McsWrdidxElln19taf - Τ|τ
senso-concept-Mcs

McsHitp-creation:: {2022-03-10}

overview of McsWrdidxElln19taf

description::
× quantity of words: 2087

name::
* McsEngl.McsWrdidxElln19taf,
* McsEngl.wordaryElln'Τ|τ,

whole-tree-of-McsWrdidxElln01alfa::
* wordaryElln,

Τ|τ of McsWrdidxElln19taf

Τάραντας-ο/táradas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τάραντας-ο/táradas-o/@wordElln,
* McsElln./táradas-o/Τάραντας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τάραντας-ο/táradas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τάραντας-ο/táradas-o/@wordElln,
* McsElln.Τάραντας/táradas/-ονομ-ενικ:Τάραντας-ο@wordElln,
* McsElln.Τάραντα/tárada/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τάραντας-ο@wordElln,
* McsElln.Τάραντες/tárades/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τάραντας-ο@wordElln,
* McsElln.ταράντων/tarádon/!~γενι-πληθ:Τάραντας-ο@wordElln,

× base-form: Τάραντας
× base-pronunciation: /táradas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τάραντας/táradas/-Τάραντα/tárada/-Τάραντα/tárada/-Τάραντα/tárada/-Τάραντες/tárades/-ταράντων/tarádon/-Τάραντες/tárades/-Τάραντες/tárades/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τάραντας

Τάσιος-ο/tássos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τάσιος-ο/tássos-o/@wordElln,
* McsElln./tássos-o/Τάσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τάσιος-ο/tássos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τάσιος-ο/tássos-o/@wordElln,
* McsElln.Τάσιος/tássos/-ονομ-ενικ:Τάσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσιου/tásiu/!~γενι-ενικ:Τάσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσιο/tásio/!~αιτι-ενικ:Τάσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσιε/tásie/!~κλητ-ενικ:Τάσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσιοι/tásii/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τάσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσιων/tásion/!~γενι-πληθ:Τάσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσιους/tásius/!~αιτι-πληθ:Τάσιος-ο@wordElln,

× base-form: Τάσιος
× base-pronunciation: /tássos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τάσιος/tássos/-Τάσιου/tásiu/-Τάσιο/tásio/-Τάσιε/tásie/-Τάσιοι/tásii/-Τάσιων/tásion/-Τάσιους/tásius/-Τάσιοι/tásii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τάσιος

Τάσος-ο/tásos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τάσος-ο/tásos-o/@wordElln,
* McsElln./tásos-o/Τάσος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τάσος-ο/tásos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τάσος-ο/tásos-o/@wordElln,
* McsElln.Τάσος/tásos/-ονομ-ενικ:Τάσος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσου/tásu/!~γενι-ενικ:Τάσος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσο/táso/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τάσος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσοι/tási/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τάσος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσων/táson/!~γενι-πληθ:Τάσος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάσους/tásus/!~αιτι-πληθ:Τάσος-ο@wordElln,

× base-form: Τάσος
× base-pronunciation: /tásos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τάσος/tásos/-Τάσου/tásu/-Τάσο/táso/-Τάσο/táso/-Τάσοι/tási/-Τάσων/táson/-Τάσους/tásus/-Τάσοι/tási/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τάσος

Τάταρος-ο/tátaros-o/::
* McsEngl.wordElln.Τάταρος-ο/tátaros-o/@wordElln,
* McsElln./tátaros-o/Τάταρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τάταρος-ο/tátaros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τάταρος-ο/tátaros-o/@wordElln,
* McsElln.Τάταρος/tátaros/-ονομ-ενικ:Τάταρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάταρου/tátaru/!~γενι-ενικ:Τάταρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάταρο/tátaro/!~αιτι-ενικ:Τάταρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάταρε/tátare/!~κλητ-ενικ:Τάταρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάταροι/tátari/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τάταρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάταρων/tátaron/!~γενι-πληθ:Τάταρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τάταρους/tátarus/!~αιτι-πληθ:Τάταρος-ο@wordElln,

× base-form: Τάταρος
× base-pronunciation: /tátaros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τάταρος/tátaros/-Τάταρου/tátaru/-Τάταρο/tátaro/-Τάταρε/tátare/-Τάταροι/tátari/-Τάταρων/tátaron/-Τάταρους/tátarus/-Τάταροι/tátari/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τάταρος

Τέτος-ο/tétos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τέτος-ο/tétos-o/@wordElln,
* McsElln./tétos-o/Τέτος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τέτος-ο/tétos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τέτος-ο/tétos-o/@wordElln,
* McsElln.Τέτος/tétos/-ονομ-ενικ:Τέτος-ο@wordElln,
* McsElln.Τέτου/tétu/!~γενι-ενικ:Τέτος-ο@wordElln,
* McsElln.Τέτο/této/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τέτος-ο@wordElln,
* McsElln.Τέτοι/téti/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τέτος-ο@wordElln,
* McsElln.Τέτων/téton/!~γενι-πληθ:Τέτος-ο@wordElln,
* McsElln.Τέτους/tétus/!~αιτι-πληθ:Τέτος-ο@wordElln,

× base-form: Τέτος
× base-pronunciation: /tétos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τέτος/tétos/-Τέτου/tétu/-Τέτο/této/-Τέτο/této/-Τέτοι/téti/-Τέτων/téton/-Τέτους/tétus/-Τέτοι/téti/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τέτος

Τέτσης-ο/técis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τέτσης-ο/técis-o/@wordElln,
* McsElln./técis-o/Τέτσης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τέτσης-ο/técis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τέτσης-ο/técis-o/@wordElln,
* McsElln.Τέτσης/técis/-ονομ-ενικ:Τέτσης-ο@wordElln,
* McsElln.Τέτση/téci/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τέτσης-ο@wordElln,
* McsElln.Τέτσηδες/técidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τέτσης-ο@wordElln,
* McsElln.Τέτσηδων/técidhon/!~γενι-πληθ:Τέτσης-ο@wordElln,

× base-form: Τέτσης
× base-pronunciation: /técis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τέτσης/técis/-Τέτση/téci/-Τέτση/téci/-Τέτση/téci/-Τέτσηδες/técidhes/-Τέτσηδων/técidhon/-Τέτσηδες/técidhes/-Τέτσηδες/técidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τέτσης

Τίγκας-ο/tígas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τίγκας-ο/tígas-o/@wordElln,
* McsElln./tígas-o/Τίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τίγκας-ο/tígas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τίγκας-ο/tígas-o/@wordElln,
* McsElln.Τίγκας/tígas/-ονομ-ενικ:Τίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τίγκα/tíga/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τίγκηδες/tígidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τιγκαίοι/tigéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τίγκηδων/tígidhon/!~γενι-πληθ:Τίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τιγκαίων/tigéon/!~γενι-πληθ:Τίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τιγκαίους/tigéus/!~αιτι-πληθ:Τίγκας-ο@wordElln,

× base-form: Τίγκας
× base-pronunciation: /tígas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τίγκας/tígas/-Τίγκα/tíga/-Τίγκα/tíga/-Τίγκα/tíga/-Τίγκηδες/tígidhes/|Τιγκαίοι/tigéi/-Τίγκηδων/tígidhon/|Τιγκαίων/tigéon/-Τίγκηδες/tígidhes/|Τιγκαίους/tigéus/-Τίγκηδες/tígidhes/|Τιγκαίοι/tigéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τίγκας

Τίρναβος-ο/tírnavos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τίρναβος-ο/tírnavos-o/@wordElln,
* McsElln./tírnavos-o/Τίρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τίρναβος-ο/tírnavos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τίρναβος-ο/tírnavos-o/@wordElln,
* McsElln.Τίρναβος/tírnavos/-ονομ-ενικ:Τίρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τίρναβου/tírnavu/!~γενι-ενικ:Τίρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τιρνάβου/tirnávu/!~γενι-ενικ:Τίρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τίρναβο/tírnavo/!~αιτι-ενικ:Τίρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τίρναβε/tírnave/!~κλητ-ενικ:Τίρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τίρναβοι/tírnavi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τίρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τίρναβων/tírnavon/!~γενι-πληθ:Τίρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τιρνάβων/tirnávon/!~γενι-πληθ:Τίρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τίρναβους/tírnavus/!~αιτι-πληθ:Τίρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τιρνάβους/tirnávus/!~αιτι-πληθ:Τίρναβος-ο@wordElln,

× base-form: Τίρναβος
× base-pronunciation: /tírnavos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τίρναβος/tírnavos/-Τίρναβου/tírnavu/|Τιρνάβου/tirnávu/-Τίρναβο/tírnavo/-Τίρναβε/tírnave/-Τίρναβοι/tírnavi/-Τίρναβων/tírnavon/|Τιρνάβων/tirnávon/-Τίρναβους/tírnavus/|Τιρνάβους/tirnávus/-Τίρναβοι/tírnavi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τίρναβος

Ταγκαλέγκας-ο/tagalégas-o/::
* McsEngl.wordElln.Ταγκαλέγκας-ο/tagalégas-o/@wordElln,
* McsElln./tagalégas-o/Ταγκαλέγκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Ταγκαλέγκας-ο/tagalégas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ταγκαλέγκας-ο/tagalégas-o/@wordElln,
* McsElln.Ταγκαλέγκας/tagalégas/-ονομ-ενικ:Ταγκαλέγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταγκαλέγκα/tagaléga/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ταγκαλέγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταγκαλέγκηδες/tagalégidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ταγκαλέγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταγκαλεγκαίοι/tagalegéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ταγκαλέγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταγκαλέγκηδων/tagalégidhon/!~γενι-πληθ:Ταγκαλέγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταγκαλεγκαίων/tagalegéon/!~γενι-πληθ:Ταγκαλέγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταγκαλεγκαίους/tagalegéus/!~αιτι-πληθ:Ταγκαλέγκας-ο@wordElln,

× base-form: Ταγκαλέγκας
× base-pronunciation: /tagalégas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ταγκαλέγκας/tagalégas/-Ταγκαλέγκα/tagaléga/-Ταγκαλέγκα/tagaléga/-Ταγκαλέγκα/tagaléga/-Ταγκαλέγκηδες/tagalégidhes/|Ταγκαλεγκαίοι/tagalegéi/-Ταγκαλέγκηδων/tagalégidhon/|Ταγκαλεγκαίων/tagalegéon/-Ταγκαλέγκηδες/tagalégidhes/|Ταγκαλεγκαίους/tagalegéus/-Ταγκαλέγκηδες/tagalégidhes/|Ταγκαλεγκαίοι/tagalegéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ταγκαλέγκας

Τακτικούπολη-η/taktikúpoli-i/::
* McsEngl.wordElln.Τακτικούπολη-η/taktikúpoli-i/@wordElln,
* McsElln./taktikúpoli-i/Τακτικούπολη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τακτικούπολη-η/taktikúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τακτικούπολη-η/taktikúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.Τακτικούπολη/taktikúpoli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τακτικούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Τακτικούπολης/taktikúpolis/!~γενι-ενικ:Τακτικούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Τακτικουπόλεως/taktikupóleos/!~γενι-ενικ:Τακτικούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Τακτικουπόλεις/taktikupólis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τακτικούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Τακτικουπόλεων/taktikupóleon/!~γενι-πληθ:Τακτικούπολη-η@wordElln,

× base-form: Τακτικούπολη
× base-pronunciation: /taktikúpoli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τακτικούπολη/taktikúpoli/-Τακτικούπολης/taktikúpolis/|Τακτικουπόλεως/taktikupóleos/-Τακτικούπολη/taktikúpoli/-Τακτικούπολη/taktikúpoli/-Τακτικουπόλεις/taktikupólis/-Τακτικουπόλεων/taktikupóleon/-Τακτικουπόλεις/taktikupólis/-Τακτικουπόλεις/taktikupólis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τακτικούπολη

Ταλιούρας-ο/tallúras-o/::
* McsEngl.wordElln.Ταλιούρας-ο/tallúras-o/@wordElln,
* McsElln./tallúras-o/Ταλιούρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Ταλιούρας-ο/tallúras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ταλιούρας-ο/tallúras-o/@wordElln,
* McsElln.Ταλιούρας/tallúras/-ονομ-ενικ:Ταλιούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταλιούρα/tallúra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ταλιούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταλιούρηδες/tallúridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ταλιούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταλιουραίοι/talluréi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ταλιούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταλιούρηδων/tallúridhon/!~γενι-πληθ:Ταλιούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταλιουραίων/talluréon/!~γενι-πληθ:Ταλιούρας-ο@wordElln,
* McsElln.Ταλιουραίους/talluréus/!~αιτι-πληθ:Ταλιούρας-ο@wordElln,

× base-form: Ταλιούρας
× base-pronunciation: /tallúras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ταλιούρας/tallúras/-Ταλιούρα/tallúra/-Ταλιούρα/tallúra/-Ταλιούρα/tallúra/-Ταλιούρηδες/tallúridhes/|Ταλιουραίοι/talluréi/-Ταλιούρηδων/tallúridhon/|Ταλιουραίων/talluréon/-Ταλιούρηδες/tallúridhes/|Ταλιουραίους/talluréus/-Ταλιούρηδες/tallúridhes/|Ταλιουραίοι/talluréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Ταλιούρας

Ταμπουριώτης-ο/taburyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ταμπουριώτης-ο/taburyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./taburyyótis-o/Ταμπουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Ταμπουριώτης-ο/taburyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ταμπουριώτης-ο/taburyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Ταμπουριώτης/taburyyótis/-ονομ-ενικ:Ταμπουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ταμπουριώτη/taburyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ταμπουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ταμπουριώτες/taburyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ταμπουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ταμπουριωτών/taburiotón/!~γενι-πληθ:Ταμπουριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Ταμπουριώτης
× base-pronunciation: /taburyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ταμπουριώτης/taburyyótis/-Ταμπουριώτη/taburyyóti/-Ταμπουριώτη/taburyyóti/-Ταμπουριώτη/taburyyóti/-Ταμπουριώτες/taburyyótes/-Ταμπουριωτών/taburiotón/-Ταμπουριώτες/taburyyótes/-Ταμπουριώτες/taburyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ταμπουριώτης

Ταμπουριώτισσα-η/taburyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Ταμπουριώτισσα-η/taburyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./taburyyótisa-i/Ταμπουριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Ταμπουριώτισσα-η/taburyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ταμπουριώτισσα-η/taburyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Ταμπουριώτισσα/taburyyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ταμπουριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ταμπουριώτισσας/taburyyótisas/!~γενι-ενικ:Ταμπουριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ταμπουριώτισσες/taburyyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ταμπουριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ταμπουριωτισσών/taburiotisón/!~γενι-πληθ:Ταμπουριώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Ταμπουριώτισσα
× base-pronunciation: /taburyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ταμπουριώτισσα/taburyyótisa/-Ταμπουριώτισσας/taburyyótisas/-Ταμπουριώτισσα/taburyyótisa/-Ταμπουριώτισσα/taburyyótisa/-Ταμπουριώτισσες/taburyyótises/-Ταμπουριωτισσών/taburiotisón/-Ταμπουριώτισσες/taburyyótises/-Ταμπουριώτισσες/taburyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ταμπουριώτισσα

Τανζανή-η/tanzaní-i/::
* McsEngl.wordElln.Τανζανή-η/tanzaní-i/@wordElln,
* McsElln./tanzaní-i/Τανζανή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τανζανή-η/tanzaní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τανζανή-η/tanzaní-i/@wordElln,
* McsElln.Τανζανή/tanzaní/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τανζανή-η@wordElln,
* McsElln.Τανζανής/tanzanís/!~γενι-ενικ:Τανζανή-η@wordElln,
* McsElln.Τανζανές/tanzanés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τανζανή-η@wordElln,
* McsElln.Τανζανών/tanzanón/!~γενι-πληθ:Τανζανή-η@wordElln,

× base-form: Τανζανή
× base-pronunciation: /tanzaní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τανζανή/tanzaní/-Τανζανής/tanzanís/-Τανζανή/tanzaní/-Τανζανή/tanzaní/-Τανζανές/tanzanés/-Τανζανών/tanzanón/-Τανζανές/tanzanés/-Τανζανές/tanzanés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τανζανή

Τανζανία-η/tanzanía-i/::
* McsEngl.wordElln.Τανζανία-η/tanzanía-i/@wordElln,
* McsElln./tanzanía-i/Τανζανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τανζανία-η/tanzanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τανζανία-η/tanzanía-i/@wordElln,
* McsElln.Τανζανία/tanzanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τανζανία-η@wordElln,
* McsElln.Τανζανίας/tanzanías/!~γενι-ενικ:Τανζανία-η@wordElln,
* McsElln.Τανζανίες/tanzaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τανζανία-η@wordElln,
* McsElln.Τανζανιών/tanzanión/!~γενι-πληθ:Τανζανία-η@wordElln,

× base-form: Τανζανία
× base-pronunciation: /tanzanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τανζανία/tanzanía/-Τανζανίας/tanzanías/-Τανζανία/tanzanía/-Τανζανία/tanzanía/-Τανζανίες/tanzaníes/-Τανζανιών/tanzanión/-Τανζανίες/tanzaníes/-Τανζανίες/tanzaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τανζανία

Τανζανός-ο/tanzanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Τανζανός-ο/tanzanós-o/@wordElln,
* McsElln./tanzanós-o/Τανζανός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τανζανός-ο/tanzanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τανζανός-ο/tanzanós-o/@wordElln,
* McsElln.Τανζανός/tanzanós/-ονομ-ενικ:Τανζανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τανζανού/tanzanú/!~γενι-ενικ:Τανζανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τανζανό/tanzanó/!~αιτι-ενικ:Τανζανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τανζανέ/tanzané/!~κλητ-ενικ:Τανζανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τανζανοί/tanzaní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τανζανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τανζανών/tanzanón/!~γενι-πληθ:Τανζανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τανζανούς/tanzanús/!~αιτι-πληθ:Τανζανός-ο@wordElln,

× base-form: Τανζανός
× base-pronunciation: /tanzanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τανζανός/tanzanós/-Τανζανού/tanzanú/-Τανζανό/tanzanó/-Τανζανέ/tanzané/-Τανζανοί/tanzaní/-Τανζανών/tanzanón/-Τανζανούς/tanzanús/-Τανζανοί/tanzaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τανζανός

Ταξιάρχης-ο/taksiárhis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ταξιάρχης-ο/taksiárhis-o/@wordElln,
* McsElln./taksiárhis-o/Ταξιάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Ταξιάρχης-ο/taksiárhis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ταξιάρχης-ο/taksiárhis-o/@wordElln,
* McsElln.Ταξιάρχης/taksiárhis/-ονομ-ενικ:Ταξιάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.Ταξιάρχη/taksiárhi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ταξιάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.Ταξιάρχες/taksiárhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ταξιάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.Ταξιαρχών/taksiarhón/!~γενι-πληθ:Ταξιάρχης-ο@wordElln,

× base-form: Ταξιάρχης
× base-pronunciation: /taksiárhis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ταξιάρχης/taksiárhis/-Ταξιάρχη/taksiárhi/-Ταξιάρχη/taksiárhi/-Ταξιάρχη/taksiárhi/-Ταξιάρχες/taksiárhes/-Ταξιαρχών/taksiarhón/-Ταξιάρχες/taksiárhes/-Ταξιάρχες/taksiárhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ταξιάρχης

Ταξιαρχούλα-η/taksiarhúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Ταξιαρχούλα-η/taksiarhúla-i/@wordElln,
* McsElln./taksiarhúla-i/Ταξιαρχούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Ταξιαρχούλα-η/taksiarhúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ταξιαρχούλα-η/taksiarhúla-i/@wordElln,
* McsElln.Ταξιαρχούλα/taksiarhúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ταξιαρχούλα-η@wordElln,
* McsElln.Ταξιαρχούλας/taksiarhúlas/!~γενι-ενικ:Ταξιαρχούλα-η@wordElln,
* McsElln.Ταξιαρχούλες/taksiarhúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ταξιαρχούλα-η@wordElln,

× base-form: Ταξιαρχούλα
× base-pronunciation: /taksiarhúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ταξιαρχούλα/taksiarhúla/-Ταξιαρχούλας/taksiarhúlas/-Ταξιαρχούλα/taksiarhúla/-Ταξιαρχούλα/taksiarhúla/-Ταξιαρχούλες/taksiarhúles/-∅-Ταξιαρχούλες/taksiarhúles/-Ταξιαρχούλες/taksiarhúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Ταξιαρχούλα

Ταραλάς-ο/taralás-o/::
* McsEngl.wordElln.Ταραλάς-ο/taralás-o/@wordElln,
* McsElln./taralás-o/Ταραλάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Ταραλάς-ο/taralás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ταραλάς-ο/taralás-o/@wordElln,
* McsElln.Ταραλάς/taralás/-ονομ-ενικ:Ταραλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Ταραλά/taralá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ταραλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Ταραλάδες/taraládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ταραλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Ταραλάδων/taraládhon/!~γενι-πληθ:Ταραλάς-ο@wordElln,

× base-form: Ταραλάς
× base-pronunciation: /taralás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ταραλάς/taralás/-Ταραλά/taralá/-Ταραλά/taralá/-Ταραλά/taralá/-Ταραλάδες/taraládhes/-Ταραλάδων/taraládhon/-Ταραλάδες/taraládhes/-Ταραλάδες/taraládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ταραλάς

Τασία-η/tasía-i/::
* McsEngl.wordElln.Τασία-η/tasía-i/@wordElln,
* McsElln./tasía-i/Τασία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τασία-η/tasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τασία-η/tasía-i/@wordElln,
* McsElln.Τασία/tasía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τασία-η@wordElln,
* McsElln.Τασίας/tasías/!~γενι-ενικ:Τασία-η@wordElln,
* McsElln.Τασίες/tasíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τασία-η@wordElln,
* McsElln.(Τασιών)/(tassón)/!~γενι-πληθ:Τασία-η@wordElln,

× base-form: Τασία
× base-pronunciation: /tasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τασία/tasía/-Τασίας/tasías/-Τασία/tasía/-Τασία/tasía/-Τασίες/tasíes/-(Τασιών)/(tassón)/-Τασίες/tasíes/-Τασίες/tasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: Τασία

Τασμανία-η/tazmanía-i/::
* McsEngl.wordElln.Τασμανία-η/tazmanía-i/@wordElln,
* McsElln./tazmanía-i/Τασμανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τασμανία-η/tazmanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τασμανία-η/tazmanía-i/@wordElln,
* McsElln.Τασμανία/tazmanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τασμανία-η@wordElln,
* McsElln.Τασμανίας/tazmanías/!~γενι-ενικ:Τασμανία-η@wordElln,
* McsElln.Τασμανίες/tazmaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τασμανία-η@wordElln,
* McsElln.Τασμανιών/tazmanión/!~γενι-πληθ:Τασμανία-η@wordElln,

× base-form: Τασμανία
× base-pronunciation: /tazmanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τασμανία/tazmanía/-Τασμανίας/tazmanías/-Τασμανία/tazmanía/-Τασμανία/tazmanía/-Τασμανίες/tazmaníes/-Τασμανιών/tazmanión/-Τασμανίες/tazmaníes/-Τασμανίες/tazmaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τασμανία

Τασούλης-ο/tasúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τασούλης-ο/tasúlis-o/@wordElln,
* McsElln./tasúlis-o/Τασούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τασούλης-ο/tasúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τασούλης-ο/tasúlis-o/@wordElln,
* McsElln.Τασούλης/tasúlis/-ονομ-ενικ:Τασούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τασούλη/tasúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τασούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τασούληδες/tasúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τασούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τασούληδων/tasúlidhon/!~γενι-πληθ:Τασούλης-ο@wordElln,

× base-form: Τασούλης
× base-pronunciation: /tasúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τασούλης/tasúlis/-Τασούλη/tasúli/-Τασούλη/tasúli/-Τασούλη/tasúli/-Τασούληδες/tasúlidhes/-Τασούληδων/tasúlidhon/-Τασούληδες/tasúlidhes/-Τασούληδες/tasúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τασούλης

Τατζικιστανός-ο/tajikistanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Τατζικιστανός-ο/tajikistanós-o/@wordElln,
* McsElln./tajikistanós-o/Τατζικιστανός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τατζικιστανός-ο/tajikistanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τατζικιστανός-ο/tajikistanós-o/@wordElln,
* McsElln.Τατζικιστανός/tajikistanós/-ονομ-ενικ:Τατζικιστανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τατζικιστανού/tajikistanú/!~γενι-ενικ:Τατζικιστανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τατζικιστανό/tajikistanó/!~αιτι-ενικ:Τατζικιστανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τατζικιστανέ/tajikistané/!~κλητ-ενικ:Τατζικιστανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τατζικιστανοί/tajikistaní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τατζικιστανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τατζικιστανών/tajikistanón/!~γενι-πληθ:Τατζικιστανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τατζικιστανούς/tajikistanús/!~αιτι-πληθ:Τατζικιστανός-ο@wordElln,

× base-form: Τατζικιστανός
× base-pronunciation: /tajikistanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τατζικιστανός/tajikistanós/-Τατζικιστανού/tajikistanú/-Τατζικιστανό/tajikistanó/-Τατζικιστανέ/tajikistané/-Τατζικιστανοί/tajikistaní/-Τατζικιστανών/tajikistanón/-Τατζικιστανούς/tajikistanús/-Τατζικιστανοί/tajikistaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τατζικιστανός

Τατιανή-η/tatianí-i/::
* McsEngl.wordElln.Τατιανή-η/tatianí-i/@wordElln,
* McsElln./tatianí-i/Τατιανή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τατιανή-η/tatianí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τατιανή-η/tatianí-i/@wordElln,
* McsElln.Τατιανή/tatianí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τατιανή-η@wordElln,
* McsElln.Τατιανής/tatianís/!~γενι-ενικ:Τατιανή-η@wordElln,
* McsElln.Τατιανές/tatianés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τατιανή-η@wordElln,
* McsElln.Τατιανών/tatianón/!~γενι-πληθ:Τατιανή-η@wordElln,

× base-form: Τατιανή
× base-pronunciation: /tatianí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τατιανή/tatianí/-Τατιανής/tatianís/-Τατιανή/tatianí/-Τατιανή/tatianí/-Τατιανές/tatianés/-Τατιανών/tatianón/-Τατιανές/tatianés/-Τατιανές/tatianés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τατιανή

Τατόι-το/tatói-to/::
* McsEngl.wordElln.Τατόι-το/tatói-to/@wordElln,
* McsElln./tatói-to/Τατόι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τατόι-το/tatói-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τατόι-το/tatói-to/@wordElln,
* McsElln.Τατόι/tatói/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τατόι-το@wordElln,
* McsElln.Τατοίου/tatíu/!~γενι-ενικ:Τατόι-το@wordElln,
* McsElln.Τατόια/tatóia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τατόι-το@wordElln,
* McsElln.Τατοίων/tatíon/!~γενι-πληθ:Τατόι-το@wordElln,

× base-form: Τατόι
× base-pronunciation: /tatói/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τατόι/tatói/-Τατοίου/tatíu/-Τατόι/tatói/-Τατόι/tatói/-Τατόια/tatóia/-Τατοίων/tatíon/-Τατόια/tatóia/-Τατόια/tatóia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τατόι

Ταυριώτης-ο/tavriótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ταυριώτης-ο/tavriótis-o/@wordElln,
* McsElln./tavriótis-o/Ταυριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Ταυριώτης-ο/tavriótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ταυριώτης-ο/tavriótis-o/@wordElln,
* McsElln.Ταυριώτης/tavriótis/-ονομ-ενικ:Ταυριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ταυριώτη/tavrióti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ταυριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ταυριώτες/tavriótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ταυριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ταυριωτών/tavriotón/!~γενι-πληθ:Ταυριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Ταυριώτης
× base-pronunciation: /tavriótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ταυριώτης/tavriótis/-Ταυριώτη/tavrióti/-Ταυριώτη/tavrióti/-Ταυριώτη/tavrióti/-Ταυριώτες/tavriótes/-Ταυριωτών/tavriotón/-Ταυριώτες/tavriótes/-Ταυριώτες/tavriótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ταυριώτης

Ταυριώτισσα-η/tavriótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Ταυριώτισσα-η/tavriótisa-i/@wordElln,
* McsElln./tavriótisa-i/Ταυριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Ταυριώτισσα-η/tavriótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ταυριώτισσα-η/tavriótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Ταυριώτισσα/tavriótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ταυριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ταυριώτισσας/tavriótisas/!~γενι-ενικ:Ταυριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ταυριώτισσες/tavriótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ταυριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Ταυριωτισσών/tavriotisón/!~γενι-πληθ:Ταυριώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Ταυριώτισσα
× base-pronunciation: /tavriótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Ταυριώτισσα/tavriótisa/-Ταυριώτισσας/tavriótisas/-Ταυριώτισσα/tavriótisa/-Ταυριώτισσα/tavriótisa/-Ταυριώτισσες/tavriótises/-Ταυριωτισσών/tavriotisón/-Ταυριώτισσες/tavriótises/-Ταυριώτισσες/tavriótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ταυριώτισσα

Ταϊβανέζος-ο/taivanézos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ταϊβανέζος-ο/taivanézos-o/@wordElln,
* McsElln./taivanézos-o/Ταϊβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Ταϊβανέζος-ο/taivanézos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ταϊβανέζος-ο/taivanézos-o/@wordElln,
* McsElln.Ταϊβανέζος/taivanézos/-ονομ-ενικ:Ταϊβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ταϊβανέζου/taivanézu/!~γενι-ενικ:Ταϊβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ταϊβανέζο/taivanézo/!~αιτι-ενικ:Ταϊβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ταϊβανέζε/taivanéze/!~κλητ-ενικ:Ταϊβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ταϊβανέζοι/taivanézi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ταϊβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ταϊβανέζων/taivanézon/!~γενι-πληθ:Ταϊβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Ταϊβανέζους/taivanézus/!~αιτι-πληθ:Ταϊβανέζος-ο@wordElln,

× base-form: Ταϊβανέζος
× base-pronunciation: /taivanézos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ταϊβανέζος/taivanézos/-Ταϊβανέζου/taivanézu/-Ταϊβανέζο/taivanézo/-Ταϊβανέζε/taivanéze/-Ταϊβανέζοι/taivanézi/-Ταϊβανέζων/taivanézon/-Ταϊβανέζους/taivanézus/-Ταϊβανέζοι/taivanézi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ταϊβανέζος

Τεξανός-ο/teksanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Τεξανός-ο/teksanós-o/@wordElln,
* McsElln./teksanós-o/Τεξανός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τεξανός-ο/teksanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τεξανός-ο/teksanós-o/@wordElln,
* McsElln.Τεξανός/teksanós/-ονομ-ενικ:Τεξανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τεξανού/teksanú/!~γενι-ενικ:Τεξανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τεξανό/teksanó/!~αιτι-ενικ:Τεξανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τεξανέ/teksané/!~κλητ-ενικ:Τεξανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τεξανοί/teksaní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τεξανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τεξανών/teksanón/!~γενι-πληθ:Τεξανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τεξανούς/teksanús/!~αιτι-πληθ:Τεξανός-ο@wordElln,

× base-form: Τεξανός
× base-pronunciation: /teksanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τεξανός/teksanós/-Τεξανού/teksanú/-Τεξανό/teksanó/-Τεξανέ/teksané/-Τεξανοί/teksaní/-Τεξανών/teksanón/-Τεξανούς/teksanús/-Τεξανοί/teksaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τεξανός

Τερψιθέα-η/terpsithéa-i/::
* McsEngl.wordElln.Τερψιθέα-η/terpsithéa-i/@wordElln,
* McsElln./terpsithéa-i/Τερψιθέα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τερψιθέα-η/terpsithéa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τερψιθέα-η/terpsithéa-i/@wordElln,
* McsElln.Τερψιθέα/terpsithéa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τερψιθέα-η@wordElln,
* McsElln.Τερψιθέας/terpsithéas/!~γενι-ενικ:Τερψιθέα-η@wordElln,
* McsElln.Τερψιθέες/terpsithées/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τερψιθέα-η@wordElln,
* McsElln.Τερψιθεών/terpsitheón/!~γενι-πληθ:Τερψιθέα-η@wordElln,

× base-form: Τερψιθέα
× base-pronunciation: /terpsithéa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τερψιθέα/terpsithéa/-Τερψιθέας/terpsithéas/-Τερψιθέα/terpsithéa/-Τερψιθέα/terpsithéa/-Τερψιθέες/terpsithées/-Τερψιθεών/terpsitheón/-Τερψιθέες/terpsithées/-Τερψιθέες/terpsithées/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τερψιθέα

Τετάρτη-η/tetárti-i/::
* McsEngl.wordElln.Τετάρτη-η/tetárti-i/@wordElln,
* McsElln./tetárti-i/Τετάρτη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τετάρτη-η/tetárti-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τετάρτη-η/tetárti-i/@wordElln,
* McsElln.Τετάρτη/tetárti/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τετάρτη-η@wordElln,
* McsElln.Τετάρτης/tetártis/!~γενι-ενικ:Τετάρτη-η@wordElln,
* McsElln.Τετάρτες/tetártes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τετάρτη-η@wordElln,
* McsElln.Τεταρτών/tetartón/!~γενι-πληθ:Τετάρτη-η@wordElln,

× base-form: Τετάρτη
× base-pronunciation: /tetárti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τετάρτη/tetárti/-Τετάρτης/tetártis/-Τετάρτη/tetárti/-Τετάρτη/tetárti/-Τετάρτες/tetártes/-Τεταρτών/tetartón/-Τετάρτες/tetártes/-Τετάρτες/tetártes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τετάρτη

Τετέλης-ο/tetélis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τετέλης-ο/tetélis-o/@wordElln,
* McsElln./tetélis-o/Τετέλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τετέλης-ο/tetélis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τετέλης-ο/tetélis-o/@wordElln,
* McsElln.Τετέλης/tetélis/-ονομ-ενικ:Τετέλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τετέλη/tetéli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τετέλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τετέληδες/tetélidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τετέλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τετέληδων/tetélidhon/!~γενι-πληθ:Τετέλης-ο@wordElln,

× base-form: Τετέλης
× base-pronunciation: /tetélis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τετέλης/tetélis/-Τετέλη/tetéli/-Τετέλη/tetéli/-Τετέλη/tetéli/-Τετέληδες/tetélidhes/-Τετέληδων/tetélidhon/-Τετέληδες/tetélidhes/-Τετέληδες/tetélidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τετέλης

Τετράπτουρος-ο/tetrápturos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τετράπτουρος-ο/tetrápturos-o/@wordElln,
* McsElln./tetrápturos-o/Τετράπτουρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τετράπτουρος-ο/tetrápturos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τετράπτουρος-ο/tetrápturos-o/@wordElln,
* McsElln.Τετράπτουρος/tetrápturos/-ονομ-ενικ:Τετράπτουρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τετράπτουρου/tetrápturu/!~γενι-ενικ:Τετράπτουρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τετράπτουρο/tetrápturo/!~αιτι-ενικ:Τετράπτουρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τετράπτουρε/tetrápture/!~κλητ-ενικ:Τετράπτουρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τετράπτουροι/tetrápturi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τετράπτουρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τετράπτουρων/tetrápturon/!~γενι-πληθ:Τετράπτουρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τετράπτουρους/tetrápturus/!~αιτι-πληθ:Τετράπτουρος-ο@wordElln,

× base-form: Τετράπτουρος
× base-pronunciation: /tetrápturos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τετράπτουρος/tetrápturos/-Τετράπτουρου/tetrápturu/-Τετράπτουρο/tetrápturo/-Τετράπτουρε/tetrápture/-Τετράπτουροι/tetrápturi/-Τετράπτουρων/tetrápturon/-Τετράπτουρους/tetrápturus/-Τετράπτουροι/tetrápturi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τετράπτουρος

Τεύτονας-ο/téftonas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τεύτονας-ο/téftonas-o/@wordElln,
* McsElln./téftonas-o/Τεύτονας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τεύτονας-ο/téftonas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τεύτονας-ο/téftonas-o/@wordElln,
* McsElln.Τεύτονας/téftonas/-ονομ-ενικ:Τεύτονας-ο@wordElln,
* McsElln.Τεύτονα/téftona/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τεύτονας-ο@wordElln,
* McsElln.Τεύτονες/téftones/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τεύτονας-ο@wordElln,
* McsElln.τεύτονων/téftonon/!~γενι-πληθ:Τεύτονας-ο@wordElln,

× base-form: Τεύτονας
× base-pronunciation: /téftonas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τεύτονας/téftonas/-Τεύτονα/téftona/-Τεύτονα/téftona/-Τεύτονα/téftona/-Τεύτονες/téftones/-τεύτονων/téftonon/-Τεύτονες/téftones/-Τεύτονες/téftones/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τεύτονας

Τζάβας-ο/jávas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζάβας-ο/jávas-o/@wordElln,
* McsElln./jávas-o/Τζάβας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζάβας-ο/jávas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζάβας-ο/jávas-o/@wordElln,
* McsElln.Τζάβας/jávas/-ονομ-ενικ:Τζάβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζάβα/jáva/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζάβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζάβηδες/jávidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζάβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαβαίοι/javéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τζάβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζάβηδων/jávidhon/!~γενι-πληθ:Τζάβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαβαίων/javéon/!~γενι-πληθ:Τζάβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαβαίους/javéus/!~αιτι-πληθ:Τζάβας-ο@wordElln,

× base-form: Τζάβας
× base-pronunciation: /jávas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζάβας/jávas/-Τζάβα/jáva/-Τζάβα/jáva/-Τζάβα/jáva/-Τζάβηδες/jávidhes/|Τζαβαίοι/javéi/-Τζάβηδων/jávidhon/|Τζαβαίων/javéon/-Τζάβηδες/jávidhes/|Τζαβαίους/javéus/-Τζάβηδες/jávidhes/|Τζαβαίοι/javéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τζάβας

Τζάνειο-το/jánio-to/::
* McsEngl.wordElln.Τζάνειο-το/jánio-to/@wordElln,
* McsElln./jánio-to/Τζάνειο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζάνειο-το/jánio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζάνειο-το/jánio-to/@wordElln,
* McsElln.Τζάνειο/jánio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζάνειο-το@wordElln,
* McsElln.Τζάνειου/jániu/!~γενι-ενικ:Τζάνειο-το@wordElln,
* McsElln.Τζανείου/janíu/!~γενι-ενικ:Τζάνειο-το@wordElln,
* McsElln.Τζάνεια/jánia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζάνειο-το@wordElln,
* McsElln.Τζάνειων/jáneion/!~γενι-πληθ:Τζάνειο-το@wordElln,
* McsElln.Τζανείων/janíon/!~γενι-πληθ:Τζάνειο-το@wordElln,

× base-form: Τζάνειο
× base-pronunciation: /jánio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τζάνειο/jánio/-Τζάνειου/jániu/|Τζανείου/janíu/-Τζάνειο/jánio/-Τζάνειο/jánio/-Τζάνεια/jánia/-Τζάνειων/jáneion/|Τζανείων/janíon/-Τζάνεια/jánia/-Τζάνεια/jánia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τζάνειο

Τζίβας-ο/jívas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζίβας-ο/jívas-o/@wordElln,
* McsElln./jívas-o/Τζίβας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζίβας-ο/jívas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζίβας-ο/jívas-o/@wordElln,
* McsElln.Τζίβας/jívas/-ονομ-ενικ:Τζίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίβα/jíva/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίβηδες/jívidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιβαίοι/jivéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τζίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίβηδων/jívidhon/!~γενι-πληθ:Τζίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιβαίων/jivéon/!~γενι-πληθ:Τζίβας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιβαίους/jivéus/!~αιτι-πληθ:Τζίβας-ο@wordElln,

× base-form: Τζίβας
× base-pronunciation: /jívas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζίβας/jívas/-Τζίβα/jíva/-Τζίβα/jíva/-Τζίβα/jíva/-Τζίβηδες/jívidhes/|Τζιβαίοι/jivéi/-Τζίβηδων/jívidhon/|Τζιβαίων/jivéon/-Τζίβηδες/jívidhes/|Τζιβαίους/jivéus/-Τζίβηδες/jívidhes/|Τζιβαίοι/jivéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τζίβας

Τζίγκας-ο/jígas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζίγκας-ο/jígas-o/@wordElln,
* McsElln./jígas-o/Τζίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζίγκας-ο/jígas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζίγκας-ο/jígas-o/@wordElln,
* McsElln.Τζίγκας/jígas/-ονομ-ενικ:Τζίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίγκα/jíga/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίγκηδες/jígidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιγκαίοι/jigéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τζίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίγκηδων/jígidhon/!~γενι-πληθ:Τζίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιγκαίων/jigéon/!~γενι-πληθ:Τζίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιγκαίους/jigéus/!~αιτι-πληθ:Τζίγκας-ο@wordElln,

× base-form: Τζίγκας
× base-pronunciation: /jígas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζίγκας/jígas/-Τζίγκα/jíga/-Τζίγκα/jíga/-Τζίγκα/jíga/-Τζίγκηδες/jígidhes/|Τζιγκαίοι/jigéi/-Τζίγκηδων/jígidhon/|Τζιγκαίων/jigéon/-Τζίγκηδες/jígidhes/|Τζιγκαίους/jigéus/-Τζίγκηδες/jígidhes/|Τζιγκαίοι/jigéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τζίγκας

Τζίμας-ο/jímas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζίμας-ο/jímas-o/@wordElln,
* McsElln./jímas-o/Τζίμας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζίμας-ο/jímas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζίμας-ο/jímas-o/@wordElln,
* McsElln.Τζίμας/jímas/-ονομ-ενικ:Τζίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίμα/jíma/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίμηδες/jímidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιμαίοι/jiméi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τζίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίμηδων/jímidhon/!~γενι-πληθ:Τζίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιμαίων/jiméon/!~γενι-πληθ:Τζίμας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιμαίους/jiméus/!~αιτι-πληθ:Τζίμας-ο@wordElln,

× base-form: Τζίμας
× base-pronunciation: /jímas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζίμας/jímas/-Τζίμα/jíma/-Τζίμα/jíma/-Τζίμα/jíma/-Τζίμηδες/jímidhes/|Τζιμαίοι/jiméi/-Τζίμηδων/jímidhon/|Τζιμαίων/jiméon/-Τζίμηδες/jímidhes/|Τζιμαίους/jiméus/-Τζίμηδες/jímidhes/|Τζιμαίοι/jiméi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τζίμας

Τζίμης-ο/jímis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζίμης-ο/jímis-o/@wordElln,
* McsElln./jímis-o/Τζίμης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζίμης-ο/jímis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζίμης-ο/jímis-o/@wordElln,
* McsElln.Τζίμης/jímis/-ονομ-ενικ:Τζίμης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίμη/jími/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζίμης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίμηδες/jímidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζίμης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζίμηδων/jímidhon/!~γενι-πληθ:Τζίμης-ο@wordElln,

× base-form: Τζίμης
× base-pronunciation: /jímis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζίμης/jímis/-Τζίμη/jími/-Τζίμη/jími/-Τζίμη/jími/-Τζίμηδες/jímidhes/-Τζίμηδων/jímidhon/-Τζίμηδες/jímidhes/-Τζίμηδες/jímidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζίμης

Τζαβάρας-ο/javáras-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζαβάρας-ο/javáras-o/@wordElln,
* McsElln./javáras-o/Τζαβάρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζαβάρας-ο/javáras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζαβάρας-ο/javáras-o/@wordElln,
* McsElln.Τζαβάρας/javáras/-ονομ-ενικ:Τζαβάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαβάρα/javára/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζαβάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαβάρηδες/javáridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζαβάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαβαραίοι/javaréi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τζαβάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαβάρηδων/javáridhon/!~γενι-πληθ:Τζαβάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαβαραίων/javaréon/!~γενι-πληθ:Τζαβάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαβαραίους/javaréus/!~αιτι-πληθ:Τζαβάρας-ο@wordElln,

× base-form: Τζαβάρας
× base-pronunciation: /javáras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζαβάρας/javáras/-Τζαβάρα/javára/-Τζαβάρα/javára/-Τζαβάρα/javára/-Τζαβάρηδες/javáridhes/|Τζαβαραίοι/javaréi/-Τζαβάρηδων/javáridhon/|Τζαβαραίων/javaréon/-Τζαβάρηδες/javáridhes/|Τζαβαραίους/javaréus/-Τζαβάρηδες/javáridhes/|Τζαβαραίοι/javaréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τζαβάρας

Τζανής-ο/janís-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζανής-ο/janís-o/@wordElln,
* McsElln./janís-o/Τζανής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζανής-ο/janís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζανής-ο/janís-o/@wordElln,
* McsElln.Τζανής/janís/-ονομ-ενικ:Τζανής-ο@wordElln,
* McsElln.Τζανή/janí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζανής-ο@wordElln,
* McsElln.Τζανήδες/janídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζανής-ο@wordElln,
* McsElln.Τζανήδων/janídhon/!~γενι-πληθ:Τζανής-ο@wordElln,

× base-form: Τζανής
× base-pronunciation: /janís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζανής/janís/-Τζανή/janí/-Τζανή/janí/-Τζανή/janí/-Τζανήδες/janídhes/-Τζανήδων/janídhon/-Τζανήδες/janídhes/-Τζανήδες/janídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζανής

Τζαννετάκος-ο/janetákos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζαννετάκος-ο/janetákos-o/@wordElln,
* McsElln./janetákos-o/Τζαννετάκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζαννετάκος-ο/janetákos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζαννετάκος-ο/janetákos-o/@wordElln,
* McsElln.Τζαννετάκος/janetákos/-ονομ-ενικ:Τζαννετάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαννετάκου/janetáku/!~γενι-ενικ:Τζαννετάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαννετάκο/janetáko/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζαννετάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαννετάκοι/janetáki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τζαννετάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαννετάκων/janetákon/!~γενι-πληθ:Τζαννετάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τζαννετάκους/janetákus/!~αιτι-πληθ:Τζαννετάκος-ο@wordElln,

× base-form: Τζαννετάκος
× base-pronunciation: /janetákos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζαννετάκος/janetákos/-Τζαννετάκου/janetáku/-Τζαννετάκο/janetáko/-Τζαννετάκο/janetáko/-Τζαννετάκοι/janetáki/-Τζαννετάκων/janetákon/-Τζαννετάκους/janetákus/-Τζαννετάκοι/janetáki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζαννετάκος

Τζια-η/jja-i/::
* McsEngl.wordElln.Τζια-η/jja-i/@wordElln,
* McsElln./jja-i/Τζια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζια-η/jja-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζια-η/jja-i/@wordElln,
* McsElln.Τζια/jja/-ονομ-ενικ:Τζια-η@wordElln,
* McsElln.Τζιας/tzzas/!~γενι-ενικ:Τζια-η@wordElln,
* McsElln.Τζια/tzza/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζια-η@wordElln,
* McsElln.Τζιες/tzes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζια-η@wordElln,
* McsElln.Τζιων/tzzοn/!~γενι-πληθ:Τζια-η@wordElln,

× base-form: Τζια
× base-pronunciation: /jja/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τζια/jja/-Τζιας/tzzas/-Τζια/tzza/-Τζια/tzza/-Τζιες/tzes/-Τζιων/tzzοn/-Τζιες/tzes/-Τζιες/tzes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζια

Τζιαχρήστας-ο/jjahrístas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζιαχρήστας-ο/jjahrístas-o/@wordElln,
* McsElln./jjahrístas-o/Τζιαχρήστας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζιαχρήστας-ο/jjahrístas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζιαχρήστας-ο/jjahrístas-o/@wordElln,
* McsElln.Τζιαχρήστας/jjahrístas/-ονομ-ενικ:Τζιαχρήστας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιαχρήστα/tzzahrísta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζιαχρήστας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιαχρήστηδες/tzzahrístidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζιαχρήστας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιαχρησταίοι/tzzahristéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τζιαχρήστας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιαχρήστηδων/tzzahrístidhon/!~γενι-πληθ:Τζιαχρήστας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιαχρησταίων/tzzahristéon/!~γενι-πληθ:Τζιαχρήστας-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιαχρησταίους/tzzahristéus/!~αιτι-πληθ:Τζιαχρήστας-ο@wordElln,

× base-form: Τζιαχρήστας
× base-pronunciation: /jjahrístas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζιαχρήστας/jjahrístas/-Τζιαχρήστα/tzzahrísta/-Τζιαχρήστα/tzzahrísta/-Τζιαχρήστα/tzzahrísta/-Τζιαχρήστηδες/tzzahrístidhes/|Τζιαχρησταίοι/tzzahristéi/-Τζιαχρήστηδων/tzzahrístidhon/|Τζιαχρησταίων/tzzahristéon/-Τζιαχρήστηδες/tzzahrístidhes/|Τζιαχρησταίους/tzzahristéus/-Τζιαχρήστηδες/tzzahrístidhes/|Τζιαχρησταίοι/tzzahristéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τζιαχρήστας

Τζιβραΐλης-ο/jivraílis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζιβραΐλης-ο/jivraílis-o/@wordElln,
* McsElln./jivraílis-o/Τζιβραΐλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζιβραΐλης-ο/jivraílis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζιβραΐλης-ο/jivraílis-o/@wordElln,
* McsElln.Τζιβραΐλης/jivraílis/-ονομ-ενικ:Τζιβραΐλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιβραΐλη/jivraíli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζιβραΐλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιβραΐληδες/jivraílidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζιβραΐλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιβραΐληδων/jivraílidhon/!~γενι-πληθ:Τζιβραΐλης-ο@wordElln,

× base-form: Τζιβραΐλης
× base-pronunciation: /jivraílis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζιβραΐλης/jivraílis/-Τζιβραΐλη/jivraíli/-Τζιβραΐλη/jivraíli/-Τζιβραΐλη/jivraíli/-Τζιβραΐληδες/jivraílidhes/-Τζιβραΐληδων/jivraílidhon/-Τζιβραΐληδες/jivraílidhes/-Τζιβραΐληδες/jivraílidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζιβραΐλης

Τζιμάκος-ο/jimákos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζιμάκος-ο/jimákos-o/@wordElln,
* McsElln./jimákos-o/Τζιμάκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζιμάκος-ο/jimákos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζιμάκος-ο/jimákos-o/@wordElln,
* McsElln.Τζιμάκος/jimákos/-ονομ-ενικ:Τζιμάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιμάκου/jimáku/!~γενι-ενικ:Τζιμάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιμάκο/jimáko/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζιμάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιμάκοι/jimáki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τζιμάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιμάκων/jimákon/!~γενι-πληθ:Τζιμάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιμάκους/jimákus/!~αιτι-πληθ:Τζιμάκος-ο@wordElln,

× base-form: Τζιμάκος
× base-pronunciation: /jimákos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζιμάκος/jimákos/-Τζιμάκου/jimáku/-Τζιμάκο/jimáko/-Τζιμάκο/jimáko/-Τζιμάκοι/jimáki/-Τζιμάκων/jimákon/-Τζιμάκους/jimákus/-Τζιμάκοι/jimáki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζιμάκος

Τζιτζιφιώτης-ο/jijifhhótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζιτζιφιώτης-ο/jijifhhótis-o/@wordElln,
* McsElln./jijifhhótis-o/Τζιτζιφιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζιτζιφιώτης-ο/jijifhhótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζιτζιφιώτης-ο/jijifhhótis-o/@wordElln,
* McsElln.Τζιτζιφιώτης/jijifhhótis/-ονομ-ενικ:Τζιτζιφιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιτζιφιώτη/jijifhhóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζιτζιφιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιτζιφιώτες/jijifhhótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζιτζιφιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιτζιφιωτών/jijifiotón/!~γενι-πληθ:Τζιτζιφιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Τζιτζιφιώτης
× base-pronunciation: /jijifhhótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζιτζιφιώτης/jijifhhótis/-Τζιτζιφιώτη/jijifhhóti/-Τζιτζιφιώτη/jijifhhóti/-Τζιτζιφιώτη/jijifhhóti/-Τζιτζιφιώτες/jijifhhótes/-Τζιτζιφιωτών/jijifiotón/-Τζιτζιφιώτες/jijifhhótes/-Τζιτζιφιώτες/jijifhhótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζιτζιφιώτης

Τζιτζιφιώτισσα-η/jijifhhótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Τζιτζιφιώτισσα-η/jijifhhótisa-i/@wordElln,
* McsElln./jijifhhótisa-i/Τζιτζιφιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζιτζιφιώτισσα-η/jijifhhótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζιτζιφιώτισσα-η/jijifhhótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Τζιτζιφιώτισσα/jijifhhótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζιτζιφιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τζιτζιφιώτισσας/jijifhhótisas/!~γενι-ενικ:Τζιτζιφιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τζιτζιφιώτισσες/jijifhhótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζιτζιφιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τζιτζιφιωτισσών/jijifiotisón/!~γενι-πληθ:Τζιτζιφιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Τζιτζιφιώτισσα
× base-pronunciation: /jijifhhótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τζιτζιφιώτισσα/jijifhhótisa/-Τζιτζιφιώτισσας/jijifhhótisas/-Τζιτζιφιώτισσα/jijifhhótisa/-Τζιτζιφιώτισσα/jijifhhótisa/-Τζιτζιφιώτισσες/jijifhhótises/-Τζιτζιφιωτισσών/jijifiotisón/-Τζιτζιφιώτισσες/jijifhhótises/-Τζιτζιφιώτισσες/jijifhhótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζιτζιφιώτισσα

Τζιώτης-ο/jjótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζιώτης-ο/jjótis-o/@wordElln,
* McsElln./jjótis-o/Τζιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζιώτης-ο/jjótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζιώτης-ο/jjótis-o/@wordElln,
* McsElln.Τζιώτης/jjótis/-ονομ-ενικ:Τζιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιώτη/tzzóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιώτες/tzzótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζιωτών/jiotón/!~γενι-πληθ:Τζιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Τζιώτης
× base-pronunciation: /jjótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζιώτης/jjótis/-Τζιώτη/tzzóti/-Τζιώτη/tzzóti/-Τζιώτη/tzzóti/-Τζιώτες/tzzótes/-Τζιωτών/jiotón/-Τζιώτες/tzzótes/-Τζιώτες/tzzótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζιώτης

Τζονίμα-η/joníma-i/::
* McsEngl.wordElln.Τζονίμα-η/joníma-i/@wordElln,
* McsElln./joníma-i/Τζονίμα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζονίμα-η/joníma-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζονίμα-η/joníma-i/@wordElln,
* McsElln.Τζονίμα/joníma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζονίμα-η@wordElln,
* McsElln.Τζονίμας/jonímas/!~γενι-ενικ:Τζονίμα-η@wordElln,
* McsElln.Τζονίμες/jonímes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζονίμα-η@wordElln,

× base-form: Τζονίμα
× base-pronunciation: /joníma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τζονίμα/joníma/-Τζονίμας/jonímas/-Τζονίμα/joníma/-Τζονίμα/joníma/-Τζονίμες/jonímes/-∅-Τζονίμες/jonímes/-Τζονίμες/jonímes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Τζονίμα

Τζωρτζάκης-ο/jorjákis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζωρτζάκης-ο/jorjákis-o/@wordElln,
* McsElln./jorjákis-o/Τζωρτζάκης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζωρτζάκης-ο/jorjákis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζωρτζάκης-ο/jorjákis-o/@wordElln,
* McsElln.Τζωρτζάκης/jorjákis/-ονομ-ενικ:Τζωρτζάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζωρτζάκη/jorjáki/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζωρτζάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζωρτζάκηδες/jorjákidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζωρτζάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζωρτζάκηδων/jorjákidhon/!~γενι-πληθ:Τζωρτζάκης-ο@wordElln,

× base-form: Τζωρτζάκης
× base-pronunciation: /jorjákis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζωρτζάκης/jorjákis/-Τζωρτζάκη/jorjáki/-Τζωρτζάκη/jorjáki/-Τζωρτζάκη/jorjáki/-Τζωρτζάκηδες/jorjákidhes/-Τζωρτζάκηδων/jorjákidhon/-Τζωρτζάκηδες/jorjákidhes/-Τζωρτζάκηδες/jorjákidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζωρτζάκης

Τζώνης-ο/jónis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζώνης-ο/jónis-o/@wordElln,
* McsElln./jónis-o/Τζώνης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζώνης-ο/jónis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζώνης-ο/jónis-o/@wordElln,
* McsElln.Τζώνης/jónis/-ονομ-ενικ:Τζώνης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζώνη/jóni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζώνης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζώνηδες/jónidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζώνης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζώνηδων/jónidhon/!~γενι-πληθ:Τζώνης-ο@wordElln,

× base-form: Τζώνης
× base-pronunciation: /jónis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζώνης/jónis/-Τζώνη/jóni/-Τζώνη/jóni/-Τζώνη/jóni/-Τζώνηδες/jónidhes/-Τζώνηδων/jónidhon/-Τζώνηδες/jónidhes/-Τζώνηδες/jónidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τζώνης

Τζώρτζης-ο/jórjis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τζώρτζης-ο/jórjis-o/@wordElln,
* McsElln./jórjis-o/Τζώρτζης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τζώρτζης-ο/jórjis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τζώρτζης-ο/jórjis-o/@wordElln,
* McsElln.Τζώρτζης/jórjis/-ονομ-ενικ:Τζώρτζης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζώρτζη/jórji/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τζώρτζης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζώρτζηδες/jórjidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τζώρτζης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζωρτζαίοι/jorjéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τζώρτζης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζώρτζηδων/jórjidhon/!~γενι-πληθ:Τζώρτζης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζωρτζαίων/jorjéon/!~γενι-πληθ:Τζώρτζης-ο@wordElln,
* McsElln.Τζωρτζαίους/jorjéus/!~αιτι-πληθ:Τζώρτζης-ο@wordElln,

× base-form: Τζώρτζης
× base-pronunciation: /jórjis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τζώρτζης/jórjis/-Τζώρτζη/jórji/-Τζώρτζη/jórji/-Τζώρτζη/jórji/-Τζώρτζηδες/jórjidhes/|Τζωρτζαίοι/jorjéi/-Τζώρτζηδων/jórjidhon/|Τζωρτζαίων/jorjéon/-Τζώρτζηδες/jórjidhes/|Τζωρτζαίους/jorjéus/-Τζώρτζηδες/jórjidhes/|Τζωρτζαίοι/jorjéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τζώρτζης

Τηλέμαχος-ο/tilémahos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τηλέμαχος-ο/tilémahos-o/@wordElln,
* McsElln./tilémahos-o/Τηλέμαχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τηλέμαχος-ο/tilémahos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τηλέμαχος-ο/tilémahos-o/@wordElln,
* McsElln.Τηλέμαχος/tilémahos/-ονομ-ενικ:Τηλέμαχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τηλέμαχου/tilémahu/!~γενι-ενικ:Τηλέμαχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τηλεμάχου/tilemáhu/!~γενι-ενικ:Τηλέμαχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τηλέμαχο/tilémaho/!~αιτι-ενικ:Τηλέμαχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τηλέμαχε/tilémahe/!~κλητ-ενικ:Τηλέμαχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τηλέμαχοι/tilémahi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τηλέμαχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τηλέμαχων/tilémahon/!~γενι-πληθ:Τηλέμαχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τηλεμάχων/tilemáhon/!~γενι-πληθ:Τηλέμαχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τηλέμαχους/tilémahus/!~αιτι-πληθ:Τηλέμαχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τηλεμάχους/tilemáhus/!~αιτι-πληθ:Τηλέμαχος-ο@wordElln,

× base-form: Τηλέμαχος
× base-pronunciation: /tilémahos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τηλέμαχος/tilémahos/-Τηλέμαχου/tilémahu/|Τηλεμάχου/tilemáhu/-Τηλέμαχο/tilémaho/-Τηλέμαχε/tilémahe/-Τηλέμαχοι/tilémahi/-Τηλέμαχων/tilémahon/|Τηλεμάχων/tilemáhon/-Τηλέμαχους/tilémahus/|Τηλεμάχους/tilemáhus/-Τηλέμαχοι/tilémahi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τηλέμαχος

Τιμοκλής-ο/timoklís-o/::
* McsEngl.wordElln.Τιμοκλής-ο/timoklís-o/@wordElln,
* McsElln./timoklís-o/Τιμοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τιμοκλής-ο/timoklís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τιμοκλής-ο/timoklís-o/@wordElln,
* McsElln.Τιμοκλής/timoklís/-ονομ-ενικ:Τιμοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Τιμοκλή/timoklí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τιμοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Τιμοκλέους/timokléus/!~γενι-ενικ:Τιμοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Τιμοκλείς/timoklís/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τιμοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Τιμοκλήδες/timoklídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τιμοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Τιμοκλέων/timokléon/!~γενι-πληθ:Τιμοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Τιμοκλήδων/timoklídhon/!~γενι-πληθ:Τιμοκλής-ο@wordElln,

× base-form: Τιμοκλής
× base-pronunciation: /timoklís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τιμοκλής/timoklís/-Τιμοκλή/timoklí/|Τιμοκλέους/timokléus/-Τιμοκλή/timoklí/-Τιμοκλή/timoklí/-Τιμοκλείς/timoklís/|Τιμοκλήδες/timoklídhes/-Τιμοκλέων/timokléon/|Τιμοκλήδων/timoklídhon/-Τιμοκλείς/timoklís/|Τιμοκλήδες/timoklídhes/-Τιμοκλείς/timoklís/|Τιμοκλήδες/timoklídhes/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XisT1SuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τιμοκλής

Τιρναβίτης-ο/tirnavítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τιρναβίτης-ο/tirnavítis-o/@wordElln,
* McsElln./tirnavítis-o/Τιρναβίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τιρναβίτης-ο/tirnavítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τιρναβίτης-ο/tirnavítis-o/@wordElln,
* McsElln.Τιρναβίτης/tirnavítis/-ονομ-ενικ:Τιρναβίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τιρναβίτη/tirnavíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τιρναβίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τιρναβίτες/tirnavítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τιρναβίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τιρναβιτών/tirnavitón/!~γενι-πληθ:Τιρναβίτης-ο@wordElln,

× base-form: Τιρναβίτης
× base-pronunciation: /tirnavítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τιρναβίτης/tirnavítis/-Τιρναβίτη/tirnavíti/-Τιρναβίτη/tirnavíti/-Τιρναβίτη/tirnavíti/-Τιρναβίτες/tirnavítes/-Τιρναβιτών/tirnavitón/-Τιρναβίτες/tirnavítes/-Τιρναβίτες/tirnavítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τιρναβίτης

Τογκολέζος-ο/togolézos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τογκολέζος-ο/togolézos-o/@wordElln,
* McsElln./togolézos-o/Τογκολέζος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τογκολέζος-ο/togolézos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τογκολέζος-ο/togolézos-o/@wordElln,
* McsElln.Τογκολέζος/togolézos/-ονομ-ενικ:Τογκολέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Τογκολέζου/togolézu/!~γενι-ενικ:Τογκολέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Τογκολέζο/togolézo/!~αιτι-ενικ:Τογκολέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Τογκολέζε/togoléze/!~κλητ-ενικ:Τογκολέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Τογκολέζοι/togolézi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τογκολέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Τογκολέζων/togolézon/!~γενι-πληθ:Τογκολέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Τογκολέζους/togolézus/!~αιτι-πληθ:Τογκολέζος-ο@wordElln,

× base-form: Τογκολέζος
× base-pronunciation: /togolézos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τογκολέζος/togolézos/-Τογκολέζου/togolézu/-Τογκολέζο/togolézo/-Τογκολέζε/togoléze/-Τογκολέζοι/togolézi/-Τογκολέζων/togolézon/-Τογκολέζους/togolézus/-Τογκολέζοι/togolézi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τογκολέζος

Τοσίτσας-ο/tosícas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τοσίτσας-ο/tosícas-o/@wordElln,
* McsElln./tosícas-o/Τοσίτσας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τοσίτσας-ο/tosícas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τοσίτσας-ο/tosícas-o/@wordElln,
* McsElln.Τοσίτσας/tosícas/-ονομ-ενικ:Τοσίτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Τοσίτσα/tosíca/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τοσίτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Τοσίτσηδες/tosícidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τοσίτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Τοσιτσαίοι/tosicéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τοσίτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Τοσίτσηδων/tosícidhon/!~γενι-πληθ:Τοσίτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Τοσιτσαίων/tosicéon/!~γενι-πληθ:Τοσίτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Τοσιτσαίους/tosicéus/!~αιτι-πληθ:Τοσίτσας-ο@wordElln,

× base-form: Τοσίτσας
× base-pronunciation: /tosícas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τοσίτσας/tosícas/-Τοσίτσα/tosíca/-Τοσίτσα/tosíca/-Τοσίτσα/tosíca/-Τοσίτσηδες/tosícidhes/|Τοσιτσαίοι/tosicéi/-Τοσίτσηδων/tosícidhon/|Τοσιτσαίων/tosicéon/-Τοσίτσηδες/tosícidhes/|Τοσιτσαίους/tosicéus/-Τοσίτσηδες/tosícidhes/|Τοσιτσαίοι/tosicéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τοσίτσας

Τοσίτσειο-το/tosício-to/::
* McsEngl.wordElln.Τοσίτσειο-το/tosício-to/@wordElln,
* McsElln./tosício-to/Τοσίτσειο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τοσίτσειο-το/tosício-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τοσίτσειο-το/tosício-to/@wordElln,
* McsElln.Τοσίτσειο/tosício/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τοσίτσειο-το@wordElln,
* McsElln.Τοσίτσειου/tosíciu/!~γενι-ενικ:Τοσίτσειο-το@wordElln,
* McsElln.Τοσιτσείου/tosicíu/!~γενι-ενικ:Τοσίτσειο-το@wordElln,
* McsElln.Τοσίτσεια/tosícia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τοσίτσειο-το@wordElln,
* McsElln.Τοσίτσειων/tosíceion/!~γενι-πληθ:Τοσίτσειο-το@wordElln,
* McsElln.Τοσιτσείων/tosicíon/!~γενι-πληθ:Τοσίτσειο-το@wordElln,

× base-form: Τοσίτσειο
× base-pronunciation: /tosício/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τοσίτσειο/tosício/-Τοσίτσειου/tosíciu/|Τοσιτσείου/tosicíu/-Τοσίτσειο/tosício/-Τοσίτσειο/tosício/-Τοσίτσεια/tosícia/-Τοσίτσειων/tosíceion/|Τοσιτσείων/tosicíon/-Τοσίτσεια/tosícia/-Τοσίτσεια/tosícia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τοσίτσειο

Τοσοδούλα-η/tosodhúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Τοσοδούλα-η/tosodhúla-i/@wordElln,
* McsElln./tosodhúla-i/Τοσοδούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τοσοδούλα-η/tosodhúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τοσοδούλα-η/tosodhúla-i/@wordElln,
* McsElln.Τοσοδούλα/tosodhúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τοσοδούλα-η@wordElln,
* McsElln.Τοσοδούλας/tosodhúlas/!~γενι-ενικ:Τοσοδούλα-η@wordElln,
* McsElln.Τοσοδούλες/tosodhúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τοσοδούλα-η@wordElln,

× base-form: Τοσοδούλα
× base-pronunciation: /tosodhúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τοσοδούλα/tosodhúla/-Τοσοδούλας/tosodhúlas/-Τοσοδούλα/tosodhúla/-Τοσοδούλα/tosodhúla/-Τοσοδούλες/tosodhúles/-∅-Τοσοδούλες/tosodhúles/-Τοσοδούλες/tosodhúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Τοσοδούλα

Τοτός-ο/totós-o/::
* McsEngl.wordElln.Τοτός-ο/totós-o/@wordElln,
* McsElln./totós-o/Τοτός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τοτός-ο/totós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τοτός-ο/totós-o/@wordElln,
* McsElln.Τοτός/totós/-ονομ-ενικ:Τοτός-ο@wordElln,
* McsElln.Τοτού/totú/!~γενι-ενικ:Τοτός-ο@wordElln,
* McsElln.Τοτό/totó/!~αιτι-ενικ:Τοτός-ο@wordElln,
* McsElln.Τοτέ/toté/!~κλητ-ενικ:Τοτός-ο@wordElln,
* McsElln.Τοτοί/totí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τοτός-ο@wordElln,
* McsElln.Τοτών/totón/!~γενι-πληθ:Τοτός-ο@wordElln,
* McsElln.Τοτούς/totús/!~αιτι-πληθ:Τοτός-ο@wordElln,

× base-form: Τοτός
× base-pronunciation: /totós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τοτός/totós/-Τοτού/totú/-Τοτό/totó/-Τοτέ/toté/-Τοτοί/totí/-Τοτών/totón/-Τοτούς/totús/-Τοτοί/totí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τοτός

Τουρκάκι-το/turkáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκάκι-το/turkáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./turkáki-to-s/Τουρκάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκάκι-το/turkáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκάκι-το/turkáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.Τουρκάκι/turkáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τουρκάκι-το@wordElln,
* McsElln.Τουρκακιού/turkakkú/!~γενι-ενικ:Τουρκάκι-το@wordElln,
* McsElln.Τουρκάκια/turkákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκάκι-το@wordElln,
* McsElln.Τουρκακιών/turkakkón/!~γενι-πληθ:Τουρκάκι-το@wordElln,

× base-form: Τουρκάκι
× base-pronunciation: /turkáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τουρκάκι/turkáki/-Τουρκακιού/turkakkú/-Τουρκάκι/turkáki/-Τουρκάκι/turkáki/-Τουρκάκια/turkákka/-Τουρκακιών/turkakkón/-Τουρκάκια/turkákka/-Τουρκάκια/turkákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρκάκι

Τουρκάλα-η/turkála-i/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκάλα-η/turkála-i/@wordElln,
* McsElln./turkála-i/Τουρκάλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκάλα-η/turkála-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκάλα-η/turkála-i/@wordElln,
* McsElln.Τουρκάλα/turkála/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τουρκάλα-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκάλας/turkálas/!~γενι-ενικ:Τουρκάλα-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκάλες/turkáles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκάλα-η@wordElln,

× base-form: Τουρκάλα
× base-pronunciation: /turkála/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τουρκάλα/turkála/-Τουρκάλας/turkálas/-Τουρκάλα/turkála/-Τουρκάλα/turkála/-Τουρκάλες/turkáles/-∅-Τουρκάλες/turkáles/-Τουρκάλες/turkáles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Τουρκάλα

Τουρκία-η/turkía-i/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκία-η/turkía-i/@wordElln,
* McsElln./turkía-i/Τουρκία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκία-η/turkía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκία-η/turkía-i/@wordElln,
* McsElln.Τουρκία/turkía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τουρκία-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκίας/turkías/!~γενι-ενικ:Τουρκία-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκίες/turkíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκία-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκιών/turkkón/!~γενι-πληθ:Τουρκία-η@wordElln,

× base-form: Τουρκία
× base-pronunciation: /turkía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τουρκία/turkía/-Τουρκίας/turkías/-Τουρκία/turkía/-Τουρκία/turkía/-Τουρκίες/turkíes/-Τουρκιών/turkkón/-Τουρκίες/turkíes/-Τουρκίες/turkíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρκία

Τουρκαλάς-ο/turkalás-o/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκαλάς-ο/turkalás-o/@wordElln,
* McsElln./turkalás-o/Τουρκαλάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκαλάς-ο/turkalás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκαλάς-ο/turkalás-o/@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλάς/turkalás/-ονομ-ενικ:Τουρκαλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλά/turkalá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τουρκαλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλάδες/turkaládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκαλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλάδων/turkaládhon/!~γενι-πληθ:Τουρκαλάς-ο@wordElln,

× base-form: Τουρκαλάς
× base-pronunciation: /turkalás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τουρκαλάς/turkalás/-Τουρκαλά/turkalá/-Τουρκαλά/turkalá/-Τουρκαλά/turkalá/-Τουρκαλάδες/turkaládhes/-Τουρκαλάδων/turkaládhon/-Τουρκαλάδες/turkaládhes/-Τουρκαλάδες/turkaládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρκαλάς

Τουρκαλβανός-ο/turkalvanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκαλβανός-ο/turkalvanós-o/@wordElln,
* McsElln./turkalvanós-o/Τουρκαλβανός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκαλβανός-ο/turkalvanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκαλβανός-ο/turkalvanós-o/@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλβανός/turkalvanós/-ονομ-ενικ:Τουρκαλβανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλβανού/turkalvanú/!~γενι-ενικ:Τουρκαλβανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλβανό/turkalvanó/!~αιτι-ενικ:Τουρκαλβανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλβανέ/turkalvané/!~κλητ-ενικ:Τουρκαλβανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλβανοί/turkalvaní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκαλβανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλβανών/turkalvanón/!~γενι-πληθ:Τουρκαλβανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκαλβανούς/turkalvanús/!~αιτι-πληθ:Τουρκαλβανός-ο@wordElln,

× base-form: Τουρκαλβανός
× base-pronunciation: /turkalvanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τουρκαλβανός/turkalvanós/-Τουρκαλβανού/turkalvanú/-Τουρκαλβανό/turkalvanó/-Τουρκαλβανέ/turkalvané/-Τουρκαλβανοί/turkalvaní/-Τουρκαλβανών/turkalvanón/-Τουρκαλβανούς/turkalvanús/-Τουρκαλβανοί/turkalvaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρκαλβανός

Τουρκοκρατία-η/turkokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκοκρατία-η/turkokratía-i/@wordElln,
* McsElln./turkokratía-i/Τουρκοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκοκρατία-η/turkokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκοκρατία-η/turkokratía-i/@wordElln,
* McsElln.Τουρκοκρατία/turkokratía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τουρκοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκοκρατίας/turkokratías/!~γενι-ενικ:Τουρκοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκοκρατίες/turkokratíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκοκρατιών/turkokratión/!~γενι-πληθ:Τουρκοκρατία-η@wordElln,

× base-form: Τουρκοκρατία
× base-pronunciation: /turkokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τουρκοκρατία/turkokratía/-Τουρκοκρατίας/turkokratías/-Τουρκοκρατία/turkokratía/-Τουρκοκρατία/turkokratía/-Τουρκοκρατίες/turkokratíes/-Τουρκοκρατιών/turkokratión/-Τουρκοκρατίες/turkokratíes/-Τουρκοκρατίες/turkokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρκοκρατία

Τουρκολίμανο-το/turkolímano-to/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκολίμανο-το/turkolímano-to/@wordElln,
* McsElln./turkolímano-to/Τουρκολίμανο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκολίμανο-το/turkolímano-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκολίμανο-το/turkolímano-to/@wordElln,
* McsElln.Τουρκολίμανο/turkolímano/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τουρκολίμανο-το@wordElln,
* McsElln.Τουρκολίμανου/turkolímanu/!~γενι-ενικ:Τουρκολίμανο-το@wordElln,
* McsElln.Τουρκολίμανα/turkolímana/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκολίμανο-το@wordElln,
* McsElln.Τουρκολίμανων/turkolímanon/!~γενι-πληθ:Τουρκολίμανο-το@wordElln,

× base-form: Τουρκολίμανο
× base-pronunciation: /turkolímano/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τουρκολίμανο/turkolímano/-Τουρκολίμανου/turkolímanu/-Τουρκολίμανο/turkolímano/-Τουρκολίμανο/turkolímano/-Τουρκολίμανα/turkolímana/-Τουρκολίμανων/turkolímanon/-Τουρκολίμανα/turkolímana/-Τουρκολίμανα/turkolímana/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρκολίμανο

Τουρκολιμανιώτης-ο/turkolimannótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκολιμανιώτης-ο/turkolimannótis-o/@wordElln,
* McsElln./turkolimannótis-o/Τουρκολιμανιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκολιμανιώτης-ο/turkolimannótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκολιμανιώτης-ο/turkolimannótis-o/@wordElln,
* McsElln.Τουρκολιμανιώτης/turkolimannótis/-ονομ-ενικ:Τουρκολιμανιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκολιμανιώτη/turkolimannóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τουρκολιμανιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκολιμανιώτες/turkolimannótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκολιμανιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκολιμανιωτών/turkolimannotón/!~γενι-πληθ:Τουρκολιμανιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Τουρκολιμανιώτης
× base-pronunciation: /turkolimannótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τουρκολιμανιώτης/turkolimannótis/-Τουρκολιμανιώτη/turkolimannóti/-Τουρκολιμανιώτη/turkolimannóti/-Τουρκολιμανιώτη/turkolimannóti/-Τουρκολιμανιώτες/turkolimannótes/-Τουρκολιμανιωτών/turkolimannotón/-Τουρκολιμανιώτες/turkolimannótes/-Τουρκολιμανιώτες/turkolimannótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρκολιμανιώτης

Τουρκολιμανιώτισσα-η/turkolimannótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκολιμανιώτισσα-η/turkolimannótisa-i/@wordElln,
* McsElln./turkolimannótisa-i/Τουρκολιμανιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκολιμανιώτισσα-η/turkolimannótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκολιμανιώτισσα-η/turkolimannótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Τουρκολιμανιώτισσα/turkolimannótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τουρκολιμανιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκολιμανιώτισσας/turkolimannótisas/!~γενι-ενικ:Τουρκολιμανιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκολιμανιώτισσες/turkolimannótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκολιμανιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τουρκολιμανιωτισσών/turkolimannotisón/!~γενι-πληθ:Τουρκολιμανιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Τουρκολιμανιώτισσα
× base-pronunciation: /turkolimannótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τουρκολιμανιώτισσα/turkolimannótisa/-Τουρκολιμανιώτισσας/turkolimannótisas/-Τουρκολιμανιώτισσα/turkolimannótisa/-Τουρκολιμανιώτισσα/turkolimannótisa/-Τουρκολιμανιώτισσες/turkolimannótises/-Τουρκολιμανιωτισσών/turkolimannotisón/-Τουρκολιμανιώτισσες/turkolimannótises/-Τουρκολιμανιώτισσες/turkolimannótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρκολιμανιώτισσα

Τουρκοχριστιανός-ο/turkohristyanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκοχριστιανός-ο/turkohristyanós-o/@wordElln,
* McsElln./turkohristyanós-o/Τουρκοχριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκοχριστιανός-ο/turkohristyanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκοχριστιανός-ο/turkohristyanós-o/@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχριστιανός/turkohristyanós/-ονομ-ενικ:Τουρκοχριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχριστιανού/turkohristianú/!~γενι-ενικ:Τουρκοχριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχριστιανό/turkohristianó/!~αιτι-ενικ:Τουρκοχριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχριστιανέ/turkohristiané/!~κλητ-ενικ:Τουρκοχριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχριστιανοί/turkohristianí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκοχριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχριστιανών/turkohristianón/!~γενι-πληθ:Τουρκοχριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχριστιανούς/turkohristianús/!~αιτι-πληθ:Τουρκοχριστιανός-ο@wordElln,

× base-form: Τουρκοχριστιανός
× base-pronunciation: /turkohristyanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τουρκοχριστιανός/turkohristyanós/-Τουρκοχριστιανού/turkohristianú/-Τουρκοχριστιανό/turkohristianó/-Τουρκοχριστιανέ/turkohristiané/-Τουρκοχριστιανοί/turkohristianí/-Τουρκοχριστιανών/turkohristianón/-Τουρκοχριστιανούς/turkohristianús/-Τουρκοχριστιανοί/turkohristianí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρκοχριστιανός

Τουρκοχωρίτης-ο/turkohorítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τουρκοχωρίτης-ο/turkohorítis-o/@wordElln,
* McsElln./turkohorítis-o/Τουρκοχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρκοχωρίτης-ο/turkohorítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρκοχωρίτης-ο/turkohorítis-o/@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχωρίτης/turkohorítis/-ονομ-ενικ:Τουρκοχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχωρίτη/turkohoríti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τουρκοχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχωρίτες/turkohorítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρκοχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρκοχωριτών/turkohoritón/!~γενι-πληθ:Τουρκοχωρίτης-ο@wordElln,

× base-form: Τουρκοχωρίτης
× base-pronunciation: /turkohorítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τουρκοχωρίτης/turkohorítis/-Τουρκοχωρίτη/turkohoríti/-Τουρκοχωρίτη/turkohoríti/-Τουρκοχωρίτη/turkohoríti/-Τουρκοχωρίτες/turkohorítes/-Τουρκοχωριτών/turkohoritón/-Τουρκοχωρίτες/turkohorítes/-Τουρκοχωρίτες/turkohorítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρκοχωρίτης

Τουρλίτης-ο/turlítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τουρλίτης-ο/turlítis-o/@wordElln,
* McsElln./turlítis-o/Τουρλίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τουρλίτης-ο/turlítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τουρλίτης-ο/turlítis-o/@wordElln,
* McsElln.Τουρλίτης/turlítis/-ονομ-ενικ:Τουρλίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρλίτη/turlíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τουρλίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρλίτες/turlítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τουρλίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τουρλιτών/turlitón/!~γενι-πληθ:Τουρλίτης-ο@wordElln,

× base-form: Τουρλίτης
× base-pronunciation: /turlítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τουρλίτης/turlítis/-Τουρλίτη/turlíti/-Τουρλίτη/turlíti/-Τουρλίτη/turlíti/-Τουρλίτες/turlítes/-Τουρλιτών/turlitón/-Τουρλίτες/turlítes/-Τουρλίτες/turlítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τουρλίτης

Τούλα-η/túla-i/::
* McsEngl.wordElln.Τούλα-η/túla-i/@wordElln,
* McsElln./túla-i/Τούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τούλα-η/túla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τούλα-η/túla-i/@wordElln,
* McsElln.Τούλα/túla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τούλα-η@wordElln,
* McsElln.Τούλας/túlas/!~γενι-ενικ:Τούλα-η@wordElln,
* McsElln.Τούλες/túles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τούλα-η@wordElln,

× base-form: Τούλα
× base-pronunciation: /túla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τούλα/túla/-Τούλας/túlas/-Τούλα/túla/-Τούλα/túla/-Τούλες/túles/-∅-Τούλες/túles/-Τούλες/túles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Τούλα

Τούντας-ο/túdas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τούντας-ο/túdas-o/@wordElln,
* McsElln./túdas-o/Τούντας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τούντας-ο/túdas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τούντας-ο/túdas-o/@wordElln,
* McsElln.Τούντας/túdas/-ονομ-ενικ:Τούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Τούντα/túda/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Τούντηδες/túdidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Τουνταίοι/tudéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Τούντηδων/túdidhon/!~γενι-πληθ:Τούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Τουνταίων/tudéon/!~γενι-πληθ:Τούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Τουνταίους/tudéus/!~αιτι-πληθ:Τούντας-ο@wordElln,

× base-form: Τούντας
× base-pronunciation: /túdas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τούντας/túdas/-Τούντα/túda/-Τούντα/túda/-Τούντα/túda/-Τούντηδες/túdidhes/|Τουνταίοι/tudéi/-Τούντηδων/túdidhon/|Τουνταίων/tudéon/-Τούντηδες/túdidhes/|Τουνταίους/tudéus/-Τούντηδες/túdidhes/|Τουνταίοι/tudéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τούντας

Τούτουζας-ο/tútuzas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τούτουζας-ο/tútuzas-o/@wordElln,
* McsElln./tútuzas-o/Τούτουζας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τούτουζας-ο/tútuzas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τούτουζας-ο/tútuzas-o/@wordElln,
* McsElln.Τούτουζας/tútuzas/-ονομ-ενικ:Τούτουζας-ο@wordElln,
* McsElln.Τούτουζα/tútuza/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τούτουζας-ο@wordElln,
* McsElln.Τουτουζαίοι/tutuzéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τούτουζας-ο@wordElln,
* McsElln.Τουτουζαίων/tutuzéon/!~γενι-πληθ:Τούτουζας-ο@wordElln,
* McsElln.Τουτουζαίους/tutuzéus/!~αιτι-πληθ:Τούτουζας-ο@wordElln,

× base-form: Τούτουζας
× base-pronunciation: /tútuzas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τούτουζας/tútuzas/-Τούτουζα/tútuza/-Τούτουζα/tútuza/-Τούτουζα/tútuza/-Τουτουζαίοι/tutuzéi/-Τουτουζαίων/tutuzéon/-Τουτουζαίους/tutuzéus/-Τουτουζαίοι/tutuzéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τούτουζας

Τρίπολη-η/trípoli-i/::
* McsEngl.wordElln.Τρίπολη-η/trípoli-i/@wordElln,
* McsElln./trípoli-i/Τρίπολη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρίπολη-η/trípoli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρίπολη-η/trípoli-i/@wordElln,
* McsElln.Τρίπολη/trípoli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τρίπολη-η@wordElln,
* McsElln.Τρίπολης/trípolis/!~γενι-ενικ:Τρίπολη-η@wordElln,
* McsElln.Τριπόλεως/tripóleos/!~γενι-ενικ:Τρίπολη-η@wordElln,
* McsElln.Τριπόλεις/tripólis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τρίπολη-η@wordElln,
* McsElln.Τριπόλεων/tripóleon/!~γενι-πληθ:Τρίπολη-η@wordElln,

× base-form: Τρίπολη
× base-pronunciation: /trípoli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τρίπολη/trípoli/-Τρίπολης/trípolis/|Τριπόλεως/tripóleos/-Τρίπολη/trípoli/-Τρίπολη/trípoli/-Τριπόλεις/tripólis/-Τριπόλεων/tripóleon/-Τριπόλεις/tripólis/-Τριπόλεις/tripólis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τρίπολη

Τρίτη-η/tríti-i/::
* McsEngl.wordElln.Τρίτη-η/tríti-i/@wordElln,
* McsElln./tríti-i/Τρίτη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρίτη-η/tríti-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρίτη-η/tríti-i/@wordElln,
* McsElln.Τρίτη/tríti/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τρίτη-η@wordElln,
* McsElln.Τρίτης/trítis/!~γενι-ενικ:Τρίτη-η@wordElln,
* McsElln.Τρίτες/trítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τρίτη-η@wordElln,
* McsElln.Τριτών/tritón/!~γενι-πληθ:Τρίτη-η@wordElln,

× base-form: Τρίτη
× base-pronunciation: /tríti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τρίτη/tríti/-Τρίτης/trítis/-Τρίτη/tríti/-Τρίτη/tríti/-Τρίτες/trítes/-Τριτών/tritón/-Τρίτες/trítes/-Τρίτες/trítes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τρίτη

Τρελλοβούνι-το/trelovúni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Τρελλοβούνι-το/trelovúni-to-s/@wordElln,
* McsElln./trelovúni-to-s/Τρελλοβούνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρελλοβούνι-το/trelovúni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρελλοβούνι-το/trelovúni-to-s/@wordElln,
* McsElln.Τρελλοβούνι/trelovúni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τρελλοβούνι-το@wordElln,
* McsElln.Τρελλοβούνια/trelovúnna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τρελλοβούνι-το@wordElln,

× base-form: Τρελλοβούνι
× base-pronunciation: /trelovúni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τρελλοβούνι/trelovúni/-∅-Τρελλοβούνι/trelovúni/-Τρελλοβούνι/trelovúni/-Τρελλοβούνια/trelovúnna/-∅-Τρελλοβούνια/trelovúnna/-Τρελλοβούνια/trelovúnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: Τρελλοβούνι

Τρελοβούνι-το/trelovúni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Τρελοβούνι-το/trelovúni-to-s/@wordElln,
* McsElln./trelovúni-to-s/Τρελοβούνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρελοβούνι-το/trelovúni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρελοβούνι-το/trelovúni-to-s/@wordElln,
* McsElln.Τρελοβούνι/trelovúni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τρελοβούνι-το@wordElln,
* McsElln.Τρελοβούνια/trelovúnna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τρελοβούνι-το@wordElln,

× base-form: Τρελοβούνι
× base-pronunciation: /trelovúni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τρελοβούνι/trelovúni/-∅-Τρελοβούνι/trelovúni/-Τρελοβούνι/trelovúni/-Τρελοβούνια/trelovúnna/-∅-Τρελοβούνια/trelovúnna/-Τρελοβούνια/trelovúnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: Τρελοβούνι

Τρεχαντιέρα-η/trehadyéra-i/::
* McsEngl.wordElln.Τρεχαντιέρα-η/trehadyéra-i/@wordElln,
* McsElln./trehadyéra-i/Τρεχαντιέρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρεχαντιέρα-η/trehadyéra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρεχαντιέρα-η/trehadyéra-i/@wordElln,
* McsElln.Τρεχαντιέρα/trehadyéra/-ονομ-ενικ:Τρεχαντιέρα-η@wordElln,
* McsElln.Τρεχαντιέρας/trehadiéras/!~γενι-ενικ:Τρεχαντιέρα-η@wordElln,
* McsElln.Τρεχαντιέρα/trehadiéra/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τρεχαντιέρα-η@wordElln,
* McsElln.Τρεχαντιέρες/trehadiéres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τρεχαντιέρα-η@wordElln,

× base-form: Τρεχαντιέρα
× base-pronunciation: /trehadyéra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τρεχαντιέρα/trehadyéra/-Τρεχαντιέρας/trehadiéras/-Τρεχαντιέρα/trehadiéra/-Τρεχαντιέρα/trehadiéra/-Τρεχαντιέρες/trehadiéres/-∅-Τρεχαντιέρες/trehadiéres/-Τρεχαντιέρες/trehadiéres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Τρεχαντιέρα

Τριάντης-ο/triádis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τριάντης-ο/triádis-o/@wordElln,
* McsElln./triádis-o/Τριάντης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τριάντης-ο/triádis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τριάντης-ο/triádis-o/@wordElln,
* McsElln.Τριάντης/triádis/-ονομ-ενικ:Τριάντης-ο@wordElln,
* McsElln.Τριάντη/triádi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τριάντης-ο@wordElln,
* McsElln.Τριάντηδες/triádidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τριάντης-ο@wordElln,
* McsElln.Τριάντηδων/triádidhon/!~γενι-πληθ:Τριάντης-ο@wordElln,

× base-form: Τριάντης
× base-pronunciation: /triádis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τριάντης/triádis/-Τριάντη/triádi/-Τριάντη/triádi/-Τριάντη/triádi/-Τριάντηδες/triádidhes/-Τριάντηδων/triádidhon/-Τριάντηδες/triádidhes/-Τριάντηδες/triádidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τριάντης

Τριγγέτας-ο/trigétas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τριγγέτας-ο/trigétas-o/@wordElln,
* McsElln./trigétas-o/Τριγγέτας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τριγγέτας-ο/trigétas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τριγγέτας-ο/trigétas-o/@wordElln,
* McsElln.Τριγγέτας/trigétas/-ονομ-ενικ:Τριγγέτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τριγγέτα/trigéta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τριγγέτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τριγγέτηδες/trigétidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τριγγέτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τριγγεταίοι/trigetéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τριγγέτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τριγγέτηδων/trigétidhon/!~γενι-πληθ:Τριγγέτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τριγγεταίων/trigetéon/!~γενι-πληθ:Τριγγέτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τριγγεταίους/trigetéus/!~αιτι-πληθ:Τριγγέτας-ο@wordElln,

× base-form: Τριγγέτας
× base-pronunciation: /trigétas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τριγγέτας/trigétas/-Τριγγέτα/trigéta/-Τριγγέτα/trigéta/-Τριγγέτα/trigéta/-Τριγγέτηδες/trigétidhes/|Τριγγεταίοι/trigetéi/-Τριγγέτηδων/trigétidhon/|Τριγγεταίων/trigetéon/-Τριγγέτηδες/trigétidhes/|Τριγγεταίους/trigetéus/-Τριγγέτηδες/trigétidhes/|Τριγγεταίοι/trigetéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τριγγέτας

Τρικαλινή-η/trikaliní-i/::
* McsEngl.wordElln.Τρικαλινή-η/trikaliní-i/@wordElln,
* McsElln./trikaliní-i/Τρικαλινή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρικαλινή-η/trikaliní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρικαλινή-η/trikaliní-i/@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινή/trikaliní/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τρικαλινή-η@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινής/trikalinís/!~γενι-ενικ:Τρικαλινή-η@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινές/trikalinés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τρικαλινή-η@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινών/trikalinón/!~γενι-πληθ:Τρικαλινή-η@wordElln,

× base-form: Τρικαλινή
× base-pronunciation: /trikaliní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τρικαλινή/trikaliní/-Τρικαλινής/trikalinís/-Τρικαλινή/trikaliní/-Τρικαλινή/trikaliní/-Τρικαλινές/trikalinés/-Τρικαλινών/trikalinón/-Τρικαλινές/trikalinés/-Τρικαλινές/trikalinés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τρικαλινή

Τρικαλινός-ο/trikalinós-o/::
* McsEngl.wordElln.Τρικαλινός-ο/trikalinós-o/@wordElln,
* McsElln./trikalinós-o/Τρικαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρικαλινός-ο/trikalinós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρικαλινός-ο/trikalinós-o/@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινός/trikalinós/-ονομ-ενικ:Τρικαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινού/trikalinú/!~γενι-ενικ:Τρικαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινό/trikalinó/!~αιτι-ενικ:Τρικαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινέ/trikaliné/!~κλητ-ενικ:Τρικαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινοί/trikaliní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τρικαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινών/trikalinón/!~γενι-πληθ:Τρικαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικαλινούς/trikalinús/!~αιτι-πληθ:Τρικαλινός-ο@wordElln,

× base-form: Τρικαλινός
× base-pronunciation: /trikalinós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τρικαλινός/trikalinós/-Τρικαλινού/trikalinú/-Τρικαλινό/trikalinó/-Τρικαλινέ/trikaliné/-Τρικαλινοί/trikaliní/-Τρικαλινών/trikalinón/-Τρικαλινούς/trikalinús/-Τρικαλινοί/trikaliní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τρικαλινός

Τρικεράτοπας-ο/trikerátopas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τρικεράτοπας-ο/trikerátopas-o/@wordElln,
* McsElln./trikerátopas-o/Τρικεράτοπας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρικεράτοπας-ο/trikerátopas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρικεράτοπας-ο/trikerátopas-o/@wordElln,
* McsElln.Τρικεράτοπας/trikerátopas/-ονομ-ενικ:Τρικεράτοπας-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικεράτοπα/trikerátopa/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τρικεράτοπας-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικεράτοπες/trikerátopes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τρικεράτοπας-ο@wordElln,
* McsElln.τρικερατόπων/trikeratópon/!~γενι-πληθ:Τρικεράτοπας-ο@wordElln,

× base-form: Τρικεράτοπας
× base-pronunciation: /trikerátopas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τρικεράτοπας/trikerátopas/-Τρικεράτοπα/trikerátopa/-Τρικεράτοπα/trikerátopa/-Τρικεράτοπα/trikerátopa/-Τρικεράτοπες/trikerátopes/-τρικερατόπων/trikeratópon/-Τρικεράτοπες/trikerátopes/-Τρικεράτοπες/trikerátopes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τρικεράτοπας

Τρικκαίος-ο/trikéos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τρικκαίος-ο/trikéos-o/@wordElln,
* McsElln./trikéos-o/Τρικκαίος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρικκαίος-ο/trikéos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρικκαίος-ο/trikéos-o/@wordElln,
* McsElln.Τρικκαίος/trikéos/-ονομ-ενικ:Τρικκαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικκαίου/trikéu/!~γενι-ενικ:Τρικκαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικκαίο/trikéo/!~αιτι-ενικ:Τρικκαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικκαίε/trikée/!~κλητ-ενικ:Τρικκαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικκαίοι/trikéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τρικκαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικκαίων/trikéon/!~γενι-πληθ:Τρικκαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Τρικκαίους/trikéus/!~αιτι-πληθ:Τρικκαίος-ο@wordElln,

× base-form: Τρικκαίος
× base-pronunciation: /trikéos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τρικκαίος/trikéos/-Τρικκαίου/trikéu/-Τρικκαίο/trikéo/-Τρικκαίε/trikée/-Τρικκαίοι/trikéi/-Τρικκαίων/trikéon/-Τρικκαίους/trikéus/-Τρικκαίοι/trikéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τρικκαίος

Τριποδίσκος-ο/tripodhískos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τριποδίσκος-ο/tripodhískos-o/@wordElln,
* McsElln./tripodhískos-o/Τριποδίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τριποδίσκος-ο/tripodhískos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τριποδίσκος-ο/tripodhískos-o/@wordElln,
* McsElln.Τριποδίσκος/tripodhískos/-ονομ-ενικ:Τριποδίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τριποδίσκου/tripodhísku/!~γενι-ενικ:Τριποδίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τριποδίσκο/tripodhísko/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τριποδίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τριποδίσκοι/tripodhíski/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τριποδίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τριποδίσκων/tripodhískon/!~γενι-πληθ:Τριποδίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τριποδίσκους/tripodhískus/!~αιτι-πληθ:Τριποδίσκος-ο@wordElln,

× base-form: Τριποδίσκος
× base-pronunciation: /tripodhískos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τριποδίσκος/tripodhískos/-Τριποδίσκου/tripodhísku/-Τριποδίσκο/tripodhísko/-Τριποδίσκο/tripodhísko/-Τριποδίσκοι/tripodhíski/-Τριποδίσκων/tripodhískon/-Τριποδίσκους/tripodhískus/-Τριποδίσκοι/tripodhíski/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τριποδίσκος

Τριποδιώτης-ο/tripodhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τριποδιώτης-ο/tripodhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./tripodhyyótis-o/Τριποδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τριποδιώτης-ο/tripodhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τριποδιώτης-ο/tripodhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Τριποδιώτης/tripodhyyótis/-ονομ-ενικ:Τριποδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τριποδιώτη/tripodhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τριποδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τριποδιώτες/tripodhyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τριποδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τριποδιωτών/tripodhiotón/!~γενι-πληθ:Τριποδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Τριποδιώτης
× base-pronunciation: /tripodhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τριποδιώτης/tripodhyyótis/-Τριποδιώτη/tripodhyyóti/-Τριποδιώτη/tripodhyyóti/-Τριποδιώτη/tripodhyyóti/-Τριποδιώτες/tripodhyyótes/-Τριποδιωτών/tripodhiotón/-Τριποδιώτες/tripodhyyótes/-Τριποδιώτες/tripodhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τριποδιώτης

Τριώδιο-το/triódhio-to/::
* McsEngl.wordElln.Τριώδιο-το/triódhio-to/@wordElln,
* McsElln./triódhio-to/Τριώδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τριώδιο-το/triódhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τριώδιο-το/triódhio-to/@wordElln,
* McsElln.Τριώδιο/triódhio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τριώδιο-το@wordElln,
* McsElln.Τριώδιου/triódhiu/!~γενι-ενικ:Τριώδιο-το@wordElln,
* McsElln.Τριωδίου/triodhíu/!~γενι-ενικ:Τριώδιο-το@wordElln,
* McsElln.Τριώδια/triódhia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τριώδιο-το@wordElln,
* McsElln.Τριώδιων/triódhion/!~γενι-πληθ:Τριώδιο-το@wordElln,
* McsElln.Τριωδίων/triodhíon/!~γενι-πληθ:Τριώδιο-το@wordElln,

× base-form: Τριώδιο
× base-pronunciation: /triódhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τριώδιο/triódhio/-Τριώδιου/triódhiu/|Τριωδίου/triodhíu/-Τριώδιο/triódhio/-Τριώδιο/triódhio/-Τριώδια/triódhia/-Τριώδιων/triódhion/|Τριωδίων/triodhíon/-Τριώδια/triódhia/-Τριώδια/triódhia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τριώδιο

Τροία-η/tría-i/::
* McsEngl.wordElln.Τροία-η/tría-i/@wordElln,
* McsElln./tría-i/Τροία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τροία-η/tría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τροία-η/tría-i/@wordElln,
* McsElln.Τροία/tría/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τροία-η@wordElln,
* McsElln.Τροίας/trías/!~γενι-ενικ:Τροία-η@wordElln,
* McsElln.Τροίες/tríes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τροία-η@wordElln,

× base-form: Τροία
× base-pronunciation: /tría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τροία/tría/-Τροίας/trías/-Τροία/tría/-Τροία/tría/-Τροίες/tríes/-∅-Τροίες/tríes/-Τροίες/tríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Τροία

Τρουμπάρι-το/trubári-to/::
* McsEngl.wordElln.Τρουμπάρι-το/trubári-to/@wordElln,
* McsElln./trubári-to/Τρουμπάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρουμπάρι-το/trubári-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρουμπάρι-το/trubári-to/@wordElln,
* McsElln.Τρουμπάρι/trubári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τρουμπάρι-το@wordElln,
* McsElln.Τρουμπαρίου/trubaríu/!~γενι-ενικ:Τρουμπάρι-το@wordElln,
* McsElln.Τρουμπάρια/trubária/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τρουμπάρι-το@wordElln,
* McsElln.Τρουμπαρίων/trubaríon/!~γενι-πληθ:Τρουμπάρι-το@wordElln,

× base-form: Τρουμπάρι
× base-pronunciation: /trubári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τρουμπάρι/trubári/-Τρουμπαρίου/trubaríu/-Τρουμπάρι/trubári/-Τρουμπάρι/trubári/-Τρουμπάρια/trubária/-Τρουμπαρίων/trubaríon/-Τρουμπάρια/trubária/-Τρουμπάρια/trubária/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τρουμπάρι

Τρύφωνας-ο/trífonas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τρύφωνας-ο/trífonas-o/@wordElln,
* McsElln./trífonas-o/Τρύφωνας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τρύφωνας-ο/trífonas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τρύφωνας-ο/trífonas-o/@wordElln,
* McsElln.Τρύφωνας/trífonas/-ονομ-ενικ:Τρύφωνας-ο@wordElln,
* McsElln.Τρύφωνα/trífona/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τρύφωνας-ο@wordElln,
* McsElln.Τρύφωνες/trífones/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τρύφωνας-ο@wordElln,
* McsElln.τρυφώνων/trifónon/!~γενι-πληθ:Τρύφωνας-ο@wordElln,

× base-form: Τρύφωνας
× base-pronunciation: /trífonas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τρύφωνας/trífonas/-Τρύφωνα/trífona/-Τρύφωνα/trífona/-Τρύφωνα/trífona/-Τρύφωνες/trífones/-τρυφώνων/trifónon/-Τρύφωνες/trífones/-Τρύφωνες/trífones/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τρύφωνας

Τσάκονας-ο/cákonas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσάκονας-ο/cákonas-o/@wordElln,
* McsElln./cákonas-o/Τσάκονας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσάκονας-ο/cákonas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσάκονας-ο/cákonas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσάκονας/cákonas/-ονομ-ενικ:Τσάκονας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσάκονα/cákona/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσάκονας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσάκονες/cákones/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσάκονας-ο@wordElln,
* McsElln.τσακόνων/cakónon/!~γενι-πληθ:Τσάκονας-ο@wordElln,

× base-form: Τσάκονας
× base-pronunciation: /cákonas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσάκονας/cákonas/-Τσάκονα/cákona/-Τσάκονα/cákona/-Τσάκονα/cákona/-Τσάκονες/cákones/-τσακόνων/cakónon/-Τσάκονες/cákones/-Τσάκονες/cákones/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσάκονας

Τσέκας-ο/cékas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσέκας-ο/cékas-o/@wordElln,
* McsElln./cékas-o/Τσέκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσέκας-ο/cékas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσέκας-ο/cékas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσέκας/cékas/-ονομ-ενικ:Τσέκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέκα/céka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσέκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέκηδες/cékidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσέκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεκαίοι/cekéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσέκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέκηδων/cékidhon/!~γενι-πληθ:Τσέκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεκαίων/cekéon/!~γενι-πληθ:Τσέκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεκαίους/cekéus/!~αιτι-πληθ:Τσέκας-ο@wordElln,

× base-form: Τσέκας
× base-pronunciation: /cékas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσέκας/cékas/-Τσέκα/céka/-Τσέκα/céka/-Τσέκα/céka/-Τσέκηδες/cékidhes/|Τσεκαίοι/cekéi/-Τσέκηδων/cékidhon/|Τσεκαίων/cekéon/-Τσέκηδες/cékidhes/|Τσεκαίους/cekéus/-Τσέκηδες/cékidhes/|Τσεκαίοι/cekéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσέκας

Τσέλας-ο/célas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσέλας-ο/célas-o/@wordElln,
* McsElln./célas-o/Τσέλας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσέλας-ο/célas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσέλας-ο/célas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσέλας/célas/-ονομ-ενικ:Τσέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέλα/céla/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέληδες/célidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσελαίοι/celéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέληδων/célidhon/!~γενι-πληθ:Τσέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσελαίων/celéon/!~γενι-πληθ:Τσέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσελαίους/celéus/!~αιτι-πληθ:Τσέλας-ο@wordElln,

× base-form: Τσέλας
× base-pronunciation: /célas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσέλας/célas/-Τσέλα/céla/-Τσέλα/céla/-Τσέλα/céla/-Τσέληδες/célidhes/|Τσελαίοι/celéi/-Τσέληδων/célidhon/|Τσελαίων/celéon/-Τσέληδες/célidhes/|Τσελαίους/celéus/-Τσέληδες/célidhes/|Τσελαίοι/celéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσέλας

Τσέπελης-ο/cépelis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσέπελης-ο/cépelis-o/@wordElln,
* McsElln./cépelis-o/Τσέπελης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσέπελης-ο/cépelis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσέπελης-ο/cépelis-o/@wordElln,
* McsElln.Τσέπελης/cépelis/-ονομ-ενικ:Τσέπελης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέπελη/cépeli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσέπελης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεπελαίοι/cepeléi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσέπελης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεπελαίων/cepeléon/!~γενι-πληθ:Τσέπελης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεπελαίους/cepeléus/!~αιτι-πληθ:Τσέπελης-ο@wordElln,

× base-form: Τσέπελης
× base-pronunciation: /cépelis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσέπελης/cépelis/-Τσέπελη/cépeli/-Τσέπελη/cépeli/-Τσέπελη/cépeli/-Τσεπελαίοι/cepeléi/-Τσεπελαίων/cepeléon/-Τσεπελαίους/cepeléus/-Τσεπελαίοι/cepeléi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσέπελης

Τσέχα-η/céha-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσέχα-η/céha-i/@wordElln,
* McsElln./céha-i/Τσέχα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσέχα-η/céha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσέχα-η/céha-i/@wordElln,
* McsElln.Τσέχα/céha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσέχα-η@wordElln,
* McsElln.Τσέχας/céhas/!~γενι-ενικ:Τσέχα-η@wordElln,
* McsElln.Τσέχες/céhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσέχα-η@wordElln,

× base-form: Τσέχα
× base-pronunciation: /céha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσέχα/céha/-Τσέχας/céhas/-Τσέχα/céha/-Τσέχα/céha/-Τσέχες/céhes/-∅-Τσέχες/céhes/-Τσέχες/céhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Τσέχα

Τσέχος-ο/céhos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσέχος-ο/céhos-o/@wordElln,
* McsElln./céhos-o/Τσέχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσέχος-ο/céhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσέχος-ο/céhos-o/@wordElln,
* McsElln.Τσέχος/céhos/-ονομ-ενικ:Τσέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέχου/céhu/!~γενι-ενικ:Τσέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέχο/cého/!~αιτι-ενικ:Τσέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέχε/céhe/!~κλητ-ενικ:Τσέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέχοι/céhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέχων/céhon/!~γενι-πληθ:Τσέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσέχους/céhus/!~αιτι-πληθ:Τσέχος-ο@wordElln,

× base-form: Τσέχος
× base-pronunciation: /céhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσέχος/céhos/-Τσέχου/céhu/-Τσέχο/cého/-Τσέχε/céhe/-Τσέχοι/céhi/-Τσέχων/céhon/-Τσέχους/céhus/-Τσέχοι/céhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσέχος

Τσίγκας-ο/cígas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσίγκας-ο/cígas-o/@wordElln,
* McsElln./cígas-o/Τσίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσίγκας-ο/cígas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσίγκας-ο/cígas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσίγκας/cígas/-ονομ-ενικ:Τσίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσίγκα/cíga/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσίγκηδες/cígidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιγκαίοι/cigéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσίγκηδων/cígidhon/!~γενι-πληθ:Τσίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιγκαίων/cigéon/!~γενι-πληθ:Τσίγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιγκαίους/cigéus/!~αιτι-πληθ:Τσίγκας-ο@wordElln,

× base-form: Τσίγκας
× base-pronunciation: /cígas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσίγκας/cígas/-Τσίγκα/cíga/-Τσίγκα/cíga/-Τσίγκα/cíga/-Τσίγκηδες/cígidhes/|Τσιγκαίοι/cigéi/-Τσίγκηδων/cígidhon/|Τσιγκαίων/cigéon/-Τσίγκηδες/cígidhes/|Τσιγκαίους/cigéus/-Τσίγκηδες/cígidhes/|Τσιγκαίοι/cigéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσίγκας

Τσίρκας-ο/církas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσίρκας-ο/církas-o/@wordElln,
* McsElln./církas-o/Τσίρκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσίρκας-ο/církas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσίρκας-ο/církas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσίρκας/církas/-ονομ-ενικ:Τσίρκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσίρκα/círka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσίρκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσίρκηδες/církidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσίρκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιρκαίοι/cirkéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσίρκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσίρκηδων/církidhon/!~γενι-πληθ:Τσίρκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιρκαίων/cirkéon/!~γενι-πληθ:Τσίρκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιρκαίους/cirkéus/!~αιτι-πληθ:Τσίρκας-ο@wordElln,

× base-form: Τσίρκας
× base-pronunciation: /církas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσίρκας/církas/-Τσίρκα/círka/-Τσίρκα/círka/-Τσίρκα/círka/-Τσίρκηδες/církidhes/|Τσιρκαίοι/cirkéi/-Τσίρκηδων/církidhon/|Τσιρκαίων/cirkéon/-Τσίρκηδες/církidhes/|Τσιρκαίους/cirkéus/-Τσίρκηδες/církidhes/|Τσιρκαίοι/cirkéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσίρκας

Τσακνής-ο/caknís-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσακνής-ο/caknís-o/@wordElln,
* McsElln./caknís-o/Τσακνής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσακνής-ο/caknís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσακνής-ο/caknís-o/@wordElln,
* McsElln.Τσακνής/caknís/-ονομ-ενικ:Τσακνής-ο@wordElln,
* McsElln.Τσακνή/cakní/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσακνής-ο@wordElln,
* McsElln.Τσακνήδες/caknídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσακνής-ο@wordElln,
* McsElln.Τσακναίοι/caknéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσακνής-ο@wordElln,
* McsElln.Τσακνήδων/caknídhon/!~γενι-πληθ:Τσακνής-ο@wordElln,
* McsElln.Τσακναίων/caknéon/!~γενι-πληθ:Τσακνής-ο@wordElln,
* McsElln.Τσακναίους/caknéus/!~αιτι-πληθ:Τσακνής-ο@wordElln,

× base-form: Τσακνής
× base-pronunciation: /caknís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσακνής/caknís/-Τσακνή/cakní/-Τσακνή/cakní/-Τσακνή/cakní/-Τσακνήδες/caknídhes/|Τσακναίοι/caknéi/-Τσακνήδων/caknídhon/|Τσακναίων/caknéon/-Τσακνήδες/caknídhes/|Τσακναίους/caknéus/-Τσακνήδες/caknídhes/|Τσακναίοι/caknéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσακνής

Τσακόνισσα-η/cakónisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσακόνισσα-η/cakónisa-i/@wordElln,
* McsElln./cakónisa-i/Τσακόνισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσακόνισσα-η/cakónisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσακόνισσα-η/cakónisa-i/@wordElln,
* McsElln.Τσακόνισσα/cakónisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσακόνισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τσακόνισσας/cakónisas/!~γενι-ενικ:Τσακόνισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τσακόνισσες/cakónises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσακόνισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τσακονισσών/cakonisón/!~γενι-πληθ:Τσακόνισσα-η@wordElln,

× base-form: Τσακόνισσα
× base-pronunciation: /cakónisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσακόνισσα/cakónisa/-Τσακόνισσας/cakónisas/-Τσακόνισσα/cakónisa/-Τσακόνισσα/cakónisa/-Τσακόνισσες/cakónises/-Τσακονισσών/cakonisón/-Τσακόνισσες/cakónises/-Τσακόνισσες/cakónises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσακόνισσα

Τσακώνισσα-η/cakónisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσακώνισσα-η/cakónisa-i/@wordElln,
* McsElln./cakónisa-i/Τσακώνισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσακώνισσα-η/cakónisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσακώνισσα-η/cakónisa-i/@wordElln,
* McsElln.Τσακώνισσα/cakónisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσακώνισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τσακώνισσας/cakónisas/!~γενι-ενικ:Τσακώνισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τσακώνισσες/cakónises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσακώνισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τσακωνισσών/cakonisón/!~γενι-πληθ:Τσακώνισσα-η@wordElln,

× base-form: Τσακώνισσα
× base-pronunciation: /cakónisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσακώνισσα/cakónisa/-Τσακώνισσας/cakónisas/-Τσακώνισσα/cakónisa/-Τσακώνισσα/cakónisa/-Τσακώνισσες/cakónises/-Τσακωνισσών/cakonisón/-Τσακώνισσες/cakónises/-Τσακώνισσες/cakónises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσακώνισσα

Τσαλαβούτας-ο/calavútas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσαλαβούτας-ο/calavútas-o/@wordElln,
* McsElln./calavútas-o/Τσαλαβούτας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσαλαβούτας-ο/calavútas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσαλαβούτας-ο/calavútas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσαλαβούτας/calavútas/-ονομ-ενικ:Τσαλαβούτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαλαβούτα/calavúta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσαλαβούτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαλαβούτηδες/calavútidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσαλαβούτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαλαβουταίοι/calavutéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσαλαβούτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαλαβούτηδων/calavútidhon/!~γενι-πληθ:Τσαλαβούτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαλαβουταίων/calavutéon/!~γενι-πληθ:Τσαλαβούτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαλαβουταίους/calavutéus/!~αιτι-πληθ:Τσαλαβούτας-ο@wordElln,

× base-form: Τσαλαβούτας
× base-pronunciation: /calavútas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσαλαβούτας/calavútas/-Τσαλαβούτα/calavúta/-Τσαλαβούτα/calavúta/-Τσαλαβούτα/calavúta/-Τσαλαβούτηδες/calavútidhes/|Τσαλαβουταίοι/calavutéi/-Τσαλαβούτηδων/calavútidhon/|Τσαλαβουταίων/calavutéon/-Τσαλαβούτηδες/calavútidhes/|Τσαλαβουταίους/calavutéus/-Τσαλαβούτηδες/calavútidhes/|Τσαλαβουταίοι/calavutéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσαλαβούτας

Τσαμήτας-ο/camítas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσαμήτας-ο/camítas-o/@wordElln,
* McsElln./camítas-o/Τσαμήτας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσαμήτας-ο/camítas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσαμήτας-ο/camítas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσαμήτας/camítas/-ονομ-ενικ:Τσαμήτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαμήτα/camíta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσαμήτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαμήτηδες/camítidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσαμήτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαμηταίοι/camitéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσαμήτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαμήτηδων/camítidhon/!~γενι-πληθ:Τσαμήτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαμηταίων/camitéon/!~γενι-πληθ:Τσαμήτας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσαμηταίους/camitéus/!~αιτι-πληθ:Τσαμήτας-ο@wordElln,

× base-form: Τσαμήτας
× base-pronunciation: /camítas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσαμήτας/camítas/-Τσαμήτα/camíta/-Τσαμήτα/camíta/-Τσαμήτα/camíta/-Τσαμήτηδες/camítidhes/|Τσαμηταίοι/camitéi/-Τσαμήτηδων/camítidhon/|Τσαμηταίων/camitéon/-Τσαμήτηδες/camítidhes/|Τσαμηταίους/camitéus/-Τσαμήτηδες/camítidhes/|Τσαμηταίοι/camitéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσαμήτας

Τσαμουριά-η/camuryyá-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσαμουριά-η/camuryyá-i/@wordElln,
* McsElln./camuryyá-i/Τσαμουριά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσαμουριά-η/camuryyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσαμουριά-η/camuryyá-i/@wordElln,
* McsElln.Τσαμουριά/camuryyá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσαμουριά-η@wordElln,
* McsElln.Τσαμουριάς/camuryyás/!~γενι-ενικ:Τσαμουριά-η@wordElln,
* McsElln.Τσαμουριές/camuryés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσαμουριά-η@wordElln,
* McsElln.Τσαμουριών/camuryyón/!~γενι-πληθ:Τσαμουριά-η@wordElln,

× base-form: Τσαμουριά
× base-pronunciation: /camuryyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσαμουριά/camuryyá/-Τσαμουριάς/camuryyás/-Τσαμουριά/camuryyá/-Τσαμουριά/camuryyá/-Τσαμουριές/camuryés/-Τσαμουριών/camuryyón/-Τσαμουριές/camuryés/-Τσαμουριές/camuryés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσαμουριά

Τσαμπίκα-η/cabíka-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσαμπίκα-η/cabíka-i/@wordElln,
* McsElln./cabíka-i/Τσαμπίκα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσαμπίκα-η/cabíka-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσαμπίκα-η/cabíka-i/@wordElln,
* McsElln.Τσαμπίκα/cabíka/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσαμπίκα-η@wordElln,
* McsElln.Τσαμπίκας/cabíkas/!~γενι-ενικ:Τσαμπίκα-η@wordElln,
* McsElln.Τσαμπίκες/cabíkes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσαμπίκα-η@wordElln,

× base-form: Τσαμπίκα
× base-pronunciation: /cabíka/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσαμπίκα/cabíka/-Τσαμπίκας/cabíkas/-Τσαμπίκα/cabíka/-Τσαμπίκα/cabíka/-Τσαμπίκες/cabíkes/-∅-Τσαμπίκες/cabíkes/-Τσαμπίκες/cabíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Τσαμπίκα

Τσανάκας-ο/canákas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσανάκας-ο/canákas-o/@wordElln,
* McsElln./canákas-o/Τσανάκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσανάκας-ο/canákas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσανάκας-ο/canákas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσανάκας/canákas/-ονομ-ενικ:Τσανάκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσανάκα/canáka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσανάκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσανάκηδες/canákidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσανάκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσανακαίοι/canakéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσανάκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσανάκηδων/canákidhon/!~γενι-πληθ:Τσανάκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσανακαίων/canakéon/!~γενι-πληθ:Τσανάκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσανακαίους/canakéus/!~αιτι-πληθ:Τσανάκας-ο@wordElln,

× base-form: Τσανάκας
× base-pronunciation: /canákas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσανάκας/canákas/-Τσανάκα/canáka/-Τσανάκα/canáka/-Τσανάκα/canáka/-Τσανάκηδες/canákidhes/|Τσανακαίοι/canakéi/-Τσανάκηδων/canákidhon/|Τσανακαίων/canakéon/-Τσανάκηδες/canákidhes/|Τσανακαίους/canakéus/-Τσανάκηδες/canákidhes/|Τσανακαίοι/canakéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσανάκας

Τσανακαλιώτης-ο/canakallótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσανακαλιώτης-ο/canakallótis-o/@wordElln,
* McsElln./canakallótis-o/Τσανακαλιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσανακαλιώτης-ο/canakallótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσανακαλιώτης-ο/canakallótis-o/@wordElln,
* McsElln.Τσανακαλιώτης/canakallótis/-ονομ-ενικ:Τσανακαλιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσανακαλιώτη/canakallóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσανακαλιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσανακαλιώτες/canakallótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσανακαλιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσανακαλιωτών/canakaliotón/!~γενι-πληθ:Τσανακαλιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Τσανακαλιώτης
× base-pronunciation: /canakallótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσανακαλιώτης/canakallótis/-Τσανακαλιώτη/canakallóti/-Τσανακαλιώτη/canakallóti/-Τσανακαλιώτη/canakallóti/-Τσανακαλιώτες/canakallótes/-Τσανακαλιωτών/canakaliotón/-Τσανακαλιώτες/canakallótes/-Τσανακαλιώτες/canakallótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσανακαλιώτης

Τσεβάς-ο/cevás-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσεβάς-ο/cevás-o/@wordElln,
* McsElln./cevás-o/Τσεβάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσεβάς-ο/cevás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσεβάς-ο/cevás-o/@wordElln,
* McsElln.Τσεβάς/cevás/-ονομ-ενικ:Τσεβάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεβά/cevá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσεβάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεβάδες/cevádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσεβάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεβάδων/cevádhon/!~γενι-πληθ:Τσεβάς-ο@wordElln,

× base-form: Τσεβάς
× base-pronunciation: /cevás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσεβάς/cevás/-Τσεβά/cevá/-Τσεβά/cevá/-Τσεβά/cevá/-Τσεβάδες/cevádhes/-Τσεβάδων/cevádhon/-Τσεβάδες/cevádhes/-Τσεβάδες/cevádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσεβάς

Τσεχία-η/cehía-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσεχία-η/cehía-i/@wordElln,
* McsElln./cehía-i/Τσεχία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσεχία-η/cehía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσεχία-η/cehía-i/@wordElln,
* McsElln.Τσεχία/cehía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσεχία-η@wordElln,
* McsElln.Τσεχίας/cehías/!~γενι-ενικ:Τσεχία-η@wordElln,
* McsElln.Τσεχίες/cehíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσεχία-η@wordElln,
* McsElln.Τσεχιών/cehión/!~γενι-πληθ:Τσεχία-η@wordElln,

× base-form: Τσεχία
× base-pronunciation: /cehía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσεχία/cehía/-Τσεχίας/cehías/-Τσεχία/cehía/-Τσεχία/cehía/-Τσεχίες/cehíes/-Τσεχιών/cehión/-Τσεχίες/cehíes/-Τσεχίες/cehíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσεχία

Τσεχοσλοβάκος-ο/cehoslovákos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσεχοσλοβάκος-ο/cehoslovákos-o/@wordElln,
* McsElln./cehoslovákos-o/Τσεχοσλοβάκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσεχοσλοβάκος-ο/cehoslovákos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσεχοσλοβάκος-ο/cehoslovákos-o/@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβάκος/cehoslovákos/-ονομ-ενικ:Τσεχοσλοβάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβάκου/cehoslováku/!~γενι-ενικ:Τσεχοσλοβάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβάκο/cehoslováko/!~αιτι-ενικ:Τσεχοσλοβάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβάκε/cehoslováke/!~κλητ-ενικ:Τσεχοσλοβάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβάκοι/cehoslováki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσεχοσλοβάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβάκων/cehoslovákon/!~γενι-πληθ:Τσεχοσλοβάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβάκους/cehoslovákus/!~αιτι-πληθ:Τσεχοσλοβάκος-ο@wordElln,

× base-form: Τσεχοσλοβάκος
× base-pronunciation: /cehoslovákos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσεχοσλοβάκος/cehoslovákos/-Τσεχοσλοβάκου/cehoslováku/-Τσεχοσλοβάκο/cehoslováko/-Τσεχοσλοβάκε/cehoslováke/-Τσεχοσλοβάκοι/cehoslováki/-Τσεχοσλοβάκων/cehoslovákon/-Τσεχοσλοβάκους/cehoslovákus/-Τσεχοσλοβάκοι/cehoslováki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσεχοσλοβάκος

Τσεχοσλοβακία-η/cehoslovakía-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσεχοσλοβακία-η/cehoslovakía-i/@wordElln,
* McsElln./cehoslovakía-i/Τσεχοσλοβακία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσεχοσλοβακία-η/cehoslovakía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσεχοσλοβακία-η/cehoslovakía-i/@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβακία/cehoslovakía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσεχοσλοβακία-η@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβακίας/cehoslovakías/!~γενι-ενικ:Τσεχοσλοβακία-η@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβακίες/cehoslovakíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσεχοσλοβακία-η@wordElln,
* McsElln.Τσεχοσλοβακιών/cehoslovakkón/!~γενι-πληθ:Τσεχοσλοβακία-η@wordElln,

× base-form: Τσεχοσλοβακία
× base-pronunciation: /cehoslovakía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσεχοσλοβακία/cehoslovakía/-Τσεχοσλοβακίας/cehoslovakías/-Τσεχοσλοβακία/cehoslovakía/-Τσεχοσλοβακία/cehoslovakía/-Τσεχοσλοβακίες/cehoslovakíes/-Τσεχοσλοβακιών/cehoslovakkón/-Τσεχοσλοβακίες/cehoslovakíes/-Τσεχοσλοβακίες/cehoslovakíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσεχοσλοβακία

Τσιάμης-ο/tssámis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσιάμης-ο/tssámis-o/@wordElln,
* McsElln./tssámis-o/Τσιάμης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιάμης-ο/tssámis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιάμης-ο/tssámis-o/@wordElln,
* McsElln.Τσιάμης/tssámis/-ονομ-ενικ:Τσιάμης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιάμη/tssámi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιάμης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιάμηδες/tssámidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιάμης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιάμηδων/tssámidhon/!~γενι-πληθ:Τσιάμης-ο@wordElln,

× base-form: Τσιάμης
× base-pronunciation: /tssámis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσιάμης/tssámis/-Τσιάμη/tssámi/-Τσιάμη/tssámi/-Τσιάμη/tssámi/-Τσιάμηδες/tssámidhes/-Τσιάμηδων/tssámidhon/-Τσιάμηδες/tssámidhes/-Τσιάμηδες/tssámidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσιάμης

Τσιγαρίδας-ο/ciyarídhas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσιγαρίδας-ο/ciyarídhas-o/@wordElln,
* McsElln./ciyarídhas-o/Τσιγαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιγαρίδας-ο/ciyarídhas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιγαρίδας-ο/ciyarídhas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσιγαρίδας/ciyarídhas/-ονομ-ενικ:Τσιγαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιγαρίδα/ciyarídha/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιγαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιγαρίδηδες/ciyarídhidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιγαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιγαριδαίοι/ciyaridhéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιγαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιγαρίδηδων/ciyarídhidhon/!~γενι-πληθ:Τσιγαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιγαριδαίων/ciyaridhéon/!~γενι-πληθ:Τσιγαρίδας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιγαριδαίους/ciyaridhéus/!~αιτι-πληθ:Τσιγαρίδας-ο@wordElln,

× base-form: Τσιγαρίδας
× base-pronunciation: /ciyarídhas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσιγαρίδας/ciyarídhas/-Τσιγαρίδα/ciyarídha/-Τσιγαρίδα/ciyarídha/-Τσιγαρίδα/ciyarídha/-Τσιγαρίδηδες/ciyarídhidhes/|Τσιγαριδαίοι/ciyaridhéi/-Τσιγαρίδηδων/ciyarídhidhon/|Τσιγαριδαίων/ciyaridhéon/-Τσιγαρίδηδες/ciyarídhidhes/|Τσιγαριδαίους/ciyaridhéus/-Τσιγαρίδηδες/ciyarídhidhes/|Τσιγαριδαίοι/ciyaridhéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσιγαρίδας

Τσικνοπέμπτη-η/ciknopébti-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσικνοπέμπτη-η/ciknopébti-i/@wordElln,
* McsElln./ciknopébti-i/Τσικνοπέμπτη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσικνοπέμπτη-η/ciknopébti-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσικνοπέμπτη-η/ciknopébti-i/@wordElln,
* McsElln.Τσικνοπέμπτη/ciknopébti/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσικνοπέμπτη-η@wordElln,
* McsElln.Τσικνοπέμπτης/ciknopébtis/!~γενι-ενικ:Τσικνοπέμπτη-η@wordElln,
* McsElln.Τσικνοπέμπτες/ciknopébtes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσικνοπέμπτη-η@wordElln,

× base-form: Τσικνοπέμπτη
× base-pronunciation: /ciknopébti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσικνοπέμπτη/ciknopébti/-Τσικνοπέμπτης/ciknopébtis/-Τσικνοπέμπτη/ciknopébti/-Τσικνοπέμπτη/ciknopébti/-Τσικνοπέμπτες/ciknopébtes/-∅-Τσικνοπέμπτες/ciknopébtes/-Τσικνοπέμπτες/ciknopébtes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Τσικνοπέμπτη

Τσιμάρας-ο/cimáras-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσιμάρας-ο/cimáras-o/@wordElln,
* McsElln./cimáras-o/Τσιμάρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιμάρας-ο/cimáras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιμάρας-ο/cimáras-o/@wordElln,
* McsElln.Τσιμάρας/cimáras/-ονομ-ενικ:Τσιμάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμάρα/cimára/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιμάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμάρηδες/cimáridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιμάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμαραίοι/cimaréi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιμάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμάρηδων/cimáridhon/!~γενι-πληθ:Τσιμάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμαραίων/cimaréon/!~γενι-πληθ:Τσιμάρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμαραίους/cimaréus/!~αιτι-πληθ:Τσιμάρας-ο@wordElln,

× base-form: Τσιμάρας
× base-pronunciation: /cimáras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσιμάρας/cimáras/-Τσιμάρα/cimára/-Τσιμάρα/cimára/-Τσιμάρα/cimára/-Τσιμάρηδες/cimáridhes/|Τσιμαραίοι/cimaréi/-Τσιμάρηδων/cimáridhon/|Τσιμαραίων/cimaréon/-Τσιμάρηδες/cimáridhes/|Τσιμαραίους/cimaréus/-Τσιμάρηδες/cimáridhes/|Τσιμαραίοι/cimaréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσιμάρας

Τσιμίκας-ο/cimíkas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσιμίκας-ο/cimíkas-o/@wordElln,
* McsElln./cimíkas-o/Τσιμίκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιμίκας-ο/cimíkas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιμίκας-ο/cimíkas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσιμίκας/cimíkas/-ονομ-ενικ:Τσιμίκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμίκα/cimíka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιμίκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμίκηδες/cimíkidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιμίκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμικαίοι/cimikéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιμίκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμίκηδων/cimíkidhon/!~γενι-πληθ:Τσιμίκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμικαίων/cimikéon/!~γενι-πληθ:Τσιμίκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιμικαίους/cimikéus/!~αιτι-πληθ:Τσιμίκας-ο@wordElln,

× base-form: Τσιμίκας
× base-pronunciation: /cimíkas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσιμίκας/cimíkas/-Τσιμίκα/cimíka/-Τσιμίκα/cimíka/-Τσιμίκα/cimíka/-Τσιμίκηδες/cimíkidhes/|Τσιμικαίοι/cimikéi/-Τσιμίκηδων/cimíkidhon/|Τσιμικαίων/cimikéon/-Τσιμίκηδες/cimíkidhes/|Τσιμικαίους/cimikéus/-Τσιμίκηδες/cimíkidhes/|Τσιμικαίοι/cimikéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσιμίκας

Τσινιάς-ο/cinnás-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσινιάς-ο/cinnás-o/@wordElln,
* McsElln./cinnás-o/Τσινιάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσινιάς-ο/cinnás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσινιάς-ο/cinnás-o/@wordElln,
* McsElln.Τσινιάς/cinnás/-ονομ-ενικ:Τσινιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσινιά/cinná/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσινιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσινιάδες/cinnádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσινιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσινιάδων/cinnádhon/!~γενι-πληθ:Τσινιάς-ο@wordElln,

× base-form: Τσινιάς
× base-pronunciation: /cinnás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσινιάς/cinnás/-Τσινιά/cinná/-Τσινιά/cinná/-Τσινιά/cinná/-Τσινιάδες/cinnádhes/-Τσινιάδων/cinnádhon/-Τσινιάδες/cinnádhes/-Τσινιάδες/cinnádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσινιάς

Τσιριγότο-το/ciriyóto-to/::
* McsEngl.wordElln.Τσιριγότο-το/ciriyóto-to/@wordElln,
* McsElln./ciriyóto-to/Τσιριγότο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιριγότο-το/ciriyóto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιριγότο-το/ciriyóto-to/@wordElln,
* McsElln.Τσιριγότο/ciriyóto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιριγότο-το@wordElln,
* McsElln.Τσιριγότου/ciriyótu/!~γενι-ενικ:Τσιριγότο-το@wordElln,
* McsElln.Τσιριγότα/ciriyóta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιριγότο-το@wordElln,
* McsElln.Τσιριγότων/ciriyóton/!~γενι-πληθ:Τσιριγότο-το@wordElln,

× base-form: Τσιριγότο
× base-pronunciation: /ciriyóto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τσιριγότο/ciriyóto/-Τσιριγότου/ciriyótu/-Τσιριγότο/ciriyóto/-Τσιριγότο/ciriyóto/-Τσιριγότα/ciriyóta/-Τσιριγότων/ciriyóton/-Τσιριγότα/ciriyóta/-Τσιριγότα/ciriyóta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσιριγότο

Τσιριγόττο-το/ciriyóto-to/::
* McsEngl.wordElln.Τσιριγόττο-το/ciriyóto-to/@wordElln,
* McsElln./ciriyóto-to/Τσιριγόττο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιριγόττο-το/ciriyóto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιριγόττο-το/ciriyóto-to/@wordElln,
* McsElln.Τσιριγόττο/ciriyóto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιριγόττο-το@wordElln,
* McsElln.Τσιριγόττου/ciriyótu/!~γενι-ενικ:Τσιριγόττο-το@wordElln,
* McsElln.Τσιριγόττα/ciriyóta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιριγόττο-το@wordElln,
* McsElln.Τσιριγόττων/ciriyóton/!~γενι-πληθ:Τσιριγόττο-το@wordElln,

× base-form: Τσιριγόττο
× base-pronunciation: /ciriyóto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Τσιριγόττο/ciriyóto/-Τσιριγόττου/ciriyótu/-Τσιριγόττο/ciriyóto/-Τσιριγόττο/ciriyóto/-Τσιριγόττα/ciriyóta/-Τσιριγόττων/ciriyóton/-Τσιριγόττα/ciriyóta/-Τσιριγόττα/ciriyóta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσιριγόττο

Τσιριγώτης-ο/ciriyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσιριγώτης-ο/ciriyótis-o/@wordElln,
* McsElln./ciriyótis-o/Τσιριγώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιριγώτης-ο/ciriyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιριγώτης-ο/ciriyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Τσιριγώτης/ciriyótis/-ονομ-ενικ:Τσιριγώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιριγώτη/ciriyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιριγώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιριγώτες/ciriyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιριγώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιριγωτών/ciriyotón/!~γενι-πληθ:Τσιριγώτης-ο@wordElln,

× base-form: Τσιριγώτης
× base-pronunciation: /ciriyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσιριγώτης/ciriyótis/-Τσιριγώτη/ciriyóti/-Τσιριγώτη/ciriyóti/-Τσιριγώτη/ciriyóti/-Τσιριγώτες/ciriyótes/-Τσιριγωτών/ciriyotón/-Τσιριγώτες/ciriyótes/-Τσιριγώτες/ciriyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσιριγώτης

Τσιριγώτισσα-η/ciriyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσιριγώτισσα-η/ciriyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./ciriyótisa-i/Τσιριγώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιριγώτισσα-η/ciriyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιριγώτισσα-η/ciriyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Τσιριγώτισσα/ciriyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιριγώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τσιριγώτισσας/ciriyótisas/!~γενι-ενικ:Τσιριγώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τσιριγώτισσες/ciriyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιριγώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Τσιριγωτισσών/ciriyotisón/!~γενι-πληθ:Τσιριγώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Τσιριγώτισσα
× base-pronunciation: /ciriyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσιριγώτισσα/ciriyótisa/-Τσιριγώτισσας/ciriyótisas/-Τσιριγώτισσα/ciriyótisa/-Τσιριγώτισσα/ciriyótisa/-Τσιριγώτισσες/ciriyótises/-Τσιριγωτισσών/ciriyotisón/-Τσιριγώτισσες/ciriyótises/-Τσιριγώτισσες/ciriyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσιριγώτισσα

Τσιτσάγκας-ο/cicágas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσιτσάγκας-ο/cicágas-o/@wordElln,
* McsElln./cicágas-o/Τσιτσάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιτσάγκας-ο/cicágas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιτσάγκας-ο/cicágas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσιτσάγκας/cicágas/-ονομ-ενικ:Τσιτσάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιτσάγκα/cicága/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιτσάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιτσάγκηδες/cicágidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιτσάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιτσαγκαίοι/cicagéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιτσάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιτσάγκηδων/cicágidhon/!~γενι-πληθ:Τσιτσάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιτσαγκαίων/cicagéon/!~γενι-πληθ:Τσιτσάγκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιτσαγκαίους/cicagéus/!~αιτι-πληθ:Τσιτσάγκας-ο@wordElln,

× base-form: Τσιτσάγκας
× base-pronunciation: /cicágas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσιτσάγκας/cicágas/-Τσιτσάγκα/cicága/-Τσιτσάγκα/cicága/-Τσιτσάγκα/cicága/-Τσιτσάγκηδες/cicágidhes/|Τσιτσαγκαίοι/cicagéi/-Τσιτσάγκηδων/cicágidhon/|Τσιτσαγκαίων/cicagéon/-Τσιτσάγκηδες/cicágidhes/|Τσιτσαγκαίους/cicagéus/-Τσιτσάγκηδες/cicágidhes/|Τσιτσαγκαίοι/cicagéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσιτσάγκας

Τσιτσέκα-η/cicéka-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσιτσέκα-η/cicéka-i/@wordElln,
* McsElln./cicéka-i/Τσιτσέκα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιτσέκα-η/cicéka-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιτσέκα-η/cicéka-i/@wordElln,
* McsElln.Τσιτσέκα/cicéka/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιτσέκα-η@wordElln,
* McsElln.Τσιτσέκας/cicékas/!~γενι-ενικ:Τσιτσέκα-η@wordElln,
* McsElln.Τσιτσέκες/cicékes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιτσέκα-η@wordElln,
* McsElln.Τσιτσέκων/cicékon/!~γενι-πληθ:Τσιτσέκα-η@wordElln,

× base-form: Τσιτσέκα
× base-pronunciation: /cicéka/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσιτσέκα/cicéka/-Τσιτσέκας/cicékas/-Τσιτσέκα/cicéka/-Τσιτσέκα/cicéka/-Τσιτσέκες/cicékes/-Τσιτσέκων/cicékon/-Τσιτσέκες/cicékes/-Τσιτσέκες/cicékes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσιτσέκα

Τσιτσιπάς-ο/cicipás-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσιτσιπάς-ο/cicipás-o/@wordElln,
* McsElln./cicipás-o/Τσιτσιπάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσιτσιπάς-ο/cicipás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσιτσιπάς-ο/cicipás-o/@wordElln,
* McsElln.Τσιτσιπάς/cicipás/-ονομ-ενικ:Τσιτσιπάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιτσιπά/cicipá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσιτσιπάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιτσιπάδες/cicipádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσιτσιπάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσιτσιπάδων/cicipádhon/!~γενι-πληθ:Τσιτσιπάς-ο@wordElln,

× base-form: Τσιτσιπάς
× base-pronunciation: /cicipás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσιτσιπάς/cicipás/-Τσιτσιπά/cicipá/-Τσιτσιπά/cicipá/-Τσιτσιπά/cicipá/-Τσιτσιπάδες/cicipádhes/-Τσιτσιπάδων/cicipádhon/-Τσιτσιπάδες/cicipádhes/-Τσιτσιπάδες/cicipádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσιτσιπάς

Τσονίμα-η/coníma-i/::
* McsEngl.wordElln.Τσονίμα-η/coníma-i/@wordElln,
* McsElln./coníma-i/Τσονίμα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσονίμα-η/coníma-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσονίμα-η/coníma-i/@wordElln,
* McsElln.Τσονίμα/coníma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσονίμα-η@wordElln,
* McsElln.Τσονίμας/conímas/!~γενι-ενικ:Τσονίμα-η@wordElln,
* McsElln.Τσονίμες/conímes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσονίμα-η@wordElln,

× base-form: Τσονίμα
× base-pronunciation: /coníma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τσονίμα/coníma/-Τσονίμας/conímas/-Τσονίμα/coníma/-Τσονίμα/coníma/-Τσονίμες/conímes/-∅-Τσονίμες/conímes/-Τσονίμες/conímes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Τσονίμα

Τσουβέλας-ο/cuvélas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσουβέλας-ο/cuvélas-o/@wordElln,
* McsElln./cuvélas-o/Τσουβέλας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσουβέλας-ο/cuvélas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσουβέλας-ο/cuvélas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσουβέλας/cuvélas/-ονομ-ενικ:Τσουβέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουβέλα/cuvéla/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσουβέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουβέληδες/cuvélidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσουβέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουβελαίοι/cuveléi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσουβέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουβέληδων/cuvélidhon/!~γενι-πληθ:Τσουβέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουβελαίων/cuveléon/!~γενι-πληθ:Τσουβέλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουβελαίους/cuveléus/!~αιτι-πληθ:Τσουβέλας-ο@wordElln,

× base-form: Τσουβέλας
× base-pronunciation: /cuvélas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσουβέλας/cuvélas/-Τσουβέλα/cuvéla/-Τσουβέλα/cuvéla/-Τσουβέλα/cuvéla/-Τσουβέληδες/cuvélidhes/|Τσουβελαίοι/cuveléi/-Τσουβέληδων/cuvélidhon/|Τσουβελαίων/cuveléon/-Τσουβέληδες/cuvélidhes/|Τσουβελαίους/cuveléus/-Τσουβέληδες/cuvélidhes/|Τσουβελαίοι/cuveléi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσουβέλας

Τσουλφάς-ο/culfás-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσουλφάς-ο/culfás-o/@wordElln,
* McsElln./culfás-o/Τσουλφάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσουλφάς-ο/culfás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσουλφάς-ο/culfás-o/@wordElln,
* McsElln.Τσουλφάς/culfás/-ονομ-ενικ:Τσουλφάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουλφά/culfá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσουλφάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουλφάδες/culfádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσουλφάς-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουλφάδων/culfádhon/!~γενι-πληθ:Τσουλφάς-ο@wordElln,

× base-form: Τσουλφάς
× base-pronunciation: /culfás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσουλφάς/culfás/-Τσουλφά/culfá/-Τσουλφά/culfá/-Τσουλφά/culfá/-Τσουλφάδες/culfádhes/-Τσουλφάδων/culfádhon/-Τσουλφάδες/culfádhes/-Τσουλφάδες/culfádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσουλφάς

Τσουρούλας-ο/curúlas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσουρούλας-ο/curúlas-o/@wordElln,
* McsElln./curúlas-o/Τσουρούλας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσουρούλας-ο/curúlas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσουρούλας-ο/curúlas-o/@wordElln,
* McsElln.Τσουρούλας/curúlas/-ονομ-ενικ:Τσουρούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουρούλα/curúla/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσουρούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουρούληδες/curúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσουρούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουρουλαίοι/curuléi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τσουρούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουρούληδων/curúlidhon/!~γενι-πληθ:Τσουρούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουρουλαίων/curuléon/!~γενι-πληθ:Τσουρούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Τσουρουλαίους/curuléus/!~αιτι-πληθ:Τσουρούλας-ο@wordElln,

× base-form: Τσουρούλας
× base-pronunciation: /curúlas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσουρούλας/curúlas/-Τσουρούλα/curúla/-Τσουρούλα/curúla/-Τσουρούλα/curúla/-Τσουρούληδες/curúlidhes/|Τσουρουλαίοι/curuléi/-Τσουρούληδων/curúlidhon/|Τσουρουλαίων/curuléon/-Τσουρούληδες/curúlidhes/|Τσουρουλαίους/curuléus/-Τσουρούληδες/curúlidhes/|Τσουρουλαίοι/curuléi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τσουρούλας

Τσώρτσης-ο/córcis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τσώρτσης-ο/córcis-o/@wordElln,
* McsElln./córcis-o/Τσώρτσης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τσώρτσης-ο/córcis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τσώρτσης-ο/córcis-o/@wordElln,
* McsElln.Τσώρτσης/córcis/-ονομ-ενικ:Τσώρτσης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσώρτση/córci/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τσώρτσης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσώρτσηδες/córcidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τσώρτσης-ο@wordElln,
* McsElln.Τσώρτσηδων/córcidhon/!~γενι-πληθ:Τσώρτσης-ο@wordElln,

× base-form: Τσώρτσης
× base-pronunciation: /córcis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τσώρτσης/córcis/-Τσώρτση/córci/-Τσώρτση/córci/-Τσώρτση/córci/-Τσώρτσηδες/córcidhes/-Τσώρτσηδων/córcidhon/-Τσώρτσηδες/córcidhes/-Τσώρτσηδες/córcidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τσώρτσης

Τυνήσιος-ο/tinísios-o/::
* McsEngl.wordElln.Τυνήσιος-ο/tinísios-o/@wordElln,
* McsElln./tinísios-o/Τυνήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τυνήσιος-ο/tinísios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τυνήσιος-ο/tinísios-o/@wordElln,
* McsElln.Τυνήσιος/tinísios/-ονομ-ενικ:Τυνήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυνήσιου/tinísiu/!~γενι-ενικ:Τυνήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυνησίου/tinisíu/!~γενι-ενικ:Τυνήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυνήσιο/tinísio/!~αιτι-ενικ:Τυνήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυνήσιε/tinísie/!~κλητ-ενικ:Τυνήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυνήσιοι/tinísii/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τυνήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυνήσιων/tinísion/!~γενι-πληθ:Τυνήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυνησίων/tinisíon/!~γενι-πληθ:Τυνήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυνήσιους/tinísius/!~αιτι-πληθ:Τυνήσιος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυνησίους/tinisíus/!~αιτι-πληθ:Τυνήσιος-ο@wordElln,

× base-form: Τυνήσιος
× base-pronunciation: /tinísios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τυνήσιος/tinísios/-Τυνήσιου/tinísiu/|Τυνησίου/tinisíu/-Τυνήσιο/tinísio/-Τυνήσιε/tinísie/-Τυνήσιοι/tinísii/-Τυνήσιων/tinísion/|Τυνησίων/tinisíon/-Τυνήσιους/tinísius/|Τυνησίους/tinisíus/-Τυνήσιοι/tinísii/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τυνήσιος

Τυνησία-η/tinisía-i/::
* McsEngl.wordElln.Τυνησία-η/tinisía-i/@wordElln,
* McsElln./tinisía-i/Τυνησία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τυνησία-η/tinisía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τυνησία-η/tinisía-i/@wordElln,
* McsElln.Τυνησία/tinisía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τυνησία-η@wordElln,
* McsElln.Τυνησίας/tinisías/!~γενι-ενικ:Τυνησία-η@wordElln,
* McsElln.Τυνησίες/tinisíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τυνησία-η@wordElln,
* McsElln.Τυνησιών/tinissón/!~γενι-πληθ:Τυνησία-η@wordElln,

× base-form: Τυνησία
× base-pronunciation: /tinisía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τυνησία/tinisía/-Τυνησίας/tinisías/-Τυνησία/tinisía/-Τυνησία/tinisía/-Τυνησίες/tinisíes/-Τυνησιών/tinissón/-Τυνησίες/tinisíes/-Τυνησίες/tinisíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τυνησία

Τυραννόσαυρος-ο/tiranósavros-o/::
* McsEngl.wordElln.Τυραννόσαυρος-ο/tiranósavros-o/@wordElln,
* McsElln./tiranósavros-o/Τυραννόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τυραννόσαυρος-ο/tiranósavros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τυραννόσαυρος-ο/tiranósavros-o/@wordElln,
* McsElln.Τυραννόσαυρος/tiranósavros/-ονομ-ενικ:Τυραννόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυραννόσαυρου/tiranósavru/!~γενι-ενικ:Τυραννόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυραννόσαυρο/tiranósavro/!~αιτι-ενικ:Τυραννόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυραννόσαυρε/tiranósavre/!~κλητ-ενικ:Τυραννόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυραννόσαυροι/tiranósavri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τυραννόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυραννόσαυρων/tiranósavron/!~γενι-πληθ:Τυραννόσαυρος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυραννόσαυρους/tiranósavrus/!~αιτι-πληθ:Τυραννόσαυρος-ο@wordElln,

× base-form: Τυραννόσαυρος
× base-pronunciation: /tiranósavros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τυραννόσαυρος/tiranósavros/-Τυραννόσαυρου/tiranósavru/-Τυραννόσαυρο/tiranósavro/-Τυραννόσαυρε/tiranósavre/-Τυραννόσαυροι/tiranósavri/-Τυραννόσαυρων/tiranósavron/-Τυραννόσαυρους/tiranósavrus/-Τυραννόσαυροι/tiranósavri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τυραννόσαυρος

Τυρναβίτης-ο/tirnavítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τυρναβίτης-ο/tirnavítis-o/@wordElln,
* McsElln./tirnavítis-o/Τυρναβίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τυρναβίτης-ο/tirnavítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τυρναβίτης-ο/tirnavítis-o/@wordElln,
* McsElln.Τυρναβίτης/tirnavítis/-ονομ-ενικ:Τυρναβίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τυρναβίτη/tirnavíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τυρναβίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τυρναβίτες/tirnavítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τυρναβίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Τυρναβιτών/tirnavitón/!~γενι-πληθ:Τυρναβίτης-ο@wordElln,

× base-form: Τυρναβίτης
× base-pronunciation: /tirnavítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τυρναβίτης/tirnavítis/-Τυρναβίτη/tirnavíti/-Τυρναβίτη/tirnavíti/-Τυρναβίτη/tirnavíti/-Τυρναβίτες/tirnavítes/-Τυρναβιτών/tirnavitón/-Τυρναβίτες/tirnavítes/-Τυρναβίτες/tirnavítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τυρναβίτης

Τόλης-ο/tólis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τόλης-ο/tólis-o/@wordElln,
* McsElln./tólis-o/Τόλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τόλης-ο/tólis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τόλης-ο/tólis-o/@wordElln,
* McsElln.Τόλης/tólis/-ονομ-ενικ:Τόλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τόλη/tóli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τόλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τόληδες/tólidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τόλης-ο@wordElln,
* McsElln.Τόληδων/tólidhon/!~γενι-πληθ:Τόλης-ο@wordElln,

× base-form: Τόλης
× base-pronunciation: /tólis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τόλης/tólis/-Τόλη/tóli/-Τόλη/tóli/-Τόλη/tóli/-Τόληδες/tólidhes/-Τόληδων/tólidhon/-Τόληδες/tólidhes/-Τόληδες/tólidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τόλης

Τόλιας-ο/tóllas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τόλιας-ο/tóllas-o/@wordElln,
* McsElln./tóllas-o/Τόλιας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τόλιας-ο/tóllas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τόλιας-ο/tóllas-o/@wordElln,
* McsElln.Τόλιας/tóllas/-ονομ-ενικ:Τόλιας-ο@wordElln,
* McsElln.Τόλια/tólla/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τόλιας-ο@wordElln,
* McsElln.Τόλιες/tólies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τόλιας-ο@wordElln,
* McsElln.Τόλιων/tólion/!~γενι-πληθ:Τόλιας-ο@wordElln,

× base-form: Τόλιας
× base-pronunciation: /tóllas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τόλιας/tóllas/-Τόλια/tólla/-Τόλια/tólla/-Τόλια/tólla/-Τόλιες/tólies/-Τόλιων/tólion/-Τόλιες/tólies/-Τόλιες/tólies/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τόλιας

Τόλκας-ο/tólkas-o/::
* McsEngl.wordElln.Τόλκας-ο/tólkas-o/@wordElln,
* McsElln./tólkas-o/Τόλκας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τόλκας-ο/tólkas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τόλκας-ο/tólkas-o/@wordElln,
* McsElln.Τόλκας/tólkas/-ονομ-ενικ:Τόλκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τόλκα/tólka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τόλκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τόλκηδες/tólkidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τόλκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τολκαίοι/tolkéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τόλκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τόλκηδων/tólkidhon/!~γενι-πληθ:Τόλκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τολκαίων/tolkéon/!~γενι-πληθ:Τόλκας-ο@wordElln,
* McsElln.Τολκαίους/tolkéus/!~αιτι-πληθ:Τόλκας-ο@wordElln,

