματισμέ/idhiomatizmé/!~κλητ-ενικ:ιδιωματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωματισμοί/idhiomatizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιωματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωματισμών/idhiomatizmón/!~γενι-πληθ:ιδιωματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωματισμούς/idhiomatizmús/!~αιτι-πληθ:ιδιωματισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιδιωματισμός
× base-pronunciation: /idhiomatizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδιωματισμός/idhiomatizmós/-ιδιωματισμού/idhiomatizmú/-ιδιωματισμό/idhiomatizmó/-ιδιωματισμέ/idhiomatizmé/-ιδιωματισμοί/idhiomatizmí/-ιδιωματισμών/idhiomatizmón/-ιδιωματισμούς/idhiomatizmús/-ιδιωματισμοί/idhiomatizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιωματισμός

ιδιωτεία-η/idhiotía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιωτεία-η/idhiotía-i/@wordElln,
* McsElln./idhiotía-i/ιδιωτεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιωτεία-η/idhiotía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιωτεία-η/idhiotía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιωτεία/idhiotía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιωτεία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτείας/idhiotías/!~γενι-ενικ:ιδιωτεία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτείες/idhiotíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιωτεία-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτειών/idhiotión/!~γενι-πληθ:ιδιωτεία-η@wordElln,

× base-form: ιδιωτεία
× base-pronunciation: /idhiotía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιωτεία/idhiotía/-ιδιωτείας/idhiotías/-ιδιωτεία/idhiotía/-ιδιωτεία/idhiotía/-ιδιωτείες/idhiotíes/-ιδιωτειών/idhiotión/-ιδιωτείες/idhiotíes/-ιδιωτείες/idhiotíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιωτεία

ιδιωτικοποίηση-η/idhiotikopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιωτικοποίηση-η/idhiotikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./idhiotikopíisi-i/ιδιωτικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιωτικοποίηση-η/idhiotikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιωτικοποίηση-η/idhiotikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιωτικοποίηση/idhiotikopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιωτικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτικοποίησης/idhiotikopíisis/!~γενι-ενικ:ιδιωτικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτικοποιήσεως/idhiotikopiíseos/!~γενι-ενικ:ιδιωτικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτικοποιήσεις/idhiotikopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιωτικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτικοποιήσεων/idhiotikopiíseon/!~γενι-πληθ:ιδιωτικοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ιδιωτικοποίηση
× base-pronunciation: /idhiotikopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιωτικοποίηση/idhiotikopíisi/-ιδιωτικοποίησης/idhiotikopíisis/|ιδιωτικοποιήσεως/idhiotikopiíseos/-ιδιωτικοποίηση/idhiotikopíisi/-ιδιωτικοποίηση/idhiotikopíisi/-ιδιωτικοποιήσεις/idhiotikopiísis/-ιδιωτικοποιήσεων/idhiotikopiíseon/-ιδιωτικοποιήσεις/idhiotikopiísis/-ιδιωτικοποιήσεις/idhiotikopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιδιωτικοποίηση

ιδιωτικότητα-η/idhiotikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιωτικότητα-η/idhiotikótita-i/@wordElln,
* McsElln./idhiotikótita-i/ιδιωτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιωτικότητα-η/idhiotikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιωτικότητα-η/idhiotikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιωτικότητα/idhiotikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιωτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτικότητας/idhiotikótitas/!~γενι-ενικ:ιδιωτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτικότητες/idhiotikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιωτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτικοτήτων/idhiotikotíton/!~γενι-πληθ:ιδιωτικότητα-η@wordElln,

× base-form: ιδιωτικότητα
× base-pronunciation: /idhiotikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιωτικότητα/idhiotikótita/-ιδιωτικότητας/idhiotikótitas/-ιδιωτικότητα/idhiotikótita/-ιδιωτικότητα/idhiotikótita/-ιδιωτικότητες/idhiotikótites/-ιδιωτικοτήτων/idhiotikotíton/-ιδιωτικότητες/idhiotikótites/-ιδιωτικότητες/idhiotikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιωτικότητα

ιδιωτισμός-ο/idhiotizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδιωτισμός-ο/idhiotizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idhiotizmós-o/ιδιωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιωτισμός-ο/idhiotizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιωτισμός-ο/idhiotizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιδιωτισμός/idhiotizmós/!~ονομ-ενικ:ιδιωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωτισμού/idhiotizmú/!~γενι-ενικ:ιδιωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωτισμό/idhiotizmó/!~αιτι-ενικ:ιδιωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωτισμέ/idhiotizmé/!~κλητ-ενικ:ιδιωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωτισμοί/idhiotizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωτισμών/idhiotizmón/!~γενι-πληθ:ιδιωτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωτισμούς/idhiotizmús/!~αιτι-πληθ:ιδιωτισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιδιωτισμός
× base-pronunciation: /idhiotizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδιωτισμός/idhiotizmós/-ιδιωτισμού/idhiotizmú/-ιδιωτισμό/idhiotizmó/-ιδιωτισμέ/idhiotizmé/-ιδιωτισμοί/idhiotizmí/-ιδιωτισμών/idhiotizmón/-ιδιωτισμούς/idhiotizmús/-ιδιωτισμοί/idhiotizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιωτισμός

ιδιωφέλεια-η/idhiofélia-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιωφέλεια-η/idhiofélia-i/@wordElln,
* McsElln./idhiofélia-i/ιδιωφέλεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιωφέλεια-η/idhiofélia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιωφέλεια-η/idhiofélia-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιωφέλεια/idhiofélia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιωφέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωφέλειας/idhiofélias/!~γενι-ενικ:ιδιωφέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωφέλειες/idhiofélies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιωφέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωφελειών/idhiofelión/!~γενι-πληθ:ιδιωφέλεια-η@wordElln,

× base-form: ιδιωφέλεια
× base-pronunciation: /idhiofélia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιωφέλεια/idhiofélia/-ιδιωφέλειας/idhiofélias/-ιδιωφέλεια/idhiofélia/-ιδιωφέλεια/idhiofélia/-ιδιωφέλειες/idhiofélies/-ιδιωφελειών/idhiofelión/-ιδιωφέλειες/idhiofélies/-ιδιωφέλειες/idhiofélies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιωφέλεια

ιδιόλεκτο-το/idhiólekto-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδιόλεκτο-το/idhiólekto-to/@wordElln,
* McsElln./idhiólekto-to/ιδιόλεκτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιόλεκτο-το/idhiólekto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιόλεκτο-το/idhiólekto-to/@wordElln,
* McsElln.ιδιόλεκτο/idhiólekto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιόλεκτο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιόλεκτου/idhiólektu/!~γενι-ενικ:ιδιόλεκτο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιόλεκτα/idhiólekta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιόλεκτο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιόλεκτων/idhiólekton/!~γενι-πληθ:ιδιόλεκτο-το@wordElln,

× base-form: ιδιόλεκτο
× base-pronunciation: /idhiólekto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδιόλεκτο/idhiólekto/-ιδιόλεκτου/idhiólektu/-ιδιόλεκτο/idhiólekto/-ιδιόλεκτο/idhiólekto/-ιδιόλεκτα/idhiólekta/-ιδιόλεκτων/idhiólekton/-ιδιόλεκτα/idhiólekta/-ιδιόλεκτα/idhiólekta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιόλεκτο

ιδιόλεκτος-η/idhiólektos-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιόλεκτος-η/idhiólektos-i/@wordElln,
* McsElln./idhiólektos-i/ιδιόλεκτος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιόλεκτος-η/idhiólektos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιόλεκτος-η/idhiólektos-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιόλεκτος/idhiólektos/!~ονομ-ενικ:ιδιόλεκτος-η@wordElln,
* McsElln.ιδιολέκτου/idhioléktu/!~γενι-ενικ:ιδιόλεκτος-η@wordElln,
* McsElln.ιδιόλεκτο/idhiólekto/!~αιτι-ενικ:ιδιόλεκτος-η@wordElln,
* McsElln.ιδιόλεκτε/idhiólekte/!~κλητ-ενικ:ιδιόλεκτος-η@wordElln,
* McsElln.ιδιόλεκτοι/idhiólekti/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιόλεκτος-η@wordElln,
* McsElln.ιδιολέκτων/idhiolékton/!~γενι-πληθ:ιδιόλεκτος-η@wordElln,
* McsElln.ιδιολέκτους/idhioléktus/!~αιτι-πληθ:ιδιόλεκτος-η@wordElln,

× base-form: ιδιόλεκτος
× base-pronunciation: /idhiólektos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιόλεκτος/idhiólektos/-ιδιολέκτου/idhioléktu/-ιδιόλεκτο/idhiólekto/-ιδιόλεκτε/idhiólekte/-ιδιόλεκτοι/idhiólekti/-ιδιολέκτων/idhiolékton/-ιδιολέκτους/idhioléktus/-ιδιόλεκτοι/idhiólekti/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιόλεκτος

ιδιόμελο-το/idhiómelo-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδιόμελο-το/idhiómelo-to/@wordElln,
* McsElln./idhiómelo-to/ιδιόμελο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιόμελο-το/idhiómelo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιόμελο-το/idhiómelo-to/@wordElln,
* McsElln.ιδιόμελο/idhiómelo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιόμελο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιόμελου/idhiómelu/!~γενι-ενικ:ιδιόμελο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιόμελα/idhiómela/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιόμελο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιόμελων/idhiómelon/!~γενι-πληθ:ιδιόμελο-το@wordElln,

× base-form: ιδιόμελο
× base-pronunciation: /idhiómelo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδιόμελο/idhiómelo/-ιδιόμελου/idhiómelu/-ιδιόμελο/idhiómelo/-ιδιόμελο/idhiómelo/-ιδιόμελα/idhiómela/-ιδιόμελων/idhiómelon/-ιδιόμελα/idhiómela/-ιδιόμελα/idhiómela/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιόμελο

ιδιότητα-η/idhiótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιότητα-η/idhiótita-i/@wordElln,
* McsElln./idhiótita-i/ιδιότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιότητα-η/idhiótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιότητα-η/idhiótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιότητα/idhiótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιότητας/idhiótitas/!~γενι-ενικ:ιδιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιότητες/idhiótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιδιοτήτων/idhiotíton/!~γενι-πληθ:ιδιότητα-η@wordElln,

× base-form: ιδιότητα
× base-pronunciation: /idhiótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιότητα/idhiótita/-ιδιότητας/idhiótitas/-ιδιότητα/idhiótita/-ιδιότητα/idhiótita/-ιδιότητες/idhiótites/-ιδιοτήτων/idhiotíton/-ιδιότητες/idhiótites/-ιδιότητες/idhiótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιότητα

ιδιώνυμο-το/idhyyónimo-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδιώνυμο-το/idhyyónimo-to/@wordElln,
* McsElln./idhyyónimo-to/ιδιώνυμο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιώνυμο-το/idhyyónimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιώνυμο-το/idhyyónimo-to/@wordElln,
* McsElln.ιδιώνυμο/idhyyónimo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιώνυμο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιωνύμου/idhionímu/!~γενι-ενικ:ιδιώνυμο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιώνυμου/idhyyónimu/!~γενι-ενικ:ιδιώνυμο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιώνυμα/idhyyónima/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιώνυμο-το@wordElln,
* McsElln.ιδιωνύμων/idhionímon/!~γενι-πληθ:ιδιώνυμο-το@wordElln,

× base-form: ιδιώνυμο
× base-pronunciation: /idhyyónimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδιώνυμο/idhyyónimo/-ιδιωνύμου/idhionímu/|ιδιώνυμου/idhyyónimu/-ιδιώνυμο/idhyyónimo/-ιδιώνυμο/idhyyónimo/-ιδιώνυμα/idhyyónima/-ιδιωνύμων/idhionímon/-ιδιώνυμα/idhyyónima/-ιδιώνυμα/idhyyónima/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιδιώνυμο

ιδιώτευση-η/idhyyótefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδιώτευση-η/idhyyótefsi-i/@wordElln,
* McsElln./idhyyótefsi-i/ιδιώτευση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιώτευση-η/idhyyótefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιώτευση-η/idhyyótefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ιδιώτευση/idhyyótefsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιώτευση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιώτευσης/idhyyótefsis/!~γενι-ενικ:ιδιώτευση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτεύσεως/idhiotéfseos/!~γενι-ενικ:ιδιώτευση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτεύσεις/idhiotéfsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιώτευση-η@wordElln,
* McsElln.ιδιωτεύσεων/idhiotéfseon/!~γενι-πληθ:ιδιώτευση-η@wordElln,

× base-form: ιδιώτευση
× base-pronunciation: /idhyyótefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδιώτευση/idhyyótefsi/-ιδιώτευσης/idhyyótefsis/|ιδιωτεύσεως/idhiotéfseos/-ιδιώτευση/idhyyótefsi/-ιδιώτευση/idhyyótefsi/-ιδιωτεύσεις/idhiotéfsis/-ιδιωτεύσεων/idhiotéfseon/-ιδιωτεύσεις/idhiotéfsis/-ιδιωτεύσεις/idhiotéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιδιώτευση

ιδιώτης-ο/idhiótis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδιώτης-ο/idhiótis-o/@wordElln,
* McsElln./idhiótis-o/ιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδιώτης-ο/idhiótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδιώτης-ο/idhiótis-o/@wordElln,
* McsElln.ιδιώτης/idhiótis/!~ονομ-ενικ:ιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιώτη/idhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιώτες/idhyyótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιδιωτών/idhiotón/!~γενι-πληθ:ιδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: ιδιώτης
× base-pronunciation: /idhiótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδιώτης/idhiótis/-ιδιώτη/idhyyóti/-ιδιώτη/idhyyóti/-ιδιώτη/idhyyóti/-ιδιώτες/idhyyótes/-ιδιωτών/idhiotón/-ιδιώτες/idhyyótes/-ιδιώτες/idhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδιώτης

ιδροκόπημα-το/idhrokópima-to/::
* McsEngl.wordElln.ιδροκόπημα-το/idhrokópima-to/@wordElln,
* McsElln./idhrokópima-to/ιδροκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδροκόπημα-το/idhrokópima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδροκόπημα-το/idhrokópima-to/@wordElln,
* McsElln.ιδροκόπημα/idhrokópima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδροκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.ιδροκοπήματος/idhrokopímatos/!~γενι-ενικ:ιδροκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.ιδροκοπήματα/idhrokopímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδροκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.ιδροκοπημάτων/idhrokopimáton/!~γενι-πληθ:ιδροκόπημα-το@wordElln,

× base-form: ιδροκόπημα
× base-pronunciation: /idhrokópima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδροκόπημα/idhrokópima/-ιδροκοπήματος/idhrokopímatos/-ιδροκόπημα/idhrokópima/-ιδροκόπημα/idhrokópima/-ιδροκοπήματα/idhrokopímata/-ιδροκοπημάτων/idhrokopimáton/-ιδροκοπήματα/idhrokopímata/-ιδροκοπήματα/idhrokopímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδροκόπημα

ιδροκόπι-το/idhrokópi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ιδροκόπι-το/idhrokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln./idhrokópi-to-s/ιδροκόπι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδροκόπι-το/idhrokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδροκόπι-το/idhrokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ιδροκόπι/idhrokópi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδροκόπι-το@wordElln,
* McsElln.ιδροκόπια/idhrokópyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδροκόπι-το@wordElln,

× base-form: ιδροκόπι
× base-pronunciation: /idhrokópi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδροκόπι/idhrokópi/-∅-ιδροκόπι/idhrokópi/-ιδροκόπι/idhrokópi/-ιδροκόπια/idhrokópyya/-∅-ιδροκόπια/idhrokópyya/-ιδροκόπια/idhrokópyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ιδροκόπι

ιδρυματισμός-ο/idhrimatizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδρυματισμός-ο/idhrimatizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idhrimatizmós-o/ιδρυματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδρυματισμός-ο/idhrimatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδρυματισμός-ο/idhrimatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιδρυματισμός/idhrimatizmós/!~ονομ-ενικ:ιδρυματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδρυματισμού/idhrimatizmú/!~γενι-ενικ:ιδρυματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδρυματισμό/idhrimatizmó/!~αιτι-ενικ:ιδρυματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδρυματισμέ/idhrimatizmé/!~κλητ-ενικ:ιδρυματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδρυματισμοί/idhrimatizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιδρυματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδρυματισμών/idhrimatizmón/!~γενι-πληθ:ιδρυματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιδρυματισμούς/idhrimatizmús/!~αιτι-πληθ:ιδρυματισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιδρυματισμός
× base-pronunciation: /idhrimatizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδρυματισμός/idhrimatizmós/-ιδρυματισμού/idhrimatizmú/-ιδρυματισμό/idhrimatizmó/-ιδρυματισμέ/idhrimatizmé/-ιδρυματισμοί/idhrimatizmí/-ιδρυματισμών/idhrimatizmón/-ιδρυματισμούς/idhrimatizmús/-ιδρυματισμοί/idhrimatizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδρυματισμός

ιδρυματοποίηση-η/idhrimatopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδρυματοποίηση-η/idhrimatopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./idhrimatopíisi-i/ιδρυματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδρυματοποίηση-η/idhrimatopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδρυματοποίηση-η/idhrimatopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιδρυματοποίηση/idhrimatopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδρυματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδρυματοποίησης/idhrimatopíisis/!~γενι-ενικ:ιδρυματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδρυματοποιήσεως/idhrimatopiíseos/!~γενι-ενικ:ιδρυματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδρυματοποιήσεις/idhrimatopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδρυματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιδρυματοποιήσεων/idhrimatopiíseon/!~γενι-πληθ:ιδρυματοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ιδρυματοποίηση
× base-pronunciation: /idhrimatopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδρυματοποίηση/idhrimatopíisi/-ιδρυματοποίησης/idhrimatopíisis/|ιδρυματοποιήσεως/idhrimatopiíseos/-ιδρυματοποίηση/idhrimatopíisi/-ιδρυματοποίηση/idhrimatopíisi/-ιδρυματοποιήσεις/idhrimatopiísis/-ιδρυματοποιήσεων/idhrimatopiíseon/-ιδρυματοποιήσεις/idhrimatopiísis/-ιδρυματοποιήσεις/idhrimatopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιδρυματοποίηση

ιδρυτής-ο/idhritís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιδρυτής-ο/idhritís-o/@wordElln,
* McsElln./idhritís-o/ιδρυτής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδρυτής-ο/idhritís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδρυτής-ο/idhritís-o/@wordElln,
* McsElln.ιδρυτής/idhritís/!~ονομ-ενικ:ιδρυτής-ο@wordElln,
* McsElln.ιδρυτή/idhrití/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδρυτής-ο@wordElln,
* McsElln.ιδρυτές/idhrités/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδρυτής-ο@wordElln,
* McsElln.ιδρυτών/idhritón/!~γενι-πληθ:ιδρυτής-ο@wordElln,

× base-form: ιδρυτής
× base-pronunciation: /idhritís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιδρυτής/idhritís/-ιδρυτή/idhrití/-ιδρυτή/idhrití/-ιδρυτή/idhrití/-ιδρυτές/idhrités/-ιδρυτών/idhritón/-ιδρυτές/idhrités/-ιδρυτές/idhrités/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδρυτής

ιδρωτάρι-το/idhrotári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ιδρωτάρι-το/idhrotári-to-s/@wordElln,
* McsElln./idhrotári-to-s/ιδρωτάρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδρωτάρι-το/idhrotári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδρωτάρι-το/idhrotári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ιδρωτάρι/idhrotári/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδρωτάρι-το@wordElln,
* McsElln.ιδρωτάρια/idhrotáryya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδρωτάρι-το@wordElln,

× base-form: ιδρωτάρι
× base-pronunciation: /idhrotári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιδρωτάρι/idhrotári/-∅-ιδρωτάρι/idhrotári/-ιδρωτάρι/idhrotári/-ιδρωτάρια/idhrotáryya/-∅-ιδρωτάρια/idhrotáryya/-ιδρωτάρια/idhrotáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ιδρωτάρι

ιδρωτίλα-η/idhrotíla-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδρωτίλα-η/idhrotíla-i/@wordElln,
* McsElln./idhrotíla-i/ιδρωτίλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδρωτίλα-η/idhrotíla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδρωτίλα-η/idhrotíla-i/@wordElln,
* McsElln.ιδρωτίλα/idhrotíla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδρωτίλα-η@wordElln,
* McsElln.ιδρωτίλας/idhrotílas/!~γενι-ενικ:ιδρωτίλα-η@wordElln,
* McsElln.ιδρωτίλες/idhrotíles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδρωτίλα-η@wordElln,

× base-form: ιδρωτίλα
× base-pronunciation: /idhrotíla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδρωτίλα/idhrotíla/-ιδρωτίλας/idhrotílas/-ιδρωτίλα/idhrotíla/-ιδρωτίλα/idhrotíla/-ιδρωτίλες/idhrotíles/-∅-ιδρωτίλες/idhrotíles/-ιδρωτίλες/idhrotíles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ιδρωτίλα

ιδρωτοθεραπεία-η/idhrototherapía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδρωτοθεραπεία-η/idhrototherapía-i/@wordElln,
* McsElln./idhrototherapía-i/ιδρωτοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδρωτοθεραπεία-η/idhrototherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδρωτοθεραπεία-η/idhrototherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδρωτοθεραπεία/idhrototherapía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδρωτοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ιδρωτοθεραπείας/idhrototherapías/!~γενι-ενικ:ιδρωτοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ιδρωτοθεραπείες/idhrototherapíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδρωτοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ιδρωτοθεραπειών/idhrototherapión/!~γενι-πληθ:ιδρωτοθεραπεία-η@wordElln,

× base-form: ιδρωτοθεραπεία
× base-pronunciation: /idhrototherapía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδρωτοθεραπεία/idhrototherapía/-ιδρωτοθεραπείας/idhrototherapías/-ιδρωτοθεραπεία/idhrototherapía/-ιδρωτοθεραπεία/idhrototherapía/-ιδρωτοθεραπείες/idhrototherapíes/-ιδρωτοθεραπειών/idhrototherapión/-ιδρωτοθεραπείες/idhrototherapíes/-ιδρωτοθεραπείες/idhrototherapíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδρωτοθεραπεία

ιδρωτοποιία-η/idhrotopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδρωτοποιία-η/idhrotopiía-i/@wordElln,
* McsElln./idhrotopiía-i/ιδρωτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδρωτοποιία-η/idhrotopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδρωτοποιία-η/idhrotopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ιδρωτοποιία/idhrotopiía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδρωτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.ιδρωτοποιίας/idhrotopiías/!~γενι-ενικ:ιδρωτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.ιδρωτοποιίες/idhrotopiíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδρωτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.ιδρωτοποιιών/idhrotopiión/!~γενι-πληθ:ιδρωτοποιία-η@wordElln,

× base-form: ιδρωτοποιία
× base-pronunciation: /idhrotopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδρωτοποιία/idhrotopiía/-ιδρωτοποιίας/idhrotopiías/-ιδρωτοποιία/idhrotopiía/-ιδρωτοποιία/idhrotopiía/-ιδρωτοποιίες/idhrotopiíes/-ιδρωτοποιιών/idhrotopiión/-ιδρωτοποιίες/idhrotopiíes/-ιδρωτοποιίες/idhrotopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδρωτοποιία

ιδρύτρια-η/idhrítria-i/::
* McsEngl.wordElln.ιδρύτρια-η/idhrítria-i/@wordElln,
* McsElln./idhrítria-i/ιδρύτρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιδρύτρια-η/idhrítria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιδρύτρια-η/idhrítria-i/@wordElln,
* McsElln.ιδρύτρια/idhrítria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιδρύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιδρύτριας/idhrítrias/!~γενι-ενικ:ιδρύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιδρύτριες/idhrítries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιδρύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιδρυτριών/idhritrión/!~γενι-πληθ:ιδρύτρια-η@wordElln,

× base-form: ιδρύτρια
× base-pronunciation: /idhrítria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιδρύτρια/idhrítria/-ιδρύτριας/idhrítrias/-ιδρύτρια/idhrítria/-ιδρύτρια/idhrítria/-ιδρύτριες/idhrítries/-ιδρυτριών/idhritrión/-ιδρύτριες/idhrítries/-ιδρύτριες/idhrítries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιδρύτρια

ιεράρχης-ο/ierárhis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιεράρχης-ο/ierárhis-o/@wordElln,
* McsElln./ierárhis-o/ιεράρχης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεράρχης-ο/ierárhis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεράρχης-ο/ierárhis-o/@wordElln,
* McsElln.ιεράρχης/ierárhis/!~ονομ-ενικ:ιεράρχης-ο@wordElln,
* McsElln.ιεράρχη/ierárhi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεράρχης-ο@wordElln,
* McsElln.ιεράρχες/ierárhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεράρχης-ο@wordElln,
* McsElln.ιεραρχών/ierarhón/!~γενι-πληθ:ιεράρχης-ο@wordElln,

× base-form: ιεράρχης
× base-pronunciation: /ierárhis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιεράρχης/ierárhis/-ιεράρχη/ierárhi/-ιεράρχη/ierárhi/-ιεράρχη/ierárhi/-ιεράρχες/ierárhes/-ιεραρχών/ierarhón/-ιεράρχες/ierárhes/-ιεράρχες/ierárhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεράρχης

ιερέας-ο/ieréas-o/::
* McsEngl.wordElln.ιερέας-ο/ieréas-o/@wordElln,
* McsElln./ieréas-o/ιερέας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερέας-ο/ieréas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερέας-ο/ieréas-o/@wordElln,
* McsElln.ιερέας/ieréas/!~ονομ-ενικ:ιερέας-ο@wordElln,
* McsElln.ιερέα/ieréa/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερέας-ο@wordElln,
* McsElln.ιερέως/ieréos/!~γενι-ενικ:ιερέας-ο@wordElln,
* McsElln.ιερείς/ierís/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερέας-ο@wordElln,
* McsElln.ιερέων/ieréon/!~γενι-πληθ:ιερέας-ο@wordElln,

× base-form: ιερέας
× base-pronunciation: /ieréas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιερέας/ieréas/-ιερέα/ieréa/|ιερέως/ieréos/-ιερέα/ieréa/-ιερέα/ieréa/-ιερείς/ierís/-ιερέων/ieréon/-ιερείς/ierís/-ιερείς/ierís/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XasT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚαςΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιερέας

ιερακοτροφία-η/ierakotrofía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιερακοτροφία-η/ierakotrofía-i/@wordElln,
* McsElln./ierakotrofía-i/ιερακοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερακοτροφία-η/ierakotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερακοτροφία-η/ierakotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.ιερακοτροφία/ierakotrofía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερακοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.ιερακοτροφίας/ierakotrofías/!~γενι-ενικ:ιερακοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.ιερακοτροφίες/ierakotrofíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερακοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.ιερακοτροφιών/ierakotrofión/!~γενι-πληθ:ιερακοτροφία-η@wordElln,

× base-form: ιερακοτροφία
× base-pronunciation: /ierakotrofía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιερακοτροφία/ierakotrofía/-ιερακοτροφίας/ierakotrofías/-ιερακοτροφία/ierakotrofía/-ιερακοτροφία/ierakotrofía/-ιερακοτροφίες/ierakotrofíes/-ιερακοτροφιών/ierakotrofión/-ιερακοτροφίες/ierakotrofíes/-ιερακοτροφίες/ierakotrofíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερακοτροφία

ιεραποστολή-η/ierapostolí-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεραποστολή-η/ierapostolí-i/@wordElln,
* McsElln./ierapostolí-i/ιεραποστολή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεραποστολή-η/ierapostolí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεραποστολή-η/ierapostolí-i/@wordElln,
* McsElln.ιεραποστολή/ierapostolí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεραποστολή-η@wordElln,
* McsElln.ιεραποστολής/ierapostolís/!~γενι-ενικ:ιεραποστολή-η@wordElln,
* McsElln.ιεραποστολές/ierapostolés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεραποστολή-η@wordElln,
* McsElln.ιεραποστολών/ierapostolón/!~γενι-πληθ:ιεραποστολή-η@wordElln,

× base-form: ιεραποστολή
× base-pronunciation: /ierapostolí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεραποστολή/ierapostolí/-ιεραποστολής/ierapostolís/-ιεραποστολή/ierapostolí/-ιεραποστολή/ierapostolí/-ιεραποστολές/ierapostolés/-ιεραποστολών/ierapostolón/-ιεραποστολές/ierapostolés/-ιεραποστολές/ierapostolés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεραποστολή

ιεραπόστολος-ο/ierapóstolos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιεραπόστολος-ο/ierapóstolos-o/@wordElln,
* McsElln./ierapóstolos-o/ιεραπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεραπόστολος-ο/ierapóstolos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεραπόστολος-ο/ierapóstolos-o/@wordElln,
* McsElln.ιεραπόστολος/ierapóstolos/!~ονομ-ενικ:ιεραπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεραποστόλου/ierapostólu/!~γενι-ενικ:ιεραπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεραπόστολου/ierapóstolu/!~γενι-ενικ:ιεραπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεραπόστολο/ierapóstolo/!~αιτι-ενικ:ιεραπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεραπόστολε/ierapóstole/!~κλητ-ενικ:ιεραπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεραπόστολοι/ierapóstoli/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιεραπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεραποστόλων/ierapostólon/!~γενι-πληθ:ιεραπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεραποστόλους/ierapostólus/!~αιτι-πληθ:ιεραπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεραπόστολους/ierapóstolus/!~αιτι-πληθ:ιεραπόστολος-ο@wordElln,

× base-form: ιεραπόστολος
× base-pronunciation: /ierapóstolos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιεραπόστολος/ierapóstolos/-ιεραποστόλου/ierapostólu/|ιεραπόστολου/ierapóstolu/-ιεραπόστολο/ierapóstolo/-ιεραπόστολε/ierapóstole/-ιεραπόστολοι/ierapóstoli/-ιεραποστόλων/ierapostólon/-ιεραποστόλους/ierapostólus/|ιεραπόστολους/ierapóstolus/-ιεραπόστολοι/ierapóstoli/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: ιεραπόστολος

ιεραρχία-η/ierarhía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεραρχία-η/ierarhía-i/@wordElln,
* McsElln./ierarhía-i/ιεραρχία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεραρχία-η/ierarhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεραρχία-η/ierarhía-i/@wordElln,
* McsElln.ιεραρχία/ierarhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεραρχία-η@wordElln,
* McsElln.ιεραρχίας/ierarhías/!~γενι-ενικ:ιεραρχία-η@wordElln,
* McsElln.ιεραρχίες/ierarhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεραρχία-η@wordElln,
* McsElln.ιεραρχιών/ierarhión/!~γενι-πληθ:ιεραρχία-η@wordElln,

× base-form: ιεραρχία
× base-pronunciation: /ierarhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεραρχία/ierarhía/-ιεραρχίας/ierarhías/-ιεραρχία/ierarhía/-ιεραρχία/ierarhía/-ιεραρχίες/ierarhíes/-ιεραρχιών/ierarhión/-ιεραρχίες/ierarhíes/-ιεραρχίες/ierarhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεραρχία

ιερατεία-η/ieratía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιερατεία-η/ieratía-i/@wordElln,
* McsElln./ieratía-i/ιερατεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερατεία-η/ieratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερατεία-η/ieratía-i/@wordElln,
* McsElln.ιερατεία/ieratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερατεία-η@wordElln,
* McsElln.ιερατείας/ieratías/!~γενι-ενικ:ιερατεία-η@wordElln,
* McsElln.ιερατείες/ieratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερατεία-η@wordElln,
* McsElln.ιερατειών/ieratión/!~γενι-πληθ:ιερατεία-η@wordElln,

× base-form: ιερατεία
× base-pronunciation: /ieratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιερατεία/ieratía/-ιερατείας/ieratías/-ιερατεία/ieratía/-ιερατεία/ieratía/-ιερατείες/ieratíes/-ιερατειών/ieratión/-ιερατείες/ieratíes/-ιερατείες/ieratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερατεία

ιερατείο-το/ieratío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιερατείο-το/ieratío-to/@wordElln,
* McsElln./ieratío-to/ιερατείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερατείο-το/ieratío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερατείο-το/ieratío-to/@wordElln,
* McsElln.ιερατείο/ieratío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερατείο-το@wordElln,
* McsElln.ιερατείου/ieratíu/!~γενι-ενικ:ιερατείο-το@wordElln,
* McsElln.ιερατεία/ieratía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερατείο-το@wordElln,
* McsElln.ιερατείων/ieratíon/!~γενι-πληθ:ιερατείο-το@wordElln,

× base-form: ιερατείο
× base-pronunciation: /ieratío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιερατείο/ieratío/-ιερατείου/ieratíu/-ιερατείο/ieratío/-ιερατείο/ieratío/-ιερατεία/ieratía/-ιερατείων/ieratíon/-ιερατεία/ieratía/-ιερατεία/ieratía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερατείο

ιερεμιάδα-η/ieremiádha-i/::
* McsEngl.wordElln.ιερεμιάδα-η/ieremiádha-i/@wordElln,
* McsElln./ieremiádha-i/ιερεμιάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερεμιάδα-η/ieremiádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερεμιάδα-η/ieremiádha-i/@wordElln,
* McsElln.ιερεμιάδα/ieremiádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερεμιάδα-η@wordElln,
* McsElln.ιερεμιάδας/ieremiádhas/!~γενι-ενικ:ιερεμιάδα-η@wordElln,
* McsElln.ιερεμιάδες/ieremiádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερεμιάδα-η@wordElln,
* McsElln.ιερεμιάδων/ieremiádhon/!~γενι-πληθ:ιερεμιάδα-η@wordElln,

× base-form: ιερεμιάδα
× base-pronunciation: /ieremiádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιερεμιάδα/ieremiádha/-ιερεμιάδας/ieremiádhas/-ιερεμιάδα/ieremiádha/-ιερεμιάδα/ieremiádha/-ιερεμιάδες/ieremiádhes/-ιερεμιάδων/ieremiádhon/-ιερεμιάδες/ieremiádhes/-ιερεμιάδες/ieremiádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερεμιάδα

ιερογράφος-ο/ieroyráfos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιερογράφος-ο/ieroyráfos-o/@wordElln,
* McsElln./ieroyráfos-o/ιερογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερογράφος-ο/ieroyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερογράφος-ο/ieroyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ιερογράφος/ieroyráfos/!~ονομ-ενικ:ιερογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερογράφου/ieroyráfu/!~γενι-ενικ:ιερογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερογράφο/ieroyráfo/!~αιτι-ενικ:ιερογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερογράφε/ieroyráfe/!~κλητ-ενικ:ιερογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερογράφοι/ieroyráfi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιερογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερογράφων/ieroyráfon/!~γενι-πληθ:ιερογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερογράφους/ieroyráfus/!~αιτι-πληθ:ιερογράφος-ο@wordElln,

× base-form: ιερογράφος
× base-pronunciation: /ieroyráfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιερογράφος/ieroyráfos/-ιερογράφου/ieroyráfu/-ιερογράφο/ieroyráfo/-ιερογράφε/ieroyráfe/-ιερογράφοι/ieroyráfi/-ιερογράφων/ieroyráfon/-ιερογράφους/ieroyráfus/-ιερογράφοι/ieroyráfi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερογράφος

ιερογραφία-η/ieroyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιερογραφία-η/ieroyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./ieroyrafía-i/ιερογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερογραφία-η/ieroyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερογραφία-η/ieroyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ιερογραφία/ieroyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιερογραφίας/ieroyrafías/!~γενι-ενικ:ιερογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιερογραφίες/ieroyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιερογραφιών/ieroyrafión/!~γενι-πληθ:ιερογραφία-η@wordElln,

× base-form: ιερογραφία
× base-pronunciation: /ieroyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιερογραφία/ieroyrafía/-ιερογραφίας/ieroyrafías/-ιερογραφία/ieroyrafía/-ιερογραφία/ieroyrafía/-ιερογραφίες/ieroyrafíes/-ιερογραφιών/ieroyrafión/-ιερογραφίες/ieroyrafíes/-ιερογραφίες/ieroyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερογραφία

ιεροδιάκονος-ο/ierodhiákonos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιεροδιάκονος-ο/ierodhiákonos-o/@wordElln,
* McsElln./ierodhiákonos-o/ιεροδιάκονος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροδιάκονος-ο/ierodhiákonos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροδιάκονος-ο/ierodhiákonos-o/@wordElln,
* McsElln.ιεροδιάκονος/ierodhiákonos/!~ονομ-ενικ:ιεροδιάκονος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιακόνου/ierodhiakónu/!~γενι-ενικ:ιεροδιάκονος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιάκονου/ierodhiákonu/!~γενι-ενικ:ιεροδιάκονος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιάκονο/ierodhiákono/!~αιτι-ενικ:ιεροδιάκονος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιάκονε/ierodhiákone/!~κλητ-ενικ:ιεροδιάκονος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιάκονοι/ierodhiákoni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροδιάκονος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιακόνων/ierodhiakónon/!~γενι-πληθ:ιεροδιάκονος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιάκονους/ierodhiákonus/!~αιτι-πληθ:ιεροδιάκονος-ο@wordElln,

× base-form: ιεροδιάκονος
× base-pronunciation: /ierodhiákonos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιεροδιάκονος/ierodhiákonos/-ιεροδιακόνου/ierodhiakónu/|ιεροδιάκονου/ierodhiákonu/-ιεροδιάκονο/ierodhiákono/-ιεροδιάκονε/ierodhiákone/-ιεροδιάκονοι/ierodhiákoni/-ιεροδιακόνων/ierodhiakónon/-ιεροδιάκονους/ierodhiákonus/-ιεροδιάκονοι/ierodhiákoni/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNcF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιεροδιάκονος

ιεροδιδάσκαλος-ο/ierodhidháskalos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιεροδιδάσκαλος-ο/ierodhidháskalos-o/@wordElln,
* McsElln./ierodhidháskalos-o/ιεροδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροδιδάσκαλος-ο/ierodhidháskalos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροδιδάσκαλος-ο/ierodhidháskalos-o/@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδάσκαλος/ierodhidháskalos/!~ονομ-ενικ:ιεροδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδασκάλου/ierodhidhaskálu/!~γενι-ενικ:ιεροδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδάσκαλου/ierodhidháskalu/!~γενι-ενικ:ιεροδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδάσκαλο/ierodhidháskalo/!~αιτι-ενικ:ιεροδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδάσκαλε/ierodhidháskale/!~κλητ-ενικ:ιεροδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδάσκαλοι/ierodhidháskali/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδασκάλων/ierodhidhaskálon/!~γενι-πληθ:ιεροδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδασκάλους/ierodhidhaskálus/!~αιτι-πληθ:ιεροδιδάσκαλος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδάσκαλους/ierodhidháskalus/!~αιτι-πληθ:ιεροδιδάσκαλος-ο@wordElln,

× base-form: ιεροδιδάσκαλος
× base-pronunciation: /ierodhidháskalos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιεροδιδάσκαλος/ierodhidháskalos/-ιεροδιδασκάλου/ierodhidhaskálu/|ιεροδιδάσκαλου/ierodhidháskalu/-ιεροδιδάσκαλο/ierodhidháskalo/-ιεροδιδάσκαλε/ierodhidháskale/-ιεροδιδάσκαλοι/ierodhidháskali/-ιεροδιδασκάλων/ierodhidhaskálon/-ιεροδιδασκάλους/ierodhidhaskálus/|ιεροδιδάσκαλους/ierodhidháskalus/-ιεροδιδάσκαλοι/ierodhidháskali/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: ιεροδιδάσκαλος

ιεροδιδασκαλείο-το/ierodhidhaskalío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιεροδιδασκαλείο-το/ierodhidhaskalío-to/@wordElln,
* McsElln./ierodhidhaskalío-to/ιεροδιδασκαλείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροδιδασκαλείο-το/ierodhidhaskalío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροδιδασκαλείο-το/ierodhidhaskalío-to/@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδασκαλείο/ierodhidhaskalío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροδιδασκαλείο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδασκαλείου/ierodhidhaskalíu/!~γενι-ενικ:ιεροδιδασκαλείο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδασκαλεία/ierodhidhaskalía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροδιδασκαλείο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροδιδασκαλείων/ierodhidhaskalíon/!~γενι-πληθ:ιεροδιδασκαλείο-το@wordElln,

× base-form: ιεροδιδασκαλείο
× base-pronunciation: /ierodhidhaskalío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιεροδιδασκαλείο/ierodhidhaskalío/-ιεροδιδασκαλείου/ierodhidhaskalíu/-ιεροδιδασκαλείο/ierodhidhaskalío/-ιεροδιδασκαλείο/ierodhidhaskalío/-ιεροδιδασκαλεία/ierodhidhaskalía/-ιεροδιδασκαλείων/ierodhidhaskalíon/-ιεροδιδασκαλεία/ierodhidhaskalía/-ιεροδιδασκαλεία/ierodhidhaskalía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροδιδασκαλείο

ιεροδικείο-το/ierodhikío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιεροδικείο-το/ierodhikío-to/@wordElln,
* McsElln./ierodhikío-to/ιεροδικείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροδικείο-το/ierodhikío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροδικείο-το/ierodhikío-to/@wordElln,
* McsElln.ιεροδικείο/ierodhikío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροδικείο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροδικείου/ierodhikíu/!~γενι-ενικ:ιεροδικείο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροδικεία/ierodhikía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροδικείο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροδικείων/ierodhikíon/!~γενι-πληθ:ιεροδικείο-το@wordElln,

× base-form: ιεροδικείο
× base-pronunciation: /ierodhikío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιεροδικείο/ierodhikío/-ιεροδικείου/ierodhikíu/-ιεροδικείο/ierodhikío/-ιεροδικείο/ierodhikío/-ιεροδικεία/ierodhikía/-ιεροδικείων/ierodhikíon/-ιεροδικεία/ierodhikía/-ιεροδικεία/ierodhikía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροδικείο

ιεροδουλία-η/ierodhulía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροδουλία-η/ierodhulía-i/@wordElln,
* McsElln./ierodhulía-i/ιεροδουλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροδουλία-η/ierodhulía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροδουλία-η/ierodhulía-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροδουλία/ierodhulía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροδουλία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροδουλίας/ierodhulías/!~γενι-ενικ:ιεροδουλία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροδουλίες/ierodhulíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροδουλία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροδουλιών/ierodhullón/!~γενι-πληθ:ιεροδουλία-η@wordElln,

× base-form: ιεροδουλία
× base-pronunciation: /ierodhulía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροδουλία/ierodhulía/-ιεροδουλίας/ierodhulías/-ιεροδουλία/ierodhulía/-ιεροδουλία/ierodhulía/-ιεροδουλίες/ierodhulíes/-ιεροδουλιών/ierodhullón/-ιεροδουλίες/ierodhulíes/-ιεροδουλίες/ierodhulíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροδουλία

ιεροδουλεία-η/ierodhulía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροδουλεία-η/ierodhulía-i/@wordElln,
* McsElln./ierodhulía-i/ιεροδουλεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροδουλεία-η/ierodhulía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροδουλεία-η/ierodhulía-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροδουλεία/ierodhulía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροδουλεία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροδουλείας/ierodhulías/!~γενι-ενικ:ιεροδουλεία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροδουλείες/ierodhulíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροδουλεία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροδουλειών/ierodhulión/!~γενι-πληθ:ιεροδουλεία-η@wordElln,

× base-form: ιεροδουλεία
× base-pronunciation: /ierodhulía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροδουλεία/ierodhulía/-ιεροδουλείας/ierodhulías/-ιεροδουλεία/ierodhulía/-ιεροδουλεία/ierodhulía/-ιεροδουλείες/ierodhulíes/-ιεροδουλειών/ierodhulión/-ιεροδουλείες/ierodhulíes/-ιεροδουλείες/ierodhulíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροδουλεία

ιεροεξεταστής-ο/ieroeksetastís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιεροεξεταστής-ο/ieroeksetastís-o/@wordElln,
* McsElln./ieroeksetastís-o/ιεροεξεταστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροεξεταστής-ο/ieroeksetastís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροεξεταστής-ο/ieroeksetastís-o/@wordElln,
* McsElln.ιεροεξεταστής/ieroeksetastís/!~ονομ-ενικ:ιεροεξεταστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροεξεταστή/ieroeksetastí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροεξεταστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροεξεταστές/ieroeksetastés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροεξεταστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροεξεταστών/ieroeksetastón/!~γενι-πληθ:ιεροεξεταστής-ο@wordElln,

× base-form: ιεροεξεταστής
× base-pronunciation: /ieroeksetastís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιεροεξεταστής/ieroeksetastís/-ιεροεξεταστή/ieroeksetastí/-ιεροεξεταστή/ieroeksetastí/-ιεροεξεταστή/ieroeksetastí/-ιεροεξεταστές/ieroeksetastés/-ιεροεξεταστών/ieroeksetastón/-ιεροεξεταστές/ieroeksetastés/-ιεροεξεταστές/ieroeksetastés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροεξεταστής

ιεροκήρυκας-ο/ierokírikas-o/::
* McsEngl.wordElln.ιεροκήρυκας-ο/ierokírikas-o/@wordElln,
* McsElln./ierokírikas-o/ιεροκήρυκας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροκήρυκας-ο/ierokírikas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροκήρυκας-ο/ierokírikas-o/@wordElln,
* McsElln.ιεροκήρυκας/ierokírikas/!~ονομ-ενικ:ιεροκήρυκας-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροκήρυκα/ierokírika/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροκήρυκας-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροκήρυκες/ierokírikes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροκήρυκας-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροκηρύκων/ierokiríkon/!~γενι-πληθ:ιεροκήρυκας-ο@wordElln,

× base-form: ιεροκήρυκας
× base-pronunciation: /ierokírikas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιεροκήρυκας/ierokírikas/-ιεροκήρυκα/ierokírika/-ιεροκήρυκα/ierokírika/-ιεροκήρυκα/ierokírika/-ιεροκήρυκες/ierokírikes/-ιεροκηρύκων/ierokiríkon/-ιεροκήρυκες/ierokírikes/-ιεροκήρυκες/ierokírikes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροκήρυκας

ιεροκρατία-η/ierokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροκρατία-η/ierokratía-i/@wordElln,
* McsElln./ierokratía-i/ιεροκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροκρατία-η/ierokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροκρατία-η/ierokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροκρατία/ierokratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροκρατίας/ierokratías/!~γενι-ενικ:ιεροκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροκρατίες/ierokratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροκρατιών/ierokratión/!~γενι-πληθ:ιεροκρατία-η@wordElln,

× base-form: ιεροκρατία
× base-pronunciation: /ierokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροκρατία/ierokratía/-ιεροκρατίας/ierokratías/-ιεροκρατία/ierokratía/-ιεροκρατία/ierokratía/-ιεροκρατίες/ierokratíes/-ιεροκρατιών/ierokratión/-ιεροκρατίες/ierokratíes/-ιεροκρατίες/ierokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροκρατία

ιερολογία-η/ieroloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιερολογία-η/ieroloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ieroloyía-i/ιερολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερολογία-η/ieroloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερολογία-η/ieroloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ιερολογία/ieroloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιερολογίας/ieroloyías/!~γενι-ενικ:ιερολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιερολογίες/ieroloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιερολογιών/ieroloyión/!~γενι-πληθ:ιερολογία-η@wordElln,

× base-form: ιερολογία
× base-pronunciation: /ieroloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιερολογία/ieroloyía/-ιερολογίας/ieroloyías/-ιερολογία/ieroloyía/-ιερολογία/ieroloyía/-ιερολογίες/ieroloyíes/-ιερολογιών/ieroloyión/-ιερολογίες/ieroloyíes/-ιερολογίες/ieroloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερολογία

ιερολογιότατος-ο/ieroloyiótatos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιερολογιότατος-ο/ieroloyiótatos-o/@wordElln,
* McsElln./ieroloyiótatos-o/ιερολογιότατος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερολογιότατος-ο/ieroloyiótatos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερολογιότατος-ο/ieroloyiótatos-o/@wordElln,
* McsElln.ιερολογιότατος/ieroloyiótatos/!~ονομ-ενικ:ιερολογιότατος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολογιότατου/ieroloyiótatu/!~γενι-ενικ:ιερολογιότατος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολογιοτάτου/ieroloyiotátu/!~γενι-ενικ:ιερολογιότατος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολογιότατο/ieroloyiótato/!~αιτι-ενικ:ιερολογιότατος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολογιότατε/ieroloyiótate/!~κλητ-ενικ:ιερολογιότατος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολογιότατοι/ieroloyiótati/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιερολογιότατος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολογιότατων/ieroloyiótaton/!~γενι-πληθ:ιερολογιότατος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολογιοτάτων/ieroloyiotáton/!~γενι-πληθ:ιερολογιότατος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολογιότατους/ieroloyiótatus/!~αιτι-πληθ:ιερολογιότατος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολογιοτάτους/ieroloyiotátus/!~αιτι-πληθ:ιερολογιότατος-ο@wordElln,

