McsWrdidxElln22hxi - Χ|χ
senso-concept-Mcs

McsHitp-creation:: {2022-03-10}

overview of McsWrdidxElln22hxi

description::
× quantity of words: 1116

name::
* McsEngl.McsWrdidxElln22hxi,
* McsEngl.wordaryElln'Χ|χ,

whole-tree-of-McsWrdidxElln01alfa::
* wordaryElln,

Χ|χ of McsWrdidxElln22hxi

Χάιδω-η/háidho-i/::
* McsEngl.wordElln.Χάιδω-η/háidho-i/@wordElln,
* McsElln./háidho-i/Χάιδω-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χάιδω-η/háidho-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χάιδω-η/háidho-i/@wordElln,
* McsElln.Χάιδω/háidho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χάιδω-η@wordElln,
* McsElln.Χάιδως/háidhos/!~γενι-ενικ:Χάιδω-η@wordElln,
* McsElln.Χάιδες/háidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χάιδω-η@wordElln,
* McsElln.Χάιδων/háidhon/!~γενι-πληθ:Χάιδω-η@wordElln,

× base-form: Χάιδω
× base-pronunciation: /háidho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χάιδω/háidho/-Χάιδως/háidhos/-Χάιδω/háidho/-Χάιδω/háidho/-Χάιδες/háidhes/-Χάιδων/háidhon/-Χάιδες/háidhes/-Χάιδες/háidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χάιδω

Χάρακας-ο/hárakas-o/::
* McsEngl.wordElln.Χάρακας-ο/hárakas-o/@wordElln,
* McsElln./hárakas-o/Χάρακας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χάρακας-ο/hárakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χάρακας-ο/hárakas-o/@wordElln,
* McsElln.Χάρακας/hárakas/-ονομ-ενικ:Χάρακας-ο@wordElln,
* McsElln.Χάρακα/háraka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χάρακας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρακαίοι/harakéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χάρακας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρακαίων/harakéon/!~γενι-πληθ:Χάρακας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρακαίους/harakéus/!~αιτι-πληθ:Χάρακας-ο@wordElln,

× base-form: Χάρακας
× base-pronunciation: /hárakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χάρακας/hárakas/-Χάρακα/háraka/-Χάρακα/háraka/-Χάρακα/háraka/-Χαρακαίοι/harakéi/-Χαρακαίων/harakéon/-Χαρακαίους/harakéus/-Χαρακαίοι/harakéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χάρακας

Χάρισμας-ο/hárizmas-o/::
* McsEngl.wordElln.Χάρισμας-ο/hárizmas-o/@wordElln,
* McsElln./hárizmas-o/Χάρισμας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χάρισμας-ο/hárizmas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χάρισμας-ο/hárizmas-o/@wordElln,
* McsElln.Χάρισμας/hárizmas/-ονομ-ενικ:Χάρισμας-ο@wordElln,
* McsElln.Χάρισμα/hárizma/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χάρισμας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρισμαίοι/harizméi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χάρισμας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρισμαίων/harizméon/!~γενι-πληθ:Χάρισμας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρισμαίους/harizméus/!~αιτι-πληθ:Χάρισμας-ο@wordElln,

× base-form: Χάρισμας
× base-pronunciation: /hárizmas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χάρισμας/hárizmas/-Χάρισμα/hárizma/-Χάρισμα/hárizma/-Χάρισμα/hárizma/-Χαρισμαίοι/harizméi/-Χαρισμαίων/harizméon/-Χαρισμαίους/harizméus/-Χαρισμαίοι/harizméi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χάρισμας

Χάυδω-η/háidho-i/::
* McsEngl.wordElln.Χάυδω-η/háidho-i/@wordElln,
* McsElln./háidho-i/Χάυδω-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χάυδω-η/háidho-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χάυδω-η/háidho-i/@wordElln,
* McsElln.Χάυδω/háidho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χάυδω-η@wordElln,
* McsElln.Χάυδως/háidhos/!~γενι-ενικ:Χάυδω-η@wordElln,
* McsElln.Χάυδες/háidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χάυδω-η@wordElln,
* McsElln.Χάυδων/háidhon/!~γενι-πληθ:Χάυδω-η@wordElln,

× base-form: Χάυδω
× base-pronunciation: /háidho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χάυδω/háidho/-Χάυδως/háidhos/-Χάυδω/háidho/-Χάυδω/háidho/-Χάυδες/háidhes/-Χάυδων/háidhon/-Χάυδες/háidhes/-Χάυδες/háidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χάυδω

Χήρας-ο/híras-o/::
* McsEngl.wordElln.Χήρας-ο/híras-o/@wordElln,
* McsElln./híras-o/Χήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χήρας-ο/híras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χήρας-ο/híras-o/@wordElln,
* McsElln.Χήρας/híras/-ονομ-ενικ:Χήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Χήρα/híra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Χήρηδες/híridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Χηραίοι/hiréi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Χήρηδων/híridhon/!~γενι-πληθ:Χήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Χηραίων/hiréon/!~γενι-πληθ:Χήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Χηραίους/hiréus/!~αιτι-πληθ:Χήρας-ο@wordElln,

× base-form: Χήρας
× base-pronunciation: /híras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χήρας/híras/-Χήρα/híra/-Χήρα/híra/-Χήρα/híra/-Χήρηδες/híridhes/|Χηραίοι/hiréi/-Χήρηδων/híridhon/|Χηραίων/hiréon/-Χήρηδες/híridhes/|Χηραίους/hiréus/-Χήρηδες/híridhes/|Χηραίοι/hiréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χήρας

Χίος-ο/híos-o/::
* McsEngl.wordElln.Χίος-ο/híos-o/@wordElln,
* McsElln./híos-o/Χίος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χίος-ο/híos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χίος-ο/híos-o/@wordElln,
* McsElln.Χίος/híos/-ονομ-ενικ:Χίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χίου/híu/!~γενι-ενικ:Χίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χίο/hío/!~αιτι-ενικ:Χίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χίε/híe/!~κλητ-ενικ:Χίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χίοι/híi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χίων/híon/!~γενι-πληθ:Χίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χίους/híus/!~αιτι-πληθ:Χίος-ο@wordElln,

× base-form: Χίος
× base-pronunciation: /híos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χίος/híos/-Χίου/híu/-Χίο/hío/-Χίε/híe/-Χίοι/híi/-Χίων/híon/-Χίους/híus/-Χίοι/híi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χίος

Χίτης-ο/hítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χίτης-ο/hítis-o/@wordElln,
* McsElln./hítis-o/Χίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χίτης-ο/hítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χίτης-ο/hítis-o/@wordElln,
* McsElln.Χίτης/hítis/-ονομ-ενικ:Χίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χίτη/híti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χίτες/hítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χιτών/hitón/!~γενι-πληθ:Χίτης-ο@wordElln,

× base-form: Χίτης
× base-pronunciation: /hítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χίτης/hítis/-Χίτη/híti/-Χίτη/híti/-Χίτη/híti/-Χίτες/hítes/-Χιτών/hitón/-Χίτες/hítes/-Χίτες/hítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χίτης

Χαβανέζα-η/havanéza-i/::
* McsEngl.wordElln.Χαβανέζα-η/havanéza-i/@wordElln,
* McsElln./havanéza-i/Χαβανέζα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαβανέζα-η/havanéza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαβανέζα-η/havanéza-i/@wordElln,
* McsElln.Χαβανέζα/havanéza/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαβανέζα-η@wordElln,
* McsElln.Χαβανέζας/havanézas/!~γενι-ενικ:Χαβανέζα-η@wordElln,
* McsElln.Χαβανέζες/havanézes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαβανέζα-η@wordElln,

× base-form: Χαβανέζα
× base-pronunciation: /havanéza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χαβανέζα/havanéza/-Χαβανέζας/havanézas/-Χαβανέζα/havanéza/-Χαβανέζα/havanéza/-Χαβανέζες/havanézes/-∅-Χαβανέζες/havanézes/-Χαβανέζες/havanézes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Χαβανέζα

Χαβανέζος-ο/havanézos-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαβανέζος-ο/havanézos-o/@wordElln,
* McsElln./havanézos-o/Χαβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαβανέζος-ο/havanézos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαβανέζος-ο/havanézos-o/@wordElln,
* McsElln.Χαβανέζος/havanézos/-ονομ-ενικ:Χαβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαβανέζου/havanézu/!~γενι-ενικ:Χαβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαβανέζο/havanézo/!~αιτι-ενικ:Χαβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαβανέζε/havanéze/!~κλητ-ενικ:Χαβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαβανέζοι/havanézi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χαβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαβανέζων/havanézon/!~γενι-πληθ:Χαβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαβανέζους/havanézus/!~αιτι-πληθ:Χαβανέζος-ο@wordElln,

× base-form: Χαβανέζος
× base-pronunciation: /havanézos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαβανέζος/havanézos/-Χαβανέζου/havanézu/-Χαβανέζο/havanézo/-Χαβανέζε/havanéze/-Χαβανέζοι/havanézi/-Χαβανέζων/havanézon/-Χαβανέζους/havanézus/-Χαβανέζοι/havanézi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαβανέζος

Χαλάνδρι-το/halándhri-to/::
* McsEngl.wordElln.Χαλάνδρι-το/halándhri-to/@wordElln,
* McsElln./halándhri-to/Χαλάνδρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαλάνδρι-το/halándhri-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαλάνδρι-το/halándhri-to/@wordElln,
* McsElln.Χαλάνδρι/halándhri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαλάνδρι-το@wordElln,
* McsElln.Χαλανδρίου/halandhríu/!~γενι-ενικ:Χαλάνδρι-το@wordElln,
* McsElln.Χαλάνδρια/halándhria/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαλάνδρι-το@wordElln,
* McsElln.Χαλανδρίων/halandhríon/!~γενι-πληθ:Χαλάνδρι-το@wordElln,

× base-form: Χαλάνδρι
× base-pronunciation: /halándhri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Χαλάνδρι/halándhri/-Χαλανδρίου/halandhríu/-Χαλάνδρι/halándhri/-Χαλάνδρι/halándhri/-Χαλάνδρια/halándhria/-Χαλανδρίων/halandhríon/-Χαλάνδρια/halándhria/-Χαλάνδρια/halándhria/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαλάνδρι

Χαλανδριώτης-ο/halandhriótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαλανδριώτης-ο/halandhriótis-o/@wordElln,
* McsElln./halandhriótis-o/Χαλανδριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαλανδριώτης-ο/halandhriótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαλανδριώτης-ο/halandhriótis-o/@wordElln,
* McsElln.Χαλανδριώτης/halandhriótis/-ονομ-ενικ:Χαλανδριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλανδριώτη/halandhrióti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαλανδριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλανδριώτες/halandhriótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαλανδριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλανδριωτών/halandhriotón/!~γενι-πληθ:Χαλανδριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Χαλανδριώτης
× base-pronunciation: /halandhriótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαλανδριώτης/halandhriótis/-Χαλανδριώτη/halandhrióti/-Χαλανδριώτη/halandhrióti/-Χαλανδριώτη/halandhrióti/-Χαλανδριώτες/halandhriótes/-Χαλανδριωτών/halandhriotón/-Χαλανδριώτες/halandhriótes/-Χαλανδριώτες/halandhriótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαλανδριώτης

Χαλανδριώτισσα-η/halandhriótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Χαλανδριώτισσα-η/halandhriótisa-i/@wordElln,
* McsElln./halandhriótisa-i/Χαλανδριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαλανδριώτισσα-η/halandhriótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαλανδριώτισσα-η/halandhriótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Χαλανδριώτισσα/halandhriótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαλανδριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαλανδριώτισσας/halandhriótisas/!~γενι-ενικ:Χαλανδριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαλανδριώτισσες/halandhriótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαλανδριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαλανδριωτισσών/halandhriotisón/!~γενι-πληθ:Χαλανδριώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Χαλανδριώτισσα
× base-pronunciation: /halandhriótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χαλανδριώτισσα/halandhriótisa/-Χαλανδριώτισσας/halandhriótisas/-Χαλανδριώτισσα/halandhriótisa/-Χαλανδριώτισσα/halandhriótisa/-Χαλανδριώτισσες/halandhriótises/-Χαλανδριωτισσών/halandhriotisón/-Χαλανδριώτισσες/halandhriótises/-Χαλανδριώτισσες/halandhriótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαλανδριώτισσα

Χαλκίδα-η/halkídha-i/::
* McsEngl.wordElln.Χαλκίδα-η/halkídha-i/@wordElln,
* McsElln./halkídha-i/Χαλκίδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαλκίδα-η/halkídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαλκίδα-η/halkídha-i/@wordElln,
* McsElln.Χαλκίδα/halkídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαλκίδα-η@wordElln,
* McsElln.Χαλκίδας/halkídhas/!~γενι-ενικ:Χαλκίδα-η@wordElln,
* McsElln.Χαλκίδες/halkídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαλκίδα-η@wordElln,
* McsElln.Χαλκίδων/halkídhon/!~γενι-πληθ:Χαλκίδα-η@wordElln,

× base-form: Χαλκίδα
× base-pronunciation: /halkídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χαλκίδα/halkídha/-Χαλκίδας/halkídhas/-Χαλκίδα/halkídha/-Χαλκίδα/halkídha/-Χαλκίδες/halkídhes/-Χαλκίδων/halkídhon/-Χαλκίδες/halkídhes/-Χαλκίδες/halkídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαλκίδα

Χαλκηδόνα-η/halkidhóna-i/::
* McsEngl.wordElln.Χαλκηδόνα-η/halkidhóna-i/@wordElln,
* McsElln./halkidhóna-i/Χαλκηδόνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαλκηδόνα-η/halkidhóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαλκηδόνα-η/halkidhóna-i/@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνα/halkidhóna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαλκηδόνα-η@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνας/halkidhónas/!~γενι-ενικ:Χαλκηδόνα-η@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνες/halkidhónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαλκηδόνα-η@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνων/halkidhónon/!~γενι-πληθ:Χαλκηδόνα-η@wordElln,

× base-form: Χαλκηδόνα
× base-pronunciation: /halkidhóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χαλκηδόνα/halkidhóna/-Χαλκηδόνας/halkidhónas/-Χαλκηδόνα/halkidhóna/-Χαλκηδόνα/halkidhóna/-Χαλκηδόνες/halkidhónes/-Χαλκηδόνων/halkidhónon/-Χαλκηδόνες/halkidhónes/-Χαλκηδόνες/halkidhónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαλκηδόνα

Χαλκηδόνιος-ο/halkidhónios-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαλκηδόνιος-ο/halkidhónios-o/@wordElln,
* McsElln./halkidhónios-o/Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαλκηδόνιος-ο/halkidhónios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαλκηδόνιος-ο/halkidhónios-o/@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνιος/halkidhónios/-ονομ-ενικ:Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνιου/halkidhóniu/!~γενι-ενικ:Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδονίου/halkidhoníu/!~γενι-ενικ:Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνιο/halkidhónio/!~αιτι-ενικ:Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνιε/halkidhónie/!~κλητ-ενικ:Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνιοι/halkidhónii/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνιων/halkidhónnon/!~γενι-πληθ:Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδονίων/halkidhoníon/!~γενι-πληθ:Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδόνιους/halkidhónius/!~αιτι-πληθ:Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκηδονίους/halkidhoníus/!~αιτι-πληθ:Χαλκηδόνιος-ο@wordElln,

× base-form: Χαλκηδόνιος
× base-pronunciation: /halkidhónios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαλκηδόνιος/halkidhónios/-Χαλκηδόνιου/halkidhóniu/|Χαλκηδονίου/halkidhoníu/-Χαλκηδόνιο/halkidhónio/-Χαλκηδόνιε/halkidhónie/-Χαλκηδόνιοι/halkidhónii/-Χαλκηδόνιων/halkidhónnon/|Χαλκηδονίων/halkidhoníon/-Χαλκηδόνιους/halkidhónius/|Χαλκηδονίους/halkidhoníus/-Χαλκηδόνιοι/halkidhónii/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χαλκηδόνιος

Χαλκιδαίος-ο/halkidhéos-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαλκιδαίος-ο/halkidhéos-o/@wordElln,
* McsElln./halkidhéos-o/Χαλκιδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαλκιδαίος-ο/halkidhéos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαλκιδαίος-ο/halkidhéos-o/@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδαίος/halkidhéos/-ονομ-ενικ:Χαλκιδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδαίου/halkidhéu/!~γενι-ενικ:Χαλκιδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδαίο/halkidhéo/!~αιτι-ενικ:Χαλκιδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδαίε/halkidhée/!~κλητ-ενικ:Χαλκιδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδαίοι/halkidhéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χαλκιδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδαίων/halkidhéon/!~γενι-πληθ:Χαλκιδαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδαίους/halkidhéus/!~αιτι-πληθ:Χαλκιδαίος-ο@wordElln,

× base-form: Χαλκιδαίος
× base-pronunciation: /halkidhéos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαλκιδαίος/halkidhéos/-Χαλκιδαίου/halkidhéu/-Χαλκιδαίο/halkidhéo/-Χαλκιδαίε/halkidhée/-Χαλκιδαίοι/halkidhéi/-Χαλκιδαίων/halkidhéon/-Χαλκιδαίους/halkidhéus/-Χαλκιδαίοι/halkidhéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαλκιδαίος

Χαλκιδικιώτης-ο/halkidhikkótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαλκιδικιώτης-ο/halkidhikkótis-o/@wordElln,
* McsElln./halkidhikkótis-o/Χαλκιδικιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαλκιδικιώτης-ο/halkidhikkótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαλκιδικιώτης-ο/halkidhikkótis-o/@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδικιώτης/halkidhikkótis/-ονομ-ενικ:Χαλκιδικιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδικιώτη/halkidhikkóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαλκιδικιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδικιώτες/halkidhikkótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαλκιδικιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδικιωτών/halkidhikiotón/!~γενι-πληθ:Χαλκιδικιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Χαλκιδικιώτης
× base-pronunciation: /halkidhikkótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαλκιδικιώτης/halkidhikkótis/-Χαλκιδικιώτη/halkidhikkóti/-Χαλκιδικιώτη/halkidhikkóti/-Χαλκιδικιώτη/halkidhikkóti/-Χαλκιδικιώτες/halkidhikkótes/-Χαλκιδικιωτών/halkidhikiotón/-Χαλκιδικιώτες/halkidhikkótes/-Χαλκιδικιώτες/halkidhikkótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαλκιδικιώτης

Χαλκιδιώτης-ο/halkidhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαλκιδιώτης-ο/halkidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./halkidhyyótis-o/Χαλκιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαλκιδιώτης-ο/halkidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαλκιδιώτης-ο/halkidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδιώτης/halkidhyyótis/-ονομ-ενικ:Χαλκιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδιώτη/halkidhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαλκιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδιώτες/halkidhyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαλκιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαλκιδιωτών/halkidhiotón/!~γενι-πληθ:Χαλκιδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Χαλκιδιώτης
× base-pronunciation: /halkidhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαλκιδιώτης/halkidhyyótis/-Χαλκιδιώτη/halkidhyyóti/-Χαλκιδιώτη/halkidhyyóti/-Χαλκιδιώτη/halkidhyyóti/-Χαλκιδιώτες/halkidhyyótes/-Χαλκιδιωτών/halkidhiotón/-Χαλκιδιώτες/halkidhyyótes/-Χαλκιδιώτες/halkidhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαλκιδιώτης

Χαλκούτσι-το/halkúci-to/::
* McsEngl.wordElln.Χαλκούτσι-το/halkúci-to/@wordElln,
* McsElln./halkúci-to/Χαλκούτσι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαλκούτσι-το/halkúci-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαλκούτσι-το/halkúci-to/@wordElln,
* McsElln.Χαλκούτσι/halkúci/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαλκούτσι-το@wordElln,
* McsElln.Χαλκουτσίου/halkucíu/!~γενι-ενικ:Χαλκούτσι-το@wordElln,
* McsElln.Χαλκούτσια/halkúcia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαλκούτσι-το@wordElln,
* McsElln.Χαλκουτσίων/halkucíon/!~γενι-πληθ:Χαλκούτσι-το@wordElln,

× base-form: Χαλκούτσι
× base-pronunciation: /halkúci/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Χαλκούτσι/halkúci/-Χαλκουτσίου/halkucíu/-Χαλκούτσι/halkúci/-Χαλκούτσι/halkúci/-Χαλκούτσια/halkúcia/-Χαλκουτσίων/halkucíon/-Χαλκούτσια/halkúcia/-Χαλκούτσια/halkúcia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαλκούτσι

Χαμίτης-ο/hamítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαμίτης-ο/hamítis-o/@wordElln,
* McsElln./hamítis-o/Χαμίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαμίτης-ο/hamítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαμίτης-ο/hamítis-o/@wordElln,
* McsElln.Χαμίτης/hamítis/-ονομ-ενικ:Χαμίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαμίτη/hamíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαμίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαμίτες/hamítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαμίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαμιτών/hamitón/!~γενι-πληθ:Χαμίτης-ο@wordElln,

× base-form: Χαμίτης
× base-pronunciation: /hamítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαμίτης/hamítis/-Χαμίτη/hamíti/-Χαμίτη/hamíti/-Χαμίτη/hamíti/-Χαμίτες/hamítes/-Χαμιτών/hamitón/-Χαμίτες/hamítes/-Χαμίτες/hamítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαμίτης

Χαμηλοβλεπούσα-η/hamilovlepúsa-i/::
* McsEngl.wordElln.Χαμηλοβλεπούσα-η/hamilovlepúsa-i/@wordElln,
* McsElln./hamilovlepúsa-i/Χαμηλοβλεπούσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαμηλοβλεπούσα-η/hamilovlepúsa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαμηλοβλεπούσα-η/hamilovlepúsa-i/@wordElln,
* McsElln.Χαμηλοβλεπούσα/hamilovlepúsa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαμηλοβλεπούσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαμηλοβλεπούσας/hamilovlepúsas/!~γενι-ενικ:Χαμηλοβλεπούσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαμηλοβλεπούσες/hamilovlepúses/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαμηλοβλεπούσα-η@wordElln,

× base-form: Χαμηλοβλεπούσα
× base-pronunciation: /hamilovlepúsa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χαμηλοβλεπούσα/hamilovlepúsa/-Χαμηλοβλεπούσας/hamilovlepúsas/-Χαμηλοβλεπούσα/hamilovlepúsa/-Χαμηλοβλεπούσα/hamilovlepúsa/-Χαμηλοβλεπούσες/hamilovlepúses/-∅-Χαμηλοβλεπούσες/hamilovlepúses/-Χαμηλοβλεπούσες/hamilovlepúses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Χαμηλοβλεπούσα

Χαμοστέρνα-η/hamostérna-i/::
* McsEngl.wordElln.Χαμοστέρνα-η/hamostérna-i/@wordElln,
* McsElln./hamostérna-i/Χαμοστέρνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαμοστέρνα-η/hamostérna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαμοστέρνα-η/hamostérna-i/@wordElln,
* McsElln.Χαμοστέρνα/hamostérna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαμοστέρνα-η@wordElln,
* McsElln.Χαμοστέρνας/hamostérnas/!~γενι-ενικ:Χαμοστέρνα-η@wordElln,
* McsElln.Χαμοστέρνες/hamostérnes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαμοστέρνα-η@wordElln,
* McsElln.Χαμοστερνών/hamosternón/!~γενι-πληθ:Χαμοστέρνα-η@wordElln,

× base-form: Χαμοστέρνα
× base-pronunciation: /hamostérna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χαμοστέρνα/hamostérna/-Χαμοστέρνας/hamostérnas/-Χαμοστέρνα/hamostérna/-Χαμοστέρνα/hamostérna/-Χαμοστέρνες/hamostérnes/-Χαμοστερνών/hamosternón/-Χαμοστέρνες/hamostérnes/-Χαμοστέρνες/hamostérnes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαμοστέρνα

Χαναανίτης-ο/hanaanítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαναανίτης-ο/hanaanítis-o/@wordElln,
* McsElln./hanaanítis-o/Χαναανίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαναανίτης-ο/hanaanítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαναανίτης-ο/hanaanítis-o/@wordElln,
* McsElln.Χαναανίτης/hanaanítis/-ονομ-ενικ:Χαναανίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαναανίτη/hanaaníti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαναανίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαναανίτες/hanaanítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαναανίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαναανιτών/hanaanitón/!~γενι-πληθ:Χαναανίτης-ο@wordElln,

× base-form: Χαναανίτης
× base-pronunciation: /hanaanítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαναανίτης/hanaanítis/-Χαναανίτη/hanaaníti/-Χαναανίτη/hanaaníti/-Χαναανίτη/hanaaníti/-Χαναανίτες/hanaanítes/-Χαναανιτών/hanaanitón/-Χαναανίτες/hanaanítes/-Χαναανίτες/hanaanítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαναανίτης

Χαναναίος-ο/hananéos-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαναναίος-ο/hananéos-o/@wordElln,
* McsElln./hananéos-o/Χαναναίος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαναναίος-ο/hananéos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαναναίος-ο/hananéos-o/@wordElln,
* McsElln.Χαναναίος/hananéos/-ονομ-ενικ:Χαναναίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαναναίου/hananéu/!~γενι-ενικ:Χαναναίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαναναίο/hananéo/!~αιτι-ενικ:Χαναναίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαναναίε/hananée/!~κλητ-ενικ:Χαναναίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαναναίοι/hananéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χαναναίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαναναίων/hananéon/!~γενι-πληθ:Χαναναίος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαναναίους/hananéus/!~αιτι-πληθ:Χαναναίος-ο@wordElln,

× base-form: Χαναναίος
× base-pronunciation: /hananéos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαναναίος/hananéos/-Χαναναίου/hananéu/-Χαναναίο/hananéo/-Χαναναίε/hananée/-Χαναναίοι/hananéi/-Χαναναίων/hananéon/-Χαναναίους/hananéus/-Χαναναίοι/hananéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαναναίος

Χανιώτης-ο/hannótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χανιώτης-ο/hannótis-o/@wordElln,
* McsElln./hannótis-o/Χανιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χανιώτης-ο/hannótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χανιώτης-ο/hannótis-o/@wordElln,
* McsElln.Χανιώτης/hannótis/-ονομ-ενικ:Χανιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χανιώτη/hannóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χανιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χανιώτες/hannótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χανιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χανιωτών/hannotón/!~γενι-πληθ:Χανιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Χανιώτης
× base-pronunciation: /hannótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χανιώτης/hannótis/-Χανιώτη/hannóti/-Χανιώτη/hannóti/-Χανιώτη/hannóti/-Χανιώτες/hannótes/-Χανιωτών/hannotón/-Χανιώτες/hannótes/-Χανιώτες/hannótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χανιώτης

Χαράλαμπος-ο/harálabos-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαράλαμπος-ο/harálabos-o/@wordElln,
* McsElln./harálabos-o/Χαράλαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαράλαμπος-ο/harálabos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαράλαμπος-ο/harálabos-o/@wordElln,
* McsElln.Χαράλαμπος/harálabos/-ονομ-ενικ:Χαράλαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαράλαμπου/harálabu/!~γενι-ενικ:Χαράλαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαραλάμπου/haralábu/!~γενι-ενικ:Χαράλαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαράλαμπο/harálabo/!~αιτι-ενικ:Χαράλαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαράλαμπε/harálabe/!~κλητ-ενικ:Χαράλαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαράλαμποι/harálabi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χαράλαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαράλαμπων/harálabon/!~γενι-πληθ:Χαράλαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαραλάμπων/haralábon/!~γενι-πληθ:Χαράλαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαράλαμπους/harálabus/!~αιτι-πληθ:Χαράλαμπος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαραλάμπους/haralábus/!~αιτι-πληθ:Χαράλαμπος-ο@wordElln,

× base-form: Χαράλαμπος
× base-pronunciation: /harálabos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαράλαμπος/harálabos/-Χαράλαμπου/harálabu/|Χαραλάμπου/haralábu/-Χαράλαμπο/harálabo/-Χαράλαμπε/harálabe/-Χαράλαμποι/harálabi/-Χαράλαμπων/harálabon/|Χαραλάμπων/haralábon/-Χαράλαμπους/harálabus/|Χαραλάμπους/haralábus/-Χαράλαμποι/harálabi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χαράλαμπος

Χαρίτος-ο/harítos-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαρίτος-ο/harítos-o/@wordElln,
* McsElln./harítos-o/Χαρίτος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρίτος-ο/harítos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρίτος-ο/harítos-o/@wordElln,
* McsElln.Χαρίτος/harítos/-ονομ-ενικ:Χαρίτος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρίτου/harítu/!~γενι-ενικ:Χαρίτος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρίτο/haríto/!~αιτι-ενικ:Χαρίτος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρίτε/haríte/!~κλητ-ενικ:Χαρίτος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρίτοι/haríti/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρίτος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρίτων/haríton/!~γενι-πληθ:Χαρίτος-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρίτους/harítus/!~αιτι-πληθ:Χαρίτος-ο@wordElln,

× base-form: Χαρίτος
× base-pronunciation: /harítos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαρίτος/harítos/-Χαρίτου/harítu/-Χαρίτο/haríto/-Χαρίτε/haríte/-Χαρίτοι/haríti/-Χαρίτων/haríton/-Χαρίτους/harítus/-Χαρίτοι/haríti/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαρίτος

Χαραλάμπης-ο/haralábis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαραλάμπης-ο/haralábis-o/@wordElln,
* McsElln./haralábis-o/Χαραλάμπης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαραλάμπης-ο/haralábis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαραλάμπης-ο/haralábis-o/@wordElln,
* McsElln.Χαραλάμπης/haralábis/-ονομ-ενικ:Χαραλάμπης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαραλάμπη/haralábi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαραλάμπης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαραλάμπηδες/haralábidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαραλάμπης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαραλάμπηδων/haralábidhon/!~γενι-πληθ:Χαραλάμπης-ο@wordElln,

× base-form: Χαραλάμπης
× base-pronunciation: /haralábis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαραλάμπης/haralábis/-Χαραλάμπη/haralábi/-Χαραλάμπη/haralábi/-Χαραλάμπη/haralábi/-Χαραλάμπηδες/haralábidhes/-Χαραλάμπηδων/haralábidhon/-Χαραλάμπηδες/haralábidhes/-Χαραλάμπηδες/haralábidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαραλάμπης

Χαρατζάς-ο/harajás-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαρατζάς-ο/harajás-o/@wordElln,
* McsElln./harajás-o/Χαρατζάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρατζάς-ο/harajás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρατζάς-ο/harajás-o/@wordElln,
* McsElln.Χαρατζάς/harajás/-ονομ-ενικ:Χαρατζάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρατζά/harajá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαρατζάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρατζάδες/harajádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρατζάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρατζάδων/harajádhon/!~γενι-πληθ:Χαρατζάς-ο@wordElln,

× base-form: Χαρατζάς
× base-pronunciation: /harajás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαρατζάς/harajás/-Χαρατζά/harajá/-Χαρατζά/harajá/-Χαρατζά/harajá/-Χαρατζάδες/harajádhes/-Χαρατζάδων/harajádhon/-Χαρατζάδες/harajádhes/-Χαρατζάδες/harajádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαρατζάς

Χαρβάτι-το/harváti-to/::
* McsEngl.wordElln.Χαρβάτι-το/harváti-to/@wordElln,
* McsElln./harváti-to/Χαρβάτι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρβάτι-το/harváti-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρβάτι-το/harváti-to/@wordElln,
* McsElln.Χαρβάτι/harváti/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαρβάτι-το@wordElln,
* McsElln.Χαρβατίου/harvatíu/!~γενι-ενικ:Χαρβάτι-το@wordElln,
* McsElln.Χαρβάτια/harvátia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρβάτι-το@wordElln,
* McsElln.Χαρβατίων/harvatíon/!~γενι-πληθ:Χαρβάτι-το@wordElln,

× base-form: Χαρβάτι
× base-pronunciation: /harváti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Χαρβάτι/harváti/-Χαρβατίου/harvatíu/-Χαρβάτι/harváti/-Χαρβάτι/harváti/-Χαρβάτια/harvátia/-Χαρβατίων/harvatíon/-Χαρβάτια/harvátia/-Χαρβάτια/harvátia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαρβάτι

Χαρβατιώτης-ο/harvatyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαρβατιώτης-ο/harvatyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./harvatyyótis-o/Χαρβατιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρβατιώτης-ο/harvatyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρβατιώτης-ο/harvatyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Χαρβατιώτης/harvatyyótis/-ονομ-ενικ:Χαρβατιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρβατιώτη/harvatyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαρβατιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρβατιώτες/harvatyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρβατιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρβατιωτών/harvatiotón/!~γενι-πληθ:Χαρβατιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Χαρβατιώτης
× base-pronunciation: /harvatyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαρβατιώτης/harvatyyótis/-Χαρβατιώτη/harvatyyóti/-Χαρβατιώτη/harvatyyóti/-Χαρβατιώτη/harvatyyóti/-Χαρβατιώτες/harvatyyótes/-Χαρβατιωτών/harvatiotón/-Χαρβατιώτες/harvatyyótes/-Χαρβατιώτες/harvatyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαρβατιώτης

Χαρβατιώτισσα-η/harvatyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Χαρβατιώτισσα-η/harvatyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./harvatyyótisa-i/Χαρβατιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρβατιώτισσα-η/harvatyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρβατιώτισσα-η/harvatyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Χαρβατιώτισσα/harvatyyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαρβατιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαρβατιώτισσας/harvatyyótisas/!~γενι-ενικ:Χαρβατιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαρβατιώτισσες/harvatyyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρβατιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαρβατιωτισσών/harvatiotisón/!~γενι-πληθ:Χαρβατιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Χαρβατιώτισσα
× base-pronunciation: /harvatyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χαρβατιώτισσα/harvatyyótisa/-Χαρβατιώτισσας/harvatyyótisas/-Χαρβατιώτισσα/harvatyyótisa/-Χαρβατιώτισσα/harvatyyótisa/-Χαρβατιώτισσες/harvatyyótises/-Χαρβατιωτισσών/harvatiotisón/-Χαρβατιώτισσες/harvatyyótises/-Χαρβατιώτισσες/harvatyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαρβατιώτισσα

Χαρδαλιάς-ο/hardhallás-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαρδαλιάς-ο/hardhallás-o/@wordElln,
* McsElln./hardhallás-o/Χαρδαλιάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρδαλιάς-ο/hardhallás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρδαλιάς-ο/hardhallás-o/@wordElln,
* McsElln.Χαρδαλιάς/hardhallás/-ονομ-ενικ:Χαρδαλιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρδαλιά/hardhallá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαρδαλιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρδαλιάδες/hardhalládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρδαλιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρδαλιάδων/hardhalládhon/!~γενι-πληθ:Χαρδαλιάς-ο@wordElln,

× base-form: Χαρδαλιάς
× base-pronunciation: /hardhallás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαρδαλιάς/hardhallás/-Χαρδαλιά/hardhallá/-Χαρδαλιά/hardhallá/-Χαρδαλιά/hardhallá/-Χαρδαλιάδες/hardhalládhes/-Χαρδαλιάδων/hardhalládhon/-Χαρδαλιάδες/hardhalládhes/-Χαρδαλιάδες/hardhalládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαρδαλιάς

Χαρικλάκι-το/harikláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Χαρικλάκι-το/harikláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./harikláki-to-s/Χαρικλάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρικλάκι-το/harikláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρικλάκι-το/harikláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.Χαρικλάκι/harikláki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαρικλάκι-το@wordElln,
* McsElln.Χαρικλάκια/hariklákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρικλάκι-το@wordElln,

× base-form: Χαρικλάκι
× base-pronunciation: /harikláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Χαρικλάκι/harikláki/-∅-Χαρικλάκι/harikláki/-Χαρικλάκι/harikláki/-Χαρικλάκια/hariklákka/-∅-Χαρικλάκια/hariklákka/-Χαρικλάκια/hariklákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: Χαρικλάκι

Χαρικλής-ο/hariklís-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαρικλής-ο/hariklís-o/@wordElln,
* McsElln./hariklís-o/Χαρικλής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρικλής-ο/hariklís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρικλής-ο/hariklís-o/@wordElln,
* McsElln.Χαρικλής/hariklís/-ονομ-ενικ:Χαρικλής-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρικλή/hariklí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαρικλής-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρικλέους/harikléus/!~γενι-ενικ:Χαρικλής-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρικλείς/hariklís/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρικλής-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρικλήδες/hariklídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρικλής-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρικλέων/harikléon/!~γενι-πληθ:Χαρικλής-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρικλήδων/hariklídhon/!~γενι-πληθ:Χαρικλής-ο@wordElln,

× base-form: Χαρικλής
× base-pronunciation: /hariklís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαρικλής/hariklís/-Χαρικλή/hariklí/|Χαρικλέους/harikléus/-Χαρικλή/hariklí/-Χαρικλή/hariklí/-Χαρικλείς/hariklís/|Χαρικλήδες/hariklídhes/-Χαρικλέων/harikléon/|Χαρικλήδων/hariklídhon/-Χαρικλείς/hariklís/|Χαρικλήδες/hariklídhes/-Χαρικλείς/hariklís/|Χαρικλήδες/hariklídhes/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XisT1SuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χαρικλής

Χαριτάκης-ο/haritákis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαριτάκης-ο/haritákis-o/@wordElln,
* McsElln./haritákis-o/Χαριτάκης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαριτάκης-ο/haritákis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαριτάκης-ο/haritákis-o/@wordElln,
* McsElln.Χαριτάκης/haritákis/-ονομ-ενικ:Χαριτάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαριτάκη/haritáki/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαριτάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαριτάκηδες/haritákidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαριτάκης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαριτάκηδων/haritákidhon/!~γενι-πληθ:Χαριτάκης-ο@wordElln,

× base-form: Χαριτάκης
× base-pronunciation: /haritákis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαριτάκης/haritákis/-Χαριτάκη/haritáki/-Χαριτάκη/haritáki/-Χαριτάκη/haritáki/-Χαριτάκηδες/haritákidhes/-Χαριτάκηδων/haritákidhon/-Χαριτάκηδες/haritákidhes/-Χαριτάκηδες/haritákidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαριτάκης

Χαρμαλιάς-ο/harmallás-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαρμαλιάς-ο/harmallás-o/@wordElln,
* McsElln./harmallás-o/Χαρμαλιάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρμαλιάς-ο/harmallás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρμαλιάς-ο/harmallás-o/@wordElln,
* McsElln.Χαρμαλιάς/harmallás/-ονομ-ενικ:Χαρμαλιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρμαλιά/harmallá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαρμαλιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρμαλιάδες/harmalládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρμαλιάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρμαλιάδων/harmalládhon/!~γενι-πληθ:Χαρμαλιάς-ο@wordElln,

× base-form: Χαρμαλιάς
× base-pronunciation: /harmallás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαρμαλιάς/harmallás/-Χαρμαλιά/harmallá/-Χαρμαλιά/harmallá/-Χαρμαλιά/harmallá/-Χαρμαλιάδες/harmalládhes/-Χαρμαλιάδων/harmalládhon/-Χαρμαλιάδες/harmalládhes/-Χαρμαλιάδες/harmalládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαρμαλιάς

Χαροκόπειο-το/harokópio-to/::
* McsEngl.wordElln.Χαροκόπειο-το/harokópio-to/@wordElln,
* McsElln./harokópio-to/Χαροκόπειο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαροκόπειο-το/harokópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαροκόπειο-το/harokópio-to/@wordElln,
* McsElln.Χαροκόπειο/harokópio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαροκόπειο-το@wordElln,
* McsElln.Χαροκόπειου/harokópiu/!~γενι-ενικ:Χαροκόπειο-το@wordElln,
* McsElln.Χαροκοπείου/harokopíu/!~γενι-ενικ:Χαροκόπειο-το@wordElln,
* McsElln.Χαροκόπεια/harokópia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαροκόπειο-το@wordElln,
* McsElln.Χαροκόπειων/harokópeion/!~γενι-πληθ:Χαροκόπειο-το@wordElln,
* McsElln.Χαροκοπείων/harokopíon/!~γενι-πληθ:Χαροκόπειο-το@wordElln,

× base-form: Χαροκόπειο
× base-pronunciation: /harokópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Χαροκόπειο/harokópio/-Χαροκόπειου/harokópiu/|Χαροκοπείου/harokopíu/-Χαροκόπειο/harokópio/-Χαροκόπειο/harokópio/-Χαροκόπεια/harokópia/-Χαροκόπειων/harokópeion/|Χαροκοπείων/harokopíon/-Χαροκόπεια/harokópia/-Χαροκόπεια/harokópia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χαροκόπειο

Χαροκόπειος-η/harokópios-i/::
* McsEngl.wordElln.Χαροκόπειος-η/harokópios-i/@wordElln,
* McsElln./harokópios-i/Χαροκόπειος-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαροκόπειος-η/harokópios-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαροκόπειος-η/harokópios-i/@wordElln,
* McsElln.Χαροκόπειος/harokópios/-ονομ-ενικ:Χαροκόπειος-η@wordElln,
* McsElln.Χαροκοπείου/harokopíu/!~γενι-ενικ:Χαροκόπειος-η@wordElln,
* McsElln.Χαροκόπειο/harokópio/!~αιτι-ενικ:Χαροκόπειος-η@wordElln,
* McsElln.Χαροκόπειε/harokópie/!~κλητ-ενικ:Χαροκόπειος-η@wordElln,
* McsElln.Χαροκόπειοι/harokópioi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χαροκόπειος-η@wordElln,
* McsElln.Χαροκοπείων/harokopíon/!~γενι-πληθ:Χαροκόπειος-η@wordElln,
* McsElln.Χαροκοπείους/harokopíus/!~αιτι-πληθ:Χαροκόπειος-η@wordElln,

× base-form: Χαροκόπειος
× base-pronunciation: /harokópios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χαροκόπειος/harokópios/-Χαροκοπείου/harokopíu/-Χαροκόπειο/harokópio/-Χαροκόπειε/harokópie/-Χαροκόπειοι/harokópioi/-Χαροκοπείων/harokopíon/-Χαροκοπείους/harokopíus/-Χαροκόπειοι/harokópioi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαροκόπειος

Χαρούλα-η/harúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Χαρούλα-η/harúla-i/@wordElln,
* McsElln./harúla-i/Χαρούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρούλα-η/harúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρούλα-η/harúla-i/@wordElln,
* McsElln.Χαρούλα/harúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαρούλα-η@wordElln,
* McsElln.Χαρούλας/harúlas/!~γενι-ενικ:Χαρούλα-η@wordElln,
* McsElln.Χαρούλες/harúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρούλα-η@wordElln,

× base-form: Χαρούλα
× base-pronunciation: /harúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χαρούλα/harúla/-Χαρούλας/harúlas/-Χαρούλα/harúla/-Χαρούλα/harúla/-Χαρούλες/harúles/-∅-Χαρούλες/harúles/-Χαρούλες/harúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Χαρούλα

Χαρτοφύλακας-ο/hartofílakas-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαρτοφύλακας-ο/hartofílakas-o/@wordElln,
* McsElln./hartofílakas-o/Χαρτοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαρτοφύλακας-ο/hartofílakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαρτοφύλακας-ο/hartofílakas-o/@wordElln,
* McsElln.Χαρτοφύλακας/hartofílakas/-ονομ-ενικ:Χαρτοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρτοφύλακα/hartofílaka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαρτοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρτοφυλακαίοι/hartofilakéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χαρτοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρτοφυλακαίων/hartofilakéon/!~γενι-πληθ:Χαρτοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαρτοφυλακαίους/hartofilakéus/!~αιτι-πληθ:Χαρτοφύλακας-ο@wordElln,

× base-form: Χαρτοφύλακας
× base-pronunciation: /hartofílakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαρτοφύλακας/hartofílakas/-Χαρτοφύλακα/hartofílaka/-Χαρτοφύλακα/hartofílaka/-Χαρτοφύλακα/hartofílaka/-Χαρτοφυλακαίοι/hartofilakéi/-Χαρτοφυλακαίων/hartofilakéon/-Χαρτοφυλακαίους/hartofilakéus/-Χαρτοφυλακαίοι/hartofilakéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαρτοφύλακας

Χασάνι-το/hasáni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Χασάνι-το/hasáni-to-s/@wordElln,
* McsElln./hasáni-to-s/Χασάνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χασάνι-το/hasáni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χασάνι-το/hasáni-to-s/@wordElln,
* McsElln.Χασάνι/hasáni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χασάνι-το@wordElln,
* McsElln.Χασανιού/hasannú/!~γενι-ενικ:Χασάνι-το@wordElln,
* McsElln.Χασάνια/hasánna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χασάνι-το@wordElln,
* McsElln.Χασανιών/hasannón/!~γενι-πληθ:Χασάνι-το@wordElln,

× base-form: Χασάνι
× base-pronunciation: /hasáni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Χασάνι/hasáni/-Χασανιού/hasannú/-Χασάνι/hasáni/-Χασάνι/hasáni/-Χασάνια/hasánna/-Χασανιών/hasannón/-Χασάνια/hasánna/-Χασάνια/hasánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χασάνι

Χασιά-η/hassá-i/::
* McsEngl.wordElln.Χασιά-η/hassá-i/@wordElln,
* McsElln./hassá-i/Χασιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χασιά-η/hassá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χασιά-η/hassá-i/@wordElln,
* McsElln.Χασιά/hassá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χασιά-η@wordElln,
* McsElln.Χασιάς/hassás/!~γενι-ενικ:Χασιά-η@wordElln,
* McsElln.Χασιές/hasiés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χασιά-η@wordElln,
* McsElln.Χασιών/hassón/!~γενι-πληθ:Χασιά-η@wordElln,

× base-form: Χασιά
× base-pronunciation: /hassá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χασιά/hassá/-Χασιάς/hassás/-Χασιά/hassá/-Χασιά/hassá/-Χασιές/hasiés/-Χασιών/hassón/-Χασιές/hasiés/-Χασιές/hasiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χασιά

Χασιώτης-ο/hassótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χασιώτης-ο/hassótis-o/@wordElln,
* McsElln./hassótis-o/Χασιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χασιώτης-ο/hassótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χασιώτης-ο/hassótis-o/@wordElln,
* McsElln.Χασιώτης/hassótis/-ονομ-ενικ:Χασιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χασιώτη/hassóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χασιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χασιώτες/hassótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χασιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χασιωτών/hasiotón/!~γενι-πληθ:Χασιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Χασιώτης
× base-pronunciation: /hassótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χασιώτης/hassótis/-Χασιώτη/hassóti/-Χασιώτη/hassóti/-Χασιώτη/hassóti/-Χασιώτες/hassótes/-Χασιωτών/hasiotón/-Χασιώτες/hassótes/-Χασιώτες/hassótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χασιώτης

Χατζηαβάτης-ο/hajiavátis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χατζηαβάτης-ο/hajiavátis-o/@wordElln,
* McsElln./hajiavátis-o/Χατζηαβάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χατζηαβάτης-ο/hajiavátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χατζηαβάτης-ο/hajiavátis-o/@wordElln,
* McsElln.Χατζηαβάτης/hajiavátis/-ονομ-ενικ:Χατζηαβάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χατζηαβάτη/hajiaváti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χατζηαβάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χατζηαβάτηδες/hajiavátidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χατζηαβάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χατζηαβάτηδων/hajiavátidhon/!~γενι-πληθ:Χατζηαβάτης-ο@wordElln,

× base-form: Χατζηαβάτης
× base-pronunciation: /hajiavátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χατζηαβάτης/hajiavátis/-Χατζηαβάτη/hajiaváti/-Χατζηαβάτη/hajiaváti/-Χατζηαβάτη/hajiaváti/-Χατζηαβάτηδες/hajiavátidhes/-Χατζηαβάτηδων/hajiavátidhon/-Χατζηαβάτηδες/hajiavátidhes/-Χατζηαβάτηδες/hajiavátidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χατζηαβάτης

Χατζηγιώργος-ο/hajiyyóryos-o/::
* McsEngl.wordElln.Χατζηγιώργος-ο/hajiyyóryos-o/@wordElln,
* McsElln./hajiyyóryos-o/Χατζηγιώργος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χατζηγιώργος-ο/hajiyyóryos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χατζηγιώργος-ο/hajiyyóryos-o/@wordElln,
* McsElln.Χατζηγιώργος/hajiyyóryos/-ονομ-ενικ:Χατζηγιώργος-ο@wordElln,
* McsElln.Χατζηγιώργου/hajiyyóryu/!~γενι-ενικ:Χατζηγιώργος-ο@wordElln,
* McsElln.Χατζηγιώργο/hajiyyóryo/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χατζηγιώργος-ο@wordElln,
* McsElln.Χατζηγιώργηδες/hajiyyóryidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χατζηγιώργος-ο@wordElln,
* McsElln.Χατζηγιώργηδων/hajiyyóryidhon/!~γενι-πληθ:Χατζηγιώργος-ο@wordElln,

× base-form: Χατζηγιώργος
× base-pronunciation: /hajiyyóryos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χατζηγιώργος/hajiyyóryos/-Χατζηγιώργου/hajiyyóryu/-Χατζηγιώργο/hajiyyóryo/-Χατζηγιώργο/hajiyyóryo/-Χατζηγιώργηδες/hajiyyóryidhes/-Χατζηγιώργηδων/hajiyyóryidhon/-Χατζηγιώργηδες/hajiyyóryidhes/-Χατζηγιώργηδες/hajiyyóryidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χατζηγιώργος

Χατζηκυριάκειο-το/hajikiriákio-to/::
* McsEngl.wordElln.Χατζηκυριάκειο-το/hajikiriákio-to/@wordElln,
* McsElln./hajikiriákio-to/Χατζηκυριάκειο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χατζηκυριάκειο-το/hajikiriákio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χατζηκυριάκειο-το/hajikiriákio-to/@wordElln,
* McsElln.Χατζηκυριάκειο/hajikiriákio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χατζηκυριάκειο-το@wordElln,
* McsElln.Χατζηκυριάκειου/hajikiriákiu/!~γενι-ενικ:Χατζηκυριάκειο-το@wordElln,
* McsElln.Χατζηκυριακείου/hajikiriakíu/!~γενι-ενικ:Χατζηκυριάκειο-το@wordElln,
* McsElln.Χατζηκυριάκεια/hajikiriákia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χατζηκυριάκειο-το@wordElln,
* McsElln.Χατζηκυριάκειων/hajikiriákeion/!~γενι-πληθ:Χατζηκυριάκειο-το@wordElln,
* McsElln.Χατζηκυριακείων/hajikiriakíon/!~γενι-πληθ:Χατζηκυριάκειο-το@wordElln,

× base-form: Χατζηκυριάκειο
× base-pronunciation: /hajikiriákio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Χατζηκυριάκειο/hajikiriákio/-Χατζηκυριάκειου/hajikiriákiu/|Χατζηκυριακείου/hajikiriakíu/-Χατζηκυριάκειο/hajikiriákio/-Χατζηκυριάκειο/hajikiriákio/-Χατζηκυριάκεια/hajikiriákia/-Χατζηκυριάκειων/hajikiriákeion/|Χατζηκυριακείων/hajikiriakíon/-Χατζηκυριάκεια/hajikiriákia/-Χατζηκυριάκεια/hajikiriákia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χατζηκυριάκειο

Χαϊδάρι-το/haidhári-to/::
* McsEngl.wordElln.Χαϊδάρι-το/haidhári-to/@wordElln,
* McsElln./haidhári-to/Χαϊδάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαϊδάρι-το/haidhári-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαϊδάρι-το/haidhári-to/@wordElln,
* McsElln.Χαϊδάρι/haidhári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαϊδάρι-το@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαρίου/haidharíu/!~γενι-ενικ:Χαϊδάρι-το@wordElln,
* McsElln.Χαϊδάρια/haidhária/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαϊδάρι-το@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαρίων/haidharíon/!~γενι-πληθ:Χαϊδάρι-το@wordElln,

× base-form: Χαϊδάρι
× base-pronunciation: /haidhári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Χαϊδάρι/haidhári/-Χαϊδαρίου/haidharíu/-Χαϊδάρι/haidhári/-Χαϊδάρι/haidhári/-Χαϊδάρια/haidhária/-Χαϊδαρίων/haidharíon/-Χαϊδάρια/haidhária/-Χαϊδάρια/haidhária/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαϊδάρι

Χαϊδαριώτης-ο/haidharyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαϊδαριώτης-ο/haidharyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./haidharyyótis-o/Χαϊδαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαϊδαριώτης-ο/haidharyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαϊδαριώτης-ο/haidharyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαριώτης/haidharyyótis/-ονομ-ενικ:Χαϊδαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαριώτη/haidharyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαϊδαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαριώτες/haidharyyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαϊδαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαριωτών/haidhariotón/!~γενι-πληθ:Χαϊδαριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Χαϊδαριώτης
× base-pronunciation: /haidharyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαϊδαριώτης/haidharyyótis/-Χαϊδαριώτη/haidharyyóti/-Χαϊδαριώτη/haidharyyóti/-Χαϊδαριώτη/haidharyyóti/-Χαϊδαριώτες/haidharyyótes/-Χαϊδαριωτών/haidhariotón/-Χαϊδαριώτες/haidharyyótes/-Χαϊδαριώτες/haidharyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαϊδαριώτης

Χαϊδαριώτισσα-η/haidharyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Χαϊδαριώτισσα-η/haidharyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./haidharyyótisa-i/Χαϊδαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαϊδαριώτισσα-η/haidharyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαϊδαριώτισσα-η/haidharyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαριώτισσα/haidharyyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαϊδαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαριώτισσας/haidharyyótisas/!~γενι-ενικ:Χαϊδαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαριώτισσες/haidharyyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαϊδαριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαριωτισσών/haidhariotisón/!~γενι-πληθ:Χαϊδαριώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Χαϊδαριώτισσα
× base-pronunciation: /haidharyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χαϊδαριώτισσα/haidharyyótisa/-Χαϊδαριώτισσας/haidharyyótisas/-Χαϊδαριώτισσα/haidharyyótisa/-Χαϊδαριώτισσα/haidharyyótisa/-Χαϊδαριώτισσες/haidharyyótises/-Χαϊδαριωτισσών/haidhariotisón/-Χαϊδαριώτισσες/haidharyyótises/-Χαϊδαριώτισσες/haidharyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαϊδαριώτισσα

Χαϊδαρόρεμα-το/haidharórema-to/::
* McsEngl.wordElln.Χαϊδαρόρεμα-το/haidharórema-to/@wordElln,
* McsElln./haidharórema-to/Χαϊδαρόρεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαϊδαρόρεμα-το/haidharórema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαϊδαρόρεμα-το/haidharórema-to/@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαρόρεμα/haidharórema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαϊδαρόρεμα-το@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαρορέματος/haidharorématos/!~γενι-ενικ:Χαϊδαρόρεμα-το@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαρορέματα/haidharorémata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαϊδαρόρεμα-το@wordElln,
* McsElln.Χαϊδαρορεμάτων/haidharoremáton/!~γενι-πληθ:Χαϊδαρόρεμα-το@wordElln,

× base-form: Χαϊδαρόρεμα
× base-pronunciation: /haidharórema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Χαϊδαρόρεμα/haidharórema/-Χαϊδαρορέματος/haidharorématos/-Χαϊδαρόρεμα/haidharórema/-Χαϊδαρόρεμα/haidharórema/-Χαϊδαρορέματα/haidharorémata/-Χαϊδαρορεμάτων/haidharoremáton/-Χαϊδαρορέματα/haidharorémata/-Χαϊδαρορέματα/haidharorémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χαϊδαρόρεμα

Χαύτας-ο/háftas-o/::
* McsEngl.wordElln.Χαύτας-ο/háftas-o/@wordElln,
* McsElln./háftas-o/Χαύτας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χαύτας-ο/háftas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χαύτας-ο/háftas-o/@wordElln,
* McsElln.Χαύτας/háftas/-ονομ-ενικ:Χαύτας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαύτα/háfta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χαύτας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαύτηδες/háftidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χαύτας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαυταίοι/haftéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χαύτας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαύτηδων/háftidhon/!~γενι-πληθ:Χαύτας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαυταίων/haftéon/!~γενι-πληθ:Χαύτας-ο@wordElln,
* McsElln.Χαυταίους/haftéus/!~αιτι-πληθ:Χαύτας-ο@wordElln,

× base-form: Χαύτας
× base-pronunciation: /háftas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χαύτας/háftas/-Χαύτα/háfta/-Χαύτα/háfta/-Χαύτα/háfta/-Χαύτηδες/háftidhes/|Χαυταίοι/haftéi/-Χαύτηδων/háftidhon/|Χαυταίων/haftéon/-Χαύτηδες/háftidhes/|Χαυταίους/haftéus/-Χαύτηδες/háftidhes/|Χαυταίοι/haftéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χαύτας

Χείλαρης-ο/hílaris-o/::
* McsEngl.wordElln.Χείλαρης-ο/hílaris-o/@wordElln,
* McsElln./hílaris-o/Χείλαρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χείλαρης-ο/hílaris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χείλαρης-ο/hílaris-o/@wordElln,
* McsElln.Χείλαρης/hílaris/-ονομ-ενικ:Χείλαρης-ο@wordElln,
* McsElln.Χείλαρη/hílari/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χείλαρης-ο@wordElln,
* McsElln.Χειλαραίοι/hilaréi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χείλαρης-ο@wordElln,
* McsElln.Χειλαραίων/hilaréon/!~γενι-πληθ:Χείλαρης-ο@wordElln,
* McsElln.Χειλαραίους/hilaréus/!~αιτι-πληθ:Χείλαρης-ο@wordElln,

× base-form: Χείλαρης
× base-pronunciation: /hílaris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χείλαρης/hílaris/-Χείλαρη/hílari/-Χείλαρη/hílari/-Χείλαρη/hílari/-Χειλαραίοι/hilaréi/-Χειλαραίων/hilaréon/-Χειλαραίους/hilaréus/-Χειλαραίοι/hilaréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χείλαρης

Χερσώνα-η/hersóna-i/::
* McsEngl.wordElln.Χερσώνα-η/hersóna-i/@wordElln,
* McsElln./hersóna-i/Χερσώνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χερσώνα-η/hersóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χερσώνα-η/hersóna-i/@wordElln,
* McsElln.Χερσώνα/hersóna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χερσώνα-η@wordElln,
* McsElln.Χερσώνας/hersónas/!~γενι-ενικ:Χερσώνα-η@wordElln,
* McsElln.Χερσώνες/hersónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χερσώνα-η@wordElln,

× base-form: Χερσώνα
× base-pronunciation: /hersóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χερσώνα/hersóna/-Χερσώνας/hersónas/-Χερσώνα/hersóna/-Χερσώνα/hersóna/-Χερσώνες/hersónes/-∅-Χερσώνες/hersónes/-Χερσώνες/hersónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Χερσώνα

Χιλιανή-η/hillaní-i/::
* McsEngl.wordElln.Χιλιανή-η/hillaní-i/@wordElln,
* McsElln./hillaní-i/Χιλιανή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χιλιανή-η/hillaní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χιλιανή-η/hillaní-i/@wordElln,
* McsElln.Χιλιανή/hillaní/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χιλιανή-η@wordElln,
* McsElln.Χιλιανής/hillanís/!~γενι-ενικ:Χιλιανή-η@wordElln,
* McsElln.Χιλιανές/hillanés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χιλιανή-η@wordElln,
* McsElln.Χιλιανών/hillanón/!~γενι-πληθ:Χιλιανή-η@wordElln,

× base-form: Χιλιανή
× base-pronunciation: /hillaní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χιλιανή/hillaní/-Χιλιανής/hillanís/-Χιλιανή/hillaní/-Χιλιανή/hillaní/-Χιλιανές/hillanés/-Χιλιανών/hillanón/-Χιλιανές/hillanés/-Χιλιανές/hillanés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χιλιανή

Χιλιανός-ο/hillanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Χιλιανός-ο/hillanós-o/@wordElln,
* McsElln./hillanós-o/Χιλιανός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χιλιανός-ο/hillanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χιλιανός-ο/hillanós-o/@wordElln,
* McsElln.Χιλιανός/hillanós/-ονομ-ενικ:Χιλιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χιλιανού/hillanú/!~γενι-ενικ:Χιλιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χιλιανό/hillanó/!~αιτι-ενικ:Χιλιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χιλιανέ/hillané/!~κλητ-ενικ:Χιλιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χιλιανοί/hillaní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χιλιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χιλιανών/hillanón/!~γενι-πληθ:Χιλιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χιλιανούς/hillanús/!~αιτι-πληθ:Χιλιανός-ο@wordElln,

× base-form: Χιλιανός
× base-pronunciation: /hillanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χιλιανός/hillanós/-Χιλιανού/hillanú/-Χιλιανό/hillanó/-Χιλιανέ/hillané/-Χιλιανοί/hillaní/-Χιλιανών/hillanón/-Χιλιανούς/hillanús/-Χιλιανοί/hillaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χιλιανός

Χιμαριώτης-ο/himariótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χιμαριώτης-ο/himariótis-o/@wordElln,
* McsElln./himariótis-o/Χιμαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χιμαριώτης-ο/himariótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χιμαριώτης-ο/himariótis-o/@wordElln,
* McsElln.Χιμαριώτης/himariótis/-ονομ-ενικ:Χιμαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χιμαριώτη/himarióti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χιμαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χιμαριώτες/himariótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χιμαριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χιμαριωτών/himariotón/!~γενι-πληθ:Χιμαριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Χιμαριώτης
× base-pronunciation: /himariótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χιμαριώτης/himariótis/-Χιμαριώτη/himarióti/-Χιμαριώτη/himarióti/-Χιμαριώτη/himarióti/-Χιμαριώτες/himariótes/-Χιμαριωτών/himariotón/-Χιμαριώτες/himariótes/-Χιμαριώτες/himariótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χιμαριώτης

Χιονάτη-η/hhonáti-i/::
* McsEngl.wordElln.Χιονάτη-η/hhonáti-i/@wordElln,
* McsElln./hhonáti-i/Χιονάτη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χιονάτη-η/hhonáti-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χιονάτη-η/hhonáti-i/@wordElln,
* McsElln.Χιονάτη/hhonáti/-ονομ-ενικ:Χιονάτη-η@wordElln,
* McsElln.Χιονάτης/hionátis/!~γενι-ενικ:Χιονάτη-η@wordElln,
* McsElln.Χιονάτη/hionáti/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χιονάτη-η@wordElln,
* McsElln.Χιονάτες/hionátes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χιονάτη-η@wordElln,

× base-form: Χιονάτη
× base-pronunciation: /hhonáti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χιονάτη/hhonáti/-Χιονάτης/hionátis/-Χιονάτη/hionáti/-Χιονάτη/hionáti/-Χιονάτες/hionátes/-∅-Χιονάτες/hionátes/-Χιονάτες/hionátes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Χιονάτη

Χιος-η/hhos-i/::
* McsEngl.wordElln.Χιος-η/hhos-i/@wordElln,
* McsElln./hhos-i/Χιος-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χιος-η/hhos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χιος-η/hhos-i/@wordElln,
* McsElln.Χιος/hhos/-ονομ-ενικ:Χιος-η@wordElln,
* McsElln.Χιου/hhu/!~γενι-ενικ:Χιος-η@wordElln,
* McsElln.Χιο/hhο/!~αιτι-ενικ:Χιος-η@wordElln,
* McsElln.Χιε/hhe/!~κλητ-ενικ:Χιος-η@wordElln,
* McsElln.Χιοι/hhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χιος-η@wordElln,
* McsElln.Χιων/hhοn/!~γενι-πληθ:Χιος-η@wordElln,
* McsElln.Χιους/hhus/!~αιτι-πληθ:Χιος-η@wordElln,

× base-form: Χιος
× base-pronunciation: /hhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χιος/hhos/-Χιου/hhu/-Χιο/hhο/-Χιε/hhe/-Χιοι/hhi/-Χιων/hhοn/-Χιους/hhus/-Χιοι/hhi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χιος

Χιώτης-ο/hhótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χιώτης-ο/hhótis-o/@wordElln,
* McsElln./hhótis-o/Χιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χιώτης-ο/hhótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χιώτης-ο/hhótis-o/@wordElln,
* McsElln.Χιώτης/hhótis/-ονομ-ενικ:Χιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χιώτη/hióti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χιώτες/hiótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χιωτών/hiotón/!~γενι-πληθ:Χιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Χιώτης
× base-pronunciation: /hhótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χιώτης/hhótis/-Χιώτη/hióti/-Χιώτη/hióti/-Χιώτη/hióti/-Χιώτες/hiótes/-Χιωτών/hiotón/-Χιώτες/hiótes/-Χιώτες/hiótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χιώτης

Χιώτισσα-η/hhótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Χιώτισσα-η/hhótisa-i/@wordElln,
* McsElln./hhótisa-i/Χιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χιώτισσα-η/hhótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χιώτισσα-η/hhótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Χιώτισσα/hhótisa/-ονομ-ενικ:Χιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χιώτισσας/hiótisas/!~γενι-ενικ:Χιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χιώτισσα/hiótisa/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χιώτισσες/hiótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χιωτισσών/hiotisón/!~γενι-πληθ:Χιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Χιώτισσα
× base-pronunciation: /hhótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χιώτισσα/hhótisa/-Χιώτισσας/hiótisas/-Χιώτισσα/hiótisa/-Χιώτισσα/hiótisa/-Χιώτισσες/hiótises/-Χιωτισσών/hiotisón/-Χιώτισσες/hiótises/-Χιώτισσες/hiótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χιώτισσα

Χολαργιώτης-ο/holaryyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χολαργιώτης-ο/holaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln./holaryyótis-o/Χολαργιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χολαργιώτης-ο/holaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χολαργιώτης-ο/holaryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Χολαργιώτης/holaryyótis/-ονομ-ενικ:Χολαργιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χολαργιώτη/holaryyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χολαργιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χολαργιώτες/holaryyótes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χολαργιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χολαργιωτών/holaryyotón/!~γενι-πληθ:Χολαργιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Χολαργιώτης
× base-pronunciation: /holaryyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χολαργιώτης/holaryyótis/-Χολαργιώτη/holaryyóti/-Χολαργιώτη/holaryyóti/-Χολαργιώτη/holaryyóti/-Χολαργιώτες/holaryyótes/-Χολαργιωτών/holaryyotón/-Χολαργιώτες/holaryyótes/-Χολαργιώτες/holaryyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χολαργιώτης

Χολαργιώτισσα-η/holaryyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Χολαργιώτισσα-η/holaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./holaryyótisa-i/Χολαργιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χολαργιώτισσα-η/holaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χολαργιώτισσα-η/holaryyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Χολαργιώτισσα/holaryyótisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χολαργιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χολαργιώτισσας/holaryyótisas/!~γενι-ενικ:Χολαργιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χολαργιώτισσες/holaryyótises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χολαργιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χολαργιωτισσών/holaryyotisón/!~γενι-πληθ:Χολαργιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Χολαργιώτισσα
× base-pronunciation: /holaryyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χολαργιώτισσα/holaryyótisa/-Χολαργιώτισσας/holaryyótisas/-Χολαργιώτισσα/holaryyótisa/-Χολαργιώτισσα/holaryyótisa/-Χολαργιώτισσες/holaryyótises/-Χολαργιωτισσών/holaryyotisón/-Χολαργιώτισσες/holaryyótises/-Χολαργιώτισσες/holaryyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χολαργιώτισσα

Χουμέρι-το/huméri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Χουμέρι-το/huméri-to-s/@wordElln,
* McsElln./huméri-to-s/Χουμέρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χουμέρι-το/huméri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χουμέρι-το/huméri-to-s/@wordElln,
* McsElln.Χουμέρι/huméri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χουμέρι-το@wordElln,
* McsElln.Χουμεριού/humeryyú/!~γενι-ενικ:Χουμέρι-το@wordElln,
* McsElln.Χουμέρια/huméryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χουμέρι-το@wordElln,
* McsElln.Χουμεριών/humeryyón/!~γενι-πληθ:Χουμέρι-το@wordElln,

× base-form: Χουμέρι
× base-pronunciation: /huméri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Χουμέρι/huméri/-Χουμεριού/humeryyú/-Χουμέρι/huméri/-Χουμέρι/huméri/-Χουμέρια/huméryya/-Χουμεριών/humeryyón/-Χουμέρια/huméryya/-Χουμέρια/huméryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χουμέρι

Χουρσαλάς-ο/hursalás-o/::
* McsEngl.wordElln.Χουρσαλάς-ο/hursalás-o/@wordElln,
* McsElln./hursalás-o/Χουρσαλάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χουρσαλάς-ο/hursalás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χουρσαλάς-ο/hursalás-o/@wordElln,
* McsElln.Χουρσαλάς/hursalás/-ονομ-ενικ:Χουρσαλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χουρσαλά/hursalá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χουρσαλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χουρσαλάδες/hursaládhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χουρσαλάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χουρσαλάδων/hursaládhon/!~γενι-πληθ:Χουρσαλάς-ο@wordElln,

× base-form: Χουρσαλάς
× base-pronunciation: /hursalás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χουρσαλάς/hursalás/-Χουρσαλά/hursalá/-Χουρσαλά/hursalá/-Χουρσαλά/hursalá/-Χουρσαλάδες/hursaládhes/-Χουρσαλάδων/hursaládhon/-Χουρσαλάδες/hursaládhes/-Χουρσαλάδες/hursaládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χουρσαλάς

Χοϊδάς-ο/hoidhás-o/::
* McsEngl.wordElln.Χοϊδάς-ο/hoidhás-o/@wordElln,
* McsElln./hoidhás-o/Χοϊδάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χοϊδάς-ο/hoidhás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χοϊδάς-ο/hoidhás-o/@wordElln,
* McsElln.Χοϊδάς/hoidhás/-ονομ-ενικ:Χοϊδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χοϊδά/hoidhá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χοϊδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χοϊδάδες/hoidhádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χοϊδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Χοϊδάδων/hoidhádhon/!~γενι-πληθ:Χοϊδάς-ο@wordElln,

× base-form: Χοϊδάς
× base-pronunciation: /hoidhás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χοϊδάς/hoidhás/-Χοϊδά/hoidhá/-Χοϊδά/hoidhá/-Χοϊδά/hoidhá/-Χοϊδάδες/hoidhádhes/-Χοϊδάδων/hoidhádhon/-Χοϊδάδες/hoidhádhes/-Χοϊδάδες/hoidhádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χοϊδάς

Χούντας-ο/húdas-o/::
* McsEngl.wordElln.Χούντας-ο/húdas-o/@wordElln,
* McsElln./húdas-o/Χούντας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χούντας-ο/húdas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χούντας-ο/húdas-o/@wordElln,
* McsElln.Χούντας/húdas/-ονομ-ενικ:Χούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Χούντα/húda/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Χούντηδες/húdidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Χουνταίοι/hudéi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Χούντηδων/húdidhon/!~γενι-πληθ:Χούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Χουνταίων/hudéon/!~γενι-πληθ:Χούντας-ο@wordElln,
* McsElln.Χουνταίους/hudéus/!~αιτι-πληθ:Χούντας-ο@wordElln,

× base-form: Χούντας
× base-pronunciation: /húdas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χούντας/húdas/-Χούντα/húda/-Χούντα/húda/-Χούντα/húda/-Χούντηδες/húdidhes/|Χουνταίοι/hudéi/-Χούντηδων/húdidhon/|Χουνταίων/hudéon/-Χούντηδες/húdidhes/|Χουνταίους/hudéus/-Χούντηδες/húdidhes/|Χουνταίοι/hudéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χούντας

Χρήστος-ο/hrístos-o/::
* McsEngl.wordElln.Χρήστος-ο/hrístos-o/@wordElln,
* McsElln./hrístos-o/Χρήστος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρήστος-ο/hrístos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρήστος-ο/hrístos-o/@wordElln,
* McsElln.Χρήστος/hrístos/-ονομ-ενικ:Χρήστος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρήστου/hrístu/!~γενι-ενικ:Χρήστος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρήστο/hrísto/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρήστος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρήστοι/hrísti/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χρήστος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρήστων/hríston/!~γενι-πληθ:Χρήστος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρήστους/hrístus/!~αιτι-πληθ:Χρήστος-ο@wordElln,

× base-form: Χρήστος
× base-pronunciation: /hrístos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χρήστος/hrístos/-Χρήστου/hrístu/-Χρήστο/hrísto/-Χρήστο/hrísto/-Χρήστοι/hrísti/-Χρήστων/hríston/-Χρήστους/hrístus/-Χρήστοι/hrísti/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χρήστος

Χρίστος-ο/hrístos-o/::
* McsEngl.wordElln.Χρίστος-ο/hrístos-o/@wordElln,
* McsElln./hrístos-o/Χρίστος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρίστος-ο/hrístos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρίστος-ο/hrístos-o/@wordElln,
* McsElln.Χρίστος/hrístos/-ονομ-ενικ:Χρίστος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρίστου/hrístu/!~γενι-ενικ:Χρίστος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρίστο/hrísto/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρίστος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρίστοι/hrísti/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χρίστος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρίστων/hríston/!~γενι-πληθ:Χρίστος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρίστους/hrístus/!~αιτι-πληθ:Χρίστος-ο@wordElln,

× base-form: Χρίστος
× base-pronunciation: /hrístos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χρίστος/hrístos/-Χρίστου/hrístu/-Χρίστο/hrísto/-Χρίστο/hrísto/-Χρίστοι/hrísti/-Χρίστων/hríston/-Χρίστους/hrístus/-Χρίστοι/hrísti/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χρίστος

Χρηστάκος-ο/hristákos-o/::
* McsEngl.wordElln.Χρηστάκος-ο/hristákos-o/@wordElln,
* McsElln./hristákos-o/Χρηστάκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρηστάκος-ο/hristákos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρηστάκος-ο/hristákos-o/@wordElln,
* McsElln.Χρηστάκος/hristákos/-ονομ-ενικ:Χρηστάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρηστάκου/hristáku/!~γενι-ενικ:Χρηστάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρηστάκο/hristáko/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρηστάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρηστάκοι/hristáki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χρηστάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρηστάκων/hristákon/!~γενι-πληθ:Χρηστάκος-ο@wordElln,
* McsElln.Χρηστάκους/hristákus/!~αιτι-πληθ:Χρηστάκος-ο@wordElln,

× base-form: Χρηστάκος
× base-pronunciation: /hristákos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χρηστάκος/hristákos/-Χρηστάκου/hristáku/-Χρηστάκο/hristáko/-Χρηστάκο/hristáko/-Χρηστάκοι/hristáki/-Χρηστάκων/hristákon/-Χρηστάκους/hristákus/-Χρηστάκοι/hristáki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χρηστάκος