× base-form: Τόλκας
× base-pronunciation: /tólkas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τόλκας/tólkas/-Τόλκα/tólka/-Τόλκα/tólka/-Τόλκα/tólka/-Τόλκηδες/tólkidhes/|Τολκαίοι/tolkéi/-Τόλκηδων/tólkidhon/|Τολκαίων/tolkéon/-Τόλκηδες/tólkidhes/|Τολκαίους/tolkéus/-Τόλκηδες/tólkidhes/|Τολκαίοι/tolkéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τόλκας

Τόμης-ο/tómis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τόμης-ο/tómis-o/@wordElln,
* McsElln./tómis-o/Τόμης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τόμης-ο/tómis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τόμης-ο/tómis-o/@wordElln,
* McsElln.Τόμης/tómis/-ονομ-ενικ:Τόμης-ο@wordElln,
* McsElln.Τόμη/tómi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τόμης-ο@wordElln,
* McsElln.Τόμηδες/tómidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τόμης-ο@wordElln,
* McsElln.Τόμηδων/tómidhon/!~γενι-πληθ:Τόμης-ο@wordElln,

× base-form: Τόμης
× base-pronunciation: /tómis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τόμης/tómis/-Τόμη/tómi/-Τόμη/tómi/-Τόμη/tómi/-Τόμηδες/tómidhes/-Τόμηδων/tómidhon/-Τόμηδες/tómidhes/-Τόμηδες/tómidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τόμης

Τόρης-ο/tóris-o/::
* McsEngl.wordElln.Τόρης-ο/tóris-o/@wordElln,
* McsElln./tóris-o/Τόρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τόρης-ο/tóris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τόρης-ο/tóris-o/@wordElln,
* McsElln.Τόρης/tóris/-ονομ-ενικ:Τόρης-ο@wordElln,
* McsElln.Τόρη/tóri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τόρης-ο@wordElln,
* McsElln.Τόρηδες/tóridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τόρης-ο@wordElln,
* McsElln.Τόρηδων/tóridhon/!~γενι-πληθ:Τόρης-ο@wordElln,

× base-form: Τόρης
× base-pronunciation: /tóris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τόρης/tóris/-Τόρη/tóri/-Τόρη/tóri/-Τόρη/tóri/-Τόρηδες/tóridhes/-Τόρηδων/tóridhon/-Τόρηδες/tóridhes/-Τόρηδες/tóridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τόρης

Τύριος-ο/tírios-o/::
* McsEngl.wordElln.Τύριος-ο/tírios-o/@wordElln,
* McsElln./tírios-o/Τύριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τύριος-ο/tírios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τύριος-ο/tírios-o/@wordElln,
* McsElln.Τύριος/tírios/-ονομ-ενικ:Τύριος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύριου/tíriu/!~γενι-ενικ:Τύριος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύριο/tírio/!~αιτι-ενικ:Τύριος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύριε/tírie/!~κλητ-ενικ:Τύριος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύριοι/tírii/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τύριος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύριων/tírion/!~γενι-πληθ:Τύριος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύριους/tírius/!~αιτι-πληθ:Τύριος-ο@wordElln,

× base-form: Τύριος
× base-pronunciation: /tírios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τύριος/tírios/-Τύριου/tíriu/-Τύριο/tírio/-Τύριε/tírie/-Τύριοι/tírii/-Τύριων/tírion/-Τύριους/tírius/-Τύριοι/tírii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τύριος

Τύρναβος-ο/tírnavos-o/::
* McsEngl.wordElln.Τύρναβος-ο/tírnavos-o/@wordElln,
* McsElln./tírnavos-o/Τύρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τύρναβος-ο/tírnavos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τύρναβος-ο/tírnavos-o/@wordElln,
* McsElln.Τύρναβος/tírnavos/-ονομ-ενικ:Τύρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύρναβου/tírnavu/!~γενι-ενικ:Τύρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυρνάβου/tirnávu/!~γενι-ενικ:Τύρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύρναβο/tírnavo/!~αιτι-ενικ:Τύρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύρναβε/tírnave/!~κλητ-ενικ:Τύρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύρναβοι/tírnavi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τύρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύρναβων/tírnavon/!~γενι-πληθ:Τύρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυρνάβων/tirnávon/!~γενι-πληθ:Τύρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τύρναβους/tírnavus/!~αιτι-πληθ:Τύρναβος-ο@wordElln,
* McsElln.Τυρνάβους/tirnávus/!~αιτι-πληθ:Τύρναβος-ο@wordElln,

× base-form: Τύρναβος
× base-pronunciation: /tírnavos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τύρναβος/tírnavos/-Τύρναβου/tírnavu/|Τυρνάβου/tirnávu/-Τύρναβο/tírnavo/-Τύρναβε/tírnave/-Τύρναβοι/tírnavi/-Τύρναβων/tírnavon/|Τυρνάβων/tirnávon/-Τύρναβους/tírnavus/|Τυρνάβους/tirnávus/-Τύρναβοι/tírnavi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τύρναβος

Τύρος-η/tíros-i/::
* McsEngl.wordElln.Τύρος-η/tíros-i/@wordElln,
* McsElln./tíros-i/Τύρος-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τύρος-η/tíros-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τύρος-η/tíros-i/@wordElln,
* McsElln.Τύρος/tíros/-ονομ-ενικ:Τύρος-η@wordElln,
* McsElln.Τύρου/tíru/!~γενι-ενικ:Τύρος-η@wordElln,
* McsElln.Τύρο/tíro/!~αιτι-ενικ:Τύρος-η@wordElln,
* McsElln.Τύρε/tíre/!~κλητ-ενικ:Τύρος-η@wordElln,
* McsElln.Τύροι/tíri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τύρος-η@wordElln,
* McsElln.Τύρων/tíron/!~γενι-πληθ:Τύρος-η@wordElln,
* McsElln.Τύρους/tírus/!~αιτι-πληθ:Τύρος-η@wordElln,

× base-form: Τύρος
× base-pronunciation: /tíros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Τύρος/tíros/-Τύρου/tíru/-Τύρο/tíro/-Τύρε/tíre/-Τύροι/tíri/-Τύρων/tíron/-Τύρους/tírus/-Τύροι/tíri/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τύρος

Τώνης-ο/tónis-o/::
* McsEngl.wordElln.Τώνης-ο/tónis-o/@wordElln,
* McsElln./tónis-o/Τώνης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τώνης-ο/tónis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τώνης-ο/tónis-o/@wordElln,
* McsElln.Τώνης/tónis/-ονομ-ενικ:Τώνης-ο@wordElln,
* McsElln.Τώνη/tóni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τώνης-ο@wordElln,
* McsElln.Τώνηδες/tónidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τώνης-ο@wordElln,
* McsElln.Τώνηδων/tónidhon/!~γενι-πληθ:Τώνης-ο@wordElln,

× base-form: Τώνης
× base-pronunciation: /tónis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τώνης/tónis/-Τώνη/tóni/-Τώνη/tóni/-Τώνη/tóni/-Τώνηδες/tónidhes/-Τώνηδων/tónidhon/-Τώνηδες/tónidhes/-Τώνηδες/tónidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Τώνης

Τώρας-ο/tóras-o/::
* McsEngl.wordElln.Τώρας-ο/tóras-o/@wordElln,
* McsElln./tóras-o/Τώρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Τώρας-ο/tóras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Τώρας-ο/tóras-o/@wordElln,
* McsElln.Τώρας/tóras/-ονομ-ενικ:Τώρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τώρα/tóra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Τώρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τώρηδες/tóridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Τώρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τωραίοι/toréi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Τώρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τώρηδων/tóridhon/!~γενι-πληθ:Τώρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τωραίων/toréon/!~γενι-πληθ:Τώρας-ο@wordElln,
* McsElln.Τωραίους/toréus/!~αιτι-πληθ:Τώρας-ο@wordElln,

× base-form: Τώρας
× base-pronunciation: /tóras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Τώρας/tóras/-Τώρα/tóra/-Τώρα/tóra/-Τώρα/tóra/-Τώρηδες/tóridhes/|Τωραίοι/toréi/-Τώρηδων/tóridhon/|Τωραίων/toréon/-Τώρηδες/tóridhes/|Τωραίους/toréus/-Τώρηδες/tóridhes/|Τωραίοι/toréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Τώρας

τάβανος-ο/távanos-o/::
* McsEngl.wordElln.τάβανος-ο/távanos-o/@wordElln,
* McsElln./távanos-o/τάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάβανος-ο/távanos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάβανος-ο/távanos-o/@wordElln,
* McsElln.τάβανος/távanos/-ονομ-ενικ:τάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.τάβανου/távanu/!~γενι-ενικ:τάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.τάβανο/távano/!~αιτι-ενικ:τάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.τάβανε/távane/!~κλητ-ενικ:τάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.τάβανοι/távani/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.τάβανων/távanon/!~γενι-πληθ:τάβανος-ο@wordElln,
* McsElln.τάβανους/távanus/!~αιτι-πληθ:τάβανος-ο@wordElln,

× base-form: τάβανος
× base-pronunciation: /távanos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τάβανος/távanos/-τάβανου/távanu/-τάβανο/távano/-τάβανε/távane/-τάβανοι/távani/-τάβανων/távanon/-τάβανους/távanus/-τάβανοι/távani/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάβανος

τάβλα-η/távla-i/::
* McsEngl.wordElln.τάβλα-η/távla-i/@wordElln,
* McsElln./távla-i/τάβλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάβλα-η/távla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάβλα-η/távla-i/@wordElln,
* McsElln.τάβλα/távla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάβλα-η@wordElln,
* McsElln.τάβλας/távlas/!~γενι-ενικ:τάβλα-η@wordElln,
* McsElln.τάβλες/távles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάβλα-η@wordElln,
* McsElln.ταβλών/tavlón/!~γενι-πληθ:τάβλα-η@wordElln,

× base-form: τάβλα
× base-pronunciation: /távla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τάβλα/távla/-τάβλας/távlas/-τάβλα/távla/-τάβλα/távla/-τάβλες/távles/-ταβλών/tavlón/-τάβλες/távles/-τάβλες/távles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάβλα

τάβλι-το/távli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τάβλι-το/távli-to-s/@wordElln,
* McsElln./távli-to-s/τάβλι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάβλι-το/távli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάβλι-το/távli-to-s/@wordElln,
* McsElln.τάβλι/távli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάβλι-το@wordElln,
* McsElln.ταβλιού/tavllú/!~γενι-ενικ:τάβλι-το@wordElln,
* McsElln.τάβλια/távlla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάβλι-το@wordElln,
* McsElln.ταβλιών/tavllón/!~γενι-πληθ:τάβλι-το@wordElln,

× base-form: τάβλι
× base-pronunciation: /távli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάβλι/távli/-ταβλιού/tavllú/-τάβλι/távli/-τάβλι/távli/-τάβλια/távlla/-ταβλιών/tavllón/-τάβλια/távlla/-τάβλια/távlla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάβλι

τάγισμα-το/táyizma-to/::
* McsEngl.wordElln.τάγισμα-το/táyizma-to/@wordElln,
* McsElln./táyizma-to/τάγισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάγισμα-το/táyizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάγισμα-το/táyizma-to/@wordElln,
* McsElln.τάγισμα/táyizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάγισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταγίσματος/tayízmatos/!~γενι-ενικ:τάγισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταγίσματα/tayízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάγισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταγισμάτων/tayizmáton/!~γενι-πληθ:τάγισμα-το@wordElln,

× base-form: τάγισμα
× base-pronunciation: /táyizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάγισμα/táyizma/-ταγίσματος/tayízmatos/-τάγισμα/táyizma/-τάγισμα/táyizma/-ταγίσματα/tayízmata/-ταγισμάτων/tayizmáton/-ταγίσματα/tayízmata/-ταγίσματα/tayízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάγισμα

τάγμα-το/táyma-to/::
* McsEngl.wordElln.τάγμα-το/táyma-to/@wordElln,
* McsElln./táyma-to/τάγμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάγμα-το/táyma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάγμα-το/táyma-to/@wordElln,
* McsElln.τάγμα/táyma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάγμα-το@wordElln,
* McsElln.τάγματος/táymatos/!~γενι-ενικ:τάγμα-το@wordElln,
* McsElln.τάγματα/táymata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάγμα-το@wordElln,
* McsElln.ταγμάτων/taymáton/!~γενι-πληθ:τάγμα-το@wordElln,

× base-form: τάγμα
× base-pronunciation: /táyma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάγμα/táyma/-τάγματος/táymatos/-τάγμα/táyma/-τάγμα/táyma/-τάγματα/táymata/-ταγμάτων/taymáton/-τάγματα/táymata/-τάγματα/táymata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάγμα

τάιγκα-η/táiga-i/::
* McsEngl.wordElln.τάιγκα-η/táiga-i/@wordElln,
* McsElln./táiga-i/τάιγκα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάιγκα-η/táiga-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάιγκα-η/táiga-i/@wordElln,
* McsElln.τάιγκα/táiga/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάιγκα-η@wordElln,
* McsElln.τάιγκας/táigas/!~γενι-ενικ:τάιγκα-η@wordElln,
* McsElln.τάιγκες/táiges/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάιγκα-η@wordElln,

× base-form: τάιγκα
× base-pronunciation: /táiga/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τάιγκα/táiga/-τάιγκας/táigas/-τάιγκα/táiga/-τάιγκα/táiga/-τάιγκες/táiges/-∅-τάιγκες/táiges/-τάιγκες/táiges/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: τάιγκα

τάισμα-το/táizma-to/::
* McsEngl.wordElln.τάισμα-το/táizma-to/@wordElln,
* McsElln./táizma-to/τάισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάισμα-το/táizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάισμα-το/táizma-to/@wordElln,
* McsElln.τάισμα/táizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταίσματος/tézmatos/!~γενι-ενικ:τάισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταίσματα/tézmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταισμάτων/tezmáton/!~γενι-πληθ:τάισμα-το@wordElln,

× base-form: τάισμα
× base-pronunciation: /táizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάισμα/táizma/-ταίσματος/tézmatos/-τάισμα/táizma/-τάισμα/táizma/-ταίσματα/tézmata/-ταισμάτων/tezmáton/-ταίσματα/tézmata/-ταίσματα/tézmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάισμα

τάκος-ο/tákos-o/::
* McsEngl.wordElln.τάκος-ο/tákos-o/@wordElln,
* McsElln./tákos-o/τάκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάκος-ο/tákos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάκος-ο/tákos-o/@wordElln,
* McsElln.τάκος/tákos/-ονομ-ενικ:τάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τάκου/táku/!~γενι-ενικ:τάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τάκο/táko/!~αιτι-ενικ:τάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τάκε/táke/!~κλητ-ενικ:τάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τάκοι/táki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τάκων/tákon/!~γενι-πληθ:τάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τάκους/tákus/!~αιτι-πληθ:τάκος-ο@wordElln,

× base-form: τάκος
× base-pronunciation: /tákos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τάκος/tákos/-τάκου/táku/-τάκο/táko/-τάκε/táke/-τάκοι/táki/-τάκων/tákon/-τάκους/tákus/-τάκοι/táki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάκος

τάλαντο-το/tálado-to/::
* McsEngl.wordElln.τάλαντο-το/tálado-to/@wordElln,
* McsElln./tálado-to/τάλαντο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάλαντο-το/tálado-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάλαντο-το/tálado-to/@wordElln,
* McsElln.τάλαντο/tálado/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάλαντο-το@wordElln,
* McsElln.ταλάντου/taládu/!~γενι-ενικ:τάλαντο-το@wordElln,
* McsElln.τάλαντου/táladu/!~γενι-ενικ:τάλαντο-το@wordElln,
* McsElln.τάλαντα/tálada/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάλαντο-το@wordElln,
* McsElln.ταλάντων/taládon/!~γενι-πληθ:τάλαντο-το@wordElln,

× base-form: τάλαντο
× base-pronunciation: /tálado/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάλαντο/tálado/-ταλάντου/taládu/|τάλαντου/táladu/-τάλαντο/tálado/-τάλαντο/tálado/-τάλαντα/tálada/-ταλάντων/taládon/-τάλαντα/tálada/-τάλαντα/tálada/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τάλαντο

τάλαρο-το/tálaro-to/::
* McsEngl.wordElln.τάλαρο-το/tálaro-to/@wordElln,
* McsElln./tálaro-to/τάλαρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάλαρο-το/tálaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάλαρο-το/tálaro-to/@wordElln,
* McsElln.τάλαρο/tálaro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάλαρο-το@wordElln,
* McsElln.τάλαρου/tálaru/!~γενι-ενικ:τάλαρο-το@wordElln,
* McsElln.τάλαρα/tálara/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάλαρο-το@wordElln,
* McsElln.τάλαρων/tálaron/!~γενι-πληθ:τάλαρο-το@wordElln,

× base-form: τάλαρο
× base-pronunciation: /tálaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάλαρο/tálaro/-τάλαρου/tálaru/-τάλαρο/tálaro/-τάλαρο/tálaro/-τάλαρα/tálara/-τάλαρων/tálaron/-τάλαρα/tálara/-τάλαρα/tálara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάλαρο

τάληρο-το/táliro-to/::
* McsEngl.wordElln.τάληρο-το/táliro-to/@wordElln,
* McsElln./táliro-to/τάληρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάληρο-το/táliro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάληρο-το/táliro-to/@wordElln,
* McsElln.τάληρο/táliro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάληρο-το@wordElln,
* McsElln.τάληρου/táliru/!~γενι-ενικ:τάληρο-το@wordElln,
* McsElln.τάληρα/tálira/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάληρο-το@wordElln,
* McsElln.τάληρων/táliron/!~γενι-πληθ:τάληρο-το@wordElln,

× base-form: τάληρο
× base-pronunciation: /táliro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάληρο/táliro/-τάληρου/táliru/-τάληρο/táliro/-τάληρο/táliro/-τάληρα/tálira/-τάληρων/táliron/-τάληρα/tálira/-τάληρα/tálira/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάληρο

τάλιρο-το/táliro-to/::
* McsEngl.wordElln.τάλιρο-το/táliro-to/@wordElln,
* McsElln./táliro-to/τάλιρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάλιρο-το/táliro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάλιρο-το/táliro-to/@wordElln,
* McsElln.τάλιρο/táliro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάλιρο-το@wordElln,
* McsElln.τάλιρου/táliru/!~γενι-ενικ:τάλιρο-το@wordElln,
* McsElln.τάλιρα/tálira/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάλιρο-το@wordElln,
* McsElln.τάλιρων/táliron/!~γενι-πληθ:τάλιρο-το@wordElln,

× base-form: τάλιρο
× base-pronunciation: /táliro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάλιρο/táliro/-τάλιρου/táliru/-τάλιρο/táliro/-τάλιρο/táliro/-τάλιρα/tálira/-τάλιρων/táliron/-τάλιρα/tálira/-τάλιρα/tálira/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάλιρο

τάλκης-ο/tálkis-o/::
* McsEngl.wordElln.τάλκης-ο/tálkis-o/@wordElln,
* McsElln./tálkis-o/τάλκης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάλκης-ο/tálkis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάλκης-ο/tálkis-o/@wordElln,
* McsElln.τάλκης/tálkis/-ονομ-ενικ:τάλκης-ο@wordElln,
* McsElln.τάλκη/tálki/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάλκης-ο@wordElln,
* McsElln.τάλκες/tálkes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάλκης-ο@wordElln,
* McsElln.ταλκών/talkón/!~γενι-πληθ:τάλκης-ο@wordElln,

× base-form: τάλκης
× base-pronunciation: /tálkis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τάλκης/tálkis/-τάλκη/tálki/-τάλκη/tálki/-τάλκη/tálki/-τάλκες/tálkes/-ταλκών/talkón/-τάλκες/tálkes/-τάλκες/tálkes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάλκης

τάμα-το/táma-to/::
* McsEngl.wordElln.τάμα-το/táma-to/@wordElln,
* McsElln./táma-to/τάμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάμα-το/táma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάμα-το/táma-to/@wordElln,
* McsElln.τάμα/táma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάμα-το@wordElln,
* McsElln.τάματος/támatos/!~γενι-ενικ:τάμα-το@wordElln,
* McsElln.τάματα/támata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάμα-το@wordElln,
* McsElln.ταμάτων/tamáton/!~γενι-πληθ:τάμα-το@wordElln,

× base-form: τάμα
× base-pronunciation: /táma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάμα/táma/-τάματος/támatos/-τάμα/táma/-τάμα/táma/-τάματα/támata/-ταμάτων/tamáton/-τάματα/támata/-τάματα/támata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάμα

τάνυσμα-το/tánizma-to/::
* McsEngl.wordElln.τάνυσμα-το/tánizma-to/@wordElln,
* McsElln./tánizma-to/τάνυσμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάνυσμα-το/tánizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάνυσμα-το/tánizma-to/@wordElln,
* McsElln.τάνυσμα/tánizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάνυσμα-το@wordElln,
* McsElln.τανύσματος/tanízmatos/!~γενι-ενικ:τάνυσμα-το@wordElln,
* McsElln.τανύσματα/tanízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάνυσμα-το@wordElln,
* McsElln.τανυσμάτων/tanizmáton/!~γενι-πληθ:τάνυσμα-το@wordElln,

× base-form: τάνυσμα
× base-pronunciation: /tánizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάνυσμα/tánizma/-τανύσματος/tanízmatos/-τάνυσμα/tánizma/-τάνυσμα/tánizma/-τανύσματα/tanízmata/-τανυσμάτων/tanizmáton/-τανύσματα/tanízmata/-τανύσματα/tanízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάνυσμα

τάξη-η/táksi-i/::
* McsEngl.wordElln.τάξη-η/táksi-i/@wordElln,
* McsElln./táksi-i/τάξη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάξη-η/táksi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάξη-η/táksi-i/@wordElln,
* McsElln.τάξη/táksi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάξη-η@wordElln,
* McsElln.τάξης/táksis/!~γενι-ενικ:τάξη-η@wordElln,
* McsElln.τάξεως/tákseos/!~γενι-ενικ:τάξη-η@wordElln,
* McsElln.τάξεις/táksis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάξη-η@wordElln,
* McsElln.τάξεων/tákseon/!~γενι-πληθ:τάξη-η@wordElln,

× base-form: τάξη
× base-pronunciation: /táksi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τάξη/táksi/-τάξης/táksis/|τάξεως/tákseos/-τάξη/táksi/-τάξη/táksi/-τάξεις/táksis/-τάξεων/tákseon/-τάξεις/táksis/-τάξεις/táksis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τάξη

τάξιμο-το/táksimo-to/::
* McsEngl.wordElln.τάξιμο-το/táksimo-to/@wordElln,
* McsElln./táksimo-to/τάξιμο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάξιμο-το/táksimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάξιμο-το/táksimo-to/@wordElln,
* McsElln.τάξιμο/táksimo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάξιμο-το@wordElln,
* McsElln.ταξίματος/taksímatos/!~γενι-ενικ:τάξιμο-το@wordElln,
* McsElln.ταξίματα/taksímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάξιμο-το@wordElln,
* McsElln.ταξιμάτων/taksimáton/!~γενι-πληθ:τάξιμο-το@wordElln,

× base-form: τάξιμο
× base-pronunciation: /táksimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάξιμο/táksimo/-ταξίματος/taksímatos/-τάξιμο/táksimo/-τάξιμο/táksimo/-ταξίματα/taksímata/-ταξιμάτων/taksimáton/-ταξίματα/taksímata/-ταξίματα/taksímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάξιμο

τάπα-η/tápa-i/::
* McsEngl.wordElln.τάπα-η/tápa-i/@wordElln,
* McsElln./tápa-i/τάπα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάπα-η/tápa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάπα-η/tápa-i/@wordElln,
* McsElln.τάπα/tápa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάπα-η@wordElln,
* McsElln.τάπας/tápas/!~γενι-ενικ:τάπα-η@wordElln,
* McsElln.τάπες/tápes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάπα-η@wordElln,

× base-form: τάπα
× base-pronunciation: /tápa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τάπα/tápa/-τάπας/tápas/-τάπα/tápa/-τάπα/tápa/-τάπες/tápes/-∅-τάπες/tápes/-τάπες/tápes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: τάπα

τάπια-η/tápyya-i/::
* McsEngl.wordElln.τάπια-η/tápyya-i/@wordElln,
* McsElln./tápyya-i/τάπια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάπια-η/tápyya-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάπια-η/tápyya-i/@wordElln,
* McsElln.τάπια/tápyya/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάπια-η@wordElln,
* McsElln.τάπιας/tápyyas/!~γενι-ενικ:τάπια-η@wordElln,
* McsElln.τάπιες/tápies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάπια-η@wordElln,

× base-form: τάπια
× base-pronunciation: /tápyya/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τάπια/tápyya/-τάπιας/tápyyas/-τάπια/tápyya/-τάπια/tápyya/-τάπιες/tápies/-∅-τάπιες/tápies/-τάπιες/tápies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: τάπια

τάπωμα-το/tápoma-to/::
* McsEngl.wordElln.τάπωμα-το/tápoma-to/@wordElln,
* McsElln./tápoma-to/τάπωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάπωμα-το/tápoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάπωμα-το/tápoma-to/@wordElln,
* McsElln.τάπωμα/tápoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάπωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταπώματος/tapómatos/!~γενι-ενικ:τάπωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταπώματα/tapómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάπωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταπωμάτων/tapomáton/!~γενι-πληθ:τάπωμα-το@wordElln,

× base-form: τάπωμα
× base-pronunciation: /tápoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάπωμα/tápoma/-ταπώματος/tapómatos/-τάπωμα/tápoma/-τάπωμα/tápoma/-ταπώματα/tapómata/-ταπωμάτων/tapomáton/-ταπώματα/tapómata/-ταπώματα/tapómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάπωμα

τάρα-η/tára-i/::
* McsEngl.wordElln.τάρα-η/tára-i/@wordElln,
* McsElln./tára-i/τάρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάρα-η/tára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάρα-η/tára-i/@wordElln,
* McsElln.τάρα/tára/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάρα-η@wordElln,
* McsElln.τάρας/táras/!~γενι-ενικ:τάρα-η@wordElln,
* McsElln.τάρες/táres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάρα-η@wordElln,
* McsElln.ταρών/tarón/!~γενι-πληθ:τάρα-η@wordElln,

× base-form: τάρα
× base-pronunciation: /tára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τάρα/tára/-τάρας/táras/-τάρα/tára/-τάρα/tára/-τάρες/táres/-ταρών/tarón/-τάρες/táres/-τάρες/táres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάρα

τάραγμα-το/tárayma-to/::
* McsEngl.wordElln.τάραγμα-το/tárayma-to/@wordElln,
* McsElln./tárayma-to/τάραγμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάραγμα-το/tárayma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάραγμα-το/tárayma-to/@wordElln,
* McsElln.τάραγμα/tárayma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάραγμα-το@wordElln,
* McsElln.ταράγματος/taráymatos/!~γενι-ενικ:τάραγμα-το@wordElln,
* McsElln.ταράγματα/taráymata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάραγμα-το@wordElln,
* McsElln.ταραγμάτων/taraymáton/!~γενι-πληθ:τάραγμα-το@wordElln,

× base-form: τάραγμα
× base-pronunciation: /tárayma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάραγμα/tárayma/-ταράγματος/taráymatos/-τάραγμα/tárayma/-τάραγμα/tárayma/-ταράγματα/taráymata/-ταραγμάτων/taraymáton/-ταράγματα/taráymata/-ταράγματα/taráymata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάραγμα

τάραμα-το/tárama-to/::
* McsEngl.wordElln.τάραμα-το/tárama-to/@wordElln,
* McsElln./tárama-to/τάραμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάραμα-το/tárama-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάραμα-το/tárama-to/@wordElln,
* McsElln.τάραμα/tárama/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάραμα-το@wordElln,
* McsElln.ταράματος/tarámatos/!~γενι-ενικ:τάραμα-το@wordElln,
* McsElln.ταράματα/tarámata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάραμα-το@wordElln,
* McsElln.ταραμάτων/taramáton/!~γενι-πληθ:τάραμα-το@wordElln,

× base-form: τάραμα
× base-pronunciation: /tárama/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάραμα/tárama/-ταράματος/tarámatos/-τάραμα/tárama/-τάραμα/tárama/-ταράματα/tarámata/-ταραμάτων/taramáton/-ταράματα/tarámata/-ταράματα/tarámata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάραμα

τάρανδος-ο/tárandhos-o/::
* McsEngl.wordElln.τάρανδος-ο/tárandhos-o/@wordElln,
* McsElln./tárandhos-o/τάρανδος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάρανδος-ο/tárandhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάρανδος-ο/tárandhos-o/@wordElln,
* McsElln.τάρανδος/tárandhos/-ονομ-ενικ:τάρανδος-ο@wordElln,
* McsElln.τάρανδου/tárandhu/!~γενι-ενικ:τάρανδος-ο@wordElln,
* McsElln.ταράνδου/tarándhu/!~γενι-ενικ:τάρανδος-ο@wordElln,
* McsElln.τάρανδο/tárandho/!~αιτι-ενικ:τάρανδος-ο@wordElln,
* McsElln.τάρανδε/tárandhe/!~κλητ-ενικ:τάρανδος-ο@wordElln,
* McsElln.τάρανδοι/tárandhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τάρανδος-ο@wordElln,
* McsElln.τάρανδων/tárandhon/!~γενι-πληθ:τάρανδος-ο@wordElln,
* McsElln.ταράνδων/tarándhon/!~γενι-πληθ:τάρανδος-ο@wordElln,
* McsElln.τάρανδους/tárandhus/!~αιτι-πληθ:τάρανδος-ο@wordElln,
* McsElln.ταράνδους/tarándhus/!~αιτι-πληθ:τάρανδος-ο@wordElln,

× base-form: τάρανδος
× base-pronunciation: /tárandhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τάρανδος/tárandhos/-τάρανδου/tárandhu/|ταράνδου/tarándhu/-τάρανδο/tárandho/-τάρανδε/tárandhe/-τάρανδοι/tárandhi/-τάρανδων/tárandhon/|ταράνδων/tarándhon/-τάρανδους/tárandhus/|ταράνδους/tarándhus/-τάρανδοι/tárandhi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τάρανδος

τάραχος-το/tárahos-to/::
* McsEngl.wordElln.τάραχος-το/tárahos-to/@wordElln,
* McsElln./tárahos-to/τάραχος-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάραχος-το/tárahos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάραχος-το/tárahos-to/@wordElln,
* McsElln.τάραχος/tárahos/-ονομ-ενικ:τάραχος-το@wordElln,
* McsElln.ταράχοατος/taráhoatos/!~γενι-ενικ:τάραχος-το@wordElln,
* McsElln.τάραχοα/tárahoa/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάραχος-το@wordElln,
* McsElln.ταράχοατα/taráhoata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάραχος-το@wordElln,
* McsElln.ταραχοάτων/tarahoáton/!~γενι-πληθ:τάραχος-το@wordElln,

× base-form: τάραχος
× base-pronunciation: /tárahos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάραχος/tárahos/-ταράχοατος/taráhoatos/-τάραχοα/tárahoa/-τάραχοα/tárahoa/-ταράχοατα/taráhoata/-ταραχοάτων/tarahoáton/-ταράχοατα/taráhoata/-ταράχοατα/taráhoata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάραχος

τάρσωμα-το/társoma-to/::
* McsEngl.wordElln.τάρσωμα-το/társoma-to/@wordElln,
* McsElln./társoma-to/τάρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάρσωμα-το/társoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάρσωμα-το/társoma-to/@wordElln,
* McsElln.τάρσωμα/társoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταρσώματος/tarsómatos/!~γενι-ενικ:τάρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταρσώματα/tarsómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταρσωμάτων/tarsomáton/!~γενι-πληθ:τάρσωμα-το@wordElln,

× base-form: τάρσωμα
× base-pronunciation: /társoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάρσωμα/társoma/-ταρσώματος/tarsómatos/-τάρσωμα/társoma/-τάρσωμα/társoma/-ταρσώματα/tarsómata/-ταρσωμάτων/tarsomáton/-ταρσώματα/tarsómata/-ταρσώματα/tarsómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάρσωμα

τάρτα-η/tárta-i/::
* McsEngl.wordElln.τάρτα-η/tárta-i/@wordElln,
* McsElln./tárta-i/τάρτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάρτα-η/tárta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάρτα-η/tárta-i/@wordElln,
* McsElln.τάρτα/tárta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάρτα-η@wordElln,
* McsElln.τάρτας/tártas/!~γενι-ενικ:τάρτα-η@wordElln,
* McsElln.τάρτες/tártes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάρτα-η@wordElln,
* McsElln.ταρτών/tartón/!~γενι-πληθ:τάρτα-η@wordElln,

× base-form: τάρτα
× base-pronunciation: /tárta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τάρτα/tárta/-τάρτας/tártas/-τάρτα/tárta/-τάρτα/tárta/-τάρτες/tártes/-ταρτών/tartón/-τάρτες/tártes/-τάρτες/tártes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάρτα

τάση-η/tási-i/::
* McsEngl.wordElln.τάση-η/tási-i/@wordElln,
* McsElln./tási-i/τάση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάση-η/tási-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάση-η/tási-i/@wordElln,
* McsElln.τάση/tási/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάση-η@wordElln,
* McsElln.τάσης/tásis/!~γενι-ενικ:τάση-η@wordElln,
* McsElln.τάσεως/táseos/!~γενι-ενικ:τάση-η@wordElln,
* McsElln.τάσεις/tásis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάση-η@wordElln,
* McsElln.τάσεων/táseon/!~γενι-πληθ:τάση-η@wordElln,

× base-form: τάση
× base-pronunciation: /tási/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τάση/tási/-τάσης/tásis/|τάσεως/táseos/-τάση/tási/-τάση/tási/-τάσεις/tásis/-τάσεων/táseon/-τάσεις/tásis/-τάσεις/tásis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τάση

τάσι-το/tási-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τάσι-το/tási-to-s/@wordElln,
* McsElln./tási-to-s/τάσι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάσι-το/tási-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάσι-το/tási-to-s/@wordElln,
* McsElln.τάσι/tási/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάσι-το@wordElln,
* McsElln.τασιού/tassú/!~γενι-ενικ:τάσι-το@wordElln,
* McsElln.τάσια/tássa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάσι-το@wordElln,
* McsElln.τασιών/tassón/!~γενι-πληθ:τάσι-το@wordElln,

× base-form: τάσι
× base-pronunciation: /tási/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάσι/tási/-τασιού/tassú/-τάσι/tási/-τάσι/tási/-τάσια/tássa/-τασιών/tassón/-τάσια/tássa/-τάσια/tássa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάσι

τάστο-το/tásto-to/::
* McsEngl.wordElln.τάστο-το/tásto-to/@wordElln,
* McsElln./tásto-to/τάστο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάστο-το/tásto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάστο-το/tásto-to/@wordElln,
* McsElln.τάστο/tásto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάστο-το@wordElln,
* McsElln.τάστου/tástu/!~γενι-ενικ:τάστο-το@wordElln,
* McsElln.τάστα/tásta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάστο-το@wordElln,
* McsElln.τάστων/táston/!~γενι-πληθ:τάστο-το@wordElln,

× base-form: τάστο
× base-pronunciation: /tásto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τάστο/tásto/-τάστου/tástu/-τάστο/tásto/-τάστο/tásto/-τάστα/tásta/-τάστων/táston/-τάστα/tásta/-τάστα/tásta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάστο

τάφος-ο/táfos-o/::
* McsEngl.wordElln.τάφος-ο/táfos-o/@wordElln,
* McsElln./táfos-o/τάφος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάφος-ο/táfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάφος-ο/táfos-o/@wordElln,
* McsElln.τάφος/táfos/-ονομ-ενικ:τάφος-ο@wordElln,
* McsElln.τάφου/táfu/!~γενι-ενικ:τάφος-ο@wordElln,
* McsElln.τάφο/táfo/!~αιτι-ενικ:τάφος-ο@wordElln,
* McsElln.τάφε/táfe/!~κλητ-ενικ:τάφος-ο@wordElln,
* McsElln.τάφοι/táfi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τάφος-ο@wordElln,
* McsElln.τάφων/táfon/!~γενι-πληθ:τάφος-ο@wordElln,
* McsElln.τάφους/táfus/!~αιτι-πληθ:τάφος-ο@wordElln,

× base-form: τάφος
× base-pronunciation: /táfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τάφος/táfos/-τάφου/táfu/-τάφο/táfo/-τάφε/táfe/-τάφοι/táfi/-τάφων/táfon/-τάφους/táfus/-τάφοι/táfi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάφος

τάφρος-η/táfros-i/::
* McsEngl.wordElln.τάφρος-η/táfros-i/@wordElln,
* McsElln./táfros-i/τάφρος-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάφρος-η/táfros-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάφρος-η/táfros-i/@wordElln,
* McsElln.τάφρος/táfros/-ονομ-ενικ:τάφρος-η@wordElln,
* McsElln.τάφρου/táfru/!~γενι-ενικ:τάφρος-η@wordElln,
* McsElln.τάφρο/táfro/!~αιτι-ενικ:τάφρος-η@wordElln,
* McsElln.τάφρε/táfre/!~κλητ-ενικ:τάφρος-η@wordElln,
* McsElln.τάφροι/táfri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τάφρος-η@wordElln,
* McsElln.τάφρων/táfron/!~γενι-πληθ:τάφρος-η@wordElln,
* McsElln.τάφρους/táfrus/!~αιτι-πληθ:τάφρος-η@wordElln,

× base-form: τάφρος
× base-pronunciation: /táfros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τάφρος/táfros/-τάφρου/táfru/-τάφρο/táfro/-τάφρε/táfre/-τάφροι/táfri/-τάφρων/táfron/-τάφρους/táfrus/-τάφροι/táfri/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τάφρος

τάχυνση-η/táhinsi-i/::
* McsEngl.wordElln.τάχυνση-η/táhinsi-i/@wordElln,
* McsElln./táhinsi-i/τάχυνση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τάχυνση-η/táhinsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τάχυνση-η/táhinsi-i/@wordElln,
* McsElln.τάχυνση/táhinsi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τάχυνση-η@wordElln,
* McsElln.τάχυνσης/táhinsis/!~γενι-ενικ:τάχυνση-η@wordElln,
* McsElln.ταχύνσεως/tahínseos/!~γενι-ενικ:τάχυνση-η@wordElln,
* McsElln.ταχύνσεις/tahínsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τάχυνση-η@wordElln,
* McsElln.ταχύνσεων/tahínseon/!~γενι-πληθ:τάχυνση-η@wordElln,

× base-form: τάχυνση
× base-pronunciation: /táhinsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τάχυνση/táhinsi/-τάχυνσης/táhinsis/|ταχύνσεως/tahínseos/-τάχυνση/táhinsi/-τάχυνση/táhinsi/-ταχύνσεις/tahínsis/-ταχύνσεων/tahínseon/-ταχύνσεις/tahínsis/-ταχύνσεις/tahínsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τάχυνση

τέθριππο-το/téthripo-to/::
* McsEngl.wordElln.τέθριππο-το/téthripo-to/@wordElln,
* McsElln./téthripo-to/τέθριππο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέθριππο-το/téthripo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέθριππο-το/téthripo-to/@wordElln,
* McsElln.τέθριππο/téthripo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέθριππο-το@wordElln,
* McsElln.τεθρίππου/tethrípu/!~γενι-ενικ:τέθριππο-το@wordElln,
* McsElln.τέθριππου/téthripu/!~γενι-ενικ:τέθριππο-το@wordElln,
* McsElln.τέθριππα/téthripa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέθριππο-το@wordElln,
* McsElln.τεθρίππων/tethrípon/!~γενι-πληθ:τέθριππο-το@wordElln,

× base-form: τέθριππο
× base-pronunciation: /téthripo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέθριππο/téthripo/-τεθρίππου/tethrípu/|τέθριππου/téthripu/-τέθριππο/téthripo/-τέθριππο/téthripo/-τέθριππα/téthripa/-τεθρίππων/tethrípon/-τέθριππα/téthripa/-τέθριππα/téthripa/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τέθριππο

τέκνο-το/tékno-to/::
* McsEngl.wordElln.τέκνο-το/tékno-to/@wordElln,
* McsElln./tékno-to/τέκνο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέκνο-το/tékno-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέκνο-το/tékno-to/@wordElln,
* McsElln.τέκνο/tékno/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέκνο-το@wordElln,
* McsElln.τέκνου/téknu/!~γενι-ενικ:τέκνο-το@wordElln,
* McsElln.τέκνα/tékna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέκνο-το@wordElln,
* McsElln.τέκνων/téknon/!~γενι-πληθ:τέκνο-το@wordElln,

× base-form: τέκνο
× base-pronunciation: /tékno/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέκνο/tékno/-τέκνου/téknu/-τέκνο/tékno/-τέκνο/tékno/-τέκνα/tékna/-τέκνων/téknon/-τέκνα/tékna/-τέκνα/tékna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέκνο

τέκτονας-ο/téktonas-o/::
* McsEngl.wordElln.τέκτονας-ο/téktonas-o/@wordElln,
* McsElln./téktonas-o/τέκτονας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέκτονας-ο/téktonas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέκτονας-ο/téktonas-o/@wordElln,
* McsElln.τέκτονας/téktonas/-ονομ-ενικ:τέκτονας-ο@wordElln,
* McsElln.τέκτονα/téktona/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέκτονας-ο@wordElln,
* McsElln.τέκτονες/téktones/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέκτονας-ο@wordElln,
* McsElln.τεκτόνων/tektónon/!~γενι-πληθ:τέκτονας-ο@wordElln,

× base-form: τέκτονας
× base-pronunciation: /téktonas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τέκτονας/téktonas/-τέκτονα/téktona/-τέκτονα/téktona/-τέκτονα/téktona/-τέκτονες/téktones/-τεκτόνων/tektónon/-τέκτονες/téktones/-τέκτονες/téktones/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέκτονας

τέλειωμα-το/téleioma-to/::
* McsEngl.wordElln.τέλειωμα-το/téleioma-to/@wordElln,
* McsElln./téleioma-to/τέλειωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέλειωμα-το/téleioma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέλειωμα-το/téleioma-to/@wordElln,
* McsElln.τέλειωμα/téleioma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέλειωμα-το@wordElln,
* McsElln.τελείωματος/telíomatos/!~γενι-ενικ:τέλειωμα-το@wordElln,
* McsElln.τελείωματα/telíomata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέλειωμα-το@wordElln,
* McsElln.τελειωμάτων/teleiomáton/!~γενι-πληθ:τέλειωμα-το@wordElln,

× base-form: τέλειωμα
× base-pronunciation: /téleioma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέλειωμα/téleioma/-τελείωματος/telíomatos/-τέλειωμα/téleioma/-τέλειωμα/téleioma/-τελείωματα/telíomata/-τελειωμάτων/teleiomáton/-τελείωματα/telíomata/-τελείωματα/telíomata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέλειωμα

τέλεση-η/télesi-i/::
* McsEngl.wordElln.τέλεση-η/télesi-i/@wordElln,
* McsElln./télesi-i/τέλεση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέλεση-η/télesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέλεση-η/télesi-i/@wordElln,
* McsElln.τέλεση/télesi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέλεση-η@wordElln,
* McsElln.τέλεσης/télesis/!~γενι-ενικ:τέλεση-η@wordElln,
* McsElln.τελέσεως/teléseos/!~γενι-ενικ:τέλεση-η@wordElln,
* McsElln.τελέσεις/telésis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέλεση-η@wordElln,
* McsElln.τελέσεων/teléseon/!~γενι-πληθ:τέλεση-η@wordElln,

× base-form: τέλεση
× base-pronunciation: /télesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τέλεση/télesi/-τέλεσης/télesis/|τελέσεως/teléseos/-τέλεση/télesi/-τέλεση/télesi/-τελέσεις/telésis/-τελέσεων/teléseon/-τελέσεις/telésis/-τελέσεις/telésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τέλεση

τέλι-το/téli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τέλι-το/téli-to-s/@wordElln,
* McsElln./téli-to-s/τέλι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέλι-το/téli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέλι-το/téli-to-s/@wordElln,
* McsElln.τέλι/téli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέλι-το@wordElln,
* McsElln.τελιού/tellú/!~γενι-ενικ:τέλι-το@wordElln,
* McsElln.τέλια/télla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέλι-το@wordElln,
* McsElln.τελιών/tellón/!~γενι-πληθ:τέλι-το@wordElln,

× base-form: τέλι
× base-pronunciation: /téli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέλι/téli/-τελιού/tellú/-τέλι/téli/-τέλι/téli/-τέλια/télla/-τελιών/tellón/-τέλια/télla/-τέλια/télla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέλι

τέλμα-το/télma-to/::
* McsEngl.wordElln.τέλμα-το/télma-to/@wordElln,
* McsElln./télma-to/τέλμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέλμα-το/télma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέλμα-το/télma-to/@wordElln,
* McsElln.τέλμα/télma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέλμα-το@wordElln,
* McsElln.τέλματος/télmatos/!~γενι-ενικ:τέλμα-το@wordElln,
* McsElln.τέλματα/télmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέλμα-το@wordElln,
* McsElln.τελμάτων/telmáton/!~γενι-πληθ:τέλμα-το@wordElln,

× base-form: τέλμα
× base-pronunciation: /télma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέλμα/télma/-τέλματος/télmatos/-τέλμα/télma/-τέλμα/télma/-τέλματα/télmata/-τελμάτων/telmáton/-τέλματα/télmata/-τέλματα/télmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέλμα

τέλος-το/télos-to/::
* McsEngl.wordElln.τέλος-το/télos-to/@wordElln,
* McsElln./télos-to/τέλος-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέλος-το/télos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέλος-το/télos-to/@wordElln,
* McsElln.τέλος/télos/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέλος-το@wordElln,
* McsElln.τέλους/télus/!~γενι-ενικ:τέλος-το@wordElln,
* McsElln.τέλη/téli/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέλος-το@wordElln,
* McsElln.τελών/telón/!~γενι-πληθ:τέλος-το@wordElln,

× base-form: τέλος
× base-pronunciation: /télos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέλος/télos/-τέλους/télus/-τέλος/télos/-τέλος/télos/-τέλη/téli/-τελών/telón/-τέλη/téli/-τέλη/téli/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέλος

τέμενος-το/témenos-to/::
* McsEngl.wordElln.τέμενος-το/témenos-to/@wordElln,
* McsElln./témenos-to/τέμενος-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέμενος-το/témenos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέμενος-το/témenos-to/@wordElln,
* McsElln.τέμενος/témenos/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέμενος-το@wordElln,
* McsElln.τεμένους/teménus/!~γενι-ενικ:τέμενος-το@wordElln,
* McsElln.τεμένη/teméni/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέμενος-το@wordElln,
* McsElln.τεμενών/temenón/!~γενι-πληθ:τέμενος-το@wordElln,

× base-form: τέμενος
× base-pronunciation: /témenos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέμενος/témenos/-τεμένους/teménus/-τέμενος/témenos/-τέμενος/témenos/-τεμένη/teméni/-τεμενών/temenón/-τεμένη/teméni/-τεμένη/teméni/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέμενος

τέμπλο-το/téblo-to/::
* McsEngl.wordElln.τέμπλο-το/téblo-to/@wordElln,
* McsElln./téblo-to/τέμπλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέμπλο-το/téblo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέμπλο-το/téblo-to/@wordElln,
* McsElln.τέμπλο/téblo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέμπλο-το@wordElln,
* McsElln.τέμπλου/téblu/!~γενι-ενικ:τέμπλο-το@wordElln,
* McsElln.τέμπλα/tébla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέμπλο-το@wordElln,
* McsElln.τέμπλων/téblon/!~γενι-πληθ:τέμπλο-το@wordElln,

× base-form: τέμπλο
× base-pronunciation: /téblo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέμπλο/téblo/-τέμπλου/téblu/-τέμπλο/téblo/-τέμπλο/téblo/-τέμπλα/tébla/-τέμπλων/téblon/-τέμπλα/tébla/-τέμπλα/tébla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέμπλο

τέναγος-το/ténayos-to/::
* McsEngl.wordElln.τέναγος-το/ténayos-to/@wordElln,
* McsElln./ténayos-to/τέναγος-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέναγος-το/ténayos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέναγος-το/ténayos-to/@wordElln,
* McsElln.τέναγος/ténayos/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέναγος-το@wordElln,
* McsElln.τενάγους/tenáyus/!~γενι-ενικ:τέναγος-το@wordElln,
* McsElln.τενάγη/tenáyi/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέναγος-το@wordElln,
* McsElln.τεναγών/tenayón/!~γενι-πληθ:τέναγος-το@wordElln,

× base-form: τέναγος
× base-pronunciation: /ténayos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέναγος/ténayos/-τενάγους/tenáyus/-τέναγος/ténayos/-τέναγος/ténayos/-τενάγη/tenáyi/-τεναγών/tenayón/-τενάγη/tenáyi/-τενάγη/tenáyi/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέναγος

τέντα-η/téda-i/::
* McsEngl.wordElln.τέντα-η/téda-i/@wordElln,
* McsElln./téda-i/τέντα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέντα-η/téda-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέντα-η/téda-i/@wordElln,
* McsElln.τέντα/téda/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέντα-η@wordElln,
* McsElln.τέντας/tédas/!~γενι-ενικ:τέντα-η@wordElln,
* McsElln.τέντες/tédes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέντα-η@wordElln,
* McsElln.τεντών/tedón/!~γενι-πληθ:τέντα-η@wordElln,

× base-form: τέντα
× base-pronunciation: /téda/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τέντα/téda/-τέντας/tédas/-τέντα/téda/-τέντα/téda/-τέντες/tédes/-τεντών/tedón/-τέντες/tédes/-τέντες/tédes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέντα

τέντζερης-ο/ténjeris-o/::
* McsEngl.wordElln.τέντζερης-ο/ténjeris-o/@wordElln,
* McsElln./ténjeris-o/τέντζερης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέντζερης-ο/ténjeris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέντζερης-ο/ténjeris-o/@wordElln,
* McsElln.τέντζερης/ténjeris/-ονομ-ενικ:τέντζερης-ο@wordElln,
* McsElln.τέντζερη/ténjeri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέντζερης-ο@wordElln,
* McsElln.τέντζερηδες/ténjeridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέντζερης-ο@wordElln,
* McsElln.τέντζερηδων/ténjeridhon/!~γενι-πληθ:τέντζερης-ο@wordElln,

× base-form: τέντζερης
× base-pronunciation: /ténjeris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τέντζερης/ténjeris/-τέντζερη/ténjeri/-τέντζερη/ténjeri/-τέντζερη/ténjeri/-τέντζερηδες/ténjeridhes/-τέντζερηδων/ténjeridhon/-τέντζερηδες/ténjeridhes/-τέντζερηδες/ténjeridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέντζερης

τέντωμα-το/tédoma-to/::
* McsEngl.wordElln.τέντωμα-το/tédoma-to/@wordElln,
* McsElln./tédoma-to/τέντωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέντωμα-το/tédoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέντωμα-το/tédoma-to/@wordElln,
* McsElln.τέντωμα/tédoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέντωμα-το@wordElln,
* McsElln.τεντώματος/tedómatos/!~γενι-ενικ:τέντωμα-το@wordElln,
* McsElln.τεντώματα/tedómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέντωμα-το@wordElln,
* McsElln.τεντωμάτων/tedomáton/!~γενι-πληθ:τέντωμα-το@wordElln,

× base-form: τέντωμα
× base-pronunciation: /tédoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέντωμα/tédoma/-τεντώματος/tedómatos/-τέντωμα/tédoma/-τέντωμα/tédoma/-τεντώματα/tedómata/-τεντωμάτων/tedomáton/-τεντώματα/tedómata/-τεντώματα/tedómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέντωμα

τέρας-το/téras-to/::
* McsEngl.wordElln.τέρας-το/téras-to/@wordElln,
* McsElln./téras-to/τέρας-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέρας-το/téras-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέρας-το/téras-to/@wordElln,
* McsElln.τέρας/téras/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέρας-το@wordElln,
* McsElln.τέρατος/tératos/!~γενι-ενικ:τέρας-το@wordElln,
* McsElln.τέρατα/térata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέρας-το@wordElln,
* McsElln.τεράτων/teráton/!~γενι-πληθ:τέρας-το@wordElln,

× base-form: τέρας
× base-pronunciation: /téras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέρας/téras/-τέρατος/tératos/-τέρας/téras/-τέρας/téras/-τέρατα/térata/-τεράτων/teráton/-τέρατα/térata/-τέρατα/térata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XasT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαςΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέρας

τέρβιο-το/térvio-to/::
* McsEngl.wordElln.τέρβιο-το/térvio-to/@wordElln,
* McsElln./térvio-to/τέρβιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέρβιο-το/térvio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέρβιο-το/térvio-to/@wordElln,
* McsElln.τέρβιο/térvio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέρβιο-το@wordElln,
* McsElln.τέρβιου/térvyyu/!~γενι-ενικ:τέρβιο-το@wordElln,
* McsElln.τέρβια/térvia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέρβιο-το@wordElln,
* McsElln.τέρβιων/térvion/!~γενι-πληθ:τέρβιο-το@wordElln,

× base-form: τέρβιο
× base-pronunciation: /térvio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέρβιο/térvio/-τέρβιου/térvyyu/-τέρβιο/térvio/-τέρβιο/térvio/-τέρβια/térvia/-τέρβιων/térvion/-τέρβια/térvia/-τέρβια/térvia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέρβιο

τέρμα-το/térma-to/::
* McsEngl.wordElln.τέρμα-το/térma-to/@wordElln,
* McsElln./térma-to/τέρμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέρμα-το/térma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέρμα-το/térma-to/@wordElln,
* McsElln.τέρμα/térma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέρμα-το@wordElln,
* McsElln.τέρματος/térmatos/!~γενι-ενικ:τέρμα-το@wordElln,
* McsElln.τέρματα/térmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέρμα-το@wordElln,
* McsElln.τερμάτων/termáton/!~γενι-πληθ:τέρμα-το@wordElln,

× base-form: τέρμα
× base-pronunciation: /térma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέρμα/térma/-τέρματος/térmatos/-τέρμα/térma/-τέρμα/térma/-τέρματα/térmata/-τερμάτων/termáton/-τέρματα/térmata/-τέρματα/térmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέρμα

τέρμινο-το/término-to/::
* McsEngl.wordElln.τέρμινο-το/término-to/@wordElln,
* McsElln./término-to/τέρμινο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέρμινο-το/término-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέρμινο-το/término-to/@wordElln,
* McsElln.τέρμινο/término/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέρμινο-το@wordElln,
* McsElln.τέρμινου/términu/!~γενι-ενικ:τέρμινο-το@wordElln,
* McsElln.τέρμινα/términa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέρμινο-το@wordElln,
* McsElln.τέρμινων/términon/!~γενι-πληθ:τέρμινο-το@wordElln,

× base-form: τέρμινο
× base-pronunciation: /término/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέρμινο/término/-τέρμινου/términu/-τέρμινο/término/-τέρμινο/término/-τέρμινα/términa/-τέρμινων/términon/-τέρμινα/términa/-τέρμινα/términa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέρμινο

τέρψη-η/térpsi-i/::
* McsEngl.wordElln.τέρψη-η/térpsi-i/@wordElln,
* McsElln./térpsi-i/τέρψη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέρψη-η/térpsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέρψη-η/térpsi-i/@wordElln,
* McsElln.τέρψη/térpsi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέρψη-η@wordElln,
* McsElln.τέρψης/térpsis/!~γενι-ενικ:τέρψη-η@wordElln,
* McsElln.τέρψεως/térpseos/!~γενι-ενικ:τέρψη-η@wordElln,
* McsElln.τέρψεις/térpsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέρψη-η@wordElln,
* McsElln.τέρψεων/térpseon/!~γενι-πληθ:τέρψη-η@wordElln,

× base-form: τέρψη
× base-pronunciation: /térpsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τέρψη/térpsi/-τέρψης/térpsis/|τέρψεως/térpseos/-τέρψη/térpsi/-τέρψη/térpsi/-τέρψεις/térpsis/-τέρψεων/térpseon/-τέρψεις/térpsis/-τέρψεις/térpsis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τέρψη

τέτανος-ο/tétanos-o/::
* McsEngl.wordElln.τέτανος-ο/tétanos-o/@wordElln,
* McsElln./tétanos-o/τέτανος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέτανος-ο/tétanos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέτανος-ο/tétanos-o/@wordElln,
* McsElln.τέτανος/tétanos/-ονομ-ενικ:τέτανος-ο@wordElln,
* McsElln.τετάνου/tetánu/!~γενι-ενικ:τέτανος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτανου/tétanu/!~γενι-ενικ:τέτανος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτανο/tétano/!~αιτι-ενικ:τέτανος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτανε/tétane/!~κλητ-ενικ:τέτανος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτανοι/tétani/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τέτανος-ο@wordElln,
* McsElln.τετάνων/tetánon/!~γενι-πληθ:τέτανος-ο@wordElln,
* McsElln.τετάνους/tetánus/!~αιτι-πληθ:τέτανος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτανους/tétanus/!~αιτι-πληθ:τέτανος-ο@wordElln,

× base-form: τέτανος
× base-pronunciation: /tétanos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τέτανος/tétanos/-τετάνου/tetánu/|τέτανου/tétanu/-τέτανο/tétano/-τέτανε/tétane/-τέτανοι/tétani/-τετάνων/tetánon/-τετάνους/tetánus/|τέτανους/tétanus/-τέτανοι/tétani/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: τέτανος

τέταρτο-το/tétarto-to/::
* McsEngl.wordElln.τέταρτο-το/tétarto-to/@wordElln,
* McsElln./tétarto-to/τέταρτο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέταρτο-το/tétarto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέταρτο-το/tétarto-to/@wordElln,
* McsElln.τέταρτο/tétarto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέταρτο-το@wordElln,
* McsElln.τετάρτου/tetártu/!~γενι-ενικ:τέταρτο-το@wordElln,
* McsElln.τέταρτου/tétartu/!~γενι-ενικ:τέταρτο-το@wordElln,
* McsElln.τέταρτα/tétarta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέταρτο-το@wordElln,
* McsElln.τετάρτων/tetárton/!~γενι-πληθ:τέταρτο-το@wordElln,

× base-form: τέταρτο
× base-pronunciation: /tétarto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέταρτο/tétarto/-τετάρτου/tetártu/|τέταρτου/tétartu/-τέταρτο/tétarto/-τέταρτο/tétarto/-τέταρτα/tétarta/-τετάρτων/tetárton/-τέταρτα/tétarta/-τέταρτα/tétarta/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τέταρτο

τέτραρχος-ο/tétrarhos-o/::
* McsEngl.wordElln.τέτραρχος-ο/tétrarhos-o/@wordElln,
* McsElln./tétrarhos-o/τέτραρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέτραρχος-ο/tétrarhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέτραρχος-ο/tétrarhos-o/@wordElln,
* McsElln.τέτραρχος/tétrarhos/-ονομ-ενικ:τέτραρχος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτραρχου/tétrarhu/!~γενι-ενικ:τέτραρχος-ο@wordElln,
* McsElln.τετράρχου/tetrárhu/!~γενι-ενικ:τέτραρχος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτραρχο/tétrarho/!~αιτι-ενικ:τέτραρχος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτραρχε/tétrarhe/!~κλητ-ενικ:τέτραρχος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτραρχοι/tétrarhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τέτραρχος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτραρχων/tétrarhon/!~γενι-πληθ:τέτραρχος-ο@wordElln,
* McsElln.τετράρχων/tetrárhon/!~γενι-πληθ:τέτραρχος-ο@wordElln,
* McsElln.τέτραρχους/tétrarhus/!~αιτι-πληθ:τέτραρχος-ο@wordElln,
* McsElln.τετράρχους/tetrárhus/!~αιτι-πληθ:τέτραρχος-ο@wordElln,

× base-form: τέτραρχος
× base-pronunciation: /tétrarhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τέτραρχος/tétrarhos/-τέτραρχου/tétrarhu/|τετράρχου/tetrárhu/-τέτραρχο/tétrarho/-τέτραρχε/tétrarhe/-τέτραρχοι/tétrarhi/-τέτραρχων/tétrarhon/|τετράρχων/tetrárhon/-τέτραρχους/tétrarhus/|τετράρχους/tetrárhus/-τέτραρχοι/tétrarhi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τέτραρχος

τέφρα-η/téfra-i/::
* McsEngl.wordElln.τέφρα-η/téfra-i/@wordElln,
* McsElln./téfra-i/τέφρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέφρα-η/téfra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέφρα-η/téfra-i/@wordElln,
* McsElln.τέφρα/téfra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέφρα-η@wordElln,
* McsElln.τέφρας/téfras/!~γενι-ενικ:τέφρα-η@wordElln,
* McsElln.τέφρες/téfres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέφρα-η@wordElln,
* McsElln.τεφρών/tefrón/!~γενι-πληθ:τέφρα-η@wordElln,

× base-form: τέφρα
× base-pronunciation: /téfra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τέφρα/téfra/-τέφρας/téfras/-τέφρα/téfra/-τέφρα/téfra/-τέφρες/téfres/-τεφρών/tefrón/-τέφρες/téfres/-τέφρες/téfres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέφρα

τέχνασμα-το/téhnazma-to/::
* McsEngl.wordElln.τέχνασμα-το/téhnazma-to/@wordElln,
* McsElln./téhnazma-to/τέχνασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέχνασμα-το/téhnazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέχνασμα-το/téhnazma-to/@wordElln,
* McsElln.τέχνασμα/téhnazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέχνασμα-το@wordElln,
* McsElln.τεχνάσματος/tehnázmatos/!~γενι-ενικ:τέχνασμα-το@wordElln,
* McsElln.τεχνάσματα/tehnázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέχνασμα-το@wordElln,
* McsElln.τεχνασμάτων/tehnazmáton/!~γενι-πληθ:τέχνασμα-το@wordElln,

× base-form: τέχνασμα
× base-pronunciation: /téhnazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέχνασμα/téhnazma/-τεχνάσματος/tehnázmatos/-τέχνασμα/téhnazma/-τέχνασμα/téhnazma/-τεχνάσματα/tehnázmata/-τεχνασμάτων/tehnazmáton/-τεχνάσματα/tehnázmata/-τεχνάσματα/tehnázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέχνασμα

τέχνεργο-το/téhneryo-to/::
* McsEngl.wordElln.τέχνεργο-το/téhneryo-to/@wordElln,
* McsElln./téhneryo-to/τέχνεργο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέχνεργο-το/téhneryo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέχνεργο-το/téhneryo-to/@wordElln,
* McsElln.τέχνεργο/téhneryo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέχνεργο-το@wordElln,
* McsElln.τέχνεργου/téhneryu/!~γενι-ενικ:τέχνεργο-το@wordElln,
* McsElln.τεχνέργου/tehnéryu/!~γενι-ενικ:τέχνεργο-το@wordElln,
* McsElln.τέχνεργα/téhnerya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέχνεργο-το@wordElln,
* McsElln.τέχνεργων/téhneryon/!~γενι-πληθ:τέχνεργο-το@wordElln,
* McsElln.τεχνέργων/tehnéryon/!~γενι-πληθ:τέχνεργο-το@wordElln,

× base-form: τέχνεργο
× base-pronunciation: /téhneryo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέχνεργο/téhneryo/-τέχνεργου/téhneryu/|τεχνέργου/tehnéryu/-τέχνεργο/téhneryo/-τέχνεργο/téhneryo/-τέχνεργα/téhnerya/-τέχνεργων/téhneryon/|τεχνέργων/tehnéryon/-τέχνεργα/téhnerya/-τέχνεργα/téhnerya/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τέχνεργο

τέχνη-η/téhni-i/::
* McsEngl.wordElln.τέχνη-η/téhni-i/@wordElln,
* McsElln./téhni-i/τέχνη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέχνη-η/téhni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέχνη-η/téhni-i/@wordElln,
* McsElln.τέχνη/téhni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέχνη-η@wordElln,
* McsElln.τέχνης/téhnis/!~γενι-ενικ:τέχνη-η@wordElln,
* McsElln.τέχνες/téhnes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέχνη-η@wordElln,
* McsElln.τεχνών/tehnón/!~γενι-πληθ:τέχνη-η@wordElln,

× base-form: τέχνη
× base-pronunciation: /téhni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τέχνη/téhni/-τέχνης/téhnis/-τέχνη/téhni/-τέχνη/téhni/-τέχνες/téhnes/-τεχνών/tehnón/-τέχνες/téhnes/-τέχνες/téhnes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέχνη

τέχνημα-το/téhnima-to/::
* McsEngl.wordElln.τέχνημα-το/téhnima-to/@wordElln,
* McsElln./téhnima-to/τέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τέχνημα-το/téhnima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τέχνημα-το/téhnima-to/@wordElln,
* McsElln.τέχνημα/téhnima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.τεχνήματος/tehnímatos/!~γενι-ενικ:τέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.τεχνήματα/tehnímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.τεχνημάτων/tehnimáton/!~γενι-πληθ:τέχνημα-το@wordElln,

× base-form: τέχνημα
× base-pronunciation: /téhnima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τέχνημα/téhnima/-τεχνήματος/tehnímatos/-τέχνημα/téhnima/-τέχνημα/téhnima/-τεχνήματα/tehnímata/-τεχνημάτων/tehnimáton/-τεχνήματα/tehnímata/-τεχνήματα/tehnímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τέχνημα

τήβεννος-η/tívenos-i/::
* McsEngl.wordElln.τήβεννος-η/tívenos-i/@wordElln,
* McsElln./tívenos-i/τήβεννος-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τήβεννος-η/tívenos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τήβεννος-η/tívenos-i/@wordElln,
* McsElln.τήβεννος/tívenos/-ονομ-ενικ:τήβεννος-η@wordElln,
* McsElln.τηβέννου/tivénu/!~γενι-ενικ:τήβεννος-η@wordElln,
* McsElln.τήβεννο/tíveno/!~αιτι-ενικ:τήβεννος-η@wordElln,
* McsElln.τήβεννε/tívene/!~κλητ-ενικ:τήβεννος-η@wordElln,
* McsElln.τήβεννοι/tíveni/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τήβεννος-η@wordElln,
* McsElln.τηβέννων/tivénon/!~γενι-πληθ:τήβεννος-η@wordElln,
* McsElln.τηβέννους/tivénus/!~αιτι-πληθ:τήβεννος-η@wordElln,

× base-form: τήβεννος
× base-pronunciation: /tívenos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τήβεννος/tívenos/-τηβέννου/tivénu/-τήβεννο/tíveno/-τήβεννε/tívene/-τήβεννοι/tíveni/-τηβέννων/tivénon/-τηβέννους/tivénus/-τήβεννοι/tíveni/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τήβεννος

τήξη-η/tíksi-i/::
* McsEngl.wordElln.τήξη-η/tíksi-i/@wordElln,
* McsElln./tíksi-i/τήξη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τήξη-η/tíksi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τήξη-η/tíksi-i/@wordElln,
* McsElln.τήξη/tíksi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τήξη-η@wordElln,
* McsElln.τήξης/tíksis/!~γενι-ενικ:τήξη-η@wordElln,
* McsElln.τήξεως/tíkseos/!~γενι-ενικ:τήξη-η@wordElln,
* McsElln.τήξεις/tíksis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τήξη-η@wordElln,
* McsElln.τήξεων/tíkseon/!~γενι-πληθ:τήξη-η@wordElln,

× base-form: τήξη
× base-pronunciation: /tíksi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τήξη/tíksi/-τήξης/tíksis/|τήξεως/tíkseos/-τήξη/tíksi/-τήξη/tíksi/-τήξεις/tíksis/-τήξεων/tíkseon/-τήξεις/tíksis/-τήξεις/tíksis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τήξη

τήρηση-η/tírisi-i/::
* McsEngl.wordElln.τήρηση-η/tírisi-i/@wordElln,
* McsElln./tírisi-i/τήρηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τήρηση-η/tírisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τήρηση-η/tírisi-i/@wordElln,
* McsElln.τήρηση/tírisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τήρηση-η@wordElln,
* McsElln.τήρησης/tírisis/!~γενι-ενικ:τήρηση-η@wordElln,
* McsElln.τηρήσεως/tiríseos/!~γενι-ενικ:τήρηση-η@wordElln,
* McsElln.τηρήσεις/tirísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τήρηση-η@wordElln,
* McsElln.τηρήσεων/tiríseon/!~γενι-πληθ:τήρηση-η@wordElln,

× base-form: τήρηση
× base-pronunciation: /tírisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τήρηση/tírisi/-τήρησης/tírisis/|τηρήσεως/tiríseos/-τήρηση/tírisi/-τήρηση/tírisi/-τηρήσεις/tirísis/-τηρήσεων/tiríseon/-τηρήσεις/tirísis/-τηρήσεις/tirísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τήρηση

τίγρη-η/tíyri-i/::
* McsEngl.wordElln.τίγρη-η/tíyri-i/@wordElln,
* McsElln./tíyri-i/τίγρη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τίγρη-η/tíyri-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τίγρη-η/tíyri-i/@wordElln,
* McsElln.τίγρη/tíyri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τίγρη-η@wordElln,
* McsElln.τίγρης/tíyris/!~γενι-ενικ:τίγρη-η@wordElln,
* McsElln.τίγρεως/tíyreos/!~γενι-ενικ:τίγρη-η@wordElln,
* McsElln.τίγρεις/tíyris/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τίγρη-η@wordElln,
* McsElln.τίγρεων/tíyreon/!~γενι-πληθ:τίγρη-η@wordElln,

× base-form: τίγρη
× base-pronunciation: /tíyri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τίγρη/tíyri/-τίγρης/tíyris/|τίγρεως/tíyreos/-τίγρη/tíyri/-τίγρη/tíyri/-τίγρεις/tíyris/-τίγρεων/tíyreon/-τίγρεις/tíyris/-τίγρεις/tíyris/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τίγρη

τίλιο-το/tíllo-to/::
* McsEngl.wordElln.τίλιο-το/tíllo-to/@wordElln,
* McsElln./tíllo-to/τίλιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τίλιο-το/tíllo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τίλιο-το/tíllo-to/@wordElln,
* McsElln.τίλιο/tíllo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τίλιο-το@wordElln,
* McsElln.τίλιου/tíllu/!~γενι-ενικ:τίλιο-το@wordElln,
* McsElln.τίλια/tílla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τίλιο-το@wordElln,
* McsElln.τίλιων/tílion/!~γενι-πληθ:τίλιο-το@wordElln,

× base-form: τίλιο
× base-pronunciation: /tíllo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τίλιο/tíllo/-τίλιου/tíllu/-τίλιο/tíllo/-τίλιο/tíllo/-τίλια/tílla/-τίλιων/tílion/-τίλια/tílla/-τίλια/tílla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τίλιο

τίμημα-το/tímima-to/::
* McsEngl.wordElln.τίμημα-το/tímima-to/@wordElln,
* McsElln./tímima-to/τίμημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τίμημα-το/tímima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τίμημα-το/tímima-to/@wordElln,
* McsElln.τίμημα/tímima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τίμημα-το@wordElln,
* McsElln.τιμήματος/timímatos/!~γενι-ενικ:τίμημα-το@wordElln,
* McsElln.τιμήματα/timímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τίμημα-το@wordElln,
* McsElln.τιμημάτων/timimáton/!~γενι-πληθ:τίμημα-το@wordElln,

× base-form: τίμημα
× base-pronunciation: /tímima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τίμημα/tímima/-τιμήματος/timímatos/-τίμημα/tímima/-τίμημα/tímima/-τιμήματα/timímata/-τιμημάτων/timimáton/-τιμήματα/timímata/-τιμήματα/timímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τίμημα

τίναγμα-το/tínayma-to/::
* McsEngl.wordElln.τίναγμα-το/tínayma-to/@wordElln,
* McsElln./tínayma-to/τίναγμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τίναγμα-το/tínayma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τίναγμα-το/tínayma-to/@wordElln,
* McsElln.τίναγμα/tínayma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τίναγμα-το@wordElln,
* McsElln.τινάγματος/tináymatos/!~γενι-ενικ:τίναγμα-το@wordElln,
* McsElln.τινάγματα/tináymata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τίναγμα-το@wordElln,
* McsElln.τιναγμάτων/tinaymáton/!~γενι-πληθ:τίναγμα-το@wordElln,

× base-form: τίναγμα
× base-pronunciation: /tínayma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τίναγμα/tínayma/-τινάγματος/tináymatos/-τίναγμα/tínayma/-τίναγμα/tínayma/-τινάγματα/tináymata/-τιναγμάτων/tinaymáton/-τινάγματα/tináymata/-τινάγματα/tináymata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τίναγμα

τίντα-η/tída-i/::
* McsEngl.wordElln.τίντα-η/tída-i/@wordElln,
* McsElln./tída-i/τίντα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τίντα-η/tída-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τίντα-η/tída-i/@wordElln,
* McsElln.τίντα/tída/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τίντα-η@wordElln,
* McsElln.τίντας/tídas/!~γενι-ενικ:τίντα-η@wordElln,
* McsElln.τίντες/tídes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τίντα-η@wordElln,

× base-form: τίντα
× base-pronunciation: /tída/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τίντα/tída/-τίντας/tídas/-τίντα/tída/-τίντα/tída/-τίντες/tídes/-∅-τίντες/tídes/-τίντες/tídes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: τίντα

τίση-η/tísi-i/::
* McsEngl.wordElln.τίση-η/tísi-i/@wordElln,
* McsElln./tísi-i/τίση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τίση-η/tísi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τίση-η/tísi-i/@wordElln,
* McsElln.τίση/tísi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τίση-η@wordElln,
* McsElln.τίσης/tísis/!~γενι-ενικ:τίση-η@wordElln,
* McsElln.τίσεως/tíseos/!~γενι-ενικ:τίση-η@wordElln,
* McsElln.τίσεις/tísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τίση-η@wordElln,
* McsElln.τίσεων/tíseon/!~γενι-πληθ:τίση-η@wordElln,

× base-form: τίση
× base-pronunciation: /tísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τίση/tísi/-τίσης/tísis/|τίσεως/tíseos/-τίση/tísi/-τίση/tísi/-τίσεις/tísis/-τίσεων/tíseon/-τίσεις/tísis/-τίσεις/tísis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τίση

τίτλος-ο/títlos-o/::
* McsEngl.wordElln.τίτλος-ο/títlos-o/@wordElln,
* McsElln./títlos-o/τίτλος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τίτλος-ο/títlos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τίτλος-ο/títlos-o/@wordElln,
* McsElln.τίτλος/títlos/-ονομ-ενικ:τίτλος-ο@wordElln,
* McsElln.τίτλου/títlu/!~γενι-ενικ:τίτλος-ο@wordElln,
* McsElln.τίτλο/títlo/!~αιτι-ενικ:τίτλος-ο@wordElln,
* McsElln.τίτλε/títle/!~κλητ-ενικ:τίτλος-ο@wordElln,
* McsElln.τίτλοι/títli/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τίτλος-ο@wordElln,
* McsElln.τίτλων/títlon/!~γενι-πληθ:τίτλος-ο@wordElln,
* McsElln.τίτλους/títlus/!~αιτι-πληθ:τίτλος-ο@wordElln,

× base-form: τίτλος
× base-pronunciation: /títlos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τίτλος/títlos/-τίτλου/títlu/-τίτλο/títlo/-τίτλε/títle/-τίτλοι/títli/-τίτλων/títlon/-τίτλους/títlus/-τίτλοι/títli/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τίτλος

ταΐστρα-η/taístra-i/::
* McsEngl.wordElln.ταΐστρα-η/taístra-i/@wordElln,
* McsElln./taístra-i/ταΐστρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταΐστρα-η/taístra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταΐστρα-η/taístra-i/@wordElln,
* McsElln.ταΐστρα/taístra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταΐστρα-η@wordElln,
* McsElln.ταΐστρας/taístras/!~γενι-ενικ:ταΐστρα-η@wordElln,
* McsElln.ταΐστρες/taístres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταΐστρα-η@wordElln,
* McsElln.ταϊστρών/taistrón/!~γενι-πληθ:ταΐστρα-η@wordElln,

× base-form: ταΐστρα
× base-pronunciation: /taístra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταΐστρα/taístra/-ταΐστρας/taístras/-ταΐστρα/taístra/-ταΐστρα/taístra/-ταΐστρες/taístres/-ταϊστρών/taistrón/-ταΐστρες/taístres/-ταΐστρες/taístres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταΐστρα

ταή-η/taí-i/::
* McsEngl.wordElln.ταή-η/taí-i/@wordElln,
* McsElln./taí-i/ταή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταή-η/taí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταή-η/taí-i/@wordElln,
* McsElln.ταή/taí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταή-η@wordElln,
* McsElln.ταής/taís/!~γενι-ενικ:ταή-η@wordElln,
* McsElln.ταές/taés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταή-η@wordElln,
* McsElln.ταών/taón/!~γενι-πληθ:ταή-η@wordElln,

× base-form: ταή
× base-pronunciation: /taí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταή/taí/-ταής/taís/-ταή/taí/-ταή/taí/-ταές/taés/-ταών/taón/-ταές/taés/-ταές/taés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταή

ταίρι-το/téri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταίρι-το/téri-to-s/@wordElln,
* McsElln./téri-to-s/ταίρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταίρι-το/téri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταίρι-το/téri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταίρι/téri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταίρι-το@wordElln,
* McsElln.ταιριού/teryyú/!~γενι-ενικ:ταίρι-το@wordElln,
* McsElln.ταίρια/téryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταίρι-το@wordElln,
* McsElln.ταιριών/teryyón/!~γενι-πληθ:ταίρι-το@wordElln,

× base-form: ταίρι
× base-pronunciation: /téri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταίρι/téri/-ταιριού/teryyú/-ταίρι/téri/-ταίρι/téri/-ταίρια/téryya/-ταιριών/teryyón/-ταίρια/téryya/-ταίρια/téryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταίρι

ταίριασμα-το/téryyazma-to/::
* McsEngl.wordElln.ταίριασμα-το/téryyazma-to/@wordElln,
* McsElln./téryyazma-to/ταίριασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταίριασμα-το/téryyazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταίριασμα-το/téryyazma-to/@wordElln,
* McsElln.ταίριασμα/téryyazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταίριασμα-το@wordElln,
* McsElln.ταιριάσματος/teryyázmatos/!~γενι-ενικ:ταίριασμα-το@wordElln,
* McsElln.ταιριάσματα/teryyázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταίριασμα-το@wordElln,
* McsElln.ταιριασμάτων/teryyazmáton/!~γενι-πληθ:ταίριασμα-το@wordElln,

× base-form: ταίριασμα
× base-pronunciation: /téryyazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταίριασμα/téryyazma/-ταιριάσματος/teryyázmatos/-ταίριασμα/téryyazma/-ταίριασμα/téryyazma/-ταιριάσματα/teryyázmata/-ταιριασμάτων/teryyazmáton/-ταιριάσματα/teryyázmata/-ταιριάσματα/teryyázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταίριασμα

ταβάνι-το/taváni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταβάνι-το/taváni-to-s/@wordElln,
* McsElln./taváni-to-s/ταβάνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβάνι-το/taváni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβάνι-το/taváni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταβάνι/taváni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβάνι-το@wordElln,
* McsElln.ταβανιού/tavannú/!~γενι-ενικ:ταβάνι-το@wordElln,
* McsElln.ταβάνια/tavánna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβάνι-το@wordElln,
* McsElln.ταβανιών/tavannón/!~γενι-πληθ:ταβάνι-το@wordElln,

× base-form: ταβάνι
× base-pronunciation: /taváni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταβάνι/taváni/-ταβανιού/tavannú/-ταβάνι/taváni/-ταβάνι/taváni/-ταβάνια/tavánna/-ταβανιών/tavannón/-ταβάνια/tavánna/-ταβάνια/tavánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβάνι

ταβάνωμα-το/tavánoma-to/::
* McsEngl.wordElln.ταβάνωμα-το/tavánoma-to/@wordElln,
* McsElln./tavánoma-to/ταβάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβάνωμα-το/tavánoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβάνωμα-το/tavánoma-to/@wordElln,
* McsElln.ταβάνωμα/tavánoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταβανώματος/tavanómatos/!~γενι-ενικ:ταβάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταβανώματα/tavanómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβάνωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταβανωμάτων/tavanomáton/!~γενι-πληθ:ταβάνωμα-το@wordElln,

× base-form: ταβάνωμα
× base-pronunciation: /tavánoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταβάνωμα/tavánoma/-ταβανώματος/tavanómatos/-ταβάνωμα/tavánoma/-ταβάνωμα/tavánoma/-ταβανώματα/tavanómata/-ταβανωμάτων/tavanomáton/-ταβανώματα/tavanómata/-ταβανώματα/tavanómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβάνωμα

ταβάς-ο/tavás-o/::
* McsEngl.wordElln.ταβάς-ο/tavás-o/@wordElln,
* McsElln./tavás-o/ταβάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβάς-ο/tavás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβάς-ο/tavás-o/@wordElln,
* McsElln.ταβάς/tavás/-ονομ-ενικ:ταβάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταβά/tavá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταβάδες/tavádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταβάδων/tavádhon/!~γενι-πληθ:ταβάς-ο@wordElln,

× base-form: ταβάς
× base-pronunciation: /tavás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταβάς/tavás/-ταβά/tavá/-ταβά/tavá/-ταβά/tavá/-ταβάδες/tavádhes/-ταβάδων/tavádhon/-ταβάδες/tavádhes/-ταβάδες/tavádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβάς

ταβέρνα-η/tavérna-i/::
* McsEngl.wordElln.ταβέρνα-η/tavérna-i/@wordElln,
* McsElln./tavérna-i/ταβέρνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβέρνα-η/tavérna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβέρνα-η/tavérna-i/@wordElln,
* McsElln.ταβέρνα/tavérna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβέρνα-η@wordElln,
* McsElln.ταβέρνας/tavérnas/!~γενι-ενικ:ταβέρνα-η@wordElln,
* McsElln.ταβέρνες/tavérnes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβέρνα-η@wordElln,
* McsElln.ταβερνών/tavernón/!~γενι-πληθ:ταβέρνα-η@wordElln,

× base-form: ταβέρνα
× base-pronunciation: /tavérna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταβέρνα/tavérna/-ταβέρνας/tavérnas/-ταβέρνα/tavérna/-ταβέρνα/tavérna/-ταβέρνες/tavérnes/-ταβερνών/tavernón/-ταβέρνες/tavérnes/-ταβέρνες/tavérnes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβέρνα

ταβανοσάνιδο-το/tavanosánidho-to/::
* McsEngl.wordElln.ταβανοσάνιδο-το/tavanosánidho-to/@wordElln,
* McsElln./tavanosánidho-to/ταβανοσάνιδο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβανοσάνιδο-το/tavanosánidho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβανοσάνιδο-το/tavanosánidho-to/@wordElln,
* McsElln.ταβανοσάνιδο/tavanosánidho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβανοσάνιδο-το@wordElln,
* McsElln.ταβανοσάνιδου/tavanosánidhu/!~γενι-ενικ:ταβανοσάνιδο-το@wordElln,
* McsElln.ταβανοσάνιδα/tavanosánidha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβανοσάνιδο-το@wordElln,
* McsElln.ταβανοσάνιδων/tavanosánidhon/!~γενι-πληθ:ταβανοσάνιδο-το@wordElln,

× base-form: ταβανοσάνιδο
× base-pronunciation: /tavanosánidho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταβανοσάνιδο/tavanosánidho/-ταβανοσάνιδου/tavanosánidhu/-ταβανοσάνιδο/tavanosánidho/-ταβανοσάνιδο/tavanosánidho/-ταβανοσάνιδα/tavanosánidha/-ταβανοσάνιδων/tavanosánidhon/-ταβανοσάνιδα/tavanosánidha/-ταβανοσάνιδα/tavanosánidha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβανοσάνιδο

ταβατούρι-το/tavatúri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταβατούρι-το/tavatúri-to-s/@wordElln,
* McsElln./tavatúri-to-s/ταβατούρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβατούρι-το/tavatúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβατούρι-το/tavatúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταβατούρι/tavatúri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβατούρι-το@wordElln,
* McsElln.ταβατουριού/tavaturyyú/!~γενι-ενικ:ταβατούρι-το@wordElln,
* McsElln.ταβατούρια/tavatúryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβατούρι-το@wordElln,
* McsElln.ταβατουριών/tavaturyyón/!~γενι-πληθ:ταβατούρι-το@wordElln,

× base-form: ταβατούρι
× base-pronunciation: /tavatúri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταβατούρι/tavatúri/-ταβατουριού/tavaturyyú/-ταβατούρι/tavatúri/-ταβατούρι/tavatúri/-ταβατούρια/tavatúryya/-ταβατουριών/tavaturyyón/-ταβατούρια/tavatúryya/-ταβατούρια/tavatúryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβατούρι

ταβερνάκι-το/tavernáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταβερνάκι-το/tavernáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tavernáki-to-s/ταβερνάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβερνάκι-το/tavernáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβερνάκι-το/tavernáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταβερνάκι/tavernáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβερνάκι-το@wordElln,
* McsElln.ταβερνάκια/tavernákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβερνάκι-το@wordElln,

× base-form: ταβερνάκι
× base-pronunciation: /tavernáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταβερνάκι/tavernáki/-∅-ταβερνάκι/tavernáki/-ταβερνάκι/tavernáki/-ταβερνάκια/tavernákka/-∅-ταβερνάκια/tavernákka/-ταβερνάκια/tavernákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταβερνάκι

ταβερνίτσα-η/taverníca-i/::
* McsEngl.wordElln.ταβερνίτσα-η/taverníca-i/@wordElln,
* McsElln./taverníca-i/ταβερνίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβερνίτσα-η/taverníca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβερνίτσα-η/taverníca-i/@wordElln,
* McsElln.ταβερνίτσα/taverníca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβερνίτσα-η@wordElln,
* McsElln.ταβερνίτσας/tavernícas/!~γενι-ενικ:ταβερνίτσα-η@wordElln,
* McsElln.ταβερνίτσες/taverníces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβερνίτσα-η@wordElln,

× base-form: ταβερνίτσα
× base-pronunciation: /taverníca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταβερνίτσα/taverníca/-ταβερνίτσας/tavernícas/-ταβερνίτσα/taverníca/-ταβερνίτσα/taverníca/-ταβερνίτσες/taverníces/-∅-ταβερνίτσες/taverníces/-ταβερνίτσες/taverníces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ταβερνίτσα

ταβερνείο-το/tavernío-to/::
* McsEngl.wordElln.ταβερνείο-το/tavernío-to/@wordElln,
* McsElln./tavernío-to/ταβερνείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβερνείο-το/tavernío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβερνείο-το/tavernío-to/@wordElln,
* McsElln.ταβερνείο/tavernío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβερνείο-το@wordElln,
* McsElln.ταβερνείου/taverníu/!~γενι-ενικ:ταβερνείο-το@wordElln,
* McsElln.ταβερνεία/tavernía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβερνείο-το@wordElln,
* McsElln.ταβερνείων/taverníon/!~γενι-πληθ:ταβερνείο-το@wordElln,

× base-form: ταβερνείο
× base-pronunciation: /tavernío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταβερνείο/tavernío/-ταβερνείου/taverníu/-ταβερνείο/tavernío/-ταβερνείο/tavernío/-ταβερνεία/tavernía/-ταβερνείων/taverníon/-ταβερνεία/tavernía/-ταβερνεία/tavernía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβερνείο

ταβερνιάρης-ο/tavernnáris-o/::
* McsEngl.wordElln.ταβερνιάρης-ο/tavernnáris-o/@wordElln,
* McsElln./tavernnáris-o/ταβερνιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβερνιάρης-ο/tavernnáris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβερνιάρης-ο/tavernnáris-o/@wordElln,
* McsElln.ταβερνιάρης/tavernnáris/-ονομ-ενικ:ταβερνιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.ταβερνιάρη/tavernnári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβερνιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.ταβερνιάρηδες/tavernnáridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβερνιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.ταβερνιάρηδων/tavernnáridhon/!~γενι-πληθ:ταβερνιάρης-ο@wordElln,

× base-form: ταβερνιάρης
× base-pronunciation: /tavernnáris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταβερνιάρης/tavernnáris/-ταβερνιάρη/tavernnári/-ταβερνιάρη/tavernnári/-ταβερνιάρη/tavernnári/-ταβερνιάρηδες/tavernnáridhes/-ταβερνιάρηδων/tavernnáridhon/-ταβερνιάρηδες/tavernnáridhes/-ταβερνιάρηδες/tavernnáridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβερνιάρης

ταβερνούλα-η/tavernúla-i/::
* McsEngl.wordElln.ταβερνούλα-η/tavernúla-i/@wordElln,
* McsElln./tavernúla-i/ταβερνούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβερνούλα-η/tavernúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβερνούλα-η/tavernúla-i/@wordElln,
* McsElln.ταβερνούλα/tavernúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβερνούλα-η@wordElln,
* McsElln.ταβερνούλας/tavernúlas/!~γενι-ενικ:ταβερνούλα-η@wordElln,
* McsElln.ταβερνούλες/tavernúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβερνούλα-η@wordElln,

× base-form: ταβερνούλα
× base-pronunciation: /tavernúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταβερνούλα/tavernúla/-ταβερνούλας/tavernúlas/-ταβερνούλα/tavernúla/-ταβερνούλα/tavernúla/-ταβερνούλες/tavernúles/-∅-ταβερνούλες/tavernúles/-ταβερνούλες/tavernúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ταβερνούλα

ταβλάκι-το/tavláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταβλάκι-το/tavláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tavláki-to-s/ταβλάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβλάκι-το/tavláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβλάκι-το/tavláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταβλάκι/tavláki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβλάκι-το@wordElln,
* McsElln.ταβλάκια/tavlákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβλάκι-το@wordElln,

× base-form: ταβλάκι
× base-pronunciation: /tavláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταβλάκι/tavláki/-∅-ταβλάκι/tavláki/-ταβλάκι/tavláki/-ταβλάκια/tavlákka/-∅-ταβλάκια/tavlákka/-ταβλάκια/tavlákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταβλάκι

ταβλάς-ο/tavlás-o/::
* McsEngl.wordElln.ταβλάς-ο/tavlás-o/@wordElln,
* McsElln./tavlás-o/ταβλάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβλάς-ο/tavlás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβλάς-ο/tavlás-o/@wordElln,
* McsElln.ταβλάς/tavlás/-ονομ-ενικ:ταβλάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταβλά/tavlá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβλάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταβλάδες/tavládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβλάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταβλάδων/tavládhon/!~γενι-πληθ:ταβλάς-ο@wordElln,

× base-form: ταβλάς
× base-pronunciation: /tavlás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταβλάς/tavlás/-ταβλά/tavlá/-ταβλά/tavlá/-ταβλά/tavlá/-ταβλάδες/tavládhes/-ταβλάδων/tavládhon/-ταβλάδες/tavládhes/-ταβλάδες/tavládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβλάς

ταβλαδόρος-ο/tavladhóros-o/::
* McsEngl.wordElln.ταβλαδόρος-ο/tavladhóros-o/@wordElln,
* McsElln./tavladhóros-o/ταβλαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβλαδόρος-ο/tavladhóros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβλαδόρος-ο/tavladhóros-o/@wordElln,
* McsElln.ταβλαδόρος/tavladhóros/-ονομ-ενικ:ταβλαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταβλαδόρου/tavladhóru/!~γενι-ενικ:ταβλαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταβλαδόρο/tavladhóro/!~αιτι-ενικ:ταβλαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταβλαδόρε/tavladhóre/!~κλητ-ενικ:ταβλαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταβλαδόροι/tavladhóri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταβλαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταβλαδόρων/tavladhóron/!~γενι-πληθ:ταβλαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταβλαδόρους/tavladhórus/!~αιτι-πληθ:ταβλαδόρος-ο@wordElln,

× base-form: ταβλαδόρος
× base-pronunciation: /tavladhóros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταβλαδόρος/tavladhóros/-ταβλαδόρου/tavladhóru/-ταβλαδόρο/tavladhóro/-ταβλαδόρε/tavladhóre/-ταβλαδόροι/tavladhóri/-ταβλαδόρων/tavladhóron/-ταβλαδόρους/tavladhórus/-ταβλαδόροι/tavladhóri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβλαδόρος

ταβούλι-το/tavúli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταβούλι-το/tavúli-to-s/@wordElln,
* McsElln./tavúli-to-s/ταβούλι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταβούλι-το/tavúli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταβούλι-το/tavúli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταβούλι/tavúli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταβούλι-το@wordElln,
* McsElln.ταβουλιού/tavullú/!~γενι-ενικ:ταβούλι-το@wordElln,
* McsElln.ταβούλια/tavúlla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταβούλι-το@wordElln,
* McsElln.ταβουλιών/tavullón/!~γενι-πληθ:ταβούλι-το@wordElln,

× base-form: ταβούλι
× base-pronunciation: /tavúli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταβούλι/tavúli/-ταβουλιού/tavullú/-ταβούλι/tavúli/-ταβούλι/tavúli/-ταβούλια/tavúlla/-ταβουλιών/tavullón/-ταβούλια/tavúlla/-ταβούλια/tavúlla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταβούλι

ταγάρι-το/tayári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταγάρι-το/tayári-to-s/@wordElln,
* McsElln./tayári-to-s/ταγάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγάρι-το/tayári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγάρι-το/tayári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταγάρι/tayári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταγάρι-το@wordElln,
* McsElln.ταγαριού/tayaryyú/!~γενι-ενικ:ταγάρι-το@wordElln,
* McsElln.ταγάρια/tayáryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταγάρι-το@wordElln,
* McsElln.ταγαριών/tayaryyón/!~γενι-πληθ:ταγάρι-το@wordElln,

× base-form: ταγάρι
× base-pronunciation: /tayári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταγάρι/tayári/-ταγαριού/tayaryyú/-ταγάρι/tayári/-ταγάρι/tayári/-ταγάρια/tayáryya/-ταγαριών/tayaryyón/-ταγάρια/tayáryya/-ταγάρια/tayáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταγάρι

ταγή-η/tayí-i/::
* McsEngl.wordElln.ταγή-η/tayí-i/@wordElln,
* McsElln./tayí-i/ταγή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγή-η/tayí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγή-η/tayí-i/@wordElln,
* McsElln.ταγή/tayí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταγή-η@wordElln,
* McsElln.ταγής/tayís/!~γενι-ενικ:ταγή-η@wordElln,
* McsElln.ταγές/tayés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταγή-η@wordElln,
* McsElln.ταγών/tayón/!~γενι-πληθ:ταγή-η@wordElln,

× base-form: ταγή
× base-pronunciation: /tayí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταγή/tayí/-ταγής/tayís/-ταγή/tayí/-ταγή/tayí/-ταγές/tayés/-ταγών/tayón/-ταγές/tayés/-ταγές/tayés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταγή

ταγία-η/tayía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταγία-η/tayía-i/@wordElln,
* McsElln./tayía-i/ταγία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγία-η/tayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγία-η/tayía-i/@wordElln,
* McsElln.ταγία/tayía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταγία-η@wordElln,
* McsElln.ταγίας/tayías/!~γενι-ενικ:ταγία-η@wordElln,
* McsElln.ταγίες/tayíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταγία-η@wordElln,
* McsElln.ταγιών/tayión/!~γενι-πληθ:ταγία-η@wordElln,

× base-form: ταγία
× base-pronunciation: /tayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταγία/tayía/-ταγίας/tayías/-ταγία/tayía/-ταγία/tayía/-ταγίες/tayíes/-ταγιών/tayión/-ταγίες/tayíes/-ταγίες/tayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταγία

ταγίστρα-η/tayístra-i/::
* McsEngl.wordElln.ταγίστρα-η/tayístra-i/@wordElln,
* McsElln./tayístra-i/ταγίστρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγίστρα-η/tayístra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγίστρα-η/tayístra-i/@wordElln,
* McsElln.ταγίστρα/tayístra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταγίστρα-η@wordElln,
* McsElln.ταγίστρας/tayístras/!~γενι-ενικ:ταγίστρα-η@wordElln,
* McsElln.ταγίστρες/tayístres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταγίστρα-η@wordElln,
* McsElln.ταγιστρών/tayistrón/!~γενι-πληθ:ταγίστρα-η@wordElln,

× base-form: ταγίστρα
× base-pronunciation: /tayístra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταγίστρα/tayístra/-ταγίστρας/tayístras/-ταγίστρα/tayístra/-ταγίστρα/tayístra/-ταγίστρες/tayístres/-ταγιστρών/tayistrón/-ταγίστρες/tayístres/-ταγίστρες/tayístres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταγίστρα

ταγεία-η/tayía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταγεία-η/tayía-i/@wordElln,
* McsElln./tayía-i/ταγεία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγεία-η/tayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγεία-η/tayía-i/@wordElln,
* McsElln.ταγεία/tayía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταγεία-η@wordElln,
* McsElln.ταγείας/tayías/!~γενι-ενικ:ταγεία-η@wordElln,
* McsElln.ταγείες/tayíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταγεία-η@wordElln,
* McsElln.ταγειών/tayión/!~γενι-πληθ:ταγεία-η@wordElln,

× base-form: ταγεία
× base-pronunciation: /tayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταγεία/tayía/-ταγείας/tayías/-ταγεία/tayía/-ταγεία/tayía/-ταγείες/tayíes/-ταγειών/tayión/-ταγείες/tayíes/-ταγείες/tayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταγεία

ταγεράκι-το/tayeráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταγεράκι-το/tayeráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tayeráki-to-s/ταγεράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγεράκι-το/tayeráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγεράκι-το/tayeráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταγεράκι/tayeráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταγεράκι-το@wordElln,
* McsElln.ταγεράκια/tayerákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταγεράκι-το@wordElln,

× base-form: ταγεράκι
× base-pronunciation: /tayeráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταγεράκι/tayeráki/-∅-ταγεράκι/tayeráki/-ταγεράκι/tayeráki/-ταγεράκια/tayerákka/-∅-ταγεράκια/tayerákka/-ταγεράκια/tayerákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταγεράκι

ταγιαδόρος-ο/tayyadhóros-o/::
* McsEngl.wordElln.ταγιαδόρος-ο/tayyadhóros-o/@wordElln,
* McsElln./tayyadhóros-o/ταγιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγιαδόρος-ο/tayyadhóros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγιαδόρος-ο/tayyadhóros-o/@wordElln,
* McsElln.ταγιαδόρος/tayyadhóros/-ονομ-ενικ:ταγιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταγιαδόρου/tayyadhóru/!~γενι-ενικ:ταγιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταγιαδόρο/tayyadhóro/!~αιτι-ενικ:ταγιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταγιαδόρε/tayyadhóre/!~κλητ-ενικ:ταγιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταγιαδόροι/tayyadhóri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταγιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταγιαδόρων/tayyadhóron/!~γενι-πληθ:ταγιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταγιαδόρους/tayyadhórus/!~αιτι-πληθ:ταγιαδόρος-ο@wordElln,

× base-form: ταγιαδόρος
× base-pronunciation: /tayyadhóros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταγιαδόρος/tayyadhóros/-ταγιαδόρου/tayyadhóru/-ταγιαδόρο/tayyadhóro/-ταγιαδόρε/tayyadhóre/-ταγιαδόροι/tayyadhóri/-ταγιαδόρων/tayyadhóron/-ταγιαδόρους/tayyadhórus/-ταγιαδόροι/tayyadhóri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταγιαδόρος

ταγιεράκι-το/tayieráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταγιεράκι-το/tayieráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tayieráki-to-s/ταγιεράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγιεράκι-το/tayieráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγιεράκι-το/tayieráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταγιεράκι/tayieráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταγιεράκι-το@wordElln,
* McsElln.ταγιεράκια/tayierákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταγιεράκι-το@wordElln,

× base-form: ταγιεράκι
× base-pronunciation: /tayieráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταγιεράκι/tayieráki/-∅-ταγιεράκι/tayieráki/-ταγιεράκι/tayieráki/-ταγιεράκια/tayierákka/-∅-ταγιεράκια/tayierákka/-ταγιεράκια/tayierákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταγιεράκι

ταγκάρισμα-το/tagárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.ταγκάρισμα-το/tagárizma-to/@wordElln,
* McsElln./tagárizma-to/ταγκάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγκάρισμα-το/tagárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγκάρισμα-το/tagárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ταγκάρισμα/tagárizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταγκάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταγκαρίσματος/tagarízmatos/!~γενι-ενικ:ταγκάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταγκαρίσματα/tagarízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταγκάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταγκαρισμάτων/tagarizmáton/!~γενι-πληθ:ταγκάρισμα-το@wordElln,

× base-form: ταγκάρισμα
× base-pronunciation: /tagárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταγκάρισμα/tagárizma/-ταγκαρίσματος/tagarízmatos/-ταγκάρισμα/tagárizma/-ταγκάρισμα/tagárizma/-ταγκαρίσματα/tagarízmata/-ταγκαρισμάτων/tagarizmáton/-ταγκαρίσματα/tagarízmata/-ταγκαρίσματα/tagarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταγκάρισμα

ταγκίλα-η/tagíla-i/::
* McsEngl.wordElln.ταγκίλα-η/tagíla-i/@wordElln,
* McsElln./tagíla-i/ταγκίλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγκίλα-η/tagíla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγκίλα-η/tagíla-i/@wordElln,
* McsElln.ταγκίλα/tagíla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταγκίλα-η@wordElln,
* McsElln.ταγκίλας/tagílas/!~γενι-ενικ:ταγκίλα-η@wordElln,
* McsElln.ταγκίλες/tagíles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταγκίλα-η@wordElln,

× base-form: ταγκίλα
× base-pronunciation: /tagíla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταγκίλα/tagíla/-ταγκίλας/tagílas/-ταγκίλα/tagíla/-ταγκίλα/tagíla/-ταγκίλες/tagíles/-∅-ταγκίλες/tagíles/-ταγκίλες/tagíles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ταγκίλα

ταγός-ο/tayós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταγός-ο/tayós-o/@wordElln,
* McsElln./tayós-o/ταγός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταγός-ο/tayós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταγός-ο/tayós-o/@wordElln,
* McsElln.ταγός/tayós/-ονομ-ενικ:ταγός-ο@wordElln,
* McsElln.ταγού/tayú/!~γενι-ενικ:ταγός-ο@wordElln,
* McsElln.ταγό/tayó/!~αιτι-ενικ:ταγός-ο@wordElln,
* McsElln.ταγέ/tayé/!~κλητ-ενικ:ταγός-ο@wordElln,
* McsElln.ταγοί/tayí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταγός-ο@wordElln,
* McsElln.ταγών/tayón/!~γενι-πληθ:ταγός-ο@wordElln,
* McsElln.ταγούς/tayús/!~αιτι-πληθ:ταγός-ο@wordElln,

× base-form: ταγός
× base-pronunciation: /tayós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταγός/tayós/-ταγού/tayú/-ταγό/tayó/-ταγέ/tayé/-ταγοί/tayí/-ταγών/tayón/-ταγούς/tayús/-ταγοί/tayí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταγός

ταινία-η/tenía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταινία-η/tenía-i/@wordElln,
* McsElln./tenía-i/ταινία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταινία-η/tenía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταινία-η/tenía-i/@wordElln,
* McsElln.ταινία/tenía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταινία-η@wordElln,
* McsElln.ταινίας/tenías/!~γενι-ενικ:ταινία-η@wordElln,
* McsElln.ταινίες/teníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταινία-η@wordElln,
* McsElln.ταινιών/tenión/!~γενι-πληθ:ταινία-η@wordElln,

× base-form: ταινία
× base-pronunciation: /tenía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταινία/tenía/-ταινίας/tenías/-ταινία/tenía/-ταινία/tenía/-ταινίες/teníes/-ταινιών/tenión/-ταινίες/teníes/-ταινίες/teníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταινία

ταινιοθήκη-η/teniothíki-i/::
* McsEngl.wordElln.ταινιοθήκη-η/teniothíki-i/@wordElln,
* McsElln./teniothíki-i/ταινιοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταινιοθήκη-η/teniothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταινιοθήκη-η/teniothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ταινιοθήκη/teniothíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταινιοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.ταινιοθήκης/teniothíkis/!~γενι-ενικ:ταινιοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.ταινιοθήκες/teniothíkes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταινιοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.ταινιοθηκών/teniothikón/!~γενι-πληθ:ταινιοθήκη-η@wordElln,

× base-form: ταινιοθήκη
× base-pronunciation: /teniothíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταινιοθήκη/teniothíki/-ταινιοθήκης/teniothíkis/-ταινιοθήκη/teniothíki/-ταινιοθήκη/teniothíki/-ταινιοθήκες/teniothíkes/-ταινιοθηκών/teniothikón/-ταινιοθήκες/teniothíkes/-ταινιοθήκες/teniothíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταινιοθήκη

τακάκι-το/takáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τακάκι-το/takáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./takáki-to-s/τακάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακάκι-το/takáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακάκι-το/takáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τακάκι/takáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακάκι-το@wordElln,
* McsElln.τακάκια/takákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακάκι-το@wordElln,

× base-form: τακάκι
× base-pronunciation: /takáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τακάκι/takáki/-∅-τακάκι/takáki/-τακάκι/takáki/-τακάκια/takákka/-∅-τακάκια/takákka/-τακάκια/takákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: τακάκι

τακάρισμα-το/takárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.τακάρισμα-το/takárizma-to/@wordElln,
* McsElln./takárizma-to/τακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακάρισμα-το/takárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακάρισμα-το/takárizma-to/@wordElln,
* McsElln.τακάρισμα/takárizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.τακαρίσματος/takarízmatos/!~γενι-ενικ:τακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.τακαρίσματα/takarízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.τακαρισμάτων/takarizmáton/!~γενι-πληθ:τακάρισμα-το@wordElln,

× base-form: τακάρισμα
× base-pronunciation: /takárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τακάρισμα/takárizma/-τακαρίσματος/takarízmatos/-τακάρισμα/takárizma/-τακάρισμα/takárizma/-τακαρίσματα/takarízmata/-τακαρισμάτων/takarizmáton/-τακαρίσματα/takarízmata/-τακαρίσματα/takarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τακάρισμα

τακάτι-το/takáti-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τακάτι-το/takáti-to-s/@wordElln,
* McsElln./takáti-to-s/τακάτι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακάτι-το/takáti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακάτι-το/takáti-to-s/@wordElln,
* McsElln.τακάτι/takáti/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακάτι-το@wordElln,
* McsElln.τακατιού/takatyyú/!~γενι-ενικ:τακάτι-το@wordElln,
* McsElln.τακάτια/takátyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακάτι-το@wordElln,
* McsElln.τακατιών/takatyyón/!~γενι-πληθ:τακάτι-το@wordElln,

× base-form: τακάτι
× base-pronunciation: /takáti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τακάτι/takáti/-τακατιού/takatyyú/-τακάτι/takáti/-τακάτι/takáti/-τακάτια/takátyya/-τακατιών/takatyyón/-τακάτια/takátyya/-τακάτια/takátyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τακάτι

τακίμι-το/takími-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τακίμι-το/takími-to-s/@wordElln,
* McsElln./takími-to-s/τακίμι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακίμι-το/takími-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακίμι-το/takími-to-s/@wordElln,
* McsElln.τακίμι/takími/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακίμι-το@wordElln,
* McsElln.τακιμιού/takimnnú/!~γενι-ενικ:τακίμι-το@wordElln,
* McsElln.τακίμια/takímnna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακίμι-το@wordElln,
* McsElln.τακιμιών/takimnnón/!~γενι-πληθ:τακίμι-το@wordElln,

× base-form: τακίμι
× base-pronunciation: /takími/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τακίμι/takími/-τακιμιού/takimnnú/-τακίμι/takími/-τακίμι/takími/-τακίμια/takímnna/-τακιμιών/takimnnón/-τακίμια/takímnna/-τακίμια/takímnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τακίμι

τακουνάκι-το/takunáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τακουνάκι-το/takunáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./takunáki-to-s/τακουνάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακουνάκι-το/takunáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακουνάκι-το/takunáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τακουνάκι/takunáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακουνάκι-το@wordElln,
* McsElln.τακουνάκια/takunákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακουνάκι-το@wordElln,

× base-form: τακουνάκι
× base-pronunciation: /takunáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τακουνάκι/takunáki/-∅-τακουνάκι/takunáki/-τακουνάκι/takunáki/-τακουνάκια/takunákka/-∅-τακουνάκια/takunákka/-τακουνάκια/takunákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: τακουνάκι

τακούνι-το/takúni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τακούνι-το/takúni-to-s/@wordElln,
* McsElln./takúni-to-s/τακούνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακούνι-το/takúni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακούνι-το/takúni-to-s/@wordElln,
* McsElln.τακούνι/takúni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακούνι-το@wordElln,
* McsElln.τακουνιού/takunnú/!~γενι-ενικ:τακούνι-το@wordElln,
* McsElln.τακούνια/takúnna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακούνι-το@wordElln,
* McsElln.τακουνιών/takunnón/!~γενι-πληθ:τακούνι-το@wordElln,

× base-form: τακούνι
× base-pronunciation: /takúni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τακούνι/takúni/-τακουνιού/takunnú/-τακούνι/takúni/-τακούνι/takúni/-τακούνια/takúnna/-τακουνιών/takunnón/-τακούνια/takúnna/-τακούνια/takúnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τακούνι

τακτική-η/taktikí-i/::
* McsEngl.wordElln.τακτική-η/taktikí-i/@wordElln,
* McsElln./taktikí-i/τακτική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακτική-η/taktikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακτική-η/taktikí-i/@wordElln,
* McsElln.τακτική/taktikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακτική-η@wordElln,
* McsElln.τακτικής/taktikís/!~γενι-ενικ:τακτική-η@wordElln,
* McsElln.τακτικές/taktikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακτική-η@wordElln,
* McsElln.τακτικών/taktikón/!~γενι-πληθ:τακτική-η@wordElln,

× base-form: τακτική
× base-pronunciation: /taktikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τακτική/taktikí/-τακτικής/taktikís/-τακτική/taktikí/-τακτική/taktikí/-τακτικές/taktikés/-τακτικών/taktikón/-τακτικές/taktikés/-τακτικές/taktikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τακτική

τακτικίστρια-η/taktikístria-i/::
* McsEngl.wordElln.τακτικίστρια-η/taktikístria-i/@wordElln,
* McsElln./taktikístria-i/τακτικίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακτικίστρια-η/taktikístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακτικίστρια-η/taktikístria-i/@wordElln,
* McsElln.τακτικίστρια/taktikístria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακτικίστρια-η@wordElln,
* McsElln.τακτικίστριας/taktikístrias/!~γενι-ενικ:τακτικίστρια-η@wordElln,
* McsElln.τακτικίστριες/taktikístries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακτικίστρια-η@wordElln,
* McsElln.τακτικιστριών/taktikistrión/!~γενι-πληθ:τακτικίστρια-η@wordElln,

× base-form: τακτικίστρια
× base-pronunciation: /taktikístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τακτικίστρια/taktikístria/-τακτικίστριας/taktikístrias/-τακτικίστρια/taktikístria/-τακτικίστρια/taktikístria/-τακτικίστριες/taktikístries/-τακτικιστριών/taktikistrión/-τακτικίστριες/taktikístries/-τακτικίστριες/taktikístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τακτικίστρια

τακτικισμός-ο/taktikizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τακτικισμός-ο/taktikizmós-o/@wordElln,
* McsElln./taktikizmós-o/τακτικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακτικισμός-ο/taktikizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακτικισμός-ο/taktikizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τακτικισμός/taktikizmós/-ονομ-ενικ:τακτικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτικισμού/taktikizmú/!~γενι-ενικ:τακτικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτικισμό/taktikizmó/!~αιτι-ενικ:τακτικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτικισμέ/taktikizmé/!~κλητ-ενικ:τακτικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτικισμοί/taktikizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τακτικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτικισμών/taktikizmón/!~γενι-πληθ:τακτικισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτικισμούς/taktikizmús/!~αιτι-πληθ:τακτικισμός-ο@wordElln,

× base-form: τακτικισμός
× base-pronunciation: /taktikizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τακτικισμός/taktikizmós/-τακτικισμού/taktikizmú/-τακτικισμό/taktikizmó/-τακτικισμέ/taktikizmé/-τακτικισμοί/taktikizmí/-τακτικισμών/taktikizmón/-τακτικισμούς/taktikizmús/-τακτικισμοί/taktikizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τακτικισμός

τακτικιστής-ο/taktikistís-o/::
* McsEngl.wordElln.τακτικιστής-ο/taktikistís-o/@wordElln,
* McsElln./taktikistís-o/τακτικιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακτικιστής-ο/taktikistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακτικιστής-ο/taktikistís-o/@wordElln,
* McsElln.τακτικιστής/taktikistís/-ονομ-ενικ:τακτικιστής-ο@wordElln,
* McsElln.τακτικιστή/taktikistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακτικιστής-ο@wordElln,
* McsElln.τακτικιστές/taktikistés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακτικιστής-ο@wordElln,
* McsElln.τακτικιστών/taktikistón/!~γενι-πληθ:τακτικιστής-ο@wordElln,

× base-form: τακτικιστής
× base-pronunciation: /taktikistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τακτικιστής/taktikistís/-τακτικιστή/taktikistí/-τακτικιστή/taktikistí/-τακτικιστή/taktikistí/-τακτικιστές/taktikistés/-τακτικιστών/taktikistón/-τακτικιστές/taktikistés/-τακτικιστές/taktikistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τακτικιστής

τακτικότητα-η/taktikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.τακτικότητα-η/taktikótita-i/@wordElln,
* McsElln./taktikótita-i/τακτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακτικότητα-η/taktikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακτικότητα-η/taktikótita-i/@wordElln,
* McsElln.τακτικότητα/taktikótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.τακτικότητας/taktikótitas/!~γενι-ενικ:τακτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.τακτικότητες/taktikótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.τακτικοτήτων/taktikotíton/!~γενι-πληθ:τακτικότητα-η@wordElln,

× base-form: τακτικότητα
× base-pronunciation: /taktikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τακτικότητα/taktikótita/-τακτικότητας/taktikótitas/-τακτικότητα/taktikótita/-τακτικότητα/taktikótita/-τακτικότητες/taktikótites/-τακτικοτήτων/taktikotíton/-τακτικότητες/taktikótites/-τακτικότητες/taktikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: τακτικότητα

τακτισμός-ο/taktizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τακτισμός-ο/taktizmós-o/@wordElln,
* McsElln./taktizmós-o/τακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακτισμός-ο/taktizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακτισμός-ο/taktizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τακτισμός/taktizmós/-ονομ-ενικ:τακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτισμού/taktizmú/!~γενι-ενικ:τακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτισμό/taktizmó/!~αιτι-ενικ:τακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτισμέ/taktizmé/!~κλητ-ενικ:τακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτισμοί/taktizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτισμών/taktizmón/!~γενι-πληθ:τακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τακτισμούς/taktizmús/!~αιτι-πληθ:τακτισμός-ο@wordElln,

× base-form: τακτισμός
× base-pronunciation: /taktizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τακτισμός/taktizmós/-τακτισμού/taktizmú/-τακτισμό/taktizmó/-τακτισμέ/taktizmé/-τακτισμοί/taktizmí/-τακτισμών/taktizmón/-τακτισμούς/taktizmús/-τακτισμοί/taktizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τακτισμός

τακτοποίηση-η/taktopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.τακτοποίηση-η/taktopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./taktopíisi-i/τακτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τακτοποίηση-η/taktopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τακτοποίηση-η/taktopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.τακτοποίηση/taktopíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τακτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τακτοποίησης/taktopíisis/!~γενι-ενικ:τακτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τακτοποιήσεως/taktopiíseos/!~γενι-ενικ:τακτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τακτοποιήσεις/taktopiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τακτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τακτοποιήσεων/taktopiíseon/!~γενι-πληθ:τακτοποίηση-η@wordElln,

× base-form: τακτοποίηση
× base-pronunciation: /taktopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τακτοποίηση/taktopíisi/-τακτοποίησης/taktopíisis/|τακτοποιήσεως/taktopiíseos/-τακτοποίηση/taktopíisi/-τακτοποίηση/taktopíisi/-τακτοποιήσεις/taktopiísis/-τακτοποιήσεων/taktopiíseon/-τακτοποιήσεις/taktopiísis/-τακτοποιήσεις/taktopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τακτοποίηση

ταλάντευση-η/taládefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταλάντευση-η/taládefsi-i/@wordElln,
* McsElln./taládefsi-i/ταλάντευση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλάντευση-η/taládefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλάντευση-η/taládefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ταλάντευση/taládefsi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταλάντευση-η@wordElln,
* McsElln.ταλάντευσης/taládefsis/!~γενι-ενικ:ταλάντευση-η@wordElln,
* McsElln.ταλαντεύσεως/taladéfseos/!~γενι-ενικ:ταλάντευση-η@wordElln,
* McsElln.ταλαντεύσεις/taladéfsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταλάντευση-η@wordElln,
* McsElln.ταλαντεύσεων/taladéfseon/!~γενι-πληθ:ταλάντευση-η@wordElln,

× base-form: ταλάντευση
× base-pronunciation: /taládefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταλάντευση/taládefsi/-ταλάντευσης/taládefsis/|ταλαντεύσεως/taladéfseos/-ταλάντευση/taládefsi/-ταλάντευση/taládefsi/-ταλαντεύσεις/taladéfsis/-ταλαντεύσεων/taladéfseon/-ταλαντεύσεις/taladéfsis/-ταλαντεύσεις/taladéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταλάντευση

ταλάντωση-η/taládosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταλάντωση-η/taládosi-i/@wordElln,
* McsElln./taládosi-i/ταλάντωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλάντωση-η/taládosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλάντωση-η/taládosi-i/@wordElln,
* McsElln.ταλάντωση/taládosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταλάντωση-η@wordElln,
* McsElln.ταλάντωσης/taládosis/!~γενι-ενικ:ταλάντωση-η@wordElln,
* McsElln.ταλαντώσεως/taladóseos/!~γενι-ενικ:ταλάντωση-η@wordElln,
* McsElln.ταλαντώσεις/taladósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταλάντωση-η@wordElln,
* McsElln.ταλαντώσεων/taladóseon/!~γενι-πληθ:ταλάντωση-η@wordElln,

× base-form: ταλάντωση
× base-pronunciation: /taládosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταλάντωση/taládosi/-ταλάντωσης/taládosis/|ταλαντώσεως/taladóseos/-ταλάντωση/taládosi/-ταλάντωση/taládosi/-ταλαντώσεις/taladósis/-ταλαντώσεων/taladóseon/-ταλαντώσεις/taladósis/-ταλαντώσεις/taladósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταλάντωση

ταλέντο-το/talédo-to/::
* McsEngl.wordElln.ταλέντο-το/talédo-to/@wordElln,
* McsElln./talédo-to/ταλέντο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλέντο-το/talédo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλέντο-το/talédo-to/@wordElln,
* McsElln.ταλέντο/talédo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταλέντο-το@wordElln,
* McsElln.ταλέντου/talédu/!~γενι-ενικ:ταλέντο-το@wordElln,
* McsElln.ταλέντα/taléda/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταλέντο-το@wordElln,
* McsElln.ταλέντων/talédon/!~γενι-πληθ:ταλέντο-το@wordElln,

× base-form: ταλέντο
× base-pronunciation: /talédo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταλέντο/talédo/-ταλέντου/talédu/-ταλέντο/talédo/-ταλέντο/talédo/-ταλέντα/taléda/-ταλέντων/talédon/-ταλέντα/taléda/-ταλέντα/taléda/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταλέντο

ταλαιπωρία-η/taleporía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταλαιπωρία-η/taleporía-i/@wordElln,
* McsElln./taleporía-i/ταλαιπωρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλαιπωρία-η/taleporía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλαιπωρία-η/taleporía-i/@wordElln,
* McsElln.ταλαιπωρία/taleporía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταλαιπωρία-η@wordElln,
* McsElln.ταλαιπωρίας/taleporías/!~γενι-ενικ:ταλαιπωρία-η@wordElln,
* McsElln.ταλαιπωρίες/taleporíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταλαιπωρία-η@wordElln,
* McsElln.ταλαιπωριών/taleporión/!~γενι-πληθ:ταλαιπωρία-η@wordElln,

× base-form: ταλαιπωρία
× base-pronunciation: /taleporía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταλαιπωρία/taleporía/-ταλαιπωρίας/taleporías/-ταλαιπωρία/taleporía/-ταλαιπωρία/taleporía/-ταλαιπωρίες/taleporíes/-ταλαιπωριών/taleporión/-ταλαιπωρίες/taleporíes/-ταλαιπωρίες/taleporíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταλαιπωρία

ταλανισμός-ο/talanizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταλανισμός-ο/talanizmós-o/@wordElln,
* McsElln./talanizmós-o/ταλανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλανισμός-ο/talanizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλανισμός-ο/talanizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ταλανισμός/talanizmós/-ονομ-ενικ:ταλανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταλανισμού/talanizmú/!~γενι-ενικ:ταλανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταλανισμό/talanizmó/!~αιτι-ενικ:ταλανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταλανισμέ/talanizmé/!~κλητ-ενικ:ταλανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταλανισμοί/talanizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταλανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταλανισμών/talanizmón/!~γενι-πληθ:ταλανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταλανισμούς/talanizmús/!~αιτι-πληθ:ταλανισμός-ο@wordElln,

× base-form: ταλανισμός
× base-pronunciation: /talanizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταλανισμός/talanizmós/-ταλανισμού/talanizmú/-ταλανισμό/talanizmó/-ταλανισμέ/talanizmé/-ταλανισμοί/talanizmí/-ταλανισμών/talanizmón/-ταλανισμούς/talanizmús/-ταλανισμοί/talanizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταλανισμός

ταλαντοσκόπιο-το/taladoskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.ταλαντοσκόπιο-το/taladoskópio-to/@wordElln,
* McsElln./taladoskópio-to/ταλαντοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλαντοσκόπιο-το/taladoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλαντοσκόπιο-το/taladoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ταλαντοσκόπιο/taladoskópio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταλαντοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ταλαντοσκοπίου/taladoskopíu/!~γενι-ενικ:ταλαντοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ταλαντοσκόπιου/taladoskópiu/!~γενι-ενικ:ταλαντοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ταλαντοσκόπια/taladoskópia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταλαντοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.ταλαντοσκοπίων/taladoskopíon/!~γενι-πληθ:ταλαντοσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: ταλαντοσκόπιο
× base-pronunciation: /taladoskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταλαντοσκόπιο/taladoskópio/-ταλαντοσκοπίου/taladoskopíu/|ταλαντοσκόπιου/taladoskópiu/-ταλαντοσκόπιο/taladoskópio/-ταλαντοσκόπιο/taladoskópio/-ταλαντοσκόπια/taladoskópia/-ταλαντοσκοπίων/taladoskopíon/-ταλαντοσκόπια/taladoskópia/-ταλαντοσκόπια/taladoskópia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταλαντοσκόπιο

ταλαντωτής-ο/taladotís-o/::
* McsEngl.wordElln.ταλαντωτής-ο/taladotís-o/@wordElln,
* McsElln./taladotís-o/ταλαντωτής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλαντωτής-ο/taladotís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλαντωτής-ο/taladotís-o/@wordElln,
* McsElln.ταλαντωτής/taladotís/-ονομ-ενικ:ταλαντωτής-ο@wordElln,
* McsElln.ταλαντωτή/taladotí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταλαντωτής-ο@wordElln,
* McsElln.ταλαντωτές/taladotés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταλαντωτής-ο@wordElln,
* McsElln.ταλαντωτών/taladotón/!~γενι-πληθ:ταλαντωτής-ο@wordElln,

× base-form: ταλαντωτής
× base-pronunciation: /taladotís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταλαντωτής/taladotís/-ταλαντωτή/taladotí/-ταλαντωτή/taladotí/-ταλαντωτή/taladotí/-ταλαντωτές/taladotés/-ταλαντωτών/taladotón/-ταλαντωτές/taladotés/-ταλαντωτές/taladotés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταλαντωτής

ταλαντώτρια-η/taladótria-i/::
* McsEngl.wordElln.ταλαντώτρια-η/taladótria-i/@wordElln,
* McsElln./taladótria-i/ταλαντώτρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλαντώτρια-η/taladótria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλαντώτρια-η/taladótria-i/@wordElln,
* McsElln.ταλαντώτρια/taladótria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταλαντώτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταλαντώτριας/taladótrias/!~γενι-ενικ:ταλαντώτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταλαντώτριες/taladótries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταλαντώτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταλαντωτριών/taladotrión/!~γενι-πληθ:ταλαντώτρια-η@wordElln,

× base-form: ταλαντώτρια
× base-pronunciation: /taladótria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταλαντώτρια/taladótria/-ταλαντώτριας/taladótrias/-ταλαντώτρια/taladótria/-ταλαντώτρια/taladótria/-ταλαντώτριες/taladótries/-ταλαντωτριών/taladotrión/-ταλαντώτριες/taladótries/-ταλαντώτριες/taladótries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταλαντώτρια

ταλιαδόρος-ο/talladhóros-o/::
* McsEngl.wordElln.ταλιαδόρος-ο/talladhóros-o/@wordElln,
* McsElln./talladhóros-o/ταλιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλιαδόρος-ο/talladhóros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλιαδόρος-ο/talladhóros-o/@wordElln,
* McsElln.ταλιαδόρος/talladhóros/-ονομ-ενικ:ταλιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταλιαδόρου/talladhóru/!~γενι-ενικ:ταλιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταλιαδόρο/talladhóro/!~αιτι-ενικ:ταλιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταλιαδόρε/talladhóre/!~κλητ-ενικ:ταλιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταλιαδόροι/talladhóri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταλιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταλιαδόρων/talladhóron/!~γενι-πληθ:ταλιαδόρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταλιαδόρους/talladhórus/!~αιτι-πληθ:ταλιαδόρος-ο@wordElln,

× base-form: ταλιαδόρος
× base-pronunciation: /talladhóros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταλιαδόρος/talladhóros/-ταλιαδόρου/talladhóru/-ταλιαδόρο/talladhóro/-ταλιαδόρε/talladhóre/-ταλιαδόροι/talladhóri/-ταλιαδόρων/talladhóron/-ταλιαδόρους/talladhórus/-ταλιαδόροι/talladhóri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταλιαδόρος

ταλιμπανάκι-το/talibanáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταλιμπανάκι-το/talibanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./talibanáki-to-s/ταλιμπανάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλιμπανάκι-το/talibanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλιμπανάκι-το/talibanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταλιμπανάκι/talibanáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταλιμπανάκι-το@wordElln,
* McsElln.ταλιμπανάκια/talibanákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταλιμπανάκι-το@wordElln,

× base-form: ταλιμπανάκι
× base-pronunciation: /talibanáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταλιμπανάκι/talibanáki/-∅-ταλιμπανάκι/talibanáki/-ταλιμπανάκι/talibanáki/-ταλιμπανάκια/talibanákka/-∅-ταλιμπανάκια/talibanákka/-ταλιμπανάκια/talibanákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταλιμπανάκι

ταλιράκι-το/taliráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταλιράκι-το/taliráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./taliráki-to-s/ταλιράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλιράκι-το/taliráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλιράκι-το/taliráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταλιράκι/taliráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταλιράκι-το@wordElln,
* McsElln.ταλιράκια/talirákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταλιράκι-το@wordElln,

× base-form: ταλιράκι
× base-pronunciation: /taliráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταλιράκι/taliráki/-∅-ταλιράκι/taliráki/-ταλιράκι/taliráki/-ταλιράκια/talirákka/-∅-ταλιράκια/talirákka/-ταλιράκια/talirákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταλιράκι

ταλιροφονιάς-ο/talirofonnás-o/::
* McsEngl.wordElln.ταλιροφονιάς-ο/talirofonnás-o/@wordElln,
* McsElln./talirofonnás-o/ταλιροφονιάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταλιροφονιάς-ο/talirofonnás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταλιροφονιάς-ο/talirofonnás-o/@wordElln,
* McsElln.ταλιροφονιάς/talirofonnás/-ονομ-ενικ:ταλιροφονιάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταλιροφονιά/talirofonná/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταλιροφονιάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταλιροφονιάδες/talirofonnádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταλιροφονιάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταλιροφονιάδων/talirofonnádhon/!~γενι-πληθ:ταλιροφονιάς-ο@wordElln,

× base-form: ταλιροφονιάς
× base-pronunciation: /talirofonnás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταλιροφονιάς/talirofonnás/-ταλιροφονιά/talirofonná/-ταλιροφονιά/talirofonná/-ταλιροφονιά/talirofonná/-ταλιροφονιάδες/talirofonnádhes/-ταλιροφονιάδων/talirofonnádhon/-ταλιροφονιάδες/talirofonnádhes/-ταλιροφονιάδες/talirofonnádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταλιροφονιάς

ταμάρινδος-ο/tamárindhos-o/::
* McsEngl.wordElln.ταμάρινδος-ο/tamárindhos-o/@wordElln,
* McsElln./tamárindhos-o/ταμάρινδος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμάρινδος-ο/tamárindhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμάρινδος-ο/tamárindhos-o/@wordElln,
* McsElln.ταμάρινδος/tamárindhos/-ονομ-ενικ:ταμάρινδος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμάρινδου/tamárindhu/!~γενι-ενικ:ταμάρινδος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμάρινδο/tamárindho/!~αιτι-ενικ:ταμάρινδος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμάρινδε/tamárindhe/!~κλητ-ενικ:ταμάρινδος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμάρινδοι/tamárindhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταμάρινδος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμάρινδων/tamárindhon/!~γενι-πληθ:ταμάρινδος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμάρινδους/tamárindhus/!~αιτι-πληθ:ταμάρινδος-ο@wordElln,

× base-form: ταμάρινδος
× base-pronunciation: /tamárindhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταμάρινδος/tamárindhos/-ταμάρινδου/tamárindhu/-ταμάρινδο/tamárindho/-ταμάρινδε/tamárindhe/-ταμάρινδοι/tamárindhi/-ταμάρινδων/tamárindhon/-ταμάρινδους/tamárindhus/-ταμάρινδοι/tamárindhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμάρινδος

ταμάχι-το/tamáhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταμάχι-το/tamáhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./tamáhi-to-s/ταμάχι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμάχι-το/tamáhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμάχι-το/tamáhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταμάχι/tamáhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμάχι-το@wordElln,
* McsElln.ταμαχιού/tamahhú/!~γενι-ενικ:ταμάχι-το@wordElln,
* McsElln.ταμάχια/tamáhha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμάχι-το@wordElln,
* McsElln.ταμαχιών/tamahhón/!~γενι-πληθ:ταμάχι-το@wordElln,

× base-form: ταμάχι
× base-pronunciation: /tamáhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμάχι/tamáhi/-ταμαχιού/tamahhú/-ταμάχι/tamáhi/-ταμάχι/tamáhi/-ταμάχια/tamáhha/-ταμαχιών/tamahhón/-ταμάχια/tamáhha/-ταμάχια/tamáhha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμάχι

ταμίευση-η/tamíefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταμίευση-η/tamíefsi-i/@wordElln,
* McsElln./tamíefsi-i/ταμίευση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμίευση-η/tamíefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμίευση-η/tamíefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ταμίευση/tamíefsi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμίευση-η@wordElln,
* McsElln.ταμίευσης/tamíefsis/!~γενι-ενικ:ταμίευση-η@wordElln,
* McsElln.ταμιεύσεως/tamieíseos/!~γενι-ενικ:ταμίευση-η@wordElln,
* McsElln.ταμιεύσεις/tamieísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμίευση-η@wordElln,
* McsElln.ταμιεύσεων/tamieíseon/!~γενι-πληθ:ταμίευση-η@wordElln,

× base-form: ταμίευση
× base-pronunciation: /tamíefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταμίευση/tamíefsi/-ταμίευσης/tamíefsis/|ταμιεύσεως/tamieíseos/-ταμίευση/tamíefsi/-ταμίευση/tamíefsi/-ταμιεύσεις/tamieísis/-ταμιεύσεων/tamieíseon/-ταμιεύσεις/tamieísis/-ταμιεύσεις/tamieísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταμίευση

ταμείο-το/tamío-to/::
* McsEngl.wordElln.ταμείο-το/tamío-to/@wordElln,
* McsElln./tamío-to/ταμείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμείο-το/tamío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμείο-το/tamío-to/@wordElln,
* McsElln.ταμείο/tamío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμείο-το@wordElln,
* McsElln.ταμείου/tamíu/!~γενι-ενικ:ταμείο-το@wordElln,
* McsElln.ταμεία/tamía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμείο-το@wordElln,
* McsElln.ταμείων/tamíon/!~γενι-πληθ:ταμείο-το@wordElln,

× base-form: ταμείο
× base-pronunciation: /tamío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμείο/tamío/-ταμείου/tamíu/-ταμείο/tamío/-ταμείο/tamío/-ταμεία/tamía/-ταμείων/tamíon/-ταμεία/tamía/-ταμεία/tamía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμείο

ταμιευτήρας-ο/tamieftíras-o/::
* McsEngl.wordElln.ταμιευτήρας-ο/tamieftíras-o/@wordElln,
* McsElln./tamieftíras-o/ταμιευτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμιευτήρας-ο/tamieftíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμιευτήρας-ο/tamieftíras-o/@wordElln,
* McsElln.ταμιευτήρας/tamieftíras/-ονομ-ενικ:ταμιευτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ταμιευτήρα/tamieftíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμιευτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ταμιευτήρες/tamieftíres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμιευτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ταμιευτήρων/tamieftíron/!~γενι-πληθ:ταμιευτήρας-ο@wordElln,

× base-form: ταμιευτήρας
× base-pronunciation: /tamieftíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταμιευτήρας/tamieftíras/-ταμιευτήρα/tamieftíra/-ταμιευτήρα/tamieftíra/-ταμιευτήρα/tamieftíra/-ταμιευτήρες/tamieftíres/-ταμιευτήρων/tamieftíron/-ταμιευτήρες/tamieftíres/-ταμιευτήρες/tamieftíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμιευτήρας

ταμιευτήριο-το/tamieftírio-to/::
* McsEngl.wordElln.ταμιευτήριο-το/tamieftírio-to/@wordElln,
* McsElln./tamieftírio-to/ταμιευτήριο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμιευτήριο-το/tamieftírio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμιευτήριο-το/tamieftírio-to/@wordElln,
* McsElln.ταμιευτήριο/tamieftírio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμιευτήριο-το@wordElln,
* McsElln.ταμιευτηρίου/tamieftiríu/!~γενι-ενικ:ταμιευτήριο-το@wordElln,
* McsElln.ταμιευτήριου/tamieftíriu/!~γενι-ενικ:ταμιευτήριο-το@wordElln,
* McsElln.ταμιευτήρια/tamieftíria/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμιευτήριο-το@wordElln,
* McsElln.ταμιευτηρίων/tamieftiríon/!~γενι-πληθ:ταμιευτήριο-το@wordElln,

× base-form: ταμιευτήριο
× base-pronunciation: /tamieftírio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμιευτήριο/tamieftírio/-ταμιευτηρίου/tamieftiríu/|ταμιευτήριου/tamieftíriu/-ταμιευτήριο/tamieftírio/-ταμιευτήριο/tamieftírio/-ταμιευτήρια/tamieftíria/-ταμιευτηρίων/tamieftiríon/-ταμιευτήρια/tamieftíria/-ταμιευτήρια/tamieftíria/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταμιευτήριο

ταμπάκης-ο/tabákis-o/::
* McsEngl.wordElln.ταμπάκης-ο/tabákis-o/@wordElln,
* McsElln./tabákis-o/ταμπάκης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπάκης-ο/tabákis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπάκης-ο/tabákis-o/@wordElln,
* McsElln.ταμπάκης/tabákis/-ονομ-ενικ:ταμπάκης-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπάκη/tabáki/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπάκης-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπάκηδες/tabákidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπάκης-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπάκηδων/tabákidhon/!~γενι-πληθ:ταμπάκης-ο@wordElln,

× base-form: ταμπάκης
× base-pronunciation: /tabákis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταμπάκης/tabákis/-ταμπάκη/tabáki/-ταμπάκη/tabáki/-ταμπάκη/tabáki/-ταμπάκηδες/tabákidhes/-ταμπάκηδων/tabákidhon/-ταμπάκηδες/tabákidhes/-ταμπάκηδες/tabákidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπάκης

ταμπάκικο-το/tabákiko-to/::
* McsEngl.wordElln.ταμπάκικο-το/tabákiko-to/@wordElln,
* McsElln./tabákiko-to/ταμπάκικο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπάκικο-το/tabákiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπάκικο-το/tabákiko-to/@wordElln,
* McsElln.ταμπάκικο/tabákiko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπάκικο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάκικου/tabákiku/!~γενι-ενικ:ταμπάκικο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάκικα/tabákika/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπάκικο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάκικων/tabákikon/!~γενι-πληθ:ταμπάκικο-το@wordElln,

× base-form: ταμπάκικο
× base-pronunciation: /tabákiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπάκικο/tabákiko/-ταμπάκικου/tabákiku/-ταμπάκικο/tabákiko/-ταμπάκικο/tabákiko/-ταμπάκικα/tabákika/-ταμπάκικων/tabákikon/-ταμπάκικα/tabákika/-ταμπάκικα/tabákika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπάκικο

ταμπάκο-το/tabáko-to/::
* McsEngl.wordElln.ταμπάκο-το/tabáko-to/@wordElln,
* McsElln./tabáko-to/ταμπάκο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπάκο-το/tabáko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπάκο-το/tabáko-to/@wordElln,
* McsElln.ταμπάκο/tabáko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπάκο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάκου/tabáku/!~γενι-ενικ:ταμπάκο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάκα/tabáka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπάκο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάκων/tabákon/!~γενι-πληθ:ταμπάκο-το@wordElln,

× base-form: ταμπάκο
× base-pronunciation: /tabáko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπάκο/tabáko/-ταμπάκου/tabáku/-ταμπάκο/tabáko/-ταμπάκο/tabáko/-ταμπάκα/tabáka/-ταμπάκων/tabákon/-ταμπάκα/tabáka/-ταμπάκα/tabáka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπάκο

ταμπάκος-ο/tabákos-o/::
* McsEngl.wordElln.ταμπάκος-ο/tabákos-o/@wordElln,
* McsElln./tabákos-o/ταμπάκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπάκος-ο/tabákos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπάκος-ο/tabákos-o/@wordElln,
* McsElln.ταμπάκος/tabákos/-ονομ-ενικ:ταμπάκος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπάκου/tabáku/!~γενι-ενικ:ταμπάκος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπάκο/tabáko/!~αιτι-ενικ:ταμπάκος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπάκε/tabáke/!~κλητ-ενικ:ταμπάκος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπάκοι/tabáki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπάκος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπάκων/tabákon/!~γενι-πληθ:ταμπάκος-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπάκους/tabákus/!~αιτι-πληθ:ταμπάκος-ο@wordElln,

× base-form: ταμπάκος
× base-pronunciation: /tabákos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταμπάκος/tabákos/-ταμπάκου/tabáku/-ταμπάκο/tabáko/-ταμπάκε/tabáke/-ταμπάκοι/tabáki/-ταμπάκων/tabákon/-ταμπάκους/tabákus/-ταμπάκοι/tabáki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπάκος

ταμπάρο-το/tabáro-to/::
* McsEngl.wordElln.ταμπάρο-το/tabáro-to/@wordElln,
* McsElln./tabáro-to/ταμπάρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπάρο-το/tabáro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπάρο-το/tabáro-to/@wordElln,
* McsElln.ταμπάρο/tabáro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπάρο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάρου/tabáru/!~γενι-ενικ:ταμπάρο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάρα/tabára/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπάρο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάρων/tabáron/!~γενι-πληθ:ταμπάρο-το@wordElln,

× base-form: ταμπάρο
× base-pronunciation: /tabáro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπάρο/tabáro/-ταμπάρου/tabáru/-ταμπάρο/tabáro/-ταμπάρο/tabáro/-ταμπάρα/tabára/-ταμπάρων/tabáron/-ταμπάρα/tabára/-ταμπάρα/tabára/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπάρο

ταμπάχανο-το/tabáhano-to/::
* McsEngl.wordElln.ταμπάχανο-το/tabáhano-to/@wordElln,
* McsElln./tabáhano-to/ταμπάχανο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπάχανο-το/tabáhano-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπάχανο-το/tabáhano-to/@wordElln,
* McsElln.ταμπάχανο/tabáhano/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπάχανο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάχανου/tabáhanu/!~γενι-ενικ:ταμπάχανο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάχανα/tabáhana/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπάχανο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπάχανων/tabáhanon/!~γενι-πληθ:ταμπάχανο-το@wordElln,

× base-form: ταμπάχανο
× base-pronunciation: /tabáhano/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπάχανο/tabáhano/-ταμπάχανου/tabáhanu/-ταμπάχανο/tabáhano/-ταμπάχανο/tabáhano/-ταμπάχανα/tabáhana/-ταμπάχανων/tabáhanon/-ταμπάχανα/tabáhana/-ταμπάχανα/tabáhana/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπάχανο

ταμπέλα-η/tabéla-i/::
* McsEngl.wordElln.ταμπέλα-η/tabéla-i/@wordElln,
* McsElln./tabéla-i/ταμπέλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπέλα-η/tabéla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπέλα-η/tabéla-i/@wordElln,
* McsElln.ταμπέλα/tabéla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπέλα-η@wordElln,
* McsElln.ταμπέλας/tabélas/!~γενι-ενικ:ταμπέλα-η@wordElln,
* McsElln.ταμπέλες/tabéles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπέλα-η@wordElln,
* McsElln.ταμπελών/tabelón/!~γενι-πληθ:ταμπέλα-η@wordElln,

× base-form: ταμπέλα
× base-pronunciation: /tabéla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταμπέλα/tabéla/-ταμπέλας/tabélas/-ταμπέλα/tabéla/-ταμπέλα/tabéla/-ταμπέλες/tabéles/-ταμπελών/tabelón/-ταμπέλες/tabéles/-ταμπέλες/tabéles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπέλα

ταμπακιέρα-η/tabakéra-i/::
* McsEngl.wordElln.ταμπακιέρα-η/tabakéra-i/@wordElln,
* McsElln./tabakéra-i/ταμπακιέρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπακιέρα-η/tabakéra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπακιέρα-η/tabakéra-i/@wordElln,
* McsElln.ταμπακιέρα/tabakéra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπακιέρα-η@wordElln,
* McsElln.ταμπακιέρας/tabakéras/!~γενι-ενικ:ταμπακιέρα-η@wordElln,
* McsElln.ταμπακιέρες/tabakéres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπακιέρα-η@wordElln,

× base-form: ταμπακιέρα
× base-pronunciation: /tabakéra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταμπακιέρα/tabakéra/-ταμπακιέρας/tabakéras/-ταμπακιέρα/tabakéra/-ταμπακιέρα/tabakéra/-ταμπακιέρες/tabakéres/-∅-ταμπακιέρες/tabakéres/-ταμπακιέρες/tabakéres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ταμπακιέρα

ταμπακοθήκη-η/tabakothíki-i/::
* McsEngl.wordElln.ταμπακοθήκη-η/tabakothíki-i/@wordElln,
* McsElln./tabakothíki-i/ταμπακοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπακοθήκη-η/tabakothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπακοθήκη-η/tabakothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ταμπακοθήκη/tabakothíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπακοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.ταμπακοθήκης/tabakothíkis/!~γενι-ενικ:ταμπακοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.ταμπακοθήκες/tabakothíkes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπακοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.ταμπακοθηκών/tabakothikón/!~γενι-πληθ:ταμπακοθήκη-η@wordElln,

× base-form: ταμπακοθήκη
× base-pronunciation: /tabakothíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταμπακοθήκη/tabakothíki/-ταμπακοθήκης/tabakothíkis/-ταμπακοθήκη/tabakothíki/-ταμπακοθήκη/tabakothíki/-ταμπακοθήκες/tabakothíkes/-ταμπακοθηκών/tabakothikón/-ταμπακοθήκες/tabakothíkes/-ταμπακοθήκες/tabakothíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπακοθήκη

ταμπελάκι-το/tabeláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταμπελάκι-το/tabeláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tabeláki-to-s/ταμπελάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπελάκι-το/tabeláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπελάκι-το/tabeláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταμπελάκι/tabeláki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπελάκι-το@wordElln,
* McsElln.ταμπελάκια/tabelákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπελάκι-το@wordElln,

× base-form: ταμπελάκι
× base-pronunciation: /tabeláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπελάκι/tabeláki/-∅-ταμπελάκι/tabeláki/-ταμπελάκι/tabeláki/-ταμπελάκια/tabelákka/-∅-ταμπελάκια/tabelákka/-ταμπελάκια/tabelákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταμπελάκι

ταμπεραμέντο-το/taberamédo-to/::
* McsEngl.wordElln.ταμπεραμέντο-το/taberamédo-to/@wordElln,
* McsElln./taberamédo-to/ταμπεραμέντο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπεραμέντο-το/taberamédo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπεραμέντο-το/taberamédo-to/@wordElln,
* McsElln.ταμπεραμέντο/taberamédo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπεραμέντο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπεραμέντου/taberamédu/!~γενι-ενικ:ταμπεραμέντο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπεραμέντα/taberaméda/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπεραμέντο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπεραμέντων/taberamédon/!~γενι-πληθ:ταμπεραμέντο-το@wordElln,

× base-form: ταμπεραμέντο
× base-pronunciation: /taberamédo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπεραμέντο/taberamédo/-ταμπεραμέντου/taberamédu/-ταμπεραμέντο/taberamédo/-ταμπεραμέντο/taberamédo/-ταμπεραμέντα/taberaméda/-ταμπεραμέντων/taberamédon/-ταμπεραμέντα/taberaméda/-ταμπεραμέντα/taberaméda/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπεραμέντο

ταμπλάς-ο/tablás-o/::
* McsEngl.wordElln.ταμπλάς-ο/tablás-o/@wordElln,
* McsElln./tablás-o/ταμπλάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπλάς-ο/tablás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπλάς-ο/tablás-o/@wordElln,
* McsElln.ταμπλάς/tablás/-ονομ-ενικ:ταμπλάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπλά/tablá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπλάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπλάδες/tabládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπλάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπλάδων/tabládhon/!~γενι-πληθ:ταμπλάς-ο@wordElln,

× base-form: ταμπλάς
× base-pronunciation: /tablás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταμπλάς/tablás/-ταμπλά/tablá/-ταμπλά/tablá/-ταμπλά/tablá/-ταμπλάδες/tabládhes/-ταμπλάδων/tabládhon/-ταμπλάδες/tabládhes/-ταμπλάδες/tabládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπλάς

ταμπλέτα-η/tabléta-i/::
* McsEngl.wordElln.ταμπλέτα-η/tabléta-i/@wordElln,
* McsElln./tabléta-i/ταμπλέτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπλέτα-η/tabléta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπλέτα-η/tabléta-i/@wordElln,
* McsElln.ταμπλέτα/tabléta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπλέτα-η@wordElln,
* McsElln.ταμπλέτας/tablétas/!~γενι-ενικ:ταμπλέτα-η@wordElln,
* McsElln.ταμπλέτες/tablétes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπλέτα-η@wordElln,
* McsElln.ταμπλετών/tabletón/!~γενι-πληθ:ταμπλέτα-η@wordElln,

× base-form: ταμπλέτα
× base-pronunciation: /tabléta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταμπλέτα/tabléta/-ταμπλέτας/tablétas/-ταμπλέτα/tabléta/-ταμπλέτα/tabléta/-ταμπλέτες/tablétes/-ταμπλετών/tabletón/-ταμπλέτες/tablétes/-ταμπλέτες/tablétes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπλέτα

ταμπλίστας-ο/tablístas-o/::
* McsEngl.wordElln.ταμπλίστας-ο/tablístas-o/@wordElln,
* McsElln./tablístas-o/ταμπλίστας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπλίστας-ο/tablístas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπλίστας-ο/tablístas-o/@wordElln,
* McsElln.ταμπλίστας/tablístas/-ονομ-ενικ:ταμπλίστας-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπλίστα/tablísta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπλίστας-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπλίστες/tablístes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπλίστας-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπλιστών/tablistón/!~γενι-πληθ:ταμπλίστας-ο@wordElln,

× base-form: ταμπλίστας
× base-pronunciation: /tablístas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταμπλίστας/tablístas/-ταμπλίστα/tablísta/-ταμπλίστα/tablísta/-ταμπλίστα/tablísta/-ταμπλίστες/tablístes/-ταμπλιστών/tablistón/-ταμπλίστες/tablístes/-ταμπλίστες/tablístes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπλίστας

ταμπλίστρια-η/tablístria-i/::
* McsEngl.wordElln.ταμπλίστρια-η/tablístria-i/@wordElln,
* McsElln./tablístria-i/ταμπλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπλίστρια-η/tablístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπλίστρια-η/tablístria-i/@wordElln,
* McsElln.ταμπλίστρια/tablístria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ταμπλίστριας/tablístrias/!~γενι-ενικ:ταμπλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ταμπλίστριες/tablístries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.ταμπλιστριών/tablistrión/!~γενι-πληθ:ταμπλίστρια-η@wordElln,

× base-form: ταμπλίστρια
× base-pronunciation: /tablístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταμπλίστρια/tablístria/-ταμπλίστριας/tablístrias/-ταμπλίστρια/tablístria/-ταμπλίστρια/tablístria/-ταμπλίστριες/tablístries/-ταμπλιστριών/tablistrión/-ταμπλίστριες/tablístries/-ταμπλίστριες/tablístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπλίστρια

ταμπονάρισμα-το/tabonárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.ταμπονάρισμα-το/tabonárizma-to/@wordElln,
* McsElln./tabonárizma-to/ταμπονάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπονάρισμα-το/tabonárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπονάρισμα-το/tabonárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ταμπονάρισμα/tabonárizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπονάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταμποναρίσματος/tabonarízmatos/!~γενι-ενικ:ταμπονάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταμποναρίσματα/tabonarízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπονάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταμποναρισμάτων/tabonarizmáton/!~γενι-πληθ:ταμπονάρισμα-το@wordElln,

× base-form: ταμπονάρισμα
× base-pronunciation: /tabonárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπονάρισμα/tabonárizma/-ταμποναρίσματος/tabonarízmatos/-ταμπονάρισμα/tabonárizma/-ταμπονάρισμα/tabonárizma/-ταμποναρίσματα/tabonarízmata/-ταμποναρισμάτων/tabonarizmáton/-ταμποναρίσματα/tabonarízmata/-ταμποναρίσματα/tabonarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπονάρισμα

ταμπουράς-ο/taburás-o/::
* McsEngl.wordElln.ταμπουράς-ο/taburás-o/@wordElln,
* McsElln./taburás-o/ταμπουράς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπουράς-ο/taburás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπουράς-ο/taburás-o/@wordElln,
* McsElln.ταμπουράς/taburás/-ονομ-ενικ:ταμπουράς-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπουρά/taburá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπουράς-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπουράδες/taburádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπουράς-ο@wordElln,
* McsElln.ταμπουράδων/taburádhon/!~γενι-πληθ:ταμπουράς-ο@wordElln,

× base-form: ταμπουράς
× base-pronunciation: /taburás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταμπουράς/taburás/-ταμπουρά/taburá/-ταμπουρά/taburá/-ταμπουρά/taburá/-ταμπουράδες/taburádhes/-ταμπουράδων/taburádhon/-ταμπουράδες/taburádhes/-ταμπουράδες/taburádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπουράς

ταμπούρι-το/tabúri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταμπούρι-το/tabúri-to-s/@wordElln,
* McsElln./tabúri-to-s/ταμπούρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπούρι-το/tabúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπούρι-το/tabúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταμπούρι/tabúri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπούρι-το@wordElln,
* McsElln.ταμπουριού/taburyyú/!~γενι-ενικ:ταμπούρι-το@wordElln,
* McsElln.ταμπούρια/tabúryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπούρι-το@wordElln,
* McsElln.ταμπουριών/taburyyón/!~γενι-πληθ:ταμπούρι-το@wordElln,