× base-form: ιερολογιότατος
× base-pronunciation: /ieroloyiótatos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιερολογιότατος/ieroloyiótatos/-ιερολογιότατου/ieroloyiótatu/|ιερολογιοτάτου/ieroloyiotátu/-ιερολογιότατο/ieroloyiótato/-ιερολογιότατε/ieroloyiótate/-ιερολογιότατοι/ieroloyiótati/-ιερολογιότατων/ieroloyiótaton/|ιερολογιοτάτων/ieroloyiotáton/-ιερολογιότατους/ieroloyiótatus/|ιερολογιοτάτους/ieroloyiotátus/-ιερολογιότατοι/ieroloyiótati/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιερολογιότατος

ιερολοχίτης-ο/ierolohítis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιερολοχίτης-ο/ierolohítis-o/@wordElln,
* McsElln./ierolohítis-o/ιερολοχίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερολοχίτης-ο/ierolohítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερολοχίτης-ο/ierolohítis-o/@wordElln,
* McsElln.ιερολοχίτης/ierolohítis/!~ονομ-ενικ:ιερολοχίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολοχίτη/ierolohíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερολοχίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολοχίτες/ierolohítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερολοχίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιερολοχιτών/ierolohitón/!~γενι-πληθ:ιερολοχίτης-ο@wordElln,

× base-form: ιερολοχίτης
× base-pronunciation: /ierolohítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιερολοχίτης/ierolohítis/-ιερολοχίτη/ierolohíti/-ιερολοχίτη/ierolohíti/-ιερολοχίτη/ierolohíti/-ιερολοχίτες/ierolohítes/-ιερολοχιτών/ierolohitón/-ιερολοχίτες/ierolohítes/-ιερολοχίτες/ierolohítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερολοχίτης

ιερομάντης-ο/ieromádis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιερομάντης-ο/ieromádis-o/@wordElln,
* McsElln./ieromádis-o/ιερομάντης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερομάντης-ο/ieromádis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερομάντης-ο/ieromádis-o/@wordElln,
* McsElln.ιερομάντης/ieromádis/!~ονομ-ενικ:ιερομάντης-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομάντη/ieromádi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερομάντης-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομάντες/ieromádes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερομάντης-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομαντών/ieromadón/!~γενι-πληθ:ιερομάντης-ο@wordElln,

× base-form: ιερομάντης
× base-pronunciation: /ieromádis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιερομάντης/ieromádis/-ιερομάντη/ieromádi/-ιερομάντη/ieromádi/-ιερομάντη/ieromádi/-ιερομάντες/ieromádes/-ιερομαντών/ieromadón/-ιερομάντες/ieromádes/-ιερομάντες/ieromádes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερομάντης

ιερομάρτυρας-ο/ieromártiras-o/::
* McsEngl.wordElln.ιερομάρτυρας-ο/ieromártiras-o/@wordElln,
* McsElln./ieromártiras-o/ιερομάρτυρας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερομάρτυρας-ο/ieromártiras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερομάρτυρας-ο/ieromártiras-o/@wordElln,
* McsElln.ιερομάρτυρας/ieromártiras/!~ονομ-ενικ:ιερομάρτυρας-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομάρτυρα/ieromártira/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερομάρτυρας-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομάρτυρες/ieromártires/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερομάρτυρας-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομαρτύρων/ieromartíron/!~γενι-πληθ:ιερομάρτυρας-ο@wordElln,

× base-form: ιερομάρτυρας
× base-pronunciation: /ieromártiras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιερομάρτυρας/ieromártiras/-ιερομάρτυρα/ieromártira/-ιερομάρτυρα/ieromártira/-ιερομάρτυρα/ieromártira/-ιερομάρτυρες/ieromártires/-ιερομαρτύρων/ieromartíron/-ιερομάρτυρες/ieromártires/-ιερομάρτυρες/ieromártires/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερομάρτυρας

ιερομαντία-η/ieromadía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιερομαντία-η/ieromadía-i/@wordElln,
* McsElln./ieromadía-i/ιερομαντία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερομαντία-η/ieromadía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερομαντία-η/ieromadía-i/@wordElln,
* McsElln.ιερομαντία/ieromadía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερομαντία-η@wordElln,
* McsElln.ιερομαντίας/ieromadías/!~γενι-ενικ:ιερομαντία-η@wordElln,
* McsElln.ιερομαντίες/ieromadíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερομαντία-η@wordElln,
* McsElln.ιερομαντιών/ieromadyyón/!~γενι-πληθ:ιερομαντία-η@wordElln,

× base-form: ιερομαντία
× base-pronunciation: /ieromadía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιερομαντία/ieromadía/-ιερομαντίας/ieromadías/-ιερομαντία/ieromadía/-ιερομαντία/ieromadía/-ιερομαντίες/ieromadíes/-ιερομαντιών/ieromadyyón/-ιερομαντίες/ieromadíes/-ιερομαντίες/ieromadíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερομαντία

ιερομόναχος-ο/ieromónahos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιερομόναχος-ο/ieromónahos-o/@wordElln,
* McsElln./ieromónahos-o/ιερομόναχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερομόναχος-ο/ieromónahos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερομόναχος-ο/ieromónahos-o/@wordElln,
* McsElln.ιερομόναχος/ieromónahos/!~ονομ-ενικ:ιερομόναχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομόναχου/ieromónahu/!~γενι-ενικ:ιερομόναχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομονάχου/ieromonáhu/!~γενι-ενικ:ιερομόναχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομόναχο/ieromónaho/!~αιτι-ενικ:ιερομόναχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομόναχε/ieromónahe/!~κλητ-ενικ:ιερομόναχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομόναχοι/ieromónahi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιερομόναχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομόναχων/ieromónahon/!~γενι-πληθ:ιερομόναχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομονάχων/ieromonáhon/!~γενι-πληθ:ιερομόναχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομόναχους/ieromónahus/!~αιτι-πληθ:ιερομόναχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερομονάχους/ieromonáhus/!~αιτι-πληθ:ιερομόναχος-ο@wordElln,

× base-form: ιερομόναχος
× base-pronunciation: /ieromónahos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιερομόναχος/ieromónahos/-ιερομόναχου/ieromónahu/|ιερομονάχου/ieromonáhu/-ιερομόναχο/ieromónaho/-ιερομόναχε/ieromónahe/-ιερομόναχοι/ieromónahi/-ιερομόναχων/ieromónahon/|ιερομονάχων/ieromonáhon/-ιερομόναχους/ieromónahus/|ιερομονάχους/ieromonáhus/-ιερομόναχοι/ieromónahi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιερομόναχος

ιεροπρέπεια-η/ieroprépia-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροπρέπεια-η/ieroprépia-i/@wordElln,
* McsElln./ieroprépia-i/ιεροπρέπεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροπρέπεια-η/ieroprépia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροπρέπεια-η/ieroprépia-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροπρέπεια/ieroprépia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροπρέπεια-η@wordElln,
* McsElln.ιεροπρέπειας/ieroprépias/!~γενι-ενικ:ιεροπρέπεια-η@wordElln,
* McsElln.ιεροπρέπειες/ieroprépies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροπρέπεια-η@wordElln,
* McsElln.ιεροπρεπειών/ieroprepión/!~γενι-πληθ:ιεροπρέπεια-η@wordElln,

× base-form: ιεροπρέπεια
× base-pronunciation: /ieroprépia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροπρέπεια/ieroprépia/-ιεροπρέπειας/ieroprépias/-ιεροπρέπεια/ieroprépia/-ιεροπρέπεια/ieroprépia/-ιεροπρέπειες/ieroprépies/-ιεροπρεπειών/ieroprepión/-ιεροπρέπειες/ieroprépies/-ιεροπρέπειες/ieroprépies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροπρέπεια

ιεροπραξία-η/ieropraksía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροπραξία-η/ieropraksía-i/@wordElln,
* McsElln./ieropraksía-i/ιεροπραξία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροπραξία-η/ieropraksía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροπραξία-η/ieropraksía-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροπραξία/ieropraksía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροπραξία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροπραξίας/ieropraksías/!~γενι-ενικ:ιεροπραξία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροπραξίες/ieropraksíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροπραξία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροπραξιών/ieropraksión/!~γενι-πληθ:ιεροπραξία-η@wordElln,

× base-form: ιεροπραξία
× base-pronunciation: /ieropraksía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροπραξία/ieropraksía/-ιεροπραξίας/ieropraksías/-ιεροπραξία/ieropraksía/-ιεροπραξία/ieropraksía/-ιεροπραξίες/ieropraksíes/-ιεροπραξιών/ieropraksión/-ιεροπραξίες/ieropraksíes/-ιεροπραξίες/ieropraksíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροπραξία

ιεροσκοπία-η/ieroskopía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροσκοπία-η/ieroskopía-i/@wordElln,
* McsElln./ieroskopía-i/ιεροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροσκοπία-η/ieroskopía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροσκοπία-η/ieroskopía-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροσκοπία/ieroskopía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροσκοπίας/ieroskopías/!~γενι-ενικ:ιεροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροσκοπίες/ieroskopíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροσκοπιών/ieroskopyyón/!~γενι-πληθ:ιεροσκοπία-η@wordElln,

× base-form: ιεροσκοπία
× base-pronunciation: /ieroskopía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροσκοπία/ieroskopía/-ιεροσκοπίας/ieroskopías/-ιεροσκοπία/ieroskopía/-ιεροσκοπία/ieroskopía/-ιεροσκοπίες/ieroskopíes/-ιεροσκοπιών/ieroskopyyón/-ιεροσκοπίες/ieroskopíes/-ιεροσκοπίες/ieroskopíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροσκοπία

ιεροσκόπος-ο/ieroskópos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιεροσκόπος-ο/ieroskópos-o/@wordElln,
* McsElln./ieroskópos-o/ιεροσκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροσκόπος-ο/ieroskópos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροσκόπος-ο/ieroskópos-o/@wordElln,
* McsElln.ιεροσκόπος/ieroskópos/!~ονομ-ενικ:ιεροσκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροσκόπου/ieroskópu/!~γενι-ενικ:ιεροσκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροσκόπο/ieroskópo/!~αιτι-ενικ:ιεροσκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροσκόπε/ieroskópe/!~κλητ-ενικ:ιεροσκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροσκόποι/ieroskópi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροσκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροσκόπων/ieroskópon/!~γενι-πληθ:ιεροσκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροσκόπους/ieroskópus/!~αιτι-πληθ:ιεροσκόπος-ο@wordElln,

× base-form: ιεροσκόπος
× base-pronunciation: /ieroskópos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιεροσκόπος/ieroskópos/-ιεροσκόπου/ieroskópu/-ιεροσκόπο/ieroskópo/-ιεροσκόπε/ieroskópe/-ιεροσκόποι/ieroskópi/-ιεροσκόπων/ieroskópon/-ιεροσκόπους/ieroskópus/-ιεροσκόποι/ieroskópi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροσκόπος

ιεροσπουδαστήριο-το/ierospudhastírio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιεροσπουδαστήριο-το/ierospudhastírio-to/@wordElln,
* McsElln./ierospudhastírio-to/ιεροσπουδαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροσπουδαστήριο-το/ierospudhastírio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροσπουδαστήριο-το/ierospudhastírio-to/@wordElln,
* McsElln.ιεροσπουδαστήριο/ierospudhastírio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροσπουδαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροσπουδαστήριου/ierospudhastíriu/!~γενι-ενικ:ιεροσπουδαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροσπουδαστηρίου/ierospudhastiríu/!~γενι-ενικ:ιεροσπουδαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροσπουδαστήρια/ierospudhastíria/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροσπουδαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροσπουδαστήριων/ierospudhastírion/!~γενι-πληθ:ιεροσπουδαστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροσπουδαστηρίων/ierospudhastiríon/!~γενι-πληθ:ιεροσπουδαστήριο-το@wordElln,

× base-form: ιεροσπουδαστήριο
× base-pronunciation: /ierospudhastírio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιεροσπουδαστήριο/ierospudhastírio/-ιεροσπουδαστήριου/ierospudhastíriu/|ιεροσπουδαστηρίου/ierospudhastiríu/-ιεροσπουδαστήριο/ierospudhastírio/-ιεροσπουδαστήριο/ierospudhastírio/-ιεροσπουδαστήρια/ierospudhastíria/-ιεροσπουδαστήριων/ierospudhastírion/|ιεροσπουδαστηρίων/ierospudhastiríon/-ιεροσπουδαστήρια/ierospudhastíria/-ιεροσπουδαστήρια/ierospudhastíria/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιεροσπουδαστήριο

ιεροσπουδαστής-ο/ierospudhastís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιεροσπουδαστής-ο/ierospudhastís-o/@wordElln,
* McsElln./ierospudhastís-o/ιεροσπουδαστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροσπουδαστής-ο/ierospudhastís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροσπουδαστής-ο/ierospudhastís-o/@wordElln,
* McsElln.ιεροσπουδαστής/ierospudhastís/!~ονομ-ενικ:ιεροσπουδαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροσπουδαστή/ierospudhastí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροσπουδαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροσπουδαστές/ierospudhastés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροσπουδαστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροσπουδαστών/ierospudhastón/!~γενι-πληθ:ιεροσπουδαστής-ο@wordElln,

× base-form: ιεροσπουδαστής
× base-pronunciation: /ierospudhastís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιεροσπουδαστής/ierospudhastís/-ιεροσπουδαστή/ierospudhastí/-ιεροσπουδαστή/ierospudhastí/-ιεροσπουδαστή/ierospudhastí/-ιεροσπουδαστές/ierospudhastés/-ιεροσπουδαστών/ierospudhastón/-ιεροσπουδαστές/ierospudhastés/-ιεροσπουδαστές/ierospudhastés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροσπουδαστής

ιεροσυλία-η/ierosilía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροσυλία-η/ierosilía-i/@wordElln,
* McsElln./ierosilía-i/ιεροσυλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροσυλία-η/ierosilía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροσυλία-η/ierosilía-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροσυλία/ierosilía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροσυλία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροσυλίας/ierosilías/!~γενι-ενικ:ιεροσυλία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροσυλίες/ierosilíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροσυλία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροσυλιών/ierosillón/!~γενι-πληθ:ιεροσυλία-η@wordElln,

× base-form: ιεροσυλία
× base-pronunciation: /ierosilía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροσυλία/ierosilía/-ιεροσυλίας/ierosilías/-ιεροσυλία/ierosilía/-ιεροσυλία/ierosilía/-ιεροσυλίες/ierosilíes/-ιεροσυλιών/ierosillón/-ιεροσυλίες/ierosilíes/-ιεροσυλίες/ierosilíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροσυλία

ιεροσύλημα-το/ierosílima-to/::
* McsEngl.wordElln.ιεροσύλημα-το/ierosílima-to/@wordElln,
* McsElln./ierosílima-to/ιεροσύλημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροσύλημα-το/ierosílima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροσύλημα-το/ierosílima-to/@wordElln,
* McsElln.ιεροσύλημα/ierosílima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροσύλημα-το@wordElln,
* McsElln.ιεροσυλήματος/ierosilímatos/!~γενι-ενικ:ιεροσύλημα-το@wordElln,
* McsElln.ιεροσυλήματα/ierosilímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροσύλημα-το@wordElln,
* McsElln.ιεροσυλημάτων/ierosilimáton/!~γενι-πληθ:ιεροσύλημα-το@wordElln,

× base-form: ιεροσύλημα
× base-pronunciation: /ierosílima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιεροσύλημα/ierosílima/-ιεροσυλήματος/ierosilímatos/-ιεροσύλημα/ierosílima/-ιεροσύλημα/ierosílima/-ιεροσυλήματα/ierosilímata/-ιεροσυλημάτων/ierosilimáton/-ιεροσυλήματα/ierosilímata/-ιεροσυλήματα/ierosilímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροσύλημα

ιεροσύνη-η/ierosíni-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροσύνη-η/ierosíni-i/@wordElln,
* McsElln./ierosíni-i/ιεροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροσύνη-η/ierosíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροσύνη-η/ierosíni-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροσύνη/ierosíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.ιεροσύνης/ierosínis/!~γενι-ενικ:ιεροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.ιεροσύνες/ierosínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.ιεροσυνών/ierosinón/!~γενι-πληθ:ιεροσύνη-η@wordElln,

× base-form: ιεροσύνη
× base-pronunciation: /ierosíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροσύνη/ierosíni/-ιεροσύνης/ierosínis/-ιεροσύνη/ierosíni/-ιεροσύνη/ierosíni/-ιεροσύνες/ierosínes/-ιεροσυνών/ierosinón/-ιεροσύνες/ierosínes/-ιεροσύνες/ierosínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροσύνη

ιεροτελεστία-η/ierotelestía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροτελεστία-η/ierotelestía-i/@wordElln,
* McsElln./ierotelestía-i/ιεροτελεστία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροτελεστία-η/ierotelestía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροτελεστία-η/ierotelestía-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροτελεστία/ierotelestía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροτελεστία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροτελεστίας/ierotelestías/!~γενι-ενικ:ιεροτελεστία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροτελεστίες/ierotelestíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροτελεστία-η@wordElln,
* McsElln.ιεροτελεστιών/ierotelestión/!~γενι-πληθ:ιεροτελεστία-η@wordElln,

× base-form: ιεροτελεστία
× base-pronunciation: /ierotelestía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροτελεστία/ierotelestía/-ιεροτελεστίας/ierotelestías/-ιεροτελεστία/ierotelestía/-ιεροτελεστία/ierotelestía/-ιεροτελεστίες/ierotelestíes/-ιεροτελεστιών/ierotelestión/-ιεροτελεστίες/ierotelestíes/-ιεροτελεστίες/ierotelestíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροτελεστία

ιερουργία-η/ieruryía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιερουργία-η/ieruryía-i/@wordElln,
* McsElln./ieruryía-i/ιερουργία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερουργία-η/ieruryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερουργία-η/ieruryía-i/@wordElln,
* McsElln.ιερουργία/ieruryía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερουργία-η@wordElln,
* McsElln.ιερουργίας/ieruryías/!~γενι-ενικ:ιερουργία-η@wordElln,
* McsElln.ιερουργίες/ieruryíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερουργία-η@wordElln,
* McsElln.ιερουργιών/ieruryión/!~γενι-πληθ:ιερουργία-η@wordElln,

× base-form: ιερουργία
× base-pronunciation: /ieruryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιερουργία/ieruryía/-ιερουργίας/ieruryías/-ιερουργία/ieruryía/-ιερουργία/ieruryía/-ιερουργίες/ieruryíes/-ιερουργιών/ieruryión/-ιερουργίες/ieruryíes/-ιερουργίες/ieruryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερουργία

ιερουργός-ο/ieruryós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιερουργός-ο/ieruryós-o/@wordElln,
* McsElln./ieruryós-o/ιερουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερουργός-ο/ieruryós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερουργός-ο/ieruryós-o/@wordElln,
* McsElln.ιερουργός/ieruryós/!~ονομ-ενικ:ιερουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ιερουργού/ieruryú/!~γενι-ενικ:ιερουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ιερουργό/ieruryó/!~αιτι-ενικ:ιερουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ιερουργέ/ieruryé/!~κλητ-ενικ:ιερουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ιερουργοί/ieruryí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιερουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ιερουργών/ieruryón/!~γενι-πληθ:ιερουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ιερουργούς/ieruryús/!~αιτι-πληθ:ιερουργός-ο@wordElln,

× base-form: ιερουργός
× base-pronunciation: /ieruryós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιερουργός/ieruryós/-ιερουργού/ieruryú/-ιερουργό/ieruryó/-ιερουργέ/ieruryé/-ιερουργοί/ieruryí/-ιερουργών/ieruryón/-ιερουργούς/ieruryús/-ιερουργοί/ieruryí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερουργός

ιεροφάντισσα-η/ierofádisa-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροφάντισσα-η/ierofádisa-i/@wordElln,
* McsElln./ierofádisa-i/ιεροφάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροφάντισσα-η/ierofádisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροφάντισσα-η/ierofádisa-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροφάντισσα/ierofádisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροφάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιεροφάντισσας/ierofádisas/!~γενι-ενικ:ιεροφάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιεροφάντισσες/ierofádises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροφάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιεροφαντισσών/ierofadisón/!~γενι-πληθ:ιεροφάντισσα-η@wordElln,

× base-form: ιεροφάντισσα
× base-pronunciation: /ierofádisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροφάντισσα/ierofádisa/-ιεροφάντισσας/ierofádisas/-ιεροφάντισσα/ierofádisa/-ιεροφάντισσα/ierofádisa/-ιεροφάντισσες/ierofádises/-ιεροφαντισσών/ierofadisón/-ιεροφάντισσες/ierofádises/-ιεροφάντισσες/ierofádises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροφάντισσα

ιεροφυλάκιο-το/ierofilákio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιεροφυλάκιο-το/ierofilákio-to/@wordElln,
* McsElln./ierofilákio-to/ιεροφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροφυλάκιο-το/ierofilákio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροφυλάκιο-το/ierofilákio-to/@wordElln,
* McsElln.ιεροφυλάκιο/ierofilákio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροφυλακίου/ierofilakíu/!~γενι-ενικ:ιεροφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροφυλάκιου/ierofilákiu/!~γενι-ενικ:ιεροφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροφυλάκια/ierofilákia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.ιεροφυλακίων/ierofilakíon/!~γενι-πληθ:ιεροφυλάκιο-το@wordElln,

× base-form: ιεροφυλάκιο
× base-pronunciation: /ierofilákio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιεροφυλάκιο/ierofilákio/-ιεροφυλακίου/ierofilakíu/|ιεροφυλάκιου/ierofilákiu/-ιεροφυλάκιο/ierofilákio/-ιεροφυλάκιο/ierofilákio/-ιεροφυλάκια/ierofilákia/-ιεροφυλακίων/ierofilakíon/-ιεροφυλάκια/ierofilákia/-ιεροφυλάκια/ierofilákia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιεροφυλάκιο

ιεροχλόη-η/ierohlói-i/::
* McsEngl.wordElln.ιεροχλόη-η/ierohlói-i/@wordElln,
* McsElln./ierohlói-i/ιεροχλόη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροχλόη-η/ierohlói-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροχλόη-η/ierohlói-i/@wordElln,
* McsElln.ιεροχλόη/ierohlói/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροχλόη-η@wordElln,
* McsElln.ιεροχλόης/ierohlóis/!~γενι-ενικ:ιεροχλόη-η@wordElln,
* McsElln.ιεροχλόες/ierohlóes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροχλόη-η@wordElln,
* McsElln.ιεροχλοών/ierohloón/!~γενι-πληθ:ιεροχλόη-η@wordElln,

× base-form: ιεροχλόη
× base-pronunciation: /ierohlói/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιεροχλόη/ierohlói/-ιεροχλόης/ierohlóis/-ιεροχλόη/ierohlói/-ιεροχλόη/ierohlói/-ιεροχλόες/ierohlóes/-ιεροχλοών/ierohloón/-ιεροχλόες/ierohlóes/-ιεροχλόες/ierohlóes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροχλόη

ιεροψάλτης-ο/ieropsáltis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιεροψάλτης-ο/ieropsáltis-o/@wordElln,
* McsElln./ieropsáltis-o/ιεροψάλτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιεροψάλτης-ο/ieropsáltis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιεροψάλτης-ο/ieropsáltis-o/@wordElln,
* McsElln.ιεροψάλτης/ieropsáltis/!~ονομ-ενικ:ιεροψάλτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροψάλτη/ieropsálti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιεροψάλτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροψάλτες/ieropsáltes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιεροψάλτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιεροψαλτών/ieropsaltón/!~γενι-πληθ:ιεροψάλτης-ο@wordElln,

× base-form: ιεροψάλτης
× base-pronunciation: /ieropsáltis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιεροψάλτης/ieropsáltis/-ιεροψάλτη/ieropsálti/-ιεροψάλτη/ieropsálti/-ιεροψάλτη/ieropsálti/-ιεροψάλτες/ieropsáltes/-ιεροψαλτών/ieropsaltón/-ιεροψάλτες/ieropsáltes/-ιεροψάλτες/ieropsáltes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιεροψάλτης

ιερωμένος-ο/ieroménos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιερωμένος-ο/ieroménos-o/@wordElln,
* McsElln./ieroménos-o/ιερωμένος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερωμένος-ο/ieroménos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερωμένος-ο/ieroménos-o/@wordElln,
* McsElln.ιερωμένος/ieroménos/!~ονομ-ενικ:ιερωμένος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερωμένου/ieroménu/!~γενι-ενικ:ιερωμένος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερωμένο/ieroméno/!~αιτι-ενικ:ιερωμένος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερωμένε/ieroméne/!~κλητ-ενικ:ιερωμένος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερωμένοι/ieroméni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιερωμένος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερωμένων/ieroménon/!~γενι-πληθ:ιερωμένος-ο@wordElln,
* McsElln.ιερωμένους/ieroménus/!~αιτι-πληθ:ιερωμένος-ο@wordElln,

× base-form: ιερωμένος
× base-pronunciation: /ieroménos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιερωμένος/ieroménos/-ιερωμένου/ieroménu/-ιερωμένο/ieroméno/-ιερωμένε/ieroméne/-ιερωμένοι/ieroméni/-ιερωμένων/ieroménon/-ιερωμένους/ieroménus/-ιερωμένοι/ieroméni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερωμένος

ιερό-το/ieró-to/::
* McsEngl.wordElln.ιερό-το/ieró-to/@wordElln,
* McsElln./ieró-to/ιερό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερό-το/ieró-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερό-το/ieró-to/@wordElln,
* McsElln.ιερό/ieró/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερό-το@wordElln,
* McsElln.ιερού/ierú/!~γενι-ενικ:ιερό-το@wordElln,
* McsElln.ιερά/ierá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερό-το@wordElln,
* McsElln.ιερών/ierón/!~γενι-πληθ:ιερό-το@wordElln,

× base-form: ιερό
× base-pronunciation: /ieró/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιερό/ieró/-ιερού/ierú/-ιερό/ieró/-ιερό/ieró/-ιερά/ierá/-ιερών/ierón/-ιερά/ierá/-ιερά/ierá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερό

ιερόγραφο-το/ieróyrafo-to/::
* McsEngl.wordElln.ιερόγραφο-το/ieróyrafo-to/@wordElln,
* McsElln./ieróyrafo-to/ιερόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερόγραφο-το/ieróyrafo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερόγραφο-το/ieróyrafo-to/@wordElln,
* McsElln.ιερόγραφο/ieróyrafo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.ιερόγραφου/ieróyrafu/!~γενι-ενικ:ιερόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.ιερογράφου/ieroyráfu/!~γενι-ενικ:ιερόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.ιερόγραφα/ieróyrafa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.ιερόγραφων/ieróyrafon/!~γενι-πληθ:ιερόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.ιερογράφων/ieroyráfon/!~γενι-πληθ:ιερόγραφο-το@wordElln,

× base-form: ιερόγραφο
× base-pronunciation: /ieróyrafo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιερόγραφο/ieróyrafo/-ιερόγραφου/ieróyrafu/|ιερογράφου/ieroyráfu/-ιερόγραφο/ieróyrafo/-ιερόγραφο/ieróyrafo/-ιερόγραφα/ieróyrafa/-ιερόγραφων/ieróyrafon/|ιερογράφων/ieroyráfon/-ιερόγραφα/ieróyrafa/-ιερόγραφα/ieróyrafa/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιερόγραφο

ιερότητα-η/ierótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιερότητα-η/ierótita-i/@wordElln,
* McsElln./ierótita-i/ιερότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιερότητα-η/ierótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιερότητα-η/ierótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιερότητα/ierótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιερότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιερότητας/ierótitas/!~γενι-ενικ:ιερότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιερότητες/ierótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιερότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιεροτήτων/ierotíton/!~γενι-πληθ:ιερότητα-η@wordElln,

× base-form: ιερότητα
× base-pronunciation: /ierótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιερότητα/ierótita/-ιερότητας/ierótitas/-ιερότητα/ierótita/-ιερότητα/ierótita/-ιερότητες/ierótites/-ιεροτήτων/ierotíton/-ιερότητες/ierótites/-ιερότητες/ierótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιερότητα

ιζηματαπόθεση-η/izimatapóthesi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιζηματαπόθεση-η/izimatapóthesi-i/@wordElln,
* McsElln./izimatapóthesi-i/ιζηματαπόθεση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιζηματαπόθεση-η/izimatapóthesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιζηματαπόθεση-η/izimatapóthesi-i/@wordElln,
* McsElln.ιζηματαπόθεση/izimatapóthesi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιζηματαπόθεση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματαπόθεσης/izimatapóthesis/!~γενι-ενικ:ιζηματαπόθεση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματαποθέσεως/izimatapothéseos/!~γενι-ενικ:ιζηματαπόθεση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματαποθέσεις/izimatapothésis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιζηματαπόθεση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματαποθέσεων/izimatapothéseon/!~γενι-πληθ:ιζηματαπόθεση-η@wordElln,

× base-form: ιζηματαπόθεση
× base-pronunciation: /izimatapóthesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιζηματαπόθεση/izimatapóthesi/-ιζηματαπόθεσης/izimatapóthesis/|ιζηματαποθέσεως/izimatapothéseos/-ιζηματαπόθεση/izimatapóthesi/-ιζηματαπόθεση/izimatapóthesi/-ιζηματαποθέσεις/izimatapothésis/-ιζηματαποθέσεων/izimatapothéseon/-ιζηματαποθέσεις/izimatapothésis/-ιζηματαποθέσεις/izimatapothésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιζηματαπόθεση

ιζηματογένεια-η/izimatoyénia-i/::
* McsEngl.wordElln.ιζηματογένεια-η/izimatoyénia-i/@wordElln,
* McsElln./izimatoyénia-i/ιζηματογένεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιζηματογένεια-η/izimatoyénia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιζηματογένεια-η/izimatoyénia-i/@wordElln,
* McsElln.ιζηματογένεια/izimatoyénia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιζηματογένεια-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματογένειας/izimatoyénias/!~γενι-ενικ:ιζηματογένεια-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματογένειες/izimatoyénies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιζηματογένεια-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματογενειών/izimatoyenión/!~γενι-πληθ:ιζηματογένεια-η@wordElln,

× base-form: ιζηματογένεια
× base-pronunciation: /izimatoyénia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιζηματογένεια/izimatoyénia/-ιζηματογένειας/izimatoyénias/-ιζηματογένεια/izimatoyénia/-ιζηματογένεια/izimatoyénia/-ιζηματογένειες/izimatoyénies/-ιζηματογενειών/izimatoyenión/-ιζηματογένειες/izimatoyénies/-ιζηματογένειες/izimatoyénies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιζηματογένεια

ιζηματογένεση-η/izimatoyénesi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιζηματογένεση-η/izimatoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln./izimatoyénesi-i/ιζηματογένεση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιζηματογένεση-η/izimatoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιζηματογένεση-η/izimatoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ιζηματογένεση/izimatoyénesi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιζηματογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματογένεσης/izimatoyénesis/!~γενι-ενικ:ιζηματογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματογενέσεως/izimatoyenéseos/!~γενι-ενικ:ιζηματογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματογενέσεις/izimatoyenésis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιζηματογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματογενέσεων/izimatoyenéseon/!~γενι-πληθ:ιζηματογένεση-η@wordElln,

× base-form: ιζηματογένεση
× base-pronunciation: /izimatoyénesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιζηματογένεση/izimatoyénesi/-ιζηματογένεσης/izimatoyénesis/|ιζηματογενέσεως/izimatoyenéseos/-ιζηματογένεση/izimatoyénesi/-ιζηματογένεση/izimatoyénesi/-ιζηματογενέσεις/izimatoyenésis/-ιζηματογενέσεων/izimatoyenéseon/-ιζηματογενέσεις/izimatoyenésis/-ιζηματογενέσεις/izimatoyenésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιζηματογένεση

ιζηματολογία-η/izimatoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιζηματολογία-η/izimatoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./izimatoloyía-i/ιζηματολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιζηματολογία-η/izimatoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιζηματολογία-η/izimatoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ιζηματολογία/izimatoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιζηματολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματολογίας/izimatoloyías/!~γενι-ενικ:ιζηματολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματολογίες/izimatoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιζηματολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματολογιών/izimatoloyión/!~γενι-πληθ:ιζηματολογία-η@wordElln,

× base-form: ιζηματολογία
× base-pronunciation: /izimatoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιζηματολογία/izimatoloyía/-ιζηματολογίας/izimatoloyías/-ιζηματολογία/izimatoloyía/-ιζηματολογία/izimatoloyía/-ιζηματολογίες/izimatoloyíes/-ιζηματολογιών/izimatoloyión/-ιζηματολογίες/izimatoloyíes/-ιζηματολογίες/izimatoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιζηματολογία

ιζηματοποίηση-η/izimatopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιζηματοποίηση-η/izimatopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./izimatopíisi-i/ιζηματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιζηματοποίηση-η/izimatopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιζηματοποίηση-η/izimatopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιζηματοποίηση/izimatopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιζηματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματοποίησης/izimatopíisis/!~γενι-ενικ:ιζηματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματοποιήσεως/izimatopiíseos/!~γενι-ενικ:ιζηματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματοποιήσεις/izimatopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιζηματοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιζηματοποιήσεων/izimatopiíseon/!~γενι-πληθ:ιζηματοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ιζηματοποίηση
× base-pronunciation: /izimatopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιζηματοποίηση/izimatopíisi/-ιζηματοποίησης/izimatopíisis/|ιζηματοποιήσεως/izimatopiíseos/-ιζηματοποίηση/izimatopíisi/-ιζηματοποίηση/izimatopíisi/-ιζηματοποιήσεις/izimatopiísis/-ιζηματοποιήσεων/izimatopiíseon/-ιζηματοποιήσεις/izimatopiísis/-ιζηματοποιήσεις/izimatopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιζηματοποίηση

ιησουίτης-ο/iisuítis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιησουίτης-ο/iisuítis-o/@wordElln,
* McsElln./iisuítis-o/ιησουίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιησουίτης-ο/iisuítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιησουίτης-ο/iisuítis-o/@wordElln,
* McsElln.ιησουίτης/iisuítis/!~ονομ-ενικ:ιησουίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιησουίτη/iisuíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιησουίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιησουίτες/iisuítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιησουίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιησουιτών/iisuitón/!~γενι-πληθ:ιησουίτης-ο@wordElln,

× base-form: ιησουίτης
× base-pronunciation: /iisuítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιησουίτης/iisuítis/-ιησουίτη/iisuíti/-ιησουίτη/iisuíti/-ιησουίτη/iisuíti/-ιησουίτες/iisuítes/-ιησουιτών/iisuitón/-ιησουίτες/iisuítes/-ιησουίτες/iisuítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιησουίτης

ιησουίτισσα-η/iisuítisa-i/::
* McsEngl.wordElln.ιησουίτισσα-η/iisuítisa-i/@wordElln,
* McsElln./iisuítisa-i/ιησουίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιησουίτισσα-η/iisuítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιησουίτισσα-η/iisuítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ιησουίτισσα/iisuítisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιησουίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιησουίτισσας/iisuítisas/!~γενι-ενικ:ιησουίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιησουίτισσες/iisuítises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιησουίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιησουιτισσών/iisuitisón/!~γενι-πληθ:ιησουίτισσα-η@wordElln,

× base-form: ιησουίτισσα
× base-pronunciation: /iisuítisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιησουίτισσα/iisuítisa/-ιησουίτισσας/iisuítisas/-ιησουίτισσα/iisuítisa/-ιησουίτισσα/iisuítisa/-ιησουίτισσες/iisuítises/-ιησουιτισσών/iisuitisón/-ιησουίτισσες/iisuítises/-ιησουίτισσες/iisuítises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιησουίτισσα

ιησουιτισμός-ο/iisuitizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιησουιτισμός-ο/iisuitizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iisuitizmós-o/ιησουιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιησουιτισμός-ο/iisuitizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιησουιτισμός-ο/iisuitizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιησουιτισμός/iisuitizmós/!~ονομ-ενικ:ιησουιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιησουιτισμού/iisuitizmú/!~γενι-ενικ:ιησουιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιησουιτισμό/iisuitizmó/!~αιτι-ενικ:ιησουιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιησουιτισμέ/iisuitizmé/!~κλητ-ενικ:ιησουιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιησουιτισμοί/iisuitizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιησουιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιησουιτισμών/iisuitizmón/!~γενι-πληθ:ιησουιτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιησουιτισμούς/iisuitizmús/!~αιτι-πληθ:ιησουιτισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιησουιτισμός
× base-pronunciation: /iisuitizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιησουιτισμός/iisuitizmós/-ιησουιτισμού/iisuitizmú/-ιησουιτισμό/iisuitizmó/-ιησουιτισμέ/iisuitizmé/-ιησουιτισμοί/iisuitizmí/-ιησουιτισμών/iisuitizmón/-ιησουιτισμούς/iisuitizmús/-ιησουιτισμοί/iisuitizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιησουιτισμός

ιθαγένεια-η/ithayénia-i/::
* McsEngl.wordElln.ιθαγένεια-η/ithayénia-i/@wordElln,
* McsElln./ithayénia-i/ιθαγένεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιθαγένεια-η/ithayénia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιθαγένεια-η/ithayénia-i/@wordElln,
* McsElln.ιθαγένεια/ithayénia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιθαγένεια-η@wordElln,
* McsElln.ιθαγένειας/ithayénias/!~γενι-ενικ:ιθαγένεια-η@wordElln,
* McsElln.ιθαγένειες/ithayénies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιθαγένεια-η@wordElln,
* McsElln.ιθαγενειών/ithayenión/!~γενι-πληθ:ιθαγένεια-η@wordElln,

× base-form: ιθαγένεια
× base-pronunciation: /ithayénia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιθαγένεια/ithayénia/-ιθαγένειας/ithayénias/-ιθαγένεια/ithayénia/-ιθαγένεια/ithayénia/-ιθαγένειες/ithayénies/-ιθαγενειών/ithayenión/-ιθαγένειες/ithayénies/-ιθαγένειες/ithayénies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιθαγένεια

ικέτισσα-η/ikétisa-i/::
* McsEngl.wordElln.ικέτισσα-η/ikétisa-i/@wordElln,
* McsElln./ikétisa-i/ικέτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ικέτισσα-η/ikétisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ικέτισσα-η/ikétisa-i/@wordElln,
* McsElln.ικέτισσα/ikétisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ικέτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ικέτισσας/ikétisas/!~γενι-ενικ:ικέτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ικέτισσες/ikétises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ικέτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ικετισσών/iketisón/!~γενι-πληθ:ικέτισσα-η@wordElln,

× base-form: ικέτισσα
× base-pronunciation: /ikétisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ικέτισσα/ikétisa/-ικέτισσας/ikétisas/-ικέτισσα/ikétisa/-ικέτισσα/ikétisa/-ικέτισσες/ikétises/-ικετισσών/iketisón/-ικέτισσες/ikétises/-ικέτισσες/ikétises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ικέτισσα

ικανοποίηση-η/ikanopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ικανοποίηση-η/ikanopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./ikanopíisi-i/ικανοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ικανοποίηση-η/ikanopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ικανοποίηση-η/ikanopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ικανοποίηση/ikanopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ικανοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ικανοποίησης/ikanopíisis/!~γενι-ενικ:ικανοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ικανοποιήσεως/ikanopiíseos/!~γενι-ενικ:ικανοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ικανοποιήσεις/ikanopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ικανοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ικανοποιήσεων/ikanopiíseon/!~γενι-πληθ:ικανοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ικανοποίηση
× base-pronunciation: /ikanopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ικανοποίηση/ikanopíisi/-ικανοποίησης/ikanopíisis/|ικανοποιήσεως/ikanopiíseos/-ικανοποίηση/ikanopíisi/-ικανοποίηση/ikanopíisi/-ικανοποιήσεις/ikanopiísis/-ικανοποιήσεων/ikanopiíseon/-ικανοποιήσεις/ikanopiísis/-ικανοποιήσεις/ikanopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ικανοποίηση

ικανότητα-η/ikanótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ικανότητα-η/ikanótita-i/@wordElln,
* McsElln./ikanótita-i/ικανότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ικανότητα-η/ikanótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ικανότητα-η/ikanótita-i/@wordElln,
* McsElln.ικανότητα/ikanótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ικανότητα-η@wordElln,
* McsElln.ικανότητας/ikanótitas/!~γενι-ενικ:ικανότητα-η@wordElln,
* McsElln.ικανότητες/ikanótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ικανότητα-η@wordElln,
* McsElln.ικανοτήτων/ikanotíton/!~γενι-πληθ:ικανότητα-η@wordElln,

× base-form: ικανότητα
× base-pronunciation: /ikanótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ικανότητα/ikanótita/-ικανότητας/ikanótitas/-ικανότητα/ikanótita/-ικανότητα/ikanótita/-ικανότητες/ikanótites/-ικανοτήτων/ikanotíton/-ικανότητες/ikanótites/-ικανότητες/ikanótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ικανότητα

ικεσία-η/ikesía-i/::
* McsEngl.wordElln.ικεσία-η/ikesía-i/@wordElln,
* McsElln./ikesía-i/ικεσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ικεσία-η/ikesía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ικεσία-η/ikesía-i/@wordElln,
* McsElln.ικεσία/ikesía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ικεσία-η@wordElln,
* McsElln.ικεσίας/ikesías/!~γενι-ενικ:ικεσία-η@wordElln,
* McsElln.ικεσίες/ikesíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ικεσία-η@wordElln,
* McsElln.ικεσιών/ikessón/!~γενι-πληθ:ικεσία-η@wordElln,

× base-form: ικεσία
× base-pronunciation: /ikesía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ικεσία/ikesía/-ικεσίας/ikesías/-ικεσία/ikesía/-ικεσία/ikesía/-ικεσίες/ikesíes/-ικεσιών/ikessón/-ικεσίες/ikesíes/-ικεσίες/ikesíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ικεσία

ικμάδα-η/ikmádha-i/::
* McsEngl.wordElln.ικμάδα-η/ikmádha-i/@wordElln,
* McsElln./ikmádha-i/ικμάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ικμάδα-η/ikmádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ικμάδα-η/ikmádha-i/@wordElln,
* McsElln.ικμάδα/ikmádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ικμάδα-η@wordElln,
* McsElln.ικμάδας/ikmádhas/!~γενι-ενικ:ικμάδα-η@wordElln,
* McsElln.ικμάδες/ikmádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ικμάδα-η@wordElln,
* McsElln.ικμάδων/ikmádhon/!~γενι-πληθ:ικμάδα-η@wordElln,

× base-form: ικμάδα
× base-pronunciation: /ikmádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ικμάδα/ikmádha/-ικμάδας/ikmádhas/-ικμάδα/ikmádha/-ικμάδα/ikmádha/-ικμάδες/ikmádhes/-ικμάδων/ikmádhon/-ικμάδες/ikmádhes/-ικμάδες/ikmádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ικμάδα

ικρίωμα-το/ikríoma-to/::
* McsEngl.wordElln.ικρίωμα-το/ikríoma-to/@wordElln,
* McsElln./ikríoma-to/ικρίωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ικρίωμα-το/ikríoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ικρίωμα-το/ikríoma-to/@wordElln,
* McsElln.ικρίωμα/ikríoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ικρίωμα-το@wordElln,
* McsElln.ικριώματος/ikriómatos/!~γενι-ενικ:ικρίωμα-το@wordElln,
* McsElln.ικριώματα/ikriómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ικρίωμα-το@wordElln,
* McsElln.ικριωμάτων/ikriomáton/!~γενι-πληθ:ικρίωμα-το@wordElln,

× base-form: ικρίωμα
× base-pronunciation: /ikríoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ικρίωμα/ikríoma/-ικριώματος/ikriómatos/-ικρίωμα/ikríoma/-ικρίωμα/ikríoma/-ικριώματα/ikriómata/-ικριωμάτων/ikriomáton/-ικριώματα/ikriómata/-ικριώματα/ikriómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ικρίωμα

ιλάμι-το/ilámi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ιλάμι-το/ilámi-to-s/@wordElln,
* McsElln./ilámi-to-s/ιλάμι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιλάμι-το/ilámi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιλάμι-το/ilámi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ιλάμι/ilámi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιλάμι-το@wordElln,
* McsElln.ιλαμιού/ilamnnú/!~γενι-ενικ:ιλάμι-το@wordElln,
* McsElln.ιλάμια/ilámnna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιλάμι-το@wordElln,
* McsElln.ιλαμιών/ilamnnón/!~γενι-πληθ:ιλάμι-το@wordElln,

× base-form: ιλάμι
× base-pronunciation: /ilámi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιλάμι/ilámi/-ιλαμιού/ilamnnú/-ιλάμι/ilámi/-ιλάμι/ilámi/-ιλάμια/ilámnna/-ιλαμιών/ilamnnón/-ιλάμια/ilámnna/-ιλάμια/ilámnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιλάμι

ιλαροτραγωδία-η/ilarotrayodhía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιλαροτραγωδία-η/ilarotrayodhía-i/@wordElln,
* McsElln./ilarotrayodhía-i/ιλαροτραγωδία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιλαροτραγωδία-η/ilarotrayodhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιλαροτραγωδία-η/ilarotrayodhía-i/@wordElln,
* McsElln.ιλαροτραγωδία/ilarotrayodhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιλαροτραγωδία-η@wordElln,
* McsElln.ιλαροτραγωδίας/ilarotrayodhías/!~γενι-ενικ:ιλαροτραγωδία-η@wordElln,
* McsElln.ιλαροτραγωδίες/ilarotrayodhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιλαροτραγωδία-η@wordElln,
* McsElln.ιλαροτραγωδιών/ilarotrayodhyyón/!~γενι-πληθ:ιλαροτραγωδία-η@wordElln,

× base-form: ιλαροτραγωδία
× base-pronunciation: /ilarotrayodhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιλαροτραγωδία/ilarotrayodhía/-ιλαροτραγωδίας/ilarotrayodhías/-ιλαροτραγωδία/ilarotrayodhía/-ιλαροτραγωδία/ilarotrayodhía/-ιλαροτραγωδίες/ilarotrayodhíes/-ιλαροτραγωδιών/ilarotrayodhyyón/-ιλαροτραγωδίες/ilarotrayodhíes/-ιλαροτραγωδίες/ilarotrayodhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιλαροτραγωδία

ιλαρότητα-η/ilarótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιλαρότητα-η/ilarótita-i/@wordElln,
* McsElln./ilarótita-i/ιλαρότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιλαρότητα-η/ilarótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιλαρότητα-η/ilarótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιλαρότητα/ilarótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιλαρότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιλαρότητας/ilarótitas/!~γενι-ενικ:ιλαρότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιλαρότητες/ilarótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιλαρότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιλαροτήτων/ilarotíton/!~γενι-πληθ:ιλαρότητα-η@wordElln,

× base-form: ιλαρότητα
× base-pronunciation: /ilarótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιλαρότητα/ilarótita/-ιλαρότητας/ilarótitas/-ιλαρότητα/ilarótita/-ιλαρότητα/ilarótita/-ιλαρότητες/ilarótites/-ιλαροτήτων/ilarotíton/-ιλαρότητες/ilarótites/-ιλαρότητες/ilarótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιλαρότητα

ιλασμός-ο/ilazmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιλασμός-ο/ilazmós-o/@wordElln,
* McsElln./ilazmós-o/ιλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιλασμός-ο/ilazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιλασμός-ο/ilazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιλασμός/ilazmós/!~ονομ-ενικ:ιλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιλασμού/ilazmú/!~γενι-ενικ:ιλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιλασμό/ilazmó/!~αιτι-ενικ:ιλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιλασμέ/ilazmé/!~κλητ-ενικ:ιλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιλασμοί/ilazmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιλασμών/ilazmón/!~γενι-πληθ:ιλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιλασμούς/ilazmús/!~αιτι-πληθ:ιλασμός-ο@wordElln,

× base-form: ιλασμός
× base-pronunciation: /ilazmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιλασμός/ilazmós/-ιλασμού/ilazmú/-ιλασμό/ilazmó/-ιλασμέ/ilazmé/-ιλασμοί/ilazmí/-ιλασμών/ilazmón/-ιλασμούς/ilazmús/-ιλασμοί/ilazmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιλασμός

ιλιάτσι-το/illáci-to/::
* McsEngl.wordElln.ιλιάτσι-το/illáci-to/@wordElln,
* McsElln./illáci-to/ιλιάτσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιλιάτσι-το/illáci-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιλιάτσι-το/illáci-to/@wordElln,
* McsElln.ιλιάτσι/illáci/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιλιάτσι-το@wordElln,
* McsElln.ιλιάτσια/illácca/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιλιάτσι-το@wordElln,

× base-form: ιλιάτσι
× base-pronunciation: /illáci/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιλιάτσι/illáci/-∅-ιλιάτσι/illáci/-ιλιάτσι/illáci/-ιλιάτσια/illácca/-∅-ιλιάτσια/illácca/-ιλιάτσια/illácca/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ιλιάτσι

ιλμενίτης-ο/ilmenítis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιλμενίτης-ο/ilmenítis-o/@wordElln,
* McsElln./ilmenítis-o/ιλμενίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιλμενίτης-ο/ilmenítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιλμενίτης-ο/ilmenítis-o/@wordElln,
* McsElln.ιλμενίτης/ilmenítis/!~ονομ-ενικ:ιλμενίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιλμενίτη/ilmeníti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιλμενίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιλμενίτες/ilmenítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιλμενίτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιλμενιτών/ilmenitón/!~γενι-πληθ:ιλμενίτης-ο@wordElln,

× base-form: ιλμενίτης
× base-pronunciation: /ilmenítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιλμενίτης/ilmenítis/-ιλμενίτη/ilmeníti/-ιλμενίτη/ilmeníti/-ιλμενίτη/ilmeníti/-ιλμενίτες/ilmenítes/-ιλμενιτών/ilmenitón/-ιλμενίτες/ilmenítes/-ιλμενίτες/ilmenítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιλμενίτης

ιλυόλιθος-ο/iliólithos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιλυόλιθος-ο/iliólithos-o/@wordElln,
* McsElln./iliólithos-o/ιλυόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιλυόλιθος-ο/iliólithos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιλυόλιθος-ο/iliólithos-o/@wordElln,
* McsElln.ιλυόλιθος/iliólithos/!~ονομ-ενικ:ιλυόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλυόλιθου/iliólithu/!~γενι-ενικ:ιλυόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλυόλιθο/iliólitho/!~αιτι-ενικ:ιλυόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλυόλιθε/iliólithe/!~κλητ-ενικ:ιλυόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλυόλιθοι/iliólithi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιλυόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλυόλιθων/iliólithon/!~γενι-πληθ:ιλυόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.ιλυόλιθους/iliólithus/!~αιτι-πληθ:ιλυόλιθος-ο@wordElln,

× base-form: ιλυόλιθος
× base-pronunciation: /iliólithos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιλυόλιθος/iliólithos/-ιλυόλιθου/iliólithu/-ιλυόλιθο/iliólitho/-ιλυόλιθε/iliólithe/-ιλυόλιθοι/iliólithi/-ιλυόλιθων/iliólithon/-ιλυόλιθους/iliólithus/-ιλυόλιθοι/iliólithi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιλυόλιθος

ιλυόλουτρο-το/iliólutro-to/::
* McsEngl.wordElln.ιλυόλουτρο-το/iliólutro-to/@wordElln,
* McsElln./iliólutro-to/ιλυόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιλυόλουτρο-το/iliólutro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιλυόλουτρο-το/iliólutro-to/@wordElln,
* McsElln.ιλυόλουτρο/iliólutro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιλυόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.ιλυόλουτρου/iliólutru/!~γενι-ενικ:ιλυόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.ιλυόλουτρα/iliólutra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιλυόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.ιλυόλουτρων/iliólutron/!~γενι-πληθ:ιλυόλουτρο-το@wordElln,

× base-form: ιλυόλουτρο
× base-pronunciation: /iliólutro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιλυόλουτρο/iliólutro/-ιλυόλουτρου/iliólutru/-ιλυόλουτρο/iliólutro/-ιλυόλουτρο/iliólutro/-ιλυόλουτρα/iliólutra/-ιλυόλουτρων/iliólutron/-ιλυόλουτρα/iliólutra/-ιλυόλουτρα/iliólutra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιλυόλουτρο

ιμάμης-ο/imámis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιμάμης-ο/imámis-o/@wordElln,
* McsElln./imámis-o/ιμάμης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμάμης-ο/imámis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμάμης-ο/imámis-o/@wordElln,
* McsElln.ιμάμης/imámis/!~ονομ-ενικ:ιμάμης-ο@wordElln,
* McsElln.ιμάμη/imámi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιμάμης-ο@wordElln,
* McsElln.ιμάμηδες/imámidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιμάμης-ο@wordElln,
* McsElln.ιμάμηδων/imámidhon/!~γενι-πληθ:ιμάμης-ο@wordElln,

× base-form: ιμάμης
× base-pronunciation: /imámis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιμάμης/imámis/-ιμάμη/imámi/-ιμάμη/imámi/-ιμάμη/imámi/-ιμάμηδες/imámidhes/-ιμάμηδων/imámidhon/-ιμάμηδες/imámidhes/-ιμάμηδες/imámidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιμάμης

ιμάντας-ο/imádas-o/::
* McsEngl.wordElln.ιμάντας-ο/imádas-o/@wordElln,
* McsElln./imádas-o/ιμάντας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμάντας-ο/imádas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμάντας-ο/imádas-o/@wordElln,
* McsElln.ιμάντας/imádas/!~ονομ-ενικ:ιμάντας-ο@wordElln,
* McsElln.ιμάντα/imáda/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιμάντας-ο@wordElln,
* McsElln.ιμάντες/imádes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιμάντας-ο@wordElln,
* McsElln.ιμάντων/imádon/!~γενι-πληθ:ιμάντας-ο@wordElln,

× base-form: ιμάντας
× base-pronunciation: /imádas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιμάντας/imádas/-ιμάντα/imáda/-ιμάντα/imáda/-ιμάντα/imáda/-ιμάντες/imádes/-ιμάντων/imádon/-ιμάντες/imádes/-ιμάντες/imádes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιμάντας

ιμάτιο-το/imátio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιμάτιο-το/imátio-to/@wordElln,
* McsElln./imátio-to/ιμάτιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμάτιο-το/imátio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμάτιο-το/imátio-to/@wordElln,
* McsElln.ιμάτιο/imátio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιμάτιο-το@wordElln,
* McsElln.ιματίου/imatíu/!~γενι-ενικ:ιμάτιο-το@wordElln,
* McsElln.ιμάτιου/imátiu/!~γενι-ενικ:ιμάτιο-το@wordElln,
* McsElln.ιμάτια/imátia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιμάτιο-το@wordElln,
* McsElln.ιματίων/imatíon/!~γενι-πληθ:ιμάτιο-το@wordElln,

× base-form: ιμάτιο
× base-pronunciation: /imátio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιμάτιο/imátio/-ιματίου/imatíu/|ιμάτιου/imátiu/-ιμάτιο/imátio/-ιμάτιο/imátio/-ιμάτια/imátia/-ιματίων/imatíon/-ιμάτια/imátia/-ιμάτια/imátia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιμάτιο

ιμίνη-η/imíni-i/::
* McsEngl.wordElln.ιμίνη-η/imíni-i/@wordElln,
* McsElln./imíni-i/ιμίνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμίνη-η/imíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμίνη-η/imíni-i/@wordElln,
* McsElln.ιμίνη/imíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιμίνη-η@wordElln,
* McsElln.ιμίνης/imínis/!~γενι-ενικ:ιμίνη-η@wordElln,
* McsElln.ιμίνες/imínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιμίνη-η@wordElln,
* McsElln.ιμινών/iminón/!~γενι-πληθ:ιμίνη-η@wordElln,

× base-form: ιμίνη
× base-pronunciation: /imíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιμίνη/imíni/-ιμίνης/imínis/-ιμίνη/imíni/-ιμίνη/imíni/-ιμίνες/imínes/-ιμινών/iminón/-ιμίνες/imínes/-ιμίνες/imínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιμίνη

ιμαζισμός-ο/imazizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιμαζισμός-ο/imazizmós-o/@wordElln,
* McsElln./imazizmós-o/ιμαζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμαζισμός-ο/imazizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμαζισμός-ο/imazizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιμαζισμός/imazizmós/!~ονομ-ενικ:ιμαζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμαζισμού/imazizmú/!~γενι-ενικ:ιμαζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμαζισμό/imazizmó/!~αιτι-ενικ:ιμαζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμαζισμέ/imazizmé/!~κλητ-ενικ:ιμαζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμαζισμοί/imazizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιμαζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμαζισμών/imazizmón/!~γενι-πληθ:ιμαζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμαζισμούς/imazizmús/!~αιτι-πληθ:ιμαζισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιμαζισμός
× base-pronunciation: /imazizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιμαζισμός/imazizmós/-ιμαζισμού/imazizmú/-ιμαζισμό/imazizmó/-ιμαζισμέ/imazizmé/-ιμαζισμοί/imazizmí/-ιμαζισμών/imazizmón/-ιμαζισμούς/imazizmús/-ιμαζισμοί/imazizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιμαζισμός

ιματιοθήκη-η/imatiothíki-i/::
* McsEngl.wordElln.ιματιοθήκη-η/imatiothíki-i/@wordElln,
* McsElln./imatiothíki-i/ιματιοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιματιοθήκη-η/imatiothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιματιοθήκη-η/imatiothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ιματιοθήκη/imatiothíki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιματιοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.ιματιοθήκης/imatiothíkis/!~γενι-ενικ:ιματιοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.ιματιοθήκες/imatiothíkes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιματιοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.ιματιοθηκών/imatiothikón/!~γενι-πληθ:ιματιοθήκη-η@wordElln,

× base-form: ιματιοθήκη
× base-pronunciation: /imatiothíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιματιοθήκη/imatiothíki/-ιματιοθήκης/imatiothíkis/-ιματιοθήκη/imatiothíki/-ιματιοθήκη/imatiothíki/-ιματιοθήκες/imatiothíkes/-ιματιοθηκών/imatiothikón/-ιματιοθήκες/imatiothíkes/-ιματιοθήκες/imatiothíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιματιοθήκη

ιματιοφυλάκιο-το/imatiofilákio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιματιοφυλάκιο-το/imatiofilákio-to/@wordElln,
* McsElln./imatiofilákio-to/ιματιοφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιματιοφυλάκιο-το/imatiofilákio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιματιοφυλάκιο-το/imatiofilákio-to/@wordElln,
* McsElln.ιματιοφυλάκιο/imatiofilákio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιματιοφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.ιματιοφυλακίου/imatiofilakíu/!~γενι-ενικ:ιματιοφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.ιματιοφυλάκιου/imatiofilákiu/!~γενι-ενικ:ιματιοφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.ιματιοφυλάκια/imatiofilákia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιματιοφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.ιματιοφυλακίων/imatiofilakíon/!~γενι-πληθ:ιματιοφυλάκιο-το@wordElln,

× base-form: ιματιοφυλάκιο
× base-pronunciation: /imatiofilákio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιματιοφυλάκιο/imatiofilákio/-ιματιοφυλακίου/imatiofilakíu/|ιματιοφυλάκιου/imatiofilákiu/-ιματιοφυλάκιο/imatiofilákio/-ιματιοφυλάκιο/imatiofilákio/-ιματιοφυλάκια/imatiofilákia/-ιματιοφυλακίων/imatiofilakíon/-ιματιοφυλάκια/imatiofilákia/-ιματιοφυλάκια/imatiofilákia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιματιοφυλάκιο

ιματισμός-ο/imatizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιματισμός-ο/imatizmós-o/@wordElln,
* McsElln./imatizmós-o/ιματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιματισμός-ο/imatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιματισμός-ο/imatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιματισμός/imatizmós/!~ονομ-ενικ:ιματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιματισμού/imatizmú/!~γενι-ενικ:ιματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιματισμό/imatizmó/!~αιτι-ενικ:ιματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιματισμέ/imatizmé/!~κλητ-ενικ:ιματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιματισμοί/imatizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιματισμών/imatizmón/!~γενι-πληθ:ιματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιματισμούς/imatizmús/!~αιτι-πληθ:ιματισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιματισμός
× base-pronunciation: /imatizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιματισμός/imatizmós/-ιματισμού/imatizmú/-ιματισμό/imatizmó/-ιματισμέ/imatizmé/-ιματισμοί/imatizmí/-ιματισμών/imatizmón/-ιματισμούς/imatizmús/-ιματισμοί/imatizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιματισμός

ιμβερτοποίηση-η/imvertopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιμβερτοποίηση-η/imvertopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./imvertopíisi-i/ιμβερτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμβερτοποίηση-η/imvertopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμβερτοποίηση-η/imvertopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοποίηση/imvertopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιμβερτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοποίησης/imvertopíisis/!~γενι-ενικ:ιμβερτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοποιήσεως/imvertopiíseos/!~γενι-ενικ:ιμβερτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοποιήσεις/imvertopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιμβερτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοποιήσεων/imvertopiíseon/!~γενι-πληθ:ιμβερτοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ιμβερτοποίηση
× base-pronunciation: /imvertopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιμβερτοποίηση/imvertopíisi/-ιμβερτοποίησης/imvertopíisis/|ιμβερτοποιήσεως/imvertopiíseos/-ιμβερτοποίηση/imvertopíisi/-ιμβερτοποίηση/imvertopíisi/-ιμβερτοποιήσεις/imvertopiísis/-ιμβερτοποιήσεων/imvertopiíseon/-ιμβερτοποιήσεις/imvertopiísis/-ιμβερτοποιήσεις/imvertopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιμβερτοποίηση

ιμβερτοσάκχαρο-το/imvertosákharo-to/::
* McsEngl.wordElln.ιμβερτοσάκχαρο-το/imvertosákharo-to/@wordElln,
* McsElln./imvertosákharo-to/ιμβερτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμβερτοσάκχαρο-το/imvertosákharo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμβερτοσάκχαρο-το/imvertosákharo-to/@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοσάκχαρο/imvertosákharo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιμβερτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοσάκχαρου/imvertosákharu/!~γενι-ενικ:ιμβερτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοσακχάρου/imvertosakháru/!~γενι-ενικ:ιμβερτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοσάκχαρα/imvertosákhara/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιμβερτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοσάκχαρων/imvertosákharon/!~γενι-πληθ:ιμβερτοσάκχαρο-το@wordElln,
* McsElln.ιμβερτοσακχάρων/imvertosakháron/!~γενι-πληθ:ιμβερτοσάκχαρο-το@wordElln,

× base-form: ιμβερτοσάκχαρο
× base-pronunciation: /imvertosákharo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιμβερτοσάκχαρο/imvertosákharo/-ιμβερτοσάκχαρου/imvertosákharu/|ιμβερτοσακχάρου/imvertosakháru/-ιμβερτοσάκχαρο/imvertosákharo/-ιμβερτοσάκχαρο/imvertosákharo/-ιμβερτοσάκχαρα/imvertosákhara/-ιμβερτοσάκχαρων/imvertosákharon/|ιμβερτοσακχάρων/imvertosakháron/-ιμβερτοσάκχαρα/imvertosákhara/-ιμβερτοσάκχαρα/imvertosákhara/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιμβερτοσάκχαρο

ιμπεριαλίστρια-η/iberialístria-i/::
* McsEngl.wordElln.ιμπεριαλίστρια-η/iberialístria-i/@wordElln,
* McsElln./iberialístria-i/ιμπεριαλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμπεριαλίστρια-η/iberialístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμπεριαλίστρια-η/iberialístria-i/@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλίστρια/iberialístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιμπεριαλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλίστριας/iberialístrias/!~γενι-ενικ:ιμπεριαλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλίστριες/iberialístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιμπεριαλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλιστριών/iberialistrión/!~γενι-πληθ:ιμπεριαλίστρια-η@wordElln,

× base-form: ιμπεριαλίστρια
× base-pronunciation: /iberialístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιμπεριαλίστρια/iberialístria/-ιμπεριαλίστριας/iberialístrias/-ιμπεριαλίστρια/iberialístria/-ιμπεριαλίστρια/iberialístria/-ιμπεριαλίστριες/iberialístries/-ιμπεριαλιστριών/iberialistrión/-ιμπεριαλίστριες/iberialístries/-ιμπεριαλίστριες/iberialístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιμπεριαλίστρια

ιμπεριαλισμός-ο/iberializmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιμπεριαλισμός-ο/iberializmós-o/@wordElln,
* McsElln./iberializmós-o/ιμπεριαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμπεριαλισμός-ο/iberializmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμπεριαλισμός-ο/iberializmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλισμός/iberializmós/!~ονομ-ενικ:ιμπεριαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλισμού/iberializmú/!~γενι-ενικ:ιμπεριαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλισμό/iberializmó/!~αιτι-ενικ:ιμπεριαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλισμέ/iberializmé/!~κλητ-ενικ:ιμπεριαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλισμοί/iberializmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιμπεριαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλισμών/iberializmón/!~γενι-πληθ:ιμπεριαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλισμούς/iberializmús/!~αιτι-πληθ:ιμπεριαλισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιμπεριαλισμός
× base-pronunciation: /iberializmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιμπεριαλισμός/iberializmós/-ιμπεριαλισμού/iberializmú/-ιμπεριαλισμό/iberializmó/-ιμπεριαλισμέ/iberializmé/-ιμπεριαλισμοί/iberializmí/-ιμπεριαλισμών/iberializmón/-ιμπεριαλισμούς/iberializmús/-ιμπεριαλισμοί/iberializmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιμπεριαλισμός

ιμπεριαλιστής-ο/iberialistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιμπεριαλιστής-ο/iberialistís-o/@wordElln,
* McsElln./iberialistís-o/ιμπεριαλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμπεριαλιστής-ο/iberialistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμπεριαλιστής-ο/iberialistís-o/@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλιστής/iberialistís/!~ονομ-ενικ:ιμπεριαλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλιστή/iberialistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιμπεριαλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλιστές/iberialistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιμπεριαλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπεριαλιστών/iberialistón/!~γενι-πληθ:ιμπεριαλιστής-ο@wordElln,

× base-form: ιμπεριαλιστής
× base-pronunciation: /iberialistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιμπεριαλιστής/iberialistís/-ιμπεριαλιστή/iberialistí/-ιμπεριαλιστή/iberialistí/-ιμπεριαλιστή/iberialistí/-ιμπεριαλιστές/iberialistés/-ιμπεριαλιστών/iberialistón/-ιμπεριαλιστές/iberialistés/-ιμπεριαλιστές/iberialistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιμπεριαλιστής

ιμπρεσιονίστρια-η/ibresionístria-i/::
* McsEngl.wordElln.ιμπρεσιονίστρια-η/ibresionístria-i/@wordElln,
* McsElln./ibresionístria-i/ιμπρεσιονίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμπρεσιονίστρια-η/ibresionístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμπρεσιονίστρια-η/ibresionístria-i/@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονίστρια/ibresionístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιμπρεσιονίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονίστριας/ibresionístrias/!~γενι-ενικ:ιμπρεσιονίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονίστριες/ibresionístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιμπρεσιονίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονιστριών/ibresionistrión/!~γενι-πληθ:ιμπρεσιονίστρια-η@wordElln,

× base-form: ιμπρεσιονίστρια
× base-pronunciation: /ibresionístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιμπρεσιονίστρια/ibresionístria/-ιμπρεσιονίστριας/ibresionístrias/-ιμπρεσιονίστρια/ibresionístria/-ιμπρεσιονίστρια/ibresionístria/-ιμπρεσιονίστριες/ibresionístries/-ιμπρεσιονιστριών/ibresionistrión/-ιμπρεσιονίστριες/ibresionístries/-ιμπρεσιονίστριες/ibresionístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιμπρεσιονίστρια

ιμπρεσιονισμός-ο/ibresionizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιμπρεσιονισμός-ο/ibresionizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ibresionizmós-o/ιμπρεσιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμπρεσιονισμός-ο/ibresionizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμπρεσιονισμός-ο/ibresionizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονισμός/ibresionizmós/!~ονομ-ενικ:ιμπρεσιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονισμού/ibresionizmú/!~γενι-ενικ:ιμπρεσιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονισμό/ibresionizmó/!~αιτι-ενικ:ιμπρεσιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονισμέ/ibresionizmé/!~κλητ-ενικ:ιμπρεσιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονισμοί/ibresionizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιμπρεσιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονισμών/ibresionizmón/!~γενι-πληθ:ιμπρεσιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονισμούς/ibresionizmús/!~αιτι-πληθ:ιμπρεσιονισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιμπρεσιονισμός
× base-pronunciation: /ibresionizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιμπρεσιονισμός/ibresionizmós/-ιμπρεσιονισμού/ibresionizmú/-ιμπρεσιονισμό/ibresionizmó/-ιμπρεσιονισμέ/ibresionizmé/-ιμπρεσιονισμοί/ibresionizmí/-ιμπρεσιονισμών/ibresionizmón/-ιμπρεσιονισμούς/ibresionizmús/-ιμπρεσιονισμοί/ibresionizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιμπρεσιονισμός

ιμπρεσιονιστής-ο/ibresionistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιμπρεσιονιστής-ο/ibresionistís-o/@wordElln,
* McsElln./ibresionistís-o/ιμπρεσιονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιμπρεσιονιστής-ο/ibresionistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιμπρεσιονιστής-ο/ibresionistís-o/@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονιστής/ibresionistís/!~ονομ-ενικ:ιμπρεσιονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονιστή/ibresionistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιμπρεσιονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονιστές/ibresionistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιμπρεσιονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιμπρεσιονιστών/ibresionistón/!~γενι-πληθ:ιμπρεσιονιστής-ο@wordElln,

× base-form: ιμπρεσιονιστής
× base-pronunciation: /ibresionistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιμπρεσιονιστής/ibresionistís/-ιμπρεσιονιστή/ibresionistí/-ιμπρεσιονιστή/ibresionistí/-ιμπρεσιονιστή/ibresionistí/-ιμπρεσιονιστές/ibresionistés/-ιμπρεσιονιστών/ibresionistón/-ιμπρεσιονιστές/ibresionistés/-ιμπρεσιονιστές/ibresionistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιμπρεσιονιστής

ινάτι-το/ináti-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ινάτι-το/ináti-to-s/@wordElln,
* McsElln./ináti-to-s/ινάτι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινάτι-το/ináti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινάτι-το/ináti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ινάτι/ináti/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινάτι-το@wordElln,
* McsElln.ινατιού/inatyyú/!~γενι-ενικ:ινάτι-το@wordElln,
* McsElln.ινάτια/inátyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινάτι-το@wordElln,
* McsElln.ινατιών/inatyyón/!~γενι-πληθ:ινάτι-το@wordElln,

× base-form: ινάτι
× base-pronunciation: /ináti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ινάτι/ináti/-ινατιού/inatyyú/-ινάτι/ináti/-ινάτι/ináti/-ινάτια/inátyya/-ινατιών/inatyyón/-ινάτια/inátyya/-ινάτια/inátyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινάτι

ινίδιο-το/inídhio-to/::
* McsEngl.wordElln.ινίδιο-το/inídhio-to/@wordElln,
* McsElln./inídhio-to/ινίδιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινίδιο-το/inídhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινίδιο-το/inídhio-to/@wordElln,
* McsElln.ινίδιο/inídhio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινίδιο-το@wordElln,
* McsElln.ινίδιου/inídhiu/!~γενι-ενικ:ινίδιο-το@wordElln,
* McsElln.ινιδίου/inidhíu/!~γενι-ενικ:ινίδιο-το@wordElln,
* McsElln.ινίδια/inídhia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινίδιο-το@wordElln,
* McsElln.ινίδιων/inídhion/!~γενι-πληθ:ινίδιο-το@wordElln,
* McsElln.ινιδίων/inidhíon/!~γενι-πληθ:ινίδιο-το@wordElln,

× base-form: ινίδιο
× base-pronunciation: /inídhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ινίδιο/inídhio/-ινίδιου/inídhiu/|ινιδίου/inidhíu/-ινίδιο/inídhio/-ινίδιο/inídhio/-ινίδια/inídhia/-ινίδιων/inídhion/|ινιδίων/inidhíon/-ινίδια/inídhia/-ινίδια/inídhia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ινίδιο

ινίο-το/inío-to/::
* McsEngl.wordElln.ινίο-το/inío-to/@wordElln,
* McsElln./inío-to/ινίο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινίο-το/inío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινίο-το/inío-to/@wordElln,
* McsElln.ινίο/inío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινίο-το@wordElln,
* McsElln.ινίου/iníu/!~γενι-ενικ:ινίο-το@wordElln,
* McsElln.ινία/inía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινίο-το@wordElln,
* McsElln.ινίων/iníon/!~γενι-πληθ:ινίο-το@wordElln,

× base-form: ινίο
× base-pronunciation: /inío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ινίο/inío/-ινίου/iníu/-ινίο/inío/-ινίο/inío/-ινία/inía/-ινίων/iníon/-ινία/inía/-ινία/inía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινίο

ινδικτιώνα-η/indhiktióna-i/::
* McsEngl.wordElln.ινδικτιώνα-η/indhiktióna-i/@wordElln,
* McsElln./indhiktióna-i/ινδικτιώνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινδικτιώνα-η/indhiktióna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινδικτιώνα-η/indhiktióna-i/@wordElln,
* McsElln.ινδικτιώνα/indhiktióna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινδικτιώνα-η@wordElln,
* McsElln.ινδικτιώνας/indhiktiónas/!~γενι-ενικ:ινδικτιώνα-η@wordElln,
* McsElln.ινδικτιώνες/indhiktiónes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινδικτιώνα-η@wordElln,
* McsElln.ινδικτιώνων/indhiktiónon/!~γενι-πληθ:ινδικτιώνα-η@wordElln,

× base-form: ινδικτιώνα
× base-pronunciation: /indhiktióna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ινδικτιώνα/indhiktióna/-ινδικτιώνας/indhiktiónas/-ινδικτιώνα/indhiktióna/-ινδικτιώνα/indhiktióna/-ινδικτιώνες/indhiktiónes/-ινδικτιώνων/indhiktiónon/-ινδικτιώνες/indhiktiónes/-ινδικτιώνες/indhiktiónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινδικτιώνα

ινδισμός-ο/indhizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ινδισμός-ο/indhizmós-o/@wordElln,
* McsElln./indhizmós-o/ινδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινδισμός-ο/indhizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινδισμός-ο/indhizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ινδισμός/indhizmós/!~ονομ-ενικ:ινδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδισμού/indhizmú/!~γενι-ενικ:ινδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδισμό/indhizmó/!~αιτι-ενικ:ινδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδισμέ/indhizmé/!~κλητ-ενικ:ινδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδισμοί/indhizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ινδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδισμών/indhizmón/!~γενι-πληθ:ινδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδισμούς/indhizmús/!~αιτι-πληθ:ινδισμός-ο@wordElln,

× base-form: ινδισμός
× base-pronunciation: /indhizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ινδισμός/indhizmós/-ινδισμού/indhizmú/-ινδισμό/indhizmó/-ινδισμέ/indhizmé/-ινδισμοί/indhizmí/-ινδισμών/indhizmón/-ινδισμούς/indhizmús/-ινδισμοί/indhizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινδισμός

ινδοκάλαμος-ο/indhokálamos-o/::
* McsEngl.wordElln.ινδοκάλαμος-ο/indhokálamos-o/@wordElln,
* McsElln./indhokálamos-o/ινδοκάλαμος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινδοκάλαμος-ο/indhokálamos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινδοκάλαμος-ο/indhokálamos-o/@wordElln,
* McsElln.ινδοκάλαμος/indhokálamos/!~ονομ-ενικ:ινδοκάλαμος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδοκάλαμου/indhokálamu/!~γενι-ενικ:ινδοκάλαμος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδοκαλάμου/indhokalámu/!~γενι-ενικ:ινδοκάλαμος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδοκάλαμο/indhokálamo/!~αιτι-ενικ:ινδοκάλαμος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδοκάλαμε/indhokálame/!~κλητ-ενικ:ινδοκάλαμος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδοκάλαμοι/indhokálami/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ινδοκάλαμος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδοκάλαμων/indhokálamon/!~γενι-πληθ:ινδοκάλαμος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδοκαλάμων/indhokalámon/!~γενι-πληθ:ινδοκάλαμος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδοκάλαμους/indhokálamus/!~αιτι-πληθ:ινδοκάλαμος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδοκαλάμους/indhokalámus/!~αιτι-πληθ:ινδοκάλαμος-ο@wordElln,

× base-form: ινδοκάλαμος
× base-pronunciation: /indhokálamos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ινδοκάλαμος/indhokálamos/-ινδοκάλαμου/indhokálamu/|ινδοκαλάμου/indhokalámu/-ινδοκάλαμο/indhokálamo/-ινδοκάλαμε/indhokálame/-ινδοκάλαμοι/indhokálami/-ινδοκάλαμων/indhokálamon/|ινδοκαλάμων/indhokalámon/-ινδοκάλαμους/indhokálamus/|ινδοκαλάμους/indhokalámus/-ινδοκάλαμοι/indhokálami/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ινδοκάλαμος

ινδοκάρυδο-το/indhokáridho-to/::
* McsEngl.wordElln.ινδοκάρυδο-το/indhokáridho-to/@wordElln,
* McsElln./indhokáridho-to/ινδοκάρυδο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινδοκάρυδο-το/indhokáridho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινδοκάρυδο-το/indhokáridho-to/@wordElln,
* McsElln.ινδοκάρυδο/indhokáridho/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινδοκάρυδο-το@wordElln,
* McsElln.ινδοκάρυδου/indhokáridhu/!~γενι-ενικ:ινδοκάρυδο-το@wordElln,
* McsElln.ινδοκάρυδα/indhokáridha/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινδοκάρυδο-το@wordElln,
* McsElln.ινδοκάρυδων/indhokáridhon/!~γενι-πληθ:ινδοκάρυδο-το@wordElln,

× base-form: ινδοκάρυδο
× base-pronunciation: /indhokáridho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ινδοκάρυδο/indhokáridho/-ινδοκάρυδου/indhokáridhu/-ινδοκάρυδο/indhokáridho/-ινδοκάρυδο/indhokáridho/-ινδοκάρυδα/indhokáridha/-ινδοκάρυδων/indhokáridhon/-ινδοκάρυδα/indhokáridha/-ινδοκάρυδα/indhokáridha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινδοκάρυδο

ινδοκυανίνη-η/indhokianíni-i/::
* McsEngl.wordElln.ινδοκυανίνη-η/indhokianíni-i/@wordElln,
* McsElln./indhokianíni-i/ινδοκυανίνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινδοκυανίνη-η/indhokianíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινδοκυανίνη-η/indhokianíni-i/@wordElln,
* McsElln.ινδοκυανίνη/indhokianíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινδοκυανίνη-η@wordElln,
* McsElln.ινδοκυανίνης/indhokianínis/!~γενι-ενικ:ινδοκυανίνη-η@wordElln,
* McsElln.ινδοκυανίνες/indhokianínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινδοκυανίνη-η@wordElln,
* McsElln.ινδοκυανινών/indhokianinón/!~γενι-πληθ:ινδοκυανίνη-η@wordElln,

× base-form: ινδοκυανίνη
× base-pronunciation: /indhokianíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ινδοκυανίνη/indhokianíni/-ινδοκυανίνης/indhokianínis/-ινδοκυανίνη/indhokianíni/-ινδοκυανίνη/indhokianíni/-ινδοκυανίνες/indhokianínes/-ινδοκυανινών/indhokianinón/-ινδοκυανίνες/indhokianínes/-ινδοκυανίνες/indhokianínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινδοκυανίνη

ινδουίστρια-η/indhuístria-i/::
* McsEngl.wordElln.ινδουίστρια-η/indhuístria-i/@wordElln,
* McsElln./indhuístria-i/ινδουίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινδουίστρια-η/indhuístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινδουίστρια-η/indhuístria-i/@wordElln,
* McsElln.ινδουίστρια/indhuístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινδουίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ινδουίστριας/indhuístrias/!~γενι-ενικ:ινδουίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ινδουίστριες/indhuístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινδουίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ινδουιστριών/indhuistrión/!~γενι-πληθ:ινδουίστρια-η@wordElln,

× base-form: ινδουίστρια
× base-pronunciation: /indhuístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ινδουίστρια/indhuístria/-ινδουίστριας/indhuístrias/-ινδουίστρια/indhuístria/-ινδουίστρια/indhuístria/-ινδουίστριες/indhuístries/-ινδουιστριών/indhuistrión/-ινδουίστριες/indhuístries/-ινδουίστριες/indhuístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινδουίστρια

ινδουισμός-ο/indhuizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ινδουισμός-ο/indhuizmós-o/@wordElln,
* McsElln./indhuizmós-o/ινδουισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινδουισμός-ο/indhuizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινδουισμός-ο/indhuizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ινδουισμός/indhuizmós/!~ονομ-ενικ:ινδουισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδουισμού/indhuizmú/!~γενι-ενικ:ινδουισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδουισμό/indhuizmó/!~αιτι-ενικ:ινδουισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδουισμέ/indhuizmé/!~κλητ-ενικ:ινδουισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδουισμοί/indhuizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ινδουισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδουισμών/indhuizmón/!~γενι-πληθ:ινδουισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινδουισμούς/indhuizmús/!~αιτι-πληθ:ινδουισμός-ο@wordElln,

× base-form: ινδουισμός
× base-pronunciation: /indhuizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ινδουισμός/indhuizmós/-ινδουισμού/indhuizmú/-ινδουισμό/indhuizmó/-ινδουισμέ/indhuizmé/-ινδουισμοί/indhuizmí/-ινδουισμών/indhuizmón/-ινδουισμούς/indhuizmús/-ινδουισμοί/indhuizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινδουισμός

ινδουιστής-ο/indhuistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ινδουιστής-ο/indhuistís-o/@wordElln,
* McsElln./indhuistís-o/ινδουιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινδουιστής-ο/indhuistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινδουιστής-ο/indhuistís-o/@wordElln,
* McsElln.ινδουιστής/indhuistís/!~ονομ-ενικ:ινδουιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ινδουιστή/indhuistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινδουιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ινδουιστές/indhuistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινδουιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ινδουιστών/indhuistón/!~γενι-πληθ:ινδουιστής-ο@wordElln,

× base-form: ινδουιστής
× base-pronunciation: /indhuistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ινδουιστής/indhuistís/-ινδουιστή/indhuistí/-ινδουιστή/indhuistí/-ινδουιστή/indhuistí/-ινδουιστές/indhuistés/-ινδουιστών/indhuistón/-ινδουιστές/indhuistés/-ινδουιστές/indhuistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινδουιστής

ινδόχοιρος-ο/indhóhiros-o/::
* McsEngl.wordElln.ινδόχοιρος-ο/indhóhiros-o/@wordElln,
* McsElln./indhóhiros-o/ινδόχοιρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινδόχοιρος-ο/indhóhiros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινδόχοιρος-ο/indhóhiros-o/@wordElln,
* McsElln.ινδόχοιρος/indhóhiros/!~ονομ-ενικ:ινδόχοιρος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδόχοιρου/indhóhiru/!~γενι-ενικ:ινδόχοιρος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδόχοιρο/indhóhiro/!~αιτι-ενικ:ινδόχοιρος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδόχοιρε/indhóhire/!~κλητ-ενικ:ινδόχοιρος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδόχοιροι/indhóhiri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ινδόχοιρος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδόχοιρων/indhóhiron/!~γενι-πληθ:ινδόχοιρος-ο@wordElln,
* McsElln.ινδόχοιρους/indhóhirus/!~αιτι-πληθ:ινδόχοιρος-ο@wordElln,

× base-form: ινδόχοιρος
× base-pronunciation: /indhóhiros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ινδόχοιρος/indhóhiros/-ινδόχοιρου/indhóhiru/-ινδόχοιρο/indhóhiro/-ινδόχοιρε/indhóhire/-ινδόχοιροι/indhóhiri/-ινδόχοιρων/indhóhiron/-ινδόχοιρους/indhóhirus/-ινδόχοιροι/indhóhiri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινδόχοιρος

ινοβλάστη-η/inovlásti-i/::
* McsEngl.wordElln.ινοβλάστη-η/inovlásti-i/@wordElln,
* McsElln./inovlásti-i/ινοβλάστη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινοβλάστη-η/inovlásti-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινοβλάστη-η/inovlásti-i/@wordElln,
* McsElln.ινοβλάστη/inovlásti/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινοβλάστη-η@wordElln,
* McsElln.ινοβλάστης/inovlástis/!~γενι-ενικ:ινοβλάστη-η@wordElln,
* McsElln.ινοβλάστες/inovlástes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινοβλάστη-η@wordElln,
* McsElln.ινοβλαστών/inovlastón/!~γενι-πληθ:ινοβλάστη-η@wordElln,

× base-form: ινοβλάστη
× base-pronunciation: /inovlásti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ινοβλάστη/inovlásti/-ινοβλάστης/inovlástis/-ινοβλάστη/inovlásti/-ινοβλάστη/inovlásti/-ινοβλάστες/inovlástes/-ινοβλαστών/inovlastón/-ινοβλάστες/inovlástes/-ινοβλάστες/inovlástes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινοβλάστη

ινομύωμα-το/inomíoma-to/::
* McsEngl.wordElln.ινομύωμα-το/inomíoma-to/@wordElln,
* McsElln./inomíoma-to/ινομύωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινομύωμα-το/inomíoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινομύωμα-το/inomíoma-to/@wordElln,
* McsElln.ινομύωμα/inomíoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινομύωμα-το@wordElln,
* McsElln.ινομυώματος/inomiómatos/!~γενι-ενικ:ινομύωμα-το@wordElln,
* McsElln.ινομυώματα/inomiómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινομύωμα-το@wordElln,
* McsElln.ινομυωμάτων/inomiomáton/!~γενι-πληθ:ινομύωμα-το@wordElln,

× base-form: ινομύωμα
× base-pronunciation: /inomíoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ινομύωμα/inomíoma/-ινομυώματος/inomiómatos/-ινομύωμα/inomíoma/-ινομύωμα/inomíoma/-ινομυώματα/inomiómata/-ινομυωμάτων/inomiomáton/-ινομυώματα/inomiómata/-ινομυώματα/inomiómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινομύωμα

ινοσανίδα-η/inosanídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ινοσανίδα-η/inosanídha-i/@wordElln,
* McsElln./inosanídha-i/ινοσανίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινοσανίδα-η/inosanídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινοσανίδα-η/inosanídha-i/@wordElln,
* McsElln.ινοσανίδα/inosanídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινοσανίδα-η@wordElln,
* McsElln.ινοσανίδας/inosanídhas/!~γενι-ενικ:ινοσανίδα-η@wordElln,
* McsElln.ινοσανίδες/inosanídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινοσανίδα-η@wordElln,
* McsElln.ινοσανίδων/inosanídhon/!~γενι-πληθ:ινοσανίδα-η@wordElln,

× base-form: ινοσανίδα
× base-pronunciation: /inosanídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ινοσανίδα/inosanídha/-ινοσανίδας/inosanídhas/-ινοσανίδα/inosanídha/-ινοσανίδα/inosanídha/-ινοσανίδες/inosanídhes/-ινοσανίδων/inosanídhon/-ινοσανίδες/inosanídhes/-ινοσανίδες/inosanídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινοσανίδα

ινοσκόπιο-το/inoskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.ινοσκόπιο-το/inoskópio-to/@wordElln,
* McsElln./inoskópio-to/ινοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινοσκόπιο-το/inoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινοσκόπιο-το/inoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ινοσκόπιο/inoskópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ινοσκοπίου/inoskopíu/!~γενι-ενικ:ινοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ινοσκόπιου/inoskópiu/!~γενι-ενικ:ινοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ινοσκόπια/inoskópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ινοσκοπίων/inoskopíon/!~γενι-πληθ:ινοσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: ινοσκόπιο
× base-pronunciation: /inoskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ινοσκόπιο/inoskópio/-ινοσκοπίου/inoskopíu/|ινοσκόπιου/inoskópiu/-ινοσκόπιο/inoskópio/-ινοσκόπιο/inoskópio/-ινοσκόπια/inoskópia/-ινοσκοπίων/inoskopíon/-ινοσκόπια/inoskópia/-ινοσκόπια/inoskópia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ινοσκόπιο

ινστιτούτο-το/institúto-to/::
* McsEngl.wordElln.ινστιτούτο-το/institúto-to/@wordElln,
* McsElln./institúto-to/ινστιτούτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινστιτούτο-το/institúto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινστιτούτο-το/institúto-to/@wordElln,
* McsElln.ινστιτούτο/institúto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινστιτούτο-το@wordElln,
* McsElln.ινστιτούτου/institútu/!~γενι-ενικ:ινστιτούτο-το@wordElln,
* McsElln.ινστιτούτα/institúta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινστιτούτο-το@wordElln,
* McsElln.ινστιτούτων/institúton/!~γενι-πληθ:ινστιτούτο-το@wordElln,

× base-form: ινστιτούτο
× base-pronunciation: /institúto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ινστιτούτο/institúto/-ινστιτούτου/institútu/-ινστιτούτο/institúto/-ινστιτούτο/institúto/-ινστιτούτα/institúta/-ινστιτούτων/institúton/-ινστιτούτα/institúta/-ινστιτούτα/institúta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινστιτούτο

ινστρουμενταλισμός-ο/instrumedalizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ινστρουμενταλισμός-ο/instrumedalizmós-o/@wordElln,
* McsElln./instrumedalizmós-o/ινστρουμενταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινστρουμενταλισμός-ο/instrumedalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινστρουμενταλισμός-ο/instrumedalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ινστρουμενταλισμός/instrumedalizmós/!~ονομ-ενικ:ινστρουμενταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινστρουμενταλισμού/instrumedalizmú/!~γενι-ενικ:ινστρουμενταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινστρουμενταλισμό/instrumedalizmó/!~αιτι-ενικ:ινστρουμενταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινστρουμενταλισμέ/instrumedalizmé/!~κλητ-ενικ:ινστρουμενταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινστρουμενταλισμοί/instrumedalizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ινστρουμενταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινστρουμενταλισμών/instrumedalizmón/!~γενι-πληθ:ινστρουμενταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ινστρουμενταλισμούς/instrumedalizmús/!~αιτι-πληθ:ινστρουμενταλισμός-ο@wordElln,

× base-form: ινστρουμενταλισμός
× base-pronunciation: /instrumedalizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ινστρουμενταλισμός/instrumedalizmós/-ινστρουμενταλισμού/instrumedalizmú/-ινστρουμενταλισμό/instrumedalizmó/-ινστρουμενταλισμέ/instrumedalizmé/-ινστρουμενταλισμοί/instrumedalizmí/-ινστρουμενταλισμών/instrumedalizmón/-ινστρουμενταλισμούς/instrumedalizmús/-ινστρουμενταλισμοί/instrumedalizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινστρουμενταλισμός

ινστρούχτορας-ο/instrúhtoras-o/::
* McsEngl.wordElln.ινστρούχτορας-ο/instrúhtoras-o/@wordElln,
* McsElln./instrúhtoras-o/ινστρούχτορας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινστρούχτορας-ο/instrúhtoras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινστρούχτορας-ο/instrúhtoras-o/@wordElln,
* McsElln.ινστρούχτορας/instrúhtoras/!~ονομ-ενικ:ινστρούχτορας-ο@wordElln,
* McsElln.ινστρούχτορα/instrúhtora/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινστρούχτορας-ο@wordElln,
* McsElln.ινστρούχτορες/instrúhtores/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινστρούχτορας-ο@wordElln,
* McsElln.ινστρουχτόρων/instruhtóron/!~γενι-πληθ:ινστρούχτορας-ο@wordElln,

× base-form: ινστρούχτορας
× base-pronunciation: /instrúhtoras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ινστρούχτορας/instrúhtoras/-ινστρούχτορα/instrúhtora/-ινστρούχτορα/instrúhtora/-ινστρούχτορα/instrúhtora/-ινστρούχτορες/instrúhtores/-ινστρουχτόρων/instruhtóron/-ινστρούχτορες/instrúhtores/-ινστρούχτορες/instrúhtores/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινστρούχτορας

ιντελεκτουαλισμός-ο/idelektualizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιντελεκτουαλισμός-ο/idelektualizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idelektualizmós-o/ιντελεκτουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντελεκτουαλισμός-ο/idelektualizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντελεκτουαλισμός-ο/idelektualizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιντελεκτουαλισμός/idelektualizmós/!~ονομ-ενικ:ιντελεκτουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντελεκτουαλισμού/idelektualizmú/!~γενι-ενικ:ιντελεκτουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντελεκτουαλισμό/idelektualizmó/!~αιτι-ενικ:ιντελεκτουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντελεκτουαλισμέ/idelektualizmé/!~κλητ-ενικ:ιντελεκτουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντελεκτουαλισμοί/idelektualizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιντελεκτουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντελεκτουαλισμών/idelektualizmón/!~γενι-πληθ:ιντελεκτουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντελεκτουαλισμούς/idelektualizmús/!~αιτι-πληθ:ιντελεκτουαλισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιντελεκτουαλισμός
× base-pronunciation: /idelektualizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιντελεκτουαλισμός/idelektualizmós/-ιντελεκτουαλισμού/idelektualizmú/-ιντελεκτουαλισμό/idelektualizmó/-ιντελεκτουαλισμέ/idelektualizmé/-ιντελεκτουαλισμοί/idelektualizmí/-ιντελεκτουαλισμών/idelektualizmón/-ιντελεκτουαλισμούς/idelektualizmús/-ιντελεκτουαλισμοί/idelektualizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντελεκτουαλισμός

ιντερλούδιο-το/iderlúdhio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιντερλούδιο-το/iderlúdhio-to/@wordElln,
* McsElln./iderlúdhio-to/ιντερλούδιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντερλούδιο-το/iderlúdhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντερλούδιο-το/iderlúdhio-to/@wordElln,
* McsElln.ιντερλούδιο/iderlúdhio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιντερλούδιο-το@wordElln,
* McsElln.ιντερλούδιου/iderlúdhiu/!~γενι-ενικ:ιντερλούδιο-το@wordElln,
* McsElln.ιντερλούδια/iderlúdhia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιντερλούδιο-το@wordElln,
* McsElln.ιντερλούδιων/iderlúdhion/!~γενι-πληθ:ιντερλούδιο-το@wordElln,

× base-form: ιντερλούδιο
× base-pronunciation: /iderlúdhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιντερλούδιο/iderlúdhio/-ιντερλούδιου/iderlúdhiu/-ιντερλούδιο/iderlúdhio/-ιντερλούδιο/iderlúdhio/-ιντερλούδια/iderlúdhia/-ιντερλούδιων/iderlúdhion/-ιντερλούδια/iderlúdhia/-ιντερλούδια/iderlúdhia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντερλούδιο

ιντερμέδιο-το/idermédhio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιντερμέδιο-το/idermédhio-to/@wordElln,
* McsElln./idermédhio-to/ιντερμέδιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντερμέδιο-το/idermédhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντερμέδιο-το/idermédhio-to/@wordElln,
* McsElln.ιντερμέδιο/idermédhio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιντερμέδιο-το@wordElln,
* McsElln.ιντερμέδιου/idermédhiu/!~γενι-ενικ:ιντερμέδιο-το@wordElln,
* McsElln.ιντερμέδια/idermédhia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιντερμέδιο-το@wordElln,
* McsElln.ιντερμέδιων/idermédhion/!~γενι-πληθ:ιντερμέδιο-το@wordElln,

× base-form: ιντερμέδιο
× base-pronunciation: /idermédhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιντερμέδιο/idermédhio/-ιντερμέδιου/idermédhiu/-ιντερμέδιο/idermédhio/-ιντερμέδιο/idermédhio/-ιντερμέδια/idermédhia/-ιντερμέδιων/idermédhion/-ιντερμέδια/idermédhia/-ιντερμέδια/idermédhia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντερμέδιο

ιντερμέτζο-το/iderméjo-to/::
* McsEngl.wordElln.ιντερμέτζο-το/iderméjo-to/@wordElln,
* McsElln./iderméjo-to/ιντερμέτζο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντερμέτζο-το/iderméjo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντερμέτζο-το/iderméjo-to/@wordElln,
* McsElln.ιντερμέτζο/iderméjo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιντερμέτζο-το@wordElln,
* McsElln.ιντερμέτζου/iderméju/!~γενι-ενικ:ιντερμέτζο-το@wordElln,
* McsElln.ιντερμέτζα/iderméja/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιντερμέτζο-το@wordElln,
* McsElln.ιντερμέτζων/iderméjon/!~γενι-πληθ:ιντερμέτζο-το@wordElln,