Χριστιανός-ο/hristyyanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Χριστιανός-ο/hristyyanós-o/@wordElln,
* McsElln./hristyyanós-o/Χριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χριστιανός-ο/hristyyanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χριστιανός-ο/hristyyanós-o/@wordElln,
* McsElln.Χριστιανός/hristyyanós/-ονομ-ενικ:Χριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστιανού/hristyyanú/!~γενι-ενικ:Χριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστιανό/hristyyanó/!~αιτι-ενικ:Χριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστιανέ/hristyyané/!~κλητ-ενικ:Χριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστιανοί/hristyyaní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστιανών/hristyyanón/!~γενι-πληθ:Χριστιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστιανούς/hristyyanús/!~αιτι-πληθ:Χριστιανός-ο@wordElln,

× base-form: Χριστιανός
× base-pronunciation: /hristyyanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χριστιανός/hristyyanós/-Χριστιανού/hristyyanú/-Χριστιανό/hristyyanó/-Χριστιανέ/hristyyané/-Χριστιανοί/hristyyaní/-Χριστιανών/hristyyanón/-Χριστιανούς/hristyyanús/-Χριστιανοί/hristyyaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χριστιανός

Χριστουγεννιάτης-ο/hristuyenniátis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χριστουγεννιάτης-ο/hristuyenniátis-o/@wordElln,
* McsElln./hristuyenniátis-o/Χριστουγεννιάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χριστουγεννιάτης-ο/hristuyenniátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χριστουγεννιάτης-ο/hristuyenniátis-o/@wordElln,
* McsElln.Χριστουγεννιάτης/hristuyenniátis/-ονομ-ενικ:Χριστουγεννιάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστουγεννιάτη/hristuyennnáti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χριστουγεννιάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστουγεννιάτες/hristuyennnátes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χριστουγεννιάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστουγεννιάτηδες/hristuyennnátidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χριστουγεννιάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστουγεννιατών/hristuyennnatón/!~γενι-πληθ:Χριστουγεννιάτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστουγεννιάτηδων/hristuyennnátidhon/!~γενι-πληθ:Χριστουγεννιάτης-ο@wordElln,

× base-form: Χριστουγεννιάτης
× base-pronunciation: /hristuyenniátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χριστουγεννιάτης/hristuyenniátis/-Χριστουγεννιάτη/hristuyennnáti/-Χριστουγεννιάτη/hristuyennnáti/-Χριστουγεννιάτη/hristuyennnáti/-Χριστουγεννιάτες/hristuyennnátes/|Χριστουγεννιάτηδες/hristuyennnátidhes/-Χριστουγεννιατών/hristuyennnatón/|Χριστουγεννιάτηδων/hristuyennnátidhon/-Χριστουγεννιάτες/hristuyennnátes/|Χριστουγεννιάτηδες/hristuyennnátidhes/-Χριστουγεννιάτες/hristuyennnátes/|Χριστουγεννιάτηδες/hristuyennnátidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeuNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιαΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χριστουγεννιάτης

Χριστούλας-ο/hristúlas-o/::
* McsEngl.wordElln.Χριστούλας-ο/hristúlas-o/@wordElln,
* McsElln./hristúlas-o/Χριστούλας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χριστούλας-ο/hristúlas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χριστούλας-ο/hristúlas-o/@wordElln,
* McsElln.Χριστούλας/hristúlas/-ονομ-ενικ:Χριστούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστούλα/hristúla/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χριστούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστούληδες/hristúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χριστούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστουλαίοι/hristuléi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χριστούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστούληδων/hristúlidhon/!~γενι-πληθ:Χριστούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστουλαίων/hristuléon/!~γενι-πληθ:Χριστούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστουλαίους/hristuléus/!~αιτι-πληθ:Χριστούλας-ο@wordElln,

× base-form: Χριστούλας
× base-pronunciation: /hristúlas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χριστούλας/hristúlas/-Χριστούλα/hristúla/-Χριστούλα/hristúla/-Χριστούλα/hristúla/-Χριστούληδες/hristúlidhes/|Χριστουλαίοι/hristuléi/-Χριστούληδων/hristúlidhon/|Χριστουλαίων/hristuléon/-Χριστούληδες/hristúlidhes/|Χριστουλαίους/hristuléus/-Χριστούληδες/hristúlidhes/|Χριστουλαίοι/hristuléi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χριστούλας

Χριστούλης-ο/hristúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χριστούλης-ο/hristúlis-o/@wordElln,
* McsElln./hristúlis-o/Χριστούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χριστούλης-ο/hristúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χριστούλης-ο/hristúlis-o/@wordElln,
* McsElln.Χριστούλης/hristúlis/-ονομ-ενικ:Χριστούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστούλη/hristúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χριστούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστούληδες/hristúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χριστούλης-ο@wordElln,
* McsElln.Χριστούληδων/hristúlidhon/!~γενι-πληθ:Χριστούλης-ο@wordElln,

× base-form: Χριστούλης
× base-pronunciation: /hristúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χριστούλης/hristúlis/-Χριστούλη/hristúli/-Χριστούλη/hristúli/-Χριστούλη/hristúli/-Χριστούληδες/hristúlidhes/-Χριστούληδων/hristúlidhon/-Χριστούληδες/hristúlidhes/-Χριστούληδες/hristúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χριστούλης

Χριστούπολη-η/hristúpoli-i/::
* McsEngl.wordElln.Χριστούπολη-η/hristúpoli-i/@wordElln,
* McsElln./hristúpoli-i/Χριστούπολη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χριστούπολη-η/hristúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χριστούπολη-η/hristúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.Χριστούπολη/hristúpoli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χριστούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Χριστούπολης/hristúpolis/!~γενι-ενικ:Χριστούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Χριστουπόλεως/hristupóleos/!~γενι-ενικ:Χριστούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Χριστουπόλεις/hristupólis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χριστούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Χριστουπόλεων/hristupóleon/!~γενι-πληθ:Χριστούπολη-η@wordElln,

× base-form: Χριστούπολη
× base-pronunciation: /hristúpoli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χριστούπολη/hristúpoli/-Χριστούπολης/hristúpolis/|Χριστουπόλεως/hristupóleos/-Χριστούπολη/hristúpoli/-Χριστούπολη/hristúpoli/-Χριστουπόλεις/hristupólis/-Χριστουπόλεων/hristupóleon/-Χριστουπόλεις/hristupólis/-Χριστουπόλεις/hristupólis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χριστούπολη

Χρυσάιδω-η/hrisáidho-i/::
* McsEngl.wordElln.Χρυσάιδω-η/hrisáidho-i/@wordElln,
* McsElln./hrisáidho-i/Χρυσάιδω-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρυσάιδω-η/hrisáidho-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρυσάιδω-η/hrisáidho-i/@wordElln,
* McsElln.Χρυσάιδω/hrisáidho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρυσάιδω-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσάιδως/hrisáidhos/!~γενι-ενικ:Χρυσάιδω-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσάιδες/hrisáidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσάιδω-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσάιδων/hrisáidhon/!~γενι-πληθ:Χρυσάιδω-η@wordElln,

× base-form: Χρυσάιδω
× base-pronunciation: /hrisáidho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χρυσάιδω/hrisáidho/-Χρυσάιδως/hrisáidhos/-Χρυσάιδω/hrisáidho/-Χρυσάιδω/hrisáidho/-Χρυσάιδες/hrisáidhes/-Χρυσάιδων/hrisáidhon/-Χρυσάιδες/hrisáidhes/-Χρυσάιδες/hrisáidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χρυσάιδω

Χρυσάφης-ο/hrisáfis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χρυσάφης-ο/hrisáfis-o/@wordElln,
* McsElln./hrisáfis-o/Χρυσάφης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρυσάφης-ο/hrisáfis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρυσάφης-ο/hrisáfis-o/@wordElln,
* McsElln.Χρυσάφης/hrisáfis/-ονομ-ενικ:Χρυσάφης-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσάφη/hrisáfi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρυσάφης-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσάφηδες/hrisáfidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσάφης-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσάφηδων/hrisáfidhon/!~γενι-πληθ:Χρυσάφης-ο@wordElln,

× base-form: Χρυσάφης
× base-pronunciation: /hrisáfis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χρυσάφης/hrisáfis/-Χρυσάφη/hrisáfi/-Χρυσάφη/hrisáfi/-Χρυσάφη/hrisáfi/-Χρυσάφηδες/hrisáfidhes/-Χρυσάφηδων/hrisáfidhon/-Χρυσάφηδες/hrisáfidhes/-Χρυσάφηδες/hrisáfidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χρυσάφης

Χρυσήλια-η/hrisília-i/::
* McsEngl.wordElln.Χρυσήλια-η/hrisília-i/@wordElln,
* McsElln./hrisília-i/Χρυσήλια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρυσήλια-η/hrisília-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρυσήλια-η/hrisília-i/@wordElln,
* McsElln.Χρυσήλια/hrisília/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρυσήλια-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσήλιας/hrisílias/!~γενι-ενικ:Χρυσήλια-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσήλιες/hrisílies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσήλια-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσηλιών/hrisillón/!~γενι-πληθ:Χρυσήλια-η@wordElln,

× base-form: Χρυσήλια
× base-pronunciation: /hrisília/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χρυσήλια/hrisília/-Χρυσήλιας/hrisílias/-Χρυσήλια/hrisília/-Χρυσήλια/hrisília/-Χρυσήλιες/hrisílies/-Χρυσηλιών/hrisillón/-Χρυσήλιες/hrisílies/-Χρυσήλιες/hrisílies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χρυσήλια

Χρυσοπηγή-η/hrisopiyí-i/::
* McsEngl.wordElln.Χρυσοπηγή-η/hrisopiyí-i/@wordElln,
* McsElln./hrisopiyí-i/Χρυσοπηγή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρυσοπηγή-η/hrisopiyí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρυσοπηγή-η/hrisopiyí-i/@wordElln,
* McsElln.Χρυσοπηγή/hrisopiyí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρυσοπηγή-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσοπηγής/hrisopiyís/!~γενι-ενικ:Χρυσοπηγή-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσοπηγές/hrisopiyés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσοπηγή-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσοπηγών/hrisopiyón/!~γενι-πληθ:Χρυσοπηγή-η@wordElln,

× base-form: Χρυσοπηγή
× base-pronunciation: /hrisopiyí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χρυσοπηγή/hrisopiyí/-Χρυσοπηγής/hrisopiyís/-Χρυσοπηγή/hrisopiyí/-Χρυσοπηγή/hrisopiyí/-Χρυσοπηγές/hrisopiyés/-Χρυσοπηγών/hrisopiyón/-Χρυσοπηγές/hrisopiyés/-Χρυσοπηγές/hrisopiyés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χρυσοπηγή

Χρυσοπολίτης-ο/hrisopolítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χρυσοπολίτης-ο/hrisopolítis-o/@wordElln,
* McsElln./hrisopolítis-o/Χρυσοπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρυσοπολίτης-ο/hrisopolítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρυσοπολίτης-ο/hrisopolítis-o/@wordElln,
* McsElln.Χρυσοπολίτης/hrisopolítis/-ονομ-ενικ:Χρυσοπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσοπολίτη/hrisopolíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρυσοπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσοπολίτες/hrisopolítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσοπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσοπολιτών/hrisopolitón/!~γενι-πληθ:Χρυσοπολίτης-ο@wordElln,

× base-form: Χρυσοπολίτης
× base-pronunciation: /hrisopolítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χρυσοπολίτης/hrisopolítis/-Χρυσοπολίτη/hrisopolíti/-Χρυσοπολίτη/hrisopolíti/-Χρυσοπολίτη/hrisopolíti/-Χρυσοπολίτες/hrisopolítes/-Χρυσοπολιτών/hrisopolitón/-Χρυσοπολίτες/hrisopolítes/-Χρυσοπολίτες/hrisopolítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χρυσοπολίτης

Χρυσουπολίτης-ο/hrisupolítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Χρυσουπολίτης-ο/hrisupolítis-o/@wordElln,
* McsElln./hrisupolítis-o/Χρυσουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρυσουπολίτης-ο/hrisupolítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρυσουπολίτης-ο/hrisupolítis-o/@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπολίτης/hrisupolítis/-ονομ-ενικ:Χρυσουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπολίτη/hrisupolíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρυσουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπολίτες/hrisupolítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσουπολίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπολιτών/hrisupolitón/!~γενι-πληθ:Χρυσουπολίτης-ο@wordElln,

× base-form: Χρυσουπολίτης
× base-pronunciation: /hrisupolítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χρυσουπολίτης/hrisupolítis/-Χρυσουπολίτη/hrisupolíti/-Χρυσουπολίτη/hrisupolíti/-Χρυσουπολίτη/hrisupolíti/-Χρυσουπολίτες/hrisupolítes/-Χρυσουπολιτών/hrisupolitón/-Χρυσουπολίτες/hrisupolítes/-Χρυσουπολίτες/hrisupolítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χρυσουπολίτης

Χρυσουπολίτισσα-η/hrisupolítisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Χρυσουπολίτισσα-η/hrisupolítisa-i/@wordElln,
* McsElln./hrisupolítisa-i/Χρυσουπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρυσουπολίτισσα-η/hrisupolítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρυσουπολίτισσα-η/hrisupolítisa-i/@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπολίτισσα/hrisupolítisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρυσουπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπολίτισσας/hrisupolítisas/!~γενι-ενικ:Χρυσουπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπολίτισσες/hrisupolítises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσουπολίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπολιτισσών/hrisupolitisón/!~γενι-πληθ:Χρυσουπολίτισσα-η@wordElln,

× base-form: Χρυσουπολίτισσα
× base-pronunciation: /hrisupolítisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χρυσουπολίτισσα/hrisupolítisa/-Χρυσουπολίτισσας/hrisupolítisas/-Χρυσουπολίτισσα/hrisupolítisa/-Χρυσουπολίτισσα/hrisupolítisa/-Χρυσουπολίτισσες/hrisupolítises/-Χρυσουπολιτισσών/hrisupolitisón/-Χρυσουπολίτισσες/hrisupolítises/-Χρυσουπολίτισσες/hrisupolítises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Χρυσουπολίτισσα

Χρυσούλα-η/hrisúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Χρυσούλα-η/hrisúla-i/@wordElln,
* McsElln./hrisúla-i/Χρυσούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρυσούλα-η/hrisúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρυσούλα-η/hrisúla-i/@wordElln,
* McsElln.Χρυσούλα/hrisúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρυσούλα-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσούλας/hrisúlas/!~γενι-ενικ:Χρυσούλα-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσούλες/hrisúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσούλα-η@wordElln,

× base-form: Χρυσούλα
× base-pronunciation: /hrisúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χρυσούλα/hrisúla/-Χρυσούλας/hrisúlas/-Χρυσούλα/hrisúla/-Χρυσούλα/hrisúla/-Χρυσούλες/hrisúles/-∅-Χρυσούλες/hrisúles/-Χρυσούλες/hrisúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Χρυσούλα

Χρυσούλας-ο/hrisúlas-o/::
* McsEngl.wordElln.Χρυσούλας-ο/hrisúlas-o/@wordElln,
* McsElln./hrisúlas-o/Χρυσούλας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρυσούλας-ο/hrisúlas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρυσούλας-ο/hrisúlas-o/@wordElln,
* McsElln.Χρυσούλας/hrisúlas/-ονομ-ενικ:Χρυσούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσούλα/hrisúla/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρυσούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσούληδες/hrisúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσουλαίοι/hrisuléi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσούληδων/hrisúlidhon/!~γενι-πληθ:Χρυσούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσουλαίων/hrisuléon/!~γενι-πληθ:Χρυσούλας-ο@wordElln,
* McsElln.Χρυσουλαίους/hrisuléus/!~αιτι-πληθ:Χρυσούλας-ο@wordElln,

× base-form: Χρυσούλας
× base-pronunciation: /hrisúlas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Χρυσούλας/hrisúlas/-Χρυσούλα/hrisúla/-Χρυσούλα/hrisúla/-Χρυσούλα/hrisúla/-Χρυσούληδες/hrisúlidhes/|Χρυσουλαίοι/hrisuléi/-Χρυσούληδων/hrisúlidhon/|Χρυσουλαίων/hrisuléon/-Χρυσούληδες/hrisúlidhes/|Χρυσουλαίους/hrisuléus/-Χρυσούληδες/hrisúlidhes/|Χρυσουλαίοι/hrisuléi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χρυσούλας

Χρυσούπολη-η/hrisúpoli-i/::
* McsEngl.wordElln.Χρυσούπολη-η/hrisúpoli-i/@wordElln,
* McsElln./hrisúpoli-i/Χρυσούπολη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.Χρυσούπολη-η/hrisúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Χρυσούπολη-η/hrisúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.Χρυσούπολη/hrisúpoli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Χρυσούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσούπολης/hrisúpolis/!~γενι-ενικ:Χρυσούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπόλεως/hrisupóleos/!~γενι-ενικ:Χρυσούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπόλεις/hrisupólis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Χρυσούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Χρυσουπόλεων/hrisupóleon/!~γενι-πληθ:Χρυσούπολη-η@wordElln,

× base-form: Χρυσούπολη
× base-pronunciation: /hrisúpoli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Χρυσούπολη/hrisúpoli/-Χρυσούπολης/hrisúpolis/|Χρυσουπόλεως/hrisupóleos/-Χρυσούπολη/hrisúpoli/-Χρυσούπολη/hrisúpoli/-Χρυσουπόλεις/hrisupólis/-Χρυσουπόλεων/hrisupóleon/-Χρυσουπόλεις/hrisupólis/-Χρυσουπόλεις/hrisupólis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Χρυσούπολη

χάβαρο-το/hávaro-to/::
* McsEngl.wordElln.χάβαρο-το/hávaro-to/@wordElln,
* McsElln./hávaro-to/χάβαρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάβαρο-το/hávaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάβαρο-το/hávaro-to/@wordElln,
* McsElln.χάβαρο/hávaro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάβαρο-το@wordElln,
* McsElln.χάβαρου/hávaru/!~γενι-ενικ:χάβαρο-το@wordElln,
* McsElln.χάβαρα/hávara/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάβαρο-το@wordElln,
* McsElln.χάβαρων/hávaron/!~γενι-πληθ:χάβαρο-το@wordElln,

× base-form: χάβαρο
× base-pronunciation: /hávaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάβαρο/hávaro/-χάβαρου/hávaru/-χάβαρο/hávaro/-χάβαρο/hávaro/-χάβαρα/hávara/-χάβαρων/hávaron/-χάβαρα/hávara/-χάβαρα/hávara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάβαρο

χάβρα-η/hávra-i/::
* McsEngl.wordElln.χάβρα-η/hávra-i/@wordElln,
* McsElln./hávra-i/χάβρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάβρα-η/hávra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάβρα-η/hávra-i/@wordElln,
* McsElln.χάβρα/hávra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάβρα-η@wordElln,
* McsElln.χάβρας/hávras/!~γενι-ενικ:χάβρα-η@wordElln,
* McsElln.χάβρες/hávres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάβρα-η@wordElln,
* McsElln.(χαβρών)/(havrón)/!~γενι-πληθ:χάβρα-η@wordElln,

× base-form: χάβρα
× base-pronunciation: /hávra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χάβρα/hávra/-χάβρας/hávras/-χάβρα/hávra/-χάβρα/hávra/-χάβρες/hávres/-(χαβρών)/(havrón)/-χάβρες/hávres/-χάβρες/hávres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: χάβρα

χάδι-το/hádhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χάδι-το/hádhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./hádhi-to-s/χάδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάδι-το/hádhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάδι-το/hádhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χάδι/hádhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάδι-το@wordElln,
* McsElln.χαδιού/hadhyyú/!~γενι-ενικ:χάδι-το@wordElln,
* McsElln.χάδια/hádhyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάδι-το@wordElln,
* McsElln.χαδιών/hadhyyón/!~γενι-πληθ:χάδι-το@wordElln,

× base-form: χάδι
× base-pronunciation: /hádhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάδι/hádhi/-χαδιού/hadhyyú/-χάδι/hádhi/-χάδι/hádhi/-χάδια/hádhyya/-χαδιών/hadhyyón/-χάδια/hádhyya/-χάδια/hádhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάδι

χάζι-το/házi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χάζι-το/házi-to-s/@wordElln,
* McsElln./házi-to-s/χάζι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάζι-το/házi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάζι-το/házi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χάζι/házi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάζι-το@wordElln,
* McsElln.χαζιού/hazzú/!~γενι-ενικ:χάζι-το@wordElln,
* McsElln.χάζια/házza/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάζι-το@wordElln,
* McsElln.χαζιών/hazzón/!~γενι-πληθ:χάζι-το@wordElln,

× base-form: χάζι
× base-pronunciation: /házi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάζι/házi/-χαζιού/hazzú/-χάζι/házi/-χάζι/házi/-χάζια/házza/-χαζιών/hazzón/-χάζια/házza/-χάζια/házza/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάζι

χάιδεμα-το/háidhema-to/::
* McsEngl.wordElln.χάιδεμα-το/háidhema-to/@wordElln,
* McsElln./háidhema-to/χάιδεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάιδεμα-το/háidhema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάιδεμα-το/háidhema-to/@wordElln,
* McsElln.χάιδεμα/háidhema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάιδεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαίδεματος/hédhematos/!~γενι-ενικ:χάιδεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαίδεματα/hédhemata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάιδεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαιδεμάτων/hedhemáton/!~γενι-πληθ:χάιδεμα-το@wordElln,

× base-form: χάιδεμα
× base-pronunciation: /háidhema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάιδεμα/háidhema/-χαίδεματος/hédhematos/-χάιδεμα/háidhema/-χάιδεμα/háidhema/-χαίδεματα/hédhemata/-χαιδεμάτων/hedhemáton/-χαίδεματα/hédhemata/-χαίδεματα/hédhemata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάιδεμα

χάκι-το/háki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χάκι-το/háki-to-s/@wordElln,
* McsElln./háki-to-s/χάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάκι-το/háki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάκι-το/háki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χάκι/háki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάκι-το@wordElln,
* McsElln.χακιού/hakkú/!~γενι-ενικ:χάκι-το@wordElln,
* McsElln.χάκια/hákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάκι-το@wordElln,
* McsElln.χακιών/hakkón/!~γενι-πληθ:χάκι-το@wordElln,

× base-form: χάκι
× base-pronunciation: /háki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάκι/háki/-χακιού/hakkú/-χάκι/háki/-χάκι/háki/-χάκια/hákka/-χακιών/hakkón/-χάκια/hákka/-χάκια/hákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάκι

χάλαρο-το/hálaro-to/::
* McsEngl.wordElln.χάλαρο-το/hálaro-to/@wordElln,
* McsElln./hálaro-to/χάλαρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάλαρο-το/hálaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάλαρο-το/hálaro-to/@wordElln,
* McsElln.χάλαρο/hálaro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάλαρο-το@wordElln,
* McsElln.χάλαρου/hálaru/!~γενι-ενικ:χάλαρο-το@wordElln,
* McsElln.χάλαρα/hálara/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάλαρο-το@wordElln,
* McsElln.χάλαρων/hálaron/!~γενι-πληθ:χάλαρο-το@wordElln,

× base-form: χάλαρο
× base-pronunciation: /hálaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάλαρο/hálaro/-χάλαρου/hálaru/-χάλαρο/hálaro/-χάλαρο/hálaro/-χάλαρα/hálara/-χάλαρων/hálaron/-χάλαρα/hálara/-χάλαρα/hálara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάλαρο

χάλαση-η/hálasi-i/::
* McsEngl.wordElln.χάλαση-η/hálasi-i/@wordElln,
* McsElln./hálasi-i/χάλαση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάλαση-η/hálasi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάλαση-η/hálasi-i/@wordElln,
* McsElln.χάλαση/hálasi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάλαση-η@wordElln,
* McsElln.χάλασης/hálasis/!~γενι-ενικ:χάλαση-η@wordElln,
* McsElln.χαλάσεως/haláseos/!~γενι-ενικ:χάλαση-η@wordElln,
* McsElln.χαλάσεις/halásis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάλαση-η@wordElln,
* McsElln.χαλάσεων/haláseon/!~γενι-πληθ:χάλαση-η@wordElln,

× base-form: χάλαση
× base-pronunciation: /hálasi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χάλαση/hálasi/-χάλασης/hálasis/|χαλάσεως/haláseos/-χάλαση/hálasi/-χάλαση/hálasi/-χαλάσεις/halásis/-χαλάσεων/haláseon/-χαλάσεις/halásis/-χαλάσεις/halásis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χάλαση

χάλασμα-το/hálazma-to/::
* McsEngl.wordElln.χάλασμα-το/hálazma-to/@wordElln,
* McsElln./hálazma-to/χάλασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάλασμα-το/hálazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάλασμα-το/hálazma-to/@wordElln,
* McsElln.χάλασμα/hálazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάλασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλάσματος/halázmatos/!~γενι-ενικ:χάλασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλάσματα/halázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάλασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλασμάτων/halazmáton/!~γενι-πληθ:χάλασμα-το@wordElln,

× base-form: χάλασμα
× base-pronunciation: /hálazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάλασμα/hálazma/-χαλάσματος/halázmatos/-χάλασμα/hálazma/-χάλασμα/hálazma/-χαλάσματα/halázmata/-χαλασμάτων/halazmáton/-χαλάσματα/halázmata/-χαλάσματα/halázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάλασμα

χάλι-το/háli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χάλι-το/háli-to-s/@wordElln,
* McsElln./háli-to-s/χάλι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάλι-το/háli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάλι-το/háli-to-s/@wordElln,
* McsElln.χάλι/háli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάλι-το@wordElln,
* McsElln.χάλια/hálla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάλι-το@wordElln,

× base-form: χάλι
× base-pronunciation: /háli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάλι/háli/-∅-χάλι/háli/-χάλι/háli/-χάλια/hálla/-∅-χάλια/hálla/-χάλια/hálla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χάλι

χάλκευμα-το/hálkevma-to/::
* McsEngl.wordElln.χάλκευμα-το/hálkevma-to/@wordElln,
* McsElln./hálkevma-to/χάλκευμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάλκευμα-το/hálkevma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάλκευμα-το/hálkevma-to/@wordElln,
* McsElln.χάλκευμα/hálkevma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάλκευμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκεύματος/halkévmatos/!~γενι-ενικ:χάλκευμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκεύματα/halkévmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάλκευμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκευμάτων/halkevmáton/!~γενι-πληθ:χάλκευμα-το@wordElln,

× base-form: χάλκευμα
× base-pronunciation: /hálkevma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάλκευμα/hálkevma/-χαλκεύματος/halkévmatos/-χάλκευμα/hálkevma/-χάλκευμα/hálkevma/-χαλκεύματα/halkévmata/-χαλκευμάτων/halkevmáton/-χαλκεύματα/halkévmata/-χαλκεύματα/halkévmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάλκευμα

χάλκευση-η/hálkefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.χάλκευση-η/hálkefsi-i/@wordElln,
* McsElln./hálkefsi-i/χάλκευση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάλκευση-η/hálkefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάλκευση-η/hálkefsi-i/@wordElln,
* McsElln.χάλκευση/hálkefsi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάλκευση-η@wordElln,
* McsElln.χάλκευσης/hálkefsis/!~γενι-ενικ:χάλκευση-η@wordElln,
* McsElln.χαλκεύσεως/halkéfseos/!~γενι-ενικ:χάλκευση-η@wordElln,
* McsElln.χαλκεύσεις/halkéfsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάλκευση-η@wordElln,
* McsElln.χαλκεύσεων/halkéfseon/!~γενι-πληθ:χάλκευση-η@wordElln,

× base-form: χάλκευση
× base-pronunciation: /hálkefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χάλκευση/hálkefsi/-χάλκευσης/hálkefsis/|χαλκεύσεως/halkéfseos/-χάλκευση/hálkefsi/-χάλκευση/hálkefsi/-χαλκεύσεις/halkéfsis/-χαλκεύσεων/halkéfseon/-χαλκεύσεις/halkéfsis/-χαλκεύσεις/halkéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χάλκευση

χάλκωμα-το/hálkoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χάλκωμα-το/hálkoma-to/@wordElln,
* McsElln./hálkoma-to/χάλκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάλκωμα-το/hálkoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάλκωμα-το/hálkoma-to/@wordElln,
* McsElln.χάλκωμα/hálkoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάλκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκώματος/halkómatos/!~γενι-ενικ:χάλκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκώματα/halkómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάλκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκωμάτων/halkomáton/!~γενι-πληθ:χάλκωμα-το@wordElln,

× base-form: χάλκωμα
× base-pronunciation: /hálkoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάλκωμα/hálkoma/-χαλκώματος/halkómatos/-χάλκωμα/hálkoma/-χάλκωμα/hálkoma/-χαλκώματα/halkómata/-χαλκωμάτων/halkomáton/-χαλκώματα/halkómata/-χαλκώματα/halkómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάλκωμα

χάλυβας-ο/hálivas-o/::
* McsEngl.wordElln.χάλυβας-ο/hálivas-o/@wordElln,
* McsElln./hálivas-o/χάλυβας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάλυβας-ο/hálivas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάλυβας-ο/hálivas-o/@wordElln,
* McsElln.χάλυβας/hálivas/-ονομ-ενικ:χάλυβας-ο@wordElln,
* McsElln.χάλυβα/háliva/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάλυβας-ο@wordElln,
* McsElln.χάλυβες/hálives/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάλυβας-ο@wordElln,
* McsElln.χαλύβων/halívon/!~γενι-πληθ:χάλυβας-ο@wordElln,

× base-form: χάλυβας
× base-pronunciation: /hálivas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χάλυβας/hálivas/-χάλυβα/háliva/-χάλυβα/háliva/-χάλυβα/háliva/-χάλυβες/hálives/-χαλύβων/halívon/-χάλυβες/hálives/-χάλυβες/hálives/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάλυβας

χάνης-ο/hánis-o/::
* McsEngl.wordElln.χάνης-ο/hánis-o/@wordElln,
* McsElln./hánis-o/χάνης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάνης-ο/hánis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάνης-ο/hánis-o/@wordElln,
* McsElln.χάνης/hánis/-ονομ-ενικ:χάνης-ο@wordElln,
* McsElln.χάνη/háni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάνης-ο@wordElln,
* McsElln.χάνες/hánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάνης-ο@wordElln,
* McsElln.χανών/hanón/!~γενι-πληθ:χάνης-ο@wordElln,

× base-form: χάνης
× base-pronunciation: /hánis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χάνης/hánis/-χάνη/háni/-χάνη/háni/-χάνη/háni/-χάνες/hánes/-χανών/hanón/-χάνες/hánes/-χάνες/hánes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάνης

χάνι-το/háni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χάνι-το/háni-to-s/@wordElln,
* McsElln./háni-to-s/χάνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάνι-το/háni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάνι-το/háni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χάνι/háni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάνι-το@wordElln,
* McsElln.χανιού/hannú/!~γενι-ενικ:χάνι-το@wordElln,
* McsElln.χάνια/hánna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάνι-το@wordElln,
* McsElln.χανιών/hannón/!~γενι-πληθ:χάνι-το@wordElln,

× base-form: χάνι
× base-pronunciation: /háni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάνι/háni/-χανιού/hannú/-χάνι/háni/-χάνι/háni/-χάνια/hánna/-χανιών/hannón/-χάνια/hánna/-χάνια/hánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάνι

χάννος-ο/hános-o/::
* McsEngl.wordElln.χάννος-ο/hános-o/@wordElln,
* McsElln./hános-o/χάννος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάννος-ο/hános-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάννος-ο/hános-o/@wordElln,
* McsElln.χάννος/hános/-ονομ-ενικ:χάννος-ο@wordElln,
* McsElln.χάννου/hánu/!~γενι-ενικ:χάννος-ο@wordElln,
* McsElln.χάννο/háno/!~αιτι-ενικ:χάννος-ο@wordElln,
* McsElln.χάννε/háne/!~κλητ-ενικ:χάννος-ο@wordElln,
* McsElln.χάννοι/háni/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χάννος-ο@wordElln,
* McsElln.χάννων/hánon/!~γενι-πληθ:χάννος-ο@wordElln,
* McsElln.χάννους/hánus/!~αιτι-πληθ:χάννος-ο@wordElln,

× base-form: χάννος
× base-pronunciation: /hános/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χάννος/hános/-χάννου/hánu/-χάννο/háno/-χάννε/háne/-χάννοι/háni/-χάννων/hánon/-χάννους/hánus/-χάννοι/háni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάννος

χάνος-ο/hános-o/::
* McsEngl.wordElln.χάνος-ο/hános-o/@wordElln,
* McsElln./hános-o/χάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάνος-ο/hános-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάνος-ο/hános-o/@wordElln,
* McsElln.χάνος/hános/-ονομ-ενικ:χάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χάνου/hánu/!~γενι-ενικ:χάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χάνο/háno/!~αιτι-ενικ:χάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χάνε/háne/!~κλητ-ενικ:χάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χάνοι/háni/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χάνων/hánon/!~γενι-πληθ:χάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χάνους/hánus/!~αιτι-πληθ:χάνος-ο@wordElln,

× base-form: χάνος
× base-pronunciation: /hános/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χάνος/hános/-χάνου/hánu/-χάνο/háno/-χάνε/háne/-χάνοι/háni/-χάνων/hánon/-χάνους/hánus/-χάνοι/háni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάνος

χάντρα-η/hádra-i/::
* McsEngl.wordElln.χάντρα-η/hádra-i/@wordElln,
* McsElln./hádra-i/χάντρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάντρα-η/hádra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάντρα-η/hádra-i/@wordElln,
* McsElln.χάντρα/hádra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάντρα-η@wordElln,
* McsElln.χάντρας/hádras/!~γενι-ενικ:χάντρα-η@wordElln,
* McsElln.χάντρες/hádres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάντρα-η@wordElln,
* McsElln.χαντρών/hadrón/!~γενι-πληθ:χάντρα-η@wordElln,

× base-form: χάντρα
× base-pronunciation: /hádra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χάντρα/hádra/-χάντρας/hádras/-χάντρα/hádra/-χάντρα/hádra/-χάντρες/hádres/-χαντρών/hadrón/-χάντρες/hádres/-χάντρες/hádres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάντρα

χάπατο-το/hápato-to/::
* McsEngl.wordElln.χάπατο-το/hápato-to/@wordElln,
* McsElln./hápato-to/χάπατο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάπατο-το/hápato-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάπατο-το/hápato-to/@wordElln,
* McsElln.χάπατο/hápato/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάπατο-το@wordElln,
* McsElln.χάπατου/hápatu/!~γενι-ενικ:χάπατο-το@wordElln,
* McsElln.χάπατα/hápata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάπατο-το@wordElln,
* McsElln.χάπατων/hápaton/!~γενι-πληθ:χάπατο-το@wordElln,

× base-form: χάπατο
× base-pronunciation: /hápato/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάπατο/hápato/-χάπατου/hápatu/-χάπατο/hápato/-χάπατο/hápato/-χάπατα/hápata/-χάπατων/hápaton/-χάπατα/hápata/-χάπατα/hápata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάπατο

χάπι-το/hápi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χάπι-το/hápi-to-s/@wordElln,
* McsElln./hápi-to-s/χάπι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάπι-το/hápi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάπι-το/hápi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χάπι/hápi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάπι-το@wordElln,
* McsElln.χαπιού/hapyyú/!~γενι-ενικ:χάπι-το@wordElln,
* McsElln.χάπια/hápyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάπι-το@wordElln,
* McsElln.χαπιών/hapyyón/!~γενι-πληθ:χάπι-το@wordElln,

× base-form: χάπι
× base-pronunciation: /hápi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάπι/hápi/-χαπιού/hapyyú/-χάπι/hápi/-χάπι/hápi/-χάπια/hápyya/-χαπιών/hapyyón/-χάπια/hápyya/-χάπια/hápyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάπι

χάραγμα-το/hárayma-to/::
* McsEngl.wordElln.χάραγμα-το/hárayma-to/@wordElln,
* McsElln./hárayma-to/χάραγμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάραγμα-το/hárayma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάραγμα-το/hárayma-to/@wordElln,
* McsElln.χάραγμα/hárayma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάραγμα-το@wordElln,
* McsElln.χαράγματος/haráymatos/!~γενι-ενικ:χάραγμα-το@wordElln,
* McsElln.χαράγματα/haráymata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάραγμα-το@wordElln,
* McsElln.χαραγμάτων/haraymáton/!~γενι-πληθ:χάραγμα-το@wordElln,

× base-form: χάραγμα
× base-pronunciation: /hárayma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάραγμα/hárayma/-χαράγματος/haráymatos/-χάραγμα/hárayma/-χάραγμα/hárayma/-χαράγματα/haráymata/-χαραγμάτων/haraymáton/-χαράγματα/haráymata/-χαράγματα/haráymata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάραγμα

χάρακας-ο/hárakas-o/::
* McsEngl.wordElln.χάρακας-ο/hárakas-o/@wordElln,
* McsElln./hárakas-o/χάρακας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάρακας-ο/hárakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάρακας-ο/hárakas-o/@wordElln,
* McsElln.χάρακας/hárakas/-ονομ-ενικ:χάρακας-ο@wordElln,
* McsElln.χάρακα/háraka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάρακας-ο@wordElln,
* McsElln.χάρακες/hárakes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάρακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαράκων/harákon/!~γενι-πληθ:χάρακας-ο@wordElln,

× base-form: χάρακας
× base-pronunciation: /hárakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χάρακας/hárakas/-χάρακα/háraka/-χάρακα/háraka/-χάρακα/háraka/-χάρακες/hárakes/-χαράκων/harákon/-χάρακες/hárakes/-χάρακες/hárakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάρακας

χάραμα-το/hárama-to/::
* McsEngl.wordElln.χάραμα-το/hárama-to/@wordElln,
* McsElln./hárama-to/χάραμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάραμα-το/hárama-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάραμα-το/hárama-to/@wordElln,
* McsElln.χάραμα/hárama/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάραμα-το@wordElln,
* McsElln.χαράματος/harámatos/!~γενι-ενικ:χάραμα-το@wordElln,
* McsElln.χαράματα/harámata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάραμα-το@wordElln,
* McsElln.χαραμάτων/haramáton/!~γενι-πληθ:χάραμα-το@wordElln,

× base-form: χάραμα
× base-pronunciation: /hárama/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάραμα/hárama/-χαράματος/harámatos/-χάραμα/hárama/-χάραμα/hárama/-χαράματα/harámata/-χαραμάτων/haramáton/-χαράματα/harámata/-χαράματα/harámata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάραμα

χάραξη-η/háraksi-i/::
* McsEngl.wordElln.χάραξη-η/háraksi-i/@wordElln,
* McsElln./háraksi-i/χάραξη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάραξη-η/háraksi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάραξη-η/háraksi-i/@wordElln,
* McsElln.χάραξη/háraksi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάραξη-η@wordElln,
* McsElln.χάραξης/háraksis/!~γενι-ενικ:χάραξη-η@wordElln,
* McsElln.χαράξεως/harákseos/!~γενι-ενικ:χάραξη-η@wordElln,
* McsElln.χαράξεις/haráksis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάραξη-η@wordElln,
* McsElln.χαράξεων/harákseon/!~γενι-πληθ:χάραξη-η@wordElln,

× base-form: χάραξη
× base-pronunciation: /háraksi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χάραξη/háraksi/-χάραξης/háraksis/|χαράξεως/harákseos/-χάραξη/háraksi/-χάραξη/háraksi/-χαράξεις/haráksis/-χαράξεων/harákseon/-χαράξεις/haráksis/-χαράξεις/haráksis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χάραξη

χάρβαλο-το/hárvalo-to/::
* McsEngl.wordElln.χάρβαλο-το/hárvalo-to/@wordElln,
* McsElln./hárvalo-to/χάρβαλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάρβαλο-το/hárvalo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάρβαλο-το/hárvalo-to/@wordElln,
* McsElln.χάρβαλο/hárvalo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάρβαλο-το@wordElln,
* McsElln.χάρβαλου/hárvalu/!~γενι-ενικ:χάρβαλο-το@wordElln,
* McsElln.χάρβαλα/hárvala/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάρβαλο-το@wordElln,
* McsElln.χάρβαλων/hárvalon/!~γενι-πληθ:χάρβαλο-το@wordElln,

× base-form: χάρβαλο
× base-pronunciation: /hárvalo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάρβαλο/hárvalo/-χάρβαλου/hárvalu/-χάρβαλο/hárvalo/-χάρβαλο/hárvalo/-χάρβαλα/hárvala/-χάρβαλων/hárvalon/-χάρβαλα/hárvala/-χάρβαλα/hárvala/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάρβαλο

χάρη-η/hári-i/::
* McsEngl.wordElln.χάρη-η/hári-i/@wordElln,
* McsElln./hári-i/χάρη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάρη-η/hári-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάρη-η/hári-i/@wordElln,
* McsElln.χάρη/hári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάρη-η@wordElln,
* McsElln.χάρης/háris/!~γενι-ενικ:χάρη-η@wordElln,
* McsElln.χάρες/háres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάρη-η@wordElln,
* McsElln.χαρών/harón/!~γενι-πληθ:χάρη-η@wordElln,

× base-form: χάρη
× base-pronunciation: /hári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χάρη/hári/-χάρης/háris/-χάρη/hári/-χάρη/hári/-χάρες/háres/-χαρών/harón/-χάρες/háres/-χάρες/háres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάρη

χάρισμα-το/hárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.χάρισμα-το/hárizma-to/@wordElln,
* McsElln./hárizma-to/χάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάρισμα-το/hárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάρισμα-το/hárizma-to/@wordElln,
* McsElln.χάρισμα/hárizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρίσματος/harízmatos/!~γενι-ενικ:χάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρίσματα/harízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρισμάτων/harizmáton/!~γενι-πληθ:χάρισμα-το@wordElln,

× base-form: χάρισμα
× base-pronunciation: /hárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάρισμα/hárizma/-χαρίσματος/harízmatos/-χάρισμα/hárizma/-χάρισμα/hárizma/-χαρίσματα/harízmata/-χαρισμάτων/harizmáton/-χαρίσματα/harízmata/-χαρίσματα/harízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάρισμα

χάρος-ο/háros-o/::
* McsEngl.wordElln.χάρος-ο/háros-o/@wordElln,
* McsElln./háros-o/χάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάρος-ο/háros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάρος-ο/háros-o/@wordElln,
* McsElln.χάρος/háros/-ονομ-ενικ:χάρος-ο@wordElln,
* McsElln.χάρου/háru/!~γενι-ενικ:χάρος-ο@wordElln,
* McsElln.χάρο/háro/!~αιτι-ενικ:χάρος-ο@wordElln,
* McsElln.χάρε/háre/!~κλητ-ενικ:χάρος-ο@wordElln,
* McsElln.χάροι/hári/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χάρος-ο@wordElln,
* McsElln.χάρων/háron/!~γενι-πληθ:χάρος-ο@wordElln,
* McsElln.χάρους/hárus/!~αιτι-πληθ:χάρος-ο@wordElln,

× base-form: χάρος
× base-pronunciation: /háros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χάρος/háros/-χάρου/háru/-χάρο/háro/-χάρε/háre/-χάροι/hári/-χάρων/háron/-χάρους/hárus/-χάροι/hári/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάρος

χάρτης-ο/hártis-o/::
* McsEngl.wordElln.χάρτης-ο/hártis-o/@wordElln,
* McsElln./hártis-o/χάρτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάρτης-ο/hártis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάρτης-ο/hártis-o/@wordElln,
* McsElln.χάρτης/hártis/-ονομ-ενικ:χάρτης-ο@wordElln,
* McsElln.χάρτη/hárti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάρτης-ο@wordElln,
* McsElln.χάρτες/hártes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάρτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτών/hartón/!~γενι-πληθ:χάρτης-ο@wordElln,

× base-form: χάρτης
× base-pronunciation: /hártis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χάρτης/hártis/-χάρτη/hárti/-χάρτη/hárti/-χάρτη/hárti/-χάρτες/hártes/-χαρτών/hartón/-χάρτες/hártes/-χάρτες/hártes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάρτης

χάρτωμα-το/hártoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χάρτωμα-το/hártoma-to/@wordElln,
* McsElln./hártoma-to/χάρτωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάρτωμα-το/hártoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάρτωμα-το/hártoma-to/@wordElln,
* McsElln.χάρτωμα/hártoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάρτωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτώματος/hartómatos/!~γενι-ενικ:χάρτωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτώματα/hartómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάρτωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτωμάτων/hartomáton/!~γενι-πληθ:χάρτωμα-το@wordElln,

× base-form: χάρτωμα
× base-pronunciation: /hártoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάρτωμα/hártoma/-χαρτώματος/hartómatos/-χάρτωμα/hártoma/-χάρτωμα/hártoma/-χαρτώματα/hartómata/-χαρτωμάτων/hartomáton/-χαρτώματα/hartómata/-χαρτώματα/hartómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάρτωμα

χάση-η/hási-i/::
* McsEngl.wordElln.χάση-η/hási-i/@wordElln,
* McsElln./hási-i/χάση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάση-η/hási-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάση-η/hási-i/@wordElln,
* McsElln.χάση/hási/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάση-η@wordElln,
* McsElln.χάσης/hásis/!~γενι-ενικ:χάση-η@wordElln,
* McsElln.χάσες/háses/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάση-η@wordElln,

× base-form: χάση
× base-pronunciation: /hási/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χάση/hási/-χάσης/hásis/-χάση/hási/-χάση/hási/-χάσες/háses/-∅-χάσες/háses/-χάσες/háses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χάση

χάσι-το/hási-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χάσι-το/hási-to-s/@wordElln,
* McsElln./hási-to-s/χάσι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάσι-το/hási-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάσι-το/hási-to-s/@wordElln,
* McsElln.χάσι/hási/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάσι-το@wordElln,
* McsElln.χασιού/hassú/!~γενι-ενικ:χάσι-το@wordElln,
* McsElln.χάσια/hássa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάσι-το@wordElln,
* McsElln.χασιών/hassón/!~γενι-πληθ:χάσι-το@wordElln,

× base-form: χάσι
× base-pronunciation: /hási/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάσι/hási/-χασιού/hassú/-χάσι/hási/-χάσι/hási/-χάσια/hássa/-χασιών/hassón/-χάσια/hássa/-χάσια/hássa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάσι

χάσιμο-το/hásimo-to/::
* McsEngl.wordElln.χάσιμο-το/hásimo-to/@wordElln,
* McsElln./hásimo-to/χάσιμο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάσιμο-το/hásimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάσιμο-το/hásimo-to/@wordElln,
* McsElln.χάσιμο/hásimo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάσιμο-το@wordElln,
* McsElln.χασίματος/hasímatos/!~γενι-ενικ:χάσιμο-το@wordElln,
* McsElln.χασίματα/hasímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάσιμο-το@wordElln,
* McsElln.χασιμάτων/hasimáton/!~γενι-πληθ:χάσιμο-το@wordElln,

× base-form: χάσιμο
× base-pronunciation: /hásimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάσιμο/hásimo/-χασίματος/hasímatos/-χάσιμο/hásimo/-χάσιμο/hásimo/-χασίματα/hasímata/-χασιμάτων/hasimáton/-χασίματα/hasímata/-χασίματα/hasímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάσιμο

χάσιο-το/hásio-to/::
* McsEngl.wordElln.χάσιο-το/hásio-to/@wordElln,
* McsElln./hásio-to/χάσιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάσιο-το/hásio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάσιο-το/hásio-to/@wordElln,
* McsElln.χάσιο/hásio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάσιο-το@wordElln,
* McsElln.χάσιου/hásiu/!~γενι-ενικ:χάσιο-το@wordElln,
* McsElln.χάσια/hásia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάσιο-το@wordElln,
* McsElln.χάσιων/hásion/!~γενι-πληθ:χάσιο-το@wordElln,

× base-form: χάσιο
× base-pronunciation: /hásio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάσιο/hásio/-χάσιου/hásiu/-χάσιο/hásio/-χάσιο/hásio/-χάσια/hásia/-χάσιων/hásion/-χάσια/hásia/-χάσια/hásia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάσιο

χάσμα-το/házma-to/::
* McsEngl.wordElln.χάσμα-το/házma-to/@wordElln,
* McsElln./házma-to/χάσμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάσμα-το/házma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάσμα-το/házma-to/@wordElln,
* McsElln.χάσμα/házma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάσμα-το@wordElln,
* McsElln.χάσματος/házmatos/!~γενι-ενικ:χάσμα-το@wordElln,
* McsElln.χάσματα/házmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάσμα-το@wordElln,
* McsElln.χασμάτων/hazmáton/!~γενι-πληθ:χάσμα-το@wordElln,

× base-form: χάσμα
× base-pronunciation: /házma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάσμα/házma/-χάσματος/házmatos/-χάσμα/házma/-χάσμα/házma/-χάσματα/házmata/-χασμάτων/hazmáton/-χάσματα/házmata/-χάσματα/házmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάσμα

χάσμαλο-το/házmalo-to/::
* McsEngl.wordElln.χάσμαλο-το/házmalo-to/@wordElln,
* McsElln./házmalo-to/χάσμαλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάσμαλο-το/házmalo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάσμαλο-το/házmalo-to/@wordElln,
* McsElln.χάσμαλο/házmalo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάσμαλο-το@wordElln,
* McsElln.χάσμαλου/házmalu/!~γενι-ενικ:χάσμαλο-το@wordElln,
* McsElln.χάσμαλα/házmala/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάσμαλο-το@wordElln,
* McsElln.χάσμαλων/házmalon/!~γενι-πληθ:χάσμαλο-το@wordElln,

× base-form: χάσμαλο
× base-pronunciation: /házmalo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάσμαλο/házmalo/-χάσμαλου/házmalu/-χάσμαλο/házmalo/-χάσμαλο/házmalo/-χάσμαλα/házmala/-χάσμαλων/házmalon/-χάσμαλα/házmala/-χάσμαλα/házmala/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάσμαλο

χάσμημα-το/házmima-to/::
* McsEngl.wordElln.χάσμημα-το/házmima-to/@wordElln,
* McsElln./házmima-to/χάσμημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάσμημα-το/házmima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάσμημα-το/házmima-to/@wordElln,
* McsElln.χάσμημα/házmima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάσμημα-το@wordElln,
* McsElln.χασμήματος/hazmímatos/!~γενι-ενικ:χάσμημα-το@wordElln,
* McsElln.χασμήματα/hazmímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάσμημα-το@wordElln,
* McsElln.χασμημάτων/hazmimáton/!~γενι-πληθ:χάσμημα-το@wordElln,

× base-form: χάσμημα
× base-pronunciation: /házmima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάσμημα/házmima/-χασμήματος/hazmímatos/-χάσμημα/házmima/-χάσμημα/házmima/-χασμήματα/hazmímata/-χασμημάτων/hazmimáton/-χασμήματα/hazmímata/-χασμήματα/hazmímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάσμημα

χάχανο-το/háhano-to/::
* McsEngl.wordElln.χάχανο-το/háhano-to/@wordElln,
* McsElln./háhano-to/χάχανο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χάχανο-το/háhano-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χάχανο-το/háhano-to/@wordElln,
* McsElln.χάχανο/háhano/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χάχανο-το@wordElln,
* McsElln.χάχανου/háhanu/!~γενι-ενικ:χάχανο-το@wordElln,
* McsElln.χάχανα/háhana/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χάχανο-το@wordElln,
* McsElln.χάχανων/háhanon/!~γενι-πληθ:χάχανο-το@wordElln,

× base-form: χάχανο
× base-pronunciation: /háhano/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χάχανο/háhano/-χάχανου/háhanu/-χάχανο/háhano/-χάχανο/háhano/-χάχανα/háhana/-χάχανων/háhanon/-χάχανα/háhana/-χάχανα/háhana/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χάχανο

χέδρωπας-ο/hédhropas-o/::
* McsEngl.wordElln.χέδρωπας-ο/hédhropas-o/@wordElln,
* McsElln./hédhropas-o/χέδρωπας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χέδρωπας-ο/hédhropas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χέδρωπας-ο/hédhropas-o/@wordElln,
* McsElln.χέδρωπας/hédhropas/-ονομ-ενικ:χέδρωπας-ο@wordElln,
* McsElln.χέδρωπα/hédhropa/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χέδρωπας-ο@wordElln,
* McsElln.χέδρωπες/hédhropes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χέδρωπας-ο@wordElln,
* McsElln.χεδρώπων/hedhrópon/!~γενι-πληθ:χέδρωπας-ο@wordElln,

× base-form: χέδρωπας
× base-pronunciation: /hédhropas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χέδρωπας/hédhropas/-χέδρωπα/hédhropa/-χέδρωπα/hédhropa/-χέδρωπα/hédhropa/-χέδρωπες/hédhropes/-χεδρώπων/hedhrópon/-χέδρωπες/hédhropes/-χέδρωπες/hédhropes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χέδρωπας

χέλι-το/héli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χέλι-το/héli-to-s/@wordElln,
* McsElln./héli-to-s/χέλι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χέλι-το/héli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χέλι-το/héli-to-s/@wordElln,
* McsElln.χέλι/héli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χέλι-το@wordElln,
* McsElln.χελιού/hellú/!~γενι-ενικ:χέλι-το@wordElln,
* McsElln.χέλια/hélla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χέλι-το@wordElln,
* McsElln.χελιών/hellón/!~γενι-πληθ:χέλι-το@wordElln,

× base-form: χέλι
× base-pronunciation: /héli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χέλι/héli/-χελιού/hellú/-χέλι/héli/-χέλι/héli/-χέλια/hélla/-χελιών/hellón/-χέλια/hélla/-χέλια/hélla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χέλι

χένα-η/héna-i/::
* McsEngl.wordElln.χένα-η/héna-i/@wordElln,
* McsElln./héna-i/χένα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χένα-η/héna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χένα-η/héna-i/@wordElln,
* McsElln.χένα/héna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χένα-η@wordElln,
* McsElln.χένας/hénas/!~γενι-ενικ:χένα-η@wordElln,
* McsElln.χένες/hénes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χένα-η@wordElln,
* McsElln.χενών/henón/!~γενι-πληθ:χένα-η@wordElln,

× base-form: χένα
× base-pronunciation: /héna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χένα/héna/-χένας/hénas/-χένα/héna/-χένα/héna/-χένες/hénes/-χενών/henón/-χένες/hénes/-χένες/hénes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χένα

χέρα-η/héra-i/::
* McsEngl.wordElln.χέρα-η/héra-i/@wordElln,
* McsElln./héra-i/χέρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χέρα-η/héra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χέρα-η/héra-i/@wordElln,
* McsElln.χέρα/héra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χέρα-η@wordElln,
* McsElln.χέρας/héras/!~γενι-ενικ:χέρα-η@wordElln,
* McsElln.χέρες/héres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χέρα-η@wordElln,

× base-form: χέρα
× base-pronunciation: /héra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χέρα/héra/-χέρας/héras/-χέρα/héra/-χέρα/héra/-χέρες/héres/-∅-χέρες/héres/-χέρες/héres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χέρα

χέρι-το/héri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χέρι-το/héri-to-s/@wordElln,
* McsElln./héri-to-s/χέρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χέρι-το/héri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χέρι-το/héri-to-s/@wordElln,
* McsElln.χέρι/héri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χέρι-το@wordElln,
* McsElln.χεριού/heryyú/!~γενι-ενικ:χέρι-το@wordElln,
* McsElln.χέρια/héryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χέρι-το@wordElln,
* McsElln.χεριών/heryyón/!~γενι-πληθ:χέρι-το@wordElln,

× base-form: χέρι
× base-pronunciation: /héri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χέρι/héri/-χεριού/heryyú/-χέρι/héri/-χέρι/héri/-χέρια/héryya/-χεριών/heryyón/-χέρια/héryya/-χέρια/héryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χέρι

χέρσωμα-το/hérsoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χέρσωμα-το/hérsoma-to/@wordElln,
* McsElln./hérsoma-to/χέρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χέρσωμα-το/hérsoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χέρσωμα-το/hérsoma-to/@wordElln,
* McsElln.χέρσωμα/hérsoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χέρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.χερσώματος/hersómatos/!~γενι-ενικ:χέρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.χερσώματα/hersómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χέρσωμα-το@wordElln,
* McsElln.χερσωμάτων/hersomáton/!~γενι-πληθ:χέρσωμα-το@wordElln,

× base-form: χέρσωμα
× base-pronunciation: /hérsoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χέρσωμα/hérsoma/-χερσώματος/hersómatos/-χέρσωμα/hérsoma/-χέρσωμα/hérsoma/-χερσώματα/hersómata/-χερσωμάτων/hersomáton/-χερσώματα/hersómata/-χερσώματα/hersómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χέρσωμα

χέρσωση-η/hérsosi-i/::
* McsEngl.wordElln.χέρσωση-η/hérsosi-i/@wordElln,
* McsElln./hérsosi-i/χέρσωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χέρσωση-η/hérsosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χέρσωση-η/hérsosi-i/@wordElln,
* McsElln.χέρσωση/hérsosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χέρσωση-η@wordElln,
* McsElln.χέρσωσης/hérsosis/!~γενι-ενικ:χέρσωση-η@wordElln,
* McsElln.χερσώσεως/hersóseos/!~γενι-ενικ:χέρσωση-η@wordElln,
* McsElln.χερσώσεις/hersósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χέρσωση-η@wordElln,
* McsElln.χερσώσεων/hersóseon/!~γενι-πληθ:χέρσωση-η@wordElln,

× base-form: χέρσωση
× base-pronunciation: /hérsosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χέρσωση/hérsosi/-χέρσωσης/hérsosis/|χερσώσεως/hersóseos/-χέρσωση/hérsosi/-χέρσωση/hérsosi/-χερσώσεις/hersósis/-χερσώσεων/hersóseon/-χερσώσεις/hersósis/-χερσώσεις/hersósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χέρσωση

χέσιμο-το/hésimo-to/::
* McsEngl.wordElln.χέσιμο-το/hésimo-to/@wordElln,
* McsElln./hésimo-to/χέσιμο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χέσιμο-το/hésimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χέσιμο-το/hésimo-to/@wordElln,
* McsElln.χέσιμο/hésimo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χέσιμο-το@wordElln,
* McsElln.χεσίματος/hesímatos/!~γενι-ενικ:χέσιμο-το@wordElln,
* McsElln.χεσίματα/hesímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χέσιμο-το@wordElln,
* McsElln.χεσιμάτων/hesimáton/!~γενι-πληθ:χέσιμο-το@wordElln,

× base-form: χέσιμο
× base-pronunciation: /hésimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χέσιμο/hésimo/-χεσίματος/hesímatos/-χέσιμο/hésimo/-χέσιμο/hésimo/-χεσίματα/hesímata/-χεσιμάτων/hesimáton/-χεσίματα/hesímata/-χεσίματα/hesímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χέσιμο

χέστρα-η/héstra-i/::
* McsEngl.wordElln.χέστρα-η/héstra-i/@wordElln,
* McsElln./héstra-i/χέστρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χέστρα-η/héstra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χέστρα-η/héstra-i/@wordElln,
* McsElln.χέστρα/héstra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χέστρα-η@wordElln,
* McsElln.χέστρας/héstras/!~γενι-ενικ:χέστρα-η@wordElln,
* McsElln.χέστρες/héstres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χέστρα-η@wordElln,

× base-form: χέστρα
× base-pronunciation: /héstra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χέστρα/héstra/-χέστρας/héstras/-χέστρα/héstra/-χέστρα/héstra/-χέστρες/héstres/-∅-χέστρες/héstres/-χέστρες/héstres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χέστρα

χήνα-η/hína-i/::
* McsEngl.wordElln.χήνα-η/hína-i/@wordElln,
* McsElln./hína-i/χήνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χήνα-η/hína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χήνα-η/hína-i/@wordElln,
* McsElln.χήνα/hína/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χήνα-η@wordElln,
* McsElln.χήνας/hínas/!~γενι-ενικ:χήνα-η@wordElln,
* McsElln.χήνες/hínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χήνα-η@wordElln,
* McsElln.χηνών/hinón/!~γενι-πληθ:χήνα-η@wordElln,

× base-form: χήνα
× base-pronunciation: /hína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χήνα/hína/-χήνας/hínas/-χήνα/hína/-χήνα/hína/-χήνες/hínes/-χηνών/hinón/-χήνες/hínes/-χήνες/hínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χήνα

χήνος-ο/hínos-o/::
* McsEngl.wordElln.χήνος-ο/hínos-o/@wordElln,
* McsElln./hínos-o/χήνος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χήνος-ο/hínos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χήνος-ο/hínos-o/@wordElln,
* McsElln.χήνος/hínos/-ονομ-ενικ:χήνος-ο@wordElln,
* McsElln.χήνου/hínu/!~γενι-ενικ:χήνος-ο@wordElln,
* McsElln.χήνο/híno/!~αιτι-ενικ:χήνος-ο@wordElln,
* McsElln.χήνε/híne/!~κλητ-ενικ:χήνος-ο@wordElln,
* McsElln.χήνοι/híni/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χήνος-ο@wordElln,
* McsElln.χήνων/hínon/!~γενι-πληθ:χήνος-ο@wordElln,
* McsElln.χήνους/hínus/!~αιτι-πληθ:χήνος-ο@wordElln,

× base-form: χήνος
× base-pronunciation: /hínos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χήνος/hínos/-χήνου/hínu/-χήνο/híno/-χήνε/híne/-χήνοι/híni/-χήνων/hínon/-χήνους/hínus/-χήνοι/híni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χήνος

χήρα-η/híra-i/::
* McsEngl.wordElln.χήρα-η/híra-i/@wordElln,
* McsElln./híra-i/χήρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χήρα-η/híra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χήρα-η/híra-i/@wordElln,
* McsElln.χήρα/híra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χήρα-η@wordElln,
* McsElln.χήρας/híras/!~γενι-ενικ:χήρα-η@wordElln,
* McsElln.χήρες/híres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χήρα-η@wordElln,
* McsElln.χηρών/hirón/!~γενι-πληθ:χήρα-η@wordElln,

× base-form: χήρα
× base-pronunciation: /híra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χήρα/híra/-χήρας/híras/-χήρα/híra/-χήρα/híra/-χήρες/híres/-χηρών/hirón/-χήρες/híres/-χήρες/híres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χήρα

χήρος-ο/híros-o/::
* McsEngl.wordElln.χήρος-ο/híros-o/@wordElln,
* McsElln./híros-o/χήρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χήρος-ο/híros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χήρος-ο/híros-o/@wordElln,
* McsElln.χήρος/híros/-ονομ-ενικ:χήρος-ο@wordElln,
* McsElln.χήρου/híru/!~γενι-ενικ:χήρος-ο@wordElln,
* McsElln.χήρο/híro/!~αιτι-ενικ:χήρος-ο@wordElln,
* McsElln.χήρε/híre/!~κλητ-ενικ:χήρος-ο@wordElln,
* McsElln.χήροι/híri/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χήρος-ο@wordElln,
* McsElln.χήρων/híron/!~γενι-πληθ:χήρος-ο@wordElln,
* McsElln.χήρους/hírus/!~αιτι-πληθ:χήρος-ο@wordElln,

× base-form: χήρος
× base-pronunciation: /híros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χήρος/híros/-χήρου/híru/-χήρο/híro/-χήρε/híre/-χήροι/híri/-χήρων/híron/-χήρους/hírus/-χήροι/híri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χήρος

χίασμα-το/híazma-to/::
* McsEngl.wordElln.χίασμα-το/híazma-to/@wordElln,
* McsElln./híazma-to/χίασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χίασμα-το/híazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χίασμα-το/híazma-to/@wordElln,
* McsElln.χίασμα/híazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χίασμα-το@wordElln,
* McsElln.χιάσματος/hiázmatos/!~γενι-ενικ:χίασμα-το@wordElln,
* McsElln.χιάσματα/hiázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χίασμα-το@wordElln,
* McsElln.χιασμάτων/hiazmáton/!~γενι-πληθ:χίασμα-το@wordElln,

× base-form: χίασμα
× base-pronunciation: /híazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χίασμα/híazma/-χιάσματος/hiázmatos/-χίασμα/híazma/-χίασμα/híazma/-χιάσματα/hiázmata/-χιασμάτων/hiazmáton/-χιάσματα/hiázmata/-χιάσματα/hiázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χίασμα

χίμαιρα-η/hímera-i/::
* McsEngl.wordElln.χίμαιρα-η/hímera-i/@wordElln,
* McsElln./hímera-i/χίμαιρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χίμαιρα-η/hímera-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χίμαιρα-η/hímera-i/@wordElln,
* McsElln.χίμαιρα/hímera/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χίμαιρα-η@wordElln,
* McsElln.χίμαιρας/hímeras/!~γενι-ενικ:χίμαιρα-η@wordElln,
* McsElln.χίμαιρες/hímeres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χίμαιρα-η@wordElln,
* McsElln.χιμαιρών/himerón/!~γενι-πληθ:χίμαιρα-η@wordElln,

× base-form: χίμαιρα
× base-pronunciation: /hímera/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χίμαιρα/hímera/-χίμαιρας/hímeras/-χίμαιρα/hímera/-χίμαιρα/hímera/-χίμαιρες/hímeres/-χιμαιρών/himerón/-χίμαιρες/hímeres/-χίμαιρες/hímeres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χίμαιρα

χίπης-ο/hípis-o/::
* McsEngl.wordElln.χίπης-ο/hípis-o/@wordElln,
* McsElln./hípis-o/χίπης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χίπης-ο/hípis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χίπης-ο/hípis-o/@wordElln,
* McsElln.χίπης/hípis/-ονομ-ενικ:χίπης-ο@wordElln,
* McsElln.χίπη/hípi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χίπης-ο@wordElln,
* McsElln.χίπηδες/hípidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χίπης-ο@wordElln,
* McsElln.χίπηδων/hípidhon/!~γενι-πληθ:χίπης-ο@wordElln,

× base-form: χίπης
× base-pronunciation: /hípis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χίπης/hípis/-χίπη/hípi/-χίπη/hípi/-χίπη/hípi/-χίπηδες/hípidhes/-χίπηδων/hípidhon/-χίπηδες/hípidhes/-χίπηδες/hípidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χίπης

χίπισσα-η/hípisa-i/::
* McsEngl.wordElln.χίπισσα-η/hípisa-i/@wordElln,
* McsElln./hípisa-i/χίπισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χίπισσα-η/hípisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χίπισσα-η/hípisa-i/@wordElln,
* McsElln.χίπισσα/hípisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χίπισσα-η@wordElln,
* McsElln.χίπισσας/hípisas/!~γενι-ενικ:χίπισσα-η@wordElln,
* McsElln.χίπισσες/hípises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χίπισσα-η@wordElln,
* McsElln.χιπισσών/hipisón/!~γενι-πληθ:χίπισσα-η@wordElln,

× base-form: χίπισσα
× base-pronunciation: /hípisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χίπισσα/hípisa/-χίπισσας/hípisas/-χίπισσα/hípisa/-χίπισσα/hípisa/-χίπισσες/hípises/-χιπισσών/hipisón/-χίπισσες/hípises/-χίπισσες/hípises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χίπισσα

χαΐνης-ο/haínis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαΐνης-ο/haínis-o/@wordElln,
* McsElln./haínis-o/χαΐνης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαΐνης-ο/haínis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαΐνης-ο/haínis-o/@wordElln,
* McsElln.χαΐνης/haínis/-ονομ-ενικ:χαΐνης-ο@wordElln,
* McsElln.χαΐνη/haíni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαΐνης-ο@wordElln,
* McsElln.χαΐνηδες/haínidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαΐνης-ο@wordElln,
* McsElln.χαΐνηδων/haínidhon/!~γενι-πληθ:χαΐνης-ο@wordElln,

× base-form: χαΐνης
× base-pronunciation: /haínis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαΐνης/haínis/-χαΐνη/haíni/-χαΐνη/haíni/-χαΐνη/haíni/-χαΐνηδες/haínidhes/-χαΐνηδων/haínidhon/-χαΐνηδες/haínidhes/-χαΐνηδες/haínidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαΐνης

χαΐρι-το/haíri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαΐρι-το/haíri-to-s/@wordElln,
* McsElln./haíri-to-s/χαΐρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαΐρι-το/haíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαΐρι-το/haíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαΐρι/haíri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαΐρι-το@wordElln,
* McsElln.χαϊριού/hairyyú/!~γενι-ενικ:χαΐρι-το@wordElln,
* McsElln.χαΐρια/haíryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαΐρι-το@wordElln,
* McsElln.χαϊριών/hairyyón/!~γενι-πληθ:χαΐρι-το@wordElln,

× base-form: χαΐρι
× base-pronunciation: /haíri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαΐρι/haíri/-χαϊριού/hairyyú/-χαΐρι/haíri/-χαΐρι/haíri/-χαΐρια/haíryya/-χαϊριών/hairyyón/-χαΐρια/haíryya/-χαΐρια/haíryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαΐρι

χαίτη-η/héti-i/::
* McsEngl.wordElln.χαίτη-η/héti-i/@wordElln,
* McsElln./héti-i/χαίτη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαίτη-η/héti-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαίτη-η/héti-i/@wordElln,
* McsElln.χαίτη/héti/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαίτη-η@wordElln,
* McsElln.χαίτης/hétis/!~γενι-ενικ:χαίτη-η@wordElln,
* McsElln.χαίτες/hétes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαίτη-η@wordElln,
* McsElln.χαιτών/hetón/!~γενι-πληθ:χαίτη-η@wordElln,

× base-form: χαίτη
× base-pronunciation: /héti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαίτη/héti/-χαίτης/hétis/-χαίτη/héti/-χαίτη/héti/-χαίτες/hétes/-χαιτών/hetón/-χαίτες/hétes/-χαίτες/hétes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαίτη

χαβάγια-η/haváyya-i/::
* McsEngl.wordElln.χαβάγια-η/haváyya-i/@wordElln,
* McsElln./haváyya-i/χαβάγια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβάγια-η/haváyya-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβάγια-η/haváyya-i/@wordElln,
* McsElln.χαβάγια/haváyya/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβάγια-η@wordElln,
* McsElln.χαβάγιας/haváyyas/!~γενι-ενικ:χαβάγια-η@wordElln,
* McsElln.χαβάγιες/haváyies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβάγια-η@wordElln,
* McsElln.(χαβαγιών)/(havayyón)/!~γενι-πληθ:χαβάγια-η@wordElln,

× base-form: χαβάγια
× base-pronunciation: /haváyya/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαβάγια/haváyya/-χαβάγιας/haváyyas/-χαβάγια/haváyya/-χαβάγια/haváyya/-χαβάγιες/haváyies/-(χαβαγιών)/(havayyón)/-χαβάγιες/haváyies/-χαβάγιες/haváyies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: χαβάγια

χαβάνι-το/haváni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαβάνι-το/haváni-to-s/@wordElln,
* McsElln./haváni-to-s/χαβάνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβάνι-το/haváni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβάνι-το/haváni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαβάνι/haváni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβάνι-το@wordElln,
* McsElln.χαβανιού/havannú/!~γενι-ενικ:χαβάνι-το@wordElln,
* McsElln.χαβάνια/havánna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβάνι-το@wordElln,
* McsElln.χαβανιών/havannón/!~γενι-πληθ:χαβάνι-το@wordElln,

× base-form: χαβάνι
× base-pronunciation: /haváni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαβάνι/haváni/-χαβανιού/havannú/-χαβάνι/haváni/-χαβάνι/haváni/-χαβάνια/havánna/-χαβανιών/havannón/-χαβάνια/havánna/-χαβάνια/havánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβάνι

χαβάς-ο/havás-o/::
* McsEngl.wordElln.χαβάς-ο/havás-o/@wordElln,
* McsElln./havás-o/χαβάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβάς-ο/havás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβάς-ο/havás-o/@wordElln,
* McsElln.χαβάς/havás/-ονομ-ενικ:χαβάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαβά/havá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαβάδες/havádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαβάδων/havádhon/!~γενι-πληθ:χαβάς-ο@wordElln,

× base-form: χαβάς
× base-pronunciation: /havás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαβάς/havás/-χαβά/havá/-χαβά/havá/-χαβά/havá/-χαβάδες/havádhes/-χαβάδων/havádhon/-χαβάδες/havádhes/-χαβάδες/havádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβάς

χαβέτα-η/havéta-i/::
* McsEngl.wordElln.χαβέτα-η/havéta-i/@wordElln,
* McsElln./havéta-i/χαβέτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβέτα-η/havéta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβέτα-η/havéta-i/@wordElln,
* McsElln.χαβέτα/havéta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβέτα-η@wordElln,
* McsElln.χαβέτας/havétas/!~γενι-ενικ:χαβέτα-η@wordElln,
* McsElln.χαβέτες/havétes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβέτα-η@wordElln,
* McsElln.χαβετών/havetón/!~γενι-πληθ:χαβέτα-η@wordElln,

× base-form: χαβέτα
× base-pronunciation: /havéta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαβέτα/havéta/-χαβέτας/havétas/-χαβέτα/havéta/-χαβέτα/havéta/-χαβέτες/havétes/-χαβετών/havetón/-χαβέτες/havétes/-χαβέτες/havétes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβέτα

χαβαδάκι-το/havadháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαβαδάκι-το/havadháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./havadháki-to-s/χαβαδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβαδάκι-το/havadháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβαδάκι-το/havadháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαβαδάκι/havadháki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβαδάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαβαδάκια/havadhákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβαδάκι-το@wordElln,

× base-form: χαβαδάκι
× base-pronunciation: /havadháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαβαδάκι/havadháki/-∅-χαβαδάκι/havadháki/-χαβαδάκι/havadháki/-χαβαδάκια/havadhákka/-∅-χαβαδάκια/havadhákka/-χαβαδάκια/havadhákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαβαδάκι

χαβαλές-ο/havalés-o/::
* McsEngl.wordElln.χαβαλές-ο/havalés-o/@wordElln,
* McsElln./havalés-o/χαβαλές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβαλές-ο/havalés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβαλές-ο/havalés-o/@wordElln,
* McsElln.χαβαλές/havalés/-ονομ-ενικ:χαβαλές-ο@wordElln,
* McsElln.χαβαλέ/havalé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβαλές-ο@wordElln,
* McsElln.χαβαλέδες/havalédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβαλές-ο@wordElln,
* McsElln.χαβαλέδων/havalédhon/!~γενι-πληθ:χαβαλές-ο@wordElln,

× base-form: χαβαλές
× base-pronunciation: /havalés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαβαλές/havalés/-χαβαλέ/havalé/-χαβαλέ/havalé/-χαβαλέ/havalé/-χαβαλέδες/havalédhes/-χαβαλέδων/havalédhon/-χαβαλέδες/havalédhes/-χαβαλέδες/havalédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβαλές

χαβαλετζής-ο/havalejís-o/::
* McsEngl.wordElln.χαβαλετζής-ο/havalejís-o/@wordElln,
* McsElln./havalejís-o/χαβαλετζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβαλετζής-ο/havalejís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβαλετζής-ο/havalejís-o/@wordElln,
* McsElln.χαβαλετζής/havalejís/-ονομ-ενικ:χαβαλετζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαβαλετζή/havalejí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβαλετζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαβαλετζήδες/havalejídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβαλετζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαβαλετζήδων/havalejídhon/!~γενι-πληθ:χαβαλετζής-ο@wordElln,

