McsWrdidxElln11lamdha - Λ|λ
senso-concept-Mcs

McsHitp-creation:: {2022-03-10}

overview of McsWrdidxElln11lamdha

description::
× quantity of words: 1136

name::
* McsEngl.McsWrdidxElln11lamdha,
* McsEngl.wordaryElln'Λ|λ,

whole-tree-of-McsWrdidxElln01alfa::
* wordaryElln,

Λ|λ of McsWrdidxElln11lamdha

Λάζαρος-ο/lázaros-o/::
* McsEngl.wordElln.Λάζαρος-ο/lázaros-o/@wordElln,
* McsElln./lázaros-o/Λάζαρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λάζαρος-ο/lázaros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λάζαρος-ο/lázaros-o/@wordElln,
* McsElln.Λάζαρος/lázaros/!~ονομ-ενικ:Λάζαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάζαρου/lázaru/!~γενι-ενικ:Λάζαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαζάρου/lazáru/!~γενι-ενικ:Λάζαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάζαρο/lázaro/!~αιτι-ενικ:Λάζαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάζαρε/lázare/!~κλητ-ενικ:Λάζαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάζαροι/lázari/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λάζαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάζαρων/lázaron/!~γενι-πληθ:Λάζαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαζάρων/lazáron/!~γενι-πληθ:Λάζαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάζαρους/lázarus/!~αιτι-πληθ:Λάζαρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαζάρους/lazárus/!~αιτι-πληθ:Λάζαρος-ο@wordElln,

× base-form: Λάζαρος
× base-pronunciation: /lázaros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λάζαρος/lázaros/-Λάζαρου/lázaru/|Λαζάρου/lazáru/-Λάζαρο/lázaro/-Λάζαρε/lázare/-Λάζαροι/lázari/-Λάζαρων/lázaron/|Λαζάρων/lazáron/-Λάζαρους/lázarus/|Λαζάρους/lazárus/-Λάζαροι/lázari/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λάζαρος

Λάιος-ο/láios-o/::
* McsEngl.wordElln.Λάιος-ο/láios-o/@wordElln,
* McsElln./láios-o/Λάιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λάιος-ο/láios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λάιος-ο/láios-o/@wordElln,
* McsElln.Λάιος/láios/!~ονομ-ενικ:Λάιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάιου/láiu/!~γενι-ενικ:Λάιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαίου/léu/!~γενι-ενικ:Λάιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάιο/láio/!~αιτι-ενικ:Λάιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάιε/láie/!~κλητ-ενικ:Λάιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάιοι/láii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λάιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάιων/láion/!~γενι-πληθ:Λάιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαίων/léon/!~γενι-πληθ:Λάιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λάιους/láius/!~αιτι-πληθ:Λάιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαίους/léus/!~αιτι-πληθ:Λάιος-ο@wordElln,

× base-form: Λάιος
× base-pronunciation: /láios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λάιος/láios/-Λάιου/láiu/|Λαίου/léu/-Λάιο/láio/-Λάιε/láie/-Λάιοι/láii/-Λάιων/láion/|Λαίων/léon/-Λάιους/láius/|Λαίους/léus/-Λάιοι/láii/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λάιος

Λάκωνας-ο/lákonas-o/::
* McsEngl.wordElln.Λάκωνας-ο/lákonas-o/@wordElln,
* McsElln./lákonas-o/Λάκωνας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λάκωνας-ο/lákonas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λάκωνας-ο/lákonas-o/@wordElln,
* McsElln.Λάκωνας/lákonas/!~ονομ-ενικ:Λάκωνας-ο@wordElln,
* McsElln.Λάκωνα/lákona/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λάκωνας-ο@wordElln,
* McsElln.Λάκωνες/lákones/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λάκωνας-ο@wordElln,
* McsElln.λακώνων/lakónon/!~γενι-πληθ:Λάκωνας-ο@wordElln,

× base-form: Λάκωνας
× base-pronunciation: /lákonas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λάκωνας/lákonas/-Λάκωνα/lákona/-Λάκωνα/lákona/-Λάκωνα/lákona/-Λάκωνες/lákones/-λακώνων/lakónon/-Λάκωνες/lákones/-Λάκωνες/lákones/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λάκωνας

Λάπας-ο/lápas-o/::
* McsEngl.wordElln.Λάπας-ο/lápas-o/@wordElln,
* McsElln./lápas-o/Λάπας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λάπας-ο/lápas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λάπας-ο/lápas-o/@wordElln,
* McsElln.Λάπας/lápas/!~ονομ-ενικ:Λάπας-ο@wordElln,
* McsElln.Λάπα/lápa/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λάπας-ο@wordElln,
* McsElln.Λάπηδες/lápidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λάπας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαπαίοι/lapéi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λάπας-ο@wordElln,
* McsElln.Λάπηδων/lápidhon/!~γενι-πληθ:Λάπας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαπαίων/lapéon/!~γενι-πληθ:Λάπας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαπαίους/lapéus/!~αιτι-πληθ:Λάπας-ο@wordElln,

× base-form: Λάπας
× base-pronunciation: /lápas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λάπας/lápas/-Λάπα/lápa/-Λάπα/lápa/-Λάπα/lápa/-Λάπηδες/lápidhes/|Λαπαίοι/lapéi/-Λάπηδων/lápidhon/|Λαπαίων/lapéon/-Λάπηδες/lápidhes/|Λαπαίους/lapéus/-Λάπηδες/lápidhes/|Λαπαίοι/lapéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λάπας

Λάππας-ο/lápas-o/::
* McsEngl.wordElln.Λάππας-ο/lápas-o/@wordElln,
* McsElln./lápas-o/Λάππας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λάππας-ο/lápas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λάππας-ο/lápas-o/@wordElln,
* McsElln.Λάππας/lápas/!~ονομ-ενικ:Λάππας-ο@wordElln,
* McsElln.Λάππα/lápa/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λάππας-ο@wordElln,
* McsElln.Λάππηδες/lápidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λάππας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαππαίοι/lapéi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λάππας-ο@wordElln,
* McsElln.Λάππηδων/lápidhon/!~γενι-πληθ:Λάππας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαππαίων/lapéon/!~γενι-πληθ:Λάππας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαππαίους/lapéus/!~αιτι-πληθ:Λάππας-ο@wordElln,

× base-form: Λάππας
× base-pronunciation: /lápas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λάππας/lápas/-Λάππα/lápa/-Λάππα/lápa/-Λάππα/lápa/-Λάππηδες/lápidhes/|Λαππαίοι/lapéi/-Λάππηδων/lápidhon/|Λαππαίων/lapéon/-Λάππηδες/lápidhes/|Λαππαίους/lapéus/-Λάππηδες/lápidhes/|Λαππαίοι/lapéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λάππας

Λάτιο-το/látio-to/::
* McsEngl.wordElln.Λάτιο-το/látio-to/@wordElln,
* McsElln./látio-to/Λάτιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λάτιο-το/látio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λάτιο-το/látio-to/@wordElln,
* McsElln.Λάτιο/látio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λάτιο-το@wordElln,
* McsElln.Λάτιου/látiu/!~γενι-ενικ:Λάτιο-το@wordElln,
* McsElln.Λατίου/latíu/!~γενι-ενικ:Λάτιο-το@wordElln,
* McsElln.Λάτια/látia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λάτιο-το@wordElln,
* McsElln.Λάτιων/látion/!~γενι-πληθ:Λάτιο-το@wordElln,
* McsElln.Λατίων/latíon/!~γενι-πληθ:Λάτιο-το@wordElln,

× base-form: Λάτιο
× base-pronunciation: /látio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λάτιο/látio/-Λάτιου/látiu/|Λατίου/latíu/-Λάτιο/látio/-Λάτιο/látio/-Λάτια/látia/-Λάτιων/látion/|Λατίων/latíon/-Λάτια/látia/-Λάτια/látia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λάτιο

Λένα-η/léna-i/::
* McsEngl.wordElln.Λένα-η/léna-i/@wordElln,
* McsElln./léna-i/Λένα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λένα-η/léna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λένα-η/léna-i/@wordElln,
* McsElln.Λένα/léna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λένα-η@wordElln,
* McsElln.Λένας/lénas/!~γενι-ενικ:Λένα-η@wordElln,
* McsElln.Λένες/lénes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λένα-η@wordElln,

× base-form: Λένα
× base-pronunciation: /léna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λένα/léna/-Λένας/lénas/-Λένα/léna/-Λένα/léna/-Λένες/lénes/-∅-Λένες/lénes/-Λένες/lénes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λένα

Λένη-η/léni-i/::
* McsEngl.wordElln.Λένη-η/léni-i/@wordElln,
* McsElln./léni-i/Λένη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λένη-η/léni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λένη-η/léni-i/@wordElln,
* McsElln.Λένη/léni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λένη-η@wordElln,
* McsElln.Λένης/lénis/!~γενι-ενικ:Λένη-η@wordElln,
* McsElln.Λένες/lénes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λένη-η@wordElln,

× base-form: Λένη
× base-pronunciation: /léni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λένη/léni/-Λένης/lénis/-Λένη/léni/-Λένη/léni/-Λένες/lénes/-∅-Λένες/lénes/-Λένες/lénes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λένη

Λένια-η/lénna-i/::
* McsEngl.wordElln.Λένια-η/lénna-i/@wordElln,
* McsElln./lénna-i/Λένια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λένια-η/lénna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λένια-η/lénna-i/@wordElln,
* McsElln.Λένια/lénna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λένια-η@wordElln,
* McsElln.Λένιας/lénnas/!~γενι-ενικ:Λένια-η@wordElln,
* McsElln.Λένιες/lénies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λένια-η@wordElln,

× base-form: Λένια
× base-pronunciation: /lénna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λένια/lénna/-Λένιας/lénnas/-Λένια/lénna/-Λένια/lénna/-Λένιες/lénies/-∅-Λένιες/lénies/-Λένιες/lénies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λένια

Λέτα-η/léta-i/::
* McsEngl.wordElln.Λέτα-η/léta-i/@wordElln,
* McsElln./léta-i/Λέτα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λέτα-η/léta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λέτα-η/léta-i/@wordElln,
* McsElln.Λέτα/léta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λέτα-η@wordElln,
* McsElln.Λέτας/létas/!~γενι-ενικ:Λέτα-η@wordElln,
* McsElln.Λέτες/létes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λέτα-η@wordElln,

× base-form: Λέτα
× base-pronunciation: /léta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λέτα/léta/-Λέτας/létas/-Λέτα/léta/-Λέτα/léta/-Λέτες/létes/-∅-Λέτες/létes/-Λέτες/létes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λέτα

Λέτσας-ο/lécas-o/::
* McsEngl.wordElln.Λέτσας-ο/lécas-o/@wordElln,
* McsElln./lécas-o/Λέτσας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λέτσας-ο/lécas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λέτσας-ο/lécas-o/@wordElln,
* McsElln.Λέτσας/lécas/!~ονομ-ενικ:Λέτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λέτσα/léca/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λέτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λέτσηδες/lécidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λέτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λετσαίοι/lecéi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λέτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λέτσηδων/lécidhon/!~γενι-πληθ:Λέτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λετσαίων/lecéon/!~γενι-πληθ:Λέτσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λετσαίους/lecéus/!~αιτι-πληθ:Λέτσας-ο@wordElln,

× base-form: Λέτσας
× base-pronunciation: /lécas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λέτσας/lécas/-Λέτσα/léca/-Λέτσα/léca/-Λέτσα/léca/-Λέτσηδες/lécidhes/|Λετσαίοι/lecéi/-Λέτσηδων/lécidhon/|Λετσαίων/lecéon/-Λέτσηδες/lécidhes/|Λετσαίους/lecéus/-Λέτσηδες/lécidhes/|Λετσαίοι/lecéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λέτσας

Λέττα-η/léta-i/::
* McsEngl.wordElln.Λέττα-η/léta-i/@wordElln,
* McsElln./léta-i/Λέττα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λέττα-η/léta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λέττα-η/léta-i/@wordElln,
* McsElln.Λέττα/léta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λέττα-η@wordElln,
* McsElln.Λέττας/létas/!~γενι-ενικ:Λέττα-η@wordElln,
* McsElln.Λέττες/létes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λέττα-η@wordElln,

× base-form: Λέττα
× base-pronunciation: /léta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λέττα/léta/-Λέττας/létas/-Λέττα/léta/-Λέττα/léta/-Λέττες/létes/-∅-Λέττες/létes/-Λέττες/létes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λέττα

Λέχος-ο/léhos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λέχος-ο/léhos-o/@wordElln,
* McsElln./léhos-o/Λέχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λέχος-ο/léhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λέχος-ο/léhos-o/@wordElln,
* McsElln.Λέχος/léhos/!~ονομ-ενικ:Λέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Λέχου/léhu/!~γενι-ενικ:Λέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Λέχο/lého/!~αιτι-ενικ:Λέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Λέχε/léhe/!~κλητ-ενικ:Λέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Λέχοι/léhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Λέχων/léhon/!~γενι-πληθ:Λέχος-ο@wordElln,
* McsElln.Λέχους/léhus/!~αιτι-πληθ:Λέχος-ο@wordElln,

× base-form: Λέχος
× base-pronunciation: /léhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λέχος/léhos/-Λέχου/léhu/-Λέχο/lého/-Λέχε/léhe/-Λέχοι/léhi/-Λέχων/léhon/-Λέχους/léhus/-Λέχοι/léhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λέχος

Λία-η/lía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λία-η/lía-i/@wordElln,
* McsElln./lía-i/Λία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λία-η/lía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λία-η/lía-i/@wordElln,
* McsElln.Λία/lía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λία-η@wordElln,
* McsElln.Λίας/lías/!~γενι-ενικ:Λία-η@wordElln,
* McsElln.Λίες/líes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λία-η@wordElln,

× base-form: Λία
× base-pronunciation: /lía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λία/lía/-Λίας/lías/-Λία/lía/-Λία/lía/-Λίες/líes/-∅-Λίες/líes/-Λίες/líes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λία

Λίβυα-η/lívia-i/::
* McsEngl.wordElln.Λίβυα-η/lívia-i/@wordElln,
* McsElln./lívia-i/Λίβυα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λίβυα-η/lívia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λίβυα-η/lívia-i/@wordElln,
* McsElln.Λίβυα/lívia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λίβυα-η@wordElln,
* McsElln.Λίβυας/lívias/!~γενι-ενικ:Λίβυα-η@wordElln,
* McsElln.Λίβυες/lívies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λίβυα-η@wordElln,
* McsElln.Λιβύων/livíon/!~γενι-πληθ:Λίβυα-η@wordElln,

× base-form: Λίβυα
× base-pronunciation: /lívia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λίβυα/lívia/-Λίβυας/lívias/-Λίβυα/lívia/-Λίβυα/lívia/-Λίβυες/lívies/-Λιβύων/livíon/-Λίβυες/lívies/-Λίβυες/lívies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: Λίβυα

Λίβυος-ο/lívios-o/::
* McsEngl.wordElln.Λίβυος-ο/lívios-o/@wordElln,
* McsElln./lívios-o/Λίβυος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λίβυος-ο/lívios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λίβυος-ο/lívios-o/@wordElln,
* McsElln.Λίβυος/lívios/!~ονομ-ενικ:Λίβυος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίβυου/líviu/!~γενι-ενικ:Λίβυος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίβυο/lívio/!~αιτι-ενικ:Λίβυος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίβυε/lívie/!~κλητ-ενικ:Λίβυος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίβυοι/lívii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λίβυος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίβυων/lívion/!~γενι-πληθ:Λίβυος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίβυους/lívius/!~αιτι-πληθ:Λίβυος-ο@wordElln,

× base-form: Λίβυος
× base-pronunciation: /lívios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λίβυος/lívios/-Λίβυου/líviu/-Λίβυο/lívio/-Λίβυε/lívie/-Λίβυοι/lívii/-Λίβυων/lívion/-Λίβυους/lívius/-Λίβυοι/lívii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λίβυος

Λίνος-ο/línos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λίνος-ο/línos-o/@wordElln,
* McsElln./línos-o/Λίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λίνος-ο/línos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λίνος-ο/línos-o/@wordElln,
* McsElln.Λίνος/línos/!~ονομ-ενικ:Λίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίνου/línu/!~γενι-ενικ:Λίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίνο/líno/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίνοι/líni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίνων/línon/!~γενι-πληθ:Λίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λίνους/línus/!~αιτι-πληθ:Λίνος-ο@wordElln,

× base-form: Λίνος
× base-pronunciation: /línos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λίνος/línos/-Λίνου/línu/-Λίνο/líno/-Λίνο/líno/-Λίνοι/líni/-Λίνων/línon/-Λίνους/línus/-Λίνοι/líni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2Se2NuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2Σι2ΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λίνος

Λίτσα-η/líca-i/::
* McsEngl.wordElln.Λίτσα-η/líca-i/@wordElln,
* McsElln./líca-i/Λίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λίτσα-η/líca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λίτσα-η/líca-i/@wordElln,
* McsElln.Λίτσα/líca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Λίτσας/lícas/!~γενι-ενικ:Λίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Λίτσες/líces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λίτσα-η@wordElln,

× base-form: Λίτσα
× base-pronunciation: /líca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λίτσα/líca/-Λίτσας/lícas/-Λίτσα/líca/-Λίτσα/líca/-Λίτσες/líces/-∅-Λίτσες/líces/-Λίτσες/líces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λίτσα

Λαβαζός-ο/lavazós-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαβαζός-ο/lavazós-o/@wordElln,
* McsElln./lavazós-o/Λαβαζός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαβαζός-ο/lavazós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαβαζός-ο/lavazós-o/@wordElln,
* McsElln.Λαβαζός/lavazós/!~ονομ-ενικ:Λαβαζός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαβαζού/lavazú/!~γενι-ενικ:Λαβαζός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαβαζό/lavazó/!~αιτι-ενικ:Λαβαζός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαβαζέ/lavazé/!~κλητ-ενικ:Λαβαζός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαβαζοί/lavazí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λαβαζός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαβαζών/lavazón/!~γενι-πληθ:Λαβαζός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαβαζούς/lavazús/!~αιτι-πληθ:Λαβαζός-ο@wordElln,

× base-form: Λαβαζός
× base-pronunciation: /lavazós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαβαζός/lavazós/-Λαβαζού/lavazú/-Λαβαζό/lavazó/-Λαβαζέ/lavazé/-Λαβαζοί/lavazí/-Λαβαζών/lavazón/-Λαβαζούς/lavazús/-Λαβαζοί/lavazí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαβαζός

Λαγδάς-ο/laydhás-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαγδάς-ο/laydhás-o/@wordElln,
* McsElln./laydhás-o/Λαγδάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαγδάς-ο/laydhás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαγδάς-ο/laydhás-o/@wordElln,
* McsElln.Λαγδάς/laydhás/!~ονομ-ενικ:Λαγδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαγδά/laydhá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαγδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαγδάδες/laydhádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαγδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαγδάδων/laydhádhon/!~γενι-πληθ:Λαγδάς-ο@wordElln,

× base-form: Λαγδάς
× base-pronunciation: /laydhás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαγδάς/laydhás/-Λαγδά/laydhá/-Λαγδά/laydhá/-Λαγδά/laydhá/-Λαγδάδες/laydhádhes/-Λαγδάδων/laydhádhon/-Λαγδάδες/laydhádhes/-Λαγδάδες/laydhádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαγδάς

Λαγκαδάς-ο/lagadhás-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαγκαδάς-ο/lagadhás-o/@wordElln,
* McsElln./lagadhás-o/Λαγκαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαγκαδάς-ο/lagadhás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαγκαδάς-ο/lagadhás-o/@wordElln,
* McsElln.Λαγκαδάς/lagadhás/!~ονομ-ενικ:Λαγκαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαγκαδά/lagadhá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαγκαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαγκαδάδες/lagadhádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαγκαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαγκαδάδων/lagadhádhon/!~γενι-πληθ:Λαγκαδάς-ο@wordElln,

× base-form: Λαγκαδάς
× base-pronunciation: /lagadhás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαγκαδάς/lagadhás/-Λαγκαδά/lagadhá/-Λαγκαδά/lagadhá/-Λαγκαδά/lagadhá/-Λαγκαδάδες/lagadhádhes/-Λαγκαδάδων/lagadhádhon/-Λαγκαδάδες/lagadhádhes/-Λαγκαδάδες/lagadhádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαγκαδάς

Λαγονήσι-το/layonísi-to/::
* McsEngl.wordElln.Λαγονήσι-το/layonísi-to/@wordElln,
* McsElln./layonísi-to/Λαγονήσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαγονήσι-το/layonísi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαγονήσι-το/layonísi-to/@wordElln,
* McsElln.Λαγονήσι/layonísi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαγονήσι-το@wordElln,
* McsElln.Λαγονησίου/layonisíu/!~γενι-ενικ:Λαγονήσι-το@wordElln,
* McsElln.Λαγονήσια/layonísia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαγονήσι-το@wordElln,
* McsElln.Λαγονησίων/layonisíon/!~γενι-πληθ:Λαγονήσι-το@wordElln,

× base-form: Λαγονήσι
× base-pronunciation: /layonísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λαγονήσι/layonísi/-Λαγονησίου/layonisíu/-Λαγονήσι/layonísi/-Λαγονήσι/layonísi/-Λαγονήσια/layonísia/-Λαγονησίων/layonisíon/-Λαγονήσια/layonísia/-Λαγονήσια/layonísia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαγονήσι

Λαγονησιώτης-ο/layonissótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαγονησιώτης-ο/layonissótis-o/@wordElln,
* McsElln./layonissótis-o/Λαγονησιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαγονησιώτης-ο/layonissótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαγονησιώτης-ο/layonissótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λαγονησιώτης/layonissótis/!~ονομ-ενικ:Λαγονησιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαγονησιώτη/layonissóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαγονησιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαγονησιώτες/layonissótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαγονησιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαγονησιωτών/layonisiotón/!~γενι-πληθ:Λαγονησιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λαγονησιώτης
× base-pronunciation: /layonissótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαγονησιώτης/layonissótis/-Λαγονησιώτη/layonissóti/-Λαγονησιώτη/layonissóti/-Λαγονησιώτη/layonissóti/-Λαγονησιώτες/layonissótes/-Λαγονησιωτών/layonisiotón/-Λαγονησιώτες/layonissótes/-Λαγονησιώτες/layonissótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαγονησιώτης

Λαγονησιώτισσα-η/layonissótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Λαγονησιώτισσα-η/layonissótisa-i/@wordElln,
* McsElln./layonissótisa-i/Λαγονησιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαγονησιώτισσα-η/layonissótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαγονησιώτισσα-η/layonissótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Λαγονησιώτισσα/layonissótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαγονησιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λαγονησιώτισσας/layonissótisas/!~γενι-ενικ:Λαγονησιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λαγονησιώτισσες/layonissótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαγονησιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λαγονησιωτισσών/layonisiotisón/!~γενι-πληθ:Λαγονησιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Λαγονησιώτισσα
× base-pronunciation: /layonissótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λαγονησιώτισσα/layonissótisa/-Λαγονησιώτισσας/layonissótisas/-Λαγονησιώτισσα/layonissótisa/-Λαγονησιώτισσα/layonissótisa/-Λαγονησιώτισσες/layonissótises/-Λαγονησιωτισσών/layonisiotisón/-Λαγονησιώτισσες/layonissótises/-Λαγονησιώτισσες/layonissótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαγονησιώτισσα

Λαζογερμανός-ο/lazoyermanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαζογερμανός-ο/lazoyermanós-o/@wordElln,
* McsElln./lazoyermanós-o/Λαζογερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαζογερμανός-ο/lazoyermanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαζογερμανός-ο/lazoyermanós-o/@wordElln,
* McsElln.Λαζογερμανός/lazoyermanós/!~ονομ-ενικ:Λαζογερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαζογερμανού/lazoyermanú/!~γενι-ενικ:Λαζογερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαζογερμανό/lazoyermanó/!~αιτι-ενικ:Λαζογερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαζογερμανέ/lazoyermané/!~κλητ-ενικ:Λαζογερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαζογερμανοί/lazoyermaní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λαζογερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαζογερμανών/lazoyermanón/!~γενι-πληθ:Λαζογερμανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαζογερμανούς/lazoyermanús/!~αιτι-πληθ:Λαζογερμανός-ο@wordElln,

× base-form: Λαζογερμανός
× base-pronunciation: /lazoyermanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαζογερμανός/lazoyermanós/-Λαζογερμανού/lazoyermanú/-Λαζογερμανό/lazoyermanó/-Λαζογερμανέ/lazoyermané/-Λαζογερμανοί/lazoyermaní/-Λαζογερμανών/lazoyermanón/-Λαζογερμανούς/lazoyermanús/-Λαζογερμανοί/lazoyermaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαζογερμανός

Λαθήρας-ο/lathíras-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαθήρας-ο/lathíras-o/@wordElln,
* McsElln./lathíras-o/Λαθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαθήρας-ο/lathíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαθήρας-ο/lathíras-o/@wordElln,
* McsElln.Λαθήρας/lathíras/!~ονομ-ενικ:Λαθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαθήρα/lathíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαθήρηδες/lathíridhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαθηραίοι/lathiréi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λαθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαθήρηδων/lathíridhon/!~γενι-πληθ:Λαθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαθηραίων/lathiréon/!~γενι-πληθ:Λαθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.Λαθηραίους/lathiréus/!~αιτι-πληθ:Λαθήρας-ο@wordElln,

× base-form: Λαθήρας
× base-pronunciation: /lathíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαθήρας/lathíras/-Λαθήρα/lathíra/-Λαθήρα/lathíra/-Λαθήρα/lathíra/-Λαθήρηδες/lathíridhes/|Λαθηραίοι/lathiréi/-Λαθήρηδων/lathíridhon/|Λαθηραίων/lathiréon/-Λαθήρηδες/lathíridhes/|Λαθηραίους/lathiréus/-Λαθήρηδες/lathíridhes/|Λαθηραίοι/lathiréi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λαθήρας

Λαθουράς-ο/lathurás-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαθουράς-ο/lathurás-o/@wordElln,
* McsElln./lathurás-o/Λαθουράς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαθουράς-ο/lathurás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαθουράς-ο/lathurás-o/@wordElln,
* McsElln.Λαθουράς/lathurás/!~ονομ-ενικ:Λαθουράς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαθουρά/lathurá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαθουράς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαθουράδες/lathurádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαθουράς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαθουράδων/lathurádhon/!~γενι-πληθ:Λαθουράς-ο@wordElln,

× base-form: Λαθουράς
× base-pronunciation: /lathurás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαθουράς/lathurás/-Λαθουρά/lathurá/-Λαθουρά/lathurá/-Λαθουρά/lathurá/-Λαθουράδες/lathurádhes/-Λαθουράδων/lathurádhon/-Λαθουράδες/lathurádhes/-Λαθουράδες/lathurádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαθουράς

Λαιμός-ο/lemós-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαιμός-ο/lemós-o/@wordElln,
* McsElln./lemós-o/Λαιμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαιμός-ο/lemós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαιμός-ο/lemós-o/@wordElln,
* McsElln.Λαιμός/lemós/!~ονομ-ενικ:Λαιμός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαιμού/lemú/!~γενι-ενικ:Λαιμός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαιμό/lemó/!~αιτι-ενικ:Λαιμός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαιμέ/lemé/!~κλητ-ενικ:Λαιμός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαιμοί/lemí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λαιμός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαιμών/lemón/!~γενι-πληθ:Λαιμός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαιμούς/lemús/!~αιτι-πληθ:Λαιμός-ο@wordElln,

× base-form: Λαιμός
× base-pronunciation: /lemós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαιμός/lemós/-Λαιμού/lemú/-Λαιμό/lemó/-Λαιμέ/lemé/-Λαιμοί/lemí/-Λαιμών/lemón/-Λαιμούς/lemús/-Λαιμοί/lemí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαιμός

Λακεδαιμόνιος-ο/lakedhemónios-o/::
* McsEngl.wordElln.Λακεδαιμόνιος-ο/lakedhemónios-o/@wordElln,
* McsElln./lakedhemónios-o/Λακεδαιμόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λακεδαιμόνιος-ο/lakedhemónios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λακεδαιμόνιος-ο/lakedhemónios-o/@wordElln,
* McsElln.Λακεδαιμόνιος/lakedhemónios/!~ονομ-ενικ:Λακεδαιμόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λακεδαιμονίου/lakedhemoníu/!~γενι-ενικ:Λακεδαιμόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λακεδαιμόνιου/lakedhemóniu/!~γενι-ενικ:Λακεδαιμόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λακεδαιμόνιο/lakedhemónio/!~αιτι-ενικ:Λακεδαιμόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λακεδαιμόνιε/lakedhemónie/!~κλητ-ενικ:Λακεδαιμόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λακεδαιμόνιοι/lakedhemónii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λακεδαιμόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λακεδαιμονίων/lakedhemoníon/!~γενι-πληθ:Λακεδαιμόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λακεδαιμονίους/lakedhemoníus/!~αιτι-πληθ:Λακεδαιμόνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λακεδαιμόνιους/lakedhemónius/!~αιτι-πληθ:Λακεδαιμόνιος-ο@wordElln,

× base-form: Λακεδαιμόνιος
× base-pronunciation: /lakedhemónios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λακεδαιμόνιος/lakedhemónios/-Λακεδαιμονίου/lakedhemoníu/|Λακεδαιμόνιου/lakedhemóniu/-Λακεδαιμόνιο/lakedhemónio/-Λακεδαιμόνιε/lakedhemónie/-Λακεδαιμόνιοι/lakedhemónii/-Λακεδαιμονίων/lakedhemoníon/-Λακεδαιμονίους/lakedhemoníus/|Λακεδαιμόνιους/lakedhemónius/-Λακεδαιμόνιοι/lakedhemónii/
× inflection-method: nounEllnManG1XosT3SeNc2F2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ2Λο
× el.wiktionary.org: Λακεδαιμόνιος

Λακωνία-η/lakonía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λακωνία-η/lakonía-i/@wordElln,
* McsElln./lakonía-i/Λακωνία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λακωνία-η/lakonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λακωνία-η/lakonía-i/@wordElln,
* McsElln.Λακωνία/lakonía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λακωνία-η@wordElln,
* McsElln.Λακωνίας/lakonías/!~γενι-ενικ:Λακωνία-η@wordElln,
* McsElln.Λακωνίες/lakoníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λακωνία-η@wordElln,
* McsElln.Λακωνιών/lakonión/!~γενι-πληθ:Λακωνία-η@wordElln,

× base-form: Λακωνία
× base-pronunciation: /lakonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λακωνία/lakonía/-Λακωνίας/lakonías/-Λακωνία/lakonía/-Λακωνία/lakonía/-Λακωνίες/lakoníes/-Λακωνιών/lakonión/-Λακωνίες/lakoníes/-Λακωνίες/lakoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λακωνία

Λαμία-η/lamía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λαμία-η/lamía-i/@wordElln,
* McsElln./lamía-i/Λαμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαμία-η/lamía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαμία-η/lamía-i/@wordElln,
* McsElln.Λαμία/lamía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαμία-η@wordElln,
* McsElln.Λαμίας/lamías/!~γενι-ενικ:Λαμία-η@wordElln,
* McsElln.Λαμίες/lamíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαμία-η@wordElln,
* McsElln.Λαμιών/lamión/!~γενι-πληθ:Λαμία-η@wordElln,

× base-form: Λαμία
× base-pronunciation: /lamía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λαμία/lamía/-Λαμίας/lamías/-Λαμία/lamía/-Λαμία/lamía/-Λαμίες/lamíes/-Λαμιών/lamión/-Λαμίες/lamíes/-Λαμίες/lamíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαμία

Λαμιώτης-ο/lamnnótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαμιώτης-ο/lamnnótis-o/@wordElln,
* McsElln./lamnnótis-o/Λαμιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαμιώτης-ο/lamnnótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαμιώτης-ο/lamnnótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λαμιώτης/lamnnótis/!~ονομ-ενικ:Λαμιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμιώτη/lamnnóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαμιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμιώτες/lamnnótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαμιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμιωτών/lamiotón/!~γενι-πληθ:Λαμιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λαμιώτης
× base-pronunciation: /lamnnótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαμιώτης/lamnnótis/-Λαμιώτη/lamnnóti/-Λαμιώτη/lamnnóti/-Λαμιώτη/lamnnóti/-Λαμιώτες/lamnnótes/-Λαμιωτών/lamiotón/-Λαμιώτες/lamnnótes/-Λαμιώτες/lamnnótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαμιώτης

Λαμπράκης-ο/labrákis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαμπράκης-ο/labrákis-o/@wordElln,
* McsElln./labrákis-o/Λαμπράκης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαμπράκης-ο/labrákis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαμπράκης-ο/labrákis-o/@wordElln,
* McsElln.Λαμπράκης/labrákis/!~ονομ-ενικ:Λαμπράκης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπράκη/labráki/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαμπράκης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπράκηδες/labrákidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαμπράκης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπράκηδων/labrákidhon/!~γενι-πληθ:Λαμπράκης-ο@wordElln,

× base-form: Λαμπράκης
× base-pronunciation: /labrákis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαμπράκης/labrákis/-Λαμπράκη/labráki/-Λαμπράκη/labráki/-Λαμπράκη/labráki/-Λαμπράκηδες/labrákidhes/-Λαμπράκηδων/labrákidhon/-Λαμπράκηδες/labrákidhes/-Λαμπράκηδες/labrákidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαμπράκης

Λαμπρικάς-ο/labrikás-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαμπρικάς-ο/labrikás-o/@wordElln,
* McsElln./labrikás-o/Λαμπρικάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαμπρικάς-ο/labrikás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαμπρικάς-ο/labrikás-o/@wordElln,
* McsElln.Λαμπρικάς/labrikás/!~ονομ-ενικ:Λαμπρικάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπρικά/labriká/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαμπρικάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπρικάδες/labrikádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαμπρικάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπρικάδων/labrikádhon/!~γενι-πληθ:Λαμπρικάς-ο@wordElln,

× base-form: Λαμπρικάς
× base-pronunciation: /labrikás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαμπρικάς/labrikás/-Λαμπρικά/labriká/-Λαμπρικά/labriká/-Λαμπρικά/labriká/-Λαμπρικάδες/labrikádhes/-Λαμπρικάδων/labrikádhon/-Λαμπρικάδες/labrikádhes/-Λαμπρικάδες/labrikádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαμπρικάς

Λαμπρινός-ο/labrinós-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαμπρινός-ο/labrinós-o/@wordElln,
* McsElln./labrinós-o/Λαμπρινός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαμπρινός-ο/labrinós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαμπρινός-ο/labrinós-o/@wordElln,
* McsElln.Λαμπρινός/labrinós/!~ονομ-ενικ:Λαμπρινός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπρινού/labrinú/!~γενι-ενικ:Λαμπρινός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπρινό/labrinó/!~αιτι-ενικ:Λαμπρινός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπρινέ/labriné/!~κλητ-ενικ:Λαμπρινός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπρινοί/labriní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λαμπρινός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπρινών/labrinón/!~γενι-πληθ:Λαμπρινός-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπρινούς/labrinús/!~αιτι-πληθ:Λαμπρινός-ο@wordElln,

× base-form: Λαμπρινός
× base-pronunciation: /labrinós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαμπρινός/labrinós/-Λαμπρινού/labrinú/-Λαμπρινό/labrinó/-Λαμπρινέ/labriné/-Λαμπρινοί/labriní/-Λαμπρινών/labrinón/-Λαμπρινούς/labrinús/-Λαμπρινοί/labriní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαμπρινός

Λαμπροκλής-ο/labroklís-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαμπροκλής-ο/labroklís-o/@wordElln,
* McsElln./labroklís-o/Λαμπροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαμπροκλής-ο/labroklís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαμπροκλής-ο/labroklís-o/@wordElln,
* McsElln.Λαμπροκλής/labroklís/!~ονομ-ενικ:Λαμπροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπροκλή/labroklí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαμπροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπροκλέους/labrokléus/!~γενι-ενικ:Λαμπροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπροκλείς/labroklís/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαμπροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπροκλήδες/labroklídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαμπροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπροκλέων/labrokléon/!~γενι-πληθ:Λαμπροκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λαμπροκλήδων/labroklídhon/!~γενι-πληθ:Λαμπροκλής-ο@wordElln,

× base-form: Λαμπροκλής
× base-pronunciation: /labroklís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαμπροκλής/labroklís/-Λαμπροκλή/labroklí/|Λαμπροκλέους/labrokléus/-Λαμπροκλή/labroklí/-Λαμπροκλή/labroklí/-Λαμπροκλείς/labroklís/|Λαμπροκλήδες/labroklídhes/-Λαμπροκλέων/labrokléon/|Λαμπροκλήδων/labroklídhon/-Λαμπροκλείς/labroklís/|Λαμπροκλήδες/labroklídhes/-Λαμπροκλείς/labroklís/|Λαμπροκλήδες/labroklídhes/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XisT1SuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λαμπροκλής

Λαπαθιώτης-ο/lapathhhótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαπαθιώτης-ο/lapathhhótis-o/@wordElln,
* McsElln./lapathhhótis-o/Λαπαθιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαπαθιώτης-ο/lapathhhótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαπαθιώτης-ο/lapathhhótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λαπαθιώτης/lapathhhótis/!~ονομ-ενικ:Λαπαθιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαπαθιώτη/lapathhhóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαπαθιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαπαθιώτηδες/lapathhhótidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαπαθιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαπαθιώτηδων/lapathhhótidhon/!~γενι-πληθ:Λαπαθιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λαπαθιώτης
× base-pronunciation: /lapathhhótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαπαθιώτης/lapathhhótis/-Λαπαθιώτη/lapathhhóti/-Λαπαθιώτη/lapathhhóti/-Λαπαθιώτη/lapathhhóti/-Λαπαθιώτηδες/lapathhhótidhes/-Λαπαθιώτηδων/lapathhhótidhon/-Λαπαθιώτηδες/lapathhhótidhes/-Λαπαθιώτηδες/lapathhhótidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαπαθιώτης

Λαρισαίος-ο/lariséos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαρισαίος-ο/lariséos-o/@wordElln,
* McsElln./lariséos-o/Λαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαρισαίος-ο/lariséos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαρισαίος-ο/lariséos-o/@wordElln,
* McsElln.Λαρισαίος/lariséos/!~ονομ-ενικ:Λαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαρισαίου/lariséu/!~γενι-ενικ:Λαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαρισαίο/lariséo/!~αιτι-ενικ:Λαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαρισαίε/larisée/!~κλητ-ενικ:Λαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαρισαίοι/lariséi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαρισαίων/lariséon/!~γενι-πληθ:Λαρισαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαρισαίους/lariséus/!~αιτι-πληθ:Λαρισαίος-ο@wordElln,

× base-form: Λαρισαίος
× base-pronunciation: /lariséos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαρισαίος/lariséos/-Λαρισαίου/lariséu/-Λαρισαίο/lariséo/-Λαρισαίε/larisée/-Λαρισαίοι/lariséi/-Λαρισαίων/lariséon/-Λαρισαίους/lariséus/-Λαρισαίοι/lariséi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαρισαίος

Λασίθι-το/lasíthi-to/::
* McsEngl.wordElln.Λασίθι-το/lasíthi-to/@wordElln,
* McsElln./lasíthi-to/Λασίθι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λασίθι-το/lasíthi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λασίθι-το/lasíthi-to/@wordElln,
* McsElln.Λασίθι/lasíthi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λασίθι-το@wordElln,
* McsElln.Λασιθίου/lasithíu/!~γενι-ενικ:Λασίθι-το@wordElln,
* McsElln.Λασίθια/lasíthia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λασίθι-το@wordElln,
* McsElln.Λασιθίων/lasithíon/!~γενι-πληθ:Λασίθι-το@wordElln,

× base-form: Λασίθι
× base-pronunciation: /lasíthi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λασίθι/lasíthi/-Λασιθίου/lasithíu/-Λασίθι/lasíthi/-Λασίθι/lasíthi/-Λασίθια/lasíthia/-Λασιθίων/lasithíon/-Λασίθια/lasíthia/-Λασίθια/lasíthia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λασίθι

Λασιθιώτης-ο/lasithhhótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λασιθιώτης-ο/lasithhhótis-o/@wordElln,
* McsElln./lasithhhótis-o/Λασιθιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λασιθιώτης-ο/lasithhhótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λασιθιώτης-ο/lasithhhótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λασιθιώτης/lasithhhótis/!~ονομ-ενικ:Λασιθιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λασιθιώτη/lasithhhóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λασιθιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λασιθιώτες/lasithhhótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λασιθιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λασιθιωτών/lasithiotón/!~γενι-πληθ:Λασιθιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λασιθιώτης
× base-pronunciation: /lasithhhótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λασιθιώτης/lasithhhótis/-Λασιθιώτη/lasithhhóti/-Λασιθιώτη/lasithhhóti/-Λασιθιώτη/lasithhhóti/-Λασιθιώτες/lasithhhótes/-Λασιθιωτών/lasithiotón/-Λασιθιώτες/lasithhhótes/-Λασιθιώτες/lasithhhótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λασιθιώτης

Λασποχωρίτης-ο/laspohorítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λασποχωρίτης-ο/laspohorítis-o/@wordElln,
* McsElln./laspohorítis-o/Λασποχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λασποχωρίτης-ο/laspohorítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λασποχωρίτης-ο/laspohorítis-o/@wordElln,
* McsElln.Λασποχωρίτης/laspohorítis/!~ονομ-ενικ:Λασποχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λασποχωρίτη/laspohoríti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λασποχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λασποχωρίτες/laspohorítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λασποχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λασποχωριτών/laspohoritón/!~γενι-πληθ:Λασποχωρίτης-ο@wordElln,

× base-form: Λασποχωρίτης
× base-pronunciation: /laspohorítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λασποχωρίτης/laspohorítis/-Λασποχωρίτη/laspohoríti/-Λασποχωρίτη/laspohoríti/-Λασποχωρίτη/laspohoríti/-Λασποχωρίτες/laspohorítes/-Λασποχωριτών/laspohoritón/-Λασποχωρίτες/laspohorítes/-Λασποχωρίτες/laspohorítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λασποχωρίτης

Λατίνος-ο/latínos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λατίνος-ο/latínos-o/@wordElln,
* McsElln./latínos-o/Λατίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λατίνος-ο/latínos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λατίνος-ο/latínos-o/@wordElln,
* McsElln.Λατίνος/latínos/!~ονομ-ενικ:Λατίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λατίνου/latínu/!~γενι-ενικ:Λατίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λατίνο/latíno/!~αιτι-ενικ:Λατίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λατίνε/latíne/!~κλητ-ενικ:Λατίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λατίνοι/latíni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λατίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λατίνων/latínon/!~γενι-πληθ:Λατίνος-ο@wordElln,
* McsElln.Λατίνους/latínus/!~αιτι-πληθ:Λατίνος-ο@wordElln,

× base-form: Λατίνος
× base-pronunciation: /latínos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λατίνος/latínos/-Λατίνου/latínu/-Λατίνο/latíno/-Λατίνε/latíne/-Λατίνοι/latíni/-Λατίνων/latínon/-Λατίνους/latínus/-Λατίνοι/latíni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λατίνος

Λαυρέντης-ο/lavrédis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαυρέντης-ο/lavrédis-o/@wordElln,
* McsElln./lavrédis-o/Λαυρέντης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαυρέντης-ο/lavrédis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαυρέντης-ο/lavrédis-o/@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντης/lavrédis/!~ονομ-ενικ:Λαυρέντης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντη/lavrédi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαυρέντης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντηδες/lavrédidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαυρέντης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντηδων/lavrédidhon/!~γενι-πληθ:Λαυρέντης-ο@wordElln,

× base-form: Λαυρέντης
× base-pronunciation: /lavrédis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαυρέντης/lavrédis/-Λαυρέντη/lavrédi/-Λαυρέντη/lavrédi/-Λαυρέντη/lavrédi/-Λαυρέντηδες/lavrédidhes/-Λαυρέντηδων/lavrédidhon/-Λαυρέντηδες/lavrédidhes/-Λαυρέντηδες/lavrédidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαυρέντης

Λαυρέντιος-ο/lavrédios-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαυρέντιος-ο/lavrédios-o/@wordElln,
* McsElln./lavrédios-o/Λαυρέντιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαυρέντιος-ο/lavrédios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαυρέντιος-ο/lavrédios-o/@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντιος/lavrédios/!~ονομ-ενικ:Λαυρέντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντιου/lavrédyyu/!~γενι-ενικ:Λαυρέντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρεντίου/lavredíu/!~γενι-ενικ:Λαυρέντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντιο/lavrédio/!~αιτι-ενικ:Λαυρέντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντιε/lavrédie/!~κλητ-ενικ:Λαυρέντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντιοι/lavrédii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λαυρέντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντιων/lavrédion/!~γενι-πληθ:Λαυρέντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρεντίων/lavredíon/!~γενι-πληθ:Λαυρέντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρέντιους/lavrédyyus/!~αιτι-πληθ:Λαυρέντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυρεντίους/lavredíus/!~αιτι-πληθ:Λαυρέντιος-ο@wordElln,

× base-form: Λαυρέντιος
× base-pronunciation: /lavrédios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαυρέντιος/lavrédios/-Λαυρέντιου/lavrédyyu/|Λαυρεντίου/lavredíu/-Λαυρέντιο/lavrédio/-Λαυρέντιε/lavrédie/-Λαυρέντιοι/lavrédii/-Λαυρέντιων/lavrédion/|Λαυρεντίων/lavredíon/-Λαυρέντιους/lavrédyyus/|Λαυρεντίους/lavredíus/-Λαυρέντιοι/lavrédii/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λαυρέντιος

Λαυρεντία-η/lavredía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λαυρεντία-η/lavredía-i/@wordElln,
* McsElln./lavredía-i/Λαυρεντία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαυρεντία-η/lavredía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαυρεντία-η/lavredía-i/@wordElln,
* McsElln.Λαυρεντία/lavredía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαυρεντία-η@wordElln,
* McsElln.Λαυρεντίας/lavredías/!~γενι-ενικ:Λαυρεντία-η@wordElln,
* McsElln.Λαυρεντίες/lavredíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαυρεντία-η@wordElln,
* McsElln.Λαυρεντιών/lavredyyón/!~γενι-πληθ:Λαυρεντία-η@wordElln,

× base-form: Λαυρεντία
× base-pronunciation: /lavredía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λαυρεντία/lavredía/-Λαυρεντίας/lavredías/-Λαυρεντία/lavredía/-Λαυρεντία/lavredía/-Λαυρεντίες/lavredíes/-Λαυρεντιών/lavredyyón/-Λαυρεντίες/lavredíes/-Λαυρεντίες/lavredíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαυρεντία

Λαυριώτης-ο/lavriótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λαυριώτης-ο/lavriótis-o/@wordElln,
* McsElln./lavriótis-o/Λαυριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαυριώτης-ο/lavriótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαυριώτης-ο/lavriótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λαυριώτης/lavriótis/!~ονομ-ενικ:Λαυριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυριώτη/lavrióti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαυριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυριώτες/lavriótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαυριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λαυριωτών/lavriotón/!~γενι-πληθ:Λαυριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λαυριώτης
× base-pronunciation: /lavriótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λαυριώτης/lavriótis/-Λαυριώτη/lavrióti/-Λαυριώτη/lavrióti/-Λαυριώτη/lavrióti/-Λαυριώτες/lavriótes/-Λαυριωτών/lavriotón/-Λαυριώτες/lavriótes/-Λαυριώτες/lavriótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαυριώτης

Λαυριώτισσα-η/lavriótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Λαυριώτισσα-η/lavriótisa-i/@wordElln,
* McsElln./lavriótisa-i/Λαυριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαυριώτισσα-η/lavriótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαυριώτισσα-η/lavriótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Λαυριώτισσα/lavriótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαυριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λαυριώτισσας/lavriótisas/!~γενι-ενικ:Λαυριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λαυριώτισσες/lavriótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαυριώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λαυριωτισσών/lavriotisón/!~γενι-πληθ:Λαυριώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Λαυριώτισσα
× base-pronunciation: /lavriótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λαυριώτισσα/lavriótisa/-Λαυριώτισσας/lavriótisas/-Λαυριώτισσα/lavriótisa/-Λαυριώτισσα/lavriótisa/-Λαυριώτισσες/lavriótises/-Λαυριωτισσών/lavriotisón/-Λαυριώτισσες/lavriótises/-Λαυριώτισσες/lavriótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λαυριώτισσα

Λαύριο-το/lávrio-to/::
* McsEngl.wordElln.Λαύριο-το/lávrio-to/@wordElln,
* McsElln./lávrio-to/Λαύριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λαύριο-το/lávrio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λαύριο-το/lávrio-to/@wordElln,
* McsElln.Λαύριο/lávrio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λαύριο-το@wordElln,
* McsElln.Λαυρίου/lavríu/!~γενι-ενικ:Λαύριο-το@wordElln,
* McsElln.Λαύριου/lávriu/!~γενι-ενικ:Λαύριο-το@wordElln,
* McsElln.Λαύρια/lávria/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λαύριο-το@wordElln,
* McsElln.Λαυρίων/lavríon/!~γενι-πληθ:Λαύριο-το@wordElln,

× base-form: Λαύριο
× base-pronunciation: /lávrio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λαύριο/lávrio/-Λαυρίου/lavríu/|Λαύριου/lávriu/-Λαύριο/lávrio/-Λαύριο/lávrio/-Λαύρια/lávria/-Λαυρίων/lavríon/-Λαύρια/lávria/-Λαύρια/lávria/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λαύριο

Λεβίσσι-το/levísi-to/::
* McsEngl.wordElln.Λεβίσσι-το/levísi-to/@wordElln,
* McsElln./levísi-to/Λεβίσσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεβίσσι-το/levísi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεβίσσι-το/levísi-to/@wordElln,
* McsElln.Λεβίσσι/levísi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λεβίσσι-το@wordElln,
* McsElln.Λεβισσίου/levisíu/!~γενι-ενικ:Λεβίσσι-το@wordElln,
* McsElln.Λεβίσσια/levísia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λεβίσσι-το@wordElln,
* McsElln.Λεβισσίων/levisíon/!~γενι-πληθ:Λεβίσσι-το@wordElln,

× base-form: Λεβίσσι
× base-pronunciation: /levísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λεβίσσι/levísi/-Λεβισσίου/levisíu/-Λεβίσσι/levísi/-Λεβίσσι/levísi/-Λεβίσσια/levísia/-Λεβισσίων/levisíon/-Λεβίσσια/levísia/-Λεβίσσια/levísia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λεβίσσι

Λειβίσσι-το/livísi-to/::
* McsEngl.wordElln.Λειβίσσι-το/livísi-to/@wordElln,
* McsElln./livísi-to/Λειβίσσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λειβίσσι-το/livísi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λειβίσσι-το/livísi-to/@wordElln,
* McsElln.Λειβίσσι/livísi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λειβίσσι-το@wordElln,
* McsElln.Λειβισσίου/livisíu/!~γενι-ενικ:Λειβίσσι-το@wordElln,
* McsElln.Λειβίσσια/livísia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λειβίσσι-το@wordElln,
* McsElln.Λειβισσίων/livisíon/!~γενι-πληθ:Λειβίσσι-το@wordElln,

× base-form: Λειβίσσι
× base-pronunciation: /livísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λειβίσσι/livísi/-Λειβισσίου/livisíu/-Λειβίσσι/livísi/-Λειβίσσι/livísi/-Λειβίσσια/livísia/-Λειβισσίων/livisíon/-Λειβίσσια/livísia/-Λειβίσσια/livísia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λειβίσσι

Λειβαδάς-ο/livadhás-o/::
* McsEngl.wordElln.Λειβαδάς-ο/livadhás-o/@wordElln,
* McsElln./livadhás-o/Λειβαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λειβαδάς-ο/livadhás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λειβαδάς-ο/livadhás-o/@wordElln,
* McsElln.Λειβαδάς/livadhás/!~ονομ-ενικ:Λειβαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λειβαδά/livadhá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λειβαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λειβαδάδες/livadhádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λειβαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λειβαδάδων/livadhádhon/!~γενι-πληθ:Λειβαδάς-ο@wordElln,

× base-form: Λειβαδάς
× base-pronunciation: /livadhás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λειβαδάς/livadhás/-Λειβαδά/livadhá/-Λειβαδά/livadhá/-Λειβαδά/livadhá/-Λειβαδάδες/livadhádhes/-Λειβαδάδων/livadhádhon/-Λειβαδάδες/livadhádhes/-Λειβαδάδες/livadhádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λειβαδάς

Λειμώνιος-ο/limónios-o/::
* McsEngl.wordElln.Λειμώνιος-ο/limónios-o/@wordElln,
* McsElln./limónios-o/Λειμώνιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λειμώνιος-ο/limónios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λειμώνιος-ο/limónios-o/@wordElln,
* McsElln.Λειμώνιος/limónios/!~ονομ-ενικ:Λειμώνιος-ο@wordElln,
* McsElln.λειμωνίου/limoníu/!~γενι-ενικ:Λειμώνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λειμώνιο/limónio/!~αιτι-ενικ:Λειμώνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λειμώνιε/limónie/!~κλητ-ενικ:Λειμώνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λειμώνιοι/limónii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λειμώνιος-ο@wordElln,
* McsElln.λειμωνίων/limoníon/!~γενι-πληθ:Λειμώνιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λειμώνιους/limónius/!~αιτι-πληθ:Λειμώνιος-ο@wordElln,

× base-form: Λειμώνιος
× base-pronunciation: /limónios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λειμώνιος/limónios/-λειμωνίου/limoníu/-Λειμώνιο/limónio/-Λειμώνιε/limónie/-Λειμώνιοι/limónii/-λειμωνίων/limoníon/-Λειμώνιους/limónius/-Λειμώνιοι/limónii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: Λειμώνιος

Λειψία-η/lipsía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λειψία-η/lipsía-i/@wordElln,
* McsElln./lipsía-i/Λειψία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λειψία-η/lipsía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λειψία-η/lipsía-i/@wordElln,
* McsElln.Λειψία/lipsía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λειψία-η@wordElln,
* McsElln.Λειψίας/lipsías/!~γενι-ενικ:Λειψία-η@wordElln,
* McsElln.Λειψίες/lipsíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λειψία-η@wordElln,
* McsElln.Λειψιών/lipsión/!~γενι-πληθ:Λειψία-η@wordElln,

× base-form: Λειψία
× base-pronunciation: /lipsía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λειψία/lipsía/-Λειψίας/lipsías/-Λειψία/lipsía/-Λειψία/lipsía/-Λειψίες/lipsíes/-Λειψιών/lipsión/-Λειψίες/lipsíes/-Λειψίες/lipsíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λειψία

Λειψοκουτάλα-η/lipsokutála-i/::
* McsEngl.wordElln.Λειψοκουτάλα-η/lipsokutála-i/@wordElln,
* McsElln./lipsokutála-i/Λειψοκουτάλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λειψοκουτάλα-η/lipsokutála-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λειψοκουτάλα-η/lipsokutála-i/@wordElln,
* McsElln.Λειψοκουτάλα/lipsokutála/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λειψοκουτάλα-η@wordElln,
* McsElln.Λειψοκουτάλας/lipsokutálas/!~γενι-ενικ:Λειψοκουτάλα-η@wordElln,
* McsElln.Λειψοκουτάλες/lipsokutáles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λειψοκουτάλα-η@wordElln,

× base-form: Λειψοκουτάλα
× base-pronunciation: /lipsokutála/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λειψοκουτάλα/lipsokutála/-Λειψοκουτάλας/lipsokutálas/-Λειψοκουτάλα/lipsokutála/-Λειψοκουτάλα/lipsokutála/-Λειψοκουτάλες/lipsokutáles/-∅-Λειψοκουτάλες/lipsokutáles/-Λειψοκουτάλες/lipsokutáles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λειψοκουτάλα

Λεκατσάς-ο/lekacás-o/::
* McsEngl.wordElln.Λεκατσάς-ο/lekacás-o/@wordElln,
* McsElln./lekacás-o/Λεκατσάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεκατσάς-ο/lekacás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεκατσάς-ο/lekacás-o/@wordElln,
* McsElln.Λεκατσάς/lekacás/!~ονομ-ενικ:Λεκατσάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λεκατσά/lekacá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λεκατσάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λεκατσάδες/lekacádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λεκατσάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λεκατσάδων/lekacádhon/!~γενι-πληθ:Λεκατσάς-ο@wordElln,

× base-form: Λεκατσάς
× base-pronunciation: /lekacás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λεκατσάς/lekacás/-Λεκατσά/lekacá/-Λεκατσά/lekacá/-Λεκατσά/lekacá/-Λεκατσάδες/lekacádhes/-Λεκατσάδων/lekacádhon/-Λεκατσάδες/lekacádhes/-Λεκατσάδες/lekacádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λεκατσάς

Λενίτσα-η/leníca-i/::
* McsEngl.wordElln.Λενίτσα-η/leníca-i/@wordElln,
* McsElln./leníca-i/Λενίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λενίτσα-η/leníca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λενίτσα-η/leníca-i/@wordElln,
* McsElln.Λενίτσα/leníca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λενίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Λενίτσας/lenícas/!~γενι-ενικ:Λενίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Λενίτσες/leníces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λενίτσα-η@wordElln,

× base-form: Λενίτσα
× base-pronunciation: /leníca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λενίτσα/leníca/-Λενίτσας/lenícas/-Λενίτσα/leníca/-Λενίτσα/leníca/-Λενίτσες/leníces/-∅-Λενίτσες/leníces/-Λενίτσες/leníces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λενίτσα

Λενιώ-η/lennó-i/::
* McsEngl.wordElln.Λενιώ-η/lennó-i/@wordElln,
* McsElln./lennó-i/Λενιώ-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λενιώ-η/lennó-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λενιώ-η/lennó-i/@wordElln,
* McsElln.Λενιώ/lennó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λενιώ-η@wordElln,
* McsElln.Λενιώς/lennós/!~γενι-ενικ:Λενιώ-η@wordElln,

× base-form: Λενιώ
× base-pronunciation: /lennó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λενιώ/lennó/-Λενιώς/lennós/-Λενιώ/lennó/-Λενιώ/lennó/-∅-∅-∅-∅
× inflection-method: nounEllnMnG2XoT1SeNuF1Bnp-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚωΤ1ΣιΝαΦ1Λχπ
× el.wiktionary.org: Λενιώ

Λεονάρδος-ο/leonárdhos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λεονάρδος-ο/leonárdhos-o/@wordElln,
* McsElln./leonárdhos-o/Λεονάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεονάρδος-ο/leonárdhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεονάρδος-ο/leonárdhos-o/@wordElln,
* McsElln.Λεονάρδος/leonárdhos/!~ονομ-ενικ:Λεονάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεονάρδου/leonárdhu/!~γενι-ενικ:Λεονάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεονάρδο/leonárdho/!~αιτι-ενικ:Λεονάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεονάρδε/leonárdhe/!~κλητ-ενικ:Λεονάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεονάρδοι/leonárdhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λεονάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεονάρδων/leonárdhon/!~γενι-πληθ:Λεονάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεονάρδους/leonárdhus/!~αιτι-πληθ:Λεονάρδος-ο@wordElln,

× base-form: Λεονάρδος
× base-pronunciation: /leonárdhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λεονάρδος/leonárdhos/-Λεονάρδου/leonárdhu/-Λεονάρδο/leonárdho/-Λεονάρδε/leonárdhe/-Λεονάρδοι/leonárdhi/-Λεονάρδων/leonárdhon/-Λεονάρδους/leonárdhus/-Λεονάρδοι/leonárdhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λεονάρδος

Λεονταρίτης-ο/leodarítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λεονταρίτης-ο/leodarítis-o/@wordElln,
* McsElln./leodarítis-o/Λεονταρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεονταρίτης-ο/leodarítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεονταρίτης-ο/leodarítis-o/@wordElln,
* McsElln.Λεονταρίτης/leodarítis/!~ονομ-ενικ:Λεονταρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λεονταρίτη/leodaríti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λεονταρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λεονταρίτες/leodarítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λεονταρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λεονταριτών/leodaritón/!~γενι-πληθ:Λεονταρίτης-ο@wordElln,

× base-form: Λεονταρίτης
× base-pronunciation: /leodarítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λεονταρίτης/leodarítis/-Λεονταρίτη/leodaríti/-Λεονταρίτη/leodaríti/-Λεονταρίτη/leodaríti/-Λεονταρίτες/leodarítes/-Λεονταριτών/leodaritón/-Λεονταρίτες/leodarítes/-Λεονταρίτες/leodarítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λεονταρίτης

Λεονταρίτισσα-η/leodarítisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Λεονταρίτισσα-η/leodarítisa-i/@wordElln,
* McsElln./leodarítisa-i/Λεονταρίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεονταρίτισσα-η/leodarítisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεονταρίτισσα-η/leodarítisa-i/@wordElln,
* McsElln.Λεονταρίτισσα/leodarítisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λεονταρίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λεονταρίτισσας/leodarítisas/!~γενι-ενικ:Λεονταρίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λεονταρίτισσες/leodarítises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λεονταρίτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λεονταριτισσών/leodaritisón/!~γενι-πληθ:Λεονταρίτισσα-η@wordElln,

× base-form: Λεονταρίτισσα
× base-pronunciation: /leodarítisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λεονταρίτισσα/leodarítisa/-Λεονταρίτισσας/leodarítisas/-Λεονταρίτισσα/leodarítisa/-Λεονταρίτισσα/leodarítisa/-Λεονταρίτισσες/leodarítises/-Λεονταριτισσών/leodaritisón/-Λεονταρίτισσες/leodarítises/-Λεονταρίτισσες/leodarítises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λεονταρίτισσα

Λεσβοκλής-ο/lezvoklís-o/::
* McsEngl.wordElln.Λεσβοκλής-ο/lezvoklís-o/@wordElln,
* McsElln./lezvoklís-o/Λεσβοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεσβοκλής-ο/lezvoklís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεσβοκλής-ο/lezvoklís-o/@wordElln,
* McsElln.Λεσβοκλής/lezvoklís/!~ονομ-ενικ:Λεσβοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λεσβοκλή/lezvoklí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λεσβοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λεσβοκλέους/lezvokléus/!~γενι-ενικ:Λεσβοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λεσβοκλείς/lezvoklís/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λεσβοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λεσβοκλήδες/lezvoklídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λεσβοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λεσβοκλέων/lezvokléon/!~γενι-πληθ:Λεσβοκλής-ο@wordElln,
* McsElln.Λεσβοκλήδων/lezvoklídhon/!~γενι-πληθ:Λεσβοκλής-ο@wordElln,

× base-form: Λεσβοκλής
× base-pronunciation: /lezvoklís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λεσβοκλής/lezvoklís/-Λεσβοκλή/lezvoklí/|Λεσβοκλέους/lezvokléus/-Λεσβοκλή/lezvoklí/-Λεσβοκλή/lezvoklí/-Λεσβοκλείς/lezvoklís/|Λεσβοκλήδες/lezvoklídhes/-Λεσβοκλέων/lezvokléon/|Λεσβοκλήδων/lezvoklídhon/-Λεσβοκλείς/lezvoklís/|Λεσβοκλήδες/lezvoklídhes/-Λεσβοκλείς/lezvoklís/|Λεσβοκλήδες/lezvoklídhes/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XisT1SuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λεσβοκλής

Λετονή-η/letoní-i/::
* McsEngl.wordElln.Λετονή-η/letoní-i/@wordElln,
* McsElln./letoní-i/Λετονή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λετονή-η/letoní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λετονή-η/letoní-i/@wordElln,
* McsElln.Λετονή/letoní/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λετονή-η@wordElln,
* McsElln.Λετονής/letonís/!~γενι-ενικ:Λετονή-η@wordElln,
* McsElln.Λετονές/letonés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λετονή-η@wordElln,
* McsElln.Λετονών/letonón/!~γενι-πληθ:Λετονή-η@wordElln,

× base-form: Λετονή
× base-pronunciation: /letoní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λετονή/letoní/-Λετονής/letonís/-Λετονή/letoní/-Λετονή/letoní/-Λετονές/letonés/-Λετονών/letonón/-Λετονές/letonés/-Λετονές/letonés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λετονή

Λετονία-η/letonía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λετονία-η/letonía-i/@wordElln,
* McsElln./letonía-i/Λετονία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λετονία-η/letonía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λετονία-η/letonía-i/@wordElln,
* McsElln.Λετονία/letonía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λετονία-η@wordElln,
* McsElln.Λετονίας/letonías/!~γενι-ενικ:Λετονία-η@wordElln,
* McsElln.Λετονίες/letoníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λετονία-η@wordElln,
* McsElln.Λετονιών/letonión/!~γενι-πληθ:Λετονία-η@wordElln,

× base-form: Λετονία
× base-pronunciation: /letonía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λετονία/letonía/-Λετονίας/letonías/-Λετονία/letonía/-Λετονία/letonía/-Λετονίες/letoníes/-Λετονιών/letonión/-Λετονίες/letoníes/-Λετονίες/letoníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λετονία

Λετονός-ο/letonós-o/::
* McsEngl.wordElln.Λετονός-ο/letonós-o/@wordElln,
* McsElln./letonós-o/Λετονός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λετονός-ο/letonós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λετονός-ο/letonós-o/@wordElln,
* McsElln.Λετονός/letonós/!~ονομ-ενικ:Λετονός-ο@wordElln,
* McsElln.Λετονού/letonú/!~γενι-ενικ:Λετονός-ο@wordElln,
* McsElln.Λετονό/letonó/!~αιτι-ενικ:Λετονός-ο@wordElln,
* McsElln.Λετονέ/letoné/!~κλητ-ενικ:Λετονός-ο@wordElln,
* McsElln.Λετονοί/letoní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λετονός-ο@wordElln,
* McsElln.Λετονών/letonón/!~γενι-πληθ:Λετονός-ο@wordElln,
* McsElln.Λετονούς/letonús/!~αιτι-πληθ:Λετονός-ο@wordElln,

× base-form: Λετονός
× base-pronunciation: /letonós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λετονός/letonós/-Λετονού/letonú/-Λετονό/letonó/-Λετονέ/letoné/-Λετονοί/letoní/-Λετονών/letonón/-Λετονούς/letonús/-Λετονοί/letoní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λετονός

Λευθεροχωρίτης-ο/leftherohorítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λευθεροχωρίτης-ο/leftherohorítis-o/@wordElln,
* McsElln./leftherohorítis-o/Λευθεροχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λευθεροχωρίτης-ο/leftherohorítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λευθεροχωρίτης-ο/leftherohorítis-o/@wordElln,
* McsElln.Λευθεροχωρίτης/leftherohorítis/!~ονομ-ενικ:Λευθεροχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λευθεροχωρίτη/leftherohoríti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λευθεροχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λευθεροχωρίτες/leftherohorítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λευθεροχωρίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λευθεροχωριτών/leftherohoritón/!~γενι-πληθ:Λευθεροχωρίτης-ο@wordElln,

× base-form: Λευθεροχωρίτης
× base-pronunciation: /leftherohorítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λευθεροχωρίτης/leftherohorítis/-Λευθεροχωρίτη/leftherohoríti/-Λευθεροχωρίτη/leftherohoríti/-Λευθεροχωρίτη/leftherohoríti/-Λευθεροχωρίτες/leftherohorítes/-Λευθεροχωριτών/leftherohoritón/-Λευθεροχωρίτες/leftherohorítes/-Λευθεροχωρίτες/leftherohorítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λευθεροχωρίτης

Λευκαδίτης-ο/lefkadhítis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λευκαδίτης-ο/lefkadhítis-o/@wordElln,
* McsElln./lefkadhítis-o/Λευκαδίτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λευκαδίτης-ο/lefkadhítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λευκαδίτης-ο/lefkadhítis-o/@wordElln,
* McsElln.Λευκαδίτης/lefkadhítis/!~ονομ-ενικ:Λευκαδίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λευκαδίτη/lefkadhíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λευκαδίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λευκαδίτες/lefkadhítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λευκαδίτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λευκαδιτών/lefkadhitón/!~γενι-πληθ:Λευκαδίτης-ο@wordElln,

× base-form: Λευκαδίτης
× base-pronunciation: /lefkadhítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λευκαδίτης/lefkadhítis/-Λευκαδίτη/lefkadhíti/-Λευκαδίτη/lefkadhíti/-Λευκαδίτη/lefkadhíti/-Λευκαδίτες/lefkadhítes/-Λευκαδιτών/lefkadhitón/-Λευκαδίτες/lefkadhítes/-Λευκαδίτες/lefkadhítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λευκαδίτης

Λευκορωσία-η/lefkorosía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λευκορωσία-η/lefkorosía-i/@wordElln,
* McsElln./lefkorosía-i/Λευκορωσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λευκορωσία-η/lefkorosía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λευκορωσία-η/lefkorosía-i/@wordElln,
* McsElln.Λευκορωσία/lefkorosía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λευκορωσία-η@wordElln,
* McsElln.Λευκορωσίας/lefkorosías/!~γενι-ενικ:Λευκορωσία-η@wordElln,
* McsElln.Λευκορωσίες/lefkorosíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λευκορωσία-η@wordElln,
* McsElln.Λευκορωσιών/lefkorossón/!~γενι-πληθ:Λευκορωσία-η@wordElln,

× base-form: Λευκορωσία
× base-pronunciation: /lefkorosía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λευκορωσία/lefkorosía/-Λευκορωσίας/lefkorosías/-Λευκορωσία/lefkorosía/-Λευκορωσία/lefkorosía/-Λευκορωσίες/lefkorosíes/-Λευκορωσιών/lefkorossón/-Λευκορωσίες/lefkorosíes/-Λευκορωσίες/lefkorosíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λευκορωσία

Λευκορωσίδα-η/lefkorosídha-i/::
* McsEngl.wordElln.Λευκορωσίδα-η/lefkorosídha-i/@wordElln,
* McsElln./lefkorosídha-i/Λευκορωσίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λευκορωσίδα-η/lefkorosídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λευκορωσίδα-η/lefkorosídha-i/@wordElln,
* McsElln.Λευκορωσίδα/lefkorosídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λευκορωσίδα-η@wordElln,
* McsElln.Λευκορωσίδας/lefkorosídhas/!~γενι-ενικ:Λευκορωσίδα-η@wordElln,
* McsElln.Λευκορωσίδες/lefkorosídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λευκορωσίδα-η@wordElln,
* McsElln.Λευκορωσίδων/lefkorosídhon/!~γενι-πληθ:Λευκορωσίδα-η@wordElln,

× base-form: Λευκορωσίδα
× base-pronunciation: /lefkorosídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λευκορωσίδα/lefkorosídha/-Λευκορωσίδας/lefkorosídhas/-Λευκορωσίδα/lefkorosídha/-Λευκορωσίδα/lefkorosídha/-Λευκορωσίδες/lefkorosídhes/-Λευκορωσίδων/lefkorosídhon/-Λευκορωσίδες/lefkorosídhes/-Λευκορωσίδες/lefkorosídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λευκορωσίδα

Λευκορώσος-ο/lefkorósos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λευκορώσος-ο/lefkorósos-o/@wordElln,
* McsElln./lefkorósos-o/Λευκορώσος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λευκορώσος-ο/lefkorósos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λευκορώσος-ο/lefkorósos-o/@wordElln,
* McsElln.Λευκορώσος/lefkorósos/!~ονομ-ενικ:Λευκορώσος-ο@wordElln,
* McsElln.Λευκορώσου/lefkorósu/!~γενι-ενικ:Λευκορώσος-ο@wordElln,
* McsElln.Λευκορώσο/lefkoróso/!~αιτι-ενικ:Λευκορώσος-ο@wordElln,
* McsElln.Λευκορώσε/lefkoróse/!~κλητ-ενικ:Λευκορώσος-ο@wordElln,
* McsElln.Λευκορώσοι/lefkorósi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λευκορώσος-ο@wordElln,
* McsElln.Λευκορώσων/lefkoróson/!~γενι-πληθ:Λευκορώσος-ο@wordElln,
* McsElln.Λευκορώσους/lefkorósus/!~αιτι-πληθ:Λευκορώσος-ο@wordElln,

× base-form: Λευκορώσος
× base-pronunciation: /lefkorósos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λευκορώσος/lefkorósos/-Λευκορώσου/lefkorósu/-Λευκορώσο/lefkoróso/-Λευκορώσε/lefkoróse/-Λευκορώσοι/lefkorósi/-Λευκορώσων/lefkoróson/-Λευκορώσους/lefkorósus/-Λευκορώσοι/lefkorósi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λευκορώσος

Λευκούλα-η/lefkúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Λευκούλα-η/lefkúla-i/@wordElln,
* McsElln./lefkúla-i/Λευκούλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λευκούλα-η/lefkúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λευκούλα-η/lefkúla-i/@wordElln,
* McsElln.Λευκούλα/lefkúla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λευκούλα-η@wordElln,
* McsElln.Λευκούλας/lefkúlas/!~γενι-ενικ:Λευκούλα-η@wordElln,
* McsElln.Λευκούλες/lefkúles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λευκούλα-η@wordElln,

× base-form: Λευκούλα
× base-pronunciation: /lefkúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λευκούλα/lefkúla/-Λευκούλας/lefkúlas/-Λευκούλα/lefkúla/-Λευκούλα/lefkúla/-Λευκούλες/lefkúles/-∅-Λευκούλες/lefkúles/-Λευκούλες/lefkúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λευκούλα

Λευκωσία-η/lefkosía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λευκωσία-η/lefkosía-i/@wordElln,
* McsElln./lefkosía-i/Λευκωσία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λευκωσία-η/lefkosía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λευκωσία-η/lefkosía-i/@wordElln,
* McsElln.Λευκωσία/lefkosía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λευκωσία-η@wordElln,
* McsElln.Λευκωσίας/lefkosías/!~γενι-ενικ:Λευκωσία-η@wordElln,
* McsElln.Λευκωσίες/lefkosíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λευκωσία-η@wordElln,
* McsElln.Λευκωσιών/lefkossón/!~γενι-πληθ:Λευκωσία-η@wordElln,

× base-form: Λευκωσία
× base-pronunciation: /lefkosía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λευκωσία/lefkosía/-Λευκωσίας/lefkosías/-Λευκωσία/lefkosía/-Λευκωσία/lefkosía/-Λευκωσίες/lefkosíes/-Λευκωσιών/lefkossón/-Λευκωσίες/lefkosíes/-Λευκωσίες/lefkosíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λευκωσία

Λευτέρης-ο/leftéris-o/::
* McsEngl.wordElln.Λευτέρης-ο/leftéris-o/@wordElln,
* McsElln./leftéris-o/Λευτέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λευτέρης-ο/leftéris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λευτέρης-ο/leftéris-o/@wordElln,
* McsElln.Λευτέρης/leftéris/!~ονομ-ενικ:Λευτέρης-ο@wordElln,
* McsElln.Λευτέρη/leftéri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λευτέρης-ο@wordElln,
* McsElln.Λευτέρηδες/leftéridhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λευτέρης-ο@wordElln,
* McsElln.Λευτέρηδων/leftéridhon/!~γενι-πληθ:Λευτέρης-ο@wordElln,

× base-form: Λευτέρης
× base-pronunciation: /leftéris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λευτέρης/leftéris/-Λευτέρη/leftéri/-Λευτέρη/leftéri/-Λευτέρη/leftéri/-Λευτέρηδες/leftéridhes/-Λευτέρηδων/leftéridhon/-Λευτέρηδες/leftéridhes/-Λευτέρηδες/leftéridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λευτέρης

Λευτερία-η/leftería-i/::
* McsEngl.wordElln.Λευτερία-η/leftería-i/@wordElln,
* McsElln./leftería-i/Λευτερία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λευτερία-η/leftería-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λευτερία-η/leftería-i/@wordElln,
* McsElln.Λευτερία/leftería/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λευτερία-η@wordElln,
* McsElln.Λευτερίας/lefterías/!~γενι-ενικ:Λευτερία-η@wordElln,
* McsElln.Λευτερίες/lefteríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λευτερία-η@wordElln,
* McsElln.Λευτεριών/lefterión/!~γενι-πληθ:Λευτερία-η@wordElln,

× base-form: Λευτερία
× base-pronunciation: /leftería/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λευτερία/leftería/-Λευτερίας/lefterías/-Λευτερία/leftería/-Λευτερία/leftería/-Λευτερίες/lefteríes/-Λευτεριών/lefterión/-Λευτερίες/lefteríes/-Λευτερίες/lefteríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λευτερία

Λεχία-η/lehía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λεχία-η/lehía-i/@wordElln,
* McsElln./lehía-i/Λεχία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεχία-η/lehía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεχία-η/lehía-i/@wordElln,
* McsElln.Λεχία/lehía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λεχία-η@wordElln,
* McsElln.Λεχίας/lehías/!~γενι-ενικ:Λεχία-η@wordElln,
* McsElln.Λεχίες/lehíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λεχία-η@wordElln,
* McsElln.Λεχιών/lehión/!~γενι-πληθ:Λεχία-η@wordElln,

× base-form: Λεχία
× base-pronunciation: /lehía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λεχία/lehía/-Λεχίας/lehías/-Λεχία/lehía/-Λεχία/lehía/-Λεχίες/lehíes/-Λεχιών/lehión/-Λεχίες/lehíes/-Λεχίες/lehíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λεχία

