McsWrdidxElln21fi - Φ|φ
senso-concept-Mcs

McsHitp-creation:: {2022-03-10}

overview of McsWrdidxElln21fi

description::
× quantity of words: 1286

name::
* McsEngl.McsWrdidxElln21fi,
* McsEngl.wordaryElln'Φ|φ,

whole-tree-of-McsWrdidxElln01alfa::
* wordaryElln,

Φ|φ of McsWrdidxElln21fi

Φάληρο-το/fáliro-to/::
* McsEngl.wordElln.Φάληρο-το/fáliro-to/@wordElln,
* McsElln./fáliro-to/Φάληρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φάληρο-το/fáliro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φάληρο-το/fáliro-to/@wordElln,
* McsElln.Φάληρο/fáliro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φάληρο-το@wordElln,
* McsElln.Φάληρου/fáliru/!~γενι-ενικ:Φάληρο-το@wordElln,
* McsElln.Φαλήρου/falíru/!~γενι-ενικ:Φάληρο-το@wordElln,
* McsElln.Φάληρα/fálira/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φάληρο-το@wordElln,
* McsElln.Φάληρων/fáliron/!~γενι-πληθ:Φάληρο-το@wordElln,
* McsElln.Φαλήρων/falíron/!~γενι-πληθ:Φάληρο-το@wordElln,

× base-form: Φάληρο
× base-pronunciation: /fáliro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Φάληρο/fáliro/-Φάληρου/fáliru/|Φαλήρου/falíru/-Φάληρο/fáliro/-Φάληρο/fáliro/-Φάληρα/fálira/-Φάληρων/fáliron/|Φαλήρων/falíron/-Φάληρα/fálira/-Φάληρα/fálira/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Φάληρο

Φάνης-ο/fánis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φάνης-ο/fánis-o/@wordElln,
* McsElln./fánis-o/Φάνης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φάνης-ο/fánis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φάνης-ο/fánis-o/@wordElln,
* McsElln.Φάνης/fánis/!~ονομ-ενικ:Φάνης-ο@wordElln,
* McsElln.Φάνη/fáni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φάνης-ο@wordElln,
* McsElln.Φάνηδες/fánidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φάνης-ο@wordElln,
* McsElln.Φάνηδων/fánidhon/!~γενι-πληθ:Φάνης-ο@wordElln,

× base-form: Φάνης
× base-pronunciation: /fánis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φάνης/fánis/-Φάνη/fáni/-Φάνη/fáni/-Φάνη/fáni/-Φάνηδες/fánidhes/-Φάνηδων/fánidhon/-Φάνηδες/fánidhes/-Φάνηδες/fánidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φάνης

Φάσσας-ο/fásas-o/::
* McsEngl.wordElln.Φάσσας-ο/fásas-o/@wordElln,
* McsElln./fásas-o/Φάσσας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φάσσας-ο/fásas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φάσσας-ο/fásas-o/@wordElln,
* McsElln.Φάσσας/fásas/!~ονομ-ενικ:Φάσσας-ο@wordElln,
* McsElln.Φάσσα/fása/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φάσσας-ο@wordElln,
* McsElln.Φάσσηδες/fásidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φάσσας-ο@wordElln,
* McsElln.Φασσαίοι/faséi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φάσσας-ο@wordElln,
* McsElln.Φάσσηδων/fásidhon/!~γενι-πληθ:Φάσσας-ο@wordElln,
* McsElln.Φασσαίων/faséon/!~γενι-πληθ:Φάσσας-ο@wordElln,
* McsElln.Φασσαίους/faséus/!~αιτι-πληθ:Φάσσας-ο@wordElln,

× base-form: Φάσσας
× base-pronunciation: /fásas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φάσσας/fásas/-Φάσσα/fása/-Φάσσα/fása/-Φάσσα/fása/-Φάσσηδες/fásidhes/|Φασσαίοι/faséi/-Φάσσηδων/fásidhon/|Φασσαίων/faséon/-Φάσσηδες/fásidhes/|Φασσαίους/faséus/-Φάσσηδες/fásidhes/|Φασσαίοι/faséi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Φάσσας

Φέριζα-η/fériza-i/::
* McsEngl.wordElln.Φέριζα-η/fériza-i/@wordElln,
* McsElln./fériza-i/Φέριζα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φέριζα-η/fériza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φέριζα-η/fériza-i/@wordElln,
* McsElln.Φέριζα/fériza/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φέριζα-η@wordElln,
* McsElln.Φέριζας/férizas/!~γενι-ενικ:Φέριζα-η@wordElln,
* McsElln.Φέριζες/férizes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φέριζα-η@wordElln,
* McsElln.Φεριζών/ferizón/!~γενι-πληθ:Φέριζα-η@wordElln,

× base-form: Φέριζα
× base-pronunciation: /fériza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φέριζα/fériza/-Φέριζας/férizas/-Φέριζα/fériza/-Φέριζα/fériza/-Φέριζες/férizes/-Φεριζών/ferizón/-Φέριζες/férizes/-Φέριζες/férizes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φέριζα

Φίλιππος-ο/fílipos-o/::
* McsEngl.wordElln.Φίλιππος-ο/fílipos-o/@wordElln,
* McsElln./fílipos-o/Φίλιππος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φίλιππος-ο/fílipos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φίλιππος-ο/fílipos-o/@wordElln,
* McsElln.Φίλιππος/fílipos/!~ονομ-ενικ:Φίλιππος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλίππου/filípu/!~γενι-ενικ:Φίλιππος-ο@wordElln,
* McsElln.Φίλιππου/fílipu/!~γενι-ενικ:Φίλιππος-ο@wordElln,
* McsElln.Φίλιππο/fílipo/!~αιτι-ενικ:Φίλιππος-ο@wordElln,
* McsElln.Φίλιππε/fílipe/!~κλητ-ενικ:Φίλιππος-ο@wordElln,
* McsElln.Φίλιπποι/fílipi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φίλιππος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλίππων/filípon/!~γενι-πληθ:Φίλιππος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλίππους/filípus/!~αιτι-πληθ:Φίλιππος-ο@wordElln,
* McsElln.Φίλιππους/fílipus/!~αιτι-πληθ:Φίλιππος-ο@wordElln,

× base-form: Φίλιππος
× base-pronunciation: /fílipos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φίλιππος/fílipos/-Φιλίππου/filípu/|Φίλιππου/fílipu/-Φίλιππο/fílipo/-Φίλιππε/fílipe/-Φίλιπποι/fílipi/-Φιλίππων/filípon/-Φιλίππους/filípus/|Φίλιππους/fílipus/-Φίλιπποι/fílipi/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: Φίλιππος

Φαήλος-ο/faílos-o/::
* McsEngl.wordElln.Φαήλος-ο/faílos-o/@wordElln,
* McsElln./faílos-o/Φαήλος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φαήλος-ο/faílos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φαήλος-ο/faílos-o/@wordElln,
* McsElln.Φαήλος/faílos/!~ονομ-ενικ:Φαήλος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαήλου/faílu/!~γενι-ενικ:Φαήλος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαήλο/faílo/!~αιτι-ενικ:Φαήλος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαήλε/faíle/!~κλητ-ενικ:Φαήλος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαήλοι/faíli/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φαήλος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαήλων/faílon/!~γενι-πληθ:Φαήλος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαήλους/faílus/!~αιτι-πληθ:Φαήλος-ο@wordElln,

× base-form: Φαήλος
× base-pronunciation: /faílos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φαήλος/faílos/-Φαήλου/faílu/-Φαήλο/faílo/-Φαήλε/faíle/-Φαήλοι/faíli/-Φαήλων/faílon/-Φαήλους/faílus/-Φαήλοι/faíli/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φαήλος

Φαίδρα-η/fédhra-i/::
* McsEngl.wordElln.Φαίδρα-η/fédhra-i/@wordElln,
* McsElln./fédhra-i/Φαίδρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φαίδρα-η/fédhra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φαίδρα-η/fédhra-i/@wordElln,
* McsElln.Φαίδρα/fédhra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φαίδρα-η@wordElln,
* McsElln.Φαίδρας/fédhras/!~γενι-ενικ:Φαίδρα-η@wordElln,
* McsElln.Φαίδρες/fédhres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φαίδρα-η@wordElln,

× base-form: Φαίδρα
× base-pronunciation: /fédhra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φαίδρα/fédhra/-Φαίδρας/fédhras/-Φαίδρα/fédhra/-Φαίδρα/fédhra/-Φαίδρες/fédhres/-∅-Φαίδρες/fédhres/-Φαίδρες/fédhres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Φαίδρα

Φαίδρος-ο/fédhros-o/::
* McsEngl.wordElln.Φαίδρος-ο/fédhros-o/@wordElln,
* McsElln./fédhros-o/Φαίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φαίδρος-ο/fédhros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φαίδρος-ο/fédhros-o/@wordElln,
* McsElln.Φαίδρος/fédhros/!~ονομ-ενικ:Φαίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαίδρου/fédhru/!~γενι-ενικ:Φαίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαίδρο/fédhro/!~αιτι-ενικ:Φαίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαίδρε/fédhre/!~κλητ-ενικ:Φαίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαίδροι/fédhri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φαίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαίδρων/fédhron/!~γενι-πληθ:Φαίδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαίδρους/fédhrus/!~αιτι-πληθ:Φαίδρος-ο@wordElln,

× base-form: Φαίδρος
× base-pronunciation: /fédhros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φαίδρος/fédhros/-Φαίδρου/fédhru/-Φαίδρο/fédhro/-Φαίδρε/fédhre/-Φαίδροι/fédhri/-Φαίδρων/fédhron/-Φαίδρους/fédhrus/-Φαίδροι/fédhri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φαίδρος

Φαληριώτης-ο/faliryyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φαληριώτης-ο/faliryyótis-o/@wordElln,
* McsElln./faliryyótis-o/Φαληριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φαληριώτης-ο/faliryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φαληριώτης-ο/faliryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Φαληριώτης/faliryyótis/!~ονομ-ενικ:Φαληριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φαληριώτη/faliryyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φαληριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φαληριώτες/faliryyótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φαληριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φαληριωτών/faliriotón/!~γενι-πληθ:Φαληριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Φαληριώτης
× base-pronunciation: /faliryyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φαληριώτης/faliryyótis/-Φαληριώτη/faliryyóti/-Φαληριώτη/faliryyóti/-Φαληριώτη/faliryyóti/-Φαληριώτες/faliryyótes/-Φαληριωτών/faliriotón/-Φαληριώτες/faliryyótes/-Φαληριώτες/faliryyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φαληριώτης

Φαληριώτισσα-η/faliryyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Φαληριώτισσα-η/faliryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./faliryyótisa-i/Φαληριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φαληριώτισσα-η/faliryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φαληριώτισσα-η/faliryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Φαληριώτισσα/faliryyótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φαληριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φαληριώτισσας/faliryyótisas/!~γενι-ενικ:Φαληριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φαληριώτισσες/faliryyótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φαληριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φαληριωτισσών/faliriotisón/!~γενι-πληθ:Φαληριώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Φαληριώτισσα
× base-pronunciation: /faliryyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φαληριώτισσα/faliryyótisa/-Φαληριώτισσας/faliryyótisas/-Φαληριώτισσα/faliryyótisa/-Φαληριώτισσα/faliryyótisa/-Φαληριώτισσες/faliryyótises/-Φαληριωτισσών/faliriotisón/-Φαληριώτισσες/faliryyótises/-Φαληριώτισσες/faliryyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φαληριώτισσα

Φανίτσα-η/faníca-i/::
* McsEngl.wordElln.Φανίτσα-η/faníca-i/@wordElln,
* McsElln./faníca-i/Φανίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φανίτσα-η/faníca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φανίτσα-η/faníca-i/@wordElln,
* McsElln.Φανίτσα/faníca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φανίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Φανίτσας/fanícas/!~γενι-ενικ:Φανίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Φανίτσες/faníces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φανίτσα-η@wordElln,

× base-form: Φανίτσα
× base-pronunciation: /faníca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φανίτσα/faníca/-Φανίτσας/fanícas/-Φανίτσα/faníca/-Φανίτσα/faníca/-Φανίτσες/faníces/-∅-Φανίτσες/faníces/-Φανίτσες/faníces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Φανίτσα

Φαναριώτης-ο/fanaryyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φαναριώτης-ο/fanaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln./fanaryyótis-o/Φαναριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φαναριώτης-ο/fanaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φαναριώτης-ο/fanaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Φαναριώτης/fanaryyótis/!~ονομ-ενικ:Φαναριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φαναριώτη/fanaryyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φαναριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φαναριώτες/fanaryyótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φαναριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φαναριωτών/fanariotón/!~γενι-πληθ:Φαναριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Φαναριώτης
× base-pronunciation: /fanaryyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φαναριώτης/fanaryyótis/-Φαναριώτη/fanaryyóti/-Φαναριώτη/fanaryyóti/-Φαναριώτη/fanaryyóti/-Φαναριώτες/fanaryyótes/-Φαναριωτών/fanariotón/-Φαναριώτες/fanaryyótes/-Φαναριώτες/fanaryyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φαναριώτης

Φαναριώτισσα-η/fanaryyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Φαναριώτισσα-η/fanaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./fanaryyótisa-i/Φαναριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φαναριώτισσα-η/fanaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φαναριώτισσα-η/fanaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Φαναριώτισσα/fanaryyótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φαναριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φαναριώτισσας/fanaryyótisas/!~γενι-ενικ:Φαναριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φαναριώτισσες/fanaryyótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φαναριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φαναριωτισσών/fanariotisón/!~γενι-πληθ:Φαναριώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Φαναριώτισσα
× base-pronunciation: /fanaryyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φαναριώτισσα/fanaryyótisa/-Φαναριώτισσας/fanaryyótisas/-Φαναριώτισσα/fanaryyótisa/-Φαναριώτισσα/fanaryyótisa/-Φαναριώτισσες/fanaryyótises/-Φαναριωτισσών/fanariotisón/-Φαναριώτισσες/fanaryyótises/-Φαναριώτισσες/fanaryyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φαναριώτισσα

Φανούλα-η/fanúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Φανούλα-η/fanúla-i/@wordElln,
* McsElln./fanúla-i/Φανούλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φανούλα-η/fanúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φανούλα-η/fanúla-i/@wordElln,
* McsElln.Φανούλα/fanúla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φανούλα-η@wordElln,
* McsElln.Φανούλας/fanúlas/!~γενι-ενικ:Φανούλα-η@wordElln,
* McsElln.Φανούλες/fanúles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φανούλα-η@wordElln,

× base-form: Φανούλα
× base-pronunciation: /fanúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φανούλα/fanúla/-Φανούλας/fanúlas/-Φανούλα/fanúla/-Φανούλα/fanúla/-Φανούλες/fanúles/-∅-Φανούλες/fanúles/-Φανούλες/fanúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Φανούλα

Φαρκαδόνα-η/farkadhóna-i/::
* McsEngl.wordElln.Φαρκαδόνα-η/farkadhóna-i/@wordElln,
* McsElln./farkadhóna-i/Φαρκαδόνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φαρκαδόνα-η/farkadhóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φαρκαδόνα-η/farkadhóna-i/@wordElln,
* McsElln.Φαρκαδόνα/farkadhóna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φαρκαδόνα-η@wordElln,
* McsElln.Φαρκαδόνας/farkadhónas/!~γενι-ενικ:Φαρκαδόνα-η@wordElln,
* McsElln.Φαρκαδόνες/farkadhónes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φαρκαδόνα-η@wordElln,
* McsElln.Φαρκαδόνων/farkadhónon/!~γενι-πληθ:Φαρκαδόνα-η@wordElln,

× base-form: Φαρκαδόνα
× base-pronunciation: /farkadhóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φαρκαδόνα/farkadhóna/-Φαρκαδόνας/farkadhónas/-Φαρκαδόνα/farkadhóna/-Φαρκαδόνα/farkadhóna/-Φαρκαδόνες/farkadhónes/-Φαρκαδόνων/farkadhónon/-Φαρκαδόνες/farkadhónes/-Φαρκαδόνες/farkadhónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φαρκαδόνα

Φαρνάβαζος-ο/farnávazos-o/::
* McsEngl.wordElln.Φαρνάβαζος-ο/farnávazos-o/@wordElln,
* McsElln./farnávazos-o/Φαρνάβαζος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φαρνάβαζος-ο/farnávazos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φαρνάβαζος-ο/farnávazos-o/@wordElln,
* McsElln.Φαρνάβαζος/farnávazos/!~ονομ-ενικ:Φαρνάβαζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαρνάβαζου/farnávazu/!~γενι-ενικ:Φαρνάβαζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαρνάβαζο/farnávazo/!~αιτι-ενικ:Φαρνάβαζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαρνάβαζε/farnávaze/!~κλητ-ενικ:Φαρνάβαζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαρνάβαζοι/farnávazi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φαρνάβαζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαρνάβαζων/farnávazon/!~γενι-πληθ:Φαρνάβαζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φαρνάβαζους/farnávazus/!~αιτι-πληθ:Φαρνάβαζος-ο@wordElln,

× base-form: Φαρνάβαζος
× base-pronunciation: /farnávazos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φαρνάβαζος/farnávazos/-Φαρνάβαζου/farnávazu/-Φαρνάβαζο/farnávazo/-Φαρνάβαζε/farnávaze/-Φαρνάβαζοι/farnávazi/-Φαρνάβαζων/farnávazon/-Φαρνάβαζους/farnávazus/-Φαρνάβαζοι/farnávazi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φαρνάβαζος

Φεβρουάριος-ο/fevruários-o/::
* McsEngl.wordElln.Φεβρουάριος-ο/fevruários-o/@wordElln,
* McsElln./fevruários-o/Φεβρουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φεβρουάριος-ο/fevruários-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φεβρουάριος-ο/fevruários-o/@wordElln,
* McsElln.Φεβρουάριος/fevruários/!~ονομ-ενικ:Φεβρουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Φεβρουάριου/fevruáriu/!~γενι-ενικ:Φεβρουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Φεβρουαρίου/fevruaríu/!~γενι-ενικ:Φεβρουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Φεβρουάριο/fevruário/!~αιτι-ενικ:Φεβρουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Φεβρουάριε/fevruárie/!~κλητ-ενικ:Φεβρουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Φεβρουάριοι/fevruárii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φεβρουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Φεβρουάριων/fevruárion/!~γενι-πληθ:Φεβρουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Φεβρουαρίων/fevruaríon/!~γενι-πληθ:Φεβρουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Φεβρουάριους/fevruárius/!~αιτι-πληθ:Φεβρουάριος-ο@wordElln,
* McsElln.Φεβρουαρίους/fevruaríus/!~αιτι-πληθ:Φεβρουάριος-ο@wordElln,

× base-form: Φεβρουάριος
× base-pronunciation: /fevruários/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φεβρουάριος/fevruários/-Φεβρουάριου/fevruáriu/|Φεβρουαρίου/fevruaríu/-Φεβρουάριο/fevruário/-Φεβρουάριε/fevruárie/-Φεβρουάριοι/fevruárii/-Φεβρουάριων/fevruárion/|Φεβρουαρίων/fevruaríon/-Φεβρουάριους/fevruárius/|Φεβρουαρίους/fevruaríus/-Φεβρουάριοι/fevruárii/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Φεβρουάριος

Φθιώτιδα-η/fthiótidha-i/::
* McsEngl.wordElln.Φθιώτιδα-η/fthiótidha-i/@wordElln,
* McsElln./fthiótidha-i/Φθιώτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φθιώτιδα-η/fthiótidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φθιώτιδα-η/fthiótidha-i/@wordElln,
* McsElln.Φθιώτιδα/fthiótidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φθιώτιδα-η@wordElln,
* McsElln.Φθιώτιδας/fthiótidhas/!~γενι-ενικ:Φθιώτιδα-η@wordElln,
* McsElln.Φθιώτιδες/fthiótidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φθιώτιδα-η@wordElln,
* McsElln.Φθιώτιδων/fthiótidhon/!~γενι-πληθ:Φθιώτιδα-η@wordElln,

× base-form: Φθιώτιδα
× base-pronunciation: /fthiótidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φθιώτιδα/fthiótidha/-Φθιώτιδας/fthiótidhas/-Φθιώτιδα/fthiótidha/-Φθιώτιδα/fthiótidha/-Φθιώτιδες/fthiótidhes/-Φθιώτιδων/fthiótidhon/-Φθιώτιδες/fthiótidhes/-Φθιώτιδες/fthiótidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φθιώτιδα

Φιλέας-ο/filéas-o/::
* McsEngl.wordElln.Φιλέας-ο/filéas-o/@wordElln,
* McsElln./filéas-o/Φιλέας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλέας-ο/filéas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλέας-ο/filéas-o/@wordElln,
* McsElln.Φιλέας/filéas/!~ονομ-ενικ:Φιλέας-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλέα/filéa/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλέας-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλέηδες/filéidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλέας-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλέηδων/filéidhon/!~γενι-πληθ:Φιλέας-ο@wordElln,

× base-form: Φιλέας
× base-pronunciation: /filéas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φιλέας/filéas/-Φιλέα/filéa/-Φιλέα/filéa/-Φιλέα/filéa/-Φιλέηδες/filéidhes/-Φιλέηδων/filéidhon/-Φιλέηδες/filéidhes/-Φιλέηδες/filéidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φιλέας

Φιλίτσα-η/filíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Φιλίτσα-η/filíca-i/@wordElln,
* McsElln./filíca-i/Φιλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλίτσα-η/filíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλίτσα-η/filíca-i/@wordElln,
* McsElln.Φιλίτσα/filíca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Φιλίτσας/filícas/!~γενι-ενικ:Φιλίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Φιλίτσες/filíces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλίτσα-η@wordElln,

× base-form: Φιλίτσα
× base-pronunciation: /filíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φιλίτσα/filíca/-Φιλίτσας/filícas/-Φιλίτσα/filíca/-Φιλίτσα/filíca/-Φιλίτσες/filíces/-∅-Φιλίτσες/filíces/-Φιλίτσες/filíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Φιλίτσα

Φιλαδέλφεια-η/filadhélfia-i/::
* McsEngl.wordElln.Φιλαδέλφεια-η/filadhélfia-i/@wordElln,
* McsElln./filadhélfia-i/Φιλαδέλφεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλαδέλφεια-η/filadhélfia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλαδέλφεια-η/filadhélfia-i/@wordElln,
* McsElln.Φιλαδέλφεια/filadhélfia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλαδέλφεια-η@wordElln,
* McsElln.Φιλαδέλφειας/filadhélfias/!~γενι-ενικ:Φιλαδέλφεια-η@wordElln,
* McsElln.Φιλαδέλφειες/filadhélfies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλαδέλφεια-η@wordElln,
* McsElln.Φιλαδελφειών/filadhelfión/!~γενι-πληθ:Φιλαδέλφεια-η@wordElln,

× base-form: Φιλαδέλφεια
× base-pronunciation: /filadhélfia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φιλαδέλφεια/filadhélfia/-Φιλαδέλφειας/filadhélfias/-Φιλαδέλφεια/filadhélfia/-Φιλαδέλφεια/filadhélfia/-Φιλαδέλφειες/filadhélfies/-Φιλαδελφειών/filadhelfión/-Φιλαδέλφειες/filadhélfies/-Φιλαδέλφειες/filadhélfies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φιλαδέλφεια

Φιλιππάκης-ο/filipákis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φιλιππάκης-ο/filipákis-o/@wordElln,
* McsElln./filipákis-o/Φιλιππάκης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλιππάκης-ο/filipákis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλιππάκης-ο/filipákis-o/@wordElln,
* McsElln.Φιλιππάκης/filipákis/!~ονομ-ενικ:Φιλιππάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππάκη/filipáki/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλιππάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππάκηδες/filipákidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλιππάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππάκηδων/filipákidhon/!~γενι-πληθ:Φιλιππάκης-ο@wordElln,

× base-form: Φιλιππάκης
× base-pronunciation: /filipákis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φιλιππάκης/filipákis/-Φιλιππάκη/filipáki/-Φιλιππάκη/filipáki/-Φιλιππάκη/filipáki/-Φιλιππάκηδες/filipákidhes/-Φιλιππάκηδων/filipákidhon/-Φιλιππάκηδες/filipákidhes/-Φιλιππάκηδες/filipákidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φιλιππάκης

Φιλιππάκος-ο/filipákos-o/::
* McsEngl.wordElln.Φιλιππάκος-ο/filipákos-o/@wordElln,
* McsElln./filipákos-o/Φιλιππάκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλιππάκος-ο/filipákos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλιππάκος-ο/filipákos-o/@wordElln,
* McsElln.Φιλιππάκος/filipákos/!~ονομ-ενικ:Φιλιππάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππάκου/filipáku/!~γενι-ενικ:Φιλιππάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππάκο/filipáko/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλιππάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππάκοι/filipáki/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλιππάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππάκων/filipákon/!~γενι-πληθ:Φιλιππάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππάκους/filipákus/!~αιτι-πληθ:Φιλιππάκος-ο@wordElln,

× base-form: Φιλιππάκος
× base-pronunciation: /filipákos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φιλιππάκος/filipákos/-Φιλιππάκου/filipáku/-Φιλιππάκο/filipáko/-Φιλιππάκο/filipáko/-Φιλιππάκοι/filipáki/-Φιλιππάκων/filipákon/-Φιλιππάκους/filipákus/-Φιλιππάκοι/filipáki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φιλιππάκος

Φιλιππινέζα-η/filipinéza-i/::
* McsEngl.wordElln.Φιλιππινέζα-η/filipinéza-i/@wordElln,
* McsElln./filipinéza-i/Φιλιππινέζα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλιππινέζα-η/filipinéza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλιππινέζα-η/filipinéza-i/@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινέζα/filipinéza/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλιππινέζα-η@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινέζας/filipinézas/!~γενι-ενικ:Φιλιππινέζα-η@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινέζες/filipinézes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλιππινέζα-η@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινεζών/filipinezón/!~γενι-πληθ:Φιλιππινέζα-η@wordElln,

× base-form: Φιλιππινέζα
× base-pronunciation: /filipinéza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φιλιππινέζα/filipinéza/-Φιλιππινέζας/filipinézas/-Φιλιππινέζα/filipinéza/-Φιλιππινέζα/filipinéza/-Φιλιππινέζες/filipinézes/-Φιλιππινεζών/filipinezón/-Φιλιππινέζες/filipinézes/-Φιλιππινέζες/filipinézes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φιλιππινέζα

Φιλιππινέζος-ο/filipinézos-o/::
* McsEngl.wordElln.Φιλιππινέζος-ο/filipinézos-o/@wordElln,
* McsElln./filipinézos-o/Φιλιππινέζος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλιππινέζος-ο/filipinézos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλιππινέζος-ο/filipinézos-o/@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινέζος/filipinézos/!~ονομ-ενικ:Φιλιππινέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινέζου/filipinézu/!~γενι-ενικ:Φιλιππινέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινέζο/filipinézo/!~αιτι-ενικ:Φιλιππινέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινέζε/filipinéze/!~κλητ-ενικ:Φιλιππινέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινέζοι/filipinézi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλιππινέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινέζων/filipinézon/!~γενι-πληθ:Φιλιππινέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππινέζους/filipinézus/!~αιτι-πληθ:Φιλιππινέζος-ο@wordElln,

× base-form: Φιλιππινέζος
× base-pronunciation: /filipinézos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φιλιππινέζος/filipinézos/-Φιλιππινέζου/filipinézu/-Φιλιππινέζο/filipinézo/-Φιλιππινέζε/filipinéze/-Φιλιππινέζοι/filipinézi/-Φιλιππινέζων/filipinézon/-Φιλιππινέζους/filipinézus/-Φιλιππινέζοι/filipinézi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φιλιππινέζος

Φιλιππουπολίτης-ο/filipupolítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φιλιππουπολίτης-ο/filipupolítis-o/@wordElln,
* McsElln./filipupolítis-o/Φιλιππουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλιππουπολίτης-ο/filipupolítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλιππουπολίτης-ο/filipupolítis-o/@wordElln,
* McsElln.Φιλιππουπολίτης/filipupolítis/!~ονομ-ενικ:Φιλιππουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππουπολίτη/filipupolíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλιππουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππουπολίτες/filipupolítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλιππουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππουπολιτών/filipupolitón/!~γενι-πληθ:Φιλιππουπολίτης-ο@wordElln,

× base-form: Φιλιππουπολίτης
× base-pronunciation: /filipupolítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φιλιππουπολίτης/filipupolítis/-Φιλιππουπολίτη/filipupolíti/-Φιλιππουπολίτη/filipupolíti/-Φιλιππουπολίτη/filipupolíti/-Φιλιππουπολίτες/filipupolítes/-Φιλιππουπολιτών/filipupolitón/-Φιλιππουπολίτες/filipupolítes/-Φιλιππουπολίτες/filipupolítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φιλιππουπολίτης

Φιλιππούπολη-η/filipúpoli-i/::
* McsEngl.wordElln.Φιλιππούπολη-η/filipúpoli-i/@wordElln,
* McsElln./filipúpoli-i/Φιλιππούπολη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλιππούπολη-η/filipúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλιππούπολη-η/filipúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.Φιλιππούπολη/filipúpoli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλιππούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Φιλιππούπολης/filipúpolis/!~γενι-ενικ:Φιλιππούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Φιλιππουπόλεως/filipupóleos/!~γενι-ενικ:Φιλιππούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Φιλιππουπόλεις/filipupólis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλιππούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Φιλιππουπόλεων/filipupóleon/!~γενι-πληθ:Φιλιππούπολη-η@wordElln,

× base-form: Φιλιππούπολη
× base-pronunciation: /filipúpoli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φιλιππούπολη/filipúpoli/-Φιλιππούπολης/filipúpolis/|Φιλιππουπόλεως/filipupóleos/-Φιλιππούπολη/filipúpoli/-Φιλιππούπολη/filipúpoli/-Φιλιππουπόλεις/filipupólis/-Φιλιππουπόλεων/filipupóleon/-Φιλιππουπόλεις/filipupólis/-Φιλιππουπόλεις/filipupólis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Φιλιππούπολη

Φιλιππούσης-ο/filipúsis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φιλιππούσης-ο/filipúsis-o/@wordElln,
* McsElln./filipúsis-o/Φιλιππούσης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλιππούσης-ο/filipúsis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλιππούσης-ο/filipúsis-o/@wordElln,
* McsElln.Φιλιππούσης/filipúsis/!~ονομ-ενικ:Φιλιππούσης-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππούση/filipúsi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλιππούσης-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππούσηδες/filipúsidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλιππούσης-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλιππούσηδων/filipúsidhon/!~γενι-πληθ:Φιλιππούσης-ο@wordElln,

× base-form: Φιλιππούσης
× base-pronunciation: /filipúsis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φιλιππούσης/filipúsis/-Φιλιππούση/filipúsi/-Φιλιππούση/filipúsi/-Φιλιππούση/filipúsi/-Φιλιππούσηδες/filipúsidhes/-Φιλιππούσηδων/filipúsidhon/-Φιλιππούσηδες/filipúsidhes/-Φιλιππούσηδες/filipúsidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φιλιππούσης

Φιλιώ-η/filló-i/::
* McsEngl.wordElln.Φιλιώ-η/filló-i/@wordElln,
* McsElln./filló-i/Φιλιώ-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλιώ-η/filló-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλιώ-η/filló-i/@wordElln,
* McsElln.Φιλιώ/filló/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλιώ-η@wordElln,
* McsElln.Φιλιώς/fillós/!~γενι-ενικ:Φιλιώ-η@wordElln,

× base-form: Φιλιώ
× base-pronunciation: /filló/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φιλιώ/filló/-Φιλιώς/fillós/-Φιλιώ/filló/-Φιλιώ/filló/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Φιλιώ

Φιλοθέη-η/filothéi-i/::
* McsEngl.wordElln.Φιλοθέη-η/filothéi-i/@wordElln,
* McsElln./filothéi-i/Φιλοθέη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλοθέη-η/filothéi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλοθέη-η/filothéi-i/@wordElln,
* McsElln.Φιλοθέη/filothéi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλοθέη-η@wordElln,
* McsElln.Φιλοθέης/filothéis/!~γενι-ενικ:Φιλοθέη-η@wordElln,
* McsElln.Φιλοθέες/filothées/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλοθέη-η@wordElln,
* McsElln.Φιλοθεών/filotheón/!~γενι-πληθ:Φιλοθέη-η@wordElln,

× base-form: Φιλοθέη
× base-pronunciation: /filothéi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φιλοθέη/filothéi/-Φιλοθέης/filothéis/-Φιλοθέη/filothéi/-Φιλοθέη/filothéi/-Φιλοθέες/filothées/-Φιλοθεών/filotheón/-Φιλοθέες/filothées/-Φιλοθέες/filothées/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φιλοθέη

Φιλοκλής-ο/filoklís-o/::
* McsEngl.wordElln.Φιλοκλής-ο/filoklís-o/@wordElln,
* McsElln./filoklís-o/Φιλοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιλοκλής-ο/filoklís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιλοκλής-ο/filoklís-o/@wordElln,
* McsElln.Φιλοκλής/filoklís/!~ονομ-ενικ:Φιλοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλοκλή/filoklí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιλοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλοκλέους/filokléus/!~γενι-ενικ:Φιλοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλοκλείς/filoklís/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλοκλήδες/filoklídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιλοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλοκλέων/filokléon/!~γενι-πληθ:Φιλοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Φιλοκλήδων/filoklídhon/!~γενι-πληθ:Φιλοκλής-ο@wordElln,

× base-form: Φιλοκλής
× base-pronunciation: /filoklís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φιλοκλής/filoklís/-Φιλοκλή/filoklí/|Φιλοκλέους/filokléus/-Φιλοκλή/filoklí/-Φιλοκλή/filoklí/-Φιλοκλείς/filoklís/|Φιλοκλήδες/filoklídhes/-Φιλοκλέων/filokléon/|Φιλοκλήδων/filoklídhon/-Φιλοκλείς/filoklís/|Φιλοκλήδες/filoklídhes/-Φιλοκλείς/filoklís/|Φιλοκλήδες/filoklídhes/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XisT1SuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Φιλοκλής

Φινλανδία-η/finlandhía-i/::
* McsEngl.wordElln.Φινλανδία-η/finlandhía-i/@wordElln,
* McsElln./finlandhía-i/Φινλανδία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φινλανδία-η/finlandhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φινλανδία-η/finlandhía-i/@wordElln,
* McsElln.Φινλανδία/finlandhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φινλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Φινλανδίας/finlandhías/!~γενι-ενικ:Φινλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Φινλανδίες/finlandhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φινλανδία-η@wordElln,
* McsElln.Φινλανδιών/finlandhyyón/!~γενι-πληθ:Φινλανδία-η@wordElln,

× base-form: Φινλανδία
× base-pronunciation: /finlandhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φινλανδία/finlandhía/-Φινλανδίας/finlandhías/-Φινλανδία/finlandhía/-Φινλανδία/finlandhía/-Φινλανδίες/finlandhíes/-Φινλανδιών/finlandhyyón/-Φινλανδίες/finlandhíes/-Φινλανδίες/finlandhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φινλανδία

Φινλανδός-ο/finlandhós-o/::
* McsEngl.wordElln.Φινλανδός-ο/finlandhós-o/@wordElln,
* McsElln./finlandhós-o/Φινλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φινλανδός-ο/finlandhós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φινλανδός-ο/finlandhós-o/@wordElln,
* McsElln.Φινλανδός/finlandhós/!~ονομ-ενικ:Φινλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Φινλανδού/finlandhú/!~γενι-ενικ:Φινλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Φινλανδό/finlandhó/!~αιτι-ενικ:Φινλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Φινλανδέ/finlandhé/!~κλητ-ενικ:Φινλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Φινλανδοί/finlandhí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φινλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Φινλανδών/finlandhón/!~γενι-πληθ:Φινλανδός-ο@wordElln,
* McsElln.Φινλανδούς/finlandhús/!~αιτι-πληθ:Φινλανδός-ο@wordElln,

× base-form: Φινλανδός
× base-pronunciation: /finlandhós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φινλανδός/finlandhós/-Φινλανδού/finlandhú/-Φινλανδό/finlandhó/-Φινλανδέ/finlandhé/-Φινλανδοί/finlandhí/-Φινλανδών/finlandhón/-Φινλανδούς/finlandhús/-Φινλανδοί/finlandhí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φινλανδός

Φιόκλα-η/fiókla-i/::
* McsEngl.wordElln.Φιόκλα-η/fiókla-i/@wordElln,
* McsElln./fiókla-i/Φιόκλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φιόκλα-η/fiókla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φιόκλα-η/fiókla-i/@wordElln,
* McsElln.Φιόκλα/fiókla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φιόκλα-η@wordElln,
* McsElln.Φιόκλας/fióklas/!~γενι-ενικ:Φιόκλα-η@wordElln,
* McsElln.Φιόκλες/fiókles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φιόκλα-η@wordElln,

× base-form: Φιόκλα
× base-pronunciation: /fiókla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φιόκλα/fiókla/-Φιόκλας/fióklas/-Φιόκλα/fiókla/-Φιόκλα/fiókla/-Φιόκλες/fiókles/-∅-Φιόκλες/fiókles/-Φιόκλες/fiókles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Φιόκλα

Φλάνδρα-η/flándhra-i/::
* McsEngl.wordElln.Φλάνδρα-η/flándhra-i/@wordElln,
* McsElln./flándhra-i/Φλάνδρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φλάνδρα-η/flándhra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φλάνδρα-η/flándhra-i/@wordElln,
* McsElln.Φλάνδρα/flándhra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φλάνδρα-η@wordElln,
* McsElln.Φλάνδρας/flándhras/!~γενι-ενικ:Φλάνδρα-η@wordElln,
* McsElln.Φλάνδρες/flándhres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φλάνδρα-η@wordElln,
* McsElln.Φλανδρών/flandhrón/!~γενι-πληθ:Φλάνδρα-η@wordElln,

× base-form: Φλάνδρα
× base-pronunciation: /flándhra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φλάνδρα/flándhra/-Φλάνδρας/flándhras/-Φλάνδρα/flándhra/-Φλάνδρα/flándhra/-Φλάνδρες/flándhres/-Φλανδρών/flandhrón/-Φλάνδρες/flándhres/-Φλάνδρες/flándhres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φλάνδρα

Φλάσκας-ο/fláskas-o/::
* McsEngl.wordElln.Φλάσκας-ο/fláskas-o/@wordElln,
* McsElln./fláskas-o/Φλάσκας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φλάσκας-ο/fláskas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φλάσκας-ο/fláskas-o/@wordElln,
* McsElln.Φλάσκας/fláskas/!~ονομ-ενικ:Φλάσκας-ο@wordElln,
* McsElln.Φλάσκα/fláska/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φλάσκας-ο@wordElln,
* McsElln.Φλάσκηδες/fláskidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φλάσκας-ο@wordElln,
* McsElln.Φλασκαίοι/flaskéi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φλάσκας-ο@wordElln,
* McsElln.Φλάσκηδων/fláskidhon/!~γενι-πληθ:Φλάσκας-ο@wordElln,
* McsElln.Φλασκαίων/flaskéon/!~γενι-πληθ:Φλάσκας-ο@wordElln,
* McsElln.Φλασκαίους/flaskéus/!~αιτι-πληθ:Φλάσκας-ο@wordElln,

× base-form: Φλάσκας
× base-pronunciation: /fláskas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φλάσκας/fláskas/-Φλάσκα/fláska/-Φλάσκα/fláska/-Φλάσκα/fláska/-Φλάσκηδες/fláskidhes/|Φλασκαίοι/flaskéi/-Φλάσκηδων/fláskidhon/|Φλασκαίων/flaskéon/-Φλάσκηδες/fláskidhes/|Φλασκαίους/flaskéus/-Φλάσκηδες/fláskidhes/|Φλασκαίοι/flaskéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Φλάσκας

Φλαμανδία-η/flamandhía-i/::
* McsEngl.wordElln.Φλαμανδία-η/flamandhía-i/@wordElln,
* McsElln./flamandhía-i/Φλαμανδία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φλαμανδία-η/flamandhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φλαμανδία-η/flamandhía-i/@wordElln,
* McsElln.Φλαμανδία/flamandhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φλαμανδία-η@wordElln,
* McsElln.Φλαμανδίας/flamandhías/!~γενι-ενικ:Φλαμανδία-η@wordElln,
* McsElln.Φλαμανδίες/flamandhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φλαμανδία-η@wordElln,
* McsElln.Φλαμανδιών/flamandhyyón/!~γενι-πληθ:Φλαμανδία-η@wordElln,

× base-form: Φλαμανδία
× base-pronunciation: /flamandhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φλαμανδία/flamandhía/-Φλαμανδίας/flamandhías/-Φλαμανδία/flamandhía/-Φλαμανδία/flamandhía/-Φλαμανδίες/flamandhíes/-Φλαμανδιών/flamandhyyón/-Φλαμανδίες/flamandhíes/-Φλαμανδίες/flamandhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φλαμανδία

Φλωρεντία-η/floredía-i/::
* McsEngl.wordElln.Φλωρεντία-η/floredía-i/@wordElln,
* McsElln./floredía-i/Φλωρεντία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φλωρεντία-η/floredía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φλωρεντία-η/floredía-i/@wordElln,
* McsElln.Φλωρεντία/floredía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φλωρεντία-η@wordElln,
* McsElln.Φλωρεντίας/floredías/!~γενι-ενικ:Φλωρεντία-η@wordElln,
* McsElln.Φλωρεντίες/floredíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φλωρεντία-η@wordElln,
* McsElln.Φλωρεντιών/floredyyón/!~γενι-πληθ:Φλωρεντία-η@wordElln,

× base-form: Φλωρεντία
× base-pronunciation: /floredía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φλωρεντία/floredía/-Φλωρεντίας/floredías/-Φλωρεντία/floredía/-Φλωρεντία/floredía/-Φλωρεντίες/floredíes/-Φλωρεντιών/floredyyón/-Φλωρεντίες/floredíes/-Φλωρεντίες/floredíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φλωρεντία

Φλωρινιώτης-ο/florinnótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φλωρινιώτης-ο/florinnótis-o/@wordElln,
* McsElln./florinnótis-o/Φλωρινιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φλωρινιώτης-ο/florinnótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φλωρινιώτης-ο/florinnótis-o/@wordElln,
* McsElln.Φλωρινιώτης/florinnótis/!~ονομ-ενικ:Φλωρινιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φλωρινιώτη/florinnóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φλωρινιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φλωρινιώτες/florinnótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φλωρινιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φλωρινιωτών/florinnotón/!~γενι-πληθ:Φλωρινιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Φλωρινιώτης
× base-pronunciation: /florinnótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φλωρινιώτης/florinnótis/-Φλωρινιώτη/florinnóti/-Φλωρινιώτη/florinnóti/-Φλωρινιώτη/florinnóti/-Φλωρινιώτες/florinnótes/-Φλωρινιωτών/florinnotón/-Φλωρινιώτες/florinnótes/-Φλωρινιώτες/florinnótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φλωρινιώτης

Φλώρινα-η/flórina-i/::
* McsEngl.wordElln.Φλώρινα-η/flórina-i/@wordElln,
* McsElln./flórina-i/Φλώρινα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φλώρινα-η/flórina-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φλώρινα-η/flórina-i/@wordElln,
* McsElln.Φλώρινα/flórina/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φλώρινα-η@wordElln,
* McsElln.Φλώρινας/flórinas/!~γενι-ενικ:Φλώρινα-η@wordElln,
* McsElln.Φλώρινες/flórines/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φλώρινα-η@wordElln,
* McsElln.(Φλωρινών)/(florinón)/!~γενι-πληθ:Φλώρινα-η@wordElln,

× base-form: Φλώρινα
× base-pronunciation: /flórina/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φλώρινα/flórina/-Φλώρινας/flórinas/-Φλώρινα/flórina/-Φλώρινα/flórina/-Φλώρινες/flórines/-(Φλωρινών)/(florinón)/-Φλώρινες/flórines/-Φλώρινες/flórines/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: Φλώρινα

Φοίβος-ο/fívos-o/::
* McsEngl.wordElln.Φοίβος-ο/fívos-o/@wordElln,
* McsElln./fívos-o/Φοίβος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φοίβος-ο/fívos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φοίβος-ο/fívos-o/@wordElln,
* McsElln.Φοίβος/fívos/!~ονομ-ενικ:Φοίβος-ο@wordElln,
* McsElln.Φοίβου/fívu/!~γενι-ενικ:Φοίβος-ο@wordElln,
* McsElln.Φοίβο/fívo/!~αιτι-ενικ:Φοίβος-ο@wordElln,
* McsElln.Φοίβε/fíve/!~κλητ-ενικ:Φοίβος-ο@wordElln,
* McsElln.Φοίβοι/fívi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φοίβος-ο@wordElln,
* McsElln.Φοίβων/fívon/!~γενι-πληθ:Φοίβος-ο@wordElln,
* McsElln.Φοίβους/fívus/!~αιτι-πληθ:Φοίβος-ο@wordElln,

× base-form: Φοίβος
× base-pronunciation: /fívos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φοίβος/fívos/-Φοίβου/fívu/-Φοίβο/fívo/-Φοίβε/fíve/-Φοίβοι/fívi/-Φοίβων/fívon/-Φοίβους/fívus/-Φοίβοι/fívi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φοίβος

Φουντούλης-ο/fudúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φουντούλης-ο/fudúlis-o/@wordElln,
* McsElln./fudúlis-o/Φουντούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φουντούλης-ο/fudúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φουντούλης-ο/fudúlis-o/@wordElln,
* McsElln.Φουντούλης/fudúlis/!~ονομ-ενικ:Φουντούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Φουντούλη/fudúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φουντούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Φουντούληδες/fudúlidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φουντούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Φουντούληδων/fudúlidhon/!~γενι-πληθ:Φουντούλης-ο@wordElln,

× base-form: Φουντούλης
× base-pronunciation: /fudúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φουντούλης/fudúlis/-Φουντούλη/fudúli/-Φουντούλη/fudúli/-Φουντούλη/fudúli/-Φουντούληδες/fudúlidhes/-Φουντούληδων/fudúlidhon/-Φουντούληδες/fudúlidhes/-Φουντούληδες/fudúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φουντούλης

Φουρνιώτης-ο/furnnótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φουρνιώτης-ο/furnnótis-o/@wordElln,
* McsElln./furnnótis-o/Φουρνιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φουρνιώτης-ο/furnnótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φουρνιώτης-ο/furnnótis-o/@wordElln,
* McsElln.Φουρνιώτης/furnnótis/!~ονομ-ενικ:Φουρνιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φουρνιώτη/furnnóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φουρνιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φουρνιώτες/furnnótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φουρνιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φουρνιωτών/furnnotón/!~γενι-πληθ:Φουρνιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Φουρνιώτης
× base-pronunciation: /furnnótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φουρνιώτης/furnnótis/-Φουρνιώτη/furnnóti/-Φουρνιώτη/furnnóti/-Φουρνιώτη/furnnóti/-Φουρνιώτες/furnnótes/-Φουρνιωτών/furnnotón/-Φουρνιώτες/furnnótes/-Φουρνιώτες/furnnótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φουρνιώτης

Φούλα-η/fúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Φούλα-η/fúla-i/@wordElln,
* McsElln./fúla-i/Φούλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φούλα-η/fúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φούλα-η/fúla-i/@wordElln,
* McsElln.Φούλα/fúla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φούλα-η@wordElln,
* McsElln.Φούλας/fúlas/!~γενι-ενικ:Φούλα-η@wordElln,
* McsElln.Φούλες/fúles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φούλα-η@wordElln,

× base-form: Φούλα
× base-pronunciation: /fúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φούλα/fúla/-Φούλας/fúlas/-Φούλα/fúla/-Φούλα/fúla/-Φούλες/fúles/-∅-Φούλες/fúles/-Φούλες/fúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Φούλα

Φούντας-ο/fúdas-o/::
* McsEngl.wordElln.Φούντας-ο/fúdas-o/@wordElln,
* McsElln./fúdas-o/Φούντας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φούντας-ο/fúdas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φούντας-ο/fúdas-o/@wordElln,
* McsElln.Φούντας/fúdas/!~ονομ-ενικ:Φούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Φούντα/fúda/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Φούντηδες/fúdidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Φουνταίοι/fudéi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Φούντηδων/fúdidhon/!~γενι-πληθ:Φούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Φουνταίων/fudéon/!~γενι-πληθ:Φούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Φουνταίους/fudéus/!~αιτι-πληθ:Φούντας-ο@wordElln,

× base-form: Φούντας
× base-pronunciation: /fúdas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φούντας/fúdas/-Φούντα/fúda/-Φούντα/fúda/-Φούντα/fúda/-Φούντηδες/fúdidhes/|Φουνταίοι/fudéi/-Φούντηδων/fúdidhon/|Φουνταίων/fudéon/-Φούντηδες/fúdidhes/|Φουνταίους/fudéus/-Φούντηδες/fúdidhes/|Φουνταίοι/fudéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Φούντας

Φράγκισσα-η/frágisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Φράγκισσα-η/frágisa-i/@wordElln,
* McsElln./frágisa-i/Φράγκισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φράγκισσα-η/frágisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φράγκισσα-η/frágisa-i/@wordElln,
* McsElln.Φράγκισσα/frágisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φράγκισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φράγκισσας/frágisas/!~γενι-ενικ:Φράγκισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φράγκισσες/frágises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φράγκισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φραγκισσών/fragisón/!~γενι-πληθ:Φράγκισσα-η@wordElln,

× base-form: Φράγκισσα
× base-pronunciation: /frágisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φράγκισσα/frágisa/-Φράγκισσας/frágisas/-Φράγκισσα/frágisa/-Φράγκισσα/frágisa/-Φράγκισσες/frágises/-Φραγκισσών/fragisón/-Φράγκισσες/frágises/-Φράγκισσες/frágises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φράγκισσα

Φράγκος-ο/frágos-o/::
* McsEngl.wordElln.Φράγκος-ο/frágos-o/@wordElln,
* McsElln./frágos-o/Φράγκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φράγκος-ο/frágos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φράγκος-ο/frágos-o/@wordElln,
* McsElln.Φράγκος/frágos/!~ονομ-ενικ:Φράγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φράγκου/frágu/!~γενι-ενικ:Φράγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φράγκο/frágo/!~αιτι-ενικ:Φράγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φράγκε/fráge/!~κλητ-ενικ:Φράγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φράγκοι/frági/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φράγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φράγκων/frágon/!~γενι-πληθ:Φράγκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φράγκους/frágus/!~αιτι-πληθ:Φράγκος-ο@wordElln,

× base-form: Φράγκος
× base-pronunciation: /frágos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φράγκος/frágos/-Φράγκου/frágu/-Φράγκο/frágo/-Φράγκε/fráge/-Φράγκοι/frági/-Φράγκων/frágon/-Φράγκους/frágus/-Φράγκοι/frági/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φράγκος

Φρίξος-ο/fríksos-o/::
* McsEngl.wordElln.Φρίξος-ο/fríksos-o/@wordElln,
* McsElln./fríksos-o/Φρίξος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φρίξος-ο/fríksos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φρίξος-ο/fríksos-o/@wordElln,
* McsElln.Φρίξος/fríksos/!~ονομ-ενικ:Φρίξος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρίξου/fríksu/!~γενι-ενικ:Φρίξος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρίξο/fríkso/!~αιτι-ενικ:Φρίξος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρίξε/fríkse/!~κλητ-ενικ:Φρίξος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρίξοι/fríksi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φρίξος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρίξων/fríkson/!~γενι-πληθ:Φρίξος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρίξους/fríksus/!~αιτι-πληθ:Φρίξος-ο@wordElln,

× base-form: Φρίξος
× base-pronunciation: /fríksos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φρίξος/fríksos/-Φρίξου/fríksu/-Φρίξο/fríkso/-Φρίξε/fríkse/-Φρίξοι/fríksi/-Φρίξων/fríkson/-Φρίξους/fríksus/-Φρίξοι/fríksi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φρίξος

Φραγκάκης-ο/fragákis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φραγκάκης-ο/fragákis-o/@wordElln,
* McsElln./fragákis-o/Φραγκάκης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φραγκάκης-ο/fragákis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φραγκάκης-ο/fragákis-o/@wordElln,
* McsElln.Φραγκάκης/fragákis/!~ονομ-ενικ:Φραγκάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Φραγκάκη/fragáki/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φραγκάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Φραγκάκηδες/fragákidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φραγκάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Φραγκάκηδων/fragákidhon/!~γενι-πληθ:Φραγκάκης-ο@wordElln,

× base-form: Φραγκάκης
× base-pronunciation: /fragákis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φραγκάκης/fragákis/-Φραγκάκη/fragáki/-Φραγκάκη/fragáki/-Φραγκάκη/fragáki/-Φραγκάκηδες/fragákidhes/-Φραγκάκηδων/fragákidhon/-Φραγκάκηδες/fragákidhes/-Φραγκάκηδες/fragákidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φραγκάκης

Φραγκοναξιώτης-ο/fragonakssótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φραγκοναξιώτης-ο/fragonakssótis-o/@wordElln,
* McsElln./fragonakssótis-o/Φραγκοναξιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φραγκοναξιώτης-ο/fragonakssótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φραγκοναξιώτης-ο/fragonakssótis-o/@wordElln,
* McsElln.Φραγκοναξιώτης/fragonakssótis/!~ονομ-ενικ:Φραγκοναξιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φραγκοναξιώτη/fragonakssóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φραγκοναξιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φραγκοναξιώτες/fragonakssótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φραγκοναξιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φραγκοναξιωτών/fragonakssotón/!~γενι-πληθ:Φραγκοναξιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Φραγκοναξιώτης
× base-pronunciation: /fragonakssótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φραγκοναξιώτης/fragonakssótis/-Φραγκοναξιώτη/fragonakssóti/-Φραγκοναξιώτη/fragonakssóti/-Φραγκοναξιώτη/fragonakssóti/-Φραγκοναξιώτες/fragonakssótes/-Φραγκοναξιωτών/fragonakssotón/-Φραγκοναξιώτες/fragonakssótes/-Φραγκοναξιώτες/fragonakssótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φραγκοναξιώτης

Φραγκούλης-ο/fragúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φραγκούλης-ο/fragúlis-o/@wordElln,
* McsElln./fragúlis-o/Φραγκούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φραγκούλης-ο/fragúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φραγκούλης-ο/fragúlis-o/@wordElln,
* McsElln.Φραγκούλης/fragúlis/!~ονομ-ενικ:Φραγκούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Φραγκούλη/fragúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φραγκούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Φραγκούληδες/fragúlidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φραγκούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Φραγκούληδων/fragúlidhon/!~γενι-πληθ:Φραγκούλης-ο@wordElln,

× base-form: Φραγκούλης
× base-pronunciation: /fragúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φραγκούλης/fragúlis/-Φραγκούλη/fragúli/-Φραγκούλη/fragúli/-Φραγκούλη/fragúli/-Φραγκούληδες/fragúlidhes/-Φραγκούληδων/fragúlidhon/-Φραγκούληδες/fragúlidhes/-Φραγκούληδες/fragúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φραγκούλης

Φραντζής-ο/franjís-o/::
* McsEngl.wordElln.Φραντζής-ο/franjís-o/@wordElln,
* McsElln./franjís-o/Φραντζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φραντζής-ο/franjís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φραντζής-ο/franjís-o/@wordElln,
* McsElln.Φραντζής/franjís/!~ονομ-ενικ:Φραντζής-ο@wordElln,
* McsElln.Φραντζή/franjí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φραντζής-ο@wordElln,
* McsElln.Φραντζήδες/franjídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φραντζής-ο@wordElln,
* McsElln.Φραντζήδων/franjídhon/!~γενι-πληθ:Φραντζής-ο@wordElln,

× base-form: Φραντζής
× base-pronunciation: /franjís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φραντζής/franjís/-Φραντζή/franjí/-Φραντζή/franjí/-Φραντζή/franjí/-Φραντζήδες/franjídhes/-Φραντζήδων/franjídhon/-Φραντζήδες/franjídhes/-Φραντζήδες/franjídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φραντζής

Φρεαττυδιώτης-ο/freatidhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φρεαττυδιώτης-ο/freatidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./freatidhyyótis-o/Φρεαττυδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φρεαττυδιώτης-ο/freatidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φρεαττυδιώτης-ο/freatidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Φρεαττυδιώτης/freatidhyyótis/!~ονομ-ενικ:Φρεαττυδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φρεαττυδιώτη/freatidhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φρεαττυδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φρεαττυδιώτες/freatidhyyótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φρεαττυδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φρεαττυδιωτών/freatidhiotón/!~γενι-πληθ:Φρεαττυδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Φρεαττυδιώτης
× base-pronunciation: /freatidhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φρεαττυδιώτης/freatidhyyótis/-Φρεαττυδιώτη/freatidhyyóti/-Φρεαττυδιώτη/freatidhyyóti/-Φρεαττυδιώτη/freatidhyyóti/-Φρεαττυδιώτες/freatidhyyótes/-Φρεαττυδιωτών/freatidhiotón/-Φρεαττυδιώτες/freatidhyyótes/-Φρεαττυδιώτες/freatidhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φρεαττυδιώτης

Φρεαττυδιώτισσα-η/freatidhyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Φρεαττυδιώτισσα-η/freatidhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./freatidhyyótisa-i/Φρεαττυδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φρεαττυδιώτισσα-η/freatidhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φρεαττυδιώτισσα-η/freatidhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Φρεαττυδιώτισσα/freatidhyyótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φρεαττυδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φρεαττυδιώτισσας/freatidhyyótisas/!~γενι-ενικ:Φρεαττυδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φρεαττυδιώτισσες/freatidhyyótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φρεαττυδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Φρεαττυδιωτισσών/freatidhiotisón/!~γενι-πληθ:Φρεαττυδιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Φρεαττυδιώτισσα
× base-pronunciation: /freatidhyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φρεαττυδιώτισσα/freatidhyyótisa/-Φρεαττυδιώτισσας/freatidhyyótisas/-Φρεαττυδιώτισσα/freatidhyyótisa/-Φρεαττυδιώτισσα/freatidhyyótisa/-Φρεαττυδιώτισσες/freatidhyyótises/-Φρεαττυδιωτισσών/freatidhiotisón/-Φρεαττυδιώτισσες/freatidhyyótises/-Φρεαττυδιώτισσες/freatidhyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φρεαττυδιώτισσα

Φρειδερίκος-ο/fridheríkos-o/::
* McsEngl.wordElln.Φρειδερίκος-ο/fridheríkos-o/@wordElln,
* McsElln./fridheríkos-o/Φρειδερίκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φρειδερίκος-ο/fridheríkos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φρειδερίκος-ο/fridheríkos-o/@wordElln,
* McsElln.Φρειδερίκος/fridheríkos/!~ονομ-ενικ:Φρειδερίκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρειδερίκου/fridheríku/!~γενι-ενικ:Φρειδερίκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρειδερίκο/fridheríko/!~αιτι-ενικ:Φρειδερίκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρειδερίκε/fridheríke/!~κλητ-ενικ:Φρειδερίκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρειδερίκοι/fridheríki/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φρειδερίκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρειδερίκων/fridheríkon/!~γενι-πληθ:Φρειδερίκος-ο@wordElln,
* McsElln.Φρειδερίκους/fridheríkus/!~αιτι-πληθ:Φρειδερίκος-ο@wordElln,

× base-form: Φρειδερίκος
× base-pronunciation: /fridheríkos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φρειδερίκος/fridheríkos/-Φρειδερίκου/fridheríku/-Φρειδερίκο/fridheríko/-Φρειδερίκε/fridheríke/-Φρειδερίκοι/fridheríki/-Φρειδερίκων/fridheríkon/-Φρειδερίκους/fridheríkus/-Φρειδερίκοι/fridheríki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φρειδερίκος

Φρόσω-η/fróso-i/::
* McsEngl.wordElln.Φρόσω-η/fróso-i/@wordElln,
* McsElln./fróso-i/Φρόσω-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φρόσω-η/fróso-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φρόσω-η/fróso-i/@wordElln,
* McsElln.Φρόσω/fróso/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φρόσω-η@wordElln,
* McsElln.Φρόσως/frósos/!~γενι-ενικ:Φρόσω-η@wordElln,
* McsElln.Φρόσες/fróses/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φρόσω-η@wordElln,
* McsElln.Φρόσων/fróson/!~γενι-πληθ:Φρόσω-η@wordElln,

× base-form: Φρόσω
× base-pronunciation: /fróso/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φρόσω/fróso/-Φρόσως/frósos/-Φρόσω/fróso/-Φρόσω/fróso/-Φρόσες/fróses/-Φρόσων/fróson/-Φρόσες/fróses/-Φρόσες/fróses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φρόσω

Φωτεινούλα-η/fotinúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Φωτεινούλα-η/fotinúla-i/@wordElln,
* McsElln./fotinúla-i/Φωτεινούλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φωτεινούλα-η/fotinúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φωτεινούλα-η/fotinúla-i/@wordElln,
* McsElln.Φωτεινούλα/fotinúla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φωτεινούλα-η@wordElln,
* McsElln.Φωτεινούλας/fotinúlas/!~γενι-ενικ:Φωτεινούλα-η@wordElln,
* McsElln.Φωτεινούλες/fotinúles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φωτεινούλα-η@wordElln,

× base-form: Φωτεινούλα
× base-pronunciation: /fotinúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φωτεινούλα/fotinúla/-Φωτεινούλας/fotinúlas/-Φωτεινούλα/fotinúla/-Φωτεινούλα/fotinúla/-Φωτεινούλες/fotinúles/-∅-Φωτεινούλες/fotinúles/-Φωτεινούλες/fotinúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Φωτεινούλα

Φωτούλα-η/fotúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Φωτούλα-η/fotúla-i/@wordElln,
* McsElln./fotúla-i/Φωτούλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φωτούλα-η/fotúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φωτούλα-η/fotúla-i/@wordElln,
* McsElln.Φωτούλα/fotúla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φωτούλα-η@wordElln,
* McsElln.Φωτούλας/fotúlas/!~γενι-ενικ:Φωτούλα-η@wordElln,
* McsElln.Φωτούλες/fotúles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φωτούλα-η@wordElln,

× base-form: Φωτούλα
× base-pronunciation: /fotúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Φωτούλα/fotúla/-Φωτούλας/fotúlas/-Φωτούλα/fotúla/-Φωτούλα/fotúla/-Φωτούλες/fotúles/-∅-Φωτούλες/fotúles/-Φωτούλες/fotúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Φωτούλα

Φώτης-ο/fótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Φώτης-ο/fótis-o/@wordElln,
* McsElln./fótis-o/Φώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φώτης-ο/fótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φώτης-ο/fótis-o/@wordElln,
* McsElln.Φώτης/fótis/!~ονομ-ενικ:Φώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φώτη/fóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Φώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φώτηδες/fótidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Φώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Φώτηδων/fótidhon/!~γενι-πληθ:Φώτης-ο@wordElln,

× base-form: Φώτης
× base-pronunciation: /fótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φώτης/fótis/-Φώτη/fóti/-Φώτη/fóti/-Φώτη/fóti/-Φώτηδες/fótidhes/-Φώτηδων/fótidhon/-Φώτηδες/fótidhes/-Φώτηδες/fótidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Φώτης

Φώτιος-ο/fótios-o/::
* McsEngl.wordElln.Φώτιος-ο/fótios-o/@wordElln,
* McsElln./fótios-o/Φώτιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Φώτιος-ο/fótios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Φώτιος-ο/fótios-o/@wordElln,
* McsElln.Φώτιος/fótios/!~ονομ-ενικ:Φώτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Φωτίου/fotíu/!~γενι-ενικ:Φώτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Φώτιου/fótiu/!~γενι-ενικ:Φώτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Φώτιο/fótio/!~αιτι-ενικ:Φώτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Φώτιε/fótie/!~κλητ-ενικ:Φώτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Φώτιοι/fótii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Φώτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Φωτίων/fotíon/!~γενι-πληθ:Φώτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Φωτίους/fotíus/!~αιτι-πληθ:Φώτιος-ο@wordElln,
* McsElln.Φώτιους/fótius/!~αιτι-πληθ:Φώτιος-ο@wordElln,

× base-form: Φώτιος
× base-pronunciation: /fótios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Φώτιος/fótios/-Φωτίου/fotíu/|Φώτιου/fótiu/-Φώτιο/fótio/-Φώτιε/fótie/-Φώτιοι/fótii/-Φωτίων/fotíon/-Φωτίους/fotíus/|Φώτιους/fótius/-Φώτιοι/fótii/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: Φώτιος

φάβα-η/fáva-i/::
* McsEngl.wordElln.φάβα-η/fáva-i/@wordElln,
* McsElln./fáva-i/φάβα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάβα-η/fáva-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάβα-η/fáva-i/@wordElln,
* McsElln.φάβα/fáva/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάβα-η@wordElln,
* McsElln.φάβας/fávas/!~γενι-ενικ:φάβα-η@wordElln,
* McsElln.φάβες/fáves/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάβα-η@wordElln,

× base-form: φάβα
× base-pronunciation: /fáva/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάβα/fáva/-φάβας/fávas/-φάβα/fáva/-φάβα/fáva/-φάβες/fáves/-∅-φάβες/fáves/-φάβες/fáves/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φάβα

φάγουσα-η/fáyusa-i/::
* McsEngl.wordElln.φάγουσα-η/fáyusa-i/@wordElln,
* McsElln./fáyusa-i/φάγουσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάγουσα-η/fáyusa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάγουσα-η/fáyusa-i/@wordElln,
* McsElln.φάγουσα/fáyusa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάγουσα-η@wordElln,
* McsElln.φάγουσας/fáyusas/!~γενι-ενικ:φάγουσα-η@wordElln,
* McsElln.φάγουσες/fáyuses/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάγουσα-η@wordElln,
* McsElln.φαγουσών/fayusón/!~γενι-πληθ:φάγουσα-η@wordElln,

× base-form: φάγουσα
× base-pronunciation: /fáyusa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάγουσα/fáyusa/-φάγουσας/fáyusas/-φάγουσα/fáyusa/-φάγουσα/fáyusa/-φάγουσες/fáyuses/-φαγουσών/fayusón/-φάγουσες/fáyuses/-φάγουσες/fáyuses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάγουσα

φάγωμα-το/fáyoma-to/::
* McsEngl.wordElln.φάγωμα-το/fáyoma-to/@wordElln,
* McsElln./fáyoma-to/φάγωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάγωμα-το/fáyoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάγωμα-το/fáyoma-to/@wordElln,
* McsElln.φάγωμα/fáyoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάγωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαγώματος/fayómatos/!~γενι-ενικ:φάγωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαγώματα/fayómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάγωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαγωμάτων/fayomáton/!~γενι-πληθ:φάγωμα-το@wordElln,

× base-form: φάγωμα
× base-pronunciation: /fáyoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάγωμα/fáyoma/-φαγώματος/fayómatos/-φάγωμα/fáyoma/-φάγωμα/fáyoma/-φαγώματα/fayómata/-φαγωμάτων/fayomáton/-φαγώματα/fayómata/-φαγώματα/fayómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάγωμα

φάδι-το/fádhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φάδι-το/fádhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./fádhi-to-s/φάδι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάδι-το/fádhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάδι-το/fádhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.φάδι/fádhi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάδι-το@wordElln,
* McsElln.φαδιού/fadhyyú/!~γενι-ενικ:φάδι-το@wordElln,
* McsElln.φάδια/fádhyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάδι-το@wordElln,
* McsElln.φαδιών/fadhyyón/!~γενι-πληθ:φάδι-το@wordElln,

× base-form: φάδι
× base-pronunciation: /fádhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάδι/fádhi/-φαδιού/fadhyyú/-φάδι/fádhi/-φάδι/fádhi/-φάδια/fádhyya/-φαδιών/fadhyyón/-φάδια/fádhyya/-φάδια/fádhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάδι

φάκα-η/fáka-i/::
* McsEngl.wordElln.φάκα-η/fáka-i/@wordElln,
* McsElln./fáka-i/φάκα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάκα-η/fáka-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάκα-η/fáka-i/@wordElln,
* McsElln.φάκα/fáka/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάκα-η@wordElln,
* McsElln.φάκας/fákas/!~γενι-ενικ:φάκα-η@wordElln,
* McsElln.φάκες/fákes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάκα-η@wordElln,
* McsElln.(φακών)/(fakón)/!~γενι-πληθ:φάκα-η@wordElln,

× base-form: φάκα
× base-pronunciation: /fáka/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάκα/fáka/-φάκας/fákas/-φάκα/fáka/-φάκα/fáka/-φάκες/fákes/-(φακών)/(fakón)/-φάκες/fákes/-φάκες/fákes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: φάκα

φάκελο-το/fákelo-to/::
* McsEngl.wordElln.φάκελο-το/fákelo-to/@wordElln,
* McsElln./fákelo-to/φάκελο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάκελο-το/fákelo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάκελο-το/fákelo-to/@wordElln,
* McsElln.φάκελο/fákelo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάκελο-το@wordElln,
* McsElln.φάκελου/fákelu/!~γενι-ενικ:φάκελο-το@wordElln,
* McsElln.φακέλου/fakélu/!~γενι-ενικ:φάκελο-το@wordElln,
* McsElln.φάκελα/fákela/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάκελο-το@wordElln,
* McsElln.φάκελων/fákelon/!~γενι-πληθ:φάκελο-το@wordElln,
* McsElln.φακέλων/fakélon/!~γενι-πληθ:φάκελο-το@wordElln,

× base-form: φάκελο
× base-pronunciation: /fákelo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάκελο/fákelo/-φάκελου/fákelu/|φακέλου/fakélu/-φάκελο/fákelo/-φάκελο/fákelo/-φάκελα/fákela/-φάκελων/fákelon/|φακέλων/fakélon/-φάκελα/fákela/-φάκελα/fákela/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φάκελο

φάκελος-ο/fákelos-o/::
* McsEngl.wordElln.φάκελος-ο/fákelos-o/@wordElln,
* McsElln./fákelos-o/φάκελος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάκελος-ο/fákelos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάκελος-ο/fákelos-o/@wordElln,
* McsElln.φάκελος/fákelos/!~ονομ-ενικ:φάκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φακέλου/fakélu/!~γενι-ενικ:φάκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φάκελου/fákelu/!~γενι-ενικ:φάκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φάκελο/fákelo/!~αιτι-ενικ:φάκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φάκελε/fákele/!~κλητ-ενικ:φάκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φάκελοι/fákeli/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φάκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φακέλων/fakélon/!~γενι-πληθ:φάκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φακέλους/fakélus/!~αιτι-πληθ:φάκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φάκελους/fákelus/!~αιτι-πληθ:φάκελος-ο@wordElln,

× base-form: φάκελος
× base-pronunciation: /fákelos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φάκελος/fákelos/-φακέλου/fakélu/|φάκελου/fákelu/-φάκελο/fákelo/-φάκελε/fákele/-φάκελοι/fákeli/-φακέλων/fakélon/-φακέλους/fakélus/|φάκελους/fákelus/-φάκελοι/fákeli/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: φάκελος

φάκκελος-ο/fákelos-o/::
* McsEngl.wordElln.φάκκελος-ο/fákelos-o/@wordElln,
* McsElln./fákelos-o/φάκκελος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάκκελος-ο/fákelos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάκκελος-ο/fákelos-o/@wordElln,
* McsElln.φάκκελος/fákelos/!~ονομ-ενικ:φάκκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φακκέλου/fakélu/!~γενι-ενικ:φάκκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φάκκελου/fákelu/!~γενι-ενικ:φάκκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φάκκελο/fákelo/!~αιτι-ενικ:φάκκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φάκκελε/fákele/!~κλητ-ενικ:φάκκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φάκκελοι/fákeli/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φάκκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φακκέλων/fakélon/!~γενι-πληθ:φάκκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φακκέλους/fakélus/!~αιτι-πληθ:φάκκελος-ο@wordElln,
* McsElln.φάκκελους/fákelus/!~αιτι-πληθ:φάκκελος-ο@wordElln,

× base-form: φάκκελος
× base-pronunciation: /fákelos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φάκκελος/fákelos/-φακκέλου/fakélu/|φάκκελου/fákelu/-φάκκελο/fákelo/-φάκκελε/fákele/-φάκκελοι/fákeli/-φακκέλων/fakélon/-φακκέλους/fakélus/|φάκκελους/fákelus/-φάκκελοι/fákeli/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: φάκκελος

φάλαινα-η/fálena-i/::
* McsEngl.wordElln.φάλαινα-η/fálena-i/@wordElln,
* McsElln./fálena-i/φάλαινα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάλαινα-η/fálena-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάλαινα-η/fálena-i/@wordElln,
* McsElln.φάλαινα/fálena/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάλαινα-η@wordElln,
* McsElln.φάλαινας/fálenas/!~γενι-ενικ:φάλαινα-η@wordElln,
* McsElln.φάλαινες/fálenes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάλαινα-η@wordElln,
* McsElln.φαλαινών/falenón/!~γενι-πληθ:φάλαινα-η@wordElln,

× base-form: φάλαινα
× base-pronunciation: /fálena/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάλαινα/fálena/-φάλαινας/fálenas/-φάλαινα/fálena/-φάλαινα/fálena/-φάλαινες/fálenes/-φαλαινών/falenón/-φάλαινες/fálenes/-φάλαινες/fálenes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάλαινα

φάλτσο-το/fálco-to/::
* McsEngl.wordElln.φάλτσο-το/fálco-to/@wordElln,
* McsElln./fálco-to/φάλτσο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάλτσο-το/fálco-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάλτσο-το/fálco-to/@wordElln,
* McsElln.φάλτσο/fálco/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάλτσο-το@wordElln,
* McsElln.φάλτσου/fálcu/!~γενι-ενικ:φάλτσο-το@wordElln,
* McsElln.φάλτσα/fálca/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάλτσο-το@wordElln,
* McsElln.φάλτσων/fálcon/!~γενι-πληθ:φάλτσο-το@wordElln,

× base-form: φάλτσο
× base-pronunciation: /fálco/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάλτσο/fálco/-φάλτσου/fálcu/-φάλτσο/fálco/-φάλτσο/fálco/-φάλτσα/fálca/-φάλτσων/fálcon/-φάλτσα/fálca/-φάλτσα/fálca/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάλτσο

φάνταγμα-το/fádayma-to/::
* McsEngl.wordElln.φάνταγμα-το/fádayma-to/@wordElln,
* McsElln./fádayma-to/φάνταγμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάνταγμα-το/fádayma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάνταγμα-το/fádayma-to/@wordElln,
* McsElln.φάνταγμα/fádayma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάνταγμα-το@wordElln,
* McsElln.φαντάγματος/fadáymatos/!~γενι-ενικ:φάνταγμα-το@wordElln,
* McsElln.φαντάγματα/fadáymata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάνταγμα-το@wordElln,
* McsElln.φανταγμάτων/fadaymáton/!~γενι-πληθ:φάνταγμα-το@wordElln,

× base-form: φάνταγμα
× base-pronunciation: /fádayma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάνταγμα/fádayma/-φαντάγματος/fadáymatos/-φάνταγμα/fádayma/-φάνταγμα/fádayma/-φαντάγματα/fadáymata/-φανταγμάτων/fadaymáton/-φαντάγματα/fadáymata/-φαντάγματα/fadáymata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάνταγμα

φάντασμα-το/fádazma-to/::
* McsEngl.wordElln.φάντασμα-το/fádazma-to/@wordElln,
* McsElln./fádazma-to/φάντασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάντασμα-το/fádazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάντασμα-το/fádazma-to/@wordElln,
* McsElln.φάντασμα/fádazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάντασμα-το@wordElln,
* McsElln.φαντάσματος/fadázmatos/!~γενι-ενικ:φάντασμα-το@wordElln,
* McsElln.φαντάσματα/fadázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάντασμα-το@wordElln,
* McsElln.φαντασμάτων/fadazmáton/!~γενι-πληθ:φάντασμα-το@wordElln,

× base-form: φάντασμα
× base-pronunciation: /fádazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάντασμα/fádazma/-φαντάσματος/fadázmatos/-φάντασμα/fádazma/-φάντασμα/fádazma/-φαντάσματα/fadázmata/-φαντασμάτων/fadazmáton/-φαντάσματα/fadázmata/-φαντάσματα/fadázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάντασμα

φάντης-ο/fádis-o/::
* McsEngl.wordElln.φάντης-ο/fádis-o/@wordElln,
* McsElln./fádis-o/φάντης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάντης-ο/fádis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάντης-ο/fádis-o/@wordElln,
* McsElln.φάντης/fádis/!~ονομ-ενικ:φάντης-ο@wordElln,
* McsElln.φάντη/fádi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάντης-ο@wordElln,
* McsElln.φάντηδες/fádidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάντης-ο@wordElln,
* McsElln.φάντηδων/fádidhon/!~γενι-πληθ:φάντης-ο@wordElln,

× base-form: φάντης
× base-pronunciation: /fádis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φάντης/fádis/-φάντη/fádi/-φάντη/fádi/-φάντη/fádi/-φάντηδες/fádidhes/-φάντηδων/fádidhon/-φάντηδες/fádidhes/-φάντηδες/fádidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάντης

φάπα-η/fápa-i/::
* McsEngl.wordElln.φάπα-η/fápa-i/@wordElln,
* McsElln./fápa-i/φάπα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάπα-η/fápa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάπα-η/fápa-i/@wordElln,
* McsElln.φάπα/fápa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάπα-η@wordElln,
* McsElln.φάπας/fápas/!~γενι-ενικ:φάπα-η@wordElln,
* McsElln.φάπες/fápes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάπα-η@wordElln,
* McsElln.(φαπών)/(fapón)/!~γενι-πληθ:φάπα-η@wordElln,

× base-form: φάπα
× base-pronunciation: /fápa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάπα/fápa/-φάπας/fápas/-φάπα/fápa/-φάπα/fápa/-φάπες/fápes/-(φαπών)/(fapón)/-φάπες/fápes/-φάπες/fápes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: φάπα

φάρα-η/fára-i/::
* McsEngl.wordElln.φάρα-η/fára-i/@wordElln,
* McsElln./fára-i/φάρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάρα-η/fára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάρα-η/fára-i/@wordElln,
* McsElln.φάρα/fára/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάρα-η@wordElln,
* McsElln.φάρας/fáras/!~γενι-ενικ:φάρα-η@wordElln,
* McsElln.φάρες/fáres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάρα-η@wordElln,

× base-form: φάρα
× base-pronunciation: /fára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάρα/fára/-φάρας/fáras/-φάρα/fára/-φάρα/fára/-φάρες/fáres/-∅-φάρες/fáres/-φάρες/fáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φάρα

φάρδεμα-το/fárdhema-to/::
* McsEngl.wordElln.φάρδεμα-το/fárdhema-to/@wordElln,
* McsElln./fárdhema-to/φάρδεμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάρδεμα-το/fárdhema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάρδεμα-το/fárdhema-to/@wordElln,
* McsElln.φάρδεμα/fárdhema/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάρδεμα-το@wordElln,
* McsElln.φαρδέματος/fardhématos/!~γενι-ενικ:φάρδεμα-το@wordElln,
* McsElln.φαρδέματα/fardhémata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάρδεμα-το@wordElln,
* McsElln.φαρδεμάτων/fardhemáton/!~γενι-πληθ:φάρδεμα-το@wordElln,

× base-form: φάρδεμα
× base-pronunciation: /fárdhema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάρδεμα/fárdhema/-φαρδέματος/fardhématos/-φάρδεμα/fárdhema/-φάρδεμα/fárdhema/-φαρδέματα/fardhémata/-φαρδεμάτων/fardhemáton/-φαρδέματα/fardhémata/-φαρδέματα/fardhémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάρδεμα

φάρδος-το/fárdhos-to/::
* McsEngl.wordElln.φάρδος-το/fárdhos-to/@wordElln,
* McsElln./fárdhos-to/φάρδος-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάρδος-το/fárdhos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάρδος-το/fárdhos-to/@wordElln,
* McsElln.φάρδος/fárdhos/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάρδος-το@wordElln,
* McsElln.φάρδους/fárdhus/!~γενι-ενικ:φάρδος-το@wordElln,
* McsElln.φάρδη/fárdhi/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάρδος-το@wordElln,
* McsElln.φαρδών/fardhón/!~γενι-πληθ:φάρδος-το@wordElln,

× base-form: φάρδος
× base-pronunciation: /fárdhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάρδος/fárdhos/-φάρδους/fárdhus/-φάρδος/fárdhos/-φάρδος/fárdhos/-φάρδη/fárdhi/-φαρδών/fardhón/-φάρδη/fárdhi/-φάρδη/fárdhi/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάρδος

φάριο-το/fário-to/::
* McsEngl.wordElln.φάριο-το/fário-to/@wordElln,
* McsElln./fário-to/φάριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάριο-το/fário-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάριο-το/fário-to/@wordElln,
* McsElln.φάριο/fário/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάριο-το@wordElln,
* McsElln.φάριου/fáriu/!~γενι-ενικ:φάριο-το@wordElln,
* McsElln.φαρίου/faríu/!~γενι-ενικ:φάριο-το@wordElln,
* McsElln.φάρια/fária/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάριο-το@wordElln,
* McsElln.φάριων/fárion/!~γενι-πληθ:φάριο-το@wordElln,
* McsElln.φαρίων/faríon/!~γενι-πληθ:φάριο-το@wordElln,

× base-form: φάριο
× base-pronunciation: /fário/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάριο/fário/-φάριου/fáriu/|φαρίου/faríu/-φάριο/fário/-φάριο/fário/-φάρια/fária/-φάριων/fárion/|φαρίων/faríon/-φάρια/fária/-φάρια/fária/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φάριο

φάρμα-η/fárma-i/::
* McsEngl.wordElln.φάρμα-η/fárma-i/@wordElln,
* McsElln./fárma-i/φάρμα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάρμα-η/fárma-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάρμα-η/fárma-i/@wordElln,
* McsElln.φάρμα/fárma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάρμα-η@wordElln,
* McsElln.φάρμας/fármas/!~γενι-ενικ:φάρμα-η@wordElln,
* McsElln.φάρμες/fármes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάρμα-η@wordElln,

× base-form: φάρμα
× base-pronunciation: /fárma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάρμα/fárma/-φάρμας/fármas/-φάρμα/fárma/-φάρμα/fárma/-φάρμες/fármes/-∅-φάρμες/fármes/-φάρμες/fármes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φάρμα

φάρμακο-το/fármako-to/::
* McsEngl.wordElln.φάρμακο-το/fármako-to/@wordElln,
* McsElln./fármako-to/φάρμακο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάρμακο-το/fármako-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάρμακο-το/fármako-to/@wordElln,
* McsElln.φάρμακο/fármako/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάρμακο-το@wordElln,
* McsElln.φάρμακου/fármaku/!~γενι-ενικ:φάρμακο-το@wordElln,
* McsElln.φαρμάκου/farmáku/!~γενι-ενικ:φάρμακο-το@wordElln,
* McsElln.φάρμακα/fármaka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάρμακο-το@wordElln,
* McsElln.φάρμακων/fármakon/!~γενι-πληθ:φάρμακο-το@wordElln,
* McsElln.φαρμάκων/farmákon/!~γενι-πληθ:φάρμακο-το@wordElln,

× base-form: φάρμακο
× base-pronunciation: /fármako/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάρμακο/fármako/-φάρμακου/fármaku/|φαρμάκου/farmáku/-φάρμακο/fármako/-φάρμακο/fármako/-φάρμακα/fármaka/-φάρμακων/fármakon/|φαρμάκων/farmákon/-φάρμακα/fármaka/-φάρμακα/fármaka/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φάρμακο

φάρος-ο/fáros-o/::
* McsEngl.wordElln.φάρος-ο/fáros-o/@wordElln,
* McsElln./fáros-o/φάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάρος-ο/fáros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάρος-ο/fáros-o/@wordElln,
* McsElln.φάρος/fáros/!~ονομ-ενικ:φάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φάρου/fáru/!~γενι-ενικ:φάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φάρο/fáro/!~αιτι-ενικ:φάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φάρε/fáre/!~κλητ-ενικ:φάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φάροι/fári/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φάρων/fáron/!~γενι-πληθ:φάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φάρους/fárus/!~αιτι-πληθ:φάρος-ο@wordElln,

× base-form: φάρος
× base-pronunciation: /fáros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φάρος/fáros/-φάρου/fáru/-φάρο/fáro/-φάρε/fáre/-φάροι/fári/-φάρων/fáron/-φάρους/fárus/-φάροι/fári/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάρος

φάρσα-η/fársa-i/::
* McsEngl.wordElln.φάρσα-η/fársa-i/@wordElln,
* McsElln./fársa-i/φάρσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάρσα-η/fársa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάρσα-η/fársa-i/@wordElln,
* McsElln.φάρσα/fársa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάρσα-η@wordElln,
* McsElln.φάρσας/fársas/!~γενι-ενικ:φάρσα-η@wordElln,
* McsElln.φάρσες/fárses/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάρσα-η@wordElln,
* McsElln.φαρσών/farsón/!~γενι-πληθ:φάρσα-η@wordElln,

× base-form: φάρσα
× base-pronunciation: /fársa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάρσα/fársa/-φάρσας/fársas/-φάρσα/fársa/-φάρσα/fársa/-φάρσες/fárses/-φαρσών/farsón/-φάρσες/fárses/-φάρσες/fárses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάρσα

φάρσωμα-το/fársoma-to/::
* McsEngl.wordElln.φάρσωμα-το/fársoma-to/@wordElln,
* McsElln./fársoma-to/φάρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάρσωμα-το/fársoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάρσωμα-το/fársoma-to/@wordElln,
* McsElln.φάρσωμα/fársoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαρσώματος/farsómatos/!~γενι-ενικ:φάρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαρσώματα/farsómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαρσωμάτων/farsomáton/!~γενι-πληθ:φάρσωμα-το@wordElln,

× base-form: φάρσωμα
× base-pronunciation: /fársoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάρσωμα/fársoma/-φαρσώματος/farsómatos/-φάρσωμα/fársoma/-φάρσωμα/fársoma/-φαρσώματα/farsómata/-φαρσωμάτων/farsomáton/-φαρσώματα/farsómata/-φαρσώματα/farsómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάρσωμα

φάσα-η/fása-i/::
* McsEngl.wordElln.φάσα-η/fása-i/@wordElln,
* McsElln./fása-i/φάσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάσα-η/fása-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάσα-η/fása-i/@wordElln,
* McsElln.φάσα/fása/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάσα-η@wordElln,
* McsElln.φάσας/fásas/!~γενι-ενικ:φάσα-η@wordElln,
* McsElln.φάσες/fáses/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάσα-η@wordElln,
* McsElln.φασών/fasón/!~γενι-πληθ:φάσα-η@wordElln,

× base-form: φάσα
× base-pronunciation: /fása/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάσα/fása/-φάσας/fásas/-φάσα/fása/-φάσα/fása/-φάσες/fáses/-φασών/fasón/-φάσες/fáses/-φάσες/fáses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάσα

φάση-η/fási-i/::
* McsEngl.wordElln.φάση-η/fási-i/@wordElln,
* McsElln./fási-i/φάση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάση-η/fási-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάση-η/fási-i/@wordElln,
* McsElln.φάση/fási/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάση-η@wordElln,
* McsElln.φάσης/fásis/!~γενι-ενικ:φάση-η@wordElln,
* McsElln.φάσεως/fáseos/!~γενι-ενικ:φάση-η@wordElln,
* McsElln.φάσεις/fásis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάση-η@wordElln,
* McsElln.φάσεων/fáseon/!~γενι-πληθ:φάση-η@wordElln,

× base-form: φάση
× base-pronunciation: /fási/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάση/fási/-φάσης/fásis/|φάσεως/fáseos/-φάση/fási/-φάση/fási/-φάσεις/fásis/-φάσεων/fáseon/-φάσεις/fásis/-φάσεις/fásis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φάση

φάσκελο-το/fáskelo-to/::
* McsEngl.wordElln.φάσκελο-το/fáskelo-to/@wordElln,
* McsElln./fáskelo-to/φάσκελο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάσκελο-το/fáskelo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάσκελο-το/fáskelo-to/@wordElln,
* McsElln.φάσκελο/fáskelo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάσκελο-το@wordElln,
* McsElln.φάσκελου/fáskelu/!~γενι-ενικ:φάσκελο-το@wordElln,
* McsElln.φάσκελα/fáskela/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάσκελο-το@wordElln,
* McsElln.φάσκελων/fáskelon/!~γενι-πληθ:φάσκελο-το@wordElln,

× base-form: φάσκελο
× base-pronunciation: /fáskelo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάσκελο/fáskelo/-φάσκελου/fáskelu/-φάσκελο/fáskelo/-φάσκελο/fáskelo/-φάσκελα/fáskela/-φάσκελων/fáskelon/-φάσκελα/fáskela/-φάσκελα/fáskela/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάσκελο

φάσκιωμα-το/fáskioma-to/::
* McsEngl.wordElln.φάσκιωμα-το/fáskioma-to/@wordElln,
* McsElln./fáskioma-to/φάσκιωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάσκιωμα-το/fáskioma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάσκιωμα-το/fáskioma-to/@wordElln,
* McsElln.φάσκιωμα/fáskioma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάσκιωμα-το@wordElln,
* McsElln.φασκίωματος/faskíomatos/!~γενι-ενικ:φάσκιωμα-το@wordElln,
* McsElln.φασκίωματα/faskíomata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάσκιωμα-το@wordElln,
* McsElln.φασκιωμάτων/faskiomáton/!~γενι-πληθ:φάσκιωμα-το@wordElln,

× base-form: φάσκιωμα
× base-pronunciation: /fáskioma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάσκιωμα/fáskioma/-φασκίωματος/faskíomatos/-φάσκιωμα/fáskioma/-φάσκιωμα/fáskioma/-φασκίωματα/faskíomata/-φασκιωμάτων/faskiomáton/-φασκίωματα/faskíomata/-φασκίωματα/faskíomata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάσκιωμα

φάσμα-το/fázma-to/::
* McsEngl.wordElln.φάσμα-το/fázma-to/@wordElln,
* McsElln./fázma-to/φάσμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάσμα-το/fázma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάσμα-το/fázma-to/@wordElln,
* McsElln.φάσμα/fázma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάσμα-το@wordElln,
* McsElln.φάσματος/fázmatos/!~γενι-ενικ:φάσμα-το@wordElln,
* McsElln.φάσματα/fázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάσμα-το@wordElln,
* McsElln.φασμάτων/fazmáton/!~γενι-πληθ:φάσμα-το@wordElln,

× base-form: φάσμα
× base-pronunciation: /fázma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάσμα/fázma/-φάσματος/fázmatos/-φάσμα/fázma/-φάσμα/fázma/-φάσματα/fázmata/-φασμάτων/fazmáton/-φάσματα/fázmata/-φάσματα/fázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάσμα

φάσορας-ο/fásoras-o/::
* McsEngl.wordElln.φάσορας-ο/fásoras-o/@wordElln,
* McsElln./fásoras-o/φάσορας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάσορας-ο/fásoras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάσορας-ο/fásoras-o/@wordElln,
* McsElln.φάσορας/fásoras/!~ονομ-ενικ:φάσορας-ο@wordElln,
* McsElln.φάσορα/fásora/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάσορας-ο@wordElln,
* McsElln.φάσορες/fásores/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάσορας-ο@wordElln,
* McsElln.φασόρων/fasóron/!~γενι-πληθ:φάσορας-ο@wordElln,

× base-form: φάσορας
× base-pronunciation: /fásoras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φάσορας/fásoras/-φάσορα/fásora/-φάσορα/fásora/-φάσορα/fásora/-φάσορες/fásores/-φασόρων/fasóron/-φάσορες/fásores/-φάσορες/fásores/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάσορας

φάτνωμα-το/fátnoma-to/::
* McsEngl.wordElln.φάτνωμα-το/fátnoma-to/@wordElln,
* McsElln./fátnoma-to/φάτνωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάτνωμα-το/fátnoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάτνωμα-το/fátnoma-to/@wordElln,
* McsElln.φάτνωμα/fátnoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάτνωμα-το@wordElln,
* McsElln.φατνώματος/fatnómatos/!~γενι-ενικ:φάτνωμα-το@wordElln,
* McsElln.φατνώματα/fatnómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάτνωμα-το@wordElln,
* McsElln.φατνωμάτων/fatnomáton/!~γενι-πληθ:φάτνωμα-το@wordElln,

× base-form: φάτνωμα
× base-pronunciation: /fátnoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φάτνωμα/fátnoma/-φατνώματος/fatnómatos/-φάτνωμα/fátnoma/-φάτνωμα/fátnoma/-φατνώματα/fatnómata/-φατνωμάτων/fatnomáton/-φατνώματα/fatnómata/-φατνώματα/fatnómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάτνωμα

φάτσα-η/fáca-i/::
* McsEngl.wordElln.φάτσα-η/fáca-i/@wordElln,
* McsElln./fáca-i/φάτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φάτσα-η/fáca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φάτσα-η/fáca-i/@wordElln,
* McsElln.φάτσα/fáca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φάτσα-η@wordElln,
* McsElln.φάτσας/fácas/!~γενι-ενικ:φάτσα-η@wordElln,
* McsElln.φάτσες/fáces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φάτσα-η@wordElln,
* McsElln.φατσών/facón/!~γενι-πληθ:φάτσα-η@wordElln,

× base-form: φάτσα
× base-pronunciation: /fáca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φάτσα/fáca/-φάτσας/fácas/-φάτσα/fáca/-φάτσα/fáca/-φάτσες/fáces/-φατσών/facón/-φάτσες/fáces/-φάτσες/fáces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φάτσα

φέγγρισμα-το/fégrizma-to/::
* McsEngl.wordElln.φέγγρισμα-το/fégrizma-to/@wordElln,
* McsElln./fégrizma-to/φέγγρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φέγγρισμα-το/fégrizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φέγγρισμα-το/fégrizma-to/@wordElln,
* McsElln.φέγγρισμα/fégrizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φέγγρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φεγγρίσματος/fegrízmatos/!~γενι-ενικ:φέγγρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φεγγρίσματα/fegrízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φέγγρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φεγγρισμάτων/fegrizmáton/!~γενι-πληθ:φέγγρισμα-το@wordElln,

× base-form: φέγγρισμα
× base-pronunciation: /fégrizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φέγγρισμα/fégrizma/-φεγγρίσματος/fegrízmatos/-φέγγρισμα/fégrizma/-φέγγρισμα/fégrizma/-φεγγρίσματα/fegrízmata/-φεγγρισμάτων/fegrizmáton/-φεγγρίσματα/fegrízmata/-φεγγρίσματα/fegrízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φέγγρισμα

φέλιασμα-το/féllazma-to/::
* McsEngl.wordElln.φέλιασμα-το/féllazma-to/@wordElln,
* McsElln./féllazma-to/φέλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φέλιασμα-το/féllazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φέλιασμα-το/féllazma-to/@wordElln,
* McsElln.φέλιασμα/féllazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φέλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.φελιάσματος/fellázmatos/!~γενι-ενικ:φέλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.φελιάσματα/fellázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φέλιασμα-το@wordElln,
* McsElln.φελιασμάτων/fellazmáton/!~γενι-πληθ:φέλιασμα-το@wordElln,

× base-form: φέλιασμα
× base-pronunciation: /féllazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φέλιασμα/féllazma/-φελιάσματος/fellázmatos/-φέλιασμα/féllazma/-φέλιασμα/féllazma/-φελιάσματα/fellázmata/-φελιασμάτων/fellazmáton/-φελιάσματα/fellázmata/-φελιάσματα/fellázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φέλιασμα

φέλπα-η/félpa-i/::
* McsEngl.wordElln.φέλπα-η/félpa-i/@wordElln,
* McsElln./félpa-i/φέλπα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φέλπα-η/félpa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φέλπα-η/félpa-i/@wordElln,
* McsElln.φέλπα/félpa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φέλπα-η@wordElln,
* McsElln.φέλπας/félpas/!~γενι-ενικ:φέλπα-η@wordElln,
* McsElln.φέλπες/félpes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φέλπα-η@wordElln,
* McsElln.(φελπών)/(felpón)/!~γενι-πληθ:φέλπα-η@wordElln,

× base-form: φέλπα
× base-pronunciation: /félpa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φέλπα/félpa/-φέλπας/félpas/-φέλπα/félpa/-φέλπα/félpa/-φέλπες/félpes/-(φελπών)/(felpón)/-φέλπες/félpes/-φέλπες/félpes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: φέλπα

φέξιμο-το/féksimo-to/::
* McsEngl.wordElln.φέξιμο-το/féksimo-to/@wordElln,
* McsElln./féksimo-to/φέξιμο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φέξιμο-το/féksimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φέξιμο-το/féksimo-to/@wordElln,
* McsElln.φέξιμο/féksimo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φέξιμο-το@wordElln,
* McsElln.φεξίματος/feksímatos/!~γενι-ενικ:φέξιμο-το@wordElln,
* McsElln.φεξίματα/feksímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φέξιμο-το@wordElln,
* McsElln.φεξιμάτων/feksimáton/!~γενι-πληθ:φέξιμο-το@wordElln,

× base-form: φέξιμο
× base-pronunciation: /féksimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φέξιμο/féksimo/-φεξίματος/feksímatos/-φέξιμο/féksimo/-φέξιμο/féksimo/-φεξίματα/feksímata/-φεξιμάτων/feksimáton/-φεξίματα/feksímata/-φεξίματα/feksímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φέξιμο

φέουδο-το/féudho-to/::
* McsEngl.wordElln.φέουδο-το/féudho-to/@wordElln,
* McsElln./féudho-to/φέουδο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φέουδο-το/féudho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φέουδο-το/féudho-to/@wordElln,
* McsElln.φέουδο/féudho/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φέουδο-το@wordElln,
* McsElln.φέουδου/féudhu/!~γενι-ενικ:φέουδο-το@wordElln,
* McsElln.φέουδα/féudha/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φέουδο-το@wordElln,
* McsElln.φέουδων/féudhon/!~γενι-πληθ:φέουδο-το@wordElln,

× base-form: φέουδο
× base-pronunciation: /féudho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φέουδο/féudho/-φέουδου/féudhu/-φέουδο/féudho/-φέουδο/féudho/-φέουδα/féudha/-φέουδων/féudhon/-φέουδα/féudha/-φέουδα/féudha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φέουδο

φέρετρο-το/féretro-to/::
* McsEngl.wordElln.φέρετρο-το/féretro-to/@wordElln,
* McsElln./féretro-to/φέρετρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φέρετρο-το/féretro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φέρετρο-το/féretro-to/@wordElln,
* McsElln.φέρετρο/féretro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φέρετρο-το@wordElln,
* McsElln.φέρετρου/féretru/!~γενι-ενικ:φέρετρο-το@wordElln,
* McsElln.φερέτρου/ferétru/!~γενι-ενικ:φέρετρο-το@wordElln,
* McsElln.φέρετρα/féretra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φέρετρο-το@wordElln,
* McsElln.φέρετρων/féretron/!~γενι-πληθ:φέρετρο-το@wordElln,
* McsElln.φερέτρων/ferétron/!~γενι-πληθ:φέρετρο-το@wordElln,

× base-form: φέρετρο
× base-pronunciation: /féretro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φέρετρο/féretro/-φέρετρου/féretru/|φερέτρου/ferétru/-φέρετρο/féretro/-φέρετρο/féretro/-φέρετρα/féretra/-φέρετρων/féretron/|φερέτρων/ferétron/-φέρετρα/féretra/-φέρετρα/féretra/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φέρετρο

φέρμιο-το/férmio-to/::
* McsEngl.wordElln.φέρμιο-το/férmio-to/@wordElln,
* McsElln./férmio-to/φέρμιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φέρμιο-το/férmio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φέρμιο-το/férmio-to/@wordElln,
* McsElln.φέρμιο/férmio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φέρμιο-το@wordElln,
* McsElln.φέρμιου/férmiu/!~γενι-ενικ:φέρμιο-το@wordElln,
* McsElln.φερμίου/fermíu/!~γενι-ενικ:φέρμιο-το@wordElln,
* McsElln.φέρμια/férmia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φέρμιο-το@wordElln,
* McsElln.φέρμιων/férmion/!~γενι-πληθ:φέρμιο-το@wordElln,
* McsElln.φερμίων/fermíon/!~γενι-πληθ:φέρμιο-το@wordElln,

× base-form: φέρμιο
× base-pronunciation: /férmio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φέρμιο/férmio/-φέρμιου/férmiu/|φερμίου/fermíu/-φέρμιο/férmio/-φέρμιο/férmio/-φέρμια/férmia/-φέρμιων/férmion/|φερμίων/fermíon/-φέρμια/férmia/-φέρμια/férmia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φέρμιο

φέρσιμο-το/férsimo-to/::
* McsEngl.wordElln.φέρσιμο-το/férsimo-to/@wordElln,
* McsElln./férsimo-to/φέρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φέρσιμο-το/férsimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φέρσιμο-το/férsimo-to/@wordElln,
* McsElln.φέρσιμο/férsimo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φέρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.φερσίματος/fersímatos/!~γενι-ενικ:φέρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.φερσίματα/fersímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φέρσιμο-το@wordElln,
* McsElln.φερσιμάτων/fersimáton/!~γενι-πληθ:φέρσιμο-το@wordElln,

× base-form: φέρσιμο
× base-pronunciation: /férsimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φέρσιμο/férsimo/-φερσίματος/fersímatos/-φέρσιμο/férsimo/-φέρσιμο/férsimo/-φερσίματα/fersímata/-φερσιμάτων/fersimáton/-φερσίματα/fersímata/-φερσίματα/fersímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φέρσιμο

φέσι-το/fési-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φέσι-το/fési-to-s/@wordElln,
* McsElln./fési-to-s/φέσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φέσι-το/fési-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φέσι-το/fési-to-s/@wordElln,
* McsElln.φέσι/fési/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φέσι-το@wordElln,
* McsElln.φεσιού/fessú/!~γενι-ενικ:φέσι-το@wordElln,
* McsElln.φέσια/féssa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φέσι-το@wordElln,
* McsElln.φεσιών/fessón/!~γενι-πληθ:φέσι-το@wordElln,

× base-form: φέσι
× base-pronunciation: /fési/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φέσι/fési/-φεσιού/fessú/-φέσι/fési/-φέσι/fési/-φέσια/féssa/-φεσιών/fessón/-φέσια/féssa/-φέσια/féssa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φέσι

φέτα-η/féta-i/::
* McsEngl.wordElln.φέτα-η/féta-i/@wordElln,
* McsElln./féta-i/φέτα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φέτα-η/féta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φέτα-η/féta-i/@wordElln,
* McsElln.φέτα/féta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φέτα-η@wordElln,
* McsElln.φέτας/fétas/!~γενι-ενικ:φέτα-η@wordElln,
* McsElln.φέτες/fétes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φέτα-η@wordElln,
* McsElln.φετών/fetón/!~γενι-πληθ:φέτα-η@wordElln,

× base-form: φέτα
× base-pronunciation: /féta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φέτα/féta/-φέτας/fétas/-φέτα/féta/-φέτα/féta/-φέτες/fétes/-φετών/fetón/-φέτες/fétes/-φέτες/fétes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φέτα

φήμη-η/fími-i/::
* McsEngl.wordElln.φήμη-η/fími-i/@wordElln,
* McsElln./fími-i/φήμη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φήμη-η/fími-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φήμη-η/fími-i/@wordElln,
* McsElln.φήμη/fími/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φήμη-η@wordElln,
* McsElln.φήμης/fímis/!~γενι-ενικ:φήμη-η@wordElln,
* McsElln.φήμες/fímes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φήμη-η@wordElln,
* McsElln.φημών/fimón/!~γενι-πληθ:φήμη-η@wordElln,

× base-form: φήμη
× base-pronunciation: /fími/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φήμη/fími/-φήμης/fímis/-φήμη/fími/-φήμη/fími/-φήμες/fímes/-φημών/fimón/-φήμες/fímes/-φήμες/fímes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φήμη

φίδι-το/fídhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φίδι-το/fídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./fídhi-to-s/φίδι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίδι-το/fídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίδι-το/fídhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.φίδι/fídhi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίδι-το@wordElln,
* McsElln.φιδιού/fidhyyú/!~γενι-ενικ:φίδι-το@wordElln,
* McsElln.φίδια/fídhyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίδι-το@wordElln,
* McsElln.φιδιών/fidhyyón/!~γενι-πληθ:φίδι-το@wordElln,

× base-form: φίδι
× base-pronunciation: /fídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φίδι/fídhi/-φιδιού/fidhyyú/-φίδι/fídhi/-φίδι/fídhi/-φίδια/fídhyya/-φιδιών/fidhyyón/-φίδια/fídhyya/-φίδια/fídhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίδι

φίκος-ο/fíkos-o/::
* McsEngl.wordElln.φίκος-ο/fíkos-o/@wordElln,
* McsElln./fíkos-o/φίκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίκος-ο/fíkos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίκος-ο/fíkos-o/@wordElln,
* McsElln.φίκος/fíkos/!~ονομ-ενικ:φίκος-ο@wordElln,
* McsElln.φίκου/fíku/!~γενι-ενικ:φίκος-ο@wordElln,
* McsElln.φίκο/fíko/!~αιτι-ενικ:φίκος-ο@wordElln,
* McsElln.φίκε/fíke/!~κλητ-ενικ:φίκος-ο@wordElln,
* McsElln.φίκοι/fíki/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φίκος-ο@wordElln,
* McsElln.φίκων/fíkon/!~γενι-πληθ:φίκος-ο@wordElln,
* McsElln.φίκους/fíkus/!~αιτι-πληθ:φίκος-ο@wordElln,

× base-form: φίκος
× base-pronunciation: /fíkos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φίκος/fíkos/-φίκου/fíku/-φίκο/fíko/-φίκε/fíke/-φίκοι/fíki/-φίκων/fíkon/-φίκους/fíkus/-φίκοι/fíki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίκος

φίλεμα-το/fílema-to/::
* McsEngl.wordElln.φίλεμα-το/fílema-to/@wordElln,
* McsElln./fílema-to/φίλεμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίλεμα-το/fílema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίλεμα-το/fílema-to/@wordElln,
* McsElln.φίλεμα/fílema/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίλεμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλέματος/filématos/!~γενι-ενικ:φίλεμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλέματα/filémata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίλεμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλεμάτων/filemáton/!~γενι-πληθ:φίλεμα-το@wordElln,

× base-form: φίλεμα
× base-pronunciation: /fílema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φίλεμα/fílema/-φιλέματος/filématos/-φίλεμα/fílema/-φίλεμα/fílema/-φιλέματα/filémata/-φιλεμάτων/filemáton/-φιλέματα/filémata/-φιλέματα/filémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίλεμα

φίλη-η/fíli-i/::
* McsEngl.wordElln.φίλη-η/fíli-i/@wordElln,
* McsElln./fíli-i/φίλη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίλη-η/fíli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίλη-η/fíli-i/@wordElln,
* McsElln.φίλη/fíli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίλη-η@wordElln,
* McsElln.φίλης/fílis/!~γενι-ενικ:φίλη-η@wordElln,
* McsElln.φίλες/fíles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίλη-η@wordElln,
* McsElln.φίλων/fílon/!~γενι-πληθ:φίλη-η@wordElln,

× base-form: φίλη
× base-pronunciation: /fíli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φίλη/fíli/-φίλης/fílis/-φίλη/fíli/-φίλη/fíli/-φίλες/fíles/-φίλων/fílon/-φίλες/fíles/-φίλες/fíles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίλη

φίλημα-το/fílima-to/::
* McsEngl.wordElln.φίλημα-το/fílima-to/@wordElln,
* McsElln./fílima-to/φίλημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίλημα-το/fílima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίλημα-το/fílima-to/@wordElln,
* McsElln.φίλημα/fílima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίλημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλήματος/filímatos/!~γενι-ενικ:φίλημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλήματα/filímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίλημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλημάτων/filimáton/!~γενι-πληθ:φίλημα-το@wordElln,

× base-form: φίλημα
× base-pronunciation: /fílima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φίλημα/fílima/-φιλήματος/filímatos/-φίλημα/fílima/-φίλημα/fílima/-φιλήματα/filímata/-φιλημάτων/filimáton/-φιλήματα/filímata/-φιλήματα/filímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίλημα

φίλιωμα-το/fílioma-to/::
* McsEngl.wordElln.φίλιωμα-το/fílioma-to/@wordElln,
* McsElln./fílioma-to/φίλιωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίλιωμα-το/fílioma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίλιωμα-το/fílioma-to/@wordElln,
* McsElln.φίλιωμα/fílioma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίλιωμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλίωματος/filíomatos/!~γενι-ενικ:φίλιωμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλίωματα/filíomata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίλιωμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλιωμάτων/filiomáton/!~γενι-πληθ:φίλιωμα-το@wordElln,

× base-form: φίλιωμα
× base-pronunciation: /fílioma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φίλιωμα/fílioma/-φιλίωματος/filíomatos/-φίλιωμα/fílioma/-φίλιωμα/fílioma/-φιλίωματα/filíomata/-φιλιωμάτων/filiomáton/-φιλίωματα/filíomata/-φιλίωματα/filíomata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίλιωμα

φίλντισι-το/fíldisi-to/::
* McsEngl.wordElln.φίλντισι-το/fíldisi-to/@wordElln,
* McsElln./fíldisi-to/φίλντισι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίλντισι-το/fíldisi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίλντισι-το/fíldisi-to/@wordElln,
* McsElln.φίλντισι/fíldisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίλντισι-το@wordElln,
* McsElln.φιλντισιού/fildissú/!~γενι-ενικ:φίλντισι-το@wordElln,

× base-form: φίλντισι
× base-pronunciation: /fíldisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φίλντισι/fíldisi/-φιλντισιού/fildissú/-φίλντισι/fíldisi/-φίλντισι/fíldisi/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT3SeNcF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ3ΣιΝμΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: φίλντισι

φίλος-ο/fílos-o/::
* McsEngl.wordElln.φίλος-ο/fílos-o/@wordElln,
* McsElln./fílos-o/φίλος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίλος-ο/fílos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίλος-ο/fílos-o/@wordElln,
* McsElln.φίλος/fílos/!~ονομ-ενικ:φίλος-ο@wordElln,
* McsElln.φίλου/fílu/!~γενι-ενικ:φίλος-ο@wordElln,
* McsElln.φίλο/fílo/!~αιτι-ενικ:φίλος-ο@wordElln,
* McsElln.φίλε/fíle/!~κλητ-ενικ:φίλος-ο@wordElln,
* McsElln.φίλοι/fíli/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φίλος-ο@wordElln,
* McsElln.φίλων/fílon/!~γενι-πληθ:φίλος-ο@wordElln,
* McsElln.φίλους/fílus/!~αιτι-πληθ:φίλος-ο@wordElln,

× base-form: φίλος
× base-pronunciation: /fílos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φίλος/fílos/-φίλου/fílu/-φίλο/fílo/-φίλε/fíle/-φίλοι/fíli/-φίλων/fílon/-φίλους/fílus/-φίλοι/fíli/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίλος

φίλτρανση-η/fíltransi-i/::
* McsEngl.wordElln.φίλτρανση-η/fíltransi-i/@wordElln,
* McsElln./fíltransi-i/φίλτρανση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίλτρανση-η/fíltransi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίλτρανση-η/fíltransi-i/@wordElln,
* McsElln.φίλτρανση/fíltransi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίλτρανση-η@wordElln,
* McsElln.φίλτρανσης/fíltransis/!~γενι-ενικ:φίλτρανση-η@wordElln,
* McsElln.φιλτράνσεως/filtránseos/!~γενι-ενικ:φίλτρανση-η@wordElln,
* McsElln.φιλτράνσεις/filtránsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίλτρανση-η@wordElln,
* McsElln.φιλτράνσεων/filtránseon/!~γενι-πληθ:φίλτρανση-η@wordElln,

× base-form: φίλτρανση
× base-pronunciation: /fíltransi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φίλτρανση/fíltransi/-φίλτρανσης/fíltransis/|φιλτράνσεως/filtránseos/-φίλτρανση/fíltransi/-φίλτρανση/fíltransi/-φιλτράνσεις/filtránsis/-φιλτράνσεων/filtránseon/-φιλτράνσεις/filtránsis/-φιλτράνσεις/filtránsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φίλτρανση

φίλτρο-το/fíltro-to/::
* McsEngl.wordElln.φίλτρο-το/fíltro-to/@wordElln,
* McsElln./fíltro-to/φίλτρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίλτρο-το/fíltro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίλτρο-το/fíltro-to/@wordElln,
* McsElln.φίλτρο/fíltro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίλτρο-το@wordElln,
* McsElln.φίλτρου/fíltru/!~γενι-ενικ:φίλτρο-το@wordElln,
* McsElln.φίλτρα/fíltra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίλτρο-το@wordElln,
* McsElln.φίλτρων/fíltron/!~γενι-πληθ:φίλτρο-το@wordElln,

× base-form: φίλτρο
× base-pronunciation: /fíltro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φίλτρο/fíltro/-φίλτρου/fíltru/-φίλτρο/fíltro/-φίλτρο/fíltro/-φίλτρα/fíltra/-φίλτρων/fíltron/-φίλτρα/fíltra/-φίλτρα/fíltra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίλτρο

φίμωμα-το/fímoma-to/::
* McsEngl.wordElln.φίμωμα-το/fímoma-to/@wordElln,
* McsElln./fímoma-to/φίμωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίμωμα-το/fímoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίμωμα-το/fímoma-to/@wordElln,
* McsElln.φίμωμα/fímoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίμωμα-το@wordElln,
* McsElln.φιμώματος/fimómatos/!~γενι-ενικ:φίμωμα-το@wordElln,
* McsElln.φιμώματα/fimómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίμωμα-το@wordElln,
* McsElln.φιμωμάτων/fimomáton/!~γενι-πληθ:φίμωμα-το@wordElln,

× base-form: φίμωμα
× base-pronunciation: /fímoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φίμωμα/fímoma/-φιμώματος/fimómatos/-φίμωμα/fímoma/-φίμωμα/fímoma/-φιμώματα/fimómata/-φιμωμάτων/fimomáton/-φιμώματα/fimómata/-φιμώματα/fimómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίμωμα

φίμωση-η/fímosi-i/::
* McsEngl.wordElln.φίμωση-η/fímosi-i/@wordElln,
* McsElln./fímosi-i/φίμωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίμωση-η/fímosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίμωση-η/fímosi-i/@wordElln,
* McsElln.φίμωση/fímosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίμωση-η@wordElln,
* McsElln.φίμωσης/fímosis/!~γενι-ενικ:φίμωση-η@wordElln,
* McsElln.φιμώσεως/fimóseos/!~γενι-ενικ:φίμωση-η@wordElln,
* McsElln.φιμώσεις/fimósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίμωση-η@wordElln,
* McsElln.φιμώσεων/fimóseon/!~γενι-πληθ:φίμωση-η@wordElln,

× base-form: φίμωση
× base-pronunciation: /fímosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φίμωση/fímosi/-φίμωσης/fímosis/|φιμώσεως/fimóseos/-φίμωση/fímosi/-φίμωση/fímosi/-φιμώσεις/fimósis/-φιμώσεων/fimóseon/-φιμώσεις/fimósis/-φιμώσεις/fimósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φίμωση

φίμωτρο-το/fímotro-to/::
* McsEngl.wordElln.φίμωτρο-το/fímotro-to/@wordElln,
* McsElln./fímotro-to/φίμωτρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίμωτρο-το/fímotro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίμωτρο-το/fímotro-to/@wordElln,
* McsElln.φίμωτρο/fímotro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίμωτρο-το@wordElln,
* McsElln.φίμωτρου/fímotru/!~γενι-ενικ:φίμωτρο-το@wordElln,
* McsElln.φίμωτρα/fímotra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίμωτρο-το@wordElln,
* McsElln.φίμωτρων/fímotron/!~γενι-πληθ:φίμωτρο-το@wordElln,

× base-form: φίμωτρο
× base-pronunciation: /fímotro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φίμωτρο/fímotro/-φίμωτρου/fímotru/-φίμωτρο/fímotro/-φίμωτρο/fímotro/-φίμωτρα/fímotra/-φίμωτρων/fímotron/-φίμωτρα/fímotra/-φίμωτρα/fímotra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίμωτρο

φίρμα-η/fírma-i/::
* McsEngl.wordElln.φίρμα-η/fírma-i/@wordElln,
* McsElln./fírma-i/φίρμα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φίρμα-η/fírma-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φίρμα-η/fírma-i/@wordElln,
* McsElln.φίρμα/fírma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φίρμα-η@wordElln,
* McsElln.φίρμας/fírmas/!~γενι-ενικ:φίρμα-η@wordElln,
* McsElln.φίρμες/fírmes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φίρμα-η@wordElln,
* McsElln.φιρμών/firmón/!~γενι-πληθ:φίρμα-η@wordElln,

× base-form: φίρμα
× base-pronunciation: /fírma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φίρμα/fírma/-φίρμας/fírmas/-φίρμα/fírma/-φίρμα/fírma/-φίρμες/fírmes/-φιρμών/firmón/-φίρμες/fírmes/-φίρμες/fírmes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φίρμα

φαβέλα-η/favéla-i/::
* McsEngl.wordElln.φαβέλα-η/favéla-i/@wordElln,
* McsElln./favéla-i/φαβέλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαβέλα-η/favéla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαβέλα-η/favéla-i/@wordElln,
* McsElln.φαβέλα/favéla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαβέλα-η@wordElln,
* McsElln.φαβέλας/favélas/!~γενι-ενικ:φαβέλα-η@wordElln,
* McsElln.φαβέλες/favéles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαβέλα-η@wordElln,
* McsElln.φαβελών/favelón/!~γενι-πληθ:φαβέλα-η@wordElln,

× base-form: φαβέλα
× base-pronunciation: /favéla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαβέλα/favéla/-φαβέλας/favélas/-φαβέλα/favéla/-φαβέλα/favéla/-φαβέλες/favéles/-φαβελών/favelón/-φαβέλες/favéles/-φαβέλες/favéles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαβέλα

φαβιανισμός-ο/favianizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαβιανισμός-ο/favianizmós-o/@wordElln,
* McsElln./favianizmós-o/φαβιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαβιανισμός-ο/favianizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαβιανισμός-ο/favianizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φαβιανισμός/favianizmós/!~ονομ-ενικ:φαβιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβιανισμού/favianizmú/!~γενι-ενικ:φαβιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβιανισμό/favianizmó/!~αιτι-ενικ:φαβιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβιανισμέ/favianizmé/!~κλητ-ενικ:φαβιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβιανισμοί/favianizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαβιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβιανισμών/favianizmón/!~γενι-πληθ:φαβιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβιανισμούς/favianizmús/!~αιτι-πληθ:φαβιανισμός-ο@wordElln,

× base-form: φαβιανισμός
× base-pronunciation: /favianizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαβιανισμός/favianizmós/-φαβιανισμού/favianizmú/-φαβιανισμό/favianizmó/-φαβιανισμέ/favianizmé/-φαβιανισμοί/favianizmí/-φαβιανισμών/favianizmón/-φαβιανισμούς/favianizmús/-φαβιανισμοί/favianizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαβιανισμός

φαβισμός-ο/favizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαβισμός-ο/favizmós-o/@wordElln,
* McsElln./favizmós-o/φαβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαβισμός-ο/favizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαβισμός-ο/favizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φαβισμός/favizmós/!~ονομ-ενικ:φαβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβισμού/favizmú/!~γενι-ενικ:φαβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβισμό/favizmó/!~αιτι-ενικ:φαβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβισμέ/favizmé/!~κλητ-ενικ:φαβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβισμοί/favizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβισμών/favizmón/!~γενι-πληθ:φαβισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβισμούς/favizmús/!~αιτι-πληθ:φαβισμός-ο@wordElln,

× base-form: φαβισμός
× base-pronunciation: /favizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαβισμός/favizmós/-φαβισμού/favizmú/-φαβισμό/favizmó/-φαβισμέ/favizmé/-φαβισμοί/favizmí/-φαβισμών/favizmón/-φαβισμούς/favizmús/-φαβισμοί/favizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαβισμός

φαβορίτα-η/favoríta-i/::
* McsEngl.wordElln.φαβορίτα-η/favoríta-i/@wordElln,
* McsElln./favoríta-i/φαβορίτα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαβορίτα-η/favoríta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαβορίτα-η/favoríta-i/@wordElln,
* McsElln.φαβορίτα/favoríta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαβορίτα-η@wordElln,
* McsElln.φαβορίτας/favorítas/!~γενι-ενικ:φαβορίτα-η@wordElln,
* McsElln.φαβορίτες/favorítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαβορίτα-η@wordElln,
* McsElln.(φαβοριτών)/(favoritón)/!~γενι-πληθ:φαβορίτα-η@wordElln,

× base-form: φαβορίτα
× base-pronunciation: /favoríta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαβορίτα/favoríta/-φαβορίτας/favorítas/-φαβορίτα/favoríta/-φαβορίτα/favoríta/-φαβορίτες/favorítes/-(φαβοριτών)/(favoritón)/-φαβορίτες/favorítes/-φαβορίτες/favorítes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: φαβορίτα

φαβοριτισμός-ο/favoritizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαβοριτισμός-ο/favoritizmós-o/@wordElln,
* McsElln./favoritizmós-o/φαβοριτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαβοριτισμός-ο/favoritizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαβοριτισμός-ο/favoritizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φαβοριτισμός/favoritizmós/!~ονομ-ενικ:φαβοριτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβοριτισμού/favoritizmú/!~γενι-ενικ:φαβοριτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβοριτισμό/favoritizmó/!~αιτι-ενικ:φαβοριτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβοριτισμέ/favoritizmé/!~κλητ-ενικ:φαβοριτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβοριτισμοί/favoritizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαβοριτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβοριτισμών/favoritizmón/!~γενι-πληθ:φαβοριτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαβοριτισμούς/favoritizmús/!~αιτι-πληθ:φαβοριτισμός-ο@wordElln,

× base-form: φαβοριτισμός
× base-pronunciation: /favoritizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαβοριτισμός/favoritizmós/-φαβοριτισμού/favoritizmú/-φαβοριτισμό/favoritizmó/-φαβοριτισμέ/favoritizmé/-φαβοριτισμοί/favoritizmí/-φαβοριτισμών/favoritizmón/-φαβοριτισμούς/favoritizmús/-φαβοριτισμοί/favoritizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαβοριτισμός

φαγάδικο-το/fayádhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.φαγάδικο-το/fayádhiko-to/@wordElln,
* McsElln./fayádhiko-to/φαγάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγάδικο-το/fayádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγάδικο-το/fayádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.φαγάδικο/fayádhiko/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαγάδικου/fayádhiku/!~γενι-ενικ:φαγάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαγάδικα/fayádhika/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαγάδικων/fayádhikon/!~γενι-πληθ:φαγάδικο-το@wordElln,

× base-form: φαγάδικο
× base-pronunciation: /fayádhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαγάδικο/fayádhiko/-φαγάδικου/fayádhiku/-φαγάδικο/fayádhiko/-φαγάδικο/fayádhiko/-φαγάδικα/fayádhika/-φαγάδικων/fayádhikon/-φαγάδικα/fayádhika/-φαγάδικα/fayádhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαγάδικο

φαγάκι-το/fayáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φαγάκι-το/fayáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fayáki-to-s/φαγάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγάκι-το/fayáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγάκι-το/fayáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φαγάκι/fayáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγάκι-το@wordElln,
* McsElln.φαγάκια/fayákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγάκι-το@wordElln,

× base-form: φαγάκι
× base-pronunciation: /fayáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαγάκι/fayáki/-∅-φαγάκι/fayáki/-φαγάκι/fayáki/-φαγάκια/fayákka/-∅-φαγάκια/fayákka/-φαγάκια/fayákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φαγάκι

φαγάνα-η/fayána-i/::
* McsEngl.wordElln.φαγάνα-η/fayána-i/@wordElln,
* McsElln./fayána-i/φαγάνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγάνα-η/fayána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγάνα-η/fayána-i/@wordElln,
* McsElln.φαγάνα/fayána/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγάνα-η@wordElln,
* McsElln.φαγάνας/fayánas/!~γενι-ενικ:φαγάνα-η@wordElln,
* McsElln.φαγάνες/fayánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγάνα-η@wordElln,

× base-form: φαγάνα
× base-pronunciation: /fayána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαγάνα/fayána/-φαγάνας/fayánas/-φαγάνα/fayána/-φαγάνα/fayána/-φαγάνες/fayánes/-∅-φαγάνες/fayánes/-φαγάνες/fayánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φαγάνα

φαγάς-ο/fayás-o/::
* McsEngl.wordElln.φαγάς-ο/fayás-o/@wordElln,
* McsElln./fayás-o/φαγάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγάς-ο/fayás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγάς-ο/fayás-o/@wordElln,
* McsElln.φαγάς/fayás/!~ονομ-ενικ:φαγάς-ο@wordElln,
* McsElln.φαγά/fayá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγάς-ο@wordElln,
* McsElln.φαγάδες/fayádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγάς-ο@wordElln,
* McsElln.φαγάδων/fayádhon/!~γενι-πληθ:φαγάς-ο@wordElln,

× base-form: φαγάς
× base-pronunciation: /fayás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαγάς/fayás/-φαγά/fayá/-φαγά/fayá/-φαγά/fayá/-φαγάδες/fayádhes/-φαγάδων/fayádhon/-φαγάδες/fayádhes/-φαγάδες/fayádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαγάς

φαγέδαινα-η/fayédhena-i/::
* McsEngl.wordElln.φαγέδαινα-η/fayédhena-i/@wordElln,
* McsElln./fayédhena-i/φαγέδαινα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγέδαινα-η/fayédhena-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγέδαινα-η/fayédhena-i/@wordElln,
* McsElln.φαγέδαινα/fayédhena/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγέδαινα-η@wordElln,
* McsElln.φαγέδαινας/fayédhenas/!~γενι-ενικ:φαγέδαινα-η@wordElln,
* McsElln.φαγέδαινες/fayédhenes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγέδαινα-η@wordElln,
* McsElln.φαγεδαινών/fayedhenón/!~γενι-πληθ:φαγέδαινα-η@wordElln,

× base-form: φαγέδαινα
× base-pronunciation: /fayédhena/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαγέδαινα/fayédhena/-φαγέδαινας/fayédhenas/-φαγέδαινα/fayédhena/-φαγέδαινα/fayédhena/-φαγέδαινες/fayédhenes/-φαγεδαινών/fayedhenón/-φαγέδαινες/fayédhenes/-φαγέδαινες/fayédhenes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαγέδαινα

φαγγρί-το/fagrí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φαγγρί-το/fagrí-to-s/@wordElln,
* McsElln./fagrí-to-s/φαγγρί-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγγρί-το/fagrí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγγρί-το/fagrí-to-s/@wordElln,
* McsElln.φαγγρί/fagrí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγγρί-το@wordElln,
* McsElln.φαγγριού/fagryyú/!~γενι-ενικ:φαγγρί-το@wordElln,
* McsElln.φαγγριά/fagryyá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγγρί-το@wordElln,
* McsElln.φαγγριών/fagryyón/!~γενι-πληθ:φαγγρί-το@wordElln,

× base-form: φαγγρί
× base-pronunciation: /fagrí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαγγρί/fagrí/-φαγγριού/fagryyú/-φαγγρί/fagrí/-φαγγρί/fagrí/-φαγγριά/fagryyá/-φαγγριών/fagryyón/-φαγγριά/fagryyá/-φαγγριά/fagryyá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαγγρί

φαγεδαινισμός-ο/fayedhenizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαγεδαινισμός-ο/fayedhenizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fayedhenizmós-o/φαγεδαινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγεδαινισμός-ο/fayedhenizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγεδαινισμός-ο/fayedhenizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φαγεδαινισμός/fayedhenizmós/!~ονομ-ενικ:φαγεδαινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγεδαινισμού/fayedhenizmú/!~γενι-ενικ:φαγεδαινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγεδαινισμό/fayedhenizmó/!~αιτι-ενικ:φαγεδαινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγεδαινισμέ/fayedhenizmé/!~κλητ-ενικ:φαγεδαινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγεδαινισμοί/fayedhenizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαγεδαινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγεδαινισμών/fayedhenizmón/!~γενι-πληθ:φαγεδαινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγεδαινισμούς/fayedhenizmús/!~αιτι-πληθ:φαγεδαινισμός-ο@wordElln,

× base-form: φαγεδαινισμός
× base-pronunciation: /fayedhenizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαγεδαινισμός/fayedhenizmós/-φαγεδαινισμού/fayedhenizmú/-φαγεδαινισμό/fayedhenizmó/-φαγεδαινισμέ/fayedhenizmé/-φαγεδαινισμοί/fayedhenizmí/-φαγεδαινισμών/fayedhenizmón/-φαγεδαινισμούς/fayedhenizmús/-φαγεδαινισμοί/fayedhenizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαγεδαινισμός

φαγητό-το/fayitó-to/::
* McsEngl.wordElln.φαγητό-το/fayitó-to/@wordElln,
* McsElln./fayitó-to/φαγητό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγητό-το/fayitó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγητό-το/fayitó-to/@wordElln,
* McsElln.φαγητό/fayitó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγητό-το@wordElln,
* McsElln.φαγητού/fayitú/!~γενι-ενικ:φαγητό-το@wordElln,
* McsElln.φαγητά/fayitá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγητό-το@wordElln,
* McsElln.φαγητών/fayitón/!~γενι-πληθ:φαγητό-το@wordElln,

× base-form: φαγητό
× base-pronunciation: /fayitó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαγητό/fayitó/-φαγητού/fayitú/-φαγητό/fayitó/-φαγητό/fayitó/-φαγητά/fayitá/-φαγητών/fayitón/-φαγητά/fayitá/-φαγητά/fayitá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαγητό

φαγιάντσα-η/fayyánca-i/::
* McsEngl.wordElln.φαγιάντσα-η/fayyánca-i/@wordElln,
* McsElln./fayyánca-i/φαγιάντσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγιάντσα-η/fayyánca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγιάντσα-η/fayyánca-i/@wordElln,
* McsElln.φαγιάντσα/fayyánca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγιάντσα-η@wordElln,
* McsElln.φαγιάντσας/fayyáncas/!~γενι-ενικ:φαγιάντσα-η@wordElln,
* McsElln.φαγιάντσες/fayyánces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγιάντσα-η@wordElln,

× base-form: φαγιάντσα
× base-pronunciation: /fayyánca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαγιάντσα/fayyánca/-φαγιάντσας/fayyáncas/-φαγιάντσα/fayyánca/-φαγιάντσα/fayyánca/-φαγιάντσες/fayyánces/-∅-φαγιάντσες/fayyánces/-φαγιάντσες/fayyánces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φαγιάντσα

φαγκότο-το/fagóto-to/::
* McsEngl.wordElln.φαγκότο-το/fagóto-to/@wordElln,
* McsElln./fagóto-to/φαγκότο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγκότο-το/fagóto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγκότο-το/fagóto-to/@wordElln,
* McsElln.φαγκότο/fagóto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγκότο-το@wordElln,
* McsElln.φαγκότου/fagótu/!~γενι-ενικ:φαγκότο-το@wordElln,
* McsElln.φαγκότα/fagóta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγκότο-το@wordElln,
* McsElln.φαγκότων/fagóton/!~γενι-πληθ:φαγκότο-το@wordElln,

× base-form: φαγκότο
× base-pronunciation: /fagóto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαγκότο/fagóto/-φαγκότου/fagótu/-φαγκότο/fagóto/-φαγκότο/fagóto/-φαγκότα/fagóta/-φαγκότων/fagóton/-φαγκότα/fagóta/-φαγκότα/fagóta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαγκότο

φαγοκυττάρωση-η/fayokitárosi-i/::
* McsEngl.wordElln.φαγοκυττάρωση-η/fayokitárosi-i/@wordElln,
* McsElln./fayokitárosi-i/φαγοκυττάρωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγοκυττάρωση-η/fayokitárosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγοκυττάρωση-η/fayokitárosi-i/@wordElln,
* McsElln.φαγοκυττάρωση/fayokitárosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγοκυττάρωση-η@wordElln,
* McsElln.φαγοκυττάρωσης/fayokitárosis/!~γενι-ενικ:φαγοκυττάρωση-η@wordElln,
* McsElln.φαγοκυτταρώσεις/fayokitarósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγοκυττάρωση-η@wordElln,
* McsElln.φαγοκυτταρώσεων/fayokitaróseon/!~γενι-πληθ:φαγοκυττάρωση-η@wordElln,

× base-form: φαγοκυττάρωση
× base-pronunciation: /fayokitárosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαγοκυττάρωση/fayokitárosi/-φαγοκυττάρωσης/fayokitárosis/-φαγοκυττάρωση/fayokitárosi/-φαγοκυττάρωση/fayokitárosi/-φαγοκυτταρώσεις/fayokitarósis/-φαγοκυτταρώσεων/fayokitaróseon/-φαγοκυτταρώσεις/fayokitarósis/-φαγοκυτταρώσεις/fayokitarósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαγοκυττάρωση

φαγοκύτταρο-το/fayokítaro-to/::
* McsEngl.wordElln.φαγοκύτταρο-το/fayokítaro-to/@wordElln,
* McsElln./fayokítaro-to/φαγοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγοκύτταρο-το/fayokítaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγοκύτταρο-το/fayokítaro-to/@wordElln,
* McsElln.φαγοκύτταρο/fayokítaro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.φαγοκύτταρου/fayokítaru/!~γενι-ενικ:φαγοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.φαγοκυττάρου/fayokitáru/!~γενι-ενικ:φαγοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.φαγοκύτταρα/fayokítara/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.φαγοκύτταρων/fayokítaron/!~γενι-πληθ:φαγοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.φαγοκυττάρων/fayokitáron/!~γενι-πληθ:φαγοκύτταρο-το@wordElln,

× base-form: φαγοκύτταρο
× base-pronunciation: /fayokítaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαγοκύτταρο/fayokítaro/-φαγοκύτταρου/fayokítaru/|φαγοκυττάρου/fayokitáru/-φαγοκύτταρο/fayokítaro/-φαγοκύτταρο/fayokítaro/-φαγοκύτταρα/fayokítara/-φαγοκύτταρων/fayokítaron/|φαγοκυττάρων/fayokitáron/-φαγοκύτταρα/fayokítara/-φαγοκύτταρα/fayokítara/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φαγοκύτταρο

φαγούρα-η/fayúra-i/::
* McsEngl.wordElln.φαγούρα-η/fayúra-i/@wordElln,
* McsElln./fayúra-i/φαγούρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγούρα-η/fayúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγούρα-η/fayúra-i/@wordElln,
* McsElln.φαγούρα/fayúra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγούρα-η@wordElln,
* McsElln.φαγούρας/fayúras/!~γενι-ενικ:φαγούρα-η@wordElln,
* McsElln.φαγούρες/fayúres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγούρα-η@wordElln,

× base-form: φαγούρα
× base-pronunciation: /fayúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαγούρα/fayúra/-φαγούρας/fayúras/-φαγούρα/fayúra/-φαγούρα/fayúra/-φαγούρες/fayúres/-∅-φαγούρες/fayúres/-φαγούρες/fayúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φαγούρα

φαγωμάρα-η/fayomára-i/::
* McsEngl.wordElln.φαγωμάρα-η/fayomára-i/@wordElln,
* McsElln./fayomára-i/φαγωμάρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγωμάρα-η/fayomára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγωμάρα-η/fayomára-i/@wordElln,
* McsElln.φαγωμάρα/fayomára/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγωμάρα-η@wordElln,
* McsElln.φαγωμάρας/fayomáras/!~γενι-ενικ:φαγωμάρα-η@wordElln,
* McsElln.φαγωμάρες/fayomáres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγωμάρα-η@wordElln,

× base-form: φαγωμάρα
× base-pronunciation: /fayomára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαγωμάρα/fayomára/-φαγωμάρας/fayomáras/-φαγωμάρα/fayomára/-φαγωμάρα/fayomára/-φαγωμάρες/fayomáres/-∅-φαγωμάρες/fayomáres/-φαγωμάρες/fayomáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φαγωμάρα

φαγωμός-ο/fayomós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαγωμός-ο/fayomós-o/@wordElln,
* McsElln./fayomós-o/φαγωμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγωμός-ο/fayomós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγωμός-ο/fayomós-o/@wordElln,
* McsElln.φαγωμός/fayomós/!~ονομ-ενικ:φαγωμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγωμού/fayomú/!~γενι-ενικ:φαγωμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγωμό/fayomó/!~αιτι-ενικ:φαγωμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγωμέ/fayomé/!~κλητ-ενικ:φαγωμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγωμοί/fayomí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαγωμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγωμών/fayomón/!~γενι-πληθ:φαγωμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαγωμούς/fayomús/!~αιτι-πληθ:φαγωμός-ο@wordElln,

× base-form: φαγωμός
× base-pronunciation: /fayomós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαγωμός/fayomós/-φαγωμού/fayomú/-φαγωμό/fayomó/-φαγωμέ/fayomé/-φαγωμοί/fayomí/-φαγωμών/fayomón/-φαγωμούς/fayomús/-φαγωμοί/fayomí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαγωμός

φαγώσιμο-το/fayósimo-to/::
* McsEngl.wordElln.φαγώσιμο-το/fayósimo-to/@wordElln,
* McsElln./fayósimo-to/φαγώσιμο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαγώσιμο-το/fayósimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαγώσιμο-το/fayósimo-to/@wordElln,
* McsElln.φαγώσιμο/fayósimo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαγώσιμο-το@wordElln,
* McsElln.φαγώσιμου/fayósimu/!~γενι-ενικ:φαγώσιμο-το@wordElln,
* McsElln.φαγώσιμα/fayósima/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαγώσιμο-το@wordElln,
* McsElln.φαγώσιμων/fayósimon/!~γενι-πληθ:φαγώσιμο-το@wordElln,

× base-form: φαγώσιμο
× base-pronunciation: /fayósimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαγώσιμο/fayósimo/-φαγώσιμου/fayósimu/-φαγώσιμο/fayósimo/-φαγώσιμο/fayósimo/-φαγώσιμα/fayósima/-φαγώσιμων/fayósimon/-φαγώσιμα/fayósima/-φαγώσιμα/fayósima/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαγώσιμο

φαεινότητα-η/fainótita-i/::
* McsEngl.wordElln.φαεινότητα-η/fainótita-i/@wordElln,
* McsElln./fainótita-i/φαεινότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαεινότητα-η/fainótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαεινότητα-η/fainótita-i/@wordElln,
* McsElln.φαεινότητα/fainótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαεινότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαεινότητας/fainótitas/!~γενι-ενικ:φαεινότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαεινότητες/fainótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαεινότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαεινοτήτων/fainotíton/!~γενι-πληθ:φαεινότητα-η@wordElln,

× base-form: φαεινότητα
× base-pronunciation: /fainótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαεινότητα/fainótita/-φαεινότητας/fainótitas/-φαεινότητα/fainótita/-φαεινότητα/fainótita/-φαεινότητες/fainótites/-φαεινοτήτων/fainotíton/-φαεινότητες/fainótites/-φαεινότητες/fainótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: φαεινότητα

φαιδρολογία-η/fedhroloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαιδρολογία-η/fedhroloyía-i/@wordElln,
* McsElln./fedhroloyía-i/φαιδρολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαιδρολογία-η/fedhroloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαιδρολογία-η/fedhroloyía-i/@wordElln,
* McsElln.φαιδρολογία/fedhroloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαιδρολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαιδρολογίας/fedhroloyías/!~γενι-ενικ:φαιδρολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαιδρολογίες/fedhroloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαιδρολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαιδρολογιών/fedhroloyión/!~γενι-πληθ:φαιδρολογία-η@wordElln,

× base-form: φαιδρολογία
× base-pronunciation: /fedhroloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαιδρολογία/fedhroloyía/-φαιδρολογίας/fedhroloyías/-φαιδρολογία/fedhroloyía/-φαιδρολογία/fedhroloyía/-φαιδρολογίες/fedhroloyíes/-φαιδρολογιών/fedhroloyión/-φαιδρολογίες/fedhroloyíes/-φαιδρολογίες/fedhroloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαιδρολογία

φαιδρολόγημα-το/fedhrolóyima-to/::
* McsEngl.wordElln.φαιδρολόγημα-το/fedhrolóyima-to/@wordElln,
* McsElln./fedhrolóyima-to/φαιδρολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαιδρολόγημα-το/fedhrolóyima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαιδρολόγημα-το/fedhrolóyima-to/@wordElln,
* McsElln.φαιδρολόγημα/fedhrolóyima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαιδρολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.φαιδρολογήματος/fedhroloyímatos/!~γενι-ενικ:φαιδρολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.φαιδρολογήματα/fedhroloyímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαιδρολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.φαιδρολογημάτων/fedhroloyimáton/!~γενι-πληθ:φαιδρολόγημα-το@wordElln,

× base-form: φαιδρολόγημα
× base-pronunciation: /fedhrolóyima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαιδρολόγημα/fedhrolóyima/-φαιδρολογήματος/fedhroloyímatos/-φαιδρολόγημα/fedhrolóyima/-φαιδρολόγημα/fedhrolóyima/-φαιδρολογήματα/fedhroloyímata/-φαιδρολογημάτων/fedhroloyimáton/-φαιδρολογήματα/fedhroloyímata/-φαιδρολογήματα/fedhroloyímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαιδρολόγημα

φαιδρότητα-η/fedhrótita-i/::
* McsEngl.wordElln.φαιδρότητα-η/fedhrótita-i/@wordElln,
* McsElln./fedhrótita-i/φαιδρότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαιδρότητα-η/fedhrótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαιδρότητα-η/fedhrótita-i/@wordElln,
* McsElln.φαιδρότητα/fedhrótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαιδρότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαιδρότητας/fedhrótitas/!~γενι-ενικ:φαιδρότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαιδρότητες/fedhrótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαιδρότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαιδροτήτων/fedhrotíton/!~γενι-πληθ:φαιδρότητα-η@wordElln,

× base-form: φαιδρότητα
× base-pronunciation: /fedhrótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαιδρότητα/fedhrótita/-φαιδρότητας/fedhrótitas/-φαιδρότητα/fedhrótita/-φαιδρότητα/fedhrótita/-φαιδρότητες/fedhrótites/-φαιδροτήτων/fedhrotíton/-φαιδρότητες/fedhrótites/-φαιδρότητες/fedhrótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: φαιδρότητα

φαιλόνιο-το/felónio-to/::
* McsEngl.wordElln.φαιλόνιο-το/felónio-to/@wordElln,
* McsElln./felónio-to/φαιλόνιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαιλόνιο-το/felónio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαιλόνιο-το/felónio-to/@wordElln,
* McsElln.φαιλόνιο/felónio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαιλόνιο-το@wordElln,
* McsElln.φαιλονίου/feloníu/!~γενι-ενικ:φαιλόνιο-το@wordElln,
* McsElln.φαιλόνιου/felóniu/!~γενι-ενικ:φαιλόνιο-το@wordElln,
* McsElln.φαιλόνια/felónia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαιλόνιο-το@wordElln,
* McsElln.φαιλονίων/feloníon/!~γενι-πληθ:φαιλόνιο-το@wordElln,

× base-form: φαιλόνιο
× base-pronunciation: /felónio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαιλόνιο/felónio/-φαιλονίου/feloníu/|φαιλόνιου/felóniu/-φαιλόνιο/felónio/-φαιλόνιο/felónio/-φαιλόνια/felónia/-φαιλονίων/feloníon/-φαιλόνια/felónia/-φαιλόνια/felónia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φαιλόνιο

φαινοθειαζίνη-η/fenothiazíni-i/::
* McsEngl.wordElln.φαινοθειαζίνη-η/fenothiazíni-i/@wordElln,
* McsElln./fenothiazíni-i/φαινοθειαζίνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινοθειαζίνη-η/fenothiazíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινοθειαζίνη-η/fenothiazíni-i/@wordElln,
* McsElln.φαινοθειαζίνη/fenothiazíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαινοθειαζίνη-η@wordElln,
* McsElln.φαινοθειαζίνης/fenothiazínis/!~γενι-ενικ:φαινοθειαζίνη-η@wordElln,
* McsElln.φαινοθειαζίνες/fenothiazínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαινοθειαζίνη-η@wordElln,
* McsElln.φαινοθειαζινών/fenothiazinón/!~γενι-πληθ:φαινοθειαζίνη-η@wordElln,

× base-form: φαινοθειαζίνη
× base-pronunciation: /fenothiazíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαινοθειαζίνη/fenothiazíni/-φαινοθειαζίνης/fenothiazínis/-φαινοθειαζίνη/fenothiazíni/-φαινοθειαζίνη/fenothiazíni/-φαινοθειαζίνες/fenothiazínes/-φαινοθειαζινών/fenothiazinón/-φαινοθειαζίνες/fenothiazínes/-φαινοθειαζίνες/fenothiazínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαινοθειαζίνη

φαινομενικότητα-η/fenomenikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.φαινομενικότητα-η/fenomenikótita-i/@wordElln,
* McsElln./fenomenikótita-i/φαινομενικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινομενικότητα-η/fenomenikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινομενικότητα-η/fenomenikótita-i/@wordElln,
* McsElln.φαινομενικότητα/fenomenikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαινομενικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενικότητας/fenomenikótitas/!~γενι-ενικ:φαινομενικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενικότητες/fenomenikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαινομενικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενικοτήτων/fenomenikotíton/!~γενι-πληθ:φαινομενικότητα-η@wordElln,

× base-form: φαινομενικότητα
× base-pronunciation: /fenomenikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαινομενικότητα/fenomenikótita/-φαινομενικότητας/fenomenikótitas/-φαινομενικότητα/fenomenikótita/-φαινομενικότητα/fenomenikótita/-φαινομενικότητες/fenomenikótites/-φαινομενικοτήτων/fenomenikotíton/-φαινομενικότητες/fenomenikótites/-φαινομενικότητες/fenomenikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: φαινομενικότητα

φαινομενισμός-ο/fenomenizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαινομενισμός-ο/fenomenizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fenomenizmós-o/φαινομενισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινομενισμός-ο/fenomenizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινομενισμός-ο/fenomenizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φαινομενισμός/fenomenizmós/!~ονομ-ενικ:φαινομενισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαινομενισμού/fenomenizmú/!~γενι-ενικ:φαινομενισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαινομενισμό/fenomenizmó/!~αιτι-ενικ:φαινομενισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαινομενισμέ/fenomenizmé/!~κλητ-ενικ:φαινομενισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαινομενισμοί/fenomenizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαινομενισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαινομενισμών/fenomenizmón/!~γενι-πληθ:φαινομενισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαινομενισμούς/fenomenizmús/!~αιτι-πληθ:φαινομενισμός-ο@wordElln,

× base-form: φαινομενισμός
× base-pronunciation: /fenomenizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαινομενισμός/fenomenizmós/-φαινομενισμού/fenomenizmú/-φαινομενισμό/fenomenizmó/-φαινομενισμέ/fenomenizmé/-φαινομενισμοί/fenomenizmí/-φαινομενισμών/fenomenizmón/-φαινομενισμούς/fenomenizmús/-φαινομενισμοί/fenomenizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαινομενισμός

φαινομενογραφία-η/fenomenoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαινομενογραφία-η/fenomenoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./fenomenoyrafía-i/φαινομενογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινομενογραφία-η/fenomenoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινομενογραφία-η/fenomenoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.φαινομενογραφία/fenomenoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαινομενογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενογραφίας/fenomenoyrafías/!~γενι-ενικ:φαινομενογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενογραφίες/fenomenoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαινομενογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενογραφιών/fenomenoyrafión/!~γενι-πληθ:φαινομενογραφία-η@wordElln,

× base-form: φαινομενογραφία
× base-pronunciation: /fenomenoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαινομενογραφία/fenomenoyrafía/-φαινομενογραφίας/fenomenoyrafías/-φαινομενογραφία/fenomenoyrafía/-φαινομενογραφία/fenomenoyrafía/-φαινομενογραφίες/fenomenoyrafíes/-φαινομενογραφιών/fenomenoyrafión/-φαινομενογραφίες/fenomenoyrafíes/-φαινομενογραφίες/fenomenoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαινομενογραφία

φαινομενοκρατία-η/fenomenokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαινομενοκρατία-η/fenomenokratía-i/@wordElln,
* McsElln./fenomenokratía-i/φαινομενοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινομενοκρατία-η/fenomenokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινομενοκρατία-η/fenomenokratía-i/@wordElln,
* McsElln.φαινομενοκρατία/fenomenokratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαινομενοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενοκρατίας/fenomenokratías/!~γενι-ενικ:φαινομενοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενοκρατίες/fenomenokratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαινομενοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενοκρατιών/fenomenokratión/!~γενι-πληθ:φαινομενοκρατία-η@wordElln,

× base-form: φαινομενοκρατία
× base-pronunciation: /fenomenokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαινομενοκρατία/fenomenokratía/-φαινομενοκρατίας/fenomenokratías/-φαινομενοκρατία/fenomenokratía/-φαινομενοκρατία/fenomenokratía/-φαινομενοκρατίες/fenomenokratíes/-φαινομενοκρατιών/fenomenokratión/-φαινομενοκρατίες/fenomenokratíes/-φαινομενοκρατίες/fenomenokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαινομενοκρατία

φαινομενολογία-η/fenomenoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαινομενολογία-η/fenomenoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./fenomenoloyía-i/φαινομενολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινομενολογία-η/fenomenoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινομενολογία-η/fenomenoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.φαινομενολογία/fenomenoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαινομενολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενολογίας/fenomenoloyías/!~γενι-ενικ:φαινομενολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενολογίες/fenomenoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαινομενολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαινομενολογιών/fenomenoloyión/!~γενι-πληθ:φαινομενολογία-η@wordElln,

× base-form: φαινομενολογία
× base-pronunciation: /fenomenoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαινομενολογία/fenomenoloyía/-φαινομενολογίας/fenomenoloyías/-φαινομενολογία/fenomenoloyía/-φαινομενολογία/fenomenoloyía/-φαινομενολογίες/fenomenoloyíes/-φαινομενολογιών/fenomenoloyión/-φαινομενολογίες/fenomenoloyíes/-φαινομενολογίες/fenomenoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαινομενολογία

φαινομηρίδα-η/fenomirídha-i/::
* McsEngl.wordElln.φαινομηρίδα-η/fenomirídha-i/@wordElln,
* McsElln./fenomirídha-i/φαινομηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινομηρίδα-η/fenomirídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινομηρίδα-η/fenomirídha-i/@wordElln,
* McsElln.φαινομηρίδα/fenomirídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαινομηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.φαινομηρίδας/fenomirídhas/!~γενι-ενικ:φαινομηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.φαινομηρίδες/fenomirídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαινομηρίδα-η@wordElln,
* McsElln.φαινομηρίδων/fenomirídhon/!~γενι-πληθ:φαινομηρίδα-η@wordElln,

× base-form: φαινομηρίδα
× base-pronunciation: /fenomirídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαινομηρίδα/fenomirídha/-φαινομηρίδας/fenomirídhas/-φαινομηρίδα/fenomirídha/-φαινομηρίδα/fenomirídha/-φαινομηρίδες/fenomirídhes/-φαινομηρίδων/fenomirídhon/-φαινομηρίδες/fenomirídhes/-φαινομηρίδες/fenomirídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαινομηρίδα

φαινυλαλανίνη-η/fenilalaníni-i/::
* McsEngl.wordElln.φαινυλαλανίνη-η/fenilalaníni-i/@wordElln,
* McsElln./fenilalaníni-i/φαινυλαλανίνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινυλαλανίνη-η/fenilalaníni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινυλαλανίνη-η/fenilalaníni-i/@wordElln,
* McsElln.φαινυλαλανίνη/fenilalaníni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαινυλαλανίνη-η@wordElln,
* McsElln.φαινυλαλανίνης/fenilalanínis/!~γενι-ενικ:φαινυλαλανίνη-η@wordElln,
* McsElln.φαινυλαλανίνες/fenilalanínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαινυλαλανίνη-η@wordElln,
* McsElln.φαινυλαλανινών/fenilalaninón/!~γενι-πληθ:φαινυλαλανίνη-η@wordElln,

× base-form: φαινυλαλανίνη
× base-pronunciation: /fenilalaníni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαινυλαλανίνη/fenilalaníni/-φαινυλαλανίνης/fenilalanínis/-φαινυλαλανίνη/fenilalaníni/-φαινυλαλανίνη/fenilalaníni/-φαινυλαλανίνες/fenilalanínes/-φαινυλαλανινών/fenilalaninón/-φαινυλαλανίνες/fenilalanínes/-φαινυλαλανίνες/fenilalanínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαινυλαλανίνη

φαινυλκετονουρία-η/fenilketonuría-i/::
* McsEngl.wordElln.φαινυλκετονουρία-η/fenilketonuría-i/@wordElln,
* McsElln./fenilketonuría-i/φαινυλκετονουρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινυλκετονουρία-η/fenilketonuría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινυλκετονουρία-η/fenilketonuría-i/@wordElln,
* McsElln.φαινυλκετονουρία/fenilketonuría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαινυλκετονουρία-η@wordElln,
* McsElln.φαινυλκετονουρίας/fenilketonurías/!~γενι-ενικ:φαινυλκετονουρία-η@wordElln,
* McsElln.φαινυλκετονουρίες/fenilketonuríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαινυλκετονουρία-η@wordElln,
* McsElln.φαινυλκετονουριών/fenilketonurión/!~γενι-πληθ:φαινυλκετονουρία-η@wordElln,

× base-form: φαινυλκετονουρία
× base-pronunciation: /fenilketonuría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαινυλκετονουρία/fenilketonuría/-φαινυλκετονουρίας/fenilketonurías/-φαινυλκετονουρία/fenilketonuría/-φαινυλκετονουρία/fenilketonuría/-φαινυλκετονουρίες/fenilketonuríes/-φαινυλκετονουριών/fenilketonurión/-φαινυλκετονουρίες/fenilketonuríes/-φαινυλκετονουρίες/fenilketonuríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαινυλκετονουρία

φαινόγραμμα-το/fenóyrama-to/::
* McsEngl.wordElln.φαινόγραμμα-το/fenóyrama-to/@wordElln,
* McsElln./fenóyrama-to/φαινόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινόγραμμα-το/fenóyrama-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινόγραμμα-το/fenóyrama-to/@wordElln,
* McsElln.φαινόγραμμα/fenóyrama/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαινόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.φαινογράμματος/fenoyrámatos/!~γενι-ενικ:φαινόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.φαινογράμματα/fenoyrámata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαινόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.φαινογραμμάτων/fenoyramáton/!~γενι-πληθ:φαινόγραμμα-το@wordElln,

× base-form: φαινόγραμμα
× base-pronunciation: /fenóyrama/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαινόγραμμα/fenóyrama/-φαινογράμματος/fenoyrámatos/-φαινόγραμμα/fenóyrama/-φαινόγραμμα/fenóyrama/-φαινογράμματα/fenoyrámata/-φαινογραμμάτων/fenoyramáton/-φαινογράμματα/fenoyrámata/-φαινογράμματα/fenoyrámata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαινόγραμμα

φαινόμενο-το/fenómeno-to/::
* McsEngl.wordElln.φαινόμενο-το/fenómeno-to/@wordElln,
* McsElln./fenómeno-to/φαινόμενο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινόμενο-το/fenómeno-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινόμενο-το/fenómeno-to/@wordElln,
* McsElln.φαινόμενο/fenómeno/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαινόμενο-το@wordElln,
* McsElln.φαινομένου/fenoménu/!~γενι-ενικ:φαινόμενο-το@wordElln,
* McsElln.φαινόμενου/fenómenu/!~γενι-ενικ:φαινόμενο-το@wordElln,
* McsElln.φαινόμενα/fenómena/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαινόμενο-το@wordElln,
* McsElln.φαινομένων/fenoménon/!~γενι-πληθ:φαινόμενο-το@wordElln,

× base-form: φαινόμενο
× base-pronunciation: /fenómeno/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαινόμενο/fenómeno/-φαινομένου/fenoménu/|φαινόμενου/fenómenu/-φαινόμενο/fenómeno/-φαινόμενο/fenómeno/-φαινόμενα/fenómena/-φαινομένων/fenoménon/-φαινόμενα/fenómena/-φαινόμενα/fenómena/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φαινόμενο

φαινότυπος-ο/fenótipos-o/::
* McsEngl.wordElln.φαινότυπος-ο/fenótipos-o/@wordElln,
* McsElln./fenótipos-o/φαινότυπος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαινότυπος-ο/fenótipos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαινότυπος-ο/fenótipos-o/@wordElln,
* McsElln.φαινότυπος/fenótipos/!~ονομ-ενικ:φαινότυπος-ο@wordElln,
* McsElln.φαινότυπου/fenótipu/!~γενι-ενικ:φαινότυπος-ο@wordElln,
* McsElln.φαινοτύπου/fenotípu/!~γενι-ενικ:φαινότυπος-ο@wordElln,
* McsElln.φαινότυπο/fenótipo/!~αιτι-ενικ:φαινότυπος-ο@wordElln,
* McsElln.φαινότυπε/fenótipe/!~κλητ-ενικ:φαινότυπος-ο@wordElln,
* McsElln.φαινότυποι/fenótipi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαινότυπος-ο@wordElln,
* McsElln.φαινότυπων/fenótipon/!~γενι-πληθ:φαινότυπος-ο@wordElln,
* McsElln.φαινοτύπων/fenotípon/!~γενι-πληθ:φαινότυπος-ο@wordElln,
* McsElln.φαινότυπους/fenótipus/!~αιτι-πληθ:φαινότυπος-ο@wordElln,
* McsElln.φαινοτύπους/fenotípus/!~αιτι-πληθ:φαινότυπος-ο@wordElln,

× base-form: φαινότυπος
× base-pronunciation: /fenótipos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαινότυπος/fenótipos/-φαινότυπου/fenótipu/|φαινοτύπου/fenotípu/-φαινότυπο/fenótipo/-φαινότυπε/fenótipe/-φαινότυποι/fenótipi/-φαινότυπων/fenótipon/|φαινοτύπων/fenotípon/-φαινότυπους/fenótipus/|φαινοτύπους/fenotípus/-φαινότυποι/fenótipi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φαινότυπος

φαιοχρωμοκύττωμα-το/feohromokítoma-to/::
* McsEngl.wordElln.φαιοχρωμοκύττωμα-το/feohromokítoma-to/@wordElln,
* McsElln./feohromokítoma-to/φαιοχρωμοκύττωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαιοχρωμοκύττωμα-το/feohromokítoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαιοχρωμοκύττωμα-το/feohromokítoma-to/@wordElln,
* McsElln.φαιοχρωμοκύττωμα/feohromokítoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαιοχρωμοκύττωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαιοχρωμοκυττώματος/feohromokitómatos/!~γενι-ενικ:φαιοχρωμοκύττωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαιοχρωμοκυττώματα/feohromokitómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαιοχρωμοκύττωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαιοχρωμοκυττωμάτων/feohromokitomáton/!~γενι-πληθ:φαιοχρωμοκύττωμα-το@wordElln,

× base-form: φαιοχρωμοκύττωμα
× base-pronunciation: /feohromokítoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαιοχρωμοκύττωμα/feohromokítoma/-φαιοχρωμοκυττώματος/feohromokitómatos/-φαιοχρωμοκύττωμα/feohromokítoma/-φαιοχρωμοκύττωμα/feohromokítoma/-φαιοχρωμοκυττώματα/feohromokitómata/-φαιοχρωμοκυττωμάτων/feohromokitomáton/-φαιοχρωμοκυττώματα/feohromokitómata/-φαιοχρωμοκυττώματα/feohromokitómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαιοχρωμοκύττωμα

φακέλωμα-το/fakéloma-to/::
* McsEngl.wordElln.φακέλωμα-το/fakéloma-to/@wordElln,
* McsElln./fakéloma-to/φακέλωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακέλωμα-το/fakéloma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακέλωμα-το/fakéloma-to/@wordElln,
* McsElln.φακέλωμα/fakéloma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακέλωμα-το@wordElln,
* McsElln.φακελώματος/fakelómatos/!~γενι-ενικ:φακέλωμα-το@wordElln,
* McsElln.φακελώματα/fakelómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακέλωμα-το@wordElln,
* McsElln.φακελωμάτων/fakelomáton/!~γενι-πληθ:φακέλωμα-το@wordElln,

× base-form: φακέλωμα
× base-pronunciation: /fakéloma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φακέλωμα/fakéloma/-φακελώματος/fakelómatos/-φακέλωμα/fakéloma/-φακέλωμα/fakéloma/-φακελώματα/fakelómata/-φακελωμάτων/fakelomáton/-φακελώματα/fakelómata/-φακελώματα/fakelómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακέλωμα

φακή-η/fakí-i/::
* McsEngl.wordElln.φακή-η/fakí-i/@wordElln,
* McsElln./fakí-i/φακή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακή-η/fakí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακή-η/fakí-i/@wordElln,
* McsElln.φακή/fakí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακή-η@wordElln,
* McsElln.φακής/fakís/!~γενι-ενικ:φακή-η@wordElln,
* McsElln.φακές/fakés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακή-η@wordElln,
* McsElln.φακών/fakón/!~γενι-πληθ:φακή-η@wordElln,

× base-form: φακή
× base-pronunciation: /fakí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φακή/fakí/-φακής/fakís/-φακή/fakí/-φακή/fakí/-φακές/fakés/-φακών/fakón/-φακές/fakés/-φακές/fakés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακή

φακίδα-η/fakídha-i/::
* McsEngl.wordElln.φακίδα-η/fakídha-i/@wordElln,
* McsElln./fakídha-i/φακίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακίδα-η/fakídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακίδα-η/fakídha-i/@wordElln,
* McsElln.φακίδα/fakídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακίδα-η@wordElln,
* McsElln.φακίδας/fakídhas/!~γενι-ενικ:φακίδα-η@wordElln,
* McsElln.φακίδες/fakídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακίδα-η@wordElln,
* McsElln.φακίδων/fakídhon/!~γενι-πληθ:φακίδα-η@wordElln,

× base-form: φακίδα
× base-pronunciation: /fakídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φακίδα/fakídha/-φακίδας/fakídhas/-φακίδα/fakídha/-φακίδα/fakídha/-φακίδες/fakídhes/-φακίδων/fakídhon/-φακίδες/fakídhes/-φακίδες/fakídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακίδα

φακίρης-ο/fakíris-o/::
* McsEngl.wordElln.φακίρης-ο/fakíris-o/@wordElln,
* McsElln./fakíris-o/φακίρης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακίρης-ο/fakíris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακίρης-ο/fakíris-o/@wordElln,
* McsElln.φακίρης/fakíris/!~ονομ-ενικ:φακίρης-ο@wordElln,
* McsElln.φακίρη/fakíri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακίρης-ο@wordElln,
* McsElln.φακίρηδες/fakíridhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακίρης-ο@wordElln,
* McsElln.φακίρηδων/fakíridhon/!~γενι-πληθ:φακίρης-ο@wordElln,

× base-form: φακίρης
× base-pronunciation: /fakíris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φακίρης/fakíris/-φακίρη/fakíri/-φακίρη/fakíri/-φακίρη/fakíri/-φακίρηδες/fakíridhes/-φακίρηδων/fakíridhon/-φακίρηδες/fakíridhes/-φακίρηδες/fakíridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακίρης

φακίρισσα-η/fakírisa-i/::
* McsEngl.wordElln.φακίρισσα-η/fakírisa-i/@wordElln,
* McsElln./fakírisa-i/φακίρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακίρισσα-η/fakírisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακίρισσα-η/fakírisa-i/@wordElln,
* McsElln.φακίρισσα/fakírisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακίρισσα-η@wordElln,
* McsElln.φακίρισσας/fakírisas/!~γενι-ενικ:φακίρισσα-η@wordElln,
* McsElln.φακίρισσες/fakírises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακίρισσα-η@wordElln,
* McsElln.φακιρισσών/fakirisón/!~γενι-πληθ:φακίρισσα-η@wordElln,

× base-form: φακίρισσα
× base-pronunciation: /fakírisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φακίρισσα/fakírisa/-φακίρισσας/fakírisas/-φακίρισσα/fakírisa/-φακίρισσα/fakírisa/-φακίρισσες/fakírises/-φακιρισσών/fakirisón/-φακίρισσες/fakírises/-φακίρισσες/fakírises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακίρισσα

φακελάκι-το/fakeláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φακελάκι-το/fakeláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fakeláki-to-s/φακελάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακελάκι-το/fakeláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακελάκι-το/fakeláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φακελάκι/fakeláki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακελάκι-το@wordElln,
* McsElln.φακελάκια/fakelákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακελάκι-το@wordElln,

× base-form: φακελάκι
× base-pronunciation: /fakeláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φακελάκι/fakeláki/-∅-φακελάκι/fakeláki/-φακελάκι/fakeláki/-φακελάκια/fakelákka/-∅-φακελάκια/fakelákka/-φακελάκια/fakelákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φακελάκι

φακελοκρατία-η/fakelokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.φακελοκρατία-η/fakelokratía-i/@wordElln,
* McsElln./fakelokratía-i/φακελοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακελοκρατία-η/fakelokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακελοκρατία-η/fakelokratía-i/@wordElln,
* McsElln.φακελοκρατία/fakelokratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακελοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φακελοκρατίας/fakelokratías/!~γενι-ενικ:φακελοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φακελοκρατίες/fakelokratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακελοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φακελοκρατιών/fakelokratión/!~γενι-πληθ:φακελοκρατία-η@wordElln,

× base-form: φακελοκρατία
× base-pronunciation: /fakelokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φακελοκρατία/fakelokratía/-φακελοκρατίας/fakelokratías/-φακελοκρατία/fakelokratía/-φακελοκρατία/fakelokratía/-φακελοκρατίες/fakelokratíes/-φακελοκρατιών/fakelokratión/-φακελοκρατίες/fakelokratíes/-φακελοκρατίες/fakelokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακελοκρατία

φακελοποιία-η/fakelopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.φακελοποιία-η/fakelopiía-i/@wordElln,
* McsElln./fakelopiía-i/φακελοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακελοποιία-η/fakelopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακελοποιία-η/fakelopiía-i/@wordElln,
* McsElln.φακελοποιία/fakelopiía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακελοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φακελοποιίας/fakelopiías/!~γενι-ενικ:φακελοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φακελοποιίες/fakelopiíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακελοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φακελοποιιών/fakelopiión/!~γενι-πληθ:φακελοποιία-η@wordElln,

× base-form: φακελοποιία
× base-pronunciation: /fakelopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φακελοποιία/fakelopiía/-φακελοποιίας/fakelopiías/-φακελοποιία/fakelopiía/-φακελοποιία/fakelopiía/-φακελοποιίες/fakelopiíes/-φακελοποιιών/fakelopiión/-φακελοποιίες/fakelopiíes/-φακελοποιίες/fakelopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακελοποιία

φακελοποιείο-το/fakelopiío-to/::
* McsEngl.wordElln.φακελοποιείο-το/fakelopiío-to/@wordElln,
* McsElln./fakelopiío-to/φακελοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακελοποιείο-το/fakelopiío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακελοποιείο-το/fakelopiío-to/@wordElln,
* McsElln.φακελοποιείο/fakelopiío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακελοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φακελοποιείου/fakelopiíu/!~γενι-ενικ:φακελοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φακελοποιεία/fakelopiía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακελοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φακελοποιείων/fakelopiíon/!~γενι-πληθ:φακελοποιείο-το@wordElln,

× base-form: φακελοποιείο
× base-pronunciation: /fakelopiío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φακελοποιείο/fakelopiío/-φακελοποιείου/fakelopiíu/-φακελοποιείο/fakelopiío/-φακελοποιείο/fakelopiío/-φακελοποιεία/fakelopiía/-φακελοποιείων/fakelopiíon/-φακελοποιεία/fakelopiía/-φακελοποιεία/fakelopiía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακελοποιείο

φακιόλι-το/fakkóli-to/::
* McsEngl.wordElln.φακιόλι-το/fakkóli-to/@wordElln,
* McsElln./fakkóli-to/φακιόλι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακιόλι-το/fakkóli-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακιόλι-το/fakkóli-to/@wordElln,
* McsElln.φακιόλι/fakkóli/!~ονομ-ενικ:φακιόλι-το@wordElln,
* McsElln.φακιολιού/fakiollú/!~γενι-ενικ:φακιόλι-το@wordElln,
* McsElln.φακιόλι/fakióli/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακιόλι-το@wordElln,
* McsElln.φακιόλια/fakiólla/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακιόλι-το@wordElln,
* McsElln.φακιολιών/fakiollón/!~γενι-πληθ:φακιόλι-το@wordElln,

× base-form: φακιόλι
× base-pronunciation: /fakkóli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φακιόλι/fakkóli/-φακιολιού/fakiollú/-φακιόλι/fakióli/-φακιόλι/fakióli/-φακιόλια/fakiólla/-φακιολιών/fakiollón/-φακιόλια/fakiólla/-φακιόλια/fakiólla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακιόλι

φακλάνα-η/faklána-i/::
* McsEngl.wordElln.φακλάνα-η/faklána-i/@wordElln,
* McsElln./faklána-i/φακλάνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακλάνα-η/faklána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακλάνα-η/faklána-i/@wordElln,
* McsElln.φακλάνα/faklána/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακλάνα-η@wordElln,
* McsElln.φακλάνας/faklánas/!~γενι-ενικ:φακλάνα-η@wordElln,
* McsElln.φακλάνες/faklánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακλάνα-η@wordElln,

× base-form: φακλάνα
× base-pronunciation: /faklána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φακλάνα/faklána/-φακλάνας/faklánas/-φακλάνα/faklána/-φακλάνα/faklána/-φακλάνες/faklánes/-∅-φακλάνες/faklánes/-φακλάνες/faklánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φακλάνα

φακοσαλάτα-η/fakosaláta-i/::
* McsEngl.wordElln.φακοσαλάτα-η/fakosaláta-i/@wordElln,
* McsElln./fakosaláta-i/φακοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακοσαλάτα-η/fakosaláta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακοσαλάτα-η/fakosaláta-i/@wordElln,
* McsElln.φακοσαλάτα/fakosaláta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.φακοσαλάτας/fakosalátas/!~γενι-ενικ:φακοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.φακοσαλάτες/fakosalátes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.φακοσαλατών/fakosalatón/!~γενι-πληθ:φακοσαλάτα-η@wordElln,

× base-form: φακοσαλάτα
× base-pronunciation: /fakosaláta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φακοσαλάτα/fakosaláta/-φακοσαλάτας/fakosalátas/-φακοσαλάτα/fakosaláta/-φακοσαλάτα/fakosaláta/-φακοσαλάτες/fakosalátes/-φακοσαλατών/fakosalatón/-φακοσαλάτες/fakosalátes/-φακοσαλάτες/fakosalátes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακοσαλάτα

φακοσκλήρωση-η/fakosklírosi-i/::
* McsEngl.wordElln.φακοσκλήρωση-η/fakosklírosi-i/@wordElln,
* McsElln./fakosklírosi-i/φακοσκλήρωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακοσκλήρωση-η/fakosklírosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακοσκλήρωση-η/fakosklírosi-i/@wordElln,
* McsElln.φακοσκλήρωση/fakosklírosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακοσκλήρωση-η@wordElln,
* McsElln.φακοσκλήρωσης/fakosklírosis/!~γενι-ενικ:φακοσκλήρωση-η@wordElln,
* McsElln.φακοσκληρώσεις/fakosklirósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακοσκλήρωση-η@wordElln,
* McsElln.φακοσκληρώσεων/fakoskliróseon/!~γενι-πληθ:φακοσκλήρωση-η@wordElln,

× base-form: φακοσκλήρωση
× base-pronunciation: /fakosklírosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φακοσκλήρωση/fakosklírosi/-φακοσκλήρωσης/fakosklírosis/-φακοσκλήρωση/fakosklírosi/-φακοσκλήρωση/fakosklírosi/-φακοσκληρώσεις/fakosklirósis/-φακοσκληρώσεων/fakoskliróseon/-φακοσκληρώσεις/fakosklirósis/-φακοσκληρώσεις/fakosklirósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακοσκλήρωση

φακοσκόπιο-το/fakoskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.φακοσκόπιο-το/fakoskópio-to/@wordElln,
* McsElln./fakoskópio-to/φακοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακοσκόπιο-το/fakoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακοσκόπιο-το/fakoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.φακοσκόπιο/fakoskópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φακοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φακοσκόπιου/fakoskópiu/!~γενι-ενικ:φακοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φακοσκοπίου/fakoskopíu/!~γενι-ενικ:φακοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φακοσκόπια/fakoskópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φακοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φακοσκόπιων/fakoskópion/!~γενι-πληθ:φακοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φακοσκοπίων/fakoskopíon/!~γενι-πληθ:φακοσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: φακοσκόπιο
× base-pronunciation: /fakoskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φακοσκόπιο/fakoskópio/-φακοσκόπιου/fakoskópiu/|φακοσκοπίου/fakoskopíu/-φακοσκόπιο/fakoskópio/-φακοσκόπιο/fakoskópio/-φακοσκόπια/fakoskópia/-φακοσκόπιων/fakoskópion/|φακοσκοπίων/fakoskopíon/-φακοσκόπια/fakoskópia/-φακοσκόπια/fakoskópia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φακοσκόπιο

φακός-ο/fakós-o/::
* McsEngl.wordElln.φακός-ο/fakós-o/@wordElln,
* McsElln./fakós-o/φακός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φακός-ο/fakós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φακός-ο/fakós-o/@wordElln,
* McsElln.φακός/fakós/!~ονομ-ενικ:φακός-ο@wordElln,
* McsElln.φακού/fakú/!~γενι-ενικ:φακός-ο@wordElln,
* McsElln.φακό/fakó/!~αιτι-ενικ:φακός-ο@wordElln,
* McsElln.φακέ/faké/!~κλητ-ενικ:φακός-ο@wordElln,
* McsElln.φακοί/fakí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φακός-ο@wordElln,
* McsElln.φακών/fakón/!~γενι-πληθ:φακός-ο@wordElln,
* McsElln.φακούς/fakús/!~αιτι-πληθ:φακός-ο@wordElln,

× base-form: φακός
× base-pronunciation: /fakós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φακός/fakós/-φακού/fakú/-φακό/fakó/-φακέ/faké/-φακοί/fakí/-φακών/fakón/-φακούς/fakús/-φακοί/fakí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φακός

φαλάκρα-η/falákra-i/::
* McsEngl.wordElln.φαλάκρα-η/falákra-i/@wordElln,
* McsElln./falákra-i/φαλάκρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλάκρα-η/falákra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλάκρα-η/falákra-i/@wordElln,
* McsElln.φαλάκρα/falákra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλάκρα-η@wordElln,
* McsElln.φαλάκρας/falákras/!~γενι-ενικ:φαλάκρα-η@wordElln,
* McsElln.φαλάκρες/falákres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλάκρα-η@wordElln,
* McsElln.(φαλακρών)/(falakrón)/!~γενι-πληθ:φαλάκρα-η@wordElln,

× base-form: φαλάκρα
× base-pronunciation: /falákra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαλάκρα/falákra/-φαλάκρας/falákras/-φαλάκρα/falákra/-φαλάκρα/falákra/-φαλάκρες/falákres/-(φαλακρών)/(falakrón)/-φαλάκρες/falákres/-φαλάκρες/falákres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: φαλάκρα

φαλάκρωμα-το/falákroma-to/::
* McsEngl.wordElln.φαλάκρωμα-το/falákroma-to/@wordElln,
* McsElln./falákroma-to/φαλάκρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλάκρωμα-το/falákroma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλάκρωμα-το/falákroma-to/@wordElln,
* McsElln.φαλάκρωμα/falákroma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλάκρωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαλακρώματος/falakrómatos/!~γενι-ενικ:φαλάκρωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαλακρώματα/falakrómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλάκρωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαλακρωμάτων/falakromáton/!~γενι-πληθ:φαλάκρωμα-το@wordElln,

× base-form: φαλάκρωμα
× base-pronunciation: /falákroma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαλάκρωμα/falákroma/-φαλακρώματος/falakrómatos/-φαλάκρωμα/falákroma/-φαλάκρωμα/falákroma/-φαλακρώματα/falakrómata/-φαλακρωμάτων/falakromáton/-φαλακρώματα/falakrómata/-φαλακρώματα/falakrómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλάκρωμα

φαλέτο-το/faléto-to/::
* McsEngl.wordElln.φαλέτο-το/faléto-to/@wordElln,
* McsElln./faléto-to/φαλέτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλέτο-το/faléto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλέτο-το/faléto-to/@wordElln,
* McsElln.φαλέτο/faléto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλέτο-το@wordElln,
* McsElln.φαλέτου/falétu/!~γενι-ενικ:φαλέτο-το@wordElln,
* McsElln.φαλέτα/faléta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλέτο-το@wordElln,
* McsElln.φαλέτων/faléton/!~γενι-πληθ:φαλέτο-το@wordElln,

× base-form: φαλέτο
× base-pronunciation: /faléto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαλέτο/faléto/-φαλέτου/falétu/-φαλέτο/faléto/-φαλέτο/faléto/-φαλέτα/faléta/-φαλέτων/faléton/-φαλέτα/faléta/-φαλέτα/faléta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλέτο

φαλίρισμα-το/falírizma-to/::
* McsEngl.wordElln.φαλίρισμα-το/falírizma-to/@wordElln,
* McsElln./falírizma-to/φαλίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλίρισμα-το/falírizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλίρισμα-το/falírizma-to/@wordElln,
* McsElln.φαλίρισμα/falírizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φαλιρίσματος/falirízmatos/!~γενι-ενικ:φαλίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φαλιρίσματα/falirízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φαλιρισμάτων/falirizmáton/!~γενι-πληθ:φαλίρισμα-το@wordElln,

× base-form: φαλίρισμα
× base-pronunciation: /falírizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαλίρισμα/falírizma/-φαλιρίσματος/falirízmatos/-φαλίρισμα/falírizma/-φαλίρισμα/falírizma/-φαλιρίσματα/falirízmata/-φαλιρισμάτων/falirizmáton/-φαλιρίσματα/falirízmata/-φαλιρίσματα/falirízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλίρισμα

φαλαγγίτισσα-η/falagítisa-i/::
* McsEngl.wordElln.φαλαγγίτισσα-η/falagítisa-i/@wordElln,
* McsElln./falagítisa-i/φαλαγγίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλαγγίτισσα-η/falagítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλαγγίτισσα-η/falagítisa-i/@wordElln,
* McsElln.φαλαγγίτισσα/falagítisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλαγγίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.φαλαγγίτισσας/falagítisas/!~γενι-ενικ:φαλαγγίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.φαλαγγίτισσες/falagítises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλαγγίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.φαλαγγιτισσών/falagitisón/!~γενι-πληθ:φαλαγγίτισσα-η@wordElln,

× base-form: φαλαγγίτισσα
× base-pronunciation: /falagítisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαλαγγίτισσα/falagítisa/-φαλαγγίτισσας/falagítisas/-φαλαγγίτισσα/falagítisa/-φαλαγγίτισσα/falagítisa/-φαλαγγίτισσες/falagítises/-φαλαγγιτισσών/falagitisón/-φαλαγγίτισσες/falagítises/-φαλαγγίτισσες/falagítises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλαγγίτισσα

φαλαινάκι-το/falenáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φαλαινάκι-το/falenáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./falenáki-to-s/φαλαινάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλαινάκι-το/falenáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλαινάκι-το/falenáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φαλαινάκι/falenáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλαινάκι-το@wordElln,
* McsElln.φαλαινάκια/falenákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλαινάκι-το@wordElln,

× base-form: φαλαινάκι
× base-pronunciation: /falenáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαλαινάκι/falenáki/-∅-φαλαινάκι/falenáki/-φαλαινάκι/falenáki/-φαλαινάκια/falenákka/-∅-φαλαινάκια/falenákka/-φαλαινάκια/falenákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φαλαινάκι

φαλαινοθήρας-ο/falenothíras-o/::
* McsEngl.wordElln.φαλαινοθήρας-ο/falenothíras-o/@wordElln,
* McsElln./falenothíras-o/φαλαινοθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλαινοθήρας-ο/falenothíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλαινοθήρας-ο/falenothíras-o/@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθήρας/falenothíras/!~ονομ-ενικ:φαλαινοθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθήρα/falenothíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλαινοθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθήρες/falenothíres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλαινοθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθηρών/falenothirón/!~γενι-πληθ:φαλαινοθήρας-ο@wordElln,

× base-form: φαλαινοθήρας
× base-pronunciation: /falenothíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαλαινοθήρας/falenothíras/-φαλαινοθήρα/falenothíra/-φαλαινοθήρα/falenothíra/-φαλαινοθήρα/falenothíra/-φαλαινοθήρες/falenothíres/-φαλαινοθηρών/falenothirón/-φαλαινοθήρες/falenothíres/-φαλαινοθήρες/falenothíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλαινοθήρας

φαλαινοθηρία-η/falenothiría-i/::
* McsEngl.wordElln.φαλαινοθηρία-η/falenothiría-i/@wordElln,
* McsElln./falenothiría-i/φαλαινοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλαινοθηρία-η/falenothiría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλαινοθηρία-η/falenothiría-i/@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθηρία/falenothiría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλαινοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθηρίας/falenothirías/!~γενι-ενικ:φαλαινοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθηρίες/falenothiríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλαινοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθηριών/falenothirión/!~γενι-πληθ:φαλαινοθηρία-η@wordElln,

× base-form: φαλαινοθηρία
× base-pronunciation: /falenothiría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαλαινοθηρία/falenothiría/-φαλαινοθηρίας/falenothirías/-φαλαινοθηρία/falenothiría/-φαλαινοθηρία/falenothiría/-φαλαινοθηρίες/falenothiríes/-φαλαινοθηριών/falenothirión/-φαλαινοθηρίες/falenothiríes/-φαλαινοθηρίες/falenothiríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλαινοθηρία

φαλαινοθηρικό-το/falenothirikó-to/::
* McsEngl.wordElln.φαλαινοθηρικό-το/falenothirikó-to/@wordElln,
* McsElln./falenothirikó-to/φαλαινοθηρικό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλαινοθηρικό-το/falenothirikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλαινοθηρικό-το/falenothirikó-to/@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθηρικό/falenothirikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλαινοθηρικό-το@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθηρικού/falenothirikú/!~γενι-ενικ:φαλαινοθηρικό-το@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθηρικά/falenothiriká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλαινοθηρικό-το@wordElln,
* McsElln.φαλαινοθηρικών/falenothirikón/!~γενι-πληθ:φαλαινοθηρικό-το@wordElln,

× base-form: φαλαινοθηρικό
× base-pronunciation: /falenothirikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαλαινοθηρικό/falenothirikó/-φαλαινοθηρικού/falenothirikú/-φαλαινοθηρικό/falenothirikó/-φαλαινοθηρικό/falenothirikó/-φαλαινοθηρικά/falenothiriká/-φαλαινοθηρικών/falenothirikón/-φαλαινοθηρικά/falenothiriká/-φαλαινοθηρικά/falenothiriká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλαινοθηρικό

φαλακροκόρακας-ο/falakrokórakas-o/::
* McsEngl.wordElln.φαλακροκόρακας-ο/falakrokórakas-o/@wordElln,
* McsElln./falakrokórakas-o/φαλακροκόρακας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλακροκόρακας-ο/falakrokórakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλακροκόρακας-ο/falakrokórakas-o/@wordElln,
* McsElln.φαλακροκόρακας/falakrokórakas/!~ονομ-ενικ:φαλακροκόρακας-ο@wordElln,
* McsElln.φαλακροκόρακα/falakrokóraka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλακροκόρακας-ο@wordElln,
* McsElln.φαλακροκόρακες/falakrokórakes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλακροκόρακας-ο@wordElln,
* McsElln.φαλακροκοράκων/falakrokorákon/!~γενι-πληθ:φαλακροκόρακας-ο@wordElln,

× base-form: φαλακροκόρακας
× base-pronunciation: /falakrokórakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαλακροκόρακας/falakrokórakas/-φαλακροκόρακα/falakrokóraka/-φαλακροκόρακα/falakrokóraka/-φαλακροκόρακα/falakrokóraka/-φαλακροκόρακες/falakrokórakes/-φαλακροκοράκων/falakrokorákon/-φαλακροκόρακες/falakrokórakes/-φαλακροκόρακες/falakrokórakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλακροκόρακας

φαλακρότητα-η/falakrótita-i/::
* McsEngl.wordElln.φαλακρότητα-η/falakrótita-i/@wordElln,
* McsElln./falakrótita-i/φαλακρότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλακρότητα-η/falakrótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλακρότητα-η/falakrótita-i/@wordElln,
* McsElln.φαλακρότητα/falakrótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλακρότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαλακρότητας/falakrótitas/!~γενι-ενικ:φαλακρότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαλακρότητες/falakrótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλακρότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαλακροτήτων/falakrotíton/!~γενι-πληθ:φαλακρότητα-η@wordElln,

× base-form: φαλακρότητα
× base-pronunciation: /falakrótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαλακρότητα/falakrótita/-φαλακρότητας/falakrótitas/-φαλακρότητα/falakrótita/-φαλακρότητα/falakrótita/-φαλακρότητες/falakrótites/-φαλακροτήτων/falakrotíton/-φαλακρότητες/falakrótites/-φαλακρότητες/falakrótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλακρότητα

φαλανστήριο-το/falanstírio-to/::
* McsEngl.wordElln.φαλανστήριο-το/falanstírio-to/@wordElln,
* McsElln./falanstírio-to/φαλανστήριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλανστήριο-το/falanstírio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλανστήριο-το/falanstírio-to/@wordElln,
* McsElln.φαλανστήριο/falanstírio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλανστήριο-το@wordElln,
* McsElln.φαλανστηρίου/falanstiríu/!~γενι-ενικ:φαλανστήριο-το@wordElln,
* McsElln.φαλανστήριου/falanstíriu/!~γενι-ενικ:φαλανστήριο-το@wordElln,
* McsElln.φαλανστήρια/falanstíria/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλανστήριο-το@wordElln,
* McsElln.φαλανστηρίων/falanstiríon/!~γενι-πληθ:φαλανστήριο-το@wordElln,

× base-form: φαλανστήριο
× base-pronunciation: /falanstírio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαλανστήριο/falanstírio/-φαλανστηρίου/falanstiríu/|φαλανστήριου/falanstíriu/-φαλανστήριο/falanstírio/-φαλανστήριο/falanstírio/-φαλανστήρια/falanstíria/-φαλανστηρίων/falanstiríon/-φαλανστήρια/falanstíria/-φαλανστήρια/falanstíria/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φαλανστήριο

φαλαρίδα-η/falarídha-i/::
* McsEngl.wordElln.φαλαρίδα-η/falarídha-i/@wordElln,
* McsElln./falarídha-i/φαλαρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλαρίδα-η/falarídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλαρίδα-η/falarídha-i/@wordElln,
* McsElln.φαλαρίδα/falarídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλαρίδα-η@wordElln,
* McsElln.φαλαρίδας/falarídhas/!~γενι-ενικ:φαλαρίδα-η@wordElln,
* McsElln.φαλαρίδες/falarídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλαρίδα-η@wordElln,
* McsElln.φαλαρίδων/falarídhon/!~γενι-πληθ:φαλαρίδα-η@wordElln,

× base-form: φαλαρίδα
× base-pronunciation: /falarídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαλαρίδα/falarídha/-φαλαρίδας/falarídhas/-φαλαρίδα/falarídha/-φαλαρίδα/falarídha/-φαλαρίδες/falarídhes/-φαλαρίδων/falarídhon/-φαλαρίδες/falarídhes/-φαλαρίδες/falarídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλαρίδα

φαλαρόποδας-ο/falarópodhas-o/::
* McsEngl.wordElln.φαλαρόποδας-ο/falarópodhas-o/@wordElln,
* McsElln./falarópodhas-o/φαλαρόποδας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλαρόποδας-ο/falarópodhas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλαρόποδας-ο/falarópodhas-o/@wordElln,
* McsElln.φαλαρόποδας/falarópodhas/!~ονομ-ενικ:φαλαρόποδας-ο@wordElln,
* McsElln.φαλαρόποδα/falarópodha/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλαρόποδας-ο@wordElln,
* McsElln.φαλαρόποδες/falarópodhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλαρόποδας-ο@wordElln,
* McsElln.φαλαρόποδων/falarópodhon/!~γενι-πληθ:φαλαρόποδας-ο@wordElln,

× base-form: φαλαρόποδας
× base-pronunciation: /falarópodhas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαλαρόποδας/falarópodhas/-φαλαρόποδα/falarópodha/-φαλαρόποδα/falarópodha/-φαλαρόποδα/falarópodha/-φαλαρόποδες/falarópodhes/-φαλαρόποδων/falarópodhon/-φαλαρόποδες/falarópodhes/-φαλαρόποδες/falarópodhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλαρόποδας

φαλιμέντο-το/falimédo-to/::
* McsEngl.wordElln.φαλιμέντο-το/falimédo-to/@wordElln,
* McsElln./falimédo-to/φαλιμέντο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλιμέντο-το/falimédo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλιμέντο-το/falimédo-to/@wordElln,
* McsElln.φαλιμέντο/falimédo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλιμέντο-το@wordElln,
* McsElln.φαλιμέντου/falimédu/!~γενι-ενικ:φαλιμέντο-το@wordElln,
* McsElln.φαλιμέντα/faliméda/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλιμέντο-το@wordElln,
* McsElln.φαλιμέντων/falimédon/!~γενι-πληθ:φαλιμέντο-το@wordElln,

× base-form: φαλιμέντο
× base-pronunciation: /falimédo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαλιμέντο/falimédo/-φαλιμέντου/falimédu/-φαλιμέντο/falimédo/-φαλιμέντο/falimédo/-φαλιμέντα/faliméda/-φαλιμέντων/falimédon/-φαλιμέντα/faliméda/-φαλιμέντα/faliméda/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλιμέντο

φαλκίδευση-η/falkídhefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.φαλκίδευση-η/falkídhefsi-i/@wordElln,
* McsElln./falkídhefsi-i/φαλκίδευση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλκίδευση-η/falkídhefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλκίδευση-η/falkídhefsi-i/@wordElln,
* McsElln.φαλκίδευση/falkídhefsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλκίδευση-η@wordElln,
* McsElln.φαλκίδευσης/falkídhefsis/!~γενι-ενικ:φαλκίδευση-η@wordElln,
* McsElln.φαλκιδεύσεως/falkidhéfseos/!~γενι-ενικ:φαλκίδευση-η@wordElln,
* McsElln.φαλκιδεύσεις/falkidhéfsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλκίδευση-η@wordElln,
* McsElln.φαλκιδεύσεων/falkidhéfseon/!~γενι-πληθ:φαλκίδευση-η@wordElln,

× base-form: φαλκίδευση
× base-pronunciation: /falkídhefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαλκίδευση/falkídhefsi/-φαλκίδευσης/falkídhefsis/|φαλκιδεύσεως/falkidhéfseos/-φαλκίδευση/falkídhefsi/-φαλκίδευση/falkídhefsi/-φαλκιδεύσεις/falkidhéfsis/-φαλκιδεύσεων/falkidhéfseon/-φαλκιδεύσεις/falkidhéfsis/-φαλκιδεύσεις/falkidhéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φαλκίδευση

φαλλοκράτης-ο/falokrátis-o/::
* McsEngl.wordElln.φαλλοκράτης-ο/falokrátis-o/@wordElln,
* McsElln./falokrátis-o/φαλλοκράτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλλοκράτης-ο/falokrátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλλοκράτης-ο/falokrátis-o/@wordElln,
* McsElln.φαλλοκράτης/falokrátis/!~ονομ-ενικ:φαλλοκράτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαλλοκράτη/falokráti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλλοκράτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαλλοκράτες/falokrátes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλλοκράτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαλλοκρατών/falokratón/!~γενι-πληθ:φαλλοκράτης-ο@wordElln,

× base-form: φαλλοκράτης
× base-pronunciation: /falokrátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαλλοκράτης/falokrátis/-φαλλοκράτη/falokráti/-φαλλοκράτη/falokráti/-φαλλοκράτη/falokráti/-φαλλοκράτες/falokrátes/-φαλλοκρατών/falokratón/-φαλλοκράτες/falokrátes/-φαλλοκράτες/falokrátes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλλοκράτης

φαλλοκρατία-η/falokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαλλοκρατία-η/falokratía-i/@wordElln,
* McsElln./falokratía-i/φαλλοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλλοκρατία-η/falokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλλοκρατία-η/falokratía-i/@wordElln,
* McsElln.φαλλοκρατία/falokratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλλοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φαλλοκρατίας/falokratías/!~γενι-ενικ:φαλλοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φαλλοκρατίες/falokratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλλοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φαλλοκρατιών/falokratión/!~γενι-πληθ:φαλλοκρατία-η@wordElln,

× base-form: φαλλοκρατία
× base-pronunciation: /falokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαλλοκρατία/falokratía/-φαλλοκρατίας/falokratías/-φαλλοκρατία/falokratía/-φαλλοκρατία/falokratía/-φαλλοκρατίες/falokratíes/-φαλλοκρατιών/falokratión/-φαλλοκρατίες/falokratíes/-φαλλοκρατίες/falokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλλοκρατία

φαλλός-ο/falós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαλλός-ο/falós-o/@wordElln,
* McsElln./falós-o/φαλλός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλλός-ο/falós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλλός-ο/falós-o/@wordElln,
* McsElln.φαλλός/falós/!~ονομ-ενικ:φαλλός-ο@wordElln,
* McsElln.φαλλού/falú/!~γενι-ενικ:φαλλός-ο@wordElln,
* McsElln.φαλλό/faló/!~αιτι-ενικ:φαλλός-ο@wordElln,
* McsElln.φαλλέ/falé/!~κλητ-ενικ:φαλλός-ο@wordElln,
* McsElln.φαλλοί/falí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαλλός-ο@wordElln,
* McsElln.φαλλών/falón/!~γενι-πληθ:φαλλός-ο@wordElln,
* McsElln.φαλλούς/falús/!~αιτι-πληθ:φαλλός-ο@wordElln,

× base-form: φαλλός
× base-pronunciation: /falós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαλλός/falós/-φαλλού/falú/-φαλλό/faló/-φαλλέ/falé/-φαλλοί/falí/-φαλλών/falón/-φαλλούς/falús/-φαλλοί/falí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλλός

φαλτσάρισμα-το/falcárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.φαλτσάρισμα-το/falcárizma-to/@wordElln,
* McsElln./falcárizma-to/φαλτσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλτσάρισμα-το/falcárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλτσάρισμα-το/falcárizma-to/@wordElln,
* McsElln.φαλτσάρισμα/falcárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλτσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φαλτσαρίσματος/falcarízmatos/!~γενι-ενικ:φαλτσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φαλτσαρίσματα/falcarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλτσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φαλτσαρισμάτων/falcarizmáton/!~γενι-πληθ:φαλτσάρισμα-το@wordElln,

× base-form: φαλτσάρισμα
× base-pronunciation: /falcárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαλτσάρισμα/falcárizma/-φαλτσαρίσματος/falcarízmatos/-φαλτσάρισμα/falcárizma/-φαλτσάρισμα/falcárizma/-φαλτσαρίσματα/falcarízmata/-φαλτσαρισμάτων/falcarizmáton/-φαλτσαρίσματα/falcarízmata/-φαλτσαρίσματα/falcarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλτσάρισμα

φαλτσέτα-η/falcéta-i/::
* McsEngl.wordElln.φαλτσέτα-η/falcéta-i/@wordElln,
* McsElln./falcéta-i/φαλτσέτα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλτσέτα-η/falcéta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλτσέτα-η/falcéta-i/@wordElln,
* McsElln.φαλτσέτα/falcéta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλτσέτα-η@wordElln,
* McsElln.φαλτσέτας/falcétas/!~γενι-ενικ:φαλτσέτα-η@wordElln,
* McsElln.φαλτσέτες/falcétes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλτσέτα-η@wordElln,
* McsElln.φαλτσετών/falcetón/!~γενι-πληθ:φαλτσέτα-η@wordElln,

× base-form: φαλτσέτα
× base-pronunciation: /falcéta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαλτσέτα/falcéta/-φαλτσέτας/falcétas/-φαλτσέτα/falcéta/-φαλτσέτα/falcéta/-φαλτσέτες/falcétes/-φαλτσετών/falcetón/-φαλτσέτες/falcétes/-φαλτσέτες/falcétes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλτσέτα

φαλτσογωνιά-η/falcoyonná-i/::
* McsEngl.wordElln.φαλτσογωνιά-η/falcoyonná-i/@wordElln,
* McsElln./falcoyonná-i/φαλτσογωνιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαλτσογωνιά-η/falcoyonná-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαλτσογωνιά-η/falcoyonná-i/@wordElln,
* McsElln.φαλτσογωνιά/falcoyonná/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαλτσογωνιά-η@wordElln,
* McsElln.φαλτσογωνιάς/falcoyonnás/!~γενι-ενικ:φαλτσογωνιά-η@wordElln,
* McsElln.φαλτσογωνιές/falcoyonnés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαλτσογωνιά-η@wordElln,
* McsElln.φαλτσογωνιών/falcoyonnón/!~γενι-πληθ:φαλτσογωνιά-η@wordElln,

× base-form: φαλτσογωνιά
× base-pronunciation: /falcoyonná/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαλτσογωνιά/falcoyonná/-φαλτσογωνιάς/falcoyonnás/-φαλτσογωνιά/falcoyonná/-φαλτσογωνιά/falcoyonná/-φαλτσογωνιές/falcoyonnés/-φαλτσογωνιών/falcoyonnón/-φαλτσογωνιές/falcoyonnés/-φαλτσογωνιές/falcoyonnés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαλτσογωνιά

φαμίλια-η/famílla-i/::
* McsEngl.wordElln.φαμίλια-η/famílla-i/@wordElln,
* McsElln./famílla-i/φαμίλια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαμίλια-η/famílla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαμίλια-η/famílla-i/@wordElln,
* McsElln.φαμίλια/famílla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαμίλια-η@wordElln,
* McsElln.φαμίλιας/famíllas/!~γενι-ενικ:φαμίλια-η@wordElln,
* McsElln.φαμίλιες/famílies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαμίλια-η@wordElln,

× base-form: φαμίλια
× base-pronunciation: /famílla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαμίλια/famílla/-φαμίλιας/famíllas/-φαμίλια/famílla/-φαμίλια/famílla/-φαμίλιες/famílies/-∅-φαμίλιες/famílies/-φαμίλιες/famílies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φαμίλια

φαμελίτισσα-η/famelítisa-i/::
* McsEngl.wordElln.φαμελίτισσα-η/famelítisa-i/@wordElln,
* McsElln./famelítisa-i/φαμελίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαμελίτισσα-η/famelítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαμελίτισσα-η/famelítisa-i/@wordElln,
* McsElln.φαμελίτισσα/famelítisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαμελίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.φαμελίτισσας/famelítisas/!~γενι-ενικ:φαμελίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.φαμελίτισσες/famelítises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαμελίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.φαμελιτισσών/famelitisón/!~γενι-πληθ:φαμελίτισσα-η@wordElln,

× base-form: φαμελίτισσα
× base-pronunciation: /famelítisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαμελίτισσα/famelítisa/-φαμελίτισσας/famelítisas/-φαμελίτισσα/famelítisa/-φαμελίτισσα/famelítisa/-φαμελίτισσες/famelítises/-φαμελιτισσών/famelitisón/-φαμελίτισσες/famelítises/-φαμελίτισσες/famelítises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαμελίτισσα

φαμελιά-η/famellá-i/::
* McsEngl.wordElln.φαμελιά-η/famellá-i/@wordElln,
* McsElln./famellá-i/φαμελιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαμελιά-η/famellá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαμελιά-η/famellá-i/@wordElln,
* McsElln.φαμελιά/famellá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαμελιά-η@wordElln,
* McsElln.φαμελιάς/famellás/!~γενι-ενικ:φαμελιά-η@wordElln,
* McsElln.φαμελιές/famellés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαμελιά-η@wordElln,
* McsElln.φαμελιών/famellón/!~γενι-πληθ:φαμελιά-η@wordElln,

× base-form: φαμελιά
× base-pronunciation: /famellá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαμελιά/famellá/-φαμελιάς/famellás/-φαμελιά/famellá/-φαμελιά/famellá/-φαμελιές/famellés/-φαμελιών/famellón/-φαμελιές/famellés/-φαμελιές/famellés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαμελιά

φαμελιάρης-ο/famelláris-o/::
* McsEngl.wordElln.φαμελιάρης-ο/famelláris-o/@wordElln,
* McsElln./famelláris-o/φαμελιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαμελιάρης-ο/famelláris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαμελιάρης-ο/famelláris-o/@wordElln,
* McsElln.φαμελιάρης/famelláris/!~ονομ-ενικ:φαμελιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.φαμελιάρη/famellári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαμελιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.φαμελιάρηδες/famelláridhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαμελιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.φαμελιάρηδων/famelláridhon/!~γενι-πληθ:φαμελιάρης-ο@wordElln,

× base-form: φαμελιάρης
× base-pronunciation: /famelláris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαμελιάρης/famelláris/-φαμελιάρη/famellári/-φαμελιάρη/famellári/-φαμελιάρη/famellári/-φαμελιάρηδες/famelláridhes/-φαμελιάρηδων/famelláridhon/-φαμελιάρηδες/famelláridhes/-φαμελιάρηδες/famelláridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαμελιάρης

φανάρι-το/fanári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φανάρι-το/fanári-to-s/@wordElln,
* McsElln./fanári-to-s/φανάρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανάρι-το/fanári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανάρι-το/fanári-to-s/@wordElln,
* McsElln.φανάρι/fanári/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανάρι-το@wordElln,
* McsElln.φαναριού/fanaryyú/!~γενι-ενικ:φανάρι-το@wordElln,
* McsElln.φανάρια/fanáryya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανάρι-το@wordElln,
* McsElln.φαναριών/fanaryyón/!~γενι-πληθ:φανάρι-το@wordElln,

× base-form: φανάρι
× base-pronunciation: /fanári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φανάρι/fanári/-φαναριού/fanaryyú/-φανάρι/fanári/-φανάρι/fanári/-φανάρια/fanáryya/-φαναριών/fanaryyón/-φανάρια/fanáryya/-φανάρια/fanáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανάρι

φανέλα-η/fanéla-i/::
* McsEngl.wordElln.φανέλα-η/fanéla-i/@wordElln,
* McsElln./fanéla-i/φανέλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανέλα-η/fanéla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανέλα-η/fanéla-i/@wordElln,
* McsElln.φανέλα/fanéla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανέλα-η@wordElln,
* McsElln.φανέλας/fanélas/!~γενι-ενικ:φανέλα-η@wordElln,
* McsElln.φανέλες/fanéles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανέλα-η@wordElln,
* McsElln.φανελών/fanelón/!~γενι-πληθ:φανέλα-η@wordElln,

× base-form: φανέλα
× base-pronunciation: /fanéla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φανέλα/fanéla/-φανέλας/fanélas/-φανέλα/fanéla/-φανέλα/fanéla/-φανέλες/fanéles/-φανελών/fanelón/-φανέλες/fanéles/-φανέλες/fanéles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανέλα

φανέρωμα-το/fanéroma-to/::
* McsEngl.wordElln.φανέρωμα-το/fanéroma-to/@wordElln,
* McsElln./fanéroma-to/φανέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανέρωμα-το/fanéroma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανέρωμα-το/fanéroma-to/@wordElln,
* McsElln.φανέρωμα/fanéroma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.φανερώματος/fanerómatos/!~γενι-ενικ:φανέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.φανερώματα/fanerómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.φανερωμάτων/faneromáton/!~γενι-πληθ:φανέρωμα-το@wordElln,

× base-form: φανέρωμα
× base-pronunciation: /fanéroma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φανέρωμα/fanéroma/-φανερώματος/fanerómatos/-φανέρωμα/fanéroma/-φανέρωμα/fanéroma/-φανερώματα/fanerómata/-φανερωμάτων/faneromáton/-φανερώματα/fanerómata/-φανερώματα/fanerómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανέρωμα

φανέρωση-η/fanérosi-i/::
* McsEngl.wordElln.φανέρωση-η/fanérosi-i/@wordElln,
* McsElln./fanérosi-i/φανέρωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανέρωση-η/fanérosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανέρωση-η/fanérosi-i/@wordElln,
* McsElln.φανέρωση/fanérosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανέρωση-η@wordElln,
* McsElln.φανέρωσης/fanérosis/!~γενι-ενικ:φανέρωση-η@wordElln,
* McsElln.φανερώσεως/faneróseos/!~γενι-ενικ:φανέρωση-η@wordElln,
* McsElln.φανερώσεις/fanerósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανέρωση-η@wordElln,
* McsElln.φανερώσεων/faneróseon/!~γενι-πληθ:φανέρωση-η@wordElln,

× base-form: φανέρωση
× base-pronunciation: /fanérosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φανέρωση/fanérosi/-φανέρωσης/fanérosis/|φανερώσεως/faneróseos/-φανέρωση/fanérosi/-φανέρωση/fanérosi/-φανερώσεις/fanerósis/-φανερώσεων/faneróseon/-φανερώσεις/fanerósis/-φανερώσεις/fanerósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φανέρωση

φαναράκι-το/fanaráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φαναράκι-το/fanaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fanaráki-to-s/φαναράκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαναράκι-το/fanaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαναράκι-το/fanaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φαναράκι/fanaráki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαναράκι-το@wordElln,
* McsElln.φαναράκια/fanarákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαναράκι-το@wordElln,

× base-form: φαναράκι
× base-pronunciation: /fanaráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαναράκι/fanaráki/-∅-φαναράκι/fanaráki/-φαναράκι/fanaráki/-φαναράκια/fanarákka/-∅-φαναράκια/fanarákka/-φαναράκια/fanarákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φαναράκι

φαναράς-ο/fanarás-o/::
* McsEngl.wordElln.φαναράς-ο/fanarás-o/@wordElln,
* McsElln./fanarás-o/φαναράς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαναράς-ο/fanarás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαναράς-ο/fanarás-o/@wordElln,
* McsElln.φαναράς/fanarás/!~ονομ-ενικ:φαναράς-ο@wordElln,
* McsElln.φαναρά/fanará/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαναράς-ο@wordElln,
* McsElln.φαναράδες/fanarádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαναράς-ο@wordElln,
* McsElln.φαναράδων/fanarádhon/!~γενι-πληθ:φαναράς-ο@wordElln,

× base-form: φαναράς
× base-pronunciation: /fanarás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαναράς/fanarás/-φαναρά/fanará/-φαναρά/fanará/-φαναρά/fanará/-φαναράδες/fanarádhes/-φαναράδων/fanarádhon/-φαναράδες/fanarádhes/-φαναράδες/fanarádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαναράς

φαναριτζής-ο/fanarijís-o/::
* McsEngl.wordElln.φαναριτζής-ο/fanarijís-o/@wordElln,
* McsElln./fanarijís-o/φαναριτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαναριτζής-ο/fanarijís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαναριτζής-ο/fanarijís-o/@wordElln,
* McsElln.φαναριτζής/fanarijís/!~ονομ-ενικ:φαναριτζής-ο@wordElln,
* McsElln.φαναριτζή/fanarijí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαναριτζής-ο@wordElln,
* McsElln.φαναριτζήδες/fanarijídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαναριτζής-ο@wordElln,
* McsElln.φαναριτζήδων/fanarijídhon/!~γενι-πληθ:φαναριτζής-ο@wordElln,

× base-form: φαναριτζής
× base-pronunciation: /fanarijís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαναριτζής/fanarijís/-φαναριτζή/fanarijí/-φαναριτζή/fanarijí/-φαναριτζή/fanarijí/-φαναριτζήδες/fanarijídhes/-φαναριτζήδων/fanarijídhon/-φαναριτζήδες/fanarijídhes/-φαναριτζήδες/fanarijídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαναριτζής

φαναριτζίδικο-το/fanarijídhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.φαναριτζίδικο-το/fanarijídhiko-to/@wordElln,
* McsElln./fanarijídhiko-to/φαναριτζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαναριτζίδικο-το/fanarijídhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαναριτζίδικο-το/fanarijídhiko-to/@wordElln,
* McsElln.φαναριτζίδικο/fanarijídhiko/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαναριτζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαναριτζίδικου/fanarijídhiku/!~γενι-ενικ:φαναριτζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαναριτζίδικα/fanarijídhika/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαναριτζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαναριτζίδικων/fanarijídhikon/!~γενι-πληθ:φαναριτζίδικο-το@wordElln,

× base-form: φαναριτζίδικο
× base-pronunciation: /fanarijídhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαναριτζίδικο/fanarijídhiko/-φαναριτζίδικου/fanarijídhiku/-φαναριτζίδικο/fanarijídhiko/-φαναριτζίδικο/fanarijídhiko/-φαναριτζίδικα/fanarijídhika/-φαναριτζίδικων/fanarijídhikon/-φαναριτζίδικα/fanarijídhika/-φαναριτζίδικα/fanarijídhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαναριτζίδικο

φαναρτζής-ο/fanarjís-o/::
* McsEngl.wordElln.φαναρτζής-ο/fanarjís-o/@wordElln,
* McsElln./fanarjís-o/φαναρτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαναρτζής-ο/fanarjís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαναρτζής-ο/fanarjís-o/@wordElln,
* McsElln.φαναρτζής/fanarjís/!~ονομ-ενικ:φαναρτζής-ο@wordElln,
* McsElln.φαναρτζή/fanarjí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαναρτζής-ο@wordElln,
* McsElln.φαναρτζήδες/fanarjídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαναρτζής-ο@wordElln,
* McsElln.φαναρτζήδων/fanarjídhon/!~γενι-πληθ:φαναρτζής-ο@wordElln,

× base-form: φαναρτζής
× base-pronunciation: /fanarjís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαναρτζής/fanarjís/-φαναρτζή/fanarjí/-φαναρτζή/fanarjí/-φαναρτζή/fanarjí/-φαναρτζήδες/fanarjídhes/-φαναρτζήδων/fanarjídhon/-φαναρτζήδες/fanarjídhes/-φαναρτζήδες/fanarjídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαναρτζής

φαναρτζίδικο-το/fanarjídhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.φαναρτζίδικο-το/fanarjídhiko-to/@wordElln,
* McsElln./fanarjídhiko-to/φαναρτζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαναρτζίδικο-το/fanarjídhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαναρτζίδικο-το/fanarjídhiko-to/@wordElln,
* McsElln.φαναρτζίδικο/fanarjídhiko/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαναρτζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαναρτζίδικου/fanarjídhiku/!~γενι-ενικ:φαναρτζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαναρτζίδικα/fanarjídhika/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαναρτζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαναρτζίδικων/fanarjídhikon/!~γενι-πληθ:φαναρτζίδικο-το@wordElln,

× base-form: φαναρτζίδικο
× base-pronunciation: /fanarjídhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαναρτζίδικο/fanarjídhiko/-φαναρτζίδικου/fanarjídhiku/-φαναρτζίδικο/fanarjídhiko/-φαναρτζίδικο/fanarjídhiko/-φαναρτζίδικα/fanarjídhika/-φαναρτζίδικων/fanarjídhikon/-φαναρτζίδικα/fanarjídhika/-φαναρτζίδικα/fanarjídhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαναρτζίδικο

φαναρτζοδουλειά-η/fanarjodhullá-i/::
* McsEngl.wordElln.φαναρτζοδουλειά-η/fanarjodhullá-i/@wordElln,
* McsElln./fanarjodhullá-i/φαναρτζοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαναρτζοδουλειά-η/fanarjodhullá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαναρτζοδουλειά-η/fanarjodhullá-i/@wordElln,
* McsElln.φαναρτζοδουλειά/fanarjodhullá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαναρτζοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.φαναρτζοδουλειάς/fanarjodhullás/!~γενι-ενικ:φαναρτζοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.φαναρτζοδουλειές/fanarjodhullés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαναρτζοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.φαναρτζοδουλειών/fanarjodhullón/!~γενι-πληθ:φαναρτζοδουλειά-η@wordElln,

× base-form: φαναρτζοδουλειά
× base-pronunciation: /fanarjodhullá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαναρτζοδουλειά/fanarjodhullá/-φαναρτζοδουλειάς/fanarjodhullás/-φαναρτζοδουλειά/fanarjodhullá/-φαναρτζοδουλειά/fanarjodhullá/-φαναρτζοδουλειές/fanarjodhullés/-φαναρτζοδουλειών/fanarjodhullón/-φαναρτζοδουλειές/fanarjodhullés/-φαναρτζοδουλειές/fanarjodhullés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαναρτζοδουλειά

φανατισμός-ο/fanatizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φανατισμός-ο/fanatizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fanatizmós-o/φανατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανατισμός-ο/fanatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανατισμός-ο/fanatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φανατισμός/fanatizmós/!~ονομ-ενικ:φανατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανατισμού/fanatizmú/!~γενι-ενικ:φανατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανατισμό/fanatizmó/!~αιτι-ενικ:φανατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανατισμέ/fanatizmé/!~κλητ-ενικ:φανατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανατισμοί/fanatizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φανατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανατισμών/fanatizmón/!~γενι-πληθ:φανατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανατισμούς/fanatizmús/!~αιτι-πληθ:φανατισμός-ο@wordElln,

× base-form: φανατισμός
× base-pronunciation: /fanatizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φανατισμός/fanatizmós/-φανατισμού/fanatizmú/-φανατισμό/fanatizmó/-φανατισμέ/fanatizmé/-φανατισμοί/fanatizmí/-φανατισμών/fanatizmón/-φανατισμούς/fanatizmús/-φανατισμοί/fanatizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανατισμός

φανελάδικο-το/faneládhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.φανελάδικο-το/faneládhiko-to/@wordElln,
* McsElln./faneládhiko-to/φανελάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανελάδικο-το/faneládhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανελάδικο-το/faneládhiko-to/@wordElln,
* McsElln.φανελάδικο/faneládhiko/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανελάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φανελάδικου/faneládhiku/!~γενι-ενικ:φανελάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φανελάδικα/faneládhika/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανελάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φανελάδικων/faneládhikon/!~γενι-πληθ:φανελάδικο-το@wordElln,

× base-form: φανελάδικο
× base-pronunciation: /faneládhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φανελάδικο/faneládhiko/-φανελάδικου/faneládhiku/-φανελάδικο/faneládhiko/-φανελάδικο/faneládhiko/-φανελάδικα/faneládhika/-φανελάδικων/faneládhikon/-φανελάδικα/faneládhika/-φανελάδικα/faneládhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανελάδικο

φανελάκι-το/faneláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φανελάκι-το/faneláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./faneláki-to-s/φανελάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανελάκι-το/faneláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανελάκι-το/faneláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φανελάκι/faneláki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανελάκι-το@wordElln,
* McsElln.φανελάκια/fanelákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανελάκι-το@wordElln,

× base-form: φανελάκι
× base-pronunciation: /faneláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φανελάκι/faneláki/-∅-φανελάκι/faneláki/-φανελάκι/faneláki/-φανελάκια/fanelákka/-∅-φανελάκια/fanelákka/-φανελάκια/fanelákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φανελάκι

φανελάς-ο/fanelás-o/::
* McsEngl.wordElln.φανελάς-ο/fanelás-o/@wordElln,
* McsElln./fanelás-o/φανελάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανελάς-ο/fanelás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανελάς-ο/fanelás-o/@wordElln,
* McsElln.φανελάς/fanelás/!~ονομ-ενικ:φανελάς-ο@wordElln,
* McsElln.φανελά/fanelá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανελάς-ο@wordElln,
* McsElln.φανελάδες/faneládhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανελάς-ο@wordElln,
* McsElln.φανελάδων/faneládhon/!~γενι-πληθ:φανελάς-ο@wordElln,

× base-form: φανελάς
× base-pronunciation: /fanelás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φανελάς/fanelás/-φανελά/fanelá/-φανελά/fanelá/-φανελά/fanelá/-φανελάδες/faneládhes/-φανελάδων/faneládhon/-φανελάδες/faneládhes/-φανελάδες/faneládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανελάς

φανελλάδικο-το/faneládhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.φανελλάδικο-το/faneládhiko-to/@wordElln,
* McsElln./faneládhiko-to/φανελλάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανελλάδικο-το/faneládhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανελλάδικο-το/faneládhiko-to/@wordElln,
* McsElln.φανελλάδικο/faneládhiko/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανελλάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φανελλάδικου/faneládhiku/!~γενι-ενικ:φανελλάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φανελλάδικα/faneládhika/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανελλάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φανελλάδικων/faneládhikon/!~γενι-πληθ:φανελλάδικο-το@wordElln,

× base-form: φανελλάδικο
× base-pronunciation: /faneládhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φανελλάδικο/faneládhiko/-φανελλάδικου/faneládhiku/-φανελλάδικο/faneládhiko/-φανελλάδικο/faneládhiko/-φανελλάδικα/faneládhika/-φανελλάδικων/faneládhikon/-φανελλάδικα/faneládhika/-φανελλάδικα/faneládhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανελλάδικο

φανελλάς-ο/fanelás-o/::
* McsEngl.wordElln.φανελλάς-ο/fanelás-o/@wordElln,
* McsElln./fanelás-o/φανελλάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανελλάς-ο/fanelás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανελλάς-ο/fanelás-o/@wordElln,
* McsElln.φανελλάς/fanelás/!~ονομ-ενικ:φανελλάς-ο@wordElln,
* McsElln.φανελλά/fanelá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανελλάς-ο@wordElln,
* McsElln.φανελλάδες/faneládhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανελλάς-ο@wordElln,
* McsElln.φανελλάδων/faneládhon/!~γενι-πληθ:φανελλάς-ο@wordElln,

× base-form: φανελλάς
× base-pronunciation: /fanelás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φανελλάς/fanelás/-φανελλά/fanelá/-φανελλά/fanelá/-φανελλά/fanelá/-φανελλάδες/faneládhes/-φανελλάδων/faneládhon/-φανελλάδες/faneládhes/-φανελλάδες/faneládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανελλάς

φανελλοποιία-η/fanelopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.φανελλοποιία-η/fanelopiía-i/@wordElln,
* McsElln./fanelopiía-i/φανελλοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανελλοποιία-η/fanelopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανελλοποιία-η/fanelopiía-i/@wordElln,
* McsElln.φανελλοποιία/fanelopiía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανελλοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φανελλοποιίας/fanelopiías/!~γενι-ενικ:φανελλοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φανελλοποιίες/fanelopiíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανελλοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φανελλοποιιών/fanelopiión/!~γενι-πληθ:φανελλοποιία-η@wordElln,

× base-form: φανελλοποιία
× base-pronunciation: /fanelopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φανελλοποιία/fanelopiía/-φανελλοποιίας/fanelopiías/-φανελλοποιία/fanelopiía/-φανελλοποιία/fanelopiía/-φανελλοποιίες/fanelopiíes/-φανελλοποιιών/fanelopiión/-φανελλοποιίες/fanelopiíes/-φανελλοποιίες/fanelopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανελλοποιία

φανελοποιία-η/fanelopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.φανελοποιία-η/fanelopiía-i/@wordElln,
* McsElln./fanelopiía-i/φανελοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανελοποιία-η/fanelopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανελοποιία-η/fanelopiía-i/@wordElln,
* McsElln.φανελοποιία/fanelopiía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανελοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φανελοποιίας/fanelopiías/!~γενι-ενικ:φανελοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φανελοποιίες/fanelopiíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανελοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φανελοποιιών/fanelopiión/!~γενι-πληθ:φανελοποιία-η@wordElln,

× base-form: φανελοποιία
× base-pronunciation: /fanelopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φανελοποιία/fanelopiía/-φανελοποιίας/fanelopiías/-φανελοποιία/fanelopiía/-φανελοποιία/fanelopiía/-φανελοποιίες/fanelopiíes/-φανελοποιιών/fanelopiión/-φανελοποιίες/fanelopiíes/-φανελοποιίες/fanelopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανελοποιία

φανελοποιείο-το/fanelopiío-to/::
* McsEngl.wordElln.φανελοποιείο-το/fanelopiío-to/@wordElln,
* McsElln./fanelopiío-to/φανελοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανελοποιείο-το/fanelopiío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανελοποιείο-το/fanelopiío-to/@wordElln,
* McsElln.φανελοποιείο/fanelopiío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανελοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φανελοποιείου/fanelopiíu/!~γενι-ενικ:φανελοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φανελοποιεία/fanelopiía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανελοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φανελοποιείων/fanelopiíon/!~γενι-πληθ:φανελοποιείο-το@wordElln,

× base-form: φανελοποιείο
× base-pronunciation: /fanelopiío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φανελοποιείο/fanelopiío/-φανελοποιείου/fanelopiíu/-φανελοποιείο/fanelopiío/-φανελοποιείο/fanelopiío/-φανελοποιεία/fanelopiía/-φανελοποιείων/fanelopiíon/-φανελοποιεία/fanelopiía/-φανελοποιεία/fanelopiía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανελοποιείο

φανελοποιός-ο/fanelopiós-o/::
* McsEngl.wordElln.φανελοποιός-ο/fanelopiós-o/@wordElln,
* McsElln./fanelopiós-o/φανελοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανελοποιός-ο/fanelopiós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανελοποιός-ο/fanelopiós-o/@wordElln,
* McsElln.φανελοποιός/fanelopiós/!~ονομ-ενικ:φανελοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανελοποιού/fanelopiú/!~γενι-ενικ:φανελοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανελοποιό/fanelopió/!~αιτι-ενικ:φανελοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανελοποιέ/fanelopié/!~κλητ-ενικ:φανελοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανελοποιοί/fanelopioí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φανελοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανελοποιών/fanelopión/!~γενι-πληθ:φανελοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανελοποιούς/fanelopiús/!~αιτι-πληθ:φανελοποιός-ο@wordElln,

× base-form: φανελοποιός
× base-pronunciation: /fanelopiós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φανελοποιός/fanelopiós/-φανελοποιού/fanelopiú/-φανελοποιό/fanelopió/-φανελοποιέ/fanelopié/-φανελοποιοί/fanelopioí/-φανελοποιών/fanelopión/-φανελοποιούς/fanelopiús/-φανελοποιοί/fanelopioí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανελοποιός

φανοκόρος-ο/fanokóros-o/::
* McsEngl.wordElln.φανοκόρος-ο/fanokóros-o/@wordElln,
* McsElln./fanokóros-o/φανοκόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανοκόρος-ο/fanokóros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανοκόρος-ο/fanokóros-o/@wordElln,
* McsElln.φανοκόρος/fanokóros/!~ονομ-ενικ:φανοκόρος-ο@wordElln,
* McsElln.φανοκόρου/fanokóru/!~γενι-ενικ:φανοκόρος-ο@wordElln,
* McsElln.φανοκόρο/fanokóro/!~αιτι-ενικ:φανοκόρος-ο@wordElln,
* McsElln.φανοκόρε/fanokóre/!~κλητ-ενικ:φανοκόρος-ο@wordElln,
* McsElln.φανοκόροι/fanokóri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φανοκόρος-ο@wordElln,
* McsElln.φανοκόρων/fanokóron/!~γενι-πληθ:φανοκόρος-ο@wordElln,
* McsElln.φανοκόρους/fanokórus/!~αιτι-πληθ:φανοκόρος-ο@wordElln,

× base-form: φανοκόρος
× base-pronunciation: /fanokóros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φανοκόρος/fanokóros/-φανοκόρου/fanokóru/-φανοκόρο/fanokóro/-φανοκόρε/fanokóre/-φανοκόροι/fanokóri/-φανοκόρων/fanokóron/-φανοκόρους/fanokórus/-φανοκόροι/fanokóri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανοκόρος

φανοποιείο-το/fanopiío-to/::
* McsEngl.wordElln.φανοποιείο-το/fanopiío-to/@wordElln,
* McsElln./fanopiío-to/φανοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανοποιείο-το/fanopiío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανοποιείο-το/fanopiío-to/@wordElln,
* McsElln.φανοποιείο/fanopiío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φανοποιείου/fanopiíu/!~γενι-ενικ:φανοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φανοποιεία/fanopiía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φανοποιείων/fanopiíon/!~γενι-πληθ:φανοποιείο-το@wordElln,

× base-form: φανοποιείο
× base-pronunciation: /fanopiío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φανοποιείο/fanopiío/-φανοποιείου/fanopiíu/-φανοποιείο/fanopiío/-φανοποιείο/fanopiío/-φανοποιεία/fanopiía/-φανοποιείων/fanopiíon/-φανοποιεία/fanopiía/-φανοποιεία/fanopiía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανοποιείο

φανοποιός-ο/fanopiós-o/::
* McsEngl.wordElln.φανοποιός-ο/fanopiós-o/@wordElln,
* McsElln./fanopiós-o/φανοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανοποιός-ο/fanopiós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανοποιός-ο/fanopiós-o/@wordElln,
* McsElln.φανοποιός/fanopiós/!~ονομ-ενικ:φανοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανοποιού/fanopiú/!~γενι-ενικ:φανοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανοποιό/fanopió/!~αιτι-ενικ:φανοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανοποιέ/fanopié/!~κλητ-ενικ:φανοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανοποιοί/fanopioí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φανοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανοποιών/fanopión/!~γενι-πληθ:φανοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φανοποιούς/fanopiús/!~αιτι-πληθ:φανοποιός-ο@wordElln,

× base-form: φανοποιός
× base-pronunciation: /fanopiós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φανοποιός/fanopiós/-φανοποιού/fanopiú/-φανοποιό/fanopió/-φανοποιέ/fanopié/-φανοποιοί/fanopioí/-φανοποιών/fanopión/-φανοποιούς/fanopiús/-φανοποιοί/fanopioí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανοποιός

φανοστάτης-ο/fanostátis-o/::
* McsEngl.wordElln.φανοστάτης-ο/fanostátis-o/@wordElln,
* McsElln./fanostátis-o/φανοστάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανοστάτης-ο/fanostátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανοστάτης-ο/fanostátis-o/@wordElln,
* McsElln.φανοστάτης/fanostátis/!~ονομ-ενικ:φανοστάτης-ο@wordElln,
* McsElln.φανοστάτη/fanostáti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανοστάτης-ο@wordElln,
* McsElln.φανοστάτες/fanostátes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανοστάτης-ο@wordElln,
* McsElln.φανοστατών/fanostatón/!~γενι-πληθ:φανοστάτης-ο@wordElln,

× base-form: φανοστάτης
× base-pronunciation: /fanostátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φανοστάτης/fanostátis/-φανοστάτη/fanostáti/-φανοστάτη/fanostáti/-φανοστάτη/fanostáti/-φανοστάτες/fanostátes/-φανοστατών/fanostatón/-φανοστάτες/fanostátes/-φανοστάτες/fanostátes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανοστάτης

φαντάρος-ο/fadáros-o/::
* McsEngl.wordElln.φαντάρος-ο/fadáros-o/@wordElln,
* McsElln./fadáros-o/φαντάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντάρος-ο/fadáros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντάρος-ο/fadáros-o/@wordElln,
* McsElln.φαντάρος/fadáros/!~ονομ-ενικ:φαντάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φαντάρου/fadáru/!~γενι-ενικ:φαντάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φαντάρο/fadáro/!~αιτι-ενικ:φαντάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φαντάρε/fadáre/!~κλητ-ενικ:φαντάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φαντάροι/fadári/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαντάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φαντάρων/fadáron/!~γενι-πληθ:φαντάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φαντάρους/fadárus/!~αιτι-πληθ:φαντάρος-ο@wordElln,

× base-form: φαντάρος
× base-pronunciation: /fadáros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαντάρος/fadáros/-φαντάρου/fadáru/-φαντάρο/fadáro/-φαντάρε/fadáre/-φαντάροι/fadári/-φαντάρων/fadáron/-φαντάρους/fadárus/-φαντάροι/fadári/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαντάρος

φανταράκι-το/fadaráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φανταράκι-το/fadaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fadaráki-to-s/φανταράκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανταράκι-το/fadaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανταράκι-το/fadaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φανταράκι/fadaráki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανταράκι-το@wordElln,
* McsElln.φανταρακιού/fadarakkú/!~γενι-ενικ:φανταράκι-το@wordElln,
* McsElln.φανταράκια/fadarákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανταράκι-το@wordElln,
* McsElln.φανταρακιών/fadarakkón/!~γενι-πληθ:φανταράκι-το@wordElln,

× base-form: φανταράκι
× base-pronunciation: /fadaráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φανταράκι/fadaráki/-φανταρακιού/fadarakkú/-φανταράκι/fadaráki/-φανταράκι/fadaráki/-φανταράκια/fadarákka/-φανταρακιών/fadarakkón/-φανταράκια/fadarákka/-φανταράκια/fadarákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανταράκι

φανταρία-η/fadaría-i/::
* McsEngl.wordElln.φανταρία-η/fadaría-i/@wordElln,
* McsElln./fadaría-i/φανταρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανταρία-η/fadaría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανταρία-η/fadaría-i/@wordElln,
* McsElln.φανταρία/fadaría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανταρία-η@wordElln,
* McsElln.φανταρίας/fadarías/!~γενι-ενικ:φανταρία-η@wordElln,
* McsElln.φανταρίες/fadaríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανταρία-η@wordElln,
* McsElln.φανταρίων/fadaríon/!~γενι-πληθ:φανταρία-η@wordElln,

× base-form: φανταρία
× base-pronunciation: /fadaría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φανταρία/fadaría/-φανταρίας/fadarías/-φανταρία/fadaría/-φανταρία/fadaría/-φανταρίες/fadaríes/-φανταρίων/fadaríon/-φανταρίες/fadaríes/-φανταρίες/fadaríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανταρία

φαντασία-η/fadasía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαντασία-η/fadasía-i/@wordElln,
* McsElln./fadasía-i/φαντασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντασία-η/fadasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντασία-η/fadasía-i/@wordElln,
* McsElln.φαντασία/fadasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαντασία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασίας/fadasías/!~γενι-ενικ:φαντασία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασίες/fadasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαντασία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασιών/fadassón/!~γενι-πληθ:φαντασία-η@wordElln,

× base-form: φαντασία
× base-pronunciation: /fadasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαντασία/fadasía/-φαντασίας/fadasías/-φαντασία/fadasía/-φαντασία/fadasía/-φαντασίες/fadasíes/-φαντασιών/fadassón/-φαντασίες/fadasíes/-φαντασίες/fadasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαντασία

φαντασίωση-η/fadasíosi-i/::
* McsEngl.wordElln.φαντασίωση-η/fadasíosi-i/@wordElln,
* McsElln./fadasíosi-i/φαντασίωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντασίωση-η/fadasíosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντασίωση-η/fadasíosi-i/@wordElln,
* McsElln.φαντασίωση/fadasíosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαντασίωση-η@wordElln,
* McsElln.φαντασίωσης/fadasíosis/!~γενι-ενικ:φαντασίωση-η@wordElln,
* McsElln.φαντασιώσεως/fadassóseos/!~γενι-ενικ:φαντασίωση-η@wordElln,
* McsElln.φαντασιώσεις/fadassósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαντασίωση-η@wordElln,
* McsElln.φαντασιώσεων/fadassóseon/!~γενι-πληθ:φαντασίωση-η@wordElln,

× base-form: φαντασίωση
× base-pronunciation: /fadasíosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαντασίωση/fadasíosi/-φαντασίωσης/fadasíosis/|φαντασιώσεως/fadassóseos/-φαντασίωση/fadasíosi/-φαντασίωση/fadasíosi/-φαντασιώσεις/fadassósis/-φαντασιώσεων/fadassóseon/-φαντασιώσεις/fadassósis/-φαντασιώσεις/fadassósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φαντασίωση

φαντασιακό-το/fadasiakó-to/::
* McsEngl.wordElln.φαντασιακό-το/fadasiakó-to/@wordElln,
* McsElln./fadasiakó-to/φαντασιακό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντασιακό-το/fadasiakó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντασιακό-το/fadasiakó-to/@wordElln,
* McsElln.φαντασιακό/fadasiakó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαντασιακό-το@wordElln,
* McsElln.φαντασιακού/fadasiakú/!~γενι-ενικ:φαντασιακό-το@wordElln,
* McsElln.φαντασιακά/fadasiaká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαντασιακό-το@wordElln,
* McsElln.φαντασιακών/fadasiakón/!~γενι-πληθ:φαντασιακό-το@wordElln,

× base-form: φαντασιακό
× base-pronunciation: /fadasiakó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαντασιακό/fadasiakó/-φαντασιακού/fadasiakú/-φαντασιακό/fadasiakó/-φαντασιακό/fadasiakó/-φαντασιακά/fadasiaká/-φαντασιακών/fadasiakón/-φαντασιακά/fadasiaká/-φαντασιακά/fadasiaká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαντασιακό

φαντασιοκοπία-η/fadasiokopía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαντασιοκοπία-η/fadasiokopía-i/@wordElln,
* McsElln./fadasiokopía-i/φαντασιοκοπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντασιοκοπία-η/fadasiokopía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντασιοκοπία-η/fadasiokopía-i/@wordElln,
* McsElln.φαντασιοκοπία/fadasiokopía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαντασιοκοπία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασιοκοπίας/fadasiokopías/!~γενι-ενικ:φαντασιοκοπία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασιοκοπίες/fadasiokopíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαντασιοκοπία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασιοκοπιών/fadasiokopyyón/!~γενι-πληθ:φαντασιοκοπία-η@wordElln,

× base-form: φαντασιοκοπία
× base-pronunciation: /fadasiokopía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαντασιοκοπία/fadasiokopía/-φαντασιοκοπίας/fadasiokopías/-φαντασιοκοπία/fadasiokopía/-φαντασιοκοπία/fadasiokopía/-φαντασιοκοπίες/fadasiokopíes/-φαντασιοκοπιών/fadasiokopyyón/-φαντασιοκοπίες/fadasiokopíes/-φαντασιοκοπίες/fadasiokopíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαντασιοκοπία

φαντασιοκόπημα-το/fadasiokópima-to/::
* McsEngl.wordElln.φαντασιοκόπημα-το/fadasiokópima-to/@wordElln,
* McsElln./fadasiokópima-to/φαντασιοκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντασιοκόπημα-το/fadasiokópima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντασιοκόπημα-το/fadasiokópima-to/@wordElln,
* McsElln.φαντασιοκόπημα/fadasiokópima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαντασιοκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.φαντασιοκοπήματος/fadasiokopímatos/!~γενι-ενικ:φαντασιοκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.φαντασιοκοπήματα/fadasiokopímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαντασιοκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.φαντασιοκοπημάτων/fadasiokopimáton/!~γενι-πληθ:φαντασιοκόπημα-το@wordElln,

× base-form: φαντασιοκόπημα
× base-pronunciation: /fadasiokópima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαντασιοκόπημα/fadasiokópima/-φαντασιοκοπήματος/fadasiokopímatos/-φαντασιοκόπημα/fadasiokópima/-φαντασιοκόπημα/fadasiokópima/-φαντασιοκοπήματα/fadasiokopímata/-φαντασιοκοπημάτων/fadasiokopimáton/-φαντασιοκοπήματα/fadasiokopímata/-φαντασιοκοπήματα/fadasiokopímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαντασιοκόπημα

φαντασιοπληξία-η/fadasiopliksía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαντασιοπληξία-η/fadasiopliksía-i/@wordElln,
* McsElln./fadasiopliksía-i/φαντασιοπληξία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντασιοπληξία-η/fadasiopliksía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντασιοπληξία-η/fadasiopliksía-i/@wordElln,
* McsElln.φαντασιοπληξία/fadasiopliksía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαντασιοπληξία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασιοπληξίας/fadasiopliksías/!~γενι-ενικ:φαντασιοπληξία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασιοπληξίες/fadasiopliksíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαντασιοπληξία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασιοπληξιών/fadasiopliksión/!~γενι-πληθ:φαντασιοπληξία-η@wordElln,

× base-form: φαντασιοπληξία
× base-pronunciation: /fadasiopliksía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαντασιοπληξία/fadasiopliksía/-φαντασιοπληξίας/fadasiopliksías/-φαντασιοπληξία/fadasiopliksía/-φαντασιοπληξία/fadasiopliksía/-φαντασιοπληξίες/fadasiopliksíes/-φαντασιοπληξιών/fadasiopliksión/-φαντασιοπληξίες/fadasiopliksíes/-φαντασιοπληξίες/fadasiopliksíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαντασιοπληξία

φαντασμαγορία-η/fadazmayoría-i/::
* McsEngl.wordElln.φαντασμαγορία-η/fadazmayoría-i/@wordElln,
* McsElln./fadazmayoría-i/φαντασμαγορία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντασμαγορία-η/fadazmayoría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντασμαγορία-η/fadazmayoría-i/@wordElln,
* McsElln.φαντασμαγορία/fadazmayoría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαντασμαγορία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασμαγορίας/fadazmayorías/!~γενι-ενικ:φαντασμαγορία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασμαγορίες/fadazmayoríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαντασμαγορία-η@wordElln,
* McsElln.φαντασμαγοριών/fadazmayorión/!~γενι-πληθ:φαντασμαγορία-η@wordElln,

× base-form: φαντασμαγορία
× base-pronunciation: /fadazmayoría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαντασμαγορία/fadazmayoría/-φαντασμαγορίας/fadazmayorías/-φαντασμαγορία/fadazmayoría/-φαντασμαγορία/fadazmayoría/-φαντασμαγορίες/fadazmayoríes/-φαντασμαγοριών/fadazmayorión/-φαντασμαγορίες/fadazmayoríes/-φαντασμαγορίες/fadazmayoríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαντασμαγορία

φαντασματάκι-το/fadazmatáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φαντασματάκι-το/fadazmatáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fadazmatáki-to-s/φαντασματάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντασματάκι-το/fadazmatáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντασματάκι-το/fadazmatáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φαντασματάκι/fadazmatáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαντασματάκι-το@wordElln,
* McsElln.φαντασματάκια/fadazmatákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαντασματάκι-το@wordElln,

× base-form: φαντασματάκι
× base-pronunciation: /fadazmatáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαντασματάκι/fadazmatáki/-∅-φαντασματάκι/fadazmatáki/-φαντασματάκι/fadazmatáki/-φαντασματάκια/fadazmatákka/-∅-φαντασματάκια/fadazmatákka/-φαντασματάκια/fadazmatákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φαντασματάκι

φαντεζίστας-ο/fadezístas-o/::
* McsEngl.wordElln.φαντεζίστας-ο/fadezístas-o/@wordElln,
* McsElln./fadezístas-o/φαντεζίστας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντεζίστας-ο/fadezístas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντεζίστας-ο/fadezístas-o/@wordElln,
* McsElln.φαντεζίστας/fadezístas/!~ονομ-ενικ:φαντεζίστας-ο@wordElln,
* McsElln.φαντεζίστα/fadezísta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαντεζίστας-ο@wordElln,
* McsElln.φαντεζίστες/fadezístes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαντεζίστας-ο@wordElln,
* McsElln.φαντεζιστών/fadezistón/!~γενι-πληθ:φαντεζίστας-ο@wordElln,

× base-form: φαντεζίστας
× base-pronunciation: /fadezístas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαντεζίστας/fadezístas/-φαντεζίστα/fadezísta/-φαντεζίστα/fadezísta/-φαντεζίστα/fadezísta/-φαντεζίστες/fadezístes/-φαντεζιστών/fadezistón/-φαντεζίστες/fadezístes/-φαντεζίστες/fadezístes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαντεζίστας

φαντομάς-ο/fadomás-o/::
* McsEngl.wordElln.φαντομάς-ο/fadomás-o/@wordElln,
* McsElln./fadomás-o/φαντομάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαντομάς-ο/fadomás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαντομάς-ο/fadomás-o/@wordElln,
* McsElln.φαντομάς/fadomás/!~ονομ-ενικ:φαντομάς-ο@wordElln,
* McsElln.φαντομά/fadomá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαντομάς-ο@wordElln,
* McsElln.φαντομάδες/fadomádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαντομάς-ο@wordElln,
* McsElln.φαντομάδων/fadomádhon/!~γενι-πληθ:φαντομάς-ο@wordElln,

× base-form: φαντομάς
× base-pronunciation: /fadomás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαντομάς/fadomás/-φαντομά/fadomá/-φαντομά/fadomá/-φαντομά/fadomá/-φαντομάδες/fadomádhes/-φαντομάδων/fadomádhon/-φαντομάδες/fadomádhes/-φαντομάδες/fadomádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαντομάς

φανφάρα-η/fanfára-i/::
* McsEngl.wordElln.φανφάρα-η/fanfára-i/@wordElln,
* McsElln./fanfára-i/φανφάρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανφάρα-η/fanfára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανφάρα-η/fanfára-i/@wordElln,
* McsElln.φανφάρα/fanfára/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φανφάρα-η@wordElln,
* McsElln.φανφάρας/fanfáras/!~γενι-ενικ:φανφάρα-η@wordElln,
* McsElln.φανφάρες/fanfáres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φανφάρα-η@wordElln,
* McsElln.φανφαρών/fanfarón/!~γενι-πληθ:φανφάρα-η@wordElln,

× base-form: φανφάρα
× base-pronunciation: /fanfára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φανφάρα/fanfára/-φανφάρας/fanfáras/-φανφάρα/fanfára/-φανφάρα/fanfára/-φανφάρες/fanfáres/-φανφαρών/fanfarón/-φανφάρες/fanfáres/-φανφάρες/fanfáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανφάρα

φανφαρονισμός-ο/fanfaronizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φανφαρονισμός-ο/fanfaronizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fanfaronizmós-o/φανφαρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανφαρονισμός-ο/fanfaronizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανφαρονισμός-ο/fanfaronizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φανφαρονισμός/fanfaronizmós/!~ονομ-ενικ:φανφαρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρονισμού/fanfaronizmú/!~γενι-ενικ:φανφαρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρονισμό/fanfaronizmó/!~αιτι-ενικ:φανφαρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρονισμέ/fanfaronizmé/!~κλητ-ενικ:φανφαρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρονισμοί/fanfaronizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φανφαρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρονισμών/fanfaronizmón/!~γενι-πληθ:φανφαρονισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρονισμούς/fanfaronizmús/!~αιτι-πληθ:φανφαρονισμός-ο@wordElln,

× base-form: φανφαρονισμός
× base-pronunciation: /fanfaronizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φανφαρονισμός/fanfaronizmós/-φανφαρονισμού/fanfaronizmú/-φανφαρονισμό/fanfaronizmó/-φανφαρονισμέ/fanfaronizmé/-φανφαρονισμοί/fanfaronizmí/-φανφαρονισμών/fanfaronizmón/-φανφαρονισμούς/fanfaronizmús/-φανφαρονισμοί/fanfaronizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανφαρονισμός

φανφαρόνος-ο/fanfarónos-o/::
* McsEngl.wordElln.φανφαρόνος-ο/fanfarónos-o/@wordElln,
* McsElln./fanfarónos-o/φανφαρόνος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανφαρόνος-ο/fanfarónos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανφαρόνος-ο/fanfarónos-o/@wordElln,
* McsElln.φανφαρόνος/fanfarónos/!~ονομ-ενικ:φανφαρόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρόνου/fanfarónu/!~γενι-ενικ:φανφαρόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρόνο/fanfaróno/!~αιτι-ενικ:φανφαρόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρόνε/fanfaróne/!~κλητ-ενικ:φανφαρόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρόνοι/fanfaróni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φανφαρόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρόνων/fanfarónon/!~γενι-πληθ:φανφαρόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φανφαρόνους/fanfarónus/!~αιτι-πληθ:φανφαρόνος-ο@wordElln,

× base-form: φανφαρόνος
× base-pronunciation: /fanfarónos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φανφαρόνος/fanfarónos/-φανφαρόνου/fanfarónu/-φανφαρόνο/fanfaróno/-φανφαρόνε/fanfaróne/-φανφαρόνοι/fanfaróni/-φανφαρόνων/fanfarónon/-φανφαρόνους/fanfarónus/-φανφαρόνοι/fanfaróni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανφαρόνος

φανός-ο/fanós-o/::
* McsEngl.wordElln.φανός-ο/fanós-o/@wordElln,
* McsElln./fanós-o/φανός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φανός-ο/fanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φανός-ο/fanós-o/@wordElln,
* McsElln.φανός/fanós/!~ονομ-ενικ:φανός-ο@wordElln,
* McsElln.φανού/fanú/!~γενι-ενικ:φανός-ο@wordElln,
* McsElln.φανό/fanó/!~αιτι-ενικ:φανός-ο@wordElln,
* McsElln.φανέ/fané/!~κλητ-ενικ:φανός-ο@wordElln,
* McsElln.φανοί/faní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φανός-ο@wordElln,
* McsElln.φανών/fanón/!~γενι-πληθ:φανός-ο@wordElln,
* McsElln.φανούς/fanús/!~αιτι-πληθ:φανός-ο@wordElln,

× base-form: φανός
× base-pronunciation: /fanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φανός/fanós/-φανού/fanú/-φανό/fanó/-φανέ/fané/-φανοί/faní/-φανών/fanón/-φανούς/fanús/-φανοί/faní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φανός

φαράγγι-το/farági-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φαράγγι-το/farági-to-s/@wordElln,
* McsElln./farági-to-s/φαράγγι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαράγγι-το/farági-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαράγγι-το/farági-to-s/@wordElln,
* McsElln.φαράγγι/farági/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαράγγι-το@wordElln,
* McsElln.φαραγγιού/farayyyú/!~γενι-ενικ:φαράγγι-το@wordElln,
* McsElln.φαράγγια/faráyyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαράγγι-το@wordElln,
* McsElln.φαραγγιών/farayyyón/!~γενι-πληθ:φαράγγι-το@wordElln,

× base-form: φαράγγι
× base-pronunciation: /farági/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαράγγι/farági/-φαραγγιού/farayyyú/-φαράγγι/farági/-φαράγγι/farági/-φαράγγια/faráyyya/-φαραγγιών/farayyyón/-φαράγγια/faráyyya/-φαράγγια/faráyyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαράγγι

φαράσι-το/farási-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φαράσι-το/farási-to-s/@wordElln,
* McsElln./farási-to-s/φαράσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαράσι-το/farási-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαράσι-το/farási-to-s/@wordElln,
* McsElln.φαράσι/farási/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαράσι-το@wordElln,
* McsElln.φαρασιού/farassú/!~γενι-ενικ:φαράσι-το@wordElln,
* McsElln.φαράσια/farássa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαράσι-το@wordElln,
* McsElln.φαρασιών/farassón/!~γενι-πληθ:φαράσι-το@wordElln,

× base-form: φαράσι
× base-pronunciation: /farási/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαράσι/farási/-φαρασιού/farassú/-φαράσι/farási/-φαράσι/farási/-φαράσια/farássa/-φαρασιών/farassón/-φαράσια/farássa/-φαράσια/farássa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαράσι

φαρέτρα-η/farétra-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρέτρα-η/farétra-i/@wordElln,
* McsElln./farétra-i/φαρέτρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρέτρα-η/farétra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρέτρα-η/farétra-i/@wordElln,
* McsElln.φαρέτρα/farétra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρέτρα-η@wordElln,
* McsElln.φαρέτρας/farétras/!~γενι-ενικ:φαρέτρα-η@wordElln,
* McsElln.φαρέτρες/farétres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρέτρα-η@wordElln,
* McsElln.φαρετρών/faretrón/!~γενι-πληθ:φαρέτρα-η@wordElln,

× base-form: φαρέτρα
× base-pronunciation: /farétra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρέτρα/farétra/-φαρέτρας/farétras/-φαρέτρα/farétra/-φαρέτρα/farétra/-φαρέτρες/farétres/-φαρετρών/faretrón/-φαρέτρες/farétres/-φαρέτρες/farétres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρέτρα

φαρί-το/farí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φαρί-το/farí-to-s/@wordElln,
* McsElln./farí-to-s/φαρί-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρί-το/farí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρί-το/farí-to-s/@wordElln,
* McsElln.φαρί/farí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρί-το@wordElln,
* McsElln.φαριού/faryyú/!~γενι-ενικ:φαρί-το@wordElln,
* McsElln.φαριά/faryyá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρί-το@wordElln,
* McsElln.φαριών/faryyón/!~γενι-πληθ:φαρί-το@wordElln,

× base-form: φαρί
× base-pronunciation: /farí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαρί/farí/-φαριού/faryyú/-φαρί/farí/-φαρί/farí/-φαριά/faryyá/-φαριών/faryyón/-φαριά/faryyá/-φαριά/faryyá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρί

φαρίνα-η/farína-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρίνα-η/farína-i/@wordElln,
* McsElln./farína-i/φαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρίνα-η/farína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρίνα-η/farína-i/@wordElln,
* McsElln.φαρίνα/farína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.φαρίνας/farínas/!~γενι-ενικ:φαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.φαρίνες/farínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.φαρινών/farinón/!~γενι-πληθ:φαρίνα-η@wordElln,

× base-form: φαρίνα
× base-pronunciation: /farína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρίνα/farína/-φαρίνας/farínas/-φαρίνα/farína/-φαρίνα/farína/-φαρίνες/farínes/-φαρινών/farinón/-φαρίνες/farínes/-φαρίνες/farínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρίνα

φαρδύπλωρο-το/fardhíploro-to/::
* McsEngl.wordElln.φαρδύπλωρο-το/fardhíploro-to/@wordElln,
* McsElln./fardhíploro-to/φαρδύπλωρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρδύπλωρο-το/fardhíploro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρδύπλωρο-το/fardhíploro-to/@wordElln,
* McsElln.φαρδύπλωρο/fardhíploro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρδύπλωρο-το@wordElln,
* McsElln.φαρδύπλωρου/fardhíploru/!~γενι-ενικ:φαρδύπλωρο-το@wordElln,
* McsElln.φαρδύπλωρα/fardhíplora/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρδύπλωρο-το@wordElln,
* McsElln.φαρδύπλωρων/fardhíploron/!~γενι-πληθ:φαρδύπλωρο-το@wordElln,

× base-form: φαρδύπλωρο
× base-pronunciation: /fardhíploro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαρδύπλωρο/fardhíploro/-φαρδύπλωρου/fardhíploru/-φαρδύπλωρο/fardhíploro/-φαρδύπλωρο/fardhíploro/-φαρδύπλωρα/fardhíplora/-φαρδύπλωρων/fardhíploron/-φαρδύπλωρα/fardhíplora/-φαρδύπλωρα/fardhíplora/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρδύπλωρο

φαρισαίος-ο/fariséos-o/::
* McsEngl.wordElln.φαρισαίος-ο/fariséos-o/@wordElln,
* McsElln./fariséos-o/φαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρισαίος-ο/fariséos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρισαίος-ο/fariséos-o/@wordElln,
* McsElln.φαρισαίος/fariséos/!~ονομ-ενικ:φαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαίου/fariséu/!~γενι-ενικ:φαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαίο/fariséo/!~αιτι-ενικ:φαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαίε/farisée/!~κλητ-ενικ:φαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαίοι/fariséi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαίων/fariséon/!~γενι-πληθ:φαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαίους/fariséus/!~αιτι-πληθ:φαρισαίος-ο@wordElln,

× base-form: φαρισαίος
× base-pronunciation: /fariséos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαρισαίος/fariséos/-φαρισαίου/fariséu/-φαρισαίο/fariséo/-φαρισαίε/farisée/-φαρισαίοι/fariséi/-φαρισαίων/fariséon/-φαρισαίους/fariséus/-φαρισαίοι/fariséi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρισαίος

φαρισαϊσμός-ο/farisaizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαρισαϊσμός-ο/farisaizmós-o/@wordElln,
* McsElln./farisaizmós-o/φαρισαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρισαϊσμός-ο/farisaizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρισαϊσμός-ο/farisaizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φαρισαϊσμός/farisaizmós/!~ονομ-ενικ:φαρισαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαϊσμού/farisaizmú/!~γενι-ενικ:φαρισαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαϊσμό/farisaizmó/!~αιτι-ενικ:φαρισαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαϊσμέ/farisaizmé/!~κλητ-ενικ:φαρισαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαϊσμοί/farisaizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαρισαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαϊσμών/farisaizmón/!~γενι-πληθ:φαρισαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρισαϊσμούς/farisaizmús/!~αιτι-πληθ:φαρισαϊσμός-ο@wordElln,

× base-form: φαρισαϊσμός
× base-pronunciation: /farisaizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαρισαϊσμός/farisaizmós/-φαρισαϊσμού/farisaizmú/-φαρισαϊσμό/farisaizmó/-φαρισαϊσμέ/farisaizmé/-φαρισαϊσμοί/farisaizmí/-φαρισαϊσμών/farisaizmón/-φαρισαϊσμούς/farisaizmús/-φαρισαϊσμοί/farisaizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρισαϊσμός

φαρμάκι-το/farmáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φαρμάκι-το/farmáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./farmáki-to-s/φαρμάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμάκι-το/farmáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμάκι-το/farmáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φαρμάκι/farmáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμάκι-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακιού/farmakkú/!~γενι-ενικ:φαρμάκι-το@wordElln,
* McsElln.φαρμάκια/farmákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμάκι-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακιών/farmakkón/!~γενι-πληθ:φαρμάκι-το@wordElln,

× base-form: φαρμάκι
× base-pronunciation: /farmáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαρμάκι/farmáki/-φαρμακιού/farmakkú/-φαρμάκι/farmáki/-φαρμάκι/farmáki/-φαρμάκια/farmákka/-φαρμακιών/farmakkón/-φαρμάκια/farmákka/-φαρμάκια/farmákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμάκι

φαρμάκωμα-το/farmákoma-to/::
* McsEngl.wordElln.φαρμάκωμα-το/farmákoma-to/@wordElln,
* McsElln./farmákoma-to/φαρμάκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμάκωμα-το/farmákoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμάκωμα-το/farmákoma-to/@wordElln,
* McsElln.φαρμάκωμα/farmákoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμάκωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακώματος/farmakómatos/!~γενι-ενικ:φαρμάκωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακώματα/farmakómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμάκωμα-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακωμάτων/farmakomáton/!~γενι-πληθ:φαρμάκωμα-το@wordElln,

× base-form: φαρμάκωμα
× base-pronunciation: /farmákoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαρμάκωμα/farmákoma/-φαρμακώματος/farmakómatos/-φαρμάκωμα/farmákoma/-φαρμάκωμα/farmákoma/-φαρμακώματα/farmakómata/-φαρμακωμάτων/farmakomáton/-φαρμακώματα/farmakómata/-φαρμακώματα/farmakómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμάκωμα

φαρμακέμπορος-ο/farmakéboros-o/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακέμπορος-ο/farmakéboros-o/@wordElln,
* McsElln./farmakéboros-o/φαρμακέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακέμπορος-ο/farmakéboros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακέμπορος-ο/farmakéboros-o/@wordElln,
* McsElln.φαρμακέμπορος/farmakéboros/!~ονομ-ενικ:φαρμακέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακέμπορου/farmakéboru/!~γενι-ενικ:φαρμακέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπόρου/farmakebóru/!~γενι-ενικ:φαρμακέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακέμπορο/farmakéboro/!~αιτι-ενικ:φαρμακέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακέμπορε/farmakébore/!~κλητ-ενικ:φαρμακέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακέμποροι/farmakébori/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακέμπορων/farmakéboron/!~γενι-πληθ:φαρμακέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπόρων/farmakebóron/!~γενι-πληθ:φαρμακέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακέμπορους/farmakéborus/!~αιτι-πληθ:φαρμακέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπόρους/farmakebórus/!~αιτι-πληθ:φαρμακέμπορος-ο@wordElln,

× base-form: φαρμακέμπορος
× base-pronunciation: /farmakéboros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαρμακέμπορος/farmakéboros/-φαρμακέμπορου/farmakéboru/|φαρμακεμπόρου/farmakebóru/-φαρμακέμπορο/farmakéboro/-φαρμακέμπορε/farmakébore/-φαρμακέμποροι/farmakébori/-φαρμακέμπορων/farmakéboron/|φαρμακεμπόρων/farmakebóron/-φαρμακέμπορους/farmakéborus/|φαρμακεμπόρους/farmakebórus/-φαρμακέμποροι/farmakébori/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακέμπορος

φαρμακίλα-η/farmakíla-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακίλα-η/farmakíla-i/@wordElln,
* McsElln./farmakíla-i/φαρμακίλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακίλα-η/farmakíla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακίλα-η/farmakíla-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακίλα/farmakíla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακίλα-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακίλας/farmakílas/!~γενι-ενικ:φαρμακίλα-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακίλες/farmakíles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακίλα-η@wordElln,

× base-form: φαρμακίλα
× base-pronunciation: /farmakíla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακίλα/farmakíla/-φαρμακίλας/farmakílas/-φαρμακίλα/farmakíla/-φαρμακίλα/farmakíla/-φαρμακίλες/farmakíles/-∅-φαρμακίλες/farmakíles/-φαρμακίλες/farmakíles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φαρμακίλα

φαρμακαποθήκη-η/farmakapothíki-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακαποθήκη-η/farmakapothíki-i/@wordElln,
* McsElln./farmakapothíki-i/φαρμακαποθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακαποθήκη-η/farmakapothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακαποθήκη-η/farmakapothíki-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακαποθήκη/farmakapothíki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακαποθήκη-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακαποθήκης/farmakapothíkis/!~γενι-ενικ:φαρμακαποθήκη-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακαποθήκες/farmakapothíkes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακαποθήκη-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακαποθηκών/farmakapothikón/!~γενι-πληθ:φαρμακαποθήκη-η@wordElln,

× base-form: φαρμακαποθήκη
× base-pronunciation: /farmakapothíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακαποθήκη/farmakapothíki/-φαρμακαποθήκης/farmakapothíkis/-φαρμακαποθήκη/farmakapothíki/-φαρμακαποθήκη/farmakapothíki/-φαρμακαποθήκες/farmakapothíkes/-φαρμακαποθηκών/farmakapothikón/-φαρμακαποθήκες/farmakapothíkes/-φαρμακαποθήκες/farmakapothíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακαποθήκη

φαρμακεία-η/farmakía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακεία-η/farmakía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakía-i/φαρμακεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακεία-η/farmakía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακεία-η/farmakía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακεία/farmakía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακεία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακείας/farmakías/!~γενι-ενικ:φαρμακεία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακείες/farmakíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακεία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακειών/farmakión/!~γενι-πληθ:φαρμακεία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακεία
× base-pronunciation: /farmakía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακεία/farmakía/-φαρμακείας/farmakías/-φαρμακεία/farmakía/-φαρμακεία/farmakía/-φαρμακείες/farmakíes/-φαρμακειών/farmakión/-φαρμακείες/farmakíes/-φαρμακείες/farmakíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακεία

φαρμακείο-το/farmakío-to/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακείο-το/farmakío-to/@wordElln,
* McsElln./farmakío-to/φαρμακείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακείο-το/farmakío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακείο-το/farmakío-to/@wordElln,
* McsElln.φαρμακείο/farmakío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακείο-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακείου/farmakíu/!~γενι-ενικ:φαρμακείο-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακεία/farmakía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακείο-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακείων/farmakíon/!~γενι-πληθ:φαρμακείο-το@wordElln,

× base-form: φαρμακείο
× base-pronunciation: /farmakío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαρμακείο/farmakío/-φαρμακείου/farmakíu/-φαρμακείο/farmakío/-φαρμακείο/farmakío/-φαρμακεία/farmakía/-φαρμακείων/farmakíon/-φαρμακεία/farmakía/-φαρμακεία/farmakía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακείο

φαρμακεμπορία-η/farmakeboría-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακεμπορία-η/farmakeboría-i/@wordElln,
* McsElln./farmakeboría-i/φαρμακεμπορία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακεμπορία-η/farmakeboría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακεμπορία-η/farmakeboría-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπορία/farmakeboría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακεμπορία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπορίας/farmakeborías/!~γενι-ενικ:φαρμακεμπορία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπορίες/farmakeboríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακεμπορία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμποριών/farmakeborión/!~γενι-πληθ:φαρμακεμπορία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακεμπορία
× base-pronunciation: /farmakeboría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακεμπορία/farmakeboría/-φαρμακεμπορίας/farmakeborías/-φαρμακεμπορία/farmakeboría/-φαρμακεμπορία/farmakeboría/-φαρμακεμπορίες/farmakeboríes/-φαρμακεμποριών/farmakeborión/-φαρμακεμπορίες/farmakeboríes/-φαρμακεμπορίες/farmakeboríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακεμπορία

φαρμακεμπόριο-το/farmakebório-to/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακεμπόριο-το/farmakebório-to/@wordElln,
* McsElln./farmakebório-to/φαρμακεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακεμπόριο-το/farmakebório-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακεμπόριο-το/farmakebório-to/@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπόριο/farmakebório/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπορίου/farmakeboríu/!~γενι-ενικ:φαρμακεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπόριου/farmakebóriu/!~γενι-ενικ:φαρμακεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπόρια/farmakebória/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.φαρμακεμπορίων/farmakeboríon/!~γενι-πληθ:φαρμακεμπόριο-το@wordElln,

× base-form: φαρμακεμπόριο
× base-pronunciation: /farmakebório/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαρμακεμπόριο/farmakebório/-φαρμακεμπορίου/farmakeboríu/|φαρμακεμπόριου/farmakebóriu/-φαρμακεμπόριο/farmakebório/-φαρμακεμπόριο/farmakebório/-φαρμακεμπόρια/farmakebória/-φαρμακεμπορίων/farmakeboríon/-φαρμακεμπόρια/farmakebória/-φαρμακεμπόρια/farmakebória/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακεμπόριο

φαρμακευτής-ο/farmakeftís-o/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακευτής-ο/farmakeftís-o/@wordElln,
* McsElln./farmakeftís-o/φαρμακευτής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακευτής-ο/farmakeftís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακευτής-ο/farmakeftís-o/@wordElln,
* McsElln.φαρμακευτής/farmakeftís/!~ονομ-ενικ:φαρμακευτής-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακευτή/farmakeftí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακευτής-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακευτές/farmakeftés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακευτής-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακευτών/farmakeftón/!~γενι-πληθ:φαρμακευτής-ο@wordElln,

× base-form: φαρμακευτής
× base-pronunciation: /farmakeftís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαρμακευτής/farmakeftís/-φαρμακευτή/farmakeftí/-φαρμακευτή/farmakeftí/-φαρμακευτή/farmakeftí/-φαρμακευτές/farmakeftés/-φαρμακευτών/farmakeftón/-φαρμακευτές/farmakeftés/-φαρμακευτές/farmakeftés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακευτής

φαρμακεύτρια-η/farmakéftria-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακεύτρια-η/farmakéftria-i/@wordElln,
* McsElln./farmakéftria-i/φαρμακεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακεύτρια-η/farmakéftria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακεύτρια-η/farmakéftria-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακεύτρια/farmakéftria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακεύτριας/farmakéftrias/!~γενι-ενικ:φαρμακεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακεύτριες/farmakéftries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακεύτρια-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακευτριών/farmakeftrión/!~γενι-πληθ:φαρμακεύτρια-η@wordElln,

× base-form: φαρμακεύτρια
× base-pronunciation: /farmakéftria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακεύτρια/farmakéftria/-φαρμακεύτριας/farmakéftrias/-φαρμακεύτρια/farmakéftria/-φαρμακεύτρια/farmakéftria/-φαρμακεύτριες/farmakéftries/-φαρμακευτριών/farmakeftrión/-φαρμακεύτριες/farmakéftries/-φαρμακεύτριες/farmakéftries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακεύτρια

φαρμακοβιομηχανία-η/farmakoviomihanía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοβιομηχανία-η/farmakoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakoviomihanía-i/φαρμακοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοβιομηχανία-η/farmakoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοβιομηχανία-η/farmakoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοβιομηχανία/farmakoviomihanía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοβιομηχανίας/farmakoviomihanías/!~γενι-ενικ:φαρμακοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοβιομηχανίες/farmakoviomihaníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοβιομηχανιών/farmakoviomihanión/!~γενι-πληθ:φαρμακοβιομηχανία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακοβιομηχανία
× base-pronunciation: /farmakoviomihanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακοβιομηχανία/farmakoviomihanía/-φαρμακοβιομηχανίας/farmakoviomihanías/-φαρμακοβιομηχανία/farmakoviomihanía/-φαρμακοβιομηχανία/farmakoviomihanía/-φαρμακοβιομηχανίες/farmakoviomihaníes/-φαρμακοβιομηχανιών/farmakoviomihanión/-φαρμακοβιομηχανίες/farmakoviomihaníes/-φαρμακοβιομηχανίες/farmakoviomihaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοβιομηχανία

φαρμακογνωσία-η/farmakoynosía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακογνωσία-η/farmakoynosía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakoynosía-i/φαρμακογνωσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακογνωσία-η/farmakoynosía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακογνωσία-η/farmakoynosía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακογνωσία/farmakoynosía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακογνωσία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακογνωσίας/farmakoynosías/!~γενι-ενικ:φαρμακογνωσία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακογνωσίες/farmakoynosíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακογνωσία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακογνωσιών/farmakoynossón/!~γενι-πληθ:φαρμακογνωσία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακογνωσία
× base-pronunciation: /farmakoynosía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακογνωσία/farmakoynosía/-φαρμακογνωσίας/farmakoynosías/-φαρμακογνωσία/farmakoynosía/-φαρμακογνωσία/farmakoynosía/-φαρμακογνωσίες/farmakoynosíes/-φαρμακογνωσιών/farmakoynossón/-φαρμακογνωσίες/farmakoynosíes/-φαρμακογνωσίες/farmakoynosíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακογνωσία

φαρμακοεπαγρύπνηση-η/farmakoepayrípnisi-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοεπαγρύπνηση-η/farmakoepayrípnisi-i/@wordElln,
* McsElln./farmakoepayrípnisi-i/φαρμακοεπαγρύπνηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοεπαγρύπνηση-η/farmakoepayrípnisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοεπαγρύπνηση-η/farmakoepayrípnisi-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοεπαγρύπνηση/farmakoepayrípnisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοεπαγρύπνηση-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοεπαγρύπνησης/farmakoepayrípnisis/!~γενι-ενικ:φαρμακοεπαγρύπνηση-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοεπαγρυπνήσεις/farmakoepayripnísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοεπαγρύπνηση-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοεπαγρυπνήσεων/farmakoepayripníseon/!~γενι-πληθ:φαρμακοεπαγρύπνηση-η@wordElln,

× base-form: φαρμακοεπαγρύπνηση
× base-pronunciation: /farmakoepayrípnisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακοεπαγρύπνηση/farmakoepayrípnisi/-φαρμακοεπαγρύπνησης/farmakoepayrípnisis/-φαρμακοεπαγρύπνηση/farmakoepayrípnisi/-φαρμακοεπαγρύπνηση/farmakoepayrípnisi/-φαρμακοεπαγρυπνήσεις/farmakoepayripnísis/-φαρμακοεπαγρυπνήσεων/farmakoepayripníseon/-φαρμακοεπαγρυπνήσεις/farmakoepayripnísis/-φαρμακοεπαγρυπνήσεις/farmakoepayripnísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοεπαγρύπνηση

φαρμακοθεραπεία-η/farmakotherapía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοθεραπεία-η/farmakotherapía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakotherapía-i/φαρμακοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοθεραπεία-η/farmakotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοθεραπεία-η/farmakotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοθεραπεία/farmakotherapía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοθεραπείας/farmakotherapías/!~γενι-ενικ:φαρμακοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοθεραπείες/farmakotherapíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοθεραπειών/farmakotherapión/!~γενι-πληθ:φαρμακοθεραπεία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακοθεραπεία
× base-pronunciation: /farmakotherapía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακοθεραπεία/farmakotherapía/-φαρμακοθεραπείας/farmakotherapías/-φαρμακοθεραπεία/farmakotherapía/-φαρμακοθεραπεία/farmakotherapía/-φαρμακοθεραπείες/farmakotherapíes/-φαρμακοθεραπειών/farmakotherapión/-φαρμακοθεραπείες/farmakotherapíes/-φαρμακοθεραπείες/farmakotherapíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοθεραπεία

φαρμακοληψία-η/farmakolipsía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοληψία-η/farmakolipsía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakolipsía-i/φαρμακοληψία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοληψία-η/farmakolipsía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοληψία-η/farmakolipsía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοληψία/farmakolipsía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοληψία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοληψίας/farmakolipsías/!~γενι-ενικ:φαρμακοληψία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοληψίες/farmakolipsíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοληψία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοληψιών/farmakolipsión/!~γενι-πληθ:φαρμακοληψία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακοληψία
× base-pronunciation: /farmakolipsía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακοληψία/farmakolipsía/-φαρμακοληψίας/farmakolipsías/-φαρμακοληψία/farmakolipsía/-φαρμακοληψία/farmakolipsía/-φαρμακοληψίες/farmakolipsíes/-φαρμακοληψιών/farmakolipsión/-φαρμακοληψίες/farmakolipsíes/-φαρμακοληψίες/farmakolipsíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοληψία

φαρμακολογία-η/farmakoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακολογία-η/farmakoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakoloyía-i/φαρμακολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακολογία-η/farmakoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακολογία-η/farmakoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακολογία/farmakoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακολογίας/farmakoloyías/!~γενι-ενικ:φαρμακολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακολογίες/farmakoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακολογιών/farmakoloyión/!~γενι-πληθ:φαρμακολογία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακολογία
× base-pronunciation: /farmakoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακολογία/farmakoloyía/-φαρμακολογίας/farmakoloyías/-φαρμακολογία/farmakoloyía/-φαρμακολογία/farmakoloyía/-φαρμακολογίες/farmakoloyíes/-φαρμακολογιών/farmakoloyión/-φαρμακολογίες/farmakoloyíes/-φαρμακολογίες/farmakoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακολογία

φαρμακολύτρια-η/farmakolítria-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακολύτρια-η/farmakolítria-i/@wordElln,
* McsElln./farmakolítria-i/φαρμακολύτρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακολύτρια-η/farmakolítria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακολύτρια-η/farmakolítria-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακολύτρια/farmakolítria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακολύτρια-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακολύτριας/farmakolítrias/!~γενι-ενικ:φαρμακολύτρια-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακολύτριες/farmakolítries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακολύτρια-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακολυτριών/farmakolitrión/!~γενι-πληθ:φαρμακολύτρια-η@wordElln,

× base-form: φαρμακολύτρια
× base-pronunciation: /farmakolítria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακολύτρια/farmakolítria/-φαρμακολύτριας/farmakolítrias/-φαρμακολύτρια/farmakolítria/-φαρμακολύτρια/farmakolítria/-φαρμακολύτριες/farmakolítries/-φαρμακολυτριών/farmakolitrión/-φαρμακολύτριες/farmakolítries/-φαρμακολύτριες/farmakolítries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακολύτρια

φαρμακομανία-η/farmakomanía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακομανία-η/farmakomanía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakomanía-i/φαρμακομανία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακομανία-η/farmakomanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακομανία-η/farmakomanía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακομανία/farmakomanía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακομανία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακομανίας/farmakomanías/!~γενι-ενικ:φαρμακομανία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακομανίες/farmakomaníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακομανία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακομανιών/farmakomanión/!~γενι-πληθ:φαρμακομανία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακομανία
× base-pronunciation: /farmakomanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακομανία/farmakomanía/-φαρμακομανίας/farmakomanías/-φαρμακομανία/farmakomanía/-φαρμακομανία/farmakomanía/-φαρμακομανίες/farmakomaníes/-φαρμακομανιών/farmakomanión/-φαρμακομανίες/farmakomaníes/-φαρμακομανίες/farmakomaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακομανία

φαρμακομούνα-η/farmakomúna-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακομούνα-η/farmakomúna-i/@wordElln,
* McsElln./farmakomúna-i/φαρμακομούνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακομούνα-η/farmakomúna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακομούνα-η/farmakomúna-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακομούνα/farmakomúna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακομούνα-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακομούνας/farmakomúnas/!~γενι-ενικ:φαρμακομούνα-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακομούνες/farmakomúnes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακομούνα-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακομούνων/farmakomúnon/!~γενι-πληθ:φαρμακομούνα-η@wordElln,

× base-form: φαρμακομούνα
× base-pronunciation: /farmakomúna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακομούνα/farmakomúna/-φαρμακομούνας/farmakomúnas/-φαρμακομούνα/farmakomúna/-φαρμακομούνα/farmakomúna/-φαρμακομούνες/farmakomúnes/-φαρμακομούνων/farmakomúnon/-φαρμακομούνες/farmakomúnes/-φαρμακομούνες/farmakomúnes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακομούνα

φαρμακοποιία-η/farmakopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοποιία-η/farmakopiía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakopiía-i/φαρμακοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοποιία-η/farmakopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοποιία-η/farmakopiía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιία/farmakopiía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιίας/farmakopiías/!~γενι-ενικ:φαρμακοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιίες/farmakopiíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοποιία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιιών/farmakopiión/!~γενι-πληθ:φαρμακοποιία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακοποιία
× base-pronunciation: /farmakopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακοποιία/farmakopiía/-φαρμακοποιίας/farmakopiías/-φαρμακοποιία/farmakopiía/-φαρμακοποιία/farmakopiía/-φαρμακοποιίες/farmakopiíes/-φαρμακοποιιών/farmakopiión/-φαρμακοποιίες/farmakopiíes/-φαρμακοποιίες/farmakopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοποιία

φαρμακοποιός-ο/farmakopiós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοποιός-ο/farmakopiós-o/@wordElln,
* McsElln./farmakopiós-o/φαρμακοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοποιός-ο/farmakopiós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοποιός-ο/farmakopiós-o/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιός/farmakopiós/!~ονομ-ενικ:φαρμακοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιού/farmakopiú/!~γενι-ενικ:φαρμακοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιό/farmakopió/!~αιτι-ενικ:φαρμακοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιέ/farmakopié/!~κλητ-ενικ:φαρμακοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιοί/farmakopioí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιών/farmakopión/!~γενι-πληθ:φαρμακοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποιούς/farmakopiús/!~αιτι-πληθ:φαρμακοποιός-ο@wordElln,

× base-form: φαρμακοποιός
× base-pronunciation: /farmakopiós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαρμακοποιός/farmakopiós/-φαρμακοποιού/farmakopiú/-φαρμακοποιό/farmakopió/-φαρμακοποιέ/farmakopié/-φαρμακοποιοί/farmakopioí/-φαρμακοποιών/farmakopión/-φαρμακοποιούς/farmakopiús/-φαρμακοποιοί/farmakopioí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοποιός

φαρμακοποσία-η/farmakoposía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοποσία-η/farmakoposía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakoposía-i/φαρμακοποσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοποσία-η/farmakoposía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοποσία-η/farmakoposía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποσία/farmakoposía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοποσία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποσίας/farmakoposías/!~γενι-ενικ:φαρμακοποσία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποσίες/farmakoposíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοποσία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοποσιών/farmakopossón/!~γενι-πληθ:φαρμακοποσία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακοποσία
× base-pronunciation: /farmakoposía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακοποσία/farmakoposía/-φαρμακοποσίας/farmakoposías/-φαρμακοποσία/farmakoposía/-φαρμακοποσία/farmakoposía/-φαρμακοποσίες/farmakoposíes/-φαρμακοποσιών/farmakopossón/-φαρμακοποσίες/farmakoposíes/-φαρμακοποσίες/farmakoposíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοποσία

φαρμακοπώλης-ο/farmakopólis-o/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοπώλης-ο/farmakopólis-o/@wordElln,
* McsElln./farmakopólis-o/φαρμακοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοπώλης-ο/farmakopólis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοπώλης-ο/farmakopólis-o/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοπώλης/farmakopólis/!~ονομ-ενικ:φαρμακοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοπώλη/farmakopóli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοπώλες/farmakopóles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοπωλών/farmakopolón/!~γενι-πληθ:φαρμακοπώλης-ο@wordElln,

× base-form: φαρμακοπώλης
× base-pronunciation: /farmakopólis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαρμακοπώλης/farmakopólis/-φαρμακοπώλη/farmakopóli/-φαρμακοπώλη/farmakopóli/-φαρμακοπώλη/farmakopóli/-φαρμακοπώλες/farmakopóles/-φαρμακοπωλών/farmakopolón/-φαρμακοπώλες/farmakopóles/-φαρμακοπώλες/farmakopóles/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοπώλης

φαρμακοτεχνία-η/farmakotehnía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοτεχνία-η/farmakotehnía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakotehnía-i/φαρμακοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοτεχνία-η/farmakotehnía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοτεχνία-η/farmakotehnía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοτεχνία/farmakotehnía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοτεχνίας/farmakotehnías/!~γενι-ενικ:φαρμακοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοτεχνίες/farmakotehníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοτεχνιών/farmakotehnión/!~γενι-πληθ:φαρμακοτεχνία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακοτεχνία
× base-pronunciation: /farmakotehnía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακοτεχνία/farmakotehnía/-φαρμακοτεχνίας/farmakotehnías/-φαρμακοτεχνία/farmakotehnía/-φαρμακοτεχνία/farmakotehnía/-φαρμακοτεχνίες/farmakotehníes/-φαρμακοτεχνιών/farmakotehnión/-φαρμακοτεχνίες/farmakotehníes/-φαρμακοτεχνίες/farmakotehníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοτεχνία

φαρμακοτρίφτης-ο/farmakotríftis-o/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοτρίφτης-ο/farmakotríftis-o/@wordElln,
* McsElln./farmakotríftis-o/φαρμακοτρίφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοτρίφτης-ο/farmakotríftis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοτρίφτης-ο/farmakotríftis-o/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοτρίφτης/farmakotríftis/!~ονομ-ενικ:φαρμακοτρίφτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοτρίφτη/farmakotrífti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοτρίφτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοτρίφτες/farmakotríftes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοτρίφτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαρμακοτριφτών/farmakotriftón/!~γενι-πληθ:φαρμακοτρίφτης-ο@wordElln,

× base-form: φαρμακοτρίφτης
× base-pronunciation: /farmakotríftis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαρμακοτρίφτης/farmakotríftis/-φαρμακοτρίφτη/farmakotrífti/-φαρμακοτρίφτη/farmakotrífti/-φαρμακοτρίφτη/farmakotrífti/-φαρμακοτρίφτες/farmakotríftes/-φαρμακοτριφτών/farmakotriftón/-φαρμακοτρίφτες/farmakotríftes/-φαρμακοτρίφτες/farmakotríftes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοτρίφτης

φαρμακοφοβία-η/farmakofovía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοφοβία-η/farmakofovía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakofovía-i/φαρμακοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοφοβία-η/farmakofovía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοφοβία-η/farmakofovía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοφοβία/farmakofovía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοφοβίας/farmakofovías/!~γενι-ενικ:φαρμακοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοφοβίες/farmakofovíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοφοβιών/farmakofovyyón/!~γενι-πληθ:φαρμακοφοβία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακοφοβία
× base-pronunciation: /farmakofovía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακοφοβία/farmakofovía/-φαρμακοφοβίας/farmakofovías/-φαρμακοφοβία/farmakofovía/-φαρμακοφοβία/farmakofovía/-φαρμακοφοβίες/farmakofovíes/-φαρμακοφοβιών/farmakofovyyón/-φαρμακοφοβίες/farmakofovíes/-φαρμακοφοβίες/farmakofovíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοφοβία

φαρμακοφυσιολογία-η/farmakofisioloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοφυσιολογία-η/farmakofisioloyía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakofisioloyía-i/φαρμακοφυσιολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοφυσιολογία-η/farmakofisioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοφυσιολογία-η/farmakofisioloyía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοφυσιολογία/farmakofisioloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοφυσιολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοφυσιολογίας/farmakofisioloyías/!~γενι-ενικ:φαρμακοφυσιολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοφυσιολογίες/farmakofisioloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοφυσιολογία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοφυσιολογιών/farmakofisioloyión/!~γενι-πληθ:φαρμακοφυσιολογία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακοφυσιολογία
× base-pronunciation: /farmakofisioloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακοφυσιολογία/farmakofisioloyía/-φαρμακοφυσιολογίας/farmakofisioloyías/-φαρμακοφυσιολογία/farmakofisioloyía/-φαρμακοφυσιολογία/farmakofisioloyía/-φαρμακοφυσιολογίες/farmakofisioloyíes/-φαρμακοφυσιολογιών/farmakofisioloyión/-φαρμακοφυσιολογίες/farmakofisioloyíes/-φαρμακοφυσιολογίες/farmakofisioloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοφυσιολογία

φαρμακοχημεία-η/farmakohimía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακοχημεία-η/farmakohimía-i/@wordElln,
* McsElln./farmakohimía-i/φαρμακοχημεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακοχημεία-η/farmakohimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακοχημεία-η/farmakohimía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακοχημεία/farmakohimía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακοχημεία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοχημείας/farmakohimías/!~γενι-ενικ:φαρμακοχημεία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοχημείες/farmakohimíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακοχημεία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακοχημειών/farmakohimión/!~γενι-πληθ:φαρμακοχημεία-η@wordElln,

× base-form: φαρμακοχημεία
× base-pronunciation: /farmakohimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακοχημεία/farmakohimía/-φαρμακοχημείας/farmakohimías/-φαρμακοχημεία/farmakohimía/-φαρμακοχημεία/farmakohimía/-φαρμακοχημείες/farmakohimíes/-φαρμακοχημειών/farmakohimión/-φαρμακοχημείες/farmakohimíes/-φαρμακοχημείες/farmakohimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακοχημεία

φαρμακόγλωσσα-η/farmakóylosa-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμακόγλωσσα-η/farmakóylosa-i/@wordElln,
* McsElln./farmakóylosa-i/φαρμακόγλωσσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμακόγλωσσα-η/farmakóylosa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμακόγλωσσα-η/farmakóylosa-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμακόγλωσσα/farmakóylosa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμακόγλωσσα-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακόγλωσσας/farmakóylosas/!~γενι-ενικ:φαρμακόγλωσσα-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακόγλωσσες/farmakóyloses/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμακόγλωσσα-η@wordElln,
* McsElln.φαρμακογλωσσών/farmakoylosón/!~γενι-πληθ:φαρμακόγλωσσα-η@wordElln,

× base-form: φαρμακόγλωσσα
× base-pronunciation: /farmakóylosa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμακόγλωσσα/farmakóylosa/-φαρμακόγλωσσας/farmakóylosas/-φαρμακόγλωσσα/farmakóylosa/-φαρμακόγλωσσα/farmakóylosa/-φαρμακόγλωσσες/farmakóyloses/-φαρμακογλωσσών/farmakoylosón/-φαρμακόγλωσσες/farmakóyloses/-φαρμακόγλωσσες/farmakóyloses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμακόγλωσσα

φαρμασονία-η/farmasonía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρμασονία-η/farmasonía-i/@wordElln,
* McsElln./farmasonía-i/φαρμασονία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρμασονία-η/farmasonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρμασονία-η/farmasonía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρμασονία/farmasonía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρμασονία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμασονίας/farmasonías/!~γενι-ενικ:φαρμασονία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμασονίες/farmasoníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρμασονία-η@wordElln,
* McsElln.φαρμασονιών/farmasonión/!~γενι-πληθ:φαρμασονία-η@wordElln,

× base-form: φαρμασονία
× base-pronunciation: /farmasonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρμασονία/farmasonía/-φαρμασονίας/farmasonías/-φαρμασονία/farmasonía/-φαρμασονία/farmasonía/-φαρμασονίες/farmasoníes/-φαρμασονιών/farmasonión/-φαρμασονίες/farmasoníes/-φαρμασονίες/farmasoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρμασονία

φαροδείκτης-ο/farodhíktis-o/::
* McsEngl.wordElln.φαροδείκτης-ο/farodhíktis-o/@wordElln,
* McsElln./farodhíktis-o/φαροδείκτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαροδείκτης-ο/farodhíktis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαροδείκτης-ο/farodhíktis-o/@wordElln,
* McsElln.φαροδείκτης/farodhíktis/!~ονομ-ενικ:φαροδείκτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαροδείκτη/farodhíkti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαροδείκτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαροδείκτες/farodhíktes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαροδείκτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαροδεικτών/farodhiktón/!~γενι-πληθ:φαροδείκτης-ο@wordElln,

× base-form: φαροδείκτης
× base-pronunciation: /farodhíktis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαροδείκτης/farodhíktis/-φαροδείκτη/farodhíkti/-φαροδείκτη/farodhíkti/-φαροδείκτη/farodhíkti/-φαροδείκτες/farodhíktes/-φαροδεικτών/farodhiktón/-φαροδείκτες/farodhíktes/-φαροδείκτες/farodhíktes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαροδείκτης

φαροφύλακας-ο/farofílakas-o/::
* McsEngl.wordElln.φαροφύλακας-ο/farofílakas-o/@wordElln,
* McsElln./farofílakas-o/φαροφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαροφύλακας-ο/farofílakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαροφύλακας-ο/farofílakas-o/@wordElln,
* McsElln.φαροφύλακας/farofílakas/!~ονομ-ενικ:φαροφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.φαροφύλακα/farofílaka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαροφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.φαροφύλακες/farofílakes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαροφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.φαροφυλάκων/farofilákon/!~γενι-πληθ:φαροφύλακας-ο@wordElln,

× base-form: φαροφύλακας
× base-pronunciation: /farofílakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαροφύλακας/farofílakas/-φαροφύλακα/farofílaka/-φαροφύλακα/farofílaka/-φαροφύλακα/farofílaka/-φαροφύλακες/farofílakes/-φαροφυλάκων/farofilákon/-φαροφύλακες/farofílakes/-φαροφύλακες/farofílakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαροφύλακας

φαρσοκωμωδία-η/farsokomodhía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρσοκωμωδία-η/farsokomodhía-i/@wordElln,
* McsElln./farsokomodhía-i/φαρσοκωμωδία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρσοκωμωδία-η/farsokomodhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρσοκωμωδία-η/farsokomodhía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρσοκωμωδία/farsokomodhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρσοκωμωδία-η@wordElln,
* McsElln.φαρσοκωμωδίας/farsokomodhías/!~γενι-ενικ:φαρσοκωμωδία-η@wordElln,
* McsElln.φαρσοκωμωδίες/farsokomodhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρσοκωμωδία-η@wordElln,
* McsElln.φαρσοκωμωδιών/farsokomodhyyón/!~γενι-πληθ:φαρσοκωμωδία-η@wordElln,

× base-form: φαρσοκωμωδία
× base-pronunciation: /farsokomodhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρσοκωμωδία/farsokomodhía/-φαρσοκωμωδίας/farsokomodhías/-φαρσοκωμωδία/farsokomodhía/-φαρσοκωμωδία/farsokomodhía/-φαρσοκωμωδίες/farsokomodhíes/-φαρσοκωμωδιών/farsokomodhyyón/-φαρσοκωμωδίες/farsokomodhíes/-φαρσοκωμωδίες/farsokomodhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρσοκωμωδία

φαρυγγίτιδα-η/farigítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρυγγίτιδα-η/farigítidha-i/@wordElln,
* McsElln./farigítidha-i/φαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρυγγίτιδα-η/farigítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρυγγίτιδα-η/farigítidha-i/@wordElln,
* McsElln.φαρυγγίτιδα/farigítidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγίτιδας/farigítidhas/!~γενι-ενικ:φαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγίτιδες/farigítidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγίτιδων/farigítidhon/!~γενι-πληθ:φαρυγγίτιδα-η@wordElln,

× base-form: φαρυγγίτιδα
× base-pronunciation: /farigítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρυγγίτιδα/farigítidha/-φαρυγγίτιδας/farigítidhas/-φαρυγγίτιδα/farigítidha/-φαρυγγίτιδα/farigítidha/-φαρυγγίτιδες/farigítidhes/-φαρυγγίτιδων/farigítidhon/-φαρυγγίτιδες/farigítidhes/-φαρυγγίτιδες/farigítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρυγγίτιδα

φαρυγγισμός-ο/farigizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαρυγγισμός-ο/farigizmós-o/@wordElln,
* McsElln./farigizmós-o/φαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρυγγισμός-ο/farigizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρυγγισμός-ο/farigizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φαρυγγισμός/farigizmós/!~ονομ-ενικ:φαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρυγγισμού/farigizmú/!~γενι-ενικ:φαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρυγγισμό/farigizmó/!~αιτι-ενικ:φαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρυγγισμέ/farigizmé/!~κλητ-ενικ:φαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρυγγισμοί/farigizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρυγγισμών/farigizmón/!~γενι-πληθ:φαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαρυγγισμούς/farigizmús/!~αιτι-πληθ:φαρυγγισμός-ο@wordElln,

× base-form: φαρυγγισμός
× base-pronunciation: /farigizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαρυγγισμός/farigizmós/-φαρυγγισμού/farigizmú/-φαρυγγισμό/farigizmó/-φαρυγγισμέ/farigizmé/-φαρυγγισμοί/farigizmí/-φαρυγγισμών/farigizmón/-φαρυγγισμούς/farigizmús/-φαρυγγισμοί/farigizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρυγγισμός

φαρυγγολαρυγγίτιδα-η/farigolarigítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρυγγολαρυγγίτιδα-η/farigolarigítidha-i/@wordElln,
* McsElln./farigolarigítidha-i/φαρυγγολαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρυγγολαρυγγίτιδα-η/farigolarigítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρυγγολαρυγγίτιδα-η/farigolarigítidha-i/@wordElln,
* McsElln.φαρυγγολαρυγγίτιδα/farigolarigítidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρυγγολαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγολαρυγγίτιδας/farigolarigítidhas/!~γενι-ενικ:φαρυγγολαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγολαρυγγίτιδες/farigolarigítidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρυγγολαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγολαρυγγίτιδων/farigolarigítidhon/!~γενι-πληθ:φαρυγγολαρυγγίτιδα-η@wordElln,

× base-form: φαρυγγολαρυγγίτιδα
× base-pronunciation: /farigolarigítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρυγγολαρυγγίτιδα/farigolarigítidha/-φαρυγγολαρυγγίτιδας/farigolarigítidhas/-φαρυγγολαρυγγίτιδα/farigolarigítidha/-φαρυγγολαρυγγίτιδα/farigolarigítidha/-φαρυγγολαρυγγίτιδες/farigolarigítidhes/-φαρυγγολαρυγγίτιδων/farigolarigítidhon/-φαρυγγολαρυγγίτιδες/farigolarigítidhes/-φαρυγγολαρυγγίτιδες/farigolarigítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρυγγολαρυγγίτιδα

φαρυγγορραγία-η/farigorayía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρυγγορραγία-η/farigorayía-i/@wordElln,
* McsElln./farigorayía-i/φαρυγγορραγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρυγγορραγία-η/farigorayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρυγγορραγία-η/farigorayía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρυγγορραγία/farigorayía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρυγγορραγία-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγορραγίας/farigorayías/!~γενι-ενικ:φαρυγγορραγία-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγορραγίες/farigorayíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρυγγορραγία-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγορραγιών/farigorayión/!~γενι-πληθ:φαρυγγορραγία-η@wordElln,

× base-form: φαρυγγορραγία
× base-pronunciation: /farigorayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρυγγορραγία/farigorayía/-φαρυγγορραγίας/farigorayías/-φαρυγγορραγία/farigorayía/-φαρυγγορραγία/farigorayía/-φαρυγγορραγίες/farigorayíes/-φαρυγγορραγιών/farigorayión/-φαρυγγορραγίες/farigorayíes/-φαρυγγορραγίες/farigorayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρυγγορραγία

φαρυγγοσκόπιο-το/farigoskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.φαρυγγοσκόπιο-το/farigoskópio-to/@wordElln,
* McsElln./farigoskópio-to/φαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρυγγοσκόπιο-το/farigoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρυγγοσκόπιο-το/farigoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.φαρυγγοσκόπιο/farigoskópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φαρυγγοσκόπιου/farigoskópiu/!~γενι-ενικ:φαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φαρυγγοσκόπια/farigoskópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φαρυγγοσκόπιων/farigoskópion/!~γενι-πληθ:φαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: φαρυγγοσκόπιο
× base-pronunciation: /farigoskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαρυγγοσκόπιο/farigoskópio/-φαρυγγοσκόπιου/farigoskópiu/-φαρυγγοσκόπιο/farigoskópio/-φαρυγγοσκόπιο/farigoskópio/-φαρυγγοσκόπια/farigoskópia/-φαρυγγοσκόπιων/farigoskópion/-φαρυγγοσκόπια/farigoskópia/-φαρυγγοσκόπια/farigoskópia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρυγγοσκόπιο

φαρυγγοτομία-η/farigotomía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρυγγοτομία-η/farigotomía-i/@wordElln,
* McsElln./farigotomía-i/φαρυγγοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρυγγοτομία-η/farigotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρυγγοτομία-η/farigotomía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρυγγοτομία/farigotomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρυγγοτομία-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγοτομίας/farigotomías/!~γενι-ενικ:φαρυγγοτομία-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγοτομίες/farigotomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρυγγοτομία-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγοτομιών/farigotomión/!~γενι-πληθ:φαρυγγοτομία-η@wordElln,

× base-form: φαρυγγοτομία
× base-pronunciation: /farigotomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρυγγοτομία/farigotomía/-φαρυγγοτομίας/farigotomías/-φαρυγγοτομία/farigotomía/-φαρυγγοτομία/farigotomía/-φαρυγγοτομίες/farigotomíes/-φαρυγγοτομιών/farigotomión/-φαρυγγοτομίες/farigotomíes/-φαρυγγοτομίες/farigotomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρυγγοτομία

φαρυγγωδυνία-η/farigodhinía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαρυγγωδυνία-η/farigodhinía-i/@wordElln,
* McsElln./farigodhinía-i/φαρυγγωδυνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρυγγωδυνία-η/farigodhinía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρυγγωδυνία-η/farigodhinía-i/@wordElln,
* McsElln.φαρυγγωδυνία/farigodhinía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρυγγωδυνία-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγωδυνίας/farigodhinías/!~γενι-ενικ:φαρυγγωδυνία-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγωδυνίες/farigodhiníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρυγγωδυνία-η@wordElln,
* McsElln.φαρυγγωδυνιών/farigodhinión/!~γενι-πληθ:φαρυγγωδυνία-η@wordElln,

× base-form: φαρυγγωδυνία
× base-pronunciation: /farigodhinía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαρυγγωδυνία/farigodhinía/-φαρυγγωδυνίας/farigodhinías/-φαρυγγωδυνία/farigodhinía/-φαρυγγωδυνία/farigodhinía/-φαρυγγωδυνίες/farigodhiníes/-φαρυγγωδυνιών/farigodhinión/-φαρυγγωδυνίες/farigodhiníes/-φαρυγγωδυνίες/farigodhiníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρυγγωδυνία

φαρφουρί-το/farfurí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φαρφουρί-το/farfurí-to-s/@wordElln,
* McsElln./farfurí-to-s/φαρφουρί-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρφουρί-το/farfurí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρφουρί-το/farfurí-to-s/@wordElln,
* McsElln.φαρφουρί/farfurí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρφουρί-το@wordElln,
* McsElln.φαρφουριού/farfuryyú/!~γενι-ενικ:φαρφουρί-το@wordElln,
* McsElln.φαρφουριά/farfuryyá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρφουρί-το@wordElln,
* McsElln.φαρφουριών/farfuryyón/!~γενι-πληθ:φαρφουρί-το@wordElln,

× base-form: φαρφουρί
× base-pronunciation: /farfurí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαρφουρί/farfurí/-φαρφουριού/farfuryyú/-φαρφουρί/farfurí/-φαρφουρί/farfurí/-φαρφουριά/farfuryyá/-φαρφουριών/farfuryyón/-φαρφουριά/farfuryyá/-φαρφουριά/farfuryyá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρφουρί

φαρόπλοιο-το/faróplio-to/::
* McsEngl.wordElln.φαρόπλοιο-το/faróplio-to/@wordElln,
* McsElln./faróplio-to/φαρόπλοιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαρόπλοιο-το/faróplio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαρόπλοιο-το/faróplio-to/@wordElln,
* McsElln.φαρόπλοιο/faróplio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαρόπλοιο-το@wordElln,
* McsElln.φαρόπλοιου/farópliu/!~γενι-ενικ:φαρόπλοιο-το@wordElln,
* McsElln.φαρόπλοια/faróplia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαρόπλοιο-το@wordElln,
* McsElln.φαρόπλοιων/faróplion/!~γενι-πληθ:φαρόπλοιο-το@wordElln,