× base-form: χαβαλετζής
× base-pronunciation: /havalejís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαβαλετζής/havalejís/-χαβαλετζή/havalejí/-χαβαλετζή/havalejí/-χαβαλετζή/havalejí/-χαβαλετζήδες/havalejídhes/-χαβαλετζήδων/havalejídhon/-χαβαλετζήδες/havalejídhes/-χαβαλετζήδες/havalejídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβαλετζής

χαβαλετζού-η/havalejú-i/::
* McsEngl.wordElln.χαβαλετζού-η/havalejú-i/@wordElln,
* McsElln./havalejú-i/χαβαλετζού-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβαλετζού-η/havalejú-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβαλετζού-η/havalejú-i/@wordElln,
* McsElln.χαβαλετζού/havalejú/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβαλετζού-η@wordElln,
* McsElln.χαβαλετζούς/havalejús/!~γενι-ενικ:χαβαλετζού-η@wordElln,
* McsElln.χαβαλετζούδες/havalejúdhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβαλετζού-η@wordElln,
* McsElln.χαβαλετζούδων/havalejúdhon/!~γενι-πληθ:χαβαλετζού-η@wordElln,

× base-form: χαβαλετζού
× base-pronunciation: /havalejú/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαβαλετζού/havalejú/-χαβαλετζούς/havalejús/-χαβαλετζού/havalejú/-χαβαλετζού/havalejú/-χαβαλετζούδες/havalejúdhes/-χαβαλετζούδων/havalejúdhon/-χαβαλετζούδες/havalejúdhes/-χαβαλετζούδες/havalejúdhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XuT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚουΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβαλετζού

χαβανόχερο-το/havanóhero-to/::
* McsEngl.wordElln.χαβανόχερο-το/havanóhero-to/@wordElln,
* McsElln./havanóhero-to/χαβανόχερο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβανόχερο-το/havanóhero-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβανόχερο-το/havanóhero-to/@wordElln,
* McsElln.χαβανόχερο/havanóhero/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβανόχερο-το@wordElln,
* McsElln.χαβανόχερου/havanóheru/!~γενι-ενικ:χαβανόχερο-το@wordElln,
* McsElln.χαβανόχερα/havanóhera/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβανόχερο-το@wordElln,
* McsElln.χαβανόχερων/havanóheron/!~γενι-πληθ:χαβανόχερο-το@wordElln,

× base-form: χαβανόχερο
× base-pronunciation: /havanóhero/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαβανόχερο/havanóhero/-χαβανόχερου/havanóheru/-χαβανόχερο/havanóhero/-χαβανόχερο/havanóhero/-χαβανόχερα/havanóhera/-χαβανόχερων/havanóheron/-χαβανόχερα/havanóhera/-χαβανόχερα/havanóhera/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβανόχερο

χαβαρόνι-το/havaróni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαβαρόνι-το/havaróni-to-s/@wordElln,
* McsElln./havaróni-to-s/χαβαρόνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβαρόνι-το/havaróni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβαρόνι-το/havaróni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαβαρόνι/havaróni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβαρόνι-το@wordElln,
* McsElln.χαβαρόνια/havarónna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβαρόνι-το@wordElln,

× base-form: χαβαρόνι
× base-pronunciation: /havaróni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαβαρόνι/havaróni/-∅-χαβαρόνι/havaróni/-χαβαρόνι/havaróni/-χαβαρόνια/havarónna/-∅-χαβαρόνια/havarónna/-χαβαρόνια/havarónna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαβαρόνι

χαβιάρι-το/havyyári-to/::
* McsEngl.wordElln.χαβιάρι-το/havyyári-to/@wordElln,
* McsElln./havyyári-to/χαβιάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβιάρι-το/havyyári-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβιάρι-το/havyyári-to/@wordElln,
* McsElln.χαβιάρι/havyyári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβιάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαβιαριού/havyyaryyú/!~γενι-ενικ:χαβιάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαβιάρια/havyyáryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβιάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαβιαριών/havyyaryyón/!~γενι-πληθ:χαβιάρι-το@wordElln,

× base-form: χαβιάρι
× base-pronunciation: /havyyári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαβιάρι/havyyári/-χαβιαριού/havyyaryyú/-χαβιάρι/havyyári/-χαβιάρι/havyyári/-χαβιάρια/havyyáryya/-χαβιαριών/havyyaryyón/-χαβιάρια/havyyáryya/-χαβιάρια/havyyáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβιάρι

χαβιαροσαλάτα-η/havyyarosaláta-i/::
* McsEngl.wordElln.χαβιαροσαλάτα-η/havyyarosaláta-i/@wordElln,
* McsElln./havyyarosaláta-i/χαβιαροσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβιαροσαλάτα-η/havyyarosaláta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβιαροσαλάτα-η/havyyarosaláta-i/@wordElln,
* McsElln.χαβιαροσαλάτα/havyyarosaláta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβιαροσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.χαβιαροσαλάτας/havyyarosalátas/!~γενι-ενικ:χαβιαροσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.χαβιαροσαλάτες/havyyarosalátes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβιαροσαλάτα-η@wordElln,

× base-form: χαβιαροσαλάτα
× base-pronunciation: /havyyarosaláta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαβιαροσαλάτα/havyyarosaláta/-χαβιαροσαλάτας/havyyarosalátas/-χαβιαροσαλάτα/havyyarosaláta/-χαβιαροσαλάτα/havyyarosaláta/-χαβιαροσαλάτες/havyyarosalátes/-∅-χαβιαροσαλάτες/havyyarosalátes/-χαβιαροσαλάτες/havyyarosalátes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαβιαροσαλάτα

χαβιαροχανίτης-ο/haviarohanítis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαβιαροχανίτης-ο/haviarohanítis-o/@wordElln,
* McsElln./haviarohanítis-o/χαβιαροχανίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβιαροχανίτης-ο/haviarohanítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβιαροχανίτης-ο/haviarohanítis-o/@wordElln,
* McsElln.χαβιαροχανίτης/haviarohanítis/-ονομ-ενικ:χαβιαροχανίτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαβιαροχανίτη/haviarohaníti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβιαροχανίτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαβιαροχανίτες/haviarohanítes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβιαροχανίτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαβιαροχανιτών/haviarohanitón/!~γενι-πληθ:χαβιαροχανίτης-ο@wordElln,

× base-form: χαβιαροχανίτης
× base-pronunciation: /haviarohanítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαβιαροχανίτης/haviarohanítis/-χαβιαροχανίτη/haviarohaníti/-χαβιαροχανίτη/haviarohaníti/-χαβιαροχανίτη/haviarohaníti/-χαβιαροχανίτες/haviarohanítes/-χαβιαροχανιτών/haviarohanitón/-χαβιαροχανίτες/haviarohanítes/-χαβιαροχανίτες/haviarohanítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβιαροχανίτης

χαβικίνη-η/havikíni-i/::
* McsEngl.wordElln.χαβικίνη-η/havikíni-i/@wordElln,
* McsElln./havikíni-i/χαβικίνη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβικίνη-η/havikíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβικίνη-η/havikíni-i/@wordElln,
* McsElln.χαβικίνη/havikíni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβικίνη-η@wordElln,
* McsElln.χαβικίνης/havikínis/!~γενι-ενικ:χαβικίνη-η@wordElln,
* McsElln.χαβικίνες/havikínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβικίνη-η@wordElln,
* McsElln.χαβικινών/havikinón/!~γενι-πληθ:χαβικίνη-η@wordElln,

× base-form: χαβικίνη
× base-pronunciation: /havikíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαβικίνη/havikíni/-χαβικίνης/havikínis/-χαβικίνη/havikíni/-χαβικίνη/havikíni/-χαβικίνες/havikínes/-χαβικινών/havikinón/-χαβικίνες/havikínes/-χαβικίνες/havikínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβικίνη

χαβούζα-η/havúza-i/::
* McsEngl.wordElln.χαβούζα-η/havúza-i/@wordElln,
* McsElln./havúza-i/χαβούζα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαβούζα-η/havúza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαβούζα-η/havúza-i/@wordElln,
* McsElln.χαβούζα/havúza/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαβούζα-η@wordElln,
* McsElln.χαβούζας/havúzas/!~γενι-ενικ:χαβούζα-η@wordElln,
* McsElln.χαβούζες/havúzes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαβούζα-η@wordElln,
* McsElln.χαβούζων/havúzon/!~γενι-πληθ:χαβούζα-η@wordElln,

× base-form: χαβούζα
× base-pronunciation: /havúza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαβούζα/havúza/-χαβούζας/havúzas/-χαβούζα/havúza/-χαβούζα/havúza/-χαβούζες/havúzes/-χαβούζων/havúzon/-χαβούζες/havúzes/-χαβούζες/havúzes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαβούζα

χαγάνος-ο/hayános-o/::
* McsEngl.wordElln.χαγάνος-ο/hayános-o/@wordElln,
* McsElln./hayános-o/χαγάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαγάνος-ο/hayános-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαγάνος-ο/hayános-o/@wordElln,
* McsElln.χαγάνος/hayános/-ονομ-ενικ:χαγάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χαγάνου/hayánu/!~γενι-ενικ:χαγάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χαγάνο/hayáno/!~αιτι-ενικ:χαγάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χαγάνε/hayáne/!~κλητ-ενικ:χαγάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χαγάνοι/hayáni/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαγάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χαγάνων/hayánon/!~γενι-πληθ:χαγάνος-ο@wordElln,
* McsElln.χαγάνους/hayánus/!~αιτι-πληθ:χαγάνος-ο@wordElln,

× base-form: χαγάνος
× base-pronunciation: /hayános/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαγάνος/hayános/-χαγάνου/hayánu/-χαγάνο/hayáno/-χαγάνε/hayáne/-χαγάνοι/hayáni/-χαγάνων/hayánon/-χαγάνους/hayánus/-χαγάνοι/hayáni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαγάνος

χαγανάτο-το/hayanáto-to/::
* McsEngl.wordElln.χαγανάτο-το/hayanáto-to/@wordElln,
* McsElln./hayanáto-to/χαγανάτο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαγανάτο-το/hayanáto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαγανάτο-το/hayanáto-to/@wordElln,
* McsElln.χαγανάτο/hayanáto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαγανάτο-το@wordElln,
* McsElln.χαγανάτου/hayanátu/!~γενι-ενικ:χαγανάτο-το@wordElln,
* McsElln.χαγανάτα/hayanáta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαγανάτο-το@wordElln,
* McsElln.χαγανάτων/hayanáton/!~γενι-πληθ:χαγανάτο-το@wordElln,

× base-form: χαγανάτο
× base-pronunciation: /hayanáto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαγανάτο/hayanáto/-χαγανάτου/hayanátu/-χαγανάτο/hayanáto/-χαγανάτο/hayanáto/-χαγανάτα/hayanáta/-χαγανάτων/hayanáton/-χαγανάτα/hayanáta/-χαγανάτα/hayanáta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαγανάτο

χαγιάτι-το/hayyáti-to/::
* McsEngl.wordElln.χαγιάτι-το/hayyáti-to/@wordElln,
* McsElln./hayyáti-to/χαγιάτι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαγιάτι-το/hayyáti-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαγιάτι-το/hayyáti-to/@wordElln,
* McsElln.χαγιάτι/hayyáti/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαγιάτι-το@wordElln,
* McsElln.χαγιατιού/hayyatyyú/!~γενι-ενικ:χαγιάτι-το@wordElln,
* McsElln.χαγιάτια/hayyátyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαγιάτι-το@wordElln,
* McsElln.χαγιατιών/hayyatyyón/!~γενι-πληθ:χαγιάτι-το@wordElln,

× base-form: χαγιάτι
× base-pronunciation: /hayyáti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαγιάτι/hayyáti/-χαγιατιού/hayyatyyú/-χαγιάτι/hayyáti/-χαγιάτι/hayyáti/-χαγιάτια/hayyátyya/-χαγιατιών/hayyatyyón/-χαγιάτια/hayyátyya/-χαγιάτια/hayyátyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαγιάτι

χαζίρεμα-το/hazírema-to/::
* McsEngl.wordElln.χαζίρεμα-το/hazírema-to/@wordElln,
* McsElln./hazírema-to/χαζίρεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζίρεμα-το/hazírema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζίρεμα-το/hazírema-to/@wordElln,
* McsElln.χαζίρεμα/hazírema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζίρεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαζιρέματος/hazirématos/!~γενι-ενικ:χαζίρεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαζιρέματα/hazirémata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζίρεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαζιρεμάτων/haziremáton/!~γενι-πληθ:χαζίρεμα-το@wordElln,

× base-form: χαζίρεμα
× base-pronunciation: /hazírema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαζίρεμα/hazírema/-χαζιρέματος/hazirématos/-χαζίρεμα/hazírema/-χαζίρεμα/hazírema/-χαζιρέματα/hazirémata/-χαζιρεμάτων/haziremáton/-χαζιρέματα/hazirémata/-χαζιρέματα/hazirémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαζίρεμα

χαζινές-ο/hazinés-o/::
* McsEngl.wordElln.χαζινές-ο/hazinés-o/@wordElln,
* McsElln./hazinés-o/χαζινές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζινές-ο/hazinés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζινές-ο/hazinés-o/@wordElln,
* McsElln.χαζινές/hazinés/-ονομ-ενικ:χαζινές-ο@wordElln,
* McsElln.χαζινέ/haziné/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζινές-ο@wordElln,
* McsElln.χαζινέδες/hazinédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζινές-ο@wordElln,
* McsElln.χαζινέδων/hazinédhon/!~γενι-πληθ:χαζινές-ο@wordElln,

× base-form: χαζινές
× base-pronunciation: /hazinés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαζινές/hazinés/-χαζινέ/haziné/-χαζινέ/haziné/-χαζινέ/haziné/-χαζινέδες/hazinédhes/-χαζινέδων/hazinédhon/-χαζινέδες/hazinédhes/-χαζινέδες/hazinédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαζινές

χαζοβιόλης-ο/hazovyyólis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαζοβιόλης-ο/hazovyyólis-o/@wordElln,
* McsElln./hazovyyólis-o/χαζοβιόλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζοβιόλης-ο/hazovyyólis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζοβιόλης-ο/hazovyyólis-o/@wordElln,
* McsElln.χαζοβιόλης/hazovyyólis/-ονομ-ενικ:χαζοβιόλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαζοβιόλη/hazovyyóli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζοβιόλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαζοβιόληδες/hazovyyólidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζοβιόλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαζοβιόληδων/hazovyyólidhon/!~γενι-πληθ:χαζοβιόλης-ο@wordElln,

× base-form: χαζοβιόλης
× base-pronunciation: /hazovyyólis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαζοβιόλης/hazovyyólis/-χαζοβιόλη/hazovyyóli/-χαζοβιόλη/hazovyyóli/-χαζοβιόλη/hazovyyóli/-χαζοβιόληδες/hazovyyólidhes/-χαζοβιόληδων/hazovyyólidhon/-χαζοβιόληδες/hazovyyólidhes/-χαζοβιόληδες/hazovyyólidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαζοβιόλης

χαζοκουβέντα-η/hazokuvéda-i/::
* McsEngl.wordElln.χαζοκουβέντα-η/hazokuvéda-i/@wordElln,
* McsElln./hazokuvéda-i/χαζοκουβέντα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζοκουβέντα-η/hazokuvéda-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζοκουβέντα-η/hazokuvéda-i/@wordElln,
* McsElln.χαζοκουβέντα/hazokuvéda/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζοκουβέντα-η@wordElln,
* McsElln.χαζοκουβέντας/hazokuvédas/!~γενι-ενικ:χαζοκουβέντα-η@wordElln,
* McsElln.χαζοκουβέντες/hazokuvédes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζοκουβέντα-η@wordElln,

× base-form: χαζοκουβέντα
× base-pronunciation: /hazokuvéda/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαζοκουβέντα/hazokuvéda/-χαζοκουβέντας/hazokuvédas/-χαζοκουβέντα/hazokuvéda/-χαζοκουβέντα/hazokuvéda/-χαζοκουβέντες/hazokuvédes/-∅-χαζοκουβέντες/hazokuvédes/-χαζοκουβέντες/hazokuvédes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαζοκουβέντα

χαζοκούτι-το/hazokúti-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαζοκούτι-το/hazokúti-to-s/@wordElln,
* McsElln./hazokúti-to-s/χαζοκούτι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζοκούτι-το/hazokúti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζοκούτι-το/hazokúti-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαζοκούτι/hazokúti/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζοκούτι-το@wordElln,
* McsElln.χαζοκουτιού/hazokutyyú/!~γενι-ενικ:χαζοκούτι-το@wordElln,
* McsElln.χαζοκούτια/hazokútyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζοκούτι-το@wordElln,
* McsElln.χαζοκουτιών/hazokutyyón/!~γενι-πληθ:χαζοκούτι-το@wordElln,

× base-form: χαζοκούτι
× base-pronunciation: /hazokúti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαζοκούτι/hazokúti/-χαζοκουτιού/hazokutyyú/-χαζοκούτι/hazokúti/-χαζοκούτι/hazokúti/-χαζοκούτια/hazokútyya/-χαζοκουτιών/hazokutyyón/-χαζοκούτια/hazokútyya/-χαζοκούτια/hazokútyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαζοκούτι

χαζολόγημα-το/hazolóyima-to/::
* McsEngl.wordElln.χαζολόγημα-το/hazolóyima-to/@wordElln,
* McsElln./hazolóyima-to/χαζολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζολόγημα-το/hazolóyima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζολόγημα-το/hazolóyima-to/@wordElln,
* McsElln.χαζολόγημα/hazolóyima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.χαζολογήματος/hazoloyímatos/!~γενι-ενικ:χαζολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.χαζολογήματα/hazoloyímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.χαζολογημάτων/hazoloyimáton/!~γενι-πληθ:χαζολόγημα-το@wordElln,

× base-form: χαζολόγημα
× base-pronunciation: /hazolóyima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαζολόγημα/hazolóyima/-χαζολογήματος/hazoloyímatos/-χαζολόγημα/hazolóyima/-χαζολόγημα/hazolóyima/-χαζολογήματα/hazoloyímata/-χαζολογημάτων/hazoloyimáton/-χαζολογήματα/hazoloyímata/-χαζολογήματα/hazoloyímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαζολόγημα

χαζομάρα-η/hazomára-i/::
* McsEngl.wordElln.χαζομάρα-η/hazomára-i/@wordElln,
* McsElln./hazomára-i/χαζομάρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζομάρα-η/hazomára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζομάρα-η/hazomára-i/@wordElln,
* McsElln.χαζομάρα/hazomára/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζομάρα-η@wordElln,
* McsElln.χαζομάρας/hazomáras/!~γενι-ενικ:χαζομάρα-η@wordElln,
* McsElln.χαζομάρες/hazomáres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζομάρα-η@wordElln,

× base-form: χαζομάρα
× base-pronunciation: /hazomára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαζομάρα/hazomára/-χαζομάρας/hazomáras/-χαζομάρα/hazomára/-χαζομάρα/hazomára/-χαζομάρες/hazomáres/-∅-χαζομάρες/hazomáres/-χαζομάρες/hazomáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαζομάρα

χαζομαμά-η/hazomamá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαζομαμά-η/hazomamá-i/@wordElln,
* McsElln./hazomamá-i/χαζομαμά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζομαμά-η/hazomamá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζομαμά-η/hazomamá-i/@wordElln,
* McsElln.χαζομαμά/hazomamá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζομαμά-η@wordElln,
* McsElln.χαζομαμάς/hazomamás/!~γενι-ενικ:χαζομαμά-η@wordElln,
* McsElln.χαζομαμάδες/hazomamádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζομαμά-η@wordElln,
* McsElln.χαζομαμάδων/hazomamádhon/!~γενι-πληθ:χαζομαμά-η@wordElln,

× base-form: χαζομαμά
× base-pronunciation: /hazomamá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαζομαμά/hazomamá/-χαζομαμάς/hazomamás/-χαζομαμά/hazomamá/-χαζομαμά/hazomamá/-χαζομαμάδες/hazomamádhes/-χαζομαμάδων/hazomamádhon/-χαζομαμάδες/hazomamádhes/-χαζομαμάδες/hazomamádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαζομαμά

χαζομούνα-η/hazomúna-i/::
* McsEngl.wordElln.χαζομούνα-η/hazomúna-i/@wordElln,
* McsElln./hazomúna-i/χαζομούνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζομούνα-η/hazomúna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζομούνα-η/hazomúna-i/@wordElln,
* McsElln.χαζομούνα/hazomúna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζομούνα-η@wordElln,
* McsElln.χαζομούνας/hazomúnas/!~γενι-ενικ:χαζομούνα-η@wordElln,
* McsElln.χαζομούνες/hazomúnes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζομούνα-η@wordElln,

× base-form: χαζομούνα
× base-pronunciation: /hazomúna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαζομούνα/hazomúna/-χαζομούνας/hazomúnas/-χαζομούνα/hazomúna/-χαζομούνα/hazomúna/-χαζομούνες/hazomúnes/-∅-χαζομούνες/hazomúnes/-χαζομούνες/hazomúnes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαζομούνα

χαζομπαμπάς-ο/hazobabás-o/::
* McsEngl.wordElln.χαζομπαμπάς-ο/hazobabás-o/@wordElln,
* McsElln./hazobabás-o/χαζομπαμπάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζομπαμπάς-ο/hazobabás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζομπαμπάς-ο/hazobabás-o/@wordElln,
* McsElln.χαζομπαμπάς/hazobabás/-ονομ-ενικ:χαζομπαμπάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαζομπαμπά/hazobabá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζομπαμπάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαζομπαμπάδες/hazobabádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζομπαμπάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαζομπαμπάδων/hazobabádhon/!~γενι-πληθ:χαζομπαμπάς-ο@wordElln,

× base-form: χαζομπαμπάς
× base-pronunciation: /hazobabás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαζομπαμπάς/hazobabás/-χαζομπαμπά/hazobabá/-χαζομπαμπά/hazobabá/-χαζομπαμπά/hazobabá/-χαζομπαμπάδες/hazobabádhes/-χαζομπαμπάδων/hazobabádhon/-χαζομπαμπάδες/hazobabádhes/-χαζομπαμπάδες/hazobabádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαζομπαμπάς

χαζούλης-ο/hazúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαζούλης-ο/hazúlis-o/@wordElln,
* McsElln./hazúlis-o/χαζούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζούλης-ο/hazúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζούλης-ο/hazúlis-o/@wordElln,
* McsElln.χαζούλης/hazúlis/-ονομ-ενικ:χαζούλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαζούλη/hazúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζούλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαζούληδες/hazúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζούλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαζούληδων/hazúlidhon/!~γενι-πληθ:χαζούλης-ο@wordElln,

× base-form: χαζούλης
× base-pronunciation: /hazúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαζούλης/hazúlis/-χαζούλη/hazúli/-χαζούλη/hazúli/-χαζούλη/hazúli/-χαζούληδες/hazúlidhes/-χαζούληδων/hazúlidhon/-χαζούληδες/hazúlidhes/-χαζούληδες/hazúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαζούλης

χαζούλιακας-ο/hazúllakas-o/::
* McsEngl.wordElln.χαζούλιακας-ο/hazúllakas-o/@wordElln,
* McsElln./hazúllakas-o/χαζούλιακας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζούλιακας-ο/hazúllakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζούλιακας-ο/hazúllakas-o/@wordElln,
* McsElln.χαζούλιακας/hazúllakas/-ονομ-ενικ:χαζούλιακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαζούλιακα/hazúllaka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζούλιακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαζούλιακες/hazúllakes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζούλιακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαζούλιακων/hazúllakon/!~γενι-πληθ:χαζούλιακας-ο@wordElln,

× base-form: χαζούλιακας
× base-pronunciation: /hazúllakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαζούλιακας/hazúllakas/-χαζούλιακα/hazúllaka/-χαζούλιακα/hazúllaka/-χαζούλιακα/hazúllaka/-χαζούλιακες/hazúllakes/-χαζούλιακων/hazúllakon/-χαζούλιακες/hazúllakes/-χαζούλιακες/hazúllakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαζούλιακας

χαζόβλακας-ο/hazóvlakas-o/::
* McsEngl.wordElln.χαζόβλακας-ο/hazóvlakas-o/@wordElln,
* McsElln./hazóvlakas-o/χαζόβλακας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαζόβλακας-ο/hazóvlakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαζόβλακας-ο/hazóvlakas-o/@wordElln,
* McsElln.χαζόβλακας/hazóvlakas/-ονομ-ενικ:χαζόβλακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαζόβλακα/hazóvlaka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαζόβλακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαζόβλακες/hazóvlakes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαζόβλακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαζόβλακων/hazóvlakon/!~γενι-πληθ:χαζόβλακας-ο@wordElln,

× base-form: χαζόβλακας
× base-pronunciation: /hazóvlakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαζόβλακας/hazóvlakas/-χαζόβλακα/hazóvlaka/-χαζόβλακα/hazóvlaka/-χαζόβλακα/hazóvlaka/-χαζόβλακες/hazóvlakes/-χαζόβλακων/hazóvlakon/-χαζόβλακες/hazóvlakes/-χαζόβλακες/hazóvlakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαζόβλακας

χαιρέτισμα-το/herétizma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαιρέτισμα-το/herétizma-to/@wordElln,
* McsElln./herétizma-to/χαιρέτισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαιρέτισμα-το/herétizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαιρέτισμα-το/herétizma-to/@wordElln,
* McsElln.χαιρέτισμα/herétizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαιρέτισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαιρετίσματος/heretízmatos/!~γενι-ενικ:χαιρέτισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαιρετίσματα/heretízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαιρέτισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαιρετισμάτων/heretizmáton/!~γενι-πληθ:χαιρέτισμα-το@wordElln,

× base-form: χαιρέτισμα
× base-pronunciation: /herétizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαιρέτισμα/herétizma/-χαιρετίσματος/heretízmatos/-χαιρέτισμα/herétizma/-χαιρέτισμα/herétizma/-χαιρετίσματα/heretízmata/-χαιρετισμάτων/heretizmáton/-χαιρετίσματα/heretízmata/-χαιρετίσματα/heretízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαιρέτισμα

χαιρεκακία-η/herekakía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαιρεκακία-η/herekakía-i/@wordElln,
* McsElln./herekakía-i/χαιρεκακία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαιρεκακία-η/herekakía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαιρεκακία-η/herekakía-i/@wordElln,
* McsElln.χαιρεκακία/herekakía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαιρεκακία-η@wordElln,
* McsElln.χαιρεκακίας/herekakías/!~γενι-ενικ:χαιρεκακία-η@wordElln,
* McsElln.χαιρεκακίες/herekakíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαιρεκακία-η@wordElln,
* McsElln.χαιρεκακιών/herekakkón/!~γενι-πληθ:χαιρεκακία-η@wordElln,

× base-form: χαιρεκακία
× base-pronunciation: /herekakía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαιρεκακία/herekakía/-χαιρεκακίας/herekakías/-χαιρεκακία/herekakía/-χαιρεκακία/herekakía/-χαιρεκακίες/herekakíes/-χαιρεκακιών/herekakkón/-χαιρεκακίες/herekakíes/-χαιρεκακίες/herekakíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαιρεκακία

χαιρετισμός-ο/heretizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαιρετισμός-ο/heretizmós-o/@wordElln,
* McsElln./heretizmós-o/χαιρετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαιρετισμός-ο/heretizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαιρετισμός-ο/heretizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χαιρετισμός/heretizmós/-ονομ-ενικ:χαιρετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαιρετισμού/heretizmú/!~γενι-ενικ:χαιρετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαιρετισμό/heretizmó/!~αιτι-ενικ:χαιρετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαιρετισμέ/heretizmé/!~κλητ-ενικ:χαιρετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαιρετισμοί/heretizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαιρετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαιρετισμών/heretizmón/!~γενι-πληθ:χαιρετισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαιρετισμούς/heretizmús/!~αιτι-πληθ:χαιρετισμός-ο@wordElln,

× base-form: χαιρετισμός
× base-pronunciation: /heretizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαιρετισμός/heretizmós/-χαιρετισμού/heretizmú/-χαιρετισμό/heretizmó/-χαιρετισμέ/heretizmé/-χαιρετισμοί/heretizmí/-χαιρετισμών/heretizmón/-χαιρετισμούς/heretizmús/-χαιρετισμοί/heretizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαιρετισμός

χαιρετούρα-η/heretúra-i/::
* McsEngl.wordElln.χαιρετούρα-η/heretúra-i/@wordElln,
* McsElln./heretúra-i/χαιρετούρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαιρετούρα-η/heretúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαιρετούρα-η/heretúra-i/@wordElln,
* McsElln.χαιρετούρα/heretúra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαιρετούρα-η@wordElln,
* McsElln.χαιρετούρας/heretúras/!~γενι-ενικ:χαιρετούρα-η@wordElln,
* McsElln.χαιρετούρες/heretúres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαιρετούρα-η@wordElln,

× base-form: χαιρετούρα
× base-pronunciation: /heretúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαιρετούρα/heretúra/-χαιρετούρας/heretúras/-χαιρετούρα/heretúra/-χαιρετούρα/heretúra/-χαιρετούρες/heretúres/-∅-χαιρετούρες/heretúres/-χαιρετούρες/heretúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαιρετούρα

χακάρισμα-το/hakárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.χακάρισμα-το/hakárizma-to/@wordElln,
* McsElln./hakárizma-to/χακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χακάρισμα-το/hakárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χακάρισμα-το/hakárizma-to/@wordElln,
* McsElln.χακάρισμα/hakárizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.χακαρίσματος/hakarízmatos/!~γενι-ενικ:χακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.χακαρίσματα/hakarízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.χακαρισμάτων/hakarizmáton/!~γενι-πληθ:χακάρισμα-το@wordElln,

× base-form: χακάρισμα
× base-pronunciation: /hakárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χακάρισμα/hakárizma/-χακαρίσματος/hakarízmatos/-χακάρισμα/hakárizma/-χακάρισμα/hakárizma/-χακαρίσματα/hakarízmata/-χακαρισμάτων/hakarizmáton/-χακαρίσματα/hakarízmata/-χακαρίσματα/hakarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χακάρισμα

χαλάζι-το/halázi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαλάζι-το/halázi-to-s/@wordElln,
* McsElln./halázi-to-s/χαλάζι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλάζι-το/halázi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλάζι-το/halázi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαλάζι/halázi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλάζι-το@wordElln,
* McsElln.χαλαζιού/halazzú/!~γενι-ενικ:χαλάζι-το@wordElln,
* McsElln.χαλάζια/halázza/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλάζι-το@wordElln,
* McsElln.χαλαζιών/halazzón/!~γενι-πληθ:χαλάζι-το@wordElln,

× base-form: χαλάζι
× base-pronunciation: /halázi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλάζι/halázi/-χαλαζιού/halazzú/-χαλάζι/halázi/-χαλάζι/halázi/-χαλάζια/halázza/-χαλαζιών/halazzón/-χαλάζια/halázza/-χαλάζια/halázza/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλάζι

χαλάζιο-το/halázio-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλάζιο-το/halázio-to/@wordElln,
* McsElln./halázio-to/χαλάζιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλάζιο-το/halázio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλάζιο-το/halázio-to/@wordElln,
* McsElln.χαλάζιο/halázio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλάζιο-το@wordElln,
* McsElln.χαλάζιου/haláziu/!~γενι-ενικ:χαλάζιο-το@wordElln,
* McsElln.χαλάζια/halázia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλάζιο-το@wordElln,
* McsElln.χαλάζιων/halázion/!~γενι-πληθ:χαλάζιο-το@wordElln,

× base-form: χαλάζιο
× base-pronunciation: /halázio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλάζιο/halázio/-χαλάζιου/haláziu/-χαλάζιο/halázio/-χαλάζιο/halázio/-χαλάζια/halázia/-χαλάζιων/halázion/-χαλάζια/halázia/-χαλάζια/halázia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλάζιο

χαλάκι-το/haláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαλάκι-το/haláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./haláki-to-s/χαλάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλάκι-το/haláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλάκι-το/haláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαλάκι/haláki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαλάκια/halákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλάκι-το@wordElln,

× base-form: χαλάκι
× base-pronunciation: /haláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλάκι/haláki/-∅-χαλάκι/haláki/-χαλάκι/haláki/-χαλάκια/halákka/-∅-χαλάκια/halákka/-χαλάκια/halákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαλάκι

χαλάρωμα-το/halároma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλάρωμα-το/halároma-to/@wordElln,
* McsElln./halároma-to/χαλάρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλάρωμα-το/halároma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλάρωμα-το/halároma-to/@wordElln,
* McsElln.χαλάρωμα/halároma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλάρωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλαρώματος/halarómatos/!~γενι-ενικ:χαλάρωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλαρώματα/halarómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλάρωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλαρωμάτων/halaromáton/!~γενι-πληθ:χαλάρωμα-το@wordElln,

× base-form: χαλάρωμα
× base-pronunciation: /halároma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλάρωμα/halároma/-χαλαρώματος/halarómatos/-χαλάρωμα/halároma/-χαλάρωμα/halároma/-χαλαρώματα/halarómata/-χαλαρωμάτων/halaromáton/-χαλαρώματα/halarómata/-χαλαρώματα/halarómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλάρωμα

χαλάρωση-η/halárosi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλάρωση-η/halárosi-i/@wordElln,
* McsElln./halárosi-i/χαλάρωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλάρωση-η/halárosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλάρωση-η/halárosi-i/@wordElln,
* McsElln.χαλάρωση/halárosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλάρωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλάρωσης/halárosis/!~γενι-ενικ:χαλάρωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλαρώσεως/halaróseos/!~γενι-ενικ:χαλάρωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλαρώσεις/halarósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλάρωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλαρώσεων/halaróseon/!~γενι-πληθ:χαλάρωση-η@wordElln,

× base-form: χαλάρωση
× base-pronunciation: /halárosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλάρωση/halárosi/-χαλάρωσης/halárosis/|χαλαρώσεως/halaróseos/-χαλάρωση/halárosi/-χαλάρωση/halárosi/-χαλαρώσεις/halarósis/-χαλαρώσεων/halaróseon/-χαλαρώσεις/halarósis/-χαλαρώσεις/halarósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαλάρωση

χαλάστρα-η/halástra-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλάστρα-η/halástra-i/@wordElln,
* McsElln./halástra-i/χαλάστρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλάστρα-η/halástra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλάστρα-η/halástra-i/@wordElln,
* McsElln.χαλάστρα/halástra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλάστρα-η@wordElln,
* McsElln.χαλάστρας/halástras/!~γενι-ενικ:χαλάστρα-η@wordElln,
* McsElln.χαλάστρες/halástres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλάστρα-η@wordElln,

× base-form: χαλάστρα
× base-pronunciation: /halástra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλάστρα/halástra/-χαλάστρας/halástras/-χαλάστρα/halástra/-χαλάστρα/halástra/-χαλάστρες/halástres/-∅-χαλάστρες/halástres/-χαλάστρες/halástres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαλάστρα

χαλέπα-η/halépa-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλέπα-η/halépa-i/@wordElln,
* McsElln./halépa-i/χαλέπα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλέπα-η/halépa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλέπα-η/halépa-i/@wordElln,
* McsElln.χαλέπα/halépa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλέπα-η@wordElln,
* McsElln.χαλέπας/halépas/!~γενι-ενικ:χαλέπα-η@wordElln,
* McsElln.χαλέπες/halépes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλέπα-η@wordElln,

× base-form: χαλέπα
× base-pronunciation: /halépa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλέπα/halépa/-χαλέπας/halépas/-χαλέπα/halépa/-χαλέπα/halépa/-χαλέπες/halépes/-∅-χαλέπες/halépes/-χαλέπες/halépes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαλέπα

χαλές-ο/halés-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλές-ο/halés-o/@wordElln,
* McsElln./halés-o/χαλές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλές-ο/halés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλές-ο/halés-o/@wordElln,
* McsElln.χαλές/halés/-ονομ-ενικ:χαλές-ο@wordElln,
* McsElln.χαλέ/halé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλές-ο@wordElln,
* McsElln.χαλέδες/halédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλές-ο@wordElln,
* McsElln.χαλέδων/halédhon/!~γενι-πληθ:χαλές-ο@wordElln,

× base-form: χαλές
× base-pronunciation: /halés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλές/halés/-χαλέ/halé/-χαλέ/halé/-χαλέ/halé/-χαλέδες/halédhes/-χαλέδων/halédhon/-χαλέδες/halédhes/-χαλέδες/halédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλές

χαλί-το/halí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαλί-το/halí-to-s/@wordElln,
* McsElln./halí-to-s/χαλί-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλί-το/halí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλί-το/halí-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαλί/halí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλί-το@wordElln,
* McsElln.χαλιού/hallú/!~γενι-ενικ:χαλί-το@wordElln,
* McsElln.χαλιά/hallá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλί-το@wordElln,
* McsElln.χαλιών/hallón/!~γενι-πληθ:χαλί-το@wordElln,

× base-form: χαλί
× base-pronunciation: /halí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλί/halí/-χαλιού/hallú/-χαλί/halí/-χαλί/halí/-χαλιά/hallá/-χαλιών/hallón/-χαλιά/hallá/-χαλιά/hallá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλί

χαλίκι-το/halíki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαλίκι-το/halíki-to-s/@wordElln,
* McsElln./halíki-to-s/χαλίκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλίκι-το/halíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλίκι-το/halíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαλίκι/halíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλίκι-το@wordElln,
* McsElln.χαλικιού/halikkú/!~γενι-ενικ:χαλίκι-το@wordElln,
* McsElln.χαλίκια/halíkka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλίκι-το@wordElln,
* McsElln.χαλικιών/halikkón/!~γενι-πληθ:χαλίκι-το@wordElln,

× base-form: χαλίκι
× base-pronunciation: /halíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλίκι/halíki/-χαλικιού/halikkú/-χαλίκι/halíki/-χαλίκι/halíki/-χαλίκια/halíkka/-χαλικιών/halikkón/-χαλίκια/halíkka/-χαλίκια/halíkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλίκι

χαλίκωμα-το/halíkoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλίκωμα-το/halíkoma-to/@wordElln,
* McsElln./halíkoma-to/χαλίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλίκωμα-το/halíkoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλίκωμα-το/halíkoma-to/@wordElln,
* McsElln.χαλίκωμα/halíkoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλικώματος/halikómatos/!~γενι-ενικ:χαλίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλικώματα/halikómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλικωμάτων/halikomáton/!~γενι-πληθ:χαλίκωμα-το@wordElln,

× base-form: χαλίκωμα
× base-pronunciation: /halíkoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλίκωμα/halíkoma/-χαλικώματος/halikómatos/-χαλίκωμα/halíkoma/-χαλίκωμα/halíkoma/-χαλικώματα/halikómata/-χαλικωμάτων/halikomáton/-χαλικώματα/halikómata/-χαλικώματα/halikómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλίκωμα

χαλαζίας-ο/halazías-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλαζίας-ο/halazías-o/@wordElln,
* McsElln./halazías-o/χαλαζίας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλαζίας-ο/halazías-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλαζίας-ο/halazías-o/@wordElln,
* McsElln.χαλαζίας/halazías/-ονομ-ενικ:χαλαζίας-ο@wordElln,
* McsElln.χαλαζία/halazía/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλαζίας-ο@wordElln,
* McsElln.χαλαζίες/halazíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλαζίας-ο@wordElln,
* McsElln.χαλαζιών/halazzón/!~γενι-πληθ:χαλαζίας-ο@wordElln,

× base-form: χαλαζίας
× base-pronunciation: /halazías/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλαζίας/halazías/-χαλαζία/halazía/-χαλαζία/halazía/-χαλαζία/halazía/-χαλαζίες/halazíes/-χαλαζιών/halazzón/-χαλαζίες/halazíes/-χαλαζίες/halazíes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλαζίας

χαλαζασφάλεια-η/halazasfália-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλαζασφάλεια-η/halazasfália-i/@wordElln,
* McsElln./halazasfália-i/χαλαζασφάλεια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλαζασφάλεια-η/halazasfália-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλαζασφάλεια-η/halazasfália-i/@wordElln,
* McsElln.χαλαζασφάλεια/halazasfália/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλαζασφάλεια-η@wordElln,
* McsElln.χαλαζασφάλειας/halazasfálias/!~γενι-ενικ:χαλαζασφάλεια-η@wordElln,
* McsElln.χαλαζασφάλειες/halazasfálies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλαζασφάλεια-η@wordElln,
* McsElln.χαλαζασφαλειών/halazasfalión/!~γενι-πληθ:χαλαζασφάλεια-η@wordElln,

× base-form: χαλαζασφάλεια
× base-pronunciation: /halazasfália/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλαζασφάλεια/halazasfália/-χαλαζασφάλειας/halazasfálias/-χαλαζασφάλεια/halazasfália/-χαλαζασφάλεια/halazasfália/-χαλαζασφάλειες/halazasfálies/-χαλαζασφαλειών/halazasfalión/-χαλαζασφάλειες/halazasfálies/-χαλαζασφάλειες/halazasfálies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλαζασφάλεια

χαλαζοβρόχι-το/halazovróhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαλαζοβρόχι-το/halazovróhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./halazovróhi-to-s/χαλαζοβρόχι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλαζοβρόχι-το/halazovróhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλαζοβρόχι-το/halazovróhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαλαζοβρόχι/halazovróhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλαζοβρόχι-το@wordElln,
* McsElln.χαλαζοβρόχια/halazovróhha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλαζοβρόχι-το@wordElln,

× base-form: χαλαζοβρόχι
× base-pronunciation: /halazovróhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλαζοβρόχι/halazovróhi/-∅-χαλαζοβρόχι/halazovróhi/-χαλαζοβρόχι/halazovróhi/-χαλαζοβρόχια/halazovróhha/-∅-χαλαζοβρόχια/halazovróhha/-χαλαζοβρόχια/halazovróhha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαλαζοβρόχι

χαλαζόκοκκος-ο/halazókokos-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλαζόκοκκος-ο/halazókokos-o/@wordElln,
* McsElln./halazókokos-o/χαλαζόκοκκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλαζόκοκκος-ο/halazókokos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλαζόκοκκος-ο/halazókokos-o/@wordElln,
* McsElln.χαλαζόκοκκος/halazókokos/-ονομ-ενικ:χαλαζόκοκκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλαζοκόκκου/halazokóku/!~γενι-ενικ:χαλαζόκοκκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλαζόκοκκο/halazókoko/!~αιτι-ενικ:χαλαζόκοκκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλαζόκοκκε/halazókoke/!~κλητ-ενικ:χαλαζόκοκκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλαζόκοκκοι/halazókoki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαλαζόκοκκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλαζοκόκκων/halazokókon/!~γενι-πληθ:χαλαζόκοκκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλαζόκοκκους/halazókokus/!~αιτι-πληθ:χαλαζόκοκκος-ο@wordElln,

× base-form: χαλαζόκοκκος
× base-pronunciation: /halazókokos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλαζόκοκκος/halazókokos/-χαλαζοκόκκου/halazokóku/-χαλαζόκοκκο/halazókoko/-χαλαζόκοκκε/halazókoke/-χαλαζόκοκκοι/halazókoki/-χαλαζοκόκκων/halazokókon/-χαλαζόκοκκους/halazókokus/-χαλαζόκοκκοι/halazókoki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλαζόκοκκος

χαλαζόπτωση-η/halazóptosi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλαζόπτωση-η/halazóptosi-i/@wordElln,
* McsElln./halazóptosi-i/χαλαζόπτωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλαζόπτωση-η/halazóptosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλαζόπτωση-η/halazóptosi-i/@wordElln,
* McsElln.χαλαζόπτωση/halazóptosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλαζόπτωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλαζόπτωσης/halazóptosis/!~γενι-ενικ:χαλαζόπτωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλαζοπτώσεως/halazoptóseos/!~γενι-ενικ:χαλαζόπτωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλαζοπτώσεις/halazoptósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλαζόπτωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλαζοπτώσεων/halazoptóseon/!~γενι-πληθ:χαλαζόπτωση-η@wordElln,

× base-form: χαλαζόπτωση
× base-pronunciation: /halazóptosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλαζόπτωση/halazóptosi/-χαλαζόπτωσης/halazóptosis/|χαλαζοπτώσεως/halazoptóseos/-χαλαζόπτωση/halazóptosi/-χαλαζόπτωση/halazóptosi/-χαλαζοπτώσεις/halazoptósis/-χαλαζοπτώσεων/halazoptóseon/-χαλαζοπτώσεις/halazoptósis/-χαλαζοπτώσεις/halazoptósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαλαζόπτωση

χαλαρότητα-η/halarótita-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλαρότητα-η/halarótita-i/@wordElln,
* McsElln./halarótita-i/χαλαρότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλαρότητα-η/halarótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλαρότητα-η/halarótita-i/@wordElln,
* McsElln.χαλαρότητα/halarótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλαρότητα-η@wordElln,
* McsElln.χαλαρότητας/halarótitas/!~γενι-ενικ:χαλαρότητα-η@wordElln,
* McsElln.χαλαρότητες/halarótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλαρότητα-η@wordElln,
* McsElln.χαλαροτήτων/halarotíton/!~γενι-πληθ:χαλαρότητα-η@wordElln,

× base-form: χαλαρότητα
× base-pronunciation: /halarótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλαρότητα/halarótita/-χαλαρότητας/halarótitas/-χαλαρότητα/halarótita/-χαλαρότητα/halarótita/-χαλαρότητες/halarótites/-χαλαροτήτων/halarotíton/-χαλαρότητες/halarótites/-χαλαρότητες/halarótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλαρότητα

χαλασιά-η/halassá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλασιά-η/halassá-i/@wordElln,
* McsElln./halassá-i/χαλασιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλασιά-η/halassá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλασιά-η/halassá-i/@wordElln,
* McsElln.χαλασιά/halassá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλασιά-η@wordElln,
* McsElln.χαλασιάς/halassás/!~γενι-ενικ:χαλασιά-η@wordElln,
* McsElln.χαλασιές/halasiés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλασιά-η@wordElln,
* McsElln.χαλασιών/halassón/!~γενι-πληθ:χαλασιά-η@wordElln,

× base-form: χαλασιά
× base-pronunciation: /halassá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλασιά/halassá/-χαλασιάς/halassás/-χαλασιά/halassá/-χαλασιά/halassá/-χαλασιές/halasiés/-χαλασιών/halassón/-χαλασιές/halasiés/-χαλασιές/halasiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλασιά

χαλασμός-ο/halazmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλασμός-ο/halazmós-o/@wordElln,
* McsElln./halazmós-o/χαλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλασμός-ο/halazmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλασμός-ο/halazmós-o/@wordElln,
* McsElln.χαλασμός/halazmós/-ονομ-ενικ:χαλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλασμού/halazmú/!~γενι-ενικ:χαλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλασμό/halazmó/!~αιτι-ενικ:χαλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλασμέ/halazmé/!~κλητ-ενικ:χαλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλασμοί/halazmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλασμών/halazmón/!~γενι-πληθ:χαλασμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλασμούς/halazmús/!~αιτι-πληθ:χαλασμός-ο@wordElln,

× base-form: χαλασμός
× base-pronunciation: /halazmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλασμός/halazmós/-χαλασμού/halazmú/-χαλασμό/halazmó/-χαλασμέ/halazmé/-χαλασμοί/halazmí/-χαλασμών/halazmón/-χαλασμούς/halazmús/-χαλασμοί/halazmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλασμός

χαλβάδιασμα-το/halvádhyyazma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλβάδιασμα-το/halvádhyyazma-to/@wordElln,
* McsElln./halvádhyyazma-to/χαλβάδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλβάδιασμα-το/halvádhyyazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλβάδιασμα-το/halvádhyyazma-to/@wordElln,
* McsElln.χαλβάδιασμα/halvádhyyazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλβάδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλβαδιάσματος/halvadhyyázmatos/!~γενι-ενικ:χαλβάδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλβαδιάσματα/halvadhyyázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλβάδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλβαδιασμάτων/halvadhyyazmáton/!~γενι-πληθ:χαλβάδιασμα-το@wordElln,

× base-form: χαλβάδιασμα
× base-pronunciation: /halvádhyyazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλβάδιασμα/halvádhyyazma/-χαλβαδιάσματος/halvadhyyázmatos/-χαλβάδιασμα/halvádhyyazma/-χαλβάδιασμα/halvádhyyazma/-χαλβαδιάσματα/halvadhyyázmata/-χαλβαδιασμάτων/halvadhyyazmáton/-χαλβαδιάσματα/halvadhyyázmata/-χαλβαδιάσματα/halvadhyyázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλβάδιασμα

χαλβάς-ο/halvás-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλβάς-ο/halvás-o/@wordElln,
* McsElln./halvás-o/χαλβάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλβάς-ο/halvás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλβάς-ο/halvás-o/@wordElln,
* McsElln.χαλβάς/halvás/-ονομ-ενικ:χαλβάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλβά/halvá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλβάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλβάδες/halvádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλβάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλβάδων/halvádhon/!~γενι-πληθ:χαλβάς-ο@wordElln,

× base-form: χαλβάς
× base-pronunciation: /halvás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλβάς/halvás/-χαλβά/halvá/-χαλβά/halvá/-χαλβά/halvá/-χαλβάδες/halvádhes/-χαλβάδων/halvádhon/-χαλβάδες/halvádhes/-χαλβάδες/halvádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλβάς

χαλβαδοπιτατζής-ο/halvadhopitajís-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλβαδοπιτατζής-ο/halvadhopitajís-o/@wordElln,
* McsElln./halvadhopitajís-o/χαλβαδοπιτατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλβαδοπιτατζής-ο/halvadhopitajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλβαδοπιτατζής-ο/halvadhopitajís-o/@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοπιτατζής/halvadhopitajís/-ονομ-ενικ:χαλβαδοπιτατζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοπιτατζή/halvadhopitají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλβαδοπιτατζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοπιτατζήδες/halvadhopitajídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλβαδοπιτατζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοπιτατζήδων/halvadhopitajídhon/!~γενι-πληθ:χαλβαδοπιτατζής-ο@wordElln,

× base-form: χαλβαδοπιτατζής
× base-pronunciation: /halvadhopitajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλβαδοπιτατζής/halvadhopitajís/-χαλβαδοπιτατζή/halvadhopitají/-χαλβαδοπιτατζή/halvadhopitají/-χαλβαδοπιτατζή/halvadhopitají/-χαλβαδοπιτατζήδες/halvadhopitajídhes/-χαλβαδοπιτατζήδων/halvadhopitajídhon/-χαλβαδοπιτατζήδες/halvadhopitajídhes/-χαλβαδοπιτατζήδες/halvadhopitajídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλβαδοπιτατζής

χαλβαδοποιία-η/halvadhopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλβαδοποιία-η/halvadhopiía-i/@wordElln,
* McsElln./halvadhopiía-i/χαλβαδοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλβαδοποιία-η/halvadhopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλβαδοποιία-η/halvadhopiía-i/@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοποιία/halvadhopiía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλβαδοποιία-η@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοποιίας/halvadhopiías/!~γενι-ενικ:χαλβαδοποιία-η@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοποιίες/halvadhopiíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλβαδοποιία-η@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοποιιών/halvadhopiión/!~γενι-πληθ:χαλβαδοποιία-η@wordElln,

× base-form: χαλβαδοποιία
× base-pronunciation: /halvadhopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλβαδοποιία/halvadhopiía/-χαλβαδοποιίας/halvadhopiías/-χαλβαδοποιία/halvadhopiía/-χαλβαδοποιία/halvadhopiía/-χαλβαδοποιίες/halvadhopiíes/-χαλβαδοποιιών/halvadhopiión/-χαλβαδοποιίες/halvadhopiíes/-χαλβαδοποιίες/halvadhopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλβαδοποιία

χαλβαδοποιείο-το/halvadhopiío-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλβαδοποιείο-το/halvadhopiío-to/@wordElln,
* McsElln./halvadhopiío-to/χαλβαδοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλβαδοποιείο-το/halvadhopiío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλβαδοποιείο-το/halvadhopiío-to/@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοποιείο/halvadhopiío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλβαδοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοποιείου/halvadhopiíu/!~γενι-ενικ:χαλβαδοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοποιεία/halvadhopiía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλβαδοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλβαδοποιείων/halvadhopiíon/!~γενι-πληθ:χαλβαδοποιείο-το@wordElln,

× base-form: χαλβαδοποιείο
× base-pronunciation: /halvadhopiío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλβαδοποιείο/halvadhopiío/-χαλβαδοποιείου/halvadhopiíu/-χαλβαδοποιείο/halvadhopiío/-χαλβαδοποιείο/halvadhopiío/-χαλβαδοποιεία/halvadhopiía/-χαλβαδοποιείων/halvadhopiíon/-χαλβαδοποιεία/halvadhopiía/-χαλβαδοποιεία/halvadhopiía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλβαδοποιείο

χαλβατζής-ο/halvajís-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλβατζής-ο/halvajís-o/@wordElln,
* McsElln./halvajís-o/χαλβατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλβατζής-ο/halvajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλβατζής-ο/halvajís-o/@wordElln,
* McsElln.χαλβατζής/halvajís/-ονομ-ενικ:χαλβατζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαλβατζή/halvají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλβατζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαλβατζήδες/halvajídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλβατζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαλβατζήδων/halvajídhon/!~γενι-πληθ:χαλβατζής-ο@wordElln,

× base-form: χαλβατζής
× base-pronunciation: /halvajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλβατζής/halvajís/-χαλβατζή/halvají/-χαλβατζή/halvají/-χαλβατζή/halvají/-χαλβατζήδες/halvajídhes/-χαλβατζήδων/halvajídhon/-χαλβατζήδες/halvajídhes/-χαλβατζήδες/halvajídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλβατζής

χαλβατζίδικο-το/halvajídhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλβατζίδικο-το/halvajídhiko-to/@wordElln,
* McsElln./halvajídhiko-to/χαλβατζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλβατζίδικο-το/halvajídhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλβατζίδικο-το/halvajídhiko-to/@wordElln,
* McsElln.χαλβατζίδικο/halvajídhiko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλβατζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.χαλβατζίδικου/halvajídhiku/!~γενι-ενικ:χαλβατζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.χαλβατζίδικα/halvajídhika/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλβατζίδικο-το@wordElln,
* McsElln.χαλβατζίδικων/halvajídhikon/!~γενι-πληθ:χαλβατζίδικο-το@wordElln,

× base-form: χαλβατζίδικο
× base-pronunciation: /halvajídhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλβατζίδικο/halvajídhiko/-χαλβατζίδικου/halvajídhiku/-χαλβατζίδικο/halvajídhiko/-χαλβατζίδικο/halvajídhiko/-χαλβατζίδικα/halvajídhika/-χαλβατζίδικων/halvajídhikon/-χαλβατζίδικα/halvajídhika/-χαλβατζίδικα/halvajídhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλβατζίδικο

χαλεπάκι-το/halepáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαλεπάκι-το/halepáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./halepáki-to-s/χαλεπάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλεπάκι-το/halepáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλεπάκι-το/halepáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαλεπάκι/halepáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλεπάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαλεπακιού/halepakkú/!~γενι-ενικ:χαλεπάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαλεπάκια/halepákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλεπάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαλεπακιών/halepakkón/!~γενι-πληθ:χαλεπάκι-το@wordElln,

× base-form: χαλεπάκι
× base-pronunciation: /halepáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλεπάκι/halepáki/-χαλεπακιού/halepakkú/-χαλεπάκι/halepáki/-χαλεπάκι/halepáki/-χαλεπάκια/halepákka/-χαλεπακιών/halepakkón/-χαλεπάκια/halepákka/-χαλεπάκια/halepákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλεπάκι

χαλικάκι-το/halikáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαλικάκι-το/halikáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./halikáki-to-s/χαλικάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλικάκι-το/halikáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλικάκι-το/halikáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαλικάκι/halikáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλικάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαλικάκια/halikákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλικάκι-το@wordElln,

× base-form: χαλικάκι
× base-pronunciation: /halikáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλικάκι/halikáki/-∅-χαλικάκι/halikáki/-χαλικάκι/halikáki/-χαλικάκια/halikákka/-∅-χαλικάκια/halikákka/-χαλικάκια/halikákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαλικάκι

χαλικοθηρίο-το/halikothirío-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλικοθηρίο-το/halikothirío-to/@wordElln,
* McsElln./halikothirío-to/χαλικοθηρίο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλικοθηρίο-το/halikothirío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλικοθηρίο-το/halikothirío-to/@wordElln,
* McsElln.χαλικοθηρίο/halikothirío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλικοθηρίο-το@wordElln,
* McsElln.χαλικοθηρίου/halikothiríu/!~γενι-ενικ:χαλικοθηρίο-το@wordElln,
* McsElln.χαλικοθηρία/halikothiría/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλικοθηρίο-το@wordElln,
* McsElln.χαλικοθηρίων/halikothiríon/!~γενι-πληθ:χαλικοθηρίο-το@wordElln,

× base-form: χαλικοθηρίο
× base-pronunciation: /halikothirío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλικοθηρίο/halikothirío/-χαλικοθηρίου/halikothiríu/-χαλικοθηρίο/halikothirío/-χαλικοθηρίο/halikothirío/-χαλικοθηρία/halikothiría/-χαλικοθηρίων/halikothiríon/-χαλικοθηρία/halikothiría/-χαλικοθηρία/halikothiría/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλικοθηρίο

χαλικόστρωμα-το/halikóstroma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλικόστρωμα-το/halikóstroma-to/@wordElln,
* McsElln./halikóstroma-to/χαλικόστρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλικόστρωμα-το/halikóstroma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλικόστρωμα-το/halikóstroma-to/@wordElln,
* McsElln.χαλικόστρωμα/halikóstroma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλικόστρωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλικοστρώματος/halikostrómatos/!~γενι-ενικ:χαλικόστρωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλικοστρώματα/halikostrómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλικόστρωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλικοστρωμάτων/halikostromáton/!~γενι-πληθ:χαλικόστρωμα-το@wordElln,

× base-form: χαλικόστρωμα
× base-pronunciation: /halikóstroma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλικόστρωμα/halikóstroma/-χαλικοστρώματος/halikostrómatos/-χαλικόστρωμα/halikóstroma/-χαλικόστρωμα/halikóstroma/-χαλικοστρώματα/halikostrómata/-χαλικοστρωμάτων/halikostromáton/-χαλικοστρώματα/halikostrómata/-χαλικοστρώματα/halikostrómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλικόστρωμα

χαλικόστρωση-η/halikóstrosi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλικόστρωση-η/halikóstrosi-i/@wordElln,
* McsElln./halikóstrosi-i/χαλικόστρωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλικόστρωση-η/halikóstrosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλικόστρωση-η/halikóstrosi-i/@wordElln,
* McsElln.χαλικόστρωση/halikóstrosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλικόστρωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλικόστρωσης/halikóstrosis/!~γενι-ενικ:χαλικόστρωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλικοστρώσεις/halikostrósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλικόστρωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλικοστρώσεων/halikostróseon/!~γενι-πληθ:χαλικόστρωση-η@wordElln,

× base-form: χαλικόστρωση
× base-pronunciation: /halikóstrosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλικόστρωση/halikóstrosi/-χαλικόστρωσης/halikóstrosis/-χαλικόστρωση/halikóstrosi/-χαλικόστρωση/halikóstrosi/-χαλικοστρώσεις/halikostrósis/-χαλικοστρώσεων/halikostróseon/-χαλικοστρώσεις/halikostrósis/-χαλικοστρώσεις/halikostrósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλικόστρωση

χαλικόχωμα-το/halikóhoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλικόχωμα-το/halikóhoma-to/@wordElln,
* McsElln./halikóhoma-to/χαλικόχωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλικόχωμα-το/halikóhoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλικόχωμα-το/halikóhoma-to/@wordElln,
* McsElln.χαλικόχωμα/halikóhoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλικόχωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλικοχώματος/halikohómatos/!~γενι-ενικ:χαλικόχωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλικοχώματα/halikohómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλικόχωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλικοχωμάτων/halikohomáton/!~γενι-πληθ:χαλικόχωμα-το@wordElln,

× base-form: χαλικόχωμα
× base-pronunciation: /halikóhoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλικόχωμα/halikóhoma/-χαλικοχώματος/halikohómatos/-χαλικόχωμα/halikóhoma/-χαλικόχωμα/halikóhoma/-χαλικοχώματα/halikohómata/-χαλικοχωμάτων/halikohomáton/-χαλικοχώματα/halikohómata/-χαλικοχώματα/halikohómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλικόχωμα

χαλινάρι-το/halinári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαλινάρι-το/halinári-to-s/@wordElln,
* McsElln./halinári-to-s/χαλινάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλινάρι-το/halinári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλινάρι-το/halinári-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαλινάρι/halinári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλινάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαλιναριού/halinaryyú/!~γενι-ενικ:χαλινάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαλινάρια/halináryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλινάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαλιναριών/halinaryyón/!~γενι-πληθ:χαλινάρι-το@wordElln,

× base-form: χαλινάρι
× base-pronunciation: /halinári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλινάρι/halinári/-χαλιναριού/halinaryyú/-χαλινάρι/halinári/-χαλινάρι/halinári/-χαλινάρια/halináryya/-χαλιναριών/halinaryyón/-χαλινάρια/halináryya/-χαλινάρια/halináryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλινάρι

χαλινάρωμα-το/halinároma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλινάρωμα-το/halinároma-to/@wordElln,
* McsElln./halinároma-to/χαλινάρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλινάρωμα-το/halinároma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλινάρωμα-το/halinároma-to/@wordElln,
* McsElln.χαλινάρωμα/halinároma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλινάρωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλιναρώματος/halinarómatos/!~γενι-ενικ:χαλινάρωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλιναρώματα/halinarómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλινάρωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλιναρωμάτων/halinaromáton/!~γενι-πληθ:χαλινάρωμα-το@wordElln,

× base-form: χαλινάρωμα
× base-pronunciation: /halinároma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλινάρωμα/halinároma/-χαλιναρώματος/halinarómatos/-χαλινάρωμα/halinároma/-χαλινάρωμα/halinároma/-χαλιναρώματα/halinarómata/-χαλιναρωμάτων/halinaromáton/-χαλιναρώματα/halinarómata/-χαλιναρώματα/halinarómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλινάρωμα

χαλινός-ο/halinós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλινός-ο/halinós-o/@wordElln,
* McsElln./halinós-o/χαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλινός-ο/halinós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλινός-ο/halinós-o/@wordElln,
* McsElln.χαλινός/halinós/-ονομ-ενικ:χαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλινού/halinú/!~γενι-ενικ:χαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλινό/halinó/!~αιτι-ενικ:χαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλινέ/haliné/!~κλητ-ενικ:χαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλινοί/haliní/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλινών/halinón/!~γενι-πληθ:χαλινός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλινούς/halinús/!~αιτι-πληθ:χαλινός-ο@wordElln,

× base-form: χαλινός
× base-pronunciation: /halinós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλινός/halinós/-χαλινού/halinú/-χαλινό/halinó/-χαλινέ/haliné/-χαλινοί/haliní/-χαλινών/halinón/-χαλινούς/halinús/-χαλινοί/haliní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλινός

χαλιφάτο-το/halifáto-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλιφάτο-το/halifáto-to/@wordElln,
* McsElln./halifáto-to/χαλιφάτο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλιφάτο-το/halifáto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλιφάτο-το/halifáto-to/@wordElln,
* McsElln.χαλιφάτο/halifáto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλιφάτο-το@wordElln,
* McsElln.χαλιφάτου/halifátu/!~γενι-ενικ:χαλιφάτο-το@wordElln,
* McsElln.χαλιφάτα/halifáta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλιφάτο-το@wordElln,
* McsElln.χαλιφάτων/halifáton/!~γενι-πληθ:χαλιφάτο-το@wordElln,

× base-form: χαλιφάτο
× base-pronunciation: /halifáto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλιφάτο/halifáto/-χαλιφάτου/halifátu/-χαλιφάτο/halifáto/-χαλιφάτο/halifáto/-χαλιφάτα/halifáta/-χαλιφάτων/halifáton/-χαλιφάτα/halifáta/-χαλιφάτα/halifáta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλιφάτο

χαλκάρματος-ο/halkármatos-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλκάρματος-ο/halkármatos-o/@wordElln,
* McsElln./halkármatos-o/χαλκάρματος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκάρματος-ο/halkármatos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκάρματος-ο/halkármatos-o/@wordElln,
* McsElln.χαλκάρματος/halkármatos/-ονομ-ενικ:χαλκάρματος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκάρματου/halkármatu/!~γενι-ενικ:χαλκάρματος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκάρματο/halkármato/!~αιτι-ενικ:χαλκάρματος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκάρματε/halkármate/!~κλητ-ενικ:χαλκάρματος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκάρματοι/halkármati/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκάρματος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκάρματων/halkármaton/!~γενι-πληθ:χαλκάρματος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκάρματους/halkármatus/!~αιτι-πληθ:χαλκάρματος-ο@wordElln,

× base-form: χαλκάρματος
× base-pronunciation: /halkármatos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλκάρματος/halkármatos/-χαλκάρματου/halkármatu/-χαλκάρματο/halkármato/-χαλκάρματε/halkármate/-χαλκάρματοι/halkármati/-χαλκάρματων/halkármaton/-χαλκάρματους/halkármatus/-χαλκάρματοι/halkármati/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκάρματος

χαλκάς-ο/halkás-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλκάς-ο/halkás-o/@wordElln,
* McsElln./halkás-o/χαλκάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκάς-ο/halkás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκάς-ο/halkás-o/@wordElln,
* McsElln.χαλκάς/halkás/-ονομ-ενικ:χαλκάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκά/halká/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκάδες/halkádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκάδων/halkádhon/!~γενι-πληθ:χαλκάς-ο@wordElln,

× base-form: χαλκάς
× base-pronunciation: /halkás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλκάς/halkás/-χαλκά/halká/-χαλκά/halká/-χαλκά/halká/-χαλκάδες/halkádhes/-χαλκάδων/halkádhon/-χαλκάδες/halkádhes/-χαλκάδες/halkádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκάς

χαλκαδάκι-το/halkadháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαλκαδάκι-το/halkadháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./halkadháki-to-s/χαλκαδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκαδάκι-το/halkadháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκαδάκι-το/halkadháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαλκαδάκι/halkadháki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκαδάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαλκαδάκια/halkadhákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκαδάκι-το@wordElln,

× base-form: χαλκαδάκι
× base-pronunciation: /halkadháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλκαδάκι/halkadháki/-∅-χαλκαδάκι/halkadháki/-χαλκαδάκι/halkadháki/-χαλκαδάκια/halkadhákka/-∅-χαλκαδάκια/halkadhákka/-χαλκαδάκια/halkadhákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαλκαδάκι

χαλκείο-το/halkío-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλκείο-το/halkío-to/@wordElln,
* McsElln./halkío-to/χαλκείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκείο-το/halkío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκείο-το/halkío-to/@wordElln,
* McsElln.χαλκείο/halkío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκείου/halkíu/!~γενι-ενικ:χαλκείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκεία/halkía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκείων/halkíon/!~γενι-πληθ:χαλκείο-το@wordElln,

× base-form: χαλκείο
× base-pronunciation: /halkío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλκείο/halkío/-χαλκείου/halkíu/-χαλκείο/halkío/-χαλκείο/halkío/-χαλκεία/halkía/-χαλκείων/halkíon/-χαλκεία/halkía/-χαλκεία/halkía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκείο

χαλκευτήριο-το/halkeftírio-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλκευτήριο-το/halkeftírio-to/@wordElln,
* McsElln./halkeftírio-to/χαλκευτήριο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκευτήριο-το/halkeftírio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκευτήριο-το/halkeftírio-to/@wordElln,
* McsElln.χαλκευτήριο/halkeftírio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκευτήριο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκευτηρίου/halkeftiríu/!~γενι-ενικ:χαλκευτήριο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκευτήριου/halkeftíriu/!~γενι-ενικ:χαλκευτήριο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκευτήρια/halkeftíria/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκευτήριο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκευτηρίων/halkeftiríon/!~γενι-πληθ:χαλκευτήριο-το@wordElln,

× base-form: χαλκευτήριο
× base-pronunciation: /halkeftírio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλκευτήριο/halkeftírio/-χαλκευτηρίου/halkeftiríu/|χαλκευτήριου/halkeftíriu/-χαλκευτήριο/halkeftírio/-χαλκευτήριο/halkeftírio/-χαλκευτήρια/halkeftíria/-χαλκευτηρίων/halkeftiríon/-χαλκευτήρια/halkeftíria/-χαλκευτήρια/halkeftíria/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαλκευτήριο

χαλκιάς-ο/halkkás-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλκιάς-ο/halkkás-o/@wordElln,
* McsElln./halkkás-o/χαλκιάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκιάς-ο/halkkás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκιάς-ο/halkkás-o/@wordElln,
* McsElln.χαλκιάς/halkkás/-ονομ-ενικ:χαλκιάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκιά/halkká/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκιάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκιάδες/halkkádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκιάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκιάδων/halkkádhon/!~γενι-πληθ:χαλκιάς-ο@wordElln,

× base-form: χαλκιάς
× base-pronunciation: /halkkás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλκιάς/halkkás/-χαλκιά/halkká/-χαλκιά/halkká/-χαλκιά/halkká/-χαλκιάδες/halkkádhes/-χαλκιάδων/halkkádhon/-χαλκιάδες/halkkádhes/-χαλκιάδες/halkkádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκιάς

χαλκογράφημα-το/halkoyráfima-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλκογράφημα-το/halkoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln./halkoyráfima-to/χαλκογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκογράφημα-το/halkoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκογράφημα-το/halkoyráfima-to/@wordElln,
* McsElln.χαλκογράφημα/halkoyráfima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκογραφήματος/halkoyrafímatos/!~γενι-ενικ:χαλκογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκογραφήματα/halkoyrafímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκογράφημα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκογραφημάτων/halkoyrafimáton/!~γενι-πληθ:χαλκογράφημα-το@wordElln,

× base-form: χαλκογράφημα
× base-pronunciation: /halkoyráfima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλκογράφημα/halkoyráfima/-χαλκογραφήματος/halkoyrafímatos/-χαλκογράφημα/halkoyráfima/-χαλκογράφημα/halkoyráfima/-χαλκογραφήματα/halkoyrafímata/-χαλκογραφημάτων/halkoyrafimáton/-χαλκογραφήματα/halkoyrafímata/-χαλκογραφήματα/halkoyrafímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκογράφημα

χαλκογραφία-η/halkoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλκογραφία-η/halkoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./halkoyrafía-i/χαλκογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκογραφία-η/halkoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκογραφία-η/halkoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.χαλκογραφία/halkoyrafía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκογραφία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκογραφίας/halkoyrafías/!~γενι-ενικ:χαλκογραφία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκογραφίες/halkoyrafíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκογραφία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκογραφιών/halkoyrafión/!~γενι-πληθ:χαλκογραφία-η@wordElln,

× base-form: χαλκογραφία
× base-pronunciation: /halkoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλκογραφία/halkoyrafía/-χαλκογραφίας/halkoyrafías/-χαλκογραφία/halkoyrafía/-χαλκογραφία/halkoyrafía/-χαλκογραφίες/halkoyrafíes/-χαλκογραφιών/halkoyrafión/-χαλκογραφίες/halkoyrafíes/-χαλκογραφίες/halkoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκογραφία

χαλκοκρατία-η/halkokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλκοκρατία-η/halkokratía-i/@wordElln,
* McsElln./halkokratía-i/χαλκοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκοκρατία-η/halkokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκοκρατία-η/halkokratía-i/@wordElln,
* McsElln.χαλκοκρατία/halkokratía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοκρατίας/halkokratías/!~γενι-ενικ:χαλκοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοκρατίες/halkokratíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοκρατιών/halkokratión/!~γενι-πληθ:χαλκοκρατία-η@wordElln,

× base-form: χαλκοκρατία
× base-pronunciation: /halkokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλκοκρατία/halkokratía/-χαλκοκρατίας/halkokratías/-χαλκοκρατία/halkokratía/-χαλκοκρατία/halkokratía/-χαλκοκρατίες/halkokratíes/-χαλκοκρατιών/halkokratión/-χαλκοκρατίες/halkokratíes/-χαλκοκρατίες/halkokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκοκρατία

χαλκομανία-η/halkomanía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλκομανία-η/halkomanía-i/@wordElln,
* McsElln./halkomanía-i/χαλκομανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκομανία-η/halkomanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκομανία-η/halkomanía-i/@wordElln,
* McsElln.χαλκομανία/halkomanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκομανία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκομανίας/halkomanías/!~γενι-ενικ:χαλκομανία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκομανίες/halkomaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκομανία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκομανιών/halkomanión/!~γενι-πληθ:χαλκομανία-η@wordElln,

× base-form: χαλκομανία
× base-pronunciation: /halkomanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλκομανία/halkomanía/-χαλκομανίας/halkomanías/-χαλκομανία/halkomanía/-χαλκομανία/halkomanía/-χαλκομανίες/halkomaníes/-χαλκομανιών/halkomanión/-χαλκομανίες/halkomaníes/-χαλκομανίες/halkomaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκομανία

χαλκονόμισμα-το/halkonómizma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλκονόμισμα-το/halkonómizma-to/@wordElln,
* McsElln./halkonómizma-to/χαλκονόμισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκονόμισμα-το/halkonómizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκονόμισμα-το/halkonómizma-to/@wordElln,
* McsElln.χαλκονόμισμα/halkonómizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκονόμισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκονομίσματος/halkonomízmatos/!~γενι-ενικ:χαλκονόμισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκονομίσματα/halkonomízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκονόμισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλκονομισμάτων/halkonomizmáton/!~γενι-πληθ:χαλκονόμισμα-το@wordElln,

× base-form: χαλκονόμισμα
× base-pronunciation: /halkonómizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλκονόμισμα/halkonómizma/-χαλκονομίσματος/halkonomízmatos/-χαλκονόμισμα/halkonómizma/-χαλκονόμισμα/halkonómizma/-χαλκονομίσματα/halkonomízmata/-χαλκονομισμάτων/halkonomizmáton/-χαλκονομίσματα/halkonomízmata/-χαλκονομίσματα/halkonomízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκονόμισμα

χαλκοπλαστική-η/halkoplastikí-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλκοπλαστική-η/halkoplastikí-i/@wordElln,
* McsElln./halkoplastikí-i/χαλκοπλαστική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκοπλαστική-η/halkoplastikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκοπλαστική-η/halkoplastikí-i/@wordElln,
* McsElln.χαλκοπλαστική/halkoplastikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκοπλαστική-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοπλαστικής/halkoplastikís/!~γενι-ενικ:χαλκοπλαστική-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοπλαστικές/halkoplastikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκοπλαστική-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοπλαστικών/halkoplastikón/!~γενι-πληθ:χαλκοπλαστική-η@wordElln,