× base-form: ιντερμέτζο
× base-pronunciation: /iderméjo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιντερμέτζο/iderméjo/-ιντερμέτζου/iderméju/-ιντερμέτζο/iderméjo/-ιντερμέτζο/iderméjo/-ιντερμέτζα/iderméja/-ιντερμέτζων/iderméjon/-ιντερμέτζα/iderméja/-ιντερμέτζα/iderméja/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντερμέτζο

ιντερνετισμός-ο/idernetizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιντερνετισμός-ο/idernetizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idernetizmós-o/ιντερνετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντερνετισμός-ο/idernetizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντερνετισμός-ο/idernetizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιντερνετισμός/idernetizmós/!~ονομ-ενικ:ιντερνετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνετισμού/idernetizmú/!~γενι-ενικ:ιντερνετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνετισμό/idernetizmó/!~αιτι-ενικ:ιντερνετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνετισμέ/idernetizmé/!~κλητ-ενικ:ιντερνετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνετισμοί/idernetizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιντερνετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνετισμών/idernetizmón/!~γενι-πληθ:ιντερνετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνετισμούς/idernetizmús/!~αιτι-πληθ:ιντερνετισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιντερνετισμός
× base-pronunciation: /idernetizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιντερνετισμός/idernetizmós/-ιντερνετισμού/idernetizmú/-ιντερνετισμό/idernetizmó/-ιντερνετισμέ/idernetizmé/-ιντερνετισμοί/idernetizmí/-ιντερνετισμών/idernetizmón/-ιντερνετισμούς/idernetizmús/-ιντερνετισμοί/idernetizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντερνετισμός

ιντερνούντσιος-ο/idernúdsios-o/::
* McsEngl.wordElln.ιντερνούντσιος-ο/idernúdsios-o/@wordElln,
* McsElln./idernúdsios-o/ιντερνούντσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντερνούντσιος-ο/idernúdsios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντερνούντσιος-ο/idernúdsios-o/@wordElln,
* McsElln.ιντερνούντσιος/idernúdsios/!~ονομ-ενικ:ιντερνούντσιος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνούντσιου/idernúnciu/!~γενι-ενικ:ιντερνούντσιος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνούντσιο/idernúncio/!~αιτι-ενικ:ιντερνούντσιος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνούντσιε/idernúncie/!~κλητ-ενικ:ιντερνούντσιος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνούντσιοι/idernúncii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιντερνούντσιος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνούντσιων/idernúncion/!~γενι-πληθ:ιντερνούντσιος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντερνούντσιους/idernúncius/!~αιτι-πληθ:ιντερνούντσιος-ο@wordElln,

× base-form: ιντερνούντσιος
× base-pronunciation: /idernúdsios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιντερνούντσιος/idernúdsios/-ιντερνούντσιου/idernúnciu/-ιντερνούντσιο/idernúncio/-ιντερνούντσιε/idernúncie/-ιντερνούντσιοι/idernúncii/-ιντερνούντσιων/idernúncion/-ιντερνούντσιους/idernúncius/-ιντερνούντσιοι/idernúncii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντερνούντσιος

ιντερφοβία-η/iderfovía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιντερφοβία-η/iderfovía-i/@wordElln,
* McsElln./iderfovía-i/ιντερφοβία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντερφοβία-η/iderfovía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντερφοβία-η/iderfovía-i/@wordElln,
* McsElln.ιντερφοβία/iderfovía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιντερφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ιντερφοβίας/iderfovías/!~γενι-ενικ:ιντερφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ιντερφοβίες/iderfovíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιντερφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ιντερφοβιών/iderfovyyón/!~γενι-πληθ:ιντερφοβία-η@wordElln,

× base-form: ιντερφοβία
× base-pronunciation: /iderfovía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιντερφοβία/iderfovía/-ιντερφοβίας/iderfovías/-ιντερφοβία/iderfovía/-ιντερφοβία/iderfovía/-ιντερφοβίες/iderfovíes/-ιντερφοβιών/iderfovyyón/-ιντερφοβίες/iderfovíes/-ιντερφοβίες/iderfovíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντερφοβία

ιντετερμινισμός-ο/ideterminizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιντετερμινισμός-ο/ideterminizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ideterminizmós-o/ιντετερμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντετερμινισμός-ο/ideterminizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντετερμινισμός-ο/ideterminizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιντετερμινισμός/ideterminizmós/!~ονομ-ενικ:ιντετερμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντετερμινισμού/ideterminizmú/!~γενι-ενικ:ιντετερμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντετερμινισμό/ideterminizmó/!~αιτι-ενικ:ιντετερμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντετερμινισμέ/ideterminizmé/!~κλητ-ενικ:ιντετερμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντετερμινισμοί/ideterminizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιντετερμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντετερμινισμών/ideterminizmón/!~γενι-πληθ:ιντετερμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντετερμινισμούς/ideterminizmús/!~αιτι-πληθ:ιντετερμινισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιντετερμινισμός
× base-pronunciation: /ideterminizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιντετερμινισμός/ideterminizmós/-ιντετερμινισμού/ideterminizmú/-ιντετερμινισμό/ideterminizmó/-ιντετερμινισμέ/ideterminizmé/-ιντετερμινισμοί/ideterminizmí/-ιντετερμινισμών/ideterminizmón/-ιντετερμινισμούς/ideterminizmús/-ιντετερμινισμοί/ideterminizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντετερμινισμός

ιντιβιντουαλισμός-ο/idividualizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιντιβιντουαλισμός-ο/idividualizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idividualizmós-o/ιντιβιντουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντιβιντουαλισμός-ο/idividualizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντιβιντουαλισμός-ο/idividualizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιντιβιντουαλισμός/idividualizmós/!~ονομ-ενικ:ιντιβιντουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιβιντουαλισμού/idividualizmú/!~γενι-ενικ:ιντιβιντουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιβιντουαλισμό/idividualizmó/!~αιτι-ενικ:ιντιβιντουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιβιντουαλισμέ/idividualizmé/!~κλητ-ενικ:ιντιβιντουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιβιντουαλισμοί/idividualizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιντιβιντουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιβιντουαλισμών/idividualizmón/!~γενι-πληθ:ιντιβιντουαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιβιντουαλισμούς/idividualizmús/!~αιτι-πληθ:ιντιβιντουαλισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιντιβιντουαλισμός
× base-pronunciation: /idividualizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιντιβιντουαλισμός/idividualizmós/-ιντιβιντουαλισμού/idividualizmú/-ιντιβιντουαλισμό/idividualizmó/-ιντιβιντουαλισμέ/idividualizmé/-ιντιβιντουαλισμοί/idividualizmí/-ιντιβιντουαλισμών/idividualizmón/-ιντιβιντουαλισμούς/idividualizmús/-ιντιβιντουαλισμοί/idividualizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντιβιντουαλισμός

ιντιμισμός-ο/idimizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιντιμισμός-ο/idimizmós-o/@wordElln,
* McsElln./idimizmós-o/ιντιμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντιμισμός-ο/idimizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντιμισμός-ο/idimizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιντιμισμός/idimizmós/!~ονομ-ενικ:ιντιμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιμισμού/idimizmú/!~γενι-ενικ:ιντιμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιμισμό/idimizmó/!~αιτι-ενικ:ιντιμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιμισμέ/idimizmé/!~κλητ-ενικ:ιντιμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιμισμοί/idimizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιντιμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιμισμών/idimizmón/!~γενι-πληθ:ιντιμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιντιμισμούς/idimizmús/!~αιτι-πληθ:ιντιμισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιντιμισμός
× base-pronunciation: /idimizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιντιμισμός/idimizmós/-ιντιμισμού/idimizmú/-ιντιμισμό/idimizmó/-ιντιμισμέ/idimizmé/-ιντιμισμοί/idimizmí/-ιντιμισμών/idimizmón/-ιντιμισμούς/idimizmús/-ιντιμισμοί/idimizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντιμισμός

ιντριγκαδόρος-ο/idrigadhóros-o/::
* McsEngl.wordElln.ιντριγκαδόρος-ο/idrigadhóros-o/@wordElln,
* McsElln./idrigadhóros-o/ιντριγκαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιντριγκαδόρος-ο/idrigadhóros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιντριγκαδόρος-ο/idrigadhóros-o/@wordElln,
* McsElln.ιντριγκαδόρος/idrigadhóros/!~ονομ-ενικ:ιντριγκαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντριγκαδόρου/idrigadhóru/!~γενι-ενικ:ιντριγκαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντριγκαδόρο/idrigadhóro/!~αιτι-ενικ:ιντριγκαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντριγκαδόρε/idrigadhóre/!~κλητ-ενικ:ιντριγκαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντριγκαδόροι/idrigadhóri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιντριγκαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντριγκαδόρων/idrigadhóron/!~γενι-πληθ:ιντριγκαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιντριγκαδόρους/idrigadhórus/!~αιτι-πληθ:ιντριγκαδόρος-ο@wordElln,

× base-form: ιντριγκαδόρος
× base-pronunciation: /idrigadhóros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιντριγκαδόρος/idrigadhóros/-ιντριγκαδόρου/idrigadhóru/-ιντριγκαδόρο/idrigadhóro/-ιντριγκαδόρε/idrigadhóre/-ιντριγκαδόροι/idrigadhóri/-ιντριγκαδόρων/idrigadhóron/-ιντριγκαδόρους/idrigadhórus/-ιντριγκαδόροι/idrigadhóri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιντριγκαδόρος

ινφλουέντζα-η/influénja-i/::
* McsEngl.wordElln.ινφλουέντζα-η/influénja-i/@wordElln,
* McsElln./influénja-i/ινφλουέντζα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινφλουέντζα-η/influénja-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινφλουέντζα-η/influénja-i/@wordElln,
* McsElln.ινφλουέντζα/influénja/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινφλουέντζα-η@wordElln,
* McsElln.ινφλουέντζας/influénjas/!~γενι-ενικ:ινφλουέντζα-η@wordElln,
* McsElln.ινφλουέντζες/influénjes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινφλουέντζα-η@wordElln,

× base-form: ινφλουέντζα
× base-pronunciation: /influénja/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ινφλουέντζα/influénja/-ινφλουέντζας/influénjas/-ινφλουέντζα/influénja/-ινφλουέντζα/influénja/-ινφλουέντζες/influénjes/-∅-ινφλουέντζες/influénjes/-ινφλουέντζες/influénjes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ινφλουέντζα

ινφλουέντσα-η/influénca-i/::
* McsEngl.wordElln.ινφλουέντσα-η/influénca-i/@wordElln,
* McsElln./influénca-i/ινφλουέντσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινφλουέντσα-η/influénca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινφλουέντσα-η/influénca-i/@wordElln,
* McsElln.ινφλουέντσα/influénca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινφλουέντσα-η@wordElln,
* McsElln.ινφλουέντσας/influéncas/!~γενι-ενικ:ινφλουέντσα-η@wordElln,
* McsElln.ινφλουέντσες/influénces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινφλουέντσα-η@wordElln,

× base-form: ινφλουέντσα
× base-pronunciation: /influénca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ινφλουέντσα/influénca/-ινφλουέντσας/influéncas/-ινφλουέντσα/influénca/-ινφλουέντσα/influénca/-ινφλουέντσες/influénces/-∅-ινφλουέντσες/influénces/-ινφλουέντσες/influénces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ινφλουέντσα

ινωδόλυση-η/inodhólisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ινωδόλυση-η/inodhólisi-i/@wordElln,
* McsElln./inodhólisi-i/ινωδόλυση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινωδόλυση-η/inodhólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινωδόλυση-η/inodhólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ινωδόλυση/inodhólisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινωδόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ινωδόλυσης/inodhólisis/!~γενι-ενικ:ινωδόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ινωδολύσεις/inodholísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινωδόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ινωδολύσεων/inodholíseon/!~γενι-πληθ:ινωδόλυση-η@wordElln,

× base-form: ινωδόλυση
× base-pronunciation: /inodhólisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ινωδόλυση/inodhólisi/-ινωδόλυσης/inodhólisis/-ινωδόλυση/inodhólisi/-ινωδόλυση/inodhólisi/-ινωδολύσεις/inodholísis/-ινωδολύσεων/inodholíseon/-ινωδολύσεις/inodholísis/-ινωδολύσεις/inodholísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ινωδόλυση

ινωμάτωση-η/inomátosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ινωμάτωση-η/inomátosi-i/@wordElln,
* McsElln./inomátosi-i/ινωμάτωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ινωμάτωση-η/inomátosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ινωμάτωση-η/inomátosi-i/@wordElln,
* McsElln.ινωμάτωση/inomátosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ινωμάτωση-η@wordElln,
* McsElln.ινωμάτωσης/inomátosis/!~γενι-ενικ:ινωμάτωση-η@wordElln,
* McsElln.ινωματώσεως/inomatóseos/!~γενι-ενικ:ινωμάτωση-η@wordElln,
* McsElln.ινωματώσεις/inomatósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ινωμάτωση-η@wordElln,
* McsElln.ινωματώσεων/inomatóseon/!~γενι-πληθ:ινωμάτωση-η@wordElln,

× base-form: ινωμάτωση
× base-pronunciation: /inomátosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ινωμάτωση/inomátosi/-ινωμάτωσης/inomátosis/|ινωματώσεως/inomatóseos/-ινωμάτωση/inomátosi/-ινωμάτωση/inomátosi/-ινωματώσεις/inomatósis/-ινωματώσεων/inomatóseon/-ινωματώσεις/inomatósis/-ινωματώσεις/inomatósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ινωμάτωση

ιξωδόλυση-η/iksodhólisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιξωδόλυση-η/iksodhólisi-i/@wordElln,
* McsElln./iksodhólisi-i/ιξωδόλυση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιξωδόλυση-η/iksodhólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιξωδόλυση-η/iksodhólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιξωδόλυση/iksodhólisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιξωδόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ιξωδόλυσης/iksodhólisis/!~γενι-ενικ:ιξωδόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ιξωδολύσεις/iksodholísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιξωδόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ιξωδολύσεων/iksodholíseon/!~γενι-πληθ:ιξωδόλυση-η@wordElln,

× base-form: ιξωδόλυση
× base-pronunciation: /iksodhólisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιξωδόλυση/iksodhólisi/-ιξωδόλυσης/iksodhólisis/-ιξωδόλυση/iksodhólisi/-ιξωδόλυση/iksodhólisi/-ιξωδολύσεις/iksodholísis/-ιξωδολύσεων/iksodholíseon/-ιξωδολύσεις/iksodholísis/-ιξωδολύσεις/iksodholísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιξωδόλυση

ιξός-ο/iksós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιξός-ο/iksós-o/@wordElln,
* McsElln./iksós-o/ιξός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιξός-ο/iksós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιξός-ο/iksós-o/@wordElln,
* McsElln.ιξός/iksós/!~ονομ-ενικ:ιξός-ο@wordElln,
* McsElln.ιξού/iksú/!~γενι-ενικ:ιξός-ο@wordElln,
* McsElln.ιξό/iksó/!~αιτι-ενικ:ιξός-ο@wordElln,
* McsElln.ιξέ/iksé/!~κλητ-ενικ:ιξός-ο@wordElln,
* McsElln.ιξοί/iksí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιξός-ο@wordElln,
* McsElln.ιξών/iksón/!~γενι-πληθ:ιξός-ο@wordElln,
* McsElln.ιξούς/iksús/!~αιτι-πληθ:ιξός-ο@wordElln,

× base-form: ιξός
× base-pronunciation: /iksós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιξός/iksós/-ιξού/iksú/-ιξό/iksó/-ιξέ/iksé/-ιξοί/iksí/-ιξών/iksón/-ιξούς/iksús/-ιξοί/iksí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιξός

ιξώδες-το/iksódhes-to/::
* McsEngl.wordElln.ιξώδες-το/iksódhes-to/@wordElln,
* McsElln./iksódhes-to/ιξώδες-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιξώδες-το/iksódhes-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιξώδες-το/iksódhes-to/@wordElln,
* McsElln.ιξώδες/iksódhes/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιξώδες-το@wordElln,
* McsElln.ιξώδους/iksódhus/!~γενι-ενικ:ιξώδες-το@wordElln,
* McsElln.ιξώδη/iksódhi/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιξώδες-το@wordElln,
* McsElln.ιξωδών/iksodhón/!~γενι-πληθ:ιξώδες-το@wordElln,

× base-form: ιξώδες
× base-pronunciation: /iksódhes/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιξώδες/iksódhes/-ιξώδους/iksódhus/-ιξώδες/iksódhes/-ιξώδες/iksódhes/-ιξώδη/iksódhi/-ιξωδών/iksodhón/-ιξώδη/iksódhi/-ιξώδη/iksódhi/
× inflection-method: nounEllnMaG3XesT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚεςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιξώδες

ιξώδης-ο/iksódhis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιξώδης-ο/iksódhis-o/@wordElln,
* McsElln./iksódhis-o/ιξώδης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιξώδης-ο/iksódhis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιξώδης-ο/iksódhis-o/@wordElln,
* McsElln.ιξώδης/iksódhis/!~ονομ-ενικ:ιξώδης-ο@wordElln,
* McsElln.ιξώδη/iksódhi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιξώδης-ο@wordElln,
* McsElln.ιξώδες/iksódhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιξώδης-ο@wordElln,
* McsElln.ιξωδών/iksodhón/!~γενι-πληθ:ιξώδης-ο@wordElln,

× base-form: ιξώδης
× base-pronunciation: /iksódhis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιξώδης/iksódhis/-ιξώδη/iksódhi/-ιξώδη/iksódhi/-ιξώδη/iksódhi/-ιξώδες/iksódhes/-ιξωδών/iksodhón/-ιξώδες/iksódhes/-ιξώδες/iksódhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιξώδης

ιολογία-η/ioloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιολογία-η/ioloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ioloyía-i/ιολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιολογία-η/ioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιολογία-η/ioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ιολογία/ioloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιολογίας/ioloyías/!~γενι-ενικ:ιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιολογίες/ioloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιολογιών/ioloyión/!~γενι-πληθ:ιολογία-η@wordElln,

× base-form: ιολογία
× base-pronunciation: /ioloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιολογία/ioloyía/-ιολογίας/ioloyías/-ιολογία/ioloyía/-ιολογία/ioloyía/-ιολογίες/ioloyíes/-ιολογιών/ioloyión/-ιολογίες/ioloyíes/-ιολογίες/ioloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιολογία

ιολόγος-ο/iolóyos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιολόγος-ο/iolóyos-o/@wordElln,
* McsElln./iolóyos-o/ιολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιολόγος-ο/iolóyos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιολόγος-ο/iolóyos-o/@wordElln,
* McsElln.ιολόγος/iolóyos/!~ονομ-ενικ:ιολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιολόγου/iolóyu/!~γενι-ενικ:ιολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιολόγο/iolóyo/!~αιτι-ενικ:ιολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιολόγε/iolóye/!~κλητ-ενικ:ιολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιολόγοι/iolóyi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιολόγων/iolóyon/!~γενι-πληθ:ιολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιολόγους/iolóyus/!~αιτι-πληθ:ιολόγος-ο@wordElln,

× base-form: ιολόγος
× base-pronunciation: /iolóyos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιολόγος/iolóyos/-ιολόγου/iolóyu/-ιολόγο/iolóyo/-ιολόγε/iolóye/-ιολόγοι/iolóyi/-ιολόγων/iolóyon/-ιολόγους/iolóyus/-ιολόγοι/iolóyi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιολόγος

ιονισμός-ο/ionizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιονισμός-ο/ionizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ionizmós-o/ιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιονισμός-ο/ionizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιονισμός-ο/ionizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιονισμός/ionizmós/!~ονομ-ενικ:ιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιονισμού/ionizmú/!~γενι-ενικ:ιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιονισμό/ionizmó/!~αιτι-ενικ:ιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιονισμέ/ionizmé/!~κλητ-ενικ:ιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιονισμοί/ionizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιονισμών/ionizmón/!~γενι-πληθ:ιονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιονισμούς/ionizmús/!~αιτι-πληθ:ιονισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιονισμός
× base-pronunciation: /ionizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιονισμός/ionizmós/-ιονισμού/ionizmú/-ιονισμό/ionizmó/-ιονισμέ/ionizmé/-ιονισμοί/ionizmí/-ιονισμών/ionizmón/-ιονισμούς/ionizmús/-ιονισμοί/ionizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιονισμός

ιονιστής-ο/ionistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιονιστής-ο/ionistís-o/@wordElln,
* McsElln./ionistís-o/ιονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιονιστής-ο/ionistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιονιστής-ο/ionistís-o/@wordElln,
* McsElln.ιονιστής/ionistís/!~ονομ-ενικ:ιονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιονιστή/ionistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιονιστές/ionistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιονιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιονιστών/ionistón/!~γενι-πληθ:ιονιστής-ο@wordElln,

× base-form: ιονιστής
× base-pronunciation: /ionistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιονιστής/ionistís/-ιονιστή/ionistí/-ιονιστή/ionistí/-ιονιστή/ionistí/-ιονιστές/ionistés/-ιονιστών/ionistón/-ιονιστές/ionistés/-ιονιστές/ionistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιονιστής

ιοντισμός-ο/iodizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιοντισμός-ο/iodizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iodizmós-o/ιοντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιοντισμός-ο/iodizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιοντισμός-ο/iodizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιοντισμός/iodizmós/!~ονομ-ενικ:ιοντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιοντισμού/iodizmú/!~γενι-ενικ:ιοντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιοντισμό/iodizmó/!~αιτι-ενικ:ιοντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιοντισμέ/iodizmé/!~κλητ-ενικ:ιοντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιοντισμοί/iodizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιοντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιοντισμών/iodizmón/!~γενι-πληθ:ιοντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιοντισμούς/iodizmús/!~αιτι-πληθ:ιοντισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιοντισμός
× base-pronunciation: /iodizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιοντισμός/iodizmós/-ιοντισμού/iodizmú/-ιοντισμό/iodizmó/-ιοντισμέ/iodizmé/-ιοντισμοί/iodizmí/-ιοντισμών/iodizmón/-ιοντισμούς/iodizmús/-ιοντισμοί/iodizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιοντισμός

ιοντοθεραπεία-η/iodotherapía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιοντοθεραπεία-η/iodotherapía-i/@wordElln,
* McsElln./iodotherapía-i/ιοντοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιοντοθεραπεία-η/iodotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιοντοθεραπεία-η/iodotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ιοντοθεραπεία/iodotherapía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιοντοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ιοντοθεραπείας/iodotherapías/!~γενι-ενικ:ιοντοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ιοντοθεραπείες/iodotherapíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιοντοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.ιοντοθεραπειών/iodotherapión/!~γενι-πληθ:ιοντοθεραπεία-η@wordElln,

× base-form: ιοντοθεραπεία
× base-pronunciation: /iodotherapía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιοντοθεραπεία/iodotherapía/-ιοντοθεραπείας/iodotherapías/-ιοντοθεραπεία/iodotherapía/-ιοντοθεραπεία/iodotherapía/-ιοντοθεραπείες/iodotherapíes/-ιοντοθεραπειών/iodotherapión/-ιοντοθεραπείες/iodotherapíes/-ιοντοθεραπείες/iodotherapíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιοντοθεραπεία

ιονόσφαιρα-η/ionósfera-i/::
* McsEngl.wordElln.ιονόσφαιρα-η/ionósfera-i/@wordElln,
* McsElln./ionósfera-i/ιονόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιονόσφαιρα-η/ionósfera-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιονόσφαιρα-η/ionósfera-i/@wordElln,
* McsElln.ιονόσφαιρα/ionósfera/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιονόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιονόσφαιρας/ionósferas/!~γενι-ενικ:ιονόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιονόσφαιρες/ionósferes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιονόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιονοσφαιρών/ionosferón/!~γενι-πληθ:ιονόσφαιρα-η@wordElln,

× base-form: ιονόσφαιρα
× base-pronunciation: /ionósfera/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιονόσφαιρα/ionósfera/-ιονόσφαιρας/ionósferas/-ιονόσφαιρα/ionósfera/-ιονόσφαιρα/ionósfera/-ιονόσφαιρες/ionósferes/-ιονοσφαιρών/ionosferón/-ιονόσφαιρες/ionósferes/-ιονόσφαιρες/ionósferes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιονόσφαιρα

ιουδαϊσμός-ο/iudhaizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιουδαϊσμός-ο/iudhaizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iudhaizmós-o/ιουδαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιουδαϊσμός-ο/iudhaizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιουδαϊσμός-ο/iudhaizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιουδαϊσμός/iudhaizmós/!~ονομ-ενικ:ιουδαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιουδαϊσμού/iudhaizmú/!~γενι-ενικ:ιουδαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιουδαϊσμό/iudhaizmó/!~αιτι-ενικ:ιουδαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιουδαϊσμέ/iudhaizmé/!~κλητ-ενικ:ιουδαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιουδαϊσμοί/iudhaizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιουδαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιουδαϊσμών/iudhaizmón/!~γενι-πληθ:ιουδαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιουδαϊσμούς/iudhaizmús/!~αιτι-πληθ:ιουδαϊσμός-ο@wordElln,

× base-form: ιουδαϊσμός
× base-pronunciation: /iudhaizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιουδαϊσμός/iudhaizmós/-ιουδαϊσμού/iudhaizmú/-ιουδαϊσμό/iudhaizmó/-ιουδαϊσμέ/iudhaizmé/-ιουδαϊσμοί/iudhaizmí/-ιουδαϊσμών/iudhaizmón/-ιουδαϊσμούς/iudhaizmús/-ιουδαϊσμοί/iudhaizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιουδαϊσμός

ιππάριο-το/ipário-to/::
* McsEngl.wordElln.ιππάριο-το/ipário-to/@wordElln,
* McsElln./ipário-to/ιππάριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππάριο-το/ipário-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππάριο-το/ipário-to/@wordElln,
* McsElln.ιππάριο/ipário/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιππάριο-το@wordElln,
* McsElln.ιππάριου/ipáriu/!~γενι-ενικ:ιππάριο-το@wordElln,
* McsElln.ιππαρίου/iparíu/!~γενι-ενικ:ιππάριο-το@wordElln,
* McsElln.ιππάρια/ipária/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιππάριο-το@wordElln,
* McsElln.ιππάριων/ipárion/!~γενι-πληθ:ιππάριο-το@wordElln,
* McsElln.ιππαρίων/iparíon/!~γενι-πληθ:ιππάριο-το@wordElln,

× base-form: ιππάριο
× base-pronunciation: /ipário/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιππάριο/ipário/-ιππάριου/ipáriu/|ιππαρίου/iparíu/-ιππάριο/ipário/-ιππάριο/ipário/-ιππάρια/ipária/-ιππάριων/ipárion/|ιππαρίων/iparíon/-ιππάρια/ipária/-ιππάρια/ipária/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιππάριο

ιππασία-η/ipasía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιππασία-η/ipasía-i/@wordElln,
* McsElln./ipasía-i/ιππασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππασία-η/ipasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππασία-η/ipasía-i/@wordElln,
* McsElln.ιππασία/ipasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιππασία-η@wordElln,
* McsElln.ιππασίας/ipasías/!~γενι-ενικ:ιππασία-η@wordElln,
* McsElln.ιππασίες/ipasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιππασία-η@wordElln,
* McsElln.ιππασιών/ipassón/!~γενι-πληθ:ιππασία-η@wordElln,

× base-form: ιππασία
× base-pronunciation: /ipasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιππασία/ipasía/-ιππασίας/ipasías/-ιππασία/ipasía/-ιππασία/ipasía/-ιππασίες/ipasíes/-ιππασιών/ipassón/-ιππασίες/ipasíes/-ιππασίες/ipasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιππασία

ιππεύτρια-η/ipéftria-i/::
* McsEngl.wordElln.ιππεύτρια-η/ipéftria-i/@wordElln,
* McsElln./ipéftria-i/ιππεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππεύτρια-η/ipéftria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππεύτρια-η/ipéftria-i/@wordElln,
* McsElln.ιππεύτρια/ipéftria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιππεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιππεύτριας/ipéftrias/!~γενι-ενικ:ιππεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιππεύτριες/ipéftries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιππεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιππευτριών/ipeftrión/!~γενι-πληθ:ιππεύτρια-η@wordElln,

× base-form: ιππεύτρια
× base-pronunciation: /ipéftria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιππεύτρια/ipéftria/-ιππεύτριας/ipéftrias/-ιππεύτρια/ipéftria/-ιππεύτρια/ipéftria/-ιππεύτριες/ipéftries/-ιππευτριών/ipeftrión/-ιππεύτριες/ipéftries/-ιππεύτριες/ipéftries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιππεύτρια

ιππηλάτης-ο/ipilátis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιππηλάτης-ο/ipilátis-o/@wordElln,
* McsElln./ipilátis-o/ιππηλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππηλάτης-ο/ipilátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππηλάτης-ο/ipilátis-o/@wordElln,
* McsElln.ιππηλάτης/ipilátis/!~ονομ-ενικ:ιππηλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιππηλάτη/ipiláti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιππηλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιππηλάτες/ipilátes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιππηλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιππηλατών/ipilatón/!~γενι-πληθ:ιππηλάτης-ο@wordElln,

× base-form: ιππηλάτης
× base-pronunciation: /ipilátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιππηλάτης/ipilátis/-ιππηλάτη/ipiláti/-ιππηλάτη/ipiláti/-ιππηλάτη/ipiláti/-ιππηλάτες/ipilátes/-ιππηλατών/ipilatón/-ιππηλάτες/ipilátes/-ιππηλάτες/ipilátes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιππηλάτης

ιππηλασία-η/ipilasía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιππηλασία-η/ipilasía-i/@wordElln,
* McsElln./ipilasía-i/ιππηλασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππηλασία-η/ipilasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππηλασία-η/ipilasía-i/@wordElln,
* McsElln.ιππηλασία/ipilasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιππηλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιππηλασίας/ipilasías/!~γενι-ενικ:ιππηλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιππηλασίες/ipilasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιππηλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιππηλασιών/ipilassón/!~γενι-πληθ:ιππηλασία-η@wordElln,

× base-form: ιππηλασία
× base-pronunciation: /ipilasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιππηλασία/ipilasía/-ιππηλασίας/ipilasías/-ιππηλασία/ipilasía/-ιππηλασία/ipilasía/-ιππηλασίες/ipilasíes/-ιππηλασιών/ipilassón/-ιππηλασίες/ipilasíes/-ιππηλασίες/ipilasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιππηλασία

ιππιατρική-η/ipiatrikí-i/::
* McsEngl.wordElln.ιππιατρική-η/ipiatrikí-i/@wordElln,
* McsElln./ipiatrikí-i/ιππιατρική-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππιατρική-η/ipiatrikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππιατρική-η/ipiatrikí-i/@wordElln,
* McsElln.ιππιατρική/ipiatrikí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιππιατρική-η@wordElln,
* McsElln.ιππιατρικής/ipiatrikís/!~γενι-ενικ:ιππιατρική-η@wordElln,
* McsElln.ιππιατρικές/ipiatrikés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιππιατρική-η@wordElln,
* McsElln.ιππιατρικών/ipiatrikón/!~γενι-πληθ:ιππιατρική-η@wordElln,

× base-form: ιππιατρική
× base-pronunciation: /ipiatrikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιππιατρική/ipiatrikí/-ιππιατρικής/ipiatrikís/-ιππιατρική/ipiatrikí/-ιππιατρική/ipiatrikí/-ιππιατρικές/ipiatrikés/-ιππιατρικών/ipiatrikón/-ιππιατρικές/ipiatrikés/-ιππιατρικές/ipiatrikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιππιατρική

ιπποδρομία-η/ipodhromía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιπποδρομία-η/ipodhromía-i/@wordElln,
* McsElln./ipodhromía-i/ιπποδρομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποδρομία-η/ipodhromía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποδρομία-η/ipodhromía-i/@wordElln,
* McsElln.ιπποδρομία/ipodhromía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποδρομία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποδρομίας/ipodhromías/!~γενι-ενικ:ιπποδρομία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποδρομίες/ipodhromíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποδρομία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποδρομιών/ipodhromión/!~γενι-πληθ:ιπποδρομία-η@wordElln,

× base-form: ιπποδρομία
× base-pronunciation: /ipodhromía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιπποδρομία/ipodhromía/-ιπποδρομίας/ipodhromías/-ιπποδρομία/ipodhromía/-ιπποδρομία/ipodhromía/-ιπποδρομίες/ipodhromíes/-ιπποδρομιών/ipodhromión/-ιπποδρομίες/ipodhromíes/-ιπποδρομίες/ipodhromíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποδρομία

ιπποδρόμιο-το/ipodhrómio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιπποδρόμιο-το/ipodhrómio-to/@wordElln,
* McsElln./ipodhrómio-to/ιπποδρόμιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποδρόμιο-το/ipodhrómio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποδρόμιο-το/ipodhrómio-to/@wordElln,
* McsElln.ιπποδρόμιο/ipodhrómio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποδρόμιο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποδρομίου/ipodhromíu/!~γενι-ενικ:ιπποδρόμιο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποδρόμιου/ipodhrómiu/!~γενι-ενικ:ιπποδρόμιο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποδρόμια/ipodhrómia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποδρόμιο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποδρομίων/ipodhromíon/!~γενι-πληθ:ιπποδρόμιο-το@wordElln,

× base-form: ιπποδρόμιο
× base-pronunciation: /ipodhrómio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιπποδρόμιο/ipodhrómio/-ιπποδρομίου/ipodhromíu/|ιπποδρόμιου/ipodhrómiu/-ιπποδρόμιο/ipodhrómio/-ιπποδρόμιο/ipodhrómio/-ιπποδρόμια/ipodhrómia/-ιπποδρομίων/ipodhromíon/-ιπποδρόμια/ipodhrómia/-ιπποδρόμια/ipodhrómia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιπποδρόμιο

ιπποδύναμη-η/ipodhínami-i/::
* McsEngl.wordElln.ιπποδύναμη-η/ipodhínami-i/@wordElln,
* McsElln./ipodhínami-i/ιπποδύναμη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποδύναμη-η/ipodhínami-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποδύναμη-η/ipodhínami-i/@wordElln,
* McsElln.ιπποδύναμη/ipodhínami/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποδύναμη-η@wordElln,
* McsElln.ιπποδύναμης/ipodhínamis/!~γενι-ενικ:ιπποδύναμη-η@wordElln,
* McsElln.ιπποδυνάμεως/ipodhinámeos/!~γενι-ενικ:ιπποδύναμη-η@wordElln,
* McsElln.ιπποδυνάμεις/ipodhinámis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποδύναμη-η@wordElln,
* McsElln.ιπποδυνάμεων/ipodhinámeon/!~γενι-πληθ:ιπποδύναμη-η@wordElln,

× base-form: ιπποδύναμη
× base-pronunciation: /ipodhínami/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιπποδύναμη/ipodhínami/-ιπποδύναμης/ipodhínamis/|ιπποδυνάμεως/ipodhinámeos/-ιπποδύναμη/ipodhínami/-ιπποδύναμη/ipodhínami/-ιπποδυνάμεις/ipodhinámis/-ιπποδυνάμεων/ipodhinámeon/-ιπποδυνάμεις/ipodhinámis/-ιπποδυνάμεις/ipodhinámis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιπποδύναμη

ιπποκομία-η/ipokomía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιπποκομία-η/ipokomía-i/@wordElln,
* McsElln./ipokomía-i/ιπποκομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποκομία-η/ipokomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποκομία-η/ipokomía-i/@wordElln,
* McsElln.ιπποκομία/ipokomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποκομία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποκομίας/ipokomías/!~γενι-ενικ:ιπποκομία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποκομίες/ipokomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποκομία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποκομιών/ipokomión/!~γενι-πληθ:ιπποκομία-η@wordElln,

× base-form: ιπποκομία
× base-pronunciation: /ipokomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιπποκομία/ipokomía/-ιπποκομίας/ipokomías/-ιπποκομία/ipokomía/-ιπποκομία/ipokomía/-ιπποκομίες/ipokomíes/-ιπποκομιών/ipokomión/-ιπποκομίες/ipokomíes/-ιπποκομίες/ipokomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποκομία

ιπποκόμος-ο/ipokómos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιπποκόμος-ο/ipokómos-o/@wordElln,
* McsElln./ipokómos-o/ιπποκόμος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποκόμος-ο/ipokómos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποκόμος-ο/ipokómos-o/@wordElln,
* McsElln.ιπποκόμος/ipokómos/!~ονομ-ενικ:ιπποκόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποκόμου/ipokómu/!~γενι-ενικ:ιπποκόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποκόμο/ipokómo/!~αιτι-ενικ:ιπποκόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποκόμε/ipokóme/!~κλητ-ενικ:ιπποκόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποκόμοι/ipokómi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποκόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποκόμων/ipokómon/!~γενι-πληθ:ιπποκόμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποκόμους/ipokómus/!~αιτι-πληθ:ιπποκόμος-ο@wordElln,

× base-form: ιπποκόμος
× base-pronunciation: /ipokómos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιπποκόμος/ipokómos/-ιπποκόμου/ipokómu/-ιπποκόμο/ipokómo/-ιπποκόμε/ipokóme/-ιπποκόμοι/ipokómi/-ιπποκόμων/ipokómon/-ιπποκόμους/ipokómus/-ιπποκόμοι/ipokómi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποκόμος

ιππομαχία-η/ipomahía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιππομαχία-η/ipomahía-i/@wordElln,
* McsElln./ipomahía-i/ιππομαχία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππομαχία-η/ipomahía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππομαχία-η/ipomahía-i/@wordElln,
* McsElln.ιππομαχία/ipomahía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιππομαχία-η@wordElln,
* McsElln.ιππομαχίας/ipomahías/!~γενι-ενικ:ιππομαχία-η@wordElln,
* McsElln.ιππομαχίες/ipomahíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιππομαχία-η@wordElln,
* McsElln.ιππομαχιών/ipomahión/!~γενι-πληθ:ιππομαχία-η@wordElln,

× base-form: ιππομαχία
× base-pronunciation: /ipomahía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιππομαχία/ipomahía/-ιππομαχίας/ipomahías/-ιππομαχία/ipomahía/-ιππομαχία/ipomahía/-ιππομαχίες/ipomahíes/-ιππομαχιών/ipomahión/-ιππομαχίες/ipomahíes/-ιππομαχίες/ipomahíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιππομαχία

ιππονομή-η/iponomí-i/::
* McsEngl.wordElln.ιππονομή-η/iponomí-i/@wordElln,
* McsElln./iponomí-i/ιππονομή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππονομή-η/iponomí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππονομή-η/iponomí-i/@wordElln,
* McsElln.ιππονομή/iponomí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιππονομή-η@wordElln,
* McsElln.ιππονομής/iponomís/!~γενι-ενικ:ιππονομή-η@wordElln,
* McsElln.ιππονομές/iponomés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιππονομή-η@wordElln,
* McsElln.ιππονομών/iponomón/!~γενι-πληθ:ιππονομή-η@wordElln,

× base-form: ιππονομή
× base-pronunciation: /iponomí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιππονομή/iponomí/-ιππονομής/iponomís/-ιππονομή/iponomí/-ιππονομή/iponomí/-ιππονομές/iponomés/-ιππονομών/iponomón/-ιππονομές/iponomés/-ιππονομές/iponomés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιππονομή

ιπποπέδη-η/ipopédhi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιπποπέδη-η/ipopédhi-i/@wordElln,
* McsElln./ipopédhi-i/ιπποπέδη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποπέδη-η/ipopédhi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποπέδη-η/ipopédhi-i/@wordElln,
* McsElln.ιπποπέδη/ipopédhi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποπέδη-η@wordElln,
* McsElln.ιπποπέδης/ipopédhis/!~γενι-ενικ:ιπποπέδη-η@wordElln,
* McsElln.ιπποπέδες/ipopédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποπέδη-η@wordElln,
* McsElln.ιπποπεδών/ipopedhón/!~γενι-πληθ:ιπποπέδη-η@wordElln,

× base-form: ιπποπέδη
× base-pronunciation: /ipopédhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιπποπέδη/ipopédhi/-ιπποπέδης/ipopédhis/-ιπποπέδη/ipopédhi/-ιπποπέδη/ipopédhi/-ιπποπέδες/ipopédhes/-ιπποπεδών/ipopedhón/-ιπποπέδες/ipopédhes/-ιπποπέδες/ipopédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποπέδη

ιπποποταμάκι-το/ipopotamáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ιπποποταμάκι-το/ipopotamáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./ipopotamáki-to-s/ιπποποταμάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποποταμάκι-το/ipopotamáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποποταμάκι-το/ipopotamáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ιπποποταμάκι/ipopotamáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποποταμάκι-το@wordElln,
* McsElln.ιπποποταμάκια/ipopotamákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποποταμάκι-το@wordElln,

× base-form: ιπποποταμάκι
× base-pronunciation: /ipopotamáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιπποποταμάκι/ipopotamáki/-∅-ιπποποταμάκι/ipopotamáki/-ιπποποταμάκι/ipopotamáki/-ιπποποταμάκια/ipopotamákka/-∅-ιπποποταμάκια/ipopotamákka/-ιπποποταμάκια/ipopotamákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ιπποποταμάκι

ιπποπόταμος-ο/ipopótamos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιπποπόταμος-ο/ipopótamos-o/@wordElln,
* McsElln./ipopótamos-o/ιπποπόταμος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποπόταμος-ο/ipopótamos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποπόταμος-ο/ipopótamos-o/@wordElln,
* McsElln.ιπποπόταμος/ipopótamos/!~ονομ-ενικ:ιπποπόταμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποπόταμου/ipopótamu/!~γενι-ενικ:ιπποπόταμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποπόταμο/ipopótamo/!~αιτι-ενικ:ιπποπόταμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποπόταμε/ipopótame/!~κλητ-ενικ:ιπποπόταμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποπόταμοι/ipopótami/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποπόταμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποπόταμων/ipopótamon/!~γενι-πληθ:ιπποπόταμος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποπόταμους/ipopótamus/!~αιτι-πληθ:ιπποπόταμος-ο@wordElln,

× base-form: ιπποπόταμος
× base-pronunciation: /ipopótamos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιπποπόταμος/ipopótamos/-ιπποπόταμου/ipopótamu/-ιπποπόταμο/ipopótamo/-ιπποπόταμε/ipopótame/-ιπποπόταμοι/ipopótami/-ιπποπόταμων/ipopótamon/-ιπποπόταμους/ipopótamus/-ιπποπόταμοι/ipopótami/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποπόταμος

ιπποσκευή-η/iposkeví-i/::
* McsEngl.wordElln.ιπποσκευή-η/iposkeví-i/@wordElln,
* McsElln./iposkeví-i/ιπποσκευή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποσκευή-η/iposkeví-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποσκευή-η/iposkeví-i/@wordElln,
* McsElln.ιπποσκευή/iposkeví/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποσκευή-η@wordElln,
* McsElln.ιπποσκευής/iposkevís/!~γενι-ενικ:ιπποσκευή-η@wordElln,
* McsElln.ιπποσκευές/iposkevés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποσκευή-η@wordElln,
* McsElln.ιπποσκευών/iposkeión/!~γενι-πληθ:ιπποσκευή-η@wordElln,

× base-form: ιπποσκευή
× base-pronunciation: /iposkeví/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιπποσκευή/iposkeví/-ιπποσκευής/iposkevís/-ιπποσκευή/iposkeví/-ιπποσκευή/iposkeví/-ιπποσκευές/iposkevés/-ιπποσκευών/iposkeión/-ιπποσκευές/iposkevés/-ιπποσκευές/iposkevés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποσκευή

ιπποστάσιο-το/ipostásio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιπποστάσιο-το/ipostásio-to/@wordElln,
* McsElln./ipostásio-to/ιπποστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποστάσιο-το/ipostásio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποστάσιο-το/ipostásio-to/@wordElln,
* McsElln.ιπποστάσιο/ipostásio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποστασίου/ipostasíu/!~γενι-ενικ:ιπποστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποστάσιου/ipostásiu/!~γενι-ενικ:ιπποστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποστάσια/ipostásia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποστασίων/ipostasíon/!~γενι-πληθ:ιπποστάσιο-το@wordElln,

× base-form: ιπποστάσιο
× base-pronunciation: /ipostásio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιπποστάσιο/ipostásio/-ιπποστασίου/ipostasíu/|ιπποστάσιου/ipostásiu/-ιπποστάσιο/ipostásio/-ιπποστάσιο/ipostásio/-ιπποστάσια/ipostásia/-ιπποστασίων/ipostasíon/-ιπποστάσια/ipostásia/-ιπποστάσια/ipostásia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιπποστάσιο

ιπποσύνη-η/iposíni-i/::
* McsEngl.wordElln.ιπποσύνη-η/iposíni-i/@wordElln,
* McsElln./iposíni-i/ιπποσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποσύνη-η/iposíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποσύνη-η/iposíni-i/@wordElln,
* McsElln.ιπποσύνη/iposíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποσύνη-η@wordElln,
* McsElln.ιπποσύνης/iposínis/!~γενι-ενικ:ιπποσύνη-η@wordElln,
* McsElln.ιπποσύνες/iposínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποσύνη-η@wordElln,
* McsElln.ιπποσυνών/iposinón/!~γενι-πληθ:ιπποσύνη-η@wordElln,

× base-form: ιπποσύνη
× base-pronunciation: /iposíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιπποσύνη/iposíni/-ιπποσύνης/iposínis/-ιπποσύνη/iposíni/-ιπποσύνη/iposíni/-ιπποσύνες/iposínes/-ιπποσυνών/iposinón/-ιπποσύνες/iposínes/-ιπποσύνες/iposínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποσύνη

ιπποτικότητα-η/ipotikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιπποτικότητα-η/ipotikótita-i/@wordElln,
* McsElln./ipotikótita-i/ιπποτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποτικότητα-η/ipotikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποτικότητα-η/ipotikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιπποτικότητα/ipotikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιπποτικότητας/ipotikótitas/!~γενι-ενικ:ιπποτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιπποτικότητες/ipotikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιπποτικοτήτων/ipotikotíton/!~γενι-πληθ:ιπποτικότητα-η@wordElln,

× base-form: ιπποτικότητα
× base-pronunciation: /ipotikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιπποτικότητα/ipotikótita/-ιπποτικότητας/ipotikótitas/-ιπποτικότητα/ipotikótita/-ιπποτικότητα/ipotikótita/-ιπποτικότητες/ipotikótites/-ιπποτικοτήτων/ipotikotíton/-ιπποτικότητες/ipotikótites/-ιπποτικότητες/ipotikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποτικότητα

ιπποτισμός-ο/ipotizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιπποτισμός-ο/ipotizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ipotizmós-o/ιπποτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποτισμός-ο/ipotizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποτισμός-ο/ipotizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιπποτισμός/ipotizmós/!~ονομ-ενικ:ιπποτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποτισμού/ipotizmú/!~γενι-ενικ:ιπποτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποτισμό/ipotizmó/!~αιτι-ενικ:ιπποτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποτισμέ/ipotizmé/!~κλητ-ενικ:ιπποτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποτισμοί/ipotizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποτισμών/ipotizmón/!~γενι-πληθ:ιπποτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποτισμούς/ipotizmús/!~αιτι-πληθ:ιπποτισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιπποτισμός
× base-pronunciation: /ipotizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιπποτισμός/ipotizmós/-ιπποτισμού/ipotizmú/-ιπποτισμό/ipotizmó/-ιπποτισμέ/ipotizmé/-ιπποτισμοί/ipotizmí/-ιπποτισμών/ipotizmón/-ιπποτισμούς/ipotizmús/-ιπποτισμοί/ipotizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποτισμός

ιπποτροφία-η/ipotrofía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιπποτροφία-η/ipotrofía-i/@wordElln,
* McsElln./ipotrofía-i/ιπποτροφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποτροφία-η/ipotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποτροφία-η/ipotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.ιπποτροφία/ipotrofía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποτροφία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποτροφίας/ipotrofías/!~γενι-ενικ:ιπποτροφία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποτροφίες/ipotrofíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποτροφία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποτροφιών/ipotrofión/!~γενι-πληθ:ιπποτροφία-η@wordElln,

× base-form: ιπποτροφία
× base-pronunciation: /ipotrofía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιπποτροφία/ipotrofía/-ιπποτροφίας/ipotrofías/-ιπποτροφία/ipotrofía/-ιπποτροφία/ipotrofía/-ιπποτροφίες/ipotrofíes/-ιπποτροφιών/ipotrofión/-ιπποτροφίες/ipotrofíes/-ιπποτροφίες/ipotrofíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποτροφία

ιπποτροφείο-το/ipotrofío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιπποτροφείο-το/ipotrofío-to/@wordElln,
* McsElln./ipotrofío-to/ιπποτροφείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποτροφείο-το/ipotrofío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποτροφείο-το/ipotrofío-to/@wordElln,
* McsElln.ιπποτροφείο/ipotrofío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποτροφείο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποτροφείου/ipotrofíu/!~γενι-ενικ:ιπποτροφείο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποτροφεία/ipotrofía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποτροφείο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποτροφείων/ipotrofíon/!~γενι-πληθ:ιπποτροφείο-το@wordElln,

× base-form: ιπποτροφείο
× base-pronunciation: /ipotrofío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιπποτροφείο/ipotrofío/-ιπποτροφείου/ipotrofíu/-ιπποτροφείο/ipotrofío/-ιπποτροφείο/ipotrofío/-ιπποτροφεία/ipotrofía/-ιπποτροφείων/ipotrofíon/-ιπποτροφεία/ipotrofía/-ιπποτροφεία/ipotrofía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποτροφείο

ιππουρίδα-η/ipurídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ιππουρίδα-η/ipurídha-i/@wordElln,
* McsElln./ipurídha-i/ιππουρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππουρίδα-η/ipurídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππουρίδα-η/ipurídha-i/@wordElln,
* McsElln.ιππουρίδα/ipurídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιππουρίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιππουρίδας/ipurídhas/!~γενι-ενικ:ιππουρίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιππουρίδες/ipurídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιππουρίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιππουρίδων/ipurídhon/!~γενι-πληθ:ιππουρίδα-η@wordElln,

× base-form: ιππουρίδα
× base-pronunciation: /ipurídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιππουρίδα/ipurídha/-ιππουρίδας/ipurídhas/-ιππουρίδα/ipurídha/-ιππουρίδα/ipurídha/-ιππουρίδες/ipurídhes/-ιππουρίδων/ipurídhon/-ιππουρίδες/ipurídhes/-ιππουρίδες/ipurídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιππουρίδα

ιπποφάγος-ο/ipofáyos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιπποφάγος-ο/ipofáyos-o/@wordElln,
* McsElln./ipofáyos-o/ιπποφάγος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποφάγος-ο/ipofáyos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποφάγος-ο/ipofáyos-o/@wordElln,
* McsElln.ιπποφάγος/ipofáyos/!~ονομ-ενικ:ιπποφάγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποφάγου/ipofáyu/!~γενι-ενικ:ιπποφάγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποφάγο/ipofáyo/!~αιτι-ενικ:ιπποφάγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποφάγε/ipofáye/!~κλητ-ενικ:ιπποφάγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποφάγοι/ipofáyi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποφάγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποφάγων/ipofáyon/!~γενι-πληθ:ιπποφάγος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποφάγους/ipofáyus/!~αιτι-πληθ:ιπποφάγος-ο@wordElln,

× base-form: ιπποφάγος
× base-pronunciation: /ipofáyos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιπποφάγος/ipofáyos/-ιπποφάγου/ipofáyu/-ιπποφάγο/ipofáyo/-ιπποφάγε/ipofáye/-ιπποφάγοι/ipofáyi/-ιπποφάγων/ipofáyon/-ιπποφάγους/ipofáyus/-ιπποφάγοι/ipofáyi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποφάγος

ιπποφαγία-η/ipofayía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιπποφαγία-η/ipofayía-i/@wordElln,
* McsElln./ipofayía-i/ιπποφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποφαγία-η/ipofayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποφαγία-η/ipofayía-i/@wordElln,
* McsElln.ιπποφαγία/ipofayía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποφαγία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποφαγίας/ipofayías/!~γενι-ενικ:ιπποφαγία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποφαγίες/ipofayíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποφαγία-η@wordElln,
* McsElln.ιπποφαγιών/ipofayión/!~γενι-πληθ:ιπποφαγία-η@wordElln,

× base-form: ιπποφαγία
× base-pronunciation: /ipofayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιπποφαγία/ipofayía/-ιπποφαγίας/ipofayías/-ιπποφαγία/ipofayía/-ιπποφαγία/ipofayía/-ιπποφαγίες/ipofayíes/-ιπποφαγιών/ipofayión/-ιπποφαγίες/ipofayíes/-ιπποφαγίες/ipofayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποφαγία

ιπποφορβείο-το/ipoforvío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιπποφορβείο-το/ipoforvío-to/@wordElln,
* McsElln./ipoforvío-to/ιπποφορβείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιπποφορβείο-το/ipoforvío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιπποφορβείο-το/ipoforvío-to/@wordElln,
* McsElln.ιπποφορβείο/ipoforvío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιπποφορβείο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποφορβείου/ipoforvíu/!~γενι-ενικ:ιπποφορβείο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποφορβεία/ipoforvía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιπποφορβείο-το@wordElln,
* McsElln.ιπποφορβείων/ipoforvíon/!~γενι-πληθ:ιπποφορβείο-το@wordElln,

× base-form: ιπποφορβείο
× base-pronunciation: /ipoforvío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιπποφορβείο/ipoforvío/-ιπποφορβείου/ipoforvíu/-ιπποφορβείο/ipoforvío/-ιπποφορβείο/ipoforvío/-ιπποφορβεία/ipoforvía/-ιπποφορβείων/ipoforvíon/-ιπποφορβεία/ipoforvía/-ιπποφορβεία/ipoforvía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιπποφορβείο

ιππόδρομος-ο/ipódhromos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιππόδρομος-ο/ipódhromos-o/@wordElln,
* McsElln./ipódhromos-o/ιππόδρομος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππόδρομος-ο/ipódhromos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππόδρομος-ο/ipódhromos-o/@wordElln,
* McsElln.ιππόδρομος/ipódhromos/!~ονομ-ενικ:ιππόδρομος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποδρόμου/ipodhrómu/!~γενι-ενικ:ιππόδρομος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόδρομου/ipódhromu/!~γενι-ενικ:ιππόδρομος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόδρομο/ipódhromo/!~αιτι-ενικ:ιππόδρομος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόδρομε/ipódhrome/!~κλητ-ενικ:ιππόδρομος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόδρομοι/ipódhromi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιππόδρομος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποδρόμων/ipodhrómon/!~γενι-πληθ:ιππόδρομος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποδρόμους/ipodhrómus/!~αιτι-πληθ:ιππόδρομος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόδρομους/ipódhromus/!~αιτι-πληθ:ιππόδρομος-ο@wordElln,

× base-form: ιππόδρομος
× base-pronunciation: /ipódhromos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιππόδρομος/ipódhromos/-ιπποδρόμου/ipodhrómu/|ιππόδρομου/ipódhromu/-ιππόδρομο/ipódhromo/-ιππόδρομε/ipódhrome/-ιππόδρομοι/ipódhromi/-ιπποδρόμων/ipodhrómon/-ιπποδρόμους/ipodhrómus/|ιππόδρομους/ipódhromus/-ιππόδρομοι/ipódhromi/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: ιππόδρομος

ιππόκαμπος-ο/ipókabos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιππόκαμπος-ο/ipókabos-o/@wordElln,
* McsElln./ipókabos-o/ιππόκαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππόκαμπος-ο/ipókabos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππόκαμπος-ο/ipókabos-o/@wordElln,
* McsElln.ιππόκαμπος/ipókabos/!~ονομ-ενικ:ιππόκαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόκαμπου/ipókabu/!~γενι-ενικ:ιππόκαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποκάμπου/ipokábu/!~γενι-ενικ:ιππόκαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόκαμπο/ipókabo/!~αιτι-ενικ:ιππόκαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόκαμπε/ipókabe/!~κλητ-ενικ:ιππόκαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόκαμποι/ipókabi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιππόκαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόκαμπων/ipókabon/!~γενι-πληθ:ιππόκαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποκάμπων/ipokábon/!~γενι-πληθ:ιππόκαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιππόκαμπους/ipókabus/!~αιτι-πληθ:ιππόκαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποκάμπους/ipokábus/!~αιτι-πληθ:ιππόκαμπος-ο@wordElln,

× base-form: ιππόκαμπος
× base-pronunciation: /ipókabos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιππόκαμπος/ipókabos/-ιππόκαμπου/ipókabu/|ιπποκάμπου/ipokábu/-ιππόκαμπο/ipókabo/-ιππόκαμπε/ipókabe/-ιππόκαμποι/ipókabi/-ιππόκαμπων/ipókabon/|ιπποκάμπων/ipokábon/-ιππόκαμπους/ipókabus/|ιπποκάμπους/ipokábus/-ιππόκαμποι/ipókabi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιππόκαμπος

ιππότης-ο/ipótis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιππότης-ο/ipótis-o/@wordElln,
* McsElln./ipótis-o/ιππότης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιππότης-ο/ipótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιππότης-ο/ipótis-o/@wordElln,
* McsElln.ιππότης/ipótis/!~ονομ-ενικ:ιππότης-ο@wordElln,
* McsElln.ιππότη/ipóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιππότης-ο@wordElln,
* McsElln.ιππότες/ipótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιππότης-ο@wordElln,
* McsElln.ιπποτών/ipotón/!~γενι-πληθ:ιππότης-ο@wordElln,

× base-form: ιππότης
× base-pronunciation: /ipótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιππότης/ipótis/-ιππότη/ipóti/-ιππότη/ipóti/-ιππότη/ipóti/-ιππότες/ipótes/-ιπποτών/ipotón/-ιππότες/ipótes/-ιππότες/ipótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιππότης

ιρίδιο-το/irídhio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιρίδιο-το/irídhio-to/@wordElln,
* McsElln./irídhio-to/ιρίδιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιρίδιο-το/irídhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιρίδιο-το/irídhio-to/@wordElln,
* McsElln.ιρίδιο/irídhio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιρίδιο-το@wordElln,
* McsElln.ιριδίου/iridhíu/!~γενι-ενικ:ιρίδιο-το@wordElln,
* McsElln.ιρίδιου/irídhiu/!~γενι-ενικ:ιρίδιο-το@wordElln,
* McsElln.ιρίδια/irídhia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιρίδιο-το@wordElln,
* McsElln.ιριδίων/iridhíon/!~γενι-πληθ:ιρίδιο-το@wordElln,

× base-form: ιρίδιο
× base-pronunciation: /irídhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιρίδιο/irídhio/-ιριδίου/iridhíu/|ιρίδιου/irídhiu/-ιρίδιο/irídhio/-ιρίδιο/irídhio/-ιρίδια/irídhia/-ιριδίων/iridhíon/-ιρίδια/irídhia/-ιρίδια/irídhia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιρίδιο

ιραδές-ο/iradhés-o/::
* McsEngl.wordElln.ιραδές-ο/iradhés-o/@wordElln,
* McsElln./iradhés-o/ιραδές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιραδές-ο/iradhés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιραδές-ο/iradhés-o/@wordElln,
* McsElln.ιραδές/iradhés/!~ονομ-ενικ:ιραδές-ο@wordElln,
* McsElln.ιραδέ/iradhé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιραδές-ο@wordElln,
* McsElln.ιραδέδες/iradhédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιραδές-ο@wordElln,
* McsElln.ιραδέδων/iradhédhon/!~γενι-πληθ:ιραδές-ο@wordElln,

× base-form: ιραδές
× base-pronunciation: /iradhés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιραδές/iradhés/-ιραδέ/iradhé/-ιραδέ/iradhé/-ιραδέ/iradhé/-ιραδέδες/iradhédhes/-ιραδέδων/iradhédhon/-ιραδέδες/iradhédhes/-ιραδέδες/iradhédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιραδές

ιρασιοναλίστρια-η/irassonalístria-i/::
* McsEngl.wordElln.ιρασιοναλίστρια-η/irassonalístria-i/@wordElln,
* McsElln./irassonalístria-i/ιρασιοναλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιρασιοναλίστρια-η/irassonalístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιρασιοναλίστρια-η/irassonalístria-i/@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλίστρια/irassonalístria/!~ονομ-ενικ:ιρασιοναλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλίστριας/irasionalístryyas/!~γενι-ενικ:ιρασιοναλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλίστρια/irasionalístryya/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιρασιοναλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλίστριες/irasionalístryes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιρασιοναλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλιστριών/irasionalistryyón/!~γενι-πληθ:ιρασιοναλίστρια-η@wordElln,

× base-form: ιρασιοναλίστρια
× base-pronunciation: /irassonalístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιρασιοναλίστρια/irassonalístria/-ιρασιοναλίστριας/irasionalístryyas/-ιρασιοναλίστρια/irasionalístryya/-ιρασιοναλίστρια/irasionalístryya/-ιρασιοναλίστριες/irasionalístryes/-ιρασιοναλιστριών/irasionalistryyón/-ιρασιοναλίστριες/irasionalístryes/-ιρασιοναλίστριες/irasionalístryes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιρασιοναλίστρια

ιρασιοναλισμός-ο/irassonalizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιρασιοναλισμός-ο/irassonalizmós-o/@wordElln,
* McsElln./irassonalizmós-o/ιρασιοναλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιρασιοναλισμός-ο/irassonalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιρασιοναλισμός-ο/irassonalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλισμός/irassonalizmós/!~ονομ-ενικ:ιρασιοναλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλισμού/irasionalizmú/!~γενι-ενικ:ιρασιοναλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλισμό/irasionalizmó/!~αιτι-ενικ:ιρασιοναλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλισμέ/irasionalizmé/!~κλητ-ενικ:ιρασιοναλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλισμοί/irasionalizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιρασιοναλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλισμών/irasionalizmón/!~γενι-πληθ:ιρασιοναλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλισμούς/irasionalizmús/!~αιτι-πληθ:ιρασιοναλισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιρασιοναλισμός
× base-pronunciation: /irassonalizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιρασιοναλισμός/irassonalizmós/-ιρασιοναλισμού/irasionalizmú/-ιρασιοναλισμό/irasionalizmó/-ιρασιοναλισμέ/irasionalizmé/-ιρασιοναλισμοί/irasionalizmí/-ιρασιοναλισμών/irasionalizmón/-ιρασιοναλισμούς/irasionalizmús/-ιρασιοναλισμοί/irasionalizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιρασιοναλισμός

ιρασιοναλιστής-ο/irassonalistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιρασιοναλιστής-ο/irassonalistís-o/@wordElln,
* McsElln./irassonalistís-o/ιρασιοναλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιρασιοναλιστής-ο/irassonalistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιρασιοναλιστής-ο/irassonalistís-o/@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλιστής/irassonalistís/!~ονομ-ενικ:ιρασιοναλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλιστή/irasionalistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιρασιοναλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλιστές/irasionalistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιρασιοναλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ιρασιοναλιστών/irasionalistón/!~γενι-πληθ:ιρασιοναλιστής-ο@wordElln,

× base-form: ιρασιοναλιστής
× base-pronunciation: /irassonalistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιρασιοναλιστής/irassonalistís/-ιρασιοναλιστή/irasionalistí/-ιρασιοναλιστή/irasionalistí/-ιρασιοναλιστή/irasionalistí/-ιρασιοναλιστές/irasionalistés/-ιρασιοναλιστών/irasionalistón/-ιρασιοναλιστές/irasionalistés/-ιρασιοναλιστές/irasionalistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιρασιοναλιστής

ιρεδεντισμός-ο/iredhedizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιρεδεντισμός-ο/iredhedizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iredhedizmós-o/ιρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιρεδεντισμός-ο/iredhedizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιρεδεντισμός-ο/iredhedizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιρεδεντισμός/iredhedizmós/!~ονομ-ενικ:ιρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρεδεντισμού/iredhedizmú/!~γενι-ενικ:ιρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρεδεντισμό/iredhedizmó/!~αιτι-ενικ:ιρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρεδεντισμέ/iredhedizmé/!~κλητ-ενικ:ιρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρεδεντισμοί/iredhedizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρεδεντισμών/iredhedizmón/!~γενι-πληθ:ιρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρεδεντισμούς/iredhedizmús/!~αιτι-πληθ:ιρεδεντισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιρεδεντισμός
× base-pronunciation: /iredhedizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιρεδεντισμός/iredhedizmós/-ιρεδεντισμού/iredhedizmú/-ιρεδεντισμό/iredhedizmó/-ιρεδεντισμέ/iredhedizmé/-ιρεδεντισμοί/iredhedizmí/-ιρεδεντισμών/iredhedizmón/-ιρεδεντισμούς/iredhedizmús/-ιρεδεντισμοί/iredhedizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιρεδεντισμός

ιριδίτιδα-η/iridhítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.ιριδίτιδα-η/iridhítidha-i/@wordElln,
* McsElln./iridhítidha-i/ιριδίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιριδίτιδα-η/iridhítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιριδίτιδα-η/iridhítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ιριδίτιδα/iridhítidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιριδίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ιριδίτιδας/iridhítidhas/!~γενι-ενικ:ιριδίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ιριδίτιδες/iridhítidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιριδίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.ιριδίτιδων/iridhítidhon/!~γενι-πληθ:ιριδίτιδα-η@wordElln,

× base-form: ιριδίτιδα
× base-pronunciation: /iridhítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιριδίτιδα/iridhítidha/-ιριδίτιδας/iridhítidhas/-ιριδίτιδα/iridhítidha/-ιριδίτιδα/iridhítidha/-ιριδίτιδες/iridhítidhes/-ιριδίτιδων/iridhítidhon/-ιριδίτιδες/iridhítidhes/-ιριδίτιδες/iridhítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιριδίτιδα

ιριδεκτομή-η/iridhektomí-i/::
* McsEngl.wordElln.ιριδεκτομή-η/iridhektomí-i/@wordElln,
* McsElln./iridhektomí-i/ιριδεκτομή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιριδεκτομή-η/iridhektomí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιριδεκτομή-η/iridhektomí-i/@wordElln,
* McsElln.ιριδεκτομή/iridhektomí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιριδεκτομή-η@wordElln,
* McsElln.ιριδεκτομής/iridhektomís/!~γενι-ενικ:ιριδεκτομή-η@wordElln,
* McsElln.ιριδεκτομές/iridhektomés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιριδεκτομή-η@wordElln,
* McsElln.ιριδεκτομών/iridhektomón/!~γενι-πληθ:ιριδεκτομή-η@wordElln,

× base-form: ιριδεκτομή
× base-pronunciation: /iridhektomí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιριδεκτομή/iridhektomí/-ιριδεκτομής/iridhektomís/-ιριδεκτομή/iridhektomí/-ιριδεκτομή/iridhektomí/-ιριδεκτομές/iridhektomés/-ιριδεκτομών/iridhektomón/-ιριδεκτομές/iridhektomés/-ιριδεκτομές/iridhektomés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιριδεκτομή

ιριδισμός-ο/iridhizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιριδισμός-ο/iridhizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iridhizmós-o/ιριδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιριδισμός-ο/iridhizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιριδισμός-ο/iridhizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιριδισμός/iridhizmós/!~ονομ-ενικ:ιριδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιριδισμού/iridhizmú/!~γενι-ενικ:ιριδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιριδισμό/iridhizmó/!~αιτι-ενικ:ιριδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιριδισμέ/iridhizmé/!~κλητ-ενικ:ιριδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιριδισμοί/iridhizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιριδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιριδισμών/iridhizmón/!~γενι-πληθ:ιριδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιριδισμούς/iridhizmús/!~αιτι-πληθ:ιριδισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιριδισμός
× base-pronunciation: /iridhizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιριδισμός/iridhizmós/-ιριδισμού/iridhizmú/-ιριδισμό/iridhizmó/-ιριδισμέ/iridhizmé/-ιριδισμοί/iridhizmí/-ιριδισμών/iridhizmón/-ιριδισμούς/iridhizmús/-ιριδισμοί/iridhizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιριδισμός

ιριδοκήλη-η/iridhokíli-i/::
* McsEngl.wordElln.ιριδοκήλη-η/iridhokíli-i/@wordElln,
* McsElln./iridhokíli-i/ιριδοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιριδοκήλη-η/iridhokíli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιριδοκήλη-η/iridhokíli-i/@wordElln,
* McsElln.ιριδοκήλη/iridhokíli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιριδοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.ιριδοκήλης/iridhokílis/!~γενι-ενικ:ιριδοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.ιριδοκήλες/iridhokíles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιριδοκήλη-η@wordElln,

× base-form: ιριδοκήλη
× base-pronunciation: /iridhokíli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιριδοκήλη/iridhokíli/-ιριδοκήλης/iridhokílis/-ιριδοκήλη/iridhokíli/-ιριδοκήλη/iridhokíli/-ιριδοκήλες/iridhokíles/-∅-ιριδοκήλες/iridhokíles/-ιριδοκήλες/iridhokíles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ιριδοκήλη

ιριδοσκόπιο-το/iridhoskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιριδοσκόπιο-το/iridhoskópio-to/@wordElln,
* McsElln./iridhoskópio-to/ιριδοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιριδοσκόπιο-το/iridhoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιριδοσκόπιο-το/iridhoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ιριδοσκόπιο/iridhoskópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιριδοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ιριδοσκοπίου/iridhoskopíu/!~γενι-ενικ:ιριδοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ιριδοσκόπιου/iridhoskópiu/!~γενι-ενικ:ιριδοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ιριδοσκόπια/iridhoskópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιριδοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ιριδοσκοπίων/iridhoskopíon/!~γενι-πληθ:ιριδοσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: ιριδοσκόπιο
× base-pronunciation: /iridhoskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιριδοσκόπιο/iridhoskópio/-ιριδοσκοπίου/iridhoskopíu/|ιριδοσκόπιου/iridhoskópiu/-ιριδοσκόπιο/iridhoskópio/-ιριδοσκόπιο/iridhoskópio/-ιριδοσκόπια/iridhoskópia/-ιριδοσκοπίων/iridhoskopíon/-ιριδοσκόπια/iridhoskópia/-ιριδοσκόπια/iridhoskópia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιριδοσκόπιο

ιριδοτομία-η/iridhotomía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιριδοτομία-η/iridhotomía-i/@wordElln,
* McsElln./iridhotomía-i/ιριδοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιριδοτομία-η/iridhotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιριδοτομία-η/iridhotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ιριδοτομία/iridhotomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιριδοτομία-η@wordElln,
* McsElln.ιριδοτομίας/iridhotomías/!~γενι-ενικ:ιριδοτομία-η@wordElln,
* McsElln.ιριδοτομίες/iridhotomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιριδοτομία-η@wordElln,
* McsElln.ιριδοτομιών/iridhotomión/!~γενι-πληθ:ιριδοτομία-η@wordElln,

× base-form: ιριδοτομία
× base-pronunciation: /iridhotomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιριδοτομία/iridhotomía/-ιριδοτομίας/iridhotomías/-ιριδοτομία/iridhotomía/-ιριδοτομία/iridhotomía/-ιριδοτομίες/iridhotomíes/-ιριδοτομιών/iridhotomión/-ιριδοτομίες/iridhotomíes/-ιριδοτομίες/iridhotomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιριδοτομία

ιρρεδεντισμός-ο/iredhedizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιρρεδεντισμός-ο/iredhedizmós-o/@wordElln,
* McsElln./iredhedizmós-o/ιρρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιρρεδεντισμός-ο/iredhedizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιρρεδεντισμός-ο/iredhedizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιρρεδεντισμός/iredhedizmós/!~ονομ-ενικ:ιρρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρρεδεντισμού/iredhedizmú/!~γενι-ενικ:ιρρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρρεδεντισμό/iredhedizmó/!~αιτι-ενικ:ιρρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρρεδεντισμέ/iredhedizmé/!~κλητ-ενικ:ιρρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρρεδεντισμοί/iredhedizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιρρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρρεδεντισμών/iredhedizmón/!~γενι-πληθ:ιρρεδεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιρρεδεντισμούς/iredhedizmús/!~αιτι-πληθ:ιρρεδεντισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιρρεδεντισμός
× base-pronunciation: /iredhedizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιρρεδεντισμός/iredhedizmós/-ιρρεδεντισμού/iredhedizmú/-ιρρεδεντισμό/iredhedizmó/-ιρρεδεντισμέ/iredhedizmé/-ιρρεδεντισμοί/iredhedizmí/-ιρρεδεντισμών/iredhedizmón/-ιρρεδεντισμούς/iredhedizmús/-ιρρεδεντισμοί/iredhedizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιρρεδεντισμός

ισάδα-η/isádha-i/::
* McsEngl.wordElln.ισάδα-η/isádha-i/@wordElln,
* McsElln./isádha-i/ισάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισάδα-η/isádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισάδα-η/isádha-i/@wordElln,
* McsElln.ισάδα/isádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισάδα-η@wordElln,
* McsElln.ισάδας/isádhas/!~γενι-ενικ:ισάδα-η@wordElln,
* McsElln.ισάδες/isádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισάδα-η@wordElln,
* McsElln.ισάδων/isádhon/!~γενι-πληθ:ισάδα-η@wordElln,

× base-form: ισάδα
× base-pronunciation: /isádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισάδα/isádha/-ισάδας/isádhas/-ισάδα/isádha/-ισάδα/isádha/-ισάδες/isádhes/-ισάδων/isádhon/-ισάδες/isádhes/-ισάδες/isádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισάδα

ισάδελφος-ο/isádhelfos-o/::
* McsEngl.wordElln.ισάδελφος-ο/isádhelfos-o/@wordElln,
* McsElln./isádhelfos-o/ισάδελφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισάδελφος-ο/isádhelfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισάδελφος-ο/isádhelfos-o/@wordElln,
* McsElln.ισάδελφος/isádhelfos/!~ονομ-ενικ:ισάδελφος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαδέλφου/isadhélfu/!~γενι-ενικ:ισάδελφος-ο@wordElln,
* McsElln.ισάδελφου/isádhelfu/!~γενι-ενικ:ισάδελφος-ο@wordElln,
* McsElln.ισάδελφο/isádhelfo/!~αιτι-ενικ:ισάδελφος-ο@wordElln,
* McsElln.ισάδελφε/isádhelfe/!~κλητ-ενικ:ισάδελφος-ο@wordElln,
* McsElln.ισάδελφοι/isádhelfi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισάδελφος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαδέλφων/isadhélfon/!~γενι-πληθ:ισάδελφος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαδέλφους/isadhélfus/!~αιτι-πληθ:ισάδελφος-ο@wordElln,
* McsElln.ισάδελφους/isádhelfus/!~αιτι-πληθ:ισάδελφος-ο@wordElln,

× base-form: ισάδελφος
× base-pronunciation: /isádhelfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισάδελφος/isádhelfos/-ισαδέλφου/isadhélfu/|ισάδελφου/isádhelfu/-ισάδελφο/isádhelfo/-ισάδελφε/isádhelfe/-ισάδελφοι/isádhelfi/-ισαδέλφων/isadhélfon/-ισαδέλφους/isadhélfus/|ισάδελφους/isádhelfus/-ισάδελφοι/isádhelfi/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: ισάδελφος

ισαποχή-η/isapohí-i/::
* McsEngl.wordElln.ισαποχή-η/isapohí-i/@wordElln,
* McsElln./isapohí-i/ισαποχή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισαποχή-η/isapohí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισαποχή-η/isapohí-i/@wordElln,
* McsElln.ισαποχή/isapohí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισαποχή-η@wordElln,
* McsElln.ισαποχής/isapohís/!~γενι-ενικ:ισαποχή-η@wordElln,
* McsElln.ισαποχές/isapohés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισαποχή-η@wordElln,
* McsElln.ισαποχών/isapohón/!~γενι-πληθ:ισαποχή-η@wordElln,

× base-form: ισαποχή
× base-pronunciation: /isapohí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισαποχή/isapohí/-ισαποχής/isapohís/-ισαποχή/isapohí/-ισαποχή/isapohí/-ισαποχές/isapohés/-ισαποχών/isapohón/-ισαποχές/isapohés/-ισαποχές/isapohés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισαποχή

ισαπόστολος-ο/isapóstolos-o/::
* McsEngl.wordElln.ισαπόστολος-ο/isapóstolos-o/@wordElln,
* McsElln./isapóstolos-o/ισαπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισαπόστολος-ο/isapóstolos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισαπόστολος-ο/isapóstolos-o/@wordElln,
* McsElln.ισαπόστολος/isapóstolos/!~ονομ-ενικ:ισαπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαπόστολου/isapóstolu/!~γενι-ενικ:ισαπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαποστόλου/isapostólu/!~γενι-ενικ:ισαπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαπόστολο/isapóstolo/!~αιτι-ενικ:ισαπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαπόστολε/isapóstole/!~κλητ-ενικ:ισαπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαπόστολοι/isapóstoli/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισαπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαπόστολων/isapóstolon/!~γενι-πληθ:ισαπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαποστόλων/isapostólon/!~γενι-πληθ:ισαπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαπόστολους/isapóstolus/!~αιτι-πληθ:ισαπόστολος-ο@wordElln,
* McsElln.ισαποστόλους/isapostólus/!~αιτι-πληθ:ισαπόστολος-ο@wordElln,

× base-form: ισαπόστολος
× base-pronunciation: /isapóstolos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισαπόστολος/isapóstolos/-ισαπόστολου/isapóstolu/|ισαποστόλου/isapostólu/-ισαπόστολο/isapóstolo/-ισαπόστολε/isapóstole/-ισαπόστολοι/isapóstoli/-ισαπόστολων/isapóstolon/|ισαποστόλων/isapostólon/-ισαπόστολους/isapóstolus/|ισαποστόλους/isapostólus/-ισαπόστολοι/isapóstoli/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ισαπόστολος

ισασμός-ο/isazmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ισασμός-ο/isazmós-o/@wordElln,
* McsElln./isazmós-o/ισασμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισασμός-ο/isazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισασμός-ο/isazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ισασμός/isazmós/!~ονομ-ενικ:ισασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισασμού/isazmú/!~γενι-ενικ:ισασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισασμό/isazmó/!~αιτι-ενικ:ισασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισασμέ/isazmé/!~κλητ-ενικ:ισασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισασμοί/isazmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισασμών/isazmón/!~γενι-πληθ:ισασμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισασμούς/isazmús/!~αιτι-πληθ:ισασμός-ο@wordElln,

× base-form: ισασμός
× base-pronunciation: /isazmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισασμός/isazmós/-ισασμού/isazmú/-ισασμό/isazmó/-ισασμέ/isazmé/-ισασμοί/isazmí/-ισασμών/isazmón/-ισασμούς/isazmús/-ισασμοί/isazmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισασμός

ισηγορία-η/isiyoría-i/::
* McsEngl.wordElln.ισηγορία-η/isiyoría-i/@wordElln,
* McsElln./isiyoría-i/ισηγορία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισηγορία-η/isiyoría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισηγορία-η/isiyoría-i/@wordElln,
* McsElln.ισηγορία/isiyoría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισηγορία-η@wordElln,
* McsElln.ισηγορίας/isiyorías/!~γενι-ενικ:ισηγορία-η@wordElln,
* McsElln.ισηγορίες/isiyoríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισηγορία-η@wordElln,
* McsElln.ισηγοριών/isiyorión/!~γενι-πληθ:ισηγορία-η@wordElln,

× base-form: ισηγορία
× base-pronunciation: /isiyoría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισηγορία/isiyoría/-ισηγορίας/isiyorías/-ισηγορία/isiyoría/-ισηγορία/isiyoría/-ισηγορίες/isiyoríes/-ισηγοριών/isiyorión/-ισηγορίες/isiyoríes/-ισηγορίες/isiyoríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισηγορία

ισημερία-η/isimería-i/::
* McsEngl.wordElln.ισημερία-η/isimería-i/@wordElln,
* McsElln./isimería-i/ισημερία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισημερία-η/isimería-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισημερία-η/isimería-i/@wordElln,
* McsElln.ισημερία/isimería/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισημερία-η@wordElln,
* McsElln.ισημερίας/isimerías/!~γενι-ενικ:ισημερία-η@wordElln,
* McsElln.ισημερίες/isimeríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισημερία-η@wordElln,
* McsElln.ισημεριών/isimerión/!~γενι-πληθ:ισημερία-η@wordElln,

× base-form: ισημερία
× base-pronunciation: /isimería/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισημερία/isimería/-ισημερίας/isimerías/-ισημερία/isimería/-ισημερία/isimería/-ισημερίες/isimeríes/-ισημεριών/isimerión/-ισημερίες/isimeríes/-ισημερίες/isimeríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισημερία

ισθμός-ο/isthmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ισθμός-ο/isthmós-o/@wordElln,
* McsElln./isthmós-o/ισθμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισθμός-ο/isthmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισθμός-ο/isthmós-o/@wordElln,
* McsElln.ισθμός/isthmós/!~ονομ-ενικ:ισθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισθμού/isthmú/!~γενι-ενικ:ισθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισθμό/isthmó/!~αιτι-ενικ:ισθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισθμέ/isthmé/!~κλητ-ενικ:ισθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισθμοί/isthmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισθμών/isthmón/!~γενι-πληθ:ισθμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισθμούς/isthmús/!~αιτι-πληθ:ισθμός-ο@wordElln,

× base-form: ισθμός
× base-pronunciation: /isthmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισθμός/isthmós/-ισθμού/isthmú/-ισθμό/isthmó/-ισθμέ/isthmé/-ισθμοί/isthmí/-ισθμών/isthmón/-ισθμούς/isthmús/-ισθμοί/isthmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισθμός

ισιάδα-η/issádha-i/::
* McsEngl.wordElln.ισιάδα-η/issádha-i/@wordElln,
* McsElln./issádha-i/ισιάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισιάδα-η/issádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισιάδα-η/issádha-i/@wordElln,
* McsElln.ισιάδα/issádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισιάδα-η@wordElln,
* McsElln.ισιάδας/issádhas/!~γενι-ενικ:ισιάδα-η@wordElln,
* McsElln.ισιάδες/issádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισιάδα-η@wordElln,
* McsElln.ισιάδων/issádhon/!~γενι-πληθ:ισιάδα-η@wordElln,

× base-form: ισιάδα
× base-pronunciation: /issádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισιάδα/issádha/-ισιάδας/issádhas/-ισιάδα/issádha/-ισιάδα/issádha/-ισιάδες/issádhes/-ισιάδων/issádhon/-ισιάδες/issádhes/-ισιάδες/issádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισιάδα

ισλαμίστρια-η/islamístria-i/::
* McsEngl.wordElln.ισλαμίστρια-η/islamístria-i/@wordElln,
* McsElln./islamístria-i/ισλαμίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισλαμίστρια-η/islamístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισλαμίστρια-η/islamístria-i/@wordElln,
* McsElln.ισλαμίστρια/islamístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισλαμίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ισλαμίστριας/islamístrias/!~γενι-ενικ:ισλαμίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ισλαμίστριες/islamístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισλαμίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ισλαμιστριών/islamistrión/!~γενι-πληθ:ισλαμίστρια-η@wordElln,

× base-form: ισλαμίστρια
× base-pronunciation: /islamístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισλαμίστρια/islamístria/-ισλαμίστριας/islamístrias/-ισλαμίστρια/islamístria/-ισλαμίστρια/islamístria/-ισλαμίστριες/islamístries/-ισλαμιστριών/islamistrión/-ισλαμίστριες/islamístries/-ισλαμίστριες/islamístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισλαμίστρια

ισλαμισμός-ο/islamizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ισλαμισμός-ο/islamizmós-o/@wordElln,
* McsElln./islamizmós-o/ισλαμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισλαμισμός-ο/islamizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισλαμισμός-ο/islamizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ισλαμισμός/islamizmós/!~ονομ-ενικ:ισλαμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισλαμισμού/islamizmú/!~γενι-ενικ:ισλαμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισλαμισμό/islamizmó/!~αιτι-ενικ:ισλαμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισλαμισμέ/islamizmé/!~κλητ-ενικ:ισλαμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισλαμισμοί/islamizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισλαμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισλαμισμών/islamizmón/!~γενι-πληθ:ισλαμισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισλαμισμούς/islamizmús/!~αιτι-πληθ:ισλαμισμός-ο@wordElln,

× base-form: ισλαμισμός
× base-pronunciation: /islamizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισλαμισμός/islamizmós/-ισλαμισμού/islamizmú/-ισλαμισμό/islamizmó/-ισλαμισμέ/islamizmé/-ισλαμισμοί/islamizmí/-ισλαμισμών/islamizmón/-ισλαμισμούς/islamizmús/-ισλαμισμοί/islamizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισλαμισμός

ισλαμιστής-ο/islamistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ισλαμιστής-ο/islamistís-o/@wordElln,
* McsElln./islamistís-o/ισλαμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισλαμιστής-ο/islamistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισλαμιστής-ο/islamistís-o/@wordElln,
* McsElln.ισλαμιστής/islamistís/!~ονομ-ενικ:ισλαμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισλαμιστή/islamistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισλαμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισλαμιστές/islamistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισλαμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισλαμιστών/islamistón/!~γενι-πληθ:ισλαμιστής-ο@wordElln,

× base-form: ισλαμιστής
× base-pronunciation: /islamistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισλαμιστής/islamistís/-ισλαμιστή/islamistí/-ισλαμιστή/islamistí/-ισλαμιστή/islamistí/-ισλαμιστές/islamistés/-ισλαμιστών/islamistón/-ισλαμιστές/islamistés/-ισλαμιστές/islamistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισλαμιστής

ισλαμολογία-η/islamoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισλαμολογία-η/islamoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./islamoloyía-i/ισλαμολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισλαμολογία-η/islamoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισλαμολογία-η/islamoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ισλαμολογία/islamoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισλαμολογία-η@wordElln,
* McsElln.ισλαμολογίας/islamoloyías/!~γενι-ενικ:ισλαμολογία-η@wordElln,
* McsElln.ισλαμολογίες/islamoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισλαμολογία-η@wordElln,
* McsElln.ισλαμολογιών/islamoloyión/!~γενι-πληθ:ισλαμολογία-η@wordElln,

× base-form: ισλαμολογία
× base-pronunciation: /islamoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισλαμολογία/islamoloyía/-ισλαμολογίας/islamoloyías/-ισλαμολογία/islamoloyía/-ισλαμολογία/islamoloyía/-ισλαμολογίες/islamoloyíes/-ισλαμολογιών/islamoloyión/-ισλαμολογίες/islamoloyíes/-ισλαμολογίες/islamoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισλαμολογία

ισλαμοφοβία-η/islamofovía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισλαμοφοβία-η/islamofovía-i/@wordElln,
* McsElln./islamofovía-i/ισλαμοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισλαμοφοβία-η/islamofovía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισλαμοφοβία-η/islamofovía-i/@wordElln,
* McsElln.ισλαμοφοβία/islamofovía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισλαμοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ισλαμοφοβίας/islamofovías/!~γενι-ενικ:ισλαμοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ισλαμοφοβίες/islamofovíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισλαμοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ισλαμοφοβιών/islamofovyyón/!~γενι-πληθ:ισλαμοφοβία-η@wordElln,

× base-form: ισλαμοφοβία
× base-pronunciation: /islamofovía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισλαμοφοβία/islamofovía/-ισλαμοφοβίας/islamofovías/-ισλαμοφοβία/islamofovía/-ισλαμοφοβία/islamofovía/-ισλαμοφοβίες/islamofovíes/-ισλαμοφοβιών/islamofovyyón/-ισλαμοφοβίες/islamofovíes/-ισλαμοφοβίες/islamofovíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισλαμοφοβία

ισνάφι-το/isnáfi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ισνάφι-το/isnáfi-to-s/@wordElln,
* McsElln./isnáfi-to-s/ισνάφι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισνάφι-το/isnáfi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισνάφι-το/isnáfi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ισνάφι/isnáfi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισνάφι-το@wordElln,
* McsElln.ισναφιού/isnafhhú/!~γενι-ενικ:ισνάφι-το@wordElln,
* McsElln.ισνάφια/isnáfhha/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισνάφι-το@wordElln,
* McsElln.ισναφιών/isnafhhón/!~γενι-πληθ:ισνάφι-το@wordElln,

× base-form: ισνάφι
× base-pronunciation: /isnáfi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ισνάφι/isnáfi/-ισναφιού/isnafhhú/-ισνάφι/isnáfi/-ισνάφι/isnáfi/-ισνάφια/isnáfhha/-ισναφιών/isnafhhón/-ισνάφια/isnáfhha/-ισνάφια/isnáfhha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισνάφι

ισοβίτισσα-η/isovítisa-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοβίτισσα-η/isovítisa-i/@wordElln,
* McsElln./isovítisa-i/ισοβίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοβίτισσα-η/isovítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοβίτισσα-η/isovítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ισοβίτισσα/isovítisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοβίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ισοβίτισσας/isovítisas/!~γενι-ενικ:ισοβίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ισοβίτισσες/isovítises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοβίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ισοβιτισσών/isovitisón/!~γενι-πληθ:ισοβίτισσα-η@wordElln,

× base-form: ισοβίτισσα
× base-pronunciation: /isovítisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοβίτισσα/isovítisa/-ισοβίτισσας/isovítisas/-ισοβίτισσα/isovítisa/-ισοβίτισσα/isovítisa/-ισοβίτισσες/isovítises/-ισοβιτισσών/isovitisón/-ισοβίτισσες/isovítises/-ισοβίτισσες/isovítises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοβίτισσα

ισοβαθμία-η/isovathmía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοβαθμία-η/isovathmía-i/@wordElln,
* McsElln./isovathmía-i/ισοβαθμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοβαθμία-η/isovathmía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοβαθμία-η/isovathmía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοβαθμία/isovathmía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοβαθμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοβαθμίας/isovathmías/!~γενι-ενικ:ισοβαθμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοβαθμίες/isovathmíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοβαθμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοβαθμιών/isovathmión/!~γενι-πληθ:ισοβαθμία-η@wordElln,

× base-form: ισοβαθμία
× base-pronunciation: /isovathmía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοβαθμία/isovathmía/-ισοβαθμίας/isovathmías/-ισοβαθμία/isovathmía/-ισοβαθμία/isovathmía/-ισοβαθμίες/isovathmíes/-ισοβαθμιών/isovathmión/-ισοβαθμίες/isovathmíes/-ισοβαθμίες/isovathmíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοβαθμία

ισοβιότητα-η/isoviótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοβιότητα-η/isoviótita-i/@wordElln,
* McsElln./isoviótita-i/ισοβιότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοβιότητα-η/isoviótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοβιότητα-η/isoviótita-i/@wordElln,
* McsElln.ισοβιότητα/isoviótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοβιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ισοβιότητας/isoviótitas/!~γενι-ενικ:ισοβιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ισοβιότητες/isoviótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοβιότητα-η@wordElln,
* McsElln.ισοβιοτήτων/isoviotíton/!~γενι-πληθ:ισοβιότητα-η@wordElln,

× base-form: ισοβιότητα
× base-pronunciation: /isoviótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοβιότητα/isoviótita/-ισοβιότητας/isoviótitas/-ισοβιότητα/isoviótita/-ισοβιότητα/isoviótita/-ισοβιότητες/isoviótites/-ισοβιοτήτων/isoviotíton/-ισοβιότητες/isoviótites/-ισοβιότητες/isoviótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοβιότητα

ισοδυναμία-η/isodhinamía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοδυναμία-η/isodhinamía-i/@wordElln,
* McsElln./isodhinamía-i/ισοδυναμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοδυναμία-η/isodhinamía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοδυναμία-η/isodhinamía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοδυναμία/isodhinamía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοδυναμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοδυναμίας/isodhinamías/!~γενι-ενικ:ισοδυναμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοδυναμίες/isodhinamíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοδυναμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοδυναμιών/isodhinamión/!~γενι-πληθ:ισοδυναμία-η@wordElln,

× base-form: ισοδυναμία
× base-pronunciation: /isodhinamía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοδυναμία/isodhinamía/-ισοδυναμίας/isodhinamías/-ισοδυναμία/isodhinamía/-ισοδυναμία/isodhinamía/-ισοδυναμίες/isodhinamíes/-ισοδυναμιών/isodhinamión/-ισοδυναμίες/isodhinamíes/-ισοδυναμίες/isodhinamíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοδυναμία

ισοζυγία-η/isoziyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοζυγία-η/isoziyía-i/@wordElln,
* McsElln./isoziyía-i/ισοζυγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοζυγία-η/isoziyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοζυγία-η/isoziyía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοζυγία/isoziyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοζυγία-η@wordElln,
* McsElln.ισοζυγίας/isoziyías/!~γενι-ενικ:ισοζυγία-η@wordElln,
* McsElln.ισοζυγίες/isoziyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοζυγία-η@wordElln,
* McsElln.ισοζυγιών/isoziyión/!~γενι-πληθ:ισοζυγία-η@wordElln,

× base-form: ισοζυγία
× base-pronunciation: /isoziyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοζυγία/isoziyía/-ισοζυγίας/isoziyías/-ισοζυγία/isoziyía/-ισοζυγία/isoziyía/-ισοζυγίες/isoziyíes/-ισοζυγιών/isoziyión/-ισοζυγίες/isoziyíes/-ισοζυγίες/isoziyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοζυγία

ισοζυγισμός-ο/isoziyizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ισοζυγισμός-ο/isoziyizmós-o/@wordElln,
* McsElln./isoziyizmós-o/ισοζυγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοζυγισμός-ο/isoziyizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοζυγισμός-ο/isoziyizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ισοζυγισμός/isoziyizmós/!~ονομ-ενικ:ισοζυγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοζυγισμού/isoziyizmú/!~γενι-ενικ:ισοζυγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοζυγισμό/isoziyizmó/!~αιτι-ενικ:ισοζυγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοζυγισμέ/isoziyizmé/!~κλητ-ενικ:ισοζυγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοζυγισμοί/isoziyizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισοζυγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοζυγισμών/isoziyizmón/!~γενι-πληθ:ισοζυγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοζυγισμούς/isoziyizmús/!~αιτι-πληθ:ισοζυγισμός-ο@wordElln,

× base-form: ισοζυγισμός
× base-pronunciation: /isoziyizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισοζυγισμός/isoziyizmós/-ισοζυγισμού/isoziyizmú/-ισοζυγισμό/isoziyizmó/-ισοζυγισμέ/isoziyizmé/-ισοζυγισμοί/isoziyizmí/-ισοζυγισμών/isoziyizmón/-ισοζυγισμούς/isoziyizmús/-ισοζυγισμοί/isoziyizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοζυγισμός

ισοζυγιστής-ο/isoziyistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ισοζυγιστής-ο/isoziyistís-o/@wordElln,
* McsElln./isoziyistís-o/ισοζυγιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοζυγιστής-ο/isoziyistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοζυγιστής-ο/isoziyistís-o/@wordElln,
* McsElln.ισοζυγιστής/isoziyistís/!~ονομ-ενικ:ισοζυγιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισοζυγιστή/isoziyistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοζυγιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισοζυγιστές/isoziyistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοζυγιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισοζυγιστών/isoziyistón/!~γενι-πληθ:ισοζυγιστής-ο@wordElln,

× base-form: ισοζυγιστής
× base-pronunciation: /isoziyistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισοζυγιστής/isoziyistís/-ισοζυγιστή/isoziyistí/-ισοζυγιστή/isoziyistí/-ισοζυγιστή/isoziyistí/-ισοζυγιστές/isoziyistés/-ισοζυγιστών/isoziyistón/-ισοζυγιστές/isoziyistés/-ισοζυγιστές/isoziyistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοζυγιστής

ισοζύγιο-το/isozíyio-to/::
* McsEngl.wordElln.ισοζύγιο-το/isozíyio-to/@wordElln,
* McsElln./isozíyio-to/ισοζύγιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοζύγιο-το/isozíyio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοζύγιο-το/isozíyio-to/@wordElln,
* McsElln.ισοζύγιο/isozíyio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοζύγιο-το@wordElln,
* McsElln.ισοζυγίου/isoziyíu/!~γενι-ενικ:ισοζύγιο-το@wordElln,
* McsElln.ισοζύγιου/isozíyyu/!~γενι-ενικ:ισοζύγιο-το@wordElln,
* McsElln.ισοζύγια/isozíyia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοζύγιο-το@wordElln,
* McsElln.ισοζυγίων/isoziyíon/!~γενι-πληθ:ισοζύγιο-το@wordElln,

× base-form: ισοζύγιο
× base-pronunciation: /isozíyio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ισοζύγιο/isozíyio/-ισοζυγίου/isoziyíu/|ισοζύγιου/isozíyyu/-ισοζύγιο/isozíyio/-ισοζύγιο/isozíyio/-ισοζύγια/isozíyia/-ισοζυγίων/isoziyíon/-ισοζύγια/isozíyia/-ισοζύγια/isozíyia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ισοζύγιο