× base-form: ταμπούρι
× base-pronunciation: /tabúri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπούρι/tabúri/-ταμπουριού/taburyyú/-ταμπούρι/tabúri/-ταμπούρι/tabúri/-ταμπούρια/tabúryya/-ταμπουριών/taburyyón/-ταμπούρια/tabúryya/-ταμπούρια/tabúryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπούρι

ταμπούρλο-το/tabúrlo-to/::
* McsEngl.wordElln.ταμπούρλο-το/tabúrlo-to/@wordElln,
* McsElln./tabúrlo-to/ταμπούρλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπούρλο-το/tabúrlo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπούρλο-το/tabúrlo-to/@wordElln,
* McsElln.ταμπούρλο/tabúrlo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπούρλο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπούρλου/tabúrlu/!~γενι-ενικ:ταμπούρλο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπούρλα/tabúrla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπούρλο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπούρλων/tabúrlon/!~γενι-πληθ:ταμπούρλο-το@wordElln,

× base-form: ταμπούρλο
× base-pronunciation: /tabúrlo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπούρλο/tabúrlo/-ταμπούρλου/tabúrlu/-ταμπούρλο/tabúrlo/-ταμπούρλο/tabúrlo/-ταμπούρλα/tabúrla/-ταμπούρλων/tabúrlon/-ταμπούρλα/tabúrla/-ταμπούρλα/tabúrla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπούρλο

ταμπούρο-το/tabúro-to/::
* McsEngl.wordElln.ταμπούρο-το/tabúro-to/@wordElln,
* McsElln./tabúro-to/ταμπούρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπούρο-το/tabúro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπούρο-το/tabúro-to/@wordElln,
* McsElln.ταμπούρο/tabúro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπούρο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπούρου/tabúru/!~γενι-ενικ:ταμπούρο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπούρα/tabúra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπούρο-το@wordElln,
* McsElln.ταμπούρων/tabúron/!~γενι-πληθ:ταμπούρο-το@wordElln,

× base-form: ταμπούρο
× base-pronunciation: /tabúro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπούρο/tabúro/-ταμπούρου/tabúru/-ταμπούρο/tabúro/-ταμπούρο/tabúro/-ταμπούρα/tabúra/-ταμπούρων/tabúron/-ταμπούρα/tabúra/-ταμπούρα/tabúra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπούρο

ταμπούτι-το/tabúti-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταμπούτι-το/tabúti-to-s/@wordElln,
* McsElln./tabúti-to-s/ταμπούτι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταμπούτι-το/tabúti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταμπούτι-το/tabúti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταμπούτι/tabúti/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταμπούτι-το@wordElln,
* McsElln.ταμπουτιού/tabutyyú/!~γενι-ενικ:ταμπούτι-το@wordElln,
* McsElln.ταμπούτια/tabútyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταμπούτι-το@wordElln,
* McsElln.ταμπουτιών/tabutyyón/!~γενι-πληθ:ταμπούτι-το@wordElln,

× base-form: ταμπούτι
× base-pronunciation: /tabúti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταμπούτι/tabúti/-ταμπουτιού/tabutyyú/-ταμπούτι/tabúti/-ταμπούτι/tabúti/-ταμπούτια/tabútyya/-ταμπουτιών/tabutyyón/-ταμπούτια/tabútyya/-ταμπούτια/tabútyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταμπούτι

τανάλια-η/tanália-i/::
* McsEngl.wordElln.τανάλια-η/tanália-i/@wordElln,
* McsElln./tanália-i/τανάλια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τανάλια-η/tanália-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τανάλια-η/tanália-i/@wordElln,
* McsElln.τανάλια/tanália/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τανάλια-η@wordElln,
* McsElln.τανάλιας/tanálias/!~γενι-ενικ:τανάλια-η@wordElln,
* McsElln.τανάλιες/tanálies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τανάλια-η@wordElln,
* McsElln.(ταναλιών)/(tanallón)/!~γενι-πληθ:τανάλια-η@wordElln,

× base-form: τανάλια
× base-pronunciation: /tanália/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τανάλια/tanália/-τανάλιας/tanálias/-τανάλια/tanália/-τανάλια/tanália/-τανάλιες/tanálies/-(ταναλιών)/(tanallón)/-τανάλιες/tanálies/-τανάλιες/tanálies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: τανάλια

τανίνη-η/taníni-i/::
* McsEngl.wordElln.τανίνη-η/taníni-i/@wordElln,
* McsElln./taníni-i/τανίνη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τανίνη-η/taníni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τανίνη-η/taníni-i/@wordElln,
* McsElln.τανίνη/taníni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τανίνη-η@wordElln,
* McsElln.τανίνης/tanínis/!~γενι-ενικ:τανίνη-η@wordElln,
* McsElln.τανίνες/tanínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τανίνη-η@wordElln,
* McsElln.τανινών/taninón/!~γενι-πληθ:τανίνη-η@wordElln,

× base-form: τανίνη
× base-pronunciation: /taníni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τανίνη/taníni/-τανίνης/tanínis/-τανίνη/taníni/-τανίνη/taníni/-τανίνες/tanínes/-τανινών/taninón/-τανίνες/tanínes/-τανίνες/tanínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τανίνη

ταναγραίος-ο/tanayréos-o/::
* McsEngl.wordElln.ταναγραίος-ο/tanayréos-o/@wordElln,
* McsElln./tanayréos-o/ταναγραίος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταναγραίος-ο/tanayréos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταναγραίος-ο/tanayréos-o/@wordElln,
* McsElln.ταναγραίος/tanayréos/-ονομ-ενικ:ταναγραίος-ο@wordElln,
* McsElln.ταναγραίου/tanayréu/!~γενι-ενικ:ταναγραίος-ο@wordElln,
* McsElln.ταναγραίο/tanayréo/!~αιτι-ενικ:ταναγραίος-ο@wordElln,
* McsElln.ταναγραίε/tanayrée/!~κλητ-ενικ:ταναγραίος-ο@wordElln,
* McsElln.ταναγραίοι/tanayréi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταναγραίος-ο@wordElln,
* McsElln.ταναγραίων/tanayréon/!~γενι-πληθ:ταναγραίος-ο@wordElln,
* McsElln.ταναγραίους/tanayréus/!~αιτι-πληθ:ταναγραίος-ο@wordElln,

× base-form: ταναγραίος
× base-pronunciation: /tanayréos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταναγραίος/tanayréos/-ταναγραίου/tanayréu/-ταναγραίο/tanayréo/-ταναγραίε/tanayrée/-ταναγραίοι/tanayréi/-ταναγραίων/tanayréon/-ταναγραίους/tanayréus/-ταναγραίοι/tanayréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταναγραίος

ταντάλιο-το/tadálio-to/::
* McsEngl.wordElln.ταντάλιο-το/tadálio-to/@wordElln,
* McsElln./tadálio-to/ταντάλιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταντάλιο-το/tadálio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταντάλιο-το/tadálio-to/@wordElln,
* McsElln.ταντάλιο/tadálio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταντάλιο-το@wordElln,
* McsElln.ταντάλιου/tadáliu/!~γενι-ενικ:ταντάλιο-το@wordElln,
* McsElln.τανταλίου/tadalíu/!~γενι-ενικ:ταντάλιο-το@wordElln,
* McsElln.ταντάλια/tadália/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταντάλιο-το@wordElln,
* McsElln.ταντάλιων/tadálion/!~γενι-πληθ:ταντάλιο-το@wordElln,
* McsElln.τανταλίων/tadalíon/!~γενι-πληθ:ταντάλιο-το@wordElln,

× base-form: ταντάλιο
× base-pronunciation: /tadálio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταντάλιο/tadálio/-ταντάλιου/tadáliu/|τανταλίου/tadalíu/-ταντάλιο/tadálio/-ταντάλιο/tadálio/-ταντάλια/tadália/-ταντάλιων/tadálion/|τανταλίων/tadalíon/-ταντάλια/tadália/-ταντάλια/tadália/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταντάλιο

ταντέλα-η/tadéla-i/::
* McsEngl.wordElln.ταντέλα-η/tadéla-i/@wordElln,
* McsElln./tadéla-i/ταντέλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταντέλα-η/tadéla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταντέλα-η/tadéla-i/@wordElln,
* McsElln.ταντέλα/tadéla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταντέλα-η@wordElln,
* McsElln.ταντέλας/tadélas/!~γενι-ενικ:ταντέλα-η@wordElln,
* McsElln.ταντέλες/tadéles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταντέλα-η@wordElln,
* McsElln.ταντελών/tadelón/!~γενι-πληθ:ταντέλα-η@wordElln,

× base-form: ταντέλα
× base-pronunciation: /tadéla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταντέλα/tadéla/-ταντέλας/tadélas/-ταντέλα/tadéla/-ταντέλα/tadéla/-ταντέλες/tadéles/-ταντελών/tadelón/-ταντέλες/tadéles/-ταντέλες/tadéles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταντέλα

ταντούρι-το/tadúri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταντούρι-το/tadúri-to-s/@wordElln,
* McsElln./tadúri-to-s/ταντούρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταντούρι-το/tadúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταντούρι-το/tadúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταντούρι/tadúri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταντούρι-το@wordElln,
* McsElln.ταντουριού/taduryyú/!~γενι-ενικ:ταντούρι-το@wordElln,
* McsElln.ταντούρια/tadúryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταντούρι-το@wordElln,
* McsElln.ταντουριών/taduryyón/!~γενι-πληθ:ταντούρι-το@wordElln,

× base-form: ταντούρι
× base-pronunciation: /tadúri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταντούρι/tadúri/-ταντουριού/taduryyú/-ταντούρι/tadúri/-ταντούρι/tadúri/-ταντούρια/tadúryya/-ταντουριών/taduryyón/-ταντούρια/tadúryya/-ταντούρια/tadúryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταντούρι

ταξάκι-το/taksáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταξάκι-το/taksáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./taksáki-to-s/ταξάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξάκι-το/taksáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξάκι-το/taksáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταξάκι/taksáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξάκι-το@wordElln,
* McsElln.ταξάκια/taksákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξάκι-το@wordElln,

× base-form: ταξάκι
× base-pronunciation: /taksáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταξάκι/taksáki/-∅-ταξάκι/taksáki/-ταξάκι/taksáki/-ταξάκια/taksákka/-∅-ταξάκια/taksákka/-ταξάκια/taksákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταξάκι

ταξίαρχος-ο/taksíarhos-o/::
* McsEngl.wordElln.ταξίαρχος-ο/taksíarhos-o/@wordElln,
* McsElln./taksíarhos-o/ταξίαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξίαρχος-ο/taksíarhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξίαρχος-ο/taksíarhos-o/@wordElln,
* McsElln.ταξίαρχος/taksíarhos/-ονομ-ενικ:ταξίαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταξίαρχου/taksíarhu/!~γενι-ενικ:ταξίαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιάρχου/taksiárhu/!~γενι-ενικ:ταξίαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταξίαρχο/taksíarho/!~αιτι-ενικ:ταξίαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταξίαρχε/taksíarhe/!~κλητ-ενικ:ταξίαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταξίαρχοι/taksíarhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταξίαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταξίαρχων/taksíarhon/!~γενι-πληθ:ταξίαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιάρχων/taksiárhon/!~γενι-πληθ:ταξίαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταξίαρχους/taksíarhus/!~αιτι-πληθ:ταξίαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιάρχους/taksiárhus/!~αιτι-πληθ:ταξίαρχος-ο@wordElln,

× base-form: ταξίαρχος
× base-pronunciation: /taksíarhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταξίαρχος/taksíarhos/-ταξίαρχου/taksíarhu/|ταξιάρχου/taksiárhu/-ταξίαρχο/taksíarho/-ταξίαρχε/taksíarhe/-ταξίαρχοι/taksíarhi/-ταξίαρχων/taksíarhon/|ταξιάρχων/taksiárhon/-ταξίαρχους/taksíarhus/|ταξιάρχους/taksiárhus/-ταξίαρχοι/taksíarhi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταξίαρχος

ταξίδι-το/taksídhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταξίδι-το/taksídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./taksídhi-to-s/ταξίδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξίδι-το/taksídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξίδι-το/taksídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταξίδι/taksídhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξίδι-το@wordElln,
* McsElln.ταξιδιού/taksidhyyú/!~γενι-ενικ:ταξίδι-το@wordElln,
* McsElln.ταξίδια/taksídhyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξίδι-το@wordElln,
* McsElln.ταξιδιών/taksidhyyón/!~γενι-πληθ:ταξίδι-το@wordElln,

× base-form: ταξίδι
× base-pronunciation: /taksídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταξίδι/taksídhi/-ταξιδιού/taksidhyyú/-ταξίδι/taksídhi/-ταξίδι/taksídhi/-ταξίδια/taksídhyya/-ταξιδιών/taksidhyyón/-ταξίδια/taksídhyya/-ταξίδια/taksídhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξίδι

ταξίμετρο-το/taksímetro-to/::
* McsEngl.wordElln.ταξίμετρο-το/taksímetro-to/@wordElln,
* McsElln./taksímetro-to/ταξίμετρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξίμετρο-το/taksímetro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξίμετρο-το/taksímetro-to/@wordElln,
* McsElln.ταξίμετρο/taksímetro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξίμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ταξίμετρου/taksímetru/!~γενι-ενικ:ταξίμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ταξίμετρα/taksímetra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξίμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ταξίμετρων/taksímetron/!~γενι-πληθ:ταξίμετρο-το@wordElln,

× base-form: ταξίμετρο
× base-pronunciation: /taksímetro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταξίμετρο/taksímetro/-ταξίμετρου/taksímetru/-ταξίμετρο/taksímetro/-ταξίμετρο/taksímetro/-ταξίμετρα/taksímetra/-ταξίμετρων/taksímetron/-ταξίμετρα/taksímetra/-ταξίμετρα/taksímetra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξίμετρο

ταξίμι-το/taksími-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταξίμι-το/taksími-to-s/@wordElln,
* McsElln./taksími-to-s/ταξίμι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξίμι-το/taksími-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξίμι-το/taksími-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταξίμι/taksími/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξίμι-το@wordElln,
* McsElln.ταξιμιού/taksimnnú/!~γενι-ενικ:ταξίμι-το@wordElln,
* McsElln.ταξίμια/taksímnna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξίμι-το@wordElln,
* McsElln.ταξιμιών/taksimnnón/!~γενι-πληθ:ταξίμι-το@wordElln,

× base-form: ταξίμι
× base-pronunciation: /taksími/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταξίμι/taksími/-ταξιμιού/taksimnnú/-ταξίμι/taksími/-ταξίμι/taksími/-ταξίμια/taksímnna/-ταξιμιών/taksimnnón/-ταξίμια/taksímnna/-ταξίμια/taksímnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξίμι

ταξείδι-το/taksídhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταξείδι-το/taksídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./taksídhi-to-s/ταξείδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξείδι-το/taksídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξείδι-το/taksídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταξείδι/taksídhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξείδι-το@wordElln,
* McsElln.ταξειδιού/taksidhyyú/!~γενι-ενικ:ταξείδι-το@wordElln,
* McsElln.ταξείδια/taksídhyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξείδι-το@wordElln,
* McsElln.ταξειδιών/taksidhyyón/!~γενι-πληθ:ταξείδι-το@wordElln,

× base-form: ταξείδι
× base-pronunciation: /taksídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταξείδι/taksídhi/-ταξειδιού/taksidhyyú/-ταξείδι/taksídhi/-ταξείδι/taksídhi/-ταξείδια/taksídhyya/-ταξειδιών/taksidhyyón/-ταξείδια/taksídhyya/-ταξείδια/taksídhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξείδι

ταξιανθία-η/taksianthía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξιανθία-η/taksianthía-i/@wordElln,
* McsElln./taksianthía-i/ταξιανθία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιανθία-η/taksianthía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιανθία-η/taksianthía-i/@wordElln,
* McsElln.ταξιανθία/taksianthía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιανθία-η@wordElln,
* McsElln.ταξιανθίας/taksianthías/!~γενι-ενικ:ταξιανθία-η@wordElln,
* McsElln.ταξιανθίες/taksianthíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιανθία-η@wordElln,
* McsElln.ταξιανθιών/taksianthión/!~γενι-πληθ:ταξιανθία-η@wordElln,

× base-form: ταξιανθία
× base-pronunciation: /taksianthía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξιανθία/taksianthía/-ταξιανθίας/taksianthías/-ταξιανθία/taksianthía/-ταξιανθία/taksianthía/-ταξιανθίες/taksianthíes/-ταξιανθιών/taksianthión/-ταξιανθίες/taksianthíes/-ταξιανθίες/taksianthíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιανθία

ταξιαρχία-η/taksiarhía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξιαρχία-η/taksiarhía-i/@wordElln,
* McsElln./taksiarhía-i/ταξιαρχία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιαρχία-η/taksiarhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιαρχία-η/taksiarhía-i/@wordElln,
* McsElln.ταξιαρχία/taksiarhía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιαρχία-η@wordElln,
* McsElln.ταξιαρχίας/taksiarhías/!~γενι-ενικ:ταξιαρχία-η@wordElln,
* McsElln.ταξιαρχίες/taksiarhíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιαρχία-η@wordElln,
* McsElln.ταξιαρχιών/taksiarhión/!~γενι-πληθ:ταξιαρχία-η@wordElln,

× base-form: ταξιαρχία
× base-pronunciation: /taksiarhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξιαρχία/taksiarhía/-ταξιαρχίας/taksiarhías/-ταξιαρχία/taksiarhía/-ταξιαρχία/taksiarhía/-ταξιαρχίες/taksiarhíes/-ταξιαρχιών/taksiarhión/-ταξιαρχίες/taksiarhíes/-ταξιαρχίες/taksiarhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιαρχία

ταξιδάκι-το/taksidháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταξιδάκι-το/taksidháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./taksidháki-to-s/ταξιδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιδάκι-το/taksidháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιδάκι-το/taksidháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταξιδάκι/taksidháki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιδάκι-το@wordElln,
* McsElln.ταξιδάκια/taksidhákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιδάκι-το@wordElln,

× base-form: ταξιδάκι
× base-pronunciation: /taksidháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταξιδάκι/taksidháki/-∅-ταξιδάκι/taksidháki/-ταξιδάκι/taksidháki/-ταξιδάκια/taksidhákka/-∅-ταξιδάκια/taksidhákka/-ταξιδάκια/taksidhákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταξιδάκι

ταξιδευτής-ο/taksidheftís-o/::
* McsEngl.wordElln.ταξιδευτής-ο/taksidheftís-o/@wordElln,
* McsElln./taksidheftís-o/ταξιδευτής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιδευτής-ο/taksidheftís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιδευτής-ο/taksidheftís-o/@wordElln,
* McsElln.ταξιδευτής/taksidheftís/-ονομ-ενικ:ταξιδευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιδευτή/taksidheftí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιδευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιδευτές/taksidheftés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιδευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιδευτών/taksidheftón/!~γενι-πληθ:ταξιδευτής-ο@wordElln,

× base-form: ταξιδευτής
× base-pronunciation: /taksidheftís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταξιδευτής/taksidheftís/-ταξιδευτή/taksidheftí/-ταξιδευτή/taksidheftí/-ταξιδευτή/taksidheftí/-ταξιδευτές/taksidheftés/-ταξιδευτών/taksidheftón/-ταξιδευτές/taksidheftés/-ταξιδευτές/taksidheftés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιδευτής

ταξιδεύτρα-η/taksidhéftra-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξιδεύτρα-η/taksidhéftra-i/@wordElln,
* McsElln./taksidhéftra-i/ταξιδεύτρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιδεύτρα-η/taksidhéftra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιδεύτρα-η/taksidhéftra-i/@wordElln,
* McsElln.ταξιδεύτρα/taksidhéftra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιδεύτρα-η@wordElln,
* McsElln.ταξιδεύτρας/taksidhéftras/!~γενι-ενικ:ταξιδεύτρα-η@wordElln,
* McsElln.ταξιδεύτρες/taksidhéftres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιδεύτρα-η@wordElln,

× base-form: ταξιδεύτρα
× base-pronunciation: /taksidhéftra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξιδεύτρα/taksidhéftra/-ταξιδεύτρας/taksidhéftras/-ταξιδεύτρα/taksidhéftra/-ταξιδεύτρα/taksidhéftra/-ταξιδεύτρες/taksidhéftres/-∅-ταξιδεύτρες/taksidhéftres/-ταξιδεύτρες/taksidhéftres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ταξιδεύτρα

ταξιδεύτρια-η/taksidhéftria-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξιδεύτρια-η/taksidhéftria-i/@wordElln,
* McsElln./taksidhéftria-i/ταξιδεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιδεύτρια-η/taksidhéftria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιδεύτρια-η/taksidhéftria-i/@wordElln,
* McsElln.ταξιδεύτρια/taksidhéftria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιδεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταξιδεύτριας/taksidhéftrias/!~γενι-ενικ:ταξιδεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταξιδεύτριες/taksidhéftries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιδεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταξιδευτριών/taksidheftrión/!~γενι-πληθ:ταξιδεύτρια-η@wordElln,

× base-form: ταξιδεύτρια
× base-pronunciation: /taksidhéftria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξιδεύτρια/taksidhéftria/-ταξιδεύτριας/taksidhéftrias/-ταξιδεύτρια/taksidhéftria/-ταξιδεύτρια/taksidhéftria/-ταξιδεύτριες/taksidhéftries/-ταξιδευτριών/taksidheftrión/-ταξιδεύτριες/taksidhéftries/-ταξιδεύτριες/taksidhéftries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιδεύτρια

ταξιδιώτης-ο/taksidhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.ταξιδιώτης-ο/taksidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./taksidhyyótis-o/ταξιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιδιώτης-ο/taksidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιδιώτης-ο/taksidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ταξιδιώτης/taksidhyyótis/-ονομ-ενικ:ταξιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιδιώτη/taksidhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιδιώτες/taksidhyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιδιωτών/taksidhiotón/!~γενι-πληθ:ταξιδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: ταξιδιώτης
× base-pronunciation: /taksidhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταξιδιώτης/taksidhyyótis/-ταξιδιώτη/taksidhyyóti/-ταξιδιώτη/taksidhyyóti/-ταξιδιώτη/taksidhyyóti/-ταξιδιώτες/taksidhyyótes/-ταξιδιωτών/taksidhiotón/-ταξιδιώτες/taksidhyyótes/-ταξιδιώτες/taksidhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιδιώτης

ταξιδιώτισσα-η/taksidhyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξιδιώτισσα-η/taksidhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./taksidhyyótisa-i/ταξιδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιδιώτισσα-η/taksidhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιδιώτισσα-η/taksidhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ταξιδιώτισσα/taksidhyyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ταξιδιώτισσας/taksidhyyótisas/!~γενι-ενικ:ταξιδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ταξιδιώτισσες/taksidhyyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.ταξιδιωτισσών/taksidhiotisón/!~γενι-πληθ:ταξιδιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: ταξιδιώτισσα
× base-pronunciation: /taksidhyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξιδιώτισσα/taksidhyyótisa/-ταξιδιώτισσας/taksidhyyótisas/-ταξιδιώτισσα/taksidhyyótisa/-ταξιδιώτισσα/taksidhyyótisa/-ταξιδιώτισσες/taksidhyyótises/-ταξιδιωτισσών/taksidhiotisón/-ταξιδιώτισσες/taksidhyyótises/-ταξιδιώτισσες/taksidhyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιδιώτισσα

ταξιθέτης-ο/taksithétis-o/::
* McsEngl.wordElln.ταξιθέτης-ο/taksithétis-o/@wordElln,
* McsElln./taksithétis-o/ταξιθέτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιθέτης-ο/taksithétis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιθέτης-ο/taksithétis-o/@wordElln,
* McsElln.ταξιθέτης/taksithétis/-ονομ-ενικ:ταξιθέτης-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιθέτη/taksithéti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιθέτης-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιθέτες/taksithétes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιθέτης-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιθετών/taksithetón/!~γενι-πληθ:ταξιθέτης-ο@wordElln,

× base-form: ταξιθέτης
× base-pronunciation: /taksithétis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταξιθέτης/taksithétis/-ταξιθέτη/taksithéti/-ταξιθέτη/taksithéti/-ταξιθέτη/taksithéti/-ταξιθέτες/taksithétes/-ταξιθετών/taksithetón/-ταξιθέτες/taksithétes/-ταξιθέτες/taksithétes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιθέτης

ταξιθέτηση-η/taksithétisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξιθέτηση-η/taksithétisi-i/@wordElln,
* McsElln./taksithétisi-i/ταξιθέτηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιθέτηση-η/taksithétisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιθέτηση-η/taksithétisi-i/@wordElln,
* McsElln.ταξιθέτηση/taksithétisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιθέτηση-η@wordElln,
* McsElln.ταξιθέτησης/taksithétisis/!~γενι-ενικ:ταξιθέτηση-η@wordElln,
* McsElln.ταξιθετήσεως/taksithetíseos/!~γενι-ενικ:ταξιθέτηση-η@wordElln,
* McsElln.ταξιθετήσεις/taksithetísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιθέτηση-η@wordElln,
* McsElln.ταξιθετήσεων/taksithetíseon/!~γενι-πληθ:ταξιθέτηση-η@wordElln,

× base-form: ταξιθέτηση
× base-pronunciation: /taksithétisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξιθέτηση/taksithétisi/-ταξιθέτησης/taksithétisis/|ταξιθετήσεως/taksithetíseos/-ταξιθέτηση/taksithétisi/-ταξιθέτηση/taksithétisi/-ταξιθετήσεις/taksithetísis/-ταξιθετήσεων/taksithetíseon/-ταξιθετήσεις/taksithetísis/-ταξιθετήσεις/taksithetísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταξιθέτηση

ταξιθέτρια-η/taksithétria-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξιθέτρια-η/taksithétria-i/@wordElln,
* McsElln./taksithétria-i/ταξιθέτρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιθέτρια-η/taksithétria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιθέτρια-η/taksithétria-i/@wordElln,
* McsElln.ταξιθέτρια/taksithétria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιθέτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταξιθέτριας/taksithétrias/!~γενι-ενικ:ταξιθέτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταξιθέτριες/taksithétries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιθέτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταξιθετριών/taksithetrión/!~γενι-πληθ:ταξιθέτρια-η@wordElln,

× base-form: ταξιθέτρια
× base-pronunciation: /taksithétria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξιθέτρια/taksithétria/-ταξιθέτριας/taksithétrias/-ταξιθέτρια/taksithétria/-ταξιθέτρια/taksithétria/-ταξιθέτριες/taksithétries/-ταξιθετριών/taksithetrión/-ταξιθέτριες/taksithétries/-ταξιθέτριες/taksithétries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιθέτρια

ταξιθεσία-η/taksithesía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξιθεσία-η/taksithesía-i/@wordElln,
* McsElln./taksithesía-i/ταξιθεσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιθεσία-η/taksithesía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιθεσία-η/taksithesía-i/@wordElln,
* McsElln.ταξιθεσία/taksithesía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιθεσία-η@wordElln,
* McsElln.ταξιθεσίας/taksithesías/!~γενι-ενικ:ταξιθεσία-η@wordElln,
* McsElln.ταξιθεσίες/taksithesíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιθεσία-η@wordElln,
* McsElln.ταξιθεσιών/taksithessón/!~γενι-πληθ:ταξιθεσία-η@wordElln,

× base-form: ταξιθεσία
× base-pronunciation: /taksithesía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξιθεσία/taksithesía/-ταξιθεσίας/taksithesías/-ταξιθεσία/taksithesía/-ταξιθεσία/taksithesía/-ταξιθεσίες/taksithesíes/-ταξιθεσιών/taksithessón/-ταξιθεσίες/taksithesíes/-ταξιθεσίες/taksithesíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιθεσία

ταξινομία-η/taksinomía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξινομία-η/taksinomía-i/@wordElln,
* McsElln./taksinomía-i/ταξινομία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξινομία-η/taksinomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξινομία-η/taksinomía-i/@wordElln,
* McsElln.ταξινομία/taksinomía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξινομία-η@wordElln,
* McsElln.ταξινομίας/taksinomías/!~γενι-ενικ:ταξινομία-η@wordElln,
* McsElln.ταξινομίες/taksinomíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξινομία-η@wordElln,
* McsElln.ταξινομιών/taksinomión/!~γενι-πληθ:ταξινομία-η@wordElln,

× base-form: ταξινομία
× base-pronunciation: /taksinomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξινομία/taksinomía/-ταξινομίας/taksinomías/-ταξινομία/taksinomía/-ταξινομία/taksinomía/-ταξινομίες/taksinomíes/-ταξινομιών/taksinomión/-ταξινομίες/taksinomíes/-ταξινομίες/taksinomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξινομία

ταξινόμηση-η/taksinómisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξινόμηση-η/taksinómisi-i/@wordElln,
* McsElln./taksinómisi-i/ταξινόμηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξινόμηση-η/taksinómisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξινόμηση-η/taksinómisi-i/@wordElln,
* McsElln.ταξινόμηση/taksinómisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξινόμηση-η@wordElln,
* McsElln.ταξινόμησης/taksinómisis/!~γενι-ενικ:ταξινόμηση-η@wordElln,
* McsElln.ταξινομήσεως/taksinomíseos/!~γενι-ενικ:ταξινόμηση-η@wordElln,
* McsElln.ταξινομήσεις/taksinomísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξινόμηση-η@wordElln,
* McsElln.ταξινομήσεων/taksinomíseon/!~γενι-πληθ:ταξινόμηση-η@wordElln,

× base-form: ταξινόμηση
× base-pronunciation: /taksinómisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξινόμηση/taksinómisi/-ταξινόμησης/taksinómisis/|ταξινομήσεως/taksinomíseos/-ταξινόμηση/taksinómisi/-ταξινόμηση/taksinómisi/-ταξινομήσεις/taksinomísis/-ταξινομήσεων/taksinomíseon/-ταξινομήσεις/taksinomísis/-ταξινομήσεις/taksinomísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταξινόμηση

ταξιτζής-ο/taksijís-o/::
* McsEngl.wordElln.ταξιτζής-ο/taksijís-o/@wordElln,
* McsElln./taksijís-o/ταξιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιτζής-ο/taksijís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιτζής-ο/taksijís-o/@wordElln,
* McsElln.ταξιτζής/taksijís/-ονομ-ενικ:ταξιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιτζή/taksijí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιτζήδες/taksijídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.ταξιτζήδων/taksijídhon/!~γενι-πληθ:ταξιτζής-ο@wordElln,

× base-form: ταξιτζής
× base-pronunciation: /taksijís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταξιτζής/taksijís/-ταξιτζή/taksijí/-ταξιτζή/taksijí/-ταξιτζή/taksijí/-ταξιτζήδες/taksijídhes/-ταξιτζήδων/taksijídhon/-ταξιτζήδες/taksijídhes/-ταξιτζήδες/taksijídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιτζής

ταξιτζίνα-η/taksijína-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξιτζίνα-η/taksijína-i/@wordElln,
* McsElln./taksijína-i/ταξιτζίνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιτζίνα-η/taksijína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιτζίνα-η/taksijína-i/@wordElln,
* McsElln.ταξιτζίνα/taksijína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιτζίνα-η@wordElln,
* McsElln.ταξιτζίνας/taksijínas/!~γενι-ενικ:ταξιτζίνα-η@wordElln,
* McsElln.ταξιτζίνες/taksijínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιτζίνα-η@wordElln,
* McsElln.ταξιτζίνων/taksijínon/!~γενι-πληθ:ταξιτζίνα-η@wordElln,

× base-form: ταξιτζίνα
× base-pronunciation: /taksijína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξιτζίνα/taksijína/-ταξιτζίνας/taksijínas/-ταξιτζίνα/taksijína/-ταξιτζίνα/taksijína/-ταξιτζίνες/taksijínes/-ταξιτζίνων/taksijínon/-ταξιτζίνες/taksijínes/-ταξιτζίνες/taksijínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιτζίνα

ταξιτζού-η/taksijú-i/::
* McsEngl.wordElln.ταξιτζού-η/taksijú-i/@wordElln,
* McsElln./taksijú-i/ταξιτζού-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταξιτζού-η/taksijú-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταξιτζού-η/taksijú-i/@wordElln,
* McsElln.ταξιτζού/taksijú/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταξιτζού-η@wordElln,
* McsElln.ταξιτζούς/taksijús/!~γενι-ενικ:ταξιτζού-η@wordElln,
* McsElln.ταξιτζούδες/taksijúdhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταξιτζού-η@wordElln,
* McsElln.ταξιτζούδων/taksijúdhon/!~γενι-πληθ:ταξιτζού-η@wordElln,

× base-form: ταξιτζού
× base-pronunciation: /taksijú/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταξιτζού/taksijú/-ταξιτζούς/taksijús/-ταξιτζού/taksijú/-ταξιτζού/taksijú/-ταξιτζούδες/taksijúdhes/-ταξιτζούδων/taksijúdhon/-ταξιτζούδες/taksijúdhes/-ταξιτζούδες/taksijúdhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XuT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚουΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταξιτζού

ταοϊσμός-ο/taoizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταοϊσμός-ο/taoizmós-o/@wordElln,
* McsElln./taoizmós-o/ταοϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταοϊσμός-ο/taoizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταοϊσμός-ο/taoizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ταοϊσμός/taoizmós/-ονομ-ενικ:ταοϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταοϊσμού/taoizmú/!~γενι-ενικ:ταοϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταοϊσμό/taoizmó/!~αιτι-ενικ:ταοϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταοϊσμέ/taoizmé/!~κλητ-ενικ:ταοϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταοϊσμοί/taoizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταοϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταοϊσμών/taoizmón/!~γενι-πληθ:ταοϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταοϊσμούς/taoizmús/!~αιτι-πληθ:ταοϊσμός-ο@wordElln,

× base-form: ταοϊσμός
× base-pronunciation: /taoizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταοϊσμός/taoizmós/-ταοϊσμού/taoizmú/-ταοϊσμό/taoizmó/-ταοϊσμέ/taoizmé/-ταοϊσμοί/taoizmí/-ταοϊσμών/taoizmón/-ταοϊσμούς/taoizmús/-ταοϊσμοί/taoizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταοϊσμός

ταπάκι-το/tapáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταπάκι-το/tapáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tapáki-to-s/ταπάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπάκι-το/tapáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπάκι-το/tapáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταπάκι/tapáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπάκι-το@wordElln,
* McsElln.ταπάκια/tapákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπάκι-το@wordElln,

× base-form: ταπάκι
× base-pronunciation: /tapáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταπάκι/tapáki/-∅-ταπάκι/tapáki/-ταπάκι/tapáki/-ταπάκια/tapákka/-∅-ταπάκια/tapákka/-ταπάκια/tapákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταπάκι

ταπέτο-το/tapéto-to/::
* McsEngl.wordElln.ταπέτο-το/tapéto-to/@wordElln,
* McsElln./tapéto-to/ταπέτο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπέτο-το/tapéto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπέτο-το/tapéto-to/@wordElln,
* McsElln.ταπέτο/tapéto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπέτο-το@wordElln,
* McsElln.ταπέτου/tapétu/!~γενι-ενικ:ταπέτο-το@wordElln,
* McsElln.ταπέτα/tapéta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπέτο-το@wordElln,
* McsElln.ταπέτων/tapéton/!~γενι-πληθ:ταπέτο-το@wordElln,

× base-form: ταπέτο
× base-pronunciation: /tapéto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταπέτο/tapéto/-ταπέτου/tapétu/-ταπέτο/tapéto/-ταπέτο/tapéto/-ταπέτα/tapéta/-ταπέτων/tapéton/-ταπέτα/tapéta/-ταπέτα/tapéta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταπέτο

ταπίδι-το/tapídhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταπίδι-το/tapídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./tapídhi-to-s/ταπίδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπίδι-το/tapídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπίδι-το/tapídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταπίδι/tapídhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπίδι-το@wordElln,
* McsElln.ταπίδια/tapídhyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπίδι-το@wordElln,

× base-form: ταπίδι
× base-pronunciation: /tapídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταπίδι/tapídhi/-∅-ταπίδι/tapídhi/-ταπίδι/tapídhi/-ταπίδια/tapídhyya/-∅-ταπίδια/tapídhyya/-ταπίδια/tapídhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταπίδι

ταπείνωμα-το/tapínoma-to/::
* McsEngl.wordElln.ταπείνωμα-το/tapínoma-to/@wordElln,
* McsElln./tapínoma-to/ταπείνωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπείνωμα-το/tapínoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπείνωμα-το/tapínoma-to/@wordElln,
* McsElln.ταπείνωμα/tapínoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπείνωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταπεινώματος/tapinómatos/!~γενι-ενικ:ταπείνωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταπεινώματα/tapinómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπείνωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταπεινωμάτων/tapinomáton/!~γενι-πληθ:ταπείνωμα-το@wordElln,

× base-form: ταπείνωμα
× base-pronunciation: /tapínoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταπείνωμα/tapínoma/-ταπεινώματος/tapinómatos/-ταπείνωμα/tapínoma/-ταπείνωμα/tapínoma/-ταπεινώματα/tapinómata/-ταπεινωμάτων/tapinomáton/-ταπεινώματα/tapinómata/-ταπεινώματα/tapinómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταπείνωμα

ταπείνωση-η/tapínosi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταπείνωση-η/tapínosi-i/@wordElln,
* McsElln./tapínosi-i/ταπείνωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπείνωση-η/tapínosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπείνωση-η/tapínosi-i/@wordElln,
* McsElln.ταπείνωση/tapínosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπείνωση-η@wordElln,
* McsElln.ταπείνωσης/tapínosis/!~γενι-ενικ:ταπείνωση-η@wordElln,
* McsElln.ταπεινώσεως/tapinóseos/!~γενι-ενικ:ταπείνωση-η@wordElln,
* McsElln.ταπεινώσεις/tapinósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπείνωση-η@wordElln,
* McsElln.ταπεινώσεων/tapinóseon/!~γενι-πληθ:ταπείνωση-η@wordElln,

× base-form: ταπείνωση
× base-pronunciation: /tapínosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταπείνωση/tapínosi/-ταπείνωσης/tapínosis/|ταπεινώσεως/tapinóseos/-ταπείνωση/tapínosi/-ταπείνωση/tapínosi/-ταπεινώσεις/tapinósis/-ταπεινώσεων/tapinóseon/-ταπεινώσεις/tapinósis/-ταπεινώσεις/tapinósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταπείνωση

ταπεινότητα-η/tapinótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ταπεινότητα-η/tapinótita-i/@wordElln,
* McsElln./tapinótita-i/ταπεινότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπεινότητα-η/tapinótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπεινότητα-η/tapinótita-i/@wordElln,
* McsElln.ταπεινότητα/tapinótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπεινότητα-η@wordElln,
* McsElln.ταπεινότητας/tapinótitas/!~γενι-ενικ:ταπεινότητα-η@wordElln,
* McsElln.ταπεινότητες/tapinótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπεινότητα-η@wordElln,
* McsElln.ταπεινοτήτων/tapinotíton/!~γενι-πληθ:ταπεινότητα-η@wordElln,

× base-form: ταπεινότητα
× base-pronunciation: /tapinótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταπεινότητα/tapinótita/-ταπεινότητας/tapinótitas/-ταπεινότητα/tapinótita/-ταπεινότητα/tapinótita/-ταπεινότητες/tapinótites/-ταπεινοτήτων/tapinotíton/-ταπεινότητες/tapinótites/-ταπεινότητες/tapinótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ταπεινότητα

ταπεράκι-το/taperáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταπεράκι-το/taperáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./taperáki-to-s/ταπεράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπεράκι-το/taperáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπεράκι-το/taperáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταπεράκι/taperáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπεράκι-το@wordElln,
* McsElln.ταπεράκια/taperákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπεράκι-το@wordElln,

× base-form: ταπεράκι
× base-pronunciation: /taperáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταπεράκι/taperáki/-∅-ταπεράκι/taperáki/-ταπεράκι/taperáki/-ταπεράκια/taperákka/-∅-ταπεράκια/taperákka/-ταπεράκια/taperákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταπεράκι

ταπετσάρισμα-το/tapecárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.ταπετσάρισμα-το/tapecárizma-to/@wordElln,
* McsElln./tapecárizma-to/ταπετσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπετσάρισμα-το/tapecárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπετσάρισμα-το/tapecárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ταπετσάρισμα/tapecárizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπετσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταπετσαρίσματος/tapecarízmatos/!~γενι-ενικ:ταπετσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταπετσαρίσματα/tapecarízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπετσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταπετσαρισμάτων/tapecarizmáton/!~γενι-πληθ:ταπετσάρισμα-το@wordElln,

× base-form: ταπετσάρισμα
× base-pronunciation: /tapecárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταπετσάρισμα/tapecárizma/-ταπετσαρίσματος/tapecarízmatos/-ταπετσάρισμα/tapecárizma/-ταπετσάρισμα/tapecárizma/-ταπετσαρίσματα/tapecarízmata/-ταπετσαρισμάτων/tapecarizmáton/-ταπετσαρίσματα/tapecarízmata/-ταπετσαρίσματα/tapecarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταπετσάρισμα

ταπετσέρης-ο/tapecéris-o/::
* McsEngl.wordElln.ταπετσέρης-ο/tapecéris-o/@wordElln,
* McsElln./tapecéris-o/ταπετσέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπετσέρης-ο/tapecéris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπετσέρης-ο/tapecéris-o/@wordElln,
* McsElln.ταπετσέρης/tapecéris/-ονομ-ενικ:ταπετσέρης-ο@wordElln,
* McsElln.ταπετσέρη/tapecéri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπετσέρης-ο@wordElln,
* McsElln.ταπετσέρηδες/tapecéridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπετσέρης-ο@wordElln,
* McsElln.ταπετσέρηδων/tapecéridhon/!~γενι-πληθ:ταπετσέρης-ο@wordElln,

× base-form: ταπετσέρης
× base-pronunciation: /tapecéris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταπετσέρης/tapecéris/-ταπετσέρη/tapecéri/-ταπετσέρη/tapecéri/-ταπετσέρη/tapecéri/-ταπετσέρηδες/tapecéridhes/-ταπετσέρηδων/tapecéridhon/-ταπετσέρηδες/tapecéridhes/-ταπετσέρηδες/tapecéridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταπετσέρης

ταπετσαρία-η/tapecaría-i/::
* McsEngl.wordElln.ταπετσαρία-η/tapecaría-i/@wordElln,
* McsElln./tapecaría-i/ταπετσαρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπετσαρία-η/tapecaría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπετσαρία-η/tapecaría-i/@wordElln,
* McsElln.ταπετσαρία/tapecaría/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπετσαρία-η@wordElln,
* McsElln.ταπετσαρίας/tapecarías/!~γενι-ενικ:ταπετσαρία-η@wordElln,
* McsElln.ταπετσαρίες/tapecaríes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπετσαρία-η@wordElln,
* McsElln.ταπετσαριών/tapecarión/!~γενι-πληθ:ταπετσαρία-η@wordElln,

× base-form: ταπετσαρία
× base-pronunciation: /tapecaría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταπετσαρία/tapecaría/-ταπετσαρίας/tapecarías/-ταπετσαρία/tapecaría/-ταπετσαρία/tapecaría/-ταπετσαρίες/tapecaríes/-ταπετσαριών/tapecarión/-ταπετσαρίες/tapecaríes/-ταπετσαρίες/tapecaríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταπετσαρία

ταπετσιέρης-ο/tapecéris-o/::
* McsEngl.wordElln.ταπετσιέρης-ο/tapecéris-o/@wordElln,
* McsElln./tapecéris-o/ταπετσιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπετσιέρης-ο/tapecéris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπετσιέρης-ο/tapecéris-o/@wordElln,
* McsElln.ταπετσιέρης/tapecéris/-ονομ-ενικ:ταπετσιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.ταπετσιέρη/tapecéri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπετσιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.ταπετσιέρηδες/tapecéridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπετσιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.ταπετσιέρηδων/tapecéridhon/!~γενι-πληθ:ταπετσιέρης-ο@wordElln,

× base-form: ταπετσιέρης
× base-pronunciation: /tapecéris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταπετσιέρης/tapecéris/-ταπετσιέρη/tapecéri/-ταπετσιέρη/tapecéri/-ταπετσιέρη/tapecéri/-ταπετσιέρηδες/tapecéridhes/-ταπετσιέρηδων/tapecéridhon/-ταπετσιέρηδες/tapecéridhes/-ταπετσιέρηδες/tapecéridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταπετσιέρης

ταπητουργία-η/tapituryía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταπητουργία-η/tapituryía-i/@wordElln,
* McsElln./tapituryía-i/ταπητουργία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπητουργία-η/tapituryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπητουργία-η/tapituryía-i/@wordElln,
* McsElln.ταπητουργία/tapituryía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπητουργία-η@wordElln,
* McsElln.ταπητουργίας/tapituryías/!~γενι-ενικ:ταπητουργία-η@wordElln,
* McsElln.ταπητουργίες/tapituryíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπητουργία-η@wordElln,
* McsElln.ταπητουργιών/tapituryión/!~γενι-πληθ:ταπητουργία-η@wordElln,

× base-form: ταπητουργία
× base-pronunciation: /tapituryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταπητουργία/tapituryía/-ταπητουργίας/tapituryías/-ταπητουργία/tapituryía/-ταπητουργία/tapituryía/-ταπητουργίες/tapituryíes/-ταπητουργιών/tapituryión/-ταπητουργίες/tapituryíes/-ταπητουργίες/tapituryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταπητουργία

ταπητουργείο-το/tapituryío-to/::
* McsEngl.wordElln.ταπητουργείο-το/tapituryío-to/@wordElln,
* McsElln./tapituryío-to/ταπητουργείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπητουργείο-το/tapituryío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπητουργείο-το/tapituryío-to/@wordElln,
* McsElln.ταπητουργείο/tapituryío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταπητουργείο-το@wordElln,
* McsElln.ταπητουργείου/tapituryíu/!~γενι-ενικ:ταπητουργείο-το@wordElln,
* McsElln.ταπητουργεία/tapituryía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταπητουργείο-το@wordElln,
* McsElln.ταπητουργείων/tapituryíon/!~γενι-πληθ:ταπητουργείο-το@wordElln,

× base-form: ταπητουργείο
× base-pronunciation: /tapituryío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταπητουργείο/tapituryío/-ταπητουργείου/tapituryíu/-ταπητουργείο/tapituryío/-ταπητουργείο/tapituryío/-ταπητουργεία/tapituryía/-ταπητουργείων/tapituryíon/-ταπητουργεία/tapituryía/-ταπητουργεία/tapituryía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταπητουργείο

ταπητουργός-ο/tapituryós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταπητουργός-ο/tapituryós-o/@wordElln,
* McsElln./tapituryós-o/ταπητουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταπητουργός-ο/tapituryós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταπητουργός-ο/tapituryós-o/@wordElln,
* McsElln.ταπητουργός/tapituryós/-ονομ-ενικ:ταπητουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταπητουργού/tapituryú/!~γενι-ενικ:ταπητουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταπητουργό/tapituryó/!~αιτι-ενικ:ταπητουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταπητουργέ/tapituryé/!~κλητ-ενικ:ταπητουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταπητουργοί/tapituryí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταπητουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταπητουργών/tapituryón/!~γενι-πληθ:ταπητουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταπητουργούς/tapituryús/!~αιτι-πληθ:ταπητουργός-ο@wordElln,

× base-form: ταπητουργός
× base-pronunciation: /tapituryós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταπητουργός/tapituryós/-ταπητουργού/tapituryú/-ταπητουργό/tapituryó/-ταπητουργέ/tapituryé/-ταπητουργοί/tapituryí/-ταπητουργών/tapituryón/-ταπητουργούς/tapituryús/-ταπητουργοί/tapituryí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταπητουργός

ταράτσα-η/taráca-i/::
* McsEngl.wordElln.ταράτσα-η/taráca-i/@wordElln,
* McsElln./taráca-i/ταράτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταράτσα-η/taráca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταράτσα-η/taráca-i/@wordElln,
* McsElln.ταράτσα/taráca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταράτσα-η@wordElln,
* McsElln.ταράτσας/tarácas/!~γενι-ενικ:ταράτσα-η@wordElln,
* McsElln.ταράτσες/taráces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταράτσα-η@wordElln,
* McsElln.ταρατσών/taracón/!~γενι-πληθ:ταράτσα-η@wordElln,

× base-form: ταράτσα
× base-pronunciation: /taráca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταράτσα/taráca/-ταράτσας/tarácas/-ταράτσα/taráca/-ταράτσα/taráca/-ταράτσες/taráces/-ταρατσών/taracón/-ταράτσες/taráces/-ταράτσες/taráces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταράτσα

ταράτσωμα-το/tarácoma-to/::
* McsEngl.wordElln.ταράτσωμα-το/tarácoma-to/@wordElln,
* McsElln./tarácoma-to/ταράτσωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταράτσωμα-το/tarácoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταράτσωμα-το/tarácoma-to/@wordElln,
* McsElln.ταράτσωμα/tarácoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταράτσωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταρατσώματος/taracómatos/!~γενι-ενικ:ταράτσωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταρατσώματα/taracómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταράτσωμα-το@wordElln,
* McsElln.ταρατσωμάτων/taracomáton/!~γενι-πληθ:ταράτσωμα-το@wordElln,

× base-form: ταράτσωμα
× base-pronunciation: /tarácoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταράτσωμα/tarácoma/-ταρατσώματος/taracómatos/-ταράτσωμα/tarácoma/-ταράτσωμα/tarácoma/-ταρατσώματα/taracómata/-ταρατσωμάτων/taracomáton/-ταρατσώματα/taracómata/-ταρατσώματα/taracómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταράτσωμα

ταρίφα-η/tarífa-i/::
* McsEngl.wordElln.ταρίφα-η/tarífa-i/@wordElln,
* McsElln./tarífa-i/ταρίφα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρίφα-η/tarífa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρίφα-η/tarífa-i/@wordElln,
* McsElln.ταρίφα/tarífa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταρίφα-η@wordElln,
* McsElln.ταρίφας/tarífas/!~γενι-ενικ:ταρίφα-η@wordElln,
* McsElln.ταρίφες/tarífes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταρίφα-η@wordElln,
* McsElln.ταριφών/tarifón/!~γενι-πληθ:ταρίφα-η@wordElln,

× base-form: ταρίφα
× base-pronunciation: /tarífa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταρίφα/tarífa/-ταρίφας/tarífas/-ταρίφα/tarífa/-ταρίφα/tarífa/-ταρίφες/tarífes/-ταριφών/tarifón/-ταρίφες/tarífes/-ταρίφες/tarífes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταρίφα

ταρίχευση-η/taríhefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταρίχευση-η/taríhefsi-i/@wordElln,
* McsElln./taríhefsi-i/ταρίχευση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρίχευση-η/taríhefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρίχευση-η/taríhefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ταρίχευση/taríhefsi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταρίχευση-η@wordElln,
* McsElln.ταρίχευσης/taríhefsis/!~γενι-ενικ:ταρίχευση-η@wordElln,
* McsElln.ταριχεύσεως/tarihéfseos/!~γενι-ενικ:ταρίχευση-η@wordElln,
* McsElln.ταριχεύσεις/tarihéfsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταρίχευση-η@wordElln,
* McsElln.ταριχεύσεων/tarihéfseon/!~γενι-πληθ:ταρίχευση-η@wordElln,

× base-form: ταρίχευση
× base-pronunciation: /taríhefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταρίχευση/taríhefsi/-ταρίχευσης/taríhefsis/|ταριχεύσεως/tarihéfseos/-ταρίχευση/taríhefsi/-ταρίχευση/taríhefsi/-ταριχεύσεις/tarihéfsis/-ταριχεύσεων/tarihéfseon/-ταριχεύσεις/tarihéfsis/-ταριχεύσεις/tarihéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταρίχευση

ταραγμός-ο/taraymós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταραγμός-ο/taraymós-o/@wordElln,
* McsElln./taraymós-o/ταραγμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταραγμός-ο/taraymós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταραγμός-ο/taraymós-o/@wordElln,
* McsElln.ταραγμός/taraymós/-ονομ-ενικ:ταραγμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραγμού/taraymú/!~γενι-ενικ:ταραγμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραγμό/taraymó/!~αιτι-ενικ:ταραγμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραγμέ/taraymé/!~κλητ-ενικ:ταραγμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραγμοί/taraymí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταραγμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραγμών/taraymón/!~γενι-πληθ:ταραγμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραγμούς/taraymús/!~αιτι-πληθ:ταραγμός-ο@wordElln,

× base-form: ταραγμός
× base-pronunciation: /taraymós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταραγμός/taraymós/-ταραγμού/taraymú/-ταραγμό/taraymó/-ταραγμέ/taraymé/-ταραγμοί/taraymí/-ταραγμών/taraymón/-ταραγμούς/taraymús/-ταραγμοί/taraymí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταραγμός

ταρακούνημα-το/tarakúnima-to/::
* McsEngl.wordElln.ταρακούνημα-το/tarakúnima-to/@wordElln,
* McsElln./tarakúnima-to/ταρακούνημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρακούνημα-το/tarakúnima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρακούνημα-το/tarakúnima-to/@wordElln,
* McsElln.ταρακούνημα/tarakúnima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταρακούνημα-το@wordElln,
* McsElln.ταρακουνήματος/tarakunímatos/!~γενι-ενικ:ταρακούνημα-το@wordElln,
* McsElln.ταρακουνήματα/tarakunímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταρακούνημα-το@wordElln,
* McsElln.ταρακουνημάτων/tarakunimáton/!~γενι-πληθ:ταρακούνημα-το@wordElln,

× base-form: ταρακούνημα
× base-pronunciation: /tarakúnima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταρακούνημα/tarakúnima/-ταρακουνήματος/tarakunímatos/-ταρακούνημα/tarakúnima/-ταρακούνημα/tarakúnima/-ταρακουνήματα/tarakunímata/-ταρακουνημάτων/tarakunimáton/-ταρακουνήματα/tarakunímata/-ταρακουνήματα/tarakunímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταρακούνημα

ταραμάς-ο/taramás-o/::
* McsEngl.wordElln.ταραμάς-ο/taramás-o/@wordElln,
* McsElln./taramás-o/ταραμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταραμάς-ο/taramás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταραμάς-ο/taramás-o/@wordElln,
* McsElln.ταραμάς/taramás/-ονομ-ενικ:ταραμάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταραμά/taramá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταραμάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταραμάδες/taramádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταραμάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταραμάδων/taramádhon/!~γενι-πληθ:ταραμάς-ο@wordElln,

× base-form: ταραμάς
× base-pronunciation: /taramás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταραμάς/taramás/-ταραμά/taramá/-ταραμά/taramá/-ταραμά/taramá/-ταραμάδες/taramádhes/-ταραμάδων/taramádhon/-ταραμάδες/taramádhes/-ταραμάδες/taramádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταραμάς

ταραμοκεφτές-ο/taramokeftés-o/::
* McsEngl.wordElln.ταραμοκεφτές-ο/taramokeftés-o/@wordElln,
* McsElln./taramokeftés-o/ταραμοκεφτές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταραμοκεφτές-ο/taramokeftés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταραμοκεφτές-ο/taramokeftés-o/@wordElln,
* McsElln.ταραμοκεφτές/taramokeftés/-ονομ-ενικ:ταραμοκεφτές-ο@wordElln,
* McsElln.ταραμοκεφτέ/taramokefté/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταραμοκεφτές-ο@wordElln,
* McsElln.ταραμοκεφτέδες/taramokeftédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταραμοκεφτές-ο@wordElln,
* McsElln.ταραμοκεφτέδων/taramokeftédhon/!~γενι-πληθ:ταραμοκεφτές-ο@wordElln,

× base-form: ταραμοκεφτές
× base-pronunciation: /taramokeftés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταραμοκεφτές/taramokeftés/-ταραμοκεφτέ/taramokefté/-ταραμοκεφτέ/taramokefté/-ταραμοκεφτέ/taramokefté/-ταραμοκεφτέδες/taramokeftédhes/-ταραμοκεφτέδων/taramokeftédhon/-ταραμοκεφτέδες/taramokeftédhes/-ταραμοκεφτέδες/taramokeftédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταραμοκεφτές

ταραμοσαλάτα-η/taramosaláta-i/::
* McsEngl.wordElln.ταραμοσαλάτα-η/taramosaláta-i/@wordElln,
* McsElln./taramosaláta-i/ταραμοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταραμοσαλάτα-η/taramosaláta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταραμοσαλάτα-η/taramosaláta-i/@wordElln,
* McsElln.ταραμοσαλάτα/taramosaláta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταραμοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.ταραμοσαλάτας/taramosalátas/!~γενι-ενικ:ταραμοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.ταραμοσαλάτες/taramosalátes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταραμοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.ταραμοσαλατών/taramosalatón/!~γενι-πληθ:ταραμοσαλάτα-η@wordElln,

× base-form: ταραμοσαλάτα
× base-pronunciation: /taramosaláta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταραμοσαλάτα/taramosaláta/-ταραμοσαλάτας/taramosalátas/-ταραμοσαλάτα/taramosaláta/-ταραμοσαλάτα/taramosaláta/-ταραμοσαλάτες/taramosalátes/-ταραμοσαλατών/taramosalatón/-ταραμοσαλάτες/taramosalátes/-ταραμοσαλάτες/taramosalátes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταραμοσαλάτα

ταραντέλα-η/taradéla-i/::
* McsEngl.wordElln.ταραντέλα-η/taradéla-i/@wordElln,
* McsElln./taradéla-i/ταραντέλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταραντέλα-η/taradéla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταραντέλα-η/taradéla-i/@wordElln,
* McsElln.ταραντέλα/taradéla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταραντέλα-η@wordElln,
* McsElln.ταραντέλας/taradélas/!~γενι-ενικ:ταραντέλα-η@wordElln,
* McsElln.ταραντέλες/taradéles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταραντέλα-η@wordElln,
* McsElln.ταραντελών/taradelón/!~γενι-πληθ:ταραντέλα-η@wordElln,

× base-form: ταραντέλα
× base-pronunciation: /taradéla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταραντέλα/taradéla/-ταραντέλας/taradélas/-ταραντέλα/taradéla/-ταραντέλα/taradéla/-ταραντέλες/taradéles/-ταραντελών/taradelón/-ταραντέλες/taradéles/-ταραντέλες/taradéles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταραντέλα

ταραντισμός-ο/taradizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταραντισμός-ο/taradizmós-o/@wordElln,
* McsElln./taradizmós-o/ταραντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταραντισμός-ο/taradizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταραντισμός-ο/taradizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ταραντισμός/taradizmós/-ονομ-ενικ:ταραντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντισμού/taradizmú/!~γενι-ενικ:ταραντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντισμό/taradizmó/!~αιτι-ενικ:ταραντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντισμέ/taradizmé/!~κλητ-ενικ:ταραντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντισμοί/taradizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταραντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντισμών/taradizmón/!~γενι-πληθ:ταραντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντισμούς/taradizmús/!~αιτι-πληθ:ταραντισμός-ο@wordElln,

× base-form: ταραντισμός
× base-pronunciation: /taradizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταραντισμός/taradizmós/-ταραντισμού/taradizmú/-ταραντισμό/taradizmó/-ταραντισμέ/taradizmé/-ταραντισμοί/taradizmí/-ταραντισμών/taradizmón/-ταραντισμούς/taradizmús/-ταραντισμοί/taradizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταραντισμός

ταραντουλισμός-ο/taradulizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταραντουλισμός-ο/taradulizmós-o/@wordElln,
* McsElln./taradulizmós-o/ταραντουλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταραντουλισμός-ο/taradulizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταραντουλισμός-ο/taradulizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ταραντουλισμός/taradulizmós/-ονομ-ενικ:ταραντουλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντουλισμού/taradulizmú/!~γενι-ενικ:ταραντουλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντουλισμό/taradulizmó/!~αιτι-ενικ:ταραντουλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντουλισμέ/taradulizmé/!~κλητ-ενικ:ταραντουλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντουλισμοί/taradulizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταραντουλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντουλισμών/taradulizmón/!~γενι-πληθ:ταραντουλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταραντουλισμούς/taradulizmús/!~αιτι-πληθ:ταραντουλισμός-ο@wordElln,

× base-form: ταραντουλισμός
× base-pronunciation: /taradulizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταραντουλισμός/taradulizmós/-ταραντουλισμού/taradulizmú/-ταραντουλισμό/taradulizmó/-ταραντουλισμέ/taradulizmé/-ταραντουλισμοί/taradulizmí/-ταραντουλισμών/taradulizmón/-ταραντουλισμούς/taradulizmús/-ταραντουλισμοί/taradulizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταραντουλισμός

ταραντούλα-η/taradúla-i/::
* McsEngl.wordElln.ταραντούλα-η/taradúla-i/@wordElln,
* McsElln./taradúla-i/ταραντούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταραντούλα-η/taradúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταραντούλα-η/taradúla-i/@wordElln,
* McsElln.ταραντούλα/taradúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταραντούλα-η@wordElln,
* McsElln.ταραντούλας/taradúlas/!~γενι-ενικ:ταραντούλα-η@wordElln,
* McsElln.ταραντούλες/taradúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταραντούλα-η@wordElln,
* McsElln.ταραντουλών/taradulón/!~γενι-πληθ:ταραντούλα-η@wordElln,

× base-form: ταραντούλα
× base-pronunciation: /taradúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταραντούλα/taradúla/-ταραντούλας/taradúlas/-ταραντούλα/taradúla/-ταραντούλα/taradúla/-ταραντούλες/taradúles/-ταραντουλών/taradulón/-ταραντούλες/taradúles/-ταραντούλες/taradúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταραντούλα

ταρατσάκι-το/taracáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταρατσάκι-το/taracáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./taracáki-to-s/ταρατσάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρατσάκι-το/taracáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρατσάκι-το/taracáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταρατσάκι/taracáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταρατσάκι-το@wordElln,
* McsElln.ταρατσάκια/taracákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταρατσάκι-το@wordElln,

× base-form: ταρατσάκι
× base-pronunciation: /taracáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταρατσάκι/taracáki/-∅-ταρατσάκι/taracáki/-ταρατσάκι/taracáki/-ταρατσάκια/taracákka/-∅-ταρατσάκια/taracákka/-ταρατσάκια/taracákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταρατσάκι

ταρατσούλα-η/taracúla-i/::
* McsEngl.wordElln.ταρατσούλα-η/taracúla-i/@wordElln,
* McsElln./taracúla-i/ταρατσούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρατσούλα-η/taracúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρατσούλα-η/taracúla-i/@wordElln,
* McsElln.ταρατσούλα/taracúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταρατσούλα-η@wordElln,
* McsElln.ταρατσούλας/taracúlas/!~γενι-ενικ:ταρατσούλα-η@wordElln,
* McsElln.ταρατσούλες/taracúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταρατσούλα-η@wordElln,

× base-form: ταρατσούλα
× base-pronunciation: /taracúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταρατσούλα/taracúla/-ταρατσούλας/taracúlas/-ταρατσούλα/taracúla/-ταρατσούλα/taracúla/-ταρατσούλες/taracúles/-∅-ταρατσούλες/taracúles/-ταρατσούλες/taracúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: ταρατσούλα

ταραχή-η/tarahí-i/::
* McsEngl.wordElln.ταραχή-η/tarahí-i/@wordElln,
* McsElln./tarahí-i/ταραχή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταραχή-η/tarahí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταραχή-η/tarahí-i/@wordElln,
* McsElln.ταραχή/tarahí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταραχή-η@wordElln,
* McsElln.ταραχής/tarahís/!~γενι-ενικ:ταραχή-η@wordElln,
* McsElln.ταραχές/tarahés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταραχή-η@wordElln,
* McsElln.ταραχών/tarahón/!~γενι-πληθ:ταραχή-η@wordElln,

× base-form: ταραχή
× base-pronunciation: /tarahí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταραχή/tarahí/-ταραχής/tarahís/-ταραχή/tarahí/-ταραχή/tarahí/-ταραχές/tarahés/-ταραχών/tarahón/-ταραχές/tarahés/-ταραχές/tarahés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταραχή

ταριχευτής-ο/tariheftís-o/::
* McsEngl.wordElln.ταριχευτής-ο/tariheftís-o/@wordElln,
* McsElln./tariheftís-o/ταριχευτής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταριχευτής-ο/tariheftís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταριχευτής-ο/tariheftís-o/@wordElln,
* McsElln.ταριχευτής/tariheftís/-ονομ-ενικ:ταριχευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ταριχευτή/tariheftí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταριχευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ταριχευτές/tariheftés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταριχευτής-ο@wordElln,
* McsElln.ταριχευτών/tariheftón/!~γενι-πληθ:ταριχευτής-ο@wordElln,

× base-form: ταριχευτής
× base-pronunciation: /tariheftís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταριχευτής/tariheftís/-ταριχευτή/tariheftí/-ταριχευτή/tariheftí/-ταριχευτή/tariheftí/-ταριχευτές/tariheftés/-ταριχευτών/tariheftón/-ταριχευτές/tariheftés/-ταριχευτές/tariheftés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταριχευτής

ταριχεύτρια-η/tarihéftria-i/::
* McsEngl.wordElln.ταριχεύτρια-η/tarihéftria-i/@wordElln,
* McsElln./tarihéftria-i/ταριχεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταριχεύτρια-η/tarihéftria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταριχεύτρια-η/tarihéftria-i/@wordElln,
* McsElln.ταριχεύτρια/tarihéftria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταριχεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταριχεύτριας/tarihéftrias/!~γενι-ενικ:ταριχεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταριχεύτριες/tarihéftries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταριχεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.ταριχευτριών/tariheftrión/!~γενι-πληθ:ταριχεύτρια-η@wordElln,

× base-form: ταριχεύτρια
× base-pronunciation: /tarihéftria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταριχεύτρια/tarihéftria/-ταριχεύτριας/tarihéftrias/-ταριχεύτρια/tarihéftria/-ταριχεύτρια/tarihéftria/-ταριχεύτριες/tarihéftries/-ταριχευτριών/tariheftrión/-ταριχεύτριες/tarihéftries/-ταριχεύτριες/tarihéftries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταριχεύτρια

ταρσανάς-ο/tarsanás-o/::
* McsEngl.wordElln.ταρσανάς-ο/tarsanás-o/@wordElln,
* McsElln./tarsanás-o/ταρσανάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρσανάς-ο/tarsanás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρσανάς-ο/tarsanás-o/@wordElln,
* McsElln.ταρσανάς/tarsanás/-ονομ-ενικ:ταρσανάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταρσανά/tarsaná/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταρσανάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταρσανάδες/tarsanádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταρσανάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταρσανάδων/tarsanádhon/!~γενι-πληθ:ταρσανάς-ο@wordElln,

× base-form: ταρσανάς
× base-pronunciation: /tarsanás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταρσανάς/tarsanás/-ταρσανά/tarsaná/-ταρσανά/tarsaná/-ταρσανά/tarsaná/-ταρσανάδες/tarsanádhes/-ταρσανάδων/tarsanádhon/-ταρσανάδες/tarsanádhes/-ταρσανάδες/tarsanádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταρσανάς

ταρσός-ο/tarsós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταρσός-ο/tarsós-o/@wordElln,
* McsElln./tarsós-o/ταρσός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρσός-ο/tarsós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρσός-ο/tarsós-o/@wordElln,
* McsElln.ταρσός/tarsós/-ονομ-ενικ:ταρσός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρσού/tarsú/!~γενι-ενικ:ταρσός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρσό/tarsó/!~αιτι-ενικ:ταρσός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρσέ/tarsé/!~κλητ-ενικ:ταρσός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρσοί/tarsí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταρσός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρσών/tarsón/!~γενι-πληθ:ταρσός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρσούς/tarsús/!~αιτι-πληθ:ταρσός-ο@wordElln,

× base-form: ταρσός
× base-pronunciation: /tarsós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταρσός/tarsós/-ταρσού/tarsú/-ταρσό/tarsó/-ταρσέ/tarsé/-ταρσοί/tarsí/-ταρσών/tarsón/-ταρσούς/tarsús/-ταρσοί/tarsí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταρσός

ταρτάκι-το/tartáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταρτάκι-το/tartáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tartáki-to-s/ταρτάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρτάκι-το/tartáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρτάκι-το/tartáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταρτάκι/tartáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταρτάκι-το@wordElln,
* McsElln.ταρτάκια/tartákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταρτάκι-το@wordElln,

× base-form: ταρτάκι
× base-pronunciation: /tartáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταρτάκι/tartáki/-∅-ταρτάκι/tartáki/-ταρτάκι/tartáki/-ταρτάκια/tartákka/-∅-ταρτάκια/tartákka/-ταρτάκια/tartákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: ταρτάκι

ταρταρινισμός-ο/tartarinizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταρταρινισμός-ο/tartarinizmós-o/@wordElln,
* McsElln./tartarinizmós-o/ταρταρινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρταρινισμός-ο/tartarinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρταρινισμός-ο/tartarinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ταρταρινισμός/tartarinizmós/-ονομ-ενικ:ταρταρινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρταρινισμού/tartarinizmú/!~γενι-ενικ:ταρταρινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρταρινισμό/tartarinizmó/!~αιτι-ενικ:ταρταρινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρταρινισμέ/tartarinizmé/!~κλητ-ενικ:ταρταρινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρταρινισμοί/tartarinizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταρταρινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρταρινισμών/tartarinizmón/!~γενι-πληθ:ταρταρινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρταρινισμούς/tartarinizmús/!~αιτι-πληθ:ταρταρινισμός-ο@wordElln,

× base-form: ταρταρινισμός
× base-pronunciation: /tartarinizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταρταρινισμός/tartarinizmós/-ταρταρινισμού/tartarinizmú/-ταρταρινισμό/tartarinizmó/-ταρταρινισμέ/tartarinizmé/-ταρταρινισμοί/tartarinizmí/-ταρταρινισμών/tartarinizmón/-ταρταρινισμούς/tartarinizmús/-ταρταρινισμοί/tartarinizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταρταρινισμός

ταρταρούγα-η/tartarúya-i/::
* McsEngl.wordElln.ταρταρούγα-η/tartarúya-i/@wordElln,
* McsElln./tartarúya-i/ταρταρούγα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρταρούγα-η/tartarúya-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρταρούγα-η/tartarúya-i/@wordElln,
* McsElln.ταρταρούγα/tartarúya/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταρταρούγα-η@wordElln,
* McsElln.ταρταρούγας/tartarúyas/!~γενι-ενικ:ταρταρούγα-η@wordElln,
* McsElln.ταρταρούγες/tartarúyes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταρταρούγα-η@wordElln,
* McsElln.ταρταρούγων/tartarúyon/!~γενι-πληθ:ταρταρούγα-η@wordElln,

× base-form: ταρταρούγα
× base-pronunciation: /tartarúya/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταρταρούγα/tartarúya/-ταρταρούγας/tartarúyas/-ταρταρούγα/tartarúya/-ταρταρούγα/tartarúya/-ταρταρούγες/tartarúyes/-ταρταρούγων/tartarúyon/-ταρταρούγες/tartarúyes/-ταρταρούγες/tartarúyes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταρταρούγα

ταρτουφισμός-ο/tartufizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταρτουφισμός-ο/tartufizmós-o/@wordElln,
* McsElln./tartufizmós-o/ταρτουφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταρτουφισμός-ο/tartufizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταρτουφισμός-ο/tartufizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ταρτουφισμός/tartufizmós/-ονομ-ενικ:ταρτουφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρτουφισμού/tartufizmú/!~γενι-ενικ:ταρτουφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρτουφισμό/tartufizmó/!~αιτι-ενικ:ταρτουφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρτουφισμέ/tartufizmé/!~κλητ-ενικ:ταρτουφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρτουφισμοί/tartufizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταρτουφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρτουφισμών/tartufizmón/!~γενι-πληθ:ταρτουφισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταρτουφισμούς/tartufizmús/!~αιτι-πληθ:ταρτουφισμός-ο@wordElln,

× base-form: ταρτουφισμός
× base-pronunciation: /tartufizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταρτουφισμός/tartufizmós/-ταρτουφισμού/tartufizmú/-ταρτουφισμό/tartufizmó/-ταρτουφισμέ/tartufizmé/-ταρτουφισμοί/tartufizmí/-ταρτουφισμών/tartufizmón/-ταρτουφισμούς/tartufizmús/-ταρτουφισμοί/tartufizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταρτουφισμός

τασάκι-το/tasáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τασάκι-το/tasáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tasáki-to-s/τασάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τασάκι-το/tasáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τασάκι-το/tasáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τασάκι/tasáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τασάκι-το@wordElln,
* McsElln.τασάκια/tasákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τασάκι-το@wordElln,

× base-form: τασάκι
× base-pronunciation: /tasáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τασάκι/tasáki/-∅-τασάκι/tasáki/-τασάκι/tasáki/-τασάκια/tasákka/-∅-τασάκια/tasákka/-τασάκια/tasákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: τασάκι

ταστιέρα-η/tastyéra-i/::
* McsEngl.wordElln.ταστιέρα-η/tastyéra-i/@wordElln,
* McsElln./tastyéra-i/ταστιέρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταστιέρα-η/tastyéra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταστιέρα-η/tastyéra-i/@wordElln,
* McsElln.ταστιέρα/tastyéra/-ονομ-ενικ:ταστιέρα-η@wordElln,
* McsElln.ταστιέρας/tastiéras/!~γενι-ενικ:ταστιέρα-η@wordElln,
* McsElln.ταστιέρα/tastiéra/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταστιέρα-η@wordElln,
* McsElln.ταστιέρες/tastiéres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταστιέρα-η@wordElln,
* McsElln.ταστιέρων/tastiéron/!~γενι-πληθ:ταστιέρα-η@wordElln,

× base-form: ταστιέρα
× base-pronunciation: /tastyéra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταστιέρα/tastyéra/-ταστιέρας/tastiéras/-ταστιέρα/tastiéra/-ταστιέρα/tastiéra/-ταστιέρες/tastiéres/-ταστιέρων/tastiéron/-ταστιέρες/tastiéres/-ταστιέρες/tastiéres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταστιέρα

ταυροκαθάπτης-ο/tavrokatháptis-o/::
* McsEngl.wordElln.ταυροκαθάπτης-ο/tavrokatháptis-o/@wordElln,
* McsElln./tavrokatháptis-o/ταυροκαθάπτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυροκαθάπτης-ο/tavrokatháptis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυροκαθάπτης-ο/tavrokatháptis-o/@wordElln,
* McsElln.ταυροκαθάπτης/tavrokatháptis/-ονομ-ενικ:ταυροκαθάπτης-ο@wordElln,
* McsElln.ταυροκαθάπτη/tavrokathápti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυροκαθάπτης-ο@wordElln,
* McsElln.ταυροκαθάπτες/tavrokatháptes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυροκαθάπτης-ο@wordElln,
* McsElln.ταυροκαθαπτών/tavrokathaptón/!~γενι-πληθ:ταυροκαθάπτης-ο@wordElln,