× base-form: φαρόπλοιο
× base-pronunciation: /faróplio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαρόπλοιο/faróplio/-φαρόπλοιου/farópliu/-φαρόπλοιο/faróplio/-φαρόπλοιο/faróplio/-φαρόπλοια/faróplia/-φαρόπλοιων/faróplion/-φαρόπλοια/faróplia/-φαρόπλοια/faróplia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαρόπλοιο

φασίνα-η/fasína-i/::
* McsEngl.wordElln.φασίνα-η/fasína-i/@wordElln,
* McsElln./fasína-i/φασίνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασίνα-η/fasína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασίνα-η/fasína-i/@wordElln,
* McsElln.φασίνα/fasína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασίνα-η@wordElln,
* McsElln.φασίνας/fasínas/!~γενι-ενικ:φασίνα-η@wordElln,
* McsElln.φασίνες/fasínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασίνα-η@wordElln,

× base-form: φασίνα
× base-pronunciation: /fasína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασίνα/fasína/-φασίνας/fasínas/-φασίνα/fasína/-φασίνα/fasína/-φασίνες/fasínes/-∅-φασίνες/fasínes/-φασίνες/fasínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φασίνα

φασίστας-ο/fasístas-o/::
* McsEngl.wordElln.φασίστας-ο/fasístas-o/@wordElln,
* McsElln./fasístas-o/φασίστας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασίστας-ο/fasístas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασίστας-ο/fasístas-o/@wordElln,
* McsElln.φασίστας/fasístas/!~ονομ-ενικ:φασίστας-ο@wordElln,
* McsElln.φασίστα/fasísta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασίστας-ο@wordElln,
* McsElln.φασίστες/fasístes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασίστας-ο@wordElln,
* McsElln.φασιστών/fasistón/!~γενι-πληθ:φασίστας-ο@wordElln,

× base-form: φασίστας
× base-pronunciation: /fasístas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φασίστας/fasístas/-φασίστα/fasísta/-φασίστα/fasísta/-φασίστα/fasísta/-φασίστες/fasístes/-φασιστών/fasistón/-φασίστες/fasístes/-φασίστες/fasístes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασίστας

φασίστρια-η/fasístria-i/::
* McsEngl.wordElln.φασίστρια-η/fasístria-i/@wordElln,
* McsElln./fasístria-i/φασίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασίστρια-η/fasístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασίστρια-η/fasístria-i/@wordElln,
* McsElln.φασίστρια/fasístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φασίστριας/fasístrias/!~γενι-ενικ:φασίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φασίστριες/fasístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φασιστριών/fasistrión/!~γενι-πληθ:φασίστρια-η@wordElln,

× base-form: φασίστρια
× base-pronunciation: /fasístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασίστρια/fasístria/-φασίστριας/fasístrias/-φασίστρια/fasístria/-φασίστρια/fasístria/-φασίστριες/fasístries/-φασιστριών/fasistrión/-φασίστριες/fasístries/-φασίστριες/fasístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασίστρια

φασαρία-η/fasaría-i/::
* McsEngl.wordElln.φασαρία-η/fasaría-i/@wordElln,
* McsElln./fasaría-i/φασαρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασαρία-η/fasaría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασαρία-η/fasaría-i/@wordElln,
* McsElln.φασαρία/fasaría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασαρία-η@wordElln,
* McsElln.φασαρίας/fasarías/!~γενι-ενικ:φασαρία-η@wordElln,
* McsElln.φασαρίες/fasaríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασαρία-η@wordElln,
* McsElln.φασαριών/fasarión/!~γενι-πληθ:φασαρία-η@wordElln,

× base-form: φασαρία
× base-pronunciation: /fasaría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασαρία/fasaría/-φασαρίας/fasarías/-φασαρία/fasaría/-φασαρία/fasaría/-φασαρίες/fasaríes/-φασαριών/fasarión/-φασαρίες/fasaríes/-φασαρίες/fasaríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασαρία

φασαρτζής-ο/fasarjís-o/::
* McsEngl.wordElln.φασαρτζής-ο/fasarjís-o/@wordElln,
* McsElln./fasarjís-o/φασαρτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασαρτζής-ο/fasarjís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασαρτζής-ο/fasarjís-o/@wordElln,
* McsElln.φασαρτζής/fasarjís/!~ονομ-ενικ:φασαρτζής-ο@wordElln,
* McsElln.φασαρτζή/fasarjí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασαρτζής-ο@wordElln,
* McsElln.φασαρτζήδες/fasarjídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασαρτζής-ο@wordElln,
* McsElln.φασαρτζήδων/fasarjídhon/!~γενι-πληθ:φασαρτζής-ο@wordElln,

× base-form: φασαρτζής
× base-pronunciation: /fasarjís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φασαρτζής/fasarjís/-φασαρτζή/fasarjí/-φασαρτζή/fasarjí/-φασαρτζή/fasarjí/-φασαρτζήδες/fasarjídhes/-φασαρτζήδων/fasarjídhon/-φασαρτζήδες/fasarjídhes/-φασαρτζήδες/fasarjídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασαρτζής

φασιανός-ο/fassanós-o/::
* McsEngl.wordElln.φασιανός-ο/fassanós-o/@wordElln,
* McsElln./fassanós-o/φασιανός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασιανός-ο/fassanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασιανός-ο/fassanós-o/@wordElln,
* McsElln.φασιανός/fassanós/!~ονομ-ενικ:φασιανός-ο@wordElln,
* McsElln.φασιανού/fassanú/!~γενι-ενικ:φασιανός-ο@wordElln,
* McsElln.φασιανό/fassanó/!~αιτι-ενικ:φασιανός-ο@wordElln,
* McsElln.φασιανέ/fassané/!~κλητ-ενικ:φασιανός-ο@wordElln,
* McsElln.φασιανοί/fassaní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φασιανός-ο@wordElln,
* McsElln.φασιανών/fassanón/!~γενι-πληθ:φασιανός-ο@wordElln,
* McsElln.φασιανούς/fassanús/!~αιτι-πληθ:φασιανός-ο@wordElln,

× base-form: φασιανός
× base-pronunciation: /fassanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φασιανός/fassanós/-φασιανού/fassanú/-φασιανό/fassanó/-φασιανέ/fassané/-φασιανοί/fassaní/-φασιανών/fassanón/-φασιανούς/fassanús/-φασιανοί/fassaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασιανός

φασισμός-ο/fasizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φασισμός-ο/fasizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fasizmós-o/φασισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασισμός-ο/fasizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασισμός-ο/fasizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φασισμός/fasizmós/!~ονομ-ενικ:φασισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φασισμού/fasizmú/!~γενι-ενικ:φασισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φασισμό/fasizmó/!~αιτι-ενικ:φασισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φασισμέ/fasizmé/!~κλητ-ενικ:φασισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φασισμοί/fasizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φασισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φασισμών/fasizmón/!~γενι-πληθ:φασισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φασισμούς/fasizmús/!~αιτι-πληθ:φασισμός-ο@wordElln,

× base-form: φασισμός
× base-pronunciation: /fasizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φασισμός/fasizmós/-φασισμού/fasizmú/-φασισμό/fasizmó/-φασισμέ/fasizmé/-φασισμοί/fasizmí/-φασισμών/fasizmón/-φασισμούς/fasizmús/-φασισμοί/fasizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασισμός

φασιστάκι-το/fasistáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φασιστάκι-το/fasistáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fasistáki-to-s/φασιστάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασιστάκι-το/fasistáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασιστάκι-το/fasistáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φασιστάκι/fasistáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασιστάκι-το@wordElln,
* McsElln.φασιστάκια/fasistákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασιστάκι-το@wordElln,

× base-form: φασιστάκι
× base-pronunciation: /fasistáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασιστάκι/fasistáki/-∅-φασιστάκι/fasistáki/-φασιστάκι/fasistáki/-φασιστάκια/fasistákka/-∅-φασιστάκια/fasistákka/-φασιστάκια/fasistákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φασιστάκι

φασιστής-ο/fasistís-o/::
* McsEngl.wordElln.φασιστής-ο/fasistís-o/@wordElln,
* McsElln./fasistís-o/φασιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασιστής-ο/fasistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασιστής-ο/fasistís-o/@wordElln,
* McsElln.φασιστής/fasistís/!~ονομ-ενικ:φασιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φασιστή/fasistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φασιστές/fasistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φασιστών/fasistón/!~γενι-πληθ:φασιστής-ο@wordElln,

× base-form: φασιστής
× base-pronunciation: /fasistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φασιστής/fasistís/-φασιστή/fasistí/-φασιστή/fasistí/-φασιστή/fasistí/-φασιστές/fasistés/-φασιστών/fasistón/-φασιστές/fasistés/-φασιστές/fasistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασιστής

φασισταράς-ο/fasistarás-o/::
* McsEngl.wordElln.φασισταράς-ο/fasistarás-o/@wordElln,
* McsElln./fasistarás-o/φασισταράς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασισταράς-ο/fasistarás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασισταράς-ο/fasistarás-o/@wordElln,
* McsElln.φασισταράς/fasistarás/!~ονομ-ενικ:φασισταράς-ο@wordElln,
* McsElln.φασισταρά/fasistará/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασισταράς-ο@wordElln,
* McsElln.φασισταράδες/fasistarádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασισταράς-ο@wordElln,
* McsElln.φασισταράδων/fasistarádhon/!~γενι-πληθ:φασισταράς-ο@wordElln,

× base-form: φασισταράς
× base-pronunciation: /fasistarás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φασισταράς/fasistarás/-φασισταρά/fasistará/-φασισταρά/fasistará/-φασισταρά/fasistará/-φασισταράδες/fasistarádhes/-φασισταράδων/fasistarádhon/-φασισταράδες/fasistarádhes/-φασισταράδες/fasistarádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασισταράς

φασισταριό-το/fasistaryyó-to/::
* McsEngl.wordElln.φασισταριό-το/fasistaryyó-to/@wordElln,
* McsElln./fasistaryyó-to/φασισταριό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασισταριό-το/fasistaryyó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασισταριό-το/fasistaryyó-to/@wordElln,
* McsElln.φασισταριό/fasistaryyó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασισταριό-το@wordElln,
* McsElln.φασισταριού/fasistaryyú/!~γενι-ενικ:φασισταριό-το@wordElln,
* McsElln.φασισταριά/fasistaryyá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασισταριό-το@wordElln,
* McsElln.φασισταριών/fasistaryyón/!~γενι-πληθ:φασισταριό-το@wordElln,

× base-form: φασισταριό
× base-pronunciation: /fasistaryyó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασισταριό/fasistaryyó/-φασισταριού/fasistaryyú/-φασισταριό/fasistaryyó/-φασισταριό/fasistaryyó/-φασισταριά/fasistaryyá/-φασισταριών/fasistaryyón/-φασισταριά/fasistaryyá/-φασισταριά/fasistaryyá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασισταριό

φασιστοειδές-το/fasistoidhés-to/::
* McsEngl.wordElln.φασιστοειδές-το/fasistoidhés-to/@wordElln,
* McsElln./fasistoidhés-to/φασιστοειδές-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασιστοειδές-το/fasistoidhés-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασιστοειδές-το/fasistoidhés-to/@wordElln,
* McsElln.φασιστοειδές/fasistoidhés/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασιστοειδές-το@wordElln,
* McsElln.φασιστοειδούς/fasistoidhús/!~γενι-ενικ:φασιστοειδές-το@wordElln,
* McsElln.φασιστοειδή/fasistoidhí/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασιστοειδές-το@wordElln,
* McsElln.φασιστοειδών/fasistoidhón/!~γενι-πληθ:φασιστοειδές-το@wordElln,

× base-form: φασιστοειδές
× base-pronunciation: /fasistoidhés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασιστοειδές/fasistoidhés/-φασιστοειδούς/fasistoidhús/-φασιστοειδές/fasistoidhés/-φασιστοειδές/fasistoidhés/-φασιστοειδή/fasistoidhí/-φασιστοειδών/fasistoidhón/-φασιστοειδή/fasistoidhí/-φασιστοειδή/fasistoidhí/
× inflection-method: nounEllnMaG3XesT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚεςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασιστοειδές

φασιστόμουτρο-το/fasistómutro-to/::
* McsEngl.wordElln.φασιστόμουτρο-το/fasistómutro-to/@wordElln,
* McsElln./fasistómutro-to/φασιστόμουτρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασιστόμουτρο-το/fasistómutro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασιστόμουτρο-το/fasistómutro-to/@wordElln,
* McsElln.φασιστόμουτρο/fasistómutro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασιστόμουτρο-το@wordElln,
* McsElln.φασιστόμουτρου/fasistómutru/!~γενι-ενικ:φασιστόμουτρο-το@wordElln,
* McsElln.φασιστόμουτρα/fasistómutra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασιστόμουτρο-το@wordElln,
* McsElln.φασιστόμουτρων/fasistómutron/!~γενι-πληθ:φασιστόμουτρο-το@wordElln,

× base-form: φασιστόμουτρο
× base-pronunciation: /fasistómutro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασιστόμουτρο/fasistómutro/-φασιστόμουτρου/fasistómutru/-φασιστόμουτρο/fasistómutro/-φασιστόμουτρο/fasistómutro/-φασιστόμουτρα/fasistómutra/-φασιστόμουτρων/fasistómutron/-φασιστόμουτρα/fasistómutra/-φασιστόμουτρα/fasistómutra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασιστόμουτρο

φασκέλωμα-το/faskéloma-to/::
* McsEngl.wordElln.φασκέλωμα-το/faskéloma-to/@wordElln,
* McsElln./faskéloma-to/φασκέλωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασκέλωμα-το/faskéloma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασκέλωμα-το/faskéloma-to/@wordElln,
* McsElln.φασκέλωμα/faskéloma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασκέλωμα-το@wordElln,
* McsElln.φασκελώματος/faskelómatos/!~γενι-ενικ:φασκέλωμα-το@wordElln,
* McsElln.φασκελώματα/faskelómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασκέλωμα-το@wordElln,
* McsElln.φασκελωμάτων/faskelomáton/!~γενι-πληθ:φασκέλωμα-το@wordElln,

× base-form: φασκέλωμα
× base-pronunciation: /faskéloma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασκέλωμα/faskéloma/-φασκελώματος/faskelómatos/-φασκέλωμα/faskéloma/-φασκέλωμα/faskéloma/-φασκελώματα/faskelómata/-φασκελωμάτων/faskelomáton/-φασκελώματα/faskelómata/-φασκελώματα/faskelómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασκέλωμα

φασκιά-η/faskká-i/::
* McsEngl.wordElln.φασκιά-η/faskká-i/@wordElln,
* McsElln./faskká-i/φασκιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασκιά-η/faskká-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασκιά-η/faskká-i/@wordElln,
* McsElln.φασκιά/faskká/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασκιά-η@wordElln,
* McsElln.φασκιάς/faskkás/!~γενι-ενικ:φασκιά-η@wordElln,
* McsElln.φασκιές/faskés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασκιά-η@wordElln,
* McsElln.φασκιών/faskkón/!~γενι-πληθ:φασκιά-η@wordElln,

× base-form: φασκιά
× base-pronunciation: /faskká/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασκιά/faskká/-φασκιάς/faskkás/-φασκιά/faskká/-φασκιά/faskká/-φασκιές/faskés/-φασκιών/faskkón/-φασκιές/faskés/-φασκιές/faskés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασκιά

φασκομηλιά-η/faskomillá-i/::
* McsEngl.wordElln.φασκομηλιά-η/faskomillá-i/@wordElln,
* McsElln./faskomillá-i/φασκομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασκομηλιά-η/faskomillá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασκομηλιά-η/faskomillá-i/@wordElln,
* McsElln.φασκομηλιά/faskomillá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασκομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.φασκομηλιάς/faskomillás/!~γενι-ενικ:φασκομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.φασκομηλιές/faskomillés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασκομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.φασκομηλιών/faskomillón/!~γενι-πληθ:φασκομηλιά-η@wordElln,

× base-form: φασκομηλιά
× base-pronunciation: /faskomillá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασκομηλιά/faskomillá/-φασκομηλιάς/faskomillás/-φασκομηλιά/faskomillá/-φασκομηλιά/faskomillá/-φασκομηλιές/faskomillés/-φασκομηλιών/faskomillón/-φασκομηλιές/faskomillés/-φασκομηλιές/faskomillés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασκομηλιά

φασκομηλόλαδο-το/faskomilóladho-to/::
* McsEngl.wordElln.φασκομηλόλαδο-το/faskomilóladho-to/@wordElln,
* McsElln./faskomilóladho-to/φασκομηλόλαδο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασκομηλόλαδο-το/faskomilóladho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασκομηλόλαδο-το/faskomilóladho-to/@wordElln,
* McsElln.φασκομηλόλαδο/faskomilóladho/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασκομηλόλαδο-το@wordElln,
* McsElln.φασκομηλόλαδου/faskomilóladhu/!~γενι-ενικ:φασκομηλόλαδο-το@wordElln,
* McsElln.φασκομηλόλαδα/faskomilóladha/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασκομηλόλαδο-το@wordElln,
* McsElln.φασκομηλόλαδων/faskomilóladhon/!~γενι-πληθ:φασκομηλόλαδο-το@wordElln,

× base-form: φασκομηλόλαδο
× base-pronunciation: /faskomilóladho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασκομηλόλαδο/faskomilóladho/-φασκομηλόλαδου/faskomilóladhu/-φασκομηλόλαδο/faskomilóladho/-φασκομηλόλαδο/faskomilóladho/-φασκομηλόλαδα/faskomilóladha/-φασκομηλόλαδων/faskomilóladhon/-φασκομηλόλαδα/faskomilóladha/-φασκομηλόλαδα/faskomilóladha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασκομηλόλαδο

φασκόμηλο-το/faskómilo-to/::
* McsEngl.wordElln.φασκόμηλο-το/faskómilo-to/@wordElln,
* McsElln./faskómilo-to/φασκόμηλο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασκόμηλο-το/faskómilo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασκόμηλο-το/faskómilo-to/@wordElln,
* McsElln.φασκόμηλο/faskómilo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασκόμηλο-το@wordElln,
* McsElln.φασκόμηλου/faskómilu/!~γενι-ενικ:φασκόμηλο-το@wordElln,
* McsElln.φασκόμηλα/faskómila/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασκόμηλο-το@wordElln,
* McsElln.φασκόμηλων/faskómilon/!~γενι-πληθ:φασκόμηλο-το@wordElln,

× base-form: φασκόμηλο
× base-pronunciation: /faskómilo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασκόμηλο/faskómilo/-φασκόμηλου/faskómilu/-φασκόμηλο/faskómilo/-φασκόμηλο/faskómilo/-φασκόμηλα/faskómila/-φασκόμηλων/faskómilon/-φασκόμηλα/faskómila/-φασκόμηλα/faskómila/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασκόμηλο

φασματογράφημα-το/fazmatoyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.φασματογράφημα-το/fazmatoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./fazmatoyráfima-to/φασματογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασματογράφημα-το/fazmatoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασματογράφημα-το/fazmatoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.φασματογράφημα/fazmatoyráfima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασματογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.φασματογραφήματος/fazmatoyrafímatos/!~γενι-ενικ:φασματογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.φασματογραφήματα/fazmatoyrafímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασματογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.φασματογραφημάτων/fazmatoyrafimáton/!~γενι-πληθ:φασματογράφημα-το@wordElln,

× base-form: φασματογράφημα
× base-pronunciation: /fazmatoyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασματογράφημα/fazmatoyráfima/-φασματογραφήματος/fazmatoyrafímatos/-φασματογράφημα/fazmatoyráfima/-φασματογράφημα/fazmatoyráfima/-φασματογραφήματα/fazmatoyrafímata/-φασματογραφημάτων/fazmatoyrafimáton/-φασματογραφήματα/fazmatoyrafímata/-φασματογραφήματα/fazmatoyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασματογράφημα

φασματογράφος-ο/fazmatoyráfos-o/::
* McsEngl.wordElln.φασματογράφος-ο/fazmatoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln./fazmatoyráfos-o/φασματογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασματογράφος-ο/fazmatoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασματογράφος-ο/fazmatoyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.φασματογράφος/fazmatoyráfos/!~ονομ-ενικ:φασματογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματογράφου/fazmatoyráfu/!~γενι-ενικ:φασματογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματογράφο/fazmatoyráfo/!~αιτι-ενικ:φασματογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματογράφε/fazmatoyráfe/!~κλητ-ενικ:φασματογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματογράφοι/fazmatoyráfi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φασματογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματογράφων/fazmatoyráfon/!~γενι-πληθ:φασματογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματογράφους/fazmatoyráfus/!~αιτι-πληθ:φασματογράφος-ο@wordElln,

× base-form: φασματογράφος
× base-pronunciation: /fazmatoyráfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φασματογράφος/fazmatoyráfos/-φασματογράφου/fazmatoyráfu/-φασματογράφο/fazmatoyráfo/-φασματογράφε/fazmatoyráfe/-φασματογράφοι/fazmatoyráfi/-φασματογράφων/fazmatoyráfon/-φασματογράφους/fazmatoyráfus/-φασματογράφοι/fazmatoyráfi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασματογράφος

φασματογραφία-η/fazmatoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.φασματογραφία-η/fazmatoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./fazmatoyrafía-i/φασματογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασματογραφία-η/fazmatoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασματογραφία-η/fazmatoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.φασματογραφία/fazmatoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασματογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φασματογραφίας/fazmatoyrafías/!~γενι-ενικ:φασματογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φασματογραφίες/fazmatoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασματογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φασματογραφιών/fazmatoyrafión/!~γενι-πληθ:φασματογραφία-η@wordElln,

× base-form: φασματογραφία
× base-pronunciation: /fazmatoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασματογραφία/fazmatoyrafía/-φασματογραφίας/fazmatoyrafías/-φασματογραφία/fazmatoyrafía/-φασματογραφία/fazmatoyrafía/-φασματογραφίες/fazmatoyrafíes/-φασματογραφιών/fazmatoyrafión/-φασματογραφίες/fazmatoyrafíes/-φασματογραφίες/fazmatoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασματογραφία

φασματοηλιογράφος-ο/fazmatoilioyráfos-o/::
* McsEngl.wordElln.φασματοηλιογράφος-ο/fazmatoilioyráfos-o/@wordElln,
* McsElln./fazmatoilioyráfos-o/φασματοηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασματοηλιογράφος-ο/fazmatoilioyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασματοηλιογράφος-ο/fazmatoilioyráfos-o/@wordElln,
* McsElln.φασματοηλιογράφος/fazmatoilioyráfos/!~ονομ-ενικ:φασματοηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματοηλιογράφου/fazmatoilioyráfu/!~γενι-ενικ:φασματοηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματοηλιογράφο/fazmatoilioyráfo/!~αιτι-ενικ:φασματοηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματοηλιογράφε/fazmatoilioyráfe/!~κλητ-ενικ:φασματοηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματοηλιογράφοι/fazmatoilioyráfi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φασματοηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματοηλιογράφων/fazmatoilioyráfon/!~γενι-πληθ:φασματοηλιογράφος-ο@wordElln,
* McsElln.φασματοηλιογράφους/fazmatoilioyráfus/!~αιτι-πληθ:φασματοηλιογράφος-ο@wordElln,

× base-form: φασματοηλιογράφος
× base-pronunciation: /fazmatoilioyráfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φασματοηλιογράφος/fazmatoilioyráfos/-φασματοηλιογράφου/fazmatoilioyráfu/-φασματοηλιογράφο/fazmatoilioyráfo/-φασματοηλιογράφε/fazmatoilioyráfe/-φασματοηλιογράφοι/fazmatoilioyráfi/-φασματοηλιογράφων/fazmatoilioyráfon/-φασματοηλιογράφους/fazmatoilioyráfus/-φασματοηλιογράφοι/fazmatoilioyráfi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασματοηλιογράφος

φασματομετρία-η/fazmatometría-i/::
* McsEngl.wordElln.φασματομετρία-η/fazmatometría-i/@wordElln,
* McsElln./fazmatometría-i/φασματομετρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασματομετρία-η/fazmatometría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασματομετρία-η/fazmatometría-i/@wordElln,
* McsElln.φασματομετρία/fazmatometría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασματομετρία-η@wordElln,
* McsElln.φασματομετρίας/fazmatometrías/!~γενι-ενικ:φασματομετρία-η@wordElln,
* McsElln.φασματομετρίες/fazmatometríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασματομετρία-η@wordElln,
* McsElln.φασματομετριών/fazmatometrión/!~γενι-πληθ:φασματομετρία-η@wordElln,

× base-form: φασματομετρία
× base-pronunciation: /fazmatometría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασματομετρία/fazmatometría/-φασματομετρίας/fazmatometrías/-φασματομετρία/fazmatometría/-φασματομετρία/fazmatometría/-φασματομετρίες/fazmatometríes/-φασματομετριών/fazmatometrión/-φασματομετρίες/fazmatometríes/-φασματομετρίες/fazmatometríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασματομετρία

φασματοσκοπία-η/fazmatoskopía-i/::
* McsEngl.wordElln.φασματοσκοπία-η/fazmatoskopía-i/@wordElln,
* McsElln./fazmatoskopía-i/φασματοσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασματοσκοπία-η/fazmatoskopía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασματοσκοπία-η/fazmatoskopía-i/@wordElln,
* McsElln.φασματοσκοπία/fazmatoskopía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασματοσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.φασματοσκοπίας/fazmatoskopías/!~γενι-ενικ:φασματοσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.φασματοσκοπίες/fazmatoskopíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασματοσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.φασματοσκοπιών/fazmatoskopyyón/!~γενι-πληθ:φασματοσκοπία-η@wordElln,

× base-form: φασματοσκοπία
× base-pronunciation: /fazmatoskopía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασματοσκοπία/fazmatoskopía/-φασματοσκοπίας/fazmatoskopías/-φασματοσκοπία/fazmatoskopía/-φασματοσκοπία/fazmatoskopía/-φασματοσκοπίες/fazmatoskopíes/-φασματοσκοπιών/fazmatoskopyyón/-φασματοσκοπίες/fazmatoskopíes/-φασματοσκοπίες/fazmatoskopíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασματοσκοπία

φασματοσκόπιο-το/fazmatoskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.φασματοσκόπιο-το/fazmatoskópio-to/@wordElln,
* McsElln./fazmatoskópio-to/φασματοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασματοσκόπιο-το/fazmatoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασματοσκόπιο-το/fazmatoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.φασματοσκόπιο/fazmatoskópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασματοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φασματοσκόπιου/fazmatoskópiu/!~γενι-ενικ:φασματοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φασματοσκοπίου/fazmatoskopíu/!~γενι-ενικ:φασματοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φασματοσκόπια/fazmatoskópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασματοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φασματοσκόπιων/fazmatoskópion/!~γενι-πληθ:φασματοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.φασματοσκοπίων/fazmatoskopíon/!~γενι-πληθ:φασματοσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: φασματοσκόπιο
× base-pronunciation: /fazmatoskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασματοσκόπιο/fazmatoskópio/-φασματοσκόπιου/fazmatoskópiu/|φασματοσκοπίου/fazmatoskopíu/-φασματοσκόπιο/fazmatoskópio/-φασματοσκόπιο/fazmatoskópio/-φασματοσκόπια/fazmatoskópia/-φασματοσκόπιων/fazmatoskópion/|φασματοσκοπίων/fazmatoskopíon/-φασματοσκόπια/fazmatoskópia/-φασματοσκόπια/fazmatoskópia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φασματοσκόπιο

φασματόγραμμα-το/fazmatóyrama-to/::
* McsEngl.wordElln.φασματόγραμμα-το/fazmatóyrama-to/@wordElln,
* McsElln./fazmatóyrama-to/φασματόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασματόγραμμα-το/fazmatóyrama-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασματόγραμμα-το/fazmatóyrama-to/@wordElln,
* McsElln.φασματόγραμμα/fazmatóyrama/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασματόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.φασματογράμματος/fazmatoyrámatos/!~γενι-ενικ:φασματόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.φασματογράμματα/fazmatoyrámata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασματόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.φασματογραμμάτων/fazmatoyramáton/!~γενι-πληθ:φασματόγραμμα-το@wordElln,

× base-form: φασματόγραμμα
× base-pronunciation: /fazmatóyrama/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασματόγραμμα/fazmatóyrama/-φασματογράμματος/fazmatoyrámatos/-φασματόγραμμα/fazmatóyrama/-φασματόγραμμα/fazmatóyrama/-φασματογράμματα/fazmatoyrámata/-φασματογραμμάτων/fazmatoyramáton/-φασματογράμματα/fazmatoyrámata/-φασματογράμματα/fazmatoyrámata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασματόγραμμα

φασολάδα-η/fasoládha-i/::
* McsEngl.wordElln.φασολάδα-η/fasoládha-i/@wordElln,
* McsElln./fasoládha-i/φασολάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασολάδα-η/fasoládha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασολάδα-η/fasoládha-i/@wordElln,
* McsElln.φασολάδα/fasoládha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασολάδα-η@wordElln,
* McsElln.φασολάδας/fasoládhas/!~γενι-ενικ:φασολάδα-η@wordElln,
* McsElln.φασολάδες/fasoládhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασολάδα-η@wordElln,
* McsElln.φασολάδων/fasoládhon/!~γενι-πληθ:φασολάδα-η@wordElln,

× base-form: φασολάδα
× base-pronunciation: /fasoládha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασολάδα/fasoládha/-φασολάδας/fasoládhas/-φασολάδα/fasoládha/-φασολάδα/fasoládha/-φασολάδες/fasoládhes/-φασολάδων/fasoládhon/-φασολάδες/fasoládhes/-φασολάδες/fasoládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασολάδα

φασολάκι-το/fasoláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φασολάκι-το/fasoláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fasoláki-to-s/φασολάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασολάκι-το/fasoláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασολάκι-το/fasoláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φασολάκι/fasoláki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασολάκι-το@wordElln,
* McsElln.φασολάκια/fasolákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασολάκι-το@wordElln,

× base-form: φασολάκι
× base-pronunciation: /fasoláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασολάκι/fasoláki/-∅-φασολάκι/fasoláki/-φασολάκι/fasoláki/-φασολάκια/fasolákka/-∅-φασολάκια/fasolákka/-φασολάκια/fasolákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φασολάκι

φασολιά-η/fasollá-i/::
* McsEngl.wordElln.φασολιά-η/fasollá-i/@wordElln,
* McsElln./fasollá-i/φασολιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασολιά-η/fasollá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασολιά-η/fasollá-i/@wordElln,
* McsElln.φασολιά/fasollá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασολιά-η@wordElln,
* McsElln.φασολιάς/fasollás/!~γενι-ενικ:φασολιά-η@wordElln,
* McsElln.φασολιές/fasollés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασολιά-η@wordElln,
* McsElln.φασολιών/fasollón/!~γενι-πληθ:φασολιά-η@wordElln,

× base-form: φασολιά
× base-pronunciation: /fasollá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασολιά/fasollá/-φασολιάς/fasollás/-φασολιά/fasollá/-φασολιά/fasollá/-φασολιές/fasollés/-φασολιών/fasollón/-φασολιές/fasollés/-φασολιές/fasollés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασολιά

φασολοκαλλιέργεια-η/fasolokaliéryia-i/::
* McsEngl.wordElln.φασολοκαλλιέργεια-η/fasolokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln./fasolokaliéryia-i/φασολοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασολοκαλλιέργεια-η/fasolokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασολοκαλλιέργεια-η/fasolokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln.φασολοκαλλιέργεια/fasolokaliéryia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασολοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.φασολοκαλλιέργειας/fasolokaliéryias/!~γενι-ενικ:φασολοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.φασολοκαλλιέργειες/fasolokaliéryies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασολοκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.φασολοκαλλιεργειών/fasolokalieryión/!~γενι-πληθ:φασολοκαλλιέργεια-η@wordElln,

× base-form: φασολοκαλλιέργεια
× base-pronunciation: /fasolokaliéryia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασολοκαλλιέργεια/fasolokaliéryia/-φασολοκαλλιέργειας/fasolokaliéryias/-φασολοκαλλιέργεια/fasolokaliéryia/-φασολοκαλλιέργεια/fasolokaliéryia/-φασολοκαλλιέργειες/fasolokaliéryies/-φασολοκαλλιεργειών/fasolokalieryión/-φασολοκαλλιέργειες/fasolokaliéryies/-φασολοκαλλιέργειες/fasolokaliéryies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασολοκαλλιέργεια

φασονατζής-ο/fasonajís-o/::
* McsEngl.wordElln.φασονατζής-ο/fasonajís-o/@wordElln,
* McsElln./fasonajís-o/φασονατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασονατζής-ο/fasonajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασονατζής-ο/fasonajís-o/@wordElln,
* McsElln.φασονατζής/fasonajís/!~ονομ-ενικ:φασονατζής-ο@wordElln,
* McsElln.φασονατζή/fasonají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασονατζής-ο@wordElln,
* McsElln.φασονατζήδες/fasonajídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασονατζής-ο@wordElln,
* McsElln.φασονατζήδων/fasonajídhon/!~γενι-πληθ:φασονατζής-ο@wordElln,

× base-form: φασονατζής
× base-pronunciation: /fasonajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φασονατζής/fasonajís/-φασονατζή/fasonají/-φασονατζή/fasonají/-φασονατζή/fasonají/-φασονατζήδες/fasonajídhes/-φασονατζήδων/fasonajídhon/-φασονατζήδες/fasonajídhes/-φασονατζήδες/fasonajídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασονατζής

φασουλάδα-η/fasuládha-i/::
* McsEngl.wordElln.φασουλάδα-η/fasuládha-i/@wordElln,
* McsElln./fasuládha-i/φασουλάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασουλάδα-η/fasuládha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασουλάδα-η/fasuládha-i/@wordElln,
* McsElln.φασουλάδα/fasuládha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασουλάδα-η@wordElln,
* McsElln.φασουλάδας/fasuládhas/!~γενι-ενικ:φασουλάδα-η@wordElln,
* McsElln.φασουλάδες/fasuládhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασουλάδα-η@wordElln,
* McsElln.φασουλάδων/fasuládhon/!~γενι-πληθ:φασουλάδα-η@wordElln,

× base-form: φασουλάδα
× base-pronunciation: /fasuládha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φασουλάδα/fasuládha/-φασουλάδας/fasuládhas/-φασουλάδα/fasuládha/-φασουλάδα/fasuládha/-φασουλάδες/fasuládhes/-φασουλάδων/fasuládhon/-φασουλάδες/fasuládhes/-φασουλάδες/fasuládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασουλάδα

φασουλάκι-το/fasuláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φασουλάκι-το/fasuláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fasuláki-to-s/φασουλάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασουλάκι-το/fasuláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασουλάκι-το/fasuláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φασουλάκι/fasuláki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασουλάκι-το@wordElln,
* McsElln.φασουλάκια/fasulákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασουλάκι-το@wordElln,

× base-form: φασουλάκι
× base-pronunciation: /fasuláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασουλάκι/fasuláki/-∅-φασουλάκι/fasuláki/-φασουλάκι/fasuláki/-φασουλάκια/fasulákka/-∅-φασουλάκια/fasulákka/-φασουλάκια/fasulákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φασουλάκι

φασούλι-το/fasúli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φασούλι-το/fasúli-to-s/@wordElln,
* McsElln./fasúli-to-s/φασούλι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασούλι-το/fasúli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασούλι-το/fasúli-to-s/@wordElln,
* McsElln.φασούλι/fasúli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασούλι-το@wordElln,
* McsElln.φασουλιού/fasullú/!~γενι-ενικ:φασούλι-το@wordElln,
* McsElln.φασούλια/fasúlla/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασούλι-το@wordElln,
* McsElln.φασουλιών/fasullón/!~γενι-πληθ:φασούλι-το@wordElln,

× base-form: φασούλι
× base-pronunciation: /fasúli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασούλι/fasúli/-φασουλιού/fasullú/-φασούλι/fasúli/-φασούλι/fasúli/-φασούλια/fasúlla/-φασουλιών/fasullón/-φασούλια/fasúlla/-φασούλια/fasúlla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασούλι

φαστφουντάδικο-το/fastfudádhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.φαστφουντάδικο-το/fastfudádhiko-to/@wordElln,
* McsElln./fastfudádhiko-to/φαστφουντάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαστφουντάδικο-το/fastfudádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαστφουντάδικο-το/fastfudádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.φαστφουντάδικο/fastfudádhiko/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαστφουντάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαστφουντάδικου/fastfudádhiku/!~γενι-ενικ:φαστφουντάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαστφουντάδικα/fastfudádhika/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαστφουντάδικο-το@wordElln,
* McsElln.φαστφουντάδικων/fastfudádhikon/!~γενι-πληθ:φαστφουντάδικο-το@wordElln,

× base-form: φαστφουντάδικο
× base-pronunciation: /fastfudádhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαστφουντάδικο/fastfudádhiko/-φαστφουντάδικου/fastfudádhiku/-φαστφουντάδικο/fastfudádhiko/-φαστφουντάδικο/fastfudádhiko/-φαστφουντάδικα/fastfudádhika/-φαστφουντάδικων/fastfudádhikon/-φαστφουντάδικα/fastfudádhika/-φαστφουντάδικα/fastfudádhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαστφουντάδικο

φασόλι-το/fasóli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φασόλι-το/fasóli-to-s/@wordElln,
* McsElln./fasóli-to-s/φασόλι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φασόλι-το/fasóli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φασόλι-το/fasóli-to-s/@wordElln,
* McsElln.φασόλι/fasóli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φασόλι-το@wordElln,
* McsElln.φασολιού/fasollú/!~γενι-ενικ:φασόλι-το@wordElln,
* McsElln.φασόλια/fasólla/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φασόλι-το@wordElln,
* McsElln.φασολιών/fasollón/!~γενι-πληθ:φασόλι-το@wordElln,

× base-form: φασόλι
× base-pronunciation: /fasóli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φασόλι/fasóli/-φασολιού/fasollú/-φασόλι/fasóli/-φασόλι/fasóli/-φασόλια/fasólla/-φασολιών/fasollón/-φασόλια/fasólla/-φασόλια/fasólla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φασόλι

φαταλίστρια-η/fatalístria-i/::
* McsEngl.wordElln.φαταλίστρια-η/fatalístria-i/@wordElln,
* McsElln./fatalístria-i/φαταλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαταλίστρια-η/fatalístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαταλίστρια-η/fatalístria-i/@wordElln,
* McsElln.φαταλίστρια/fatalístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαταλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φαταλίστριας/fatalístrias/!~γενι-ενικ:φαταλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φαταλίστριες/fatalístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαταλίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φαταλιστριών/fatalistrión/!~γενι-πληθ:φαταλίστρια-η@wordElln,

× base-form: φαταλίστρια
× base-pronunciation: /fatalístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαταλίστρια/fatalístria/-φαταλίστριας/fatalístrias/-φαταλίστρια/fatalístria/-φαταλίστρια/fatalístria/-φαταλίστριες/fatalístries/-φαταλιστριών/fatalistrión/-φαταλίστριες/fatalístries/-φαταλίστριες/fatalístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαταλίστρια

φαταλισμός-ο/fatalizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φαταλισμός-ο/fatalizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fatalizmós-o/φαταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαταλισμός-ο/fatalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαταλισμός-ο/fatalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φαταλισμός/fatalizmós/!~ονομ-ενικ:φαταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαταλισμού/fatalizmú/!~γενι-ενικ:φαταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαταλισμό/fatalizmó/!~αιτι-ενικ:φαταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαταλισμέ/fatalizmé/!~κλητ-ενικ:φαταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαταλισμοί/fatalizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φαταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαταλισμών/fatalizmón/!~γενι-πληθ:φαταλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φαταλισμούς/fatalizmús/!~αιτι-πληθ:φαταλισμός-ο@wordElln,

× base-form: φαταλισμός
× base-pronunciation: /fatalizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαταλισμός/fatalizmós/-φαταλισμού/fatalizmú/-φαταλισμό/fatalizmó/-φαταλισμέ/fatalizmé/-φαταλισμοί/fatalizmí/-φαταλισμών/fatalizmón/-φαταλισμούς/fatalizmús/-φαταλισμοί/fatalizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαταλισμός

φαταλιστής-ο/fatalistís-o/::
* McsEngl.wordElln.φαταλιστής-ο/fatalistís-o/@wordElln,
* McsElln./fatalistís-o/φαταλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαταλιστής-ο/fatalistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαταλιστής-ο/fatalistís-o/@wordElln,
* McsElln.φαταλιστής/fatalistís/!~ονομ-ενικ:φαταλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φαταλιστή/fatalistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαταλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φαταλιστές/fatalistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαταλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φαταλιστών/fatalistón/!~γενι-πληθ:φαταλιστής-ο@wordElln,

× base-form: φαταλιστής
× base-pronunciation: /fatalistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαταλιστής/fatalistís/-φαταλιστή/fatalistí/-φαταλιστή/fatalistí/-φαταλιστή/fatalistí/-φαταλιστές/fatalistés/-φαταλιστών/fatalistón/-φαταλιστές/fatalistés/-φαταλιστές/fatalistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαταλιστής

φατνίο-το/fatnío-to/::
* McsEngl.wordElln.φατνίο-το/fatnío-to/@wordElln,
* McsElln./fatnío-to/φατνίο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φατνίο-το/fatnío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φατνίο-το/fatnío-to/@wordElln,
* McsElln.φατνίο/fatnío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φατνίο-το@wordElln,
* McsElln.φατνίου/fatníu/!~γενι-ενικ:φατνίο-το@wordElln,
* McsElln.φατνία/fatnía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φατνίο-το@wordElln,
* McsElln.φατνίων/fatníon/!~γενι-πληθ:φατνίο-το@wordElln,

× base-form: φατνίο
× base-pronunciation: /fatnío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φατνίο/fatnío/-φατνίου/fatníu/-φατνίο/fatnío/-φατνίο/fatnío/-φατνία/fatnía/-φατνίων/fatníon/-φατνία/fatnía/-φατνία/fatnía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φατνίο

φατούρα-η/fatúra-i/::
* McsEngl.wordElln.φατούρα-η/fatúra-i/@wordElln,
* McsElln./fatúra-i/φατούρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φατούρα-η/fatúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φατούρα-η/fatúra-i/@wordElln,
* McsElln.φατούρα/fatúra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φατούρα-η@wordElln,
* McsElln.φατούρας/fatúras/!~γενι-ενικ:φατούρα-η@wordElln,
* McsElln.φατούρες/fatúres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φατούρα-η@wordElln,

× base-form: φατούρα
× base-pronunciation: /fatúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φατούρα/fatúra/-φατούρας/fatúras/-φατούρα/fatúra/-φατούρα/fatúra/-φατούρες/fatúres/-∅-φατούρες/fatúres/-φατούρες/fatúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φατούρα

φατρία-η/fatría-i/::
* McsEngl.wordElln.φατρία-η/fatría-i/@wordElln,
* McsElln./fatría-i/φατρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φατρία-η/fatría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φατρία-η/fatría-i/@wordElln,
* McsElln.φατρία/fatría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φατρία-η@wordElln,
* McsElln.φατρίας/fatrías/!~γενι-ενικ:φατρία-η@wordElln,
* McsElln.φατρίες/fatríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φατρία-η@wordElln,
* McsElln.φατριών/fatrión/!~γενι-πληθ:φατρία-η@wordElln,

× base-form: φατρία
× base-pronunciation: /fatría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φατρία/fatría/-φατρίας/fatrías/-φατρία/fatría/-φατρία/fatría/-φατρίες/fatríes/-φατριών/fatrión/-φατρίες/fatríes/-φατρίες/fatríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φατρία

φατριασμός-ο/fatriazmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φατριασμός-ο/fatriazmós-o/@wordElln,
* McsElln./fatriazmós-o/φατριασμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φατριασμός-ο/fatriazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φατριασμός-ο/fatriazmós-o/@wordElln,
* McsElln.φατριασμός/fatriazmós/!~ονομ-ενικ:φατριασμός-ο@wordElln,
* McsElln.φατριασμού/fatriazmú/!~γενι-ενικ:φατριασμός-ο@wordElln,
* McsElln.φατριασμό/fatriazmó/!~αιτι-ενικ:φατριασμός-ο@wordElln,
* McsElln.φατριασμέ/fatriazmé/!~κλητ-ενικ:φατριασμός-ο@wordElln,
* McsElln.φατριασμοί/fatriazmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φατριασμός-ο@wordElln,
* McsElln.φατριασμών/fatriazmón/!~γενι-πληθ:φατριασμός-ο@wordElln,
* McsElln.φατριασμούς/fatriazmús/!~αιτι-πληθ:φατριασμός-ο@wordElln,

× base-form: φατριασμός
× base-pronunciation: /fatriazmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φατριασμός/fatriazmós/-φατριασμού/fatriazmú/-φατριασμό/fatriazmó/-φατριασμέ/fatriazmé/-φατριασμοί/fatriazmí/-φατριασμών/fatriazmón/-φατριασμούς/fatriazmús/-φατριασμοί/fatriazmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φατριασμός

φατριαστής-ο/fatriastís-o/::
* McsEngl.wordElln.φατριαστής-ο/fatriastís-o/@wordElln,
* McsElln./fatriastís-o/φατριαστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φατριαστής-ο/fatriastís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φατριαστής-ο/fatriastís-o/@wordElln,
* McsElln.φατριαστής/fatriastís/!~ονομ-ενικ:φατριαστής-ο@wordElln,
* McsElln.φατριαστή/fatriastí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φατριαστής-ο@wordElln,
* McsElln.φατριαστές/fatriastés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φατριαστής-ο@wordElln,
* McsElln.φατριαστών/fatriastón/!~γενι-πληθ:φατριαστής-ο@wordElln,

× base-form: φατριαστής
× base-pronunciation: /fatriastís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φατριαστής/fatriastís/-φατριαστή/fatriastí/-φατριαστή/fatriastí/-φατριαστή/fatriastí/-φατριαστές/fatriastés/-φατριαστών/fatriastón/-φατριαστές/fatriastés/-φατριαστές/fatriastés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φατριαστής

φατσούλα-η/facúla-i/::
* McsEngl.wordElln.φατσούλα-η/facúla-i/@wordElln,
* McsElln./facúla-i/φατσούλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φατσούλα-η/facúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φατσούλα-η/facúla-i/@wordElln,
* McsElln.φατσούλα/facúla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φατσούλα-η@wordElln,
* McsElln.φατσούλας/facúlas/!~γενι-ενικ:φατσούλα-η@wordElln,
* McsElln.φατσούλες/facúles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φατσούλα-η@wordElln,

× base-form: φατσούλα
× base-pronunciation: /facúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φατσούλα/facúla/-φατσούλας/facúlas/-φατσούλα/facúla/-φατσούλα/facúla/-φατσούλες/facúles/-∅-φατσούλες/facúles/-φατσούλες/facúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φατσούλα

φαυλοκρατία-η/favlokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.φαυλοκρατία-η/favlokratía-i/@wordElln,
* McsElln./favlokratía-i/φαυλοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαυλοκρατία-η/favlokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαυλοκρατία-η/favlokratía-i/@wordElln,
* McsElln.φαυλοκρατία/favlokratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαυλοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φαυλοκρατίας/favlokratías/!~γενι-ενικ:φαυλοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φαυλοκρατίες/favlokratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαυλοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.φαυλοκρατιών/favlokratión/!~γενι-πληθ:φαυλοκρατία-η@wordElln,

× base-form: φαυλοκρατία
× base-pronunciation: /favlokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαυλοκρατία/favlokratía/-φαυλοκρατίας/favlokratías/-φαυλοκρατία/favlokratía/-φαυλοκρατία/favlokratía/-φαυλοκρατίες/favlokratíes/-φαυλοκρατιών/favlokratión/-φαυλοκρατίες/favlokratíes/-φαυλοκρατίες/favlokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαυλοκρατία

φαυλοκόλακας-ο/favlokólakas-o/::
* McsEngl.wordElln.φαυλοκόλακας-ο/favlokólakas-o/@wordElln,
* McsElln./favlokólakas-o/φαυλοκόλακας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαυλοκόλακας-ο/favlokólakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαυλοκόλακας-ο/favlokólakas-o/@wordElln,
* McsElln.φαυλοκόλακας/favlokólakas/!~ονομ-ενικ:φαυλοκόλακας-ο@wordElln,
* McsElln.φαυλοκόλακα/favlokólaka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαυλοκόλακας-ο@wordElln,
* McsElln.φαυλοκόλακες/favlokólakes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαυλοκόλακας-ο@wordElln,
* McsElln.φαυλοκολάκων/favlokolákon/!~γενι-πληθ:φαυλοκόλακας-ο@wordElln,

× base-form: φαυλοκόλακας
× base-pronunciation: /favlokólakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαυλοκόλακας/favlokólakas/-φαυλοκόλακα/favlokólaka/-φαυλοκόλακα/favlokólaka/-φαυλοκόλακα/favlokólaka/-φαυλοκόλακες/favlokólakes/-φαυλοκολάκων/favlokolákon/-φαυλοκόλακες/favlokólakes/-φαυλοκόλακες/favlokólakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαυλοκόλακας

φαυλότητα-η/favlótita-i/::
* McsEngl.wordElln.φαυλότητα-η/favlótita-i/@wordElln,
* McsElln./favlótita-i/φαυλότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαυλότητα-η/favlótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαυλότητα-η/favlótita-i/@wordElln,
* McsElln.φαυλότητα/favlótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαυλότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαυλότητας/favlótitas/!~γενι-ενικ:φαυλότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαυλότητες/favlótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαυλότητα-η@wordElln,
* McsElln.φαυλοτήτων/favlotíton/!~γενι-πληθ:φαυλότητα-η@wordElln,

× base-form: φαυλότητα
× base-pronunciation: /favlótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαυλότητα/favlótita/-φαυλότητας/favlótitas/-φαυλότητα/favlótita/-φαυλότητα/favlótita/-φαυλότητες/favlótites/-φαυλοτήτων/favlotíton/-φαυλότητες/favlótites/-φαυλότητες/favlótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: φαυλότητα

φαφλατάρισμα-το/faflatárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.φαφλατάρισμα-το/faflatárizma-to/@wordElln,
* McsElln./faflatárizma-to/φαφλατάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαφλατάρισμα-το/faflatárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαφλατάρισμα-το/faflatárizma-to/@wordElln,
* McsElln.φαφλατάρισμα/faflatárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαφλατάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φαφλαταρίσματος/faflatarízmatos/!~γενι-ενικ:φαφλατάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φαφλαταρίσματα/faflatarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαφλατάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φαφλαταρισμάτων/faflatarizmáton/!~γενι-πληθ:φαφλατάρισμα-το@wordElln,

× base-form: φαφλατάρισμα
× base-pronunciation: /faflatárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φαφλατάρισμα/faflatárizma/-φαφλαταρίσματος/faflatarízmatos/-φαφλατάρισμα/faflatárizma/-φαφλατάρισμα/faflatárizma/-φαφλαταρίσματα/faflatarízmata/-φαφλαταρισμάτων/faflatarizmáton/-φαφλαταρίσματα/faflatarízmata/-φαφλαταρίσματα/faflatarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαφλατάρισμα

φαφλατάς-ο/faflatás-o/::
* McsEngl.wordElln.φαφλατάς-ο/faflatás-o/@wordElln,
* McsElln./faflatás-o/φαφλατάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαφλατάς-ο/faflatás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαφλατάς-ο/faflatás-o/@wordElln,
* McsElln.φαφλατάς/faflatás/!~ονομ-ενικ:φαφλατάς-ο@wordElln,
* McsElln.φαφλατά/faflatá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαφλατάς-ο@wordElln,
* McsElln.φαφλατάδες/faflatádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαφλατάς-ο@wordElln,
* McsElln.φαφλατάδων/faflatádhon/!~γενι-πληθ:φαφλατάς-ο@wordElln,

× base-form: φαφλατάς
× base-pronunciation: /faflatás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαφλατάς/faflatás/-φαφλατά/faflatá/-φαφλατά/faflatá/-φαφλατά/faflatá/-φαφλατάδες/faflatádhes/-φαφλατάδων/faflatádhon/-φαφλατάδες/faflatádhes/-φαφλατάδες/faflatádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαφλατάς

φαφούτα-η/fafúta-i/::
* McsEngl.wordElln.φαφούτα-η/fafúta-i/@wordElln,
* McsElln./fafúta-i/φαφούτα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαφούτα-η/fafúta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαφούτα-η/fafúta-i/@wordElln,
* McsElln.φαφούτα/fafúta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαφούτα-η@wordElln,
* McsElln.φαφούτας/fafútas/!~γενι-ενικ:φαφούτα-η@wordElln,
* McsElln.φαφούτες/fafútes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαφούτα-η@wordElln,
* McsElln.φαφουτών/fafutón/!~γενι-πληθ:φαφούτα-η@wordElln,

× base-form: φαφούτα
× base-pronunciation: /fafúta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαφούτα/fafúta/-φαφούτας/fafútas/-φαφούτα/fafúta/-φαφούτα/fafúta/-φαφούτες/fafútes/-φαφουτών/fafutón/-φαφούτες/fafútes/-φαφούτες/fafútes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαφούτα

φαφούτης-ο/fafútis-o/::
* McsEngl.wordElln.φαφούτης-ο/fafútis-o/@wordElln,
* McsElln./fafútis-o/φαφούτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαφούτης-ο/fafútis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαφούτης-ο/fafútis-o/@wordElln,
* McsElln.φαφούτης/fafútis/!~ονομ-ενικ:φαφούτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαφούτη/fafúti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαφούτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαφούτηδες/fafútidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαφούτης-ο@wordElln,
* McsElln.φαφούτηδων/fafútidhon/!~γενι-πληθ:φαφούτης-ο@wordElln,

× base-form: φαφούτης
× base-pronunciation: /fafútis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φαφούτης/fafútis/-φαφούτη/fafúti/-φαφούτη/fafúti/-φαφούτη/fafúti/-φαφούτηδες/fafútidhes/-φαφούτηδων/fafútidhon/-φαφούτηδες/fafútidhes/-φαφούτηδες/fafútidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαφούτης

φαφούτισσα-η/fafútisa-i/::
* McsEngl.wordElln.φαφούτισσα-η/fafútisa-i/@wordElln,
* McsElln./fafútisa-i/φαφούτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φαφούτισσα-η/fafútisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φαφούτισσα-η/fafútisa-i/@wordElln,
* McsElln.φαφούτισσα/fafútisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φαφούτισσα-η@wordElln,
* McsElln.φαφούτισσας/fafútisas/!~γενι-ενικ:φαφούτισσα-η@wordElln,
* McsElln.φαφούτισσες/fafútises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φαφούτισσα-η@wordElln,
* McsElln.φαφουτισσών/fafutisón/!~γενι-πληθ:φαφούτισσα-η@wordElln,

× base-form: φαφούτισσα
× base-pronunciation: /fafútisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φαφούτισσα/fafútisa/-φαφούτισσας/fafútisas/-φαφούτισσα/fafútisa/-φαφούτισσα/fafútisa/-φαφούτισσες/fafútises/-φαφουτισσών/fafutisón/-φαφούτισσες/fafútises/-φαφούτισσες/fafútises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φαφούτισσα

φεγγάρι-το/fegári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φεγγάρι-το/fegári-to-s/@wordElln,
* McsElln./fegári-to-s/φεγγάρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεγγάρι-το/fegári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεγγάρι-το/fegári-to-s/@wordElln,
* McsElln.φεγγάρι/fegári/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεγγάρι-το@wordElln,
* McsElln.φεγγαριού/fegaryyú/!~γενι-ενικ:φεγγάρι-το@wordElln,
* McsElln.φεγγάρια/fegáryya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεγγάρι-το@wordElln,
* McsElln.φεγγαριών/fegaryyón/!~γενι-πληθ:φεγγάρι-το@wordElln,

× base-form: φεγγάρι
× base-pronunciation: /fegári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φεγγάρι/fegári/-φεγγαριού/fegaryyú/-φεγγάρι/fegári/-φεγγάρι/fegári/-φεγγάρια/fegáryya/-φεγγαριών/fegaryyón/-φεγγάρια/fegáryya/-φεγγάρια/fegáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεγγάρι

φεγγαράδα-η/fegarádha-i/::
* McsEngl.wordElln.φεγγαράδα-η/fegarádha-i/@wordElln,
* McsElln./fegarádha-i/φεγγαράδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεγγαράδα-η/fegarádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεγγαράδα-η/fegarádha-i/@wordElln,
* McsElln.φεγγαράδα/fegarádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεγγαράδα-η@wordElln,
* McsElln.φεγγαράδας/fegarádhas/!~γενι-ενικ:φεγγαράδα-η@wordElln,
* McsElln.φεγγαράδες/fegarádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεγγαράδα-η@wordElln,
* McsElln.φεγγαράδων/fegarádhon/!~γενι-πληθ:φεγγαράδα-η@wordElln,

× base-form: φεγγαράδα
× base-pronunciation: /fegarádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φεγγαράδα/fegarádha/-φεγγαράδας/fegarádhas/-φεγγαράδα/fegarádha/-φεγγαράδα/fegarádha/-φεγγαράδες/fegarádhes/-φεγγαράδων/fegarádhon/-φεγγαράδες/fegarádhes/-φεγγαράδες/fegarádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεγγαράδα

φεγγαράκι-το/fegaráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φεγγαράκι-το/fegaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fegaráki-to-s/φεγγαράκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεγγαράκι-το/fegaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεγγαράκι-το/fegaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φεγγαράκι/fegaráki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεγγαράκι-το@wordElln,
* McsElln.φεγγαράκια/fegarákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεγγαράκι-το@wordElln,

× base-form: φεγγαράκι
× base-pronunciation: /fegaráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φεγγαράκι/fegaráki/-∅-φεγγαράκι/fegaráki/-φεγγαράκι/fegaráki/-φεγγαράκια/fegarákka/-∅-φεγγαράκια/fegarákka/-φεγγαράκια/fegarákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φεγγαράκι

φεγγαρόφως-το/fegarófos-to/::
* McsEngl.wordElln.φεγγαρόφως-το/fegarófos-to/@wordElln,
* McsElln./fegarófos-to/φεγγαρόφως-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεγγαρόφως-το/fegarófos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεγγαρόφως-το/fegarófos-to/@wordElln,
* McsElln.φεγγαρόφως/fegarófos/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεγγαρόφως-το@wordElln,
* McsElln.φεγγαρόφωτος/fegarófotos/!~γενι-ενικ:φεγγαρόφως-το@wordElln,
* McsElln.φεγγαρόφωτα/fegarófota/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεγγαρόφως-το@wordElln,
* McsElln.φεγγαροφώτων/fegarofóton/!~γενι-πληθ:φεγγαρόφως-το@wordElln,

× base-form: φεγγαρόφως
× base-pronunciation: /fegarófos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φεγγαρόφως/fegarófos/-φεγγαρόφωτος/fegarófotos/-φεγγαρόφως/fegarófos/-φεγγαρόφως/fegarófos/-φεγγαρόφωτα/fegarófota/-φεγγαροφώτων/fegarofóton/-φεγγαρόφωτα/fegarófota/-φεγγαρόφωτα/fegarófota/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚωςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεγγαρόφως

φεγγαρόφωτο-το/fegarófoto-to/::
* McsEngl.wordElln.φεγγαρόφωτο-το/fegarófoto-to/@wordElln,
* McsElln./fegarófoto-to/φεγγαρόφωτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεγγαρόφωτο-το/fegarófoto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεγγαρόφωτο-το/fegarófoto-to/@wordElln,
* McsElln.φεγγαρόφωτο/fegarófoto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεγγαρόφωτο-το@wordElln,
* McsElln.φεγγαρόφωτου/fegarófotu/!~γενι-ενικ:φεγγαρόφωτο-το@wordElln,
* McsElln.φεγγαρόφωτα/fegarófota/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεγγαρόφωτο-το@wordElln,
* McsElln.φεγγαρόφωτων/fegarófoton/!~γενι-πληθ:φεγγαρόφωτο-το@wordElln,

× base-form: φεγγαρόφωτο
× base-pronunciation: /fegarófoto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φεγγαρόφωτο/fegarófoto/-φεγγαρόφωτου/fegarófotu/-φεγγαρόφωτο/fegarófoto/-φεγγαρόφωτο/fegarófoto/-φεγγαρόφωτα/fegarófota/-φεγγαρόφωτων/fegarófoton/-φεγγαρόφωτα/fegarófota/-φεγγαρόφωτα/fegarófota/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεγγαρόφωτο

φεγγοβολή-η/fegovolí-i/::
* McsEngl.wordElln.φεγγοβολή-η/fegovolí-i/@wordElln,
* McsElln./fegovolí-i/φεγγοβολή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεγγοβολή-η/fegovolí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεγγοβολή-η/fegovolí-i/@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολή/fegovolí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεγγοβολή-η@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολής/fegovolís/!~γενι-ενικ:φεγγοβολή-η@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολές/fegovolés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεγγοβολή-η@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολών/fegovolón/!~γενι-πληθ:φεγγοβολή-η@wordElln,

× base-form: φεγγοβολή
× base-pronunciation: /fegovolí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φεγγοβολή/fegovolí/-φεγγοβολής/fegovolís/-φεγγοβολή/fegovolí/-φεγγοβολή/fegovolí/-φεγγοβολές/fegovolés/-φεγγοβολών/fegovolón/-φεγγοβολές/fegovolés/-φεγγοβολές/fegovolés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεγγοβολή

φεγγοβολιά-η/fegovollá-i/::
* McsEngl.wordElln.φεγγοβολιά-η/fegovollá-i/@wordElln,
* McsElln./fegovollá-i/φεγγοβολιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεγγοβολιά-η/fegovollá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεγγοβολιά-η/fegovollá-i/@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολιά/fegovollá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεγγοβολιά-η@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολιάς/fegovollás/!~γενι-ενικ:φεγγοβολιά-η@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολιές/fegovollés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεγγοβολιά-η@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολιών/fegovollón/!~γενι-πληθ:φεγγοβολιά-η@wordElln,

× base-form: φεγγοβολιά
× base-pronunciation: /fegovollá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φεγγοβολιά/fegovollá/-φεγγοβολιάς/fegovollás/-φεγγοβολιά/fegovollá/-φεγγοβολιά/fegovollá/-φεγγοβολιές/fegovollés/-φεγγοβολιών/fegovollón/-φεγγοβολιές/fegovollés/-φεγγοβολιές/fegovollés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεγγοβολιά

φεγγοβόλημα-το/fegovólima-to/::
* McsEngl.wordElln.φεγγοβόλημα-το/fegovólima-to/@wordElln,
* McsElln./fegovólima-to/φεγγοβόλημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεγγοβόλημα-το/fegovólima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεγγοβόλημα-το/fegovólima-to/@wordElln,
* McsElln.φεγγοβόλημα/fegovólima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεγγοβόλημα-το@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολήματος/fegovolímatos/!~γενι-ενικ:φεγγοβόλημα-το@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολήματα/fegovolímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεγγοβόλημα-το@wordElln,
* McsElln.φεγγοβολημάτων/fegovolimáton/!~γενι-πληθ:φεγγοβόλημα-το@wordElln,

× base-form: φεγγοβόλημα
× base-pronunciation: /fegovólima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φεγγοβόλημα/fegovólima/-φεγγοβολήματος/fegovolímatos/-φεγγοβόλημα/fegovólima/-φεγγοβόλημα/fegovólima/-φεγγοβολήματα/fegovolímata/-φεγγοβολημάτων/fegovolimáton/-φεγγοβολήματα/fegovolímata/-φεγγοβολήματα/fegovolímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεγγοβόλημα

φειδωλία-η/fidholía-i/::
* McsEngl.wordElln.φειδωλία-η/fidholía-i/@wordElln,
* McsElln./fidholía-i/φειδωλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φειδωλία-η/fidholía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φειδωλία-η/fidholía-i/@wordElln,
* McsElln.φειδωλία/fidholía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φειδωλία-η@wordElln,
* McsElln.φειδωλίας/fidholías/!~γενι-ενικ:φειδωλία-η@wordElln,
* McsElln.φειδωλίες/fidholíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φειδωλία-η@wordElln,
* McsElln.φειδωλιών/fidhollón/!~γενι-πληθ:φειδωλία-η@wordElln,

× base-form: φειδωλία
× base-pronunciation: /fidholía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φειδωλία/fidholía/-φειδωλίας/fidholías/-φειδωλία/fidholía/-φειδωλία/fidholía/-φειδωλίες/fidholíes/-φειδωλιών/fidhollón/-φειδωλίες/fidholíes/-φειδωλίες/fidholíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φειδωλία

φελάχος-ο/feláhos-o/::
* McsEngl.wordElln.φελάχος-ο/feláhos-o/@wordElln,
* McsElln./feláhos-o/φελάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φελάχος-ο/feláhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φελάχος-ο/feláhos-o/@wordElln,
* McsElln.φελάχος/feláhos/!~ονομ-ενικ:φελάχος-ο@wordElln,
* McsElln.φελάχου/feláhu/!~γενι-ενικ:φελάχος-ο@wordElln,
* McsElln.φελάχο/feláho/!~αιτι-ενικ:φελάχος-ο@wordElln,
* McsElln.φελάχε/feláhe/!~κλητ-ενικ:φελάχος-ο@wordElln,
* McsElln.φελάχοι/feláhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φελάχος-ο@wordElln,
* McsElln.φελάχων/feláhon/!~γενι-πληθ:φελάχος-ο@wordElln,
* McsElln.φελάχους/feláhus/!~αιτι-πληθ:φελάχος-ο@wordElln,

× base-form: φελάχος
× base-pronunciation: /feláhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φελάχος/feláhos/-φελάχου/feláhu/-φελάχο/feláho/-φελάχε/feláhe/-φελάχοι/feláhi/-φελάχων/feláhon/-φελάχους/feláhus/-φελάχοι/feláhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φελάχος

φελέκι-το/feléki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φελέκι-το/feléki-to-s/@wordElln,
* McsElln./feléki-to-s/φελέκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φελέκι-το/feléki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φελέκι-το/feléki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φελέκι/feléki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φελέκι-το@wordElln,
* McsElln.φελέκια/felékka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φελέκι-το@wordElln,

× base-form: φελέκι
× base-pronunciation: /feléki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φελέκι/feléki/-∅-φελέκι/feléki/-φελέκι/feléki/-φελέκια/felékka/-∅-φελέκια/felékka/-φελέκια/felékka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φελέκι

φελί-το/felí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φελί-το/felí-to-s/@wordElln,
* McsElln./felí-to-s/φελί-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φελί-το/felí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φελί-το/felí-to-s/@wordElln,
* McsElln.φελί/felí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φελί-το@wordElln,
* McsElln.φελιού/fellú/!~γενι-ενικ:φελί-το@wordElln,
* McsElln.φελιά/fellá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φελί-το@wordElln,
* McsElln.φελιών/fellón/!~γενι-πληθ:φελί-το@wordElln,

× base-form: φελί
× base-pronunciation: /felí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φελί/felí/-φελιού/fellú/-φελί/felí/-φελί/felí/-φελιά/fellá/-φελιών/fellón/-φελιά/fellá/-φελιά/fellá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φελί

φελλός-ο/felós-o/::
* McsEngl.wordElln.φελλός-ο/felós-o/@wordElln,
* McsElln./felós-o/φελλός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φελλός-ο/felós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φελλός-ο/felós-o/@wordElln,
* McsElln.φελλός/felós/!~ονομ-ενικ:φελλός-ο@wordElln,
* McsElln.φελλού/felú/!~γενι-ενικ:φελλός-ο@wordElln,
* McsElln.φελλό/feló/!~αιτι-ενικ:φελλός-ο@wordElln,
* McsElln.φελλέ/felé/!~κλητ-ενικ:φελλός-ο@wordElln,
* McsElln.φελλοί/felí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φελλός-ο@wordElln,
* McsElln.φελλών/felón/!~γενι-πληθ:φελλός-ο@wordElln,
* McsElln.φελλούς/felús/!~αιτι-πληθ:φελλός-ο@wordElln,

× base-form: φελλός
× base-pronunciation: /felós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φελλός/felós/-φελλού/felú/-φελλό/feló/-φελλέ/felé/-φελλοί/felí/-φελλών/felón/-φελλούς/felús/-φελλοί/felí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φελλός

φελούκα-η/felúka-i/::
* McsEngl.wordElln.φελούκα-η/felúka-i/@wordElln,
* McsElln./felúka-i/φελούκα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φελούκα-η/felúka-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φελούκα-η/felúka-i/@wordElln,
* McsElln.φελούκα/felúka/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φελούκα-η@wordElln,
* McsElln.φελούκας/felúkas/!~γενι-ενικ:φελούκα-η@wordElln,
* McsElln.φελούκες/felúkes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φελούκα-η@wordElln,

× base-form: φελούκα
× base-pronunciation: /felúka/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φελούκα/felúka/-φελούκας/felúkas/-φελούκα/felúka/-φελούκα/felúka/-φελούκες/felúkes/-∅-φελούκες/felúkes/-φελούκες/felúkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φελούκα

φεμινίστρια-η/feminístria-i/::
* McsEngl.wordElln.φεμινίστρια-η/feminístria-i/@wordElln,
* McsElln./feminístria-i/φεμινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεμινίστρια-η/feminístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεμινίστρια-η/feminístria-i/@wordElln,
* McsElln.φεμινίστρια/feminístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεμινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φεμινίστριας/feminístrias/!~γενι-ενικ:φεμινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φεμινίστριες/feminístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεμινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φεμινιστριών/feministrión/!~γενι-πληθ:φεμινίστρια-η@wordElln,

× base-form: φεμινίστρια
× base-pronunciation: /feminístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φεμινίστρια/feminístria/-φεμινίστριας/feminístrias/-φεμινίστρια/feminístria/-φεμινίστρια/feminístria/-φεμινίστριες/feminístries/-φεμινιστριών/feministrión/-φεμινίστριες/feminístries/-φεμινίστριες/feminístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεμινίστρια

φεμιναζισμός-ο/feminazizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φεμιναζισμός-ο/feminazizmós-o/@wordElln,
* McsElln./feminazizmós-o/φεμιναζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεμιναζισμός-ο/feminazizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεμιναζισμός-ο/feminazizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φεμιναζισμός/feminazizmós/!~ονομ-ενικ:φεμιναζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμιναζισμού/feminazizmú/!~γενι-ενικ:φεμιναζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμιναζισμό/feminazizmó/!~αιτι-ενικ:φεμιναζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμιναζισμέ/feminazizmé/!~κλητ-ενικ:φεμιναζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμιναζισμοί/feminazizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φεμιναζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμιναζισμών/feminazizmón/!~γενι-πληθ:φεμιναζισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμιναζισμούς/feminazizmús/!~αιτι-πληθ:φεμιναζισμός-ο@wordElln,

× base-form: φεμιναζισμός
× base-pronunciation: /feminazizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φεμιναζισμός/feminazizmós/-φεμιναζισμού/feminazizmú/-φεμιναζισμό/feminazizmó/-φεμιναζισμέ/feminazizmé/-φεμιναζισμοί/feminazizmí/-φεμιναζισμών/feminazizmón/-φεμιναζισμούς/feminazizmús/-φεμιναζισμοί/feminazizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεμιναζισμός

φεμινισμός-ο/feminizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φεμινισμός-ο/feminizmós-o/@wordElln,
* McsElln./feminizmós-o/φεμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεμινισμός-ο/feminizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεμινισμός-ο/feminizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φεμινισμός/feminizmós/!~ονομ-ενικ:φεμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμινισμού/feminizmú/!~γενι-ενικ:φεμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμινισμό/feminizmó/!~αιτι-ενικ:φεμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμινισμέ/feminizmé/!~κλητ-ενικ:φεμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμινισμοί/feminizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φεμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμινισμών/feminizmón/!~γενι-πληθ:φεμινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεμινισμούς/feminizmús/!~αιτι-πληθ:φεμινισμός-ο@wordElln,

× base-form: φεμινισμός
× base-pronunciation: /feminizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φεμινισμός/feminizmós/-φεμινισμού/feminizmú/-φεμινισμό/feminizmó/-φεμινισμέ/feminizmé/-φεμινισμοί/feminizmí/-φεμινισμών/feminizmón/-φεμινισμούς/feminizmús/-φεμινισμοί/feminizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεμινισμός

φεμινιστής-ο/feministís-o/::
* McsEngl.wordElln.φεμινιστής-ο/feministís-o/@wordElln,
* McsElln./feministís-o/φεμινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεμινιστής-ο/feministís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεμινιστής-ο/feministís-o/@wordElln,
* McsElln.φεμινιστής/feministís/!~ονομ-ενικ:φεμινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φεμινιστή/feministí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεμινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φεμινιστές/feministés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεμινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φεμινιστών/feministón/!~γενι-πληθ:φεμινιστής-ο@wordElln,

× base-form: φεμινιστής
× base-pronunciation: /feministís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φεμινιστής/feministís/-φεμινιστή/feministí/-φεμινιστή/feministí/-φεμινιστή/feministí/-φεμινιστές/feministés/-φεμινιστών/feministón/-φεμινιστές/feministés/-φεμινιστές/feministés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεμινιστής

φεμτόμετρο-το/femtómetro-to/::
* McsEngl.wordElln.φεμτόμετρο-το/femtómetro-to/@wordElln,
* McsElln./femtómetro-to/φεμτόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεμτόμετρο-το/femtómetro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεμτόμετρο-το/femtómetro-to/@wordElln,
* McsElln.φεμτόμετρο/femtómetro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεμτόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.φεμτομέτρου/femtométru/!~γενι-ενικ:φεμτόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.φεμτόμετρου/femtómetru/!~γενι-ενικ:φεμτόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.φεμτόμετρα/femtómetra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεμτόμετρο-το@wordElln,
* McsElln.φεμτομέτρων/femtométron/!~γενι-πληθ:φεμτόμετρο-το@wordElln,