× base-form: χαλκοπλαστική
× base-pronunciation: /halkoplastikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλκοπλαστική/halkoplastikí/-χαλκοπλαστικής/halkoplastikís/-χαλκοπλαστική/halkoplastikí/-χαλκοπλαστική/halkoplastikí/-χαλκοπλαστικές/halkoplastikés/-χαλκοπλαστικών/halkoplastikón/-χαλκοπλαστικές/halkoplastikés/-χαλκοπλαστικές/halkoplastikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκοπλαστική

χαλκοπωλείο-το/halkopolío-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλκοπωλείο-το/halkopolío-to/@wordElln,
* McsElln./halkopolío-to/χαλκοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκοπωλείο-το/halkopolío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκοπωλείο-το/halkopolío-to/@wordElln,
* McsElln.χαλκοπωλείο/halkopolío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκοπωλείου/halkopolíu/!~γενι-ενικ:χαλκοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκοπωλεία/halkopolía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκοπωλείων/halkopolíon/!~γενι-πληθ:χαλκοπωλείο-το@wordElln,

× base-form: χαλκοπωλείο
× base-pronunciation: /halkopolío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλκοπωλείο/halkopolío/-χαλκοπωλείου/halkopolíu/-χαλκοπωλείο/halkopolío/-χαλκοπωλείο/halkopolío/-χαλκοπωλεία/halkopolía/-χαλκοπωλείων/halkopolíon/-χαλκοπωλεία/halkopolía/-χαλκοπωλεία/halkopolía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκοπωλείο

χαλκοπώλης-ο/halkopólis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλκοπώλης-ο/halkopólis-o/@wordElln,
* McsElln./halkopólis-o/χαλκοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκοπώλης-ο/halkopólis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκοπώλης-ο/halkopólis-o/@wordElln,
* McsElln.χαλκοπώλης/halkopólis/-ονομ-ενικ:χαλκοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκοπώλη/halkopóli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκοπώλες/halkopóles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκοπωλών/halkopolón/!~γενι-πληθ:χαλκοπώλης-ο@wordElln,

× base-form: χαλκοπώλης
× base-pronunciation: /halkopólis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλκοπώλης/halkopólis/-χαλκοπώλη/halkopóli/-χαλκοπώλη/halkopóli/-χαλκοπώλη/halkopóli/-χαλκοπώλες/halkopóles/-χαλκοπωλών/halkopolón/-χαλκοπώλες/halkopóles/-χαλκοπώλες/halkopóles/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκοπώλης

χαλκοτυπία-η/halkotipía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλκοτυπία-η/halkotipía-i/@wordElln,
* McsElln./halkotipía-i/χαλκοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκοτυπία-η/halkotipía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκοτυπία-η/halkotipía-i/@wordElln,
* McsElln.χαλκοτυπία/halkotipía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοτυπίας/halkotipías/!~γενι-ενικ:χαλκοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοτυπίες/halkotipíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκοτυπία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοτυπιών/halkotipyyón/!~γενι-πληθ:χαλκοτυπία-η@wordElln,

× base-form: χαλκοτυπία
× base-pronunciation: /halkotipía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλκοτυπία/halkotipía/-χαλκοτυπίας/halkotipías/-χαλκοτυπία/halkotipía/-χαλκοτυπία/halkotipía/-χαλκοτυπίες/halkotipíes/-χαλκοτυπιών/halkotipyyón/-χαλκοτυπίες/halkotipíes/-χαλκοτυπίες/halkotipíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκοτυπία

χαλκουργία-η/halkuryía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλκουργία-η/halkuryía-i/@wordElln,
* McsElln./halkuryía-i/χαλκουργία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκουργία-η/halkuryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκουργία-η/halkuryía-i/@wordElln,
* McsElln.χαλκουργία/halkuryía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκουργία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκουργίας/halkuryías/!~γενι-ενικ:χαλκουργία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκουργίες/halkuryíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκουργία-η@wordElln,
* McsElln.χαλκουργιών/halkuryión/!~γενι-πληθ:χαλκουργία-η@wordElln,

× base-form: χαλκουργία
× base-pronunciation: /halkuryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλκουργία/halkuryía/-χαλκουργίας/halkuryías/-χαλκουργία/halkuryía/-χαλκουργία/halkuryía/-χαλκουργίες/halkuryíes/-χαλκουργιών/halkuryión/-χαλκουργίες/halkuryíes/-χαλκουργίες/halkuryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκουργία

χαλκουργείο-το/halkuryío-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλκουργείο-το/halkuryío-to/@wordElln,
* McsElln./halkuryío-to/χαλκουργείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκουργείο-το/halkuryío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκουργείο-το/halkuryío-to/@wordElln,
* McsElln.χαλκουργείο/halkuryío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκουργείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκουργείου/halkuryíu/!~γενι-ενικ:χαλκουργείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκουργεία/halkuryía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκουργείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκουργείων/halkuryíon/!~γενι-πληθ:χαλκουργείο-το@wordElln,

× base-form: χαλκουργείο
× base-pronunciation: /halkuryío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλκουργείο/halkuryío/-χαλκουργείου/halkuryíu/-χαλκουργείο/halkuryío/-χαλκουργείο/halkuryío/-χαλκουργεία/halkuryía/-χαλκουργείων/halkuryíon/-χαλκουργεία/halkuryía/-χαλκουργεία/halkuryía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκουργείο

χαλκουργός-ο/halkuryós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλκουργός-ο/halkuryós-o/@wordElln,
* McsElln./halkuryós-o/χαλκουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκουργός-ο/halkuryós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκουργός-ο/halkuryós-o/@wordElln,
* McsElln.χαλκουργός/halkuryós/-ονομ-ενικ:χαλκουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκουργού/halkuryú/!~γενι-ενικ:χαλκουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκουργό/halkuryó/!~αιτι-ενικ:χαλκουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκουργέ/halkuryé/!~κλητ-ενικ:χαλκουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκουργοί/halkuryí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκουργών/halkuryón/!~γενι-πληθ:χαλκουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκουργούς/halkuryús/!~αιτι-πληθ:χαλκουργός-ο@wordElln,

× base-form: χαλκουργός
× base-pronunciation: /halkuryós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλκουργός/halkuryós/-χαλκουργού/halkuryú/-χαλκουργό/halkuryó/-χαλκουργέ/halkuryé/-χαλκουργοί/halkuryí/-χαλκουργών/halkuryón/-χαλκουργούς/halkuryús/-χαλκουργοί/halkuryí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκουργός

χαλκοχυτική-η/halkohitikí-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλκοχυτική-η/halkohitikí-i/@wordElln,
* McsElln./halkohitikí-i/χαλκοχυτική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκοχυτική-η/halkohitikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκοχυτική-η/halkohitikí-i/@wordElln,
* McsElln.χαλκοχυτική/halkohitikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκοχυτική-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοχυτικής/halkohitikís/!~γενι-ενικ:χαλκοχυτική-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοχυτικές/halkohitikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκοχυτική-η@wordElln,
* McsElln.χαλκοχυτικών/halkohitikón/!~γενι-πληθ:χαλκοχυτική-η@wordElln,

× base-form: χαλκοχυτική
× base-pronunciation: /halkohitikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλκοχυτική/halkohitikí/-χαλκοχυτικής/halkohitikís/-χαλκοχυτική/halkohitikí/-χαλκοχυτική/halkohitikí/-χαλκοχυτικές/halkohitikés/-χαλκοχυτικών/halkohitikón/-χαλκοχυτικές/halkohitikés/-χαλκοχυτικές/halkohitikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκοχυτική

χαλκωματάδικο-το/halkomatádhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλκωματάδικο-το/halkomatádhiko-to/@wordElln,
* McsElln./halkomatádhiko-to/χαλκωματάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκωματάδικο-το/halkomatádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκωματάδικο-το/halkomatádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.χαλκωματάδικο/halkomatádhiko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκωματάδικο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκωματάδικου/halkomatádhiku/!~γενι-ενικ:χαλκωματάδικο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκωματάδικα/halkomatádhika/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκωματάδικο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκωματάδικων/halkomatádhikon/!~γενι-πληθ:χαλκωματάδικο-το@wordElln,

× base-form: χαλκωματάδικο
× base-pronunciation: /halkomatádhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλκωματάδικο/halkomatádhiko/-χαλκωματάδικου/halkomatádhiku/-χαλκωματάδικο/halkomatádhiko/-χαλκωματάδικο/halkomatádhiko/-χαλκωματάδικα/halkomatádhika/-χαλκωματάδικων/halkomatádhikon/-χαλκωματάδικα/halkomatádhika/-χαλκωματάδικα/halkomatádhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκωματάδικο

χαλκωματάς-ο/halkomatás-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλκωματάς-ο/halkomatás-o/@wordElln,
* McsElln./halkomatás-o/χαλκωματάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκωματάς-ο/halkomatás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκωματάς-ο/halkomatás-o/@wordElln,
* McsElln.χαλκωματάς/halkomatás/-ονομ-ενικ:χαλκωματάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκωματά/halkomatá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκωματάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκωματάδες/halkomatádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκωματάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκωματάδων/halkomatádhon/!~γενι-πληθ:χαλκωματάς-ο@wordElln,

× base-form: χαλκωματάς
× base-pronunciation: /halkomatás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλκωματάς/halkomatás/-χαλκωματά/halkomatá/-χαλκωματά/halkomatá/-χαλκωματά/halkomatá/-χαλκωματάδες/halkomatádhes/-χαλκωματάδων/halkomatádhon/-χαλκωματάδες/halkomatádhes/-χαλκωματάδες/halkomatádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκωματάς

χαλκωρυχείο-το/halkorihío-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλκωρυχείο-το/halkorihío-to/@wordElln,
* McsElln./halkorihío-to/χαλκωρυχείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκωρυχείο-το/halkorihío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκωρυχείο-το/halkorihío-to/@wordElln,
* McsElln.χαλκωρυχείο/halkorihío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλκωρυχείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκωρυχείου/halkorihíu/!~γενι-ενικ:χαλκωρυχείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκωρυχεία/halkorihía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκωρυχείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλκωρυχείων/halkorihíon/!~γενι-πληθ:χαλκωρυχείο-το@wordElln,

× base-form: χαλκωρυχείο
× base-pronunciation: /halkorihío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλκωρυχείο/halkorihío/-χαλκωρυχείου/halkorihíu/-χαλκωρυχείο/halkorihío/-χαλκωρυχείο/halkorihío/-χαλκωρυχεία/halkorihía/-χαλκωρυχείων/halkorihíon/-χαλκωρυχεία/halkorihía/-χαλκωρυχεία/halkorihía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκωρυχείο

χαλκωρύχος-ο/halkoríhos-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλκωρύχος-ο/halkoríhos-o/@wordElln,
* McsElln./halkoríhos-o/χαλκωρύχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκωρύχος-ο/halkoríhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκωρύχος-ο/halkoríhos-o/@wordElln,
* McsElln.χαλκωρύχος/halkoríhos/-ονομ-ενικ:χαλκωρύχος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκωρύχου/halkoríhu/!~γενι-ενικ:χαλκωρύχος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκωρύχο/halkorího/!~αιτι-ενικ:χαλκωρύχος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκωρύχε/halkoríhe/!~κλητ-ενικ:χαλκωρύχος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκωρύχοι/halkoríhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκωρύχος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκωρύχων/halkoríhon/!~γενι-πληθ:χαλκωρύχος-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκωρύχους/halkoríhus/!~αιτι-πληθ:χαλκωρύχος-ο@wordElln,

× base-form: χαλκωρύχος
× base-pronunciation: /halkoríhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλκωρύχος/halkoríhos/-χαλκωρύχου/halkoríhu/-χαλκωρύχο/halkorího/-χαλκωρύχε/halkoríhe/-χαλκωρύχοι/halkoríhi/-χαλκωρύχων/halkoríhon/-χαλκωρύχους/halkoríhus/-χαλκωρύχοι/halkoríhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκωρύχος

χαλκός-ο/halkós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαλκός-ο/halkós-o/@wordElln,
* McsElln./halkós-o/χαλκός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλκός-ο/halkós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλκός-ο/halkós-o/@wordElln,
* McsElln.χαλκός/halkós/-ονομ-ενικ:χαλκός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκού/halkú/!~γενι-ενικ:χαλκός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκό/halkó/!~αιτι-ενικ:χαλκός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκέ/halké/!~κλητ-ενικ:χαλκός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκοί/halkí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαλκός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκών/halkón/!~γενι-πληθ:χαλκός-ο@wordElln,
* McsElln.χαλκούς/halkús/!~αιτι-πληθ:χαλκός-ο@wordElln,

× base-form: χαλκός
× base-pronunciation: /halkós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαλκός/halkós/-χαλκού/halkú/-χαλκό/halkó/-χαλκέ/halké/-χαλκοί/halkí/-χαλκών/halkón/-χαλκούς/halkús/-χαλκοί/halkí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλκός

χαλούμι-το/halúmi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαλούμι-το/halúmi-to-s/@wordElln,
* McsElln./halúmi-to-s/χαλούμι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλούμι-το/halúmi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλούμι-το/halúmi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαλούμι/halúmi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλούμι-το@wordElln,
* McsElln.χαλουμιού/halumnnú/!~γενι-ενικ:χαλούμι-το@wordElln,
* McsElln.χαλούμια/halúmnna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλούμι-το@wordElln,
* McsElln.χαλουμιών/halumnnón/!~γενι-πληθ:χαλούμι-το@wordElln,

× base-form: χαλούμι
× base-pronunciation: /halúmi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλούμι/halúmi/-χαλουμιού/halumnnú/-χαλούμι/halúmi/-χαλούμι/halúmi/-χαλούμια/halúmnna/-χαλουμιών/halumnnón/-χαλούμια/halúmnna/-χαλούμια/halúmnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλούμι

χαλυβδοταινία-η/halivdhotenía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλυβδοταινία-η/halivdhotenía-i/@wordElln,
* McsElln./halivdhotenía-i/χαλυβδοταινία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλυβδοταινία-η/halivdhotenía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλυβδοταινία-η/halivdhotenía-i/@wordElln,
* McsElln.χαλυβδοταινία/halivdhotenía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλυβδοταινία-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβδοταινίας/halivdhotenías/!~γενι-ενικ:χαλυβδοταινία-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβδοταινίες/halivdhoteníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλυβδοταινία-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβδοταινιών/halivdhotenión/!~γενι-πληθ:χαλυβδοταινία-η@wordElln,

× base-form: χαλυβδοταινία
× base-pronunciation: /halivdhotenía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλυβδοταινία/halivdhotenía/-χαλυβδοταινίας/halivdhotenías/-χαλυβδοταινία/halivdhotenía/-χαλυβδοταινία/halivdhotenía/-χαλυβδοταινίες/halivdhoteníes/-χαλυβδοταινιών/halivdhotenión/-χαλυβδοταινίες/halivdhoteníes/-χαλυβδοταινίες/halivdhoteníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλυβδοταινία

χαλυβοβιομηχανία-η/halivoviomihanía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλυβοβιομηχανία-η/halivoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln./halivoviomihanía-i/χαλυβοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλυβοβιομηχανία-η/halivoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλυβοβιομηχανία-η/halivoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.χαλυβοβιομηχανία/halivoviomihanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλυβοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβοβιομηχανίας/halivoviomihanías/!~γενι-ενικ:χαλυβοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβοβιομηχανίες/halivoviomihaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλυβοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβοβιομηχανιών/halivoviomihanión/!~γενι-πληθ:χαλυβοβιομηχανία-η@wordElln,

× base-form: χαλυβοβιομηχανία
× base-pronunciation: /halivoviomihanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλυβοβιομηχανία/halivoviomihanía/-χαλυβοβιομηχανίας/halivoviomihanías/-χαλυβοβιομηχανία/halivoviomihanía/-χαλυβοβιομηχανία/halivoviomihanía/-χαλυβοβιομηχανίες/halivoviomihaníes/-χαλυβοβιομηχανιών/halivoviomihanión/-χαλυβοβιομηχανίες/halivoviomihaníes/-χαλυβοβιομηχανίες/halivoviomihaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλυβοβιομηχανία

χαλυβοποίηση-η/halivopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλυβοποίηση-η/halivopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./halivopíisi-i/χαλυβοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλυβοποίηση-η/halivopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλυβοποίηση-η/halivopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.χαλυβοποίηση/halivopíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλυβοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβοποίησης/halivopíisis/!~γενι-ενικ:χαλυβοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβοποιήσεως/halivopiíseos/!~γενι-ενικ:χαλυβοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβοποιήσεις/halivopiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλυβοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβοποιήσεων/halivopiíseon/!~γενι-πληθ:χαλυβοποίηση-η@wordElln,

× base-form: χαλυβοποίηση
× base-pronunciation: /halivopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλυβοποίηση/halivopíisi/-χαλυβοποίησης/halivopíisis/|χαλυβοποιήσεως/halivopiíseos/-χαλυβοποίηση/halivopíisi/-χαλυβοποίηση/halivopíisi/-χαλυβοποιήσεις/halivopiísis/-χαλυβοποιήσεων/halivopiíseon/-χαλυβοποιήσεις/halivopiísis/-χαλυβοποιήσεις/halivopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαλυβοποίηση

χαλυβουργία-η/halivuryía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλυβουργία-η/halivuryía-i/@wordElln,
* McsElln./halivuryía-i/χαλυβουργία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλυβουργία-η/halivuryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλυβουργία-η/halivuryía-i/@wordElln,
* McsElln.χαλυβουργία/halivuryía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλυβουργία-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβουργίας/halivuryías/!~γενι-ενικ:χαλυβουργία-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβουργίες/halivuryíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλυβουργία-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβουργιών/halivuryión/!~γενι-πληθ:χαλυβουργία-η@wordElln,

× base-form: χαλυβουργία
× base-pronunciation: /halivuryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλυβουργία/halivuryía/-χαλυβουργίας/halivuryías/-χαλυβουργία/halivuryía/-χαλυβουργία/halivuryía/-χαλυβουργίες/halivuryíes/-χαλυβουργιών/halivuryión/-χαλυβουργίες/halivuryíes/-χαλυβουργίες/halivuryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλυβουργία

χαλυβουργείο-το/halivuryío-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλυβουργείο-το/halivuryío-to/@wordElln,
* McsElln./halivuryío-to/χαλυβουργείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλυβουργείο-το/halivuryío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλυβουργείο-το/halivuryío-to/@wordElln,
* McsElln.χαλυβουργείο/halivuryío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλυβουργείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλυβουργείου/halivuryíu/!~γενι-ενικ:χαλυβουργείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλυβουργεία/halivuryía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλυβουργείο-το@wordElln,
* McsElln.χαλυβουργείων/halivuryíon/!~γενι-πληθ:χαλυβουργείο-το@wordElln,

× base-form: χαλυβουργείο
× base-pronunciation: /halivuryío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλυβουργείο/halivuryío/-χαλυβουργείου/halivuryíu/-χαλυβουργείο/halivuryío/-χαλυβουργείο/halivuryío/-χαλυβουργεία/halivuryía/-χαλυβουργείων/halivuryíon/-χαλυβουργεία/halivuryía/-χαλυβουργεία/halivuryía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλυβουργείο

χαλύβδωμα-το/halívdhoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαλύβδωμα-το/halívdhoma-to/@wordElln,
* McsElln./halívdhoma-to/χαλύβδωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλύβδωμα-το/halívdhoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλύβδωμα-το/halívdhoma-to/@wordElln,
* McsElln.χαλύβδωμα/halívdhoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλύβδωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλυβδώματος/halivdhómatos/!~γενι-ενικ:χαλύβδωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλυβδώματα/halivdhómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλύβδωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαλυβδωμάτων/halivdhomáton/!~γενι-πληθ:χαλύβδωμα-το@wordElln,

× base-form: χαλύβδωμα
× base-pronunciation: /halívdhoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαλύβδωμα/halívdhoma/-χαλυβδώματος/halivdhómatos/-χαλύβδωμα/halívdhoma/-χαλύβδωμα/halívdhoma/-χαλυβδώματα/halivdhómata/-χαλυβδωμάτων/halivdhomáton/-χαλυβδώματα/halivdhómata/-χαλυβδώματα/halivdhómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαλύβδωμα

χαλύβδωση-η/halívdhosi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαλύβδωση-η/halívdhosi-i/@wordElln,
* McsElln./halívdhosi-i/χαλύβδωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαλύβδωση-η/halívdhosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαλύβδωση-η/halívdhosi-i/@wordElln,
* McsElln.χαλύβδωση/halívdhosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαλύβδωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλύβδωσης/halívdhosis/!~γενι-ενικ:χαλύβδωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβδώσεως/halivdhóseos/!~γενι-ενικ:χαλύβδωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβδώσεις/halivdhósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαλύβδωση-η@wordElln,
* McsElln.χαλυβδώσεων/halivdhóseon/!~γενι-πληθ:χαλύβδωση-η@wordElln,

× base-form: χαλύβδωση
× base-pronunciation: /halívdhosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαλύβδωση/halívdhosi/-χαλύβδωσης/halívdhosis/|χαλυβδώσεως/halivdhóseos/-χαλύβδωση/halívdhosi/-χαλύβδωση/halívdhosi/-χαλυβδώσεις/halivdhósis/-χαλυβδώσεων/halivdhóseon/-χαλυβδώσεις/halivdhósis/-χαλυβδώσεις/halivdhósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαλύβδωση

χαμάδα-η/hamádha-i/::
* McsEngl.wordElln.χαμάδα-η/hamádha-i/@wordElln,
* McsElln./hamádha-i/χαμάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμάδα-η/hamádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμάδα-η/hamádha-i/@wordElln,
* McsElln.χαμάδα/hamádha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμάδα-η@wordElln,
* McsElln.χαμάδας/hamádhas/!~γενι-ενικ:χαμάδα-η@wordElln,
* McsElln.χαμάδες/hamádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμάδα-η@wordElln,
* McsElln.χαμάδων/hamádhon/!~γενι-πληθ:χαμάδα-η@wordElln,

× base-form: χαμάδα
× base-pronunciation: /hamádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαμάδα/hamádha/-χαμάδας/hamádhas/-χαμάδα/hamádha/-χαμάδα/hamádha/-χαμάδες/hamádhes/-χαμάδων/hamádhon/-χαμάδες/hamádhes/-χαμάδες/hamádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμάδα

χαμάλης-ο/hamális-o/::
* McsEngl.wordElln.χαμάλης-ο/hamális-o/@wordElln,
* McsElln./hamális-o/χαμάλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμάλης-ο/hamális-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμάλης-ο/hamális-o/@wordElln,
* McsElln.χαμάλης/hamális/-ονομ-ενικ:χαμάλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμάλη/hamáli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμάλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμάληδες/hamálidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμάλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμάληδων/hamálidhon/!~γενι-πληθ:χαμάλης-ο@wordElln,

× base-form: χαμάλης
× base-pronunciation: /hamális/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαμάλης/hamális/-χαμάλη/hamáli/-χαμάλη/hamáli/-χαμάλη/hamáli/-χαμάληδες/hamálidhes/-χαμάληδων/hamálidhon/-χαμάληδες/hamálidhes/-χαμάληδες/hamálidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμάλης

χαμέρπεια-η/hamérpia-i/::
* McsEngl.wordElln.χαμέρπεια-η/hamérpia-i/@wordElln,
* McsElln./hamérpia-i/χαμέρπεια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμέρπεια-η/hamérpia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμέρπεια-η/hamérpia-i/@wordElln,
* McsElln.χαμέρπεια/hamérpia/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμέρπεια-η@wordElln,
* McsElln.χαμέρπειας/hamérpias/!~γενι-ενικ:χαμέρπεια-η@wordElln,
* McsElln.χαμέρπειες/hamérpies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμέρπεια-η@wordElln,
* McsElln.χαμερπειών/hamerpión/!~γενι-πληθ:χαμέρπεια-η@wordElln,

× base-form: χαμέρπεια
× base-pronunciation: /hamérpia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαμέρπεια/hamérpia/-χαμέρπειας/hamérpias/-χαμέρπεια/hamérpia/-χαμέρπεια/hamérpia/-χαμέρπειες/hamérpies/-χαμερπειών/hamerpión/-χαμέρπειες/hamérpies/-χαμέρπειες/hamérpies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμέρπεια

χαμήλωμα-το/hamíloma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμήλωμα-το/hamíloma-to/@wordElln,
* McsElln./hamíloma-to/χαμήλωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμήλωμα-το/hamíloma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμήλωμα-το/hamíloma-to/@wordElln,
* McsElln.χαμήλωμα/hamíloma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμήλωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμηλώματος/hamilómatos/!~γενι-ενικ:χαμήλωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμηλώματα/hamilómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμήλωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμηλωμάτων/hamilomáton/!~γενι-πληθ:χαμήλωμα-το@wordElln,

× base-form: χαμήλωμα
× base-pronunciation: /hamíloma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμήλωμα/hamíloma/-χαμηλώματος/hamilómatos/-χαμήλωμα/hamíloma/-χαμήλωμα/hamíloma/-χαμηλώματα/hamilómata/-χαμηλωμάτων/hamilomáton/-χαμηλώματα/hamilómata/-χαμηλώματα/hamilómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμήλωμα

χαμίνι-το/hamíni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμίνι-το/hamíni-to-s/@wordElln,
* McsElln./hamíni-to-s/χαμίνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμίνι-το/hamíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμίνι-το/hamíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμίνι/hamíni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμίνι-το@wordElln,
* McsElln.χαμινιού/haminnú/!~γενι-ενικ:χαμίνι-το@wordElln,
* McsElln.χαμίνια/hamínna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμίνι-το@wordElln,
* McsElln.χαμινιών/haminnón/!~γενι-πληθ:χαμίνι-το@wordElln,

× base-form: χαμίνι
× base-pronunciation: /hamíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμίνι/hamíni/-χαμινιού/haminnú/-χαμίνι/hamíni/-χαμίνι/hamíni/-χαμίνια/hamínna/-χαμινιών/haminnón/-χαμίνια/hamínna/-χαμίνια/hamínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμίνι

χαμαιτυπείο-το/hametipío-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμαιτυπείο-το/hametipío-to/@wordElln,
* McsElln./hametipío-to/χαμαιτυπείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμαιτυπείο-το/hametipío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμαιτυπείο-το/hametipío-to/@wordElln,
* McsElln.χαμαιτυπείο/hametipío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμαιτυπείο-το@wordElln,
* McsElln.χαμαιτυπείου/hametipíu/!~γενι-ενικ:χαμαιτυπείο-το@wordElln,
* McsElln.χαμαιτυπεία/hametipía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμαιτυπείο-το@wordElln,
* McsElln.χαμαιτυπείων/hametipíon/!~γενι-πληθ:χαμαιτυπείο-το@wordElln,

× base-form: χαμαιτυπείο
× base-pronunciation: /hametipío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμαιτυπείο/hametipío/-χαμαιτυπείου/hametipíu/-χαμαιτυπείο/hametipío/-χαμαιτυπείο/hametipío/-χαμαιτυπεία/hametipía/-χαμαιτυπείων/hametipíon/-χαμαιτυπεία/hametipía/-χαμαιτυπεία/hametipía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμαιτυπείο

χαμαλίκι-το/hamalíki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμαλίκι-το/hamalíki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hamalíki-to-s/χαμαλίκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμαλίκι-το/hamalíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμαλίκι-το/hamalíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμαλίκι/hamalíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμαλίκι-το@wordElln,
* McsElln.χαμαλικιού/hamalikkú/!~γενι-ενικ:χαμαλίκι-το@wordElln,
* McsElln.χαμαλίκια/hamalíkka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμαλίκι-το@wordElln,
* McsElln.χαμαλικιών/hamalikkón/!~γενι-πληθ:χαμαλίκι-το@wordElln,

× base-form: χαμαλίκι
× base-pronunciation: /hamalíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμαλίκι/hamalíki/-χαμαλικιού/hamalikkú/-χαμαλίκι/hamalíki/-χαμαλίκι/hamalíki/-χαμαλίκια/hamalíkka/-χαμαλικιών/hamalikkón/-χαμαλίκια/hamalíkka/-χαμαλίκια/hamalíkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμαλίκι

χαμαλοδουλειά-η/hamalodhullá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαμαλοδουλειά-η/hamalodhullá-i/@wordElln,
* McsElln./hamalodhullá-i/χαμαλοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμαλοδουλειά-η/hamalodhullá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμαλοδουλειά-η/hamalodhullá-i/@wordElln,
* McsElln.χαμαλοδουλειά/hamalodhullá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμαλοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.χαμαλοδουλειάς/hamalodhullás/!~γενι-ενικ:χαμαλοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.χαμαλοδουλειές/hamalodhullés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμαλοδουλειά-η@wordElln,
* McsElln.χαμαλοδουλειών/hamalodhullón/!~γενι-πληθ:χαμαλοδουλειά-η@wordElln,

× base-form: χαμαλοδουλειά
× base-pronunciation: /hamalodhullá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαμαλοδουλειά/hamalodhullá/-χαμαλοδουλειάς/hamalodhullás/-χαμαλοδουλειά/hamalodhullá/-χαμαλοδουλειά/hamalodhullá/-χαμαλοδουλειές/hamalodhullés/-χαμαλοδουλειών/hamalodhullón/-χαμαλοδουλειές/hamalodhullés/-χαμαλοδουλειές/hamalodhullés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμαλοδουλειά

χαμαμτζής-ο/hamamjís-o/::
* McsEngl.wordElln.χαμαμτζής-ο/hamamjís-o/@wordElln,
* McsElln./hamamjís-o/χαμαμτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμαμτζής-ο/hamamjís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμαμτζής-ο/hamamjís-o/@wordElln,
* McsElln.χαμαμτζής/hamamjís/-ονομ-ενικ:χαμαμτζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαμαμτζή/hamamjí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμαμτζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαμαμτζήδες/hamamjídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμαμτζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαμαμτζήδων/hamamjídhon/!~γενι-πληθ:χαμαμτζής-ο@wordElln,

× base-form: χαμαμτζής
× base-pronunciation: /hamamjís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαμαμτζής/hamamjís/-χαμαμτζή/hamamjí/-χαμαμτζή/hamamjí/-χαμαμτζή/hamamjí/-χαμαμτζήδες/hamamjídhes/-χαμαμτζήδων/hamamjídhon/-χαμαμτζήδες/hamamjídhes/-χαμαμτζήδες/hamamjídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμαμτζής

χαμηλοθωρούσα-η/hamilothorúsa-i/::
* McsEngl.wordElln.χαμηλοθωρούσα-η/hamilothorúsa-i/@wordElln,
* McsElln./hamilothorúsa-i/χαμηλοθωρούσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμηλοθωρούσα-η/hamilothorúsa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμηλοθωρούσα-η/hamilothorúsa-i/@wordElln,
* McsElln.χαμηλοθωρούσα/hamilothorúsa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμηλοθωρούσα-η@wordElln,
* McsElln.χαμηλοθωρούσας/hamilothorúsas/!~γενι-ενικ:χαμηλοθωρούσα-η@wordElln,
* McsElln.χαμηλοθωρούσες/hamilothorúses/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμηλοθωρούσα-η@wordElln,

× base-form: χαμηλοθωρούσα
× base-pronunciation: /hamilothorúsa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαμηλοθωρούσα/hamilothorúsa/-χαμηλοθωρούσας/hamilothorúsas/-χαμηλοθωρούσα/hamilothorúsa/-χαμηλοθωρούσα/hamilothorúsa/-χαμηλοθωρούσες/hamilothorúses/-∅-χαμηλοθωρούσες/hamilothorúses/-χαμηλοθωρούσες/hamilothorúses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαμηλοθωρούσα

χαμηλοθώρα-η/hamilothóra-i/::
* McsEngl.wordElln.χαμηλοθώρα-η/hamilothóra-i/@wordElln,
* McsElln./hamilothóra-i/χαμηλοθώρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμηλοθώρα-η/hamilothóra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμηλοθώρα-η/hamilothóra-i/@wordElln,
* McsElln.χαμηλοθώρα/hamilothóra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμηλοθώρα-η@wordElln,
* McsElln.χαμηλοθώρας/hamilothóras/!~γενι-ενικ:χαμηλοθώρα-η@wordElln,
* McsElln.χαμηλοθώρες/hamilothóres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμηλοθώρα-η@wordElln,

× base-form: χαμηλοθώρα
× base-pronunciation: /hamilothóra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαμηλοθώρα/hamilothóra/-χαμηλοθώρας/hamilothóras/-χαμηλοθώρα/hamilothóra/-χαμηλοθώρα/hamilothóra/-χαμηλοθώρες/hamilothóres/-∅-χαμηλοθώρες/hamilothóres/-χαμηλοθώρες/hamilothóres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαμηλοθώρα

χαμηλοθώρης-ο/hamilothóris-o/::
* McsEngl.wordElln.χαμηλοθώρης-ο/hamilothóris-o/@wordElln,
* McsElln./hamilothóris-o/χαμηλοθώρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμηλοθώρης-ο/hamilothóris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμηλοθώρης-ο/hamilothóris-o/@wordElln,
* McsElln.χαμηλοθώρης/hamilothóris/-ονομ-ενικ:χαμηλοθώρης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμηλοθώρη/hamilothóri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμηλοθώρης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμηλοθώρηδες/hamilothóridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμηλοθώρης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμηλοθώρηδων/hamilothóridhon/!~γενι-πληθ:χαμηλοθώρης-ο@wordElln,

× base-form: χαμηλοθώρης
× base-pronunciation: /hamilothóris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαμηλοθώρης/hamilothóris/-χαμηλοθώρη/hamilothóri/-χαμηλοθώρη/hamilothóri/-χαμηλοθώρη/hamilothóri/-χαμηλοθώρηδες/hamilothóridhes/-χαμηλοθώρηδων/hamilothóridhon/-χαμηλοθώρηδες/hamilothóridhes/-χαμηλοθώρηδες/hamilothóridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμηλοθώρης

χαμηλοστήθης-ο/hamilostíthis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαμηλοστήθης-ο/hamilostíthis-o/@wordElln,
* McsElln./hamilostíthis-o/χαμηλοστήθης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμηλοστήθης-ο/hamilostíthis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμηλοστήθης-ο/hamilostíthis-o/@wordElln,
* McsElln.χαμηλοστήθης/hamilostíthis/-ονομ-ενικ:χαμηλοστήθης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμηλοστήθη/hamilostíthi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμηλοστήθης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμηλοστήθηδες/hamilostíthidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμηλοστήθης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμηλοστήθηδων/hamilostíthidhon/!~γενι-πληθ:χαμηλοστήθης-ο@wordElln,

× base-form: χαμηλοστήθης
× base-pronunciation: /hamilostíthis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαμηλοστήθης/hamilostíthis/-χαμηλοστήθη/hamilostíthi/-χαμηλοστήθη/hamilostíthi/-χαμηλοστήθη/hamilostíthi/-χαμηλοστήθηδες/hamilostíthidhes/-χαμηλοστήθηδων/hamilostíthidhon/-χαμηλοστήθηδες/hamilostíthidhes/-χαμηλοστήθηδες/hamilostíthidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμηλοστήθης

χαμογέλασμα-το/hamoyélazma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμογέλασμα-το/hamoyélazma-to/@wordElln,
* McsElln./hamoyélazma-to/χαμογέλασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμογέλασμα-το/hamoyélazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμογέλασμα-το/hamoyélazma-to/@wordElln,
* McsElln.χαμογέλασμα/hamoyélazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμογέλασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμογελάσματος/hamoyelázmatos/!~γενι-ενικ:χαμογέλασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμογελάσματα/hamoyelázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμογέλασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμογελασμάτων/hamoyelazmáton/!~γενι-πληθ:χαμογέλασμα-το@wordElln,

× base-form: χαμογέλασμα
× base-pronunciation: /hamoyélazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμογέλασμα/hamoyélazma/-χαμογελάσματος/hamoyelázmatos/-χαμογέλασμα/hamoyélazma/-χαμογέλασμα/hamoyélazma/-χαμογελάσματα/hamoyelázmata/-χαμογελασμάτων/hamoyelazmáton/-χαμογελάσματα/hamoyelázmata/-χαμογελάσματα/hamoyelázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμογέλασμα

χαμογέλιο-το/hamoyéllo-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμογέλιο-το/hamoyéllo-to/@wordElln,
* McsElln./hamoyéllo-to/χαμογέλιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμογέλιο-το/hamoyéllo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμογέλιο-το/hamoyéllo-to/@wordElln,
* McsElln.χαμογέλιο/hamoyéllo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμογέλιο-το@wordElln,
* McsElln.χαμογέλιου/hamoyéllu/!~γενι-ενικ:χαμογέλιο-το@wordElln,
* McsElln.χαμογέλια/hamoyélla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμογέλιο-το@wordElln,
* McsElln.χαμογέλιων/hamoyélion/!~γενι-πληθ:χαμογέλιο-το@wordElln,

× base-form: χαμογέλιο
× base-pronunciation: /hamoyéllo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμογέλιο/hamoyéllo/-χαμογέλιου/hamoyéllu/-χαμογέλιο/hamoyéllo/-χαμογέλιο/hamoyéllo/-χαμογέλια/hamoyélla/-χαμογέλιων/hamoyélion/-χαμογέλια/hamoyélla/-χαμογέλια/hamoyélla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμογέλιο

χαμοδράκι-το/hamodhráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμοδράκι-το/hamodhráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hamodhráki-to-s/χαμοδράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμοδράκι-το/hamodhráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμοδράκι-το/hamodhráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμοδράκι/hamodhráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμοδράκι-το@wordElln,
* McsElln.χαμοδράκια/hamodhrákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμοδράκι-το@wordElln,

× base-form: χαμοδράκι
× base-pronunciation: /hamodhráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμοδράκι/hamodhráki/-∅-χαμοδράκι/hamodhráki/-χαμοδράκι/hamodhráki/-χαμοδράκια/hamodhrákka/-∅-χαμοδράκια/hamodhrákka/-χαμοδράκια/hamodhrákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαμοδράκι

χαμοκέλα-η/hamokéla-i/::
* McsEngl.wordElln.χαμοκέλα-η/hamokéla-i/@wordElln,
* McsElln./hamokéla-i/χαμοκέλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμοκέλα-η/hamokéla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμοκέλα-η/hamokéla-i/@wordElln,
* McsElln.χαμοκέλα/hamokéla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμοκέλα-η@wordElln,
* McsElln.χαμοκέλας/hamokélas/!~γενι-ενικ:χαμοκέλα-η@wordElln,
* McsElln.χαμοκέλες/hamokéles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμοκέλα-η@wordElln,
* McsElln.(χαμοκελών)/(hamokelón)/!~γενι-πληθ:χαμοκέλα-η@wordElln,

× base-form: χαμοκέλα
× base-pronunciation: /hamokéla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαμοκέλα/hamokéla/-χαμοκέλας/hamokélas/-χαμοκέλα/hamokéla/-χαμοκέλα/hamokéla/-χαμοκέλες/hamokéles/-(χαμοκελών)/(hamokelón)/-χαμοκέλες/hamokéles/-χαμοκέλες/hamokéles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: χαμοκέλα

χαμοκέρασο-το/hamokéraso-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμοκέρασο-το/hamokéraso-to/@wordElln,
* McsElln./hamokéraso-to/χαμοκέρασο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμοκέρασο-το/hamokéraso-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμοκέρασο-το/hamokéraso-to/@wordElln,
* McsElln.χαμοκέρασο/hamokéraso/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμοκέρασο-το@wordElln,
* McsElln.χαμοκέρασου/hamokérasu/!~γενι-ενικ:χαμοκέρασο-το@wordElln,
* McsElln.χαμοκέρασα/hamokérasa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμοκέρασο-το@wordElln,
* McsElln.χαμοκέρασων/hamokérason/!~γενι-πληθ:χαμοκέρασο-το@wordElln,

× base-form: χαμοκέρασο
× base-pronunciation: /hamokéraso/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμοκέρασο/hamokéraso/-χαμοκέρασου/hamokérasu/-χαμοκέρασο/hamokéraso/-χαμοκέρασο/hamokéraso/-χαμοκέρασα/hamokérasa/-χαμοκέρασων/hamokérason/-χαμοκέρασα/hamokérasa/-χαμοκέρασα/hamokérasa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμοκέρασο

χαμοκερασιά-η/hamokerassá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαμοκερασιά-η/hamokerassá-i/@wordElln,
* McsElln./hamokerassá-i/χαμοκερασιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμοκερασιά-η/hamokerassá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμοκερασιά-η/hamokerassá-i/@wordElln,
* McsElln.χαμοκερασιά/hamokerassá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμοκερασιά-η@wordElln,
* McsElln.χαμοκερασιάς/hamokerassás/!~γενι-ενικ:χαμοκερασιά-η@wordElln,
* McsElln.χαμοκερασιές/hamokerasiés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμοκερασιά-η@wordElln,
* McsElln.χαμοκερασιών/hamokerassón/!~γενι-πληθ:χαμοκερασιά-η@wordElln,

× base-form: χαμοκερασιά
× base-pronunciation: /hamokerassá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαμοκερασιά/hamokerassá/-χαμοκερασιάς/hamokerassás/-χαμοκερασιά/hamokerassá/-χαμοκερασιά/hamokerassá/-χαμοκερασιές/hamokerasiés/-χαμοκερασιών/hamokerassón/-χαμοκερασιές/hamokerasiés/-χαμοκερασιές/hamokerasiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμοκερασιά

χαμολιά-η/hamollá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαμολιά-η/hamollá-i/@wordElln,
* McsElln./hamollá-i/χαμολιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμολιά-η/hamollá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμολιά-η/hamollá-i/@wordElln,
* McsElln.χαμολιά/hamollá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμολιά-η@wordElln,
* McsElln.χαμολιάς/hamollás/!~γενι-ενικ:χαμολιά-η@wordElln,
* McsElln.χαμολιές/hamollés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμολιά-η@wordElln,
* McsElln.χαμολιών/hamollón/!~γενι-πληθ:χαμολιά-η@wordElln,

× base-form: χαμολιά
× base-pronunciation: /hamollá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαμολιά/hamollá/-χαμολιάς/hamollás/-χαμολιά/hamollá/-χαμολιά/hamollá/-χαμολιές/hamollés/-χαμολιών/hamollón/-χαμολιές/hamollés/-χαμολιές/hamollés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμολιά

χαμολόι-το/hamolói-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμολόι-το/hamolói-to-s/@wordElln,
* McsElln./hamolói-to-s/χαμολόι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμολόι-το/hamolói-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμολόι-το/hamolói-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμολόι/hamolói/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμολόι-το@wordElln,
* McsElln.χαμολογιού/hamoloyyú/!~γενι-ενικ:χαμολόι-το@wordElln,
* McsElln.χαμολόγια/hamolóyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμολόι-το@wordElln,
* McsElln.χαμολογιών/hamoloyyón/!~γενι-πληθ:χαμολόι-το@wordElln,

× base-form: χαμολόι
× base-pronunciation: /hamolói/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμολόι/hamolói/-χαμολογιού/hamoloyyú/-χαμολόι/hamolói/-χαμολόι/hamolói/-χαμολόγια/hamolóyya/-χαμολογιών/hamoloyyón/-χαμολόγια/hamolóyya/-χαμολόγια/hamolóyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2Se2NcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2Σι2ΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμολόι

χαμομήλι-το/hamomíli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμομήλι-το/hamomíli-to-s/@wordElln,
* McsElln./hamomíli-to-s/χαμομήλι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμομήλι-το/hamomíli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμομήλι-το/hamomíli-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμομήλι/hamomíli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμομήλι-το@wordElln,
* McsElln.χαμομηλιού/hamomillú/!~γενι-ενικ:χαμομήλι-το@wordElln,
* McsElln.χαμομήλια/hamomílla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμομήλι-το@wordElln,
* McsElln.χαμομηλιών/hamomillón/!~γενι-πληθ:χαμομήλι-το@wordElln,

× base-form: χαμομήλι
× base-pronunciation: /hamomíli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμομήλι/hamomíli/-χαμομηλιού/hamomillú/-χαμομήλι/hamomíli/-χαμομήλι/hamomíli/-χαμομήλια/hamomílla/-χαμομηλιών/hamomillón/-χαμομήλια/hamomílla/-χαμομήλια/hamomílla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμομήλι

χαμομηλέλαιο-το/hamomiléleo-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμομηλέλαιο-το/hamomiléleo-to/@wordElln,
* McsElln./hamomiléleo-to/χαμομηλέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμομηλέλαιο-το/hamomiléleo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμομηλέλαιο-το/hamomiléleo-to/@wordElln,
* McsElln.χαμομηλέλαιο/hamomiléleo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμομηλέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.χαμομηλέλαιου/hamomiléleu/!~γενι-ενικ:χαμομηλέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.χαμομηλελαίου/hamomileléu/!~γενι-ενικ:χαμομηλέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.χαμομηλέλαια/hamomilélea/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμομηλέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.χαμομηλέλαιων/hamomilélaion/!~γενι-πληθ:χαμομηλέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.χαμομηλελαίων/hamomileléon/!~γενι-πληθ:χαμομηλέλαιο-το@wordElln,

× base-form: χαμομηλέλαιο
× base-pronunciation: /hamomiléleo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμομηλέλαιο/hamomiléleo/-χαμομηλέλαιου/hamomiléleu/|χαμομηλελαίου/hamomileléu/-χαμομηλέλαιο/hamomiléleo/-χαμομηλέλαιο/hamomiléleo/-χαμομηλέλαια/hamomilélea/-χαμομηλέλαιων/hamomilélaion/|χαμομηλελαίων/hamomileléon/-χαμομηλέλαια/hamomilélea/-χαμομηλέλαια/hamomilélea/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαμομηλέλαιο

χαμομηλιά-η/hamomillá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαμομηλιά-η/hamomillá-i/@wordElln,
* McsElln./hamomillá-i/χαμομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμομηλιά-η/hamomillá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμομηλιά-η/hamomillá-i/@wordElln,
* McsElln.χαμομηλιά/hamomillá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.χαμομηλιάς/hamomillás/!~γενι-ενικ:χαμομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.χαμομηλιές/hamomillés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.χαμομηλιών/hamomillón/!~γενι-πληθ:χαμομηλιά-η@wordElln,

× base-form: χαμομηλιά
× base-pronunciation: /hamomillá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαμομηλιά/hamomillá/-χαμομηλιάς/hamomillás/-χαμομηλιά/hamomillá/-χαμομηλιά/hamomillá/-χαμομηλιές/hamomillés/-χαμομηλιών/hamomillón/-χαμομηλιές/hamomillés/-χαμομηλιές/hamomillés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμομηλιά

χαμομηλόλαδο-το/hamomilóladho-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμομηλόλαδο-το/hamomilóladho-to/@wordElln,
* McsElln./hamomilóladho-to/χαμομηλόλαδο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμομηλόλαδο-το/hamomilóladho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμομηλόλαδο-το/hamomilóladho-to/@wordElln,
* McsElln.χαμομηλόλαδο/hamomilóladho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμομηλόλαδο-το@wordElln,
* McsElln.χαμομηλόλαδου/hamomilóladhu/!~γενι-ενικ:χαμομηλόλαδο-το@wordElln,
* McsElln.χαμομηλόλαδα/hamomilóladha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμομηλόλαδο-το@wordElln,
* McsElln.χαμομηλόλαδων/hamomilóladhon/!~γενι-πληθ:χαμομηλόλαδο-το@wordElln,

× base-form: χαμομηλόλαδο
× base-pronunciation: /hamomilóladho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμομηλόλαδο/hamomilóladho/-χαμομηλόλαδου/hamomilóladhu/-χαμομηλόλαδο/hamomilóladho/-χαμομηλόλαδο/hamomilóladho/-χαμομηλόλαδα/hamomilóladha/-χαμομηλόλαδων/hamomilóladhon/-χαμομηλόλαδα/hamomilóladha/-χαμομηλόλαδα/hamomilóladha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμομηλόλαδο

χαμουθράκι-το/hamuthráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμουθράκι-το/hamuthráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hamuthráki-to-s/χαμουθράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμουθράκι-το/hamuthráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμουθράκι-το/hamuthráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμουθράκι/hamuthráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμουθράκι-το@wordElln,
* McsElln.χαμουθράκια/hamuthrákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμουθράκι-το@wordElln,

× base-form: χαμουθράκι
× base-pronunciation: /hamuthráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμουθράκι/hamuthráki/-∅-χαμουθράκι/hamuthráki/-χαμουθράκι/hamuthráki/-χαμουθράκια/hamuthrákka/-∅-χαμουθράκια/hamuthrákka/-χαμουθράκια/hamuthrákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαμουθράκι

χαμούλης-ο/hamúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαμούλης-ο/hamúlis-o/@wordElln,
* McsElln./hamúlis-o/χαμούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμούλης-ο/hamúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμούλης-ο/hamúlis-o/@wordElln,
* McsElln.χαμούλης/hamúlis/-ονομ-ενικ:χαμούλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμούλη/hamúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμούλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμούληδες/hamúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμούλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαμούληδων/hamúlidhon/!~γενι-πληθ:χαμούλης-ο@wordElln,

× base-form: χαμούλης
× base-pronunciation: /hamúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαμούλης/hamúlis/-χαμούλη/hamúli/-χαμούλη/hamúli/-χαμούλη/hamúli/-χαμούληδες/hamúlidhes/-χαμούληδων/hamúlidhon/-χαμούληδες/hamúlidhes/-χαμούληδες/hamúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμούλης

χαμούρα-η/hamúra-i/::
* McsEngl.wordElln.χαμούρα-η/hamúra-i/@wordElln,
* McsElln./hamúra-i/χαμούρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμούρα-η/hamúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμούρα-η/hamúra-i/@wordElln,
* McsElln.χαμούρα/hamúra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμούρα-η@wordElln,
* McsElln.χαμούρας/hamúras/!~γενι-ενικ:χαμούρα-η@wordElln,
* McsElln.χαμούρες/hamúres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμούρα-η@wordElln,

× base-form: χαμούρα
× base-pronunciation: /hamúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαμούρα/hamúra/-χαμούρας/hamúras/-χαμούρα/hamúra/-χαμούρα/hamúra/-χαμούρες/hamúres/-∅-χαμούρες/hamúres/-χαμούρες/hamúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαμούρα

χαμούρεμα-το/hamúrema-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμούρεμα-το/hamúrema-to/@wordElln,
* McsElln./hamúrema-to/χαμούρεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμούρεμα-το/hamúrema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμούρεμα-το/hamúrema-to/@wordElln,
* McsElln.χαμούρεμα/hamúrema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμούρεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμουρέματος/hamurématos/!~γενι-ενικ:χαμούρεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμουρέματα/hamurémata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμούρεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμουρεμάτων/hamuremáton/!~γενι-πληθ:χαμούρεμα-το@wordElln,

× base-form: χαμούρεμα
× base-pronunciation: /hamúrema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμούρεμα/hamúrema/-χαμουρέματος/hamurématos/-χαμούρεμα/hamúrema/-χαμούρεμα/hamúrema/-χαμουρέματα/hamurémata/-χαμουρεμάτων/hamuremáton/-χαμουρέματα/hamurémata/-χαμουρέματα/hamurémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμούρεμα

χαμπάρι-το/habári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμπάρι-το/habári-to-s/@wordElln,
* McsElln./habári-to-s/χαμπάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμπάρι-το/habári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμπάρι-το/habári-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμπάρι/habári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμπάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαμπαριού/habaryyú/!~γενι-ενικ:χαμπάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαμπάρια/habáryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμπάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαμπαριών/habaryyón/!~γενι-πληθ:χαμπάρι-το@wordElln,

× base-form: χαμπάρι
× base-pronunciation: /habári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμπάρι/habári/-χαμπαριού/habaryyú/-χαμπάρι/habári/-χαμπάρι/habári/-χαμπάρια/habáryya/-χαμπαριών/habaryyón/-χαμπάρια/habáryya/-χαμπάρια/habáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμπάρι

χαμπάριασμα-το/habáryyazma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμπάριασμα-το/habáryyazma-to/@wordElln,
* McsElln./habáryyazma-to/χαμπάριασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμπάριασμα-το/habáryyazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμπάριασμα-το/habáryyazma-to/@wordElln,
* McsElln.χαμπάριασμα/habáryyazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμπάριασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμπαριάσματος/habaryyázmatos/!~γενι-ενικ:χαμπάριασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμπαριάσματα/habaryyázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμπάριασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαμπαριασμάτων/habaryyazmáton/!~γενι-πληθ:χαμπάριασμα-το@wordElln,

× base-form: χαμπάριασμα
× base-pronunciation: /habáryyazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμπάριασμα/habáryyazma/-χαμπαριάσματος/habaryyázmatos/-χαμπάριασμα/habáryyazma/-χαμπάριασμα/habáryyazma/-χαμπαριάσματα/habaryyázmata/-χαμπαριασμάτων/habaryyazmáton/-χαμπαριάσματα/habaryyázmata/-χαμπαριάσματα/habaryyázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμπάριασμα

χαμπέρι-το/habéri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμπέρι-το/habéri-to-s/@wordElln,
* McsElln./habéri-to-s/χαμπέρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμπέρι-το/habéri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμπέρι-το/habéri-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμπέρι/habéri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμπέρι-το@wordElln,
* McsElln.χαμπεριού/haberyyú/!~γενι-ενικ:χαμπέρι-το@wordElln,
* McsElln.χαμπέρια/habéryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμπέρι-το@wordElln,
* McsElln.χαμπεριών/haberyyón/!~γενι-πληθ:χαμπέρι-το@wordElln,

× base-form: χαμπέρι
× base-pronunciation: /habéri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμπέρι/habéri/-χαμπεριού/haberyyú/-χαμπέρι/habéri/-χαμπέρι/habéri/-χαμπέρια/habéryya/-χαμπεριών/haberyyón/-χαμπέρια/habéryya/-χαμπέρια/habéryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμπέρι

χαμπουργκεράδικο-το/haburgerádhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμπουργκεράδικο-το/haburgerádhiko-to/@wordElln,
* McsElln./haburgerádhiko-to/χαμπουργκεράδικο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμπουργκεράδικο-το/haburgerádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμπουργκεράδικο-το/haburgerádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.χαμπουργκεράδικο/haburgerádhiko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμπουργκεράδικο-το@wordElln,
* McsElln.χαμπουργκεράδικου/haburgerádhiku/!~γενι-ενικ:χαμπουργκεράδικο-το@wordElln,
* McsElln.χαμπουργκεράδικα/haburgerádhika/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμπουργκεράδικο-το@wordElln,
* McsElln.χαμπουργκεράδικων/haburgerádhikon/!~γενι-πληθ:χαμπουργκεράδικο-το@wordElln,

× base-form: χαμπουργκεράδικο
× base-pronunciation: /haburgerádhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμπουργκεράδικο/haburgerádhiko/-χαμπουργκεράδικου/haburgerádhiku/-χαμπουργκεράδικο/haburgerádhiko/-χαμπουργκεράδικο/haburgerádhiko/-χαμπουργκεράδικα/haburgerádhika/-χαμπουργκεράδικων/haburgerádhikon/-χαμπουργκεράδικα/haburgerádhika/-χαμπουργκεράδικα/haburgerádhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμπουργκεράδικο

χαμσίνι-το/hamsíni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμσίνι-το/hamsíni-to-s/@wordElln,
* McsElln./hamsíni-to-s/χαμσίνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμσίνι-το/hamsíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμσίνι-το/hamsíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμσίνι/hamsíni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμσίνι-το@wordElln,
* McsElln.χαμσινιού/hamsinnú/!~γενι-ενικ:χαμσίνι-το@wordElln,
* McsElln.χαμσίνια/hamsínna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμσίνι-το@wordElln,
* McsElln.χαμσινιών/hamsinnón/!~γενι-πληθ:χαμσίνι-το@wordElln,

× base-form: χαμσίνι
× base-pronunciation: /hamsíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμσίνι/hamsíni/-χαμσινιού/hamsinnú/-χαμσίνι/hamsíni/-χαμσίνι/hamsíni/-χαμσίνια/hamsínna/-χαμσινιών/hamsinnón/-χαμσίνια/hamsínna/-χαμσίνια/hamsínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμσίνι

χαμστεράκι-το/hamsteráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμστεράκι-το/hamsteráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hamsteráki-to-s/χαμστεράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμστεράκι-το/hamsteráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμστεράκι-το/hamsteráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμστεράκι/hamsteráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμστεράκι-το@wordElln,
* McsElln.χαμστεράκια/hamsterákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμστεράκι-το@wordElln,

× base-form: χαμστεράκι
× base-pronunciation: /hamsteráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμστεράκι/hamsteráki/-∅-χαμστεράκι/hamsteráki/-χαμστεράκι/hamsteráki/-χαμστεράκια/hamsterákka/-∅-χαμστεράκια/hamsterákka/-χαμστεράκια/hamsterákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαμστεράκι

χαμψί-το/hampsí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμψί-το/hampsí-to-s/@wordElln,
* McsElln./hampsí-to-s/χαμψί-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμψί-το/hampsí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμψί-το/hampsí-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμψί/hampsí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμψί-το@wordElln,
* McsElln.χαμψιού/hampssú/!~γενι-ενικ:χαμψί-το@wordElln,
* McsElln.χαμψιά/hampsiá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμψί-το@wordElln,
* McsElln.χαμψιών/hampssón/!~γενι-πληθ:χαμψί-το@wordElln,

× base-form: χαμψί
× base-pronunciation: /hampsí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμψί/hampsí/-χαμψιού/hampssú/-χαμψί/hampsí/-χαμψί/hampsí/-χαμψιά/hampsiá/-χαμψιών/hampssón/-χαμψιά/hampsiá/-χαμψιά/hampsiá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμψί

χαμψίνι-το/hampsíni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμψίνι-το/hampsíni-to-s/@wordElln,
* McsElln./hampsíni-to-s/χαμψίνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμψίνι-το/hampsíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμψίνι-το/hampsíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμψίνι/hampsíni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμψίνι-το@wordElln,
* McsElln.χαμψινιού/hampsinnú/!~γενι-ενικ:χαμψίνι-το@wordElln,
* McsElln.χαμψίνια/hampsínna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμψίνι-το@wordElln,
* McsElln.χαμψινιών/hampsinnón/!~γενι-πληθ:χαμψίνι-το@wordElln,

× base-form: χαμψίνι
× base-pronunciation: /hampsíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμψίνι/hampsíni/-χαμψινιού/hampsinnú/-χαμψίνι/hampsíni/-χαμψίνι/hampsíni/-χαμψίνια/hampsínna/-χαμψινιών/hampsinnón/-χαμψίνια/hampsínna/-χαμψίνια/hampsínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμψίνι

χαμόγελο-το/hamóyelo-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμόγελο-το/hamóyelo-to/@wordElln,
* McsElln./hamóyelo-to/χαμόγελο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμόγελο-το/hamóyelo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμόγελο-το/hamóyelo-to/@wordElln,
* McsElln.χαμόγελο/hamóyelo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμόγελο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόγελου/hamóyelu/!~γενι-ενικ:χαμόγελο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόγελα/hamóyela/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμόγελο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόγελων/hamóyelon/!~γενι-πληθ:χαμόγελο-το@wordElln,

× base-form: χαμόγελο
× base-pronunciation: /hamóyelo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμόγελο/hamóyelo/-χαμόγελου/hamóyelu/-χαμόγελο/hamóyelo/-χαμόγελο/hamóyelo/-χαμόγελα/hamóyela/-χαμόγελων/hamóyelon/-χαμόγελα/hamóyela/-χαμόγελα/hamóyela/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμόγελο

χαμόδεντρο-το/hamódhedro-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμόδεντρο-το/hamódhedro-to/@wordElln,
* McsElln./hamódhedro-to/χαμόδεντρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμόδεντρο-το/hamódhedro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμόδεντρο-το/hamódhedro-to/@wordElln,
* McsElln.χαμόδεντρο/hamódhedro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμόδεντρο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόδεντρου/hamódhedru/!~γενι-ενικ:χαμόδεντρο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόδεντρα/hamódhedra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμόδεντρο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόδεντρων/hamódhedron/!~γενι-πληθ:χαμόδεντρο-το@wordElln,

× base-form: χαμόδεντρο
× base-pronunciation: /hamódhedro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμόδεντρο/hamódhedro/-χαμόδεντρου/hamódhedru/-χαμόδεντρο/hamódhedro/-χαμόδεντρο/hamódhedro/-χαμόδεντρα/hamódhedra/-χαμόδεντρων/hamódhedron/-χαμόδεντρα/hamódhedra/-χαμόδεντρα/hamódhedra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμόδεντρο

χαμόδρακας-ο/hamódhrakas-o/::
* McsEngl.wordElln.χαμόδρακας-ο/hamódhrakas-o/@wordElln,
* McsElln./hamódhrakas-o/χαμόδρακας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμόδρακας-ο/hamódhrakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμόδρακας-ο/hamódhrakas-o/@wordElln,
* McsElln.χαμόδρακας/hamódhrakas/-ονομ-ενικ:χαμόδρακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαμόδρακα/hamódhraka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμόδρακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαμόδρακες/hamódhrakes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμόδρακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαμόδρακων/hamódhrakon/!~γενι-πληθ:χαμόδρακας-ο@wordElln,

× base-form: χαμόδρακας
× base-pronunciation: /hamódhrakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαμόδρακας/hamódhrakas/-χαμόδρακα/hamódhraka/-χαμόδρακα/hamódhraka/-χαμόδρακα/hamódhraka/-χαμόδρακες/hamódhrakes/-χαμόδρακων/hamódhrakon/-χαμόδρακες/hamódhrakes/-χαμόδρακες/hamódhrakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμόδρακας

χαμόι-το/hamói-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαμόι-το/hamói-to-s/@wordElln,
* McsElln./hamói-to-s/χαμόι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμόι-το/hamói-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμόι-το/hamói-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαμόι/hamói/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμόι-το@wordElln,
* McsElln.χαμογιού/hamoyyú/!~γενι-ενικ:χαμόι-το@wordElln,
* McsElln.χαμόγια/hamóyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμόι-το@wordElln,
* McsElln.χαμογιών/hamoyyón/!~γενι-πληθ:χαμόι-το@wordElln,

× base-form: χαμόι
× base-pronunciation: /hamói/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμόι/hamói/-χαμογιού/hamoyyú/-χαμόι/hamói/-χαμόι/hamói/-χαμόγια/hamóyya/-χαμογιών/hamoyyón/-χαμόγια/hamóyya/-χαμόγια/hamóyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2Se2NcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2Σι2ΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμόι

χαμόκλαδο-το/hamókladho-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμόκλαδο-το/hamókladho-to/@wordElln,
* McsElln./hamókladho-to/χαμόκλαδο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμόκλαδο-το/hamókladho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμόκλαδο-το/hamókladho-to/@wordElln,
* McsElln.χαμόκλαδο/hamókladho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμόκλαδο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόκλαδου/hamókladhu/!~γενι-ενικ:χαμόκλαδο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόκλαδα/hamókladha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμόκλαδο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόκλαδων/hamókladhon/!~γενι-πληθ:χαμόκλαδο-το@wordElln,

× base-form: χαμόκλαδο
× base-pronunciation: /hamókladho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμόκλαδο/hamókladho/-χαμόκλαδου/hamókladhu/-χαμόκλαδο/hamókladho/-χαμόκλαδο/hamókladho/-χαμόκλαδα/hamókladha/-χαμόκλαδων/hamókladhon/-χαμόκλαδα/hamókladha/-χαμόκλαδα/hamókladha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμόκλαδο

χαμόμηλο-το/hamómilo-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμόμηλο-το/hamómilo-to/@wordElln,
* McsElln./hamómilo-to/χαμόμηλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμόμηλο-το/hamómilo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμόμηλο-το/hamómilo-to/@wordElln,
* McsElln.χαμόμηλο/hamómilo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμόμηλο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόμηλου/hamómilu/!~γενι-ενικ:χαμόμηλο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόμηλα/hamómila/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμόμηλο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόμηλων/hamómilon/!~γενι-πληθ:χαμόμηλο-το@wordElln,

× base-form: χαμόμηλο
× base-pronunciation: /hamómilo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμόμηλο/hamómilo/-χαμόμηλου/hamómilu/-χαμόμηλο/hamómilo/-χαμόμηλο/hamómilo/-χαμόμηλα/hamómila/-χαμόμηλων/hamómilon/-χαμόμηλα/hamómila/-χαμόμηλα/hamómila/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμόμηλο

χαμός-ο/hamós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαμός-ο/hamós-o/@wordElln,
* McsElln./hamós-o/χαμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμός-ο/hamós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμός-ο/hamós-o/@wordElln,
* McsElln.χαμός/hamós/-ονομ-ενικ:χαμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαμού/hamú/!~γενι-ενικ:χαμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαμό/hamó/!~αιτι-ενικ:χαμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαμέ/hamé/!~κλητ-ενικ:χαμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαμοί/hamí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαμών/hamón/!~γενι-πληθ:χαμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαμούς/hamús/!~αιτι-πληθ:χαμός-ο@wordElln,

× base-form: χαμός
× base-pronunciation: /hamós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαμός/hamós/-χαμού/hamú/-χαμό/hamó/-χαμέ/hamé/-χαμοί/hamí/-χαμών/hamón/-χαμούς/hamús/-χαμοί/hamí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμός

χαμόσπιτο-το/hamóspito-to/::
* McsEngl.wordElln.χαμόσπιτο-το/hamóspito-to/@wordElln,
* McsElln./hamóspito-to/χαμόσπιτο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαμόσπιτο-το/hamóspito-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαμόσπιτο-το/hamóspito-to/@wordElln,
* McsElln.χαμόσπιτο/hamóspito/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαμόσπιτο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόσπιτου/hamóspitu/!~γενι-ενικ:χαμόσπιτο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόσπιτα/hamóspita/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαμόσπιτο-το@wordElln,
* McsElln.χαμόσπιτων/hamóspiton/!~γενι-πληθ:χαμόσπιτο-το@wordElln,

× base-form: χαμόσπιτο
× base-pronunciation: /hamóspito/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαμόσπιτο/hamóspito/-χαμόσπιτου/hamóspitu/-χαμόσπιτο/hamóspito/-χαμόσπιτο/hamóspito/-χαμόσπιτα/hamóspita/-χαμόσπιτων/hamóspiton/-χαμόσπιτα/hamóspita/-χαμόσπιτα/hamóspita/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαμόσπιτο

χανάτο-το/hanáto-to/::
* McsEngl.wordElln.χανάτο-το/hanáto-to/@wordElln,
* McsElln./hanáto-to/χανάτο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χανάτο-το/hanáto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χανάτο-το/hanáto-to/@wordElln,
* McsElln.χανάτο/hanáto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χανάτο-το@wordElln,
* McsElln.χανάτου/hanátu/!~γενι-ενικ:χανάτο-το@wordElln,
* McsElln.χανάτα/hanáta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χανάτο-το@wordElln,
* McsElln.χανάτων/hanáton/!~γενι-πληθ:χανάτο-το@wordElln,

× base-form: χανάτο
× base-pronunciation: /hanáto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χανάτο/hanáto/-χανάτου/hanátu/-χανάτο/hanáto/-χανάτο/hanáto/-χανάτα/hanáta/-χανάτων/hanáton/-χανάτα/hanáta/-χανάτα/hanáta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χανάτο

χανιτζής-ο/hanijís-o/::
* McsEngl.wordElln.χανιτζής-ο/hanijís-o/@wordElln,
* McsElln./hanijís-o/χανιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χανιτζής-ο/hanijís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χανιτζής-ο/hanijís-o/@wordElln,
* McsElln.χανιτζής/hanijís/-ονομ-ενικ:χανιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.χανιτζή/hanijí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χανιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.χανιτζήδες/hanijídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χανιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.χανιτζήδων/hanijídhon/!~γενι-πληθ:χανιτζής-ο@wordElln,

× base-form: χανιτζής
× base-pronunciation: /hanijís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χανιτζής/hanijís/-χανιτζή/hanijí/-χανιτζή/hanijí/-χανιτζή/hanijí/-χανιτζήδες/hanijídhes/-χανιτζήδων/hanijídhon/-χανιτζήδες/hanijídhes/-χανιτζήδες/hanijídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χανιτζής

χανουμάκι-το/hanumáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χανουμάκι-το/hanumáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hanumáki-to-s/χανουμάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χανουμάκι-το/hanumáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χανουμάκι-το/hanumáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χανουμάκι/hanumáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χανουμάκι-το@wordElln,
* McsElln.χανουμάκια/hanumákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χανουμάκι-το@wordElln,

× base-form: χανουμάκι
× base-pronunciation: /hanumáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χανουμάκι/hanumáki/-∅-χανουμάκι/hanumáki/-χανουμάκι/hanumáki/-χανουμάκια/hanumákka/-∅-χανουμάκια/hanumákka/-χανουμάκια/hanumákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χανουμάκι

χανούμισσα-η/hanúmisa-i/::
* McsEngl.wordElln.χανούμισσα-η/hanúmisa-i/@wordElln,
* McsElln./hanúmisa-i/χανούμισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χανούμισσα-η/hanúmisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χανούμισσα-η/hanúmisa-i/@wordElln,
* McsElln.χανούμισσα/hanúmisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χανούμισσα-η@wordElln,
* McsElln.χανούμισσας/hanúmisas/!~γενι-ενικ:χανούμισσα-η@wordElln,
* McsElln.χανούμισσες/hanúmises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χανούμισσα-η@wordElln,
* McsElln.χανουμισσών/hanumisón/!~γενι-πληθ:χανούμισσα-η@wordElln,

× base-form: χανούμισσα
× base-pronunciation: /hanúmisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χανούμισσα/hanúmisa/-χανούμισσας/hanúmisas/-χανούμισσα/hanúmisa/-χανούμισσα/hanúmisa/-χανούμισσες/hanúmises/-χανουμισσών/hanumisón/-χανούμισσες/hanúmises/-χανούμισσες/hanúmises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χανούμισσα

χαντάκι-το/hadáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαντάκι-το/hadáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hadáki-to-s/χαντάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαντάκι-το/hadáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαντάκι-το/hadáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαντάκι/hadáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαντάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαντακιού/hadakkú/!~γενι-ενικ:χαντάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαντάκια/hadákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαντάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαντακιών/hadakkón/!~γενι-πληθ:χαντάκι-το@wordElln,

× base-form: χαντάκι
× base-pronunciation: /hadáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαντάκι/hadáki/-χαντακιού/hadakkú/-χαντάκι/hadáki/-χαντάκι/hadáki/-χαντάκια/hadákka/-χαντακιών/hadakkón/-χαντάκια/hadákka/-χαντάκια/hadákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαντάκι

χαντάκωμα-το/hadákoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαντάκωμα-το/hadákoma-to/@wordElln,
* McsElln./hadákoma-to/χαντάκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαντάκωμα-το/hadákoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαντάκωμα-το/hadákoma-to/@wordElln,
* McsElln.χαντάκωμα/hadákoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαντάκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαντακώματος/hadakómatos/!~γενι-ενικ:χαντάκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαντακώματα/hadakómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαντάκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαντακωμάτων/hadakomáton/!~γενι-πληθ:χαντάκωμα-το@wordElln,

× base-form: χαντάκωμα
× base-pronunciation: /hadákoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαντάκωμα/hadákoma/-χαντακώματος/hadakómatos/-χαντάκωμα/hadákoma/-χαντάκωμα/hadákoma/-χαντακώματα/hadakómata/-χαντακωμάτων/hadakomáton/-χαντακώματα/hadakómata/-χαντακώματα/hadakómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαντάκωμα

χαντζάρα-η/hanjára-i/::
* McsEngl.wordElln.χαντζάρα-η/hanjára-i/@wordElln,
* McsElln./hanjára-i/χαντζάρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαντζάρα-η/hanjára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαντζάρα-η/hanjára-i/@wordElln,
* McsElln.χαντζάρα/hanjára/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαντζάρα-η@wordElln,
* McsElln.χαντζάρας/hanjáras/!~γενι-ενικ:χαντζάρα-η@wordElln,
* McsElln.χαντζάρες/hanjáres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαντζάρα-η@wordElln,

× base-form: χαντζάρα
× base-pronunciation: /hanjára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαντζάρα/hanjára/-χαντζάρας/hanjáras/-χαντζάρα/hanjára/-χαντζάρα/hanjára/-χαντζάρες/hanjáres/-∅-χαντζάρες/hanjáres/-χαντζάρες/hanjáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαντζάρα

χαντζάρι-το/hanjári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαντζάρι-το/hanjári-to-s/@wordElln,
* McsElln./hanjári-to-s/χαντζάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαντζάρι-το/hanjári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαντζάρι-το/hanjári-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαντζάρι/hanjári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαντζάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαντζαριού/hanjaryyú/!~γενι-ενικ:χαντζάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαντζάρια/hanjáryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαντζάρι-το@wordElln,
* McsElln.χαντζαριών/hanjaryyón/!~γενι-πληθ:χαντζάρι-το@wordElln,

× base-form: χαντζάρι
× base-pronunciation: /hanjári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαντζάρι/hanjári/-χαντζαριού/hanjaryyú/-χαντζάρι/hanjári/-χαντζάρι/hanjári/-χαντζάρια/hanjáryya/-χαντζαριών/hanjaryyón/-χαντζάρια/hanjáryya/-χαντζάρια/hanjáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαντζάρι

χαντζής-ο/hanjís-o/::
* McsEngl.wordElln.χαντζής-ο/hanjís-o/@wordElln,
* McsElln./hanjís-o/χαντζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαντζής-ο/hanjís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαντζής-ο/hanjís-o/@wordElln,
* McsElln.χαντζής/hanjís/-ονομ-ενικ:χαντζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαντζή/hanjí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαντζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαντζήδες/hanjídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαντζής-ο@wordElln,
* McsElln.χαντζήδων/hanjídhon/!~γενι-πληθ:χαντζής-ο@wordElln,

× base-form: χαντζής
× base-pronunciation: /hanjís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαντζής/hanjís/-χαντζή/hanjí/-χαντζή/hanjí/-χαντζή/hanjí/-χαντζήδες/hanjídhes/-χαντζήδων/hanjídhon/-χαντζήδες/hanjídhes/-χαντζήδες/hanjídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαντζής

χαντούμης-ο/hadúmis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαντούμης-ο/hadúmis-o/@wordElln,
* McsElln./hadúmis-o/χαντούμης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαντούμης-ο/hadúmis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαντούμης-ο/hadúmis-o/@wordElln,
* McsElln.χαντούμης/hadúmis/-ονομ-ενικ:χαντούμης-ο@wordElln,
* McsElln.χαντούμη/hadúmi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαντούμης-ο@wordElln,
* McsElln.χαντούμηδες/hadúmidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαντούμης-ο@wordElln,
* McsElln.χαντούμηδων/hadúmidhon/!~γενι-πληθ:χαντούμης-ο@wordElln,