× base-form: ταυροκαθάπτης
× base-pronunciation: /tavrokatháptis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταυροκαθάπτης/tavrokatháptis/-ταυροκαθάπτη/tavrokathápti/-ταυροκαθάπτη/tavrokathápti/-ταυροκαθάπτη/tavrokathápti/-ταυροκαθάπτες/tavrokatháptes/-ταυροκαθαπτών/tavrokathaptón/-ταυροκαθάπτες/tavrokatháptes/-ταυροκαθάπτες/tavrokatháptes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυροκαθάπτης

ταυρομάχος-ο/tavromáhos-o/::
* McsEngl.wordElln.ταυρομάχος-ο/tavromáhos-o/@wordElln,
* McsElln./tavromáhos-o/ταυρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυρομάχος-ο/tavromáhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυρομάχος-ο/tavromáhos-o/@wordElln,
* McsElln.ταυρομάχος/tavromáhos/-ονομ-ενικ:ταυρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταυρομάχου/tavromáhu/!~γενι-ενικ:ταυρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταυρομάχο/tavromáho/!~αιτι-ενικ:ταυρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταυρομάχε/tavromáhe/!~κλητ-ενικ:ταυρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταυρομάχοι/tavromáhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταυρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταυρομάχων/tavromáhon/!~γενι-πληθ:ταυρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.ταυρομάχους/tavromáhus/!~αιτι-πληθ:ταυρομάχος-ο@wordElln,

× base-form: ταυρομάχος
× base-pronunciation: /tavromáhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταυρομάχος/tavromáhos/-ταυρομάχου/tavromáhu/-ταυρομάχο/tavromáho/-ταυρομάχε/tavromáhe/-ταυρομάχοι/tavromáhi/-ταυρομάχων/tavromáhon/-ταυρομάχους/tavromáhus/-ταυρομάχοι/tavromáhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυρομάχος

ταυρομαχία-η/tavromahía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταυρομαχία-η/tavromahía-i/@wordElln,
* McsElln./tavromahía-i/ταυρομαχία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυρομαχία-η/tavromahía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυρομαχία-η/tavromahía-i/@wordElln,
* McsElln.ταυρομαχία/tavromahía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυρομαχία-η@wordElln,
* McsElln.ταυρομαχίας/tavromahías/!~γενι-ενικ:ταυρομαχία-η@wordElln,
* McsElln.ταυρομαχίες/tavromahíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυρομαχία-η@wordElln,
* McsElln.ταυρομαχιών/tavromahión/!~γενι-πληθ:ταυρομαχία-η@wordElln,

× base-form: ταυρομαχία
× base-pronunciation: /tavromahía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταυρομαχία/tavromahía/-ταυρομαχίας/tavromahías/-ταυρομαχία/tavromahía/-ταυρομαχία/tavromahía/-ταυρομαχίες/tavromahíes/-ταυρομαχιών/tavromahión/-ταυρομαχίες/tavromahíes/-ταυρομαχίες/tavromahíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυρομαχία

ταυτισμός-ο/taftizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταυτισμός-ο/taftizmós-o/@wordElln,
* McsElln./taftizmós-o/ταυτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτισμός-ο/taftizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτισμός-ο/taftizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ταυτισμός/taftizmós/-ονομ-ενικ:ταυτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτισμού/taftizmú/!~γενι-ενικ:ταυτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτισμό/taftizmó/!~αιτι-ενικ:ταυτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτισμέ/taftizmé/!~κλητ-ενικ:ταυτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτισμοί/taftizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτισμών/taftizmón/!~γενι-πληθ:ταυτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτισμούς/taftizmús/!~αιτι-πληθ:ταυτισμός-ο@wordElln,

× base-form: ταυτισμός
× base-pronunciation: /taftizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταυτισμός/taftizmós/-ταυτισμού/taftizmú/-ταυτισμό/taftizmó/-ταυτισμέ/taftizmé/-ταυτισμοί/taftizmí/-ταυτισμών/taftizmón/-ταυτισμούς/taftizmús/-ταυτισμοί/taftizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτισμός

ταυτοβουλία-η/taftovulía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταυτοβουλία-η/taftovulía-i/@wordElln,
* McsElln./taftovulía-i/ταυτοβουλία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτοβουλία-η/taftovulía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτοβουλία-η/taftovulía-i/@wordElln,
* McsElln.ταυτοβουλία/taftovulía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυτοβουλία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοβουλίας/taftovulías/!~γενι-ενικ:ταυτοβουλία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοβουλίες/taftovulíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτοβουλία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοβουλιών/taftovullón/!~γενι-πληθ:ταυτοβουλία-η@wordElln,

× base-form: ταυτοβουλία
× base-pronunciation: /taftovulía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταυτοβουλία/taftovulía/-ταυτοβουλίας/taftovulías/-ταυτοβουλία/taftovulía/-ταυτοβουλία/taftovulía/-ταυτοβουλίες/taftovulíes/-ταυτοβουλιών/taftovullón/-ταυτοβουλίες/taftovulíes/-ταυτοβουλίες/taftovulíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτοβουλία

ταυτολογία-η/taftoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταυτολογία-η/taftoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./taftoloyía-i/ταυτολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτολογία-η/taftoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτολογία-η/taftoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ταυτολογία/taftoloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυτολογία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτολογίας/taftoloyías/!~γενι-ενικ:ταυτολογία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτολογίες/taftoloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτολογία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτολογιών/taftoloyión/!~γενι-πληθ:ταυτολογία-η@wordElln,

× base-form: ταυτολογία
× base-pronunciation: /taftoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταυτολογία/taftoloyía/-ταυτολογίας/taftoloyías/-ταυτολογία/taftoloyía/-ταυτολογία/taftoloyía/-ταυτολογίες/taftoloyíes/-ταυτολογιών/taftoloyión/-ταυτολογίες/taftoloyíes/-ταυτολογίες/taftoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτολογία

ταυτομερές-το/taftomerés-to/::
* McsEngl.wordElln.ταυτομερές-το/taftomerés-to/@wordElln,
* McsElln./taftomerés-to/ταυτομερές-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτομερές-το/taftomerés-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτομερές-το/taftomerés-to/@wordElln,
* McsElln.ταυτομερές/taftomerés/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυτομερές-το@wordElln,
* McsElln.ταυτομερούς/taftomerús/!~γενι-ενικ:ταυτομερές-το@wordElln,
* McsElln.ταυτομερή/taftomerí/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτομερές-το@wordElln,
* McsElln.ταυτομερών/taftomerón/!~γενι-πληθ:ταυτομερές-το@wordElln,

× base-form: ταυτομερές
× base-pronunciation: /taftomerés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταυτομερές/taftomerés/-ταυτομερούς/taftomerús/-ταυτομερές/taftomerés/-ταυτομερές/taftomerés/-ταυτομερή/taftomerí/-ταυτομερών/taftomerón/-ταυτομερή/taftomerí/-ταυτομερή/taftomerí/
× inflection-method: nounEllnMaG3XesT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚεςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτομερές

ταυτομερισμός-ο/taftomerizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταυτομερισμός-ο/taftomerizmós-o/@wordElln,
* McsElln./taftomerizmós-o/ταυτομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτομερισμός-ο/taftomerizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτομερισμός-ο/taftomerizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ταυτομερισμός/taftomerizmós/-ονομ-ενικ:ταυτομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτομερισμού/taftomerizmú/!~γενι-ενικ:ταυτομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτομερισμό/taftomerizmó/!~αιτι-ενικ:ταυτομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτομερισμέ/taftomerizmé/!~κλητ-ενικ:ταυτομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτομερισμοί/taftomerizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτομερισμών/taftomerizmón/!~γενι-πληθ:ταυτομερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτομερισμούς/taftomerizmús/!~αιτι-πληθ:ταυτομερισμός-ο@wordElln,

× base-form: ταυτομερισμός
× base-pronunciation: /taftomerizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταυτομερισμός/taftomerizmós/-ταυτομερισμού/taftomerizmú/-ταυτομερισμό/taftomerizmó/-ταυτομερισμέ/taftomerizmé/-ταυτομερισμοί/taftomerizmí/-ταυτομερισμών/taftomerizmón/-ταυτομερισμούς/taftomerizmús/-ταυτομερισμοί/taftomerizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτομερισμός

ταυτοπάθεια-η/taftopáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.ταυτοπάθεια-η/taftopáthia-i/@wordElln,
* McsElln./taftopáthia-i/ταυτοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτοπάθεια-η/taftopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτοπάθεια-η/taftopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ταυτοπάθεια/taftopáthia/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυτοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοπάθειας/taftopáthias/!~γενι-ενικ:ταυτοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοπάθειες/taftopáthies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοπαθειών/taftopathión/!~γενι-πληθ:ταυτοπάθεια-η@wordElln,

× base-form: ταυτοπάθεια
× base-pronunciation: /taftopáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταυτοπάθεια/taftopáthia/-ταυτοπάθειας/taftopáthias/-ταυτοπάθεια/taftopáthia/-ταυτοπάθεια/taftopáthia/-ταυτοπάθειες/taftopáthies/-ταυτοπαθειών/taftopathión/-ταυτοπάθειες/taftopáthies/-ταυτοπάθειες/taftopáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτοπάθεια

ταυτοποίηση-η/taftopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταυτοποίηση-η/taftopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./taftopíisi-i/ταυτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτοποίηση-η/taftopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτοποίηση-η/taftopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ταυτοποίηση/taftopíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοποίησης/taftopíisis/!~γενι-ενικ:ταυτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοποιήσεως/taftopiíseos/!~γενι-ενικ:ταυτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοποιήσεις/taftopiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοποιήσεων/taftopiíseon/!~γενι-πληθ:ταυτοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ταυτοποίηση
× base-pronunciation: /taftopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταυτοποίηση/taftopíisi/-ταυτοποίησης/taftopíisis/|ταυτοποιήσεως/taftopiíseos/-ταυτοποίηση/taftopíisi/-ταυτοποίηση/taftopíisi/-ταυτοποιήσεις/taftopiísis/-ταυτοποιήσεων/taftopiíseon/-ταυτοποιήσεις/taftopiísis/-ταυτοποιήσεις/taftopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταυτοποίηση

ταυτοπροσωπία-η/taftoprosopía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταυτοπροσωπία-η/taftoprosopía-i/@wordElln,
* McsElln./taftoprosopía-i/ταυτοπροσωπία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτοπροσωπία-η/taftoprosopía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτοπροσωπία-η/taftoprosopía-i/@wordElln,
* McsElln.ταυτοπροσωπία/taftoprosopía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυτοπροσωπία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοπροσωπίας/taftoprosopías/!~γενι-ενικ:ταυτοπροσωπία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοπροσωπίες/taftoprosopíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτοπροσωπία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοπροσωπιών/taftoprosopyyón/!~γενι-πληθ:ταυτοπροσωπία-η@wordElln,

× base-form: ταυτοπροσωπία
× base-pronunciation: /taftoprosopía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταυτοπροσωπία/taftoprosopía/-ταυτοπροσωπίας/taftoprosopías/-ταυτοπροσωπία/taftoprosopía/-ταυτοπροσωπία/taftoprosopía/-ταυτοπροσωπίες/taftoprosopíes/-ταυτοπροσωπιών/taftoprosopyyón/-ταυτοπροσωπίες/taftoprosopíes/-ταυτοπροσωπίες/taftoprosopíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτοπροσωπία

ταυτοφωνία-η/taftofonía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταυτοφωνία-η/taftofonía-i/@wordElln,
* McsElln./taftofonía-i/ταυτοφωνία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτοφωνία-η/taftofonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτοφωνία-η/taftofonía-i/@wordElln,
* McsElln.ταυτοφωνία/taftofonía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυτοφωνία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοφωνίας/taftofonías/!~γενι-ενικ:ταυτοφωνία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοφωνίες/taftofoníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτοφωνία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοφωνιών/taftofonión/!~γενι-πληθ:ταυτοφωνία-η@wordElln,

× base-form: ταυτοφωνία
× base-pronunciation: /taftofonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταυτοφωνία/taftofonía/-ταυτοφωνίας/taftofonías/-ταυτοφωνία/taftofonía/-ταυτοφωνία/taftofonía/-ταυτοφωνίες/taftofoníes/-ταυτοφωνιών/taftofonión/-ταυτοφωνίες/taftofoníes/-ταυτοφωνίες/taftofoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτοφωνία

ταυτοχρονία-η/taftohronía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταυτοχρονία-η/taftohronía-i/@wordElln,
* McsElln./taftohronía-i/ταυτοχρονία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτοχρονία-η/taftohronía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτοχρονία-η/taftohronía-i/@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονία/taftohronía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυτοχρονία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονίας/taftohronías/!~γενι-ενικ:ταυτοχρονία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονίες/taftohroníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτοχρονία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονιών/taftohronión/!~γενι-πληθ:ταυτοχρονία-η@wordElln,

× base-form: ταυτοχρονία
× base-pronunciation: /taftohronía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταυτοχρονία/taftohronía/-ταυτοχρονίας/taftohronías/-ταυτοχρονία/taftohronía/-ταυτοχρονία/taftohronía/-ταυτοχρονίες/taftohroníes/-ταυτοχρονιών/taftohronión/-ταυτοχρονίες/taftohroníes/-ταυτοχρονίες/taftohroníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτοχρονία

ταυτοχρονισμός-ο/taftohronizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταυτοχρονισμός-ο/taftohronizmós-o/@wordElln,
* McsElln./taftohronizmós-o/ταυτοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτοχρονισμός-ο/taftohronizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτοχρονισμός-ο/taftohronizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονισμός/taftohronizmós/-ονομ-ενικ:ταυτοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονισμού/taftohronizmú/!~γενι-ενικ:ταυτοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονισμό/taftohronizmó/!~αιτι-ενικ:ταυτοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονισμέ/taftohronizmé/!~κλητ-ενικ:ταυτοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονισμοί/taftohronizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονισμών/taftohronizmón/!~γενι-πληθ:ταυτοχρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.ταυτοχρονισμούς/taftohronizmús/!~αιτι-πληθ:ταυτοχρονισμός-ο@wordElln,

× base-form: ταυτοχρονισμός
× base-pronunciation: /taftohronizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταυτοχρονισμός/taftohronizmós/-ταυτοχρονισμού/taftohronizmú/-ταυτοχρονισμό/taftohronizmó/-ταυτοχρονισμέ/taftohronizmé/-ταυτοχρονισμοί/taftohronizmí/-ταυτοχρονισμών/taftohronizmón/-ταυτοχρονισμούς/taftohronizmús/-ταυτοχρονισμοί/taftohronizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτοχρονισμός

ταυτωνυμία-η/taftonimía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταυτωνυμία-η/taftonimía-i/@wordElln,
* McsElln./taftonimía-i/ταυτωνυμία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτωνυμία-η/taftonimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτωνυμία-η/taftonimía-i/@wordElln,
* McsElln.ταυτωνυμία/taftonimía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυτωνυμία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτωνυμίας/taftonimías/!~γενι-ενικ:ταυτωνυμία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτωνυμίες/taftonimíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτωνυμία-η@wordElln,
* McsElln.ταυτωνυμιών/taftonimión/!~γενι-πληθ:ταυτωνυμία-η@wordElln,

× base-form: ταυτωνυμία
× base-pronunciation: /taftonimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταυτωνυμία/taftonimía/-ταυτωνυμίας/taftonimías/-ταυτωνυμία/taftonimía/-ταυτωνυμία/taftonimía/-ταυτωνυμίες/taftonimíes/-ταυτωνυμιών/taftonimión/-ταυτωνυμίες/taftonimíes/-ταυτωνυμίες/taftonimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτωνυμία

ταυτότητα-η/taftótita-i/::
* McsEngl.wordElln.ταυτότητα-η/taftótita-i/@wordElln,
* McsElln./taftótita-i/ταυτότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταυτότητα-η/taftótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταυτότητα-η/taftótita-i/@wordElln,
* McsElln.ταυτότητα/taftótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταυτότητα-η@wordElln,
* McsElln.ταυτότητας/taftótitas/!~γενι-ενικ:ταυτότητα-η@wordElln,
* McsElln.ταυτότητες/taftótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταυτότητα-η@wordElln,
* McsElln.ταυτοτήτων/taftotíton/!~γενι-πληθ:ταυτότητα-η@wordElln,

× base-form: ταυτότητα
× base-pronunciation: /taftótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταυτότητα/taftótita/-ταυτότητας/taftótitas/-ταυτότητα/taftótita/-ταυτότητα/taftótita/-ταυτότητες/taftótites/-ταυτοτήτων/taftotíton/-ταυτότητες/taftótites/-ταυτότητες/taftótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ταυτότητα

ταφή-η/tafí-i/::
* McsEngl.wordElln.ταφή-η/tafí-i/@wordElln,
* McsElln./tafí-i/ταφή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταφή-η/tafí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταφή-η/tafí-i/@wordElln,
* McsElln.ταφή/tafí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταφή-η@wordElln,
* McsElln.ταφής/tafís/!~γενι-ενικ:ταφή-η@wordElln,
* McsElln.ταφές/tafés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταφή-η@wordElln,
* McsElln.ταφών/tafón/!~γενι-πληθ:ταφή-η@wordElln,

× base-form: ταφή
× base-pronunciation: /tafí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταφή/tafí/-ταφής/tafís/-ταφή/tafí/-ταφή/tafí/-ταφές/tafés/-ταφών/tafón/-ταφές/tafés/-ταφές/tafés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταφή

ταφλάνι-το/tafláni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταφλάνι-το/tafláni-to-s/@wordElln,
* McsElln./tafláni-to-s/ταφλάνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταφλάνι-το/tafláni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταφλάνι-το/tafláni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταφλάνι/tafláni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταφλάνι-το@wordElln,
* McsElln.ταφλανιού/taflannú/!~γενι-ενικ:ταφλάνι-το@wordElln,
* McsElln.ταφλάνια/taflánna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταφλάνι-το@wordElln,
* McsElln.ταφλανιών/taflannón/!~γενι-πληθ:ταφλάνι-το@wordElln,

× base-form: ταφλάνι
× base-pronunciation: /tafláni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταφλάνι/tafláni/-ταφλανιού/taflannú/-ταφλάνι/tafláni/-ταφλάνι/tafláni/-ταφλάνια/taflánna/-ταφλανιών/taflannón/-ταφλάνια/taflánna/-ταφλάνια/taflánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταφλάνι

ταφοφοβία-η/tafofovía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταφοφοβία-η/tafofovía-i/@wordElln,
* McsElln./tafofovía-i/ταφοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταφοφοβία-η/tafofovía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταφοφοβία-η/tafofovía-i/@wordElln,
* McsElln.ταφοφοβία/tafofovía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταφοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ταφοφοβίας/tafofovías/!~γενι-ενικ:ταφοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ταφοφοβίες/tafofovíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταφοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.ταφοφοβιών/tafofovyyón/!~γενι-πληθ:ταφοφοβία-η@wordElln,

× base-form: ταφοφοβία
× base-pronunciation: /tafofovía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταφοφοβία/tafofovía/-ταφοφοβίας/tafofovías/-ταφοφοβία/tafofovía/-ταφοφοβία/tafofovía/-ταφοφοβίες/tafofovíes/-ταφοφοβιών/tafofovyyón/-ταφοφοβίες/tafofovíes/-ταφοφοβίες/tafofovíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταφοφοβία

ταφτάς-ο/taftás-o/::
* McsEngl.wordElln.ταφτάς-ο/taftás-o/@wordElln,
* McsElln./taftás-o/ταφτάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταφτάς-ο/taftás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταφτάς-ο/taftás-o/@wordElln,
* McsElln.ταφτάς/taftás/-ονομ-ενικ:ταφτάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταφτά/taftá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταφτάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταφτάδες/taftádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταφτάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταφτάδων/taftádhon/!~γενι-πληθ:ταφτάς-ο@wordElln,

× base-form: ταφτάς
× base-pronunciation: /taftás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταφτάς/taftás/-ταφτά/taftá/-ταφτά/taftá/-ταφτά/taftá/-ταφτάδες/taftádhes/-ταφτάδων/taftádhon/-ταφτάδες/taftádhes/-ταφτάδες/taftádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταφτάς

ταφώνας-ο/tafónas-o/::
* McsEngl.wordElln.ταφώνας-ο/tafónas-o/@wordElln,
* McsElln./tafónas-o/ταφώνας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταφώνας-ο/tafónas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταφώνας-ο/tafónas-o/@wordElln,
* McsElln.ταφώνας/tafónas/-ονομ-ενικ:ταφώνας-ο@wordElln,
* McsElln.ταφώνα/tafóna/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταφώνας-ο@wordElln,
* McsElln.ταφώνες/tafónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταφώνας-ο@wordElln,
* McsElln.ταφώνων/tafónon/!~γενι-πληθ:ταφώνας-ο@wordElln,

× base-form: ταφώνας
× base-pronunciation: /tafónas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταφώνας/tafónas/-ταφώνα/tafóna/-ταφώνα/tafóna/-ταφώνα/tafóna/-ταφώνες/tafónes/-ταφώνων/tafónon/-ταφώνες/tafónes/-ταφώνες/tafónes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταφώνας

ταχίνι-το/tahíni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταχίνι-το/tahíni-to-s/@wordElln,
* McsElln./tahíni-to-s/ταχίνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχίνι-το/tahíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχίνι-το/tahíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταχίνι/tahíni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχίνι-το@wordElln,
* McsElln.ταχινιού/tahinnú/!~γενι-ενικ:ταχίνι-το@wordElln,
* McsElln.ταχίνια/tahínna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχίνι-το@wordElln,
* McsElln.ταχινιών/tahinnón/!~γενι-πληθ:ταχίνι-το@wordElln,

× base-form: ταχίνι
× base-pronunciation: /tahíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταχίνι/tahíni/-ταχινιού/tahinnú/-ταχίνι/tahíni/-ταχίνι/tahíni/-ταχίνια/tahínna/-ταχινιών/tahinnón/-ταχίνια/tahínna/-ταχίνια/tahínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχίνι

ταχεία-η/tahía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχεία-η/tahía-i/@wordElln,
* McsElln./tahía-i/ταχεία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχεία-η/tahía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχεία-η/tahía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχεία/tahía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχεία-η@wordElln,
* McsElln.ταχείας/tahías/!~γενι-ενικ:ταχεία-η@wordElln,
* McsElln.ταχείες/tahíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχεία-η@wordElln,
* McsElln.ταχειών/tahión/!~γενι-πληθ:ταχεία-η@wordElln,

× base-form: ταχεία
× base-pronunciation: /tahía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχεία/tahía/-ταχείας/tahías/-ταχεία/tahía/-ταχεία/tahía/-ταχείες/tahíes/-ταχειών/tahión/-ταχείες/tahíes/-ταχείες/tahíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχεία

ταχογράφος-ο/tahoyráfos-o/::
* McsEngl.wordElln.ταχογράφος-ο/tahoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln./tahoyráfos-o/ταχογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχογράφος-ο/tahoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχογράφος-ο/tahoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ταχογράφος/tahoyráfos/-ονομ-ενικ:ταχογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχογράφου/tahoyráfu/!~γενι-ενικ:ταχογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχογράφο/tahoyráfo/!~αιτι-ενικ:ταχογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχογράφε/tahoyráfe/!~κλητ-ενικ:ταχογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχογράφοι/tahoyráfi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταχογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχογράφων/tahoyráfon/!~γενι-πληθ:ταχογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχογράφους/tahoyráfus/!~αιτι-πληθ:ταχογράφος-ο@wordElln,

× base-form: ταχογράφος
× base-pronunciation: /tahoyráfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταχογράφος/tahoyráfos/-ταχογράφου/tahoyráfu/-ταχογράφο/tahoyráfo/-ταχογράφε/tahoyráfe/-ταχογράφοι/tahoyráfi/-ταχογράφων/tahoyráfon/-ταχογράφους/tahoyráfus/-ταχογράφοι/tahoyráfi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχογράφος

ταχτάρισμα-το/tahtárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.ταχτάρισμα-το/tahtárizma-to/@wordElln,
* McsElln./tahtárizma-to/ταχτάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχτάρισμα-το/tahtárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχτάρισμα-το/tahtárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ταχτάρισμα/tahtárizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχτάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταχταρίσματος/tahtarízmatos/!~γενι-ενικ:ταχτάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταχταρίσματα/tahtarízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχτάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.ταχταρισμάτων/tahtarizmáton/!~γενι-πληθ:ταχτάρισμα-το@wordElln,

× base-form: ταχτάρισμα
× base-pronunciation: /tahtárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταχτάρισμα/tahtárizma/-ταχταρίσματος/tahtarízmatos/-ταχτάρισμα/tahtárizma/-ταχτάρισμα/tahtárizma/-ταχταρίσματα/tahtarízmata/-ταχταρισμάτων/tahtarizmáton/-ταχταρίσματα/tahtarízmata/-ταχταρίσματα/tahtarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχτάρισμα

ταχτοποίηση-η/tahtopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχτοποίηση-η/tahtopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./tahtopíisi-i/ταχτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχτοποίηση-η/tahtopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχτοποίηση-η/tahtopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ταχτοποίηση/tahtopíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ταχτοποίησης/tahtopíisis/!~γενι-ενικ:ταχτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ταχτοποιήσεως/tahtopiíseos/!~γενι-ενικ:ταχτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ταχτοποιήσεις/tahtopiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχτοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.ταχτοποιήσεων/tahtopiíseon/!~γενι-πληθ:ταχτοποίηση-η@wordElln,

× base-form: ταχτοποίηση
× base-pronunciation: /tahtopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχτοποίηση/tahtopíisi/-ταχτοποίησης/tahtopíisis/|ταχτοποιήσεως/tahtopiíseos/-ταχτοποίηση/tahtopíisi/-ταχτοποίηση/tahtopíisi/-ταχτοποιήσεις/tahtopiísis/-ταχτοποιήσεων/tahtopiíseon/-ταχτοποιήσεις/tahtopiísis/-ταχτοποιήσεις/tahtopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταχτοποίηση

ταχυβολία-η/tahivolía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυβολία-η/tahivolía-i/@wordElln,
* McsElln./tahivolía-i/ταχυβολία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυβολία-η/tahivolía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυβολία-η/tahivolía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυβολία/tahivolía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυβολία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυβολίας/tahivolías/!~γενι-ενικ:ταχυβολία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυβολίες/tahivolíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυβολία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυβολιών/tahivollón/!~γενι-πληθ:ταχυβολία-η@wordElln,

× base-form: ταχυβολία
× base-pronunciation: /tahivolía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυβολία/tahivolía/-ταχυβολίας/tahivolías/-ταχυβολία/tahivolía/-ταχυβολία/tahivolía/-ταχυβολίες/tahivolíes/-ταχυβολιών/tahivollón/-ταχυβολίες/tahivolíes/-ταχυβολίες/tahivolíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυβολία

ταχυβραστήρας-ο/tahivrastíras-o/::
* McsEngl.wordElln.ταχυβραστήρας-ο/tahivrastíras-o/@wordElln,
* McsElln./tahivrastíras-o/ταχυβραστήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυβραστήρας-ο/tahivrastíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυβραστήρας-ο/tahivrastíras-o/@wordElln,
* McsElln.ταχυβραστήρας/tahivrastíras/-ονομ-ενικ:ταχυβραστήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυβραστήρα/tahivrastíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυβραστήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυβραστήρες/tahivrastíres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυβραστήρας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυβραστήρων/tahivrastíron/!~γενι-πληθ:ταχυβραστήρας-ο@wordElln,

× base-form: ταχυβραστήρας
× base-pronunciation: /tahivrastíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταχυβραστήρας/tahivrastíras/-ταχυβραστήρα/tahivrastíra/-ταχυβραστήρα/tahivrastíra/-ταχυβραστήρα/tahivrastíra/-ταχυβραστήρες/tahivrastíres/-ταχυβραστήρων/tahivrastíron/-ταχυβραστήρες/tahivrastíres/-ταχυβραστήρες/tahivrastíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυβραστήρας

ταχυβόλο-το/tahivólo-to/::
* McsEngl.wordElln.ταχυβόλο-το/tahivólo-to/@wordElln,
* McsElln./tahivólo-to/ταχυβόλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυβόλο-το/tahivólo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυβόλο-το/tahivólo-to/@wordElln,
* McsElln.ταχυβόλο/tahivólo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυβόλο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυβόλου/tahivólu/!~γενι-ενικ:ταχυβόλο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυβόλα/tahivóla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυβόλο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυβόλων/tahivólon/!~γενι-πληθ:ταχυβόλο-το@wordElln,

× base-form: ταχυβόλο
× base-pronunciation: /tahivólo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταχυβόλο/tahivólo/-ταχυβόλου/tahivólu/-ταχυβόλο/tahivólo/-ταχυβόλο/tahivólo/-ταχυβόλα/tahivóla/-ταχυβόλων/tahivólon/-ταχυβόλα/tahivóla/-ταχυβόλα/tahivóla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυβόλο

ταχυγένεση-η/tahiyénesi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυγένεση-η/tahiyénesi-i/@wordElln,
* McsElln./tahiyénesi-i/ταχυγένεση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυγένεση-η/tahiyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυγένεση-η/tahiyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυγένεση/tahiyénesi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυγένεση-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγένεσης/tahiyénesis/!~γενι-ενικ:ταχυγένεση-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγενέσεως/tahiyenéseos/!~γενι-ενικ:ταχυγένεση-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγενέσεις/tahiyenésis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυγένεση-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγενέσεων/tahiyenéseon/!~γενι-πληθ:ταχυγένεση-η@wordElln,

× base-form: ταχυγένεση
× base-pronunciation: /tahiyénesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυγένεση/tahiyénesi/-ταχυγένεσης/tahiyénesis/|ταχυγενέσεως/tahiyenéseos/-ταχυγένεση/tahiyénesi/-ταχυγένεση/tahiyénesi/-ταχυγενέσεις/tahiyenésis/-ταχυγενέσεων/tahiyenéseon/-ταχυγενέσεις/tahiyenésis/-ταχυγενέσεις/tahiyenésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταχυγένεση

ταχυγενεσία-η/tahiyenesía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυγενεσία-η/tahiyenesía-i/@wordElln,
* McsElln./tahiyenesía-i/ταχυγενεσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυγενεσία-η/tahiyenesía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυγενεσία-η/tahiyenesía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυγενεσία/tahiyenesía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυγενεσία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγενεσίας/tahiyenesías/!~γενι-ενικ:ταχυγενεσία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγενεσίες/tahiyenesíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυγενεσία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγενεσιών/tahiyenessón/!~γενι-πληθ:ταχυγενεσία-η@wordElln,

× base-form: ταχυγενεσία
× base-pronunciation: /tahiyenesía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυγενεσία/tahiyenesía/-ταχυγενεσίας/tahiyenesías/-ταχυγενεσία/tahiyenesía/-ταχυγενεσία/tahiyenesía/-ταχυγενεσίες/tahiyenesíes/-ταχυγενεσιών/tahiyenessón/-ταχυγενεσίες/tahiyenesíes/-ταχυγενεσίες/tahiyenesíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυγενεσία

ταχυγλωσσία-η/tahiylosía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυγλωσσία-η/tahiylosía-i/@wordElln,
* McsElln./tahiylosía-i/ταχυγλωσσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυγλωσσία-η/tahiylosía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυγλωσσία-η/tahiylosía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυγλωσσία/tahiylosía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυγλωσσία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγλωσσίας/tahiylosías/!~γενι-ενικ:ταχυγλωσσία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγλωσσίες/tahiylosíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυγλωσσία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγλωσσιών/tahiylossón/!~γενι-πληθ:ταχυγλωσσία-η@wordElln,

× base-form: ταχυγλωσσία
× base-pronunciation: /tahiylosía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυγλωσσία/tahiylosía/-ταχυγλωσσίας/tahiylosías/-ταχυγλωσσία/tahiylosía/-ταχυγλωσσία/tahiylosía/-ταχυγλωσσίες/tahiylosíes/-ταχυγλωσσιών/tahiylossón/-ταχυγλωσσίες/tahiylosíes/-ταχυγλωσσίες/tahiylosíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυγλωσσία

ταχυγραφία-η/tahiyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυγραφία-η/tahiyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./tahiyrafía-i/ταχυγραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυγραφία-η/tahiyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυγραφία-η/tahiyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυγραφία/tahiyrafía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυγραφία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγραφίας/tahiyrafías/!~γενι-ενικ:ταχυγραφία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγραφίες/tahiyrafíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυγραφία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυγραφιών/tahiyrafión/!~γενι-πληθ:ταχυγραφία-η@wordElln,

× base-form: ταχυγραφία
× base-pronunciation: /tahiyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυγραφία/tahiyrafía/-ταχυγραφίας/tahiyrafías/-ταχυγραφία/tahiyrafía/-ταχυγραφία/tahiyrafía/-ταχυγραφίες/tahiyrafíes/-ταχυγραφιών/tahiyrafión/-ταχυγραφίες/tahiyrafíes/-ταχυγραφίες/tahiyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυγραφία

ταχυδακτυλουργία-η/tahidhaktiluryía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυδακτυλουργία-η/tahidhaktiluryía-i/@wordElln,
* McsElln./tahidhaktiluryía-i/ταχυδακτυλουργία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυδακτυλουργία-η/tahidhaktiluryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυδακτυλουργία-η/tahidhaktiluryía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργία/tahidhaktiluryía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυδακτυλουργία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργίας/tahidhaktiluryías/!~γενι-ενικ:ταχυδακτυλουργία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργίες/tahidhaktiluryíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυδακτυλουργία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργιών/tahidhaktiluryión/!~γενι-πληθ:ταχυδακτυλουργία-η@wordElln,

× base-form: ταχυδακτυλουργία
× base-pronunciation: /tahidhaktiluryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυδακτυλουργία/tahidhaktiluryía/-ταχυδακτυλουργίας/tahidhaktiluryías/-ταχυδακτυλουργία/tahidhaktiluryía/-ταχυδακτυλουργία/tahidhaktiluryía/-ταχυδακτυλουργίες/tahidhaktiluryíes/-ταχυδακτυλουργιών/tahidhaktiluryión/-ταχυδακτυλουργίες/tahidhaktiluryíes/-ταχυδακτυλουργίες/tahidhaktiluryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυδακτυλουργία

ταχυδακτυλουργός-ο/tahidhaktiluryós-o/::
* McsEngl.wordElln.ταχυδακτυλουργός-ο/tahidhaktiluryós-o/@wordElln,
* McsElln./tahidhaktiluryós-o/ταχυδακτυλουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυδακτυλουργός-ο/tahidhaktiluryós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυδακτυλουργός-ο/tahidhaktiluryós-o/@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργός/tahidhaktiluryós/-ονομ-ενικ:ταχυδακτυλουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργού/tahidhaktiluryú/!~γενι-ενικ:ταχυδακτυλουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργό/tahidhaktiluryó/!~αιτι-ενικ:ταχυδακτυλουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργέ/tahidhaktiluryé/!~κλητ-ενικ:ταχυδακτυλουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργοί/tahidhaktiluryí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυδακτυλουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργών/tahidhaktiluryón/!~γενι-πληθ:ταχυδακτυλουργός-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυδακτυλουργούς/tahidhaktiluryús/!~αιτι-πληθ:ταχυδακτυλουργός-ο@wordElln,

× base-form: ταχυδακτυλουργός
× base-pronunciation: /tahidhaktiluryós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταχυδακτυλουργός/tahidhaktiluryós/-ταχυδακτυλουργού/tahidhaktiluryú/-ταχυδακτυλουργό/tahidhaktiluryó/-ταχυδακτυλουργέ/tahidhaktiluryé/-ταχυδακτυλουργοί/tahidhaktiluryí/-ταχυδακτυλουργών/tahidhaktiluryón/-ταχυδακτυλουργούς/tahidhaktiluryús/-ταχυδακτυλουργοί/tahidhaktiluryí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυδακτυλουργός

ταχυδιανομέας-ο/tahidhianoméas-o/::
* McsEngl.wordElln.ταχυδιανομέας-ο/tahidhianoméas-o/@wordElln,
* McsElln./tahidhianoméas-o/ταχυδιανομέας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυδιανομέας-ο/tahidhianoméas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυδιανομέας-ο/tahidhianoméas-o/@wordElln,
* McsElln.ταχυδιανομέας/tahidhianoméas/-ονομ-ενικ:ταχυδιανομέας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυδιανομέα/tahidhianoméa/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυδιανομέας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυδιανομέως/tahidhianoméos/!~γενι-ενικ:ταχυδιανομέας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυδιανομείς/tahidhianomís/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυδιανομέας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυδιανομέων/tahidhianoméon/!~γενι-πληθ:ταχυδιανομέας-ο@wordElln,

× base-form: ταχυδιανομέας
× base-pronunciation: /tahidhianoméas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταχυδιανομέας/tahidhianoméas/-ταχυδιανομέα/tahidhianoméa/|ταχυδιανομέως/tahidhianoméos/-ταχυδιανομέα/tahidhianoméa/-ταχυδιανομέα/tahidhianoméa/-ταχυδιανομείς/tahidhianomís/-ταχυδιανομέων/tahidhianoméon/-ταχυδιανομείς/tahidhianomís/-ταχυδιανομείς/tahidhianomís/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XasT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚαςΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταχυδιανομέας

ταχυδιανομή-η/tahidhianomí-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυδιανομή-η/tahidhianomí-i/@wordElln,
* McsElln./tahidhianomí-i/ταχυδιανομή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυδιανομή-η/tahidhianomí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυδιανομή-η/tahidhianomí-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυδιανομή/tahidhianomí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυδιανομή-η@wordElln,
* McsElln.ταχυδιανομής/tahidhianomís/!~γενι-ενικ:ταχυδιανομή-η@wordElln,
* McsElln.ταχυδιανομές/tahidhianomés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυδιανομή-η@wordElln,
* McsElln.ταχυδιανομών/tahidhianomón/!~γενι-πληθ:ταχυδιανομή-η@wordElln,

× base-form: ταχυδιανομή
× base-pronunciation: /tahidhianomí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυδιανομή/tahidhianomí/-ταχυδιανομής/tahidhianomís/-ταχυδιανομή/tahidhianomí/-ταχυδιανομή/tahidhianomí/-ταχυδιανομές/tahidhianomés/-ταχυδιανομών/tahidhianomón/-ταχυδιανομές/tahidhianomés/-ταχυδιανομές/tahidhianomés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυδιανομή

ταχυδρομείο-το/tahidhromío-to/::
* McsEngl.wordElln.ταχυδρομείο-το/tahidhromío-to/@wordElln,
* McsElln./tahidhromío-to/ταχυδρομείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυδρομείο-το/tahidhromío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυδρομείο-το/tahidhromío-to/@wordElln,
* McsElln.ταχυδρομείο/tahidhromío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυδρομείο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυδρομείου/tahidhromíu/!~γενι-ενικ:ταχυδρομείο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυδρομεία/tahidhromía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυδρομείο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυδρομείων/tahidhromíon/!~γενι-πληθ:ταχυδρομείο-το@wordElln,

× base-form: ταχυδρομείο
× base-pronunciation: /tahidhromío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταχυδρομείο/tahidhromío/-ταχυδρομείου/tahidhromíu/-ταχυδρομείο/tahidhromío/-ταχυδρομείο/tahidhromío/-ταχυδρομεία/tahidhromía/-ταχυδρομείων/tahidhromíon/-ταχυδρομεία/tahidhromía/-ταχυδρομεία/tahidhromía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυδρομείο

ταχυεπίδεσμος-ο/tahiepídhezmos-o/::
* McsEngl.wordElln.ταχυεπίδεσμος-ο/tahiepídhezmos-o/@wordElln,
* McsElln./tahiepídhezmos-o/ταχυεπίδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυεπίδεσμος-ο/tahiepídhezmos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυεπίδεσμος-ο/tahiepídhezmos-o/@wordElln,
* McsElln.ταχυεπίδεσμος/tahiepídhezmos/-ονομ-ενικ:ταχυεπίδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυεπιδέσμου/tahiepidhézmu/!~γενι-ενικ:ταχυεπίδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυεπίδεσμου/tahiepídhezmu/!~γενι-ενικ:ταχυεπίδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυεπίδεσμο/tahiepídhezmo/!~αιτι-ενικ:ταχυεπίδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυεπίδεσμε/tahiepídhezme/!~κλητ-ενικ:ταχυεπίδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυεπίδεσμοι/tahiepídhezmi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυεπίδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυεπιδέσμων/tahiepidhézmon/!~γενι-πληθ:ταχυεπίδεσμος-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυεπίδεσμους/tahiepídhezmus/!~αιτι-πληθ:ταχυεπίδεσμος-ο@wordElln,

× base-form: ταχυεπίδεσμος
× base-pronunciation: /tahiepídhezmos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταχυεπίδεσμος/tahiepídhezmos/-ταχυεπιδέσμου/tahiepidhézmu/|ταχυεπίδεσμου/tahiepídhezmu/-ταχυεπίδεσμο/tahiepídhezmo/-ταχυεπίδεσμε/tahiepídhezme/-ταχυεπίδεσμοι/tahiepídhezmi/-ταχυεπιδέσμων/tahiepidhézmon/-ταχυεπίδεσμους/tahiepídhezmus/-ταχυεπίδεσμοι/tahiepídhezmi/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNcF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταχυεπίδεσμος

ταχυεργία-η/tahieryía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυεργία-η/tahieryía-i/@wordElln,
* McsElln./tahieryía-i/ταχυεργία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυεργία-η/tahieryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυεργία-η/tahieryía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυεργία/tahieryía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυεργία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυεργίας/tahieryías/!~γενι-ενικ:ταχυεργία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυεργίες/tahieryíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυεργία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυεργιών/tahieryión/!~γενι-πληθ:ταχυεργία-η@wordElln,

× base-form: ταχυεργία
× base-pronunciation: /tahieryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυεργία/tahieryía/-ταχυεργίας/tahieryías/-ταχυεργία/tahieryía/-ταχυεργία/tahieryía/-ταχυεργίες/tahieryíes/-ταχυεργιών/tahieryión/-ταχυεργίες/tahieryíes/-ταχυεργίες/tahieryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυεργία

ταχυκαρδία-η/tahikardhía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυκαρδία-η/tahikardhía-i/@wordElln,
* McsElln./tahikardhía-i/ταχυκαρδία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυκαρδία-η/tahikardhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυκαρδία-η/tahikardhía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυκαρδία/tahikardhía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυκαρδία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυκαρδίας/tahikardhías/!~γενι-ενικ:ταχυκαρδία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυκαρδίες/tahikardhíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυκαρδία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυκαρδιών/tahikardhyyón/!~γενι-πληθ:ταχυκαρδία-η@wordElln,

× base-form: ταχυκαρδία
× base-pronunciation: /tahikardhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυκαρδία/tahikardhía/-ταχυκαρδίας/tahikardhías/-ταχυκαρδία/tahikardhía/-ταχυκαρδία/tahikardhía/-ταχυκαρδίες/tahikardhíes/-ταχυκαρδιών/tahikardhyyón/-ταχυκαρδίες/tahikardhíes/-ταχυκαρδίες/tahikardhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυκαρδία

ταχυμεταφορά-η/tahimetaforá-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυμεταφορά-η/tahimetaforá-i/@wordElln,
* McsElln./tahimetaforá-i/ταχυμεταφορά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυμεταφορά-η/tahimetaforá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυμεταφορά-η/tahimetaforá-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυμεταφορά/tahimetaforá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυμεταφορά-η@wordElln,
* McsElln.ταχυμεταφοράς/tahimetaforás/!~γενι-ενικ:ταχυμεταφορά-η@wordElln,
* McsElln.ταχυμεταφορές/tahimetaforés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυμεταφορά-η@wordElln,
* McsElln.ταχυμεταφορών/tahimetaforón/!~γενι-πληθ:ταχυμεταφορά-η@wordElln,

× base-form: ταχυμεταφορά
× base-pronunciation: /tahimetaforá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυμεταφορά/tahimetaforá/-ταχυμεταφοράς/tahimetaforás/-ταχυμεταφορά/tahimetaforá/-ταχυμεταφορά/tahimetaforá/-ταχυμεταφορές/tahimetaforés/-ταχυμεταφορών/tahimetaforón/-ταχυμεταφορές/tahimetaforés/-ταχυμεταφορές/tahimetaforés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυμεταφορά

ταχυμεταφορέας-ο/tahimetaforéas-o/::
* McsEngl.wordElln.ταχυμεταφορέας-ο/tahimetaforéas-o/@wordElln,
* McsElln./tahimetaforéas-o/ταχυμεταφορέας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυμεταφορέας-ο/tahimetaforéas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυμεταφορέας-ο/tahimetaforéas-o/@wordElln,
* McsElln.ταχυμεταφορέας/tahimetaforéas/-ονομ-ενικ:ταχυμεταφορέας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυμεταφορέα/tahimetaforéa/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυμεταφορέας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυμεταφορέως/tahimetaforéos/!~γενι-ενικ:ταχυμεταφορέας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυμεταφορείς/tahimetaforís/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυμεταφορέας-ο@wordElln,
* McsElln.ταχυμεταφορέων/tahimetaforéon/!~γενι-πληθ:ταχυμεταφορέας-ο@wordElln,

× base-form: ταχυμεταφορέας
× base-pronunciation: /tahimetaforéas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταχυμεταφορέας/tahimetaforéas/-ταχυμεταφορέα/tahimetaforéa/|ταχυμεταφορέως/tahimetaforéos/-ταχυμεταφορέα/tahimetaforéa/-ταχυμεταφορέα/tahimetaforéa/-ταχυμεταφορείς/tahimetaforís/-ταχυμεταφορέων/tahimetaforéon/-ταχυμεταφορείς/tahimetaforís/-ταχυμεταφορείς/tahimetaforís/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XasT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚαςΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταχυμεταφορέας

ταχυμετρία-η/tahimetría-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυμετρία-η/tahimetría-i/@wordElln,
* McsElln./tahimetría-i/ταχυμετρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυμετρία-η/tahimetría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυμετρία-η/tahimetría-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυμετρία/tahimetría/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυμετρία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυμετρίας/tahimetrías/!~γενι-ενικ:ταχυμετρία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυμετρίες/tahimetríes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυμετρία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυμετριών/tahimetrión/!~γενι-πληθ:ταχυμετρία-η@wordElln,

× base-form: ταχυμετρία
× base-pronunciation: /tahimetría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυμετρία/tahimetría/-ταχυμετρίας/tahimetrías/-ταχυμετρία/tahimetría/-ταχυμετρία/tahimetría/-ταχυμετρίες/tahimetríes/-ταχυμετριών/tahimetrión/-ταχυμετρίες/tahimetríes/-ταχυμετρίες/tahimetríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυμετρία

ταχυπαλμία-η/tahipalmía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυπαλμία-η/tahipalmía-i/@wordElln,
* McsElln./tahipalmía-i/ταχυπαλμία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυπαλμία-η/tahipalmía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυπαλμία-η/tahipalmía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυπαλμία/tahipalmía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυπαλμία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυπαλμίας/tahipalmías/!~γενι-ενικ:ταχυπαλμία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυπαλμίες/tahipalmíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυπαλμία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυπαλμιών/tahipalmión/!~γενι-πληθ:ταχυπαλμία-η@wordElln,

× base-form: ταχυπαλμία
× base-pronunciation: /tahipalmía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυπαλμία/tahipalmía/-ταχυπαλμίας/tahipalmías/-ταχυπαλμία/tahipalmía/-ταχυπαλμία/tahipalmía/-ταχυπαλμίες/tahipalmíes/-ταχυπαλμιών/tahipalmión/-ταχυπαλμίες/tahipalmíes/-ταχυπαλμίες/tahipalmíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυπαλμία

ταχυπιεστήριο-το/tahipiestírio-to/::
* McsEngl.wordElln.ταχυπιεστήριο-το/tahipiestírio-to/@wordElln,
* McsElln./tahipiestírio-to/ταχυπιεστήριο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυπιεστήριο-το/tahipiestírio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυπιεστήριο-το/tahipiestírio-to/@wordElln,
* McsElln.ταχυπιεστήριο/tahipiestírio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυπιεστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυπιεστηρίου/tahipiestiríu/!~γενι-ενικ:ταχυπιεστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυπιεστήριου/tahipiestíriu/!~γενι-ενικ:ταχυπιεστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυπιεστήρια/tahipiestíria/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυπιεστήριο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυπιεστηρίων/tahipiestiríon/!~γενι-πληθ:ταχυπιεστήριο-το@wordElln,

× base-form: ταχυπιεστήριο
× base-pronunciation: /tahipiestírio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταχυπιεστήριο/tahipiestírio/-ταχυπιεστηρίου/tahipiestiríu/|ταχυπιεστήριου/tahipiestíriu/-ταχυπιεστήριο/tahipiestírio/-ταχυπιεστήριο/tahipiestírio/-ταχυπιεστήρια/tahipiestíria/-ταχυπιεστηρίων/tahipiestiríon/-ταχυπιεστήρια/tahipiestíria/-ταχυπιεστήρια/tahipiestíria/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταχυπιεστήριο

ταχυποδία-η/tahipodhía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυποδία-η/tahipodhía-i/@wordElln,
* McsElln./tahipodhía-i/ταχυποδία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυποδία-η/tahipodhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυποδία-η/tahipodhía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυποδία/tahipodhía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυποδία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυποδίας/tahipodhías/!~γενι-ενικ:ταχυποδία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυποδίες/tahipodhíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυποδία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυποδιών/tahipodhyyón/!~γενι-πληθ:ταχυποδία-η@wordElln,

× base-form: ταχυποδία
× base-pronunciation: /tahipodhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυποδία/tahipodhía/-ταχυποδίας/tahipodhías/-ταχυποδία/tahipodhía/-ταχυποδία/tahipodhía/-ταχυποδίες/tahipodhíes/-ταχυποδιών/tahipodhyyón/-ταχυποδίες/tahipodhíes/-ταχυποδίες/tahipodhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυποδία

ταχυπορία-η/tahiporía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυπορία-η/tahiporía-i/@wordElln,
* McsElln./tahiporía-i/ταχυπορία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυπορία-η/tahiporía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυπορία-η/tahiporía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυπορία/tahiporía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυπορία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυπορίας/tahiporías/!~γενι-ενικ:ταχυπορία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυπορίες/tahiporíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυπορία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυποριών/tahiporión/!~γενι-πληθ:ταχυπορία-η@wordElln,

× base-form: ταχυπορία
× base-pronunciation: /tahiporía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυπορία/tahiporía/-ταχυπορίας/tahiporías/-ταχυπορία/tahiporía/-ταχυπορία/tahiporía/-ταχυπορίες/tahiporíes/-ταχυποριών/tahiporión/-ταχυπορίες/tahiporíes/-ταχυπορίες/tahiporíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυπορία

ταχυσφυγμία-η/tahisfiymía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυσφυγμία-η/tahisfiymía-i/@wordElln,
* McsElln./tahisfiymía-i/ταχυσφυγμία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυσφυγμία-η/tahisfiymía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυσφυγμία-η/tahisfiymía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυσφυγμία/tahisfiymía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυσφυγμία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυσφυγμίας/tahisfiymías/!~γενι-ενικ:ταχυσφυγμία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυσφυγμίες/tahisfiymíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυσφυγμία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυσφυγμιών/tahisfiymión/!~γενι-πληθ:ταχυσφυγμία-η@wordElln,

× base-form: ταχυσφυγμία
× base-pronunciation: /tahisfiymía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυσφυγμία/tahisfiymía/-ταχυσφυγμίας/tahisfiymías/-ταχυσφυγμία/tahisfiymía/-ταχυσφυγμία/tahisfiymía/-ταχυσφυγμίες/tahisfiymíes/-ταχυσφυγμιών/tahisfiymión/-ταχυσφυγμίες/tahisfiymíes/-ταχυσφυγμίες/tahisfiymíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυσφυγμία

ταχυφαγία-η/tahifayía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυφαγία-η/tahifayía-i/@wordElln,
* McsElln./tahifayía-i/ταχυφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυφαγία-η/tahifayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυφαγία-η/tahifayía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυφαγία/tahifayía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυφαγία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυφαγίας/tahifayías/!~γενι-ενικ:ταχυφαγία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυφαγίες/tahifayíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυφαγία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυφαγιών/tahifayión/!~γενι-πληθ:ταχυφαγία-η@wordElln,

× base-form: ταχυφαγία
× base-pronunciation: /tahifayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυφαγία/tahifayía/-ταχυφαγίας/tahifayías/-ταχυφαγία/tahifayía/-ταχυφαγία/tahifayía/-ταχυφαγίες/tahifayíes/-ταχυφαγιών/tahifayión/-ταχυφαγίες/tahifayíes/-ταχυφαγίες/tahifayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυφαγία

ταχυφαγείο-το/tahifayío-to/::
* McsEngl.wordElln.ταχυφαγείο-το/tahifayío-to/@wordElln,
* McsElln./tahifayío-to/ταχυφαγείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυφαγείο-το/tahifayío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυφαγείο-το/tahifayío-to/@wordElln,
* McsElln.ταχυφαγείο/tahifayío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυφαγείο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυφαγείου/tahifayíu/!~γενι-ενικ:ταχυφαγείο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυφαγεία/tahifayía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυφαγείο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυφαγείων/tahifayíon/!~γενι-πληθ:ταχυφαγείο-το@wordElln,

× base-form: ταχυφαγείο
× base-pronunciation: /tahifayío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταχυφαγείο/tahifayío/-ταχυφαγείου/tahifayíu/-ταχυφαγείο/tahifayío/-ταχυφαγείο/tahifayío/-ταχυφαγεία/tahifayía/-ταχυφαγείων/tahifayíon/-ταχυφαγεία/tahifayía/-ταχυφαγεία/tahifayía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυφαγείο

ταχυφημία-η/tahifimía-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχυφημία-η/tahifimía-i/@wordElln,
* McsElln./tahifimía-i/ταχυφημία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυφημία-η/tahifimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυφημία-η/tahifimía-i/@wordElln,
* McsElln.ταχυφημία/tahifimía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυφημία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυφημίας/tahifimías/!~γενι-ενικ:ταχυφημία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυφημίες/tahifimíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυφημία-η@wordElln,
* McsElln.ταχυφημιών/tahifimión/!~γενι-πληθ:ταχυφημία-η@wordElln,

× base-form: ταχυφημία
× base-pronunciation: /tahifimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχυφημία/tahifimía/-ταχυφημίας/tahifimías/-ταχυφημία/tahifimía/-ταχυφημία/tahifimía/-ταχυφημίες/tahifimíes/-ταχυφημιών/tahifimión/-ταχυφημίες/tahifimíes/-ταχυφημίες/tahifimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχυφημία

ταχυόνιο-το/tahiónio-to/::
* McsEngl.wordElln.ταχυόνιο-το/tahiónio-to/@wordElln,
* McsElln./tahiónio-to/ταχυόνιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχυόνιο-το/tahiónio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχυόνιο-το/tahiónio-to/@wordElln,
* McsElln.ταχυόνιο/tahiónio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχυόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυόνιου/tahióniu/!~γενι-ενικ:ταχυόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυονίου/tahioníu/!~γενι-ενικ:ταχυόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυόνια/tahiónia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχυόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυόνιων/tahiónnon/!~γενι-πληθ:ταχυόνιο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυονίων/tahioníon/!~γενι-πληθ:ταχυόνιο-το@wordElln,

× base-form: ταχυόνιο
× base-pronunciation: /tahiónio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταχυόνιο/tahiónio/-ταχυόνιου/tahióniu/|ταχυονίου/tahioníu/-ταχυόνιο/tahiónio/-ταχυόνιο/tahiónio/-ταχυόνια/tahiónia/-ταχυόνιων/tahiónnon/|ταχυονίων/tahioníon/-ταχυόνια/tahiónia/-ταχυόνια/tahiónia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταχυόνιο

ταχύμετρο-το/tahímetro-to/::
* McsEngl.wordElln.ταχύμετρο-το/tahímetro-to/@wordElln,
* McsElln./tahímetro-to/ταχύμετρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχύμετρο-το/tahímetro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχύμετρο-το/tahímetro-to/@wordElln,
* McsElln.ταχύμετρο/tahímetro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχύμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ταχύμετρου/tahímetru/!~γενι-ενικ:ταχύμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυμέτρου/tahimétru/!~γενι-ενικ:ταχύμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ταχύμετρα/tahímetra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχύμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ταχύμετρων/tahímetron/!~γενι-πληθ:ταχύμετρο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυμέτρων/tahimétron/!~γενι-πληθ:ταχύμετρο-το@wordElln,

× base-form: ταχύμετρο
× base-pronunciation: /tahímetro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταχύμετρο/tahímetro/-ταχύμετρου/tahímetru/|ταχυμέτρου/tahimétru/-ταχύμετρο/tahímetro/-ταχύμετρο/tahímetro/-ταχύμετρα/tahímetra/-ταχύμετρων/tahímetron/|ταχυμέτρων/tahimétron/-ταχύμετρα/tahímetra/-ταχύμετρα/tahímetra/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταχύμετρο

ταχύπλοο-το/tahíploo-to/::
* McsEngl.wordElln.ταχύπλοο-το/tahíploo-to/@wordElln,
* McsElln./tahíploo-to/ταχύπλοο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχύπλοο-το/tahíploo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχύπλοο-το/tahíploo-to/@wordElln,
* McsElln.ταχύπλοο/tahíploo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχύπλοο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυπλόου/tahiplóu/!~γενι-ενικ:ταχύπλοο-το@wordElln,
* McsElln.ταχύπλοου/tahíplou/!~γενι-ενικ:ταχύπλοο-το@wordElln,
* McsElln.ταχύπλοα/tahíploa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχύπλοο-το@wordElln,
* McsElln.ταχυπλόων/tahiplóon/!~γενι-πληθ:ταχύπλοο-το@wordElln,

× base-form: ταχύπλοο
× base-pronunciation: /tahíploo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταχύπλοο/tahíploo/-ταχυπλόου/tahiplóu/|ταχύπλοου/tahíplou/-ταχύπλοο/tahíploo/-ταχύπλοο/tahíploo/-ταχύπλοα/tahíploa/-ταχυπλόων/tahiplóon/-ταχύπλοα/tahíploa/-ταχύπλοα/tahíploa/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταχύπλοο

ταχύπνοια-η/tahípnia-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχύπνοια-η/tahípnia-i/@wordElln,
* McsElln./tahípnia-i/ταχύπνοια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχύπνοια-η/tahípnia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχύπνοια-η/tahípnia-i/@wordElln,
* McsElln.ταχύπνοια/tahípnia/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχύπνοια-η@wordElln,
* McsElln.ταχύπνοιας/tahípnias/!~γενι-ενικ:ταχύπνοια-η@wordElln,
* McsElln.ταχύπνοιες/tahípnoies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχύπνοια-η@wordElln,
* McsElln.ταχυπνοιών/tahipnión/!~γενι-πληθ:ταχύπνοια-η@wordElln,

× base-form: ταχύπνοια
× base-pronunciation: /tahípnia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχύπνοια/tahípnia/-ταχύπνοιας/tahípnias/-ταχύπνοια/tahípnia/-ταχύπνοια/tahípnia/-ταχύπνοιες/tahípnoies/-ταχυπνοιών/tahipnión/-ταχύπνοιες/tahípnoies/-ταχύπνοιες/tahípnoies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχύπνοια

ταχύτητα-η/tahítita-i/::
* McsEngl.wordElln.ταχύτητα-η/tahítita-i/@wordElln,
* McsElln./tahítita-i/ταχύτητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταχύτητα-η/tahítita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταχύτητα-η/tahítita-i/@wordElln,
* McsElln.ταχύτητα/tahítita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταχύτητα-η@wordElln,
* McsElln.ταχύτητας/tahítitas/!~γενι-ενικ:ταχύτητα-η@wordElln,
* McsElln.ταχύτητες/tahítites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταχύτητα-η@wordElln,
* McsElln.ταχυτήτων/tahitíton/!~γενι-πληθ:ταχύτητα-η@wordElln,

× base-form: ταχύτητα
× base-pronunciation: /tahítita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταχύτητα/tahítita/-ταχύτητας/tahítitas/-ταχύτητα/tahítita/-ταχύτητα/tahítita/-ταχύτητες/tahítites/-ταχυτήτων/tahitíton/-ταχύτητες/tahítites/-ταχύτητες/tahítites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: ταχύτητα

ταψί-το/tapsí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.ταψί-το/tapsí-to-s/@wordElln,
* McsElln./tapsí-to-s/ταψί-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταψί-το/tapsí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταψί-το/tapsí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ταψί/tapsí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταψί-το@wordElln,
* McsElln.ταψιού/tapssú/!~γενι-ενικ:ταψί-το@wordElln,
* McsElln.ταψιά/tapsiá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταψί-το@wordElln,
* McsElln.ταψιών/tapssón/!~γενι-πληθ:ταψί-το@wordElln,

× base-form: ταψί
× base-pronunciation: /tapsí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: ταψί/tapsí/-ταψιού/tapssú/-ταψί/tapsí/-ταψί/tapsí/-ταψιά/tapsiá/-ταψιών/tapssón/-ταψιά/tapsiá/-ταψιά/tapsiá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταψί

ταϊφάς-ο/taifás-o/::
* McsEngl.wordElln.ταϊφάς-ο/taifás-o/@wordElln,
* McsElln./taifás-o/ταϊφάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταϊφάς-ο/taifás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταϊφάς-ο/taifás-o/@wordElln,
* McsElln.ταϊφάς/taifás/-ονομ-ενικ:ταϊφάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταϊφά/taifá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταϊφάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταϊφάδες/taifádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταϊφάς-ο@wordElln,
* McsElln.ταϊφάδων/taifádhon/!~γενι-πληθ:ταϊφάς-ο@wordElln,

× base-form: ταϊφάς
× base-pronunciation: /taifás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταϊφάς/taifás/-ταϊφά/taifá/-ταϊφά/taifá/-ταϊφά/taifá/-ταϊφάδες/taifádhes/-ταϊφάδων/taifádhon/-ταϊφάδες/taifádhes/-ταϊφάδες/taifádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταϊφάς

ταύρος-ο/távros-o/::
* McsEngl.wordElln.ταύρος-ο/távros-o/@wordElln,
* McsElln./távros-o/ταύρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταύρος-ο/távros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταύρος-ο/távros-o/@wordElln,
* McsElln.ταύρος/távros/-ονομ-ενικ:ταύρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταύρου/távru/!~γενι-ενικ:ταύρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταύρο/távro/!~αιτι-ενικ:ταύρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταύρε/távre/!~κλητ-ενικ:ταύρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταύροι/távri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:ταύρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταύρων/távron/!~γενι-πληθ:ταύρος-ο@wordElln,
* McsElln.ταύρους/távrus/!~αιτι-πληθ:ταύρος-ο@wordElln,

× base-form: ταύρος
× base-pronunciation: /távros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: ταύρος/távros/-ταύρου/távru/-ταύρο/távro/-ταύρε/távre/-ταύροι/távri/-ταύρων/távron/-ταύρους/távrus/-ταύροι/távri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: ταύρος

ταύτιση-η/táftisi-i/::
* McsEngl.wordElln.ταύτιση-η/táftisi-i/@wordElln,
* McsElln./táftisi-i/ταύτιση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.ταύτιση-η/táftisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.ταύτιση-η/táftisi-i/@wordElln,
* McsElln.ταύτιση/táftisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:ταύτιση-η@wordElln,
* McsElln.ταύτισης/táftisis/!~γενι-ενικ:ταύτιση-η@wordElln,
* McsElln.ταυτίσεως/taftíseos/!~γενι-ενικ:ταύτιση-η@wordElln,
* McsElln.ταυτίσεις/taftísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:ταύτιση-η@wordElln,
* McsElln.ταυτίσεων/taftíseon/!~γενι-πληθ:ταύτιση-η@wordElln,

× base-form: ταύτιση
× base-pronunciation: /táftisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: ταύτιση/táftisi/-ταύτισης/táftisis/|ταυτίσεως/taftíseos/-ταύτιση/táftisi/-ταύτιση/táftisi/-ταυτίσεις/taftísis/-ταυτίσεων/taftíseon/-ταυτίσεις/taftísis/-ταυτίσεις/taftísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: ταύτιση

τείχισμα-το/tíhizma-to/::
* McsEngl.wordElln.τείχισμα-το/tíhizma-to/@wordElln,
* McsElln./tíhizma-to/τείχισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τείχισμα-το/tíhizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τείχισμα-το/tíhizma-to/@wordElln,
* McsElln.τείχισμα/tíhizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τείχισμα-το@wordElln,
* McsElln.τειχίσματος/tihízmatos/!~γενι-ενικ:τείχισμα-το@wordElln,
* McsElln.τειχίσματα/tihízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τείχισμα-το@wordElln,
* McsElln.τειχισμάτων/tihizmáton/!~γενι-πληθ:τείχισμα-το@wordElln,

× base-form: τείχισμα
× base-pronunciation: /tíhizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τείχισμα/tíhizma/-τειχίσματος/tihízmatos/-τείχισμα/tíhizma/-τείχισμα/tíhizma/-τειχίσματα/tihízmata/-τειχισμάτων/tihizmáton/-τειχίσματα/tihízmata/-τειχίσματα/tihízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τείχισμα

τείχος-το/tíhos-to/::
* McsEngl.wordElln.τείχος-το/tíhos-to/@wordElln,
* McsElln./tíhos-to/τείχος-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τείχος-το/tíhos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τείχος-το/tíhos-to/@wordElln,
* McsElln.τείχος/tíhos/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τείχος-το@wordElln,
* McsElln.τείχους/tíhus/!~γενι-ενικ:τείχος-το@wordElln,
* McsElln.τείχη/tíhi/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τείχος-το@wordElln,
* McsElln.τειχών/tihón/!~γενι-πληθ:τείχος-το@wordElln,

× base-form: τείχος
× base-pronunciation: /tíhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τείχος/tíhos/-τείχους/tíhus/-τείχος/tíhos/-τείχος/tíhos/-τείχη/tíhi/-τειχών/tihón/-τείχη/tíhi/-τείχη/tíhi/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τείχος

τεγίδα-η/teyídha-i/::
* McsEngl.wordElln.τεγίδα-η/teyídha-i/@wordElln,
* McsElln./teyídha-i/τεγίδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεγίδα-η/teyídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεγίδα-η/teyídha-i/@wordElln,
* McsElln.τεγίδα/teyídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεγίδα-η@wordElln,
* McsElln.τεγίδας/teyídhas/!~γενι-ενικ:τεγίδα-η@wordElln,
* McsElln.τεγίδες/teyídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεγίδα-η@wordElln,
* McsElln.τεγίδων/teyídhon/!~γενι-πληθ:τεγίδα-η@wordElln,

× base-form: τεγίδα
× base-pronunciation: /teyídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεγίδα/teyídha/-τεγίδας/teyídhas/-τεγίδα/teyídha/-τεγίδα/teyídha/-τεγίδες/teyídhes/-τεγίδων/teyídhon/-τεγίδες/teyídhes/-τεγίδες/teyídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεγίδα

τεζάκι-το/tezáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τεζάκι-το/tezáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tezáki-to-s/τεζάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεζάκι-το/tezáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεζάκι-το/tezáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τεζάκι/tezáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεζάκι-το@wordElln,
* McsElln.τεζακιού/tezakkú/!~γενι-ενικ:τεζάκι-το@wordElln,
* McsElln.τεζάκια/tezákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεζάκι-το@wordElln,
* McsElln.τεζακιών/tezakkón/!~γενι-πληθ:τεζάκι-το@wordElln,

× base-form: τεζάκι
× base-pronunciation: /tezáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεζάκι/tezáki/-τεζακιού/tezakkú/-τεζάκι/tezáki/-τεζάκι/tezáki/-τεζάκια/tezákka/-τεζακιών/tezakkón/-τεζάκια/tezákka/-τεζάκια/tezákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεζάκι

τεζάρισμα-το/tezárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.τεζάρισμα-το/tezárizma-to/@wordElln,
* McsElln./tezárizma-to/τεζάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεζάρισμα-το/tezárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεζάρισμα-το/tezárizma-to/@wordElln,
* McsElln.τεζάρισμα/tezárizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεζάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.τεζαρίσματος/tezarízmatos/!~γενι-ενικ:τεζάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.τεζαρίσματα/tezarízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεζάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.τεζαρισμάτων/tezarizmáton/!~γενι-πληθ:τεζάρισμα-το@wordElln,

× base-form: τεζάρισμα
× base-pronunciation: /tezárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεζάρισμα/tezárizma/-τεζαρίσματος/tezarízmatos/-τεζάρισμα/tezárizma/-τεζάρισμα/tezárizma/-τεζαρίσματα/tezarízmata/-τεζαρισμάτων/tezarizmáton/-τεζαρίσματα/tezarízmata/-τεζαρίσματα/tezarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεζάρισμα

τεζάχι-το/tezáhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τεζάχι-το/tezáhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./tezáhi-to-s/τεζάχι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεζάχι-το/tezáhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεζάχι-το/tezáhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.τεζάχι/tezáhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεζάχι-το@wordElln,
* McsElln.τεζαχιού/tezahhú/!~γενι-ενικ:τεζάχι-το@wordElln,
* McsElln.τεζάχια/tezáhha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεζάχι-το@wordElln,
* McsElln.τεζαχιών/tezahhón/!~γενι-πληθ:τεζάχι-το@wordElln,

× base-form: τεζάχι
× base-pronunciation: /tezáhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεζάχι/tezáhi/-τεζαχιού/tezahhú/-τεζάχι/tezáhi/-τεζάχι/tezáhi/-τεζάχια/tezáhha/-τεζαχιών/tezahhón/-τεζάχια/tezáhha/-τεζάχια/tezáhha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεζάχι

τεζιάκι-το/teziáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τεζιάκι-το/teziáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./teziáki-to-s/τεζιάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεζιάκι-το/teziáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεζιάκι-το/teziáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τεζιάκι/teziáki/-ονομ-ενικ:τεζιάκι-το@wordElln,
* McsElln.τεζιακιού/tezzakkú/!~γενι-ενικ:τεζιάκι-το@wordElln,
* McsElln.τεζιάκι/tezzáki/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεζιάκι-το@wordElln,
* McsElln.τεζιάκια/tezzákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεζιάκι-το@wordElln,
* McsElln.τεζιακιών/tezzakkón/!~γενι-πληθ:τεζιάκι-το@wordElln,

× base-form: τεζιάκι
× base-pronunciation: /teziáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεζιάκι/teziáki/-τεζιακιού/tezzakkú/-τεζιάκι/tezzáki/-τεζιάκι/tezzáki/-τεζιάκια/tezzákka/-τεζιακιών/tezzakkón/-τεζιάκια/tezzákka/-τεζιάκια/tezzákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεζιάκι

τεζιάχι-το/teziáhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τεζιάχι-το/teziáhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./teziáhi-to-s/τεζιάχι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεζιάχι-το/teziáhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεζιάχι-το/teziáhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.τεζιάχι/teziáhi/-ονομ-ενικ:τεζιάχι-το@wordElln,
* McsElln.τεζιαχιού/tezzahhú/!~γενι-ενικ:τεζιάχι-το@wordElln,
* McsElln.τεζιάχι/tezzáhi/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεζιάχι-το@wordElln,
* McsElln.τεζιάχια/tezzáhha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεζιάχι-το@wordElln,
* McsElln.τεζιαχιών/tezzahhón/!~γενι-πληθ:τεζιάχι-το@wordElln,

× base-form: τεζιάχι
× base-pronunciation: /teziáhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεζιάχι/teziáhi/-τεζιαχιού/tezzahhú/-τεζιάχι/tezzáhi/-τεζιάχι/tezzáhi/-τεζιάχια/tezzáhha/-τεζιαχιών/tezzahhón/-τεζιάχια/tezzáhha/-τεζιάχια/tezzáhha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεζιάχι

τεθλασμένη-η/tethlazméni-i/::
* McsEngl.wordElln.τεθλασμένη-η/tethlazméni-i/@wordElln,
* McsElln./tethlazméni-i/τεθλασμένη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεθλασμένη-η/tethlazméni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεθλασμένη-η/tethlazméni-i/@wordElln,
* McsElln.τεθλασμένη/tethlazméni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεθλασμένη-η@wordElln,
* McsElln.τεθλασμένης/tethlazménis/!~γενι-ενικ:τεθλασμένη-η@wordElln,
* McsElln.τεθλασμένες/tethlazménes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεθλασμένη-η@wordElln,
* McsElln.τεθλασμένων/tethlazménon/!~γενι-πληθ:τεθλασμένη-η@wordElln,

× base-form: τεθλασμένη
× base-pronunciation: /tethlazméni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεθλασμένη/tethlazméni/-τεθλασμένης/tethlazménis/-τεθλασμένη/tethlazméni/-τεθλασμένη/tethlazméni/-τεθλασμένες/tethlazménes/-τεθλασμένων/tethlazménon/-τεθλασμένες/tethlazménes/-τεθλασμένες/tethlazménes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεθλασμένη

τεθωρακισμένο-το/tethorakizméno-to/::
* McsEngl.wordElln.τεθωρακισμένο-το/tethorakizméno-to/@wordElln,
* McsElln./tethorakizméno-to/τεθωρακισμένο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεθωρακισμένο-το/tethorakizméno-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεθωρακισμένο-το/tethorakizméno-to/@wordElln,
* McsElln.τεθωρακισμένο/tethorakizméno/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεθωρακισμένο-το@wordElln,
* McsElln.τεθωρακισμένου/tethorakizménu/!~γενι-ενικ:τεθωρακισμένο-το@wordElln,
* McsElln.τεθωρακισμένα/tethorakizména/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεθωρακισμένο-το@wordElln,
* McsElln.τεθωρακισμένων/tethorakizménon/!~γενι-πληθ:τεθωρακισμένο-το@wordElln,

× base-form: τεθωρακισμένο
× base-pronunciation: /tethorakizméno/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεθωρακισμένο/tethorakizméno/-τεθωρακισμένου/tethorakizménu/-τεθωρακισμένο/tethorakizméno/-τεθωρακισμένο/tethorakizméno/-τεθωρακισμένα/tethorakizména/-τεθωρακισμένων/tethorakizménon/-τεθωρακισμένα/tethorakizména/-τεθωρακισμένα/tethorakizména/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεθωρακισμένο

τεινεσμός-ο/tinezmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τεινεσμός-ο/tinezmós-o/@wordElln,
* McsElln./tinezmós-o/τεινεσμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεινεσμός-ο/tinezmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεινεσμός-ο/tinezmós-o/@wordElln,
* McsElln.τεινεσμός/tinezmós/-ονομ-ενικ:τεινεσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεινεσμού/tinezmú/!~γενι-ενικ:τεινεσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεινεσμό/tinezmó/!~αιτι-ενικ:τεινεσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεινεσμέ/tinezmé/!~κλητ-ενικ:τεινεσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεινεσμοί/tinezmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τεινεσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεινεσμών/tinezmón/!~γενι-πληθ:τεινεσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεινεσμούς/tinezmús/!~αιτι-πληθ:τεινεσμός-ο@wordElln,

× base-form: τεινεσμός
× base-pronunciation: /tinezmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεινεσμός/tinezmós/-τεινεσμού/tinezmú/-τεινεσμό/tinezmó/-τεινεσμέ/tinezmé/-τεινεσμοί/tinezmí/-τεινεσμών/tinezmón/-τεινεσμούς/tinezmús/-τεινεσμοί/tinezmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεινεσμός

τειχίο-το/tihío-to/::
* McsEngl.wordElln.τειχίο-το/tihío-to/@wordElln,
* McsElln./tihío-to/τειχίο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τειχίο-το/tihío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τειχίο-το/tihío-to/@wordElln,
* McsElln.τειχίο/tihío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τειχίο-το@wordElln,
* McsElln.τειχίου/tihíu/!~γενι-ενικ:τειχίο-το@wordElln,
* McsElln.τειχία/tihía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τειχίο-το@wordElln,
* McsElln.τειχίων/tihíon/!~γενι-πληθ:τειχίο-το@wordElln,