Λεωνάρδος-ο/leonárdhos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λεωνάρδος-ο/leonárdhos-o/@wordElln,
* McsElln./leonárdhos-o/Λεωνάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεωνάρδος-ο/leonárdhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεωνάρδος-ο/leonárdhos-o/@wordElln,
* McsElln.Λεωνάρδος/leonárdhos/!~ονομ-ενικ:Λεωνάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεωνάρδου/leonárdhu/!~γενι-ενικ:Λεωνάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεωνάρδο/leonárdho/!~αιτι-ενικ:Λεωνάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεωνάρδε/leonárdhe/!~κλητ-ενικ:Λεωνάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεωνάρδοι/leonárdhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λεωνάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεωνάρδων/leonárdhon/!~γενι-πληθ:Λεωνάρδος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεωνάρδους/leonárdhus/!~αιτι-πληθ:Λεωνάρδος-ο@wordElln,

× base-form: Λεωνάρδος
× base-pronunciation: /leonárdhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λεωνάρδος/leonárdhos/-Λεωνάρδου/leonárdhu/-Λεωνάρδο/leonárdho/-Λεωνάρδε/leonárdhe/-Λεωνάρδοι/leonárdhi/-Λεωνάρδων/leonárdhon/-Λεωνάρδους/leonárdhus/-Λεωνάρδοι/leonárdhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λεωνάρδος

Λεωνιδιώτης-ο/leonidhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λεωνιδιώτης-ο/leonidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./leonidhyyótis-o/Λεωνιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεωνιδιώτης-ο/leonidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεωνιδιώτης-ο/leonidhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λεωνιδιώτης/leonidhyyótis/!~ονομ-ενικ:Λεωνιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λεωνιδιώτη/leonidhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λεωνιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λεωνιδιώτες/leonidhyyótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λεωνιδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λεωνιδιωτών/leonidhiotón/!~γενι-πληθ:Λεωνιδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λεωνιδιώτης
× base-pronunciation: /leonidhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λεωνιδιώτης/leonidhyyótis/-Λεωνιδιώτη/leonidhyyóti/-Λεωνιδιώτη/leonidhyyóti/-Λεωνιδιώτη/leonidhyyóti/-Λεωνιδιώτες/leonidhyyótes/-Λεωνιδιωτών/leonidhiotón/-Λεωνιδιώτες/leonidhyyótes/-Λεωνιδιώτες/leonidhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λεωνιδιώτης

Λεόντειος-η/leódios-i/::
* McsEngl.wordElln.Λεόντειος-η/leódios-i/@wordElln,
* McsElln./leódios-i/Λεόντειος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεόντειος-η/leódios-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεόντειος-η/leódios-i/@wordElln,
* McsElln.Λεόντειος/leódios/!~ονομ-ενικ:Λεόντειος-η@wordElln,
* McsElln.Λεοντείου/leodíu/!~γενι-ενικ:Λεόντειος-η@wordElln,
* McsElln.Λεόντειο/leódio/!~αιτι-ενικ:Λεόντειος-η@wordElln,
* McsElln.Λεόντειε/leódie/!~κλητ-ενικ:Λεόντειος-η@wordElln,
* McsElln.Λεόντειοι/leódioi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λεόντειος-η@wordElln,
* McsElln.Λεοντείων/leodíon/!~γενι-πληθ:Λεόντειος-η@wordElln,
* McsElln.Λεοντείους/leodíus/!~αιτι-πληθ:Λεόντειος-η@wordElln,

× base-form: Λεόντειος
× base-pronunciation: /leódios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λεόντειος/leódios/-Λεοντείου/leodíu/-Λεόντειο/leódio/-Λεόντειε/leódie/-Λεόντειοι/leódioi/-Λεοντείων/leodíon/-Λεοντείους/leodíus/-Λεόντειοι/leódioi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λεόντειος

Λεόντιος-ο/leódios-o/::
* McsEngl.wordElln.Λεόντιος-ο/leódios-o/@wordElln,
* McsElln./leódios-o/Λεόντιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λεόντιος-ο/leódios-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λεόντιος-ο/leódios-o/@wordElln,
* McsElln.Λεόντιος/leódios/!~ονομ-ενικ:Λεόντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεόντιου/leódyyu/!~γενι-ενικ:Λεόντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεόντιο/leódio/!~αιτι-ενικ:Λεόντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεόντιε/leódie/!~κλητ-ενικ:Λεόντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεόντιοι/leódii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λεόντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεόντιων/leódion/!~γενι-πληθ:Λεόντιος-ο@wordElln,
* McsElln.Λεόντιους/leódyyus/!~αιτι-πληθ:Λεόντιος-ο@wordElln,

× base-form: Λεόντιος
× base-pronunciation: /leódios/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λεόντιος/leódios/-Λεόντιου/leódyyu/-Λεόντιο/leódio/-Λεόντιε/leódie/-Λεόντιοι/leódii/-Λεόντιων/leódion/-Λεόντιους/leódyyus/-Λεόντιοι/leódii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λεόντιος

Ληθαίος-ο/lithéos-o/::
* McsEngl.wordElln.Ληθαίος-ο/lithéos-o/@wordElln,
* McsElln./lithéos-o/Ληθαίος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ληθαίος-ο/lithéos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ληθαίος-ο/lithéos-o/@wordElln,
* McsElln.Ληθαίος/lithéos/!~ονομ-ενικ:Ληθαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ληθαίου/lithéu/!~γενι-ενικ:Ληθαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ληθαίο/lithéo/!~αιτι-ενικ:Ληθαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ληθαίε/lithée/!~κλητ-ενικ:Ληθαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ληθαίοι/lithéi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Ληθαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ληθαίων/lithéon/!~γενι-πληθ:Ληθαίος-ο@wordElln,
* McsElln.Ληθαίους/lithéus/!~αιτι-πληθ:Ληθαίος-ο@wordElln,

× base-form: Ληθαίος
× base-pronunciation: /lithéos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ληθαίος/lithéos/-Ληθαίου/lithéu/-Ληθαίο/lithéo/-Ληθαίε/lithée/-Ληθαίοι/lithéi/-Ληθαίων/lithéon/-Ληθαίους/lithéus/-Ληθαίοι/lithéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ληθαίος

Ληξουριώτης-ο/liksuryyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Ληξουριώτης-ο/liksuryyótis-o/@wordElln,
* McsElln./liksuryyótis-o/Ληξουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ληξουριώτης-ο/liksuryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ληξουριώτης-ο/liksuryyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Ληξουριώτης/liksuryyótis/!~ονομ-ενικ:Ληξουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ληξουριώτη/liksuryyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ληξουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ληξουριώτες/liksuryyótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ληξουριώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Ληξουριωτών/liksuriotón/!~γενι-πληθ:Ληξουριώτης-ο@wordElln,

× base-form: Ληξουριώτης
× base-pronunciation: /liksuryyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Ληξουριώτης/liksuryyótis/-Ληξουριώτη/liksuryyóti/-Ληξουριώτη/liksuryyóti/-Ληξουριώτη/liksuryyóti/-Ληξουριώτες/liksuryyótes/-Ληξουριωτών/liksuriotón/-Ληξουριώτες/liksuryyótes/-Ληξουριώτες/liksuryyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ληξουριώτης

Ληξούρι-το/liksúri-to/::
* McsEngl.wordElln.Ληξούρι-το/liksúri-to/@wordElln,
* McsElln./liksúri-to/Ληξούρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Ληξούρι-το/liksúri-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Ληξούρι-το/liksúri-to/@wordElln,
* McsElln.Ληξούρι/liksúri/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Ληξούρι-το@wordElln,
* McsElln.Ληξουρίου/liksuríu/!~γενι-ενικ:Ληξούρι-το@wordElln,
* McsElln.Ληξούρια/liksúria/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Ληξούρι-το@wordElln,
* McsElln.Ληξουρίων/liksuríon/!~γενι-πληθ:Ληξούρι-το@wordElln,

× base-form: Ληξούρι
× base-pronunciation: /liksúri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Ληξούρι/liksúri/-Ληξουρίου/liksuríu/-Ληξούρι/liksúri/-Ληξούρι/liksúri/-Ληξούρια/liksúria/-Ληξουρίων/liksuríon/-Ληξούρια/liksúria/-Ληξούρια/liksúria/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Ληξούρι

Λιάμας-ο/llámas-o/::
* McsEngl.wordElln.Λιάμας-ο/llámas-o/@wordElln,
* McsElln./llámas-o/Λιάμας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιάμας-ο/llámas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιάμας-ο/llámas-o/@wordElln,
* McsElln.Λιάμας/llámas/!~ονομ-ενικ:Λιάμας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιάμα/liáma/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιάμας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιάμηδες/liámidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιάμας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιαμαίοι/liaméi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λιάμας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιάμηδων/liámidhon/!~γενι-πληθ:Λιάμας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιαμαίων/liaméon/!~γενι-πληθ:Λιάμας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιαμαίους/liaméus/!~αιτι-πληθ:Λιάμας-ο@wordElln,

× base-form: Λιάμας
× base-pronunciation: /llámas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λιάμας/llámas/-Λιάμα/liáma/-Λιάμα/liáma/-Λιάμα/liáma/-Λιάμηδες/liámidhes/|Λιαμαίοι/liaméi/-Λιάμηδων/liámidhon/|Λιαμαίων/liaméon/-Λιάμηδες/liámidhes/|Λιαμαίους/liaméus/-Λιάμηδες/liámidhes/|Λιαμαίοι/liaméi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λιάμας

Λιάνα-η/liána-i/::
* McsEngl.wordElln.Λιάνα-η/liána-i/@wordElln,
* McsElln./liána-i/Λιάνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιάνα-η/liána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιάνα-η/liána-i/@wordElln,
* McsElln.Λιάνα/liána/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Λιάνας/liánas/!~γενι-ενικ:Λιάνα-η@wordElln,
* McsElln.Λιάνες/liánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιάνα-η@wordElln,

× base-form: Λιάνα
× base-pronunciation: /liána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λιάνα/liána/-Λιάνας/liánas/-Λιάνα/liána/-Λιάνα/liána/-Λιάνες/liánes/-∅-Λιάνες/liánes/-Λιάνες/liánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λιάνα

Λιβίσι-το/livísi-to/::
* McsEngl.wordElln.Λιβίσι-το/livísi-to/@wordElln,
* McsElln./livísi-to/Λιβίσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιβίσι-το/livísi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιβίσι-το/livísi-to/@wordElln,
* McsElln.Λιβίσι/livísi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιβίσι-το@wordElln,
* McsElln.Λιβισίου/livisíu/!~γενι-ενικ:Λιβίσι-το@wordElln,
* McsElln.Λιβίσια/livísia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιβίσι-το@wordElln,
* McsElln.Λιβισίων/livisíon/!~γενι-πληθ:Λιβίσι-το@wordElln,

× base-form: Λιβίσι
× base-pronunciation: /livísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λιβίσι/livísi/-Λιβισίου/livisíu/-Λιβίσι/livísi/-Λιβίσι/livísi/-Λιβίσια/livísia/-Λιβισίων/livisíon/-Λιβίσια/livísia/-Λιβίσια/livísia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιβίσι

Λιβαδιώτης-ο/livadhyyótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λιβαδιώτης-ο/livadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln./livadhyyótis-o/Λιβαδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιβαδιώτης-ο/livadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιβαδιώτης-ο/livadhyyótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λιβαδιώτης/livadhyyótis/!~ονομ-ενικ:Λιβαδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λιβαδιώτη/livadhyyóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιβαδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λιβαδιώτες/livadhyyótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιβαδιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λιβαδιωτών/livadhiotón/!~γενι-πληθ:Λιβαδιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λιβαδιώτης
× base-pronunciation: /livadhyyótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λιβαδιώτης/livadhyyótis/-Λιβαδιώτη/livadhyyóti/-Λιβαδιώτη/livadhyyóti/-Λιβαδιώτη/livadhyyóti/-Λιβαδιώτες/livadhyyótes/-Λιβαδιωτών/livadhiotón/-Λιβαδιώτες/livadhyyótes/-Λιβαδιώτες/livadhyyótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιβαδιώτης

Λιβαδιώτισσα-η/livadhyyótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Λιβαδιώτισσα-η/livadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln./livadhyyótisa-i/Λιβαδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιβαδιώτισσα-η/livadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιβαδιώτισσα-η/livadhyyótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Λιβαδιώτισσα/livadhyyótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιβαδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιβαδιώτισσας/livadhyyótisas/!~γενι-ενικ:Λιβαδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιβαδιώτισσες/livadhyyótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιβαδιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιβαδιωτισσών/livadhiotisón/!~γενι-πληθ:Λιβαδιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Λιβαδιώτισσα
× base-pronunciation: /livadhyyótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λιβαδιώτισσα/livadhyyótisa/-Λιβαδιώτισσας/livadhyyótisas/-Λιβαδιώτισσα/livadhyyótisa/-Λιβαδιώτισσα/livadhyyótisa/-Λιβαδιώτισσες/livadhyyótises/-Λιβαδιωτισσών/livadhiotisón/-Λιβαδιώτισσες/livadhyyótises/-Λιβαδιώτισσες/livadhyyótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιβαδιώτισσα

Λιβανέζος-ο/livanézos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λιβανέζος-ο/livanézos-o/@wordElln,
* McsElln./livanézos-o/Λιβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιβανέζος-ο/livanézos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιβανέζος-ο/livanézos-o/@wordElln,
* McsElln.Λιβανέζος/livanézos/!~ονομ-ενικ:Λιβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λιβανέζου/livanézu/!~γενι-ενικ:Λιβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λιβανέζο/livanézo/!~αιτι-ενικ:Λιβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λιβανέζε/livanéze/!~κλητ-ενικ:Λιβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λιβανέζοι/livanézi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λιβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λιβανέζων/livanézon/!~γενι-πληθ:Λιβανέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λιβανέζους/livanézus/!~αιτι-πληθ:Λιβανέζος-ο@wordElln,

× base-form: Λιβανέζος
× base-pronunciation: /livanézos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λιβανέζος/livanézos/-Λιβανέζου/livanézu/-Λιβανέζο/livanézo/-Λιβανέζε/livanéze/-Λιβανέζοι/livanézi/-Λιβανέζων/livanézon/-Λιβανέζους/livanézus/-Λιβανέζοι/livanézi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιβανέζος

Λιβερία-η/livería-i/::
* McsEngl.wordElln.Λιβερία-η/livería-i/@wordElln,
* McsElln./livería-i/Λιβερία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιβερία-η/livería-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιβερία-η/livería-i/@wordElln,
* McsElln.Λιβερία/livería/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιβερία-η@wordElln,
* McsElln.Λιβερίας/liverías/!~γενι-ενικ:Λιβερία-η@wordElln,
* McsElln.Λιβερίες/liveríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιβερία-η@wordElln,
* McsElln.Λιβεριών/liverión/!~γενι-πληθ:Λιβερία-η@wordElln,

× base-form: Λιβερία
× base-pronunciation: /livería/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λιβερία/livería/-Λιβερίας/liverías/-Λιβερία/livería/-Λιβερία/livería/-Λιβερίες/liveríes/-Λιβεριών/liverión/-Λιβερίες/liveríes/-Λιβερίες/liveríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιβερία

Λιβύσσι-το/livísi-to/::
* McsEngl.wordElln.Λιβύσσι-το/livísi-to/@wordElln,
* McsElln./livísi-to/Λιβύσσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιβύσσι-το/livísi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιβύσσι-το/livísi-to/@wordElln,
* McsElln.Λιβύσσι/livísi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιβύσσι-το@wordElln,
* McsElln.Λιβυσσίου/livisíu/!~γενι-ενικ:Λιβύσσι-το@wordElln,
* McsElln.Λιβύσσια/livísia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιβύσσι-το@wordElln,
* McsElln.Λιβυσσίων/livisíon/!~γενι-πληθ:Λιβύσσι-το@wordElln,

× base-form: Λιβύσσι
× base-pronunciation: /livísi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λιβύσσι/livísi/-Λιβυσσίου/livisíu/-Λιβύσσι/livísi/-Λιβύσσι/livísi/-Λιβύσσια/livísia/-Λιβυσσίων/livisíon/-Λιβύσσια/livísia/-Λιβύσσια/livísia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιβύσσι

Λιγονέρι-το/liyonéri-to/::
* McsEngl.wordElln.Λιγονέρι-το/liyonéri-to/@wordElln,
* McsElln./liyonéri-to/Λιγονέρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιγονέρι-το/liyonéri-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιγονέρι-το/liyonéri-to/@wordElln,
* McsElln.Λιγονέρι/liyonéri/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιγονέρι-το@wordElln,
* McsElln.Λιγονερίου/liyoneríu/!~γενι-ενικ:Λιγονέρι-το@wordElln,
* McsElln.Λιγονέρια/liyonéria/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιγονέρι-το@wordElln,
* McsElln.Λιγονερίων/liyoneríon/!~γενι-πληθ:Λιγονέρι-το@wordElln,

× base-form: Λιγονέρι
× base-pronunciation: /liyonéri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λιγονέρι/liyonéri/-Λιγονερίου/liyoneríu/-Λιγονέρι/liyonéri/-Λιγονέρι/liyonéri/-Λιγονέρια/liyonéria/-Λιγονερίων/liyoneríon/-Λιγονέρια/liyonéria/-Λιγονέρια/liyonéria/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιγονέρι

Λιδορίκι-το/lidhoríki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Λιδορίκι-το/lidhoríki-to-s/@wordElln,
* McsElln./lidhoríki-to-s/Λιδορίκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιδορίκι-το/lidhoríki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιδορίκι-το/lidhoríki-to-s/@wordElln,
* McsElln.Λιδορίκι/lidhoríki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιδορίκι-το@wordElln,
* McsElln.Λιδορικιού/lidhorikkú/!~γενι-ενικ:Λιδορίκι-το@wordElln,
* McsElln.Λιδορίκια/lidhoríkka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιδορίκι-το@wordElln,
* McsElln.Λιδορικιών/lidhorikkón/!~γενι-πληθ:Λιδορίκι-το@wordElln,

× base-form: Λιδορίκι
× base-pronunciation: /lidhoríki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λιδορίκι/lidhoríki/-Λιδορικιού/lidhorikkú/-Λιδορίκι/lidhoríki/-Λιδορίκι/lidhoríki/-Λιδορίκια/lidhoríkka/-Λιδορικιών/lidhorikkón/-Λιδορίκια/lidhoríkka/-Λιδορίκια/lidhoríkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιδορίκι

Λιδωρίκι-το/lidhoríki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Λιδωρίκι-το/lidhoríki-to-s/@wordElln,
* McsElln./lidhoríki-to-s/Λιδωρίκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιδωρίκι-το/lidhoríki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιδωρίκι-το/lidhoríki-to-s/@wordElln,
* McsElln.Λιδωρίκι/lidhoríki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιδωρίκι-το@wordElln,
* McsElln.Λιδωρικιού/lidhorikkú/!~γενι-ενικ:Λιδωρίκι-το@wordElln,
* McsElln.Λιδωρίκια/lidhoríkka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιδωρίκι-το@wordElln,
* McsElln.Λιδωρικιών/lidhorikkón/!~γενι-πληθ:Λιδωρίκι-το@wordElln,

× base-form: Λιδωρίκι
× base-pronunciation: /lidhoríki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λιδωρίκι/lidhoríki/-Λιδωρικιού/lidhorikkú/-Λιδωρίκι/lidhoríki/-Λιδωρίκι/lidhoríki/-Λιδωρίκια/lidhoríkka/-Λιδωρικιών/lidhorikkón/-Λιδωρίκια/lidhoríkka/-Λιδωρίκια/lidhoríkka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιδωρίκι

Λιθουανή-η/lithuaní-i/::
* McsEngl.wordElln.Λιθουανή-η/lithuaní-i/@wordElln,
* McsElln./lithuaní-i/Λιθουανή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιθουανή-η/lithuaní-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιθουανή-η/lithuaní-i/@wordElln,
* McsElln.Λιθουανή/lithuaní/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιθουανή-η@wordElln,
* McsElln.Λιθουανής/lithuanís/!~γενι-ενικ:Λιθουανή-η@wordElln,
* McsElln.Λιθουανές/lithuanés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιθουανή-η@wordElln,
* McsElln.Λιθουανών/lithuanón/!~γενι-πληθ:Λιθουανή-η@wordElln,

× base-form: Λιθουανή
× base-pronunciation: /lithuaní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λιθουανή/lithuaní/-Λιθουανής/lithuanís/-Λιθουανή/lithuaní/-Λιθουανή/lithuaní/-Λιθουανές/lithuanés/-Λιθουανών/lithuanón/-Λιθουανές/lithuanés/-Λιθουανές/lithuanés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιθουανή

Λιθουανία-η/lithuanía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λιθουανία-η/lithuanía-i/@wordElln,
* McsElln./lithuanía-i/Λιθουανία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιθουανία-η/lithuanía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιθουανία-η/lithuanía-i/@wordElln,
* McsElln.Λιθουανία/lithuanía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιθουανία-η@wordElln,
* McsElln.Λιθουανίας/lithuanías/!~γενι-ενικ:Λιθουανία-η@wordElln,
* McsElln.Λιθουανίες/lithuaníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιθουανία-η@wordElln,
* McsElln.Λιθουανιών/lithuanión/!~γενι-πληθ:Λιθουανία-η@wordElln,

× base-form: Λιθουανία
× base-pronunciation: /lithuanía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λιθουανία/lithuanía/-Λιθουανίας/lithuanías/-Λιθουανία/lithuanía/-Λιθουανία/lithuanía/-Λιθουανίες/lithuaníes/-Λιθουανιών/lithuanión/-Λιθουανίες/lithuaníes/-Λιθουανίες/lithuaníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιθουανία

Λιθουανός-ο/lithuanós-o/::
* McsEngl.wordElln.Λιθουανός-ο/lithuanós-o/@wordElln,
* McsElln./lithuanós-o/Λιθουανός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιθουανός-ο/lithuanós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιθουανός-ο/lithuanós-o/@wordElln,
* McsElln.Λιθουανός/lithuanós/!~ονομ-ενικ:Λιθουανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λιθουανού/lithuanú/!~γενι-ενικ:Λιθουανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λιθουανό/lithuanó/!~αιτι-ενικ:Λιθουανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λιθουανέ/lithuané/!~κλητ-ενικ:Λιθουανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λιθουανοί/lithuaní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λιθουανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λιθουανών/lithuanón/!~γενι-πληθ:Λιθουανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λιθουανούς/lithuanús/!~αιτι-πληθ:Λιθουανός-ο@wordElln,

× base-form: Λιθουανός
× base-pronunciation: /lithuanós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λιθουανός/lithuanós/-Λιθουανού/lithuanú/-Λιθουανό/lithuanó/-Λιθουανέ/lithuané/-Λιθουανοί/lithuaní/-Λιθουανών/lithuanón/-Λιθουανούς/lithuanús/-Λιθουανοί/lithuaní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιθουανός

Λιμνούπολη-η/limnúpoli-i/::
* McsEngl.wordElln.Λιμνούπολη-η/limnúpoli-i/@wordElln,
* McsElln./limnúpoli-i/Λιμνούπολη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιμνούπολη-η/limnúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιμνούπολη-η/limnúpoli-i/@wordElln,
* McsElln.Λιμνούπολη/limnúpoli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιμνούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Λιμνούπολης/limnúpolis/!~γενι-ενικ:Λιμνούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Λιμνουπόλεις/limnupólis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιμνούπολη-η@wordElln,
* McsElln.Λιμνουπόλεων/limnupóleon/!~γενι-πληθ:Λιμνούπολη-η@wordElln,

× base-form: Λιμνούπολη
× base-pronunciation: /limnúpoli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λιμνούπολη/limnúpoli/-Λιμνούπολης/limnúpolis/-Λιμνούπολη/limnúpoli/-Λιμνούπολη/limnúpoli/-Λιμνουπόλεις/limnupólis/-Λιμνουπόλεων/limnupóleon/-Λιμνουπόλεις/limnupólis/-Λιμνουπόλεις/limnupólis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιμνούπολη

Λιοπεσιώτης-ο/liopesiótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λιοπεσιώτης-ο/liopesiótis-o/@wordElln,
* McsElln./liopesiótis-o/Λιοπεσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιοπεσιώτης-ο/liopesiótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιοπεσιώτης-ο/liopesiótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιώτης/liopesiótis/!~ονομ-ενικ:Λιοπεσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιώτη/liopessóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιοπεσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιώτες/liopessótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιοπεσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιωτών/liopesiotón/!~γενι-πληθ:Λιοπεσιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λιοπεσιώτης
× base-pronunciation: /liopesiótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λιοπεσιώτης/liopesiótis/-Λιοπεσιώτη/liopessóti/-Λιοπεσιώτη/liopessóti/-Λιοπεσιώτη/liopessóti/-Λιοπεσιώτες/liopessótes/-Λιοπεσιωτών/liopesiotón/-Λιοπεσιώτες/liopessótes/-Λιοπεσιώτες/liopessótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιοπεσιώτης

Λιοπεσιώτισσα-η/llopessótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Λιοπεσιώτισσα-η/llopessótisa-i/@wordElln,
* McsElln./llopessótisa-i/Λιοπεσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιοπεσιώτισσα-η/llopessótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιοπεσιώτισσα-η/llopessótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιώτισσα/llopessótisa/!~ονομ-ενικ:Λιοπεσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιώτισσας/liopessótisas/!~γενι-ενικ:Λιοπεσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιώτισσα/liopessótisa/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιοπεσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιώτισσες/liopessótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιοπεσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιωτισσών/liopesiotisón/!~γενι-πληθ:Λιοπεσιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Λιοπεσιώτισσα
× base-pronunciation: /llopessótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λιοπεσιώτισσα/llopessótisa/-Λιοπεσιώτισσας/liopessótisas/-Λιοπεσιώτισσα/liopessótisa/-Λιοπεσιώτισσα/liopessótisa/-Λιοπεσιώτισσες/liopessótises/-Λιοπεσιωτισσών/liopesiotisón/-Λιοπεσιώτισσες/liopessótises/-Λιοπεσιώτισσες/liopessótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιοπεσιώτισσα

Λιοσάτι-το/llosáti-to/::
* McsEngl.wordElln.Λιοσάτι-το/llosáti-to/@wordElln,
* McsElln./llosáti-to/Λιοσάτι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιοσάτι-το/llosáti-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιοσάτι-το/llosáti-to/@wordElln,
* McsElln.Λιοσάτι/llosáti/!~ονομ-ενικ:Λιοσάτι-το@wordElln,
* McsElln.Λιοσατίου/liosatíu/!~γενι-ενικ:Λιοσάτι-το@wordElln,
* McsElln.Λιοσάτι/liosáti/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιοσάτι-το@wordElln,
* McsElln.Λιοσάτια/liosátyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιοσάτι-το@wordElln,
* McsElln.Λιοσατίων/liosatíon/!~γενι-πληθ:Λιοσάτι-το@wordElln,

× base-form: Λιοσάτι
× base-pronunciation: /llosáti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λιοσάτι/llosáti/-Λιοσατίου/liosatíu/-Λιοσάτι/liosáti/-Λιοσάτι/liosáti/-Λιοσάτια/liosátyya/-Λιοσατίων/liosatíon/-Λιοσάτια/liosátyya/-Λιοσάτια/liosátyya/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιοσάτι

Λιοσιώτης-ο/liosiótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λιοσιώτης-ο/liosiótis-o/@wordElln,
* McsElln./liosiótis-o/Λιοσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιοσιώτης-ο/liosiótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιοσιώτης-ο/liosiótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λιοσιώτης/liosiótis/!~ονομ-ενικ:Λιοσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λιοσιώτη/liossóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιοσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λιοσιώτες/liossótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιοσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λιοσιωτών/liosiotón/!~γενι-πληθ:Λιοσιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λιοσιώτης
× base-pronunciation: /liosiótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λιοσιώτης/liosiótis/-Λιοσιώτη/liossóti/-Λιοσιώτη/liossóti/-Λιοσιώτη/liossóti/-Λιοσιώτες/liossótes/-Λιοσιωτών/liosiotón/-Λιοσιώτες/liossótes/-Λιοσιώτες/liossótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιοσιώτης

Λιοσιώτισσα-η/llossótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Λιοσιώτισσα-η/llossótisa-i/@wordElln,
* McsElln./llossótisa-i/Λιοσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιοσιώτισσα-η/llossótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιοσιώτισσα-η/llossótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Λιοσιώτισσα/llossótisa/!~ονομ-ενικ:Λιοσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιοσιώτισσας/liossótisas/!~γενι-ενικ:Λιοσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιοσιώτισσα/liossótisa/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιοσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιοσιώτισσες/liossótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιοσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λιοσιωτισσών/liosiotisón/!~γενι-πληθ:Λιοσιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Λιοσιώτισσα
× base-pronunciation: /llossótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λιοσιώτισσα/llossótisa/-Λιοσιώτισσας/liossótisas/-Λιοσιώτισσα/liossótisa/-Λιοσιώτισσα/liossótisa/-Λιοσιώτισσες/liossótises/-Λιοσιωτισσών/liosiotisón/-Λιοσιώτισσες/liossótises/-Λιοσιώτισσες/liossótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιοσιώτισσα

Λισαβόνα-η/lisavóna-i/::
* McsEngl.wordElln.Λισαβόνα-η/lisavóna-i/@wordElln,
* McsElln./lisavóna-i/Λισαβόνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λισαβόνα-η/lisavóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λισαβόνα-η/lisavóna-i/@wordElln,
* McsElln.Λισαβόνα/lisavóna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λισαβόνα-η@wordElln,
* McsElln.Λισαβόνας/lisavónas/!~γενι-ενικ:Λισαβόνα-η@wordElln,
* McsElln.Λισαβόνες/lisavónes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λισαβόνα-η@wordElln,
* McsElln.Λισαβόνων/lisavónon/!~γενι-πληθ:Λισαβόνα-η@wordElln,

× base-form: Λισαβόνα
× base-pronunciation: /lisavóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λισαβόνα/lisavóna/-Λισαβόνας/lisavónas/-Λισαβόνα/lisavóna/-Λισαβόνα/lisavóna/-Λισαβόνες/lisavónes/-Λισαβόνων/lisavónon/-Λισαβόνες/lisavónes/-Λισαβόνες/lisavónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λισαβόνα

Λιψία-η/lipsía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λιψία-η/lipsía-i/@wordElln,
* McsElln./lipsía-i/Λιψία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιψία-η/lipsía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιψία-η/lipsía-i/@wordElln,
* McsElln.Λιψία/lipsía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιψία-η@wordElln,
* McsElln.Λιψίας/lipsías/!~γενι-ενικ:Λιψία-η@wordElln,
* McsElln.Λιψίες/lipsíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιψία-η@wordElln,
* McsElln.Λιψιών/lipsión/!~γενι-πληθ:Λιψία-η@wordElln,

× base-form: Λιψία
× base-pronunciation: /lipsía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λιψία/lipsía/-Λιψίας/lipsías/-Λιψία/lipsía/-Λιψία/lipsía/-Λιψίες/lipsíes/-Λιψιών/lipsión/-Λιψίες/lipsíes/-Λιψίες/lipsíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιψία

Λιόπεσι-το/llópesi-to/::
* McsEngl.wordElln.Λιόπεσι-το/llópesi-to/@wordElln,
* McsElln./llópesi-to/Λιόπεσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιόπεσι-το/llópesi-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιόπεσι-το/llópesi-to/@wordElln,
* McsElln.Λιόπεσι/llópesi/!~ονομ-ενικ:Λιόπεσι-το@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιού/liopessú/!~γενι-ενικ:Λιόπεσι-το@wordElln,
* McsElln.Λιόπεσι/liópesi/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιόπεσι-το@wordElln,
* McsElln.Λιόπεσια/liópessa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιόπεσι-το@wordElln,
* McsElln.Λιοπεσιών/liopessón/!~γενι-πληθ:Λιόπεσι-το@wordElln,

× base-form: Λιόπεσι
× base-pronunciation: /llópesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λιόπεσι/llópesi/-Λιοπεσιού/liopessú/-Λιόπεσι/liópesi/-Λιόπεσι/liópesi/-Λιόπεσια/liópessa/-Λιοπεσιών/liopessón/-Λιόπεσια/liópessa/-Λιόπεσια/liópessa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λιόπεσι

Λιώσας-ο/liósas-o/::
* McsEngl.wordElln.Λιώσας-ο/liósas-o/@wordElln,
* McsElln./liósas-o/Λιώσας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λιώσας-ο/liósas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λιώσας-ο/liósas-o/@wordElln,
* McsElln.Λιώσας/liósas/!~ονομ-ενικ:Λιώσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιώσα/liósa/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λιώσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιώσηδες/liósidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λιώσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιωσαίοι/lioséi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λιώσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιώσηδων/liósidhon/!~γενι-πληθ:Λιώσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιωσαίων/lioséon/!~γενι-πληθ:Λιώσας-ο@wordElln,
* McsElln.Λιωσαίους/lioséus/!~αιτι-πληθ:Λιώσας-ο@wordElln,

× base-form: Λιώσας
× base-pronunciation: /liósas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λιώσας/liósas/-Λιώσα/liósa/-Λιώσα/liósa/-Λιώσα/liósa/-Λιώσηδες/liósidhes/|Λιωσαίοι/lioséi/-Λιώσηδων/liósidhon/|Λιωσαίων/lioséon/-Λιώσηδες/liósidhes/|Λιωσαίους/lioséus/-Λιώσηδες/liósidhes/|Λιωσαίοι/lioséi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SuNucF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λιώσας

Λονδρέζα-η/londhréza-i/::
* McsEngl.wordElln.Λονδρέζα-η/londhréza-i/@wordElln,
* McsElln./londhréza-i/Λονδρέζα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λονδρέζα-η/londhréza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λονδρέζα-η/londhréza-i/@wordElln,
* McsElln.Λονδρέζα/londhréza/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λονδρέζα-η@wordElln,
* McsElln.Λονδρέζας/londhrézas/!~γενι-ενικ:Λονδρέζα-η@wordElln,
* McsElln.Λονδρέζες/londhrézes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λονδρέζα-η@wordElln,

× base-form: Λονδρέζα
× base-pronunciation: /londhréza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λονδρέζα/londhréza/-Λονδρέζας/londhrézas/-Λονδρέζα/londhréza/-Λονδρέζα/londhréza/-Λονδρέζες/londhrézes/-∅-Λονδρέζες/londhrézes/-Λονδρέζες/londhrézes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λονδρέζα

Λονδρέζος-ο/londhrézos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λονδρέζος-ο/londhrézos-o/@wordElln,
* McsElln./londhrézos-o/Λονδρέζος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λονδρέζος-ο/londhrézos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λονδρέζος-ο/londhrézos-o/@wordElln,
* McsElln.Λονδρέζος/londhrézos/!~ονομ-ενικ:Λονδρέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λονδρέζου/londhrézu/!~γενι-ενικ:Λονδρέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λονδρέζο/londhrézo/!~αιτι-ενικ:Λονδρέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λονδρέζε/londhréze/!~κλητ-ενικ:Λονδρέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λονδρέζοι/londhrézi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λονδρέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λονδρέζων/londhrézon/!~γενι-πληθ:Λονδρέζος-ο@wordElln,
* McsElln.Λονδρέζους/londhrézus/!~αιτι-πληθ:Λονδρέζος-ο@wordElln,

× base-form: Λονδρέζος
× base-pronunciation: /londhrézos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λονδρέζος/londhrézos/-Λονδρέζου/londhrézu/-Λονδρέζο/londhrézo/-Λονδρέζε/londhréze/-Λονδρέζοι/londhrézi/-Λονδρέζων/londhrézon/-Λονδρέζους/londhrézus/-Λονδρέζοι/londhrézi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λονδρέζος

Λουάντα-η/luáda-i/::
* McsEngl.wordElln.Λουάντα-η/luáda-i/@wordElln,
* McsElln./luáda-i/Λουάντα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουάντα-η/luáda-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουάντα-η/luáda-i/@wordElln,
* McsElln.Λουάντα/luáda/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουάντα-η@wordElln,
* McsElln.Λουάντας/luádas/!~γενι-ενικ:Λουάντα-η@wordElln,
* McsElln.Λουάντες/luádes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουάντα-η@wordElln,

× base-form: Λουάντα
× base-pronunciation: /luáda/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λουάντα/luáda/-Λουάντας/luádas/-Λουάντα/luáda/-Λουάντα/luáda/-Λουάντες/luádes/-∅-Λουάντες/luádes/-Λουάντες/luádes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λουάντα

Λουκάς-ο/lukás-o/::
* McsEngl.wordElln.Λουκάς-ο/lukás-o/@wordElln,
* McsElln./lukás-o/Λουκάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουκάς-ο/lukás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουκάς-ο/lukás-o/@wordElln,
* McsElln.Λουκάς/lukás/!~ονομ-ενικ:Λουκάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λουκά/luká/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουκάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λουκάδες/lukádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουκάς-ο@wordElln,
* McsElln.Λουκάδων/lukádhon/!~γενι-πληθ:Λουκάς-ο@wordElln,

× base-form: Λουκάς
× base-pronunciation: /lukás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λουκάς/lukás/-Λουκά/luká/-Λουκά/luká/-Λουκά/luká/-Λουκάδες/lukádhes/-Λουκάδων/lukádhon/-Λουκάδες/lukádhes/-Λουκάδες/lukádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λουκάς

Λουκία-η/lukía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λουκία-η/lukía-i/@wordElln,
* McsElln./lukía-i/Λουκία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουκία-η/lukía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουκία-η/lukía-i/@wordElln,
* McsElln.Λουκία/lukía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουκία-η@wordElln,
* McsElln.Λουκίας/lukías/!~γενι-ενικ:Λουκία-η@wordElln,
* McsElln.Λουκίες/lukíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουκία-η@wordElln,

× base-form: Λουκία
× base-pronunciation: /lukía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λουκία/lukía/-Λουκίας/lukías/-Λουκία/lukía/-Λουκία/lukía/-Λουκίες/lukíes/-∅-Λουκίες/lukíes/-Λουκίες/lukíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λουκία

Λουκίτσα-η/lukíca-i/::
* McsEngl.wordElln.Λουκίτσα-η/lukíca-i/@wordElln,
* McsElln./lukíca-i/Λουκίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουκίτσα-η/lukíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουκίτσα-η/lukíca-i/@wordElln,
* McsElln.Λουκίτσα/lukíca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουκίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Λουκίτσας/lukícas/!~γενι-ενικ:Λουκίτσα-η@wordElln,
* McsElln.Λουκίτσες/lukíces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουκίτσα-η@wordElln,

× base-form: Λουκίτσα
× base-pronunciation: /lukíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λουκίτσα/lukíca/-Λουκίτσας/lukícas/-Λουκίτσα/lukíca/-Λουκίτσα/lukíca/-Λουκίτσες/lukíces/-∅-Λουκίτσες/lukíces/-Λουκίτσες/lukíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λουκίτσα

Λουλούδα-η/lulúdha-i/::
* McsEngl.wordElln.Λουλούδα-η/lulúdha-i/@wordElln,
* McsElln./lulúdha-i/Λουλούδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουλούδα-η/lulúdha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουλούδα-η/lulúdha-i/@wordElln,
* McsElln.Λουλούδα/lulúdha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουλούδα-η@wordElln,
* McsElln.Λουλούδας/lulúdhas/!~γενι-ενικ:Λουλούδα-η@wordElln,
* McsElln.Λουλούδες/lulúdhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουλούδα-η@wordElln,
* McsElln.Λουλούδων/lulúdhon/!~γενι-πληθ:Λουλούδα-η@wordElln,

× base-form: Λουλούδα
× base-pronunciation: /lulúdha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λουλούδα/lulúdha/-Λουλούδας/lulúdhas/-Λουλούδα/lulúdha/-Λουλούδα/lulúdha/-Λουλούδες/lulúdhes/-Λουλούδων/lulúdhon/-Λουλούδες/lulúdhes/-Λουλούδες/lulúdhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λουλούδα

Λουμπαρδιάρης-ο/lubardhyyáris-o/::
* McsEngl.wordElln.Λουμπαρδιάρης-ο/lubardhyyáris-o/@wordElln,
* McsElln./lubardhyyáris-o/Λουμπαρδιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουμπαρδιάρης-ο/lubardhyyáris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουμπαρδιάρης-ο/lubardhyyáris-o/@wordElln,
* McsElln.Λουμπαρδιάρης/lubardhyyáris/!~ονομ-ενικ:Λουμπαρδιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.Λουμπαρδιάρη/lubardhyyári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουμπαρδιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.Λουμπαρδιάρηδες/lubardhyyáridhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουμπαρδιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.Λουμπαρδιάρηδων/lubardhyyáridhon/!~γενι-πληθ:Λουμπαρδιάρης-ο@wordElln,

× base-form: Λουμπαρδιάρης
× base-pronunciation: /lubardhyyáris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λουμπαρδιάρης/lubardhyyáris/-Λουμπαρδιάρη/lubardhyyári/-Λουμπαρδιάρη/lubardhyyári/-Λουμπαρδιάρη/lubardhyyári/-Λουμπαρδιάρηδες/lubardhyyáridhes/-Λουμπαρδιάρηδων/lubardhyyáridhon/-Λουμπαρδιάρηδες/lubardhyyáridhes/-Λουμπαρδιάρηδες/lubardhyyáridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λουμπαρδιάρης

Λουξεμβουργιανή-η/luksemvuryianí-i/::
* McsEngl.wordElln.Λουξεμβουργιανή-η/luksemvuryianí-i/@wordElln,
* McsElln./luksemvuryianí-i/Λουξεμβουργιανή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουξεμβουργιανή-η/luksemvuryianí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουξεμβουργιανή-η/luksemvuryianí-i/@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανή/luksemvuryianí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουξεμβουργιανή-η@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανής/luksemvuryianís/!~γενι-ενικ:Λουξεμβουργιανή-η@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανές/luksemvuryianés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουξεμβουργιανή-η@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανών/luksemvuryianón/!~γενι-πληθ:Λουξεμβουργιανή-η@wordElln,

× base-form: Λουξεμβουργιανή
× base-pronunciation: /luksemvuryianí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λουξεμβουργιανή/luksemvuryianí/-Λουξεμβουργιανής/luksemvuryianís/-Λουξεμβουργιανή/luksemvuryianí/-Λουξεμβουργιανή/luksemvuryianí/-Λουξεμβουργιανές/luksemvuryianés/-Λουξεμβουργιανών/luksemvuryianón/-Λουξεμβουργιανές/luksemvuryianés/-Λουξεμβουργιανές/luksemvuryianés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λουξεμβουργιανή

Λουξεμβουργιανός-ο/luksemvuryianós-o/::
* McsEngl.wordElln.Λουξεμβουργιανός-ο/luksemvuryianós-o/@wordElln,
* McsElln./luksemvuryianós-o/Λουξεμβουργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουξεμβουργιανός-ο/luksemvuryianós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουξεμβουργιανός-ο/luksemvuryianós-o/@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανός/luksemvuryianós/!~ονομ-ενικ:Λουξεμβουργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανού/luksemvuryianú/!~γενι-ενικ:Λουξεμβουργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανό/luksemvuryianó/!~αιτι-ενικ:Λουξεμβουργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανέ/luksemvuryiané/!~κλητ-ενικ:Λουξεμβουργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανοί/luksemvuryianí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λουξεμβουργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανών/luksemvuryianón/!~γενι-πληθ:Λουξεμβουργιανός-ο@wordElln,
* McsElln.Λουξεμβουργιανούς/luksemvuryianús/!~αιτι-πληθ:Λουξεμβουργιανός-ο@wordElln,

× base-form: Λουξεμβουργιανός
× base-pronunciation: /luksemvuryianós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λουξεμβουργιανός/luksemvuryianós/-Λουξεμβουργιανού/luksemvuryianú/-Λουξεμβουργιανό/luksemvuryianó/-Λουξεμβουργιανέ/luksemvuryiané/-Λουξεμβουργιανοί/luksemvuryianí/-Λουξεμβουργιανών/luksemvuryianón/-Λουξεμβουργιανούς/luksemvuryianús/-Λουξεμβουργιανοί/luksemvuryianí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λουξεμβουργιανός

Λουτράκι-το/lutráki-to/::
* McsEngl.wordElln.Λουτράκι-το/lutráki-to/@wordElln,
* McsElln./lutráki-to/Λουτράκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουτράκι-το/lutráki-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουτράκι-το/lutráki-to/@wordElln,
* McsElln.Λουτράκι/lutráki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουτράκι-το@wordElln,
* McsElln.Λουτρακίου/lutrakíu/!~γενι-ενικ:Λουτράκι-το@wordElln,
* McsElln.Λουτράκια/lutrákia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουτράκι-το@wordElln,
* McsElln.Λουτρακίων/lutrakíon/!~γενι-πληθ:Λουτράκι-το@wordElln,

× base-form: Λουτράκι
× base-pronunciation: /lutráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λουτράκι/lutráki/-Λουτρακίου/lutrakíu/-Λουτράκι/lutráki/-Λουτράκι/lutráki/-Λουτράκια/lutrákia/-Λουτρακίων/lutrakíon/-Λουτράκια/lutrákia/-Λουτράκια/lutrákia/
× inflection-method: nounEllnMaG3XiT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ3ΚιΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λουτράκι

Λουτρακιώτης-ο/lutrakkótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λουτρακιώτης-ο/lutrakkótis-o/@wordElln,
* McsElln./lutrakkótis-o/Λουτρακιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουτρακιώτης-ο/lutrakkótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουτρακιώτης-ο/lutrakkótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λουτρακιώτης/lutrakkótis/!~ονομ-ενικ:Λουτρακιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτρακιώτη/lutrakkóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουτρακιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτρακιώτες/lutrakkótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουτρακιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτρακιωτών/lutrakiotón/!~γενι-πληθ:Λουτρακιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λουτρακιώτης
× base-pronunciation: /lutrakkótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λουτρακιώτης/lutrakkótis/-Λουτρακιώτη/lutrakkóti/-Λουτρακιώτη/lutrakkóti/-Λουτρακιώτη/lutrakkóti/-Λουτρακιώτες/lutrakkótes/-Λουτρακιωτών/lutrakiotón/-Λουτρακιώτες/lutrakkótes/-Λουτρακιώτες/lutrakkótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λουτρακιώτης

Λουτρόπυργος-ο/lutrópiryos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λουτρόπυργος-ο/lutrópiryos-o/@wordElln,
* McsElln./lutrópiryos-o/Λουτρόπυργος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουτρόπυργος-ο/lutrópiryos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουτρόπυργος-ο/lutrópiryos-o/@wordElln,
* McsElln.Λουτρόπυργος/lutrópiryos/!~ονομ-ενικ:Λουτρόπυργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτρόπυργου/lutrópiryu/!~γενι-ενικ:Λουτρόπυργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτροπύργου/lutropíryu/!~γενι-ενικ:Λουτρόπυργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτρόπυργο/lutrópiryo/!~αιτι-ενικ:Λουτρόπυργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτρόπυργε/lutrópirye/!~κλητ-ενικ:Λουτρόπυργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτρόπυργοι/lutrópiryi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λουτρόπυργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτρόπυργων/lutrópiryon/!~γενι-πληθ:Λουτρόπυργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτροπύργων/lutropíryon/!~γενι-πληθ:Λουτρόπυργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτρόπυργους/lutrópiryus/!~αιτι-πληθ:Λουτρόπυργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτροπύργους/lutropíryus/!~αιτι-πληθ:Λουτρόπυργος-ο@wordElln,

× base-form: Λουτρόπυργος
× base-pronunciation: /lutrópiryos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λουτρόπυργος/lutrópiryos/-Λουτρόπυργου/lutrópiryu/|Λουτροπύργου/lutropíryu/-Λουτρόπυργο/lutrópiryo/-Λουτρόπυργε/lutrópirye/-Λουτρόπυργοι/lutrópiryi/-Λουτρόπυργων/lutrópiryon/|Λουτροπύργων/lutropíryon/-Λουτρόπυργους/lutrópiryus/|Λουτροπύργους/lutropíryus/-Λουτρόπυργοι/lutrópiryi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λουτρόπυργος

Λουτσιώτης-ο/luciótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λουτσιώτης-ο/luciótis-o/@wordElln,
* McsElln./luciótis-o/Λουτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουτσιώτης-ο/luciótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουτσιώτης-ο/luciótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λουτσιώτης/luciótis/!~ονομ-ενικ:Λουτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτσιώτη/lutssóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτσιώτες/lutssótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουτσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λουτσιωτών/luciotón/!~γενι-πληθ:Λουτσιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λουτσιώτης
× base-pronunciation: /luciótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λουτσιώτης/luciótis/-Λουτσιώτη/lutssóti/-Λουτσιώτη/lutssóti/-Λουτσιώτη/lutssóti/-Λουτσιώτες/lutssótes/-Λουτσιωτών/luciotón/-Λουτσιώτες/lutssótes/-Λουτσιώτες/lutssótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λουτσιώτης

Λουτσιώτισσα-η/luccótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Λουτσιώτισσα-η/luccótisa-i/@wordElln,
* McsElln./luccótisa-i/Λουτσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λουτσιώτισσα-η/luccótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λουτσιώτισσα-η/luccótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Λουτσιώτισσα/luccótisa/!~ονομ-ενικ:Λουτσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λουτσιώτισσας/lutssótisas/!~γενι-ενικ:Λουτσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λουτσιώτισσα/lutssótisa/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λουτσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λουτσιώτισσες/lutssótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λουτσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λουτσιωτισσών/luciotisón/!~γενι-πληθ:Λουτσιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Λουτσιώτισσα
× base-pronunciation: /luccótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λουτσιώτισσα/luccótisa/-Λουτσιώτισσας/lutssótisas/-Λουτσιώτισσα/lutssótisa/-Λουτσιώτισσα/lutssótisa/-Λουτσιώτισσες/lutssótises/-Λουτσιωτισσών/luciotisón/-Λουτσιώτισσες/lutssótises/-Λουτσιώτισσες/lutssótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λουτσιώτισσα

Λοφιώτης-ο/lofiótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λοφιώτης-ο/lofiótis-o/@wordElln,
* McsElln./lofiótis-o/Λοφιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λοφιώτης-ο/lofiótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λοφιώτης-ο/lofiótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λοφιώτης/lofiótis/!~ονομ-ενικ:Λοφιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λοφιώτη/lofióti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λοφιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λοφιώτες/lofiótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λοφιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λοφιωτών/lofiotón/!~γενι-πληθ:Λοφιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λοφιώτης
× base-pronunciation: /lofiótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λοφιώτης/lofiótis/-Λοφιώτη/lofióti/-Λοφιώτη/lofióti/-Λοφιώτη/lofióti/-Λοφιώτες/lofiótes/-Λοφιωτών/lofiotón/-Λοφιώτες/lofiótes/-Λοφιώτες/lofiótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λοφιώτης

Λοφιώτισσα-η/lofiótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Λοφιώτισσα-η/lofiótisa-i/@wordElln,
* McsElln./lofiótisa-i/Λοφιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λοφιώτισσα-η/lofiótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λοφιώτισσα-η/lofiótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Λοφιώτισσα/lofiótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λοφιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λοφιώτισσας/lofiótisas/!~γενι-ενικ:Λοφιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λοφιώτισσες/lofiótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λοφιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λοφιωτισσών/lofiotisón/!~γενι-πληθ:Λοφιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Λοφιώτισσα
× base-pronunciation: /lofiótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λοφιώτισσα/lofiótisa/-Λοφιώτισσας/lofiótisas/-Λοφιώτισσα/lofiótisa/-Λοφιώτισσα/lofiótisa/-Λοφιώτισσες/lofiótises/-Λοφιωτισσών/lofiotisón/-Λοφιώτισσες/lofiótises/-Λοφιώτισσες/lofiótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λοφιώτισσα

Λούης-ο/lúis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λούης-ο/lúis-o/@wordElln,
* McsElln./lúis-o/Λούης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λούης-ο/lúis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λούης-ο/lúis-o/@wordElln,
* McsElln.Λούης/lúis/!~ονομ-ενικ:Λούης-ο@wordElln,
* McsElln.Λούη/lúi/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λούης-ο@wordElln,
* McsElln.Λούηδες/lúidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λούης-ο@wordElln,
* McsElln.Λούηδων/lúidhon/!~γενι-πληθ:Λούης-ο@wordElln,

× base-form: Λούης
× base-pronunciation: /lúis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λούης/lúis/-Λούη/lúi/-Λούη/lúi/-Λούη/lúi/-Λούηδες/lúidhes/-Λούηδων/lúidhon/-Λούηδες/lúidhes/-Λούηδες/lúidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λούης

Λούλα-η/lúla-i/::
* McsEngl.wordElln.Λούλα-η/lúla-i/@wordElln,
* McsElln./lúla-i/Λούλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λούλα-η/lúla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λούλα-η/lúla-i/@wordElln,
* McsElln.Λούλα/lúla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λούλα-η@wordElln,
* McsElln.Λούλας/lúlas/!~γενι-ενικ:Λούλα-η@wordElln,
* McsElln.Λούλες/lúles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λούλα-η@wordElln,

× base-form: Λούλα
× base-pronunciation: /lúla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λούλα/lúla/-Λούλας/lúlas/-Λούλα/lúla/-Λούλα/lúla/-Λούλες/lúles/-∅-Λούλες/lúles/-Λούλες/lúles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λούλα

Λυδή-η/lidhí-i/::
* McsEngl.wordElln.Λυδή-η/lidhí-i/@wordElln,
* McsElln./lidhí-i/Λυδή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λυδή-η/lidhí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λυδή-η/lidhí-i/@wordElln,
* McsElln.Λυδή/lidhí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λυδή-η@wordElln,
* McsElln.Λυδής/lidhís/!~γενι-ενικ:Λυδή-η@wordElln,
* McsElln.Λυδές/lidhés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λυδή-η@wordElln,
* McsElln.Λυδών/lidhón/!~γενι-πληθ:Λυδή-η@wordElln,

× base-form: Λυδή
× base-pronunciation: /lidhí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λυδή/lidhí/-Λυδής/lidhís/-Λυδή/lidhí/-Λυδή/lidhí/-Λυδές/lidhés/-Λυδών/lidhón/-Λυδές/lidhés/-Λυδές/lidhés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λυδή

Λυδία-η/lidhía-i/::
* McsEngl.wordElln.Λυδία-η/lidhía-i/@wordElln,
* McsElln./lidhía-i/Λυδία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λυδία-η/lidhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λυδία-η/lidhía-i/@wordElln,
* McsElln.Λυδία/lidhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λυδία-η@wordElln,
* McsElln.Λυδίας/lidhías/!~γενι-ενικ:Λυδία-η@wordElln,
* McsElln.Λυδίες/lidhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λυδία-η@wordElln,
* McsElln.Λυδιών/lidhyyón/!~γενι-πληθ:Λυδία-η@wordElln,

× base-form: Λυδία
× base-pronunciation: /lidhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λυδία/lidhía/-Λυδίας/lidhías/-Λυδία/lidhía/-Λυδία/lidhía/-Λυδίες/lidhíes/-Λυδιών/lidhyyón/-Λυδίες/lidhíes/-Λυδίες/lidhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λυδία

Λυδός-ο/lidhós-o/::
* McsEngl.wordElln.Λυδός-ο/lidhós-o/@wordElln,
* McsElln./lidhós-o/Λυδός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λυδός-ο/lidhós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λυδός-ο/lidhós-o/@wordElln,
* McsElln.Λυδός/lidhós/!~ονομ-ενικ:Λυδός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυδού/lidhú/!~γενι-ενικ:Λυδός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυδό/lidhó/!~αιτι-ενικ:Λυδός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυδέ/lidhé/!~κλητ-ενικ:Λυδός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυδοί/lidhí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λυδός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυδών/lidhón/!~γενι-πληθ:Λυδός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυδούς/lidhús/!~αιτι-πληθ:Λυδός-ο@wordElln,

× base-form: Λυδός
× base-pronunciation: /lidhós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λυδός/lidhós/-Λυδού/lidhú/-Λυδό/lidhó/-Λυδέ/lidhé/-Λυδοί/lidhí/-Λυδών/lidhón/-Λυδούς/lidhús/-Λυδοί/lidhí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λυδός

Λυκαβηττός-ο/likavitós-o/::
* McsEngl.wordElln.Λυκαβηττός-ο/likavitós-o/@wordElln,
* McsElln./likavitós-o/Λυκαβηττός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λυκαβηττός-ο/likavitós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λυκαβηττός-ο/likavitós-o/@wordElln,
* McsElln.Λυκαβηττός/likavitós/!~ονομ-ενικ:Λυκαβηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκαβηττού/likavitú/!~γενι-ενικ:Λυκαβηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκαβηττό/likavitó/!~αιτι-ενικ:Λυκαβηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκαβηττέ/likavité/!~κλητ-ενικ:Λυκαβηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκαβηττοί/likavití/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λυκαβηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκαβηττών/likavitón/!~γενι-πληθ:Λυκαβηττός-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκαβηττούς/likavitús/!~αιτι-πληθ:Λυκαβηττός-ο@wordElln,

× base-form: Λυκαβηττός
× base-pronunciation: /likavitós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λυκαβηττός/likavitós/-Λυκαβηττού/likavitú/-Λυκαβηττό/likavitó/-Λυκαβηττέ/likavité/-Λυκαβηττοί/likavití/-Λυκαβηττών/likavitón/-Λυκαβηττούς/likavitús/-Λυκαβηττοί/likavití/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λυκαβηττός

Λυκοβρυσιώτης-ο/likovrissótis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λυκοβρυσιώτης-ο/likovrissótis-o/@wordElln,
* McsElln./likovrissótis-o/Λυκοβρυσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λυκοβρυσιώτης-ο/likovrissótis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λυκοβρυσιώτης-ο/likovrissótis-o/@wordElln,
* McsElln.Λυκοβρυσιώτης/likovrissótis/!~ονομ-ενικ:Λυκοβρυσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκοβρυσιώτη/likovrissóti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λυκοβρυσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκοβρυσιώτες/likovrissótes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λυκοβρυσιώτης-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκοβρυσιωτών/likovrisiotón/!~γενι-πληθ:Λυκοβρυσιώτης-ο@wordElln,

× base-form: Λυκοβρυσιώτης
× base-pronunciation: /likovrissótis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λυκοβρυσιώτης/likovrissótis/-Λυκοβρυσιώτη/likovrissóti/-Λυκοβρυσιώτη/likovrissóti/-Λυκοβρυσιώτη/likovrissóti/-Λυκοβρυσιώτες/likovrissótes/-Λυκοβρυσιωτών/likovrisiotón/-Λυκοβρυσιώτες/likovrissótes/-Λυκοβρυσιώτες/likovrissótes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λυκοβρυσιώτης

Λυκοβρυσιώτισσα-η/likovrissótisa-i/::
* McsEngl.wordElln.Λυκοβρυσιώτισσα-η/likovrissótisa-i/@wordElln,
* McsElln./likovrissótisa-i/Λυκοβρυσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λυκοβρυσιώτισσα-η/likovrissótisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λυκοβρυσιώτισσα-η/likovrissótisa-i/@wordElln,
* McsElln.Λυκοβρυσιώτισσα/likovrissótisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λυκοβρυσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λυκοβρυσιώτισσας/likovrissótisas/!~γενι-ενικ:Λυκοβρυσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λυκοβρυσιώτισσες/likovrissótises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λυκοβρυσιώτισσα-η@wordElln,
* McsElln.Λυκοβρυσιωτισσών/likovrisiotisón/!~γενι-πληθ:Λυκοβρυσιώτισσα-η@wordElln,

× base-form: Λυκοβρυσιώτισσα
× base-pronunciation: /likovrissótisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λυκοβρυσιώτισσα/likovrissótisa/-Λυκοβρυσιώτισσας/likovrissótisas/-Λυκοβρυσιώτισσα/likovrissótisa/-Λυκοβρυσιώτισσα/likovrissótisa/-Λυκοβρυσιώτισσες/likovrissótises/-Λυκοβρυσιωτισσών/likovrisiotisón/-Λυκοβρυσιώτισσες/likovrissótises/-Λυκοβρυσιώτισσες/likovrissótises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λυκοβρυσιώτισσα

Λυκούργος-ο/likúryos-o/::
* McsEngl.wordElln.Λυκούργος-ο/likúryos-o/@wordElln,
* McsElln./likúryos-o/Λυκούργος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λυκούργος-ο/likúryos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λυκούργος-ο/likúryos-o/@wordElln,
* McsElln.Λυκούργος/likúryos/!~ονομ-ενικ:Λυκούργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκούργου/likúryu/!~γενι-ενικ:Λυκούργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκούργο/likúryo/!~αιτι-ενικ:Λυκούργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκούργε/likúrye/!~κλητ-ενικ:Λυκούργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκούργοι/likúryi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λυκούργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκούργων/likúryon/!~γενι-πληθ:Λυκούργος-ο@wordElln,
* McsElln.Λυκούργους/likúryus/!~αιτι-πληθ:Λυκούργος-ο@wordElln,

× base-form: Λυκούργος
× base-pronunciation: /likúryos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λυκούργος/likúryos/-Λυκούργου/likúryu/-Λυκούργο/likúryo/-Λυκούργε/likúrye/-Λυκούργοι/likúryi/-Λυκούργων/likúryon/-Λυκούργους/likúryus/-Λυκούργοι/likúryi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λυκούργος

Λυσίας-ο/lisías-o/::
* McsEngl.wordElln.Λυσίας-ο/lisías-o/@wordElln,
* McsElln./lisías-o/Λυσίας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λυσίας-ο/lisías-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λυσίας-ο/lisías-o/@wordElln,
* McsElln.Λυσίας/lisías/!~ονομ-ενικ:Λυσίας-ο@wordElln,
* McsElln.Λυσία/lisía/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λυσίας-ο@wordElln,
* McsElln.Λυσίες/lisíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λυσίας-ο@wordElln,
* McsElln.Λυσιών/lissón/!~γενι-πληθ:Λυσίας-ο@wordElln,

× base-form: Λυσίας
× base-pronunciation: /lisías/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λυσίας/lisías/-Λυσία/lisía/-Λυσία/lisía/-Λυσία/lisía/-Λυσίες/lisíes/-Λυσιών/lissón/-Λυσίες/lisíes/-Λυσίες/lisíes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λυσίας

Λωξάντρα-η/loksádra-i/::
* McsEngl.wordElln.Λωξάντρα-η/loksádra-i/@wordElln,
* McsElln./loksádra-i/Λωξάντρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λωξάντρα-η/loksádra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λωξάντρα-η/loksádra-i/@wordElln,
* McsElln.Λωξάντρα/loksádra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λωξάντρα-η@wordElln,
* McsElln.Λωξάντρας/loksádras/!~γενι-ενικ:Λωξάντρα-η@wordElln,
* McsElln.Λωξάντρες/loksádres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λωξάντρα-η@wordElln,

× base-form: Λωξάντρα
× base-pronunciation: /loksádra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: Λωξάντρα/loksádra/-Λωξάντρας/loksádras/-Λωξάντρα/loksádra/-Λωξάντρα/loksádra/-Λωξάντρες/loksádres/-∅-Λωξάντρες/loksádres/-Λωξάντρες/loksádres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: Λωξάντρα

Λόπεσι-το/lópesi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.Λόπεσι-το/lópesi-to-s/@wordElln,
* McsElln./lópesi-to-s/Λόπεσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λόπεσι-το/lópesi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λόπεσι-το/lópesi-to-s/@wordElln,
* McsElln.Λόπεσι/lópesi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λόπεσι-το@wordElln,
* McsElln.Λοπεσιού/lopessú/!~γενι-ενικ:Λόπεσι-το@wordElln,
* McsElln.Λόπεσια/lópessa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:Λόπεσι-το@wordElln,
* McsElln.Λοπεσιών/lopessón/!~γενι-πληθ:Λόπεσι-το@wordElln,

× base-form: Λόπεσι
× base-pronunciation: /lópesi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: Λόπεσι/lópesi/-Λοπεσιού/lopessú/-Λόπεσι/lópesi/-Λόπεσι/lópesi/-Λόπεσια/lópessa/-Λοπεσιών/lopessón/-Λόπεσια/lópessa/-Λόπεσια/lópessa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λόπεσι

Λύρατζης-ο/lírajis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λύρατζης-ο/lírajis-o/@wordElln,
* McsElln./lírajis-o/Λύρατζης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λύρατζης-ο/lírajis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λύρατζης-ο/lírajis-o/@wordElln,
* McsElln.Λύρατζης/lírajis/!~ονομ-ενικ:Λύρατζης-ο@wordElln,
* McsElln.Λύρατζη/líraji/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λύρατζης-ο@wordElln,
* McsElln.Λυρατζαίοι/lirajéi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λύρατζης-ο@wordElln,
* McsElln.Λυρατζαίων/lirajéon/!~γενι-πληθ:Λύρατζης-ο@wordElln,
* McsElln.Λυρατζαίους/lirajéus/!~αιτι-πληθ:Λύρατζης-ο@wordElln,

× base-form: Λύρατζης
× base-pronunciation: /lírajis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λύρατζης/lírajis/-Λύρατζη/líraji/-Λύρατζη/líraji/-Λύρατζη/líraji/-Λυρατζαίοι/lirajéi/-Λυρατζαίων/lirajéon/-Λυρατζαίους/lirajéus/-Λυρατζαίοι/lirajéi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λύρατζης

Λύσανδρος-ο/lísandhros-o/::
* McsEngl.wordElln.Λύσανδρος-ο/lísandhros-o/@wordElln,
* McsElln./lísandhros-o/Λύσανδρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λύσανδρος-ο/lísandhros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λύσανδρος-ο/lísandhros-o/@wordElln,
* McsElln.Λύσανδρος/lísandhros/!~ονομ-ενικ:Λύσανδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λύσανδρου/lísandhru/!~γενι-ενικ:Λύσανδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λυσάνδρου/lisándhru/!~γενι-ενικ:Λύσανδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λύσανδρο/lísandhro/!~αιτι-ενικ:Λύσανδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λύσανδρε/lísandhre/!~κλητ-ενικ:Λύσανδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λύσανδροι/lísandhri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λύσανδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λύσανδρων/lísandhron/!~γενι-πληθ:Λύσανδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λυσάνδρων/lisándhron/!~γενι-πληθ:Λύσανδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λύσανδρους/lísandhrus/!~αιτι-πληθ:Λύσανδρος-ο@wordElln,
* McsElln.Λυσάνδρους/lisándhrus/!~αιτι-πληθ:Λύσανδρος-ο@wordElln,

× base-form: Λύσανδρος
× base-pronunciation: /lísandhros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λύσανδρος/lísandhros/-Λύσανδρου/lísandhru/|Λυσάνδρου/lisándhru/-Λύσανδρο/lísandhro/-Λύσανδρε/lísandhre/-Λύσανδροι/lísandhri/-Λύσανδρων/lísandhron/|Λυσάνδρων/lisándhron/-Λύσανδρους/lísandhrus/|Λυσάνδρους/lisándhrus/-Λύσανδροι/lísandhri/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: Λύσανδρος

Λύσσελης-ο/líselis-o/::
* McsEngl.wordElln.Λύσσελης-ο/líselis-o/@wordElln,
* McsElln./líselis-o/Λύσσελης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.Λύσσελης-ο/líselis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.Λύσσελης-ο/líselis-o/@wordElln,
* McsElln.Λύσσελης/líselis/!~ονομ-ενικ:Λύσσελης-ο@wordElln,
* McsElln.Λύσσελη/líseli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:Λύσσελης-ο@wordElln,
* McsElln.Λυσσελαίοι/liseléi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:Λύσσελης-ο@wordElln,
* McsElln.Λυσσελαίων/liseléon/!~γενι-πληθ:Λύσσελης-ο@wordElln,
* McsElln.Λυσσελαίους/liseléus/!~αιτι-πληθ:Λύσσελης-ο@wordElln,

× base-form: Λύσσελης
× base-pronunciation: /líselis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: Λύσσελης/líselis/-Λύσσελη/líseli/-Λύσσελη/líseli/-Λύσσελη/líseli/-Λυσσελαίοι/liseléi/-Λυσσελαίων/liseléon/-Λυσσελαίους/liseléus/-Λυσσελαίοι/liseléi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: Λύσσελης

λάβα-η/láva-i/::
* McsEngl.wordElln.λάβα-η/láva-i/@wordElln,
* McsElln./láva-i/λάβα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάβα-η/láva-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάβα-η/láva-i/@wordElln,
* McsElln.λάβα/láva/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάβα-η@wordElln,
* McsElln.λάβας/lávas/!~γενι-ενικ:λάβα-η@wordElln,
* McsElln.λάβες/láves/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάβα-η@wordElln,

× base-form: λάβα
× base-pronunciation: /láva/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάβα/láva/-λάβας/lávas/-λάβα/láva/-λάβα/láva/-λάβες/láves/-∅-λάβες/láves/-λάβες/láves/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λάβα

λάβαρο-το/lávaro-to/::
* McsEngl.wordElln.λάβαρο-το/lávaro-to/@wordElln,
* McsElln./lávaro-to/λάβαρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάβαρο-το/lávaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάβαρο-το/lávaro-to/@wordElln,
* McsElln.λάβαρο/lávaro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάβαρο-το@wordElln,
* McsElln.λάβαρου/lávaru/!~γενι-ενικ:λάβαρο-το@wordElln,
* McsElln.λάβαρα/lávara/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάβαρο-το@wordElln,
* McsElln.λάβαρων/lávaron/!~γενι-πληθ:λάβαρο-το@wordElln,

× base-form: λάβαρο
× base-pronunciation: /lávaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάβαρο/lávaro/-λάβαρου/lávaru/-λάβαρο/lávaro/-λάβαρο/lávaro/-λάβαρα/lávara/-λάβαρων/lávaron/-λάβαρα/lávara/-λάβαρα/lávara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάβαρο

λάβδανο-το/lávdhano-to/::
* McsEngl.wordElln.λάβδανο-το/lávdhano-to/@wordElln,
* McsElln./lávdhano-to/λάβδανο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάβδανο-το/lávdhano-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάβδανο-το/lávdhano-to/@wordElln,
* McsElln.λάβδανο/lávdhano/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάβδανο-το@wordElln,
* McsElln.λάβδανου/lávdhanu/!~γενι-ενικ:λάβδανο-το@wordElln,
* McsElln.λάβδανα/lávdhana/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάβδανο-το@wordElln,
* McsElln.λάβδανων/lávdhanon/!~γενι-πληθ:λάβδανο-το@wordElln,

× base-form: λάβδανο
× base-pronunciation: /lávdhano/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάβδανο/lávdhano/-λάβδανου/lávdhanu/-λάβδανο/lávdhano/-λάβδανο/lávdhano/-λάβδανα/lávdhana/-λάβδανων/lávdhanon/-λάβδανα/lávdhana/-λάβδανα/lávdhana/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάβδανο

λάβρα-η/lávra-i/::
* McsEngl.wordElln.λάβρα-η/lávra-i/@wordElln,
* McsElln./lávra-i/λάβρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάβρα-η/lávra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάβρα-η/lávra-i/@wordElln,
* McsElln.λάβρα/lávra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάβρα-η@wordElln,
* McsElln.λάβρας/lávras/!~γενι-ενικ:λάβρα-η@wordElln,
* McsElln.λάβρες/lávres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάβρα-η@wordElln,
* McsElln.(λαβρών)/(lavrón)/!~γενι-πληθ:λάβρα-η@wordElln,

× base-form: λάβρα
× base-pronunciation: /lávra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάβρα/lávra/-λάβρας/lávras/-λάβρα/lávra/-λάβρα/lávra/-λάβρες/lávres/-(λαβρών)/(lavrón)/-λάβρες/lávres/-λάβρες/lávres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: λάβρα

λάβωμα-το/lávoma-to/::
* McsEngl.wordElln.λάβωμα-το/lávoma-to/@wordElln,
* McsElln./lávoma-to/λάβωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάβωμα-το/lávoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάβωμα-το/lávoma-to/@wordElln,
* McsElln.λάβωμα/lávoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάβωμα-το@wordElln,
* McsElln.λαβώματος/lavómatos/!~γενι-ενικ:λάβωμα-το@wordElln,
* McsElln.λαβώματα/lavómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάβωμα-το@wordElln,
* McsElln.λαβωμάτων/lavomáton/!~γενι-πληθ:λάβωμα-το@wordElln,

× base-form: λάβωμα
× base-pronunciation: /lávoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάβωμα/lávoma/-λαβώματος/lavómatos/-λάβωμα/lávoma/-λάβωμα/lávoma/-λαβώματα/lavómata/-λαβωμάτων/lavomáton/-λαβώματα/lavómata/-λαβώματα/lavómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάβωμα

λάγγεμα-το/lágema-to/::
* McsEngl.wordElln.λάγγεμα-το/lágema-to/@wordElln,
* McsElln./lágema-to/λάγγεμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάγγεμα-το/lágema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάγγεμα-το/lágema-to/@wordElln,
* McsElln.λάγγεμα/lágema/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάγγεμα-το@wordElln,
* McsElln.λαγγέματος/lagématos/!~γενι-ενικ:λάγγεμα-το@wordElln,
* McsElln.λαγγέματα/lagémata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάγγεμα-το@wordElln,
* McsElln.λαγγεμάτων/lagemáton/!~γενι-πληθ:λάγγεμα-το@wordElln,

× base-form: λάγγεμα
× base-pronunciation: /lágema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάγγεμα/lágema/-λαγγέματος/lagématos/-λάγγεμα/lágema/-λάγγεμα/lágema/-λαγγέματα/lagémata/-λαγγεμάτων/lagemáton/-λαγγέματα/lagémata/-λαγγέματα/lagémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάγγεμα

λάδι-το/ládhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λάδι-το/ládhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./ládhi-to-s/λάδι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάδι-το/ládhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάδι-το/ládhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λάδι/ládhi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάδι-το@wordElln,
* McsElln.λαδιού/ladhyyú/!~γενι-ενικ:λάδι-το@wordElln,
* McsElln.λάδια/ládhyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάδι-το@wordElln,
* McsElln.λαδιών/ladhyyón/!~γενι-πληθ:λάδι-το@wordElln,

× base-form: λάδι
× base-pronunciation: /ládhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάδι/ládhi/-λαδιού/ladhyyú/-λάδι/ládhi/-λάδι/ládhi/-λάδια/ládhyya/-λαδιών/ladhyyón/-λάδια/ládhyya/-λάδια/ládhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάδι

λάδωμα-το/ládhoma-to/::
* McsEngl.wordElln.λάδωμα-το/ládhoma-to/@wordElln,
* McsElln./ládhoma-to/λάδωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάδωμα-το/ládhoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάδωμα-το/ládhoma-to/@wordElln,
* McsElln.λάδωμα/ládhoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάδωμα-το@wordElln,
* McsElln.λαδώματος/ladhómatos/!~γενι-ενικ:λάδωμα-το@wordElln,
* McsElln.λαδώματα/ladhómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάδωμα-το@wordElln,
* McsElln.λαδωμάτων/ladhomáton/!~γενι-πληθ:λάδωμα-το@wordElln,

× base-form: λάδωμα
× base-pronunciation: /ládhoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάδωμα/ládhoma/-λαδώματος/ladhómatos/-λάδωμα/ládhoma/-λάδωμα/ládhoma/-λαδώματα/ladhómata/-λαδωμάτων/ladhomáton/-λαδώματα/ladhómata/-λαδώματα/ladhómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάδωμα

λάθεμα-το/láthema-to/::
* McsEngl.wordElln.λάθεμα-το/láthema-to/@wordElln,
* McsElln./láthema-to/λάθεμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάθεμα-το/láthema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάθεμα-το/láthema-to/@wordElln,
* McsElln.λάθεμα/láthema/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάθεμα-το@wordElln,
* McsElln.λαθέματος/lathématos/!~γενι-ενικ:λάθεμα-το@wordElln,
* McsElln.λαθέματα/lathémata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάθεμα-το@wordElln,
* McsElln.λαθεμάτων/lathemáton/!~γενι-πληθ:λάθεμα-το@wordElln,

× base-form: λάθεμα
× base-pronunciation: /láthema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάθεμα/láthema/-λαθέματος/lathématos/-λάθεμα/láthema/-λάθεμα/láthema/-λαθέματα/lathémata/-λαθεμάτων/lathemáton/-λαθέματα/lathémata/-λαθέματα/lathémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάθεμα

λάθος-το/láthos-to/::
* McsEngl.wordElln.λάθος-το/láthos-to/@wordElln,
* McsElln./láthos-to/λάθος-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάθος-το/láthos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάθος-το/láthos-to/@wordElln,
* McsElln.λάθος/láthos/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάθος-το@wordElln,
* McsElln.λάθους/láthus/!~γενι-ενικ:λάθος-το@wordElln,
* McsElln.λάθη/láthi/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάθος-το@wordElln,
* McsElln.λαθών/lathón/!~γενι-πληθ:λάθος-το@wordElln,

× base-form: λάθος
× base-pronunciation: /láthos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάθος/láthos/-λάθους/láthus/-λάθος/láthos/-λάθος/láthos/-λάθη/láthi/-λαθών/lathón/-λάθη/láthi/-λάθη/láthi/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάθος

λάκα-η/láka-i/::
* McsEngl.wordElln.λάκα-η/láka-i/@wordElln,
* McsElln./láka-i/λάκα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάκα-η/láka-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάκα-η/láka-i/@wordElln,
* McsElln.λάκα/láka/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάκα-η@wordElln,
* McsElln.λάκας/lákas/!~γενι-ενικ:λάκα-η@wordElln,
* McsElln.λάκες/lákes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάκα-η@wordElln,

× base-form: λάκα
× base-pronunciation: /láka/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάκα/láka/-λάκας/lákas/-λάκα/láka/-λάκα/láka/-λάκες/lákes/-∅-λάκες/lákes/-λάκες/lákes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λάκα

λάκκα-η/láka-i/::
* McsEngl.wordElln.λάκκα-η/láka-i/@wordElln,
* McsElln./láka-i/λάκκα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάκκα-η/láka-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάκκα-η/láka-i/@wordElln,
* McsElln.λάκκα/láka/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάκκα-η@wordElln,
* McsElln.λάκκας/lákas/!~γενι-ενικ:λάκκα-η@wordElln,
* McsElln.λάκκες/lákes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάκκα-η@wordElln,

× base-form: λάκκα
× base-pronunciation: /láka/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάκκα/láka/-λάκκας/lákas/-λάκκα/láka/-λάκκα/láka/-λάκκες/lákes/-∅-λάκκες/lákes/-λάκκες/lákes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λάκκα

λάκκος-ο/lákos-o/::
* McsEngl.wordElln.λάκκος-ο/lákos-o/@wordElln,
* McsElln./lákos-o/λάκκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάκκος-ο/lákos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάκκος-ο/lákos-o/@wordElln,
* McsElln.λάκκος/lákos/!~ονομ-ενικ:λάκκος-ο@wordElln,
* McsElln.λάκκου/láku/!~γενι-ενικ:λάκκος-ο@wordElln,
* McsElln.λάκκο/láko/!~αιτι-ενικ:λάκκος-ο@wordElln,
* McsElln.λάκκε/láke/!~κλητ-ενικ:λάκκος-ο@wordElln,
* McsElln.λάκκοι/láki/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λάκκος-ο@wordElln,
* McsElln.λάκκων/lákon/!~γενι-πληθ:λάκκος-ο@wordElln,
* McsElln.λάκκους/lákus/!~αιτι-πληθ:λάκκος-ο@wordElln,

× base-form: λάκκος
× base-pronunciation: /lákos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λάκκος/lákos/-λάκκου/láku/-λάκκο/láko/-λάκκε/láke/-λάκκοι/láki/-λάκκων/lákon/-λάκκους/lákus/-λάκκοι/láki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάκκος

λάκκωμα-το/lákoma-to/::
* McsEngl.wordElln.λάκκωμα-το/lákoma-to/@wordElln,
* McsElln./lákoma-to/λάκκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάκκωμα-το/lákoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάκκωμα-το/lákoma-to/@wordElln,
* McsElln.λάκκωμα/lákoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάκκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λακκώματος/lakómatos/!~γενι-ενικ:λάκκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λακκώματα/lakómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάκκωμα-το@wordElln,
* McsElln.λακκωμάτων/lakomáton/!~γενι-πληθ:λάκκωμα-το@wordElln,

× base-form: λάκκωμα
× base-pronunciation: /lákoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάκκωμα/lákoma/-λακκώματος/lakómatos/-λάκκωμα/lákoma/-λάκκωμα/lákoma/-λακκώματα/lakómata/-λακκωμάτων/lakomáton/-λακκώματα/lakómata/-λακκώματα/lakómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάκκωμα

λάκτισμα-το/láktizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λάκτισμα-το/láktizma-to/@wordElln,
* McsElln./láktizma-to/λάκτισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάκτισμα-το/láktizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάκτισμα-το/láktizma-to/@wordElln,
* McsElln.λάκτισμα/láktizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάκτισμα-το@wordElln,
* McsElln.λακτίσματος/laktízmatos/!~γενι-ενικ:λάκτισμα-το@wordElln,
* McsElln.λακτίσματα/laktízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάκτισμα-το@wordElln,
* McsElln.λακτισμάτων/laktizmáton/!~γενι-πληθ:λάκτισμα-το@wordElln,

× base-form: λάκτισμα
× base-pronunciation: /láktizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάκτισμα/láktizma/-λακτίσματος/laktízmatos/-λάκτισμα/láktizma/-λάκτισμα/láktizma/-λακτίσματα/laktízmata/-λακτισμάτων/laktizmáton/-λακτίσματα/laktízmata/-λακτίσματα/laktízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάκτισμα

λάλημα-το/lálima-to/::
* McsEngl.wordElln.λάλημα-το/lálima-to/@wordElln,
* McsElln./lálima-to/λάλημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάλημα-το/lálima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάλημα-το/lálima-to/@wordElln,
* McsElln.λάλημα/lálima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάλημα-το@wordElln,
* McsElln.λαλήματος/lalímatos/!~γενι-ενικ:λάλημα-το@wordElln,
* McsElln.λαλήματα/lalímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάλημα-το@wordElln,
* McsElln.λαλημάτων/lalimáton/!~γενι-πληθ:λάλημα-το@wordElln,

× base-form: λάλημα
× base-pronunciation: /lálima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάλημα/lálima/-λαλήματος/lalímatos/-λάλημα/lálima/-λάλημα/lálima/-λαλήματα/lalímata/-λαλημάτων/lalimáton/-λαλήματα/lalímata/-λαλήματα/lalímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάλημα

λάμα-η/láma-i/::
* McsEngl.wordElln.λάμα-η/láma-i/@wordElln,
* McsElln./láma-i/λάμα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάμα-η/láma-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάμα-η/láma-i/@wordElln,
* McsElln.λάμα/láma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάμα-η@wordElln,
* McsElln.λάμας/lámas/!~γενι-ενικ:λάμα-η@wordElln,
* McsElln.λάμες/lámes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάμα-η@wordElln,
* McsElln.λαμών/lamón/!~γενι-πληθ:λάμα-η@wordElln,

× base-form: λάμα
× base-pronunciation: /láma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάμα/láma/-λάμας/lámas/-λάμα/láma/-λάμα/láma/-λάμες/lámes/-λαμών/lamón/-λάμες/lámes/-λάμες/lámes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάμα

λάμια-η/lámnna-i/::
* McsEngl.wordElln.λάμια-η/lámnna-i/@wordElln,
* McsElln./lámnna-i/λάμια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάμια-η/lámnna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάμια-η/lámnna-i/@wordElln,
* McsElln.λάμια/lámnna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάμια-η@wordElln,
* McsElln.λάμιας/lámnnas/!~γενι-ενικ:λάμια-η@wordElln,
* McsElln.λάμιες/lámnnes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάμια-η@wordElln,

× base-form: λάμια
× base-pronunciation: /lámnna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάμια/lámnna/-λάμιας/lámnnas/-λάμια/lámnna/-λάμια/lámnna/-λάμιες/lámnnes/-∅-λάμιες/lámnnes/-λάμιες/lámnnes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λάμια

λάμπα-η/lába-i/::
* McsEngl.wordElln.λάμπα-η/lába-i/@wordElln,
* McsElln./lába-i/λάμπα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάμπα-η/lába-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάμπα-η/lába-i/@wordElln,
* McsElln.λάμπα/lába/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάμπα-η@wordElln,
* McsElln.λάμπας/lábas/!~γενι-ενικ:λάμπα-η@wordElln,
* McsElln.λάμπες/lábes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάμπα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπών/labón/!~γενι-πληθ:λάμπα-η@wordElln,

× base-form: λάμπα
× base-pronunciation: /lába/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάμπα/lába/-λάμπας/lábas/-λάμπα/lába/-λάμπα/lába/-λάμπες/lábes/-λαμπών/labón/-λάμπες/lábes/-λάμπες/lábes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάμπα

λάμπρυνση-η/lábrinsi-i/::
* McsEngl.wordElln.λάμπρυνση-η/lábrinsi-i/@wordElln,
* McsElln./lábrinsi-i/λάμπρυνση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάμπρυνση-η/lábrinsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάμπρυνση-η/lábrinsi-i/@wordElln,
* McsElln.λάμπρυνση/lábrinsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάμπρυνση-η@wordElln,
* McsElln.λάμπρυνσης/lábrinsis/!~γενι-ενικ:λάμπρυνση-η@wordElln,
* McsElln.λαμπρύνσεως/labrínseos/!~γενι-ενικ:λάμπρυνση-η@wordElln,
* McsElln.λαμπρύνσεις/labrínsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάμπρυνση-η@wordElln,
* McsElln.λαμπρύνσεων/labrínseon/!~γενι-πληθ:λάμπρυνση-η@wordElln,

× base-form: λάμπρυνση
× base-pronunciation: /lábrinsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάμπρυνση/lábrinsi/-λάμπρυνσης/lábrinsis/|λαμπρύνσεως/labrínseos/-λάμπρυνση/lábrinsi/-λάμπρυνση/lábrinsi/-λαμπρύνσεις/labrínsis/-λαμπρύνσεων/labrínseon/-λαμπρύνσεις/labrínsis/-λαμπρύνσεις/labrínsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λάμπρυνση

λάμψη-η/lámpsi-i/::
* McsEngl.wordElln.λάμψη-η/lámpsi-i/@wordElln,
* McsElln./lámpsi-i/λάμψη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάμψη-η/lámpsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάμψη-η/lámpsi-i/@wordElln,
* McsElln.λάμψη/lámpsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάμψη-η@wordElln,
* McsElln.λάμψης/lámpsis/!~γενι-ενικ:λάμψη-η@wordElln,
* McsElln.λάμψεως/lámpseos/!~γενι-ενικ:λάμψη-η@wordElln,
* McsElln.λάμψεις/lámpsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάμψη-η@wordElln,
* McsElln.λάμψεων/lámpseon/!~γενι-πληθ:λάμψη-η@wordElln,

× base-form: λάμψη
× base-pronunciation: /lámpsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάμψη/lámpsi/-λάμψης/lámpsis/|λάμψεως/lámpseos/-λάμψη/lámpsi/-λάμψη/lámpsi/-λάμψεις/lámpsis/-λάμψεων/lámpseon/-λάμψεις/lámpsis/-λάμψεις/lámpsis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λάμψη

λάντζα-η/lánja-i/::
* McsEngl.wordElln.λάντζα-η/lánja-i/@wordElln,
* McsElln./lánja-i/λάντζα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάντζα-η/lánja-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάντζα-η/lánja-i/@wordElln,
* McsElln.λάντζα/lánja/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάντζα-η@wordElln,
* McsElln.λάντζας/lánjas/!~γενι-ενικ:λάντζα-η@wordElln,
* McsElln.λάντζες/lánjes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάντζα-η@wordElln,

× base-form: λάντζα
× base-pronunciation: /lánja/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάντζα/lánja/-λάντζας/lánjas/-λάντζα/lánja/-λάντζα/lánja/-λάντζες/lánjes/-∅-λάντζες/lánjes/-λάντζες/lánjes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λάντζα

λάντσα-η/lánca-i/::
* McsEngl.wordElln.λάντσα-η/lánca-i/@wordElln,
* McsElln./lánca-i/λάντσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάντσα-η/lánca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάντσα-η/lánca-i/@wordElln,
* McsElln.λάντσα/lánca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάντσα-η@wordElln,
* McsElln.λάντσας/láncas/!~γενι-ενικ:λάντσα-η@wordElln,
* McsElln.λάντσες/lánces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάντσα-η@wordElln,

× base-form: λάντσα
× base-pronunciation: /lánca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάντσα/lánca/-λάντσας/láncas/-λάντσα/lánca/-λάντσα/lánca/-λάντσες/lánces/-∅-λάντσες/lánces/-λάντσες/lánces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λάντσα

λάξευμα-το/láksevma-to/::
* McsEngl.wordElln.λάξευμα-το/láksevma-to/@wordElln,
* McsElln./láksevma-to/λάξευμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάξευμα-το/láksevma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάξευμα-το/láksevma-to/@wordElln,
* McsElln.λάξευμα/láksevma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάξευμα-το@wordElln,
* McsElln.λαξεύματος/laksévmatos/!~γενι-ενικ:λάξευμα-το@wordElln,
* McsElln.λαξεύματα/laksévmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάξευμα-το@wordElln,
* McsElln.λαξευμάτων/laksevmáton/!~γενι-πληθ:λάξευμα-το@wordElln,

× base-form: λάξευμα
× base-pronunciation: /láksevma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάξευμα/láksevma/-λαξεύματος/laksévmatos/-λάξευμα/láksevma/-λάξευμα/láksevma/-λαξεύματα/laksévmata/-λαξευμάτων/laksevmáton/-λαξεύματα/laksévmata/-λαξεύματα/laksévmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάξευμα

λάξευση-η/láksefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.λάξευση-η/láksefsi-i/@wordElln,
* McsElln./láksefsi-i/λάξευση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάξευση-η/láksefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάξευση-η/láksefsi-i/@wordElln,
* McsElln.λάξευση/láksefsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάξευση-η@wordElln,
* McsElln.λάξευσης/láksefsis/!~γενι-ενικ:λάξευση-η@wordElln,
* McsElln.λαξεύσεως/lakséfseos/!~γενι-ενικ:λάξευση-η@wordElln,
* McsElln.λαξεύσεις/lakséfsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάξευση-η@wordElln,
* McsElln.λαξεύσεων/lakséfseon/!~γενι-πληθ:λάξευση-η@wordElln,

× base-form: λάξευση
× base-pronunciation: /láksefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάξευση/láksefsi/-λάξευσης/láksefsis/|λαξεύσεως/lakséfseos/-λάξευση/láksefsi/-λάξευση/láksefsi/-λαξεύσεις/lakséfsis/-λαξεύσεων/lakséfseon/-λαξεύσεις/lakséfsis/-λαξεύσεις/lakséfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λάξευση

λάπαθο-το/lápatho-to/::
* McsEngl.wordElln.λάπαθο-το/lápatho-to/@wordElln,
* McsElln./lápatho-to/λάπαθο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάπαθο-το/lápatho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάπαθο-το/lápatho-to/@wordElln,
* McsElln.λάπαθο/lápatho/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάπαθο-το@wordElln,
* McsElln.λάπαθου/lápathu/!~γενι-ενικ:λάπαθο-το@wordElln,
* McsElln.λάπαθα/lápatha/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάπαθο-το@wordElln,
* McsElln.λάπαθων/lápathon/!~γενι-πληθ:λάπαθο-το@wordElln,

× base-form: λάπαθο
× base-pronunciation: /lápatho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάπαθο/lápatho/-λάπαθου/lápathu/-λάπαθο/lápatho/-λάπαθο/lápatho/-λάπαθα/lápatha/-λάπαθων/lápathon/-λάπαθα/lápatha/-λάπαθα/lápatha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάπαθο

λάρος-ο/láros-o/::
* McsEngl.wordElln.λάρος-ο/láros-o/@wordElln,
* McsElln./láros-o/λάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάρος-ο/láros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάρος-ο/láros-o/@wordElln,
* McsElln.λάρος/láros/!~ονομ-ενικ:λάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λάρου/láru/!~γενι-ενικ:λάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λάρο/láro/!~αιτι-ενικ:λάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λάρε/láre/!~κλητ-ενικ:λάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λάροι/lári/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λάρων/láron/!~γενι-πληθ:λάρος-ο@wordElln,
* McsElln.λάρους/lárus/!~αιτι-πληθ:λάρος-ο@wordElln,

× base-form: λάρος
× base-pronunciation: /láros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λάρος/láros/-λάρου/láru/-λάρο/láro/-λάρε/láre/-λάροι/lári/-λάρων/láron/-λάρους/lárus/-λάροι/lári/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάρος

λάρυγγας-ο/lárigas-o/::
* McsEngl.wordElln.λάρυγγας-ο/lárigas-o/@wordElln,
* McsElln./lárigas-o/λάρυγγας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάρυγγας-ο/lárigas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάρυγγας-ο/lárigas-o/@wordElln,
* McsElln.λάρυγγας/lárigas/!~ονομ-ενικ:λάρυγγας-ο@wordElln,
* McsElln.λάρυγγα/láriga/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάρυγγας-ο@wordElln,
* McsElln.λάρυγγες/láriges/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάρυγγας-ο@wordElln,
* McsElln.λαρύγγων/larígon/!~γενι-πληθ:λάρυγγας-ο@wordElln,

× base-form: λάρυγγας
× base-pronunciation: /lárigas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λάρυγγας/lárigas/-λάρυγγα/láriga/-λάρυγγα/láriga/-λάρυγγα/láriga/-λάρυγγες/láriges/-λαρύγγων/larígon/-λάρυγγες/láriges/-λάρυγγες/láriges/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάρυγγας

λάσο-το/láso-to/::
* McsEngl.wordElln.λάσο-το/láso-to/@wordElln,
* McsElln./láso-to/λάσο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάσο-το/láso-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάσο-το/láso-to/@wordElln,
* McsElln.λάσο/láso/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάσο-το@wordElln,
* McsElln.λάσου/lásu/!~γενι-ενικ:λάσο-το@wordElln,
* McsElln.λάσα/lása/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάσο-το@wordElln,
* McsElln.λάσων/láson/!~γενι-πληθ:λάσο-το@wordElln,

× base-form: λάσο
× base-pronunciation: /láso/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάσο/láso/-λάσου/lásu/-λάσο/láso/-λάσο/láso/-λάσα/lása/-λάσων/láson/-λάσα/lása/-λάσα/lása/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάσο

λάσπη-η/láspi-i/::
* McsEngl.wordElln.λάσπη-η/láspi-i/@wordElln,
* McsElln./láspi-i/λάσπη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάσπη-η/láspi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάσπη-η/láspi-i/@wordElln,
* McsElln.λάσπη/láspi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάσπη-η@wordElln,
* McsElln.λάσπης/láspis/!~γενι-ενικ:λάσπη-η@wordElln,
* McsElln.λάσπες/láspes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάσπη-η@wordElln,
* McsElln.λασπών/laspón/!~γενι-πληθ:λάσπη-η@wordElln,

× base-form: λάσπη
× base-pronunciation: /láspi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάσπη/láspi/-λάσπης/láspis/-λάσπη/láspi/-λάσπη/láspi/-λάσπες/láspes/-λασπών/laspón/-λάσπες/láspes/-λάσπες/láspes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάσπη

λάσπωμα-το/láspoma-to/::
* McsEngl.wordElln.λάσπωμα-το/láspoma-to/@wordElln,
* McsElln./láspoma-to/λάσπωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάσπωμα-το/láspoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάσπωμα-το/láspoma-to/@wordElln,
* McsElln.λάσπωμα/láspoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάσπωμα-το@wordElln,
* McsElln.λασπώματος/laspómatos/!~γενι-ενικ:λάσπωμα-το@wordElln,
* McsElln.λασπώματα/laspómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάσπωμα-το@wordElln,
* McsElln.λασπωμάτων/laspomáton/!~γενι-πληθ:λάσπωμα-το@wordElln,

× base-form: λάσπωμα
× base-pronunciation: /láspoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάσπωμα/láspoma/-λασπώματος/laspómatos/-λάσπωμα/láspoma/-λάσπωμα/láspoma/-λασπώματα/laspómata/-λασπωμάτων/laspomáton/-λασπώματα/laspómata/-λασπώματα/laspómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάσπωμα

λάσσο-το/láso-to/::
* McsEngl.wordElln.λάσσο-το/láso-to/@wordElln,
* McsElln./láso-to/λάσσο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάσσο-το/láso-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάσσο-το/láso-to/@wordElln,
* McsElln.λάσσο/láso/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάσσο-το@wordElln,
* McsElln.λάσσου/lásu/!~γενι-ενικ:λάσσο-το@wordElln,
* McsElln.λάσσα/lása/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάσσο-το@wordElln,
* McsElln.λάσσων/láson/!~γενι-πληθ:λάσσο-το@wordElln,

× base-form: λάσσο
× base-pronunciation: /láso/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάσσο/láso/-λάσσου/lásu/-λάσσο/láso/-λάσσο/láso/-λάσσα/lása/-λάσσων/láson/-λάσσα/lása/-λάσσα/lása/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάσσο

λάστιχο-το/lástiho-to/::
* McsEngl.wordElln.λάστιχο-το/lástiho-to/@wordElln,
* McsElln./lástiho-to/λάστιχο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάστιχο-το/lástiho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάστιχο-το/lástiho-to/@wordElln,
* McsElln.λάστιχο/lástiho/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάστιχο-το@wordElln,
* McsElln.λάστιχου/lástihu/!~γενι-ενικ:λάστιχο-το@wordElln,
* McsElln.λάστιχα/lástiha/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάστιχο-το@wordElln,
* McsElln.λάστιχων/lástihon/!~γενι-πληθ:λάστιχο-το@wordElln,

× base-form: λάστιχο
× base-pronunciation: /lástiho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάστιχο/lástiho/-λάστιχου/lástihu/-λάστιχο/lástiho/-λάστιχο/lástiho/-λάστιχα/lástiha/-λάστιχων/lástihon/-λάστιχα/lástiha/-λάστιχα/lástiha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάστιχο

λάτρα-η/látra-i/::
* McsEngl.wordElln.λάτρα-η/látra-i/@wordElln,
* McsElln./látra-i/λάτρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάτρα-η/látra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάτρα-η/látra-i/@wordElln,
* McsElln.λάτρα/látra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάτρα-η@wordElln,
* McsElln.λάτρας/látras/!~γενι-ενικ:λάτρα-η@wordElln,
* McsElln.λάτρες/látres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάτρα-η@wordElln,

× base-form: λάτρα
× base-pronunciation: /látra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάτρα/látra/-λάτρας/látras/-λάτρα/látra/-λάτρα/látra/-λάτρες/látres/-∅-λάτρες/látres/-λάτρες/látres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λάτρα

λάτρισσα-η/látrisa-i/::
* McsEngl.wordElln.λάτρισσα-η/látrisa-i/@wordElln,
* McsElln./látrisa-i/λάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάτρισσα-η/látrisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάτρισσα-η/látrisa-i/@wordElln,
* McsElln.λάτρισσα/látrisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λάτρισσας/látrisas/!~γενι-ενικ:λάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λάτρισσες/látrises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάτρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λατρισσών/latrisón/!~γενι-πληθ:λάτρισσα-η@wordElln,

× base-form: λάτρισσα
× base-pronunciation: /látrisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λάτρισσα/látrisa/-λάτρισσας/látrisas/-λάτρισσα/látrisa/-λάτρισσα/látrisa/-λάτρισσες/látrises/-λατρισσών/latrisón/-λάτρισσες/látrises/-λάτρισσες/látrises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάτρισσα

λάφι-το/láfi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λάφι-το/láfi-to-s/@wordElln,
* McsElln./láfi-to-s/λάφι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάφι-το/láfi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάφι-το/láfi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λάφι/láfi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάφι-το@wordElln,
* McsElln.λαφιού/lafhhú/!~γενι-ενικ:λάφι-το@wordElln,
* McsElln.λάφια/láfhha/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάφι-το@wordElln,
* McsElln.λαφιών/lafhhón/!~γενι-πληθ:λάφι-το@wordElln,

× base-form: λάφι
× base-pronunciation: /láfi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάφι/láfi/-λαφιού/lafhhú/-λάφι/láfi/-λάφι/láfi/-λάφια/láfhha/-λαφιών/lafhhón/-λάφια/láfhha/-λάφια/láfhha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάφι

λάφυρο-το/láfiro-to/::
* McsEngl.wordElln.λάφυρο-το/láfiro-to/@wordElln,
* McsElln./láfiro-to/λάφυρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάφυρο-το/láfiro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάφυρο-το/láfiro-to/@wordElln,
* McsElln.λάφυρο/láfiro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάφυρο-το@wordElln,
* McsElln.λάφυρου/láfiru/!~γενι-ενικ:λάφυρο-το@wordElln,
* McsElln.λαφύρου/lafíru/!~γενι-ενικ:λάφυρο-το@wordElln,
* McsElln.λάφυρα/láfira/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάφυρο-το@wordElln,
* McsElln.λάφυρων/láfiron/!~γενι-πληθ:λάφυρο-το@wordElln,
* McsElln.λαφύρων/lafíron/!~γενι-πληθ:λάφυρο-το@wordElln,

× base-form: λάφυρο
× base-pronunciation: /láfiro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάφυρο/láfiro/-λάφυρου/láfiru/|λαφύρου/lafíru/-λάφυρο/láfiro/-λάφυρο/láfiro/-λάφυρα/láfira/-λάφυρων/láfiron/|λαφύρων/lafíron/-λάφυρα/láfira/-λάφυρα/láfira/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λάφυρο

λάχανο-το/láhano-to/::
* McsEngl.wordElln.λάχανο-το/láhano-to/@wordElln,
* McsElln./láhano-to/λάχανο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λάχανο-το/láhano-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λάχανο-το/láhano-to/@wordElln,
* McsElln.λάχανο/láhano/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λάχανο-το@wordElln,
* McsElln.λάχανου/láhanu/!~γενι-ενικ:λάχανο-το@wordElln,
* McsElln.λάχανα/láhana/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λάχανο-το@wordElln,
* McsElln.λάχανων/láhanon/!~γενι-πληθ:λάχανο-το@wordElln,

× base-form: λάχανο
× base-pronunciation: /láhano/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λάχανο/láhano/-λάχανου/láhanu/-λάχανο/láhano/-λάχανο/láhano/-λάχανα/láhana/-λάχανων/láhanon/-λάχανα/láhana/-λάχανα/láhana/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λάχανο

λέβητας-ο/lévitas-o/::
* McsEngl.wordElln.λέβητας-ο/lévitas-o/@wordElln,
* McsElln./lévitas-o/λέβητας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέβητας-ο/lévitas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέβητας-ο/lévitas-o/@wordElln,
* McsElln.λέβητας/lévitas/!~ονομ-ενικ:λέβητας-ο@wordElln,
* McsElln.λέβητα/lévita/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέβητας-ο@wordElln,
* McsElln.λέβητες/lévites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέβητας-ο@wordElln,
* McsElln.λεβήτων/levíton/!~γενι-πληθ:λέβητας-ο@wordElln,

× base-form: λέβητας
× base-pronunciation: /lévitas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λέβητας/lévitas/-λέβητα/lévita/-λέβητα/lévita/-λέβητα/lévita/-λέβητες/lévites/-λεβήτων/levíton/-λέβητες/lévites/-λέβητες/lévites/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέβητας

λέζα-η/léza-i/::
* McsEngl.wordElln.λέζα-η/léza-i/@wordElln,
* McsElln./léza-i/λέζα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέζα-η/léza-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέζα-η/léza-i/@wordElln,
* McsElln.λέζα/léza/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέζα-η@wordElln,
* McsElln.λέζας/lézas/!~γενι-ενικ:λέζα-η@wordElln,
* McsElln.λέζες/lézes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέζα-η@wordElln,

× base-form: λέζα
× base-pronunciation: /léza/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λέζα/léza/-λέζας/lézas/-λέζα/léza/-λέζα/léza/-λέζες/lézes/-∅-λέζες/lézes/-λέζες/lézes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λέζα

λέκιασμα-το/lékkazma-to/::
* McsEngl.wordElln.λέκιασμα-το/lékkazma-to/@wordElln,
* McsElln./lékkazma-to/λέκιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέκιασμα-το/lékkazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέκιασμα-το/lékkazma-to/@wordElln,
* McsElln.λέκιασμα/lékkazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέκιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεκιάσματος/lekkázmatos/!~γενι-ενικ:λέκιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεκιάσματα/lekkázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέκιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λεκιασμάτων/lekkazmáton/!~γενι-πληθ:λέκιασμα-το@wordElln,

× base-form: λέκιασμα
× base-pronunciation: /lékkazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λέκιασμα/lékkazma/-λεκιάσματος/lekkázmatos/-λέκιασμα/lékkazma/-λέκιασμα/lékkazma/-λεκιάσματα/lekkázmata/-λεκιασμάτων/lekkazmáton/-λεκιάσματα/lekkázmata/-λεκιάσματα/lekkázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέκιασμα

λέκιθος-η/lékithos-i/::
* McsEngl.wordElln.λέκιθος-η/lékithos-i/@wordElln,
* McsElln./lékithos-i/λέκιθος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέκιθος-η/lékithos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέκιθος-η/lékithos-i/@wordElln,
* McsElln.λέκιθος/lékithos/!~ονομ-ενικ:λέκιθος-η@wordElln,
* McsElln.λεκίθου/lekíthu/!~γενι-ενικ:λέκιθος-η@wordElln,
* McsElln.λέκιθο/lékitho/!~αιτι-ενικ:λέκιθος-η@wordElln,
* McsElln.λέκιθε/lékithe/!~κλητ-ενικ:λέκιθος-η@wordElln,
* McsElln.λέκιθοι/lékithi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λέκιθος-η@wordElln,
* McsElln.λεκίθων/lekíthon/!~γενι-πληθ:λέκιθος-η@wordElln,
* McsElln.λεκίθους/lekíthus/!~αιτι-πληθ:λέκιθος-η@wordElln,

× base-form: λέκιθος
× base-pronunciation: /lékithos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λέκιθος/lékithos/-λεκίθου/lekíthu/-λέκιθο/lékitho/-λέκιθε/lékithe/-λέκιθοι/lékithi/-λεκίθων/lekíthon/-λεκίθους/lekíthus/-λέκιθοι/lékithi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέκιθος

λέλεκας-ο/lélekas-o/::
* McsEngl.wordElln.λέλεκας-ο/lélekas-o/@wordElln,
* McsElln./lélekas-o/λέλεκας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέλεκας-ο/lélekas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέλεκας-ο/lélekas-o/@wordElln,
* McsElln.λέλεκας/lélekas/!~ονομ-ενικ:λέλεκας-ο@wordElln,
* McsElln.λέλεκα/léleka/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέλεκας-ο@wordElln,
* McsElln.λέλεκες/lélekes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέλεκας-ο@wordElln,
* McsElln.λελέκων/lelékon/!~γενι-πληθ:λέλεκας-ο@wordElln,

× base-form: λέλεκας
× base-pronunciation: /lélekas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λέλεκας/lélekas/-λέλεκα/léleka/-λέλεκα/léleka/-λέλεκα/léleka/-λέλεκες/lélekes/-λελέκων/lelékon/-λέλεκες/lélekes/-λέλεκες/lélekes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέλεκας

λέμβαρχος-ο/lémvarhos-o/::
* McsEngl.wordElln.λέμβαρχος-ο/lémvarhos-o/@wordElln,
* McsElln./lémvarhos-o/λέμβαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέμβαρχος-ο/lémvarhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέμβαρχος-ο/lémvarhos-o/@wordElln,
* McsElln.λέμβαρχος/lémvarhos/!~ονομ-ενικ:λέμβαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέμβαρχου/lémvarhu/!~γενι-ενικ:λέμβαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεμβάρχου/lemvárhu/!~γενι-ενικ:λέμβαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέμβαρχο/lémvarho/!~αιτι-ενικ:λέμβαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέμβαρχε/lémvarhe/!~κλητ-ενικ:λέμβαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέμβαρχοι/lémvarhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λέμβαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέμβαρχων/lémvarhon/!~γενι-πληθ:λέμβαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεμβάρχων/lemvárhon/!~γενι-πληθ:λέμβαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέμβαρχους/lémvarhus/!~αιτι-πληθ:λέμβαρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεμβάρχους/lemvárhus/!~αιτι-πληθ:λέμβαρχος-ο@wordElln,

× base-form: λέμβαρχος
× base-pronunciation: /lémvarhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λέμβαρχος/lémvarhos/-λέμβαρχου/lémvarhu/|λεμβάρχου/lemvárhu/-λέμβαρχο/lémvarho/-λέμβαρχε/lémvarhe/-λέμβαρχοι/lémvarhi/-λέμβαρχων/lémvarhon/|λεμβάρχων/lemvárhon/-λέμβαρχους/lémvarhus/|λεμβάρχους/lemvárhus/-λέμβαρχοι/lémvarhi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λέμβαρχος

λέμβος-η/lémvos-i/::
* McsEngl.wordElln.λέμβος-η/lémvos-i/@wordElln,
* McsElln./lémvos-i/λέμβος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέμβος-η/lémvos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέμβος-η/lémvos-i/@wordElln,
* McsElln.λέμβος/lémvos/!~ονομ-ενικ:λέμβος-η@wordElln,
* McsElln.λέμβου/lémvu/!~γενι-ενικ:λέμβος-η@wordElln,
* McsElln.λέμβο/lémvo/!~αιτι-ενικ:λέμβος-η@wordElln,
* McsElln.λέμβε/lémve/!~κλητ-ενικ:λέμβος-η@wordElln,
* McsElln.λέμβοι/lémvi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λέμβος-η@wordElln,
* McsElln.λέμβων/lémvon/!~γενι-πληθ:λέμβος-η@wordElln,
* McsElln.λέμβους/lémvus/!~αιτι-πληθ:λέμβος-η@wordElln,

× base-form: λέμβος
× base-pronunciation: /lémvos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λέμβος/lémvos/-λέμβου/lémvu/-λέμβο/lémvo/-λέμβε/lémve/-λέμβοι/lémvi/-λέμβων/lémvon/-λέμβους/lémvus/-λέμβοι/lémvi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέμβος

λέμφος-η/lémfos-i/::
* McsEngl.wordElln.λέμφος-η/lémfos-i/@wordElln,
* McsElln./lémfos-i/λέμφος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέμφος-η/lémfos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέμφος-η/lémfos-i/@wordElln,
* McsElln.λέμφος/lémfos/!~ονομ-ενικ:λέμφος-η@wordElln,
* McsElln.λέμφου/lémfu/!~γενι-ενικ:λέμφος-η@wordElln,
* McsElln.λέμφο/lémfo/!~αιτι-ενικ:λέμφος-η@wordElln,
* McsElln.λέμφε/lémfe/!~κλητ-ενικ:λέμφος-η@wordElln,
* McsElln.λέμφοι/lémfi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λέμφος-η@wordElln,
* McsElln.λέμφων/lémfon/!~γενι-πληθ:λέμφος-η@wordElln,
* McsElln.λέμφους/lémfus/!~αιτι-πληθ:λέμφος-η@wordElln,

× base-form: λέμφος
× base-pronunciation: /lémfos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λέμφος/lémfos/-λέμφου/lémfu/-λέμφο/lémfo/-λέμφε/lémfe/-λέμφοι/lémfi/-λέμφων/lémfon/-λέμφους/lémfus/-λέμφοι/lémfi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέμφος

λέμφωμα-το/lémfoma-to/::
* McsEngl.wordElln.λέμφωμα-το/lémfoma-to/@wordElln,
* McsElln./lémfoma-to/λέμφωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέμφωμα-το/lémfoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέμφωμα-το/lémfoma-to/@wordElln,
* McsElln.λέμφωμα/lémfoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέμφωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφώματος/lemfómatos/!~γενι-ενικ:λέμφωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφώματα/lemfómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέμφωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφωμάτων/lemfomáton/!~γενι-πληθ:λέμφωμα-το@wordElln,

× base-form: λέμφωμα
× base-pronunciation: /lémfoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λέμφωμα/lémfoma/-λεμφώματος/lemfómatos/-λέμφωμα/lémfoma/-λέμφωμα/lémfoma/-λεμφώματα/lemfómata/-λεμφωμάτων/lemfomáton/-λεμφώματα/lemfómata/-λεμφώματα/lemfómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέμφωμα

λέξη-η/léksi-i/::
* McsEngl.wordElln.λέξη-η/léksi-i/@wordElln,
* McsElln./léksi-i/λέξη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέξη-η/léksi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέξη-η/léksi-i/@wordElln,
* McsElln.λέξη/léksi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέξη-η@wordElln,
* McsElln.λέξης/léksis/!~γενι-ενικ:λέξη-η@wordElln,
* McsElln.λέξεως/lékseos/!~γενι-ενικ:λέξη-η@wordElln,
* McsElln.λέξεις/léksis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέξη-η@wordElln,
* McsElln.λέξεων/lékseon/!~γενι-πληθ:λέξη-η@wordElln,

× base-form: λέξη
× base-pronunciation: /léksi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λέξη/léksi/-λέξης/léksis/|λέξεως/lékseos/-λέξη/léksi/-λέξη/léksi/-λέξεις/léksis/-λέξεων/lékseon/-λέξεις/léksis/-λέξεις/léksis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λέξη
× meaning1: word

λέξημα-το/léksima-to/::
* McsEngl.wordElln.λέξημα-το/léksima-to/@wordElln,
* McsElln./léksima-to/λέξημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέξημα-το/léksima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέξημα-το/léksima-to/@wordElln,
* McsElln.λέξημα/léksima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέξημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξήματος/leksímatos/!~γενι-ενικ:λέξημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξήματα/leksímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέξημα-το@wordElln,
* McsElln.λεξημάτων/leksimáton/!~γενι-πληθ:λέξημα-το@wordElln,

× base-form: λέξημα
× base-pronunciation: /léksima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λέξημα/léksima/-λεξήματος/leksímatos/-λέξημα/léksima/-λέξημα/léksima/-λεξήματα/leksímata/-λεξημάτων/leksimáton/-λεξήματα/leksímata/-λεξήματα/leksímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέξημα

λέπι-το/lépi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λέπι-το/lépi-to-s/@wordElln,
* McsElln./lépi-to-s/λέπι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέπι-το/lépi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέπι-το/lépi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λέπι/lépi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέπι-το@wordElln,
* McsElln.λεπιού/lepyyú/!~γενι-ενικ:λέπι-το@wordElln,
* McsElln.λέπια/lépyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέπι-το@wordElln,
* McsElln.λεπιών/lepyyón/!~γενι-πληθ:λέπι-το@wordElln,

× base-form: λέπι
× base-pronunciation: /lépi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λέπι/lépi/-λεπιού/lepyyú/-λέπι/lépi/-λέπι/lépi/-λέπια/lépyya/-λεπιών/lepyyón/-λέπια/lépyya/-λέπια/lépyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέπι

λέπρα-η/lépra-i/::
* McsEngl.wordElln.λέπρα-η/lépra-i/@wordElln,
* McsElln./lépra-i/λέπρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέπρα-η/lépra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέπρα-η/lépra-i/@wordElln,
* McsElln.λέπρα/lépra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέπρα-η@wordElln,
* McsElln.λέπρας/lépras/!~γενι-ενικ:λέπρα-η@wordElln,
* McsElln.λέπρες/lépres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέπρα-η@wordElln,

× base-form: λέπρα
× base-pronunciation: /lépra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λέπρα/lépra/-λέπρας/lépras/-λέπρα/lépra/-λέπρα/lépra/-λέπρες/lépres/-∅-λέπρες/lépres/-λέπρες/lépres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λέπρα

λέπρωση-η/léprosi-i/::
* McsEngl.wordElln.λέπρωση-η/léprosi-i/@wordElln,
* McsElln./léprosi-i/λέπρωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέπρωση-η/léprosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέπρωση-η/léprosi-i/@wordElln,
* McsElln.λέπρωση/léprosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέπρωση-η@wordElln,
* McsElln.λέπρωσης/léprosis/!~γενι-ενικ:λέπρωση-η@wordElln,
* McsElln.λεπρώσεως/lepróseos/!~γενι-ενικ:λέπρωση-η@wordElln,
* McsElln.λεπρώσεις/leprósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέπρωση-η@wordElln,
* McsElln.λεπρώσεων/lepróseon/!~γενι-πληθ:λέπρωση-η@wordElln,

× base-form: λέπρωση
× base-pronunciation: /léprosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λέπρωση/léprosi/-λέπρωσης/léprosis/|λεπρώσεως/lepróseos/-λέπρωση/léprosi/-λέπρωση/léprosi/-λεπρώσεις/leprósis/-λεπρώσεων/lepróseon/-λεπρώσεις/leprósis/-λεπρώσεις/leprósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λέπρωση

λέπτυνση-η/léptinsi-i/::
* McsEngl.wordElln.λέπτυνση-η/léptinsi-i/@wordElln,
* McsElln./léptinsi-i/λέπτυνση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέπτυνση-η/léptinsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέπτυνση-η/léptinsi-i/@wordElln,
* McsElln.λέπτυνση/léptinsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέπτυνση-η@wordElln,
* McsElln.λέπτυνσης/léptinsis/!~γενι-ενικ:λέπτυνση-η@wordElln,
* McsElln.λεπτύνσεως/leptínseos/!~γενι-ενικ:λέπτυνση-η@wordElln,
* McsElln.λεπτύνσεις/leptínsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέπτυνση-η@wordElln,
* McsElln.λεπτύνσεων/leptínseon/!~γενι-πληθ:λέπτυνση-η@wordElln,

× base-form: λέπτυνση
× base-pronunciation: /léptinsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λέπτυνση/léptinsi/-λέπτυνσης/léptinsis/|λεπτύνσεως/leptínseos/-λέπτυνση/léptinsi/-λέπτυνση/léptinsi/-λεπτύνσεις/leptínsis/-λεπτύνσεων/leptínseon/-λεπτύνσεις/leptínsis/-λεπτύνσεις/leptínsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λέπτυνση

λέπυρο-το/lépiro-to/::
* McsEngl.wordElln.λέπυρο-το/lépiro-to/@wordElln,
* McsElln./lépiro-to/λέπυρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέπυρο-το/lépiro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέπυρο-το/lépiro-to/@wordElln,
* McsElln.λέπυρο/lépiro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέπυρο-το@wordElln,
* McsElln.λέπυρου/lépiru/!~γενι-ενικ:λέπυρο-το@wordElln,
* McsElln.λεπύρου/lepíru/!~γενι-ενικ:λέπυρο-το@wordElln,
* McsElln.λέπυρα/lépira/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέπυρο-το@wordElln,
* McsElln.λέπυρων/lépiron/!~γενι-πληθ:λέπυρο-το@wordElln,
* McsElln.λεπύρων/lepíron/!~γενι-πληθ:λέπυρο-το@wordElln,

× base-form: λέπυρο
× base-pronunciation: /lépiro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λέπυρο/lépiro/-λέπυρου/lépiru/|λεπύρου/lepíru/-λέπυρο/lépiro/-λέπυρο/lépiro/-λέπυρα/lépira/-λέπυρων/lépiron/|λεπύρων/lepíron/-λέπυρα/lépira/-λέπυρα/lépira/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λέπυρο

λέρα-η/léra-i/::
* McsEngl.wordElln.λέρα-η/léra-i/@wordElln,
* McsElln./léra-i/λέρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέρα-η/léra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέρα-η/léra-i/@wordElln,
* McsElln.λέρα/léra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέρα-η@wordElln,
* McsElln.λέρας/léras/!~γενι-ενικ:λέρα-η@wordElln,
* McsElln.λέρες/léres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέρα-η@wordElln,

× base-form: λέρα
× base-pronunciation: /léra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λέρα/léra/-λέρας/léras/-λέρα/léra/-λέρα/léra/-λέρες/léres/-∅-λέρες/léres/-λέρες/léres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λέρα

λέρωμα-το/léroma-to/::
* McsEngl.wordElln.λέρωμα-το/léroma-to/@wordElln,
* McsElln./léroma-to/λέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέρωμα-το/léroma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέρωμα-το/léroma-to/@wordElln,
* McsElln.λέρωμα/léroma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λερώματος/lerómatos/!~γενι-ενικ:λέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λερώματα/lerómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέρωμα-το@wordElln,
* McsElln.λερωμάτων/leromáton/!~γενι-πληθ:λέρωμα-το@wordElln,

× base-form: λέρωμα
× base-pronunciation: /léroma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λέρωμα/léroma/-λερώματος/lerómatos/-λέρωμα/léroma/-λέρωμα/léroma/-λερώματα/lerómata/-λερωμάτων/leromáton/-λερώματα/lerómata/-λερώματα/lerómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέρωμα

λέσι-το/lési-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λέσι-το/lési-to-s/@wordElln,
* McsElln./lési-to-s/λέσι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέσι-το/lési-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέσι-το/lési-to-s/@wordElln,
* McsElln.λέσι/lési/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λέσι-το@wordElln,
* McsElln.λεσιού/lessú/!~γενι-ενικ:λέσι-το@wordElln,
* McsElln.λέσια/léssa/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λέσι-το@wordElln,
* McsElln.λεσιών/lessón/!~γενι-πληθ:λέσι-το@wordElln,

× base-form: λέσι
× base-pronunciation: /lési/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λέσι/lési/-λεσιού/lessú/-λέσι/lési/-λέσι/lési/-λέσια/léssa/-λεσιών/lessón/-λέσια/léssa/-λέσια/léssa/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέσι

λέτσος-ο/lécos-o/::
* McsEngl.wordElln.λέτσος-ο/lécos-o/@wordElln,
* McsElln./lécos-o/λέτσος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λέτσος-ο/lécos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λέτσος-ο/lécos-o/@wordElln,
* McsElln.λέτσος/lécos/!~ονομ-ενικ:λέτσος-ο@wordElln,
* McsElln.λέτσου/lécu/!~γενι-ενικ:λέτσος-ο@wordElln,
* McsElln.λέτσο/léco/!~αιτι-ενικ:λέτσος-ο@wordElln,
* McsElln.λέτσε/léce/!~κλητ-ενικ:λέτσος-ο@wordElln,
* McsElln.λέτσοι/léci/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λέτσος-ο@wordElln,
* McsElln.λέτσων/lécon/!~γενι-πληθ:λέτσος-ο@wordElln,
* McsElln.λέτσους/lécus/!~αιτι-πληθ:λέτσος-ο@wordElln,

× base-form: λέτσος
× base-pronunciation: /lécos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λέτσος/lécos/-λέτσου/lécu/-λέτσο/léco/-λέτσε/léce/-λέτσοι/léci/-λέτσων/lécon/-λέτσους/lécus/-λέτσοι/léci/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λέτσος

λήγουσα-η/líyusa-i/::
* McsEngl.wordElln.λήγουσα-η/líyusa-i/@wordElln,
* McsElln./líyusa-i/λήγουσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λήγουσα-η/líyusa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λήγουσα-η/líyusa-i/@wordElln,
* McsElln.λήγουσα/líyusa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λήγουσα-η@wordElln,
* McsElln.λήγουσας/líyusas/!~γενι-ενικ:λήγουσα-η@wordElln,
* McsElln.λήγουσες/líyuses/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λήγουσα-η@wordElln,
* McsElln.ληγουσών/liyusón/!~γενι-πληθ:λήγουσα-η@wordElln,

× base-form: λήγουσα
× base-pronunciation: /líyusa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λήγουσα/líyusa/-λήγουσας/líyusas/-λήγουσα/líyusa/-λήγουσα/líyusa/-λήγουσες/líyuses/-ληγουσών/liyusón/-λήγουσες/líyuses/-λήγουσες/líyuses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λήγουσα

λήθαργος-ο/lítharyos-o/::
* McsEngl.wordElln.λήθαργος-ο/lítharyos-o/@wordElln,
* McsElln./lítharyos-o/λήθαργος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λήθαργος-ο/lítharyos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λήθαργος-ο/lítharyos-o/@wordElln,
* McsElln.λήθαργος/lítharyos/!~ονομ-ενικ:λήθαργος-ο@wordElln,
* McsElln.λήθαργου/lítharyu/!~γενι-ενικ:λήθαργος-ο@wordElln,
* McsElln.λήθαργο/lítharyo/!~αιτι-ενικ:λήθαργος-ο@wordElln,
* McsElln.λήθαργε/lítharye/!~κλητ-ενικ:λήθαργος-ο@wordElln,
* McsElln.λήθαργοι/lítharyi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λήθαργος-ο@wordElln,
* McsElln.λήθαργων/lítharyon/!~γενι-πληθ:λήθαργος-ο@wordElln,
* McsElln.λήθαργους/lítharyus/!~αιτι-πληθ:λήθαργος-ο@wordElln,

× base-form: λήθαργος
× base-pronunciation: /lítharyos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λήθαργος/lítharyos/-λήθαργου/lítharyu/-λήθαργο/lítharyo/-λήθαργε/lítharye/-λήθαργοι/lítharyi/-λήθαργων/lítharyon/-λήθαργους/lítharyus/-λήθαργοι/lítharyi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λήθαργος

λήκυθος-η/líkithos-i/::
* McsEngl.wordElln.λήκυθος-η/líkithos-i/@wordElln,
* McsElln./líkithos-i/λήκυθος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λήκυθος-η/líkithos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λήκυθος-η/líkithos-i/@wordElln,
* McsElln.λήκυθος/líkithos/!~ονομ-ενικ:λήκυθος-η@wordElln,
* McsElln.ληκύθου/likíthu/!~γενι-ενικ:λήκυθος-η@wordElln,
* McsElln.λήκυθο/líkitho/!~αιτι-ενικ:λήκυθος-η@wordElln,
* McsElln.λήκυθε/líkithe/!~κλητ-ενικ:λήκυθος-η@wordElln,
* McsElln.λήκυθοι/líkithi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λήκυθος-η@wordElln,
* McsElln.ληκύθων/likíthon/!~γενι-πληθ:λήκυθος-η@wordElln,
* McsElln.ληκύθους/likíthus/!~αιτι-πληθ:λήκυθος-η@wordElln,

× base-form: λήκυθος
× base-pronunciation: /líkithos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λήκυθος/líkithos/-ληκύθου/likíthu/-λήκυθο/líkitho/-λήκυθε/líkithe/-λήκυθοι/líkithi/-ληκύθων/likíthon/-ληκύθους/likíthus/-λήκυθοι/líkithi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λήκυθος

λήμμα-το/líma-to/::
* McsEngl.wordElln.λήμμα-το/líma-to/@wordElln,
* McsElln./líma-to/λήμμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λήμμα-το/líma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λήμμα-το/líma-to/@wordElln,
* McsElln.λήμμα/líma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λήμμα-το@wordElln,
* McsElln.λήμματος/límatos/!~γενι-ενικ:λήμμα-το@wordElln,
* McsElln.λήμματα/límata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λήμμα-το@wordElln,
* McsElln.λημμάτων/limáton/!~γενι-πληθ:λήμμα-το@wordElln,

× base-form: λήμμα
× base-pronunciation: /líma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λήμμα/líma/-λήμματος/límatos/-λήμμα/líma/-λήμμα/líma/-λήμματα/límata/-λημμάτων/limáton/-λήμματα/límata/-λήμματα/límata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT2SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ2ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λήμμα

λήπτης-ο/líptis-o/::
* McsEngl.wordElln.λήπτης-ο/líptis-o/@wordElln,
* McsElln./líptis-o/λήπτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λήπτης-ο/líptis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λήπτης-ο/líptis-o/@wordElln,
* McsElln.λήπτης/líptis/!~ονομ-ενικ:λήπτης-ο@wordElln,
* McsElln.λήπτη/lípti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λήπτης-ο@wordElln,
* McsElln.λήπτες/líptes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λήπτης-ο@wordElln,
* McsElln.ληπτών/liptón/!~γενι-πληθ:λήπτης-ο@wordElln,

× base-form: λήπτης
× base-pronunciation: /líptis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λήπτης/líptis/-λήπτη/lípti/-λήπτη/lípti/-λήπτη/lípti/-λήπτες/líptes/-ληπτών/liptón/-λήπτες/líptes/-λήπτες/líptes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λήπτης

λήπτρια-η/líptria-i/::
* McsEngl.wordElln.λήπτρια-η/líptria-i/@wordElln,
* McsElln./líptria-i/λήπτρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λήπτρια-η/líptria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λήπτρια-η/líptria-i/@wordElln,
* McsElln.λήπτρια/líptria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λήπτρια-η@wordElln,
* McsElln.λήπτριας/líptrias/!~γενι-ενικ:λήπτρια-η@wordElln,
* McsElln.λήπτριες/líptries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λήπτρια-η@wordElln,
* McsElln.ληπτριών/liptrión/!~γενι-πληθ:λήπτρια-η@wordElln,

× base-form: λήπτρια
× base-pronunciation: /líptria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λήπτρια/líptria/-λήπτριας/líptrias/-λήπτρια/líptria/-λήπτρια/líptria/-λήπτριες/líptries/-ληπτριών/liptrión/-λήπτριες/líptries/-λήπτριες/líptries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λήπτρια

λήσταρχος-ο/lístarhos-o/::
* McsEngl.wordElln.λήσταρχος-ο/lístarhos-o/@wordElln,
* McsElln./lístarhos-o/λήσταρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λήσταρχος-ο/lístarhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λήσταρχος-ο/lístarhos-o/@wordElln,
* McsElln.λήσταρχος/lístarhos/!~ονομ-ενικ:λήσταρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λήσταρχου/lístarhu/!~γενι-ενικ:λήσταρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λήσταρχο/lístarho/!~αιτι-ενικ:λήσταρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λήσταρχε/lístarhe/!~κλητ-ενικ:λήσταρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λήσταρχοι/lístarhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λήσταρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λήσταρχων/lístarhon/!~γενι-πληθ:λήσταρχος-ο@wordElln,
* McsElln.λήσταρχους/lístarhus/!~αιτι-πληθ:λήσταρχος-ο@wordElln,

× base-form: λήσταρχος
× base-pronunciation: /lístarhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λήσταρχος/lístarhos/-λήσταρχου/lístarhu/-λήσταρχο/lístarho/-λήσταρχε/lístarhe/-λήσταρχοι/lístarhi/-λήσταρχων/lístarhon/-λήσταρχους/lístarhus/-λήσταρχοι/lístarhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λήσταρχος

λήστευση-η/lístefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.λήστευση-η/lístefsi-i/@wordElln,
* McsElln./lístefsi-i/λήστευση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λήστευση-η/lístefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λήστευση-η/lístefsi-i/@wordElln,
* McsElln.λήστευση/lístefsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λήστευση-η@wordElln,
* McsElln.λήστευσης/lístefsis/!~γενι-ενικ:λήστευση-η@wordElln,
* McsElln.ληστεύσεως/listéfseos/!~γενι-ενικ:λήστευση-η@wordElln,
* McsElln.ληστεύσεις/listéfsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λήστευση-η@wordElln,
* McsElln.ληστεύσεων/listéfseon/!~γενι-πληθ:λήστευση-η@wordElln,

× base-form: λήστευση
× base-pronunciation: /lístefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λήστευση/lístefsi/-λήστευσης/lístefsis/|ληστεύσεως/listéfseos/-λήστευση/lístefsi/-λήστευση/lístefsi/-ληστεύσεις/listéfsis/-ληστεύσεων/listéfseon/-ληστεύσεις/listéfsis/-ληστεύσεις/listéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λήστευση

λήψη-η/lípsi-i/::
* McsEngl.wordElln.λήψη-η/lípsi-i/@wordElln,
* McsElln./lípsi-i/λήψη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λήψη-η/lípsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λήψη-η/lípsi-i/@wordElln,
* McsElln.λήψη/lípsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λήψη-η@wordElln,
* McsElln.λήψης/lípsis/!~γενι-ενικ:λήψη-η@wordElln,
* McsElln.λήψεως/lípseos/!~γενι-ενικ:λήψη-η@wordElln,
* McsElln.λήψεις/lípsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λήψη-η@wordElln,
* McsElln.λήψεων/lípseon/!~γενι-πληθ:λήψη-η@wordElln,

× base-form: λήψη
× base-pronunciation: /lípsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λήψη/lípsi/-λήψης/lípsis/|λήψεως/lípseos/-λήψη/lípsi/-λήψη/lípsi/-λήψεις/lípsis/-λήψεων/lípseon/-λήψεις/lípsis/-λήψεις/lípsis/
× inflection-method: nounEllnMnaG2XiT2SuNcF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ2ΣαΝμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λήψη

λίβα-η/líva-i/::
* McsEngl.wordElln.λίβα-η/líva-i/@wordElln,
* McsElln./líva-i/λίβα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίβα-η/líva-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίβα-η/líva-i/@wordElln,
* McsElln.λίβα/líva/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίβα-η@wordElln,
* McsElln.λίβας/lívas/!~γενι-ενικ:λίβα-η@wordElln,
* McsElln.λίβες/líves/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίβα-η@wordElln,

× base-form: λίβα
× base-pronunciation: /líva/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίβα/líva/-λίβας/lívas/-λίβα/líva/-λίβα/líva/-λίβες/líves/-∅-λίβες/líves/-λίβες/líves/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λίβα

λίβανος-ο/lívanos-o/::
* McsEngl.wordElln.λίβανος-ο/lívanos-o/@wordElln,
* McsElln./lívanos-o/λίβανος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίβανος-ο/lívanos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίβανος-ο/lívanos-o/@wordElln,
* McsElln.λίβανος/lívanos/!~ονομ-ενικ:λίβανος-ο@wordElln,
* McsElln.λιβάνου/livánu/!~γενι-ενικ:λίβανος-ο@wordElln,
* McsElln.λίβανο/lívano/!~αιτι-ενικ:λίβανος-ο@wordElln,
* McsElln.λίβανε/lívane/!~κλητ-ενικ:λίβανος-ο@wordElln,
* McsElln.λίβανοι/lívani/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λίβανος-ο@wordElln,
* McsElln.λιβάνων/livánon/!~γενι-πληθ:λίβανος-ο@wordElln,
* McsElln.λίβανους/lívanus/!~αιτι-πληθ:λίβανος-ο@wordElln,

× base-form: λίβανος
× base-pronunciation: /lívanos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λίβανος/lívanos/-λιβάνου/livánu/-λίβανο/lívano/-λίβανε/lívane/-λίβανοι/lívani/-λιβάνων/livánon/-λίβανους/lívanus/-λίβανοι/lívani/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: λίβανος

λίβελος-ο/lívelos-o/::
* McsEngl.wordElln.λίβελος-ο/lívelos-o/@wordElln,
* McsElln./lívelos-o/λίβελος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίβελος-ο/lívelos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίβελος-ο/lívelos-o/@wordElln,
* McsElln.λίβελος/lívelos/!~ονομ-ενικ:λίβελος-ο@wordElln,
* McsElln.λίβελου/lívelu/!~γενι-ενικ:λίβελος-ο@wordElln,
* McsElln.λιβέλου/livélu/!~γενι-ενικ:λίβελος-ο@wordElln,
* McsElln.λίβελο/lívelo/!~αιτι-ενικ:λίβελος-ο@wordElln,
* McsElln.λίβελε/lívele/!~κλητ-ενικ:λίβελος-ο@wordElln,
* McsElln.λίβελοι/líveli/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λίβελος-ο@wordElln,
* McsElln.λίβελων/lívelon/!~γενι-πληθ:λίβελος-ο@wordElln,
* McsElln.λιβέλων/livélon/!~γενι-πληθ:λίβελος-ο@wordElln,
* McsElln.λίβελους/lívelus/!~αιτι-πληθ:λίβελος-ο@wordElln,
* McsElln.λιβέλους/livélus/!~αιτι-πληθ:λίβελος-ο@wordElln,

× base-form: λίβελος
× base-pronunciation: /lívelos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λίβελος/lívelos/-λίβελου/lívelu/|λιβέλου/livélu/-λίβελο/lívelo/-λίβελε/lívele/-λίβελοι/líveli/-λίβελων/lívelon/|λιβέλων/livélon/-λίβελους/lívelus/|λιβέλους/livélus/-λίβελοι/líveli/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λίβελος

λίβρα-η/lívra-i/::
* McsEngl.wordElln.λίβρα-η/lívra-i/@wordElln,
* McsElln./lívra-i/λίβρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίβρα-η/lívra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίβρα-η/lívra-i/@wordElln,
* McsElln.λίβρα/lívra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίβρα-η@wordElln,
* McsElln.λίβρας/lívras/!~γενι-ενικ:λίβρα-η@wordElln,
* McsElln.λίβρες/lívres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίβρα-η@wordElln,
* McsElln.λιβρών/livrón/!~γενι-πληθ:λίβρα-η@wordElln,

× base-form: λίβρα
× base-pronunciation: /lívra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίβρα/lívra/-λίβρας/lívras/-λίβρα/lívra/-λίβρα/lívra/-λίβρες/lívres/-λιβρών/livrón/-λίβρες/lívres/-λίβρες/lívres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίβρα

λίγδα-η/líydha-i/::
* McsEngl.wordElln.λίγδα-η/líydha-i/@wordElln,
* McsElln./líydha-i/λίγδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίγδα-η/líydha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίγδα-η/líydha-i/@wordElln,
* McsElln.λίγδα/líydha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίγδα-η@wordElln,
* McsElln.λίγδας/líydhas/!~γενι-ενικ:λίγδα-η@wordElln,
* McsElln.λίγδες/líydhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίγδα-η@wordElln,
* McsElln.(λιγδών)/(liydhón)/!~γενι-πληθ:λίγδα-η@wordElln,

× base-form: λίγδα
× base-pronunciation: /líydha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίγδα/líydha/-λίγδας/líydhas/-λίγδα/líydha/-λίγδα/líydha/-λίγδες/líydhes/-(λιγδών)/(liydhón)/-λίγδες/líydhes/-λίγδες/líydhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: λίγδα

λίγδιασμα-το/líydhyyazma-to/::
* McsEngl.wordElln.λίγδιασμα-το/líydhyyazma-to/@wordElln,
* McsElln./líydhyyazma-to/λίγδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίγδιασμα-το/líydhyyazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίγδιασμα-το/líydhyyazma-to/@wordElln,
* McsElln.λίγδιασμα/líydhyyazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίγδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγδιάσματος/liydhyyázmatos/!~γενι-ενικ:λίγδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγδιάσματα/liydhyyázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίγδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγδιασμάτων/liydhyyazmáton/!~γενι-πληθ:λίγδιασμα-το@wordElln,

× base-form: λίγδιασμα
× base-pronunciation: /líydhyyazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίγδιασμα/líydhyyazma/-λιγδιάσματος/liydhyyázmatos/-λίγδιασμα/líydhyyazma/-λίγδιασμα/líydhyyazma/-λιγδιάσματα/liydhyyázmata/-λιγδιασμάτων/liydhyyazmáton/-λιγδιάσματα/liydhyyázmata/-λιγδιάσματα/liydhyyázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίγδιασμα

λίγδωμα-το/líydhoma-to/::
* McsEngl.wordElln.λίγδωμα-το/líydhoma-to/@wordElln,
* McsElln./líydhoma-to/λίγδωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίγδωμα-το/líydhoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίγδωμα-το/líydhoma-to/@wordElln,
* McsElln.λίγδωμα/líydhoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίγδωμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγδώματος/liydhómatos/!~γενι-ενικ:λίγδωμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγδώματα/liydhómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίγδωμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγδωμάτων/liydhomáton/!~γενι-πληθ:λίγδωμα-το@wordElln,

× base-form: λίγδωμα
× base-pronunciation: /líydhoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίγδωμα/líydhoma/-λιγδώματος/liydhómatos/-λίγδωμα/líydhoma/-λίγδωμα/líydhoma/-λιγδώματα/liydhómata/-λιγδωμάτων/liydhomáton/-λιγδώματα/liydhómata/-λιγδώματα/liydhómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίγδωμα

λίγνεμα-το/líynema-to/::
* McsEngl.wordElln.λίγνεμα-το/líynema-to/@wordElln,
* McsElln./líynema-to/λίγνεμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίγνεμα-το/líynema-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίγνεμα-το/líynema-to/@wordElln,
* McsElln.λίγνεμα/líynema/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίγνεμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγνέματος/liynématos/!~γενι-ενικ:λίγνεμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγνέματα/liynémata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίγνεμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγνεμάτων/liynemáton/!~γενι-πληθ:λίγνεμα-το@wordElln,

× base-form: λίγνεμα
× base-pronunciation: /líynema/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίγνεμα/líynema/-λιγνέματος/liynématos/-λίγνεμα/líynema/-λίγνεμα/líynema/-λιγνέματα/liynémata/-λιγνεμάτων/liynemáton/-λιγνέματα/liynémata/-λιγνέματα/liynémata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίγνεμα

λίγωμα-το/líyoma-to/::
* McsEngl.wordElln.λίγωμα-το/líyoma-to/@wordElln,
* McsElln./líyoma-to/λίγωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίγωμα-το/líyoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίγωμα-το/líyoma-to/@wordElln,
* McsElln.λίγωμα/líyoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίγωμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγώματος/liyómatos/!~γενι-ενικ:λίγωμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγώματα/liyómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίγωμα-το@wordElln,
* McsElln.λιγωμάτων/liyomáton/!~γενι-πληθ:λίγωμα-το@wordElln,

× base-form: λίγωμα
× base-pronunciation: /líyoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίγωμα/líyoma/-λιγώματος/liyómatos/-λίγωμα/líyoma/-λίγωμα/líyoma/-λιγώματα/liyómata/-λιγωμάτων/liyomáton/-λιγώματα/liyómata/-λιγώματα/liyómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίγωμα

λίθιο-το/líthio-to/::
* McsEngl.wordElln.λίθιο-το/líthio-to/@wordElln,
* McsElln./líthio-to/λίθιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίθιο-το/líthio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίθιο-το/líthio-to/@wordElln,
* McsElln.λίθιο/líthio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίθιο-το@wordElln,
* McsElln.λιθίου/lithíu/!~γενι-ενικ:λίθιο-το@wordElln,
* McsElln.λίθιου/líthiu/!~γενι-ενικ:λίθιο-το@wordElln,
* McsElln.λίθια/líthia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίθιο-το@wordElln,
* McsElln.λιθίων/lithíon/!~γενι-πληθ:λίθιο-το@wordElln,

× base-form: λίθιο
× base-pronunciation: /líthio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίθιο/líthio/-λιθίου/lithíu/|λίθιου/líthiu/-λίθιο/líthio/-λίθιο/líthio/-λίθια/líthia/-λιθίων/lithíon/-λίθια/líthia/-λίθια/líthia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λίθιο

λίθος-η/líthos-i/::
* McsEngl.wordElln.λίθος-η/líthos-i/@wordElln,
* McsElln./líthos-i/λίθος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίθος-η/líthos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίθος-η/líthos-i/@wordElln,
* McsElln.λίθος/líthos/!~ονομ-ενικ:λίθος-η@wordElln,
* McsElln.λίθου/líthu/!~γενι-ενικ:λίθος-η@wordElln,
* McsElln.λίθο/lítho/!~αιτι-ενικ:λίθος-η@wordElln,
* McsElln.λίθε/líthe/!~κλητ-ενικ:λίθος-η@wordElln,
* McsElln.λίθοι/líthi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λίθος-η@wordElln,
* McsElln.λίθων/líthon/!~γενι-πληθ:λίθος-η@wordElln,
* McsElln.λίθους/líthus/!~αιτι-πληθ:λίθος-η@wordElln,

× base-form: λίθος
× base-pronunciation: /líthos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίθος/líthos/-λίθου/líthu/-λίθο/lítho/-λίθε/líthe/-λίθοι/líthi/-λίθων/líthon/-λίθους/líthus/-λίθοι/líthi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίθος

λίκνισμα-το/líknizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λίκνισμα-το/líknizma-to/@wordElln,
* McsElln./líknizma-to/λίκνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίκνισμα-το/líknizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίκνισμα-το/líknizma-to/@wordElln,
* McsElln.λίκνισμα/líknizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίκνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λικνίσματος/liknízmatos/!~γενι-ενικ:λίκνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λικνίσματα/liknízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίκνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λικνισμάτων/liknizmáton/!~γενι-πληθ:λίκνισμα-το@wordElln,

× base-form: λίκνισμα
× base-pronunciation: /líknizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίκνισμα/líknizma/-λικνίσματος/liknízmatos/-λίκνισμα/líknizma/-λίκνισμα/líknizma/-λικνίσματα/liknízmata/-λικνισμάτων/liknizmáton/-λικνίσματα/liknízmata/-λικνίσματα/liknízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίκνισμα

λίκνο-το/líkno-to/::
* McsEngl.wordElln.λίκνο-το/líkno-to/@wordElln,
* McsElln./líkno-to/λίκνο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίκνο-το/líkno-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίκνο-το/líkno-to/@wordElln,
* McsElln.λίκνο/líkno/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίκνο-το@wordElln,
* McsElln.λίκνου/líknu/!~γενι-ενικ:λίκνο-το@wordElln,
* McsElln.λίκνα/líkna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίκνο-το@wordElln,
* McsElln.λίκνων/líknon/!~γενι-πληθ:λίκνο-το@wordElln,

× base-form: λίκνο
× base-pronunciation: /líkno/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίκνο/líkno/-λίκνου/líknu/-λίκνο/líkno/-λίκνο/líkno/-λίκνα/líkna/-λίκνων/líknon/-λίκνα/líkna/-λίκνα/líkna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίκνο

λίμα-η/líma-i/::
* McsEngl.wordElln.λίμα-η/líma-i/@wordElln,
* McsElln./líma-i/λίμα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίμα-η/líma-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίμα-η/líma-i/@wordElln,
* McsElln.λίμα/líma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίμα-η@wordElln,
* McsElln.λίμας/límas/!~γενι-ενικ:λίμα-η@wordElln,
* McsElln.λίμες/límes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίμα-η@wordElln,
* McsElln.λιμών/limón/!~γενι-πληθ:λίμα-η@wordElln,

× base-form: λίμα
× base-pronunciation: /líma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίμα/líma/-λίμας/límas/-λίμα/líma/-λίμα/líma/-λίμες/límes/-λιμών/limón/-λίμες/límes/-λίμες/límes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίμα

λίμνασμα-το/límnazma-to/::
* McsEngl.wordElln.λίμνασμα-το/límnazma-to/@wordElln,
* McsElln./límnazma-to/λίμνασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίμνασμα-το/límnazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίμνασμα-το/límnazma-to/@wordElln,
* McsElln.λίμνασμα/límnazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίμνασμα-το@wordElln,
* McsElln.λιμνάσματος/limnázmatos/!~γενι-ενικ:λίμνασμα-το@wordElln,
* McsElln.λιμνάσματα/limnázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίμνασμα-το@wordElln,
* McsElln.λιμνασμάτων/limnazmáton/!~γενι-πληθ:λίμνασμα-το@wordElln,

× base-form: λίμνασμα
× base-pronunciation: /límnazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίμνασμα/límnazma/-λιμνάσματος/limnázmatos/-λίμνασμα/límnazma/-λίμνασμα/límnazma/-λιμνάσματα/limnázmata/-λιμνασμάτων/limnazmáton/-λιμνάσματα/limnázmata/-λιμνάσματα/limnázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίμνασμα

λίμνη-η/límni-i/::
* McsEngl.wordElln.λίμνη-η/límni-i/@wordElln,
* McsElln./límni-i/λίμνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίμνη-η/límni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίμνη-η/límni-i/@wordElln,
* McsElln.λίμνη/límni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίμνη-η@wordElln,
* McsElln.λίμνης/límnis/!~γενι-ενικ:λίμνη-η@wordElln,
* McsElln.λίμνες/límnes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίμνη-η@wordElln,
* McsElln.λιμνών/limnón/!~γενι-πληθ:λίμνη-η@wordElln,

× base-form: λίμνη
× base-pronunciation: /límni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίμνη/límni/-λίμνης/límnis/-λίμνη/límni/-λίμνη/límni/-λίμνες/límnes/-λιμνών/limnón/-λίμνες/límnes/-λίμνες/límnes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίμνη

λίμπα-η/líba-i/::
* McsEngl.wordElln.λίμπα-η/líba-i/@wordElln,
* McsElln./líba-i/λίμπα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίμπα-η/líba-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίμπα-η/líba-i/@wordElln,
* McsElln.λίμπα/líba/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίμπα-η@wordElln,
* McsElln.λίμπας/líbas/!~γενι-ενικ:λίμπα-η@wordElln,
* McsElln.λίμπες/líbes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίμπα-η@wordElln,
* McsElln.λιμπών/libón/!~γενι-πληθ:λίμπα-η@wordElln,

× base-form: λίμπα
× base-pronunciation: /líba/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίμπα/líba/-λίμπας/líbas/-λίμπα/líba/-λίμπα/líba/-λίμπες/líbes/-λιμπών/libón/-λίμπες/líbes/-λίμπες/líbes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίμπα

λίμπρα-η/líbra-i/::
* McsEngl.wordElln.λίμπρα-η/líbra-i/@wordElln,
* McsElln./líbra-i/λίμπρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίμπρα-η/líbra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίμπρα-η/líbra-i/@wordElln,
* McsElln.λίμπρα/líbra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίμπρα-η@wordElln,
* McsElln.λίμπρας/líbras/!~γενι-ενικ:λίμπρα-η@wordElln,
* McsElln.λίμπρες/líbres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίμπρα-η@wordElln,
* McsElln.λιμπρών/librón/!~γενι-πληθ:λίμπρα-η@wordElln,

× base-form: λίμπρα
× base-pronunciation: /líbra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίμπρα/líbra/-λίμπρας/líbras/-λίμπρα/líbra/-λίμπρα/líbra/-λίμπρες/líbres/-λιμπρών/librón/-λίμπρες/líbres/-λίμπρες/líbres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίμπρα

λίπανση-η/lípansi-i/::
* McsEngl.wordElln.λίπανση-η/lípansi-i/@wordElln,
* McsElln./lípansi-i/λίπανση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίπανση-η/lípansi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίπανση-η/lípansi-i/@wordElln,
* McsElln.λίπανση/lípansi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίπανση-η@wordElln,
* McsElln.λίπανσης/lípansis/!~γενι-ενικ:λίπανση-η@wordElln,
* McsElln.λιπάνσεως/lipánseos/!~γενι-ενικ:λίπανση-η@wordElln,
* McsElln.λιπάνσεις/lipánsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίπανση-η@wordElln,
* McsElln.λιπάνσεων/lipánseon/!~γενι-πληθ:λίπανση-η@wordElln,

× base-form: λίπανση
× base-pronunciation: /lípansi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίπανση/lípansi/-λίπανσης/lípansis/|λιπάνσεως/lipánseos/-λίπανση/lípansi/-λίπανση/lípansi/-λιπάνσεις/lipánsis/-λιπάνσεων/lipánseon/-λιπάνσεις/lipánsis/-λιπάνσεις/lipánsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λίπανση

λίπασμα-το/lípazma-to/::
* McsEngl.wordElln.λίπασμα-το/lípazma-to/@wordElln,
* McsElln./lípazma-to/λίπασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίπασμα-το/lípazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίπασμα-το/lípazma-to/@wordElln,
* McsElln.λίπασμα/lípazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίπασμα-το@wordElln,
* McsElln.λιπάσματος/lipázmatos/!~γενι-ενικ:λίπασμα-το@wordElln,
* McsElln.λιπάσματα/lipázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίπασμα-το@wordElln,
* McsElln.λιπασμάτων/lipazmáton/!~γενι-πληθ:λίπασμα-το@wordElln,

× base-form: λίπασμα
× base-pronunciation: /lípazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίπασμα/lípazma/-λιπάσματος/lipázmatos/-λίπασμα/lípazma/-λίπασμα/lípazma/-λιπάσματα/lipázmata/-λιπασμάτων/lipazmáton/-λιπάσματα/lipázmata/-λιπάσματα/lipázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίπασμα

λίπος-το/lípos-to/::
* McsEngl.wordElln.λίπος-το/lípos-to/@wordElln,
* McsElln./lípos-to/λίπος-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίπος-το/lípos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίπος-το/lípos-to/@wordElln,
* McsElln.λίπος/lípos/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίπος-το@wordElln,
* McsElln.λίπους/lípus/!~γενι-ενικ:λίπος-το@wordElln,
* McsElln.λίπη/lípi/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίπος-το@wordElln,
* McsElln.λιπών/lipón/!~γενι-πληθ:λίπος-το@wordElln,

× base-form: λίπος
× base-pronunciation: /lípos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίπος/lípos/-λίπους/lípus/-λίπος/lípos/-λίπος/lípos/-λίπη/lípi/-λιπών/lipón/-λίπη/lípi/-λίπη/lípi/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίπος

λίπωμα-το/lípoma-to/::
* McsEngl.wordElln.λίπωμα-το/lípoma-to/@wordElln,
* McsElln./lípoma-to/λίπωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίπωμα-το/lípoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίπωμα-το/lípoma-to/@wordElln,
* McsElln.λίπωμα/lípoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίπωμα-το@wordElln,
* McsElln.λιπώματος/lipómatos/!~γενι-ενικ:λίπωμα-το@wordElln,
* McsElln.λιπώματα/lipómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίπωμα-το@wordElln,
* McsElln.λιπωμάτων/lipomáton/!~γενι-πληθ:λίπωμα-το@wordElln,

× base-form: λίπωμα
× base-pronunciation: /lípoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίπωμα/lípoma/-λιπώματος/lipómatos/-λίπωμα/lípoma/-λίπωμα/lípoma/-λιπώματα/lipómata/-λιπωμάτων/lipomáton/-λιπώματα/lipómata/-λιπώματα/lipómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίπωμα

λίρα-η/líra-i/::
* McsEngl.wordElln.λίρα-η/líra-i/@wordElln,
* McsElln./líra-i/λίρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίρα-η/líra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίρα-η/líra-i/@wordElln,
* McsElln.λίρα/líra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίρα-η@wordElln,
* McsElln.λίρας/líras/!~γενι-ενικ:λίρα-η@wordElln,
* McsElln.λίρες/líres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίρα-η@wordElln,
* McsElln.λιρών/lirón/!~γενι-πληθ:λίρα-η@wordElln,

× base-form: λίρα
× base-pronunciation: /líra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίρα/líra/-λίρας/líras/-λίρα/líra/-λίρα/líra/-λίρες/líres/-λιρών/lirón/-λίρες/líres/-λίρες/líres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίρα

λίστα-η/lísta-i/::
* McsEngl.wordElln.λίστα-η/lísta-i/@wordElln,
* McsElln./lísta-i/λίστα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίστα-η/lísta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίστα-η/lísta-i/@wordElln,
* McsElln.λίστα/lísta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίστα-η@wordElln,
* McsElln.λίστας/lístas/!~γενι-ενικ:λίστα-η@wordElln,
* McsElln.λίστες/lístes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίστα-η@wordElln,
* McsElln.(λιστών)/(listón)/!~γενι-πληθ:λίστα-η@wordElln,

× base-form: λίστα
× base-pronunciation: /lísta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίστα/lísta/-λίστας/lístas/-λίστα/lísta/-λίστα/lísta/-λίστες/lístes/-(λιστών)/(listón)/-λίστες/lístes/-λίστες/lístes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bu6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λδ6
× el.wiktionary.org: λίστα

λίστρος-ο/lístros-o/::
* McsEngl.wordElln.λίστρος-ο/lístros-o/@wordElln,
* McsElln./lístros-o/λίστρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίστρος-ο/lístros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίστρος-ο/lístros-o/@wordElln,
* McsElln.λίστρος/lístros/!~ονομ-ενικ:λίστρος-ο@wordElln,
* McsElln.λίστρου/lístru/!~γενι-ενικ:λίστρος-ο@wordElln,
* McsElln.λίστρο/lístro/!~αιτι-ενικ:λίστρος-ο@wordElln,
* McsElln.λίστρε/lístre/!~κλητ-ενικ:λίστρος-ο@wordElln,
* McsElln.λίστροι/lístri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λίστρος-ο@wordElln,
* McsElln.λίστρων/lístron/!~γενι-πληθ:λίστρος-ο@wordElln,
* McsElln.λίστρους/lístrus/!~αιτι-πληθ:λίστρος-ο@wordElln,

× base-form: λίστρος
× base-pronunciation: /lístros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λίστρος/lístros/-λίστρου/lístru/-λίστρο/lístro/-λίστρε/lístre/-λίστροι/lístri/-λίστρων/lístron/-λίστρους/lístrus/-λίστροι/lístri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίστρος

λίτρα-η/lítra-i/::
* McsEngl.wordElln.λίτρα-η/lítra-i/@wordElln,
* McsElln./lítra-i/λίτρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίτρα-η/lítra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίτρα-η/lítra-i/@wordElln,
* McsElln.λίτρα/lítra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίτρα-η@wordElln,
* McsElln.λίτρας/lítras/!~γενι-ενικ:λίτρα-η@wordElln,
* McsElln.λίτρες/lítres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίτρα-η@wordElln,
* McsElln.λιτρών/litrón/!~γενι-πληθ:λίτρα-η@wordElln,

× base-form: λίτρα
× base-pronunciation: /lítra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λίτρα/lítra/-λίτρας/lítras/-λίτρα/lítra/-λίτρα/lítra/-λίτρες/lítres/-λιτρών/litrón/-λίτρες/lítres/-λίτρες/lítres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίτρα

λίτρο-το/lítro-to/::
* McsEngl.wordElln.λίτρο-το/lítro-to/@wordElln,
* McsElln./lítro-to/λίτρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίτρο-το/lítro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίτρο-το/lítro-to/@wordElln,
* McsElln.λίτρο/lítro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίτρο-το@wordElln,
* McsElln.λίτρου/lítru/!~γενι-ενικ:λίτρο-το@wordElln,
* McsElln.λίτρα/lítra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίτρο-το@wordElln,
* McsElln.λίτρων/lítron/!~γενι-πληθ:λίτρο-το@wordElln,

× base-form: λίτρο
× base-pronunciation: /lítro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίτρο/lítro/-λίτρου/lítru/-λίτρο/lítro/-λίτρο/lítro/-λίτρα/lítra/-λίτρων/lítron/-λίτρα/lítra/-λίτρα/lítra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίτρο

λίχνισμα-το/líhnizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λίχνισμα-το/líhnizma-to/@wordElln,
* McsElln./líhnizma-to/λίχνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λίχνισμα-το/líhnizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λίχνισμα-το/líhnizma-to/@wordElln,
* McsElln.λίχνισμα/líhnizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λίχνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λιχνίσματος/lihnízmatos/!~γενι-ενικ:λίχνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λιχνίσματα/lihnízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λίχνισμα-το@wordElln,
* McsElln.λιχνισμάτων/lihnizmáton/!~γενι-πληθ:λίχνισμα-το@wordElln,

× base-form: λίχνισμα
× base-pronunciation: /líhnizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λίχνισμα/líhnizma/-λιχνίσματος/lihnízmatos/-λίχνισμα/líhnizma/-λίχνισμα/líhnizma/-λιχνίσματα/lihnízmata/-λιχνισμάτων/lihnizmáton/-λιχνίσματα/lihnízmata/-λιχνίσματα/lihnízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λίχνισμα

λαΐσιος-ο/laíssos-o/::
* McsEngl.wordElln.λαΐσιος-ο/laíssos-o/@wordElln,
* McsElln./laíssos-o/λαΐσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαΐσιος-ο/laíssos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαΐσιος-ο/laíssos-o/@wordElln,
* McsElln.λαΐσιος/laíssos/!~ονομ-ενικ:λαΐσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαΐσιου/laísiu/!~γενι-ενικ:λαΐσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαΐσιο/laísio/!~αιτι-ενικ:λαΐσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαΐσιε/laísie/!~κλητ-ενικ:λαΐσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαΐσιοι/laísii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαΐσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαΐσιων/laísion/!~γενι-πληθ:λαΐσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαΐσιους/laísius/!~αιτι-πληθ:λαΐσιος-ο@wordElln,

× base-form: λαΐσιος
× base-pronunciation: /laíssos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαΐσιος/laíssos/-λαΐσιου/laísiu/-λαΐσιο/laísio/-λαΐσιε/laísie/-λαΐσιοι/laísii/-λαΐσιων/laísion/-λαΐσιους/laísius/-λαΐσιοι/laísii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαΐσιος

λαήνα-η/laína-i/::
* McsEngl.wordElln.λαήνα-η/laína-i/@wordElln,
* McsElln./laína-i/λαήνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαήνα-η/laína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαήνα-η/laína-i/@wordElln,
* McsElln.λαήνα/laína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαήνα-η@wordElln,
* McsElln.λαήνας/laínas/!~γενι-ενικ:λαήνα-η@wordElln,
* McsElln.λαήνες/laínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαήνα-η@wordElln,
* McsElln.λαηνών/lainón/!~γενι-πληθ:λαήνα-η@wordElln,

× base-form: λαήνα
× base-pronunciation: /laína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαήνα/laína/-λαήνας/laínas/-λαήνα/laína/-λαήνα/laína/-λαήνες/laínes/-λαηνών/lainón/-λαήνες/laínes/-λαήνες/laínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαήνα

λαήνι-το/laíni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαήνι-το/laíni-to-s/@wordElln,
* McsElln./laíni-to-s/λαήνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαήνι-το/laíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαήνι-το/laíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαήνι/laíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαήνι-το@wordElln,
* McsElln.λαηνιού/lainnú/!~γενι-ενικ:λαήνι-το@wordElln,
* McsElln.λαήνια/laínna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαήνι-το@wordElln,
* McsElln.λαηνιών/lainnón/!~γενι-πληθ:λαήνι-το@wordElln,

× base-form: λαήνι
× base-pronunciation: /laíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαήνι/laíni/-λαηνιού/lainnú/-λαήνι/laíni/-λαήνι/laíni/-λαήνια/laínna/-λαηνιών/lainnón/-λαήνια/laínna/-λαήνια/laínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαήνι

λαίλαπα-η/lélapa-i/::
* McsEngl.wordElln.λαίλαπα-η/lélapa-i/@wordElln,
* McsElln./lélapa-i/λαίλαπα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαίλαπα-η/lélapa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαίλαπα-η/lélapa-i/@wordElln,
* McsElln.λαίλαπα/lélapa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαίλαπα-η@wordElln,
* McsElln.λαίλαπας/lélapas/!~γενι-ενικ:λαίλαπα-η@wordElln,
* McsElln.λαίλαπες/lélapes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαίλαπα-η@wordElln,
* McsElln.λαιλάπων/lelápon/!~γενι-πληθ:λαίλαπα-η@wordElln,

× base-form: λαίλαπα
× base-pronunciation: /lélapa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαίλαπα/lélapa/-λαίλαπας/lélapas/-λαίλαπα/lélapa/-λαίλαπα/lélapa/-λαίλαπες/lélapes/-λαιλάπων/lelápon/-λαίλαπες/lélapes/-λαίλαπες/lélapes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: λαίλαπα

λαβή-η/laví-i/::
* McsEngl.wordElln.λαβή-η/laví-i/@wordElln,
* McsElln./laví-i/λαβή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαβή-η/laví-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαβή-η/laví-i/@wordElln,
* McsElln.λαβή/laví/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαβή-η@wordElln,
* McsElln.λαβής/lavís/!~γενι-ενικ:λαβή-η@wordElln,
* McsElln.λαβές/lavés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαβή-η@wordElln,
* McsElln.λαβών/lavón/!~γενι-πληθ:λαβή-η@wordElln,

× base-form: λαβή
× base-pronunciation: /laví/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαβή/laví/-λαβής/lavís/-λαβή/laví/-λαβή/laví/-λαβές/lavés/-λαβών/lavón/-λαβές/lavés/-λαβές/lavés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαβή

λαβίδα-η/lavídha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαβίδα-η/lavídha-i/@wordElln,
* McsElln./lavídha-i/λαβίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαβίδα-η/lavídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαβίδα-η/lavídha-i/@wordElln,
* McsElln.λαβίδα/lavídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαβίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαβίδας/lavídhas/!~γενι-ενικ:λαβίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαβίδες/lavídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαβίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαβίδων/lavídhon/!~γενι-πληθ:λαβίδα-η@wordElln,

× base-form: λαβίδα
× base-pronunciation: /lavídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαβίδα/lavídha/-λαβίδας/lavídhas/-λαβίδα/lavídha/-λαβίδα/lavídha/-λαβίδες/lavídhes/-λαβίδων/lavídhon/-λαβίδες/lavídhes/-λαβίδες/lavídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαβίδα

λαβαροφόρος-ο/lavarofóros-o/::
* McsEngl.wordElln.λαβαροφόρος-ο/lavarofóros-o/@wordElln,
* McsElln./lavarofóros-o/λαβαροφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαβαροφόρος-ο/lavarofóros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαβαροφόρος-ο/lavarofóros-o/@wordElln,
* McsElln.λαβαροφόρος/lavarofóros/!~ονομ-ενικ:λαβαροφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβαροφόρου/lavarofóru/!~γενι-ενικ:λαβαροφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβαροφόρο/lavarofóro/!~αιτι-ενικ:λαβαροφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβαροφόρε/lavarofóre/!~κλητ-ενικ:λαβαροφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβαροφόροι/lavarofóri/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαβαροφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβαροφόρων/lavarofóron/!~γενι-πληθ:λαβαροφόρος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβαροφόρους/lavarofórus/!~αιτι-πληθ:λαβαροφόρος-ο@wordElln,

× base-form: λαβαροφόρος
× base-pronunciation: /lavarofóros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαβαροφόρος/lavarofóros/-λαβαροφόρου/lavarofóru/-λαβαροφόρο/lavarofóro/-λαβαροφόρε/lavarofóre/-λαβαροφόροι/lavarofóri/-λαβαροφόρων/lavarofóron/-λαβαροφόρους/lavarofórus/-λαβαροφόροι/lavarofóri/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαβαροφόρος

λαβομάνο-το/lavománo-to/::
* McsEngl.wordElln.λαβομάνο-το/lavománo-to/@wordElln,
* McsElln./lavománo-to/λαβομάνο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαβομάνο-το/lavománo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαβομάνο-το/lavománo-to/@wordElln,
* McsElln.λαβομάνο/lavománo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαβομάνο-το@wordElln,
* McsElln.λαβομάνου/lavománu/!~γενι-ενικ:λαβομάνο-το@wordElln,
* McsElln.λαβομάνα/lavomána/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαβομάνο-το@wordElln,
* McsElln.λαβομάνων/lavománon/!~γενι-πληθ:λαβομάνο-το@wordElln,

× base-form: λαβομάνο
× base-pronunciation: /lavománo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαβομάνο/lavománo/-λαβομάνου/lavománu/-λαβομάνο/lavománo/-λαβομάνο/lavománo/-λαβομάνα/lavomána/-λαβομάνων/lavománon/-λαβομάνα/lavomána/-λαβομάνα/lavomána/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαβομάνο

λαβράκι-το/lavráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαβράκι-το/lavráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./lavráki-to-s/λαβράκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαβράκι-το/lavráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαβράκι-το/lavráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαβράκι/lavráki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαβράκι-το@wordElln,
* McsElln.λαβρακιού/lavrakkú/!~γενι-ενικ:λαβράκι-το@wordElln,
* McsElln.λαβράκια/lavrákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαβράκι-το@wordElln,
* McsElln.λαβρακιών/lavrakkón/!~γενι-πληθ:λαβράκι-το@wordElln,

× base-form: λαβράκι
× base-pronunciation: /lavráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαβράκι/lavráki/-λαβρακιού/lavrakkú/-λαβράκι/lavráki/-λαβράκι/lavráki/-λαβράκια/lavrákka/-λαβρακιών/lavrakkón/-λαβράκια/lavrákka/-λαβράκια/lavrákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαβράκι

λαβυρινθίτιδα-η/lavirinthítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαβυρινθίτιδα-η/lavirinthítidha-i/@wordElln,
* McsElln./lavirinthítidha-i/λαβυρινθίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαβυρινθίτιδα-η/lavirinthítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαβυρινθίτιδα-η/lavirinthítidha-i/@wordElln,
* McsElln.λαβυρινθίτιδα/lavirinthítidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαβυρινθίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαβυρινθίτιδας/lavirinthítidhas/!~γενι-ενικ:λαβυρινθίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαβυρινθίτιδες/lavirinthítidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαβυρινθίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαβυρινθίτιδων/lavirinthítidhon/!~γενι-πληθ:λαβυρινθίτιδα-η@wordElln,

× base-form: λαβυρινθίτιδα
× base-pronunciation: /lavirinthítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαβυρινθίτιδα/lavirinthítidha/-λαβυρινθίτιδας/lavirinthítidhas/-λαβυρινθίτιδα/lavirinthítidha/-λαβυρινθίτιδα/lavirinthítidha/-λαβυρινθίτιδες/lavirinthítidhes/-λαβυρινθίτιδων/lavirinthítidhon/-λαβυρινθίτιδες/lavirinthítidhes/-λαβυρινθίτιδες/lavirinthítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαβυρινθίτιδα

λαβωματιά-η/lavomatyyá-i/::
* McsEngl.wordElln.λαβωματιά-η/lavomatyyá-i/@wordElln,
* McsElln./lavomatyyá-i/λαβωματιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαβωματιά-η/lavomatyyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαβωματιά-η/lavomatyyá-i/@wordElln,
* McsElln.λαβωματιά/lavomatyyá/!~ονομ-ενικ:λαβωματιά-η@wordElln,
* McsElln.λαβωματιάς/lavomatiás/!~γενι-ενικ:λαβωματιά-η@wordElln,
* McsElln.λαβωματιά/lavomatiá/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαβωματιά-η@wordElln,
* McsElln.λαβωματιές/lavomatiés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαβωματιά-η@wordElln,
* McsElln.λαβωματιών/lavomatyyón/!~γενι-πληθ:λαβωματιά-η@wordElln,

× base-form: λαβωματιά
× base-pronunciation: /lavomatyyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαβωματιά/lavomatyyá/-λαβωματιάς/lavomatiás/-λαβωματιά/lavomatiá/-λαβωματιά/lavomatiá/-λαβωματιές/lavomatiés/-λαβωματιών/lavomatyyón/-λαβωματιές/lavomatiés/-λαβωματιές/lavomatiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαβωματιά

λαβύρινθος-ο/lavírinthos-o/::
* McsEngl.wordElln.λαβύρινθος-ο/lavírinthos-o/@wordElln,
* McsElln./lavírinthos-o/λαβύρινθος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαβύρινθος-ο/lavírinthos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαβύρινθος-ο/lavírinthos-o/@wordElln,
* McsElln.λαβύρινθος/lavírinthos/!~ονομ-ενικ:λαβύρινθος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβύρινθου/lavírinthu/!~γενι-ενικ:λαβύρινθος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβυρίνθου/lavirínthu/!~γενι-ενικ:λαβύρινθος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβύρινθο/lavírintho/!~αιτι-ενικ:λαβύρινθος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβύρινθε/lavírinthe/!~κλητ-ενικ:λαβύρινθος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβύρινθοι/lavírinthi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαβύρινθος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβύρινθων/lavírinthon/!~γενι-πληθ:λαβύρινθος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβυρίνθων/lavirínthon/!~γενι-πληθ:λαβύρινθος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβύρινθους/lavírinthus/!~αιτι-πληθ:λαβύρινθος-ο@wordElln,
* McsElln.λαβυρίνθους/lavirínthus/!~αιτι-πληθ:λαβύρινθος-ο@wordElln,

× base-form: λαβύρινθος
× base-pronunciation: /lavírinthos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαβύρινθος/lavírinthos/-λαβύρινθου/lavírinthu/|λαβυρίνθου/lavirínthu/-λαβύρινθο/lavírintho/-λαβύρινθε/lavírinthe/-λαβύρινθοι/lavírinthi/-λαβύρινθων/lavírinthon/|λαβυρίνθων/lavirínthon/-λαβύρινθους/lavírinthus/|λαβυρίνθους/lavirínthus/-λαβύρινθοι/lavírinthi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαβύρινθος

λαγάνα-η/layána-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγάνα-η/layána-i/@wordElln,
* McsElln./layána-i/λαγάνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγάνα-η/layána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγάνα-η/layána-i/@wordElln,
* McsElln.λαγάνα/layána/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγάνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγάνας/layánas/!~γενι-ενικ:λαγάνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγάνες/layánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγάνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγανών/layanón/!~γενι-πληθ:λαγάνα-η@wordElln,

× base-form: λαγάνα
× base-pronunciation: /layána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγάνα/layána/-λαγάνας/layánas/-λαγάνα/layána/-λαγάνα/layána/-λαγάνες/layánes/-λαγανών/layanón/-λαγάνες/layánes/-λαγάνες/layánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγάνα

λαγάρισμα-το/layárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λαγάρισμα-το/layárizma-to/@wordElln,
* McsElln./layárizma-to/λαγάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγάρισμα-το/layárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγάρισμα-το/layárizma-to/@wordElln,
* McsElln.λαγάρισμα/layárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαγαρίσματος/layarízmatos/!~γενι-ενικ:λαγάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαγαρίσματα/layarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαγαρισμάτων/layarizmáton/!~γενι-πληθ:λαγάρισμα-το@wordElln,

× base-form: λαγάρισμα
× base-pronunciation: /layárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαγάρισμα/layárizma/-λαγαρίσματος/layarízmatos/-λαγάρισμα/layárizma/-λαγάρισμα/layárizma/-λαγαρίσματα/layarízmata/-λαγαρισμάτων/layarizmáton/-λαγαρίσματα/layarízmata/-λαγαρίσματα/layarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγάρισμα

λαγάς-ο/layás-o/::
* McsEngl.wordElln.λαγάς-ο/layás-o/@wordElln,
* McsElln./layás-o/λαγάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγάς-ο/layás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγάς-ο/layás-o/@wordElln,
* McsElln.λαγάς/layás/!~ονομ-ενικ:λαγάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαγά/layá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαγάδες/layádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαγάδων/layádhon/!~γενι-πληθ:λαγάς-ο@wordElln,

× base-form: λαγάς
× base-pronunciation: /layás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαγάς/layás/-λαγά/layá/-λαγά/layá/-λαγά/layá/-λαγάδες/layádhes/-λαγάδων/layádhon/-λαγάδες/layádhes/-λαγάδες/layádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγάς

λαγήνα-η/layína-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγήνα-η/layína-i/@wordElln,
* McsElln./layína-i/λαγήνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγήνα-η/layína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγήνα-η/layína-i/@wordElln,
* McsElln.λαγήνα/layína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγήνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγήνας/layínas/!~γενι-ενικ:λαγήνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγήνες/layínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγήνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγηνών/layinón/!~γενι-πληθ:λαγήνα-η@wordElln,

× base-form: λαγήνα
× base-pronunciation: /layína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγήνα/layína/-λαγήνας/layínas/-λαγήνα/layína/-λαγήνα/layína/-λαγήνες/layínes/-λαγηνών/layinón/-λαγήνες/layínes/-λαγήνες/layínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγήνα

λαγήνι-το/layíni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαγήνι-το/layíni-to-s/@wordElln,
* McsElln./layíni-to-s/λαγήνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγήνι-το/layíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγήνι-το/layíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαγήνι/layíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγήνι-το@wordElln,
* McsElln.λαγηνιού/layinnú/!~γενι-ενικ:λαγήνι-το@wordElln,
* McsElln.λαγήνια/layínna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγήνι-το@wordElln,
* McsElln.λαγηνιών/layinnón/!~γενι-πληθ:λαγήνι-το@wordElln,

× base-form: λαγήνι
× base-pronunciation: /layíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαγήνι/layíni/-λαγηνιού/layinnú/-λαγήνι/layíni/-λαγήνι/layíni/-λαγήνια/layínna/-λαγηνιών/layinnón/-λαγήνια/layínna/-λαγήνια/layínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγήνι

λαγίσιος-ο/layíssos-o/::
* McsEngl.wordElln.λαγίσιος-ο/layíssos-o/@wordElln,
* McsElln./layíssos-o/λαγίσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγίσιος-ο/layíssos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγίσιος-ο/layíssos-o/@wordElln,
* McsElln.λαγίσιος/layíssos/!~ονομ-ενικ:λαγίσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγίσιου/layísiu/!~γενι-ενικ:λαγίσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγίσιο/layísio/!~αιτι-ενικ:λαγίσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγίσιε/layísie/!~κλητ-ενικ:λαγίσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγίσιοι/layísii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαγίσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγίσιων/layísion/!~γενι-πληθ:λαγίσιος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγίσιους/layísius/!~αιτι-πληθ:λαγίσιος-ο@wordElln,

× base-form: λαγίσιος
× base-pronunciation: /layíssos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαγίσιος/layíssos/-λαγίσιου/layísiu/-λαγίσιο/layísio/-λαγίσιε/layísie/-λαγίσιοι/layísii/-λαγίσιων/layísion/-λαγίσιους/layísius/-λαγίσιοι/layísii/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγίσιος

λαγιαρνί-το/layyarní-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαγιαρνί-το/layyarní-to-s/@wordElln,
* McsElln./layyarní-to-s/λαγιαρνί-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγιαρνί-το/layyarní-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγιαρνί-το/layyarní-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαγιαρνί/layyarní/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγιαρνί-το@wordElln,
* McsElln.λαγιαρνιού/layyarnnú/!~γενι-ενικ:λαγιαρνί-το@wordElln,
* McsElln.λαγιαρνιά/layyarnná/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγιαρνί-το@wordElln,
* McsElln.λαγιαρνιών/layyarnnón/!~γενι-πληθ:λαγιαρνί-το@wordElln,

× base-form: λαγιαρνί
× base-pronunciation: /layyarní/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαγιαρνί/layyarní/-λαγιαρνιού/layyarnnú/-λαγιαρνί/layyarní/-λαγιαρνί/layyarní/-λαγιαρνιά/layyarnná/-λαγιαρνιών/layyarnnón/-λαγιαρνιά/layyarnná/-λαγιαρνιά/layyarnná/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγιαρνί

λαγκάδα-η/lagádha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγκάδα-η/lagádha-i/@wordElln,
* McsElln./lagádha-i/λαγκάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγκάδα-η/lagádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγκάδα-η/lagádha-i/@wordElln,
* McsElln.λαγκάδα/lagádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγκάδα-η@wordElln,
* McsElln.λαγκάδας/lagádhas/!~γενι-ενικ:λαγκάδα-η@wordElln,
* McsElln.λαγκάδες/lagádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγκάδα-η@wordElln,
* McsElln.λαγκάδων/lagádhon/!~γενι-πληθ:λαγκάδα-η@wordElln,

× base-form: λαγκάδα
× base-pronunciation: /lagádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγκάδα/lagádha/-λαγκάδας/lagádhas/-λαγκάδα/lagádha/-λαγκάδα/lagádha/-λαγκάδες/lagádhes/-λαγκάδων/lagádhon/-λαγκάδες/lagádhes/-λαγκάδες/lagádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγκάδα

λαγκάδι-το/lagádhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαγκάδι-το/lagádhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./lagádhi-to-s/λαγκάδι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγκάδι-το/lagádhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγκάδι-το/lagádhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαγκάδι/lagádhi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγκάδι-το@wordElln,
* McsElln.λαγκαδιού/lagadhyyú/!~γενι-ενικ:λαγκάδι-το@wordElln,
* McsElln.λαγκάδια/lagádhyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγκάδι-το@wordElln,
* McsElln.λαγκαδιών/lagadhyyón/!~γενι-πληθ:λαγκάδι-το@wordElln,

× base-form: λαγκάδι
× base-pronunciation: /lagádhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαγκάδι/lagádhi/-λαγκαδιού/lagadhyyú/-λαγκάδι/lagádhi/-λαγκάδι/lagádhi/-λαγκάδια/lagádhyya/-λαγκαδιών/lagadhyyón/-λαγκάδια/lagádhyya/-λαγκάδια/lagádhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγκάδι

λαγκαδιά-η/lagadhyyá-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγκαδιά-η/lagadhyyá-i/@wordElln,
* McsElln./lagadhyyá-i/λαγκαδιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγκαδιά-η/lagadhyyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγκαδιά-η/lagadhyyá-i/@wordElln,
* McsElln.λαγκαδιά/lagadhyyá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγκαδιά-η@wordElln,
* McsElln.λαγκαδιάς/lagadhyyás/!~γενι-ενικ:λαγκαδιά-η@wordElln,
* McsElln.λαγκαδιές/lagadhiés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγκαδιά-η@wordElln,
* McsElln.λαγκαδιών/lagadhyyón/!~γενι-πληθ:λαγκαδιά-η@wordElln,

× base-form: λαγκαδιά
× base-pronunciation: /lagadhyyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγκαδιά/lagadhyyá/-λαγκαδιάς/lagadhyyás/-λαγκαδιά/lagadhyyá/-λαγκαδιά/lagadhyyá/-λαγκαδιές/lagadhiés/-λαγκαδιών/lagadhyyón/-λαγκαδιές/lagadhiés/-λαγκαδιές/lagadhiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγκαδιά

λαγνεία-η/laynía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγνεία-η/laynía-i/@wordElln,
* McsElln./laynía-i/λαγνεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγνεία-η/laynía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγνεία-η/laynía-i/@wordElln,
* McsElln.λαγνεία/laynía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγνεία-η@wordElln,
* McsElln.λαγνείας/laynías/!~γενι-ενικ:λαγνεία-η@wordElln,
* McsElln.λαγνείες/layníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγνεία-η@wordElln,
* McsElln.λαγνειών/laynión/!~γενι-πληθ:λαγνεία-η@wordElln,

× base-form: λαγνεία
× base-pronunciation: /laynía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγνεία/laynía/-λαγνείας/laynías/-λαγνεία/laynía/-λαγνεία/laynía/-λαγνείες/layníes/-λαγνειών/laynión/-λαγνείες/layníes/-λαγνείες/layníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγνεία

λαγοθηρία-η/layothiría-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγοθηρία-η/layothiría-i/@wordElln,
* McsElln./layothiría-i/λαγοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγοθηρία-η/layothiría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγοθηρία-η/layothiría-i/@wordElln,
* McsElln.λαγοθηρία/layothiría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λαγοθηρίας/layothirías/!~γενι-ενικ:λαγοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λαγοθηρίες/layothiríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγοθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λαγοθηριών/layothirión/!~γενι-πληθ:λαγοθηρία-η@wordElln,

× base-form: λαγοθηρία
× base-pronunciation: /layothiría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγοθηρία/layothiría/-λαγοθηρίας/layothirías/-λαγοθηρία/layothiría/-λαγοθηρία/layothiría/-λαγοθηρίες/layothiríes/-λαγοθηριών/layothirión/-λαγοθηρίες/layothiríes/-λαγοθηρίες/layothiríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγοθηρία

λαγονοψοΐτης-ο/layonopsoítis-o/::
* McsEngl.wordElln.λαγονοψοΐτης-ο/layonopsoítis-o/@wordElln,
* McsElln./layonopsoítis-o/λαγονοψοΐτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγονοψοΐτης-ο/layonopsoítis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγονοψοΐτης-ο/layonopsoítis-o/@wordElln,
* McsElln.λαγονοψοΐτης/layonopsoítis/!~ονομ-ενικ:λαγονοψοΐτης-ο@wordElln,
* McsElln.λαγονοψοΐτη/layonopsoíti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγονοψοΐτης-ο@wordElln,
* McsElln.λαγονοψοΐτες/layonopsoítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγονοψοΐτης-ο@wordElln,
* McsElln.λαγονοψοϊτών/layonopsoitón/!~γενι-πληθ:λαγονοψοΐτης-ο@wordElln,

× base-form: λαγονοψοΐτης
× base-pronunciation: /layonopsoítis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαγονοψοΐτης/layonopsoítis/-λαγονοψοΐτη/layonopsoíti/-λαγονοψοΐτη/layonopsoíti/-λαγονοψοΐτη/layonopsoíti/-λαγονοψοΐτες/layonopsoítes/-λαγονοψοϊτών/layonopsoitón/-λαγονοψοΐτες/layonopsoítes/-λαγονοψοΐτες/layonopsoítes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγονοψοΐτης

λαγοπόδαρο-το/layopódharo-to/::
* McsEngl.wordElln.λαγοπόδαρο-το/layopódharo-to/@wordElln,
* McsElln./layopódharo-to/λαγοπόδαρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγοπόδαρο-το/layopódharo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγοπόδαρο-το/layopódharo-to/@wordElln,
* McsElln.λαγοπόδαρο/layopódharo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγοπόδαρο-το@wordElln,
* McsElln.λαγοπόδαρου/layopódharu/!~γενι-ενικ:λαγοπόδαρο-το@wordElln,
* McsElln.λαγοπόδαρα/layopódhara/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγοπόδαρο-το@wordElln,
* McsElln.λαγοπόδαρων/layopódharon/!~γενι-πληθ:λαγοπόδαρο-το@wordElln,

× base-form: λαγοπόδαρο
× base-pronunciation: /layopódharo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαγοπόδαρο/layopódharo/-λαγοπόδαρου/layopódharu/-λαγοπόδαρο/layopódharo/-λαγοπόδαρο/layopódharo/-λαγοπόδαρα/layopódhara/-λαγοπόδαρων/layopódharon/-λαγοπόδαρα/layopódhara/-λαγοπόδαρα/layopódhara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγοπόδαρο

λαγοτόμαρο-το/layotómaro-to/::
* McsEngl.wordElln.λαγοτόμαρο-το/layotómaro-to/@wordElln,
* McsElln./layotómaro-to/λαγοτόμαρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγοτόμαρο-το/layotómaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγοτόμαρο-το/layotómaro-to/@wordElln,
* McsElln.λαγοτόμαρο/layotómaro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγοτόμαρο-το@wordElln,
* McsElln.λαγοτόμαρου/layotómaru/!~γενι-ενικ:λαγοτόμαρο-το@wordElln,
* McsElln.λαγοτόμαρα/layotómara/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγοτόμαρο-το@wordElln,
* McsElln.λαγοτόμαρων/layotómaron/!~γενι-πληθ:λαγοτόμαρο-το@wordElln,

× base-form: λαγοτόμαρο
× base-pronunciation: /layotómaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαγοτόμαρο/layotómaro/-λαγοτόμαρου/layotómaru/-λαγοτόμαρο/layotómaro/-λαγοτόμαρο/layotómaro/-λαγοτόμαρα/layotómara/-λαγοτόμαρων/layotómaron/-λαγοτόμαρα/layotómara/-λαγοτόμαρα/layotómara/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγοτόμαρο

λαγουδάκι-το/layudháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαγουδάκι-το/layudháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./layudháki-to-s/λαγουδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγουδάκι-το/layudháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγουδάκι-το/layudháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαγουδάκι/layudháki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγουδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λαγουδάκια/layudhákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγουδάκι-το@wordElln,

× base-form: λαγουδάκι
× base-pronunciation: /layudháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαγουδάκι/layudháki/-∅-λαγουδάκι/layudháki/-λαγουδάκι/layudháki/-λαγουδάκια/layudhákka/-∅-λαγουδάκια/layudhákka/-λαγουδάκια/layudhákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λαγουδάκι

λαγουδέρα-η/layudhéra-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγουδέρα-η/layudhéra-i/@wordElln,
* McsElln./layudhéra-i/λαγουδέρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγουδέρα-η/layudhéra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγουδέρα-η/layudhéra-i/@wordElln,
* McsElln.λαγουδέρα/layudhéra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγουδέρα-η@wordElln,
* McsElln.λαγουδέρας/layudhéras/!~γενι-ενικ:λαγουδέρα-η@wordElln,
* McsElln.λαγουδέρες/layudhéres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγουδέρα-η@wordElln,
* McsElln.λαγουδέρων/layudhéron/!~γενι-πληθ:λαγουδέρα-η@wordElln,

× base-form: λαγουδέρα
× base-pronunciation: /layudhéra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγουδέρα/layudhéra/-λαγουδέρας/layudhéras/-λαγουδέρα/layudhéra/-λαγουδέρα/layudhéra/-λαγουδέρες/layudhéres/-λαγουδέρων/layudhéron/-λαγουδέρες/layudhéres/-λαγουδέρες/layudhéres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγουδέρα

λαγουδίνα-η/layudhína-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγουδίνα-η/layudhína-i/@wordElln,
* McsElln./layudhína-i/λαγουδίνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγουδίνα-η/layudhína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγουδίνα-η/layudhína-i/@wordElln,
* McsElln.λαγουδίνα/layudhína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγουδίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγουδίνας/layudhínas/!~γενι-ενικ:λαγουδίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγουδίνες/layudhínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγουδίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγουδίνων/layudhínon/!~γενι-πληθ:λαγουδίνα-η@wordElln,

× base-form: λαγουδίνα
× base-pronunciation: /layudhína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγουδίνα/layudhína/-λαγουδίνας/layudhínas/-λαγουδίνα/layudhína/-λαγουδίνα/layudhína/-λαγουδίνες/layudhínes/-λαγουδίνων/layudhínon/-λαγουδίνες/layudhínes/-λαγουδίνες/layudhínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγουδίνα

λαγουμιτζής-ο/layumijís-o/::
* McsEngl.wordElln.λαγουμιτζής-ο/layumijís-o/@wordElln,
* McsElln./layumijís-o/λαγουμιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγουμιτζής-ο/layumijís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγουμιτζής-ο/layumijís-o/@wordElln,
* McsElln.λαγουμιτζής/layumijís/!~ονομ-ενικ:λαγουμιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λαγουμιτζή/layumijí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγουμιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λαγουμιτζήδες/layumijídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγουμιτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λαγουμιτζήδων/layumijídhon/!~γενι-πληθ:λαγουμιτζής-ο@wordElln,

× base-form: λαγουμιτζής
× base-pronunciation: /layumijís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαγουμιτζής/layumijís/-λαγουμιτζή/layumijí/-λαγουμιτζή/layumijí/-λαγουμιτζή/layumijí/-λαγουμιτζήδες/layumijídhes/-λαγουμιτζήδων/layumijídhon/-λαγουμιτζήδες/layumijídhes/-λαγουμιτζήδες/layumijídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγουμιτζής

λαγουμτζής-ο/layumjís-o/::
* McsEngl.wordElln.λαγουμτζής-ο/layumjís-o/@wordElln,
* McsElln./layumjís-o/λαγουμτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγουμτζής-ο/layumjís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγουμτζής-ο/layumjís-o/@wordElln,
* McsElln.λαγουμτζής/layumjís/!~ονομ-ενικ:λαγουμτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λαγουμτζή/layumjí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγουμτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λαγουμτζήδες/layumjídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγουμτζής-ο@wordElln,
* McsElln.λαγουμτζήδων/layumjídhon/!~γενι-πληθ:λαγουμτζής-ο@wordElln,

× base-form: λαγουμτζής
× base-pronunciation: /layumjís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαγουμτζής/layumjís/-λαγουμτζή/layumjí/-λαγουμτζή/layumjí/-λαγουμτζή/layumjí/-λαγουμτζήδες/layumjídhes/-λαγουμτζήδων/layumjídhon/-λαγουμτζήδες/layumjídhes/-λαγουμτζήδες/layumjídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγουμτζής

λαγούμι-το/layúmi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαγούμι-το/layúmi-to-s/@wordElln,
* McsElln./layúmi-to-s/λαγούμι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγούμι-το/layúmi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγούμι-το/layúmi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαγούμι/layúmi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγούμι-το@wordElln,
* McsElln.λαγουμιού/layumnnú/!~γενι-ενικ:λαγούμι-το@wordElln,
* McsElln.λαγούμια/layúmnna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγούμι-το@wordElln,
* McsElln.λαγουμιών/layumnnón/!~γενι-πληθ:λαγούμι-το@wordElln,

× base-form: λαγούμι
× base-pronunciation: /layúmi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαγούμι/layúmi/-λαγουμιού/layumnnú/-λαγούμι/layúmi/-λαγούμι/layúmi/-λαγούμια/layúmnna/-λαγουμιών/layumnnón/-λαγούμια/layúmnna/-λαγούμια/layúmnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγούμι

λαγωνίκα-η/layoníka-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγωνίκα-η/layoníka-i/@wordElln,
* McsElln./layoníka-i/λαγωνίκα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγωνίκα-η/layoníka-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγωνίκα-η/layoníka-i/@wordElln,
* McsElln.λαγωνίκα/layoníka/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγωνίκα-η@wordElln,
* McsElln.λαγωνίκας/layoníkas/!~γενι-ενικ:λαγωνίκα-η@wordElln,
* McsElln.λαγωνίκες/layoníkes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγωνίκα-η@wordElln,

× base-form: λαγωνίκα
× base-pronunciation: /layoníka/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγωνίκα/layoníka/-λαγωνίκας/layoníkas/-λαγωνίκα/layoníka/-λαγωνίκα/layoníka/-λαγωνίκες/layoníkes/-∅-λαγωνίκες/layoníkes/-λαγωνίκες/layoníkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαγωνίκα

λαγωνικό-το/layonikó-to/::
* McsEngl.wordElln.λαγωνικό-το/layonikó-to/@wordElln,
* McsElln./layonikó-to/λαγωνικό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγωνικό-το/layonikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγωνικό-το/layonikó-to/@wordElln,
* McsElln.λαγωνικό/layonikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγωνικό-το@wordElln,
* McsElln.λαγωνικού/layonikú/!~γενι-ενικ:λαγωνικό-το@wordElln,
* McsElln.λαγωνικά/layoniká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγωνικό-το@wordElln,
* McsElln.λαγωνικών/layonikón/!~γενι-πληθ:λαγωνικό-το@wordElln,

× base-form: λαγωνικό
× base-pronunciation: /layonikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαγωνικό/layonikó/-λαγωνικού/layonikú/-λαγωνικό/layonikó/-λαγωνικό/layonikó/-λαγωνικά/layoniká/-λαγωνικών/layonikón/-λαγωνικά/layoniká/-λαγωνικά/layoniká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγωνικό

λαγωχειλία-η/layohilía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγωχειλία-η/layohilía-i/@wordElln,
* McsElln./layohilía-i/λαγωχειλία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγωχειλία-η/layohilía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγωχειλία-η/layohilía-i/@wordElln,
* McsElln.λαγωχειλία/layohilía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγωχειλία-η@wordElln,
* McsElln.λαγωχειλίας/layohilías/!~γενι-ενικ:λαγωχειλία-η@wordElln,
* McsElln.λαγωχειλίες/layohilíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγωχειλία-η@wordElln,

× base-form: λαγωχειλία
× base-pronunciation: /layohilía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγωχειλία/layohilía/-λαγωχειλίας/layohilías/-λαγωχειλία/layohilía/-λαγωχειλία/layohilía/-λαγωχειλίες/layohilíes/-∅-λαγωχειλίες/layohilíes/-λαγωχειλίες/layohilíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαγωχειλία

λαγόνα-η/layóna-i/::
* McsEngl.wordElln.λαγόνα-η/layóna-i/@wordElln,
* McsElln./layóna-i/λαγόνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγόνα-η/layóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγόνα-η/layóna-i/@wordElln,
* McsElln.λαγόνα/layóna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγόνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγόνας/layónas/!~γενι-ενικ:λαγόνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγόνες/layónes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγόνα-η@wordElln,
* McsElln.λαγονών/layonón/!~γενι-πληθ:λαγόνα-η@wordElln,

× base-form: λαγόνα
× base-pronunciation: /layóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαγόνα/layóna/-λαγόνας/layónas/-λαγόνα/layóna/-λαγόνα/layóna/-λαγόνες/layónes/-λαγονών/layonón/-λαγόνες/layónes/-λαγόνες/layónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγόνα

λαγός-ο/layós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαγός-ο/layós-o/@wordElln,
* McsElln./layós-o/λαγός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγός-ο/layós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγός-ο/layós-o/@wordElln,
* McsElln.λαγός/layós/!~ονομ-ενικ:λαγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαγού/layú/!~γενι-ενικ:λαγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαγό/layó/!~αιτι-ενικ:λαγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαγέ/layé/!~κλητ-ενικ:λαγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαγοί/layí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαγών/layón/!~γενι-πληθ:λαγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαγούς/layús/!~αιτι-πληθ:λαγός-ο@wordElln,

× base-form: λαγός
× base-pronunciation: /layós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαγός/layós/-λαγού/layú/-λαγό/layó/-λαγέ/layé/-λαγοί/layí/-λαγών/layón/-λαγούς/layús/-λαγοί/layí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγός

λαγώχειλο-το/layóhilo-to/::
* McsEngl.wordElln.λαγώχειλο-το/layóhilo-to/@wordElln,
* McsElln./layóhilo-to/λαγώχειλο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγώχειλο-το/layóhilo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγώχειλο-το/layóhilo-to/@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλο/layóhilo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαγώχειλο-το@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλου/layóhilu/!~γενι-ενικ:λαγώχειλο-το@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλα/layóhila/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαγώχειλο-το@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλων/layóhilon/!~γενι-πληθ:λαγώχειλο-το@wordElln,

× base-form: λαγώχειλο
× base-pronunciation: /layóhilo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαγώχειλο/layóhilo/-λαγώχειλου/layóhilu/-λαγώχειλο/layóhilo/-λαγώχειλο/layóhilo/-λαγώχειλα/layóhila/-λαγώχειλων/layóhilon/-λαγώχειλα/layóhila/-λαγώχειλα/layóhila/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγώχειλο

λαγώχειλος-ο/layóhilos-o/::
* McsEngl.wordElln.λαγώχειλος-ο/layóhilos-o/@wordElln,
* McsElln./layóhilos-o/λαγώχειλος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαγώχειλος-ο/layóhilos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαγώχειλος-ο/layóhilos-o/@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλος/layóhilos/!~ονομ-ενικ:λαγώχειλος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλου/layóhilu/!~γενι-ενικ:λαγώχειλος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλο/layóhilo/!~αιτι-ενικ:λαγώχειλος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλε/layóhile/!~κλητ-ενικ:λαγώχειλος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλοι/layóhili/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαγώχειλος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλων/layóhilon/!~γενι-πληθ:λαγώχειλος-ο@wordElln,
* McsElln.λαγώχειλους/layóhilus/!~αιτι-πληθ:λαγώχειλος-ο@wordElln,

× base-form: λαγώχειλος
× base-pronunciation: /layóhilos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαγώχειλος/layóhilos/-λαγώχειλου/layóhilu/-λαγώχειλο/layóhilo/-λαγώχειλε/layóhile/-λαγώχειλοι/layóhili/-λαγώχειλων/layóhilon/-λαγώχειλους/layóhilus/-λαγώχειλοι/layóhili/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαγώχειλος

λαδάδικο-το/ladhádhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.λαδάδικο-το/ladhádhiko-to/@wordElln,
* McsElln./ladhádhiko-to/λαδάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδάδικο-το/ladhádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδάδικο-το/ladhádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.λαδάδικο/ladhádhiko/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λαδάδικου/ladhádhiku/!~γενι-ενικ:λαδάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λαδάδικα/ladhádhika/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λαδάδικων/ladhádhikon/!~γενι-πληθ:λαδάδικο-το@wordElln,

× base-form: λαδάδικο
× base-pronunciation: /ladhádhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδάδικο/ladhádhiko/-λαδάδικου/ladhádhiku/-λαδάδικο/ladhádhiko/-λαδάδικο/ladhádhiko/-λαδάδικα/ladhádhika/-λαδάδικων/ladhádhikon/-λαδάδικα/ladhádhika/-λαδάδικα/ladhádhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδάδικο

λαδάκι-το/ladháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαδάκι-το/ladháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./ladháki-to-s/λαδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδάκι-το/ladháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδάκι-το/ladháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαδάκι/ladháki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδάκι-το@wordElln,
* McsElln.λαδάκια/ladhákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδάκι-το@wordElln,

× base-form: λαδάκι
× base-pronunciation: /ladháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδάκι/ladháki/-∅-λαδάκι/ladháki/-λαδάκι/ladháki/-λαδάκια/ladhákka/-∅-λαδάκια/ladhákka/-λαδάκια/ladhákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λαδάκι

λαδάς-ο/ladhás-o/::
* McsEngl.wordElln.λαδάς-ο/ladhás-o/@wordElln,
* McsElln./ladhás-o/λαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδάς-ο/ladhás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδάς-ο/ladhás-o/@wordElln,
* McsElln.λαδάς/ladhás/!~ονομ-ενικ:λαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαδά/ladhá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαδάδες/ladhádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαδάδων/ladhádhon/!~γενι-πληθ:λαδάς-ο@wordElln,

× base-form: λαδάς
× base-pronunciation: /ladhás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαδάς/ladhás/-λαδά/ladhá/-λαδά/ladhá/-λαδά/ladhá/-λαδάδες/ladhádhes/-λαδάδων/ladhádhon/-λαδάδες/ladhádhes/-λαδάδες/ladhádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδάς

λαδέμπορας-ο/ladhéboras-o/::
* McsEngl.wordElln.λαδέμπορας-ο/ladhéboras-o/@wordElln,
* McsElln./ladhéboras-o/λαδέμπορας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδέμπορας-ο/ladhéboras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδέμπορας-ο/ladhéboras-o/@wordElln,
* McsElln.λαδέμπορας/ladhéboras/!~ονομ-ενικ:λαδέμπορας-ο@wordElln,
* McsElln.λαδέμπορα/ladhébora/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδέμπορας-ο@wordElln,
* McsElln.λαδέμπορες/ladhébores/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδέμπορας-ο@wordElln,
* McsElln.λαδέμπορων/ladhéboron/!~γενι-πληθ:λαδέμπορας-ο@wordElln,

× base-form: λαδέμπορας
× base-pronunciation: /ladhéboras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαδέμπορας/ladhéboras/-λαδέμπορα/ladhébora/-λαδέμπορα/ladhébora/-λαδέμπορα/ladhébora/-λαδέμπορες/ladhébores/-λαδέμπορων/ladhéboron/-λαδέμπορες/ladhébores/-λαδέμπορες/ladhébores/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδέμπορας

λαδέμπορος-ο/ladhéboros-o/::
* McsEngl.wordElln.λαδέμπορος-ο/ladhéboros-o/@wordElln,
* McsElln./ladhéboros-o/λαδέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδέμπορος-ο/ladhéboros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδέμπορος-ο/ladhéboros-o/@wordElln,
* McsElln.λαδέμπορος/ladhéboros/!~ονομ-ενικ:λαδέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαδέμπορου/ladhéboru/!~γενι-ενικ:λαδέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαδεμπόρου/ladhebóru/!~γενι-ενικ:λαδέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαδέμπορο/ladhéboro/!~αιτι-ενικ:λαδέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαδέμπορε/ladhébore/!~κλητ-ενικ:λαδέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαδέμποροι/ladhébori/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαδέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαδέμπορων/ladhéboron/!~γενι-πληθ:λαδέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαδεμπόρων/ladhebóron/!~γενι-πληθ:λαδέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαδέμπορους/ladhéborus/!~αιτι-πληθ:λαδέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαδεμπόρους/ladhebórus/!~αιτι-πληθ:λαδέμπορος-ο@wordElln,

× base-form: λαδέμπορος
× base-pronunciation: /ladhéboros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαδέμπορος/ladhéboros/-λαδέμπορου/ladhéboru/|λαδεμπόρου/ladhebóru/-λαδέμπορο/ladhéboro/-λαδέμπορε/ladhébore/-λαδέμποροι/ladhébori/-λαδέμπορων/ladhéboron/|λαδεμπόρων/ladhebóron/-λαδέμπορους/ladhéborus/|λαδεμπόρους/ladhebórus/-λαδέμποροι/ladhébori/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαδέμπορος

λαδίλα-η/ladhíla-i/::
* McsEngl.wordElln.λαδίλα-η/ladhíla-i/@wordElln,
* McsElln./ladhíla-i/λαδίλα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδίλα-η/ladhíla-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδίλα-η/ladhíla-i/@wordElln,
* McsElln.λαδίλα/ladhíla/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδίλα-η@wordElln,
* McsElln.λαδίλας/ladhílas/!~γενι-ενικ:λαδίλα-η@wordElln,
* McsElln.λαδίλες/ladhíles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδίλα-η@wordElln,

× base-form: λαδίλα
× base-pronunciation: /ladhíla/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαδίλα/ladhíla/-λαδίλας/ladhílas/-λαδίλα/ladhíla/-λαδίλα/ladhíla/-λαδίλες/ladhíles/-∅-λαδίλες/ladhíles/-λαδίλες/ladhíles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαδίλα

λαδεμπόριο-το/ladhebório-to/::
* McsEngl.wordElln.λαδεμπόριο-το/ladhebório-to/@wordElln,
* McsElln./ladhebório-to/λαδεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδεμπόριο-το/ladhebório-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδεμπόριο-το/ladhebório-to/@wordElln,
* McsElln.λαδεμπόριο/ladhebório/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λαδεμπορίου/ladheboríu/!~γενι-ενικ:λαδεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λαδεμπόριου/ladhebóriu/!~γενι-ενικ:λαδεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λαδεμπόρια/ladhebória/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λαδεμπορίων/ladheboríon/!~γενι-πληθ:λαδεμπόριο-το@wordElln,

× base-form: λαδεμπόριο
× base-pronunciation: /ladhebório/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδεμπόριο/ladhebório/-λαδεμπορίου/ladheboríu/|λαδεμπόριου/ladhebóriu/-λαδεμπόριο/ladhebório/-λαδεμπόριο/ladhebório/-λαδεμπόρια/ladhebória/-λαδεμπορίων/ladheboríon/-λαδεμπόρια/ladhebória/-λαδεμπόρια/ladhebória/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαδεμπόριο

λαδερό-το/ladheró-to/::
* McsEngl.wordElln.λαδερό-το/ladheró-to/@wordElln,
* McsElln./ladheró-to/λαδερό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδερό-το/ladheró-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδερό-το/ladheró-to/@wordElln,
* McsElln.λαδερό/ladheró/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδερό-το@wordElln,
* McsElln.λαδερού/ladherú/!~γενι-ενικ:λαδερό-το@wordElln,
* McsElln.λαδερά/ladherá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδερό-το@wordElln,
* McsElln.λαδερών/ladherón/!~γενι-πληθ:λαδερό-το@wordElln,

× base-form: λαδερό
× base-pronunciation: /ladheró/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδερό/ladheró/-λαδερού/ladherú/-λαδερό/ladheró/-λαδερό/ladheró/-λαδερά/ladherá/-λαδερών/ladherón/-λαδερά/ladherá/-λαδερά/ladherá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδερό

λαδιά-η/ladhyyá-i/::
* McsEngl.wordElln.λαδιά-η/ladhyyá-i/@wordElln,
* McsElln./ladhyyá-i/λαδιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδιά-η/ladhyyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδιά-η/ladhyyá-i/@wordElln,
* McsElln.λαδιά/ladhyyá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδιά-η@wordElln,
* McsElln.λαδιάς/ladhyyás/!~γενι-ενικ:λαδιά-η@wordElln,
* McsElln.λαδιές/ladhiés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδιά-η@wordElln,
* McsElln.λαδιών/ladhyyón/!~γενι-πληθ:λαδιά-η@wordElln,

× base-form: λαδιά
× base-pronunciation: /ladhyyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαδιά/ladhyyá/-λαδιάς/ladhyyás/-λαδιά/ladhyyá/-λαδιά/ladhyyá/-λαδιές/ladhiés/-λαδιών/ladhyyón/-λαδιές/ladhiés/-λαδιές/ladhiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδιά

λαδιάρης-ο/ladhyyáris-o/::
* McsEngl.wordElln.λαδιάρης-ο/ladhyyáris-o/@wordElln,
* McsElln./ladhyyáris-o/λαδιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδιάρης-ο/ladhyyáris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδιάρης-ο/ladhyyáris-o/@wordElln,
* McsElln.λαδιάρης/ladhyyáris/!~ονομ-ενικ:λαδιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λαδιάρη/ladhyyári/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λαδιάρηδες/ladhyyáridhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδιάρης-ο@wordElln,
* McsElln.λαδιάρηδων/ladhyyáridhon/!~γενι-πληθ:λαδιάρης-ο@wordElln,

× base-form: λαδιάρης
× base-pronunciation: /ladhyyáris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαδιάρης/ladhyyáris/-λαδιάρη/ladhyyári/-λαδιάρη/ladhyyári/-λαδιάρη/ladhyyári/-λαδιάρηδες/ladhyyáridhes/-λαδιάρηδων/ladhyyáridhon/-λαδιάρηδες/ladhyyáridhes/-λαδιάρηδες/ladhyyáridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδιάρης

λαδικό-το/ladhikó-to/::
* McsEngl.wordElln.λαδικό-το/ladhikó-to/@wordElln,
* McsElln./ladhikó-to/λαδικό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδικό-το/ladhikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδικό-το/ladhikó-to/@wordElln,
* McsElln.λαδικό/ladhikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδικό-το@wordElln,
* McsElln.λαδικού/ladhikú/!~γενι-ενικ:λαδικό-το@wordElln,
* McsElln.λαδικά/ladhiká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδικό-το@wordElln,
* McsElln.λαδικών/ladhikón/!~γενι-πληθ:λαδικό-το@wordElln,

× base-form: λαδικό
× base-pronunciation: /ladhikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδικό/ladhikó/-λαδικού/ladhikú/-λαδικό/ladhikó/-λαδικό/ladhikó/-λαδικά/ladhiká/-λαδικών/ladhikón/-λαδικά/ladhiká/-λαδικά/ladhiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδικό

λαδοβάρελο-το/ladhovárelo-to/::
* McsEngl.wordElln.λαδοβάρελο-το/ladhovárelo-to/@wordElln,
* McsElln./ladhovárelo-to/λαδοβάρελο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδοβάρελο-το/ladhovárelo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδοβάρελο-το/ladhovárelo-to/@wordElln,
* McsElln.λαδοβάρελο/ladhovárelo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδοβάρελο-το@wordElln,
* McsElln.λαδοβάρελου/ladhovárelu/!~γενι-ενικ:λαδοβάρελο-το@wordElln,
* McsElln.λαδοβάρελα/ladhovárela/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδοβάρελο-το@wordElln,
* McsElln.λαδοβάρελων/ladhovárelon/!~γενι-πληθ:λαδοβάρελο-το@wordElln,

× base-form: λαδοβάρελο
× base-pronunciation: /ladhovárelo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδοβάρελο/ladhovárelo/-λαδοβάρελου/ladhovárelu/-λαδοβάρελο/ladhovárelo/-λαδοβάρελο/ladhovárelo/-λαδοβάρελα/ladhovárela/-λαδοβάρελων/ladhovárelon/-λαδοβάρελα/ladhovárela/-λαδοβάρελα/ladhovárela/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδοβάρελο

λαδολέμονο-το/ladholémono-to/::
* McsEngl.wordElln.λαδολέμονο-το/ladholémono-to/@wordElln,
* McsElln./ladholémono-to/λαδολέμονο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδολέμονο-το/ladholémono-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδολέμονο-το/ladholémono-to/@wordElln,
* McsElln.λαδολέμονο/ladholémono/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδολέμονο-το@wordElln,
* McsElln.λαδολέμονου/ladholémonu/!~γενι-ενικ:λαδολέμονο-το@wordElln,
* McsElln.λαδολέμονα/ladholémona/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδολέμονο-το@wordElln,
* McsElln.λαδολέμονων/ladholémonon/!~γενι-πληθ:λαδολέμονο-το@wordElln,

× base-form: λαδολέμονο
× base-pronunciation: /ladholémono/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδολέμονο/ladholémono/-λαδολέμονου/ladholémonu/-λαδολέμονο/ladholémono/-λαδολέμονο/ladholémono/-λαδολέμονα/ladholémona/-λαδολέμονων/ladholémonon/-λαδολέμονα/ladholémona/-λαδολέμονα/ladholémona/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδολέμονο

λαδομηλιά-η/ladhomillá-i/::
* McsEngl.wordElln.λαδομηλιά-η/ladhomillá-i/@wordElln,
* McsElln./ladhomillá-i/λαδομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδομηλιά-η/ladhomillá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδομηλιά-η/ladhomillá-i/@wordElln,
* McsElln.λαδομηλιά/ladhomillá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.λαδομηλιάς/ladhomillás/!~γενι-ενικ:λαδομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.λαδομηλιές/ladhomillés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδομηλιά-η@wordElln,
* McsElln.λαδομηλιών/ladhomillón/!~γενι-πληθ:λαδομηλιά-η@wordElln,

× base-form: λαδομηλιά
× base-pronunciation: /ladhomillá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαδομηλιά/ladhomillá/-λαδομηλιάς/ladhomillás/-λαδομηλιά/ladhomillá/-λαδομηλιά/ladhomillá/-λαδομηλιές/ladhomillés/-λαδομηλιών/ladhomillón/-λαδομηλιές/ladhomillés/-λαδομηλιές/ladhomillés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδομηλιά

λαδομπογιά-η/ladhoboyyá-i/::
* McsEngl.wordElln.λαδομπογιά-η/ladhoboyyá-i/@wordElln,
* McsElln./ladhoboyyá-i/λαδομπογιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδομπογιά-η/ladhoboyyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδομπογιά-η/ladhoboyyá-i/@wordElln,
* McsElln.λαδομπογιά/ladhoboyyá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδομπογιά-η@wordElln,
* McsElln.λαδομπογιάς/ladhoboyyás/!~γενι-ενικ:λαδομπογιά-η@wordElln,
* McsElln.λαδομπογιές/ladhoboyiés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδομπογιά-η@wordElln,
* McsElln.λαδομπογιών/ladhoboyyón/!~γενι-πληθ:λαδομπογιά-η@wordElln,

× base-form: λαδομπογιά
× base-pronunciation: /ladhoboyyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαδομπογιά/ladhoboyyá/-λαδομπογιάς/ladhoboyyás/-λαδομπογιά/ladhoboyyá/-λαδομπογιά/ladhoboyyá/-λαδομπογιές/ladhoboyiés/-λαδομπογιών/ladhoboyyón/-λαδομπογιές/ladhoboyiés/-λαδομπογιές/ladhoboyiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδομπογιά

λαδορίγανη-η/ladhoríyani-i/::
* McsEngl.wordElln.λαδορίγανη-η/ladhoríyani-i/@wordElln,
* McsElln./ladhoríyani-i/λαδορίγανη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδορίγανη-η/ladhoríyani-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδορίγανη-η/ladhoríyani-i/@wordElln,
* McsElln.λαδορίγανη/ladhoríyani/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδορίγανη-η@wordElln,
* McsElln.λαδορίγανης/ladhoríyanis/!~γενι-ενικ:λαδορίγανη-η@wordElln,
* McsElln.λαδορίγανες/ladhoríyanes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδορίγανη-η@wordElln,
* McsElln.λαδορίγανων/ladhoríyanon/!~γενι-πληθ:λαδορίγανη-η@wordElln,

× base-form: λαδορίγανη
× base-pronunciation: /ladhoríyani/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαδορίγανη/ladhoríyani/-λαδορίγανης/ladhoríyanis/-λαδορίγανη/ladhoríyani/-λαδορίγανη/ladhoríyani/-λαδορίγανες/ladhoríyanes/-λαδορίγανων/ladhoríyanon/-λαδορίγανες/ladhoríyanes/-λαδορίγανες/ladhoríyanes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδορίγανη

λαδοτύρι-το/ladhotíri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαδοτύρι-το/ladhotíri-to-s/@wordElln,
* McsElln./ladhotíri-to-s/λαδοτύρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδοτύρι-το/ladhotíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδοτύρι-το/ladhotíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαδοτύρι/ladhotíri/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδοτύρι-το@wordElln,
* McsElln.λαδοτυριού/ladhotiryyú/!~γενι-ενικ:λαδοτύρι-το@wordElln,
* McsElln.λαδοτύρια/ladhotíryya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδοτύρι-το@wordElln,
* McsElln.λαδοτυριών/ladhotiryyón/!~γενι-πληθ:λαδοτύρι-το@wordElln,

× base-form: λαδοτύρι
× base-pronunciation: /ladhotíri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδοτύρι/ladhotíri/-λαδοτυριού/ladhotiryyú/-λαδοτύρι/ladhotíri/-λαδοτύρι/ladhotíri/-λαδοτύρια/ladhotíryya/-λαδοτυριών/ladhotiryyón/-λαδοτύρια/ladhotíryya/-λαδοτύρια/ladhotíryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδοτύρι

λαδωτήρι-το/ladhotíri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαδωτήρι-το/ladhotíri-to-s/@wordElln,
* McsElln./ladhotíri-to-s/λαδωτήρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδωτήρι-το/ladhotíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδωτήρι-το/ladhotíri-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαδωτήρι/ladhotíri/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδωτήρι-το@wordElln,
* McsElln.λαδωτηριού/ladhotiryyú/!~γενι-ενικ:λαδωτήρι-το@wordElln,
* McsElln.λαδωτήρια/ladhotíryya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδωτήρι-το@wordElln,
* McsElln.λαδωτηριών/ladhotiryyón/!~γενι-πληθ:λαδωτήρι-το@wordElln,

× base-form: λαδωτήρι
× base-pronunciation: /ladhotíri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδωτήρι/ladhotíri/-λαδωτηριού/ladhotiryyú/-λαδωτήρι/ladhotíri/-λαδωτήρι/ladhotíri/-λαδωτήρια/ladhotíryya/-λαδωτηριών/ladhotiryyón/-λαδωτήρια/ladhotíryya/-λαδωτήρια/ladhotíryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδωτήρι

λαδόξιδο-το/ladhóksidho-to/::
* McsEngl.wordElln.λαδόξιδο-το/ladhóksidho-to/@wordElln,
* McsElln./ladhóksidho-to/λαδόξιδο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδόξιδο-το/ladhóksidho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδόξιδο-το/ladhóksidho-to/@wordElln,
* McsElln.λαδόξιδο/ladhóksidho/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδόξιδο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόξιδου/ladhóksidhu/!~γενι-ενικ:λαδόξιδο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόξιδα/ladhóksidha/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδόξιδο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόξιδων/ladhóksidhon/!~γενι-πληθ:λαδόξιδο-το@wordElln,

× base-form: λαδόξιδο
× base-pronunciation: /ladhóksidho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδόξιδο/ladhóksidho/-λαδόξιδου/ladhóksidhu/-λαδόξιδο/ladhóksidho/-λαδόξιδο/ladhóksidho/-λαδόξιδα/ladhóksidha/-λαδόξιδων/ladhóksidhon/-λαδόξιδα/ladhóksidha/-λαδόξιδα/ladhóksidha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδόξιδο

λαδόπανο-το/ladhópano-to/::
* McsEngl.wordElln.λαδόπανο-το/ladhópano-to/@wordElln,
* McsElln./ladhópano-to/λαδόπανο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδόπανο-το/ladhópano-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδόπανο-το/ladhópano-to/@wordElln,
* McsElln.λαδόπανο/ladhópano/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδόπανο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόπανου/ladhópanu/!~γενι-ενικ:λαδόπανο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόπανα/ladhópana/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδόπανο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόπανων/ladhópanon/!~γενι-πληθ:λαδόπανο-το@wordElln,

× base-form: λαδόπανο
× base-pronunciation: /ladhópano/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδόπανο/ladhópano/-λαδόπανου/ladhópanu/-λαδόπανο/ladhópano/-λαδόπανο/ladhópano/-λαδόπανα/ladhópana/-λαδόπανων/ladhópanon/-λαδόπανα/ladhópana/-λαδόπανα/ladhópana/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδόπανο

λαδόχαρτο-το/ladhóharto-to/::
* McsEngl.wordElln.λαδόχαρτο-το/ladhóharto-to/@wordElln,
* McsElln./ladhóharto-to/λαδόχαρτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδόχαρτο-το/ladhóharto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδόχαρτο-το/ladhóharto-to/@wordElln,
* McsElln.λαδόχαρτο/ladhóharto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδόχαρτο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόχαρτου/ladhóhartu/!~γενι-ενικ:λαδόχαρτο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόχαρτα/ladhóharta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδόχαρτο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόχαρτων/ladhóharton/!~γενι-πληθ:λαδόχαρτο-το@wordElln,

× base-form: λαδόχαρτο
× base-pronunciation: /ladhóharto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδόχαρτο/ladhóharto/-λαδόχαρτου/ladhóhartu/-λαδόχαρτο/ladhóharto/-λαδόχαρτο/ladhóharto/-λαδόχαρτα/ladhóharta/-λαδόχαρτων/ladhóharton/-λαδόχαρτα/ladhóharta/-λαδόχαρτα/ladhóharta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδόχαρτο

λαδόψωμο-το/ladhópsomo-to/::
* McsEngl.wordElln.λαδόψωμο-το/ladhópsomo-to/@wordElln,
* McsElln./ladhópsomo-to/λαδόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαδόψωμο-το/ladhópsomo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαδόψωμο-το/ladhópsomo-to/@wordElln,
* McsElln.λαδόψωμο/ladhópsomo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαδόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόψωμου/ladhópsomu/!~γενι-ενικ:λαδόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόψωμα/ladhópsoma/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαδόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λαδόψωμων/ladhópsomon/!~γενι-πληθ:λαδόψωμο-το@wordElln,

× base-form: λαδόψωμο
× base-pronunciation: /ladhópsomo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαδόψωμο/ladhópsomo/-λαδόψωμου/ladhópsomu/-λαδόψωμο/ladhópsomo/-λαδόψωμο/ladhópsomo/-λαδόψωμα/ladhópsoma/-λαδόψωμων/ladhópsomon/-λαδόψωμα/ladhópsoma/-λαδόψωμα/ladhópsoma/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαδόψωμο

λαζαράκι-το/lazaráki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαζαράκι-το/lazaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln./lazaráki-to-s/λαζαράκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαζαράκι-το/lazaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαζαράκι-το/lazaráki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαζαράκι/lazaráki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαζαράκι-το@wordElln,
* McsElln.λαζαράκια/lazarákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαζαράκι-το@wordElln,

× base-form: λαζαράκι
× base-pronunciation: /lazaráki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαζαράκι/lazaráki/-∅-λαζαράκι/lazaráki/-λαζαράκι/lazaráki/-λαζαράκια/lazarákka/-∅-λαζαράκια/lazarákka/-λαζαράκια/lazarákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λαζαράκι

λαζαρέτο-το/lazaréto-to/::
* McsEngl.wordElln.λαζαρέτο-το/lazaréto-to/@wordElln,
* McsElln./lazaréto-to/λαζαρέτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαζαρέτο-το/lazaréto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαζαρέτο-το/lazaréto-to/@wordElln,
* McsElln.λαζαρέτο/lazaréto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαζαρέτο-το@wordElln,
* McsElln.λαζαρέτου/lazarétu/!~γενι-ενικ:λαζαρέτο-το@wordElln,
* McsElln.λαζαρέτα/lazaréta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαζαρέτο-το@wordElln,
* McsElln.λαζαρέτων/lazaréton/!~γενι-πληθ:λαζαρέτο-το@wordElln,

× base-form: λαζαρέτο
× base-pronunciation: /lazaréto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαζαρέτο/lazaréto/-λαζαρέτου/lazarétu/-λαζαρέτο/lazaréto/-λαζαρέτο/lazaréto/-λαζαρέτα/lazaréta/-λαζαρέτων/lazaréton/-λαζαρέτα/lazaréta/-λαζαρέτα/lazaréta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαζαρέτο

λαζαρέττο-το/lazaréto-to/::
* McsEngl.wordElln.λαζαρέττο-το/lazaréto-to/@wordElln,
* McsElln./lazaréto-to/λαζαρέττο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαζαρέττο-το/lazaréto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαζαρέττο-το/lazaréto-to/@wordElln,
* McsElln.λαζαρέττο/lazaréto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαζαρέττο-το@wordElln,
* McsElln.λαζαρέττου/lazarétu/!~γενι-ενικ:λαζαρέττο-το@wordElln,
* McsElln.λαζαρέττα/lazaréta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαζαρέττο-το@wordElln,
* McsElln.λαζαρέττων/lazaréton/!~γενι-πληθ:λαζαρέττο-το@wordElln,

× base-form: λαζαρέττο
× base-pronunciation: /lazaréto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαζαρέττο/lazaréto/-λαζαρέττου/lazarétu/-λαζαρέττο/lazaréto/-λαζαρέττο/lazaréto/-λαζαρέττα/lazaréta/-λαζαρέττων/lazaréton/-λαζαρέττα/lazaréta/-λαζαρέττα/lazaréta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαζαρέττο

λαζαρίνα-η/lazarína-i/::
* McsEngl.wordElln.λαζαρίνα-η/lazarína-i/@wordElln,
* McsElln./lazarína-i/λαζαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαζαρίνα-η/lazarína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαζαρίνα-η/lazarína-i/@wordElln,
* McsElln.λαζαρίνα/lazarína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαζαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαζαρίνας/lazarínas/!~γενι-ενικ:λαζαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαζαρίνες/lazarínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαζαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαζαρίνων/lazarínon/!~γενι-πληθ:λαζαρίνα-η@wordElln,

× base-form: λαζαρίνα
× base-pronunciation: /lazarína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαζαρίνα/lazarína/-λαζαρίνας/lazarínas/-λαζαρίνα/lazarína/-λαζαρίνα/lazarína/-λαζαρίνες/lazarínes/-λαζαρίνων/lazarínon/-λαζαρίνες/lazarínes/-λαζαρίνες/lazarínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαζαρίνα

λαζαρίτσα-η/lazaríca-i/::
* McsEngl.wordElln.λαζαρίτσα-η/lazaríca-i/@wordElln,
* McsElln./lazaríca-i/λαζαρίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαζαρίτσα-η/lazaríca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαζαρίτσα-η/lazaríca-i/@wordElln,
* McsElln.λαζαρίτσα/lazaríca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαζαρίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λαζαρίτσας/lazarícas/!~γενι-ενικ:λαζαρίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λαζαρίτσες/lazaríces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαζαρίτσα-η@wordElln,

× base-form: λαζαρίτσα
× base-pronunciation: /lazaríca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαζαρίτσα/lazaríca/-λαζαρίτσας/lazarícas/-λαζαρίτσα/lazaríca/-λαζαρίτσα/lazaríca/-λαζαρίτσες/lazaríces/-∅-λαζαρίτσες/lazaríces/-λαζαρίτσες/lazaríces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαζαρίτσα

λαζαρικό-το/lazarikó-to/::
* McsEngl.wordElln.λαζαρικό-το/lazarikó-to/@wordElln,
* McsElln./lazarikó-to/λαζαρικό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαζαρικό-το/lazarikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαζαρικό-το/lazarikó-to/@wordElln,
* McsElln.λαζαρικό/lazarikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαζαρικό-το@wordElln,
* McsElln.λαζαρικού/lazarikú/!~γενι-ενικ:λαζαρικό-το@wordElln,
* McsElln.λαζαρικά/lazariká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαζαρικό-το@wordElln,
* McsElln.λαζαρικών/lazarikón/!~γενι-πληθ:λαζαρικό-το@wordElln,

× base-form: λαζαρικό
× base-pronunciation: /lazarikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαζαρικό/lazarikó/-λαζαρικού/lazarikú/-λαζαρικό/lazarikó/-λαζαρικό/lazarikó/-λαζαρικά/lazariká/-λαζαρικών/lazarikón/-λαζαρικά/lazariká/-λαζαρικά/lazariká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαζαρικό

λαζαριστής-ο/lazaristís-o/::
* McsEngl.wordElln.λαζαριστής-ο/lazaristís-o/@wordElln,
* McsElln./lazaristís-o/λαζαριστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαζαριστής-ο/lazaristís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαζαριστής-ο/lazaristís-o/@wordElln,
* McsElln.λαζαριστής/lazaristís/!~ονομ-ενικ:λαζαριστής-ο@wordElln,
* McsElln.λαζαριστή/lazaristí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαζαριστής-ο@wordElln,
* McsElln.λαζαριστές/lazaristés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαζαριστής-ο@wordElln,
* McsElln.λαζαριστών/lazaristón/!~γενι-πληθ:λαζαριστής-ο@wordElln,

× base-form: λαζαριστής
× base-pronunciation: /lazaristís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαζαριστής/lazaristís/-λαζαριστή/lazaristí/-λαζαριστή/lazaristí/-λαζαριστή/lazaristí/-λαζαριστές/lazaristés/-λαζαριστών/lazaristón/-λαζαριστές/lazaristés/-λαζαριστές/lazaristés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαζαριστής

λαζαρούδι-το/lazarúdhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαζαρούδι-το/lazarúdhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./lazarúdhi-to-s/λαζαρούδι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαζαρούδι-το/lazarúdhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαζαρούδι-το/lazarúdhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαζαρούδι/lazarúdhi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαζαρούδι-το@wordElln,
* McsElln.λαζαρούδια/lazarúdhyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαζαρούδι-το@wordElln,

× base-form: λαζαρούδι
× base-pronunciation: /lazarúdhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαζαρούδι/lazarúdhi/-∅-λαζαρούδι/lazarúdhi/-λαζαρούδι/lazarúdhi/-λαζαρούδια/lazarúdhyya/-∅-λαζαρούδια/lazarúdhyya/-λαζαρούδια/lazarúdhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λαζαρούδι

λαθάκι-το/latháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαθάκι-το/latháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./latháki-to-s/λαθάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθάκι-το/latháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθάκι-το/latháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαθάκι/latháki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθάκι-το@wordElln,
* McsElln.λαθάκια/lathákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθάκι-το@wordElln,

× base-form: λαθάκι
× base-pronunciation: /latháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαθάκι/latháki/-∅-λαθάκι/latháki/-λαθάκι/latháki/-λαθάκια/lathákka/-∅-λαθάκια/lathákka/-λαθάκια/lathákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λαθάκι

λαθούρι-το/lathúri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαθούρι-το/lathúri-to-s/@wordElln,
* McsElln./lathúri-to-s/λαθούρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθούρι-το/lathúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθούρι-το/lathúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαθούρι/lathúri/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθούρι-το@wordElln,
* McsElln.λαθουριού/lathuryyú/!~γενι-ενικ:λαθούρι-το@wordElln,
* McsElln.λαθούρια/lathúryya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθούρι-το@wordElln,
* McsElln.λαθουριών/lathuryyón/!~γενι-πληθ:λαθούρι-το@wordElln,

× base-form: λαθούρι
× base-pronunciation: /lathúri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαθούρι/lathúri/-λαθουριού/lathuryyú/-λαθούρι/lathúri/-λαθούρι/lathúri/-λαθούρια/lathúryya/-λαθουριών/lathuryyón/-λαθούρια/lathúryya/-λαθούρια/lathúryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθούρι

λαθράκιασμα-το/lathrákkazma-to/::
* McsEngl.wordElln.λαθράκιασμα-το/lathrákkazma-to/@wordElln,
* McsElln./lathrákkazma-to/λαθράκιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθράκιασμα-το/lathrákkazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθράκιασμα-το/lathrákkazma-to/@wordElln,
* McsElln.λαθράκιασμα/lathrákkazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθράκιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λαθρακιάσματος/lathrakkázmatos/!~γενι-ενικ:λαθράκιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λαθρακιάσματα/lathrakkázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθράκιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λαθρακιασμάτων/lathrakkazmáton/!~γενι-πληθ:λαθράκιασμα-το@wordElln,

× base-form: λαθράκιασμα
× base-pronunciation: /lathrákkazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαθράκιασμα/lathrákkazma/-λαθρακιάσματος/lathrakkázmatos/-λαθράκιασμα/lathrákkazma/-λαθράκιασμα/lathrákkazma/-λαθρακιάσματα/lathrakkázmata/-λαθρακιασμάτων/lathrakkazmáton/-λαθρακιάσματα/lathrakkázmata/-λαθρακιάσματα/lathrakkázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθράκιασμα

λαθρέμπορας-ο/lathréboras-o/::
* McsEngl.wordElln.λαθρέμπορας-ο/lathréboras-o/@wordElln,
* McsElln./lathréboras-o/λαθρέμπορας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρέμπορας-ο/lathréboras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρέμπορας-ο/lathréboras-o/@wordElln,
* McsElln.λαθρέμπορας/lathréboras/!~ονομ-ενικ:λαθρέμπορας-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρέμπορα/lathrébora/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρέμπορας-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρέμπορες/lathrébores/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρέμπορας-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρέμπορων/lathréboron/!~γενι-πληθ:λαθρέμπορας-ο@wordElln,

× base-form: λαθρέμπορας
× base-pronunciation: /lathréboras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαθρέμπορας/lathréboras/-λαθρέμπορα/lathrébora/-λαθρέμπορα/lathrébora/-λαθρέμπορα/lathrébora/-λαθρέμπορες/lathrébores/-λαθρέμπορων/lathréboron/-λαθρέμπορες/lathrébores/-λαθρέμπορες/lathrébores/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρέμπορας

λαθρέμπορος-ο/lathréboros-o/::
* McsEngl.wordElln.λαθρέμπορος-ο/lathréboros-o/@wordElln,
* McsElln./lathréboros-o/λαθρέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρέμπορος-ο/lathréboros-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρέμπορος-ο/lathréboros-o/@wordElln,
* McsElln.λαθρέμπορος/lathréboros/!~ονομ-ενικ:λαθρέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρέμπορου/lathréboru/!~γενι-ενικ:λαθρέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπόρου/lathrebóru/!~γενι-ενικ:λαθρέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρέμπορο/lathréboro/!~αιτι-ενικ:λαθρέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρέμπορε/lathrébore/!~κλητ-ενικ:λαθρέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρέμποροι/lathrébori/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρέμπορων/lathréboron/!~γενι-πληθ:λαθρέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπόρων/lathrebóron/!~γενι-πληθ:λαθρέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρέμπορους/lathréborus/!~αιτι-πληθ:λαθρέμπορος-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπόρους/lathrebórus/!~αιτι-πληθ:λαθρέμπορος-ο@wordElln,

× base-form: λαθρέμπορος
× base-pronunciation: /lathréboros/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαθρέμπορος/lathréboros/-λαθρέμπορου/lathréboru/|λαθρεμπόρου/lathrebóru/-λαθρέμπορο/lathréboro/-λαθρέμπορε/lathrébore/-λαθρέμποροι/lathrébori/-λαθρέμπορων/lathréboron/|λαθρεμπόρων/lathrebóron/-λαθρέμπορους/lathréborus/|λαθρεμπόρους/lathrebórus/-λαθρέμποροι/lathrébori/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαθρέμπορος

λαθραλιεία-η/lathraliía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθραλιεία-η/lathraliía-i/@wordElln,
* McsElln./lathraliía-i/λαθραλιεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθραλιεία-η/lathraliía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθραλιεία-η/lathraliía-i/@wordElln,
* McsElln.λαθραλιεία/lathraliía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθραλιεία-η@wordElln,
* McsElln.λαθραλιείας/lathraliías/!~γενι-ενικ:λαθραλιεία-η@wordElln,
* McsElln.λαθραλιείες/lathraliíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθραλιεία-η@wordElln,

× base-form: λαθραλιεία
× base-pronunciation: /lathraliía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθραλιεία/lathraliía/-λαθραλιείας/lathraliías/-λαθραλιεία/lathraliía/-λαθραλιεία/lathraliía/-λαθραλιείες/lathraliíes/-∅-λαθραλιείες/lathraliíes/-λαθραλιείες/lathraliíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαθραλιεία

λαθραναγνώστρια-η/lathranaynóstria-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθραναγνώστρια-η/lathranaynóstria-i/@wordElln,
* McsElln./lathranaynóstria-i/λαθραναγνώστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθραναγνώστρια-η/lathranaynóstria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθραναγνώστρια-η/lathranaynóstria-i/@wordElln,
* McsElln.λαθραναγνώστρια/lathranaynóstria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθραναγνώστρια-η@wordElln,
* McsElln.λαθραναγνώστριας/lathranaynóstrias/!~γενι-ενικ:λαθραναγνώστρια-η@wordElln,
* McsElln.λαθραναγνώστριες/lathranaynóstries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθραναγνώστρια-η@wordElln,
* McsElln.λαθραναγνωστριών/lathranaynostrión/!~γενι-πληθ:λαθραναγνώστρια-η@wordElln,

× base-form: λαθραναγνώστρια
× base-pronunciation: /lathranaynóstria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθραναγνώστρια/lathranaynóstria/-λαθραναγνώστριας/lathranaynóstrias/-λαθραναγνώστρια/lathranaynóstria/-λαθραναγνώστρια/lathranaynóstria/-λαθραναγνώστριες/lathranaynóstries/-λαθραναγνωστριών/lathranaynostrión/-λαθραναγνώστριες/lathranaynóstries/-λαθραναγνώστριες/lathranaynóstries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθραναγνώστρια

λαθρανασκαφή-η/lathranaskafí-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθρανασκαφή-η/lathranaskafí-i/@wordElln,
* McsElln./lathranaskafí-i/λαθρανασκαφή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρανασκαφή-η/lathranaskafí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρανασκαφή-η/lathranaskafí-i/@wordElln,
* McsElln.λαθρανασκαφή/lathranaskafí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρανασκαφή-η@wordElln,
* McsElln.λαθρανασκαφής/lathranaskafís/!~γενι-ενικ:λαθρανασκαφή-η@wordElln,
* McsElln.λαθρανασκαφές/lathranaskafés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρανασκαφή-η@wordElln,
* McsElln.λαθρανασκαφών/lathranaskafón/!~γενι-πληθ:λαθρανασκαφή-η@wordElln,

× base-form: λαθρανασκαφή
× base-pronunciation: /lathranaskafí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθρανασκαφή/lathranaskafí/-λαθρανασκαφής/lathranaskafís/-λαθρανασκαφή/lathranaskafí/-λαθρανασκαφή/lathranaskafí/-λαθρανασκαφές/lathranaskafés/-λαθρανασκαφών/lathranaskafón/-λαθρανασκαφές/lathranaskafés/-λαθρανασκαφές/lathranaskafés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρανασκαφή

λαθρεμπορία-η/lathreboría-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθρεμπορία-η/lathreboría-i/@wordElln,
* McsElln./lathreboría-i/λαθρεμπορία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρεμπορία-η/lathreboría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρεμπορία-η/lathreboría-i/@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπορία/lathreboría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρεμπορία-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπορίας/lathreborías/!~γενι-ενικ:λαθρεμπορία-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπορίες/lathreboríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρεμπορία-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεμποριών/lathreborión/!~γενι-πληθ:λαθρεμπορία-η@wordElln,

× base-form: λαθρεμπορία
× base-pronunciation: /lathreboría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθρεμπορία/lathreboría/-λαθρεμπορίας/lathreborías/-λαθρεμπορία/lathreboría/-λαθρεμπορία/lathreboría/-λαθρεμπορίες/lathreboríes/-λαθρεμποριών/lathreborión/-λαθρεμπορίες/lathreboríes/-λαθρεμπορίες/lathreboríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρεμπορία

λαθρεμπόρευμα-το/lathrebórevma-to/::
* McsEngl.wordElln.λαθρεμπόρευμα-το/lathrebórevma-to/@wordElln,
* McsElln./lathrebórevma-to/λαθρεμπόρευμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρεμπόρευμα-το/lathrebórevma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρεμπόρευμα-το/lathrebórevma-to/@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπόρευμα/lathrebórevma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρεμπόρευμα-το@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπορεύματος/lathreborévmatos/!~γενι-ενικ:λαθρεμπόρευμα-το@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπορεύματα/lathreborévmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρεμπόρευμα-το@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπορευμάτων/lathreborevmáton/!~γενι-πληθ:λαθρεμπόρευμα-το@wordElln,

× base-form: λαθρεμπόρευμα
× base-pronunciation: /lathrebórevma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαθρεμπόρευμα/lathrebórevma/-λαθρεμπορεύματος/lathreborévmatos/-λαθρεμπόρευμα/lathrebórevma/-λαθρεμπόρευμα/lathrebórevma/-λαθρεμπορεύματα/lathreborévmata/-λαθρεμπορευμάτων/lathreborevmáton/-λαθρεμπορεύματα/lathreborévmata/-λαθρεμπορεύματα/lathreborévmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρεμπόρευμα

λαθρεμπόριο-το/lathrebório-to/::
* McsEngl.wordElln.λαθρεμπόριο-το/lathrebório-to/@wordElln,
* McsElln./lathrebório-to/λαθρεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρεμπόριο-το/lathrebório-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρεμπόριο-το/lathrebório-to/@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπόριο/lathrebório/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπορίου/lathreboríu/!~γενι-ενικ:λαθρεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπόριου/lathrebóriu/!~γενι-ενικ:λαθρεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπόρια/lathrebória/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρεμπόριο-το@wordElln,
* McsElln.λαθρεμπορίων/lathreboríon/!~γενι-πληθ:λαθρεμπόριο-το@wordElln,

× base-form: λαθρεμπόριο
× base-pronunciation: /lathrebório/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαθρεμπόριο/lathrebório/-λαθρεμπορίου/lathreboríu/|λαθρεμπόριου/lathrebóriu/-λαθρεμπόριο/lathrebório/-λαθρεμπόριο/lathrebório/-λαθρεμπόρια/lathrebória/-λαθρεμπορίων/lathreboríon/-λαθρεμπόρια/lathrebória/-λαθρεμπόρια/lathrebória/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαθρεμπόριο

λαθρεπιβάτιδα-η/lathrepivátidha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθρεπιβάτιδα-η/lathrepivátidha-i/@wordElln,
* McsElln./lathrepivátidha-i/λαθρεπιβάτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρεπιβάτιδα-η/lathrepivátidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρεπιβάτιδα-η/lathrepivátidha-i/@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτιδα/lathrepivátidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρεπιβάτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτιδας/lathrepivátidhas/!~γενι-ενικ:λαθρεπιβάτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτιδες/lathrepivátidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρεπιβάτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτιδων/lathrepivátidhon/!~γενι-πληθ:λαθρεπιβάτιδα-η@wordElln,

× base-form: λαθρεπιβάτιδα
× base-pronunciation: /lathrepivátidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθρεπιβάτιδα/lathrepivátidha/-λαθρεπιβάτιδας/lathrepivátidhas/-λαθρεπιβάτιδα/lathrepivátidha/-λαθρεπιβάτιδα/lathrepivátidha/-λαθρεπιβάτιδες/lathrepivátidhes/-λαθρεπιβάτιδων/lathrepivátidhon/-λαθρεπιβάτιδες/lathrepivátidhes/-λαθρεπιβάτιδες/lathrepivátidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρεπιβάτιδα

λαθρεπιβάτις-η/lathrepivátis-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθρεπιβάτις-η/lathrepivátis-i/@wordElln,
* McsElln./lathrepivátis-i/λαθρεπιβάτις-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρεπιβάτις-η/lathrepivátis-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρεπιβάτις-η/lathrepivátis-i/@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτις/lathrepivátis/!~ονομ-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρεπιβάτις-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτιδος/lathrepivátidhos/!~γενι-ενικ:λαθρεπιβάτις-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτιδας/lathrepivátidhas/!~γενι-ενικ:λαθρεπιβάτις-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτιδα/lathrepivátidha/!~αιτι-ενικ:λαθρεπιβάτις-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτι/lathrepiváti/!~κλητ-ενικ:λαθρεπιβάτις-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτιδες/lathrepivátidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρεπιβάτις-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβατίδων/lathrepivatídhon/!~γενι-πληθ:λαθρεπιβάτις-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτιδων/lathrepivátidhon/!~γενι-πληθ:λαθρεπιβάτις-η@wordElln,

× base-form: λαθρεπιβάτις
× base-pronunciation: /lathrepivátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθρεπιβάτις/lathrepivátis/-λαθρεπιβάτιδος/lathrepivátidhos/|λαθρεπιβάτιδας/lathrepivátidhas/-λαθρεπιβάτιδα/lathrepivátidha/-λαθρεπιβάτι/lathrepiváti/|λαθρεπιβάτις/lathrepivátis/-λαθρεπιβάτιδες/lathrepivátidhes/-λαθρεπιβατίδων/lathrepivatídhon/|λαθρεπιβάτιδων/lathrepivátidhon/-λαθρεπιβάτιδες/lathrepivátidhes/-λαθρεπιβάτιδες/lathrepivátidhes/
× inflection-method: nounEllnManG2XisT2SuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρεπιβάτις

λαθρεπιβάτισσα-η/lathrepivátisa-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθρεπιβάτισσα-η/lathrepivátisa-i/@wordElln,
* McsElln./lathrepivátisa-i/λαθρεπιβάτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρεπιβάτισσα-η/lathrepivátisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρεπιβάτισσα-η/lathrepivátisa-i/@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτισσα/lathrepivátisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρεπιβάτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτισσας/lathrepivátisas/!~γενι-ενικ:λαθρεπιβάτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτισσες/lathrepivátises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρεπιβάτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβατισσών/lathrepivatisón/!~γενι-πληθ:λαθρεπιβάτισσα-η@wordElln,

× base-form: λαθρεπιβάτισσα
× base-pronunciation: /lathrepivátisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθρεπιβάτισσα/lathrepivátisa/-λαθρεπιβάτισσας/lathrepivátisas/-λαθρεπιβάτισσα/lathrepivátisa/-λαθρεπιβάτισσα/lathrepivátisa/-λαθρεπιβάτισσες/lathrepivátises/-λαθρεπιβατισσών/lathrepivatisón/-λαθρεπιβάτισσες/lathrepivátises/-λαθρεπιβάτισσες/lathrepivátises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρεπιβάτισσα

λαθρεπιβάτρια-η/lathrepivátria-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθρεπιβάτρια-η/lathrepivátria-i/@wordElln,
* McsElln./lathrepivátria-i/λαθρεπιβάτρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρεπιβάτρια-η/lathrepivátria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρεπιβάτρια-η/lathrepivátria-i/@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτρια/lathrepivátria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρεπιβάτρια-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτριας/lathrepivátrias/!~γενι-ενικ:λαθρεπιβάτρια-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβάτριες/lathrepivátries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρεπιβάτρια-η@wordElln,
* McsElln.λαθρεπιβατριών/lathrepivatrión/!~γενι-πληθ:λαθρεπιβάτρια-η@wordElln,

× base-form: λαθρεπιβάτρια
× base-pronunciation: /lathrepivátria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθρεπιβάτρια/lathrepivátria/-λαθρεπιβάτριας/lathrepivátrias/-λαθρεπιβάτρια/lathrepivátria/-λαθρεπιβάτρια/lathrepivátria/-λαθρεπιβάτριες/lathrepivátries/-λαθρεπιβατριών/lathrepivatrión/-λαθρεπιβάτριες/lathrepivátries/-λαθρεπιβάτριες/lathrepivátries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρεπιβάτρια

λαθροβίωση-η/lathrovíosi-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθροβίωση-η/lathrovíosi-i/@wordElln,
* McsElln./lathrovíosi-i/λαθροβίωση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθροβίωση-η/lathrovíosi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθροβίωση-η/lathrovíosi-i/@wordElln,
* McsElln.λαθροβίωση/lathrovíosi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθροβίωση-η@wordElln,
* McsElln.λαθροβίωσης/lathrovíosis/!~γενι-ενικ:λαθροβίωση-η@wordElln,
* McsElln.λαθροβιώσεως/lathrovyyóseos/!~γενι-ενικ:λαθροβίωση-η@wordElln,
* McsElln.λαθροβιώσεις/lathrovyyósis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθροβίωση-η@wordElln,
* McsElln.λαθροβιώσεων/lathrovyyóseon/!~γενι-πληθ:λαθροβίωση-η@wordElln,

× base-form: λαθροβίωση
× base-pronunciation: /lathrovíosi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθροβίωση/lathrovíosi/-λαθροβίωσης/lathrovíosis/|λαθροβιώσεως/lathrovyyóseos/-λαθροβίωση/lathrovíosi/-λαθροβίωση/lathrovíosi/-λαθροβιώσεις/lathrovyyósis/-λαθροβιώσεων/lathrovyyóseon/-λαθροβιώσεις/lathrovyyósis/-λαθροβιώσεις/lathrovyyósis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαθροβίωση

λαθρογαμία-η/lathroyamía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθρογαμία-η/lathroyamía-i/@wordElln,
* McsElln./lathroyamía-i/λαθρογαμία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρογαμία-η/lathroyamía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρογαμία-η/lathroyamía-i/@wordElln,
* McsElln.λαθρογαμία/lathroyamía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρογαμία-η@wordElln,
* McsElln.λαθρογαμίας/lathroyamías/!~γενι-ενικ:λαθρογαμία-η@wordElln,
* McsElln.λαθρογαμίες/lathroyamíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρογαμία-η@wordElln,
* McsElln.λαθρογαμιών/lathroyamión/!~γενι-πληθ:λαθρογαμία-η@wordElln,

× base-form: λαθρογαμία
× base-pronunciation: /lathroyamía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθρογαμία/lathroyamía/-λαθρογαμίας/lathroyamías/-λαθρογαμία/lathroyamía/-λαθρογαμία/lathroyamía/-λαθρογαμίες/lathroyamíes/-λαθρογαμιών/lathroyamión/-λαθρογαμίες/lathroyamíes/-λαθρογαμίες/lathroyamíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρογαμία

λαθροδιακίνηση-η/lathrodhiakínisi-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθροδιακίνηση-η/lathrodhiakínisi-i/@wordElln,
* McsElln./lathrodhiakínisi-i/λαθροδιακίνηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθροδιακίνηση-η/lathrodhiakínisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθροδιακίνηση-η/lathrodhiakínisi-i/@wordElln,
* McsElln.λαθροδιακίνηση/lathrodhiakínisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθροδιακίνηση-η@wordElln,
* McsElln.λαθροδιακίνησης/lathrodhiakínisis/!~γενι-ενικ:λαθροδιακίνηση-η@wordElln,
* McsElln.λαθροδιακινήσεις/lathrodhiakinísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθροδιακίνηση-η@wordElln,
* McsElln.λαθροδιακινήσεων/lathrodhiakiníseon/!~γενι-πληθ:λαθροδιακίνηση-η@wordElln,

× base-form: λαθροδιακίνηση
× base-pronunciation: /lathrodhiakínisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθροδιακίνηση/lathrodhiakínisi/-λαθροδιακίνησης/lathrodhiakínisis/-λαθροδιακίνηση/lathrodhiakínisi/-λαθροδιακίνηση/lathrodhiakínisi/-λαθροδιακινήσεις/lathrodhiakinísis/-λαθροδιακινήσεων/lathrodhiakiníseon/-λαθροδιακινήσεις/lathrodhiakinísis/-λαθροδιακινήσεις/lathrodhiakinísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθροδιακίνηση

λαθροδιακινητής-ο/lathrodhiakinitís-o/::
* McsEngl.wordElln.λαθροδιακινητής-ο/lathrodhiakinitís-o/@wordElln,
* McsElln./lathrodhiakinitís-o/λαθροδιακινητής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθροδιακινητής-ο/lathrodhiakinitís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθροδιακινητής-ο/lathrodhiakinitís-o/@wordElln,
* McsElln.λαθροδιακινητής/lathrodhiakinitís/!~ονομ-ενικ:λαθροδιακινητής-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροδιακινητή/lathrodhiakinití/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθροδιακινητής-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροδιακινητές/lathrodhiakinités/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθροδιακινητής-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροδιακινητών/lathrodhiakinitón/!~γενι-πληθ:λαθροδιακινητής-ο@wordElln,

× base-form: λαθροδιακινητής
× base-pronunciation: /lathrodhiakinitís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαθροδιακινητής/lathrodhiakinitís/-λαθροδιακινητή/lathrodhiakinití/-λαθροδιακινητή/lathrodhiakinití/-λαθροδιακινητή/lathrodhiakinití/-λαθροδιακινητές/lathrodhiakinités/-λαθροδιακινητών/lathrodhiakinitón/-λαθροδιακινητές/lathrodhiakinités/-λαθροδιακινητές/lathrodhiakinités/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθροδιακινητής

λαθροθήρας-ο/lathrothíras-o/::
* McsEngl.wordElln.λαθροθήρας-ο/lathrothíras-o/@wordElln,
* McsElln./lathrothíras-o/λαθροθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθροθήρας-ο/lathrothíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθροθήρας-ο/lathrothíras-o/@wordElln,
* McsElln.λαθροθήρας/lathrothíras/!~ονομ-ενικ:λαθροθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροθήρα/lathrothíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθροθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροθήρες/lathrothíres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθροθήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροθήρων/lathrothíron/!~γενι-πληθ:λαθροθήρας-ο@wordElln,

× base-form: λαθροθήρας
× base-pronunciation: /lathrothíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαθροθήρας/lathrothíras/-λαθροθήρα/lathrothíra/-λαθροθήρα/lathrothíra/-λαθροθήρα/lathrothíra/-λαθροθήρες/lathrothíres/-λαθροθήρων/lathrothíron/-λαθροθήρες/lathrothíres/-λαθροθήρες/lathrothíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθροθήρας

λαθροθηρία-η/lathrothiría-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθροθηρία-η/lathrothiría-i/@wordElln,
* McsElln./lathrothiría-i/λαθροθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθροθηρία-η/lathrothiría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθροθηρία-η/lathrothiría-i/@wordElln,
* McsElln.λαθροθηρία/lathrothiría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθροθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροθηρίας/lathrothirías/!~γενι-ενικ:λαθροθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροθηρίες/lathrothiríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθροθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροθηριών/lathrothirión/!~γενι-πληθ:λαθροθηρία-η@wordElln,

× base-form: λαθροθηρία
× base-pronunciation: /lathrothiría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθροθηρία/lathrothiría/-λαθροθηρίας/lathrothirías/-λαθροθηρία/lathrothiría/-λαθροθηρία/lathrothiría/-λαθροθηρίες/lathrothiríes/-λαθροθηριών/lathrothirión/-λαθροθηρίες/lathrothiríes/-λαθροθηρίες/lathrothiríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθροθηρία

λαθροκυνηγός-ο/lathrokiniyós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαθροκυνηγός-ο/lathrokiniyós-o/@wordElln,
* McsElln./lathrokiniyós-o/λαθροκυνηγός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθροκυνηγός-ο/lathrokiniyós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθροκυνηγός-ο/lathrokiniyós-o/@wordElln,
* McsElln.λαθροκυνηγός/lathrokiniyós/!~ονομ-ενικ:λαθροκυνηγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροκυνηγού/lathrokiniyú/!~γενι-ενικ:λαθροκυνηγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροκυνηγό/lathrokiniyó/!~αιτι-ενικ:λαθροκυνηγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροκυνηγέ/lathrokiniyé/!~κλητ-ενικ:λαθροκυνηγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροκυνηγοί/lathrokiniyí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαθροκυνηγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροκυνηγών/lathrokiniyón/!~γενι-πληθ:λαθροκυνηγός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθροκυνηγούς/lathrokiniyús/!~αιτι-πληθ:λαθροκυνηγός-ο@wordElln,

× base-form: λαθροκυνηγός
× base-pronunciation: /lathrokiniyós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαθροκυνηγός/lathrokiniyós/-λαθροκυνηγού/lathrokiniyú/-λαθροκυνηγό/lathrokiniyó/-λαθροκυνηγέ/lathrokiniyé/-λαθροκυνηγοί/lathrokiniyí/-λαθροκυνηγών/lathrokiniyón/-λαθροκυνηγούς/lathrokiniyús/-λαθροκυνηγοί/lathrokiniyí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθροκυνηγός

λαθρομετανάστευση-η/lathrometanástefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθρομετανάστευση-η/lathrometanástefsi-i/@wordElln,
* McsElln./lathrometanástefsi-i/λαθρομετανάστευση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρομετανάστευση-η/lathrometanástefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρομετανάστευση-η/lathrometanástefsi-i/@wordElln,
* McsElln.λαθρομετανάστευση/lathrometanástefsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρομετανάστευση-η@wordElln,
* McsElln.λαθρομετανάστευσης/lathrometanástefsis/!~γενι-ενικ:λαθρομετανάστευση-η@wordElln,
* McsElln.λαθρομεταναστεύσεις/lathrometanastéfsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρομετανάστευση-η@wordElln,
* McsElln.λαθρομεταναστεύσεων/lathrometanastéfseon/!~γενι-πληθ:λαθρομετανάστευση-η@wordElln,

× base-form: λαθρομετανάστευση
× base-pronunciation: /lathrometanástefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθρομετανάστευση/lathrometanástefsi/-λαθρομετανάστευσης/lathrometanástefsis/-λαθρομετανάστευση/lathrometanástefsi/-λαθρομετανάστευση/lathrometanástefsi/-λαθρομεταναστεύσεις/lathrometanastéfsis/-λαθρομεταναστεύσεων/lathrometanastéfseon/-λαθρομεταναστεύσεις/lathrometanastéfsis/-λαθρομεταναστεύσεις/lathrometanastéfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeuNucF1Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιςΤ3ΣιαΝαμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρομετανάστευση

λαθρομετανάστης-ο/lathrometanástis-o/::
* McsEngl.wordElln.λαθρομετανάστης-ο/lathrometanástis-o/@wordElln,
* McsElln./lathrometanástis-o/λαθρομετανάστης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρομετανάστης-ο/lathrometanástis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρομετανάστης-ο/lathrometanástis-o/@wordElln,
* McsElln.λαθρομετανάστης/lathrometanástis/!~ονομ-ενικ:λαθρομετανάστης-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρομετανάστη/lathrometanásti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρομετανάστης-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρομετανάστες/lathrometanástes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρομετανάστης-ο@wordElln,
* McsElln.λαθρομεταναστών/lathrometanastón/!~γενι-πληθ:λαθρομετανάστης-ο@wordElln,

× base-form: λαθρομετανάστης
× base-pronunciation: /lathrometanástis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαθρομετανάστης/lathrometanástis/-λαθρομετανάστη/lathrometanásti/-λαθρομετανάστη/lathrometanásti/-λαθρομετανάστη/lathrometanásti/-λαθρομετανάστες/lathrometanástes/-λαθρομεταναστών/lathrometanastón/-λαθρομετανάστες/lathrometanástes/-λαθρομετανάστες/lathrometanástes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρομετανάστης

λαθρομετανάστρια-η/lathrometanástria-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθρομετανάστρια-η/lathrometanástria-i/@wordElln,
* McsElln./lathrometanástria-i/λαθρομετανάστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθρομετανάστρια-η/lathrometanástria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθρομετανάστρια-η/lathrometanástria-i/@wordElln,
* McsElln.λαθρομετανάστρια/lathrometanástria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθρομετανάστρια-η@wordElln,
* McsElln.λαθρομετανάστριας/lathrometanástrias/!~γενι-ενικ:λαθρομετανάστρια-η@wordElln,
* McsElln.λαθρομετανάστριες/lathrometanástries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθρομετανάστρια-η@wordElln,
* McsElln.λαθρομεταναστριών/lathrometanastrión/!~γενι-πληθ:λαθρομετανάστρια-η@wordElln,

× base-form: λαθρομετανάστρια
× base-pronunciation: /lathrometanástria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθρομετανάστρια/lathrometanástria/-λαθρομετανάστριας/lathrometanástrias/-λαθρομετανάστρια/lathrometanástria/-λαθρομετανάστρια/lathrometanástria/-λαθρομετανάστριες/lathrometanástries/-λαθρομεταναστριών/lathrometanastrión/-λαθρομετανάστριες/lathrometanástries/-λαθρομετανάστριες/lathrometanástries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθρομετανάστρια

λαθροφαγία-η/lathrofayía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθροφαγία-η/lathrofayía-i/@wordElln,
* McsElln./lathrofayía-i/λαθροφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθροφαγία-η/lathrofayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθροφαγία-η/lathrofayía-i/@wordElln,
* McsElln.λαθροφαγία/lathrofayía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθροφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροφαγίας/lathrofayías/!~γενι-ενικ:λαθροφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροφαγίες/lathrofayíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθροφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροφαγιών/lathrofayión/!~γενι-πληθ:λαθροφαγία-η@wordElln,

× base-form: λαθροφαγία
× base-pronunciation: /lathrofayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθροφαγία/lathrofayía/-λαθροφαγίας/lathrofayías/-λαθροφαγία/lathrofayía/-λαθροφαγία/lathrofayía/-λαθροφαγίες/lathrofayíes/-λαθροφαγιών/lathrofayión/-λαθροφαγίες/lathrofayíes/-λαθροφαγίες/lathrofayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθροφαγία

λαθροχειρία-η/lathrohiría-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθροχειρία-η/lathrohiría-i/@wordElln,
* McsElln./lathrohiría-i/λαθροχειρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθροχειρία-η/lathrohiría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθροχειρία-η/lathrohiría-i/@wordElln,
* McsElln.λαθροχειρία/lathrohiría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθροχειρία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροχειρίας/lathrohirías/!~γενι-ενικ:λαθροχειρία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροχειρίες/lathrohiríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθροχειρία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροχειριών/lathrohirión/!~γενι-πληθ:λαθροχειρία-η@wordElln,

× base-form: λαθροχειρία
× base-pronunciation: /lathrohiría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθροχειρία/lathrohiría/-λαθροχειρίας/lathrohirías/-λαθροχειρία/lathrohiría/-λαθροχειρία/lathrohiría/-λαθροχειρίες/lathrohiríes/-λαθροχειριών/lathrohirión/-λαθροχειρίες/lathrohiríes/-λαθροχειρίες/lathrohiríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθροχειρία

λαθροϋλοτομία-η/lathroilotomía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαθροϋλοτομία-η/lathroilotomía-i/@wordElln,
* McsElln./lathroilotomía-i/λαθροϋλοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθροϋλοτομία-η/lathroilotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθροϋλοτομία-η/lathroilotomía-i/@wordElln,
* McsElln.λαθροϋλοτομία/lathroilotomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαθροϋλοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροϋλοτομίας/lathroilotomías/!~γενι-ενικ:λαθροϋλοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροϋλοτομίες/lathroilotomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαθροϋλοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λαθροϋλοτομιών/lathroilotomión/!~γενι-πληθ:λαθροϋλοτομία-η@wordElln,

× base-form: λαθροϋλοτομία
× base-pronunciation: /lathroilotomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαθροϋλοτομία/lathroilotomía/-λαθροϋλοτομίας/lathroilotomías/-λαθροϋλοτομία/lathroilotomía/-λαθροϋλοτομία/lathroilotomía/-λαθροϋλοτομίες/lathroilotomíes/-λαθροϋλοτομιών/lathroilotomión/-λαθροϋλοτομίες/lathroilotomíes/-λαθροϋλοτομίες/lathroilotomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθροϋλοτομία

λαθυρισμός-ο/lathirizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαθυρισμός-ο/lathirizmós-o/@wordElln,
* McsElln./lathirizmós-o/λαθυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαθυρισμός-ο/lathirizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαθυρισμός-ο/lathirizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λαθυρισμός/lathirizmós/!~ονομ-ενικ:λαθυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθυρισμού/lathirizmú/!~γενι-ενικ:λαθυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθυρισμό/lathirizmó/!~αιτι-ενικ:λαθυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθυρισμέ/lathirizmé/!~κλητ-ενικ:λαθυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθυρισμοί/lathirizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαθυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθυρισμών/lathirizmón/!~γενι-πληθ:λαθυρισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαθυρισμούς/lathirizmús/!~αιτι-πληθ:λαθυρισμός-ο@wordElln,

× base-form: λαθυρισμός
× base-pronunciation: /lathirizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαθυρισμός/lathirizmós/-λαθυρισμού/lathirizmú/-λαθυρισμό/lathirizmó/-λαθυρισμέ/lathirizmé/-λαθυρισμοί/lathirizmí/-λαθυρισμών/lathirizmón/-λαθυρισμούς/lathirizmús/-λαθυρισμοί/lathirizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαθυρισμός

λαιμαργία-η/lemaryía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαιμαργία-η/lemaryía-i/@wordElln,
* McsElln./lemaryía-i/λαιμαργία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαιμαργία-η/lemaryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαιμαργία-η/lemaryía-i/@wordElln,
* McsElln.λαιμαργία/lemaryía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαιμαργία-η@wordElln,
* McsElln.λαιμαργίας/lemaryías/!~γενι-ενικ:λαιμαργία-η@wordElln,
* McsElln.λαιμαργίες/lemaryíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαιμαργία-η@wordElln,

× base-form: λαιμαργία
× base-pronunciation: /lemaryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαιμαργία/lemaryía/-λαιμαργίας/lemaryías/-λαιμαργία/lemaryía/-λαιμαργία/lemaryía/-λαιμαργίες/lemaryíes/-∅-λαιμαργίες/lemaryíes/-λαιμαργίες/lemaryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαιμαργία

λαιμαριά-η/lemaryyá-i/::
* McsEngl.wordElln.λαιμαριά-η/lemaryyá-i/@wordElln,
* McsElln./lemaryyá-i/λαιμαριά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαιμαριά-η/lemaryyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαιμαριά-η/lemaryyá-i/@wordElln,
* McsElln.λαιμαριά/lemaryyá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαιμαριά-η@wordElln,
* McsElln.λαιμαριάς/lemaryyás/!~γενι-ενικ:λαιμαριά-η@wordElln,
* McsElln.λαιμαριές/lemaryés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαιμαριά-η@wordElln,
* McsElln.λαιμαριών/lemaryyón/!~γενι-πληθ:λαιμαριά-η@wordElln,

× base-form: λαιμαριά
× base-pronunciation: /lemaryyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαιμαριά/lemaryyá/-λαιμαριάς/lemaryyás/-λαιμαριά/lemaryyá/-λαιμαριά/lemaryyá/-λαιμαριές/lemaryés/-λαιμαριών/lemaryyón/-λαιμαριές/lemaryés/-λαιμαριές/lemaryés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαιμαριά

λαιμητόμος-η/lemitómos-i/::
* McsEngl.wordElln.λαιμητόμος-η/lemitómos-i/@wordElln,
* McsElln./lemitómos-i/λαιμητόμος-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαιμητόμος-η/lemitómos-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαιμητόμος-η/lemitómos-i/@wordElln,
* McsElln.λαιμητόμος/lemitómos/!~ονομ-ενικ:λαιμητόμος-η@wordElln,
* McsElln.λαιμητόμου/lemitómu/!~γενι-ενικ:λαιμητόμος-η@wordElln,
* McsElln.λαιμητόμο/lemitómo/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαιμητόμος-η@wordElln,
* McsElln.λαιμητόμε/lemitóme/!~κλητ-ενικ:λαιμητόμος-η@wordElln,
* McsElln.λαιμητόμοι/lemitómi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαιμητόμος-η@wordElln,
* McsElln.λαιμητόμων/lemitómon/!~γενι-πληθ:λαιμητόμος-η@wordElln,
* McsElln.λαιμητόμους/lemitómus/!~αιτι-πληθ:λαιμητόμος-η@wordElln,

× base-form: λαιμητόμος
× base-pronunciation: /lemitómos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαιμητόμος/lemitómos/-λαιμητόμου/lemitómu/-λαιμητόμο/lemitómo/-λαιμητόμε/lemitóme/|λαιμητόμο/lemitómo/-λαιμητόμοι/lemitómi/-λαιμητόμων/lemitómon/-λαιμητόμους/lemitómus/-λαιμητόμοι/lemitómi/
× inflection-method: nounEllnMnG2XosT2SeNuF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚοςΤ2ΣιΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαιμητόμος

λαιμοκήλη-η/lemokíli-i/::
* McsEngl.wordElln.λαιμοκήλη-η/lemokíli-i/@wordElln,
* McsElln./lemokíli-i/λαιμοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαιμοκήλη-η/lemokíli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαιμοκήλη-η/lemokíli-i/@wordElln,
* McsElln.λαιμοκήλη/lemokíli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαιμοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.λαιμοκήλης/lemokílis/!~γενι-ενικ:λαιμοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.λαιμοκήλες/lemokíles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαιμοκήλη-η@wordElln,

× base-form: λαιμοκήλη
× base-pronunciation: /lemokíli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαιμοκήλη/lemokíli/-λαιμοκήλης/lemokílis/-λαιμοκήλη/lemokíli/-λαιμοκήλη/lemokíli/-λαιμοκήλες/lemokíles/-∅-λαιμοκήλες/lemokíles/-λαιμοκήλες/lemokíles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαιμοκήλη

λακάρισμα-το/lakárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λακάρισμα-το/lakárizma-to/@wordElln,
* McsElln./lakárizma-to/λακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακάρισμα-το/lakárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακάρισμα-το/lakárizma-to/@wordElln,
* McsElln.λακάρισμα/lakárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λακαρίσματος/lakarízmatos/!~γενι-ενικ:λακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λακαρίσματα/lakarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λακάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λακαρισμάτων/lakarizmáton/!~γενι-πληθ:λακάρισμα-το@wordElln,

× base-form: λακάρισμα
× base-pronunciation: /lakárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λακάρισμα/lakárizma/-λακαρίσματος/lakarízmatos/-λακάρισμα/lakárizma/-λακάρισμα/lakárizma/-λακαρίσματα/lakarízmata/-λακαρισμάτων/lakarizmáton/-λακαρίσματα/lakarízmata/-λακαρίσματα/lakarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λακάρισμα

λακέρδα-η/lakérdha-i/::
* McsEngl.wordElln.λακέρδα-η/lakérdha-i/@wordElln,
* McsElln./lakérdha-i/λακέρδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακέρδα-η/lakérdha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακέρδα-η/lakérdha-i/@wordElln,
* McsElln.λακέρδα/lakérdha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λακέρδα-η@wordElln,
* McsElln.λακέρδας/lakérdhas/!~γενι-ενικ:λακέρδα-η@wordElln,
* McsElln.λακέρδες/lakérdhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λακέρδα-η@wordElln,
* McsElln.λακερδών/lakerdhón/!~γενι-πληθ:λακέρδα-η@wordElln,

× base-form: λακέρδα
× base-pronunciation: /lakérdha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λακέρδα/lakérdha/-λακέρδας/lakérdhas/-λακέρδα/lakérdha/-λακέρδα/lakérdha/-λακέρδες/lakérdhes/-λακερδών/lakerdhón/-λακέρδες/lakérdhes/-λακέρδες/lakérdhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λακέρδα

λακές-ο/lakés-o/::
* McsEngl.wordElln.λακές-ο/lakés-o/@wordElln,
* McsElln./lakés-o/λακές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακές-ο/lakés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακές-ο/lakés-o/@wordElln,
* McsElln.λακές/lakés/!~ονομ-ενικ:λακές-ο@wordElln,
* McsElln.λακέ/laké/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λακές-ο@wordElln,
* McsElln.λακέδες/lakédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λακές-ο@wordElln,
* McsElln.λακέδων/lakédhon/!~γενι-πληθ:λακές-ο@wordElln,

× base-form: λακές
× base-pronunciation: /lakés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λακές/lakés/-λακέ/laké/-λακέ/laké/-λακέ/laké/-λακέδες/lakédhes/-λακέδων/lakédhon/-λακέδες/lakédhes/-λακέδες/lakédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λακές

λακαμάς-ο/lakamás-o/::
* McsEngl.wordElln.λακαμάς-ο/lakamás-o/@wordElln,
* McsElln./lakamás-o/λακαμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακαμάς-ο/lakamás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακαμάς-ο/lakamás-o/@wordElln,
* McsElln.λακαμάς/lakamás/!~ονομ-ενικ:λακαμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λακαμά/lakamá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λακαμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λακαμάδες/lakamádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λακαμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λακαμάδων/lakamádhon/!~γενι-πληθ:λακαμάς-ο@wordElln,

× base-form: λακαμάς
× base-pronunciation: /lakamás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λακαμάς/lakamás/-λακαμά/lakamá/-λακαμά/lakamá/-λακαμά/lakamá/-λακαμάδες/lakamádhes/-λακαμάδων/lakamádhon/-λακαμάδες/lakamádhes/-λακαμάδες/lakamádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λακαμάς

λακκάκι-το/lakáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λακκάκι-το/lakáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./lakáki-to-s/λακκάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακκάκι-το/lakáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακκάκι-το/lakáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λακκάκι/lakáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λακκάκι-το@wordElln,
* McsElln.λακκάκια/lakákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λακκάκι-το@wordElln,

× base-form: λακκάκι
× base-pronunciation: /lakáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λακκάκι/lakáki/-∅-λακκάκι/lakáki/-λακκάκι/lakáki/-λακκάκια/lakákka/-∅-λακκάκια/lakákka/-λακκάκια/lakákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λακκάκι

λακκίσκος-ο/lakískos-o/::
* McsEngl.wordElln.λακκίσκος-ο/lakískos-o/@wordElln,
* McsElln./lakískos-o/λακκίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακκίσκος-ο/lakískos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακκίσκος-ο/lakískos-o/@wordElln,
* McsElln.λακκίσκος/lakískos/!~ονομ-ενικ:λακκίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λακκίσκου/lakísku/!~γενι-ενικ:λακκίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λακκίσκο/lakísko/!~αιτι-ενικ:λακκίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λακκίσκε/lakíske/!~κλητ-ενικ:λακκίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λακκίσκοι/lakíski/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λακκίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λακκίσκων/lakískon/!~γενι-πληθ:λακκίσκος-ο@wordElln,
* McsElln.λακκίσκους/lakískus/!~αιτι-πληθ:λακκίσκος-ο@wordElln,

× base-form: λακκίσκος
× base-pronunciation: /lakískos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λακκίσκος/lakískos/-λακκίσκου/lakísku/-λακκίσκο/lakísko/-λακκίσκε/lakíske/-λακκίσκοι/lakíski/-λακκίσκων/lakískon/-λακκίσκους/lakískus/-λακκίσκοι/lakíski/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λακκίσκος

λακκουβίτσα-η/lakuvíca-i/::
* McsEngl.wordElln.λακκουβίτσα-η/lakuvíca-i/@wordElln,
* McsElln./lakuvíca-i/λακκουβίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακκουβίτσα-η/lakuvíca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακκουβίτσα-η/lakuvíca-i/@wordElln,
* McsElln.λακκουβίτσα/lakuvíca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λακκουβίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λακκουβίτσας/lakuvícas/!~γενι-ενικ:λακκουβίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λακκουβίτσες/lakuvíces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λακκουβίτσα-η@wordElln,

× base-form: λακκουβίτσα
× base-pronunciation: /lakuvíca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λακκουβίτσα/lakuvíca/-λακκουβίτσας/lakuvícas/-λακκουβίτσα/lakuvíca/-λακκουβίτσα/lakuvíca/-λακκουβίτσες/lakuvíces/-∅-λακκουβίτσες/lakuvíces/-λακκουβίτσες/lakuvíces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λακκουβίτσα

λακκούβα-η/lakúva-i/::
* McsEngl.wordElln.λακκούβα-η/lakúva-i/@wordElln,
* McsElln./lakúva-i/λακκούβα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακκούβα-η/lakúva-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακκούβα-η/lakúva-i/@wordElln,
* McsElln.λακκούβα/lakúva/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λακκούβα-η@wordElln,
* McsElln.λακκούβας/lakúvas/!~γενι-ενικ:λακκούβα-η@wordElln,
* McsElln.λακκούβες/lakúves/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λακκούβα-η@wordElln,
* McsElln.λακκούβων/lakúvon/!~γενι-πληθ:λακκούβα-η@wordElln,

× base-form: λακκούβα
× base-pronunciation: /lakúva/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λακκούβα/lakúva/-λακκούβας/lakúvas/-λακκούβα/lakúva/-λακκούβα/lakúva/-λακκούβες/lakúves/-λακκούβων/lakúvon/-λακκούβες/lakúves/-λακκούβες/lakúves/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λακκούβα

λακούβα-η/lakúva-i/::
* McsEngl.wordElln.λακούβα-η/lakúva-i/@wordElln,
* McsElln./lakúva-i/λακούβα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακούβα-η/lakúva-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακούβα-η/lakúva-i/@wordElln,
* McsElln.λακούβα/lakúva/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λακούβα-η@wordElln,
* McsElln.λακούβας/lakúvas/!~γενι-ενικ:λακούβα-η@wordElln,
* McsElln.λακούβες/lakúves/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λακούβα-η@wordElln,
* McsElln.λακούβων/lakúvon/!~γενι-πληθ:λακούβα-η@wordElln,

× base-form: λακούβα
× base-pronunciation: /lakúva/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λακούβα/lakúva/-λακούβας/lakúvas/-λακούβα/lakúva/-λακούβα/lakúva/-λακούβες/lakúves/-λακούβων/lakúvon/-λακούβες/lakúves/-λακούβες/lakúves/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λακούβα

λακωνικότητα-η/lakonikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.λακωνικότητα-η/lakonikótita-i/@wordElln,
* McsElln./lakonikótita-i/λακωνικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακωνικότητα-η/lakonikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακωνικότητα-η/lakonikótita-i/@wordElln,
* McsElln.λακωνικότητα/lakonikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λακωνικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λακωνικότητας/lakonikótitas/!~γενι-ενικ:λακωνικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λακωνικότητες/lakonikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λακωνικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λακωνικοτήτων/lakonikotíton/!~γενι-πληθ:λακωνικότητα-η@wordElln,

× base-form: λακωνικότητα
× base-pronunciation: /lakonikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λακωνικότητα/lakonikótita/-λακωνικότητας/lakonikótitas/-λακωνικότητα/lakonikótita/-λακωνικότητα/lakonikótita/-λακωνικότητες/lakonikótites/-λακωνικοτήτων/lakonikotíton/-λακωνικότητες/lakonikótites/-λακωνικότητες/lakonikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: λακωνικότητα

λακωνισμός-ο/lakonizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λακωνισμός-ο/lakonizmós-o/@wordElln,
* McsElln./lakonizmós-o/λακωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λακωνισμός-ο/lakonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λακωνισμός-ο/lakonizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λακωνισμός/lakonizmós/!~ονομ-ενικ:λακωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λακωνισμού/lakonizmú/!~γενι-ενικ:λακωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λακωνισμό/lakonizmó/!~αιτι-ενικ:λακωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λακωνισμέ/lakonizmé/!~κλητ-ενικ:λακωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λακωνισμοί/lakonizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λακωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λακωνισμών/lakonizmón/!~γενι-πληθ:λακωνισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λακωνισμούς/lakonizmús/!~αιτι-πληθ:λακωνισμός-ο@wordElln,

× base-form: λακωνισμός
× base-pronunciation: /lakonizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λακωνισμός/lakonizmós/-λακωνισμού/lakonizmú/-λακωνισμό/lakonizmó/-λακωνισμέ/lakonizmé/-λακωνισμοί/lakonizmí/-λακωνισμών/lakonizmón/-λακωνισμούς/lakonizmús/-λακωνισμοί/lakonizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λακωνισμός

λαλάγγι-το/lalági-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαλάγγι-το/lalági-to-s/@wordElln,
* McsElln./lalági-to-s/λαλάγγι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαλάγγι-το/lalági-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαλάγγι-το/lalági-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαλάγγι/lalági/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαλάγγι-το@wordElln,
* McsElln.λαλάγγια/laláyyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαλάγγι-το@wordElln,

× base-form: λαλάγγι
× base-pronunciation: /lalági/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαλάγγι/lalági/-∅-λαλάγγι/lalági/-λαλάγγι/lalági/-λαλάγγια/laláyyya/-∅-λαλάγγια/laláyyya/-λαλάγγια/laláyyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λαλάγγι

λαλές-ο/lalés-o/::
* McsEngl.wordElln.λαλές-ο/lalés-o/@wordElln,
* McsElln./lalés-o/λαλές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαλές-ο/lalés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαλές-ο/lalés-o/@wordElln,
* McsElln.λαλές/lalés/!~ονομ-ενικ:λαλές-ο@wordElln,
* McsElln.λαλέ/lalé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαλές-ο@wordElln,
* McsElln.λαλέδες/lalédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαλές-ο@wordElln,
* McsElln.λαλέδων/lalédhon/!~γενι-πληθ:λαλές-ο@wordElln,

× base-form: λαλές
× base-pronunciation: /lalés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαλές/lalés/-λαλέ/lalé/-λαλέ/lalé/-λαλέ/lalé/-λαλέδες/lalédhes/-λαλέδων/lalédhon/-λαλέδες/lalédhes/-λαλέδες/lalédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαλές

λαλαγγίδα-η/lalagídha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαλαγγίδα-η/lalagídha-i/@wordElln,
* McsElln./lalagídha-i/λαλαγγίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαλαγγίδα-η/lalagídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαλαγγίδα-η/lalagídha-i/@wordElln,
* McsElln.λαλαγγίδα/lalagídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαλαγγίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαλαγγίδας/lalagídhas/!~γενι-ενικ:λαλαγγίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαλαγγίδες/lalagídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαλαγγίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαλαγγίδων/lalagídhon/!~γενι-πληθ:λαλαγγίδα-η@wordElln,

× base-form: λαλαγγίδα
× base-pronunciation: /lalagídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαλαγγίδα/lalagídha/-λαλαγγίδας/lalagídhas/-λαλαγγίδα/lalagídha/-λαλαγγίδα/lalagídha/-λαλαγγίδες/lalagídhes/-λαλαγγίδων/lalagídhon/-λαλαγγίδες/lalagídhes/-λαλαγγίδες/lalagídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαλαγγίδα

λαλαγγίτα-η/lalagíta-i/::
* McsEngl.wordElln.λαλαγγίτα-η/lalagíta-i/@wordElln,
* McsElln./lalagíta-i/λαλαγγίτα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαλαγγίτα-η/lalagíta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαλαγγίτα-η/lalagíta-i/@wordElln,
* McsElln.λαλαγγίτα/lalagíta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαλαγγίτα-η@wordElln,
* McsElln.λαλαγγίτας/lalagítas/!~γενι-ενικ:λαλαγγίτα-η@wordElln,
* McsElln.λαλαγγίτες/lalagítes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαλαγγίτα-η@wordElln,

× base-form: λαλαγγίτα
× base-pronunciation: /lalagíta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαλαγγίτα/lalagíta/-λαλαγγίτας/lalagítas/-λαλαγγίτα/lalagíta/-λαλαγγίτα/lalagíta/-λαλαγγίτες/lalagítes/-∅-λαλαγγίτες/lalagítes/-λαλαγγίτες/lalagítes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαλαγγίτα

λαλαγκόψωμο-το/lalagópsomo-to/::
* McsEngl.wordElln.λαλαγκόψωμο-το/lalagópsomo-to/@wordElln,
* McsElln./lalagópsomo-to/λαλαγκόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαλαγκόψωμο-το/lalagópsomo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαλαγκόψωμο-το/lalagópsomo-to/@wordElln,
* McsElln.λαλαγκόψωμο/lalagópsomo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαλαγκόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λαλαγκόψωμου/lalagópsomu/!~γενι-ενικ:λαλαγκόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λαλαγκόψωμα/lalagópsoma/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαλαγκόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λαλαγκόψωμων/lalagópsomon/!~γενι-πληθ:λαλαγκόψωμο-το@wordElln,

× base-form: λαλαγκόψωμο
× base-pronunciation: /lalagópsomo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαλαγκόψωμο/lalagópsomo/-λαλαγκόψωμου/lalagópsomu/-λαλαγκόψωμο/lalagópsomo/-λαλαγκόψωμο/lalagópsomo/-λαλαγκόψωμα/lalagópsoma/-λαλαγκόψωμων/lalagópsomon/-λαλαγκόψωμα/lalagópsoma/-λαλαγκόψωμα/lalagópsoma/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαλαγκόψωμο

λαλητής-ο/lalitís-o/::
* McsEngl.wordElln.λαλητής-ο/lalitís-o/@wordElln,
* McsElln./lalitís-o/λαλητής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαλητής-ο/lalitís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαλητής-ο/lalitís-o/@wordElln,
* McsElln.λαλητής/lalitís/!~ονομ-ενικ:λαλητής-ο@wordElln,
* McsElln.λαλητή/lalití/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαλητής-ο@wordElln,
* McsElln.λαλητές/lalités/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαλητής-ο@wordElln,
* McsElln.λαλητάδες/lalitádhes/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαλητής-ο@wordElln,
* McsElln.λαλητών/lalitón/!~γενι-πληθ:λαλητής-ο@wordElln,
* McsElln.λαλητάδων/lalitádhon/!~γενι-πληθ:λαλητής-ο@wordElln,
* McsElln.λαλητές/lalités//lalités/lalités//!~αιτι-πληθ:λαλητής-ο@wordElln,

× base-form: λαλητής
× base-pronunciation: /lalitís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαλητής/lalitís/-λαλητή/lalití/-λαλητή/lalití/-λαλητή/lalití/-λαλητές/lalités/|λαλητάδες/lalitádhes/-λαλητών/lalitón/|λαλητάδων/lalitádhon/-λαλητές/lalités/|λαλητές/lalités//lalités/lalités//-λαλητές/lalités/|λαλητάδες/lalitádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeuNuF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιαΝαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαλητής

λαλιά-η/lallá-i/::
* McsEngl.wordElln.λαλιά-η/lallá-i/@wordElln,
* McsElln./lallá-i/λαλιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαλιά-η/lallá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαλιά-η/lallá-i/@wordElln,
* McsElln.λαλιά/lallá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαλιά-η@wordElln,
* McsElln.λαλιάς/lallás/!~γενι-ενικ:λαλιά-η@wordElln,
* McsElln.λαλιές/lallés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαλιά-η@wordElln,
* McsElln.λαλιών/lallón/!~γενι-πληθ:λαλιά-η@wordElln,

× base-form: λαλιά
× base-pronunciation: /lallá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαλιά/lallá/-λαλιάς/lallás/-λαλιά/lallá/-λαλιά/lallá/-λαλιές/lallés/-λαλιών/lallón/-λαλιές/lallés/-λαλιές/lallés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαλιά

λαλοπάθεια-η/lalopáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.λαλοπάθεια-η/lalopáthia-i/@wordElln,
* McsElln./lalopáthia-i/λαλοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαλοπάθεια-η/lalopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαλοπάθεια-η/lalopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.λαλοπάθεια/lalopáthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαλοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λαλοπάθειας/lalopáthias/!~γενι-ενικ:λαλοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λαλοπάθειες/lalopáthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαλοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λαλοπαθειών/lalopathión/!~γενι-πληθ:λαλοπάθεια-η@wordElln,

× base-form: λαλοπάθεια
× base-pronunciation: /lalopáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαλοπάθεια/lalopáthia/-λαλοπάθειας/lalopáthias/-λαλοπάθεια/lalopáthia/-λαλοπάθεια/lalopáthia/-λαλοπάθειες/lalopáthies/-λαλοπαθειών/lalopathión/-λαλοπάθειες/lalopáthies/-λαλοπάθειες/lalopáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαλοπάθεια

λαμαρίνα-η/lamarína-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμαρίνα-η/lamarína-i/@wordElln,
* McsElln./lamarína-i/λαμαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμαρίνα-η/lamarína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμαρίνα-η/lamarína-i/@wordElln,
* McsElln.λαμαρίνα/lamarína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαμαρίνας/lamarínas/!~γενι-ενικ:λαμαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαμαρίνες/lamarínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμαρίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαμαρινών/lamarinón/!~γενι-πληθ:λαμαρίνα-η@wordElln,

× base-form: λαμαρίνα
× base-pronunciation: /lamarína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμαρίνα/lamarína/-λαμαρίνας/lamarínas/-λαμαρίνα/lamarína/-λαμαρίνα/lamarína/-λαμαρίνες/lamarínes/-λαμαρινών/lamarinón/-λαμαρίνες/lamarínes/-λαμαρίνες/lamarínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμαρίνα

λαμαρινατζής-ο/lamarinajís-o/::
* McsEngl.wordElln.λαμαρινατζής-ο/lamarinajís-o/@wordElln,
* McsElln./lamarinajís-o/λαμαρινατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμαρινατζής-ο/lamarinajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμαρινατζής-ο/lamarinajís-o/@wordElln,
* McsElln.λαμαρινατζής/lamarinajís/!~ονομ-ενικ:λαμαρινατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λαμαρινατζή/lamarinají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμαρινατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λαμαρινατζήδες/lamarinajídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμαρινατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λαμαρινατζήδων/lamarinajídhon/!~γενι-πληθ:λαμαρινατζής-ο@wordElln,

× base-form: λαμαρινατζής
× base-pronunciation: /lamarinajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαμαρινατζής/lamarinajís/-λαμαρινατζή/lamarinají/-λαμαρινατζή/lamarinají/-λαμαρινατζή/lamarinají/-λαμαρινατζήδες/lamarinajídhes/-λαμαρινατζήδων/lamarinajídhon/-λαμαρινατζήδες/lamarinajídhes/-λαμαρινατζήδες/lamarinajídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμαρινατζής

λαμαρινοκατασκευή-η/lamarinokataskeví-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμαρινοκατασκευή-η/lamarinokataskeví-i/@wordElln,
* McsElln./lamarinokataskeví-i/λαμαρινοκατασκευή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμαρινοκατασκευή-η/lamarinokataskeví-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμαρινοκατασκευή-η/lamarinokataskeví-i/@wordElln,
* McsElln.λαμαρινοκατασκευή/lamarinokataskeví/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμαρινοκατασκευή-η@wordElln,
* McsElln.λαμαρινοκατασκευής/lamarinokataskevís/!~γενι-ενικ:λαμαρινοκατασκευή-η@wordElln,
* McsElln.λαμαρινοκατασκευές/lamarinokataskevés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμαρινοκατασκευή-η@wordElln,
* McsElln.λαμαρινοκατασκευών/lamarinokataskeión/!~γενι-πληθ:λαμαρινοκατασκευή-η@wordElln,

× base-form: λαμαρινοκατασκευή
× base-pronunciation: /lamarinokataskeví/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμαρινοκατασκευή/lamarinokataskeví/-λαμαρινοκατασκευής/lamarinokataskevís/-λαμαρινοκατασκευή/lamarinokataskeví/-λαμαρινοκατασκευή/lamarinokataskeví/-λαμαρινοκατασκευές/lamarinokataskevés/-λαμαρινοκατασκευών/lamarinokataskeión/-λαμαρινοκατασκευές/lamarinokataskevés/-λαμαρινοκατασκευές/lamarinokataskevés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμαρινοκατασκευή

λαμαρινόβιδα-η/lamarinóvidha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμαρινόβιδα-η/lamarinóvidha-i/@wordElln,
* McsElln./lamarinóvidha-i/λαμαρινόβιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμαρινόβιδα-η/lamarinóvidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμαρινόβιδα-η/lamarinóvidha-i/@wordElln,
* McsElln.λαμαρινόβιδα/lamarinóvidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμαρινόβιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμαρινόβιδας/lamarinóvidhas/!~γενι-ενικ:λαμαρινόβιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμαρινόβιδες/lamarinóvidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμαρινόβιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμαρινόβιδων/lamarinóvidhon/!~γενι-πληθ:λαμαρινόβιδα-η@wordElln,

× base-form: λαμαρινόβιδα
× base-pronunciation: /lamarinóvidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμαρινόβιδα/lamarinóvidha/-λαμαρινόβιδας/lamarinóvidhas/-λαμαρινόβιδα/lamarinóvidha/-λαμαρινόβιδα/lamarinóvidha/-λαμαρινόβιδες/lamarinóvidhes/-λαμαρινόβιδων/lamarinóvidhon/-λαμαρινόβιδες/lamarinóvidhes/-λαμαρινόβιδες/lamarinóvidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμαρινόβιδα

λαμαρκισμός-ο/lamarkizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαμαρκισμός-ο/lamarkizmós-o/@wordElln,
* McsElln./lamarkizmós-o/λαμαρκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμαρκισμός-ο/lamarkizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμαρκισμός-ο/lamarkizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λαμαρκισμός/lamarkizmós/!~ονομ-ενικ:λαμαρκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμαρκισμού/lamarkizmú/!~γενι-ενικ:λαμαρκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμαρκισμό/lamarkizmó/!~αιτι-ενικ:λαμαρκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμαρκισμέ/lamarkizmé/!~κλητ-ενικ:λαμαρκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμαρκισμοί/lamarkizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαμαρκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμαρκισμών/lamarkizmón/!~γενι-πληθ:λαμαρκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμαρκισμούς/lamarkizmús/!~αιτι-πληθ:λαμαρκισμός-ο@wordElln,

× base-form: λαμαρκισμός
× base-pronunciation: /lamarkizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαμαρκισμός/lamarkizmós/-λαμαρκισμού/lamarkizmú/-λαμαρκισμό/lamarkizmó/-λαμαρκισμέ/lamarkizmé/-λαμαρκισμοί/lamarkizmí/-λαμαρκισμών/lamarkizmón/-λαμαρκισμούς/lamarkizmús/-λαμαρκισμοί/lamarkizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμαρκισμός

λαμβδακισμός-ο/lamvdhakizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαμβδακισμός-ο/lamvdhakizmós-o/@wordElln,
* McsElln./lamvdhakizmós-o/λαμβδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμβδακισμός-ο/lamvdhakizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμβδακισμός-ο/lamvdhakizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λαμβδακισμός/lamvdhakizmós/!~ονομ-ενικ:λαμβδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμβδακισμού/lamvdhakizmú/!~γενι-ενικ:λαμβδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμβδακισμό/lamvdhakizmó/!~αιτι-ενικ:λαμβδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμβδακισμέ/lamvdhakizmé/!~κλητ-ενικ:λαμβδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμβδακισμοί/lamvdhakizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαμβδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμβδακισμών/lamvdhakizmón/!~γενι-πληθ:λαμβδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμβδακισμούς/lamvdhakizmús/!~αιτι-πληθ:λαμβδακισμός-ο@wordElln,

× base-form: λαμβδακισμός
× base-pronunciation: /lamvdhakizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαμβδακισμός/lamvdhakizmós/-λαμβδακισμού/lamvdhakizmú/-λαμβδακισμό/lamvdhakizmó/-λαμβδακισμέ/lamvdhakizmé/-λαμβδακισμοί/lamvdhakizmí/-λαμβδακισμών/lamvdhakizmón/-λαμβδακισμούς/lamvdhakizmús/-λαμβδακισμοί/lamvdhakizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμβδακισμός

λαμδακισμός-ο/lamdhakizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαμδακισμός-ο/lamdhakizmós-o/@wordElln,
* McsElln./lamdhakizmós-o/λαμδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμδακισμός-ο/lamdhakizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμδακισμός-ο/lamdhakizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λαμδακισμός/lamdhakizmós/!~ονομ-ενικ:λαμδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμδακισμού/lamdhakizmú/!~γενι-ενικ:λαμδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμδακισμό/lamdhakizmó/!~αιτι-ενικ:λαμδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμδακισμέ/lamdhakizmé/!~κλητ-ενικ:λαμδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμδακισμοί/lamdhakizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαμδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμδακισμών/lamdhakizmón/!~γενι-πληθ:λαμδακισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαμδακισμούς/lamdhakizmús/!~αιτι-πληθ:λαμδακισμός-ο@wordElln,

× base-form: λαμδακισμός
× base-pronunciation: /lamdhakizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαμδακισμός/lamdhakizmós/-λαμδακισμού/lamdhakizmú/-λαμδακισμό/lamdhakizmó/-λαμδακισμέ/lamdhakizmé/-λαμδακισμοί/lamdhakizmí/-λαμδακισμών/lamdhakizmón/-λαμδακισμούς/lamdhakizmús/-λαμδακισμοί/lamdhakizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμδακισμός

λαμινάρισμα-το/laminárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λαμινάρισμα-το/laminárizma-to/@wordElln,
* McsElln./laminárizma-to/λαμινάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμινάρισμα-το/laminárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμινάρισμα-το/laminárizma-to/@wordElln,
* McsElln.λαμινάρισμα/laminárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμινάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμιναρίσματος/laminarízmatos/!~γενι-ενικ:λαμινάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμιναρίσματα/laminarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμινάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμιναρισμάτων/laminarizmáton/!~γενι-πληθ:λαμινάρισμα-το@wordElln,

× base-form: λαμινάρισμα
× base-pronunciation: /laminárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμινάρισμα/laminárizma/-λαμιναρίσματος/laminarízmatos/-λαμινάρισμα/laminárizma/-λαμινάρισμα/laminárizma/-λαμιναρίσματα/laminarízmata/-λαμιναρισμάτων/laminarizmáton/-λαμιναρίσματα/laminarízmata/-λαμιναρίσματα/laminarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμινάρισμα

λαμνοκόπι-το/lamnokópi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαμνοκόπι-το/lamnokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln./lamnokópi-to-s/λαμνοκόπι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμνοκόπι-το/lamnokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμνοκόπι-το/lamnokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαμνοκόπι/lamnokópi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμνοκόπι-το@wordElln,
* McsElln.λαμνοκοπιού/lamnokopyyú/!~γενι-ενικ:λαμνοκόπι-το@wordElln,
* McsElln.λαμνοκόπια/lamnokópyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμνοκόπι-το@wordElln,
* McsElln.λαμνοκοπιών/lamnokopyyón/!~γενι-πληθ:λαμνοκόπι-το@wordElln,

× base-form: λαμνοκόπι
× base-pronunciation: /lamnokópi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμνοκόπι/lamnokópi/-λαμνοκοπιού/lamnokopyyú/-λαμνοκόπι/lamnokópi/-λαμνοκόπι/lamnokópi/-λαμνοκόπια/lamnokópyya/-λαμνοκοπιών/lamnokopyyón/-λαμνοκόπια/lamnokópyya/-λαμνοκόπια/lamnokópyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμνοκόπι

λαμνοκόπος-ο/lamnokópos-o/::
* McsEngl.wordElln.λαμνοκόπος-ο/lamnokópos-o/@wordElln,
* McsElln./lamnokópos-o/λαμνοκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμνοκόπος-ο/lamnokópos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμνοκόπος-ο/lamnokópos-o/@wordElln,
* McsElln.λαμνοκόπος/lamnokópos/!~ονομ-ενικ:λαμνοκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμνοκόπου/lamnokópu/!~γενι-ενικ:λαμνοκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμνοκόπο/lamnokópo/!~αιτι-ενικ:λαμνοκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμνοκόπε/lamnokópe/!~κλητ-ενικ:λαμνοκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμνοκόποι/lamnokópi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαμνοκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμνοκόπων/lamnokópon/!~γενι-πληθ:λαμνοκόπος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμνοκόπους/lamnokópus/!~αιτι-πληθ:λαμνοκόπος-ο@wordElln,

× base-form: λαμνοκόπος
× base-pronunciation: /lamnokópos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαμνοκόπος/lamnokópos/-λαμνοκόπου/lamnokópu/-λαμνοκόπο/lamnokópo/-λαμνοκόπε/lamnokópe/-λαμνοκόποι/lamnokópi/-λαμνοκόπων/lamnokópon/-λαμνοκόπους/lamnokópus/-λαμνοκόποι/lamnokópi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμνοκόπος

λαμπάδα-η/labádha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμπάδα-η/labádha-i/@wordElln,
* McsElln./labádha-i/λαμπάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπάδα-η/labádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπάδα-η/labádha-i/@wordElln,
* McsElln.λαμπάδα/labádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπάδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπάδας/labádhas/!~γενι-ενικ:λαμπάδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπάδες/labádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπάδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπάδων/labádhon/!~γενι-πληθ:λαμπάδα-η@wordElln,

× base-form: λαμπάδα
× base-pronunciation: /labádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμπάδα/labádha/-λαμπάδας/labádhas/-λαμπάδα/labádha/-λαμπάδα/labádha/-λαμπάδες/labádhes/-λαμπάδων/labádhon/-λαμπάδες/labádhes/-λαμπάδες/labádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπάδα

λαμπάδιασμα-το/labádhyyazma-to/::
* McsEngl.wordElln.λαμπάδιασμα-το/labádhyyazma-to/@wordElln,
* McsElln./labádhyyazma-to/λαμπάδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπάδιασμα-το/labádhyyazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπάδιασμα-το/labádhyyazma-to/@wordElln,
* McsElln.λαμπάδιασμα/labádhyyazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπάδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμπαδιάσματος/labadhyyázmatos/!~γενι-ενικ:λαμπάδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμπαδιάσματα/labadhyyázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπάδιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμπαδιασμάτων/labadhyyazmáton/!~γενι-πληθ:λαμπάδιασμα-το@wordElln,

× base-form: λαμπάδιασμα
× base-pronunciation: /labádhyyazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμπάδιασμα/labádhyyazma/-λαμπαδιάσματος/labadhyyázmatos/-λαμπάδιασμα/labádhyyazma/-λαμπάδιασμα/labádhyyazma/-λαμπαδιάσματα/labadhyyázmata/-λαμπαδιασμάτων/labadhyyazmáton/-λαμπαδιάσματα/labadhyyázmata/-λαμπαδιάσματα/labadhyyázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπάδιασμα

λαμπάκι-το/labáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαμπάκι-το/labáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./labáki-to-s/λαμπάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπάκι-το/labáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπάκι-το/labáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαμπάκι/labáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπάκι-το@wordElln,
* McsElln.λαμπάκια/labákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπάκι-το@wordElln,

× base-form: λαμπάκι
× base-pronunciation: /labáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμπάκι/labáki/-∅-λαμπάκι/labáki/-λαμπάκι/labáki/-λαμπάκια/labákka/-∅-λαμπάκια/labákka/-λαμπάκια/labákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λαμπάκι

λαμπίκος-ο/labíkos-o/::
* McsEngl.wordElln.λαμπίκος-ο/labíkos-o/@wordElln,
* McsElln./labíkos-o/λαμπίκος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπίκος-ο/labíkos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπίκος-ο/labíkos-o/@wordElln,
* McsElln.λαμπίκος/labíkos/!~ονομ-ενικ:λαμπίκος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμπίκου/labíku/!~γενι-ενικ:λαμπίκος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμπίκο/labíko/!~αιτι-ενικ:λαμπίκος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμπίκε/labíke/!~κλητ-ενικ:λαμπίκος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμπίκοι/labíki/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπίκος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμπίκων/labíkon/!~γενι-πληθ:λαμπίκος-ο@wordElln,
* McsElln.λαμπίκους/labíkus/!~αιτι-πληθ:λαμπίκος-ο@wordElln,

× base-form: λαμπίκος
× base-pronunciation: /labíkos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαμπίκος/labíkos/-λαμπίκου/labíku/-λαμπίκο/labíko/-λαμπίκε/labíke/-λαμπίκοι/labíki/-λαμπίκων/labíkon/-λαμπίκους/labíkus/-λαμπίκοι/labíki/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπίκος

λαμπαδηδρομία-η/labadhidhromía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμπαδηδρομία-η/labadhidhromía-i/@wordElln,
* McsElln./labadhidhromía-i/λαμπαδηδρομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπαδηδρομία-η/labadhidhromía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπαδηδρομία-η/labadhidhromía-i/@wordElln,
* McsElln.λαμπαδηδρομία/labadhidhromía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπαδηδρομία-η@wordElln,
* McsElln.λαμπαδηδρομίας/labadhidhromías/!~γενι-ενικ:λαμπαδηδρομία-η@wordElln,
* McsElln.λαμπαδηδρομίες/labadhidhromíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπαδηδρομία-η@wordElln,
* McsElln.λαμπαδηδρομιών/labadhidhromión/!~γενι-πληθ:λαμπαδηδρομία-η@wordElln,

× base-form: λαμπαδηδρομία
× base-pronunciation: /labadhidhromía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμπαδηδρομία/labadhidhromía/-λαμπαδηδρομίας/labadhidhromías/-λαμπαδηδρομία/labadhidhromía/-λαμπαδηδρομία/labadhidhromía/-λαμπαδηδρομίες/labadhidhromíes/-λαμπαδηδρομιών/labadhidhromión/-λαμπαδηδρομίες/labadhidhromíes/-λαμπαδηδρομίες/labadhidhromíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπαδηδρομία

λαμπαδηφορία-η/labadhiforía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμπαδηφορία-η/labadhiforía-i/@wordElln,
* McsElln./labadhiforía-i/λαμπαδηφορία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπαδηφορία-η/labadhiforía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπαδηφορία-η/labadhiforía-i/@wordElln,
* McsElln.λαμπαδηφορία/labadhiforía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπαδηφορία-η@wordElln,
* McsElln.λαμπαδηφορίας/labadhiforías/!~γενι-ενικ:λαμπαδηφορία-η@wordElln,
* McsElln.λαμπαδηφορίες/labadhiforíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπαδηφορία-η@wordElln,
* McsElln.λαμπαδηφοριών/labadhiforión/!~γενι-πληθ:λαμπαδηφορία-η@wordElln,

× base-form: λαμπαδηφορία
× base-pronunciation: /labadhiforía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμπαδηφορία/labadhiforía/-λαμπαδηφορίας/labadhiforías/-λαμπαδηφορία/labadhiforía/-λαμπαδηφορία/labadhiforía/-λαμπαδηφορίες/labadhiforíes/-λαμπαδηφοριών/labadhiforión/-λαμπαδηφορίες/labadhiforíes/-λαμπαδηφορίες/labadhiforíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπαδηφορία

λαμπεράδα-η/laberádha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμπεράδα-η/laberádha-i/@wordElln,
* McsElln./laberádha-i/λαμπεράδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπεράδα-η/laberádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπεράδα-η/laberádha-i/@wordElln,
* McsElln.λαμπεράδα/laberádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπεράδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπεράδας/laberádhas/!~γενι-ενικ:λαμπεράδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπεράδες/laberádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπεράδα-η@wordElln,

× base-form: λαμπεράδα
× base-pronunciation: /laberádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμπεράδα/laberádha/-λαμπεράδας/laberádhas/-λαμπεράδα/laberádha/-λαμπεράδα/laberádha/-λαμπεράδες/laberádhes/-∅-λαμπεράδες/laberádhes/-λαμπεράδες/laberádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαμπεράδα

λαμπικάρισμα-το/labikárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λαμπικάρισμα-το/labikárizma-to/@wordElln,
* McsElln./labikárizma-to/λαμπικάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπικάρισμα-το/labikárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπικάρισμα-το/labikárizma-to/@wordElln,
* McsElln.λαμπικάρισμα/labikárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπικάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμπικαρίσματος/labikarízmatos/!~γενι-ενικ:λαμπικάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμπικαρίσματα/labikarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπικάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμπικαρισμάτων/labikarizmáton/!~γενι-πληθ:λαμπικάρισμα-το@wordElln,

× base-form: λαμπικάρισμα
× base-pronunciation: /labikárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμπικάρισμα/labikárizma/-λαμπικαρίσματος/labikarízmatos/-λαμπικάρισμα/labikárizma/-λαμπικάρισμα/labikárizma/-λαμπικαρίσματα/labikarízmata/-λαμπικαρισμάτων/labikarizmáton/-λαμπικαρίσματα/labikarízmata/-λαμπικαρίσματα/labikarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπικάρισμα

λαμπιόνι-το/labyyóni-to/::
* McsEngl.wordElln.λαμπιόνι-το/labyyóni-to/@wordElln,
* McsElln./labyyóni-to/λαμπιόνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπιόνι-το/labyyóni-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπιόνι-το/labyyóni-to/@wordElln,
* McsElln.λαμπιόνι/labyyóni/!~ονομ-ενικ:λαμπιόνι-το@wordElln,
* McsElln.λαμπιονιού/labionnú/!~γενι-ενικ:λαμπιόνι-το@wordElln,
* McsElln.λαμπιόνι/labióni/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπιόνι-το@wordElln,
* McsElln.λαμπιόνια/labiónna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπιόνι-το@wordElln,
* McsElln.λαμπιονιών/labionnón/!~γενι-πληθ:λαμπιόνι-το@wordElln,

× base-form: λαμπιόνι
× base-pronunciation: /labyyóni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμπιόνι/labyyóni/-λαμπιονιού/labionnú/-λαμπιόνι/labióni/-λαμπιόνι/labióni/-λαμπιόνια/labiónna/-λαμπιονιών/labionnón/-λαμπιόνια/labiónna/-λαμπιόνια/labiónna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπιόνι

λαμποκοπή-η/labokopí-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμποκοπή-η/labokopí-i/@wordElln,
* McsElln./labokopí-i/λαμποκοπή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμποκοπή-η/labokopí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμποκοπή-η/labokopí-i/@wordElln,
* McsElln.λαμποκοπή/labokopí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμποκοπή-η@wordElln,
* McsElln.λαμποκοπής/labokopís/!~γενι-ενικ:λαμποκοπή-η@wordElln,
* McsElln.λαμποκοπές/labokopés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμποκοπή-η@wordElln,
* McsElln.λαμποκοπών/labokopón/!~γενι-πληθ:λαμποκοπή-η@wordElln,

× base-form: λαμποκοπή
× base-pronunciation: /labokopí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμποκοπή/labokopí/-λαμποκοπής/labokopís/-λαμποκοπή/labokopí/-λαμποκοπή/labokopí/-λαμποκοπές/labokopés/-λαμποκοπών/labokopón/-λαμποκοπές/labokopés/-λαμποκοπές/labokopés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμποκοπή

λαμποκόπημα-το/labokópima-to/::
* McsEngl.wordElln.λαμποκόπημα-το/labokópima-to/@wordElln,
* McsElln./labokópima-to/λαμποκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμποκόπημα-το/labokópima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμποκόπημα-το/labokópima-to/@wordElln,
* McsElln.λαμποκόπημα/labokópima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμποκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.λαμποκοπήματος/labokopímatos/!~γενι-ενικ:λαμποκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.λαμποκοπήματα/labokopímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμποκόπημα-το@wordElln,
* McsElln.λαμποκοπημάτων/labokopimáton/!~γενι-πληθ:λαμποκόπημα-το@wordElln,