× base-form: φεμτόμετρο
× base-pronunciation: /femtómetro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φεμτόμετρο/femtómetro/-φεμτομέτρου/femtométru/|φεμτόμετρου/femtómetru/-φεμτόμετρο/femtómetro/-φεμτόμετρο/femtómetro/-φεμτόμετρα/femtómetra/-φεμτομέτρων/femtométron/-φεμτόμετρα/femtómetra/-φεμτόμετρα/femtómetra/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φεμτόμετρο

φενάκη-η/fenáki-i/::
* McsEngl.wordElln.φενάκη-η/fenáki-i/@wordElln,
* McsElln./fenáki-i/φενάκη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φενάκη-η/fenáki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φενάκη-η/fenáki-i/@wordElln,
* McsElln.φενάκη/fenáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φενάκη-η@wordElln,
* McsElln.φενάκης/fenákis/!~γενι-ενικ:φενάκη-η@wordElln,
* McsElln.φενάκες/fenákes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φενάκη-η@wordElln,
* McsElln.φενακών/fenakón/!~γενι-πληθ:φενάκη-η@wordElln,

× base-form: φενάκη
× base-pronunciation: /fenáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φενάκη/fenáki/-φενάκης/fenákis/-φενάκη/fenáki/-φενάκη/fenáki/-φενάκες/fenákes/-φενακών/fenakón/-φενάκες/fenákes/-φενάκες/fenákes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φενάκη

φενακισμός-ο/fenakizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φενακισμός-ο/fenakizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fenakizmós-o/φενακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φενακισμός-ο/fenakizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φενακισμός-ο/fenakizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φενακισμός/fenakizmós/!~ονομ-ενικ:φενακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φενακισμού/fenakizmú/!~γενι-ενικ:φενακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φενακισμό/fenakizmó/!~αιτι-ενικ:φενακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φενακισμέ/fenakizmé/!~κλητ-ενικ:φενακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φενακισμοί/fenakizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φενακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φενακισμών/fenakizmón/!~γενι-πληθ:φενακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φενακισμούς/fenakizmús/!~αιτι-πληθ:φενακισμός-ο@wordElln,

× base-form: φενακισμός
× base-pronunciation: /fenakizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φενακισμός/fenakizmós/-φενακισμού/fenakizmú/-φενακισμό/fenakizmó/-φενακισμέ/fenakizmé/-φενακισμοί/fenakizmí/-φενακισμών/fenakizmón/-φενακισμούς/fenakizmús/-φενακισμοί/fenakizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φενακισμός

φεντεραλισμός-ο/federalizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φεντεραλισμός-ο/federalizmós-o/@wordElln,
* McsElln./federalizmós-o/φεντεραλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεντεραλισμός-ο/federalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεντεραλισμός-ο/federalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φεντεραλισμός/federalizmós/!~ονομ-ενικ:φεντεραλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεντεραλισμού/federalizmú/!~γενι-ενικ:φεντεραλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεντεραλισμό/federalizmó/!~αιτι-ενικ:φεντεραλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεντεραλισμέ/federalizmé/!~κλητ-ενικ:φεντεραλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεντεραλισμοί/federalizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φεντεραλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεντεραλισμών/federalizmón/!~γενι-πληθ:φεντεραλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεντεραλισμούς/federalizmús/!~αιτι-πληθ:φεντεραλισμός-ο@wordElln,

× base-form: φεντεραλισμός
× base-pronunciation: /federalizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φεντεραλισμός/federalizmós/-φεντεραλισμού/federalizmú/-φεντεραλισμό/federalizmó/-φεντεραλισμέ/federalizmé/-φεντεραλισμοί/federalizmí/-φεντεραλισμών/federalizmón/-φεντεραλισμούς/federalizmús/-φεντεραλισμοί/federalizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεντεραλισμός

φεντεραλιστής-ο/federalistís-o/::
* McsEngl.wordElln.φεντεραλιστής-ο/federalistís-o/@wordElln,
* McsElln./federalistís-o/φεντεραλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεντεραλιστής-ο/federalistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεντεραλιστής-ο/federalistís-o/@wordElln,
* McsElln.φεντεραλιστής/federalistís/!~ονομ-ενικ:φεντεραλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φεντεραλιστή/federalistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεντεραλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φεντεραλιστές/federalistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεντεραλιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φεντεραλιστών/federalistón/!~γενι-πληθ:φεντεραλιστής-ο@wordElln,

× base-form: φεντεραλιστής
× base-pronunciation: /federalistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φεντεραλιστής/federalistís/-φεντεραλιστή/federalistí/-φεντεραλιστή/federalistí/-φεντεραλιστή/federalistí/-φεντεραλιστές/federalistés/-φεντεραλιστών/federalistón/-φεντεραλιστές/federalistés/-φεντεραλιστές/federalistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεντεραλιστής

φεντόρα-η/fedóra-i/::
* McsEngl.wordElln.φεντόρα-η/fedóra-i/@wordElln,
* McsElln./fedóra-i/φεντόρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεντόρα-η/fedóra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεντόρα-η/fedóra-i/@wordElln,
* McsElln.φεντόρα/fedóra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεντόρα-η@wordElln,
* McsElln.φεντόρας/fedóras/!~γενι-ενικ:φεντόρα-η@wordElln,
* McsElln.φεντόρες/fedóres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεντόρα-η@wordElln,
* McsElln.φεντόρων/fedóron/!~γενι-πληθ:φεντόρα-η@wordElln,

× base-form: φεντόρα
× base-pronunciation: /fedóra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φεντόρα/fedóra/-φεντόρας/fedóras/-φεντόρα/fedóra/-φεντόρα/fedóra/-φεντόρες/fedóres/-φεντόρων/fedóron/-φεντόρες/fedóres/-φεντόρες/fedóres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεντόρα

φεουδαλισμός-ο/feudhalizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φεουδαλισμός-ο/feudhalizmós-o/@wordElln,
* McsElln./feudhalizmós-o/φεουδαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεουδαλισμός-ο/feudhalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεουδαλισμός-ο/feudhalizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φεουδαλισμός/feudhalizmós/!~ονομ-ενικ:φεουδαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαλισμού/feudhalizmú/!~γενι-ενικ:φεουδαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαλισμό/feudhalizmó/!~αιτι-ενικ:φεουδαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαλισμέ/feudhalizmé/!~κλητ-ενικ:φεουδαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαλισμοί/feudhalizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φεουδαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαλισμών/feudhalizmón/!~γενι-πληθ:φεουδαλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαλισμούς/feudhalizmús/!~αιτι-πληθ:φεουδαλισμός-ο@wordElln,

× base-form: φεουδαλισμός
× base-pronunciation: /feudhalizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φεουδαλισμός/feudhalizmós/-φεουδαλισμού/feudhalizmú/-φεουδαλισμό/feudhalizmó/-φεουδαλισμέ/feudhalizmé/-φεουδαλισμοί/feudhalizmí/-φεουδαλισμών/feudhalizmón/-φεουδαλισμούς/feudhalizmús/-φεουδαλισμοί/feudhalizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεουδαλισμός

φεουδαρχία-η/feudharhía-i/::
* McsEngl.wordElln.φεουδαρχία-η/feudharhía-i/@wordElln,
* McsElln./feudharhía-i/φεουδαρχία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεουδαρχία-η/feudharhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεουδαρχία-η/feudharhía-i/@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχία/feudharhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεουδαρχία-η@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχίας/feudharhías/!~γενι-ενικ:φεουδαρχία-η@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχίες/feudharhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεουδαρχία-η@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχιών/feudharhión/!~γενι-πληθ:φεουδαρχία-η@wordElln,

× base-form: φεουδαρχία
× base-pronunciation: /feudharhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φεουδαρχία/feudharhía/-φεουδαρχίας/feudharhías/-φεουδαρχία/feudharhía/-φεουδαρχία/feudharhía/-φεουδαρχίες/feudharhíes/-φεουδαρχιών/feudharhión/-φεουδαρχίες/feudharhíes/-φεουδαρχίες/feudharhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεουδαρχία

φεουδαρχισμός-ο/feudharhizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φεουδαρχισμός-ο/feudharhizmós-o/@wordElln,
* McsElln./feudharhizmós-o/φεουδαρχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεουδαρχισμός-ο/feudharhizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεουδαρχισμός-ο/feudharhizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχισμός/feudharhizmós/!~ονομ-ενικ:φεουδαρχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχισμού/feudharhizmú/!~γενι-ενικ:φεουδαρχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχισμό/feudharhizmó/!~αιτι-ενικ:φεουδαρχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχισμέ/feudharhizmé/!~κλητ-ενικ:φεουδαρχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχισμοί/feudharhizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φεουδαρχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχισμών/feudharhizmón/!~γενι-πληθ:φεουδαρχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φεουδαρχισμούς/feudharhizmús/!~αιτι-πληθ:φεουδαρχισμός-ο@wordElln,

× base-form: φεουδαρχισμός
× base-pronunciation: /feudharhizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φεουδαρχισμός/feudharhizmós/-φεουδαρχισμού/feudharhizmú/-φεουδαρχισμό/feudharhizmó/-φεουδαρχισμέ/feudharhizmé/-φεουδαρχισμοί/feudharhizmí/-φεουδαρχισμών/feudharhizmón/-φεουδαρχισμούς/feudharhizmús/-φεουδαρχισμοί/feudharhizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεουδαρχισμός

φεουδοποίηση-η/feudhopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.φεουδοποίηση-η/feudhopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./feudhopíisi-i/φεουδοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεουδοποίηση-η/feudhopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεουδοποίηση-η/feudhopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.φεουδοποίηση/feudhopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεουδοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.φεουδοποίησης/feudhopíisis/!~γενι-ενικ:φεουδοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.φεουδοποιήσεως/feudhopiíseos/!~γενι-ενικ:φεουδοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.φεουδοποιήσεις/feudhopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεουδοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.φεουδοποιήσεων/feudhopiíseon/!~γενι-πληθ:φεουδοποίηση-η@wordElln,

× base-form: φεουδοποίηση
× base-pronunciation: /feudhopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φεουδοποίηση/feudhopíisi/-φεουδοποίησης/feudhopíisis/|φεουδοποιήσεως/feudhopiíseos/-φεουδοποίηση/feudhopíisi/-φεουδοποίηση/feudhopíisi/-φεουδοποιήσεις/feudhopiísis/-φεουδοποιήσεων/feudhopiíseon/-φεουδοποιήσεις/feudhopiísis/-φεουδοποιήσεις/feudhopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φεουδοποίηση

φερέφωνο-το/feréfono-to/::
* McsEngl.wordElln.φερέφωνο-το/feréfono-to/@wordElln,
* McsElln./feréfono-to/φερέφωνο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φερέφωνο-το/feréfono-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φερέφωνο-το/feréfono-to/@wordElln,
* McsElln.φερέφωνο/feréfono/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φερέφωνο-το@wordElln,
* McsElln.φερέφωνου/feréfonu/!~γενι-ενικ:φερέφωνο-το@wordElln,
* McsElln.φερεφώνου/ferefónu/!~γενι-ενικ:φερέφωνο-το@wordElln,
* McsElln.φερέφωνα/feréfona/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φερέφωνο-το@wordElln,
* McsElln.φερέφωνων/feréfonon/!~γενι-πληθ:φερέφωνο-το@wordElln,
* McsElln.φερεφώνων/ferefónon/!~γενι-πληθ:φερέφωνο-το@wordElln,

× base-form: φερέφωνο
× base-pronunciation: /feréfono/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φερέφωνο/feréfono/-φερέφωνου/feréfonu/|φερεφώνου/ferefónu/-φερέφωνο/feréfono/-φερέφωνο/feréfono/-φερέφωνα/feréfona/-φερέφωνων/feréfonon/|φερεφώνων/ferefónon/-φερέφωνα/feréfona/-φερέφωνα/feréfona/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φερέφωνο

φερεγγυότητα-η/feregiótita-i/::
* McsEngl.wordElln.φερεγγυότητα-η/feregiótita-i/@wordElln,
* McsElln./feregiótita-i/φερεγγυότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φερεγγυότητα-η/feregiótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φερεγγυότητα-η/feregiótita-i/@wordElln,
* McsElln.φερεγγυότητα/feregiótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φερεγγυότητα-η@wordElln,
* McsElln.φερεγγυότητας/feregiótitas/!~γενι-ενικ:φερεγγυότητα-η@wordElln,
* McsElln.φερεγγυότητες/feregiótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φερεγγυότητα-η@wordElln,
* McsElln.φερεγγυοτήτων/feregiotíton/!~γενι-πληθ:φερεγγυότητα-η@wordElln,

× base-form: φερεγγυότητα
× base-pronunciation: /feregiótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φερεγγυότητα/feregiótita/-φερεγγυότητας/feregiótitas/-φερεγγυότητα/feregiótita/-φερεγγυότητα/feregiótita/-φερεγγυότητες/feregiótites/-φερεγγυοτήτων/feregiotíton/-φερεγγυότητες/feregiótites/-φερεγγυότητες/feregiótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: φερεγγυότητα

φερετζές-ο/ferejés-o/::
* McsEngl.wordElln.φερετζές-ο/ferejés-o/@wordElln,
* McsElln./ferejés-o/φερετζές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φερετζές-ο/ferejés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φερετζές-ο/ferejés-o/@wordElln,
* McsElln.φερετζές/ferejés/!~ονομ-ενικ:φερετζές-ο@wordElln,
* McsElln.φερετζέ/ferejé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φερετζές-ο@wordElln,
* McsElln.φερετζέδες/ferejédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φερετζές-ο@wordElln,
* McsElln.φερετζέδων/ferejédhon/!~γενι-πληθ:φερετζές-ο@wordElln,

× base-form: φερετζές
× base-pronunciation: /ferejés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φερετζές/ferejés/-φερετζέ/ferejé/-φερετζέ/ferejé/-φερετζέ/ferejé/-φερετζέδες/ferejédhes/-φερετζέδων/ferejédhon/-φερετζέδες/ferejédhes/-φερετζέδες/ferejédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φερετζές

φερετροποιείο-το/feretropiío-to/::
* McsEngl.wordElln.φερετροποιείο-το/feretropiío-to/@wordElln,
* McsElln./feretropiío-to/φερετροποιείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φερετροποιείο-το/feretropiío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φερετροποιείο-το/feretropiío-to/@wordElln,
* McsElln.φερετροποιείο/feretropiío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φερετροποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φερετροποιείου/feretropiíu/!~γενι-ενικ:φερετροποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φερετροποιεία/feretropiía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φερετροποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φερετροποιείων/feretropiíon/!~γενι-πληθ:φερετροποιείο-το@wordElln,

× base-form: φερετροποιείο
× base-pronunciation: /feretropiío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φερετροποιείο/feretropiío/-φερετροποιείου/feretropiíu/-φερετροποιείο/feretropiío/-φερετροποιείο/feretropiío/-φερετροποιεία/feretropiía/-φερετροποιείων/feretropiíon/-φερετροποιεία/feretropiía/-φερετροποιεία/feretropiía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φερετροποιείο

φερετροποιός-ο/feretropiós-o/::
* McsEngl.wordElln.φερετροποιός-ο/feretropiós-o/@wordElln,
* McsElln./feretropiós-o/φερετροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φερετροποιός-ο/feretropiós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φερετροποιός-ο/feretropiós-o/@wordElln,
* McsElln.φερετροποιός/feretropiós/!~ονομ-ενικ:φερετροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φερετροποιού/feretropiú/!~γενι-ενικ:φερετροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φερετροποιό/feretropió/!~αιτι-ενικ:φερετροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φερετροποιέ/feretropié/!~κλητ-ενικ:φερετροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φερετροποιοί/feretropioí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φερετροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φερετροποιών/feretropión/!~γενι-πληθ:φερετροποιός-ο@wordElln,
* McsElln.φερετροποιούς/feretropiús/!~αιτι-πληθ:φερετροποιός-ο@wordElln,

× base-form: φερετροποιός
× base-pronunciation: /feretropiós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φερετροποιός/feretropiós/-φερετροποιού/feretropiú/-φερετροποιό/feretropió/-φερετροποιέ/feretropié/-φερετροποιοί/feretropioí/-φερετροποιών/feretropión/-φερετροποιούς/feretropiús/-φερετροποιοί/feretropioí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φερετροποιός

φερμιόνιο-το/fermiónio-to/::
* McsEngl.wordElln.φερμιόνιο-το/fermiónio-to/@wordElln,
* McsElln./fermiónio-to/φερμιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φερμιόνιο-το/fermiónio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φερμιόνιο-το/fermiónio-to/@wordElln,
* McsElln.φερμιόνιο/fermiónio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φερμιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.φερμιονίου/fermioníu/!~γενι-ενικ:φερμιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.φερμιόνιου/fermióniu/!~γενι-ενικ:φερμιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.φερμιόνια/fermiónia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φερμιόνιο-το@wordElln,
* McsElln.φερμιονίων/fermioníon/!~γενι-πληθ:φερμιόνιο-το@wordElln,

× base-form: φερμιόνιο
× base-pronunciation: /fermiónio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φερμιόνιο/fermiónio/-φερμιονίου/fermioníu/|φερμιόνιου/fermióniu/-φερμιόνιο/fermiónio/-φερμιόνιο/fermiónio/-φερμιόνια/fermiónia/-φερμιονίων/fermioníon/-φερμιόνια/fermiónia/-φερμιόνια/fermiónia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φερμιόνιο

φερομόνη-η/feromóni-i/::
* McsEngl.wordElln.φερομόνη-η/feromóni-i/@wordElln,
* McsElln./feromóni-i/φερομόνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φερομόνη-η/feromóni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φερομόνη-η/feromóni-i/@wordElln,
* McsElln.φερομόνη/feromóni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φερομόνη-η@wordElln,
* McsElln.φερομόνης/feromónis/!~γενι-ενικ:φερομόνη-η@wordElln,
* McsElln.φερομόνες/feromónes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φερομόνη-η@wordElln,
* McsElln.φερομονών/feromonón/!~γενι-πληθ:φερομόνη-η@wordElln,

× base-form: φερομόνη
× base-pronunciation: /feromóni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φερομόνη/feromóni/-φερομόνης/feromónis/-φερομόνη/feromóni/-φερομόνη/feromóni/-φερομόνες/feromónes/-φερομονών/feromonón/-φερομόνες/feromónes/-φερομόνες/feromónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φερομόνη

φερωνυμία-η/feronimía-i/::
* McsEngl.wordElln.φερωνυμία-η/feronimía-i/@wordElln,
* McsElln./feronimía-i/φερωνυμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φερωνυμία-η/feronimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φερωνυμία-η/feronimía-i/@wordElln,
* McsElln.φερωνυμία/feronimía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φερωνυμία-η@wordElln,
* McsElln.φερωνυμίας/feronimías/!~γενι-ενικ:φερωνυμία-η@wordElln,
* McsElln.φερωνυμίες/feronimíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φερωνυμία-η@wordElln,
* McsElln.φερωνυμιών/feronimión/!~γενι-πληθ:φερωνυμία-η@wordElln,

× base-form: φερωνυμία
× base-pronunciation: /feronimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φερωνυμία/feronimía/-φερωνυμίας/feronimías/-φερωνυμία/feronimía/-φερωνυμία/feronimía/-φερωνυμίες/feronimíes/-φερωνυμιών/feronimión/-φερωνυμίες/feronimíes/-φερωνυμίες/feronimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φερωνυμία

φεσάκι-το/fesáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φεσάκι-το/fesáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fesáki-to-s/φεσάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεσάκι-το/fesáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεσάκι-το/fesáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φεσάκι/fesáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεσάκι-το@wordElln,
* McsElln.φεσάκια/fesákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεσάκι-το@wordElln,

× base-form: φεσάκι
× base-pronunciation: /fesáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φεσάκι/fesáki/-∅-φεσάκι/fesáki/-φεσάκι/fesáki/-φεσάκια/fesákka/-∅-φεσάκια/fesákka/-φεσάκια/fesákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φεσάκι

φεσατζής-ο/fesajís-o/::
* McsEngl.wordElln.φεσατζής-ο/fesajís-o/@wordElln,
* McsElln./fesajís-o/φεσατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεσατζής-ο/fesajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεσατζής-ο/fesajís-o/@wordElln,
* McsElln.φεσατζής/fesajís/!~ονομ-ενικ:φεσατζής-ο@wordElln,
* McsElln.φεσατζή/fesají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεσατζής-ο@wordElln,
* McsElln.φεσατζήδες/fesajídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεσατζής-ο@wordElln,
* McsElln.φεσατζήδων/fesajídhon/!~γενι-πληθ:φεσατζής-ο@wordElln,

× base-form: φεσατζής
× base-pronunciation: /fesajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φεσατζής/fesajís/-φεσατζή/fesají/-φεσατζή/fesají/-φεσατζή/fesají/-φεσατζήδες/fesajídhes/-φεσατζήδων/fesajídhon/-φεσατζήδες/fesajídhes/-φεσατζήδες/fesajídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεσατζής

φεστόνι-το/festóni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φεστόνι-το/festóni-to-s/@wordElln,
* McsElln./festóni-to-s/φεστόνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φεστόνι-το/festóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φεστόνι-το/festóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.φεστόνι/festóni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φεστόνι-το@wordElln,
* McsElln.φεστονιού/festonnú/!~γενι-ενικ:φεστόνι-το@wordElln,
* McsElln.φεστόνια/festónna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φεστόνι-το@wordElln,
* McsElln.φεστονιών/festonnón/!~γενι-πληθ:φεστόνι-το@wordElln,

× base-form: φεστόνι
× base-pronunciation: /festóni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φεστόνι/festóni/-φεστονιού/festonnú/-φεστόνι/festóni/-φεστόνι/festóni/-φεστόνια/festónna/-φεστονιών/festonnón/-φεστόνια/festónna/-φεστόνια/festónna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φεστόνι

φετιχίστρια-η/fetihístria-i/::
* McsEngl.wordElln.φετιχίστρια-η/fetihístria-i/@wordElln,
* McsElln./fetihístria-i/φετιχίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φετιχίστρια-η/fetihístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φετιχίστρια-η/fetihístria-i/@wordElln,
* McsElln.φετιχίστρια/fetihístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φετιχίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φετιχίστριας/fetihístrias/!~γενι-ενικ:φετιχίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φετιχίστριες/fetihístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φετιχίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φετιχιστριών/fetihistrión/!~γενι-πληθ:φετιχίστρια-η@wordElln,

× base-form: φετιχίστρια
× base-pronunciation: /fetihístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φετιχίστρια/fetihístria/-φετιχίστριας/fetihístrias/-φετιχίστρια/fetihístria/-φετιχίστρια/fetihístria/-φετιχίστριες/fetihístries/-φετιχιστριών/fetihistrión/-φετιχίστριες/fetihístries/-φετιχίστριες/fetihístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φετιχίστρια

φετιχισμός-ο/fetihizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φετιχισμός-ο/fetihizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fetihizmós-o/φετιχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φετιχισμός-ο/fetihizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φετιχισμός-ο/fetihizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φετιχισμός/fetihizmós/!~ονομ-ενικ:φετιχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχισμού/fetihizmú/!~γενι-ενικ:φετιχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχισμό/fetihizmó/!~αιτι-ενικ:φετιχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχισμέ/fetihizmé/!~κλητ-ενικ:φετιχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχισμοί/fetihizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φετιχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχισμών/fetihizmón/!~γενι-πληθ:φετιχισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχισμούς/fetihizmús/!~αιτι-πληθ:φετιχισμός-ο@wordElln,

× base-form: φετιχισμός
× base-pronunciation: /fetihizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φετιχισμός/fetihizmós/-φετιχισμού/fetihizmú/-φετιχισμό/fetihizmó/-φετιχισμέ/fetihizmé/-φετιχισμοί/fetihizmí/-φετιχισμών/fetihizmón/-φετιχισμούς/fetihizmús/-φετιχισμοί/fetihizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φετιχισμός

φετιχιστής-ο/fetihistís-o/::
* McsEngl.wordElln.φετιχιστής-ο/fetihistís-o/@wordElln,
* McsElln./fetihistís-o/φετιχιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φετιχιστής-ο/fetihistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φετιχιστής-ο/fetihistís-o/@wordElln,
* McsElln.φετιχιστής/fetihistís/!~ονομ-ενικ:φετιχιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχιστή/fetihistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φετιχιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχιστές/fetihistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φετιχιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχιστών/fetihistón/!~γενι-πληθ:φετιχιστής-ο@wordElln,

× base-form: φετιχιστής
× base-pronunciation: /fetihistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φετιχιστής/fetihistís/-φετιχιστή/fetihistí/-φετιχιστή/fetihistí/-φετιχιστή/fetihistí/-φετιχιστές/fetihistés/-φετιχιστών/fetihistón/-φετιχιστές/fetihistés/-φετιχιστές/fetihistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φετιχιστής

φετιχολάτρης-ο/fetiholátris-o/::
* McsEngl.wordElln.φετιχολάτρης-ο/fetiholátris-o/@wordElln,
* McsElln./fetiholátris-o/φετιχολάτρης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φετιχολάτρης-ο/fetiholátris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φετιχολάτρης-ο/fetiholátris-o/@wordElln,
* McsElln.φετιχολάτρης/fetiholátris/!~ονομ-ενικ:φετιχολάτρης-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχολάτρη/fetiholátri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φετιχολάτρης-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχολάτρες/fetiholátres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φετιχολάτρης-ο@wordElln,
* McsElln.φετιχολατρών/fetiholatrón/!~γενι-πληθ:φετιχολάτρης-ο@wordElln,

× base-form: φετιχολάτρης
× base-pronunciation: /fetiholátris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φετιχολάτρης/fetiholátris/-φετιχολάτρη/fetiholátri/-φετιχολάτρη/fetiholátri/-φετιχολάτρη/fetiholátri/-φετιχολάτρες/fetiholátres/-φετιχολατρών/fetiholatrón/-φετιχολάτρες/fetiholátres/-φετιχολάτρες/fetiholátres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φετιχολάτρης

φετιχολάτρισσα-η/fetiholátrisa-i/::
* McsEngl.wordElln.φετιχολάτρισσα-η/fetiholátrisa-i/@wordElln,
* McsElln./fetiholátrisa-i/φετιχολάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φετιχολάτρισσα-η/fetiholátrisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φετιχολάτρισσα-η/fetiholátrisa-i/@wordElln,
* McsElln.φετιχολάτρισσα/fetiholátrisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φετιχολάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.φετιχολάτρισσας/fetiholátrisas/!~γενι-ενικ:φετιχολάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.φετιχολάτρισσες/fetiholátrises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φετιχολάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.φετιχολατρισσών/fetiholatrisón/!~γενι-πληθ:φετιχολάτρισσα-η@wordElln,

× base-form: φετιχολάτρισσα
× base-pronunciation: /fetiholátrisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φετιχολάτρισσα/fetiholátrisa/-φετιχολάτρισσας/fetiholátrisas/-φετιχολάτρισσα/fetiholátrisa/-φετιχολάτρισσα/fetiholátrisa/-φετιχολάτρισσες/fetiholátrises/-φετιχολατρισσών/fetiholatrisón/-φετιχολάτρισσες/fetiholátrises/-φετιχολάτρισσες/fetiholátrises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φετιχολάτρισσα

φετιχολατρία-η/fetiholatría-i/::
* McsEngl.wordElln.φετιχολατρία-η/fetiholatría-i/@wordElln,
* McsElln./fetiholatría-i/φετιχολατρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φετιχολατρία-η/fetiholatría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φετιχολατρία-η/fetiholatría-i/@wordElln,
* McsElln.φετιχολατρία/fetiholatría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φετιχολατρία-η@wordElln,
* McsElln.φετιχολατρίας/fetiholatrías/!~γενι-ενικ:φετιχολατρία-η@wordElln,
* McsElln.φετιχολατρίες/fetiholatríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φετιχολατρία-η@wordElln,
* McsElln.φετιχολατριών/fetiholatrión/!~γενι-πληθ:φετιχολατρία-η@wordElln,

× base-form: φετιχολατρία
× base-pronunciation: /fetiholatría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φετιχολατρία/fetiholatría/-φετιχολατρίας/fetiholatrías/-φετιχολατρία/fetiholatría/-φετιχολατρία/fetiholatría/-φετιχολατρίες/fetiholatríes/-φετιχολατριών/fetiholatrión/-φετιχολατρίες/fetiholatríes/-φετιχολατρίες/fetiholatríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φετιχολατρία

φετιχολατρεία-η/fetiholatría-i/::
* McsEngl.wordElln.φετιχολατρεία-η/fetiholatría-i/@wordElln,
* McsElln./fetiholatría-i/φετιχολατρεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φετιχολατρεία-η/fetiholatría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φετιχολατρεία-η/fetiholatría-i/@wordElln,
* McsElln.φετιχολατρεία/fetiholatría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φετιχολατρεία-η@wordElln,
* McsElln.φετιχολατρείας/fetiholatrías/!~γενι-ενικ:φετιχολατρεία-η@wordElln,
* McsElln.φετιχολατρείες/fetiholatríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φετιχολατρεία-η@wordElln,
* McsElln.φετιχολατρειών/fetiholatrión/!~γενι-πληθ:φετιχολατρεία-η@wordElln,

× base-form: φετιχολατρεία
× base-pronunciation: /fetiholatría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φετιχολατρεία/fetiholatría/-φετιχολατρείας/fetiholatrías/-φετιχολατρεία/fetiholatría/-φετιχολατρεία/fetiholatría/-φετιχολατρείες/fetiholatríes/-φετιχολατρειών/fetiholatrión/-φετιχολατρείες/fetiholatríes/-φετιχολατρείες/fetiholatríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φετιχολατρεία

φετφάς-ο/fetfás-o/::
* McsEngl.wordElln.φετφάς-ο/fetfás-o/@wordElln,
* McsElln./fetfás-o/φετφάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φετφάς-ο/fetfás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φετφάς-ο/fetfás-o/@wordElln,
* McsElln.φετφάς/fetfás/!~ονομ-ενικ:φετφάς-ο@wordElln,
* McsElln.φετφά/fetfá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φετφάς-ο@wordElln,
* McsElln.φετφάδες/fetfádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φετφάς-ο@wordElln,
* McsElln.φετφάδων/fetfádhon/!~γενι-πληθ:φετφάς-ο@wordElln,

× base-form: φετφάς
× base-pronunciation: /fetfás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φετφάς/fetfás/-φετφά/fetfá/-φετφά/fetfá/-φετφά/fetfá/-φετφάδες/fetfádhes/-φετφάδων/fetfádhon/-φετφάδες/fetfádhes/-φετφάδες/fetfádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φετφάς

φευγάλα-η/fevyála-i/::
* McsEngl.wordElln.φευγάλα-η/fevyála-i/@wordElln,
* McsElln./fevyála-i/φευγάλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φευγάλα-η/fevyála-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φευγάλα-η/fevyála-i/@wordElln,
* McsElln.φευγάλα/fevyála/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φευγάλα-η@wordElln,
* McsElln.φευγάλας/fevyálas/!~γενι-ενικ:φευγάλα-η@wordElln,
* McsElln.φευγάλες/fevyáles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φευγάλα-η@wordElln,

× base-form: φευγάλα
× base-pronunciation: /fevyála/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φευγάλα/fevyála/-φευγάλας/fevyálas/-φευγάλα/fevyála/-φευγάλα/fevyála/-φευγάλες/fevyáles/-∅-φευγάλες/fevyáles/-φευγάλες/fevyáles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φευγάλα

φευγάτισμα-το/fevyátizma-to/::
* McsEngl.wordElln.φευγάτισμα-το/fevyátizma-to/@wordElln,
* McsElln./fevyátizma-to/φευγάτισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φευγάτισμα-το/fevyátizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φευγάτισμα-το/fevyátizma-to/@wordElln,
* McsElln.φευγάτισμα/fevyátizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φευγάτισμα-το@wordElln,
* McsElln.φευγατίσματος/fevyatízmatos/!~γενι-ενικ:φευγάτισμα-το@wordElln,
* McsElln.φευγατίσματα/fevyatízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φευγάτισμα-το@wordElln,
* McsElln.φευγατισμάτων/fevyatizmáton/!~γενι-πληθ:φευγάτισμα-το@wordElln,

× base-form: φευγάτισμα
× base-pronunciation: /fevyátizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φευγάτισμα/fevyátizma/-φευγατίσματος/fevyatízmatos/-φευγάτισμα/fevyátizma/-φευγάτισμα/fevyátizma/-φευγατίσματα/fevyatízmata/-φευγατισμάτων/fevyatizmáton/-φευγατίσματα/fevyatízmata/-φευγατίσματα/fevyatízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φευγάτισμα

φευγιό-το/fevyyó-to/::
* McsEngl.wordElln.φευγιό-το/fevyyó-to/@wordElln,
* McsElln./fevyyó-to/φευγιό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φευγιό-το/fevyyó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φευγιό-το/fevyyó-to/@wordElln,
* McsElln.φευγιό/fevyyó/!~ονομ-ενικ:φευγιό-το@wordElln,
* McsElln.φευγιού/feiyyú/!~γενι-ενικ:φευγιό-το@wordElln,
* McsElln.φευγιό/feiyyó/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φευγιό-το@wordElln,
* McsElln.φευγιά/feiyyá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φευγιό-το@wordElln,
* McsElln.φευγιών/feiyyón/!~γενι-πληθ:φευγιό-το@wordElln,

× base-form: φευγιό
× base-pronunciation: /fevyyó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φευγιό/fevyyó/-φευγιού/feiyyú/-φευγιό/feiyyó/-φευγιό/feiyyó/-φευγιά/feiyyá/-φευγιών/feiyyón/-φευγιά/feiyyá/-φευγιά/feiyyá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φευγιό

φηγός-η/fiyós-i/::
* McsEngl.wordElln.φηγός-η/fiyós-i/@wordElln,
* McsElln./fiyós-i/φηγός-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φηγός-η/fiyós-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φηγός-η/fiyós-i/@wordElln,
* McsElln.φηγός/fiyós/!~ονομ-ενικ:φηγός-η@wordElln,
* McsElln.φηγού/fiyú/!~γενι-ενικ:φηγός-η@wordElln,
* McsElln.φηγό/fiyó/!~αιτι-ενικ:φηγός-η@wordElln,
* McsElln.φηγέ/fiyé/!~κλητ-ενικ:φηγός-η@wordElln,
* McsElln.φηγοί/fiyí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φηγός-η@wordElln,
* McsElln.φηγών/fiyón/!~γενι-πληθ:φηγός-η@wordElln,
* McsElln.φηγούς/fiyús/!~αιτι-πληθ:φηγός-η@wordElln,

× base-form: φηγός
× base-pronunciation: /fiyós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φηγός/fiyós/-φηγού/fiyú/-φηγό/fiyó/-φηγέ/fiyé/-φηγοί/fiyí/-φηγών/fiyón/-φηγούς/fiyús/-φηγοί/fiyí/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φηγός

φημολογία-η/fimoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.φημολογία-η/fimoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./fimoloyía-i/φημολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φημολογία-η/fimoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φημολογία-η/fimoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.φημολογία/fimoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φημολογία-η@wordElln,
* McsElln.φημολογίας/fimoloyías/!~γενι-ενικ:φημολογία-η@wordElln,
* McsElln.φημολογίες/fimoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φημολογία-η@wordElln,
* McsElln.φημολογιών/fimoloyión/!~γενι-πληθ:φημολογία-η@wordElln,

× base-form: φημολογία
× base-pronunciation: /fimoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φημολογία/fimoloyía/-φημολογίας/fimoloyías/-φημολογία/fimoloyía/-φημολογία/fimoloyía/-φημολογίες/fimoloyíes/-φημολογιών/fimoloyión/-φημολογίες/fimoloyíes/-φημολογίες/fimoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φημολογία

φθάσιμο-το/fthásimo-to/::
* McsEngl.wordElln.φθάσιμο-το/fthásimo-to/@wordElln,
* McsElln./fthásimo-to/φθάσιμο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθάσιμο-το/fthásimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθάσιμο-το/fthásimo-to/@wordElln,
* McsElln.φθάσιμο/fthásimo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθάσιμο-το@wordElln,
* McsElln.φθασίματος/fthasímatos/!~γενι-ενικ:φθάσιμο-το@wordElln,
* McsElln.φθασίματα/fthasímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθάσιμο-το@wordElln,
* McsElln.φθασιμάτων/fthasimáton/!~γενι-πληθ:φθάσιμο-το@wordElln,

× base-form: φθάσιμο
× base-pronunciation: /fthásimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φθάσιμο/fthásimo/-φθασίματος/fthasímatos/-φθάσιμο/fthásimo/-φθάσιμο/fthásimo/-φθασίματα/fthasímata/-φθασιμάτων/fthasimáton/-φθασίματα/fthasímata/-φθασίματα/fthasímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθάσιμο

φθήνια-η/fthínna-i/::
* McsEngl.wordElln.φθήνια-η/fthínna-i/@wordElln,
* McsElln./fthínna-i/φθήνια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθήνια-η/fthínna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθήνια-η/fthínna-i/@wordElln,
* McsElln.φθήνια/fthínna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθήνια-η@wordElln,
* McsElln.φθήνιας/fthínnas/!~γενι-ενικ:φθήνια-η@wordElln,
* McsElln.φθήνιες/fthínies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθήνια-η@wordElln,

× base-form: φθήνια
× base-pronunciation: /fthínna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φθήνια/fthínna/-φθήνιας/fthínnas/-φθήνια/fthínna/-φθήνια/fthínna/-φθήνιες/fthínies/-∅-φθήνιες/fthínies/-φθήνιες/fthínies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φθήνια

φθίση-η/fthísi-i/::
* McsEngl.wordElln.φθίση-η/fthísi-i/@wordElln,
* McsElln./fthísi-i/φθίση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθίση-η/fthísi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθίση-η/fthísi-i/@wordElln,
* McsElln.φθίση/fthísi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθίση-η@wordElln,
* McsElln.φθίσης/fthísis/!~γενι-ενικ:φθίση-η@wordElln,
* McsElln.φθίσεως/fthíseos/!~γενι-ενικ:φθίση-η@wordElln,
* McsElln.φθίσεις/fthísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθίση-η@wordElln,
* McsElln.φθίσεων/fthíseon/!~γενι-πληθ:φθίση-η@wordElln,

× base-form: φθίση
× base-pronunciation: /fthísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φθίση/fthísi/-φθίσης/fthísis/|φθίσεως/fthíseos/-φθίση/fthísi/-φθίση/fthísi/-φθίσεις/fthísis/-φθίσεων/fthíseon/-φθίσεις/fthísis/-φθίσεις/fthísis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φθίση

φθείρα-η/fthíra-i/::
* McsEngl.wordElln.φθείρα-η/fthíra-i/@wordElln,
* McsElln./fthíra-i/φθείρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθείρα-η/fthíra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθείρα-η/fthíra-i/@wordElln,
* McsElln.φθείρα/fthíra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθείρα-η@wordElln,
* McsElln.φθείρας/fthíras/!~γενι-ενικ:φθείρα-η@wordElln,
* McsElln.φθείρες/fthíres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθείρα-η@wordElln,
* McsElln.φθειρών/fthirón/!~γενι-πληθ:φθείρα-η@wordElln,

× base-form: φθείρα
× base-pronunciation: /fthíra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φθείρα/fthíra/-φθείρας/fthíras/-φθείρα/fthíra/-φθείρα/fthíra/-φθείρες/fthíres/-φθειρών/fthirón/-φθείρες/fthíres/-φθείρες/fthíres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθείρα

φθειρίαση-η/fthiríasi-i/::
* McsEngl.wordElln.φθειρίαση-η/fthiríasi-i/@wordElln,
* McsElln./fthiríasi-i/φθειρίαση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθειρίαση-η/fthiríasi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθειρίαση-η/fthiríasi-i/@wordElln,
* McsElln.φθειρίαση/fthiríasi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθειρίαση-η@wordElln,
* McsElln.φθειρίασης/fthiríasis/!~γενι-ενικ:φθειρίαση-η@wordElln,
* McsElln.φθειριάσεως/fthiriáseos/!~γενι-ενικ:φθειρίαση-η@wordElln,
* McsElln.φθειριάσεις/fthiriásis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθειρίαση-η@wordElln,
* McsElln.φθειριάσεων/fthiriáseon/!~γενι-πληθ:φθειρίαση-η@wordElln,

× base-form: φθειρίαση
× base-pronunciation: /fthiríasi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φθειρίαση/fthiríasi/-φθειρίασης/fthiríasis/|φθειριάσεως/fthiriáseos/-φθειρίαση/fthiríasi/-φθειρίαση/fthiríasi/-φθειριάσεις/fthiriásis/-φθειριάσεων/fthiriáseon/-φθειριάσεις/fthiriásis/-φθειριάσεις/fthiriásis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φθειρίαση

φθειροκτόνο-το/fthiroktóno-to/::
* McsEngl.wordElln.φθειροκτόνο-το/fthiroktóno-to/@wordElln,
* McsElln./fthiroktóno-to/φθειροκτόνο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθειροκτόνο-το/fthiroktóno-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθειροκτόνο-το/fthiroktóno-to/@wordElln,
* McsElln.φθειροκτόνο/fthiroktóno/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθειροκτόνο-το@wordElln,
* McsElln.φθειροκτόνου/fthiroktónu/!~γενι-ενικ:φθειροκτόνο-το@wordElln,
* McsElln.φθειροκτόνα/fthiroktóna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθειροκτόνο-το@wordElln,
* McsElln.φθειροκτόνων/fthiroktónon/!~γενι-πληθ:φθειροκτόνο-το@wordElln,

× base-form: φθειροκτόνο
× base-pronunciation: /fthiroktóno/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φθειροκτόνο/fthiroktóno/-φθειροκτόνου/fthiroktónu/-φθειροκτόνο/fthiroktóno/-φθειροκτόνο/fthiroktóno/-φθειροκτόνα/fthiroktóna/-φθειροκτόνων/fthiroktónon/-φθειροκτόνα/fthiroktóna/-φθειροκτόνα/fthiroktóna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθειροκτόνο

φθινοπώριασμα-το/fthinopóryyazma-to/::
* McsEngl.wordElln.φθινοπώριασμα-το/fthinopóryyazma-to/@wordElln,
* McsElln./fthinopóryyazma-to/φθινοπώριασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθινοπώριασμα-το/fthinopóryyazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθινοπώριασμα-το/fthinopóryyazma-to/@wordElln,
* McsElln.φθινοπώριασμα/fthinopóryyazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθινοπώριασμα-το@wordElln,
* McsElln.φθινοπωριάσματος/fthinoporyyázmatos/!~γενι-ενικ:φθινοπώριασμα-το@wordElln,
* McsElln.φθινοπωριάσματα/fthinoporyyázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθινοπώριασμα-το@wordElln,
* McsElln.φθινοπωριασμάτων/fthinoporyyazmáton/!~γενι-πληθ:φθινοπώριασμα-το@wordElln,

× base-form: φθινοπώριασμα
× base-pronunciation: /fthinopóryyazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φθινοπώριασμα/fthinopóryyazma/-φθινοπωριάσματος/fthinoporyyázmatos/-φθινοπώριασμα/fthinopóryyazma/-φθινοπώριασμα/fthinopóryyazma/-φθινοπωριάσματα/fthinoporyyázmata/-φθινοπωριασμάτων/fthinoporyyazmáton/-φθινοπωριάσματα/fthinoporyyázmata/-φθινοπωριάσματα/fthinoporyyázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθινοπώριασμα

φθινόπωρο-το/fthinóporo-to/::
* McsEngl.wordElln.φθινόπωρο-το/fthinóporo-to/@wordElln,
* McsElln./fthinóporo-to/φθινόπωρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθινόπωρο-το/fthinóporo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθινόπωρο-το/fthinóporo-to/@wordElln,
* McsElln.φθινόπωρο/fthinóporo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθινόπωρο-το@wordElln,
* McsElln.φθινόπωρου/fthinóporu/!~γενι-ενικ:φθινόπωρο-το@wordElln,
* McsElln.φθινοπώρου/fthinopóru/!~γενι-ενικ:φθινόπωρο-το@wordElln,
* McsElln.φθινόπωρα/fthinópora/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθινόπωρο-το@wordElln,
* McsElln.φθινόπωρων/fthinóporon/!~γενι-πληθ:φθινόπωρο-το@wordElln,
* McsElln.φθινοπώρων/fthinopóron/!~γενι-πληθ:φθινόπωρο-το@wordElln,

× base-form: φθινόπωρο
× base-pronunciation: /fthinóporo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φθινόπωρο/fthinóporo/-φθινόπωρου/fthinóporu/|φθινοπώρου/fthinopóru/-φθινόπωρο/fthinóporo/-φθινόπωρο/fthinóporo/-φθινόπωρα/fthinópora/-φθινόπωρων/fthinóporon/|φθινοπώρων/fthinopóron/-φθινόπωρα/fthinópora/-φθινόπωρα/fthinópora/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φθινόπωρο

φθισιατρείο-το/fthisiatrío-to/::
* McsEngl.wordElln.φθισιατρείο-το/fthisiatrío-to/@wordElln,
* McsElln./fthisiatrío-to/φθισιατρείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθισιατρείο-το/fthisiatrío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθισιατρείο-το/fthisiatrío-to/@wordElln,
* McsElln.φθισιατρείο/fthisiatrío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθισιατρείο-το@wordElln,
* McsElln.φθισιατρείου/fthisiatríu/!~γενι-ενικ:φθισιατρείο-το@wordElln,
* McsElln.φθισιατρεία/fthisiatría/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθισιατρείο-το@wordElln,
* McsElln.φθισιατρείων/fthisiatríon/!~γενι-πληθ:φθισιατρείο-το@wordElln,

× base-form: φθισιατρείο
× base-pronunciation: /fthisiatrío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φθισιατρείο/fthisiatrío/-φθισιατρείου/fthisiatríu/-φθισιατρείο/fthisiatrío/-φθισιατρείο/fthisiatrío/-φθισιατρεία/fthisiatría/-φθισιατρείων/fthisiatríon/-φθισιατρεία/fthisiatría/-φθισιατρεία/fthisiatría/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθισιατρείο

φθογγογραφία-η/fthogoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.φθογγογραφία-η/fthogoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./fthogoyrafía-i/φθογγογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθογγογραφία-η/fthogoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθογγογραφία-η/fthogoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.φθογγογραφία/fthogoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθογγογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φθογγογραφίας/fthogoyrafías/!~γενι-ενικ:φθογγογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φθογγογραφίες/fthogoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθογγογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φθογγογραφιών/fthogoyrafión/!~γενι-πληθ:φθογγογραφία-η@wordElln,

× base-form: φθογγογραφία
× base-pronunciation: /fthogoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φθογγογραφία/fthogoyrafía/-φθογγογραφίας/fthogoyrafías/-φθογγογραφία/fthogoyrafía/-φθογγογραφία/fthogoyrafía/-φθογγογραφίες/fthogoyrafíes/-φθογγογραφιών/fthogoyrafión/-φθογγογραφίες/fthogoyrafíes/-φθογγογραφίες/fthogoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθογγογραφία

φθογγολογία-η/fthogoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.φθογγολογία-η/fthogoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./fthogoloyía-i/φθογγολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθογγολογία-η/fthogoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθογγολογία-η/fthogoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.φθογγολογία/fthogoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθογγολογία-η@wordElln,
* McsElln.φθογγολογίας/fthogoloyías/!~γενι-ενικ:φθογγολογία-η@wordElln,
* McsElln.φθογγολογίες/fthogoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθογγολογία-η@wordElln,
* McsElln.φθογγολογιών/fthogoloyión/!~γενι-πληθ:φθογγολογία-η@wordElln,

× base-form: φθογγολογία
× base-pronunciation: /fthogoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φθογγολογία/fthogoloyía/-φθογγολογίας/fthogoloyías/-φθογγολογία/fthogoloyía/-φθογγολογία/fthogoloyía/-φθογγολογίες/fthogoloyíes/-φθογγολογιών/fthogoloyión/-φθογγολογίες/fthogoloyíes/-φθογγολογίες/fthogoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθογγολογία

φθογγόγραμμα-το/fthogóyrama-to/::
* McsEngl.wordElln.φθογγόγραμμα-το/fthogóyrama-to/@wordElln,
* McsElln./fthogóyrama-to/φθογγόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθογγόγραμμα-το/fthogóyrama-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθογγόγραμμα-το/fthogóyrama-to/@wordElln,
* McsElln.φθογγόγραμμα/fthogóyrama/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθογγόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.φθογγογράμματος/fthogoyrámatos/!~γενι-ενικ:φθογγόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.φθογγογράμματα/fthogoyrámata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθογγόγραμμα-το@wordElln,
* McsElln.φθογγογραμμάτων/fthogoyramáton/!~γενι-πληθ:φθογγόγραμμα-το@wordElln,

× base-form: φθογγόγραμμα
× base-pronunciation: /fthogóyrama/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φθογγόγραμμα/fthogóyrama/-φθογγογράμματος/fthogoyrámatos/-φθογγόγραμμα/fthogóyrama/-φθογγόγραμμα/fthogóyrama/-φθογγογράμματα/fthogoyrámata/-φθογγογραμμάτων/fthogoyramáton/-φθογγογράμματα/fthogoyrámata/-φθογγογράμματα/fthogoyrámata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθογγόγραμμα

φθογγόσημο-το/fthogósimo-to/::
* McsEngl.wordElln.φθογγόσημο-το/fthogósimo-to/@wordElln,
* McsElln./fthogósimo-to/φθογγόσημο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθογγόσημο-το/fthogósimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθογγόσημο-το/fthogósimo-to/@wordElln,
* McsElln.φθογγόσημο/fthogósimo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθογγόσημο-το@wordElln,
* McsElln.φθογγόσημου/fthogósimu/!~γενι-ενικ:φθογγόσημο-το@wordElln,
* McsElln.φθογγοσήμου/fthogosímu/!~γενι-ενικ:φθογγόσημο-το@wordElln,
* McsElln.φθογγόσημα/fthogósima/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθογγόσημο-το@wordElln,
* McsElln.φθογγόσημων/fthogósimon/!~γενι-πληθ:φθογγόσημο-το@wordElln,
* McsElln.φθογγοσήμων/fthogosímon/!~γενι-πληθ:φθογγόσημο-το@wordElln,

× base-form: φθογγόσημο
× base-pronunciation: /fthogósimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φθογγόσημο/fthogósimo/-φθογγόσημου/fthogósimu/|φθογγοσήμου/fthogosímu/-φθογγόσημο/fthogósimo/-φθογγόσημο/fthogósimo/-φθογγόσημα/fthogósima/-φθογγόσημων/fthogósimon/|φθογγοσήμων/fthogosímon/-φθογγόσημα/fthogósima/-φθογγόσημα/fthogósima/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φθογγόσημο

φθορά-η/fthorá-i/::
* McsEngl.wordElln.φθορά-η/fthorá-i/@wordElln,
* McsElln./fthorá-i/φθορά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθορά-η/fthorá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθορά-η/fthorá-i/@wordElln,
* McsElln.φθορά/fthorá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθορά-η@wordElln,
* McsElln.φθοράς/fthorás/!~γενι-ενικ:φθορά-η@wordElln,
* McsElln.φθορές/fthorés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθορά-η@wordElln,
* McsElln.φθορών/fthorón/!~γενι-πληθ:φθορά-η@wordElln,

× base-form: φθορά
× base-pronunciation: /fthorá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φθορά/fthorá/-φθοράς/fthorás/-φθορά/fthorá/-φθορά/fthorá/-φθορές/fthorés/-φθορών/fthorón/-φθορές/fthorés/-φθορές/fthorés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθορά

φθορίωση-η/fthoríosi-i/::
* McsEngl.wordElln.φθορίωση-η/fthoríosi-i/@wordElln,
* McsElln./fthoríosi-i/φθορίωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθορίωση-η/fthoríosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθορίωση-η/fthoríosi-i/@wordElln,
* McsElln.φθορίωση/fthoríosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθορίωση-η@wordElln,
* McsElln.φθορίωσης/fthoríosis/!~γενι-ενικ:φθορίωση-η@wordElln,
* McsElln.φθοριώσεως/fthorióseos/!~γενι-ενικ:φθορίωση-η@wordElln,
* McsElln.φθοριώσεις/fthoriósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθορίωση-η@wordElln,
* McsElln.φθοριώσεων/fthorióseon/!~γενι-πληθ:φθορίωση-η@wordElln,

× base-form: φθορίωση
× base-pronunciation: /fthoríosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φθορίωση/fthoríosi/-φθορίωσης/fthoríosis/|φθοριώσεως/fthorióseos/-φθορίωση/fthoríosi/-φθορίωση/fthoríosi/-φθοριώσεις/fthoriósis/-φθοριώσεων/fthorióseon/-φθοριώσεις/fthoriósis/-φθοριώσεις/fthoriósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φθορίωση

φθορισμός-ο/fthorizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φθορισμός-ο/fthorizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fthorizmós-o/φθορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθορισμός-ο/fthorizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθορισμός-ο/fthorizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φθορισμός/fthorizmós/!~ονομ-ενικ:φθορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φθορισμού/fthorizmú/!~γενι-ενικ:φθορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φθορισμό/fthorizmó/!~αιτι-ενικ:φθορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φθορισμέ/fthorizmé/!~κλητ-ενικ:φθορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φθορισμοί/fthorizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φθορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φθορισμών/fthorizmón/!~γενι-πληθ:φθορισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φθορισμούς/fthorizmús/!~αιτι-πληθ:φθορισμός-ο@wordElln,

× base-form: φθορισμός
× base-pronunciation: /fthorizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φθορισμός/fthorizmós/-φθορισμού/fthorizmú/-φθορισμό/fthorizmó/-φθορισμέ/fthorizmé/-φθορισμοί/fthorizmí/-φθορισμών/fthorizmón/-φθορισμούς/fthorizmús/-φθορισμοί/fthorizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθορισμός

φθοροχλωράνθρακας-ο/fthorohloránthrakas-o/::
* McsEngl.wordElln.φθοροχλωράνθρακας-ο/fthorohloránthrakas-o/@wordElln,
* McsElln./fthorohloránthrakas-o/φθοροχλωράνθρακας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθοροχλωράνθρακας-ο/fthorohloránthrakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθοροχλωράνθρακας-ο/fthorohloránthrakas-o/@wordElln,
* McsElln.φθοροχλωράνθρακας/fthorohloránthrakas/!~ονομ-ενικ:φθοροχλωράνθρακας-ο@wordElln,
* McsElln.φθοροχλωράνθρακα/fthorohloránthraka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθοροχλωράνθρακας-ο@wordElln,
* McsElln.φθοροχλωράνθρακες/fthorohloránthrakes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθοροχλωράνθρακας-ο@wordElln,
* McsElln.φθοροχλωρανθράκων/fthorohloranthrákon/!~γενι-πληθ:φθοροχλωράνθρακας-ο@wordElln,

× base-form: φθοροχλωράνθρακας
× base-pronunciation: /fthorohloránthrakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φθοροχλωράνθρακας/fthorohloránthrakas/-φθοροχλωράνθρακα/fthorohloránthraka/-φθοροχλωράνθρακα/fthorohloránthraka/-φθοροχλωράνθρακα/fthorohloránthraka/-φθοροχλωράνθρακες/fthorohloránthrakes/-φθοροχλωρανθράκων/fthorohloranthrákon/-φθοροχλωράνθρακες/fthorohloránthrakes/-φθοροχλωράνθρακες/fthorohloránthrakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθοροχλωράνθρακας

φθόγγος-ο/fthógos-o/::
* McsEngl.wordElln.φθόγγος-ο/fthógos-o/@wordElln,
* McsElln./fthógos-o/φθόγγος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθόγγος-ο/fthógos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθόγγος-ο/fthógos-o/@wordElln,
* McsElln.φθόγγος/fthógos/!~ονομ-ενικ:φθόγγος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόγγου/fthógu/!~γενι-ενικ:φθόγγος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόγγο/fthógo/!~αιτι-ενικ:φθόγγος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόγγε/fthóge/!~κλητ-ενικ:φθόγγος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόγγοι/fthógi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φθόγγος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόγγων/fthógon/!~γενι-πληθ:φθόγγος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόγγους/fthógus/!~αιτι-πληθ:φθόγγος-ο@wordElln,

× base-form: φθόγγος
× base-pronunciation: /fthógos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φθόγγος/fthógos/-φθόγγου/fthógu/-φθόγγο/fthógo/-φθόγγε/fthóge/-φθόγγοι/fthógi/-φθόγγων/fthógon/-φθόγγους/fthógus/-φθόγγοι/fthógi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθόγγος

φθόνος-ο/fthónos-o/::
* McsEngl.wordElln.φθόνος-ο/fthónos-o/@wordElln,
* McsElln./fthónos-o/φθόνος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθόνος-ο/fthónos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθόνος-ο/fthónos-o/@wordElln,
* McsElln.φθόνος/fthónos/!~ονομ-ενικ:φθόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόνου/fthónu/!~γενι-ενικ:φθόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόνο/fthóno/!~αιτι-ενικ:φθόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόνε/fthóne/!~κλητ-ενικ:φθόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόνοι/fthóni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φθόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόνων/fthónon/!~γενι-πληθ:φθόνος-ο@wordElln,
* McsElln.φθόνους/fthónus/!~αιτι-πληθ:φθόνος-ο@wordElln,

× base-form: φθόνος
× base-pronunciation: /fthónos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φθόνος/fthónos/-φθόνου/fthónu/-φθόνο/fthóno/-φθόνε/fthóne/-φθόνοι/fthóni/-φθόνων/fthónon/-φθόνους/fthónus/-φθόνοι/fthóni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φθόνος

φθόριο-το/fthório-to/::
* McsEngl.wordElln.φθόριο-το/fthório-to/@wordElln,
* McsElln./fthório-to/φθόριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φθόριο-το/fthório-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φθόριο-το/fthório-to/@wordElln,
* McsElln.φθόριο/fthório/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φθόριο-το@wordElln,
* McsElln.φθορίου/fthoríu/!~γενι-ενικ:φθόριο-το@wordElln,
* McsElln.φθόριου/fthóriu/!~γενι-ενικ:φθόριο-το@wordElln,
* McsElln.φθόρια/fthória/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φθόριο-το@wordElln,
* McsElln.φθορίων/fthoríon/!~γενι-πληθ:φθόριο-το@wordElln,

× base-form: φθόριο
× base-pronunciation: /fthório/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φθόριο/fthório/-φθορίου/fthoríu/|φθόριου/fthóriu/-φθόριο/fthório/-φθόριο/fthório/-φθόρια/fthória/-φθορίων/fthoríon/-φθόρια/fthória/-φθόρια/fthória/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φθόριο

φιάλη-η/fiáli-i/::
* McsEngl.wordElln.φιάλη-η/fiáli-i/@wordElln,
* McsElln./fiáli-i/φιάλη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιάλη-η/fiáli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιάλη-η/fiáli-i/@wordElln,
* McsElln.φιάλη/fiáli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιάλη-η@wordElln,
* McsElln.φιάλης/fiális/!~γενι-ενικ:φιάλη-η@wordElln,
* McsElln.φιάλες/fiáles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιάλη-η@wordElln,
* McsElln.φιαλών/fialón/!~γενι-πληθ:φιάλη-η@wordElln,

× base-form: φιάλη
× base-pronunciation: /fiáli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιάλη/fiáli/-φιάλης/fiális/-φιάλη/fiáli/-φιάλη/fiáli/-φιάλες/fiáles/-φιαλών/fialón/-φιάλες/fiáles/-φιάλες/fiáles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιάλη

φιάπα-η/fiápa-i/::
* McsEngl.wordElln.φιάπα-η/fiápa-i/@wordElln,
* McsElln./fiápa-i/φιάπα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιάπα-η/fiápa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιάπα-η/fiápa-i/@wordElln,
* McsElln.φιάπα/fiápa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιάπα-η@wordElln,
* McsElln.φιάπας/fiápas/!~γενι-ενικ:φιάπα-η@wordElln,
* McsElln.φιάπες/fiápes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιάπα-η@wordElln,

× base-form: φιάπα
× base-pronunciation: /fiápa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιάπα/fiápa/-φιάπας/fiápas/-φιάπα/fiápa/-φιάπα/fiápa/-φιάπες/fiápes/-∅-φιάπες/fiápes/-φιάπες/fiápes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φιάπα

φιάσκο-το/fhhásko-to/::
* McsEngl.wordElln.φιάσκο-το/fhhásko-to/@wordElln,
* McsElln./fhhásko-to/φιάσκο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιάσκο-το/fhhásko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιάσκο-το/fhhásko-to/@wordElln,
* McsElln.φιάσκο/fhhásko/!~ονομ-ενικ:φιάσκο-το@wordElln,
* McsElln.φιάσκου/fiásku/!~γενι-ενικ:φιάσκο-το@wordElln,
* McsElln.φιάσκο/fiásko/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιάσκο-το@wordElln,
* McsElln.φιάσκα/fiáska/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιάσκο-το@wordElln,
* McsElln.φιάσκων/fiáskon/!~γενι-πληθ:φιάσκο-το@wordElln,

× base-form: φιάσκο
× base-pronunciation: /fhhásko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιάσκο/fhhásko/-φιάσκου/fiásku/-φιάσκο/fiásko/-φιάσκο/fiásko/-φιάσκα/fiáska/-φιάσκων/fiáskon/-φιάσκα/fiáska/-φιάσκα/fiáska/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιάσκο

φιέστα-η/fhhésta-i/::
* McsEngl.wordElln.φιέστα-η/fhhésta-i/@wordElln,
* McsElln./fhhésta-i/φιέστα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιέστα-η/fhhésta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιέστα-η/fhhésta-i/@wordElln,
* McsElln.φιέστα/fhhésta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιέστα-η@wordElln,
* McsElln.φιέστας/fhhéstas/!~γενι-ενικ:φιέστα-η@wordElln,
* McsElln.φιέστες/fhhéstes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιέστα-η@wordElln,
* McsElln.(φιεστών)/(fiestón)/!~γενι-πληθ:φιέστα-η@wordElln,

× base-form: φιέστα
× base-pronunciation: /fhhésta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιέστα/fhhésta/-φιέστας/fhhéstas/-φιέστα/fhhésta/-φιέστα/fhhésta/-φιέστες/fhhéstes/-(φιεστών)/(fiestón)/-φιέστες/fhhéstes/-φιέστες/fhhéstes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: φιέστα

φιαλοθήκη-η/fialothíki-i/::
* McsEngl.wordElln.φιαλοθήκη-η/fialothíki-i/@wordElln,
* McsElln./fialothíki-i/φιαλοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιαλοθήκη-η/fialothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιαλοθήκη-η/fialothíki-i/@wordElln,
* McsElln.φιαλοθήκη/fialothíki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιαλοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.φιαλοθήκης/fialothíkis/!~γενι-ενικ:φιαλοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.φιαλοθήκες/fialothíkes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιαλοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.φιαλοθηκών/fialothikón/!~γενι-πληθ:φιαλοθήκη-η@wordElln,

× base-form: φιαλοθήκη
× base-pronunciation: /fialothíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιαλοθήκη/fialothíki/-φιαλοθήκης/fialothíkis/-φιαλοθήκη/fialothíki/-φιαλοθήκη/fialothíki/-φιαλοθήκες/fialothíkes/-φιαλοθηκών/fialothikón/-φιαλοθήκες/fialothíkes/-φιαλοθήκες/fialothíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιαλοθήκη

φιαλοποιείο-το/fialopiío-to/::
* McsEngl.wordElln.φιαλοποιείο-το/fialopiío-to/@wordElln,
* McsElln./fialopiío-to/φιαλοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιαλοποιείο-το/fialopiío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιαλοποιείο-το/fialopiío-to/@wordElln,
* McsElln.φιαλοποιείο/fialopiío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιαλοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φιαλοποιείου/fialopiíu/!~γενι-ενικ:φιαλοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φιαλοποιεία/fialopiía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιαλοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.φιαλοποιείων/fialopiíon/!~γενι-πληθ:φιαλοποιείο-το@wordElln,

× base-form: φιαλοποιείο
× base-pronunciation: /fialopiío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιαλοποιείο/fialopiío/-φιαλοποιείου/fialopiíu/-φιαλοποιείο/fialopiío/-φιαλοποιείο/fialopiío/-φιαλοποιεία/fialopiía/-φιαλοποιείων/fialopiíon/-φιαλοποιεία/fialopiía/-φιαλοποιεία/fialopiía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιαλοποιείο

φιγουρίνι-το/fiyuríni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιγουρίνι-το/fiyuríni-to-s/@wordElln,
* McsElln./fiyuríni-to-s/φιγουρίνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιγουρίνι-το/fiyuríni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιγουρίνι-το/fiyuríni-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιγουρίνι/fiyuríni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιγουρίνι-το@wordElln,
* McsElln.φιγουρινιού/fiyurinnú/!~γενι-ενικ:φιγουρίνι-το@wordElln,
* McsElln.φιγουρίνια/fiyurínna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιγουρίνι-το@wordElln,
* McsElln.φιγουρινιών/fiyurinnón/!~γενι-πληθ:φιγουρίνι-το@wordElln,

× base-form: φιγουρίνι
× base-pronunciation: /fiyuríni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιγουρίνι/fiyuríni/-φιγουρινιού/fiyurinnú/-φιγουρίνι/fiyuríni/-φιγουρίνι/fiyuríni/-φιγουρίνια/fiyurínna/-φιγουρινιών/fiyurinnón/-φιγουρίνια/fiyurínna/-φιγουρίνια/fiyurínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιγουρίνι

φιγουρατζής-ο/fiyurajís-o/::
* McsEngl.wordElln.φιγουρατζής-ο/fiyurajís-o/@wordElln,
* McsElln./fiyurajís-o/φιγουρατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιγουρατζής-ο/fiyurajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιγουρατζής-ο/fiyurajís-o/@wordElln,
* McsElln.φιγουρατζής/fiyurajís/!~ονομ-ενικ:φιγουρατζής-ο@wordElln,
* McsElln.φιγουρατζή/fiyurají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιγουρατζής-ο@wordElln,
* McsElln.φιγουρατζήδες/fiyurajídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιγουρατζής-ο@wordElln,
* McsElln.φιγουρατζήδων/fiyurajídhon/!~γενι-πληθ:φιγουρατζής-ο@wordElln,

× base-form: φιγουρατζής
× base-pronunciation: /fiyurajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιγουρατζής/fiyurajís/-φιγουρατζή/fiyurají/-φιγουρατζή/fiyurají/-φιγουρατζή/fiyurají/-φιγουρατζήδες/fiyurajídhes/-φιγουρατζήδων/fiyurajídhon/-φιγουρατζήδες/fiyurajídhes/-φιγουρατζήδες/fiyurajídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιγουρατζής

φιγούρα-η/fiyúra-i/::
* McsEngl.wordElln.φιγούρα-η/fiyúra-i/@wordElln,
* McsElln./fiyúra-i/φιγούρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιγούρα-η/fiyúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιγούρα-η/fiyúra-i/@wordElln,
* McsElln.φιγούρα/fiyúra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιγούρα-η@wordElln,
* McsElln.φιγούρας/fiyúras/!~γενι-ενικ:φιγούρα-η@wordElln,
* McsElln.φιγούρες/fiyúres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιγούρα-η@wordElln,
* McsElln.(φιγουρών)/(fiyurón)/!~γενι-πληθ:φιγούρα-η@wordElln,

× base-form: φιγούρα
× base-pronunciation: /fiyúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιγούρα/fiyúra/-φιγούρας/fiyúras/-φιγούρα/fiyúra/-φιγούρα/fiyúra/-φιγούρες/fiyúres/-(φιγουρών)/(fiyurón)/-φιγούρες/fiyúres/-φιγούρες/fiyúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: φιγούρα

φιδάκι-το/fidháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιδάκι-το/fidháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fidháki-to-s/φιδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιδάκι-το/fidháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιδάκι-το/fidháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιδάκι/fidháki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιδάκι-το@wordElln,
* McsElln.φιδάκια/fidhákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιδάκι-το@wordElln,

× base-form: φιδάκι
× base-pronunciation: /fidháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιδάκι/fidháki/-∅-φιδάκι/fidháki/-φιδάκι/fidháki/-φιδάκια/fidhákka/-∅-φιδάκια/fidhákka/-φιδάκια/fidhákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φιδάκι

φιδάρα-η/fidhára-i/::
* McsEngl.wordElln.φιδάρα-η/fidhára-i/@wordElln,
* McsElln./fidhára-i/φιδάρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιδάρα-η/fidhára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιδάρα-η/fidhára-i/@wordElln,
* McsElln.φιδάρα/fidhára/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιδάρα-η@wordElln,
* McsElln.φιδάρας/fidháras/!~γενι-ενικ:φιδάρα-η@wordElln,
* McsElln.φιδάρες/fidháres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιδάρα-η@wordElln,

× base-form: φιδάρα
× base-pronunciation: /fidhára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιδάρα/fidhára/-φιδάρας/fidháras/-φιδάρα/fidhára/-φιδάρα/fidhára/-φιδάρες/fidháres/-∅-φιδάρες/fidháres/-φιδάρες/fidháres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φιδάρα

φιδές-ο/fidhés-o/::
* McsEngl.wordElln.φιδές-ο/fidhés-o/@wordElln,
* McsElln./fidhés-o/φιδές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιδές-ο/fidhés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιδές-ο/fidhés-o/@wordElln,
* McsElln.φιδές/fidhés/!~ονομ-ενικ:φιδές-ο@wordElln,
* McsElln.φιδέ/fidhé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιδές-ο@wordElln,
* McsElln.φιδέδες/fidhédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιδές-ο@wordElln,
* McsElln.φιδέδων/fidhédhon/!~γενι-πληθ:φιδές-ο@wordElln,

× base-form: φιδές
× base-pronunciation: /fidhés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιδές/fidhés/-φιδέ/fidhé/-φιδέ/fidhé/-φιδέ/fidhé/-φιδέδες/fidhédhes/-φιδέδων/fidhédhon/-φιδέδες/fidhédhes/-φιδέδες/fidhédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιδές

φιδοπουκάμισο-το/fidhopukámiso-to/::
* McsEngl.wordElln.φιδοπουκάμισο-το/fidhopukámiso-to/@wordElln,
* McsElln./fidhopukámiso-to/φιδοπουκάμισο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιδοπουκάμισο-το/fidhopukámiso-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιδοπουκάμισο-το/fidhopukámiso-to/@wordElln,
* McsElln.φιδοπουκάμισο/fidhopukámiso/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιδοπουκάμισο-το@wordElln,
* McsElln.φιδοπουκάμισου/fidhopukámisu/!~γενι-ενικ:φιδοπουκάμισο-το@wordElln,
* McsElln.φιδοπουκάμισα/fidhopukámisa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιδοπουκάμισο-το@wordElln,
* McsElln.φιδοπουκάμισων/fidhopukámison/!~γενι-πληθ:φιδοπουκάμισο-το@wordElln,

× base-form: φιδοπουκάμισο
× base-pronunciation: /fidhopukámiso/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιδοπουκάμισο/fidhopukámiso/-φιδοπουκάμισου/fidhopukámisu/-φιδοπουκάμισο/fidhopukámiso/-φιδοπουκάμισο/fidhopukámiso/-φιδοπουκάμισα/fidhopukámisa/-φιδοπουκάμισων/fidhopukámison/-φιδοπουκάμισα/fidhopukámisa/-φιδοπουκάμισα/fidhopukámisa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιδοπουκάμισο

φιδόχορτο-το/fidhóhorto-to/::
* McsEngl.wordElln.φιδόχορτο-το/fidhóhorto-to/@wordElln,
* McsElln./fidhóhorto-to/φιδόχορτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιδόχορτο-το/fidhóhorto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιδόχορτο-το/fidhóhorto-to/@wordElln,
* McsElln.φιδόχορτο/fidhóhorto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιδόχορτο-το@wordElln,
* McsElln.φιδόχορτου/fidhóhortu/!~γενι-ενικ:φιδόχορτο-το@wordElln,
* McsElln.φιδόχορτα/fidhóhorta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιδόχορτο-το@wordElln,
* McsElln.φιδόχορτων/fidhóhorton/!~γενι-πληθ:φιδόχορτο-το@wordElln,

× base-form: φιδόχορτο
× base-pronunciation: /fidhóhorto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιδόχορτο/fidhóhorto/-φιδόχορτου/fidhóhortu/-φιδόχορτο/fidhóhorto/-φιδόχορτο/fidhóhorto/-φιδόχορτα/fidhóhorta/-φιδόχορτων/fidhóhorton/-φιδόχορτα/fidhóhorta/-φιδόχορτα/fidhóhorta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιδόχορτο

φιλάκι-το/filáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιλάκι-το/filáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./filáki-to-s/φιλάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλάκι-το/filáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλάκι-το/filáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιλάκι/filáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλάκι-το@wordElln,
* McsElln.φιλάκια/filákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλάκι-το@wordElln,

× base-form: φιλάκι
× base-pronunciation: /filáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλάκι/filáki/-∅-φιλάκι/filáki/-φιλάκι/filáki/-φιλάκια/filákka/-∅-φιλάκια/filákka/-φιλάκια/filákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φιλάκι

φιλέλληνας-ο/filélinas-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλέλληνας-ο/filélinas-o/@wordElln,
* McsElln./filélinas-o/φιλέλληνας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλέλληνας-ο/filélinas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλέλληνας-ο/filélinas-o/@wordElln,
* McsElln.φιλέλληνας/filélinas/!~ονομ-ενικ:φιλέλληνας-ο@wordElln,
* McsElln.φιλέλληνα/filélina/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλέλληνας-ο@wordElln,
* McsElln.φιλέλληνες/filélines/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλέλληνας-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελλήνων/filelínon/!~γενι-πληθ:φιλέλληνας-ο@wordElln,

× base-form: φιλέλληνας
× base-pronunciation: /filélinas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλέλληνας/filélinas/-φιλέλληνα/filélina/-φιλέλληνα/filélina/-φιλέλληνα/filélina/-φιλέλληνες/filélines/-φιλελλήνων/filelínon/-φιλέλληνες/filélines/-φιλέλληνες/filélines/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλέλληνας

φιλές-ο/filés-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλές-ο/filés-o/@wordElln,
* McsElln./filés-o/φιλές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλές-ο/filés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλές-ο/filés-o/@wordElln,
* McsElln.φιλές/filés/!~ονομ-ενικ:φιλές-ο@wordElln,
* McsElln.φιλέ/filé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλές-ο@wordElln,
* McsElln.φιλέδες/filédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλές-ο@wordElln,
* McsElln.φιλέδων/filédhon/!~γενι-πληθ:φιλές-ο@wordElln,