× base-form: τειχίο
× base-pronunciation: /tihío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τειχίο/tihío/-τειχίου/tihíu/-τειχίο/tihío/-τειχίο/tihío/-τειχία/tihía/-τειχίων/tihíon/-τειχία/tihía/-τειχία/tihía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τειχίο

τειχοδομία-η/tihodhomía-i/::
* McsEngl.wordElln.τειχοδομία-η/tihodhomía-i/@wordElln,
* McsElln./tihodhomía-i/τειχοδομία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τειχοδομία-η/tihodhomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τειχοδομία-η/tihodhomía-i/@wordElln,
* McsElln.τειχοδομία/tihodhomía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τειχοδομία-η@wordElln,
* McsElln.τειχοδομίας/tihodhomías/!~γενι-ενικ:τειχοδομία-η@wordElln,
* McsElln.τειχοδομίες/tihodhomíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τειχοδομία-η@wordElln,
* McsElln.τειχοδομιών/tihodhomión/!~γενι-πληθ:τειχοδομία-η@wordElln,

× base-form: τειχοδομία
× base-pronunciation: /tihodhomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τειχοδομία/tihodhomía/-τειχοδομίας/tihodhomías/-τειχοδομία/tihodhomía/-τειχοδομία/tihodhomía/-τειχοδομίες/tihodhomíes/-τειχοδομιών/tihodhomión/-τειχοδομίες/tihodhomíes/-τειχοδομίες/tihodhomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τειχοδομία

τειχομαχία-η/tihomahía-i/::
* McsEngl.wordElln.τειχομαχία-η/tihomahía-i/@wordElln,
* McsElln./tihomahía-i/τειχομαχία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τειχομαχία-η/tihomahía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τειχομαχία-η/tihomahía-i/@wordElln,
* McsElln.τειχομαχία/tihomahía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τειχομαχία-η@wordElln,
* McsElln.τειχομαχίας/tihomahías/!~γενι-ενικ:τειχομαχία-η@wordElln,
* McsElln.τειχομαχίες/tihomahíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τειχομαχία-η@wordElln,
* McsElln.τειχομαχιών/tihomahión/!~γενι-πληθ:τειχομαχία-η@wordElln,

× base-form: τειχομαχία
× base-pronunciation: /tihomahía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τειχομαχία/tihomahía/-τειχομαχίας/tihomahías/-τειχομαχία/tihomahía/-τειχομαχία/tihomahía/-τειχομαχίες/tihomahíes/-τειχομαχιών/tihomahión/-τειχομαχίες/tihomahíes/-τειχομαχίες/tihomahíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τειχομαχία

τειχοποιία-η/tihopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.τειχοποιία-η/tihopiía-i/@wordElln,
* McsElln./tihopiía-i/τειχοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τειχοποιία-η/tihopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τειχοποιία-η/tihopiía-i/@wordElln,
* McsElln.τειχοποιία/tihopiía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τειχοποιία-η@wordElln,
* McsElln.τειχοποιίας/tihopiías/!~γενι-ενικ:τειχοποιία-η@wordElln,
* McsElln.τειχοποιίες/tihopiíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τειχοποιία-η@wordElln,
* McsElln.τειχοποιιών/tihopiión/!~γενι-πληθ:τειχοποιία-η@wordElln,

× base-form: τειχοποιία
× base-pronunciation: /tihopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τειχοποιία/tihopiía/-τειχοποιίας/tihopiías/-τειχοποιία/tihopiía/-τειχοποιία/tihopiía/-τειχοποιίες/tihopiíes/-τειχοποιιών/tihopiión/-τειχοποιίες/tihopiíes/-τειχοποιίες/tihopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τειχοποιία

τεκές-ο/tekés-o/::
* McsEngl.wordElln.τεκές-ο/tekés-o/@wordElln,
* McsElln./tekés-o/τεκές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκές-ο/tekés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκές-ο/tekés-o/@wordElln,
* McsElln.τεκές/tekés/-ονομ-ενικ:τεκές-ο@wordElln,
* McsElln.τεκέ/teké/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκές-ο@wordElln,
* McsElln.τεκέδες/tekédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκές-ο@wordElln,
* McsElln.τεκέδων/tekédhon/!~γενι-πληθ:τεκές-ο@wordElln,

× base-form: τεκές
× base-pronunciation: /tekés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεκές/tekés/-τεκέ/teké/-τεκέ/teké/-τεκέ/teké/-τεκέδες/tekédhes/-τεκέδων/tekédhon/-τεκέδες/tekédhes/-τεκέδες/tekédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεκές

τεκετζής-ο/tekejís-o/::
* McsEngl.wordElln.τεκετζής-ο/tekejís-o/@wordElln,
* McsElln./tekejís-o/τεκετζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκετζής-ο/tekejís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκετζής-ο/tekejís-o/@wordElln,
* McsElln.τεκετζής/tekejís/-ονομ-ενικ:τεκετζής-ο@wordElln,
* McsElln.τεκετζή/tekejí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκετζής-ο@wordElln,
* McsElln.τεκετζήδες/tekejídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκετζής-ο@wordElln,
* McsElln.τεκετζήδων/tekejídhon/!~γενι-πληθ:τεκετζής-ο@wordElln,

× base-form: τεκετζής
× base-pronunciation: /tekejís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεκετζής/tekejís/-τεκετζή/tekejí/-τεκετζή/tekejí/-τεκετζή/tekejí/-τεκετζήδες/tekejídhes/-τεκετζήδων/tekejídhon/-τεκετζήδες/tekejídhes/-τεκετζήδες/tekejídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεκετζής

τεκμήριο-το/tekmírio-to/::
* McsEngl.wordElln.τεκμήριο-το/tekmírio-to/@wordElln,
* McsElln./tekmírio-to/τεκμήριο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκμήριο-το/tekmírio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκμήριο-το/tekmírio-to/@wordElln,
* McsElln.τεκμήριο/tekmírio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκμήριο-το@wordElln,
* McsElln.τεκμηρίου/tekmiríu/!~γενι-ενικ:τεκμήριο-το@wordElln,
* McsElln.τεκμήριου/tekmíriu/!~γενι-ενικ:τεκμήριο-το@wordElln,
* McsElln.τεκμήρια/tekmíria/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκμήριο-το@wordElln,
* McsElln.τεκμηρίων/tekmiríon/!~γενι-πληθ:τεκμήριο-το@wordElln,

× base-form: τεκμήριο
× base-pronunciation: /tekmírio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεκμήριο/tekmírio/-τεκμηρίου/tekmiríu/|τεκμήριου/tekmíriu/-τεκμήριο/tekmírio/-τεκμήριο/tekmírio/-τεκμήρια/tekmíria/-τεκμηρίων/tekmiríon/-τεκμήρια/tekmíria/-τεκμήρια/tekmíria/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τεκμήριο

τεκμηρίωση-η/tekmiríosi-i/::
* McsEngl.wordElln.τεκμηρίωση-η/tekmiríosi-i/@wordElln,
* McsElln./tekmiríosi-i/τεκμηρίωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκμηρίωση-η/tekmiríosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκμηρίωση-η/tekmiríosi-i/@wordElln,
* McsElln.τεκμηρίωση/tekmiríosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκμηρίωση-η@wordElln,
* McsElln.τεκμηρίωσης/tekmiríosis/!~γενι-ενικ:τεκμηρίωση-η@wordElln,
* McsElln.τεκμηριώσεως/tekmirióseos/!~γενι-ενικ:τεκμηρίωση-η@wordElln,
* McsElln.τεκμηριώσεις/tekmiriósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκμηρίωση-η@wordElln,
* McsElln.τεκμηριώσεων/tekmirióseon/!~γενι-πληθ:τεκμηρίωση-η@wordElln,

× base-form: τεκμηρίωση
× base-pronunciation: /tekmiríosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεκμηρίωση/tekmiríosi/-τεκμηρίωσης/tekmiríosis/|τεκμηριώσεως/tekmirióseos/-τεκμηρίωση/tekmiríosi/-τεκμηρίωση/tekmiríosi/-τεκμηριώσεις/tekmiriósis/-τεκμηριώσεων/tekmirióseon/-τεκμηριώσεις/tekmiriósis/-τεκμηριώσεις/tekmiriósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τεκμηρίωση

τεκνατζού-η/teknajú-i/::
* McsEngl.wordElln.τεκνατζού-η/teknajú-i/@wordElln,
* McsElln./teknajú-i/τεκνατζού-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκνατζού-η/teknajú-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκνατζού-η/teknajú-i/@wordElln,
* McsElln.τεκνατζού/teknajú/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκνατζού-η@wordElln,
* McsElln.τεκνατζούς/teknajús/!~γενι-ενικ:τεκνατζού-η@wordElln,
* McsElln.τεκνατζούδες/teknajúdhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκνατζού-η@wordElln,
* McsElln.τεκνατζούδων/teknajúdhon/!~γενι-πληθ:τεκνατζού-η@wordElln,

× base-form: τεκνατζού
× base-pronunciation: /teknajú/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεκνατζού/teknajú/-τεκνατζούς/teknajús/-τεκνατζού/teknajú/-τεκνατζού/teknajú/-τεκνατζούδες/teknajúdhes/-τεκνατζούδων/teknajúdhon/-τεκνατζούδες/teknajúdhes/-τεκνατζούδες/teknajúdhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XuT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚουΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεκνατζού

τεκνογονία-η/teknoyonía-i/::
* McsEngl.wordElln.τεκνογονία-η/teknoyonía-i/@wordElln,
* McsElln./teknoyonía-i/τεκνογονία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκνογονία-η/teknoyonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκνογονία-η/teknoyonía-i/@wordElln,
* McsElln.τεκνογονία/teknoyonía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκνογονία-η@wordElln,
* McsElln.τεκνογονίας/teknoyonías/!~γενι-ενικ:τεκνογονία-η@wordElln,
* McsElln.τεκνογονίες/teknoyoníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκνογονία-η@wordElln,
* McsElln.τεκνογονιών/teknoyonión/!~γενι-πληθ:τεκνογονία-η@wordElln,

× base-form: τεκνογονία
× base-pronunciation: /teknoyonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεκνογονία/teknoyonía/-τεκνογονίας/teknoyonías/-τεκνογονία/teknoyonía/-τεκνογονία/teknoyonía/-τεκνογονίες/teknoyoníes/-τεκνογονιών/teknoyonión/-τεκνογονίες/teknoyoníes/-τεκνογονίες/teknoyoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεκνογονία

τεκνοθεσία-η/teknothesía-i/::
* McsEngl.wordElln.τεκνοθεσία-η/teknothesía-i/@wordElln,
* McsElln./teknothesía-i/τεκνοθεσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκνοθεσία-η/teknothesía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκνοθεσία-η/teknothesía-i/@wordElln,
* McsElln.τεκνοθεσία/teknothesía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκνοθεσία-η@wordElln,
* McsElln.τεκνοθεσίας/teknothesías/!~γενι-ενικ:τεκνοθεσία-η@wordElln,
* McsElln.τεκνοθεσίες/teknothesíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκνοθεσία-η@wordElln,
* McsElln.τεκνοθεσιών/teknothessón/!~γενι-πληθ:τεκνοθεσία-η@wordElln,

× base-form: τεκνοθεσία
× base-pronunciation: /teknothesía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεκνοθεσία/teknothesía/-τεκνοθεσίας/teknothesías/-τεκνοθεσία/teknothesía/-τεκνοθεσία/teknothesía/-τεκνοθεσίες/teknothesíes/-τεκνοθεσιών/teknothessón/-τεκνοθεσίες/teknothesíes/-τεκνοθεσίες/teknothesíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεκνοθεσία

τεκνοποίηση-η/teknopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.τεκνοποίηση-η/teknopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./teknopíisi-i/τεκνοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκνοποίηση-η/teknopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκνοποίηση-η/teknopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.τεκνοποίηση/teknopíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκνοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τεκνοποίησης/teknopíisis/!~γενι-ενικ:τεκνοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τεκνοποιήσεως/teknopiíseos/!~γενι-ενικ:τεκνοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τεκνοποιήσεις/teknopiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκνοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τεκνοποιήσεων/teknopiíseon/!~γενι-πληθ:τεκνοποίηση-η@wordElln,

× base-form: τεκνοποίηση
× base-pronunciation: /teknopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεκνοποίηση/teknopíisi/-τεκνοποίησης/teknopíisis/|τεκνοποιήσεως/teknopiíseos/-τεκνοποίηση/teknopíisi/-τεκνοποίηση/teknopíisi/-τεκνοποιήσεις/teknopiísis/-τεκνοποιήσεων/teknopiíseon/-τεκνοποιήσεις/teknopiísis/-τεκνοποιήσεις/teknopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τεκνοποίηση

τεκνοποιία-η/teknopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.τεκνοποιία-η/teknopiía-i/@wordElln,
* McsElln./teknopiía-i/τεκνοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκνοποιία-η/teknopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκνοποιία-η/teknopiía-i/@wordElln,
* McsElln.τεκνοποιία/teknopiía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκνοποιία-η@wordElln,
* McsElln.τεκνοποιίας/teknopiías/!~γενι-ενικ:τεκνοποιία-η@wordElln,
* McsElln.τεκνοποιίες/teknopiíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκνοποιία-η@wordElln,
* McsElln.τεκνοποιιών/teknopiión/!~γενι-πληθ:τεκνοποιία-η@wordElln,

× base-form: τεκνοποιία
× base-pronunciation: /teknopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεκνοποιία/teknopiía/-τεκνοποιίας/teknopiías/-τεκνοποιία/teknopiía/-τεκνοποιία/teknopiía/-τεκνοποιίες/teknopiíes/-τεκνοποιιών/teknopiión/-τεκνοποιίες/teknopiíes/-τεκνοποιίες/teknopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεκνοποιία

τεκνό-το/teknó-to/::
* McsEngl.wordElln.τεκνό-το/teknó-to/@wordElln,
* McsElln./teknó-to/τεκνό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκνό-το/teknó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκνό-το/teknó-to/@wordElln,
* McsElln.τεκνό/teknó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκνό-το@wordElln,
* McsElln.τεκνού/teknú/!~γενι-ενικ:τεκνό-το@wordElln,
* McsElln.τεκνά/tekná/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκνό-το@wordElln,
* McsElln.τεκνών/teknón/!~γενι-πληθ:τεκνό-το@wordElln,

× base-form: τεκνό
× base-pronunciation: /teknó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεκνό/teknó/-τεκνού/teknú/-τεκνό/teknó/-τεκνό/teknó/-τεκνά/tekná/-τεκνών/teknón/-τεκνά/tekná/-τεκνά/tekná/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεκνό

τεκτονική-η/tektonikí-i/::
* McsEngl.wordElln.τεκτονική-η/tektonikí-i/@wordElln,
* McsElln./tektonikí-i/τεκτονική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκτονική-η/tektonikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκτονική-η/tektonikí-i/@wordElln,
* McsElln.τεκτονική/tektonikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεκτονική-η@wordElln,
* McsElln.τεκτονικής/tektonikís/!~γενι-ενικ:τεκτονική-η@wordElln,
* McsElln.τεκτονικές/tektonikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεκτονική-η@wordElln,
* McsElln.τεκτονικών/tektonikón/!~γενι-πληθ:τεκτονική-η@wordElln,

× base-form: τεκτονική
× base-pronunciation: /tektonikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεκτονική/tektonikí/-τεκτονικής/tektonikís/-τεκτονική/tektonikí/-τεκτονική/tektonikí/-τεκτονικές/tektonikés/-τεκτονικών/tektonikón/-τεκτονικές/tektonikés/-τεκτονικές/tektonikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεκτονική

τεκτονισμός-ο/tektonizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τεκτονισμός-ο/tektonizmós-o/@wordElln,
* McsElln./tektonizmós-o/τεκτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεκτονισμός-ο/tektonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεκτονισμός-ο/tektonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τεκτονισμός/tektonizmós/-ονομ-ενικ:τεκτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεκτονισμού/tektonizmú/!~γενι-ενικ:τεκτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεκτονισμό/tektonizmó/!~αιτι-ενικ:τεκτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεκτονισμέ/tektonizmé/!~κλητ-ενικ:τεκτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεκτονισμοί/tektonizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τεκτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεκτονισμών/tektonizmón/!~γενι-πληθ:τεκτονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεκτονισμούς/tektonizmús/!~αιτι-πληθ:τεκτονισμός-ο@wordElln,

× base-form: τεκτονισμός
× base-pronunciation: /tektonizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεκτονισμός/tektonizmós/-τεκτονισμού/tektonizmú/-τεκτονισμό/tektonizmó/-τεκτονισμέ/tektonizmé/-τεκτονισμοί/tektonizmí/-τεκτονισμών/tektonizmón/-τεκτονισμούς/tektonizmús/-τεκτονισμοί/tektonizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεκτονισμός

τελάκι-το/teláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τελάκι-το/teláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./teláki-to-s/τελάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελάκι-το/teláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελάκι-το/teláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τελάκι/teláki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελάκι-το@wordElln,
* McsElln.τελάκια/telákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελάκι-το@wordElln,

× base-form: τελάκι
× base-pronunciation: /teláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελάκι/teláki/-∅-τελάκι/teláki/-τελάκι/teláki/-τελάκια/telákka/-∅-τελάκια/telákka/-τελάκια/telákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: τελάκι

τελάλης-ο/telális-o/::
* McsEngl.wordElln.τελάλης-ο/telális-o/@wordElln,
* McsElln./telális-o/τελάλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελάλης-ο/telális-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελάλης-ο/telális-o/@wordElln,
* McsElln.τελάλης/telális/-ονομ-ενικ:τελάλης-ο@wordElln,
* McsElln.τελάλη/teláli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελάλης-ο@wordElln,
* McsElln.τελάληδες/telálidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελάλης-ο@wordElln,
* McsElln.τελάληδων/telálidhon/!~γενι-πληθ:τελάλης-ο@wordElln,

× base-form: τελάλης
× base-pronunciation: /telális/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τελάλης/telális/-τελάλη/teláli/-τελάλη/teláli/-τελάλη/teláli/-τελάληδες/telálidhes/-τελάληδων/telálidhon/-τελάληδες/telálidhes/-τελάληδες/telálidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελάλης

τελάρο-το/teláro-to/::
* McsEngl.wordElln.τελάρο-το/teláro-to/@wordElln,
* McsElln./teláro-to/τελάρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελάρο-το/teláro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελάρο-το/teláro-to/@wordElln,
* McsElln.τελάρο/teláro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελάρο-το@wordElln,
* McsElln.τελάρου/teláru/!~γενι-ενικ:τελάρο-το@wordElln,
* McsElln.τελάρα/telára/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελάρο-το@wordElln,
* McsElln.τελάρων/teláron/!~γενι-πληθ:τελάρο-το@wordElln,

× base-form: τελάρο
× base-pronunciation: /teláro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελάρο/teláro/-τελάρου/teláru/-τελάρο/teláro/-τελάρο/teláro/-τελάρα/telára/-τελάρων/teláron/-τελάρα/telára/-τελάρα/telára/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελάρο

τελέστρια-η/teléstria-i/::
* McsEngl.wordElln.τελέστρια-η/teléstria-i/@wordElln,
* McsElln./teléstria-i/τελέστρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελέστρια-η/teléstria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελέστρια-η/teléstria-i/@wordElln,
* McsElln.τελέστρια/teléstria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελέστρια-η@wordElln,
* McsElln.τελέστριας/teléstrias/!~γενι-ενικ:τελέστρια-η@wordElln,
* McsElln.τελέστριες/teléstries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελέστρια-η@wordElln,
* McsElln.τελεστριών/telestrión/!~γενι-πληθ:τελέστρια-η@wordElln,

× base-form: τελέστρια
× base-pronunciation: /teléstria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελέστρια/teléstria/-τελέστριας/teléstrias/-τελέστρια/teléstria/-τελέστρια/teléstria/-τελέστριες/teléstries/-τελεστριών/telestrión/-τελέστριες/teléstries/-τελέστριες/teléstries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελέστρια

τελίτσα-η/telíca-i/::
* McsEngl.wordElln.τελίτσα-η/telíca-i/@wordElln,
* McsElln./telíca-i/τελίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελίτσα-η/telíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελίτσα-η/telíca-i/@wordElln,
* McsElln.τελίτσα/telíca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελίτσα-η@wordElln,
* McsElln.τελίτσας/telícas/!~γενι-ενικ:τελίτσα-η@wordElln,
* McsElln.τελίτσες/telíces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελίτσα-η@wordElln,

× base-form: τελίτσα
× base-pronunciation: /telíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελίτσα/telíca/-τελίτσας/telícas/-τελίτσα/telíca/-τελίτσα/telíca/-τελίτσες/telíces/-∅-τελίτσες/telíces/-τελίτσες/telíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: τελίτσα

τελαμώνα-η/telamóna-i/::
* McsEngl.wordElln.τελαμώνα-η/telamóna-i/@wordElln,
* McsElln./telamóna-i/τελαμώνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελαμώνα-η/telamóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελαμώνα-η/telamóna-i/@wordElln,
* McsElln.τελαμώνα/telamóna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελαμώνα-η@wordElln,
* McsElln.τελαμώνας/telamónas/!~γενι-ενικ:τελαμώνα-η@wordElln,
* McsElln.τελαμώνες/telamónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελαμώνα-η@wordElln,
* McsElln.τελαμώνων/telamónon/!~γενι-πληθ:τελαμώνα-η@wordElln,

× base-form: τελαμώνα
× base-pronunciation: /telamóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελαμώνα/telamóna/-τελαμώνας/telamónas/-τελαμώνα/telamóna/-τελαμώνα/telamóna/-τελαμώνες/telamónes/-τελαμώνων/telamónon/-τελαμώνες/telamónes/-τελαμώνες/telamónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελαμώνα

τελαμώνας-ο/telamónas-o/::
* McsEngl.wordElln.τελαμώνας-ο/telamónas-o/@wordElln,
* McsElln./telamónas-o/τελαμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελαμώνας-ο/telamónas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελαμώνας-ο/telamónas-o/@wordElln,
* McsElln.τελαμώνας/telamónas/-ονομ-ενικ:τελαμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.τελαμώνα/telamóna/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελαμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.τελαμώνες/telamónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελαμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.τελαμώνων/telamónon/!~γενι-πληθ:τελαμώνας-ο@wordElln,

× base-form: τελαμώνας
× base-pronunciation: /telamónas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τελαμώνας/telamónas/-τελαμώνα/telamóna/-τελαμώνα/telamóna/-τελαμώνα/telamóna/-τελαμώνες/telamónes/-τελαμώνων/telamónon/-τελαμώνες/telamónes/-τελαμώνες/telamónes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελαμώνας

τελαράκι-το/telaráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τελαράκι-το/telaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./telaráki-to-s/τελαράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελαράκι-το/telaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελαράκι-το/telaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τελαράκι/telaráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελαράκι-το@wordElln,
* McsElln.τελαράκια/telarákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελαράκι-το@wordElln,

× base-form: τελαράκι
× base-pronunciation: /telaráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελαράκι/telaráki/-∅-τελαράκι/telaráki/-τελαράκι/telaráki/-τελαράκια/telarákka/-∅-τελαράκια/telarákka/-τελαράκια/telarákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: τελαράκι

τελατίνι-το/telatíni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τελατίνι-το/telatíni-to-s/@wordElln,
* McsElln./telatíni-to-s/τελατίνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελατίνι-το/telatíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελατίνι-το/telatíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.τελατίνι/telatíni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελατίνι-το@wordElln,
* McsElln.τελατινιού/telatinnú/!~γενι-ενικ:τελατίνι-το@wordElln,
* McsElln.τελατίνια/telatínna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελατίνι-το@wordElln,
* McsElln.τελατινιών/telatinnón/!~γενι-πληθ:τελατίνι-το@wordElln,

× base-form: τελατίνι
× base-pronunciation: /telatíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελατίνι/telatíni/-τελατινιού/telatinnú/-τελατίνι/telatíni/-τελατίνι/telatíni/-τελατίνια/telatínna/-τελατινιών/telatinnón/-τελατίνια/telatínna/-τελατίνια/telatínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελατίνι

τελεία-η/telía-i/::
* McsEngl.wordElln.τελεία-η/telía-i/@wordElln,
* McsElln./telía-i/τελεία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελεία-η/telía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελεία-η/telía-i/@wordElln,
* McsElln.τελεία/telía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελεία-η@wordElln,
* McsElln.τελείας/telías/!~γενι-ενικ:τελεία-η@wordElln,
* McsElln.τελείες/telíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελεία-η@wordElln,
* McsElln.τελειών/telión/!~γενι-πληθ:τελεία-η@wordElln,

× base-form: τελεία
× base-pronunciation: /telía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελεία/telía/-τελείας/telías/-τελεία/telía/-τελεία/telía/-τελείες/telíes/-τελειών/telión/-τελείες/telíes/-τελείες/telíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελεία

τελείωμα-το/telíoma-to/::
* McsEngl.wordElln.τελείωμα-το/telíoma-to/@wordElln,
* McsElln./telíoma-to/τελείωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελείωμα-το/telíoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελείωμα-το/telíoma-to/@wordElln,
* McsElln.τελείωμα/telíoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελείωμα-το@wordElln,
* McsElln.τελειώματος/teliómatos/!~γενι-ενικ:τελείωμα-το@wordElln,
* McsElln.τελειώματα/teliómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελείωμα-το@wordElln,
* McsElln.τελειωμάτων/teleiomáton/!~γενι-πληθ:τελείωμα-το@wordElln,

× base-form: τελείωμα
× base-pronunciation: /telíoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελείωμα/telíoma/-τελειώματος/teliómatos/-τελείωμα/telíoma/-τελείωμα/telíoma/-τελειώματα/teliómata/-τελειωμάτων/teleiomáton/-τελειώματα/teliómata/-τελειώματα/teliómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελείωμα

τελείωση-η/telíosi-i/::
* McsEngl.wordElln.τελείωση-η/telíosi-i/@wordElln,
* McsElln./telíosi-i/τελείωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελείωση-η/telíosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελείωση-η/telíosi-i/@wordElln,
* McsElln.τελείωση/telíosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελείωση-η@wordElln,
* McsElln.τελείωσης/telíosis/!~γενι-ενικ:τελείωση-η@wordElln,
* McsElln.τελειώσεως/telióseos/!~γενι-ενικ:τελείωση-η@wordElln,
* McsElln.τελειώσεις/teliósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελείωση-η@wordElln,
* McsElln.τελειώσεων/telióseon/!~γενι-πληθ:τελείωση-η@wordElln,

× base-form: τελείωση
× base-pronunciation: /telíosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελείωση/telíosi/-τελείωσης/telíosis/|τελειώσεως/telióseos/-τελείωση/telíosi/-τελείωση/telíosi/-τελειώσεις/teliósis/-τελειώσεων/telióseon/-τελειώσεις/teliósis/-τελειώσεις/teliósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τελείωση

τελειοθηρία-η/teliothiría-i/::
* McsEngl.wordElln.τελειοθηρία-η/teliothiría-i/@wordElln,
* McsElln./teliothiría-i/τελειοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελειοθηρία-η/teliothiría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελειοθηρία-η/teliothiría-i/@wordElln,
* McsElln.τελειοθηρία/teliothiría/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελειοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.τελειοθηρίας/teliothirías/!~γενι-ενικ:τελειοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.τελειοθηρίες/teliothiríes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελειοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.τελειοθηριών/teliothirión/!~γενι-πληθ:τελειοθηρία-η@wordElln,

× base-form: τελειοθηρία
× base-pronunciation: /teliothiría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελειοθηρία/teliothiría/-τελειοθηρίας/teliothirías/-τελειοθηρία/teliothiría/-τελειοθηρία/teliothiría/-τελειοθηρίες/teliothiríes/-τελειοθηριών/teliothirión/-τελειοθηρίες/teliothiríes/-τελειοθηρίες/teliothiríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελειοθηρία

τελειομανία-η/teliomanía-i/::
* McsEngl.wordElln.τελειομανία-η/teliomanía-i/@wordElln,
* McsElln./teliomanía-i/τελειομανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελειομανία-η/teliomanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελειομανία-η/teliomanía-i/@wordElln,
* McsElln.τελειομανία/teliomanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελειομανία-η@wordElln,
* McsElln.τελειομανίας/teliomanías/!~γενι-ενικ:τελειομανία-η@wordElln,
* McsElln.τελειομανίες/teliomaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελειομανία-η@wordElln,
* McsElln.τελειομανιών/teliomanión/!~γενι-πληθ:τελειομανία-η@wordElln,

× base-form: τελειομανία
× base-pronunciation: /teliomanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελειομανία/teliomanía/-τελειομανίας/teliomanías/-τελειομανία/teliomanía/-τελειομανία/teliomanía/-τελειομανίες/teliomaníes/-τελειομανιών/teliomanión/-τελειομανίες/teliomaníes/-τελειομανίες/teliomaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελειομανία

τελειοποίηση-η/teliopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.τελειοποίηση-η/teliopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./teliopíisi-i/τελειοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελειοποίηση-η/teliopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελειοποίηση-η/teliopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.τελειοποίηση/teliopíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελειοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τελειοποίησης/teliopíisis/!~γενι-ενικ:τελειοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τελειοποιήσεως/teliopiíseos/!~γενι-ενικ:τελειοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τελειοποιήσεις/teliopiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελειοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τελειοποιήσεων/teliopiíseon/!~γενι-πληθ:τελειοποίηση-η@wordElln,

× base-form: τελειοποίηση
× base-pronunciation: /teliopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελειοποίηση/teliopíisi/-τελειοποίησης/teliopíisis/|τελειοποιήσεως/teliopiíseos/-τελειοποίηση/teliopíisi/-τελειοποίηση/teliopíisi/-τελειοποιήσεις/teliopiísis/-τελειοποιήσεων/teliopiíseon/-τελειοποιήσεις/teliopiísis/-τελειοποιήσεις/teliopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τελειοποίηση

τελειωμός-ο/tellomós-o/::
* McsEngl.wordElln.τελειωμός-ο/tellomós-o/@wordElln,
* McsElln./tellomós-o/τελειωμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελειωμός-ο/tellomós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελειωμός-ο/tellomós-o/@wordElln,
* McsElln.τελειωμός/tellomós/-ονομ-ενικ:τελειωμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελειωμού/teleiomú/!~γενι-ενικ:τελειωμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελειωμό/teleiomó/!~αιτι-ενικ:τελειωμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελειωμέ/teleiomé/!~κλητ-ενικ:τελειωμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελειωμοί/teleiomí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τελειωμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελειωμών/teleiomón/!~γενι-πληθ:τελειωμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελειωμούς/teleiomús/!~αιτι-πληθ:τελειωμός-ο@wordElln,

× base-form: τελειωμός
× base-pronunciation: /tellomós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τελειωμός/tellomós/-τελειωμού/teleiomú/-τελειωμό/teleiomó/-τελειωμέ/teleiomé/-τελειωμοί/teleiomí/-τελειωμών/teleiomón/-τελειωμούς/teleiomús/-τελειωμοί/teleiomí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελειωμός

τελειωτικότητα-η/teleiotikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.τελειωτικότητα-η/teleiotikótita-i/@wordElln,
* McsElln./teleiotikótita-i/τελειωτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελειωτικότητα-η/teleiotikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελειωτικότητα-η/teleiotikótita-i/@wordElln,
* McsElln.τελειωτικότητα/teleiotikótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελειωτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.τελειωτικότητας/teleiotikótitas/!~γενι-ενικ:τελειωτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.τελειωτικότητες/teleiotikótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελειωτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.τελειωτικοτήτων/teleiotikotíton/!~γενι-πληθ:τελειωτικότητα-η@wordElln,

× base-form: τελειωτικότητα
× base-pronunciation: /teleiotikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελειωτικότητα/teleiotikótita/-τελειωτικότητας/teleiotikótitas/-τελειωτικότητα/teleiotikótita/-τελειωτικότητα/teleiotikótita/-τελειωτικότητες/teleiotikótites/-τελειωτικοτήτων/teleiotikotíton/-τελειωτικότητες/teleiotikótites/-τελειωτικότητες/teleiotikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: τελειωτικότητα

τελειότητα-η/teliótita-i/::
* McsEngl.wordElln.τελειότητα-η/teliótita-i/@wordElln,
* McsElln./teliótita-i/τελειότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελειότητα-η/teliótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελειότητα-η/teliótita-i/@wordElln,
* McsElln.τελειότητα/teliótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελειότητα-η@wordElln,
* McsElln.τελειότητας/teliótitas/!~γενι-ενικ:τελειότητα-η@wordElln,
* McsElln.τελειότητες/teliótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελειότητα-η@wordElln,
* McsElln.τελειοτήτων/teliotíton/!~γενι-πληθ:τελειότητα-η@wordElln,

× base-form: τελειότητα
× base-pronunciation: /teliótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελειότητα/teliótita/-τελειότητας/teliótitas/-τελειότητα/teliótita/-τελειότητα/teliótita/-τελειότητες/teliótites/-τελειοτήτων/teliotíton/-τελειότητες/teliótites/-τελειότητες/teliótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: τελειότητα

τελεμές-ο/telemés-o/::
* McsEngl.wordElln.τελεμές-ο/telemés-o/@wordElln,
* McsElln./telemés-o/τελεμές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελεμές-ο/telemés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελεμές-ο/telemés-o/@wordElln,
* McsElln.τελεμές/telemés/-ονομ-ενικ:τελεμές-ο@wordElln,
* McsElln.τελεμέ/telemé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελεμές-ο@wordElln,
* McsElln.τελεμέδες/telemédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελεμές-ο@wordElln,
* McsElln.τελεμέδων/telemédhon/!~γενι-πληθ:τελεμές-ο@wordElln,

× base-form: τελεμές
× base-pronunciation: /telemés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τελεμές/telemés/-τελεμέ/telemé/-τελεμέ/telemé/-τελεμέ/telemé/-τελεμέδες/telemédhes/-τελεμέδων/telemédhon/-τελεμέδες/telemédhes/-τελεμέδες/telemédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελεμές

τελεολογία-η/teleoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.τελεολογία-η/teleoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./teleoloyía-i/τελεολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελεολογία-η/teleoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελεολογία-η/teleoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.τελεολογία/teleoloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελεολογία-η@wordElln,
* McsElln.τελεολογίας/teleoloyías/!~γενι-ενικ:τελεολογία-η@wordElln,
* McsElln.τελεολογίες/teleoloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελεολογία-η@wordElln,
* McsElln.τελεολογιών/teleoloyión/!~γενι-πληθ:τελεολογία-η@wordElln,

× base-form: τελεολογία
× base-pronunciation: /teleoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελεολογία/teleoloyía/-τελεολογίας/teleoloyías/-τελεολογία/teleoloyía/-τελεολογία/teleoloyía/-τελεολογίες/teleoloyíes/-τελεολογιών/teleoloyión/-τελεολογίες/teleoloyíes/-τελεολογίες/teleoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελεολογία

τελεσίγραφο-το/telesíyrafo-to/::
* McsEngl.wordElln.τελεσίγραφο-το/telesíyrafo-to/@wordElln,
* McsElln./telesíyrafo-to/τελεσίγραφο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελεσίγραφο-το/telesíyrafo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελεσίγραφο-το/telesíyrafo-to/@wordElln,
* McsElln.τελεσίγραφο/telesíyrafo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελεσίγραφο-το@wordElln,
* McsElln.τελεσιγράφου/telesiyráfu/!~γενι-ενικ:τελεσίγραφο-το@wordElln,
* McsElln.τελεσίγραφου/telesíyrafu/!~γενι-ενικ:τελεσίγραφο-το@wordElln,
* McsElln.τελεσίγραφα/telesíyrafa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελεσίγραφο-το@wordElln,
* McsElln.τελεσιγράφων/telesiyráfon/!~γενι-πληθ:τελεσίγραφο-το@wordElln,

× base-form: τελεσίγραφο
× base-pronunciation: /telesíyrafo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελεσίγραφο/telesíyrafo/-τελεσιγράφου/telesiyráfu/|τελεσίγραφου/telesíyrafu/-τελεσίγραφο/telesíyrafo/-τελεσίγραφο/telesíyrafo/-τελεσίγραφα/telesíyrafa/-τελεσιγράφων/telesiyráfon/-τελεσίγραφα/telesíyrafa/-τελεσίγραφα/telesíyrafa/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τελεσίγραφο

τελεσιδικία-η/telesidhikía-i/::
* McsEngl.wordElln.τελεσιδικία-η/telesidhikía-i/@wordElln,
* McsElln./telesidhikía-i/τελεσιδικία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελεσιδικία-η/telesidhikía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελεσιδικία-η/telesidhikía-i/@wordElln,
* McsElln.τελεσιδικία/telesidhikía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελεσιδικία-η@wordElln,
* McsElln.τελεσιδικίας/telesidhikías/!~γενι-ενικ:τελεσιδικία-η@wordElln,
* McsElln.τελεσιδικίες/telesidhikíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελεσιδικία-η@wordElln,
* McsElln.τελεσιδικιών/telesidhikkón/!~γενι-πληθ:τελεσιδικία-η@wordElln,

× base-form: τελεσιδικία
× base-pronunciation: /telesidhikía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελεσιδικία/telesidhikía/-τελεσιδικίας/telesidhikías/-τελεσιδικία/telesidhikía/-τελεσιδικία/telesidhikía/-τελεσιδικίες/telesidhikíes/-τελεσιδικιών/telesidhikkón/-τελεσιδικίες/telesidhikíes/-τελεσιδικίες/telesidhikíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελεσιδικία

τελεστής-ο/telestís-o/::
* McsEngl.wordElln.τελεστής-ο/telestís-o/@wordElln,
* McsElln./telestís-o/τελεστής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελεστής-ο/telestís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελεστής-ο/telestís-o/@wordElln,
* McsElln.τελεστής/telestís/-ονομ-ενικ:τελεστής-ο@wordElln,
* McsElln.τελεστή/telestí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελεστής-ο@wordElln,
* McsElln.τελεστές/telestés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελεστής-ο@wordElln,
* McsElln.τελεστών/telestón/!~γενι-πληθ:τελεστής-ο@wordElln,

× base-form: τελεστής
× base-pronunciation: /telestís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τελεστής/telestís/-τελεστή/telestí/-τελεστή/telestí/-τελεστή/telestí/-τελεστές/telestés/-τελεστών/telestón/-τελεστές/telestés/-τελεστές/telestés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελεστής

τελεστικοποίηση-η/telestikopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.τελεστικοποίηση-η/telestikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./telestikopíisi-i/τελεστικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελεστικοποίηση-η/telestikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελεστικοποίηση-η/telestikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.τελεστικοποίηση/telestikopíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελεστικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τελεστικοποίησης/telestikopíisis/!~γενι-ενικ:τελεστικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τελεστικοποιήσεως/telestikopiíseos/!~γενι-ενικ:τελεστικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τελεστικοποιήσεις/telestikopiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελεστικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.τελεστικοποιήσεων/telestikopiíseon/!~γενι-πληθ:τελεστικοποίηση-η@wordElln,

× base-form: τελεστικοποίηση
× base-pronunciation: /telestikopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελεστικοποίηση/telestikopíisi/-τελεστικοποίησης/telestikopíisis/|τελεστικοποιήσεως/telestikopiíseos/-τελεστικοποίηση/telestikopíisi/-τελεστικοποίηση/telestikopíisi/-τελεστικοποιήσεις/telestikopiísis/-τελεστικοποιήσεων/telestikopiíseon/-τελεστικοποιήσεις/telestikopiísis/-τελεστικοποιήσεις/telestikopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τελεστικοποίηση

τελεσφόρηση-η/telesfórisi-i/::
* McsEngl.wordElln.τελεσφόρηση-η/telesfórisi-i/@wordElln,
* McsElln./telesfórisi-i/τελεσφόρηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελεσφόρηση-η/telesfórisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελεσφόρηση-η/telesfórisi-i/@wordElln,
* McsElln.τελεσφόρηση/telesfórisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελεσφόρηση-η@wordElln,
* McsElln.τελεσφόρησης/telesfórisis/!~γενι-ενικ:τελεσφόρηση-η@wordElln,
* McsElln.τελεσφορήσεως/telesforíseos/!~γενι-ενικ:τελεσφόρηση-η@wordElln,
* McsElln.τελεσφορήσεις/telesforísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελεσφόρηση-η@wordElln,
* McsElln.τελεσφορήσεων/telesforíseon/!~γενι-πληθ:τελεσφόρηση-η@wordElln,

× base-form: τελεσφόρηση
× base-pronunciation: /telesfórisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελεσφόρηση/telesfórisi/-τελεσφόρησης/telesfórisis/|τελεσφορήσεως/telesforíseos/-τελεσφόρηση/telesfórisi/-τελεσφόρηση/telesfórisi/-τελεσφορήσεις/telesforísis/-τελεσφορήσεων/telesforíseon/-τελεσφορήσεις/telesforísis/-τελεσφορήσεις/telesforísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τελεσφόρηση

τελετάρχης-ο/teletárhis-o/::
* McsEngl.wordElln.τελετάρχης-ο/teletárhis-o/@wordElln,
* McsElln./teletárhis-o/τελετάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελετάρχης-ο/teletárhis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελετάρχης-ο/teletárhis-o/@wordElln,
* McsElln.τελετάρχης/teletárhis/-ονομ-ενικ:τελετάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.τελετάρχη/teletárhi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελετάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.τελετάρχες/teletárhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελετάρχης-ο@wordElln,
* McsElln.τελεταρχών/teletarhón/!~γενι-πληθ:τελετάρχης-ο@wordElln,

× base-form: τελετάρχης
× base-pronunciation: /teletárhis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τελετάρχης/teletárhis/-τελετάρχη/teletárhi/-τελετάρχη/teletárhi/-τελετάρχη/teletárhi/-τελετάρχες/teletárhes/-τελεταρχών/teletarhón/-τελετάρχες/teletárhes/-τελετάρχες/teletárhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελετάρχης

τελετή-η/teletí-i/::
* McsEngl.wordElln.τελετή-η/teletí-i/@wordElln,
* McsElln./teletí-i/τελετή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελετή-η/teletí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελετή-η/teletí-i/@wordElln,
* McsElln.τελετή/teletí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελετή-η@wordElln,
* McsElln.τελετής/teletís/!~γενι-ενικ:τελετή-η@wordElln,
* McsElln.τελετές/teletés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελετή-η@wordElln,
* McsElln.τελετών/teletón/!~γενι-πληθ:τελετή-η@wordElln,

× base-form: τελετή
× base-pronunciation: /teletí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελετή/teletí/-τελετής/teletís/-τελετή/teletí/-τελετή/teletí/-τελετές/teletés/-τελετών/teletón/-τελετές/teletés/-τελετές/teletés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελετή

τελετουργία-η/teleturyía-i/::
* McsEngl.wordElln.τελετουργία-η/teleturyía-i/@wordElln,
* McsElln./teleturyía-i/τελετουργία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελετουργία-η/teleturyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελετουργία-η/teleturyía-i/@wordElln,
* McsElln.τελετουργία/teleturyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελετουργία-η@wordElln,
* McsElln.τελετουργίας/teleturyías/!~γενι-ενικ:τελετουργία-η@wordElln,
* McsElln.τελετουργίες/teleturyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελετουργία-η@wordElln,
* McsElln.τελετουργιών/teleturyión/!~γενι-πληθ:τελετουργία-η@wordElln,

× base-form: τελετουργία
× base-pronunciation: /teleturyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελετουργία/teleturyía/-τελετουργίας/teleturyías/-τελετουργία/teleturyía/-τελετουργία/teleturyía/-τελετουργίες/teleturyíes/-τελετουργιών/teleturyión/-τελετουργίες/teleturyíes/-τελετουργίες/teleturyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελετουργία

τελετουργικό-το/teleturyikó-to/::
* McsEngl.wordElln.τελετουργικό-το/teleturyikó-to/@wordElln,
* McsElln./teleturyikó-to/τελετουργικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελετουργικό-το/teleturyikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελετουργικό-το/teleturyikó-to/@wordElln,
* McsElln.τελετουργικό/teleturyikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελετουργικό-το@wordElln,
* McsElln.τελετουργικού/teleturyikú/!~γενι-ενικ:τελετουργικό-το@wordElln,
* McsElln.τελετουργικά/teleturyiká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελετουργικό-το@wordElln,
* McsElln.τελετουργικών/teleturyikón/!~γενι-πληθ:τελετουργικό-το@wordElln,

× base-form: τελετουργικό
× base-pronunciation: /teleturyikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελετουργικό/teleturyikó/-τελετουργικού/teleturyikú/-τελετουργικό/teleturyikó/-τελετουργικό/teleturyikó/-τελετουργικά/teleturyiká/-τελετουργικών/teleturyikón/-τελετουργικά/teleturyiká/-τελετουργικά/teleturyiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελετουργικό

τελευτή-η/teleftí-i/::
* McsEngl.wordElln.τελευτή-η/teleftí-i/@wordElln,
* McsElln./teleftí-i/τελευτή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελευτή-η/teleftí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελευτή-η/teleftí-i/@wordElln,
* McsElln.τελευτή/teleftí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελευτή-η@wordElln,
* McsElln.τελευτής/teleftís/!~γενι-ενικ:τελευτή-η@wordElln,
* McsElln.τελευτές/teleftés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελευτή-η@wordElln,
* McsElln.τελευτών/teleftón/!~γενι-πληθ:τελευτή-η@wordElln,

× base-form: τελευτή
× base-pronunciation: /teleftí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελευτή/teleftí/-τελευτής/teleftís/-τελευτή/teleftí/-τελευτή/teleftí/-τελευτές/teleftés/-τελευτών/teleftón/-τελευτές/teleftés/-τελευτές/teleftés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελευτή

τελλούριο-το/telúrio-to/::
* McsEngl.wordElln.τελλούριο-το/telúrio-to/@wordElln,
* McsElln./telúrio-to/τελλούριο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελλούριο-το/telúrio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελλούριο-το/telúrio-to/@wordElln,
* McsElln.τελλούριο/telúrio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελλούριο-το@wordElln,
* McsElln.τελλούριου/telúriu/!~γενι-ενικ:τελλούριο-το@wordElln,
* McsElln.τελλούρια/telúria/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελλούριο-το@wordElln,
* McsElln.τελλούριων/telúrion/!~γενι-πληθ:τελλούριο-το@wordElln,

× base-form: τελλούριο
× base-pronunciation: /telúrio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελλούριο/telúrio/-τελλούριου/telúriu/-τελλούριο/telúrio/-τελλούριο/telúrio/-τελλούρια/telúria/-τελλούριων/telúrion/-τελλούρια/telúria/-τελλούρια/telúria/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελλούριο

τελμάτωση-η/telmátosi-i/::
* McsEngl.wordElln.τελμάτωση-η/telmátosi-i/@wordElln,
* McsElln./telmátosi-i/τελμάτωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελμάτωση-η/telmátosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελμάτωση-η/telmátosi-i/@wordElln,
* McsElln.τελμάτωση/telmátosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελμάτωση-η@wordElln,
* McsElln.τελμάτωσης/telmátosis/!~γενι-ενικ:τελμάτωση-η@wordElln,
* McsElln.τελματώσεως/telmatóseos/!~γενι-ενικ:τελμάτωση-η@wordElln,
* McsElln.τελματώσεις/telmatósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελμάτωση-η@wordElln,
* McsElln.τελματώσεων/telmatóseon/!~γενι-πληθ:τελμάτωση-η@wordElln,

× base-form: τελμάτωση
× base-pronunciation: /telmátosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελμάτωση/telmátosi/-τελμάτωσης/telmátosis/|τελματώσεως/telmatóseos/-τελμάτωση/telmátosi/-τελμάτωση/telmátosi/-τελματώσεις/telmatósis/-τελματώσεων/telmatóseon/-τελματώσεις/telmatósis/-τελματώσεις/telmatósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τελμάτωση

τελοκρατία-η/telokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.τελοκρατία-η/telokratía-i/@wordElln,
* McsElln./telokratía-i/τελοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελοκρατία-η/telokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελοκρατία-η/telokratía-i/@wordElln,
* McsElln.τελοκρατία/telokratía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.τελοκρατίας/telokratías/!~γενι-ενικ:τελοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.τελοκρατίες/telokratíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.τελοκρατιών/telokratión/!~γενι-πληθ:τελοκρατία-η@wordElln,

× base-form: τελοκρατία
× base-pronunciation: /telokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελοκρατία/telokratía/-τελοκρατίας/telokratías/-τελοκρατία/telokratía/-τελοκρατία/telokratía/-τελοκρατίες/telokratíes/-τελοκρατιών/telokratión/-τελοκρατίες/telokratíes/-τελοκρατίες/telokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελοκρατία

τελολογία-η/teloloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.τελολογία-η/teloloyía-i/@wordElln,
* McsElln./teloloyía-i/τελολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελολογία-η/teloloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελολογία-η/teloloyía-i/@wordElln,
* McsElln.τελολογία/teloloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελολογία-η@wordElln,
* McsElln.τελολογίας/teloloyías/!~γενι-ενικ:τελολογία-η@wordElln,
* McsElln.τελολογίες/teloloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελολογία-η@wordElln,
* McsElln.τελολογιών/teloloyión/!~γενι-πληθ:τελολογία-η@wordElln,

× base-form: τελολογία
× base-pronunciation: /teloloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελολογία/teloloyía/-τελολογίας/teloloyías/-τελολογία/teloloyía/-τελολογία/teloloyía/-τελολογίες/teloloyíes/-τελολογιών/teloloyión/-τελολογίες/teloloyíes/-τελολογίες/teloloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελολογία

τελούριο-το/telúrio-to/::
* McsEngl.wordElln.τελούριο-το/telúrio-to/@wordElln,
* McsElln./telúrio-to/τελούριο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελούριο-το/telúrio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελούριο-το/telúrio-to/@wordElln,
* McsElln.τελούριο/telúrio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελούριο-το@wordElln,
* McsElln.τελούριου/telúriu/!~γενι-ενικ:τελούριο-το@wordElln,
* McsElln.τελούρια/telúria/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελούριο-το@wordElln,
* McsElln.τελούριων/telúrion/!~γενι-πληθ:τελούριο-το@wordElln,

× base-form: τελούριο
× base-pronunciation: /telúrio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελούριο/telúrio/-τελούριου/telúriu/-τελούριο/telúrio/-τελούριο/telúrio/-τελούρια/telúria/-τελούριων/telúrion/-τελούρια/telúria/-τελούρια/telúria/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελούριο

τελωνείο-το/telonío-to/::
* McsEngl.wordElln.τελωνείο-το/telonío-to/@wordElln,
* McsElln./telonío-to/τελωνείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελωνείο-το/telonío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελωνείο-το/telonío-to/@wordElln,
* McsElln.τελωνείο/telonío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελωνείο-το@wordElln,
* McsElln.τελωνείου/teloníu/!~γενι-ενικ:τελωνείο-το@wordElln,
* McsElln.τελωνεία/telonía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελωνείο-το@wordElln,
* McsElln.τελωνείων/teloníon/!~γενι-πληθ:τελωνείο-το@wordElln,

× base-form: τελωνείο
× base-pronunciation: /telonío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελωνείο/telonío/-τελωνείου/teloníu/-τελωνείο/telonío/-τελωνείο/telonío/-τελωνεία/telonía/-τελωνείων/teloníon/-τελωνεία/telonía/-τελωνεία/telonía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελωνείο

τελωνισμός-ο/telonizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τελωνισμός-ο/telonizmós-o/@wordElln,
* McsElln./telonizmós-o/τελωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελωνισμός-ο/telonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελωνισμός-ο/telonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τελωνισμός/telonizmós/-ονομ-ενικ:τελωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελωνισμού/telonizmú/!~γενι-ενικ:τελωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελωνισμό/telonizmó/!~αιτι-ενικ:τελωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελωνισμέ/telonizmé/!~κλητ-ενικ:τελωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελωνισμοί/telonizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τελωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελωνισμών/telonizmón/!~γενι-πληθ:τελωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τελωνισμούς/telonizmús/!~αιτι-πληθ:τελωνισμός-ο@wordElln,

× base-form: τελωνισμός
× base-pronunciation: /telonizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τελωνισμός/telonizmós/-τελωνισμού/telonizmú/-τελωνισμό/telonizmó/-τελωνισμέ/telonizmé/-τελωνισμοί/telonizmí/-τελωνισμών/telonizmón/-τελωνισμούς/telonizmús/-τελωνισμοί/telonizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελωνισμός

τελωνοφυλακή-η/telonofilakí-i/::
* McsEngl.wordElln.τελωνοφυλακή-η/telonofilakí-i/@wordElln,
* McsElln./telonofilakí-i/τελωνοφυλακή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελωνοφυλακή-η/telonofilakí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελωνοφυλακή-η/telonofilakí-i/@wordElln,
* McsElln.τελωνοφυλακή/telonofilakí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελωνοφυλακή-η@wordElln,
* McsElln.τελωνοφυλακής/telonofilakís/!~γενι-ενικ:τελωνοφυλακή-η@wordElln,
* McsElln.τελωνοφυλακές/telonofilakés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελωνοφυλακή-η@wordElln,
* McsElln.τελωνοφυλακών/telonofilakón/!~γενι-πληθ:τελωνοφυλακή-η@wordElln,

× base-form: τελωνοφυλακή
× base-pronunciation: /telonofilakí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελωνοφυλακή/telonofilakí/-τελωνοφυλακής/telonofilakís/-τελωνοφυλακή/telonofilakí/-τελωνοφυλακή/telonofilakí/-τελωνοφυλακές/telonofilakés/-τελωνοφυλακών/telonofilakón/-τελωνοφυλακές/telonofilakés/-τελωνοφυλακές/telonofilakés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελωνοφυλακή

τελωνοφύλακας-ο/telonofílakas-o/::
* McsEngl.wordElln.τελωνοφύλακας-ο/telonofílakas-o/@wordElln,
* McsElln./telonofílakas-o/τελωνοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελωνοφύλακας-ο/telonofílakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελωνοφύλακας-ο/telonofílakas-o/@wordElln,
* McsElln.τελωνοφύλακας/telonofílakas/-ονομ-ενικ:τελωνοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.τελωνοφύλακα/telonofílaka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελωνοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.τελωνοφύλακες/telonofílakes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελωνοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.τελωνοφυλάκων/telonofilákon/!~γενι-πληθ:τελωνοφύλακας-ο@wordElln,

× base-form: τελωνοφύλακας
× base-pronunciation: /telonofílakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τελωνοφύλακας/telonofílakas/-τελωνοφύλακα/telonofílaka/-τελωνοφύλακα/telonofílaka/-τελωνοφύλακα/telonofílaka/-τελωνοφύλακες/telonofílakes/-τελωνοφυλάκων/telonofilákon/-τελωνοφύλακες/telonofílakes/-τελωνοφύλακες/telonofílakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελωνοφύλακας

τελόφαση-η/telófasi-i/::
* McsEngl.wordElln.τελόφαση-η/telófasi-i/@wordElln,
* McsElln./telófasi-i/τελόφαση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελόφαση-η/telófasi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελόφαση-η/telófasi-i/@wordElln,
* McsElln.τελόφαση/telófasi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελόφαση-η@wordElln,
* McsElln.τελόφασης/telófasis/!~γενι-ενικ:τελόφαση-η@wordElln,
* McsElln.τελοφάσεως/telofáseos/!~γενι-ενικ:τελόφαση-η@wordElln,
* McsElln.τελοφάσεις/telofásis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελόφαση-η@wordElln,
* McsElln.τελοφάσεων/telofáseon/!~γενι-πληθ:τελόφαση-η@wordElln,

× base-form: τελόφαση
× base-pronunciation: /telófasi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τελόφαση/telófasi/-τελόφασης/telófasis/|τελοφάσεως/telofáseos/-τελόφαση/telófasi/-τελόφαση/telófasi/-τελοφάσεις/telofásis/-τελοφάσεων/telofáseon/-τελοφάσεις/telofásis/-τελοφάσεις/telofásis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τελόφαση

τελώνης-ο/telónis-o/::
* McsEngl.wordElln.τελώνης-ο/telónis-o/@wordElln,
* McsElln./telónis-o/τελώνης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελώνης-ο/telónis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελώνης-ο/telónis-o/@wordElln,
* McsElln.τελώνης/telónis/-ονομ-ενικ:τελώνης-ο@wordElln,
* McsElln.τελώνη/telóni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελώνης-ο@wordElln,
* McsElln.τελώνες/telónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελώνης-ο@wordElln,
* McsElln.τελωνών/telonón/!~γενι-πληθ:τελώνης-ο@wordElln,

× base-form: τελώνης
× base-pronunciation: /telónis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τελώνης/telónis/-τελώνη/telóni/-τελώνη/telóni/-τελώνη/telóni/-τελώνες/telónes/-τελωνών/telonón/-τελώνες/telónes/-τελώνες/telónes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελώνης

τελώνιο-το/telónio-to/::
* McsEngl.wordElln.τελώνιο-το/telónio-to/@wordElln,
* McsElln./telónio-to/τελώνιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τελώνιο-το/telónio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τελώνιο-το/telónio-to/@wordElln,
* McsElln.τελώνιο/telónio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τελώνιο-το@wordElln,
* McsElln.τελώνιου/telóniu/!~γενι-ενικ:τελώνιο-το@wordElln,
* McsElln.τελώνια/telónia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τελώνιο-το@wordElln,
* McsElln.τελώνιων/telónnon/!~γενι-πληθ:τελώνιο-το@wordElln,

× base-form: τελώνιο
× base-pronunciation: /telónio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τελώνιο/telónio/-τελώνιου/telóniu/-τελώνιο/telónio/-τελώνιο/telónio/-τελώνια/telónia/-τελώνιων/telónnon/-τελώνια/telónia/-τελώνια/telónia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τελώνιο

τεμάχιο-το/temáhio-to/::
* McsEngl.wordElln.τεμάχιο-το/temáhio-to/@wordElln,
* McsElln./temáhio-to/τεμάχιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμάχιο-το/temáhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμάχιο-το/temáhio-to/@wordElln,
* McsElln.τεμάχιο/temáhio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμάχιο-το@wordElln,
* McsElln.τεμαχίου/temahíu/!~γενι-ενικ:τεμάχιο-το@wordElln,
* McsElln.τεμάχιου/temáhiu/!~γενι-ενικ:τεμάχιο-το@wordElln,
* McsElln.τεμάχια/temáhia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμάχιο-το@wordElln,
* McsElln.τεμαχίων/temahíon/!~γενι-πληθ:τεμάχιο-το@wordElln,

× base-form: τεμάχιο
× base-pronunciation: /temáhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεμάχιο/temáhio/-τεμαχίου/temahíu/|τεμάχιου/temáhiu/-τεμάχιο/temáhio/-τεμάχιο/temáhio/-τεμάχια/temáhia/-τεμαχίων/temahíon/-τεμάχια/temáhia/-τεμάχια/temáhia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τεμάχιο

τεμάχισμα-το/temáhizma-to/::
* McsEngl.wordElln.τεμάχισμα-το/temáhizma-to/@wordElln,
* McsElln./temáhizma-to/τεμάχισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμάχισμα-το/temáhizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμάχισμα-το/temáhizma-to/@wordElln,
* McsElln.τεμάχισμα/temáhizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμάχισμα-το@wordElln,
* McsElln.τεμαχίσματος/temahízmatos/!~γενι-ενικ:τεμάχισμα-το@wordElln,
* McsElln.τεμαχίσματα/temahízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμάχισμα-το@wordElln,
* McsElln.τεμαχισμάτων/temahizmáton/!~γενι-πληθ:τεμάχισμα-το@wordElln,

× base-form: τεμάχισμα
× base-pronunciation: /temáhizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεμάχισμα/temáhizma/-τεμαχίσματος/temahízmatos/-τεμάχισμα/temáhizma/-τεμάχισμα/temáhizma/-τεμαχίσματα/temahízmata/-τεμαχισμάτων/temahizmáton/-τεμαχίσματα/temahízmata/-τεμαχίσματα/temahízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμάχισμα

τεμαχισμός-ο/temahizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τεμαχισμός-ο/temahizmós-o/@wordElln,
* McsElln./temahizmós-o/τεμαχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμαχισμός-ο/temahizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμαχισμός-ο/temahizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τεμαχισμός/temahizmós/-ονομ-ενικ:τεμαχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεμαχισμού/temahizmú/!~γενι-ενικ:τεμαχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεμαχισμό/temahizmó/!~αιτι-ενικ:τεμαχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεμαχισμέ/temahizmé/!~κλητ-ενικ:τεμαχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεμαχισμοί/temahizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τεμαχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεμαχισμών/temahizmón/!~γενι-πληθ:τεμαχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεμαχισμούς/temahizmús/!~αιτι-πληθ:τεμαχισμός-ο@wordElln,

× base-form: τεμαχισμός
× base-pronunciation: /temahizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεμαχισμός/temahizmós/-τεμαχισμού/temahizmú/-τεμαχισμό/temahizmó/-τεμαχισμέ/temahizmé/-τεμαχισμοί/temahizmí/-τεμαχισμών/temahizmón/-τεμαχισμούς/temahizmús/-τεμαχισμοί/temahizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμαχισμός

τεμενάς-ο/temenás-o/::
* McsEngl.wordElln.τεμενάς-ο/temenás-o/@wordElln,
* McsElln./temenás-o/τεμενάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμενάς-ο/temenás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμενάς-ο/temenás-o/@wordElln,
* McsElln.τεμενάς/temenás/-ονομ-ενικ:τεμενάς-ο@wordElln,
* McsElln.τεμενά/temená/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμενάς-ο@wordElln,
* McsElln.τεμενάδες/temenádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμενάς-ο@wordElln,
* McsElln.τεμενάδων/temenádhon/!~γενι-πληθ:τεμενάς-ο@wordElln,

× base-form: τεμενάς
× base-pronunciation: /temenás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεμενάς/temenás/-τεμενά/temená/-τεμενά/temená/-τεμενά/temená/-τεμενάδες/temenádhes/-τεμενάδων/temenádhon/-τεμενάδες/temenádhes/-τεμενάδες/temenádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμενάς

τεμπέλα-η/tebéla-i/::
* McsEngl.wordElln.τεμπέλα-η/tebéla-i/@wordElln,
* McsElln./tebéla-i/τεμπέλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπέλα-η/tebéla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπέλα-η/tebéla-i/@wordElln,
* McsElln.τεμπέλα/tebéla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπέλα-η@wordElln,
* McsElln.τεμπέλας/tebélas/!~γενι-ενικ:τεμπέλα-η@wordElln,
* McsElln.τεμπέλες/tebéles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπέλα-η@wordElln,

× base-form: τεμπέλα
× base-pronunciation: /tebéla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεμπέλα/tebéla/-τεμπέλας/tebélas/-τεμπέλα/tebéla/-τεμπέλα/tebéla/-τεμπέλες/tebéles/-∅-τεμπέλες/tebéles/-τεμπέλες/tebéles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: τεμπέλα

τεμπέλαρος-ο/tebélaros-o/::
* McsEngl.wordElln.τεμπέλαρος-ο/tebélaros-o/@wordElln,
* McsElln./tebélaros-o/τεμπέλαρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπέλαρος-ο/tebélaros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπέλαρος-ο/tebélaros-o/@wordElln,
* McsElln.τεμπέλαρος/tebélaros/-ονομ-ενικ:τεμπέλαρος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπέλαρου/tebélaru/!~γενι-ενικ:τεμπέλαρος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπέλαρο/tebélaro/!~αιτι-ενικ:τεμπέλαρος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπέλαρε/tebélare/!~κλητ-ενικ:τεμπέλαρος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπέλαροι/tebélari/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπέλαρος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπέλαρων/tebélaron/!~γενι-πληθ:τεμπέλαρος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπέλαρους/tebélarus/!~αιτι-πληθ:τεμπέλαρος-ο@wordElln,

× base-form: τεμπέλαρος
× base-pronunciation: /tebélaros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεμπέλαρος/tebélaros/-τεμπέλαρου/tebélaru/-τεμπέλαρο/tebélaro/-τεμπέλαρε/tebélare/-τεμπέλαροι/tebélari/-τεμπέλαρων/tebélaron/-τεμπέλαρους/tebélarus/-τεμπέλαροι/tebélari/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπέλαρος

τεμπέλιασμα-το/tebéllazma-to/::
* McsEngl.wordElln.τεμπέλιασμα-το/tebéllazma-to/@wordElln,
* McsElln./tebéllazma-to/τεμπέλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπέλιασμα-το/tebéllazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπέλιασμα-το/tebéllazma-to/@wordElln,
* McsElln.τεμπέλιασμα/tebéllazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπέλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελιάσματος/tebellázmatos/!~γενι-ενικ:τεμπέλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελιάσματα/tebellázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπέλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελιασμάτων/tebellazmáton/!~γενι-πληθ:τεμπέλιασμα-το@wordElln,

× base-form: τεμπέλιασμα
× base-pronunciation: /tebéllazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεμπέλιασμα/tebéllazma/-τεμπελιάσματος/tebellázmatos/-τεμπέλιασμα/tebéllazma/-τεμπέλιασμα/tebéllazma/-τεμπελιάσματα/tebellázmata/-τεμπελιασμάτων/tebellazmáton/-τεμπελιάσματα/tebellázmata/-τεμπελιάσματα/tebellázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπέλιασμα

τεμπίχι-το/tebíhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τεμπίχι-το/tebíhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./tebíhi-to-s/τεμπίχι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπίχι-το/tebíhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπίχι-το/tebíhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.τεμπίχι/tebíhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπίχι-το@wordElln,
* McsElln.τεμπιχιού/tebihhú/!~γενι-ενικ:τεμπίχι-το@wordElln,
* McsElln.τεμπίχια/tebíhha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπίχι-το@wordElln,
* McsElln.τεμπιχιών/tebihhón/!~γενι-πληθ:τεμπίχι-το@wordElln,

× base-form: τεμπίχι
× base-pronunciation: /tebíhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεμπίχι/tebíhi/-τεμπιχιού/tebihhú/-τεμπίχι/tebíhi/-τεμπίχι/tebíhi/-τεμπίχια/tebíhha/-τεμπιχιών/tebihhón/-τεμπίχια/tebíhha/-τεμπίχια/tebíhha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπίχι

τεμπελάκος-ο/tebelákos-o/::
* McsEngl.wordElln.τεμπελάκος-ο/tebelákos-o/@wordElln,
* McsElln./tebelákos-o/τεμπελάκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπελάκος-ο/tebelákos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπελάκος-ο/tebelákos-o/@wordElln,
* McsElln.τεμπελάκος/tebelákos/-ονομ-ενικ:τεμπελάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπελάκου/tebeláku/!~γενι-ενικ:τεμπελάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπελάκο/tebeláko/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπελάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπελάκοι/tebeláki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπελάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπελάκων/tebelákon/!~γενι-πληθ:τεμπελάκος-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπελάκους/tebelákus/!~αιτι-πληθ:τεμπελάκος-ο@wordElln,

× base-form: τεμπελάκος
× base-pronunciation: /tebelákos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεμπελάκος/tebelákos/-τεμπελάκου/tebeláku/-τεμπελάκο/tebeláko/-τεμπελάκο/tebeláko/-τεμπελάκοι/tebeláki/-τεμπελάκων/tebelákon/-τεμπελάκους/tebelákus/-τεμπελάκοι/tebeláki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπελάκος

τεμπελιά-η/tebellá-i/::
* McsEngl.wordElln.τεμπελιά-η/tebellá-i/@wordElln,
* McsElln./tebellá-i/τεμπελιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπελιά-η/tebellá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπελιά-η/tebellá-i/@wordElln,
* McsElln.τεμπελιά/tebellá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπελιά-η@wordElln,
* McsElln.τεμπελιάς/tebellás/!~γενι-ενικ:τεμπελιά-η@wordElln,
* McsElln.τεμπελιές/tebellés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπελιά-η@wordElln,
* McsElln.τεμπελιών/tebellón/!~γενι-πληθ:τεμπελιά-η@wordElln,

× base-form: τεμπελιά
× base-pronunciation: /tebellá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεμπελιά/tebellá/-τεμπελιάς/tebellás/-τεμπελιά/tebellá/-τεμπελιά/tebellá/-τεμπελιές/tebellés/-τεμπελιών/tebellón/-τεμπελιές/tebellés/-τεμπελιές/tebellés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπελιά

τεμπελοδουλειά-η/tebelodhullá-i/::
* McsEngl.wordElln.τεμπελοδουλειά-η/tebelodhullá-i/@wordElln,
* McsElln./tebelodhullá-i/τεμπελοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπελοδουλειά-η/tebelodhullá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπελοδουλειά-η/tebelodhullá-i/@wordElln,
* McsElln.τεμπελοδουλειά/tebelodhullá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπελοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.τεμπελοδουλειάς/tebelodhullás/!~γενι-ενικ:τεμπελοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.τεμπελοδουλειές/tebelodhullés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπελοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.τεμπελοδουλειών/tebelodhullón/!~γενι-πληθ:τεμπελοδουλειά-η@wordElln,

× base-form: τεμπελοδουλειά
× base-pronunciation: /tebelodhullá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεμπελοδουλειά/tebelodhullá/-τεμπελοδουλειάς/tebelodhullás/-τεμπελοδουλειά/tebelodhullá/-τεμπελοδουλειά/tebelodhullá/-τεμπελοδουλειές/tebelodhullés/-τεμπελοδουλειών/tebelodhullón/-τεμπελοδουλειές/tebelodhullés/-τεμπελοδουλειές/tebelodhullés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπελοδουλειά

τεμπελχανάς-ο/tebelhanás-o/::
* McsEngl.wordElln.τεμπελχανάς-ο/tebelhanás-o/@wordElln,
* McsElln./tebelhanás-o/τεμπελχανάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπελχανάς-ο/tebelhanás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπελχανάς-ο/tebelhanás-o/@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανάς/tebelhanás/-ονομ-ενικ:τεμπελχανάς-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανά/tebelhaná/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπελχανάς-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανάδες/tebelhanádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπελχανάς-ο@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανάδων/tebelhanádhon/!~γενι-πληθ:τεμπελχανάς-ο@wordElln,

× base-form: τεμπελχανάς
× base-pronunciation: /tebelhanás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεμπελχανάς/tebelhanás/-τεμπελχανά/tebelhaná/-τεμπελχανά/tebelhaná/-τεμπελχανά/tebelhaná/-τεμπελχανάδες/tebelhanádhes/-τεμπελχανάδων/tebelhanádhon/-τεμπελχανάδες/tebelhanádhes/-τεμπελχανάδες/tebelhanádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπελχανάς

τεμπελχανείο-το/tebelhanío-to/::
* McsEngl.wordElln.τεμπελχανείο-το/tebelhanío-to/@wordElln,
* McsElln./tebelhanío-to/τεμπελχανείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπελχανείο-το/tebelhanío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπελχανείο-το/tebelhanío-to/@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανείο/tebelhanío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπελχανείο-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανείου/tebelhaníu/!~γενι-ενικ:τεμπελχανείο-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανεία/tebelhanía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπελχανείο-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανείων/tebelhaníon/!~γενι-πληθ:τεμπελχανείο-το@wordElln,

× base-form: τεμπελχανείο
× base-pronunciation: /tebelhanío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεμπελχανείο/tebelhanío/-τεμπελχανείου/tebelhaníu/-τεμπελχανείο/tebelhanío/-τεμπελχανείο/tebelhanío/-τεμπελχανεία/tebelhanía/-τεμπελχανείων/tebelhaníon/-τεμπελχανεία/tebelhanía/-τεμπελχανεία/tebelhanía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπελχανείο

τεμπελχανειό-το/tebelhannó-to::
* McsEngl.wordElln.τεμπελχανειό-το/tebelhannó-to@wordElln,
* McsElln./tebelhannó-to/τεμπελχανειό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπελχανειό-το/tebelhannó-to@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπελχανειό-το/tebelhannó-to@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανειό/tebelhannó/-ονομ-ενικ:τεμπελχανειό-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανειού/tebelhaniú/!~γενι-ενικ:τεμπελχανειό-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανειό/tebelhanió/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπελχανειό-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανειά/tebelhaniá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπελχανειό-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανειών/tebelhannón/!~γενι-πληθ:τεμπελχανειό-το@wordElln,

× base-form: τεμπελχανειό
× base-pronunciation: /tebelhannó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεμπελχανειό/tebelhannó/-τεμπελχανειού/tebelhaniú/-τεμπελχανειό/tebelhanió/-τεμπελχανειό/tebelhanió/-τεμπελχανειά/tebelhaniá/-τεμπελχανειών/tebelhannón/-τεμπελχανειά/tebelhaniá/-τεμπελχανειά/tebelhaniá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπελχανειό

τεμπελχανιό-το/tebelhannó-to::
* McsEngl.wordElln.τεμπελχανιό-το/tebelhannó-to@wordElln,
* McsElln./tebelhannó-to/τεμπελχανιό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπελχανιό-το/tebelhannó-to@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπελχανιό-το/tebelhannó-to@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανιό/tebelhannó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπελχανιό-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανιού/tebelhannú/!~γενι-ενικ:τεμπελχανιό-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανιά/tebelhanná/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπελχανιό-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανιών/tebelhannón/!~γενι-πληθ:τεμπελχανιό-το@wordElln,

× base-form: τεμπελχανιό
× base-pronunciation: /tebelhannó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεμπελχανιό/tebelhannó/-τεμπελχανιού/tebelhannú/-τεμπελχανιό/tebelhannó/-τεμπελχανιό/tebelhannó/-τεμπελχανιά/tebelhanná/-τεμπελχανιών/tebelhannón/-τεμπελχανιά/tebelhanná/-τεμπελχανιά/tebelhanná/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπελχανιό

τεμπελχανού-η/tebelhanú-i/::
* McsEngl.wordElln.τεμπελχανού-η/tebelhanú-i/@wordElln,
* McsElln./tebelhanú-i/τεμπελχανού-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπελχανού-η/tebelhanú-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπελχανού-η/tebelhanú-i/@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανού/tebelhanú/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπελχανού-η@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανούς/tebelhanús/!~γενι-ενικ:τεμπελχανού-η@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανούδες/tebelhanúdhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπελχανού-η@wordElln,
* McsElln.τεμπελχανούδων/tebelhanúdhon/!~γενι-πληθ:τεμπελχανού-η@wordElln,

× base-form: τεμπελχανού
× base-pronunciation: /tebelhanú/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεμπελχανού/tebelhanú/-τεμπελχανούς/tebelhanús/-τεμπελχανού/tebelhanú/-τεμπελχανού/tebelhanú/-τεμπελχανούδες/tebelhanúdhes/-τεμπελχανούδων/tebelhanúdhon/-τεμπελχανούδες/tebelhanúdhes/-τεμπελχανούδες/tebelhanúdhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XuT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚουΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπελχανού

τεμπελόσκυλο-το/tebelóskilo-to/::
* McsEngl.wordElln.τεμπελόσκυλο-το/tebelóskilo-to/@wordElln,
* McsElln./tebelóskilo-to/τεμπελόσκυλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπελόσκυλο-το/tebelóskilo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπελόσκυλο-το/tebelóskilo-to/@wordElln,
* McsElln.τεμπελόσκυλο/tebelóskilo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπελόσκυλο-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελόσκυλου/tebelóskilu/!~γενι-ενικ:τεμπελόσκυλο-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελόσκυλα/tebelóskila/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπελόσκυλο-το@wordElln,
* McsElln.τεμπελόσκυλων/tebelóskilon/!~γενι-πληθ:τεμπελόσκυλο-το@wordElln,