× base-form: χαντούμης
× base-pronunciation: /hadúmis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαντούμης/hadúmis/-χαντούμη/hadúmi/-χαντούμη/hadúmi/-χαντούμη/hadúmi/-χαντούμηδες/hadúmidhes/-χαντούμηδων/hadúmidhon/-χαντούμηδες/hadúmidhes/-χαντούμηδες/hadúmidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαντούμης

χαπάκι-το/hapáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαπάκι-το/hapáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hapáki-to-s/χαπάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαπάκι-το/hapáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαπάκι-το/hapáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαπάκι/hapáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαπάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαπάκια/hapákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαπάκι-το@wordElln,

× base-form: χαπάκι
× base-pronunciation: /hapáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαπάκι/hapáki/-∅-χαπάκι/hapáki/-χαπάκι/hapáki/-χαπάκια/hapákka/-∅-χαπάκια/hapákka/-χαπάκια/hapákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαπάκι

χαπιάρισμα-το/hapyyárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαπιάρισμα-το/hapyyárizma-to/@wordElln,
* McsElln./hapyyárizma-to/χαπιάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαπιάρισμα-το/hapyyárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαπιάρισμα-το/hapyyárizma-to/@wordElln,
* McsElln.χαπιάρισμα/hapyyárizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαπιάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαπιαρίσματος/hapyyarízmatos/!~γενι-ενικ:χαπιάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαπιαρίσματα/hapyyarízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαπιάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαπιαρισμάτων/hapyyarizmáton/!~γενι-πληθ:χαπιάρισμα-το@wordElln,

× base-form: χαπιάρισμα
× base-pronunciation: /hapyyárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαπιάρισμα/hapyyárizma/-χαπιαρίσματος/hapyyarízmatos/-χαπιάρισμα/hapyyárizma/-χαπιάρισμα/hapyyárizma/-χαπιαρίσματα/hapyyarízmata/-χαπιαρισμάτων/hapyyarizmáton/-χαπιαρίσματα/hapyyarízmata/-χαπιαρίσματα/hapyyarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαπιάρισμα

χαρά-η/hará-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρά-η/hará-i/@wordElln,
* McsElln./hará-i/χαρά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρά-η/hará-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρά-η/hará-i/@wordElln,
* McsElln.χαρά/hará/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρά-η@wordElln,
* McsElln.χαράς/harás/!~γενι-ενικ:χαρά-η@wordElln,
* McsElln.χαρές/harés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρά-η@wordElln,
* McsElln.χαρών/harón/!~γενι-πληθ:χαρά-η@wordElln,

× base-form: χαρά
× base-pronunciation: /hará/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρά/hará/-χαράς/harás/-χαρά/hará/-χαρά/hará/-χαρές/harés/-χαρών/harón/-χαρές/harés/-χαρές/harés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρά

χαράδρα-η/harádhra-i/::
* McsEngl.wordElln.χαράδρα-η/harádhra-i/@wordElln,
* McsElln./harádhra-i/χαράδρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαράδρα-η/harádhra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαράδρα-η/harádhra-i/@wordElln,
* McsElln.χαράδρα/harádhra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαράδρα-η@wordElln,
* McsElln.χαράδρας/harádhras/!~γενι-ενικ:χαράδρα-η@wordElln,
* McsElln.χαράδρες/harádhres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαράδρα-η@wordElln,
* McsElln.χαραδρών/haradhrón/!~γενι-πληθ:χαράδρα-η@wordElln,

× base-form: χαράδρα
× base-pronunciation: /harádhra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαράδρα/harádhra/-χαράδρας/harádhras/-χαράδρα/harádhra/-χαράδρα/harádhra/-χαράδρες/harádhres/-χαραδρών/haradhrón/-χαράδρες/harádhres/-χαράδρες/harádhres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαράδρα

χαράκι-το/haráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαράκι-το/haráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./haráki-to-s/χαράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαράκι-το/haráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαράκι-το/haráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαράκι/haráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαράκι-το@wordElln,
* McsElln.χαρακιού/harakkú/!~γενι-ενικ:χαράκι-το@wordElln,
* McsElln.χαράκια/harákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαράκι-το@wordElln,
* McsElln.χαρακιών/harakkón/!~γενι-πληθ:χαράκι-το@wordElln,

× base-form: χαράκι
× base-pronunciation: /haráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαράκι/haráki/-χαρακιού/harakkú/-χαράκι/haráki/-χαράκι/haráki/-χαράκια/harákka/-χαρακιών/harakkón/-χαράκια/harákka/-χαράκια/harákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαράκι

χαράκτρια-η/haráktria-i/::
* McsEngl.wordElln.χαράκτρια-η/haráktria-i/@wordElln,
* McsElln./haráktria-i/χαράκτρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαράκτρια-η/haráktria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαράκτρια-η/haráktria-i/@wordElln,
* McsElln.χαράκτρια/haráktria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαράκτρια-η@wordElln,
* McsElln.χαράκτριας/haráktrias/!~γενι-ενικ:χαράκτρια-η@wordElln,
* McsElln.χαράκτριες/haráktries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαράκτρια-η@wordElln,
* McsElln.χαρακτριών/haraktrión/!~γενι-πληθ:χαράκτρια-η@wordElln,

× base-form: χαράκτρια
× base-pronunciation: /haráktria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαράκτρια/haráktria/-χαράκτριας/haráktrias/-χαράκτρια/haráktria/-χαράκτρια/haráktria/-χαράκτριες/haráktries/-χαρακτριών/haraktrión/-χαράκτριες/haráktries/-χαράκτριες/haráktries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαράκτρια

χαράκωμα-το/harákoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαράκωμα-το/harákoma-to/@wordElln,
* McsElln./harákoma-to/χαράκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαράκωμα-το/harákoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαράκωμα-το/harákoma-to/@wordElln,
* McsElln.χαράκωμα/harákoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαράκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρακώματος/harakómatos/!~γενι-ενικ:χαράκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρακώματα/harakómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαράκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρακωμάτων/harakomáton/!~γενι-πληθ:χαράκωμα-το@wordElln,

× base-form: χαράκωμα
× base-pronunciation: /harákoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαράκωμα/harákoma/-χαρακώματος/harakómatos/-χαράκωμα/harákoma/-χαράκωμα/harákoma/-χαρακώματα/harakómata/-χαρακωμάτων/harakomáton/-χαρακώματα/harakómata/-χαρακώματα/harakómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαράκωμα

χαράτσι-το/haráci-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαράτσι-το/haráci-to-s/@wordElln,
* McsElln./haráci-to-s/χαράτσι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαράτσι-το/haráci-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαράτσι-το/haráci-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαράτσι/haráci/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαράτσι-το@wordElln,
* McsElln.χαρατσιού/haraccú/!~γενι-ενικ:χαράτσι-το@wordElln,
* McsElln.χαράτσια/harácca/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαράτσι-το@wordElln,
* McsElln.χαρατσιών/haratssón/!~γενι-πληθ:χαράτσι-το@wordElln,

× base-form: χαράτσι
× base-pronunciation: /haráci/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαράτσι/haráci/-χαρατσιού/haraccú/-χαράτσι/haráci/-χαράτσι/haráci/-χαράτσια/harácca/-χαρατσιών/haratssón/-χαράτσια/harácca/-χαράτσια/harácca/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαράτσι

χαράτσωμα-το/harácoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαράτσωμα-το/harácoma-to/@wordElln,
* McsElln./harácoma-to/χαράτσωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαράτσωμα-το/harácoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαράτσωμα-το/harácoma-to/@wordElln,
* McsElln.χαράτσωμα/harácoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαράτσωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρατσώματος/haracómatos/!~γενι-ενικ:χαράτσωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρατσώματα/haracómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαράτσωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρατσωμάτων/haracomáton/!~γενι-πληθ:χαράτσωμα-το@wordElln,

× base-form: χαράτσωμα
× base-pronunciation: /harácoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαράτσωμα/harácoma/-χαρατσώματος/haracómatos/-χαράτσωμα/harácoma/-χαράτσωμα/harácoma/-χαρατσώματα/haracómata/-χαρατσωμάτων/haracomáton/-χαρατσώματα/haracómata/-χαρατσώματα/haracómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαράτσωμα

χαρέμι-το/harémi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαρέμι-το/harémi-to-s/@wordElln,
* McsElln./harémi-to-s/χαρέμι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρέμι-το/harémi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρέμι-το/harémi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαρέμι/harémi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρέμι-το@wordElln,
* McsElln.χαρεμιού/haremnnú/!~γενι-ενικ:χαρέμι-το@wordElln,
* McsElln.χαρέμια/harémnna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρέμι-το@wordElln,
* McsElln.χαρεμιών/haremnnón/!~γενι-πληθ:χαρέμι-το@wordElln,

× base-form: χαρέμι
× base-pronunciation: /harémi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρέμι/harémi/-χαρεμιού/haremnnú/-χαρέμι/harémi/-χαρέμι/harémi/-χαρέμια/harémnna/-χαρεμιών/haremnnón/-χαρέμια/harémnna/-χαρέμια/harémnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρέμι

χαραγή-η/harayí-i/::
* McsEngl.wordElln.χαραγή-η/harayí-i/@wordElln,
* McsElln./harayí-i/χαραγή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαραγή-η/harayí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαραγή-η/harayí-i/@wordElln,
* McsElln.χαραγή/harayí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαραγή-η@wordElln,
* McsElln.χαραγής/harayís/!~γενι-ενικ:χαραγή-η@wordElln,
* McsElln.χαραγές/harayés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαραγή-η@wordElln,
* McsElln.χαραγών/harayón/!~γενι-πληθ:χαραγή-η@wordElln,

× base-form: χαραγή
× base-pronunciation: /harayí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαραγή/harayí/-χαραγής/harayís/-χαραγή/harayí/-χαραγή/harayí/-χαραγές/harayés/-χαραγών/harayón/-χαραγές/harayés/-χαραγές/harayés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαραγή

χαραγματιά-η/haraymatyyá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαραγματιά-η/haraymatyyá-i/@wordElln,
* McsElln./haraymatyyá-i/χαραγματιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαραγματιά-η/haraymatyyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαραγματιά-η/haraymatyyá-i/@wordElln,
* McsElln.χαραγματιά/haraymatyyá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαραγματιά-η@wordElln,
* McsElln.χαραγματιάς/haraymatyyás/!~γενι-ενικ:χαραγματιά-η@wordElln,
* McsElln.χαραγματιές/haraymatyyés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαραγματιά-η@wordElln,
* McsElln.χαραγματιών/haraymatyyón/!~γενι-πληθ:χαραγματιά-η@wordElln,

× base-form: χαραγματιά
× base-pronunciation: /haraymatyyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαραγματιά/haraymatyyá/-χαραγματιάς/haraymatyyás/-χαραγματιά/haraymatyyá/-χαραγματιά/haraymatyyá/-χαραγματιές/haraymatyyés/-χαραγματιών/haraymatyyón/-χαραγματιές/haraymatyyés/-χαραγματιές/haraymatyyés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαραγματιά

χαρακιά-η/harakká-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρακιά-η/harakká-i/@wordElln,
* McsElln./harakká-i/χαρακιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρακιά-η/harakká-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρακιά-η/harakká-i/@wordElln,
* McsElln.χαρακιά/harakká/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρακιά-η@wordElln,
* McsElln.χαρακιάς/harakkás/!~γενι-ενικ:χαρακιά-η@wordElln,
* McsElln.χαρακιές/harakés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρακιά-η@wordElln,
* McsElln.χαρακιών/harakkón/!~γενι-πληθ:χαρακιά-η@wordElln,

× base-form: χαρακιά
× base-pronunciation: /harakká/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρακιά/harakká/-χαρακιάς/harakkás/-χαρακιά/harakká/-χαρακιά/harakká/-χαρακιές/harakés/-χαρακιών/harakkón/-χαρακιές/harakés/-χαρακιές/harakés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρακιά

χαρακτήρας-ο/haraktíras-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρακτήρας-ο/haraktíras-o/@wordElln,
* McsElln./haraktíras-o/χαρακτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρακτήρας-ο/haraktíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρακτήρας-ο/haraktíras-o/@wordElln,
* McsElln.χαρακτήρας/haraktíras/-ονομ-ενικ:χαρακτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.χαρακτήρα/haraktíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρακτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.χαρακτήρες/haraktíres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρακτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.χαρακτήρων/haraktíron/!~γενι-πληθ:χαρακτήρας-ο@wordElln,

× base-form: χαρακτήρας
× base-pronunciation: /haraktíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρακτήρας/haraktíras/-χαρακτήρα/haraktíra/-χαρακτήρα/haraktíra/-χαρακτήρα/haraktíra/-χαρακτήρες/haraktíres/-χαρακτήρων/haraktíron/-χαρακτήρες/haraktíres/-χαρακτήρες/haraktíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρακτήρας

χαρακτηρισμός-ο/haraktirizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρακτηρισμός-ο/haraktirizmós-o/@wordElln,
* McsElln./haraktirizmós-o/χαρακτηρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρακτηρισμός-ο/haraktirizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρακτηρισμός-ο/haraktirizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρισμός/haraktirizmós/-ονομ-ενικ:χαρακτηρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρισμού/haraktirizmú/!~γενι-ενικ:χαρακτηρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρισμό/haraktirizmó/!~αιτι-ενικ:χαρακτηρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρισμέ/haraktirizmé/!~κλητ-ενικ:χαρακτηρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρισμοί/haraktirizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαρακτηρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρισμών/haraktirizmón/!~γενι-πληθ:χαρακτηρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρισμούς/haraktirizmús/!~αιτι-πληθ:χαρακτηρισμός-ο@wordElln,

× base-form: χαρακτηρισμός
× base-pronunciation: /haraktirizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρακτηρισμός/haraktirizmós/-χαρακτηρισμού/haraktirizmú/-χαρακτηρισμό/haraktirizmó/-χαρακτηρισμέ/haraktirizmé/-χαρακτηρισμοί/haraktirizmí/-χαρακτηρισμών/haraktirizmón/-χαρακτηρισμούς/haraktirizmús/-χαρακτηρισμοί/haraktirizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρακτηρισμός

χαρακτηριστικό-το/haraktiristikó-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρακτηριστικό-το/haraktiristikó-to/@wordElln,
* McsElln./haraktiristikó-to/χαρακτηριστικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρακτηριστικό-το/haraktiristikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρακτηριστικό-το/haraktiristikó-to/@wordElln,
* McsElln.χαρακτηριστικό/haraktiristikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρακτηριστικό-το@wordElln,
* McsElln.χαρακτηριστικού/haraktiristikú/!~γενι-ενικ:χαρακτηριστικό-το@wordElln,
* McsElln.χαρακτηριστικά/haraktiristiká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρακτηριστικό-το@wordElln,
* McsElln.χαρακτηριστικών/haraktiristikón/!~γενι-πληθ:χαρακτηριστικό-το@wordElln,

× base-form: χαρακτηριστικό
× base-pronunciation: /haraktiristikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρακτηριστικό/haraktiristikó/-χαρακτηριστικού/haraktiristikú/-χαρακτηριστικό/haraktiristikó/-χαρακτηριστικό/haraktiristikó/-χαρακτηριστικά/haraktiristiká/-χαρακτηριστικών/haraktiristikón/-χαρακτηριστικά/haraktiristiká/-χαρακτηριστικά/haraktiristiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρακτηριστικό

χαρακτηρολογία-η/haraktiroloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρακτηρολογία-η/haraktiroloyía-i/@wordElln,
* McsElln./haraktiroloyía-i/χαρακτηρολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρακτηρολογία-η/haraktiroloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρακτηρολογία-η/haraktiroloyía-i/@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρολογία/haraktiroloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρακτηρολογία-η@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρολογίας/haraktiroloyías/!~γενι-ενικ:χαρακτηρολογία-η@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρολογίες/haraktiroloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρακτηρολογία-η@wordElln,
* McsElln.χαρακτηρολογιών/haraktiroloyión/!~γενι-πληθ:χαρακτηρολογία-η@wordElln,

× base-form: χαρακτηρολογία
× base-pronunciation: /haraktiroloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρακτηρολογία/haraktiroloyía/-χαρακτηρολογίας/haraktiroloyías/-χαρακτηρολογία/haraktiroloyía/-χαρακτηρολογία/haraktiroloyía/-χαρακτηρολογίες/haraktiroloyíes/-χαρακτηρολογιών/haraktiroloyión/-χαρακτηρολογίες/haraktiroloyíes/-χαρακτηρολογίες/haraktiroloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρακτηρολογία

χαρακτικό-το/haraktikó-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρακτικό-το/haraktikó-to/@wordElln,
* McsElln./haraktikó-to/χαρακτικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρακτικό-το/haraktikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρακτικό-το/haraktikó-to/@wordElln,
* McsElln.χαρακτικό/haraktikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρακτικό-το@wordElln,
* McsElln.χαρακτικού/haraktikú/!~γενι-ενικ:χαρακτικό-το@wordElln,
* McsElln.χαρακτικά/haraktiká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρακτικό-το@wordElln,
* McsElln.χαρακτικών/haraktikón/!~γενι-πληθ:χαρακτικό-το@wordElln,

× base-form: χαρακτικό
× base-pronunciation: /haraktikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρακτικό/haraktikó/-χαρακτικού/haraktikú/-χαρακτικό/haraktikó/-χαρακτικό/haraktikó/-χαρακτικά/haraktiká/-χαρακτικών/haraktikón/-χαρακτικά/haraktiká/-χαρακτικά/haraktiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρακτικό

χαραμάδα-η/haramádha-i/::
* McsEngl.wordElln.χαραμάδα-η/haramádha-i/@wordElln,
* McsElln./haramádha-i/χαραμάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαραμάδα-η/haramádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαραμάδα-η/haramádha-i/@wordElln,
* McsElln.χαραμάδα/haramádha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαραμάδα-η@wordElln,
* McsElln.χαραμάδας/haramádhas/!~γενι-ενικ:χαραμάδα-η@wordElln,
* McsElln.χαραμάδες/haramádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαραμάδα-η@wordElln,
* McsElln.χαραμάδων/haramádhon/!~γενι-πληθ:χαραμάδα-η@wordElln,

× base-form: χαραμάδα
× base-pronunciation: /haramádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαραμάδα/haramádha/-χαραμάδας/haramádhas/-χαραμάδα/haramádha/-χαραμάδα/haramádha/-χαραμάδες/haramádhes/-χαραμάδων/haramádhon/-χαραμάδες/haramádhes/-χαραμάδες/haramádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαραμάδα

χαραμάδος-ο/haramádhos-o/::
* McsEngl.wordElln.χαραμάδος-ο/haramádhos-o/@wordElln,
* McsElln./haramádhos-o/χαραμάδος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαραμάδος-ο/haramádhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαραμάδος-ο/haramádhos-o/@wordElln,
* McsElln.χαραμάδος/haramádhos/-ονομ-ενικ:χαραμάδος-ο@wordElln,
* McsElln.χαραμάδου/haramádhu/!~γενι-ενικ:χαραμάδος-ο@wordElln,
* McsElln.χαραμάδο/haramádho/!~αιτι-ενικ:χαραμάδος-ο@wordElln,
* McsElln.χαραμάδε/haramádhe/!~κλητ-ενικ:χαραμάδος-ο@wordElln,
* McsElln.χαραμάδοι/haramádhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαραμάδος-ο@wordElln,
* McsElln.χαραμάδων/haramádhon/!~γενι-πληθ:χαραμάδος-ο@wordElln,
* McsElln.χαραμάδους/haramádhus/!~αιτι-πληθ:χαραμάδος-ο@wordElln,

× base-form: χαραμάδος
× base-pronunciation: /haramádhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαραμάδος/haramádhos/-χαραμάδου/haramádhu/-χαραμάδο/haramádho/-χαραμάδε/haramádhe/-χαραμάδοι/haramádhi/-χαραμάδων/haramádhon/-χαραμάδους/haramádhus/-χαραμάδοι/haramádhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαραμάδος

χαραματιά-η/haramatyyá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαραματιά-η/haramatyyá-i/@wordElln,
* McsElln./haramatyyá-i/χαραματιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαραματιά-η/haramatyyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαραματιά-η/haramatyyá-i/@wordElln,
* McsElln.χαραματιά/haramatyyá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαραματιά-η@wordElln,
* McsElln.χαραματιάς/haramatyyás/!~γενι-ενικ:χαραματιά-η@wordElln,
* McsElln.χαραματιές/haramatyyés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαραματιά-η@wordElln,
* McsElln.χαραματιών/haramatyyón/!~γενι-πληθ:χαραματιά-η@wordElln,

× base-form: χαραματιά
× base-pronunciation: /haramatyyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαραματιά/haramatyyá/-χαραματιάς/haramatyyás/-χαραματιά/haramatyyá/-χαραματιά/haramatyyá/-χαραματιές/haramatyyés/-χαραματιών/haramatyyón/-χαραματιές/haramatyyés/-χαραματιές/haramatyyés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαραματιά

χαραμοφάης-ο/haramofáis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαραμοφάης-ο/haramofáis-o/@wordElln,
* McsElln./haramofáis-o/χαραμοφάης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαραμοφάης-ο/haramofáis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαραμοφάης-ο/haramofáis-o/@wordElln,
* McsElln.χαραμοφάης/haramofáis/-ονομ-ενικ:χαραμοφάης-ο@wordElln,
* McsElln.χαραμοφάη/haramofái/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαραμοφάης-ο@wordElln,
* McsElln.χαραμοφάηδες/haramofáidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαραμοφάης-ο@wordElln,
* McsElln.χαραμοφάηδων/haramofáidhon/!~γενι-πληθ:χαραμοφάης-ο@wordElln,

× base-form: χαραμοφάης
× base-pronunciation: /haramofáis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαραμοφάης/haramofáis/-χαραμοφάη/haramofái/-χαραμοφάη/haramofái/-χαραμοφάη/haramofái/-χαραμοφάηδες/haramofáidhes/-χαραμοφάηδων/haramofáidhon/-χαραμοφάηδες/haramofáidhes/-χαραμοφάηδες/haramofáidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαραμοφάης

χαραυγή-η/haravyí-i/::
* McsEngl.wordElln.χαραυγή-η/haravyí-i/@wordElln,
* McsElln./haravyí-i/χαραυγή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαραυγή-η/haravyí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαραυγή-η/haravyí-i/@wordElln,
* McsElln.χαραυγή/haravyí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαραυγή-η@wordElln,
* McsElln.χαραυγής/haravyís/!~γενι-ενικ:χαραυγή-η@wordElln,
* McsElln.χαραυγές/haravyés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαραυγή-η@wordElln,
* McsElln.χαραυγών/haravyón/!~γενι-πληθ:χαραυγή-η@wordElln,

× base-form: χαραυγή
× base-pronunciation: /haravyí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαραυγή/haravyí/-χαραυγής/haravyís/-χαραυγή/haravyí/-χαραυγή/haravyí/-χαραυγές/haravyés/-χαραυγών/haravyón/-χαραυγές/haravyés/-χαραυγές/haravyés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαραυγή

χαρεκές-ο/harekés-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρεκές-ο/harekés-o/@wordElln,
* McsElln./harekés-o/χαρεκές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρεκές-ο/harekés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρεκές-ο/harekés-o/@wordElln,
* McsElln.χαρεκές/harekés/-ονομ-ενικ:χαρεκές-ο@wordElln,
* McsElln.χαρεκέ/hareké/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρεκές-ο@wordElln,
* McsElln.χαρεκέδες/harekédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρεκές-ο@wordElln,
* McsElln.χαρεκέδων/harekédhon/!~γενι-πληθ:χαρεκές-ο@wordElln,

× base-form: χαρεκές
× base-pronunciation: /harekés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρεκές/harekés/-χαρεκέ/hareké/-χαρεκέ/hareké/-χαρεκέ/hareké/-χαρεκέδες/harekédhes/-χαρεκέδων/harekédhon/-χαρεκέδες/harekédhes/-χαρεκέδες/harekédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρεκές

χαριεντισμός-ο/haryedizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαριεντισμός-ο/haryedizmós-o/@wordElln,
* McsElln./haryedizmós-o/χαριεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαριεντισμός-ο/haryedizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαριεντισμός-ο/haryedizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χαριεντισμός/haryedizmós/-ονομ-ενικ:χαριεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαριεντισμού/hariedizmú/!~γενι-ενικ:χαριεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαριεντισμό/hariedizmó/!~αιτι-ενικ:χαριεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαριεντισμέ/hariedizmé/!~κλητ-ενικ:χαριεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαριεντισμοί/hariedizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαριεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαριεντισμών/hariedizmón/!~γενι-πληθ:χαριεντισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαριεντισμούς/hariedizmús/!~αιτι-πληθ:χαριεντισμός-ο@wordElln,

× base-form: χαριεντισμός
× base-pronunciation: /haryedizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαριεντισμός/haryedizmós/-χαριεντισμού/hariedizmú/-χαριεντισμό/hariedizmó/-χαριεντισμέ/hariedizmé/-χαριεντισμοί/hariedizmí/-χαριεντισμών/hariedizmón/-χαριεντισμούς/hariedizmús/-χαριεντισμοί/hariedizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαριεντισμός

χαριτολογία-η/haritoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαριτολογία-η/haritoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./haritoloyía-i/χαριτολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαριτολογία-η/haritoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαριτολογία-η/haritoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.χαριτολογία/haritoloyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαριτολογία-η@wordElln,
* McsElln.χαριτολογίας/haritoloyías/!~γενι-ενικ:χαριτολογία-η@wordElln,
* McsElln.χαριτολογίες/haritoloyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαριτολογία-η@wordElln,
* McsElln.χαριτολογιών/haritoloyión/!~γενι-πληθ:χαριτολογία-η@wordElln,

× base-form: χαριτολογία
× base-pronunciation: /haritoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαριτολογία/haritoloyía/-χαριτολογίας/haritoloyías/-χαριτολογία/haritoloyía/-χαριτολογία/haritoloyía/-χαριτολογίες/haritoloyíes/-χαριτολογιών/haritoloyión/-χαριτολογίες/haritoloyíes/-χαριτολογίες/haritoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαριτολογία

χαριτολόγημα-το/haritolóyima-to/::
* McsEngl.wordElln.χαριτολόγημα-το/haritolóyima-to/@wordElln,
* McsElln./haritolóyima-to/χαριτολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαριτολόγημα-το/haritolóyima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαριτολόγημα-το/haritolóyima-to/@wordElln,
* McsElln.χαριτολόγημα/haritolóyima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαριτολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.χαριτολογήματος/haritoloyímatos/!~γενι-ενικ:χαριτολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.χαριτολογήματα/haritoloyímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαριτολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.χαριτολογημάτων/haritoloyimáton/!~γενι-πληθ:χαριτολόγημα-το@wordElln,

× base-form: χαριτολόγημα
× base-pronunciation: /haritolóyima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαριτολόγημα/haritolóyima/-χαριτολογήματος/haritoloyímatos/-χαριτολόγημα/haritolóyima/-χαριτολόγημα/haritolóyima/-χαριτολογήματα/haritoloyímata/-χαριτολογημάτων/haritoloyimáton/-χαριτολογήματα/haritoloyímata/-χαριτολογήματα/haritoloyímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαριτολόγημα

χαριτωμενιά-η/haritomenná-i/::
* McsEngl.wordElln.χαριτωμενιά-η/haritomenná-i/@wordElln,
* McsElln./haritomenná-i/χαριτωμενιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαριτωμενιά-η/haritomenná-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαριτωμενιά-η/haritomenná-i/@wordElln,
* McsElln.χαριτωμενιά/haritomenná/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαριτωμενιά-η@wordElln,
* McsElln.χαριτωμενιάς/haritomennás/!~γενι-ενικ:χαριτωμενιά-η@wordElln,
* McsElln.χαριτωμενιές/haritomennés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαριτωμενιά-η@wordElln,
* McsElln.χαριτωμενιών/haritomennón/!~γενι-πληθ:χαριτωμενιά-η@wordElln,

× base-form: χαριτωμενιά
× base-pronunciation: /haritomenná/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαριτωμενιά/haritomenná/-χαριτωμενιάς/haritomennás/-χαριτωμενιά/haritomenná/-χαριτωμενιά/haritomenná/-χαριτωμενιές/haritomennés/-χαριτωμενιών/haritomennón/-χαριτωμενιές/haritomennés/-χαριτωμενιές/haritomennés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαριτωμενιά

χαρλεάς-ο/harleás-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρλεάς-ο/harleás-o/@wordElln,
* McsElln./harleás-o/χαρλεάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρλεάς-ο/harleás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρλεάς-ο/harleás-o/@wordElln,
* McsElln.χαρλεάς/harleás/-ονομ-ενικ:χαρλεάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαρλεά/harleá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρλεάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαρλεάδες/harleádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρλεάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαρλεάδων/harleádhon/!~γενι-πληθ:χαρλεάς-ο@wordElln,

× base-form: χαρλεάς
× base-pronunciation: /harleás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρλεάς/harleás/-χαρλεά/harleá/-χαρλεά/harleá/-χαρλεά/harleá/-χαρλεάδες/harleádhes/-χαρλεάδων/harleádhon/-χαρλεάδες/harleádhes/-χαρλεάδες/harleádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρλεάς

χαρμάνα-η/harmána-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρμάνα-η/harmána-i/@wordElln,
* McsElln./harmána-i/χαρμάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρμάνα-η/harmána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρμάνα-η/harmána-i/@wordElln,
* McsElln.χαρμάνα/harmána/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρμάνα-η@wordElln,
* McsElln.χαρμάνας/harmánas/!~γενι-ενικ:χαρμάνα-η@wordElln,
* McsElln.χαρμάνες/harmánes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρμάνα-η@wordElln,

× base-form: χαρμάνα
× base-pronunciation: /harmána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρμάνα/harmána/-χαρμάνας/harmánas/-χαρμάνα/harmána/-χαρμάνα/harmána/-χαρμάνες/harmánes/-∅-χαρμάνες/harmánes/-χαρμάνες/harmánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαρμάνα

χαρμάνης-ο/harmánis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρμάνης-ο/harmánis-o/@wordElln,
* McsElln./harmánis-o/χαρμάνης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρμάνης-ο/harmánis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρμάνης-ο/harmánis-o/@wordElln,
* McsElln.χαρμάνης/harmánis/-ονομ-ενικ:χαρμάνης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρμάνη/harmáni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρμάνης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρμάνηδες/harmánidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρμάνης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρμάνηδων/harmánidhon/!~γενι-πληθ:χαρμάνης-ο@wordElln,

× base-form: χαρμάνης
× base-pronunciation: /harmánis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρμάνης/harmánis/-χαρμάνη/harmáni/-χαρμάνη/harmáni/-χαρμάνη/harmáni/-χαρμάνηδες/harmánidhes/-χαρμάνηδων/harmánidhon/-χαρμάνηδες/harmánidhes/-χαρμάνηδες/harmánidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρμάνης

χαρμάνι-το/harmáni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαρμάνι-το/harmáni-to-s/@wordElln,
* McsElln./harmáni-to-s/χαρμάνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρμάνι-το/harmáni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρμάνι-το/harmáni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαρμάνι/harmáni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρμάνι-το@wordElln,
* McsElln.χαρμανιού/harmannú/!~γενι-ενικ:χαρμάνι-το@wordElln,
* McsElln.χαρμάνια/harmánna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρμάνι-το@wordElln,
* McsElln.χαρμανιών/harmannón/!~γενι-πληθ:χαρμάνι-το@wordElln,

× base-form: χαρμάνι
× base-pronunciation: /harmáni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρμάνι/harmáni/-χαρμανιού/harmannú/-χαρμάνι/harmáni/-χαρμάνι/harmáni/-χαρμάνια/harmánna/-χαρμανιών/harmannón/-χαρμάνια/harmánna/-χαρμάνια/harmánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρμάνι

χαρμάνιασμα-το/harmánnazma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρμάνιασμα-το/harmánnazma-to/@wordElln,
* McsElln./harmánnazma-to/χαρμάνιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρμάνιασμα-το/harmánnazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρμάνιασμα-το/harmánnazma-to/@wordElln,
* McsElln.χαρμάνιασμα/harmánnazma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρμάνιασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρμανιάσματος/harmannázmatos/!~γενι-ενικ:χαρμάνιασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρμανιάσματα/harmannázmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρμάνιασμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρμανιασμάτων/harmannazmáton/!~γενι-πληθ:χαρμάνιασμα-το@wordElln,

× base-form: χαρμάνιασμα
× base-pronunciation: /harmánnazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρμάνιασμα/harmánnazma/-χαρμανιάσματος/harmannázmatos/-χαρμάνιασμα/harmánnazma/-χαρμάνιασμα/harmánnazma/-χαρμανιάσματα/harmannázmata/-χαρμανιασμάτων/harmannazmáton/-χαρμανιάσματα/harmannázmata/-χαρμανιάσματα/harmannázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρμάνιασμα

χαρμολύπη-η/harmolípi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρμολύπη-η/harmolípi-i/@wordElln,
* McsElln./harmolípi-i/χαρμολύπη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρμολύπη-η/harmolípi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρμολύπη-η/harmolípi-i/@wordElln,
* McsElln.χαρμολύπη/harmolípi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρμολύπη-η@wordElln,
* McsElln.χαρμολύπης/harmolípis/!~γενι-ενικ:χαρμολύπη-η@wordElln,
* McsElln.χαρμολύπες/harmolípes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρμολύπη-η@wordElln,
* McsElln.χαρμολυπών/harmolipón/!~γενι-πληθ:χαρμολύπη-η@wordElln,

× base-form: χαρμολύπη
× base-pronunciation: /harmolípi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρμολύπη/harmolípi/-χαρμολύπης/harmolípis/-χαρμολύπη/harmolípi/-χαρμολύπη/harmolípi/-χαρμολύπες/harmolípes/-χαρμολυπών/harmolipón/-χαρμολύπες/harmolípes/-χαρμολύπες/harmolípes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρμολύπη

χαρμονή-η/harmoní-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρμονή-η/harmoní-i/@wordElln,
* McsElln./harmoní-i/χαρμονή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρμονή-η/harmoní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρμονή-η/harmoní-i/@wordElln,
* McsElln.χαρμονή/harmoní/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρμονή-η@wordElln,
* McsElln.χαρμονής/harmonís/!~γενι-ενικ:χαρμονή-η@wordElln,
* McsElln.χαρμονές/harmonés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρμονή-η@wordElln,
* McsElln.χαρμονών/harmonón/!~γενι-πληθ:χαρμονή-η@wordElln,

× base-form: χαρμονή
× base-pronunciation: /harmoní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρμονή/harmoní/-χαρμονής/harmonís/-χαρμονή/harmoní/-χαρμονή/harmoní/-χαρμονές/harmonés/-χαρμονών/harmonón/-χαρμονές/harmonés/-χαρμονές/harmonés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρμονή

χαρμοσύνη-η/harmosíni-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρμοσύνη-η/harmosíni-i/@wordElln,
* McsElln./harmosíni-i/χαρμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρμοσύνη-η/harmosíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρμοσύνη-η/harmosíni-i/@wordElln,
* McsElln.χαρμοσύνη/harmosíni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.χαρμοσύνης/harmosínis/!~γενι-ενικ:χαρμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.χαρμοσύνες/harmosínes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρμοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.χαρμοσυνών/harmosinón/!~γενι-πληθ:χαρμοσύνη-η@wordElln,

× base-form: χαρμοσύνη
× base-pronunciation: /harmosíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρμοσύνη/harmosíni/-χαρμοσύνης/harmosínis/-χαρμοσύνη/harmosíni/-χαρμοσύνη/harmosíni/-χαρμοσύνες/harmosínes/-χαρμοσυνών/harmosinón/-χαρμοσύνες/harmosínes/-χαρμοσύνες/harmosínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρμοσύνη

χαροκόπι-το/harokópi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαροκόπι-το/harokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln./harokópi-to-s/χαροκόπι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαροκόπι-το/harokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαροκόπι-το/harokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαροκόπι/harokópi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαροκόπι-το@wordElln,
* McsElln.χαροκόπια/harokópyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαροκόπι-το@wordElln,

× base-form: χαροκόπι
× base-pronunciation: /harokópi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαροκόπι/harokópi/-∅-χαροκόπι/harokópi/-χαροκόπι/harokópi/-χαροκόπια/harokópyya/-∅-χαροκόπια/harokópyya/-χαροκόπια/harokópyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαροκόπι

χαροκόπος-ο/harokópos-o/::
* McsEngl.wordElln.χαροκόπος-ο/harokópos-o/@wordElln,
* McsElln./harokópos-o/χαροκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαροκόπος-ο/harokópos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαροκόπος-ο/harokópos-o/@wordElln,
* McsElln.χαροκόπος/harokópos/-ονομ-ενικ:χαροκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.χαροκόπου/harokópu/!~γενι-ενικ:χαροκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.χαροκόπο/harokópo/!~αιτι-ενικ:χαροκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.χαροκόπε/harokópe/!~κλητ-ενικ:χαροκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.χαροκόποι/harokópi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαροκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.χαροκόπων/harokópon/!~γενι-πληθ:χαροκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.χαροκόπους/harokópus/!~αιτι-πληθ:χαροκόπος-ο@wordElln,

× base-form: χαροκόπος
× base-pronunciation: /harokópos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαροκόπος/harokópos/-χαροκόπου/harokópu/-χαροκόπο/harokópo/-χαροκόπε/harokópe/-χαροκόποι/harokópi/-χαροκόπων/harokópon/-χαροκόπους/harokópus/-χαροκόποι/harokópi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαροκόπος

χαροπάλεμα-το/haropálema-to/::
* McsEngl.wordElln.χαροπάλεμα-το/haropálema-to/@wordElln,
* McsElln./haropálema-to/χαροπάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαροπάλεμα-το/haropálema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαροπάλεμα-το/haropálema-to/@wordElln,
* McsElln.χαροπάλεμα/haropálema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαροπάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαροπαλέματος/haropalématos/!~γενι-ενικ:χαροπάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαροπαλέματα/haropalémata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαροπάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαροπαλεμάτων/haropalemáton/!~γενι-πληθ:χαροπάλεμα-το@wordElln,

× base-form: χαροπάλεμα
× base-pronunciation: /haropálema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαροπάλεμα/haropálema/-χαροπαλέματος/haropalématos/-χαροπάλεμα/haropálema/-χαροπάλεμα/haropálema/-χαροπαλέματα/haropalémata/-χαροπαλεμάτων/haropalemáton/-χαροπαλέματα/haropalémata/-χαροπαλέματα/haropalémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαροπάλεμα

χαροποίηση-η/haropíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαροποίηση-η/haropíisi-i/@wordElln,
* McsElln./haropíisi-i/χαροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαροποίηση-η/haropíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαροποίηση-η/haropíisi-i/@wordElln,
* McsElln.χαροποίηση/haropíisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.χαροποίησης/haropíisis/!~γενι-ενικ:χαροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.χαροποιήσεως/haropiíseos/!~γενι-ενικ:χαροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.χαροποιήσεις/haropiísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαροποίηση-η@wordElln,
* McsElln.χαροποιήσεων/haropiíseon/!~γενι-πληθ:χαροποίηση-η@wordElln,

× base-form: χαροποίηση
× base-pronunciation: /haropíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαροποίηση/haropíisi/-χαροποίησης/haropíisis/|χαροποιήσεως/haropiíseos/-χαροποίηση/haropíisi/-χαροποίηση/haropíisi/-χαροποιήσεις/haropiísis/-χαροποιήσεων/haropiíseon/-χαροποιήσεις/haropiísis/-χαροποιήσεις/haropiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαροποίηση

χαρουπάλευρο-το/harupálevro-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρουπάλευρο-το/harupálevro-to/@wordElln,
* McsElln./harupálevro-to/χαρουπάλευρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρουπάλευρο-το/harupálevro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρουπάλευρο-το/harupálevro-to/@wordElln,
* McsElln.χαρουπάλευρο/harupálevro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρουπάλευρο-το@wordElln,
* McsElln.χαρουπάλευρου/harupálevru/!~γενι-ενικ:χαρουπάλευρο-το@wordElln,
* McsElln.χαρουπάλευρα/harupálevra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρουπάλευρο-το@wordElln,
* McsElln.χαρουπάλευρων/harupálevron/!~γενι-πληθ:χαρουπάλευρο-το@wordElln,

× base-form: χαρουπάλευρο
× base-pronunciation: /harupálevro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρουπάλευρο/harupálevro/-χαρουπάλευρου/harupálevru/-χαρουπάλευρο/harupálevro/-χαρουπάλευρο/harupálevro/-χαρουπάλευρα/harupálevra/-χαρουπάλευρων/harupálevron/-χαρουπάλευρα/harupálevra/-χαρουπάλευρα/harupálevra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρουπάλευρο

χαρουπιά-η/harupyyá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρουπιά-η/harupyyá-i/@wordElln,
* McsElln./harupyyá-i/χαρουπιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρουπιά-η/harupyyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρουπιά-η/harupyyá-i/@wordElln,
* McsElln.χαρουπιά/harupyyá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρουπιά-η@wordElln,
* McsElln.χαρουπιάς/harupyyás/!~γενι-ενικ:χαρουπιά-η@wordElln,
* McsElln.χαρουπιές/harupyés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρουπιά-η@wordElln,
* McsElln.χαρουπιών/harupyyón/!~γενι-πληθ:χαρουπιά-η@wordElln,

× base-form: χαρουπιά
× base-pronunciation: /harupyyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρουπιά/harupyyá/-χαρουπιάς/harupyyás/-χαρουπιά/harupyyá/-χαρουπιά/harupyyá/-χαρουπιές/harupyés/-χαρουπιών/harupyyón/-χαρουπιές/harupyés/-χαρουπιές/harupyés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρουπιά

χαρουπόψωμο-το/harupópsomo-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρουπόψωμο-το/harupópsomo-to/@wordElln,
* McsElln./harupópsomo-to/χαρουπόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρουπόψωμο-το/harupópsomo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρουπόψωμο-το/harupópsomo-to/@wordElln,
* McsElln.χαρουπόψωμο/harupópsomo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρουπόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.χαρουπόψωμου/harupópsomu/!~γενι-ενικ:χαρουπόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.χαρουπόψωμα/harupópsoma/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρουπόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.χαρουπόψωμων/harupópsomon/!~γενι-πληθ:χαρουπόψωμο-το@wordElln,

× base-form: χαρουπόψωμο
× base-pronunciation: /harupópsomo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρουπόψωμο/harupópsomo/-χαρουπόψωμου/harupópsomu/-χαρουπόψωμο/harupópsomo/-χαρουπόψωμο/harupópsomo/-χαρουπόψωμα/harupópsoma/-χαρουπόψωμων/harupópsomon/-χαρουπόψωμα/harupópsoma/-χαρουπόψωμα/harupópsoma/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρουπόψωμο

χαρούδι-το/harúdhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαρούδι-το/harúdhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./harúdhi-to-s/χαρούδι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρούδι-το/harúdhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρούδι-το/harúdhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαρούδι/harúdhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρούδι-το@wordElln,
* McsElln.χαρούδια/harúdhyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρούδι-το@wordElln,

× base-form: χαρούδι
× base-pronunciation: /harúdhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρούδι/harúdhi/-∅-χαρούδι/harúdhi/-χαρούδι/harúdhi/-χαρούδια/harúdhyya/-∅-χαρούδια/harúdhyya/-χαρούδια/harúdhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαρούδι

χαρούπι-το/harúpi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαρούπι-το/harúpi-to-s/@wordElln,
* McsElln./harúpi-to-s/χαρούπι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρούπι-το/harúpi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρούπι-το/harúpi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαρούπι/harúpi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρούπι-το@wordElln,
* McsElln.χαρουπιού/harupyyú/!~γενι-ενικ:χαρούπι-το@wordElln,
* McsElln.χαρούπια/harúpyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρούπι-το@wordElln,
* McsElln.χαρουπιών/harupyyón/!~γενι-πληθ:χαρούπι-το@wordElln,

× base-form: χαρούπι
× base-pronunciation: /harúpi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρούπι/harúpi/-χαρουπιού/harupyyú/-χαρούπι/harúpi/-χαρούπι/harúpi/-χαρούπια/harúpyya/-χαρουπιών/harupyyón/-χαρούπια/harúpyya/-χαρούπια/harúpyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρούπι

χαρτάκι-το/hartáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαρτάκι-το/hartáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hartáki-to-s/χαρτάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτάκι-το/hartáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτάκι-το/hartáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαρτάκι/hartáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαρτάκια/hartákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτάκι-το@wordElln,

× base-form: χαρτάκι
× base-pronunciation: /hartáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτάκι/hartáki/-∅-χαρτάκι/hartáki/-χαρτάκι/hartáki/-χαρτάκια/hartákka/-∅-χαρτάκια/hartákka/-χαρτάκια/hartákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαρτάκι

χαρτέμπορος-ο/hartéboros-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτέμπορος-ο/hartéboros-o/@wordElln,
* McsElln./hartéboros-o/χαρτέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτέμπορος-ο/hartéboros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτέμπορος-ο/hartéboros-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτέμπορος/hartéboros/-ονομ-ενικ:χαρτέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτέμπορου/hartéboru/!~γενι-ενικ:χαρτέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτεμπόρου/hartebóru/!~γενι-ενικ:χαρτέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτέμπορο/hartéboro/!~αιτι-ενικ:χαρτέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτέμπορε/hartébore/!~κλητ-ενικ:χαρτέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτέμποροι/hartébori/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτέμπορων/hartéboron/!~γενι-πληθ:χαρτέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτεμπόρων/hartebóron/!~γενι-πληθ:χαρτέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτέμπορους/hartéborus/!~αιτι-πληθ:χαρτέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτεμπόρους/hartebórus/!~αιτι-πληθ:χαρτέμπορος-ο@wordElln,

× base-form: χαρτέμπορος
× base-pronunciation: /hartéboros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτέμπορος/hartéboros/-χαρτέμπορου/hartéboru/|χαρτεμπόρου/hartebóru/-χαρτέμπορο/hartéboro/-χαρτέμπορε/hartébore/-χαρτέμποροι/hartébori/-χαρτέμπορων/hartéboron/|χαρτεμπόρων/hartebóron/-χαρτέμπορους/hartéborus/|χαρτεμπόρους/hartebórus/-χαρτέμποροι/hartébori/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτέμπορος

χαρτί-το/hartí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαρτί-το/hartí-to-s/@wordElln,
* McsElln./hartí-to-s/χαρτί-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτί-το/hartí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτί-το/hartí-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαρτί/hartí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτί-το@wordElln,
* McsElln.χαρτιού/hartyyú/!~γενι-ενικ:χαρτί-το@wordElln,
* McsElln.χαρτιά/hartyyá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτί-το@wordElln,
* McsElln.χαρτιών/hartyyón/!~γενι-πληθ:χαρτί-το@wordElln,

× base-form: χαρτί
× base-pronunciation: /hartí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτί/hartí/-χαρτιού/hartyyú/-χαρτί/hartí/-χαρτί/hartí/-χαρτιά/hartyyá/-χαρτιών/hartyyón/-χαρτιά/hartyyá/-χαρτιά/hartiá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτί

χαρταετός-ο/hartaetós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρταετός-ο/hartaetós-o/@wordElln,
* McsElln./hartaetós-o/χαρταετός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρταετός-ο/hartaetós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρταετός-ο/hartaetós-o/@wordElln,
* McsElln.χαρταετός/hartaetós/-ονομ-ενικ:χαρταετός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταετού/hartaetú/!~γενι-ενικ:χαρταετός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταετό/hartaetó/!~αιτι-ενικ:χαρταετός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταετέ/hartaeté/!~κλητ-ενικ:χαρταετός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταετοί/hartaetí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαρταετός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταετών/hartaetón/!~γενι-πληθ:χαρταετός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταετούς/hartaetús/!~αιτι-πληθ:χαρταετός-ο@wordElln,

× base-form: χαρταετός
× base-pronunciation: /hartaetós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρταετός/hartaetós/-χαρταετού/hartaetú/-χαρταετό/hartaetó/-χαρταετέ/hartaeté/-χαρταετοί/hartaetí/-χαρταετών/hartaetón/-χαρταετούς/hartaetús/-χαρταετοί/hartaetí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρταετός

χαρταϊτός-ο/hartaitós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρταϊτός-ο/hartaitós-o/@wordElln,
* McsElln./hartaitós-o/χαρταϊτός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρταϊτός-ο/hartaitós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρταϊτός-ο/hartaitós-o/@wordElln,
* McsElln.χαρταϊτός/hartaitós/-ονομ-ενικ:χαρταϊτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταϊτού/hartaitú/!~γενι-ενικ:χαρταϊτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταϊτό/hartaitó/!~αιτι-ενικ:χαρταϊτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταϊτέ/hartaité/!~κλητ-ενικ:χαρταϊτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταϊτοί/hartaití/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαρταϊτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταϊτών/hartaitón/!~γενι-πληθ:χαρταϊτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρταϊτούς/hartaitús/!~αιτι-πληθ:χαρταϊτός-ο@wordElln,

× base-form: χαρταϊτός
× base-pronunciation: /hartaitós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρταϊτός/hartaitós/-χαρταϊτού/hartaitú/-χαρταϊτό/hartaitó/-χαρταϊτέ/hartaité/-χαρταϊτοί/hartaití/-χαρταϊτών/hartaitón/-χαρταϊτούς/hartaitús/-χαρταϊτοί/hartaití/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρταϊτός

χαρτεπικόλληση-η/hartepikólisi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτεπικόλληση-η/hartepikólisi-i/@wordElln,
* McsElln./hartepikólisi-i/χαρτεπικόλληση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτεπικόλληση-η/hartepikólisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτεπικόλληση-η/hartepikólisi-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτεπικόλληση/hartepikólisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτεπικόλληση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτεπικόλλησης/hartepikólisis/!~γενι-ενικ:χαρτεπικόλληση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτεπικολλήσεως/hartepikolíseos/!~γενι-ενικ:χαρτεπικόλληση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτεπικολλήσεις/hartepikolísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτεπικόλληση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτεπικολλήσεων/hartepikolíseon/!~γενι-πληθ:χαρτεπικόλληση-η@wordElln,

× base-form: χαρτεπικόλληση
× base-pronunciation: /hartepikólisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτεπικόλληση/hartepikólisi/-χαρτεπικόλλησης/hartepikólisis/|χαρτεπικολλήσεως/hartepikolíseos/-χαρτεπικόλληση/hartepikólisi/-χαρτεπικόλληση/hartepikólisi/-χαρτεπικολλήσεις/hartepikolísis/-χαρτεπικολλήσεων/hartepikolíseon/-χαρτεπικολλήσεις/hartepikolísis/-χαρτεπικολλήσεις/hartepikolísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτεπικόλληση

χαρτζιλίκι-το/harjilíki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαρτζιλίκι-το/harjilíki-to-s/@wordElln,
* McsElln./harjilíki-to-s/χαρτζιλίκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτζιλίκι-το/harjilíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτζιλίκι-το/harjilíki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαρτζιλίκι/harjilíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτζιλίκι-το@wordElln,
* McsElln.χαρτζιλικιού/harjilikkú/!~γενι-ενικ:χαρτζιλίκι-το@wordElln,
* McsElln.χαρτζιλίκια/harjilíkka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτζιλίκι-το@wordElln,
* McsElln.χαρτζιλικιών/harjilikkón/!~γενι-πληθ:χαρτζιλίκι-το@wordElln,

× base-form: χαρτζιλίκι
× base-pronunciation: /harjilíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτζιλίκι/harjilíki/-χαρτζιλικιού/harjilikkú/-χαρτζιλίκι/harjilíki/-χαρτζιλίκι/harjilíki/-χαρτζιλίκια/harjilíkka/-χαρτζιλικιών/harjilikkón/-χαρτζιλίκια/harjilíkka/-χαρτζιλίκια/harjilíkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτζιλίκι

χαρτζιλίκωμα-το/harjilíkoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτζιλίκωμα-το/harjilíkoma-to/@wordElln,
* McsElln./harjilíkoma-to/χαρτζιλίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτζιλίκωμα-το/harjilíkoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτζιλίκωμα-το/harjilíkoma-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτζιλίκωμα/harjilíkoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτζιλίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτζιλικώματος/harjilikómatos/!~γενι-ενικ:χαρτζιλίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτζιλικώματα/harjilikómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτζιλίκωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτζιλικωμάτων/harjilikomáton/!~γενι-πληθ:χαρτζιλίκωμα-το@wordElln,

× base-form: χαρτζιλίκωμα
× base-pronunciation: /harjilíkoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτζιλίκωμα/harjilíkoma/-χαρτζιλικώματος/harjilikómatos/-χαρτζιλίκωμα/harjilíkoma/-χαρτζιλίκωμα/harjilíkoma/-χαρτζιλικώματα/harjilikómata/-χαρτζιλικωμάτων/harjilikomáton/-χαρτζιλικώματα/harjilikómata/-χαρτζιλικώματα/harjilikómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτζιλίκωμα

χαρτζιλικάκι-το/harjilikáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαρτζιλικάκι-το/harjilikáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./harjilikáki-to-s/χαρτζιλικάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτζιλικάκι-το/harjilikáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτζιλικάκι-το/harjilikáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαρτζιλικάκι/harjilikáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτζιλικάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαρτζιλικάκια/harjilikákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτζιλικάκι-το@wordElln,

× base-form: χαρτζιλικάκι
× base-pronunciation: /harjilikáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτζιλικάκι/harjilikáki/-∅-χαρτζιλικάκι/harjilikáki/-χαρτζιλικάκι/harjilikáki/-χαρτζιλικάκια/harjilikákka/-∅-χαρτζιλικάκια/harjilikákka/-χαρτζιλικάκια/harjilikákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαρτζιλικάκι

χαρτισμός-ο/hartizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτισμός-ο/hartizmós-o/@wordElln,
* McsElln./hartizmós-o/χαρτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτισμός-ο/hartizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτισμός-ο/hartizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτισμός/hartizmós/-ονομ-ενικ:χαρτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτισμού/hartizmú/!~γενι-ενικ:χαρτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτισμό/hartizmó/!~αιτι-ενικ:χαρτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτισμέ/hartizmé/!~κλητ-ενικ:χαρτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτισμοί/hartizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτισμών/hartizmón/!~γενι-πληθ:χαρτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτισμούς/hartizmús/!~αιτι-πληθ:χαρτισμός-ο@wordElln,

× base-form: χαρτισμός
× base-pronunciation: /hartizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτισμός/hartizmós/-χαρτισμού/hartizmú/-χαρτισμό/hartizmó/-χαρτισμέ/hartizmé/-χαρτισμοί/hartizmí/-χαρτισμών/hartizmón/-χαρτισμούς/hartizmús/-χαρτισμοί/hartizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτισμός

χαρτοβασίλειο-το/hartovasílio-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοβασίλειο-το/hartovasílio-to/@wordElln,
* McsElln./hartovasílio-to/χαρτοβασίλειο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοβασίλειο-το/hartovasílio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοβασίλειο-το/hartovasílio-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτοβασίλειο/hartovasílio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοβασίλειο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοβασίλειου/hartovasíliu/!~γενι-ενικ:χαρτοβασίλειο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοβασίλεια/hartovasília/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοβασίλειο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοβασίλειων/hartovasíleion/!~γενι-πληθ:χαρτοβασίλειο-το@wordElln,

× base-form: χαρτοβασίλειο
× base-pronunciation: /hartovasílio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτοβασίλειο/hartovasílio/-χαρτοβασίλειου/hartovasíliu/-χαρτοβασίλειο/hartovasílio/-χαρτοβασίλειο/hartovasílio/-χαρτοβασίλεια/hartovasília/-χαρτοβασίλειων/hartovasíleion/-χαρτοβασίλεια/hartovasília/-χαρτοβασίλεια/hartovasília/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοβασίλειο

χαρτοβιομήχανος-ο/hartoviomíhanos-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοβιομήχανος-ο/hartoviomíhanos-o/@wordElln,
* McsElln./hartoviomíhanos-o/χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοβιομήχανος-ο/hartoviomíhanos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοβιομήχανος-ο/hartoviomíhanos-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομήχανος/hartoviomíhanos/-ονομ-ενικ:χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομήχανου/hartoviomíhanu/!~γενι-ενικ:χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομηχάνου/hartoviomihánu/!~γενι-ενικ:χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομήχανο/hartoviomíhano/!~αιτι-ενικ:χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομήχανε/hartoviomíhane/!~κλητ-ενικ:χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομήχανοι/hartoviomíhani/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομήχανων/hartoviomíhanon/!~γενι-πληθ:χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομηχάνων/hartoviomihánon/!~γενι-πληθ:χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομήχανους/hartoviomíhanus/!~αιτι-πληθ:χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομηχάνους/hartoviomihánus/!~αιτι-πληθ:χαρτοβιομήχανος-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοβιομήχανος
× base-pronunciation: /hartoviomíhanos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοβιομήχανος/hartoviomíhanos/-χαρτοβιομήχανου/hartoviomíhanu/|χαρτοβιομηχάνου/hartoviomihánu/-χαρτοβιομήχανο/hartoviomíhano/-χαρτοβιομήχανε/hartoviomíhane/-χαρτοβιομήχανοι/hartoviomíhani/-χαρτοβιομήχανων/hartoviomíhanon/|χαρτοβιομηχάνων/hartoviomihánon/-χαρτοβιομήχανους/hartoviomíhanus/|χαρτοβιομηχάνους/hartoviomihánus/-χαρτοβιομήχανοι/hartoviomíhani/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοβιομήχανος

χαρτοβιομηχανία-η/hartoviomihanía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοβιομηχανία-η/hartoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln./hartoviomihanía-i/χαρτοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοβιομηχανία-η/hartoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοβιομηχανία-η/hartoviomihanía-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομηχανία/hartoviomihanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομηχανίας/hartoviomihanías/!~γενι-ενικ:χαρτοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομηχανίες/hartoviomihaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοβιομηχανία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοβιομηχανιών/hartoviomihanión/!~γενι-πληθ:χαρτοβιομηχανία-η@wordElln,

× base-form: χαρτοβιομηχανία
× base-pronunciation: /hartoviomihanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοβιομηχανία/hartoviomihanía/-χαρτοβιομηχανίας/hartoviomihanías/-χαρτοβιομηχανία/hartoviomihanía/-χαρτοβιομηχανία/hartoviomihanía/-χαρτοβιομηχανίες/hartoviomihaníes/-χαρτοβιομηχανιών/hartoviomihanión/-χαρτοβιομηχανίες/hartoviomihaníes/-χαρτοβιομηχανίες/hartoviomihaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοβιομηχανία

χαρτογιακάς-ο/hartoyyakás-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτογιακάς-ο/hartoyyakás-o/@wordElln,
* McsElln./hartoyyakás-o/χαρτογιακάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτογιακάς-ο/hartoyyakás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτογιακάς-ο/hartoyyakás-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτογιακάς/hartoyyakás/-ονομ-ενικ:χαρτογιακάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτογιακά/hartoyyaká/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτογιακάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτογιακάδες/hartoyyakádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτογιακάς-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτογιακάδων/hartoyyakádhon/!~γενι-πληθ:χαρτογιακάς-ο@wordElln,

× base-form: χαρτογιακάς
× base-pronunciation: /hartoyyakás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτογιακάς/hartoyyakás/-χαρτογιακά/hartoyyaká/-χαρτογιακά/hartoyyaká/-χαρτογιακά/hartoyyaká/-χαρτογιακάδες/hartoyyakádhes/-χαρτογιακάδων/hartoyyakádhon/-χαρτογιακάδες/hartoyyakádhes/-χαρτογιακάδες/hartoyyakádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτογιακάς

χαρτογράφηση-η/hartoyráfisi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτογράφηση-η/hartoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln./hartoyráfisi-i/χαρτογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτογράφηση-η/hartoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτογράφηση-η/hartoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτογράφηση/hartoyráfisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτογράφησης/hartoyráfisis/!~γενι-ενικ:χαρτογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτογραφήσεως/hartoyrafíseos/!~γενι-ενικ:χαρτογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτογραφήσεις/hartoyrafísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτογραφήσεων/hartoyrafíseon/!~γενι-πληθ:χαρτογράφηση-η@wordElln,

× base-form: χαρτογράφηση
× base-pronunciation: /hartoyráfisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτογράφηση/hartoyráfisi/-χαρτογράφησης/hartoyráfisis/|χαρτογραφήσεως/hartoyrafíseos/-χαρτογράφηση/hartoyráfisi/-χαρτογράφηση/hartoyráfisi/-χαρτογραφήσεις/hartoyrafísis/-χαρτογραφήσεων/hartoyrafíseon/-χαρτογραφήσεις/hartoyrafísis/-χαρτογραφήσεις/hartoyrafísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτογράφηση

χαρτογραφία-η/hartoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτογραφία-η/hartoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./hartoyrafía-i/χαρτογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτογραφία-η/hartoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτογραφία-η/hartoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτογραφία/hartoyrafía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτογραφία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτογραφίας/hartoyrafías/!~γενι-ενικ:χαρτογραφία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτογραφίες/hartoyrafíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτογραφία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτογραφιών/hartoyrafión/!~γενι-πληθ:χαρτογραφία-η@wordElln,

× base-form: χαρτογραφία
× base-pronunciation: /hartoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτογραφία/hartoyrafía/-χαρτογραφίας/hartoyrafías/-χαρτογραφία/hartoyrafía/-χαρτογραφία/hartoyrafía/-χαρτογραφίες/hartoyrafíes/-χαρτογραφιών/hartoyrafión/-χαρτογραφίες/hartoyrafíes/-χαρτογραφίες/hartoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτογραφία

χαρτοδέτης-ο/hartodhétis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοδέτης-ο/hartodhétis-o/@wordElln,
* McsElln./hartodhétis-o/χαρτοδέτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοδέτης-ο/hartodhétis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοδέτης-ο/hartodhétis-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοδέτης/hartodhétis/-ονομ-ενικ:χαρτοδέτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοδέτη/hartodhéti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοδέτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοδέτες/hartodhétes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοδέτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοδετών/hartodhetón/!~γενι-πληθ:χαρτοδέτης-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοδέτης
× base-pronunciation: /hartodhétis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοδέτης/hartodhétis/-χαρτοδέτη/hartodhéti/-χαρτοδέτη/hartodhéti/-χαρτοδέτη/hartodhéti/-χαρτοδέτες/hartodhétes/-χαρτοδετών/hartodhetón/-χαρτοδέτες/hartodhétes/-χαρτοδέτες/hartodhétes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοδέτης

χαρτοδέτηση-η/hartodhétisi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοδέτηση-η/hartodhétisi-i/@wordElln,
* McsElln./hartodhétisi-i/χαρτοδέτηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοδέτηση-η/hartodhétisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοδέτηση-η/hartodhétisi-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοδέτηση/hartodhétisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοδέτηση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοδέτησης/hartodhétisis/!~γενι-ενικ:χαρτοδέτηση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοδετήσεως/hartodhetíseos/!~γενι-ενικ:χαρτοδέτηση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοδετήσεις/hartodhetísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοδέτηση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοδετήσεων/hartodhetíseon/!~γενι-πληθ:χαρτοδέτηση-η@wordElln,

× base-form: χαρτοδέτηση
× base-pronunciation: /hartodhétisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοδέτηση/hartodhétisi/-χαρτοδέτησης/hartodhétisis/|χαρτοδετήσεως/hartodhetíseos/-χαρτοδέτηση/hartodhétisi/-χαρτοδέτηση/hartodhétisi/-χαρτοδετήσεις/hartodhetísis/-χαρτοδετήσεων/hartodhetíseon/-χαρτοδετήσεις/hartodhetísis/-χαρτοδετήσεις/hartodhetísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοδέτηση

χαρτοδεσία-η/hartodhesía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοδεσία-η/hartodhesía-i/@wordElln,
* McsElln./hartodhesía-i/χαρτοδεσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοδεσία-η/hartodhesía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοδεσία-η/hartodhesía-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοδεσία/hartodhesía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοδεσία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοδεσίας/hartodhesías/!~γενι-ενικ:χαρτοδεσία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοδεσίες/hartodhesíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοδεσία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοδεσιών/hartodhessón/!~γενι-πληθ:χαρτοδεσία-η@wordElln,

× base-form: χαρτοδεσία
× base-pronunciation: /hartodhesía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοδεσία/hartodhesía/-χαρτοδεσίας/hartodhesías/-χαρτοδεσία/hartodhesía/-χαρτοδεσία/hartodhesía/-χαρτοδεσίες/hartodhesíes/-χαρτοδεσιών/hartodhessón/-χαρτοδεσίες/hartodhesíes/-χαρτοδεσίες/hartodhesíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοδεσία

χαρτοθήκη-η/hartothíki-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοθήκη-η/hartothíki-i/@wordElln,
* McsElln./hartothíki-i/χαρτοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοθήκη-η/hartothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοθήκη-η/hartothíki-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοθήκη/hartothíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοθήκης/hartothíkis/!~γενι-ενικ:χαρτοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοθήκες/hartothíkes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοθηκών/hartothikón/!~γενι-πληθ:χαρτοθήκη-η@wordElln,

× base-form: χαρτοθήκη
× base-pronunciation: /hartothíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοθήκη/hartothíki/-χαρτοθήκης/hartothíkis/-χαρτοθήκη/hartothíki/-χαρτοθήκη/hartothíki/-χαρτοθήκες/hartothíkes/-χαρτοθηκών/hartothikón/-χαρτοθήκες/hartothíkes/-χαρτοθήκες/hartothíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοθήκη

χαρτοκιβώτιο-το/hartokivótio-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοκιβώτιο-το/hartokivótio-to/@wordElln,
* McsElln./hartokivótio-to/χαρτοκιβώτιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοκιβώτιο-το/hartokivótio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοκιβώτιο-το/hartokivótio-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτοκιβώτιο/hartokivótio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοκιβώτιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοκιβώτιου/hartokivótiu/!~γενι-ενικ:χαρτοκιβώτιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοκιβωτίου/hartokivotíu/!~γενι-ενικ:χαρτοκιβώτιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοκιβώτια/hartokivótia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοκιβώτιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοκιβώτιων/hartokivótion/!~γενι-πληθ:χαρτοκιβώτιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοκιβωτίων/hartokivotíon/!~γενι-πληθ:χαρτοκιβώτιο-το@wordElln,

× base-form: χαρτοκιβώτιο
× base-pronunciation: /hartokivótio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτοκιβώτιο/hartokivótio/-χαρτοκιβώτιου/hartokivótiu/|χαρτοκιβωτίου/hartokivotíu/-χαρτοκιβώτιο/hartokivótio/-χαρτοκιβώτιο/hartokivótio/-χαρτοκιβώτια/hartokivótia/-χαρτοκιβώτιων/hartokivótion/|χαρτοκιβωτίων/hartokivotíon/-χαρτοκιβώτια/hartokivótia/-χαρτοκιβώτια/hartokivótia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοκιβώτιο

χαρτοκλέφτης-ο/hartokléftis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοκλέφτης-ο/hartokléftis-o/@wordElln,
* McsElln./hartokléftis-o/χαρτοκλέφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοκλέφτης-ο/hartokléftis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοκλέφτης-ο/hartokléftis-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοκλέφτης/hartokléftis/-ονομ-ενικ:χαρτοκλέφτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοκλέφτη/hartokléfti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοκλέφτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοκλέφτες/hartokléftes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοκλέφτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοκλεφτών/hartokleftón/!~γενι-πληθ:χαρτοκλέφτης-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοκλέφτης
× base-pronunciation: /hartokléftis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοκλέφτης/hartokléftis/-χαρτοκλέφτη/hartokléfti/-χαρτοκλέφτη/hartokléfti/-χαρτοκλέφτη/hartokléfti/-χαρτοκλέφτες/hartokléftes/-χαρτοκλεφτών/hartokleftón/-χαρτοκλέφτες/hartokléftes/-χαρτοκλέφτες/hartokléftes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοκλέφτης

χαρτοκλέφτρα-η/hartokléftra-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοκλέφτρα-η/hartokléftra-i/@wordElln,
* McsElln./hartokléftra-i/χαρτοκλέφτρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοκλέφτρα-η/hartokléftra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοκλέφτρα-η/hartokléftra-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοκλέφτρα/hartokléftra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοκλέφτρα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοκλέφτρας/hartokléftras/!~γενι-ενικ:χαρτοκλέφτρα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοκλέφτρες/hartokléftres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοκλέφτρα-η@wordElln,

× base-form: χαρτοκλέφτρα
× base-pronunciation: /hartokléftra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοκλέφτρα/hartokléftra/-χαρτοκλέφτρας/hartokléftras/-χαρτοκλέφτρα/hartokléftra/-χαρτοκλέφτρα/hartokléftra/-χαρτοκλέφτρες/hartokléftres/-∅-χαρτοκλέφτρες/hartokléftres/-χαρτοκλέφτρες/hartokléftres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαρτοκλέφτρα

χαρτοκόπτης-ο/hartokóptis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοκόπτης-ο/hartokóptis-o/@wordElln,
* McsElln./hartokóptis-o/χαρτοκόπτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοκόπτης-ο/hartokóptis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοκόπτης-ο/hartokóptis-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοκόπτης/hartokóptis/-ονομ-ενικ:χαρτοκόπτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοκόπτη/hartokópti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοκόπτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοκόπτες/hartokóptes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοκόπτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοκοπτών/hartokoptón/!~γενι-πληθ:χαρτοκόπτης-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοκόπτης
× base-pronunciation: /hartokóptis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοκόπτης/hartokóptis/-χαρτοκόπτη/hartokópti/-χαρτοκόπτη/hartokópti/-χαρτοκόπτη/hartokópti/-χαρτοκόπτες/hartokóptes/-χαρτοκοπτών/hartokoptón/-χαρτοκόπτες/hartokóptes/-χαρτοκόπτες/hartokóptes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοκόπτης

χαρτομάζα-η/hartomáza-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτομάζα-η/hartomáza-i/@wordElln,
* McsElln./hartomáza-i/χαρτομάζα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτομάζα-η/hartomáza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτομάζα-η/hartomáza-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτομάζα/hartomáza/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτομάζα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομάζας/hartomázas/!~γενι-ενικ:χαρτομάζα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομάζες/hartomázes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτομάζα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομαζών/hartomazón/!~γενι-πληθ:χαρτομάζα-η@wordElln,

× base-form: χαρτομάζα
× base-pronunciation: /hartomáza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτομάζα/hartomáza/-χαρτομάζας/hartomázas/-χαρτομάζα/hartomáza/-χαρτομάζα/hartomáza/-χαρτομάζες/hartomázes/-χαρτομαζών/hartomazón/-χαρτομάζες/hartomázes/-χαρτομάζες/hartomázes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτομάζα

χαρτομάντηλο-το/hartomádilo-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτομάντηλο-το/hartomádilo-to/@wordElln,
* McsElln./hartomádilo-to/χαρτομάντηλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτομάντηλο-το/hartomádilo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτομάντηλο-το/hartomádilo-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντηλο/hartomádilo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτομάντηλο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντηλου/hartomádilu/!~γενι-ενικ:χαρτομάντηλο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντηλα/hartomádila/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτομάντηλο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντηλων/hartomádilon/!~γενι-πληθ:χαρτομάντηλο-το@wordElln,

× base-form: χαρτομάντηλο
× base-pronunciation: /hartomádilo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτομάντηλο/hartomádilo/-χαρτομάντηλου/hartomádilu/-χαρτομάντηλο/hartomádilo/-χαρτομάντηλο/hartomádilo/-χαρτομάντηλα/hartomádila/-χαρτομάντηλων/hartomádilon/-χαρτομάντηλα/hartomádila/-χαρτομάντηλα/hartomádila/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτομάντηλο

χαρτομάντιλο-το/hartomádilo-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτομάντιλο-το/hartomádilo-to/@wordElln,
* McsElln./hartomádilo-to/χαρτομάντιλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτομάντιλο-το/hartomádilo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτομάντιλο-το/hartomádilo-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντιλο/hartomádilo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτομάντιλο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντιλου/hartomádilu/!~γενι-ενικ:χαρτομάντιλο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντιλα/hartomádila/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτομάντιλο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντιλων/hartomádilon/!~γενι-πληθ:χαρτομάντιλο-το@wordElln,

× base-form: χαρτομάντιλο
× base-pronunciation: /hartomádilo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτομάντιλο/hartomádilo/-χαρτομάντιλου/hartomádilu/-χαρτομάντιλο/hartomádilo/-χαρτομάντιλο/hartomádilo/-χαρτομάντιλα/hartomádila/-χαρτομάντιλων/hartomádilon/-χαρτομάντιλα/hartomádila/-χαρτομάντιλα/hartomádila/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτομάντιλο

χαρτομάντισσα-η/hartomádisa-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτομάντισσα-η/hartomádisa-i/@wordElln,
* McsElln./hartomádisa-i/χαρτομάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτομάντισσα-η/hartomádisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτομάντισσα-η/hartomádisa-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντισσα/hartomádisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτομάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντισσας/hartomádisas/!~γενι-ενικ:χαρτομάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομάντισσες/hartomádises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτομάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομαντισσών/hartomadisón/!~γενι-πληθ:χαρτομάντισσα-η@wordElln,

× base-form: χαρτομάντισσα
× base-pronunciation: /hartomádisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτομάντισσα/hartomádisa/-χαρτομάντισσας/hartomádisas/-χαρτομάντισσα/hartomádisa/-χαρτομάντισσα/hartomádisa/-χαρτομάντισσες/hartomádises/-χαρτομαντισσών/hartomadisón/-χαρτομάντισσες/hartomádises/-χαρτομάντισσες/hartomádises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτομάντισσα

χαρτομανία-η/hartomanía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτομανία-η/hartomanía-i/@wordElln,
* McsElln./hartomanía-i/χαρτομανία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτομανία-η/hartomanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτομανία-η/hartomanía-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτομανία/hartomanía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτομανία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομανίας/hartomanías/!~γενι-ενικ:χαρτομανία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομανίες/hartomaníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτομανία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομανιών/hartomanión/!~γενι-πληθ:χαρτομανία-η@wordElln,

× base-form: χαρτομανία
× base-pronunciation: /hartomanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτομανία/hartomanía/-χαρτομανίας/hartomanías/-χαρτομανία/hartomanía/-χαρτομανία/hartomanía/-χαρτομανίες/hartomaníes/-χαρτομανιών/hartomanión/-χαρτομανίες/hartomaníes/-χαρτομανίες/hartomaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτομανία

χαρτομαντεία-η/hartomadía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτομαντεία-η/hartomadía-i/@wordElln,
* McsElln./hartomadía-i/χαρτομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτομαντεία-η/hartomadía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτομαντεία-η/hartomadía-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτομαντεία/hartomadía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομαντείας/hartomadías/!~γενι-ενικ:χαρτομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομαντείες/hartomadíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτομαντειών/hartomadión/!~γενι-πληθ:χαρτομαντεία-η@wordElln,

× base-form: χαρτομαντεία
× base-pronunciation: /hartomadía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτομαντεία/hartomadía/-χαρτομαντείας/hartomadías/-χαρτομαντεία/hartomadía/-χαρτομαντεία/hartomadía/-χαρτομαντείες/hartomadíes/-χαρτομαντειών/hartomadión/-χαρτομαντείες/hartomadíes/-χαρτομαντείες/hartomadíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτομαντεία

χαρτονάκι-το/hartonáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαρτονάκι-το/hartonáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hartonáki-to-s/χαρτονάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτονάκι-το/hartonáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτονάκι-το/hartonáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαρτονάκι/hartonáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτονάκι-το@wordElln,
* McsElln.χαρτονάκια/hartonákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτονάκι-το@wordElln,

× base-form: χαρτονάκι
× base-pronunciation: /hartonáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτονάκι/hartonáki/-∅-χαρτονάκι/hartonáki/-χαρτονάκι/hartonáki/-χαρτονάκια/hartonákka/-∅-χαρτονάκια/hartonákka/-χαρτονάκια/hartonákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χαρτονάκι

χαρτονόμισμα-το/hartonómizma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτονόμισμα-το/hartonómizma-to/@wordElln,
* McsElln./hartonómizma-to/χαρτονόμισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτονόμισμα-το/hartonómizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτονόμισμα-το/hartonómizma-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτονόμισμα/hartonómizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτονόμισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτονομίσματος/hartonomízmatos/!~γενι-ενικ:χαρτονόμισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτονομίσματα/hartonomízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτονόμισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτονομισμάτων/hartonomizmáton/!~γενι-πληθ:χαρτονόμισμα-το@wordElln,

× base-form: χαρτονόμισμα
× base-pronunciation: /hartonómizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτονόμισμα/hartonómizma/-χαρτονομίσματος/hartonomízmatos/-χαρτονόμισμα/hartonómizma/-χαρτονόμισμα/hartonómizma/-χαρτονομίσματα/hartonomízmata/-χαρτονομισμάτων/hartonomizmáton/-χαρτονομίσματα/hartonomízmata/-χαρτονομίσματα/hartonomízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτονόμισμα

χαρτοπαίγνιο-το/hartopéynio-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπαίγνιο-το/hartopéynio-to/@wordElln,
* McsElln./hartopéynio-to/χαρτοπαίγνιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπαίγνιο-το/hartopéynio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπαίγνιο-το/hartopéynio-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίγνιο/hartopéynio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπαίγνιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίγνιου/hartopéyniu/!~γενι-ενικ:χαρτοπαίγνιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαιγνίου/hartopeyníu/!~γενι-ενικ:χαρτοπαίγνιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίγνια/hartopéynia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπαίγνιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίγνιων/hartopéynnon/!~γενι-πληθ:χαρτοπαίγνιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαιγνίων/hartopeyníon/!~γενι-πληθ:χαρτοπαίγνιο-το@wordElln,

× base-form: χαρτοπαίγνιο
× base-pronunciation: /hartopéynio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτοπαίγνιο/hartopéynio/-χαρτοπαίγνιου/hartopéyniu/|χαρτοπαιγνίου/hartopeyníu/-χαρτοπαίγνιο/hartopéynio/-χαρτοπαίγνιο/hartopéynio/-χαρτοπαίγνια/hartopéynia/-χαρτοπαίγνιων/hartopéynnon/|χαρτοπαιγνίων/hartopeyníon/-χαρτοπαίγνια/hartopéynia/-χαρτοπαίγνια/hartopéynia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπαίγνιο

χαρτοπαίκτης-ο/hartopéktis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπαίκτης-ο/hartopéktis-o/@wordElln,
* McsElln./hartopéktis-o/χαρτοπαίκτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπαίκτης-ο/hartopéktis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπαίκτης-ο/hartopéktis-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίκτης/hartopéktis/-ονομ-ενικ:χαρτοπαίκτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίκτη/hartopékti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπαίκτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίκτες/hartopéktes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπαίκτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαικτών/hartopektón/!~γενι-πληθ:χαρτοπαίκτης-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοπαίκτης
× base-pronunciation: /hartopéktis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοπαίκτης/hartopéktis/-χαρτοπαίκτη/hartopékti/-χαρτοπαίκτη/hartopékti/-χαρτοπαίκτη/hartopékti/-χαρτοπαίκτες/hartopéktes/-χαρτοπαικτών/hartopektón/-χαρτοπαίκτες/hartopéktes/-χαρτοπαίκτες/hartopéktes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπαίκτης

χαρτοπαίκτρια-η/hartopéktria-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπαίκτρια-η/hartopéktria-i/@wordElln,
* McsElln./hartopéktria-i/χαρτοπαίκτρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπαίκτρια-η/hartopéktria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπαίκτρια-η/hartopéktria-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίκτρια/hartopéktria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπαίκτρια-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίκτριας/hartopéktrias/!~γενι-ενικ:χαρτοπαίκτρια-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίκτριες/hartopéktries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπαίκτρια-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαικτριών/hartopektrión/!~γενι-πληθ:χαρτοπαίκτρια-η@wordElln,

× base-form: χαρτοπαίκτρια
× base-pronunciation: /hartopéktria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοπαίκτρια/hartopéktria/-χαρτοπαίκτριας/hartopéktrias/-χαρτοπαίκτρια/hartopéktria/-χαρτοπαίκτρια/hartopéktria/-χαρτοπαίκτριες/hartopéktries/-χαρτοπαικτριών/hartopektrión/-χαρτοπαίκτριες/hartopéktries/-χαρτοπαίκτριες/hartopéktries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπαίκτρια

χαρτοπαίχτης-ο/hartopéhtis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπαίχτης-ο/hartopéhtis-o/@wordElln,
* McsElln./hartopéhtis-o/χαρτοπαίχτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπαίχτης-ο/hartopéhtis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπαίχτης-ο/hartopéhtis-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίχτης/hartopéhtis/-ονομ-ενικ:χαρτοπαίχτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίχτη/hartopéhti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπαίχτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίχτες/hartopéhtes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπαίχτης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαιχτών/hartopehtón/!~γενι-πληθ:χαρτοπαίχτης-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοπαίχτης
× base-pronunciation: /hartopéhtis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοπαίχτης/hartopéhtis/-χαρτοπαίχτη/hartopéhti/-χαρτοπαίχτη/hartopéhti/-χαρτοπαίχτη/hartopéhti/-χαρτοπαίχτες/hartopéhtes/-χαρτοπαιχτών/hartopehtón/-χαρτοπαίχτες/hartopéhtes/-χαρτοπαίχτες/hartopéhtes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπαίχτης

χαρτοπαίχτρα-η/hartopéhtra-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπαίχτρα-η/hartopéhtra-i/@wordElln,
* McsElln./hartopéhtra-i/χαρτοπαίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπαίχτρα-η/hartopéhtra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπαίχτρα-η/hartopéhtra-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίχτρα/hartopéhtra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπαίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίχτρας/hartopéhtras/!~γενι-ενικ:χαρτοπαίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίχτρες/hartopéhtres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπαίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαιχτρών/hartopehtrón/!~γενι-πληθ:χαρτοπαίχτρα-η@wordElln,

× base-form: χαρτοπαίχτρα
× base-pronunciation: /hartopéhtra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοπαίχτρα/hartopéhtra/-χαρτοπαίχτρας/hartopéhtras/-χαρτοπαίχτρα/hartopéhtra/-χαρτοπαίχτρα/hartopéhtra/-χαρτοπαίχτρες/hartopéhtres/-χαρτοπαιχτρών/hartopehtrón/-χαρτοπαίχτρες/hartopéhtres/-χαρτοπαίχτρες/hartopéhtres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπαίχτρα

χαρτοπαίχτρια-η/hartopéhtria-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπαίχτρια-η/hartopéhtria-i/@wordElln,
* McsElln./hartopéhtria-i/χαρτοπαίχτρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπαίχτρια-η/hartopéhtria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπαίχτρια-η/hartopéhtria-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίχτρια/hartopéhtria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπαίχτρια-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίχτριας/hartopéhtrias/!~γενι-ενικ:χαρτοπαίχτρια-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαίχτριες/hartopéhtries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπαίχτρια-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαιχτριών/hartopehtrión/!~γενι-πληθ:χαρτοπαίχτρια-η@wordElln,

× base-form: χαρτοπαίχτρια
× base-pronunciation: /hartopéhtria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοπαίχτρια/hartopéhtria/-χαρτοπαίχτριας/hartopéhtrias/-χαρτοπαίχτρια/hartopéhtria/-χαρτοπαίχτρια/hartopéhtria/-χαρτοπαίχτριες/hartopéhtries/-χαρτοπαιχτριών/hartopehtrión/-χαρτοπαίχτριες/hartopéhtries/-χαρτοπαίχτριες/hartopéhtries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπαίχτρια

χαρτοπαιξία-η/hartopeksía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπαιξία-η/hartopeksía-i/@wordElln,
* McsElln./hartopeksía-i/χαρτοπαιξία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπαιξία-η/hartopeksía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπαιξία-η/hartopeksía-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαιξία/hartopeksía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπαιξία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαιξίας/hartopeksías/!~γενι-ενικ:χαρτοπαιξία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαιξίες/hartopeksíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπαιξία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπαιξιών/hartopeksión/!~γενι-πληθ:χαρτοπαιξία-η@wordElln,

× base-form: χαρτοπαιξία
× base-pronunciation: /hartopeksía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοπαιξία/hartopeksía/-χαρτοπαιξίας/hartopeksías/-χαρτοπαιξία/hartopeksía/-χαρτοπαιξία/hartopeksía/-χαρτοπαιξίες/hartopeksíes/-χαρτοπαιξιών/hartopeksión/-χαρτοπαιξίες/hartopeksíes/-χαρτοπαιξίες/hartopeksíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπαιξία

χαρτοπετσέτα-η/hartopecéta-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπετσέτα-η/hartopecéta-i/@wordElln,
* McsElln./hartopecéta-i/χαρτοπετσέτα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπετσέτα-η/hartopecéta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπετσέτα-η/hartopecéta-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσέτα/hartopecéta/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπετσέτα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσέτας/hartopecétas/!~γενι-ενικ:χαρτοπετσέτα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσέτες/hartopecétes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπετσέτα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσετών/hartopecetón/!~γενι-πληθ:χαρτοπετσέτα-η@wordElln,

× base-form: χαρτοπετσέτα
× base-pronunciation: /hartopecéta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοπετσέτα/hartopecéta/-χαρτοπετσέτας/hartopecétas/-χαρτοπετσέτα/hartopecéta/-χαρτοπετσέτα/hartopecéta/-χαρτοπετσέτες/hartopecétes/-χαρτοπετσετών/hartopecetón/-χαρτοπετσέτες/hartopecétes/-χαρτοπετσέτες/hartopecétes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπετσέτα

χαρτοπετσετοθήκη-η/hartopecetothíki-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπετσετοθήκη-η/hartopecetothíki-i/@wordElln,
* McsElln./hartopecetothíki-i/χαρτοπετσετοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπετσετοθήκη-η/hartopecetothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπετσετοθήκη-η/hartopecetothíki-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσετοθήκη/hartopecetothíki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπετσετοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσετοθήκης/hartopecetothíkis/!~γενι-ενικ:χαρτοπετσετοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσετοθήκες/hartopecetothíkes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπετσετοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσετοθηκών/hartopecetothikón/!~γενι-πληθ:χαρτοπετσετοθήκη-η@wordElln,

× base-form: χαρτοπετσετοθήκη
× base-pronunciation: /hartopecetothíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοπετσετοθήκη/hartopecetothíki/-χαρτοπετσετοθήκης/hartopecetothíkis/-χαρτοπετσετοθήκη/hartopecetothíki/-χαρτοπετσετοθήκη/hartopecetothíki/-χαρτοπετσετοθήκες/hartopecetothíkes/-χαρτοπετσετοθηκών/hartopecetothikón/-χαρτοπετσετοθήκες/hartopecetothíkes/-χαρτοπετσετοθήκες/hartopecetothíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπετσετοθήκη

χαρτοπετσετούλα-η/hartopecetúla-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπετσετούλα-η/hartopecetúla-i/@wordElln,
* McsElln./hartopecetúla-i/χαρτοπετσετούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπετσετούλα-η/hartopecetúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπετσετούλα-η/hartopecetúla-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσετούλα/hartopecetúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπετσετούλα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσετούλας/hartopecetúlas/!~γενι-ενικ:χαρτοπετσετούλα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοπετσετούλες/hartopecetúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπετσετούλα-η@wordElln,

× base-form: χαρτοπετσετούλα
× base-pronunciation: /hartopecetúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοπετσετούλα/hartopecetúla/-χαρτοπετσετούλας/hartopecetúlas/-χαρτοπετσετούλα/hartopecetúla/-χαρτοπετσετούλα/hartopecetúla/-χαρτοπετσετούλες/hartopecetúles/-∅-χαρτοπετσετούλες/hartopecetúles/-χαρτοπετσετούλες/hartopecetúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαρτοπετσετούλα

χαρτοποιία-η/hartopiía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοποιία-η/hartopiía-i/@wordElln,
* McsElln./hartopiía-i/χαρτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοποιία-η/hartopiía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοποιία-η/hartopiía-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιία/hartopiía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιίας/hartopiías/!~γενι-ενικ:χαρτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιίες/hartopiíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοποιία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιιών/hartopiión/!~γενι-πληθ:χαρτοποιία-η@wordElln,

× base-form: χαρτοποιία
× base-pronunciation: /hartopiía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοποιία/hartopiía/-χαρτοποιίας/hartopiías/-χαρτοποιία/hartopiía/-χαρτοποιία/hartopiía/-χαρτοποιίες/hartopiíes/-χαρτοποιιών/hartopiión/-χαρτοποιίες/hartopiíes/-χαρτοποιίες/hartopiíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοποιία

χαρτοποιός-ο/hartopiós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοποιός-ο/hartopiós-o/@wordElln,
* McsElln./hartopiós-o/χαρτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοποιός-ο/hartopiós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοποιός-ο/hartopiós-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιός/hartopiós/-ονομ-ενικ:χαρτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιού/hartopiú/!~γενι-ενικ:χαρτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιό/hartopió/!~αιτι-ενικ:χαρτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιέ/hartopié/!~κλητ-ενικ:χαρτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιοί/hartopioí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιών/hartopión/!~γενι-πληθ:χαρτοποιός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοποιούς/hartopiús/!~αιτι-πληθ:χαρτοποιός-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοποιός
× base-pronunciation: /hartopiós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοποιός/hartopiós/-χαρτοποιού/hartopiú/-χαρτοποιό/hartopió/-χαρτοποιέ/hartopié/-χαρτοποιοί/hartopioí/-χαρτοποιών/hartopión/-χαρτοποιούς/hartopiús/-χαρτοποιοί/hartopioí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοποιός

χαρτοπολτός-ο/hartopoltós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπολτός-ο/hartopoltós-o/@wordElln,
* McsElln./hartopoltós-o/χαρτοπολτός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπολτός-ο/hartopoltós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπολτός-ο/hartopoltós-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπολτός/hartopoltós/-ονομ-ενικ:χαρτοπολτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπολτού/hartopoltú/!~γενι-ενικ:χαρτοπολτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπολτό/hartopoltó/!~αιτι-ενικ:χαρτοπολτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπολτέ/hartopolté/!~κλητ-ενικ:χαρτοπολτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπολτοί/hartopoltí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπολτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπολτών/hartopoltón/!~γενι-πληθ:χαρτοπολτός-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπολτούς/hartopoltús/!~αιτι-πληθ:χαρτοπολτός-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοπολτός
× base-pronunciation: /hartopoltós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοπολτός/hartopoltós/-χαρτοπολτού/hartopoltú/-χαρτοπολτό/hartopoltó/-χαρτοπολτέ/hartopolté/-χαρτοπολτοί/hartopoltí/-χαρτοπολτών/hartopoltón/-χαρτοπολτούς/hartopoltús/-χαρτοπολτοί/hartopoltí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπολτός

χαρτοπωλείο-το/hartopolío-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπωλείο-το/hartopolío-to/@wordElln,
* McsElln./hartopolío-to/χαρτοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπωλείο-το/hartopolío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπωλείο-το/hartopolío-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπωλείο/hartopolío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοπωλείου/hartopolíu/!~γενι-ενικ:χαρτοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοπωλεία/hartopolía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοπωλείων/hartopolíon/!~γενι-πληθ:χαρτοπωλείο-το@wordElln,

× base-form: χαρτοπωλείο
× base-pronunciation: /hartopolío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτοπωλείο/hartopolío/-χαρτοπωλείου/hartopolíu/-χαρτοπωλείο/hartopolío/-χαρτοπωλείο/hartopolío/-χαρτοπωλεία/hartopolía/-χαρτοπωλείων/hartopolíon/-χαρτοπωλεία/hartopolía/-χαρτοπωλεία/hartopolía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπωλείο

χαρτοπόντικας-ο/hartopódikas-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπόντικας-ο/hartopódikas-o/@wordElln,
* McsElln./hartopódikas-o/χαρτοπόντικας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπόντικας-ο/hartopódikas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπόντικας-ο/hartopódikas-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπόντικας/hartopódikas/-ονομ-ενικ:χαρτοπόντικας-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπόντικα/hartopódika/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπόντικας-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπόντικες/hartopódikes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπόντικας-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπόντικων/hartopódikon/!~γενι-πληθ:χαρτοπόντικας-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοπόντικας
× base-pronunciation: /hartopódikas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοπόντικας/hartopódikas/-χαρτοπόντικα/hartopódika/-χαρτοπόντικα/hartopódika/-χαρτοπόντικα/hartopódika/-χαρτοπόντικες/hartopódikes/-χαρτοπόντικων/hartopódikon/-χαρτοπόντικες/hartopódikes/-χαρτοπόντικες/hartopódikes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπόντικας

χαρτοπώλης-ο/hartopólis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοπώλης-ο/hartopólis-o/@wordElln,
* McsElln./hartopólis-o/χαρτοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοπώλης-ο/hartopólis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοπώλης-ο/hartopólis-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοπώλης/hartopólis/-ονομ-ενικ:χαρτοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπώλη/hartopóli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπώλες/hartopóles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπώληδες/hartopólidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπωλών/hartopolón/!~γενι-πληθ:χαρτοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοπώληδων/hartopólidhon/!~γενι-πληθ:χαρτοπώλης-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοπώλης
× base-pronunciation: /hartopólis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοπώλης/hartopólis/-χαρτοπώλη/hartopóli/-χαρτοπώλη/hartopóli/-χαρτοπώλη/hartopóli/-χαρτοπώλες/hartopóles/|χαρτοπώληδες/hartopólidhes/-χαρτοπωλών/hartopolón/|χαρτοπώληδων/hartopólidhon/-χαρτοπώλες/hartopóles/|χαρτοπώληδες/hartopólidhes/-χαρτοπώλες/hartopóles/|χαρτοπώληδες/hartopólidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeuNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιαΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοπώλης

χαρτορίχτρα-η/hartoríhtra-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτορίχτρα-η/hartoríhtra-i/@wordElln,
* McsElln./hartoríhtra-i/χαρτορίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτορίχτρα-η/hartoríhtra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτορίχτρα-η/hartoríhtra-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτορίχτρα/hartoríhtra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτορίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτορίχτρας/hartoríhtras/!~γενι-ενικ:χαρτορίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτορίχτρες/hartoríhtres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτορίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοριχτρών/hartorihtrón/!~γενι-πληθ:χαρτορίχτρα-η@wordElln,

× base-form: χαρτορίχτρα
× base-pronunciation: /hartoríhtra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτορίχτρα/hartoríhtra/-χαρτορίχτρας/hartoríhtras/-χαρτορίχτρα/hartoríhtra/-χαρτορίχτρα/hartoríhtra/-χαρτορίχτρες/hartoríhtres/-χαρτοριχτρών/hartorihtrón/-χαρτορίχτρες/hartoríhtres/-χαρτορίχτρες/hartoríhtres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτορίχτρα

χαρτοσήμανση-η/hartosímansi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοσήμανση-η/hartosímansi-i/@wordElln,
* McsElln./hartosímansi-i/χαρτοσήμανση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοσήμανση-η/hartosímansi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοσήμανση-η/hartosímansi-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοσήμανση/hartosímansi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοσήμανση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοσήμανσης/hartosímansis/!~γενι-ενικ:χαρτοσήμανση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοσημάνσεως/hartosimánseos/!~γενι-ενικ:χαρτοσήμανση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοσημάνσεις/hartosimánsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοσήμανση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοσημάνσεων/hartosimánseon/!~γενι-πληθ:χαρτοσήμανση-η@wordElln,

× base-form: χαρτοσήμανση
× base-pronunciation: /hartosímansi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοσήμανση/hartosímansi/-χαρτοσήμανσης/hartosímansis/|χαρτοσημάνσεως/hartosimánseos/-χαρτοσήμανση/hartosímansi/-χαρτοσήμανση/hartosímansi/-χαρτοσημάνσεις/hartosimánsis/-χαρτοσημάνσεων/hartosimánseon/-χαρτοσημάνσεις/hartosimánsis/-χαρτοσημάνσεις/hartosimánsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοσήμανση

χαρτοσακούλα-η/hartosakúla-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοσακούλα-η/hartosakúla-i/@wordElln,
* McsElln./hartosakúla-i/χαρτοσακούλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοσακούλα-η/hartosakúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοσακούλα-η/hartosakúla-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοσακούλα/hartosakúla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοσακούλα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοσακούλας/hartosakúlas/!~γενι-ενικ:χαρτοσακούλα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοσακούλες/hartosakúles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοσακούλα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοσακουλών/hartosakulón/!~γενι-πληθ:χαρτοσακούλα-η@wordElln,

× base-form: χαρτοσακούλα
× base-pronunciation: /hartosakúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοσακούλα/hartosakúla/-χαρτοσακούλας/hartosakúlas/-χαρτοσακούλα/hartosakúla/-χαρτοσακούλα/hartosakúla/-χαρτοσακούλες/hartosakúles/-χαρτοσακουλών/hartosakulón/-χαρτοσακούλες/hartosakúles/-χαρτοσακούλες/hartosakúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοσακούλα

χαρτοταινία-η/hartotenía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοταινία-η/hartotenía-i/@wordElln,
* McsElln./hartotenía-i/χαρτοταινία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοταινία-η/hartotenía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοταινία-η/hartotenía-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοταινία/hartotenía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοταινία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοταινίας/hartotenías/!~γενι-ενικ:χαρτοταινία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοταινίες/hartoteníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοταινία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοταινιών/hartotenión/!~γενι-πληθ:χαρτοταινία-η@wordElln,

× base-form: χαρτοταινία
× base-pronunciation: /hartotenía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοταινία/hartotenía/-χαρτοταινίας/hartotenías/-χαρτοταινία/hartotenía/-χαρτοταινία/hartotenía/-χαρτοταινίες/hartoteníes/-χαρτοταινιών/hartotenión/-χαρτοταινίες/hartoteníes/-χαρτοταινίες/hartoteníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοταινία

χαρτοτεχνία-η/hartotehnía-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοτεχνία-η/hartotehnía-i/@wordElln,
* McsElln./hartotehnía-i/χαρτοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοτεχνία-η/hartotehnía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοτεχνία-η/hartotehnía-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτοτεχνία/hartotehnía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοτεχνίας/hartotehnías/!~γενι-ενικ:χαρτοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοτεχνίες/hartotehníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοτεχνιών/hartotehnión/!~γενι-πληθ:χαρτοτεχνία-η@wordElln,

× base-form: χαρτοτεχνία
× base-pronunciation: /hartotehnía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτοτεχνία/hartotehnía/-χαρτοτεχνίας/hartotehnías/-χαρτοτεχνία/hartotehnía/-χαρτοτεχνία/hartotehnía/-χαρτοτεχνίες/hartotehníes/-χαρτοτεχνιών/hartotehnión/-χαρτοτεχνίες/hartotehníes/-χαρτοτεχνίες/hartotehníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοτεχνία

χαρτοφυλάκιο-το/hartofilákio-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοφυλάκιο-το/hartofilákio-to/@wordElln,
* McsElln./hartofilákio-to/χαρτοφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοφυλάκιο-το/hartofilákio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοφυλάκιο-το/hartofilákio-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτοφυλάκιο/hartofilákio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοφυλακίου/hartofilakíu/!~γενι-ενικ:χαρτοφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοφυλάκιου/hartofilákiu/!~γενι-ενικ:χαρτοφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοφυλάκια/hartofilákia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοφυλάκιο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοφυλακίων/hartofilakíon/!~γενι-πληθ:χαρτοφυλάκιο-το@wordElln,

× base-form: χαρτοφυλάκιο
× base-pronunciation: /hartofilákio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτοφυλάκιο/hartofilákio/-χαρτοφυλακίου/hartofilakíu/|χαρτοφυλάκιου/hartofilákiu/-χαρτοφυλάκιο/hartofilákio/-χαρτοφυλάκιο/hartofilákio/-χαρτοφυλάκια/hartofilákia/-χαρτοφυλακίων/hartofilakíon/-χαρτοφυλάκια/hartofilákia/-χαρτοφυλάκια/hartofilákia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοφυλάκιο

χαρτοφύλακας-ο/hartofílakas-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτοφύλακας-ο/hartofílakas-o/@wordElln,
* McsElln./hartofílakas-o/χαρτοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτοφύλακας-ο/hartofílakas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτοφύλακας-ο/hartofílakas-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτοφύλακας/hartofílakas/-ονομ-ενικ:χαρτοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοφύλακα/hartofílaka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοφύλακες/hartofílakes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτοφύλακας-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτοφυλάκων/hartofilákon/!~γενι-πληθ:χαρτοφύλακας-ο@wordElln,

× base-form: χαρτοφύλακας
× base-pronunciation: /hartofílakas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτοφύλακας/hartofílakas/-χαρτοφύλακα/hartofílaka/-χαρτοφύλακα/hartofílaka/-χαρτοφύλακα/hartofílaka/-χαρτοφύλακες/hartofílakes/-χαρτοφυλάκων/hartofilákon/-χαρτοφύλακες/hartofílakes/-χαρτοφύλακες/hartofílakes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτοφύλακας

χαρτούρα-η/hartúra-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτούρα-η/hartúra-i/@wordElln,
* McsElln./hartúra-i/χαρτούρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτούρα-η/hartúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτούρα-η/hartúra-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτούρα/hartúra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτούρα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτούρας/hartúras/!~γενι-ενικ:χαρτούρα-η@wordElln,
* McsElln.χαρτούρες/hartúres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτούρα-η@wordElln,

× base-form: χαρτούρα
× base-pronunciation: /hartúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτούρα/hartúra/-χαρτούρας/hartúras/-χαρτούρα/hartúra/-χαρτούρα/hartúra/-χαρτούρες/hartúres/-∅-χαρτούρες/hartúres/-χαρτούρες/hartúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χαρτούρα

χαρτωσιά-η/hartossá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτωσιά-η/hartossá-i/@wordElln,
* McsElln./hartossá-i/χαρτωσιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτωσιά-η/hartossá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτωσιά-η/hartossá-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτωσιά/hartossá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτωσιά-η@wordElln,
* McsElln.χαρτωσιάς/hartossás/!~γενι-ενικ:χαρτωσιά-η@wordElln,
* McsElln.χαρτωσιές/hartosiés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτωσιά-η@wordElln,
* McsElln.χαρτωσιών/hartossón/!~γενι-πληθ:χαρτωσιά-η@wordElln,

× base-form: χαρτωσιά
× base-pronunciation: /hartossá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτωσιά/hartossá/-χαρτωσιάς/hartossás/-χαρτωσιά/hartossá/-χαρτωσιά/hartossá/-χαρτωσιές/hartosiés/-χαρτωσιών/hartossón/-χαρτωσιές/hartosiés/-χαρτωσιές/hartosiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτωσιά

χαρτόδεμα-το/hartódhema-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτόδεμα-το/hartódhema-to/@wordElln,
* McsElln./hartódhema-to/χαρτόδεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτόδεμα-το/hartódhema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτόδεμα-το/hartódhema-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτόδεμα/hartódhema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτόδεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοδέματος/hartodhématos/!~γενι-ενικ:χαρτόδεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοδέματα/hartodhémata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτόδεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοδεμάτων/hartodhemáton/!~γενι-πληθ:χαρτόδεμα-το@wordElln,

× base-form: χαρτόδεμα
× base-pronunciation: /hartódhema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτόδεμα/hartódhema/-χαρτοδέματος/hartodhématos/-χαρτόδεμα/hartódhema/-χαρτόδεμα/hartódhema/-χαρτοδέματα/hartodhémata/-χαρτοδεμάτων/hartodhemáton/-χαρτοδέματα/hartodhémata/-χαρτοδέματα/hartodhémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτόδεμα

χαρτόδεση-η/hartódhesi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρτόδεση-η/hartódhesi-i/@wordElln,
* McsElln./hartódhesi-i/χαρτόδεση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτόδεση-η/hartódhesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτόδεση-η/hartódhesi-i/@wordElln,
* McsElln.χαρτόδεση/hartódhesi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτόδεση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτόδεσης/hartódhesis/!~γενι-ενικ:χαρτόδεση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοδέσεως/hartodhéseos/!~γενι-ενικ:χαρτόδεση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοδέσεις/hartodhésis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτόδεση-η@wordElln,
* McsElln.χαρτοδέσεων/hartodhéseon/!~γενι-πληθ:χαρτόδεση-η@wordElln,

× base-form: χαρτόδεση
× base-pronunciation: /hartódhesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρτόδεση/hartódhesi/-χαρτόδεσης/hartódhesis/|χαρτοδέσεως/hartodhéseos/-χαρτόδεση/hartódhesi/-χαρτόδεση/hartódhesi/-χαρτοδέσεις/hartodhésis/-χαρτοδέσεων/hartodhéseon/-χαρτοδέσεις/hartodhésis/-χαρτοδέσεις/hartodhésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτόδεση

χαρτόλιθος-ο/hartólithos-o/::
* McsEngl.wordElln.χαρτόλιθος-ο/hartólithos-o/@wordElln,
* McsElln./hartólithos-o/χαρτόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτόλιθος-ο/hartólithos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτόλιθος-ο/hartólithos-o/@wordElln,
* McsElln.χαρτόλιθος/hartólithos/-ονομ-ενικ:χαρτόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτόλιθου/hartólithu/!~γενι-ενικ:χαρτόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτόλιθο/hartólitho/!~αιτι-ενικ:χαρτόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτόλιθε/hartólithe/!~κλητ-ενικ:χαρτόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτόλιθοι/hartólithi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτόλιθων/hartólithon/!~γενι-πληθ:χαρτόλιθος-ο@wordElln,
* McsElln.χαρτόλιθους/hartólithus/!~αιτι-πληθ:χαρτόλιθος-ο@wordElln,

× base-form: χαρτόλιθος
× base-pronunciation: /hartólithos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαρτόλιθος/hartólithos/-χαρτόλιθου/hartólithu/-χαρτόλιθο/hartólitho/-χαρτόλιθε/hartólithe/-χαρτόλιθοι/hartólithi/-χαρτόλιθων/hartólithon/-χαρτόλιθους/hartólithus/-χαρτόλιθοι/hartólithi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτόλιθος

χαρτόμουτρο-το/hartómutro-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτόμουτρο-το/hartómutro-to/@wordElln,
* McsElln./hartómutro-to/χαρτόμουτρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτόμουτρο-το/hartómutro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτόμουτρο-το/hartómutro-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτόμουτρο/hartómutro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτόμουτρο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτόμουτρου/hartómutru/!~γενι-ενικ:χαρτόμουτρο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτόμουτρα/hartómutra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτόμουτρο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτόμουτρων/hartómutron/!~γενι-πληθ:χαρτόμουτρο-το@wordElln,

× base-form: χαρτόμουτρο
× base-pronunciation: /hartómutro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτόμουτρο/hartómutro/-χαρτόμουτρου/hartómutru/-χαρτόμουτρο/hartómutro/-χαρτόμουτρο/hartómutro/-χαρτόμουτρα/hartómutra/-χαρτόμουτρων/hartómutron/-χαρτόμουτρα/hartómutra/-χαρτόμουτρα/hartómutra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτόμουτρο

χαρτόνι-το/hartóni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαρτόνι-το/hartóni-to-s/@wordElln,
* McsElln./hartóni-to-s/χαρτόνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτόνι-το/hartóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτόνι-το/hartóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαρτόνι/hartóni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτόνι-το@wordElln,
* McsElln.χαρτονιού/hartonnú/!~γενι-ενικ:χαρτόνι-το@wordElln,
* McsElln.χαρτόνια/hartónna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτόνι-το@wordElln,
* McsElln.χαρτονιών/hartonnón/!~γενι-πληθ:χαρτόνι-το@wordElln,

× base-form: χαρτόνι
× base-pronunciation: /hartóni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτόνι/hartóni/-χαρτονιού/hartonnú/-χαρτόνι/hartóni/-χαρτόνι/hartóni/-χαρτόνια/hartónna/-χαρτονιών/hartonnón/-χαρτόνια/hartónna/-χαρτόνια/hartónna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρτόνι

χαρτόσημο-το/hartósimo-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρτόσημο-το/hartósimo-to/@wordElln,
* McsElln./hartósimo-to/χαρτόσημο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρτόσημο-το/hartósimo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρτόσημο-το/hartósimo-to/@wordElln,
* McsElln.χαρτόσημο/hartósimo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρτόσημο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτόσημου/hartósimu/!~γενι-ενικ:χαρτόσημο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοσήμου/hartosímu/!~γενι-ενικ:χαρτόσημο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτόσημα/hartósima/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρτόσημο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτόσημων/hartósimon/!~γενι-πληθ:χαρτόσημο-το@wordElln,
* McsElln.χαρτοσήμων/hartosímon/!~γενι-πληθ:χαρτόσημο-το@wordElln,

× base-form: χαρτόσημο
× base-pronunciation: /hartósimo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρτόσημο/hartósimo/-χαρτόσημου/hartósimu/|χαρτοσήμου/hartosímu/-χαρτόσημο/hartósimo/-χαρτόσημο/hartósimo/-χαρτόσημα/hartósima/-χαρτόσημων/hartósimon/|χαρτοσήμων/hartosímon/-χαρτόσημα/hartósima/-χαρτόσημα/hartósima/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαρτόσημο

χαρχάλα-η/harhála-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρχάλα-η/harhála-i/@wordElln,
* McsElln./harhála-i/χαρχάλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρχάλα-η/harhála-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρχάλα-η/harhála-i/@wordElln,
* McsElln.χαρχάλα/harhála/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρχάλα-η@wordElln,
* McsElln.χαρχάλας/harhálas/!~γενι-ενικ:χαρχάλα-η@wordElln,
* McsElln.χαρχάλες/harháles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρχάλα-η@wordElln,
* McsElln.χαρχάλων/harhálon/!~γενι-πληθ:χαρχάλα-η@wordElln,

× base-form: χαρχάλα
× base-pronunciation: /harhála/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρχάλα/harhála/-χαρχάλας/harhálas/-χαρχάλα/harhála/-χαρχάλα/harhála/-χαρχάλες/harháles/-χαρχάλων/harhálon/-χαρχάλες/harháles/-χαρχάλες/harháles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρχάλα

χαρχάλεμα-το/harhálema-to/::
* McsEngl.wordElln.χαρχάλεμα-το/harhálema-to/@wordElln,
* McsElln./harhálema-to/χαρχάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρχάλεμα-το/harhálema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρχάλεμα-το/harhálema-to/@wordElln,
* McsElln.χαρχάλεμα/harhálema/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρχάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρχαλέματος/harhalématos/!~γενι-ενικ:χαρχάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρχαλέματα/harhalémata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρχάλεμα-το@wordElln,
* McsElln.χαρχαλεμάτων/harhalemáton/!~γενι-πληθ:χαρχάλεμα-το@wordElln,

× base-form: χαρχάλεμα
× base-pronunciation: /harhálema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαρχάλεμα/harhálema/-χαρχαλέματος/harhalématos/-χαρχάλεμα/harhálema/-χαρχάλεμα/harhálema/-χαρχαλέματα/harhalémata/-χαρχαλεμάτων/harhalemáton/-χαρχαλέματα/harhalémata/-χαρχαλέματα/harhalémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρχάλεμα

χαρχάλω-η/harhálo-i/::
* McsEngl.wordElln.χαρχάλω-η/harhálo-i/@wordElln,
* McsElln./harhálo-i/χαρχάλω-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαρχάλω-η/harhálo-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαρχάλω-η/harhálo-i/@wordElln,
* McsElln.χαρχάλω/harhálo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαρχάλω-η@wordElln,
* McsElln.χαρχάλως/harhálos/!~γενι-ενικ:χαρχάλω-η@wordElln,
* McsElln.χαρχάλες/harháles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαρχάλω-η@wordElln,
* McsElln.χαρχάλων/harhálon/!~γενι-πληθ:χαρχάλω-η@wordElln,

× base-form: χαρχάλω
× base-pronunciation: /harhálo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαρχάλω/harhálo/-χαρχάλως/harhálos/-χαρχάλω/harhálo/-χαρχάλω/harhálo/-χαρχάλες/harháles/-χαρχάλων/harhálon/-χαρχάλες/harháles/-χαρχάλες/harháles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαρχάλω

χασάπης-ο/hasápis-o/::
* McsEngl.wordElln.χασάπης-ο/hasápis-o/@wordElln,
* McsElln./hasápis-o/χασάπης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασάπης-ο/hasápis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασάπης-ο/hasápis-o/@wordElln,
* McsElln.χασάπης/hasápis/-ονομ-ενικ:χασάπης-ο@wordElln,
* McsElln.χασάπη/hasápi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασάπης-ο@wordElln,
* McsElln.χασάπηδες/hasápidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασάπης-ο@wordElln,
* McsElln.χασάπηδων/hasápidhon/!~γενι-πληθ:χασάπης-ο@wordElln,

× base-form: χασάπης
× base-pronunciation: /hasápis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χασάπης/hasápis/-χασάπη/hasápi/-χασάπη/hasápi/-χασάπη/hasápi/-χασάπηδες/hasápidhes/-χασάπηδων/hasápidhon/-χασάπηδες/hasápidhes/-χασάπηδες/hasápidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασάπης

χασάπικο-το/hasápiko-to/::
* McsEngl.wordElln.χασάπικο-το/hasápiko-to/@wordElln,
* McsElln./hasápiko-to/χασάπικο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασάπικο-το/hasápiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασάπικο-το/hasápiko-to/@wordElln,
* McsElln.χασάπικο/hasápiko/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασάπικο-το@wordElln,
* McsElln.χασάπικου/hasápiku/!~γενι-ενικ:χασάπικο-το@wordElln,
* McsElln.χασάπικα/hasápika/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασάπικο-το@wordElln,
* McsElln.χασάπικων/hasápikon/!~γενι-πληθ:χασάπικο-το@wordElln,

× base-form: χασάπικο
× base-pronunciation: /hasápiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασάπικο/hasápiko/-χασάπικου/hasápiku/-χασάπικο/hasápiko/-χασάπικο/hasápiko/-χασάπικα/hasápika/-χασάπικων/hasápikon/-χασάπικα/hasápika/-χασάπικα/hasápika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασάπικο

χασάπισσα-η/hasápisa-i/::
* McsEngl.wordElln.χασάπισσα-η/hasápisa-i/@wordElln,
* McsElln./hasápisa-i/χασάπισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασάπισσα-η/hasápisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασάπισσα-η/hasápisa-i/@wordElln,
* McsElln.χασάπισσα/hasápisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασάπισσα-η@wordElln,
* McsElln.χασάπισσας/hasápisas/!~γενι-ενικ:χασάπισσα-η@wordElln,
* McsElln.χασάπισσες/hasápises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασάπισσα-η@wordElln,
* McsElln.χασαπισσών/hasapisón/!~γενι-πληθ:χασάπισσα-η@wordElln,

× base-form: χασάπισσα
× base-pronunciation: /hasápisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χασάπισσα/hasápisa/-χασάπισσας/hasápisas/-χασάπισσα/hasápisa/-χασάπισσα/hasápisa/-χασάπισσες/hasápises/-χασαπισσών/hasapisón/-χασάπισσες/hasápises/-χασάπισσες/hasápises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασάπισσα

χασές-ο/hasés-o/::
* McsEngl.wordElln.χασές-ο/hasés-o/@wordElln,
* McsElln./hasés-o/χασές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασές-ο/hasés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασές-ο/hasés-o/@wordElln,
* McsElln.χασές/hasés/-ονομ-ενικ:χασές-ο@wordElln,
* McsElln.χασέ/hasé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασές-ο@wordElln,
* McsElln.χασέδες/hasédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασές-ο@wordElln,
* McsElln.χασέδων/hasédhon/!~γενι-πληθ:χασές-ο@wordElln,

× base-form: χασές
× base-pronunciation: /hasés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χασές/hasés/-χασέ/hasé/-χασέ/hasé/-χασέ/hasé/-χασέδες/hasédhes/-χασέδων/hasédhon/-χασέδες/hasédhes/-χασέδες/hasédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασές

χασίσι-το/hasísi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χασίσι-το/hasísi-to-s/@wordElln,
* McsElln./hasísi-to-s/χασίσι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασίσι-το/hasísi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασίσι-το/hasísi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χασίσι/hasísi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασίσι-το@wordElln,
* McsElln.χασισιού/hasissú/!~γενι-ενικ:χασίσι-το@wordElln,
* McsElln.χασίσια/hasíssa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασίσι-το@wordElln,
* McsElln.χασισιών/hasissón/!~γενι-πληθ:χασίσι-το@wordElln,

× base-form: χασίσι
× base-pronunciation: /hasísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασίσι/hasísi/-χασισιού/hasissú/-χασίσι/hasísi/-χασίσι/hasísi/-χασίσια/hasíssa/-χασισιών/hasissón/-χασίσια/hasíssa/-χασίσια/hasíssa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασίσι

χασίσωμα-το/hasísoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χασίσωμα-το/hasísoma-to/@wordElln,
* McsElln./hasísoma-to/χασίσωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασίσωμα-το/hasísoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασίσωμα-το/hasísoma-to/@wordElln,
* McsElln.χασίσωμα/hasísoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασίσωμα-το@wordElln,
* McsElln.χασισώματος/hasisómatos/!~γενι-ενικ:χασίσωμα-το@wordElln,
* McsElln.χασισώματα/hasisómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασίσωμα-το@wordElln,
* McsElln.χασισωμάτων/hasisomáton/!~γενι-πληθ:χασίσωμα-το@wordElln,

× base-form: χασίσωμα
× base-pronunciation: /hasísoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασίσωμα/hasísoma/-χασισώματος/hasisómatos/-χασίσωμα/hasísoma/-χασίσωμα/hasísoma/-χασισώματα/hasisómata/-χασισωμάτων/hasisomáton/-χασισώματα/hasisómata/-χασισώματα/hasisómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασίσωμα

χασαπάκι-το/hasapáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χασαπάκι-το/hasapáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hasapáki-to-s/χασαπάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασαπάκι-το/hasapáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασαπάκι-το/hasapáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χασαπάκι/hasapáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασαπάκι-το@wordElln,
* McsElln.χασαπακιού/hasapakkú/!~γενι-ενικ:χασαπάκι-το@wordElln,
* McsElln.χασαπάκια/hasapákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασαπάκι-το@wordElln,
* McsElln.χασαπακιών/hasapakkón/!~γενι-πληθ:χασαπάκι-το@wordElln,

× base-form: χασαπάκι
× base-pronunciation: /hasapáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασαπάκι/hasapáki/-χασαπακιού/hasapakkú/-χασαπάκι/hasapáki/-χασαπάκι/hasapáki/-χασαπάκια/hasapákka/-χασαπακιών/hasapakkón/-χασαπάκια/hasapákka/-χασαπάκια/hasapákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασαπάκι

χασαπιό-το/hasapyyó-to::
* McsEngl.wordElln.χασαπιό-το/hasapyyó-to@wordElln,
* McsElln./hasapyyó-to/χασαπιό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασαπιό-το/hasapyyó-to@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασαπιό-το/hasapyyó-to@wordElln,
* McsElln.χασαπιό/hasapyyó/-ονομ-ενικ:χασαπιό-το@wordElln,
* McsElln.χασαπιού/hasapyyú/!~γενι-ενικ:χασαπιό-το@wordElln,
* McsElln.χασαπιό/hasapió/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασαπιό-το@wordElln,
* McsElln.χασαπιά/hasapyyá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασαπιό-το@wordElln,
* McsElln.χασαπιών/hasapyyón/!~γενι-πληθ:χασαπιό-το@wordElln,

× base-form: χασαπιό
× base-pronunciation: /hasapyyó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασαπιό/hasapyyó/-χασαπιού/hasapyyú/-χασαπιό/hasapió/-χασαπιό/hasapió/-χασαπιά/hasapyyá/-χασαπιών/hasapyyón/-χασαπιά/hasapyyá/-χασαπιά/hasapyyá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασαπιό

χασαπομάχαιρο-το/hasapomáhero-to/::
* McsEngl.wordElln.χασαπομάχαιρο-το/hasapomáhero-to/@wordElln,
* McsElln./hasapomáhero-to/χασαπομάχαιρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασαπομάχαιρο-το/hasapomáhero-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασαπομάχαιρο-το/hasapomáhero-to/@wordElln,
* McsElln.χασαπομάχαιρο/hasapomáhero/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασαπομάχαιρο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπομάχαιρου/hasapomáheru/!~γενι-ενικ:χασαπομάχαιρο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπομάχαιρα/hasapomáhera/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασαπομάχαιρο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπομάχαιρων/hasapomáheron/!~γενι-πληθ:χασαπομάχαιρο-το@wordElln,

× base-form: χασαπομάχαιρο
× base-pronunciation: /hasapomáhero/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασαπομάχαιρο/hasapomáhero/-χασαπομάχαιρου/hasapomáheru/-χασαπομάχαιρο/hasapomáhero/-χασαπομάχαιρο/hasapomáhero/-χασαπομάχαιρα/hasapomáhera/-χασαπομάχαιρων/hasapomáheron/-χασαπομάχαιρα/hasapomáhera/-χασαπομάχαιρα/hasapomáhera/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασαπομάχαιρο

χασαποταβέρνα-η/hasapotavérna-i/::
* McsEngl.wordElln.χασαποταβέρνα-η/hasapotavérna-i/@wordElln,
* McsElln./hasapotavérna-i/χασαποταβέρνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασαποταβέρνα-η/hasapotavérna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασαποταβέρνα-η/hasapotavérna-i/@wordElln,
* McsElln.χασαποταβέρνα/hasapotavérna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασαποταβέρνα-η@wordElln,
* McsElln.χασαποταβέρνας/hasapotavérnas/!~γενι-ενικ:χασαποταβέρνα-η@wordElln,
* McsElln.χασαποταβέρνες/hasapotavérnes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασαποταβέρνα-η@wordElln,
* McsElln.χασαποταβερνών/hasapotavernón/!~γενι-πληθ:χασαποταβέρνα-η@wordElln,

× base-form: χασαποταβέρνα
× base-pronunciation: /hasapotavérna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χασαποταβέρνα/hasapotavérna/-χασαποταβέρνας/hasapotavérnas/-χασαποταβέρνα/hasapotavérna/-χασαποταβέρνα/hasapotavérna/-χασαποταβέρνες/hasapotavérnes/-χασαποταβερνών/hasapotavernón/-χασαποταβέρνες/hasapotavérnes/-χασαποταβέρνες/hasapotavérnes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασαποταβέρνα

χασαπόπαιδο-το/hasapópedho-to/::
* McsEngl.wordElln.χασαπόπαιδο-το/hasapópedho-to/@wordElln,
* McsElln./hasapópedho-to/χασαπόπαιδο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασαπόπαιδο-το/hasapópedho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασαπόπαιδο-το/hasapópedho-to/@wordElln,
* McsElln.χασαπόπαιδο/hasapópedho/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασαπόπαιδο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπόπαιδου/hasapópedhu/!~γενι-ενικ:χασαπόπαιδο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπόπαιδα/hasapópedha/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασαπόπαιδο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπόπαιδων/hasapópedhon/!~γενι-πληθ:χασαπόπαιδο-το@wordElln,

× base-form: χασαπόπαιδο
× base-pronunciation: /hasapópedho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασαπόπαιδο/hasapópedho/-χασαπόπαιδου/hasapópedhu/-χασαπόπαιδο/hasapópedho/-χασαπόπαιδο/hasapópedho/-χασαπόπαιδα/hasapópedha/-χασαπόπαιδων/hasapópedhon/-χασαπόπαιδα/hasapópedha/-χασαπόπαιδα/hasapópedha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασαπόπαιδο

χασαπόπουλο-το/hasapópulo-to/::
* McsEngl.wordElln.χασαπόπουλο-το/hasapópulo-to/@wordElln,
* McsElln./hasapópulo-to/χασαπόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασαπόπουλο-το/hasapópulo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασαπόπουλο-το/hasapópulo-to/@wordElln,
* McsElln.χασαπόπουλο/hasapópulo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασαπόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπόπουλου/hasapópulu/!~γενι-ενικ:χασαπόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπόπουλα/hasapópula/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασαπόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπόπουλων/hasapópulon/!~γενι-πληθ:χασαπόπουλο-το@wordElln,

× base-form: χασαπόπουλο
× base-pronunciation: /hasapópulo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασαπόπουλο/hasapópulo/-χασαπόπουλου/hasapópulu/-χασαπόπουλο/hasapópulo/-χασαπόπουλο/hasapópulo/-χασαπόπουλα/hasapópula/-χασαπόπουλων/hasapópulon/-χασαπόπουλα/hasapópula/-χασαπόπουλα/hasapópula/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασαπόπουλο

χασαπόχαρτο-το/hasapóharto-to/::
* McsEngl.wordElln.χασαπόχαρτο-το/hasapóharto-to/@wordElln,
* McsElln./hasapóharto-to/χασαπόχαρτο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασαπόχαρτο-το/hasapóharto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασαπόχαρτο-το/hasapóharto-to/@wordElln,
* McsElln.χασαπόχαρτο/hasapóharto/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασαπόχαρτο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπόχαρτου/hasapóhartu/!~γενι-ενικ:χασαπόχαρτο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπόχαρτα/hasapóharta/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασαπόχαρτο-το@wordElln,
* McsElln.χασαπόχαρτων/hasapóharton/!~γενι-πληθ:χασαπόχαρτο-το@wordElln,

× base-form: χασαπόχαρτο
× base-pronunciation: /hasapóharto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασαπόχαρτο/hasapóharto/-χασαπόχαρτου/hasapóhartu/-χασαπόχαρτο/hasapóharto/-χασαπόχαρτο/hasapóharto/-χασαπόχαρτα/hasapóharta/-χασαπόχαρτων/hasapóharton/-χασαπόχαρτα/hasapóharta/-χασαπόχαρτα/hasapóharta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασαπόχαρτο

χασικλής-ο/hasiklís-o/::
* McsEngl.wordElln.χασικλής-ο/hasiklís-o/@wordElln,
* McsElln./hasiklís-o/χασικλής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασικλής-ο/hasiklís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασικλής-ο/hasiklís-o/@wordElln,
* McsElln.χασικλής/hasiklís/-ονομ-ενικ:χασικλής-ο@wordElln,
* McsElln.χασικλή/hasiklí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασικλής-ο@wordElln,
* McsElln.χασικλήδες/hasiklídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασικλής-ο@wordElln,
* McsElln.χασικλήδων/hasiklídhon/!~γενι-πληθ:χασικλής-ο@wordElln,

× base-form: χασικλής
× base-pronunciation: /hasiklís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χασικλής/hasiklís/-χασικλή/hasiklí/-χασικλή/hasiklí/-χασικλή/hasiklí/-χασικλήδες/hasiklídhes/-χασικλήδων/hasiklídhon/-χασικλήδες/hasiklídhes/-χασικλήδες/hasiklídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασικλής

χασικλού-η/hasiklú-i/::
* McsEngl.wordElln.χασικλού-η/hasiklú-i/@wordElln,
* McsElln./hasiklú-i/χασικλού-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασικλού-η/hasiklú-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασικλού-η/hasiklú-i/@wordElln,
* McsElln.χασικλού/hasiklú/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασικλού-η@wordElln,
* McsElln.χασικλούς/hasiklús/!~γενι-ενικ:χασικλού-η@wordElln,
* McsElln.χασικλούδες/hasiklúdhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασικλού-η@wordElln,
* McsElln.χασικλούδων/hasiklúdhon/!~γενι-πληθ:χασικλού-η@wordElln,

× base-form: χασικλού
× base-pronunciation: /hasiklú/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χασικλού/hasiklú/-χασικλούς/hasiklús/-χασικλού/hasiklú/-χασικλού/hasiklú/-χασικλούδες/hasiklúdhes/-χασικλούδων/hasiklúdhon/-χασικλούδες/hasiklúdhes/-χασικλούδες/hasiklúdhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XuT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚουΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασικλού

χασισάκι-το/hasisáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χασισάκι-το/hasisáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hasisáki-to-s/χασισάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασισάκι-το/hasisáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασισάκι-το/hasisáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χασισάκι/hasisáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασισάκι-το@wordElln,
* McsElln.χασισάκια/hasisákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασισάκι-το@wordElln,

× base-form: χασισάκι
× base-pronunciation: /hasisáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασισάκι/hasisáki/-∅-χασισάκι/hasisáki/-χασισάκι/hasisáki/-χασισάκια/hasisákka/-∅-χασισάκια/hasisákka/-χασισάκια/hasisákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χασισάκι

χασισοβολώνας-ο/hasisovolónas-o/::
* McsEngl.wordElln.χασισοβολώνας-ο/hasisovolónas-o/@wordElln,
* McsElln./hasisovolónas-o/χασισοβολώνας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασισοβολώνας-ο/hasisovolónas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασισοβολώνας-ο/hasisovolónas-o/@wordElln,
* McsElln.χασισοβολώνας/hasisovolónas/-ονομ-ενικ:χασισοβολώνας-ο@wordElln,
* McsElln.χασισοβολώνα/hasisovolóna/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασισοβολώνας-ο@wordElln,
* McsElln.χασισοβολώνες/hasisovolónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασισοβολώνας-ο@wordElln,
* McsElln.χασισοβολώνων/hasisovolónon/!~γενι-πληθ:χασισοβολώνας-ο@wordElln,

× base-form: χασισοβολώνας
× base-pronunciation: /hasisovolónas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χασισοβολώνας/hasisovolónas/-χασισοβολώνα/hasisovolóna/-χασισοβολώνα/hasisovolóna/-χασισοβολώνα/hasisovolóna/-χασισοβολώνες/hasisovolónes/-χασισοβολώνων/hasisovolónon/-χασισοβολώνες/hasisovolónes/-χασισοβολώνες/hasisovolónes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασισοβολώνας

χασισοποσία-η/hasisoposía-i/::
* McsEngl.wordElln.χασισοποσία-η/hasisoposía-i/@wordElln,
* McsElln./hasisoposía-i/χασισοποσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασισοποσία-η/hasisoposía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασισοποσία-η/hasisoposía-i/@wordElln,
* McsElln.χασισοποσία/hasisoposía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασισοποσία-η@wordElln,
* McsElln.χασισοποσίας/hasisoposías/!~γενι-ενικ:χασισοποσία-η@wordElln,
* McsElln.χασισοποσίες/hasisoposíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασισοποσία-η@wordElln,
* McsElln.χασισοποσιών/hasisopossón/!~γενι-πληθ:χασισοποσία-η@wordElln,

× base-form: χασισοποσία
× base-pronunciation: /hasisoposía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χασισοποσία/hasisoposía/-χασισοποσίας/hasisoposías/-χασισοποσία/hasisoposía/-χασισοποσία/hasisoposía/-χασισοποσίες/hasisoposíes/-χασισοποσιών/hasisopossón/-χασισοποσίες/hasisoposíes/-χασισοποσίες/hasisoposíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασισοποσία

χασισοποτείο-το/hasisopotío-to/::
* McsEngl.wordElln.χασισοποτείο-το/hasisopotío-to/@wordElln,
* McsElln./hasisopotío-to/χασισοποτείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασισοποτείο-το/hasisopotío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασισοποτείο-το/hasisopotío-to/@wordElln,
* McsElln.χασισοποτείο/hasisopotío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασισοποτείο-το@wordElln,
* McsElln.χασισοποτείου/hasisopotíu/!~γενι-ενικ:χασισοποτείο-το@wordElln,
* McsElln.χασισοποτεία/hasisopotía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασισοποτείο-το@wordElln,
* McsElln.χασισοποτείων/hasisopotíon/!~γενι-πληθ:χασισοποτείο-το@wordElln,

× base-form: χασισοποτείο
× base-pronunciation: /hasisopotío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασισοποτείο/hasisopotío/-χασισοποτείου/hasisopotíu/-χασισοποτείο/hasisopotío/-χασισοποτείο/hasisopotío/-χασισοποτεία/hasisopotía/-χασισοποτείων/hasisopotíon/-χασισοποτεία/hasisopotía/-χασισοποτεία/hasisopotía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασισοποτείο

χασισοφυτεία-η/hasisofitía-i/::
* McsEngl.wordElln.χασισοφυτεία-η/hasisofitía-i/@wordElln,
* McsElln./hasisofitía-i/χασισοφυτεία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασισοφυτεία-η/hasisofitía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασισοφυτεία-η/hasisofitía-i/@wordElln,
* McsElln.χασισοφυτεία/hasisofitía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασισοφυτεία-η@wordElln,
* McsElln.χασισοφυτείας/hasisofitías/!~γενι-ενικ:χασισοφυτεία-η@wordElln,
* McsElln.χασισοφυτείες/hasisofitíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασισοφυτεία-η@wordElln,
* McsElln.χασισοφυτειών/hasisofitión/!~γενι-πληθ:χασισοφυτεία-η@wordElln,

× base-form: χασισοφυτεία
× base-pronunciation: /hasisofitía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χασισοφυτεία/hasisofitía/-χασισοφυτείας/hasisofitías/-χασισοφυτεία/hasisofitía/-χασισοφυτεία/hasisofitía/-χασισοφυτείες/hasisofitíes/-χασισοφυτειών/hasisofitión/-χασισοφυτείες/hasisofitíes/-χασισοφυτείες/hasisofitíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασισοφυτεία

χασισόδενδρο-το/hasisódhendhro-to/::
* McsEngl.wordElln.χασισόδενδρο-το/hasisódhendhro-to/@wordElln,
* McsElln./hasisódhendhro-to/χασισόδενδρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασισόδενδρο-το/hasisódhendhro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασισόδενδρο-το/hasisódhendhro-to/@wordElln,
* McsElln.χασισόδενδρο/hasisódhendhro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασισόδενδρο-το@wordElln,
* McsElln.χασισόδενδρου/hasisódhendhru/!~γενι-ενικ:χασισόδενδρο-το@wordElln,
* McsElln.χασισόδενδρα/hasisódhendhra/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασισόδενδρο-το@wordElln,
* McsElln.χασισόδενδρων/hasisódhendhron/!~γενι-πληθ:χασισόδενδρο-το@wordElln,

× base-form: χασισόδενδρο
× base-pronunciation: /hasisódhendhro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασισόδενδρο/hasisódhendhro/-χασισόδενδρου/hasisódhendhru/-χασισόδενδρο/hasisódhendhro/-χασισόδενδρο/hasisódhendhro/-χασισόδενδρα/hasisódhendhra/-χασισόδενδρων/hasisódhendhron/-χασισόδενδρα/hasisódhendhra/-χασισόδενδρα/hasisódhendhra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασισόδενδρο

χασμουρητό-το/hazmuritó-to/::
* McsEngl.wordElln.χασμουρητό-το/hazmuritó-to/@wordElln,
* McsElln./hazmuritó-to/χασμουρητό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασμουρητό-το/hazmuritó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασμουρητό-το/hazmuritó-to/@wordElln,
* McsElln.χασμουρητό/hazmuritó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασμουρητό-το@wordElln,
* McsElln.χασμουρητού/hazmuritú/!~γενι-ενικ:χασμουρητό-το@wordElln,
* McsElln.χασμουρητά/hazmuritá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασμουρητό-το@wordElln,
* McsElln.χασμουρητών/hazmuritón/!~γενι-πληθ:χασμουρητό-το@wordElln,

× base-form: χασμουρητό
× base-pronunciation: /hazmuritó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασμουρητό/hazmuritó/-χασμουρητού/hazmuritú/-χασμουρητό/hazmuritó/-χασμουρητό/hazmuritó/-χασμουρητά/hazmuritá/-χασμουρητών/hazmuritón/-χασμουρητά/hazmuritá/-χασμουρητά/hazmuritá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασμουρητό

χασμούρημα-το/hazmúrima-to/::
* McsEngl.wordElln.χασμούρημα-το/hazmúrima-to/@wordElln,
* McsElln./hazmúrima-to/χασμούρημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασμούρημα-το/hazmúrima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασμούρημα-το/hazmúrima-to/@wordElln,
* McsElln.χασμούρημα/hazmúrima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασμούρημα-το@wordElln,
* McsElln.χασμουρήματος/hazmurímatos/!~γενι-ενικ:χασμούρημα-το@wordElln,
* McsElln.χασμουρήματα/hazmurímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασμούρημα-το@wordElln,
* McsElln.χασμουρημάτων/hazmurimáton/!~γενι-πληθ:χασμούρημα-το@wordElln,

× base-form: χασμούρημα
× base-pronunciation: /hazmúrima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασμούρημα/hazmúrima/-χασμουρήματος/hazmurímatos/-χασμούρημα/hazmúrima/-χασμούρημα/hazmúrima/-χασμουρήματα/hazmurímata/-χασμουρημάτων/hazmurimáton/-χασμουρήματα/hazmurímata/-χασμουρήματα/hazmurímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασμούρημα

χασμωδία-η/hazmodhía-i/::
* McsEngl.wordElln.χασμωδία-η/hazmodhía-i/@wordElln,
* McsElln./hazmodhía-i/χασμωδία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασμωδία-η/hazmodhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασμωδία-η/hazmodhía-i/@wordElln,
* McsElln.χασμωδία/hazmodhía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασμωδία-η@wordElln,
* McsElln.χασμωδίας/hazmodhías/!~γενι-ενικ:χασμωδία-η@wordElln,
* McsElln.χασμωδίες/hazmodhíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασμωδία-η@wordElln,
* McsElln.χασμωδιών/hazmodhyyón/!~γενι-πληθ:χασμωδία-η@wordElln,

× base-form: χασμωδία
× base-pronunciation: /hazmodhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χασμωδία/hazmodhía/-χασμωδίας/hazmodhías/-χασμωδία/hazmodhía/-χασμωδία/hazmodhía/-χασμωδίες/hazmodhíes/-χασμωδιών/hazmodhyyón/-χασμωδίες/hazmodhíes/-χασμωδίες/hazmodhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασμωδία

χασμόφυτο-το/hazmófito-to/::
* McsEngl.wordElln.χασμόφυτο-το/hazmófito-to/@wordElln,
* McsElln./hazmófito-to/χασμόφυτο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασμόφυτο-το/hazmófito-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασμόφυτο-το/hazmófito-to/@wordElln,
* McsElln.χασμόφυτο/hazmófito/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασμόφυτο-το@wordElln,
* McsElln.χασμόφυτου/hazmófitu/!~γενι-ενικ:χασμόφυτο-το@wordElln,
* McsElln.χασμοφύτου/hazmofítu/!~γενι-ενικ:χασμόφυτο-το@wordElln,
* McsElln.χασμόφυτα/hazmófita/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασμόφυτο-το@wordElln,
* McsElln.χασμόφυτων/hazmófiton/!~γενι-πληθ:χασμόφυτο-το@wordElln,
* McsElln.χασμοφύτων/hazmofíton/!~γενι-πληθ:χασμόφυτο-το@wordElln,

× base-form: χασμόφυτο
× base-pronunciation: /hazmófito/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χασμόφυτο/hazmófito/-χασμόφυτου/hazmófitu/|χασμοφύτου/hazmofítu/-χασμόφυτο/hazmófito/-χασμόφυτο/hazmófito/-χασμόφυτα/hazmófita/-χασμόφυτων/hazmófiton/|χασμοφύτων/hazmofíton/-χασμόφυτα/hazmófita/-χασμόφυτα/hazmófita/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χασμόφυτο

χασοδίκης-ο/hasodhíkis-o/::
* McsEngl.wordElln.χασοδίκης-ο/hasodhíkis-o/@wordElln,
* McsElln./hasodhíkis-o/χασοδίκης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασοδίκης-ο/hasodhíkis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασοδίκης-ο/hasodhíkis-o/@wordElln,
* McsElln.χασοδίκης/hasodhíkis/-ονομ-ενικ:χασοδίκης-ο@wordElln,
* McsElln.χασοδίκη/hasodhíki/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασοδίκης-ο@wordElln,
* McsElln.χασοδίκες/hasodhíkes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασοδίκης-ο@wordElln,
* McsElln.χασοδικών/hasodhikón/!~γενι-πληθ:χασοδίκης-ο@wordElln,

× base-form: χασοδίκης
× base-pronunciation: /hasodhíkis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χασοδίκης/hasodhíkis/-χασοδίκη/hasodhíki/-χασοδίκη/hasodhíki/-χασοδίκη/hasodhíki/-χασοδίκες/hasodhíkes/-χασοδικών/hasodhikón/-χασοδίκες/hasodhíkes/-χασοδίκες/hasodhíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασοδίκης

χασομέρης-ο/hasoméris-o/::
* McsEngl.wordElln.χασομέρης-ο/hasoméris-o/@wordElln,
* McsElln./hasoméris-o/χασομέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασομέρης-ο/hasoméris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασομέρης-ο/hasoméris-o/@wordElln,
* McsElln.χασομέρης/hasoméris/-ονομ-ενικ:χασομέρης-ο@wordElln,
* McsElln.χασομέρη/hasoméri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασομέρης-ο@wordElln,
* McsElln.χασομέρηδες/hasoméridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασομέρης-ο@wordElln,
* McsElln.χασομέρηδων/hasoméridhon/!~γενι-πληθ:χασομέρης-ο@wordElln,

× base-form: χασομέρης
× base-pronunciation: /hasoméris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χασομέρης/hasoméris/-χασομέρη/hasoméri/-χασομέρη/hasoméri/-χασομέρη/hasoméri/-χασομέρηδες/hasoméridhes/-χασομέρηδων/hasoméridhon/-χασομέρηδες/hasoméridhes/-χασομέρηδες/hasoméridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασομέρης

χασομέρισσα-η/hasomérisa-i/::
* McsEngl.wordElln.χασομέρισσα-η/hasomérisa-i/@wordElln,
* McsElln./hasomérisa-i/χασομέρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασομέρισσα-η/hasomérisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασομέρισσα-η/hasomérisa-i/@wordElln,
* McsElln.χασομέρισσα/hasomérisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασομέρισσα-η@wordElln,
* McsElln.χασομέρισσας/hasomérisas/!~γενι-ενικ:χασομέρισσα-η@wordElln,
* McsElln.χασομέρισσες/hasomérises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασομέρισσα-η@wordElln,
* McsElln.χασομερισσών/hasomerisón/!~γενι-πληθ:χασομέρισσα-η@wordElln,

× base-form: χασομέρισσα
× base-pronunciation: /hasomérisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χασομέρισσα/hasomérisa/-χασομέρισσας/hasomérisas/-χασομέρισσα/hasomérisa/-χασομέρισσα/hasomérisa/-χασομέρισσες/hasomérises/-χασομερισσών/hasomerisón/-χασομέρισσες/hasomérises/-χασομέρισσες/hasomérises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασομέρισσα

χασοφεγγαριά-η/hasofegaryyá-i/::
* McsEngl.wordElln.χασοφεγγαριά-η/hasofegaryyá-i/@wordElln,
* McsElln./hasofegaryyá-i/χασοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασοφεγγαριά-η/hasofegaryyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασοφεγγαριά-η/hasofegaryyá-i/@wordElln,
* McsElln.χασοφεγγαριά/hasofegaryyá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.χασοφεγγαριάς/hasofegaryyás/!~γενι-ενικ:χασοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.χασοφεγγαριές/hasofegaryés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.χασοφεγγαριών/hasofegaryyón/!~γενι-πληθ:χασοφεγγαριά-η@wordElln,

× base-form: χασοφεγγαριά
× base-pronunciation: /hasofegaryyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χασοφεγγαριά/hasofegaryyá/-χασοφεγγαριάς/hasofegaryyás/-χασοφεγγαριά/hasofegaryyá/-χασοφεγγαριά/hasofegaryyá/-χασοφεγγαριές/hasofegaryés/-χασοφεγγαριών/hasofegaryyón/-χασοφεγγαριές/hasofegaryés/-χασοφεγγαριές/hasofegaryés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χασοφεγγαριά

χασούρα-η/hasúra-i/::
* McsEngl.wordElln.χασούρα-η/hasúra-i/@wordElln,
* McsElln./hasúra-i/χασούρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χασούρα-η/hasúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χασούρα-η/hasúra-i/@wordElln,
* McsElln.χασούρα/hasúra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χασούρα-η@wordElln,
* McsElln.χασούρας/hasúras/!~γενι-ενικ:χασούρα-η@wordElln,
* McsElln.χασούρες/hasúres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χασούρα-η@wordElln,

× base-form: χασούρα
× base-pronunciation: /hasúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χασούρα/hasúra/-χασούρας/hasúras/-χασούρα/hasúra/-χασούρα/hasúra/-χασούρες/hasúres/-∅-χασούρες/hasúres/-χασούρες/hasúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χασούρα

χαστούκι-το/hastúki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαστούκι-το/hastúki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hastúki-to-s/χαστούκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαστούκι-το/hastúki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαστούκι-το/hastúki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαστούκι/hastúki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαστούκι-το@wordElln,
* McsElln.χαστουκιού/hastukkú/!~γενι-ενικ:χαστούκι-το@wordElln,
* McsElln.χαστούκια/hastúkka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαστούκι-το@wordElln,
* McsElln.χαστουκιών/hastukkón/!~γενι-πληθ:χαστούκι-το@wordElln,

× base-form: χαστούκι
× base-pronunciation: /hastúki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαστούκι/hastúki/-χαστουκιού/hastukkú/-χαστούκι/hastúki/-χαστούκι/hastúki/-χαστούκια/hastúkka/-χαστουκιών/hastukkón/-χαστούκια/hastúkka/-χαστούκια/hastúkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαστούκι

χαστούκισμα-το/hastúkizma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαστούκισμα-το/hastúkizma-to/@wordElln,
* McsElln./hastúkizma-to/χαστούκισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαστούκισμα-το/hastúkizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαστούκισμα-το/hastúkizma-to/@wordElln,
* McsElln.χαστούκισμα/hastúkizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαστούκισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαστουκίσματος/hastukízmatos/!~γενι-ενικ:χαστούκισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαστουκίσματα/hastukízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαστούκισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαστουκισμάτων/hastukizmáton/!~γενι-πληθ:χαστούκισμα-το@wordElln,

× base-form: χαστούκισμα
× base-pronunciation: /hastúkizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαστούκισμα/hastúkizma/-χαστουκίσματος/hastukízmatos/-χαστούκισμα/hastúkizma/-χαστούκισμα/hastúkizma/-χαστουκίσματα/hastukízmata/-χαστουκισμάτων/hastukizmáton/-χαστουκίσματα/hastukízmata/-χαστουκίσματα/hastukízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαστούκισμα

χατίρι-το/hatíri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χατίρι-το/hatíri-to-s/@wordElln,
* McsElln./hatíri-to-s/χατίρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χατίρι-το/hatíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χατίρι-το/hatíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.χατίρι/hatíri/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χατίρι-το@wordElln,
* McsElln.χατιριού/hatiryyú/!~γενι-ενικ:χατίρι-το@wordElln,
* McsElln.χατίρια/hatíryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χατίρι-το@wordElln,
* McsElln.χατιριών/hatiryyón/!~γενι-πληθ:χατίρι-το@wordElln,

× base-form: χατίρι
× base-pronunciation: /hatíri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χατίρι/hatíri/-χατιριού/hatiryyú/-χατίρι/hatíri/-χατίρι/hatíri/-χατίρια/hatíryya/-χατιριών/hatiryyón/-χατίρια/hatíryya/-χατίρια/hatíryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χατίρι

χατζής-ο/hajís-o/::
* McsEngl.wordElln.χατζής-ο/hajís-o/@wordElln,
* McsElln./hajís-o/χατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χατζής-ο/hajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χατζής-ο/hajís-o/@wordElln,
* McsElln.χατζής/hajís/-ονομ-ενικ:χατζής-ο@wordElln,
* McsElln.χατζή/hají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χατζής-ο@wordElln,
* McsElln.χατζήδες/hajídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χατζής-ο@wordElln,
* McsElln.χατζήδων/hajídhon/!~γενι-πληθ:χατζής-ο@wordElln,

× base-form: χατζής
× base-pronunciation: /hajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χατζής/hajís/-χατζή/hají/-χατζή/hají/-χατζή/hají/-χατζήδες/hajídhes/-χατζήδων/hajídhon/-χατζήδες/hajídhes/-χατζήδες/hajídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χατζής

χατιράκι-το/hatiráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χατιράκι-το/hatiráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hatiráki-to-s/χατιράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χατιράκι-το/hatiráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χατιράκι-το/hatiráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χατιράκι/hatiráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χατιράκι-το@wordElln,
* McsElln.χατιράκια/hatirákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χατιράκι-το@wordElln,

× base-form: χατιράκι
× base-pronunciation: /hatiráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χατιράκι/hatiráki/-∅-χατιράκι/hatiráki/-χατιράκι/hatiráki/-χατιράκια/hatirákka/-∅-χατιράκια/hatirákka/-χατιράκια/hatirákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χατιράκι