× base-form: λαμποκόπημα
× base-pronunciation: /labokópima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμποκόπημα/labokópima/-λαμποκοπήματος/labokopímatos/-λαμποκόπημα/labokópima/-λαμποκόπημα/labokópima/-λαμποκοπήματα/labokopímata/-λαμποκοπημάτων/labokopimáton/-λαμποκοπήματα/labokopímata/-λαμποκοπήματα/labokopímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμποκόπημα

λαμποκόπι-το/labokópi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαμποκόπι-το/labokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln./labokópi-to-s/λαμποκόπι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμποκόπι-το/labokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμποκόπι-το/labokópi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαμποκόπι/labokópi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμποκόπι-το@wordElln,
* McsElln.λαμποκοπιού/labokopyyú/!~γενι-ενικ:λαμποκόπι-το@wordElln,
* McsElln.λαμποκόπια/labokópyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμποκόπι-το@wordElln,
* McsElln.λαμποκοπιών/labokopyyón/!~γενι-πληθ:λαμποκόπι-το@wordElln,

× base-form: λαμποκόπι
× base-pronunciation: /labokópi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμποκόπι/labokópi/-λαμποκοπιού/labokopyyú/-λαμποκόπι/labokópi/-λαμποκόπι/labokópi/-λαμποκόπια/labokópyya/-λαμποκοπιών/labokopyyón/-λαμποκόπια/labokópyya/-λαμποκόπια/labokópyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμποκόπι

λαμπράδα-η/labrádha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμπράδα-η/labrádha-i/@wordElln,
* McsElln./labrádha-i/λαμπράδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπράδα-η/labrádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπράδα-η/labrádha-i/@wordElln,
* McsElln.λαμπράδα/labrádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπράδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπράδας/labrádhas/!~γενι-ενικ:λαμπράδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπράδες/labrádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπράδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπράδων/labrádhon/!~γενι-πληθ:λαμπράδα-η@wordElln,

× base-form: λαμπράδα
× base-pronunciation: /labrádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμπράδα/labrádha/-λαμπράδας/labrádhas/-λαμπράδα/labrádha/-λαμπράδα/labrádha/-λαμπράδες/labrádhes/-λαμπράδων/labrádhon/-λαμπράδες/labrádhes/-λαμπράδες/labrádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπράδα

λαμπροκουλούρα-η/labrokulúra-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμπροκουλούρα-η/labrokulúra-i/@wordElln,
* McsElln./labrokulúra-i/λαμπροκουλούρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπροκουλούρα-η/labrokulúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπροκουλούρα-η/labrokulúra-i/@wordElln,
* McsElln.λαμπροκουλούρα/labrokulúra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπροκουλούρα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπροκουλούρας/labrokulúras/!~γενι-ενικ:λαμπροκουλούρα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπροκουλούρες/labrokulúres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπροκουλούρα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπροκουλούρων/labrokulúron/!~γενι-πληθ:λαμπροκουλούρα-η@wordElln,

× base-form: λαμπροκουλούρα
× base-pronunciation: /labrokulúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμπροκουλούρα/labrokulúra/-λαμπροκουλούρας/labrokulúras/-λαμπροκουλούρα/labrokulúra/-λαμπροκουλούρα/labrokulúra/-λαμπροκουλούρες/labrokulúres/-λαμπροκουλούρων/labrokulúron/-λαμπροκουλούρες/labrokulúres/-λαμπροκουλούρες/labrokulúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπροκουλούρα

λαμπρυντικό-το/labridikó-to/::
* McsEngl.wordElln.λαμπρυντικό-το/labridikó-to/@wordElln,
* McsElln./labridikó-to/λαμπρυντικό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπρυντικό-το/labridikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπρυντικό-το/labridikó-to/@wordElln,
* McsElln.λαμπρυντικό/labridikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπρυντικό-το@wordElln,
* McsElln.λαμπρυντικού/labridikú/!~γενι-ενικ:λαμπρυντικό-το@wordElln,
* McsElln.λαμπρυντικά/labridiká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπρυντικό-το@wordElln,
* McsElln.λαμπρυντικών/labridikón/!~γενι-πληθ:λαμπρυντικό-το@wordElln,

× base-form: λαμπρυντικό
× base-pronunciation: /labridikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμπρυντικό/labridikó/-λαμπρυντικού/labridikú/-λαμπρυντικό/labridikó/-λαμπρυντικό/labridikó/-λαμπρυντικά/labridiká/-λαμπρυντικών/labridikón/-λαμπρυντικά/labridiká/-λαμπρυντικά/labridiká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπρυντικό

λαμπρότητα-η/labrótita-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμπρότητα-η/labrótita-i/@wordElln,
* McsElln./labrótita-i/λαμπρότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπρότητα-η/labrótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπρότητα-η/labrótita-i/@wordElln,
* McsElln.λαμπρότητα/labrótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπρότητα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπρότητας/labrótitas/!~γενι-ενικ:λαμπρότητα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπρότητες/labrótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπρότητα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπροτήτων/labrotíton/!~γενι-πληθ:λαμπρότητα-η@wordElln,

× base-form: λαμπρότητα
× base-pronunciation: /labrótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμπρότητα/labrótita/-λαμπρότητας/labrótitas/-λαμπρότητα/labrótita/-λαμπρότητα/labrótita/-λαμπρότητες/labrótites/-λαμπροτήτων/labrotíton/-λαμπρότητες/labrótites/-λαμπρότητες/labrótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπρότητα

λαμπρόψωμο-το/labrópsomo-to/::
* McsEngl.wordElln.λαμπρόψωμο-το/labrópsomo-to/@wordElln,
* McsElln./labrópsomo-to/λαμπρόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπρόψωμο-το/labrópsomo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπρόψωμο-το/labrópsomo-to/@wordElln,
* McsElln.λαμπρόψωμο/labrópsomo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπρόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λαμπρόψωμου/labrópsomu/!~γενι-ενικ:λαμπρόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λαμπρόψωμα/labrópsoma/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπρόψωμο-το@wordElln,
* McsElln.λαμπρόψωμων/labrópsomon/!~γενι-πληθ:λαμπρόψωμο-το@wordElln,

× base-form: λαμπρόψωμο
× base-pronunciation: /labrópsomo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμπρόψωμο/labrópsomo/-λαμπρόψωμου/labrópsomu/-λαμπρόψωμο/labrópsomo/-λαμπρόψωμο/labrópsomo/-λαμπρόψωμα/labrópsoma/-λαμπρόψωμων/labrópsomon/-λαμπρόψωμα/labrópsoma/-λαμπρόψωμα/labrópsoma/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπρόψωμο

λαμπτήρας-ο/labtíras-o/::
* McsEngl.wordElln.λαμπτήρας-ο/labtíras-o/@wordElln,
* McsElln./labtíras-o/λαμπτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπτήρας-ο/labtíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπτήρας-ο/labtíras-o/@wordElln,
* McsElln.λαμπτήρας/labtíras/!~ονομ-ενικ:λαμπτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λαμπτήρα/labtíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λαμπτήρες/labtíres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λαμπτήρων/labtíron/!~γενι-πληθ:λαμπτήρας-ο@wordElln,

× base-form: λαμπτήρας
× base-pronunciation: /labtíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαμπτήρας/labtíras/-λαμπτήρα/labtíra/-λαμπτήρα/labtíra/-λαμπτήρα/labtíra/-λαμπτήρες/labtíres/-λαμπτήρων/labtíron/-λαμπτήρες/labtíres/-λαμπτήρες/labtíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπτήρας

λαμπυρίδα-η/labirídha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμπυρίδα-η/labirídha-i/@wordElln,
* McsElln./labirídha-i/λαμπυρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπυρίδα-η/labirídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπυρίδα-η/labirídha-i/@wordElln,
* McsElln.λαμπυρίδα/labirídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπυρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπυρίδας/labirídhas/!~γενι-ενικ:λαμπυρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπυρίδες/labirídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπυρίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαμπυρίδων/labirídhon/!~γενι-πληθ:λαμπυρίδα-η@wordElln,

× base-form: λαμπυρίδα
× base-pronunciation: /labirídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμπυρίδα/labirídha/-λαμπυρίδας/labirídhas/-λαμπυρίδα/labirídha/-λαμπυρίδα/labirídha/-λαμπυρίδες/labirídhes/-λαμπυρίδων/labirídhon/-λαμπυρίδες/labirídhes/-λαμπυρίδες/labirídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπυρίδα

λαμπύρισμα-το/labírizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λαμπύρισμα-το/labírizma-to/@wordElln,
* McsElln./labírizma-to/λαμπύρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμπύρισμα-το/labírizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμπύρισμα-το/labírizma-to/@wordElln,
* McsElln.λαμπύρισμα/labírizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμπύρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμπυρίσματος/labirízmatos/!~γενι-ενικ:λαμπύρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμπυρίσματα/labirízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμπύρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαμπυρισμάτων/labirizmáton/!~γενι-πληθ:λαμπύρισμα-το@wordElln,

× base-form: λαμπύρισμα
× base-pronunciation: /labírizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμπύρισμα/labírizma/-λαμπυρίσματος/labirízmatos/-λαμπύρισμα/labírizma/-λαμπύρισμα/labírizma/-λαμπυρίσματα/labirízmata/-λαμπυρισμάτων/labirizmáton/-λαμπυρίσματα/labirízmata/-λαμπυρίσματα/labirízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμπύρισμα

λαμψάνη-η/lampsáni-i/::
* McsEngl.wordElln.λαμψάνη-η/lampsáni-i/@wordElln,
* McsElln./lampsáni-i/λαμψάνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμψάνη-η/lampsáni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμψάνη-η/lampsáni-i/@wordElln,
* McsElln.λαμψάνη/lampsáni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμψάνη-η@wordElln,
* McsElln.λαμψάνης/lampsánis/!~γενι-ενικ:λαμψάνη-η@wordElln,
* McsElln.λαμψάνες/lampsánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμψάνη-η@wordElln,
* McsElln.λαμψανών/lampsanón/!~γενι-πληθ:λαμψάνη-η@wordElln,

× base-form: λαμψάνη
× base-pronunciation: /lampsáni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαμψάνη/lampsáni/-λαμψάνης/lampsánis/-λαμψάνη/lampsáni/-λαμψάνη/lampsáni/-λαμψάνες/lampsánes/-λαμψανών/lampsanón/-λαμψάνες/lampsánes/-λαμψάνες/lampsánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμψάνη

λαμόγιο-το/lamóyyo-to/::
* McsEngl.wordElln.λαμόγιο-το/lamóyyo-to/@wordElln,
* McsElln./lamóyyo-to/λαμόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαμόγιο-το/lamóyyo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαμόγιο-το/lamóyyo-to/@wordElln,
* McsElln.λαμόγιο/lamóyyo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαμόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λαμόγιου/lamóyyu/!~γενι-ενικ:λαμόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λαμόγια/lamóyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαμόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λαμόγιων/lamóyyon/!~γενι-πληθ:λαμόγιο-το@wordElln,

× base-form: λαμόγιο
× base-pronunciation: /lamóyyo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαμόγιο/lamóyyo/-λαμόγιου/lamóyyu/-λαμόγιο/lamóyyo/-λαμόγιο/lamóyyo/-λαμόγια/lamóyya/-λαμόγιων/lamóyyon/-λαμόγια/lamóyya/-λαμόγια/lamóyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαμόγιο

λανάρι-το/lanári-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λανάρι-το/lanári-to-s/@wordElln,
* McsElln./lanári-to-s/λανάρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λανάρι-το/lanári-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λανάρι-το/lanári-to-s/@wordElln,
* McsElln.λανάρι/lanári/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λανάρι-το@wordElln,
* McsElln.λαναριού/lanaryyú/!~γενι-ενικ:λανάρι-το@wordElln,
* McsElln.λανάρια/lanáryya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λανάρι-το@wordElln,
* McsElln.λαναριών/lanaryyón/!~γενι-πληθ:λανάρι-το@wordElln,

× base-form: λανάρι
× base-pronunciation: /lanári/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λανάρι/lanári/-λαναριού/lanaryyú/-λανάρι/lanári/-λανάρι/lanári/-λανάρια/lanáryya/-λαναριών/lanaryyón/-λανάρια/lanáryya/-λανάρια/lanáryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λανάρι

λανάρισμα-το/lanárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λανάρισμα-το/lanárizma-to/@wordElln,
* McsElln./lanárizma-to/λανάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λανάρισμα-το/lanárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λανάρισμα-το/lanárizma-to/@wordElln,
* McsElln.λανάρισμα/lanárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λανάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαναρίσματος/lanarízmatos/!~γενι-ενικ:λανάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαναρίσματα/lanarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λανάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαναρισμάτων/lanarizmáton/!~γενι-πληθ:λανάρισμα-το@wordElln,

× base-form: λανάρισμα
× base-pronunciation: /lanárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λανάρισμα/lanárizma/-λαναρίσματος/lanarízmatos/-λανάρισμα/lanárizma/-λανάρισμα/lanárizma/-λαναρίσματα/lanarízmata/-λαναρισμάτων/lanarizmáton/-λαναρίσματα/lanarízmata/-λαναρίσματα/lanarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λανάρισμα

λανδίγραβος-ο/landhíyravos-o/::
* McsEngl.wordElln.λανδίγραβος-ο/landhíyravos-o/@wordElln,
* McsElln./landhíyravos-o/λανδίγραβος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λανδίγραβος-ο/landhíyravos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λανδίγραβος-ο/landhíyravos-o/@wordElln,
* McsElln.λανδίγραβος/landhíyravos/!~ονομ-ενικ:λανδίγραβος-ο@wordElln,
* McsElln.λανδίγραβου/landhíyravu/!~γενι-ενικ:λανδίγραβος-ο@wordElln,
* McsElln.λανδιγράβου/landhiyrávu/!~γενι-ενικ:λανδίγραβος-ο@wordElln,
* McsElln.λανδίγραβο/landhíyravo/!~αιτι-ενικ:λανδίγραβος-ο@wordElln,
* McsElln.λανδίγραβε/landhíyrave/!~κλητ-ενικ:λανδίγραβος-ο@wordElln,
* McsElln.λανδίγραβοι/landhíyravi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λανδίγραβος-ο@wordElln,
* McsElln.λανδίγραβων/landhíyravon/!~γενι-πληθ:λανδίγραβος-ο@wordElln,
* McsElln.λανδιγράβων/landhiyrávon/!~γενι-πληθ:λανδίγραβος-ο@wordElln,
* McsElln.λανδίγραβους/landhíyravus/!~αιτι-πληθ:λανδίγραβος-ο@wordElln,
* McsElln.λανδιγράβους/landhiyrávus/!~αιτι-πληθ:λανδίγραβος-ο@wordElln,

× base-form: λανδίγραβος
× base-pronunciation: /landhíyravos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λανδίγραβος/landhíyravos/-λανδίγραβου/landhíyravu/|λανδιγράβου/landhiyrávu/-λανδίγραβο/landhíyravo/-λανδίγραβε/landhíyrave/-λανδίγραβοι/landhíyravi/-λανδίγραβων/landhíyravon/|λανδιγράβων/landhiyrávon/-λανδίγραβους/landhíyravus/|λανδιγράβους/landhiyrávus/-λανδίγραβοι/landhíyravi/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λανδίγραβος

λανθάνιο-το/lanthánio-to/::
* McsEngl.wordElln.λανθάνιο-το/lanthánio-to/@wordElln,
* McsElln./lanthánio-to/λανθάνιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λανθάνιο-το/lanthánio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λανθάνιο-το/lanthánio-to/@wordElln,
* McsElln.λανθάνιο/lanthánio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λανθάνιο-το@wordElln,
* McsElln.λανθάνιου/lanthániu/!~γενι-ενικ:λανθάνιο-το@wordElln,
* McsElln.λανθανίου/lanthaníu/!~γενι-ενικ:λανθάνιο-το@wordElln,
* McsElln.λανθάνια/lanthánia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λανθάνιο-το@wordElln,
* McsElln.λανθάνιων/lanthánnon/!~γενι-πληθ:λανθάνιο-το@wordElln,
* McsElln.λανθανίων/lanthaníon/!~γενι-πληθ:λανθάνιο-το@wordElln,

× base-form: λανθάνιο
× base-pronunciation: /lanthánio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λανθάνιο/lanthánio/-λανθάνιου/lanthániu/|λανθανίου/lanthaníu/-λανθάνιο/lanthánio/-λανθάνιο/lanthánio/-λανθάνια/lanthánia/-λανθάνιων/lanthánnon/|λανθανίων/lanthaníon/-λανθάνια/lanthánia/-λανθάνια/lanthánia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λανθάνιο

λανθανίδες-η/lanthanídhes-i/::
* McsEngl.wordElln.λανθανίδες-η/lanthanídhes-i/@wordElln,
* McsElln./lanthanídhes-i/λανθανίδες-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λανθανίδες-η/lanthanídhes-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λανθανίδες-η/lanthanídhes-i/@wordElln,
* McsElln.λανθανίδες/lanthanídhes/!~ονομ-ενικ:λανθανίδες-η@wordElln,
* McsElln.λανθανίδεας/lanthanídheas/!~γενι-ενικ:λανθανίδες-η@wordElln,
* McsElln.λανθανίδεα/lanthanídhea/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λανθανίδες-η@wordElln,
* McsElln.λανθανίδεες/lanthanídhees/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λανθανίδες-η@wordElln,
* McsElln.λανθανίδεων/lanthanídheon/!~γενι-πληθ:λανθανίδες-η@wordElln,

× base-form: λανθανίδες
× base-pronunciation: /lanthanídhes/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λανθανίδες/lanthanídhes/-λανθανίδεας/lanthanídheas/-λανθανίδεα/lanthanídhea/-λανθανίδεα/lanthanídhea/-λανθανίδεες/lanthanídhees/-λανθανίδεων/lanthanídheon/-λανθανίδεες/lanthanídhees/-λανθανίδεες/lanthanídhees/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λανθανίδες

λανολίνη-η/lanolíni-i/::
* McsEngl.wordElln.λανολίνη-η/lanolíni-i/@wordElln,
* McsElln./lanolíni-i/λανολίνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λανολίνη-η/lanolíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λανολίνη-η/lanolíni-i/@wordElln,
* McsElln.λανολίνη/lanolíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λανολίνη-η@wordElln,
* McsElln.λανολίνης/lanolínis/!~γενι-ενικ:λανολίνη-η@wordElln,
* McsElln.λανολίνες/lanolínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λανολίνη-η@wordElln,
* McsElln.λανολινών/lanolinón/!~γενι-πληθ:λανολίνη-η@wordElln,

× base-form: λανολίνη
× base-pronunciation: /lanolíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λανολίνη/lanolíni/-λανολίνης/lanolínis/-λανολίνη/lanolíni/-λανολίνη/lanolíni/-λανολίνες/lanolínes/-λανολινών/lanolinón/-λανολίνες/lanolínes/-λανολίνες/lanolínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λανολίνη

λανσάρισμα-το/lansárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λανσάρισμα-το/lansárizma-to/@wordElln,
* McsElln./lansárizma-to/λανσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λανσάρισμα-το/lansárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λανσάρισμα-το/lansárizma-to/@wordElln,
* McsElln.λανσάρισμα/lansárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λανσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λανσαρίσματος/lansarízmatos/!~γενι-ενικ:λανσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λανσαρίσματα/lansarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λανσάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λανσαρισμάτων/lansarizmáton/!~γενι-πληθ:λανσάρισμα-το@wordElln,

× base-form: λανσάρισμα
× base-pronunciation: /lansárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λανσάρισμα/lansárizma/-λανσαρίσματος/lansarízmatos/-λανσάρισμα/lansárizma/-λανσάρισμα/lansárizma/-λανσαρίσματα/lansarízmata/-λανσαρισμάτων/lansarizmáton/-λανσαρίσματα/lansarízmata/-λανσαρίσματα/lansarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λανσάρισμα

λαντζιέρα-η/ladzzéra-i/::
* McsEngl.wordElln.λαντζιέρα-η/ladzzéra-i/@wordElln,
* McsElln./ladzzéra-i/λαντζιέρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαντζιέρα-η/ladzzéra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαντζιέρα-η/ladzzéra-i/@wordElln,
* McsElln.λαντζιέρα/ladzzéra/!~ονομ-ενικ:λαντζιέρα-η@wordElln,
* McsElln.λαντζιέρας/ladzéras/!~γενι-ενικ:λαντζιέρα-η@wordElln,
* McsElln.λαντζιέρα/ladzéra/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαντζιέρα-η@wordElln,
* McsElln.λαντζιέρες/ladzéres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαντζιέρα-η@wordElln,

× base-form: λαντζιέρα
× base-pronunciation: /ladzzéra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαντζιέρα/ladzzéra/-λαντζιέρας/ladzéras/-λαντζιέρα/ladzéra/-λαντζιέρα/ladzéra/-λαντζιέρες/ladzéres/-∅-λαντζιέρες/ladzéres/-λαντζιέρες/ladzéres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαντζιέρα

λαντζιέρης-ο/lanjéris-o/::
* McsEngl.wordElln.λαντζιέρης-ο/lanjéris-o/@wordElln,
* McsElln./lanjéris-o/λαντζιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαντζιέρης-ο/lanjéris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαντζιέρης-ο/lanjéris-o/@wordElln,
* McsElln.λαντζιέρης/lanjéris/!~ονομ-ενικ:λαντζιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λαντζιέρη/ladzéri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαντζιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λαντζιέρηδες/ladzéridhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαντζιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λαντζιέρηδων/ladzéridhon/!~γενι-πληθ:λαντζιέρης-ο@wordElln,

× base-form: λαντζιέρης
× base-pronunciation: /lanjéris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαντζιέρης/lanjéris/-λαντζιέρη/ladzéri/-λαντζιέρη/ladzéri/-λαντζιέρη/ladzéri/-λαντζιέρηδες/ladzéridhes/-λαντζιέρηδων/ladzéridhon/-λαντζιέρηδες/ladzéridhes/-λαντζιέρηδες/ladzéridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαντζιέρης

λαογραφία-η/laoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαογραφία-η/laoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./laoyrafía-i/λαογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαογραφία-η/laoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαογραφία-η/laoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.λαογραφία/laoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λαογραφίας/laoyrafías/!~γενι-ενικ:λαογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λαογραφίες/laoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λαογραφιών/laoyrafión/!~γενι-πληθ:λαογραφία-η@wordElln,

× base-form: λαογραφία
× base-pronunciation: /laoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαογραφία/laoyrafía/-λαογραφίας/laoyrafías/-λαογραφία/laoyrafía/-λαογραφία/laoyrafía/-λαογραφίες/laoyrafíes/-λαογραφιών/laoyrafión/-λαογραφίες/laoyrafíes/-λαογραφίες/laoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαογραφία

λαοθάλασσα-η/laothálasa-i/::
* McsEngl.wordElln.λαοθάλασσα-η/laothálasa-i/@wordElln,
* McsElln./laothálasa-i/λαοθάλασσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαοθάλασσα-η/laothálasa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαοθάλασσα-η/laothálasa-i/@wordElln,
* McsElln.λαοθάλασσα/laothálasa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαοθάλασσα-η@wordElln,
* McsElln.λαοθάλασσας/laothálasas/!~γενι-ενικ:λαοθάλασσα-η@wordElln,
* McsElln.λαοθάλασσες/laothálases/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαοθάλασσα-η@wordElln,
* McsElln.λαοθαλασσών/laothalasón/!~γενι-πληθ:λαοθάλασσα-η@wordElln,

× base-form: λαοθάλασσα
× base-pronunciation: /laothálasa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαοθάλασσα/laothálasa/-λαοθάλασσας/laothálasas/-λαοθάλασσα/laothálasa/-λαοθάλασσα/laothálasa/-λαοθάλασσες/laothálases/-λαοθαλασσών/laothalasón/-λαοθάλασσες/laothálases/-λαοθάλασσες/laothálases/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαοθάλασσα

λαοκράτισσα-η/laokrátisa-i/::
* McsEngl.wordElln.λαοκράτισσα-η/laokrátisa-i/@wordElln,
* McsElln./laokrátisa-i/λαοκράτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαοκράτισσα-η/laokrátisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαοκράτισσα-η/laokrátisa-i/@wordElln,
* McsElln.λαοκράτισσα/laokrátisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαοκράτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαοκράτισσας/laokrátisas/!~γενι-ενικ:λαοκράτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαοκράτισσες/laokrátises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαοκράτισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαοκρατισσών/laokratisón/!~γενι-πληθ:λαοκράτισσα-η@wordElln,

× base-form: λαοκράτισσα
× base-pronunciation: /laokrátisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαοκράτισσα/laokrátisa/-λαοκράτισσας/laokrátisas/-λαοκράτισσα/laokrátisa/-λαοκράτισσα/laokrátisa/-λαοκράτισσες/laokrátises/-λαοκρατισσών/laokratisón/-λαοκράτισσες/laokrátises/-λαοκράτισσες/laokrátises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαοκράτισσα

λαοκρατία-η/laokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαοκρατία-η/laokratía-i/@wordElln,
* McsElln./laokratía-i/λαοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαοκρατία-η/laokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαοκρατία-η/laokratía-i/@wordElln,
* McsElln.λαοκρατία/laokratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λαοκρατίας/laokratías/!~γενι-ενικ:λαοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λαοκρατίες/laokratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λαοκρατιών/laokratión/!~γενι-πληθ:λαοκρατία-η@wordElln,

× base-form: λαοκρατία
× base-pronunciation: /laokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαοκρατία/laokratía/-λαοκρατίας/laokratías/-λαοκρατία/laokratía/-λαοκρατία/laokratía/-λαοκρατίες/laokratíes/-λαοκρατιών/laokratión/-λαοκρατίες/laokratíes/-λαοκρατίες/laokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαοκρατία

λαοκρατισμός-ο/laokratizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαοκρατισμός-ο/laokratizmós-o/@wordElln,
* McsElln./laokratizmós-o/λαοκρατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαοκρατισμός-ο/laokratizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαοκρατισμός-ο/laokratizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λαοκρατισμός/laokratizmós/!~ονομ-ενικ:λαοκρατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαοκρατισμού/laokratizmú/!~γενι-ενικ:λαοκρατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαοκρατισμό/laokratizmó/!~αιτι-ενικ:λαοκρατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαοκρατισμέ/laokratizmé/!~κλητ-ενικ:λαοκρατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαοκρατισμοί/laokratizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαοκρατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαοκρατισμών/laokratizmón/!~γενι-πληθ:λαοκρατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαοκρατισμούς/laokratizmús/!~αιτι-πληθ:λαοκρατισμός-ο@wordElln,

× base-form: λαοκρατισμός
× base-pronunciation: /laokratizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαοκρατισμός/laokratizmós/-λαοκρατισμού/laokratizmú/-λαοκρατισμό/laokratizmó/-λαοκρατισμέ/laokratizmé/-λαοκρατισμοί/laokratizmí/-λαοκρατισμών/laokratizmón/-λαοκρατισμούς/laokratizmús/-λαοκρατισμοί/laokratizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαοκρατισμός

λαοκρισία-η/laokrisía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαοκρισία-η/laokrisía-i/@wordElln,
* McsElln./laokrisía-i/λαοκρισία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαοκρισία-η/laokrisía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαοκρισία-η/laokrisía-i/@wordElln,
* McsElln.λαοκρισία/laokrisía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαοκρισία-η@wordElln,
* McsElln.λαοκρισίας/laokrisías/!~γενι-ενικ:λαοκρισία-η@wordElln,
* McsElln.λαοκρισίες/laokrisíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαοκρισία-η@wordElln,
* McsElln.λαοκρισιών/laokrissón/!~γενι-πληθ:λαοκρισία-η@wordElln,

× base-form: λαοκρισία
× base-pronunciation: /laokrisía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαοκρισία/laokrisía/-λαοκρισίας/laokrisías/-λαοκρισία/laokrisía/-λαοκρισία/laokrisía/-λαοκρισίες/laokrisíes/-λαοκρισιών/laokrissón/-λαοκρισίες/laokrisíes/-λαοκρισίες/laokrisíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαοκρισία

λαολειχία-η/laolihía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαολειχία-η/laolihía-i/@wordElln,
* McsElln./laolihía-i/λαολειχία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαολειχία-η/laolihía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαολειχία-η/laolihía-i/@wordElln,
* McsElln.λαολειχία/laolihía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαολειχία-η@wordElln,
* McsElln.λαολειχίας/laolihías/!~γενι-ενικ:λαολειχία-η@wordElln,
* McsElln.λαολειχίες/laolihíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαολειχία-η@wordElln,
* McsElln.λαολειχιών/laolihión/!~γενι-πληθ:λαολειχία-η@wordElln,

× base-form: λαολειχία
× base-pronunciation: /laolihía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαολειχία/laolihía/-λαολειχίας/laolihías/-λαολειχία/laolihía/-λαολειχία/laolihía/-λαολειχίες/laolihíes/-λαολειχιών/laolihión/-λαολειχίες/laolihíes/-λαολειχίες/laolihíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαολειχία

λαοπλάνος-ο/laoplános-o/::
* McsEngl.wordElln.λαοπλάνος-ο/laoplános-o/@wordElln,
* McsElln./laoplános-o/λαοπλάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαοπλάνος-ο/laoplános-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαοπλάνος-ο/laoplános-o/@wordElln,
* McsElln.λαοπλάνος/laoplános/!~ονομ-ενικ:λαοπλάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λαοπλάνου/laoplánu/!~γενι-ενικ:λαοπλάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λαοπλάνο/laopláno/!~αιτι-ενικ:λαοπλάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λαοπλάνε/laopláne/!~κλητ-ενικ:λαοπλάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λαοπλάνοι/laopláni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαοπλάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λαοπλάνων/laoplánon/!~γενι-πληθ:λαοπλάνος-ο@wordElln,
* McsElln.λαοπλάνους/laoplánus/!~αιτι-πληθ:λαοπλάνος-ο@wordElln,

× base-form: λαοπλάνος
× base-pronunciation: /laoplános/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαοπλάνος/laoplános/-λαοπλάνου/laoplánu/-λαοπλάνο/laopláno/-λαοπλάνε/laopláne/-λαοπλάνοι/laopláni/-λαοπλάνων/laoplánon/-λαοπλάνους/laoplánus/-λαοπλάνοι/laopláni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαοπλάνος

λαουτίστας-ο/lautístas-o/::
* McsEngl.wordElln.λαουτίστας-ο/lautístas-o/@wordElln,
* McsElln./lautístas-o/λαουτίστας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαουτίστας-ο/lautístas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαουτίστας-ο/lautístas-o/@wordElln,
* McsElln.λαουτίστας/lautístas/!~ονομ-ενικ:λαουτίστας-ο@wordElln,
* McsElln.λαουτίστα/lautísta/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαουτίστας-ο@wordElln,
* McsElln.λαουτίστες/lautístes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαουτίστας-ο@wordElln,
* McsElln.λαουτιστών/lautistón/!~γενι-πληθ:λαουτίστας-ο@wordElln,

× base-form: λαουτίστας
× base-pronunciation: /lautístas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαουτίστας/lautístas/-λαουτίστα/lautísta/-λαουτίστα/lautísta/-λαουτίστα/lautísta/-λαουτίστες/lautístes/-λαουτιστών/lautistón/-λαουτίστες/lautístes/-λαουτίστες/lautístes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαουτίστας

λαουτιέρης-ο/lautyéris-o/::
* McsEngl.wordElln.λαουτιέρης-ο/lautyéris-o/@wordElln,
* McsElln./lautyéris-o/λαουτιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαουτιέρης-ο/lautyéris-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαουτιέρης-ο/lautyéris-o/@wordElln,
* McsElln.λαουτιέρης/lautyéris/!~ονομ-ενικ:λαουτιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λαουτιέρη/lautiéri/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαουτιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λαουτιέρηδες/lautiéridhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαουτιέρης-ο@wordElln,
* McsElln.λαουτιέρηδων/lautiéridhon/!~γενι-πληθ:λαουτιέρης-ο@wordElln,

× base-form: λαουτιέρης
× base-pronunciation: /lautyéris/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαουτιέρης/lautyéris/-λαουτιέρη/lautiéri/-λαουτιέρη/lautiéri/-λαουτιέρη/lautiéri/-λαουτιέρηδες/lautiéridhes/-λαουτιέρηδων/lautiéridhon/-λαουτιέρηδες/lautiéridhes/-λαουτιέρηδες/lautiéridhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαουτιέρης

λαούτο-το/laúto-to/::
* McsEngl.wordElln.λαούτο-το/laúto-to/@wordElln,
* McsElln./laúto-to/λαούτο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαούτο-το/laúto-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαούτο-το/laúto-to/@wordElln,
* McsElln.λαούτο/laúto/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαούτο-το@wordElln,
* McsElln.λαούτου/laútu/!~γενι-ενικ:λαούτο-το@wordElln,
* McsElln.λαούτα/laúta/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαούτο-το@wordElln,
* McsElln.λαούτων/laúton/!~γενι-πληθ:λαούτο-το@wordElln,

× base-form: λαούτο
× base-pronunciation: /laúto/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαούτο/laúto/-λαούτου/laútu/-λαούτο/laúto/-λαούτο/laúto/-λαούτα/laúta/-λαούτων/laúton/-λαούτα/laúta/-λαούτα/laúta/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαούτο

λαπάρα-η/lapára-i/::
* McsEngl.wordElln.λαπάρα-η/lapára-i/@wordElln,
* McsElln./lapára-i/λαπάρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαπάρα-η/lapára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαπάρα-η/lapára-i/@wordElln,
* McsElln.λαπάρα/lapára/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαπάρα-η@wordElln,
* McsElln.λαπάρας/lapáras/!~γενι-ενικ:λαπάρα-η@wordElln,
* McsElln.λαπάρες/lapáres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαπάρα-η@wordElln,
* McsElln.λαπαρών/laparón/!~γενι-πληθ:λαπάρα-η@wordElln,

× base-form: λαπάρα
× base-pronunciation: /lapára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαπάρα/lapára/-λαπάρας/lapáras/-λαπάρα/lapára/-λαπάρα/lapára/-λαπάρες/lapáres/-λαπαρών/laparón/-λαπάρες/lapáres/-λαπάρες/lapáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαπάρα

λαπάς-ο/lapás-o/::
* McsEngl.wordElln.λαπάς-ο/lapás-o/@wordElln,
* McsElln./lapás-o/λαπάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαπάς-ο/lapás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαπάς-ο/lapás-o/@wordElln,
* McsElln.λαπάς/lapás/!~ονομ-ενικ:λαπάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαπά/lapá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαπάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαπάδες/lapádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαπάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαπάδων/lapádhon/!~γενι-πληθ:λαπάς-ο@wordElln,

× base-form: λαπάς
× base-pronunciation: /lapás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαπάς/lapás/-λαπά/lapá/-λαπά/lapá/-λαπά/lapá/-λαπάδες/lapádhes/-λαπάδων/lapádhon/-λαπάδες/lapádhes/-λαπάδες/lapádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαπάς

λαπαροσκοπία-η/laparoskopía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαπαροσκοπία-η/laparoskopía-i/@wordElln,
* McsElln./laparoskopía-i/λαπαροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαπαροσκοπία-η/laparoskopía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαπαροσκοπία-η/laparoskopía-i/@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκοπία/laparoskopía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαπαροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκοπίας/laparoskopías/!~γενι-ενικ:λαπαροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκοπίες/laparoskopíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαπαροσκοπία-η@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκοπιών/laparoskopyyón/!~γενι-πληθ:λαπαροσκοπία-η@wordElln,

× base-form: λαπαροσκοπία
× base-pronunciation: /laparoskopía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαπαροσκοπία/laparoskopía/-λαπαροσκοπίας/laparoskopías/-λαπαροσκοπία/laparoskopía/-λαπαροσκοπία/laparoskopía/-λαπαροσκοπίες/laparoskopíes/-λαπαροσκοπιών/laparoskopyyón/-λαπαροσκοπίες/laparoskopíes/-λαπαροσκοπίες/laparoskopíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαπαροσκοπία

λαπαροσκόπηση-η/laparoskópisi-i/::
* McsEngl.wordElln.λαπαροσκόπηση-η/laparoskópisi-i/@wordElln,
* McsElln./laparoskópisi-i/λαπαροσκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαπαροσκόπηση-η/laparoskópisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαπαροσκόπηση-η/laparoskópisi-i/@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκόπηση/laparoskópisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαπαροσκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκόπησης/laparoskópisis/!~γενι-ενικ:λαπαροσκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκοπήσεως/laparoskopíseos/!~γενι-ενικ:λαπαροσκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκοπήσεις/laparoskopísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαπαροσκόπηση-η@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκοπήσεων/laparoskopíseon/!~γενι-πληθ:λαπαροσκόπηση-η@wordElln,

× base-form: λαπαροσκόπηση
× base-pronunciation: /laparoskópisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαπαροσκόπηση/laparoskópisi/-λαπαροσκόπησης/laparoskópisis/|λαπαροσκοπήσεως/laparoskopíseos/-λαπαροσκόπηση/laparoskópisi/-λαπαροσκόπηση/laparoskópisi/-λαπαροσκοπήσεις/laparoskopísis/-λαπαροσκοπήσεων/laparoskopíseon/-λαπαροσκοπήσεις/laparoskopísis/-λαπαροσκοπήσεις/laparoskopísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαπαροσκόπηση

λαπαροσκόπιο-το/laparoskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.λαπαροσκόπιο-το/laparoskópio-to/@wordElln,
* McsElln./laparoskópio-to/λαπαροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαπαροσκόπιο-το/laparoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαπαροσκόπιο-το/laparoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκόπιο/laparoskópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαπαροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκόπιου/laparoskópiu/!~γενι-ενικ:λαπαροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκοπίου/laparoskopíu/!~γενι-ενικ:λαπαροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκόπια/laparoskópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαπαροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκόπιων/laparoskópion/!~γενι-πληθ:λαπαροσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λαπαροσκοπίων/laparoskopíon/!~γενι-πληθ:λαπαροσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: λαπαροσκόπιο
× base-pronunciation: /laparoskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαπαροσκόπιο/laparoskópio/-λαπαροσκόπιου/laparoskópiu/|λαπαροσκοπίου/laparoskopíu/-λαπαροσκόπιο/laparoskópio/-λαπαροσκόπιο/laparoskópio/-λαπαροσκόπια/laparoskópia/-λαπαροσκόπιων/laparoskópion/|λαπαροσκοπίων/laparoskopíon/-λαπαροσκόπια/laparoskópia/-λαπαροσκόπια/laparoskópia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαπαροσκόπιο

λαπαροτομία-η/laparotomía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαπαροτομία-η/laparotomía-i/@wordElln,
* McsElln./laparotomía-i/λαπαροτομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαπαροτομία-η/laparotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαπαροτομία-η/laparotomía-i/@wordElln,
* McsElln.λαπαροτομία/laparotomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαπαροτομία-η@wordElln,
* McsElln.λαπαροτομίας/laparotomías/!~γενι-ενικ:λαπαροτομία-η@wordElln,
* McsElln.λαπαροτομίες/laparotomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαπαροτομία-η@wordElln,
* McsElln.λαπαροτομιών/laparotomión/!~γενι-πληθ:λαπαροτομία-η@wordElln,

× base-form: λαπαροτομία
× base-pronunciation: /laparotomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαπαροτομία/laparotomía/-λαπαροτομίας/laparotomías/-λαπαροτομία/laparotomía/-λαπαροτομία/laparotomía/-λαπαροτομίες/laparotomíes/-λαπαροτομιών/laparotomión/-λαπαροτομίες/laparotomíes/-λαπαροτομίες/laparotomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαπαροτομία

λαρδί-το/lardhí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαρδί-το/lardhí-to-s/@wordElln,
* McsElln./lardhí-to-s/λαρδί-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαρδί-το/lardhí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαρδί-το/lardhí-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαρδί/lardhí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαρδί-το@wordElln,
* McsElln.λαρδιού/lardhyyú/!~γενι-ενικ:λαρδί-το@wordElln,
* McsElln.λαρδιά/lardhyyá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαρδί-το@wordElln,
* McsElln.λαρδιών/lardhyyón/!~γενι-πληθ:λαρδί-το@wordElln,

× base-form: λαρδί
× base-pronunciation: /lardhí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαρδί/lardhí/-λαρδιού/lardhyyú/-λαρδί/lardhí/-λαρδί/lardhí/-λαρδιά/lardhyyá/-λαρδιών/lardhyyón/-λαρδιά/lardhyyá/-λαρδιά/lardhyyá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαρδί

λαρυγγίτιδα-η/larigítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαρυγγίτιδα-η/larigítidha-i/@wordElln,
* McsElln./larigítidha-i/λαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαρυγγίτιδα-η/larigítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαρυγγίτιδα-η/larigítidha-i/@wordElln,
* McsElln.λαρυγγίτιδα/larigítidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαρυγγίτιδας/larigítidhas/!~γενι-ενικ:λαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαρυγγίτιδες/larigítidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαρυγγίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λαρυγγίτιδων/larigítidhon/!~γενι-πληθ:λαρυγγίτιδα-η@wordElln,

× base-form: λαρυγγίτιδα
× base-pronunciation: /larigítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαρυγγίτιδα/larigítidha/-λαρυγγίτιδας/larigítidhas/-λαρυγγίτιδα/larigítidha/-λαρυγγίτιδα/larigítidha/-λαρυγγίτιδες/larigítidhes/-λαρυγγίτιδων/larigítidhon/-λαρυγγίτιδες/larigítidhes/-λαρυγγίτιδες/larigítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαρυγγίτιδα

λαρυγγισμός-ο/larigizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαρυγγισμός-ο/larigizmós-o/@wordElln,
* McsElln./larigizmós-o/λαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαρυγγισμός-ο/larigizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαρυγγισμός-ο/larigizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λαρυγγισμός/larigizmós/!~ονομ-ενικ:λαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαρυγγισμού/larigizmú/!~γενι-ενικ:λαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαρυγγισμό/larigizmó/!~αιτι-ενικ:λαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαρυγγισμέ/larigizmé/!~κλητ-ενικ:λαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαρυγγισμοί/larigizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαρυγγισμών/larigizmón/!~γενι-πληθ:λαρυγγισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαρυγγισμούς/larigizmús/!~αιτι-πληθ:λαρυγγισμός-ο@wordElln,

× base-form: λαρυγγισμός
× base-pronunciation: /larigizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαρυγγισμός/larigizmós/-λαρυγγισμού/larigizmú/-λαρυγγισμό/larigizmó/-λαρυγγισμέ/larigizmé/-λαρυγγισμοί/larigizmí/-λαρυγγισμών/larigizmón/-λαρυγγισμούς/larigizmús/-λαρυγγισμοί/larigizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαρυγγισμός

λαρυγγολογία-η/larigoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαρυγγολογία-η/larigoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./larigoloyía-i/λαρυγγολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαρυγγολογία-η/larigoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαρυγγολογία-η/larigoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.λαρυγγολογία/larigoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαρυγγολογία-η@wordElln,
* McsElln.λαρυγγολογίας/larigoloyías/!~γενι-ενικ:λαρυγγολογία-η@wordElln,
* McsElln.λαρυγγολογίες/larigoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαρυγγολογία-η@wordElln,
* McsElln.λαρυγγολογιών/larigoloyión/!~γενι-πληθ:λαρυγγολογία-η@wordElln,

× base-form: λαρυγγολογία
× base-pronunciation: /larigoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαρυγγολογία/larigoloyía/-λαρυγγολογίας/larigoloyías/-λαρυγγολογία/larigoloyía/-λαρυγγολογία/larigoloyía/-λαρυγγολογίες/larigoloyíes/-λαρυγγολογιών/larigoloyión/-λαρυγγολογίες/larigoloyíes/-λαρυγγολογίες/larigoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαρυγγολογία

λαρυγγοσκόπιο-το/larigoskópio-to/::
* McsEngl.wordElln.λαρυγγοσκόπιο-το/larigoskópio-to/@wordElln,
* McsElln./larigoskópio-to/λαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαρυγγοσκόπιο-το/larigoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαρυγγοσκόπιο-το/larigoskópio-to/@wordElln,
* McsElln.λαρυγγοσκόπιο/larigoskópio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λαρυγγοσκοπίου/larigoskopíu/!~γενι-ενικ:λαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λαρυγγοσκόπιου/larigoskópiu/!~γενι-ενικ:λαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λαρυγγοσκόπια/larigoskópia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,
* McsElln.λαρυγγοσκοπίων/larigoskopíon/!~γενι-πληθ:λαρυγγοσκόπιο-το@wordElln,

× base-form: λαρυγγοσκόπιο
× base-pronunciation: /larigoskópio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαρυγγοσκόπιο/larigoskópio/-λαρυγγοσκοπίου/larigoskopíu/|λαρυγγοσκόπιου/larigoskópiu/-λαρυγγοσκόπιο/larigoskópio/-λαρυγγοσκόπιο/larigoskópio/-λαρυγγοσκόπια/larigoskópia/-λαρυγγοσκοπίων/larigoskopíon/-λαρυγγοσκόπια/larigoskópia/-λαρυγγοσκόπια/larigoskópia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαρυγγοσκόπιο

λαρυγγοτομία-η/larigotomía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαρυγγοτομία-η/larigotomía-i/@wordElln,
* McsElln./larigotomía-i/λαρυγγοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαρυγγοτομία-η/larigotomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαρυγγοτομία-η/larigotomía-i/@wordElln,
* McsElln.λαρυγγοτομία/larigotomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαρυγγοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λαρυγγοτομίας/larigotomías/!~γενι-ενικ:λαρυγγοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λαρυγγοτομίες/larigotomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαρυγγοτομία-η@wordElln,
* McsElln.λαρυγγοτομιών/larigotomión/!~γενι-πληθ:λαρυγγοτομία-η@wordElln,

× base-form: λαρυγγοτομία
× base-pronunciation: /larigotomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαρυγγοτομία/larigotomía/-λαρυγγοτομίας/larigotomías/-λαρυγγοτομία/larigotomía/-λαρυγγοτομία/larigotomía/-λαρυγγοτομίες/larigotomíes/-λαρυγγοτομιών/larigotomión/-λαρυγγοτομίες/larigotomíes/-λαρυγγοτομίες/larigotomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαρυγγοτομία

λαρύγγι-το/larígi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαρύγγι-το/larígi-to-s/@wordElln,
* McsElln./larígi-to-s/λαρύγγι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαρύγγι-το/larígi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαρύγγι-το/larígi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαρύγγι/larígi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαρύγγι-το@wordElln,
* McsElln.λαρυγγιού/lariyyyú/!~γενι-ενικ:λαρύγγι-το@wordElln,
* McsElln.λαρύγγια/laríyyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαρύγγι-το@wordElln,
* McsElln.λαρυγγιών/lariyyyón/!~γενι-πληθ:λαρύγγι-το@wordElln,

× base-form: λαρύγγι
× base-pronunciation: /larígi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαρύγγι/larígi/-λαρυγγιού/lariyyyú/-λαρύγγι/larígi/-λαρύγγι/larígi/-λαρύγγια/laríyyya/-λαρυγγιών/lariyyyón/-λαρύγγια/laríyyya/-λαρύγγια/laríyyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαρύγγι

λασκάρισμα-το/laskárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λασκάρισμα-το/laskárizma-to/@wordElln,
* McsElln./laskárizma-to/λασκάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασκάρισμα-το/laskárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασκάρισμα-το/laskárizma-to/@wordElln,
* McsElln.λασκάρισμα/laskárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λασκάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λασκαρίσματος/laskarízmatos/!~γενι-ενικ:λασκάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λασκαρίσματα/laskarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λασκάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λασκαρισμάτων/laskarizmáton/!~γενι-πληθ:λασκάρισμα-το@wordElln,

× base-form: λασκάρισμα
× base-pronunciation: /laskárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λασκάρισμα/laskárizma/-λασκαρίσματος/laskarízmatos/-λασκάρισμα/laskárizma/-λασκάρισμα/laskárizma/-λασκαρίσματα/laskarízmata/-λασκαρισμάτων/laskarizmáton/-λασκαρίσματα/laskarízmata/-λασκαρίσματα/laskarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασκάρισμα

λασπολογία-η/laspoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.λασπολογία-η/laspoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./laspoloyía-i/λασπολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασπολογία-η/laspoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασπολογία-η/laspoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.λασπολογία/laspoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λασπολογία-η@wordElln,
* McsElln.λασπολογίας/laspoloyías/!~γενι-ενικ:λασπολογία-η@wordElln,
* McsElln.λασπολογίες/laspoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λασπολογία-η@wordElln,
* McsElln.λασπολογιών/laspoloyión/!~γενι-πληθ:λασπολογία-η@wordElln,

× base-form: λασπολογία
× base-pronunciation: /laspoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λασπολογία/laspoloyía/-λασπολογίας/laspoloyías/-λασπολογία/laspoloyía/-λασπολογία/laspoloyía/-λασπολογίες/laspoloyíes/-λασπολογιών/laspoloyión/-λασπολογίες/laspoloyíes/-λασπολογίες/laspoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασπολογία

λασπολόγος-ο/laspolóyos-o/::
* McsEngl.wordElln.λασπολόγος-ο/laspolóyos-o/@wordElln,
* McsElln./laspolóyos-o/λασπολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασπολόγος-ο/laspolóyos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασπολόγος-ο/laspolóyos-o/@wordElln,
* McsElln.λασπολόγος/laspolóyos/!~ονομ-ενικ:λασπολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπολόγου/laspolóyu/!~γενι-ενικ:λασπολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπολόγο/laspolóyo/!~αιτι-ενικ:λασπολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπολόγε/laspolóye/!~κλητ-ενικ:λασπολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπολόγοι/laspolóyi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λασπολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπολόγων/laspolóyon/!~γενι-πληθ:λασπολόγος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπολόγους/laspolóyus/!~αιτι-πληθ:λασπολόγος-ο@wordElln,

× base-form: λασπολόγος
× base-pronunciation: /laspolóyos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λασπολόγος/laspolóyos/-λασπολόγου/laspolóyu/-λασπολόγο/laspolóyo/-λασπολόγε/laspolóye/-λασπολόγοι/laspolóyi/-λασπολόγων/laspolóyon/-λασπολόγους/laspolóyus/-λασπολόγοι/laspolóyi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασπολόγος

λασπομάχος-ο/laspomáhos-o/::
* McsEngl.wordElln.λασπομάχος-ο/laspomáhos-o/@wordElln,
* McsElln./laspomáhos-o/λασπομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασπομάχος-ο/laspomáhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασπομάχος-ο/laspomáhos-o/@wordElln,
* McsElln.λασπομάχος/laspomáhos/!~ονομ-ενικ:λασπομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπομάχου/laspomáhu/!~γενι-ενικ:λασπομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπομάχο/laspomáho/!~αιτι-ενικ:λασπομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπομάχε/laspomáhe/!~κλητ-ενικ:λασπομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπομάχοι/laspomáhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λασπομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπομάχων/laspomáhon/!~γενι-πληθ:λασπομάχος-ο@wordElln,
* McsElln.λασπομάχους/laspomáhus/!~αιτι-πληθ:λασπομάχος-ο@wordElln,

× base-form: λασπομάχος
× base-pronunciation: /laspomáhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λασπομάχος/laspomáhos/-λασπομάχου/laspomáhu/-λασπομάχο/laspomáho/-λασπομάχε/laspomáhe/-λασπομάχοι/laspomáhi/-λασπομάχων/laspomáhon/-λασπομάχους/laspomáhus/-λασπομάχοι/laspomáhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασπομάχος

λασπομαχία-η/laspomahía-i/::
* McsEngl.wordElln.λασπομαχία-η/laspomahía-i/@wordElln,
* McsElln./laspomahía-i/λασπομαχία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασπομαχία-η/laspomahía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασπομαχία-η/laspomahía-i/@wordElln,
* McsElln.λασπομαχία/laspomahía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λασπομαχία-η@wordElln,
* McsElln.λασπομαχίας/laspomahías/!~γενι-ενικ:λασπομαχία-η@wordElln,
* McsElln.λασπομαχίες/laspomahíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λασπομαχία-η@wordElln,
* McsElln.λασπομαχιών/laspomahión/!~γενι-πληθ:λασπομαχία-η@wordElln,

× base-form: λασπομαχία
× base-pronunciation: /laspomahía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λασπομαχία/laspomahía/-λασπομαχίας/laspomahías/-λασπομαχία/laspomahía/-λασπομαχία/laspomahía/-λασπομαχίες/laspomahíes/-λασπομαχιών/laspomahión/-λασπομαχίες/laspomahíes/-λασπομαχίες/laspomahíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασπομαχία

λασπονέρι-το/lasponéri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λασπονέρι-το/lasponéri-to-s/@wordElln,
* McsElln./lasponéri-to-s/λασπονέρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασπονέρι-το/lasponéri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασπονέρι-το/lasponéri-to-s/@wordElln,
* McsElln.λασπονέρι/lasponéri/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λασπονέρι-το@wordElln,
* McsElln.λασπονεριού/lasponeryyú/!~γενι-ενικ:λασπονέρι-το@wordElln,
* McsElln.λασπονέρια/lasponéryya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λασπονέρι-το@wordElln,
* McsElln.λασπονεριών/lasponeryyón/!~γενι-πληθ:λασπονέρι-το@wordElln,

× base-form: λασπονέρι
× base-pronunciation: /lasponéri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λασπονέρι/lasponéri/-λασπονεριού/lasponeryyú/-λασπονέρι/lasponéri/-λασπονέρι/lasponéri/-λασπονέρια/lasponéryya/-λασπονεριών/lasponeryyón/-λασπονέρια/lasponéryya/-λασπονέρια/lasponéryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασπονέρι

λασποροή-η/lasporoí-i/::
* McsEngl.wordElln.λασποροή-η/lasporoí-i/@wordElln,
* McsElln./lasporoí-i/λασποροή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασποροή-η/lasporoí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασποροή-η/lasporoí-i/@wordElln,
* McsElln.λασποροή/lasporoí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λασποροή-η@wordElln,
* McsElln.λασποροής/lasporoís/!~γενι-ενικ:λασποροή-η@wordElln,
* McsElln.λασποροές/lasporoés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λασποροή-η@wordElln,
* McsElln.λασποροών/lasporoón/!~γενι-πληθ:λασποροή-η@wordElln,

× base-form: λασποροή
× base-pronunciation: /lasporoí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λασποροή/lasporoí/-λασποροής/lasporoís/-λασποροή/lasporoí/-λασποροή/lasporoí/-λασποροές/lasporoés/-λασποροών/lasporoón/-λασποροές/lasporoés/-λασποροές/lasporoés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασποροή

λασπορροή-η/lasporoí-i/::
* McsEngl.wordElln.λασπορροή-η/lasporoí-i/@wordElln,
* McsElln./lasporoí-i/λασπορροή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασπορροή-η/lasporoí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασπορροή-η/lasporoí-i/@wordElln,
* McsElln.λασπορροή/lasporoí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λασπορροή-η@wordElln,
* McsElln.λασπορροής/lasporoís/!~γενι-ενικ:λασπορροή-η@wordElln,
* McsElln.λασπορροές/lasporoés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λασπορροή-η@wordElln,
* McsElln.λασπορροών/lasporoón/!~γενι-πληθ:λασπορροή-η@wordElln,

× base-form: λασπορροή
× base-pronunciation: /lasporoí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λασπορροή/lasporoí/-λασπορροής/lasporoís/-λασπορροή/lasporoí/-λασπορροή/lasporoí/-λασπορροές/lasporoés/-λασπορροών/lasporoón/-λασπορροές/lasporoés/-λασπορροές/lasporoés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασπορροή

λασπουριά-η/laspuryyá-i/::
* McsEngl.wordElln.λασπουριά-η/laspuryyá-i/@wordElln,
* McsElln./laspuryyá-i/λασπουριά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασπουριά-η/laspuryyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασπουριά-η/laspuryyá-i/@wordElln,
* McsElln.λασπουριά/laspuryyá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λασπουριά-η@wordElln,
* McsElln.λασπουριάς/laspuryyás/!~γενι-ενικ:λασπουριά-η@wordElln,
* McsElln.λασπουριές/laspuryés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λασπουριά-η@wordElln,
* McsElln.λασπουριών/laspuryyón/!~γενι-πληθ:λασπουριά-η@wordElln,

× base-form: λασπουριά
× base-pronunciation: /laspuryyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λασπουριά/laspuryyá/-λασπουριάς/laspuryyás/-λασπουριά/laspuryyá/-λασπουριά/laspuryyá/-λασπουριές/laspuryés/-λασπουριών/laspuryyón/-λασπουριές/laspuryés/-λασπουριές/laspuryés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασπουριά

λασπωτήρας-ο/laspotíras-o/::
* McsEngl.wordElln.λασπωτήρας-ο/laspotíras-o/@wordElln,
* McsElln./laspotíras-o/λασπωτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασπωτήρας-ο/laspotíras-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασπωτήρας-ο/laspotíras-o/@wordElln,
* McsElln.λασπωτήρας/laspotíras/!~ονομ-ενικ:λασπωτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λασπωτήρα/laspotíra/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λασπωτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λασπωτήρες/laspotíres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λασπωτήρας-ο@wordElln,
* McsElln.λασπωτήρων/laspotíron/!~γενι-πληθ:λασπωτήρας-ο@wordElln,

× base-form: λασπωτήρας
× base-pronunciation: /laspotíras/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λασπωτήρας/laspotíras/-λασπωτήρα/laspotíra/-λασπωτήρα/laspotíra/-λασπωτήρα/laspotíra/-λασπωτήρες/laspotíres/-λασπωτήρων/laspotíron/-λασπωτήρες/laspotíres/-λασπωτήρες/laspotíres/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασπωτήρας

λασπόλουτρο-το/laspólutro-to/::
* McsEngl.wordElln.λασπόλουτρο-το/laspólutro-to/@wordElln,
* McsElln./laspólutro-to/λασπόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασπόλουτρο-το/laspólutro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασπόλουτρο-το/laspólutro-to/@wordElln,
* McsElln.λασπόλουτρο/laspólutro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λασπόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.λασπόλουτρου/laspólutru/!~γενι-ενικ:λασπόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.λασπόλουτρα/laspólutra/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λασπόλουτρο-το@wordElln,
* McsElln.λασπόλουτρων/laspólutron/!~γενι-πληθ:λασπόλουτρο-το@wordElln,

× base-form: λασπόλουτρο
× base-pronunciation: /laspólutro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λασπόλουτρο/laspólutro/-λασπόλουτρου/laspólutru/-λασπόλουτρο/laspólutro/-λασπόλουτρο/laspólutro/-λασπόλουτρα/laspólutra/-λασπόλουτρων/laspólutron/-λασπόλουτρα/laspólutra/-λασπόλουτρα/laspólutra/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασπόλουτρο

λασπόνερο-το/laspónero-to/::
* McsEngl.wordElln.λασπόνερο-το/laspónero-to/@wordElln,
* McsElln./laspónero-to/λασπόνερο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λασπόνερο-το/laspónero-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λασπόνερο-το/laspónero-to/@wordElln,
* McsElln.λασπόνερο/laspónero/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λασπόνερο-το@wordElln,
* McsElln.λασπόνερου/laspóneru/!~γενι-ενικ:λασπόνερο-το@wordElln,
* McsElln.λασπόνερα/laspónera/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λασπόνερο-το@wordElln,
* McsElln.λασπόνερων/laspóneron/!~γενι-πληθ:λασπόνερο-το@wordElln,

× base-form: λασπόνερο
× base-pronunciation: /laspónero/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λασπόνερο/laspónero/-λασπόνερου/laspóneru/-λασπόνερο/laspónero/-λασπόνερο/laspónero/-λασπόνερα/laspónera/-λασπόνερων/laspóneron/-λασπόνερα/laspónera/-λασπόνερα/laspónera/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λασπόνερο

λαστιχάκι-το/lastiháki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαστιχάκι-το/lastiháki-to-s/@wordElln,
* McsElln./lastiháki-to-s/λαστιχάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαστιχάκι-το/lastiháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαστιχάκι-το/lastiháki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαστιχάκι/lastiháki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαστιχάκι-το@wordElln,
* McsElln.λαστιχάκια/lastihákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαστιχάκι-το@wordElln,

× base-form: λαστιχάκι
× base-pronunciation: /lastiháki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαστιχάκι/lastiháki/-∅-λαστιχάκι/lastiháki/-λαστιχάκι/lastiháki/-λαστιχάκια/lastihákka/-∅-λαστιχάκια/lastihákka/-λαστιχάκια/lastihákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λαστιχάκι

λατάκι-το/latáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λατάκι-το/latáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./latáki-to-s/λατάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατάκι-το/latáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατάκι-το/latáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λατάκι/latáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατάκι-το@wordElln,
* McsElln.λατακιού/latakkú/!~γενι-ενικ:λατάκι-το@wordElln,
* McsElln.λατάκια/latákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατάκι-το@wordElln,
* McsElln.λατακιών/latakkón/!~γενι-πληθ:λατάκι-το@wordElln,

× base-form: λατάκι
× base-pronunciation: /latáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λατάκι/latáki/-λατακιού/latakkú/-λατάκι/latáki/-λατάκι/latáki/-λατάκια/latákka/-λατακιών/latakkón/-λατάκια/latákka/-λατάκια/latákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατάκι

λατέρνα-η/latérna-i/::
* McsEngl.wordElln.λατέρνα-η/latérna-i/@wordElln,
* McsElln./latérna-i/λατέρνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατέρνα-η/latérna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατέρνα-η/latérna-i/@wordElln,
* McsElln.λατέρνα/latérna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατέρνα-η@wordElln,
* McsElln.λατέρνας/latérnas/!~γενι-ενικ:λατέρνα-η@wordElln,
* McsElln.λατέρνες/latérnes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατέρνα-η@wordElln,
* McsElln.λατερνών/laternón/!~γενι-πληθ:λατέρνα-η@wordElln,

× base-form: λατέρνα
× base-pronunciation: /latérna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λατέρνα/latérna/-λατέρνας/latérnas/-λατέρνα/latérna/-λατέρνα/latérna/-λατέρνες/latérnes/-λατερνών/laternón/-λατέρνες/latérnes/-λατέρνες/latérnes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατέρνα

λατίνι-το/latíni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λατίνι-το/latíni-to-s/@wordElln,
* McsElln./latíni-to-s/λατίνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατίνι-το/latíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατίνι-το/latíni-to-s/@wordElln,
* McsElln.λατίνι/latíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατίνι-το@wordElln,
* McsElln.λατινιού/latinnú/!~γενι-ενικ:λατίνι-το@wordElln,
* McsElln.λατίνια/latínna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατίνι-το@wordElln,
* McsElln.λατινιών/latinnón/!~γενι-πληθ:λατίνι-το@wordElln,

× base-form: λατίνι
× base-pronunciation: /latíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λατίνι/latíni/-λατινιού/latinnú/-λατίνι/latíni/-λατίνι/latíni/-λατίνια/latínna/-λατινιών/latinnón/-λατίνια/latínna/-λατίνια/latínna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατίνι

λατερνατζής-ο/laternajís-o/::
* McsEngl.wordElln.λατερνατζής-ο/laternajís-o/@wordElln,
* McsElln./laternajís-o/λατερνατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατερνατζής-ο/laternajís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατερνατζής-ο/laternajís-o/@wordElln,
* McsElln.λατερνατζής/laternajís/!~ονομ-ενικ:λατερνατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λατερνατζή/laternají/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατερνατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λατερνατζήδες/laternajídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατερνατζής-ο@wordElln,
* McsElln.λατερνατζήδων/laternajídhon/!~γενι-πληθ:λατερνατζής-ο@wordElln,

× base-form: λατερνατζής
× base-pronunciation: /laternajís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λατερνατζής/laternajís/-λατερνατζή/laternají/-λατερνατζή/laternají/-λατερνατζή/laternají/-λατερνατζήδες/laternajídhes/-λατερνατζήδων/laternajídhon/-λατερνατζήδες/laternajídhes/-λατερνατζήδες/laternajídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατερνατζής

λατινίστρια-η/latinístria-i/::
* McsEngl.wordElln.λατινίστρια-η/latinístria-i/@wordElln,
* McsElln./latinístria-i/λατινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατινίστρια-η/latinístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατινίστρια-η/latinístria-i/@wordElln,
* McsElln.λατινίστρια/latinístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λατινίστριας/latinístrias/!~γενι-ενικ:λατινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λατινίστριες/latinístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λατινιστριών/latinistrión/!~γενι-πληθ:λατινίστρια-η@wordElln,

× base-form: λατινίστρια
× base-pronunciation: /latinístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λατινίστρια/latinístria/-λατινίστριας/latinístrias/-λατινίστρια/latinístria/-λατινίστρια/latinístria/-λατινίστριες/latinístries/-λατινιστριών/latinistrión/-λατινίστριες/latinístries/-λατινίστριες/latinístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατινίστρια

λατινικούρα-η/latinikúra-i/::
* McsEngl.wordElln.λατινικούρα-η/latinikúra-i/@wordElln,
* McsElln./latinikúra-i/λατινικούρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατινικούρα-η/latinikúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατινικούρα-η/latinikúra-i/@wordElln,
* McsElln.λατινικούρα/latinikúra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατινικούρα-η@wordElln,
* McsElln.λατινικούρας/latinikúras/!~γενι-ενικ:λατινικούρα-η@wordElln,
* McsElln.λατινικούρες/latinikúres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατινικούρα-η@wordElln,

× base-form: λατινικούρα
× base-pronunciation: /latinikúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λατινικούρα/latinikúra/-λατινικούρας/latinikúras/-λατινικούρα/latinikúra/-λατινικούρα/latinikúra/-λατινικούρες/latinikúres/-∅-λατινικούρες/latinikúres/-λατινικούρες/latinikúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λατινικούρα

λατινισμός-ο/latinizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λατινισμός-ο/latinizmós-o/@wordElln,
* McsElln./latinizmós-o/λατινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατινισμός-ο/latinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατινισμός-ο/latinizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λατινισμός/latinizmós/!~ονομ-ενικ:λατινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λατινισμού/latinizmú/!~γενι-ενικ:λατινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λατινισμό/latinizmó/!~αιτι-ενικ:λατινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λατινισμέ/latinizmé/!~κλητ-ενικ:λατινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λατινισμοί/latinizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λατινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λατινισμών/latinizmón/!~γενι-πληθ:λατινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λατινισμούς/latinizmús/!~αιτι-πληθ:λατινισμός-ο@wordElln,

× base-form: λατινισμός
× base-pronunciation: /latinizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λατινισμός/latinizmós/-λατινισμού/latinizmú/-λατινισμό/latinizmó/-λατινισμέ/latinizmé/-λατινισμοί/latinizmí/-λατινισμών/latinizmón/-λατινισμούς/latinizmús/-λατινισμοί/latinizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατινισμός

λατινιστής-ο/latinistís-o/::
* McsEngl.wordElln.λατινιστής-ο/latinistís-o/@wordElln,
* McsElln./latinistís-o/λατινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατινιστής-ο/latinistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατινιστής-ο/latinistís-o/@wordElln,
* McsElln.λατινιστής/latinistís/!~ονομ-ενικ:λατινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λατινιστή/latinistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λατινιστές/latinistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λατινιστών/latinistón/!~γενι-πληθ:λατινιστής-ο@wordElln,

× base-form: λατινιστής
× base-pronunciation: /latinistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λατινιστής/latinistís/-λατινιστή/latinistí/-λατινιστή/latinistí/-λατινιστή/latinistí/-λατινιστές/latinistés/-λατινιστών/latinistón/-λατινιστές/latinistés/-λατινιστές/latinistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατινιστής

λατινοκρατία-η/latinokratía-i/::
* McsEngl.wordElln.λατινοκρατία-η/latinokratía-i/@wordElln,
* McsElln./latinokratía-i/λατινοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατινοκρατία-η/latinokratía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατινοκρατία-η/latinokratía-i/@wordElln,
* McsElln.λατινοκρατία/latinokratía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατινοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λατινοκρατίας/latinokratías/!~γενι-ενικ:λατινοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λατινοκρατίες/latinokratíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατινοκρατία-η@wordElln,
* McsElln.λατινοκρατιών/latinokratión/!~γενι-πληθ:λατινοκρατία-η@wordElln,

× base-form: λατινοκρατία
× base-pronunciation: /latinokratía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λατινοκρατία/latinokratía/-λατινοκρατίας/latinokratías/-λατινοκρατία/latinokratía/-λατινοκρατία/latinokratía/-λατινοκρατίες/latinokratíes/-λατινοκρατιών/latinokratión/-λατινοκρατίες/latinokratíes/-λατινοκρατίες/latinokratíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατινοκρατία

λατιφούντιο-το/latifúdio-to/::
* McsEngl.wordElln.λατιφούντιο-το/latifúdio-to/@wordElln,
* McsElln./latifúdio-to/λατιφούντιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατιφούντιο-το/latifúdio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατιφούντιο-το/latifúdio-to/@wordElln,
* McsElln.λατιφούντιο/latifúdio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατιφούντιο-το@wordElln,
* McsElln.λατιφούντιου/latifúdyyu/!~γενι-ενικ:λατιφούντιο-το@wordElln,
* McsElln.λατιφουντίου/latifudíu/!~γενι-ενικ:λατιφούντιο-το@wordElln,
* McsElln.λατιφούντια/latifúdia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατιφούντιο-το@wordElln,
* McsElln.λατιφούντιων/latifúdion/!~γενι-πληθ:λατιφούντιο-το@wordElln,
* McsElln.λατιφουντίων/latifudíon/!~γενι-πληθ:λατιφούντιο-το@wordElln,

× base-form: λατιφούντιο
× base-pronunciation: /latifúdio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λατιφούντιο/latifúdio/-λατιφούντιου/latifúdyyu/|λατιφουντίου/latifudíu/-λατιφούντιο/latifúdio/-λατιφούντιο/latifúdio/-λατιφούντια/latifúdia/-λατιφούντιων/latifúdion/|λατιφουντίων/latifudíon/-λατιφούντια/latifúdia/-λατιφούντια/latifúdia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λατιφούντιο

λατομία-η/latomía-i/::
* McsEngl.wordElln.λατομία-η/latomía-i/@wordElln,
* McsElln./latomía-i/λατομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατομία-η/latomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατομία-η/latomía-i/@wordElln,
* McsElln.λατομία/latomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατομία-η@wordElln,
* McsElln.λατομίας/latomías/!~γενι-ενικ:λατομία-η@wordElln,
* McsElln.λατομίες/latomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατομία-η@wordElln,
* McsElln.λατομιών/latomión/!~γενι-πληθ:λατομία-η@wordElln,

× base-form: λατομία
× base-pronunciation: /latomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λατομία/latomía/-λατομίας/latomías/-λατομία/latomía/-λατομία/latomía/-λατομίες/latomíes/-λατομιών/latomión/-λατομίες/latomíes/-λατομίες/latomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατομία

λατομείο-το/latomío-to/::
* McsEngl.wordElln.λατομείο-το/latomío-to/@wordElln,
* McsElln./latomío-to/λατομείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατομείο-το/latomío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατομείο-το/latomío-to/@wordElln,
* McsElln.λατομείο/latomío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατομείο-το@wordElln,
* McsElln.λατομείου/latomíu/!~γενι-ενικ:λατομείο-το@wordElln,
* McsElln.λατομεία/latomía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατομείο-το@wordElln,
* McsElln.λατομείων/latomíon/!~γενι-πληθ:λατομείο-το@wordElln,

× base-form: λατομείο
× base-pronunciation: /latomío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λατομείο/latomío/-λατομείου/latomíu/-λατομείο/latomío/-λατομείο/latomío/-λατομεία/latomía/-λατομείων/latomíon/-λατομεία/latomía/-λατομεία/latomía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατομείο

λατρεία-η/latría-i/::
* McsEngl.wordElln.λατρεία-η/latría-i/@wordElln,
* McsElln./latría-i/λατρεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατρεία-η/latría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατρεία-η/latría-i/@wordElln,
* McsElln.λατρεία/latría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατρεία-η@wordElln,
* McsElln.λατρείας/latrías/!~γενι-ενικ:λατρεία-η@wordElln,
* McsElln.λατρείες/latríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατρεία-η@wordElln,
* McsElln.λατρειών/latrión/!~γενι-πληθ:λατρεία-η@wordElln,

× base-form: λατρεία
× base-pronunciation: /latría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λατρεία/latría/-λατρείας/latrías/-λατρεία/latría/-λατρεία/latría/-λατρείες/latríes/-λατρειών/latrión/-λατρείες/latríes/-λατρείες/latríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατρεία

λατρευτικότητα-η/latreftikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.λατρευτικότητα-η/latreftikótita-i/@wordElln,
* McsElln./latreftikótita-i/λατρευτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατρευτικότητα-η/latreftikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατρευτικότητα-η/latreftikótita-i/@wordElln,
* McsElln.λατρευτικότητα/latreftikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατρευτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λατρευτικότητας/latreftikótitas/!~γενι-ενικ:λατρευτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λατρευτικότητες/latreftikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατρευτικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λατρευτικοτήτων/latreftikotíton/!~γενι-πληθ:λατρευτικότητα-η@wordElln,

× base-form: λατρευτικότητα
× base-pronunciation: /latreftikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λατρευτικότητα/latreftikótita/-λατρευτικότητας/latreftikótitas/-λατρευτικότητα/latreftikótita/-λατρευτικότητα/latreftikótita/-λατρευτικότητες/latreftikótites/-λατρευτικοτήτων/latreftikotíton/-λατρευτικότητες/latreftikótites/-λατρευτικότητες/latreftikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: λατρευτικότητα

λατόμευση-η/latómefsi-i/::
* McsEngl.wordElln.λατόμευση-η/latómefsi-i/@wordElln,
* McsElln./latómefsi-i/λατόμευση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατόμευση-η/latómefsi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατόμευση-η/latómefsi-i/@wordElln,
* McsElln.λατόμευση/latómefsi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατόμευση-η@wordElln,
* McsElln.λατόμευσης/latómefsis/!~γενι-ενικ:λατόμευση-η@wordElln,
* McsElln.λατομεύσεως/latoméfseos/!~γενι-ενικ:λατόμευση-η@wordElln,
* McsElln.λατομεύσεις/latoméfsis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατόμευση-η@wordElln,
* McsElln.λατομεύσεων/latoméfseon/!~γενι-πληθ:λατόμευση-η@wordElln,

× base-form: λατόμευση
× base-pronunciation: /latómefsi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λατόμευση/latómefsi/-λατόμευσης/latómefsis/|λατομεύσεως/latoméfseos/-λατόμευση/latómefsi/-λατόμευση/latómefsi/-λατομεύσεις/latoméfsis/-λατομεύσεων/latoméfseon/-λατομεύσεις/latoméfsis/-λατομεύσεις/latoméfsis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λατόμευση

λατόμημα-το/latómima-to/::
* McsEngl.wordElln.λατόμημα-το/latómima-to/@wordElln,
* McsElln./latómima-to/λατόμημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατόμημα-το/latómima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατόμημα-το/latómima-to/@wordElln,
* McsElln.λατόμημα/latómima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατόμημα-το@wordElln,
* McsElln.λατομήματος/latomímatos/!~γενι-ενικ:λατόμημα-το@wordElln,
* McsElln.λατομήματα/latomímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατόμημα-το@wordElln,
* McsElln.λατομημάτων/latomimáton/!~γενι-πληθ:λατόμημα-το@wordElln,

× base-form: λατόμημα
× base-pronunciation: /latómima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λατόμημα/latómima/-λατομήματος/latomímatos/-λατόμημα/latómima/-λατόμημα/latómima/-λατομήματα/latomímata/-λατομημάτων/latomimáton/-λατομήματα/latomímata/-λατομήματα/latomímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατόμημα

λατόμηση-η/latómisi-i/::
* McsEngl.wordElln.λατόμηση-η/latómisi-i/@wordElln,
* McsElln./latómisi-i/λατόμηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατόμηση-η/latómisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατόμηση-η/latómisi-i/@wordElln,
* McsElln.λατόμηση/latómisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατόμηση-η@wordElln,
* McsElln.λατόμησης/latómisis/!~γενι-ενικ:λατόμηση-η@wordElln,
* McsElln.λατομήσεως/latomíseos/!~γενι-ενικ:λατόμηση-η@wordElln,
* McsElln.λατομήσεις/latomísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατόμηση-η@wordElln,
* McsElln.λατομήσεων/latomíseon/!~γενι-πληθ:λατόμηση-η@wordElln,

× base-form: λατόμηση
× base-pronunciation: /latómisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λατόμηση/latómisi/-λατόμησης/latómisis/|λατομήσεως/latomíseos/-λατόμηση/latómisi/-λατόμηση/latómisi/-λατομήσεις/latomísis/-λατομήσεων/latomíseon/-λατομήσεις/latomísis/-λατομήσεις/latomísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λατόμηση

λατόμι-το/latómi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λατόμι-το/latómi-to-s/@wordElln,
* McsElln./latómi-to-s/λατόμι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατόμι-το/latómi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατόμι-το/latómi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λατόμι/latómi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατόμι-το@wordElln,
* McsElln.λατόμια/latómnna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατόμι-το@wordElln,