× base-form: φιλές
× base-pronunciation: /filés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλές/filés/-φιλέ/filé/-φιλέ/filé/-φιλέ/filé/-φιλέδες/filédhes/-φιλέδων/filédhon/-φιλέδες/filédhes/-φιλέδες/filédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλές

φιλέτο-το/filéto-to/::
* McsEngl.wordElln.φιλέτο-το/filéto-to/@wordElln,
* McsElln./filéto-to/φιλέτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλέτο-το/filéto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλέτο-το/filéto-to/@wordElln,
* McsElln.φιλέτο/filéto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλέτο-το@wordElln,
* McsElln.φιλέτου/filétu/!~γενι-ενικ:φιλέτο-το@wordElln,
* McsElln.φιλέτα/filéta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλέτο-το@wordElln,
* McsElln.φιλέτων/filéton/!~γενι-πληθ:φιλέτο-το@wordElln,

× base-form: φιλέτο
× base-pronunciation: /filéto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλέτο/filéto/-φιλέτου/filétu/-φιλέτο/filéto/-φιλέτο/filéto/-φιλέτα/filéta/-φιλέτων/filéton/-φιλέτα/filéta/-φιλέτα/filéta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλέτο

φιλί-το/filí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιλί-το/filí-to-s/@wordElln,
* McsElln./filí-to-s/φιλί-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλί-το/filí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλί-το/filí-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιλί/filí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλί-το@wordElln,
* McsElln.φιλιού/fillú/!~γενι-ενικ:φιλί-το@wordElln,
* McsElln.φιλιά/fillá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλί-το@wordElln,
* McsElln.φιλιών/fillón/!~γενι-πληθ:φιλί-το@wordElln,

× base-form: φιλί
× base-pronunciation: /filí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλί/filí/-φιλιού/fillú/-φιλί/filí/-φιλί/filí/-φιλιά/fillá/-φιλιών/fillón/-φιλιά/fillá/-φιλιά/fillá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλί

φιλία-η/filía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλία-η/filía-i/@wordElln,
* McsElln./filía-i/φιλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλία-η/filía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλία-η/filía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλία/filía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλία-η@wordElln,
* McsElln.φιλίας/filías/!~γενι-ενικ:φιλία-η@wordElln,
* McsElln.φιλίες/filíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλία-η@wordElln,
* McsElln.φιλιών/fillón/!~γενι-πληθ:φιλία-η@wordElln,

× base-form: φιλία
× base-pronunciation: /filía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλία/filía/-φιλίας/filías/-φιλία/filía/-φιλία/filía/-φιλίες/filíes/-φιλιών/fillón/-φιλίες/filíes/-φιλίες/filíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλία

φιλαλήθεια-η/filalíthia-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλαλήθεια-η/filalíthia-i/@wordElln,
* McsElln./filalíthia-i/φιλαλήθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαλήθεια-η/filalíthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαλήθεια-η/filalíthia-i/@wordElln,
* McsElln.φιλαλήθεια/filalíthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαλήθεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλαλήθειας/filalíthias/!~γενι-ενικ:φιλαλήθεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλαλήθειες/filalíthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαλήθεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλαληθειών/filalithión/!~γενι-πληθ:φιλαλήθεια-η@wordElln,

× base-form: φιλαλήθεια
× base-pronunciation: /filalíthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλαλήθεια/filalíthia/-φιλαλήθειας/filalíthias/-φιλαλήθεια/filalíthia/-φιλαλήθεια/filalíthia/-φιλαλήθειες/filalíthies/-φιλαληθειών/filalithión/-φιλαλήθειες/filalíthies/-φιλαλήθειες/filalíthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαλήθεια

φιλαλληλία-η/filalilía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλαλληλία-η/filalilía-i/@wordElln,
* McsElln./filalilía-i/φιλαλληλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαλληλία-η/filalilía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαλληλία-η/filalilía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλαλληλία/filalilía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαλληλία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαλληλίας/filalilías/!~γενι-ενικ:φιλαλληλία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαλληλίες/filalilíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαλληλία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαλληλιών/filalillón/!~γενι-πληθ:φιλαλληλία-η@wordElln,

× base-form: φιλαλληλία
× base-pronunciation: /filalilía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλαλληλία/filalilía/-φιλαλληλίας/filalilías/-φιλαλληλία/filalilía/-φιλαλληλία/filalilía/-φιλαλληλίες/filalilíes/-φιλαλληλιών/filalillón/-φιλαλληλίες/filalilíes/-φιλαλληλίες/filalilíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαλληλία

φιλαναγνωσία-η/filanaynosía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλαναγνωσία-η/filanaynosía-i/@wordElln,
* McsElln./filanaynosía-i/φιλαναγνωσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαναγνωσία-η/filanaynosía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαναγνωσία-η/filanaynosía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνωσία/filanaynosía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαναγνωσία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνωσίας/filanaynosías/!~γενι-ενικ:φιλαναγνωσία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνωσίες/filanaynosíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαναγνωσία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνωσιών/filanaynossón/!~γενι-πληθ:φιλαναγνωσία-η@wordElln,

× base-form: φιλαναγνωσία
× base-pronunciation: /filanaynosía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλαναγνωσία/filanaynosía/-φιλαναγνωσίας/filanaynosías/-φιλαναγνωσία/filanaynosía/-φιλαναγνωσία/filanaynosía/-φιλαναγνωσίες/filanaynosíes/-φιλαναγνωσιών/filanaynossón/-φιλαναγνωσίες/filanaynosíes/-φιλαναγνωσίες/filanaynosíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαναγνωσία

φιλαναγνώστης-ο/filanaynóstis-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλαναγνώστης-ο/filanaynóstis-o/@wordElln,
* McsElln./filanaynóstis-o/φιλαναγνώστης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαναγνώστης-ο/filanaynóstis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαναγνώστης-ο/filanaynóstis-o/@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνώστης/filanaynóstis/!~ονομ-ενικ:φιλαναγνώστης-ο@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνώστη/filanaynósti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαναγνώστης-ο@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνώστες/filanaynóstes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαναγνώστης-ο@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνωστών/filanaynostón/!~γενι-πληθ:φιλαναγνώστης-ο@wordElln,

× base-form: φιλαναγνώστης
× base-pronunciation: /filanaynóstis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλαναγνώστης/filanaynóstis/-φιλαναγνώστη/filanaynósti/-φιλαναγνώστη/filanaynósti/-φιλαναγνώστη/filanaynósti/-φιλαναγνώστες/filanaynóstes/-φιλαναγνωστών/filanaynostón/-φιλαναγνώστες/filanaynóstes/-φιλαναγνώστες/filanaynóstes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαναγνώστης

φιλαναγνώστρια-η/filanaynóstria-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλαναγνώστρια-η/filanaynóstria-i/@wordElln,
* McsElln./filanaynóstria-i/φιλαναγνώστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαναγνώστρια-η/filanaynóstria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαναγνώστρια-η/filanaynóstria-i/@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνώστρια/filanaynóstria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαναγνώστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνώστριας/filanaynóstrias/!~γενι-ενικ:φιλαναγνώστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνώστριες/filanaynóstries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαναγνώστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλαναγνωστριών/filanaynostrión/!~γενι-πληθ:φιλαναγνώστρια-η@wordElln,

× base-form: φιλαναγνώστρια
× base-pronunciation: /filanaynóstria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλαναγνώστρια/filanaynóstria/-φιλαναγνώστριας/filanaynóstrias/-φιλαναγνώστρια/filanaynóstria/-φιλαναγνώστρια/filanaynóstria/-φιλαναγνώστριες/filanaynóstries/-φιλαναγνωστριών/filanaynostrión/-φιλαναγνώστριες/filanaynóstries/-φιλαναγνώστριες/filanaynóstries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαναγνώστρια

φιλανθρωπία-η/filanthropía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλανθρωπία-η/filanthropía-i/@wordElln,
* McsElln./filanthropía-i/φιλανθρωπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλανθρωπία-η/filanthropía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλανθρωπία-η/filanthropía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλανθρωπία/filanthropía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλανθρωπία-η@wordElln,
* McsElln.φιλανθρωπίας/filanthropías/!~γενι-ενικ:φιλανθρωπία-η@wordElln,
* McsElln.φιλανθρωπίες/filanthropíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλανθρωπία-η@wordElln,
* McsElln.φιλανθρωπιών/filanthropyyón/!~γενι-πληθ:φιλανθρωπία-η@wordElln,

× base-form: φιλανθρωπία
× base-pronunciation: /filanthropía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλανθρωπία/filanthropía/-φιλανθρωπίας/filanthropías/-φιλανθρωπία/filanthropía/-φιλανθρωπία/filanthropía/-φιλανθρωπίες/filanthropíes/-φιλανθρωπιών/filanthropyyón/-φιλανθρωπίες/filanthropíes/-φιλανθρωπίες/filanthropíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλανθρωπία

φιλαποδημία-η/filapodhimía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλαποδημία-η/filapodhimía-i/@wordElln,
* McsElln./filapodhimía-i/φιλαποδημία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαποδημία-η/filapodhimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαποδημία-η/filapodhimía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλαποδημία/filapodhimía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαποδημία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαποδημίας/filapodhimías/!~γενι-ενικ:φιλαποδημία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαποδημίες/filapodhimíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαποδημία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαποδημιών/filapodhimión/!~γενι-πληθ:φιλαποδημία-η@wordElln,

× base-form: φιλαποδημία
× base-pronunciation: /filapodhimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλαποδημία/filapodhimía/-φιλαποδημίας/filapodhimías/-φιλαποδημία/filapodhimía/-φιλαποδημία/filapodhimía/-φιλαποδημίες/filapodhimíes/-φιλαποδημιών/filapodhimión/-φιλαποδημίες/filapodhimíes/-φιλαποδημίες/filapodhimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαποδημία

φιλαράκι-το/filaráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιλαράκι-το/filaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./filaráki-to-s/φιλαράκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαράκι-το/filaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαράκι-το/filaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιλαράκι/filaráki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαράκι-το@wordElln,
* McsElln.φιλαράκια/filarákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαράκι-το@wordElln,

× base-form: φιλαράκι
× base-pronunciation: /filaráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλαράκι/filaráki/-∅-φιλαράκι/filaráki/-φιλαράκι/filaráki/-φιλαράκια/filarákka/-∅-φιλαράκια/filarákka/-φιλαράκια/filarákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φιλαράκι

φιλαράκος-ο/filarákos-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλαράκος-ο/filarákos-o/@wordElln,
* McsElln./filarákos-o/φιλαράκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαράκος-ο/filarákos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαράκος-ο/filarákos-o/@wordElln,
* McsElln.φιλαράκος/filarákos/!~ονομ-ενικ:φιλαράκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλαράκου/filaráku/!~γενι-ενικ:φιλαράκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλαράκο/filaráko/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαράκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλαράκοι/filaráki/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαράκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλαράκων/filarákon/!~γενι-πληθ:φιλαράκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλαράκους/filarákus/!~αιτι-πληθ:φιλαράκος-ο@wordElln,

× base-form: φιλαράκος
× base-pronunciation: /filarákos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλαράκος/filarákos/-φιλαράκου/filaráku/-φιλαράκο/filaráko/-φιλαράκο/filaráko/-φιλαράκοι/filaráki/-φιλαράκων/filarákon/-φιλαράκους/filarákus/-φιλαράκοι/filaráki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαράκος

φιλαρέσκεια-η/filaréskia-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλαρέσκεια-η/filaréskia-i/@wordElln,
* McsElln./filaréskia-i/φιλαρέσκεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαρέσκεια-η/filaréskia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαρέσκεια-η/filaréskia-i/@wordElln,
* McsElln.φιλαρέσκεια/filaréskia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαρέσκεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλαρέσκειας/filaréskias/!~γενι-ενικ:φιλαρέσκεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλαρέσκειες/filaréskies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαρέσκεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλαρεσκειών/filareskión/!~γενι-πληθ:φιλαρέσκεια-η@wordElln,

× base-form: φιλαρέσκεια
× base-pronunciation: /filaréskia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλαρέσκεια/filaréskia/-φιλαρέσκειας/filaréskias/-φιλαρέσκεια/filaréskia/-φιλαρέσκεια/filaréskia/-φιλαρέσκειες/filaréskies/-φιλαρεσκειών/filareskión/-φιλαρέσκειες/filaréskies/-φιλαρέσκειες/filaréskies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαρέσκεια

φιλαργυρία-η/filaryiría-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλαργυρία-η/filaryiría-i/@wordElln,
* McsElln./filaryiría-i/φιλαργυρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαργυρία-η/filaryiría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαργυρία-η/filaryiría-i/@wordElln,
* McsElln.φιλαργυρία/filaryiría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαργυρία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαργυρίας/filaryirías/!~γενι-ενικ:φιλαργυρία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαργυρίες/filaryiríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαργυρία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαργυριών/filaryirión/!~γενι-πληθ:φιλαργυρία-η@wordElln,

× base-form: φιλαργυρία
× base-pronunciation: /filaryiría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλαργυρία/filaryiría/-φιλαργυρίας/filaryirías/-φιλαργυρία/filaryiría/-φιλαργυρία/filaryiría/-φιλαργυρίες/filaryiríes/-φιλαργυριών/filaryirión/-φιλαργυρίες/filaryiríes/-φιλαργυρίες/filaryiríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαργυρία

φιλαρμονική-η/filarmonikí-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλαρμονική-η/filarmonikí-i/@wordElln,
* McsElln./filarmonikí-i/φιλαρμονική-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαρμονική-η/filarmonikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαρμονική-η/filarmonikí-i/@wordElln,
* McsElln.φιλαρμονική/filarmonikí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαρμονική-η@wordElln,
* McsElln.φιλαρμονικής/filarmonikís/!~γενι-ενικ:φιλαρμονική-η@wordElln,
* McsElln.φιλαρμονικές/filarmonikés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαρμονική-η@wordElln,
* McsElln.φιλαρμονικών/filarmonikón/!~γενι-πληθ:φιλαρμονική-η@wordElln,

× base-form: φιλαρμονική
× base-pronunciation: /filarmonikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλαρμονική/filarmonikí/-φιλαρμονικής/filarmonikís/-φιλαρμονική/filarmonikí/-φιλαρμονική/filarmonikí/-φιλαρμονικές/filarmonikés/-φιλαρμονικών/filarmonikón/-φιλαρμονικές/filarmonikés/-φιλαρμονικές/filarmonikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαρμονική

φιλαρχία-η/filarhía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλαρχία-η/filarhía-i/@wordElln,
* McsElln./filarhía-i/φιλαρχία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαρχία-η/filarhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαρχία-η/filarhía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλαρχία/filarhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαρχία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαρχίας/filarhías/!~γενι-ενικ:φιλαρχία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαρχίες/filarhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαρχία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαρχιών/filarhión/!~γενι-πληθ:φιλαρχία-η@wordElln,

× base-form: φιλαρχία
× base-pronunciation: /filarhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλαρχία/filarhía/-φιλαρχίας/filarhías/-φιλαρχία/filarhía/-φιλαρχία/filarhía/-φιλαρχίες/filarhíes/-φιλαρχιών/filarhión/-φιλαρχίες/filarhíes/-φιλαρχίες/filarhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαρχία

φιλαυτία-η/filaftía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλαυτία-η/filaftía-i/@wordElln,
* McsElln./filaftía-i/φιλαυτία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλαυτία-η/filaftía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλαυτία-η/filaftía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλαυτία/filaftía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλαυτία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαυτίας/filaftías/!~γενι-ενικ:φιλαυτία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαυτίες/filaftíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλαυτία-η@wordElln,
* McsElln.φιλαυτιών/filaftión/!~γενι-πληθ:φιλαυτία-η@wordElln,

× base-form: φιλαυτία
× base-pronunciation: /filaftía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλαυτία/filaftía/-φιλαυτίας/filaftías/-φιλαυτία/filaftía/-φιλαυτία/filaftía/-φιλαυτίες/filaftíes/-φιλαυτιών/filaftión/-φιλαυτίες/filaftíes/-φιλαυτίες/filaftíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλαυτία

φιλειρηνίστρια-η/filirinístria-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλειρηνίστρια-η/filirinístria-i/@wordElln,
* McsElln./filirinístria-i/φιλειρηνίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλειρηνίστρια-η/filirinístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλειρηνίστρια-η/filirinístria-i/@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνίστρια/filirinístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλειρηνίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνίστριας/filirinístrias/!~γενι-ενικ:φιλειρηνίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνίστριες/filirinístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλειρηνίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνιστριών/filirinistrión/!~γενι-πληθ:φιλειρηνίστρια-η@wordElln,

× base-form: φιλειρηνίστρια
× base-pronunciation: /filirinístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλειρηνίστρια/filirinístria/-φιλειρηνίστριας/filirinístrias/-φιλειρηνίστρια/filirinístria/-φιλειρηνίστρια/filirinístria/-φιλειρηνίστριες/filirinístries/-φιλειρηνιστριών/filirinistrión/-φιλειρηνίστριες/filirinístries/-φιλειρηνίστριες/filirinístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλειρηνίστρια

φιλειρηνικότητα-η/filirinikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλειρηνικότητα-η/filirinikótita-i/@wordElln,
* McsElln./filirinikótita-i/φιλειρηνικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλειρηνικότητα-η/filirinikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλειρηνικότητα-η/filirinikótita-i/@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνικότητα/filirinikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλειρηνικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνικότητας/filirinikótitas/!~γενι-ενικ:φιλειρηνικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνικότητες/filirinikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλειρηνικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνικοτήτων/filirinikotíton/!~γενι-πληθ:φιλειρηνικότητα-η@wordElln,

× base-form: φιλειρηνικότητα
× base-pronunciation: /filirinikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλειρηνικότητα/filirinikótita/-φιλειρηνικότητας/filirinikótitas/-φιλειρηνικότητα/filirinikótita/-φιλειρηνικότητα/filirinikótita/-φιλειρηνικότητες/filirinikótites/-φιλειρηνικοτήτων/filirinikotíton/-φιλειρηνικότητες/filirinikótites/-φιλειρηνικότητες/filirinikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλειρηνικότητα

φιλειρηνισμός-ο/filirinizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλειρηνισμός-ο/filirinizmós-o/@wordElln,
* McsElln./filirinizmós-o/φιλειρηνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλειρηνισμός-ο/filirinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλειρηνισμός-ο/filirinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνισμός/filirinizmós/!~ονομ-ενικ:φιλειρηνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνισμού/filirinizmú/!~γενι-ενικ:φιλειρηνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνισμό/filirinizmó/!~αιτι-ενικ:φιλειρηνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνισμέ/filirinizmé/!~κλητ-ενικ:φιλειρηνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνισμοί/filirinizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλειρηνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνισμών/filirinizmón/!~γενι-πληθ:φιλειρηνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνισμούς/filirinizmús/!~αιτι-πληθ:φιλειρηνισμός-ο@wordElln,

× base-form: φιλειρηνισμός
× base-pronunciation: /filirinizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλειρηνισμός/filirinizmós/-φιλειρηνισμού/filirinizmú/-φιλειρηνισμό/filirinizmó/-φιλειρηνισμέ/filirinizmé/-φιλειρηνισμοί/filirinizmí/-φιλειρηνισμών/filirinizmón/-φιλειρηνισμούς/filirinizmús/-φιλειρηνισμοί/filirinizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλειρηνισμός

φιλειρηνιστής-ο/filirinistís-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλειρηνιστής-ο/filirinistís-o/@wordElln,
* McsElln./filirinistís-o/φιλειρηνιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλειρηνιστής-ο/filirinistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλειρηνιστής-ο/filirinistís-o/@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνιστής/filirinistís/!~ονομ-ενικ:φιλειρηνιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνιστή/filirinistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλειρηνιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνιστές/filirinistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλειρηνιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλειρηνιστών/filirinistón/!~γενι-πληθ:φιλειρηνιστής-ο@wordElln,

× base-form: φιλειρηνιστής
× base-pronunciation: /filirinistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλειρηνιστής/filirinistís/-φιλειρηνιστή/filirinistí/-φιλειρηνιστή/filirinistí/-φιλειρηνιστή/filirinistí/-φιλειρηνιστές/filirinistés/-φιλειρηνιστών/filirinistón/-φιλειρηνιστές/filirinistés/-φιλειρηνιστές/filirinistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλειρηνιστής

φιλελές-ο/filelés-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλελές-ο/filelés-o/@wordElln,
* McsElln./filelés-o/φιλελές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλελές-ο/filelés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλελές-ο/filelés-o/@wordElln,
* McsElln.φιλελές/filelés/!~ονομ-ενικ:φιλελές-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελέ/filelé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλελές-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελέδες/filelédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλελές-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελέδων/filelédhon/!~γενι-πληθ:φιλελές-ο@wordElln,

× base-form: φιλελές
× base-pronunciation: /filelés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλελές/filelés/-φιλελέ/filelé/-φιλελέ/filelé/-φιλελέ/filelé/-φιλελέδες/filelédhes/-φιλελέδων/filelédhon/-φιλελέδες/filelédhes/-φιλελέδες/filelédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλελές

φιλελευθερία-η/filelefthería-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλελευθερία-η/filelefthería-i/@wordElln,
* McsElln./filelefthería-i/φιλελευθερία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλελευθερία-η/filelefthería-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλελευθερία-η/filelefthería-i/@wordElln,
* McsElln.φιλελευθερία/filelefthería/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλελευθερία-η@wordElln,
* McsElln.φιλελευθερίας/fileleftherías/!~γενι-ενικ:φιλελευθερία-η@wordElln,
* McsElln.φιλελευθερίες/fileleftheríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλελευθερία-η@wordElln,
* McsElln.φιλελευθεριών/fileleftherión/!~γενι-πληθ:φιλελευθερία-η@wordElln,

× base-form: φιλελευθερία
× base-pronunciation: /filelefthería/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλελευθερία/filelefthería/-φιλελευθερίας/fileleftherías/-φιλελευθερία/filelefthería/-φιλελευθερία/filelefthería/-φιλελευθερίες/fileleftheríes/-φιλελευθεριών/fileleftherión/-φιλελευθερίες/fileleftheríes/-φιλελευθερίες/fileleftheríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλελευθερία

φιλελευθερισμός-ο/fileleftherizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλελευθερισμός-ο/fileleftherizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fileleftherizmós-o/φιλελευθερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλελευθερισμός-ο/fileleftherizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλελευθερισμός-ο/fileleftherizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φιλελευθερισμός/fileleftherizmós/!~ονομ-ενικ:φιλελευθερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελευθερισμού/fileleftherizmú/!~γενι-ενικ:φιλελευθερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελευθερισμό/fileleftherizmó/!~αιτι-ενικ:φιλελευθερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελευθερισμέ/fileleftherizmé/!~κλητ-ενικ:φιλελευθερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελευθερισμοί/fileleftherizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλελευθερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελευθερισμών/fileleftherizmón/!~γενι-πληθ:φιλελευθερισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελευθερισμούς/fileleftherizmús/!~αιτι-πληθ:φιλελευθερισμός-ο@wordElln,

× base-form: φιλελευθερισμός
× base-pronunciation: /fileleftherizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλελευθερισμός/fileleftherizmós/-φιλελευθερισμού/fileleftherizmú/-φιλελευθερισμό/fileleftherizmó/-φιλελευθερισμέ/fileleftherizmé/-φιλελευθερισμοί/fileleftherizmí/-φιλελευθερισμών/fileleftherizmón/-φιλελευθερισμούς/fileleftherizmús/-φιλελευθερισμοί/fileleftherizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλελευθερισμός

φιλελεύθερος-ο/fileléftheros-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλελεύθερος-ο/fileléftheros-o/@wordElln,
* McsElln./fileléftheros-o/φιλελεύθερος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλελεύθερος-ο/fileléftheros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλελεύθερος-ο/fileléftheros-o/@wordElln,
* McsElln.φιλελεύθερος/fileléftheros/!~ονομ-ενικ:φιλελεύθερος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελεύθερου/fileléftheru/!~γενι-ενικ:φιλελεύθερος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελευθέρου/filelefthéru/!~γενι-ενικ:φιλελεύθερος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελεύθερο/fileléfthero/!~αιτι-ενικ:φιλελεύθερος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελεύθερε/fileléfthere/!~κλητ-ενικ:φιλελεύθερος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελεύθεροι/fileléftheri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλελεύθερος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελεύθερων/fileléftheron/!~γενι-πληθ:φιλελεύθερος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελευθέρων/filelefthéron/!~γενι-πληθ:φιλελεύθερος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελεύθερους/fileléftherus/!~αιτι-πληθ:φιλελεύθερος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελευθέρους/filelefthérus/!~αιτι-πληθ:φιλελεύθερος-ο@wordElln,

× base-form: φιλελεύθερος
× base-pronunciation: /fileléftheros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλελεύθερος/fileléftheros/-φιλελεύθερου/fileléftheru/|φιλελευθέρου/filelefthéru/-φιλελεύθερο/fileléfthero/-φιλελεύθερε/fileléfthere/-φιλελεύθεροι/fileléftheri/-φιλελεύθερων/fileléftheron/|φιλελευθέρων/filelefthéron/-φιλελεύθερους/fileléftherus/|φιλελευθέρους/filelefthérus/-φιλελεύθεροι/fileléftheri/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φιλελεύθερος

φιλελληνισμός-ο/filelinizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλελληνισμός-ο/filelinizmós-o/@wordElln,
* McsElln./filelinizmós-o/φιλελληνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλελληνισμός-ο/filelinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλελληνισμός-ο/filelinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φιλελληνισμός/filelinizmós/!~ονομ-ενικ:φιλελληνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελληνισμού/filelinizmú/!~γενι-ενικ:φιλελληνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελληνισμό/filelinizmó/!~αιτι-ενικ:φιλελληνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελληνισμέ/filelinizmé/!~κλητ-ενικ:φιλελληνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελληνισμοί/filelinizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλελληνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελληνισμών/filelinizmón/!~γενι-πληθ:φιλελληνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλελληνισμούς/filelinizmús/!~αιτι-πληθ:φιλελληνισμός-ο@wordElln,

× base-form: φιλελληνισμός
× base-pronunciation: /filelinizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλελληνισμός/filelinizmós/-φιλελληνισμού/filelinizmú/-φιλελληνισμό/filelinizmó/-φιλελληνισμέ/filelinizmé/-φιλελληνισμοί/filelinizmí/-φιλελληνισμών/filelinizmón/-φιλελληνισμούς/filelinizmús/-φιλελληνισμοί/filelinizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλελληνισμός

φιλενάδα-η/filenádha-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλενάδα-η/filenádha-i/@wordElln,
* McsElln./filenádha-i/φιλενάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλενάδα-η/filenádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλενάδα-η/filenádha-i/@wordElln,
* McsElln.φιλενάδα/filenádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλενάδα-η@wordElln,
* McsElln.φιλενάδας/filenádhas/!~γενι-ενικ:φιλενάδα-η@wordElln,
* McsElln.φιλενάδες/filenádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλενάδα-η@wordElln,
* McsElln.φιλενάδων/filenádhon/!~γενι-πληθ:φιλενάδα-η@wordElln,

× base-form: φιλενάδα
× base-pronunciation: /filenádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλενάδα/filenádha/-φιλενάδας/filenádhas/-φιλενάδα/filenádha/-φιλενάδα/filenádha/-φιλενάδες/filenádhes/-φιλενάδων/filenádhon/-φιλενάδες/filenádhes/-φιλενάδες/filenádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλενάδα

φιλεναδίτσα-η/filenadhíca-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλεναδίτσα-η/filenadhíca-i/@wordElln,
* McsElln./filenadhíca-i/φιλεναδίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλεναδίτσα-η/filenadhíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλεναδίτσα-η/filenadhíca-i/@wordElln,
* McsElln.φιλεναδίτσα/filenadhíca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλεναδίτσα-η@wordElln,
* McsElln.φιλεναδίτσας/filenadhícas/!~γενι-ενικ:φιλεναδίτσα-η@wordElln,
* McsElln.φιλεναδίτσες/filenadhíces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλεναδίτσα-η@wordElln,

× base-form: φιλεναδίτσα
× base-pronunciation: /filenadhíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλεναδίτσα/filenadhíca/-φιλεναδίτσας/filenadhícas/-φιλεναδίτσα/filenadhíca/-φιλεναδίτσα/filenadhíca/-φιλεναδίτσες/filenadhíces/-∅-φιλεναδίτσες/filenadhíces/-φιλεναδίτσες/filenadhíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φιλεναδίτσα

φιλεναδούλα-η/filenadhúla-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλεναδούλα-η/filenadhúla-i/@wordElln,
* McsElln./filenadhúla-i/φιλεναδούλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλεναδούλα-η/filenadhúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλεναδούλα-η/filenadhúla-i/@wordElln,
* McsElln.φιλεναδούλα/filenadhúla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλεναδούλα-η@wordElln,
* McsElln.φιλεναδούλας/filenadhúlas/!~γενι-ενικ:φιλεναδούλα-η@wordElln,
* McsElln.φιλεναδούλες/filenadhúles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλεναδούλα-η@wordElln,

× base-form: φιλεναδούλα
× base-pronunciation: /filenadhúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλεναδούλα/filenadhúla/-φιλεναδούλας/filenadhúlas/-φιλεναδούλα/filenadhúla/-φιλεναδούλα/filenadhúla/-φιλεναδούλες/filenadhúles/-∅-φιλεναδούλες/filenadhúles/-φιλεναδούλες/filenadhúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φιλεναδούλα

φιλεραστία-η/filerastía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλεραστία-η/filerastía-i/@wordElln,
* McsElln./filerastía-i/φιλεραστία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλεραστία-η/filerastía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλεραστία-η/filerastía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλεραστία/filerastía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλεραστία-η@wordElln,
* McsElln.φιλεραστίας/filerastías/!~γενι-ενικ:φιλεραστία-η@wordElln,
* McsElln.φιλεραστίες/filerastíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλεραστία-η@wordElln,
* McsElln.φιλεραστιών/filerastión/!~γενι-πληθ:φιλεραστία-η@wordElln,

× base-form: φιλεραστία
× base-pronunciation: /filerastía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλεραστία/filerastía/-φιλεραστίας/filerastías/-φιλεραστία/filerastía/-φιλεραστία/filerastía/-φιλεραστίες/filerastíes/-φιλεραστιών/filerastión/-φιλεραστίες/filerastíes/-φιλεραστίες/filerastíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλεραστία

φιλεργία-η/fileryía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλεργία-η/fileryía-i/@wordElln,
* McsElln./fileryía-i/φιλεργία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλεργία-η/fileryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλεργία-η/fileryía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλεργία/fileryía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλεργία-η@wordElln,
* McsElln.φιλεργίας/fileryías/!~γενι-ενικ:φιλεργία-η@wordElln,
* McsElln.φιλεργίες/fileryíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλεργία-η@wordElln,
* McsElln.φιλεργιών/fileryión/!~γενι-πληθ:φιλεργία-η@wordElln,

× base-form: φιλεργία
× base-pronunciation: /fileryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλεργία/fileryía/-φιλεργίας/fileryías/-φιλεργία/fileryía/-φιλεργία/fileryía/-φιλεργίες/fileryíes/-φιλεργιών/fileryión/-φιλεργίες/fileryíes/-φιλεργίες/fileryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλεργία

φιλεργατισμός-ο/fileryatizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλεργατισμός-ο/fileryatizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fileryatizmós-o/φιλεργατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλεργατισμός-ο/fileryatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλεργατισμός-ο/fileryatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φιλεργατισμός/fileryatizmós/!~ονομ-ενικ:φιλεργατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλεργατισμού/fileryatizmú/!~γενι-ενικ:φιλεργατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλεργατισμό/fileryatizmó/!~αιτι-ενικ:φιλεργατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλεργατισμέ/fileryatizmé/!~κλητ-ενικ:φιλεργατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλεργατισμοί/fileryatizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλεργατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλεργατισμών/fileryatizmón/!~γενι-πληθ:φιλεργατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλεργατισμούς/fileryatizmús/!~αιτι-πληθ:φιλεργατισμός-ο@wordElln,

× base-form: φιλεργατισμός
× base-pronunciation: /fileryatizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλεργατισμός/fileryatizmós/-φιλεργατισμού/fileryatizmú/-φιλεργατισμό/fileryatizmó/-φιλεργατισμέ/fileryatizmé/-φιλεργατισμοί/fileryatizmí/-φιλεργατισμών/fileryatizmón/-φιλεργατισμούς/fileryatizmús/-φιλεργατισμοί/fileryatizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλεργατισμός

φιλετάκι-το/filetáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιλετάκι-το/filetáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./filetáki-to-s/φιλετάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλετάκι-το/filetáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλετάκι-το/filetáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιλετάκι/filetáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλετάκι-το@wordElln,
* McsElln.φιλετάκια/filetákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλετάκι-το@wordElln,

× base-form: φιλετάκι
× base-pronunciation: /filetáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλετάκι/filetáki/-∅-φιλετάκι/filetáki/-φιλετάκι/filetáki/-φιλετάκια/filetákka/-∅-φιλετάκια/filetákka/-φιλετάκια/filetákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φιλετάκι

φιλευσπλαχνία-η/filefsplahnía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλευσπλαχνία-η/filefsplahnía-i/@wordElln,
* McsElln./filefsplahnía-i/φιλευσπλαχνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλευσπλαχνία-η/filefsplahnía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλευσπλαχνία-η/filefsplahnía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλευσπλαχνία/filefsplahnía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλευσπλαχνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλευσπλαχνίας/filefsplahnías/!~γενι-ενικ:φιλευσπλαχνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλευσπλαχνίες/filefsplahníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλευσπλαχνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλευσπλαχνιών/filefsplahnión/!~γενι-πληθ:φιλευσπλαχνία-η@wordElln,

× base-form: φιλευσπλαχνία
× base-pronunciation: /filefsplahnía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλευσπλαχνία/filefsplahnía/-φιλευσπλαχνίας/filefsplahnías/-φιλευσπλαχνία/filefsplahnía/-φιλευσπλαχνία/filefsplahnía/-φιλευσπλαχνίες/filefsplahníes/-φιλευσπλαχνιών/filefsplahnión/-φιλευσπλαχνίες/filefsplahníes/-φιλευσπλαχνίες/filefsplahníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλευσπλαχνία

φιληδονία-η/filidhonía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιληδονία-η/filidhonía-i/@wordElln,
* McsElln./filidhonía-i/φιληδονία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιληδονία-η/filidhonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιληδονία-η/filidhonía-i/@wordElln,
* McsElln.φιληδονία/filidhonía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιληδονία-η@wordElln,
* McsElln.φιληδονίας/filidhonías/!~γενι-ενικ:φιληδονία-η@wordElln,
* McsElln.φιληδονίες/filidhoníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιληδονία-η@wordElln,
* McsElln.φιληδονιών/filidhonión/!~γενι-πληθ:φιληδονία-η@wordElln,

× base-form: φιληδονία
× base-pronunciation: /filidhonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιληδονία/filidhonía/-φιληδονίας/filidhonías/-φιληδονία/filidhonía/-φιληδονία/filidhonía/-φιληδονίες/filidhoníes/-φιληδονιών/filidhonión/-φιληδονίες/filidhoníes/-φιληδονίες/filidhoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιληδονία

φιλιέρα-η/filléra-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλιέρα-η/filléra-i/@wordElln,
* McsElln./filléra-i/φιλιέρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλιέρα-η/filléra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλιέρα-η/filléra-i/@wordElln,
* McsElln.φιλιέρα/filléra/!~ονομ-ενικ:φιλιέρα-η@wordElln,
* McsElln.φιλιέρας/filiéras/!~γενι-ενικ:φιλιέρα-η@wordElln,
* McsElln.φιλιέρα/filiéra/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλιέρα-η@wordElln,
* McsElln.φιλιέρες/filiéres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλιέρα-η@wordElln,

× base-form: φιλιέρα
× base-pronunciation: /filléra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλιέρα/filléra/-φιλιέρας/filiéras/-φιλιέρα/filiéra/-φιλιέρα/filiéra/-φιλιέρες/filiéres/-∅-φιλιέρες/filiéres/-φιλιέρες/filiéres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φιλιέρα

φιλιατρό-το/filiatró-to/::
* McsEngl.wordElln.φιλιατρό-το/filiatró-to/@wordElln,
* McsElln./filiatró-to/φιλιατρό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλιατρό-το/filiatró-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλιατρό-το/filiatró-to/@wordElln,
* McsElln.φιλιατρό/filiatró/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλιατρό-το@wordElln,
* McsElln.φιλιατρού/filiatrú/!~γενι-ενικ:φιλιατρό-το@wordElln,
* McsElln.φιλιατρά/filiatrá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλιατρό-το@wordElln,
* McsElln.φιλιατρών/filiatrón/!~γενι-πληθ:φιλιατρό-το@wordElln,

× base-form: φιλιατρό
× base-pronunciation: /filiatró/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλιατρό/filiatró/-φιλιατρού/filiatrú/-φιλιατρό/filiatró/-φιλιατρό/filiatró/-φιλιατρά/filiatrá/-φιλιατρών/filiatrón/-φιλιατρά/filiatrá/-φιλιατρά/filiatrá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλιατρό

φιλικότητα-η/filikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλικότητα-η/filikótita-i/@wordElln,
* McsElln./filikótita-i/φιλικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλικότητα-η/filikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλικότητα-η/filikótita-i/@wordElln,
* McsElln.φιλικότητα/filikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλικότητας/filikótitas/!~γενι-ενικ:φιλικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλικότητες/filikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλικοτήτων/filikotíton/!~γενι-πληθ:φιλικότητα-η@wordElln,

× base-form: φιλικότητα
× base-pronunciation: /filikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλικότητα/filikótita/-φιλικότητας/filikótitas/-φιλικότητα/filikótita/-φιλικότητα/filikótita/-φιλικότητες/filikótites/-φιλικοτήτων/filikotíton/-φιλικότητες/filikótites/-φιλικότητες/filikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλικότητα

φιλιστρίνι-το/filistríni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιλιστρίνι-το/filistríni-to-s/@wordElln,
* McsElln./filistríni-to-s/φιλιστρίνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλιστρίνι-το/filistríni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλιστρίνι-το/filistríni-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιλιστρίνι/filistríni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλιστρίνι-το@wordElln,
* McsElln.φιλιστρινιού/filistrinnú/!~γενι-ενικ:φιλιστρίνι-το@wordElln,
* McsElln.φιλιστρίνια/filistrínna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλιστρίνι-το@wordElln,
* McsElln.φιλιστρινιών/filistrinnón/!~γενι-πληθ:φιλιστρίνι-το@wordElln,

× base-form: φιλιστρίνι
× base-pronunciation: /filistríni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλιστρίνι/filistríni/-φιλιστρινιού/filistrinnú/-φιλιστρίνι/filistríni/-φιλιστρίνι/filistríni/-φιλιστρίνια/filistrínna/-φιλιστρινιών/filistrinnón/-φιλιστρίνια/filistrínna/-φιλιστρίνια/filistrínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλιστρίνι

φιλλυρέα-η/filiréa-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλλυρέα-η/filiréa-i/@wordElln,
* McsElln./filiréa-i/φιλλυρέα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλλυρέα-η/filiréa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλλυρέα-η/filiréa-i/@wordElln,
* McsElln.φιλλυρέα/filiréa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλλυρέα-η@wordElln,
* McsElln.φιλλυρέας/filiréas/!~γενι-ενικ:φιλλυρέα-η@wordElln,
* McsElln.φιλλυρέες/filirées/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλλυρέα-η@wordElln,
* McsElln.φιλλυρέων/filiréon/!~γενι-πληθ:φιλλυρέα-η@wordElln,

× base-form: φιλλυρέα
× base-pronunciation: /filiréa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλλυρέα/filiréa/-φιλλυρέας/filiréas/-φιλλυρέα/filiréa/-φιλλυρέα/filiréa/-φιλλυρέες/filirées/-φιλλυρέων/filiréon/-φιλλυρέες/filirées/-φιλλυρέες/filirées/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλλυρέα

φιλλύκι-το/filíki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιλλύκι-το/filíki-to-s/@wordElln,
* McsElln./filíki-to-s/φιλλύκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλλύκι-το/filíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλλύκι-το/filíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιλλύκι/filíki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλλύκι-το@wordElln,
* McsElln.φιλλυκιού/filikkú/!~γενι-ενικ:φιλλύκι-το@wordElln,
* McsElln.φιλλύκια/filíkka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλλύκι-το@wordElln,
* McsElln.φιλλυκιών/filikkón/!~γενι-πληθ:φιλλύκι-το@wordElln,

× base-form: φιλλύκι
× base-pronunciation: /filíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλλύκι/filíki/-φιλλυκιού/filikkú/-φιλλύκι/filíki/-φιλλύκι/filíki/-φιλλύκια/filíkka/-φιλλυκιών/filikkón/-φιλλύκια/filíkka/-φιλλύκια/filíkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλλύκι

φιλμάρισμα-το/filmárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.φιλμάρισμα-το/filmárizma-to/@wordElln,
* McsElln./filmárizma-to/φιλμάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλμάρισμα-το/filmárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλμάρισμα-το/filmárizma-to/@wordElln,
* McsElln.φιλμάρισμα/filmárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλμάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλμαρίσματος/filmarízmatos/!~γενι-ενικ:φιλμάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλμαρίσματα/filmarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλμάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλμαρισμάτων/filmarizmáton/!~γενι-πληθ:φιλμάρισμα-το@wordElln,

× base-form: φιλμάρισμα
× base-pronunciation: /filmárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλμάρισμα/filmárizma/-φιλμαρίσματος/filmarízmatos/-φιλμάρισμα/filmárizma/-φιλμάρισμα/filmárizma/-φιλμαρίσματα/filmarízmata/-φιλμαρισμάτων/filmarizmáton/-φιλμαρίσματα/filmarízmata/-φιλμαρίσματα/filmarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλμάρισμα

φιλμογραφία-η/filmoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλμογραφία-η/filmoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./filmoyrafía-i/φιλμογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλμογραφία-η/filmoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλμογραφία-η/filmoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλμογραφία/filmoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλμογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φιλμογραφίας/filmoyrafías/!~γενι-ενικ:φιλμογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φιλμογραφίες/filmoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλμογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φιλμογραφιών/filmoyrafión/!~γενι-πληθ:φιλμογραφία-η@wordElln,

× base-form: φιλμογραφία
× base-pronunciation: /filmoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλμογραφία/filmoyrafía/-φιλμογραφίας/filmoyrafías/-φιλμογραφία/filmoyrafía/-φιλμογραφία/filmoyrafía/-φιλμογραφίες/filmoyrafíes/-φιλμογραφιών/filmoyrafión/-φιλμογραφίες/filmoyrafíes/-φιλμογραφίες/filmoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλμογραφία

φιλοαμερικανισμός-ο/filoamerikanizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλοαμερικανισμός-ο/filoamerikanizmós-o/@wordElln,
* McsElln./filoamerikanizmós-o/φιλοαμερικανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοαμερικανισμός-ο/filoamerikanizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοαμερικανισμός-ο/filoamerikanizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φιλοαμερικανισμός/filoamerikanizmós/!~ονομ-ενικ:φιλοαμερικανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοαμερικανισμού/filoamerikanizmú/!~γενι-ενικ:φιλοαμερικανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοαμερικανισμό/filoamerikanizmó/!~αιτι-ενικ:φιλοαμερικανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοαμερικανισμέ/filoamerikanizmé/!~κλητ-ενικ:φιλοαμερικανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοαμερικανισμοί/filoamerikanizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοαμερικανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοαμερικανισμών/filoamerikanizmón/!~γενι-πληθ:φιλοαμερικανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοαμερικανισμούς/filoamerikanizmús/!~αιτι-πληθ:φιλοαμερικανισμός-ο@wordElln,

× base-form: φιλοαμερικανισμός
× base-pronunciation: /filoamerikanizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλοαμερικανισμός/filoamerikanizmós/-φιλοαμερικανισμού/filoamerikanizmú/-φιλοαμερικανισμό/filoamerikanizmó/-φιλοαμερικανισμέ/filoamerikanizmé/-φιλοαμερικανισμοί/filoamerikanizmí/-φιλοαμερικανισμών/filoamerikanizmón/-φιλοαμερικανισμούς/filoamerikanizmús/-φιλοαμερικανισμοί/filoamerikanizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοαμερικανισμός

φιλοβασιλισμός-ο/filovasilizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλοβασιλισμός-ο/filovasilizmós-o/@wordElln,
* McsElln./filovasilizmós-o/φιλοβασιλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοβασιλισμός-ο/filovasilizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοβασιλισμός-ο/filovasilizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φιλοβασιλισμός/filovasilizmós/!~ονομ-ενικ:φιλοβασιλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοβασιλισμού/filovasilizmú/!~γενι-ενικ:φιλοβασιλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοβασιλισμό/filovasilizmó/!~αιτι-ενικ:φιλοβασιλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοβασιλισμέ/filovasilizmé/!~κλητ-ενικ:φιλοβασιλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοβασιλισμοί/filovasilizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοβασιλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοβασιλισμών/filovasilizmón/!~γενι-πληθ:φιλοβασιλισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοβασιλισμούς/filovasilizmús/!~αιτι-πληθ:φιλοβασιλισμός-ο@wordElln,

× base-form: φιλοβασιλισμός
× base-pronunciation: /filovasilizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλοβασιλισμός/filovasilizmós/-φιλοβασιλισμού/filovasilizmú/-φιλοβασιλισμό/filovasilizmó/-φιλοβασιλισμέ/filovasilizmé/-φιλοβασιλισμοί/filovasilizmí/-φιλοβασιλισμών/filovasilizmón/-φιλοβασιλισμούς/filovasilizmús/-φιλοβασιλισμοί/filovasilizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοβασιλισμός

φιλογυνία-η/filoyinía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλογυνία-η/filoyinía-i/@wordElln,
* McsElln./filoyinía-i/φιλογυνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλογυνία-η/filoyinía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλογυνία-η/filoyinía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλογυνία/filoyinía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλογυνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλογυνίας/filoyinías/!~γενι-ενικ:φιλογυνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλογυνίες/filoyiníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλογυνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλογυνιών/filoyinión/!~γενι-πληθ:φιλογυνία-η@wordElln,

× base-form: φιλογυνία
× base-pronunciation: /filoyinía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλογυνία/filoyinía/-φιλογυνίας/filoyinías/-φιλογυνία/filoyinía/-φιλογυνία/filoyinía/-φιλογυνίες/filoyiníes/-φιλογυνιών/filoyinión/-φιλογυνίες/filoyiníes/-φιλογυνίες/filoyiníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλογυνία

φιλοδοξία-η/filodhoksía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοδοξία-η/filodhoksía-i/@wordElln,
* McsElln./filodhoksía-i/φιλοδοξία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοδοξία-η/filodhoksía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοδοξία-η/filodhoksía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοδοξία/filodhoksía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοδοξία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοδοξίας/filodhoksías/!~γενι-ενικ:φιλοδοξία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοδοξίες/filodhoksíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοδοξία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοδοξιών/filodhoksión/!~γενι-πληθ:φιλοδοξία-η@wordElln,

× base-form: φιλοδοξία
× base-pronunciation: /filodhoksía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοδοξία/filodhoksía/-φιλοδοξίας/filodhoksías/-φιλοδοξία/filodhoksía/-φιλοδοξία/filodhoksía/-φιλοδοξίες/filodhoksíes/-φιλοδοξιών/filodhoksión/-φιλοδοξίες/filodhoksíes/-φιλοδοξίες/filodhoksíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοδοξία

φιλοδώρημα-το/filodhórima-to/::
* McsEngl.wordElln.φιλοδώρημα-το/filodhórima-to/@wordElln,
* McsElln./filodhórima-to/φιλοδώρημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοδώρημα-το/filodhórima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοδώρημα-το/filodhórima-to/@wordElln,
* McsElln.φιλοδώρημα/filodhórima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοδώρημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοδωρήματος/filodhorímatos/!~γενι-ενικ:φιλοδώρημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοδωρήματα/filodhorímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοδώρημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοδωρημάτων/filodhorimáton/!~γενι-πληθ:φιλοδώρημα-το@wordElln,

× base-form: φιλοδώρημα
× base-pronunciation: /filodhórima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλοδώρημα/filodhórima/-φιλοδωρήματος/filodhorímatos/-φιλοδώρημα/filodhórima/-φιλοδώρημα/filodhórima/-φιλοδωρήματα/filodhorímata/-φιλοδωρημάτων/filodhorimáton/-φιλοδωρήματα/filodhorímata/-φιλοδωρήματα/filodhorímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοδώρημα

φιλοευρωπαϊσμός-ο/filoevropaizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλοευρωπαϊσμός-ο/filoevropaizmós-o/@wordElln,
* McsElln./filoevropaizmós-o/φιλοευρωπαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοευρωπαϊσμός-ο/filoevropaizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοευρωπαϊσμός-ο/filoevropaizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊσμός/filoevropaizmós/!~ονομ-ενικ:φιλοευρωπαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊσμού/filoevropaizmú/!~γενι-ενικ:φιλοευρωπαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊσμό/filoevropaizmó/!~αιτι-ενικ:φιλοευρωπαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊσμέ/filoevropaizmé/!~κλητ-ενικ:φιλοευρωπαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊσμοί/filoevropaizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοευρωπαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊσμών/filoevropaizmón/!~γενι-πληθ:φιλοευρωπαϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊσμούς/filoevropaizmús/!~αιτι-πληθ:φιλοευρωπαϊσμός-ο@wordElln,

× base-form: φιλοευρωπαϊσμός
× base-pronunciation: /filoevropaizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλοευρωπαϊσμός/filoevropaizmós/-φιλοευρωπαϊσμού/filoevropaizmú/-φιλοευρωπαϊσμό/filoevropaizmó/-φιλοευρωπαϊσμέ/filoevropaizmé/-φιλοευρωπαϊσμοί/filoevropaizmí/-φιλοευρωπαϊσμών/filoevropaizmón/-φιλοευρωπαϊσμούς/filoevropaizmús/-φιλοευρωπαϊσμοί/filoevropaizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοευρωπαϊσμός

φιλοευρωπαϊστής-ο/filoevropaistís-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλοευρωπαϊστής-ο/filoevropaistís-o/@wordElln,
* McsElln./filoevropaistís-o/φιλοευρωπαϊστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοευρωπαϊστής-ο/filoevropaistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοευρωπαϊστής-ο/filoevropaistís-o/@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊστής/filoevropaistís/!~ονομ-ενικ:φιλοευρωπαϊστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊστή/filoevropaistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοευρωπαϊστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊστές/filoevropaistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοευρωπαϊστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοευρωπαϊστών/filoevropaistón/!~γενι-πληθ:φιλοευρωπαϊστής-ο@wordElln,

× base-form: φιλοευρωπαϊστής
× base-pronunciation: /filoevropaistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλοευρωπαϊστής/filoevropaistís/-φιλοευρωπαϊστή/filoevropaistí/-φιλοευρωπαϊστή/filoevropaistí/-φιλοευρωπαϊστή/filoevropaistí/-φιλοευρωπαϊστές/filoevropaistés/-φιλοευρωπαϊστών/filoevropaistón/-φιλοευρωπαϊστές/filoevropaistés/-φιλοευρωπαϊστές/filoevropaistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοευρωπαϊστής

φιλοζωία-η/filozoía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοζωία-η/filozoía-i/@wordElln,
* McsElln./filozoía-i/φιλοζωία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοζωία-η/filozoía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοζωία-η/filozoía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοζωία/filozoía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοζωία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοζωίας/filozoías/!~γενι-ενικ:φιλοζωία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοζωίες/filozoíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοζωία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοζωιών/filozoyyón/!~γενι-πληθ:φιλοζωία-η@wordElln,

× base-form: φιλοζωία
× base-pronunciation: /filozoía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοζωία/filozoía/-φιλοζωίας/filozoías/-φιλοζωία/filozoía/-φιλοζωία/filozoía/-φιλοζωίες/filozoíes/-φιλοζωιών/filozoyyón/-φιλοζωίες/filozoíes/-φιλοζωίες/filozoíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοζωία

φιλοζωική-η/filozoikí-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοζωική-η/filozoikí-i/@wordElln,
* McsElln./filozoikí-i/φιλοζωική-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοζωική-η/filozoikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοζωική-η/filozoikí-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοζωική/filozoikí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοζωική-η@wordElln,
* McsElln.φιλοζωικής/filozoikís/!~γενι-ενικ:φιλοζωική-η@wordElln,
* McsElln.φιλοζωικές/filozoikés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοζωική-η@wordElln,
* McsElln.φιλοζωικών/filozoikón/!~γενι-πληθ:φιλοζωική-η@wordElln,

× base-form: φιλοζωική
× base-pronunciation: /filozoikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοζωική/filozoikí/-φιλοζωικής/filozoikís/-φιλοζωική/filozoikí/-φιλοζωική/filozoikí/-φιλοζωικές/filozoikés/-φιλοζωικών/filozoikón/-φιλοζωικές/filozoikés/-φιλοζωικές/filozoikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοζωική

φιλοκέρδεια-η/filokérdhia-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοκέρδεια-η/filokérdhia-i/@wordElln,
* McsElln./filokérdhia-i/φιλοκέρδεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοκέρδεια-η/filokérdhia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοκέρδεια-η/filokérdhia-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοκέρδεια/filokérdhia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοκέρδεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοκέρδειας/filokérdhias/!~γενι-ενικ:φιλοκέρδεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοκέρδειες/filokérdhies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοκέρδεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοκερδειών/filokerdhión/!~γενι-πληθ:φιλοκέρδεια-η@wordElln,

× base-form: φιλοκέρδεια
× base-pronunciation: /filokérdhia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοκέρδεια/filokérdhia/-φιλοκέρδειας/filokérdhias/-φιλοκέρδεια/filokérdhia/-φιλοκέρδεια/filokérdhia/-φιλοκέρδειες/filokérdhies/-φιλοκερδειών/filokerdhión/-φιλοκέρδειες/filokérdhies/-φιλοκέρδειες/filokérdhies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοκέρδεια

φιλοκαλία-η/filokalía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοκαλία-η/filokalía-i/@wordElln,
* McsElln./filokalía-i/φιλοκαλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοκαλία-η/filokalía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοκαλία-η/filokalía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοκαλία/filokalía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοκαλία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοκαλίας/filokalías/!~γενι-ενικ:φιλοκαλία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοκαλίες/filokalíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοκαλία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοκαλιών/filokallón/!~γενι-πληθ:φιλοκαλία-η@wordElln,

× base-form: φιλοκαλία
× base-pronunciation: /filokalía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοκαλία/filokalía/-φιλοκαλίας/filokalías/-φιλοκαλία/filokalía/-φιλοκαλία/filokalía/-φιλοκαλίες/filokalíes/-φιλοκαλιών/filokallón/-φιλοκαλίες/filokalíes/-φιλοκαλίες/filokalíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοκαλία

φιλολογία-η/filoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλολογία-η/filoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./filoloyía-i/φιλολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλολογία-η/filoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλολογία-η/filoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλολογία/filoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλολογία-η@wordElln,
* McsElln.φιλολογίας/filoloyías/!~γενι-ενικ:φιλολογία-η@wordElln,
* McsElln.φιλολογίες/filoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλολογία-η@wordElln,
* McsElln.φιλολογιών/filoloyión/!~γενι-πληθ:φιλολογία-η@wordElln,

× base-form: φιλολογία
× base-pronunciation: /filoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλολογία/filoloyía/-φιλολογίας/filoloyías/-φιλολογία/filoloyía/-φιλολογία/filoloyía/-φιλολογίες/filoloyíes/-φιλολογιών/filoloyión/-φιλολογίες/filoloyíes/-φιλολογίες/filoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλολογία

φιλολογίνα-η/filoloyína-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλολογίνα-η/filoloyína-i/@wordElln,
* McsElln./filoloyína-i/φιλολογίνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλολογίνα-η/filoloyína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλολογίνα-η/filoloyína-i/@wordElln,
* McsElln.φιλολογίνα/filoloyína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλολογίνα-η@wordElln,
* McsElln.φιλολογίνας/filoloyínas/!~γενι-ενικ:φιλολογίνα-η@wordElln,
* McsElln.φιλολογίνες/filoloyínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλολογίνα-η@wordElln,
* McsElln.φιλολογίνων/filoloyínon/!~γενι-πληθ:φιλολογίνα-η@wordElln,

× base-form: φιλολογίνα
× base-pronunciation: /filoloyína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλολογίνα/filoloyína/-φιλολογίνας/filoloyínas/-φιλολογίνα/filoloyína/-φιλολογίνα/filoloyína/-φιλολογίνες/filoloyínes/-φιλολογίνων/filoloyínon/-φιλολογίνες/filoloyínes/-φιλολογίνες/filoloyínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλολογίνα

φιλομάθεια-η/filomáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλομάθεια-η/filomáthia-i/@wordElln,
* McsElln./filomáthia-i/φιλομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλομάθεια-η/filomáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλομάθεια-η/filomáthia-i/@wordElln,
* McsElln.φιλομάθεια/filomáthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλομάθειας/filomáthias/!~γενι-ενικ:φιλομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλομάθειες/filomáthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλομάθεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλομαθειών/filomathión/!~γενι-πληθ:φιλομάθεια-η@wordElln,

× base-form: φιλομάθεια
× base-pronunciation: /filomáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλομάθεια/filomáthia/-φιλομάθειας/filomáthias/-φιλομάθεια/filomáthia/-φιλομάθεια/filomáthia/-φιλομάθειες/filomáthies/-φιλομαθειών/filomathión/-φιλομάθειες/filomáthies/-φιλομάθειες/filomáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλομάθεια

φιλομουσία-η/filomusía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλομουσία-η/filomusía-i/@wordElln,
* McsElln./filomusía-i/φιλομουσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλομουσία-η/filomusía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλομουσία-η/filomusía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλομουσία/filomusía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλομουσία-η@wordElln,
* McsElln.φιλομουσίας/filomusías/!~γενι-ενικ:φιλομουσία-η@wordElln,
* McsElln.φιλομουσίες/filomusíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλομουσία-η@wordElln,
* McsElln.φιλομουσιών/filomussón/!~γενι-πληθ:φιλομουσία-η@wordElln,

× base-form: φιλομουσία
× base-pronunciation: /filomusía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλομουσία/filomusía/-φιλομουσίας/filomusías/-φιλομουσία/filomusía/-φιλομουσία/filomusía/-φιλομουσίες/filomusíes/-φιλομουσιών/filomussón/-φιλομουσίες/filomusíes/-φιλομουσίες/filomusíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλομουσία

φιλονικία-η/filonikía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλονικία-η/filonikía-i/@wordElln,
* McsElln./filonikía-i/φιλονικία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλονικία-η/filonikía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλονικία-η/filonikía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλονικία/filonikía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλονικία-η@wordElln,
* McsElln.φιλονικίας/filonikías/!~γενι-ενικ:φιλονικία-η@wordElln,
* McsElln.φιλονικίες/filonikíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλονικία-η@wordElln,
* McsElln.φιλονικιών/filonikkón/!~γενι-πληθ:φιλονικία-η@wordElln,

× base-form: φιλονικία
× base-pronunciation: /filonikía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλονικία/filonikía/-φιλονικίας/filonikías/-φιλονικία/filonikía/-φιλονικία/filonikía/-φιλονικίες/filonikíes/-φιλονικιών/filonikkón/-φιλονικίες/filonikíes/-φιλονικίες/filonikíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλονικία

φιλονομία-η/filonomía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλονομία-η/filonomía-i/@wordElln,
* McsElln./filonomía-i/φιλονομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλονομία-η/filonomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλονομία-η/filonomía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλονομία/filonomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλονομία-η@wordElln,
* McsElln.φιλονομίας/filonomías/!~γενι-ενικ:φιλονομία-η@wordElln,
* McsElln.φιλονομίες/filonomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλονομία-η@wordElln,
* McsElln.φιλονομιών/filonomión/!~γενι-πληθ:φιλονομία-η@wordElln,

× base-form: φιλονομία
× base-pronunciation: /filonomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλονομία/filonomía/-φιλονομίας/filonomías/-φιλονομία/filonomía/-φιλονομία/filonomía/-φιλονομίες/filonomíes/-φιλονομιών/filonomión/-φιλονομίες/filonomíes/-φιλονομίες/filonomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλονομία

φιλοξενία-η/filoksenía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοξενία-η/filoksenía-i/@wordElln,
* McsElln./filoksenía-i/φιλοξενία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοξενία-η/filoksenía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοξενία-η/filoksenía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοξενία/filoksenía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοξενία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοξενίας/filoksenías/!~γενι-ενικ:φιλοξενία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοξενίες/filokseníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοξενία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοξενιών/filoksenión/!~γενι-πληθ:φιλοξενία-η@wordElln,

× base-form: φιλοξενία
× base-pronunciation: /filoksenía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοξενία/filoksenía/-φιλοξενίας/filoksenías/-φιλοξενία/filoksenía/-φιλοξενία/filoksenía/-φιλοξενίες/filokseníes/-φιλοξενιών/filoksenión/-φιλοξενίες/filokseníes/-φιλοξενίες/filokseníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοξενία

φιλοπατρία-η/filopatría-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοπατρία-η/filopatría-i/@wordElln,
* McsElln./filopatría-i/φιλοπατρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοπατρία-η/filopatría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοπατρία-η/filopatría-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοπατρία/filopatría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοπατρία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπατρίας/filopatrías/!~γενι-ενικ:φιλοπατρία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπατρίες/filopatríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοπατρία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπατριών/filopatrión/!~γενι-πληθ:φιλοπατρία-η@wordElln,

× base-form: φιλοπατρία
× base-pronunciation: /filopatría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοπατρία/filopatría/-φιλοπατρίας/filopatrías/-φιλοπατρία/filopatría/-φιλοπατρία/filopatría/-φιλοπατρίες/filopatríes/-φιλοπατριών/filopatrión/-φιλοπατρίες/filopatríes/-φιλοπατρίες/filopatríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοπατρία

φιλοπεριέργεια-η/filoperiéryia-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοπεριέργεια-η/filoperiéryia-i/@wordElln,
* McsElln./filoperiéryia-i/φιλοπεριέργεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοπεριέργεια-η/filoperiéryia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοπεριέργεια-η/filoperiéryia-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοπεριέργεια/filoperiéryia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοπεριέργεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπεριέργειας/filoperiéryias/!~γενι-ενικ:φιλοπεριέργεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπεριέργειες/filoperiéryies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοπεριέργεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπεριεργειών/filoperieryión/!~γενι-πληθ:φιλοπεριέργεια-η@wordElln,

× base-form: φιλοπεριέργεια
× base-pronunciation: /filoperiéryia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοπεριέργεια/filoperiéryia/-φιλοπεριέργειας/filoperiéryias/-φιλοπεριέργεια/filoperiéryia/-φιλοπεριέργεια/filoperiéryia/-φιλοπεριέργειες/filoperiéryies/-φιλοπεριεργειών/filoperieryión/-φιλοπεριέργειες/filoperiéryies/-φιλοπεριέργειες/filoperiéryies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοπεριέργεια

φιλοπονία-η/filoponía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοπονία-η/filoponía-i/@wordElln,
* McsElln./filoponía-i/φιλοπονία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοπονία-η/filoponía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοπονία-η/filoponía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοπονία/filoponía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοπονία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπονίας/filoponías/!~γενι-ενικ:φιλοπονία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπονίες/filoponíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοπονία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπονιών/filoponión/!~γενι-πληθ:φιλοπονία-η@wordElln,

× base-form: φιλοπονία
× base-pronunciation: /filoponía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοπονία/filoponía/-φιλοπονίας/filoponías/-φιλοπονία/filoponía/-φιλοπονία/filoponía/-φιλοπονίες/filoponíes/-φιλοπονιών/filoponión/-φιλοπονίες/filoponíes/-φιλοπονίες/filoponíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοπονία

φιλοποσία-η/filoposía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοποσία-η/filoposía-i/@wordElln,
* McsElln./filoposía-i/φιλοποσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοποσία-η/filoposía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοποσία-η/filoposía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοποσία/filoposía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοποσία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοποσίας/filoposías/!~γενι-ενικ:φιλοποσία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοποσίες/filoposíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοποσία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοποσιών/filopossón/!~γενι-πληθ:φιλοποσία-η@wordElln,

× base-form: φιλοποσία
× base-pronunciation: /filoposía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοποσία/filoposía/-φιλοποσίας/filoposías/-φιλοποσία/filoposía/-φιλοποσία/filoposía/-φιλοποσίες/filoposíes/-φιλοποσιών/filopossón/-φιλοποσίες/filoposíes/-φιλοποσίες/filoposíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοποσία

φιλοπραγμοσύνη-η/filopraymosíni-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοπραγμοσύνη-η/filopraymosíni-i/@wordElln,
* McsElln./filopraymosíni-i/φιλοπραγμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοπραγμοσύνη-η/filopraymosíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοπραγμοσύνη-η/filopraymosíni-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοπραγμοσύνη/filopraymosíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοπραγμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπραγμοσύνης/filopraymosínis/!~γενι-ενικ:φιλοπραγμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπραγμοσύνες/filopraymosínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοπραγμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπραγμοσυνών/filopraymosinón/!~γενι-πληθ:φιλοπραγμοσύνη-η@wordElln,

× base-form: φιλοπραγμοσύνη
× base-pronunciation: /filopraymosíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοπραγμοσύνη/filopraymosíni/-φιλοπραγμοσύνης/filopraymosínis/-φιλοπραγμοσύνη/filopraymosíni/-φιλοπραγμοσύνη/filopraymosíni/-φιλοπραγμοσύνες/filopraymosínes/-φιλοπραγμοσυνών/filopraymosinón/-φιλοπραγμοσύνες/filopraymosínes/-φιλοπραγμοσύνες/filopraymosínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοπραγμοσύνη

φιλοπρωτία-η/filoprotía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοπρωτία-η/filoprotía-i/@wordElln,
* McsElln./filoprotía-i/φιλοπρωτία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοπρωτία-η/filoprotía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοπρωτία-η/filoprotía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοπρωτία/filoprotía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοπρωτία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπρωτίας/filoprotías/!~γενι-ενικ:φιλοπρωτία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπρωτίες/filoprotíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοπρωτία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοπρωτιών/filoprotión/!~γενι-πληθ:φιλοπρωτία-η@wordElln,

× base-form: φιλοπρωτία
× base-pronunciation: /filoprotía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοπρωτία/filoprotía/-φιλοπρωτίας/filoprotías/-φιλοπρωτία/filoprotía/-φιλοπρωτία/filoprotía/-φιλοπρωτίες/filoprotíes/-φιλοπρωτιών/filoprotión/-φιλοπρωτίες/filoprotíes/-φιλοπρωτίες/filoprotíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοπρωτία

φιλοσοφία-η/filosofía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοσοφία-η/filosofía-i/@wordElln,
* McsElln./filosofía-i/φιλοσοφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοσοφία-η/filosofía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοσοφία-η/filosofía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφία/filosofía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοσοφία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφίας/filosofías/!~γενι-ενικ:φιλοσοφία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφίες/filosofíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοσοφία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφιών/filosofión/!~γενι-πληθ:φιλοσοφία-η@wordElln,

× base-form: φιλοσοφία
× base-pronunciation: /filosofía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοσοφία/filosofía/-φιλοσοφίας/filosofías/-φιλοσοφία/filosofía/-φιλοσοφία/filosofía/-φιλοσοφίες/filosofíes/-φιλοσοφιών/filosofión/-φιλοσοφίες/filosofíes/-φιλοσοφίες/filosofíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοσοφία

φιλοσοφικότητα-η/filosofikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοσοφικότητα-η/filosofikótita-i/@wordElln,
* McsElln./filosofikótita-i/φιλοσοφικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοσοφικότητα-η/filosofikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοσοφικότητα-η/filosofikótita-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφικότητα/filosofikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοσοφικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφικότητας/filosofikótitas/!~γενι-ενικ:φιλοσοφικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφικότητες/filosofikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοσοφικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφικοτήτων/filosofikotíton/!~γενι-πληθ:φιλοσοφικότητα-η@wordElln,

× base-form: φιλοσοφικότητα
× base-pronunciation: /filosofikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοσοφικότητα/filosofikótita/-φιλοσοφικότητας/filosofikótitas/-φιλοσοφικότητα/filosofikótita/-φιλοσοφικότητα/filosofikótita/-φιλοσοφικότητες/filosofikótites/-φιλοσοφικοτήτων/filosofikotíton/-φιλοσοφικότητες/filosofikótites/-φιλοσοφικότητες/filosofikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοσοφικότητα

φιλοστοργία-η/filostoryía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοστοργία-η/filostoryía-i/@wordElln,
* McsElln./filostoryía-i/φιλοστοργία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοστοργία-η/filostoryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοστοργία-η/filostoryía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοστοργία/filostoryía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοστοργία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοστοργίας/filostoryías/!~γενι-ενικ:φιλοστοργία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοστοργίες/filostoryíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοστοργία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοστοργιών/filostoryión/!~γενι-πληθ:φιλοστοργία-η@wordElln,

× base-form: φιλοστοργία
× base-pronunciation: /filostoryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοστοργία/filostoryía/-φιλοστοργίας/filostoryías/-φιλοστοργία/filostoryía/-φιλοστοργία/filostoryía/-φιλοστοργίες/filostoryíes/-φιλοστοργιών/filostoryión/-φιλοστοργίες/filostoryíes/-φιλοστοργίες/filostoryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοστοργία

φιλοσόφημα-το/filosófima-to/::
* McsEngl.wordElln.φιλοσόφημα-το/filosófima-to/@wordElln,
* McsElln./filosófima-to/φιλοσόφημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοσόφημα-το/filosófima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοσόφημα-το/filosófima-to/@wordElln,
* McsElln.φιλοσόφημα/filosófima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοσόφημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφήματος/filosofímatos/!~γενι-ενικ:φιλοσόφημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφήματα/filosofímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοσόφημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοσοφημάτων/filosofimáton/!~γενι-πληθ:φιλοσόφημα-το@wordElln,

× base-form: φιλοσόφημα
× base-pronunciation: /filosófima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλοσόφημα/filosófima/-φιλοσοφήματος/filosofímatos/-φιλοσόφημα/filosófima/-φιλοσόφημα/filosófima/-φιλοσοφήματα/filosofímata/-φιλοσοφημάτων/filosofimáton/-φιλοσοφήματα/filosofímata/-φιλοσοφήματα/filosofímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοσόφημα

φιλοτέλεια-η/filotélia-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτέλεια-η/filotélia-i/@wordElln,
* McsElln./filotélia-i/φιλοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτέλεια-η/filotélia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτέλεια-η/filotélia-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοτέλεια/filotélia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτέλειας/filotélias/!~γενι-ενικ:φιλοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτέλειες/filotélies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτέλεια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτελειών/filotelión/!~γενι-πληθ:φιλοτέλεια-η@wordElln,

× base-form: φιλοτέλεια
× base-pronunciation: /filotélia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοτέλεια/filotélia/-φιλοτέλειας/filotélias/-φιλοτέλεια/filotélia/-φιλοτέλεια/filotélia/-φιλοτέλειες/filotélies/-φιλοτελειών/filotelión/-φιλοτέλειες/filotélies/-φιλοτέλειες/filotélies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτέλεια

φιλοτέχνημα-το/filotéhnima-to/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτέχνημα-το/filotéhnima-to/@wordElln,
* McsElln./filotéhnima-to/φιλοτέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτέχνημα-το/filotéhnima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτέχνημα-το/filotéhnima-to/@wordElln,
* McsElln.φιλοτέχνημα/filotéhnima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοτέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοτεχνήματος/filotehnímatos/!~γενι-ενικ:φιλοτέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοτεχνήματα/filotehnímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοτεχνημάτων/filotehnimáton/!~γενι-πληθ:φιλοτέχνημα-το@wordElln,

× base-form: φιλοτέχνημα
× base-pronunciation: /filotéhnima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλοτέχνημα/filotéhnima/-φιλοτεχνήματος/filotehnímatos/-φιλοτέχνημα/filotéhnima/-φιλοτέχνημα/filotéhnima/-φιλοτεχνήματα/filotehnímata/-φιλοτεχνημάτων/filotehnimáton/-φιλοτεχνήματα/filotehnímata/-φιλοτεχνήματα/filotehnímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτέχνημα

φιλοτίμηση-η/filotímisi-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτίμηση-η/filotímisi-i/@wordElln,
* McsElln./filotímisi-i/φιλοτίμηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτίμηση-η/filotímisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτίμηση-η/filotímisi-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοτίμηση/filotímisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοτίμηση-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτίμησης/filotímisis/!~γενι-ενικ:φιλοτίμηση-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτιμήσεως/filotimíseos/!~γενι-ενικ:φιλοτίμηση-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτιμήσεις/filotimísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτίμηση-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτιμήσεων/filotimíseon/!~γενι-πληθ:φιλοτίμηση-η@wordElln,

× base-form: φιλοτίμηση
× base-pronunciation: /filotímisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοτίμηση/filotímisi/-φιλοτίμησης/filotímisis/|φιλοτιμήσεως/filotimíseos/-φιλοτίμηση/filotímisi/-φιλοτίμηση/filotímisi/-φιλοτιμήσεις/filotimísis/-φιλοτιμήσεων/filotimíseon/-φιλοτιμήσεις/filotimísis/-φιλοτιμήσεις/filotimísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτίμηση

φιλοτεκνία-η/filoteknía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτεκνία-η/filoteknía-i/@wordElln,
* McsElln./filoteknía-i/φιλοτεκνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτεκνία-η/filoteknía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτεκνία-η/filoteknía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοτεκνία/filoteknía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοτεκνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτεκνίας/filoteknías/!~γενι-ενικ:φιλοτεκνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτεκνίες/filotekníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτεκνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτεκνιών/filoteknión/!~γενι-πληθ:φιλοτεκνία-η@wordElln,

× base-form: φιλοτεκνία
× base-pronunciation: /filoteknía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοτεκνία/filoteknía/-φιλοτεκνίας/filoteknías/-φιλοτεκνία/filoteknía/-φιλοτεκνία/filoteknía/-φιλοτεκνίες/filotekníes/-φιλοτεκνιών/filoteknión/-φιλοτεκνίες/filotekníes/-φιλοτεκνίες/filotekníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτεκνία

φιλοτελίστρια-η/filotelístria-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτελίστρια-η/filotelístria-i/@wordElln,
* McsElln./filotelístria-i/φιλοτελίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτελίστρια-η/filotelístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτελίστρια-η/filotelístria-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοτελίστρια/filotelístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοτελίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτελίστριας/filotelístrias/!~γενι-ενικ:φιλοτελίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτελίστριες/filotelístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτελίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτελιστριών/filotelistrión/!~γενι-πληθ:φιλοτελίστρια-η@wordElln,

× base-form: φιλοτελίστρια
× base-pronunciation: /filotelístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοτελίστρια/filotelístria/-φιλοτελίστριας/filotelístrias/-φιλοτελίστρια/filotelístria/-φιλοτελίστρια/filotelístria/-φιλοτελίστριες/filotelístries/-φιλοτελιστριών/filotelistrión/-φιλοτελίστριες/filotelístries/-φιλοτελίστριες/filotelístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτελίστρια

φιλοτελισμός-ο/filotelizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτελισμός-ο/filotelizmós-o/@wordElln,
* McsElln./filotelizmós-o/φιλοτελισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτελισμός-ο/filotelizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτελισμός-ο/filotelizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φιλοτελισμός/filotelizmós/!~ονομ-ενικ:φιλοτελισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτελισμού/filotelizmú/!~γενι-ενικ:φιλοτελισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτελισμό/filotelizmó/!~αιτι-ενικ:φιλοτελισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτελισμέ/filotelizmé/!~κλητ-ενικ:φιλοτελισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτελισμοί/filotelizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτελισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτελισμών/filotelizmón/!~γενι-πληθ:φιλοτελισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτελισμούς/filotelizmús/!~αιτι-πληθ:φιλοτελισμός-ο@wordElln,

× base-form: φιλοτελισμός
× base-pronunciation: /filotelizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλοτελισμός/filotelizmós/-φιλοτελισμού/filotelizmú/-φιλοτελισμό/filotelizmó/-φιλοτελισμέ/filotelizmé/-φιλοτελισμοί/filotelizmí/-φιλοτελισμών/filotelizmón/-φιλοτελισμούς/filotelizmús/-φιλοτελισμοί/filotelizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτελισμός

φιλοτελιστής-ο/filotelistís-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτελιστής-ο/filotelistís-o/@wordElln,
* McsElln./filotelistís-o/φιλοτελιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτελιστής-ο/filotelistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτελιστής-ο/filotelistís-o/@wordElln,
* McsElln.φιλοτελιστής/filotelistís/!~ονομ-ενικ:φιλοτελιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτελιστή/filotelistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοτελιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτελιστές/filotelistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτελιστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτελιστών/filotelistón/!~γενι-πληθ:φιλοτελιστής-ο@wordElln,

× base-form: φιλοτελιστής
× base-pronunciation: /filotelistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλοτελιστής/filotelistís/-φιλοτελιστή/filotelistí/-φιλοτελιστή/filotelistí/-φιλοτελιστή/filotelistí/-φιλοτελιστές/filotelistés/-φιλοτελιστών/filotelistón/-φιλοτελιστές/filotelistés/-φιλοτελιστές/filotelistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτελιστής

φιλοτεχνία-η/filotehnía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτεχνία-η/filotehnía-i/@wordElln,
* McsElln./filotehnía-i/φιλοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτεχνία-η/filotehnía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτεχνία-η/filotehnía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοτεχνία/filotehnía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτεχνίας/filotehnías/!~γενι-ενικ:φιλοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτεχνίες/filotehníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτεχνιών/filotehnión/!~γενι-πληθ:φιλοτεχνία-η@wordElln,

× base-form: φιλοτεχνία
× base-pronunciation: /filotehnía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοτεχνία/filotehnía/-φιλοτεχνίας/filotehnías/-φιλοτεχνία/filotehnía/-φιλοτεχνία/filotehnía/-φιλοτεχνίες/filotehníes/-φιλοτεχνιών/filotehnión/-φιλοτεχνίες/filotehníes/-φιλοτεχνίες/filotehníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτεχνία

φιλοτιμία-η/filotimía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτιμία-η/filotimía-i/@wordElln,
* McsElln./filotimía-i/φιλοτιμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτιμία-η/filotimía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτιμία-η/filotimía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοτιμία/filotimía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοτιμία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτιμίας/filotimías/!~γενι-ενικ:φιλοτιμία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτιμίες/filotimíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτιμία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτιμιών/filotimión/!~γενι-πληθ:φιλοτιμία-η@wordElln,

× base-form: φιλοτιμία
× base-pronunciation: /filotimía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοτιμία/filotimía/-φιλοτιμίας/filotimías/-φιλοτιμία/filotimía/-φιλοτιμία/filotimía/-φιλοτιμίες/filotimíes/-φιλοτιμιών/filotimión/-φιλοτιμίες/filotimíes/-φιλοτιμίες/filotimíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτιμία

φιλοτομαρίστρια-η/filotomarístria-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτομαρίστρια-η/filotomarístria-i/@wordElln,
* McsElln./filotomarístria-i/φιλοτομαρίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτομαρίστρια-η/filotomarístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτομαρίστρια-η/filotomarístria-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαρίστρια/filotomarístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοτομαρίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαρίστριας/filotomarístrias/!~γενι-ενικ:φιλοτομαρίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαρίστριες/filotomarístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτομαρίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαριστριών/filotomaristrión/!~γενι-πληθ:φιλοτομαρίστρια-η@wordElln,

× base-form: φιλοτομαρίστρια
× base-pronunciation: /filotomarístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοτομαρίστρια/filotomarístria/-φιλοτομαρίστριας/filotomarístrias/-φιλοτομαρίστρια/filotomarístria/-φιλοτομαρίστρια/filotomarístria/-φιλοτομαρίστριες/filotomarístries/-φιλοτομαριστριών/filotomaristrión/-φιλοτομαρίστριες/filotomarístries/-φιλοτομαρίστριες/filotomarístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτομαρίστρια

φιλοτομαρισμός-ο/filotomarizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτομαρισμός-ο/filotomarizmós-o/@wordElln,
* McsElln./filotomarizmós-o/φιλοτομαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτομαρισμός-ο/filotomarizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτομαρισμός-ο/filotomarizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαρισμός/filotomarizmós/!~ονομ-ενικ:φιλοτομαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαρισμού/filotomarizmú/!~γενι-ενικ:φιλοτομαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαρισμό/filotomarizmó/!~αιτι-ενικ:φιλοτομαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαρισμέ/filotomarizmé/!~κλητ-ενικ:φιλοτομαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαρισμοί/filotomarizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτομαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαρισμών/filotomarizmón/!~γενι-πληθ:φιλοτομαρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαρισμούς/filotomarizmús/!~αιτι-πληθ:φιλοτομαρισμός-ο@wordElln,

× base-form: φιλοτομαρισμός
× base-pronunciation: /filotomarizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλοτομαρισμός/filotomarizmós/-φιλοτομαρισμού/filotomarizmú/-φιλοτομαρισμό/filotomarizmó/-φιλοτομαρισμέ/filotomarizmé/-φιλοτομαρισμοί/filotomarizmí/-φιλοτομαρισμών/filotomarizmón/-φιλοτομαρισμούς/filotomarizmús/-φιλοτομαρισμοί/filotomarizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτομαρισμός

φιλοτομαριστής-ο/filotomaristís-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλοτομαριστής-ο/filotomaristís-o/@wordElln,
* McsElln./filotomaristís-o/φιλοτομαριστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοτομαριστής-ο/filotomaristís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοτομαριστής-ο/filotomaristís-o/@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαριστής/filotomaristís/!~ονομ-ενικ:φιλοτομαριστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαριστή/filotomaristí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοτομαριστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαριστές/filotomaristés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοτομαριστής-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοτομαριστών/filotomaristón/!~γενι-πληθ:φιλοτομαριστής-ο@wordElln,

× base-form: φιλοτομαριστής
× base-pronunciation: /filotomaristís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλοτομαριστής/filotomaristís/-φιλοτομαριστή/filotomaristí/-φιλοτομαριστή/filotomaristí/-φιλοτομαριστή/filotomaristí/-φιλοτομαριστές/filotomaristés/-φιλοτομαριστών/filotomaristón/-φιλοτομαριστές/filotomaristés/-φιλοτομαριστές/filotomaristés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοτομαριστής

φιλοφοβία-η/filofovía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοφοβία-η/filofovía-i/@wordElln,
* McsElln./filofovía-i/φιλοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοφοβία-η/filofovía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοφοβία-η/filofovía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοφοβία/filofovía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφοβίας/filofovías/!~γενι-ενικ:φιλοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφοβίες/filofovíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοφοβία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφοβιών/filofovyyón/!~γενι-πληθ:φιλοφοβία-η@wordElln,

× base-form: φιλοφοβία
× base-pronunciation: /filofovía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοφοβία/filofovía/-φιλοφοβίας/filofovías/-φιλοφοβία/filofovía/-φιλοφοβία/filofovía/-φιλοφοβίες/filofovíes/-φιλοφοβιών/filofovyyón/-φιλοφοβίες/filofovíes/-φιλοφοβίες/filofovíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοφοβία

φιλοφρονητικότητα-η/filofronitikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοφρονητικότητα-η/filofronitikótita-i/@wordElln,
* McsElln./filofronitikótita-i/φιλοφρονητικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοφρονητικότητα-η/filofronitikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοφρονητικότητα-η/filofronitikótita-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοφρονητικότητα/filofronitikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοφρονητικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφρονητικότητας/filofronitikótitas/!~γενι-ενικ:φιλοφρονητικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφρονητικότητες/filofronitikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοφρονητικότητα-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφρονητικοτήτων/filofronitikotíton/!~γενι-πληθ:φιλοφρονητικότητα-η@wordElln,

× base-form: φιλοφρονητικότητα
× base-pronunciation: /filofronitikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοφρονητικότητα/filofronitikótita/-φιλοφρονητικότητας/filofronitikótitas/-φιλοφρονητικότητα/filofronitikótita/-φιλοφρονητικότητα/filofronitikótita/-φιλοφρονητικότητες/filofronitikótites/-φιλοφρονητικοτήτων/filofronitikotíton/-φιλοφρονητικότητες/filofronitikótites/-φιλοφρονητικότητες/filofronitikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοφρονητικότητα

φιλοφροσύνη-η/filofrosíni-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοφροσύνη-η/filofrosíni-i/@wordElln,
* McsElln./filofrosíni-i/φιλοφροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοφροσύνη-η/filofrosíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοφροσύνη-η/filofrosíni-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοφροσύνη/filofrosíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοφροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφροσύνης/filofrosínis/!~γενι-ενικ:φιλοφροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφροσύνες/filofrosínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοφροσύνη-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφροσυνών/filofrosinón/!~γενι-πληθ:φιλοφροσύνη-η@wordElln,

× base-form: φιλοφροσύνη
× base-pronunciation: /filofrosíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοφροσύνη/filofrosíni/-φιλοφροσύνης/filofrosínis/-φιλοφροσύνη/filofrosíni/-φιλοφροσύνη/filofrosíni/-φιλοφροσύνες/filofrosínes/-φιλοφροσυνών/filofrosinón/-φιλοφροσύνες/filofrosínes/-φιλοφροσύνες/filofrosínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοφροσύνη

φιλοφρόνημα-το/filofrónima-to/::
* McsEngl.wordElln.φιλοφρόνημα-το/filofrónima-to/@wordElln,
* McsElln./filofrónima-to/φιλοφρόνημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοφρόνημα-το/filofrónima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοφρόνημα-το/filofrónima-to/@wordElln,
* McsElln.φιλοφρόνημα/filofrónima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοφρόνημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοφρονήματος/filofronímatos/!~γενι-ενικ:φιλοφρόνημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοφρονήματα/filofronímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοφρόνημα-το@wordElln,
* McsElln.φιλοφρονημάτων/filofronimáton/!~γενι-πληθ:φιλοφρόνημα-το@wordElln,

× base-form: φιλοφρόνημα
× base-pronunciation: /filofrónima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλοφρόνημα/filofrónima/-φιλοφρονήματος/filofronímatos/-φιλοφρόνημα/filofrónima/-φιλοφρόνημα/filofrónima/-φιλοφρονήματα/filofronímata/-φιλοφρονημάτων/filofronimáton/-φιλοφρονήματα/filofronímata/-φιλοφρονήματα/filofronímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοφρόνημα

φιλοφρόνηση-η/filofrónisi-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοφρόνηση-η/filofrónisi-i/@wordElln,
* McsElln./filofrónisi-i/φιλοφρόνηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοφρόνηση-η/filofrónisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοφρόνηση-η/filofrónisi-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοφρόνηση/filofrónisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοφρόνηση-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφρόνησης/filofrónisis/!~γενι-ενικ:φιλοφρόνηση-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφρονήσεως/filofroníseos/!~γενι-ενικ:φιλοφρόνηση-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφρονήσεις/filofronísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοφρόνηση-η@wordElln,
* McsElln.φιλοφρονήσεων/filofroníseon/!~γενι-πληθ:φιλοφρόνηση-η@wordElln,

× base-form: φιλοφρόνηση
× base-pronunciation: /filofrónisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοφρόνηση/filofrónisi/-φιλοφρόνησης/filofrónisis/|φιλοφρονήσεως/filofroníseos/-φιλοφρόνηση/filofrónisi/-φιλοφρόνηση/filofrónisi/-φιλοφρονήσεις/filofronísis/-φιλοφρονήσεων/filofroníseon/-φιλοφρονήσεις/filofronísis/-φιλοφρονήσεις/filofronísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φιλοφρόνηση

φιλοχρηματία-η/filohrimatía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοχρηματία-η/filohrimatía-i/@wordElln,
* McsElln./filohrimatía-i/φιλοχρηματία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοχρηματία-η/filohrimatía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοχρηματία-η/filohrimatía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοχρηματία/filohrimatía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοχρηματία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοχρηματίας/filohrimatías/!~γενι-ενικ:φιλοχρηματία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοχρηματίες/filohrimatíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοχρηματία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοχρηματιών/filohrimatión/!~γενι-πληθ:φιλοχρηματία-η@wordElln,

× base-form: φιλοχρηματία
× base-pronunciation: /filohrimatía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοχρηματία/filohrimatía/-φιλοχρηματίας/filohrimatías/-φιλοχρηματία/filohrimatía/-φιλοχρηματία/filohrimatía/-φιλοχρηματίες/filohrimatíes/-φιλοχρηματιών/filohrimatión/-φιλοχρηματίες/filohrimatíes/-φιλοχρηματίες/filohrimatíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοχρηματία

φιλοψυχία-η/filopsihía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλοψυχία-η/filopsihía-i/@wordElln,
* McsElln./filopsihía-i/φιλοψυχία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλοψυχία-η/filopsihía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλοψυχία-η/filopsihía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλοψυχία/filopsihía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλοψυχία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοψυχίας/filopsihías/!~γενι-ενικ:φιλοψυχία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοψυχίες/filopsihíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλοψυχία-η@wordElln,
* McsElln.φιλοψυχιών/filopsihión/!~γενι-πληθ:φιλοψυχία-η@wordElln,

× base-form: φιλοψυχία
× base-pronunciation: /filopsihía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλοψυχία/filopsihía/-φιλοψυχίας/filopsihías/-φιλοψυχία/filopsihía/-φιλοψυχία/filopsihía/-φιλοψυχίες/filopsihíes/-φιλοψυχιών/filopsihión/-φιλοψυχίες/filopsihíes/-φιλοψυχίες/filopsihíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλοψυχία

φιλτράρισμα-το/filtrárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.φιλτράρισμα-το/filtrárizma-to/@wordElln,
* McsElln./filtrárizma-to/φιλτράρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλτράρισμα-το/filtrárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλτράρισμα-το/filtrárizma-to/@wordElln,
* McsElln.φιλτράρισμα/filtrárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλτράρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλτραρίσματος/filtrarízmatos/!~γενι-ενικ:φιλτράρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλτραρίσματα/filtrarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλτράρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φιλτραρισμάτων/filtrarizmáton/!~γενι-πληθ:φιλτράρισμα-το@wordElln,

× base-form: φιλτράρισμα
× base-pronunciation: /filtrárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλτράρισμα/filtrárizma/-φιλτραρίσματος/filtrarízmatos/-φιλτράρισμα/filtrárizma/-φιλτράρισμα/filtrárizma/-φιλτραρίσματα/filtrarízmata/-φιλτραρισμάτων/filtrarizmáton/-φιλτραρίσματα/filtrarízmata/-φιλτραρίσματα/filtrarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλτράρισμα

φιλυποψία-η/filipopsía-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλυποψία-η/filipopsía-i/@wordElln,
* McsElln./filipopsía-i/φιλυποψία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλυποψία-η/filipopsía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλυποψία-η/filipopsía-i/@wordElln,
* McsElln.φιλυποψία/filipopsía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλυποψία-η@wordElln,
* McsElln.φιλυποψίας/filipopsías/!~γενι-ενικ:φιλυποψία-η@wordElln,
* McsElln.φιλυποψίες/filipopsíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλυποψία-η@wordElln,
* McsElln.φιλυποψιών/filipopsión/!~γενι-πληθ:φιλυποψία-η@wordElln,

× base-form: φιλυποψία
× base-pronunciation: /filipopsía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλυποψία/filipopsía/-φιλυποψίας/filipopsías/-φιλυποψία/filipopsía/-φιλυποψία/filipopsía/-φιλυποψίες/filipopsíes/-φιλυποψιών/filipopsión/-φιλυποψίες/filipopsíes/-φιλυποψίες/filipopsíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλυποψία

φιλόλογος-ο/filóloyos-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλόλογος-ο/filóloyos-o/@wordElln,
* McsElln./filóloyos-o/φιλόλογος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλόλογος-ο/filóloyos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλόλογος-ο/filóloyos-o/@wordElln,
* McsElln.φιλόλογος/filóloyos/!~ονομ-ενικ:φιλόλογος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόλογου/filóloyu/!~γενι-ενικ:φιλόλογος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλολόγου/filolóyu/!~γενι-ενικ:φιλόλογος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόλογο/filóloyo/!~αιτι-ενικ:φιλόλογος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόλογε/filóloye/!~κλητ-ενικ:φιλόλογος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόλογοι/filóloyi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλόλογος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόλογων/filóloyon/!~γενι-πληθ:φιλόλογος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλολόγων/filolóyon/!~γενι-πληθ:φιλόλογος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόλογους/filóloyus/!~αιτι-πληθ:φιλόλογος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλολόγους/filolóyus/!~αιτι-πληθ:φιλόλογος-ο@wordElln,

× base-form: φιλόλογος
× base-pronunciation: /filóloyos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλόλογος/filóloyos/-φιλόλογου/filóloyu/|φιλολόγου/filolóyu/-φιλόλογο/filóloyo/-φιλόλογε/filóloye/-φιλόλογοι/filóloyi/-φιλόλογων/filóloyon/|φιλολόγων/filolóyon/-φιλόλογους/filóloyus/|φιλολόγους/filolóyus/-φιλόλογοι/filóloyi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φιλόλογος

φιλόσοφος-ο/filósofos-o/::
* McsEngl.wordElln.φιλόσοφος-ο/filósofos-o/@wordElln,
* McsElln./filósofos-o/φιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλόσοφος-ο/filósofos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλόσοφος-ο/filósofos-o/@wordElln,
* McsElln.φιλόσοφος/filósofos/!~ονομ-ενικ:φιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόσοφου/filósofu/!~γενι-ενικ:φιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοσόφου/filosófu/!~γενι-ενικ:φιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόσοφο/filósofo/!~αιτι-ενικ:φιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόσοφε/filósofe/!~κλητ-ενικ:φιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόσοφοι/filósofi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόσοφων/filósofon/!~γενι-πληθ:φιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοσόφων/filosófon/!~γενι-πληθ:φιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλόσοφους/filósofus/!~αιτι-πληθ:φιλόσοφος-ο@wordElln,
* McsElln.φιλοσόφους/filosófus/!~αιτι-πληθ:φιλόσοφος-ο@wordElln,

× base-form: φιλόσοφος
× base-pronunciation: /filósofos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιλόσοφος/filósofos/-φιλόσοφου/filósofu/|φιλοσόφου/filosófu/-φιλόσοφο/filósofo/-φιλόσοφε/filósofe/-φιλόσοφοι/filósofi/-φιλόσοφων/filósofon/|φιλοσόφων/filosófon/-φιλόσοφους/filósofus/|φιλοσόφους/filosófus/-φιλόσοφοι/filósofi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φιλόσοφος

φιλότιμο-το/filótimo-to/::
* McsEngl.wordElln.φιλότιμο-το/filótimo-to/@wordElln,
* McsElln./filótimo-to/φιλότιμο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλότιμο-το/filótimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλότιμο-το/filótimo-to/@wordElln,
* McsElln.φιλότιμο/filótimo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλότιμο-το@wordElln,
* McsElln.φιλότιμου/filótimu/!~γενι-ενικ:φιλότιμο-το@wordElln,
* McsElln.φιλότιμα/filótima/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλότιμο-το@wordElln,
* McsElln.φιλότιμων/filótimon/!~γενι-πληθ:φιλότιμο-το@wordElln,

× base-form: φιλότιμο
× base-pronunciation: /filótimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιλότιμο/filótimo/-φιλότιμου/filótimu/-φιλότιμο/filótimo/-φιλότιμο/filótimo/-φιλότιμα/filótima/-φιλότιμων/filótimon/-φιλότιμα/filótima/-φιλότιμα/filótima/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλότιμο

φιλύρα-η/filíra-i/::
* McsEngl.wordElln.φιλύρα-η/filíra-i/@wordElln,
* McsElln./filíra-i/φιλύρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιλύρα-η/filíra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιλύρα-η/filíra-i/@wordElln,
* McsElln.φιλύρα/filíra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιλύρα-η@wordElln,
* McsElln.φιλύρας/filíras/!~γενι-ενικ:φιλύρα-η@wordElln,
* McsElln.φιλύρες/filíres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιλύρα-η@wordElln,
* McsElln.φιλυρών/filirón/!~γενι-πληθ:φιλύρα-η@wordElln,

× base-form: φιλύρα
× base-pronunciation: /filíra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιλύρα/filíra/-φιλύρας/filíras/-φιλύρα/filíra/-φιλύρα/filíra/-φιλύρες/filíres/-φιλυρών/filirón/-φιλύρες/filíres/-φιλύρες/filíres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιλύρα

φινέτσα-η/finéca-i/::
* McsEngl.wordElln.φινέτσα-η/finéca-i/@wordElln,
* McsElln./finéca-i/φινέτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φινέτσα-η/finéca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φινέτσα-η/finéca-i/@wordElln,
* McsElln.φινέτσα/finéca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φινέτσα-η@wordElln,
* McsElln.φινέτσας/finécas/!~γενι-ενικ:φινέτσα-η@wordElln,
* McsElln.φινέτσες/finéces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φινέτσα-η@wordElln,

× base-form: φινέτσα
× base-pronunciation: /finéca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φινέτσα/finéca/-φινέτσας/finécas/-φινέτσα/finéca/-φινέτσα/finéca/-φινέτσες/finéces/-∅-φινέτσες/finéces/-φινέτσες/finéces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φινέτσα

φινίρισμα-το/finírizma-to/::
* McsEngl.wordElln.φινίρισμα-το/finírizma-to/@wordElln,
* McsElln./finírizma-to/φινίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φινίρισμα-το/finírizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φινίρισμα-το/finírizma-to/@wordElln,
* McsElln.φινίρισμα/finírizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φινίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φινιρίσματος/finirízmatos/!~γενι-ενικ:φινίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φινιρίσματα/finirízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φινίρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φινιρισμάτων/finirizmáton/!~γενι-πληθ:φινίρισμα-το@wordElln,

× base-form: φινίρισμα
× base-pronunciation: /finírizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φινίρισμα/finírizma/-φινιρίσματος/finirízmatos/-φινίρισμα/finírizma/-φινίρισμα/finírizma/-φινιρίσματα/finirízmata/-φινιρισμάτων/finirizmáton/-φινιρίσματα/finirízmata/-φινιρίσματα/finirízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φινίρισμα

φινιστρίνι-το/finistríni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φινιστρίνι-το/finistríni-to-s/@wordElln,
* McsElln./finistríni-to-s/φινιστρίνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φινιστρίνι-το/finistríni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φινιστρίνι-το/finistríni-to-s/@wordElln,
* McsElln.φινιστρίνι/finistríni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φινιστρίνι-το@wordElln,
* McsElln.φινιστρινιού/finistrinnú/!~γενι-ενικ:φινιστρίνι-το@wordElln,
* McsElln.φινιστρίνια/finistrínna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φινιστρίνι-το@wordElln,
* McsElln.φινιστρινιών/finistrinnón/!~γενι-πληθ:φινιστρίνι-το@wordElln,

× base-form: φινιστρίνι
× base-pronunciation: /finistríni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φινιστρίνι/finistríni/-φινιστρινιού/finistrinnú/-φινιστρίνι/finistríni/-φινιστρίνι/finistríni/-φινιστρίνια/finistrínna/-φινιστρινιών/finistrinnón/-φινιστρίνια/finistrínna/-φινιστρίνια/finistrínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φινιστρίνι

φινλανδοποίηση-η/finlandhopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.φινλανδοποίηση-η/finlandhopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./finlandhopíisi-i/φινλανδοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φινλανδοποίηση-η/finlandhopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φινλανδοποίηση-η/finlandhopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.φινλανδοποίηση/finlandhopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φινλανδοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.φινλανδοποίησης/finlandhopíisis/!~γενι-ενικ:φινλανδοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.φινλανδοποιήσεως/finlandhopiíseos/!~γενι-ενικ:φινλανδοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.φινλανδοποιήσεις/finlandhopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φινλανδοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.φινλανδοποιήσεων/finlandhopiíseon/!~γενι-πληθ:φινλανδοποίηση-η@wordElln,

× base-form: φινλανδοποίηση
× base-pronunciation: /finlandhopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φινλανδοποίηση/finlandhopíisi/-φινλανδοποίησης/finlandhopíisis/|φινλανδοποιήσεως/finlandhopiíseos/-φινλανδοποίηση/finlandhopíisi/-φινλανδοποίηση/finlandhopíisi/-φινλανδοποιήσεις/finlandhopiísis/-φινλανδοποιήσεων/finlandhopiíseon/-φινλανδοποιήσεις/finlandhopiísis/-φινλανδοποιήσεις/finlandhopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: φινλανδοποίηση

φιντάνι-το/fidáni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιντάνι-το/fidáni-to-s/@wordElln,
* McsElln./fidáni-to-s/φιντάνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιντάνι-το/fidáni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιντάνι-το/fidáni-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιντάνι/fidáni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιντάνι-το@wordElln,
* McsElln.φιντανιού/fidannú/!~γενι-ενικ:φιντάνι-το@wordElln,
* McsElln.φιντάνια/fidánna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιντάνι-το@wordElln,
* McsElln.φιντανιών/fidannón/!~γενι-πληθ:φιντάνι-το@wordElln,

× base-form: φιντάνι
× base-pronunciation: /fidáni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιντάνι/fidáni/-φιντανιού/fidannú/-φιντάνι/fidáni/-φιντάνι/fidáni/-φιντάνια/fidánna/-φιντανιών/fidannón/-φιντάνια/fidánna/-φιντάνια/fidánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιντάνι

φιντανάκι-το/fidanáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιντανάκι-το/fidanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fidanáki-to-s/φιντανάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιντανάκι-το/fidanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιντανάκι-το/fidanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιντανάκι/fidanáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιντανάκι-το@wordElln,
* McsElln.φιντανάκια/fidanákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιντανάκι-το@wordElln,

× base-form: φιντανάκι
× base-pronunciation: /fidanáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιντανάκι/fidanáki/-∅-φιντανάκι/fidanáki/-φιντανάκι/fidanáki/-φιντανάκια/fidanákka/-∅-φιντανάκια/fidanákka/-φιντανάκια/fidanákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φιντανάκι

φιντεϊσμός-ο/fideizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.φιντεϊσμός-ο/fideizmós-o/@wordElln,
* McsElln./fideizmós-o/φιντεϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιντεϊσμός-ο/fideizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιντεϊσμός-ο/fideizmós-o/@wordElln,
* McsElln.φιντεϊσμός/fideizmós/!~ονομ-ενικ:φιντεϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιντεϊσμού/fideizmú/!~γενι-ενικ:φιντεϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιντεϊσμό/fideizmó/!~αιτι-ενικ:φιντεϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιντεϊσμέ/fideizmé/!~κλητ-ενικ:φιντεϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιντεϊσμοί/fideizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιντεϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιντεϊσμών/fideizmón/!~γενι-πληθ:φιντεϊσμός-ο@wordElln,
* McsElln.φιντεϊσμούς/fideizmús/!~αιτι-πληθ:φιντεϊσμός-ο@wordElln,

× base-form: φιντεϊσμός
× base-pronunciation: /fideizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιντεϊσμός/fideizmós/-φιντεϊσμού/fideizmú/-φιντεϊσμό/fideizmó/-φιντεϊσμέ/fideizmé/-φιντεϊσμοί/fideizmí/-φιντεϊσμών/fideizmón/-φιντεϊσμούς/fideizmús/-φιντεϊσμοί/fideizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιντεϊσμός

φιξάκι-το/fiksáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιξάκι-το/fiksáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fiksáki-to-s/φιξάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιξάκι-το/fiksáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιξάκι-το/fiksáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιξάκι/fiksáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιξάκι-το@wordElln,
* McsElln.φιξάκια/fiksákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιξάκι-το@wordElln,

× base-form: φιξάκι
× base-pronunciation: /fiksáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιξάκι/fiksáki/-∅-φιξάκι/fiksáki/-φιξάκι/fiksáki/-φιξάκια/fiksákka/-∅-φιξάκια/fiksákka/-φιξάκια/fiksákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φιξάκι

φιξάρισμα-το/fiksárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.φιξάρισμα-το/fiksárizma-to/@wordElln,
* McsElln./fiksárizma-to/φιξάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιξάρισμα-το/fiksárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιξάρισμα-το/fiksárizma-to/@wordElln,
* McsElln.φιξάρισμα/fiksárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιξάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φιξαρίσματος/fiksarízmatos/!~γενι-ενικ:φιξάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φιξαρίσματα/fiksarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιξάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.φιξαρισμάτων/fiksarizmáton/!~γενι-πληθ:φιξάρισμα-το@wordElln,

× base-form: φιξάρισμα
× base-pronunciation: /fiksárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιξάρισμα/fiksárizma/-φιξαρίσματος/fiksarízmatos/-φιξάρισμα/fiksárizma/-φιξάρισμα/fiksárizma/-φιξαρίσματα/fiksarízmata/-φιξαρισμάτων/fiksarizmáton/-φιξαρίσματα/fiksarízmata/-φιξαρίσματα/fiksarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιξάρισμα

φιογκάκι-το/fiogáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιογκάκι-το/fiogáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fiogáki-to-s/φιογκάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιογκάκι-το/fiogáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιογκάκι-το/fiogáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιογκάκι/fiogáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιογκάκι-το@wordElln,
* McsElln.φιογκάκια/fiogákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιογκάκι-το@wordElln,

× base-form: φιογκάκι
× base-pronunciation: /fiogáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιογκάκι/fiogáki/-∅-φιογκάκι/fiogáki/-φιογκάκι/fiogáki/-φιογκάκια/fiogákka/-∅-φιογκάκια/fiogákka/-φιογκάκια/fiogákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φιογκάκι

φιορίνι-το/fioríni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιορίνι-το/fioríni-to-s/@wordElln,
* McsElln./fioríni-to-s/φιορίνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιορίνι-το/fioríni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιορίνι-το/fioríni-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιορίνι/fioríni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιορίνι-το@wordElln,
* McsElln.φιορινιού/fiorinnú/!~γενι-ενικ:φιορίνι-το@wordElln,
* McsElln.φιορίνια/fiorínna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιορίνι-το@wordElln,
* McsElln.φιορινιών/fiorinnón/!~γενι-πληθ:φιορίνι-το@wordElln,

× base-form: φιορίνι
× base-pronunciation: /fioríni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιορίνι/fioríni/-φιορινιού/fiorinnú/-φιορίνι/fioríni/-φιορίνι/fioríni/-φιορίνια/fiorínna/-φιορινιών/fiorinnón/-φιορίνια/fiorínna/-φιορίνια/fiorínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιορίνι

φιοριτούρα-η/fhhoritúra-i/::
* McsEngl.wordElln.φιοριτούρα-η/fhhoritúra-i/@wordElln,
* McsElln./fhhoritúra-i/φιοριτούρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιοριτούρα-η/fhhoritúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιοριτούρα-η/fhhoritúra-i/@wordElln,
* McsElln.φιοριτούρα/fhhoritúra/!~ονομ-ενικ:φιοριτούρα-η@wordElln,
* McsElln.φιοριτούρας/fioritúras/!~γενι-ενικ:φιοριτούρα-η@wordElln,
* McsElln.φιοριτούρα/fioritúra/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιοριτούρα-η@wordElln,
* McsElln.φιοριτούρες/fioritúres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιοριτούρα-η@wordElln,

× base-form: φιοριτούρα
× base-pronunciation: /fhhoritúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιοριτούρα/fhhoritúra/-φιοριτούρας/fioritúras/-φιοριτούρα/fioritúra/-φιοριτούρα/fioritúra/-φιοριτούρες/fioritúres/-∅-φιοριτούρες/fioritúres/-φιοριτούρες/fioritúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: φιοριτούρα

φιρίκι-το/firíki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιρίκι-το/firíki-to-s/@wordElln,
* McsElln./firíki-to-s/φιρίκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιρίκι-το/firíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιρίκι-το/firíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιρίκι/firíki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιρίκι-το@wordElln,
* McsElln.φιρικιού/firikkú/!~γενι-ενικ:φιρίκι-το@wordElln,
* McsElln.φιρίκια/firíkka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιρίκι-το@wordElln,
* McsElln.φιρικιών/firikkón/!~γενι-πληθ:φιρίκι-το@wordElln,

× base-form: φιρίκι
× base-pronunciation: /firíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιρίκι/firíki/-φιρικιού/firikkú/-φιρίκι/firíki/-φιρίκι/firíki/-φιρίκια/firíkka/-φιρικιών/firikkón/-φιρίκια/firíkka/-φιρίκια/firíkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιρίκι

φιρικιά-η/firikká-i/::
* McsEngl.wordElln.φιρικιά-η/firikká-i/@wordElln,
* McsElln./firikká-i/φιρικιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιρικιά-η/firikká-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιρικιά-η/firikká-i/@wordElln,
* McsElln.φιρικιά/firikká/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιρικιά-η@wordElln,
* McsElln.φιρικιάς/firikkás/!~γενι-ενικ:φιρικιά-η@wordElln,
* McsElln.φιρικιές/firikés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιρικιά-η@wordElln,
* McsElln.φιρικιών/firikkón/!~γενι-πληθ:φιρικιά-η@wordElln,

× base-form: φιρικιά
× base-pronunciation: /firikká/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιρικιά/firikká/-φιρικιάς/firikkás/-φιρικιά/firikká/-φιρικιά/firikká/-φιρικιές/firikés/-φιρικιών/firikkón/-φιρικιές/firikés/-φιρικιές/firikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιρικιά

φιρμάνι-το/firmáni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιρμάνι-το/firmáni-to-s/@wordElln,
* McsElln./firmáni-to-s/φιρμάνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιρμάνι-το/firmáni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιρμάνι-το/firmáni-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιρμάνι/firmáni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιρμάνι-το@wordElln,
* McsElln.φιρμανιού/firmannú/!~γενι-ενικ:φιρμάνι-το@wordElln,
* McsElln.φιρμάνια/firmánna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιρμάνι-το@wordElln,
* McsElln.φιρμανιών/firmannón/!~γενι-πληθ:φιρμάνι-το@wordElln,

× base-form: φιρμάνι
× base-pronunciation: /firmáni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιρμάνι/firmáni/-φιρμανιού/firmannú/-φιρμάνι/firmáni/-φιρμάνι/firmáni/-φιρμάνια/firmánna/-φιρμανιών/firmannón/-φιρμάνια/firmánna/-φιρμάνια/firmánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιρμάνι

φισέκι-το/fiséki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φισέκι-το/fiséki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fiséki-to-s/φισέκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φισέκι-το/fiséki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φισέκι-το/fiséki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φισέκι/fiséki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φισέκι-το@wordElln,
* McsElln.φισεκιού/fisekkú/!~γενι-ενικ:φισέκι-το@wordElln,
* McsElln.φισέκια/fisékka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φισέκι-το@wordElln,
* McsElln.φισεκιών/fisekkón/!~γενι-πληθ:φισέκι-το@wordElln,

× base-form: φισέκι
× base-pronunciation: /fiséki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φισέκι/fiséki/-φισεκιού/fisekkú/-φισέκι/fiséki/-φισέκι/fiséki/-φισέκια/fisékka/-φισεκιών/fisekkón/-φισέκια/fisékka/-φισέκια/fisékka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φισέκι

φισεκλίκι-το/fiseklíki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φισεκλίκι-το/fiseklíki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fiseklíki-to-s/φισεκλίκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φισεκλίκι-το/fiseklíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φισεκλίκι-το/fiseklíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φισεκλίκι/fiseklíki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φισεκλίκι-το@wordElln,
* McsElln.φισεκλικιού/fiseklikkú/!~γενι-ενικ:φισεκλίκι-το@wordElln,
* McsElln.φισεκλίκια/fiseklíkka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φισεκλίκι-το@wordElln,
* McsElln.φισεκλικιών/fiseklikkón/!~γενι-πληθ:φισεκλίκι-το@wordElln,

× base-form: φισεκλίκι
× base-pronunciation: /fiseklíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φισεκλίκι/fiseklíki/-φισεκλικιού/fiseklikkú/-φισεκλίκι/fiseklíki/-φισεκλίκι/fiseklíki/-φισεκλίκια/fiseklíkka/-φισεκλικιών/fiseklikkón/-φισεκλίκια/fiseklíkka/-φισεκλίκια/fiseklíkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φισεκλίκι

φιστίκι-το/fistíki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιστίκι-το/fistíki-to-s/@wordElln,
* McsElln./fistíki-to-s/φιστίκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιστίκι-το/fistíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιστίκι-το/fistíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιστίκι/fistíki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιστίκι-το@wordElln,
* McsElln.φιστικιού/fistikkú/!~γενι-ενικ:φιστίκι-το@wordElln,
* McsElln.φιστίκια/fistíkka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιστίκι-το@wordElln,
* McsElln.φιστικιών/fistikkón/!~γενι-πληθ:φιστίκι-το@wordElln,

× base-form: φιστίκι
× base-pronunciation: /fistíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιστίκι/fistíki/-φιστικιού/fistikkú/-φιστίκι/fistíki/-φιστίκι/fistíki/-φιστίκια/fistíkka/-φιστικιών/fistikkón/-φιστίκια/fistíkka/-φιστίκια/fistíkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιστίκι

φιστίκωμα-το/fistíkoma-to/::
* McsEngl.wordElln.φιστίκωμα-το/fistíkoma-to/@wordElln,
* McsElln./fistíkoma-to/φιστίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιστίκωμα-το/fistíkoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιστίκωμα-το/fistíkoma-to/@wordElln,
* McsElln.φιστίκωμα/fistíkoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιστίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.φιστικώματος/fistikómatos/!~γενι-ενικ:φιστίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.φιστικώματα/fistikómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιστίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.φιστικωμάτων/fistikomáton/!~γενι-πληθ:φιστίκωμα-το@wordElln,

× base-form: φιστίκωμα
× base-pronunciation: /fistíkoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιστίκωμα/fistíkoma/-φιστικώματος/fistikómatos/-φιστίκωμα/fistíkoma/-φιστίκωμα/fistíkoma/-φιστικώματα/fistikómata/-φιστικωμάτων/fistikomáton/-φιστικώματα/fistikómata/-φιστικώματα/fistikómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιστίκωμα

φιστικάς-ο/fistikás-o/::
* McsEngl.wordElln.φιστικάς-ο/fistikás-o/@wordElln,
* McsElln./fistikás-o/φιστικάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιστικάς-ο/fistikás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιστικάς-ο/fistikás-o/@wordElln,
* McsElln.φιστικάς/fistikás/!~ονομ-ενικ:φιστικάς-ο@wordElln,
* McsElln.φιστικά/fistiká/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιστικάς-ο@wordElln,
* McsElln.φιστικάδες/fistikádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιστικάς-ο@wordElln,
* McsElln.φιστικάδων/fistikádhon/!~γενι-πληθ:φιστικάς-ο@wordElln,

× base-form: φιστικάς
× base-pronunciation: /fistikás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιστικάς/fistikás/-φιστικά/fistiká/-φιστικά/fistiká/-φιστικά/fistiká/-φιστικάδες/fistikádhes/-φιστικάδων/fistikádhon/-φιστικάδες/fistikádhes/-φιστικάδες/fistikádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιστικάς

φιστικιά-η/fistikká-i/::
* McsEngl.wordElln.φιστικιά-η/fistikká-i/@wordElln,
* McsElln./fistikká-i/φιστικιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιστικιά-η/fistikká-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιστικιά-η/fistikká-i/@wordElln,
* McsElln.φιστικιά/fistikká/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιστικιά-η@wordElln,
* McsElln.φιστικιάς/fistikkás/!~γενι-ενικ:φιστικιά-η@wordElln,
* McsElln.φιστικιές/fistikés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιστικιά-η@wordElln,
* McsElln.φιστικιών/fistikkón/!~γενι-πληθ:φιστικιά-η@wordElln,

× base-form: φιστικιά
× base-pronunciation: /fistikká/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιστικιά/fistikká/-φιστικιάς/fistikkás/-φιστικιά/fistikká/-φιστικιά/fistikká/-φιστικιές/fistikés/-φιστικιών/fistikkón/-φιστικιές/fistikés/-φιστικιές/fistikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιστικιά

φιστικοβούτυρο-το/fistikovútiro-to/::
* McsEngl.wordElln.φιστικοβούτυρο-το/fistikovútiro-to/@wordElln,
* McsElln./fistikovútiro-to/φιστικοβούτυρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιστικοβούτυρο-το/fistikovútiro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιστικοβούτυρο-το/fistikovútiro-to/@wordElln,
* McsElln.φιστικοβούτυρο/fistikovútiro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιστικοβούτυρο-το@wordElln,
* McsElln.φιστικοβούτυρου/fistikovútiru/!~γενι-ενικ:φιστικοβούτυρο-το@wordElln,
* McsElln.φιστικοβούτυρα/fistikovútira/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιστικοβούτυρο-το@wordElln,
* McsElln.φιστικοβούτυρων/fistikovútiron/!~γενι-πληθ:φιστικοβούτυρο-το@wordElln,

× base-form: φιστικοβούτυρο
× base-pronunciation: /fistikovútiro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιστικοβούτυρο/fistikovútiro/-φιστικοβούτυρου/fistikovútiru/-φιστικοβούτυρο/fistikovútiro/-φιστικοβούτυρο/fistikovútiro/-φιστικοβούτυρα/fistikovútira/-φιστικοβούτυρων/fistikovútiron/-φιστικοβούτυρα/fistikovútira/-φιστικοβούτυρα/fistikovútira/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιστικοβούτυρο

φιστικοπώλης-ο/fistikopólis-o/::
* McsEngl.wordElln.φιστικοπώλης-ο/fistikopólis-o/@wordElln,
* McsElln./fistikopólis-o/φιστικοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιστικοπώλης-ο/fistikopólis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιστικοπώλης-ο/fistikopólis-o/@wordElln,
* McsElln.φιστικοπώλης/fistikopólis/!~ονομ-ενικ:φιστικοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.φιστικοπώλη/fistikopóli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιστικοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.φιστικοπώλες/fistikopóles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιστικοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.φιστικοπωλών/fistikopolón/!~γενι-πληθ:φιστικοπώλης-ο@wordElln,

× base-form: φιστικοπώλης
× base-pronunciation: /fistikopólis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιστικοπώλης/fistikopólis/-φιστικοπώλη/fistikopóli/-φιστικοπώλη/fistikopóli/-φιστικοπώλη/fistikopóli/-φιστικοπώλες/fistikopóles/-φιστικοπωλών/fistikopolón/-φιστικοπώλες/fistikopóles/-φιστικοπώλες/fistikopóles/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιστικοπώλης

φιτίλι-το/fitíli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φιτίλι-το/fitíli-to-s/@wordElln,
* McsElln./fitíli-to-s/φιτίλι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιτίλι-το/fitíli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιτίλι-το/fitíli-to-s/@wordElln,
* McsElln.φιτίλι/fitíli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιτίλι-το@wordElln,
* McsElln.φιτιλιού/fitillú/!~γενι-ενικ:φιτίλι-το@wordElln,
* McsElln.φιτίλια/fitílla/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιτίλι-το@wordElln,
* McsElln.φιτιλιών/fitillón/!~γενι-πληθ:φιτίλι-το@wordElln,

× base-form: φιτίλι
× base-pronunciation: /fitíli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιτίλι/fitíli/-φιτιλιού/fitillú/-φιτίλι/fitíli/-φιτίλι/fitíli/-φιτίλια/fitílla/-φιτιλιών/fitillón/-φιτίλια/fitílla/-φιτίλια/fitílla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιτίλι

φιτιλιά-η/fitillá-i/::
* McsEngl.wordElln.φιτιλιά-η/fitillá-i/@wordElln,
* McsElln./fitillá-i/φιτιλιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιτιλιά-η/fitillá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιτιλιά-η/fitillá-i/@wordElln,
* McsElln.φιτιλιά/fitillá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιτιλιά-η@wordElln,
* McsElln.φιτιλιάς/fitillás/!~γενι-ενικ:φιτιλιά-η@wordElln,
* McsElln.φιτιλιές/fitillés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιτιλιά-η@wordElln,
* McsElln.φιτιλιών/fitillón/!~γενι-πληθ:φιτιλιά-η@wordElln,

× base-form: φιτιλιά
× base-pronunciation: /fitillá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φιτιλιά/fitillá/-φιτιλιάς/fitillás/-φιτιλιά/fitillá/-φιτιλιά/fitillá/-φιτιλιές/fitillés/-φιτιλιών/fitillón/-φιτιλιές/fitillés/-φιτιλιές/fitillés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιτιλιά

φιόγκος-ο/fhhógos-o/::
* McsEngl.wordElln.φιόγκος-ο/fhhógos-o/@wordElln,
* McsElln./fhhógos-o/φιόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιόγκος-ο/fhhógos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιόγκος-ο/fhhógos-o/@wordElln,
* McsElln.φιόγκος/fhhógos/!~ονομ-ενικ:φιόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιόγκου/fiógu/!~γενι-ενικ:φιόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιόγκο/fiógo/!~αιτι-ενικ:φιόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιόγκε/fióge/!~κλητ-ενικ:φιόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιόγκοι/fiógi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φιόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιόγκων/fiógon/!~γενι-πληθ:φιόγκος-ο@wordElln,
* McsElln.φιόγκους/fiógus/!~αιτι-πληθ:φιόγκος-ο@wordElln,

× base-form: φιόγκος
× base-pronunciation: /fhhógos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φιόγκος/fhhógos/-φιόγκου/fiógu/-φιόγκο/fiógo/-φιόγκε/fióge/-φιόγκοι/fiógi/-φιόγκων/fiógon/-φιόγκους/fiógus/-φιόγκοι/fiógi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιόγκος

φιόρο-το/fhhóro-to/::
* McsEngl.wordElln.φιόρο-το/fhhóro-to/@wordElln,
* McsElln./fhhóro-to/φιόρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φιόρο-το/fhhóro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φιόρο-το/fhhóro-to/@wordElln,
* McsElln.φιόρο/fhhóro/!~ονομ-ενικ:φιόρο-το@wordElln,
* McsElln.φιόρου/fióru/!~γενι-ενικ:φιόρο-το@wordElln,
* McsElln.φιόρο/fióro/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φιόρο-το@wordElln,
* McsElln.φιόρα/fióra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φιόρο-το@wordElln,
* McsElln.φιόρων/fióron/!~γενι-πληθ:φιόρο-το@wordElln,

× base-form: φιόρο
× base-pronunciation: /fhhóro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φιόρο/fhhóro/-φιόρου/fióru/-φιόρο/fióro/-φιόρο/fióro/-φιόρα/fióra/-φιόρων/fióron/-φιόρα/fióra/-φιόρα/fióra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φιόρο

φκιασίδι-το/fkkasídhi-to/::
* McsEngl.wordElln.φκιασίδι-το/fkkasídhi-to/@wordElln,
* McsElln./fkkasídhi-to/φκιασίδι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φκιασίδι-το/fkkasídhi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φκιασίδι-το/fkkasídhi-to/@wordElln,
* McsElln.φκιασίδι/fkkasídhi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φκιασίδι-το@wordElln,
* McsElln.φκιασιδιού/fkkasidhyyú/!~γενι-ενικ:φκιασίδι-το@wordElln,
* McsElln.φκιασίδια/fkkasídhyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φκιασίδι-το@wordElln,
* McsElln.φκιασιδιών/fkkasidhyyón/!~γενι-πληθ:φκιασίδι-το@wordElln,

× base-form: φκιασίδι
× base-pronunciation: /fkkasídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φκιασίδι/fkkasídhi/-φκιασιδιού/fkkasidhyyú/-φκιασίδι/fkkasídhi/-φκιασίδι/fkkasídhi/-φκιασίδια/fkkasídhyya/-φκιασιδιών/fkkasidhyyón/-φκιασίδια/fkkasídhyya/-φκιασίδια/fkkasídhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φκιασίδι

φκιασίδωμα-το/fkiasídhoma-to/::
* McsEngl.wordElln.φκιασίδωμα-το/fkiasídhoma-to/@wordElln,
* McsElln./fkiasídhoma-to/φκιασίδωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φκιασίδωμα-το/fkiasídhoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φκιασίδωμα-το/fkiasídhoma-to/@wordElln,
* McsElln.φκιασίδωμα/fkiasídhoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φκιασίδωμα-το@wordElln,
* McsElln.φκιασιδώματος/fkiasidhómatos/!~γενι-ενικ:φκιασίδωμα-το@wordElln,
* McsElln.φκιασιδώματα/fkiasidhómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φκιασίδωμα-το@wordElln,
* McsElln.φκιασιδωμάτων/fkiasidhomáton/!~γενι-πληθ:φκιασίδωμα-το@wordElln,

× base-form: φκιασίδωμα
× base-pronunciation: /fkiasídhoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φκιασίδωμα/fkiasídhoma/-φκιασιδώματος/fkiasidhómatos/-φκιασίδωμα/fkiasídhoma/-φκιασίδωμα/fkiasídhoma/-φκιασιδώματα/fkiasidhómata/-φκιασιδωμάτων/fkiasidhomáton/-φκιασιδώματα/fkiasidhómata/-φκιασιδώματα/fkiasidhómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φκιασίδωμα

φκυασίδι-το/fkkasídhi-to/::
* McsEngl.wordElln.φκυασίδι-το/fkkasídhi-to/@wordElln,
* McsElln./fkkasídhi-to/φκυασίδι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φκυασίδι-το/fkkasídhi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φκυασίδι-το/fkkasídhi-to/@wordElln,
* McsElln.φκυασίδι/fkkasídhi/!~ονομ-ενικ:φκυασίδι-το@wordElln,
* McsElln.φκυασιδιού/fkiasidhyyú/!~γενι-ενικ:φκυασίδι-το@wordElln,
* McsElln.φκυασίδι/fkiasídhi/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φκυασίδι-το@wordElln,
* McsElln.φκυασίδια/fkiasídhyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φκυασίδι-το@wordElln,
* McsElln.φκυασιδιών/fkiasidhyyón/!~γενι-πληθ:φκυασίδι-το@wordElln,

× base-form: φκυασίδι
× base-pronunciation: /fkkasídhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φκυασίδι/fkkasídhi/-φκυασιδιού/fkiasidhyyú/-φκυασίδι/fkiasídhi/-φκυασίδι/fkiasídhi/-φκυασίδια/fkiasídhyya/-φκυασιδιών/fkiasidhyyón/-φκυασίδια/fkiasídhyya/-φκυασίδια/fkiasídhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φκυασίδι

φλάμπουρο-το/fláburo-to/::
* McsEngl.wordElln.φλάμπουρο-το/fláburo-to/@wordElln,
* McsElln./fláburo-to/φλάμπουρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλάμπουρο-το/fláburo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλάμπουρο-το/fláburo-to/@wordElln,
* McsElln.φλάμπουρο/fláburo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλάμπουρο-το@wordElln,
* McsElln.φλάμπουρου/fláburu/!~γενι-ενικ:φλάμπουρο-το@wordElln,
* McsElln.φλάμπουρα/flábura/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλάμπουρο-το@wordElln,
* McsElln.φλάμπουρων/fláburon/!~γενι-πληθ:φλάμπουρο-το@wordElln,

× base-form: φλάμπουρο
× base-pronunciation: /fláburo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φλάμπουρο/fláburo/-φλάμπουρου/fláburu/-φλάμπουρο/fláburo/-φλάμπουρο/fláburo/-φλάμπουρα/flábura/-φλάμπουρων/fláburon/-φλάμπουρα/flábura/-φλάμπουρα/flábura/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλάμπουρο

φλάντζα-η/flánja-i/::
* McsEngl.wordElln.φλάντζα-η/flánja-i/@wordElln,
* McsElln./flánja-i/φλάντζα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλάντζα-η/flánja-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλάντζα-η/flánja-i/@wordElln,
* McsElln.φλάντζα/flánja/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλάντζα-η@wordElln,
* McsElln.φλάντζας/flánjas/!~γενι-ενικ:φλάντζα-η@wordElln,
* McsElln.φλάντζες/flánjes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλάντζα-η@wordElln,
* McsElln.φλαντζών/flanjón/!~γενι-πληθ:φλάντζα-η@wordElln,

× base-form: φλάντζα
× base-pronunciation: /flánja/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλάντζα/flánja/-φλάντζας/flánjas/-φλάντζα/flánja/-φλάντζα/flánja/-φλάντζες/flánjes/-φλαντζών/flanjón/-φλάντζες/flánjes/-φλάντζες/flánjes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλάντζα

φλάουτο-το/fláuto-to/::
* McsEngl.wordElln.φλάουτο-το/fláuto-to/@wordElln,
* McsElln./fláuto-to/φλάουτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλάουτο-το/fláuto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλάουτο-το/fláuto-to/@wordElln,
* McsElln.φλάουτο/fláuto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλάουτο-το@wordElln,
* McsElln.φλάουτου/fláutu/!~γενι-ενικ:φλάουτο-το@wordElln,
* McsElln.φλάουτα/fláuta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλάουτο-το@wordElln,
* McsElln.φλάουτων/fláuton/!~γενι-πληθ:φλάουτο-το@wordElln,

× base-form: φλάουτο
× base-pronunciation: /fláuto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φλάουτο/fláuto/-φλάουτου/fláutu/-φλάουτο/fláuto/-φλάουτο/fláuto/-φλάουτα/fláuta/-φλάουτων/fláuton/-φλάουτα/fláuta/-φλάουτα/fláuta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλάουτο

φλάρος-ο/fláros-o/::
* McsEngl.wordElln.φλάρος-ο/fláros-o/@wordElln,
* McsElln./fláros-o/φλάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλάρος-ο/fláros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλάρος-ο/fláros-o/@wordElln,
* McsElln.φλάρος/fláros/!~ονομ-ενικ:φλάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φλάρου/fláru/!~γενι-ενικ:φλάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φλάρο/fláro/!~αιτι-ενικ:φλάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φλάρε/fláre/!~κλητ-ενικ:φλάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φλάροι/flári/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:φλάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φλάρων/fláron/!~γενι-πληθ:φλάρος-ο@wordElln,
* McsElln.φλάρους/flárus/!~αιτι-πληθ:φλάρος-ο@wordElln,

× base-form: φλάρος
× base-pronunciation: /fláros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φλάρος/fláros/-φλάρου/fláru/-φλάρο/fláro/-φλάρε/fláre/-φλάροι/flári/-φλάρων/fláron/-φλάρους/flárus/-φλάροι/flári/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλάρος

φλάσκα-η/fláska-i/::
* McsEngl.wordElln.φλάσκα-η/fláska-i/@wordElln,
* McsElln./fláska-i/φλάσκα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλάσκα-η/fláska-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλάσκα-η/fláska-i/@wordElln,
* McsElln.φλάσκα/fláska/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλάσκα-η@wordElln,
* McsElln.φλάσκας/fláskas/!~γενι-ενικ:φλάσκα-η@wordElln,
* McsElln.φλάσκες/fláskes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλάσκα-η@wordElln,
* McsElln.φλασκών/flaskón/!~γενι-πληθ:φλάσκα-η@wordElln,

× base-form: φλάσκα
× base-pronunciation: /fláska/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλάσκα/fláska/-φλάσκας/fláskas/-φλάσκα/fláska/-φλάσκα/fláska/-φλάσκες/fláskes/-φλασκών/flaskón/-φλάσκες/fláskes/-φλάσκες/fláskes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλάσκα

φλέβα-η/fléva-i/::
* McsEngl.wordElln.φλέβα-η/fléva-i/@wordElln,
* McsElln./fléva-i/φλέβα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλέβα-η/fléva-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλέβα-η/fléva-i/@wordElln,
* McsElln.φλέβα/fléva/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλέβα-η@wordElln,
* McsElln.φλέβας/flévas/!~γενι-ενικ:φλέβα-η@wordElln,
* McsElln.φλέβες/fléves/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλέβα-η@wordElln,
* McsElln.φλεβών/flevón/!~γενι-πληθ:φλέβα-η@wordElln,

× base-form: φλέβα
× base-pronunciation: /fléva/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλέβα/fléva/-φλέβας/flévas/-φλέβα/fléva/-φλέβα/fléva/-φλέβες/fléves/-φλεβών/flevón/-φλέβες/fléves/-φλέβες/fléves/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλέβα

φλέγμα-το/fléyma-to/::
* McsEngl.wordElln.φλέγμα-το/fléyma-to/@wordElln,
* McsElln./fléyma-to/φλέγμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλέγμα-το/fléyma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλέγμα-το/fléyma-to/@wordElln,
* McsElln.φλέγμα/fléyma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλέγμα-το@wordElln,
* McsElln.φλέγματος/fléymatos/!~γενι-ενικ:φλέγμα-το@wordElln,
* McsElln.φλέγματα/fléymata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλέγμα-το@wordElln,
* McsElln.φλεγμάτων/fleymáton/!~γενι-πληθ:φλέγμα-το@wordElln,

× base-form: φλέγμα
× base-pronunciation: /fléyma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φλέγμα/fléyma/-φλέγματος/fléymatos/-φλέγμα/fléyma/-φλέγμα/fléyma/-φλέγματα/fléymata/-φλεγμάτων/fleymáton/-φλέγματα/fléymata/-φλέγματα/fléymata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλέγμα

φλέμα-το/fléma-to/::
* McsEngl.wordElln.φλέμα-το/fléma-to/@wordElln,
* McsElln./fléma-to/φλέμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλέμα-το/fléma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλέμα-το/fléma-to/@wordElln,
* McsElln.φλέμα/fléma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλέμα-το@wordElln,
* McsElln.φλέματος/flématos/!~γενι-ενικ:φλέμα-το@wordElln,
* McsElln.φλέματα/flémata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλέμα-το@wordElln,
* McsElln.φλεμάτων/flemáton/!~γενι-πληθ:φλέμα-το@wordElln,

× base-form: φλέμα
× base-pronunciation: /fléma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φλέμα/fléma/-φλέματος/flématos/-φλέμα/fléma/-φλέμα/fléma/-φλέματα/flémata/-φλεμάτων/flemáton/-φλέματα/flémata/-φλέματα/flémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλέμα

φλαμουριά-η/flamuryyá-i/::
* McsEngl.wordElln.φλαμουριά-η/flamuryyá-i/@wordElln,
* McsElln./flamuryyá-i/φλαμουριά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλαμουριά-η/flamuryyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλαμουριά-η/flamuryyá-i/@wordElln,
* McsElln.φλαμουριά/flamuryyá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλαμουριά-η@wordElln,
* McsElln.φλαμουριάς/flamuryyás/!~γενι-ενικ:φλαμουριά-η@wordElln,
* McsElln.φλαμουριές/flamuryés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλαμουριά-η@wordElln,
* McsElln.φλαμουριών/flamuryyón/!~γενι-πληθ:φλαμουριά-η@wordElln,

× base-form: φλαμουριά
× base-pronunciation: /flamuryyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλαμουριά/flamuryyá/-φλαμουριάς/flamuryyás/-φλαμουριά/flamuryyá/-φλαμουριά/flamuryyá/-φλαμουριές/flamuryés/-φλαμουριών/flamuryyón/-φλαμουριές/flamuryés/-φλαμουριές/flamuryés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλαμουριά

φλαμούρι-το/flamúri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φλαμούρι-το/flamúri-to-s/@wordElln,
* McsElln./flamúri-to-s/φλαμούρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλαμούρι-το/flamúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλαμούρι-το/flamúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.φλαμούρι/flamúri/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλαμούρι-το@wordElln,
* McsElln.φλαμουριού/flamuryyú/!~γενι-ενικ:φλαμούρι-το@wordElln,
* McsElln.φλαμούρια/flamúryya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλαμούρι-το@wordElln,
* McsElln.φλαμουριών/flamuryyón/!~γενι-πληθ:φλαμούρι-το@wordElln,

× base-form: φλαμούρι
× base-pronunciation: /flamúri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φλαμούρι/flamúri/-φλαμουριού/flamuryyú/-φλαμούρι/flamúri/-φλαμούρι/flamúri/-φλαμούρια/flamúryya/-φλαμουριών/flamuryyón/-φλαμούρια/flamúryya/-φλαμούρια/flamúryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλαμούρι

φλαουτίστα-η/flautísta-i/::
* McsEngl.wordElln.φλαουτίστα-η/flautísta-i/@wordElln,
* McsElln./flautísta-i/φλαουτίστα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλαουτίστα-η/flautísta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλαουτίστα-η/flautísta-i/@wordElln,
* McsElln.φλαουτίστα/flautísta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλαουτίστα-η@wordElln,
* McsElln.φλαουτίστας/flautístas/!~γενι-ενικ:φλαουτίστα-η@wordElln,
* McsElln.φλαουτίστες/flautístes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλαουτίστα-η@wordElln,
* McsElln.φλαουτιστών/flautistón/!~γενι-πληθ:φλαουτίστα-η@wordElln,

× base-form: φλαουτίστα
× base-pronunciation: /flautísta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλαουτίστα/flautísta/-φλαουτίστας/flautístas/-φλαουτίστα/flautísta/-φλαουτίστα/flautísta/-φλαουτίστες/flautístes/-φλαουτιστών/flautistón/-φλαουτίστες/flautístes/-φλαουτίστες/flautístes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλαουτίστα

φλαουτίστας-ο/flautístas-o/::
* McsEngl.wordElln.φλαουτίστας-ο/flautístas-o/@wordElln,
* McsElln./flautístas-o/φλαουτίστας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλαουτίστας-ο/flautístas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλαουτίστας-ο/flautístas-o/@wordElln,
* McsElln.φλαουτίστας/flautístas/!~ονομ-ενικ:φλαουτίστας-ο@wordElln,
* McsElln.φλαουτίστα/flautísta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλαουτίστας-ο@wordElln,
* McsElln.φλαουτίστες/flautístes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλαουτίστας-ο@wordElln,
* McsElln.φλαουτιστών/flautistón/!~γενι-πληθ:φλαουτίστας-ο@wordElln,

× base-form: φλαουτίστας
× base-pronunciation: /flautístas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: φλαουτίστας/flautístas/-φλαουτίστα/flautísta/-φλαουτίστα/flautísta/-φλαουτίστα/flautísta/-φλαουτίστες/flautístes/-φλαουτιστών/flautistón/-φλαουτίστες/flautístes/-φλαουτίστες/flautístes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλαουτίστας

φλαουτίστρια-η/flautístria-i/::
* McsEngl.wordElln.φλαουτίστρια-η/flautístria-i/@wordElln,
* McsElln./flautístria-i/φλαουτίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλαουτίστρια-η/flautístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλαουτίστρια-η/flautístria-i/@wordElln,
* McsElln.φλαουτίστρια/flautístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλαουτίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φλαουτίστριας/flautístrias/!~γενι-ενικ:φλαουτίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φλαουτίστριες/flautístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλαουτίστρια-η@wordElln,
* McsElln.φλαουτιστριών/flautistrión/!~γενι-πληθ:φλαουτίστρια-η@wordElln,

× base-form: φλαουτίστρια
× base-pronunciation: /flautístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλαουτίστρια/flautístria/-φλαουτίστριας/flautístrias/-φλαουτίστρια/flautístria/-φλαουτίστρια/flautístria/-φλαουτίστριες/flautístries/-φλαουτιστριών/flautistrión/-φλαουτίστριες/flautístries/-φλαουτίστριες/flautístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλαουτίστρια

φλασάκι-το/flasáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φλασάκι-το/flasáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./flasáki-to-s/φλασάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλασάκι-το/flasáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλασάκι-το/flasáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φλασάκι/flasáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλασάκι-το@wordElln,
* McsElln.φλασάκια/flasákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλασάκι-το@wordElln,

× base-form: φλασάκι
× base-pronunciation: /flasáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φλασάκι/flasáki/-∅-φλασάκι/flasáki/-φλασάκι/flasáki/-φλασάκια/flasákka/-∅-φλασάκια/flasákka/-φλασάκια/flasákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φλασάκι

φλασκάκι-το/flaskáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φλασκάκι-το/flaskáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./flaskáki-to-s/φλασκάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλασκάκι-το/flaskáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλασκάκι-το/flaskáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φλασκάκι/flaskáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλασκάκι-το@wordElln,
* McsElln.φλασκάκια/flaskákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλασκάκι-το@wordElln,

× base-form: φλασκάκι
× base-pronunciation: /flaskáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φλασκάκι/flaskáki/-∅-φλασκάκι/flaskáki/-φλασκάκι/flaskáki/-φλασκάκια/flaskákka/-∅-φλασκάκια/flaskákka/-φλασκάκια/flaskákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φλασκάκι

φλασκί-το/flaskí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φλασκί-το/flaskí-to-s/@wordElln,
* McsElln./flaskí-to-s/φλασκί-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλασκί-το/flaskí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλασκί-το/flaskí-to-s/@wordElln,
* McsElln.φλασκί/flaskí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλασκί-το@wordElln,
* McsElln.φλασκιού/flaskkú/!~γενι-ενικ:φλασκί-το@wordElln,
* McsElln.φλασκιά/flaskká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλασκί-το@wordElln,
* McsElln.φλασκιών/flaskkón/!~γενι-πληθ:φλασκί-το@wordElln,

× base-form: φλασκί
× base-pronunciation: /flaskí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φλασκί/flaskí/-φλασκιού/flaskkú/-φλασκί/flaskí/-φλασκί/flaskí/-φλασκιά/flaskká/-φλασκιών/flaskkón/-φλασκιά/flaskká/-φλασκιά/flaskká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλασκί

φλασκιά-η/flaskká-i/::
* McsEngl.wordElln.φλασκιά-η/flaskká-i/@wordElln,
* McsElln./flaskká-i/φλασκιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλασκιά-η/flaskká-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλασκιά-η/flaskká-i/@wordElln,
* McsElln.φλασκιά/flaskká/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλασκιά-η@wordElln,
* McsElln.φλασκιάς/flaskkás/!~γενι-ενικ:φλασκιά-η@wordElln,
* McsElln.φλασκιές/flaskés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλασκιά-η@wordElln,
* McsElln.φλασκιών/flaskkón/!~γενι-πληθ:φλασκιά-η@wordElln,

× base-form: φλασκιά
× base-pronunciation: /flaskká/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλασκιά/flaskká/-φλασκιάς/flaskkás/-φλασκιά/flaskká/-φλασκιά/flaskká/-φλασκιές/flaskés/-φλασκιών/flaskkón/-φλασκιές/flaskés/-φλασκιές/flaskés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλασκιά

φλεβίτιδα-η/flevítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.φλεβίτιδα-η/flevítidha-i/@wordElln,
* McsElln./flevítidha-i/φλεβίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλεβίτιδα-η/flevítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλεβίτιδα-η/flevítidha-i/@wordElln,
* McsElln.φλεβίτιδα/flevítidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλεβίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.φλεβίτιδας/flevítidhas/!~γενι-ενικ:φλεβίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.φλεβίτιδες/flevítidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλεβίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.φλεβίτιδων/flevítidhon/!~γενι-πληθ:φλεβίτιδα-η@wordElln,

× base-form: φλεβίτιδα
× base-pronunciation: /flevítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλεβίτιδα/flevítidha/-φλεβίτιδας/flevítidhas/-φλεβίτιδα/flevítidha/-φλεβίτιδα/flevítidha/-φλεβίτιδες/flevítidhes/-φλεβίτιδων/flevítidhon/-φλεβίτιδες/flevítidhes/-φλεβίτιδες/flevítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλεβίτιδα

φλεβορραγία-η/flevorayía-i/::
* McsEngl.wordElln.φλεβορραγία-η/flevorayía-i/@wordElln,
* McsElln./flevorayía-i/φλεβορραγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλεβορραγία-η/flevorayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλεβορραγία-η/flevorayía-i/@wordElln,
* McsElln.φλεβορραγία/flevorayía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλεβορραγία-η@wordElln,
* McsElln.φλεβορραγίας/flevorayías/!~γενι-ενικ:φλεβορραγία-η@wordElln,
* McsElln.φλεβορραγίες/flevorayíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλεβορραγία-η@wordElln,
* McsElln.φλεβορραγιών/flevorayión/!~γενι-πληθ:φλεβορραγία-η@wordElln,

× base-form: φλεβορραγία
× base-pronunciation: /flevorayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλεβορραγία/flevorayía/-φλεβορραγίας/flevorayías/-φλεβορραγία/flevorayía/-φλεβορραγία/flevorayía/-φλεβορραγίες/flevorayíes/-φλεβορραγιών/flevorayión/-φλεβορραγίες/flevorayíes/-φλεβορραγίες/flevorayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλεβορραγία

φλεβοτομία-η/flevotomía-i/::
* McsEngl.wordElln.φλεβοτομία-η/flevotomía-i/@wordElln,
* McsElln./flevotomía-i/φλεβοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλεβοτομία-η/flevotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλεβοτομία-η/flevotomía-i/@wordElln,
* McsElln.φλεβοτομία/flevotomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλεβοτομία-η@wordElln,
* McsElln.φλεβοτομίας/flevotomías/!~γενι-ενικ:φλεβοτομία-η@wordElln,
* McsElln.φλεβοτομίες/flevotomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλεβοτομία-η@wordElln,
* McsElln.φλεβοτομιών/flevotomión/!~γενι-πληθ:φλεβοτομία-η@wordElln,

× base-form: φλεβοτομία
× base-pronunciation: /flevotomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλεβοτομία/flevotomía/-φλεβοτομίας/flevotomías/-φλεβοτομία/flevotomía/-φλεβοτομία/flevotomía/-φλεβοτομίες/flevotomíes/-φλεβοτομιών/flevotomión/-φλεβοτομίες/flevotomíes/-φλεβοτομίες/flevotomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλεβοτομία

φλεγμονή-η/fleymoní-i/::
* McsEngl.wordElln.φλεγμονή-η/fleymoní-i/@wordElln,
* McsElln./fleymoní-i/φλεγμονή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλεγμονή-η/fleymoní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλεγμονή-η/fleymoní-i/@wordElln,
* McsElln.φλεγμονή/fleymoní/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλεγμονή-η@wordElln,
* McsElln.φλεγμονής/fleymonís/!~γενι-ενικ:φλεγμονή-η@wordElln,
* McsElln.φλεγμονές/fleymonés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλεγμονή-η@wordElln,
* McsElln.φλεγμονών/fleymonón/!~γενι-πληθ:φλεγμονή-η@wordElln,

× base-form: φλεγμονή
× base-pronunciation: /fleymoní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλεγμονή/fleymoní/-φλεγμονής/fleymonís/-φλεγμονή/fleymoní/-φλεγμονή/fleymoní/-φλεγμονές/fleymonés/-φλεγμονών/fleymonón/-φλεγμονές/fleymonés/-φλεγμονές/fleymonés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλεγμονή

φλεξογραφία-η/fleksoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.φλεξογραφία-η/fleksoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./fleksoyrafía-i/φλεξογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλεξογραφία-η/fleksoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλεξογραφία-η/fleksoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.φλεξογραφία/fleksoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλεξογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φλεξογραφίας/fleksoyrafías/!~γενι-ενικ:φλεξογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φλεξογραφίες/fleksoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλεξογραφία-η@wordElln,
* McsElln.φλεξογραφιών/fleksoyrafión/!~γενι-πληθ:φλεξογραφία-η@wordElln,

× base-form: φλεξογραφία
× base-pronunciation: /fleksoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: φλεξογραφία/fleksoyrafía/-φλεξογραφίας/fleksoyrafías/-φλεξογραφία/fleksoyrafía/-φλεξογραφία/fleksoyrafía/-φλεξογραφίες/fleksoyrafíes/-φλεξογραφιών/fleksoyrafión/-φλεξογραφίες/fleksoyrafíes/-φλεξογραφίες/fleksoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: φλεξογραφία

φλερτάκι-το/flertáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.φλερτάκι-το/flertáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./flertáki-to-s/φλερτάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλερτάκι-το/flertáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.φλερτάκι-το/flertáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.φλερτάκι/flertáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:φλερτάκι-το@wordElln,
* McsElln.φλερτάκια/flertákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:φλερτάκι-το@wordElln,

× base-form: φλερτάκι
× base-pronunciation: /flertáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: φλερτάκι/flertáki/-∅-φλερτάκι/flertáki/-φλερτάκι/flertáki/-φλερτάκια/flertákka/-∅-φλερτάκια/flertákka/-φλερτάκια/flertákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: φλερτάκι

φλερτάρισμα-το/flertárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.φλερτάρισμα-το/flertárizma-to/@wordElln,
* McsElln./flertárizma-to/φλερτάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.φλερτάρισμα-το/flertárizma-to/@wordElln,
* McsEll