χαυλιόδοντας-ο/havliódhodas-o/::
* McsEngl.wordElln.χαυλιόδοντας-ο/havliódhodas-o/@wordElln,
* McsElln./havliódhodas-o/χαυλιόδοντας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαυλιόδοντας-ο/havliódhodas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαυλιόδοντας-ο/havliódhodas-o/@wordElln,
* McsElln.χαυλιόδοντας/havliódhodas/-ονομ-ενικ:χαυλιόδοντας-ο@wordElln,
* McsElln.χαυλιόδοντα/havliódhoda/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαυλιόδοντας-ο@wordElln,
* McsElln.χαυλιόδοντες/havliódhodes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαυλιόδοντας-ο@wordElln,
* McsElln.χαυλιοδόντων/havliodhódon/!~γενι-πληθ:χαυλιόδοντας-ο@wordElln,

× base-form: χαυλιόδοντας
× base-pronunciation: /havliódhodas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαυλιόδοντας/havliódhodas/-χαυλιόδοντα/havliódhoda/-χαυλιόδοντα/havliódhoda/-χαυλιόδοντα/havliódhoda/-χαυλιόδοντες/havliódhodes/-χαυλιοδόντων/havliodhódon/-χαυλιόδοντες/havliódhodes/-χαυλιόδοντες/havliódhodes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαυλιόδοντας

χαυνότητα-η/havnótita-i/::
* McsEngl.wordElln.χαυνότητα-η/havnótita-i/@wordElln,
* McsElln./havnótita-i/χαυνότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαυνότητα-η/havnótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαυνότητα-η/havnótita-i/@wordElln,
* McsElln.χαυνότητα/havnótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαυνότητα-η@wordElln,
* McsElln.χαυνότητας/havnótitas/!~γενι-ενικ:χαυνότητα-η@wordElln,
* McsElln.χαυνότητες/havnótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαυνότητα-η@wordElln,
* McsElln.χαυνοτήτων/havnotíton/!~γενι-πληθ:χαυνότητα-η@wordElln,

× base-form: χαυνότητα
× base-pronunciation: /havnótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαυνότητα/havnótita/-χαυνότητας/havnótitas/-χαυνότητα/havnótita/-χαυνότητα/havnótita/-χαυνότητες/havnótites/-χαυνοτήτων/havnotíton/-χαυνότητες/havnótites/-χαυνότητες/havnótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: χαυνότητα

χαφιές-ο/hafhhés-o/::
* McsEngl.wordElln.χαφιές-ο/hafhhés-o/@wordElln,
* McsElln./hafhhés-o/χαφιές-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαφιές-ο/hafhhés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαφιές-ο/hafhhés-o/@wordElln,
* McsElln.χαφιές/hafhhés/-ονομ-ενικ:χαφιές-ο@wordElln,
* McsElln.χαφιέ/hafhhé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαφιές-ο@wordElln,
* McsElln.χαφιέδες/hafhhédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαφιές-ο@wordElln,
* McsElln.χαφιέδων/hafhhédhon/!~γενι-πληθ:χαφιές-ο@wordElln,

× base-form: χαφιές
× base-pronunciation: /hafhhés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαφιές/hafhhés/-χαφιέ/hafhhé/-χαφιέ/hafhhé/-χαφιέ/hafhhé/-χαφιέδες/hafhhédhes/-χαφιέδων/hafhhédhon/-χαφιέδες/hafhhédhes/-χαφιέδες/hafhhédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαφιές

χαφιεδισμός-ο/hafhedhizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χαφιεδισμός-ο/hafhedhizmós-o/@wordElln,
* McsElln./hafhedhizmós-o/χαφιεδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαφιεδισμός-ο/hafhedhizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαφιεδισμός-ο/hafhedhizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χαφιεδισμός/hafhedhizmós/-ονομ-ενικ:χαφιεδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαφιεδισμού/hafiedhizmú/!~γενι-ενικ:χαφιεδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαφιεδισμό/hafiedhizmó/!~αιτι-ενικ:χαφιεδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαφιεδισμέ/hafiedhizmé/!~κλητ-ενικ:χαφιεδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαφιεδισμοί/hafiedhizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαφιεδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαφιεδισμών/hafiedhizmón/!~γενι-πληθ:χαφιεδισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χαφιεδισμούς/hafiedhizmús/!~αιτι-πληθ:χαφιεδισμός-ο@wordElln,

× base-form: χαφιεδισμός
× base-pronunciation: /hafhedhizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαφιεδισμός/hafhedhizmós/-χαφιεδισμού/hafiedhizmú/-χαφιεδισμό/hafiedhizmó/-χαφιεδισμέ/hafiedhizmé/-χαφιεδισμοί/hafiedhizmí/-χαφιεδισμών/hafiedhizmón/-χαφιεδισμούς/hafiedhizmús/-χαφιεδισμοί/hafiedhizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαφιεδισμός

χαχάμης-ο/hahámis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαχάμης-ο/hahámis-o/@wordElln,
* McsElln./hahámis-o/χαχάμης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαχάμης-ο/hahámis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαχάμης-ο/hahámis-o/@wordElln,
* McsElln.χαχάμης/hahámis/-ονομ-ενικ:χαχάμης-ο@wordElln,
* McsElln.χαχάμη/hahámi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαχάμης-ο@wordElln,
* McsElln.χαχάμηδες/hahámidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαχάμης-ο@wordElln,
* McsElln.χαχάμηδων/hahámidhon/!~γενι-πληθ:χαχάμης-ο@wordElln,

× base-form: χαχάμης
× base-pronunciation: /hahámis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαχάμης/hahámis/-χαχάμη/hahámi/-χαχάμη/hahámi/-χαχάμη/hahámi/-χαχάμηδες/hahámidhes/-χαχάμηδων/hahámidhon/-χαχάμηδες/hahámidhes/-χαχάμηδες/hahámidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαχάμης

χαχάνισμα-το/hahánizma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαχάνισμα-το/hahánizma-to/@wordElln,
* McsElln./hahánizma-to/χαχάνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαχάνισμα-το/hahánizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαχάνισμα-το/hahánizma-to/@wordElln,
* McsElln.χαχάνισμα/hahánizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαχάνισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαχανίσματος/hahanízmatos/!~γενι-ενικ:χαχάνισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαχανίσματα/hahanízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαχάνισμα-το@wordElln,
* McsElln.χαχανισμάτων/hahanizmáton/!~γενι-πληθ:χαχάνισμα-το@wordElln,

× base-form: χαχάνισμα
× base-pronunciation: /hahánizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαχάνισμα/hahánizma/-χαχανίσματος/hahanízmatos/-χαχάνισμα/hahánizma/-χαχάνισμα/hahánizma/-χαχανίσματα/hahanízmata/-χαχανισμάτων/hahanizmáton/-χαχανίσματα/hahanízmata/-χαχανίσματα/hahanízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαχάνισμα

χαχαμητό-το/hahamitó-to/::
* McsEngl.wordElln.χαχαμητό-το/hahamitó-to/@wordElln,
* McsElln./hahamitó-to/χαχαμητό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαχαμητό-το/hahamitó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαχαμητό-το/hahamitó-to/@wordElln,
* McsElln.χαχαμητό/hahamitó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαχαμητό-το@wordElln,
* McsElln.χαχαμητού/hahamitú/!~γενι-ενικ:χαχαμητό-το@wordElln,
* McsElln.χαχαμητά/hahamitá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαχαμητό-το@wordElln,
* McsElln.χαχαμητών/hahamitón/!~γενι-πληθ:χαχαμητό-το@wordElln,

× base-form: χαχαμητό
× base-pronunciation: /hahamitó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαχαμητό/hahamitó/-χαχαμητού/hahamitú/-χαχαμητό/hahamitó/-χαχαμητό/hahamitó/-χαχαμητά/hahamitá/-χαχαμητών/hahamitón/-χαχαμητά/hahamitá/-χαχαμητά/hahamitá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαχαμητό

χαχανητό-το/hahanitó-to/::
* McsEngl.wordElln.χαχανητό-το/hahanitó-to/@wordElln,
* McsElln./hahanitó-to/χαχανητό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαχανητό-το/hahanitó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαχανητό-το/hahanitó-to/@wordElln,
* McsElln.χαχανητό/hahanitó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαχανητό-το@wordElln,
* McsElln.χαχανητού/hahanitú/!~γενι-ενικ:χαχανητό-το@wordElln,
* McsElln.χαχανητά/hahanitá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαχανητό-το@wordElln,
* McsElln.χαχανητών/hahanitón/!~γενι-πληθ:χαχανητό-το@wordElln,

× base-form: χαχανητό
× base-pronunciation: /hahanitó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαχανητό/hahanitó/-χαχανητού/hahanitú/-χαχανητό/hahanitó/-χαχανητό/hahanitó/-χαχανητά/hahanitá/-χαχανητών/hahanitón/-χαχανητά/hahanitá/-χαχανητά/hahanitá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαχανητό

χαχόλος-ο/hahólos-o/::
* McsEngl.wordElln.χαχόλος-ο/hahólos-o/@wordElln,
* McsElln./hahólos-o/χαχόλος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαχόλος-ο/hahólos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαχόλος-ο/hahólos-o/@wordElln,
* McsElln.χαχόλος/hahólos/-ονομ-ενικ:χαχόλος-ο@wordElln,
* McsElln.χαχόλου/hahólu/!~γενι-ενικ:χαχόλος-ο@wordElln,
* McsElln.χαχόλο/hahólo/!~αιτι-ενικ:χαχόλος-ο@wordElln,
* McsElln.χαχόλε/hahóle/!~κλητ-ενικ:χαχόλος-ο@wordElln,
* McsElln.χαχόλοι/hahóli/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαχόλος-ο@wordElln,
* McsElln.χαχόλων/hahólon/!~γενι-πληθ:χαχόλος-ο@wordElln,
* McsElln.χαχόλους/hahólus/!~αιτι-πληθ:χαχόλος-ο@wordElln,

× base-form: χαχόλος
× base-pronunciation: /hahólos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαχόλος/hahólos/-χαχόλου/hahólu/-χαχόλο/hahólo/-χαχόλε/hahóle/-χαχόλοι/hahóli/-χαχόλων/hahólon/-χαχόλους/hahólus/-χαχόλοι/hahóli/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαχόλος

χαψί-το/hapsí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαψί-το/hapsí-to-s/@wordElln,
* McsElln./hapsí-to-s/χαψί-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαψί-το/hapsí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαψί-το/hapsí-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαψί/hapsí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαψί-το@wordElln,
* McsElln.χαψιού/hapssú/!~γενι-ενικ:χαψί-το@wordElln,
* McsElln.χαψιά/hapsiá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαψί-το@wordElln,
* McsElln.χαψιών/hapssón/!~γενι-πληθ:χαψί-το@wordElln,

× base-form: χαψί
× base-pronunciation: /hapsí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαψί/hapsí/-χαψιού/hapssú/-χαψί/hapsí/-χαψί/hapsí/-χαψιά/hapsiá/-χαψιών/hapssón/-χαψιά/hapsiá/-χαψιά/hapsiá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαψί

χαψιά-η/hapssá-i/::
* McsEngl.wordElln.χαψιά-η/hapssá-i/@wordElln,
* McsElln./hapssá-i/χαψιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαψιά-η/hapssá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαψιά-η/hapssá-i/@wordElln,
* McsElln.χαψιά/hapssá/-ονομ-ενικ:χαψιά-η@wordElln,
* McsElln.χαψιάς/hapsiás/!~γενι-ενικ:χαψιά-η@wordElln,
* McsElln.χαψιά/hapsiá/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαψιά-η@wordElln,
* McsElln.χαψιές/hapsiés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαψιά-η@wordElln,
* McsElln.χαψιών/hapssón/!~γενι-πληθ:χαψιά-η@wordElln,

× base-form: χαψιά
× base-pronunciation: /hapssá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαψιά/hapssá/-χαψιάς/hapsiás/-χαψιά/hapsiá/-χαψιά/hapsiá/-χαψιές/hapsiés/-χαψιών/hapssón/-χαψιές/hapsiés/-χαψιές/hapsiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαψιά

χαϊβάνι-το/haiváni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαϊβάνι-το/haiváni-to-s/@wordElln,
* McsElln./haiváni-to-s/χαϊβάνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαϊβάνι-το/haiváni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαϊβάνι-το/haiváni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαϊβάνι/haiváni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαϊβάνι-το@wordElln,
* McsElln.χαϊβανιού/haivannú/!~γενι-ενικ:χαϊβάνι-το@wordElln,
* McsElln.χαϊβάνια/haivánna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαϊβάνι-το@wordElln,
* McsElln.χαϊβανιών/haivannón/!~γενι-πληθ:χαϊβάνι-το@wordElln,

× base-form: χαϊβάνι
× base-pronunciation: /haiváni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαϊβάνι/haiváni/-χαϊβανιού/haivannú/-χαϊβάνι/haiváni/-χαϊβάνι/haiváni/-χαϊβάνια/haivánna/-χαϊβανιών/haivannón/-χαϊβάνια/haivánna/-χαϊβάνια/haivánna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαϊβάνι

χαϊδευτικό-το/haidheftikó-to/::
* McsEngl.wordElln.χαϊδευτικό-το/haidheftikó-to/@wordElln,
* McsElln./haidheftikó-to/χαϊδευτικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαϊδευτικό-το/haidheftikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαϊδευτικό-το/haidheftikó-to/@wordElln,
* McsElln.χαϊδευτικό/haidheftikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαϊδευτικό-το@wordElln,
* McsElln.χαϊδευτικού/haidheftikú/!~γενι-ενικ:χαϊδευτικό-το@wordElln,
* McsElln.χαϊδευτικά/haidheftiká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαϊδευτικό-το@wordElln,
* McsElln.χαϊδευτικών/haidheftikón/!~γενι-πληθ:χαϊδευτικό-το@wordElln,

× base-form: χαϊδευτικό
× base-pronunciation: /haidheftikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαϊδευτικό/haidheftikó/-χαϊδευτικού/haidheftikú/-χαϊδευτικό/haidheftikó/-χαϊδευτικό/haidheftikó/-χαϊδευτικά/haidheftiká/-χαϊδευτικών/haidheftikón/-χαϊδευτικά/haidheftiká/-χαϊδευτικά/haidheftiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαϊδευτικό

χαϊδολόγημα-το/haidholóyima-to/::
* McsEngl.wordElln.χαϊδολόγημα-το/haidholóyima-to/@wordElln,
* McsElln./haidholóyima-to/χαϊδολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαϊδολόγημα-το/haidholóyima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαϊδολόγημα-το/haidholóyima-to/@wordElln,
* McsElln.χαϊδολόγημα/haidholóyima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαϊδολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.χαϊδολογήματος/haidholoyímatos/!~γενι-ενικ:χαϊδολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.χαϊδολογήματα/haidholoyímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαϊδολόγημα-το@wordElln,
* McsElln.χαϊδολογημάτων/haidholoyimáton/!~γενι-πληθ:χαϊδολόγημα-το@wordElln,

× base-form: χαϊδολόγημα
× base-pronunciation: /haidholóyima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαϊδολόγημα/haidholóyima/-χαϊδολογήματος/haidholoyímatos/-χαϊδολόγημα/haidholóyima/-χαϊδολόγημα/haidholóyima/-χαϊδολογήματα/haidholoyímata/-χαϊδολογημάτων/haidholoyimáton/-χαϊδολογήματα/haidholoyímata/-χαϊδολογήματα/haidholoyímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαϊδολόγημα

χαϊδούκος-ο/haidhúkos-o/::
* McsEngl.wordElln.χαϊδούκος-ο/haidhúkos-o/@wordElln,
* McsElln./haidhúkos-o/χαϊδούκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαϊδούκος-ο/haidhúkos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαϊδούκος-ο/haidhúkos-o/@wordElln,
* McsElln.χαϊδούκος/haidhúkos/-ονομ-ενικ:χαϊδούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊδούκου/haidhúku/!~γενι-ενικ:χαϊδούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊδούκο/haidhúko/!~αιτι-ενικ:χαϊδούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊδούκε/haidhúke/!~κλητ-ενικ:χαϊδούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊδούκοι/haidhúki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαϊδούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊδούκων/haidhúkon/!~γενι-πληθ:χαϊδούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊδούκους/haidhúkus/!~αιτι-πληθ:χαϊδούκος-ο@wordElln,

× base-form: χαϊδούκος
× base-pronunciation: /haidhúkos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαϊδούκος/haidhúkos/-χαϊδούκου/haidhúku/-χαϊδούκο/haidhúko/-χαϊδούκε/haidhúke/-χαϊδούκοι/haidhúki/-χαϊδούκων/haidhúkon/-χαϊδούκους/haidhúkus/-χαϊδούκοι/haidhúki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαϊδούκος

χαϊδούλης-ο/haidhúlis-o/::
* McsEngl.wordElln.χαϊδούλης-ο/haidhúlis-o/@wordElln,
* McsElln./haidhúlis-o/χαϊδούλης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαϊδούλης-ο/haidhúlis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαϊδούλης-ο/haidhúlis-o/@wordElln,
* McsElln.χαϊδούλης/haidhúlis/-ονομ-ενικ:χαϊδούλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊδούλη/haidhúli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαϊδούλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊδούληδες/haidhúlidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαϊδούλης-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊδούληδων/haidhúlidhon/!~γενι-πληθ:χαϊδούλης-ο@wordElln,

× base-form: χαϊδούλης
× base-pronunciation: /haidhúlis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαϊδούλης/haidhúlis/-χαϊδούλη/haidhúli/-χαϊδούλη/haidhúli/-χαϊδούλη/haidhúli/-χαϊδούληδες/haidhúlidhes/-χαϊδούληδων/haidhúlidhon/-χαϊδούληδες/haidhúlidhes/-χαϊδούληδες/haidhúlidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαϊδούλης

χαϊμαλί-το/haimalí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χαϊμαλί-το/haimalí-to-s/@wordElln,
* McsElln./haimalí-to-s/χαϊμαλί-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαϊμαλί-το/haimalí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαϊμαλί-το/haimalí-to-s/@wordElln,
* McsElln.χαϊμαλί/haimalí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαϊμαλί-το@wordElln,
* McsElln.χαϊμαλιού/haimallú/!~γενι-ενικ:χαϊμαλί-το@wordElln,
* McsElln.χαϊμαλιά/haimallá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαϊμαλί-το@wordElln,
* McsElln.χαϊμαλιών/haimallón/!~γενι-πληθ:χαϊμαλί-το@wordElln,

× base-form: χαϊμαλί
× base-pronunciation: /haimalí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαϊμαλί/haimalí/-χαϊμαλιού/haimallú/-χαϊμαλί/haimalí/-χαϊμαλί/haimalí/-χαϊμαλιά/haimallá/-χαϊμαλιών/haimallón/-χαϊμαλιά/haimallá/-χαϊμαλιά/haimallá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαϊμαλί

χαϊντούκος-ο/haidúkos-o/::
* McsEngl.wordElln.χαϊντούκος-ο/haidúkos-o/@wordElln,
* McsElln./haidúkos-o/χαϊντούκος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαϊντούκος-ο/haidúkos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαϊντούκος-ο/haidúkos-o/@wordElln,
* McsElln.χαϊντούκος/haidúkos/-ονομ-ενικ:χαϊντούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊντούκου/haidúku/!~γενι-ενικ:χαϊντούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊντούκο/haidúko/!~αιτι-ενικ:χαϊντούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊντούκε/haidúke/!~κλητ-ενικ:χαϊντούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊντούκοι/haidúki/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χαϊντούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊντούκων/haidúkon/!~γενι-πληθ:χαϊντούκος-ο@wordElln,
* McsElln.χαϊντούκους/haidúkus/!~αιτι-πληθ:χαϊντούκος-ο@wordElln,

× base-form: χαϊντούκος
× base-pronunciation: /haidúkos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χαϊντούκος/haidúkos/-χαϊντούκου/haidúku/-χαϊντούκο/haidúko/-χαϊντούκε/haidúke/-χαϊντούκοι/haidúki/-χαϊντούκων/haidúkon/-χαϊντούκους/haidúkus/-χαϊντούκοι/haidúki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαϊντούκος

χαύνωμα-το/hávnoma-to/::
* McsEngl.wordElln.χαύνωμα-το/hávnoma-to/@wordElln,
* McsElln./hávnoma-to/χαύνωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαύνωμα-το/hávnoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαύνωμα-το/hávnoma-to/@wordElln,
* McsElln.χαύνωμα/hávnoma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαύνωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαυνώματος/havnómatos/!~γενι-ενικ:χαύνωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαυνώματα/havnómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαύνωμα-το@wordElln,
* McsElln.χαυνωμάτων/havnomáton/!~γενι-πληθ:χαύνωμα-το@wordElln,

× base-form: χαύνωμα
× base-pronunciation: /hávnoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χαύνωμα/hávnoma/-χαυνώματος/havnómatos/-χαύνωμα/hávnoma/-χαύνωμα/hávnoma/-χαυνώματα/havnómata/-χαυνωμάτων/havnomáton/-χαυνώματα/havnómata/-χαυνώματα/havnómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χαύνωμα

χαύνωση-η/hávnosi-i/::
* McsEngl.wordElln.χαύνωση-η/hávnosi-i/@wordElln,
* McsElln./hávnosi-i/χαύνωση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χαύνωση-η/hávnosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χαύνωση-η/hávnosi-i/@wordElln,
* McsElln.χαύνωση/hávnosi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χαύνωση-η@wordElln,
* McsElln.χαύνωσης/hávnosis/!~γενι-ενικ:χαύνωση-η@wordElln,
* McsElln.χαυνώσεως/havnóseos/!~γενι-ενικ:χαύνωση-η@wordElln,
* McsElln.χαυνώσεις/havnósis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χαύνωση-η@wordElln,
* McsElln.χαυνώσεων/havnóseon/!~γενι-πληθ:χαύνωση-η@wordElln,

× base-form: χαύνωση
× base-pronunciation: /hávnosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χαύνωση/hávnosi/-χαύνωσης/hávnosis/|χαυνώσεως/havnóseos/-χαύνωση/hávnosi/-χαύνωση/hávnosi/-χαυνώσεις/havnósis/-χαυνώσεων/havnóseon/-χαυνώσεις/havnósis/-χαυνώσεις/havnósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χαύνωση

χείλι-το/híli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χείλι-το/híli-to-s/@wordElln,
* McsElln./híli-to-s/χείλι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χείλι-το/híli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χείλι-το/híli-to-s/@wordElln,
* McsElln.χείλι/híli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χείλι-το@wordElln,
* McsElln.χειλιού/hillú/!~γενι-ενικ:χείλι-το@wordElln,
* McsElln.χείλια/hílla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χείλι-το@wordElln,
* McsElln.χειλιών/hillón/!~γενι-πληθ:χείλι-το@wordElln,

× base-form: χείλι
× base-pronunciation: /híli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χείλι/híli/-χειλιού/hillú/-χείλι/híli/-χείλι/híli/-χείλια/hílla/-χειλιών/hillón/-χείλια/hílla/-χείλια/hílla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χείλι

χείλος-το/hílos-to/::
* McsEngl.wordElln.χείλος-το/hílos-to/@wordElln,
* McsElln./hílos-to/χείλος-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χείλος-το/hílos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χείλος-το/hílos-to/@wordElln,
* McsElln.χείλος/hílos/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χείλος-το@wordElln,
* McsElln.χείλους/hílus/!~γενι-ενικ:χείλος-το@wordElln,
* McsElln.χείλη/híli/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χείλος-το@wordElln,
* McsElln.χειλέων/hiléon/!~γενι-πληθ:χείλος-το@wordElln,

× base-form: χείλος
× base-pronunciation: /hílos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χείλος/hílos/-χείλους/hílus/-χείλος/hílos/-χείλος/hílos/-χείλη/híli/-χειλέων/hiléon/-χείλη/híli/-χείλη/híli/
× inflection-method: nounEllnMaG3XosT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚοςΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χείλος

χείλωμα-το/híloma-to/::
* McsEngl.wordElln.χείλωμα-το/híloma-to/@wordElln,
* McsElln./híloma-to/χείλωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χείλωμα-το/híloma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χείλωμα-το/híloma-to/@wordElln,
* McsElln.χείλωμα/híloma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χείλωμα-το@wordElln,
* McsElln.χειλώματος/hilómatos/!~γενι-ενικ:χείλωμα-το@wordElln,
* McsElln.χειλώματα/hilómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χείλωμα-το@wordElln,
* McsElln.χειλωμάτων/hilomáton/!~γενι-πληθ:χείλωμα-το@wordElln,

× base-form: χείλωμα
× base-pronunciation: /híloma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χείλωμα/híloma/-χειλώματος/hilómatos/-χείλωμα/híloma/-χείλωμα/híloma/-χειλώματα/hilómata/-χειλωμάτων/hilomáton/-χειλώματα/hilómata/-χειλώματα/hilómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χείλωμα

χείμαρρος-ο/hímaros-o/::
* McsEngl.wordElln.χείμαρρος-ο/hímaros-o/@wordElln,
* McsElln./hímaros-o/χείμαρρος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χείμαρρος-ο/hímaros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χείμαρρος-ο/hímaros-o/@wordElln,
* McsElln.χείμαρρος/hímaros/-ονομ-ενικ:χείμαρρος-ο@wordElln,
* McsElln.χείμαρρου/hímaru/!~γενι-ενικ:χείμαρρος-ο@wordElln,
* McsElln.χειμάρρου/himáru/!~γενι-ενικ:χείμαρρος-ο@wordElln,
* McsElln.χείμαρρο/hímaro/!~αιτι-ενικ:χείμαρρος-ο@wordElln,
* McsElln.χείμαρρε/hímare/!~κλητ-ενικ:χείμαρρος-ο@wordElln,
* McsElln.χείμαρροι/hímari/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χείμαρρος-ο@wordElln,
* McsElln.χείμαρρων/hímaron/!~γενι-πληθ:χείμαρρος-ο@wordElln,
* McsElln.χειμάρρων/himáron/!~γενι-πληθ:χείμαρρος-ο@wordElln,
* McsElln.χείμαρρους/hímarus/!~αιτι-πληθ:χείμαρρος-ο@wordElln,
* McsElln.χειμάρρους/himárus/!~αιτι-πληθ:χείμαρρος-ο@wordElln,

× base-form: χείμαρρος
× base-pronunciation: /hímaros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χείμαρρος/hímaros/-χείμαρρου/hímaru/|χειμάρρου/himáru/-χείμαρρο/hímaro/-χείμαρρε/hímare/-χείμαρροι/hímari/-χείμαρρων/hímaron/|χειμάρρων/himáron/-χείμαρρους/hímarus/|χειμάρρους/himárus/-χείμαρροι/hímari/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χείμαρρος

χείρα-η/híra-i/::
* McsEngl.wordElln.χείρα-η/híra-i/@wordElln,
* McsElln./híra-i/χείρα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χείρα-η/híra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χείρα-η/híra-i/@wordElln,
* McsElln.χείρα/híra/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χείρα-η@wordElln,
* McsElln.χείρας/híras/!~γενι-ενικ:χείρα-η@wordElln,
* McsElln.χείρες/híres/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χείρα-η@wordElln,
* McsElln.χειρών/hirón/!~γενι-πληθ:χείρα-η@wordElln,

× base-form: χείρα
× base-pronunciation: /híra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χείρα/híra/-χείρας/híras/-χείρα/híra/-χείρα/híra/-χείρες/híres/-χειρών/hirón/-χείρες/híres/-χείρες/híres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χείρα

χεγγελιανισμός-ο/hegelianizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χεγγελιανισμός-ο/hegelianizmós-o/@wordElln,
* McsElln./hegelianizmós-o/χεγγελιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χεγγελιανισμός-ο/hegelianizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χεγγελιανισμός-ο/hegelianizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χεγγελιανισμός/hegelianizmós/-ονομ-ενικ:χεγγελιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χεγγελιανισμού/hegelianizmú/!~γενι-ενικ:χεγγελιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χεγγελιανισμό/hegelianizmó/!~αιτι-ενικ:χεγγελιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χεγγελιανισμέ/hegelianizmé/!~κλητ-ενικ:χεγγελιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χεγγελιανισμοί/hegelianizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χεγγελιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χεγγελιανισμών/hegelianizmón/!~γενι-πληθ:χεγγελιανισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χεγγελιανισμούς/hegelianizmús/!~αιτι-πληθ:χεγγελιανισμός-ο@wordElln,

× base-form: χεγγελιανισμός
× base-pronunciation: /hegelianizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χεγγελιανισμός/hegelianizmós/-χεγγελιανισμού/hegelianizmú/-χεγγελιανισμό/hegelianizmó/-χεγγελιανισμέ/hegelianizmé/-χεγγελιανισμοί/hegelianizmí/-χεγγελιανισμών/hegelianizmón/-χεγγελιανισμούς/hegelianizmús/-χεγγελιανισμοί/hegelianizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χεγγελιανισμός

χεδίβης-ο/hedhívis-o/::
* McsEngl.wordElln.χεδίβης-ο/hedhívis-o/@wordElln,
* McsElln./hedhívis-o/χεδίβης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χεδίβης-ο/hedhívis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χεδίβης-ο/hedhívis-o/@wordElln,
* McsElln.χεδίβης/hedhívis/-ονομ-ενικ:χεδίβης-ο@wordElln,
* McsElln.χεδίβη/hedhívi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χεδίβης-ο@wordElln,
* McsElln.χεδίβηδες/hedhívidhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χεδίβης-ο@wordElln,
* McsElln.χεδίβηδων/hedhívidhon/!~γενι-πληθ:χεδίβης-ο@wordElln,

× base-form: χεδίβης
× base-pronunciation: /hedhívis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χεδίβης/hedhívis/-χεδίβη/hedhívi/-χεδίβη/hedhívi/-χεδίβη/hedhívi/-χεδίβηδες/hedhívidhes/-χεδίβηδων/hedhívidhon/-χεδίβηδες/hedhívidhes/-χεδίβηδες/hedhívidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χεδίβης

χεζάς-ο/hezás-o/::
* McsEngl.wordElln.χεζάς-ο/hezás-o/@wordElln,
* McsElln./hezás-o/χεζάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χεζάς-ο/hezás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χεζάς-ο/hezás-o/@wordElln,
* McsElln.χεζάς/hezás/-ονομ-ενικ:χεζάς-ο@wordElln,
* McsElln.χεζά/hezá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χεζάς-ο@wordElln,
* McsElln.χεζάδες/hezádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χεζάς-ο@wordElln,
* McsElln.χεζάδων/hezádhon/!~γενι-πληθ:χεζάς-ο@wordElln,

× base-form: χεζάς
× base-pronunciation: /hezás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χεζάς/hezás/-χεζά/hezá/-χεζά/hezá/-χεζά/hezá/-χεζάδες/hezádhes/-χεζάδων/hezádhon/-χεζάδες/hezádhes/-χεζάδες/hezádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χεζάς

χειλάκι-το/hiláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χειλάκι-το/hiláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hiláki-to-s/χειλάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειλάκι-το/hiláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειλάκι-το/hiláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χειλάκι/hiláki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειλάκι-το@wordElln,
* McsElln.χειλάκια/hilákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειλάκι-το@wordElln,

× base-form: χειλάκι
× base-pronunciation: /hiláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειλάκι/hiláki/-∅-χειλάκι/hiláki/-χειλάκι/hiláki/-χειλάκια/hilákka/-∅-χειλάκια/hilákka/-χειλάκια/hilákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χειλάκι

χειμαδιό-το/himadhyyó-to::
* McsEngl.wordElln.χειμαδιό-το/himadhyyó-to@wordElln,
* McsElln./himadhyyó-to/χειμαδιό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειμαδιό-το/himadhyyó-to@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειμαδιό-το/himadhyyó-to@wordElln,
* McsElln.χειμαδιό/himadhyyó/-ονομ-ενικ:χειμαδιό-το@wordElln,
* McsElln.χειμαδιού/himadhyyú/!~γενι-ενικ:χειμαδιό-το@wordElln,
* McsElln.χειμαδιό/himadhió/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειμαδιό-το@wordElln,
* McsElln.χειμαδιά/himadhyyá/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειμαδιό-το@wordElln,
* McsElln.χειμαδιών/himadhyyón/!~γενι-πληθ:χειμαδιό-το@wordElln,

× base-form: χειμαδιό
× base-pronunciation: /himadhyyó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειμαδιό/himadhyyó/-χειμαδιού/himadhyyú/-χειμαδιό/himadhió/-χειμαδιό/himadhió/-χειμαδιά/himadhyyá/-χειμαδιών/himadhyyón/-χειμαδιά/himadhyyá/-χειμαδιά/himadhyyá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειμαδιό

χειμερία-η/himería-i/::
* McsEngl.wordElln.χειμερία-η/himería-i/@wordElln,
* McsElln./himería-i/χειμερία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειμερία-η/himería-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειμερία-η/himería-i/@wordElln,
* McsElln.χειμερία/himería/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειμερία-η@wordElln,
* McsElln.χειμερίας/himerías/!~γενι-ενικ:χειμερία-η@wordElln,
* McsElln.χειμερίες/himeríes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειμερία-η@wordElln,
* McsElln.χειμεριών/himerión/!~γενι-πληθ:χειμερία-η@wordElln,

× base-form: χειμερία
× base-pronunciation: /himería/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειμερία/himería/-χειμερίας/himerías/-χειμερία/himería/-χειμερία/himería/-χειμερίες/himeríes/-χειμεριών/himerión/-χειμερίες/himeríes/-χειμερίες/himeríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειμερία

χειμωνανθός-ο/himonanthós-o/::
* McsEngl.wordElln.χειμωνανθός-ο/himonanthós-o/@wordElln,
* McsElln./himonanthós-o/χειμωνανθός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειμωνανθός-ο/himonanthós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειμωνανθός-ο/himonanthós-o/@wordElln,
* McsElln.χειμωνανθός/himonanthós/-ονομ-ενικ:χειμωνανθός-ο@wordElln,
* McsElln.χειμωνανθού/himonanthú/!~γενι-ενικ:χειμωνανθός-ο@wordElln,
* McsElln.χειμωνανθό/himonanthó/!~αιτι-ενικ:χειμωνανθός-ο@wordElln,
* McsElln.χειμωνανθέ/himonanthé/!~κλητ-ενικ:χειμωνανθός-ο@wordElln,
* McsElln.χειμωνανθοί/himonanthí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χειμωνανθός-ο@wordElln,
* McsElln.χειμωνανθών/himonanthón/!~γενι-πληθ:χειμωνανθός-ο@wordElln,
* McsElln.χειμωνανθούς/himonanthús/!~αιτι-πληθ:χειμωνανθός-ο@wordElln,

× base-form: χειμωνανθός
× base-pronunciation: /himonanthós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειμωνανθός/himonanthós/-χειμωνανθού/himonanthú/-χειμωνανθό/himonanthó/-χειμωνανθέ/himonanthé/-χειμωνανθοί/himonanthí/-χειμωνανθών/himonanthón/-χειμωνανθούς/himonanthús/-χειμωνανθοί/himonanthí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειμωνανθός

χειμωνικό-το/himonikó-to/::
* McsEngl.wordElln.χειμωνικό-το/himonikó-to/@wordElln,
* McsElln./himonikó-to/χειμωνικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειμωνικό-το/himonikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειμωνικό-το/himonikó-to/@wordElln,
* McsElln.χειμωνικό/himonikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειμωνικό-το@wordElln,
* McsElln.χειμωνικού/himonikú/!~γενι-ενικ:χειμωνικό-το@wordElln,
* McsElln.χειμωνικά/himoniká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειμωνικό-το@wordElln,
* McsElln.χειμωνικών/himonikón/!~γενι-πληθ:χειμωνικό-το@wordElln,

× base-form: χειμωνικό
× base-pronunciation: /himonikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειμωνικό/himonikó/-χειμωνικού/himonikú/-χειμωνικό/himonikó/-χειμωνικό/himonikó/-χειμωνικά/himoniká/-χειμωνικών/himonikón/-χειμωνικά/himoniká/-χειμωνικά/himoniká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειμωνικό

χειμώνας-ο/himónas-o/::
* McsEngl.wordElln.χειμώνας-ο/himónas-o/@wordElln,
* McsElln./himónas-o/χειμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειμώνας-ο/himónas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειμώνας-ο/himónas-o/@wordElln,
* McsElln.χειμώνας/himónas/-ονομ-ενικ:χειμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.χειμώνα/himóna/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.χειμώνες/himónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.χειμώνων/himónon/!~γενι-πληθ:χειμώνας-ο@wordElln,

× base-form: χειμώνας
× base-pronunciation: /himónas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειμώνας/himónas/-χειμώνα/himóna/-χειμώνα/himóna/-χειμώνα/himóna/-χειμώνες/himónes/-χειμώνων/himónon/-χειμώνες/himónes/-χειμώνες/himónes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειμώνας

χειράμαξα-η/hirámaksa-i/::
* McsEngl.wordElln.χειράμαξα-η/hirámaksa-i/@wordElln,
* McsElln./hirámaksa-i/χειράμαξα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειράμαξα-η/hirámaksa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειράμαξα-η/hirámaksa-i/@wordElln,
* McsElln.χειράμαξα/hirámaksa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειράμαξα-η@wordElln,
* McsElln.χειράμαξας/hirámaksas/!~γενι-ενικ:χειράμαξα-η@wordElln,
* McsElln.χειράμαξες/hirámakses/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειράμαξα-η@wordElln,
* McsElln.χειραμαξών/hiramaksón/!~γενι-πληθ:χειράμαξα-η@wordElln,

× base-form: χειράμαξα
× base-pronunciation: /hirámaksa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειράμαξα/hirámaksa/-χειράμαξας/hirámaksas/-χειράμαξα/hirámaksa/-χειράμαξα/hirámaksa/-χειράμαξες/hirámakses/-χειραμαξών/hiramaksón/-χειράμαξες/hirámakses/-χειράμαξες/hirámakses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειράμαξα

χειρίδα-η/hirídha-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρίδα-η/hirídha-i/@wordElln,
* McsElln./hirídha-i/χειρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρίδα-η/hirídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρίδα-η/hirídha-i/@wordElln,
* McsElln.χειρίδα/hirídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρίδα-η@wordElln,
* McsElln.χειρίδας/hirídhas/!~γενι-ενικ:χειρίδα-η@wordElln,
* McsElln.χειρίδες/hirídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρίδα-η@wordElln,
* McsElln.χειρίδων/hirídhon/!~γενι-πληθ:χειρίδα-η@wordElln,

× base-form: χειρίδα
× base-pronunciation: /hirídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρίδα/hirídha/-χειρίδας/hirídhas/-χειρίδα/hirídha/-χειρίδα/hirídha/-χειρίδες/hirídhes/-χειρίδων/hirídhon/-χειρίδες/hirídhes/-χειρίδες/hirídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρίδα

χειρίστρια-η/hirístria-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρίστρια-η/hirístria-i/@wordElln,
* McsElln./hirístria-i/χειρίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρίστρια-η/hirístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρίστρια-η/hirístria-i/@wordElln,
* McsElln.χειρίστρια/hirístria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρίστρια-η@wordElln,
* McsElln.χειρίστριας/hirístrias/!~γενι-ενικ:χειρίστρια-η@wordElln,
* McsElln.χειρίστριες/hirístries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρίστρια-η@wordElln,
* McsElln.χειριστριών/hiristrión/!~γενι-πληθ:χειρίστρια-η@wordElln,

× base-form: χειρίστρια
× base-pronunciation: /hirístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρίστρια/hirístria/-χειρίστριας/hirístrias/-χειρίστρια/hirístria/-χειρίστρια/hirístria/-χειρίστριες/hirístries/-χειριστριών/hiristrión/-χειρίστριες/hirístries/-χειρίστριες/hirístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρίστρια

χειραγωγία-η/hirayoyía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειραγωγία-η/hirayoyía-i/@wordElln,
* McsElln./hirayoyía-i/χειραγωγία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειραγωγία-η/hirayoyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειραγωγία-η/hirayoyía-i/@wordElln,
* McsElln.χειραγωγία/hirayoyía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειραγωγία-η@wordElln,
* McsElln.χειραγωγίας/hirayoyías/!~γενι-ενικ:χειραγωγία-η@wordElln,
* McsElln.χειραγωγίες/hirayoyíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειραγωγία-η@wordElln,
* McsElln.χειραγωγιών/hirayoyión/!~γενι-πληθ:χειραγωγία-η@wordElln,

× base-form: χειραγωγία
× base-pronunciation: /hirayoyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειραγωγία/hirayoyía/-χειραγωγίας/hirayoyías/-χειραγωγία/hirayoyía/-χειραγωγία/hirayoyía/-χειραγωγίες/hirayoyíes/-χειραγωγιών/hirayoyión/-χειραγωγίες/hirayoyíes/-χειραγωγίες/hirayoyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειραγωγία

χειραγωγός-ο/hirayoyós-o/::
* McsEngl.wordElln.χειραγωγός-ο/hirayoyós-o/@wordElln,
* McsElln./hirayoyós-o/χειραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειραγωγός-ο/hirayoyós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειραγωγός-ο/hirayoyós-o/@wordElln,
* McsElln.χειραγωγός/hirayoyós/-ονομ-ενικ:χειραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.χειραγωγού/hirayoyú/!~γενι-ενικ:χειραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.χειραγωγό/hirayoyó/!~αιτι-ενικ:χειραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.χειραγωγέ/hirayoyé/!~κλητ-ενικ:χειραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.χειραγωγοί/hirayoyí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χειραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.χειραγωγών/hirayoyón/!~γενι-πληθ:χειραγωγός-ο@wordElln,
* McsElln.χειραγωγούς/hirayoyús/!~αιτι-πληθ:χειραγωγός-ο@wordElln,

× base-form: χειραγωγός
× base-pronunciation: /hirayoyós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειραγωγός/hirayoyós/-χειραγωγού/hirayoyú/-χειραγωγό/hirayoyó/-χειραγωγέ/hirayoyé/-χειραγωγοί/hirayoyí/-χειραγωγών/hirayoyón/-χειραγωγούς/hirayoyús/-χειραγωγοί/hirayoyí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειραγωγός

χειραγώγηση-η/hirayóyisi-i/::
* McsEngl.wordElln.χειραγώγηση-η/hirayóyisi-i/@wordElln,
* McsElln./hirayóyisi-i/χειραγώγηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειραγώγηση-η/hirayóyisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειραγώγηση-η/hirayóyisi-i/@wordElln,
* McsElln.χειραγώγηση/hirayóyisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειραγώγηση-η@wordElln,
* McsElln.χειραγώγησης/hirayóyisis/!~γενι-ενικ:χειραγώγηση-η@wordElln,
* McsElln.χειραγωγήσεως/hirayoyíseos/!~γενι-ενικ:χειραγώγηση-η@wordElln,
* McsElln.χειραγωγήσεις/hirayoyísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειραγώγηση-η@wordElln,
* McsElln.χειραγωγήσεων/hirayoyíseon/!~γενι-πληθ:χειραγώγηση-η@wordElln,

× base-form: χειραγώγηση
× base-pronunciation: /hirayóyisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειραγώγηση/hirayóyisi/-χειραγώγησης/hirayóyisis/|χειραγωγήσεως/hirayoyíseos/-χειραγώγηση/hirayóyisi/-χειραγώγηση/hirayóyisi/-χειραγωγήσεις/hirayoyísis/-χειραγωγήσεων/hirayoyíseon/-χειραγωγήσεις/hirayoyísis/-χειραγωγήσεις/hirayoyísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χειραγώγηση

χειραλικότητα-η/hiralikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.χειραλικότητα-η/hiralikótita-i/@wordElln,
* McsElln./hiralikótita-i/χειραλικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειραλικότητα-η/hiralikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειραλικότητα-η/hiralikótita-i/@wordElln,
* McsElln.χειραλικότητα/hiralikótita/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειραλικότητα-η@wordElln,
* McsElln.χειραλικότητας/hiralikótitas/!~γενι-ενικ:χειραλικότητα-η@wordElln,
* McsElln.χειραλικότητες/hiralikótites/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειραλικότητα-η@wordElln,
* McsElln.χειραλικοτήτων/hiralikotíton/!~γενι-πληθ:χειραλικότητα-η@wordElln,

× base-form: χειραλικότητα
× base-pronunciation: /hiralikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειραλικότητα/hiralikótita/-χειραλικότητας/hiralikótitas/-χειραλικότητα/hiralikótita/-χειραλικότητα/hiralikótita/-χειραλικότητες/hiralikótites/-χειραλικοτήτων/hiralikotíton/-χειραλικότητες/hiralikótites/-χειραλικότητες/hiralikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: χειραλικότητα

χειραντλία-η/hiradlía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειραντλία-η/hiradlía-i/@wordElln,
* McsElln./hiradlía-i/χειραντλία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειραντλία-η/hiradlía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειραντλία-η/hiradlía-i/@wordElln,
* McsElln.χειραντλία/hiradlía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειραντλία-η@wordElln,
* McsElln.χειραντλίας/hiradlías/!~γενι-ενικ:χειραντλία-η@wordElln,
* McsElln.χειραντλίες/hiradlíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειραντλία-η@wordElln,
* McsElln.χειραντλιών/hiradllón/!~γενι-πληθ:χειραντλία-η@wordElln,

× base-form: χειραντλία
× base-pronunciation: /hiradlía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειραντλία/hiradlía/-χειραντλίας/hiradlías/-χειραντλία/hiradlía/-χειραντλία/hiradlía/-χειραντλίες/hiradlíes/-χειραντλιών/hiradllón/-χειραντλίες/hiradlíes/-χειραντλίες/hiradlíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειραντλία

χειραφέτηση-η/hirafétisi-i/::
* McsEngl.wordElln.χειραφέτηση-η/hirafétisi-i/@wordElln,
* McsElln./hirafétisi-i/χειραφέτηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειραφέτηση-η/hirafétisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειραφέτηση-η/hirafétisi-i/@wordElln,
* McsElln.χειραφέτηση/hirafétisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειραφέτηση-η@wordElln,
* McsElln.χειραφέτησης/hirafétisis/!~γενι-ενικ:χειραφέτηση-η@wordElln,
* McsElln.χειραφετήσεως/hirafetíseos/!~γενι-ενικ:χειραφέτηση-η@wordElln,
* McsElln.χειραφετήσεις/hirafetísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειραφέτηση-η@wordElln,
* McsElln.χειραφετήσεων/hirafetíseon/!~γενι-πληθ:χειραφέτηση-η@wordElln,

× base-form: χειραφέτηση
× base-pronunciation: /hirafétisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειραφέτηση/hirafétisi/-χειραφέτησης/hirafétisis/|χειραφετήσεως/hirafetíseos/-χειραφέτηση/hirafétisi/-χειραφέτηση/hirafétisi/-χειραφετήσεις/hirafetísis/-χειραφετήσεων/hirafetíseon/-χειραφετήσεις/hirafetísis/-χειραφετήσεις/hirafetísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χειραφέτηση

χειραφεσία-η/hirafesía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειραφεσία-η/hirafesía-i/@wordElln,
* McsElln./hirafesía-i/χειραφεσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειραφεσία-η/hirafesía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειραφεσία-η/hirafesía-i/@wordElln,
* McsElln.χειραφεσία/hirafesía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειραφεσία-η@wordElln,
* McsElln.χειραφεσίας/hirafesías/!~γενι-ενικ:χειραφεσία-η@wordElln,
* McsElln.χειραφεσίες/hirafesíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειραφεσία-η@wordElln,
* McsElln.χειραφεσιών/hirafessón/!~γενι-πληθ:χειραφεσία-η@wordElln,

× base-form: χειραφεσία
× base-pronunciation: /hirafesía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειραφεσία/hirafesía/-χειραφεσίας/hirafesías/-χειραφεσία/hirafesía/-χειραφεσία/hirafesía/-χειραφεσίες/hirafesíes/-χειραφεσιών/hirafessón/-χειραφεσίες/hirafesíes/-χειραφεσίες/hirafesíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειραφεσία

χειραψία-η/hirapsía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειραψία-η/hirapsía-i/@wordElln,
* McsElln./hirapsía-i/χειραψία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειραψία-η/hirapsía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειραψία-η/hirapsía-i/@wordElln,
* McsElln.χειραψία/hirapsía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειραψία-η@wordElln,
* McsElln.χειραψίας/hirapsías/!~γενι-ενικ:χειραψία-η@wordElln,
* McsElln.χειραψίες/hirapsíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειραψία-η@wordElln,
* McsElln.χειραψιών/hirapsión/!~γενι-πληθ:χειραψία-η@wordElln,

× base-form: χειραψία
× base-pronunciation: /hirapsía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειραψία/hirapsía/-χειραψίας/hirapsías/-χειραψία/hirapsía/-χειραψία/hirapsía/-χειραψίες/hirapsíes/-χειραψιών/hirapsión/-χειραψίες/hirapsíes/-χειραψίες/hirapsíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειραψία

χειρισμός-ο/hirizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χειρισμός-ο/hirizmós-o/@wordElln,
* McsElln./hirizmós-o/χειρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρισμός-ο/hirizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρισμός-ο/hirizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χειρισμός/hirizmós/-ονομ-ενικ:χειρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρισμού/hirizmú/!~γενι-ενικ:χειρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρισμό/hirizmó/!~αιτι-ενικ:χειρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρισμέ/hirizmé/!~κλητ-ενικ:χειρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρισμοί/hirizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χειρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρισμών/hirizmón/!~γενι-πληθ:χειρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρισμούς/hirizmús/!~αιτι-πληθ:χειρισμός-ο@wordElln,

× base-form: χειρισμός
× base-pronunciation: /hirizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειρισμός/hirizmós/-χειρισμού/hirizmú/-χειρισμό/hirizmó/-χειρισμέ/hirizmé/-χειρισμοί/hirizmí/-χειρισμών/hirizmón/-χειρισμούς/hirizmús/-χειρισμοί/hirizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρισμός

χειριστήριο-το/hiristírio-to/::
* McsEngl.wordElln.χειριστήριο-το/hiristírio-to/@wordElln,
* McsElln./hiristírio-to/χειριστήριο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειριστήριο-το/hiristírio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειριστήριο-το/hiristírio-to/@wordElln,
* McsElln.χειριστήριο/hiristírio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειριστήριο-το@wordElln,
* McsElln.χειριστήριου/hiristíriu/!~γενι-ενικ:χειριστήριο-το@wordElln,
* McsElln.χειριστηρίου/hiristiríu/!~γενι-ενικ:χειριστήριο-το@wordElln,
* McsElln.χειριστήρια/hiristíria/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειριστήριο-το@wordElln,
* McsElln.χειριστήριων/hiristírion/!~γενι-πληθ:χειριστήριο-το@wordElln,
* McsElln.χειριστηρίων/hiristiríon/!~γενι-πληθ:χειριστήριο-το@wordElln,

× base-form: χειριστήριο
× base-pronunciation: /hiristírio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειριστήριο/hiristírio/-χειριστήριου/hiristíriu/|χειριστηρίου/hiristiríu/-χειριστήριο/hiristírio/-χειριστήριο/hiristírio/-χειριστήρια/hiristíria/-χειριστήριων/hiristírion/|χειριστηρίων/hiristiríon/-χειριστήρια/hiristíria/-χειριστήρια/hiristíria/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χειριστήριο

χειριστής-ο/hiristís-o/::
* McsEngl.wordElln.χειριστής-ο/hiristís-o/@wordElln,
* McsElln./hiristís-o/χειριστής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειριστής-ο/hiristís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειριστής-ο/hiristís-o/@wordElln,
* McsElln.χειριστής/hiristís/-ονομ-ενικ:χειριστής-ο@wordElln,
* McsElln.χειριστή/hiristí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειριστής-ο@wordElln,
* McsElln.χειριστές/hiristés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειριστής-ο@wordElln,
* McsElln.χειριστών/hiristón/!~γενι-πληθ:χειριστής-ο@wordElln,

× base-form: χειριστής
× base-pronunciation: /hiristís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειριστής/hiristís/-χειριστή/hiristí/-χειριστή/hiristí/-χειριστή/hiristí/-χειριστές/hiristés/-χειριστών/hiristón/-χειριστές/hiristés/-χειριστές/hiristés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειριστής

χειροβομβίδα-η/hirovomvídha-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροβομβίδα-η/hirovomvídha-i/@wordElln,
* McsElln./hirovomvídha-i/χειροβομβίδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροβομβίδα-η/hirovomvídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροβομβίδα-η/hirovomvídha-i/@wordElln,
* McsElln.χειροβομβίδα/hirovomvídha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροβομβίδα-η@wordElln,
* McsElln.χειροβομβίδας/hirovomvídhas/!~γενι-ενικ:χειροβομβίδα-η@wordElln,
* McsElln.χειροβομβίδες/hirovomvídhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροβομβίδα-η@wordElln,
* McsElln.χειροβομβίδων/hirovomvídhon/!~γενι-πληθ:χειροβομβίδα-η@wordElln,

× base-form: χειροβομβίδα
× base-pronunciation: /hirovomvídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροβομβίδα/hirovomvídha/-χειροβομβίδας/hirovomvídhas/-χειροβομβίδα/hirovomvídha/-χειροβομβίδα/hirovomvídha/-χειροβομβίδες/hirovomvídhes/-χειροβομβίδων/hirovomvídhon/-χειροβομβίδες/hirovomvídhes/-χειροβομβίδες/hirovomvídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροβομβίδα

χειροδιαλογή-η/hirodhialoyí-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροδιαλογή-η/hirodhialoyí-i/@wordElln,
* McsElln./hirodhialoyí-i/χειροδιαλογή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροδιαλογή-η/hirodhialoyí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροδιαλογή-η/hirodhialoyí-i/@wordElln,
* McsElln.χειροδιαλογή/hirodhialoyí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροδιαλογή-η@wordElln,
* McsElln.χειροδιαλογής/hirodhialoyís/!~γενι-ενικ:χειροδιαλογή-η@wordElln,
* McsElln.χειροδιαλογές/hirodhialoyés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροδιαλογή-η@wordElln,
* McsElln.χειροδιαλογών/hirodhialoyón/!~γενι-πληθ:χειροδιαλογή-η@wordElln,

× base-form: χειροδιαλογή
× base-pronunciation: /hirodhialoyí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροδιαλογή/hirodhialoyí/-χειροδιαλογής/hirodhialoyís/-χειροδιαλογή/hirodhialoyí/-χειροδιαλογή/hirodhialoyí/-χειροδιαλογές/hirodhialoyés/-χειροδιαλογών/hirodhialoyón/-χειροδιαλογές/hirodhialoyés/-χειροδιαλογές/hirodhialoyés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροδιαλογή

χειροδικία-η/hirodhikía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροδικία-η/hirodhikía-i/@wordElln,
* McsElln./hirodhikía-i/χειροδικία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροδικία-η/hirodhikía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροδικία-η/hirodhikía-i/@wordElln,
* McsElln.χειροδικία/hirodhikía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροδικία-η@wordElln,
* McsElln.χειροδικίας/hirodhikías/!~γενι-ενικ:χειροδικία-η@wordElln,
* McsElln.χειροδικίες/hirodhikíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροδικία-η@wordElln,
* McsElln.χειροδικιών/hirodhikkón/!~γενι-πληθ:χειροδικία-η@wordElln,

× base-form: χειροδικία
× base-pronunciation: /hirodhikía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροδικία/hirodhikía/-χειροδικίας/hirodhikías/-χειροδικία/hirodhikía/-χειροδικία/hirodhikía/-χειροδικίες/hirodhikíes/-χειροδικιών/hirodhikkón/-χειροδικίες/hirodhikíes/-χειροδικίες/hirodhikíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροδικία

χειροθεσία-η/hirothesía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροθεσία-η/hirothesía-i/@wordElln,
* McsElln./hirothesía-i/χειροθεσία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροθεσία-η/hirothesía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροθεσία-η/hirothesía-i/@wordElln,
* McsElln.χειροθεσία/hirothesía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροθεσία-η@wordElln,
* McsElln.χειροθεσίας/hirothesías/!~γενι-ενικ:χειροθεσία-η@wordElln,
* McsElln.χειροθεσίες/hirothesíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροθεσία-η@wordElln,
* McsElln.χειροθεσιών/hirothessón/!~γενι-πληθ:χειροθεσία-η@wordElln,

× base-form: χειροθεσία
× base-pronunciation: /hirothesía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροθεσία/hirothesía/-χειροθεσίας/hirothesías/-χειροθεσία/hirothesía/-χειροθεσία/hirothesía/-χειροθεσίες/hirothesíes/-χειροθεσιών/hirothessón/-χειροθεσίες/hirothesíes/-χειροθεσίες/hirothesíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροθεσία

χειροκαλλιέργεια-η/hirokaliéryia-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροκαλλιέργεια-η/hirokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln./hirokaliéryia-i/χειροκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροκαλλιέργεια-η/hirokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροκαλλιέργεια-η/hirokaliéryia-i/@wordElln,
* McsElln.χειροκαλλιέργεια/hirokaliéryia/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.χειροκαλλιέργειας/hirokaliéryias/!~γενι-ενικ:χειροκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.χειροκαλλιέργειες/hirokaliéryies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροκαλλιέργεια-η@wordElln,
* McsElln.χειροκαλλιεργειών/hirokalieryión/!~γενι-πληθ:χειροκαλλιέργεια-η@wordElln,

× base-form: χειροκαλλιέργεια
× base-pronunciation: /hirokaliéryia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροκαλλιέργεια/hirokaliéryia/-χειροκαλλιέργειας/hirokaliéryias/-χειροκαλλιέργεια/hirokaliéryia/-χειροκαλλιέργεια/hirokaliéryia/-χειροκαλλιέργειες/hirokaliéryies/-χειροκαλλιεργειών/hirokalieryión/-χειροκαλλιέργειες/hirokaliéryies/-χειροκαλλιέργειες/hirokaliéryies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροκαλλιέργεια

χειροκροτητής-ο/hirokrotitís-o/::
* McsEngl.wordElln.χειροκροτητής-ο/hirokrotitís-o/@wordElln,
* McsElln./hirokrotitís-o/χειροκροτητής-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροκροτητής-ο/hirokrotitís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροκροτητής-ο/hirokrotitís-o/@wordElln,
* McsElln.χειροκροτητής/hirokrotitís/-ονομ-ενικ:χειροκροτητής-ο@wordElln,
* McsElln.χειροκροτητή/hirokrotití/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροκροτητής-ο@wordElln,
* McsElln.χειροκροτητές/hirokrotités/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροκροτητής-ο@wordElln,
* McsElln.χειροκροτητών/hirokrotitón/!~γενι-πληθ:χειροκροτητής-ο@wordElln,

× base-form: χειροκροτητής
× base-pronunciation: /hirokrotitís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειροκροτητής/hirokrotitís/-χειροκροτητή/hirokrotití/-χειροκροτητή/hirokrotití/-χειροκροτητή/hirokrotití/-χειροκροτητές/hirokrotités/-χειροκροτητών/hirokrotitón/-χειροκροτητές/hirokrotités/-χειροκροτητές/hirokrotités/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροκροτητής

χειροκρόταλο-το/hirokrótalo-to/::
* McsEngl.wordElln.χειροκρόταλο-το/hirokrótalo-to/@wordElln,
* McsElln./hirokrótalo-to/χειροκρόταλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροκρόταλο-το/hirokrótalo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροκρόταλο-το/hirokrótalo-to/@wordElln,
* McsElln.χειροκρόταλο/hirokrótalo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροκρόταλο-το@wordElln,
* McsElln.χειροκρόταλου/hirokrótalu/!~γενι-ενικ:χειροκρόταλο-το@wordElln,
* McsElln.χειροκρόταλα/hirokrótala/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροκρόταλο-το@wordElln,
* McsElln.χειροκρόταλων/hirokrótalon/!~γενι-πληθ:χειροκρόταλο-το@wordElln,

× base-form: χειροκρόταλο
× base-pronunciation: /hirokrótalo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειροκρόταλο/hirokrótalo/-χειροκρόταλου/hirokrótalu/-χειροκρόταλο/hirokrótalo/-χειροκρόταλο/hirokrótalo/-χειροκρόταλα/hirokrótala/-χειροκρόταλων/hirokrótalon/-χειροκρόταλα/hirokrótala/-χειροκρόταλα/hirokrótala/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροκρόταλο

χειροκρότημα-το/hirokrótima-to/::
* McsEngl.wordElln.χειροκρότημα-το/hirokrótima-to/@wordElln,
* McsElln./hirokrótima-to/χειροκρότημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροκρότημα-το/hirokrótima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροκρότημα-το/hirokrótima-to/@wordElln,
* McsElln.χειροκρότημα/hirokrótima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροκρότημα-το@wordElln,
* McsElln.χειροκροτήματος/hirokrotímatos/!~γενι-ενικ:χειροκρότημα-το@wordElln,
* McsElln.χειροκροτήματα/hirokrotímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροκρότημα-το@wordElln,
* McsElln.χειροκροτημάτων/hirokrotimáton/!~γενι-πληθ:χειροκρότημα-το@wordElln,

× base-form: χειροκρότημα
× base-pronunciation: /hirokrótima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειροκρότημα/hirokrótima/-χειροκροτήματος/hirokrotímatos/-χειροκρότημα/hirokrótima/-χειροκρότημα/hirokrótima/-χειροκροτήματα/hirokrotímata/-χειροκροτημάτων/hirokrotimáton/-χειροκροτήματα/hirokrotímata/-χειροκροτήματα/hirokrotímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροκρότημα

χειρολαβή-η/hirolaví-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρολαβή-η/hirolaví-i/@wordElln,
* McsElln./hirolaví-i/χειρολαβή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρολαβή-η/hirolaví-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρολαβή-η/hirolaví-i/@wordElln,
* McsElln.χειρολαβή/hirolaví/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρολαβή-η@wordElln,
* McsElln.χειρολαβής/hirolavís/!~γενι-ενικ:χειρολαβή-η@wordElln,
* McsElln.χειρολαβές/hirolavés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρολαβή-η@wordElln,
* McsElln.χειρολαβών/hirolavón/!~γενι-πληθ:χειρολαβή-η@wordElln,

× base-form: χειρολαβή
× base-pronunciation: /hirolaví/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρολαβή/hirolaví/-χειρολαβής/hirolavís/-χειρολαβή/hirolaví/-χειρολαβή/hirolaví/-χειρολαβές/hirolavés/-χειρολαβών/hirolavón/-χειρολαβές/hirolavés/-χειρολαβές/hirolavés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρολαβή

χειρομάλαξη-η/hiromálaksi-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρομάλαξη-η/hiromálaksi-i/@wordElln,
* McsElln./hiromálaksi-i/χειρομάλαξη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρομάλαξη-η/hiromálaksi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρομάλαξη-η/hiromálaksi-i/@wordElln,
* McsElln.χειρομάλαξη/hiromálaksi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρομάλαξη-η@wordElln,
* McsElln.χειρομάλαξης/hiromálaksis/!~γενι-ενικ:χειρομάλαξη-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαλάξεως/hiromalákseos/!~γενι-ενικ:χειρομάλαξη-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαλάξεις/hiromaláksis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρομάλαξη-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαλάξεων/hiromalákseon/!~γενι-πληθ:χειρομάλαξη-η@wordElln,

× base-form: χειρομάλαξη
× base-pronunciation: /hiromálaksi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρομάλαξη/hiromálaksi/-χειρομάλαξης/hiromálaksis/|χειρομαλάξεως/hiromalákseos/-χειρομάλαξη/hiromálaksi/-χειρομάλαξη/hiromálaksi/-χειρομαλάξεις/hiromaláksis/-χειρομαλάξεων/hiromalákseon/-χειρομαλάξεις/hiromaláksis/-χειρομαλάξεις/hiromaláksis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χειρομάλαξη

χειρομάντισσα-η/hiromádisa-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρομάντισσα-η/hiromádisa-i/@wordElln,
* McsElln./hiromádisa-i/χειρομάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρομάντισσα-η/hiromádisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρομάντισσα-η/hiromádisa-i/@wordElln,
* McsElln.χειρομάντισσα/hiromádisa/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρομάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.χειρομάντισσας/hiromádisas/!~γενι-ενικ:χειρομάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.χειρομάντισσες/hiromádises/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρομάντισσα-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαντισσών/hiromadisón/!~γενι-πληθ:χειρομάντισσα-η@wordElln,

× base-form: χειρομάντισσα
× base-pronunciation: /hiromádisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρομάντισσα/hiromádisa/-χειρομάντισσας/hiromádisas/-χειρομάντισσα/hiromádisa/-χειρομάντισσα/hiromádisa/-χειρομάντισσες/hiromádises/-χειρομαντισσών/hiromadisón/-χειρομάντισσες/hiromádises/-χειρομάντισσες/hiromádises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρομάντισσα

χειρομάχος-ο/hiromáhos-o/::
* McsEngl.wordElln.χειρομάχος-ο/hiromáhos-o/@wordElln,
* McsElln./hiromáhos-o/χειρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρομάχος-ο/hiromáhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρομάχος-ο/hiromáhos-o/@wordElln,
* McsElln.χειρομάχος/hiromáhos/-ονομ-ενικ:χειρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χειρομάχου/hiromáhu/!~γενι-ενικ:χειρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χειρομάχο/hiromáho/!~αιτι-ενικ:χειρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χειρομάχε/hiromáhe/!~κλητ-ενικ:χειρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χειρομάχοι/hiromáhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χειρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χειρομάχων/hiromáhon/!~γενι-πληθ:χειρομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χειρομάχους/hiromáhus/!~αιτι-πληθ:χειρομάχος-ο@wordElln,

× base-form: χειρομάχος
× base-pronunciation: /hiromáhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειρομάχος/hiromáhos/-χειρομάχου/hiromáhu/-χειρομάχο/hiromáho/-χειρομάχε/hiromáhe/-χειρομάχοι/hiromáhi/-χειρομάχων/hiromáhon/-χειρομάχους/hiromáhus/-χειρομάχοι/hiromáhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρομάχος

χειρομαλάκτης-ο/hiromaláktis-o/::
* McsEngl.wordElln.χειρομαλάκτης-ο/hiromaláktis-o/@wordElln,
* McsElln./hiromaláktis-o/χειρομαλάκτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρομαλάκτης-ο/hiromaláktis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρομαλάκτης-ο/hiromaláktis-o/@wordElln,
* McsElln.χειρομαλάκτης/hiromaláktis/-ονομ-ενικ:χειρομαλάκτης-ο@wordElln,
* McsElln.χειρομαλάκτη/hiromalákti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρομαλάκτης-ο@wordElln,
* McsElln.χειρομαλάκτες/hiromaláktes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρομαλάκτης-ο@wordElln,
* McsElln.χειρομαλακτών/hiromalaktón/!~γενι-πληθ:χειρομαλάκτης-ο@wordElln,

× base-form: χειρομαλάκτης
× base-pronunciation: /hiromaláktis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειρομαλάκτης/hiromaláktis/-χειρομαλάκτη/hiromalákti/-χειρομαλάκτη/hiromalákti/-χειρομαλάκτη/hiromalákti/-χειρομαλάκτες/hiromaláktes/-χειρομαλακτών/hiromalaktón/-χειρομαλάκτες/hiromaláktes/-χειρομαλάκτες/hiromaláktes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρομαλάκτης

χειρομαλάκτρια-η/hiromaláktria-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρομαλάκτρια-η/hiromaláktria-i/@wordElln,
* McsElln./hiromaláktria-i/χειρομαλάκτρια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρομαλάκτρια-η/hiromaláktria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρομαλάκτρια-η/hiromaláktria-i/@wordElln,
* McsElln.χειρομαλάκτρια/hiromaláktria/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρομαλάκτρια-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαλάκτριας/hiromaláktrias/!~γενι-ενικ:χειρομαλάκτρια-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαλάκτριες/hiromaláktries/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρομαλάκτρια-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαλακτριών/hiromalaktrión/!~γενι-πληθ:χειρομαλάκτρια-η@wordElln,

× base-form: χειρομαλάκτρια
× base-pronunciation: /hiromaláktria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρομαλάκτρια/hiromaláktria/-χειρομαλάκτριας/hiromaláktrias/-χειρομαλάκτρια/hiromaláktria/-χειρομαλάκτρια/hiromaláktria/-χειρομαλάκτριες/hiromaláktries/-χειρομαλακτριών/hiromalaktrión/-χειρομαλάκτριες/hiromaláktries/-χειρομαλάκτριες/hiromaláktries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρομαλάκτρια

χειρομαντία-η/hiromadía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρομαντία-η/hiromadía-i/@wordElln,
* McsElln./hiromadía-i/χειρομαντία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρομαντία-η/hiromadía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρομαντία-η/hiromadía-i/@wordElln,
* McsElln.χειρομαντία/hiromadía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρομαντία-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαντίας/hiromadías/!~γενι-ενικ:χειρομαντία-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαντίες/hiromadíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρομαντία-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαντιών/hiromadyyón/!~γενι-πληθ:χειρομαντία-η@wordElln,

× base-form: χειρομαντία
× base-pronunciation: /hiromadía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρομαντία/hiromadía/-χειρομαντίας/hiromadías/-χειρομαντία/hiromadía/-χειρομαντία/hiromadía/-χειρομαντίες/hiromadíes/-χειρομαντιών/hiromadyyón/-χειρομαντίες/hiromadíes/-χειρομαντίες/hiromadíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρομαντία

χειρομαντεία-η/hiromadía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρομαντεία-η/hiromadía-i/@wordElln,
* McsElln./hiromadía-i/χειρομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρομαντεία-η/hiromadía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρομαντεία-η/hiromadía-i/@wordElln,
* McsElln.χειρομαντεία/hiromadía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαντείας/hiromadías/!~γενι-ενικ:χειρομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαντείες/hiromadíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρομαντεία-η@wordElln,
* McsElln.χειρομαντειών/hiromadión/!~γενι-πληθ:χειρομαντεία-η@wordElln,

× base-form: χειρομαντεία
× base-pronunciation: /hiromadía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρομαντεία/hiromadía/-χειρομαντείας/hiromadías/-χειρομαντεία/hiromadía/-χειρομαντεία/hiromadía/-χειρομαντείες/hiromadíes/-χειρομαντειών/hiromadión/-χειρομαντείες/hiromadíes/-χειρομαντείες/hiromadíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρομαντεία

χειρομορφία-η/hiromorfía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρομορφία-η/hiromorfía-i/@wordElln,
* McsElln./hiromorfía-i/χειρομορφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρομορφία-η/hiromorfía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρομορφία-η/hiromorfía-i/@wordElln,
* McsElln.χειρομορφία/hiromorfía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρομορφία-η@wordElln,
* McsElln.χειρομορφίας/hiromorfías/!~γενι-ενικ:χειρομορφία-η@wordElln,
* McsElln.χειρομορφίες/hiromorfíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρομορφία-η@wordElln,
* McsElln.χειρομορφιών/hiromorfión/!~γενι-πληθ:χειρομορφία-η@wordElln,

× base-form: χειρομορφία
× base-pronunciation: /hiromorfía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρομορφία/hiromorfía/-χειρομορφίας/hiromorfías/-χειρομορφία/hiromorfía/-χειρομορφία/hiromorfía/-χειρομορφίες/hiromorfíes/-χειρομορφιών/hiromorfión/-χειρομορφίες/hiromorfíes/-χειρομορφίες/hiromorfíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρομορφία

χειρονομία-η/hironomía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρονομία-η/hironomía-i/@wordElln,
* McsElln./hironomía-i/χειρονομία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρονομία-η/hironomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρονομία-η/hironomía-i/@wordElln,
* McsElln.χειρονομία/hironomía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρονομία-η@wordElln,
* McsElln.χειρονομίας/hironomías/!~γενι-ενικ:χειρονομία-η@wordElln,
* McsElln.χειρονομίες/hironomíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρονομία-η@wordElln,
* McsElln.χειρονομιών/hironomión/!~γενι-πληθ:χειρονομία-η@wordElln,

× base-form: χειρονομία
× base-pronunciation: /hironomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρονομία/hironomía/-χειρονομίας/hironomías/-χειρονομία/hironomía/-χειρονομία/hironomía/-χειρονομίες/hironomíes/-χειρονομιών/hironomión/-χειρονομίες/hironomíes/-χειρονομίες/hironomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρονομία

χειροπέδα-η/hiropédha-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροπέδα-η/hiropédha-i/@wordElln,
* McsElln./hiropédha-i/χειροπέδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροπέδα-η/hiropédha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροπέδα-η/hiropédha-i/@wordElln,
* McsElln.χειροπέδα/hiropédha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροπέδα-η@wordElln,
* McsElln.χειροπέδας/hiropédhas/!~γενι-ενικ:χειροπέδα-η@wordElln,
* McsElln.χειροπέδες/hiropédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροπέδα-η@wordElln,

× base-form: χειροπέδα
× base-pronunciation: /hiropédha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροπέδα/hiropédha/-χειροπέδας/hiropédhas/-χειροπέδα/hiropédha/-χειροπέδα/hiropédha/-χειροπέδες/hiropédhes/-∅-χειροπέδες/hiropédhes/-χειροπέδες/hiropédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χειροπέδα

χειροπέδη-η/hiropédhi-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροπέδη-η/hiropédhi-i/@wordElln,
* McsElln./hiropédhi-i/χειροπέδη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροπέδη-η/hiropédhi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροπέδη-η/hiropédhi-i/@wordElln,
* McsElln.χειροπέδη/hiropédhi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροπέδη-η@wordElln,
* McsElln.χειροπέδης/hiropédhis/!~γενι-ενικ:χειροπέδη-η@wordElln,
* McsElln.χειροπέδες/hiropédhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροπέδη-η@wordElln,

× base-form: χειροπέδη
× base-pronunciation: /hiropédhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροπέδη/hiropédhi/-χειροπέδης/hiropédhis/-χειροπέδη/hiropédhi/-χειροπέδη/hiropédhi/-χειροπέδες/hiropédhes/-∅-χειροπέδες/hiropédhes/-χειροπέδες/hiropédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χειροπέδη

χειροπρακτική-η/hiropraktikí-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροπρακτική-η/hiropraktikí-i/@wordElln,
* McsElln./hiropraktikí-i/χειροπρακτική-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροπρακτική-η/hiropraktikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροπρακτική-η/hiropraktikí-i/@wordElln,
* McsElln.χειροπρακτική/hiropraktikí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροπρακτική-η@wordElln,
* McsElln.χειροπρακτικής/hiropraktikís/!~γενι-ενικ:χειροπρακτική-η@wordElln,
* McsElln.χειροπρακτικές/hiropraktikés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροπρακτική-η@wordElln,
* McsElln.χειροπρακτικών/hiropraktikón/!~γενι-πληθ:χειροπρακτική-η@wordElln,