× base-form: λατόμι
× base-pronunciation: /latómi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λατόμι/latómi/-∅-λατόμι/latómi/-λατόμι/latómi/-λατόμια/latómnna/-∅-λατόμια/latómnna/-λατόμια/latómnna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λατόμι

λατόμος-ο/latómos-o/::
* McsEngl.wordElln.λατόμος-ο/latómos-o/@wordElln,
* McsElln./latómos-o/λατόμος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατόμος-ο/latómos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατόμος-ο/latómos-o/@wordElln,
* McsElln.λατόμος/latómos/!~ονομ-ενικ:λατόμος-ο@wordElln,
* McsElln.λατόμου/latómu/!~γενι-ενικ:λατόμος-ο@wordElln,
* McsElln.λατόμο/latómo/!~αιτι-ενικ:λατόμος-ο@wordElln,
* McsElln.λατόμε/latóme/!~κλητ-ενικ:λατόμος-ο@wordElln,
* McsElln.λατόμοι/latómi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λατόμος-ο@wordElln,
* McsElln.λατόμων/latómon/!~γενι-πληθ:λατόμος-ο@wordElln,
* McsElln.λατόμους/latómus/!~αιτι-πληθ:λατόμος-ο@wordElln,

× base-form: λατόμος
× base-pronunciation: /latómos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λατόμος/latómos/-λατόμου/latómu/-λατόμο/latómo/-λατόμε/latóme/-λατόμοι/latómi/-λατόμων/latómon/-λατόμους/latómus/-λατόμοι/latómi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατόμος

λατύπη-η/latípi-i/::
* McsEngl.wordElln.λατύπη-η/latípi-i/@wordElln,
* McsElln./latípi-i/λατύπη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λατύπη-η/latípi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λατύπη-η/latípi-i/@wordElln,
* McsElln.λατύπη/latípi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λατύπη-η@wordElln,
* McsElln.λατύπης/latípis/!~γενι-ενικ:λατύπη-η@wordElln,
* McsElln.λατύπες/latípes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λατύπη-η@wordElln,
* McsElln.λατυπών/latipón/!~γενι-πληθ:λατύπη-η@wordElln,

× base-form: λατύπη
× base-pronunciation: /latípi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λατύπη/latípi/-λατύπης/latípis/-λατύπη/latípi/-λατύπη/latípi/-λατύπες/latípes/-λατυπών/latipón/-λατύπες/latípes/-λατύπες/latípes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λατύπη

λαφίνα-η/lafína-i/::
* McsEngl.wordElln.λαφίνα-η/lafína-i/@wordElln,
* McsElln./lafína-i/λαφίνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαφίνα-η/lafína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαφίνα-η/lafína-i/@wordElln,
* McsElln.λαφίνα/lafína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαφίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαφίνας/lafínas/!~γενι-ενικ:λαφίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαφίνες/lafínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαφίνα-η@wordElln,
* McsElln.λαφίνων/lafínon/!~γενι-πληθ:λαφίνα-η@wordElln,

× base-form: λαφίνα
× base-pronunciation: /lafína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαφίνα/lafína/-λαφίνας/lafínas/-λαφίνα/lafína/-λαφίνα/lafína/-λαφίνες/lafínes/-λαφίνων/lafínon/-λαφίνες/lafínes/-λαφίνες/lafínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαφίνα

λαφαζάνης-ο/lafazánis-o/::
* McsEngl.wordElln.λαφαζάνης-ο/lafazánis-o/@wordElln,
* McsElln./lafazánis-o/λαφαζάνης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαφαζάνης-ο/lafazánis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαφαζάνης-ο/lafazánis-o/@wordElln,
* McsElln.λαφαζάνης/lafazánis/!~ονομ-ενικ:λαφαζάνης-ο@wordElln,
* McsElln.λαφαζάνη/lafazáni/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαφαζάνης-ο@wordElln,
* McsElln.λαφαζάνηδες/lafazánidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαφαζάνης-ο@wordElln,
* McsElln.λαφαζάνηδων/lafazánidhon/!~γενι-πληθ:λαφαζάνης-ο@wordElln,

× base-form: λαφαζάνης
× base-pronunciation: /lafazánis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαφαζάνης/lafazánis/-λαφαζάνη/lafazáni/-λαφαζάνη/lafazáni/-λαφαζάνη/lafazáni/-λαφαζάνηδες/lafazánidhes/-λαφαζάνηδων/lafazánidhon/-λαφαζάνηδες/lafazánidhes/-λαφαζάνηδες/lafazánidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαφαζάνης

λαφαζανιά-η/lafazanná-i/::
* McsEngl.wordElln.λαφαζανιά-η/lafazanná-i/@wordElln,
* McsElln./lafazanná-i/λαφαζανιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαφαζανιά-η/lafazanná-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαφαζανιά-η/lafazanná-i/@wordElln,
* McsElln.λαφαζανιά/lafazanná/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαφαζανιά-η@wordElln,
* McsElln.λαφαζανιάς/lafazannás/!~γενι-ενικ:λαφαζανιά-η@wordElln,
* McsElln.λαφαζανιές/lafazannés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαφαζανιά-η@wordElln,
* McsElln.λαφαζανιών/lafazannón/!~γενι-πληθ:λαφαζανιά-η@wordElln,

× base-form: λαφαζανιά
× base-pronunciation: /lafazanná/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαφαζανιά/lafazanná/-λαφαζανιάς/lafazannás/-λαφαζανιά/lafazanná/-λαφαζανιά/lafazanná/-λαφαζανιές/lafazannés/-λαφαζανιών/lafazannón/-λαφαζανιές/lafazannés/-λαφαζανιές/lafazannés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαφαζανιά

λαφιάτης-ο/lafiátis-o/::
* McsEngl.wordElln.λαφιάτης-ο/lafiátis-o/@wordElln,
* McsElln./lafiátis-o/λαφιάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαφιάτης-ο/lafiátis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαφιάτης-ο/lafiátis-o/@wordElln,
* McsElln.λαφιάτης/lafiátis/!~ονομ-ενικ:λαφιάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λαφιάτη/lafiáti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαφιάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λαφιάτες/lafiátes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαφιάτης-ο@wordElln,
* McsElln.λαφιατών/lafiatón/!~γενι-πληθ:λαφιάτης-ο@wordElln,

× base-form: λαφιάτης
× base-pronunciation: /lafiátis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαφιάτης/lafiátis/-λαφιάτη/lafiáti/-λαφιάτη/lafiáti/-λαφιάτη/lafiáti/-λαφιάτες/lafiátes/-λαφιατών/lafiatón/-λαφιάτες/lafiátes/-λαφιάτες/lafiátes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαφιάτης

λαφυραγωγία-η/lafirayoyía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαφυραγωγία-η/lafirayoyía-i/@wordElln,
* McsElln./lafirayoyía-i/λαφυραγωγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαφυραγωγία-η/lafirayoyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαφυραγωγία-η/lafirayoyía-i/@wordElln,
* McsElln.λαφυραγωγία/lafirayoyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαφυραγωγία-η@wordElln,
* McsElln.λαφυραγωγίας/lafirayoyías/!~γενι-ενικ:λαφυραγωγία-η@wordElln,
* McsElln.λαφυραγωγίες/lafirayoyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαφυραγωγία-η@wordElln,
* McsElln.λαφυραγωγιών/lafirayoyión/!~γενι-πληθ:λαφυραγωγία-η@wordElln,

× base-form: λαφυραγωγία
× base-pronunciation: /lafirayoyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαφυραγωγία/lafirayoyía/-λαφυραγωγίας/lafirayoyías/-λαφυραγωγία/lafirayoyía/-λαφυραγωγία/lafirayoyía/-λαφυραγωγίες/lafirayoyíes/-λαφυραγωγιών/lafirayoyión/-λαφυραγωγίες/lafirayoyíes/-λαφυραγωγίες/lafirayoyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαφυραγωγία

λαφόπουλο-το/lafópulo-to/::
* McsEngl.wordElln.λαφόπουλο-το/lafópulo-to/@wordElln,
* McsElln./lafópulo-to/λαφόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαφόπουλο-το/lafópulo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαφόπουλο-το/lafópulo-to/@wordElln,
* McsElln.λαφόπουλο/lafópulo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαφόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.λαφόπουλου/lafópulu/!~γενι-ενικ:λαφόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.λαφόπουλα/lafópula/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαφόπουλο-το@wordElln,
* McsElln.λαφόπουλων/lafópulon/!~γενι-πληθ:λαφόπουλο-το@wordElln,

× base-form: λαφόπουλο
× base-pronunciation: /lafópulo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαφόπουλο/lafópulo/-λαφόπουλου/lafópulu/-λαφόπουλο/lafópulo/-λαφόπουλο/lafópulo/-λαφόπουλα/lafópula/-λαφόπουλων/lafópulon/-λαφόπουλα/lafópula/-λαφόπουλα/lafópula/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαφόπουλο

λαχάνιασμα-το/lahánnazma-to/::
* McsEngl.wordElln.λαχάνιασμα-το/lahánnazma-to/@wordElln,
* McsElln./lahánnazma-to/λαχάνιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχάνιασμα-το/lahánnazma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχάνιασμα-το/lahánnazma-to/@wordElln,
* McsElln.λαχάνιασμα/lahánnazma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχάνιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λαχανιάσματος/lahannázmatos/!~γενι-ενικ:λαχάνιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λαχανιάσματα/lahannázmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχάνιασμα-το@wordElln,
* McsElln.λαχανιασμάτων/lahannazmáton/!~γενι-πληθ:λαχάνιασμα-το@wordElln,

× base-form: λαχάνιασμα
× base-pronunciation: /lahánnazma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαχάνιασμα/lahánnazma/-λαχανιάσματος/lahannázmatos/-λαχάνιασμα/lahánnazma/-λαχάνιασμα/lahánnazma/-λαχανιάσματα/lahannázmata/-λαχανιασμάτων/lahannazmáton/-λαχανιάσματα/lahannázmata/-λαχανιάσματα/lahannázmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχάνιασμα

λαχανάκι-το/lahanáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαχανάκι-το/lahanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./lahanáki-to-s/λαχανάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανάκι-το/lahanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανάκι-το/lahanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαχανάκι/lahanáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανάκι-το@wordElln,
* McsElln.λαχανάκια/lahanákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανάκι-το@wordElln,

× base-form: λαχανάκι
× base-pronunciation: /lahanáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαχανάκι/lahanáki/-∅-λαχανάκι/lahanáki/-λαχανάκι/lahanáki/-λαχανάκια/lahanákka/-∅-λαχανάκια/lahanákka/-λαχανάκια/lahanákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λαχανάκι

λαχανάς-ο/lahanás-o/::
* McsEngl.wordElln.λαχανάς-ο/lahanás-o/@wordElln,
* McsElln./lahanás-o/λαχανάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανάς-ο/lahanás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανάς-ο/lahanás-o/@wordElln,
* McsElln.λαχανάς/lahanás/!~ονομ-ενικ:λαχανάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανά/lahaná/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανάδες/lahanádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανάδων/lahanádhon/!~γενι-πληθ:λαχανάς-ο@wordElln,

× base-form: λαχανάς
× base-pronunciation: /lahanás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαχανάς/lahanás/-λαχανά/lahaná/-λαχανά/lahaná/-λαχανά/lahaná/-λαχανάδες/lahanádhes/-λαχανάδων/lahanádhon/-λαχανάδες/lahanádhes/-λαχανάδες/lahanádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανάς

λαχανίδα-η/lahanídha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαχανίδα-η/lahanídha-i/@wordElln,
* McsElln./lahanídha-i/λαχανίδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανίδα-η/lahanídha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανίδα-η/lahanídha-i/@wordElln,
* McsElln.λαχανίδα/lahanídha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανίδας/lahanídhas/!~γενι-ενικ:λαχανίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανίδες/lahanídhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανίδα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανίδων/lahanídhon/!~γενι-πληθ:λαχανίδα-η@wordElln,

× base-form: λαχανίδα
× base-pronunciation: /lahanídha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαχανίδα/lahanídha/-λαχανίδας/lahanídhas/-λαχανίδα/lahanídha/-λαχανίδα/lahanídha/-λαχανίδες/lahanídhes/-λαχανίδων/lahanídhon/-λαχανίδες/lahanídhes/-λαχανίδες/lahanídhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανίδα

λαχαναγορά-η/lahanayorá-i/::
* McsEngl.wordElln.λαχαναγορά-η/lahanayorá-i/@wordElln,
* McsElln./lahanayorá-i/λαχαναγορά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχαναγορά-η/lahanayorá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχαναγορά-η/lahanayorá-i/@wordElln,
* McsElln.λαχαναγορά/lahanayorá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχαναγορά-η@wordElln,
* McsElln.λαχαναγοράς/lahanayorás/!~γενι-ενικ:λαχαναγορά-η@wordElln,
* McsElln.λαχαναγορές/lahanayorés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχαναγορά-η@wordElln,
* McsElln.λαχαναγορών/lahanayorón/!~γενι-πληθ:λαχαναγορά-η@wordElln,

× base-form: λαχαναγορά
× base-pronunciation: /lahanayorá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαχαναγορά/lahanayorá/-λαχαναγοράς/lahanayorás/-λαχαναγορά/lahanayorá/-λαχαναγορά/lahanayorá/-λαχαναγορές/lahanayorés/-λαχαναγορών/lahanayorón/-λαχαναγορές/lahanayorés/-λαχαναγορές/lahanayorés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχαναγορά

λαχανικό-το/lahanikó-to/::
* McsEngl.wordElln.λαχανικό-το/lahanikó-to/@wordElln,
* McsElln./lahanikó-to/λαχανικό-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανικό-το/lahanikó-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανικό-το/lahanikó-to/@wordElln,
* McsElln.λαχανικό/lahanikó/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανικό-το@wordElln,
* McsElln.λαχανικού/lahanikú/!~γενι-ενικ:λαχανικό-το@wordElln,
* McsElln.λαχανικά/lahaniká/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανικό-το@wordElln,
* McsElln.λαχανικών/lahanikón/!~γενι-πληθ:λαχανικό-το@wordElln,

× base-form: λαχανικό
× base-pronunciation: /lahanikó/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαχανικό/lahanikó/-λαχανικού/lahanikú/-λαχανικό/lahanikó/-λαχανικό/lahanikó/-λαχανικά/lahaniká/-λαχανικών/lahanikón/-λαχανικά/lahaniká/-λαχανικά/lahaniká/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανικό

λαχανοκομία-η/lahanokomía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαχανοκομία-η/lahanokomía-i/@wordElln,
* McsElln./lahanokomía-i/λαχανοκομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανοκομία-η/lahanokomía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανοκομία-η/lahanokomía-i/@wordElln,
* McsElln.λαχανοκομία/lahanokomía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανοκομία-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοκομίας/lahanokomías/!~γενι-ενικ:λαχανοκομία-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοκομίες/lahanokomíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανοκομία-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοκομιών/lahanokomión/!~γενι-πληθ:λαχανοκομία-η@wordElln,

× base-form: λαχανοκομία
× base-pronunciation: /lahanokomía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαχανοκομία/lahanokomía/-λαχανοκομίας/lahanokomías/-λαχανοκομία/lahanokomía/-λαχανοκομία/lahanokomía/-λαχανοκομίες/lahanokomíes/-λαχανοκομιών/lahanokomión/-λαχανοκομίες/lahanokomíes/-λαχανοκομίες/lahanokomíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανοκομία

λαχανοντολμάς-ο/lahanodolmás-o/::
* McsEngl.wordElln.λαχανοντολμάς-ο/lahanodolmás-o/@wordElln,
* McsElln./lahanodolmás-o/λαχανοντολμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανοντολμάς-ο/lahanodolmás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανοντολμάς-ο/lahanodolmás-o/@wordElln,
* McsElln.λαχανοντολμάς/lahanodolmás/!~ονομ-ενικ:λαχανοντολμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανοντολμά/lahanodolmá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανοντολμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανοντολμάδες/lahanodolmádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανοντολμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανοντολμάδων/lahanodolmádhon/!~γενι-πληθ:λαχανοντολμάς-ο@wordElln,

× base-form: λαχανοντολμάς
× base-pronunciation: /lahanodolmás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαχανοντολμάς/lahanodolmás/-λαχανοντολμά/lahanodolmá/-λαχανοντολμά/lahanodolmá/-λαχανοντολμά/lahanodolmá/-λαχανοντολμάδες/lahanodolmádhes/-λαχανοντολμάδων/lahanodolmádhon/-λαχανοντολμάδες/lahanodolmádhes/-λαχανοντολμάδες/lahanodolmádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανοντολμάς

λαχανοπωλείο-το/lahanopolío-to/::
* McsEngl.wordElln.λαχανοπωλείο-το/lahanopolío-to/@wordElln,
* McsElln./lahanopolío-to/λαχανοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανοπωλείο-το/lahanopolío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανοπωλείο-το/lahanopolío-to/@wordElln,
* McsElln.λαχανοπωλείο/lahanopolío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.λαχανοπωλείου/lahanopolíu/!~γενι-ενικ:λαχανοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.λαχανοπωλεία/lahanopolía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανοπωλείο-το@wordElln,
* McsElln.λαχανοπωλείων/lahanopolíon/!~γενι-πληθ:λαχανοπωλείο-το@wordElln,

× base-form: λαχανοπωλείο
× base-pronunciation: /lahanopolío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαχανοπωλείο/lahanopolío/-λαχανοπωλείου/lahanopolíu/-λαχανοπωλείο/lahanopolío/-λαχανοπωλείο/lahanopolío/-λαχανοπωλεία/lahanopolía/-λαχανοπωλείων/lahanopolíon/-λαχανοπωλεία/lahanopolía/-λαχανοπωλεία/lahanopolía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανοπωλείο

λαχανοπώλης-ο/lahanopólis-o/::
* McsEngl.wordElln.λαχανοπώλης-ο/lahanopólis-o/@wordElln,
* McsElln./lahanopólis-o/λαχανοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανοπώλης-ο/lahanopólis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανοπώλης-ο/lahanopólis-o/@wordElln,
* McsElln.λαχανοπώλης/lahanopólis/!~ονομ-ενικ:λαχανοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανοπώλη/lahanopóli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανοπώλες/lahanopóles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανοπωλών/lahanopolón/!~γενι-πληθ:λαχανοπώλης-ο@wordElln,

× base-form: λαχανοπώλης
× base-pronunciation: /lahanopólis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαχανοπώλης/lahanopólis/-λαχανοπώλη/lahanopóli/-λαχανοπώλη/lahanopóli/-λαχανοπώλη/lahanopóli/-λαχανοπώλες/lahanopóles/-λαχανοπωλών/lahanopolón/-λαχανοπώλες/lahanopóles/-λαχανοπώλες/lahanopóles/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανοπώλης

λαχανοπώλισσα-η/lahanopólisa-i/::
* McsEngl.wordElln.λαχανοπώλισσα-η/lahanopólisa-i/@wordElln,
* McsElln./lahanopólisa-i/λαχανοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανοπώλισσα-η/lahanopólisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανοπώλισσα-η/lahanopólisa-i/@wordElln,
* McsElln.λαχανοπώλισσα/lahanopólisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοπώλισσας/lahanopólisas/!~γενι-ενικ:λαχανοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοπώλισσες/lahanopólises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοπωλισσών/lahanopolisón/!~γενι-πληθ:λαχανοπώλισσα-η@wordElln,

× base-form: λαχανοπώλισσα
× base-pronunciation: /lahanopólisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαχανοπώλισσα/lahanopólisa/-λαχανοπώλισσας/lahanopólisas/-λαχανοπώλισσα/lahanopólisa/-λαχανοπώλισσα/lahanopólisa/-λαχανοπώλισσες/lahanopólises/-λαχανοπωλισσών/lahanopolisón/-λαχανοπώλισσες/lahanopólises/-λαχανοπώλισσες/lahanopólises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανοπώλισσα

λαχανοσαλάτα-η/lahanosaláta-i/::
* McsEngl.wordElln.λαχανοσαλάτα-η/lahanosaláta-i/@wordElln,
* McsElln./lahanosaláta-i/λαχανοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανοσαλάτα-η/lahanosaláta-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανοσαλάτα-η/lahanosaláta-i/@wordElln,
* McsElln.λαχανοσαλάτα/lahanosaláta/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοσαλάτας/lahanosalátas/!~γενι-ενικ:λαχανοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοσαλάτες/lahanosalátes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανοσαλάτα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοσαλατών/lahanosalatón/!~γενι-πληθ:λαχανοσαλάτα-η@wordElln,

× base-form: λαχανοσαλάτα
× base-pronunciation: /lahanosaláta/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαχανοσαλάτα/lahanosaláta/-λαχανοσαλάτας/lahanosalátas/-λαχανοσαλάτα/lahanosaláta/-λαχανοσαλάτα/lahanosaláta/-λαχανοσαλάτες/lahanosalátes/-λαχανοσαλατών/lahanosalatón/-λαχανοσαλάτες/lahanosalátes/-λαχανοσαλάτες/lahanosalátes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανοσαλάτα

λαχανοσαρμάς-ο/lahanosarmás-o/::
* McsEngl.wordElln.λαχανοσαρμάς-ο/lahanosarmás-o/@wordElln,
* McsElln./lahanosarmás-o/λαχανοσαρμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανοσαρμάς-ο/lahanosarmás-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανοσαρμάς-ο/lahanosarmás-o/@wordElln,
* McsElln.λαχανοσαρμάς/lahanosarmás/!~ονομ-ενικ:λαχανοσαρμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανοσαρμά/lahanosarmá/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανοσαρμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανοσαρμάδες/lahanosarmádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανοσαρμάς-ο@wordElln,
* McsElln.λαχανοσαρμάδων/lahanosarmádhon/!~γενι-πληθ:λαχανοσαρμάς-ο@wordElln,

× base-form: λαχανοσαρμάς
× base-pronunciation: /lahanosarmás/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαχανοσαρμάς/lahanosarmás/-λαχανοσαρμά/lahanosarmá/-λαχανοσαρμά/lahanosarmá/-λαχανοσαρμά/lahanosarmá/-λαχανοσαρμάδες/lahanosarmádhes/-λαχανοσαρμάδων/lahanosarmádhon/-λαχανοσαρμάδες/lahanosarmádhes/-λαχανοσαρμάδες/lahanosarmádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT1SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜαΓ1ΚαςΤ1ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανοσαρμάς

λαχανοφαγία-η/lahanofayía-i/::
* McsEngl.wordElln.λαχανοφαγία-η/lahanofayía-i/@wordElln,
* McsElln./lahanofayía-i/λαχανοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανοφαγία-η/lahanofayía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανοφαγία-η/lahanofayía-i/@wordElln,
* McsElln.λαχανοφαγία/lahanofayía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοφαγίας/lahanofayías/!~γενι-ενικ:λαχανοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοφαγίες/lahanofayíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανοφαγία-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοφαγιών/lahanofayión/!~γενι-πληθ:λαχανοφαγία-η@wordElln,

× base-form: λαχανοφαγία
× base-pronunciation: /lahanofayía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαχανοφαγία/lahanofayía/-λαχανοφαγίας/lahanofayías/-λαχανοφαγία/lahanofayía/-λαχανοφαγία/lahanofayía/-λαχανοφαγίες/lahanofayíes/-λαχανοφαγιών/lahanofayión/-λαχανοφαγίες/lahanofayíes/-λαχανοφαγίες/lahanofayíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανοφαγία

λαχανοφυλλάδα-η/lahanofiládha-i/::
* McsEngl.wordElln.λαχανοφυλλάδα-η/lahanofiládha-i/@wordElln,
* McsElln./lahanofiládha-i/λαχανοφυλλάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανοφυλλάδα-η/lahanofiládha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανοφυλλάδα-η/lahanofiládha-i/@wordElln,
* McsElln.λαχανοφυλλάδα/lahanofiládha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανοφυλλάδα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοφυλλάδας/lahanofiládhas/!~γενι-ενικ:λαχανοφυλλάδα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοφυλλάδες/lahanofiládhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανοφυλλάδα-η@wordElln,
* McsElln.λαχανοφυλλάδων/lahanofiládhon/!~γενι-πληθ:λαχανοφυλλάδα-η@wordElln,

× base-form: λαχανοφυλλάδα
× base-pronunciation: /lahanofiládha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαχανοφυλλάδα/lahanofiládha/-λαχανοφυλλάδας/lahanofiládhas/-λαχανοφυλλάδα/lahanofiládha/-λαχανοφυλλάδα/lahanofiládha/-λαχανοφυλλάδες/lahanofiládhes/-λαχανοφυλλάδων/lahanofiládhon/-λαχανοφυλλάδες/lahanofiládhes/-λαχανοφυλλάδες/lahanofiládhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανοφυλλάδα

λαχανόφυλλο-το/lahanófilo-to/::
* McsEngl.wordElln.λαχανόφυλλο-το/lahanófilo-to/@wordElln,
* McsElln./lahanófilo-to/λαχανόφυλλο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχανόφυλλο-το/lahanófilo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχανόφυλλο-το/lahanófilo-to/@wordElln,
* McsElln.λαχανόφυλλο/lahanófilo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχανόφυλλο-το@wordElln,
* McsElln.λαχανόφυλλου/lahanófilu/!~γενι-ενικ:λαχανόφυλλο-το@wordElln,
* McsElln.λαχανόφυλλα/lahanófila/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχανόφυλλο-το@wordElln,
* McsElln.λαχανόφυλλων/lahanófilon/!~γενι-πληθ:λαχανόφυλλο-το@wordElln,

× base-form: λαχανόφυλλο
× base-pronunciation: /lahanófilo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαχανόφυλλο/lahanófilo/-λαχανόφυλλου/lahanófilu/-λαχανόφυλλο/lahanófilo/-λαχανόφυλλο/lahanófilo/-λαχανόφυλλα/lahanófila/-λαχανόφυλλων/lahanófilon/-λαχανόφυλλα/lahanófila/-λαχανόφυλλα/lahanófila/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχανόφυλλο

λαχείο-το/lahío-to/::
* McsEngl.wordElln.λαχείο-το/lahío-to/@wordElln,
* McsElln./lahío-to/λαχείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχείο-το/lahío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχείο-το/lahío-to/@wordElln,
* McsElln.λαχείο/lahío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχείο-το@wordElln,
* McsElln.λαχείου/lahíu/!~γενι-ενικ:λαχείο-το@wordElln,
* McsElln.λαχεία/lahía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχείο-το@wordElln,
* McsElln.λαχείων/lahíon/!~γενι-πληθ:λαχείο-το@wordElln,

× base-form: λαχείο
× base-pronunciation: /lahío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαχείο/lahío/-λαχείου/lahíu/-λαχείο/lahío/-λαχείο/lahío/-λαχεία/lahía/-λαχείων/lahíon/-λαχεία/lahía/-λαχεία/lahía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχείο

λαχειοπώλης-ο/lahiopólis-o/::
* McsEngl.wordElln.λαχειοπώλης-ο/lahiopólis-o/@wordElln,
* McsElln./lahiopólis-o/λαχειοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχειοπώλης-ο/lahiopólis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχειοπώλης-ο/lahiopólis-o/@wordElln,
* McsElln.λαχειοπώλης/lahiopólis/!~ονομ-ενικ:λαχειοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λαχειοπώλη/lahiopóli/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχειοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λαχειοπώλες/lahiopóles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχειοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λαχειοπώληδες/lahiopólidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχειοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λαχειοπωλών/lahiopolón/!~γενι-πληθ:λαχειοπώλης-ο@wordElln,
* McsElln.λαχειοπώληδων/lahiopólidhon/!~γενι-πληθ:λαχειοπώλης-ο@wordElln,

× base-form: λαχειοπώλης
× base-pronunciation: /lahiopólis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαχειοπώλης/lahiopólis/-λαχειοπώλη/lahiopóli/-λαχειοπώλη/lahiopóli/-λαχειοπώλη/lahiopóli/-λαχειοπώλες/lahiopóles/|λαχειοπώληδες/lahiopólidhes/-λαχειοπωλών/lahiopolón/|λαχειοπώληδων/lahiopólidhon/-λαχειοπώλες/lahiopóles/|λαχειοπώληδες/lahiopólidhes/-λαχειοπώλες/lahiopóles/|λαχειοπώληδες/lahiopólidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeuNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιαΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λαχειοπώλης

λαχειοπώλισσα-η/lahiopólisa-i/::
* McsEngl.wordElln.λαχειοπώλισσα-η/lahiopólisa-i/@wordElln,
* McsElln./lahiopólisa-i/λαχειοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχειοπώλισσα-η/lahiopólisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχειοπώλισσα-η/lahiopólisa-i/@wordElln,
* McsElln.λαχειοπώλισσα/lahiopólisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχειοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαχειοπώλισσας/lahiopólisas/!~γενι-ενικ:λαχειοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαχειοπώλισσες/lahiopólises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχειοπώλισσα-η@wordElln,
* McsElln.λαχειοπωλισσών/lahiopolisón/!~γενι-πληθ:λαχειοπώλισσα-η@wordElln,

× base-form: λαχειοπώλισσα
× base-pronunciation: /lahiopólisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαχειοπώλισσα/lahiopólisa/-λαχειοπώλισσας/lahiopólisas/-λαχειοπώλισσα/lahiopólisa/-λαχειοπώλισσα/lahiopólisa/-λαχειοπώλισσες/lahiopólises/-λαχειοπωλισσών/lahiopolisón/-λαχειοπώλισσες/lahiopólises/-λαχειοπώλισσες/lahiopólises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχειοπώλισσα

λαχνός-ο/lahnós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαχνός-ο/lahnós-o/@wordElln,
* McsElln./lahnós-o/λαχνός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχνός-ο/lahnós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχνός-ο/lahnós-o/@wordElln,
* McsElln.λαχνός/lahnós/!~ονομ-ενικ:λαχνός-ο@wordElln,
* McsElln.λαχνού/lahnú/!~γενι-ενικ:λαχνός-ο@wordElln,
* McsElln.λαχνό/lahnó/!~αιτι-ενικ:λαχνός-ο@wordElln,
* McsElln.λαχνέ/lahné/!~κλητ-ενικ:λαχνός-ο@wordElln,
* McsElln.λαχνοί/lahní/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαχνός-ο@wordElln,
* McsElln.λαχνών/lahnón/!~γενι-πληθ:λαχνός-ο@wordElln,
* McsElln.λαχνούς/lahnús/!~αιτι-πληθ:λαχνός-ο@wordElln,

× base-form: λαχνός
× base-pronunciation: /lahnós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαχνός/lahnós/-λαχνού/lahnú/-λαχνό/lahnó/-λαχνέ/lahné/-λαχνοί/lahní/-λαχνών/lahnón/-λαχνούς/lahnús/-λαχνοί/lahní/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχνός

λαχούρι-το/lahúri-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λαχούρι-το/lahúri-to-s/@wordElln,
* McsElln./lahúri-to-s/λαχούρι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχούρι-το/lahúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχούρι-το/lahúri-to-s/@wordElln,
* McsElln.λαχούρι/lahúri/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχούρι-το@wordElln,
* McsElln.λαχουριού/lahuryyú/!~γενι-ενικ:λαχούρι-το@wordElln,
* McsElln.λαχούρια/lahúryya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχούρι-το@wordElln,
* McsElln.λαχουριών/lahuryyón/!~γενι-πληθ:λαχούρι-το@wordElln,

× base-form: λαχούρι
× base-pronunciation: /lahúri/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαχούρι/lahúri/-λαχουριού/lahuryyú/-λαχούρι/lahúri/-λαχούρι/lahúri/-λαχούρια/lahúryya/-λαχουριών/lahuryyón/-λαχούρια/lahúryya/-λαχούρια/lahúryya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχούρι

λαχτάρα-η/lahtára-i/::
* McsEngl.wordElln.λαχτάρα-η/lahtára-i/@wordElln,
* McsElln./lahtára-i/λαχτάρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχτάρα-η/lahtára-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχτάρα-η/lahtára-i/@wordElln,
* McsElln.λαχτάρα/lahtára/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχτάρα-η@wordElln,
* McsElln.λαχτάρας/lahtáras/!~γενι-ενικ:λαχτάρα-η@wordElln,
* McsElln.λαχτάρες/lahtáres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχτάρα-η@wordElln,

× base-form: λαχτάρα
× base-pronunciation: /lahtára/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαχτάρα/lahtára/-λαχτάρας/lahtáras/-λαχτάρα/lahtára/-λαχτάρα/lahtára/-λαχτάρες/lahtáres/-∅-λαχτάρες/lahtáres/-λαχτάρες/lahtáres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαχτάρα

λαχτάρισμα-το/lahtárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λαχτάρισμα-το/lahtárizma-to/@wordElln,
* McsElln./lahtárizma-to/λαχτάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαχτάρισμα-το/lahtárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαχτάρισμα-το/lahtárizma-to/@wordElln,
* McsElln.λαχτάρισμα/lahtárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαχτάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαχταρίσματος/lahtarízmatos/!~γενι-ενικ:λαχτάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαχταρίσματα/lahtarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαχτάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λαχταρισμάτων/lahtarizmáton/!~γενι-πληθ:λαχτάρισμα-το@wordElln,

× base-form: λαχτάρισμα
× base-pronunciation: /lahtárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λαχτάρισμα/lahtárizma/-λαχταρίσματος/lahtarízmatos/-λαχτάρισμα/lahtárizma/-λαχτάρισμα/lahtárizma/-λαχταρίσματα/lahtarízmata/-λαχταρισμάτων/lahtarizmáton/-λαχταρίσματα/lahtarízmata/-λαχταρίσματα/lahtarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαχτάρισμα

λαψάνα-η/lapsána-i/::
* McsEngl.wordElln.λαψάνα-η/lapsána-i/@wordElln,
* McsElln./lapsána-i/λαψάνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαψάνα-η/lapsána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαψάνα-η/lapsána-i/@wordElln,
* McsElln.λαψάνα/lapsána/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαψάνα-η@wordElln,
* McsElln.λαψάνας/lapsánas/!~γενι-ενικ:λαψάνα-η@wordElln,
* McsElln.λαψάνες/lapsánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαψάνα-η@wordElln,
* McsElln.λαψανών/lapsanón/!~γενι-πληθ:λαψάνα-η@wordElln,

× base-form: λαψάνα
× base-pronunciation: /lapsána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαψάνα/lapsána/-λαψάνας/lapsánas/-λαψάνα/lapsána/-λαψάνα/lapsána/-λαψάνες/lapsánes/-λαψανών/lapsanón/-λαψάνες/lapsánes/-λαψάνες/lapsánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαψάνα

λαψάνη-η/lapsáni-i/::
* McsEngl.wordElln.λαψάνη-η/lapsáni-i/@wordElln,
* McsElln./lapsáni-i/λαψάνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαψάνη-η/lapsáni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαψάνη-η/lapsáni-i/@wordElln,
* McsElln.λαψάνη/lapsáni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαψάνη-η@wordElln,
* McsElln.λαψάνης/lapsánis/!~γενι-ενικ:λαψάνη-η@wordElln,
* McsElln.λαψάνες/lapsánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαψάνη-η@wordElln,
* McsElln.λαψανών/lapsanón/!~γενι-πληθ:λαψάνη-η@wordElln,

× base-form: λαψάνη
× base-pronunciation: /lapsáni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαψάνη/lapsáni/-λαψάνης/lapsánis/-λαψάνη/lapsáni/-λαψάνη/lapsáni/-λαψάνες/lapsánes/-λαψανών/lapsanón/-λαψάνες/lapsánes/-λαψάνες/lapsánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαψάνη

λαϊκή-η/laikí-i/::
* McsEngl.wordElln.λαϊκή-η/laikí-i/@wordElln,
* McsElln./laikí-i/λαϊκή-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαϊκή-η/laikí-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαϊκή-η/laikí-i/@wordElln,
* McsElln.λαϊκή/laikí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαϊκή-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκής/laikís/!~γενι-ενικ:λαϊκή-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκές/laikés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαϊκή-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκών/laikón/!~γενι-πληθ:λαϊκή-η@wordElln,

× base-form: λαϊκή
× base-pronunciation: /laikí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαϊκή/laikí/-λαϊκής/laikís/-λαϊκή/laikí/-λαϊκή/laikí/-λαϊκές/laikés/-λαϊκών/laikón/-λαϊκές/laikés/-λαϊκές/laikés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαϊκή

λαϊκίστρια-η/laikístria-i/::
* McsEngl.wordElln.λαϊκίστρια-η/laikístria-i/@wordElln,
* McsElln./laikístria-i/λαϊκίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαϊκίστρια-η/laikístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαϊκίστρια-η/laikístria-i/@wordElln,
* McsElln.λαϊκίστρια/laikístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαϊκίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκίστριας/laikístrias/!~γενι-ενικ:λαϊκίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκίστριες/laikístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαϊκίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκιστριών/laikistrión/!~γενι-πληθ:λαϊκίστρια-η@wordElln,

× base-form: λαϊκίστρια
× base-pronunciation: /laikístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαϊκίστρια/laikístria/-λαϊκίστριας/laikístrias/-λαϊκίστρια/laikístria/-λαϊκίστρια/laikístria/-λαϊκίστριες/laikístries/-λαϊκιστριών/laikistrión/-λαϊκίστριες/laikístries/-λαϊκίστριες/laikístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαϊκίστρια

λαϊκισμός-ο/laikizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαϊκισμός-ο/laikizmós-o/@wordElln,
* McsElln./laikizmós-o/λαϊκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαϊκισμός-ο/laikizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαϊκισμός-ο/laikizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λαϊκισμός/laikizmós/!~ονομ-ενικ:λαϊκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκισμού/laikizmú/!~γενι-ενικ:λαϊκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκισμό/laikizmó/!~αιτι-ενικ:λαϊκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκισμέ/laikizmé/!~κλητ-ενικ:λαϊκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκισμοί/laikizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαϊκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκισμών/laikizmón/!~γενι-πληθ:λαϊκισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκισμούς/laikizmús/!~αιτι-πληθ:λαϊκισμός-ο@wordElln,

× base-form: λαϊκισμός
× base-pronunciation: /laikizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαϊκισμός/laikizmós/-λαϊκισμού/laikizmú/-λαϊκισμό/laikizmó/-λαϊκισμέ/laikizmé/-λαϊκισμοί/laikizmí/-λαϊκισμών/laikizmón/-λαϊκισμούς/laikizmús/-λαϊκισμοί/laikizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαϊκισμός

λαϊκιστής-ο/laikistís-o/::
* McsEngl.wordElln.λαϊκιστής-ο/laikistís-o/@wordElln,
* McsElln./laikistís-o/λαϊκιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαϊκιστής-ο/laikistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαϊκιστής-ο/laikistís-o/@wordElln,
* McsElln.λαϊκιστής/laikistís/!~ονομ-ενικ:λαϊκιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκιστή/laikistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαϊκιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκιστές/laikistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαϊκιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκιστών/laikistón/!~γενι-πληθ:λαϊκιστής-ο@wordElln,

× base-form: λαϊκιστής
× base-pronunciation: /laikistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαϊκιστής/laikistís/-λαϊκιστή/laikistí/-λαϊκιστή/laikistí/-λαϊκιστή/laikistí/-λαϊκιστές/laikistés/-λαϊκιστών/laikistón/-λαϊκιστές/laikistés/-λαϊκιστές/laikistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαϊκιστής

λαϊκούρα-η/laikúra-i/::
* McsEngl.wordElln.λαϊκούρα-η/laikúra-i/@wordElln,
* McsElln./laikúra-i/λαϊκούρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαϊκούρα-η/laikúra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαϊκούρα-η/laikúra-i/@wordElln,
* McsElln.λαϊκούρα/laikúra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαϊκούρα-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκούρας/laikúras/!~γενι-ενικ:λαϊκούρα-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκούρες/laikúres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαϊκούρα-η@wordElln,

× base-form: λαϊκούρα
× base-pronunciation: /laikúra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαϊκούρα/laikúra/-λαϊκούρας/laikúras/-λαϊκούρα/laikúra/-λαϊκούρα/laikúra/-λαϊκούρες/laikúres/-∅-λαϊκούρες/laikúres/-λαϊκούρες/laikúres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λαϊκούρα

λαϊκός-ο/laikós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαϊκός-ο/laikós-o/@wordElln,
* McsElln./laikós-o/λαϊκός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαϊκός-ο/laikós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαϊκός-ο/laikós-o/@wordElln,
* McsElln.λαϊκός/laikós/!~ονομ-ενικ:λαϊκός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκού/laikú/!~γενι-ενικ:λαϊκός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκό/laikó/!~αιτι-ενικ:λαϊκός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκέ/laiké/!~κλητ-ενικ:λαϊκός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκοί/laikí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαϊκός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκών/laikón/!~γενι-πληθ:λαϊκός-ο@wordElln,
* McsElln.λαϊκούς/laikús/!~αιτι-πληθ:λαϊκός-ο@wordElln,

× base-form: λαϊκός
× base-pronunciation: /laikós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαϊκός/laikós/-λαϊκού/laikú/-λαϊκό/laikó/-λαϊκέ/laiké/-λαϊκοί/laikí/-λαϊκών/laikón/-λαϊκούς/laikús/-λαϊκοί/laikí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαϊκός

λαϊκότητα-η/laikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.λαϊκότητα-η/laikótita-i/@wordElln,
* McsElln./laikótita-i/λαϊκότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαϊκότητα-η/laikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαϊκότητα-η/laikótita-i/@wordElln,
* McsElln.λαϊκότητα/laikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαϊκότητα-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκότητας/laikótitas/!~γενι-ενικ:λαϊκότητα-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκότητες/laikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαϊκότητα-η@wordElln,
* McsElln.λαϊκοτήτων/laikotíton/!~γενι-πληθ:λαϊκότητα-η@wordElln,

× base-form: λαϊκότητα
× base-pronunciation: /laikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαϊκότητα/laikótita/-λαϊκότητας/laikótitas/-λαϊκότητα/laikótita/-λαϊκότητα/laikótita/-λαϊκότητες/laikótites/-λαϊκοτήτων/laikotíton/-λαϊκότητες/laikótites/-λαϊκότητες/laikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: λαϊκότητα

λαός-ο/laós-o/::
* McsEngl.wordElln.λαός-ο/laós-o/@wordElln,
* McsElln./laós-o/λαός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαός-ο/laós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαός-ο/laós-o/@wordElln,
* McsElln.λαός/laós/!~ονομ-ενικ:λαός-ο@wordElln,
* McsElln.λαού/laú/!~γενι-ενικ:λαός-ο@wordElln,
* McsElln.λαό/laó/!~αιτι-ενικ:λαός-ο@wordElln,
* McsElln.λαέ/laé/!~κλητ-ενικ:λαός-ο@wordElln,
* McsElln.λαοί/laí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λαός-ο@wordElln,
* McsElln.λαών/laón/!~γενι-πληθ:λαός-ο@wordElln,
* McsElln.λαούς/laús/!~αιτι-πληθ:λαός-ο@wordElln,

× base-form: λαός
× base-pronunciation: /laós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λαός/laós/-λαού/laú/-λαό/laó/-λαέ/laé/-λαοί/laí/-λαών/laón/-λαούς/laús/-λαοί/laí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαός

λαύρα-η/lávra-i/::
* McsEngl.wordElln.λαύρα-η/lávra-i/@wordElln,
* McsElln./lávra-i/λαύρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λαύρα-η/lávra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λαύρα-η/lávra-i/@wordElln,
* McsElln.λαύρα/lávra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λαύρα-η@wordElln,
* McsElln.λαύρας/lávras/!~γενι-ενικ:λαύρα-η@wordElln,
* McsElln.λαύρες/lávres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λαύρα-η@wordElln,
* McsElln.λαυρών/lavrón/!~γενι-πληθ:λαύρα-η@wordElln,

× base-form: λαύρα
× base-pronunciation: /lávra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λαύρα/lávra/-λαύρας/lávras/-λαύρα/lávra/-λαύρα/lávra/-λαύρες/lávres/-λαυρών/lavrón/-λαύρες/lávres/-λαύρες/lávres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λαύρα

λεία-η/lía-i/::
* McsEngl.wordElln.λεία-η/lía-i/@wordElln,
* McsElln./lía-i/λεία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεία-η/lía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεία-η/lía-i/@wordElln,
* McsElln.λεία/lía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεία-η@wordElln,
* McsElln.λείας/lías/!~γενι-ενικ:λεία-η@wordElln,
* McsElln.λείες/líes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεία-η@wordElln,

× base-form: λεία
× base-pronunciation: /lía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεία/lía/-λείας/lías/-λεία/lía/-λεία/lía/-λείες/líes/-∅-λείες/líes/-λείες/líes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λεία

λείψανο-το/lípsano-to/::
* McsEngl.wordElln.λείψανο-το/lípsano-to/@wordElln,
* McsElln./lípsano-to/λείψανο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λείψανο-το/lípsano-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λείψανο-το/lípsano-to/@wordElln,
* McsElln.λείψανο/lípsano/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λείψανο-το@wordElln,
* McsElln.λείψανου/lípsanu/!~γενι-ενικ:λείψανο-το@wordElln,
* McsElln.λειψάνου/lipsánu/!~γενι-ενικ:λείψανο-το@wordElln,
* McsElln.λείψανα/lípsana/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λείψανο-το@wordElln,
* McsElln.λείψανων/lípsanon/!~γενι-πληθ:λείψανο-το@wordElln,
* McsElln.λειψάνων/lipsánon/!~γενι-πληθ:λείψανο-το@wordElln,

× base-form: λείψανο
× base-pronunciation: /lípsano/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λείψανο/lípsano/-λείψανου/lípsanu/|λειψάνου/lipsánu/-λείψανο/lípsano/-λείψανο/lípsano/-λείψανα/lípsana/-λείψανων/lípsanon/|λειψάνων/lipsánon/-λείψανα/lípsana/-λείψανα/lípsana/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λείψανο

λεβάντα-η/leváda-i/::
* McsEngl.wordElln.λεβάντα-η/leváda-i/@wordElln,
* McsElln./leváda-i/λεβάντα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβάντα-η/leváda-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβάντα-η/leváda-i/@wordElln,
* McsElln.λεβάντα/leváda/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβάντα-η@wordElln,
* McsElln.λεβάντας/levádas/!~γενι-ενικ:λεβάντα-η@wordElln,
* McsElln.λεβάντες/levádes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβάντα-η@wordElln,
* McsElln.λεβαντών/levadón/!~γενι-πληθ:λεβάντα-η@wordElln,

× base-form: λεβάντα
× base-pronunciation: /leváda/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεβάντα/leváda/-λεβάντας/levádas/-λεβάντα/leváda/-λεβάντα/leváda/-λεβάντες/levádes/-λεβαντών/levadón/-λεβάντες/levádes/-λεβάντες/levádes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβάντα

λεβάντες-ο/levádes-o/::
* McsEngl.wordElln.λεβάντες-ο/levádes-o/@wordElln,
* McsElln./levádes-o/λεβάντες-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβάντες-ο/levádes-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβάντες-ο/levádes-o/@wordElln,
* McsElln.λεβάντες/levádes/!~ονομ-ενικ:λεβάντες-ο@wordElln,
* McsElln.λεβάντε/leváde/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβάντες-ο@wordElln,
* McsElln.λεβάντηδες/levádidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβάντες-ο@wordElln,
* McsElln.λεβάντηδων/levádidhon/!~γενι-πληθ:λεβάντες-ο@wordElln,

× base-form: λεβάντες
× base-pronunciation: /levádes/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεβάντες/levádes/-λεβάντε/leváde/-λεβάντε/leváde/-λεβάντε/leváde/-λεβάντηδες/levádidhes/-λεβάντηδων/levádidhon/-λεβάντηδες/levádidhes/-λεβάντηδες/levádidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT2SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ2ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβάντες

λεβάρισμα-το/levárizma-to/::
* McsEngl.wordElln.λεβάρισμα-το/levárizma-to/@wordElln,
* McsElln./levárizma-to/λεβάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβάρισμα-το/levárizma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβάρισμα-το/levárizma-to/@wordElln,
* McsElln.λεβάρισμα/levárizma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεβαρίσματος/levarízmatos/!~γενι-ενικ:λεβάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεβαρίσματα/levarízmata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβάρισμα-το@wordElln,
* McsElln.λεβαρισμάτων/levarizmáton/!~γενι-πληθ:λεβάρισμα-το@wordElln,

× base-form: λεβάρισμα
× base-pronunciation: /levárizma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεβάρισμα/levárizma/-λεβαρίσματος/levarízmatos/-λεβάρισμα/levárizma/-λεβάρισμα/levárizma/-λεβαρίσματα/levarízmata/-λεβαρισμάτων/levarizmáton/-λεβαρίσματα/levarízmata/-λεβαρίσματα/levarízmata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβάρισμα

λεβέντισσα-η/levédisa-i/::
* McsEngl.wordElln.λεβέντισσα-η/levédisa-i/@wordElln,
* McsElln./levédisa-i/λεβέντισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβέντισσα-η/levédisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβέντισσα-η/levédisa-i/@wordElln,
* McsElln.λεβέντισσα/levédisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβέντισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεβέντισσας/levédisas/!~γενι-ενικ:λεβέντισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεβέντισσες/levédises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβέντισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντισσών/levedisón/!~γενι-πληθ:λεβέντισσα-η@wordElln,

× base-form: λεβέντισσα
× base-pronunciation: /levédisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεβέντισσα/levédisa/-λεβέντισσας/levédisas/-λεβέντισσα/levédisa/-λεβέντισσα/levédisa/-λεβέντισσες/levédises/-λεβεντισσών/levedisón/-λεβέντισσες/levédises/-λεβέντισσες/levédises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβέντισσα

λεβέτι-το/levéti-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λεβέτι-το/levéti-to-s/@wordElln,
* McsElln./levéti-to-s/λεβέτι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβέτι-το/levéti-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβέτι-το/levéti-to-s/@wordElln,
* McsElln.λεβέτι/levéti/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβέτι-το@wordElln,
* McsElln.λεβετιού/levetyyú/!~γενι-ενικ:λεβέτι-το@wordElln,
* McsElln.λεβέτια/levétyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβέτι-το@wordElln,
* McsElln.λεβετιών/levetyyón/!~γενι-πληθ:λεβέτι-το@wordElln,

× base-form: λεβέτι
× base-pronunciation: /levéti/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεβέτι/levéti/-λεβετιού/levetyyú/-λεβέτι/levéti/-λεβέτι/levéti/-λεβέτια/levétyya/-λεβετιών/levetyyón/-λεβέτια/levétyya/-λεβέτια/levétyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβέτι

λεβαντέλαιο-το/levadéleo-to/::
* McsEngl.wordElln.λεβαντέλαιο-το/levadéleo-to/@wordElln,
* McsElln./levadéleo-to/λεβαντέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβαντέλαιο-το/levadéleo-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβαντέλαιο-το/levadéleo-to/@wordElln,
* McsElln.λεβαντέλαιο/levadéleo/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβαντέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.λεβαντέλαιου/levadéleu/!~γενι-ενικ:λεβαντέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.λεβαντελαίου/levadeléu/!~γενι-ενικ:λεβαντέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.λεβαντέλαια/levadélea/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβαντέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.λεβαντέλαιων/levadélaion/!~γενι-πληθ:λεβαντέλαιο-το@wordElln,
* McsElln.λεβαντελαίων/levadeléon/!~γενι-πληθ:λεβαντέλαιο-το@wordElln,

× base-form: λεβαντέλαιο
× base-pronunciation: /levadéleo/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεβαντέλαιο/levadéleo/-λεβαντέλαιου/levadéleu/|λεβαντελαίου/levadeléu/-λεβαντέλαιο/levadéleo/-λεβαντέλαιο/levadéleo/-λεβαντέλαια/levadélea/-λεβαντέλαιων/levadélaion/|λεβαντελαίων/levadeléon/-λεβαντέλαια/levadélea/-λεβαντέλαια/levadélea/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λεβαντέλαιο

λεβαντίνος-ο/levadínos-o/::
* McsEngl.wordElln.λεβαντίνος-ο/levadínos-o/@wordElln,
* McsElln./levadínos-o/λεβαντίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβαντίνος-ο/levadínos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβαντίνος-ο/levadínos-o/@wordElln,
* McsElln.λεβαντίνος/levadínos/!~ονομ-ενικ:λεβαντίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβαντίνου/levadínu/!~γενι-ενικ:λεβαντίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβαντίνο/levadíno/!~αιτι-ενικ:λεβαντίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβαντίνε/levadíne/!~κλητ-ενικ:λεβαντίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβαντίνοι/levadíni/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λεβαντίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβαντίνων/levadínon/!~γενι-πληθ:λεβαντίνος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβαντίνους/levadínus/!~αιτι-πληθ:λεβαντίνος-ο@wordElln,

× base-form: λεβαντίνος
× base-pronunciation: /levadínos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεβαντίνος/levadínos/-λεβαντίνου/levadínu/-λεβαντίνο/levadíno/-λεβαντίνε/levadíne/-λεβαντίνοι/levadíni/-λεβαντίνων/levadínon/-λεβαντίνους/levadínus/-λεβαντίνοι/levadíni/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβαντίνος

λεβεντάνθρωπος-ο/levedánthropos-o/::
* McsEngl.wordElln.λεβεντάνθρωπος-ο/levedánthropos-o/@wordElln,
* McsElln./levedánthropos-o/λεβεντάνθρωπος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβεντάνθρωπος-ο/levedánthropos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβεντάνθρωπος-ο/levedánthropos-o/@wordElln,
* McsElln.λεβεντάνθρωπος/levedánthropos/!~ονομ-ενικ:λεβεντάνθρωπος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντάνθρωπου/levedánthropu/!~γενι-ενικ:λεβεντάνθρωπος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντάνθρωπο/levedánthropo/!~αιτι-ενικ:λεβεντάνθρωπος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντάνθρωπε/levedánthrope/!~κλητ-ενικ:λεβεντάνθρωπος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντάνθρωποι/levedánthropi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λεβεντάνθρωπος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντανθρώπων/levedanthrópon/!~γενι-πληθ:λεβεντάνθρωπος-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντάνθρωπους/levedánthropus/!~αιτι-πληθ:λεβεντάνθρωπος-ο@wordElln,

× base-form: λεβεντάνθρωπος
× base-pronunciation: /levedánthropos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεβεντάνθρωπος/levedánthropos/-λεβεντάνθρωπου/levedánthropu/-λεβεντάνθρωπο/levedánthropo/-λεβεντάνθρωπε/levedánthrope/-λεβεντάνθρωποι/levedánthropi/-λεβεντανθρώπων/levedanthrópon/-λεβεντάνθρωπους/levedánthropus/-λεβεντάνθρωποι/levedánthropi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβεντάνθρωπος

λεβεντιά-η/levedyyá-i/::
* McsEngl.wordElln.λεβεντιά-η/levedyyá-i/@wordElln,
* McsElln./levedyyá-i/λεβεντιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβεντιά-η/levedyyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβεντιά-η/levedyyá-i/@wordElln,
* McsElln.λεβεντιά/levedyyá/!~ονομ-ενικ:λεβεντιά-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντιάς/levediás/!~γενι-ενικ:λεβεντιά-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντιά/levediá/!~αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβεντιά-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντιές/levediés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβεντιά-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντιών/levedyyón/!~γενι-πληθ:λεβεντιά-η@wordElln,

× base-form: λεβεντιά
× base-pronunciation: /levedyyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεβεντιά/levedyyá/-λεβεντιάς/levediás/-λεβεντιά/levediá/-λεβεντιά/levediá/-λεβεντιές/levediés/-λεβεντιών/levedyyón/-λεβεντιές/levediés/-λεβεντιές/levediés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβεντιά

λεβεντογέννα-η/levedoyéna-i/::
* McsEngl.wordElln.λεβεντογέννα-η/levedoyéna-i/@wordElln,
* McsElln./levedoyéna-i/λεβεντογέννα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβεντογέννα-η/levedoyéna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβεντογέννα-η/levedoyéna-i/@wordElln,
* McsElln.λεβεντογέννα/levedoyéna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβεντογέννα-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντογέννας/levedoyénas/!~γενι-ενικ:λεβεντογέννα-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντογέννες/levedoyénes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβεντογέννα-η@wordElln,

× base-form: λεβεντογέννα
× base-pronunciation: /levedoyéna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεβεντογέννα/levedoyéna/-λεβεντογέννας/levedoyénas/-λεβεντογέννα/levedoyéna/-λεβεντογέννα/levedoyéna/-λεβεντογέννες/levedoyénes/-∅-λεβεντογέννες/levedoyénes/-λεβεντογέννες/levedoyénes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λεβεντογέννα

λεβεντογυναίκα-η/levedoyinéka-i/::
* McsEngl.wordElln.λεβεντογυναίκα-η/levedoyinéka-i/@wordElln,
* McsElln./levedoyinéka-i/λεβεντογυναίκα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβεντογυναίκα-η/levedoyinéka-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβεντογυναίκα-η/levedoyinéka-i/@wordElln,
* McsElln.λεβεντογυναίκα/levedoyinéka/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβεντογυναίκα-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντογυναίκας/levedoyinékas/!~γενι-ενικ:λεβεντογυναίκα-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντογυναίκες/levedoyinékes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβεντογυναίκα-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντογυναικών/levedoyinekón/!~γενι-πληθ:λεβεντογυναίκα-η@wordElln,

× base-form: λεβεντογυναίκα
× base-pronunciation: /levedoyinéka/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεβεντογυναίκα/levedoyinéka/-λεβεντογυναίκας/levedoyinékas/-λεβεντογυναίκα/levedoyinéka/-λεβεντογυναίκα/levedoyinéka/-λεβεντογυναίκες/levedoyinékes/-λεβεντογυναικών/levedoyinekón/-λεβεντογυναίκες/levedoyinékes/-λεβεντογυναίκες/levedoyinékes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβεντογυναίκα

λεβεντομάνα-η/levedomána-i/::
* McsEngl.wordElln.λεβεντομάνα-η/levedomána-i/@wordElln,
* McsElln./levedomána-i/λεβεντομάνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβεντομάνα-η/levedomána-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβεντομάνα-η/levedomána-i/@wordElln,
* McsElln.λεβεντομάνα/levedomána/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβεντομάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντομάνας/levedománas/!~γενι-ενικ:λεβεντομάνα-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντομάνες/levedománes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβεντομάνα-η@wordElln,

× base-form: λεβεντομάνα
× base-pronunciation: /levedomána/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεβεντομάνα/levedomána/-λεβεντομάνας/levedománas/-λεβεντομάνα/levedomána/-λεβεντομάνα/levedomána/-λεβεντομάνες/levedománes/-∅-λεβεντομάνες/levedománes/-λεβεντομάνες/levedománes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λεβεντομάνα

λεβεντονιός-ο/levedonnós-o/::
* McsEngl.wordElln.λεβεντονιός-ο/levedonnós-o/@wordElln,
* McsElln./levedonnós-o/λεβεντονιός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβεντονιός-ο/levedonnós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβεντονιός-ο/levedonnós-o/@wordElln,
* McsElln.λεβεντονιός/levedonnós/!~ονομ-ενικ:λεβεντονιός-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντονιού/levedonnú/!~γενι-ενικ:λεβεντονιός-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντονιό/levedonnó/!~αιτι-ενικ:λεβεντονιός-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντονιέ/levedonné/!~κλητ-ενικ:λεβεντονιός-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντονιοί/levedonnoí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λεβεντονιός-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντονιών/levedonnón/!~γενι-πληθ:λεβεντονιός-ο@wordElln,
* McsElln.λεβεντονιούς/levedonnús/!~αιτι-πληθ:λεβεντονιός-ο@wordElln,

× base-form: λεβεντονιός
× base-pronunciation: /levedonnós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεβεντονιός/levedonnós/-λεβεντονιού/levedonnú/-λεβεντονιό/levedonnó/-λεβεντονιέ/levedonné/-λεβεντονιοί/levedonnoí/-λεβεντονιών/levedonnón/-λεβεντονιούς/levedonnús/-λεβεντονιοί/levedonnoí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβεντονιός

λεβεντοπνίχτρα-η/levedopníhtra-i/::
* McsEngl.wordElln.λεβεντοπνίχτρα-η/levedopníhtra-i/@wordElln,
* McsElln./levedopníhtra-i/λεβεντοπνίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβεντοπνίχτρα-η/levedopníhtra-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβεντοπνίχτρα-η/levedopníhtra-i/@wordElln,
* McsElln.λεβεντοπνίχτρα/levedopníhtra/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβεντοπνίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντοπνίχτρας/levedopníhtras/!~γενι-ενικ:λεβεντοπνίχτρα-η@wordElln,
* McsElln.λεβεντοπνίχτρες/levedopníhtres/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβεντοπνίχτρα-η@wordElln,

× base-form: λεβεντοπνίχτρα
× base-pronunciation: /levedopníhtra/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεβεντοπνίχτρα/levedopníhtra/-λεβεντοπνίχτρας/levedopníhtras/-λεβεντοπνίχτρα/levedopníhtra/-λεβεντοπνίχτρα/levedopníhtra/-λεβεντοπνίχτρες/levedopníhtres/-∅-λεβεντοπνίχτρες/levedopníhtres/-λεβεντοπνίχτρες/levedopníhtres/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λεβεντοπνίχτρα

λεβεντόπαιδο-το/levedópedho-to/::
* McsEngl.wordElln.λεβεντόπαιδο-το/levedópedho-to/@wordElln,
* McsElln./levedópedho-to/λεβεντόπαιδο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβεντόπαιδο-το/levedópedho-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβεντόπαιδο-το/levedópedho-to/@wordElln,
* McsElln.λεβεντόπαιδο/levedópedho/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβεντόπαιδο-το@wordElln,
* McsElln.λεβεντόπαιδου/levedópedhu/!~γενι-ενικ:λεβεντόπαιδο-το@wordElln,
* McsElln.λεβεντόπαιδα/levedópedha/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβεντόπαιδο-το@wordElln,
* McsElln.λεβεντόπαιδων/levedópedhon/!~γενι-πληθ:λεβεντόπαιδο-το@wordElln,

× base-form: λεβεντόπαιδο
× base-pronunciation: /levedópedho/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεβεντόπαιδο/levedópedho/-λεβεντόπαιδου/levedópedhu/-λεβεντόπαιδο/levedópedho/-λεβεντόπαιδο/levedópedho/-λεβεντόπαιδα/levedópedha/-λεβεντόπαιδων/levedópedhon/-λεβεντόπαιδα/levedópedha/-λεβεντόπαιδα/levedópedha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβεντόπαιδο

λεβητοποιείο-το/levitopiío-to/::
* McsEngl.wordElln.λεβητοποιείο-το/levitopiío-to/@wordElln,
* McsElln./levitopiío-to/λεβητοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβητοποιείο-το/levitopiío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβητοποιείο-το/levitopiío-to/@wordElln,
* McsElln.λεβητοποιείο/levitopiío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβητοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.λεβητοποιείου/levitopiíu/!~γενι-ενικ:λεβητοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.λεβητοποιεία/levitopiía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβητοποιείο-το@wordElln,
* McsElln.λεβητοποιείων/levitopiíon/!~γενι-πληθ:λεβητοποιείο-το@wordElln,

× base-form: λεβητοποιείο
× base-pronunciation: /levitopiío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεβητοποιείο/levitopiío/-λεβητοποιείου/levitopiíu/-λεβητοποιείο/levitopiío/-λεβητοποιείο/levitopiío/-λεβητοποιεία/levitopiía/-λεβητοποιείων/levitopiíon/-λεβητοποιεία/levitopiía/-λεβητοποιεία/levitopiía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβητοποιείο

λεβητοστάσιο-το/levitostásio-to/::
* McsEngl.wordElln.λεβητοστάσιο-το/levitostásio-to/@wordElln,
* McsElln./levitostásio-to/λεβητοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβητοστάσιο-το/levitostásio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβητοστάσιο-το/levitostásio-to/@wordElln,
* McsElln.λεβητοστάσιο/levitostásio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβητοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.λεβητοστάσιου/levitostásiu/!~γενι-ενικ:λεβητοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.λεβητοστασίου/levitostasíu/!~γενι-ενικ:λεβητοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.λεβητοστάσια/levitostásia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβητοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.λεβητοστάσιων/levitostásion/!~γενι-πληθ:λεβητοστάσιο-το@wordElln,
* McsElln.λεβητοστασίων/levitostasíon/!~γενι-πληθ:λεβητοστάσιο-το@wordElln,

× base-form: λεβητοστάσιο
× base-pronunciation: /levitostásio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεβητοστάσιο/levitostásio/-λεβητοστάσιου/levitostásiu/|λεβητοστασίου/levitostasíu/-λεβητοστάσιο/levitostásio/-λεβητοστάσιο/levitostásio/-λεβητοστάσια/levitostásia/-λεβητοστάσιων/levitostásion/|λεβητοστασίων/levitostasíon/-λεβητοστάσια/levitostásia/-λεβητοστάσια/levitostásia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λεβητοστάσιο

λεβιές-ο/levyés-o/::
* McsEngl.wordElln.λεβιές-ο/levyés-o/@wordElln,
* McsElln./levyés-o/λεβιές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεβιές-ο/levyés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεβιές-ο/levyés-o/@wordElln,
* McsElln.λεβιές/levyés/!~ονομ-ενικ:λεβιές-ο@wordElln,
* McsElln.λεβιέ/levié/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεβιές-ο@wordElln,
* McsElln.λεβιέδες/leviédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεβιές-ο@wordElln,
* McsElln.λεβιέδων/leviédhon/!~γενι-πληθ:λεβιές-ο@wordElln,

× base-form: λεβιές
× base-pronunciation: /levyés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεβιές/levyés/-λεβιέ/levié/-λεβιέ/levié/-λεβιέ/levié/-λεβιέδες/leviédhes/-λεβιέδων/leviédhon/-λεβιέδες/leviédhes/-λεβιέδες/leviédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεβιές

λεγάτος-ο/leyátos-o/::
* McsEngl.wordElln.λεγάτος-ο/leyátos-o/@wordElln,
* McsElln./leyátos-o/λεγάτος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεγάτος-ο/leyátos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεγάτος-ο/leyátos-o/@wordElln,
* McsElln.λεγάτος/leyátos/!~ονομ-ενικ:λεγάτος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγάτου/leyátu/!~γενι-ενικ:λεγάτος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγάτο/leyáto/!~αιτι-ενικ:λεγάτος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγάτε/leyáte/!~κλητ-ενικ:λεγάτος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγάτοι/leyáti/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λεγάτος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγάτων/leyáton/!~γενι-πληθ:λεγάτος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγάτους/leyátus/!~αιτι-πληθ:λεγάτος-ο@wordElln,

× base-form: λεγάτος
× base-pronunciation: /leyátos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεγάτος/leyátos/-λεγάτου/leyátu/-λεγάτο/leyáto/-λεγάτε/leyáte/-λεγάτοι/leyáti/-λεγάτων/leyáton/-λεγάτους/leyátus/-λεγάτοι/leyáti/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεγάτος

λεγένι-το/leyéni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λεγένι-το/leyéni-to-s/@wordElln,
* McsElln./leyéni-to-s/λεγένι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεγένι-το/leyéni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεγένι-το/leyéni-to-s/@wordElln,
* McsElln.λεγένι/leyéni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεγένι-το@wordElln,
* McsElln.λεγενιού/leyennú/!~γενι-ενικ:λεγένι-το@wordElln,
* McsElln.λεγένια/leyénna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεγένι-το@wordElln,
* McsElln.λεγενιών/leyennón/!~γενι-πληθ:λεγένι-το@wordElln,

× base-form: λεγένι
× base-pronunciation: /leyéni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεγένι/leyéni/-λεγενιού/leyennú/-λεγένι/leyéni/-λεγένι/leyéni/-λεγένια/leyénna/-λεγενιών/leyennón/-λεγένια/leyénna/-λεγένια/leyénna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεγένι

λεγενόμπρικο-το/leyenóbriko-to/::
* McsEngl.wordElln.λεγενόμπρικο-το/leyenóbriko-to/@wordElln,
* McsElln./leyenóbriko-to/λεγενόμπρικο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεγενόμπρικο-το/leyenóbriko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεγενόμπρικο-το/leyenóbriko-to/@wordElln,
* McsElln.λεγενόμπρικο/leyenóbriko/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεγενόμπρικο-το@wordElln,
* McsElln.λεγενόμπρικου/leyenóbriku/!~γενι-ενικ:λεγενόμπρικο-το@wordElln,
* McsElln.λεγενόμπρικα/leyenóbrika/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεγενόμπρικο-το@wordElln,
* McsElln.λεγενόμπρικων/leyenóbrikon/!~γενι-πληθ:λεγενόμπρικο-το@wordElln,

× base-form: λεγενόμπρικο
× base-pronunciation: /leyenóbriko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεγενόμπρικο/leyenóbriko/-λεγενόμπρικου/leyenóbriku/-λεγενόμπρικο/leyenóbriko/-λεγενόμπρικο/leyenóbriko/-λεγενόμπρικα/leyenóbrika/-λεγενόμπρικων/leyenóbrikon/-λεγενόμπρικα/leyenóbrika/-λεγενόμπρικα/leyenóbrika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεγενόμπρικο

λεγεωνάριος-ο/leyeonários-o/::
* McsEngl.wordElln.λεγεωνάριος-ο/leyeonários-o/@wordElln,
* McsElln./leyeonários-o/λεγεωνάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεγεωνάριος-ο/leyeonários-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεγεωνάριος-ο/leyeonários-o/@wordElln,
* McsElln.λεγεωνάριος/leyeonários/!~ονομ-ενικ:λεγεωνάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγεωνάριου/leyeonáriu/!~γενι-ενικ:λεγεωνάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγεωναρίου/leyeonaríu/!~γενι-ενικ:λεγεωνάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγεωνάριο/leyeonário/!~αιτι-ενικ:λεγεωνάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγεωνάριε/leyeonárie/!~κλητ-ενικ:λεγεωνάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγεωνάριοι/leyeonárii/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λεγεωνάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγεωνάριων/leyeonárion/!~γενι-πληθ:λεγεωνάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγεωναρίων/leyeonaríon/!~γενι-πληθ:λεγεωνάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγεωνάριους/leyeonárius/!~αιτι-πληθ:λεγεωνάριος-ο@wordElln,
* McsElln.λεγεωναρίους/leyeonaríus/!~αιτι-πληθ:λεγεωνάριος-ο@wordElln,

× base-form: λεγεωνάριος
× base-pronunciation: /leyeonários/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεγεωνάριος/leyeonários/-λεγεωνάριου/leyeonáriu/|λεγεωναρίου/leyeonaríu/-λεγεωνάριο/leyeonário/-λεγεωνάριε/leyeonárie/-λεγεωνάριοι/leyeonárii/-λεγεωνάριων/leyeonárion/|λεγεωναρίων/leyeonaríon/-λεγεωνάριους/leyeonárius/|λεγεωναρίους/leyeonaríus/-λεγεωνάριοι/leyeonárii/
× inflection-method: nounEllnMnaG1XosT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ1ΚοςΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λεγεωνάριος

λεγεώνα-η/leyeóna-i/::
* McsEngl.wordElln.λεγεώνα-η/leyeóna-i/@wordElln,
* McsElln./leyeóna-i/λεγεώνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεγεώνα-η/leyeóna-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεγεώνα-η/leyeóna-i/@wordElln,
* McsElln.λεγεώνα/leyeóna/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεγεώνα-η@wordElln,
* McsElln.λεγεώνας/leyeónas/!~γενι-ενικ:λεγεώνα-η@wordElln,
* McsElln.λεγεώνες/leyeónes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεγεώνα-η@wordElln,
* McsElln.λεγεώνων/leyeónon/!~γενι-πληθ:λεγεώνα-η@wordElln,

× base-form: λεγεώνα
× base-pronunciation: /leyeóna/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεγεώνα/leyeóna/-λεγεώνας/leyeónas/-λεγεώνα/leyeóna/-λεγεώνα/leyeóna/-λεγεώνες/leyeónes/-λεγεώνων/leyeónon/-λεγεώνες/leyeónes/-λεγεώνες/leyeónes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεγεώνα

λεζάντα-η/lezáda-i/::
* McsEngl.wordElln.λεζάντα-η/lezáda-i/@wordElln,
* McsElln./lezáda-i/λεζάντα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεζάντα-η/lezáda-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεζάντα-η/lezáda-i/@wordElln,
* McsElln.λεζάντα/lezáda/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεζάντα-η@wordElln,
* McsElln.λεζάντας/lezádas/!~γενι-ενικ:λεζάντα-η@wordElln,
* McsElln.λεζάντες/lezádes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεζάντα-η@wordElln,
* McsElln.λεζαντών/lezadón/!~γενι-πληθ:λεζάντα-η@wordElln,

× base-form: λεζάντα
× base-pronunciation: /lezáda/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεζάντα/lezáda/-λεζάντας/lezádas/-λεζάντα/lezáda/-λεζάντα/lezáda/-λεζάντες/lezádes/-λεζαντών/lezadón/-λεζάντες/lezádes/-λεζάντες/lezádes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεζάντα

λεηλασία-η/leilasía-i/::
* McsEngl.wordElln.λεηλασία-η/leilasía-i/@wordElln,
* McsElln./leilasía-i/λεηλασία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεηλασία-η/leilasía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεηλασία-η/leilasía-i/@wordElln,
* McsElln.λεηλασία/leilasía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεηλασία-η@wordElln,
* McsElln.λεηλασίας/leilasías/!~γενι-ενικ:λεηλασία-η@wordElln,
* McsElln.λεηλασίες/leilasíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεηλασία-η@wordElln,
* McsElln.λεηλασιών/leilassón/!~γενι-πληθ:λεηλασία-η@wordElln,

× base-form: λεηλασία
× base-pronunciation: /leilasía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεηλασία/leilasía/-λεηλασίας/leilasías/-λεηλασία/leilasía/-λεηλασία/leilasía/-λεηλασίες/leilasíes/-λεηλασιών/leilassón/-λεηλασίες/leilasíes/-λεηλασίες/leilasíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεηλασία

λεημοσύνη-η/leimosíni-i/::
* McsEngl.wordElln.λεημοσύνη-η/leimosíni-i/@wordElln,
* McsElln./leimosíni-i/λεημοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεημοσύνη-η/leimosíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεημοσύνη-η/leimosíni-i/@wordElln,
* McsElln.λεημοσύνη/leimosíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεημοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λεημοσύνης/leimosínis/!~γενι-ενικ:λεημοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λεημοσύνες/leimosínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεημοσύνη-η@wordElln,
* McsElln.λεημοσυνών/leimosinón/!~γενι-πληθ:λεημοσύνη-η@wordElln,

× base-form: λεημοσύνη
× base-pronunciation: /leimosíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεημοσύνη/leimosíni/-λεημοσύνης/leimosínis/-λεημοσύνη/leimosíni/-λεημοσύνη/leimosíni/-λεημοσύνες/leimosínes/-λεημοσυνών/leimosinón/-λεημοσύνες/leimosínes/-λεημοσύνες/leimosínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεημοσύνη

λειβάδα-η/livádha-i/::
* McsEngl.wordElln.λειβάδα-η/livádha-i/@wordElln,
* McsElln./livádha-i/λειβάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειβάδα-η/livádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειβάδα-η/livádha-i/@wordElln,
* McsElln.λειβάδα/livádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειβάδα-η@wordElln,
* McsElln.λειβάδας/livádhas/!~γενι-ενικ:λειβάδα-η@wordElln,
* McsElln.λειβάδες/livádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειβάδα-η@wordElln,
* McsElln.λειβάδων/livádhon/!~γενι-πληθ:λειβάδα-η@wordElln,

× base-form: λειβάδα
× base-pronunciation: /livádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειβάδα/livádha/-λειβάδας/livádhas/-λειβάδα/livádha/-λειβάδα/livádha/-λειβάδες/livádhes/-λειβάδων/livádhon/-λειβάδες/livádhes/-λειβάδες/livádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειβάδα

λειμωνάριο-το/limonário-to/::
* McsEngl.wordElln.λειμωνάριο-το/limonário-to/@wordElln,
* McsElln./limonário-to/λειμωνάριο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειμωνάριο-το/limonário-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειμωνάριο-το/limonário-to/@wordElln,
* McsElln.λειμωνάριο/limonário/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειμωνάριο-το@wordElln,
* McsElln.λειμωναρίου/limonaríu/!~γενι-ενικ:λειμωνάριο-το@wordElln,
* McsElln.λειμωνάριου/limonáriu/!~γενι-ενικ:λειμωνάριο-το@wordElln,
* McsElln.λειμωνάρια/limonária/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειμωνάριο-το@wordElln,
* McsElln.λειμωναρίων/limonaríon/!~γενι-πληθ:λειμωνάριο-το@wordElln,

× base-form: λειμωνάριο
× base-pronunciation: /limonário/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λειμωνάριο/limonário/-λειμωναρίου/limonaríu/|λειμωνάριου/limonáriu/-λειμωνάριο/limonário/-λειμωνάριο/limonário/-λειμωνάρια/limonária/-λειμωναρίων/limonaríon/-λειμωνάρια/limonária/-λειμωνάρια/limonária/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λειμωνάριο

λειμώνας-ο/limónas-o/::
* McsEngl.wordElln.λειμώνας-ο/limónas-o/@wordElln,
* McsElln./limónas-o/λειμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειμώνας-ο/limónas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειμώνας-ο/limónas-o/@wordElln,
* McsElln.λειμώνας/limónas/!~ονομ-ενικ:λειμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.λειμώνα/limóna/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.λειμώνες/limónes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειμώνας-ο@wordElln,
* McsElln.λειμώνων/limónon/!~γενι-πληθ:λειμώνας-ο@wordElln,