ισοζύγιση-η/isozíyisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοζύγιση-η/isozíyisi-i/@wordElln,
* McsElln./isozíyisi-i/ισοζύγιση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοζύγιση-η/isozíyisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοζύγιση-η/isozíyisi-i/@wordElln,
* McsElln.ισοζύγιση/isozíyisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοζύγιση-η@wordElln,
* McsElln.ισοζύγισης/isozíyisis/!~γενι-ενικ:ισοζύγιση-η@wordElln,
* McsElln.ισοζυγίσεως/isoziyíseos/!~γενι-ενικ:ισοζύγιση-η@wordElln,
* McsElln.ισοζυγίσεις/isoziyísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοζύγιση-η@wordElln,
* McsElln.ισοζυγίσεων/isoziyíseon/!~γενι-πληθ:ισοζύγιση-η@wordElln,

× base-form: ισοζύγιση
× base-pronunciation: /isozíyisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοζύγιση/isozíyisi/-ισοζύγισης/isozíyisis/|ισοζυγίσεως/isoziyíseos/-ισοζύγιση/isozíyisi/-ισοζύγιση/isozíyisi/-ισοζυγίσεις/isoziyísis/-ισοζυγίσεων/isoziyíseon/-ισοζυγίσεις/isoziyísis/-ισοζυγίσεις/isoziyísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ισοζύγιση

ισοθερμία-η/isothermía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοθερμία-η/isothermía-i/@wordElln,
* McsElln./isothermía-i/ισοθερμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοθερμία-η/isothermía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοθερμία-η/isothermía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοθερμία/isothermía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοθερμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοθερμίας/isothermías/!~γενι-ενικ:ισοθερμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοθερμίες/isothermíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοθερμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοθερμιών/isothermión/!~γενι-πληθ:ισοθερμία-η@wordElln,

× base-form: ισοθερμία
× base-pronunciation: /isothermía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοθερμία/isothermía/-ισοθερμίας/isothermías/-ισοθερμία/isothermía/-ισοθερμία/isothermía/-ισοθερμίες/isothermíes/-ισοθερμιών/isothermión/-ισοθερμίες/isothermíes/-ισοθερμίες/isothermíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοθερμία

ισοκατανομή-η/isokatanomí-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοκατανομή-η/isokatanomí-i/@wordElln,
* McsElln./isokatanomí-i/ισοκατανομή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοκατανομή-η/isokatanomí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοκατανομή-η/isokatanomí-i/@wordElln,
* McsElln.ισοκατανομή/isokatanomí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοκατανομή-η@wordElln,
* McsElln.ισοκατανομής/isokatanomís/!~γενι-ενικ:ισοκατανομή-η@wordElln,
* McsElln.ισοκατανομές/isokatanomés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοκατανομή-η@wordElln,
* McsElln.ισοκατανομών/isokatanomón/!~γενι-πληθ:ισοκατανομή-η@wordElln,

× base-form: ισοκατανομή
× base-pronunciation: /isokatanomí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοκατανομή/isokatanomí/-ισοκατανομής/isokatanomís/-ισοκατανομή/isokatanomí/-ισοκατανομή/isokatanomí/-ισοκατανομές/isokatanomés/-ισοκατανομών/isokatanomón/-ισοκατανομές/isokatanomés/-ισοκατανομές/isokatanomés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοκατανομή

ισοκεφαλία-η/isokefalía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοκεφαλία-η/isokefalía-i/@wordElln,
* McsElln./isokefalía-i/ισοκεφαλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοκεφαλία-η/isokefalía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοκεφαλία-η/isokefalía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοκεφαλία/isokefalía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοκεφαλία-η@wordElln,
* McsElln.ισοκεφαλίας/isokefalías/!~γενι-ενικ:ισοκεφαλία-η@wordElln,
* McsElln.ισοκεφαλίες/isokefalíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοκεφαλία-η@wordElln,
* McsElln.ισοκεφαλιών/isokefallón/!~γενι-πληθ:ισοκεφαλία-η@wordElln,

× base-form: ισοκεφαλία
× base-pronunciation: /isokefalía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοκεφαλία/isokefalía/-ισοκεφαλίας/isokefalías/-ισοκεφαλία/isokefalía/-ισοκεφαλία/isokefalía/-ισοκεφαλίες/isokefalíes/-ισοκεφαλιών/isokefallón/-ισοκεφαλίες/isokefalíes/-ισοκεφαλίες/isokefalíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοκεφαλία

ισοκράτημα-το/isokrátima-to/::
* McsEngl.wordElln.ισοκράτημα-το/isokrátima-to/@wordElln,
* McsElln./isokrátima-to/ισοκράτημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοκράτημα-το/isokrátima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοκράτημα-το/isokrátima-to/@wordElln,
* McsElln.ισοκράτημα/isokrátima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοκράτημα-το@wordElln,
* McsElln.ισοκρατήματος/isokratímatos/!~γενι-ενικ:ισοκράτημα-το@wordElln,
* McsElln.ισοκρατήματα/isokratímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοκράτημα-το@wordElln,
* McsElln.ισοκρατημάτων/isokratimáton/!~γενι-πληθ:ισοκράτημα-το@wordElln,

× base-form: ισοκράτημα
× base-pronunciation: /isokrátima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ισοκράτημα/isokrátima/-ισοκρατήματος/isokratímatos/-ισοκράτημα/isokrátima/-ισοκράτημα/isokrátima/-ισοκρατήματα/isokratímata/-ισοκρατημάτων/isokratimáton/-ισοκρατήματα/isokratímata/-ισοκρατήματα/isokratímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοκράτημα

ισολογισμός-ο/isoloyizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ισολογισμός-ο/isoloyizmós-o/@wordElln,
* McsElln./isoloyizmós-o/ισολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισολογισμός-ο/isoloyizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισολογισμός-ο/isoloyizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ισολογισμός/isoloyizmós/!~ονομ-ενικ:ισολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισολογισμού/isoloyizmú/!~γενι-ενικ:ισολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισολογισμό/isoloyizmó/!~αιτι-ενικ:ισολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισολογισμέ/isoloyizmé/!~κλητ-ενικ:ισολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισολογισμοί/isoloyizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισολογισμών/isoloyizmón/!~γενι-πληθ:ισολογισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισολογισμούς/isoloyizmús/!~αιτι-πληθ:ισολογισμός-ο@wordElln,

× base-form: ισολογισμός
× base-pronunciation: /isoloyizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισολογισμός/isoloyizmós/-ισολογισμού/isoloyizmú/-ισολογισμό/isoloyizmó/-ισολογισμέ/isoloyizmé/-ισολογισμοί/isoloyizmí/-ισολογισμών/isoloyizmón/-ισολογισμούς/isoloyizmús/-ισολογισμοί/isoloyizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισολογισμός

ισομέρεια-η/isoméria-i/::
* McsEngl.wordElln.ισομέρεια-η/isoméria-i/@wordElln,
* McsElln./isoméria-i/ισομέρεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισομέρεια-η/isoméria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισομέρεια-η/isoméria-i/@wordElln,
* McsElln.ισομέρεια/isoméria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισομέρεια-η@wordElln,
* McsElln.ισομέρειας/isomérias/!~γενι-ενικ:ισομέρεια-η@wordElln,
* McsElln.ισομέρειες/isoméries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισομέρεια-η@wordElln,
* McsElln.ισομερειών/isomerión/!~γενι-πληθ:ισομέρεια-η@wordElln,

× base-form: ισομέρεια
× base-pronunciation: /isoméria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισομέρεια/isoméria/-ισομέρειας/isomérias/-ισομέρεια/isoméria/-ισομέρεια/isoméria/-ισομέρειες/isoméries/-ισομερειών/isomerión/-ισομέρειες/isoméries/-ισομέρειες/isoméries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισομέρεια

ισομερές-το/isomerés-to/::
* McsEngl.wordElln.ισομερές-το/isomerés-to/@wordElln,
* McsElln./isomerés-to/ισομερές-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισομερές-το/isomerés-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισομερές-το/isomerés-to/@wordElln,
* McsElln.ισομερές/isomerés/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισομερές-το@wordElln,
* McsElln.ισομερούς/isomerús/!~γενι-ενικ:ισομερές-το@wordElln,
* McsElln.ισομερή/isomerí/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισομερές-το@wordElln,
* McsElln.ισομερών/isomerón/!~γενι-πληθ:ισομερές-το@wordElln,

× base-form: ισομερές
× base-pronunciation: /isomerés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ισομερές/isomerés/-ισομερούς/isomerús/-ισομερές/isomerés/-ισομερές/isomerés/-ισομερή/isomerí/-ισομερών/isomerón/-ισομερή/isomerí/-ισομερή/isomerí/
× inflection-method: nounEllnMaG3XesT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚεςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισομερές

ισομερισμός-ο/isomerizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ισομερισμός-ο/isomerizmós-o/@wordElln,
* McsElln./isomerizmós-o/ισομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισομερισμός-ο/isomerizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισομερισμός-ο/isomerizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ισομερισμός/isomerizmós/!~ονομ-ενικ:ισομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομερισμού/isomerizmú/!~γενι-ενικ:ισομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομερισμό/isomerizmó/!~αιτι-ενικ:ισομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομερισμέ/isomerizmé/!~κλητ-ενικ:ισομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομερισμοί/isomerizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομερισμών/isomerizmón/!~γενι-πληθ:ισομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομερισμούς/isomerizmús/!~αιτι-πληθ:ισομερισμός-ο@wordElln,

× base-form: ισομερισμός
× base-pronunciation: /isomerizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισομερισμός/isomerizmós/-ισομερισμού/isomerizmú/-ισομερισμό/isomerizmó/-ισομερισμέ/isomerizmé/-ισομερισμοί/isomerizmí/-ισομερισμών/isomerizmón/-ισομερισμούς/isomerizmús/-ισομερισμοί/isomerizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισομερισμός

ισομετρία-η/isometría-i/::
* McsEngl.wordElln.ισομετρία-η/isometría-i/@wordElln,
* McsElln./isometría-i/ισομετρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισομετρία-η/isometría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισομετρία-η/isometría-i/@wordElln,
* McsElln.ισομετρία/isometría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ισομετρίας/isometrías/!~γενι-ενικ:ισομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ισομετρίες/isometríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ισομετριών/isometrión/!~γενι-πληθ:ισομετρία-η@wordElln,

× base-form: ισομετρία
× base-pronunciation: /isometría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισομετρία/isometría/-ισομετρίας/isometrías/-ισομετρία/isometría/-ισομετρία/isometría/-ισομετρίες/isometríes/-ισομετριών/isometrión/-ισομετρίες/isometríes/-ισομετρίες/isometríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισομετρία

ισομοιρία-η/isomiría-i/::
* McsEngl.wordElln.ισομοιρία-η/isomiría-i/@wordElln,
* McsElln./isomiría-i/ισομοιρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισομοιρία-η/isomiría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισομοιρία-η/isomiría-i/@wordElln,
* McsElln.ισομοιρία/isomiría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισομοιρία-η@wordElln,
* McsElln.ισομοιρίας/isomirías/!~γενι-ενικ:ισομοιρία-η@wordElln,
* McsElln.ισομοιρίες/isomiríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισομοιρία-η@wordElln,
* McsElln.ισομοιριών/isomirión/!~γενι-πληθ:ισομοιρία-η@wordElln,

× base-form: ισομοιρία
× base-pronunciation: /isomiría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισομοιρία/isomiría/-ισομοιρίας/isomirías/-ισομοιρία/isomiría/-ισομοιρία/isomiría/-ισομοιρίες/isomiríes/-ισομοιριών/isomirión/-ισομοιρίες/isomiríes/-ισομοιρίες/isomiríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισομοιρία

ισομορφία-η/isomorfía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισομορφία-η/isomorfía-i/@wordElln,
* McsElln./isomorfía-i/ισομορφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισομορφία-η/isomorfía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισομορφία-η/isomorfía-i/@wordElln,
* McsElln.ισομορφία/isomorfía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισομορφία-η@wordElln,
* McsElln.ισομορφίας/isomorfías/!~γενι-ενικ:ισομορφία-η@wordElln,
* McsElln.ισομορφίες/isomorfíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισομορφία-η@wordElln,
* McsElln.ισομορφιών/isomorfión/!~γενι-πληθ:ισομορφία-η@wordElln,

× base-form: ισομορφία
× base-pronunciation: /isomorfía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισομορφία/isomorfía/-ισομορφίας/isomorfías/-ισομορφία/isomorfía/-ισομορφία/isomorfía/-ισομορφίες/isomorfíes/-ισομορφιών/isomorfión/-ισομορφίες/isomorfíes/-ισομορφίες/isomorfíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισομορφία

ισομορφισμός-ο/isomorfizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ισομορφισμός-ο/isomorfizmós-o/@wordElln,
* McsElln./isomorfizmós-o/ισομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισομορφισμός-ο/isomorfizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισομορφισμός-ο/isomorfizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ισομορφισμός/isomorfizmós/!~ονομ-ενικ:ισομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομορφισμού/isomorfizmú/!~γενι-ενικ:ισομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομορφισμό/isomorfizmó/!~αιτι-ενικ:ισομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομορφισμέ/isomorfizmé/!~κλητ-ενικ:ισομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομορφισμοί/isomorfizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομορφισμών/isomorfizmón/!~γενι-πληθ:ισομορφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισομορφισμούς/isomorfizmús/!~αιτι-πληθ:ισομορφισμός-ο@wordElln,

× base-form: ισομορφισμός
× base-pronunciation: /isomorfizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισομορφισμός/isomorfizmós/-ισομορφισμού/isomorfizmú/-ισομορφισμό/isomorfizmó/-ισομορφισμέ/isomorfizmé/-ισομορφισμοί/isomorfizmí/-ισομορφισμών/isomorfizmón/-ισομορφισμούς/isomorfizmús/-ισομορφισμοί/isomorfizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισομορφισμός

ισονομία-η/isonomía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισονομία-η/isonomía-i/@wordElln,
* McsElln./isonomía-i/ισονομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισονομία-η/isonomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισονομία-η/isonomía-i/@wordElln,
* McsElln.ισονομία/isonomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισονομία-η@wordElln,
* McsElln.ισονομίας/isonomías/!~γενι-ενικ:ισονομία-η@wordElln,
* McsElln.ισονομίες/isonomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισονομία-η@wordElln,
* McsElln.ισονομιών/isonomión/!~γενι-πληθ:ισονομία-η@wordElln,

× base-form: ισονομία
× base-pronunciation: /isonomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισονομία/isonomía/-ισονομίας/isonomías/-ισονομία/isonomía/-ισονομία/isonomía/-ισονομίες/isonomíes/-ισονομιών/isonomión/-ισονομίες/isonomíes/-ισονομίες/isonomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισονομία

ισοπέδωση-η/isopédhosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοπέδωση-η/isopédhosi-i/@wordElln,
* McsElln./isopédhosi-i/ισοπέδωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοπέδωση-η/isopédhosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοπέδωση-η/isopédhosi-i/@wordElln,
* McsElln.ισοπέδωση/isopédhosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοπέδωση-η@wordElln,
* McsElln.ισοπέδωσης/isopédhosis/!~γενι-ενικ:ισοπέδωση-η@wordElln,
* McsElln.ισοπεδώσεως/isopedhóseos/!~γενι-ενικ:ισοπέδωση-η@wordElln,
* McsElln.ισοπεδώσεις/isopedhósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοπέδωση-η@wordElln,
* McsElln.ισοπεδώσεων/isopedhóseon/!~γενι-πληθ:ισοπέδωση-η@wordElln,

× base-form: ισοπέδωση
× base-pronunciation: /isopédhosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοπέδωση/isopédhosi/-ισοπέδωσης/isopédhosis/|ισοπεδώσεως/isopedhóseos/-ισοπέδωση/isopédhosi/-ισοπέδωση/isopédhosi/-ισοπεδώσεις/isopedhósis/-ισοπεδώσεων/isopedhóseon/-ισοπεδώσεις/isopedhósis/-ισοπεδώσεις/isopedhósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ισοπέδωση

ισοπαλία-η/isopalía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοπαλία-η/isopalía-i/@wordElln,
* McsElln./isopalía-i/ισοπαλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοπαλία-η/isopalía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοπαλία-η/isopalía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοπαλία/isopalía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοπαλία-η@wordElln,
* McsElln.ισοπαλίας/isopalías/!~γενι-ενικ:ισοπαλία-η@wordElln,
* McsElln.ισοπαλίες/isopalíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοπαλία-η@wordElln,
* McsElln.ισοπαλιών/isopallón/!~γενι-πληθ:ισοπαλία-η@wordElln,

× base-form: ισοπαλία
× base-pronunciation: /isopalía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοπαλία/isopalía/-ισοπαλίας/isopalías/-ισοπαλία/isopalía/-ισοπαλία/isopalía/-ισοπαλίες/isopalíes/-ισοπαλιών/isopallón/-ισοπαλίες/isopalíes/-ισοπαλίες/isopalíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοπαλία

ισοπολιτεία-η/isopolitía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοπολιτεία-η/isopolitía-i/@wordElln,
* McsElln./isopolitía-i/ισοπολιτεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοπολιτεία-η/isopolitía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοπολιτεία-η/isopolitía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοπολιτεία/isopolitía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοπολιτεία-η@wordElln,
* McsElln.ισοπολιτείας/isopolitías/!~γενι-ενικ:ισοπολιτεία-η@wordElln,
* McsElln.ισοπολιτείες/isopolitíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοπολιτεία-η@wordElln,
* McsElln.ισοπολιτειών/isopolitión/!~γενι-πληθ:ισοπολιτεία-η@wordElln,

× base-form: ισοπολιτεία
× base-pronunciation: /isopolitía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοπολιτεία/isopolitía/-ισοπολιτείας/isopolitías/-ισοπολιτεία/isopolitía/-ισοπολιτεία/isopolitía/-ισοπολιτείες/isopolitíes/-ισοπολιτειών/isopolitión/-ισοπολιτείες/isopolitíes/-ισοπολιτείες/isopolitíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοπολιτεία

ισοπρένιο-το/isoprénio-to/::
* McsEngl.wordElln.ισοπρένιο-το/isoprénio-to/@wordElln,
* McsElln./isoprénio-to/ισοπρένιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοπρένιο-το/isoprénio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοπρένιο-το/isoprénio-to/@wordElln,
* McsElln.ισοπρένιο/isoprénio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοπρένιο-το@wordElln,
* McsElln.ισοπρένιου/isopréniu/!~γενι-ενικ:ισοπρένιο-το@wordElln,
* McsElln.ισοπρένια/isoprénia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοπρένιο-το@wordElln,
* McsElln.ισοπρένιων/isoprénnon/!~γενι-πληθ:ισοπρένιο-το@wordElln,

× base-form: ισοπρένιο
× base-pronunciation: /isoprénio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ισοπρένιο/isoprénio/-ισοπρένιου/isopréniu/-ισοπρένιο/isoprénio/-ισοπρένιο/isoprénio/-ισοπρένια/isoprénia/-ισοπρένιων/isoprénnon/-ισοπρένια/isoprénia/-ισοπρένια/isoprénia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοπρένιο

ισορροπία-η/isoropía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισορροπία-η/isoropía-i/@wordElln,
* McsElln./isoropía-i/ισορροπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισορροπία-η/isoropía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισορροπία-η/isoropía-i/@wordElln,
* McsElln.ισορροπία/isoropía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισορροπία-η@wordElln,
* McsElln.ισορροπίας/isoropías/!~γενι-ενικ:ισορροπία-η@wordElln,
* McsElln.ισορροπίες/isoropíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισορροπία-η@wordElln,
* McsElln.ισορροπιών/isoropyyón/!~γενι-πληθ:ισορροπία-η@wordElln,

× base-form: ισορροπία
× base-pronunciation: /isoropía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισορροπία/isoropía/-ισορροπίας/isoropías/-ισορροπία/isoropía/-ισορροπία/isoropía/-ισορροπίες/isoropíes/-ισορροπιών/isoropyyón/-ισορροπίες/isoropíes/-ισορροπίες/isoropíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισορροπία

ισορροπίστρια-η/isoropístria-i/::
* McsEngl.wordElln.ισορροπίστρια-η/isoropístria-i/@wordElln,
* McsElln./isoropístria-i/ισορροπίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισορροπίστρια-η/isoropístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισορροπίστρια-η/isoropístria-i/@wordElln,
* McsElln.ισορροπίστρια/isoropístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισορροπίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ισορροπίστριας/isoropístrias/!~γενι-ενικ:ισορροπίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ισορροπίστριες/isoropístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισορροπίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ισορροπιστριών/isoropistrión/!~γενι-πληθ:ισορροπίστρια-η@wordElln,

× base-form: ισορροπίστρια
× base-pronunciation: /isoropístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισορροπίστρια/isoropístria/-ισορροπίστριας/isoropístrias/-ισορροπίστρια/isoropístria/-ισορροπίστρια/isoropístria/-ισορροπίστριες/isoropístries/-ισορροπιστριών/isoropistrión/-ισορροπίστριες/isoropístries/-ισορροπίστριες/isoropístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισορροπίστρια

ισορροπιστής-ο/isoropistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ισορροπιστής-ο/isoropistís-o/@wordElln,
* McsElln./isoropistís-o/ισορροπιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισορροπιστής-ο/isoropistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισορροπιστής-ο/isoropistís-o/@wordElln,
* McsElln.ισορροπιστής/isoropistís/!~ονομ-ενικ:ισορροπιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισορροπιστή/isoropistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισορροπιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισορροπιστές/isoropistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισορροπιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισορροπιστών/isoropistón/!~γενι-πληθ:ισορροπιστής-ο@wordElln,

× base-form: ισορροπιστής
× base-pronunciation: /isoropistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισορροπιστής/isoropistís/-ισορροπιστή/isoropistí/-ισορροπιστή/isoropistí/-ισορροπιστή/isoropistí/-ισορροπιστές/isoropistés/-ισορροπιστών/isoropistón/-ισορροπιστές/isoropistés/-ισορροπιστές/isoropistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισορροπιστής

ισορρόπηση-η/isorópisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ισορρόπηση-η/isorópisi-i/@wordElln,
* McsElln./isorópisi-i/ισορρόπηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισορρόπηση-η/isorópisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισορρόπηση-η/isorópisi-i/@wordElln,
* McsElln.ισορρόπηση/isorópisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισορρόπηση-η@wordElln,
* McsElln.ισορρόπησης/isorópisis/!~γενι-ενικ:ισορρόπηση-η@wordElln,
* McsElln.ισορροπήσεως/isoropíseos/!~γενι-ενικ:ισορρόπηση-η@wordElln,
* McsElln.ισορροπήσεις/isoropísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισορρόπηση-η@wordElln,
* McsElln.ισορροπήσεων/isoropíseon/!~γενι-πληθ:ισορρόπηση-η@wordElln,

× base-form: ισορρόπηση
× base-pronunciation: /isorópisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισορρόπηση/isorópisi/-ισορρόπησης/isorópisis/|ισορροπήσεως/isoropíseos/-ισορρόπηση/isorópisi/-ισορρόπηση/isorópisi/-ισορροπήσεις/isoropísis/-ισορροπήσεων/isoropíseon/-ισορροπήσεις/isoropísis/-ισορροπήσεις/isoropísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ισορρόπηση

ισοσθένεια-η/isosthénia-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοσθένεια-η/isosthénia-i/@wordElln,
* McsElln./isosthénia-i/ισοσθένεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοσθένεια-η/isosthénia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοσθένεια-η/isosthénia-i/@wordElln,
* McsElln.ισοσθένεια/isosthénia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοσθένεια-η@wordElln,
* McsElln.ισοσθένειας/isosthénias/!~γενι-ενικ:ισοσθένεια-η@wordElln,
* McsElln.ισοσθένειες/isosthénies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοσθένεια-η@wordElln,
* McsElln.ισοσθενειών/isosthenión/!~γενι-πληθ:ισοσθένεια-η@wordElln,

× base-form: ισοσθένεια
× base-pronunciation: /isosthénia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοσθένεια/isosthénia/-ισοσθένειας/isosthénias/-ισοσθένεια/isosthénia/-ισοσθένεια/isosthénia/-ισοσθένειες/isosthénies/-ισοσθενειών/isosthenión/-ισοσθένειες/isosthénies/-ισοσθένειες/isosthénies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοσθένεια

ισοσθενία-η/isosthenía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοσθενία-η/isosthenía-i/@wordElln,
* McsElln./isosthenía-i/ισοσθενία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοσθενία-η/isosthenía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοσθενία-η/isosthenía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοσθενία/isosthenía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοσθενία-η@wordElln,
* McsElln.ισοσθενίας/isosthenías/!~γενι-ενικ:ισοσθενία-η@wordElln,
* McsElln.ισοσθενίες/isostheníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοσθενία-η@wordElln,
* McsElln.ισοσθενιών/isosthenión/!~γενι-πληθ:ισοσθενία-η@wordElln,

× base-form: ισοσθενία
× base-pronunciation: /isosthenía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοσθενία/isosthenía/-ισοσθενίας/isosthenías/-ισοσθενία/isosthenía/-ισοσθενία/isosthenía/-ισοσθενίες/isostheníes/-ισοσθενιών/isosthenión/-ισοσθενίες/isostheníes/-ισοσθενίες/isostheníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοσθενία

ισοσκέλεια-η/isoskélia-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοσκέλεια-η/isoskélia-i/@wordElln,
* McsElln./isoskélia-i/ισοσκέλεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοσκέλεια-η/isoskélia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοσκέλεια-η/isoskélia-i/@wordElln,
* McsElln.ισοσκέλεια/isoskélia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοσκέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ισοσκέλειας/isoskélias/!~γενι-ενικ:ισοσκέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ισοσκέλειες/isoskélies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοσκέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ισοσκελειών/isoskelión/!~γενι-πληθ:ισοσκέλεια-η@wordElln,

× base-form: ισοσκέλεια
× base-pronunciation: /isoskélia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοσκέλεια/isoskélia/-ισοσκέλειας/isoskélias/-ισοσκέλεια/isoskélia/-ισοσκέλεια/isoskélia/-ισοσκέλειες/isoskélies/-ισοσκελειών/isoskelión/-ισοσκέλειες/isoskélies/-ισοσκέλειες/isoskélies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοσκέλεια

ισοσκελία-η/isoskelía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοσκελία-η/isoskelía-i/@wordElln,
* McsElln./isoskelía-i/ισοσκελία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοσκελία-η/isoskelía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοσκελία-η/isoskelía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοσκελία/isoskelía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοσκελία-η@wordElln,
* McsElln.ισοσκελίας/isoskelías/!~γενι-ενικ:ισοσκελία-η@wordElln,
* McsElln.ισοσκελίες/isoskelíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοσκελία-η@wordElln,
* McsElln.ισοσκελιών/isoskellón/!~γενι-πληθ:ισοσκελία-η@wordElln,

× base-form: ισοσκελία
× base-pronunciation: /isoskelía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοσκελία/isoskelía/-ισοσκελίας/isoskelías/-ισοσκελία/isoskelía/-ισοσκελία/isoskelía/-ισοσκελίες/isoskelíes/-ισοσκελιών/isoskellón/-ισοσκελίες/isoskelíes/-ισοσκελίες/isoskelíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοσκελία

ισοστάθμιση-η/isostáthmisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοστάθμιση-η/isostáthmisi-i/@wordElln,
* McsElln./isostáthmisi-i/ισοστάθμιση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοστάθμιση-η/isostáthmisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοστάθμιση-η/isostáthmisi-i/@wordElln,
* McsElln.ισοστάθμιση/isostáthmisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοστάθμιση-η@wordElln,
* McsElln.ισοστάθμισης/isostáthmisis/!~γενι-ενικ:ισοστάθμιση-η@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμίσεις/isostathmísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοστάθμιση-η@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμίσεων/isostathmíseon/!~γενι-πληθ:ισοστάθμιση-η@wordElln,

× base-form: ισοστάθμιση
× base-pronunciation: /isostáthmisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοστάθμιση/isostáthmisi/-ισοστάθμισης/isostáthmisis/-ισοστάθμιση/isostáthmisi/-ισοστάθμιση/isostáthmisi/-ισοσταθμίσεις/isostathmísis/-ισοσταθμίσεων/isostathmíseon/-ισοσταθμίσεις/isostathmísis/-ισοσταθμίσεις/isostathmísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοστάθμιση

ισοστάθμισμα-το/isostáthmizma-to/::
* McsEngl.wordElln.ισοστάθμισμα-το/isostáthmizma-to/@wordElln,
* McsElln./isostáthmizma-to/ισοστάθμισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοστάθμισμα-το/isostáthmizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοστάθμισμα-το/isostáthmizma-to/@wordElln,
* McsElln.ισοστάθμισμα/isostáthmizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοστάθμισμα-το@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμίσματος/isostathmízmatos/!~γενι-ενικ:ισοστάθμισμα-το@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμίσματα/isostathmízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοστάθμισμα-το@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμισμάτων/isostathmizmáton/!~γενι-πληθ:ισοστάθμισμα-το@wordElln,

× base-form: ισοστάθμισμα
× base-pronunciation: /isostáthmizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ισοστάθμισμα/isostáthmizma/-ισοσταθμίσματος/isostathmízmatos/-ισοστάθμισμα/isostáthmizma/-ισοστάθμισμα/isostáthmizma/-ισοσταθμίσματα/isostathmízmata/-ισοσταθμισμάτων/isostathmizmáton/-ισοσταθμίσματα/isostathmízmata/-ισοσταθμίσματα/isostathmízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοστάθμισμα

ισοσταθμία-η/isostathmía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοσταθμία-η/isostathmía-i/@wordElln,
* McsElln./isostathmía-i/ισοσταθμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοσταθμία-η/isostathmía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοσταθμία-η/isostathmía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμία/isostathmía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοσταθμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμίας/isostathmías/!~γενι-ενικ:ισοσταθμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμίες/isostathmíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοσταθμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμιών/isostathmión/!~γενι-πληθ:ισοσταθμία-η@wordElln,

× base-form: ισοσταθμία
× base-pronunciation: /isostathmía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοσταθμία/isostathmía/-ισοσταθμίας/isostathmías/-ισοσταθμία/isostathmía/-ισοσταθμία/isostathmía/-ισοσταθμίες/isostathmíes/-ισοσταθμιών/isostathmión/-ισοσταθμίες/isostathmíes/-ισοσταθμίες/isostathmíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοσταθμία

ισοσταθμιστής-ο/isostathmistís-o/::
* McsEngl.wordElln.ισοσταθμιστής-ο/isostathmistís-o/@wordElln,
* McsElln./isostathmistís-o/ισοσταθμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοσταθμιστής-ο/isostathmistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοσταθμιστής-ο/isostathmistís-o/@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμιστής/isostathmistís/!~ονομ-ενικ:ισοσταθμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμιστή/isostathmistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοσταθμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμιστές/isostathmistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοσταθμιστής-ο@wordElln,
* McsElln.ισοσταθμιστών/isostathmistón/!~γενι-πληθ:ισοσταθμιστής-ο@wordElln,

× base-form: ισοσταθμιστής
× base-pronunciation: /isostathmistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισοσταθμιστής/isostathmistís/-ισοσταθμιστή/isostathmistí/-ισοσταθμιστή/isostathmistí/-ισοσταθμιστή/isostathmistí/-ισοσταθμιστές/isostathmistés/-ισοσταθμιστών/isostathmistón/-ισοσταθμιστές/isostathmistés/-ισοσταθμιστές/isostathmistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοσταθμιστής

ισοστασία-η/isostasía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοστασία-η/isostasía-i/@wordElln,
* McsElln./isostasía-i/ισοστασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοστασία-η/isostasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοστασία-η/isostasía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοστασία/isostasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοστασία-η@wordElln,
* McsElln.ισοστασίας/isostasías/!~γενι-ενικ:ισοστασία-η@wordElln,
* McsElln.ισοστασίες/isostasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοστασία-η@wordElln,
* McsElln.ισοστασιών/isostassón/!~γενι-πληθ:ισοστασία-η@wordElln,

× base-form: ισοστασία
× base-pronunciation: /isostasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοστασία/isostasía/-ισοστασίας/isostasías/-ισοστασία/isostasía/-ισοστασία/isostasía/-ισοστασίες/isostasíes/-ισοστασιών/isostassón/-ισοστασίες/isostasíes/-ισοστασίες/isostasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοστασία

ισοτέλεια-η/isotélia-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοτέλεια-η/isotélia-i/@wordElln,
* McsElln./isotélia-i/ισοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοτέλεια-η/isotélia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοτέλεια-η/isotélia-i/@wordElln,
* McsElln.ισοτέλεια/isotélia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ισοτέλειας/isotélias/!~γενι-ενικ:ισοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ισοτέλειες/isotélies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.ισοτελειών/isotelión/!~γενι-πληθ:ισοτέλεια-η@wordElln,

× base-form: ισοτέλεια
× base-pronunciation: /isotélia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοτέλεια/isotélia/-ισοτέλειας/isotélias/-ισοτέλεια/isotélia/-ισοτέλεια/isotélia/-ισοτέλειες/isotélies/-ισοτελειών/isotelión/-ισοτέλειες/isotélies/-ισοτέλειες/isotélies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοτέλεια

ισοτιμία-η/isotimía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοτιμία-η/isotimía-i/@wordElln,
* McsElln./isotimía-i/ισοτιμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοτιμία-η/isotimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοτιμία-η/isotimía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοτιμία/isotimía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοτιμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοτιμίας/isotimías/!~γενι-ενικ:ισοτιμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοτιμίες/isotimíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοτιμία-η@wordElln,
* McsElln.ισοτιμιών/isotimión/!~γενι-πληθ:ισοτιμία-η@wordElln,

× base-form: ισοτιμία
× base-pronunciation: /isotimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοτιμία/isotimía/-ισοτιμίας/isotimías/-ισοτιμία/isotimía/-ισοτιμία/isotimía/-ισοτιμίες/isotimíes/-ισοτιμιών/isotimión/-ισοτιμίες/isotimíes/-ισοτιμίες/isotimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοτιμία

ισοτονία-η/isotonía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοτονία-η/isotonía-i/@wordElln,
* McsElln./isotonía-i/ισοτονία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοτονία-η/isotonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοτονία-η/isotonía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοτονία/isotonía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοτονία-η@wordElln,
* McsElln.ισοτονίας/isotonías/!~γενι-ενικ:ισοτονία-η@wordElln,
* McsElln.ισοτονίες/isotoníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοτονία-η@wordElln,
* McsElln.ισοτονιών/isotonión/!~γενι-πληθ:ισοτονία-η@wordElln,

× base-form: ισοτονία
× base-pronunciation: /isotonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοτονία/isotonía/-ισοτονίας/isotonías/-ισοτονία/isotonía/-ισοτονία/isotonía/-ισοτονίες/isotoníes/-ισοτονιών/isotonión/-ισοτονίες/isotoníes/-ισοτονίες/isotoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοτονία

ισοτροπία-η/isotropía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοτροπία-η/isotropía-i/@wordElln,
* McsElln./isotropía-i/ισοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοτροπία-η/isotropía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοτροπία-η/isotropía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοτροπία/isotropía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.ισοτροπίας/isotropías/!~γενι-ενικ:ισοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.ισοτροπίες/isotropíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοτροπία-η@wordElln,
* McsElln.ισοτροπιών/isotropyyón/!~γενι-πληθ:ισοτροπία-η@wordElln,

× base-form: ισοτροπία
× base-pronunciation: /isotropía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοτροπία/isotropía/-ισοτροπίας/isotropías/-ισοτροπία/isotropía/-ισοτροπία/isotropía/-ισοτροπίες/isotropíes/-ισοτροπιών/isotropyyón/-ισοτροπίες/isotropíes/-ισοτροπίες/isotropíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοτροπία

ισοφάριση-η/isofárisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοφάριση-η/isofárisi-i/@wordElln,
* McsElln./isofárisi-i/ισοφάριση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοφάριση-η/isofárisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοφάριση-η/isofárisi-i/@wordElln,
* McsElln.ισοφάριση/isofárisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοφάριση-η@wordElln,
* McsElln.ισοφάρισης/isofárisis/!~γενι-ενικ:ισοφάριση-η@wordElln,
* McsElln.ισοφαρίσεις/isofarísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοφάριση-η@wordElln,
* McsElln.ισοφαρίσεων/isofaríseon/!~γενι-πληθ:ισοφάριση-η@wordElln,

× base-form: ισοφάριση
× base-pronunciation: /isofárisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοφάριση/isofárisi/-ισοφάρισης/isofárisis/-ισοφάριση/isofárisi/-ισοφάριση/isofárisi/-ισοφαρίσεις/isofarísis/-ισοφαρίσεων/isofaríseon/-ισοφαρίσεις/isofarísis/-ισοφαρίσεις/isofarísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοφάριση

ισοχρονία-η/isohronía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοχρονία-η/isohronía-i/@wordElln,
* McsElln./isohronía-i/ισοχρονία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοχρονία-η/isohronía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοχρονία-η/isohronía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοχρονία/isohronía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοχρονία-η@wordElln,
* McsElln.ισοχρονίας/isohronías/!~γενι-ενικ:ισοχρονία-η@wordElln,
* McsElln.ισοχρονίες/isohroníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοχρονία-η@wordElln,
* McsElln.ισοχρονιών/isohronión/!~γενι-πληθ:ισοχρονία-η@wordElln,

× base-form: ισοχρονία
× base-pronunciation: /isohronía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοχρονία/isohronía/-ισοχρονίας/isohronías/-ισοχρονία/isohronía/-ισοχρονία/isohronía/-ισοχρονίες/isohroníes/-ισοχρονιών/isohronión/-ισοχρονίες/isohroníes/-ισοχρονίες/isohroníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοχρονία

ισοχρονισμός-ο/isohronizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ισοχρονισμός-ο/isohronizmós-o/@wordElln,
* McsElln./isohronizmós-o/ισοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοχρονισμός-ο/isohronizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοχρονισμός-ο/isohronizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ισοχρονισμός/isohronizmós/!~ονομ-ενικ:ισοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοχρονισμού/isohronizmú/!~γενι-ενικ:ισοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοχρονισμό/isohronizmó/!~αιτι-ενικ:ισοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοχρονισμέ/isohronizmé/!~κλητ-ενικ:ισοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοχρονισμοί/isohronizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοχρονισμών/isohronizmón/!~γενι-πληθ:ισοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισοχρονισμούς/isohronizmús/!~αιτι-πληθ:ισοχρονισμός-ο@wordElln,

× base-form: ισοχρονισμός
× base-pronunciation: /isohronizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισοχρονισμός/isohronizmós/-ισοχρονισμού/isohronizmú/-ισοχρονισμό/isohronizmó/-ισοχρονισμέ/isohronizmé/-ισοχρονισμοί/isohronizmí/-ισοχρονισμών/isohronizmón/-ισοχρονισμούς/isohronizmús/-ισοχρονισμοί/isohronizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοχρονισμός

ισοψηφία-η/isopsifía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισοψηφία-η/isopsifía-i/@wordElln,
* McsElln./isopsifía-i/ισοψηφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισοψηφία-η/isopsifía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισοψηφία-η/isopsifía-i/@wordElln,
* McsElln.ισοψηφία/isopsifía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισοψηφία-η@wordElln,
* McsElln.ισοψηφίας/isopsifías/!~γενι-ενικ:ισοψηφία-η@wordElln,
* McsElln.ισοψηφίες/isopsifíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισοψηφία-η@wordElln,
* McsElln.ισοψηφιών/isopsifión/!~γενι-πληθ:ισοψηφία-η@wordElln,

× base-form: ισοψηφία
× base-pronunciation: /isopsifía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισοψηφία/isopsifía/-ισοψηφίας/isopsifías/-ισοψηφία/isopsifía/-ισοψηφία/isopsifía/-ισοψηφίες/isopsifíes/-ισοψηφιών/isopsifión/-ισοψηφίες/isopsifíes/-ισοψηφίες/isopsifíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισοψηφία

ιστίο-το/istío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστίο-το/istío-to/@wordElln,
* McsElln./istío-to/ιστίο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστίο-το/istío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστίο-το/istío-to/@wordElln,
* McsElln.ιστίο/istío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστίο-το@wordElln,
* McsElln.ιστίου/istíu/!~γενι-ενικ:ιστίο-το@wordElln,
* McsElln.ιστία/istía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστίο-το@wordElln,
* McsElln.ιστίων/istíon/!~γενι-πληθ:ιστίο-το@wordElln,

× base-form: ιστίο
× base-pronunciation: /istío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστίο/istío/-ιστίου/istíu/-ιστίο/istío/-ιστίο/istío/-ιστία/istía/-ιστίων/istíon/-ιστία/istía/-ιστία/istía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστίο

ιστιοδέτης-ο/istiodhétis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιστιοδέτης-ο/istiodhétis-o/@wordElln,
* McsElln./istiodhétis-o/ιστιοδέτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιοδέτης-ο/istiodhétis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιοδέτης-ο/istiodhétis-o/@wordElln,
* McsElln.ιστιοδέτης/istiodhétis/!~ονομ-ενικ:ιστιοδέτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιστιοδέτη/istiodhéti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιοδέτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιστιοδέτες/istiodhétes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιοδέτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιστιοδετών/istiodhetón/!~γενι-πληθ:ιστιοδέτης-ο@wordElln,

× base-form: ιστιοδέτης
× base-pronunciation: /istiodhétis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιστιοδέτης/istiodhétis/-ιστιοδέτη/istiodhéti/-ιστιοδέτη/istiodhéti/-ιστιοδέτη/istiodhéti/-ιστιοδέτες/istiodhétes/-ιστιοδετών/istiodhetón/-ιστιοδέτες/istiodhétes/-ιστιοδέτες/istiodhétes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιοδέτης

ιστιοδρομία-η/istiodhromía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστιοδρομία-η/istiodhromía-i/@wordElln,
* McsElln./istiodhromía-i/ιστιοδρομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιοδρομία-η/istiodhromía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιοδρομία-η/istiodhromía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστιοδρομία/istiodhromía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιοδρομία-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοδρομίας/istiodhromías/!~γενι-ενικ:ιστιοδρομία-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοδρομίες/istiodhromíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιοδρομία-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοδρομιών/istiodhromión/!~γενι-πληθ:ιστιοδρομία-η@wordElln,

× base-form: ιστιοδρομία
× base-pronunciation: /istiodhromía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστιοδρομία/istiodhromía/-ιστιοδρομίας/istiodhromías/-ιστιοδρομία/istiodhromía/-ιστιοδρομία/istiodhromía/-ιστιοδρομίες/istiodhromíes/-ιστιοδρομιών/istiodhromión/-ιστιοδρομίες/istiodhromíes/-ιστιοδρομίες/istiodhromíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιοδρομία

ιστιοδρομικό-το/istiodhromikó-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστιοδρομικό-το/istiodhromikó-to/@wordElln,
* McsElln./istiodhromikó-to/ιστιοδρομικό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιοδρομικό-το/istiodhromikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιοδρομικό-το/istiodhromikó-to/@wordElln,
* McsElln.ιστιοδρομικό/istiodhromikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιοδρομικό-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοδρομικού/istiodhromikú/!~γενι-ενικ:ιστιοδρομικό-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοδρομικά/istiodhromiká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιοδρομικό-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοδρομικών/istiodhromikón/!~γενι-πληθ:ιστιοδρομικό-το@wordElln,

× base-form: ιστιοδρομικό
× base-pronunciation: /istiodhromikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστιοδρομικό/istiodhromikó/-ιστιοδρομικού/istiodhromikú/-ιστιοδρομικό/istiodhromikó/-ιστιοδρομικό/istiodhromikó/-ιστιοδρομικά/istiodhromiká/-ιστιοδρομικών/istiodhromikón/-ιστιοδρομικά/istiodhromiká/-ιστιοδρομικά/istiodhromiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιοδρομικό

ιστιοπλοΐα-η/istioploía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστιοπλοΐα-η/istioploía-i/@wordElln,
* McsElln./istioploía-i/ιστιοπλοΐα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιοπλοΐα-η/istioploía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιοπλοΐα-η/istioploía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστιοπλοΐα/istioploía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιοπλοΐα-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοπλοΐας/istioploías/!~γενι-ενικ:ιστιοπλοΐα-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοπλοΐες/istioploíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιοπλοΐα-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοπλοϊών/istioploión/!~γενι-πληθ:ιστιοπλοΐα-η@wordElln,

× base-form: ιστιοπλοΐα
× base-pronunciation: /istioploía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστιοπλοΐα/istioploía/-ιστιοπλοΐας/istioploías/-ιστιοπλοΐα/istioploía/-ιστιοπλοΐα/istioploía/-ιστιοπλοΐες/istioploíes/-ιστιοπλοϊών/istioploión/-ιστιοπλοΐες/istioploíes/-ιστιοπλοΐες/istioploíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιοπλοΐα

ιστιοπλοϊκό-το/istioploikó-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστιοπλοϊκό-το/istioploikó-to/@wordElln,
* McsElln./istioploikó-to/ιστιοπλοϊκό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιοπλοϊκό-το/istioploikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιοπλοϊκό-το/istioploikó-to/@wordElln,
* McsElln.ιστιοπλοϊκό/istioploikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιοπλοϊκό-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοπλοϊκού/istioploikú/!~γενι-ενικ:ιστιοπλοϊκό-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοπλοϊκά/istioploiká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιοπλοϊκό-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοπλοϊκών/istioploikón/!~γενι-πληθ:ιστιοπλοϊκό-το@wordElln,

× base-form: ιστιοπλοϊκό
× base-pronunciation: /istioploikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστιοπλοϊκό/istioploikó/-ιστιοπλοϊκού/istioploikú/-ιστιοπλοϊκό/istioploikó/-ιστιοπλοϊκό/istioploikó/-ιστιοπλοϊκά/istioploiká/-ιστιοπλοϊκών/istioploikón/-ιστιοπλοϊκά/istioploiká/-ιστιοπλοϊκά/istioploiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιοπλοϊκό

ιστιοραφείο-το/istiorafío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστιοραφείο-το/istiorafío-to/@wordElln,
* McsElln./istiorafío-to/ιστιοραφείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιοραφείο-το/istiorafío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιοραφείο-το/istiorafío-to/@wordElln,
* McsElln.ιστιοραφείο/istiorafío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιοραφείο-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοραφείου/istiorafíu/!~γενι-ενικ:ιστιοραφείο-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοραφεία/istiorafía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιοραφείο-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοραφείων/istiorafíon/!~γενι-πληθ:ιστιοραφείο-το@wordElln,

× base-form: ιστιοραφείο
× base-pronunciation: /istiorafío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστιοραφείο/istiorafío/-ιστιοραφείου/istiorafíu/-ιστιοραφείο/istiorafío/-ιστιοραφείο/istiorafío/-ιστιοραφεία/istiorafía/-ιστιοραφείων/istiorafíon/-ιστιοραφεία/istiorafía/-ιστιοραφεία/istiorafía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιοραφείο

ιστιοσανίδα-η/istiosanídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστιοσανίδα-η/istiosanídha-i/@wordElln,
* McsElln./istiosanídha-i/ιστιοσανίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιοσανίδα-η/istiosanídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιοσανίδα-η/istiosanídha-i/@wordElln,
* McsElln.ιστιοσανίδα/istiosanídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιοσανίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοσανίδας/istiosanídhas/!~γενι-ενικ:ιστιοσανίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοσανίδες/istiosanídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιοσανίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοσανίδων/istiosanídhon/!~γενι-πληθ:ιστιοσανίδα-η@wordElln,

× base-form: ιστιοσανίδα
× base-pronunciation: /istiosanídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστιοσανίδα/istiosanídha/-ιστιοσανίδας/istiosanídhas/-ιστιοσανίδα/istiosanídha/-ιστιοσανίδα/istiosanídha/-ιστιοσανίδες/istiosanídhes/-ιστιοσανίδων/istiosanídhon/-ιστιοσανίδες/istiosanídhes/-ιστιοσανίδες/istiosanídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιοσανίδα

ιστιοφορία-η/istioforía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστιοφορία-η/istioforía-i/@wordElln,
* McsElln./istioforía-i/ιστιοφορία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιοφορία-η/istioforía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιοφορία-η/istioforía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστιοφορία/istioforía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιοφορία-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοφορίας/istioforías/!~γενι-ενικ:ιστιοφορία-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοφορίες/istioforíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιοφορία-η@wordElln,
* McsElln.ιστιοφοριών/istioforión/!~γενι-πληθ:ιστιοφορία-η@wordElln,

× base-form: ιστιοφορία
× base-pronunciation: /istioforía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστιοφορία/istioforía/-ιστιοφορίας/istioforías/-ιστιοφορία/istioforía/-ιστιοφορία/istioforía/-ιστιοφορίες/istioforíes/-ιστιοφοριών/istioforión/-ιστιοφορίες/istioforíes/-ιστιοφορίες/istioforíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιοφορία

ιστιοφόρο-το/istiofóro-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστιοφόρο-το/istiofóro-to/@wordElln,
* McsElln./istiofóro-to/ιστιοφόρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιοφόρο-το/istiofóro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιοφόρο-το/istiofóro-to/@wordElln,
* McsElln.ιστιοφόρο/istiofóro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιοφόρο-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοφόρου/istiofóru/!~γενι-ενικ:ιστιοφόρο-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοφόρα/istiofóra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιοφόρο-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοφόρων/istiofóron/!~γενι-πληθ:ιστιοφόρο-το@wordElln,

× base-form: ιστιοφόρο
× base-pronunciation: /istiofóro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστιοφόρο/istiofóro/-ιστιοφόρου/istiofóru/-ιστιοφόρο/istiofóro/-ιστιοφόρο/istiofóro/-ιστιοφόρα/istiofóra/-ιστιοφόρων/istiofóron/-ιστιοφόρα/istiofóra/-ιστιοφόρα/istiofóra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιοφόρο

ιστιούχος-ο/istiúhos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιστιούχος-ο/istiúhos-o/@wordElln,
* McsElln./istiúhos-o/ιστιούχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιούχος-ο/istiúhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιούχος-ο/istiúhos-o/@wordElln,
* McsElln.ιστιούχος/istiúhos/!~ονομ-ενικ:ιστιούχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστιούχου/istyyúhu/!~γενι-ενικ:ιστιούχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστιούχο/istyyúho/!~αιτι-ενικ:ιστιούχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστιούχε/istyyúhe/!~κλητ-ενικ:ιστιούχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστιούχοι/istyyúhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιούχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστιούχων/istyyúhon/!~γενι-πληθ:ιστιούχος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστιούχους/istyyúhus/!~αιτι-πληθ:ιστιούχος-ο@wordElln,

× base-form: ιστιούχος
× base-pronunciation: /istiúhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιστιούχος/istiúhos/-ιστιούχου/istyyúhu/-ιστιούχο/istyyúho/-ιστιούχε/istyyúhe/-ιστιούχοι/istyyúhi/-ιστιούχων/istyyúhon/-ιστιούχους/istyyúhus/-ιστιούχοι/istyyúhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιούχος

ιστιόπανο-το/istiópano-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστιόπανο-το/istiópano-to/@wordElln,
* McsElln./istiópano-to/ιστιόπανο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιόπανο-το/istiópano-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιόπανο-το/istiópano-to/@wordElln,
* McsElln.ιστιόπανο/istiópano/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιόπανο-το@wordElln,
* McsElln.ιστιόπανου/istiópanu/!~γενι-ενικ:ιστιόπανο-το@wordElln,
* McsElln.ιστιόπανα/istiópana/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιόπανο-το@wordElln,
* McsElln.ιστιόπανων/istiópanon/!~γενι-πληθ:ιστιόπανο-το@wordElln,

× base-form: ιστιόπανο
× base-pronunciation: /istiópano/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστιόπανο/istiópano/-ιστιόπανου/istiópanu/-ιστιόπανο/istiópano/-ιστιόπανο/istiópano/-ιστιόπανα/istiópana/-ιστιόπανων/istiópanon/-ιστιόπανα/istiópana/-ιστιόπανα/istiópana/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιόπανο

ιστιόραμμα-το/istiórama-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστιόραμμα-το/istiórama-to/@wordElln,
* McsElln./istiórama-to/ιστιόραμμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστιόραμμα-το/istiórama-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστιόραμμα-το/istiórama-to/@wordElln,
* McsElln.ιστιόραμμα/istiórama/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστιόραμμα-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοράμματος/istiorámatos/!~γενι-ενικ:ιστιόραμμα-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοράμματα/istiorámata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστιόραμμα-το@wordElln,
* McsElln.ιστιοραμμάτων/istioramáton/!~γενι-πληθ:ιστιόραμμα-το@wordElln,

× base-form: ιστιόραμμα
× base-pronunciation: /istiórama/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστιόραμμα/istiórama/-ιστιοράμματος/istiorámatos/-ιστιόραμμα/istiórama/-ιστιόραμμα/istiórama/-ιστιοράμματα/istiorámata/-ιστιοραμμάτων/istioramáton/-ιστιοράμματα/istiorámata/-ιστιοράμματα/istiorámata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστιόραμμα

ιστογένεση-η/istoyénesi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστογένεση-η/istoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln./istoyénesi-i/ιστογένεση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστογένεση-η/istoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστογένεση-η/istoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ιστογένεση/istoyénesi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ιστογένεσης/istoyénesis/!~γενι-ενικ:ιστογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ιστογενέσεως/istoyenéseos/!~γενι-ενικ:ιστογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ιστογενέσεις/istoyenésis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστογένεση-η@wordElln,
* McsElln.ιστογενέσεων/istoyenéseon/!~γενι-πληθ:ιστογένεση-η@wordElln,

× base-form: ιστογένεση
× base-pronunciation: /istoyénesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστογένεση/istoyénesi/-ιστογένεσης/istoyénesis/|ιστογενέσεως/istoyenéseos/-ιστογένεση/istoyénesi/-ιστογένεση/istoyénesi/-ιστογενέσεις/istoyenésis/-ιστογενέσεων/istoyenéseon/-ιστογενέσεις/istoyenésis/-ιστογενέσεις/istoyenésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιστογένεση

ιστογραφία-η/istoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστογραφία-η/istoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./istoyrafía-i/ιστογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστογραφία-η/istoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστογραφία-η/istoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστογραφία/istoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστογραφίας/istoyrafías/!~γενι-ενικ:ιστογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστογραφίες/istoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστογραφιών/istoyrafión/!~γενι-πληθ:ιστογραφία-η@wordElln,

× base-form: ιστογραφία
× base-pronunciation: /istoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστογραφία/istoyrafía/-ιστογραφίας/istoyrafías/-ιστογραφία/istoyrafía/-ιστογραφία/istoyrafía/-ιστογραφίες/istoyrafíes/-ιστογραφιών/istoyrafión/-ιστογραφίες/istoyrafíes/-ιστογραφίες/istoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστογραφία

ιστοκαλλιέργεια-η/istokaliéryia-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοκαλλιέργεια-η/istokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln./istokaliéryia-i/ιστοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοκαλλιέργεια-η/istokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοκαλλιέργεια-η/istokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοκαλλιέργεια/istokaliéryia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.ιστοκαλλιέργειας/istokaliéryias/!~γενι-ενικ:ιστοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.ιστοκαλλιέργειες/istokaliéryies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.ιστοκαλλιεργειών/istokalieryión/!~γενι-πληθ:ιστοκαλλιέργεια-η@wordElln,

× base-form: ιστοκαλλιέργεια
× base-pronunciation: /istokaliéryia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοκαλλιέργεια/istokaliéryia/-ιστοκαλλιέργειας/istokaliéryias/-ιστοκαλλιέργεια/istokaliéryia/-ιστοκαλλιέργεια/istokaliéryia/-ιστοκαλλιέργειες/istokaliéryies/-ιστοκαλλιεργειών/istokalieryión/-ιστοκαλλιέργειες/istokaliéryies/-ιστοκαλλιέργειες/istokaliéryies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοκαλλιέργεια

ιστοκλαδόγραµµα-το/istokladhóyraµµa-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστοκλαδόγραµµα-το/istokladhóyraµµa-to/@wordElln,
* McsElln./istokladhóyraµµa-to/ιστοκλαδόγραµµα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοκλαδόγραµµα-το/istokladhóyraµµa-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοκλαδόγραµµα-το/istokladhóyraµµa-to/@wordElln,
* McsElln.ιστοκλαδόγραµµα/istokladhóyraµµa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοκλαδόγραµµα-το@wordElln,
* McsElln.ιστοκλαδογράµµατος/istokladhoyráµµatos/!~γενι-ενικ:ιστοκλαδόγραµµα-το@wordElln,
* McsElln.ιστοκλαδογράµµατα/istokladhoyráµµata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοκλαδόγραµµα-το@wordElln,
* McsElln.ιστοκλαδογραµµάτων/istokladhoyraµµáton/!~γενι-πληθ:ιστοκλαδόγραµµα-το@wordElln,

× base-form: ιστοκλαδόγραµµα
× base-pronunciation: /istokladhóyraµµa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστοκλαδόγραµµα/istokladhóyraµµa/-ιστοκλαδογράµµατος/istokladhoyráµµatos/-ιστοκλαδόγραµµα/istokladhóyraµµa/-ιστοκλαδόγραµµα/istokladhóyraµµa/-ιστοκλαδογράµµατα/istokladhoyráµµata/-ιστοκλαδογραµµάτων/istokladhoyraµµáton/-ιστοκλαδογράµµατα/istokladhoyráµµata/-ιστοκλαδογράµµατα/istokladhoyráµµata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοκλαδόγραµµα

ιστολογία-η/istoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστολογία-η/istoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./istoloyía-i/ιστολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστολογία-η/istoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστολογία-η/istoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστολογία/istoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιστολογίας/istoloyías/!~γενι-ενικ:ιστολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιστολογίες/istoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιστολογιών/istoloyión/!~γενι-πληθ:ιστολογία-η@wordElln,

× base-form: ιστολογία
× base-pronunciation: /istoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστολογία/istoloyía/-ιστολογίας/istoloyías/-ιστολογία/istoloyía/-ιστολογία/istoloyía/-ιστολογίες/istoloyíes/-ιστολογιών/istoloyión/-ιστολογίες/istoloyíes/-ιστολογίες/istoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστολογία

ιστολογιόσφαιρα-η/istoloyiósfera-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστολογιόσφαιρα-η/istoloyiósfera-i/@wordElln,
* McsElln./istoloyiósfera-i/ιστολογιόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστολογιόσφαιρα-η/istoloyiósfera-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστολογιόσφαιρα-η/istoloyiósfera-i/@wordElln,
* McsElln.ιστολογιόσφαιρα/istoloyiósfera/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστολογιόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιστολογιόσφαιρας/istoloyiósferas/!~γενι-ενικ:ιστολογιόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιστολογιόσφαιρες/istoloyiósferes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστολογιόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιστολογιοσφαιρών/istoloyiosferón/!~γενι-πληθ:ιστολογιόσφαιρα-η@wordElln,

× base-form: ιστολογιόσφαιρα
× base-pronunciation: /istoloyiósfera/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστολογιόσφαιρα/istoloyiósfera/-ιστολογιόσφαιρας/istoloyiósferas/-ιστολογιόσφαιρα/istoloyiósfera/-ιστολογιόσφαιρα/istoloyiósfera/-ιστολογιόσφαιρες/istoloyiósferes/-ιστολογιοσφαιρών/istoloyiosferón/-ιστολογιόσφαιρες/istoloyiósferes/-ιστολογιόσφαιρες/istoloyiósferes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστολογιόσφαιρα

ιστολογόσφαιρα-η/istoloyósfera-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστολογόσφαιρα-η/istoloyósfera-i/@wordElln,
* McsElln./istoloyósfera-i/ιστολογόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστολογόσφαιρα-η/istoloyósfera-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστολογόσφαιρα-η/istoloyósfera-i/@wordElln,
* McsElln.ιστολογόσφαιρα/istoloyósfera/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστολογόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιστολογόσφαιρας/istoloyósferas/!~γενι-ενικ:ιστολογόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιστολογόσφαιρες/istoloyósferes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστολογόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιστολογοσφαιρών/istoloyosferón/!~γενι-πληθ:ιστολογόσφαιρα-η@wordElln,

× base-form: ιστολογόσφαιρα
× base-pronunciation: /istoloyósfera/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστολογόσφαιρα/istoloyósfera/-ιστολογόσφαιρας/istoloyósferas/-ιστολογόσφαιρα/istoloyósfera/-ιστολογόσφαιρα/istoloyósfera/-ιστολογόσφαιρες/istoloyósferes/-ιστολογοσφαιρών/istoloyosferón/-ιστολογόσφαιρες/istoloyósferes/-ιστολογόσφαιρες/istoloyósferes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστολογόσφαιρα

ιστολυσία-η/istolisía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστολυσία-η/istolisía-i/@wordElln,
* McsElln./istolisía-i/ιστολυσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστολυσία-η/istolisía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστολυσία-η/istolisía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστολυσία/istolisía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστολυσία-η@wordElln,
* McsElln.ιστολυσίας/istolisías/!~γενι-ενικ:ιστολυσία-η@wordElln,
* McsElln.ιστολυσίες/istolisíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστολυσία-η@wordElln,
* McsElln.ιστολυσιών/istolissón/!~γενι-πληθ:ιστολυσία-η@wordElln,

× base-form: ιστολυσία
× base-pronunciation: /istolisía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστολυσία/istolisía/-ιστολυσίας/istolisías/-ιστολυσία/istolisía/-ιστολυσία/istolisía/-ιστολυσίες/istolisíes/-ιστολυσιών/istolissón/-ιστολυσίες/istolisíes/-ιστολυσίες/istolisíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστολυσία

ιστολόγιο-το/istolóyio-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστολόγιο-το/istolóyio-to/@wordElln,
* McsElln./istolóyio-to/ιστολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστολόγιο-το/istolóyio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστολόγιο-το/istolóyio-to/@wordElln,
* McsElln.ιστολόγιο/istolóyio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.ιστολόγιου/istolóyyu/!~γενι-ενικ:ιστολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.ιστολογίου/istoloyíu/!~γενι-ενικ:ιστολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.ιστολόγια/istolóyia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.ιστολόγιων/istolóyyon/!~γενι-πληθ:ιστολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.ιστολογίων/istoloyíon/!~γενι-πληθ:ιστολόγιο-το@wordElln,

× base-form: ιστολόγιο
× base-pronunciation: /istolóyio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστολόγιο/istolóyio/-ιστολόγιου/istolóyyu/|ιστολογίου/istoloyíu/-ιστολόγιο/istolóyio/-ιστολόγιο/istolóyio/-ιστολόγια/istolóyia/-ιστολόγιων/istolóyyon/|ιστολογίων/istoloyíon/-ιστολόγια/istolóyia/-ιστολόγια/istolóyia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιστολόγιο

ιστοπαθολογία-η/istopatholoyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοπαθολογία-η/istopatholoyía-i/@wordElln,
* McsElln./istopatholoyía-i/ιστοπαθολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοπαθολογία-η/istopatholoyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοπαθολογία-η/istopatholoyía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοπαθολογία/istopatholoyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοπαθολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοπαθολογίας/istopatholoyías/!~γενι-ενικ:ιστοπαθολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοπαθολογίες/istopatholoyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοπαθολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοπαθολογιών/istopatholoyión/!~γενι-πληθ:ιστοπαθολογία-η@wordElln,

× base-form: ιστοπαθολογία
× base-pronunciation: /istopatholoyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοπαθολογία/istopatholoyía/-ιστοπαθολογίας/istopatholoyías/-ιστοπαθολογία/istopatholoyía/-ιστοπαθολογία/istopatholoyía/-ιστοπαθολογίες/istopatholoyíes/-ιστοπαθολογιών/istopatholoyión/-ιστοπαθολογίες/istopatholoyíes/-ιστοπαθολογίες/istopatholoyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοπαθολογία

ιστορία-η/istoría-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστορία-η/istoría-i/@wordElln,
* McsElln./istoría-i/ιστορία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστορία-η/istoría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστορία-η/istoría-i/@wordElln,
* McsElln.ιστορία/istoría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστορία-η@wordElln,
* McsElln.ιστορίας/istorías/!~γενι-ενικ:ιστορία-η@wordElln,
* McsElln.ιστορίες/istoríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστορία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριών/istorión/!~γενι-πληθ:ιστορία-η@wordElln,

× base-form: ιστορία
× base-pronunciation: /istoría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστορία/istoría/-ιστορίας/istorías/-ιστορία/istoría/-ιστορία/istoría/-ιστορίες/istoríes/-ιστοριών/istorión/-ιστορίες/istoríes/-ιστορίες/istoríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστορία

ιστορικό-το/istorikó-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστορικό-το/istorikó-to/@wordElln,
* McsElln./istorikó-to/ιστορικό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστορικό-το/istorikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστορικό-το/istorikó-to/@wordElln,
* McsElln.ιστορικό/istorikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστορικό-το@wordElln,
* McsElln.ιστορικού/istorikú/!~γενι-ενικ:ιστορικό-το@wordElln,
* McsElln.ιστορικά/istoriká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστορικό-το@wordElln,
* McsElln.ιστορικών/istorikón/!~γενι-πληθ:ιστορικό-το@wordElln,

× base-form: ιστορικό
× base-pronunciation: /istorikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστορικό/istorikó/-ιστορικού/istorikú/-ιστορικό/istorikó/-ιστορικό/istorikó/-ιστορικά/istoriká/-ιστορικών/istorikón/-ιστορικά/istoriká/-ιστορικά/istoriká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστορικό

ιστορικός-ο/istorikós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιστορικός-ο/istorikós-o/@wordElln,
* McsElln./istorikós-o/ιστορικός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστορικός-ο/istorikós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστορικός-ο/istorikós-o/@wordElln,
* McsElln.ιστορικός/istorikós/!~ονομ-ενικ:ιστορικός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορικού/istorikú/!~γενι-ενικ:ιστορικός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορικό/istorikó/!~αιτι-ενικ:ιστορικός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορικέ/istoriké/!~κλητ-ενικ:ιστορικός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορικοί/istorikí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιστορικός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορικών/istorikón/!~γενι-πληθ:ιστορικός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορικούς/istorikús/!~αιτι-πληθ:ιστορικός-ο@wordElln,

× base-form: ιστορικός
× base-pronunciation: /istorikós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιστορικός/istorikós/-ιστορικού/istorikú/-ιστορικό/istorikó/-ιστορικέ/istoriké/-ιστορικοί/istorikí/-ιστορικών/istorikón/-ιστορικούς/istorikús/-ιστορικοί/istorikí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστορικός

ιστορικότητα-η/istorikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστορικότητα-η/istorikótita-i/@wordElln,
* McsElln./istorikótita-i/ιστορικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστορικότητα-η/istorikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστορικότητα-η/istorikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιστορικότητα/istorikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστορικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιστορικότητας/istorikótitas/!~γενι-ενικ:ιστορικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιστορικότητες/istorikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστορικότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιστορικοτήτων/istorikotíton/!~γενι-πληθ:ιστορικότητα-η@wordElln,

× base-form: ιστορικότητα
× base-pronunciation: /istorikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστορικότητα/istorikótita/-ιστορικότητας/istorikótitas/-ιστορικότητα/istorikótita/-ιστορικότητα/istorikótita/-ιστορικότητες/istorikótites/-ιστορικοτήτων/istorikotíton/-ιστορικότητες/istorikótites/-ιστορικότητες/istorikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστορικότητα

ιστοριογραφία-η/istorioyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοριογραφία-η/istorioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./istorioyrafía-i/ιστοριογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοριογραφία-η/istorioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοριογραφία-η/istorioyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοριογραφία/istorioyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοριογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριογραφίας/istorioyrafías/!~γενι-ενικ:ιστοριογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριογραφίες/istorioyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοριογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριογραφιών/istorioyrafión/!~γενι-πληθ:ιστοριογραφία-η@wordElln,

× base-form: ιστοριογραφία
× base-pronunciation: /istorioyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοριογραφία/istorioyrafía/-ιστοριογραφίας/istorioyrafías/-ιστοριογραφία/istorioyrafía/-ιστοριογραφία/istorioyrafía/-ιστοριογραφίες/istorioyrafíes/-ιστοριογραφιών/istorioyrafión/-ιστοριογραφίες/istorioyrafíes/-ιστοριογραφίες/istorioyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοριογραφία

ιστοριοδίφης-ο/istoriodhífis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιστοριοδίφης-ο/istoriodhífis-o/@wordElln,
* McsElln./istoriodhífis-o/ιστοριοδίφης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοριοδίφης-ο/istoriodhífis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοριοδίφης-ο/istoriodhífis-o/@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδίφης/istoriodhífis/!~ονομ-ενικ:ιστοριοδίφης-ο@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδίφη/istoriodhífi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοριοδίφης-ο@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδίφες/istoriodhífes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοριοδίφης-ο@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδιφών/istoriodhifón/!~γενι-πληθ:ιστοριοδίφης-ο@wordElln,

× base-form: ιστοριοδίφης
× base-pronunciation: /istoriodhífis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιστοριοδίφης/istoriodhífis/-ιστοριοδίφη/istoriodhífi/-ιστοριοδίφη/istoriodhífi/-ιστοριοδίφη/istoriodhífi/-ιστοριοδίφες/istoriodhífes/-ιστοριοδιφών/istoriodhifón/-ιστοριοδίφες/istoriodhífes/-ιστοριοδίφες/istoriodhífes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοριοδίφης

ιστοριοδίφισσα-η/istoriodhífisa-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοριοδίφισσα-η/istoriodhífisa-i/@wordElln,
* McsElln./istoriodhífisa-i/ιστοριοδίφισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοριοδίφισσα-η/istoriodhífisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοριοδίφισσα-η/istoriodhífisa-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδίφισσα/istoriodhífisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοριοδίφισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδίφισσας/istoriodhífisas/!~γενι-ενικ:ιστοριοδίφισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδίφισσες/istoriodhífises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοριοδίφισσα-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδιφισσών/istoriodhifisón/!~γενι-πληθ:ιστοριοδίφισσα-η@wordElln,

× base-form: ιστοριοδίφισσα
× base-pronunciation: /istoriodhífisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοριοδίφισσα/istoriodhífisa/-ιστοριοδίφισσας/istoriodhífisas/-ιστοριοδίφισσα/istoriodhífisa/-ιστοριοδίφισσα/istoriodhífisa/-ιστοριοδίφισσες/istoriodhífises/-ιστοριοδιφισσών/istoriodhifisón/-ιστοριοδίφισσες/istoriodhífises/-ιστοριοδίφισσες/istoriodhífises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοριοδίφισσα

ιστοριοδιφία-η/istoriodhifía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοριοδιφία-η/istoriodhifía-i/@wordElln,
* McsElln./istoriodhifía-i/ιστοριοδιφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοριοδιφία-η/istoriodhifía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοριοδιφία-η/istoriodhifía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδιφία/istoriodhifía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοριοδιφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδιφίας/istoriodhifías/!~γενι-ενικ:ιστοριοδιφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδιφίες/istoriodhifíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοριοδιφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοδιφιών/istoriodhifión/!~γενι-πληθ:ιστοριοδιφία-η@wordElln,

× base-form: ιστοριοδιφία
× base-pronunciation: /istoriodhifía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοριοδιφία/istoriodhifía/-ιστοριοδιφίας/istoriodhifías/-ιστοριοδιφία/istoriodhifía/-ιστοριοδιφία/istoriodhifía/-ιστοριοδιφίες/istoriodhifíes/-ιστοριοδιφιών/istoriodhifión/-ιστοριοδιφίες/istoriodhifíes/-ιστοριοδιφίες/istoriodhifíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοριοδιφία

ιστοριοκρατία-η/istoriokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοριοκρατία-η/istoriokratía-i/@wordElln,
* McsElln./istoriokratía-i/ιστοριοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοριοκρατία-η/istoriokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοριοκρατία-η/istoriokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοριοκρατία/istoriokratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοριοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοκρατίας/istoriokratías/!~γενι-ενικ:ιστοριοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοκρατίες/istoriokratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοριοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοκρατιών/istoriokratión/!~γενι-πληθ:ιστοριοκρατία-η@wordElln,

× base-form: ιστοριοκρατία
× base-pronunciation: /istoriokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοριοκρατία/istoriokratía/-ιστοριοκρατίας/istoriokratías/-ιστοριοκρατία/istoriokratía/-ιστοριοκρατία/istoriokratía/-ιστοριοκρατίες/istoriokratíes/-ιστοριοκρατιών/istoriokratión/-ιστοριοκρατίες/istoriokratíes/-ιστοριοκρατίες/istoriokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοριοκρατία

ιστοριομετρία-η/istoriometría-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοριομετρία-η/istoriometría-i/@wordElln,
* McsElln./istoriometría-i/ιστοριομετρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοριομετρία-η/istoriometría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοριομετρία-η/istoriometría-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοριομετρία/istoriometría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοριομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριομετρίας/istoriometrías/!~γενι-ενικ:ιστοριομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριομετρίες/istoriometríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοριομετρία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριομετριών/istoriometrión/!~γενι-πληθ:ιστοριομετρία-η@wordElln,

× base-form: ιστοριομετρία
× base-pronunciation: /istoriometría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοριομετρία/istoriometría/-ιστοριομετρίας/istoriometrías/-ιστοριομετρία/istoriometría/-ιστοριομετρία/istoriometría/-ιστοριομετρίες/istoriometríes/-ιστοριομετριών/istoriometrión/-ιστοριομετρίες/istoriometríes/-ιστοριομετρίες/istoriometríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοριομετρία

ιστοριοπλασία-η/istorioplasía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοριοπλασία-η/istorioplasía-i/@wordElln,
* McsElln./istorioplasía-i/ιστοριοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοριοπλασία-η/istorioplasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοριοπλασία-η/istorioplasía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοριοπλασία/istorioplasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοριοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοπλασίας/istorioplasías/!~γενι-ενικ:ιστοριοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοπλασίες/istorioplasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοριοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοπλασιών/istorioplassón/!~γενι-πληθ:ιστοριοπλασία-η@wordElln,

× base-form: ιστοριοπλασία
× base-pronunciation: /istorioplasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοριοπλασία/istorioplasía/-ιστοριοπλασίας/istorioplasías/-ιστοριοπλασία/istorioplasía/-ιστοριοπλασία/istorioplasía/-ιστοριοπλασίες/istorioplasíes/-ιστοριοπλασιών/istorioplassón/-ιστοριοπλασίες/istorioplasíes/-ιστοριοπλασίες/istorioplasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοριοπλασία

ιστοριοφοβία-η/istoriofovía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοριοφοβία-η/istoriofovía-i/@wordElln,
* McsElln./istoriofovía-i/ιστοριοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοριοφοβία-η/istoriofovía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοριοφοβία-η/istoriofovía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοριοφοβία/istoriofovía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοριοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοφοβίας/istoriofovías/!~γενι-ενικ:ιστοριοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοφοβίες/istoriofovíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοριοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοριοφοβιών/istoriofovyyón/!~γενι-πληθ:ιστοριοφοβία-η@wordElln,

× base-form: ιστοριοφοβία
× base-pronunciation: /istoriofovía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοριοφοβία/istoriofovía/-ιστοριοφοβίας/istoriofovías/-ιστοριοφοβία/istoriofovía/-ιστοριοφοβία/istoriofovía/-ιστοριοφοβίες/istoriofovíes/-ιστοριοφοβιών/istoriofovyyón/-ιστοριοφοβίες/istoriofovíes/-ιστοριοφοβίες/istoriofovíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοριοφοβία

ιστορισμός-ο/istorizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιστορισμός-ο/istorizmós-o/@wordElln,
* McsElln./istorizmós-o/ιστορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστορισμός-ο/istorizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστορισμός-ο/istorizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιστορισμός/istorizmós/!~ονομ-ενικ:ιστορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορισμού/istorizmú/!~γενι-ενικ:ιστορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορισμό/istorizmó/!~αιτι-ενικ:ιστορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορισμέ/istorizmé/!~κλητ-ενικ:ιστορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορισμοί/istorizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιστορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορισμών/istorizmón/!~γενι-πληθ:ιστορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστορισμούς/istorizmús/!~αιτι-πληθ:ιστορισμός-ο@wordElln,

× base-form: ιστορισμός
× base-pronunciation: /istorizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιστορισμός/istorizmós/-ιστορισμού/istorizmú/-ιστορισμό/istorizmó/-ιστορισμέ/istorizmé/-ιστορισμοί/istorizmí/-ιστορισμών/istorizmón/-ιστορισμούς/istorizmús/-ιστορισμοί/istorizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστορισμός

ιστοσελίδα-η/istoselídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοσελίδα-η/istoselídha-i/@wordElln,
* McsElln./istoselídha-i/ιστοσελίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοσελίδα-η/istoselídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοσελίδα-η/istoselídha-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοσελίδα/istoselídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοσελίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιστοσελίδας/istoselídhas/!~γενι-ενικ:ιστοσελίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιστοσελίδες/istoselídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοσελίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιστοσελίδων/istoselídhon/!~γενι-πληθ:ιστοσελίδα-η@wordElln,

× base-form: ιστοσελίδα
× base-pronunciation: /istoselídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοσελίδα/istoselídha/-ιστοσελίδας/istoselídhas/-ιστοσελίδα/istoselídha/-ιστοσελίδα/istoselídha/-ιστοσελίδες/istoselídhes/-ιστοσελίδων/istoselídhon/-ιστοσελίδες/istoselídhes/-ιστοσελίδες/istoselídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοσελίδα

ιστοσελιδογραφία-η/istoselidhoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοσελιδογραφία-η/istoselidhoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./istoselidhoyrafía-i/ιστοσελιδογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοσελιδογραφία-η/istoselidhoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοσελιδογραφία-η/istoselidhoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοσελιδογραφία/istoselidhoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοσελιδογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοσελιδογραφίας/istoselidhoyrafías/!~γενι-ενικ:ιστοσελιδογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοσελιδογραφίες/istoselidhoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοσελιδογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοσελιδογραφιών/istoselidhoyrafión/!~γενι-πληθ:ιστοσελιδογραφία-η@wordElln,

× base-form: ιστοσελιδογραφία
× base-pronunciation: /istoselidhoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοσελιδογραφία/istoselidhoyrafía/-ιστοσελιδογραφίας/istoselidhoyrafías/-ιστοσελιδογραφία/istoselidhoyrafía/-ιστοσελιδογραφία/istoselidhoyrafía/-ιστοσελιδογραφίες/istoselidhoyrafíes/-ιστοσελιδογραφιών/istoselidhoyrafión/-ιστοσελιδογραφίες/istoselidhoyrafíes/-ιστοσελιδογραφίες/istoselidhoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοσελιδογραφία

ιστοσυμβατότητα-η/istosimvatótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοσυμβατότητα-η/istosimvatótita-i/@wordElln,
* McsElln./istosimvatótita-i/ιστοσυμβατότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοσυμβατότητα-η/istosimvatótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοσυμβατότητα-η/istosimvatótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοσυμβατότητα/istosimvatótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοσυμβατότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιστοσυμβατότητας/istosimvatótitas/!~γενι-ενικ:ιστοσυμβατότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιστοσυμβατότητες/istosimvatótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοσυμβατότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιστοσυμβατοτήτων/istosimvatotíton/!~γενι-πληθ:ιστοσυμβατότητα-η@wordElln,

× base-form: ιστοσυμβατότητα
× base-pronunciation: /istosimvatótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοσυμβατότητα/istosimvatótita/-ιστοσυμβατότητας/istosimvatótitas/-ιστοσυμβατότητα/istosimvatótita/-ιστοσυμβατότητα/istosimvatótita/-ιστοσυμβατότητες/istosimvatótites/-ιστοσυμβατοτήτων/istosimvatotíton/-ιστοσυμβατότητες/istosimvatótites/-ιστοσυμβατότητες/istosimvatótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοσυμβατότητα

ιστοτομία-η/istotomía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστοτομία-η/istotomía-i/@wordElln,
* McsElln./istotomía-i/ιστοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοτομία-η/istotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοτομία-η/istotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ιστοτομία/istotomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστοτομία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοτομίας/istotomías/!~γενι-ενικ:ιστοτομία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοτομίες/istotomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοτομία-η@wordElln,
* McsElln.ιστοτομιών/istotomión/!~γενι-πληθ:ιστοτομία-η@wordElln,

× base-form: ιστοτομία
× base-pronunciation: /istotomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστοτομία/istotomía/-ιστοτομίας/istotomías/-ιστοτομία/istotomía/-ιστοτομία/istotomía/-ιστοτομίες/istotomíes/-ιστοτομιών/istotomión/-ιστοτομίες/istotomíes/-ιστοτομίες/istotomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοτομία

ιστοχώρος-ο/istohóros-o/::
* McsEngl.wordElln.ιστοχώρος-ο/istohóros-o/@wordElln,
* McsElln./istohóros-o/ιστοχώρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστοχώρος-ο/istohóros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστοχώρος-ο/istohóros-o/@wordElln,
* McsElln.ιστοχώρος/istohóros/!~ονομ-ενικ:ιστοχώρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστοχώρου/istohóru/!~γενι-ενικ:ιστοχώρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστοχώρο/istohóro/!~αιτι-ενικ:ιστοχώρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστοχώρε/istohóre/!~κλητ-ενικ:ιστοχώρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστοχώροι/istohóri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιστοχώρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστοχώρων/istohóron/!~γενι-πληθ:ιστοχώρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστοχώρους/istohórus/!~αιτι-πληθ:ιστοχώρος-ο@wordElln,

× base-form: ιστοχώρος
× base-pronunciation: /istohóros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιστοχώρος/istohóros/-ιστοχώρου/istohóru/-ιστοχώρο/istohóro/-ιστοχώρε/istohóre/-ιστοχώροι/istohóri/-ιστοχώρων/istohóron/-ιστοχώρους/istohórus/-ιστοχώροι/istohóri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστοχώρος

ιστόγραμμα-το/istóyrama-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστόγραμμα-το/istóyrama-to/@wordElln,
* McsElln./istóyrama-to/ιστόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστόγραμμα-το/istóyrama-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστόγραμμα-το/istóyrama-to/@wordElln,
* McsElln.ιστόγραμμα/istóyrama/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.ιστογράμματος/istoyrámatos/!~γενι-ενικ:ιστόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.ιστογράμματα/istoyrámata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.ιστογραμμάτων/istoyramáton/!~γενι-πληθ:ιστόγραμμα-το@wordElln,

× base-form: ιστόγραμμα
× base-pronunciation: /istóyrama/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστόγραμμα/istóyrama/-ιστογράμματος/istoyrámatos/-ιστόγραμμα/istóyrama/-ιστόγραμμα/istóyrama/-ιστογράμματα/istoyrámata/-ιστογραμμάτων/istoyramáton/-ιστογράμματα/istoyrámata/-ιστογράμματα/istoyrámata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστόγραμμα

ιστόλυση-η/istólisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστόλυση-η/istólisi-i/@wordElln,
* McsElln./istólisi-i/ιστόλυση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστόλυση-η/istólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστόλυση-η/istólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιστόλυση/istólisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ιστόλυσης/istólisis/!~γενι-ενικ:ιστόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ιστολύσεως/istolíseos/!~γενι-ενικ:ιστόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ιστολύσεις/istolísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστόλυση-η@wordElln,
* McsElln.ιστολύσεων/istolíseon/!~γενι-πληθ:ιστόλυση-η@wordElln,

× base-form: ιστόλυση
× base-pronunciation: /istólisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστόλυση/istólisi/-ιστόλυσης/istólisis/|ιστολύσεως/istolíseos/-ιστόλυση/istólisi/-ιστόλυση/istólisi/-ιστολύσεις/istolísis/-ιστολύσεων/istolíseon/-ιστολύσεις/istolísis/-ιστολύσεις/istolísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιστόλυση

ιστόρημα-το/istórima-to/::
* McsEngl.wordElln.ιστόρημα-το/istórima-to/@wordElln,
* McsElln./istórima-to/ιστόρημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστόρημα-το/istórima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστόρημα-το/istórima-to/@wordElln,
* McsElln.ιστόρημα/istórima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστόρημα-το@wordElln,
* McsElln.ιστορήματος/istorímatos/!~γενι-ενικ:ιστόρημα-το@wordElln,
* McsElln.ιστορήματα/istorímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστόρημα-το@wordElln,
* McsElln.ιστορημάτων/istorimáton/!~γενι-πληθ:ιστόρημα-το@wordElln,

× base-form: ιστόρημα
× base-pronunciation: /istórima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιστόρημα/istórima/-ιστορήματος/istorímatos/-ιστόρημα/istórima/-ιστόρημα/istórima/-ιστορήματα/istorímata/-ιστορημάτων/istorimáton/-ιστορήματα/istorímata/-ιστορήματα/istorímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστόρημα

ιστόρηση-η/istórisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιστόρηση-η/istórisi-i/@wordElln,
* McsElln./istórisi-i/ιστόρηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστόρηση-η/istórisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστόρηση-η/istórisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιστόρηση/istórisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιστόρηση-η@wordElln,
* McsElln.ιστόρησης/istórisis/!~γενι-ενικ:ιστόρηση-η@wordElln,
* McsElln.ιστορήσεως/istoríseos/!~γενι-ενικ:ιστόρηση-η@wordElln,
* McsElln.ιστορήσεις/istorísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιστόρηση-η@wordElln,
* McsElln.ιστορήσεων/istoríseon/!~γενι-πληθ:ιστόρηση-η@wordElln,

× base-form: ιστόρηση
× base-pronunciation: /istórisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιστόρηση/istórisi/-ιστόρησης/istórisis/|ιστορήσεως/istoríseos/-ιστόρηση/istórisi/-ιστόρηση/istórisi/-ιστορήσεις/istorísis/-ιστορήσεων/istoríseon/-ιστορήσεις/istorísis/-ιστορήσεις/istorísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιστόρηση

ιστός-ο/istós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιστός-ο/istós-o/@wordElln,
* McsElln./istós-o/ιστός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστός-ο/istós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστός-ο/istós-o/@wordElln,
* McsElln.ιστός/istós/!~ονομ-ενικ:ιστός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστού/istú/!~γενι-ενικ:ιστός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστό/istó/!~αιτι-ενικ:ιστός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστέ/isté/!~κλητ-ενικ:ιστός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστοί/istí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιστός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστών/istón/!~γενι-πληθ:ιστός-ο@wordElln,
* McsElln.ιστούς/istús/!~αιτι-πληθ:ιστός-ο@wordElln,

× base-form: ιστός
× base-pronunciation: /istós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιστός/istós/-ιστού/istú/-ιστό/istó/-ιστέ/isté/-ιστοί/istí/-ιστών/istón/-ιστούς/istús/-ιστοί/istí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστός

ιστότοπος-ο/istótopos-o/::
* McsEngl.wordElln.ιστότοπος-ο/istótopos-o/@wordElln,
* McsElln./istótopos-o/ιστότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιστότοπος-ο/istótopos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιστότοπος-ο/istótopos-o/@wordElln,
* McsElln.ιστότοπος/istótopos/!~ονομ-ενικ:ιστότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστότοπου/istótopu/!~γενι-ενικ:ιστότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστότοπο/istótopo/!~αιτι-ενικ:ιστότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστότοπε/istótope/!~κλητ-ενικ:ιστότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστότοποι/istótopi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιστότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστότοπων/istótopon/!~γενι-πληθ:ιστότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.ιστότοπους/istótopus/!~αιτι-πληθ:ιστότοπος-ο@wordElln,

× base-form: ιστότοπος
× base-pronunciation: /istótopos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιστότοπος/istótopos/-ιστότοπου/istótopu/-ιστότοπο/istótopo/-ιστότοπε/istótope/-ιστότοποι/istótopi/-ιστότοπων/istótopon/-ιστότοπους/istótopus/-ιστότοποι/istótopi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιστότοπος

ισχάδα-η/ishádha-i/::
* McsEngl.wordElln.ισχάδα-η/ishádha-i/@wordElln,
* McsElln./ishádha-i/ισχάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισχάδα-η/ishádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισχάδα-η/ishádha-i/@wordElln,
* McsElln.ισχάδα/ishádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισχάδα-η@wordElln,
* McsElln.ισχάδας/ishádhas/!~γενι-ενικ:ισχάδα-η@wordElln,
* McsElln.ισχάδες/ishádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισχάδα-η@wordElln,
* McsElln.ισχάδων/ishádhon/!~γενι-πληθ:ισχάδα-η@wordElln,

× base-form: ισχάδα
× base-pronunciation: /ishádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισχάδα/ishádha/-ισχάδας/ishádhas/-ισχάδα/ishádha/-ισχάδα/ishádha/-ισχάδες/ishádhes/-ισχάδων/ishádhon/-ισχάδες/ishádhes/-ισχάδες/ishádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισχάδα

ισχίο-το/ishío-to/::
* McsEngl.wordElln.ισχίο-το/ishío-to/@wordElln,
* McsElln./ishío-to/ισχίο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισχίο-το/ishío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισχίο-το/ishío-to/@wordElln,
* McsElln.ισχίο/ishío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισχίο-το@wordElln,
* McsElln.ισχίου/ishíu/!~γενι-ενικ:ισχίο-το@wordElln,
* McsElln.ισχία/ishía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισχίο-το@wordElln,
* McsElln.ισχίων/ishíon/!~γενι-πληθ:ισχίο-το@wordElln,

× base-form: ισχίο
× base-pronunciation: /ishío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ισχίο/ishío/-ισχίου/ishíu/-ισχίο/ishío/-ισχίο/ishío/-ισχία/ishía/-ισχίων/ishíon/-ισχία/ishía/-ισχία/ishía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισχίο

ισχαδόδεσμος-ο/ishadhódhezmos-o/::
* McsEngl.wordElln.ισχαδόδεσμος-ο/ishadhódhezmos-o/@wordElln,
* McsElln./ishadhódhezmos-o/ισχαδόδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισχαδόδεσμος-ο/ishadhódhezmos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισχαδόδεσμος-ο/ishadhódhezmos-o/@wordElln,
* McsElln.ισχαδόδεσμος/ishadhódhezmos/!~ονομ-ενικ:ισχαδόδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ισχαδόδεσμου/ishadhódhezmu/!~γενι-ενικ:ισχαδόδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ισχαδόδεσμο/ishadhódhezmo/!~αιτι-ενικ:ισχαδόδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ισχαδόδεσμε/ishadhódhezme/!~κλητ-ενικ:ισχαδόδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ισχαδόδεσμοι/ishadhódhezmi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισχαδόδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ισχαδόδεσμων/ishadhódhezmon/!~γενι-πληθ:ισχαδόδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ισχαδόδεσμους/ishadhódhezmus/!~αιτι-πληθ:ισχαδόδεσμος-ο@wordElln,

× base-form: ισχαδόδεσμος
× base-pronunciation: /ishadhódhezmos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισχαδόδεσμος/ishadhódhezmos/-ισχαδόδεσμου/ishadhódhezmu/-ισχαδόδεσμο/ishadhódhezmo/-ισχαδόδεσμε/ishadhódhezme/-ισχαδόδεσμοι/ishadhódhezmi/-ισχαδόδεσμων/ishadhódhezmon/-ισχαδόδεσμους/ishadhódhezmus/-ισχαδόδεσμοι/ishadhódhezmi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισχαδόδεσμος

ισχαιμία-η/ishemía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισχαιμία-η/ishemía-i/@wordElln,
* McsElln./ishemía-i/ισχαιμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισχαιμία-η/ishemía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισχαιμία-η/ishemía-i/@wordElln,
* McsElln.ισχαιμία/ishemía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισχαιμία-η@wordElln,
* McsElln.ισχαιμίας/ishemías/!~γενι-ενικ:ισχαιμία-η@wordElln,
* McsElln.ισχαιμίες/ishemíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισχαιμία-η@wordElln,
* McsElln.ισχαιμιών/ishemión/!~γενι-πληθ:ισχαιμία-η@wordElln,

× base-form: ισχαιμία
× base-pronunciation: /ishemía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισχαιμία/ishemía/-ισχαιμίας/ishemías/-ισχαιμία/ishemía/-ισχαιμία/ishemía/-ισχαιμίες/ishemíes/-ισχαιμιών/ishemión/-ισχαιμίες/ishemíes/-ισχαιμίες/ishemíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισχαιμία

ισχιαλγία-η/ishialyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ισχιαλγία-η/ishialyía-i/@wordElln,
* McsElln./ishialyía-i/ισχιαλγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισχιαλγία-η/ishialyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισχιαλγία-η/ishialyía-i/@wordElln,
* McsElln.ισχιαλγία/ishialyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισχιαλγία-η@wordElln,
* McsElln.ισχιαλγίας/ishialyías/!~γενι-ενικ:ισχιαλγία-η@wordElln,
* McsElln.ισχιαλγίες/ishialyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισχιαλγία-η@wordElln,
* McsElln.ισχιαλγιών/ishialyión/!~γενι-πληθ:ισχιαλγία-η@wordElln,

× base-form: ισχιαλγία
× base-pronunciation: /ishialyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισχιαλγία/ishialyía/-ισχιαλγίας/ishialyías/-ισχιαλγία/ishialyía/-ισχιαλγία/ishialyía/-ισχιαλγίες/ishialyíes/-ισχιαλγιών/ishialyión/-ισχιαλγίες/ishialyíes/-ισχιαλγίες/ishialyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισχιαλγία

ισχνότητα-η/ishnótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ισχνότητα-η/ishnótita-i/@wordElln,
* McsElln./ishnótita-i/ισχνότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισχνότητα-η/ishnótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισχνότητα-η/ishnótita-i/@wordElln,
* McsElln.ισχνότητα/ishnótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισχνότητα-η@wordElln,
* McsElln.ισχνότητας/ishnótitas/!~γενι-ενικ:ισχνότητα-η@wordElln,
* McsElln.ισχνότητες/ishnótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισχνότητα-η@wordElln,
* McsElln.ισχνοτήτων/ishnotíton/!~γενι-πληθ:ισχνότητα-η@wordElln,

× base-form: ισχνότητα
× base-pronunciation: /ishnótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισχνότητα/ishnótita/-ισχνότητας/ishnótitas/-ισχνότητα/ishnótita/-ισχνότητα/ishnótita/-ισχνότητες/ishnótites/-ισχνοτήτων/ishnotíton/-ισχνότητες/ishnótites/-ισχνότητες/ishnótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ισχνότητα

ισχουρία-η/ishuría-i/::
* McsEngl.wordElln.ισχουρία-η/ishuría-i/@wordElln,
* McsElln./ishuría-i/ισχουρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισχουρία-η/ishuría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισχουρία-η/ishuría-i/@wordElln,
* McsElln.ισχουρία/ishuría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισχουρία-η@wordElln,
* McsElln.ισχουρίας/ishurías/!~γενι-ενικ:ισχουρία-η@wordElln,
* McsElln.ισχουρίες/ishuríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισχουρία-η@wordElln,
* McsElln.ισχουριών/ishurión/!~γενι-πληθ:ισχουρία-η@wordElln,

× base-form: ισχουρία
× base-pronunciation: /ishuría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισχουρία/ishuría/-ισχουρίας/ishurías/-ισχουρία/ishuría/-ισχουρία/ishuría/-ισχουρίες/ishuríes/-ισχουριών/ishurión/-ισχουρίες/ishuríes/-ισχουρίες/ishuríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισχουρία

ισχυρισμός-ο/ishirizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ισχυρισμός-ο/ishirizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ishirizmós-o/ισχυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισχυρισμός-ο/ishirizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισχυρισμός-ο/ishirizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ισχυρισμός/ishirizmós/!~ονομ-ενικ:ισχυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισχυρισμού/ishirizmú/!~γενι-ενικ:ισχυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισχυρισμό/ishirizmó/!~αιτι-ενικ:ισχυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισχυρισμέ/ishirizmé/!~κλητ-ενικ:ισχυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισχυρισμοί/ishirizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ισχυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισχυρισμών/ishirizmón/!~γενι-πληθ:ισχυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ισχυρισμούς/ishirizmús/!~αιτι-πληθ:ισχυρισμός-ο@wordElln,

× base-form: ισχυρισμός
× base-pronunciation: /ishirizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ισχυρισμός/ishirizmós/-ισχυρισμού/ishirizmú/-ισχυρισμό/ishirizmó/-ισχυρισμέ/ishirizmé/-ισχυρισμοί/ishirizmí/-ισχυρισμών/ishirizmón/-ισχυρισμούς/ishirizmús/-ισχυρισμοί/ishirizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισχυρισμός

ισχυρογνωμοσύνη-η/ishiroynomosíni-i/::
* McsEngl.wordElln.ισχυρογνωμοσύνη-η/ishiroynomosíni-i/@wordElln,
* McsElln./ishiroynomosíni-i/ισχυρογνωμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισχυρογνωμοσύνη-η/ishiroynomosíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισχυρογνωμοσύνη-η/ishiroynomosíni-i/@wordElln,
* McsElln.ισχυρογνωμοσύνη/ishiroynomosíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισχυρογνωμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.ισχυρογνωμοσύνης/ishiroynomosínis/!~γενι-ενικ:ισχυρογνωμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.ισχυρογνωμοσύνες/ishiroynomosínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισχυρογνωμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.ισχυρογνωμοσυνών/ishiroynomosinón/!~γενι-πληθ:ισχυρογνωμοσύνη-η@wordElln,