× base-form: χειροπρακτική
× base-pronunciation: /hiropraktikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροπρακτική/hiropraktikí/-χειροπρακτικής/hiropraktikís/-χειροπρακτική/hiropraktikí/-χειροπρακτική/hiropraktikí/-χειροπρακτικές/hiropraktikés/-χειροπρακτικών/hiropraktikón/-χειροπρακτικές/hiropraktikés/-χειροπρακτικές/hiropraktikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροπρακτική

χειροστρόφαλος-ο/hirostrófalos-o/::
* McsEngl.wordElln.χειροστρόφαλος-ο/hirostrófalos-o/@wordElln,
* McsElln./hirostrófalos-o/χειροστρόφαλος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροστρόφαλος-ο/hirostrófalos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροστρόφαλος-ο/hirostrófalos-o/@wordElln,
* McsElln.χειροστρόφαλος/hirostrófalos/-ονομ-ενικ:χειροστρόφαλος-ο@wordElln,
* McsElln.χειροστρόφαλου/hirostrófalu/!~γενι-ενικ:χειροστρόφαλος-ο@wordElln,
* McsElln.χειροστρόφαλο/hirostrófalo/!~αιτι-ενικ:χειροστρόφαλος-ο@wordElln,
* McsElln.χειροστρόφαλε/hirostrófale/!~κλητ-ενικ:χειροστρόφαλος-ο@wordElln,
* McsElln.χειροστρόφαλοι/hirostrófali/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χειροστρόφαλος-ο@wordElln,
* McsElln.χειροστρόφαλων/hirostrófalon/!~γενι-πληθ:χειροστρόφαλος-ο@wordElln,
* McsElln.χειροστρόφαλους/hirostrófalus/!~αιτι-πληθ:χειροστρόφαλος-ο@wordElln,

× base-form: χειροστρόφαλος
× base-pronunciation: /hirostrófalos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειροστρόφαλος/hirostrófalos/-χειροστρόφαλου/hirostrófalu/-χειροστρόφαλο/hirostrófalo/-χειροστρόφαλε/hirostrófale/-χειροστρόφαλοι/hirostrófali/-χειροστρόφαλων/hirostrófalon/-χειροστρόφαλους/hirostrófalus/-χειροστρόφαλοι/hirostrófali/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροστρόφαλος

χειροσφαίριση-η/hirosférisi-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροσφαίριση-η/hirosférisi-i/@wordElln,
* McsElln./hirosférisi-i/χειροσφαίριση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροσφαίριση-η/hirosférisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροσφαίριση-η/hirosférisi-i/@wordElln,
* McsElln.χειροσφαίριση/hirosférisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροσφαίριση-η@wordElln,
* McsElln.χειροσφαίρισης/hirosférisis/!~γενι-ενικ:χειροσφαίριση-η@wordElln,
* McsElln.χειροσφαιρίσεως/hirosferíseos/!~γενι-ενικ:χειροσφαίριση-η@wordElln,
* McsElln.χειροσφαιρίσεις/hirosferísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροσφαίριση-η@wordElln,
* McsElln.χειροσφαιρίσεων/hirosferíseon/!~γενι-πληθ:χειροσφαίριση-η@wordElln,

× base-form: χειροσφαίριση
× base-pronunciation: /hirosférisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροσφαίριση/hirosférisi/-χειροσφαίρισης/hirosférisis/|χειροσφαιρίσεως/hirosferíseos/-χειροσφαίριση/hirosférisi/-χειροσφαίριση/hirosférisi/-χειροσφαιρίσεις/hirosferísis/-χειροσφαιρίσεων/hirosferíseon/-χειροσφαιρίσεις/hirosferísis/-χειροσφαιρίσεις/hirosferísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χειροσφαίριση

χειροτέρευση-η/hirotérefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροτέρευση-η/hirotérefsi-i/@wordElln,
* McsElln./hirotérefsi-i/χειροτέρευση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροτέρευση-η/hirotérefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροτέρευση-η/hirotérefsi-i/@wordElln,
* McsElln.χειροτέρευση/hirotérefsi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροτέρευση-η@wordElln,
* McsElln.χειροτέρευσης/hirotérefsis/!~γενι-ενικ:χειροτέρευση-η@wordElln,
* McsElln.χειροτερεύσεως/hiroteréfseos/!~γενι-ενικ:χειροτέρευση-η@wordElln,
* McsElln.χειροτερεύσεις/hiroteréfsis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροτέρευση-η@wordElln,
* McsElln.χειροτερεύσεων/hiroteréfseon/!~γενι-πληθ:χειροτέρευση-η@wordElln,

× base-form: χειροτέρευση
× base-pronunciation: /hirotérefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροτέρευση/hirotérefsi/-χειροτέρευσης/hirotérefsis/|χειροτερεύσεως/hiroteréfseos/-χειροτέρευση/hirotérefsi/-χειροτέρευση/hirotérefsi/-χειροτερεύσεις/hiroteréfsis/-χειροτερεύσεων/hiroteréfseon/-χειροτερεύσεις/hiroteréfsis/-χειροτερεύσεις/hiroteréfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χειροτέρευση

χειροτέχνημα-το/hirotéhnima-to/::
* McsEngl.wordElln.χειροτέχνημα-το/hirotéhnima-to/@wordElln,
* McsElln./hirotéhnima-to/χειροτέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροτέχνημα-το/hirotéhnima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροτέχνημα-το/hirotéhnima-to/@wordElln,
* McsElln.χειροτέχνημα/hirotéhnima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροτέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνήματος/hirotehnímatos/!~γενι-ενικ:χειροτέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνήματα/hirotehnímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροτέχνημα-το@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνημάτων/hirotehnimáton/!~γενι-πληθ:χειροτέχνημα-το@wordElln,

× base-form: χειροτέχνημα
× base-pronunciation: /hirotéhnima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειροτέχνημα/hirotéhnima/-χειροτεχνήματος/hirotehnímatos/-χειροτέχνημα/hirotéhnima/-χειροτέχνημα/hirotéhnima/-χειροτεχνήματα/hirotehnímata/-χειροτεχνημάτων/hirotehnimáton/-χειροτεχνήματα/hirotehnímata/-χειροτεχνήματα/hirotehnímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροτέχνημα

χειροτέχνης-ο/hirotéhnis-o/::
* McsEngl.wordElln.χειροτέχνης-ο/hirotéhnis-o/@wordElln,
* McsElln./hirotéhnis-o/χειροτέχνης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροτέχνης-ο/hirotéhnis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροτέχνης-ο/hirotéhnis-o/@wordElln,
* McsElln.χειροτέχνης/hirotéhnis/-ονομ-ενικ:χειροτέχνης-ο@wordElln,
* McsElln.χειροτέχνη/hirotéhni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροτέχνης-ο@wordElln,
* McsElln.χειροτέχνες/hirotéhnes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροτέχνης-ο@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνών/hirotehnón/!~γενι-πληθ:χειροτέχνης-ο@wordElln,

× base-form: χειροτέχνης
× base-pronunciation: /hirotéhnis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειροτέχνης/hirotéhnis/-χειροτέχνη/hirotéhni/-χειροτέχνη/hirotéhni/-χειροτέχνη/hirotéhni/-χειροτέχνες/hirotéhnes/-χειροτεχνών/hirotehnón/-χειροτέχνες/hirotéhnes/-χειροτέχνες/hirotéhnes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροτέχνης

χειροτεχνία-η/hirotehnía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροτεχνία-η/hirotehnía-i/@wordElln,
* McsElln./hirotehnía-i/χειροτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροτεχνία-η/hirotehnía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροτεχνία-η/hirotehnía-i/@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνία/hirotehnía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνίας/hirotehnías/!~γενι-ενικ:χειροτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνίες/hirotehníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροτεχνία-η@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνιών/hirotehnión/!~γενι-πληθ:χειροτεχνία-η@wordElln,

× base-form: χειροτεχνία
× base-pronunciation: /hirotehnía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροτεχνία/hirotehnía/-χειροτεχνίας/hirotehnías/-χειροτεχνία/hirotehnía/-χειροτεχνία/hirotehnía/-χειροτεχνίες/hirotehníes/-χειροτεχνιών/hirotehnión/-χειροτεχνίες/hirotehníes/-χειροτεχνίες/hirotehníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροτεχνία

χειροτεχνείο-το/hirotehnío-to/::
* McsEngl.wordElln.χειροτεχνείο-το/hirotehnío-to/@wordElln,
* McsElln./hirotehnío-to/χειροτεχνείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροτεχνείο-το/hirotehnío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροτεχνείο-το/hirotehnío-to/@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνείο/hirotehnío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροτεχνείο-το@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνείου/hirotehníu/!~γενι-ενικ:χειροτεχνείο-το@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνεία/hirotehnía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροτεχνείο-το@wordElln,
* McsElln.χειροτεχνείων/hirotehníon/!~γενι-πληθ:χειροτεχνείο-το@wordElln,

× base-form: χειροτεχνείο
× base-pronunciation: /hirotehnío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειροτεχνείο/hirotehnío/-χειροτεχνείου/hirotehníu/-χειροτεχνείο/hirotehnío/-χειροτεχνείο/hirotehnío/-χειροτεχνεία/hirotehnía/-χειροτεχνείων/hirotehníon/-χειροτεχνεία/hirotehnía/-χειροτεχνεία/hirotehnía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροτεχνείο

χειροτονία-η/hirotonía-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροτονία-η/hirotonía-i/@wordElln,
* McsElln./hirotonía-i/χειροτονία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροτονία-η/hirotonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροτονία-η/hirotonía-i/@wordElln,
* McsElln.χειροτονία/hirotonía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροτονία-η@wordElln,
* McsElln.χειροτονίας/hirotonías/!~γενι-ενικ:χειροτονία-η@wordElln,
* McsElln.χειροτονίες/hirotoníes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροτονία-η@wordElln,
* McsElln.χειροτονιών/hirotonión/!~γενι-πληθ:χειροτονία-η@wordElln,

× base-form: χειροτονία
× base-pronunciation: /hirotonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροτονία/hirotonía/-χειροτονίας/hirotonías/-χειροτονία/hirotonía/-χειροτονία/hirotonía/-χειροτονίες/hirotoníes/-χειροτονιών/hirotonión/-χειροτονίες/hirotoníes/-χειροτονίες/hirotoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροτονία

χειροτόνηση-η/hirotónisi-i/::
* McsEngl.wordElln.χειροτόνηση-η/hirotónisi-i/@wordElln,
* McsElln./hirotónisi-i/χειροτόνηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροτόνηση-η/hirotónisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροτόνηση-η/hirotónisi-i/@wordElln,
* McsElln.χειροτόνηση/hirotónisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροτόνηση-η@wordElln,
* McsElln.χειροτόνησης/hirotónisis/!~γενι-ενικ:χειροτόνηση-η@wordElln,
* McsElln.χειροτονήσεως/hirotoníseos/!~γενι-ενικ:χειροτόνηση-η@wordElln,
* McsElln.χειροτονήσεις/hirotonísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροτόνηση-η@wordElln,
* McsElln.χειροτονήσεων/hirotoníseon/!~γενι-πληθ:χειροτόνηση-η@wordElln,

× base-form: χειροτόνηση
× base-pronunciation: /hirotónisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειροτόνηση/hirotónisi/-χειροτόνησης/hirotónisis/|χειροτονήσεως/hirotoníseos/-χειροτόνηση/hirotónisi/-χειροτόνηση/hirotónisi/-χειροτονήσεις/hirotonísis/-χειροτονήσεων/hirotoníseon/-χειροτονήσεις/hirotonísis/-χειροτονήσεις/hirotonísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χειροτόνηση

χειρουργείο-το/hiruryío-to/::
* McsEngl.wordElln.χειρουργείο-το/hiruryío-to/@wordElln,
* McsElln./hiruryío-to/χειρουργείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρουργείο-το/hiruryío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρουργείο-το/hiruryío-to/@wordElln,
* McsElln.χειρουργείο/hiruryío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρουργείο-το@wordElln,
* McsElln.χειρουργείου/hiruryíu/!~γενι-ενικ:χειρουργείο-το@wordElln,
* McsElln.χειρουργεία/hiruryía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρουργείο-το@wordElln,
* McsElln.χειρουργείων/hiruryíon/!~γενι-πληθ:χειρουργείο-το@wordElln,

× base-form: χειρουργείο
× base-pronunciation: /hiruryío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειρουργείο/hiruryío/-χειρουργείου/hiruryíu/-χειρουργείο/hiruryío/-χειρουργείο/hiruryío/-χειρουργεία/hiruryía/-χειρουργείων/hiruryíon/-χειρουργεία/hiruryía/-χειρουργεία/hiruryía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρουργείο

χειρουργός-ο/hiruryós-o/::
* McsEngl.wordElln.χειρουργός-ο/hiruryós-o/@wordElln,
* McsElln./hiruryós-o/χειρουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρουργός-ο/hiruryós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρουργός-ο/hiruryós-o/@wordElln,
* McsElln.χειρουργός/hiruryós/-ονομ-ενικ:χειρουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρουργού/hiruryú/!~γενι-ενικ:χειρουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρουργό/hiruryó/!~αιτι-ενικ:χειρουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρουργέ/hiruryé/!~κλητ-ενικ:χειρουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρουργοί/hiruryí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χειρουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρουργών/hiruryón/!~γενι-πληθ:χειρουργός-ο@wordElln,
* McsElln.χειρουργούς/hiruryús/!~αιτι-πληθ:χειρουργός-ο@wordElln,

× base-form: χειρουργός
× base-pronunciation: /hiruryós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χειρουργός/hiruryós/-χειρουργού/hiruryú/-χειρουργό/hiruryó/-χειρουργέ/hiruryé/-χειρουργοί/hiruryí/-χειρουργών/hiruryón/-χειρουργούς/hiruryús/-χειρουργοί/hiruryí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρουργός

χειροφίλημα-το/hirofílima-to/::
* McsEngl.wordElln.χειροφίλημα-το/hirofílima-to/@wordElln,
* McsElln./hirofílima-to/χειροφίλημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειροφίλημα-το/hirofílima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειροφίλημα-το/hirofílima-to/@wordElln,
* McsElln.χειροφίλημα/hirofílima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειροφίλημα-το@wordElln,
* McsElln.χειροφιλήματος/hirofilímatos/!~γενι-ενικ:χειροφίλημα-το@wordElln,
* McsElln.χειροφιλήματα/hirofilímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειροφίλημα-το@wordElln,
* McsElln.χειροφιλημάτων/hirofilimáton/!~γενι-πληθ:χειροφίλημα-το@wordElln,

× base-form: χειροφίλημα
× base-pronunciation: /hirofílima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειροφίλημα/hirofílima/-χειροφιλήματος/hirofilímatos/-χειροφίλημα/hirofílima/-χειροφίλημα/hirofílima/-χειροφιλήματα/hirofilímata/-χειροφιλημάτων/hirofilimáton/-χειροφιλήματα/hirofilímata/-χειροφιλήματα/hirofilímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειροφίλημα

χειρούργηση-η/hirúryisi-i/::
* McsEngl.wordElln.χειρούργηση-η/hirúryisi-i/@wordElln,
* McsElln./hirúryisi-i/χειρούργηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρούργηση-η/hirúryisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρούργηση-η/hirúryisi-i/@wordElln,
* McsElln.χειρούργηση/hirúryisi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρούργηση-η@wordElln,
* McsElln.χειρούργησης/hirúryisis/!~γενι-ενικ:χειρούργηση-η@wordElln,
* McsElln.χειρουργήσεως/hiruryíseos/!~γενι-ενικ:χειρούργηση-η@wordElln,
* McsElln.χειρουργήσεις/hiruryísis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρούργηση-η@wordElln,
* McsElln.χειρουργήσεων/hiruryíseon/!~γενι-πληθ:χειρούργηση-η@wordElln,

× base-form: χειρούργηση
× base-pronunciation: /hirúryisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χειρούργηση/hirúryisi/-χειρούργησης/hirúryisis/|χειρουργήσεως/hiruryíseos/-χειρούργηση/hirúryisi/-χειρούργηση/hirúryisi/-χειρουργήσεις/hiruryísis/-χειρουργήσεων/hiruryíseon/-χειρουργήσεις/hiruryísis/-χειρουργήσεις/hiruryísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χειρούργηση

χειρόβολο-το/hiróvolo-to/::
* McsEngl.wordElln.χειρόβολο-το/hiróvolo-to/@wordElln,
* McsElln./hiróvolo-to/χειρόβολο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρόβολο-το/hiróvolo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρόβολο-το/hiróvolo-to/@wordElln,
* McsElln.χειρόβολο/hiróvolo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρόβολο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόβολου/hiróvolu/!~γενι-ενικ:χειρόβολο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόβολα/hiróvola/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρόβολο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόβολων/hiróvolon/!~γενι-πληθ:χειρόβολο-το@wordElln,

× base-form: χειρόβολο
× base-pronunciation: /hiróvolo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειρόβολο/hiróvolo/-χειρόβολου/hiróvolu/-χειρόβολο/hiróvolo/-χειρόβολο/hiróvolo/-χειρόβολα/hiróvola/-χειρόβολων/hiróvolon/-χειρόβολα/hiróvola/-χειρόβολα/hiróvola/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρόβολο

χειρόγραφο-το/hiróyrafo-to/::
* McsEngl.wordElln.χειρόγραφο-το/hiróyrafo-to/@wordElln,
* McsElln./hiróyrafo-to/χειρόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρόγραφο-το/hiróyrafo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρόγραφο-το/hiróyrafo-to/@wordElln,
* McsElln.χειρόγραφο/hiróyrafo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.χειρογράφου/hiroyráfu/!~γενι-ενικ:χειρόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόγραφου/hiróyrafu/!~γενι-ενικ:χειρόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόγραφα/hiróyrafa/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρόγραφο-το@wordElln,
* McsElln.χειρογράφων/hiroyráfon/!~γενι-πληθ:χειρόγραφο-το@wordElln,

× base-form: χειρόγραφο
× base-pronunciation: /hiróyrafo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειρόγραφο/hiróyrafo/-χειρογράφου/hiroyráfu/|χειρόγραφου/hiróyrafu/-χειρόγραφο/hiróyrafo/-χειρόγραφο/hiróyrafo/-χειρόγραφα/hiróyrafa/-χειρογράφων/hiroyráfon/-χειρόγραφα/hiróyrafa/-χειρόγραφα/hiróyrafa/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χειρόγραφο

χειρόκτιο-το/hiróktio-to/::
* McsEngl.wordElln.χειρόκτιο-το/hiróktio-to/@wordElln,
* McsElln./hiróktio-to/χειρόκτιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρόκτιο-το/hiróktio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρόκτιο-το/hiróktio-to/@wordElln,
* McsElln.χειρόκτιο/hiróktio/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρόκτιο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόκτιου/hiróktiu/!~γενι-ενικ:χειρόκτιο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόκτια/hiróktia/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρόκτιο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόκτιων/hiróktion/!~γενι-πληθ:χειρόκτιο-το@wordElln,

× base-form: χειρόκτιο
× base-pronunciation: /hiróktio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειρόκτιο/hiróktio/-χειρόκτιου/hiróktiu/-χειρόκτιο/hiróktio/-χειρόκτιο/hiróktio/-χειρόκτια/hiróktia/-χειρόκτιων/hiróktion/-χειρόκτια/hiróktia/-χειρόκτια/hiróktia/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρόκτιο

χειρόφρενο-το/hirófreno-to/::
* McsEngl.wordElln.χειρόφρενο-το/hirófreno-to/@wordElln,
* McsElln./hirófreno-to/χειρόφρενο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χειρόφρενο-το/hirófreno-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χειρόφρενο-το/hirófreno-to/@wordElln,
* McsElln.χειρόφρενο/hirófreno/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χειρόφρενο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόφρενου/hirófrenu/!~γενι-ενικ:χειρόφρενο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόφρενα/hirófrena/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χειρόφρενο-το@wordElln,
* McsElln.χειρόφρενων/hirófrenon/!~γενι-πληθ:χειρόφρενο-το@wordElln,

× base-form: χειρόφρενο
× base-pronunciation: /hirófreno/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χειρόφρενο/hirófreno/-χειρόφρενου/hirófrenu/-χειρόφρενο/hirófreno/-χειρόφρενο/hirófreno/-χειρόφρενα/hirófrena/-χειρόφρενων/hirófrenon/-χειρόφρενα/hirófrena/-χειρόφρενα/hirófrena/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χειρόφρενο

χελιδονοφωλιά-η/helidhonofollá-i/::
* McsEngl.wordElln.χελιδονοφωλιά-η/helidhonofollá-i/@wordElln,
* McsElln./helidhonofollá-i/χελιδονοφωλιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χελιδονοφωλιά-η/helidhonofollá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χελιδονοφωλιά-η/helidhonofollá-i/@wordElln,
* McsElln.χελιδονοφωλιά/helidhonofollá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χελιδονοφωλιά-η@wordElln,
* McsElln.χελιδονοφωλιάς/helidhonofollás/!~γενι-ενικ:χελιδονοφωλιά-η@wordElln,
* McsElln.χελιδονοφωλιές/helidhonofollés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χελιδονοφωλιά-η@wordElln,
* McsElln.χελιδονοφωλιών/helidhonofollón/!~γενι-πληθ:χελιδονοφωλιά-η@wordElln,

× base-form: χελιδονοφωλιά
× base-pronunciation: /helidhonofollá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χελιδονοφωλιά/helidhonofollá/-χελιδονοφωλιάς/helidhonofollás/-χελιδονοφωλιά/helidhonofollá/-χελιδονοφωλιά/helidhonofollá/-χελιδονοφωλιές/helidhonofollés/-χελιδονοφωλιών/helidhonofollón/-χελιδονοφωλιές/helidhonofollés/-χελιδονοφωλιές/helidhonofollés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χελιδονοφωλιά

χελιδονόψαρο-το/helidhonópsaro-to/::
* McsEngl.wordElln.χελιδονόψαρο-το/helidhonópsaro-to/@wordElln,
* McsElln./helidhonópsaro-to/χελιδονόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χελιδονόψαρο-το/helidhonópsaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χελιδονόψαρο-το/helidhonópsaro-to/@wordElln,
* McsElln.χελιδονόψαρο/helidhonópsaro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χελιδονόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.χελιδονόψαρου/helidhonópsaru/!~γενι-ενικ:χελιδονόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.χελιδονόψαρα/helidhonópsara/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χελιδονόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.χελιδονόψαρων/helidhonópsaron/!~γενι-πληθ:χελιδονόψαρο-το@wordElln,

× base-form: χελιδονόψαρο
× base-pronunciation: /helidhonópsaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χελιδονόψαρο/helidhonópsaro/-χελιδονόψαρου/helidhonópsaru/-χελιδονόψαρο/helidhonópsaro/-χελιδονόψαρο/helidhonópsaro/-χελιδονόψαρα/helidhonópsara/-χελιδονόψαρων/helidhonópsaron/-χελιδονόψαρα/helidhonópsara/-χελιδονόψαρα/helidhonópsara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χελιδονόψαρο

χελιδόνα-η/helidhóna-i/::
* McsEngl.wordElln.χελιδόνα-η/helidhóna-i/@wordElln,
* McsElln./helidhóna-i/χελιδόνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χελιδόνα-η/helidhóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χελιδόνα-η/helidhóna-i/@wordElln,
* McsElln.χελιδόνα/helidhóna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χελιδόνα-η@wordElln,
* McsElln.χελιδόνας/helidhónas/!~γενι-ενικ:χελιδόνα-η@wordElln,
* McsElln.χελιδόνες/helidhónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χελιδόνα-η@wordElln,

× base-form: χελιδόνα
× base-pronunciation: /helidhóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χελιδόνα/helidhóna/-χελιδόνας/helidhónas/-χελιδόνα/helidhóna/-χελιδόνα/helidhóna/-χελιδόνες/helidhónes/-∅-χελιδόνες/helidhónes/-χελιδόνες/helidhónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χελιδόνα

χελιδόνι-το/helidhóni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χελιδόνι-το/helidhóni-to-s/@wordElln,
* McsElln./helidhóni-to-s/χελιδόνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χελιδόνι-το/helidhóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χελιδόνι-το/helidhóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χελιδόνι/helidhóni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χελιδόνι-το@wordElln,
* McsElln.χελιδονιού/helidhonnú/!~γενι-ενικ:χελιδόνι-το@wordElln,
* McsElln.χελιδόνια/helidhónna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χελιδόνι-το@wordElln,
* McsElln.χελιδονιών/helidhonnón/!~γενι-πληθ:χελιδόνι-το@wordElln,

× base-form: χελιδόνι
× base-pronunciation: /helidhóni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χελιδόνι/helidhóni/-χελιδονιού/helidhonnú/-χελιδόνι/helidhóni/-χελιδόνι/helidhóni/-χελιδόνια/helidhónna/-χελιδονιών/helidhonnón/-χελιδόνια/helidhónna/-χελιδόνια/helidhónna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χελιδόνι

χελιδόνισμα-το/helidhónizma-to/::
* McsEngl.wordElln.χελιδόνισμα-το/helidhónizma-to/@wordElln,
* McsElln./helidhónizma-to/χελιδόνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χελιδόνισμα-το/helidhónizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χελιδόνισμα-το/helidhónizma-to/@wordElln,
* McsElln.χελιδόνισμα/helidhónizma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χελιδόνισμα-το@wordElln,
* McsElln.χελιδονίσματος/helidhonízmatos/!~γενι-ενικ:χελιδόνισμα-το@wordElln,
* McsElln.χελιδονίσματα/helidhonízmata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χελιδόνισμα-το@wordElln,
* McsElln.χελιδονισμάτων/helidhonizmáton/!~γενι-πληθ:χελιδόνισμα-το@wordElln,

× base-form: χελιδόνισμα
× base-pronunciation: /helidhónizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χελιδόνισμα/helidhónizma/-χελιδονίσματος/helidhonízmatos/-χελιδόνισμα/helidhónizma/-χελιδόνισμα/helidhónizma/-χελιδονίσματα/helidhonízmata/-χελιδονισμάτων/helidhonizmáton/-χελιδονίσματα/helidhonízmata/-χελιδονίσματα/helidhonízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χελιδόνισμα

χελωνάκι-το/helonáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χελωνάκι-το/helonáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./helonáki-to-s/χελωνάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χελωνάκι-το/helonáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χελωνάκι-το/helonáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χελωνάκι/helonáki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χελωνάκι-το@wordElln,
* McsElln.χελωνάκια/helonákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χελωνάκι-το@wordElln,

× base-form: χελωνάκι
× base-pronunciation: /helonáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χελωνάκι/helonáki/-∅-χελωνάκι/helonáki/-χελωνάκι/helonáki/-χελωνάκια/helonákka/-∅-χελωνάκια/helonákka/-χελωνάκια/helonákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χελωνάκι

χελωνίτσα-η/heloníca-i/::
* McsEngl.wordElln.χελωνίτσα-η/heloníca-i/@wordElln,
* McsElln./heloníca-i/χελωνίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χελωνίτσα-η/heloníca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χελωνίτσα-η/heloníca-i/@wordElln,
* McsElln.χελωνίτσα/heloníca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χελωνίτσα-η@wordElln,
* McsElln.χελωνίτσας/helonícas/!~γενι-ενικ:χελωνίτσα-η@wordElln,
* McsElln.χελωνίτσες/heloníces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χελωνίτσα-η@wordElln,

× base-form: χελωνίτσα
× base-pronunciation: /heloníca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χελωνίτσα/heloníca/-χελωνίτσας/helonícas/-χελωνίτσα/heloníca/-χελωνίτσα/heloníca/-χελωνίτσες/heloníces/-∅-χελωνίτσες/heloníces/-χελωνίτσες/heloníces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χελωνίτσα

χελωνοκαύκαλο-το/helonokáfkalo-to/::
* McsEngl.wordElln.χελωνοκαύκαλο-το/helonokáfkalo-to/@wordElln,
* McsElln./helonokáfkalo-to/χελωνοκαύκαλο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χελωνοκαύκαλο-το/helonokáfkalo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χελωνοκαύκαλο-το/helonokáfkalo-to/@wordElln,
* McsElln.χελωνοκαύκαλο/helonokáfkalo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χελωνοκαύκαλο-το@wordElln,
* McsElln.χελωνοκαυκάλου/helonokafkálu/!~γενι-ενικ:χελωνοκαύκαλο-το@wordElln,
* McsElln.χελωνοκαύκαλου/helonokáfkalu/!~γενι-ενικ:χελωνοκαύκαλο-το@wordElln,
* McsElln.χελωνοκαύκαλα/helonokáfkala/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χελωνοκαύκαλο-το@wordElln,
* McsElln.χελωνοκαυκάλων/helonokafkálon/!~γενι-πληθ:χελωνοκαύκαλο-το@wordElln,

× base-form: χελωνοκαύκαλο
× base-pronunciation: /helonokáfkalo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χελωνοκαύκαλο/helonokáfkalo/-χελωνοκαυκάλου/helonokafkálu/|χελωνοκαύκαλου/helonokáfkalu/-χελωνοκαύκαλο/helonokáfkalo/-χελωνοκαύκαλο/helonokáfkalo/-χελωνοκαύκαλα/helonokáfkala/-χελωνοκαυκάλων/helonokafkálon/-χελωνοκαύκαλα/helonokáfkala/-χελωνοκαύκαλα/helonokáfkala/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χελωνοκαύκαλο

χελώνα-η/helóna-i/::
* McsEngl.wordElln.χελώνα-η/helóna-i/@wordElln,
* McsElln./helóna-i/χελώνα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χελώνα-η/helóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χελώνα-η/helóna-i/@wordElln,
* McsElln.χελώνα/helóna/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χελώνα-η@wordElln,
* McsElln.χελώνας/helónas/!~γενι-ενικ:χελώνα-η@wordElln,
* McsElln.χελώνες/helónes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χελώνα-η@wordElln,
* McsElln.χελώνων/helónon/!~γενι-πληθ:χελώνα-η@wordElln,

× base-form: χελώνα
× base-pronunciation: /helóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χελώνα/helóna/-χελώνας/helónas/-χελώνα/helóna/-χελώνα/helóna/-χελώνες/helónes/-χελώνων/helónon/-χελώνες/helónes/-χελώνες/helónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χελώνα

χελώνι-το/helóni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χελώνι-το/helóni-to-s/@wordElln,
* McsElln./helóni-to-s/χελώνι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χελώνι-το/helóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χελώνι-το/helóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.χελώνι/helóni/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χελώνι-το@wordElln,
* McsElln.χελωνιού/helonnú/!~γενι-ενικ:χελώνι-το@wordElln,
* McsElln.χελώνια/helónna/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χελώνι-το@wordElln,
* McsElln.χελωνιών/helonnón/!~γενι-πληθ:χελώνι-το@wordElln,

× base-form: χελώνι
× base-pronunciation: /helóni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χελώνι/helóni/-χελωνιού/helonnú/-χελώνι/helóni/-χελώνι/helóni/-χελώνια/helónna/-χελωνιών/helonnón/-χελώνια/helónna/-χελώνια/helónna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χελώνι

χεράκι-το/heráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χεράκι-το/heráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./heráki-to-s/χεράκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χεράκι-το/heráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χεράκι-το/heráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χεράκι/heráki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χεράκι-το@wordElln,
* McsElln.χεράκια/herákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χεράκι-το@wordElln,

× base-form: χεράκι
× base-pronunciation: /heráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χεράκι/heráki/-∅-χεράκι/heráki/-χεράκι/heráki/-χεράκια/herákka/-∅-χεράκια/herákka/-χεράκια/herákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χεράκι

χεριά-η/heryyá-i/::
* McsEngl.wordElln.χεριά-η/heryyá-i/@wordElln,
* McsElln./heryyá-i/χεριά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χεριά-η/heryyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χεριά-η/heryyá-i/@wordElln,
* McsElln.χεριά/heryyá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χεριά-η@wordElln,
* McsElln.χεριάς/heryyás/!~γενι-ενικ:χεριά-η@wordElln,
* McsElln.χεριές/heryés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χεριά-η@wordElln,
* McsElln.χεριών/heryyón/!~γενι-πληθ:χεριά-η@wordElln,

× base-form: χεριά
× base-pronunciation: /heryyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χεριά/heryyá/-χεριάς/heryyás/-χεριά/heryyá/-χεριά/heryyá/-χεριές/heryés/-χεριών/heryyón/-χεριές/heryés/-χεριές/heryés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χεριά

χερικό-το/herikó-to/::
* McsEngl.wordElln.χερικό-το/herikó-to/@wordElln,
* McsElln./herikó-to/χερικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερικό-το/herikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερικό-το/herikó-to/@wordElln,
* McsElln.χερικό/herikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερικό-το@wordElln,
* McsElln.χερικού/herikú/!~γενι-ενικ:χερικό-το@wordElln,
* McsElln.χερικά/heriká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερικό-το@wordElln,
* McsElln.χερικών/herikón/!~γενι-πληθ:χερικό-το@wordElln,

× base-form: χερικό
× base-pronunciation: /herikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χερικό/herikó/-χερικού/herikú/-χερικό/herikó/-χερικό/herikó/-χερικά/heriká/-χερικών/herikón/-χερικά/heriká/-χερικά/heriká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χερικό

χεροβολιά-η/herovollá-i/::
* McsEngl.wordElln.χεροβολιά-η/herovollá-i/@wordElln,
* McsElln./herovollá-i/χεροβολιά-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χεροβολιά-η/herovollá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χεροβολιά-η/herovollá-i/@wordElln,
* McsElln.χεροβολιά/herovollá/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χεροβολιά-η@wordElln,
* McsElln.χεροβολιάς/herovollás/!~γενι-ενικ:χεροβολιά-η@wordElln,
* McsElln.χεροβολιές/herovollés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χεροβολιά-η@wordElln,
* McsElln.χεροβολιών/herovollón/!~γενι-πληθ:χεροβολιά-η@wordElln,

× base-form: χεροβολιά
× base-pronunciation: /herovollá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χεροβολιά/herovollá/-χεροβολιάς/herovollás/-χεροβολιά/herovollá/-χεροβολιά/herovollá/-χεροβολιές/herovollés/-χεροβολιών/herovollón/-χεροβολιές/herovollés/-χεροβολιές/herovollés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χεροβολιά

χερομάχημα-το/heromáhima-to/::
* McsEngl.wordElln.χερομάχημα-το/heromáhima-to/@wordElln,
* McsElln./heromáhima-to/χερομάχημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερομάχημα-το/heromáhima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερομάχημα-το/heromáhima-to/@wordElln,
* McsElln.χερομάχημα/heromáhima/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερομάχημα-το@wordElln,
* McsElln.χερομαχήματος/heromahímatos/!~γενι-ενικ:χερομάχημα-το@wordElln,
* McsElln.χερομαχήματα/heromahímata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερομάχημα-το@wordElln,
* McsElln.χερομαχημάτων/heromahimáton/!~γενι-πληθ:χερομάχημα-το@wordElln,

× base-form: χερομάχημα
× base-pronunciation: /heromáhima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χερομάχημα/heromáhima/-χερομαχήματος/heromahímatos/-χερομάχημα/heromáhima/-χερομάχημα/heromáhima/-χερομαχήματα/heromahímata/-χερομαχημάτων/heromahimáton/-χερομαχήματα/heromahímata/-χερομαχήματα/heromahímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χερομάχημα

χερομάχος-ο/heromáhos-o/::
* McsEngl.wordElln.χερομάχος-ο/heromáhos-o/@wordElln,
* McsElln./heromáhos-o/χερομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερομάχος-ο/heromáhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερομάχος-ο/heromáhos-o/@wordElln,
* McsElln.χερομάχος/heromáhos/-ονομ-ενικ:χερομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χερομάχου/heromáhu/!~γενι-ενικ:χερομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χερομάχο/heromáho/!~αιτι-ενικ:χερομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χερομάχε/heromáhe/!~κλητ-ενικ:χερομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χερομάχοι/heromáhi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χερομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χερομάχων/heromáhon/!~γενι-πληθ:χερομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.χερομάχους/heromáhus/!~αιτι-πληθ:χερομάχος-ο@wordElln,

× base-form: χερομάχος
× base-pronunciation: /heromáhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χερομάχος/heromáhos/-χερομάχου/heromáhu/-χερομάχο/heromáho/-χερομάχε/heromáhe/-χερομάχοι/heromáhi/-χερομάχων/heromáhon/-χερομάχους/heromáhus/-χερομάχοι/heromáhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χερομάχος

χερουβικό-το/heruvikó-to/::
* McsEngl.wordElln.χερουβικό-το/heruvikó-to/@wordElln,
* McsElln./heruvikó-to/χερουβικό-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερουβικό-το/heruvikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερουβικό-το/heruvikó-to/@wordElln,
* McsElln.χερουβικό/heruvikó/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερουβικό-το@wordElln,
* McsElln.χερουβικού/heruvikú/!~γενι-ενικ:χερουβικό-το@wordElln,
* McsElln.χερουβικά/heruviká/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερουβικό-το@wordElln,
* McsElln.χερουβικών/heruvikón/!~γενι-πληθ:χερουβικό-το@wordElln,

× base-form: χερουβικό
× base-pronunciation: /heruvikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χερουβικό/heruvikó/-χερουβικού/heruvikú/-χερουβικό/heruvikó/-χερουβικό/heruvikó/-χερουβικά/heruviká/-χερουβικών/heruvikón/-χερουβικά/heruviká/-χερουβικά/heruviká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χερουβικό

χερουλάκι-το/heruláki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χερουλάκι-το/heruláki-to-s/@wordElln,
* McsElln./heruláki-to-s/χερουλάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερουλάκι-το/heruláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερουλάκι-το/heruláki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χερουλάκι/heruláki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερουλάκι-το@wordElln,
* McsElln.χερουλάκια/herulákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερουλάκι-το@wordElln,

× base-form: χερουλάκι
× base-pronunciation: /heruláki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χερουλάκι/heruláki/-∅-χερουλάκι/heruláki/-χερουλάκι/heruláki/-χερουλάκια/herulákka/-∅-χερουλάκια/herulákka/-χερουλάκια/herulákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χερουλάκι

χερούκλα-η/herúkla-i/::
* McsEngl.wordElln.χερούκλα-η/herúkla-i/@wordElln,
* McsElln./herúkla-i/χερούκλα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερούκλα-η/herúkla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερούκλα-η/herúkla-i/@wordElln,
* McsElln.χερούκλα/herúkla/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερούκλα-η@wordElln,
* McsElln.χερούκλας/herúklas/!~γενι-ενικ:χερούκλα-η@wordElln,
* McsElln.χερούκλες/herúkles/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερούκλα-η@wordElln,

× base-form: χερούκλα
× base-pronunciation: /herúkla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χερούκλα/herúkla/-χερούκλας/herúklas/-χερούκλα/herúkla/-χερούκλα/herúkla/-χερούκλες/herúkles/-∅-χερούκλες/herúkles/-χερούκλες/herúkles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χερούκλα

χερούκλωμα-το/herúkloma-to/::
* McsEngl.wordElln.χερούκλωμα-το/herúkloma-to/@wordElln,
* McsElln./herúkloma-to/χερούκλωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερούκλωμα-το/herúkloma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερούκλωμα-το/herúkloma-to/@wordElln,
* McsElln.χερούκλωμα/herúkloma/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερούκλωμα-το@wordElln,
* McsElln.χερουκλώματος/heruklómatos/!~γενι-ενικ:χερούκλωμα-το@wordElln,
* McsElln.χερουκλώματα/heruklómata/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερούκλωμα-το@wordElln,
* McsElln.χερουκλωμάτων/heruklomáton/!~γενι-πληθ:χερούκλωμα-το@wordElln,

× base-form: χερούκλωμα
× base-pronunciation: /herúkloma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χερούκλωμα/herúkloma/-χερουκλώματος/heruklómatos/-χερούκλωμα/herúkloma/-χερούκλωμα/herúkloma/-χερουκλώματα/heruklómata/-χερουκλωμάτων/heruklomáton/-χερουκλώματα/heruklómata/-χερουκλώματα/heruklómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χερούκλωμα

χερούλι-το/herúli-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χερούλι-το/herúli-to-s/@wordElln,
* McsElln./herúli-to-s/χερούλι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερούλι-το/herúli-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερούλι-το/herúli-to-s/@wordElln,
* McsElln.χερούλι/herúli/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερούλι-το@wordElln,
* McsElln.χερουλιού/herullú/!~γενι-ενικ:χερούλι-το@wordElln,
* McsElln.χερούλια/herúlla/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερούλι-το@wordElln,
* McsElln.χερουλιών/herullón/!~γενι-πληθ:χερούλι-το@wordElln,

× base-form: χερούλι
× base-pronunciation: /herúli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χερούλι/herúli/-χερουλιού/herullú/-χερούλι/herúli/-χερούλι/herúli/-χερούλια/herúlla/-χερουλιών/herullón/-χερούλια/herúlla/-χερούλια/herúlla/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χερούλι

χερσάδα-η/hersádha-i/::
* McsEngl.wordElln.χερσάδα-η/hersádha-i/@wordElln,
* McsElln./hersádha-i/χερσάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερσάδα-η/hersádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερσάδα-η/hersádha-i/@wordElln,
* McsElln.χερσάδα/hersádha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερσάδα-η@wordElln,
* McsElln.χερσάδας/hersádhas/!~γενι-ενικ:χερσάδα-η@wordElln,
* McsElln.χερσάδες/hersádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερσάδα-η@wordElln,
* McsElln.χερσάδων/hersádhon/!~γενι-πληθ:χερσάδα-η@wordElln,

× base-form: χερσάδα
× base-pronunciation: /hersádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χερσάδα/hersádha/-χερσάδας/hersádhas/-χερσάδα/hersádha/-χερσάδα/hersádha/-χερσάδες/hersádhes/-χερσάδων/hersádhon/-χερσάδες/hersádhes/-χερσάδες/hersádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χερσάδα

χερσοτόπι-το/hersotópi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χερσοτόπι-το/hersotópi-to-s/@wordElln,
* McsElln./hersotópi-to-s/χερσοτόπι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερσοτόπι-το/hersotópi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερσοτόπι-το/hersotópi-to-s/@wordElln,
* McsElln.χερσοτόπι/hersotópi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερσοτόπι-το@wordElln,
* McsElln.χερσοτόπια/hersotópyya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερσοτόπι-το@wordElln,

× base-form: χερσοτόπι
× base-pronunciation: /hersotópi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χερσοτόπι/hersotópi/-∅-χερσοτόπι/hersotópi/-χερσοτόπι/hersotópi/-χερσοτόπια/hersotópyya/-∅-χερσοτόπια/hersotópyya/-χερσοτόπια/hersotópyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χερσοτόπι

χερσότοπος-ο/hersótopos-o/::
* McsEngl.wordElln.χερσότοπος-ο/hersótopos-o/@wordElln,
* McsElln./hersótopos-o/χερσότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερσότοπος-ο/hersótopos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερσότοπος-ο/hersótopos-o/@wordElln,
* McsElln.χερσότοπος/hersótopos/-ονομ-ενικ:χερσότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.χερσότοπου/hersótopu/!~γενι-ενικ:χερσότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.χερσοτόπου/hersotópu/!~γενι-ενικ:χερσότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.χερσότοπο/hersótopo/!~αιτι-ενικ:χερσότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.χερσότοπε/hersótope/!~κλητ-ενικ:χερσότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.χερσότοποι/hersótopi/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χερσότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.χερσότοπων/hersótopon/!~γενι-πληθ:χερσότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.χερσοτόπων/hersotópon/!~γενι-πληθ:χερσότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.χερσότοπους/hersótopus/!~αιτι-πληθ:χερσότοπος-ο@wordElln,
* McsElln.χερσοτόπους/hersotópus/!~αιτι-πληθ:χερσότοπος-ο@wordElln,

× base-form: χερσότοπος
× base-pronunciation: /hersótopos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χερσότοπος/hersótopos/-χερσότοπου/hersótopu/|χερσοτόπου/hersotópu/-χερσότοπο/hersótopo/-χερσότοπε/hersótope/-χερσότοποι/hersótopi/-χερσότοπων/hersótopon/|χερσοτόπων/hersotópon/-χερσότοπους/hersótopus/|χερσοτόπους/hersotópus/-χερσότοποι/hersótopi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: χερσότοπος

χερόβολο-το/heróvolo-to/::
* McsEngl.wordElln.χερόβολο-το/heróvolo-to/@wordElln,
* McsElln./heróvolo-to/χερόβολο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερόβολο-το/heróvolo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερόβολο-το/heróvolo-to/@wordElln,
* McsElln.χερόβολο/heróvolo/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερόβολο-το@wordElln,
* McsElln.χερόβολου/heróvolu/!~γενι-ενικ:χερόβολο-το@wordElln,
* McsElln.χερόβολα/heróvola/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερόβολο-το@wordElln,
* McsElln.χερόβολων/heróvolon/!~γενι-πληθ:χερόβολο-το@wordElln,

× base-form: χερόβολο
× base-pronunciation: /heróvolo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χερόβολο/heróvolo/-χερόβολου/heróvolu/-χερόβολο/heróvolo/-χερόβολο/heróvolo/-χερόβολα/heróvola/-χερόβολων/heróvolon/-χερόβολα/heróvola/-χερόβολα/heróvola/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χερόβολο

χερόψαρο-το/herópsaro-to/::
* McsEngl.wordElln.χερόψαρο-το/herópsaro-to/@wordElln,
* McsElln./herópsaro-to/χερόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χερόψαρο-το/herópsaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χερόψαρο-το/herópsaro-to/@wordElln,
* McsElln.χερόψαρο/herópsaro/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χερόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.χερόψαρου/herópsaru/!~γενι-ενικ:χερόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.χερόψαρα/herópsara/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χερόψαρο-το@wordElln,
* McsElln.χερόψαρων/herópsaron/!~γενι-πληθ:χερόψαρο-το@wordElln,

× base-form: χερόψαρο
× base-pronunciation: /herópsaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χερόψαρο/herópsaro/-χερόψαρου/herópsaru/-χερόψαρο/herópsaro/-χερόψαρο/herópsaro/-χερόψαρα/herópsara/-χερόψαρων/herópsaron/-χερόψαρα/herópsara/-χερόψαρα/herópsara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χερόψαρο

χηβάδα-η/hivádha-i/::
* McsEngl.wordElln.χηβάδα-η/hivádha-i/@wordElln,
* McsElln./hivádha-i/χηβάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηβάδα-η/hivádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηβάδα-η/hivádha-i/@wordElln,
* McsElln.χηβάδα/hivádha/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χηβάδα-η@wordElln,
* McsElln.χηβάδας/hivádhas/!~γενι-ενικ:χηβάδα-η@wordElln,
* McsElln.χηβάδες/hivádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χηβάδα-η@wordElln,
* McsElln.χηβάδων/hivádhon/!~γενι-πληθ:χηβάδα-η@wordElln,

× base-form: χηβάδα
× base-pronunciation: /hivádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χηβάδα/hivádha/-χηβάδας/hivádhas/-χηβάδα/hivádha/-χηβάδα/hivádha/-χηβάδες/hivádhes/-χηβάδων/hivádhon/-χηβάδες/hivádhes/-χηβάδες/hivádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χηβάδα

χηλή-η/hilí-i/::
* McsEngl.wordElln.χηλή-η/hilí-i/@wordElln,
* McsElln./hilí-i/χηλή-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηλή-η/hilí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηλή-η/hilí-i/@wordElln,
* McsElln.χηλή/hilí/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χηλή-η@wordElln,
* McsElln.χηλής/hilís/!~γενι-ενικ:χηλή-η@wordElln,
* McsElln.χηλές/hilés/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χηλή-η@wordElln,
* McsElln.χηλών/hilón/!~γενι-πληθ:χηλή-η@wordElln,

× base-form: χηλή
× base-pronunciation: /hilí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χηλή/hilí/-χηλής/hilís/-χηλή/hilí/-χηλή/hilí/-χηλές/hilés/-χηλών/hilón/-χηλές/hilés/-χηλές/hilés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χηλή

χηλός-ο/hilós-o/::
* McsEngl.wordElln.χηλός-ο/hilós-o/@wordElln,
* McsElln./hilós-o/χηλός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηλός-ο/hilós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηλός-ο/hilós-o/@wordElln,
* McsElln.χηλός/hilós/-ονομ-ενικ:χηλός-ο@wordElln,
* McsElln.χηλού/hilú/!~γενι-ενικ:χηλός-ο@wordElln,
* McsElln.χηλό/hiló/!~αιτι-ενικ:χηλός-ο@wordElln,
* McsElln.χηλέ/hilé/!~κλητ-ενικ:χηλός-ο@wordElln,
* McsElln.χηλοί/hilí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χηλός-ο@wordElln,
* McsElln.χηλών/hilón/!~γενι-πληθ:χηλός-ο@wordElln,
* McsElln.χηλούς/hilús/!~αιτι-πληθ:χηλός-ο@wordElln,

× base-form: χηλός
× base-pronunciation: /hilós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χηλός/hilós/-χηλού/hilú/-χηλό/hiló/-χηλέ/hilé/-χηλοί/hilí/-χηλών/hilón/-χηλούς/hilús/-χηλοί/hilí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χηλός

χημεία-η/himía-i/::
* McsEngl.wordElln.χημεία-η/himía-i/@wordElln,
* McsElln./himía-i/χημεία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημεία-η/himía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημεία-η/himía-i/@wordElln,
* McsElln.χημεία/himía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χημεία-η@wordElln,
* McsElln.χημείας/himías/!~γενι-ενικ:χημεία-η@wordElln,
* McsElln.χημείες/himíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χημεία-η@wordElln,
* McsElln.χημειών/himión/!~γενι-πληθ:χημεία-η@wordElln,

× base-form: χημεία
× base-pronunciation: /himía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χημεία/himía/-χημείας/himías/-χημεία/himía/-χημεία/himía/-χημείες/himíes/-χημειών/himión/-χημείες/himíes/-χημείες/himíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημεία

χημείο-το/himío-to/::
* McsEngl.wordElln.χημείο-το/himío-to/@wordElln,
* McsElln./himío-to/χημείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημείο-το/himío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημείο-το/himío-to/@wordElln,
* McsElln.χημείο/himío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χημείο-το@wordElln,
* McsElln.χημείου/himíu/!~γενι-ενικ:χημείο-το@wordElln,
* McsElln.χημεία/himía/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χημείο-το@wordElln,
* McsElln.χημείων/himíon/!~γενι-πληθ:χημείο-το@wordElln,

× base-form: χημείο
× base-pronunciation: /himío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χημείο/himío/-χημείου/himíu/-χημείο/himío/-χημείο/himío/-χημεία/himía/-χημείων/himíon/-χημεία/himía/-χημεία/himía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημείο

χημειοεμβολισμός-ο/himioemvolizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χημειοεμβολισμός-ο/himioemvolizmós-o/@wordElln,
* McsElln./himioemvolizmós-o/χημειοεμβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημειοεμβολισμός-ο/himioemvolizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημειοεμβολισμός-ο/himioemvolizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χημειοεμβολισμός/himioemvolizmós/-ονομ-ενικ:χημειοεμβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοεμβολισμού/himioemvolizmú/!~γενι-ενικ:χημειοεμβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοεμβολισμό/himioemvolizmó/!~αιτι-ενικ:χημειοεμβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοεμβολισμέ/himioemvolizmé/!~κλητ-ενικ:χημειοεμβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοεμβολισμοί/himioemvolizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χημειοεμβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοεμβολισμών/himioemvolizmón/!~γενι-πληθ:χημειοεμβολισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοεμβολισμούς/himioemvolizmús/!~αιτι-πληθ:χημειοεμβολισμός-ο@wordElln,

× base-form: χημειοεμβολισμός
× base-pronunciation: /himioemvolizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χημειοεμβολισμός/himioemvolizmós/-χημειοεμβολισμού/himioemvolizmú/-χημειοεμβολισμό/himioemvolizmó/-χημειοεμβολισμέ/himioemvolizmé/-χημειοεμβολισμοί/himioemvolizmí/-χημειοεμβολισμών/himioemvolizmón/-χημειοεμβολισμούς/himioemvolizmús/-χημειοεμβολισμοί/himioemvolizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημειοεμβολισμός

χημειοθεραπεία-η/himiotherapía-i/::
* McsEngl.wordElln.χημειοθεραπεία-η/himiotherapía-i/@wordElln,
* McsElln./himiotherapía-i/χημειοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημειοθεραπεία-η/himiotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημειοθεραπεία-η/himiotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.χημειοθεραπεία/himiotherapía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χημειοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.χημειοθεραπείας/himiotherapías/!~γενι-ενικ:χημειοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.χημειοθεραπείες/himiotherapíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χημειοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.χημειοθεραπειών/himiotherapión/!~γενι-πληθ:χημειοθεραπεία-η@wordElln,

× base-form: χημειοθεραπεία
× base-pronunciation: /himiotherapía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χημειοθεραπεία/himiotherapía/-χημειοθεραπείας/himiotherapías/-χημειοθεραπεία/himiotherapía/-χημειοθεραπεία/himiotherapía/-χημειοθεραπείες/himiotherapíes/-χημειοθεραπειών/himiotherapión/-χημειοθεραπείες/himiotherapíes/-χημειοθεραπείες/himiotherapíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημειοθεραπεία

χημειομετρία-η/himiometría-i/::
* McsEngl.wordElln.χημειομετρία-η/himiometría-i/@wordElln,
* McsElln./himiometría-i/χημειομετρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημειομετρία-η/himiometría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημειομετρία-η/himiometría-i/@wordElln,
* McsElln.χημειομετρία/himiometría/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χημειομετρία-η@wordElln,
* McsElln.χημειομετρίας/himiometrías/!~γενι-ενικ:χημειομετρία-η@wordElln,
* McsElln.χημειομετρίες/himiometríes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χημειομετρία-η@wordElln,
* McsElln.χημειομετριών/himiometrión/!~γενι-πληθ:χημειομετρία-η@wordElln,

× base-form: χημειομετρία
× base-pronunciation: /himiometría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χημειομετρία/himiometría/-χημειομετρίας/himiometrías/-χημειομετρία/himiometría/-χημειομετρία/himiometría/-χημειομετρίες/himiometríes/-χημειομετριών/himiometrión/-χημειομετρίες/himiometríes/-χημειομετρίες/himiometríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημειομετρία

χημειοσύνθεση-η/himiosínthesi-i/::
* McsEngl.wordElln.χημειοσύνθεση-η/himiosínthesi-i/@wordElln,
* McsElln./himiosínthesi-i/χημειοσύνθεση-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημειοσύνθεση-η/himiosínthesi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημειοσύνθεση-η/himiosínthesi-i/@wordElln,
* McsElln.χημειοσύνθεση/himiosínthesi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χημειοσύνθεση-η@wordElln,
* McsElln.χημειοσύνθεσης/himiosínthesis/!~γενι-ενικ:χημειοσύνθεση-η@wordElln,
* McsElln.χημειοσυνθέσεις/himiosinthésis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χημειοσύνθεση-η@wordElln,
* McsElln.χημειοσυνθέσεων/himiosinthéseon/!~γενι-πληθ:χημειοσύνθεση-η@wordElln,

× base-form: χημειοσύνθεση
× base-pronunciation: /himiosínthesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χημειοσύνθεση/himiosínthesi/-χημειοσύνθεσης/himiosínthesis/-χημειοσύνθεση/himiosínthesi/-χημειοσύνθεση/himiosínthesi/-χημειοσυνθέσεις/himiosinthésis/-χημειοσυνθέσεων/himiosinthéseon/-χημειοσυνθέσεις/himiosinthésis/-χημειοσυνθέσεις/himiosinthésis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημειοσύνθεση

χημειοτακτισμός-ο/himiotaktizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χημειοτακτισμός-ο/himiotaktizmós-o/@wordElln,
* McsElln./himiotaktizmós-o/χημειοτακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημειοτακτισμός-ο/himiotaktizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημειοτακτισμός-ο/himiotaktizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χημειοτακτισμός/himiotaktizmós/-ονομ-ενικ:χημειοτακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτακτισμού/himiotaktizmú/!~γενι-ενικ:χημειοτακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτακτισμό/himiotaktizmó/!~αιτι-ενικ:χημειοτακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτακτισμέ/himiotaktizmé/!~κλητ-ενικ:χημειοτακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτακτισμοί/himiotaktizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χημειοτακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτακτισμών/himiotaktizmón/!~γενι-πληθ:χημειοτακτισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτακτισμούς/himiotaktizmús/!~αιτι-πληθ:χημειοτακτισμός-ο@wordElln,

× base-form: χημειοτακτισμός
× base-pronunciation: /himiotaktizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χημειοτακτισμός/himiotaktizmós/-χημειοτακτισμού/himiotaktizmú/-χημειοτακτισμό/himiotaktizmó/-χημειοτακτισμέ/himiotaktizmé/-χημειοτακτισμοί/himiotaktizmí/-χημειοτακτισμών/himiotaktizmón/-χημειοτακτισμούς/himiotaktizmús/-χημειοτακτισμοί/himiotaktizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημειοτακτισμός

χημειοταξινομία-η/himiotaksinomía-i/::
* McsEngl.wordElln.χημειοταξινομία-η/himiotaksinomía-i/@wordElln,
* McsElln./himiotaksinomía-i/χημειοταξινομία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημειοταξινομία-η/himiotaksinomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημειοταξινομία-η/himiotaksinomía-i/@wordElln,
* McsElln.χημειοταξινομία/himiotaksinomía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χημειοταξινομία-η@wordElln,
* McsElln.χημειοταξινομίας/himiotaksinomías/!~γενι-ενικ:χημειοταξινομία-η@wordElln,
* McsElln.χημειοταξινομίες/himiotaksinomíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χημειοταξινομία-η@wordElln,
* McsElln.χημειοταξινομιών/himiotaksinomión/!~γενι-πληθ:χημειοταξινομία-η@wordElln,

× base-form: χημειοταξινομία
× base-pronunciation: /himiotaksinomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χημειοταξινομία/himiotaksinomía/-χημειοταξινομίας/himiotaksinomías/-χημειοταξινομία/himiotaksinomía/-χημειοταξινομία/himiotaksinomía/-χημειοταξινομίες/himiotaksinomíes/-χημειοταξινομιών/himiotaksinomión/-χημειοταξινομίες/himiotaksinomíes/-χημειοταξινομίες/himiotaksinomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημειοταξινομία

χημειοτροπισμός-ο/himiotropizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χημειοτροπισμός-ο/himiotropizmós-o/@wordElln,
* McsElln./himiotropizmós-o/χημειοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημειοτροπισμός-ο/himiotropizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημειοτροπισμός-ο/himiotropizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χημειοτροπισμός/himiotropizmós/-ονομ-ενικ:χημειοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτροπισμού/himiotropizmú/!~γενι-ενικ:χημειοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτροπισμό/himiotropizmó/!~αιτι-ενικ:χημειοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτροπισμέ/himiotropizmé/!~κλητ-ενικ:χημειοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτροπισμοί/himiotropizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χημειοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτροπισμών/himiotropizmón/!~γενι-πληθ:χημειοτροπισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημειοτροπισμούς/himiotropizmús/!~αιτι-πληθ:χημειοτροπισμός-ο@wordElln,

× base-form: χημειοτροπισμός
× base-pronunciation: /himiotropizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χημειοτροπισμός/himiotropizmós/-χημειοτροπισμού/himiotropizmú/-χημειοτροπισμό/himiotropizmó/-χημειοτροπισμέ/himiotropizmé/-χημειοτροπισμοί/himiotropizmí/-χημειοτροπισμών/himiotropizmón/-χημειοτροπισμούς/himiotropizmús/-χημειοτροπισμοί/himiotropizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημειοτροπισμός

χημειοφωταύγεια-η/himiofotávyia-i/::
* McsEngl.wordElln.χημειοφωταύγεια-η/himiofotávyia-i/@wordElln,
* McsElln./himiofotávyia-i/χημειοφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημειοφωταύγεια-η/himiofotávyia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημειοφωταύγεια-η/himiofotávyia-i/@wordElln,
* McsElln.χημειοφωταύγεια/himiofotávyia/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χημειοφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.χημειοφωταύγειας/himiofotávyias/!~γενι-ενικ:χημειοφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.χημειοφωταύγειες/himiofotávyies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χημειοφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.χημειοφωταυγειών/himiofotavyión/!~γενι-πληθ:χημειοφωταύγεια-η@wordElln,

× base-form: χημειοφωταύγεια
× base-pronunciation: /himiofotávyia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χημειοφωταύγεια/himiofotávyia/-χημειοφωταύγειας/himiofotávyias/-χημειοφωταύγεια/himiofotávyia/-χημειοφωταύγεια/himiofotávyia/-χημειοφωταύγειες/himiofotávyies/-χημειοφωταυγειών/himiofotavyión/-χημειοφωταύγειες/himiofotávyies/-χημειοφωταύγειες/himiofotávyies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημειοφωταύγεια

χημειόταξη-η/himiótaksi-i/::
* McsEngl.wordElln.χημειόταξη-η/himiótaksi-i/@wordElln,
* McsElln./himiótaksi-i/χημειόταξη-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημειόταξη-η/himiótaksi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημειόταξη-η/himiótaksi-i/@wordElln,
* McsElln.χημειόταξη/himiótaksi/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χημειόταξη-η@wordElln,
* McsElln.χημειόταξης/himiótaksis/!~γενι-ενικ:χημειόταξη-η@wordElln,
* McsElln.χημειοτάξεις/himiotáksis/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χημειόταξη-η@wordElln,
* McsElln.χημειοτάξεων/himiotákseon/!~γενι-πληθ:χημειόταξη-η@wordElln,

× base-form: χημειόταξη
× base-pronunciation: /himiótaksi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χημειόταξη/himiótaksi/-χημειόταξης/himiótaksis/-χημειόταξη/himiótaksi/-χημειόταξη/himiótaksi/-χημειοτάξεις/himiotáksis/-χημειοτάξεων/himiotákseon/-χημειοτάξεις/himiotáksis/-χημειοτάξεις/himiotáksis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημειόταξη

χημικοθεραπεία-η/himikotherapía-i/::
* McsEngl.wordElln.χημικοθεραπεία-η/himikotherapía-i/@wordElln,
* McsElln./himikotherapía-i/χημικοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημικοθεραπεία-η/himikotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημικοθεραπεία-η/himikotherapía-i/@wordElln,
* McsElln.χημικοθεραπεία/himikotherapía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χημικοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.χημικοθεραπείας/himikotherapías/!~γενι-ενικ:χημικοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.χημικοθεραπείες/himikotherapíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χημικοθεραπεία-η@wordElln,
* McsElln.χημικοθεραπειών/himikotherapión/!~γενι-πληθ:χημικοθεραπεία-η@wordElln,

× base-form: χημικοθεραπεία
× base-pronunciation: /himikotherapía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χημικοθεραπεία/himikotherapía/-χημικοθεραπείας/himikotherapías/-χημικοθεραπεία/himikotherapía/-χημικοθεραπεία/himikotherapía/-χημικοθεραπείες/himikotherapíes/-χημικοθεραπειών/himikotherapión/-χημικοθεραπείες/himikotherapíes/-χημικοθεραπείες/himikotherapíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημικοθεραπεία

χημικός-ο/himikós-o/::
* McsEngl.wordElln.χημικός-ο/himikós-o/@wordElln,
* McsElln./himikós-o/χημικός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημικός-ο/himikós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημικός-ο/himikós-o/@wordElln,
* McsElln.χημικός/himikós/-ονομ-ενικ:χημικός-ο@wordElln,
* McsElln.χημικού/himikú/!~γενι-ενικ:χημικός-ο@wordElln,
* McsElln.χημικό/himikó/!~αιτι-ενικ:χημικός-ο@wordElln,
* McsElln.χημικέ/himiké/!~κλητ-ενικ:χημικός-ο@wordElln,
* McsElln.χημικοί/himikí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χημικός-ο@wordElln,
* McsElln.χημικών/himikón/!~γενι-πληθ:χημικός-ο@wordElln,
* McsElln.χημικούς/himikús/!~αιτι-πληθ:χημικός-ο@wordElln,

× base-form: χημικός
× base-pronunciation: /himikós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χημικός/himikós/-χημικού/himikú/-χημικό/himikó/-χημικέ/himiké/-χημικοί/himikí/-χημικών/himikón/-χημικούς/himikús/-χημικοί/himikí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημικός

χημισμός-ο/himizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.χημισμός-ο/himizmós-o/@wordElln,
* McsElln./himizmós-o/χημισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημισμός-ο/himizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημισμός-ο/himizmós-o/@wordElln,
* McsElln.χημισμός/himizmós/-ονομ-ενικ:χημισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημισμού/himizmú/!~γενι-ενικ:χημισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημισμό/himizmó/!~αιτι-ενικ:χημισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημισμέ/himizmé/!~κλητ-ενικ:χημισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημισμοί/himizmí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χημισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημισμών/himizmón/!~γενι-πληθ:χημισμός-ο@wordElln,
* McsElln.χημισμούς/himizmús/!~αιτι-πληθ:χημισμός-ο@wordElln,

× base-form: χημισμός
× base-pronunciation: /himizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χημισμός/himizmós/-χημισμού/himizmú/-χημισμό/himizmó/-χημισμέ/himizmé/-χημισμοί/himizmí/-χημισμών/himizmón/-χημισμούς/himizmús/-χημισμοί/himizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημισμός

χημιφωταύγεια-η/himifotávyia-i/::
* McsEngl.wordElln.χημιφωταύγεια-η/himifotávyia-i/@wordElln,
* McsElln./himifotávyia-i/χημιφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χημιφωταύγεια-η/himifotávyia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χημιφωταύγεια-η/himifotávyia-i/@wordElln,
* McsElln.χημιφωταύγεια/himifotávyia/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χημιφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.χημιφωταύγειας/himifotávyias/!~γενι-ενικ:χημιφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.χημιφωταύγειες/himifotávyies/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χημιφωταύγεια-η@wordElln,
* McsElln.χημιφωταυγειών/himifotavyión/!~γενι-πληθ:χημιφωταύγεια-η@wordElln,

× base-form: χημιφωταύγεια
× base-pronunciation: /himifotávyia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χημιφωταύγεια/himifotávyia/-χημιφωταύγειας/himifotávyias/-χημιφωταύγεια/himifotávyia/-χημιφωταύγεια/himifotávyia/-χημιφωταύγειες/himifotávyies/-χημιφωταυγειών/himifotavyión/-χημιφωταύγειες/himifotávyies/-χημιφωταύγειες/himifotávyies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χημιφωταύγεια

χηνάκι-το/hináki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χηνάκι-το/hináki-to-s/@wordElln,
* McsElln./hináki-to-s/χηνάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηνάκι-το/hináki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηνάκι-το/hináki-to-s/@wordElln,
* McsElln.χηνάκι/hináki/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χηνάκι-το@wordElln,
* McsElln.χηνάκια/hinákka/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χηνάκι-το@wordElln,

× base-form: χηνάκι
× base-pronunciation: /hináki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χηνάκι/hináki/-∅-χηνάκι/hináki/-χηνάκι/hináki/-χηνάκια/hinákka/-∅-χηνάκια/hinákka/-χηνάκια/hinákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: χηνάκι

χηνάρης-ο/hináris-o/::
* McsEngl.wordElln.χηνάρης-ο/hináris-o/@wordElln,
* McsElln./hináris-o/χηνάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηνάρης-ο/hináris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηνάρης-ο/hináris-o/@wordElln,
* McsElln.χηνάρης/hináris/-ονομ-ενικ:χηνάρης-ο@wordElln,
* McsElln.χηνάρη/hinári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χηνάρης-ο@wordElln,
* McsElln.χηνάρηδες/hináridhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χηνάρης-ο@wordElln,
* McsElln.χηνάρηδων/hináridhon/!~γενι-πληθ:χηνάρης-ο@wordElln,

× base-form: χηνάρης
× base-pronunciation: /hináris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χηνάρης/hináris/-χηνάρη/hinári/-χηνάρη/hinári/-χηνάρη/hinári/-χηνάρηδες/hináridhes/-χηνάρηδων/hináridhon/-χηνάρηδες/hináridhes/-χηνάρηδες/hináridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χηνάρης

χηνάρι-το/hinári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.χηνάρι-το/hinári-to-s/@wordElln,
* McsElln./hinári-to-s/χηνάρι-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηνάρι-το/hinári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηνάρι-το/hinári-to-s/@wordElln,
* McsElln.χηνάρι/hinári/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χηνάρι-το@wordElln,
* McsElln.χηναριού/hinaryyú/!~γενι-ενικ:χηνάρι-το@wordElln,
* McsElln.χηνάρια/hináryya/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χηνάρι-το@wordElln,
* McsElln.χηναριών/hinaryyón/!~γενι-πληθ:χηνάρι-το@wordElln,

× base-form: χηνάρι
× base-pronunciation: /hinári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: χηνάρι/hinári/-χηναριού/hinaryyú/-χηνάρι/hinári/-χηνάρι/hinári/-χηνάρια/hináryya/-χηναριών/hinaryyón/-χηνάρια/hináryya/-χηνάρια/hináryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χηνάρι

χηνάς-ο/hinás-o/::
* McsEngl.wordElln.χηνάς-ο/hinás-o/@wordElln,
* McsElln./hinás-o/χηνάς-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηνάς-ο/hinás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηνάς-ο/hinás-o/@wordElln,
* McsElln.χηνάς/hinás/-ονομ-ενικ:χηνάς-ο@wordElln,
* McsElln.χηνά/hiná/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χηνάς-ο@wordElln,
* McsElln.χηνάδες/hinádhes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χηνάς-ο@wordElln,
* McsElln.χηνάδων/hinádhon/!~γενι-πληθ:χηνάς-ο@wordElln,

× base-form: χηνάς
× base-pronunciation: /hinás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χηνάς/hinás/-χηνά/hiná/-χηνά/hiná/-χηνά/hiná/-χηνάδες/hinádhes/-χηνάδων/hinádhon/-χηνάδες/hinádhes/-χηνάδες/hinádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χηνάς

χηνίτσα-η/hiníca-i/::
* McsEngl.wordElln.χηνίτσα-η/hiníca-i/@wordElln,
* McsElln./hiníca-i/χηνίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηνίτσα-η/hiníca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηνίτσα-η/hiníca-i/@wordElln,
* McsElln.χηνίτσα/hiníca/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χηνίτσα-η@wordElln,
* McsElln.χηνίτσας/hinícas/!~γενι-ενικ:χηνίτσα-η@wordElln,
* McsElln.χηνίτσες/hiníces/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χηνίτσα-η@wordElln,

× base-form: χηνίτσα
× base-pronunciation: /hiníca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χηνίτσα/hiníca/-χηνίτσας/hinícas/-χηνίτσα/hiníca/-χηνίτσα/hiníca/-χηνίτσες/hiníces/-∅-χηνίτσες/hiníces/-χηνίτσες/hiníces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: χηνίτσα

χηνοβοσκός-ο/hinovoskós-o/::
* McsEngl.wordElln.χηνοβοσκός-ο/hinovoskós-o/@wordElln,
* McsElln./hinovoskós-o/χηνοβοσκός-ο@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηνοβοσκός-ο/hinovoskós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηνοβοσκός-ο/hinovoskós-o/@wordElln,
* McsElln.χηνοβοσκός/hinovoskós/-ονομ-ενικ:χηνοβοσκός-ο@wordElln,
* McsElln.χηνοβοσκού/hinovoskú/!~γενι-ενικ:χηνοβοσκός-ο@wordElln,
* McsElln.χηνοβοσκό/hinovoskó/!~αιτι-ενικ:χηνοβοσκός-ο@wordElln,
* McsElln.χηνοβοσκέ/hinovoské/!~κλητ-ενικ:χηνοβοσκός-ο@wordElln,
* McsElln.χηνοβοσκοί/hinovoskí/-ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:χηνοβοσκός-ο@wordElln,
* McsElln.χηνοβοσκών/hinovoskón/!~γενι-πληθ:χηνοβοσκός-ο@wordElln,
* McsElln.χηνοβοσκούς/hinovoskús/!~αιτι-πληθ:χηνοβοσκός-ο@wordElln,

× base-form: χηνοβοσκός
× base-pronunciation: /hinovoskós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: χηνοβοσκός/hinovoskós/-χηνοβοσκού/hinovoskú/-χηνοβοσκό/hinovoskó/-χηνοβοσκέ/hinovoské/-χηνοβοσκοί/hinovoskí/-χηνοβοσκών/hinovoskón/-χηνοβοσκούς/hinovoskús/-χηνοβοσκοί/hinovoskí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χηνοβοσκός

χηνοτροφία-η/hinotrofía-i/::
* McsEngl.wordElln.χηνοτροφία-η/hinotrofía-i/@wordElln,
* McsElln./hinotrofía-i/χηνοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηνοτροφία-η/hinotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηνοτροφία-η/hinotrofía-i/@wordElln,
* McsElln.χηνοτροφία/hinotrofía/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χηνοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.χηνοτροφίας/hinotrofías/!~γενι-ενικ:χηνοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.χηνοτροφίες/hinotrofíes/-ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:χηνοτροφία-η@wordElln,
* McsElln.χηνοτροφιών/hinotrofión/!~γενι-πληθ:χηνοτροφία-η@wordElln,

× base-form: χηνοτροφία
× base-pronunciation: /hinotrofía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: χηνοτροφία/hinotrofía/-χηνοτροφίας/hinotrofías/-χηνοτροφία/hinotrofía/-χηνοτροφία/hinotrofía/-χηνοτροφίες/hinotrofíes/-χηνοτροφιών/hinotrofión/-χηνοτροφίες/hinotrofíes/-χηνοτροφίες/hinotrofíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: χηνοτροφία

χηνοτροφείο-το/hinotrofío-to/::
* McsEngl.wordElln.χηνοτροφείο-το/hinotrofío-to/@wordElln,
* McsElln./hinotrofío-to/χηνοτροφείο-το@wordElln,
* McsElln.λεξηΕλλν.χηνοτροφείο-το/hinotrofío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.χηνοτροφείο-το/hinotrofío-to/@wordElln,
* McsElln.χηνοτροφείο/hinotrofío/-ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:χηνοτροφείο-το@wordElln,
* McsElln.χηνοτροφείου/hinotrofíu/!~γενι-ενικ:χηνοτροφείο-το@wordElln,
* Mc