× base-form: τεμπελόσκυλο
× base-pronunciation: /tebelóskilo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεμπελόσκυλο/tebelóskilo/-τεμπελόσκυλου/tebelóskilu/-τεμπελόσκυλο/tebelóskilo/-τεμπελόσκυλο/tebelóskilo/-τεμπελόσκυλα/tebelóskila/-τεμπελόσκυλων/tebelóskilon/-τεμπελόσκυλα/tebelóskila/-τεμπελόσκυλα/tebelóskila/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπελόσκυλο

τεμπεσίρι-το/tebesíri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τεμπεσίρι-το/tebesíri-to-s/@wordElln,
* McsElln./tebesíri-to-s/τεμπεσίρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεμπεσίρι-το/tebesíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεμπεσίρι-το/tebesíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.τεμπεσίρι/tebesíri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεμπεσίρι-το@wordElln,
* McsElln.τεμπεσιριού/tebesiryyú/!~γενι-ενικ:τεμπεσίρι-το@wordElln,
* McsElln.τεμπεσίρια/tebesíryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεμπεσίρι-το@wordElln,
* McsElln.τεμπεσιριών/tebesiryyón/!~γενι-πληθ:τεμπεσίρι-το@wordElln,

× base-form: τεμπεσίρι
× base-pronunciation: /tebesíri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεμπεσίρι/tebesíri/-τεμπεσιριού/tebesiryyú/-τεμπεσίρι/tebesíri/-τεμπεσίρι/tebesíri/-τεμπεσίρια/tebesíryya/-τεμπεσιριών/tebesiryyón/-τεμπεσίρια/tebesíryya/-τεμπεσίρια/tebesíryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεμπεσίρι

τενέσιο-το/tenésio-to/::
* McsEngl.wordElln.τενέσιο-το/tenésio-to/@wordElln,
* McsElln./tenésio-to/τενέσιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενέσιο-το/tenésio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενέσιο-το/tenésio-to/@wordElln,
* McsElln.τενέσιο/tenésio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τενέσιο-το@wordElln,
* McsElln.τενέσιου/tenésiu/!~γενι-ενικ:τενέσιο-το@wordElln,
* McsElln.τενεσίου/tenesíu/!~γενι-ενικ:τενέσιο-το@wordElln,
* McsElln.τενέσια/tenésia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τενέσιο-το@wordElln,
* McsElln.τενέσιων/tenésion/!~γενι-πληθ:τενέσιο-το@wordElln,
* McsElln.τενεσίων/tenesíon/!~γενι-πληθ:τενέσιο-το@wordElln,

× base-form: τενέσιο
× base-pronunciation: /tenésio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τενέσιο/tenésio/-τενέσιου/tenésiu/|τενεσίου/tenesíu/-τενέσιο/tenésio/-τενέσιο/tenésio/-τενέσια/tenésia/-τενέσιων/tenésion/|τενεσίων/tenesíon/-τενέσια/tenésia/-τενέσια/tenésia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τενέσιο

τενίστας-ο/tenístas-o/::
* McsEngl.wordElln.τενίστας-ο/tenístas-o/@wordElln,
* McsElln./tenístas-o/τενίστας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενίστας-ο/tenístas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενίστας-ο/tenístas-o/@wordElln,
* McsElln.τενίστας/tenístas/-ονομ-ενικ:τενίστας-ο@wordElln,
* McsElln.τενίστα/tenísta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τενίστας-ο@wordElln,
* McsElln.τενίστες/tenístes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τενίστας-ο@wordElln,
* McsElln.τενιστών/tenistón/!~γενι-πληθ:τενίστας-ο@wordElln,

× base-form: τενίστας
× base-pronunciation: /tenístas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τενίστας/tenístas/-τενίστα/tenísta/-τενίστα/tenísta/-τενίστα/tenísta/-τενίστες/tenístes/-τενιστών/tenistón/-τενίστες/tenístes/-τενίστες/tenístes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τενίστας

τενίστρια-η/tenístria-i/::
* McsEngl.wordElln.τενίστρια-η/tenístria-i/@wordElln,
* McsElln./tenístria-i/τενίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενίστρια-η/tenístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενίστρια-η/tenístria-i/@wordElln,
* McsElln.τενίστρια/tenístria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τενίστρια-η@wordElln,
* McsElln.τενίστριας/tenístrias/!~γενι-ενικ:τενίστρια-η@wordElln,
* McsElln.τενίστριες/tenístries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τενίστρια-η@wordElln,
* McsElln.τενιστριών/tenistrión/!~γενι-πληθ:τενίστρια-η@wordElln,

× base-form: τενίστρια
× base-pronunciation: /tenístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τενίστρια/tenístria/-τενίστριας/tenístrias/-τενίστρια/tenístria/-τενίστρια/tenístria/-τενίστριες/tenístries/-τενιστριών/tenistrión/-τενίστριες/tenístries/-τενίστριες/tenístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τενίστρια

τενεκές-ο/tenekés-o/::
* McsEngl.wordElln.τενεκές-ο/tenekés-o/@wordElln,
* McsElln./tenekés-o/τενεκές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενεκές-ο/tenekés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενεκές-ο/tenekés-o/@wordElln,
* McsElln.τενεκές/tenekés/-ονομ-ενικ:τενεκές-ο@wordElln,
* McsElln.τενεκέ/teneké/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τενεκές-ο@wordElln,
* McsElln.τενεκέδες/tenekédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τενεκές-ο@wordElln,
* McsElln.τενεκέδων/tenekédhon/!~γενι-πληθ:τενεκές-ο@wordElln,

× base-form: τενεκές
× base-pronunciation: /tenekés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τενεκές/tenekés/-τενεκέ/teneké/-τενεκέ/teneké/-τενεκέ/teneké/-τενεκέδες/tenekédhes/-τενεκέδων/tenekédhon/-τενεκέδες/tenekédhes/-τενεκέδες/tenekédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τενεκές

τενεκεδάκι-το/tenekedháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τενεκεδάκι-το/tenekedháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tenekedháki-to-s/τενεκεδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενεκεδάκι-το/tenekedháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενεκεδάκι-το/tenekedháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τενεκεδάκι/tenekedháki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τενεκεδάκι-το@wordElln,
* McsElln.τενεκεδάκια/tenekedhákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τενεκεδάκι-το@wordElln,

× base-form: τενεκεδάκι
× base-pronunciation: /tenekedháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τενεκεδάκι/tenekedháki/-∅-τενεκεδάκι/tenekedháki/-τενεκεδάκι/tenekedháki/-τενεκεδάκια/tenekedhákka/-∅-τενεκεδάκια/tenekedhákka/-τενεκεδάκια/tenekedhákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: τενεκεδάκι

τενεκεδοκρουσία-η/tenekedhokrusía-i/::
* McsEngl.wordElln.τενεκεδοκρουσία-η/tenekedhokrusía-i/@wordElln,
* McsElln./tenekedhokrusía-i/τενεκεδοκρουσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενεκεδοκρουσία-η/tenekedhokrusía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενεκεδοκρουσία-η/tenekedhokrusía-i/@wordElln,
* McsElln.τενεκεδοκρουσία/tenekedhokrusía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τενεκεδοκρουσία-η@wordElln,
* McsElln.τενεκεδοκρουσίας/tenekedhokrusías/!~γενι-ενικ:τενεκεδοκρουσία-η@wordElln,
* McsElln.τενεκεδοκρουσίες/tenekedhokrusíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τενεκεδοκρουσία-η@wordElln,
* McsElln.τενεκεδοκρουσιών/tenekedhokrussón/!~γενι-πληθ:τενεκεδοκρουσία-η@wordElln,

× base-form: τενεκεδοκρουσία
× base-pronunciation: /tenekedhokrusía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τενεκεδοκρουσία/tenekedhokrusía/-τενεκεδοκρουσίας/tenekedhokrusías/-τενεκεδοκρουσία/tenekedhokrusía/-τενεκεδοκρουσία/tenekedhokrusía/-τενεκεδοκρουσίες/tenekedhokrusíes/-τενεκεδοκρουσιών/tenekedhokrussón/-τενεκεδοκρουσίες/tenekedhokrusíes/-τενεκεδοκρουσίες/tenekedhokrusíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τενεκεδοκρουσία

τενεκετζής-ο/tenekejís-o/::
* McsEngl.wordElln.τενεκετζής-ο/tenekejís-o/@wordElln,
* McsElln./tenekejís-o/τενεκετζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενεκετζής-ο/tenekejís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενεκετζής-ο/tenekejís-o/@wordElln,
* McsElln.τενεκετζής/tenekejís/-ονομ-ενικ:τενεκετζής-ο@wordElln,
* McsElln.τενεκετζή/tenekejí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τενεκετζής-ο@wordElln,
* McsElln.τενεκετζήδες/tenekejídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τενεκετζής-ο@wordElln,
* McsElln.τενεκετζήδων/tenekejídhon/!~γενι-πληθ:τενεκετζής-ο@wordElln,

× base-form: τενεκετζής
× base-pronunciation: /tenekejís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τενεκετζής/tenekejís/-τενεκετζή/tenekejí/-τενεκετζή/tenekejí/-τενεκετζή/tenekejí/-τενεκετζήδες/tenekejídhes/-τενεκετζήδων/tenekejídhon/-τενεκετζήδες/tenekejídhes/-τενεκετζήδες/tenekejídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τενεκετζής

τενεμπρισμός-ο/tenebrizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τενεμπρισμός-ο/tenebrizmós-o/@wordElln,
* McsElln./tenebrizmós-o/τενεμπρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενεμπρισμός-ο/tenebrizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενεμπρισμός-ο/tenebrizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τενεμπρισμός/tenebrizmós/-ονομ-ενικ:τενεμπρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τενεμπρισμού/tenebrizmú/!~γενι-ενικ:τενεμπρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τενεμπρισμό/tenebrizmó/!~αιτι-ενικ:τενεμπρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τενεμπρισμέ/tenebrizmé/!~κλητ-ενικ:τενεμπρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τενεμπρισμοί/tenebrizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τενεμπρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τενεμπρισμών/tenebrizmón/!~γενι-πληθ:τενεμπρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τενεμπρισμούς/tenebrizmús/!~αιτι-πληθ:τενεμπρισμός-ο@wordElln,

× base-form: τενεμπρισμός
× base-pronunciation: /tenebrizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τενεμπρισμός/tenebrizmós/-τενεμπρισμού/tenebrizmú/-τενεμπρισμό/tenebrizmó/-τενεμπρισμέ/tenebrizmé/-τενεμπρισμοί/tenebrizmí/-τενεμπρισμών/tenebrizmón/-τενεμπρισμούς/tenebrizmús/-τενεμπρισμοί/tenebrizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τενεμπρισμός

τενοντίτιδα-η/tenodítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.τενοντίτιδα-η/tenodítidha-i/@wordElln,
* McsElln./tenodítidha-i/τενοντίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενοντίτιδα-η/tenodítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενοντίτιδα-η/tenodítidha-i/@wordElln,
* McsElln.τενοντίτιδα/tenodítidha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τενοντίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.τενοντίτιδας/tenodítidhas/!~γενι-ενικ:τενοντίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.τενοντίτιδες/tenodítidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τενοντίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.τενοντιτίδων/tenoditídhon/!~γενι-πληθ:τενοντίτιδα-η@wordElln,

× base-form: τενοντίτιδα
× base-pronunciation: /tenodítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τενοντίτιδα/tenodítidha/-τενοντίτιδας/tenodítidhas/-τενοντίτιδα/tenodítidha/-τενοντίτιδα/tenodítidha/-τενοντίτιδες/tenodítidhes/-τενοντιτίδων/tenoditídhon/-τενοντίτιδες/tenodítidhes/-τενοντίτιδες/tenodítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: τενοντίτιδα

τεντζερές-ο/tenjerés-o/::
* McsEngl.wordElln.τεντζερές-ο/tenjerés-o/@wordElln,
* McsElln./tenjerés-o/τεντζερές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεντζερές-ο/tenjerés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεντζερές-ο/tenjerés-o/@wordElln,
* McsElln.τεντζερές/tenjerés/-ονομ-ενικ:τεντζερές-ο@wordElln,
* McsElln.τεντζερέ/tenjeré/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεντζερές-ο@wordElln,
* McsElln.τεντζερέδες/tenjerédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεντζερές-ο@wordElln,
* McsElln.τεντζερέδων/tenjerédhon/!~γενι-πληθ:τεντζερές-ο@wordElln,

× base-form: τεντζερές
× base-pronunciation: /tenjerés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεντζερές/tenjerés/-τεντζερέ/tenjeré/-τεντζερέ/tenjeré/-τεντζερέ/tenjeré/-τεντζερέδες/tenjerédhes/-τεντζερέδων/tenjerédhon/-τεντζερέδες/tenjerédhes/-τεντζερέδες/tenjerédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεντζερές

τεντιμποϊσμός-ο/tediboizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τεντιμποϊσμός-ο/tediboizmós-o/@wordElln,
* McsElln./tediboizmós-o/τεντιμποϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεντιμποϊσμός-ο/tediboizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεντιμποϊσμός-ο/tediboizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τεντιμποϊσμός/tediboizmós/-ονομ-ενικ:τεντιμποϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεντιμποϊσμού/tediboizmú/!~γενι-ενικ:τεντιμποϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεντιμποϊσμό/tediboizmó/!~αιτι-ενικ:τεντιμποϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεντιμποϊσμέ/tediboizmé/!~κλητ-ενικ:τεντιμποϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεντιμποϊσμοί/tediboizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τεντιμποϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεντιμποϊσμών/tediboizmón/!~γενι-πληθ:τεντιμποϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.τεντιμποϊσμούς/tediboizmús/!~αιτι-πληθ:τεντιμποϊσμός-ο@wordElln,

× base-form: τεντιμποϊσμός
× base-pronunciation: /tediboizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεντιμποϊσμός/tediboizmós/-τεντιμποϊσμού/tediboizmú/-τεντιμποϊσμό/tediboizmó/-τεντιμποϊσμέ/tediboizmé/-τεντιμποϊσμοί/tediboizmí/-τεντιμποϊσμών/tediboizmón/-τεντιμποϊσμούς/tediboizmús/-τεντιμποϊσμοί/tediboizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεντιμποϊσμός

τεντιμπόης-ο/tedibóis-o/::
* McsEngl.wordElln.τεντιμπόης-ο/tedibóis-o/@wordElln,
* McsElln./tedibóis-o/τεντιμπόης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεντιμπόης-ο/tedibóis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεντιμπόης-ο/tedibóis-o/@wordElln,
* McsElln.τεντιμπόης/tedibóis/-ονομ-ενικ:τεντιμπόης-ο@wordElln,
* McsElln.τεντιμπόη/tedibói/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεντιμπόης-ο@wordElln,
* McsElln.τεντιμπόηδες/tedibóidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεντιμπόης-ο@wordElln,
* McsElln.τεντιμπόηδων/tedibóidhon/!~γενι-πληθ:τεντιμπόης-ο@wordElln,

× base-form: τεντιμπόης
× base-pronunciation: /tedibóis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεντιμπόης/tedibóis/-τεντιμπόη/tedibói/-τεντιμπόη/tedibói/-τεντιμπόη/tedibói/-τεντιμπόηδες/tedibóidhes/-τεντιμπόηδων/tedibóidhon/-τεντιμπόηδες/tedibóidhes/-τεντιμπόηδες/tedibóidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεντιμπόης

τεντωτήρας-ο/tedotíras-o/::
* McsEngl.wordElln.τεντωτήρας-ο/tedotíras-o/@wordElln,
* McsElln./tedotíras-o/τεντωτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεντωτήρας-ο/tedotíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεντωτήρας-ο/tedotíras-o/@wordElln,
* McsElln.τεντωτήρας/tedotíras/-ονομ-ενικ:τεντωτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.τεντωτήρα/tedotíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεντωτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.τεντωτήρες/tedotíres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεντωτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.τεντωτήρων/tedotíron/!~γενι-πληθ:τεντωτήρας-ο@wordElln,

× base-form: τεντωτήρας
× base-pronunciation: /tedotíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεντωτήρας/tedotíras/-τεντωτήρα/tedotíra/-τεντωτήρα/tedotíra/-τεντωτήρα/tedotíra/-τεντωτήρες/tedotíres/-τεντωτήρων/tedotíron/-τεντωτήρες/tedotíres/-τεντωτήρες/tedotíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεντωτήρας

τενόρο-το/tenóro-to/::
* McsEngl.wordElln.τενόρο-το/tenóro-to/@wordElln,
* McsElln./tenóro-to/τενόρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενόρο-το/tenóro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενόρο-το/tenóro-to/@wordElln,
* McsElln.τενόρο/tenóro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τενόρο-το@wordElln,
* McsElln.τενόρου/tenóru/!~γενι-ενικ:τενόρο-το@wordElln,
* McsElln.τενόρα/tenóra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τενόρο-το@wordElln,
* McsElln.τενόρων/tenóron/!~γενι-πληθ:τενόρο-το@wordElln,

× base-form: τενόρο
× base-pronunciation: /tenóro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τενόρο/tenóro/-τενόρου/tenóru/-τενόρο/tenóro/-τενόρο/tenóro/-τενόρα/tenóra/-τενόρων/tenóron/-τενόρα/tenóra/-τενόρα/tenóra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τενόρο

τενόρος-ο/tenóros-o/::
* McsEngl.wordElln.τενόρος-ο/tenóros-o/@wordElln,
* McsElln./tenóros-o/τενόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τενόρος-ο/tenóros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τενόρος-ο/tenóros-o/@wordElln,
* McsElln.τενόρος/tenóros/-ονομ-ενικ:τενόρος-ο@wordElln,
* McsElln.τενόρου/tenóru/!~γενι-ενικ:τενόρος-ο@wordElln,
* McsElln.τενόρο/tenóro/!~αιτι-ενικ:τενόρος-ο@wordElln,
* McsElln.τενόρε/tenóre/!~κλητ-ενικ:τενόρος-ο@wordElln,
* McsElln.τενόροι/tenóri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τενόρος-ο@wordElln,
* McsElln.τενόρων/tenóron/!~γενι-πληθ:τενόρος-ο@wordElln,
* McsElln.τενόρους/tenórus/!~αιτι-πληθ:τενόρος-ο@wordElln,

× base-form: τενόρος
× base-pronunciation: /tenóros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τενόρος/tenóros/-τενόρου/tenóru/-τενόρο/tenóro/-τενόρε/tenóre/-τενόροι/tenóri/-τενόρων/tenóron/-τενόρους/tenórus/-τενόροι/tenóri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τενόρος

τεπές-ο/tepés-o/::
* McsEngl.wordElln.τεπές-ο/tepés-o/@wordElln,
* McsElln./tepés-o/τεπές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεπές-ο/tepés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεπές-ο/tepés-o/@wordElln,
* McsElln.τεπές/tepés/-ονομ-ενικ:τεπές-ο@wordElln,
* McsElln.τεπέ/tepé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεπές-ο@wordElln,
* McsElln.τεπέδες/tepédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεπές-ο@wordElln,
* McsElln.τεπέδων/tepédhon/!~γενι-πληθ:τεπές-ο@wordElln,

× base-form: τεπές
× base-pronunciation: /tepés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεπές/tepés/-τεπέ/tepé/-τεπέ/tepé/-τεπέ/tepé/-τεπέδες/tepédhes/-τεπέδων/tepédhon/-τεπέδες/tepédhes/-τεπέδες/tepédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεπές

τερέβινθος-η/terévinthos-i/::
* McsEngl.wordElln.τερέβινθος-η/terévinthos-i/@wordElln,
* McsElln./terévinthos-i/τερέβινθος-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερέβινθος-η/terévinthos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερέβινθος-η/terévinthos-i/@wordElln,
* McsElln.τερέβινθος/terévinthos/-ονομ-ενικ:τερέβινθος-η@wordElln,
* McsElln.τερεβίνθου/terevínthu/!~γενι-ενικ:τερέβινθος-η@wordElln,
* McsElln.τερέβινθο/terévintho/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερέβινθος-η@wordElln,
* McsElln.τερέβινθε/terévinthe/!~κλητ-ενικ:τερέβινθος-η@wordElln,
* McsElln.τερέβινθοι/terévinthi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τερέβινθος-η@wordElln,
* McsElln.τερεβίνθων/terevínthon/!~γενι-πληθ:τερέβινθος-η@wordElln,
* McsElln.τερεβίνθους/terevínthus/!~αιτι-πληθ:τερέβινθος-η@wordElln,

× base-form: τερέβινθος
× base-pronunciation: /terévinthos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερέβινθος/terévinthos/-τερεβίνθου/terevínthu/-τερέβινθο/terévintho/-τερέβινθε/terévinthe/|τερέβινθο/terévintho/-τερέβινθοι/terévinthi/-τερεβίνθων/terevínthon/-τερεβίνθους/terevínthus/-τερέβινθοι/terévinthi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τερέβινθος

τερέτισμα-το/terétizma-to/::
* McsEngl.wordElln.τερέτισμα-το/terétizma-to/@wordElln,
* McsElln./terétizma-to/τερέτισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερέτισμα-το/terétizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερέτισμα-το/terétizma-to/@wordElln,
* McsElln.τερέτισμα/terétizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερέτισμα-το@wordElln,
* McsElln.τερετίσματος/teretízmatos/!~γενι-ενικ:τερέτισμα-το@wordElln,
* McsElln.τερετίσματα/teretízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερέτισμα-το@wordElln,
* McsElln.τερετισμάτων/teretizmáton/!~γενι-πληθ:τερέτισμα-το@wordElln,

× base-form: τερέτισμα
× base-pronunciation: /terétizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερέτισμα/terétizma/-τερετίσματος/teretízmatos/-τερέτισμα/terétizma/-τερέτισμα/terétizma/-τερετίσματα/teretízmata/-τερετισμάτων/teretizmáton/-τερετίσματα/teretízmata/-τερετίσματα/teretízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερέτισμα

τερακότα-η/terakóta-i/::
* McsEngl.wordElln.τερακότα-η/terakóta-i/@wordElln,
* McsElln./terakóta-i/τερακότα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερακότα-η/terakóta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερακότα-η/terakóta-i/@wordElln,
* McsElln.τερακότα/terakóta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερακότα-η@wordElln,
* McsElln.τερακότας/terakótas/!~γενι-ενικ:τερακότα-η@wordElln,
* McsElln.τερακότες/terakótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερακότα-η@wordElln,

× base-form: τερακότα
× base-pronunciation: /terakóta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερακότα/terakóta/-τερακότας/terakótas/-τερακότα/terakóta/-τερακότα/terakóta/-τερακότες/terakótes/-∅-τερακότες/terakótes/-τερακότες/terakótes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: τερακότα

τερατάκι-το/teratáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τερατάκι-το/teratáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./teratáki-to-s/τερατάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερατάκι-το/teratáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερατάκι-το/teratáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τερατάκι/teratáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερατάκι-το@wordElln,
* McsElln.τερατάκια/teratákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερατάκι-το@wordElln,

× base-form: τερατάκι
× base-pronunciation: /teratáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερατάκι/teratáki/-∅-τερατάκι/teratáki/-τερατάκι/teratáki/-τερατάκια/teratákka/-∅-τερατάκια/teratákka/-τερατάκια/teratákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: τερατάκι

τερατογένεση-η/teratoyénesi-i/::
* McsEngl.wordElln.τερατογένεση-η/teratoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln./teratoyénesi-i/τερατογένεση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερατογένεση-η/teratoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερατογένεση-η/teratoyénesi-i/@wordElln,
* McsElln.τερατογένεση/teratoyénesi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερατογένεση-η@wordElln,
* McsElln.τερατογένεσης/teratoyénesis/!~γενι-ενικ:τερατογένεση-η@wordElln,
* McsElln.τερατογενέσεως/teratoyenéseos/!~γενι-ενικ:τερατογένεση-η@wordElln,
* McsElln.τερατογενέσεις/teratoyenésis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερατογένεση-η@wordElln,
* McsElln.τερατογενέσεων/teratoyenéseon/!~γενι-πληθ:τερατογένεση-η@wordElln,

× base-form: τερατογένεση
× base-pronunciation: /teratoyénesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερατογένεση/teratoyénesi/-τερατογένεσης/teratoyénesis/|τερατογενέσεως/teratoyenéseos/-τερατογένεση/teratoyénesi/-τερατογένεση/teratoyénesi/-τερατογενέσεις/teratoyenésis/-τερατογενέσεων/teratoyenéseon/-τερατογενέσεις/teratoyenésis/-τερατογενέσεις/teratoyenésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τερατογένεση

τερατογονία-η/teratoyonía-i/::
* McsEngl.wordElln.τερατογονία-η/teratoyonía-i/@wordElln,
* McsElln./teratoyonía-i/τερατογονία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερατογονία-η/teratoyonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερατογονία-η/teratoyonía-i/@wordElln,
* McsElln.τερατογονία/teratoyonía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερατογονία-η@wordElln,
* McsElln.τερατογονίας/teratoyonías/!~γενι-ενικ:τερατογονία-η@wordElln,
* McsElln.τερατογονίες/teratoyoníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερατογονία-η@wordElln,
* McsElln.τερατογονιών/teratoyonión/!~γενι-πληθ:τερατογονία-η@wordElln,

× base-form: τερατογονία
× base-pronunciation: /teratoyonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερατογονία/teratoyonía/-τερατογονίας/teratoyonías/-τερατογονία/teratoyonía/-τερατογονία/teratoyonía/-τερατογονίες/teratoyoníes/-τερατογονιών/teratoyonión/-τερατογονίες/teratoyoníes/-τερατογονίες/teratoyoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερατογονία

τερατολογία-η/teratoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.τερατολογία-η/teratoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./teratoloyía-i/τερατολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερατολογία-η/teratoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερατολογία-η/teratoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.τερατολογία/teratoloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερατολογία-η@wordElln,
* McsElln.τερατολογίας/teratoloyías/!~γενι-ενικ:τερατολογία-η@wordElln,
* McsElln.τερατολογίες/teratoloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερατολογία-η@wordElln,
* McsElln.τερατολογιών/teratoloyión/!~γενι-πληθ:τερατολογία-η@wordElln,

× base-form: τερατολογία
× base-pronunciation: /teratoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερατολογία/teratoloyía/-τερατολογίας/teratoloyías/-τερατολογία/teratoloyía/-τερατολογία/teratoloyía/-τερατολογίες/teratoloyíes/-τερατολογιών/teratoloyión/-τερατολογίες/teratoloyíes/-τερατολογίες/teratoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερατολογία

τερατομορφία-η/teratomorfía-i/::
* McsEngl.wordElln.τερατομορφία-η/teratomorfía-i/@wordElln,
* McsElln./teratomorfía-i/τερατομορφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερατομορφία-η/teratomorfía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερατομορφία-η/teratomorfía-i/@wordElln,
* McsElln.τερατομορφία/teratomorfía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερατομορφία-η@wordElln,
* McsElln.τερατομορφίας/teratomorfías/!~γενι-ενικ:τερατομορφία-η@wordElln,
* McsElln.τερατομορφίες/teratomorfíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερατομορφία-η@wordElln,
* McsElln.τερατομορφιών/teratomorfión/!~γενι-πληθ:τερατομορφία-η@wordElln,

× base-form: τερατομορφία
× base-pronunciation: /teratomorfía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερατομορφία/teratomorfía/-τερατομορφίας/teratomorfías/-τερατομορφία/teratomorfía/-τερατομορφία/teratomorfía/-τερατομορφίες/teratomorfíes/-τερατομορφιών/teratomorfión/-τερατομορφίες/teratomorfíes/-τερατομορφίες/teratomorfíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερατομορφία

τερατοπλασία-η/teratoplasía-i/::
* McsEngl.wordElln.τερατοπλασία-η/teratoplasía-i/@wordElln,
* McsElln./teratoplasía-i/τερατοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερατοπλασία-η/teratoplasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερατοπλασία-η/teratoplasía-i/@wordElln,
* McsElln.τερατοπλασία/teratoplasía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερατοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.τερατοπλασίας/teratoplasías/!~γενι-ενικ:τερατοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.τερατοπλασίες/teratoplasíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερατοπλασία-η@wordElln,
* McsElln.τερατοπλασιών/teratoplassón/!~γενι-πληθ:τερατοπλασία-η@wordElln,

× base-form: τερατοπλασία
× base-pronunciation: /teratoplasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερατοπλασία/teratoplasía/-τερατοπλασίας/teratoplasías/-τερατοπλασία/teratoplasía/-τερατοπλασία/teratoplasía/-τερατοπλασίες/teratoplasíes/-τερατοπλασιών/teratoplassón/-τερατοπλασίες/teratoplasíes/-τερατοπλασίες/teratoplasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερατοπλασία

τερατοτοκία-η/teratotokía-i/::
* McsEngl.wordElln.τερατοτοκία-η/teratotokía-i/@wordElln,
* McsElln./teratotokía-i/τερατοτοκία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερατοτοκία-η/teratotokía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερατοτοκία-η/teratotokía-i/@wordElln,
* McsElln.τερατοτοκία/teratotokía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερατοτοκία-η@wordElln,
* McsElln.τερατοτοκίας/teratotokías/!~γενι-ενικ:τερατοτοκία-η@wordElln,
* McsElln.τερατοτοκίες/teratotokíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερατοτοκία-η@wordElln,
* McsElln.τερατοτοκιών/teratotokkón/!~γενι-πληθ:τερατοτοκία-η@wordElln,

× base-form: τερατοτοκία
× base-pronunciation: /teratotokía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερατοτοκία/teratotokía/-τερατοτοκίας/teratotokías/-τερατοτοκία/teratotokía/-τερατοτοκία/teratotokía/-τερατοτοκίες/teratotokíes/-τερατοτοκιών/teratotokkón/-τερατοτοκίες/teratotokíes/-τερατοτοκίες/teratotokíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερατοτοκία

τερατουργία-η/teraturyía-i/::
* McsEngl.wordElln.τερατουργία-η/teraturyía-i/@wordElln,
* McsElln./teraturyía-i/τερατουργία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερατουργία-η/teraturyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερατουργία-η/teraturyía-i/@wordElln,
* McsElln.τερατουργία/teraturyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερατουργία-η@wordElln,
* McsElln.τερατουργίας/teraturyías/!~γενι-ενικ:τερατουργία-η@wordElln,
* McsElln.τερατουργίες/teraturyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερατουργία-η@wordElln,
* McsElln.τερατουργιών/teraturyión/!~γενι-πληθ:τερατουργία-η@wordElln,

× base-form: τερατουργία
× base-pronunciation: /teraturyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερατουργία/teraturyía/-τερατουργίας/teraturyías/-τερατουργία/teraturyía/-τερατουργία/teraturyía/-τερατουργίες/teraturyíes/-τερατουργιών/teraturyión/-τερατουργίες/teraturyíes/-τερατουργίες/teraturyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερατουργία

τερατούργημα-το/teratúryima-to/::
* McsEngl.wordElln.τερατούργημα-το/teratúryima-to/@wordElln,
* McsElln./teratúryima-to/τερατούργημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερατούργημα-το/teratúryima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερατούργημα-το/teratúryima-to/@wordElln,
* McsElln.τερατούργημα/teratúryima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερατούργημα-το@wordElln,
* McsElln.τερατουργήματος/teraturyímatos/!~γενι-ενικ:τερατούργημα-το@wordElln,
* McsElln.τερατουργήματα/teraturyímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερατούργημα-το@wordElln,
* McsElln.τερατουργημάτων/teraturyimáton/!~γενι-πληθ:τερατούργημα-το@wordElln,

× base-form: τερατούργημα
× base-pronunciation: /teratúryima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερατούργημα/teratúryima/-τερατουργήματος/teraturyímatos/-τερατούργημα/teratúryima/-τερατούργημα/teratúryima/-τερατουργήματα/teraturyímata/-τερατουργημάτων/teraturyimáton/-τερατουργήματα/teraturyímata/-τερατουργήματα/teraturyímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερατούργημα

τερατωδία-η/teratodhía-i/::
* McsEngl.wordElln.τερατωδία-η/teratodhía-i/@wordElln,
* McsElln./teratodhía-i/τερατωδία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερατωδία-η/teratodhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερατωδία-η/teratodhía-i/@wordElln,
* McsElln.τερατωδία/teratodhía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερατωδία-η@wordElln,
* McsElln.τερατωδίας/teratodhías/!~γενι-ενικ:τερατωδία-η@wordElln,
* McsElln.τερατωδίες/teratodhíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερατωδία-η@wordElln,
* McsElln.τερατωδιών/teratodhyyón/!~γενι-πληθ:τερατωδία-η@wordElln,

× base-form: τερατωδία
× base-pronunciation: /teratodhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερατωδία/teratodhía/-τερατωδίας/teratodhías/-τερατωδία/teratodhía/-τερατωδία/teratodhía/-τερατωδίες/teratodhíes/-τερατωδιών/teratodhyyón/-τερατωδίες/teratodhíes/-τερατωδίες/teratodhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερατωδία

τερεβινθέλαιο-το/terevinthéleo-to/::
* McsEngl.wordElln.τερεβινθέλαιο-το/terevinthéleo-to/@wordElln,
* McsElln./terevinthéleo-to/τερεβινθέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερεβινθέλαιο-το/terevinthéleo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερεβινθέλαιο-το/terevinthéleo-to/@wordElln,
* McsElln.τερεβινθέλαιο/terevinthéleo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερεβινθέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.τερεβινθελαίου/terevintheléu/!~γενι-ενικ:τερεβινθέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.τερεβινθέλαιου/terevinthéleu/!~γενι-ενικ:τερεβινθέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.τερεβινθέλαια/terevinthélea/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερεβινθέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.τερεβινθελαίων/terevintheléon/!~γενι-πληθ:τερεβινθέλαιο-το@wordElln,

× base-form: τερεβινθέλαιο
× base-pronunciation: /terevinthéleo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερεβινθέλαιο/terevinthéleo/-τερεβινθελαίου/terevintheléu/|τερεβινθέλαιου/terevinthéleu/-τερεβινθέλαιο/terevinthéleo/-τερεβινθέλαιο/terevinthéleo/-τερεβινθέλαια/terevinthélea/-τερεβινθελαίων/terevintheléon/-τερεβινθέλαια/terevinthélea/-τερεβινθέλαια/terevinthélea/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τερεβινθέλαιο

τερετισμός-ο/teretizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τερετισμός-ο/teretizmós-o/@wordElln,
* McsElln./teretizmós-o/τερετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερετισμός-ο/teretizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερετισμός-ο/teretizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τερετισμός/teretizmós/-ονομ-ενικ:τερετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερετισμού/teretizmú/!~γενι-ενικ:τερετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερετισμό/teretizmó/!~αιτι-ενικ:τερετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερετισμέ/teretizmé/!~κλητ-ενικ:τερετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερετισμοί/teretizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τερετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερετισμών/teretizmón/!~γενι-πληθ:τερετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερετισμούς/teretizmús/!~αιτι-πληθ:τερετισμός-ο@wordElln,

× base-form: τερετισμός
× base-pronunciation: /teretizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τερετισμός/teretizmós/-τερετισμού/teretizmú/-τερετισμό/teretizmó/-τερετισμέ/teretizmé/-τερετισμοί/teretizmí/-τερετισμών/teretizmón/-τερετισμούς/teretizmús/-τερετισμοί/teretizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερετισμός

τερζής-ο/terzís-o/::
* McsEngl.wordElln.τερζής-ο/terzís-o/@wordElln,
* McsElln./terzís-o/τερζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερζής-ο/terzís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερζής-ο/terzís-o/@wordElln,
* McsElln.τερζής/terzís/-ονομ-ενικ:τερζής-ο@wordElln,
* McsElln.τερζή/terzí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερζής-ο@wordElln,
* McsElln.τερζήδες/terzídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερζής-ο@wordElln,
* McsElln.τερζήδων/terzídhon/!~γενι-πληθ:τερζής-ο@wordElln,

× base-form: τερζής
× base-pronunciation: /terzís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τερζής/terzís/-τερζή/terzí/-τερζή/terzí/-τερζή/terzí/-τερζήδες/terzídhes/-τερζήδων/terzídhon/-τερζήδες/terzídhes/-τερζήδες/terzídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερζής

τερηδονισμός-ο/teridhonizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τερηδονισμός-ο/teridhonizmós-o/@wordElln,
* McsElln./teridhonizmós-o/τερηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερηδονισμός-ο/teridhonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερηδονισμός-ο/teridhonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τερηδονισμός/teridhonizmós/-ονομ-ενικ:τερηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερηδονισμού/teridhonizmú/!~γενι-ενικ:τερηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερηδονισμό/teridhonizmó/!~αιτι-ενικ:τερηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερηδονισμέ/teridhonizmé/!~κλητ-ενικ:τερηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερηδονισμοί/teridhonizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τερηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερηδονισμών/teridhonizmón/!~γενι-πληθ:τερηδονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερηδονισμούς/teridhonizmús/!~αιτι-πληθ:τερηδονισμός-ο@wordElln,

× base-form: τερηδονισμός
× base-pronunciation: /teridhonizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τερηδονισμός/teridhonizmós/-τερηδονισμού/teridhonizmú/-τερηδονισμό/teridhonizmó/-τερηδονισμέ/teridhonizmé/-τερηδονισμοί/teridhonizmí/-τερηδονισμών/teridhonizmón/-τερηδονισμούς/teridhonizmús/-τερηδονισμοί/teridhonizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερηδονισμός

τερηδόνα-η/teridhóna-i/::
* McsEngl.wordElln.τερηδόνα-η/teridhóna-i/@wordElln,
* McsElln./teridhóna-i/τερηδόνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερηδόνα-η/teridhóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερηδόνα-η/teridhóna-i/@wordElln,
* McsElln.τερηδόνα/teridhóna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερηδόνα-η@wordElln,
* McsElln.τερηδόνας/teridhónas/!~γενι-ενικ:τερηδόνα-η@wordElln,
* McsElln.τερηδόνες/teridhónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερηδόνα-η@wordElln,
* McsElln.τερηδόνων/teridhónon/!~γενι-πληθ:τερηδόνα-η@wordElln,

× base-form: τερηδόνα
× base-pronunciation: /teridhóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερηδόνα/teridhóna/-τερηδόνας/teridhónas/-τερηδόνα/teridhóna/-τερηδόνα/teridhóna/-τερηδόνες/teridhónes/-τερηδόνων/teridhónon/-τερηδόνες/teridhónes/-τερηδόνες/teridhónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερηδόνα

τερλίκι-το/terlíki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τερλίκι-το/terlíki-to-s/@wordElln,
* McsElln./terlíki-to-s/τερλίκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερλίκι-το/terlíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερλίκι-το/terlíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τερλίκι/terlíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερλίκι-το@wordElln,
* McsElln.τερλικιού/terlikkú/!~γενι-ενικ:τερλίκι-το@wordElln,
* McsElln.τερλίκια/terlíkka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερλίκι-το@wordElln,
* McsElln.τερλικιών/terlikkón/!~γενι-πληθ:τερλίκι-το@wordElln,

× base-form: τερλίκι
× base-pronunciation: /terlíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερλίκι/terlíki/-τερλικιού/terlikkú/-τερλίκι/terlíki/-τερλίκι/terlíki/-τερλίκια/terlíkka/-τερλικιών/terlikkón/-τερλίκια/terlíkka/-τερλίκια/terlíkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερλίκι

τερμίτης-ο/termítis-o/::
* McsEngl.wordElln.τερμίτης-ο/termítis-o/@wordElln,
* McsElln./termítis-o/τερμίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερμίτης-ο/termítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερμίτης-ο/termítis-o/@wordElln,
* McsElln.τερμίτης/termítis/-ονομ-ενικ:τερμίτης-ο@wordElln,
* McsElln.τερμίτη/termíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερμίτης-ο@wordElln,
* McsElln.τερμίτες/termítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερμίτης-ο@wordElln,
* McsElln.τερμιτών/termitón/!~γενι-πληθ:τερμίτης-ο@wordElln,

× base-form: τερμίτης
× base-pronunciation: /termítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τερμίτης/termítis/-τερμίτη/termíti/-τερμίτη/termíti/-τερμίτη/termíti/-τερμίτες/termítes/-τερμιτών/termitón/-τερμίτες/termítes/-τερμίτες/termítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερμίτης

τερματάκι-το/termatáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τερματάκι-το/termatáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./termatáki-to-s/τερματάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερματάκι-το/termatáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερματάκι-το/termatáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τερματάκι/termatáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερματάκι-το@wordElln,
* McsElln.τερματάκια/termatákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερματάκι-το@wordElln,

× base-form: τερματάκι
× base-pronunciation: /termatáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερματάκι/termatáki/-∅-τερματάκι/termatáki/-τερματάκι/termatáki/-τερματάκια/termatákka/-∅-τερματάκια/termatákka/-τερματάκια/termatákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: τερματάκι

τερματικό-το/termatikó-to/::
* McsEngl.wordElln.τερματικό-το/termatikó-to/@wordElln,
* McsElln./termatikó-to/τερματικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερματικό-το/termatikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερματικό-το/termatikó-to/@wordElln,
* McsElln.τερματικό/termatikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερματικό-το@wordElln,
* McsElln.τερματικού/termatikú/!~γενι-ενικ:τερματικό-το@wordElln,
* McsElln.τερματικά/termatiká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερματικό-το@wordElln,
* McsElln.τερματικών/termatikón/!~γενι-πληθ:τερματικό-το@wordElln,

× base-form: τερματικό
× base-pronunciation: /termatikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερματικό/termatikó/-τερματικού/termatikú/-τερματικό/termatikó/-τερματικό/termatikó/-τερματικά/termatiká/-τερματικών/termatikón/-τερματικά/termatiká/-τερματικά/termatiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερματικό

τερματισμός-ο/termatizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τερματισμός-ο/termatizmós-o/@wordElln,
* McsElln./termatizmós-o/τερματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερματισμός-ο/termatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερματισμός-ο/termatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τερματισμός/termatizmós/-ονομ-ενικ:τερματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερματισμού/termatizmú/!~γενι-ενικ:τερματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερματισμό/termatizmó/!~αιτι-ενικ:τερματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερματισμέ/termatizmé/!~κλητ-ενικ:τερματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερματισμοί/termatizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τερματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερματισμών/termatizmón/!~γενι-πληθ:τερματισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερματισμούς/termatizmús/!~αιτι-πληθ:τερματισμός-ο@wordElln,

× base-form: τερματισμός
× base-pronunciation: /termatizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τερματισμός/termatizmós/-τερματισμού/termatizmú/-τερματισμό/termatizmó/-τερματισμέ/termatizmé/-τερματισμοί/termatizmí/-τερματισμών/termatizmón/-τερματισμούς/termatizmús/-τερματισμοί/termatizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερματισμός

τερμιτοξενία-η/termitoksenía-i/::
* McsEngl.wordElln.τερμιτοξενία-η/termitoksenía-i/@wordElln,
* McsElln./termitoksenía-i/τερμιτοξενία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερμιτοξενία-η/termitoksenía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερμιτοξενία-η/termitoksenía-i/@wordElln,
* McsElln.τερμιτοξενία/termitoksenía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερμιτοξενία-η@wordElln,
* McsElln.τερμιτοξενίας/termitoksenías/!~γενι-ενικ:τερμιτοξενία-η@wordElln,
* McsElln.τερμιτοξενίες/termitokseníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερμιτοξενία-η@wordElln,
* McsElln.τερμιτοξενιών/termitoksenión/!~γενι-πληθ:τερμιτοξενία-η@wordElln,

× base-form: τερμιτοξενία
× base-pronunciation: /termitoksenía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερμιτοξενία/termitoksenía/-τερμιτοξενίας/termitoksenías/-τερμιτοξενία/termitoksenía/-τερμιτοξενία/termitoksenía/-τερμιτοξενίες/termitokseníes/-τερμιτοξενιών/termitoksenión/-τερμιτοξενίες/termitokseníes/-τερμιτοξενίες/termitokseníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερμιτοξενία

τερμιτοφιλία-η/termitofilía-i/::
* McsEngl.wordElln.τερμιτοφιλία-η/termitofilía-i/@wordElln,
* McsElln./termitofilía-i/τερμιτοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερμιτοφιλία-η/termitofilía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερμιτοφιλία-η/termitofilía-i/@wordElln,
* McsElln.τερμιτοφιλία/termitofilía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερμιτοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.τερμιτοφιλίας/termitofilías/!~γενι-ενικ:τερμιτοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.τερμιτοφιλίες/termitofilíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερμιτοφιλία-η@wordElln,
* McsElln.τερμιτοφιλιών/termitofillón/!~γενι-πληθ:τερμιτοφιλία-η@wordElln,

× base-form: τερμιτοφιλία
× base-pronunciation: /termitofilía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερμιτοφιλία/termitofilía/-τερμιτοφιλίας/termitofilías/-τερμιτοφιλία/termitofilía/-τερμιτοφιλία/termitofilía/-τερμιτοφιλίες/termitofilíes/-τερμιτοφιλιών/termitofillón/-τερμιτοφιλίες/termitofilíes/-τερμιτοφιλίες/termitofilíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερμιτοφιλία

τερμιτοφωλιά-η/termitofollá-i/::
* McsEngl.wordElln.τερμιτοφωλιά-η/termitofollá-i/@wordElln,
* McsElln./termitofollá-i/τερμιτοφωλιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερμιτοφωλιά-η/termitofollá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερμιτοφωλιά-η/termitofollá-i/@wordElln,
* McsElln.τερμιτοφωλιά/termitofollá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερμιτοφωλιά-η@wordElln,
* McsElln.τερμιτοφωλιάς/termitofollás/!~γενι-ενικ:τερμιτοφωλιά-η@wordElln,
* McsElln.τερμιτοφωλιές/termitofollés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερμιτοφωλιά-η@wordElln,
* McsElln.τερμιτοφωλιών/termitofollón/!~γενι-πληθ:τερμιτοφωλιά-η@wordElln,

× base-form: τερμιτοφωλιά
× base-pronunciation: /termitofollá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερμιτοφωλιά/termitofollá/-τερμιτοφωλιάς/termitofollás/-τερμιτοφωλιά/termitofollá/-τερμιτοφωλιά/termitofollá/-τερμιτοφωλιές/termitofollés/-τερμιτοφωλιών/termitofollón/-τερμιτοφωλιές/termitofollés/-τερμιτοφωλιές/termitofollés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερμιτοφωλιά

τερορισμός-ο/terorizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.τερορισμός-ο/terorizmós-o/@wordElln,
* McsElln./terorizmós-o/τερορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερορισμός-ο/terorizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερορισμός-ο/terorizmós-o/@wordElln,
* McsElln.τερορισμός/terorizmós/-ονομ-ενικ:τερορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερορισμού/terorizmú/!~γενι-ενικ:τερορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερορισμό/terorizmó/!~αιτι-ενικ:τερορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερορισμέ/terorizmé/!~κλητ-ενικ:τερορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερορισμοί/terorizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:τερορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερορισμών/terorizmón/!~γενι-πληθ:τερορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.τερορισμούς/terorizmús/!~αιτι-πληθ:τερορισμός-ο@wordElln,

× base-form: τερορισμός
× base-pronunciation: /terorizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τερορισμός/terorizmós/-τερορισμού/terorizmú/-τερορισμό/terorizmó/-τερορισμέ/terorizmé/-τερορισμοί/terorizmí/-τερορισμών/terorizmón/-τερορισμούς/terorizmús/-τερορισμοί/terorizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερορισμός

τερπένιο-το/terpénio-to/::
* McsEngl.wordElln.τερπένιο-το/terpénio-to/@wordElln,
* McsElln./terpénio-to/τερπένιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερπένιο-το/terpénio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερπένιο-το/terpénio-to/@wordElln,
* McsElln.τερπένιο/terpénio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερπένιο-το@wordElln,
* McsElln.τερπένιου/terpéniu/!~γενι-ενικ:τερπένιο-το@wordElln,
* McsElln.τερπένια/terpénia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερπένιο-το@wordElln,
* McsElln.τερπένιων/terpénnon/!~γενι-πληθ:τερπένιο-το@wordElln,

× base-form: τερπένιο
× base-pronunciation: /terpénio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερπένιο/terpénio/-τερπένιου/terpéniu/-τερπένιο/terpénio/-τερπένιο/terpénio/-τερπένια/terpénia/-τερπένιων/terpénnon/-τερπένια/terpénia/-τερπένια/terpénia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερπένιο

τερπνότητα-η/terpnótita-i/::
* McsEngl.wordElln.τερπνότητα-η/terpnótita-i/@wordElln,
* McsElln./terpnótita-i/τερπνότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερπνότητα-η/terpnótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερπνότητα-η/terpnótita-i/@wordElln,
* McsElln.τερπνότητα/terpnótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερπνότητα-η@wordElln,
* McsElln.τερπνότητας/terpnótitas/!~γενι-ενικ:τερπνότητα-η@wordElln,
* McsElln.τερπνότητες/terpnótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερπνότητα-η@wordElln,
* McsElln.τερπνοτήτων/terpnotíton/!~γενι-πληθ:τερπνότητα-η@wordElln,

× base-form: τερπνότητα
× base-pronunciation: /terpnótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερπνότητα/terpnótita/-τερπνότητας/terpnótitas/-τερπνότητα/terpnótita/-τερπνότητα/terpnótita/-τερπνότητες/terpnótites/-τερπνοτήτων/terpnotíton/-τερπνότητες/terpnótites/-τερπνότητες/terpnótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: τερπνότητα

τερτίπι-το/tertípi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τερτίπι-το/tertípi-to-s/@wordElln,
* McsElln./tertípi-to-s/τερτίπι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερτίπι-το/tertípi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερτίπι-το/tertípi-to-s/@wordElln,
* McsElln.τερτίπι/tertípi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερτίπι-το@wordElln,
* McsElln.τερτιπιού/tertipyyú/!~γενι-ενικ:τερτίπι-το@wordElln,
* McsElln.τερτίπια/tertípyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερτίπι-το@wordElln,
* McsElln.τερτιπιών/tertipyyón/!~γενι-πληθ:τερτίπι-το@wordElln,

× base-form: τερτίπι
× base-pronunciation: /tertípi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερτίπι/tertípi/-τερτιπιού/tertipyyú/-τερτίπι/tertípi/-τερτίπι/tertípi/-τερτίπια/tertípyya/-τερτιπιών/tertipyyón/-τερτίπια/tertípyya/-τερτίπια/tertípyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερτίπι

τερτσέτο-το/tercéto-to/::
* McsEngl.wordElln.τερτσέτο-το/tercéto-to/@wordElln,
* McsElln./tercéto-to/τερτσέτο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερτσέτο-το/tercéto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερτσέτο-το/tercéto-to/@wordElln,
* McsElln.τερτσέτο/tercéto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερτσέτο-το@wordElln,
* McsElln.τερτσέτου/tercétu/!~γενι-ενικ:τερτσέτο-το@wordElln,
* McsElln.τερτσέτα/tercéta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερτσέτο-το@wordElln,
* McsElln.τερτσέτων/tercéton/!~γενι-πληθ:τερτσέτο-το@wordElln,

× base-form: τερτσέτο
× base-pronunciation: /tercéto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερτσέτο/tercéto/-τερτσέτου/tercétu/-τερτσέτο/tercéto/-τερτσέτο/tercéto/-τερτσέτα/tercéta/-τερτσέτων/tercéton/-τερτσέτα/tercéta/-τερτσέτα/tercéta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερτσέτο

τερψιθυμία-η/terpsithimía-i/::
* McsEngl.wordElln.τερψιθυμία-η/terpsithimía-i/@wordElln,
* McsElln./terpsithimía-i/τερψιθυμία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερψιθυμία-η/terpsithimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερψιθυμία-η/terpsithimía-i/@wordElln,
* McsElln.τερψιθυμία/terpsithimía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερψιθυμία-η@wordElln,
* McsElln.τερψιθυμίας/terpsithimías/!~γενι-ενικ:τερψιθυμία-η@wordElln,
* McsElln.τερψιθυμίες/terpsithimíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερψιθυμία-η@wordElln,
* McsElln.τερψιθυμιών/terpsithimión/!~γενι-πληθ:τερψιθυμία-η@wordElln,

× base-form: τερψιθυμία
× base-pronunciation: /terpsithimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τερψιθυμία/terpsithimía/-τερψιθυμίας/terpsithimías/-τερψιθυμία/terpsithimía/-τερψιθυμία/terpsithimía/-τερψιθυμίες/terpsithimíes/-τερψιθυμιών/terpsithimión/-τερψιθυμίες/terpsithimíes/-τερψιθυμίες/terpsithimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερψιθυμία

τερψιλαρύγγιο-το/terpsilarígio-to/::
* McsEngl.wordElln.τερψιλαρύγγιο-το/terpsilarígio-to/@wordElln,
* McsElln./terpsilarígio-to/τερψιλαρύγγιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τερψιλαρύγγιο-το/terpsilarígio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τερψιλαρύγγιο-το/terpsilarígio-to/@wordElln,
* McsElln.τερψιλαρύγγιο/terpsilarígio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τερψιλαρύγγιο-το@wordElln,
* McsElln.τερψιλαρύγγιου/terpsilaríyyyu/!~γενι-ενικ:τερψιλαρύγγιο-το@wordElln,
* McsElln.τερψιλαρύγγια/terpsilarígia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τερψιλαρύγγιο-το@wordElln,
* McsElln.τερψιλαρύγγιων/terpsilaríyyyon/!~γενι-πληθ:τερψιλαρύγγιο-το@wordElln,

× base-form: τερψιλαρύγγιο
× base-pronunciation: /terpsilarígio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τερψιλαρύγγιο/terpsilarígio/-τερψιλαρύγγιου/terpsilaríyyyu/-τερψιλαρύγγιο/terpsilarígio/-τερψιλαρύγγιο/terpsilarígio/-τερψιλαρύγγια/terpsilarígia/-τερψιλαρύγγιων/terpsilaríyyyon/-τερψιλαρύγγια/terpsilarígia/-τερψιλαρύγγια/terpsilarígia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τερψιλαρύγγιο

τεσκερές-ο/teskerés-o/::
* McsEngl.wordElln.τεσκερές-ο/teskerés-o/@wordElln,
* McsElln./teskerés-o/τεσκερές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεσκερές-ο/teskerés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεσκερές-ο/teskerés-o/@wordElln,
* McsElln.τεσκερές/teskerés/-ονομ-ενικ:τεσκερές-ο@wordElln,
* McsElln.τεσκερέ/teskeré/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεσκερές-ο@wordElln,
* McsElln.τεσκερέδες/teskerédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεσκερές-ο@wordElln,
* McsElln.τεσκερέδων/teskerédhon/!~γενι-πληθ:τεσκερές-ο@wordElln,

× base-form: τεσκερές
× base-pronunciation: /teskerés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεσκερές/teskerés/-τεσκερέ/teskeré/-τεσκερέ/teskeré/-τεσκερέ/teskeré/-τεσκερέδες/teskerédhes/-τεσκερέδων/teskerédhon/-τεσκερέδες/teskerédhes/-τεσκερέδες/teskerédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεσκερές

τεσλίμι-το/teslími-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τεσλίμι-το/teslími-to-s/@wordElln,
* McsElln./teslími-to-s/τεσλίμι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεσλίμι-το/teslími-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεσλίμι-το/teslími-to-s/@wordElln,
* McsElln.τεσλίμι/teslími/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεσλίμι-το@wordElln,
* McsElln.τεσλίμια/teslímnna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεσλίμι-το@wordElln,

× base-form: τεσλίμι
× base-pronunciation: /teslími/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεσλίμι/teslími/-∅-τεσλίμι/teslími/-τεσλίμι/teslími/-τεσλίμια/teslímnna/-∅-τεσλίμια/teslímnna/-τεσλίμια/teslímnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: τεσλίμι

τεσσάρα-η/tesára-i/::
* McsEngl.wordElln.τεσσάρα-η/tesára-i/@wordElln,
* McsElln./tesára-i/τεσσάρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεσσάρα-η/tesára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεσσάρα-η/tesára-i/@wordElln,
* McsElln.τεσσάρα/tesára/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεσσάρα-η@wordElln,
* McsElln.τεσσάρας/tesáras/!~γενι-ενικ:τεσσάρα-η@wordElln,
* McsElln.τεσσάρες/tesáres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεσσάρα-η@wordElln,

× base-form: τεσσάρα
× base-pronunciation: /tesára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεσσάρα/tesára/-τεσσάρας/tesáras/-τεσσάρα/tesára/-τεσσάρα/tesára/-τεσσάρες/tesáres/-∅-τεσσάρες/tesáres/-τεσσάρες/tesáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: τεσσάρα

τεσσάρι-το/tesári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τεσσάρι-το/tesári-to-s/@wordElln,
* McsElln./tesári-to-s/τεσσάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεσσάρι-το/tesári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεσσάρι-το/tesári-to-s/@wordElln,
* McsElln.τεσσάρι/tesári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεσσάρι-το@wordElln,
* McsElln.τεσσαριού/tesaryyú/!~γενι-ενικ:τεσσάρι-το@wordElln,
* McsElln.τεσσάρια/tesáryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεσσάρι-το@wordElln,
* McsElln.τεσσαριών/tesaryyón/!~γενι-πληθ:τεσσάρι-το@wordElln,

× base-form: τεσσάρι
× base-pronunciation: /tesári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεσσάρι/tesári/-τεσσαριού/tesaryyú/-τεσσάρι/tesári/-τεσσάρι/tesári/-τεσσάρια/tesáryya/-τεσσαριών/tesaryyón/-τεσσάρια/tesáryya/-τεσσάρια/tesáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεσσάρι

τεσσαρακονταετία-η/tesarakodaetía-i/::
* McsEngl.wordElln.τεσσαρακονταετία-η/tesarakodaetía-i/@wordElln,
* McsElln./tesarakodaetía-i/τεσσαρακονταετία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεσσαρακονταετία-η/tesarakodaetía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεσσαρακονταετία-η/tesarakodaetía-i/@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακονταετία/tesarakodaetía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεσσαρακονταετία-η@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακονταετίας/tesarakodaetías/!~γενι-ενικ:τεσσαρακονταετία-η@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακονταετίες/tesarakodaetíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεσσαρακονταετία-η@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακονταετιών/tesarakodaetión/!~γενι-πληθ:τεσσαρακονταετία-η@wordElln,

× base-form: τεσσαρακονταετία
× base-pronunciation: /tesarakodaetía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεσσαρακονταετία/tesarakodaetía/-τεσσαρακονταετίας/tesarakodaetías/-τεσσαρακονταετία/tesarakodaetía/-τεσσαρακονταετία/tesarakodaetía/-τεσσαρακονταετίες/tesarakodaetíes/-τεσσαρακονταετιών/tesarakodaetión/-τεσσαρακονταετίες/tesarakodaetíes/-τεσσαρακονταετίες/tesarakodaetíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεσσαρακονταετία

τεσσαρακονταετηρίδα-η/tesarakodaetirídha-i/::
* McsEngl.wordElln.τεσσαρακονταετηρίδα-η/tesarakodaetirídha-i/@wordElln,
* McsElln./tesarakodaetirídha-i/τεσσαρακονταετηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεσσαρακονταετηρίδα-η/tesarakodaetirídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεσσαρακονταετηρίδα-η/tesarakodaetirídha-i/@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακονταετηρίδα/tesarakodaetirídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεσσαρακονταετηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακονταετηρίδας/tesarakodaetirídhas/!~γενι-ενικ:τεσσαρακονταετηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακονταετηρίδες/tesarakodaetirídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεσσαρακονταετηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακονταετηρίδων/tesarakodaetirídhon/!~γενι-πληθ:τεσσαρακονταετηρίδα-η@wordElln,

× base-form: τεσσαρακονταετηρίδα
× base-pronunciation: /tesarakodaetirídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεσσαρακονταετηρίδα/tesarakodaetirídha/-τεσσαρακονταετηρίδας/tesarakodaetirídhas/-τεσσαρακονταετηρίδα/tesarakodaetirídha/-τεσσαρακονταετηρίδα/tesarakodaetirídha/-τεσσαρακονταετηρίδες/tesarakodaetirídhes/-τεσσαρακονταετηρίδων/tesarakodaetirídhon/-τεσσαρακονταετηρίδες/tesarakodaetirídhes/-τεσσαρακονταετηρίδες/tesarakodaetirídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεσσαρακονταετηρίδα

τεσσαρακοστή-η/tesarakostí-i/::
* McsEngl.wordElln.τεσσαρακοστή-η/tesarakostí-i/@wordElln,
* McsElln./tesarakostí-i/τεσσαρακοστή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεσσαρακοστή-η/tesarakostí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεσσαρακοστή-η/tesarakostí-i/@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακοστή/tesarakostí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεσσαρακοστή-η@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακοστής/tesarakostís/!~γενι-ενικ:τεσσαρακοστή-η@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακοστές/tesarakostés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεσσαρακοστή-η@wordElln,
* McsElln.τεσσαρακοστών/tesarakostón/!~γενι-πληθ:τεσσαρακοστή-η@wordElln,

× base-form: τεσσαρακοστή
× base-pronunciation: /tesarakostí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεσσαρακοστή/tesarakostí/-τεσσαρακοστής/tesarakostís/-τεσσαρακοστή/tesarakostí/-τεσσαρακοστή/tesarakostí/-τεσσαρακοστές/tesarakostés/-τεσσαρακοστών/tesarakostón/-τεσσαρακοστές/tesarakostés/-τεσσαρακοστές/tesarakostés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεσσαρακοστή

τεσσαροχάλης-ο/tesarohális-o/::
* McsEngl.wordElln.τεσσαροχάλης-ο/tesarohális-o/@wordElln,
* McsElln./tesarohális-o/τεσσαροχάλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεσσαροχάλης-ο/tesarohális-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεσσαροχάλης-ο/tesarohális-o/@wordElln,
* McsElln.τεσσαροχάλης/tesarohális/-ονομ-ενικ:τεσσαροχάλης-ο@wordElln,
* McsElln.τεσσαροχάλη/tesaroháli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεσσαροχάλης-ο@wordElln,
* McsElln.τεσσαροχάληδες/tesarohálidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεσσαροχάλης-ο@wordElln,
* McsElln.τεσσαροχάληδων/tesarohálidhon/!~γενι-πληθ:τεσσαροχάλης-ο@wordElln,

× base-form: τεσσαροχάλης
× base-pronunciation: /tesarohális/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: τεσσαροχάλης/tesarohális/-τεσσαροχάλη/tesaroháli/-τεσσαροχάλη/tesaroháli/-τεσσαροχάλη/tesaroháli/-τεσσαροχάληδες/tesarohálidhes/-τεσσαροχάληδων/tesarohálidhon/-τεσσαροχάληδες/tesarohálidhes/-τεσσαροχάληδες/tesarohálidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεσσαροχάλης

τεσσαροχάλι-το/tesaroháli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τεσσαροχάλι-το/tesaroháli-to-s/@wordElln,
* McsElln./tesaroháli-to-s/τεσσαροχάλι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεσσαροχάλι-το/tesaroháli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεσσαροχάλι-το/tesaroháli-to-s/@wordElln,
* McsElln.τεσσαροχάλι/tesaroháli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεσσαροχάλι-το@wordElln,
* McsElln.τεσσαροχαλιού/tesarohallú/!~γενι-ενικ:τεσσαροχάλι-το@wordElln,
* McsElln.τεσσαροχάλια/tesarohálla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεσσαροχάλι-το@wordElln,
* McsElln.τεσσαροχαλιών/tesarohallón/!~γενι-πληθ:τεσσαροχάλι-το@wordElln,

× base-form: τεσσαροχάλι
× base-pronunciation: /tesaroháli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεσσαροχάλι/tesaroháli/-τεσσαροχαλιού/tesarohallú/-τεσσαροχάλι/tesaroháli/-τεσσαροχάλι/tesaroháli/-τεσσαροχάλια/tesarohálla/-τεσσαροχαλιών/tesarohallón/-τεσσαροχάλια/tesarohálla/-τεσσαροχάλια/tesarohálla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεσσαροχάλι

τεστοστερόνη-η/testosteróni-i/::
* McsEngl.wordElln.τεστοστερόνη-η/testosteróni-i/@wordElln,
* McsElln./testosteróni-i/τεστοστερόνη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεστοστερόνη-η/testosteróni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεστοστερόνη-η/testosteróni-i/@wordElln,
* McsElln.τεστοστερόνη/testosteróni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεστοστερόνη-η@wordElln,
* McsElln.τεστοστερόνης/testosterónis/!~γενι-ενικ:τεστοστερόνη-η@wordElln,
* McsElln.τεστοστερόνες/testosterónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεστοστερόνη-η@wordElln,
* McsElln.τεστοστερονών/testosteronón/!~γενι-πληθ:τεστοστερόνη-η@wordElln,

× base-form: τεστοστερόνη
× base-pronunciation: /testosteróni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεστοστερόνη/testosteróni/-τεστοστερόνης/testosterónis/-τεστοστερόνη/testosteróni/-τεστοστερόνη/testosteróni/-τεστοστερόνες/testosterónes/-τεστοστερονών/testosteronón/-τεστοστερόνες/testosterónes/-τεστοστερόνες/testosterónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεστοστερόνη

τετανία-η/tetanía-i/::
* McsEngl.wordElln.τετανία-η/tetanía-i/@wordElln,
* McsElln./tetanía-i/τετανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τετανία-η/tetanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τετανία-η/tetanía-i/@wordElln,
* McsElln.τετανία/tetanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τετανία-η@wordElln,
* McsElln.τετανίας/tetanías/!~γενι-ενικ:τετανία-η@wordElln,
* McsElln.τετανίες/tetaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τετανία-η@wordElln,
* McsElln.τετανιών/tetanión/!~γενι-πληθ:τετανία-η@wordElln,

× base-form: τετανία
× base-pronunciation: /tetanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τετανία/tetanía/-τετανίας/tetanías/-τετανία/tetanía/-τετανία/tetanía/-τετανίες/tetaníes/-τετανιών/tetanión/-τετανίες/tetaníes/-τετανίες/tetaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τετανία

τεταρτάκι-το/tetartáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.τεταρτάκι-το/tetartáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./tetartáki-to-s/τεταρτάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεταρτάκι-το/tetartáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεταρτάκι-το/tetartáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.τεταρτάκι/tetartáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεταρτάκι-το@wordElln,
* McsElln.τεταρτάκια/tetartákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεταρτάκι-το@wordElln,

× base-form: τεταρτάκι
× base-pronunciation: /tetartáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεταρτάκι/tetartáki/-∅-τεταρτάκι/tetartáki/-τεταρτάκι/tetartáki/-τεταρτάκια/tetartákka/-∅-τεταρτάκια/tetartákka/-τεταρτάκια/tetartákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: τεταρτάκι

τεταρτημόριο-το/tetartimório-to/::
* McsEngl.wordElln.τεταρτημόριο-το/tetartimório-to/@wordElln,
* McsElln./tetartimório-to/τεταρτημόριο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεταρτημόριο-το/tetartimório-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεταρτημόριο-το/tetartimório-to/@wordElln,
* McsElln.τεταρτημόριο/tetartimório/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεταρτημόριο-το@wordElln,
* McsElln.τεταρτημορίου/tetartimoríu/!~γενι-ενικ:τεταρτημόριο-το@wordElln,
* McsElln.τεταρτημόριου/tetartimóriu/!~γενι-ενικ:τεταρτημόριο-το@wordElln,
* McsElln.τεταρτημόρια/tetartimória/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεταρτημόριο-το@wordElln,
* McsElln.τεταρτημορίων/tetartimoríon/!~γενι-πληθ:τεταρτημόριο-το@wordElln,

× base-form: τεταρτημόριο
× base-pronunciation: /tetartimório/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τεταρτημόριο/tetartimório/-τεταρτημορίου/tetartimoríu/|τεταρτημόριου/tetartimóriu/-τεταρτημόριο/tetartimório/-τεταρτημόριο/tetartimório/-τεταρτημόρια/tetartimória/-τεταρτημορίων/tetartimoríon/-τεταρτημόρια/tetartimória/-τεταρτημόρια/tetartimória/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τεταρτημόριο

τεταρτογαμία-η/tetartoyamía-i/::
* McsEngl.wordElln.τεταρτογαμία-η/tetartoyamía-i/@wordElln,
* McsElln./tetartoyamía-i/τεταρτογαμία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τεταρτογαμία-η/tetartoyamía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τεταρτογαμία-η/tetartoyamía-i/@wordElln,
* McsElln.τεταρτογαμία/tetartoyamía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τεταρτογαμία-η@wordElln,
* McsElln.τεταρτογαμίας/tetartoyamías/!~γενι-ενικ:τεταρτογαμία-η@wordElln,
* McsElln.τεταρτογαμίες/tetartoyamíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τεταρτογαμία-η@wordElln,
* McsElln.τεταρτογαμιών/tetartoyamión/!~γενι-πληθ:τεταρτογαμία-η@wordElln,

× base-form: τεταρτογαμία
× base-pronunciation: /tetartoyamía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τεταρτογαμία/tetartoyamía/-τεταρτογαμίας/tetartoyamías/-τεταρτογαμία/tetartoyamía/-τεταρτογαμία/tetartoyamía/-τεταρτογαμίες/tetartoyamíes/-τεταρτογαμιών/tetartoyamión/-τεταρτογαμίες/tetartoyamíes/-τεταρτογαμίες/tetartoyamíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τεταρτογαμία

τετελεσμένο-το/tetelezméno-to/::
* McsEngl.wordElln.τετελεσμένο-το/tetelezméno-to/@wordElln,
* McsElln./tetelezméno-to/τετελεσμένο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τετελεσμένο-το/tetelezméno-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τετελεσμένο-το/tetelezméno-to/@wordElln,
* McsElln.τετελεσμένο/tetelezméno/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τετελεσμένο-το@wordElln,
* McsElln.τετελεσμένου/tetelezménu/!~γενι-ενικ:τετελεσμένο-το@wordElln,
* McsElln.τετελεσμένα/tetelezména/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τετελεσμένο-το@wordElln,
* McsElln.τετελεσμένων/tetelezménon/!~γενι-πληθ:τετελεσμένο-το@wordElln,

× base-form: τετελεσμένο
× base-pronunciation: /tetelezméno/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τετελεσμένο/tetelezméno/-τετελεσμένου/tetelezménu/-τετελεσμένο/tetelezméno/-τετελεσμένο/tetelezméno/-τετελεσμένα/tetelezména/-τετελεσμένων/tetelezménon/-τετελεσμένα/tetelezména/-τετελεσμένα/tetelezména/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τετελεσμένο

τετμημένη-η/tetmiméni-i/::
* McsEngl.wordElln.τετμημένη-η/tetmiméni-i/@wordElln,
* McsElln./tetmiméni-i/τετμημένη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τετμημένη-η/tetmiméni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τετμημένη-η/tetmiméni-i/@wordElln,
* McsElln.τετμημένη/tetmiméni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τετμημένη-η@wordElln,
* McsElln.τετμημένης/tetmiménis/!~γενι-ενικ:τετμημένη-η@wordElln,
* McsElln.τετμημένες/tetmiménes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τετμημένη-η@wordElln,
* McsElln.τετμημένων/tetmiménon/!~γενι-πληθ:τετμημένη-η@wordElln,

× base-form: τετμημένη
× base-pronunciation: /tetmiméni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: τετμημένη/tetmiméni/-τετμημένης/tetmiménis/-τετμημένη/tetmiméni/-τετμημένη/tetmiméni/-τετμημένες/tetmiménes/-τετμημένων/tetmiménon/-τετμημένες/tetmiménes/-τετμημένες/tetmiménes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τετμημένη

τετράβηλο-το/tetrávilo-to/::
* McsEngl.wordElln.τετράβηλο-το/tetrávilo-to/@wordElln,
* McsElln./tetrávilo-to/τετράβηλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τετράβηλο-το/tetrávilo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τετράβηλο-το/tetrávilo-to/@wordElln,
* McsElln.τετράβηλο/tetrávilo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τετράβηλο-το@wordElln,
* McsElln.τετραβήλου/tetravílu/!~γενι-ενικ:τετράβηλο-το@wordElln,
* McsElln.τετράβηλου/tetrávilu/!~γενι-ενικ:τετράβηλο-το@wordElln,
* McsElln.τετράβηλα/tetrávila/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τετράβηλο-το@wordElln,
* McsElln.τετραβήλων/tetravílon/!~γενι-πληθ:τετράβηλο-το@wordElln,

× base-form: τετράβηλο
× base-pronunciation: /tetrávilo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τετράβηλο/tetrávilo/-τετραβήλου/tetravílu/|τετράβηλου/tetrávilu/-τετράβηλο/tetrávilo/-τετράβηλο/tetrávilo/-τετράβηλα/tetrávila/-τετραβήλων/tetravílon/-τετράβηλα/tetrávila/-τετράβηλα/tetrávila/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τετράβηλο

τετράγγουρο-το/tetráguro-to/::
* McsEngl.wordElln.τετράγγουρο-το/tetráguro-to/@wordElln,
* McsElln./tetráguro-to/τετράγγουρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τετράγγουρο-το/tetráguro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τετράγγουρο-το/tetráguro-to/@wordElln,
* McsElln.τετράγγουρο/tetráguro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τετράγγουρο-το@wordElln,
* McsElln.τετράγγουρου/tetráguru/!~γενι-ενικ:τετράγγουρο-το@wordElln,
* McsElln.τετράγγουρα/tetrágura/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τετράγγουρο-το@wordElln,
* McsElln.τετράγγουρων/tetráguron/!~γενι-πληθ:τετράγγουρο-το@wordElln,

× base-form: τετράγγουρο
× base-pronunciation: /tetráguro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τετράγγουρο/tetráguro/-τετράγγουρου/tetráguru/-τετράγγουρο/tetráguro/-τετράγγουρο/tetráguro/-τετράγγουρα/tetrágura/-τετράγγουρων/tetráguron/-τετράγγουρα/tetrágura/-τετράγγουρα/tetrágura/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: τετράγγουρο

τετράγκαθο-το/tetrágatho-to/::
* McsEngl.wordElln.τετράγκαθο-το/tetrágatho-to/@wordElln,
* McsElln./tetrágatho-to/τετράγκαθο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τετράγκαθο-το/tetrágatho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τετράγκαθο-το/tetrágatho-to/@wordElln,
* McsElln.τετράγκαθο/tetrágatho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τετράγκαθο-το@wordElln,
* McsElln.τετραγκάθου/tetragáthu/!~γενι-ενικ:τετράγκαθο-το@wordElln,
* McsElln.τετράγκαθου/tetrágathu/!~γενι-ενικ:τετράγκαθο-το@wordElln,
* McsElln.τετράγκαθα/tetrágatha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τετράγκαθο-το@wordElln,
* McsElln.τετραγκάθων/tetragáthon/!~γενι-πληθ:τετράγκαθο-το@wordElln,

× base-form: τετράγκαθο
× base-pronunciation: /tetrágatho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: τετράγκαθο/tetrágatho/-τετραγκάθου/tetragáthu/|τετράγκαθου/tetrágathu/-τετράγκαθο/tetrágatho/-τετράγκαθο/tetrágatho/-τετράγκαθα/tetrágatha/-τετραγκάθων/tetragáthon/-τετράγκαθα/tetrágatha/-τετράγκαθα/tetrágatha/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: τετράγκαθο

τετράγκιστρο-το/tetrágistro-to/::
* McsEngl.wordElln.τετράγκιστρο-το/tetrágistro-to/@wordElln,
* McsElln./tetrágistro-to/τετράγκιστρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.τετράγκιστρο-το/tetrágistro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.τετράγκιστρο-το/tetrágistro-to/@wordElln,
* McsElln.τετράγκιστρο/tetrágistro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:τετράγκιστρο-το@wordElln,
* McsElln.τετράγκιστρου/tetrágistru/!~γενι-ενικ:τετράγκιστρο-το@wordElln,
* McsElln.τετράγκιστρα/tetrágistra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:τετράγκιστρο-το@wordElln,