× base-form: ισχυρογνωμοσύνη
× base-pronunciation: /ishiroynomosíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισχυρογνωμοσύνη/ishiroynomosíni/-ισχυρογνωμοσύνης/ishiroynomosínis/-ισχυρογνωμοσύνη/ishiroynomosíni/-ισχυρογνωμοσύνη/ishiroynomosíni/-ισχυρογνωμοσύνες/ishiroynomosínes/-ισχυρογνωμοσυνών/ishiroynomosinón/-ισχυρογνωμοσύνες/ishiroynomosínes/-ισχυρογνωμοσύνες/ishiroynomosínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ισχυρογνωμοσύνη

ισχυροποίηση-η/ishiropíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ισχυροποίηση-η/ishiropíisi-i/@wordElln,
* McsElln./ishiropíisi-i/ισχυροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισχυροποίηση-η/ishiropíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισχυροποίηση-η/ishiropíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ισχυροποίηση/ishiropíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισχυροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ισχυροποίησης/ishiropíisis/!~γενι-ενικ:ισχυροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ισχυροποιήσεως/ishiropiíseos/!~γενι-ενικ:ισχυροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ισχυροποιήσεις/ishiropiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισχυροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ισχυροποιήσεων/ishiropiíseon/!~γενι-πληθ:ισχυροποίηση-η@wordElln,

× base-form: ισχυροποίηση
× base-pronunciation: /ishiropíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισχυροποίηση/ishiropíisi/-ισχυροποίησης/ishiropíisis/|ισχυροποιήσεως/ishiropiíseos/-ισχυροποίηση/ishiropíisi/-ισχυροποίηση/ishiropíisi/-ισχυροποιήσεις/ishiropiísis/-ισχυροποιήσεων/ishiropiíseon/-ισχυροποιήσεις/ishiropiísis/-ισχυροποιήσεις/ishiropiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ισχυροποίηση

ισόκωλο-το/isókolo-to/::
* McsEngl.wordElln.ισόκωλο-το/isókolo-to/@wordElln,
* McsElln./isókolo-to/ισόκωλο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισόκωλο-το/isókolo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισόκωλο-το/isókolo-to/@wordElln,
* McsElln.ισόκωλο/isókolo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισόκωλο-το@wordElln,
* McsElln.ισοκώλου/isokólu/!~γενι-ενικ:ισόκωλο-το@wordElln,
* McsElln.ισόκωλου/isókolu/!~γενι-ενικ:ισόκωλο-το@wordElln,
* McsElln.ισόκωλα/isókola/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισόκωλο-το@wordElln,
* McsElln.ισοκώλων/isokólon/!~γενι-πληθ:ισόκωλο-το@wordElln,

× base-form: ισόκωλο
× base-pronunciation: /isókolo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ισόκωλο/isókolo/-ισοκώλου/isokólu/|ισόκωλου/isókolu/-ισόκωλο/isókolo/-ισόκωλο/isókolo/-ισόκωλα/isókola/-ισοκώλων/isokólon/-ισόκωλα/isókola/-ισόκωλα/isókola/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ισόκωλο

ισότητα-η/isótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ισότητα-η/isótita-i/@wordElln,
* McsElln./isótita-i/ισότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισότητα-η/isótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισότητα-η/isótita-i/@wordElln,
* McsElln.ισότητα/isótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισότητα-η@wordElln,
* McsElln.ισότητας/isótitas/!~γενι-ενικ:ισότητα-η@wordElln,
* McsElln.ισότητες/isótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισότητα-η@wordElln,
* McsElln.ισοτήτων/isotíton/!~γενι-πληθ:ισότητα-η@wordElln,

× base-form: ισότητα
× base-pronunciation: /isótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ισότητα/isótita/-ισότητας/isótitas/-ισότητα/isótita/-ισότητα/isótita/-ισότητες/isótites/-ισοτήτων/isotíton/-ισότητες/isótites/-ισότητες/isótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ισότητα

ισότοπο-το/isótopo-to/::
* McsEngl.wordElln.ισότοπο-το/isótopo-to/@wordElln,
* McsElln./isótopo-to/ισότοπο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ισότοπο-το/isótopo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ισότοπο-το/isótopo-to/@wordElln,
* McsElln.ισότοπο/isótopo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ισότοπο-το@wordElln,
* McsElln.ισότοπου/isótopu/!~γενι-ενικ:ισότοπο-το@wordElln,
* McsElln.ισοτόπου/isotópu/!~γενι-ενικ:ισότοπο-το@wordElln,
* McsElln.ισότοπα/isótopa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ισότοπο-το@wordElln,
* McsElln.ισότοπων/isótopon/!~γενι-πληθ:ισότοπο-το@wordElln,
* McsElln.ισοτόπων/isotópon/!~γενι-πληθ:ισότοπο-το@wordElln,

× base-form: ισότοπο
× base-pronunciation: /isótopo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ισότοπο/isótopo/-ισότοπου/isótopu/|ισοτόπου/isotópu/-ισότοπο/isótopo/-ισότοπο/isótopo/-ισότοπα/isótopa/-ισότοπων/isótopon/|ισοτόπων/isotópon/-ισότοπα/isótopa/-ισότοπα/isótopa/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ισότοπο

ιταάτι-το/itaáti-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ιταάτι-το/itaáti-to-s/@wordElln,
* McsElln./itaáti-to-s/ιταάτι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιταάτι-το/itaáti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιταάτι-το/itaáti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ιταάτι/itaáti/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιταάτι-το@wordElln,
* McsElln.ιταατιού/itaatyyú/!~γενι-ενικ:ιταάτι-το@wordElln,
* McsElln.ιταάτια/itaátyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιταάτι-το@wordElln,
* McsElln.ιταατιών/itaatyyón/!~γενι-πληθ:ιταάτι-το@wordElln,

× base-form: ιταάτι
× base-pronunciation: /itaáti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιταάτι/itaáti/-ιταατιού/itaatyyú/-ιταάτι/itaáti/-ιταάτι/itaáti/-ιταάτια/itaátyya/-ιταατιών/itaatyyón/-ιταάτια/itaátyya/-ιταάτια/itaátyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιταάτι

ιταέτι-το/itaéti-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ιταέτι-το/itaéti-to-s/@wordElln,
* McsElln./itaéti-to-s/ιταέτι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιταέτι-το/itaéti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιταέτι-το/itaéti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ιταέτι/itaéti/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιταέτι-το@wordElln,
* McsElln.ιταετιού/itaetyyú/!~γενι-ενικ:ιταέτι-το@wordElln,
* McsElln.ιταέτια/itaétyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιταέτι-το@wordElln,
* McsElln.ιταετιών/itaetyyón/!~γενι-πληθ:ιταέτι-το@wordElln,

× base-form: ιταέτι
× base-pronunciation: /itaéti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιταέτι/itaéti/-ιταετιού/itaetyyú/-ιταέτι/itaéti/-ιταέτι/itaéti/-ιταέτια/itaétyya/-ιταετιών/itaetyyón/-ιταέτια/itaétyya/-ιταέτια/itaétyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιταέτι

ιταλομανία-η/italomanía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιταλομανία-η/italomanía-i/@wordElln,
* McsElln./italomanía-i/ιταλομανία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιταλομανία-η/italomanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιταλομανία-η/italomanía-i/@wordElln,
* McsElln.ιταλομανία/italomanía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιταλομανία-η@wordElln,
* McsElln.ιταλομανίας/italomanías/!~γενι-ενικ:ιταλομανία-η@wordElln,
* McsElln.ιταλομανίες/italomaníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιταλομανία-η@wordElln,
* McsElln.ιταλομανιών/italomanión/!~γενι-πληθ:ιταλομανία-η@wordElln,

× base-form: ιταλομανία
× base-pronunciation: /italomanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιταλομανία/italomanía/-ιταλομανίας/italomanías/-ιταλομανία/italomanía/-ιταλομανία/italomanía/-ιταλομανίες/italomaníes/-ιταλομανιών/italomanión/-ιταλομανίες/italomaníes/-ιταλομανίες/italomaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιταλομανία

ιταμότητα-η/itamótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιταμότητα-η/itamótita-i/@wordElln,
* McsElln./itamótita-i/ιταμότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιταμότητα-η/itamótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιταμότητα-η/itamótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιταμότητα/itamótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιταμότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιταμότητας/itamótitas/!~γενι-ενικ:ιταμότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιταμότητες/itamótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιταμότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιταμοτήτων/itamotíton/!~γενι-πληθ:ιταμότητα-η@wordElln,

× base-form: ιταμότητα
× base-pronunciation: /itamótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιταμότητα/itamótita/-ιταμότητας/itamótitas/-ιταμότητα/itamótita/-ιταμότητα/itamótita/-ιταμότητες/itamótites/-ιταμοτήτων/itamotíton/-ιταμότητες/itamótites/-ιταμότητες/itamótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιταμότητα

ιτιά-η/ityyá-i/::
* McsEngl.wordElln.ιτιά-η/ityyá-i/@wordElln,
* McsElln./ityyá-i/ιτιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιτιά-η/ityyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιτιά-η/ityyá-i/@wordElln,
* McsElln.ιτιά/ityyá/!~ονομ-ενικ:ιτιά-η@wordElln,
* McsElln.ιτιάς/itiás/!~γενι-ενικ:ιτιά-η@wordElln,
* McsElln.ιτιά/itiá/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιτιά-η@wordElln,
* McsElln.ιτιές/itiés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιτιά-η@wordElln,
* McsElln.ιτιών/ityyón/!~γενι-πληθ:ιτιά-η@wordElln,

× base-form: ιτιά
× base-pronunciation: /ityyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιτιά/ityyá/-ιτιάς/itiás/-ιτιά/itiá/-ιτιά/itiá/-ιτιές/itiés/-ιτιών/ityyón/-ιτιές/itiés/-ιτιές/itiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιτιά

ιχθυαγορά-η/ihthiayorá-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυαγορά-η/ihthiayorá-i/@wordElln,
* McsElln./ihthiayorá-i/ιχθυαγορά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυαγορά-η/ihthiayorá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυαγορά-η/ihthiayorá-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυαγορά/ihthiayorá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυαγορά-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυαγοράς/ihthiayorás/!~γενι-ενικ:ιχθυαγορά-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυαγορές/ihthiayorés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυαγορά-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυαγορών/ihthiayorón/!~γενι-πληθ:ιχθυαγορά-η@wordElln,

× base-form: ιχθυαγορά
× base-pronunciation: /ihthiayorá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυαγορά/ihthiayorá/-ιχθυαγοράς/ihthiayorás/-ιχθυαγορά/ihthiayorá/-ιχθυαγορά/ihthiayorá/-ιχθυαγορές/ihthiayorés/-ιχθυαγορών/ihthiayorón/-ιχθυαγορές/ihthiayorés/-ιχθυαγορές/ihthiayorés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυαγορά

ιχθυοβιομηχανία-η/ihthioviomihanía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοβιομηχανία-η/ihthioviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln./ihthioviomihanía-i/ιχθυοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοβιομηχανία-η/ihthioviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοβιομηχανία-η/ihthioviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοβιομηχανία/ihthioviomihanía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοβιομηχανίας/ihthioviomihanías/!~γενι-ενικ:ιχθυοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοβιομηχανίες/ihthioviomihaníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοβιομηχανιών/ihthioviomihanión/!~γενι-πληθ:ιχθυοβιομηχανία-η@wordElln,

× base-form: ιχθυοβιομηχανία
× base-pronunciation: /ihthioviomihanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυοβιομηχανία/ihthioviomihanía/-ιχθυοβιομηχανίας/ihthioviomihanías/-ιχθυοβιομηχανία/ihthioviomihanía/-ιχθυοβιομηχανία/ihthioviomihanía/-ιχθυοβιομηχανίες/ihthioviomihaníes/-ιχθυοβιομηχανιών/ihthioviomihanión/-ιχθυοβιομηχανίες/ihthioviomihaníes/-ιχθυοβιομηχανίες/ihthioviomihaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοβιομηχανία

ιχθυοδεξαμενή-η/ihthiodheksamení-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοδεξαμενή-η/ihthiodheksamení-i/@wordElln,
* McsElln./ihthiodheksamení-i/ιχθυοδεξαμενή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοδεξαμενή-η/ihthiodheksamení-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοδεξαμενή-η/ihthiodheksamení-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοδεξαμενή/ihthiodheksamení/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοδεξαμενή-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοδεξαμενής/ihthiodheksamenís/!~γενι-ενικ:ιχθυοδεξαμενή-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοδεξαμενές/ihthiodheksamenés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοδεξαμενή-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοδεξαμενών/ihthiodheksamenón/!~γενι-πληθ:ιχθυοδεξαμενή-η@wordElln,

× base-form: ιχθυοδεξαμενή
× base-pronunciation: /ihthiodheksamení/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυοδεξαμενή/ihthiodheksamení/-ιχθυοδεξαμενής/ihthiodheksamenís/-ιχθυοδεξαμενή/ihthiodheksamení/-ιχθυοδεξαμενή/ihthiodheksamení/-ιχθυοδεξαμενές/ihthiodheksamenés/-ιχθυοδεξαμενών/ihthiodheksamenón/-ιχθυοδεξαμενές/ihthiodheksamenés/-ιχθυοδεξαμενές/ihthiodheksamenés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοδεξαμενή

ιχθυοκαλλιέργεια-η/ihthiokaliéryia-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοκαλλιέργεια-η/ihthiokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln./ihthiokaliéryia-i/ιχθυοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοκαλλιέργεια-η/ihthiokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοκαλλιέργεια-η/ihthiokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιέργεια/ihthiokaliéryia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιέργειας/ihthiokaliéryias/!~γενι-ενικ:ιχθυοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιέργειες/ihthiokaliéryies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιεργειών/ihthiokalieryión/!~γενι-πληθ:ιχθυοκαλλιέργεια-η@wordElln,

× base-form: ιχθυοκαλλιέργεια
× base-pronunciation: /ihthiokaliéryia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυοκαλλιέργεια/ihthiokaliéryia/-ιχθυοκαλλιέργειας/ihthiokaliéryias/-ιχθυοκαλλιέργεια/ihthiokaliéryia/-ιχθυοκαλλιέργεια/ihthiokaliéryia/-ιχθυοκαλλιέργειες/ihthiokaliéryies/-ιχθυοκαλλιεργειών/ihthiokalieryión/-ιχθυοκαλλιέργειες/ihthiokaliéryies/-ιχθυοκαλλιέργειες/ihthiokaliéryies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοκαλλιέργεια

ιχθυοκαλλιεργήτρια-η/ihthiokalieryítria-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοκαλλιεργήτρια-η/ihthiokalieryítria-i/@wordElln,
* McsElln./ihthiokalieryítria-i/ιχθυοκαλλιεργήτρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοκαλλιεργήτρια-η/ihthiokalieryítria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοκαλλιεργήτρια-η/ihthiokalieryítria-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιεργήτρια/ihthiokalieryítria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοκαλλιεργήτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιεργήτριας/ihthiokalieryítrias/!~γενι-ενικ:ιχθυοκαλλιεργήτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιεργήτριες/ihthiokalieryítries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοκαλλιεργήτρια-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιεργητριών/ihthiokalieryitrión/!~γενι-πληθ:ιχθυοκαλλιεργήτρια-η@wordElln,

× base-form: ιχθυοκαλλιεργήτρια
× base-pronunciation: /ihthiokalieryítria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυοκαλλιεργήτρια/ihthiokalieryítria/-ιχθυοκαλλιεργήτριας/ihthiokalieryítrias/-ιχθυοκαλλιεργήτρια/ihthiokalieryítria/-ιχθυοκαλλιεργήτρια/ihthiokalieryítria/-ιχθυοκαλλιεργήτριες/ihthiokalieryítries/-ιχθυοκαλλιεργητριών/ihthiokalieryitrión/-ιχθυοκαλλιεργήτριες/ihthiokalieryítries/-ιχθυοκαλλιεργήτριες/ihthiokalieryítries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοκαλλιεργήτρια

ιχθυοκαλλιεργητής-ο/ihthiokalieryitís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοκαλλιεργητής-ο/ihthiokalieryitís-o/@wordElln,
* McsElln./ihthiokalieryitís-o/ιχθυοκαλλιεργητής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοκαλλιεργητής-ο/ihthiokalieryitís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοκαλλιεργητής-ο/ihthiokalieryitís-o/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιεργητής/ihthiokalieryitís/!~ονομ-ενικ:ιχθυοκαλλιεργητής-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιεργητή/ihthiokalieryití/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοκαλλιεργητής-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιεργητές/ihthiokalieryités/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοκαλλιεργητής-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοκαλλιεργητών/ihthiokalieryitón/!~γενι-πληθ:ιχθυοκαλλιεργητής-ο@wordElln,

× base-form: ιχθυοκαλλιεργητής
× base-pronunciation: /ihthiokalieryitís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιχθυοκαλλιεργητής/ihthiokalieryitís/-ιχθυοκαλλιεργητή/ihthiokalieryití/-ιχθυοκαλλιεργητή/ihthiokalieryití/-ιχθυοκαλλιεργητή/ihthiokalieryití/-ιχθυοκαλλιεργητές/ihthiokalieryités/-ιχθυοκαλλιεργητών/ihthiokalieryitón/-ιχθυοκαλλιεργητές/ihthiokalieryités/-ιχθυοκαλλιεργητές/ihthiokalieryités/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοκαλλιεργητής

ιχθυολογία-η/ihthioloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυολογία-η/ihthioloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ihthioloyía-i/ιχθυολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυολογία-η/ihthioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυολογία-η/ihthioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυολογία/ihthioloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυολογίας/ihthioloyías/!~γενι-ενικ:ιχθυολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυολογίες/ihthioloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυολογιών/ihthioloyión/!~γενι-πληθ:ιχθυολογία-η@wordElln,

× base-form: ιχθυολογία
× base-pronunciation: /ihthioloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυολογία/ihthioloyía/-ιχθυολογίας/ihthioloyías/-ιχθυολογία/ihthioloyía/-ιχθυολογία/ihthioloyía/-ιχθυολογίες/ihthioloyíes/-ιχθυολογιών/ihthioloyión/-ιχθυολογίες/ihthioloyíes/-ιχθυολογίες/ihthioloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυολογία

ιχθυομαντεία-η/ihthiomadía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυομαντεία-η/ihthiomadía-i/@wordElln,
* McsElln./ihthiomadía-i/ιχθυομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυομαντεία-η/ihthiomadía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυομαντεία-η/ihthiomadía-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυομαντεία/ihthiomadía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυομαντείας/ihthiomadías/!~γενι-ενικ:ιχθυομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυομαντείες/ihthiomadíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυομαντειών/ihthiomadión/!~γενι-πληθ:ιχθυομαντεία-η@wordElln,

× base-form: ιχθυομαντεία
× base-pronunciation: /ihthiomadía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυομαντεία/ihthiomadía/-ιχθυομαντείας/ihthiomadías/-ιχθυομαντεία/ihthiomadía/-ιχθυομαντεία/ihthiomadía/-ιχθυομαντείες/ihthiomadíes/-ιχθυομαντειών/ihthiomadión/-ιχθυομαντείες/ihthiomadíes/-ιχθυομαντείες/ihthiomadíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυομαντεία

ιχθυοπαγίδα-η/ihthiopayídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοπαγίδα-η/ihthiopayídha-i/@wordElln,
* McsElln./ihthiopayídha-i/ιχθυοπαγίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοπαγίδα-η/ihthiopayídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοπαγίδα-η/ihthiopayídha-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαγίδα/ihthiopayídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοπαγίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαγίδας/ihthiopayídhas/!~γενι-ενικ:ιχθυοπαγίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαγίδες/ihthiopayídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοπαγίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαγίδων/ihthiopayídhon/!~γενι-πληθ:ιχθυοπαγίδα-η@wordElln,

× base-form: ιχθυοπαγίδα
× base-pronunciation: /ihthiopayídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυοπαγίδα/ihthiopayídha/-ιχθυοπαγίδας/ihthiopayídhas/-ιχθυοπαγίδα/ihthiopayídha/-ιχθυοπαγίδα/ihthiopayídha/-ιχθυοπαγίδες/ihthiopayídhes/-ιχθυοπαγίδων/ihthiopayídhon/-ιχθυοπαγίδες/ihthiopayídhes/-ιχθυοπαγίδες/ihthiopayídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοπαγίδα

ιχθυοπανίδα-η/ihthiopanídha-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοπανίδα-η/ihthiopanídha-i/@wordElln,
* McsElln./ihthiopanídha-i/ιχθυοπανίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοπανίδα-η/ihthiopanídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοπανίδα-η/ihthiopanídha-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπανίδα/ihthiopanídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοπανίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπανίδας/ihthiopanídhas/!~γενι-ενικ:ιχθυοπανίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπανίδες/ihthiopanídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοπανίδα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπανίδων/ihthiopanídhon/!~γενι-πληθ:ιχθυοπανίδα-η@wordElln,

× base-form: ιχθυοπανίδα
× base-pronunciation: /ihthiopanídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυοπανίδα/ihthiopanídha/-ιχθυοπανίδας/ihthiopanídhas/-ιχθυοπανίδα/ihthiopanídha/-ιχθυοπανίδα/ihthiopanídha/-ιχθυοπανίδες/ihthiopanídhes/-ιχθυοπανίδων/ihthiopanídhon/-ιχθυοπανίδες/ihthiopanídhes/-ιχθυοπανίδες/ihthiopanídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοπανίδα

ιχθυοπαραγωγή-η/ihthioparayoyí-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοπαραγωγή-η/ihthioparayoyí-i/@wordElln,
* McsElln./ihthioparayoyí-i/ιχθυοπαραγωγή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοπαραγωγή-η/ihthioparayoyí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοπαραγωγή-η/ihthioparayoyí-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγή/ihthioparayoyí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοπαραγωγή-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγής/ihthioparayoyís/!~γενι-ενικ:ιχθυοπαραγωγή-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγές/ihthioparayoyés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοπαραγωγή-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγών/ihthioparayoyón/!~γενι-πληθ:ιχθυοπαραγωγή-η@wordElln,

× base-form: ιχθυοπαραγωγή
× base-pronunciation: /ihthioparayoyí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυοπαραγωγή/ihthioparayoyí/-ιχθυοπαραγωγής/ihthioparayoyís/-ιχθυοπαραγωγή/ihthioparayoyí/-ιχθυοπαραγωγή/ihthioparayoyí/-ιχθυοπαραγωγές/ihthioparayoyés/-ιχθυοπαραγωγών/ihthioparayoyón/-ιχθυοπαραγωγές/ihthioparayoyés/-ιχθυοπαραγωγές/ihthioparayoyés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοπαραγωγή

ιχθυοπαραγωγός-ο/ihthioparayoyós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοπαραγωγός-ο/ihthioparayoyós-o/@wordElln,
* McsElln./ihthioparayoyós-o/ιχθυοπαραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοπαραγωγός-ο/ihthioparayoyós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοπαραγωγός-ο/ihthioparayoyós-o/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγός/ihthioparayoyós/!~ονομ-ενικ:ιχθυοπαραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγού/ihthioparayoyú/!~γενι-ενικ:ιχθυοπαραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγό/ihthioparayoyó/!~αιτι-ενικ:ιχθυοπαραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγέ/ihthioparayoyé/!~κλητ-ενικ:ιχθυοπαραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγοί/ihthioparayoyí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοπαραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγών/ihthioparayoyón/!~γενι-πληθ:ιχθυοπαραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπαραγωγούς/ihthioparayoyús/!~αιτι-πληθ:ιχθυοπαραγωγός-ο@wordElln,

× base-form: ιχθυοπαραγωγός
× base-pronunciation: /ihthioparayoyós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιχθυοπαραγωγός/ihthioparayoyós/-ιχθυοπαραγωγού/ihthioparayoyú/-ιχθυοπαραγωγό/ihthioparayoyó/-ιχθυοπαραγωγέ/ihthioparayoyé/-ιχθυοπαραγωγοί/ihthioparayoyí/-ιχθυοπαραγωγών/ihthioparayoyón/-ιχθυοπαραγωγούς/ihthioparayoyús/-ιχθυοπαραγωγοί/ihthioparayoyí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοπαραγωγός

ιχθυοπληθυσμός-ο/ihthioplithizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοπληθυσμός-ο/ihthioplithizmós-o/@wordElln,
* McsElln./ihthioplithizmós-o/ιχθυοπληθυσμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοπληθυσμός-ο/ihthioplithizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοπληθυσμός-ο/ihthioplithizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπληθυσμός/ihthioplithizmós/!~ονομ-ενικ:ιχθυοπληθυσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπληθυσμού/ihthioplithizmú/!~γενι-ενικ:ιχθυοπληθυσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπληθυσμό/ihthioplithizmó/!~αιτι-ενικ:ιχθυοπληθυσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπληθυσμέ/ihthioplithizmé/!~κλητ-ενικ:ιχθυοπληθυσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπληθυσμοί/ihthioplithizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοπληθυσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπληθυσμών/ihthioplithizmón/!~γενι-πληθ:ιχθυοπληθυσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπληθυσμούς/ihthioplithizmús/!~αιτι-πληθ:ιχθυοπληθυσμός-ο@wordElln,

× base-form: ιχθυοπληθυσμός
× base-pronunciation: /ihthioplithizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιχθυοπληθυσμός/ihthioplithizmós/-ιχθυοπληθυσμού/ihthioplithizmú/-ιχθυοπληθυσμό/ihthioplithizmó/-ιχθυοπληθυσμέ/ihthioplithizmé/-ιχθυοπληθυσμοί/ihthioplithizmí/-ιχθυοπληθυσμών/ihthioplithizmón/-ιχθυοπληθυσμούς/ihthioplithizmús/-ιχθυοπληθυσμοί/ihthioplithizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοπληθυσμός

ιχθυοπωλείο-το/ihthiopolío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοπωλείο-το/ihthiopolío-to/@wordElln,
* McsElln./ihthiopolío-to/ιχθυοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοπωλείο-το/ihthiopolío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοπωλείο-το/ihthiopolío-to/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπωλείο/ihthiopolío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπωλείου/ihthiopolíu/!~γενι-ενικ:ιχθυοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπωλεία/ihthiopolía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπωλείων/ihthiopolíon/!~γενι-πληθ:ιχθυοπωλείο-το@wordElln,

× base-form: ιχθυοπωλείο
× base-pronunciation: /ihthiopolío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιχθυοπωλείο/ihthiopolío/-ιχθυοπωλείου/ihthiopolíu/-ιχθυοπωλείο/ihthiopolío/-ιχθυοπωλείο/ihthiopolío/-ιχθυοπωλεία/ihthiopolía/-ιχθυοπωλείων/ihthiopolíon/-ιχθυοπωλεία/ihthiopolía/-ιχθυοπωλεία/ihthiopolía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοπωλείο

ιχθυοπώλης-ο/ihthiopólis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοπώλης-ο/ihthiopólis-o/@wordElln,
* McsElln./ihthiopólis-o/ιχθυοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοπώλης-ο/ihthiopólis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοπώλης-ο/ihthiopólis-o/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπώλης/ihthiopólis/!~ονομ-ενικ:ιχθυοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπώλη/ihthiopóli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπώλες/ihthiopóles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοπωλών/ihthiopolón/!~γενι-πληθ:ιχθυοπώλης-ο@wordElln,

× base-form: ιχθυοπώλης
× base-pronunciation: /ihthiopólis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιχθυοπώλης/ihthiopólis/-ιχθυοπώλη/ihthiopóli/-ιχθυοπώλη/ihthiopóli/-ιχθυοπώλη/ihthiopóli/-ιχθυοπώλες/ihthiopóles/-ιχθυοπωλών/ihthiopolón/-ιχθυοπώλες/ihthiopóles/-ιχθυοπώλες/ihthiopóles/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοπώλης

ιχθυοτροφία-η/ihthiotrofía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοτροφία-η/ihthiotrofía-i/@wordElln,
* McsElln./ihthiotrofía-i/ιχθυοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοτροφία-η/ihthiotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοτροφία-η/ihthiotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοτροφία/ihthiotrofía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοτροφίας/ihthiotrofías/!~γενι-ενικ:ιχθυοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοτροφίες/ihthiotrofíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοτροφιών/ihthiotrofión/!~γενι-πληθ:ιχθυοτροφία-η@wordElln,

× base-form: ιχθυοτροφία
× base-pronunciation: /ihthiotrofía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυοτροφία/ihthiotrofía/-ιχθυοτροφίας/ihthiotrofías/-ιχθυοτροφία/ihthiotrofía/-ιχθυοτροφία/ihthiotrofía/-ιχθυοτροφίες/ihthiotrofíes/-ιχθυοτροφιών/ihthiotrofión/-ιχθυοτροφίες/ihthiotrofíes/-ιχθυοτροφίες/ihthiotrofíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοτροφία

ιχθυοτροφείο-το/ihthiotrofío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοτροφείο-το/ihthiotrofío-to/@wordElln,
* McsElln./ihthiotrofío-to/ιχθυοτροφείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοτροφείο-το/ihthiotrofío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοτροφείο-το/ihthiotrofío-to/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοτροφείο/ihthiotrofío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοτροφείο-το@wordElln,
* McsElln.ιχθυοτροφείου/ihthiotrofíu/!~γενι-ενικ:ιχθυοτροφείο-το@wordElln,
* McsElln.ιχθυοτροφεία/ihthiotrofía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοτροφείο-το@wordElln,
* McsElln.ιχθυοτροφείων/ihthiotrofíon/!~γενι-πληθ:ιχθυοτροφείο-το@wordElln,

× base-form: ιχθυοτροφείο
× base-pronunciation: /ihthiotrofío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιχθυοτροφείο/ihthiotrofío/-ιχθυοτροφείου/ihthiotrofíu/-ιχθυοτροφείο/ihthiotrofío/-ιχθυοτροφείο/ihthiotrofío/-ιχθυοτροφεία/ihthiotrofía/-ιχθυοτροφείων/ihthiotrofíon/-ιχθυοτροφεία/ihthiotrofía/-ιχθυοτροφεία/ihthiotrofía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοτροφείο

ιχθυοφαγία-η/ihthiofayía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυοφαγία-η/ihthiofayía-i/@wordElln,
* McsElln./ihthiofayía-i/ιχθυοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυοφαγία-η/ihthiofayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυοφαγία-η/ihthiofayía-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυοφαγία/ihthiofayía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοφαγίας/ihthiofayías/!~γενι-ενικ:ιχθυοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοφαγίες/ihthiofayíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοφαγιών/ihthiofayión/!~γενι-πληθ:ιχθυοφαγία-η@wordElln,

× base-form: ιχθυοφαγία
× base-pronunciation: /ihthiofayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυοφαγία/ihthiofayía/-ιχθυοφαγίας/ihthiofayías/-ιχθυοφαγία/ihthiofayía/-ιχθυοφαγία/ihthiofayía/-ιχθυοφαγίες/ihthiofayíes/-ιχθυοφαγιών/ihthiofayión/-ιχθυοφαγίες/ihthiofayíes/-ιχθυοφαγίες/ihthiofayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυοφαγία

ιχθυόκολλα-η/ihthiókola-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυόκολλα-η/ihthiókola-i/@wordElln,
* McsElln./ihthiókola-i/ιχθυόκολλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυόκολλα-η/ihthiókola-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυόκολλα-η/ihthiókola-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυόκολλα/ihthiókola/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυόκολλα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυόκολλας/ihthiókolas/!~γενι-ενικ:ιχθυόκολλα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυόκολλες/ihthiókoles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυόκολλα-η@wordElln,
* McsElln.(ιχθυοκολλών)/(ihthiokolón)/!~γενι-πληθ:ιχθυόκολλα-η@wordElln,

× base-form: ιχθυόκολλα
× base-pronunciation: /ihthiókola/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυόκολλα/ihthiókola/-ιχθυόκολλας/ihthiókolas/-ιχθυόκολλα/ihthiókola/-ιχθυόκολλα/ihthiókola/-ιχθυόκολλες/ihthiókoles/-(ιχθυοκολλών)/(ihthiokolón)/-ιχθυόκολλες/ihthiókoles/-ιχθυόκολλες/ihthiókoles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: ιχθυόκολλα

ιχθυόλη-η/ihthióli-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυόλη-η/ihthióli-i/@wordElln,
* McsElln./ihthióli-i/ιχθυόλη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυόλη-η/ihthióli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυόλη-η/ihthióli-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυόλη/ihthióli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυόλη-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυόλης/ihthiólis/!~γενι-ενικ:ιχθυόλη-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυόλες/ihthióles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυόλη-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυολών/ihthiolón/!~γενι-πληθ:ιχθυόλη-η@wordElln,

× base-form: ιχθυόλη
× base-pronunciation: /ihthióli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυόλη/ihthióli/-ιχθυόλης/ihthiólis/-ιχθυόλη/ihthióli/-ιχθυόλη/ihthióli/-ιχθυόλες/ihthióles/-ιχθυολών/ihthiolón/-ιχθυόλες/ihthióles/-ιχθυόλες/ihthióles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυόλη

ιχθυόσαυρος-ο/ihthiósavros-o/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυόσαυρος-ο/ihthiósavros-o/@wordElln,
* McsElln./ihthiósavros-o/ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυόσαυρος-ο/ihthiósavros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυόσαυρος-ο/ihthiósavros-o/@wordElln,
* McsElln.ιχθυόσαυρος/ihthiósavros/!~ονομ-ενικ:ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυόσαυρου/ihthiósavru/!~γενι-ενικ:ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοσαύρου/ihthiosávru/!~γενι-ενικ:ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυόσαυρο/ihthiósavro/!~αιτι-ενικ:ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυόσαυρε/ihthiósavre/!~κλητ-ενικ:ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυόσαυροι/ihthiósavri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυόσαυρων/ihthiósavron/!~γενι-πληθ:ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοσαύρων/ihthiosávron/!~γενι-πληθ:ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυόσαυρους/ihthiósavrus/!~αιτι-πληθ:ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.ιχθυοσαύρους/ihthiosávrus/!~αιτι-πληθ:ιχθυόσαυρος-ο@wordElln,

× base-form: ιχθυόσαυρος
× base-pronunciation: /ihthiósavros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιχθυόσαυρος/ihthiósavros/-ιχθυόσαυρου/ihthiósavru/|ιχθυοσαύρου/ihthiosávru/-ιχθυόσαυρο/ihthiósavro/-ιχθυόσαυρε/ihthiósavre/-ιχθυόσαυροι/ihthiósavri/-ιχθυόσαυρων/ihthiósavron/|ιχθυοσαύρων/ihthiosávron/-ιχθυόσαυρους/ihthiósavrus/|ιχθυοσαύρους/ihthiosávrus/-ιχθυόσαυροι/ihthiósavri/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυόσαυρος

ιχθυόσκαλα-η/ihthióskala-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχθυόσκαλα-η/ihthióskala-i/@wordElln,
* McsElln./ihthióskala-i/ιχθυόσκαλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχθυόσκαλα-η/ihthióskala-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχθυόσκαλα-η/ihthióskala-i/@wordElln,
* McsElln.ιχθυόσκαλα/ihthióskala/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχθυόσκαλα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυόσκαλας/ihthióskalas/!~γενι-ενικ:ιχθυόσκαλα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυόσκαλες/ihthióskales/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχθυόσκαλα-η@wordElln,
* McsElln.ιχθυοσκαλών/ihthioskalón/!~γενι-πληθ:ιχθυόσκαλα-η@wordElln,

× base-form: ιχθυόσκαλα
× base-pronunciation: /ihthióskala/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχθυόσκαλα/ihthióskala/-ιχθυόσκαλας/ihthióskalas/-ιχθυόσκαλα/ihthióskala/-ιχθυόσκαλα/ihthióskala/-ιχθυόσκαλες/ihthióskales/-ιχθυοσκαλών/ihthioskalón/-ιχθυόσκαλες/ihthióskales/-ιχθυόσκαλες/ihthióskales/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχθυόσκαλα

ιχνευτής-ο/ihneftís-o/::
* McsEngl.wordElln.ιχνευτής-ο/ihneftís-o/@wordElln,
* McsElln./ihneftís-o/ιχνευτής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνευτής-ο/ihneftís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνευτής-ο/ihneftís-o/@wordElln,
* McsElln.ιχνευτής/ihneftís/!~ονομ-ενικ:ιχνευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ιχνευτή/ihneftí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ιχνευτές/ihneftés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ιχνευτών/ihneftón/!~γενι-πληθ:ιχνευτής-ο@wordElln,

× base-form: ιχνευτής
× base-pronunciation: /ihneftís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιχνευτής/ihneftís/-ιχνευτή/ihneftí/-ιχνευτή/ihneftí/-ιχνευτή/ihneftí/-ιχνευτές/ihneftés/-ιχνευτών/ihneftón/-ιχνευτές/ihneftés/-ιχνευτές/ihneftés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχνευτής

ιχνηλάτης-ο/ihnilátis-o/::
* McsEngl.wordElln.ιχνηλάτης-ο/ihnilátis-o/@wordElln,
* McsElln./ihnilátis-o/ιχνηλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνηλάτης-ο/ihnilátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνηλάτης-ο/ihnilátis-o/@wordElln,
* McsElln.ιχνηλάτης/ihnilátis/!~ονομ-ενικ:ιχνηλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιχνηλάτη/ihniláti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνηλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιχνηλάτες/ihnilátes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνηλάτης-ο@wordElln,
* McsElln.ιχνηλατών/ihnilatón/!~γενι-πληθ:ιχνηλάτης-ο@wordElln,

× base-form: ιχνηλάτης
× base-pronunciation: /ihnilátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ιχνηλάτης/ihnilátis/-ιχνηλάτη/ihniláti/-ιχνηλάτη/ihniláti/-ιχνηλάτη/ihniláti/-ιχνηλάτες/ihnilátes/-ιχνηλατών/ihnilatón/-ιχνηλάτες/ihnilátes/-ιχνηλάτες/ihnilátes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχνηλάτης

ιχνηλάτηση-η/ihnilátisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχνηλάτηση-η/ihnilátisi-i/@wordElln,
* McsElln./ihnilátisi-i/ιχνηλάτηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνηλάτηση-η/ihnilátisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνηλάτηση-η/ihnilátisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιχνηλάτηση/ihnilátisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνηλάτηση-η@wordElln,
* McsElln.ιχνηλάτησης/ihnilátisis/!~γενι-ενικ:ιχνηλάτηση-η@wordElln,
* McsElln.ιχνηλατήσεως/ihnilatíseos/!~γενι-ενικ:ιχνηλάτηση-η@wordElln,
* McsElln.ιχνηλατήσεις/ihnilatísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνηλάτηση-η@wordElln,
* McsElln.ιχνηλατήσεων/ihnilatíseon/!~γενι-πληθ:ιχνηλάτηση-η@wordElln,

× base-form: ιχνηλάτηση
× base-pronunciation: /ihnilátisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχνηλάτηση/ihnilátisi/-ιχνηλάτησης/ihnilátisis/|ιχνηλατήσεως/ihnilatíseos/-ιχνηλάτηση/ihnilátisi/-ιχνηλάτηση/ihnilátisi/-ιχνηλατήσεις/ihnilatísis/-ιχνηλατήσεων/ihnilatíseon/-ιχνηλατήσεις/ihnilatísis/-ιχνηλατήσεις/ihnilatísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιχνηλάτηση

ιχνηλασία-η/ihnilasía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχνηλασία-η/ihnilasía-i/@wordElln,
* McsElln./ihnilasía-i/ιχνηλασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνηλασία-η/ihnilasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνηλασία-η/ihnilasía-i/@wordElln,
* McsElln.ιχνηλασία/ihnilasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνηλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιχνηλασίας/ihnilasías/!~γενι-ενικ:ιχνηλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιχνηλασίες/ihnilasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνηλασία-η@wordElln,
* McsElln.ιχνηλασιών/ihnilassón/!~γενι-πληθ:ιχνηλασία-η@wordElln,

× base-form: ιχνηλασία
× base-pronunciation: /ihnilasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχνηλασία/ihnilasía/-ιχνηλασίας/ihnilasías/-ιχνηλασία/ihnilasía/-ιχνηλασία/ihnilasía/-ιχνηλασίες/ihnilasíes/-ιχνηλασιών/ihnilassón/-ιχνηλασίες/ihnilasíes/-ιχνηλασίες/ihnilasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχνηλασία

ιχνηλασιμότητα-η/ihnilasimótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχνηλασιμότητα-η/ihnilasimótita-i/@wordElln,
* McsElln./ihnilasimótita-i/ιχνηλασιμότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνηλασιμότητα-η/ihnilasimótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνηλασιμότητα-η/ihnilasimótita-i/@wordElln,
* McsElln.ιχνηλασιμότητα/ihnilasimótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνηλασιμότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιχνηλασιμότητας/ihnilasimótitas/!~γενι-ενικ:ιχνηλασιμότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιχνηλασιμότητες/ihnilasimótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνηλασιμότητα-η@wordElln,
* McsElln.ιχνηλασιμοτήτων/ihnilasimotíton/!~γενι-πληθ:ιχνηλασιμότητα-η@wordElln,

× base-form: ιχνηλασιμότητα
× base-pronunciation: /ihnilasimótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχνηλασιμότητα/ihnilasimótita/-ιχνηλασιμότητας/ihnilasimótitas/-ιχνηλασιμότητα/ihnilasimótita/-ιχνηλασιμότητα/ihnilasimótita/-ιχνηλασιμότητες/ihnilasimótites/-ιχνηλασιμοτήτων/ihnilasimotíton/-ιχνηλασιμότητες/ihnilasimótites/-ιχνηλασιμότητες/ihnilasimótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχνηλασιμότητα

ιχνογράφημα-το/ihnoyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.ιχνογράφημα-το/ihnoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./ihnoyráfima-to/ιχνογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνογράφημα-το/ihnoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνογράφημα-το/ihnoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ιχνογράφημα/ihnoyráfima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ιχνογραφήματος/ihnoyrafímatos/!~γενι-ενικ:ιχνογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ιχνογραφήματα/ihnoyrafímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.ιχνογραφημάτων/ihnoyrafimáton/!~γενι-πληθ:ιχνογράφημα-το@wordElln,

× base-form: ιχνογράφημα
× base-pronunciation: /ihnoyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιχνογράφημα/ihnoyráfima/-ιχνογραφήματος/ihnoyrafímatos/-ιχνογράφημα/ihnoyráfima/-ιχνογράφημα/ihnoyráfima/-ιχνογραφήματα/ihnoyrafímata/-ιχνογραφημάτων/ihnoyrafimáton/-ιχνογραφήματα/ihnoyrafímata/-ιχνογραφήματα/ihnoyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχνογράφημα

ιχνογράφηση-η/ihnoyráfisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχνογράφηση-η/ihnoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln./ihnoyráfisi-i/ιχνογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνογράφηση-η/ihnoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνογράφηση-η/ihnoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln.ιχνογράφηση/ihnoyráfisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ιχνογράφησης/ihnoyráfisis/!~γενι-ενικ:ιχνογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ιχνογραφήσεως/ihnoyrafíseos/!~γενι-ενικ:ιχνογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ιχνογραφήσεις/ihnoyrafísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.ιχνογραφήσεων/ihnoyrafíseon/!~γενι-πληθ:ιχνογράφηση-η@wordElln,

× base-form: ιχνογράφηση
× base-pronunciation: /ihnoyráfisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχνογράφηση/ihnoyráfisi/-ιχνογράφησης/ihnoyráfisis/|ιχνογραφήσεως/ihnoyrafíseos/-ιχνογράφηση/ihnoyráfisi/-ιχνογράφηση/ihnoyráfisi/-ιχνογραφήσεις/ihnoyrafísis/-ιχνογραφήσεων/ihnoyrafíseon/-ιχνογραφήσεις/ihnoyrafísis/-ιχνογραφήσεις/ihnoyrafísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ιχνογράφηση

ιχνογραφία-η/ihnoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχνογραφία-η/ihnoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./ihnoyrafía-i/ιχνογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνογραφία-η/ihnoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνογραφία-η/ihnoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ιχνογραφία/ihnoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιχνογραφίας/ihnoyrafías/!~γενι-ενικ:ιχνογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιχνογραφίες/ihnoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνογραφία-η@wordElln,
* McsElln.ιχνογραφιών/ihnoyrafión/!~γενι-πληθ:ιχνογραφία-η@wordElln,

× base-form: ιχνογραφία
× base-pronunciation: /ihnoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχνογραφία/ihnoyrafía/-ιχνογραφίας/ihnoyrafías/-ιχνογραφία/ihnoyrafía/-ιχνογραφία/ihnoyrafía/-ιχνογραφίες/ihnoyrafíes/-ιχνογραφιών/ihnoyrafión/-ιχνογραφίες/ihnoyrafíes/-ιχνογραφίες/ihnoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχνογραφία

ιχνολογία-η/ihnoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχνολογία-η/ihnoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./ihnoloyía-i/ιχνολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνολογία-η/ihnoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνολογία-η/ihnoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ιχνολογία/ihnoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιχνολογίας/ihnoloyías/!~γενι-ενικ:ιχνολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιχνολογίες/ihnoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνολογία-η@wordElln,
* McsElln.ιχνολογιών/ihnoloyión/!~γενι-πληθ:ιχνολογία-η@wordElln,

× base-form: ιχνολογία
× base-pronunciation: /ihnoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχνολογία/ihnoloyía/-ιχνολογίας/ihnoloyías/-ιχνολογία/ihnoloyía/-ιχνολογία/ihnoloyía/-ιχνολογίες/ihnoloyíes/-ιχνολογιών/ihnoloyión/-ιχνολογίες/ihnoloyíes/-ιχνολογίες/ihnoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχνολογία

ιχνοστοιχείο-το/ihnostihío-to/::
* McsEngl.wordElln.ιχνοστοιχείο-το/ihnostihío-to/@wordElln,
* McsElln./ihnostihío-to/ιχνοστοιχείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνοστοιχείο-το/ihnostihío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνοστοιχείο-το/ihnostihío-to/@wordElln,
* McsElln.ιχνοστοιχείο/ihnostihío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνοστοιχείο-το@wordElln,
* McsElln.ιχνοστοιχείου/ihnostihíu/!~γενι-ενικ:ιχνοστοιχείο-το@wordElln,
* McsElln.ιχνοστοιχεία/ihnostihía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνοστοιχείο-το@wordElln,
* McsElln.ιχνοστοιχείων/ihnostihíon/!~γενι-πληθ:ιχνοστοιχείο-το@wordElln,

× base-form: ιχνοστοιχείο
× base-pronunciation: /ihnostihío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιχνοστοιχείο/ihnostihío/-ιχνοστοιχείου/ihnostihíu/-ιχνοστοιχείο/ihnostihío/-ιχνοστοιχείο/ihnostihío/-ιχνοστοιχεία/ihnostihía/-ιχνοστοιχείων/ihnostihíon/-ιχνοστοιχεία/ihnostihía/-ιχνοστοιχεία/ihnostihía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχνοστοιχείο

ιχνόσφαιρα-η/ihnósfera-i/::
* McsEngl.wordElln.ιχνόσφαιρα-η/ihnósfera-i/@wordElln,
* McsElln./ihnósfera-i/ιχνόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιχνόσφαιρα-η/ihnósfera-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιχνόσφαιρα-η/ihnósfera-i/@wordElln,
* McsElln.ιχνόσφαιρα/ihnósfera/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιχνόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιχνόσφαιρας/ihnósferas/!~γενι-ενικ:ιχνόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιχνόσφαιρες/ihnósferes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιχνόσφαιρα-η@wordElln,
* McsElln.ιχνοσφαιρών/ihnosferón/!~γενι-πληθ:ιχνόσφαιρα-η@wordElln,

× base-form: ιχνόσφαιρα
× base-pronunciation: /ihnósfera/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ιχνόσφαιρα/ihnósfera/-ιχνόσφαιρας/ihnósferas/-ιχνόσφαιρα/ihnósfera/-ιχνόσφαιρα/ihnósfera/-ιχνόσφαιρες/ihnósferes/-ιχνοσφαιρών/ihnosferón/-ιχνόσφαιρες/ihnósferes/-ιχνόσφαιρες/ihnósferes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιχνόσφαιρα

ιωβηλαίο-το/ioviléo-to/::
* McsEngl.wordElln.ιωβηλαίο-το/ioviléo-to/@wordElln,
* McsElln./ioviléo-to/ιωβηλαίο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.ιωβηλαίο-το/ioviléo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ιωβηλαίο-το/ioviléo-to/@wordElln,
* McsElln.ιωβηλαίο/ioviléo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ιωβηλαίο-το@wordElln,
* McsElln.ιωβηλαίου/ioviléu/!~γενι-ενικ:ιωβηλαίο-το@wordElln,
* McsElln.ιωβηλαία/ioviléa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ιωβηλαίο-το@wordElln,
* McsElln.ιωβηλαίων/ioviléon/!~γενι-πληθ:ιωβηλαίο-το@wordElln,

× base-form: ιωβηλαίο
× base-pronunciation: /ioviléo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ιωβηλαίο/ioviléo/-ιωβηλαίου/ioviléu/-ιωβηλαίο/ioviléo/-ιωβηλαίο/ioviléo/-ιωβηλαία/ioviléa/-ιωβηλαίων/ioviléon/-ιωβηλαία/ioviléa/-ιωβηλαία/ioviléa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ιωβηλαίο