× base-form: λειμώνας
× base-pronunciation: /limónas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λειμώνας/limónas/-λειμώνα/limóna/-λειμώνα/limóna/-λειμώνα/limóna/-λειμώνες/limónes/-λειμώνων/limónon/-λειμώνες/limónes/-λειμώνες/limónes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειμώνας

λειοεγκεφαλοπάθεια-η/lioegefalopáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.λειοεγκεφαλοπάθεια-η/lioegefalopáthia-i/@wordElln,
* McsElln./lioegefalopáthia-i/λειοεγκεφαλοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειοεγκεφαλοπάθεια-η/lioegefalopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειοεγκεφαλοπάθεια-η/lioegefalopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.λειοεγκεφαλοπάθεια/lioegefalopáthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειοεγκεφαλοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λειοεγκεφαλοπάθειας/lioegefalopáthias/!~γενι-ενικ:λειοεγκεφαλοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λειοεγκεφαλοπάθειες/lioegefalopáthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειοεγκεφαλοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λειοεγκεφαλοπαθειών/lioegefalopathión/!~γενι-πληθ:λειοεγκεφαλοπάθεια-η@wordElln,

× base-form: λειοεγκεφαλοπάθεια
× base-pronunciation: /lioegefalopáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειοεγκεφαλοπάθεια/lioegefalopáthia/-λειοεγκεφαλοπάθειας/lioegefalopáthias/-λειοεγκεφαλοπάθεια/lioegefalopáthia/-λειοεγκεφαλοπάθεια/lioegefalopáthia/-λειοεγκεφαλοπάθειες/lioegefalopáthies/-λειοεγκεφαλοπαθειών/lioegefalopathión/-λειοεγκεφαλοπάθειες/lioegefalopáthies/-λειοεγκεφαλοπάθειες/lioegefalopáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειοεγκεφαλοπάθεια

λειρί-το/lirí-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λειρί-το/lirí-to-s/@wordElln,
* McsElln./lirí-to-s/λειρί-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειρί-το/lirí-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειρί-το/lirí-to-s/@wordElln,
* McsElln.λειρί/lirí/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειρί-το@wordElln,
* McsElln.λειριού/liryyú/!~γενι-ενικ:λειρί-το@wordElln,
* McsElln.λειριά/liryyá/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειρί-το@wordElln,
* McsElln.λειριών/liryyón/!~γενι-πληθ:λειρί-το@wordElln,

× base-form: λειρί
× base-pronunciation: /lirí/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λειρί/lirí/-λειριού/liryyú/-λειρί/lirí/-λειρί/lirí/-λειριά/liryyá/-λειριών/liryyón/-λειριά/liryyá/-λειριά/liryyá/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειρί

λειτουργία-η/lituryía-i/::
* McsEngl.wordElln.λειτουργία-η/lituryía-i/@wordElln,
* McsElln./lituryía-i/λειτουργία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειτουργία-η/lituryía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειτουργία-η/lituryía-i/@wordElln,
* McsElln.λειτουργία/lituryía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειτουργία-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργίας/lituryías/!~γενι-ενικ:λειτουργία-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργίες/lituryíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειτουργία-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργιών/lituryión/!~γενι-πληθ:λειτουργία-η@wordElln,

× base-form: λειτουργία
× base-pronunciation: /lituryía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειτουργία/lituryía/-λειτουργίας/lituryías/-λειτουργία/lituryía/-λειτουργία/lituryía/-λειτουργίες/lituryíes/-λειτουργιών/lituryión/-λειτουργίες/lituryíes/-λειτουργίες/lituryíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειτουργία

λειτουργιά-η/lituryyá-i/::
* McsEngl.wordElln.λειτουργιά-η/lituryyá-i/@wordElln,
* McsElln./lituryyá-i/λειτουργιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειτουργιά-η/lituryyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειτουργιά-η/lituryyá-i/@wordElln,
* McsElln.λειτουργιά/lituryyá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειτουργιά-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργιάς/lituryyás/!~γενι-ενικ:λειτουργιά-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργιές/lituryiés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειτουργιά-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργιών/lituryyón/!~γενι-πληθ:λειτουργιά-η@wordElln,

× base-form: λειτουργιά
× base-pronunciation: /lituryyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειτουργιά/lituryyá/-λειτουργιάς/lituryyás/-λειτουργιά/lituryyá/-λειτουργιά/lituryyá/-λειτουργιές/lituryiés/-λειτουργιών/lituryyón/-λειτουργιές/lituryiés/-λειτουργιές/lituryiés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειτουργιά

λειτουργικοποίηση-η/lituryikopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.λειτουργικοποίηση-η/lituryikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./lituryikopíisi-i/λειτουργικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειτουργικοποίηση-η/lituryikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειτουργικοποίηση-η/lituryikopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.λειτουργικοποίηση/lituryikopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειτουργικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργικοποίησης/lituryikopíisis/!~γενι-ενικ:λειτουργικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργικοποιήσεως/lituryikopiíseos/!~γενι-ενικ:λειτουργικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργικοποιήσεις/lituryikopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειτουργικοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργικοποιήσεων/lituryikopiíseon/!~γενι-πληθ:λειτουργικοποίηση-η@wordElln,

× base-form: λειτουργικοποίηση
× base-pronunciation: /lituryikopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειτουργικοποίηση/lituryikopíisi/-λειτουργικοποίησης/lituryikopíisis/|λειτουργικοποιήσεως/lituryikopiíseos/-λειτουργικοποίηση/lituryikopíisi/-λειτουργικοποίηση/lituryikopíisi/-λειτουργικοποιήσεις/lituryikopiísis/-λειτουργικοποιήσεων/lituryikopiíseon/-λειτουργικοποιήσεις/lituryikopiísis/-λειτουργικοποιήσεις/lituryikopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λειτουργικοποίηση

λειτουργικότητα-η/lituryikótita-i/::
* McsEngl.wordElln.λειτουργικότητα-η/lituryikótita-i/@wordElln,
* McsElln./lituryikótita-i/λειτουργικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειτουργικότητα-η/lituryikótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειτουργικότητα-η/lituryikótita-i/@wordElln,
* McsElln.λειτουργικότητα/lituryikótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειτουργικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργικότητας/lituryikótitas/!~γενι-ενικ:λειτουργικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργικότητες/lituryikótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειτουργικότητα-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργικοτήτων/lituryikotíton/!~γενι-πληθ:λειτουργικότητα-η@wordElln,

× base-form: λειτουργικότητα
× base-pronunciation: /lituryikótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειτουργικότητα/lituryikótita/-λειτουργικότητας/lituryikótitas/-λειτουργικότητα/lituryikótita/-λειτουργικότητα/lituryikótita/-λειτουργικότητες/lituryikótites/-λειτουργικοτήτων/lituryikotíton/-λειτουργικότητες/lituryikótites/-λειτουργικότητες/lituryikótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: λειτουργικότητα

λειτουργισμός-ο/lituryizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λειτουργισμός-ο/lituryizmós-o/@wordElln,
* McsElln./lituryizmós-o/λειτουργισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειτουργισμός-ο/lituryizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειτουργισμός-ο/lituryizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λειτουργισμός/lituryizmós/!~ονομ-ενικ:λειτουργισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργισμού/lituryizmú/!~γενι-ενικ:λειτουργισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργισμό/lituryizmó/!~αιτι-ενικ:λειτουργισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργισμέ/lituryizmé/!~κλητ-ενικ:λειτουργισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργισμοί/lituryizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λειτουργισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργισμών/lituryizmón/!~γενι-πληθ:λειτουργισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργισμούς/lituryizmús/!~αιτι-πληθ:λειτουργισμός-ο@wordElln,

× base-form: λειτουργισμός
× base-pronunciation: /lituryizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λειτουργισμός/lituryizmós/-λειτουργισμού/lituryizmú/-λειτουργισμό/lituryizmó/-λειτουργισμέ/lituryizmé/-λειτουργισμοί/lituryizmí/-λειτουργισμών/lituryizmón/-λειτουργισμούς/lituryizmús/-λειτουργισμοί/lituryizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειτουργισμός

λειτουργοποίηση-η/lituryopíisi-i/::
* McsEngl.wordElln.λειτουργοποίηση-η/lituryopíisi-i/@wordElln,
* McsElln./lituryopíisi-i/λειτουργοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειτουργοποίηση-η/lituryopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειτουργοποίηση-η/lituryopíisi-i/@wordElln,
* McsElln.λειτουργοποίηση/lituryopíisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειτουργοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργοποίησης/lituryopíisis/!~γενι-ενικ:λειτουργοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργοποιήσεως/lituryopiíseos/!~γενι-ενικ:λειτουργοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργοποιήσεις/lituryopiísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειτουργοποίηση-η@wordElln,
* McsElln.λειτουργοποιήσεων/lituryopiíseon/!~γενι-πληθ:λειτουργοποίηση-η@wordElln,

× base-form: λειτουργοποίηση
× base-pronunciation: /lituryopíisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειτουργοποίηση/lituryopíisi/-λειτουργοποίησης/lituryopíisis/|λειτουργοποιήσεως/lituryopiíseos/-λειτουργοποίηση/lituryopíisi/-λειτουργοποίηση/lituryopíisi/-λειτουργοποιήσεις/lituryopiísis/-λειτουργοποιήσεων/lituryopiíseon/-λειτουργοποιήσεις/lituryopiísis/-λειτουργοποιήσεις/lituryopiísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λειτουργοποίηση

λειτουργός-ο/lituryós-o/::
* McsEngl.wordElln.λειτουργός-ο/lituryós-o/@wordElln,
* McsElln./lituryós-o/λειτουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειτουργός-ο/lituryós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειτουργός-ο/lituryós-o/@wordElln,
* McsElln.λειτουργός/lituryós/!~ονομ-ενικ:λειτουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργού/lituryú/!~γενι-ενικ:λειτουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργό/lituryó/!~αιτι-ενικ:λειτουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργέ/lituryé/!~κλητ-ενικ:λειτουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργοί/lituryí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λειτουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργών/lituryón/!~γενι-πληθ:λειτουργός-ο@wordElln,
* McsElln.λειτουργούς/lituryús/!~αιτι-πληθ:λειτουργός-ο@wordElln,

× base-form: λειτουργός
× base-pronunciation: /lituryós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λειτουργός/lituryós/-λειτουργού/lituryú/-λειτουργό/lituryó/-λειτουργέ/lituryé/-λειτουργοί/lituryí/-λειτουργών/lituryón/-λειτουργούς/lituryús/-λειτουργοί/lituryí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειτουργός

λειτούργημα-το/litúryima-to/::
* McsEngl.wordElln.λειτούργημα-το/litúryima-to/@wordElln,
* McsElln./litúryima-to/λειτούργημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειτούργημα-το/litúryima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειτούργημα-το/litúryima-to/@wordElln,
* McsElln.λειτούργημα/litúryima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειτούργημα-το@wordElln,
* McsElln.λειτουργήματος/lituryímatos/!~γενι-ενικ:λειτούργημα-το@wordElln,
* McsElln.λειτουργήματα/lituryímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειτούργημα-το@wordElln,
* McsElln.λειτουργημάτων/lituryimáton/!~γενι-πληθ:λειτούργημα-το@wordElln,

× base-form: λειτούργημα
× base-pronunciation: /litúryima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λειτούργημα/litúryima/-λειτουργήματος/lituryímatos/-λειτούργημα/litúryima/-λειτούργημα/litúryima/-λειτουργήματα/lituryímata/-λειτουργημάτων/lituryimáton/-λειτουργήματα/lituryímata/-λειτουργήματα/lituryímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειτούργημα

λειχήνα-η/lihína-i/::
* McsEngl.wordElln.λειχήνα-η/lihína-i/@wordElln,
* McsElln./lihína-i/λειχήνα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειχήνα-η/lihína-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειχήνα-η/lihína-i/@wordElln,
* McsElln.λειχήνα/lihína/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειχήνα-η@wordElln,
* McsElln.λειχήνας/lihínas/!~γενι-ενικ:λειχήνα-η@wordElln,
* McsElln.λειχήνες/lihínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειχήνα-η@wordElln,
* McsElln.λειχηνών/lihinón/!~γενι-πληθ:λειχήνα-η@wordElln,

× base-form: λειχήνα
× base-pronunciation: /lihína/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειχήνα/lihína/-λειχήνας/lihínas/-λειχήνα/lihína/-λειχήνα/lihína/-λειχήνες/lihínes/-λειχηνών/lihinón/-λειχήνες/lihínes/-λειχήνες/lihínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειχήνα

λειψανδρία-η/lipsandhría-i/::
* McsEngl.wordElln.λειψανδρία-η/lipsandhría-i/@wordElln,
* McsElln./lipsandhría-i/λειψανδρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειψανδρία-η/lipsandhría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειψανδρία-η/lipsandhría-i/@wordElln,
* McsElln.λειψανδρία/lipsandhría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειψανδρία-η@wordElln,
* McsElln.λειψανδρίας/lipsandhrías/!~γενι-ενικ:λειψανδρία-η@wordElln,
* McsElln.λειψανδρίες/lipsandhríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειψανδρία-η@wordElln,
* McsElln.λειψανδριών/lipsandhrión/!~γενι-πληθ:λειψανδρία-η@wordElln,

× base-form: λειψανδρία
× base-pronunciation: /lipsandhría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειψανδρία/lipsandhría/-λειψανδρίας/lipsandhrías/-λειψανδρία/lipsandhría/-λειψανδρία/lipsandhría/-λειψανδρίες/lipsandhríes/-λειψανδριών/lipsandhrión/-λειψανδρίες/lipsandhríes/-λειψανδρίες/lipsandhríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειψανδρία

λειψανοθήκη-η/lipsanothíki-i/::
* McsEngl.wordElln.λειψανοθήκη-η/lipsanothíki-i/@wordElln,
* McsElln./lipsanothíki-i/λειψανοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειψανοθήκη-η/lipsanothíki-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειψανοθήκη-η/lipsanothíki-i/@wordElln,
* McsElln.λειψανοθήκη/lipsanothíki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειψανοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λειψανοθήκης/lipsanothíkis/!~γενι-ενικ:λειψανοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λειψανοθήκες/lipsanothíkes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειψανοθήκη-η@wordElln,
* McsElln.λειψανοθηκών/lipsanothikón/!~γενι-πληθ:λειψανοθήκη-η@wordElln,

× base-form: λειψανοθήκη
× base-pronunciation: /lipsanothíki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειψανοθήκη/lipsanothíki/-λειψανοθήκης/lipsanothíkis/-λειψανοθήκη/lipsanothíki/-λειψανοθήκη/lipsanothíki/-λειψανοθήκες/lipsanothíkes/-λειψανοθηκών/lipsanothikón/-λειψανοθήκες/lipsanothíkes/-λειψανοθήκες/lipsanothíkes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειψανοθήκη

λειψοφεγγαριά-η/lipsofegaryyá-i/::
* McsEngl.wordElln.λειψοφεγγαριά-η/lipsofegaryyá-i/@wordElln,
* McsElln./lipsofegaryyá-i/λειψοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειψοφεγγαριά-η/lipsofegaryyá-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειψοφεγγαριά-η/lipsofegaryyá-i/@wordElln,
* McsElln.λειψοφεγγαριά/lipsofegaryyá/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειψοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.λειψοφεγγαριάς/lipsofegaryyás/!~γενι-ενικ:λειψοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.λειψοφεγγαριές/lipsofegaryés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειψοφεγγαριά-η@wordElln,
* McsElln.λειψοφεγγαριών/lipsofegaryyón/!~γενι-πληθ:λειψοφεγγαριά-η@wordElln,

× base-form: λειψοφεγγαριά
× base-pronunciation: /lipsofegaryyá/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειψοφεγγαριά/lipsofegaryyá/-λειψοφεγγαριάς/lipsofegaryyás/-λειψοφεγγαριά/lipsofegaryyá/-λειψοφεγγαριά/lipsofegaryyá/-λειψοφεγγαριές/lipsofegaryés/-λειψοφεγγαριών/lipsofegaryyón/-λειψοφεγγαριές/lipsofegaryés/-λειψοφεγγαριές/lipsofegaryés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειψοφεγγαριά

λειψυδρία-η/lipsidhría-i/::
* McsEngl.wordElln.λειψυδρία-η/lipsidhría-i/@wordElln,
* McsElln./lipsidhría-i/λειψυδρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειψυδρία-η/lipsidhría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειψυδρία-η/lipsidhría-i/@wordElln,
* McsElln.λειψυδρία/lipsidhría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειψυδρία-η@wordElln,
* McsElln.λειψυδρίας/lipsidhrías/!~γενι-ενικ:λειψυδρία-η@wordElln,
* McsElln.λειψυδρίες/lipsidhríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειψυδρία-η@wordElln,
* McsElln.λειψυδριών/lipsidhrión/!~γενι-πληθ:λειψυδρία-η@wordElln,

× base-form: λειψυδρία
× base-pronunciation: /lipsidhría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειψυδρία/lipsidhría/-λειψυδρίας/lipsidhrías/-λειψυδρία/lipsidhría/-λειψυδρία/lipsidhría/-λειψυδρίες/lipsidhríes/-λειψυδριών/lipsidhrión/-λειψυδρίες/lipsidhríes/-λειψυδρίες/lipsidhríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λειψυδρία

λειότητα-η/liótita-i/::
* McsEngl.wordElln.λειότητα-η/liótita-i/@wordElln,
* McsElln./liótita-i/λειότητα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λειότητα-η/liótita-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λειότητα-η/liótita-i/@wordElln,
* McsElln.λειότητα/liótita/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λειότητα-η@wordElln,
* McsElln.λειότητας/liótitas/!~γενι-ενικ:λειότητα-η@wordElln,
* McsElln.λειότητες/liótites/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λειότητα-η@wordElln,
* McsElln.λειοτήτων/liotíton/!~γενι-πληθ:λειότητα-η@wordElln,

× base-form: λειότητα
× base-pronunciation: /liótita/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λειότητα/liótita/-λειότητας/liótitas/-λειότητα/liótita/-λειότητα/liótita/-λειότητες/liótites/-λειοτήτων/liotíton/-λειότητες/liótites/-λειότητες/liótites/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNc2F1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμ2Φ1Λο
× el.wiktionary.org: λειότητα

λεκάνη-η/lekáni-i/::
* McsEngl.wordElln.λεκάνη-η/lekáni-i/@wordElln,
* McsElln./lekáni-i/λεκάνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεκάνη-η/lekáni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεκάνη-η/lekáni-i/@wordElln,
* McsElln.λεκάνη/lekáni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεκάνη-η@wordElln,
* McsElln.λεκάνης/lekánis/!~γενι-ενικ:λεκάνη-η@wordElln,
* McsElln.λεκάνες/lekánes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεκάνη-η@wordElln,
* McsElln.λεκανών/lekanón/!~γενι-πληθ:λεκάνη-η@wordElln,

× base-form: λεκάνη
× base-pronunciation: /lekáni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεκάνη/lekáni/-λεκάνης/lekánis/-λεκάνη/lekáni/-λεκάνη/lekáni/-λεκάνες/lekánes/-λεκανών/lekanón/-λεκάνες/lekánes/-λεκάνες/lekánes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεκάνη

λεκές-ο/lekés-o/::
* McsEngl.wordElln.λεκές-ο/lekés-o/@wordElln,
* McsElln./lekés-o/λεκές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεκές-ο/lekés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεκές-ο/lekés-o/@wordElln,
* McsElln.λεκές/lekés/!~ονομ-ενικ:λεκές-ο@wordElln,
* McsElln.λεκέ/leké/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεκές-ο@wordElln,
* McsElln.λεκέδες/lekédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεκές-ο@wordElln,
* McsElln.λεκέδων/lekédhon/!~γενι-πληθ:λεκές-ο@wordElln,

× base-form: λεκές
× base-pronunciation: /lekés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεκές/lekés/-λεκέ/leké/-λεκέ/leké/-λεκέ/leké/-λεκέδες/lekédhes/-λεκέδων/lekédhon/-λεκέδες/lekédhes/-λεκέδες/lekédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεκές

λεκανάκι-το/lekanáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λεκανάκι-το/lekanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./lekanáki-to-s/λεκανάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεκανάκι-το/lekanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεκανάκι-το/lekanáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λεκανάκι/lekanáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεκανάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεκανάκια/lekanákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεκανάκι-το@wordElln,

× base-form: λεκανάκι
× base-pronunciation: /lekanáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεκανάκι/lekanáki/-∅-λεκανάκι/lekanáki/-λεκανάκι/lekanáki/-λεκανάκια/lekanákka/-∅-λεκανάκια/lekanákka/-λεκανάκια/lekanákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λεκανάκι

λεκανίτσα-η/lekaníca-i/::
* McsEngl.wordElln.λεκανίτσα-η/lekaníca-i/@wordElln,
* McsElln./lekaníca-i/λεκανίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεκανίτσα-η/lekaníca-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεκανίτσα-η/lekaníca-i/@wordElln,
* McsElln.λεκανίτσα/lekaníca/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεκανίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεκανίτσας/lekanícas/!~γενι-ενικ:λεκανίτσα-η@wordElln,
* McsElln.λεκανίτσες/lekaníces/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεκανίτσα-η@wordElln,

× base-form: λεκανίτσα
× base-pronunciation: /lekaníca/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεκανίτσα/lekaníca/-λεκανίτσας/lekanícas/-λεκανίτσα/lekaníca/-λεκανίτσα/lekaníca/-λεκανίτσες/lekaníces/-∅-λεκανίτσες/lekaníces/-λεκανίτσες/lekaníces/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λεκανίτσα

λεκανοΐμπρικο-το/lekanoíbriko-to/::
* McsEngl.wordElln.λεκανοΐμπρικο-το/lekanoíbriko-to/@wordElln,
* McsElln./lekanoíbriko-to/λεκανοΐμπρικο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεκανοΐμπρικο-το/lekanoíbriko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεκανοΐμπρικο-το/lekanoíbriko-to/@wordElln,
* McsElln.λεκανοΐμπρικο/lekanoíbriko/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεκανοΐμπρικο-το@wordElln,
* McsElln.λεκανοΐμπρικου/lekanoíbriku/!~γενι-ενικ:λεκανοΐμπρικο-το@wordElln,
* McsElln.λεκανοΐμπρικα/lekanoíbrika/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεκανοΐμπρικο-το@wordElln,
* McsElln.λεκανοΐμπρικων/lekanoíbrikon/!~γενι-πληθ:λεκανοΐμπρικο-το@wordElln,

× base-form: λεκανοΐμπρικο
× base-pronunciation: /lekanoíbriko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεκανοΐμπρικο/lekanoíbriko/-λεκανοΐμπρικου/lekanoíbriku/-λεκανοΐμπρικο/lekanoíbriko/-λεκανοΐμπρικο/lekanoíbriko/-λεκανοΐμπρικα/lekanoíbrika/-λεκανοΐμπρικων/lekanoíbrikon/-λεκανοΐμπρικα/lekanoíbrika/-λεκανοΐμπρικα/lekanoíbrika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεκανοΐμπρικο

λεκανοπέδιο-το/lekanopédhio-to/::
* McsEngl.wordElln.λεκανοπέδιο-το/lekanopédhio-to/@wordElln,
* McsElln./lekanopédhio-to/λεκανοπέδιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεκανοπέδιο-το/lekanopédhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεκανοπέδιο-το/lekanopédhio-to/@wordElln,
* McsElln.λεκανοπέδιο/lekanopédhio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεκανοπέδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεκανοπεδίου/lekanopedhíu/!~γενι-ενικ:λεκανοπέδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεκανοπέδιου/lekanopédhiu/!~γενι-ενικ:λεκανοπέδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεκανοπέδια/lekanopédhia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεκανοπέδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεκανοπεδίων/lekanopedhíon/!~γενι-πληθ:λεκανοπέδιο-το@wordElln,

× base-form: λεκανοπέδιο
× base-pronunciation: /lekanopédhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεκανοπέδιο/lekanopédhio/-λεκανοπεδίου/lekanopedhíu/|λεκανοπέδιου/lekanopédhiu/-λεκανοπέδιο/lekanopédhio/-λεκανοπέδιο/lekanopédhio/-λεκανοπέδια/lekanopédhia/-λεκανοπεδίων/lekanopedhíon/-λεκανοπέδια/lekanopédhia/-λεκανοπέδια/lekanopédhia/
× inflection-method: nounEllnManG3XoT3SeNcuF2Ba-ουσιΕλλνΜανΓ3ΚοΤ3ΣιΝμαΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λεκανοπέδιο

λεκιθίνη-η/lekithíni-i/::
* McsEngl.wordElln.λεκιθίνη-η/lekithíni-i/@wordElln,
* McsElln./lekithíni-i/λεκιθίνη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεκιθίνη-η/lekithíni-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεκιθίνη-η/lekithíni-i/@wordElln,
* McsElln.λεκιθίνη/lekithíni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεκιθίνη-η@wordElln,
* McsElln.λεκιθίνης/lekithínis/!~γενι-ενικ:λεκιθίνη-η@wordElln,
* McsElln.λεκιθίνες/lekithínes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεκιθίνη-η@wordElln,
* McsElln.λεκιθινών/lekithinón/!~γενι-πληθ:λεκιθίνη-η@wordElln,

× base-form: λεκιθίνη
× base-pronunciation: /lekithíni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεκιθίνη/lekithíni/-λεκιθίνης/lekithínis/-λεκιθίνη/lekithíni/-λεκιθίνη/lekithíni/-λεκιθίνες/lekithínes/-λεκιθινών/lekithinón/-λεκιθίνες/lekithínes/-λεκιθίνες/lekithínes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεκιθίνη

λεκιθινάση-η/lekithinási-i/::
* McsEngl.wordElln.λεκιθινάση-η/lekithinási-i/@wordElln,
* McsElln./lekithinási-i/λεκιθινάση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεκιθινάση-η/lekithinási-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεκιθινάση-η/lekithinási-i/@wordElln,
* McsElln.λεκιθινάση/lekithinási/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεκιθινάση-η@wordElln,
* McsElln.λεκιθινάσης/lekithinásis/!~γενι-ενικ:λεκιθινάση-η@wordElln,
* McsElln.λεκιθινάσες/lekithináses/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεκιθινάση-η@wordElln,
* McsElln.λεκιθινασών/lekithinasón/!~γενι-πληθ:λεκιθινάση-η@wordElln,

× base-form: λεκιθινάση
× base-pronunciation: /lekithinási/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεκιθινάση/lekithinási/-λεκιθινάσης/lekithinásis/-λεκιθινάση/lekithinási/-λεκιθινάση/lekithinási/-λεκιθινάσες/lekithináses/-λεκιθινασών/lekithinasón/-λεκιθινάσες/lekithináses/-λεκιθινάσες/lekithináses/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεκιθινάση

λεκτόρισσα-η/lektórisa-i/::
* McsEngl.wordElln.λεκτόρισσα-η/lektórisa-i/@wordElln,
* McsElln./lektórisa-i/λεκτόρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεκτόρισσα-η/lektórisa-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεκτόρισσα-η/lektórisa-i/@wordElln,
* McsElln.λεκτόρισσα/lektórisa/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεκτόρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεκτόρισσας/lektórisas/!~γενι-ενικ:λεκτόρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεκτόρισσες/lektórises/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεκτόρισσα-η@wordElln,
* McsElln.λεκτορισσών/lektorisón/!~γενι-πληθ:λεκτόρισσα-η@wordElln,

× base-form: λεκτόρισσα
× base-pronunciation: /lektórisa/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεκτόρισσα/lektórisa/-λεκτόρισσας/lektórisas/-λεκτόρισσα/lektórisa/-λεκτόρισσα/lektórisa/-λεκτόρισσες/lektórises/-λεκτορισσών/lektorisón/-λεκτόρισσες/lektórises/-λεκτόρισσες/lektórises/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεκτόρισσα

λελέκι-το/leléki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λελέκι-το/leléki-to-s/@wordElln,
* McsElln./leléki-to-s/λελέκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λελέκι-το/leléki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λελέκι-το/leléki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λελέκι/leléki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λελέκι-το@wordElln,
* McsElln.λελέκια/lelékka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λελέκι-το@wordElln,

× base-form: λελέκι
× base-pronunciation: /leléki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λελέκι/leléki/-∅-λελέκι/leléki/-λελέκι/leléki/-λελέκια/lelékka/-∅-λελέκια/lelékka/-λελέκια/lelékka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λελέκι

λελές-ο/lelés-o/::
* McsEngl.wordElln.λελές-ο/lelés-o/@wordElln,
* McsElln./lelés-o/λελές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λελές-ο/lelés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λελές-ο/lelés-o/@wordElln,
* McsElln.λελές/lelés/!~ονομ-ενικ:λελές-ο@wordElln,
* McsElln.λελέ/lelé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λελές-ο@wordElln,
* McsElln.λελέδες/lelédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λελές-ο@wordElln,
* McsElln.λελέδων/lelédhon/!~γενι-πληθ:λελές-ο@wordElln,

× base-form: λελές
× base-pronunciation: /lelés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λελές/lelés/-λελέ/lelé/-λελέ/lelé/-λελέ/lelé/-λελέδες/lelédhes/-λελέδων/lelédhon/-λελέδες/lelédhes/-λελέδες/lelédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λελές

λελούδι-το/lelúdhi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λελούδι-το/lelúdhi-to-s/@wordElln,
* McsElln./lelúdhi-to-s/λελούδι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λελούδι-το/lelúdhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λελούδι-το/lelúdhi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λελούδι/lelúdhi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λελούδι-το@wordElln,
* McsElln.λελουδιού/leludhyyú/!~γενι-ενικ:λελούδι-το@wordElln,
* McsElln.λελούδια/lelúdhyya/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λελούδι-το@wordElln,
* McsElln.λελουδιών/leludhyyón/!~γενι-πληθ:λελούδι-το@wordElln,

× base-form: λελούδι
× base-pronunciation: /lelúdhi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λελούδι/lelúdhi/-λελουδιού/leludhyyú/-λελούδι/lelúdhi/-λελούδι/lelúdhi/-λελούδια/lelúdhyya/-λελουδιών/leludhyyón/-λελούδια/lelúdhyya/-λελούδια/lelúdhyya/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λελούδι

λεμές-ο/lemés-o/::
* McsEngl.wordElln.λεμές-ο/lemés-o/@wordElln,
* McsElln./lemés-o/λεμές-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμές-ο/lemés-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμές-ο/lemés-o/@wordElln,
* McsElln.λεμές/lemés/!~ονομ-ενικ:λεμές-ο@wordElln,
* McsElln.λεμέ/lemé/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμές-ο@wordElln,
* McsElln.λεμέδες/lemédhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμές-ο@wordElln,
* McsElln.λεμέδων/lemédhon/!~γενι-πληθ:λεμές-ο@wordElln,

× base-form: λεμές
× base-pronunciation: /lemés/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεμές/lemés/-λεμέ/lemé/-λεμέ/lemé/-λεμέ/lemé/-λεμέδες/lemédhes/-λεμέδων/lemédhon/-λεμέδες/lemédhes/-λεμέδες/lemédhes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XesT1SuNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚεςΤ1ΣαΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμές

λεμβοδρομία-η/lemvodhromía-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμβοδρομία-η/lemvodhromía-i/@wordElln,
* McsElln./lemvodhromía-i/λεμβοδρομία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμβοδρομία-η/lemvodhromía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμβοδρομία-η/lemvodhromía-i/@wordElln,
* McsElln.λεμβοδρομία/lemvodhromía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμβοδρομία-η@wordElln,
* McsElln.λεμβοδρομίας/lemvodhromías/!~γενι-ενικ:λεμβοδρομία-η@wordElln,
* McsElln.λεμβοδρομίες/lemvodhromíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμβοδρομία-η@wordElln,
* McsElln.λεμβοδρομιών/lemvodhromión/!~γενι-πληθ:λεμβοδρομία-η@wordElln,

× base-form: λεμβοδρομία
× base-pronunciation: /lemvodhromía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμβοδρομία/lemvodhromía/-λεμβοδρομίας/lemvodhromías/-λεμβοδρομία/lemvodhromía/-λεμβοδρομία/lemvodhromía/-λεμβοδρομίες/lemvodhromíes/-λεμβοδρομιών/lemvodhromión/-λεμβοδρομίες/lemvodhromíes/-λεμβοδρομίες/lemvodhromíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμβοδρομία

λεμβολόγιο-το/lemvolóyio-to/::
* McsEngl.wordElln.λεμβολόγιο-το/lemvolóyio-to/@wordElln,
* McsElln./lemvolóyio-to/λεμβολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμβολόγιο-το/lemvolóyio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμβολόγιο-το/lemvolóyio-to/@wordElln,
* McsElln.λεμβολόγιο/lemvolóyio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμβολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λεμβολόγιου/lemvolóyyu/!~γενι-ενικ:λεμβολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λεμβολογίου/lemvoloyíu/!~γενι-ενικ:λεμβολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λεμβολόγια/lemvolóyia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμβολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λεμβολόγιων/lemvolóyyon/!~γενι-πληθ:λεμβολόγιο-το@wordElln,
* McsElln.λεμβολογίων/lemvoloyíon/!~γενι-πληθ:λεμβολόγιο-το@wordElln,

× base-form: λεμβολόγιο
× base-pronunciation: /lemvolóyio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμβολόγιο/lemvolóyio/-λεμβολόγιου/lemvolóyyu/|λεμβολογίου/lemvoloyíu/-λεμβολόγιο/lemvolóyio/-λεμβολόγιο/lemvolóyio/-λεμβολόγια/lemvolóyia/-λεμβολόγιων/lemvolóyyon/|λεμβολογίων/lemvoloyíon/-λεμβολόγια/lemvolóyia/-λεμβολόγια/lemvolóyia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λεμβολόγιο

λεμβούχος-ο/lemvúhos-o/::
* McsEngl.wordElln.λεμβούχος-ο/lemvúhos-o/@wordElln,
* McsElln./lemvúhos-o/λεμβούχος-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμβούχος-ο/lemvúhos-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμβούχος-ο/lemvúhos-o/@wordElln,
* McsElln.λεμβούχος/lemvúhos/!~ονομ-ενικ:λεμβούχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεμβούχου/lemvúhu/!~γενι-ενικ:λεμβούχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεμβούχο/lemvúho/!~αιτι-ενικ:λεμβούχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεμβούχε/lemvúhe/!~κλητ-ενικ:λεμβούχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεμβούχοι/lemvúhi/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λεμβούχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεμβούχων/lemvúhon/!~γενι-πληθ:λεμβούχος-ο@wordElln,
* McsElln.λεμβούχους/lemvúhus/!~αιτι-πληθ:λεμβούχος-ο@wordElln,

× base-form: λεμβούχος
× base-pronunciation: /lemvúhos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεμβούχος/lemvúhos/-λεμβούχου/lemvúhu/-λεμβούχο/lemvúho/-λεμβούχε/lemvúhe/-λεμβούχοι/lemvúhi/-λεμβούχων/lemvúhon/-λεμβούχους/lemvúhus/-λεμβούχοι/lemvúhi/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμβούχος

λεμβωδία-η/lemvodhía-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμβωδία-η/lemvodhía-i/@wordElln,
* McsElln./lemvodhía-i/λεμβωδία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμβωδία-η/lemvodhía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμβωδία-η/lemvodhía-i/@wordElln,
* McsElln.λεμβωδία/lemvodhía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμβωδία-η@wordElln,
* McsElln.λεμβωδίας/lemvodhías/!~γενι-ενικ:λεμβωδία-η@wordElln,
* McsElln.λεμβωδίες/lemvodhíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμβωδία-η@wordElln,
* McsElln.λεμβωδιών/lemvodhyyón/!~γενι-πληθ:λεμβωδία-η@wordElln,

× base-form: λεμβωδία
× base-pronunciation: /lemvodhía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμβωδία/lemvodhía/-λεμβωδίας/lemvodhías/-λεμβωδία/lemvodhía/-λεμβωδία/lemvodhía/-λεμβωδίες/lemvodhíes/-λεμβωδιών/lemvodhyyón/-λεμβωδίες/lemvodhíes/-λεμβωδίες/lemvodhíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμβωδία

λεμονάδα-η/lemonádha-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμονάδα-η/lemonádha-i/@wordElln,
* McsElln./lemonádha-i/λεμονάδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονάδα-η/lemonádha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονάδα-η/lemonádha-i/@wordElln,
* McsElln.λεμονάδα/lemonádha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμονάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεμονάδας/lemonádhas/!~γενι-ενικ:λεμονάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεμονάδες/lemonádhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονάδα-η@wordElln,
* McsElln.λεμονάδων/lemonádhon/!~γενι-πληθ:λεμονάδα-η@wordElln,

× base-form: λεμονάδα
× base-pronunciation: /lemonádha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμονάδα/lemonádha/-λεμονάδας/lemonádhas/-λεμονάδα/lemonádha/-λεμονάδα/lemonádha/-λεμονάδες/lemonádhes/-λεμονάδων/lemonádhon/-λεμονάδες/lemonádhes/-λεμονάδες/lemonádhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμονάδα

λεμονάδικο-το/lemonádhiko-to/::
* McsEngl.wordElln.λεμονάδικο-το/lemonádhiko-to/@wordElln,
* McsElln./lemonádhiko-to/λεμονάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονάδικο-το/lemonádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονάδικο-το/lemonádhiko-to/@wordElln,
* McsElln.λεμονάδικο/lemonádhiko/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμονάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λεμονάδικου/lemonádhiku/!~γενι-ενικ:λεμονάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λεμονάδικα/lemonádhika/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονάδικο-το@wordElln,
* McsElln.λεμονάδικων/lemonádhikon/!~γενι-πληθ:λεμονάδικο-το@wordElln,

× base-form: λεμονάδικο
× base-pronunciation: /lemonádhiko/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμονάδικο/lemonádhiko/-λεμονάδικου/lemonádhiku/-λεμονάδικο/lemonádhiko/-λεμονάδικο/lemonádhiko/-λεμονάδικα/lemonádhika/-λεμονάδικων/lemonádhikon/-λεμονάδικα/lemonádhika/-λεμονάδικα/lemonádhika/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμονάδικο

λεμονάκι-το/lemonáki-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λεμονάκι-το/lemonáki-to-s/@wordElln,
* McsElln./lemonáki-to-s/λεμονάκι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονάκι-το/lemonáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονάκι-το/lemonáki-to-s/@wordElln,
* McsElln.λεμονάκι/lemonáki/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμονάκι-το@wordElln,
* McsElln.λεμονάκια/lemonákka/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονάκι-το@wordElln,

× base-form: λεμονάκι
× base-pronunciation: /lemonáki/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμονάκι/lemonáki/-∅-λεμονάκι/lemonáki/-λεμονάκι/lemonáki/-λεμονάκια/lemonákka/-∅-λεμονάκια/lemonákka/-λεμονάκια/lemonákka/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λεμονάκι

λεμονάνθι-το/lemonánthi-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λεμονάνθι-το/lemonánthi-to-s/@wordElln,
* McsElln./lemonánthi-to-s/λεμονάνθι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονάνθι-το/lemonánthi-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονάνθι-το/lemonánthi-to-s/@wordElln,
* McsElln.λεμονάνθι/lemonánthi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμονάνθι-το@wordElln,
* McsElln.λεμονάνθια/lemonánthhha/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονάνθι-το@wordElln,

× base-form: λεμονάνθι
× base-pronunciation: /lemonánthi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμονάνθι/lemonánthi/-∅-λεμονάνθι/lemonánthi/-λεμονάνθι/lemonánthi/-λεμονάνθια/lemonánthhha/-∅-λεμονάνθια/lemonánthhha/-λεμονάνθια/lemonánthhha/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNuF1Bn26-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝαΦ1Λχ26
× el.wiktionary.org: λεμονάνθι

λεμονανθός-ο/lemonanthós-o/::
* McsEngl.wordElln.λεμονανθός-ο/lemonanthós-o/@wordElln,
* McsElln./lemonanthós-o/λεμονανθός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονανθός-ο/lemonanthós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονανθός-ο/lemonanthós-o/@wordElln,
* McsElln.λεμονανθός/lemonanthós/!~ονομ-ενικ:λεμονανθός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονανθού/lemonanthú/!~γενι-ενικ:λεμονανθός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονανθό/lemonanthó/!~αιτι-ενικ:λεμονανθός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονανθέ/lemonanthé/!~κλητ-ενικ:λεμονανθός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονανθοί/lemonanthí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονανθός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονανθών/lemonanthón/!~γενι-πληθ:λεμονανθός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονανθούς/lemonanthús/!~αιτι-πληθ:λεμονανθός-ο@wordElln,

× base-form: λεμονανθός
× base-pronunciation: /lemonanthós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεμονανθός/lemonanthós/-λεμονανθού/lemonanthú/-λεμονανθό/lemonanthó/-λεμονανθέ/lemonanthé/-λεμονανθοί/lemonanthí/-λεμονανθών/lemonanthón/-λεμονανθούς/lemonanthús/-λεμονανθοί/lemonanthí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμονανθός

λεμονιά-η/lemonná-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμονιά-η/lemonná-i/@wordElln,
* McsElln./lemonná-i/λεμονιά-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονιά-η/lemonná-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονιά-η/lemonná-i/@wordElln,
* McsElln.λεμονιά/lemonná/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμονιά-η@wordElln,
* McsElln.λεμονιάς/lemonnás/!~γενι-ενικ:λεμονιά-η@wordElln,
* McsElln.λεμονιές/lemonnés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονιά-η@wordElln,
* McsElln.λεμονιών/lemonnón/!~γενι-πληθ:λεμονιά-η@wordElln,

× base-form: λεμονιά
× base-pronunciation: /lemonná/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμονιά/lemonná/-λεμονιάς/lemonnás/-λεμονιά/lemonná/-λεμονιά/lemonná/-λεμονιές/lemonnés/-λεμονιών/lemonnón/-λεμονιές/lemonnés/-λεμονιές/lemonnés/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμονιά

λεμονοδάσος-το/lemonodhásos-to/::
* McsEngl.wordElln.λεμονοδάσος-το/lemonodhásos-to/@wordElln,
* McsElln./lemonodhásos-to/λεμονοδάσος-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονοδάσος-το/lemonodhásos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονοδάσος-το/lemonodhásos-to/@wordElln,
* McsElln.λεμονοδάσος/lemonodhásos/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμονοδάσος-το@wordElln,
* McsElln.λεμονοδάσους/lemonodhásus/!~γενι-ενικ:λεμονοδάσος-το@wordElln,
* McsElln.λεμονοδάση/lemonodhási/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονοδάσος-το@wordElln,
* McsElln.λεμονοδασών/lemonodhasón/!~γενι-πληθ:λεμονοδάσος-το@wordElln,

× base-form: λεμονοδάσος
× base-pronunciation: /lemonodhásos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμονοδάσος/lemonodhásos/-λεμονοδάσους/lemonodhásus/-λεμονοδάσος/lemonodhásos/-λεμονοδάσος/lemonodhásos/-λεμονοδάση/lemonodhási/-λεμονοδασών/lemonodhasón/-λεμονοδάση/lemonodhási/-λεμονοδάση/lemonodhási/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμονοδάσος

λεμονοστίφτης-ο/lemonostíftis-o/::
* McsEngl.wordElln.λεμονοστίφτης-ο/lemonostíftis-o/@wordElln,
* McsElln./lemonostíftis-o/λεμονοστίφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονοστίφτης-ο/lemonostíftis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονοστίφτης-ο/lemonostíftis-o/@wordElln,
* McsElln.λεμονοστίφτης/lemonostíftis/!~ονομ-ενικ:λεμονοστίφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονοστίφτη/lemonostífti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμονοστίφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονοστίφτες/lemonostíftes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονοστίφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονοστιφτών/lemonostiftón/!~γενι-πληθ:λεμονοστίφτης-ο@wordElln,

× base-form: λεμονοστίφτης
× base-pronunciation: /lemonostíftis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεμονοστίφτης/lemonostíftis/-λεμονοστίφτη/lemonostífti/-λεμονοστίφτη/lemonostífti/-λεμονοστίφτη/lemonostífti/-λεμονοστίφτες/lemonostíftes/-λεμονοστιφτών/lemonostiftón/-λεμονοστίφτες/lemonostíftes/-λεμονοστίφτες/lemonostíftes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμονοστίφτης

λεμονοστείφτης-ο/lemonostíftis-o/::
* McsEngl.wordElln.λεμονοστείφτης-ο/lemonostíftis-o/@wordElln,
* McsElln./lemonostíftis-o/λεμονοστείφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονοστείφτης-ο/lemonostíftis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονοστείφτης-ο/lemonostíftis-o/@wordElln,
* McsElln.λεμονοστείφτης/lemonostíftis/!~ονομ-ενικ:λεμονοστείφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονοστείφτη/lemonostífti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμονοστείφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονοστείφτες/lemonostíftes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονοστείφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονοστειφτών/lemonostiftón/!~γενι-πληθ:λεμονοστείφτης-ο@wordElln,

× base-form: λεμονοστείφτης
× base-pronunciation: /lemonostíftis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεμονοστείφτης/lemonostíftis/-λεμονοστείφτη/lemonostífti/-λεμονοστείφτη/lemonostífti/-λεμονοστείφτη/lemonostífti/-λεμονοστείφτες/lemonostíftes/-λεμονοστειφτών/lemonostiftón/-λεμονοστείφτες/lemonostíftes/-λεμονοστείφτες/lemonostíftes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμονοστείφτης

λεμονοστύφτης-ο/lemonostíftis-o/::
* McsEngl.wordElln.λεμονοστύφτης-ο/lemonostíftis-o/@wordElln,
* McsElln./lemonostíftis-o/λεμονοστύφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονοστύφτης-ο/lemonostíftis-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονοστύφτης-ο/lemonostíftis-o/@wordElln,
* McsElln.λεμονοστύφτης/lemonostíftis/!~ονομ-ενικ:λεμονοστύφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονοστύφτη/lemonostífti/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμονοστύφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονοστύφτες/lemonostíftes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονοστύφτης-ο@wordElln,
* McsElln.λεμονοστυφτών/lemonostiftón/!~γενι-πληθ:λεμονοστύφτης-ο@wordElln,

× base-form: λεμονοστύφτης
× base-pronunciation: /lemonostíftis/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεμονοστύφτης/lemonostíftis/-λεμονοστύφτη/lemonostífti/-λεμονοστύφτη/lemonostífti/-λεμονοστύφτη/lemonostífti/-λεμονοστύφτες/lemonostíftes/-λεμονοστυφτών/lemonostiftón/-λεμονοστύφτες/lemonostíftes/-λεμονοστύφτες/lemonostíftes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμονοστύφτης

λεμονόδασος-το/lemonódhasos-to/::
* McsEngl.wordElln.λεμονόδασος-το/lemonódhasos-to/@wordElln,
* McsElln./lemonódhasos-to/λεμονόδασος-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμονόδασος-το/lemonódhasos-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμονόδασος-το/lemonódhasos-to/@wordElln,
* McsElln.λεμονόδασος/lemonódhasos/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμονόδασος-το@wordElln,
* McsElln.λεμονοδάσους/lemonodhásus/!~γενι-ενικ:λεμονόδασος-το@wordElln,
* McsElln.λεμονοδάση/lemonodhási/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμονόδασος-το@wordElln,
* McsElln.λεμονοδασών/lemonodhasón/!~γενι-πληθ:λεμονόδασος-το@wordElln,

× base-form: λεμονόδασος
× base-pronunciation: /lemonódhasos/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμονόδασος/lemonódhasos/-λεμονοδάσους/lemonodhásus/-λεμονόδασος/lemonódhasos/-λεμονόδασος/lemonódhasos/-λεμονοδάση/lemonodhási/-λεμονοδασών/lemonodhasón/-λεμονοδάση/lemonodhási/-λεμονοδάση/lemonodhási/
× inflection-method: nounEllnMnG3XosT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοςΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμονόδασος

λεμφαγγείο-το/lemfagío-to/::
* McsEngl.wordElln.λεμφαγγείο-το/lemfagío-to/@wordElln,
* McsElln./lemfagío-to/λεμφαγγείο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφαγγείο-το/lemfagío-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφαγγείο-το/lemfagío-to/@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγείο/lemfagío/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφαγγείο-το@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγείου/lemfagíu/!~γενι-ενικ:λεμφαγγείο-το@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγεία/lemfagía/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφαγγείο-το@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγείων/lemfagíon/!~γενι-πληθ:λεμφαγγείο-το@wordElln,

× base-form: λεμφαγγείο
× base-pronunciation: /lemfagío/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμφαγγείο/lemfagío/-λεμφαγγείου/lemfagíu/-λεμφαγγείο/lemfagío/-λεμφαγγείο/lemfagío/-λεμφαγγεία/lemfagía/-λεμφαγγείων/lemfagíon/-λεμφαγγεία/lemfagía/-λεμφαγγεία/lemfagía/
× inflection-method: nounEllnMnG3XoT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚοΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφαγγείο

λεμφαγγείωμα-το/lemfagíoma-to/::
* McsEngl.wordElln.λεμφαγγείωμα-το/lemfagíoma-to/@wordElln,
* McsElln./lemfagíoma-to/λεμφαγγείωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφαγγείωμα-το/lemfagíoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφαγγείωμα-το/lemfagíoma-to/@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγείωμα/lemfagíoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφαγγείωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγειώματος/lemfagiómatos/!~γενι-ενικ:λεμφαγγείωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγειώματα/lemfagiómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφαγγείωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγειωμάτων/lemfageiomáton/!~γενι-πληθ:λεμφαγγείωμα-το@wordElln,

× base-form: λεμφαγγείωμα
× base-pronunciation: /lemfagíoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμφαγγείωμα/lemfagíoma/-λεμφαγγειώματος/lemfagiómatos/-λεμφαγγείωμα/lemfagíoma/-λεμφαγγείωμα/lemfagíoma/-λεμφαγγειώματα/lemfagiómata/-λεμφαγγειωμάτων/lemfageiomáton/-λεμφαγγειώματα/lemfagiómata/-λεμφαγγειώματα/lemfagiómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφαγγείωμα

λεμφαγγειίτιδα-η/lemfagiítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμφαγγειίτιδα-η/lemfagiítidha-i/@wordElln,
* McsElln./lemfagiítidha-i/λεμφαγγειίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφαγγειίτιδα-η/lemfagiítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφαγγειίτιδα-η/lemfagiítidha-i/@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγειίτιδα/lemfagiítidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφαγγειίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγειίτιδας/lemfagiítidhas/!~γενι-ενικ:λεμφαγγειίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγειίτιδες/lemfagiítidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφαγγειίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λεμφαγγειίτιδων/lemfagiítidhon/!~γενι-πληθ:λεμφαγγειίτιδα-η@wordElln,

× base-form: λεμφαγγειίτιδα
× base-pronunciation: /lemfagiítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμφαγγειίτιδα/lemfagiítidha/-λεμφαγγειίτιδας/lemfagiítidhas/-λεμφαγγειίτιδα/lemfagiítidha/-λεμφαγγειίτιδα/lemfagiítidha/-λεμφαγγειίτιδες/lemfagiítidhes/-λεμφαγγειίτιδων/lemfagiítidhon/-λεμφαγγειίτιδες/lemfagiítidhes/-λεμφαγγειίτιδες/lemfagiítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφαγγειίτιδα

λεμφαδένας-ο/lemfadhénas-o/::
* McsEngl.wordElln.λεμφαδένας-ο/lemfadhénas-o/@wordElln,
* McsElln./lemfadhénas-o/λεμφαδένας-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφαδένας-ο/lemfadhénas-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφαδένας-ο/lemfadhénas-o/@wordElln,
* McsElln.λεμφαδένας/lemfadhénas/!~ονομ-ενικ:λεμφαδένας-ο@wordElln,
* McsElln.λεμφαδένα/lemfadhéna/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφαδένας-ο@wordElln,
* McsElln.λεμφαδένες/lemfadhénes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφαδένας-ο@wordElln,
* McsElln.λεμφαδένων/lemfadhénon/!~γενι-πληθ:λεμφαδένας-ο@wordElln,

× base-form: λεμφαδένας
× base-pronunciation: /lemfadhénas/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεμφαδένας/lemfadhénas/-λεμφαδένα/lemfadhéna/-λεμφαδένα/lemfadhéna/-λεμφαδένα/lemfadhéna/-λεμφαδένες/lemfadhénes/-λεμφαδένων/lemfadhénon/-λεμφαδένες/lemfadhénes/-λεμφαδένες/lemfadhénes/
× inflection-method: nounEllnMnG1XasT2SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚαςΤ2ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφαδένας

λεμφαδενίτιδα-η/lemfadhenítidha-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμφαδενίτιδα-η/lemfadhenítidha-i/@wordElln,
* McsElln./lemfadhenítidha-i/λεμφαδενίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφαδενίτιδα-η/lemfadhenítidha-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφαδενίτιδα-η/lemfadhenítidha-i/@wordElln,
* McsElln.λεμφαδενίτιδα/lemfadhenítidha/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφαδενίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λεμφαδενίτιδας/lemfadhenítidhas/!~γενι-ενικ:λεμφαδενίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λεμφαδενίτιδες/lemfadhenítidhes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφαδενίτιδα-η@wordElln,
* McsElln.λεμφαδενίτιδων/lemfadhenítidhon/!~γενι-πληθ:λεμφαδενίτιδα-η@wordElln,

× base-form: λεμφαδενίτιδα
× base-pronunciation: /lemfadhenítidha/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμφαδενίτιδα/lemfadhenítidha/-λεμφαδενίτιδας/lemfadhenítidhas/-λεμφαδενίτιδα/lemfadhenítidha/-λεμφαδενίτιδα/lemfadhenítidha/-λεμφαδενίτιδες/lemfadhenítidhes/-λεμφαδενίτιδων/lemfadhenítidhon/-λεμφαδενίτιδες/lemfadhenítidhes/-λεμφαδενίτιδες/lemfadhenítidhes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφαδενίτιδα

λεμφαδενοπάθεια-η/lemfadhenopáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμφαδενοπάθεια-η/lemfadhenopáthia-i/@wordElln,
* McsElln./lemfadhenopáthia-i/λεμφαδενοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφαδενοπάθεια-η/lemfadhenopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφαδενοπάθεια-η/lemfadhenopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.λεμφαδενοπάθεια/lemfadhenopáthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφαδενοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεμφαδενοπάθειας/lemfadhenopáthias/!~γενι-ενικ:λεμφαδενοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεμφαδενοπάθειες/lemfadhenopáthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφαδενοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεμφαδενοπαθειών/lemfadhenopathión/!~γενι-πληθ:λεμφαδενοπάθεια-η@wordElln,

× base-form: λεμφαδενοπάθεια
× base-pronunciation: /lemfadhenopáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμφαδενοπάθεια/lemfadhenopáthia/-λεμφαδενοπάθειας/lemfadhenopáthias/-λεμφαδενοπάθεια/lemfadhenopáthia/-λεμφαδενοπάθεια/lemfadhenopáthia/-λεμφαδενοπάθειες/lemfadhenopáthies/-λεμφαδενοπαθειών/lemfadhenopathión/-λεμφαδενοπάθειες/lemfadhenopáthies/-λεμφαδενοπάθειες/lemfadhenopáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφαδενοπάθεια

λεμφατισμός-ο/lemfatizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λεμφατισμός-ο/lemfatizmós-o/@wordElln,
* McsElln./lemfatizmós-o/λεμφατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφατισμός-ο/lemfatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφατισμός-ο/lemfatizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λεμφατισμός/lemfatizmós/!~ονομ-ενικ:λεμφατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμφατισμού/lemfatizmú/!~γενι-ενικ:λεμφατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμφατισμό/lemfatizmó/!~αιτι-ενικ:λεμφατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμφατισμέ/lemfatizmé/!~κλητ-ενικ:λεμφατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμφατισμοί/lemfatizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμφατισμών/lemfatizmón/!~γενι-πληθ:λεμφατισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λεμφατισμούς/lemfatizmús/!~αιτι-πληθ:λεμφατισμός-ο@wordElln,

× base-form: λεμφατισμός
× base-pronunciation: /lemfatizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λεμφατισμός/lemfatizmós/-λεμφατισμού/lemfatizmú/-λεμφατισμό/lemfatizmó/-λεμφατισμέ/lemfatizmé/-λεμφατισμοί/lemfatizmí/-λεμφατισμών/lemfatizmón/-λεμφατισμούς/lemfatizmús/-λεμφατισμοί/lemfatizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφατισμός

λεμφοίδημα-το/lemfídhima-to/::
* McsEngl.wordElln.λεμφοίδημα-το/lemfídhima-to/@wordElln,
* McsElln./lemfídhima-to/λεμφοίδημα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφοίδημα-το/lemfídhima-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφοίδημα-το/lemfídhima-to/@wordElln,
* McsElln.λεμφοίδημα/lemfídhima/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφοίδημα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοιδήματος/lemfidhímatos/!~γενι-ενικ:λεμφοίδημα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοιδήματα/lemfidhímata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφοίδημα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοιδημάτων/lemfidhimáton/!~γενι-πληθ:λεμφοίδημα-το@wordElln,

× base-form: λεμφοίδημα
× base-pronunciation: /lemfídhima/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμφοίδημα/lemfídhima/-λεμφοιδήματος/lemfidhímatos/-λεμφοίδημα/lemfídhima/-λεμφοίδημα/lemfídhima/-λεμφοιδήματα/lemfidhímata/-λεμφοιδημάτων/lemfidhimáton/-λεμφοιδήματα/lemfidhímata/-λεμφοιδήματα/lemfidhímata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφοίδημα

λεμφογραφία-η/lemfoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμφογραφία-η/lemfoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./lemfoyrafía-i/λεμφογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφογραφία-η/lemfoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφογραφία-η/lemfoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.λεμφογραφία/lemfoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφογραφίας/lemfoyrafías/!~γενι-ενικ:λεμφογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφογραφίες/lemfoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφογραφιών/lemfoyrafión/!~γενι-πληθ:λεμφογραφία-η@wordElln,

× base-form: λεμφογραφία
× base-pronunciation: /lemfoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμφογραφία/lemfoyrafía/-λεμφογραφίας/lemfoyrafías/-λεμφογραφία/lemfoyrafía/-λεμφογραφία/lemfoyrafía/-λεμφογραφίες/lemfoyrafíes/-λεμφογραφιών/lemfoyrafión/-λεμφογραφίες/lemfoyrafíes/-λεμφογραφίες/lemfoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφογραφία

λεμφοκήλη-η/lemfokíli-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμφοκήλη-η/lemfokíli-i/@wordElln,
* McsElln./lemfokíli-i/λεμφοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφοκήλη-η/lemfokíli-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφοκήλη-η/lemfokíli-i/@wordElln,
* McsElln.λεμφοκήλη/lemfokíli/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοκήλης/lemfokílis/!~γενι-ενικ:λεμφοκήλη-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοκήλες/lemfokíles/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφοκήλη-η@wordElln,

× base-form: λεμφοκήλη
× base-pronunciation: /lemfokíli/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμφοκήλη/lemfokíli/-λεμφοκήλης/lemfokílis/-λεμφοκήλη/lemfokíli/-λεμφοκήλη/lemfokíli/-λεμφοκήλες/lemfokíles/-∅-λεμφοκήλες/lemfokíles/-λεμφοκήλες/lemfokíles/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT2SeNcF1Bn6-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λχ6
× el.wiktionary.org: λεμφοκήλη

λεμφοκοκκίωμα-το/lemfokokíoma-to/::
* McsEngl.wordElln.λεμφοκοκκίωμα-το/lemfokokíoma-to/@wordElln,
* McsElln./lemfokokíoma-to/λεμφοκοκκίωμα-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφοκοκκίωμα-το/lemfokokíoma-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφοκοκκίωμα-το/lemfokokíoma-to/@wordElln,
* McsElln.λεμφοκοκκίωμα/lemfokokíoma/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφοκοκκίωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοκοκκιώματος/lemfokokkkómatos/!~γενι-ενικ:λεμφοκοκκίωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοκοκκιώματα/lemfokokkkómata/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφοκοκκίωμα-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοκοκκιωμάτων/lemfokokiomáton/!~γενι-πληθ:λεμφοκοκκίωμα-το@wordElln,

× base-form: λεμφοκοκκίωμα
× base-pronunciation: /lemfokokíoma/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμφοκοκκίωμα/lemfokokíoma/-λεμφοκοκκιώματος/lemfokokkkómatos/-λεμφοκοκκίωμα/lemfokokíoma/-λεμφοκοκκίωμα/lemfokokíoma/-λεμφοκοκκιώματα/lemfokokkkómata/-λεμφοκοκκιωμάτων/lemfokokiomáton/-λεμφοκοκκιώματα/lemfokokkkómata/-λεμφοκοκκιώματα/lemfokokkkómata/
× inflection-method: nounEllnMnG3XaT3SuNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚαΤ3ΣαΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφοκοκκίωμα

λεμφοκυτταροπενία-η/lemfokitaropenía-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμφοκυτταροπενία-η/lemfokitaropenía-i/@wordElln,
* McsElln./lemfokitaropenía-i/λεμφοκυτταροπενία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφοκυτταροπενία-η/lemfokitaropenía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφοκυτταροπενία-η/lemfokitaropenía-i/@wordElln,
* McsElln.λεμφοκυτταροπενία/lemfokitaropenía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφοκυτταροπενία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοκυτταροπενίας/lemfokitaropenías/!~γενι-ενικ:λεμφοκυτταροπενία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοκυτταροπενίες/lemfokitaropeníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφοκυτταροπενία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοκυτταροπενιών/lemfokitaropenión/!~γενι-πληθ:λεμφοκυτταροπενία-η@wordElln,

× base-form: λεμφοκυτταροπενία
× base-pronunciation: /lemfokitaropenía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμφοκυτταροπενία/lemfokitaropenía/-λεμφοκυτταροπενίας/lemfokitaropenías/-λεμφοκυτταροπενία/lemfokitaropenía/-λεμφοκυτταροπενία/lemfokitaropenía/-λεμφοκυτταροπενίες/lemfokitaropeníes/-λεμφοκυτταροπενιών/lemfokitaropenión/-λεμφοκυτταροπενίες/lemfokitaropeníes/-λεμφοκυτταροπενίες/lemfokitaropeníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφοκυτταροπενία

λεμφοκύτταρο-το/lemfokítaro-to/::
* McsEngl.wordElln.λεμφοκύτταρο-το/lemfokítaro-to/@wordElln,
* McsElln./lemfokítaro-to/λεμφοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφοκύτταρο-το/lemfokítaro-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφοκύτταρο-το/lemfokítaro-to/@wordElln,
* McsElln.λεμφοκύτταρο/lemfokítaro/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοκύτταρου/lemfokítaru/!~γενι-ενικ:λεμφοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοκυττάρου/lemfokitáru/!~γενι-ενικ:λεμφοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοκύτταρα/lemfokítara/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοκύτταρων/lemfokítaron/!~γενι-πληθ:λεμφοκύτταρο-το@wordElln,
* McsElln.λεμφοκυττάρων/lemfokitáron/!~γενι-πληθ:λεμφοκύτταρο-το@wordElln,

× base-form: λεμφοκύτταρο
× base-pronunciation: /lemfokítaro/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμφοκύτταρο/lemfokítaro/-λεμφοκύτταρου/lemfokítaru/|λεμφοκυττάρου/lemfokitáru/-λεμφοκύτταρο/lemfokítaro/-λεμφοκύτταρο/lemfokítaro/-λεμφοκύτταρα/lemfokítara/-λεμφοκύτταρων/lemfokítaron/|λεμφοκυττάρων/lemfokitáron/-λεμφοκύτταρα/lemfokítara/-λεμφοκύτταρα/lemfokítara/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λεμφοκύτταρο

λεμφολογία-η/lemfoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμφολογία-η/lemfoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./lemfoloyía-i/λεμφολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφολογία-η/lemfoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφολογία-η/lemfoloyía-i/@wordElln,
* McsElln.λεμφολογία/lemfoloyía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφολογίας/lemfoloyías/!~γενι-ενικ:λεμφολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφολογίες/lemfoloyíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφολογία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφολογιών/lemfoloyión/!~γενι-πληθ:λεμφολογία-η@wordElln,

× base-form: λεμφολογία
× base-pronunciation: /lemfoloyía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμφολογία/lemfoloyía/-λεμφολογίας/lemfoloyías/-λεμφολογία/lemfoloyía/-λεμφολογία/lemfoloyía/-λεμφολογίες/lemfoloyíes/-λεμφολογιών/lemfoloyión/-λεμφολογίες/lemfoloyíes/-λεμφολογίες/lemfoloyíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφολογία

λεμφοπάθεια-η/lemfopáthia-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμφοπάθεια-η/lemfopáthia-i/@wordElln,
* McsElln./lemfopáthia-i/λεμφοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφοπάθεια-η/lemfopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφοπάθεια-η/lemfopáthia-i/@wordElln,
* McsElln.λεμφοπάθεια/lemfopáthia/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοπάθειας/lemfopáthias/!~γενι-ενικ:λεμφοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοπάθειες/lemfopáthies/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφοπάθεια-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοπαθειών/lemfopathión/!~γενι-πληθ:λεμφοπάθεια-η@wordElln,

× base-form: λεμφοπάθεια
× base-pronunciation: /lemfopáthia/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμφοπάθεια/lemfopáthia/-λεμφοπάθειας/lemfopáthias/-λεμφοπάθεια/lemfopáthia/-λεμφοπάθεια/lemfopáthia/-λεμφοπάθειες/lemfopáthies/-λεμφοπαθειών/lemfopathión/-λεμφοπάθειες/lemfopáthies/-λεμφοπάθειες/lemfopáthies/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφοπάθεια

λεμφοπενία-η/lemfopenía-i/::
* McsEngl.wordElln.λεμφοπενία-η/lemfopenía-i/@wordElln,
* McsElln./lemfopenía-i/λεμφοπενία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμφοπενία-η/lemfopenía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμφοπενία-η/lemfopenía-i/@wordElln,
* McsElln.λεμφοπενία/lemfopenía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμφοπενία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοπενίας/lemfopenías/!~γενι-ενικ:λεμφοπενία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοπενίες/lemfopeníes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμφοπενία-η@wordElln,
* McsElln.λεμφοπενιών/lemfopenión/!~γενι-πληθ:λεμφοπενία-η@wordElln,

× base-form: λεμφοπενία
× base-pronunciation: /lemfopenía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεμφοπενία/lemfopenía/-λεμφοπενίας/lemfopenías/-λεμφοπενία/lemfopenía/-λεμφοπενία/lemfopenía/-λεμφοπενίες/lemfopeníes/-λεμφοπενιών/lemfopenión/-λεμφοπενίες/lemfopeníes/-λεμφοπενίες/lemfopeníes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμφοπενία

λεμόνι-το/lemóni-to-s/::
* McsEngl.wordElln.λεμόνι-το/lemóni-to-s/@wordElln,
* McsElln./lemóni-to-s/λεμόνι-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεμόνι-το/lemóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεμόνι-το/lemóni-to-s/@wordElln,
* McsElln.λεμόνι/lemóni/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεμόνι-το@wordElln,
* McsElln.λεμονιού/lemonnú/!~γενι-ενικ:λεμόνι-το@wordElln,
* McsElln.λεμόνια/lemónna/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεμόνι-το@wordElln,
* McsElln.λεμονιών/lemonnón/!~γενι-πληθ:λεμόνι-το@wordElln,

× base-form: λεμόνι
× base-pronunciation: /lemóni/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεμόνι/lemóni/-λεμονιού/lemonnú/-λεμόνι/lemóni/-λεμόνι/lemóni/-λεμόνια/lemónna/-λεμονιών/lemonnón/-λεμόνια/lemónna/-λεμόνια/lemónna/
× inflection-method: nounEllnMnG3XiT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ3ΚιΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεμόνι

λενινίστρια-η/leninístria-i/::
* McsEngl.wordElln.λενινίστρια-η/leninístria-i/@wordElln,
* McsElln./leninístria-i/λενινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λενινίστρια-η/leninístria-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λενινίστρια-η/leninístria-i/@wordElln,
* McsElln.λενινίστρια/leninístria/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λενινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λενινίστριας/leninístrias/!~γενι-ενικ:λενινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λενινίστριες/leninístries/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λενινίστρια-η@wordElln,
* McsElln.λενινιστριών/leninistrión/!~γενι-πληθ:λενινίστρια-η@wordElln,

× base-form: λενινίστρια
× base-pronunciation: /leninístria/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λενινίστρια/leninístria/-λενινίστριας/leninístrias/-λενινίστρια/leninístria/-λενινίστρια/leninístria/-λενινίστριες/leninístries/-λενινιστριών/leninistrión/-λενινίστριες/leninístries/-λενινίστριες/leninístries/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT3SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ3ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λενινίστρια

λενινισμός-ο/leninizmós-o/::
* McsEngl.wordElln.λενινισμός-ο/leninizmós-o/@wordElln,
* McsElln./leninizmós-o/λενινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λενινισμός-ο/leninizmós-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λενινισμός-ο/leninizmós-o/@wordElln,
* McsElln.λενινισμός/leninizmós/!~ονομ-ενικ:λενινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λενινισμού/leninizmú/!~γενι-ενικ:λενινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λενινισμό/leninizmó/!~αιτι-ενικ:λενινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λενινισμέ/leninizmé/!~κλητ-ενικ:λενινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λενινισμοί/leninizmí/!~ονομ-πληθ|κλητ-πληθ:λενινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λενινισμών/leninizmón/!~γενι-πληθ:λενινισμός-ο@wordElln,
* McsElln.λενινισμούς/leninizmús/!~αιτι-πληθ:λενινισμός-ο@wordElln,

× base-form: λενινισμός
× base-pronunciation: /leninizmós/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λενινισμός/leninizmós/-λενινισμού/leninizmú/-λενινισμό/leninizmó/-λενινισμέ/leninizmé/-λενινισμοί/leninizmí/-λενινισμών/leninizmón/-λενινισμούς/leninizmús/-λενινισμοί/leninizmí/
× inflection-method: nounEllnMnG1XosT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚοςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λενινισμός

λενινιστής-ο/leninistís-o/::
* McsEngl.wordElln.λενινιστής-ο/leninistís-o/@wordElln,
* McsElln./leninistís-o/λενινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λενινιστής-ο/leninistís-o/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λενινιστής-ο/leninistís-o/@wordElln,
* McsElln.λενινιστής/leninistís/!~ονομ-ενικ:λενινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λενινιστή/leninistí/!~γενι-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λενινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λενινιστές/leninistés/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λενινιστής-ο@wordElln,
* McsElln.λενινιστών/leninistón/!~γενι-πληθ:λενινιστής-ο@wordElln,

× base-form: λενινιστής
× base-pronunciation: /leninistís/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: αρσενικό
× members: λενινιστής/leninistís/-λενινιστή/leninistí/-λενινιστή/leninistí/-λενινιστή/leninistí/-λενινιστές/leninistés/-λενινιστών/leninistón/-λενινιστές/leninistés/-λενινιστές/leninistés/
× inflection-method: nounEllnMnG1XisT1SeNuF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ1ΚηςΤ1ΣιΝαΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λενινιστής

λεξίδιο-το/leksídhio-to/::
* McsEngl.wordElln.λεξίδιο-το/leksídhio-to/@wordElln,
* McsElln./leksídhio-to/λεξίδιο-το@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεξίδιο-το/leksídhio-to/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεξίδιο-το/leksídhio-to/@wordElln,
* McsElln.λεξίδιο/leksídhio/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεξίδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξίδιου/leksídhiu/!~γενι-ενικ:λεξίδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξιδίου/leksidhíu/!~γενι-ενικ:λεξίδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξίδια/leksídhia/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεξίδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξίδιων/leksídhion/!~γενι-πληθ:λεξίδιο-το@wordElln,
* McsElln.λεξιδίων/leksidhíon/!~γενι-πληθ:λεξίδιο-το@wordElln,

× base-form: λεξίδιο
× base-pronunciation: /leksídhio/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: ουδέτερο
× members: λεξίδιο/leksídhio/-λεξίδιου/leksídhiu/|λεξιδίου/leksidhíu/-λεξίδιο/leksídhio/-λεξίδιο/leksídhio/-λεξίδια/leksídhia/-λεξίδιων/leksídhion/|λεξιδίων/leksidhíon/-λεξίδια/leksídhia/-λεξίδια/leksídhia/
× inflection-method: nounEllnMnaG3XoT3SeNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ3ΚοΤ3ΣιΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λεξίδιο

λεξιθηρία-η/leksithiría-i/::
* McsEngl.wordElln.λεξιθηρία-η/leksithiría-i/@wordElln,
* McsElln./leksithiría-i/λεξιθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεξιθηρία-η/leksithiría-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεξιθηρία-η/leksithiría-i/@wordElln,
* McsElln.λεξιθηρία/leksithiría/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεξιθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξιθηρίας/leksithirías/!~γενι-ενικ:λεξιθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξιθηρίες/leksithiríes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεξιθηρία-η@wordElln,
* McsElln.λεξιθηριών/leksithirión/!~γενι-πληθ:λεξιθηρία-η@wordElln,

× base-form: λεξιθηρία
× base-pronunciation: /leksithiría/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεξιθηρία/leksithiría/-λεξιθηρίας/leksithirías/-λεξιθηρία/leksithiría/-λεξιθηρία/leksithiría/-λεξιθηρίες/leksithiríes/-λεξιθηριών/leksithirión/-λεξιθηρίες/leksithiríes/-λεξιθηρίες/leksithiríes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεξιθηρία

λεξικογράφηση-η/leksikoyráfisi-i/::
* McsEngl.wordElln.λεξικογράφηση-η/leksikoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln./leksikoyráfisi-i/λεξικογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεξικογράφηση-η/leksikoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεξικογράφηση-η/leksikoyráfisi-i/@wordElln,
* McsElln.λεξικογράφηση/leksikoyráfisi/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεξικογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξικογράφησης/leksikoyráfisis/!~γενι-ενικ:λεξικογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξικογραφήσεως/leksikoyrafíseos/!~γενι-ενικ:λεξικογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξικογραφήσεις/leksikoyrafísis/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεξικογράφηση-η@wordElln,
* McsElln.λεξικογραφήσεων/leksikoyrafíseon/!~γενι-πληθ:λεξικογράφηση-η@wordElln,

× base-form: λεξικογράφηση
× base-pronunciation: /leksikoyráfisi/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεξικογράφηση/leksikoyráfisi/-λεξικογράφησης/leksikoyráfisis/|λεξικογραφήσεως/leksikoyrafíseos/-λεξικογράφηση/leksikoyráfisi/-λεξικογράφηση/leksikoyráfisi/-λεξικογραφήσεις/leksikoyrafísis/-λεξικογραφήσεων/leksikoyrafíseon/-λεξικογραφήσεις/leksikoyrafísis/-λεξικογραφήσεις/leksikoyrafísis/
× inflection-method: nounEllnMnG2XiT3SeaNucF2Ba-ουσιΕλλνΜναΓ2ΚιΤ3ΣιαΝαμΦ2Λο
× el.wiktionary.org: λεξικογράφηση

λεξικογραφία-η/leksikoyrafía-i/::
* McsEngl.wordElln.λεξικογραφία-η/leksikoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln./leksikoyrafía-i/λεξικογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεξικογραφία-η/leksikoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.ουσιαστικό.λεξικογραφία-η/leksikoyrafía-i/@wordElln,
* McsElln.λεξικογραφία/leksikoyrafía/!~ονομ-ενικ|αιτι-ενικ|κλητ-ενικ:λεξικογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξικογραφίας/leksikoyrafías/!~γενι-ενικ:λεξικογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξικογραφίες/leksikoyrafíes/!~ονομ-πληθ|αιτι-πληθ|κλητ-πληθ:λεξικογραφία-η@wordElln,
* McsElln.λεξικογραφιών/leksikoyrafión/!~γενι-πληθ:λεξικογραφία-η@wordElln,

× base-form: λεξικογραφία
× base-pronunciation: /leksikoyrafía/
× functionality: μορφή
× pos: ουσιαστικό
× gender: θηλυκό
× members: λεξικογραφία/leksikoyrafía/-λεξικογραφίας/leksikoyrafías/-λεξικογραφία/leksikoyrafía/-λεξικογραφία/leksikoyrafía/-λεξικογραφίες/leksikoyrafíes/-λεξικογραφιών/leksikoyrafión/-λεξικογραφίες/leksikoyrafíes/-λεξικογραφίες/leksikoyrafíes/
× inflection-method: nounEllnMnG2XaT2SeNcF1Ba-ουσιΕλλνΜνΓ2ΚαΤ2ΣιΝμΦ1Λο
× el.wiktionary.org: λεξικογραφία

λεξικολογία-η/leksikoloyía-i/::
* McsEngl.wordElln.λεξικολογία-η/leksikoloyía-i/@wordElln,
* McsElln./leksikoloyía-i/λεξικολογία-η@wordElln,
* McsElln.λέξηΕλλν.λεξικολογία-η/leksikoloyía-i/@wordEl